وزارت علوم - مطبوعات 13 بهمن 97
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 13:5
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8795255 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8783947 روزنامه فرهیختگان
8783951 روزنامه فرهیختگان
8782455 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/12
> وزیر علوم : پیشرفت های کشور ثمره تلاش قشر فهیم و فرهیخته دانشگاهی است به گزارش روابط عمومی وزارت علوم منصور غلامی گفت : امروز کشور بر قله های افتخار ایستاده است که بسیاری از کشورهای جهان ، در حسرت رسیدن به آن هستند و دستاوردهای بزرگ علمی ، پزشکی ، فناوری و پیشرفت های عظیم ملی در بخش های نظامی و دفاعی و همچنین اکتشافات و اختراعات و از سوی دیگر توسعه زیرساخت ها و خدمت رسانی به حدود 80 میلیون نفر هم وطن معزز ، بخشی از موفقیت است .
> وزیر علوم : پیشرفت های کشور ثمره تلاش قشر فهیم و فرهیخته دانشگاهی است به گزارش روابط عمومی وزارت علوم منصور غلامی گفت : امروز کشور بر قله های افتخار ایستاده است که بسیاری از کشورهای جهان ، در حسرت رسیدن به آن هستند و دستاوردهای بزرگ علمی ، پزشکی ، فناوری و پیشرفت های عظیم ملی در بخش های نظامی و دفاعی و همچنین اکتشافات و اختراعات و از سوی دیگر توسعه زیرساخت ها و خدمت رسانی به حدود 80 میلیون نفر هم وطن معزز ، بخشی از موفقیت است .
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به عنوان بازوی پرتوان علم و فناوری کشور ، با بهره مندی از وجود اساتید ، عالمان ، دانشمندان ، پژوهشگران ، دانشجویان و همه دلباختگان عرصه دانش ، با جدیت و اهتمام ویژه ، به صورت شبانه روزی در حال فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای فعالیت این عزیزان و حمایت همه جانبه از دستاوردهای آنان و همچنین توسعه کمی و کیفی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها جهت اشاعه فرهنگ علم آموزی توأم با عمل است و از سوی دیگر ، با تمام قوا در حال خدمت رسانی به سایر بخش های کشور و پرورش نخبگان و صاحب نظران به منظور حضور در ارکان تصمیم ساز کشور می باشد؛ به طوری که امروز به جرأت می توان گفت که همه تصمیمات کشور حاصل و نتیجه نظرات دانشگاهیان است؛ همه پیشرفت های کشور ، دسترنج و ثمره تلاش آنان بوده و وجود این قشر فهیم و فرهیخته کشور را به فال نیک می گیریم .
دسترسی رایگان به نشریات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری دسترسی به کتاب های الکترونیکی ، مقالات ، نشریات و کنفرانس ها در پایگاه های اطلاعات علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری رایگان است .
به گزارش ایسنا ، دسترسی به کتاب های الکترونیکی ، مقالات علمی فارسی ، انگلیسی و عربی و نیز مقالات ، نشریات و کنفرانس ها در پایگاه های اطلاعات علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری از 12 تا 22 بهمن ماه 1397 رایگان است .
کاربران می توانند از طریق وبگاه این مرکز به آدرس https : //ricest .
ac .
ir داده های موردنیاز خود را دانلود و مطالعه کنند .
رونمایی از 3 طرح عمرانی در دانشگاه اصفهان رئیس دانشگاه اصفهان گفت : در ایام دهه فجر 3 ساختمان دانشکده های این دانشگاه رونمایی خواهند شد .
هوشنگ طالبی گفت : ساختمان دانشکده زیست شناسی و زمین شناسی دانشگاه اصفهان در مساحتی بالغ بر 10 هزار مترمربع رونمایی می شود .
وی افزود : همچنین ساختمان خیر سازی نیز در مساحتی بالغ بر 4 هزار مترمربع باهدف توسعه دانشکده مهندسی این دانشگاه نیز در ایام دهه فجر بازگشایی می شود .
رئیس دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد : ساختمان دانشکده علوم تربیتی این دانشگاه نیز در فضایی بالغ بر 14 هزار مترمربع در این ایام رونمایی می شود .
انتخاب استاد دانشگاه فردوسی به عنوان پژوهشگر برجسته جوان کشور استاد دانشگاه فردوسی به عنوان پژوهشگر برجسته جوان کشور انتخاب شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد ، دکتر احسان روحی گل خطمی ، دانشیار دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد ، از سوی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران به عنوان پژوهشگر جوان برجسته مهندسی مکانیک سال 97 انتخاب شد .
در مراسم نکوداشت پانزدهمین دوره روز مهندس و تجلیل از چهره های برگزیده مهندسی کشور که در پنج اسفندماه جاری در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار می شود از ایشان تقدیر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/12

لزوم همانندجویی رساله و پایان نامه در دانشگاه شهیدبهشتی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه شهید بهشتی ملزم به همانند جویی پروپوزال و رساله خود شدند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی ، در حال حاضر همانند جویی فقط برای پروپوزال تمام دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد انجام می شود و این دانشجویان بعد از تأییدیه گروه مربوطه نسبت به پروپوزال لازم است پروپوزال خود را در سامانه همانند جو ، همانند جویی کنند .
تمام دانشجویان مقطع دکتری بایست مطابق با ابلاغیه دانشگاه ، همانند جویی را برای پروپوزال و رساله خود انجام دهند .
بعد از طی این مرحله دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری ، لازم است پروپوزال و پایان نامه / رساله خود را در سامانه ملی ثبت پیشنهاده و پایان نامه ثبت کنند و کد رهگیری را در سامانه گلستان ثبت کنند .
افزایش برگزاری آزمون های الکترونیکی در دانشگاه پیام نور مدیرکل نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه پیام نور از افزایش برگزاری آزمون های الکترونیکی توسط این دانشگاه خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، مجید ضمانی با اشاره به اینکه ارزشیابی اساتید در سیستم گلستان توسط دانشجویان صورت می گیرد افزود : در آینده تدبیر جدیدی به ارزشیابی اساتید نیز اضافه خواهد شد .
وی با اشاره به برگزاری امتحانات به صورت آنلاین ادامه داد : اداره کل نظارت و ارزیابی دانشگاه پیام نور کیفیت آزمون های الکترونیکی را در این دانشگاه تضمین می کند و طبق تأکید رئیس دانشگاه پیام نور کشور ، آزمون های الکترونیکی افزایش پیدا خواهد کرد و اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد .
مدیرکل نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه پیام نور بابیان اینکه یکی از راه های ارتباطی با دانشگاه ، دفتر نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت است افزود : زیرساخت های آزمایشگاهی نیز تقویت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/13
> در جلسه 323 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور به ریاست دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد ، طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت بررسی شد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، در این جلسه ضمن ارائه گزارش طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، که منطبق با ماده 3 طرح آمایش آموزش عالی مصوب جلسه 776 شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است ، فعالیت های انجام شده در این خصوص ارائه شد .
برگزاری آموزش های الکترونیک حوزه پزشکی ، مأموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی ، تقسیم وظایف دانشگاه های علوم پزشکی براساس اولویت های نقشه جامع علمی کشور ، منطقه گرایی مأموریت های علوم پزشکی با مشارکت دانشگاه ها ، متناسب سازی مشکلات شایع پزشکی مناطق با مأموریت های واسپاری شده ، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای دانشجویان پزشکی خارجی ، بازنگری برنامه های آموزشی پزشکی متناسب با نیازهای روز ، بومی گزینی ، تأسیس مرکز ملی آموزش های مهارتی و حرفه ای ، توجه به مرجعیت علمی کشور ، مستندسازی و انتشار تجربیات پزشکی از مواردی بود که در این گزارش به آن پرداخته شد .
تحصیل 3000 دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور دکتر باقر لاریجانی در ادامه این گزارش با اشاره به سند آمایش آموزش عالی در کشور گفت : در حال حاضر حدود 3000 دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشغول به تحصیل بر اساس الگوی بین الملل آمایش آموزش عالی پزشکی هستند و در این زمینه از ظرفیت این دانشجویان در مناطق آمایشی هدف استفاده می شود .
وی افزود : بهترین راه پیش رو در حوزه آموزش عالی این است که فعالیت های دانشگاه ها مبتنی بر مأموریت های مشترک باشد؛ ضمن آنکه می توان با نگاه به رشته های میان رشته ای در تحول آموزش پزشکی کمک کرد .
25 درصد تولیدات دانش بنیان کشور در حوزه پزشکی است دکتر لاریجانی با تأکید بر قابلیت های آموزش پزشکی در استفاده از دروس میان رشته ای خاطرنشان کرد : حدود 25 درصد از تولیدات محصولات دانش بنیان کشور در حوزه پزشکی است و در حال حاضر ایجاد دانشکده های جدید براساس جمعیت مناطق ، تعداد بیمار و میزان اعضای هیئت علمی بررسی می شود .
اخلاق پزشکی در آمایش آموزش عالی حوزه پزشکی مورد توجه باشد دکتر طیبی ، رئیس جهاد دانشگاهی نیز طی سخنانی در این جلسه گفت : مقوله اخلاق پزشکی می تواند در سیاست های آمایش آموزش عالی حوزه پزشکی مورد توجه باشد و از ظرفیت پزشکان در گسترش اخلاق حرفه ای میان دانشجویان دانش پزشکی استفاده شود .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : در کنار توجه به مرجعیت علمی در منطقه و توجه به نیازهای ملی می توان به مرجعیت علمی بین المللی برای برخی رشته های علوم پزشکی هم توجه داشت .
از قابلیت های الگو بخشی پزشکان در جهت اهداف سند دانشگاه اسلامی استفاده شود حجت الاسلام والمسلمین رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در سخنانی اظهار کرد : در اجرایی سازی اهداف سند آمایش آموزش عالی می توان به ارتباط میان آموزش پزشکی و مباحث هویتی فرهنگی دانشجویان توجه داشت .
