وزارت علوم - مطبوعات 3 بهمن 97
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 14:10
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8692227 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
8691525 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/03
> وزیر علوم گفت : تعداد دانش آموختگان سال به سال افزایش یافته است ولی شغل های متناظر رشته های تحصیلی در کشور ایجاد نشده؛ ضمن آنکه دانشگاه ها سعی می کنند دانشجویان را با علوم و فنون جدید آموزش دهند و انتظار ما این است که مطالب جدید به دانشجویان ارائه شود .
قطعا این حرکت در دانشگاه ها شروع شده است اما آموزش های دانشگاهی خیلی متناسب با مشاغل ، صنایع و تجهیزاتی که در بخش های مختلف نیروی فنی استخدام می کنند ، نیست .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر منصور غلامی در حاشیه جلسه نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در جلسه گزارشی از سوی وزارت علوم درباره وضعیت اشتغال دانش آموختگان ارائه شد ، افزود : در این جلسه گزارشی را که وزارت علوم با همکاری دانشگاه ها درباره فارغ التحصیلان سال های 94 1393 تهیه شده بود ، ارائه کردیم .
وی با بیان اینکه این اطلاعات بر اساس کد ملی فارغ التحصیلان جمع آوری شد ، اظهار کرد : با استفاده از مرکز داده وزارت کار و رفاه اجتماعی تطبیق داده شد و بر اساس آن هر کد ملی که برای آنها هزینه بیمه اجتماعی پرداخت شده در سازمان تامین اجتماعی ، به عنوان شاغل در نظر گرفته شد .
غلامی اضافه کرد : بر اساس آماری که از این طریق تهیه شد آمارهای خوبی در زمینه اینکه تعداد شاغلین در دوره کارشناسی ارشد چه میزان است و چه تعداد از میان زنان و چه تعداد از میان مردان مشغول به فعالیت هستند ، استخراج شد .
وزیر علوم با بیان اینکه استخراج آمارهای مربوط به شاغلین فارغ التحصیلان برای سال تحصیلی 95 1394 در دستور کار قرار دارد ، یادآور شد : علاوه بر این آمارهایی از سوی مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری تهیه شده است .
در این گزارش ارتباط مدرک تحصیلی با شغل فارغ التحصیلان مورد بررسی قرار گرفته بود .
به با بیان اینکه داده های این گزارش بر اساس خود اظهاری و برخی از آمارها استخراج شده بود ، یادآور شد : این در حالی است که آمارهای وزارت علوم بر اساس کد ملی بود نه مشخصات فردی .
وزیر علوم با تاکید بر اینکه در این آمارها عدم تطابق ها وجود دارد ، خاطر نشان کرد : تعداد دانش آموختگان سال به سال افزایش یافته است ولی شغل های متناظر رشته های تحصیلی در کشور ایجاد نشده بود ضمن آنکه دانشگاه ها سعی می کنند دانشجویان را با علوم و فنون جدید آموزش دهند و انتظار ما این است که مطالب جدید به دانشجویان ارائه شود .
قطعا این حرکت در دانشگاه ها شروع شده است اما آموزش های دانشگاهی خیلی متناسب با مشاغل ، صنایع و تجهیزاتی که در بخش های مختلف نیروی فنی استخدام می کنند نیست .
غلامی از اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان دانشگاه را از برنامه های این وزارت علوم نام برد و گفت : این طرح به منظور اشتغال پذیری بیشتر اجرایی شده است و در طی آن بررسی که برای رشته های مختلف دانشگاهی چه شغل هایی در کشور وجود دارد و هر شغل نیاز به چه مهارت هایی دارد و بر این اساس کارگاه های آموزشی برگزار شد و دانشجویان از این کارگاه ها استقبال کردند .
وزیر علوم ادامه داد : گزارشی که برای یک سال گذشته در این زمینه داشتیم بسیار خوب بود و متعاقب آن برای با سازمان فنی و حرفه ای کشور توافق نامه ای را امضا کردیم و بر اساس آن برای برگزاری این دوره های آموزشی از امکانات سازمان فنی و حرفه ای موجود در همه استان ها و شهرستان هایی استفاده خواهد کرد .
وی با بیان اینکه آزمایشگاه های وابسته به وزارت علوم عموما کلاسیک است ، ادامه داد : ولی آزمایشگاه ها و کارگاه های فنی و حرفه ای به صورت حرفه ای است به این صورت که اگر قرار است یک برقکار حرفه ای تربیت شود مدت زمان معینی فرد تحت آموزش قرار می گیرد و به وی گواهینامه اعطا می شود و این امر نیز مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/03

غلامی ابراز امیدواری کرد که در حین آموزش های ارائه شده ، دانشجویان بتوانند شغل متناسب با رشته تحصیلی پیدا کنند ، اضافه کرد : در همه دنیا نیز این امر مرسوم است که حتما نباید فرد در رشته تحصیلی خود موفق باشد و برخی افراد در رشته های به غیر از رشته تحصیلی موفق تر هستند .
وزیر علوم با بیان اینکه باید در این زمینه باید مشکلات را شناسایی کرد ، یادآور شد : ما در آموزش عالی آمایش سرزمینی را آغاز کردیم بخشی از اهداف ما ماموریت گرا کردن آموزش و پژوهش در مراکز آموزش عالی است .
در این راستا هیات علمی جذب می شود ، تجهیزات تهیه می شود تا به جای ایجاد اقیانوسی به اندازه یک سانتی متر ، دریای عمیق ایجاد کنیم .
وی همچنین با اشاره به گفته های رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه های کشور اظهار کرد : آقای صالحی مسئولیت فعالیت های انرژی اتمی را برعهده دارندو تصمیمات مربوط به انرژی اتمی مبتنی بر تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است و باید از همین طریق هم پیگیری های لازم انجام شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1397/11/03
> سوال اصلی این است که چرا طرح ساماندهی آموزش ایران عملی نشده است؟.
> محمد باقرزاده| در روزهایی که فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی به بالاترین و استقبال از دانشگاه ها به کمترین اندازه خود در دو دهه گذشته رسیده است ، طرح ساماندهی آموزش عالی به مراحل اجرایی اش نزدیک می شود .
مشکلات آموزش عالی اگرچه همواره و به زعم بعضی کارشناسان در ایران وجود داشته اما کمتر کسی است که سال جدی ترشدن بحران را 84 نداند؛ روزگاری که دولتمردان جدید برای کاستن از قدرت رقیب سیاسی شان به تضعیف دانشگاه آزاد اسلامی رو آوردند و این راه تضعیف را هم در افزایش قارچ گونه دیگر دانشگاه ها دانستند .
مثال دانشگاه های غیرانتفاعی شاید تا اندازه ای این روند را نشان دهد که تعداد آنها از 44 موسسه در سال 84 به 340 موسسه در سال 92 رسید و همه این تغییرات درحالی بود که بسیاری از این موسسات حتی یک عضو هیأت علمی دایم یا ساختمانی ثابت نداشتند .
افزایش واحدهای دانشگاه پیام نور و گسترش علمی کاربردی ها هم بخش دیگری از داستان غم انگیز آموزش عالی در دهه گذشته ایران است که درباره علمی کاربردی ها ، فعالیت واحدهای غیرمجاز هم داستان تازه ای در آموزش عالی بود .
سرگذشت علم و مراکز دانشگاهی ایران به جایی رسیده که حالا همه از لزوم ساماندهی این وضعیت سخن می گویند هرچند که درباره جزییات این سامان اختلاف سلیقه وجود دارد .
پایان دانشگاه های غیرمجاز و شیب ملایم تعطیلی علمی کاربردی ها مهر همین امسال یک بار دیگر وزارت علوم در بیانیه ای 5دانشگاه غیرمجاز را معرفی کرد و به دانشجویان هشدار داد که در انتخاب محل تحصیل خود این 5 مرکز را انتخاب نکنند .
در بخشی از این بیانیه آمده بود : «وزارت علوم به منظور اطلاع رسانی و صیانت از حقوق شهروندی ، فعالیت های غیرمجاز در حوزه آموزش عالی را اطلاع رسانی می کند .
بر این اساس ، فعالیت آموزشی «دانشگاه صنایع و معادن» ، «پردیس بین المللی توسعه علوم و فنون فارابی» ، «پردیس بین الملل رهپویان علم و صنعت» ، «مرکز آموزش خانه صنعت و معدن خراسان رضوی» و «واحد و شعب موسوم به مرکز آموزش مدیریت جزیره کیش» غیر مجاز است .
»این نخستین بار نبود که وزارت علوم چنین بیانیه ای صادر می کرد و پیش از این هم اسامی چندین دانشگاه غیرمجاز را منتشر کرده بود .
فعالیت غیرمجاز برخی واحدهای علمی کاربردی درحالی است که کارشناسان آموزشی دلیل چنین وضعیتی را حضور و انگیزه بعضی مدیران و صاحب منصبان در احداث و راه اندازی دانشگاه می دانند .
این مشکلات و در کنار آن «جداشدن دانشگاه علمی کاربردی از رسالت اصلی خود» یعنی پرورش فارغ التحصیلان فنی ، تصمیم گیران آموزشی و در رأس آن رئیس جمهوری را وادار کرد تا خواهان کاهش فعالیت دانشگاه علمی کاربردی شوند .
«حسن روحانی» بهمن پارسال در دستوری پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی را ممنوع اعلام کرد و فرصت یک ساله ای را برای انحلال این مراکز درنظر گرفت .
در این ابلاغ روحانی به وزارت علوم و بهداشت آمده بود که «براساس مصوبه شورای عالی اداری موسسات پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی ، از سال تحصیلی 97 98 به هیچ عنوان مجاز به پذیرش دانشجو در هیچ یک از مقاطع برای این گونه موسسات نیستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1397/11/03

» این تصمیم اما با واکنش های متفاوتی روبه رو شد و چند روز بعد 167نماینده مجلس در نامه به رئیس جمهوری خواستار لغو مصوبه شورای عالی اداری در خصوص انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی شدند .
در کنار تمام این انتقادات اما روند پذیرش نکردن دانشجوی جدید در این موسسات ادامه پیدا کرد و به نظر می آید در سال های آینده شاهد پایان فعالیت واحدهای وابسته به مراکز دولتی خواهیم بود .
پرتعداد ولی بی کیفیت؛ تفاوت های آموزش عالی ایران با جهان اگرچه پیش از سال 84 هم کیفیت آموزش عالی در ایران رتبه چندان مهمی در دنیا نداشت ، اما در در این سال ها و چندبرابر شدن واحدهای دانشگاهی ، کیفیت آموزش باز هم کاهش پیدا کرده و حالا کار به جایی رسیده که واحدهای دانشگاهی ایران بیشتر از تعداد دانشگاه های بسیاری کشورهای توسعه یافته و پیشتاز در تولید علم است .
علاوه براین در این سال ها و با افزایش فارغ التحصیلان ، آمار افراد بیکار با مدارک دانشگاهی هم افزایش یافته .
دراین باره ، آخرین گزارش موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، اطلاعاتی از وضعیت آموزش عالی در ایران و در سال 96 منتشر کرده که براساس آن ، 2هزار و 569 دانشگاه در کشور وجود دارد .
از این تعداد واحد دانشگاهی ، 530 واحد سهم دانشگاه آزاد ، 309 موسسه غیرانتفاعی ، 170 مرکز فنی حرفه ای ، 466 مرکز پیام نور ، 953 واحد علمی کاربردی و 141 مورد هم دانشگاه دولتی( وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) در 31 استان است .
بر اساس آمار همین موسسه پژوهشی ، تعداد 3 میلیون و 794 هزار و 420 دانشجو در دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند که از این تعداد یک میلیون و 723 هزار و 269 نفر زن و 2 میلیون و 71 هزار و 151 دانشجو مردند و همچنین از کل جمعیت دانشجویی کشور ، تعداد یک میلیون و 550 هزار و 70 دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی ، 339 هزار و 325 دانشجو در موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی ، 197 هزار و 305 دانشجو در دانشگاه فنی حرفه ای ، 473 هزار و 798 دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی ، 546 هزار و 886 نفر در دانشگاه پیام نور و 687 هزار و 36 دانشجو در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مشغول تحصیلند .
اطلاعات گزارش موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم همچنین نشان می دهد که استان های کردستان ، ایلام ، چهارمحال وبختیاری و زنجان کمترین و استان هایی نظیر تهران ، آذربایجان شرقی ، فارس و خراسان رضوی بیشترین تعداد مراکز و واحد دانشگاهی را دارند .
بر اساس گزارش آماری وزارت علوم ، تعداد دانشجویان دوره کاردانی سال 96 ، 3324 نفر در دو دوره روزانه و شبانه بوده و این آمار در دوره کارشناسی 427 هزار و 483 دانشجو است .
مقایسه نتایج این گزارش با موارد مشابه درباره کشورهای پیشرو در زمینه تولید علم دانشگاهی نشان می دهد که ایران از لحاظ تعداد دانشگاه و دانشجو بالاتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته قرار دارد .
