وزارت علوم - مطبوعات 17 بهمن 97
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 12:57
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8852098 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
8851157 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
اعتماد
1397/11/17
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شروع انقلاب اسلامی ، پیروزی و استمرار آن بر پایه سرمایه های گرانقدری همچون شهدا و ایثارگران فراهم و برپا شده است ، تاکید کرد : آثار این سرمایه معنوی با توطئه های دشمن از بین نمی رود و این مهم ترین جوهره انقلاب است .
> منصور غلامی در دیدار با کارکنان این وزارت ، ضمن تبریک ایام دهه فجر و گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت : چهل سالگی انقلاب اسلامی مرحله خاصی از دوران تحول ، تغییر ، رشد و توسعه است و طبعا ویژگی های خاص خود را دارد و با توجه به آنچه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون رخ داد و بخصوص بدعهدی های اخیر صورت گرفته ، نکات مهمی وجود دارد که این روزها در مجامع مختلف به آن اشاره می شود .
وی با بیان اینکه مادامی که مردم پای دستاوردهای انقلاب ایستاده اند ، هیچ حادثه ای نمی تواند خللی در ادامه حضور نظام اسلامی و پیشرفت امور وارد کند ، اظهار داشت : شروع انقلاب اسلامی ، پیروزی و استمرار آن بر پایه سرمایه های گرانقدر انقلاب از جمله خون شهدا و ایثار ایثارگران فراهم و برپا شده و این سرمایه معنوی تاثیرگذاری است که آثار آن با توطئه های دشمنان از بین رفتنی نیست و این مهم ترین جوهره انقلاب است .
وزیر علوم با تاکید بر اینکه همچنان تلاش و حضور در صحنه برای اعتلای نظام جمهوری اسلامی نیاز است و علاقه مندان به این کشور وظیفه دارند تا اجازه ندهند این سرمایه دچار سستی شود ، تصریح کرد : مجموعه وزارت علوم وظیفه پشتیبانی را برعهده دارد .
در واقع ما در این مجموعه هم به عنوان فردی مسلمان و هم به عنوان معتقدان به این نظام ، وظیفه پشتیبانی از هر حرکت علمی ای که در کشور اتفاق می افتد را داریم .
غلامی با بیان اینکه مجموعه وزارت علوم بخشی از جمعیت تلاشگر در اعتلای نام کشور در حوزه علوم و فناوری است و از محققان ، اساتید دانشگاه ها و مسوولان اجرایی در مراکز علمی حمایت می کند ، خاطرنشان کرد : ما در صواب و حسن عملکردهای علمی کشور شریک هستیم و در صورت کوتاهی نیز مسوول خواهیم بود .
وی با اشاره به اینکه ممکن است در مجموعه ها ، نام بسیاری از افراد موثر در پشتیبانی کمتر برده شود ، ابراز داشت : این افراد نباید انگیزه خود را از دست دهند ، زیرا ارزش کار این است که بدون تبلیغ و خودنمایی ارایه شود .
هر چند مسوولان در دانشگاه ها و مراکز علمی و مدیران نسبت به اثرگذاری این افراد آگاهی کامل دارند اما به طور کلی باید تمرکز روی محصول و نتایج کارها باشد .
وزیر علوم ضمن تشکر از زحمات تلاشگران عرصه علم و فناوری بیان کرد : فعالیت های مجموعه وزارت علوم به عنوان بخشی از جمعیت علاقه مندان به نظام اسلامی است که به عنوان وظیفه انجام می شود ، البته باید آمادگی کار بیشتر با نیت خیر را نیز برای ارتقای امور داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/16
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوال نماینده مردم داراب در مجلس عنوان کرد : میزان وام دانشجویی برای دانشجویان دوره دکتری از 800 میلیون تومان به 220 میلیارد تومان در صندوق رفاه دانشجویی ارتقا پیدا کرده و امروز ماهانه 700 هزار تومان وام به دانشجویان مقطع دکتری پرداخت می شود .
> وزیر علوم : کمیسیون تلفیق اجازه کاهش اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان را ندهد وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوال نماینده مردم داراب در مجلس عنوان کرد : میزان وام دانشجویی برای دانشجویان دوره دکتری از 800 میلیون تومان به 220 میلیارد تومان در صندوق رفاه دانشجویی ارتقا پیدا کرده و امروز ماهانه 700 هزار تومان وام به دانشجویان مقطع دکتری پرداخت می شود .
منصور غلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه ، 16 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان سوال رضا انصاری از خود درخصوص رفاه و اشتغال دانشجویان دکتری اظهار کرد : دانشجویان مقطع دکتری بخش مهمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کشور هستند که در کنار موضوع تحصیل آنها به عنوان حمایت از دانشجویان در این مقطع خدماتی به آنها نیز ارائه می شود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یادآور شد : در کنار تحصیلات مطلوب ، در بحث رفاهیات دانشجویان دکتری بعضاً درخواست هایی از جانب دانشجویان وجود دارد که مورد تاکید ما نیز هست ، از جمله آنها در اختیار گذاشتن خوابگاه های دانشجویی و تامین بخشی از هزینه های آنهاست .
در حال حاضر به هر دانشجوی دکتری ماهیانه 700 هزار تومان وام پرداخت می شود که در مقایسه با 5 سال گذشته این رقم ارتقا پیدا کرده است .
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 21 نوع وام به دانشجویان دوره دکتری پرداخت می شود ، افزود : برای مثال مبلغ 3 میلیون تومان وام ضروری ، مبلغ 5 میلیون تومان وام ودیعه مسکن و در کنار آن وام های مختلف برای تامین هزینه های زندگی برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته شده است .
غلامی تصریح کرد : برای دانشجویان دکتری دامپزشکی نیز مانند دانشجویان پزشکی ، پرداخت هزینه در دوره انترنی صورت می گیرد که این مسئله نیز براساس مصوبات قانونی انجام می شود .
این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه صندوق رفاه دانشجویان را به طور ویژه برای اختصاص وام های دکتری در نظر گرفتیم ، گفت : در سال جاری مبلغ 220 میلیارد تومان برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته شد تا بتوانیم مبلغ وام ماهانه 700 هزار تومان به دانشجویان را پوشش دهیم .
افزون بر این وام ضروری و ودیعه مسکن بسته به وسعت و گرانی مسکن در هر شهر از 9 میلیون تا 15 میلیون تومان به دانشجو اختصاص می یابد .
همچنین موقع توقف برای بازپس گیری برای مبلغ وام نیز دو سال پس از اتمام تحصیلات در نظر گرفته شده است .
کمیسیون تلفیق اجازه کاهش اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان را ندهد وی ادامه داد : همچنین برای دانشجویان نخبه نیز 25 میلیون تومان به عنوان ودیعه مسکن پرداخت می شود و این نشان می دهد مواردی که برای رفاهیات دانشجویان در نظر گرفته شده ، در حد توان است ، اما ممکن است امروز در جامعه به خصوص برای دانشجویان متاهل بیشتر باشد و به همین دلیل در لایحه بودجه درخواستی که برای تقویت صندوق رفاه داده شده بود ، متاسفانه کاهش یافت ، اما امیدواریم نمایندگان به ویژه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه اجازه کاهش اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان را ندهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/16

وزارت علوم مسئولیتی برای اشتغال دانشجویان تحصیلات تکمیلی ندارد غلامی درباره موضوع اشتغال دانشجویان دکتری نیز گفت : در ماموریت های تعریف شده برای وزارت علوم برای اشتغال دانشجویان تحصیلات تکمیلی مسئولیت خاص و مستقیمی دیده نشده است ، اما اینکه ما در رابطه با آموزش دانشجویان برنامه ریزی کنیم که به سمت تاثیرگذاری بیشتر در جامعه حرکت کنند ، این اقدام انجام شده است .
این عضو هیات دولت دوازدهم بیان کرد : برای نمونه سرفصل دروس دوره دکتری مورد بازنگری جدی قرار گرفته و حتی برخی رشته هایی که زمینه اشتغال برای آنها در بیرون از دانشگاه وجود ندارد ، کم یا حذف شده اند .
وی افزود : همچنین برای توسعه اشتغال مبتنی بر فناوری نیز اقدامات بسیار مهمی صورت گرفته و مراکز رشدی در دانشگاه ها در کنار پارک های علم و فناوری در وزارت علوم تعریف شده و در حال حاضر بالغ بر 190 مرکز رشد علم و فناوری مربوط به رشته های فنی و کشاورزی داریم .
همچنین 43 پارک علم و فناوری نیز در این حوزه پیش بینی شده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به کمک مجلس برای تقوی پارک های علم و فناوری تاکید کرد : این مراکز رشد و پارک های علم و فناوری هستند که از دل آنها شرکت های دانش بنیان به وجود می آیند و این شرکت ها را تحت پوشش خود دارند .
عموم افرادی که در این مراکز فعالیت می کنند دارای تحصیلات تکمیلی و دکتری هستند .
این بخش فقط یک پنجم بودجه ای که برای حوزه های اشتغال در سایر امور هزینه می شود را نیاز دارد .
این عضو کابینه دولت دوازدهم بیان کرد : همچنین قرارداد فرصت مطالعاتی دانشجویان نیز منعقد شده و بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در صنعت اجازه فرصت مطالعاتی دارند و این مسئله ارتباط بین صنعت و دانشگاه را به خوبی برقرار می کند .
در کنار این مسئله برای اساتید نیز فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شده که وقتی استادی در صنعت مشغول به کار شود ، دانشجویان خود را نیز به این سمت سوق می دهد .
غلامی گفت : طرح سربازی دانشجویان مقاطع دکتری و ارشد در صنعت نیز یکی از مواردی است که با ستاد کل نیروهای مسلح هماهنگ شده و پس از گذراندن حضور 2 سال دوره سربازی در صنعت ، دانشجو حضور مثمرثمرتری در این عرصه خواهد داشت .
صنعت و بخش اقتصادی پذیرای فارغ التحصیلان دانشگاهی باشند وی با بیان اینکه تلاش وزارت علوم در حوزه تحصیلات تکمیلی به منظور اشتغال دانشجویان ، یک تلاش همه جانبه و گسترده بوده است ، افزود : صنعت و بخش اقتصادی ما نیز باید این ظرفیت را در خود ایجاد کند که پذیرای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی باشد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ادامه داد : صندوق شکوفایی و نوآوری نیز با تلاشی که در یک سال گذشته صورت گرفت ، به منظور حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها بسیار مفید بوده و امیدواریم این تلاش ها توسعه یابد .
غلامی یادآور شد : برنامه هایی که وزارت علوم طی یک سال گذشته آغاز کرده ، اثرات بسیار خوبی در حوزه صنعت و اقتصادی خواهد داشت که این اثرات مثبت تا پایان دوره دولت خود را نشان خواهد داد .
/ کلمات کلیدی : مجلس شورای اسلامی منصور غلامی سوال از وزیر دانشجویان دکتری وام دانشجویی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/17
> دنیای اقتصاد : علی مطهری ، نایب رئیس مجلس در گفت وگو با اعتمادآنلاین ، با تاکید بر لزوم اصلاح قانون اساسی گفت : با توجه به تجربه ای که از سال 68 یعنی زمان بازنگری در قانون اساسی تا به امروز داشته ایم ، به این نتیجه رسیده ایم که در موادی از قانون اساسی کاستی هایی وجود دارد که باید اصلاح شود .
> نظر مطهری درباره لزوم اصلاح قانون اساسی دنیای اقتصاد : علی مطهری ، نایب رئیس مجلس در گفت وگو با اعتمادآنلاین ، با تاکید بر لزوم اصلاح قانون اساسی گفت : با توجه به تجربه ای که از سال 68 یعنی زمان بازنگری در قانون اساسی تا به امروز داشته ایم ، به این نتیجه رسیده ایم که در موادی از قانون اساسی کاستی هایی وجود دارد که باید اصلاح شود .
او ادامه داد : برای مثال رابطه ای که امروز میان مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس وجود دارد ، باید کاملا روشن شود .
اگر نیازمند مجلسی مانند مجلس سنا هستیم این تغییر باید در قانون اساسی داده شود .
این نماینده مجلس تاکید کرد : در ساز و کار انتخابات مجلس خبرگان باید اصلاحاتی انجام شود .
البته موارد دیگری هم برای تغییر در قانون اساسی وجود دارد .
راه اصلاح در قانون اساسی باز است و می توان این اقدام را انجام داد .
کارت زرد مجلس به وزیر علوم در خبری دیگر از مجلس منصور غلامی وزیر علوم ، دیروز به مجلس رفت تا به دو سوال نمایندگان پاسخ دهد اما در نهایت ، مجلسی ها پاسخ او به یکی از سوالات را که ساماندهی دانشجویان دوره دکترا مطرح شده بود قانع کننده ندانستند و در عین حال از پاسخ های او به سوال رتبه جهانی دانشگاه های کشور قانع شدند .
غلامی در پاسخ به سوال رضا انصاری نماینده داراب درباره برنامه های این وزارتخانه برای ساماندهی دانشجویان دوره دکترا با بیان اینکه تلاش ما ارائه تسهیلات مطلوب در بخش رفاهی همچون تامین خوابگاه و هزینه های زندگی است ، گفت : 21 نوع وام مختلف برای دانشجویان از جمله وام ضروری سه میلیون تومانی برای دانشجویان دکترا ، وام ودیعه مسکن و وام هایی برای تامین هزینه زندگی آنها در نظر گرفته شده است .
همچنین برای دانشجویان پزشکی و دامپزشکی هزینه در دوره انترنی پرداخت می شود اینها همه نشان از عزم ما برای حمایت از این دانشجویان دارد .
او با اشاره به اختصاص وام های دوره دکترا در صندوق رفاه دانشجویان گفت : 220 میلیارد تومان برای دانشجویان دکترا در نظر گرفته شد تا بتوانیم وام ماهانه 700 هزار تومان بدهیم .
همچنین وام ضروری و ودیعه مسکن نیز بر اساس وسعت و گرانی مسکن در هر شهر از 9 تا 15 میلیون تومان به دانشجویان دکترا داده می شود .
بازپس گیری مبلغ وام نیز دو سال پس از اتمام تحصیلات است .
به گفته غلامی ، برای دانشجویان نخبه 25 میلیون تومان به عنوان ودیعه مسکن پرداخت می شود؛ مبلغی که با توجه به شرایط امروز جامعه ممکن است برای دانشجویان متأهل کم باشد که ما از مجلس درخواست توجه به این موارد در بودجه 98 را داریم .
تدوین طرح تشکیل کمیسیون زنان و خانواده در مجلس در خبری دیگر از پارلمان ، دیروز سیده فاطمه حسینی نماینده تهران در مجلس از تدوین طرحی خبر داد که در صورت تصویب در صحن علنی پارلمان ، کمیسیون زنان و خانواده در مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود .
حسینی در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد : تجربه نشان می دهد برای پاسخگویی مناسب به مشکلات ، مطالبات و اولویت های حوزه زنان و خانواده وجود کمیسیون دائمی برای این حوزه ضروری است .
طراح طرح تشکیل کمیسیون زنان و خانواده مجلس با بیان اینکه این کمیسیون در قالب کمیسیون خاص طراحی شده است ، به مزایای آن اشاره کرد و گفت : ازجمله مزایای این طرح آن است که کمیسیون زنان و خانواده به عنوان یک کمیسیون خاص تشکیل می شود زیرا همانند کمیسیون های تخصصی نمایندگان را از عضویت در سایر کمیسیون ها منع نمی کند و بر این اساس مانعی وجود ندارد که نمایندگان علاوه بر عضویت در کمیسیون های تخصصی ، به عضویت این کمیسیون نیز درآیند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/17

کلمات کلیدی : جامعه رئیس مجلس قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/17
> وزیر علوم و تحقیقات وفناوری گفت : تمام زحماتی که برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشیده شده است مبتنی بر کارها و مطالعات تخصصی و علمی است .
> وزیر علوم و تحقیقات وفناوری گفت : تمام زحماتی که برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشیده شده است مبتنی بر کارها و مطالعات تخصصی و علمی است .
این فرصت مهم و مغتنمی است که بعد از فرمایش رهبری فراهم شده تا سند الگو در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به بررسی و اصلاح گذاشته شود و این فرصت ، به معنای مهم و ماندگار و اساسی بودن سند الگو برای نظام جمهوری اسلامی است .
به گزارش ایسنا ، این موضوعی بود که منصور غلامی در نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد تأکید قرار داد .
وزیر علوم با اشاره به راهکارهای مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی اظهار داشت : در راستای فراخوان رهبر معظم انقلاب ، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی را به بررسی ، تکمیل و ارتقای سند الگو فراخوانده ایم تا از ظرفیت دانشگاه ها و مراجع علمی کشور در این جهت استفاده بیشتری داشته باشیم .
وی ادامه داد : با توجه به روحیه نقادی موجود در دانشگاه ها ، اگر بموقع به سراغ این مسأله نرویم ، شاهد نقد خودمان خواهیم بود .
لذا این فرصت برای همکاران فراهم شده تا با ورود به این موضوع نقش خود را در این زمینه ایفا کنند .
بر این اساس دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هسته مرکزی بررسی سند الگو تعیین شده تا فعالیت های علمی لازم را در این ارتباط انجام دهند .
ما به عنوان یک تکلیف به این مطلب نگاه کرده ایم و تلاش می کنیم در اولین فرصت نظرات همه دانشگاهیان را جمع کرده به مرکز الگو ارائه نماییم تا نقش مؤثری در تکمیل و ارتقای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی داشته باشیم .
رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز گفت : الگوی پیشرفت نقشی تاریخ ساز در ایران دارد و دارای جامعیت است و با بالاترین سطوح مدیریت و رهبری نظام ارتباط دارد .
بنابراین آیندگان در ارزیابی جمهوری اسلامی به آن توجه ویژه خواهند داشت .
صادق واعظ زاده با اشاره به ضرورت تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت : در مدت تدوین الگو جلسات و نشست های متعددی با مراکز علمی و دانشگاه ها برگزار شده و این همکاری ها ادامه دارد .
طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، به عنوان مهم ترین سند برنامه ای کشور با استفاده از ظرفیت علمی و فکری کشور انجام شده است .
مرحله تکمیل و ارتقای الگو نیز باید مبتنی بر مشارکت گسترده عالمان و اندیشمندان باشد .
روش طراحی باز به جای بسته درنظر گرفته شده تا همکاری و مشارکت وسیع امکان پذیر شود .
موفقیت الگو به همه کسانی تعلق دارد که در این امر مقدس به طُرق مختلف همکاری و مشارکت می کنند .
مرکز الگو وظیفه دارد و تلاش می کند امکان فعال شدن توانایی ها و پتانسیل های علمی کشور را در طراحی الگو فراهم کند .
رئیس شورای عالی الگو گفت : دو سال آینده یک فرصت طلایی پیش روی دانشگاه ها و مراکز علمی برای ایفای این مسئولیت عظیم علمی و اجتماعی است .
در این راه با وجود ارتباط خوبی که مرکز الگو با دانشگاهیان داشته است با چالش هایی مواجه هستیم و این چالش ها باید مرتفع شود تا از فرصت ایجاد شده ، حداکثر استفاده شود .
تاکنون بیش از سه هزار نفر از پژوهشگران فعال کشور در شمار مشارکت کنندگان اولیه تهیه سند الگو هستند و برای طی مسیر پیش رو ، از همه کسانی که به پیشرفت ایران علاقه مند هستند با هر سلیقه ای ، برای همکاری در این امر مهم ، دعوت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1397/11/16
> در نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، راهکارهای مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مورد بررسی قرار گرفت .
> به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در این نشست گفت : تمام زحماتی که برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشیده شده است ، مبتنی بر کارها و مطالعات تخصصی و علمی است .
این فرصت مهم و مغتنمی است که بعد از فرمایش رهبری فراهم شده تا سند الگو در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به بررسی و اصلاح گذاشته شود و این فرصت ، به معنای مهم و ماندگار و اساسی بودن سند الگو برای نظام جمهوری اسلامی است .
غلامی ادامه داد : در راستای فراخوان رهبر معظم انقلاب ، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی را به بررسی ، تکمیل و ارتقای سند الگو فراخوانده ایم تا از ظرفیت دانشگاه ها و مراجع علمی کشور در این جهت استفاده بیشتری داشته باشیم .
وی ادامه داد : با توجه به روحیه نقادی موجود در دانشگاه ها ، اگر به موقع به سراغ این مسئله نرویم ، شاهد نقد خودمان خواهیم بود .
لذا این فرصت برای همکاران فراهم شده تا با ورود به این موضوع نقش خود را در این زمینه ایفا کنند .
بر این اساس دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هسته مرکزی بررسی سند الگو تعیین شده تا فعالیت های علمی لازم را در این ارتباط انجام دهند .
وزیر علوم ادامه داد : ما به عنوان یک تکلیف به این مطلب نگاه کرده ایم و تلاش می کنیم در اولین فرصت نظرات همه دانشگاهیان را جمع کرده به مرکز الگو ارائه نمائیم تا نقش مؤثری در تکمیل و ارتقای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی داشته باشیم .
رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در سخنانی ضمن تشکر از حضور وزیر علوم و معاونان وی ، خاطرنشان کرد : الگوی پیشرفت نقشی تاریخ ساز در ایران دارد و دارای جامعیت است و با بالاترین سطوح مدیریت و رهبری نظام ارتباط دارد .
بنابراین آیندگان در ارزیابی جمهوری اسلامی به آن توجه ویژه خواهند داشت .
واعظ زاده با اشاره به ضرورت تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، گفت : در مدت تدوین الگو جلسات و نشست های متعددی با مراکز علمی و دانشگاه ها برگزار شده و این همکاری ها ادامه دارد .
وی ادامه داد : طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، به عنوان مهم ترین سند برنامه ای کشور با استفاده از ظرفیت علمی و فکری کشور انجام شده است .
مرحله تکمیل و ارتقای الگو نیز باید مبتنی بر مشارکت گسترده عالمان و اندیشمندان باشد .
رئیس شورای عالی الگو بیان داشت : دو سال آینده یک فرصت طلایی پیش روی دانشگاه ها و مراکز علمی برای ایفای این مسئولیت عظیم علمی و اجتماعی است .
در این راه به رغم ارتباط خوبی که مرکز الگو با دانشگاهیان داشته است با چالش هایی مواجه هستیم و این چالش ها باید مرتفع شود تا از فرصت ایجاد شده ، حداکثر استفاده شود .
واعظ زاده گفت : تاکنون بیش از سه هزار تن از پژوهشگران فعال کشور در شمار مشارکت کنندگان در تهیه سند اولیه الگو هستند و برای طی مسیر پیش رو ، از همه کسانی که به پیشرفت ایران علاقمند هستند با هر سلیقه ای ، برای همکاری در این امر مهم ، دعوت می شود .
همکاری در این مرحله ، علاوه بر افزایش غنای سند ، یک فرصت برای همکاری دانشگاه ها با جامعه و ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها هم هست .
در ادامه این جلسه ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در این زمینه ارائه داد و برخی از اعضای شورای عالی و معاونان وزیر علوم به اظهار نظر و بحث در راستای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی پرداختند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/16
> وزیر علوم : پشتیبانی از حرکت های علمی ، وظیفه اصلی وزارت علوم است وزیر علوم گفت : این وزارتخانه وظیفه پشتیبانی از هر حرکت علمی را که در کشور اتفاق می افتد ، دارد .
> وزیر علوم : پشتیبانی از حرکت های علمی ، وظیفه اصلی وزارت علوم است وزیر علوم گفت : این وزارتخانه وظیفه پشتیبانی از هر حرکت علمی را که در کشور اتفاق می افتد ، دارد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، منصور غلامی در دیدار با کارکنان این وزارت اظهار داشت : مجموعه وزارت علوم بخشی از جمعیت تلاشگر در اعتلای نام کشور در حوزه علوم و فناوری است و از محققین ، اساتید دانشگاه ها و مسئولان اجرایی در مراکز علمی حمایت می کند ، ما در صواب و حسن عملکردهای علمی کشور شریک هستیم و در صورت کوتاهی نیز مسئول خواهیم بود .
وی با اشاره به اینکه ممکن است در مجموعه ها ، نام بسیاری از افراد موثر در پشتیبانی کمتر برده شود ، افزود : این افراد نباید انگیزه خود را از دست دهند زیرا ارزش کار این است که بدون تبلیغ و خودنمایی ارائه شود .
هرچند مسئولان در دانشگاه ها و مراکز علمی و مدیران نسبت به اثرگذاری این افراد آگاهی کامل دارند اما به طورکلی باید تمرکز بر روی محصول و نتایج کارها باشد .
انتشار فراخوان تدوین کتب درسی دانشگاه پیام نور از اول اسفند97 معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور از فراخوان نوبت هفتم تدوین کتب درسی دانشگاه خبر داد و گفت : از اول اسفند 97 این فراخوان آغاز می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، محمدعلی کریمی گفت : فراخوان نوبت هفتم تدوین کتب درسی دانشگاه ، از تاریخ یک لغایت 20 اسفندماه سال جاری انجام خواهد شد .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور افزود : تمام همکاران علمی واجد شرایط ماده 4 آیین نامه تدوین کتب درسی ، برای ثبت درخواست تألیف می توانند به سامانه تدوین منابع آموزشی به آدرس http : //tadvin .
pnu .
ac .
ir مراجعه کنند .
بنا براین گزارش ، متقاضیان برای اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 22485298 021 تماس حاصل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جهان صنعت
1397/11/16
> یک عضو هیأت رییسه مجلس مشروح تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرایی کشور را قرائت کرد .
> جهان صنعت نیوز| علی اصغر یوسف نژاد در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس مشروح تذکرات کتبی به مسؤولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد .
صفری نماینده کرمانشاه به وزیر ورزش : علت راکد بودن مجموعه 6000 نفری و استخر قهرمانی دهکده المپیک کرمانشاه چیست؟صباغیان نماینده مهریز به وزیر بهداشت و درمان : چرا بر عملکرد پزشکان و دندانپزشکان نظارت لازم انجام نمی شود؟کریمی نماینده اراک به رئیس جمهور : لزوم تسریع در اختصاص اعتبار لازم توسط سازمان برنامه و بودجه برای اجرای تفاهم نامه امضا شده بین وزارت کشور ، راه و شهرسازی و صمت در زمینه خریداری ماشین های راهسازی شرکت هپکوی اراک همچنین لزوم حفظ شأن و منزلت مردم در توزیع بسته های حمایتی سبد کالای تنظیم بازار و تعیین تکلیف نحوه تقویت معیشت اقشار مختلف مردم که تحت پوشش دولت یا نهادهای حمایتی نیستند .
ساداتی نژاد نماینده کاشان به وزیر صمت : رسیدگی به وضعیت معادن اطراف روستای جوشقان که زندگی روزمره مردم را مختل کرده است .
به رئیس جمهور : رسیدگی به وضعیت مقاوم سازی آبشار و باغ تالار نیاسر کاشان .
به وزیر کشور : لزوم ارتقاء منطقه فرهنگی اردهال به بخش برای رفع مشکلات تاریخی منطقهفلاحتی نماینده قائنات به وزیر صمت : بی توجهی عمومی به رفع مشکلات پروژه های ملی فولاد قائناتقاضی پور و محجوب نمایندگان ارومیه و تهران به وزیر علوم : تسریع در احداث خوابگاه های خواهران و برادران در دانشگاه صنعتی ارومیه .
Download WordPress Themes FreeFree Download WordPress ThemesDownload Premium WordPress Themes Freefree download udemy course.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1397/11/16
> منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : امروزه ایران با سربلندی در رتبه 16 تولید علم جهان قرار گرفته و دانشگاه های متعددی از کشورمان ، قریب به 30 دانشگاه جزو دانشگاه های مهم دنیا هستند.
> منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : امروزه ایران با سربلندی در رتبه 16 تولید علم جهان قرار گرفته و دانشگاه های متعددی از کشورمان ، قریب به 30 دانشگاه جزو دانشگاه های مهم دنیا هستند .
تلاش دانشگاه ها بخصوص در یک سال و نیم گذشته این بوده که همراه با آموزش های رسمی ، دوره های مهارت افزایی و آماده سازی برای اشتغال را انجام دهند .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/17
> فرهیختگان : «50 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و برای اسکان آنها در خوابگاه ها نیازمند 200 خوابگاه جدید هستیم»؛ اگر این جمله را در اینترنت جست وجو کنید ، با اظهارنظرهای مختلفی از سوی مسئولان صندوق رفاه دانشجویان و روسای دانشگاه ها پیرامون این موضوع مواجه می شوید؛ مساله ای مهم که گاهی صدای گلایه دانشجویان از شرایط بد زندگی در خوابگاه ها را بلند کرده و بعضا تجمعاتی نیز در دانشگاه های مختلف کشور از سوی دانشجویان در این زمینه برپا می شود ، مساله ای که تنها مربوط به یکی دو سال اخیر هم نیست و شاید بتوان این طور عنوان کرد که چندین سال است آموزش عالی کشور با مشکل کمبود فضای خوابگاهی در کشور روبه رو است.