وی افزود : این امکان وجود دارد که با توجه به قابلیت های الگو بخشی پزشکان در جامعه در جهت اهداف سند دانشگاه اسلامی و تقویت ویژگی های فرهنگی و هویتی دانشجویان استفاده کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/13

حجت الاسلام و المسلمین رستمی در ادامه با اشاره به فعالیت سامانه آموزش مجازی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت : در این سامانه به عنوان گسترده ترین شبکه آموزشی کشور در حدود 880 هزار کاربر مشغول به فعالیت هستند که دوره های آن به عنوان مکمل دروس معارف استفاده شده است و می توان از ظرفیت و تجربه آن در سایر حوزه ها استفاده برد .
تحولات معطوف به علم در آمایش آموزش عالی مورد توجه باشد به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این جلسه دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : در صورتی که مشکلاتی در مسیر اجرایی سازی سیاست های آمایش وجود دارد ، شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند در کنار گزارش های پیش رو ، با تدوین قوانین مورد نیاز به رفع مشکلات این مسیر بپردازد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : در مقوله فناوری در جهان اتفاقات بزرگی در حال تحقق است که در مقوله آمایش آموزش عالی باید رویکرد تحولات معطوف به علم در آموزش عالی مورد توجه باشد .
دکتر عاملی در ادامه با اشاره به قابلیت های استفاده از آموزش الکترونیک گفت : پلتفرم دیجیتال سه خصیصه را داراست که می تواند ظرفیت آموزش را با تغییرات گسترده همراه کند .
وی افزود : مهمترین بازیافت خصیصه خوشه ای بودن در آموزش الکترونیک افزایش سرمایه ای است که در منابع اطلاعاتی و منابع انسانی تأثیر می گذارد و حتی در حوزه عملیات پزشکی از قبیل Teleradiology, Telepathology, Telehospital, Telepharmacy و … ظرفیت بزرگی را ایجاد کرده است .
دکتر عاملی ادامه داد : خصوصیت لایه ای بودن خصیصه دومی است که امکان طبقه بندی را به وجود می آورد .
وی افزود : یکپارچه نگری محیط به عنوان خصیصه سوم می تواند در استانداردسازی و متناسب سازی آموزش عالی مفید باشد که در راستای آن ظرفیت دانش یکپارچه قابلیت پیاده سازی پیدا می کند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر قابلیت های آموزش الکترونیک گفت : اگر با این رویکرد به آموزش توجه کنیم می توانیم در مقابل پزشکی جدید برنامه ریزی کنیم و در طرح آمایش می توان به این موضوع توجه کرد .
در ادامه جلسه موضوعات؛ ساماندهی هوشمند ارتقای اساتید دانشگاه ها ، توجه به توریسم سلامت با مشارکت و پشتیبانی دانشگاه ها و با همکاری کشورهای منطقه ، توجه به ابعاد فرهنگی دانشجویی طرح آمایش ، عدم غفلت از قابلیت های تعامل رودرروی اساتید و دانشجویان ، توجه به مباحث بین رشته ای در هم افزایی میان وزارت علوم و بهداشت ، توجه به توزیع و کنترل تعداد بیماران مراجعه کننده به پزشکان ، اصلاح فرهنگ تغذیه در سطح کشور با نگاه مشترک میان دستگاهی توسط اعضا مورد توجه و تاکید قرار گرفت .
در پایان وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تأکید کرد : فعالیت مشترک میان وزارت خانه های علوم و بهداشت و استفاده از تجربیات طرفین در مباحث بین رشته ای و فناوری ها می تواند مورد توجه باشد .
همچنین مقرر شد در جلسات آتی از فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه طرح آمایش آموزش عالی گزارشی ارائه شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/12
> به منظور افرایش مشارکت دانشگاهیان در روند تکمیل وارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت ، نشست مشترک شورای عالی الگو با وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار می شود .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، به منظور بهره مندی بیشتر از تخصص دانشگاهیان برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت و بررسی راهکارهای ورود بیشتر دانشگاهیان به عرصه اظهار نظر پیرامون الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت ، نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات فناوری و معاونان ایشان و تنی چند از رؤسای دانشگاه ها و اندیشکده های مرکز برگزار خواهد شد .
در این جلسه در نظر است تا نحوه مساعدت و همکاری وزارت علوم ، دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور برای بررسی و اظهار نظر پیرامون سند تدوین شده توسط مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد مداقه قرار گرفته و راههای اجرایی آن تعریف و موانع ورود دانشگاهیان برای اظهار نظر پیرامون محتوای الگو برطرف گردد .
به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، در طول مدت تدوین الگو بیش از 3000 نفر از استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از طریق عضویت در اندیشکده های مرکز ، شرکت در جلسات تخصصی و کنفرانس های هدفمند سالانه و ارائه مقاله تخصصی و تدوین تک نگاشت و بیش از 7000 دانشجو با شرکت در کنگره های پیشگامان پیشرفت و جلسات تخصصی با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت همکاری داشته اند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/12
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به مناسبت آغاز ایام الله دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی در پیامی ، قرار گرفتن ایران اسلامی ، پس از 40 سال تلاش ، مجاهدت ، صبوری ، مقاومت و صدالبته اعتقاد و خودباوری ، بر قله های افتخار را دسترنج و ثمره تلاش قشر فهیم و فرهیخته کشور توصیف کرد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در متن پیام دکتر منصور غلامی آمده است : به گواه تاریخ نویسان ، انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران یکی از خاص ترین و شاید تکرارناپذیرترین انقلاب هایی است که جهان به خود دیده است؛ انقلابی که از بطن یک جامعه و به خواست آنان و با هدایت و رهبری انسانی شجاع ، نستوه و آزاده شکل گرفته است .
انقلابی که باوجود فراز و نشیب ها از ابتدا تاکنون ، همواره با سربلندی و سرفرازی پله های توفیق را پشت سرنهاده و چشم اندازی روشن و آینده ای درخشان برای خود ، ترسیم نموده است .
آغاز این انقلاب توأم با از خود گذشتگی ، خودباوری و اعتقادات اسلامی مردم و اعتماد کامل ایشان به بنیان گذار کبیر انقلاب ، حضرت امام خمینی (ره) و تداوم آن نیز با اعتقاد و اعتماد مضاعف به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و اطاعت و فرمان پذیری از ایشان ، همراه بوده است .
امروز که به یُمن چهلمین سالروز پیروزی این انقلاب شکوهمند ، غرق در غرور و شادی هستیم و نگاهی گذرا به روزهای گذشته و دور می کنیم ، الحق و الانصاف که باید به همت ، پشتکار و تعصب انقلابیون و جوانان این مرزوبوم ، افتخار نمائیم چرا که جایگاه مستحکم و باعظمت امروز ایران اسلامی ، مدیون و مرهون همه کسانی است که با عشق و علاقه ای وافر و صرفاً با نیات الهی ، خیرخواهانه و وطن پرستانه ، روزها و شب های خویش را در راه پیشرفت میهن خویش سپری کردند؛ مدیون آنانی هستیم که در لحظات تلخ هجوم وحشیانه دشمنان به خاک مقدس ایران اسلامی ، سینه خویش را در مقابل سُرب داغ سپر نمودند تا ذره ای از خاک و مال و ناموس ایران ، به دست نااهلان نیفتد و بر لذایذ دنیوی چشمِ دل بسته و در راه رسیدن به والاترین و زیباترین جایگاه و هم نشینی با انبیا و اولیا الهی و نشستن بر خوان پرنعمت پروردگار خویش ، مصداق آیه شریفه وَلَاتَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فِی سبیلِ اللّهِ أَمواتاً بَلْ أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یرزقونَ ، شتاب نمودند .
امروز ایران اسلامی ، پس از 40 سال تلاش ، مجاهدت ، صبوری ، مقاومت و صدالبته اعتقاد و خودباوری ، بر قله های افتخار ایستاده است که بسیاری از کشورهای جهان ، در حسرت رسیدن به آن هستند و دستاوردهای بزرگ علمی ، پزشکی ، فناوری و پیشرفت های عظیم ملی در بخش های متخلف نظامی و دفاعی و همچنین اکتشافات و اختراعات و از سوی دیگر توسعه زیرساخت ها و خدمت رسانی به حدود 80 میلیون نفر هم وطن معزز ، صرفاً بخش کوچکی از توفیقاتی است که ایران پس از انقلاب اسلامی به خود دیده است .
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به عنوان بازوی پرتوان علم و فناوری کشور ، با بهره مندی از وجود اساتید ، عالمان ، دانشمندان ، پژوهشگران ، دانشجویان و همه دلباختگان عرصه دانش ، با جدیت و اهتمام ویژه ، به صورت شبانه روزی در حال فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای فعالیت این عزیزان و حمایت همه جانبه از دستاوردهای آنان و همچنین توسعه کمی و کیفی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها جهت اشاعه فرهنگ علم آموزی توأم با عمل است و از سوی دیگر ، با تمام قوا در حال خدمت رسانی به سایر بخش های کشور و پرورش نخبگان و صاحب نظران به منظور حضور در ارکان تصمیم ساز کشور می باشد؛ به طوری که امروز به جرأت می توان گفت که همه تصمیمات کشور حاصل و نتیجه نظرات دانشگاهیان است؛ همه پیشرفت های کشور ، دسترنج و ثمره تلاش آنان بوده و وجود این قشر فهیم و فرهیخته کشور را به فال نیک می گیریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/12

در پایان لازم می دانم به نمایندگی از جامعه بزرگ دانشگاهیان کشور ، در روزهای پرافتخار و غرورآفرین ایام الله دهه مبارک فجر ، یاد و خاطره همه شهدا ، امام شهدا ، شهدای عرصه علمی کشور ، دانشمندان و عالمان فقید و همه کسانی که در راه پیشرفت و اعتلای ایران اسلامی گام برداشته اند ، گرامی داشته و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و آغاز این دهه پرعظمت را خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ، مردم شهیدپرور ایران اسلامی و همه خدمتگزاران صدیق و خدوم ملت ، عرض تبریک و تهنیت داشت باشم .