در این باره کافی است بدانیم در ایران 2هزارو569 دانشگاه وجود دارد ، اما بنابر تازه ترین اعلام موسسه اسپانیایی CISC ، تعداد دانشگاه ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ است؛ به عنوان مثال آلمان ٤١٢ ، انگلیس ٢٩١ ، کانادا ٣٢٩ ، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند و برخی کشورهای اروپایی مانند نروژ ، سوئد ، دانمارک ، فنلاند و .
زیر صد دانشگاه تاسیس کرده اند .
این آمار درباره کشورهای پیشرفته آسیایی مانند سنگاپور و کره جنوبی نیز تکرار می شود و تنها ژاپن است که کمی پا را فراتر از این قاعده گذاشته و ٩٨٧ دانشگاه دارد .
شمار دانشگاه ها در استرالیا و نیوزیلند نیز مانند سایر کشورهای توسعه یافته جهان رقمی زیر ٥٠٠ است .
علاوه براین اطلاعات همین موسسه اسپانیایی نشان می دهد که آمریکا با حدود ٣23 میلیون نفر جمعیت ، ٣ هزار و ٢٨٠ دانشگاه دارد که البته ٥٩ دانشگاه ایالات متحده جزو ١٠٠ دانشگاه برتر جهانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1397/11/03

چین با یک میلیارد و ٣٩٧ میلیون نفر جمعیت تنها ٢ هزار و 310 دانشگاه دارد و هند با جمعیت یک میلیارد و ٢٧٤ میلیون نفر 4 هزار و 4 دانشگاه دایر کرده است .
خروج دانشجویان از کشور هم زمان با دوبرابرشدن تعداد دانشگاه های ایرانی اگرچه در فاصله سال های 84 تا 92 ، تعداد دانشگاه های ایران از 1300 مرکز به 2هزار و 504 مرکز افزایش پیدا کرد ، اما این به معنای پایان خروج متقاضیان تحصیلی از کشور نبود .
اطلاعات موسسه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نشان می دهد که در دو سال گذشته ، ایران با 51 هزار و 600 دانشجوی اعزامی بعد از کشورهای چین ، هند ، کره جنوبی ، آلمان ، عربستان ، فرانسه ، آمریکا ، مالزی و ویتنام یکی از 10 کشور اول اعزام کننده دانشجو به دانشگاه های خارج قرار گرفته است و آمریکا به عنوان نخستین کشور جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد .
ساماندهی آموزش عالی در راه است آمار و اطلاعات تعداد کنونی دانشگاه های ایران ، تعداد دانشجویان ، تعداد فارغ التحصیلان بیکار و همچنین رتبه دانشگاه های ایران در رده بندی های معتبر دنیا نشان می دهد که خروجی این شرایط و مسیر ، سعادت و آبادی علم در ایران نیست؛ این خلاصه اظهارنظر مسئولان وزارت علوم و کارشناسان دانشگاهی است که این روزها از آغاز «طرح ساماندهی آموزش عالی» در ایران می گویند .
براساس این طرح تمام واحدها و رشته های دانشگاهی یک بار دیگر بازنگری خواهند داشت و متناسب با این آمایش ، آموزش عالی در ایران دچار تغییر خواهد شد .
درباره ضرورت این طرح پیش از این «مجتبی شریعتی نیاسر» ، معاون آموزشی وزارت علوم گفته که «این طرح درحال بررسی است و مهمترین موضوع آن ساماندهی موسسات آموزش عالی است و اگر دانشگاه های سطح یک در کشور وجود دارند ، به واسطه همین طرح بوده؛ این طرح در جهت توانمندسازی و ارتقای مراکز آموزش عالی است و در آن به دنبال انحلال موسسه ای نیستیم .
» او زمان اجرایی شدن این طرح را پیش از پایان سال تحصیلی کنونی دانست و درباره جزییات آن گفته است : «از ویژگی های اجرای این طرح آن است که مجموعه دانشگاه های کوچک در ارتباط با دانشگاه های بزرگ به صورت همکاری یا قرار گرفتن در زیرمجموعه آنها می توانند خدمات علمی بهتری را ارایه دهند .
» علاوه بر این در روزهای گذشته هم «محمود غلامی» ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره این طرح گفت : «بخش هایی از این طرح مانند توقف پذیرش دانشجو توسط مؤسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی و پژوهشگاه های خارج از وزارت علوم بود که اجرا شده است و آنها را نیز به سمت همکاری های مشترک با دانشگاه ها هدایت می کنیم .
در مجموع این طرح موجب انسجام و قوام برای کیفی سازی در آموزش عالی کشور می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
فناوران
1397/11/03
> در نشست مشترک مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با کارگروه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشنهاد شد ، نقش شرکت های دانش بنیان در سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در افق 50 سال آینده ، پررنگ تر ترسیم شود .
> در نشست مشترک مجمع تشکل های دانش بنیان با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح شد نقش اقتصاد دانش بنیان در افق 50 ساله پررنگ تر شود در نشست مشترک مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با کارگروه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشنهاد شد ، نقش شرکت های دانش بنیان در سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در افق 50 سال آینده ، پررنگ تر ترسیم شود .
فناوران پیرو تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، که در آن مبانی و آرمان های پیشرفت و افق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر موثر برای دستیابی به آن طراحی شده است؛ مقام معظم رهبری دستگاه ها ، مراکز علمی ، نخبگان و صاحب نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند .
در نشست مشترکی که با حضور سالار آملی قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین المللی و رییس کارگروه چرخه نوآوری مرکز ، حجت الاسلام یوسف زاده دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو ، محمدجواد قاسمی سرپرست دبیرخانه کارگروه چرخه نوآوری ، افشین کلاهی رییس مجمع تشکل های دانش بنیان و محمدرضا کمپانی نماینده مجمع در کارگروه چرخه نوآوری و اعضای مجمع تشکل های دانش بنیان ایران برگزار شد؛ بند های اقتصادی تدابیر تدوین شده برای دستیابی به پیشرفت در افق 1444 مورد نقد و بررسی قرار گرفت .
در ابتدای نشست قاسمی با قدردانی از هیات مدیره مجمع تشکیل های دانش بنیان ، به تشریح فرآیند تهیه و تدوین سند الگوی پایه و نشست های بازنگری پرداخت .
سپس دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو به تشریح مبانی الگوی پیشرفت پرداخت و گفت : نخستین بار است که برای تهیه یک سند ، مرکزی تاسیس شده است تا با تمرکز و کار تخصصی طبق فرمایش مقام معظم رهبری به تدوین سند پرداخته شود .
اقتصاد دانش بنیان موتور محرک تولید و پیشرفتعلی عماری اله یاری که در این نشست به عنوان سخنگوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران حضور داشت ، نظرات و دیدگاه های بخش خصوصی را در جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی به اطلاع حاضران رساند .
او گفت : سند الگوی پیشرفت در مقایسه با سندهای توسعه در دنیا از جنبه مبانی و زیرساخت بسیار قوی تر است ولی باوجود این نقطه قوت ، در بخش اجرا از کاستی هایی برخوردار است و متاسفانه موتوری که بتواند مبانی نظری را به فعلیت تبدیل کند در کشور وجود ندارد .
باید نقش کارآفرینان در این سند پررنگ تر دیده شود .
کارآفرینی ارتباط مستقیمی با تولید و سپس پیشرفت دارد .
حتی توسعه بین المللی نیز با پیشرفت بومی میسر خواهد شد .
در بند 11 تدابیر به مساله تولید ثروت آمده است که پیشنهاد می دهیم میان انباشت ثروت برای افراد و تولید ثروت مبتنی بر ارزش از سوی صاحب نظران و نهادهای علمی در جامعه تفکیک صورت پذیرد .
وی اضافه کرد : در بند 17 تدابیر نیز به "ارتقای دانش پایه و توسعه شبکه های علم ، فناوری و نوآوری با همکاری متقابل موسسات علمی و پژوهشی ، صنایع و دولت در فرآیند تولید کالا و خدمات" اشاره شده و به طورکلی در سند بر دولت و نقش آن بسیار تاکید شده است ولی ما پیشنهاد می کنیم به جای دولت با اعتماد به بخش خصوصی به آن ها نقش محوری داده شود .
وی همچنین گفت : بند 22 یکی از بهترین بندهایی است که به موتور اجرایی اقتصاد کشور یعنی اقتصاد دانش بنیان اشاره دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
فناوران
1397/11/03

در تکمیل این بند نیز پیشنهاد می کنیم ، بندی به این شرح به تدابیر افزوده شود : "توسعه و توانمندسازی بخش خصوصی جهت تحویل‎گیری وظایف جاری دولت تا سرحد امکان و الزام دولت به بازگشت به وظایف اصلی نظارتی و حمایتی اش و واگذاری فعالیت های اقتصادی شامل تولید ، عرضه کالا و خدمات به بخش خصوص توانمند شده .
"وی گفت : در بند 23 که به مقوله عدالت در ساختار قانونی نظام بانکی پرداخته است پیشنهاد می کنیم نگاه ویژه ای با احتساب شرایط بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان که همه از کارآفرینان و فن آفرینان هستند ، لحاظ شود .
اله یاری افزود : در بند 30 که بر توانمندسازی مناطق محروم تاکید شده است پیشنهاد می شود با حمایت ، تشویق و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان شرایط سرمایه گذاری این بخش در مناطق محروم فراهم شود .
در پایان نیز سه بند جهت افزودن به تدابیر تدوین شده از سوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران پیشنهاد شد .
بند نخست به "شناسایی ، ارزیابی و انتخاب و توسعه دانش و علوم پایه موردنیاز در کلیه بخش های فناوری محور توسط بخش خصوصی و صرفا با حمایت های دولت به عنوان شتاب دهنده" پرداخته است .
اله یاری در این خصوص افزود : حجم بالایی دانش و علم در کشور تولیدشده است که تاکنون برای نگاه داشت آن ها حمایتی صورت نگرفته است درحالی که می توانستند در چرخه ثروت آفرینی برای کشور موثر باشند .
حفظ و نگاه داشت این دانش نیازمند صرف هزینه و توسعه زیرساخت هاست .
وی افزود : بند بعدی پیشنهادی بر حفاظت از دانش بومی تاکید دارد و به این شرح است : "توسعه زیرساخت و رویه های حفظ و مستندسازی و نگهداشت دانش های موجود بومی شده یا در حال اکتساب مبتنی بر روش شناسی تخصصی مدیریت دانش به منظور تکرارپذیری و حفاظت از دانش بومی شده .
"لزوم تفکیک دو مفهوم کارآفرینی و تولید ثروت ناشی از دانش بومی با ثروت اندوزی کاسب کارانه موضوع آخرین بند پیشنهادی مجمع تشکل های دانش بنیان است .
"بازتعریف نقش و جایگاه کارآفرینان به عنوان تولیدکنندگان اصلی ثروت و ارزش در جامعه اسلامی و انفکاک این نقش و جایگاه ثروت اندوزی کاسب کارانه .
"در پایان نشست نیز محمدرضا کمپانی عضو مجمع تشکل های دانش بنیان ایران و دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به جمع بندی مباحث اعلام شده پرداخت و افزود : رعایت اصول پایه پیش نیاز تدوین یک الگوی بلندمدت برای بازه زمانی نیم قرن است .
تنها راه تمکین قوانین موجود است تا بتوانیم الگوی پیشرفت مناسبی را با اتکا به قوانین مصوب مجلس تدوین کنیم .
البته لازمه آن یافتن راه هایی برای اجرای قوانین است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/02
> راه اندازی یک مؤسسه آموزش عالی غیردولتی الکترونیکی در تهران اعضای کمیسیون آموزش عالی شورای گسترش وزارت علوم با تأسیس یک مؤسسه آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی مجازی الکترونیکی در تهران اعلام کردند .
> راه اندازی یک مؤسسه آموزش عالی غیردولتی الکترونیکی در تهران اعضای کمیسیون آموزش عالی شورای گسترش وزارت علوم با تأسیس یک مؤسسه آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی مجازی الکترونیکی در تهران اعلام کردند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، شصت و نهمین جلسه کمیسیون آموزش عالی شورای گسترش حضور اعضای کمیسیون برگزار شد .
در این جلسه ، ایجاد مؤسسه منطقه ای آب وابسته به دانشگاه تهران و راه اندازی واحد بین الملل فرشتگان برای شهروندان با نیازهای آموزشی– پژوهشی ویژه (کم توان) در دانشگاه آزاد ، موردبحث و بررسی قرارگرفت .
همچنین اعضای کمیسیون ، موافقت اصولی خود را برای تأسیس یک مؤسسه آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی مجازی الکترونیکی در تهران اعلام کردند .
آمار دانشجویان ایرانی در آمریکا و کانادا کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی آمار دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور را اعلام کرد بیشترین تعداد دانشجو به ترتیب در کشور آمریکا و کانادا اعلام شده است .
به گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جلسه 94 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد .
در این جلسه که به بررسی پیش نویس «سند مهاجرت دانشجویان و دانش آموختگان کشور» اختصاص داشت؛ گزارش تدوین شده در این زمینه ارائه شد .
در ابتدای این گزارش عنوان شد که مسئله «اشتغال پس از دانش آموختگی» از مهم ترین دغدغه های دانشجویان است .