> فرهیختگان : «50 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و برای اسکان آنها در خوابگاه ها نیازمند 200 خوابگاه جدید هستیم»؛ اگر این جمله را در اینترنت جست وجو کنید ، با اظهارنظرهای مختلفی از سوی مسئولان صندوق رفاه دانشجویان و روسای دانشگاه ها پیرامون این موضوع مواجه می شوید؛ مساله ای مهم که گاهی صدای گلایه دانشجویان از شرایط بد زندگی در خوابگاه ها را بلند کرده و بعضا تجمعاتی نیز در دانشگاه های مختلف کشور از سوی دانشجویان در این زمینه برپا می شود ، مساله ای که تنها مربوط به یکی دو سال اخیر هم نیست و شاید بتوان این طور عنوان کرد که چندین سال است آموزش عالی کشور با مشکل کمبود فضای خوابگاهی در کشور روبه رو است .
از سوی دیگر بسیاری از خوابگاه هایی که امروزه دانشجویان دختر و پسر و متاهلی در آن اسکان داده می شوند نیز از لحاظ استانداردهای کیفی در سطح پایینی قرار دارند و نه تنها زندگی را برای دانشجویان سخت کرده ، بلکه هزینه های نگهداری این خوابگاه ها نیز افزایش چشمگیری دارد؛ موضوعی که باعث شده وزارت علوم از طریق صندوق رفاه دانشجویان بحث رتبه بندی خوابگاه ها را طی سال های اخیر در دستور کار خود قرار دهد و با ارائه تسهیلات مالی به دانشگاه ها و تسهیل ورود خیرین به این حوزه ، بخشی از مشکلات موجود را رفع کند .
هرچند هنوز خوابگاه هایی در کشور وجود دارد که نیاز به تعمیر و تجهیز دارند ، اما قطعا اجرای طرح رتبه بندی خوابگاه ها باعث شده امروز دیگر خبری از خوابگاه های سطح پنج در کشور نباشد و به گفته مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان ، اکثر خوابگاه های سطح چهار کشور نیز مورد بازسازی قرار گرفته و رتبه آنها به دو و یک رسیده است و تنها باید برای ارتقای خوابگاه های سطح سه برنامه ریزی کرد .
او در توضیح بیشتر این مساله به «فرهیختگان» این طور می گوید : «از ابتدای سال 97 ، ارتقای خوابگاه های سطح چهار را در دستور کار قرار داده بودیم و امروز می توانیم بگوییم تقریبا در این زمینه موفق شده ایم و تنها تعداد اندکی از خوابگاه های این سطح باقی مانده اند که درباره آنها نیز به دانشگاه های مربوطه اعلام کرده ایم که باید از فرصت تعطیلات فروردین ماه برای اتمام بازسازی آنها استفاده کنند ، چراکه صندوق رفاه دانشجویان در سال 98 ، هیچ اعتباری برای ارتقای خوابگاه های سطح چهار به دانشگاه ها ارائه نمی دهد .
» 200 خوابگاه سطح 4 در سال 97 مورد بازسازی قرار گرفتند رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه ما حدود 200 خوابگاه در سطح چهار داشتیم که اکثر آنها یعنی بیش از 150 خوابگاه را در طول سال جاری ارتقا دادیم ، می گوید : «برای این منظور نیز از تابستان و اوایل ترم جاری کارهای مربوط به بازسازی خوابگاه های این سطح را شروع کردیم که خوشبختانه تا امروز بخش اعظمی از آن تمام شده و براساس فرصتی که به دانشگاه ها داده ایم ، می توانم بگویم برای سال 98 ، هیچ خوابگاه سطح چهارمی در کشور نخواهیم داشت .
» صدیقی درباره برنامه های این سازمان برای سال آینده اینطور توضیح می دهد : «اولویت ما در سال آتی ارتقای سطح خوابگاه های سطح سه است و تصورمان نیز این است که با همین اعتبارات پیش بینی شده و کمک خود دانشگاه ها می توانیم طی سال 98 ، مشکل ارتقای خوابگاه های این سطح به سطوح یک و دو را برطرف کنیم ، البته این بدان شرط است که اعتبارات پیش بینی شده به طور کامل محقق شود ، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهیم شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/17

» او با بیان اینکه خوشبختانه خیرین در بحث بازسازی و تعمیر خوابگاه ها ورودی خوبی داشته اند ، ادامه می دهد : «خیرین بسیاری یا به صورت مشارکت 50 درصدی یا به طور کامل در حوزه تعمیر و بازسازی خوابگاه ها ورود کرده اند و ما نیز در کنار آنها از چهار سال گذشته طرحی را در نظر گرفته ایم که علاوه بر کمک 50 درصدی بودجه موردنیاز برای تعمیر و بازسازی خوابگاه ها ، بتوانیم اگر خیری در این عرصه ورود پیدا کرد ، از اعتبارات دولتی تا 50 درصد به آن کمک کنیم و اعتبارات این بخش برای سال جاری نیز مبلغ مناسبی بوده است .
» اعتبارات مربوط به مشارکت با خیرین در سال آینده 20 درصد رشد خواهد داشت رئیس سازمان امور دانشجویان در توضیح بیشتر این مساله می گوید : «اعتبارات بخش مشارکت با خیرین نیز در سال آینده 20 درصد رشد خواهد داشت و امیدواریم بتوانیم با استفاده از این طرح هم بتوانیم بیشتر مشکلات خوابگاه های را کشور رفع کرده تا دانشگاه ها بتوانند هزینه های خود را به جای صرف ارتقای سطح خوابگاه ها ، به نگهداری خوابگاه ها معطوف کنند .
» البته صحبت های صدیقی بیشتر معطوف به خوابگاه هایی بود که جزء خوابگاه های متاهلی کشور محسوب می شوند ، اما نمی توان از معضل کمبود شدید خوابگاه های متاهلی که حتی صدای روسای دانشگاه ها را نیز بلند کرده ، به راحتی عبور کرد؛ مساله ای که با توجه به هزینه بالای ساخت خوابگاه ها اعم از متاهلی و غیرمتاهلی ، به یکی از دغدغه های این روزهای مسئولان مربوطه تبدیل شده و برای رفع آن نیازمند مشارکت خیرین ، دانشگاه ها و صندوق رفاه دانشجویان است ، مساله ای که صدیقی در بخش پایانی صحبت هایش درباره آن می گوید : «قطعا امروز فضای خوابگاهی برای دانشجویان متاهل ما یکی از موضوعات اساسی در حوزه اسکان دانشجویان محسوب می شود ، اما ما شرایط را فراهم کرده ایم که در صورت ورود دانشگاه ها یا خیرین بتوانیم تا حدودی برای سال آینده این مشکل را برطرف کنیم .
» سال 98 بخشی از مشکلات خوابگاه های متاهلی رفع می شود او تصریح می کند : «ما تسهیلاتی را برای خیرین خوابگاه ساز در نظر گرفته ایم ، به این صورت که براساس تبصره قانون بودجه و برنامه اگر بخش خصوصی یا خود دانشگاه ها زمینی را برای ساخت خوابگاهی تامین کرده و تسهیلات بانکی موردنیاز برای این امر را هم فراهم کنند ، صندوق رفاه دانشجویان در سود و کارمزد ساخت خوابگاه متاهلی مشارکت می کند و از این طریق می توانیم در آینده تعدادی خوابگاه موردنیاز برای دانشجویان متاهلی بسازیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1397/11/17
> این روزها کلاس های نیمسال دوم سال تحصیلی آغاز شده است و دانشجویان به صورت نصفه و نیمه در کلاس های درس حاضر می شوند.
> این روزها کلاس های نیمسال دوم سال تحصیلی آغاز شده است و دانشجویان به صورت نصفه و نیمه در کلاس های درس حاضر می شوند .
در این میان یکی از مشکلاتی که شاید دانشجویان را درگیر خود کند ، مسائل صنفی و رفاهی با توجه به مشکلات اقتصادی است .
ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان اخیرا در گفت وگویی با رسانه ها به نکات قابل توجهی در این باره اشاره کرده است : 1 در برنامه پنجم توسعه با منع خوابگاه سازی روبه رو بوده ایم که این امر موجب شد 400 هزار متر کمبود فضای خوابگاهی داشته باشیم و 50 هزار دانشجو پشت در خوابگاه ها بمانند؛ به این معنا که با کمبود 200 خوابگاه مواجه بودیم .
از آنجا که سیاست و راهبرد اصلی ما این بوده است که هیچ دانشجویی نباید پشت در خوابگاه بماند ، برای رفع مشکل کمبود سراها و ایجاد ظرفیت موقت برای اسکان دانشجویان ، نسبت به اختصاص کمک رهن به دانشگاه ها اقدام کردیم که براساس آن حدود 300 میلیارد ریال در چهار سال اخیر به دانشگاه ها برای ایجاد ظرفیت خوابگاهی پرداخت شد .
2 در این طرح خوابگاه ها به پنج دسته رتبه بندی شدند .
در سال 94 تنها 6 درصد از خوابگاه ها رتبه یک ، 23 درصد رتبه دو ، 31 درصد رتبه سه ، 31 درصد رتبه چهار و 9 درصد رتبه پنج بودند که با برنامه ریزی هایی که انجام شد ، در سال 95 کلیه خوابگاه های رتبه پنج با مشارکت دانشگاه ها به سطوح بالاتر ارتقا پیدا کردند و در تابستان سال 96 نیز خوابگاه های رتبه چهار را به سطوح بالاتر ارتقا داده ایم .
همچنین در تابستان امسال نیز تعداد زیادی از خوابگاه های چهار و سه به سطوح بالاتری ارتقا پیدا کردند و در سال آینده هیچ خوابگاه رتبه چهاری نخواهیم داشت و سال آینده نیز خوابگاه های رتبه سه به سطوح بالاتر ارتقا پیدا می کنند .
در دو سال آینده تمامی خوابگاه ها به سطوح یک و دو ارتقا پیدا خواهند کرد .
3 صندوق رفاه دانشجویی برای دانشجویان 21 نوع وام (ضروری ، شهریه ، نخبگان ، ازدواج ، عتبات و .
) در نظر گرفته است .
از سال 94 تاکنون وام های دانشجویی بین 25 تا 500 درصد افزایش داشته است؛ به طور مثال ، وام ضروری دکتری از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال ، وام ودیعه مسکن از هفت میلیون و 500 هزار تومان به 15 میلیون تومان در تهران ، وام مسکن در کلانشهرها از 6 میلیون تومان به 12 میلیون تومان و در سایر شهرها از چهار میلیون و 500 هزار تومان به 9 میلیون تومان افزایش پیداکرده است .
همچنین به دانشجویان متاهل و نخبه نیز 25 میلیون تومان ودیعه مسکن متاهلی پرداخت می شود .
4 صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه غیرانتفاعی در دوره دکترا 8 نوبت وام و در هر نوبت مبلغ دو میلیون و پانصد هزار تومان ، در مقطع کارشناسی ارشد یک میلیون و 150 هزار تومان ، در مقطع کارشناسی 500 هزار تومان در هر ترم در نظر گرفته است .
5 مشکل اساسی که امسال دانشگاه ها با آن مواجه شدند بحث تامین اقلام اساسی بود که به علت افزایش قیمت پیمانکاران حاضر به عقد قرا
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1397/11/17
رداد نبودند اما با راهبری وزیر محترم علوم جناب آقای دکتر غلامی و هم افزایی سازمان امور دانشجویان و کمیسیون دانشجویی وزارت کشور ، نامه نگاری ها و پیگیری هایی که از طریق وزیر محترم جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی دام و شرکت بازرگانی دولتی ایران صورت گرفت ، توانستیم اقلام اساسی همانند گوشت ، برنج ، شکر ، روغن و مرغ را با قیمت دولتی تامین کنیم و گوشتی که قیمت آن در بازار کیلویی 60 هزار تومان بود را با قیمت 28000 تومان در اختیار دانشگاه ها قرار دادیم و بر این اساس تاکنون بیش از 2800 تن گوشت قرمز و 4500 تن برنج در دانشگاه ها توزیع شده است .
در حال حاضر نیاز دانشگاه ها تامین شده است و هیچ دانشگاهی مشکلی از این بابت ندارد و زمینه ساز رفع التهاب در دانشگاه ها شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
کسب و کار
1397/11/17
> رییس دانشگاه فنی و حرفه ای از آغاز بازنگری 32 رشته فنی و حرفه ای در مقطع کاردانی خبر داد و گفت : بر اساس برنامه ریزی انجام شده به تدریج تمامی سرفصل های این دانشگاه مورد بازنگری قرار می گیرند .
> دکتر ابراهیم صالحی عمران در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به بازنگری سرفصل های درسی به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های دانشگاه فنی و حرفه ای ، اظهار کرد : در حال حاضر بازنگری و تدوین مجدد برنامه های درسی 32 رشته کاردانی فنی و حرفه ای آغاز شده است و باید تا مهر سال آینده این سرفصل ها مجدداً تدوین شوند تا دانشجویان بر اساس سرفصل های جدید آموزش ببینید .
وی در ادامه تصریح کرد : تدوین وبازنگری برنامه های درسی دانشگاه فنی حرفه ای با هدف نیازمندی های بازار کار و برای انطباق رشته ها با نیاز جامعه صورت می گیرد .
ضمن اینکه بسیاری از این سرفصل ها سال های زیادی مورد بازنگری قرار نگرفته اند .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خاطر نشان کرد : برنامه ما این است که تمامی سرفصل های درسی دانشگاه مورد بازنگری قرار بگیرند که این برنامه را با دوره های کاردانی آغاز کرده ایم که بعد از اتمام این سرفصل ها ، به بازنگری سرفصل های دوره کارشناسی نیز خواهیم پرداخت .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1397/11/16
> نظرات مختلفی در نحوه برگزاری آزمون دکتری و کارشناسی ارشد وجود دارد اما همه روسای دانشگاه های سطح یک به اتفاق بر حذف کنکور تحصیلات تکمیلی و افزایش اختیارات دانشگاه ها در این زمینه توافق دارند .
> نظرات مختلفی در نحوه برگزاری آزمون دکتری و کارشناسی ارشد وجود دارد اما همه روسای دانشگاه های سطح یک به اتفاق بر حذف کنکور تحصیلات تکمیلی و افزایش اختیارات دانشگاه ها در این زمینه توافق دارند .
با حذف آزمون مقاطع تحصیلات تکمیلی افراد با شایستگی واقعی علمی در یک رقابت صحیح جذب دانشگاه ها می شوند .
در همین رابطه ، ایرنا درگفت و گو با روسای دانشگاه های امیرکبیر ، خواجه نصیرالدین طوسی ، علم و صنعت و صنعتی شریف به بررسی بیشتر موضوع پرداخته است : رئیس دانشگاه امیرکبیر درخصوص نحوه جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طریق آزمون سراسری گفت : دانشجویان دکتری از طریق مصاحبه جذب می شوند و تا حدودی مشکل ارزیابی سطح علمی آنها برطرف شده است اما نیاز است تا اختیارات دانشگاه در این زمینه افزایش پیدا کند تا شاهد افزایش کیفیت جذب و پذیرش دانشجویان در این بخش باشیم .
