وزارت علوم - مطبوعات 9 بهمن 97
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 12:35
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8754823 وطن امروز
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
8753848 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
8754939 روزنامه ايران
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/08
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از احتمال افزایش 10 تا 20 درصدی شهریه های دریافتی از دانشجویان در سال 98 خبر داد .
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از احتمال افزایش 10 تا 20 درصدی شهریه های دریافتی از دانشجویان در سال 98 خبر داد .
به گزارش خبرگزاری مهر ، منصور غلامی در حاشیه ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی در جمع خبرنگاران در خصوص میزان شهریه پرداختی دانشجویان خاطرنشان کرد : میزان شهریه های دریافتی از دانشجویان معمولاً با تصویب هیأت امنا صورت می گیرد اما در چارچوب آنچه معمولاً اتفاق می افتد این مبلغ ها حدود 10 تا 20 درصد به طور سالیانه و با توجه به تغییرات هزینه ها ، افزایش پیدا می کنند .
وی ادامه داد : اما در شرایط فعلی که این هزینه ها در جامعه افزایش یافته قطعاً هیأت های امنا نیز به این موضوع توجه خواهند کرد که میزان شهریه ها افزایش زیادی نداشته باشند .
وی درباره تحقق شعار دانشگاه عاری از دخانیات افزود : دانشگاه های ما در شرایط فعلی نیز عاری از دخانیات هستند و خوشبختانه در حال حاضر فضای دانشگاه ها و خوابگاه ها و رستوران ها واقعاً عاری از دخانیات است اما اگر در گوشه و کنار ، افرادی به این مسئله توجه ندارند باید توصیه های لازم به آن ها صورت بگیرد و اگر هم تخلفی انجام شد گوشزد شود .
غلامی خاطرنشان کرد : مدیران ما در دانشگاه ها موظف هستند که چارچوب های انضباطی تعیین شده در این مراکز که البته خیلی هم سخت گیرانه نیست را اجرا کنند .
البته این به این معنی نیست که سخت گیری در خصوص رعایت شعائر مذهبی صورت نگیرد .
چراکه باید این موارد در محیط دانشگاه ها رعایت شود و مسائل ما چه به لحاظ مسائل فرهنگی و چه به لحاظ مسائل اسلامی باید موردتوجه مسئولان قرار بگیرد و از همین جا نیز اعلام می کنم که مسئولان و مدیران ما به این مسائل دقت کرده و در موارد لازم برخورد کنند .
ضمن این که بخشنامه های زیادی به صورت مکرر از سوی وزارت علوم در این زمینه ابلاغ می شود و امیدواریم دانشجویان نیز همان طور که شأن آن ها ایجاب می کند این مسائل را رعایت کنند .
وزیر علوم ادامه داد : منظور ما از برخورد با متخلفانی که موارد فوق را رعایت نمی کنند از طریق ابتدا نصیحت و سپس توصیه و تشویق است و برخورد انضباطی با متخلفان یقیناً بعد از ارشاد کمک و راهنمایی می باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/09
> آیین تودیع غلامحسین خسروپناه ، رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و معارفه غلامرضا ذکیانی ، سرپرست جدید این موسسه با حضور منصور غلامی ، وزیر علوم برگزار شد.
> آیین تودیع غلامحسین خسروپناه ، رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و معارفه غلامرضا ذکیانی ، سرپرست جدید این موسسه با حضور منصور غلامی ، وزیر علوم برگزار شد .
خسروپناه ، رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در این مراسم ضمن ابراز خرسندی نسبت به انتصاب ذکیانی به عنوان سرپرست جدید این موسسه گزارشی از عملکرد این موسسه در هفت سال ونیم اخیر ارائه کرد و افزود : «در این مدت ، 17 عضو جدید از مجموع 28 عضو هیات علمی در این موسسه جذب شد .
همچنین نشست های میان رشته ای بسیاری با موضوعات مختلف ازجمله فلسفه ورزش ، فلسفه اقتصاد ، فلسفه هنر و .
برگزار شد .
» رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران درخصوص ضرورت تبدیل این موسسه به پژوهشگاه اظهار کرد : «به دلیل برخورداری این موسسه از پتانسیل های مختلف ، در این مدت تلاش کردیم موسسه به پژوهشگاه تبدیل شود؛ بر همین اساس اکنون اقدامات اولیه آن انجام شده که امیدواریم در آینده ای نزدیک این امر محقق شود .
» خسروپناه در ادامه به انتشار 6 شماره مجله «ترنم حکمت» ، هفت شماره مجله بین المللی «اشراق» به زبان روسی و انگلیسی ، تقدیر و تجلیل از شخصیت های فرهیخته ، انجام طرح های کلان پژوهشی ، افزایش ارتباطات بین المللی ، احیای مکتب فلسفه اصفهان و .
اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
سپهر غرب
1397/11/09
> سپهرغرب ، گروه علم و فناوری : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : آموزش مستمر موجب نهادینه شدن دانش مدیریتی می شود و در صورت توجه کافی به دانش و تجربه مدیریتی ، شاهد موفقیت بیشتر سازمان ها خواهیم بود .
> سپهرغرب ، گروه علم و فناوری : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : آموزش مستمر موجب نهادینه شدن دانش مدیریتی می شود و در صورت توجه کافی به دانش و تجربه مدیریتی ، شاهد موفقیت بیشتر سازمان ها خواهیم بود .
منصور غلامی در ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه منابع انسانی ، اظهار کرد : نیروی انسانی سازمان ها اعم از کارشناس و مدیر ، به هنگام آغاز فعالیت باید در یک آموزش هدفمند با حوزه کاری خود آشنا شوند .
وی تصریح کرد : در همه مراحل جذب ، انتصاب و ارتقای نیروهای انسانی باید به آموزش همراه با محتوای مناسب توجه کنیم .
غلامی با بیان اینکه تقویت نگاه علمی به مدیریت سازمانی با در نظر گرفتن فرهنگ نظام اداری یک ضرورت است وگرنه نظام اداری ما آسیب خواهد دید ، خاطر نشان کرد : آموزش های مدیریتی به هنگام پذیرش مسؤولیت جدید ، حتی در سطح وزرا نیز یک ضرورت است تا با شرایط سازمان خود ، قوانین و برنامه های کلان آشنا شوند .
به گفته وزیر علوم ، حتی رئیس یک دانشگاه نیز که برای دومین بار این مسؤولیت را می پذیرد باید در نشست ها ، کارگاه های آموزشی و هم اندیشی با شرایط و زمینه های جدید آشنا شود .
وی گفت : با تکیه بر فناوری های نوین ، دانش مدیریتی جدید و تجربیات چهل ساله نظام اداری ، باید آموزش های مدیریتی را به عنوان یک رکن اصلی در سازمان ها پیگیری کنیم .
غلامی اذعان کرد : عدم توجه به آموزش مدیریتی در سازمان موجب هدر رفتن منابع مادی و معنوی کشور می شود و ناامیدی را در پی دارد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، استقامت و پایداری در راستای باورها و تکالیف را از ابعاد دیگر مدیریت سازمانی دانست و خاطرنشان کرد : در دوران دفاع مقدس مدیران جوان ما با اتکا به استقامت و همدلی ، سخت ترین شرایط را اداره کردند و امروز نیز باید با اتکا بر تجربه موجود و دانش روز ، در راستای اعتلای نظام اسلامی و رفع مشکلات مردم گام های مؤثری برداریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
امتیاز
1397/11/09
> وزیر علوم از احتمال افزایش 10 تا 20 درصدی شهریه های دریافتی از دانشجویان دانشگاه های غیر دولتی و غیر انتفاعی در سال 98 خبر داد و گفت : این میزان افزایش با تصمیم هیأت های امنا انجام می شود.
> وزیر علوم از احتمال افزایش 10 تا 20 درصدی شهریه های دریافتی از دانشجویان دانشگاه های غیر دولتی و غیر انتفاعی در سال 98 خبر داد و گفت : این میزان افزایش با تصمیم هیأت های امنا انجام می شود .
البته این افراد نیز در تصمیم گیری های خود شرایط فعلی را در نظر خواهند گرفت ، اما به طور معمول شهریه ها به صورت سالیانه تا 20 درصد افزایش می یابد .
دکتر منصور غلامی در حاشیه ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی در جمع خبرنگاران در خصوص میزان شهریه پرداختی دانشجویان واحدهای آموزشی غیر دولتی و غیرانتفاعی خاطر نشان کرد : میزان شهریه های دریافتی از دانشجویان معمولاً با تصویب هیأت امنا صورت می گیرد اما در چارچوب آنچه که معمولاً اتفاق می افتد عمدتاً این مبلغ ها حدود 10 تا 20 درصد به طور سالیانه و با توجه به تغییرات هزینه ها ، افزایش پیدا می کنند اما در شرایط فعلی که این هزینه ها در جامعه افزایش یافته قطعاً هیأت های امنا نیز به این موضوع توجه خواهند کرد که میزان شهریه ها افزایش زیادی نداشته باشند .
وی در ادامه در خصوص تحقق شعار «دانشگاه عاری از دخانیات» نیز گفت : دانشگاه های ما در شرایط فعلی نیز عاری از دخانیات هستند و خوشبختانه درحال حاضر فضای دانشگاه ها و خوابگاه ها و رستوران ها واقعاً عاری از دخانیات است اما اگر در گوشه و کنار ، افرادی به این مساله توجه ندارند باید توصیه های لازم به آنها صورت بگیرد و اگر هم تخلفی انجام شد گوشزد شود .
دکتر غلامی خاطرنشان کرد : مدیران ما در دانشگاه ها موظف هستند که چارچوب های انضباطی تعیین شده در این مراکز که البته خیلی هم سخت گیرانه نیست را اجرا کنند .
البته این به این معنی نیست که سخت گیری در خصوص رعایت شعائر مذهبی صورت نگیرد .