امید آنکه در پرتو عنایات حضرت حق تعالی و منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ، توفیق خدمت داشته و شاهد سربلندی بیش ازپیش ایران اسلامی باشیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه نوآوران
1397/11/11
> تلاش آمریکا برای جلوگیری از چاپ مقالات اساتید ایرانی در مجلات بین المللی.
> تلاش آمریکا برای جلوگیری از چاپ مقالات اساتید ایرانی در مجلات بین المللی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : ایران هراسی نتوانسته بر پیشبرد اقدامات جامعه علمی کشور تاثیری بگذارد .
نوآوران آنلاین حسین سالارآملی (قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی) در گفتگو با خبرنگار ایلنا ، در پاسخ به این سوال که آیا تحریم ها بر تعاملات بین المللی دانشگاه ها تاثیرگذار بوده است؟ گفت : در این زمینه چند فاکتور هست که اهمیت دارد یکی این است که به هر حال جامعه علمی فناوری ما از ظرفیت ها و پتانسیل های قوی داخلی برخوردار است ، دوم اینکه ما در سطح علمی بین الملل شناخته شده ایم .
اگر به جوامع علمی دنیا دقت کنیم درمی یابیم که این جوامع علمی خیلی روشن تر از جوامع غیرعلمی هستند ، لذا آنها به ظرفیت ها و پتانسیل های علمی کشور ما اعتماد دارند .
وی ادامه داد : در مجموع ضربه پذیری جامعه علمی فناوری ما به نسبت بقیه بخش های داخل کشور بسیار کمتر است؛ یعنی ارتباطات ما در این زمینه هنوز در سطح معقول قرار دارد و هنوز دانشمندان و دانشگاه های بزرگ دنیا علاقه مند به تماس و ارتباط با ما هستند ، تا به حال که اینگونه بوده و همین نشان می دهد به دلیل وجود قدرت داخلی علمی ضربه پذیری ما کمتر است .
سالار آملی تاکید کرد : تا به حال ایران هراسی نتوانسته بر جامعه علمی ما اثر بگذارد .
به هر حال دانشگاه های دنیا جزو نخبگان جهان محسوب می شوند و اینها سطح فهم و ادراکشان بیشتر است و کمتر تحت تاثیر تبلیغات قرار می گیرند .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پاسخ به اینکه آیا اساتید ایرانی برای جذب و حضور در دانشگاه های خارجی با مشکلی مواجه نشده اند؟ گفت : اینکه کشورهای دیگر یا برخی سیاسیون بخواهند در کارها خلل ایجاد کنند شکی نیست و این کار را هم می کنند ، اما بحث اساسی این است که ما صدمه پذیری خیلی پایین تری از بخش های دیگر داریم .
آمریکا سعی می کند مقالات اساتید ما در ژورنال های بین المللی چاپ نشود و یا کتاب های اساتید ما به چاپ نرسد ، اما همان فهم و ادراکی که در سطح بین الملل وجود دارد باعث شده آمریکایی به نسبت بخش های دیگر جامعه در این حوزه ها خیلی موفق نشوند .
سالارآملی با اشاره به عدم پرداخت ارز دانشجویی و حمایت دولت از دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ارزی که به این دانشجویان تعلق می گیرد همان ارزی است که در صرافی های دولتی وجود دارد و از همین طریق برای آنها تامین می شود .
ارز دانشجویان که نزدیک ارز آزاد است و هر روز از سوی دولت اعلام می شود در اختیار دانشجویان قرار می گیرد .
ما بستری را فراهم کردیم تا اگر خانواده هایی از لحاظ ارزی متحمل فشار شده اند ، وارد کشور شوند و اینجا ادامه تحصیل دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1397/11/11
> مجتبی صدیقی ، رییس سازمان امور دانشجویان گفت : انتقال دانشجویانِ متقاضی انتقال به دانشگاه های داخل با شرایط خاص ، صرفا تا پایان امسال اجرا می شود و از سال آینده با این درخواست ها طبق آیین نامه پیشین برخورد می شود .
سازمان امور دانشجویان شهریور ماه امسال آیین نامه انتقال دانشجویان غیرپزشکی شاغل به تحصیل از دانشگاه های خارج به داخل کشور را اصلاح کرد .
> منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در این اصلاحیه دستور داده بود با متقاضیان انتقال به دانشگاه های داخل به علت نوسانات ارزی مساعدت بیشتری صورت گیرد .
تا پیش از دستور وزیر علوم ، براساس آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور به داخل ، دانشجویان با دو ترم تحصیل در دانشگاه های خارج مورد تایید این وزارتخانه می توانستند به داخل کشور بازگردند ، اما با اصلاح این آیین نامه ، وزیر علوم دستور داد به طور استثنا تا پایان امسال دانشجویان متقاضی تنها با یک ترم تحصیل در دانشگاه های خارج می توانند درخواست انتقال خود را ارسال کنند .
این درخواست برای تمام مقاطع تحصیلی عمومیت پیدا کرده و تسهیلات مذکور صرفا در سال 97 برای دانشجویانی اعلام شد که قبل از سال 97 در دانشگاه های خارج از کشور ثبت نام کرده باشند .
او تاکید کرد : استفاده از بخشنامه وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برای انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه های داخل تنها تا پایان امسال اعتبار دارد .
وی اظهار کرد : از سال آینده ، درخواست های انتقال دانشجویان به داخل به روال گذشته بازمی گردد و ملاک انتقال ، تحصیل دو ترم در دانشگاه های مورد تایید این وزارتخانه است .
ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/11
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت : «پیش از انقلاب 700 مقاله داشتیم ولی حالا به 54 هزار مقاله در آی اس آی رسیده ایم.
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت : «پیش از انقلاب 700 مقاله داشتیم ولی حالا به 54 هزار مقاله در آی اس آی رسیده ایم .
» به گزارش «فارس» ، مسعود برومند در چهل ونهمین گردهمایی معاونان پژوهشی واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی گفت : «پیش از انقلاب اسلامی تعداد دانشگاه ها محدود بود ، تنها در بعضی استان ها دانشگاه وجود داشت و دو یا سه پژوهشکده بیشتر نداشتیم ، تنها حدود 900 مقاله در سال برون داد فعالیت های پژوهشی بود و در حوزه فناوری هم تقریبا فعالیت خاصی نداشتیم و کارآفرینی به معنای امروز مطرح نبود و از مهندس و پزشک خارجی استفاده می کردیم .
» او ادامه داد : «پارک های علم و فناوری با 43 پارک و 195 مرکز رشد ، نزدیک به هشت هزار میلیارد تومان فروش داشته اند .
امروز فناوری ارتباطات تغییر کرده و باعث شده فاصله ها خیلی نزدیک شود؛ شکل صنعت هم تغییر کرده ، در صنعت هوایی و دریایی هم به همین صورت است ، صنایع سنگین تغییرات اساسی پیدا کرده اند .
» برومند ادامه داد : «امروز به دلیل توسعه صنایع و فناوری میزان سرمایه گذاری در این حوزه ها بیشتر شده است .
فناوری ها می توانند چهره دنیا را تغییر دهند ، باید منتظر باشیم تمام روش های تولید تغییر کند و آنچه به عنوان صنایع سنگین می شناسیم از چرخه اقتصادی جهان خارج شوند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/11
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از بررسی افزایش وام ویژه دکتری در سال 98 خبر داد و گفت : «اعتبار فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دانشجویان دکتری 23 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از بررسی افزایش وام ویژه دکتری در سال 98 خبر داد و گفت : «اعتبار فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دانشجویان دکتری 23 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت .
» مجتبی صدیقی در گفت وگو با «مهر» درباره اختصاص بودجه برای حمایت از دانشجویان دکتری در بودجه سال 98 گفت : «در بودجه سال 97 شرکت های سودده ، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت ، مکلف شدند ، حداقل 40 درصد از هزینه امور پژوهشی خود را به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و جهاد دانشگاهی و در قالب طرح (پروژه) های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل به مصرف برسانند .
» او افزود : «این بند از بودجه در سال جاری اجرایی شد و در بودجه سال 98 نیز تکرار شده و فقط قرار است سازوکار اجرایی آن در قانون بودجه کمی ساده تر شود .
اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم رشد محدودی در بودجه سال 98 داشته ، اما ما وام ویژه دکتری را در سال 98 خواهیم داشت ، همچنین منتظر هستیم اگر تغییری در کمیسیون تلفیق صورت گیرد در اعتبارات مربوطه آن هم لحاظ شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/11/10
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از بررسی افزایش وام ویژه دکتری در سال 98 خبر داد و گفت : اعتبار فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دانشجویان دکتری 23 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت .
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از بررسی افزایش وام ویژه دکتری در سال 98 خبر داد و گفت : اعتبار فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دانشجویان دکتری 23 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت .
مجتبی صدیقی درباره اختصاص بودجه برای حمایت از دانشجویان دکتری در بودجه سال 98 گفت : در بودجه سال 97 ، مطابق تبصره (9) بند (ط) قانون بودجه ، شرکت های سود ده ، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت ، مکلف شدند ، حداقل 40 درصد از هزینه امور پژوهشی خود را به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و جهاد دانشگاهی و در قالب طرح (پروژه)‎های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی غیر شاغل به مصرف برسانند .
وی بابیان اینکه بخشی از این اعتبارات به دانشجویان پژوهشگر دکتری اختصاص داده می شود ، افزود : این بند از بودجه در سال جاری اجرایی شد و در بودجه سال 98 نیز تکرار شده و فقط قرار است که سازگار اجرایی آن در قانون بودجه کمی ساده تر شود .
حمایت وزارت علوم از دانشجویان دکتری رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص حمایت هایی که وزارت علوم از دانشجویان دکتری دارد افزود : اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم رشد محدودی در بودجه سال 98 داشته ، اما ما وام ویژه دکتری را در سال 98 خواهیم داشت ، همچنین منتظر هستیم اگر تغییری در کمیسیون تلفیق صورت گیرد در اعتبارت مربوطه آن هم لحاظ شود .