احمد معتمدی ادامه داد : مشکل اصلی در جذب دانشجویان کارشناسی ارشد است که سطح دانشجویان پایین بوده و ارزیابی درستی از سطح علمی آنها صورت نمی گیرد .
وی با بیان اینکه در آزمون کارشناسی ارشد صرفا از دو تا سه درس آزمون گرفته می شود افزود : دانشجو با شرکت در کلاس های کنکور و تمرین تست زنی می تواند رتبه مناسب در آزمون کسب کند که این مسئله یک بی عدالتی است .
رئیس دانشگاه امیرکبیر توضیح داد : یک دانشجوی قوی به دلیل مشکلات نتوانسته در کلاس های کنکور شرکت کند ، اما دانشجوی دیگر که از نظر درسی نیز ضعیف است با شرکت در کلاس های کنکور رتبه بالا می آورد .
وی با تاکید براینکه کنکور متمرکز برای کارشناسی ارشد روش صحیحی برای سنجش نیست ، ادامه داد : در جریان کنکور دانشجویی با معدل پایین که از دانشگاه ضعیفی آمده با شش ماه شرکت در کلاس های کنکور در رشته خوبی قبول می شود .
به اعتقاد معتمدی روش سنجش دانشجویان در مراکز علمی باید تغییر کند یا اختیارات دانشگاه زیاد شود .
وی می گوید که دانشگاه ها بارها درخواستی مبنی بر اینکه دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های سطح بالا و معدل خوب راهی برای جذب به جز کنکور در مقطع کارشاسی ارشد ندارند تا در صورت عدم قبولی در کنکور به دنبال مهاجرت نباشند .
رئیس دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد : دانشجویان استعداد درخشان هم در صورت عدم قبولی با رزومه تحصیلی خود یا تاییدیه استاد جذب بهترین دانشگاه های خارج از کشور می شوند .
وی در ادامه گفت : متاسفانه مشکلات عبور از سد کنکور باعث شده بسیاری از دانشجویان سطح بالا به خارج از کشور بروند .
رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی درخصوص روش جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها ، اظهار کرد : با افزایش تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی کیفیت آموزش و دانشجویان پایین می آید و در واقع رابطه عکس دارد .
وی عنوان کرد : زمانی که مبنای ورود دانشجو به مقاطع حساس تحصیلات تکمیلی تست زدن باشد ، شایستگی علمی فرد به معنای واقعی سنجش نمی شود .
علی خاکی صدیق هم معتقد است که داوطلب با شرکت در کلاس های کنکور و خواندن چند کتاب مهارت تست زدن را می آموزد و می تواند رتبه خوبی اخذ کند و خوب تست زدن نشان دهنده مرتبه علمی حقیقی فرد نیست .
این مسئول تصریح کرد : در همه نظام های معتبر آموزشی دنیا برای مقاطع تحصیلان تکمیلی به خصوص دکتری پروژه ای تعریف می شود و اعضای هیئت علمی برای اجرایی شدن آن اعلام آمادگی می کنند .
سپس به تعداد مورد نیاز دانشجو پذیرش و در پروژه سرپرستی کرده و راهنمایی و حمایت علمی و حتی مادی می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1397/11/16

خاکی صدیق با بیان اینکه در ایران جذب دانشجویان دکتری به این صورت نیست ، تصریح کرد : در کشور تعدادی دانشجو توسط سنجش معرفی می شود که دانشگاه با آنها مصاحبه می کند .
البته اساتید درصد محدودی اعمال نظر می کنند که تعیین کننده نهایی نیست و مشکل پیش می آید .
رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت : کنکور ارشد و دکتری باید حتما حذف شود .
برای مقطع دکتری باید براساس آزمون تشریحی و توصیفی خود دانشگاه ها دانشجو جذب شود .
وی افزود : اگر برای برگزاری آزمون نیز مشکل وجود دارد ، مطلوب است بر اساس رزومه علمی فرد پذیرش انجام شود .
دانشگاه ها با مطالعه رزومه و مصاحبه جدی و دقیق تر شخص با استاد تخصصی موضوع جذب می شود .
در تمام دنیا روند جذب دانشجوی تحصیلات تکمیلی از طریق این دو روش است و احتمالا در کشور ما نیز برای اجرایی شدن مسئله ای وجود ندارد .
خاکی صدیق تصریح کرد : در جلسات مختلف دانشگاه ها با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موضوع حذف کنکور که یک مسئله تکراری و قدیمی بوده ، مطرح شده است .
رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت : دانشگاه های سطح یک به دنبال جذب دانشجویان مستعد هستند .
در حال حاضر دانشگاه های سطح یک 40 درصد دانشجوهای خود را از دانشجویان ممتاز دانشگاه خود یا دانشگاه های دیگر جذب می کنند .
جبار علی ذاکری ادامه داد : برای 60 درصد باقی مانده به جای یک رقابت تستی برای ورود به مقطع بالاتر که دانشجویان مطالعه صحیحی نیز ندارند ، مثل گذشته آزمون مستقل توسط دانشگاه ها برگزار شود .
رئیس دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد : در گذشته برای آزمون مستقل متقاضیان درس های تخصصی را مطالعه می کردند و از طریق آزمون وارد دانشگاه می شدند .
در حال حاضر هم بهترین روش از طریق آزمون مستقل به خصوص در مقطع دکتری است .
وی توضیح داد : در مقطع دکتری اولویت با دانشگاه ها است که بهترین دانشجویان دکتری با پتانسیل بالا را انتخاب کنند .
ذاکری اعتقاد برخی کارشناسان مبنی بر اینکه دانشگاه ها در جذب دانشجو بدون کنکور سلیقه ای عمل خواهند کرد را کاملا اشتباه دانست و تصریح کرد : در واقع دانشگاه ها مستعدترین دانشجویان که در دوره تحصیل خود تحقیقات ، پژوهش ، مطالعات موثر ، نشر مقاله و کتاب را داشته اند ، جذب می کنند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت : درخواست حذف آزمون مقاطع تحصیلات تکمیلی در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری توسط روسای دانشگاه های سطح یک مطرح شده اما این موضوع به تنهایی نیازمند نظر وزارت علوم نیست و رای شورای عالی انقلاب فرهنگی را می خواهد .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت : در برخی رشته ها به عنوان مثال ادبیات که تخصصی نیست آزمون برگزار شود و پس از ارزیابی نمره ، پذیرش توسط مصاحبه با اختیار کامل دانشگاه ها و جذب و بررسی پرونده باشد .
محمود فتوحی با بیان اینکه بررسی پرونده در جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی بسیار مهم تر از نمره کنکور است ، تصریح کرد : تعداد مقاله ها و فعالیت ها در صنعت بسیار حائز اهمیت تر از کنکور است .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف یادآورشد : باید در زمینه کنکور دانشجویان تحصیلات تکمیلی اختیارات دانشگاه ها بیشتر باشد زیرا آزمون سراسری راه مناسبی برای سنجش دانسته های علمی آنها و پذیرش نیست .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره با طرح موضوع حذف کنکور تحصیلات تکمیلی هم در راستای درخواست و نظر روسای دانشگاه های سطح یک گفت : پس از حذف کنکور در کارشناسی ، حذف آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ها محقق می شود .
وی ادامه داد : مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری به دنبال چنین روندی هستند که جذب مستقیم دانشجو از طریق دانشگاه ها صورت گیرد .
حجت الاسلام سعید رضا عاملی ، تاکید کرد : این موضوع در مقاطع زمانی مختلف و بر اساس برنامه زمانبندی محقق می شود .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : حذف کنکور و پذیرش مستقیم دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی راحت تر از کارشناسی است .
براساس این گزارش همچنین پیشتر معاون آموزشی وزیر علوم به ایرنا گفته بود که این وزارتخانه موافق حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در صورت فراهم آمدن شرایط آن است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1397/11/16

مجتبی شریعتی درباره درخواست دانشگاه ها برای واگذاری کنکورهای مقاطع تحصیلات تکمیلی به این مراکز آموزشی ، تاکید کرد : پذیرش مستقیم دانشجو توسط دانشگاه ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی از کیفیت بهتری برخوردار می شود اما برای هر کدام باید قانون خاص تدوین و تصویب شود .
معاون آموزشی وزیر علوم ، اظهار داشت : این موضوع ، یک امر کلی است اما در عمل ویژگی دانشگاه هایی که قصد چنین اقدامی دارند باید شاخص های مربوط به پذیرش دانشجو تعریف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/11/17
> دانشجو ، به عنوان یکی از مهم ترین سرمایه های کشور ، نقشی اساسی و تعیین کننده ای در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور داشته است .
> دانشجو ، به عنوان یکی از مهم ترین سرمایه های کشور ، نقشی اساسی و تعیین کننده ای در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور داشته است .
همان روزهای اول انقلاب هم این جنبش دانشجویی بود که برای پیروزی انقلاب تلاش های زیادی انجام داد .
درواقع هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که این نهاد در براندازی نظام شاهنشاهی نقش اساسی ایفا کند .
با این حال در روزهای اول انقلاب توجه بسیاری به دانشگاه ها شد در حقیقت همان روزها مسئولان فهمیدند که کشور نیاز جدی به نیروی متخصص دارد ، به طوری که تا چند سال پس از پیروزی انقلاب در برخی شهرهای کشور نیروی انسانی ماهر نداشتیم و پزشکانی از کشورهای اطراف منطقه در شهرهای مختلف مشغول به کار بودند .
همین موضوع موجب شد تا اوایل دهه 60 دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شود .
به عبارتی دانشگاه غیردولتی توانست که در کمتر از یک دهه کمبود نیروی انسانی متخصص را برطرف کنند .
در اوایل دهه 70 بود که آموزش عالی کشور با ایجاد و توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی ، جان تازه ای به پژوهش و تولید علم در کشور بخشید و مؤسسات پژوهشی بتدریج در کشور تأسیس شدند .
در دهه 80 شتاب علمی کشور بالا گرفت رشته های میان رشته ای در دوره های تحصیلات تکمیلی افزایش یافت و حالا در دهه 90 مطابق با آمار از سال گذشته تاکنون ایران از نظر تولید علم در دنیا در رده شانزدهم قرار گرفت این یعنی اعتبار علمی تحقیقات ایران در دنیا افزایش پیدا کرده است و ایران در بین 16 کشور برتر دنیا قرار داده است .
در برخی رشته های علمی مانند فناوری زیستی و نانو تکنولوژی در رتبه های تک رقمی 7 و 9 قرار داریم .
همچنین در سال های اخیر دانشمندان ایرانی توانستند در حوزه دیگری چون ، فناوری سلول های بنیادی ، دستیابی به فناوری هسته ای ، حوزه هوافضا و حوزه داروهای پزشکی موفقیت های چشمگیری بدست آورند .
ورود به دانشگاه نسل سومدر دوران قبل از انقلاب اسلامی ، تعداد 154 هزار دانشجو در تعداد محدودی دانشگاه یا مراکز آموزش عالی و آن هم در چند کلانشهر کشور تحصیل می کردند .
اکنون تعداد 119 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی ، 28 مرکز آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی ، 295 دانشگاه غیرانتفاعی ، 550 دانشگاه پیام نور ، 385 دانشگاه آزاد اسلامی ، 739 مرکز آموزش عالی علمی و کاربردی ، 274 مرکز آموزش فنی حرفه ای و تربیت معلم در کشور فعال است و در این دانشگاه ها و مراکز آموزشی ، بیش از 4 میلیون دانشجو به تحصیل اشتغال دارند .
امروز وضع آموزش عالی در کشور به هیچ وجه قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست به طوری که قبل از انقلاب برای خیلی از رشته های مقاطع تحصیلی و کار های عملی کمبود و کسری جدی داشتیم .
بسیاری از متخصصان از کشورهای جهان سوم در ایران مشغول به کار بودند اما هم اکنون بیش از 80 هزار استاد در دانشگاه داریم که هر کدام شان سهمی در تولید علم کشور دارند .
اوایل دهه 60 به خاطر نیاز جامعه به نیروی متخصص دانشگاه ها شروع به تربیت نیروی انسانی برای کشور کردند و کمبود نیروی انسانی متخصص را با تربیت نسل جوان جبران کردند .
موضوع آموزش از همان روزهای اول انقلاب برای مسئولان در اولویت بود برای همین مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی دانشگاه آزاد را تأسیس کرد تا این دانشگاه به عنوان بزرگ ترین مرکز آموزشی و پژوهشی کشور برای تربیت نیروی انسانی تحصیلکرده وارد شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/11/17

اواخر دهه 60 بود که علاقه مندان به دوره های تحصیلات تکمیلی بیشتر و بیشتر می شدند برای همین ، آزمون متمرکز کارشناسی ارشد طراحی و پس از تصویب به مرحله اجرا درآمد و تاکنون نیز ادامه دارد .
از اوایل دهه هفتاد بخش تحقیقات دانشگاه ها فعال شد و با ایجاد دوره های کارشناسی ارشد و دکتری ، شکل گیری مراکز تحقیقاتی جدید ، آزمایشگاه های جدید و تربیت نیروهای متخصص فراهم شد .
در دهه 80 هم بحث ایجاد دانشگاه کارآفرین مطرح شد تا آینده مجموعه دانشگاهی کشور به سمت انتقال فناوری و دانش به جامعه حرکت کند .
همچنین در سال های گذشته دانشگاه های کشور به رشته های میان رشته ای در دوره های تحصیلات تکمیلی ورود کردند در سوی دیگر دانشگاه ها رشته های قدیمی را که در بازار کار هیچ تقاضا و موضوعیتی برای آنها وجود نداشت به سمت حذف بردند .
همچنین توسعه دانشگاه ها به سمت کیفیت پیش رفت و تمامی دانشگاه های غیرانتفاعی که کیفیت لازم را نداشتند از دور خارج شدند .
دانشگاه ها به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کردند .
در تقسیم بندی دانشگاه ها به نسل اول ، دوم و سوم می توان این گونه بیان کرد که دانشگاه نسل اول دانشگاه های آموزش محور و دانشگاه نسل دوم نیز دانشگاه های پژوهش محورند اما دانشگاه نسل سوم یا کارآفرین علاوه بر تولید علم و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز توسعه در راستای تجاری سازی علم و تأسیس شرکت های دانش بنیان قدم بر می دارد و محور فعالیت های دانشگاه نسل سوم بر کارآفرینی است .
در دنیا رتبه 16 را داریمدر طول 40 سال پس از انقلاب ، جایگاه ایران در آموزش ، گستردگی تحصیلات تکمیلی ، پژوهش و فناوری و تولید علم جهان با یک جهش روبه رو بوده است .
طی 20 سال اخیر مدارک و مقالات علمی ثبت شده توسط پژوهشگران کشور از 983 مدرک در سال 76 به 49 هزار و 696 مدرک تا پایان سال 96 رسیده است که این عدد ، افزایش بیش از 50 برابری را نشان می دهد .
