وزارت علوم - مطبوعات 7 بهمن 97
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 12:51
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8727370 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8727954 روزنامه آفرينش
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/07
> ایسنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که باید شبکه نخبگان علوم انسانی در کشور تقویت شود ، گفت : علاوه بر این لازم است تا در سیاستگذاری ملی از دانش متخصصان حوزه علوم انسانی بهره گرفته شود و این اقدامی است که تاکنون صورت نگرفته است .
> تاکید وزیر علوم بر تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی ایسنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که باید شبکه نخبگان علوم انسانی در کشور تقویت شود ، گفت : علاوه بر این لازم است تا در سیاستگذاری ملی از دانش متخصصان حوزه علوم انسانی بهره گرفته شود و این اقدامی است که تاکنون صورت نگرفته است .
دکتر منصور غلامی امروز در دهمین جشنواره بین المللی فارابی که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، با بیان اینکه جشنواره فارابی برای دهمین سال است که برگزار می شود ، افزود : امسال ما در حالی دهمین سال این جشنواره را آغاز کرده ایم که در شرف چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم و در پی این سال ها مسیری که طی شده است ، نمودها و نشانه های زیادی دارد که نشان دهنده مسیر ما به سمت علم و تحقیقات و گرامیداشت عالمان بوده است .
وی برگزاری جشنواره فارابی را یکی از نمونه های فاخر در راستای توسعه علم و فناوری دانست و یادآور شد : علوم انسانی همواره از سوی اساتید و فرهیختگان بارها مورد تاکید و توجه قرار گرفته است ، چرا که محور علوم انسانی ، انسان است که برگزیده مخلوقات به شمار می رود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تداوم جشنواره فارابی را نمودی از ارائه تصویر واقعی از تولیدات علوم انسانی نام برد و در این باره خاطر نشان کرد : در وزارت علوم نیز نهایت تلاش صورت گرفته است تا نسبت به برگزاری چنین جشنواره های فاخری اقدام شود .
غلامی اضافه کرد : در سال قبل در چنین روزی اعلام شد نهالی که سال های گذشته کاشته شده است ، امروز به درخت پر باری تبدیل شده است ، امیدوارم ثمرات این جشنواره که به درستی به نام یکی از متفکران ایرانی نامگذاری شده است ، بیش از پیش در جهت اعتلای کشور ادامه یابد .
به گفته وی ، فارابی متفکری بود که حیات طیبه را در بستر جامعه خردمند می دانست .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به دستاوردهای جشنواره فارابی ، اظهار کرد : شناسایی و قدرشناسی از گنجینه های علوم انسانی ، معرفی آثار برتر در این حوزه از جمله دستاوردهای برگزاری این جشنواره است و همواره سعی شده تا دانش پژوهان در کاربردی کردن دستاوردهای علوم انسانی از طریق بررسی نیازهای کشور نسبت به رفع چالش های کشور به کار گیرند .
وی با اشاره به مشارکت گسترده انجمن های معتبر و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در این دوره از جشنواره ، یادآور شد : از سال قبل تبیین کارگروه و نقش خطیر علوم انسانی در فرایند سیاست گذاری در حوزه های مختلف و ایجاد زمینه مناسب برای حضور علوم انسانی در تراز جهانی در دستور کار قرار داشت که تحقق این امر مستلزم تلاش و همت بیشتر محققان این حوزه است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه تحقق اهداف پیش بینی شده نیازمند دقت و برنامه ریزی های بلند مدت است ، گفت : بر این اساس لازم است تا دبیرخانه دائمی جشنواره فارابی دستاوردهای دوره های قبل را مورد توجه و بازنگری قرار دهد .
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر بازنگری و رصد مستمر علوم انسانی از سوی دبیرخانه جشنواره فارابی ، اضافه کرد : پایش این حوزه موجب می شود تا وزارت علوم را در مسیر بسته های سیاستی دقیق تر مانند حراست از زبان فارسی ، مسئولیت اجتماعی و رعایت اخلاق پژوهشی هدایت کند .
غلامی خاطر نشان کرد : در گام بعد باید با تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی و ارتباط علمی با سایر مراکز علمی دنیا تلاش شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/07

وی با تاکید بر این که جشنواره فارابی باید منعکس کننده صداها در حوزه علوم انسانی باشد ، در این رابطه گفت : علاوه بر این لازم است تا دبیرخانه جشنواره با دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و سایر مؤسسات علمی برای ایجاد فضای مناسب تر اقدام کند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، ادامه داد : در این حوزه لازم است تا از دانش محققان در سیاست گذاری های ملی به درستی بهره گیری شود و این در حالی است که بخشی از مشکلات فعلی کشور ناشی از فقدان این گفت وگو و اثربخشی آن است .
