وزارت علوم - مطبوعات 8 بهمن 97
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 14:2
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8740815 خراسان
8739939 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8741464 روزنامه ايران
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/08
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت این بخشی از سخنان اسحاق جهانگیری در اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی (ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی) بود .
مراسمی که با حضور حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها ، ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ، منصور غلامی وزیر علوم و جمعی از استادان علوم انسانی در سالن اجلاس سران برگزار شد تا از 16 برگزیده داخلی ، هفت برگزیده خارجی و 13 برگزیده در دیگر بخش های رشته علوم انسانی قدردانی شود .
البته معاون اول رئیس جمهوری سخنانی درباره نیاز کشور به علوم انسانی و اجتماعی داشت .
او با تأکید بر اینکه دولت برای ترمیم سرمایه اجتماعی کشور دست نیاز به سوی متفکران ، دانشمندان و صاحبنظران دراز کرده است گفت : دانشگاهیان و صاحبنظران بیش از دولتمردان می توانند در ترمیم و بازسازی سرمایه اجتماعی کشور ایفای نقش کنند .
برای بالا بردن اعتماد به آینده و ارتقای امید اجتماعی باید در رویکردها و رفتارها و ساختارهای حکمروایی اصلاحات انجام شود .
اگر به دنبال حفظ ایران و نظام هستیم آنجا که نیاز است باید رویکردها ، رفتارها و ساختارها اصلاح شوند .
جهانگیری با بیان اینکه گفت و گو میان دولت و دانشگاه در مراحل مختلف آغاز شده است ، خاطرنشان کرد : از سال گذشته تلاش کردم موضوع گفت و گوی ملی را به عنوان نیاز مبرم جامعه مطرح کنم چرا که راه عبور از تنگناها را در گفت و گوی ملی می دانم .
در جلساتی که با دانشگاهیان و صاحبنظران داشتم ، بخشی از چالش های کشور مطرح شد و خوشه های مشورتی و کارگروه های مختلف برای یافتن راهکارها شکل گرفت و گفت و گوهای خوبی میان دولت و دانشگاه انجام شد .
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه در مقطع فعلی بشدت نیازمند همدلی و همزبانی هستیم گفت : امروز نهادهای حاکمیتی مسئولیت تاریخی و مهمی برعهده دارند و پیش نیاز هر اقدام این است که همه نهادها در چارچوب وظایفی که قانون اساسی تعیین کرده عمل کنند .
دولت ، مجلس ، قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام هر کدام به سهم خود در حیطه اختیارات و وظایف شان در برابر تصمیماتی که در مورد سرنوشت یک ملت و کشور می گیرند باید پاسخگو باشند .
وی با مهم دانستن نگاه نخبگان نسبت به تصمیمات حاکمیت برای آینده کشور ، یادآور شد : عبور از مسائل پیچیده پیش روی کشور در شرایط کنونی درصورتی محقق خواهد شد که مردم به صحنه بیایند .
امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
معاون اول رئیس جمهوری نقش نخبگان جامعه را در گفت و گو میان حکومت و مردم نقشی پراهمیت توصیف و خاطرنشان کرد : این گفت و گوها الزاماتی دارد که ما باید به این الزامات پایبند باشیم .
می دانیم صاحبنظران ، متفکران و اندیشمندان در رشته های علوم انسانی در مقطع فعلی شرایط کشور را بدرستی درک می کنند ومی توانند به درک دیگران از این شرایط نیز کمک کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/08

مشارکت دانشگاه ها در برنامه های مختلف می تواند به روند توسعه و برون رفت از مسائل جامعه کمک مؤثری داشته باشد .
جهانگیری با اشاره به حضور گروه های تروریستی و خشن که در منطقه به دنبال معرفی چهره نادرستی از اسلام هستند ، تصریح کرد : این گروه ها به دنبال کشتار و قتل عام مردم در کشورهای منطقه بخصوص عراق و سوریه هستند و اگر ایران دست به کار نمی شد امروز گروه تروریستی داعش در منطقه حکومت و دولت داشت .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم ، افق گشایی و ابهام زدایی نسبت به آینده کشور را یک ضرورت و نیاز مهم برای ایران دانست و اظهار داشت : باید به کمک تفکر علمی و تدبیر و اراده سیاسی و احساس مسئولیت اخلاقی ، نگرانی نسبت به آینده را در زمینه های مختلف اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی کاهش دهیم .
دکتر جهانگیری افزود : امریکایی ها در جنگ اقتصادی اخیر که علیه ملت ایران آغاز کردند ، همزمان جنگ رسانه ای و روانی را نیز علیه ایران شروع کردند و مهم ترین هدف آنها این است که آینده را برای ملت ایران و بخصوص نسل جوان کشور آینده ای مبهم جلوه دهند .
آنها می خواهند تردید و نگرانی نسبت به آینده را در کشور تشدید کنند ، بنابراین ما باید تلاش گسترده ای انجام دهیم که نسبت به آینده ابهام زدایی کنیم تا افق های جدیدی پیش روی ملت ایران گشوده شود .
وی گفت : زمان ، زمان گفت و گو و بالا بردن اعتماد به یکدیگر ، اعتماد به خود و اعتماد به نظام است .
مهم ترین سرمایه ای که برای عبور از مشکلات در اختیار کشور قرار دارد سرمایه اجتماعی است و این سرمایه اجتماعی نتیجه برداشت و قرائتی از دین بود که امام خمینی رحمت الله از اسلام ارائه کرد که حکومت مبتنی و برآمده از اراده ملت است و مردم در حکومت نقش اول و تعیین کننده دارند .
شرایط انحلال دانشگاه های دستگاه های دولتیوزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه به غیر از نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما که نیروی متخصص خود را تربیت می کند ، دستگاه های اجرایی مجاز به راه اندازی دانشگاه نیستند ، گفت : انحلال دانشگاه های وابسته به دستگاه ها بر اساس مصوبه شورای عالی اداری انجام می شود .
منصور غلامی در حاشیه جشنواره بین المللی فارابی در جمع خبرنگاران ، درباره انحلال دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی توضیح داد : شورای عالی اداری کشور مصوبه ای دارد که این مصوبه در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده است و بر اساس آن دستگاه ها و نهادهای دولتی مجاز به داشتن دانشگاه نیستند .
وی با تأکید بر اینکه همه مراکز آموزش عالی باید زیر مجموعه وزارت علوم و بر حسب موضوع کاری تحت نظر وزارت بهداشت قرار گیرند ، ادامه داد : اما برخی از نهادها و وزارتخانه ها به دلیل تربیت نیروی متخصص خود ، از این قانون مستثنی شده است .
اما دانشگاه متعلق به هر دستگاهی که اقدام به تربیت نیروی متخصص کند و آن فرد پس از فارغ التحصیلی ملزم باشد به دنبال شغل بگردد ، مشمول انحلال خواهد شد .
36 برگزیده دهمین جشنواره فارابیبرگزیدگان بخش داخلی حسین قادری ، جواد صفی نژاد ، محمدجواد عبداللهی ، هدایت الله فلسفی ، مزدک انوشه ، محمدرضا جوادی یگانه ، زهرا صبوری نژاد ، عباس شاکری حسین آبادی ، فاطمه شایان ، سیدمحمد هادی گرامی ، یحیی میرحسینی ، اسد الله فلاحی ، محمد مهدی فاتحی ، مهدی شقاقی ، هادی صفایی پور ، فاطمه ماموان بودند .
در بخش خارجی خسرو قاسم از هندوستان ، رانول گونزالس پورتز از اسپانیا ، صفرعبدالله از قزاقستان ، آنا ماریا کراستو ولسکا از لهستان ، مونیکا گرونکه از آلمان ، نیکولاس جان سیمنز ویلیام از انگلستان ، ژان کلود کریر از فرانسه برگزیده شدند .
برگزیدگان سایر بخش ها مرحوم دکتر عبدالحسین زرین کوب ، مرحوم آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی و مرحوم توران میرهادی شخصیت های پیش روی علوم اسلامی و انسانی بودند .
در بخش پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی نیز آیت الله رضا استادی مقدم ، استاد محمدرضا حکیمی و محمدعلی موحد انتخاب شدند .
نظریه پرداز برجسته این دوره از جشنواره فارابی اصغر افتخاری بود و مترجم برتر هم عبدالکریم رشیدیان و دکتر حسین صابری بودند .
برگزیده جایزه مطالعات میان رشته ای هم به مقصود فراستخواه رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1397/11/08
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که غیر از نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما که نیروی متخصص خود را تربیت می کند ، دستگاه های اجرایی مجاز به راه اندازی دانشگاه نیستند ، گفت : انحلال دانشگاه های وابسته به دستگاه ها بر اساس مصوبه شورای عالی اداری انجام می شود.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که غیر از نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما که نیروی متخصص خود را تربیت می کند ، دستگاه های اجرایی مجاز به راه اندازی دانشگاه نیستند ، گفت : انحلال دانشگاه های وابسته به دستگاه ها بر اساس مصوبه شورای عالی اداری انجام می شود .
به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در حاشیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی در جمع خبرنگاران ، افزود : شورای عالی اداری کشور مصوبه ای دارد که این مصوبه در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده است و بر اساس آن دستگاه ها و نهادهای دولتی مجاز به داشتن دانشگاه نیستند .
وی با تاکید بر این که کلیه مراکز آموزش عالی باید زیر مجموعه وزارت علوم و بر حسب موضوع کاری زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرند ، تصریح کرد : اما برخی از نهادها و وزارتخانه ها به دلیل تربیت نیروی متخصص خود ، از این قانون مستثنا شده اند .
غلامی سازمان صدا و سیما را از جمله دستگاه های مستثنا از این قانون دانست و در این باره توضیح داد : اما دانشگاه متعلق به هر دستگاهی که اقدام به تربیت نیروی متخصص کند و آن فرد پس از فارغ التحصیلی ملزم باشد به دنبال شغل بگردد ، مشمول انحلال خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
امتیاز
1397/11/08
> وزیر علوم : شبکه نخبگان علوم انسانی باید در کشور تقویت تا در سیاستگذاری ملی از دانش متخصصان حوزه علوم انسانی بهره گرفته شود منصور غلامی در دهمین جشنواره بین المللی فارابی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره یکی از نمونه های فاخر در راستای توسعه علم و فناوری است ، جشنواره فارابی را نمودی از ارائه تصویر واقعی از تولیدات علوم انسانی خواند و گفت : امیدوارم آثار این جشنواره که به درستی به نام یکی از متفکران ایرانی نامگذاری شده است ، بیش از پیش در جهت اعتلای کشور ادامه یابد.
> وزیر علوم : شبکه نخبگان علوم انسانی باید در کشور تقویت تا در سیاستگذاری ملی از دانش متخصصان حوزه علوم انسانی بهره گرفته شود منصور غلامی در دهمین جشنواره بین المللی فارابی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره یکی از نمونه های فاخر در راستای توسعه علم و فناوری است ، جشنواره فارابی را نمودی از ارائه تصویر واقعی از تولیدات علوم انسانی خواند و گفت : امیدوارم آثار این جشنواره که به درستی به نام یکی از متفکران ایرانی نامگذاری شده است ، بیش از پیش در جهت اعتلای کشور ادامه یابد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به دستاورد های جشنواره فارابی ، افزود : شناسایی و قدرشناسی از گنجینه های علوم انسانی ، معرفی آثار برتر در این حوزه از جمله دستاورد های برگزاری این جشنواره است و همواره سعی شده است تا دانش پژوهان در کاربردی کردن دستاورد های علوم انسانی از طریق بررسی نیاز های کشور نسبت به رفع چالش های کشور به کار گیرند .
وی با اشاره به مشارکت گسترده انجمن های معتبر و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در این دوره ازجشنواره ، گفت : از سال قبل تبیین کارگروه و نقش خطیر علوم انسانی در فرایند سیاست گذاری در حوزه های مختلف و ایجاد زمینه مناسب برای حضور علوم انسانی در تراز جهانی در دستور کار قرار داشت که تحقق این امر مستلزم تلاش و همت بیشتر محققان این حوزه است .
وزیر علوم با تاکید بر اینکه تحقق اهداف پیش بینی شده نیازمند دقت و برنامه ریزی های بلند مدت است ، افزود : بر این اساس لازم است تا دبیرخانه دائم جشنواره فارابی دستاورد های دوره های قبل را مورد توجه و بازنگری قرار دهد .
وی همچنین با تاکید بر بازنگری و رصد مستمر علوم انسانی از سوی دبیرخانه جشنواره فارابی ، گفت : پایش این حوزه موجب می شود تا وزارت علوم را در مسیر بسته های سیاستی دقیق تر مانند حراست از زبان فارسی ، مسئولیت اجتماعی و رعایت اخلاق پژوهشی هدایت کند .
غلامی افزود : در گام بعد باید با تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی و ارتباط علمی با سایر مراکز علمی دنیا تلاش شود .
وی با تاکید بر این که جشنواره فارابی باید منعکس کننده صدا ها در حوزه علوم انسانی باشد ، گفت : علاوه بر این لازم است تا دبیرخانه جشنواره با دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و سایر مؤسسات علمی برای ایجاد فضای مناسب تر اقدام کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/08
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت این بخشی از سخنان اسحاق جهانگیری در اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی (ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی) بود .
مراسمی که با حضور حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها ، ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ، منصور غلامی وزیر علوم و جمعی از استادان علوم انسانی در سالن اجلاس سران برگزار شد تا از 16 برگزیده داخلی ، هفت برگزیده خارجی و 13 برگزیده در دیگر بخش های رشته علوم انسانی قدردانی شود .
البته معاون اول رئیس جمهوری سخنانی درباره نیاز کشور به علوم انسانی و اجتماعی داشت .
او با تأکید بر اینکه دولت برای ترمیم سرمایه اجتماعی کشور دست نیاز به سوی متفکران ، دانشمندان و صاحبنظران دراز کرده است گفت : دانشگاهیان و صاحبنظران بیش از دولتمردان می توانند در ترمیم و بازسازی سرمایه اجتماعی کشور ایفای نقش کنند .
برای بالا بردن اعتماد به آینده و ارتقای امید اجتماعی باید در رویکردها و رفتارها و ساختارهای حکمروایی اصلاحات انجام شود .
اگر به دنبال حفظ ایران و نظام هستیم آنجا که نیاز است باید رویکردها ، رفتارها و ساختارها اصلاح شوند .
جهانگیری با بیان اینکه گفت و گو میان دولت و دانشگاه در مراحل مختلف آغاز شده است ، خاطرنشان کرد : از سال گذشته تلاش کردم موضوع گفت و گوی ملی را به عنوان نیاز مبرم جامعه مطرح کنم چرا که راه عبور از تنگناها را در گفت و گوی ملی می دانم .
در جلساتی که با دانشگاهیان و صاحبنظران داشتم ، بخشی از چالش های کشور مطرح شد و خوشه های مشورتی و کارگروه های مختلف برای یافتن راهکارها شکل گرفت و گفت و گوهای خوبی میان دولت و دانشگاه انجام شد .
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه در مقطع فعلی بشدت نیازمند همدلی و همزبانی هستیم گفت : امروز نهادهای حاکمیتی مسئولیت تاریخی و مهمی برعهده دارند و پیش نیاز هر اقدام این است که همه نهادها در چارچوب وظایفی که قانون اساسی تعیین کرده عمل کنند .
دولت ، مجلس ، قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام هر کدام به سهم خود در حیطه اختیارات و وظایف شان در برابر تصمیماتی که در مورد سرنوشت یک ملت و کشور می گیرند باید پاسخگو باشند .
وی با مهم دانستن نگاه نخبگان نسبت به تصمیمات حاکمیت برای آینده کشور ، یادآور شد : عبور از مسائل پیچیده پیش روی کشور در شرایط کنونی درصورتی محقق خواهد شد که مردم به صحنه بیایند .
امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
معاون اول رئیس جمهوری نقش نخبگان جامعه را در گفت و گو میان حکومت و مردم نقشی پراهمیت توصیف و خاطرنشان کرد : این گفت و گوها الزاماتی دارد که ما باید به این الزامات پایبند باشیم .
می دانیم صاحبنظران ، متفکران و اندیشمندان در رشته های علوم انسانی در مقطع فعلی شرایط کشور را بدرستی درک می کنند ومی توانند به درک دیگران از این شرایط نیز کمک کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/08