همچنین کشور ایران با کسب جایگاه 16 در فهرست تولیدکنندگان علم جهان ، با رشد سالانه 22 درصدی طی دهه اخیر به بزرگ ترین جهش علمی جهان در حوزه های علوم ، فنی و مهندسی دست یافته است .
در سال گذشته و سال جاری از نظر تولید علم در دنیا ایران در بین 16 کشور برتر دنیا قرار گرفته است .
همچنین در برخی رشته های علمی مانند فناوری زیستی و نانو تکنولوژی در رتبه های تک رقمی 7 و 9 قرار گرفته ایم و در دیگر علوم رتبه 16 را کسب کردیم .
با این حال در حوزه پژوهش در سال های گذشته بویژه 15 سال اخیر رویکرد خوبی در زمینه تولید فناوری به وجود آمده است .
تولید علمی که مراکز رشد مستقر در پارک های علمی و فناوری شروع شده است .
بر اساس آمار وزارت علوم 43پارک علم و فناوری در سطح کشور به صورت فعال وجود دارد .
در داخل پارک های علم و فناوری تعداد زیادی شرکت های دانش بنیان مستقر هستند که محصولات جدید تولید می کنند و در حوزه ایجاد اشتغال پایدار ، عملکرد خوبی دارند؛ شغل های ایجاد شده در این شرکت ها ضمن پایداری با سرمایه گذاری مادی کمتری ایجاد می شوند ، به طوری که سرمایه لازم برای یک شغل دانش بنیان 70 میلیون و برای شغل سنتی 400 میلیون تومان است .
همچنین به گزارش پایگاه های معتبر بین المللی(آی اس ای و اسکوپوس) رتبه علمی قابل قبول و رو به رشدی کسب کرده ایم .
در میان کشورهایی که رشد علمی خوبی دارند؛ جایگاه مان خوب است .
همچنین برای زیرساخت های شبکه های پژوهشی کشور ، تلاش های بسیاری در دانشگاه ها شده است؛ با این حال باید این سؤال را از دانشگاهیان و مسئولان آموزش عالی پرسید که چقدر از این پژوهش ها را می توانیم به سمت «رفع نیازهای کشور ، حل مسائل کشور ، رفاه و تأمین نیازهای جامعه» سوق دهیم؟ موضوعی که حالا مورد توجه مسئولان قرار گرفته است و آنها در حال طراحی راهکارهایی هستند که دانشگاه را در خدمت صنعت و نیاز جامعه به کار گیرند .
فعالیت های فرهنگی به دانشگاهراه یافتیکی از مباحث مهم این روزهای کشور ، نقش دانشگاه و دانشجویان در تحولات سیاسی است .
دانشگاه نهاد تأثیر گذار و مهمی در عرصه سیاسی و فرهنگی ایران است .
بنابراین بعد از انقلاب اسلامی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفت .
چرا که مسئولان به این نتیجه رسیدند فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به فضاهای آموزشی و پژوهشی رونق می بخشد و توانمندی های دانش آموختگان را تقویت می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/11/17

مهمترین اقدامات دانشگاه ها در حوزه فرهنگی حمایت از فعالیت های فرهنگی به منظور راهبرد های سند دانشگاه اسلامی ، برگزاری جشنواره قرآن و عترت در سطوح دانشگاهی ، منطقه ای و سراسری ، اردوهای راهیان نور ، حمایت از تشکل های دانشجویی ، حمایت از فعالیت های انجمن های علمی و دانشجویی ، راه اندازی اتحادیه انجمن های علمی از جمله مهمترین فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها بوده است .
رسیدگی به امور دانشجویانرسیدگی به امور دانشجویان یک سازمان می خواست .
برای همین سازمان امور دانشجویان راه اندازی شد .
مجموعه ای یکپارچه و هماهنگ در سیاستگذاری ، برنامه ریزی و ارائه تسهیلات دانشجویی هماهنگ به دانشجویان داخل و خارج از کشور به شیوه مناسب و با سرعت بالا که عملیاتی شده است .
ایجاد فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی و اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی هم از اقدامات راهبردی حوزه دانشجویی بوده است .
تدوین و تصویب قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در سال 1364 در مجلس شورای اسلامی و آیین نامه مربوطه و ابلاغ به وزارت علوم برای اجرا که تاکنون ملاک عمل اعزام دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه به خارج بوده است .
ایجاد دفاتر سرپرستان علمی و دانشجویی در خارج از کشور در همان سال های 66 و 67 به منظور ساماندهی امور دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور بویژه دانشجویان بورسیه اعزامی و تبادل مسائل علمی با دنیا و شناسایی ظرفیت ها و دیگر امور محوله در قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور طراحی و ایجاد دوره های کوتاه مدت فرصت های تحقیقاتی برای ایجاد دانشجویان دوره دکتری داخل کشور از سال 75 تاکنون که بر اساس آمار روند افزایشی داشته است .
تحت پوشش قرار دادن 25 درصد دانشجویان دانشگاه ها در بخش ورزش همگانی و قهرمانی ، طراحی و تصویب پرداخت وام ویژه دکتری به دانشجویان داخل کشور ، با این شیوه از سال 93 آغاز و ادامه دارد و روند بسیار افزایشی داشته به طوری که در سال تحصیلی جاری تمامی متقاضیان ، تحت پوشش قرار گرفته اند .
همچنین تعداد دانشجویان در خارج از کشور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حدود 200 هزار نفر بوده که در حال حاضر به حدود 60 هزار نفر رسیده است .
گسترس روابط بین المللیمرکز همکاری های علمی بین المللی وظیفه ارتباط علمی با دانشگاه ها و وزارت های خارج ازکشور ، فرستادن اساتید زبان فارسی به خارج ازکشور جهت گسترش زبان فارسی ، سهولت در اخذ روادید اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز علمی جهت شرکت در کنفرانس های بین المللی با ارائه مقاله ، فرصت مطالعاتی ، دعوت از کارشناسان خارجی دانشگاه ها و مراکز علمی را دارد .
این مرکز در دولت یازدهم و دوازدهم فعالتر از قبل شد تا سیاستگذاری ، برنامه ریزی و هماهنگی ارتباطات علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور را برعهده گیرد .
انجام پروژه های مشترک ، تبادل دانشجوی دکتری ، فراهم کردن امکان بهره مندی از عضو هیأت علمی خارجی در کنار اساتید ایرانی ، فلوشیب و برگزاری کارگاه ها و سمینارها و کنفرانس های مشترک از جمله مهمترین فعالیت های این مرکز بوده است .
بر اساس آمارهای وزارت علوم در سال 2017 ، 436 پروژه مشترک تحقیقاتی انجام شده است .
حضور بیش از 2100 دانشمند ، رئیس دانشگاه ، عضو هیأت علمی خارجی در ایران برای گسترش همکاری های دوجانبه ، سمینارها ، دوره های آموزشی و پرورشی و متقابلاً سفر 1450 نفر از اعضای هیأت علمی به خارج از کشور برای شرکت در سمینارها و اجرای طرح های پژوهشی مشترک از دستاورد دانشگاه ها در این بخش بوده است .
افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی ، بویژه از کشورهای مسلمان ، نظیر سوریه ، عراق ، لبنان ، یمن و افغانستان ، به گونه ای که در حال حاضر هزاران نفر از این کشورها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در ایران مشغول به تحصیل اند .
افزایش تعداد کرسی های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در دانشگاه های مهم دنیا از مهمترین کارهای این روزهای مرکز بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/11/16
> وزیر ارتباطات با اشاره به آماده بودن ماهواره دوستی برای قرار گرفتن در مدار گفت : در انتظار اعلام نهایی وزارت دفاع هستیم.
> وزیر ارتباطات با اشاره به آماده بودن ماهواره دوستی برای قرار گرفتن در مدار گفت : در انتظار اعلام نهایی وزارت دفاع هستیم .
محمدجواد آذری جهرمی اظهار داشت : یکی از برنامه های مهم نظام که در اسناد بالادستی هم بدان تاکید شده و دولت تدبیر و امید هم با جدیت پیگیری می کند و در بودجه هم به آن توجه شده اشتغال جوانان است .
وی گفت : ما ظرفیت بسیار بالایی از جوانان دانش آموخته دانشگاهی کشور در حوزه های فناوری داریم چنان که بالغ بر 17 درصد دانش آموختگان دانشگاه های کشور در رشته های فناوری اطلاعات و رشته های مرتبط آن فعالیت می کنند .
وزیر ارتباطات تصریح کرد : این به مفهوم برخورداری کشور از ظرفیت بسیار بالای نخبگانی در این رشته است که با توجه به ضریب بهره وری نامناسبی که در بخش های مختلف در کشور شاهدیم ، در واقع هم استعداد و هم بازار مستعد بسیار خوبی برای رشد فناوری دارا هستیم که سبب بهبود بهره وری می شود .
آذری جهرمی گفت : تقاضای این جوانان از دولت و حاکمیت؛ تسهیل گری ، رفع موانع و توانمندسازی است که اگر این سه مهم انجام شود جهش بزرگی در ایجاد اشتغال و رشد فناوری و توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور خواهیم داشت .
وی ادامه داد : بر این اساس ما با هماهنگی که با سایر دستگاه ها و اخذ مجوز از وزارت علوم و شورای عالی عطف؛ شبکه پارک های فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد دیجیتال را در سراسر کشور ایجاد می کنیم که به مثابه منطقه آزاد خواهند بود و از مقررات بیمه ای و مالیاتی ویژه ای برخوردارند .
وزیر ارتباطات افزود : در این میان بخشی از امکانات و زیرساخت های مناسب ، برگزاری دوره های آموزشی مناسب و فضای اداری ارزان قیمت را با هدف تسهیل گری و رفع موانع برای آنان فراهم می کنیم چنان که در مشهد 9 هزار متر مربع فضا با ساختمان و امکانات مناسب برای آنان در نظر گرفته شده است .
آذری جهرمی گفت : در این میان در راستای توانمندسازی آنان هم به جای آن که منابع حمایتی را خرد کنیم و در اختیار شرکت ها بگذاریم که خود سبب اتلاف منابع و عدم بهره وری مناسب می شود ، در تمام این پارک ها ، شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر و صندوق های نوآوری و شکوفایی حضور دارند و معاونت علمی ریاست جمهوری هم مشارکت می کند و شرکت ها می توانند از خدمات توانمندسازی استفاده کنند .
وی تصریح کرد : تاکنون برای 120 شرکت در مشهد و 150 شرکت هم در تهران ظرفیت سازی شده که در مجموع 270 شرکت در این قالب فعال شده اند و امید است تا هفته دولت سال آینده 10 استان دیگر به این پارک ها مجهز شوند .
وزیر ارتباطات اظهار داشت : در صورتی که بتوانیم با سازمان برنامه و بودجه بر سر منابع مالی مورد نیاز به تفاهم برسیم ، تا پایان 98 تمام استان های کشور را به این ظرفیت تجهیز می کنیم که جهش و گام بزرگ در توسعه اقتصاد دیجیتال در 40 سالگی انقلاب خواهد بود و حرکتی پرشتاب به سمت ایران دیجیتال را آغاز می کنیم که خواسته جوانان است .
آذری جهرمی پیرامون ارسال ماهواره گفت : ماهواره "دوستی" هم اینک آماده است و برای قرارگرفتن در مدار در انتظار اعلام نهایی وزارت دفاع هستیم .
آذری جهرمی تصریح کرد : "ماهواره دوستی" به کارفرمایی سازمان فضایی ایران توسط دانشگاه صنعتی شریف به صورت خاص با هدف توسعه و دستیابی به فناوری هایی طراحی و ساخته شده و برای نخستین بار در ماهواره های بومی نصب و مورد استفاده قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/11/16

وی با بیان اینکه دانشمندان تاکنون ماهواره های مختلفی را طراحی و اجرا کرده اند و جوانان ما در این حوزه توانمندی های بسیاری دارند ، افزود : هر چند در تهیه تصاویر ماهواره ای محدودیت هایی داریم اما معطل ارسال تصاویر خود ماهواره به فضا نشده ایم و امسال در همایش دو ماه قبل وزارت جهاد کشاورزی بیش از 100 استارت آپ این حوزه فعال بودند و خدمات خود را در این زمینه به کشاورزان ارائه می دادند .
آذری جهرمی عنوان کرد : همچنین مبتنی بر اطلاعات آزاد شده از طریق سازمان فضایی ، آرشیو 40 ساله از تصاویر ماهواره ای کشور را در سازمان فضایی آزادسازی کردیم .
در این راستا عملیات اجرایی نخستین پارک حوزه اقتصاد دیجتیال با محوریت کسب و کار های فضاپایه در مازندران برای ارائه خدمات به کشاورزان آغاز شد .
وی همچنین از تفاهم نامه آمایش سرزمینی ، تفاهم نامه همکاری با وزارت نیرو پیرامون ستاد سازگاری با کم آبی و برنامه اجرایی پارک ملی گلستان در برابر حوادث آتش سوزی برای حفاظت از منابع طبیعی را از دیگر دستاورد های حوزه خدمات فضایی عنوان کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس جمهور + دانشگاهها
کسب و کار
1397/11/16
> معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت : شرکت های دانش بنیانی که با سرمایه گذاری بخش خصوصی اداره می شوند موفق ترند .
> به گزارش کسب و کار نیوز منطقه قم ، سورنا ستاری عصر سه شنبه در نشست صمیمی با نخبگان و روسای دانشگاهها و موسسات آموزشی و پژوهشی استان قم در تالار معصومیه فرمانداری قم با اشاره به جایگاه مهم شرکت های دانش بنیان در عرصه تولید و اقتصاد عنوان کرد : آینده این شرکت ها بسیار روشن و امیدوار کننده است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود : برخی از این شرکت ها با توانمندی های خود از صنایع بزرگی که با شیوه های سنتی مدیریت می شود پیشتازترند .
وی تصریح کرد : پژوهش های علمی دانشجویان باید مورد بازنگری قرار گیرد و بر اساس نیاز تعریف شود از طرفی مدرک گرائی در دانشگاهها نیز نگرشی منفی است که باید اصلاح شود .
ستاری بیان کرد : جوانان سالهای زیادی از عمر خود را در دانشگاهها می گذرانند در صورتی که می توان با نگاهی جدید از طرفیت های لازم بهره گرفت تا دانشجو زودتر وارد بازار کار شود .
وی خاطرنشان کرد : در استان قم 1100 هیات علمی و 80 هزار دانشجو فعال هستند و این ظرفیتی است که نباید مورد بی اعتنایی قرار بگیرد .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد : با عنایت به دغدغه ای که دانشجویان و اساتید در جهت رشد و تعالی کشور دارند ، باید تدابیری در جهت ایجاد ارتباط میان رشته های دانشگاهی و نیازهای جامعه اندیشیده شود .