همچنین این موضوع نیز مورد تاکید قرار گرفت که بر اساس گزارش سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» در سال 1396 «2017 م» مجموع دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور 50392 نفر است .
در ادامه جلسه نیز اشاره شد که بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج ، در کشور آمریکا با تعداد 12643 نفر هستند و از این نظر دانشجویان ایرانی دارای رتبه یازدهم در میان دانشجویان سایر کشورهای شاغل به تحصیل در آمریکا هستند .
در بخش دیگری از این آمار همچنین اشاره شد که تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا نیز 7415 نفر هستند و از این نظر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کانادا نیز دارای رتبه یازدهم در میان دانشجویان سایر کشورها هستند .
آمار این گزارش همچنین حاکی است در سال «2016 م» ارزش افزوده اقتصادی تولیدشده دانشجویان خارجی در کشور کانادا بالغ بر 8 میلیارد دلار بوده است .
پس از ارائه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن می توان به ، تمرکز بر خلاقیت پروری در نظام آموزشی کشور ، ایجاد احساس مفید و مؤثر بودن برای فارغ التحصیلان دانشگاهی ، تحول در برنامه های آموزشی به منظور هدفمند و بومی کردن این آموزش ها ، لزوم نیاز محور شدن آموزش های دانشگاهی و توجه بیشتر به موضوع مهاجرت اعضای هیئت علمی ، متخصصان و مدیران کشور اشاره کرد .
آخرین تغییرات شیوه پرداخت حقوق اساتیدحق‎التدریس در دانشگاه های بزرگ معاون آموزشی وزیر علوم از اصلاح پرداخت حق التدریس در دانشگاه ها خبر داد و گفت : بر اساس این طرح هم حضور اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها بیشتر شده و هم پرداخت دانشگاه ها منصفانه تر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/02

به گزارش مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر درباره طرح بهره وری و نو ارزش آفرینی اعضای هیئت علمی در دانشگاه های بزرگ گفت : هدف از این طرح حذف استادان حق التدریس نیست بلکه اصلاح نظام پرداخت در قالب حق التدریس است .
وی ادامه داد : بر اساس این طرح ، به جای پرداخت حق مازاد به یک استاد ، برای تدریس مازادی که داشته ، پرداخت ها به گونه ای خواهد شد که حقوق فرد را متناسب با سهمی که از فعالیتش دارد افزایش می دهند .
معاون آموزشی وزیر علوم افزود : این موضوع باعث می شود اساتید دانشگاه ها نیز حضور فعالی در دانشگاه ها داشته و دانشگاه های مطرح نیز به دنبال این نباشند که از اساتید حق التدریس بیرون از دانشگاه استفاده کنند .
وی ادامه داد : چون ظرفیت هیئت علمی دانشگاه های سطح یک ما بسیار بالاست مگر در موارد استثناء ، بنابراین اصلاح وضعیت به این معنا نیست که اساتید حق التدریس حذف شوند ، بلکه هدف این است که پرداخت حق التدریس بازتعریف شود .
شریعتی نیاسر افزود : با اجرای این طرح هم حضور اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها بیشتر شده و هم پرداخت دانشگاه ها منصفانه تر بوده و حق اعضای هیئت علمی متناسب با نقشی که ایفا می کنند ، تامین می شود .
تعیین 10 موضوع پژوهشی برای دانشجویان دانشگاه آزاد استان تهران سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران گفت : واحدهای دانشگاه در استان تهران بر روی 10 موضوع فعالیت علمی و آموزشی انجام می دهند .
محمود رضا آقامیری گفت : در استان تهران برنامه داریم که فعالیت ها از کمیت محوری به سمت کیفیت محوری تغییر کند .
وی افزود : در دانشگاه آزاد استان تهران 10 موضوع برای فعالیت های علمی و آموزشی این دانشگاه ازجمله دریا ، اعتیاد ، حمل ونقل و پدافند غیرعامل تعیین شده است .
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران خاطرنشان کرد : براین اساس پایان نامه های دانشجویان این دانشگاه باید با محوریت 10 موضوع تعیین شده انتخاب و پیگیری شود .
آقامیری عنوان کرد : با اجرای این برنامه از بروز پایان نامه هایی که بخش هایی از آن ها مشابه دیگر پایان نامه ها است ، جلوگیری خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
آرمان امروز
1397/11/03
> آرمان : ادعای جانباز نبودن حسین فریدون یک هدف همیشگی دلواپسان بود : «تخریب و تضعیف رئیس جمهور» فارغ از اتهاماتی که به حسین فریدون نسبت می دهند که تشخیص صحت آن بر عهده رسانه نیست ، اما بارها اتهام عدم جانبازی و ایثارگری به برادر رئیس جمهور زده شد آن هم از سوی رسانه هایی که مدعی انقلابی گری هستند.
> آرمان : ادعای جانباز نبودن حسین فریدون یک هدف همیشگی دلواپسان بود : «تخریب و تضعیف رئیس جمهور» فارغ از اتهاماتی که به حسین فریدون نسبت می دهند که تشخیص صحت آن بر عهده رسانه نیست ، اما بارها اتهام عدم جانبازی و ایثارگری به برادر رئیس جمهور زده شد آن هم از سوی رسانه هایی که مدعی انقلابی گری هستند .
فریدون اما هیچ گاه به دفاع علنی از خودش نپرداخت و از تشریح سوابق حضورش در جبهه های جنگ سخنی به میان نیاورد .
اتهام زنی به حسین فریدون دراین موضوع زیاد است به عنوان نمونه رسانه های دلواپس در تیر 95 نوشتند : «ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به فرآیند پذیرش حسین فریدون برادر رئیس جمهور در پردیس دانشگاه شهید بهشتی ، اظهار داشت : «فکر می کنم سال92 یا 93 بود که آقای حسین فریدون با سهمیه ایثارگری در کنکور دکترای نیمه متمرکز شرکت کرد و با احتساب سهمیه ایثارگری در مرحله تکمیل ظرفیت حد نصاب نمره دانشگاه گیلان را کسب کرد و برای فرآیند بررسی مدارک علمی و پذیرش به این دانشگاه معرفی می شود .
» و داوود طالبی ، مشاور رئیس دانشگاه شهید بهشتی در امور ایثارگران و عضو هیات علمی این دانشگاه همچنین گفت که «بنده از بخش های مختلف سوال کردم .
اینکه آقای حسین فریدون پرونده ای در امور ایثارگران تشکیل دهند و یا اینکه مدرکی بابت ایثارگری ارائه دهند که این انتقال از این کانال انجام شود به هیچ عنوان نداشتند .
نزد ما در دانشگاه شهید بهشتی مدرکی که نشان دهنده ایثارگری وی باشد ، ارائه نشده است .
» عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا آقای فریدون در سال تحصیلی93 مراجعه و پرونده ای را بابت ایثارگری به این بخش ارائه کرده است ، گفت : «آقای فریدون به هیچ عنوان مراجعه و درخواستی نداشتند و هیچ مدرکی هم بابت ایثارگری و جانبازی ارائه نداده که از کانال ایثارگری انتقال انجام شود» .
مدارک جانبازی فریدون باز هم برخی از دلواپسان از درج عنوان جانباز و آزاده برای حسین فریدون در یک کتاب انتقاد کردند که دیروز سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به برخی اخبار درباره جانبازی حسین فریدون ، تاکید کرد که مستندات جانبازی او موجود است و روابط عمومی وزارت امورخارجه اعلام کرد : «با توجه به انتشار برخی اخبار و مطالب نادرست و ناقص در برخی سایت ها و فضای مجازی در خصوص موضوع جانبازی جناب آقای حسین فریدون ، به اطلاع می رساند که براساس اسناد و مدارک موجود در بخش اداری و امور ایثاگران وزارت امورخارجه ، ایشان به دلیل تحمل 279 روز زندان در دوران ستمشاهی و شکنجه های ساواک ، دارای عنوان «آزاده» با «30درصد جانبازی»است؛ لذا درج نام ایشان به عنوان جانباز در کتابی که سه سال پیش تدوین و منتشر شده براساس اسناد ، مدارک و مستندات موجود و مورد تاییداست» .
حسن روحانی در بخشی از کتاب خاطراتش در مورد برادرش می نویسد : «حسین فریدون پیش از انقلاب در مبارزه علیه رژیم پهلوی همواره پیشگام بوده و جزو فعالان این عرصه به شمار می رفته است؛ حسین آقا همچنین در زمان بازگشت حضرت امام به کشور در 12بهمن 57 ، جزو تیم حفاظتی و امنیتی بوده است و مسئولیت برقراری نظم و مدیریت مراسم انتقال امام از فرودگاه به بهشت زهرا را بر عهده داشته است .
» فریدون در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق حضور چشمگیر و فعالانه ای داشته است .
به طوری که در زمان حضور برادرش در جبهه ها همیشه و در همه حال در کنار برادر بزرگتر حضور داشته و هیچ گاه وی را تنها نگذاشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
آرمان امروز
1397/11/03
> رئیس سازمان سنجش مطرح کرد توضیح درباره شرایط حذف کنکور آرمان : رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است.
> رئیس سازمان سنجش مطرح کرد توضیح درباره شرایط حذف کنکور آرمان : رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
ابراهیم خدایی در واکنش به اظهارات دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر اینکه سازمان سنجش در خصوص حذف کنکور طفره رفته و شرایط را بهانه کرده است ، گفت : ایشان فرافکنی می کند و متاسفانه هم قانون را خوب نمی داند و هم وظایف دستگاه ها را به طور کامل نمی شناسد .
من به عنوان یک برادر به ایشان توصیه می کنم ، اول قانون را بخواند ، بعد مصاحبه کند .
حتی ایشان تفاوت 85 درصد ظرفیت را که در قانون سال 92 به صورت صریح آمده ، 85 نمره می گویند ، این نشان می دهد ، ایشان حتی فرصت مطالعه قانون را هم نداشته اند .
خدایی درباره رویکرد سازمان سنجش جهت حذف تدریجی کنکور توضیح داد : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
طبق قانونی که در سال 86 وجود داشت ، وزارت آموزش و پرورش بایستی سوابق تحصیلی کل سه سال دبیرستان به علاوه پیش دانشگاهی را به عنوان سوابق تحصیلی در نظر بگیرد که آموزش و پرورش فقط اطلاعات یک سال از این چهار سال را داشت ، در نتیجه اصولا جایگزینی برای آن ایجاد نشد .
از سال 92 به بعد نیز سه یا چهار درس اضافه شد تا ملاک سوابق تحصیلی قرار بگیرد که آموزش و پرورش آن را هم پوشش نداد .
این نکات هم در قانون اصلاحیه سال 95 و هم در آیین نامه اجرایی مصوب هیات دولت آمده است .
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد : لذا هر موقع که آموزش و پرورش این جایگزین ها را ایجاد کرد ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو میزان تاثیر سوابق تحصیلی را با توجه به سهم آن برای رشته های با آزمون را افزایش می دهد .
بنابراین لزومی ندارد که وظایفی که ما باید خودمان انجام بدهیم را انجام ندهیم و بعد آن را گردن دستگاه های دیگر بیاندازیم .
خدایی در خصوص ترمیم نمره و تاثیر آن بر سوابق تحصیلی گفت : پیش تر آموزش و پرورش در این مورد روند موردنظر را اعلام کرده بود ، البته مصوبه شورای سنجش و پذیرش در مورد این مساله و برای کسانی که می خواهند سوابق تحصیلی خود را ارتقا بدهند ، سازو کاری را در نظر گرفته است .
او اشاره کرد : وزارت آموزش و پرورش این قسمت را طبق روتین اجرایی کرده نه اینکه انجام ندهد ، اما شخصی که دیپلم خود را سال 98 می گیرد و می خواهد مهرماه وارد دانشگاه شود دیگر فرصتی برای ترمیم نمره ندارد ، زیرا بلافاصله بعد از دریافت سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد .
از طرفی اگر داوطلبی بخواهد برای سال آینده سوابق تحصیلی خود را ارتقا بدهد برای سال 99 می تواند با سوابق تحصیلی جدید وارد شود .
وی گفت : نکته حائز اهمیت این است که ترمیم نمره برای دانش آموزان سال جاری امکان پذیر نیست ، اما دانش آموزان برای سال آینده می توانند این کار را انجام دهند .
رئیس سازمان سنجش در پایان تاکید کرد : سازمان سنجش از اینکه وزارت آموزش و پرورش برای ترمیم نمره چقدر هزینه می گیرد اطلاع ندارد ، اما اینکه داوطلبان چگونه می توانند سوابق تحصیلی خود را افزایش دهند به تفصیل در آیین نامه ها و ضوابط قید شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه ایران
1397/11/03
> رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
> رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
ابراهیم خدایی در واکنش به اظهارات دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر اینکه سازمان سنجش درباره حذف کنکور طفره رفته و شرایط را بهانه کرده است ، به ایلنا گفت : ایشان فرافکنی می کند و متأسفانه هم قانون را خوب نمی داند و هم وظایف دستگاه ها را به طور کامل نمی شناسد .