مشارکت دانشگاه ها در برنامه های مختلف می تواند به روند توسعه و برون رفت از مسائل جامعه کمک مؤثری داشته باشد .
جهانگیری با اشاره به حضور گروه های تروریستی و خشن که در منطقه به دنبال معرفی چهره نادرستی از اسلام هستند ، تصریح کرد : این گروه ها به دنبال کشتار و قتل عام مردم در کشورهای منطقه بخصوص عراق و سوریه هستند و اگر ایران دست به کار نمی شد امروز گروه تروریستی داعش در منطقه حکومت و دولت داشت .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم ، افق گشایی و ابهام زدایی نسبت به آینده کشور را یک ضرورت و نیاز مهم برای ایران دانست و اظهار داشت : باید به کمک تفکر علمی و تدبیر و اراده سیاسی و احساس مسئولیت اخلاقی ، نگرانی نسبت به آینده را در زمینه های مختلف اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی کاهش دهیم .
دکتر جهانگیری افزود : امریکایی ها در جنگ اقتصادی اخیر که علیه ملت ایران آغاز کردند ، همزمان جنگ رسانه ای و روانی را نیز علیه ایران شروع کردند و مهم ترین هدف آنها این است که آینده را برای ملت ایران و بخصوص نسل جوان کشور آینده ای مبهم جلوه دهند .
آنها می خواهند تردید و نگرانی نسبت به آینده را در کشور تشدید کنند ، بنابراین ما باید تلاش گسترده ای انجام دهیم که نسبت به آینده ابهام زدایی کنیم تا افق های جدیدی پیش روی ملت ایران گشوده شود .
وی گفت : زمان ، زمان گفت و گو و بالا بردن اعتماد به یکدیگر ، اعتماد به خود و اعتماد به نظام است .
مهم ترین سرمایه ای که برای عبور از مشکلات در اختیار کشور قرار دارد سرمایه اجتماعی است و این سرمایه اجتماعی نتیجه برداشت و قرائتی از دین بود که امام خمینی رحمت الله از اسلام ارائه کرد که حکومت مبتنی و برآمده از اراده ملت است و مردم در حکومت نقش اول و تعیین کننده دارند .
شرایط انحلال دانشگاه های دستگاه های دولتیوزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه به غیر از نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما که نیروی متخصص خود را تربیت می کند ، دستگاه های اجرایی مجاز به راه اندازی دانشگاه نیستند ، گفت : انحلال دانشگاه های وابسته به دستگاه ها بر اساس مصوبه شورای عالی اداری انجام می شود .
منصور غلامی در حاشیه جشنواره بین المللی فارابی در جمع خبرنگاران ، درباره انحلال دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی توضیح داد : شورای عالی اداری کشور مصوبه ای دارد که این مصوبه در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده است و بر اساس آن دستگاه ها و نهادهای دولتی مجاز به داشتن دانشگاه نیستند .
وی با تأکید بر اینکه همه مراکز آموزش عالی باید زیر مجموعه وزارت علوم و بر حسب موضوع کاری تحت نظر وزارت بهداشت قرار گیرند ، ادامه داد : اما برخی از نهادها و وزارتخانه ها به دلیل تربیت نیروی متخصص خود ، از این قانون مستثنی شده است .
اما دانشگاه متعلق به هر دستگاهی که اقدام به تربیت نیروی متخصص کند و آن فرد پس از فارغ التحصیلی ملزم باشد به دنبال شغل بگردد ، مشمول انحلال خواهد شد .
36 برگزیده دهمین جشنواره فارابیبرگزیدگان بخش داخلی حسین قادری ، جواد صفی نژاد ، محمدجواد عبداللهی ، هدایت الله فلسفی ، مزدک انوشه ، محمدرضا جوادی یگانه ، زهرا صبوری نژاد ، عباس شاکری حسین آبادی ، فاطمه شایان ، سیدمحمد هادی گرامی ، یحیی میرحسینی ، اسد الله فلاحی ، محمد مهدی فاتحی ، مهدی شقاقی ، هادی صفایی پور ، فاطمه ماموان بودند .
در بخش خارجی خسرو قاسم از هندوستان ، رانول گونزالس پورتز از اسپانیا ، صفرعبدالله از قزاقستان ، آنا ماریا کراستو ولسکا از لهستان ، مونیکا گرونکه از آلمان ، نیکولاس جان سیمنز ویلیام از انگلستان ، ژان کلود کریر از فرانسه برگزیده شدند .
برگزیدگان سایر بخش ها مرحوم دکتر عبدالحسین زرین کوب ، مرحوم آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی و مرحوم توران میرهادی شخصیت های پیش روی علوم اسلامی و انسانی بودند .
در بخش پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی نیز آیت الله رضا استادی مقدم ، استاد محمدرضا حکیمی و محمدعلی موحد انتخاب شدند .
نظریه پرداز برجسته این دوره از جشنواره فارابی اصغر افتخاری بود و مترجم برتر هم عبدالکریم رشیدیان و دکتر حسین صابری بودند .
برگزیده جایزه مطالعات میان رشته ای هم به مقصود فراستخواه رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1397/11/08
> 36 محقق برگزیده دهمین جشنواره بین المللی فارابی دیروز با حضور معاون اول رئیس جمهور ، معاون علمی وفناوری رئیس جمهور و وزیر علوم معرفی شدند.
> 36 محقق برگزیده دهمین جشنواره بین المللی فارابی دیروز با حضور معاون اول رئیس جمهور ، معاون علمی وفناوری رئیس جمهور و وزیر علوم معرفی شدند .
در این مراسم از 16 برگزیده داخلی ، هفت برگزیده خارجی و 13 برگزیده در سایر بخش ها تقدیر شد .
برگزیدگان به این شرح است : * برگزیدگان داخلیحسین قادری با رساله دکتری "تناسخ در متون مقدس هندویی و متون کلامی شیعه" شایسته تقدیر در گروه اخلاق ، ادیان و عرفان .
جواد صفی نژاد با کتاب "کاریز در ایران و شیوه های سنتی بهره گیری از آن" برگزیده اول در گروه تاریخ ، جغرافیا و باستان شناسی .
محمدجواد عبداللهی با رساله دکتری "تاریخ بیکاری در ایران معاصر" شایسته تقدیر در گروه تاریخ و جغرافیا .
هدایت الله فلسفی با کتاب "سیر عقل در منظومه حقوق بین الملل" برگزیده اول گروه حقوق .
مزدک انوشه با طرح "صرف و نحو از کمینه گرایی تا صرف توزیعی" برگزیده دوم در گروه زبان و ادبیات و زبان شناسی .
محمدرضا جوادی یگانه با کتاب "ایرانی ترین غیر ایرانی ها خلقیات ایرانیان از منظومه بیگانه های آشنا شایسته تقدیر" در گروه علوم اجتماعی و علوم ارتباطات .
زهرا صبوری نژاد با پایان نامه کارشناسی ارشد "هویت دخترانه و تلفن همراه هوشمند : کاربرد تلفن همراه هوشمند بر ساخت روایی هویت" برگزیده سوم گروه علوم اجتماعی .
عباس شاکری حسین آبادی با کتاب "مقدمه بر اقتصاد ایران" برگزیده اول گروه علوم اقتصادی ، مدیریت و علوم مالی .
در گروه علوم تربیتی ، روانشناسی و علوم ورزشی طرح برگزیده انتخاب نشد .
فاطمه شایان با ارائه کتابی برگزیده سوم در گروه علوم سیاسی ، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای .
سیدمحمد هادی گرامی با کتاب "نخستین اندیشه های حدیثی شیعه" : رویکردها ، گفتمان ها ، انگاره ها و جریانات و برگزیده دوم علوم قرآنی ، تفسیر و حدیثیحیی میرحسینی با رساله دکتری "الگوی گفتمانی تصرف در حدیث نزد قصاص" شایسته تقدیر در گروه علوم قرآنی .
در گروه فقه و اصول اثری حائز رتبه نشد .
اسد الله فلاحی با کتاب "منطق تطبیقی" برگزیده اول گروه فلسفه ، منطق و کلامدکتر محمد مهدی فاتحی با "پایان نامه کارشناسی ارشد مبنای متافیزیکی وحدت حکم براساس محاوره سوفیست افلاطون" ، برگزیده گروه اول فلسفهمهدی شقاقی با رساله دکتری "طراحی مدل توسعه اخلاق اطلاعات میان دانشجویان ایرانی" شایسته تقدیر در گروه فناوری اطلاعات ، اطلاع رسانی و کتابداری .
در گروه مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) اثری حائز رتبه نشد .
هادی صفایی پور با رساله دکتری "روش شناسی فهم و تبیین مراجع طراحی معماران سنتی معاصر ایران" برگزیده سوم گروه مطالعات هنر و زیبایی شناسایی .
فاطمه ماموان با رساله دکتری "متن پژوهشی شاهنامه با استفاده از نگاره ها" برگزیده سوم گروه مطالعات هنر .
* برگزیدگان بخش خارجی : خسرو قاسم از هندوستان ، رانول گونزالس پورتز از اسپانیا ، صفر عبدالله از قزاقستان ، آنا ماریا کراستو ولسکا از لهستان ، مونیکا گرونکه از آلمان ، نیکولاس جان سیمنز ویلیام از انگلستان ، ژان کلود کریر از فرا
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1397/11/08
نسه* برگزیدگان سایر بخش ها : شخصیت های پیش روی علوم اسلامی و انسانیمرحوم دکتر عبدالحسین زرین کوب ، مرحوم آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی ، مرحوم توران میرهادی* پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی : آیت الله رضا استادی مقدم ، استاد محمدرضا حکیمی ، دکتر محمدعلی موحد ، * نظریه پرداز برجسته : دکتر اصغر افتخاری* مترجم برتر : دکتر عبدالکریم رشیدیان ، دکتر حسین صابری* برگزیده جایزه مطالعات میان رشته ای : دکتر مقصود فراست خواه* در بخش انجمن های علمی برتر : انجمن علمی مدیریت ایران* در بخش نشریه علمی پژوهشی برتر : پژوهش های فلسفی ، فلسفه و کلام اسلامی مورد تقدیر قرار گرفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/08
> فرهیختگان دهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی روز گذشته به ایستگاه پایانی رسید؛ مراسمی که به خاطر تقدیر از 36 محقق برتر قرار بود رئیس جمهور به سالن سران اجلاس بیاید ، اما تنها یک روز پیش از برگزاری مراسم ، رئیس جمهور معاون اول خود را راهی برنامه می کند و اسحاق جهانگیری به همراه منصور غلامی وزیر علوم ، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان و رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به سالن برگزاری مراسم آمدند.
> فرهیختگان دهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی روز گذشته به ایستگاه پایانی رسید؛ مراسمی که به خاطر تقدیر از 36 محقق برتر قرار بود رئیس جمهور به سالن سران اجلاس بیاید ، اما تنها یک روز پیش از برگزاری مراسم ، رئیس جمهور معاون اول خود را راهی برنامه می کند و اسحاق جهانگیری به همراه منصور غلامی وزیر علوم ، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان و رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به سالن برگزاری مراسم آمدند .
جهانگیری : امروز نیاز به ترمیم سرمایه اجتماعی کشور داریم جهانگیری که شاید یکی از مهم ترین میهمانان این مراسم به شمار می رفت ، دلیل عدم حضور رئیس جمهور را پیش آمدن یک برنامه عنوان کرد و درباره اهمیت حوزه علوم انسانی این طور توضیح می دهد : «تصور می کنم این حوزه از علم در همه مقاطع به ویژه زمان های خاص نقش بسیار کارساز و تعیین کننده ای برای عبور از مشکلات و تنگناها دارد و هرچه پیچیدگی مسائل این دنیا بیشتر می شود ، نیاز به علوم انسانی هم بیشتر از گذشته احساس می شود .
» او انتظار مدیران و سیاستگذاران از نهادها و مراکز علمی را کمک به دولتمردان و شهروندان در فهم درست مسائل و همچنین ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از آن می داند و می گوید : «اولین قدم برای حل مسائل فهم دقیق و صحیح از مشکلات است ، چراکه اگر ندانیم مشکل مان کجاست ، مسیرهای انتخاب شده هم ما را به مقصد درست نخواهد رساند .
» معاون اول رئیس جمهور مسیر طی شده در طول 40 سال انقلاب را راهی دراز و دشوار معرفی کرده و بخشی از این دوران را جزء دوران استثنایی تاریخ می داند .
به گفته او ، جنگ هشت ساله ، جنگ بزرگ خلیج فارس و همچنین جنگ آمریکا و ناتو با افغانستان از اتفاقاتی است که در این چهار دهه شاهد آن بودیم و آثار جنگ خلیج فارس و افغانستان همچنان باقی مانده است .
پیدایش گروه های تروریستی که چهره ای خشن از اسلام را به نمایش گذاشته اند ، از دیگر مطالب مطرح شده از سوی جهانگیری بود؛ موضوعی که جهانگیری درباره افول قدرت این گروهک تروریستی این طور می گوید : «اگر ایران دست به کار نمی شد ، امروز گروه تروریستی داعش در منطقه قدرت و دولت داشت .
» نکته قابل ذکر درباره صحبت های جهانگیری این است که او بیشتر تمرکز خود را روی مسائل منطقه و مشکلات فعلی کشور قرار می دهد و تنها در بخش کوتاهی از صحبت هایش به لزوم توجه به علم اشاره کرده و می گوید : «باید با کمک تفکر علمی و اراده سیاسی نگرانی های جامعه را در همه زمینه ها به ویژه اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی کاهش دهیم .
» جهانگیری امروز را زمان گفت وگو و افزایش اعتماد به همدیگر ، خود و نظام می داند و مهم ترین سرمایه برای عبور از دوران سخت کشور را طی چهار دهه اخیر سرمایه اجتماعی معرفی می کند؛ سرمایه ای که نتیجه قرائت دینی امام خمینی(ره) از اسلام است و امروز نیاز به ترمیم آن وجود دارد .
به گفته او ، بیش از دولت و نهادهای رسمی ، دانشمندان ، نخبگان و صاحب نظران باید برای ترمیم سرمایه های اجتماعی اقدام کنند .
معاون اول رئیس جمهور گفت وگو میان دولت و دانشگاه ها را آغازشده می داند و می گوید : «از سال گذشته در معاونت اول ریاست جمهوری تلاش کردم موضوع گفت وگوی ملی را در همه زمینه ها مطرح کنم ، چراکه فکر می کردم راه حل عبور از تنگناها توجه به مسائل داخلی و گفت وگو است و در همین راستا نیز جلساتی را در دانشگاه ها برگزار کرده و چالش های کشور را نیز مطرح کردیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/08

» جهانگیری که گویی قصد نداشت به حوزه علوم انسانی کوچک ترین ورودی داشته باشد ، بخش پایانی صحبت هایش را نیز این طور ادامه می دهد : «امروز نهادهای حاکمیتی مسئولیت بسیار مهمی برعهده دارند و همه نهادها باید در چارچوب وظایفی که در قانون اساسی برایشان پیش بینی شده ، عمل کرده و هرکس پاسخگوی تصمیمات گرفته شده اش باشد .
» او شرایط امروز کشور را خاص توصیف می کند و می گوید : «امروز مقطعی نیست که نخبگان ایران نسبت به سرنوشت کشور احساس مسئولیت نکنند .
این قشر باید هم به دولت کمک کند و هم در جایی که نیاز است هشدارهای لازم را بدهد .
» شنیدن صدای اعتراض از سوی مردم نکته دیگر مطرح شده از سوی معاون اول رئیس جمهور بود؛ موضوعی که او درباره اش می گوید : «امروز در مقطعی هستیم که به شدت به شنیدن صدای مردم حتی اگر اعتراضی باشد ، نیاز داریم؛ از آنجایی که در شرایط فعلی در تنگنا هستیم ، اگر مردم به صحنه بیایند ، می توانیم از مشکلات عبور کنیم ، از سوی دیگر نخبگان باید تلاش کنند فضای گفت وگو با مردم ایجاد شود .
» جهانگیری که صحبت هایش را با علوم انسانی شروع کرده بود ، در پایان صحبتش نیز گریزی به این بخش می زند و تصریح می کند : «امیدوارم صاحب نظران و اندیشمندان کشور در رشته های مختلف علوم انسانی در مقطع فعلی شرایط کشور را به خوبی درک کرده و تلاش کنند دیگران نیز این شرایط را درک کنند .
» وزیر علوم : برای تحقق اهداف جشنواره فارابی نیازمند برنامه ریزی هستیم وزیر علوم که بعد از صحبت های حسین میرزایی ، دبیر این دوره جشنواره پشت تریبون قرار گرفته بود ، جایگاه علوم انسانی را نسبت به سایر علوم دارای اولویت بیشتر معرفی می کند و درباره دلیل این مساله این طور توضیح می دهد : «مهم ترین سرمایه فرهنگی در این علوم قرار دارد و به همین دلیل باید تاریخ حیات و دستاوردهای مردم ایران زمین مورد بازخوانی قرار بگیرد .
» او کارآیی جشنواره فارابی را کاربردی کردن علوم انسانی آن هم براساس نیاز جامعه می داند و می گوید : «در حقیقت این جشنواره تصویری از علوم انسانی و دستاوردهای این بخش در کشورمان است .
البته برای اینکه بتوانیم اهداف در نظر گرفته شده این جشنواره را محقق کنیم ، نیازمند برنامه ریزی هستیم .
» توجه به توان دانشگاه ها در حوزه برنامه ریزی برای حوزه علوم انسانی از دیگر نکات مطرح شده ازسوی وزیر علوم بود؛ موضوعی که به گفته او در صورت استفاده از آن می تواند به گستردگی و غنای علمی آثار کمک کند .
وزیر علوم در جمع خبرنگاران : دانشگاه های وابسته به دستگاه ها منحل می شوند وزیر علوم بعد از پایان صحبت هایش ، در جمع خبرنگاران نیز حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد .
او که مشکلات بخش تحقیقاتی دانشگاه ها را جدی می داند ، می گوید : «اقداماتی در این زمینه انجام گرفته و حتی خود دانشگاه ها نیز به رغم محدودیت در اعتبارات شان اما بودجه های خود را صرف کارهای پژوهشی می کنند .
» او به چالش های موجود در بخش تحقیقات علوم انسانی اشاره و تصریح می کند : «درست است که تحقیقات در علوم انسانی هزینه های زیادی طلب نمی کند ، اما ایجاد فرصت هایی به منظور در دسترس قرار دادن منابع اطلاعاتی در این زمینه مطرح می شود که اقداماتی هم صورت گرفته است .
» غلامی در توضیح بیشتر این مساله این طور می گوید : «در یک سال گذشته تلاش کرده ایم ارتباط میان محققان و حکومت بیشتر شود .
همچنین دانشگاه ها نیز هیات های علمی خود را برای مشارکت در حل مشکلات جامعه تشکیل داده اند تا دیدگاه اساسی دانشمندان به سمت حل مشکلات جامعه سوق یابد .
» اعزام دانشجو به خارج از کشور از دیگر سوالات پرسیده شده از عالی ترین مقام آموزش عالی کشور بود؛ موضوعی که او درباره اش این طور گفت : «در یک روش دانشگاه ها اقدام به اعزام دانشجو می کنند که در حال حاضر این روند کند شده است ، چراکه اکثر دانشگاه ها اقدام به راه اندازی دوره دکتری کرده اند و روش دیگر نیز اعزام با هزینه شخصی و حمایت دانشگاه ها است و این شیوه نیز یک روند عمومی در دانشگاه ها است .
» وزیر علوم می گوید : «ما هیچ گونه نگرانی از تحصیل جوانان کشور در خارج از کشور نداریم .
البته باید تلاش شود این دانشجویان به کشور بیایند و از ظرفیت آنها استفاده کنیم .
تحقق این مساله نیز نیازمند آن است که در زمینه های مختلف طرح و برنامه هایی برای ایجاد بستر به منظور بهره مندی از ظرفیت های دانشجویان ایرانی مقیم خارج داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/08

