وزارت علوم - مطبوعات 21 بهمن 97
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 12:5
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8865302 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8867198 روزنامه ايران
8865291 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8865299 روزنامه آفرينش
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/17
> انتقال واحدهای دانشگاه پیام نور به شهرهای بزرگ به گزارش صداوسیما ، منصور غلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به فعالیت 190 مرکز رشد در دانشگاه ها و 43 پارک علم و فناوری افزود : شغل هایی که بر اساس دانش ایجاد می شود یک پنجم ایجاد شغل های دیگر سرمایه نیاز دارد .
> انتقال واحدهای دانشگاه پیام نور به شهرهای بزرگ به گزارش صداوسیما ، منصور غلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به فعالیت 190 مرکز رشد در دانشگاه ها و 43 پارک علم و فناوری افزود : شغل هایی که بر اساس دانش ایجاد می شود یک پنجم ایجاد شغل های دیگر سرمایه نیاز دارد .
وی گفت : در 10 سال اخیر برای تبدیل کردن علم به فناوری تولید و ثروت تلاش کرده ایم و تشکیل و سرعت حرکت شرکت های دانش بنیان در این زمینه خوب بوده است .
غلامی گفت : تعداد قابل توجهی مقاله علمی درنتیجه همکاری مشترک اساتید ما و اساتید دیگر کشورها چاپ شده است .
وی افزود : با توجه به نزدیک بودن دستاوردهای علمی کشور با اروپا با این کشورها ارتباط نزدیک تری داریم اما با کشورهایی مانند چین ، روسیه و آفریقای جنوبی نیز تعاملات علمی وجود دارد .
وی بابیان اینکه بحث تعطیلی مراکز علمی و دانشگاهی مطرح نیست افزود : دانشگاه های پیام نور به شهرهای بزرگ تر منتقل می شوند و دانشگاه های علمی ــ کاربردی که برخی دستگاه های دولتی آن ها را ایجاد کرده اند به بخش خصوصی سپرده می شوند .
غلامی گفت : دانشگاه آزاد اسلامی نیز طرحی را برای ساماندهی مراکز علمی خود با توجه به کاهش دانشجو پیگیری می کند .
رئیس سازمان سنجش : تکمیل ظرفیت برای پذیرش با سوابق تحصیلی حذف نمی شود رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر این که تکمیل ظرفیت برای داوطلبان با آزمون در سال آینده به طورکلی حذف شد گفت : اما داوطلبانی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد می توانند از طریق تکمیل ظرفیت وارد دانشگاه شوند .
به گزارش ایسنا ، دکتر ابراهیم خدایی در خصوص آخرین وضعیت پذیرش از طریق تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال 98 گفت : بحث تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و پذیرش دانشجو از این طریق به طور کامل حذف نشده است و فقط فرآیند پذیرش تغییر کرده و سازوکارهای این موضوع متفاوت تر شده است .
وی در ادامه تصریح کرد : سیستم پذیرش سازمان سنجش آموزش کشور برای تمامی داوطلبان کنکور باز است و هرزمانی که داوطلب درخواست پذیرش در دانشگاه ها ارسال کند ما برای دونیم سال یعنی مهر و بهمن آن ها را پذیرش خواهیم کرد .
طبیعتاً وقتی دانشجویی در نیم سال مهرماه تعیین تکلیف شد ، مجدداً این سیستم از آبان ماه فعال خواهد شد تا پذیرش برای بهمن ماه صورت بگیرد .
بنابراین فرآیند به هیچ عنوان متوقف نمی شود و فقط شیوه پذیرش متفاوت شده است .
دکتر خدایی در پایان تأکید کرد : پذیرش دانشجو از طریق تکمیل ظرفیت صرفاً برای داوطلبانی که بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد اجرایی می شود و داوطلبانی که از طریق آزمون و کنکور در دانشگاه پذیرش شده اند ، نمی تواند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کنند و پذیرش از این طریق برای این داوطلبان به طور کلی حذف شده است .
انتشار ظرفیت و عناوین رشته های دانشگاهی پذیرش با سوابق تحصیلی اسامی رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی در 281 عنوان رشته محل با 550 هزار ظرفیت اعلام شد .
داوطلبان می توانند از 20 اسفندماه تا 6 شهریورماه برای پذیرش مهر 98 در این رشته ها اقدام کنند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اسامی رشته و همچنین ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/17

org انجام می شود .
وی افزود : داوطلبان در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه ندارند و می توانند تا 100 کد رشته را انتخاب کنند .
خدایی گفت : 20 درصد ظرفیت این نوع پذیرش روزانه و 50 درصد ظرفیت شبانه است .
اما بیشتر ظرفیت شهریه پردازها به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد .
وی گفت : رشته های دانشگاه آزاد در این مجموعه رشته ها نیستند .
در حال حاضر رشته های این دانشگاه به شورای گسترش دانشگاه ها برای تائید ارسال شده است که پس از تائید تا تاریخ 20 اسفند به این مجموعه اضافه می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/18
> منصور غلامی ، وزیر علوم در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت : «طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور در دست تهیه است و براساس این طرح مراکز علمی و دانشگاه های کوچک ، تجمیع و به عنوان شبکه علمی فعالیت می کنند.
> منصور غلامی ، وزیر علوم در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت : «طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور در دست تهیه است و براساس این طرح مراکز علمی و دانشگاه های کوچک ، تجمیع و به عنوان شبکه علمی فعالیت می کنند .
» او با بیان اینکه بحث تعطیلی مراکز علمی و دانشگاهی مطرح نیست ، افزود : «دانشگاه های پیام نور به شهرهای بزرگ تر منتقل می شوند و دانشگاه های علمی کاربردی که برخی دستگاه های دولتی آنها را ایجاد کرده اند ، به بخش خصوصی سپرده می شوند .
» غلامی گفت : «دانشگاه آزاد اسلامی نیز طرحی را برای ساماندهی مراکز علمی خود با توجه به کاهش دانشجو پیگیری می کند .
» وزیر علوم افزود : «دانشگاه های کشور آمادگی دارند برای هر دستگاهی که بخواهد نیروی انسانی تربیت کند و ضروری نیست هر دستگاهی برای خود دانشگاه داشته باشد؛ البته برخی دستگاه ها براساس قانون برای خود دانشجو تربیت می کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آفتاب یزد
1397/11/18
> بنا به گزارش روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر و روز انقلاب اسلامی ، 40 سال ایثار جهاد فی سبیل الله و شهادت طلبی ، در مورخه 18/11/97 مراسم میهمانی لاله ها و عطر افشانی و گلباران مزار شهدا با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران در بهشت زهرا مهدیه شهدا برگزار می گردد.
> بنا به گزارش روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر و روز انقلاب اسلامی ، 40 سال ایثار جهاد فی سبیل الله و شهادت طلبی ، در مورخه 18/11/97 مراسم میهمانی لاله ها و عطر افشانی و گلباران مزار شهدا با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران در بهشت زهرا مهدیه شهدا برگزار می گردد .
همچنین به مناسبت ایام الله فجر مراسم گلباران و عطر افشانی مزار شهدای ادیان توحیدی در آرامستان زرتشتیان برگزار می گردد .
افتتاح و کلنگ زنی 5 پروژه کشاورزی برای تحقق اقتصاد مقاومتیدر آستانه چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ، صبح دیروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی 5 پروژه در حوزه کشاورزی آستان قدس به بهره برداری رسید .
افتتاح باغ متراکم مزرعه نمونه ، بهره برداری و کلنگ زنی سامانه های نوین آبیاری در کشت و صنعت های مزرعه نمونه و تربت حیدریه و موسسه کشاورزی و موقوفات چناران آستان قدس رضوی ، همچنین افتتاح سالن ویژه قطعه کاری و بسته بندی گوشت مورد نیاز مهمانسرای حرم مطهر رضوی ، توسط تولیت آستان قدس رضوی برنامه امروز این مراسم بود .
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این مراسم با وجود آنکه جمهوری اسلامی ایران این روزها در برابر همه داشته های خود تهدید می شود و دشمن حتی حاضر نیست شیوه تولید بذر گیاه را به سادگی در اختیار ما بگذارد ، متخصصان داخلی با بومی سازی دانش تولید در بخش های مختلف کشاورزی و صنعتی ، برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار تلاش می کنند .
وی بر لزوم بهره گیری از فناوری های دانش بنیان در راستای استفاده بهینه از آب و خاک در تولید محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت : این رویکرد در دستور کار سازمان اقتصادی و هلدینگ کشاورزی آستان قدس رضوی قرار گرفته که امیدواریم آثار آن را در تولید کالاهای استراتژیک کشاورزی مانند بذر و نهال شاهد باشیم .
به گفته تولیت آستان قدس رضوی با اجرای پروژه های آبرسانی زیرسطحی به عنوان یک فعالیت دانش بنیان ، طی چند ماه آینده حدود هزار هکتار از اراضی متعلق به آستان قدس رضوی زیر کشت محصولات کشاورزی خواهد رفت .
در نشست مشترک شورای عالی الگو با وزیر علوم عنوان شد2 سال آینده فرصت طلایی برای ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفتدر نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، راهکارهای مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مورد بررسی قرار گرفت .
دکتر غلامی وزیر علوم و تحقیقات وفناوری در این نشست گفت : تمام زحماتی که برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشیده شده است مبتنی بر کارها و مطالعات تخصصی و علمی است .
این فرصت مهم و مغتنمی است که بعد از فرمایش رهبری فراهم شده تا سند الگو در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به بررسی و اصلاح گذاشته شود و این فرصت ، به معنای مهم و ماندگار و اساسی بودن سند الگو برای نظام جمهوری اسلامی است .
دکتر غلامی ادامه داد : در راستای فراخوان رهبر معظم انقلاب ، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی را به بررسی ، تکمیل و ارتقای سند الگو فراخوانده ایم تا از ظرفیت دانشگاه ها و مراجع علمی کشور در این جهت استفاده بیشتری داشته باشیم .
با توجه به روحیه نقادی موجود در دانشگاه ها ، اگر به موقع به سراغ این مسئله نرویم ، شاهد نقد خودمان خواهیم بود .
لذا این فرصت برای همکاران فراهم شده تا با ورود به این موضوع نقش خود را در این زمینه ایفا کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آفتاب یزد
1397/11/18

بر این اساس دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هسته مرکزی بررسی سند الگو تعیین شده تا فعالیت های علمی لازم را در این ارتباط انجام دهند .
ما به عنوان یک تکلیف به این مطلب نگاه کرده ایم و تلاش می کنیم در اولین فرصت نظرات همه دانشگاهیان را جمع کرده به مرکز الگو ارائه نمائیم تا نقش موثری در تکمیل و ارتقای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی داشته باشیم .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/19
> معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه زابل گفت : دسترسی به آموزش عالی در کشور ایران دو برابر متوسط جهانی است .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر محمد تقی نظرپور در سفری یک روزه به استان سیستان و بلوچستان به منظور افتتاح و کلنگ زنی پروژه های عمرانی دانشگاه زابل ، با هیئت رئیسه و جمعی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد .
وی در این دیدار با بیان اینکه ارزش و جایگاه علم برای مجموعه دانشگاهیان کشور کاملاً آشکار است ، به سخن مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خطاب به دانشگاهیان اشاره کرد که می فرمایند : «علم مهم ترین ابزار پیشرفت و اقتدار ملّی است» ، و ادامه داد : علم می تواند متضمن اقتدار سیاسی ، اقتدار اقتصادی و نیز آبرو و کرامت ملی باشد چرا که یک ملت دانا و تولید کننده علم در چشم جامعه بین المللی نیز با کرامت و محترم است .
معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ضمن برشمردن 9 زیر شاخه ای که در حال حاضر در حوزه آموزش عالی کشور فعالیت می کنند ، به مقایسه نظام آموزش عالی کنونی با قبل از انقلاب پرداخت و گفت : جمعیت دانشجوی کشور در ابتدای انقلاب 175 هزار نفر و جمعیت بانوان دانشجو 54 هزار نفر بوده است .
در حال حاضرجمعیت دانشجو با رشدی بیست درصدی به تعداد سه میلیون و ششصد هزار نفر رسیده و جمعیت بانوان دانشجو بالغ بر یک میلیون و 680 هزار نفر است .
این در حالی است که در سال 2015 سهم دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به کل دانشجویان در ایران از بسیاری کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا و ژاپن بیشتر بوده است .
نظرپور با اشاره به این حقیقت که دسترسی به آموزش عالی در کشور 2 برابر متوسط جهانی است ، اظهار کرد : بیش از این به توسعه کمی و ایجاد ظرفیت های جدید در آموزش عالی نیاز نیست ، بلکه لازم است همین ظرفیت های موجود را به نحو مطلوب اصلاح نموده و با تخصصی نمودن و عمق بخشی به دانش ، آن را بهبود دهیم و ارتقا بخشیم؛ چرا که گسترش آموزش عالی بدون داشتن زیرساخت های لازم منجر به ایجاد بحران می شود .
وی با بیان اینکه در حال حاضر نسبت دانشجویان دکترای تخصصی به کل دانشجویان از اهداف برنامه توسعه نیز پیشی گرفته است ، گفت : تعداد اعضای هیئت علمی تمام وقت کشور در فاصله سال های 1358 تا 1396 از 8 هزار و هشتصد و هجده نفر به 85 هزار و 594 نفر رسیده است و فضاهای کمک آموزشی ، خدماتی و رفاهی نیز بیش از 15 برابر شده است .
معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در ادامه سخنان خود بهبود آموزش عالی را نیازمند اقدامات عملی دانست و با بیان اینکه دامنه عمل این اقدامات شامل تمامی دانشگاه ها از جمله دانشگاه زابل نیز می شود ، خاطرنشان کرد : از جمله این اقدامات می توان به ارتقای کیفیت آموزش عالی در کنار ارتقای علمی رشته ها و مدارک دانشگاهی؛ حمایت از فرآیند تبدیل علم به فناوری مورد نیاز و در خدمت اقتصاد دانش بنیان ، حرکت به سمت الگوی اسلامی و ایرانی دانشگاه ها و توسعه پایدار علم و فناوری اشاره کرد .
نظرپور افزود : در زمینه حمایت از فرآیند تبدیل علم به فناوری مورد نیاز و در خدمت اقتصاد دانش بنیان ، دانشگاه زابل می تواند فرایند تجاری سازی را با کمک اعضای هیئت علمی به انجام برساند و از لحاظ علمی و مالی در تأمین بخشی از هزینه های دانشگاه نقش آفرین باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/19

وی دیگر اقدامات در این خصوص را تعامل فعال با محیط های منطقه ای و بین المللی ، برقراری ارتباطات مؤثر دانشگاه زابل با کشورهای پاکستان و افغانستان و تمرکز بر نیازهای کشورهای هم مرز و تلاش برای برطرف نمودن آن با استفاده از بستر علمی دانشگاه های منطقه و تأمین منابع مالی آموزش عالی و تحقیقات مورد نیاز کشور عنوان و تأکید کرد : دانشگاه ها باید از محل اعتبارات اختصاصی خود نیازهای اساسی خویش را برطرف کنند و تنها در انتظار تخصیص از سوی دولت نباشند تا در شرایط بحرانی بتوانند از توانمندی علمی و دانش فنی خود به دانش اقتصادی دست یابند .
معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به لزوم اصلاحات ساختاری در سطح دانشگاه ، وزارت و فرا وزارتی ، یادآور شد : در بعضی موارد ضرورت دارد دانشگاهی به عنوان دانشگاه اصلی تلقی شود و دیگر دانشگاه های منطقه زیر نظر آن قرار گیرند .
نظرپور در پایان با اشاره به افتتاح و بهره برداری 116 پروژه مختلف در دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه زابل در دهه مبارک فجر ، گفت : در دهه فجر امسال در مجموع 250 هزار متر مربع با هزینه ای بالغ بر 4 هزار میلیارد ریال به فضاهای موجود اضافه شده که در این میان 51 پروژه با زیربنای حدود 170 هزار متر مربع و اعتباری بالغ بر 2 هزار و 420 میلیارد ریال مربوط به فضاهای آموزشی بوده است .
امیدوار هستیم دانشگاه ها ، مسئولین ، اساتید و دانشجویان کشور بتوانند حداکثر استفاده را از فضاهای به بهره برداری رسیده ببرند .
برقراری مراودات علمی دانشگاه زابل با پژوهشگران بیش از 45 کشور جهان دکتر موسی بهلولی ، رئیس دانشگاه زابل نیز ضمن گرامیداشت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) و عرض تهنیت به مناسبت فرارسیدن چهلمین عید انقلاب اسلامی ، سابقه آموزش عالی در سیستان را همزاد و هم قدمت با انقلاب دانست و خاطرنشان کرد : دانشگاه زابل به عنوان قطب علمی منطقه خدمات ارزنده ای را در راه نظام و انقلاب ارائه می دهد .
وی در خصوص چالش های پیش روی دانشگاه زابل وضعیت نیروی انسانی ، میزان نیروهای بورسیه شده و نیز محدودیت های اعتبارات جاری و عمرانی دانشگاه را یادآور شد و گفت : به منظور برون رفت از چالش های مورد اشاره و شتاب بخشی به توسعه عمرانی و پژوهشی دانشگاه ، ارزیابی های تخصصی در هر حوزه انجام شد .
در این زمینه صرفه جویی 40 میلیارد ریالی از محل اصلاح قراردادهای دانشگاه و نیز عدم جذب نیروی انسانی در سه ساله اخیر از جمله راهکارهای موجود هستند که به به منظور حل این چالش ها در نظر گرفته شده اند .
رئیس دانشگاه زابل اصالت بخشی به امر پژوهش با برقراری پرداخت پژوهانه ، انتشار چندین مقاله ی اعضای هیأت علمی دانشگاه در نشریات زیرمجموعهNature و برقراری مراودات علمی با پژوهشگران بیش 45 کشور جهان را از جمله دستاوردهای مهم دانشگاه زابل در حوزه پژوهشی برشمرد .
بهلولی با اشاره به برگزاری دو همایش ملی و یک همایش بین المللی طی ماه های آینده ، بر لزوم تعریف مأموریت و کاربردی نمودنِ علوم تولیدی دانشگاه تاکید کرد و برگزاری کنفرانس های معتبر علمی را بستری کارا جهت عرضه جدیدترین دستاوردهای پژوهشی و نیز کسب راهکارهای کارآمد با مشارکت مردم ، مسئولان و متخصصان دانست .
وی همچنین بر لزوم ارتباط گیری فراسرزمینی با دانشگاه های خارجی به ویژه کشور افغانستان و دخیل نمودن آن ها در پروژه های علمی مؤثر و مرتبط با بحران های منطقه تأکید کرد .
رئیس دانشگاه زابل این دانشگاه را در پایش علمی پروژه های اجرایی منطقه واجد وظیفه دانست و ضمن تأکید بر لزوم ارتباط با نهادها و دستگاه های اجرایی با هدف رفع مشکلات مردم ، خاطرنشان کرد : تشکیل هسته های پژوهشی با محوریت پتانسیل های منطقه ای جهت سازماندهی به پژوهش های اعضای هیئت علمی از جمله اقدامات دانشگاه در مهیا سازی زمینه های پیشرفت منطقه است .
بهلولی ذیل اثرگذاری اجتماعی گسترده دانشگاه زابل ، استقبال بی نظیر مردم از دریاچه مصنوعی هامون ، را یادآور شد و در حوزه اقتصاد مقاومتی ، به برنامه های دانشگاه جهت تغییر الگوی کشت و گسترش کاشت زیتون و گیاهان دارویی در کنار راه اندازی تأسیسات فراوری و صنایع تبدیلی وابسته به این محصولات اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/19

رئیس دانشگاه زابل در پایان ابراز امیدواری کرد که دانشگاه بتواند حلقه اتصال مؤثری میان مردم و مسئولین اجرایی باشد و رسالتی که بر دوش دارد را به شایستگی به انجام برساند .
تمدن نوین اسلامی در گروی تربیت نیروی انسانی کارآمد است حجت الاسلام والمسلمین میری قلعه نو مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه زابل نیز در این دیدار با نقل حدیثی قدسی در بیان منزلت بزرگ بانوی عالمیان حضرت فاطمه زهرا (س) ، حضور کنشگرانه و فداکارانه ایشان در دفاع از ولایت امام علی (ع) راضامن بقای اسلام و ولایت و بهره مندی از ثمره صالح آن در قالب انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دانست و با تاکید بر لزوم حفاظت از انقلاب ، گفت : اکنون پس از گذرِ 40 سال از عمر پیروزی انقلاب اسلامی ، باید مهم ترین دستاوردهای آن را از مجموعه هایی همچون حوزه ، دانشگاه و آموزش و پرورش اقتباس کنیم که با تربیت نیروی انسانی ، نقشی کلیدی در حفظ و تکامل انقلاب داشته و دارند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، وی از ایجاد تمدن نوین اسلامی به عنوان مهم ترین دستاورد انقلاب یاد کرد و تحقق آن را در گروی تربیت نیروی انسانی انقلابی و کارآمد و هدایت آنان در مسیر اهداف گران سنگ انقلاب دانست .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/11/18
> هدی هاشمیخبرنگاردیروز از سوی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، 19 دانشگاه ، مرکز و پژوهشگاه به عنوان متولی ارتباط بین المللی معرفی شدند .
> هدی هاشمیخبرنگاردیروز از سوی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، 19 دانشگاه ، مرکز و پژوهشگاه به عنوان متولی ارتباط بین المللی معرفی شدند .
موضوعی که این سال ها برای وزارت علوم به عنوان مهمترین اولویت عنوان شده است و مسئولان وزارت علوم تمام تلاششان را کردند تا بتوانند موضوع رفت و آمد علمی دانشگاهیان را با دنیا بیشتر از قبل کنند .
آنطور که آمارهای مسئولان وزارت علوم می گوید 2100 عضو هیأت علمی از دانشگاه های بزرگ دنیا به ایران آمدند این یعنی هر هفته 10 عضو هیأت علمی به ایران سفرکردند .
رؤسایی از کشورهای امریکا ، آلمان ، اتریش ، استرالیا ، سویس ، سوئد ، ایتالیا ، فرانسه ، ژاپن ، ترکیه ، اوکراین ، تونس ، گرجستان ، چین ، نیوزیلند و اسپانیا که همه آنها در تولید علم و فناوری حرف هایی برای گفتن دارند .
آنطور که قائم مقام وزیر علوم می گوید این کشورها خواستار تعاملات علمی با برخی از دانشگاه های بزرگ ما بودند تا بتوانند مباحث علمی را با هم به اشتراک بگذارند .
با این حال از همان روزهای اول تا همین امروز برخی منتقد این رفت و آمدهای علمی بودند و اعلام کردند که وزارت علوم فقط تفاهمنامه با دانشگاه های دیگر امضا می کند تفاهمنامه هایی که بعد از رفتن این هیأت ها ضمانت اجرایی ندارد البته منتقدان دولت هم اعلام کردند هر هیأتی نباید به کشور بیاید و در این میان تعدادی از دانشمندان ایرانی هم در کشور با مشکلاتی مواجه شدند .
دکتر سالار آملی در گفت و گو با «ایران» ، درباره برخی از افرادی که به ایران آمدند و حاشیه های حضور این افراد می گوید : ما خواهان مراودات علمی با دانشمندان هستیم و تمام فعالیت های ما هم آوردن علم روز به ایران است .
ما هم اکنون با وزارت اطلاعات هماهنگ هستیم و در جلساتی که داشتیم توضیح دادیم که حضور این افراد فقط برای فعالیت های علمی است .
البته درباره برخی از برخوردهایی که می شود هم با صحبت هایی که شده است هم اکنون مشکلی در زمینه رفت و آمد دانشمندان نداریم .
اگر مشکلاتی هم سابق بر این ایجاد شده برطرف شده است .
تا اگر استادانی که در خارج از کشور هستند و تمایل دارند به ایران بیاییند مشکلی نداشته باشند .
وی با تأکید بر اینکه تمام افرادی که به ایران سفر علمی می کنند ورودشان با تأیید سازمان های امنیتی است می گوید : نهادهای امنیتی نظارت کامل را روی افراد دارند .
آنها همه افراد و مباحث مطرح شده را بررسی می کنند .
نه تنها افرادی که از خارج از کشور به ایران می آیند بلکه افرادی که از ایران هم به خارج از کشور می روند هم بررسی می کنند .
سالار آملی درباره این موضوع که چه تعداد از تفاهمنامه های این معاونت اجرایی شده است می گوید : حدود هزار و 183 تفاهمنامه در سه سال گذشته منعقد شده است که از این میزان 843 تفاهمنامه اجرایی شده است .
ما قبول نداریم که آمد و رفت هیأت های علمی فقط در قالب تفاهمنامه بوده است .
این رشد و شتاب علمی در کشور نشان می دهد که این موضوع فراتر از تفاهمنامه بوده است و برای سال آینده هم این همکاری ها ادامه پیدا می کند .
به گفته وی در 9 ماهه امسال ، 98 رئیس دانشگاه معتبر خارجی به ایران آمدند و تعداد پروژه های مشترک تعریف شده مابین دانشگاه های داخل و خارج از کشور 485 پروژه بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1397/11/18
> گروه جامعه : فهرست 281 عنوان رشته محل ، شرایط و ضوابط پذیرش بدون آزمون برای مهرماه 98 در 550 هزار ظرفیت خالی مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه ها منتشر شد .
> پذیرش در رشته محل های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی توسط دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده به صورت جدا از رشته محل های با آزمون و مستقل از کنکور با ملاک معدل کتبی دیپلم ، نوع دیپلم داوطلب و رشته انتخابی متقاضی انجام می شود .
داوطلبانی که منحصراً متقاضی تحصیل در این رشته محل ها هستند نیازی به ثبت نام در آزمون سراسری سال 1398 ندارند .
برای پذیرش 550 هزار نفر بر اساس صرفاً سوابق تحصیلی ، داوطلبان امکان انتخاب 100 رشته محل را دارند .
در این فهرست که 281 عنوان رشته را شامل می شود ، دوره های نوبت دوم و روزانه برخی از دانشگاه ها هم اقدام به پذیرش دانشجوی بدون کنکور می کنند .
فهرست کامل این رشته ها در سامانه سازمان سنجش آموزش به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org قابل مشاهده است .
پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی ها همچنین تعدادی از دانشگاه های دولتی ، ظرفیت ها و رشته های خود را برای پذیرش متقاضیان بدون آزمون در این فهرست اعلام کرده اند .
رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی در این فهرست قرار ندارد اما به گفته ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ، رشته های این دانشگاه هم به زودی از سوی سازمان سنجش اعلام می شود .
** فرایند اجرایی سنجش و پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی انتشار دفترچه راهنما و رشته محل هایی که پذیرش آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی) انجام می شود ، به این شرح است : در سال 1398 ثبت نام و دریافت رشته محل های مورد علاقه داوطلبان توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده و این اطلاعات برای بررسی و پذیرش توسط سازمان در اختیار دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده قرار داده می شود .
**چه کسانی حق شرکت دارند دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه نظام جدید آموزشی 3 3 6 نیز می توانند در این مرحله از پذیرش ثبت نام کنند و بعد از اتمام امتحانات نهایی و دریافت کارنامه از آموزش و پرورش ، معدل کتبی خود را درج کنند .
**نحوه بررسی شرایط داوطلبان دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده بر اساس شیوه نامه اجرایی مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در برنامه زمانی تعیین شده نسبت به گزینش داوطلبان حائز شرایط از بیشترین معدل به کمترین معدل با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی تا سقف ظرفیت پذیرش در هر یک از سهمیه ها ، اقدام کرده و در زمان مقرر نتایج را به داوطلبان اعلام می کنند .
**تماس دانشگاه ها با داوطلبان ، ممنوع تماس دانشگاه و موسسات به داوطلبان تحت هر عنوان خارج از زمان مقرر ممنوع است .
پاسخگویی به اعتراضات داوطلبان در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش بر عهده موسسه آموزش عالی ذیربط است .
امکان برگزاری امتحان یا مصاحبه توسط دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده جز برای رشته های دارای شرایط خاص (دارای شرایط استخدامی یا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی) که در دفترچه درج می شود ، وجود ندارد .
**وضعیت سهمیه ها در پذیرش بدون آزمون سهمیه های منطقه یک ، منطقه دو ، منطقه سه ، خانواده شهدا ، ایثارگران 25 درصد ظرفیت ، ایثارگران 5 درصد ظرفیت و رزمندگان طبق قوانین و مقررات مندرج در این دفترچه اعمال می شود .
دریافت هرگونه وجه برای دریافت و بررسی درخواست ها توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ممنوع است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1397/11/18

با توجه به اینکه یک داوطلب ممکن است موفق به دریافت پذیرش از مؤسسات در چندین کد رشته محل شود ، داوطلب باید پس از اعلام نتایج دانشگاه ها و مؤسسات در مهلت زمانی تعیین شده بررسی لازم را انجام داده و رشته محل مورد علاقه خود برای تحصیل را انتخاب کند .
سپس در زمان تعیین شده با همراه داشتن مدارک لازم برای ثبت نام و ارائه تعهد مبنی بر ثبت نام در کد رشته محل مورد نظر ، هزینه ثبت نام در این مرحله از پذیرش را پرداخت و نام نویسی کند .
البته در این فاصله ، داوطلب نباید به دانشگاه یا موسسه دیگری مراجعه و ثبت نام کند .
**حق انتخاب یک رشته و دانشگاه داوطلب فقط در یک کد رشته محل اجازه ثبت نام دارد .
اگر داوطلبی در رشته محل های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شده و در آزمون سراسری سال 1398 نیز شرکت کرده و قبول شود ، تنها می تواند در یک کد رشته محل به انتخاب خود ، ثبت نام کند و مشغول به تحصیل شود .
به عبارت دیگر هر داوطلب فقط مجاز به تحصیل در یک کد رشته محل است و تحصیل هم زمان در چند کد رشته محل (به جز داوطلبان مشمول آیین نامه های استعدادهای درخشان) ممنوع است .