من به عنوان یک برادر به ایشان توصیه می کنم ، اول قانون را بخواند ، بعد مصاحبه کند .
حتی ایشان تفاوت 85 درصد ظرفیت را که در قانون سال 92 به صورت صریح آمده ، 85 نمره می گویند ، این نشان می دهد ایشان حتی فرصت مطالعه قانون را هم نداشته اند .
خدایی درباره رویکرد سازمان سنجش جهت حذف تدریجی کنکور توضیح داد : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
طبق قانونی که در سال 86 وجود داشت ، وزارت آموزش و پرورش بایستی سوابق تحصیلی کل سه سال دبیرستان به علاوه پیش دانشگاهی را به عنوان سوابق تحصیلی در نظر بگیرد که آموزش و پرورش فقط اطلاعات یک سال از این چهار سال را داشت ، در نتیجه اصولاً جایگزینی برای آن ایجاد نشد .
از سال 92 به بعد نیز سه یا چهار درس اضافه شد تا ملاک سوابق تحصیلی قرار بگیرد که آموزش و پرورش آن را هم پوشش نداد .
این نکات هم در قانون اصلاحیه سال 95 و هم در آیین نامه اجرایی مصوب هیأت دولت آمده است .
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد : لذا هر موقع که آموزش و پرورش این جایگزین ها را ایجاد کرد ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو میزان تأثیر سوابق تحصیلی را با توجه به سهم آن برای رشته های با آزمون افزایش می دهد .
بنابراین لزومی ندارد وظایفی را که ما باید خودمان انجام بدهیم انجام ندهیم و بعد آن را گردن دستگاه‎های دیگر بیندازیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
بهار
1397/11/02
> گروه جامعه : رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
> ابراهیم خدایی (رئیس سازمان سنجش) در واکنش به اظهارات دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر اینکه سازمان سنجش در خصوص حذف کنکور طفره رفته و شرایط را بهانه کرده است ، گفت : ایشان فرافکنی می کند و متاسفانه هم قانون را خوب نمی داند و هم وظایف دستگاه ها را به طور کامل نمی شناسد .
من به عنوان یک برادر به ایشان توصیه می کنم ، اول قانون را بخواند ، بعد مصاحبه کند .
حتی ایشان تفاوت 85 درصد ظرفیت را که در قانون سال 92 بصورت صریح آمده ، 85 نمره می گویند ، این نشان می دهد ، ایشان حتی فرصت مطالعه قانون را هم نداشته اند .
خدایی درباره رویکرد سازمان سنجش جهت حذف تدریجی کنکور توضیح داد : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
طبق قانونی که در سال 86 وجود داشت ، وزارت آموزش و پرورش بایستی سوابق تحصیلی کل سه سال دبیرستان به علاوه پیش دانشگاهی را به عنوان سوابق تحصیلی در نظر بگیرد که آموزش و پرورش فقط اطلاعات یک سال از این چهار سال را داشت ، در نتیجه اصولا جایگزینی برای آن ایجاد نشد .
از سال 92 به بعد نیز سه یا چهار درس اضافه شد تا ملاک سوابق تحصیلی قرار بگیرد که آموزش و پرورش آن را هم پوشش نداد .
این نکات هم در قانون اصلاحیه سال 95 و هم در آیین نامه اجرایی مصوب هیات دولت آمده است .
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد : لذا هر موقع که آموزش و پرورش این جایگزین ها را ایجاد کرد ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو میزان تاثیر سوابق تحصیلی را با توجه به سهم آن برای رشته های با آزمون را افزایش می دهد .
بنابراین لزومی ندارد که وظایفی که ما باید خودمان انجام بدهیم را انجام ندهیم و بعد آن را گردن دستگاه های دیگر بیاندازیم .
خدایی در خصوص ترمیم نمره و تاثیر آن بر سوابق تحصیلی گفت : پیش تر آموزش و پرورش در این مورد روند موردنظر را اعلام کرده بود ، البته مصوبه شورای سنجش و پذیرش در مورد این مساله و برای کسانی که می خواهند سوابق تحصیلی خود را ارتقا بدهند ، سازو کاری را در نظر گرفته است .
او اشاره کرد : وزارت آموزش و پرورش این قسمت را طبق روتین اجرایی کرده نه اینکه انجام ندهد ، اما شخصی که دیپلم خود را سال 98 می گیرد و می خواهد مهرماه وارد دانشگاه شود دیگر فرصتی برای ترمیم نمره ندارد ، زیرا بلافاصله بعد از دریافت سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد .
از طرفی اگر داوطلبی بخواهد برای سال آینده سوابق تحصیلی خود را ارتقا بدهد برای سال 99 می تواند با سوابق تحصیلی جدید وارد شود .
وی گفت : نکته حائز اهمیت این است که ترمیم نمره برای دانش آموزان سال جاری امکان پذیر نیست ، اما دانش آموزان برای سال آینده می توانند این کار را انجام دهند .
رئیس سازمان سنجش در پایان تاکید کرد : سازمان سنجش از اینکه وزارت آموزش و پرورش برای ترمیم نمره چقدر هزینه می گیرد اطلاع ندارد ، اما اینکه داوطلبان چگونه می توانند سوابق تحصلیی خود را افزایش دهند به تفصیل در آیین نامه ها و ضوابط قید شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزارت علوم
جوان
1397/11/02
> رئیس هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد گفت : بر اساس بررسی های انجام شده ، برخی اعضای هیئت علمی صلاحیت های علمی یا عمومی مورد نیاز را ندارند و این موضوع باید اصلاح می شد .
> به گزارش جوان آنلاین به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی ، علی اکبر ولایتی در جلسه هم اندیشی و هماهنگی فرآیند جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد گفت : جذب اساتید از مهم ترین اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی است ، چراکه افرادی باید به عنوان عضو هیأت علمی جذب این دانشگاه شوند که به معنای واقعی دارای صلاحیت های تخصصی و عمومی باشند .
وی ادامه داد : بر اساس بررسی های انجام شده ، برخی اعضای هیأت علمی صلاحیت های علمی یا عمومی مورد نیاز را ندارند و این موضوع باید اصلاح می شد و باید تصریح کرد دانشگاه زمانی می تواند به اهداف متعالی خود دست یابد که اساتیدی خبره ، متعهد و متدین در اختیار داشته باشد .
رئیس هیأت موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد : جذب اعضای هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی باید براساس قواعد و ضوابط دقیقی باشد که در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مرکز جذب این شورا تصویب شده است .
ولایتی ادامه داد : افرادی که قرار است به عنوان اعضای هیأت علمی جذب شوند ، باید به مبانی اسلام و نظام پایبند باشند .
وی گفت : این دانشگاه باید به لحاظ فرهنگی و اعتقادی در کشور الگو و نمونه باشد ، در غیر این صورت ، معلوم است که به وظایف خود عمل نکرده ایم و قراینی که وجود دارد ، حکایت از این دارد که دانشگاه در حال حرکت به سمت رشد و تعالی فرهنگی در کشور است .
رئیس هیأت موسس و هیات امنا تاکید کرد : جذب هیأت علمی در استان ها باید متصل به هیأت مرکزی جذب باشد و دفتر مرکزی گزینش دانشگاه آزاد اسلامی زیر نظر مرکز جذب و امور هیأت علمی ، بر روند جذب اعضا نظارت دارند تا فرآیند جذب براساس سلایق استان ها انجام نشود و اساتید دانشگاه براساس ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شوند و پس از انتخاب هم بر نحوه فعالیت آن ها نظارت صورت گیرد .
ولایتی با اشاره به تشکیل هیأت مرکزی جذب از یک سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی ، گفت : روال پیچیده اداری که در گذشته متقاضیان عضویت در هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی باید به تایید وزارت علوم می رسیدند ، تغییر کرد و هیأت مرکزی جذب دانشگاه آزاد اسلامی با حضور اعضای موثر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، تاییدکننده وضعیت نهایی متقاضیان است .
وی با تاکید بر اینکه باید افرادی که به لحاظ صلاحیت های علمی و عمومی دارای بالاترین سطح هستند ، به عضویت هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی درآیند ، اظهار داشت : خوشبختانه افراد دارای صلاحیت های تخصصی و عمومی در کشور کم نیستند و می توانیم با استفاده از این ظرفیت ها ، جوانان را در بدنه هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به کار گیریم .
رئیس هیأت موسس و هیأت امنا دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وظایف هیأت امنای مرکزی و استان ها در دوره جدید ، گفت : توقع این است که هیأت های امنای استانی بر اجرای بخشنامه ها و مقررات در استان ها نظارت داشته باشند و از بروز مشکلات در واحد های استانی جلوگیری کنند .
ولایتی از روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان ها خواست دفتری در اختیار نمایندگان هیأت امنای مرکزی در استان ها قرار دهند تا به صورت مستمر از وضعیت استان اطلاع داشته باشند و اعضای حقیقی هیأت امنا در طول هفته در این دفتر حضور داشته باشند تا دانشجویان و اساتید برای رفع مشکلات خود به آن ها مراجعه کنند .
وی خاطرنشان کرد : ما به عنوان مدیران دانشگاه آزاد اسلامی ، در قبال دانشجویان مسئول هستیم و با توجه به اینکه این دانشگاه پسوند «اسلامی» دارد ، نباید به وضعیت فرهنگی و اعتقادی آن ها خدشه ای وارد شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزارت علوم
جوان
1397/11/02

این خط ممنوعه ماست که کاری خلاف مبانی اسلام و نظام در دانشگاه آزاد اسلامی صورت نگیرد چرا که پسوند «اسلامی» این دانشگاه باید بامسمی باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
عصر اقتصاد
1397/11/03
> عصراقتصاد : کنفرانس منطقه ای سیرد که به عنوان بزرگترین و مهمترین گردهمایی متخصصان صنعت توزیع برق کشور شناخته می شود ، روز گذشته در پژوهشگاه نیرو برگزار شد.
> عصراقتصاد : کنفرانس منطقه ای سیرد که به عنوان بزرگترین و مهمترین گردهمایی متخصصان صنعت توزیع برق کشور شناخته می شود ، روز گذشته در پژوهشگاه نیرو برگزار شد .
معاون وزیر نیرو در این کنفرانس گفت : جایگاه صنعت برق و به ویژه در بخش توزیع در دنیا مایه افتخار ایران است .
علی اکبر مهاجری ، معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو ، در نشستی که همزمان با آئین افتتاحیه کنفرانس منطقه ای سیرد برگزار شده بود ، گفت : آنچه در این کنفرانس ها اهمیت دارد ، نشان دادن پیشرفت ها و انتقال تجربیات است .
وی ادامه داد : در دولت دوازدهم سعی شده است که نسبت به موضوع زمان اهمیت بیشتری داده شود و از این رو باید وقت و زمان متخصصان و فعالان هر حوزه ای مغتنم شمرده شود .
معاون وزیر نیرو ضمن تبریک به متخصصان صنعت توزیع برق کشور گفت : مایه افتخار است که ایران اکنون در جایگاهی قرار دارد که می تواند در برترین کنفرانس های جهانی مقاله های ارزشمندی ارائه دهد و در میان برترین های جهانی قرار بگیرد .
همچنین در این نشست محمود فتوحی فیروزآباد ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت : هم اکنون ایران به عنوان عضو پیوسته کنفرانس جهانی سیرد است .
در دنیا تنها کشورهای آمریکا ، چین و ایران به عنوان اعضای پیوسته غیراروپایی این کنفرانس هستند و از این رو افتخاری برای کشور محسوب می شود .
وی با بیان اینکه در هر دوره این کنفرانس که به صورت دوسالانه و هر سال در یک کشور برگزار می شود ، مقاله هایی از متخصصان ومحققان ایرانی پذیرفته می شود که حتی در سال هایی ایران بیشترین تعداد مقاله های ارائه شده را به خود اختصاص داده است .
فتوحی ارتباط صنعت و دانشگاه را مهم ارزیابی کرد و گفت : می توان اذعان کرد که ارتباط میان صنعت برق و دانشگاه بسیار مطلوب تر از سایر حوزه هاست و از این رو صنعت برق پیشرو بوده است .
محمودرضا حقی فام معاون هماهنگی توزیع توانیر نیز در این کنفرانس گفت : صنعت توزیع برق کشور نیازمند برنامه ریزی سه سطحی کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت است تا از مرحله سنتی عبور کنیم چرا که اگر فضای سنتی را همچنان در نظر داشته باشیم ، نمی توانیم رو به جلو حرکت کنیم .
وی با بیان این مطلب افزود : حرکت متوازن در مسیر فناوری ، اقتصاد و ساختار نیازمند عزم مدیریتی است و نباید با تغییرات مدیریتی این حرکت متوقف شود یا تغییر کند .
حقی فام ادامه داد : سیر تحول صنعت برق نشان می دهد که دیدگاه صنعت توزیع به سمت ارتباط با دانشگاه تغییر پیدا کرده است در حالی که پیشتر این دیدگاه برعکس بوده است .
ما نیاز به انعطاف پذیری و کاهش آلاینده ها داریم و این مفاهیمی است که در دنیا مطرح است .