صدیقی بهترین روش کمک به دانشجویان دکتری را افزایش اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان عنوان کرد و افزود : با افزایش بودجه صندوق ، می توانیم پرداخت بیشتری برای وام ویژه دکتری داشته باشیم .
وی افزود : در اولین جلسه هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در سال 98 امکان افزایش وام ویژه دکتری بررسی خواهد شد .
فرصت های کوتاه مدت دانشجویان دکتری رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : در بحث فرصت های کوتاه مدت دانشجویان دکتری هم اعتباری در ردیف بورس بودجه سال 98 پیش بینی شده که نسبت به سال 97 حدود 23 درصد رشد داشته که اگر سیاست های ارزی همین باشد که هست و تخصیص ریالی هم به موقع پرداخت شود ، امیدواریم که سال آینده در بحث فرصت های مطالعاتی روند معمولی داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/10
> ابلاغ اصلاحیه قانون ارتقای اعضای هیئت علمی به دانشگاه ها رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت : اصلاحیه قانون ارتقای اعضای هیئت علمی توسط مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شد .
> ابلاغ اصلاحیه قانون ارتقای اعضای هیئت علمی به دانشگاه ها رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت : اصلاحیه قانون ارتقای اعضای هیئت علمی توسط مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، سید حسن صدوق با اعلام این خبر گفت : قانون ارتقای اعضای هیئت علمی درگذشته بیشتر به داشتن مقاله و طرح های خارجی با درجه Q2 و Q1 می پرداخت اما بر اساس اصلاحیه جدید که از امسال نیز اجرایی می شود ، برای رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی یک یا دو مقاله خواسته می شود .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود : در خصوص اصلاح بند طرح های خارجی نیز وزارت علوم اصلاح بند طرح های خارجی را که یکی از موارد درخواستی برای اصلاح بود ، نپذیرفت ، اما در عمل این موضوع در بررسی پرونده ها مورد ملاحظه قرار خواهد گرفت .
تصویب شیوه نامه حضور اساتید دانشگاه در دوره های پسادکتری دانشگاه علامه شیوه نامه شرکت اعضای هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در دوره های پسادکتری توسط شورای بورس این دانشگاه به تصویب رسید .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی ، این شیوه نامه 5 دی ماه سال 97 در شورای بورس دانشگاه علامه طباطبایی به تصویب رسیده است .
هدف از تصویب این شیوه نامه ایجاد فرصت ارتقای علمی و آموزش مهارت های لازم تحقیقاتی در موضوعات خاص ، ارتقای سطح کیفی و کمی تولیدات علمی دانشگاه و نیز بهره گیری از توانمندسازی علمی پژوهشی استادان دانشگاه در راستای حل مشکلات جامعه و ارتقا اندوخته علمی پژوهشگران دیگر نهادها تهیه شد که با تصویب در شورای بورس دانشگاه قابلیت اجرا خواهد داشت .
اعضای هیئت علمی واجد شرایط دانشگاه علامه طباطبایی می توانند بر اساس ضوابط تعیین شده در دوره های پسادکتری خارج از کشور ثبت نام کنند .
همکاری علمی و دانشگاهی ایران و قبرس قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی قبرس را از اولویت های همکاری علمی ایران در منطقه دانست .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، پتروس ناکوزیس سفیر جمهوری قبرس در ایران با حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در محل مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دیدار کرد .
در این دیدار ، تقویت روابط مناسب و دیرینه دو کشور و تلاش برای توسعه و تقویت این همکاری ها مورد تاکید قرار گرفت .
وی با اذعان به سطح بالای استعدادها و ظرفیت های علمی و تحقیقاتی ایران ، تلاش دو کشور ایران و قبرس را برای تقویت روابط و تعاملات همه جانبه به ویژه ارتقای سطح همکاری های علمی و دانشگاهی را بسیار حائز اهمیت دانست .
در ادامه حسین سالار آملی ، همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی قبرس را از اولویت های همکاری علمی ایران در منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد با سفر وزیر آموزش و فرهنگ قبرس به کشورمان در ماه آینده ، شاهد فصل جدیدی از همکاری های علمی بین ایران و قبرس باشیم .
وزیر آموزش و فرهنگ قبرس در رأس هیاتی متشکل از روسای دانشگاه های این کشور ، اوایل اسفندماه 1397 به ایران سفر می کنند .
رئیس جذب اساتید وزارت علوم به سئوالات داوطلبان پاسخ می‏دهد رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم به مناسبت دهه مبارک فجر به سؤالات تلفنی داوطلبان جذب پاسخ می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/10

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به منظور رفاه حال همکاران در دهه فجر از ساعت 9 الی 12 به جای حضور در دفتر کار ، در کریدور ورودی وزارت علوم حضور می یابد .
همچنین شخصاً از طریق تلفن های پاسخگویی مستقر در این کریدور ، به صورت مستقیم به سؤالات تلفنی داوطلبان پاسخ می دهد .
ثبت بیش از 180 اختراع و دریافت 40 تأییدیه علمی اختراع مسئول مرجع منطقه ای مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از ثبت بیش از 180 اختراع و دریافت 40 تأییدیه علمی اختراع به همت دانشگاهیان دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه خبر داد .
به گزارش ایسنا ، داود معروفی با اعلام این خبر گفت : این اختراعات و تأییدیه های علمی توسط اعضای هیئت علمی و کارمندان دانشگاه سمنان در حوزه های مختلف مکانیک ، برق ، مواد ، عمران ، شیمی و با همکاری و حمایت پارک علم و فناوری و دانشگاه سمنان از سال 1385 صورت گرفته است .
وی افزود : پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با داشتن مجوز مرجع منطقه ای مالکیت فکری از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جزو مراکز معتبر دارای این مجوز در کشور است که نقش بسزایی در به ثبت رساندن اختراعات داخلی و بین المللی ، طرح صنعتی و علائم تجاری توسط واحدهای فناوری ، اعضای هیئت علمی و دانشجویان و کارآفرینان دارد .
معروفی از انجام سالانه 150 داوری ثبت اختراع در این مرکز برای عموم جامعه علمی کشور خبر داد و گفت : از سال 1392 تاکنون ارزشیابی بیش از 100 ثبت اختراع برای صدور تأییدیه علمی در این مرکز انجام شده است .
مسئول مرجع منطقه ای مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان خاطرنشان کرد : به منظور فرهنگ سازی و آشنایی صنعتگران ، نوآوران و دانشگاهیان با قوانین و روش های ثبت اختراع ، دوره ها و کارگاه های آموزشی متعدد ثبت اختراعات داخلی و بین المللی ، ثبت طرح صنعتی و علائم تجاری با مشارکت این مرجع در سطح دانشگاه و شهرستان سمنان برگزار شده است .
رئیس دانشگاه علامه ، عضو کمیته ملی آموزش عالی یونسکو شد وزیر علوم و رئیس کمیسیون ملی یونسکو در حکمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی را به عضویت در کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو منصوب کرد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی ، در حکم حسین سلیمی آمده است : «با توجه به سوابق و تجارب جنابعالی در حوزه آموزش عالی به موجب این حکم به عضویت کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو منصوب می شوید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
کسب و کار
1397/11/12
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از ابلاغ بخشنامه حفظ ایمنی سرویس های دانشجویی ، سلف سرویس ها ، خوابگاه ها ، ساختمان های دانشگاهی و غیره به منظور پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی در دانشگاه ها خبر داد .
> دکتر مجتبی صدیقی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به حساسیت وزارت علوم در زمینه ایمنی سرویس های دانشجویی و ساختمان های دانشگاه ها و ابلاغ بخشنامه ای در این زمینه ، افزود : اخیراً در قالب بخشنامه ای ضرورت حفظ موارد ایمنی را به تمامی دانشگاه ها ابلاغ کردیم که یکی از موارد این بخشنامه به سرویس های دانشجویان مربوط می شود که بر اساس آن دانشگاه ها موظف هستند ایمنی خودروها را از طریق معاینه فنی و سلامت راننده کنترل کنند .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم همچنین یادآور شد : البته در بخشنامه فوق توصیه های ایمنی فقط به موضوع سرویس های دانشجویی خلاصه نمی شود؛ در بخش های دیگر این بخشنامه ضرورت ایمنی تمامی بخش های دانشگاه نظیر خوابگاه های دانشجویی ، سلف سرویس ها ، آزمایشگاه ها ، کارگاه ها و حتی ساختمان های دانشگاهی مورد تاکید قرار گرفته است تا با رعایت این امر از بروز سانحه احتمالی پیشگیری کنیم .
وی در ادامه تصریح کرد : حساسیت توجه به ایمنی دانشگاه ها ، سرویس های دانشجویی و ساختمان ها بعد از وقوع سانحه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که بر اثر آن تعدادی از دانشجویان جان خود را از دست دادند ، از اهمیت زیادی برخوردار شد و بر این اساس مجدداً به دانشگاه ها تاکید کردیم توجه اساسی به این موضوع داشته باشند .
اگرچه همواره این موضوع مورد توجه وزارت علوم بود ، اما بخشنامه اخیر ما یادآوری و تاکید مجدد جهت مراقبت بیشتر برای ممانعت از سوانح احتمالی است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
بهار
1397/11/12
> گروه علم و فناوری : محققان دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد اصفهان با کمک روشی مبتنی بر هوش مصنوعی موفق به تشخیص نوعی بیماری چشمی ناشی از دیابت شدند .
> سید سعید آیت ، از محققان طرح و رئیس دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد در گفت وگویی ، اظهار کرد : شبکیه رنجوری یا رتینوپاتی (retinopathy) ، به اختلالاتی گفته می شود که به آسیب شبکیه چشم می انجامند .