» انحلال دانشگاه های وابسته به دستگاه ها که این روزها سرو صدای زیادی نیز به پا کرده ، از دیگر سوالاتی بود که خبرنگاران از وزیر علوم پرسیدند؛ موضوعی که غلامی درباره اش می گوید : «شورای عالی اداری کشور مصوبه ای دارد که این مصوبه در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده است و براساس آن دستگاه ها و نهادهای دولتی مجاز به داشتن دانشگاه نیستند ، با این حال برخی نهادها و وزارتخانه ها به دلیل تربیت نیروی متخصص خود ، از این قانون مستثنی شده اند .
» غلامی سازمان صدا و سیما را یکی از دستگاه های مستنثی از این بخش قانون می داند و توضیح می دهد : «دانشگاه متعلق به هر دستگاهی که اقدام به تربیت نیروی متخصص کند و آن فرد پس از فارغ التحصیلی ملزم باشد به دنبال شغل بگردد ، مشمول انحلال خواهد شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1397/11/08
> وزیر علوم : نگرانی برای مهاجرت دانشجویان نداریم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ایران در بین کشورهای فرستنده دانشجو جایگاه متعادلی را دارد و نگرانی از این که دانشجویان ما به کشورهای خارجی می روند و تحصیل می کنند ، نداریم.
> وزیر علوم : نگرانی برای مهاجرت دانشجویان نداریم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ایران در بین کشورهای فرستنده دانشجو جایگاه متعادلی را دارد و نگرانی از این که دانشجویان ما به کشورهای خارجی می روند و تحصیل می کنند ، نداریم .
به گزارش مهر ، دکتر منصورغلامی ادامه داد : مهاجرت دانشجویان به کشورهای خارجی جدید نیست اما با توجه به این که اشتغال آن ها در کشور کم شده ، تصمیم به مهاجرت می گیرند که باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد .
افزایش 378 کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ارومیه مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان این که مرحله دوم رهاسازی آب از سد شهید کاظمی بوکان به دریاچه ارومیه از امروز آغاز شد ، خاطرنشان کرد : وسعت امروز دریاچه ارومیه 2162 کیلومتر مربع است و 378 کیلومتر مربع بر وسعت دریاچه ارومیه افزوده شده است .
فرهاد سرخوش به ایسنا گفت : تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270 .
62 متر است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 32 سانتی متر افزایش تراز را شاهدیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1397/11/07
> پرونده دهمین جشنواره بین المللی فارابی با معرفی 37 محقق برتر بسته شد .
> به گزارش ایسنا ، مراسم اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی دیروز با حضور حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و منصور غلامی وزیر علوم در سالن اجلاس سران برگزار شد .
دبیر دهمین جشنواره بین المللی فارابی در اختتامیه این جشنواره با بیان اینکه علوم انسانی و اسلامی بیش از نیمی از آموزش عالی کشور را به خود اختصاص داده است ، گفت : در دهمین جشنواره بین المللی فارابی شاهد تکریم عالمان این حوزه معرفتی هستیم .
حسین میرزایی با اشاره به نحوه انتخاب آثار برتر ، خاطر نشان کرد : در این دوره از جشنواره پنج هزار و 649 اثر در 14 گروه علمی ارسال شد که پس از داوری ها 17 اثر از برگزیدگان داخلی ، هفت برگزیده خارجی و 13 برگزیده در سایر بخش ها به عنوان برگزیده نهایی انتخاب شدند .
به گفته وی ، برگزیدگان خارجی از کشورهای فرانسه ، انگلستان ، آلمان ، لهستان ، قزاقستان ، اسپانیا و هندوستان بودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/07
> منصور غلامی مطرح کرد؛ جایگاه متعادل ایران در بین کشورهای فرستنده دانشجو وزیر علوم گفت : ایران در بین کشورهای فرستنده دانشجو جایگاه متعادلی را دارد و نگرانی از اینکه دانشجویان ما به کشورهای خارجی رفته و تحصیل می کنند نداریم .
> منصور غلامی مطرح کرد؛ جایگاه متعادل ایران در بین کشورهای فرستنده دانشجو وزیر علوم گفت : ایران در بین کشورهای فرستنده دانشجو جایگاه متعادلی را دارد و نگرانی از اینکه دانشجویان ما به کشورهای خارجی رفته و تحصیل می کنند نداریم .
منصور غلامی درباره مهاجرت دانشجویان به کشورهای خارجی گفت : مهاجرت دانشجویان به کشورهای خارجی جدید نیست اما با توجه به اینکه اشتغال آن ها در کشور کم شده ، تصمیم به مهاجرت می گیرند که باید این موضوع موردتوجه قرار گیرد .
وزیر علوم ادامه داد : رفتن دانشجویان به کشورهای خارجی دست وزارت علوم نیست و بخش عمده آن به سایر نهادهای کشور مرتبط است اما در حال حاضر این موضوع کم شده است .
غلامی یادآور شد : رفتن دانشجویان به کشورهای خارجی به دو شیوه صورت می گیرد روش اول اینکه دانشجویان توسط دانشگاه ها به دانشگاه های کشورهای خارجی اعزام می شوند که این روش بسیار کم شده ، چون اکثر دانشگاه های داخل دارای دوره های دکتری هستند .
وی ادامه داد : اما در مورد اشخاصی که خود با هزینه شخصی و دریافت حمایت مالی از دانشگاه های معتبر به کشورهای خارجی اعزام می شوند نیز باید گفت ، این یک شیوه رایج است .
وزیر علوم افزود : ایران در بین کشورهای فرستنده دانشجو جایگاه متعادلی را دارد و نگرانی از اینکه دانشجویان ما به کشورهای خارجی رفته و تحصیل می کنند نداریم ، اما تلاش ما باید بر این باشد که این دانشجویان را بعد از فارغ التحصیلی برگردانده و از ظرفیت آن ها استفاده کنیم .
وی ادامه داد : این موضوع نیازمند این است که درزمینه تحقق این امر طرح و برنامه داشته باشیم تا بتوانیم از ظرفیت این دانشجویان استفاده کنیم البته بخش کمی از این کار بر عهده وزارت علوم است .
بخش های قابل توجه ای از آن دست حوزه های مختلف است .
وزیر علوم درباره نامه روسای دانشگاه های وابسته به دستگاه ها به رئیس مجلس و اعتراض آن ها نسبت به واگذاری و تعطیلی این دانشگاه ها نیز گفت : این مصوبه شورای عالی اداری کشور است همچنین یک بند در برنامه مصوب قانون برنامه ششم توسعه است .
وی ادامه داد : دستگاه ها و نهادهای دولتی نمی توانند دانشگاه داشته باشند و مراکز علمی باید زیرمجموعه وزارتخانه‎های علوم و بهداشت قرار گیرند .
غلامی خاطرنشان کرد : برخی از نهادها از این قاعده مستثنی هستند به دلیل اینکه این مرکز را برای تربیت نیروی متخصص خود تشکیل داده اند ، دانشگاه صداوسیما نیز در رشته هایی که برای رفع نیاز خودش دانشجو پذیرش می کند از این قاعده مستثنی است .
جزئیات برگزاری دفاعیه های دانشگاه آزاد در نیمسال اول 98 97 جلسات دفاع دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای دانشگاه آزاد اسلامی که تصویب پروپوزال آن ها به دلیل تعطیلی تابستانی دانشگاه در سال جاری به تعویق افتاده تا 23 اسفندماه برگزار می شود .
به گزارش ایسنا ، دکتر بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی ، دستورالعمل ساماندهی برگزاری جلسات دفاع در نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 را به رؤسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/07

بر اساس این دستورالعمل به منظور ساماندهی و مساعدت در برگزاری جلسات دفاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، برگزاری جلسات دفاع دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای که تصویب پروپوزال آن ها به دلیل تعطیلی تابستانی دانشگاه در سال جاری به تعویق افتاده و پروپوزال آن ها در بازه زمانی 97/5/13 تا 97/6/31 تصویب شده ، مشروط به تأیید شورای گروه آموزشی مربوطه مبنی بر برآورده شدن اهداف پروپوزال و داشتن کد پایان نامه ، استثنائاً تا تاریخ 97/12/23 بلامانع است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ، نیمسال دوم 98 97 برای این دسته از دانشجویان بدون احتساب سنوات تحصیلی و عدم پرداخت شهریه خواهد بود .
در این دستورالعمل تأکید شده این مهم استثنائاً برای نیمسال جاری و با نظارت دقیق معاونان پژوهش و فناوری / معاونان علمی واحدهای دانشگاهی قابل اجرا است .
مقاله استاد ایرانی بر سکوی بالاترین های Nanoscale HOT Article Collection ایستاد مقاله دکتر ساسان پور به عنوان یکی از مقالات 2018 HOT Article Collection انتخاب شد .
به گزارش ایسنا ، مقاله دکتر پژمان ساسان پور ، عضو هیئت علمی گروه مهندسی و فیزیک پزشکی (نویسنده مسئول) با عنوان"Nanoparticles affect bacterial colonies’ optical diffraction patterns" به عنوان یکی از مقالات مجموعهNanoscale HOT Article Collection 2018 در مجله Nanoscale IF 7,2 انتخاب شده است .
این مقاله که با همکاری محققین دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام شده با استفاده از یک روش اپتیکی نوین مبتنی بر طرح پراش لیزر و اثرات تفرقی نور که در آزمایشگاه بیوفوتونیک گروه مهندسی و فیزیک پزشکی پیاده سازی شده ، تأثیر نانو ذرات مغناطیسی بر ساختار کلونی باکتری ها را مورد مطالعه قرار داده است .
استفاده از روش تمام نوری (all optical) ارائه شده ، به صورت غیر مخرب قادر به تمایز بین کلونی گونه های مختلف باکتری بوده و همچنین امکان بررسی تغییرات ساختاری در گونه های مختلف باکتری تحت استرس های فیزیکی شیمیایی را فراهم می سازد .
نتایج بیان شده در این مطالعه نشان می دهد که روش ارائه شده ، قابلیت استفاده در مطالعاتی که به بررسی برهمکنش های مداخله کننده (مانند دارو یا محرک های محیطی) در فرآیند رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها می پردازند را به صورت کاملاً غیر تداخلی و به صورت زمان –واقعی (real time) دارد .
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، علاقه مندان می توانند جهت دسترسی به مقالات از لینک های زیر اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/07
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
این بخشی از سخنان دکتر اسحاق جهانگیری در اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی (ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی) بود .
مراسمی که با حضور حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها ، ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ، منصور غلامی وزیر علوم و جمعی از استادان علوم انسانی در سالن اجلاس سران برگزار شد تا از 16 برگزیده داخلی ، هفت برگزیده خارجی و 13 برگزیده در دیگر بخش های رشته علوم انسانی قدردانی شود .
البته معاون اول رئیس جمهوری سخنانی درباره نیاز کشور به علوم انسانی و اجتماعی داشت .
او با تأکید بر اینکه دولت برای ترمیم سرمایه اجتماعی کشور دست نیاز به سوی متفکران ، دانشمندان و صاحبنظران دراز کرده است گفت : دانشگاهیان و صاحبنظران بیش از دولتمردان می توانند در ترمیم و بازسازی سرمایه اجتماعی کشور ایفای نقش کنند .
برای بالا بردن اعتماد به آینده و ارتقای امید اجتماعی باید در رویکردها و رفتارها و ساختارهای حکمروایی اصلاحات انجام شود .
اگر به دنبال حفظ ایران و نظام هستیم آنجا که نیاز است باید رویکردها ، رفتارها و ساختارها اصلاح شوند .
جهانگیری با بیان اینکه گفت و گو میان دولت و دانشگاه در مراحل مختلف آغاز شده است ، تصریح کرد : از سال گذشته تلاش کردم موضوع گفت و گوی ملی را به عنوان نیاز مبرم جامعه مطرح کنم چرا که راه عبور از تنگناها را در گفت و گوی ملی می دانم .
در جلساتی که با دانشگاهیان و صاحبنظران داشتم ، بخشی از چالش های کشور مطرح شد و خوشه های مشورتی و کارگروه های مختلف برای یافتن راهکارها شکل گرفت و گفت و گوهای خوبی میان دولت و دانشگاه انجام شد .
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه در مقطع فعلی بشدت نیازمند همدلی و همزبانی هستیم گفت : امروز نهادهای حاکمیتی مسئولیت تاریخی و مهمی برعهده دارند و پیش نیاز هر اقدام این است که همه نهادها در چارچوب وظایفی که قانون اساسی تعیین کرده عمل کنند .
دولت ، مجلس ، قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام هر کدام به سهم خود در حیطه اختیارات و وظایف شان در برابر تصمیماتی که در مورد سرنوشت یک ملت و کشور می گیرند باید پاسخگو باشند .
وی با مهم دانستن نگاه نخبگان نسبت به تصمیمات حاکمیت برای آینده کشور ، یادآور شد : عبور از مسائل پیچیده پیش روی کشور در شرایط کنونی درصورتی محقق خواهد شد که مردم به صحنه بیایند .
امروز در مقطعی قرار داریم که بشدت نیازمند گفت و گو میان نخبگان و حکومت و نیز گفت و گو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند ، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم .
معاون اول رئیس جمهوری نقش نخبگان جامعه را در گفت و گو میان حکومت و مردم نقشی پراهمیت توصیف و تاکید کرد : این گفت و گوها الزاماتی دارد که ما باید به این الزامات پایبند باشیم .
می دانیم صاحبنظران ، متفکران و اندیشمندان در رشته های علوم انسانی در مقطع فعلی شرایط کشور را بدرستی درک می کنند ومی توانند به درک دیگران از این شرایط نیز کمک کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/07

مشارکت دانشگاه ها در برنامه های مختلف می تواند به روند توسعه و برون رفت از مسائل جامعه کمک مؤثری داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/07
> ایرنا : معاون اول رییس جمهوری گفت : همه نهادهای کشور هر تصمیمی که برای آینده و سرنوشت نظام و ایران می گیرند باید مقابل ملت پاسخگو باشند .
> جهانگیری : همه باید مقابل ملت پاسخگو باشند/باید نشان دهیم آینده روشن است ایرنا : معاون اول رییس جمهوری گفت : همه نهادهای کشور هر تصمیمی که برای آینده و سرنوشت نظام و ایران می گیرند باید مقابل ملت پاسخگو باشند .
«اسحاق جهانگیری» صبح امروز یکشنبه در آیین اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی اظهار داشت : نهادهای حاکمیتی امروز مسئولیت مهمی بر عهده دارند؛ پیش نیاز انجام وظیفه مسئولیت همه نهادها این است که در چارچوب قانون عمل کنند و پاسخگوی تصمیماتی که می گیرند ، باشند .
وی تاکید کرد : دولت ، مجلس ، قوه قضاییه ، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر کدام به سهم خود در حیطه اختیارات و وظایفشان در برابر تصمیماتی که در مورد سرنوشت یک ملت و کشور می گیرند باید پاسخگو باشند .
وی افزود : امروز مقطعی نیست که نخبگان ایران نسبت به سرنوشت کشور احساس مسئولیت نکنند ، هر جایی که لازم است باید با مردم و مسئولان گفت و گو کرد کمک وکنند و اگر هم لازم شد به حاکمیت هشدار بدهند .
معاون اول رییس جمهوری هشدار باش نخبگان نسبت به تصمیمات حاکمیت برای آینده کشور را با اهمیت توصیف کرد و گفت : در مقطعی هستیم که مردم حتی اگر اعتراضی هم دارند باید صدای آنها شنیده شود و گفت و گو برقرار بشود و مسایل و مشکلات آنها حل شود .
جهانگیری اضافه کرد : با شرایطی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم در صورتی که مردم به صحنه بیایند می توانیم از مسایل کشور عبور کنیم .
وی گفت و گو بین نخبگان و مردم را حایز اهمیت دانست و بیان کرد : در این شرایط باید ارتباط نخبگان و مردم دقیق تر برقرار شود ، بسیاری از مسایل را شاید دولتمردان و حاکمان نتوانند به تفاهم برسند .
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که نخبگان نقش واسطه دارند تا یک گفت و گوی جدید بین مردم و حاکمیت ایجاد کنند ، تصریح کرد : برقراری شرایط گفت و گو الزامات و پیش نیازی دارد که باید زمینه های آن هم مهیا شود .
**اگر ایران به عراق و سوریه کمک نمی کرد ، تروریست ها در منطقه حکومت داشتند جهانگیری با مرور تاریخی رویدادهای تاریخی 40 سال گذشته در ایران و منطقه افزود : این دوران بسیار استثنایی بود؛ ایران یک جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت گذاشت ، در منطقه نیز هنوز آثار جنگ بزرگ خلیج فارس که آمریکایی ها و کشورها منطقه انجام دادند ، هنوز هویدا است .
آثار جنگی که ناتو و آمریکا در افغانستان به راه انداختند همچنان پا برجا است .
وی یادآور شد : گروه های تروریستی که با کشتار و قتل عام به دنبال نمایش یک چهره خشن و جدیدی از اسلام بودند در منطقه به ویژه در عراق و سوریه حضور داشتند که اگر ایران کمک نمی کرد و با آنها مقابله نمی کرد ، اکنون در منطقه دارای دولت و حکومت بودند .
معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت : در این 40 سال هم در داخل کشور مسایل زیادی را پشت سر گذاشتیم؛ از گردنه های عجیب و غریبی عبور کردیم .
حال در نقطه ای هستیم که هم فرصت های جدیدی پیش رو داریم و البته تنگناها ، مشکلات و تهدیدهای مختلفی هم روبروی ما قرار دارد .
جهانگیری افزود : با تجارب و داشته های 40 سال گذشته و فرصت هایی که از دل این شرایط سخت می توان خلق کرد ، قادر خواهیم بود از تنگناها و تهدیدات پیش رو عبور و به سمت یک وضع بهتر حرکت کنیم .
**برای آینده کشور باید افق گشایی کنیم وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد : در این شرایط علاوه بر غلبه بر این تنگناها باید نسبت به آینده نظام و کشور افق های جدیدی بگشاییم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/07

معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت : با تفکر علمی ، تدبیر ، اراده سیاسی و احساس مسئولیت اخلاقی باید نگرانی از آینده در همه زمینه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی را کاهش داد و از آینده نظام و کشور ابهام زدایی کنیم .
جهانگیری ادامه داد : آمریکایی ها هم اکنون یک جنگ اقتصادی و عملیات روانی و رسانه ای گسترده ای را علیه ملت ایران آغاز کرده اند؛ آنها می خواهند آینده را برای ملت ایران و نسل جوانان مبهم و تاریک نشان دهند .
**باید نشان دهیم آینده روشن است وی تاکید کرد : دشمنان می خواهند به گونه ای وانمود کنند که آینده روشن نیست و تردید و نگرانی نسبت به آینده را در کشور تشدید کنند ، باید تلاش گسترده انجام داد که آینده را روشن نشان دهیم و از آن ابهام زدایی کرده و افق های جدیدی پیش روی ملت بگشاییم .
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد : حال زمان گفت و گو ، افزایش اعتماد عمومی به نظام و آینده ایران فرا رسیده است .
جهانگیری ، اعتماد عمومی را مهم ترین سرمایه اجتماعی کشور دانست و تاکید کرد : این سرمایه اجتماعی در طول این چهل سال همواره کمک کرده از بحران ها و شرایط سخت عبور کنیم .
** «گفت و گوی ملی» نیاز مبرم جامعه است وی همچنین گفت : سرمایه اجتماعی نتیجه برداشت و قرائتی از دین بود که امام راحل از اسلام ارائه کرد ، در این تفکر نقش حکومت مبتنی بر اراده ملت است و مردم در حکومت نقش اول و تعیین کننده دارند .
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد : دشمن به دنبال آسیب زدن به سرمایه اجتماعی کشور در سطح خرد ، میانی و کلان است .
جهاگیری اضافه کرد : امروز نیازمندیم همه نخبگان و متفکران کمک کنند تا سرمایه اجتماعی کشور ترمیم شود ، بیش از دولتمردان ، دانشگاهیان ، نخبگان و صاحب نظران در این مسیر باید دولت را کمک کنند .
وی تصریح کرد : برای ترمیم سرمایه اجتماعی و افزایش اعتماد به آینده عمومی و امید اجتماعی باید در رویکردها ، ساختارها اصلاحات انجام شود .
معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت : اگر به دنبال حفظ نظام وو ایران هستیم ، هرجا که نیاز است باید رویکردها و رفتار خود با یکدیگر و جامعه را اصلاح و هر جا هم لازم است ساختارها را اصلاح کنیم .
جهانگیری تصریح کرد : ما گفت و گوهای میان دولت و دانشگاه در مراحل مختلف و گفت و گوی ملی را به عنوان نیاز مبرم جامعه را آغاز کرده ایم .
جهانگیری با تاکید بر همدلی و هم زبانی در تمام جامعه اظهارداشت : نهادهای حاکمیتی امروز مسئولیت بسیار مهمی بر عهده دارند ، راه عبور از بحران ها توجه به مسائل و مشکلات داخلی است و رهیافت عبور از این تنگناها گفت و گو در مورد همین مسائل داخلی است .
وی یادآور شد : دولت برای مقابله با چالش های پیش روی کشور در جلسات با دانشگاهیان بخشی از این مسائل و تنگاها را مطرح و آنها نیز راهکارهای لازم را ارائه کرده اند .
معاون اول رییس جمهوری در ابتدای این مراسم از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره قدردانی کرد و افزود : انتظار مدیران و سیاست گذاران کشور از نهادهای علمی و دانشگاهی کشور این است که به دولتمردان و شهروندان در درک مسایل و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از مشکلات پیش روی کشور کمک بیشتری کنند .
جهانگیری درک صحیح مسایل را پیش نیاز هر اقدامی برای برنامه ریزی های آتی دانست و خاطرنشان کرد : اگر آگاهی دقیق و درک درستی نسبت به مسایل نداشته باشیم و متوجه نباشیم که مشکل اصلی کجاست ، راهکارهای ارائه شده ما را به هدف مطلوب نمی رسانندکه در این زمینه و در این مسیر نقش دانشمندان ، متفکران و محققان علوم انسانی و اجتماعی بیش از سایر رشته های علمی دیگر است .
به گزارش ایرنا ، اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، حجت الاسلام و المسلمین رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و برخی معاونان وزیر علوم در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد .
جشنواره فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی با هدف شناسایی فعالیت های علمی و پژوهشی داخلی و خارجی و تقدیر از اسلام شناسان و ایران شناسان خارجی در 12 گروه مختلف هرساله برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/07

این جشنواره در حوزه علوم انسانی جایگاه و اعتبار بین المللی قابل توجهی به دست آورده است .
در مراسم اختتامیه که بیش از 500 نفر از مسئولان وزارت علوم ، فرهنگستان ها و روسای دانشگاه ها و سازمان یونسکو و برگزیدگان ادوار جشنواره داخلی و خارجی ، سفرای سفارتخانه ها و برگزیدگان خارجی حضور دارند ، برگزیدگان این دوره از جشنواره لوح تقدیر ازسوی معاون اول رییس جمهوری دریافت کردند .
کلمات کلیدی : اسحاق جهانگیری قوه قضاییه نخبگان معاون اول رییس جمهوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/08
> مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دستگاه های متولی ، سیاستگذاران و قوای سه گانه در کشور به استقلال دانشگاه ها پی برده اند ، گفت : لازم است تا این اصل اساسی در کشور مدنظر قرار گیرد و بر همین اساس باید دانشگاه ها در تمامی حوزه ها مستقل شوند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر اباصلت خراسانی در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور که در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار شد ، گفت : تعریف منابع انسانی اکنون از 4 فرآیند به 21 فرآیند افزایش یافته است ، این به معنای این است که فرآیند منابع انسانی امری پیچیده است .
وی افزود : آنچه در عالم خارج همچون سیستم های آموزش ، دستمزد و جذب رخ می دهد و در ذیل منابع انسانی تعریف می شود ، درست است ، لذا ضروری است تا ما از منابع انسانی در شکل ساده عبور کرده و به منابع انسانی علمی برسیم .
دکتر خراسانی ادامه داد : دستگاه های متولی و سیاستگذار و قوای سه گانه در کشور به این نتیجه رسیده اند که دانشگاه ها مستقل هستند لذا این اصل اساسی را همه باید مدنظر قرار دهند و برهمین اساس باید دانشگاه ها در تمامی حوزه ها مستقل شوند .
اکنون این حرکت در کشورمان سطحی است و امیدواریم در آینده سازمان های هم جهت به این موضوع کمک کنند .
مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم مطرح کرد : در حوزه سرمایه انسانی بحثی که در تحول اداری مطرح است ، کاهش نیروهای انسانی است البته این به معنای اخراج نیروها نیست بلکه به معنای توسعه مسیر شغلی آن در نظر گرفته می شود .
استراتژی بعدی نیز تناسب شغل و شاغل به عنوان یک شاخص اثرگذار است که بر همین اساس لازم است تا مدیران قبل از انتصاب آموزش ببینند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر خراسانی همچنین بر لزوم ارتقای جایگاه های مدیریتی زنان نسبت به مردان تاکید کرد و اظهار داشت : بحث جنسیت باید به مفهوم عام مطرح شود و بانوان باید جایگاه مدیریتی کسب کنند .
اکنون نیز 33 درصد مدیران وزارت علوم بانوان هستند که لازم است در این خصوص اطلاع رسانی بیشتری کنیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
کسب و کار
1397/11/08
> رییس دانشگاه فنی و حرفه ای از افزایش بیش از 50 درصدی تعداد دانشجویان مهارتی در طول چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت : در حال حاضر حدود 600 هزار دانشجو در دوره های مهارتی تحصیل می کنند که این رقم با در نظر گرفتن برنامه ششم توسعه باید تا پایان این برنامه به بیش از یک میلیون و200 هزار دانشجو افزایش یابد .
> دکتر ابراهیم صالحی عمران در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به مهمترین دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه آموزش های مهارتی اشاره کرد و گفت : خوشبختانه توجه به توسعه آموزش های مهارتی از دوران بعد از انقلاب از لحاظ کمی و کیفی مورد توجه قرار گرفت و موفقیت هایی نیز در این زمینه حاصل شد .
به گونه ای که ما از لحاظ تعداد دانشگاه ها ، دانشجویان مهارتی و حتی رشته های مهارتی توسعه قابل توجهی به دست آورده ایم و تعداد آموزشکده های فنی و حرفه ای در کشور از 43 آموزشکده قبل از انقلاب به 173 دانشکده رسیده است .
وی در ادامه از تأسیس دانشگاه علمی کاربردی به عنوان دانشگاهی مهارتی در سال 1372 به عنوان یک دستاورد انقلاب اسلامی در عرصه آموزش عالی توصیف کرد و گفت : در حال حاضر تعداد زیادی دانشجو در رشته های مختلف مهارتی علمی کاربردی و البته مدارس سما آموزش می بینید و ما به هیچ عنوان این تعداد دانشگاه و دانشجوی مهارتی در دوران قبل از انقلاب نداشتیم .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با تاکید بر اینکه باید تا پایان برنامه ششم توسعه تعداد دانشجویان مهارتی کشور 30 درصد افزایش یابد ، گفت : این سیاست ها بیانگر این است که رویکرد سازمان آموزش عالی یک رویکرد مهارتی به شمار می رود .
بنابراین اتفاقی خوبی در توجه به آموزش های مهارتی کشور روی داده است .
وی همچنین تاکید کرد : آموزش های مهارتی به کارگاه ها ، امکانات ، تجهیزات و مربی آموزش دیده نیاز دارد و باید سرمایه گذاری جدی در این عرصه صورت بگیرد و هنوز جای توجه بیشتری در نظام آموزش عالی به این آموزش ها وجود دارد .
دکتر صالحی عمران همچنین با اشاره به افزایش 50 درصد آمار دانشجویان مهارتی در دوران پس از انقلاب ، گفت : در حال حاضر حدود 600 هزار دانشجو در دوره های مهارتی تحصیل می کند و با در نظر گرفتن برنامه ششم توسعه باید آمار دانشجویان مهارتی تا پایان این برنامه به بیش از یک میلیون و 200 هزار دانشجو افزایش یابد که البته با توجه به وجود این ظرفیت در آموزش عالی ، بخشی از آن از طریق اقداماتی که آموزش پرورش به دوره های کاردانش و فنی حرفه ای انجام می دهد تأمین و بخشی نیز با فرهنگ سازی بین خانواده ها اتفاق بیفتد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/11/07
> داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور پس از مشاهده کارنامه آزمون تا 15 بهمن ماه فرصت دارند در خصوص مندرجات کارنامه خود سؤالات را به صورت اینترنتی ارسال کنند .
> داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور پس از مشاهده کارنامه آزمون تا 15 بهمن ماه فرصت دارند در خصوص مندرجات کارنامه خود سؤالات را به صورت اینترنتی ارسال کنند .
اسامی پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی آزمون ورودی دوره های فراگیر تحصیلات تکمیلی (دانش پذیری کارشناسی ارشد) دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال1397 نوبت نوزدهم منتشر شد .
داوطلبانی که اسامی آنان به عنوان پذیرفته شده نهایی آزمون اعلام شده می توانند برای اطلاع دقیق از تاریخ و چگونگی ثبت نام خود 24 ساعت بعد از زمان اعلام اسامی به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور به نشانیhttp : //pnu .
ac .
ir مراجعه و بر اساس زمان بندی که اعلام خواهد شد همراه با مدارک لازم برای ثبت نام اقدام کنند .
عدم مراجعه به موقع برای ثبت نام به منزله انصراف قطعی از تحصیل آنان تلقی می شود .
کارنامه کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون هم زمان با اعلام نتیجه در سایت سازمان سنجش قابل مشاهده است ، با توجه به کنترل های متعدد و بررسی های انجام شده از صحت نتایج اعلام شده اطمینان حاصل شده است .
با این حال داوطلبان پس از مشاهده کارنامه آزمون از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش در صورتی که در خصوص مندرجات کارنامه خود سؤالی داشته باشند ، می توانند حداکثر تا تاریخ 15 بهمن 97 منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند و از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری اکیداً خودداری کنند .
به کلیه مواردی که از طریق دیگری و یا بعد از تاریخ 15 بهمن 97 واصل شود ، به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد .
مدارک ثبت نام اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه دو برگ اصل و تصویر کارت ملی 6 قطعه عکس 4×3 جدید تمام رخ با زمینه روشن تهیه شده در سال جاری و پشت نویسی شده اصل مدرک کارشناسی لیسانس مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاریخ فارغ التحصیلی حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 97 که در آن معدل دوره کارشناسی قید شده باشد ، است .
شرایط مدارک تحصیلی معادل شورای گسترش آموزش عالی به منظور هماهنگی در اجرای مصوبات جلسه 432 مورخ 3 آذر 77 شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جلسات 221 مورخ 23 فروردین 90 و 252 مورخ 5 دی 91 شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی و کارگروه مربوط و جلسه 748 مورخ 17 بهمن 88 شورای برنامه ریزی آموزش عالی ، باهدف کمک به ادامه تحصیل آن عده از دارندگان مدرک معادل که موفق به قبولی در آزمون های جامع دارندگان مدرک معادل نشده اند ، طی آیین نامه شماره 77633/2 مورخ 28 مرداد 92 مقررات جدید ابلاغ شده توسط معاون آموزشی وزارت علوم را اعلام کرد .
بر اساس این مصوبه مقرر شده است : «آن عده از دارندگان مدرک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه جلسه شماره 432 مورخ 3 آذر 77 شورای عالی انقلاب فرهنگی (مبنی بر ممنوعیت برگزاری دوره های معادل) در دوره های معادل پذیرفته شده اند ، مشمول این مصوبه قرار می گیرند .
بر اساس مصوبه 771 شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 26 آبان 94 دارندگان مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان که طی سال های 1377 تا 1381 به دوره های مذکور راه یافته اند ، از تسهیلات مصوبه فوق برای ادامه تحصیل در مقاطع رسمی بالاتر برخوردار می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/11/07