**یک ممنوعیت برای روزانه ها پذیرفته شدگان دوره روزانه هر سال ، اجازه پذیرش دوره روزانه سال بعد را ندارند .
دانشگاه از این داوطلبان به صورت مشروط ثبت نام کرده و اطلاعات آنها را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می کند .
سازمان سنجش آموزش کشور پس از کنترل و انجام بررسی های لازم تائید نهایی را به دانشگاه یا مؤسسه اعلام می کند .
** اقدامات لازم برای دریافت پذیرش داوطلبان لازم است مراحل زیر را برای کسب پذیرش بدون آزمون دانشگاه مدنظر خود طی کنند .
گام نخست : مطالعه دفترچه مندرج در سایت سازمان سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org و بررسی و تعیین رشته محل های مورد علاقه .
گام دوم : تهیه مدارک مورد نیاز و مراجعه به سایت سازمان سنجش برای ثبت نام و ارائه درخواست تحصیل در رشته محل های مورد علاقه .
گام سوم : انتظار برای تماس دانشگاه مبنی بر موافقت با پذیرش یا رد درخواست در زمان تعیین شده گام چهارم : بررسی رشته محل هایی که دانشگاه با پذیرش وی موافقت کرده است (بعد از تماس از سوی دانشگاه) و اتخاذ تصمیم نهایی در زمان مقرر و انتخاب فقط یک کد رشته محل .
گام پنجم : مراجعه به دانشگاه مورد علاقه ، ارائه مدارک لازم برای ثبت نام ، پرداخت وجه ثبت نام برای پذیرش و ارائه تعهد کتبی مبنی بر علاقه به تحصیل در کد رشته محل انتخابی در دانشگاه یا مؤسسه پذیرش شده .
**جدول زمانی پذیرش بر اساس برنامه زمان بندی ، ثبت نام و انتخاب رشته محل های مورد علاقه و ویرایش اطلاعات در روزهای 20 اسفندماه 97 تا ششم شهریورماه 98 انجام می پذیرد .
ارسال اطلاعات نهایی داوطلبان به دانشگاه یا موسسات آموزش عالی توسط سازمان سنجش آموزش کشور در روزهای هفتم و هشتم شهریورماه 98 صورت می گیرد .
دانشگاه ها در فاصله بین 9 تا 21 شهریورماه 98 مهلت دارند درخواست ها و مدارک متقاضیان را بررسی و پذیرفته شدگان را تعیین کنند .
در روزهای 23 تا 28 شهریورماه 98 ، دانشگاه ها نتایج را به داوطلبان برای تصمیم گیری آنها اعلام می کنند .
داوطلبانی که در این دوره پذیرش می شوند در روزهای 30 شهریورماه تا دوم مهرماه 98 مهلت دارند برای ثبت نام و ارائه تعهد به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند .
تعهد برای عدم مراجعه به سایر دانشگاه ها از آنها دریافت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1397/11/18
> ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش روز گذشته در نشست خبری جزئیات جدیدی از کنکور سال آینده را اعلام کرد که به پنج نکته آن می پردازیم.
> ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش روز گذشته در نشست خبری جزئیات جدیدی از کنکور سال آینده را اعلام کرد که به پنج نکته آن می پردازیم .
1 دو نوع سوال برای نظام قدیم و نظام جدید متوسطه در کنکور 98 ثبت نام کنکور 98 از 24 بهمن 97 آغاز می شود که امسال با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه ، دو نوع سوال برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید آموزشی خواهیم داشت ، یعنی پس از آزمون نمرات تراز می شود و پذیرش بر این اساس انجام خواهد شد و ظرفیت جداگانه ندارند .
یک دفترچه راهنما برای آزمون سراسری منتشر خواهد شد و داوطلبان وجه ثبت نام را پرداخت خواهند کرد .
ثبت نام در این مرحله برای پذیرش مهرماه 98 است .
2 تاثیر 30 درصد سوابق تحصیلی به صورت مثبت در آزمون سراسری سال 98 برای سال 98 براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها ، 15 درصد پذیرش دانشگاه ها با آزمون و 30 درصد تاثیر آزمون به صورت مثبت است .
درواقع دو نمره برای داوطلب ساخته می شود که یکی از آنها با احتساب سوابق تحصیلی و دیگری بدون احتساب سوابق تحصیلی است و هرکدام بالاتر بود ، همان برای داوطلب اعمال می شود .
3 وجود رشته های دانشگاه های برتر میان پذیرش با سوابق تحصیلی براساس قانون ، 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بدون آزمون و براساس سوابق تحصیلی پذیرش می شود ، در این میان رشته های پرمتقاضی که 15 درصد ظرفیت را تشکیل می دهند با آزمون هستند که در ظرفیت براساس سوابق تحصیلی از دانشگاه های برتر نیز رشته هایی وجود دارد که کمتر متقاضی دارند ، اما از تمام دانشگاه های دولتی در این پذیرش رشته وجود دارد .
پشت کنکوری های رشته های ریاضی و علوم انسانی 30 درصد داوطلبان کنکور را تشکیل می دهند و این میزان در علوم تجربی 70 درصد و انتظار این است که در زمان ثبت نام برای پذیرش براساس سوابق تحصیلی ، این عده در این پذیرش شرکت کنند .
زودتر یا دیرتر درخواست دادن به دانشگاه ها تاثیری در پذیرش ندارد .
به دانشگاه ها اعلام شده گرفتن درخواست ها باید تا 6 شهریورماه 98 پایان پذیرد تا دانشگاه ها پردازش این مساله را از آن زمان آغاز کنند و اولویت های پذیرش را به داوطلبان اعلام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه ایران
1397/11/18
> عناوین رشته های بدون کنکور اعلام شدرئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : عناوین رشته های بدون کنکور دیشب روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و ثبت نام در این رشته ها از 20 اسفند آغاز می شود .
> عناوین رشته های بدون کنکور اعلام شدرئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : عناوین رشته های بدون کنکور دیشب روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و ثبت نام در این رشته ها از 20 اسفند آغاز می شود .
به گزارش «ایران» ، ابراهیم خدایی دیروز در نشست خبری که خود با اعلام این خبر تأکید کرد : اسامی رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی در 281 عنوان رشته محل با 550 هزار ظرفیت 17 بهمن ماه اعلام می شود .
داوطلبان می توانند از 20 اسفندماه تا 6 شهریور ماه برای پذیرش مهر 98 در این رشته ها اقدام کنند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اسامی رشته و همچنین ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
org انجام می شود .
داوطلبان در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه ندارند و می توانند تا 100 کدرشته را انتخاب کنند .
خدایی گفت : 20 درصد ظرفیت این نوع پذیرش روزانه و 50 درصد ظرفیت شبانه است .
اما بیشتر ظرفیت شهریه پردازها به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد .
رشته های دانشگاه آزاد در این مجموعه رشته ها نیستند .
در حال حاضر رشته های این دانشگاه به شورای گسترش دانشگاه ها برای تایید ارسال شده است که پس از تایید تا تاریخ 20 اسفند به این مجموعه اضافه می شود .
رئیس سازمان سنجش یادآور شد : دانشگاه ها از 6 شهریور 98 سیستم پذیرش را می بندند و سیستم پردازش را آغاز می کنند و در آن زمان بر اساس سوابق تحصیلی و معدل دیپلم و تمامی ضوابط و سهمیه های قانونی پذیرش مشروط را انجام می دهند .
سپس با داوطلب تماس می گیرند و در نهایت داوطلب مختار است بین پذیرش با آزمون یا بدون آزمون تصمیم بگیرد و در این زمان هزینه ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پرداخت کند .
وی گفت : بازه زمانی از 20 اسفند 97 تا 6 شهریور 98 انتخاب شده است و تا آن زمان کنکور سراسری هم برگزار می شود .
داوطلب در صورتی که علاقه مند به شرکت در کنکور باشد می تواند کارنامه خود را مشاهده کند و در نهایت تصمیم بگیرد .
این مسیر به تدریج در سال آینده بیشتر تقویت می شود و داوطلبانی که دوست ندارند در استرس کنکور قرار بگیرند می توانند از این مسیر برای ورود به دانشگاه استفاده کنند .
به این دلیل که دانش آموزان تا خردادماه معدل و نمره سوابق تحصیلی ندارند پیش بینی می شود که این دسته از داوطلبان از مردادماه 98 به بعد در پذیرش سوابق تحصیلی شرکت کنند .
خدایی گفت : دانشگاه ها باید در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی تمامی ضوابط و سهمیه های قانونی را رعایت کنند و برای انجام درست این موضوع دستورالعمل اجرایی تهیه کردیم که به دانشگاه ها ابلاغ می شود .
همچنین جلسه توجیهی برای دانشگاه ها خواهیم داشت تا این شیوه پذیرش را بدون اشکال اجرا کنند .
مسئولیت نظارت بر این مسیر پذیرش بر عهده سازمان سنجش است و سازمان سنجش بر روند پذیرش دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی نظارت خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
خراسان
1397/11/18
> دانش پور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد : داوطلبان پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی از 20 اسفند تا 6 شهریور فرصت دارند علاقه مندی خود به رشته ها را اعلام کنند.
> دانش پور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد : داوطلبان پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی از 20 اسفند تا 6 شهریور فرصت دارند علاقه مندی خود به رشته ها را اعلام کنند .
ابراهیم خدایی روز گذشته در نشستی خبری ادامه داد : با توجه به قانون مصوب مجلس و مصوبات شورای سنجش ، پذیرش دانشجو در دو بخش مستقل یعنی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی یا با تلفیقی از سوابق تحصیلی و آزمون صورت می گیرد .
بر این اساس از 17 بهمن سال جاری فهرست 281 عنوان رشته برای 550 هزار ظرفیت اعلام می شود و این رشته ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دارند .
خدایی افزود : داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سنجش از 20 اسفند تا 6 شهریور تا 100 رشته علاقه مندی خود را برای این رشته ها اعلام کنند .
وی اظهار کرد : در کنکور سراسری امسال 760 هزار نفر وارد دانشگاه می شوند ، همچنین دانشگاه آزاد 500 هزار نفر را پذیرش می کند .
به گفته خدایی ثبت نام کنکور سراسری از 24 بهمن تا 2 اسفندماه خواهد بود و آزمون 13 و 14 تیرماه 98 برگزار می شود .
کاهش متقاضیان آزمون دکترای 98 رئیس سازمان سنجش همچنین از کاهش تعداد متقاضیان آزمون دکترای 98 خبر داد و گفت : تعداد متقاضیان این آزمون از 223 هزار داوطلب طی امسال به 195 هزار و 600 نفر برای سال 98 رسیده است .
وی افزود : آزمون دکترای سال 98 در تاریخ سوم اسفند برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
جوان
1397/11/17
> روزگذشته کنکور 98 با 5 /2 ماه تأخیر نسبت به روال سال های گذشته و زیر سایه ترس از حذف شدن برای گزینش داوطلبان تحصیلات دانشگاهی خودی نشان داد .
این آزمون کهنه کار در حالی از 24 بهمن تا 2 اسفند حریف می طلبد که در سال های اخیر به شدت در برابر بازنشستگی مقاومت کرده و در این راه از همداستانی کوتاهی های آموزش و پرورش در فراهم ساختن مقدمات حذف کنکور و لابی های گسترده پدرخوانده هایش بهره برده است .
به هر رو کنکور در شش و بش بودن یا نبودن در روز های 13و 14تیرسال 98 در حوزه های امتحانی مربوطه برگزار می شود .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : شاید بستن دست و پای کنکور بعد از نیم قرن شلتاق کردن روی زندگی و آینده دانش آموزان ، بزرگ ترین و ارزشمندترین شیرینی و هدیه ای باشد که داوطلبان ورود به دانشگاه ها می توانستند در جشن تولد 40 سالگی انقلاب دریافت کنند .
ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دیروز در نشست خبری در حالی از جزئیات این خبر گفت که فضای آموزشی ، کنکوری ها و خانواده هایشان متأثر از اظهارنظر افرادی مانند حجت الاسلام علی ذوعلم ، معاون وزیر آموزش و پرورش است .
وی معتقد است : «دانش آموزانی که به لحاظ درسی ضعیف و دارای توانمندی هایی هستند ، باید شناسایی شوند و سؤال داریم که چرا قانون حذف کنکور اجرا نشد؟ امروز خطری تحت عنوان حذف تدریجی کنکور وجود دارد که ممکن است به حذف ناقص آن منجر شود .
اگر قرار است کنکور برای چند دانشگاه برتر برگزار شود ، این مسئله یک آسیب است .
»به هر رو خدایی در بستری پر از تناقضات اجرایی و سیاستگذاری در حوزه نحوه پذیرش دانشجو ، با اعلام اینکه در کنکور 98 ما دوسری سؤال خواهیم داشت ، گفت : این سؤالات برای داوطلبان نظام جدید و قدیم طراحی و نمرات این آزمون تراز خواهد شد و براساس نمرات ، تراز پذیرش نیز انجام می گیرد .
وی که در نشست رسانه ای روزگذشته پته آزمون سراسری را در مقابل خبرنگاران روی آب ریخت ، با بیان اینکه ظرفیت جداگانه ای برای متقاضیان نظام جدید و قدیم در کنکور 98 تخصیص داده نمی شود ، یادآور شد : دفترچه راهنمای همراه با ضوابط و شرایط در کنکور 98 ، امروز روی سایت این سازمان قرار می گیرد .
داوطلبان ما در این مرحله احتیاجی به پرداخت وجه ثبت نام ندارند و صرفاً زمانی که دانشگاه برای آن ها پذیرش قطعی خواهند داد وجه ثبت نام نیز پرداخت می شود .
کنکور بی کنکور ! طبق قانون از سال آینده 85درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بدون آزمون و براساس سوابق تحصیلی پذیرش می شود و در این میان رشته های پرمتقاضی که 15درصد ظرفیت را تشکیل می دهند با آزمون برگزار می شوند .
برای ظرفیت ، براساس سوابق تحصیلی نیز رشته هایی از دانشگاه های برتر وجود دارد که کمتر متقاضی دارند .
بر این اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها تصریح دارد : برای سال 98 ، 15درصد پذیرش دانشگاه ها با آزمون و 30درصد تأثیر آزمون به صورت مثبت است .
به بیان دیگر دو نوع نمره برای داوطلب لحاظ می شود که یکی از آن ها با احتساب سوابق تحصیلی و دیگری بدون احتساب سوابق تحصیلی است و هر کدام که بالاتر بود همان برای داوطلب اعمال می شود .
در نتیجه متقاضیان ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال آینده تمایل دارند براساس سوابق تحصیلی در این مراکز پذیرش شوند ، بعد از اعلام اسامی رشته محل های پذیرش براساس سوابق تحصیلی می توانند این رشته ها را مشاهده کنند و در صورت تمایل در کنکور سراسری که ثبت نام آن از 24 بهمن ماه جاری آغاز می شود ، شرکت نکنند .