غلامی همچنین با تاکید بر ضرورت همکاری با دانشگاه های بزرگ استانی ، اظهار کرد : بر این اساس لازم است تا دبیرخانه جشنواره فارابی در دوره آینده زمینه ای را فراهم کند تا دانشگاه های استانی نیز در اجرای این جشنواره مشارکت بیشتری داشته باشند تا به غنای این جشنواره منجر شود .
کلمات کلیدی : انقلاب اسلامی علم و فناوری علوم تحقیقات و فناوری نخبگان وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1397/11/06
> وزیر علوم خبر داد؛ عدم حذف کنکور در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد وزیر علوم تاکید کرد : فعلا برنامه مصوبی برای حذف مدل فعلی پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نداریم .
> وزیر علوم خبر داد؛ عدم حذف کنکور در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد وزیر علوم تاکید کرد : فعلا برنامه مصوبی برای حذف مدل فعلی پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نداریم .
به گزارش مهر ، منصور غلامی درباره حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری گفت : پذیرش دانشجویان دکتری در کنکور با مشارکت دانشگاه ها انجام می شود ، دانشجویان دکتری آزمون داشته و تعداد دو تا سه برابر ظرفیت پذیرفته شدگان به دانشگاه ها معرفی می شوند .
وی ادامه داد : سپس دانشگاه ها با بررسی مدرک تحصیلی و مصاحبه ، افراد را انتخاب می کنند .
برای کارشناسی ارشد هم همان آزمون سراسری وجود دارد .
وزیر علوم تحقیقات و فناوری افزود : فعلا برنامه مصوبی برای حذف این مدل ها از پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نداریم .
به گزارش مهر اخیرا ، معاون آموزشی وزیر علوم عنوان کرده بود که این وزارتخانه موافق حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در صورت فراهم آمدن شرایط آن است .
این در حالی است که در حال حاضر وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور در حال مقدمه سازی برای حذف کنکور کارشناسی هستند که بر اساس اقدامات صورت گرفته مقرر شد شیوه پذیرش دانشجو تغییر کرده و برای سال 98 دو روش با کنکور و بدون کنکور اعمال شود .
بخشی از پذیرش بدون کنکور نیز در بهمن ماه صورت می گیرد .
در سال 98 نیز ، هم کنکور و هم روش بدون استفاده نمره کنکور اعمال خواهد شد لذا داوطلبان سال 98 می توانند ثبت نام کرده و در رشته های پر متقاضی آزمون بدهند .
داوطلبانی هم که قصد داشته باشند در رشته محل هایی که سازمان سنجش اعلام می کند ، تحصیل کنند ، می توانند در آزمون سراسری ثبت نام نکرده و فقط به سایت دانشگاه ها مراجعه کنند ، سازمان سنجش آن ها را راهنمایی خواهد کرد تا از این طریق جذب شوند .
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه علمی کاربردی به زودی اعلام می‏شود رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد شرق استان تهران از تدریس 13 هزار مدرس در واحدهای علمی کاربردی استان خبر داد و گفت : در فراخوان جذب مدرسان که به زودی اعلام می شود ، افراد جدیدی را به کارخواهیم گرفت .
دکتر فرامرز اکرمی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : اعلام نیاز برای جذب مدرس در واحدهای علمی کاربردی استان تهران از سوی این مراکز در حال انجام است ، بر این اساس دانشگاه ها نیازهای خود را برای جذب در رشته های مختلف اعلام می کنند تا بتوانیم در فراخوانی که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد ، متقاضیان آن رشته ها را برای تدریس در واحدهای علمی کاربردی به کار بگیریم .
وی در ادامه بابیان اینکه حدود 13 هزار مدرس در واحدهای علمی کاربردی استان تهران مشغول تدریس هستند ، تصریح کرد : در حال حاضر حدود 190 هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی این استان تحصیل می کنند که این تعداد مدرس بیش از نیاز موجود است اما با توجه به اینکه رشته های این دانشگاه مدام در حال تغییر و تحول است و این رشته ها بر اساس نیاز بازار راه اندازی می شوند درنتیجه ما ناچار هستیم مدرسان مربوط به آن رشته ها را جذب کنیم درنتیجه ممکن است نیازی به ادامه همکاری با مدرسان سابق در دانشگاه نباشد .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد شرق استان تهران گفت : در حال فراهم سازی مقدمات برگزاری آزمون جذب مدرس هستیم اما اینکه چه تعداد افراد در واحدهای استان تهران جذب شوند ، هنوز مشخص نشده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1397/11/06

ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه آزاد آغاز شد مهلت ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 98 97 دانشگاه آزاد آغاز شد .
به گزارش دانشگاه آزاد اسلامی ، مهلت ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 دانشجویان دانشگاه آزاد تا 11 بهمن ماه ادامه دارد .
تاریخ حذف و اضافه دانشجویان این دانشگاه نیز از 27 بهمن تا 2 اسفندماه تعیین شده است .