آن عده از دارندگان مدرک معادل که بعد از تاریخ ابلاغ مصوبه فوق الذکر ، در دوره معادل شرکت کرده و پذیرفته شده اند ، به دلیل ممنوعیت برگزاری دوره معادل ، در شمول این مصوبه قرار نمی گیرند و با مدرک معادل حق شرکت در آزمون های ورودی دوره های بالاتر را ندارند .
آن عده از دارندگان مدرک معادل کارشناسی که در دوره های با مجوز شورای گسترش آموزش عالی ، برنامه های درسی دوره را برابر برنامه های مصوب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گذرانده اند ، اجازه دارند در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر (که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود) شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون ، ادامه تحصیل دهند .
آن عده از دارندگان مدرک معادل کارشناسی که در دوره های فاقد مجوز شورای گسترش آموزش عالی وارد شده اند ، مشروط بر اینکه برنامه های درسی دوره مصوب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را رعایت کرده باشند ، اجازه دارند در آزمون های مقاطع بالاتر شرکت کنند .
: این عده از داوطلبان در صورت قبولی در آزمون ورودی مقطع بالاتر موظف اند تا 20 درصد واحدهای دوره را به تشخیص دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی پذیرنده ، به عنوان دروس جبرانی بگذرانند و در صورت قبولی و کسب حداقل میانگین 12 در دروس مذکور ، تحصیل خود را در مقطع بالاتر ادامه دهند .
دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی در صورتی که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 97 دانش آموخته شوند ، می توانند در رشته قبولی ثبت نام کنند .
این داوطلبان باید فرم مخصوص معدل (مندرج در انتهای دفترچه راهنمای ثبت نام) مبنی بر تعداد واحد و معدل واحدهای گذرانده را تا تاریخ 31 شهریور 97 را که قبلا تکمیل و به تایید دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی رسانیده اند در زمان ثبت نام به مرکز محل قبولی ارائه کنند .
بر اساس مصوبه شماره 368 مورخ 3 بهمن 74 شورای عالی انقلاب فرهنگی ، طلاب و فضلای حوزه علمیه که بر اساس مدارک صادر شده مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم ، اصفهان و یا خراسان رضوی دوره سطح دو را با موفقیت گذرانده اند ، همانند دارندگان مدارک کارشناسی در رشته های علوم انسانی می توانند در این دوره ها ثبت نام کنند .
این متقاضیان فقط می توانند در رشته های علوم انسانی ادامه تحصیل دهند .
مدرک مشخص کننده وضعیت نظام وظیفه (مخصوص آقایان) نیز از دیگر مدارک موردنیاز ثبت نام است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
تشکل دانشجویی
روزنامه گویه
1397/11/08
> وجود دانشگاه ، یکی از مهمترین عوامل توسعه و پیشرفت در هر منطقه ای است و امروز قم پذیرای 55 مرکز علمی و دانشگاهی است.
> وجود دانشگاه ، یکی از مهمترین عوامل توسعه و پیشرفت در هر منطقه ای است و امروز قم پذیرای 55 مرکز علمی و دانشگاهی است که هر کدام از آنان می تواند نقش مهمی در حل مسائل پیش روی مسئولان استان و کمک به مسیر حرکت رو به رشد آن داشته باشد .
همچنین تحقیقات و پایان نامه های دانشجویی از جمله خروجی های ارزشمند دانشگاه ها به حساب می آید که لازم است هر کدام از آنان به منظور هدف خاص تدوین شود تا در نهایت بتواند گره گشای مشکلی باشد .
در اینجا باید گفت سالانه حدود سه هزار و 500 پایان نامه دانشجویی در مقطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری در دانشگاه های قم تدوین می شود که اگر این حجم از پژوهش های علمی بر اساس نیازهای استان تهیه شود ، تحولی بزرگ در مسیر رشد و توسعه قم به وجود می آید .
در همین راستا برای شناخت دقیق تر ظرفیت های این حوزه ، نظرات شماری از مسئولان و متولیان مراکز علمی و دانشگاهی استان قم را جویا شدیم .
+ پایان نامه های دانشجویان با هدف رفع مسائل قم تدوین شود معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار قم در این رابطه گفت : برای استفاده مطلوب از پایان نامه های دانشجویی در کمیسیون دانشجویی استان تصویب شد که پایان نامه های پذیرفته شده در دانشگاه های قم ، دارای رویکرد بومی بوده و برش استانی داشته باشد .
سید محمد رضا هاشمی بیان کرد : امروز قم در مساله خشکسالی با آسیب های جدی مواجه است که پایان نامه های دانشجویی می توانند راهکارهای عملیاتی برای حل این موضوع را ارائه دهند .
وی همچنین با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت با دانشگاه ، ادامه داد : استان قم با دارا بودن نیروی انسانی کارآمد و تحصیل کرده باید در حوزه صنعت سرآمد سایر مناطق کشور باشد و در این زمینه اقدام های خوبی برای نزدیکی صنعت و دانشگاه و تهیه پایان نامه های مرتبط با ظرفیت های صنعتی استان ، در حال انجام است .
وی افزود : قم یک شهر دانشگاهی است که حدود 75 هزار دانشجو در 55 دانشگاه و مرکز علمی آن مشغول تحصیل هستند ، بنابراین ظرفیت اندیشه ورزی بالایی در این استان وجود دارد که باید برای حل مسائل اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی از آن استفاده شود .
وی ادامه داد : تنها در سال تحصیلی جدید 19 هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی قم مشغول به تحصیل شدند که این رقم نشان دهنده اهمیت این استان در فضای دانشجویی کشور است .
هاشمی گفت : فعالیت تشکل دانشجویی و 160 نشریه فعال در این حوزه از دیگر افتخارات دانشگاه های استان قم است که می تواند گره گشای حل مشکلات استان باشد .
+ از ظرفیت علمی قم به صورت کاربردی استفاده شود همچنین فرماندار قم دراین رابطه گفت : افسوس می خورم چرا ازظرفیت های علمی شهر قم به صورت کاربردی برای حل مسائل جامعه استفاده نمی شود .
رضا سیار با بیان اینکه توسعه علمی رمز بقای کشور و نظام جمهوری اسلامی است ، افزود : قم در زمینه بهره مندی کاربردی از حوزه علوم و فناوری های نوین ، نیازمند انجام اقدام های مهم و اساسی است .
وی همچنین از مدیریت دانشگاه واعضای هیات علمی ، اساتید و دانشجویان درخواست کرد برای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در کشور و استان به یاری دولت و دستگاه های اجرایی بیایند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
تشکل دانشجویی
روزنامه گویه
1397/11/08

سیار پیشنهاد کرد : دانشگاه های استان با ظرفیت علمی خود کلینیک های مشاوره ای با مدیریت جهادی برای غلبه بر آسیب های اجتماعی دایر کنند و در این مساله نقشی بی بدیل ایفا نمایند .
وی افزود : باید نشست های مشترک دستگاه های اجرایی برای استفاده از توانمندی دانشگاه های استان با محوریت فرمانداری قم تشکیل گردد تا از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده شود .
+کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه در قم تشکیل شد مدیرکل دفتر امور سیاسی ، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری قم نیز پیرامون این موضوع ، گفت : به منظور افزایش سطح همکاری مراکز علمی با بخش تولید ، کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه در زیرمجموعه کمیسیون دانشجویی استان تشکیل شده است .
مرتضی بابایی افزود : دانشگاه ها و مراکز علمی فعال در قم ظرفیت های فراوانی برای حل مسائل بخش های اقتصادی دارند و باید از این توانمندی ها برای افزایش سطح تولید و اشتغال استان استفاده شود .
وی با اشاره به این که سالانه به طور میانگین سه هزار و 500 پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در قم تدوین می شود ، گفت : اگر این پژوهش های علمی در مسیر کمک به رفع نیازهای استان در بخش های صنعت ، گردشگری و کشاورزی تهیه شود می تواند سطح اقتصاد قم را به میزان قابل ملاحظه ای گسترش دهد .
وی ادامه داد : در کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه استان ، کارگروه های تخصصی به منظور شناسایی دقیق توانمندی های مراکز علمی و همچنین نیاز صنعتگران در قم و معرفی آنان به یکدیگر تشکیل شده است .
بابایی بیان کرد : امروز که در شرایط تحریم ظالمانه دشمنان قرار داریم ، این دانشگاهیان هستند که می توانند به کمک صنعتگران شتافته و با بهره گیری از آموخته های خود ، نیازهای آنان را برای حفظ چرخه تولید و اشتغال استان برطرف سازند .
+30 درصد رساله دانشجویان دکترا در قم کاربردی شده است همچنین رئیس دانشگاه قم گفت : 30 درصد رساله دانشجویان مقطه دکترا در این استان کاربردی شده است که باید این میزان افزایش یابد .
حجت الاسلام والمسلمین عسگر دیرباز افزود : در قم پنج هزار دانشجو دکترا مشغول تحصیل است که کاربردی کردن رساله این دانشجویان در مسیر حل مشکلات استان از جمله اهداف مسئولان و دانشگاه های قم است .
وی بیان داشت : برنامه ریزی برای کاربردی کردن و تقاضا محور بودن پایان نامه ها و رساله ها نیازمند جدیت بیشتر دانشگاه هاست .
رئیس دانشگاه قم ادامه داد : باید به جای سلیقه نگری و نظرهای شخصی ، حل مسائل اساسی استان و کشور بر مبنای دستاوردهای پژوهشی صورت گیرد .
دیرباز افزود : دستاوردهای علمی مبتنی بر پژوهش و تحقیق منجر به راه حل های توسعه پایدار می شود و انتخاب چنین مسیری توسعه پایدار وعلمی را در کشور رقم می زند که با تغییر افراد دستخوش تغییر نمی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
صبا
1397/11/08
> سیدمجتبی حسینی ، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جریان هنر را فرآیند دانست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این فرآیند با هنرمندان ارتباط و تعامل دارد ، اما دانشگاه ها در مسیر این فرآیند می توانند نقش موثری در هنر داشته باشند .
> به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری و محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران ، روز گذشته 7 بهمن ماه به منظور همکاری برای ایجاد زمینه ها و فرصت های هنری گفتگو کردند .
در این دیدار مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران و شاهین حیدری رییس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران نیز حضور داشتند .
سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت : خانواده هنرمندان بزرگ و گسترده شده است و این سرمایه انسانی در زمینه هنر می تواند فرصت یا تهدید باشد .
تاکنون آموزش هنر بیشتر مهارت محور بوده است و این درحالی است که مهارت و معرفت توأمان در هنر می تواند به آثار هنری ماندگار منجر شود .
وی با تاکید بر ضرورت نگاه ملی و فرآیندی در هنر توضیح داد : جریان هنر یک فرآیند است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این فرآیند با هنرمندان ارتباط و تعامل دارد ، اما دانشگاه ها در مسیر این فرآیند می توانند نقش موثری در هنر داشته باشند و اگر به جای منافع دستگاهی و بخشی ، منافع ملی مورد توجه قرار گیرد ، می توان زمینه هایی را برای بالا بردن جایگاه هنر فراهم کرد .
امروز بسیاری از فارغ التحصیلان هنر در زمینه هنر مشغول به کار نشده اند و اگر نگاه فرآیندی داشته باشیم و آموزش ، اشتغال ، ضرورت های حرفه ای ، جشنواره ها و .
همه در یک فرآیند مرتبط دیده و بررسی شود ، بخشی از مسایل و آسیب ها کاهش می یابد .
شاهین حیدری رییس دانشکده هنرهای زیبا در ادامه گفت : به منظور استفاده از ظرفیت ها و هم افزایی ، تعامل و همکاری هایی را با فرهنگستان هنر و معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ریزی خواهیم کرد .
محمود نیلی احمدآبادی ، رییس دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت : شروع هر تغیری از تغییرات آموزشی آغاز می شود و دانشگاه تهران به دلیل جامع بودن می تواند تغییراتی را بر اساس ضرورت ها انجام دهد .
ایجاد مرکز نوآوری دانشگاه تهران از برنامه های این دانشگاه است تا فرصتی برای ارایه تحقق ایده های دانشجویان فراهم شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
جمهوری اسلامی
1397/11/08
> توسعه صورت گرفته در کردستان بعد از پیروزی انقلاب حوزه های زیادی را در برمی گیرد اما از شاخص ترین آنها می توان به توسعه آموزش عالی ، کشاورزی ، راه ها و گازرسانی اشاره کرد.
> توسعه صورت گرفته در کردستان بعد از پیروزی انقلاب حوزه های زیادی را در برمی گیرد اما از شاخص ترین آنها می توان به توسعه آموزش عالی ، کشاورزی ، راه ها و گازرسانی اشاره کرد .
قبل از انقلاب در استان کردستان تنها دانشسرای عالی سنندج در سال 53 وابسته به تربیت معلم تهران و زیر نظر پردیس دانشگاه رازی فعالیت می کرد و تنها در سه رشته دبیری ریاضی ، شیمی و انگلیسی به تربیت معلم می پرداخت که بعدها دبیری ادبیات فارسی نیز به لیست دروس تدریس شده اضافه شد .
در این مرکز تنها کمی بیش از 300 نفر دانشجو تا اوایل پیروزی انقلاب مشغول به تحصیل و فراگیری آموزش عالی بودند و استان فاقد یک مرکز دانشگاهی مستقل بود .
اما با پیروزی انقلاب و در چهارمین دهه انقلاب اسلامی هم اکنون حدود 70 هزار دانشجو در 40 مرکز آموزش عالی در شهرستان های مختلف استان و در رشته های گوناگون مشغول به تحصیل هستند که به هیچ وجه با وضعیت قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست .
این تنها عرصه ای نیست که با پیروزی انقلاب ، توسعه و پیشرفت روی خوش خود را به کردستانی ها نمایاند؛ سدسازی یکی دیگر از این عرصه هاست .
*برخورداری دورترین روستاهای کردستان از نعمت برق نظام جمهوری اسلامی دستاوردهای زیادی در استان کردستان داشته است ، برای نمونه قبل از انقلاب مردمان کم تر مناطق روستایی از نعمت برق و روشنایی برخوردار بودند اما اکنون حتی دورترین روستاها هم از نعمت برق برخوردارند .
با تشکیل انقلاب اسلامی ایران ، روند تولید و توزیع نیروی برق در کشور و استان کردستان سرعت چشم گیری پیدا کرد و در جهت محرومیت زدایی منطقه ، برنامه ریزی و اقدامات وسیعی جهت ایجاد و گسترش شبکه انتقال و توزیع نیروی برق در سطح استان صورت گرفت و این مهم سبب ایجاد کارخانجات ، نیروگاه ها ، مجتمع های تجاری و اداری و به اصلی ترین عامل زیربنایی در توسعه کردستان تبدیل شد .
در سال های قبل از انقلاب اسلامی در استانی همچون کردستان ، مردمان کم تر مناطق روستایی از نعمت برق و روشنایی برخوردار بودند اما اکنون به برکت انقلاب اسلامی شاهد تحول عظیمی در سطح روستاها هستم و روستانشینان از این نعمت برخورداند .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان به اقدامات صورت گرفته شرکت نیروی برق در 40 ساله انقلاب اشاره کرد و می گوید : در سال 1345 تاسیسات ایجاد شده به شرکت منطقه غرب کشور واگذار شد که استان های دیگر را نیز تحت پوشش قرار داد .
هیوا لهونیان افزود : عمده تولید استان کردستان به صورت محله ای بود که با عدم اتصال به شبکه سراسری ، در سال 1361 با دایر شدن شبکه اتصال سراسری در محدوده شهرستان قروه از طریق «خط 63 کیلو ولت» شبکه برق همدان تغذیه شد .
وی گفت : تعداد چاه های برقی قبل از انقلاب 4 حلقه بوده که بعد از انقلاب به 7 هزار و 478 حلقه رسیده و بخش قابل توجهی از چاه ها در دشت های قروه ، دهگلان و طرف های بیجار و سقز برق دار و مابقی نیز در دستور کار برنامه شرکت توزیع است .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان معتقد است که بنابراین با فراهم شدن انرژی برق در کار و زندگی مردم و تبدیل شدن زندگی روستانشینان به زندگی شهری ، ماندگاری در روستاها بیشتر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
جمهوری اسلامی
1397/11/08

وی به تولید ، انتقال و توزیع نیروی برق در استان کردستان بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود : بنا بر آمارها ، میزان تولید نیروی برق در قبل از انقلاب رقمی حدود 18 مگاوات بوده اما اکنون با گذشت 40 سال از عمر انقلاب اسلامی به جهت نیروگاه سیکل ترکیبی در ابعاد بزرگ و نیروگاهای «دیزلی» در ابعاد کوچک ، میزان تولید نیروی برق در کردستان رقمی نزدیک به «یک هزار مگاوات» است .
لهونیان با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی در کردستان پیک بار مصرف برق در کل استان رقمی حدود «17 مگاوات» بوده و اکنون به رقمی حدود 458 مگاوات رسیده است ، اضافه کرد : گسترش برق به عنوان زیر ساخت اصلی توسعه نقش قابل توجه ای در توسعه و ماندگاری بخش های مختلف جامعه از جمله روستاییان داشته است .
وی به اهمیت و نقش نیروی برق در مرزها اشاره و اظهار کرد : در چند سال اخیر انرژی برق در مرزها دچار تغییرات قابل محسوسی بوده ، که این امر موجب آسان تر کردن انجام وظیفه در مرز ، امنیت پرسنل پاسگاه ها و کیفیت حفاظت از مرزها را دوچندان نموده است؛ برق باعث ورود تجهیزات پیشرفته به مرزها شده و دوربین های مدار بسته و حرارتی به کمک مرز بانان آمده اند تا کنترل مرزها دقیق تر و راحت تر صورت بگیرد و خطرات احتمالی را سریع تر شناسایی کنند .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت : قبل از انقلاب اسلامی تعداد مشترکین شرکت برق استان کردستان 31 هزار و 483 مشترک بود اما اکنون این رقم به 637 هزار و 530 مشترک افزایش یافته است که این نشان از تخصص ، تجربه و تلاش خستگی ناپذیر دست اندرکاران صنعت برق در 40 ساله اخیر در کردستان است .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان به سیکل ترکیبی سنندج که بزرگ ترین ظرفیت نیروگاهی تولید نیروی برق در استان است ، اشاره و خاطرنشان کرد : نیروگاه برق سنندج در سال 1382 در زمینی به مساحت 72 هکتار احداث شده و یکی از نیروگاه های کشور است که شامل 4 واحد گازی و دو واحد بخار با ظرفیت تولید«956 مگاوات» است و این میزان تولید تاثیر به سزایی در پایداری شبکه توزیع نیروی برق استان و غرب کشور دارد ، همچنین تولیدی این نیروگاه با سطح «230 کیلو ولتاژ» از طریق 6 خط جداگانه به سنندج ، دیواندره ، مریوان و کرمانشاه منتقل شده و هزینه کل اجرای این نیروگاه بیش از «20 میلیارد تومان» اعلام می شود .
وی با اشاره به ظرفیت و سرمایه گذاری صادرات انرژی برق در استان کردستان اعلام کرد : با سفرهای اخیر به کردستان عراق و جلسات مهمی که با استانداری سلیمانیه و عوامل اجرایی و مدیریتی شبکه توزیع برق آن کشور داشتیم ، امیدواریم با توسعه این ظرفیت در آینده نه چندان دور ، حدود «هزار مگاوات» انتقال برق به کردستان عراق را داشته باشیم .
*34 سد در کردستان درحال بهره برداری ، ساخت و مطالعهمدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت : در قبل از انقلاب اسلامی تنها 2 سددر استان کردستان وجود داشت که به برکت این انقلاب درحال حاضر 34 طرح سد مخزنی در استان درحال بهره برداری ، ساخت و مطالعه است .
کامران خرم اظهار داشت : قبل از انقلاب ، تنها سدهای وحدت سنندج و شهید کاظمی سقز در استان وجود داشت که امروز آمار سدهای بهره برداری شده و همچنین سدهای در دست احداث ، نوید رشد و تحول اساسی در این حوزه است .
کامران خرم افزود : از مجموع 34 سد استان ، 9 طرح درحال بهره برداری ، 11 طرح اجرایی و 14 طرح مطالعاتی است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت : در حوضه سیروان چهار سد درحال بهره برداری شامل سدهای قشلاق ، گاوشان ، زریوار و آزاد و 4 سد گاران ، زیویه ، امیرآباد و ژاوه در دست اجرا است .
وی اظهار کرد : در این حوضه چهار سد نیز در دست مطالعه بوده که شامل سدهای دزلی ، قصریان ، سد بلبر و سد پالنگان است .
خرم گفت : طرح های توسعه منابع آب در حوضه زاب نیز شامل سد درحال بهره برداری بانه ، سد درحال اجرای عباس آباد و چهار سد در دست مطالعه کانی سیف ، سویرو ، چومان و کانی گویژان است .
وی خاطرنشان کرد : این سدها به میزان بیش از 600هکتار از اراضی استان را تحت پوشش آبیاری قرار داده که تحولی عظیم در کشاورزی استان ایجاد می کند .
به برکت احداث این سدها کشاورزی استان نیز رونق گرفته است که کسب رتبه نخست تولید توت فرنگی و رتبه سوم تولید گندم در کشور دلیل این مدعاست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
جمهوری اسلامی
1397/11/08