در دنیا در خصوص ریزشبکه ها ، اینترنت اشیا ، پایداری شبکه ، انغطاف پذیری در روشنایی معابر و .
تجربیات بسیاری وجود دارد که ما باید ازتجربیات آنها استفاده کنیم .
معاون هماهنگی توزیع توانیر اظهار داشت : نیازمندی های حوزه توزیع برق باید در صنعت برق و دانشگاه ها به زبانی مشترک تبدیل شود تا وقتی یک مدیر در مورد آن صحبت می کند ، همکاران آن مدیر در شرکت های توزیع و دانشگاه ها هم همان نگاه را داشته باشند .
حقی فام در خصوص توجه به اطلاعات و داده های صنعت برق ، گفت : در بخش توزیع برق اطلاعات زیادی ایجاد شده ، اما سئوال این است که چقدر توانسته ایم این داده ها را تبدیل به دانش کنیم و همچنین باید بدانیم نیاز های صنعت توزیع چیست و چه ابزاری برای رسیدن به این نیاز ها در اختیار داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
عصر اقتصاد
1397/11/03

وی تصریح کرد : معتقدیم این ابزار ها باید بین المللی و بومی باشد ، چرا که ما شرایط خاص جغرافیایی و فرهنگی داریم .
بنابراین این نیاز ها باید تبدیل به شاخص ها و زبان های مشترک شود تا بتوانیم به فهم مشترکی برسیم .
حقی فام با بیان اینکه باید به این پرسش که پس از شناخت نیازمندی ها ، باید چه اقدامی صورت بگیرد؟ گفت : باید بین نیازمندی ها و راهکارها ارتباط برقرار کنیم؛ به عبارتی دیگر باید به این سوال که چه روش هایی برای حل مسایل باید بکار بگیریم ، به اتفاق نظر برسیم .
وی اضافه کرد : در ابزارها ، باید نگاه ما همزمان نگاهی بین المللی و بومی باشد و بین این دو نگاه ، ارتباط برقرار کنیم؛ در این زمینه ، اگر نیازها را به صورت عمیق نشناسیم و ابزارها را منطبق با آن نیازها طراحی نکنیم ، شاهد دو جزیره جدا از هم خواهیم بود که نیازمندی ها به قوت خود باقی خواهند ماند و تحقیقاتی که انجام می شود ، نیازمندی های ما را پوشش نمی دهد .
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت : در زمینه این ابزارها ، دانشگاه های ایران توانمندی های زیادی دارند و از نظر بین المللی شناخته شده اند .
به همین سبب ، برخی تکنولوژی ها را هم اکنون در اختیار داریم اما چقدر از آن استفاده می کنیم؟ به عنوان مثال برای کنترل تجهیزات ، می توانیم از شبکه های ارتباطاتی استفاده کنیم و با یک نرم افزار کاربردی موبایلی ، نیم ساعت قبل از رسیدن به خانه کولر را روشن کنید .
این تکنولوژی را داریم اما هنوز آنچنان که باید کاربردی نشده است .
وی در خصوص اینکه چرا با وجود دانش فنی در توزیع برق ، شتاب حرکت به سمت اهداف در حد انتظار نیست؟ گفت : وقتی می گویم در حد انتظار نیست ، منظورم ضعیف بودن این بخش نیست؛ بخش توزیع اگر چابک نبود ، شیرازه صنعت برق به هم می ریخت؛ اگر توزیع چابکی لازم را نداشتن نمی توانستیم در اوج مصرف (پیک) سال 97 شبکه را کنترل کنیم؛ در خوزستان ، شرایط اقلیمی سال 96 نسبت به 95 بدتر بود اما خاموشی ندادیم .
فام گفت : با وجود محدودیت های نقدینگی ، وضعیت پایایی شبکه از نظر خاموشی در کل کشور بسیار مناسب است؛ تلفات برق ما در حد 10 درصد است؛ بنابراین ، حرکت ها بسیار ارزشمند است اما در حد دانش فنی و مهارت فنی که صنعت توزیع و دانشگاه های کشور دارند ، ما می توانستیم به اهدافی بزرگ تر برسیم؛ برای رسیدن به این جایگاه ، ما نیاز به تحرک داریم .
حقی فام اضافه کرد : در صنعت توزیع وارد عرصه ای شده ایم که باید آن را بطور کامل بشناسیم؛ اگر فضای سنتی را همچنان در نظر داشته باشد ، ما نمی توانیم به جلو حرکت کنیم؛ آینده را باید ببینیم و مسیرهای حرکت را انتخاب کنیم .
علاوه بر این همزمان با مراسم افتتاحیه کنفرانس منطقه ای سیرد ، برندگان جشنواره نوآوری شرکت های توزیع برق نیز مورد تقدیر قرار گرفتند .
براساس اعلام دبیرخانه جشنواره نوآوری شرکت های توزیع نیروی برق سراسر کشور ، پس از انتشار فرآخوان ، در مجموع 157 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که در نهایت 53 اثر در هفت محور مورد قبول هیئت داوران قرار گرفت .
پس از بررسی هیات داوران ، در نهایت 15 اثر در پنج محور حائز رتبه های اول تا سوم شدند و در دو محور باقی مانده ، هیات داوران هیچ اثری را شایسته احراز رتبه ندانست .
در این کنفرانس که در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو برگزار شد پنج طرح شامل «طراحی و ساخت دستگاه بهینه سازی توان به قدرت اسمی 20 کیلوولت آمپر جهت کاهش تلفات در شبکه های توزیع (شرکت توزیع استان اردبیل)» ، «طراحی و ساخت جعبه انشعاب هوشمند برق با قابلیت کنترل از راه دور(شرکت توزیع جنوب استان کرمان)» ، «استفاه از کمربند هارنس جهت صعود و فرود سیمبان در شبکه های توزیع برق (استان مرکزی)» ، «دستگاه فلش گیر شبکه فشار ضعیف هوایی (استان گیلان)» و «ساخت دستگاه تست سرچراغ های گازی(استان سمنان)» حائز رتبه نخست شدند .
علاوه بر این ، پنج طرح نیز حائز رتبه دوم شد که این طرح ها به این شرح است : «تدوین روش و طراحی ابزار تعمر یا تعویضض تجهیزات 20 کیلوولت در پست های زمینی بدون اعمال خاموشی(استان زنجان)» ، «طراحی نرم افزار یکپارچه جهت مدیریت کل کنتورهای هوشمند شرکت و راه اندازی مرکز پایش طرح فهام(شهرستان مشهد)» ، «ساخت و پیاده سازی سنسور تشخیص میدان دید (جنوب استان کرمان)» ، «طراحی و ساخت سیستم روشنایی معابر هوشمند(تهران بزرگ)» و «راه اندازی سامانه نوین نظارت بر فرآیندها (شهرستان اصفهان)» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
عصر اقتصاد
1397/11/03

جشنواره نوآوری های شرکت های توزیع برق ، به پنج طرح نیز مقام سوم را داد که این طرح ها شامل «تفسیر نتایج پاسخ طیف نوری روغن جهت ارزیابی وضعیت ترانسفورماتورهای توزیع(استان آذربایجان شرقی) ، «دستگاه کنترل و مانیتورینگ خطوط 20 کیلوولت(استان سمنان) ، «تهیه اطلس مقاومت مخصوص خاک استان فارس و شبیه سازی طرح های مناسب برای اتصال زمین در مناطق مختلف(استان فارس)» ، «رفع خاموشی مابر با استفاده از برق مستقل خودرویی(استان سمنان)» ، و «سامانه اطلاعات حقوقی توزیع(استان اصفهان)» شد .
در کنار این جشنواره ، 650 مقاله نیز به دبیرخانه کنفرانس سیرد ارسال شده است که از این میان 176 مقاله پذیرفته شد .
از این رو قرار است که در این کنفرانس دو روزه ، 132 مقاله در قالب پوستر و 44 مقاله به صورت شفاهی ارائه شود .
این مقالات در محورهای تجهیزات شبکه ، کیفیت برق ، بهره برداری ، کنترل ، منابع پراکنده انرژی و بهینه سازی مصرف (کاهش تلفات) ، برنامه ریزی و توسعه شبکه و مباحث اقتصادی در کسب و کار توزیع ، تجدید ساختار و بازار برق به دبیرخانه کنفرانس سیرد ارسال شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه آفرینش
1397/11/02
> آمار اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه علامه رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت : میزان اشتغال فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد این دانشگاه بیش از 65 درصد و در مقطع دکتری بیش از 85 درصد است .
> آمار اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه علامه رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت : میزان اشتغال فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد این دانشگاه بیش از 65 درصد و در مقطع دکتری بیش از 85 درصد است .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، حسین سلیمی در خصوص برگزاری دوره های مهارت آموزی در دانشگاه علامه طباطبایی گفت : یک ملاحظه نظری و چند مشاهده تجربی در طول مسئولیت اجرایی بنده سبب شکل گیری این ایده شد و در ملاحظه نظری احساس می شد که آموزش رسمی ما علیرغم انتقال اطلاعات مناسب به دانشجویان به نوعی منفک از جامعه است .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت : ما رایزنی های بسیاری با سازمان های مختلف مبنی بر اینکه آیا می توان آموزش رسمی را به گونه ای دگرگون کنیم که در خدمت جامعه و دانشجویان باشد انجام دادیم و در صحبت با دستگاه های اجرایی به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر فاصله زیادی میان آموزش رسمی کشور و جامعه وجود دارد .
سلیمی اظهار داشت : با توجه به نیازهای احصا شده در این دانشگاه دوره های مهارتی مکمل برای دانشجویان با همکاری سازمان فنی و حرفه ای در دستور کار قرار گرفت و مسئولیت رصد حرفه های موردنیاز جامعه بر عهده این سازمان گذاشته شد .
وی گفت : در بررسی های انجام شده مشخص شد ، بیش از 80 درصد دانشجویان از اجرای این طرح رضایت دارند اما برای بررسی وضعیت اشتغال آن ها نیاز به زمان است زیرا هنوز یک سال از اجرای طرح مهارت افزایی گذشته است و بسیاری از این دانشجویان اکنون در حال تحصیل هستند .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود : تفاهم نامه ای با بورس امضا کردیم که محوریت آن آموزش مهارت های بورس به دانشجویان و برگزاری دوره برای کارگزاران بورس توسط دانشگاه علامه طباطبایی بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
روزنامه نوآوران
1397/11/02
> اقتصاد مقاومتی به سبک بانک ملت؛ پیشگامی در حمایت از دانش بنیان ها.
> اقتصاد مقاومتی به سبک بانک ملت؛ پیشگامی در حمایت از دانش بنیان ها حمایت از دانش بنیان ها و همکاری با پارک های علم و فناوری راهبرد جدید بانک ملت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است .
نوآوران آنلاین به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، اخبار جدیدی که از تفاهم نامه ها و همکاری های بانک ملت با مراکز علمی و تحقیقاتی به گوش می رسد حاکی از یک تغییر رویکرد از سوی این بانک در حمایت از حوزه های اقتصادی دانش محور است .
بانک ملت طی یکسال اخیر 9 تفاهم نامه با سازمان های متعدد که عمدتاً در حوزه شرکت های دانش بنیان بوده ، منعقد کرده که براساس گزارش معاونت توسعه و جذب سرمایه های معاونت ریاست جمهوری ، این بانک رکورددار پرداخت تسهیلات در حوزه های علمی و فناوری و دانش بنیان است .
امضای تفاهم نامه با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ، مشارکت در راه اندازی باشگاه کسب وکارهای دانش بنیان دانشگاه صنعتی شریف ، سامانه مدیریت هزینه کرد اعضای هیات علمی دانشگاه تهران ، بورسیه تحصیلی از طریق بنیاد حامیان دانشگاه تهران حاکی از تصمیم هوشمندانه این بانک بزرگ بورسی در سوق دادن منابع و تامین مالی به بخش هایی از اقتصاد است که در آینده زمینه تولیدات با ارزش افزوده بالا را فراهم می آورند .
دانش بنیان ها کسب و کارهایی عمدتا مبتنی بر یک فناوری سطح بالا و یا بدون استفاده مستقیم از منابع غیرقابل تجدید طبیعی هستند که مزیت رقابتی یا انحصاری در تولید یک محصول جدید یا سرویس جدید ایجاد می کنند .
تجربه سایر کشورها نیز نشان می دهد ، بانک ها بخش قابل توجهی از منابع خود را به حمایت از صنایعی تخصیص می دهند که دانش و فناوری در سطح پیشرفته مستقیما در فرآیند طراحی یا تولید محصول اثر دارد و منجر به ارزش افزوده بیشتر می شود .
دانشگاه تهران ، شریک دانشی بانک ملت ارتباط بانک ملت با دانشگاه تهران هر روز عمیق تر می شود .
ارتباطی که با امضای تفاهم نامه اخیر بین این بانک و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رنگ و بوی دانش بنیان گرفت .
براساس این تفاهم نامه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران حساب های بانکی خود را در بانک ملت متمرکز و تعهدات استارت آپ های مستقر در پارک علم و فناوری را تضمین خواهد کرد .