کلاس های درس دانشجویان نیز از 13 بهمن ماه آغاز و تا 23 خردادماه سال 98 ادامه خواهد داشت .
آغاز ثبت نام در مراسم اعتکاف دانشگاه تهران مهلت ثبت نام برای شرکت در مراسم معنوی اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران آغاز شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران ، ثبت نام مراسم معنوی اعتکاف از طریق سامانه ثبت نام مسجد دانشگاه تهران به نشانیhttp : //utmosque .
ir/utmosque آغاز می شود .
مراسم معنوی اعتکاف در روزهای 13 تا 15 ماه رجب مصادف با 29 اسفندماه سال 97 تا 2 فروردین ماه سال 98 برگزار خواهد شد .
متقاضیان برای ثبت نام در مراسم اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس الکترونیکی مسجد این دانشگاه به نشانی http : //utmosque .
ir مراجعه کنند .
برگزاری جشنواره دانشجویی دانشجویان علوم پزشکی جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه آموزشی برای دانشجویان علوم پزشکی برگزار می شود .
به گزارش خبرنگار مهر ، جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، به منظور شناسایی ، تقدیر و حمایت از ایده های نوآورانه آموزشی دانشجویان ، و افزایش مشارکت دانشجویان در حیطه توسعه و نوآوری آموزش برگزار می شود .
این جشنواره به دنبال آغاز به کار کمیته دانشجویی مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی وزارت بهداشت و با پیشنهاد به مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی وزارت بهداشت ، هم زمان با بیستمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی برگزار خواهد شد .
محورهای اولین دوره جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه آموزشی شامل برنامه ریزی درسی ، یادگیری یاددهی ، ارزشیابی آموزشی ، مشاوره و حمایت دانشجویی ، آموزش مجازی ، مدیریت و رهبری آموزشی و سایر موضوعات مرتبط با آموزش علوم پزشکی است .
دانشجویان تا پانزدهم اسفندماه 1397 فرصت دارند ایده های خود را ارسال کنند .
اولین دوره جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه آموزشی هم زمان با بیستمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی در روزهای 11 تا 13 اردیبهشت ماه 1398 برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1397/11/06
> گروه جامعه : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، می گوید : در شرایط فعلی ، مقاطع تحصیلات تکمیلی شرایط حذف کنکور را ندارد چرا که متقاضی رشته ها و دانشگاه های خاص زیاد است .
> منصور غلامی افزود : درخواست روسای دانشگاه ها مبنی بر حذف کنکور تحصیلات تکمیلی به شورای سنجش و پذیرش دانشجو ارسال نشده است .
وزیر علوم بر اهمیت و اولویت حذف کنکور در مقطع کارشناسی تاکید کرد و ادامه داد : ابتدا باید پذیرش دانشجو در دوره های کارشناسی بر مبنای سوابق تحصیلی و دخالت دانشگاه ها در تعیین صلاحیت ها را به اتمام برسانیم .
به گفته غلامی ، موفقیت حذف کنکور کارشناسی را می توان در کنکور کارشناسی ارشد عملی کرد و به راحتی نمی توانیم از حذف کنکور تحصیلات تکمیلی عبور کنیم .
وی اظهار کرد : در صورت محکم نبودن چارچوب ها ، امکان شکست طرح حذف کنکور در تحصیلات تکمیلی زیاد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/07
> قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : مدیریت پارک علم و فناوری باید به دنبال توسعه باشد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، اکبر بهنامجو افزود : در جنگ اقتصادی قرار داریم و باید در این جنگ حضور و تلاش مضاعفی داشته باشیم .
وی با اشاره به اینکه در جنگ ، شب و روز وجود ندارد ، ادامه داد : پارک علم و فناوری باید با هماهنگی بین دستگاهی ، از پتانسیل های جمعی آنها در توسعه استفاده کند .
بهنامجو ادامه داد : باید از تجاری سازی محصولات شرکت های دانش بنیان کاملاً حمایت کرد و با تجاری سازی ، این محصولات را وارد بازار کرد .
استاندار اردبیل افزود : باید جوانان و ایده های آنها کاملاً حمایت شوند تا از برآیند آنها تولید ثروت کرده و به افزایش ثروت استان کمک کرد .
عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز گفت : علی رغم اینکه سابقه تأسیس پارک ها به اوایل دهه 80 بر می گردد ، اما در استان اردبیل این پارک در سال 86 مجوز فعالیت گرفته است اما با حدود 5 سال تأخیر تشکیل شده است .
وی با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری اردبیل ، آخرین پارکی بود که در بین استان ها شکل گرفته است ، تصریح کرد : در سال های گذشته پارک علم و فناوری کارهای خوب و ارزنده ای که انجام داده است که با توجه به نقش پارک ها در ایجاد ثروت و توسعه اشتغال دانش بنیان ، باید بیش از پیش از پارک علم و فناوری حمایت کنیم .