رئیس سازمان سنجش در توضیح این مطلب افزود : داوطلبان متقاضی پذیرش براساس سوابق تحصیلی ضرورتی برای ثبت نام در کنکور ندارند و فرآیند آن به این شکل است که داوطلب ابتدا رشته های مورد نظر را مشاهده کند و از 20اسفند می تواند با مراجعه به سایت سازمان سنجش علاقه مندی خود را برای ثبت نام در این رشته ها اعلام کند .
این داوطلبان می توانند تا 100رشته محل را انتخاب کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
جوان
1397/11/17

وی خاطر نشان کرد : اسامی داوطلبان متقاضی پذیرش براساس سوابق تحصیلی بعد از ثبت درخواست آن ها برای شرکت در هر یک از رشته های اعلامی ، توسط این سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه ها ارسال می شود و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی زمان کافی برای بررسی اطلاعات متقاضیان را در اختیار دارند چراکه این داوطلبان تا 6شهریورماه مهلت دارند درخواست خود را اعلام کنند .
منوی باز کنکور ! خدایی همچنین تأکید کرد : از 6 شهریور سال 98 دانشگاه ها ضمن پردازش اطلاعات داوطلبان ، با آن ها تماس خواهند گرفت و به اطلاع متقاضیان خواهند رساند که پذیرش داوطلب مورد قبول قرار گرفته یا خیر و اینکه داوطلب می تواند با مراجعه به دانشگاه مورد نظر نسبت به ثبت نام خود اقدام کند یا نه .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین یادآور شد : داوطلبان حضور در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال 98 می توانند از طریق شرکت در آزمون سراسری و با ثبت نام از طریق سوابق تحصیلی ، متقاضی پذیرش در این مراکز باشند .
وی ادامه داد : اینکه ما شهریورماه را به عنوان بازه زمانی برای بررسی درخواست داوطلبان متقاضی از طریق سوابق تحصیلی قرار دادیم ، این است که ، چون در این بازه زمانی هم نتایج کنکور و هم نتایج پردازش دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی اعلام می شود .
بنابراین داوطلبان این اختیار را دارند که از بین دو روش یکی را انتخاب و وارد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی شوند .
خدایی در ادامه با تأکید بر اینکه پذیرش براساس سوابق تحصیلی از سال آینده باثبات تر خواهد شد ، گفت : طبیعتاً اسامی رشته هایی که امروز به عنوان رشته های بدون آزمون انتخاب می شوند ، ممکن است در بازه زمانی اسفند تا شهریورماه مجدداً اصلاح و رشته های جدیدی به آن اضافه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آفرینش
1397/11/17
> آزمون دکتری تخصصی سال 98 در روز جمعه دوم اسفندماه 97 با رقابت 195 هزار نفر برگزار می شود .
> آزمون دکتری تخصصی سال 98 در روز جمعه دوم اسفندماه 97 با رقابت 195 هزار نفر برگزار می شود .
تعداد داوطلبان آزمون دکتری 98 نسبت به سال گذشته کاهش داشته است .
رئیس سازمان سنجش درباره ظرفیت دکتری تخصصی در دانشگاه ها گفت : سال 97 تعداد داوطلبان آزمون دکتری 223 هزار نفر بود که این تعداد در سال 98 به 195 هزار نفر رسیده است .
57 درصد داوطلبان آزمون دکتری تخصصی سال 98 را مردان و 43 درصد را زنان تشکیل می دهند .
پس از برگزاری آزمون ، هفته آخر فروردین 98 نتایج اولیه اعلام می شود و در اردیبهشت ماه 98 انتخاب رشته انجام خواهد شد .
همچنین در آخر اردیبهشت ماه و اوایل خردادماه سال 98 افراد واجد شرایط به دانشگاه ها برای مصاحبه معرفی می شوند .
وی گفت : کل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی سال 98 شامل دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد 22 هزار نفر است .
رئیس سازمان سنجش درباره ظرفیت دکتری تخصصی در دانشگاه ها گفت : سال گذشته ظرفیت دکتری در دانشگاه ها 14 هزار نفر بود که پس از تکمیل ظرفیت تعداد 12 هزار و 300 نفر در دانشگاه ها ثبت نام کردند و بخشی از ظرفیت خالی ماند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آفرینش
1397/11/17
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : امسال دو نوع سؤال برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید آموزشی خواهیم داشت .
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : امسال دو نوع سؤال برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید آموزشی خواهیم داشت .
ثبت نام برای کنکور سراسری سال 98 تا 2 اسفند ادامه دارد .
کنکور سراسری سال 98 در روزهای 13 و 14 تیرماه 98 برگزار می شود .
طراحی دو نوع سؤال در کنکور 98 خدایی افزود : با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه ، دو نوع سؤال برای نظام قدیم و نظام جدید متوسطه طرح خواهد شد .
پس از آزمون نمرات تراز می شود و پذیرش بر این اساس انجام خواهد شد و ظرفیت جداگانه ندارند .
هم چنین یک دفترچه راهنما برای آزمون سراسری منتشر خواهد شد و داوطلبان وجه ثبت نام را پرداخت خواهند کرد .
ثبت نام در این مرحله برای پذیرش مهرماه 98 است .
تأثیر 30 درصد سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 98 خدایی گفت : برای سال 98 بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها ، 15 درصد پذیرش دانشگاه ها با آزمون است .
30 درصد تأثیر آزمون به صورت مثبت است .
درواقع دو نمره برای داوطلب ساخته می شود که یکی از آن ها با احتساب سوابق تحصیلی و یکی از آن ها بدون احتساب سوابق تحصیلی است و هرکدام بالاتر بود همان برای داوطلب اعمال می شود .
پذیرش در دانشگاه های برتر بر اساس سوابق تحصیلی وی یادآور شد : بر اساس قانون ما موظف هستیم که 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را بدون آزمون و براساس سوابق تحصیلی پذیرش کنیم و در این میان رشته های پر متقاضی که 15 درصد ظرفیت را تشکیل می دهند با آزمون باشند .
در ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی از دانشگاه های برتر نیز رشته هایی وجود دارد که کمتر متقاضی دارند اما از تمام دانشگاه های دولتی در این پذیرش رشته وجود دارد .
پشت کنکوری‏های رشته های ریاضی و علوم انسانی 30 درصد داوطلبان کنکور را تشکیل می دهند و این میزان در علوم تجربی 70 درصد و انتظار این است که در زمان ثبت نام برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی این عده در این پذیرش شرکت کنند .
خدایی افزود : زودتر و یا دیرتر درخواست دادن به دانشگاه ها تأثیری در پذیرش ندارد .
به دانشگاه ها اعلام شده است که گرفتن درخواست ها باید تا 6 شهریورماه 98 پایان پذیرد تا دانشگاه ها پردازش این مسئله را از آن زمان آغاز کنند و اولویت های پذیرش را به داوطلبان اعلام کنند .
کل پذیرش نظام آموزش عالی با احتساب علمی کاربردی و فنی و حرفه ای بیش از 89 درصد با سوابق تحصیلی است .
اما با توجه به اینکه نظام آموزش متوسطه در این گروه تغییر می کند پذیرش در گروه فنی حرفه ای امسال با آزمون هم خواهد داشت .
پذیرش مازاد بر ظرفیت رئیس سازمان سنجش گفت : در دو بخش ظرفیت اضافه می شود یکی از آن ها مصوبات قانونی است و دیگری سهمیه ها .
دانشگاه ها باید بدانند که درجایی که رقابت سنگین و سخت است سازمان سنجش به نفع داوطلب ظرفیت را تفسیر می کند بنابراین ممکن است مازاد بر ظرفیت پذیرش صورت گیرد .
وی یادآور شد : حدود 7 درصد در کنکور سراسری و حدود 12 درصد در کنکور کارشناسی ارشد مازاد بر ظرفیت اعلام می شود که به دلیل وجود قانون های بالادستی این موضوع رخ می دهد .
دانشگاه ها می توانند در زمان اعلام ظرفیت این مازاد را در نظر بگیرند .
کم رنگ کردن وزن کنکور با ایجاد جایگزین امکان پذیر است رئیس سازمان سنجش درباره مباحثی که درباره حذف کنکور بیان می شود ، گفت : حذف کنکور به یک موضوع اجتماعی بدل شده است اما کم رنگ کردن وزن کنکور با ایجاد جایگزین امکان پذیر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آفرینش
1397/11/17

نظام آموزش متوسطه نیز باید پوشش نمره اش افزایش پیدا کند تا بتوانیم رشته های بیشتری را از با آزمون حذف کنیم .
اعلام ظرفیت پذیرش در کنکور 98 وی درباره ظرفیت پذیرش در کنکور 98 گفت : ظرفیت کنکور 98 بدون دانشگاه آزاد حدود 760 هزار نفر است .
اما در سال گذشته و در کنکور 97 از میزان ظرفیت 760 هزار نفر و بعد از دو تکمیل ظرفیت اعلامی حدود 500 هزار نفر در دانشگاه ها ثبت نام کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
جوان
1397/11/17
> معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری پیشرفت های چشمگیر علمی و آموزشی را از دستاوردهای ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته دانست و گفت : اکنون 11 میلیون متر مربع فضای کاربردی و پنج میلیون متر مربع فضای آموزشی در اختیار دانشگاه های کشور قرار دارد .
> محمدتقی نظرپور در حاشیه سفر یک روزه به تبریز در گفت و گو با خبرنگاران افزود : وزارت علوم طی 40 سال گذشته از لحاظ جمعیت دانشجویی ، اعضای هئیت علمی و فضای کاربردی رشد چشمگیری داشته است .
وی ادامه داد : در حال حاضر جمعیت دانشجویی کشور بیش از چهار میلیون نفر و اعضای هیئت علمی 30 هزار نفر است .
نظرپور با اشاره به اینکه 2 میلیون متر مربع طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد ، گفت : طرح های آموزشی که نیمه کاره رها شده بودند ، اکنون پیشرفت فیزیکی 45 درصدی دارند .
وی همچنین در خصوص فضاهای آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه ها ، گفت : با توجه به جمعیت دانشجویی برخی از دانشگاه ها و به منظور بهره برداری از فضاهای آموزشی و رفع نیاز دانشجویان ، باید آزمایشگاه های دانشگاه ها تجهیز شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/11/17
> ایسنا : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که در کنکور 98 دو نوع سوال برای داوطلبان نظام جدید و قدیم طراحی خواهد شد گفت : ثبتنام در این آزمون از 24 بهمن آغاز می شود و 2 اسفند پایان می پذیرد .
> جزئیات برگزاری کنکور 98 اعلام شد ایسنا : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که در کنکور 98 دو نوع سوال برای داوطلبان نظام جدید و قدیم طراحی خواهد شد گفت : ثبتنام در این آزمون از 24 بهمن آغاز می شود و 2 اسفند پایان می پذیرد .
دکتر ابراهیم خدایی در نشست خبری امروز که به منظور تشریح نحوه پذیرش دانشجو در آزمون سراسری سال 98 برگزار شد اظهار کرد : متقاضیان ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال آینده که تمایل دارند براساس سوابق تحصیلی در این مراکز پذیرش شوند بعد از اعلام اسامی رشته محل های پذیرش براساس سوابق تحصیلی می توانند این رشته ها را مشاهده کنند و در صورت تمایل در کنکور سراسری که ثبت نام آن از 24 بهمن ماه جاری آغاز می شود ، شرکت نکنند .
وی در ادامه تصریح کرد : داوطلبان متقاضی پذیرش براساس سوابق تحصیلی ضرورتی برای ثبت نام در کنکور ندارند و فرآیند آن به این شکل است که داوطلب ابتدا رشته های مورد نظر را مشاهده می کند و از 20 اسفند می تواند با مراجعه به سابت سازمان سنجش علاقه مندی خود را برای ثبت نام در این رشته ها اعلام نماید .
این داوطلبان می توانند تا 100 رشته محل را انتخاب نمایند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد : اسامی داوطلبان متقاضی پذیرش براساس سوابق تحصیلی بعد از ثبت درخواست آنها برای شرکت در هر یک از رشته های اعلامی ، توسط این سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه ها ارسال می شود و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی زمان کافی برای بررسی اطلاعات متقاضیان را در اختیار دارند چرا که این داوطلبان تا 6 شهریور ماه مهلت دارند درخواست خود را اعلام نمایند .
دکتر خدایی همچنین تاکید کرد : از 6 شهریور ماه سال 98 دانشگاه ها ضمن پردازش اطلاعات داوطلبان ، با آنها تماس خواهند گرفت و به اطلاع متقاضیان خواهند رساند که پذیرش داوطلب مورد قبول قرار گرفته یا خیر و اینکه داوطلب می تواند با مراجعه به دانشگاه مورد نظر نسبت به ثبت نام خود اقدام کند یا نه .
دانشجویان به دو شیوه می توانند وارد دانشگاه شوند رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین یادآور شد : داوطلبان حضور در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال 98 می توانند هم از طریق شرکت در آزمون سراسری و هم با ثبت نام از طریق سوابق تحصیلی ، متقاضی پذیرش در این مراکز باشند .
وی ادامه داد : علت این که ما شهریور ماه را به عنوان بازه زمانی برای بررسی درخواست داوطلبان متقاضی از طریق سوابق تحصیلی قرار دادیم این است که چون در این بازه زمانی هم نتایج کنکور اعلام می شود و هم نتایج پردازش دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی ، بنابراین داوطلبان این اختیار را دارند که از بین دو روش یکی را انتخاب و وارد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی شوند .
تعداد رشته های بدون آزمون کنکور اصلاح می شود رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه با تاکید بر این که پذیرش براساس سوابق تحصیلی از سال آینده باثبات تر خواهد شد گفت : طبیعتاً اسامی رشته های که امروز به عنوان رشته های بدون آزمون انتخاب می شوند ممکن است در بازه زمانی اسفند تا شهریور ماه مجدداً اصلاح شود و رشته های جدیدی به آن اضافه شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/11/17

ثبت نام کنکور از 24 بهمن آغاز می شود دکتر خدایی گفت : ثبت نام برای شرکت در کنکور 98 از 24 بهمن آغاز می شود و تا 2 اسفند ماه ادامه دارد و در نهایت این آزمون 13 و 14 تیر ماه 98 در حوزه های امتحانی مربوطه برگزار می شود .
طراحی دو نوع سوال برای کنکور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان این که در کنکور 98 ما دو سری سوال خواهیم داشت افزود : این سوالات برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی خواهد شد و نمرات این آزمون تراز خواهد شد و بر اساس نمرات تراز پذیرش نیز انجام می گیرد .
دکتر خدایی با بیان اینکه ظرفیت جداگانه ای برای متقاضیان نظام جدید و قدیم در کنکور 98 تخصیص داده نمی شود .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد : دفترچه راهنمای همراه با ضوابط و شرایط در کنکور 98 امروز بر روی سایت این سازمان قرار می گیرد .
داوطلبان ما در این مرحله احتیاجی به پرداخت وجه ثبت نام ندارند .
و صرفاً زمانی که دانشگاه برای آنها پذیرش قطعی خواهند داد وجه ثبت نام نیز پرداخت می شود .
ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه دکتر خدایی در خصوص ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال 98 نیز گفت : ظرفیتی که به طور کلی برای کنکور پیش بینی می شود حدود 760 هزار داوطلب است البته این ظرفیت بدون احتساب دانشگاه آزاد می باشد .
حداقل ظرفیت این دانشگاه حدود 500 هزار داوطلب خواهد بود .
وی همچنین خاطر نشان کرد : به طور کلی حدود یک میلیون و 600 هزار داوطلب از ورودی دیپلم به آموزش عالی کشور ظرفیت وجود دارد که این ظرفیت در دوره کارشناسی ارشد 300 تا 310 هزار داوطلب است .
البته سال گذشته از 760 هزار پذیرش داوطلب حدود 408 هزار پذیرش داشتیم که البته با تکمیل ظرفیت این عدد به 500 هزار داوطلب افزایش یافت و دانشگاه آزاد نیز حدود 200 هزار پذیرش داشت که مجموعاً حدود 700 هزار داوطلب ورودی داشتم اما با این وجود درصدی از ظرفیت های دانشگاه خالی است .
تکمیل ظرفیت برای داوطلبان با سوابق تحصیلی حذف نمی شود دکتر ابراهیم خدایی همچنین در خصوص آخرین وضعیت پذیرش از طریق تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال 98 گفت : بحث تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و پذیرش دانشجو از این طریق به طور کامل حذف نشده است و فقط فرآیند پذیرش تغییر کرده و سازوکارهای این موضوع متفاوت تر شده است .
وی در ادامه تصریح کرد : سیستم پذیرش سازمان سنجش آموزش کشور برای تمامی داوطلبان کنکور باز است و هر زمانی که داوطلب درخواست پذیرش در دانشگاه ها ارسال کند ما برای دو نیم سال یعنی مهر و بهمن آنها را پذیرش خواهیم کرد .
طبیعتاً وقتی دانشجویی در نیم سال مهرماه تعیین تکلیف شد ، مجدداً این سیستم از آبان ماه فعال خواهد شد تا پذیرش برای بهمن ماه صورت بگیرد .
بنابراین فرآیند به هیچ عنوان متوقف نمی شود و فقط شیوه پذیرش متفاوت شده است .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد : مثلاً داوطلبی که دانش آموز سال جاری محسوب می شود و تا خرداد نتوانسته دیپلم خود را دریافت کند ، مجدداً شهریور ماه نیز مجبور است امتحان دهد .
طبیعتاً برای ورودی مهر نمی تواند ثبت نام کند ، اما با فرآیند جدید پذیرش این دانشجو می تواند درخواست خود را آبان ماه مجدداً در سیستم ثبت کند تا برای بهمن ماه پذیرش قرار بگیرد .
البته در صورتی که موارد و اشکالات سیستم فعلی رفع شود اجرای این فرآیند دائمی خواهد شد .
دکتر خدایی در پایان تاکید کرد : پذیرش دانشجو از طریق تکمیل ظرفیت صرفاً برای داوطلبانی که براساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد اجرایی می شود و داوطلبانی که از طریق آزمون و کنکور در دانشگاه پذیرش شده اند ، نمی تواند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کنند و پذیرش از این طریق برای این داوطلبان به طور کلی حذف شده است .
کلمات کلیدی : سازمان سنجش کنکور 98.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
مردم سالاری
1397/11/17
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام رشته های پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی از امروز 17 بهمن خبر داد .
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام رشته های پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی از امروز 17 بهمن خبر داد .
به گزارش ایلنا ، ابراهیم خدایی ، رییس سازمان سنجش در نشست خبری در خصوص رشته هایی که در سال 1398 پذیرش آنها صرفا با سوابق تحصیلی ( بدون آزمون) انجام می پذیرد ، گفت : با توجه به قانون مصوب و مصوبات سنجش و پذیرش دانشجو در دو بخش مستقل داوطلبان پذیرش خواهند شد؛ بخش اول پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و در بخش دوم تلفیقی از سوابق تحصیلی و با آزمون است .
وی ادامه داد : امروز تا آخر شب لیست رشته های که صرفا سوابق تحصیلی هستند را عنوان می کنیم که حدود 281 عنوان رشته به صورت کلی و حدود 550 هزار ظرفیت رشته محل هایی هستند که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می کند ، البته رشته های دانشگاه آزاد در این لیست وجود ندارد .
خدایی اضافه داد : فرایند پذیرش به این صورت است که وقتی رشته ها اعلام شد داوطلبان آن را مشاهده و بر اساس علاقه مندی های خود انتخاب می کنند .
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد : تصمیم گرفتیم از 17 بهمن این رشته ها را ناعلام کنیم زیرا از 24 بهمن ثبت نام کنکور سراسری آغاز می شود لذا این رشته ها را زودتر اعلام می کنیم که اگر داوطلبی می خواهد از طریق سوابق تحصیلی اقدام کند دیگر برای شرکت در آزمون سراسری ضرورتی نداشته باشد .
خدایی ادامه داد : فرایند پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی به این صورت است که داوطلب ابتدا رشته ها را ملاحظه می کند و از 20 اسفند ماه می تواند به سایت سنجش مراجعه نماید و علاقه مندی خودش را برای رشته های صرفا با سوابق تحصیلی و برای پذیرش در مهرماه در سایت ما اعلام کند همچنین داوطلب می تواند تا 100 رشته محل را انتخاب کند .
وی ادامه داد : داوطلبان تا 6 شهریور ماه وقت دارند که رشته ها و محل های مورد علاقه شان را اعلام کنند تا ما برای دانشگاه ها بفرستیم .
دانشگاه ها از 6 شهریور ماه شروع به پردازش درخواست ها می کنند و در آن بازه زمانی که ما اعلام کردیم دانشگاه با دانشجوها تماس می گیرد تا اگر داوطلبان می خواهند اقدام به ثبت نام کنند .
لذا یک بازه زمانی خوبی داریم تا داوطلبان بتوانند طبق مهلت ثبت نام اقدام کنند .
رئیس سازمان سنجش گفت : آزمون سراسری از 24 بهمن آغاز و تا 2 اسفند ماه ادامه خواهد داشت زمان برگزاری آزمون سراسری نیز 13 و 14 تیر ماه خواهد بود .
ما دو سری سوال برای داوطلبان نظام جدید و قدیم طراحی خواهیم کرد و طبیعتاً نمرات تراز خواهند شد و ظرفیت جداگانه برای نظام جدید و قدیم نداریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
کسب و کار
1397/11/17
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که تکمیل ظرفیت برای داوطلبان با آزمون در سال آینده به طور کلی حذف شد گفت : اما داوطلبانی که پذیرش آنها براساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد می توانند از طریق تکمیل ظرفیت وارد دانشگاه شوند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر ابراهیم خدایی در خصوص آخرین وضعیت پذیرش از طریق تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال 98 گفت : بحث تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و پذیرش دانشجو از این طریق به طور کامل حذف نشده است و فقط فرآیند پذیرش تغییر کرده و سازوکارهای این موضوع متفاوت تر شده است .
وی در ادامه تصریح کرد : سیستم پذیرش سازمان سنجش آموزش کشور برای تمامی داوطلبان کنکور باز است و هر زمانی که داوطلب درخواست پذیرش در دانشگاه ها ارسال کند ما برای دو نیم سال یعنی مهر و بهمن آنها را پذیرش خواهیم کرد .
طبیعتاً وقتی دانشجویی در نیم سال مهرماه تعیین تکلیف شد ، مجدداً این سیستم از آبان ماه فعال خواهد شد تا پذیرش برای بهمن ماه صورت بگیرد .
بنابراین فرآیند به هیچ عنوان متوقف نمی شود و فقط شیوه پذیرش متفاوت شده است .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد : مثلاً داوطلبی که دانش آموز سال جاری محسوب می شود و تا خرداد نتوانسته دیپلم خود را دریافت کند ، مجدداً شهریور ماه نیز مجبور است امتحان دهد .
طبیعتاً برای ورودی مهر نمی تواند ثبت نام کند ، اما با فرآیند جدید پذیرش این دانشجو می تواند درخواست خود را آبان ماه مجدداً در سیستم ثبت کند تا برای بهمن ماه پذیرش قرار بگیرد .
البته در صورتی که موارد و اشکالات سیستم فعلی رفع شود اجرای این فرآیند دائمی خواهد شد .
دکتر خدایی در پایان تاکید کرد : پذیرش دانشجو از طریق تکمیل ظرفیت صرفاً برای داوطلبانی که براساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد اجرایی می شود و داوطلبانی که از طریق آزمون و کنکور در دانشگاه پذیرش شده اند ، نمی تواند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کنند و پذیرش از این طریق برای این داوطلبان به طور کلی حذف شده است .
ادامه دارد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
کسب و کار
1397/11/17
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از کاهش تعداد متقاضیان آزمون دکتری 98 خبر داد و گفت : تعداد متقاضیان این آزمون از 223 هزار داوطلب در سال جاری به 195 هزار و 600 نفر برای سال 98 رسیده است .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر ابراهیم خدایی در نشست خبری امروز که به منظور تشریح نحوه پذیرش دانشجو در آزمون سراسری سال 98 برگزار شد به جزئیات برگزاری آزمون دکتری سال 98 اشاره کرد و گفت : این آزمون سوم اسفند ماه جاری برگزار می شود و از لحاظ تعداد داوطلب در مقایسه با سال گذشته با کاهش متقاضی مواجه شده ایم ، به گونه ای که امسال 223 هزار نفر در این آزمون شرکت کردند اما برای سال 98 تعداد 195 هزار و 600 متقاضی داشتیم .
وی در ادامه تصریح کرد : در آزمون دکتری سال 98 حدود 57 درصد متقاضیان ، مرد و مابقی خانم ها هستند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص نتایج آزمون دکتری سال 98 نیز گفت : نتایج اولیه این آزمون هفته پایانی فروردین ماه 98 اعلام می شود و اوایل اردیبهشت ماه نیز انتخاب رشته صورت می گیرد .
در نتیجه اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه پذیرفته شدگان به منظور انجام مراحل مصاحبه به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی معرفی می شوند .
وی همچنین با تاکید بر اینکه ظرفیت پذیرش در آزمون دکتری نهایی نشده است ، افزود : در خصوص ظرفیت پذیرش در این آزمون هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است .
دکتر خدایی با اشاره به ظرفیت پذیرش در آزمون دکتری سال 98 نیز گفت : کل ظرفیت پیش بینی شده در این آزمون در همه زیرنظام های آموزش عالی حدوداً 22 هزار نفر می باشد که این آمار شامل دانشگاه آزاد اسلامی نیز خواهد شد .
زمان ثبت نام مرحله دوم آزمون کارشناسی ارشد رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص جزئیات آزمون کارشناسی ارشد سال 98 نیز گفت : مهلت دوم ثبت نام این آزمون از 28 بهمن ماه سال جاری آغاز می شود و اول اسفند ماه پایان می پذیرد .
این آزمون پنجم و ششم اردیبهشت ماه سال 98 در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد .
ظرفیت بیش از 300 هزار نفری پذیرش در آزمون ارشد دکتر خدایی با بیان اینکه حدود 165 هزار نفر بر اساس دفترچه منتشره در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 پذیرش خواهند شد ، اظهار کرد : دانشگاه آزاد نیز ظرفیت پذیرش در آزمون را به همین تعداد اعلام نموده اما به طور کلی کل ظرفیت پیش بینی برای پذیرش در این آزمون حدوداً 300 تا 310 هزار نفر می باشد .
وی همچنین ظرفیت پذیرش آزمون ارشد در دانشگاه های دولتی را حدود 14 هزار داوطلب عنوان کرد و افزود : ما سال گذشته برای پذیرش در آزمون ارشد دانشگاه ها ظرفیت خالی داشتیم زیرا برای 14 هزار و 300 نفر ظرفیت موجود ، تنها توانستیم 12 هزار و 300 دانشجو پذیرش کنیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/19
> مشاور وزیر علوم و رییس صندوق رفاه دانشجویان از رشد 11 تا 177 درصدی مبلغ وام های دانشجویی خبر داد و گفت : در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ، 4 نوع وام دانشجویی پرداخت می شد که این عدد امروز به 12 نوع وام افزایش یافته است .
> مهندس ذوالفقار یزدانمهر در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به افزایش مبلغ وام ها و هدفمند سازی پرداخت تسهیلات دانشجویی با شعار هیچ دانشجویی نباید به خاطر فقر مالی ترک تحصیل کند ، اظهار کرد : ارائه تسهیلات هدفمند ، مؤثر و متناسب با نیاز واقعی دانشجویان یکی از اهداف وزارت علوم است بطوریکه انواع وام قابل پرداخت به دانشجویان از 4 نوع وام از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به 12 نوع افزایش یافته است .
وی در ادامه وام ویژه دکتری ، ضروری و مسکن را مهم ترین تسهیلات پرداختی به دانشجویان برشمرد و تصریح کرد : در حال حاضر به طور متوسط ماهیانه 770 هزار تومان به دانشجویان وام ویژه دکتری ، سه میلیون وام ضروری ، 21 میلیون وام ودیعه مسکن متاهلی در شهرهای بزرگ پرداخت می شود که البته مبلغ آن در شهرهای کوچک 9 میلیون تومان است .
همچنین به دانشجویان نخبه نیز 11 میلیون تومان ودیعه مسکن پرداخت می شود .
اما بطور کلی مبلغ وام های دانشجویی 11 تا 177 درصدی رشد داشته است .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اظهار کرد : ایجاد و تقویت 224 صندوق خیریه دانشجویی و پرداخت وام شرافتی به دانشجویان کم بضاعت ، پوشش و پاسخگویی صددرصدی به تقاضای وام دانشجویان واجد شرایط ، افزایش اطمینان بخش ذخایر استراتژیک ، IT محور شدن خدمات صندوق رفاه دانشجویی بطوریکه همزمان 227 هزار نفر می توانند خدمات دریافت کنند ، افزایش ارتقا سطح کیفی خوابگاه های دانشجویی و جبران بخشی از کمبود ظرفیت سراهای دانشجویی با شعار هیچ دانشجویی نباید پشت در خوابگاه بماند از مهم ترین اقدامات صندوق رفاه دانشجویان در حوزه رفاه دانشجویی است .