شبکیه رنجوری دیابتی ، از انواع این بیماری و یکی از دلایل مهم فقدان بینایی در بزرگسالان است .
شبکیه ، محل تشکیل تصویر چشم و انتقال داده ها به مغز است؛ در نتیجه شبکیه رنجوری بسته به شدت آن می تواند موجب تاری دید و یا نابینایی شود .
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد با بیان اینکه این بیماری در مراحل ابتدایی ، نشانه های زیادی ندارد و ممکن است افراد مبتلا تنها با آغاز از دست دادن بینایی ، متوجه آن شوند ، اظهار کرد : تشخیص ابتدایی و درمان به موقع می تواند تفاوت چشمگیری در میزان بینایی بیماران ایجاد کند .
وی با تاکید بر اینکه این سیستم می تواند دستاورد بسیار خوبی در درمان بیماران باشد ، تصریح کرد : در این روش از تصاویر فوندوس شبکیه چشم استفاده می شود و با استفاده از هوش مصنوعی عروق شبکیه چشم بررسی و میزان آسیب به آنها ارزیابی می شود .
آیت با بیان این که این طرح در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد مائده تاجی دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی و رباتیک با عنوان تشخیص بیماری رتینوپاتی دیابت با استفاده از پردازش تصاویر فوندوس شبکیه و تکنیک های مورفولوژیک اجرایی شده است ، ادامه داد : در روش پیشنهادی ، از ترکیبی با هوش مصنوعی استفاده شد ، به طوری که بتواند به متخصصان چشم در فرآیند غربالگری رتینوپاتی دیابت کمک کند تا علائم این بیماری را سریع تر ، آسان تر و با هزینه کمتر تشخیص دهند .
وی افزود : نواحی مشخصی برای میکروآنوریسم ها ، با استفاده از ترکیبی از معیارها و عملگرهای مورفولوژیک تعیین و سپس برای افزایش پارامترهای مورد نظر ، با استفاده از ابزارهایی نظیر تجزیه و تحلیل مؤلفه اصلی و تبدیل رادون ، تشخیص میکروآنوریسم های واقعی انجام می شود .
وی ادامه داد : برای ارزیابی ، از پایگاه داده های بین المللی مطرح در این زمینه استفاده شده تا بتواند این دستاورد را به طور منصفانه مورد مقایسه قرار دهد .
آیت توضیح داد : این پایگاه داده با نام DiaRetDB1 شامل 89 تصویر است و تصاویر این پایگاه داده به وسیله متخصصان چشم پزشکی مورد بررسی قرار گرفته و نقاط مربوط به میکروآنوریسم ها به صورت دستی علامت گذاری شده است .
وی خاطرنشان کرد : این طرح می تواند کمک بسیار خوبی در تشخیص به موقع این بیماری داشته باشد و عوارض نابینایی ناشی از دیابت را با تشخیص به موقع تا حد قابل توجهی کاهش می دهد .
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد ، با اشاره به اینکه محققان استرالیایی در طرحی مشابه نیز همچنین روشی ارائه داده اند ، اظهار کرد : طرح پیاده شده در دانشگاه پیام نور نجف آباد کاملاً مشابه طرح محققان استرالیایی است ، با این تفاوت که در روش های تجزیه و تحلیل روش های متفاوتی استفاده شده است .
با این وجود در مقایسه دو روش نتایج برابر است و گاهی دقت داده های طرح ما بالاتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه کردستان
جوان
1397/11/12
> رییس بنیاد نخبگان کردستان با اشاره به بین المللی بودن دانشگاه کردستان ، آن را فرصتی برای توسعه صادرات علمی در کردستان عنوان کرد .
> به گزارش خبرگزاری جوان از سنندج ، رحمت صادقی در نشست تخصصی دفتر روابط بین الملل دانشگاه کردستان که در محل دانشکده علوم پایه برگزار شد ، اظهار کرد : دانشگاه نباید خود را از جامعه جدا بداند بلکه باید با توان و دانش علمی خود به دنبال جهت دهی به جامعه در ابعاد سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی باشد .
وی با بیان اینکه دانشگاه در توسعه استان نقش بسزایی می تواند داشته باشد ، افزود : در راستای بهره گیری از تجارب استان خوزستان که از برخی جهات شبیه استان کردستان است ، از معاون استاندار این استان که عضو هیات علمی دانشگاه نیز هست دعوت شده تا تجارب خود را در اختیار مسئولان استان قرار دهند .
صادقی مرزی بودن استان را فرصت مناسبی برای توسعه این منطقه عنوان کرد و تصریح کرد : مرزها از لحاظ فرهنگی و اقتصادی با ورود و خروج مسافران از این طریق می توانند به توسعه استان کمک کنند .
وی بین المللی بودن دانشگاه کردستان را نیز فرصتی برای استان کردستان نام برد و افزود : با توجه به اینکه فارغ التحصیلان استان کردستان به راحتی در دانشگاه های خارج از کشور بویژه در عراق جذب می شوند ، می توان این امر را توسعه داد و از آن به عنوان فرصتی برای توسعه صادرات علمی از استان کردستان بهره گرفت .
رییس دانشگاه کردستان نیز در این جلسه با اشاره به لزوم تلاش و همت جمعی در راستای توسعه استان ، اظهار کرد : توسعه فرآیندی درونزا است که برای تحقق بخشی آن باید در درون استان به جد خواستار توسعه باشیم و برای آن تلاش کنیم .
فردین اخلاقیان اذعان کرد : در مقابل تلاش و کوشش مدیران و مسئولان داخل استان ، دریافت کمک های دولتی محقق خواهد شد .
لازم به ذکر است در نشست اول با بررسی تجربه اشتغال و سرمایه گذاری استان خوزستان توسط یدالله مهرعلیزاده عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز برای مدیران استانی تشریح شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بجنورد
کسب و کار
1397/11/11
> رئیس دانشگاه بجنورد گفت : تحصیل 30 هزار دانشجو در دانشگاه های خراسان شمالی از دست آوردهای انقلاب اسلامی است .
> احمد محقر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، با اشاره به اینکه در استان قبل از انقلاب اسلامی آموزش عالی محدود به سرای تربیت معلم بوده است ، اظهار کرد : پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی در حال حاضر 30 هزار دانشجو و 600 عضو هیئت علمی در استان فعالیت می کنند که یکی از دستاوردهای بسیار مهم در حوزه آموزش عالی است .
محقر اضافه کرد : تربیت کادر مورد نیاز ادارات استان که مراکز آموزش عالی سهم قابل توجهی در این حوزه دارند از اهمیت بالایی برخوردار است .
به گفته وی حضور تمام کارکنان در ادارات از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و باید اهمیت این مسئله مورد توجه قرار بگیرد که هر مسئولی در هر سمتی مشغول به فعالیت است مدیون انقلاب اسلامی هستیم .
رئیس دانشگاه بجنورد در خصوص دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه عنوان کرد : چاپ 294 مقاله ، شرکت در 216 کنفرانس داخلی ، شرکت در هشت کنفرانس خارجی و چاپ 16 کتاب از دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/13
> کارگروه ترویج اخلاق حرفه ای در دانشگاه تهران با هدف ترویج ارزش ها و اخلاق حرفه ای ، طراحی راهکارهای ترویج اخلاق حرفه ای ، تدوین نظام نامه اخلاق حرفه ای دانشگاه تهران ، پایش و ارزیابی رعایت ضوابط اخلاق حرفه ای توسط دانشگاهیان ، ارائه الگو برای ترویج مسئولیت پذیری اخلاقی تشکیل می شود .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، زیست سالم و متعالی در سازمان نیاز همه انسان ها اعم از شاغلان و مراجعان است .
تبیین و ترویج راهکارهای دست یابی به این زیست سالم و متعالی وظیفه همه ارکان سازمان اعم از مدیران عالی و دیگر دست اندرکاران و همه کارکنان سازمان ها است .
یکی از عمده ترین دغدغه های مدیران کارآمد در سطوح مختلف ، چگونگی ایجاد بسترهای مناسب برای عوامل انسانی شاغل در تمام حرفه ها است تا آنها با حس مسئولیت و تعهد کامل به مسائل جامعه و حرفه خود بپردازند و اصول اخلاقی حاکم بر شغل و حرفه خود را رعایت کنند .
دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی ایران در برنامه سوم خود ترویج اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی را یکی از اهداف سه گانه برنامه قرار داده است .
در این راستا معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برای تحقق این هدف ، کارگروه ترویج اخلاق حرفه ای را با اهداف ، ساختار و وظایف زیر در دانشگاه تهران ایجاد می کند .
ترکیب این کارگروه شامل معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران (رئیس کارگروه)؛ مدیر کل برنامه ریزی و نظارت آموزشی؛ مدیر کل برنامه ریزی و نظارت پژوهشی؛ مدیر کل منابع انسانی دانشگاه؛ مدیر کل طرح و برنامه دانشگاه؛ مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه؛ معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری؛ مدیر گروه اخلاق حرفه ای دانشگاه؛ دو تن از اعضای هیئت علمی خبره در حوزه اخلاق حرفه ای به انتخاب معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه؛ یک تن از اعضای هیئت علمی متخصص به انتخاب معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه (دبیر کارگروه) می شود .
گفتنی است ، احکام اعضای کارگروه ترویج اخلاق حرفه ای توسط معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و برای مدت یک سال صادر خواهد شد .
این کارگروه وظیفه بررسی و تصویب برنامه ها و اقدامات در خصوص ترویج اخلاق حرفه ای در بین دانشگاهیان ، تدوین ضوابط و دستورالعمل های لازم برای ترویج اخلاق حرفه ای در حوزه های آموزش ، پژوهش و تکریم ارباب رجوع و ارزیابی و رصد وضعیت رعایت اخلاق حرفه ای در بین اعضای هیأت علمی ، کارکنان و دانشجویان را بر عهده خواهد داشت .