حبیبی با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری می تواند با همکاری مراکز رشد دانشگاه های استان گام های مؤثری در توسعه اشتغال های فناورانه بردارد ، ادامه داد : همه امکانات و تجهیزات دانشگاه محقق اردبیلی با رعایت ضوابط موجود در اختیار پارک علم و فناوری قرار دارد .
انتهای پیام دبیر : زهرا حبیب پور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/07
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از تفاوت دریافتی استادان دانشگاه های دو مجموعه علوم و بهداشت انتقاد کرد و گفت : لازم است دولت و مجلس در شرایط فعلی و قبل از تصویب نهایی بودجه با جابه جا کردن یک سری اعتبارات ، ردیف مشخصی برای اجرایی کردن این امر در نظر بگیرند .
> دکتر حسین سلیمی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب از تفاوت دریافتی های استادان دانشگاه های دو وزارت خانه بهداشت و علوم انتقاد کرد و گفت : در حال حاضر حقوق استادان دانشگاه های علوم پزشکی ، حتی در رشته های مشابه بین دو وزارتخانه نظیر آمار ، معارف اسلامی ، تربیت بدنی ، زیست شناسی ، و غیره بسیار بیشتر از حقوق استادان دانشگاه های وزارت علوم است .
مثلاً یک استاد آمار در دانشگاه علوم پزشکی چندین میلیون بیشتر از استاد آمار دانشگاه های وزارت علوم دریافت می کند .
وی در ادامه تصریح کرد : اگر بر اساس بودجه پیشنهادی سال 98 بخواهیم یکسان سازی در دریافتی های استادان دو وزارت خانه داشته باشیم ، دیگر بودجه ای در اختیار دانشگاه ها نخواهد ماند و این مراکز با مشکل مواجه می شوند .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه یکسان سازی حقوق استادان دو وزارتخانه علوم و بهداشت ، نیازمند تصمیم گیری در مجلس شورای اسلامی است ، گفت : این تصمیم باید در مجلس اتخاذ شده و در لایحه بودجه 98 نیز گنجانده شود .
دکتر سلیمی با بیان اینکه به نظر ما یکسان سازی این حقوق امکان پذیر است ، بیان کرد : به این دلیل که مبالغ آن در ردیف بودجه های کلان آنچنان زیاد نیست که نتوانند کار یکسان سازی را انجام بدهند ، اما اگر هم یکسان سازی اتفاق بیفتد بودجه آن نباید از سرجمع بودجه فعلی وزارت علوم باشد چرا که در این صورت فشار زیادی به بخش های دیگر وزارت علوم ، نظیر پژوهش ، تأمین وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی ، خدمات دانشجویی و غیره وارد خواهد شد .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین خاطر نشان کرد : ما امر یکسان سازی حقوق استادان وزارت علوم با وزارت بهداشت را مکرر در جلسات مختلف پیگیری می کنیم .
حتی این موضوع در جلسه چند ماه گذشته رؤسای دانشگاه ها با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز مطرح شد که البته مجلس شورای اسلامی و بخش آموزش عالی سازمان برنامه ریزی و بودجه در این زمینه با ما هم عقیده هستند اما اعتبار و بودجه آنها ناکافی است و ما مطمئن هستیم این دو نهاد و سازمان تا جایی که امکان داشته باشد به اجرایی کردن این امر کمک خواهند کرد .
ضمن اینکه این امر با جابجا کردن برخی اعتبارات در لایحه بودجه 98 قابل اجرا است و در حال حاضر زمان خوبی برای مطرح کردن این موضوع می باشد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/11/06
> دادرس مقدم رئیس دانشگاه بیرجند گفت : هدف دانشگاه تربیت نسل متعهد جامعه است که تمام اهداف دانشگاه ، زیرمجموعه این هدف قرار می گیرد .
> دادرس مقدم رئیس دانشگاه بیرجند گفت : هدف دانشگاه تربیت نسل متعهد جامعه است که تمام اهداف دانشگاه ، زیرمجموعه این هدف قرار می گیرد .
خامسان ، در مراسم افتتاحیه طرح ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه ها با بیان اینکه باید اساتید به این باور برسند که تکلیف ثانویه تدریس دروس است ، افزود : هدف دانشگاه تربیت نسل متعهد به جامعه است که تمام اهداف دانشگاه ، زیرمجموعه این هدف قرار می گیرد .
وی بیان کرد : باید به جایی برسیم که در دانشگاه بیرجند در کنار نقش آفرینی در رشته های مختلف در امور تربیتی دانشجویان نیز نقش ایفا کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
عصر اقتصاد
1397/11/06
> موسسه باستان شناسی ازجمله موسساتی است که به منظور تبدیل شدن به بازوی پژوهشی باستان شناسی راه اندازی شد اما طی سال های گذشته نتوانست به رسالت خود دست یابد.