یزدانمهر همچنین در پایان خاطر نشأن کرد : ایجاد و نگهداری بیش از 870 خوابگاه دانشجویی و رتبه بندی آنها ، ارتقا سطح کیفی 100 سرای دانشجویی با اعتباری بالغ بر 241 میلیارد تومان ، ایجاد ظرفیت و برنامه ریزی برای مشارکت با بخش خصوصی و ایجاد 587 خوابگاه متاهلی و مجردی جدید ، ارتقا کیفیت خدمات تغذیه دانشجویی ، رتبه بندی آشپزخانه ها و سالن های غذاخوری و ارتقا سطح کیفی و همچنین صنعتی سازی تعداد قابل توجهی از آشپزخانه ها و راه اندازی بیش از 80 رستوران مکمل در دانشگاه ها با هدف افزایش رقابت در کیفیت و تنوع غذای دانشجویی از دیگر خدمات وزارت علوم در حوزه رفاهی و دانشجویی است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
آرمان امروز
1397/11/19
> مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اعلام ایجاد ساز و کار پایش نرخ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی با مشارکت بیش از 80 دانشگاه کشور در سال 1397 توسط این وزارتخانه گفت : در حال حاضر حدود 62 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای اشتغال هستند .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایسنا ، دکتر محمدرضا سیف در نشست تخصصی ارائه تجارب و الگوهای موفق دانشگاه ها در راستای توسعه کمی و کیفی دوره های کارآموزی دانشجویان که در محل این وزارت برگزار شد ، با بیان اینکه اکوسیستم مرتبط با صنعت و جامعه حوزه های مختلفی از جمله کارآموزی ، کارورزی و پایان نامه ها دارد ، در خصوص اقدامات انجام شده از سوی وزارت عتف در حوزه کارآموزی گفت : ازجمله فعالیت های انجام شده اعطای مشوق های خدمتی به فارغ التحصیلان است که بر اساس آن روش های اجرایی تفاهم نامه با ستاد کل نیروهای مسلح در جهت اعطای مشوق های خدمتی به فارغ التحصیلان دارای مهارت تدوین شد .
وی افزود : همچنین ساز و کار پایش نرخ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی با مشارکت بیش از 80 دانشگاه کشور در سال 1397 ایجاد شد که براساس آن مشخص شد که در حال حاضر حدود 62 درصد فارغ التحصیلان دارای اشتغال هستند .
دکتر سیف ادامه داد : هماهنگی و توسعه دوره های فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت به منظور هم راستایی فعالیت های علمی و تحقیقاتی با نیازهای کشور از دیگر اقدامات انجام شده توسط وزارت علوم در حوزه کارآموزی دانشجویان بود که به همین منظور ، تفاهم نامه های همکاری با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، وزارت نیرو ، وزارت نفت ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست امضا شد .
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم تصریح کرد : علاوه بر موارد مذکور ، شناسایی و ترویج تجارب و الگوهای موفق دانشگاه ها در جهت رفع مسائل و مشکلات ملی ، شناسایی و مستندسازی دستاوردهای ویژه و منحصر به فرد دانشگاه های در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه در سال 1396و 1397 ، تعیین الزامات انعقاد قراردادهای تحقیقاتی مؤسسات آموزشی ، پژوهشی و فناوری به منظور ساماندهی ، استاندارسازی ، قاعده مندسازی و پشتیبانی از تعاملات و ارتباطات بین دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و دستگاه های اجرایی و ارتقا کیفیت اجرایی قراردادها نیز اقدامات دیگر وزارت عتف در حوزه کارآموزی دانشجویان است .
وی با بیان اینکه آسیب شناسی مستمر مسائل و مشکلات حقوقی و قانونی دانشگاه ها در قراردادهای همکاری با صنایع و دستگاه های اجرایی کشور و تلاش در جهت رفع آن ها از طریق قوانین و راهکارهای مناسب از جمله اقدامات انجام شده دیگر است ، اظهار داشت : به منظور توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه همچنین ثبت نیازها و اولویت های تحقیقاتی ، سامانه های مورد نیاز راه اندازی و گسترش یافت .
خاستگاه استانداردهای آموزشی سازمان فنی و حرفه ای کشور ، مبتنی بر نیازهای شغلی است در ادامه این نشست ، علیرضا حاتم زاده معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه در حال حاضر این سازمان 31 اداره کل دارد ، گفت : اصلی ترین این مراکز ، دولتی هستند که حدود 5 هزار کارگاه و بیش 2 هزار عنوان حرفه آموزشی دارند .
وی با اشاره به اینکه اکنون سازمان فنی حرفه ای کشور حدود 46 مرکز در جوار دانشگاه ها دارد که کار مهارت آموزی را مدیریت می کنند ، افزود : بطور کلی استاندارهای آموزشی در 4 حوزه صنعتی ، فرهنگی ، خدمات و کشاورزی وجود دارد که خاستگاه استانداردهای آموزشی این سازمان ، مبتنی بر نیازهای شغلی است که در حال حاضر بیشترین آن در حوزه صنعت با وجود 3 هزار استاندارد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
آرمان امروز
1397/11/19

حاتم زاده در رابطه با وضعیت بازار کار کشور اظهار داشت : ایران در مقایسه با دیگر کشورها کمترین نرخ مشارکت اقتصادی و بیشترین نرخ بیکاری و اشتغال ناقص را دارد و براساس آمارهای موجود ، در سنوات مختلف نیز نرخ بیکاری درحال افزایش است .
معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه اکنون میزان جمعیت مهارت آموزان دانشگاهی زن 47 .
5 و مرد 52 .
5 است ، تصریح کرد : نسبت کارآموزان دانشگاهی به کل کارآموزان سازمان در بخش دولتی 43 .
5 درصد و نسبت کارآموزان دانشگاهی به کل کارآموزان سازمان فنی حرفه ای کشور در بخش غیر دولتی 33 درصد است .
وی عنوان کرد : در حال حاضر طرح کارآفرینی مهارت بنیان در این سازمان در دستور کار قرار دارد که براساس آن ، گروهی از دانشجویان که ایده های نو دارند ، با شرکت در دوره کارآفرینی ، می توانند حدود 6 ماه یکی از کارگاه های سازمان فنی و حرفه ای کشور را در اختیار گیرند تا بتواند طرح و ایده خود را تجاری کنند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در بخش دیگر این نشست ، راهکارهای پیشنهادی جهت افزایش اثربخشی دوره های کارآموزی در دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی ، الگوها و تجارب دانشگاه تهران در خصوص برگزاری دوره های کارآموزی ، معرفی سامانه هم صدایی دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت سازماندهی دوره های کارآموزی ، بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای برگزاری دوره های کارآموزی ، بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای برگزاری دوره های کارآموزی ، بررسی چالش ها و راهکارهای برگزاری دوره های کارآموزی از نظر شرکت های پذیرنده کارآموز ازجمله شرکت تام ایران خودرو و شرکت توربین سازی مپنا و اقدامات و برنامه های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در راستای توسعه سامانه کارآموزی مطرح شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/19
> مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اعلام ایجاد ساز و کار پایش نرخ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی با مشارکت بیش از 80 دانشگاه کشور در سال 1397 توسط این وزارتخانه گفت : در حال حاضر حدود 62 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای اشتغال هستند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر محمدرضا سیف در نشست تخصصی ارائه تجارب و الگوهای موفق دانشگاه ها در راستای توسعه کمی و کیفی دوره های کارآموزی دانشجویان که در محل این وزارت برگزار شد ، با بیان اینکه اکوسیستم مرتبط با صنعت و جامعه حوزه های مختلفی از جمله کارآموزی ، کارورزی و پایان نامه ها دارد ، در خصوص اقدامات انجام شده از سوی وزارت عتف در حوزه کارآموزی گفت : ازجمله فعالیت های انجام شده اعطای مشوق های خدمتی به فارغ التحصیلان است که بر اساس آن روش های اجرایی تفاهم نامه با ستاد کل نیروهای مسلح در جهت اعطای مشوق های خدمتی به فارغ التحصیلان دارای مهارت تدوین شد .
وی افزود : همچنین ساز و کار پایش نرخ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی با مشارکت بیش از 80 دانشگاه کشور در سال 1397 ایجاد شد که براساس آن مشخص شد که در حال حاضر حدود 62 درصد فارغ التحصیلان دارای اشتغال هستند .
دکتر سیف ادامه داد : هماهنگی و توسعه دوره های فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت به منظور هم راستایی فعالیت های علمی و تحقیقاتی با نیازهای کشور از دیگر اقدامات انجام شده توسط وزارت علوم در حوزه کارآموزی دانشجویان بود که به همین منظور ، تفاهم نامه های همکاری با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، وزارت نیرو ، وزارت نفت ، وزارت صعت ، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست امضا شد .
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم تصریح کرد : علاوه بر موارد مذکور ، شناسایی و ترویج تجارب و الگوهای موفق دانشگاه ها در جهت رفع مسائل و مشکلات ملی ، شناسایی و مستندسازی دستاوردهای ویژه و منحصر به فرد دانشگاه های در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه در سال 1396و 1397 ، تعیین الزامات انعقاد قراردادهای تحقیقاتی مؤسسات آموزشی ، پژوهشی و فناوری به منظور ساماندهی ، استاندارسازی ، قاعده مندسازی و پشتیبانی از تعاملات و ارتباطات بین دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و دستگاه های اجرایی و ارتقا کیفیت اجرایی قراردادها نیز اقدامات دیگر وزارت عتف در حوزه کارآموزی دانشجویان است .
وی با بیان اینکه آسیب شناسی مستمر مسائل و مشکلات حقوقی و قانونی دانشگاه ها در قراردادهای همکاری با صنایع و دستگاه های اجرایی کشور و تلاش در جهت رفع آن ها از طریق قوانین و راهکارهای مناسب از جمله اقدامات انجام شده دیگر است ، اظهار داشت : به منظور توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه همچنین ثبت نیازها و اولویت های تحقیقاتی ، سامانه های مورد نیاز راه اندازی و گسترش یافت .
خاستگاه استانداردهای آموزشی سازمان فنی و حرفه ای کشور ، مبتنی بر نیازهای شغلی است در ادامه این نشست ، علیرضا حاتم زاده معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه در حال حاضر این سازمان 31 اداره کل دارد ، گفت : اصلی ترین این مراکز ، دولتی هستند که حدود 5 هزار کارگاه و بیش 2 هزار عنوان حرفه آموزشی دارند .
وی با اشاره به اینکه اکنون سازمان فنی حرفه ای کشور حدود 46 مرکز در جوار دانشگاه ها دارد که کار مهارت آموزی را مدیریت می کنند ، افزود : بطور کلی استاندارهای آموزشی در 4 حوزه صنعتی ، فرهنگی ، خدمات و کشاورزی وجود دارد که خاستگاه استانداردهای آموزشی این سازمان ، مبتنی بر نیازهای شغلی است که در حال حاضر بیشترین آن در حوزه صنعت با وجود 3 هزار استاندارد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/19

حاتم زاده در رابطه با وضعیت بازار کار کشور اظهار داشت : ایران در مقایسه با دیگر کشورها کمترین نرخ مشارکت اقتصادی و بیشترین نرخ بیکاری و اشتغال ناقص را دارد و براساس آمارهای موجود ، در سنوات مختلف نیز نرخ بیکاری درحال افزایش است .
معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه اکنون میزان جمعیت مهارت آموزان دانشگاهی زن 47 .
5 و مرد 52 .
5 است ، تصریح کرد : نسبت کارآموزان دانشگاهی به کل کارآموزان سازمان در بخش دولتی 43 .
5 درصد و نسبت کارآموزان دانشگاهی به کل کارآموزان سازمان فنی حرفه ای کشور در بخش غیر دولتی 33 درصد است .
وی عنوان کرد : در حال حاضر طرح کارآفرینی مهارت بنیان در این سازمان در دستور کار قرار دارد که براساس آن ، گروهی از دانشجویان که ایده های نو دارند ، با شرکت در دوره کارآفرینی ، می توانند حدود 6 ماه یکی از کارگاه های سازمان فنی و حرفه ای کشور را در اختیار گیرند تا بتواند طرح و ایده خود را تجاری کنند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در بخش دیگر این نشست ، راهکارهای پیشنهادی جهت افزایش اثربخشی دوره های کارآموزی در دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی ، الگوها و تجارب دانشگاه تهران در خصوص برگزاری دوره های کارآموزی ، معرفی سامانه هم صدایی دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت سازماندهی دوره های کارآموزی ، بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای برگزاری دوره های کارآموزی ، بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای برگزاری دوره های کارآموزی ، بررسی چالش ها و راهکارهای برگزاری دوره های کارآموزی از نظر شرکت های پذیرنده کارآموز ازجمله شرکت تام ایران خودرو و شرکت توربین سازی مپنا و اقدامات و برنامه های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در راستای توسعه سامانه کارآموزی مطرح شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/18
> محمدمهدی طهرانچی در گفت وگو با «مهر» در پاسخ به این سوال که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی موضوع اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی را مطرح کرده اند ، گفت : «اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و براساس توافقی که میان مجلس شورای اسلامی و این شورا صورت گرفته ، قرار است مجلس به موضوعاتی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب می شود ، ورود نکند.
> محمدمهدی طهرانچی در گفت وگو با «مهر» در پاسخ به این سوال که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی موضوع اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی را مطرح کرده اند ، گفت : «اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و براساس توافقی که میان مجلس شورای اسلامی و این شورا صورت گرفته ، قرار است مجلس به موضوعاتی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب می شود ، ورود نکند .
» او افزود : «بحث هایی که درخصوص اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی مطرح می شود دقیق نیست و اصلا موضوع اصلاح اساسنامه این دانشگاه مطرح نیست ، اما برخی موضوع دولتی سازی این دانشگاه را مطرح می کنند که امر مقبولی نیست .
» طهرانچی با بیان اینکه سه وزارتخانه بر عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی نظارت دارند ، تاکید کرد : «وزارت علوم نظارت کامل بر عملکرد این دانشگاه دارد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
کسب و کار
1397/11/19
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان زنجان گفت : در حال حاضر سیاست اصلی مان در این دانشگاه ، متمرکز شدن بر روی موضوع کارآفرینی است .
> به گزارش کسب و کار نیوز در نمایشگاه شکوه چهل سالگی ، اظهار کرد : 26 سال از عمر دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور و 12 سال در استان زنجان سپری می شود .
وی افزود : دانشگاه جامع علمی کاربردی با گرفتن ایده خوب از دنیا ، در ایران شکل گرفت؛ فلسفه وجودی علم ، به دنبال چیستی و کشف یک جریان است .
همچنین این فلسفه به دنبال پاسخ دادن به چگونگی یک جریان است که نقطه اول علم و نقطه دوم مهارت نام دارد .
طغرانگار تصریح کرد : در دانشگاه جامع علمی کاربردی ، علم و مهارت در کنار یکدیگر قرار داده شده اند و هر کدام بدون حضور دیگری ناقص خواهد بود .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان زنجان یادآور شد : مهارت بدون پشتوانه دانش به مرور تضعیف خواهد شد .
در کنار آن ، اگر انسان خود را از انواری از دانش پر کند و قادر به استفاده از آن نباشد ، چنین اقدامی مطلوب نخواهد بود ، زیرا علم و مهارت باید در کنار یکدیگر باشند تا روند توسعه یک کشور به درستی انجام گیرد .
وی افزود : خوشبختانه دانشگاه جامع علمی کاربردی توانسته به عنوان یک نهاد علمی در طول این سال ها دستاوردهایی را کسب کند و در صدد افزایش این دستاوردها هستیم .
طغرانگار خاطرنشان کرد : ما معتقدیم اقدامی را باید دانشگاه ها انجام دهند و آن ارتباط با صنعت است و اقدام دیگر ، آمدن جامعه به سوی دانشگاه است که باید این ارتباط صورت گیرد تا نتیجه مطلوب که رشد و توسعه کشور است حاصل شود؛ خوشبختاkه در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان توانسته ایم به نیمی از اهداف خود دست یابیم .