دبیرخانه ترویج اخلاق حرفه ای در اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مستقر است و امور اجرایی مربوط به کارگروه را پیگیری و انجام خواهد داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران ، از برنامه های پیشنهادی دبیرخانه کار گروه ترویج اخلاق حرفه ای می توان به برگزاری دومین همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار؛ تدوین آثار علمی با رویکرد اخلاق حرفه ای دانشگاهی با تمرکز بر آموزش ، پژوهش ، دانشجویی و کارمندی ، به صورت تألیف و ترجمه؛ معرفی چهره های شاخص اخلاق مدار به دانشگاهیان؛ برگزاری دوره های اخلاق حرفه ای در دانشکده ها و پردیس های دانشگاه تهران؛ تقویت و تکریم اخلاق از طریق استفاده از توان و تجربه پیشکسوتان دانشگاه؛ ارتباط با مراکز علمی داخلی و به خصوص دانشگاه های جهان در راستای تعامل مشترک در حوزه اخلاق علمی و دانشگاهی؛ تولید آثار فرهنگی و هنری فاخر در حوزه ترویج اخلاق حرفه ای و … اشاره کرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/11/10
> گروه جامعه : توکلی گفت : مهلت ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور 97 ، امروز چهارشنبه دهم بهمن ماه به پایان می رسد .
> حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور اظهار کرد : بر اساس مصوبه شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش؛ پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی در دو مرحله بهمن ماه 97 و مهر ماه 98 انجام می شود ، اطلاعیه و مدارک لازم برای پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی ورودی بهمن ماه 97 روی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور قرار گرفته است و مهلت ثبت نام در این مرحله امروز چهارشنبه 10 بهمن ماه 97 به پایان می رسد .
وی ادامه داد : در مرحله بهمن ماه 97 تعداد 8 هزار و 771 کد رشته محل وجود دارد که در این مرحله 390 هزار نفر می توانند در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی جذب شوند .
مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش ، ظرفیت پذیرش ورودی بهمن ماه امسال 390 هزار نفر است ، گفت : ثبت نام جهت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ورود بهمن ماه 97 از شنبه 29 دی ماه آغاز شد و تا پایان ساعت اداری امروز چهارشنبه 10 بهمن ماه 97 ادامه دارد و متقاضیان برای ثبت نام باید به مؤسسه یا مؤسسات آموزش عالی مراجعه کنند .
توکلی ادامه داد : بر اساس مصوبه مذکور تنها در صورتی که در کد رشته ای ظرفیت خالی باقی مانده باشد در ورودی مهر ماه 98 داوطلبان می توانند بر اساس سوابق تحصیلی اقدام به انتخاب کد رشته محل مورد علاقه خود کنند .
وی تأکید کرد : آن دسته از داوطلبانی که در آزمون سراسری 97 یا مرحله تکمیل ظرفیت در دوره نیمه متمرکز قبول شده اند ، می توانند در مرحله پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی اقدام کنند که در صورت قبولی اولیه ، قبولی قبلی این داوطلبان لغو می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/11/10
> اصلاحات کد رشته محل های دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای بهمن ماه سال 1397 اعلام شد .
> اصلاحات کد رشته محل های دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای بهمن ماه سال 1397 اعلام شد .
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، کد رشته محل های جدید به پذیرش در دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای بهمن ماه سال 1397 اضافه شد .
زمان ثبت نام پذیرش دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در بهمن ماه سال 1397 در سال 97 برای بار دوم تمدید شده است و داوطلبان تا شنبه 13 بهمن 97 فرصت دارند که با مراجعه به مراکز نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
اصلاحات برخی از کد رشته محل ها و مراکز آموزشی اصلاحات مربوط به برخی از کد رشته محل ها و مراکز آموزشی در اطلاعیه 10 بهمن ماه 97 منتشر شده است و متقاضیان می توانند ضمن مراجعه به اطلاعیه سازمان سنجش از رشته محل های جدید و اصلاحات مربوط به کد رشته محل های موسسات آموزشی مطلع شوند .
این کد رشته ها فقط ظرفیت خالی مانده مرحله تمدید پذیرش ثبت نام در مهرماه سال 1397 را در برمی گیرد و شامل رشته محل هایی که ظرفیت آن ها تکمیل شده ، نخواهد بود .
علاقه مندان به تحصیل در رشته های تحصیلی دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در بهمن ماه سال 1397 ، (اعم از داوطلبانی که در پذیرش دوره مهرماه و یا مرحله تمدید پذیرش تکمیل ظرفیت مهرماه ثبت نام کرده و یا نکرده اند) می توانند در این دوره شرکت کنند .
نکته مهم : تمامی متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم نظام جدید (فنی و حرفه ای ، کاردانش و نظری) و یا دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه چهارساله یا شش ساله دبیرستان و یا هنرستان حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 97باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/11/10
> نتایج صد و سی و چهارمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تو لیمو» منتشر شد .
> نتایج صد و سی و چهارمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تو لیمو» منتشر شد .
صد و سی و چهارمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته Tolimo : E A 2019 صبح روز پنجشنبه 27 دی 97 در شهر تهران به صورت کاغذی و الکترونیک برگزار شد .
نتایج آزمون بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www .
sanjesh .
org قرار گرفته است و داوطلبان می توانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل : شماره پرونده ، نام و نام خانوادگی ، سال تولد و شماره ملی نسبت به پرینت کارنامه خود اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/11
> با اعلام وام 30 میلیون تومانی ازدواج شاید خیلی ها تصور ازدواج را برای خود بازسازی کردند جالب است بدانید جدا از این وام ، روی وام ازدواج و مسکن دانشجویی نیز می توانید حساب کنید .
> در پایان این گزارش قرار نیست کسی ملزم به ازدواج شود یا ترس و دلهره «فکر» آن تصمیم ها را عوض کند .
این گزارش یک حساب و کتاب ساده اقتصادی و چند اطلاعات دست اول برای ازدواج در اختیار دانشجویان قرار می دهد؛ مساله ای که این روزها با توجه به اعلام اختصاص وام 30میلیون تومانی و شروع دور جدید ثبت نام ازدواج دانشجویی می تواند بهانه خوبی برای این سوژه باشد .
البته مساله ازدواج آن هم در دوره دانشجویی یکی از موضوعاتی است که همیشه در صدر حرف های روزمره دانشجویان است؛ حضور چهارمیلیون دانشجو آن هم در سنین جوانی در دانشگاه ها قطعا قابل توجه است و خود این آمار نشان از یک ظرفیت بالای ازدواج خواهد بود .
جالب اینجاست که حرف زدن درباره ازدواج این روزها با توجه به وضعیت اقتصادی کشور شاید کمی «ریسک»پذیر باشد ، چراکه فقط کافی است پای درددل دانشجویان بنشینیم تا چهره واقعی «ازدواج» از نگاه آنها مشاهده شود .
آمارهای رسمی نشان می دهد50 درصد از جوانان 18 تا 24 ساله کشور برای تحصیل به دانشگاه ها می روند که 85 درصد این جمعیت ، خودشان هزینه تحصیل را برعهده دارند و دولت فقط برای 15 درصد دانشجویان ، آموزش عالی رایگان در نظر گرفته است؛ 15 درصدی که هر روز کم و کمتر می شود .
اما چگونه می توان یک جوان را به ازدواج ترغیب کرد؟ اختصاص وام یکی از راه های انگیزشی برای این امر است؛ وامی که خیلی ها آن را متناسب با وضعیت اقتصادی کشور نمی دانند ، اما همین وام می تواند بخش ابتدایی از یک زندگی مشترک را آغاز کند .
پس اولین سوالی که برای یک دانشجو پیش می آید این است که دریافت وام چگونه ممکن است و تفاوت های وام ازدواج دانشجویی داخل و خارج از دانشگاه چگونه است؟ در ادامه به چهار نوع وامی که یک «دانشجو» می تواند دریافت کند ، اشاره شده است .
وام خارج از دانشگاه که طبق آخرین مصوبات مجلس 30 میلیون تومان است ، وام ازدواج دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم و وام ازدواج دانشگاه آزاد اسلامی سه وامی هستند که یک دانشجو می تواند حساب خاصی روی آن باز کند .
البته وام مسکن متاهلی نیز می تواند قابل توجه باشد .
ازدواج کنید یک ترم شهریه ندهید دانشگاه آزاد اسلامی یکی از دانشگاه هایی است که به دانشجویان خود وام ازدواج و وام مسکن متاهلی اختصاص داده است .
طبق اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی ، این وام از محل منابع صندوق رفاه و بیمه دانشجویان به دانشجویانی تعلق می گیرد که در زمان دانشجویی متأهل شده باشند .
همچنین این وام یک بار در طول تحصیل و جهت ازدواج اول پرداخت می شود و دانشجویان حداکثر یک سال پس از تاریخ عقدنامه فرصت دریافت آن را دارند .
بر این اساس وام قرض الحسنه ازدواج در این دانشگاه 15میلیون ریال با 20 قسط حین تحصیل بوده و وام مسکن متاهلی نیز مبلغ هفت میلیون ریال با کارمزد 5/2 درصد و تعداد اقساط 12ماهه است .
برای دریافت این وام نیازی به فرآیند طولانی نیست و روند اختصاص به این صورت است : 1 تکمیل کردن فرم درخواست توسط وام گیرنده ، 2 یک برگ کپی از پشت و روی کارت ملی وام گیرنده و ضامن ، 3 یک برگ گواهی اشتغال به کار ضامن از اداره کارگزینی (کارمند رسمی ، پیمانی) ، 4 یک برگ کپی از آخرین برگ واریز حقوق ماهیانه به حساب بانکی ضامن ، 5 یک برگ چک حقوقی بدون تاریخ از ضامن در وجه صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد موردنظر به مبلغ 18,000,000 ریال ، 6 انجام گواهی صحت امضای ضامن در یکی از دفترخانه های اسناد رسمی کشور ، 7 یک برگ کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه زوجین و 8 یک برگ کپی از صفحات دوم ، سوم ، چهارم و پنجم عقدنامه .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/11

در کنار اختصاص این وام ، دانشگاه آزاد اسلامی برنامه های خاصی را برای ازدواج دانشجویی در نظر گرفته است .