چرا که باید این موارد در محیط دانشگاه ها رعایت شود و مسائل ما چه به لحاظ مسائل فرهنگی و چه به لحاظ مسائل اسلامی باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد و از همین جا نیز اعلام می کنم که مسئولان و مدیران ما به این مسائل دقت کرده و در موارد لازم برخورد کنند .
ضمن این که بخشنامه هایی زیادی به صورت مکرر از سوی وزارت علوم در این زمینه ابلاغ می شود و امیدواریم دانشجویان نیز همانطور که شأن آنها ایجاب می کند این مسائل را رعایت کنند .
وزیر علوم ادامه داد : منظور ما از برخورد با متخلفانی که موارد فوق را رعایت نمی کنند از طریق ابتدا نصیحت و سپس توصیه و تشویق است و برخورد انضباطی با متخلفان یقیناً بعد از ارشد کمک و راهنمایی می باشد .
دکتر غلامی در خصوص جذب نیروی انسانی در زیر مجموعه های علوم نیز اظهار کرد : ما دیگر ظرفیت برای جذب نیروی انسانی به صورت کارمندی نداریم و بیشتر تلاشمان این است که به این نیروهای که وجود دارد آموزش های لازم ارائه داده شود .
اما در مورد جذب و استخدام اعضای هیأت علمی چون موضوع امر تحقیق و آموزش است به ین افراد از همان بدو استخدام به این افراد کارگاه های روش تحقیق و روش تدریس اخلاق علمی و غیره برگزار می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وطن امروز
1397/11/09
> وزیر علوم خبر داد احتمال افزایش 20 درصدی شهریه دانشجویان وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از احتمال افزایش 10 تا 20 درصدی شهریه های دریافتی از دانشجویان در سال 98 خبر داد.
> وزیر علوم خبر داد احتمال افزایش 20 درصدی شهریه دانشجویان وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از احتمال افزایش 10 تا 20 درصدی شهریه های دریافتی از دانشجویان در سال 98 خبر داد .
به گزارش مهر ، منصور غلامی در حاشیه ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی درباره میزان شهریه پرداختی دانشجویان خاطرنشان کرد : میزان شهریه های دریافتی از دانشجویان به طور معمول با تصویب هیأت امنا معین می شود اما در چارچوب آنچه اتفاق می افتد این مبلغ ها حدود 10 تا 20 درصد به طور سالانه و با توجه به تغییرات هزینه ها افزایش پیدا می کند .
وی ادامه داد : اما در شرایط فعلی که این هزینه ها در جامعه افزایش یافته به طور قطع هیأت های امنا نیز به این موضوع توجه خواهند کرد که میزان شهریه ها افزایش زیادی نداشته باشد .
وی درباره تحقق شعار دانشگاه عاری از دخانیات افزود : دانشگاه های ما در شرایط فعلی نیز عاری از دخانیات هستند و خوشبختانه درحال حاضر فضای دانشگاه ها ، خوابگاه ها و رستوران ها به واقع عاری از دخانیات است اما اگر در گوشه و کنار ، افرادی به این موضوع توجه ندارند باید توصیه های لازم به آنها صورت بگیرد و اگر هم تخلفی انجام شد گوشزد شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1397/11/08
> گروه جامعه : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از افزایش 10 تا 20 درصدی شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی خبر داد .
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حاشیه کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره افزایش شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی گفت : شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی10 تا 20 افزایش داشته که با تصویب هیات امنا بوده است .
البته این افراد نیز در تصمیم گیری های خود شرایط فعلی را در نظر خواهند گرفت ، اما معمولا هر سال شهریه ها تا 20 درصد افزایش دارد .
غلامی درباره اجرای طرح هایی مانند دانشگاه عاری از دخانیات توضیح داد : در شرایط فعلی دانشگاه های ما عاری از دخانیات هستند و فضای دانشگاه ها و خوابگاه ها و رستوران ها واقعاً عاری از دخانیات است اما اگر در گوشه و کنار ، افرادی به این مساله توجه ندارند باید توصیه های لازم به آنها صورت بگیرد و به آنها گوشزد کنند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : مدیران موظف به اجرای چارچوب های انضباطی تعیین شده در دانشگاه ها هستند .
البته این به این معنی نیست که سخت گیری در خصوص رعایت شعائر مذهبی صورت نگیرد .
چرا که باید این موارد در محیط دانشگاه ها رعایت شود و مسائل ما چه به لحاظ مسائل فرهنگی و چه به لحاظ مسائل اسلامی باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد و از همین جا نیز اعلام می کنم که مسئولان و مدیران ما به این مسائل دقت کرده و در موارد لازم برخورد کنند .
ضمن این که بخشنامه هایی زیادی به صورت مکرر از سوی وزارت علوم در این زمینه ابلاغ می شود .
امیدواریم دانشجویان نیز همانطور که شأن آنها ایجاب می کند این مسائل را رعایت کنند .
غلامی در پایان اظهار داشت : دیگر ظرفیت برای جذب نیروی انسانی به صورت کارمندی نداریم و بیشتر تمرکزمان آموزش همین نیروهایی است که داریم .
اما در مورد جذب و استخدام اعضای هیأت علمی چون موضوع امر تحقیق و آموزش است از همان بدو استخدام این افراد برایشان کارگاه های روش تحقیق و روش تدریس اخلاق علمی و غیره برگزار می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/09
> بودجه وزارت علوم در سال آینده به رغم اینکه افزایش ناچیزی داشته است ، اما با توجه به افزایش هزینه ها در عمل بودجه بخش فرهنگی و اجتماعی صرف پرداخت هزینه پرسنل و اقدامات آموزشی و پژوهشی خواهد شد.
> بودجه وزارت علوم در سال آینده به رغم اینکه افزایش ناچیزی داشته است ، اما با توجه به افزایش هزینه ها در عمل بودجه بخش فرهنگی و اجتماعی صرف پرداخت هزینه پرسنل و اقدامات آموزشی و پژوهشی خواهد شد .
«فرهیختگان» بودجه ای که دولت برای وزارتخانه علوم ، تحقیقات و فناوری در لایحه بودجه 98 تعیین کرده و به مجلس برده است ، رقمی بالغ بر هزار و 666 میلیارد و 137 میلیون تومان بوده؛ مبلغی که نسبت به سال جاری افزایش ناچیزی داشته و این امر نگرانی های مسئولان این وزارتخانه را به همراه آورده است؛ هرچند دولت در سال 97 هزار و 364 میلیارد و 200 میلیون تومان بودجه به این وزارتخانه اختصاص داده بود ، اما با توجه به رشد ناگهانی قیمت دلار و به تبع افزایش انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی ، بودجه سال آینده کفاف وزارت علوم و زیرمجموعه های آن را نخواهد داد؛ موضوعی که حتی در همان روزهای ابتدایی ارسال لایحه بودجه به مجلس با واکنش منصور غلامی ، وزیر علوم روبه رو شد و او درباره این موضوع به رسانه ها گفته بود : «با توجه به اینکه در بودجه وزارت علوم در لایحه 98 محدودیت هایی وجود دارد ، از رقم و میزان رشد کمی که برای این وزارتخانه پیش بینی شده ، نگران هستیم و امیدواریم که این موضوع اصلاح شود .
اغلب نگرانی ها نیز در حوزه هزینه های جاری دانشگاه هاست؛ درواقع به جز حقوق و مزایا رقم قابل توجهی در این زمینه پیش بینی نشده است .
» بحث بر سر افزایش بودجه مربوط به دانشگاه ها مربوط به زمان رسانه ای شدن لایحه بودجه نیست؛ چراکه از نیمه دوم امسال روسای دانشگاه های بزرگ با دولتی ها جلسات متعددی را برای افزایش اعتبارات در لایحه بودجه برگزار کردند ، جلساتی که در عمل دستاورد چندانی نداشت و در مقابل افزایش هزینه ها باعث شده دانشگاه ها حتی در ماه های پایانی سال نیز فشار مضاعفی را تحمل کنند ، به گونه ای که به گفته رئیس دانشگاه الزهرا ، به خاطر افزایش قیمت ها تقاضا برای استفاده از غذا ، سلف و خوابگاه این دانشگاه 30 درصد رشد داشته و همین باعث تحمیل هزینه های اضافی به دانشگاه شده است .
البته این تنها رئیس دانشگاهی نیست که در این زمینه اظهارنظر کرده ، بلکه مسئولان دانشگاه صنعتی شریف نیز از افزایش 15 درصدی تقاضا از سوی دانشجویان برای استفاده از غذای سلف خبر می دهند ، اتفاقی که قطعا در سال آینده در اکثر دانشگاه ها رخ خواهد داد و با توجه به اینکه دانشگاه ها موظفند حقوق پرسنل خود را افزایش 20 درصدی بدهند ، دیگر عملا پول چندانی برایشان باقی نخواهد ماند که بتوانند در بخش های دانشجویی ، فرهنگی و اجتماعی از آن استفاده کنند .
شاید در ابتدا این گونه تصور شود که منظور از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی صرفا برگزاری چند جشنواره و مسابقه از سوی دانشجویان و دانشگاه است ، اما این تنها بخش کوچکی از این فعالیت ها را شامل می شود و حوزه هایی چون چاپ نشریات ، بروشور ، فعالیت های ورزشی ، مسابقات فرهنگی و دانشجویی ، برگزاری اردوهای مختلف ، فعالیت تشکل های دانشجویی و .
همگی ذیل معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها تعریف می شوند که شاید یکی از مظلوم ترین معاونت ها در سال آینده به شمار بروند؛ معاونت هایی که به دلیل عدم تامین بودجه از سوی دولت یکی از در دسترس ترین معاونت ها برای کاهش بودجه و به تبع توقف بسیاری از فعالیت هایشان در دانشگاه ها محسوب می شوند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/09
موضوعی که غلامرضا غفاری ، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز درباره این موضوع به «فرهیختگان» می گوید : «بودجه فرهنگی برای سال 98 به هیچ وجه نمی تواند برای انجام فعالیت های مختلف در حوزه فرهنگی و اجتماعی کافی باشد و ما برای اینکه بتوانیم حتی همانند امسال فعالیت ها را پیش ببریم ، باید رقمی بسیار بیشتر از آنچه در لایحه بودجه آمده ، اعتبار داشته باشیم .