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیزاظهارداشت : میزان تولیدات زراعی استان کردستان قبل از انقلاب حدود 383 هزار تن بود که امروز تولید در این بخش به یک میلیون و 750 هزار تن رسیده است .
خالد جعفری افزود : استان کردستان در زمینه تولید محصولات باغی جایگاه ممتازی در سطح کشور دارد به طوریکه 16 گونه باغی در این استان پرورش و سالانه 270هزار تن محصول از 37هزار هکتار باغات آن برداشت می شود و تعداد 70هزار بهره بردار در امر تولید محصولات باغی به فعالیت می پردازند .
وی همچنین مهم ترین محصول زراعی استان کردستان را گندم اعلام می کند و می گوید : سالانه 700هزار تن گندم در استان تولید می شود .
وی افزود : قبل انقلاب میزان تولید محصولات باغی استان 62 هزار تن بود که اکنون به حدود 210 هزار تن رسیده است .
جعفری با بیان اینکه پس از انقلاب و با کوشش سازمان جهاد کشاورزی 13 نهالستان در سطح استان احداث شده اند ، بیان می کند : کردستان با تولید 65درصد کل توت فرنگی کشور ، قطب اصلی تولید این محصول است که هرساله بیش از دو هزار و 500 هکتار از مزارع استان کردستان به کشت توت فرنگی اختصاص می یابد و بسته به وضعیت جوی بیش از 30 هزار تن از این محصول برداشت می شود .
وی این افزایش میزان تولیدات بخش کشاورزی استان کردستان بعد از انقلاب را ناشی از اثربخشی اقداماتی چون اصلاح بذر ، اعمال تناوب زراعی و تنوع در ارقام زراعی ، تغییر در شوه های آبیاری و مکانیزه کردن این بخش بیان می کند .
حوزه راههای شهری و روستایی نیز در کردستان به برکت انقلاب اسلامی دچار جهشی قابل ملاحظه شده است .
افتتاح 43طرح آبفا شهری در کردستان مدیرعامل شرکت آبفا شهری کردستان گفت : این شرکت تاکنون توانسته است 43 طرح اساسی در قالب چندین پروژه را با اعتباری بالغ بر 3000 میلیارد ریال به سرانجام برساند مهندس محمدی افزود : شرکت آبفا در سال 1371 کار خود را در کردستان آغاز کرد و از آن زمان تاکنون جمعیت تحت پوشش خدمات تامین آب بهداشتی و سالم این شرکت از 635 هزار نفر(85 درصد) در 21 شهر استان به حدود یک میلیون و 200 هزار نفر(100 درصد) در 27 شهر رسیده که رشد 15 درصدی را نشان می دهد .
مدیرعامل شرکت آبفا شهری کردستان اظهارداشت : درحال حاضر بیش از یک میلیون و 140 هزار نفر(95 .
33) درصد زیر پوشش خدمات فاضلاب در شهرهای استان قرار دارند که در مقایسه با جمعیت 463 هزارنفری(73 درصد) زیر پوشش در بدو تاسیس شرکت ، رشد بالغ بر 22 درصد را نشان می دهد .
وی خاطرنشان کرد : شرکت آبفا کردستان درحال حاضر با 5 تصفیه خانه آب و 6 تصفیه خانه فاضلاب در مدار بهره برداری ، 15 آزمایشگاه آب ، 8 آزمایشگاه فاضلاب و 4 آزمایشگاه آب و فاضلاب به بیش از 360 هزار مشترک در سطح استان خدمات به شهروندان این استان ارائه می دهد .
مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان هم گفت : شبکه راه های استان کردستان تا سال 57شامل 140کیلومتر راه اصلی و یک هزار کیلومتر راه فرعی بوده است .
وی افزود : مجموع راه های روستایی استان نیز تا سال یاد شده 350کیلومتر بوده و حتی یک کیلومتر آن نیز اسفالت نبوده است .
وی خاطر نشان کرد : هم اکنون استان کردستان در مجموع هفت هزار و 850کیلومتر راه اصلی ، فرعی و روستایی دارد که شش هزار کیلومتر آن راه روستایی و هزار و850 کیلومتر آن راه اصلی و فرعی است .
وی افزود : دو هزار و 700کیلومتر از راه های روستایی و هزار و 800کیلومتر راه بین شهری و در مجموع چهار هزار و 500 کیلومتر از راه های استان آسفالت شده اند .
مدیر کل بیمه سلامت استان کردستان نیز با بیان اینکه ، سازمان بیمه سلامت ایران به عنوان بزرگترین دستاورد بیمه ای تمدن ایرانی و حاصل پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است ، اظهار کرد : بعداز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و براساس قانون اساسی درسال 1374 قانون بیمه همگانی درمجلس شورای اسلامی تصویب و به طبع آن سازمان بیمه خدمات درمانی تاسیس و به رسالت اصلی خود که حمایت از درمان بود پرداخت ، سازمان ابتدا با صندوق کارکنان دولت شروع بکار کرد و بعد با افزایش صندوق های سایر اقشار ، خویش فرما ، بیماران خاص ، ایرانیان و صندوق بیمه همگانی به اهداف عالی خود که پوشش همگانی بیمه ایی بود پرداخته است .
انور اسماعیلی افزود : توسعه نظام بیمه سلامت کشور همانا یکی از مهمترین فرامین مورد تاکید در سیاستهای کلی مقام معظم رهبری ، قانون برنامه پنجم توسعه و یکی از اهداف اصلی سازمان بیمه سلامت ایران است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
جمهوری اسلامی
1397/11/08

وی بیان کرد : با تشکیل این سازمان ، یکی از بزرگترین اصلاحات نظام رفاه اجتماعی کشور به عهده آن نهاده شده و زمینه تحقق اهداف بلندی چون عدالت محوری ، ارتقاء سطح کیفیت در ارائه خدمات سلامت ، کاهش پرداخت از جیب بیمه شدگان ، رفع همپوشانی بیمه ای و گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در سراسر کشور فراهم شد .
وی افزود : با توجه به این امر سازمان بیمه سلامت ایران به عنوان یکی از مهمترین مصوبات دولت خدمتگذار در راستای اجرای بند (ز) ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه به ارائه خدمات درمانی یکسان به بیمه شدگان درسراسر کشور می پردازد در همین راستا در استان کردستان هم فعالیت سازمان ازابتدای تصویب قانون و تاسیس سازمان آغاز شد و درحال حاضر بالغ بر 70 درصد جمعیت استان یعنی جمعیتی بالغ بر یک میلیون و35 هزارنفر تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت کردستان هستند و روزانه حدود یک میلیارد تومان حمایت مالی در درمان از این بیمه شدگان توسط این اداره کل در استان کردستان به مراکز درمانی پرداخت می شود .
مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان تصریح کرد : درراستای تکریم ارباب رجوع و دسترسی آسان بیمه شدگان به خدمات این سازمان 10 اداره و 32 دفتر پیشخوان در سطح شهرها وشهرستانهای استان آماده خدمت رسانی به مردم هستند واین اداره کل قراردادخریدخدمت با 98درصد مراکز درمانی استان را دارد .
*از رشد علمی و پژوهشی تا رشد تعداد دانشجورئیس دانشگاه کردستان نیز با ارائه گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای این مجموعه علمی ، آموزشی و پژوهشی به تشریح مهم ترین اقدامات و دستاوردهای دانشگاه پرداخت .
فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به دستاوردها و عملکردهای پژوهشی این دانشگاه اظهار داشت : آموزش عالی ایران پس از انقلاب پیشرفت های بسیار خوبی داشته است بطوریکه در سال 57 حدود 170 هزار نفر دانشجو وجود داشت اما درحال حاضر این آمار به بیش از 4 میلیون دانشجو افزایش یافته است .
وی گفت : قبلاً در تمام رشته های دکتری و اکثر رشته های کارشناسی ارشد ، به کشورهای خارج وابسته بودیم اما امروزه این رشته ها در کل کشور به صورت خودکفا در دانشگاه های خوب ایران تدریس می شود .
رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اقدامات پژوهشی انجام شده تصریح کرد : سال 57 وضعیت پژوهشی مناسب نبود بطوریکه کمتر از هزار مقاله در کل کشور منتشر می شد درحالیکه سال گذشته بیش از 50 هزار مقاله معتبر بین المللی از طرف نویسندگان بین المللی ایران منتشر شده و این عدد بسیار قابل توجه است .
وی با اشاره به پیشرفت های چشم گیر کشور در حوزه های مختلف همچون علمی افزود : ایران در گذشته با کشور ترکیه رقابت علمی داشت اما اکنون می تواند با کشور هندوستان با جمعیت یک میلیارد نفری رقابت کند و این امر ناشی از استعداد جوانان کشور است .
اخلاقیان با بیان اینکه باید علم و دانش درخدمت مردم و برای پیشرفت ، رفاه و آسایش جامعه به کار برده شود ، تاکید کرد : با توجه به این که دانشگاه های کل دنیا روند تکاملی و حرکتی رو به جلوی دارند بنابراین دانشگاه های کشور و استان کردستان نیز باید این روند را طی کنند .
*برخورداری کلیه شهرها و 1 هزار و 11روستای کردستان از نعمت گاز گازرسانی به مناطق شهری و حتی روستاهای مرزی در کردستان یکی دیگر از برکات انقلاب در کردستان است که تا سال 1357سوخت اصلی و مورد نیاز مردم استان در سخت ترین شرایط جوی شامل نفت سفید ، نفت گاز و مازوت بود که به زحمت از طریق کرمانشاه و همدان و آذربایجان شرقی تامین می شد .
اما برکات انقلاب این حوزه را در کردستان دگرگون کرده است و تقریبا تمام شهرها و بسیاری از روستاهای استان از گرمای گاز طبیعی در منازل خود بهره می برند .
مدیرعامل شرکت گاز استان با بیان اینکه مردم کردستان مستحق برخورداری از امکانات و خدمات بهتر و بیشتر هستند ، گفت : در راستای توسعه گازررسانی به شهرهاو روستاها ی این استان تاکنون تمامی شهرهای و 1 هزار و 11 روستای استان کردستان گازدار شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
جمهوری اسلامی
1397/11/08

مهندس احمد فعله گری با اشاره به اینکه توجه به جامعه روستایی و خدمت رسانی به آنها باعث توسعه همه جانبه استان خواهد شد ، گفت : از این میزان روستای گازدار ، شهرستان بانه 114 روستا ، بیجار 120 روستا ، دهگلان 89 روستا ، دیواندره 113 روستا ، سروآباد 57 روستا ، سقز 148 روستا ، سنندج 110 روستا ، قروه 108 روستا ، کامیاران 85 روستا و مریوان 67 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند .
*تدوین کارنامه چهل ساله انقلاب در حوزه فرهنگ و هنر کردستانمعاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با تاکید بر ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب در حوزه های مختلف از تدوین کارنامه 40 ساله انقلاب در حوزه فرهنگ و هنر استان خبر داد .
عبید رستمی ، معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در نخستین جلسه کارگروه فرهنگی و هنری بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد : دستاوردهای سی ساله انقلاب در حوزه های مختلف در قالب طرح سیمرغ تهیه شد و می طلبد اقدامات انجام شده در یک دهه اخیر هم به آن اضافه شود .
وی افزود : در طول دهه چهارم انقلاب برنامه های فرهنگی و هنری ارزشمندی در این استان در سطح ملی و بین المللی اجرا شده که باید در کارنامه حوزه فرهنگ و هنر ثبت شود .
معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اعلام کرد : تمام انرژی این کارگروه باید به جمع آوری برنامه ها و دستاوردهای دهه عدالت و پیشرفت انقلاب اختصاص پیدا کند تا کارنامه چهل ساله انقلاب در حوزه فرهنگ و هنر را تهیه و تدوین کنیم .
وی با اشاره به اینکه 25 دستگاه در استان رسالت فرهنگی دارند ، عنوان کرد : در ماه ربیع الاول بیشتر برنامه هایی که جنبه نشاط اجتماعی دارند باید با محوریت گرامیداشت چهل ساله شدن انقلاب برگزار شوند .
رستمی بیان کرد : انقلاب اسلامی ایران امسال وارد چهلمین سال پیروزی خود می شود و با توجه به توطئه های دشمنان و هراس آنان از گسترش انقلاب شکوهمند ایران ، برگزاری پرشور این سالگرد از رسالت های خطیر مسئولان و آحاد مردم است .
سامان احمدی ، مدیر گروه طرح و برنامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم در این جلسه گفت : در آیین نامه کمیته فرهنگی و هنری ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی 23 وظیفه برای اعضای آن مشخص شده است .
وی افزود : از آنجا که ایام الله دهه مبارک فجر مصادف شده با ایام فاطمیه ضرورت دارد برنامه هایی فرهنگی و هنری بصیرتی ویژه این ایام تدوین و اجرایی شود .
احمدی در پایان یادآور شد : ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از فروردین ماه امسال فعالیت خود را آغاز کرده تا اینگونه بیشتر جامعه را درگیر برنامه ها و مراسم های مربوطه کند .
سنندج – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی*نظام جمهوری اسلامی دستاوردهای زیادی در استان کردستان داشته است ، برای نمونه قبل از انقلاب کم تر مناطق روستایی از نعمت برق و روشنایی برخوردار بودند اما اکنون حتی دورترین روستاها هم از نعمت برق برخوردارند*در قبل از انقلاب اسلامی تنها 2 سد در استان کردستان وجود داشت که به برکت انقلاب درحال حاضر 34 طرح سد مخزنی در استان درحال بهره برداری ، ساخت و مطالعه است قبل از انقلاب ، تنها سدهای وحدت سنندج و شهید کاظمی سقز در استان وجود داشت که امروز آمار سدهای بهره برداری شده و همچنین سدهای در دست احداث ، نوید رشد و تحول اساسی در این حوزه است*قبل انقلاب میزان تولید محصولات باغی استان 62 هزار تن بود ک.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/11/08
> غلامرضا ظریفیاناستاد دانشگاهآنچه امروز تحت عنوان تجمیع و ادغام واحدهای مراکز آموزش عالی وابسته به مؤسسات اجرایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند مطرح شده در ادامه مصوبه ای است که در سال 1390 تصویب شد و حالا بر اساس آنچه در بند ز تبصره 21 لایحه بودجه سال 1398 آمده ، قرار است روند اجرایی شدن آن تسریع و تقویت شود .
> غلامرضا ظریفیاناستاد دانشگاهآنچه امروز تحت عنوان تجمیع و ادغام واحدهای مراکز آموزش عالی وابسته به مؤسسات اجرایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند مطرح شده در ادامه مصوبه ای است که در سال 1390 تصویب شد و حالا بر اساس آنچه در بند ز تبصره 21 لایحه بودجه سال 1398 آمده ، قرار است روند اجرایی شدن آن تسریع و تقویت شود .
بنابراین برخلاف تصور این تصمیم خلق الساعه و جدیدی نیست چنان که در گذشته هم اقداماتی در همین جهت انجام شده بود چنانکه دانشکده اقتصاد که زیر نظر وزارت اقتصاد بود به دانشگاه خوارزمی ملحق شد یا دانشگاه شهید عباس پور که زیرمجموعه وزارت نیرو بود ، به دانشگاه شهید بهشتی پیوست .
حال بحث تجمیع بودجه یک اقدام عملیاتی است که باید از آن به عنوان کاری درست دفاع کرد .
زیرا در همه نظامات آموزشی ، ساماندهی و برنامه ریزی از یک مرکز و نهاد واحد صورت می گیرد و تکیه بر یک نظام سیاستگذاری دارد .
در گذشته به دلایل موجهی ، بسیاری از دستگاه ها به دلیل آنکه نهاد آموزش عالی از توانمندی لازم برای تربیت نیروی متخصص مورد نیاز آنها برخوردار نبود ، ناچار به آن شدند که دانشکده های مستقل را با برنامه آموزشی مختص خود شکل دهند .
اما در شرایط حاضر نظام آموزش عالی در همه زمینه ها نیروی متخصص پرورش می دهد و طبیعتاً همه دستگاه هایی که نیازمند این نیروهای انسانی متخصص هستند باید نیاز و خواسته شان را به وزارت علوم و تحقیقات ارجاع دهند .
به نظر می رسد که سیاست تجمیع ، سیاست معقول و منطقی است و بازه زمانی که از سال 90 تاکنون برای اجرایی شدن این هدف طول کشیده است به همین دلیل بوده است که کار با یک تدریجی انجام شود و از شتابزدگی جلوگیری شود تا نظام های آموزشی با توجه به پیوستگی که با دستگاه مربوطه شان داشته اند ، بتوانند در این فرصت خودشان را با شرایط جدید وفق دهند .
طبیعتاً این مسأله به بخش خصوصی ارتباطی پیدا نمی کند و مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های غیردولتی کماکان مسیر خودشان را می روند و با اهداف تعیین شده کار را پیش می برند .
اما در دولت به نظر می رسد که تعدد مراکز آموزش عالی که وابسته به دستگاه های مختلف بودند اما وحدت رویه ای بر آنها حاکم نبود مشکل ساز بود .
در زمینه دانشکده های علمی کاربردی وزارت علوم موفق شد که گام خوبی بردارد .
زیرا بخش قابل توجهی از این مراکز را یا در اختیار بخش غیردولتی قرار داد یا به دانشگاه جامع علمی کاربردی ملحق کرد .
در ارتباط با مراکز آموزش عالی دستگاه های مختلف هم سعی شده است که با یک منطق تدریجی کار پیش برود .
اما در نهایت سیاست درستی است که در حال اعمال است .
زیرا به هر حال مانند بسیاری از امور دیگر ما باید از تشتت مدیریت و سیاستگذاری پرهیز کنیم و به سمت مدیریت واحد در موضوعات واحد حرکت کنیم .
به عبارتی مقولاتی همچون اقتصاد ، فرهنگ و آموزش و .
در زیرمجموعه دولت باید از مدیریت واحد برخوردار باشند مگر بخش غیردولتی که چون از بودجه دولت ارتزاق نمی کنند و می توانند در مدیریت متفاوت عمل کنند اگر چه آنها هم باید از استانداردها و سیاست های واحد تبعیت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/11/08