وی گفت : پارک های علم و فناوری می توانند ظرفیت های لازم را طبق نیاز جامعه فراهم کنند البته این پارک ها نباید با بودجه دولتی به سرمایه گذاری در اجرای پروژه ها بپردازد .
ستاری افزود : شرکت های دانش بنیانی که با سرمایه گذاری بخش خصوصی اداره می شوند به مراتب موفق ترند .
وی اظهار کرد : صنعتی کردن استان ها نمی تواند ره آوردی در جهت توسعه اقتصادی باشد بلکه باید ظرفیت های موجود در هر منطقه و استانی را مورد توجه قرار داد .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد : خام فروشی در هر شکلی پدیده ای مذموم است در حالی که می توان با فناوری و اقتصاد دانش بنیان به توسعه و پیشرفت خوبی در عرصه تولید رسید در این جاست که توانمندی و علم جوانان در زمینه فناوری حائز اهمیت زیادی خواهد بود .
وی خاطرنشان کرد : اقتصاد نفتی موجب شد تا نگرشی در ما ایجاد شود که همه چیز خریدنی است؛در حالی که این نگرش یک اکوسیستم غلطی است که بر جامعه حاکم می شود و تعریف ما از دانشگاه و صنعت و اقتصاد و سرمایه گذاری را منحرف می کند .
ستاری عنوان کرد : در فرآیند دانش بنیان ، بهره وری به معنای استفاده صحیح از امکانات بوده و این امر مستلزم ایجاد محیط کسب و کار مناسب است .
وی تصریح کرد : ما نیازمند رویکرد جدید در صنعت و تولید با استفاده از علم و فناوری هستیم و برای رسیدن به این ظرفیت مهم ، تحقیقات و نوآوری نیاز است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری یادآور شد : به زودی با حضور بخش خصوصی نسل جدید پارک های فناوری در کشور ایجاد می شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/17
> سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت : ثبت نام داوطلبان شرکت در پذیرش دوره های بدون آزمون کاردانی و کارشناسی مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه از 16 بهمن ماه سال 1397 به صورت اینترنتی ، و حضوری آغاز شده است .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر امین رستم زاده با اعلام این خبر اظهار کرد : مرکز آموزشی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ارومیه که از مراکز باسابقه استان آذربایجان غربی محسوب می شود؛ در قالب تکمیل ظرفیت رشته های مختلف در مقاطع کاردانی و کارشناسی از جمله کاردانی حقوق گرایش حقوق ثبتی ، کاردانی حرفه ای امور بانکی ، کاردانی فنی فناوری اطلاعات اینترنت و شبکه های گسترده ، کاردانی فنی شبکه های کامپیوتری ، کاردانی فنی کامپیوتر گرایش سیستم های کامپیوتری ، کاردانی فنی برق گرایش تأسیسات الکتریکی ساختمان و کاردانی فنی نقشه کشی صنعتی ، کارشناسی حرفه ای حسابداری گرایش حسابداری مالیاتی ، مهندسی فناوری اطلاعات گرایش فناوری اطلاعات ، مهندسی فناوری شبکه های کامپیوتری ، مهندسی فناوری عمران گرایش ساختمان سازی پذیرش دانشجو خواهد داشت .
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی افزود : کلیه متقاضیان ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما (که از طریق سایت سازمان قابل دسترسی است) و فراهم کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت نام ، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی ww .
sanjesh .
org مراجعه و نسبت به ثبت نام از 16 بهمن ماه لغایت 23 بهمن ماه سال 1397 اقدام کنند .
رستم زاده اظهار کرد : علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 04433477333 تماس حاصل کرده یا به آدرس ارومیه ، خیابان ساحلی خیابان پاسداران جنب هتل مروارید مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ارومیه مراجعه کنند .
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به جذب دانشجویان مشترک از سوی مراکز تحقیقاتی و پژوهشی این نهادها مثل پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و دانشگاه های وابسته به جهاد دانشگاهی گفت : در جهاد دانشگاهی هر حرکتی که انجام می پذیرد سعی می شود بدیع ، نوین ، شاخص و فاخر برای کشور باشد و از موازی کاری و کارهای تکراری پرهیز شود لذا در بحث مراکز آموزشی عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ارومیه سعی شده صرفاً برگزاری یک دوره آموزشی و طی کردن چند درس تئوری صرف نباشد بلکه توأم با مطالعه کاربردی ملموس در جامعه باشد تا فارغ التحصیلان بر اساس دانش آموخته کار آموخته شوند .
وی ادامه داد : وجه تمایز مرکز علمی کاربردی جهاد با سایر دانشگاه های همسان علمی کاربردی و غیر علمی کاربردی آن است که در تمامی رشته های دانشگاهی سعی شده ضمن تعریف برنامه های فرهنگی متناسب با آن رشته دوره های مجوز دار عملی ارتقا مهارت بصورت بین رشته ای طراحی شود که این مهم سبب شده اغلب فارغ التحصیلان این مرکز یا در تحصیلات تکمیلی یا در بازار کار شاغل باشند .
مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی بر اساس نظام آموزش عالی علمی کاربردی و آموزش های مهارت محور است که زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به جذب دانشجو اقدام می کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/11/17
> در حال حاضر در حوزه های علوم پایه و علوم زیستی ، دو گروه علمی فعال در واحد پرند داریم.
> در حال حاضر در حوزه های علوم پایه و علوم زیستی ، دو گروه علمی فعال در واحد پرند داریم .
بنده به عنوان رئیس این واحد دانشگاهی باید عرض کنم متاسفانه پایان نامه های ما در این رشته ها ، با وجود سطح بالای علمی ، خروجی خوبی ندارد تا اینکه بتواند اثربخش باشد و ارتباطی بین دانشگاه و صنعت ایجاد کند ، درواقع این مساله خیلی کم رنگ بوده است .
در این واحد در رشته های کارشناسی ارشد علوم انسانی هم آنچنانکه باید فعالیت های کاربردی ای صورت نگرفته است .
من معتقدم به طور کلی وضعیت علوم انسانی در دانشگاه های کشور خیلی قابل قبول نیست؛ البته درحال حاضر با مدیریت آقای دکتر طهرانچی و توجه ایشان به این حوزه و با انتساب معاونی در حوزه علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی ، این امید ایجاد شده تا این رشته با رویکرد جدیدی بررسی شود و رونق بیشتری پیدا کند و در این راستا دانشجویان ما در علوم انسانی با رغبت بیشتری پایان نامه های کاربردی خود را تالیف کنند .
انقراض و زوال رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها کاملا روشن است .
الان بیشتر داوطلبان رشته های حقوق ، حسابداری و مدیریت به دلیل بازار کار این رشته ها به تحصیل در آنها گرایش بیشتری دارند .
درحالی که رشته هایی مثل روانشناسی ، فلسفه و علوم قرآنی در دانشگاه ها ضعیف هستند و اقدامات قابل توجهی در این رشته ها صورت نمی گیرد ، متاسفانه رویکرد کارآمدی در این رشته ها هم در جامعه به چشم نمی خورد ، همچنین در دانشگاه ها هم افق درستی نسبت به این رشته ها وجود ندارد؛ لذا در صحنه عمل دانشجو متوجه می شود تحصیل در این رشته ها مفید نیست و بازار کار خوبی هم ندارند .
درباره پایان نامه های کارشناسی ارشد هم ، وقتی خود بنده به عنوان رئیس دانشگاه حق الزحمه پایان نامه ها را پرداخت می کنم ، همواره متاثرم که این هزینه ها برای چه خروجی کاربردی ای انجام می شود و البته در حوزه مقالات هم همین طور؛ مساله دیگری که برای ارائه مقالات آی اس آی وجود دارد ، این است که این مقالات جز برای ارتقای اعضای هیات علمی کاربردی ندارند ، مقالاتی که مولف خودش هم باید برای آن هزینه کند و مشقت های خاص خود را دارد و جز برای ارتقا ، چیزی عاید فرد و دانشگاه نمی شود .
ما الان به دنبال این هستیم که پایان نامه های دپوشده در دانشگاه را امحا کنیم؛ چون انبار شده اند و هیچ کاربرد و خاصیت عملی ای ندارند ، بنابراین امیدواریم با طرح پایش ضمن دسته بندی و حذف فعالیت های غیرمفید ، از این حالت ایستا خارج شویم و لااقل بتوانیم از پایان نامه ها در راستای حل مسائل کشور استفاده کنیم .
شناسایی مشکلات جامعه معتقدم در قدم اول باید مسائل و مشکلات اصلی جامعه را در رشته های مختلف شناسایی کنیم ، بعد براساس نیازهای اجتماعی ، دانشجویان را برای ارائه مقالات و تالیف پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری هدایت کنیم .
الان در کشورهای پیشرفته ، استادان راهنما و مشاور براساس نیاز جامعه به دانشجویان اعلام می کنند اگر در زمینه خاصی فعالیت کنند؛ راهنمایی او را می پذیرند ، درحالی که دانشجویان ما هنوز هم برای پیدا کردن موضوعات کاربردی سرگردان هستند .
دانشجویان ما به درستی نمی دانند نیاز های جامعه چیست ، بنابراین نوشتن پایان نامه به عنوان یک تکلیف و رفع تکلیف مطرح است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/11/17

در این راستا باید موضوعات و مشکلات جامعه را در حوزه های مختلف اولویت بندی کنیم ، به خصوص برای رشته های علوم انسانی باید در این حوزه برنامه ریزی درست و صحیحی داشته باشیم .
اهمیت فعالیت های بین رشته ای بسیاری از اندیشمندان ما معتقد هستند فعالیت های بین رشته ای ، رابطه دانش و صنعت را بیشتر هویدا می کند تا فعالیت در رشته های محض؛ مثلا یکی از فعالیت های دانشگاه صنعتی شریف ، تاسیس رشته فلسفه علم در این دانشگاه است و در این قالب ، رابطه فلسفه و علوم محض را برقرار کرده اند ، لذا دانشجویی که در این رشته تحصیل می کند ، باید از یک سو فیزیک و ریاضی بداند و از سوی دیگر در فلسفه تبحر پیدا کند ، همچنین باید بر علمی چون منطق تسلط پیدا کند .
این مساله نشان می دهد که در حوزه علوم انسانی هم می توان شاخه های مختلف را به هم مرتبط کرد؛ اقدامی که درنهایت کمک می کند خروجی های ما تاثیر قابل توجهی در رفع مسائل و مشکلات اجتماعی داشته باشد .
به نظر بنده اگر در فعالیت های بین رشته ای ، عناوین ، استادان و .
مورد توجه قرار بگیرد ، خیلی جوابگو خواهد بود و از این طریق در قالب طرح پایش می توان در رفع مسائل کشور تاثیرگذار بود .
شکوفایی دانشگاه با پایش دانشگاه آزاد اسلامی پرند و رباط کریم استعدادهای قابل توجهی در علوم زیست و فنی و مهندسی دارد .
به نظر بنده در این حوزه ها ما نیاز مند فعالیت های بیشتری هستیم .
از آنجا که استادان رتبه بالایی در این دانشگاه داریم ، باید رشته های جدیدی را در قالب فعالیت های بین رشته ای تعریف کنیم تا از این طریق توفیقات بیشتری در حل مسائل کشور پیدا کنیم .
در سال جدید طراز دانشگاه ما از واحد علوم و تحقیقات بالاتر بوده ، همچنین در رشته زیست شناسی و در بحث آزمایشگاه های تخصصی توفیقات زیادی داشتیم و امکانات پیشرفته ما باید به صورت بهتری مورد استفاده قرار بگیرند .
طرحی مثل طرح پایش می تواند این ظرفیت ها را شکوفا کند تا سایر نهادهای کشور با اطلاع از این امکانات و با همکاری با واحد ما ، در رفع مسائل کشور اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/16
> دومین دوره رویداد بین المللی ایده پردازی هوافضا (ایرآپ/ AerUp) در حالی افتتاح شد که نماینده ویژه معاون علمی و فناوری به رغم اعلام برگزارکنندگان از قبل ، در آن حضور نیافت .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، سالن دکتر سلیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروز (سه شنبه) میزبان اساتید ، نخبگان ، دانشجویان و صاحبان صنایع در حوزه هوافضا بود که برای افتتاح دومین رویداد بین المللی ایرآپ حاضر شده بودند .
دکتر منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته مهمان ویژه این مراسم اعلام شده بود و به گفته برگزار کنندگان قرار بود به عنوان نماینده ویژه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست حاضر شود .
* دست از مهندسی معکوس برداریم دبیر علمی دومین دوره رویداد ایرآپ در این مراسم به هدف اصلی از برگزاری آن اشاره کرد و گفت : هدایت دانشجویان به سوی تاسیس کسب و کارهای جدید ، تقویت روحیه کار گروهی ، پشتکار است .
دکتر مهدی سبزه پرور ادامه داد : دانشجویان دانشکده هوافضا بعد از ورود متوجه گستردگی این حوزه می شوند ، کسب و کار هوافضا سرمایه وسیعی را به خود جلب کرده است و وی با اشاره به دیگر کاربردهای هوافضا گفت : امروز سوانح جاده ای زیادی روی می دهد که با تصاویر ماهواره ای می توانیم اطلاعات دقیق تری به خودروها بدهیم ، ضمن اینکه سوانح دریایی و ریلی نیز زیاد روی می دهد که می توانیم با تصاویر ماهواره ای اطلاعات بهتری در این زمینه ارائه دهیم و مانع از افزایش این سوانح شویم .
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : صنعت هوافضا اینده را در دست دارد .
وی با اشاره به حضور دانش آموخته های دانشکده هوافضا در صنایع مهم هوافضای دنیا گفت : این افراد علاقه زیادی به کشور خود دارند و ما با توجه به این امر در این رویداد دو حوزه را مطرح کرده ایم؛ یکی تقویت روابط بین الملل با صنایع هوافضای جهان و دوم تقویت تجربیات دانشجویان برای اداره امور یک شرکت مجازی ، تا به این شکل دانشجویان در آینده بتوانند ایده های نوآورانه خود را به بهترین شکل در قالب یک شرکت و کسب و کار موفق به بازار هوافضا ارائه دهند .
*ایرآپ برای شناساندن هوافضا و کاربردهای آن با جامعه رئیس دانشکده هوافضای دانشگاه امیرکبیر نیز با اشاره به روند تربیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش و وزارت علوم گفت : دانشجویان باید علاوه بر درس خواندن برای فعالیت های بعدی جامعه نیز آماده شوند .
بنابراین باید بتوانند در این 4 سال کارهای اجتماعی هم بکنند تا با آسانی ها و سختی های جامعه نیز روبرو شوند که این امر در چارچوب تشکل های صنفی و دانشجویی و علمی مانند انجمن علمی سرانجام می گیرد .