» او با بیان اینکه نمی توان با بودجه فعلی توقع انجام فعالیت های فرهنگی را در دانشگاه ها داشته باشیم ، تصریح می کند : «هرچند شاید این گونه تلقی شود که صرفا دانشجویان و مسئولانی که در حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها فعال هستند ، متقاضی انجام این فعالیت ها هستند ، اما طبیعتا این فعالیت ها حوزه هایی بیشتر از فضای دانشگاهی را نیز شامل می شود که برای اثرگذاری در این بخش ها نیازمند تامین اعتبارات کافی هستیم .
» معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه هنوز رقم بودجه پیشنهادی از سوی دولت به تصویب نهایی نرسیده است ، ادامه می دهد : «از این رو امکان تغییر اعدادی که در جدول های بودجه آمده ، وجود دارد و ما نیز پیشنهادمان را اعلام کرده ایم و گفته ایم که با این رقم نمی توان فعالیت های فرهنگی را در سال آینده پیگیری کرد؛ از این رو امیدواریم بودجه دچار تغییری شود که بتوانیم فعالیت های فرهنگی را پیگیری کنیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
جوان
1397/11/08
> رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش 40 درصدی تعداد درخواست دانشجویان ایرانی برای بازگشت به کشور در شش ماه دوم امسال خبر داد .
> رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش 40 درصدی تعداد درخواست دانشجویان ایرانی برای بازگشت به کشور در شش ماه دوم امسال خبر داد .
معاون وزیر علوم خبر داده است که اگر دانشجویی سوابق تحصیلی اش خوب باشد و در دانشگاه سطح دو درس خوانده باشد ، می تواند برای حضور در دانشگاه های سطح یک درخواست دهد ! این دست و دلبازی وزارت علوم در حالی است که شواهد نشان می دهد ، بی برنامگی این وزارتخانه و نبود زیرساخت های کافی دانشگاهی از مشکلات عمده این دانشجویان است .
پیش از این هم نیز وزیر علوم از آمادگی پذیرش در داخل خبر داده و گفته بود : «امیدواریم با مراجعه و تحصیل در دانشگاه ها که صندلی در دانشگاه های خوبمان هم برایشان وجود دارد ، مشکل شان را حل کنند .
»در حالی که ظرفیت پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور محدود است ، اکثر دانشجویان بازگشتی متقاضی رشته های گروه پزشکی هستند ، یعنی حدود 65تا 70درصد داوطلبان کنکور متقاضی ورود به رشته های گروه پزشکی هستند .
از طرف دیگر هم دانشگاه های غیردولتی با هزاران صندلی خالی در جست وجوی دانشجو هستند ، ولی برنامه ای برای جذب در این دانشگاه ها نیست .
هزینه هایی که دانشگاه های داخلی برای این انتقال می گیرند به نسبت هزینه ای که دانشجو باید در خارج از کشور داشته باشد خیلی کمتر است ، اما هیچ روند قابل اطمینانی برای دانشجویان ندارد .
بسیاری از دانشگاه های غیردولتی به دلیل توجه نداشتن وزارت علوم و نبود برنامه ای منسجم ، از تربیت باکیفیت در رشته های کاربردی محروم هستند ، این مراکز حتی مورد توجه دانشجویان داخلی نیستند و توان جذب دانشجویان بازگشتی را هم ندارند .
از سوی دیگر بسیاری از داوطلبانی که سودای تحصیل در رشته های علوم پزشکی و مهندسی را داشتند ، به دلیل ظرفیت کم دانشگاه های دولتی راهی خارج شدند .
این جوانان کنکور را هم دور زده بودند و با تبلیغات و یاری مؤسسات اعزام دانشجو برای تحصیل به خارج از کشور رفتند و اکنون از فرصت انتقال به دانشگاه های درجه یک استفاده می کنند ! این مورد در ماه های اخیر مورد انتقاد تشکل های دانشجویی هم قرار گرفته است .
هر چند که به گفته معاون وزیر بهداشت «دانشگاه های علوم پزشکی برای پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از کشور که منتقل می شوند ، باید ظرفیت مازاد و شهریه ای ایجاد کنند؛ شهریه این دانشجویان از طریق تبدیل شهریه ارزی آن ها به ریال محاسبه می شود و کف شهریه براساس مصوبه وزارت بهداشت به دانشگاه ها اعلام شده است .
دانشجویان انتقالی تنها در ظرفیت مازاد و شهریه ای پذیرفته می شوند .
»با وجود اینکه دائماً تکرار می شود قصد دور زدن کنکور را نداریم ، اما در عمل این تسهیلات ، دور زدن کنکور برای این دانشجویان بازگشتی است .
آن ها به هر حال بدون قبولی در کنکور می توانند به دانشگاه های داخل ورود پیدا کنند ، ضمن اینکه دانشجویانی که در دانشگاه های خارجی با رتبه پایین وزارت علوم تحصیل می کنند هم بلاتکلیف هستند که در واقع شیوه انتقال این جوانان هم اصلاً مشخص نیست .
همچنین بنا به گفته معاون وزیر بهداشت ، شهریه این افراد به صورت ریالی و معادل شهریه ارزی دریافت می شود ، اما مشکل و اعتراض عمده به یک نوع تبعیض و نابرابری بین پذیرش این دانشجویان و دانشجویانی است که از ابتدا از طریق کنکور وارد دانشگاه شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1397/11/09
> دانشجویانی که به ارز دانشجویی نیاز دارند مانند 6 ماه اول در سامانه دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کنند تا به تدریج به بانک معرفی شوند.
> دانشجویانی که به ارز دانشجویی نیاز دارند مانند 6 ماه اول در سامانه دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کنند تا به تدریج به بانک معرفی شوند .
تفاوت نرخ ارز در 6 ماه اول و 6 ماه دوم سال آینده وجود دارد ، به این معنی که در 6 ماه اول نرخ ارز چهارهزار و 200 تومان بود و در 6 ماه دوم سال با توجه به سیاست های بانکی ، نرخ ارز دانشجویی براساس حواله مندرج در سامانه «معاملات الکترونیکی ارز» (ETS) تعیین شده و طبیعی است که استقبال دانشجویان کمتر از گذشته شود .
دیروز هم رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد : «در 6 ماه دوم سال جاری بالغ بر هشت هزار و 700 نفر برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کردند ، آخرین متقاضیان نیز ماه جاری به بانک معرفی می شوند .
» مجتبی صدیقی در گفت وگو با «مهر» درباره تعداد دانشجویانی که در نیمه دوم سال جاری ارز دانشجویی دریافت کردند ، گفت : «در 6 ماه دوم سال جاری بالغ بر هشت هزار و 700 نفر از دانشجویان خواستار ارز دانشجویی بودند .
» او ادامه داد : «اکثر این دانشجویان برای دریافت ارز به بانک مربوطه معرفی شده اند ، چند صد نفر آخر نیز در ماه جاری برای دریافت ارز به بانک معرفی می شوند .
» رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : «6 ماه اول سال دانشجویان ارز چهارهزار و 200 تومانی دریافت می کردند اما در 6 ماه دوم براساس نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ارز ETS ، ارز دریافت می کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/11/08
> در 6 ماه دوم سال جاری بالغ بر 8700 نفر برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کردند ، آخرین متقاضیان نیز ماه جاری به بانک معرفی می شوند .
> در 6 ماه دوم سال جاری بالغ بر 8700 نفر برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کردند ، آخرین متقاضیان نیز ماه جاری به بانک معرفی می شوند .
مجتبی صدیقی درباره تعداد دانشجویانی که در نیمه دوم سال جاری ارز دانشجویی دریافت کردند ، افزود : در 6 ماه دوم سال جاری بالغ بر 8 هزار و 700 نفر از دانشجویان خواستار ارز دانشجویی بودند .
اکثر این دانشجویان برای دریافت ارز به بانک مربوطه معرفی شده اند ، چند 100 نفر آخر نیز در ماه جاری برای دریافت ارز به بانک معرفی می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : 6 ماه اول سال دانشجویان ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت می کردند اما در 6 ماه دوم بر اساس نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ارز ETS ، ارز دریافت می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/09
> مدیر کل دفتر بازرسی وزارت علوم با تاکید بر اینکه هیچ شکایتی تحت عنوان نقض حقوق شهروندی از زیر مجموعه های این وزارتخانه دریافت نکرده ایم ، گفت : ممکن است عدم آگاهی و اطلاع رسانی مناسب نسبت به حقوق شهروندی در حوزه های عمومی یکی از دلایل عدم ثبت شکایت در این زمینه باشد .
> دکتر فریدون جعفری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به راه اندازی سایت سیستم ثبت و دریافت شکایات و گزارشات مرتبط با عدم رعایت حقوق شهروندی در وزارت علوم ، اظهار کرد : دانشجویان ، اعضای هیأت علمی و کارمندان مراکز و زیرمجموعه های آموزشی عالی اگر مدعی نقض موردی از حقوق مصوب خود در قانون اساسی باشند ، می توانند با در دست داشتن مستندات متقن ، شکایات خود را در این سامانه ثبت کنند .
البته شکایات آنها نباید یک ادعای صرف باشد ، باید مستندات لازم را نیز ارائه دهند .
وی در ادامه تصریح کرد : نحوه پاسخ دهی به شکایات افراد در خصوص نقض حقوق شهروندی به صورت مکتوب و یا به صورت اتوماسیونی از طریق سیستم فوق ارائه خواهد شد .