> موسسه باستان شناسی ازجمله موسساتی است که به منظور تبدیل شدن به بازوی پژوهشی باستان شناسی راه اندازی شد اما طی سال های گذشته نتوانست به رسالت خود دست یابد .
بنیان موسسه باستان شناسی در سال 1338 با همکاری عزت الله نگهبان و محمود افشار گذاشته شد .
هدف نگهبان آن بود که کم کم کاوش های باستان شناسی را آغاز کند چراکه تا آن زمان باستان شناسی در حد تاریخ هنر در ایران مطرح بود .
برای تحقق این هدف ، برای دانشجویان باستان شناسی و اساتید دانشگاه تهران ، کاوش در دشت قزوین انتخاب شد چراکه مزایای زیادی ، از نزدیکی به تهران گرفته تا عدم توجه باستان شناسان خارجی به این محوطه را دارا بود .
اینگونه شد که در سال 1349 یک تیم بررسی به دشت قزوین اعزام شدند و با آغاز کاوش های میدانی حدود 350 محوطه در این منطقه شناسایی شد .
این روند به صورت رسمی در سال 1350 با کشف سه محوطه قبرستان ، قلعه تپه سِگزآباد و تپه زاغه ادامه پیدا کرد و بدین ترتیب کاوش های آموزشی پژوهشی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران کلید خورد .
موسسه باستان شناسی از آن جهت بنیاد نهاده شده که بتواند تبدیل به بازوی پژوهشی گروه باستان شناسی شود؛ چراکه گروه باستان شناسی بازوی آموزشی است و موسسه باستان شناسی می توانست بازوی پژوهشی و تربیت باستان شناسان دانشگاه تهران باشد .
مصطفی ده پهلوان (مدیر موسسه باستان شناسی و عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران) با اشاره به آنکه بسیاری از بزرگان باستان شناسی ایران از چوبک و طلایی گرفته تا چگینی و رضوانی و .
در این موسسه آموزش دیده اند ، گفت : فکر می کنم تاکنون 90 درصد باستان شناسان بنام ایرانی ، کاوش های آموزشی خود را در دشت قزوین گذرانده اند .
او معتقد است : آموزش مهم ترین بخشی است که باید به آن توجه شود چراکه دانشجویانی که از دانشگاه تهران فارغ التحصیل می شوند باید بتوانند در تیم های بین المللی کاوش کنند .
باستان شناسی که یک محوطه را کاوش می کند ، به این معناست که آن محوطه را برای همیشه تخریب می کند تا بتواند به اطلاعات برسد .
اگر این باستان شناس مهارت لازم را نداشته باشد و نتواند بیشترین اطلاعات را کسب کند ، تخریب کامل اتفاق می افتد .
تخریبی که دیگر بازگشت ندارد .
از این رو سعی ما برآن است تا در کاوش هایمان آموزش عکاسی حرفه ای ، جانورشناسی ، باستان شناسی ، انسان شناسی و .
را داشته باشیم .
یک باستان شناس باید وقتی در محوطه قرار می گیرد بتواند تفاوت بین استخوان انسان و حیوان را قائل شود .
باید بداند که چگونه نمونه را از محل بردارد که خطا ندهد .
ده پهلوان خاطرنشان کرد : در این میان شاهد آن هستیم که در برخی موارد ، گزارش هایی که دانشجویان ارائه می دهند می تواند به گزارش حرفه ای ها کمک کند .
این امر خیلی جدی گرفته می شود و در برخی موارد ممکن است حرفه ای ها از برخی موارد گذر کنند اما گزارش های ریزبینانه دانشجویان راهگشا می شود .
به طور مثال در قره تپه سگز آباد و در گورستان جدید که کشف کردیم شاهد چنین اتفاقی بودیم .
به گفته او ، موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران تقریباً همزمان با موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز کرد این در حالی است که امروزه بعد از گذشت چند دهه از فعالیت آنها ، با مقایسه جایگاه هایی که هریک از این موسسات دارند می توان شاهد بود که موسسه ژئوفیزیک کجاست و موسسه باستان شناسی در کجا و در چه جایگاهی قرار گرفته : اعتقاد من بر آن است که اگر موسسه باستان شناسی خوب پیش می رفت باید تمام نیازهای پژوهشی سازمان میراث فرهنگی را پوشش می داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
عصر اقتصاد
1397/11/06

می دانم که حداقل در این حوزه سی سال عقب هستیم .
این عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران در خصوص چرایی عقب ماندگی سی ساله موسسه باستان شناسی گفت : چرایی آن را باید از مدیران قبلی پرسید اما اگر بخواهم به کاستی ها و چالش های پیش روی موسسه اشاره کنم باید گفت در حال حاضر درصدد نوشتن طرح جامع برای موسسه باستان شناسی برآمده ام اما باید گفت باستان شناسی در دانشگاه تهران جدی گرفته نشده است .