دکتر محمود مانی با اشاره به تاسیس دانشکده هوافضا در سال 66 گفت : رشته های مادر در قالب دانشکده های برق ، عمران و نظایر آن پی گرفته می شد و دانشکده هوافضا زیاد در جامعه شناخته شده نبود و برگزاری این رویداد با هدف شناساندن این حوزه و کاربردهای آن به جامعه برگزار می شود .
وی اظهار داشت : امیدواریم ایده های مطرح و برتر ارائه شده در ایرآپ با حمایت صنایع روبرو شود .
*تاسیس شتاب دهنده های تخصصی فناوری عضو هیات علمی پژوهشکده مدیریت توسعه و تجاری سازی محصول نوین با اشاره به روند تحول دانشگاه از آموزش محور به پژوهش محور گفت : با اینکه این دانشگاه ها تاثیر زیادی در روند تولید علم داشتند ، خروجی این دانشگاه ها باعث شد تغییراتی در روند آموزش عالی کشور روی دهد .
دکتر محمدرضا میگون پور با اشاره به ضرورت کارآفرینی در حوزه دانشگاهی گفت : شتاب دهنده های تخصصی را در صنعت هوافضا از جمله کاربری های فضا ، پهپاد ، حمل و نقل پیشرفته با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته توسعه داده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/16

وی افزود : همچنین فرایند شتاب دهی استانداردی طراحی شده که می توانیم در این رویداد برای توسعه ایده های برتر از آن استفاده کنیم .
مشاور ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته با تاکید بر حمایت از ایرآپ اظهار داشت : تمام ایده هایی که در این رویداد به عنوان ایده های ورود به مرحله شتاب دهی انتخاب می شوند و ایده هایی که برتر می شوند می توانند وارد مرکز شتاب دهی برای تجاری سازی ایده خود شوند .
در ادامه این مراسم نماینده یکی از ایده های برتر سال گذشته ایده خود را مطرح کرد .
دومین رویداد سالانه ایراپ با هدف ارائه توان دانشجویان و ایده پردازان صنعت هوافضا در خدمت این صنعت به همت انجمن علمی دانشکده هوافضا دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود .
روند ثبت نام ایده ها روی سایت به نشانی Aerup .
aut .
ac .
ir از 10 بهمن آغاز می شود ، همچنین از 16 بهمن کارگاه ها و نشست های تخصصی برنامه ریزی شده است .
در این کارگاه ها آموزش های لازم برای ارتباط گرفتن صاحبان ایده با سیستم مرکز فناوری هوافضای دانشگاه و پژوهشکده هوافضای دانشگاه ارائه می شود .
در ادامه ایروتاک (Aertalk) 30 بهمن برگزار می شود که طی آن نمایندگان صاحبان صنایع مرتبط نظامی و غیرنظامی دعوت نیازهای خود را مطرح کنند و صاحبان ایده نیز به طور خصوصی ایده های خود را ارائه می دهند .
دانشجویات بعد از این روند دانشجویان روز سوم اسفند ایده های پرورش داده شده خود را که بعد از آموزش ها به شکل کاملی درآمده است ، دوباره روی سایت بارگذاری کنند تا پس از تایید نهایی برترین ایده ها روز اختتامیه در 14 اسفند با توجه به امتیاز داوران معرفی و تقدیر می شوند .
علمی**9157**1440.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
سپهر غرب
1397/11/16
> سپهرغرب ، گروه رویداد : بررسی عملکرد جمهوری اسلامی طی 40 سال گذشته نشان می دهد در شاخص های عمده ای مثل آموزش ، بهداشت ، اقتصاد و صادرات غیر نفتی ، عدالت و رفاه اجتماعی تحولات قابل ملاحظه ای ایجاد شده است .
> سپهرغرب ، گروه رویداد : بررسی عملکرد جمهوری اسلامی طی 40 سال گذشته نشان می دهد در شاخص های عمده ای مثل آموزش ، بهداشت ، اقتصاد و صادرات غیر نفتی ، عدالت و رفاه اجتماعی تحولات قابل ملاحظه ای ایجاد شده است .
توسعه هدف مشترک دولت ها و معیار رتبه بندی جوامع در رقابت های بین المللی است؛ ارزیابی میزان توسعه یافتگی کشورها با شاخص های تعریف شده از سوی برخی مجامع جهانی صورت می گیرد .
عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران با شاخص های بین المللی و نیز معیارهای ملی برگرفته از اسناد فرادستی نظام ، با نگاهی گذرا در حوزه های زیر مرور می شود : 1 آموزشی و علمی 2 بهداشت و سلامت 3 زیرساخت ها و اقتصاد 4 عدالت و رفاه اجتماعی 5 توسعه انسانی حوزه آموزشی و علمی در این حوزه گسترش آموزش و رشد علم طی چهار دهه گذشته مورد توجه قرار می گیرد : 1 .
1 گسترش آموزش (1396 1356) بهبود نسبت عدالت جنسیتی : افزایش سهم دانش آموزان دختر در کل دانش آموزان از 38 .
3 درصد به 49 .
3 درصدافزایش تعداد دانشجویان آموزش عالی از 160 هزار نفر به چهار میلیون و 74 هزار نفر مقایسه شاخص های آموزش عالی ایران با کشورهای منتخب 1396 ارقام جدول حاکی مناسب بودن شاخص های آموزش عالی ایران در جمع 10 کشور منتخب است .
1 .
2 علم و فناوری افزایش سهم بودجه تحقیقات (بودجه عمومی کشور) از 0 .
6 درصد به 2 .
6 درصد رتبه ایران در انتشار اسناد علمی که از 52 در سال 1996 به 15 در سال 2017 بهبود یافته است؛ به طوری که در جهان اسلام و منطقه (با درنظر گرفتن رژیم صهیونیستی) جایگاه نخست را دارد جمهوری اسلامی ایران هم اکنون ازنظر رشد علمی جایگاه نخست در جهان را احراز کرده است .
همچنین ایران در حوزه فناوری های فضایی در منطقه ، در زمینه پرتاب و زیرساخت ها ، در علوم اکتشافات و بخش ناوبری در رتبه دوم قرار دارد .
حوزه بهداشت و سلامت ارتقای بهداشت و سلامت در نظام جمهوری اسلامی ایران با شاخص های استانداردی همچون افزایش طول عمر و کاهش مرگ ومیر قابل ارزیابی است .
کاهش میزان مرگ و میر اطفال زیر پنج سال حوزه زیرساخت ها و اقتصاد 3 .
1 بخش حمل ونقل عمومی افزایش خطوط اصلی ریلی از چهار هزار و 567 کیلومتر به 11 هزار و 342 کیلومتر 3 .
2 بخش مسکن 3 .
3 بخش آب شرب و فاضلاب 3 .
5 بخش گاز افزایش ظرفیت پالایش و نم زدایی گاز از 36 میلیون مترمکعب در روز به 926 میلیون مترمکعب در روز افزایش مصرف داخلی گاز طبیعی از پنج میلیارد مترمکعب در سال به 232 میلیارد مترمکعب در سال 3 .
6 بخش برق 3 .
7 بخش کشاورزی افزایش صادرات بخش کشاورزی از 285 میلیون دلار به 577 میلیون دلار 3 .
8 بخش صنعت افزایش تولید سیمان از 6 هزار و 323 تن به 54 هزار و 720 تن افزایش تولید فولاد خام از 597 هزار تن به 20 هزار و 833 تن افزایش محصولات پتروشیمی از 2 .
7 میلیون تن به 50 .
7 میلیون تن 3 .
9 بخش صادرات غیر نفتی افزایش سهم صادرات غیر نفتی 3 .
11 ارتقای رتبه اقتصاد ایران در جهان جایگاه اقتصاد ایران با هشت رتبه ارتقا از جایگاه 26 (در سال 1979) به جایگاه 18 (در سال 2017) در جهان بهبود یافته است .
صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تا سال 2021 اقتصاد ایران به جایگاه پانزدهم جهان ارتقا خواهد یافت .
حوزه رفاه و عدالت اجتماعی 4 .
1 بخش رفاه اجتماعی افزایش نسبت جمعیت زیر پوشش بیمه های اجتماعی 4 .
2 عدالت اجتماعی بهبود و کاهش ضریب جینی در مناطق شهری از 0 .
436 به 0 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
سپهر غرب
1397/11/16

390 توسعه انسانی گزارش توسعه انسانی از سال 1990 با شعار مردم ثروت واقعی کشورها هستند که حاکی از تغییر رویکردها نسبت به امر توسعه است ، توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد منتشر می شود .
شاخص HDI معیار کلی از وضعیت توسعه انسانی است که دستاورد کشورها را در سه بعد اساسی توسعه شامل بهداشت و سلامت (مانند امید به زندگی در بدو تولد)آموزش (مانند مدت زمان انتظار برای تحصیل و متوسط سال های تحصیل)سطح استاندارد زندگی (مانند درآمد ناخالص سرانه)نشان می دهد .
ارزش عددیِ شاخص توسعه انسانی بین صفر تا یک است که امکان مقایسه بین کشورها را فراهم می کند .
طبق گزارش سازمان ملل متحد جایگاه ایران به لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال های پس از انقلاب پیوسته رو به افزایش بوده ، به طوری که میزان آن از حدود 0 .
57 در سال 1369 با رشد 38 .
3 درصدی به حدود 0 .
8 در سال 1396 ارتقا یافته است .
ایران در بین کشورهای با رتبه بالا قرار گرفته است .
جمع بندی با وجود موانع داخلی و خارجی همچون ترورها ، جنگ تحمیلی ، تحریم های اقتصادی و غیره ، مستند به گزارش های رسمی مجامع جهانی همچون سازمان ملل ، شاخص توسعه انسانی در ایران بهبود مستمر داشته که حاکی از پیشرفت نظام جمهوری اسلامی ایران در اهداف توسعه و ارتقای آن به گروه کشورهای با توسعه بالا در رقابت های بین المللی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/17
> معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد : رشته های غیرضروری که مشخص شود کارایی لازم را ندارند ، در سایر رشته های آموزشی ادغام می شوند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر محمدرضا کلباسی معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان این مطلب اظهار داشت : دانشگاه تربیت مدرس فعالیت های خود را در سال های اخیر براساس محورهای طرح تحول راهبردی دنبال می کند و بر این اساس در حوزه آموزش چهار محور اصلی برون گرایی و حضور فعال بین المللی ، تعامل شبکه ای و میان رشته ای ، خوداتکایی و پایداری اقتصادی و سرآمدی همه جانبه در کیفیت آموزشی تعریف شده است .
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در خصوص محور برون گرایی و حضور فعال بین المللی گفت : فعال کردن پردیس بین المللی ، توسعه و گسترش جذب دانشجویان از طریق ارتباطات با دانشگاه های سایر کشورها نظیر عراق ، افغانستان و تاجیکستان ، چین ، دوره های یک ساله کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی جهت کوتاه کردن دوران تحصیل ، تصویب آئین نامه جذب استادان وابسته بین المللی برای جذب نخبگان و استادان جهانی ، اصلاح و باز بینی آئین نامه ترفیع استادان دانشگاه (ارائه امتیازات به فعالیت های بین المللی و کارآفرینی و اشتغال زایی) ، از جمله فعالیت های انجام شده در این عرصه است .
وی تاکید کرد : در حوزه تعامل شبکه ای و میان رشته ای نیز دانشگاه درصدد تعریف رشته های جدید و رشته های بین رشته ای است .
کلباسی در ادامه افزود : تاکنون 6 رشته میان رشته ای در دانشگاه تربیت مدرس تصویب شده که از امسال 2 رشته به مرحله جذب دانشجو رسیده است .
عضو هیأت علی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه خاطرنشان کرد : در راستای خوداتکایی و پایداری اقتصادی نیز بر اساس مصوبه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشجویان در آینده مکلف به تأمین بخشی از درآمد خود از طریق کارآفرینی هستند .
تشکیل کمیته تخصصی آموزشی ، بهره برداری از استادان متخصص در زمینه آموزش درآمدزایی ، ارائه راهکارهای منطقی در زمینه افزایش درآمدهای پایدار از جمله اقدامات این حوزه به شمار می رود .
وی تاکید کرد : در خصوص سرآمدی همه جانبه در کیفیت آموزشی 70 بسته موفقیت تعریف شده است .
از جمله دوره های آموزشی ترکیبی ، دوره های آموزشی استادان جوان ، بازبینی و به روزرسانی قوانین آموزشی دانشگاه ، طراحی و انتشار تقویم جامع دانشگاهی جهت ثبت رویدادهای مهم ، راه اندازی دوره های دکتری پیوسته ، طراحی نرم افزار جست و جوی هوشمند و تشکیل شوراهای آموزشی دانشکده های مادر به منظور ارائه اختیارات بیشتر به دانشکده ها ، از مهم ترین بسته ها به شمار می رود .
کلباسی یادآور شد : 170 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 140 رشته در مقطع دکتری براساس برخی از شاخص ها در دانشگاه تربیت مدرس آمایش شده است .
وی افزود : مواردی همچون درصد استقبال دانشجو ، درصد احتمالی ظرفیت های خالی ، نسبت اشتغال دانشجو پس از دانش آموختگی ، ظرفیت و پتانسیل کارآفرینی ، میزان بیکاری دانش آموختگان ، تعداد اساتید متخصص ، اولویت رشته در نقشه جامع کشور ، قابلیت میان رشته ای و همچنین میزان ارائه رشته توسط دانشگاه های سراسر دنیا ، از مهم ترین شاخص های این آمایش به شمار می رود .
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد : براساس این آمایش ، پرمتقاضی ترین رشته های دانشگاهی مشخص و رشته ها به سه گروه سبز ، نارنجی و قرمز تقسیم شدند .
رشته های پرمتقاضی که (پس از ارزیابی ها) با کسب امتیازات بیشتر در گروه سبز قرار گرفتند ، از جانب دانشگاه جهت رشد و توسعه مورد حمایت قرار می گیرند .
وی اظهار داشت : رشته های نارنجی نیازمند توجه و حمایت بیشتری از طرف دانشگاه هستند و باید خود را به سمت رشته های سبز سوق دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/17

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ، کلباسی ادامه داد : رشته های قرمز باید مورد تذکر قرار گیرند و چنان چه در صورت تذکر و توجه نیز مشخص شود که دارای کارکرد نیستند ، در سایر رشته ها ادغام می شوند .
برخی رشته ها نیز جهت بهره برداری بیشتر از پتانسیل ها ، ممکن است به واحدهای میان رشته ای بدل شوند .
به عقیده معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس ، این اقدام برای افزایش کیفیت واحدهای آموزشی انجام شده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پیام نور
روزنامه ندای هرمزگان
1397/11/17
> سه رویداد نوآور شو از سوی مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان برگزار شد .
> به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری هرمزگان ، حسین رئیسی مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان در این ارتباط گفت : این رویداد با همکاری مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان و شهرستان های قشم ، خمیر و سیریک برگزار شد .