مدیر کل دفتر بازرسی وزارت علوم در خصوص زمان رسیدگی به پرونده ها و شکایات ارسال شده به وزارت علوم نیز خاطرنشان کرد : زمان رسیدگی و پاسخ دهی به پرونده ها بستگی به نوع ، موضوع پرونده و میزان همکاری آن دستگاه در خصوص پرونده دارد ، برخی درخواست ها و شکایات یک ماهه و گاه حتی کمتر از یک هفته قابل پاسخگویی هستند و البته برخی دیگر نیز ممکن است تا 6 ماه طول بکشد .
دکتر جعفری تاکید کرد : بطور کلی برای شکایاتی که به دفتر بازرسی ارسال می شود نهایتاً طی 10 روز ، نامه لازم از این دفتر به حوزه مربوطه داده می شود اما زمان جواب هایی که از مراکز می رسد ممکن است متفاوت باشند .
برخی دانشگاه ها پاسخ درخواست ها را با تأخیر می دهد که آنها شناسایی می کنیم و تذکرات لازم به آنها داده خواهد شد .
مدیر کل دفتر بازرسی وزارت علوم همچنین با بیان اینکه شکایات از زیرمجموعه های این وزارتخانه به دو صورت حضوری ، کتبی و الکترونیکی قابل رسیدگی است ، گفت : از زمانی که در این مسئولیت حضور داشتم اعتراضی تحت عنوان نقض حقوق شهروندی از زیر مجموعه های وزارت علوم دریافت نکردم و ممکن است عدم آگاهی و اطلاع رسانی مناسب از حقوق شهروندی در حوزه های عمومی یکی از دلایلی باشد که هنوز شکایتی در این زمینه ارسال نشده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه ندای هرمزگان
1397/11/09
> مدیر کل نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت در نشست هم اندیشی با اعضا هیات علمی و روسای مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور هرمزگان با بیان اینکه ارزشیابی اساتید در سیستم گلستان توسط دانشجویان صورت می گیرد گفت : در آینده تدبیر جدیدی به ارزشیابی اساتید نیز اضافه خواهد شد .
دکتر ضماهنی بر تقویت زیر ساخت های آزمایشگاهی نیز تاکید کرد .
دکتر ضماهنی با اشاره به برگزاری امتحانات به صورت آنلاین افزود : طبق تاکید دکتر زمانی رئیس دانشگاه پیام نور کشور ، آزمون های الکترونیکی افزایش پیدا خواهد کرد و اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد .
وی خاطر نشان ساخت : یکی از راه های ارتباطی دفتر نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه می باشد که در این نشست ما با ارتباط چهره به چهره همکاران و دریافت اخبار جهت انتقال گروه های سازنده ، به هیات رئیسه دانشگاه ارسال خواهد شد .
رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان نیز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که یک مدیر خوب کسی است که اگر وقت خودش را تنظیم کند نیمی از آن را در امر نظارت صرف می کند ، گفت : نظارت و ارزیابی نشستی بسیار مهمی در ارزیابی دستگاه های اجرایی دارد .
دکتر خیری اظهار داشت : دانشگاه پیام نور هرمزگان در جذب دانشجو نسبت به سال های گذشته بسیار موفق بوده است .
وی در پایان گزارش هایی از وضعیت دانشگاه پیام نور هرمزگان ارائه نمود .
گفتنی است اعضا هیات علمی سوالات و نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در این نشست مطرح و پاسخ آن را از دکتر ضماهنی دریافت نمودند .
> مدیر کل نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت در نشست هم اندیشی با اعضا هیات علمی و روسای مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور هرمزگان با بیان اینکه ارزشیابی اساتید در سیستم گلستان توسط دانشجویان صورت می گیرد گفت : در آینده تدبیر جدیدی به ارزشیابی اساتید نیز اضافه خواهد شد .
دکتر ضماهنی بر تقویت زیر ساخت های آزمایشگاهی نیز تاکید کرد .
دکتر ضماهنی با اشاره به برگزاری امتحانات به صورت آنلاین افزود : طبق تاکید دکتر زمانی رئیس دانشگاه پیام نور کشور ، آزمون های الکترونیکی افزایش پیدا خواهد کرد و اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد .
وی خاطر نشان ساخت : یکی از راه های ارتباطی دفتر نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه می باشد که در این نشست ما با ارتباط چهره به چهره همکاران و دریافت اخبار جهت انتقال گروه های سازنده ، به هیات رئیسه دانشگاه ارسال خواهد شد .
رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان نیز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که یک مدیر خوب کسی است که اگر وقت خودش را تنظیم کند نیمی از آن را در امر نظارت صرف می کند ، گفت : نظارت و ارزیابی نشستی بسیار مهمی در ارزیابی دستگاه های اجرایی دارد .
دکتر خیری اظهار داشت : دانشگاه پیام نور هرمزگان در جذب دانشجو نسبت به سال های گذشته بسیار موفق بوده است .
وی در پایان گزارش هایی از وضعیت دانشگاه پیام نور هرمزگان ارائه نمود .
گفتنی است اعضا هیات علمی سوالات و نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در این نشست مطرح و پاسخ آن را از دکتر ضماهنی دریافت نمودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
روزنامه آفرینش
1397/11/08
> تأسیس دفتر مشترک پزشکی مهندسی بین دو دانشگاه صنعتی و علوم پزشکی تفاهم نامه همکاری باهدف عمق بخشی همکاری های مشترک میان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شد .
> تأسیس دفتر مشترک پزشکی مهندسی بین دو دانشگاه صنعتی و علوم پزشکی تفاهم نامه همکاری باهدف عمق بخشی همکاری های مشترک میان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شد .
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، مراسم انعقاد تفاهم نامه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور رؤسا و اعضای هیئت رئیسه دو دانشگاه برگزار شد .
دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم ارتباط دانشگاه های علوم پزشکی و فنی مهندسی را ضروری ذکر کرد و گفت : کشور ما در سال های پس از انقلاب درزمینه رشد علوم پزشکی به مرز خودکفایی رسیده است و امروز با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه دانش و درمان بیماران در حوزه پزشکی کسب کرده ایم از اعزام بیماران به خارج از کشور بی نیاز هستیم .
آقاجانی ادامه داد : قبل از پیروزی انقلاب سالانه ده ها هزار نفر برای درمان به خارج از کشور اعزام می شدند ، اما امروز به طور متوسط سالانه 30 بیمار و آن هم بنا به درخواست خود به سایر کشورها برای درمان سفر می کنند و این دستاورد مهمی است که بس از انقلاب اسلامی حاصل شده است .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد : علی رغم توسعه علوم پزشکی ، هنوز از حیث ارتباط این علم و دانش با صنعت ، تولید دارو ، فناوری های پزشکی و تجهیزات راه های نرفته بسیاری را پیش رو داریم که لازم است در این زمینه فعالیت های جدی و گسترده تری را انجام دهیم .
آقاجانی برقراری ارتباط سامانمند ، تعریف شده و پایدار حوزه علوم پزشکی با صنعت را راه حل مؤثری در راستای پیشبرد اهداف دانست و گفت : زیباترین علم مهندسی در بدن انسان متبلور شده است ، بنابراین دو حوزه مهندسی و پزشکی عطف به این زمینه مشترک می توانند همکاری هایی را با یکدیگر برقرار کنند تا مشکلات به نفع مردم و ارتقا علوم پزشکی و مهندسی برقرار شود .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأسیس دفتر مشترک پزشکی مهندسی را موضوعی مهم و جدی عنوان کرد و گفت : اگر چنانچه پژوهشگران فنی در دفاتر خود و جراحان و طبیبان در بیمارستان ها به عنوان جزایری مستقل فعالیت کنند ، هرگز راه به جایی نمی برند .
وی تأکید کرد : باید پزشکان نیازهای خود را به مهندسین بخش فنی پیشنهاد داده و فناوری های منحصربه فردی را ایجاد کنند تا نیازهای مردم تکمیل شود .
آقاجانی در ادامه از آمادگی این دانشگاه به منظور ایجاد دفاتر مشترک مهندسی پزشکی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه برای انجام فعالیت های فناوری و پزشکی مشترک خبر داد و گفت : با ایجاد دفاتر مشترک مهندسی پزشکی آموزش پزشکی متحول می شود .
رئیس دانشگاه ایجاد دپارتمان مشترک را یکی از دستاوردهای انعقاد این تفاهم دانست و گفت : یک یا چند پروژه بزرگ تحقیقاتی مشترک باید تعریف شده و با تمرکز بر روی این پروژه ها انگیزه مناسبی را برای انجام فعالیت های آتی ایجاد کند .
وی گفت : باب همکاری های مشترک امروز باز می شود و این مهم گامی است که در آینده موجب توسعه علم ، فناوری ، توسعه و ارتقای سلامت شود .
دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این جلسه با اشاره به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یکی بهترین و برجسته ترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، افتخارات علمی برجسته این دانشگاه را یادآور شد .
افزایش بودجه برگزاری کارگاه های بین المللی دانشگاه علامه هیئت رئیسه و شورای پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی با افزایش بودجه برگزاری کارگاه های بین المللی موافقت کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
روزنامه آفرینش
1397/11/08

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی ، بنا بر اعلام مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه و با توجه به افزایش هزینه های برگزاری کارگاه های بین المللی شامل بلیط ، هتل و دیگر هزینه های برگزاری این کارگاه ها و تقاضای اعضای هیئت علمی دانشگاه مبنی بر بازنگری در مبلغ بودجه برگزاری کارگاه های بین المللی ، شورای پژوهشی و هیئت رئیسه دانشگاه با افزایش بودجه برگزاری کارگاه های بین المللی تا 120 میلیون ریال و در موارد خاص با تشخیص شورای پژوهشی دانشگاه تا سقف 150 موافقت کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
وطن امروز
1397/11/09
> گروه اجتماعی : متقاضیان تحصیل در رشته های مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور برای پذیرش بدون کنکور نوبت بهمن ماه 97 تا چهارشنبه 10 بهمن فرصت دارند در این مراکز ثبت نام کنند.