در مورد تأثیر اجرای این مصوبه بر روند و کیفیت بخش تحقیقات و پژوهش نیز باید گفت که برخلاف نگاه منتقدان ، کار آموزش عالی تولید و توزیع علم مورد نیاز کشور در عرصه های مختلف ، ایجاد استاندارد های واحد ، تسهیل و حمایت گسترش مرزهای علم است .
بنابراین این مراکز آموزشی بر اساس این مصوبه به مرکز تخصصی خودشان نزدیک تر شده اند و این الحاق حتماً بر استانداردهای آموزشی این مراکز خواهد افزود .
کما اینکه براساس تأکید رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قرار نیست از بودجه این مراکز و اعتبارات تحقیقاتی آنها کاسته شود و بنابراین برخی نگرانی هایی که مطرح می شود ، چندان واقعی نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
کسب و کار
1397/11/07
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : داوطلبان تا روز چهارشنبه دهم بهمن ماه فرصت دارند برای پذیرش بدون آزمون در بهمن ماه جاری به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیر دولتی مراجعه کنند .
> دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا ، با اعلام این مطلب اظهار کرد : مهلت ثبت نام برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی برای بهمن ماه 1397 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین مراکز و واحدهای آموزش دانشگاه پیام نور براساس اطلاعیه ای که در روز سه شنبه 25 دی ماه 97 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است ، در روز چهارشنبه 10 بهمن پایان می پذیرد .
وی در ادامه تصریح کرد : کلیه داوطلبان علاقمند و واجد شرایط حداکثر تا پایان روز چهارشنبه فرصت دارند که براساس ضوابط مندرج در اطلاعیه منتشره به سایت مؤسسات آموزشی ذیربط مستقیماً مراجعه کرده و برای ثبت نام اقدام نمایند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/11/08
> منصور غلامیوزیر علوم ، تحقیقات و فناوریبنابر مستندات تاریخی و گواهی اصحاب خرد ، سنّت و میراث دانشگاهی در ایران قدمتی کهن دارد؛ بسیار کهن تر از دوران تأسیس دارالفنون که معاصران با آن آشنایند و نیز سابقه ای که غربی ها بدان مفتخرند و هویّت فرهنگی خود را با آن تعریف می کنند .
> منصور غلامیوزیر علوم ، تحقیقات و فناوریبنابر مستندات تاریخی و گواهی اصحاب خرد ، سنّت و میراث دانشگاهی در ایران قدمتی کهن دارد؛ بسیار کهن تر از دوران تأسیس دارالفنون که معاصران با آن آشنایند و نیز سابقه ای که غربی ها بدان مفتخرند و هویّت فرهنگی خود را با آن تعریف می کنند .
سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سی و نهمین اجلاس کنفرانس عمومی خود قدمت تأسیس دانشگاه جندی شاپور را 1750 سال ثبت و آن را کهن ترین دانشگاه جهان اعلام کرده است که این رویداد خجسته را به ملت فهیم ایران ، دانشگاهیان و اصحاب اندیشه تبریک می گویم .
رویداد یادشده از این منظر ارزشمند است که پیش از این دانشگاه های مطرح جهان ، چون بولونیا ، آکسفورد ، کمبریج ، و سوربون ، با قدمت نزدیک به 1200 سال ، خود را آغازگر سنّت دانشگاهی می دانستند لیکن ثبت قدمت جندی شاپور پیشینۀ سنّت دانشگاهی را بیشتر کرد و کانون آن را از مغرب زمین به مشرق زمین ، آن هم سرزمین تاریخی ایران ، انتقال داد که نزد هر صاحب خردی برگی زرین در تاریخ این مرز و بوم و مایۀ تحسین به شمار می آید .
پیدایش نهاد دانشگاه امری تاریخ ساز و تمدّن آفرین بوده که اکنون به نام جندی شاپور ثبت شده است؛ واقعیتی که نشان از درک والا و اهتمام ایرانیان به فراگیری دانش دارد و نمود آن را در مکتب خانه ها ، نظامیه ها و سایر مراکز آموزشی و پژوهشی تاریخی این سرزمین می بینیم هرچند که فراز و فرودهای تاریخی جای تأمل و پژوهش بسیار دارد .
دانشگاه جندی شاپور دارای ویژگی هایی بوده که امروزه نیز مورد توجه دانشگاه های پیشرفته و سازمان های فرهنگی ، چون یونسکو ، است؛ ویژگی های ممتازی چون 1 .
تولید و ترویج علم در شاخه های پزشکی ، داروشناسی ، ریاضیات ، نجوم ، فلسفه ، گیاه شناسی و جز اینها؛ 2 .
رده بندی های نظام مند درون هر شاخۀ علمی؛ 3 .
حضور عالمان با مشرب های فکری و عقیدتی متفاوت از دورترین نقاط جهان ، 4 .
وجود دانشجویانی از سرزمین های دیگر برای علم آموزی در این نهاد و مرکز علمی که پس از فراگیری دانش و مهارت کافی برای خدمت در زادبوم خود بدانجا بازمی گشتند ، 5 .
دارا بودن کتابخانه ای بزرگ و مملو از آثار گوناگون در حوزه های دانشی به زبان های چندگانه پهلوی ، سریانی ، یونانی و سانسکریت .
اینها حکایت از خردمداری ، صلح اندیشی ، اصالت و پرهیز ایرانیان از جزم اندیشی دارد .
با چنین پیشینه تاریخی مسئولیت ، رسالت و مأموریت امروز ما تحقق اهدافی چون تولید و ترویج علم ، حرکت در مرزهای دانش و نیل به توسعۀ علمی است که توسعه پایدار کشور در عرصه های فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و زیست محیطی بدون اینها ممکن نیست .
نهاد دانشگاه مسئول انتقال سنت های فکری ، ارزش های اجتماعی و فرهنگی در مقیاس های ملی و دینی است .
بر این مبنا ، نهادی علمی ، اجتماعی و فرهنگی با کارویژه های تولید علم ، تربیت نیروی متخصص ، جامعه پذیری و فرهنگ پذیری تعیین کننده ای مهم در زیست جهان هر کشور به شمار می آید .
اکنون که سنّت علمی ایرانیان در جهان به سبب دانشگاه کهن جندی شاپور ستوده شده و جهانیان به دیده احترام بدان می نگرند بسیار خرسندم .
اسفندماه سال جاری دانشگاه صنعتی جندی شاپور در شهر کهن دزفول ، خاستگاه کهن ترین دانشگاه جهان ، میزبان همایش باشکوه بین المللی گرامیداشت رویداد ثبت 1750اُمین سال تأسیس دانشگاه کهن جندی شاپور خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/11/08

انتظار می رود دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، مؤسسات پژوهشی و فناوری ، و انجمن های علمی با توجه به اهمیت تاریخی و فرهنگی این رویداد برای بزرگداشت دانشگاه جندی شاپور و معرفی تاریخچه ، اهمیت و تأثیر علمی و فرهنگی آن در تاریخ تمدّن بشری مشارکت فعال و شایسته داشته باشند تا مردم عزیز کشورمان ، بویژه نسل جوان دانشجو ، بیش از پیش با پیشینه درخشان تمدن ایرانی آشنا شوند .
سخن خود را با بیتی از ناصر خسرو قبادیانی به پایان می برم : درخت تو گر بار دانش بگیرد/ به زیر آوری چرخ نیلوفری را.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/08
> «می خواهی در آینده چه کاره شوی؟» این سوال شاید یکی از پرتکرارترین سوالات دوران کودکی مان باشد؛ سوالی که تقریبا از همه ما پرسیده شده و هرکدام به فراخور حال مان ، لیستی از شغل های مطرح در ذهن مان ردیف شده است.
> «می خواهی در آینده چه کاره شوی؟» این سوال شاید یکی از پرتکرارترین سوالات دوران کودکی مان باشد؛ سوالی که تقریبا از همه ما پرسیده شده و هرکدام به فراخور حال مان ، لیستی از شغل های مطرح در ذهن مان ردیف شده است .
خلبان ، مهندس ، دکتر ، نویسنده و .
پرتکرارترین شغل هایی است که به ذهن مان رسیده و سریع به زبان آورده ایم؛ اما در این میان همیشه رشته هایی بودند که از همان دوران کودکی تمایلی به آن وجود نداشته است؛ رشته کشاورزی جزء همین رشته هاست .
بدون شک آینده شغلی از مهم ترین دلایل مهجورماندن رشته کشاورزی شده است .
به اذعان کارشناسان آموزش عالی کشور ، عدم کارآمدی آموزش عالی و متناسب نبودن آن با رشد منطقه ای باعث شده مردم از تحصیل در برخی رشته ها مانند کشاورزی امتناع کنند و در صف رشته های پزشکی بایستند؛ عدم تمایلی که نشان از اعتراض مردم به رویه کارآمدنبودن آموزش در این رشته ها دارد .
مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی معتقدند عدم استقبال دانشجویان از رشته های کشاورزی این هشدار را می دهد که 10 سال دیگر در حوزه کشاورزی با چالش های جدی ای مواجه خواهیم بود .
در این میان مسئولان این دانشگاه تلاش دارند وضعیت فعلی رشته های کشاورزی را سامان دهند .
پنجشنبه هفته گذشته بود که محمدمهدی طهرانچی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه بررسی موضوعات مربوط به حوزه کشاورزی استان یزد به عنوان کسی که نسبت به وضعیت کشاورزی کشور احساس خطر می کند ، اعلام کرد که همه مشکلات این حوزه را مربوط به مساله آب نمی داند .
او وضعیت نامطلوب بخش کشاورزی را عدم رغبت جوانان برای تحصیل در رشته های مرتبط با کشاورزی و تکنولوژی های مربوط به این حوزه دانست .
هرچند طهرانچی عدم رغبت دانشجویان به رشته کشاورزی را به معنای عدم ارتباط مردم با بخش کشاورزی نمی داند؛ چراکه حدود پنج میلیون خانوار از کشاورزی درآمدزایی می کنند .
در این میان بررسی دانشگاه ها و دانشکده های کشاورزی مختلف دنیا نشان می دهد در بسیاری از آنها به ویژه آمریکا و کانادا ، مراکزی تحت عنوان خدمات شغلی یا کاریابی وجود دارد که همانند پلی ارتباطی میان دانشجویان ، فارغ التحصیلان و کارفرمایان عمل و ارتباط میان دانشگاه و بازار کار در این رشته تحصیلی را برقرار می کند؛ موضوعی که در ایران توجه چندانی به آن نمی شود .
این در حالی است که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در جلسات متعدد معضلات بخش کشاورزی را به صورت ویژه بررسی کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که اگر مردم از رشته های کشاورزی در دانشگاه استقبال نمی کنند به دلیل آن است که تاثیر آن را در اقتصاد حس نکرده اند .
بنابراین قرار است دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به بازمهندسی نظام آموزشی ، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی اقدام کند و در این فرآیند همه حوزه ها ازجمله بیولوژی ، مدیریت ، حقوق ، مهندسی صنایع ، حسابداری و .
را در کنار رشته کشاورزی توسعه دهد تا بتواند به این اقتصاد متصل شود .
طهرانچی معتقد است بخش کشاورزی براساس شرایط آب وهوایی کشور باید مدیریت شود ، چراکه در کشور ما منابع آب و شرایط آب وهوایی برای کشاورزی مطلوب نیست؛ بنابراین استفاده از تکنولوژی های مدرن همچون سیستم آبیاری هوشمند ، استفاده از چترهای محافظت از محصولات ، جلوگیری از تبخیر آب و .
ضروری به نظر می رسد .
دانشگاه آزاد اسلامی سیاست های توسعه منطقه ای را متناسب با شهرها و استان ها پیگیری می کند و برگزاری فن بازار و استارتاپ های تخصصی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی را آغاز کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/08

دومین فن بازار دانشگاه در حوزه کشاورزی از آنجاکه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همواره بر حمایت از طرح های پژوهشی و دانش بنیان و تقویت بخش کشاورزی تاکید داشته قرار است دومین فن بازار این دانشگاه در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی همزمان با دهه فجر برگزار شود .
دانشگاه آزاد اسلامی از ظرفیت نیروهای کارآمد و زیرساخت های گسترده در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی برخوردار است ، بنابراین مسئولان دانشگاه تلاش دارند تا فناوری ها ، محصولات و تجهیزات تولیدشده در این حوزه به بازار نزدیک شده و به سمت درآمدزایی توسعه حرکت کند .
رسالت برگزاری فن بازار در دانشگاه آزاد اسلامی هم تحقق همین موضوع است ، چراکه به گفته مدیرکل امور اقتصادی دانش بنیان و سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی ، مسئولان این دانشگاه به دنبال برگزاری نمایشگاه صرف نیستند ، بلکه هدفی که از برگزاری فن بازار دنبال می شود ، این است که فضایی برای حمایت از طرح ها و محصولاتی که در حوزه فناوری و اقتصاد دانش بنیان در واحدهای دانشگاهی تولید شده و تاکنون موفق به تجاری سازی نشده اند ، فراهم و به سرمایه گذاران و فعالان این حوزه معرفی شود .
مسئولان دانشگاه معتقدند برگزاری فن بازار تجهیزات کشاورزی و منابع طبیعی قطعا در تقویت رشته ها و فعالیت های دانشکده های کشاورزی موثر خواهد بود .
در هر حال برگزاری این فن بازار اقدامی در راستای طرح بازمهندسی نظام آموزشی ، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی است که همواره مورد تاکید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم بوده است .
چند روز پیش هم پیام نجفی ، مدیرکل امور اقتصادی دانش بنیان و سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی از جزئیات برگزاری این فن بازار سخن گفته بود .
به گفته وی ، بسیاری از واحدهایی که در حوزه کشاورزی فعالیت داشته اند از برگزاری فن بازار استقبال کرده اند .
بیوتکنولوژی کشاورزی ، نهاده های کشاورزی مانند بذر ، کود و کشت های هیدروپونیک و گلخانه ای ، ماشین آلات کشاورزی و اتوماسیون آبیاری و مدیریت منابع آب ، علوم دامی ، خوراک دام و طیور ، محصولات باغبانی و مبارزه بیولوژیک با آفات ، محورهایی هستند که در این فن بازار مورد توجه جدی قرار گرفته اند .
نجفی امیدوار است با راه اندازی معاونت فناوری و نوآوری در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی ، روند برگزاری فن بازارها با قوت و توسعه بیشتری ادامه پیدا کند تا فن بازارهای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک برند معتبر در کشور و منطقه شناخته شود .
آن طور که او گفته است ، در این نمایشگاه شرکت های هلدینگ ، انجمن های علمی تحت پوشش وزارت علوم و صندوق های سرمایه گذاری نیز غرفه مجزا خواهند داشت .
نمایشگاه فن بازار در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی همزمان با دهه مبارک فجر از 13 تا 15 بهمن ماه از ساعت 9 صبح تا 17 در محل دائمی نمایشگاه های دانشگاه آزاد اسلامی واقع در سازمان مرکزی ، طبقه فوقانی پارکینگ طبقانی برگزار می شود .
علاقه مندان برای حضور در این فن بازار تا روز جمعه ، پنجم بهمن ماه فرصت داشتند از طریق سامانه www .
semyar .
ir طرح های خود را ارسال کنند .
طرح های ارسال شده داوری و تا 11 بهمن ماه نتایج آن اعلام خواهد شد .
طرح های ارائه شده در فن بازار در ایام برگزاری نمایشگاه مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرند و تعدادی از طرح ها به عنوان طرح های برگزیده برای سرمایه گذاری به واحدهای دانشگاهی معرفی می شوند .
ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه کشاورزی کشاورزی بخش مهمی از اقتصاد کشور را شامل می شود و اقتصاد دانش بنیان در این حوزه می تواند تاثیرگذار باشد؛ دانشگاه آزاد اسلامی هم ظرفیت های خوبی را در این حوزه دارد .
این دانشگاه 125 دانشکده کشاورزی و اراضی زیادی در کشور در اختیار دارد .
واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در حال حاضر مجموعا 7 هزار و 670 دانشجوی کشاورزی دارند و نسبت استاد به دانشجو در این رشته ها یک به چهار است .
این دانشگاه پنج هزار هکتار زمین کشاورزی در اختیار دارد که تصمیم دارد این اراضی را برای فعالیت های تحقیقاتی و کشاورزی به اساتید ، پژوهشگران و دانشجویان رشته های کشاورزی بسپارد تا روی این زمین ها کار کنند و به باور توانستن و اشتغالزایی برسند .
با این اوصاف با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهیم شد هر دانشجوی کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی حدود هفت هزار مترمربع زمین در اختیار دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/08