حسین رئیسی مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان با اشاره به اهمیت برگزاری این رویدادها گفت : رویداد نوآورشو فرصت مناسبی برای دانش آموزان ، دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان می باشد تا به تمرین ارائه ایده خود بپردازند .
وی بیان داشت : برنده شدن در این رویدادها ملاک نیست و تجربه ای که افراد از شرکت کردن در این رویداد ها کسب می کنند بسیار با ارزش تر است .
مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان همچنین تاکید کرد ، بخش عمده ای از کسب و کارهای امروزه را استارتاپ ها تشکیل می دهند که ایده ها جز جدایی ناپذیر این گونه کسب و کارها هستند .
وی با قدردانی از مشارکت ایده پردازان ابراز امیدواری کرد که بتوان از این ایده ها حمایت کرد .
وی با اشاره به برگزاری رویداد نوآور شو در شهرستان خمیر بیان داشت : همزمان با برگزاری روز جهانی تالاب ها در شهرستان خمیر این رویداد با موضوع حفاظت از تالاب ها با همکاری محیط زیست ، مرکز نوآوری دفتر دانشگاه پیام نور خمیربرگزار شد .
به گفته رئیسی ، در این رویداد 10 نفر به عنوان ایده پرداز به ارائه ایده خود پرداختند که پس از ارائه با رای هیات داوران و شرکت کنندگان ، پنج ایده به مرحله دوم راه یافتند که در نهایت سه ایده به عنوان ایده برگزیده معرفی شدند .
مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان افزو : در پایان رویداد ، پویان امینی با ایده سطل زباله های زنگی مخصوص تالاب مقام اول ، حنانه پرنیان با ایده ساخت دکمه و پیکسل با استفاده از صدف و پارسا بلوکی پور با ایده قایق پاک کننده به طور مشترک مقام دوم و محسن بیژنی با ایده مقابله با سونامی مقام سوم را به دست آوردند .
وی در ادامه به برگزاری رویداد نوآور شو در بخش شهاب شهرستان قشم اشاره کرد و گفت : این رویداد با موضوع توسعه گردشگری با توجه به صنایع دستی و تولیدات محلی در سالن اجتماعات مدرسه ایمان با همکاری پزوهشسرای دانش آموزی برگزار شد .
به گفته رئیسی در این رویداد 7 نفر به عنوان ایده پرداز به ارائه ایده خود پرداختند که پس از ارائه با رای هیات داوران و شرکت کنندگان ، پنج ایده به مرحله دوم راه یافتند که در نهایت ایده فاطمه ایمانی با عنوان گل درمانی ، ایده فائزه کریمی با عنوان فستیوال هنری در شهر و ایده فاطمه پرسوزه با عنوان تولیدات محلی وصنایع دستی به ترتیب به عنوان ایده های اول تا سوم انتخاب شدند .
مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان همچنین به رویداد نوآورشو سیریک با موضوع گردشگری دریایی با همکاری پزوهشسرای دانش آموزی سیریک اشاره کرد و گفت : در این رویداد 15 نفر به عنوان ایده پرداز به ارائه ایده خود پرداختند که پس از ارائه با رای هیات داوران و شرکت کنندگان ، پنج ایده به مرحله دوم راه یافتند که در نهایت سه ایده به عنوان ایده برگزیده معرفی شدند .
در پایان رویداد ، مریم آئین پرست با ایده پارک بادی روی آب دریا ، زینب نساج با ایده شهر هیجان انگیز ماسه ای و مهرداد طاهری با ایده آکواریوم به ترتیب به عنوان ایده های اول تا سوم انتخاب شدند .
گفتنی است ، تا پایان امسال برای برگزاری 9 رویداد دیگر برنامه ریزی شده است .
گفتنی است ، از ابتدای امسال تاکنون 11 رویداد نوآورشو از سوی مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان در شهرستان های استان برگزار شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/11/16
> جزئیات ثبت نام در فراخوان بورسیه کشور اندونزی دولت اندونزی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ترجیحاً دکتری در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی 2020 2019 تعدادی بورس ارائه می دهد .
> جزئیات ثبت نام در فراخوان بورسیه کشور اندونزی دولت اندونزی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ترجیحاً دکتری در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی 2020 2019 تعدادی بورس ارائه می دهد .
به گزارش مهر ، معاونت بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم اعلام کرد : نظر به اقدامات و تلاش های به عمل آمده ، دولت اندونزی با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی ترجیحاً دکتری PHD در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی 2020 2019 موافقت کرده است .
بر همین اساس و بنا به سیاست های اعطایی بورس دولت های خارجی علاقه مندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی : نسبت به ثبت نام اولیه در ( https : //darmasiswa .
kemdikbud .
go .
id ) رشته ها و دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری (grad .
saorg .
ir) و رشته ها و دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی edd .
behdasht .
gov .
ir و اخذ کد ثبت نامی از سامانه فوق الذکر اقدام کنند .
ضروری است متقاضیان از طریق سامانه اطلاع رسانی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به آدرس Scholarship .
Saorg .
ir نسبت به ثبت نام در سامانه جامع دانشجویی (سجاد) تا پایـان وقـت اداری مـورخ 9 اسفندماه 1397 برابر با 28 فوریه 2019 اقدام کنند .
بدیهی است پس از پایان مهلت مقرر به هیچ گونه درخواستی ترتیب اثر داده نخواهد شد .
این ثبت نام به منزله ثبت نام اولیه بوده و ارزیابی و تائید نهایی پذیرش متعاقباً اعلام خواهد شد .
شرایط پذیرش 1 انتخاب متقاضیان برتر بر اساس سوابق تحصیلی ، نمره زبان انگلیسی ، سایر توانمندی های علمی و همچنین ارزیابی مصاحبه دانشگاه پذیرنده انجام می گیرد .
2 طبق سیاست های کلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین اصلاح ماده 35 معافیت تحصیلی مجلس شورای اسلامی در خصوص متقاضیان دیپلمه برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها صرفاً محدود به دانشگاه های داخل کشور است .
3 بورس دولت های خارجی برای دوره های شروع از دیپلم کارشناسی و عمومی رشته های پزشکی در اولویت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیست .
در سال جدید تحصیلی ، امکان درخواست مرخصی حتی برای (یک یا دو ترم) وجود نخواهد داشت .
جزئیات پرداخت تسهیلات به کارگاههای دانشگاه فنی و حرفه ای پرداخت تسهیلات به 11 کارگاه مهارت محور در دانشگاه فنی و حرفه ای و یک کارگاه در دانشگاه مغان توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم آغاز شد .
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به شیوه نامه حمایت از کارگاه های مهارت محور و تولیدی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد : در راستای اجرایی شدن طرح مذکور شورای حمایت با ایجاد 11 کارگاه مهارت محور در دانشگاه فنی و حرفه ای و یک کارگاه در دانشگاه مغان موافقت و پرداخت تسهیلات به این دانشگاه ها آغاز شد .
سقف حمایت مالی از این قبیل کارگاه ها یک میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه (کارمزد چهار درصد) با تنفس یک ساله است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
کیهان
1397/11/16
> «حدود 53 هزار و 700 نفر از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می کنند که تنها نیم درصد در دانشگاه های برتر دنیا مشغول به تحصیل بوده و الباقی در دانشگاه های متوسط و حتی ضعیف به تحصیل مشغول هستند .
> «حدود 53 هزار و 700 نفر از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می کنند که تنها نیم درصد در دانشگاه های برتر دنیا مشغول به تحصیل بوده و الباقی در دانشگاه های متوسط و حتی ضعیف به تحصیل مشغول هستند .
» این آمار را عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم و مدیر برنامه پژوهشی مهاجرت ، اعلام کرد؛ آماری عجیب و حتی تکان دهنده که نشان می دهد برخلاف تصور عموم ، تحصیل در خارج از کشور لزوماً به معنای افزایش سطح کیفی آموزشی و مهارتی فرد نیست .
غالب مردم فکر می کنند هر دانشگاهی در خارج از کشور بهتر از دانشگاه های ایران است؛ تصوری که باید تصحیح شود .
البته به طور حتم تمام دانشگاه های داخل کشور کیفیت بالایی ندارند؛ اما تعداد زیادی از دانشگاه های ایران در سطح کیفی خوبی قرار داشته و از استانداردهای لازم ، برخوردار هستند .
دانشگاه هایی مثل تهران ، صنعتی شریف ، پلی تکنیک ، علم و صنعت و عموماً دانشگاه های پایتخت ، دانشگاه های معتبری محسوب شده و در خارج از کشور هم از مقبولیتی نسبی برخوردارند .
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری چند سالی است سیستم رتبه بندی دانشگاهی راه اندازی کرده و دیگر مدارک تمام دانشجویانی که از خارج کشور ، فارغ التحصیل می شوند ، در هر دانشگاه ایرانی مورد تأیید نیست .
در واقع بسیاری از دانشگاه های خارج کشور ، در سیستم وزارت علوم از جایگاه کیفی لازم برخوردار نیستند و حتی رشته به رشته ، شرایط متفاوت است .
به طور مثال دانشگاه تهران در بسیاری از رشته ها ، دانشگاهی مادر محسوب شده و استانداردها را دارد و دانشگاه های خارجی هم فقط در بعضی از رشته ها ، رتبه و جایگاه رفیعی را دارند .
طبق آمار ، نزدیک به هشت دهم درصد از کل دانشجویان بین المللی ایران در دانشگاه های منتخب تحصیل کرده اند .
به عنوان نمونه ، اگر بخواهیم سهم دانشجویان چینی و هندی از دانشجویان بین المللی را در نظر بگیریم ، حدود 30 درصد از دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خوب را تشکیل می دهند که البته به خاطر جمعیت بالای کشورهای آنهاست .
در واقع ایران ، بازیگر کلیدی و مهمی در این حوزه به شمار نمی رود .
تعداد قابل توجهی از جمعیت دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل به هندوستان ، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان می روند و بعد از چند سال به ایران باز می گردند؛ خوشحال از اینکه مدرک خود را در دانشگاهی غیر ایرانی گرفته اند ، چراکه اعتقاد دارند هر دانشگاهی خارج از مرزهای کشور ، کیفیت آموزشی بالاتری نسبت به مراکز آموزش عالی داخل کشور دارد .
از طرف دیگر جوانان علاقه مند به ادامه تحصیل وقتی در کشور موفق به قبولی در رشته مورد نظر خود نمی شدند ، به کشور دیگری رفته و در رشته مذکور ثبت نام می کردند ، سپس به ایران برگشته و با تطبیق واحد ، تحصیل خود را در ایران و گاهی در دانشگاه های خوب ادامه می دادند .
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای حل این مشکل ، تصمیم گرفت آیین نامه هایی وضع کند .
در گذشته ، آیین نامه ای بود که به دانشجو اجازه می داد دو یا سه ترم در رشته پزشکی در خارج از کشور درس بخواند و بعد از بازگشت ، در یکی از رشته های پزشکی هم ارز ، معادل سازی کند و در سیستم آموزش عالی ایران مشغول به تحصیل شود .
به نقل از ایسکانیوز؛ دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 400 واحد در سراسر کشور تأسیس کرده و تعدادی از این واحدهای دانشگاهی ، کیفیت آموزشی قابل قبول و حتی سطح بالایی دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
کیهان
1397/11/16

دانشگاه آزاد نه تنها شانه به شانه دانشگاه های سطح یک حرکت کرده بلکه در برخی موارد و بنا بر آمارهای معتبر ، از دانشگاه های دولتی پیشی گرفته است .
در نظام رتبه بندی 2018 «سایمگو» ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات توانست از دانشگاه هایی مانند دانشگاه شهید بهشتی (رتبه 20 ایران) ، دانشگاه اصفهان (رتبه 21 ایران) و دانشگاه بوعلی سینا (رتبه 24 ایران) بالاتر بایستد و رتبه 15 کشور را در میان دانشگاه های کشور به خود اختصاص دهد .
همچنین دانشگاه آزاد واحد قزوین پرافتخارترین تیم ایرانی در عرصه رباتیک محسوب می شود که در مسابقات «روبوکاپ» 2018 کانادا هم مقام قهرمانی را در سه رشته به خود اختصاص داد .
دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران نیز بنا بر نظام رتبه بندی «شانگهای» در سال 2018 در جمع برترین های جهان و با فاصله بسیار کمی نسبت به دانشگاه تهران در جایگاه دوم کشوری قرار گرفت .
با این وجود جمعیت قابل توجهی از علاقه مندان به ادامه تحصیل ترجیح می دهند دانشگاهی با هر کیفیتی در خارج از ایران را انتخاب کنند .
در حال حاضر با توجه به نوسان قیمت ارز ، تحصیل در دانشگاه های اروپای شرقی و حتی آسیایی چند دَه برابر شهریه دانشگاه آزاد تمام می شود .
به این مبلغ باید هزینه های زندگی در فراسوی مرزهای ایران را هم اضافه کرد .
البته دولت در مقطعی تصمیم گرفت به دانشجویان خارج از کشور ، ارز نیمایی پرداخت کند؛ اتفاقی که انتقادات زیادی را به دنبال داشت و بسیاری لب به اعتراض باز کردند چراکه معتقد بودند در شرایط فعلی کشور و مشکلات متعدد در تأمین کالاهای ضروری مردم ، نباید مقدار زیادی ارز را به راحتی از کشور خارج کرد .
از طرفی آخرین آمار یونسکو درخصوص مهاجرت دانشجویان ایرانی به آمریکا و کانادا و نرخ مهاجرت نشان می دهد ، نرخ رشد مهاجرت به آمریکا به صورت کلی کاهش پیدا کرده و به دلیل منع مسافرتی اعلام شده از سوی دونالد ترامپ (رئیس جمهوری ایالات متحده) ، آمریکا دیگر مقصد اول دانشجویان مهاجر نیست .
آمار مهاجرت به آمریکا در سال 2017 حدود 12 هزار و 643 نفر بوده ، اما حالا به 12 هزار و 700 نفر افزایش پیدا کرده ولی در مجموع با کاهش روبرو بوده است .
همچنین در حال حاضر مقصد اول مهاجرت دانشجویان ایرانی ، کشورهایی مثل کانادا و آلمان هستند و این کشورها به نوعی جایگزین آمریکا شده اند .
همان طور که پیش تر گفته شد آمار دقیقی درخصوص مهاجرت دانشجویان دانشگاه های سطح یک کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه تهران به خارج از کشور وجود ندارد ، اما هیئت علمی مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی کشور وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، آمار دانشجویانی که در دانشگاه های تراز اول جهان تحصیل می کنند را به طور دقیق استخراج کرده است .
بر این اساس ، کشورهایی مانند استرالیا ، انگلستان ، کره جنوبی ، چین ، هند ، ترکیه ، فرانسه و آلمان ، بیشترین دانشجویان مهاجر ایرانی را به خود اختصاص داده اند .
1
فهرست