> گروه اجتماعی : متقاضیان تحصیل در رشته های مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور برای پذیرش بدون کنکور نوبت بهمن ماه 97 تا چهارشنبه 10 بهمن فرصت دارند در این مراکز ثبت نام کنند .
حسین توکلی به میزان ، اظهار داشت : بر اساس مصوبه جلسه شانزدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو در 12 دی ماه 97 پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ، مراکز و واحد های آموزشی دانشگاه پیام نور برای بهمن ماه 1397 براساس سوابق تحصیلی انجام می شود .
وی افزود : تمام افراد واجد شرایط می توانند با مراجعه به سایت این مراکز یا مراجعه حضوری در این مراکز ، در این دوره پذیرش ثبت نام کنند .
داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1397 ثبت نام کرده یا نکرده اند نیز امکان ثبت نام در این مراکز را دارند .
توکلی گفت : براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، فقط ظرفیت های خالی مانده مرحله تمدید مهلت ثبت نام در پذیرش مهرماه 1397 امکان پذیرش دانشجو دارند .
مشاور عالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد : در این مرحله از پذیرش در 8 هزار و 771 کدرشته محل دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ، مراکز و واحد های آموزشی دانشگاه پیام نور با ظرفیت پذیرش 390 هزار نفر دانشجو پذیرفته می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/11/09
> رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی : ضمانتنامه های مبادلات مالی راه اندازی می شودفرآیند تصویب ضمانتنامه برای شرکت های دانش بنیان به حداکثر تا 4روز کاهش یافت .
> رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی : ضمانتنامه های مبادلات مالی راه اندازی می شودفرآیند تصویب ضمانتنامه برای شرکت های دانش بنیان به حداکثر تا 4روز کاهش یافت .
به گزارش «ایران» علی وحدت رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی دیروز در نشست خبری با اعلام این مطلب گفت : یکی از مهمترین انتقادهایی که به ما می شد طولانی بودن فرایندهای اعطای تسهیلات در صندوق نوآوری بود از این رو سعی کردیم فرایندها را کوتاه کنیم .
وی با اشاره به این که این صندوق طی دو سه ماه اخیر توانسته ٢هزار میلیارد ریال را برای ٣٠٠طرح اختصاص دهد و مصوب کند افزود : تأمین و ارائه خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان خصوصی و یا تعاونی ، مشارکت و سرمایه گذاری خطرپذیر از غیر خطر پذیر در شرکت های دانش بنیان خصوصی و یا تعاونی ، حمایت از تجاری سازی و توانمند سازی شرکت های دانش بنیان خصوصی یا تعاونی و هدایت سرمایه های ملی و بین المللی به سمت توسعه فناوری و ایجاد مزیت رقابتی فناورانه شرکت های دانش بنیان در فضای ملی و بین المللی از جمله مأموریت های صندوق نوآوری و شکوفایی است .
وحدت گفت : استفاده حداکثری از ظرفیت بانک ها و اهرمی کردن منابع ، تسهیل فرآیندهای ارزیابی و تصویب طرح ها ، برون سپاری حداکثری خدمات با تکیه بر ظرفیت های صندوق از رویکردهای تسهیلات به شمار می رود .
وی در خصوص صادرات شرکت ها گفت : شرکت های دانش بنیان باید ایستگاه خارجی داشته باشند و برای این منظور صندوق بسته های کمکی و حمایتی را برای آنها برای پوشش هزینه ای و هزینه های بین المللی ، تخفیف سود تسهیلات در نظر گرفته است .
او با اشاره به تحریم ها و نوسانات ارزی و تأثیرات آن بر شرکت های دانش بنیان گفت : ما از شرکت هایی که در شرایط نوسانات ارزی دچار خسران و یا چالش در بازار شده اند در قالب اصلاح مصوبات حمایت می کنیم .
این اصلاح مصوبات در قالب استمهال وام اصلاح خواهد شد .
به گفته وی ، تاکنون 800 میلیارد تومان تسهیلات از سوی صندوق به شرکت ها اعطا و 200 میلیارد تومان آن بازپرداخت شده و 15 درصد این 200 میلیارد تومان دچار مشکل تعویق شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه شروع
1397/11/08
> مصطفی ده پهلوان با تعریف خاطرات دوران کودکی خود گفت : در آن زمان بین مردم محلی اینگونه جا افتاده داده بود که معبد آناهیتا ، معبد گچ کن است .
به این معنا که از آنجا گچ درمی آوردند .
وقتی بزرگتر شدم فهمیدم که معنای گچ چیست؛ در آن زمان مردم محلی سرستون های معبد آناهیتا را تبدیل به آهک می کردند و برای اندود خانه های خود استفاده می کردند .
> به گزارش شروع انلاین و به نقل از ایلنا ، مصطفی ده پهلوان (مدیر موسسه باستان شناسی و عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران) ازجمله باستان شناسانی است که در کارنامه فعالیت های خود مدیریت موزه مقدم و مدیریت باغ نگارستان را ثبت کرده البته با وجود آنکه در دوره ای توانست با راه اندازی باغ نگارستان فعالیتی درخشان در کارنامه خود به ثبت برساند اما این روزها از فعالیت هایی که باغ نگارستان انجام می دهد ، راضی نیست و این امر را یکی از عوامل استعفای خود عنوان می کند .
او دانشگاه تهران را خیلی دوست دارد چراکه معتقد است : پتانسیل زیادی در آن نهفته و با وجود تلاش های زیادی که مدیران گذشته داشتند اما نتوانستند از این ظرفیت استفاده کنند .
یکی از این مقوله ها موضوع باستان شناسی ، موزه های دانشگاهی که شامل 9 موزه ازجمله موزه مقدم ، باغ نگارستان ، موزه جانورشناسی ، زمین شناسی ، موسسه باستان شناسی ، حشره شناسی و .
می شود و تا کتابخانه مرکزی و .
را دربرمی گیرد .
ده پهلوان ، کارشناسی خود را در رشته باستان شناسی دانشگاه زاهدان پشت سر گذاشت و ادامه تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه تهران گذراند .
در سال 92 به عنوان یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران کار خود را آغاز کرد و از سال 93 به عنوان سرپرست کاوش های آموزشی معرفی شد .
طی این سال ها دانشجویان مختلفی را به دوره های آموزشی برد و معتقد است که امر آموزش از کاوش و پژوهش مهم تر است چراکه با آموزش صحیح ، است که یک باستان شناس می تواند کاوش و در نهایت پژوهشی صحیح داشته باشد .
از این رو همواره سعی اش بر آن است تا آموزش های کارآمد را به دانشجویان ارائه دهد .
در ادامه گفتگوی ایلنا را با مصطفی ده پهلوان می خوانید .
چگونه شد که به باستان شناسی علاقه مند شدید؟اهل کنگاور هستم و خانه ما با معبد آناهیتا فاصله زیادی نداشت .
در دوران کودکی با باستان شناسان متعددی که برای کاوش به آن منطقه می آمدند آشنا شدم و از کودکی به این حوزه علاقه مند بودم .
با وجود آنکه انتخاب اولم در سال 79 باستان شناسی دانشگاه تهران بود اما انتخاب ششمم که باستان شناسی دانشگاه زاهدان بود قبول شدم و خیلی خوشحال هستم که قسمتم شد تا باستان شناسی را در زاهدان بخوانم چرا که با شهر سوخته ، ایرانشهر و سایر محوطه های باستانی این منطقه آشنا شدم .
البته ارشد را در دانشگاه تهران پشت سر گذاشتم و تنها دانشجوی غیر تهرانی بودم که ارشد را در این دانشگاه خواندم .
از آنجایی که فعالیت های متعددی با میراث فرهنگی کرج داشتم ، کم کم توانستم به عنوان کارشناس در موزه مقدم مشغول به کار شوم .
19 آبان 83 بود که کار خود را به طور رسمی در موزه مقدم آغاز کردم .
هم درس می خواندم و هم نیمه وقت برای موزه کار می کردم .
کم کم سرپرست بخش ساماندهی موزه شدم ، سپس مدیر داخلی و بعد از افتتاح نیز به عنوان هیات علمی دانشگاه با اخذ مدرک دکتری معرفی شدم .
در ادامه نیز برای راه اندازی باغ موزه نگارستان رفتم و بعد از افتتاح آنجا قصد داشتم انجام کار اجرایی را کنار بگذارم که به عنوان رئیس موسسه باستان شناسی انتخاب شدم .
کار اجرایی برای یک پژوهشگر سم است چرا که برای انجام یک کار ده دقیقه ای باید بیش از ده ساعت زمان گذاشت و این به معنای فرسایش است .
یک هیات علمی باید در روز حداقل ده ساعت مطالعه و پژوهش داشته باشد این در حالی است که حضور هیات علمی در جایگاه مدیریت اجرایی به او اجازه چنین کاری نمی دهد .
از خاطرات دوران کودکی خود با معبد آناهیتا و آنچه در آن دوران تجربه کردید بگویید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه شروع
1397/11/08

در آن زمان بین مردم محلی اینگونه جا افتاده داده بود که معبد آناهیتا ، معبد گچ کن است .
به این معنا که از آنجا گچ درمی آوردند .
وقتی بزرگتر شدم فهمیدم که معنای گچ چیست؛ در آن زمان مردم محلی سرستون های معبد آناهیتا را تبدیل به آهک می کردند و برای اندود خانه های خود استفاده می کردند و بسیاری از آثار تاریخی معبد آناهیتا طی آن سال ها از بین رفت و تبدیل به آهک شد .
به خاطر می آورم که در آن سال ها که در محوطه معبد آناهیتا بازی می کردیم یک سکه دوران ساسانی را پیدا کردیم اما نمی دانیم سرنوشتش چه شد .
در روستاهای اطراف نیز محوطه های باستانی متعددی وجود داشت و داستان های پدربزرگ هایمان مملو از ماجراهایی بود که از حضور باستان شناسان خارجی و کار کردن با آنها حکایت داشت .
تمام این داستان ها و خاطرات جاذبه ای بود تا به باستان شناسی علاقه مند شوم .