بانک ملت هم پذیرفته است علاوه بر خدمات بانکی معمول ، تامین مالی این تیم های دانش بنیان را در چارچوب مقررات بانکی به عهده بگیرد .
کارشناسان اقتصادی معتقدند بنیادی ترین زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی ، تولید داخلی و امکان بهره برداری از منابع برای پاسخگویی به نیازهای جاری و آتی جامعه و فراهم آوردن زمینه های توسعه ای است که استارت آپ ها و تیم های خلاق دانشی می توانند کلیدی ترین نقش را در این زمینه ایفا کنند .
دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت نیز در جریان امضای تفاهم نامه با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ، حمایت از دانش بنیان ها را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ذکر کرد .
وی نگاه بانک ملت به این اقدام را حمایت از اقتصادی توصیف کرد که با علم همراه است و اثرگذاری آن بیشتر از فعالیت های اقتصادی معمول است .
دکتر نیلی رییس دانشگاه تهران هم علت انتخاب بانک ملت را استفاده این بانک از سیستم های بانکداری مدرن و متناسب با نیازهای دانشگاه تهران ذکر کرد .
پروژه ساختمان های TH1 برای بیمه ، بانک و بورس و TH2 برای دیتا سنترهای استانی (بزرگترین دیتا سنتر خاورمیانه) ، استارت آپ های ویکند ، طراحی پیام رسان های داخلی پیشرفته و ده ها پروژه دیگر فناوران از جمله فعالیت های در حال اجرا در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
روزنامه نوآوران
1397/11/02

زیرمجموعه بورسی بانک ملت در جعبه ی دانش بنیان های شریف شهریور ماه سال 97 باشگاه کسب وکارهای دانش بنیان با نام اختصاری باکس در فضایی مدرن ، با حمایت مالی شرکت به پرداخت ملت (زیرمجموعه بانک ملت) ، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و معاون فناوری اطلاعات بانک ملت به صورت رسمی آغاز به کار کرد تا نهال دیگر بانک ملت در حمایت از دانش بنیان ها و اقتصاد مقاومتی پیوند بخورد .
این باشگاه علمی در فضایی به مساحت 3600 متر مربع در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف و با هدف ایجاد فضایی برای تجاری سازی ایده های جوانان و پژوهشگران با مشارکت به پرداخت ملت راه اندازی شد .
بانک ملت؛ حامی سنتی روبوکاپ بانک ملت در زمینه حمایت از فناوری های جدید و دانش بنیان پیشینه دیگری هم دارد که به سال 1385 باز می گردد و همچنان نیز ادامه دارد .
اسپانسری مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران و همچنین اسپانسری تیم روبوکاپ دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات بین المللی تبدیل به یک سنت فناورانه در بانک ملت شده است .
ایران در زمینه روباتیک در سال های اخیر پیشرفت ها چشمگیری داشته است اما حلقه مفقوده اصلی در این میان ، تجاری سازی یافته ها و اختراعات است که در کشور مغفول مانده است .
شاید حمایت بانک ها در این زمینه بتواند در آینده راهگشا باشد .
طراحی سامانه مدیریت هزینه کرد اعضای هیات علمی دانشگاه تهران مشارکت در طراحی و راه اندازی سامانه مدیریت هزینه کرد اعضای هیات علمی دانشگاه تهران که در دومین نشست سالانه معرفی جدیدترین دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه تهران در اسفند 96 رونمایی شد ، مبتنی بر مدل گرنت و قرارداد طرح های کاربردی از دیگر اقدامات بانک ملت در حوزه آموزش عالی ، پژوهش و فناوری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول
کسب و کار
1397/11/02
> رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از موافقت شورای گسترش وزارت علوم برای تاسیس مرکز پژوهشی جندی شاپور در این دانشگاه خبر داد .
> محمدرضا عصاری در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد : مرکز پژوهشی جندی شاپور در یک سال اخیر کار خود را شروع کرده بود اما با اخذ مجوز تاسیس این مرکز ، حدود یک یا دو هفته پیش فعالیت رسمی آن شروع شد .
دانشگاه شرایط را برای فعالیت مرکز پژوهشی جندی شاپور به عنوان یک مرکز تازه تاسیس ، فراهم کرده بود .
وی افزود : یکی از کارهایی که این مرکز به به اتفاق دانشگاه انجام می دهد ، برگزاری کنگره جندی شاپور است .
دو سال قبل دانشگاه مجری برگزاری کنگره جندی شاپور بود اما دومین کنگره هفتم و هشتم اسفندماه امسال به صورت مشترک میان دانشگاه و مرکز پژوهشی جندی شاپور برگزار می شود .
رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول تصریح کرد : مرکز پژوهشی جندی شاپور به صورت سازمانی وظیفه دارد در احیا ، بازنگری ، بازخوانی و بازشناسی دانشگاه باستانی جندی شاپور فعالیت هایی انجام دهد .
این مرکز در ایام پیش رو طرح مشترکی با دانشگاه تهران تحت عنوان از جندی شاپور تا دانشگاه تهران خواهد داشت .
در این طرح رصد علم و تاریخ علم از زمان تاسیس دانشگاه جندی شاپور باستان تا رسیدن به زمان حال بررسی می شود .
دانشگاه تهران به عنوان یک سمبل از دانشگاه های کشور و دارالفنون در نظر گرفته شده است .
درواقع در این طرح ، مسیر تولید علم از گذشته تا کنون بررسی می شود .
عصاری خاطرنشان کرد : گروه های پژوهشی این مرکز شامل علوم و فنون نوین (انرژی های تجدیدپذیر) ، معماری و شهرسازی ، تاریخ علم و جامعه شناسی است و این مرکز در این حوزه ها فعالیت خواهد کرد .
امیدواریم در مدت کوتاهی آثار طرح های پژوهشی مرکز پژوهشی جندی شاپور به عموم مردم اطلاع رسانی شود .
وی تصریح کرد : در داشتن گنجینه های بسیار بزرگ فرهنگی و تمدنی ، کشور ما بسیار غنی است ولی ما در توجه به این گنجینه ها یا غفلت می کنیم یا به صورت موردی به آن ها توجه می کنیم .
احیا ، صیانت و معرفی دانشگاه باستانی جندی شاپور به جهان به صورت سازمانی توسط این مرکز تداوم پیدا می کند .
یکی از اصلی ترین وظایف مرکز پژوهشی جندی شاپور ، صیانت از این دانشگاه است .
امیدواریم بتوانیم این میراث بزرگ تمدنی کشور را به دنیا معرفی کنیم .
رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول افزود : 1750 سال قبل در این مرز و بوم دانشگاهی وجود داشته است که در هیچ کجای دنیا در چنین تاریخی چنین ظرفیتی وجود نداشته است؛ این باید به جهانیان معرفی شود و باید دنیا را متوجه کنیم که سرمنشا الگوهای دانشگاهی از این مرز و بوم بوده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
کسب و کار
1397/11/03
> معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور از فعالیت بیش از 83 انجمن دانشجویی نانو در دانشگاه های پیام نور سراسر کشور خبر داد و گفت : طبق گزارش ستاد نانو کشور ، بیش از یک هزار اثر پژوهشی و ثبت اختراع در حوزه نانو ، متعلق به فرهیختگان دانشگاه پیام نور اعم از اساتید و دانشجویان این دانشگاه است .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر محمدهادی امین ناجی امروز در هفتمین دوره توان افزایی مروجین فناوری نانو که در سازمان مرکزی برگزار شد ، با اشاره به رتبه چهارم کشور در حوزه فناوری نانو در سطح بین الملل ، افزود : سهم دانشگاه پیام نور در این عرصه بیش از دیگر دانشگاه هاست .
وی افزود : دانشگاه پیام نور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و سی امین سالگرد تاسیس دانشگاه ، با هدف سرآمدی و سربلندی در علوم نوین با تکیه بر توان علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان مشتاق و توانمند این دانشگاه در حوزه فناوری نانو گام برمی دارد .
ناجی افزود : اگر بتوانیم توان علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان را به نتایج عملی در بخش های صنعتی تبدیل کنیم ، بازخورد و نقش موثری در پیشرفت علم کشور خواهیم داشت و در این راستا پیوند انجمن های نانو و کارآفرینی در دانشگاه پیام نور بسیار راهگشا خواهد بود .
وی ضمن تقدیر از دکتر رضانژاد عضو علمی و مدیرکل آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه پیام نور به دلیل فعالیت موثر در حوزه فناوری نانو ، تصریح کرد : انجمن نانو در دانشگاه پیام نور از سال 93 تاکنون ، به عنوان یکی از انجمن های دهگانه برتر کشور تلقی شده و استمرار فعالیت این انجمن با تکیه بر قابلیت ها و پتانسیل های موجود در این دانشگاه می تواند طلیعه سرآمدی این دانشگاه در عرصه های داخلی و بین المللی باشد .
ناجی تاکید کرد : برای پیشرفت و تعالی بیشتر در عرصه فناوری نانو ، می توان رشته های تحصیلی مرتبط با فناوری نانو را در دانشگاه پیام نور راه اندازی کرد تا با تکیه بر دانش علمی و توانمندی دانشجویان بتوانیم رشد بیشتری در زمینه فناوری نانو کسب کنیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/11/02
> معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت : افزایش شهریه ثابت امسال دانشگاه پیام نور 5 درصد کمتر از مصوبه هیات امنا و کمتر از سال گذشته بوده است .
> معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت : افزایش شهریه ثابت امسال دانشگاه پیام نور 5 درصد کمتر از مصوبه هیات امنا و کمتر از سال گذشته بوده است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، حسن علیزاده با عنوان اینکه هیچ گونه افزایش شهریه ای در نیمسال تحصیلی جاری اتفاق نیفتاده ، اظهار داشت : این دانشگاه هرگونه افزایش در شهریه خود را صرفا بر اساس مصوبات هیات امنا تعیین کرده و خارج از این مصوبات هیچ گونه مبلغ اضافی دریافت نمی کند .
وی افزود : بر اساس مصوبه هیات امنا ، دانشگاه پیام نور می تواند در ابتدای هرسال تحصیلی ، حداکثر 15 درصد افزایش شهریه داشته باشد که امسال این مبلغ را به دلیل شرایط اقتصادی کشور و رفاه حال دانشجویان ، 5 درصد کاهش داده است .
معاون اداری مالی دانشگاه پیام نور با اشاره به سهم دانشجویان در خصوص بودجه فعالیت های فرهنگی نیز گفت : تمامی دانشجویان دانشگاه پیام نور طبق مصوبه وزارت علوم ، در ابتدای هرسال مبلغ 350 هزار ریال بابت فعالیت های فرهنگی پرداخت می کنند که این مبلغ قبلا در ابتدای سال تحصیلی به صورت کامل دریافت می شد اما امسال ، دانشگاه برای رفاه حال دانشجویان و با توجه به درخواست های مکرر این عزیزان ، مبلغ 175 هزار ریال در دو نوبت یعنی در طول هر نیمسال تحصیلی دریافت می کند .
وی یادآور شد : شهریه دانشگاه پیام نور تقریبا یک سوم تمام دانشگاه های شهریه ای و پایین ترین شهریه دانشگاه های کشور است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
کسب و کار
1397/11/02
> معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت : افزایش شهریه ثابت امسال این دانشگاه 5 درصد کمتر از مصوبه هیات امنا و کمتر از سال گذشته بوده است .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر علیزاده ضمن اعلام این خبر با عنوان اینکه هیچ گونه افزایش شهریه ای در نیمسال تحصیلی جاری اتفاق نیفتاده ، اظهار داشت : این دانشگاه هرگونه افزایش در شهریه خود را صرفا بر اساس مصوبات هیات امنا تعیین کرده و خارج از این مصوبات هیچ گونه مبلغ اضافی دریافت نمی کند .
دکتر علیزاده افزود : بر اساس مصوبه هیات امنا ، دانشگاه پیام نور می تواند در ابتدای هر سال تحصیلی ، حداکثر 15 درصد افزایش شهریه داشته باشد که امسال این مبلغ را به دلیل شرایط اقتصادی کشورو رفاه حال دانشجویان ، 5 درصد کاهش داده است .
وی با اشاره به سهم دانشجویان درخصوص بودجه فعالیت های فرهنگی نیز گفت : تمامی دانشجویان دانشگاه پیام نور طبق مصوبه وزارت علوم ، در ابتدای هر سال مبلغ 350 هزار ریال بابت فعالیت های فرهنگی پرداخت می کنند که این مبلغ قبلا در ابتدای سال تحصیلی به صورت کامل دریافت می شد اما امسال ، دانشگاه برای رفاه حال دانشجویان و با توجه به درخواست های مکرر این عزیزان ، مبلغ 175 هزار ریال در دو نوبت یعنی در طول هر نیمسال تحصیلی دریافت می کند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، وی یادآور شد : شهریه دانشگاه پیام نور تقریبا یک سوم تمام دانشگاه های شهریه ای و پایین ترین شهریه دانشگاه های کشور است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/03
> چند سالی است ایده دانشگاه کارآفرین که تحت نظریه دانشگاه های نسل سوم و چهارم دسته بندی می شود ، جهت دهی دانشگاه ها را به سمتی برده است که موافقان این نوع دانشگاه ها آن را تنها راه ارتباط «ایده به ثروت» می دانند .