رضا نصیری ، مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگویی با «فرهیختگان» از برنامه های این دانشگاه برای دوره جدید ازدواج دانشجویی خبر می دهد .
او می گوید : «دانشجویانی که تاریخ عقد آنها بین سال 96 و 97 است ، می توانند به سایت «همسفر تا بهشت» سامانه ازدواج دانشجویی دانشگاهیان کشور مراجعه کنند ، ثبت نام اولیه را انجام دهند ، بعد از آن مدارک اولیه را به دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری تحویل دهند و بعد از تایید مجدد به سایت «همسفر تا بهشت» مراجعه و تاریخ های پیشنهادی خود را برای سفر انتخاب کنند .
» نصیری از برگزاری یک مراسم برای این دانشجویان خبر داد و گفت : «چندی پیش دکتر طهرانچی از معافیت شهریه دانشجویانی که در دوره کارشناسی اقدام به ازدواج کردند ، خبر داده بود که این مساله طی روزهای اخیر به واحدها ابلاغ شده است .
هر دانشجویی در هر ترمی ازدواج می کند ، شهریه همان ترم بخشیده می شود .
او چندی پیش نیز از ثبت نام 10 هزار نفر در جشن ازدواج دانشجویی خبر داده بود .
» وام خوب برای دانشجویان هسته ای شاید کمتر دانشجویی باشد که در طول دوره تحصیل خود با این صندوق سروکار نداشته است .
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در هر نیمسال انواع وام های دانشجویی خود را اعلام می کند که طی فرآیندی به دانشجویان متقاضی تخصیص می یابد .
به طور کلی این صندوق 24نوع وام دانشجویی به دانشجویان دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم از دانشگاه های سراسری گرفته تا پیام نور و آزاد اسلامی ارائه می دهد که وام تحصیلی ، تحصیلی ممتاز و نمونه ، مسکن ، ضروری ، ضروری خرید کتاب تخصصی ، ضروری ممتاز نمونه ، ضروری مبتکر ، ضروری قهرمان ورزشی ، ضروری روشندل ، حوادث غیرمترقبه ، ودیعه مسکن ودیعه مسکن دانشجویان متاهل غیرایرانی ، ودیعه مسکن مجردی ، تغذیه ، تحصیلی دانش هسته ای ، ضروری دانش هسته ای ، مسکن دانش هسته ای ، زیارت عتبات عالیات کشور عراق ، ازدواج ، شهریه دانشگاه های دولتی و پیام نور ، شهریه غیرانتفاعی ، شهریه دانشگاه آزاد اسلامی ، شهریه دانشگاه جامع علمی کاربردی و وام ویژه دکتری از مهم ترین آنها به شمار می رود .
در این میان وام ازدواج و مسکن متاهلی جزء وام هایی است که می تواند بخشی از هزینه های یک زوج دانشجو را تامین کند؛ گرچه این وام ها در حداقلی ترین خود هستند ، اما همین مقدار نیز شاید بتواند مقداری از خریدهای «دم دستی» را پوشش دهد .
براساس آمارهای اعلام شده در سال 96 ، 11 .
6 میلیارد و 700 میلیون تومان به تعداد پنج هزار و 843 نفر در قالب وام ازدواج پرداخت شده است و این وام در نیمسال جدید سال 97 طبق گفته مسئولان صندوق رفاه به 19 میلیارد و 300 میلیون تومان می رسد .
با یک حساب و کتاب ساده می توان دریافت اگر میزان وام دانشجویی برای هر نفر دو میلیون تومان باشد ، 9650 نفر می توانند از این وام در سال 97 استفاده کنند .
البته در ماجرای وام های مسکن نیز آمارها اعداد دیگری را نشان می دهند .
براساس گفته مسئولان وزارت علوم در بخش وام ودیعه مسکن متاهلی و کمک رهنی به دانشگاه ها ، سال گذشته 46 میلیارد و 100 میلیون تومان عملکرد مالی صورت گرفته و در سال 97 این مقدار به 59 میلیارد و200 میلیون تومان افزایش یافته است .
همچنین در گذشته در بحث وام مسکن تهران به دانشجویان متاهل هفت میلیون و 500 هزارتومان ارائه می شد که سال گذشته به 15 میلیون تومان افزایش یافته و در کلانشهرها 6 میلیون وام مسکن اختصاص داده شده بود که به 12میلیون تومان رسیده است .
در سایر شهرها چهار میلیون و 500 هزار تومان وام مسکن ارائه می شد که آن هم به 9میلیون تومان رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/11
> مطابق قانون باید یک درصد از اعتبارات هزینه ای دستگاه های اجرایی به امر پژوهش اختصاص یابد و مرکز آمار گزارش آن را منتشر کند؛ سرنوشت این بودجه 3 هزار میلیاردی نامعلوم است .
> اختصاص یک درصد اعتبارات دستگاه های اجرایی به امر پژوهش در سال های گذشته وجود داشت و موضوع تازه ای نیست ، اما این ماده واحده در سال 93 از قانون بودجه کشور حذف شد؛ حذفی که چندان دوام نیاورد و بعد از گذشت چندین ماه و در روزهای پایانی همان سال نه تنها دوباره به لایحه بودجه بازگشت ، بلکه این بار به عنوان یک قانون دائمی درآمد و دیگر جزئی از مقررات مالی دولت به شمار می رود؛ اما شاید بتوان اوج توجه به این بخش از اعتبارات دستگاه های اجرایی را به اوایل سال 94 مرتبط دانست ، سالی که برنامه ششم توسعه ابلاغ شد و براساس همین برنامه دستگاه های اجرایی به استثنای بخش امور خدمات عمومی و امور مسکن ، عمران شهری و روستایی از سوی نمایندگان مجلس موظف شدند یک درصد از اعتبارات خود را به امر پژوهش اختصاص دهند و در فروردین ماه همان سال با ابلاغ رئیس جمهور تخصیص یک درصد از اعتبارات تخصیص یافته هزینه ای برای امور پژوهشی و توسعه فناوری در فرآیند اجرا قرار گرفت .
البته در کنار ابلاغ این قانون ، قرار بود گزارش عملکرد دستگاه ها درباره نحوه اجرای آن نیز به شورای عالی عتف وزارت علوم ارسال شود و از آنجا به مجلس رفته و درنهایت نیز از سوی مرکز آمار ایران ذیل فصل انتشار عملکرد هزینه کرد تحقیق و توسعه به انتشار درآید؛ موضوعی که در عمل هیچ گاه محقق نشد و مشخص نیست در سال های آینده با توجه به اینکه این قانون جزء قوانین دائمی کشور شده ، تحقق پیدا کند یا خیر .
این مساله ما را بر آن داشت به سراغ مسئولان مرکز آمار کشور برویم و از آنها درباره چرایی عدم انتشار این اطلاعات بپرسیم؛ موضوعی که یکی از مسئولان این مرکز درباره آن به «فرهیختگان» گفت : «متاسفانه برخی دستگاه های اجرایی تاکنون آماری را در این خصوص به ما ارائه نداده اند که بتوانیم آن را منتشر کنیم .
» او ادامه داد : «البته سامانه سمات نیز که در این زمینه فعال شده مسئول انتشار آمار در این زمینه است ، اما اینکه تا به حال چنین کاری را انجام داده یا خیر ، اطلاعی نداریم .
» این مسئول مرکز آمار تصریح کرد : «ما نامه نگاری هایی نیز دراین باره با دستگاه هایی که باید آمار خود را ارائه می دادند ، انجام داده ایم ، اما تاکنون نتیجه ای نداشته است .
» در کنار صحبت های قابل تامل یکی از مسئولان مرکز آمار ، نگاهی به سامانه سمات که به منظور ثبت طرح های پژوهشی دستگاه های اجرایی ایجاد شده نیز اطلاعاتی از نحوه هزینه کرد دستگاه های اجرایی در بحث پژوهش ارائه نمی دهد ، سامانه ای که خودش را این طور معرفی می کند : «پورتال سمات متشکل از گروهی از برنامه ها و دیگر محتویات است که انواع مختلف داده ها را از منابع مختلف جمع آوری کرده و در یک مکان خاص به نام پورتال ارائه می دهد .
» اما در اصل هیچ خبری از ارائه آمار و ارقام نیست؛ به رغم اینکه در این سامانه و مرکز آمار هیچ نشانه ای از وضعیت پژوهش دستگاه های اجرایی به چشم نمی خورد ، اما با نگاهی به بودجه دستگاه های اجرایی که مشمول این قانون می شوند به نکات جالبی می رسید؛ رشد نزدیک به هزار میلیارد تومانی اعتباراتی که صرفا یک درصد از بودجه دستگاه های اجرایی مشمول این قانون را شامل می شود ، دستگاه هایی که ذیل جدول 6 لایحه بودجه تعریف می شوند و درصورتی که این اعتبارات در طول تنها چهار سال گذشته در محل درست خود هزینه می شدند ، طبیعتا بسیاری از مشکلات پژوهشی برطرف می شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/11

به عبارت دیگر ، در لایحه بودجه 98 تنها 300 هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه ای برای دستگاه های اجرایی در نظر گرفته شده ، البته این میزان بدون در نظر گرفتن اعتبارات بخش امور خدمات عمومی و امور مسکن ، عمران شهری و روستایی که ذیل فصل یک و 6 تعریف می شوند ، است که تنها یک درصد آن رقمی بالغ بر سه هزار میلیارد تومان می شود؛ بودجه ای که با توجه به شرایط اعتبارات پژوهشی دانشگاه ها اعتبار قابل توجهی محسوب می شود؛ البته این میزان برای سال جاری دوهزار و 293 میلیارد تومان است .
نکته جالب دیگر اینکه بودجه سال 97 نسبت به سال گذشته کاهش داشته ، چراکه در سال 96 ، دوهزار و 444 میلیارد تومان صرفا به بخش پژوهش دستگاه های اجرایی می رسد .