در واقع مدیران قبلی نتوانسته اند با مسئولان و مدیران ارشد کشور ارتباط برقرار کنند .
متخصصان ما به سمت مدیران ارشد حرکت نکرده اند تا آنها را در این حوزه دخیل کنند .
این در حالی است که اگر مسئولان ارشد در جریان اتفاقات حوزه هایی مانند باستان شناسی قرار بگیرند به آن علاقه مند می شوند .
ده پهلوان با اشاره به آنکه رئیس دانشگاه تهران بعد از گذشت چهل سال ، چندی پیش برای اولین بار به بازدید از یک محوطه در حال کاوش رفت ، گفت : با شناختی که از روسای قبلی دانشگاه تهران دارم اگر مدیران قبلی موسسه باستان شناسی نیز از آنها درخواست می کردند تا به بازدید از دشت قزوین بروند حتما این کار انجام می شد .
من این درخواست را انجام دادم و این کار انجام شد .
حضور رئیس دانشگاه تهران در محل کاوش آموزشی دانشجویان سبب شد تا بسیاری از مشکلات و چالش های ما در این حوزه از کمبود ماشین و ساختمان گرفته تا مرمت کاروانسرا و تامین بودجه برای بازسازی آن رفع شود .
کاروانسرای محمدآباد خره او با اشاره به آنکه این روزها کاروانسرای محمدآباد خره قزوین شرایط بدی دارد ، گفت : در آن زمان ، یکی از کارهای خوبی که نگهبان انجام داد ، احیا و بازسازی کاروانسرای محمدآباد خره بود که تبدیل به محل اسکان و استقرار دانشجویان و باستان شناسان دانشگاه تهران شد .
البته این کاروانسرا متعلق به اوقاف است و در آن زمان قراردادی 10 ساله با آنها بسته شد .
با این وجود همچنان ما از آن به عنوان محل اقامت دانشجویانی که برای کاوش به دشت قزوین می آیند ، استفاده می کنیم .
البته در تمام بخش های آن شاهد ترک و شکستگی هستیم؛ حتی گاهی بیم آن می رود که بخشی از سقف یا دیوار بر سر افرادی که در آن اقامت دارند و دانشجویان تخریب شود .
از این روز نیاز است تا این کاروانسرا بازسازی و مرمت شود .
از آنجا که این منطقه زلزله خیز است باید توجه ویژه ای به این بنای تاریخی شود .
توجه به حوزه های میان رشته ای البته ده پهلوان معتقد است : اگر موسسه باستان شناسی بخواهد تبدیل به بازوی پژوهشی این حوزه شود باید به حوزه های میان رشته ای ، مانند انسان شناسی ، جانور باستان شناسی ، آزمایشگاه های باستان سنجی و .
گام بگذارد .
در این میان نیاز است تا بتوانیم دستگاه های آزمایشگاهی ویژه ای را در حوزه باستان شناسی وارد کنیم .
باید بتوانیم بخش آزمایشگاهی مان را قوی کنیم؛ بخشی که سازمان میراث فرهنگی خیلی به آن فکر نمی کند .
ما به عنوان دانشگاه که بخش پژوهشی هستیم باید بتوانیم نیازهای پژوهشی باستان شناسی را پاسخگو باشیم .
او مدعی است که 50 سال در این حوزه عقب هستیم .
اینکه با توجه به شرایط اقتصادی موجود چطور می توان این عقب ماندگی را جبران کرد جای سوال دارد .
با توجه به تحریم های موجود بحث خرید تجهیزات با چالش روبرو شده است چنانکه براساس برآورد ما 30 میلیارد تومان برای خرید دستگاه های آزمایشگاهی به روز نیاز داریم .
قطعاً اگر بتوانیم این دستگاه ها را تامین کنیم ، می توانیم در هزینه هایی که برای ارسال اشیای باستانی به آزمایشگاه های خارج از کشور انجام می دهیم ، صرفه جویی کنیم .
مدیر موسسه باستان شناسیی یادآور شد : این صرفه جویی نه تنها در حوزه های مالی بلکه در زمان نیز قابل توجه خواهد بود .
موسسات پژوهشی باید بتوانند امکان پژوهش را برای پژوهشگران فراهم کنند این در حالی است که ما هنوز نمی توانیم مواد به دست آمده از کاوش ها را به طور کامل آزمایش کنیم و مورد پژوهش قرار دهیم .
در واقع می توان گفت بسیاری از کاوش ها فقط اطلاعات کلی آن منتشر می شود به طور مثال از یک کاوش در گورستان می توان مقالات متعددی شاید 20 مقاله پژوهشی منتشر کرد که شامل بررسی سفال ها ، شیوه تدفین ، روش زندگی متوفی ، رژیم غذایی ، بیماری های دوره باستان ، حیواناتی که همراه مرده خاک می شدند و .