> چند سالی است ایده دانشگاه کارآفرین که تحت نظریه دانشگاه های نسل سوم و چهارم دسته بندی می شود ، جهت دهی دانشگاه ها را به سمتی برده است که موافقان این نوع دانشگاه ها آن را تنها راه ارتباط «ایده به ثروت» می دانند .
آنها معتقدند دیگر نمی توان با تغییرات اندک در روش ها ، ساختار ، فناوری و عواملی نظیر آنها ، دانشگاه بقای بلند داشته باشد ، لذا باید انقلابی در اذهان مدیران ، کارکنان و محققان به وجود آید تا به طور اساسی مفهوم سازمان ، کار ، کیفیت و رقابت در ذهن بنشیند .
این مبنای ایده اصلی «دانشگاه کارآفرین» را تشکیل می دهد که نیاز به ابزار خاص خود دارد .
این ابزار می تواند در قالب یک مرکز رشد ، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان باشد .
در این میان پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان طی سالیان اخیر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است و کمتر ابهامی درباره چگونگی فعالیت در آنها وجود دارد ، اما مراکز رشد و فن بازارها ادبیات تازه ای است که اخیرا وارد فضای دانشگاهی شده و داده های کمی در این باره وجود دارد .
این مساله با نگاهی به پایگاه های اینترنتی این مراکز که به صورت نصفه ونیمه محتوا در آن منتشر می شود ، قابل توجه است .
پس دانشگاه ها برای رفتن به سمت کارآفرینی نیاز به ابزارهای خاص خود دارند که «مراکز رشد» یکی از آنها است .
اما مراکز رشد چگونه جایی است؟ طبق تعاریف موجود در اساسنامه دفاتر مراکز رشد ، این مراکز یکی از نهادهای تجاری سازی دستاوردهای علمی و پل ارتباطی دانشگاه با جامعه و صنعت هستند که باعث هدفمند شدن فعالیت های علمی پژوهشی دانشگاه ها با نیازهای جامعه خواهند شد و از این نظر نیز ظرفیت های نهفته تولید علم و فناوری را آزاد می کنند .
به طور کلی مراکز رشد از کارآفرینان فاقد سرمایه و امکانات اولیه جهت راه اندازی کسب وکار کوچک حمایت می کنند و کارآفرینان فاقد سرمایه همان دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که با فناوری های جدید آشنا بوده ، قدرت خلاقیت و ایده را دارند ، ولی به دلیل نداشتن سرمایه باید فضایی را برای آنها در نظر گرفت تا بتوانند مراحل اولیه رشد را طی کنند ، محصول را تولید ، نمونه سازی و درنهایت تجاری شده در بازار به فروش برسانند .
پس این مراکز جریان دانش و فناوری را در میان دانشگاه ها ، شرکت های خصوصی ، موسسات تحقیق و توسعه و دانشجویان صاحب ایده به حرکت انداخته و ارتباط آنها را با بازار مدیریت می کنند .
از سوی دیگر رشد شرکت های متکی بر نوآوری را با فرآیندهای حمایتی تسهیل می کنند و درنهایت محصول تولیدشده را با توجه به نیازهای جامعه وارد بازار خواهند کرد .
کجا باید برویم؟ اگر از کسانی هستید که تا به حال پایتان به داخل مراکز رشد باز نشده است و البته صاحب ایده هم هستید ، باید با انواع این مراکز آشنایی کامل داشته باشید تا با توجه به ایده ای که در سر دارید ، بتوانید به درستی راه خود را پیدا کنید .
طبق تعاریف موجود در اساسنامه مراکز رشد ، چهاردسته بندی در نظر گرفته می شود .
1 مرکز رشد صنعتی : این مراکز را اغلب نهادهای دولتی یا مراکز غیرانتفاعی به منظور حمایت از کارفرمایان تاسیس می کنند که ممکن است دارای تسهیلات خاص باشند .
2 مرکز رشد دانشگاهی : این مراکز به منظور تسهیل استفاده تجاری از دانش فنی و حقوق مالکیت معنوی تاسیس می شوند و امکان استفاده از امکانات دانشگاهی مانند آزمایشگاه ، کارگاه و کتابخانه را فراهم می کنند .
همچنین مراکز مذکور امکان استفاده از نظرات و مشاوره تخصصی اعضای هیات علمی دانشگاه را نیز فراهم می آورند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/03

این مراکز مخصوص دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است که می توانند از این دفاتر ایده خود را به تجاری سازی تبدیل کنند .
3 مرکز رشد مجازی : این مراکز معمولا دارای فضای فیزیکی خاصی نیستند و امکاناتی غیر از فضای اداری را ارائه می دهند .
4 مرکز رشد بین المللی : به طور معمول این دسته از مراکز دارای مجموعه کاملی از سرویس های پشتیبانی برای پیشرفت فعالیت های تجاری هستند و تمرکز آنها بیشتر روی صادرات است .
این مراکز با دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی ، سرمایه گذاران داخلی و بین المللی در ارتباطند .
یکی از ویژگی های منحصربه فرد این مراکز ، ایجاد شبکه ای از مراکز در محدوده مربوط به خود است .
14 اصل یک مرکز رشد برنامه ریزی و سیاستگذاری در مراکز رشد یکی از اهداف اصلی هر مرکز برای جهت دهی و کمک به صاحب ایده در تبدیل ایده به محصول و ثروت می تواند باشد .
بررسی اساسنامه مراکز رشد تعدادی از دانشگاه ها نشان می دهد که سیاستگذاری های کلان همه دفاتر در یک قالب است ، اما در فرعیات تفاوت هایی وجود دارد .
به طور کلی هدفگذاری مراکز رشد حول 10 محور زیر است : 1 ایجاد زمینه کارآفرینی ، حمایت از نوآوری و خلاقیت نیروهای محقق جوان .
2 ایجاد فضای لازم جهت گسترش و رشد واحدهای کوچک و متوسط دانش مدار .
3 تولید و توسعه محصولات و خدمات کشاورزی و گردشگری مبتنی بر فناوری اطلاعات .
4 کاربردی کردن علم و تحقیق دانشگاهی و تکمیل حلقه مفقوده در زنجیره ساختاری بین دانشگاه و صنعت .
5 ایجاد شبکه همکار مبتنی بر دانش به منظور مدیریت جریان دانش و فناوری در میان متخصصان .
6 کمک به کاهش مهاجرت نخبگان و کارآفرینان از استان با حمایت از طرح های فناورانه .
7 ایجاد فرصت های شغلی مناسب جهت جذب دانش آموختگان دانشگاهی .
8 بهبود وضعیت صنعتی استان از طریق تزریق ایده های دانش محور .
9 کمک به رونق اقتصاد شهرستان و درنهایت استان و منطقه .
10 جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در زمینه های مرتبط .
11 ایجاد و گسترش شرکت های کوچک و متوسط مقیاس مهندسی و تحقیقاتی .
12 جذب و بومی سازی فناوری های خارجی با محوریت فعالیت مرکز .
13 اشتغال سالم برای قشر فارغ التحصیلان دانشگاه .
14 حضور موثرتر در بازارهای داخلی و خارجی .
مراحلی که باید طی کنید تا به پول برسید یکی از مسائلی که حتما باید از آن اطلاع داشته باشید مراحلی است که باید در آن قرار گرفت تا یک ایده به بازار برسد .
این بخش به نوعی مهم ترین مرحله هر محقق و صاحب ایده برای قرار گیری در مسیر درست است؛ مسیری که هر دانشگاه جاده های خاص خود را برای آن ساخته ، جاده هایی که البته درنهایت به یک جا ختم می شود .
به طور کلی دوره های طی شده در مراکز رشد به سه دسته تقسیم می شوند؛ الف : دوره رشد مقدماتی ، ب : دوره رشد ، ج : دوره پسارشد ، الف : دوره رشد مقدماتی طبق هدفگذاری های موجود ، هدف از این دوره کمک و حمایت از ایده های فناورانه اعضای هیات علمی ، دانشجویان ، دانش آموختگان دانشگاهی و کلیه افراد صاحب ایده که در قالب هسته فناور برای تثبیت و تکمیل ایده و تیم کاری ، شناخت بازار و ساخت نمونه اولیه و نهایتا آمادگی برای ایجاد یک واحد (شرکت) فناور مبتنی بر علم و فناوری (دانش بنیان) با جهت گیری اقتصادی برای ورود به دوره رشد است .
این مرحله دارای زمان بندی موسوم به استقرار بوده و این مدت استقرار شامل : 1 دو دوره سه ماهه و قابل تمدید تا سقف حداکثر 9 ماه با مجوز شورای مرکز رشد .
2 دوره اول برای اثبات ادعای ارائه شده توسط هسته فناور ، عملکرد اعضا و ارزیابی حضور اعضا در محل استقرار .
3 پس از سپری کردن دوره اول و در صورت تایید ، ورود به سه ماهه دوم برای تثبیت ایده ، مطالعه بازار و حمایت برای نمونه سازی ایده .
گفتنی است قرارداد استقرار به صورت 6 ماهه و با امضای ریاست واحد ، معاون پژوهش و فناوری ، مدیر مرکز رشد و مسئول هسته فناور بسته می شود و با تایید شورای مرکز رشد قابل تمدید است .
از نکات قابل توجه در این دوره کمک های مالی است که به طرح ها و ایده ها داده می شود ، که این موضع توسط هر دانشگاه متغیر است و ممکن است از پنج میلیون تا 15 میلیون تومان تغییر کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/03

ب : دوره رشد : این دوره نیز با هدف تولید محصول یا خدمات با استفاده از دستاوردهای پژوهشی و در قالب یک شرکت یا موسسه با هویت حقوقی مستقل از مرکز رشد تشکیل می شود و در زمینه پژوهش های کاربردی ، توسعه ای ، طراحی مهندسی ، مهندسی معکوس ، انتقال فناوری ، ارائه خدمات تخصصی و تجاری سازی فعالیت می کند .
در این دوره نیز مدت استقرار شامل دو مرحله است؛ 1 یک دوره سه ساله که با نظر شورای مرکز رشد تا حداکثر پنج سال قابل تمدید است .
2 قرارداد استقرار به صورت سالانه و با امضای ریاست واحد ، معاون پژوهش و فناوری ، مدیر مرکز رشد و مدیرعامل واحد فناور بسته می شود و با تایید شورای مرکز رشد قابل تمدید است .
در این دوره نیز به مراکز فناوری کمک های مالی در صورت تشخیص داوران و مشاوران اعطا می شود .
به طور مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این دوره 20 میلیون تومان کمک مالی به صاحب ایده می کند .
خدماتی که می توانید بگیرید قطعا هر کار و فعالیتی نیاز به ابزار خود دارد و فعالیت در این مراکز که درنهایت قرار است تبدیل به یک ساخت محصول شود ، ابزارهای خاص خود را می طلبد .
این ابزارها می تواند از تامین فضای کاری مطلوب باشد تا زیرساخت های فنی و ادواتی .
به طور کلی خدمات قابل ارائه مراکز رشد می تواند به قرار زیر باشد : 1 تامین فضای کاری مطلوب و خدمات مربوط به زیرساخت های فیزیکی با امکانات اولیه اداری و رایانه ای .
(شامل میزکار ، کتابخانه ، تلفن ، دفتر کار و .
) 2 ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی .
3 ارائه خدمات آموزشی به واحدهای فناور .
4 ارائه خدمات ارتباطی ، اطلاع رسانی و اینترنت پرسرعت .
5 ارائه مشاوره های حقوقی ، مالی ، اعتباری ، پروژه یابی و بازاریابی .
6 امکان برگزاری جلسات ، سمینار ، کنفرانس و نمایشگاه در مرکز رشد .
7 ارائه محصولات شرکت ها به سایر شرکت ها و ادارات متقاضی .
8 تبلیغات کلی مرکز رشد که به معرفی واحدهای فناور منجر می شود .
9 تلاش برای فراهم آوردن حمایت های قانونی جهت تسریع رشد واحدهای مستقر در مرکز .
10 شناسایی منابع مالی و جذب سرمایه گذاران و دریافت تسهیلات مالی و اعتباری .
11 تسهیل در جذب اعتبارات مصوب طرح ها و پروژه های تحقیقاتی .
12 برقراری ارتباط با مراکز دانشگاهی ، پژوهشی و پارک های علم و فناوری و مراکز رشد .
13 تسهیل هم افزایی شبکه ای و افزایش توان رقابت .
مشکلات و سد راه های پیش روی مراکز رشد هرقدر که وارد شدن در این مراکز ظاهرا ساده به نظر می رسد ، ادامه فعالیت و به خصوص با نزدیک تر شدن به محصول نهایی سد راه ها و دست اندازها بیشتر می شود .
این مشکلات بخشی می تواند حول تجاری سازی محصول باشد و بخشی دیگر در روند اداری فعالیت .
محمد محمدزاده ، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری از مشکلات احتمالی سد راه می گوید : «چرخه فعالیت در هسته های فناور چهار مرحله دارد؛ 1 توسعه فناوری ، 2 توسعه محصول ، 3 توسعه تولید و 4 توسعه بازار .