البته معلم تاریخ سوم دبیرستان نیز تاثیر بسزایی برای علاقه مند شدن من به تاریخ داشت .
از این رو تخصص اصلی من دوره اشکانی است و تخصص دومم دوره قاجار است .
مدتی است در گورستان سگزآباد قزوین مشغول کاوش هستید .
چه یافته های باستان شناسی در این گورستان پیدا شده است؟دشت قزوین از جمله محوطه هایی است که سال هاست به عنوان محوطه کاوش های آموزشی معرفی شده و دانشجویان باستان شناسی دانشگاه تهران در آن مشغول کاوش هستند .
در سال 95 بود که یک گورستان جدید در سگزآباد پیدا کردیم .
این محوطه حدود 30 هکتار وسعت دارد و متعلق به عصر آهن 2 و3 است .
حداقل 10 سال کاوش های علمی نیاز است تا بتوانیم به آنچه که در دل خاک نهفته پی ببریم .
بیش از سه سال است که در این گورستان کاوش می کنیم و شواهدی از یک گورستان بزرگ را پیدا کرده ایم .
این گورستان متعلق به افرادی است که طیف آنها از مردم عمومی ایران متفاوت است .
با توجه به بررسی های ژنتیکی که انجام دادیم متوجه شدیم ژنتیک آنها با سایر ژنتیک هایی که در ایران پیدا کردیم متفاوت است و ممکن است به این نتیجه برسیم که این افراد همان هایی هستند که ساکنین دوره برنز متاخر دو هزار سال پیش از میلاد از این افراد به عنوان تازه واردان سگزا آباد یاد می کردند .
حدس ما نیز بر آن است که این گورستان می تواند متعلق به تازه واردان باشد .
البته درصدد کشف آن هستیم که این افراد با چه سازوکاری و به چه شکل زندگی می کردند .
آنها در این محوطه ساکن و خانه نشین بودند .
چه برنامه ای برای سایت سگزآباد دارید؟اعقتادم بر آن است که استانداری ، فرمانداری ، شورای شهر ، شهرداری و سایر بخش های دخیل در امور شهری باید با میراث فرهنگی هماهنگ شوند .
چندی پیش طرح سایت موزه شدن سگزآباد را ارائه دادم اما هنوز بعد از گذشت پنج سال از آن طرح نتوانستم یک گام به جلو بردارم در طرحی که ارائه شده بود این سایت بعد از پنج سال به خودکفایی می رسید و می توانست تمام هزینه های خود را تامین کند .
می توانستیم یک موزه محلی داشته باشیم که اشیای کاوش شده در آن به نمایش درآید در عین حال گذر و پاتوق فرهنگی برای جوانان باشد .
در عین حال در قزوین مجموعه دارانی هستند که حاضرند اشیای مجموعه خود را برای نمایش در موزه هدیه کنند و ما می توانستیم یک موزه مردم شناسی داشته باشیم .
اما این مهم تاکنون محقق نشده است .
نظر شما در خصوص باستان شناسی و آنچه که در این حوزه در جریان است ، چیست؟باستان شناسی برای کشوری مانند ایران رشته بسیار مهمی است که در عین جذابیت بازار کار بسیار بدی دارد .
احساس می کنم در حوزه باستان شناسی کشور هیچ گاه سازمان یافته و حرفه ای کار نکردیم .
چرا یک تور لیدر خوب می تواند علوم دامی خوانده باشد ولی ماهی 8 تا 15 میلیون درآمد کسب کند اما یک دانشجوی دکتری باستان شناسی بیکار باشد .
آیا به نظر شما درآمد کم باستان شناسان می تواند دلیلی بر آن باشد که برخی از آنها به گروه های قاچاق اشیا می پیوندند و حتی به دنبال گنج یابی بروند؟ تا چه اندازه باستان شناسان ما با جریان های قاچاق اشیای عتیقه درگیر می شوند؟ آیا با مواردی درخصوص تشخصیص اشیای اصل با تقلبی روبه رو می شوید؟خوشبختانه تعداد افرادی که تاکنون در این خصوص نام شان را شنیده ام زیاد نیست چراکه کسی که لیسانس باستان شناسی می گیرد دانش آنچنانی در خصوص تشخیص و شناخت اشیای تاریخی ندارد و به صورت کلی با این حوزه آشنا می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه شروع
1397/11/08

اما کسی که در این حوزه تخصص پیدا می کند به طور مثال در حوزه سکه ها متخصص می شود ممکن است درصدد جمع آوری مجموعه برآید .
به طور مثال ممکن است خود من در ماه با 15 ایمیل روبرو شوم که عکس اشیا را برایم می فرستند تا آن را بررسی کنم .
در میان آنها بررسی علائم یا تفسیر آن بسیار زیاد است .
به طور مثال می پرسند آیا جوغن می تواند نشانه ای از مال باشد (یک تن گنج)؟ تا جایی که بتوانم برایشان وقت می گذارم و برایشان موضوع جوغن را توضیح می دهم و می گویم هاون های سنگی عشایر است که در بخش هایی باقی مانده و به هیچ وجه نمی تواند نشانه ای از وجود گنج باشد .
در بسیاری از موارد نیز عکس هایی که می فرستند اشیای جعلی هستند .
البته جذابیت پیدا کردن گنج می تواند بسیاری از باستان شناسان را به هوس و دام بیندازد .
هرازگاهی می شنویم که دانشجویان می آیند ، باستان شناسی را تحصیل کنند تا بتوانند روزی در حوزه گنج یابی فعالیت کنند .
معتقد هستم 90 درصد افرادی که به دنبال گنج هستند به چیزی نمی رسند و فقط تخریب محوطه های باستانی را به همراه دارند .
البته برخی از این افراد نیز ممکن است به ظروف و اشیایی دست پیدا کنند و آنها را بفروشند .
حتی می دانم مجموعه دارهایی هستند که به برخی از این گنج یاب ها سفارش اشیای خاص را می دهند .
یکی از باورهایی که در مردم ایران رسوخ کرده این است که هرجا گورستان یا قبر پیدا شود قطعاً پای سکه و طلا نیز در میان است .
به نظر شما که یکی از باستان شناسان با تجربه هستید و سال هاست که در یکی ازگورستان های بزرگ ایران فعالیت می کنید این امر تا چه حد صحت دارد؟در دوره ای ، سفال به لحاظ مالی ارزشمند بود اما این روزها سفال دیگر ارزش مالی ندارد چرا که بازار از آن اشباع شده .
به طور مثال یکی از قاچاقچیان را گرفته بودند که فقط 950 ظرف خاکستری داشت ، اینگونه به نظر می رسد که همه دارای ظرف خاکستری و کوزه های قدیمی هستند .
در دوره ای زمانی که ترانشه 10 در 20 در تپه سگزآباد را باز کردیم با یک گور روبرو شدیم .
معمولاً کاوش در گورها حدود یک هفته طول می کشد و گور باز است .
شب هنگام با وجود آنکه نگهبان نیز در کنار ترانشه وجود داشت اما شب خوابش برد و برخی از افراد شب هنگام به سراغ اشیای این گورآمدند .
خاک داخل ظرف ها را خالی کرده بودند و ظرف ها در گور باقی ماند .
من به این نتیجه رسیدم که مردم منطقه از این ظرف ها زیاد دارند و فقط به دنبال آن چیزی هستند که احتمال دارد داخل ظرف ها باشد .
حتی بارها دیده ام که ظرف هایی که به دردشان نمی خورد می شکنند و این خیلی اتفاق بدی است .
جذاب ترین شیء که طی کاوش هایتان پیدا کردید چه بود؟جذاب ترین چیزی که پیدا کردم گورستان سگزآباد بود ، جای بسیار خاصی است .
در تمام گورها بدون استثنا شاهد تدفین حیوان کنار انسان هستیم که نشان از قربانی کردن حیوانات دارد .
در یکی از گورها مواد فرهنگی از دو دوره و دو مقطع فرهنگی پیدا کردیم .
به طور مثال سفال های عصر آهن2 و3 در کنار هم در یک گور پیدا شدند این در حالی است که ما همیشه این سفال ها را جدای از هم در گورهای متفاوت پیدا می کردیم .
این نشان می دهد شخصی که آنجا تدفین شده تابع سنت های این دو دوره فرهنگی است .
این تصور حاصل می شود که در آن زمان شاهد تحول فرهنگی نبودیم بلکه استمرار فرهنگی از عصر آهن 2 به 3 وجود داشت .
این امر می تواند حرف جدیدی در باستان شناسی باشد چنانکه گسست فرهنگی در آن دوره نبود و استمرار فرهنگی وجود داشت .
بیشترین حیواناتی که در کنار تدفین های این منطقه پیدا شده است چه حیواناتی هستند؟بز نابالغ ، گوسفند ، گاو ، اسب ، شتر .
آیا در قربانی کردن این حیوانات برای هریک از افرادی که در این قبرها تدفین شده اند سلسله مراتب خاصی وجود دارد؟خیر .
آنچه که تاکنون توانسته ایم به صورت سالم در تدفین ها پیدا کنیم بز نابالغ است .
آثار بقیه حیوانات به صورت پراکنده در قبرها پیدا شده اند .
امسال در لایه های پایین تر کاوش در عمیق 4 .
5 متر توانستیم یک گاو کامل را پیدا کنیم و امیدواریم سال آینده بتوانیم این کاوش ها را ادامه دهیم .
آیا توانسته اید با بررسی های انجام شده به آیین و مذهب این تازه واردها پی ببرید؟ما هنوز در این باره چیزی نمی دانیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه شروع
1397/11/08

از مهره های تزئینی ، زیورآلات و ادوات و سایر اشیایی که در کنار این مردگان تدفین شده است برایمان بگویید؟در یک گور 12 مهر استوانه ای پیدا کرده ایم که نشان از مالکیت در آن دوره دارد .
حتی زیورآلات بسیار خاص در قبرهای این منطقه پیدا کردیم .