یکی از اصلی ترین مولفه ها در بحث اجرای فعالیت های پژوهشی ، عناصر اجرایی آن هستند؛ به عبارت دیگر ، اکثر پژوهش ها از سوی دانشجویان دکتری و اساتید این مقطع دانشگاهی صورت می گیرد ، چه فعالیت درون دانشگاه صورت بگیرد و چه قرار باشد دستگاه اجرایی اقدام به این کار کند باز نوک توجهات به این قشر از جامعه می رسد در حالی که بسیاری از پژوهشگران معتقدند از آنجاکه دستگاه های اجرایی موضوع پژوهش مورد نیاز خود را اعلام نمی کنند ، اما در مقابل پژوهشگر باید طرح خود را در این سامانه ثبت کند و به همین دلیل شاید طرح های بسیاری ، هیچ گاه مورد نیاز دستگاه ها به شمار نروند و باید روند این کار برعکس در نظر گرفته می شد .
عملا دانشجویان دکتری و اساتید نمی توانند از این پژوهش ها آن طور که باید استفاده کنند .
از سوی دیگر اگر نگاهی به آمار دانشجویان مقطع دکتری کل کشور داشته باشیم ، باید بگوییم در سال 97 به هر دانشجوی دکتری 15 میلیون و 775 هزار تومان بودجه برای انجام کارهای پژوهشی تعلق می گرفت ، بودجه ای که نه تنها به دست پژوهشگران کشور نرسید ، بلکه وضعیت هزینه کرد آن هم چندان مشخص نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/11
> بیستمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیات علمی (پیمانی و طرح سربازی) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از هفته آینده (15 بهمن ماه) آغاز می شود و به مدت دو هفته ادامه دارد.
> بیستمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیات علمی (پیمانی و طرح سربازی) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از هفته آینده (15 بهمن ماه) آغاز می شود و به مدت دو هفته ادامه دارد .
به گزارش «ایسنا» ، برنامه زمان بندی بیستمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیات علمی (پیمانی و طرح سربازی) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور مربوط به فراخوان بهمن 1397 اعلام شد؛ بر این اساس دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی از 19 دی ماه به مدت هشت روز فرصت داشتند نیاز خود را برای جذب هیات علمی جدید به وزارت علوم اعلام کنند .
پس از اعلام نیاز دانشگاه ها به جذب هیات علمی ، مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی از 29 دی تا 6 بهمن ماه به مدت هفت روز فرصت داشتند اعلام نیاز و تخصیص ظرفیت دانشگاه ها را بررسی کنند و پس از این فرآیند نیز دانشگاه ها مجددا تا 14 بهمن ماه یعنی به مدت هفت روز فرصت دارند ارزیابی مرکز نظارت را بررسی کرده و با درخواست خود تطبیق دهند .
مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم از هفته آینده ، 15 تا 30 بهمن 97 فراخوان جذب را اعلام کرده و متقاضیان جذب در این زمان می توانند نسبت به ثبت نام اقدام و دانشگاه ها از چهارم اسفند 97 تا 20 خردادماه 98 فرصت دارند به درخواست ها رسیدگی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/11/12
> طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان برای اولین بار از سوی وزارت علوم اجرا شد که بر اساس نتایج این طرح حدود 50 تا 60 درصد فارغ التحصیلان 87 دانشگاه در حال حاضر مشغول به کار هستند .
> طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان برای اولین بار از سوی وزارت علوم اجرا شد که بر اساس نتایج این طرح حدود 50 تا 60 درصد فارغ التحصیلان 87 دانشگاه در حال حاضر مشغول به کار هستند .
طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان برای اولین بار است که در کشور اجرایی شده و قرار است در سال های آینده با حضور دانشگاه های بیشتری انجام شود .
هدف رصد اشتغال دانش آموختگان محمد سعید سیف ، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم گفت : که هدف این وزارتخانه از اجرای طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی مقایسه دانشگاه ها با یکدیگر نیست بلکه هدف از اجرای این طرح برنامه ریزی و سیاست گذاری دقیق تر برای توسعه آموزش عالی است .
وی افزود : در سال جاری هدف این بود که طرح آغاز شود و امیدواریم در سال های آینده دانشگاه های بیشتری در این طرح مشارکت کنند .
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم خاطرنشان کرد : 87 دانشگاه کشور در این طرح شرکت کردند که بر اساس آمارهای موجود حدود 50 تا 60 درصد دانش آموختگان این دانشگاه ها شاغل هستند .
سیف تاکید کرد : در دانشگاه هایی که در طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان شرکت کردند ، ارتباط خوبی میان فارغ التحصیلان و بدنه دانشگاه ایجاد شده است .
وی گفت : دانشگاه ها پس از شناسایی فارغ التحصیلان خود می توانند از آن ها در امور مختلف ، کمک فکری دریافت کنند و همچنین موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه نیز افزایش می یابد .
سیف اظهار داشت : بخش زیادی از بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی مربوط به دانشگاه های کوچک و غیردولتی هستند که این دانشگاه ها در طرح وزارت علوم مشارکت نداشتند .
وی خاطرنشان کرد : با رصد اشتغال فارغ التحصیلان ، دانشگاه ها می توانند برای رشته های خود برنامه ریزی کنند به این نحو که اگر اشتغال فارغ التحصیلان یک رشته پایین باشد دانشگاه ها می توانند پذیرش در آن رشته را کاهش و یا به دانشجویان مهارت های شغلی آموزش دهند .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم تأکید کرد : وزارت علوم برنامه دارد هرساله این طرح را اجرا و نتایج آن را اعلام کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/11
> مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار معاونت علمی از همکاری شرکت های حوزه نفت و گاز ، فناوری اطلاعات و پلیمر ایرانی با آفریقا جنوبی در آینده نزدیک خبر داد .
> روح الله استیری با بیان اینکه تاکنون اقداماتی در راستای توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان با تمرکز بر حوزه افریقا توسط معاونت امور بین الملل معاونت علمی و فناوری انجام شده است ، گفت : افریقای جنوبی پیشرفته ترین کشور از نظر اقتصادی است .
اخیرا معاون علمی و فناوری به درخواست وزیرعلوم و فناوری افریقا در دومین سفر خود با 47 شرکت دانش بنیان به افریقا سفر کرد .
در این دیدارها ، 100 شرکت افریقایی نیز حضور داشتند .
همچنین سرمایه گذاران و مدیران شرکت های بزرگ افریقایی نیز در این مراسم با شرکت های دانش بنیان ایرانی دیدار و گفتگو کردند .
به گفته وی ، هدف از این دیدارها تنها ، جذب سرمایه نبود و بحث تجاری سازی ، فروش محصول و فروش تکنولوژی نیز مطرح بود .
معمولا در این جلسات هر نوع مذاکره ای انجام می شود و در ادامه آن چندین تفاهم نامه منعقد شده است .
وی افزود : این سفرها بستری برای مذاکره شرکت های بین دو کشور است که ممکن است به همکاری بیانجامد یا خیر؛ تفاهم بین شرکت ها حالت محرمانه دارد و شرکت هایی که مایل هستند از توافقات خود به معاونت علمی خبر می دهند .
وی با اشاره به حوزه شرکت های دانش بنیانی که به افریقا به منظور مشارکت و همکاری رفته بودند ، اظهارداشت : شرکت های حوزه نفت و گاز ، فناوری اطلاعات و پلیمر شرکتهایی بودند که برای دومین سری از سفرها به افریقا رفتند؛ بار اول شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی و سلامت برای همکاری با شرکت های افریقایی به این کشور سفر کردند؛ البته که این پروسه در حال تکمیل است و شرکت های حوزه های دیگر نیز به این سفرها خواهند رفت .
استیری با بیان اینکه افریقایی ها استقبال خوبی از شرکت های دانش بنیان ایرانی کرده اند ، گفت : البته نتیجه این همکاری ها چندین ماه دیگر مشخص می شود .
مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد : نتیجه این سفرها معمولا خود را در عدد صادراتی نشان خواهد داد که این آمار را گمرگ جمهوری اسلامی ایران می دهد؛ اگر آمار صادارت شرکت های دانش بنیان افزایش یابد بدان معناست که این کار درست است؛ اما اگر تغییر نکند یا کاهش یابد خلائی وجود دارد که باید در راستای رفع آن برآییم؛ همچنین شرایط کشور ، سیاستگذاری ها و در این مسیر تاثیر گذارند .
وی خاطرنشان کرد : سازمان صنایع کوچک ، وزارت علوم ، پارک های علم و فناوری ، معاونت علمی و فناوری و در این مسیر تاثیر گذار هستند .
وی با اشاره به یادداشت تفاهم بین شرکت های ایرانی و افریقایی گفت : طی اعلام شرکت های حاضر در افریقا تاکنون 10 یادداشت تفاهم نامه منعقد شده که به صورت رسمی به معاونت علمی اعلام شده است اما برخی شرکت ها هم هستند که هنوز اعلام رسمی نکرده اند .
وی تاکید کرد : از آخر سال 1395 تا کنون 15 نشست تجاری با کشورهای اتریش ، مجارستان ، اسپانیا ، اتیوپی ، گرجستان ، قرقیزستان ، شرق ، افریقا ، هند ، چین ، سنگال ، اروگوئه ، شیلی ، بولیوی ، افریقای جنوبی در راستای ایجاد بسترهایی برای همکاری های بین کشورها برگزار شده است .
استری با تاکید بر اینکه شرایط سیاسی ، اقتصادی و شرایط بانکی کنونی به توسعه تجارت کشورها لطمه می زند ، افزود : در حال حاضر شرکت ها مشکل نقل و انتقال پول ، افتتاح حساب بانکی ، ثبت شرکت دارند؛ به نظر می رسد برای صادرات هر چه بیشتر شرکت های دانش بنیان ، فضای بین المللی برای کسب و کار شرکت ها بهتر شود .
1
فهرست