در توسعه فناوری آن فناور یک سری نیازها دارد و می خواهد به طور مثال محصول اولیه را تولید کند و این کار نیز نیازمند آزمایشگاه ، کارگاه ، فضا و سرمایه گذار اولیه است .
البته منظور تامین هزینه 50 میلیونی نیست ، بلکه با پنج میلیون تومان نیز می توان این کار را انجام داد .
به طور مثال یک فرد در حوزه آی تی و شبکه های اجتماعی فعالیت می کند ، او نیازمند یک دیتاسنتر از دانشگاه است .
دانشگاه با اینکه می تواند این دیتاسنتر را در اختیار قرار دهد ، اما بعضا تا دو ماه روند در اختیارگذاری طول خواهد کشید .
جالب اینجاست که در دانشگاه های ما تابلوهای مرکز تحقیقات ، مرکز رشد و .
وجود دارد ، اما تنها در حد تابلو هستند و اگر هرکدام از آنها را یک نانوایی در نظر بگیریم ، نان خوب از آنها بیرون نمی آید که دلیل آن هم به خاطر ناهماهنگی است .
در حوزه توسعه محصول نیز وقتی قرار است از نمونه اول حدود 10 عدد تولید کرد ، باید به افراد فعال حقوق بدهیم ، در حالی که در این مرحله نیز امکان فروش محصول نیست و امکان کپی محصول توسط برخی شرکت های صنعتی وجود دارد .
به طور مثال شارژ موبایل موتورسیکلت یک محصول ساده است که تنها با یک مبدل امکان پذیر است ، اما من به دلایلی که گفته ام ، نمی توانیم این محصول را به مرحله تجاری سازی برسانیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/03

از سوی دیگر پروسه گرفتن مجوز صنعتی حدود 18 ماه زمان می برد ، در حالی که دانشگاه باید کارخانه ها و شرکت هایی را در بدنه خود بیاورد و به آنها بگوید فلان محصول در فلان شرکت تولید شود و در این پروسه یک تیم تخصصی نیز باید شکل بگیرد تا محصول را به فروش برسانند .
همین اتفاق می افتد که در این مرحله نیز امکان «دزدی» ایده محصول وجود دارد و اگر این طور شود ، کل زحمات کشیده شده از بین می رود .
از سوی دیگر فردی که یک ایده دارد ، معدن ایده تلقی می شود و باید از آن استفاده کرد ، در حالی که قطعا این افراد نیز هزینه های زندگی خود را دارند و کار کارمندی را نیز دوست ندارند و مشکل دیگر این است که محصول شان در اختیار افرادی است که پروسه های اداری را طی نکرده اند و تنها عضو هیات علمی هستند و این بدترین ضربه را به آنها می زند .
ما جامعه پنج میلیون نفری را در دانشگاه داریم و اگر بتوانیم همین چهار میلیون نفر را متحد کنیم ، قطعا می توان کارهای بزرگی انجام داد .
نکته دیگر در حوزه توسعه محصول ، اجازه اجرایی کردن ایده در دانشگاه ها است؛ به این معنی که محصولات در مرحله توسعه محصول نیازمند هزینه 15 تا 50 میلیون تومانی واحدهای فناور هستند .
به نظر من واحدها بهتر است به جای پرداخت این پول اجازه دهند ایده در مدل کوچک تر در همان واحد اجرایی شود .
به عبارت دیگر ، ما نمی دانیم تست محصول را در کدام قسمت دانشگاه باید انجام بدهیم و در این حوزه ضعف داریم و رسانه در فرهنگ سازی اکوسیستم کسب وکار در دانشگاه آزاد اسلامی باید کارهای زیادی انجام دهد .
دانشگاه نباید سرمایه گذاری کند ، بلکه افراد باید در این حوزه وارد شوند .
به طور مثال شاید یک واحد فناور نیازمند 10 میلیون بودجه باشد و اساتید زیادی داریم که می توانند این مبلغ را تمام کنند نه اینکه دانشگاه خود وارد این مقوله شود و اصلا بدنه دانشگاه نباید وارد شود ، چراکه اگر مدیر مرکز رشد وارد این حوزه شود ، باعث ایجاد رانت خواهد شد و حوزه فناوری نباید درگیر ساختار دانشگاه شود و چون سیاستگذاری این حوزه مبتنی بر شخص است ، با جابه جایی افراد سیستم ها از بین می رود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/11/02
> زمان ثبت‎نام وام های دانشجویی در نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام شد ، ثبت نام وام شهریه از 21 بهمن 97 آغاز و تا 27 اسفند 97 ادامه می یابد .
> زمان ثبت‎نام وام های دانشجویی در نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام شد ، ثبت نام وام شهریه از 21 بهمن 97 آغاز و تا 27 اسفند 97 ادامه می یابد .
بر اساس اطلاعیه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تقویم زمان بندی تسهیلات رفاهی نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 با اولویت دانشجویان مستعد کم بضاعت اعلام شد .
برای تسریع در پرداخت لیست وام و واریز هرچه سریع تر آن ها نسبت به ارسال تعداد محدود و تائید معاونت فهرست ها در اسرع وقت برای هریک از وام ها اقدام شود .
زمان ثبت نام سامانه دانشجویی (پرتال) برای ثبت تقاضای دانشجویان تا پایان نیمسال تحصیلی فعال است .
ضروری است تمام متقاضیان نسبت به ثبت تقاضای خود در سامانه اقدام کنند .
با توجه به سیاست های جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در سال تحصیلی 98 97 دانشجویان دانشگاه های آزاد ، غیرانتفاعی ، و علمی و کاربردی مطابق نیمسال جاری جهت دریافت وام شهریه به بانک طرف تعهد صندوق رفاه وزارت علوم معرفی و صرفا از طریق این بانک وام شهریه را دریافت می کنند .
نکات ضروری مربوط به دریافت مستندات و ارسال لیست ها با توجه به اینکه ارسال لیست به حوزه معاونت مالی صندوق منوط به تایید مدارک تمام متقاضیان در لیست است ، عدم بارگذاری مستندات و مدارک لازم حتی برای یک نفر منجر به تاخیر در پرداخت وام سایر متقاضیان می شود ، لذا لازم است مستندات با دقت کنترل و از ارسال اسامی متقاضیان با کمبود مستندات جدا خودداری شود .
مدارک لازم جهت اسکن و الصاق در پرونده دانشجویان متقاضی هر یک از وام ها در بخش راهنمایی تسهیلات پایگاه اطلاع رسانی صندوق قرارگرفته است لذا جهت تسریع در امر پرداخت ، ضروری است ثبت تقاضای وام با الصاق مدارک موردنیاز صورت پذیرد .
پرداخت وام به دانشجویان تا یک ترم اضافه بلامانع خواهد بود .
دانشجویانی که از طریق ثبت نام در سایت ستاد عتبات دانشگاهیان ، به عتبات مشرف شده اند می توانند با ارائه مستندات در صورت تاهل مبلغ 15 .
000 .
000 ریال و در صورت تجرد مبلغ 10 .
000 .
000 ریال وام دریافت نمایند .
در غیر این صورت با ارائه روادید ممهور به مهر خروج از کشور می توانند از وام زیارت عتبات به مبلغ 7 .
000 .
000 ریال استفاده کنند .
نحوه توزیع اعتبارات 1 اعتبارات وام های تحصیلی ، ضروری و شهریه به صورت یک مرحله ای توزیع می شود و افزایش اعتبار در صورت وجود اعتبار مازاد و عدم جذب آن از سوی دانشگاه ها و پس از اعلام نیاز کتبی از سوی دانشگاه متقاضی میسر خواهد بود .
2 اعتبار وام تحصیلی ، ضروری و شهریه به صورت تخصیصی در سیستم اتوماسیون (بخش اعتبارات مراکز آموزش عالی) قابل مشاهده است .
3 اعتبارات سایر وام ها به صورت متمرکز تخصیص داده خواهد شد .
حداکثر تعداد لیست برای وام 1 وام ویژه دکتری حداکثر 2 لیست 2 وام تحصیلی حداکثر 4 لیست (3 لیست ترم عادی و یک لیست ترم اضافه) در کل نیمسال 3 وام شهریه حداکثر 3 لیست(2 لیست ترم عادی و یک لیست ترم اضافه) در کل نیمسال تذکر : از همکاران ادارات رفاه تقاضا می شود بستن فهرست های وام را به روزهای آخر فرصت مجاز موکول نکنند و حتی الامکان در روزهای آغازین بازه زمانی نسبت به ثبت تقاضاها و تایید معاونت دانشجویی اقدام نمایند تا صندوق رفاه بتواند با برنامه ریزی نسبت به پرداخت وام ها تا پایان مهلت مقرر اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
کیهان
1397/11/02
> رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت : 60 درصد پایان نامه ها و رساله های وزارت علوم در ایرانداک ثبت می شوند .
> رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت : 60 درصد پایان نامه ها و رساله های وزارت علوم در ایرانداک ثبت می شوند .
این آمار برای وزارت بهداشت 5 درصد و برای دانشگاه آزاد 10 درصد است .
به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ، سیروس علیدوستی درباره راهکارهای فنی کاهش بدرفتاری علمی ، گفت : ثبت و همانندجویی پایان نامه ها و رساله ها پس از تصویب مجلس شورای اسلامی ، از سال پیش با جدیت بیشتری ادامه یافت .
وی ادامه داد : نزدیک 60 درصد از پایان نامه ها و رساله های وزارت علوم ، کمتر از 10 درصد از پایان نامه ها و رساله های دانشگاه آزاد اسلامی ، کمتر از 5 درصد از پایان نامه ها و رساله های وزارت بهداشت و نزدیک به صفر درصد از پایان نامه ها و رساله های حوزه های علمیه در سامانه های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت می شود .
علیدوستی با بیان اینکه قانون ، همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را ملزم به ثبت پایان نامه های دانشجویان خود در ایرانداک کرده است ، افزود : اگر پوشش این پژوهشگاه گسترده باشد یافتن همانندی ها دقیق تر و جامع تر خواهد بود .
هم اکنون اطلاعات بیش از 500 هزار پایان نامه و رساله و نزدیک به 130 هزار پیشنهاده (پروپوزال) در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) در دسترس کاربران است .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت : ایرانداک با سامانه های گوناگونی در زمینه کاهش بدرفتاری علمی ایفای نقش می کند .
برخی از این سامانه ها در سه گام تصویب موضوع ، تصویب پیشنهاده و تصویب پایان نامه و رساله ، مستقیم یا غیرمستقیم به کاهش بدرفتاری علمی کمک می کنند .
وی با بیان اینکه سامانه های ثبت ، گنج ، همانندجو ، پیشینه پژوهش و ساعت از این دست هستند ، گفت : در کنار این سامانه ها ، سامانه هایی مانند شیوه نامه ایران ، راهنمای نگارش پایان نامه و رساله ، پژوهش کار و مانند آنها برای پشتیبانی پژوهش راه اندازی شده اند .
در این میان ، «همانندجو» سامانه ای است که در زمینه شناخت و کشف بدرفتاری های علمی و کپی پایان نامه ها و با هدف پیشگیری از بدرفتاری های علمی به کار گرفته می شود .
علیدوستی ادامه داد : این سامانه با دریافت متن نوشتار از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری موجود در پایگاه های ایرانداک ، نوشته های همانند را بازیابی می کند و اندازه و منابع اطلاعات آنها را نمایش و به استاد راهنما و موسسه گزارش می دهد .
این همانندی به معنای بدرفتاری علمی نیست و تصمیم گیری درباره آن با استادان و موسسه ها است .
قانون «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» ، سال گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
کیهان
1397/11/02

بر پایه این قانون ، تهیه ، عرضه یا واگذاری آثاری از قبیل رساله ، پایان نامه ، مقاله ، طرح پژوهشی ، کتاب ، گزارش یا سایر آثار مکتوب و ضبط شده پژوهشی ، علمی و هنری اعم از الکترونیکی یا غیرالکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل و با هدف ارائه کل اثر یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود ، جرم است و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت ، مشمول مجازات می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/11/02
> دانشگاه تسوکوبا کشور ژاپن و دانشگاه رنیمن کشور چین ژاپن فراخوان بورس دادند .
> دانشگاه تسوکوبا کشور ژاپن و دانشگاه رنیمن کشور چین ژاپن فراخوان بورس دادند .
دانشکده جاده ابریشم دانشگاه رنمین در رشته مطالعات معاصر چین در مقطع کارشناسی ارشد (2019) برای بورسیه تحصیلی فراخوان اعلام کرد .
داوطلبان برای اطلاع از رشته ها و شرایط و سایر اطلاعات می توانند به سایت دانشگاه به نشانی ذیل مراجعه کنند .
http : //en .
rdcy .
org/Index/news_cont/id/53265 .
html دانشکده علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه تسوکوبا کشور ژاپن در رشته اقتصاد و سیاست گذاری عمومی فراخوان بورس داد .
علاقه مندان به این دوره نیز می توانند به سایت مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم به آدرس https : //cisc .
msrt .
ir/fa مراجعه کنند .
1
فهرست