ادوات جنگی هم پیدا کردیم .
منظور از پیدا کردن زیورآلات خاص چیست؟این زیورآلات و مهره ها به اقوامی بازمی گردد که از فرهنگ ما نبودند و شبیه مهره هایی هستند که در شمال غرب و منطقه قفقاز پیدا شده اند که این به معنای پیوند فرهنگی است .
کسانی که در دوران گذشته زندگی می کردند موضوعات اسطوره ای و اعتقادی آنها بسیار عمیق تر از ما بود .
وقتی که در یک ظرف غذا گذاشته می شد به معنای ارتباط آن با زندگی بعد از مرگ است .
وقتی که قربانی را در کنار تدفین می بینیم آن هم به معنای اعتقاد به دنیای پس از مرگ است و شاید می تواند نشان از نوعی بلاگردان باشد .
حتی کاربرد برخی از اشیا را هنوز نمی دانیم .
به طور مثال یک قطعه سنگ که دارای 36 سوراخ است در کنار یکی از این قبرها پیدا شد که هنوز کاربرد آن را نمی دانیم .
یا به طور مثال ، روی پاهای افرادی که در این قبرها تدفین شده اند دکمه های مفرغی پیدا شد که می تواند دکمه کفش باشد که احتمالاً کفش از بین رفته و دکمه مفرغی آن باقی مانده .
حال به دنبال آن هستیم که متوجه شویم آیا این تدفین ها با پوشش و لباس انجام شده است یا خیر .
زیورآلاتی که در این قبرها خاک شده گردنبند ، دستبند ، انگشتر ، پابند بود .
امسال دو مهره از جنس مروارید پیدا کرده ایم که برایمان یک کشف کلیدی به حساب می آید .
همچنین مهره های ریز برنزی پیدا کردیم که درست کردن مهره های برنزی به اندازه یک عدس بسیار دشوار است و به دنبال کشف تکنیک ساخت این مهره ها هستیم .
آیا درحوزه باستان شناسی با موضوعی خاص روبه رو شده اید که جای شبهه و تفکر بیشتر داشته باشد؟ما باستان شناسان واژه مصطلح شده جاده ابریشم را قبول نداریم؛ چراکه فقط یکی از کالاهای ارزشمندی که در این مسیر خرید و فروش می شد ابریشم بود .
اما ما (ایران) قبل از آنکه ابریشم خرید و فروش شود در این جاده ها داد و ستد می کردیم .
این نوع نامگذاری ، شبکه های ارتباطی و تجاری گذشته را به نام خاوردور و چین رقم می زند .
این در حالی است که ایران نیز می تواند از این مهم استفاده سیاسی و اقتصادی کند .
به طور مثال می توان از واژه بزرگراه یا شاهراه خراسان بزرگ استفاده کرد .
چراکه قدمت ایران در حوزه تجارت و استفاده از این شاهراه ها بیش از چین است .
از نقاشی ها و نقش مایه هایی که در نیایشگاه دورااوروپوس پیداشد ، چه مفاهیمی بدست آمد؟دورا شهری بود که در شرق سوریه در ساحل فرات قرار دارد و در آن فرهنگ ها و مذاهب مختلف در کنار یکدیگر زندگی می کردند .
نقشه این شهر شطرنجی است ، چهار نیایشگاه از کنیسه و کلیسا گرفته تا محرابه مهر و محلی برای مذاهب محلی دارد که نشان از آن دارد مردمانی که در این شهر زندگی می کردند تابع چهار مذهب بودند .
میترائیسم ، یهودی ، مسیحیت و مذاهب محلی در کنار یکدیگر زندگی می کردند .
اینکه این مذاهب در کنار یکدیگر به صورت آزادانه زندگی می کردند نشان از نوعی آزاداندیشی دارد .
نقاشی هایی که در کنیسه ها ، کلیساها و محرابه های این شهر پیدا شده مراحل سیر و سلوک و موضوعاتی که میترائیسم به آن اشاره دارد را بیان می کند .
در کلیساها نیز همین تصاویر که مربوط به مذهب خودشان است دیده شده است در واقع می توان گفت تمام این نقاشی ها حول محور مذاهب و آیین های خاص می چرخد .
حتی قصه های کتب اهل عتیق نیز در این شهر به تصویب کشیده شده است .
نقاشی روی گچ هستند .
تصاویری از حضرت داوود گرفته تا مهر در اینجا دیده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/09
> استادیار گروه تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه به زودی شاهد تغییر رویه در پژوهش ها و مورد توجه قرار گرفتن نیازهای جامعه و کم تر شدن مقالات بین المللی ، به ویژه در رشته های فرارشته ای ، خواهیم بود ، اظهار کرد : در این میان اصلی ترین وظیفه پژوهشگاه تربیت بدنی ، ایجاد هماهنگی بین دانشگاه ها به منظور حرکت در جهت خط دوم پژوهش و تعریف و ارائه طرح های پژوهشی خواهد بود .
> دکتر مهدیه ملانوری شمسی در گفت وگو با ایسنا ، با تأکید بر آنکه اولویت های پژوهشی رشته تربیت بدنی باید بر اساس نیازهای موجود در جامعه تعریف شود ، گفت : این موضوع در بسیاری گرایش های دانشگاهی محقق نشده و با توجه به مشخص نبودن رویکرد کمی یا کیفی ، در بسیاری حوزه ها تنها به افزایش کمی مقالات منجر شده است .
وی خاطرنشان کرد : با توجه به شرایط کشور به لحاظ تحریم ها و … طی 6 ماه تا 1 سال گذشته ، به احتمال زیاد به زودی شاهد تغییر رویه در پژوهش ها ، به ویژه در رشته های فرارشته ای ، خواهیم بود که بر اساس آن اولویت ها و نیازهای جامعه مدنظر قرار می گیرند و استخراج علمی ما در قالب مقالات ، به ویژه در عرصه بین المللی ، کمرنگ تر خواهد بود .
استادیار گروه تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس تربیت بدنی را رشته ای جوان توصیف کرد و با تأکید بر آنکه باید در لبه دانش حرکت کنیم ، گفت : مأموریت دانشگاه ها باید بر اساس امکانات و اولویت های پژوهشی آن ها تعیین شود؛ به عنوان مثال دانشگاه هایی که ظرفیت تولید مقالات بین المللی را دارند ، به این سمت حرکت کنند و دانشگاه های علاقمند به برطرف کردن نیازهای جامعه نیز بر همین حوزه متمرکز شوند؛ ضمن آنکه باید ارزیابی های پژوهشی در سطح وزارت علوم نیز بر همین اساس انجام شود .
ضرورت آموزش تکنیک های پژوهشی به اعضای هیأت علمی جوان ‏‬ پژوهشگاه طرح های پژوهشی ارائه کند ملانوری شمسی ذیل خدمات پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در عرصه پژوهشی کشور ، گفت : پژوهشگاه در چند سال اخیر قدم های خوبی برداشته است .
اصل کار این است که این نهاد وظیفه ایجاد هماهنگی بین دانشگاه ها را به منظور حرکت در جهت خط دوم پژوهش و رفع نیازهای کشور ، بر عهده گیرد و به جای عمل کننده ، نقش محوری داشته باشد و طرح ها را تعریف کند .
وی با تأکید بر آنکه پژوهشگاه باید اعضای هیأت علمی جوان در دانشگاه ها را آموزش دهد ، این آموزش را در زمینه تکنیک ها و نیازهای عرصه پژوهش دانست و گفت : این موضوع به اولویت بندی های پژوهشی این حوزه بستگی دارد .
استادیار گروه تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد : با توجه به ماهیت بین رشته ای تربیت بدنی ، یکی از موارد پژوهش در رشته تربیت بدنی می تواند پیگیری فناوری های ورزشی و درآمدزایی باشد که دانشجویان و اعضای هیأت علمی در صورت آموزش دیدن می توانند در این زمینه به پژوهشگاه کمک کنند .
بررسی وضعیت مکمل ها؛ حداقل کار پژوهشگاه است ضرورت آموزش عمومی در زمینه مکمل ها ملانوری شمسی در رابطه با نقش پژوهشگاه در زمینه داروها و مکمل های ورزشی ، تصریح کرد : این موارد وضعیت خوبی در کشور ندارد .
حداقل کار پژوهشگاه در شرایط فعلی این است که با نگاه واقع بینانه ، داروها و مکمل های موجود در بازار را بررسی کرده و موارد موجود را معرفی یا رد کند .
همچنین رشته فیزیولوژی ورزشی در حال انجام کارهای بنیادینی در این زمینه است که دستاوردهای آن باید به تدریج و طی یک برنامه طولانی مدت به داروها و مکمل ها منتقل شود .
وی یادآور شد : به عنوان مثال روی نانوذره فلمیون در فاز حیوانی کارهایی انجام شده که به تدریج باید وارد فاز انسانی هم بشود ، و همزمان که در بخش بالینی پیش می رود ، در بخش ورزشی هم دنبال شود .
پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در بلندمدت باید به فکر این باشد که داروها و مکمل های ورزشی داخلی را معرفی کند تا به مرور بخش واردات کم رنگ شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/09

استادیار گروه تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس در این خصوص آموزش و اطلاع رسانی عمومی در رسانه ها را مورد تأکید قرار داد و گفت : در زمینه مکمل ها و داروها این طور نیست که یک نهاد خاص بتواند همه امور را هدایت کند؛ علی رغم این ها شاید به اجبار نتوان کنترل این عرصه را به دست گرفت .
افراد به دلیل آنکه مکمل ها در کوتاه مدت نتیجه می دهد و عوارضی برای آن ها ندارد ، مکمل ها را مصرف می کنند؛ پس در این زمینه آموزش عمومی هم لازم است .
تداخل وظایف بین پژوهشگاه تربیت بدنی و سایر نهادها دکتر ملانوری شمسی با اشاره به برگزاری برخی دوره ها در پژوهشگاه ، اظهار کرد : تداخل وظایف در بسیاری نهادها وجود دارد .