وی تصریح کرد : در حال حاضر سیاست اصلی مان در دانشگاه جامع علمی کاربردی ، متمرکز شدن بر روی موضوع کارآفرینی است ، این دانشگاه در بدو شروع به فعالیت اش معطوف بر آموزش بوده و نیروهای مختلفی را تحت آموزش قرار داده بود اما برند دانشگاه جامع علمی کاربردی ، کارآفرینی و به عنوان دانشگاه نسل سومی است که این سیاست باید تقویت شود و خوشبختانه اقدامات و تعاملات سازنده ای در این عرصه صورت گرفته است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه لرستان
کسب و کار
1397/11/19
> رئیس دانشگاه لرستان گفت : لازم است همواره دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی را برای جامعه به ویژه برای جوانان و دانشجویان ، تبیین کنیم .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر خسرو عزیزی در آئین تجلیل از کارکنان و اعضای هیئت علمی فرزند ، برادر و خواهر شهید دانشگاه که همزمان با ششمین روز از دهه مبارک فجر ، در محل مزار سه شهید گمنام دانشگاه برگزار شد ، تصریح کرد : در زمان دوران دفاع مقدس ، حربه دشمن علیه نظام اسلامی ، جنگ سخت افزاری بود؛ اما در حال حاضر ، دشمن به جنگ اقتصادی رو آورده است که در این زمینه هم باید هوشیار باشیم و با وحدت و انسجام ، توطئه های دشمن را خنثی نمائیم .
وی ادامه داد : رسالت همه ماست که همیشه مدافع راه شهیدان باشیم و همواره خانواده های معظم شهدا را تکریم کنیم .
وی اضافه کرد : در اواخر دوران حکومت طاغوت ، دانشگاه لرستان تحت عنوان شاخه شمالی دانشگاه جندی شاپور اهواز ، با تعداد چهار رشته تحصیلی علوم پایه ایجاد شد؛ درحالی که الآن به برکت انقلاب اسلامی ، شاهد هستیم که دانشگاه لرستان ، با تعداد 9 هزار دانشجو ، 300 عضو هیئت علمی و 500 کارمند و بهره مندی از انواع رشته های تحصیلی ، امکانات خوبی را برای جوانان فراهم کرده است .
رئیس دانشگاه لرستان گفت : ایجاد مراکز متعدد دانشگاهی در شهرهای مختلف کشور ، از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است .
عزیزی تصریح کرد : ان شاءالله ، دسیسه های دشمن ، همچون گذشته نقش بر آب می شوند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/11/17
> کشور چین برای سال تحصیلی 2020 2019 تعدادی از دانشجویان کشورمان را در مقطع تحصیلات تکمیلی با اولویت دانشجویان دکتری بورس می کند .
> کشور چین برای سال تحصیلی 2020 2019 تعدادی از دانشجویان کشورمان را در مقطع تحصیلات تکمیلی با اولویت دانشجویان دکتری بورس می کند .
به گزارش خبرنگار مهر معاونت بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم اعلام کرد : نظر به اقدامات و تلاش های به عمل آمده ، دولت جمهوری خلق چین با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی ترجیحاً دکتری PHDدر رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی 2020 2019 موافقت کرده است .
بر همین اساس و بنا به سیاست های اعطایی بورس دولت های خارجی علاقه مندان می توانند با مراجعه به آدرس های اینترنتی ، www .
campuschina .
org و https : //www .
csc .
edu .
cn/studyinchina نسبت به ثبت نام اولیه در رشته ها و دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری (grad .
saorg .
ir) و رشته ها و دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (edd .
behdasht .
gov .
ir ) و اخذ کد ثبت نامی از سامانه فوق الذکر اقدام کنند .
ضروری است متقاضیان از طریق سامانه اطلاع رسانی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به آدرس Scholarship .
Saorg .
ir نسبت به ثبت نام در سامانه جامع دانشجویی (سجاد) تا پایـان وقـت اداری مـورخ 9 اسفندماه 1397 برابر با 28 فوریه 2019 اقدام کنند .
پس از پایان مهلت مقرر به هیچ گونه درخواستی ترتیب اثر داده نخواهد شد .
این ثبت نام به منزله ثبت نام اولیه بوده و ارزیابی و تائید نهایی پذیرش متعاقباً اعلام خواهد شد .
انتخاب متقاضیان برتر بر اساس سوابق تحصیلی ، نمره زبان انگلیسی ، سایر توانمندی های علمی و همچنین ارزیابی مصاحبه دانشگاه پذیرنده انجام می گیرد .
طبق سیاست های کلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین اصلاح ماده 35 معافیت تحصیلی مجلس شورای اسلامی در خصوص متقاضیان دیپلمه برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها را صرفاً محدود به دانشگاه های داخل کشور کرده است .
بنابراین بورس دولت های خارجی برای دوره های شروع از دیپلم (کارشناسی و عمومی رشته های پزشکی) در اولویت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیست .
همچنین در سال جدید تحصیلی ، امکان درخواست مرخصی حتی برای (یک یا دو ترم) وجود نخواهد داشت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/11/19
> باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 98 از 24 بهمن ماه آغاز می شود .
> زمان آغاز ثبت نام آزمون سراسری 98 باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 98 از 24 بهمن ماه آغاز می شود .
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شدهثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 98 تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نوبت روزانه ، شبانه ، دانشگاه پیام نور ، فرهنگیان ، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان از روز چهارشنبه 24 بهمن 97 از طریق سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می شود .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها و موسسات عالی در روزهای پنجشنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه 98 در سراسر کشور برگزار خواهد شد .
کلمات کلیدی : آموزش عالی سازمان سنجش آموزش کشور آزمون آغاز سراسری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
شهروند
1397/11/18
> اسامی 281 رشته محل که پذیرش آنها بدون آزمون و براساس سوابق تحصیلی انجام می شود ، شب گذشته روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است.
> اسامی 281 رشته محل که پذیرش آنها بدون آزمون و براساس سوابق تحصیلی انجام می شود ، شب گذشته روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
براساس قانون سنجش و پذیرش ، پذیرش در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به دو صورت آزمونی و سوابق تحصیلی صورت می گیرد .
بر این اساس ، اسامی 281 رشته محل که پذیرش در آنها براساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد ، شب چهارشنبه 17 بهمن روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد .
البته رشته های دانشگاه آزاد در داخل این مجموعه رشته قرار ندارد .
ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی 550 هزار نفر است و داوطلبان از 20 اسفندماه 97 تا 6 شهریورماه 98 می توانند برای پذیرش در رشته های مورد علاقه ثبت نام کنند .
بنابراین داوطلبانی که متقاضی ورود به دانشگاه ها در سال 98 براساس سوابق تحصیلی هستند ، نیازی به ثبت نام در آزمون کنکور ندارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
آرمان امروز
1397/11/20
> ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1398 برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از چهارشنبه 24 بهمن 97 آغاز می شود .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از مهر ، ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1398 برای پذیرش در رشته های با آزمون در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه ) ، نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی از روز چهارشنبه 24 بهمن آغاز می شود .
ثبت نام منحصراً از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی : www .
sanjesh .
org انجام می گیرد و مهلت ثبت نام تا روز پنجشنبه 2 اسفند 97 ادامه دارد .
داوطلبان می توانند در مهلت مقرر برای شرکت در آزمون سراسری سال 1398 ثبت نام کنند .
دفترچه راهنما به همراه اطلاعیه تکمیلی ثبت نام در آزمون مذکور همزمان با شروع ثبت نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر می شود .
آزمون سراسری سال 1398 در روزهای 13 و 14 تیرماه سال 1398 برگزار خواهد شد .
با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه ، دو نوع سئوال برای نظام قدیم و نظام جدید متوسطه طراحی می شود و پس از آزمون نمرات تراز می شود و پذیرش بر این اساس انجام خواهد شد .
دو نظام آموزشی ظرفیت جداگانه ندارند .
برای سال 98 بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها ، 15 درصد پذیرش دانشگاه ها با آزمون است .
30 درصد تاثیر آزمون به صورت مثبت است .
در واقع دو نمره برای داوطلب ساخته می شود که یکی از آنها با احتساب سوابق تحصیلی و یکی از آنها بدون احتساب سوابق تحصیلی است و هر کدام بالاتر بود برای داوطلب اعمال می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1397/11/18
> گروه جامعه : کارت ورود به جلسه آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 از روز سه شنبه 30 بهمن ماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می توانند تا ساعت 24 روز پنج شنبه 2 اسفند ماه با مراجعه با سایت این سازمان نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند .
بر اساس برنامه زمان بندی این آزمون روز جمعه سوم اسفند ماه جاری برگزار خواهد شد .
> مشاور عالی سازمان سنجش اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد ، پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و پردیس خودگردان دانشگاه ها از روز سه شنبه (6 آذر) 1397 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد .
دکتر حسین توکلی با بیان اینکه با در نظر گرفتن مهلت تنظیم شده ، این ثبت نام در روز پنج شنبه 25 آذرماه سال جاری به پایان رسید ، اظهار کرد : با توجه به ضوابط هر داوطلب بر اساس علایق تنها می توانست در یک کد رشته امتحانی بر اساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنما ، اقدام به ثبت نام و در آزمون شرکت کند .
توکلی خاطر نشان کرد : بر اساس مقررات اعلام شده داوطلبان باید پس از مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ورودی دوره نیمه متمرکز سال 98 که همزمان با شروع ثبت نام به همراه اطلاعیه تکمیلی این سازمان در روز شنبه 3 آذرماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت ، در صورت واجد شرایط بودن در مهلت تعیین شده شخصاً به سایت سازمان مراجعه و نسبت به تکمیل تقاضا نامه اینترنتی ثبت نام اقدام می کردند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ، ادامه داد : برای شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1398 تعداد 195 هزار و 600 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 84 هزار و یک زن (42 .
95 درصد) و 111 هزار و 599 نفر مرد (57 .
05 درصد) هستند .
به گفته وی از تعداد 195 هزار و 600 داوطلب ثبت نام کننده ، تعداد 117 هزار و 31 نفر در گروه علوم انسانی ، 17 هزار و 395 نفر در علوم پایه ، 34 هزار و 486 نفر در گروه فنی و مهندسی ، 10 هزار و 451 نفر در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ، 9 هزار و 832 نفر در گروه هنر ، 2 هزار و 93 نفر در گروه دامپزشکی و 4 هزار و 312 نفر در گروه زبان ثبت نام کردند .
توکلی با بیان اینکه آمار ثبت نام کنندگان دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 نسبت به آمار داوطلب ثبت نام کننده در سال 97 ، تعداد 39 هزار و 106 نفر کمتر است ، خاطر نشان کرد : بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده کارت شرکت در این آزمون و برگه راهنمای مربوط از روز سه شنبه 30 بهمن ماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می توانند از این روز تا ساعت 24 روز پنج شنبه 2 اسفند ماه با مراجعه با سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگه راهنمای مربوط اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش همچنین تاکید کرد : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی در روز جمعه 3 اسفند ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار خواهد شد .
وی اضافه کرد : پس از برگزاری آزمون کارنامه حاوی نمرات خام ، تراز ، نمره کل و سایر اطلاعات دیگر در هفته آخر فروردین ماه سال 1398 در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1397/11/18

توکلی یادآور شد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده در نیمه اول اردیبهشت ماه سال 1398 می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند و با توجه به کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو تعیین می شود ، با توجه به سهمیه ، داوطلب به منظور شرکت در مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش که در دانشگاه صورت می گیرد مانند سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری حاضر خواهد شد .
وی ادامه داد : در نهایت پس از اعلام نتیجه مراحل گزینش از سوی دانشگاه ها به سازمان سنجش ، نمره کل نهایی هر داوطلب محاسبه و فهرست پذیرفته شدگان نهایی داوطلب استخراج و اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
آرمان امروز
1397/11/18
> کارت ورود به جلسه آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 از روز سه شنبه 30 بهمن ماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می توانند تا ساعت 24 روز پنج شنبه 2 اسفند ماه با مراجعه با سایت این سازمان نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند .
بر اساس برنامه زمان بندی این آزمون روز جمعه سوم اسفند ماه جاری برگزار خواهد شد .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایسنا ، مشاور عالی سازمان سنجش اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد ، پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و پردیس خودگردان دانشگاه ها از روز سه شنبه (6 آذر) 1397 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد .
دکتر حسین توکلی با بیان اینکه با در نظر گرفتن مهلت تنظیم شده ، این ثبت نام در روز پنج شنبه 25 آذرماه سال جاری به پایان رسید ، اظهار کرد : با توجه به ضوابط هر داوطلب بر اساس علایق تنها می توانست در یک کد رشته امتحانی بر اساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنما ، اقدام به ثبت نام و در آزمون شرکت کند .
توکلی خاطر نشان کرد : بر اساس مقررات اعلام شده داوطلبان باید پس از مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ورودی دوره نیمه متمرکز سال 98 که همزمان با شروع ثبت نام به همراه اطلاعیه تکمیلی این سازمان در روز شنبه 3 آذرماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت ، در صورت واجد شرایط بودن در مهلت تعیین شده شخصاً به سایت سازمان مراجعه و نسبت به تکمیل تقاضا نامه اینترنتی ثبت نام اقدام می کردند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ، ادامه داد : برای شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1398 تعداد 195 هزار و 600 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 84 هزار و یک زن (42 .
95 درصد) و 111 هزار و 599 نفر مرد (57 .
05 درصد) هستند .
به گفته وی از تعداد 195 هزار و 600 داوطلب ثبت نام کننده ، تعداد 117 هزار و 31 نفر در گروه علوم انسانی ، 17 هزار و 395 نفر در علوم پایه ، 34 هزار و 486 نفر در گروه فنی و مهندسی ، 10 هزار و 451 نفر در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ، 9 هزار و 832 نفر در گروه هنر ، 2 هزار و 93 نفر در گروه دامپزشکی و 4 هزار و 312 نفر در گروه زبان ثبت نام کردند .
توکلی با بیان اینکه آمار ثبت نام کنندگان دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 نسبت به آمار داوطلب ثبت نام کننده در سال 97 ، تعداد 39 هزار و 106 نفر کمتر است ، خاطر نشان کرد : بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده کارت شرکت در این آزمون و برگه راهنمای مربوط از روز سه شنبه 30 بهمن ماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می توانند از این روز تا ساعت 24 روز پنج شنبه 2 اسفند ماه با مراجعه با سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگه راهنمای مربوط اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش همچنین تاکید کرد : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی در روز جمعه 3 اسفند ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار خواهد شد .
وی اضافه کرد : پس از برگزاری آزمون کارنامه حاوی نمرات خام ، تراز ، نمره کل و سایر اطلاعات دیگر در هفته آخر فروردین ماه سال 1398 در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
آرمان امروز
1397/11/18

توکلی یادآور شد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده در نیمه اول اردیبهشت ماه سال 1398 می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند و با توجه به کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو تعیین می شود ، با توجه به سهمیه ، داوطلب به منظور شرکت در مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش که در دانشگاه صورت می گیرد مانند سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری حاضر خواهد شد .