می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
عصر اقتصاد
1397/11/06

او که پیش از این معاونت موزه های اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران (مدیریت باغ نگارستان و موزه مقدم دانشگاه تهران) را برعهده داشته ، معتقد است : موسسه باستان شناسی باتوجه به مشکلات موجود باید بتواند استقلال مالی پیدا کند .
می توان با طراحی راه اندازی موزه تخصصی در حوزه باستان شناسی که مورد توجه عموم قرار گیرد و حتی فعال سازی باستان شناسی کودکان ، نقش اجتماعی را در این حوزه ایفا کر تا در عین حال بتواند درآمدزا باشد و کار فرهنگی خود را در پیش گیرد .
منبع : ایلنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/11/06
> بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، از تعداد 39 هزار و 76 داوطلب حاضر در جلسه آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور تعداد 13 هزار و 395 نفر در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گرفتند که از این میان 6 هزار و 241 نفر زن و 7 هزار و 154 نفر مردهستند .
> بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، از تعداد 39 هزار و 76 داوطلب حاضر در جلسه آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور تعداد 13 هزار و 395 نفر در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گرفتند که از این میان 6 هزار و 241 نفر زن و 7 هزار و 154 نفر مردهستند .
همچنین ، تعداد 52 هزار و 716 داوطلب برای شرکت در آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور برای بهمن ماه 97 ثبت نام کردند که از این تعداد 28 هزار و 166 نفر زن و 24 هزار و 550 نفر مرد بودند .
فهرست اسامی تعداد 13 هزار و 395 نفر پذیرفته شدگان نهایی آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور به همراه اطلاعیه مربوط به ثبت نام و نحوه ثبت نام و مدارک لازم بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است .
پذیرفته شدگان باید بر اساس ضوابط اعلام شده برای ثبت نام در مراکز و واحدهای قبول شده ، اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/11/06
> متقاضیان تحصیل در رشته های مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور برای پذیرش بهمن 97 تا چهارشنبه 10 بهمن ماه فرصت دارند در این مراکز ثبت نام کنند .
> متقاضیان تحصیل در رشته های مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور برای پذیرش بهمن 97 تا چهارشنبه 10 بهمن ماه فرصت دارند در این مراکز ثبت نام کنند .
بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور ، جزئیات پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی در پردیس دانشگاه صنعتی شریف در کیش ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ، مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور برای بهمن ماه 1397 برمبنای پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی منتشر شده است و علاقه مندان تا چهارشنبه 10 بهمن فرصت دارند در این مراکز ثبت نام کنند .
تمامی افراد واجد شرایط می توانند در این مراکز ثبت نام کنند و داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1397 ثبت نام کرده و یا نکرده اند امکان ثبت نام در این مراکز را دارند .
داوطلبان برای اطلاع از رشته های تحصیلی و دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده دانشجو در این مرحله می توانند به جداول حاوی اطلاعات رشته محل های مؤسسات آموزشی و همچنین به لینک جستجوی رشته محل ها در اطلاعیه سازمان سنجش مراجعه کنند .
در این مرحله در 8 هزار و 771 کد رشته محل دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ، مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور با ظرفیت پذیرش 390 هزار نفر دانشجو پذیرفته می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه آفرینش
1397/11/06
> تشکیل کمیته اخلاق پژوهشی در دانشگاه علامه مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی از دریافت مجوز و تشکیل کمیته اخلاق در پژوهش برای نظارت اخلاقی بر رساله ها ، پایان نامه ها و پژوهش های علمی در این دانشگاه خبر داد .
> تشکیل کمیته اخلاق پژوهشی در دانشگاه علامه مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی از دریافت مجوز و تشکیل کمیته اخلاق در پژوهش برای نظارت اخلاقی بر رساله ها ، پایان نامه ها و پژوهش های علمی در این دانشگاه خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی ، علی خورسندی طاسکوه گفت : از خرداد سال جاری پیگیری برای راه اندازی کمیته اخلاق در پژوهش انجام شد و موفق شدیم با دریافت مجوز تشکیل کمیته اخلاق توانستیم کمیته اخلاق در پژوهش را راه اندازی کنیم .
وی با اشاره به اهمیت اخلاق در پژوهش و جایگاه برجسته ای که در پژوهش های علمی در تحقیقات انسانی و اجتماعی دارد ، تاکید کرد : دانشگاه علامه طباطبایی از معدود دانشگاه های تابعه وزارت علوم است که مجوز تاسیس کمیته اخلاق در پژوهش را اخذ کرده است .
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت : از این پس تمام پروژه های تحقیقاتی ازجمله پایان نامه ها ، رساله های دکتری و طرح های تحقیقاتی استادان دانشگاه که با موضوعات حساس و با آزمودنی انسانی و حیوانی سروکار دارند ، باید مطابق با استانداردها و موازین اخلاقی و حقوقی موجود در شیوه نامه اخلاق در پژوهش را رعایت کنند .