همچنین هزار و 680 عضو هیات علمی توانمند در این رشته مشغول به فعالیت هستند .
طرح های فناورانه زیادی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که قرار است طرح هایی که در دانشکده های کشاورزی وجود دارد به نمایشگاه فن بازار آورده شوند .
طرح پایش رشته های کشاورزی را سامان می دهد به نظر می رسد طرح پایش بتواند وضعیت فعلی رشته های کشاورزی را سامان دهد؛ طرح پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای) دانشگاه آزاد اسلامی سامانه ای که تمامی پروپوزال های این دانشگاه را براساس اولویت های کشور دسته بندی می کند و می تواند نقش مهمی در این امر داشته باشد .
در طرح پایش 50 چالش اساسی کشور شناسایی و هشت مورد از مهم ترین آنها برطرف شده است .
به عنوان مثال به گفته طهرانچی ، دانشگاه می تواند در موضوع محصول پسته تمرکز کرده و با در نظر گرفتن ویژگی های خاص این محصول و به کارگیری همه پژوهشگران ، اساتید و دانشجویان علاقه مند از طریق سامانه پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای (پایش) ، همگرایی و ماموریت گرایی را در تحقیقات داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/08
> معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران با اشاره به ورزش همگانی و ورزش قهرمانی به عنوان دو حوزه نیازمند پژوهش در کشور ، از فاصله بین ورزش و دانشگاه انتقاد و تصریح کرد : پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم درصدد است تا به صورت موردی درآمدزایی کند .
> فؤاد صیدی در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه تربیت بدنی از مقوله های اجتماعی در کشور به شمار می آید ، این حوزه را دارای نیازهای مخصوص به خود دانست و گفت : برای پاسخ به این نیازها ، کشورهای مختلف یک حوزه علمی در دانشگاه تعریف کرده و از این طریق به آن ها پاسخ می دهند .
وی با اشاره به اینکه در ورزش قهرمانی و همچنین ورزش مرتبط با سلامتی (ورزش همگانی) الزامات پژوهشی وجود دارد ، اظهار کرد : حوزه سلامت با توجه به وضعیت نامناسب تغذیه یا وضعیت تحرکی جامعه ، نیازمند خدمات حوزه ورزش است .
این در حالی است که در حوزه ورزش قهرمانی نیز غالب اتفاقات به شکل سنتی و بی ارتباط با دانشگاه ، به وقوع می پیوندند .
معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران جنبه های سیاسی این موضوع را یادآور شد و تشریح کرد : افرادی از ارگان ها و سازمان های مختلف و بدون پیشینه علمی ، وارد این حوزه شده اند که پاسخ گوی نیازهای ورزش قهرمانی ما نیستند .
این موضوع در سطوح مدیریتی ورزش قهرمانی هم به چشم می آید از جمله آنکه افرادی از حوزه نساجی ، فاضلاب و … وارد حوزه تربیت بدنی و ورزش شده اند و دغدغه حل مسائل به صورت علمی را ندارند .
صیدی افزود : این موضوع تنها مختص سطوح مدیریتی نیست و در سطوح مختلف دیده می شود؛ بنابراین بین ورزش و دانشگاه فاصله بزرگی افتاده است .
با نگاهی به وضعیت دانشگاه ها در حوزه ورزش ، درمی یابیم که از بسیاری کشورها عقب تر هستیم .
این در حالی است که علم ورزش در دانشگاه ها بسیار جلوتر از ورزش قهرمانی ماست .
بنابراین چنان چه از ظرفیت دانشگاه ها استفاده می کردیم ، هم به لحاظ ورزش همگانی و هم ورزش قهرمانی جایگاه بهتری داشتیم .
وی در پاسخ به چگونگی اتصال بین ورزش قهرمانی و دانشگاه ، به ذکر یک مثال پرداخت و توضیح داد : مایکل فلپس ، شناگر آمریکایی که به اندازه مجموع مدال های طلای کل تاریخ ایران در المپیک مدال آورده است ، بین 6 تا 8 مربی دارد که هرکدام حوزه تخصصی خود را دارند .
مثلاً 1 یا 2 متخصص در حوزه بیومکانیک ورزشی حرکات او را آنالیز می کنند ، چند مربی در حوزه فیزیولوژی ورزشی برنامه های تمرینی فلپس را چک می کنند و… معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران در همین زمینه و ذیل ضرورت ارتباط ورزش قهرمانی با دانشگاه ، ادامه داد : تیم ملی آلمان به محض آنکه مشخص شود در جام جهانی با چه تیم هایی بازی دارد ، از دانشگاه کُلن (دانشگاه ورزش آلمان) درخواست می کند که 31 تیم مقابل را آنالیز کند؛ یا در رقابت های جهانی همچون المپیک ، فدراسیون قایق رانی آلمان 8 تا 10 سال قبل از رقابت ها ، زمانی که کشور میزبان مشخص می شود ، با دانشگاه نامه نگاری می کند تا شرایط کشور میزبان از جمله شرایط آب وهوایی ، سختی آب ، بهترین قایق و بهترین فعالیت تمرینی را بسنجد .
صیدی افزود : در کشورهای پیشرفته قهرمانان ورزشی از دانشگاه می آیند .
لیگ زیرمجموعه MBA لیگ دانشگاهی است؛ زیرمجموعه لیگ کالج ها ، لیگ دبیرستان هاست .
بنابراین افراد مراتب علمی را طی کرده و بعد وارد ورزش قهرمانی می شوند .
این در حالی است که این رویه در کشور ما برعکس است .
افراد با استعدادهای خاص از کوچه و بازار وارد ورزش قهرمانی می شوند و بعد سر کلاس های دانشگاه حاضر می شوند .
این فردی که در مدرسه به دنبال درس نبوده ، بعداً مدرک دکتری هم گرفته و مسئولیتی هم به او سپرده می شود .
باید در نظر داشت که این یک چرخه معیوب است ، چرا که علم چه در حوزه سلامت ، چه در ورزش قهرمانی حرف اول را می زند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/08

ورزش همگانی در حد شعار بوده است فراهم‬ کردن بستر ورزش همگانی ، وظیفه کشور در قبال مردم وی با بیان اینکه ورزش همگانی در کشور بیشتر در حد شعار بوده است ، توضیح داد : ورزش همگانی به معنی آن است که امکاناتی در اختیار مردم جامعه قرار گیرد و افراد به میزانی از آگاهی برسند که با استفاده از این امکانات ، الگوی زندگی خود را تغییر دهند .
فراهم کردن بستری برای ورزش روزانه افراد ، وظیفه کشور در قبال مردمش است .
بنابراین انجام یک راهپیمایی در روز جمعه و انجام قرعه کشی بعد از آن یا ایجاد فدراسیون یا معاونت با عنوان ورزش همگانی ، اقدامات چندان مؤثری به شمار نمی آید .
معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران تأکید کرد : تمام کارگزاران و نهادهای کشور باید با اولویت قرار دادن تغییر الگوی زندگی افراد ، این موضوع را نهادینه کرده و بستر آن را فراهم کنند .
به عنوان مثال حتی در کشور برزیل ، فرد مُسنی که شب خوابش نبرده می تواند به فاصله کوتاهی از خانه اش به استخر و باشگاه دسترسی داشته باشد که غالباً رایگان یا با قیمت ناچیز است .
صیدی یادآور شد : در کشورهای عربی اطراف خودمان هم امکانات ورزشی به گونه ای برای همگان طراحی شده ، که میانگین سن ابتلاء به بیماری های قلبی در میان مردم 15 سال بالاتر از کشور ماست .
وی تصریح کرد : در کشور ما زمانی که فردی ورزش قهرمانی را کنار می گذارد ، شاهد دفرمه شدن بدن او هستیم چرا که آن ها به کل ورزش را کنار می گذارند .
در حالی که ورزشکاری همچون زین الدین زیدان علی رغم کنار گذاشتن ورزش حرفه ای تغییر چندانی به لحاظ فرم نکرده است .
پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی از رسالت ، اهداف و فلسفه وجودی خود فاصله گرفته است معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران ذیل خدمات پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزرات علوم به عرصه پژوهش ، با تأکید بر اینکه نهاد فوق از رسالت ، اهداف و فلسفه وجودی خود فاصله گرفته است ، خاطرنشان کرد : پژوهشگاه بنا بود تا بر اساس نیازهای حوزه ورزش در کشور ، دغدغه ها را شناسایی کرده و با همکاری دانشگاه ها برای آن نسخه مناسبی بپیچد ، ضمن آنکه بتواند به عنوان پشتوانه انجام تحقیقات ، از دانشگاه حمایت کند .
صیدی تصریح کرد : مدیریت پژوهشگاه طی چندین سال در دست افراد محدودی بوده که ارتباطات خود را با دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی قطع کرده اند .
طرح های این نهاد بیشتر محور درآمدزایی داشته و بین خودشان تصویب شده است .
همچنین شاهد هستیم که همین تیم مدیریتی به آکادمی ملی المپیک هم راه پیدا کرده اند که این اتفاقی پرتکرار در عرصه مدیریت کشور است .
وی افزود : بنابراین می توان گفت این نهاد از چابکی لازم برای پاسخ گویی به نیازهای ورزش کشور برخوردار نیست و بیشتر به دنبال مسائل حاشیه ای رفته است؛ مثال آنکه به حوزه آموزش ورود کرده (سرفصل های آموزشی تدوین می کند) یا دوره های ماساژ برگزار می کند .
معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه درآمدزایی مختص نهادهایی است که از پس پاسخ به نیازهای خود برنمی آیند ، توضیح داد : وقتی صحبت از خودکفایی نهادها و اقتصاد مقاومتی به میان می آید ، باید ظرفیت سرمایه گذاری وجود داشته باشد که پژوهشگاه چنین ظرفیتی ندارد .
اما با این حال این نهاد درصدد است تا به صورت موردی درآمدزایی کند ، که این موارد نیز چندان شفاف نبوده و پژوهش محور نیست .
صیدی با بیان اینکه پژوهشگاه گاهاً در امور دانشگاه ها نیز مداخله می کند ، تصریح کرد : به عنوان مثال از موارد درآمدزایی این نهاد در حوزه پژوهش ، این است که از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می خواهد برای استفاده از فلان وسیله ، فلان مقدار پول پرداخت کنند؛ که از این لحاظ فرقی با یک نهاد خصوصی ندارد .
وی یادآور شد : پژوهشگاه دوره هایی را برگزار می کند که جنبه آموزشی دارند ، ضمن آنکه به دلیل قطع بودن ارتباط این نهاد با دانشگاه ها ، تدریس در این کارگاه ها را افراد حرفه ای بر عهده نگرفته اند .
پژوهشگاه طرحی را در حوزه ورزش قهرمانی ارائه دهد معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : بحث ما این است که پژوهشگاه طرحی را در حوزه ورزش قهرمانی ارائه دهد ، با چند دانشگاه مادر قرارداد منعقد کند و در مرحله اول اطلاعات این طرح را در اختیار دانشگاه ها قرار دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/08

همچنین طرح فوق را در اختیار نهادهای دولتی نیز قرار دهد تا آن ها بتوانند با مشکلات موجود مقابله کرده و دست به فرهنگ سازی بزنند .
صیدی اضافه کرد : پژوهشگاه نه می خواهد و نه می تواند که مسائل ورزش کشور را رصد کند ، چرا که ساختار مناسب آن وجود ندارد .
به عنوان مثال پژوهشگاه چند پژوهشکده ایجاد می کند و اولین مسئولی که در یکی از آن ها بر سر کار می آید ، یک فیزیولوژیست است .
وی ادامه داد : در پژوهشگاه به این نتیجه می رسند که فلان رشته را به گرایش های مختلف تقسیم کنند در حالی که این تغییرات یا منشعب شدن ها ، علمی نیست و با آشکار شدن مشکلات آن ، به حالت قبل برگشته است .
بنابراین چرخه ای که ذیل آن نیازهای جامعه ابتدا به دانشگاه و سپس به مسئولان جامعه انتقال پیدا کند ، وجود ندارد .
همچنین پژوهشگاه به لحاظ بودجه ، نیروی متخصص یا سطوح مدیریتی عملاً نمی تواند پاسخ گوی نیازهای جامعه در حوزه ورزش باشد .
وضعیت مقاله های مربوط به این حوزه در دانشگاه ها معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران ذیل وضعیت مقالات در حوزه ورزش و تربیت بدنی ، توضیح داد : در سال 2017 برای نخستین با سه دانشگاه ایران به لحاظ رتبه علمی ، در بین 201 تا 300 دانشگاه های برتر جهان در حوزه علوم ورزشی قرار گرفتند .
صیدی دانشگاه های برتر کشور در حوزه علوم ورزشی را به ترتیب دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی (با مجموع واحدهای آن) و دانشگاه گیلان عنوان کرد و افزود : میزان مقالات منتشر شده در web of science ، میزان ارجاع به مقالات و کیفیت ژورنال های علمی از جمله معیارهای این رتبه بندی بوده است .
وی با اشاره به 34 عضو هیئت علمی در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران و 15 عضو فعال در این حوزه ، تصریح کرد : در مورد مقالات مستخرج از پژوهشگاه در حوزه علوم ورزشی ، اطلاعات دقیقی نداریم .
در نهادهای مختلف ، اعضای هیئت علمی آموزشی پژوهشی یا پژوهشی صرف هستند .
اعضای هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ، پژوهش محور هستند و باید بر اساس نیازهای ورزش کشور و از طریق تعامل با دانشگاه ، خلاء های هر حوزه را شناسایی کنند .
معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران ادامه داد : بر این اساس عضو هیئت علمی پژوهشگاه که متخصص آن حوزه است باید سرپرستی و مدیریت پژوهش در این حوزه را با همکاری اساتید دانشگاه بر عهده گرفته و خروجی پژوهش را به چاپ برساند؛ که این در مراکز پژوهشی سایر کشورها اتفاق می افتد و خروجی کار با کیفیت بالای علمی صدها بار در ژورنال های معتبر جهان به چاپ می رسد .
صیدی در پایان تصریح کرد : بنابراین اطلاعی نداریم که وظیفه عضو هیئت علمی پژوهشگاه چیست ، طرح چگونه به او واگذار می شود یا خروجی پژوهشی مورد انتظار چیست .
در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که تکلیف خود این فرد هم مشخص نیست .
در مواردی دیده ایم که فردی همایش برگزار می کند ، در جایی دیگر مسئول غرفه نمایشگاه است ، در دانشگاهی دیگر به صورت حق التدریسی درس می دهد؛ بنابراین وظیفه افراد در قبال سیستم مشخص نیست .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بانی فیلم
1397/11/07
> اسامی آثار نمایشی راه یافته به جدول نهایی بخش «تجربه های اجرا» بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران اعلام شد .
> به گزارش رسیده ، دبیرخانه بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ضمن قدردانی از تلاش و حضور تمامی گروه های دانشجویی حاضر در مرحله ارزیابی و انتخاب بخش «تجربه های اجرا» با انتشار اطلاعیه ای از بازبینی نهایی 15 اثر (13 اثر حضوری و 2 فیلم) ارایه شده در مدت چهار روز و راه یابی 7 اثر به جدول نهایی این بخش خبر داد .
در اطلاعیه دبیرخانه آمده است : گروه ارزیابی و انتخاب این مرحله متشکل از ندا شاهرخی ، سامان خلیلیان و حسین توازنی زاده با اجماع کلی نسبت به آثار برتر و رویکرد پذیرش حداکثری آثار از سوی دبیرخانه جشنواره که امکان و فرصت بیشتری را در اختیار گروه ها برای به بار نشاندن ایده ها و تلاش شان فراهم می آورد ، نتایج این مرحله را به شرح زیر و بدون هرگونه اولویتی اعلام می دارند .
1 نمایش «می کشد سیاه ، عمق فریاد» به کارگردانی المیرا رضایی تلواژگانی (دانشگاه سوره) 2 نمایش «حضور ذهن» به کارگردانی باسط رضایی (دانشگاه هنر) 3 نمایش «اثروارگی» به کارگردانی سجاد شفیعی فر (دانشگاه تهران) 4 نمایش «باباجان سرطان تهران» به کارگردانی سید جعفر حجازی (دانشگاه هنر) 5 نمایش «مونولاگ» به کارگردانی حمدحسین پورابلی (دانشگاه هنر) 6 نمایش «فریاد طولانی» به کارگردانی مینا به کارثانی درابی (دانشگاه هنر) 7 نمایش «اثر پروانه ای» به کارگردانی نیلوفر نقیب ساداتی (دانشگاه هنر) بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد .
اشتراک گذاری در :.
1
فهرست