در این میان یک نهاد هماهنگ کننده لازم است تا حوزه وظایف هر نهاد را مشخص کند ، که این نهاد هماهنگ کننده می تواند خود پژوهشگاه یا انجمن تربیت بدنی باشد .
وی با اشاره به برگزاری دوره تربیت مربی در پژوهشگاه ، توضیح داد : با توجه به گرایش های مختلف رشته تربیت بدنی ، در خیلی موارد مشخص نیست افراد حول محور سلامت و تندرستی یا در حیطه ورزشکاران حرفه ای آموزش می بینند .
پژوهشگاه می تواند نقش نظارت بر دوره هایی که در آکادمی ملی المپیک ، فدراسیون ها و… برگزار می شود را بر عهده گیرد و مسئولیت ارگان ها در این زمینه ها را تعیین کند .
استادیار گروه تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه نهادهای فوق در بسیاری موارد یکسان عمل می کنند ، یادآور شد : در مواردی شاهد هستیم که فدراسیون ها وارد حوزه آموزش های خاص ورزشی در دوران بارداری شده اند .
همچنین در حوزه پیشگیری از بیماری ها با وزارت بهداشت تلاقی وظایف وجود دارد .
بنابراین وظایف در رشته تربیت بدنی مشخص نیست و هر نهادی فکر می کند بهترین کار را انجام می دهد .
درآمدزایی به هر قیمتی انجام نشود ‏‬ به یک انجمن تربیت بدنی قوی نیاز داریم ملانوری شمسی افزود : بعضی اوقات شرایط کشور به سمتی می رود که بعضی نهادها مجبور به درآمدزایی می شوند در حالی که این درآمدزایی نباید به هر قیمتی انجام شود .
وی خاطرنشان کرد : به یک انجمن تربیت بدنی قوی نیاز داریم .
انجمن فعلی به انجمن ها در گرایش های مختلف تبدیل شده که این منشعب شدن خود به کاهش هماهنگی ها انجامیده است و شاید یک انجمن منسجم و قوی بتواند وظیفه هماهنگی ها در عرصه پژوهش رشته تربیت بدنی را بر عهده بگیرد .
این استادیار گروه تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به موضوع هدایت پایان نامه و رساله ها در پایان اظهار کرد : اینکه اولویت های پژوهشی چه هستند و دانشگاه ها با پژوهشگاه هماهنگ خواهند بود یا نه ، خود یک مسئله است .
واقعیت این است که خیلی از دانشگاه ها این موضوع را از نظر ساختاری قبول نمی کنند که این مشکل باید از طریق آئین نامه یا اصلاحات ساختاری حل شود .
پژوهشگاه هم باید قوی تر از حال حاضر عمل کند .
به عبارتی باید مشخص شود که پژوهشگاه خودش مجری است یا وظیفه پیدا کردن مجریان در دانشگاه ها را بر عهده دارد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/11/08
> صداوسیما هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در خراسان جنوبی برای شرکت دانشجویان فراخوان داد .
> صداوسیما هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در خراسان جنوبی برای شرکت دانشجویان فراخوان داد .
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان گفت : مسابقات ملی مناظره دانشجویی برای چهارمین سال متوالی در استان و برای هشتمین بار در کشور با همکاری معاونت های فرهنگی جهاد دانشگاهی و سازمان دانشجویان برگزار می شود .
مرادی ، با بیان اینکه این مسابقات به صورت گروهی برگزار می شود ، افزود : هر گروه متشکل از 4 دانشجو در تمامی مقاطع و یک سرپرست تیم است که سرپرست گروه باید عضو هیئت علمی دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالی باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/09
> یکی از نکات مهم درباره دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور این است که باید تا سطح بالایی فعالیت های پژوهشی خود را به صورت هدفمند انجام دهند و در این میان ضروری است که بر حسن انجام فعالیت های آنها نظارت دقیقی صورت بگیرد.
> یکی از نکات مهم درباره دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور این است که باید تا سطح بالایی فعالیت های پژوهشی خود را به صورت هدفمند انجام دهند و در این میان ضروری است که بر حسن انجام فعالیت های آنها نظارت دقیقی صورت بگیرد .
بنابراین با این نگاه ، طرح پایش یک اقدام مهم در راستای جلوگیری از سوء استفاده هایی است که امروز در بحث های پژوهشی ، به خصوص پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طرح های غیرهدفمند تحقیقاتی اجرا و عملیاتی شده است تا با عملی شدن هرچه بهتر این طرح ، همه تحقیقات در راستای حل مسائل و مشکلات کشور باشد .
بدیهی است که اجرایی شدن این طرح می تواند به هدفمندی فعالیت های سیستم آموزش عالی کشور به خصوص اقدامات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی منجر شود .
از آنجا که ما به دنبال حل مسائل و مشکلات جامعه و انجام تحقیقات و پژوهش های اثر گذار هستیم ، باید بخش اعظم فعالیت ها از طریق پژوهش های استاندارد و در قالب پایان نامه های تخصصی دانشجویان باشد که با کمک طرح جامعی چون پایش ، می توانیم به اهدافی که در نظر داریم ، برسیم .
تالیف پایان نامه ها با تکیه بر موضوعات سامانه پایش دانشگاه آزاد اسلامی قشم در دوره های تحصیلات تکمیلی فعالیت قابل توجهی دارد و ما امروز در استان هرمزگان با 28 رشته دکتری تخصصی و 44 رشته کارشناسی با افتخار در خدمت دانشجویان عزیز هستیم .
به دنبال این هستیم که پایان نامه هایی که در واحد ما تالیف می شوند ، به سمت شناسایی مسائل و موضوعات کلان جامعه ، خصوصا منطقه آزاد قشم هدایت شوند .
در این راستا نظام موضوعاتی که در طرح پایش از سوی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برای استان هرمزگان مطرح شده ، بیشتر به گردشگری و جذب توریست و مسائل و موضوعات مناطق آزاد معطوف شده که ما می توانیم در این راستا از همه توانایی های رشته های تخصصی و مهارتی خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم تا از رهگذر این اقدام ، پایان نامه ها را هم به سمت وسوی اهداف کلان پایش هدایت کنیم .
درحقیقت مهم ترین هدف ما این است که دانشجویان برای پایان نامه هایی که می خواهند درباره آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی کار کنند ، از نظام موضوعاتی که در سامانه پایش مطرح شده است ، موضوعات شان را انتخاب کنند ، چون قطعا این موضوعات در راستای نیازهای جامعه است و به صورت دقیق از سوی اعضای هیات علمی و کادر تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی مورد ارزیابی قرار گرفته است .
همچنین ما به دنبال ایجاد مکانیسمی هستیم که پایان نامه ها از حالت غیرکاربردی و کپی شده و غیرتخصصی خارج شوند و همه آنها به عنوان پایان نامه های استاندارد و قابل استفاده و کاربردی مورد بهره برداری لازم قرار گیرند .
حرکت به سمت دانشگاه های کارآفرین امروزه دانشگاه ها از حالت نسل اول و دوم خارج و به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم و درحقیقت دانشگاه های کارآفرین هدایت می شوند .
این دانشگاه ها نیازمند شناسایی مسائل و مشکلات جامعه و منطقه ای هستند که در آن حضور دارند .
درحقیقت اگر این اتفاق بیفتد ، هر دانشگاهی می تواند به مثابه یک دانشگاه کارآفرین باشد و پایان نامه ها و کارهای پژوهشی و سایر فعالیت های خود را در راستای حل مسائل جامعه و کشور با بهترین کیفیت پیش ببرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/09

از آنجا که استان هرمزگان ، به خصوص جزیره قشم فضای وسیعی را تحت عنوان سواحل دریایی داراست و البته باتوجه به اینکه در کنار خلیج فارس قرار دارد ، بخشی از اقدامات ما در بحث پایش می تواند در حوزه بررسی و حل مسائل دریا باشد تا با فعالیت های میان رشته ای بتوانیم مشکلات و مسائل این حوزه را مرتفع کنیم .
مثلا اگر رشته حقوق ما در دانشگاه فعال است ، می توانیم با فعالیت های بین رشته ای در بحث حقوق دریا یا مسائل مربوط به محیط زیست کار کنیم تا از این طریق به سمتی برویم که در حل مسائل منطقه خود تاثیر گذار باشیم .
اهمیت فعالیت های میان رشته ای بنده به سهم خود معتقدم بحث دریا و مسائل آن درحال حاضر از اهمیت بالایی برخوردار است .
آقای دکتر طهرانچی و سایر مدیران دانشگاه آزاد اسلامی هم بر این نظر هستند که استان هرمزگان در طرح پایش باید بیشتر تلاش خود را به حل مسائل حوزه دریا معطوف کند اما ذکر این نکته ضروری است که چون اکثر رشته های ما در دانشگاه آزاد اسلامی قشم در حوزه علوم انسانی است ، همان طور که قبلا اشاره کردم ، باید فعالیت های خود را با اقدامات میان رشته ای پیش ببریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/11/08
> هیات امناء صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم مبنای محاسبه اجاره بهاء نیمسال های دوم سراهای دانشجویی را از 150 روز به 135 روز کاهش داد .
> هیات امناء صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم مبنای محاسبه اجاره بهاء نیمسال های دوم سراهای دانشجویی را از 150 روز به 135 روز کاهش داد .
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد : با توجه به درخواست های متعدد دانشجویان و با توجه به رویکرد این صندوق در مساعدت به دانشجویان و حمایت از این قشر و کاهش هزینه های آن ها ، با تصویب هیات امناء صندوق ، مبنای محاسبه اجاره بهاء نیمسال های دوم سراهای دانشجویی از 150 روز به 135 روز کاهش یافت .
همچنین اجاره بهاء ترم تابستان که تاکنون با 50 درصد افزایش نسبت به مبلغ مصوب محاسبه شده است به صورت عادی محاسبه و دریافت می شود .
1
فهرست