خورسندی طاسکوه اضافه کرد : بنابراین موضوعات پژوهشی موردنظر قبل از شروع کار باید به تصویب کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه برسد .
کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه مرکب از ده عضو ثابت است که ترکیبی از متخصصان و اعضای هیئت علمی در آن عضویت دارند .
این اعضا با موافقت رئیس دانشگاه و معاون پژوهشی دانشگاه و تاییدیه کمیته ملی اخلاق در پژوهش کشور در این کمیته منصوب شده اند .
وی عنوان کرد : بر اساس مصوبه و شیوه نامه کمیته ملی ، اعضای کمیته اخلاق دانشگاه شامل رئیس دانشگاه ، معاون پژوهشی ، دو نفر پژوهشگر برجسته ، یک نفر متخصص اخلاق زیست پزشکی ، یک نفر حقوقدان ، یک نفر روحانی آشنا به اخلاق زیست پزشکی ، یک نفر متخصص آمار حیاتی یا اپیدمیولوژی و یک نفر به عنوان نماینده جامعه هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آفتاب یزد
1397/11/06
> رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به وضعیت بودجه دانشگاه ها گفت : در مسائل معیشتی و رفاهی دانشجویان مشکل داریم و باید به وضعیت حقوقی اساتید و کارکنان دانشگاه توجه شود.
> رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به وضعیت بودجه دانشگاه ها گفت : در مسائل معیشتی و رفاهی دانشجویان مشکل داریم و باید به وضعیت حقوقی اساتید و کارکنان دانشگاه توجه شود .
محمد رضا عارف درباره بودجه آموزش عالی در سال 98 گفت : دولت یک عنایتی کرده و در بخش دانشگاه ها متوسط رشد را بالاتر از متوسط رشد کشور قرار داده است اما در بخش اولویت هایی که در بخش فناوری ها داریم ، متاسفانه دولت به برخی ردیف ها رشد منفی داده که باید عنایت بیشتری صورت گیرد .
وی ادامه داد : به ویژه برخی از نهادهایی که در توسعه فناوری کار می کنند ، رشد خوبی ندارند که البته در کمیسیون آموزش مجلس تلاش کردیم تا بودجه مواردی که لازم است ، افزایش یابد .
رئیس کمیسیون آموزش مجلس افزود : ولی به هر حال تصمیم نهایی باید در کمیسیون تلفیق اتخاذ شود و امیدواریم کمیسیون تلفیق به جمع بندی که در کمیسیون آموزش داشته ایم توجه کرده و وضع بودجه دانشگاه ها بهتر شود به ویژه که ما روی مسائل معیشتی و رفاهی دانشجویان مشکل داریم و باید به وضعیت حقوقی اساتید و کارکنان دانشگاه توجه شود .
به گزارش مهر ، عارف افزود : امیدواریم با اقدام کمیسیون تلفیق ، ردیف های مربوط به فناوری های پیشرفته و پژوهش مورد توجه قرار گیرد که به هرحال ردیف های کیفی دانشگاه هستند و هم به دانشگاه هایی که احساس می کنند با این بودجه نمی توانند حداقل ها را تامین کنند ، توجه شود .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/07
> دبیر دهمین جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به تقدیر از 36 اثر برتر این جشنواره ، گفت : در این دوره هفت محقق از سراسر جهان مورد تقدیر قرار می گیرند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، حسین میرزایی امروز در اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، با بیان اینکه علوم انسانی و اسلامی بیش از نیمی از آموزش عالی کشور را به خود اختصاص داده است ، افزود : امروز در دهمین جشنواره بین المللی فارابی شاهد تکریم عالمان این حوزه معرفتی هستیم .
وی اضافه کرد : فارابی نهالی است که امروزه قد بر افراشته است تا قامت بلند عالمان علوم انسانی و اسلامی را به تکریم بنشیند .
قامتی که با نامرادی های روزگار و کم توجهی ها به آن از قدر آن نکاسته است .
میرزایی در بخش دیگری از صحبت های خود ، اضافه کرد : ما علوم انسانی را نه برترین علوم و نه کمتر از سایر علوم می دانیم هر چند که معتقد هستیم که علوم انسانی بر تارک سایر علوم ها نشسته است .
دبیر دهمین جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به نحوه انتخاب آثار برتر ، خاطر نشان کرد : در این دوره از جشنواره پنج هزار و 649 اثر در 14 گروه علمی ارسال شد که پس از داوری ها 17 اثر از برگزیدگان داخلی ، هفت برگزیده خارجی ، 13 برگزیده در سایر بخش ها به عنوان برگزیده نهایی انتخاب شدند .
به گفته وی ، برگزیدگان خارجی از کشورهای فرانسه ، انگلستان ، آلمان ، لهستان ، قزاقستان ، اسپانیا و هندوستان بوده اند .
انتهای پیام.
1
فهرست