وی ادامه داد : در نهایت پس از اعلام نتیجه مراحل گزینش از سوی دانشگاه ها به سازمان سنجش ، نمره کل نهایی هر داوطلب محاسبه و فهرست پذیرفته شدگان نهایی داوطلب استخراج و اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/11/21
> گروه جامعه : ثبت نام مجدد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 از روز یکشنبه 28 بهمن ماه آغاز می شود .
> حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفت وگویی گفت : داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور می توانند در فرصت مجدد با در نظر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنما در این آزمون ثبت نام کنند .
به گفته وی ، این مهلت از روز یکشنبه 28 بهمن ماه آغاز می شود و تا پایان روز چهارشنبه اول اسفند 97 ادامه دارد .
توکلی گفت : افرادی که دارای شرایط اعلام شده باشند می توانند حداکثر در دو رشته امتحانی (طبق ضوابط از رشته های امتحانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام) ثبت نام کنند .
وی با بیان اینکه ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان در 6 گروه آموزشی و 126 کدرشته انجام می شود ، اظهار داشت : هزینه ثبت نام 450 هزار ریال (45 هزار تومان) است که افراد باید با کارت های شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیک آن فعال است ، مبلغ آن را پرداخت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/21
> حوزه آموزش عالی ، تحقیقات و فناوری در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت های بسیاری داشته که بر این اساس دستاوردهای چشمگیری در این حوزه بدست آمده است .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، مهمترین دستاوردهای حوزه آموزش عالی ، تحقیقات و فناوری در چهل سالگی انقلاب اسلامی را می توان موارد ذیل برشمرد : پس از انقلاب اسلامی بر خلاف گذشته ، محیط دانشگاه دارای روحیه خودباوری و اتّکاء به نفس و تولید علم گردید و توان پاسخگویی به مسائل کشور را یافته است .
دانش آموختگان دانشگاه های ایران به دلیل سطح بالای علمی همواره مورد توجه برجسته ترین دانشگاه های جهانی بوده و همواره از جانب مراکز علمی ، پژوهشی و فناوری معتبر در دنیا دعوت به همکاری می گردند .
انقلاب اسلامی موجب رشد و شکوفایی استعدادها و نقش آفرینی دانشجویان و دانشگاهیان در فضای علمی کشور گردیده به طوری که بسیاری از تحولات بزرگ بعد از انقلاب با محوریت دانشجویان به انجام رسید .
انقلاب اسلامی ساختارهایی را به وجود آورد تا دانشجویان بتوانند در حوزه مختلف فرهنگی و اجتماعی فعالیت داشته باشند .
انقلاب اسلامی در حوزه علوم انسانی افقی نو ایجاد کرد و تولیدات مکتوب فاخر حتی در سطح نظریه پردازی ایجاد نموده است و زمینه ساز شکل گیری جریان معرفتی در حوزه علوم انسانی اسلامی بوده است .
24 برابر شدن نرخ پوشش تحصیلی آموزش عالی و افزایش از 175675 نفر در سال 1357 به بیش از 4800000 هزار نفر افزایش 95 برابری دانشجویان دکتری از 1255 نفر در سال 57 به بیش از 120 هزار نفر 12 .
5 برابر شدن اعضای هیأت علمی دانشگاه ها از 7231 نفر در سال 1357 به حدود 90 هزار نفر 208 دانشمند ایرانی پس از انقلاب در جمع 1 % دانشمندان برتر جهان قرار دارند .
رشد 17 برابری تعداد زنان هیأت علمی در دانشگاه ها نسبت به قبل از انقلاب اسلامی به طوری که در سال 57 ، 1 .
4 درصد و در سال 96 ، 24 درصد از اعضای هیأت علمی دانشگاه ها بوده است .
تعداد دانش آموختگان زن از 6 درصد در سال 57 به 45 درصد رسیده است و هم اکنون 22 .
7 درصد از زنان ایرانی دارای تحصیلات تکمیلی هستند .
ایران از لحاظ تعداد مهندس رتبه سوم جهان است .
انقلاب اسلامی ایران کشوری با اکثریت غیر تحصیلکرده را به رتبه 15 علمی جهان و رتبه اول جهان اسلام رساند .
با 18 برابر شدن سهم ایران در تولید علم جهان سهم ایران در این شاخص به 2 درصد رسیده است .
کسب رتبه 21 جهان در مقالات علمی کیفی پر استناد جهان از افتخارات نظام علمی جمهوری اسلامی می باشد .
با 68 برابر شدن مقالات چاپ شده بین المللی از 669 مقاله به حدود 53 هزار مقاله رسیده است .
بر اساس آخرین گزارش مؤسسه لایدن 23 دانشگاه ایران در زمره 1 درصد دانشگاه های برتر جهان هستند .
53 برابر شدن نشریات علمی پژوهشی از 20 نشریه در سال 57 به 1094 نشریه رسیده است .
10 برابر شدن تعداد دانشگاه ها بطوری که از 232 دانشگاه به 2468 دانشگاه رسیده است .
عدالت توزیعی دانشگاه های کشور در جهان کم نظیر است و مراکز دانشگاهی که قبل از انقلاب در شهرهای بزرگ متمرکز بودن به دوردست ترین و محروم ترین مناطق مرزی نیز گسترش پیدا کرد .
تعداد مؤسسه پژوهشی دارای مجوز اصولی قطعی و آزمایشی نسبت به پیش از انقلاب اسلامی حدوداً 9 برابر شده به طوری که از تعداد 83 مؤسسه در سال 1357 به تعداد 686 رسیده است .
تعداد انجمن های علمی نسبت به پیش از انقلاب حدوداً 5 برابر شده است و از تعداد 78 در سال 1357 به تعداد 358 در سال 1396 رسیده است .
همچنین تعداد 8966 انجمن علمی دانشجویی بر اساس آخرین آمار مشغول به فعالیت می باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/21

تعداد اندک آزمایشگاه های مراکز علمی کشور در سال 57 به تعداد 12594 آزمایشگاه در سال 1396 رسیده است .
انقلاب اسلامی از نظر ایجاد بسترهای فناوری محور ، متناسب با روند جهانی موفقیت های شگرفی داشته است بطوریکه تعداد مراکز رشد در دانشگاه ها به تعداد 179 رسیده است .
یکی از بسترهای نوین ایجاد شده در دانشگاه ها پس از انقلاب اسلامی پارک های علم و فناوری بوده و هم اکنون تعداد این پارک ها به تعداد 44 پارک علم و فناوری رسیده است .
تعداد واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به تعداد 4716 واحد رسیده است تأسیس شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری به عنوان راهبرد نوین اقتصادی کشور ، بطوری که تعداد این مراکز به بیش از 3700 شرکت رسیده است .
میزان صادرات دانش بنیان توسط پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در سال 2016 به میزان 231 .
44 میلیون دلار گردیده (به صورت مطلق سالیانه) و در 3 سال اخیر بیش از 510 میلیون دلار صادرات محصولات دانش بنیان به ثبت رسیده است .
تعداد مراکز کارآفرینی و نوآوری در کلیه مراکز آموزشی ، پژوهشی و فناوری دولتی به تعداد 130 مورد در سال 2016 رسیده است .
از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه دانشگاهی ایجاد فضای بانشاط برای اندیشه ورزی و فعالیت دانشجویان در قالب های مختلف بوده است به طوری که تنها در سال 1395 تعداد 305 تشکل و تعداد 3407 کانون فرهنگی در دانشگاه های کشور فعالیت داشته اند در این زمینه تعداد نشریات دانشجویی نیز به تعداد 5086 مورد رسیده است .
حضور سالانه بیش از صد هزار دانشجو در اردوهای راهیان نور در راستای تحکیم میثاق با شهدای انقلاب یکی از رویش های فرهنگی پس از انقلاب اسلامی تقویت نگاه جهادی به منظور خدمت رسانی به محرومین و مستضعفین بوده است به طوری که تنها در سال 96 حدود 44 هزار دانشجو در 4500 روستا مشغول به خدمت رسانی بوده اند .
حضور بیش از 50 هزار نفری دانشجویان در مراسم پیاده روی اربعین .
یکی از رویش های معنوی پس از انقلاب اسلامی حضور پرشور و بانشاط دانشگاهیان در مراسم اعتکاف بوده است به طوریکه در بیش از 200 دانشگاه کشور هر ساله بیش از 150 هزار نفر از دانشجویان در این مراسم معنوی شرکت می کنند .
جمهوری اسلامی ایران با ایجاد پایگاه ISC ، سومین نظام استنادی جهان را بنیانگذاری کرده است .
جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از انقلاب در جهت بهره گیری از دستاوردهای علمی بین المللی هزاران فرصت مطالعاتی و تحقیقاتی برای پژوهشگران و اساتید ایجاد نموده و تنها در سال 95 بیش از 235 پروژه مشترک مابین دانشگاه های داخل و خارج از کشور تعریف کرده است .
هم اکنون بیش از 34 هزار دانشجوی غیر ایرانی (بورس و غیر بورس) در داخل کشور مشغول به تحصیل می باشند .
دانش پزشکی در جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در حوزه هایی چون سلول های بنیادین ، ترمیم ضایعات نخاعی ، تولید داروهای راهبردی ، شبیه سازی حیوانات و… پیشرفت های چشمگیری داشته و توانسته رتبه نخست منطقه در تولیدات علمی پزشکی و رتبه 17 جهانی را به خود اختصاص دهد .
جمهوری اسلامی پس از انقلاب با انتشار 8 هزار و 791 مقاله توانسته است رتبه چهارم جهانی در عرصه نانو را از آن خود کند ، ضمن آنکه ایران همچنین با تولید 40 درصد علم نانو بیشترین سهم تولید این علم را در میان کشورهای اسلامی دارد .
در حوزه صادرات نیز محصولات دانش بنیان مبتنی بر نانو به 47 کشور صادر می شود .
جمهوری اسلامی ایران جز 12 کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی می باشد که در حوزه ماهواره ، ایستگاه زمینی ، پرتابگر و استفاده از شبکه ماهواره ای فعالیت می کنند .
به رغم همه تحریم ها و تهدیدها ، جمهوری اسلامی ایران با تلاش ها و مجاهدت های جوانان و متخصصین خود ، از نظر دانش علمی و فناوری هسته ای در ردیف 5 کشور پیشرفته جهان قرار گرفته است .
پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در حوزه زیست فناوری نیز در سال های پس از انقلاب چشمگیر بوده و در این عرصه در منطقه رتبه نخست و در جهان رتبه 13 را به خود اختصاص داده است .
در زمینه فناوری و تحقیقات سلول های بنیادی جمهوری اسلامی ایران رتبه 15 جهانی و رتبه اول منطقه را در اختیار دارد .
شتاب رشد علمی ایران بر اساس تمامی گزارش های مؤسسات سنجش علمی رتبه نخست جهان را دارا می باشد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
کسب و کار
1397/11/20
> رشته طراحی صنعتی از جمله حوزه هایی است که در عرصه هنر کمتر شناخته شده به همین دلیل بازار کار این رشته از جمله دغدغه های اصلی فارغ التحصیلان این رشته به شمار می رود .
چراکه این رشته در زندگی روزمره ما کاربرد فراوانی دارد ولی بسیاری اوقات افرادی که در حوزه طراحی صنعتی کار می کنند نیز نمی دانند که در حال انجام یک کار هنری هستند .
به همین دلیل در قدم اول لازمه این رشته برای گشایش بازار کار آن شناساندنش به جامعه است .
این در حالیست که معضلاتی همچون واردات کالای خارجی و یا تولید کارهای کپی نیز از جمله دلایل اصلی کساد بودن بازار طراحی صنعتی در ایران به شمار می رود .
> خشایار حجتی امامی مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره برنامه این دانشگاه برای بازار کار دانشجویان این رشته به خبرنگار ایسنا گفت : برخی از مشکلات همانند بازار کار که در حال حاضر یک مشکل همه گیر است و خیلی از رشته ها را درگیر خود کرده .
رشته طراحی صنعتی همانگونه که از اسم آن برمی آید به صنعت کشور وصل است و اگر صنعت در کشور ما رونق داشته باشد ، بازار کار رشته هایی مثل طراحی صنعتی نیز بهبود پیدا خواهد کرد ولی زمانی که همانند حال حاضر ارتباطمان با صنعت دنیا کم شده و در داخل کشور دچار مشکل هستیم ، نمی توان خیلی انتظار باز بودن فضا برای فعالیت فارغ التحصیلان این رشته در صنعت کشور را داشت .
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر ادامه داد : از جمله کارهایی که ما در دانشگاه هنر برای ورود دانشجویان به بازار کار می کنیم استفاده از اساتیدی است که به صنعت وصل هستند و خودشان در بازار کار طراحی صنعتی دستی دارند .
چراکه این استادان می توانند دانشجویان را با استفاده از ارتباط های خود به بازار کار وصل کنند .
از طرفی هم ما و هم دانشگاه تهران باتوجه به اجازه ای که دانشگاه به ما داده ، مدام سعی می کنیم که محتوای درسی مان را تغییر دهیم و به روز کنیم .
چراکه سرفصل های اصلی کتاب های درسی این رشته مربوط به سال 1362 است .
البته برای تغییر اساسی و جامع محتواهای درسی این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تیم های پژوهشی داریم که در حا ل حاضر بر روی آن کار می کنند .
حجتی امامی بیان کرد که محتوای درسی رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر لزوماً همانند محتوای درسی این رشته در دانشگاه تهران نیست .
چراکه آنها به منابع خود و کادر آموزشی شان نگاه می کنند و با توجه به آن محتوای درسی خود را ارائه می دهند .
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر با بیان اینکه حدود یک سال است که در دانشگاه هنر حوزه کارآفرینی و مرکز رشد ، بازآفرینی شده ، گفت : برای مدیریت حوزه کارآفرینی که بیشتر دارای جنبه های آموزشی است ، یکی از استادان طراحی صنعتی انتخاب شده که با آمدن او ارتباطاتمان خیلی بهتر شده و سعیمان این است که دانشجویان را در تشکل ها و آموزش های مربوط به کارآفرینی شرکت دهیم که بتوانند در آنجا آموزش های لازم را ببینند و سپس از آنجا آنها را به مراکز رشد خود معرفی کنیم که پس از آن حتی بتوانند خودشان کارآفرین باشند .
حجتی امامی تأکید کرد که نمی خواهند منتظر بمانند تا صنعت به سراغ دانشجوها برای کار بیاید بلکه می خواهند با حمایت دانشگاه خود بچه ها را صاحب صنعت کنند .
وی اضافه کرد : از افرادی که هم در صنعت و هم در حوزه علم فعال هستند برای ورود دانشجویان به بازار کار استفاده می کنیم .
به عنوان نمونه در یک پروژه مربوط به آموزش و پرورش که به کار طراحی صنعتی نیاز دارد از دانشجویان این رشته استفاده می کنیم .
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر گفت که برای رشته طراح صنعتی که با صنعت در ارتباط است باید با رشته های مهندسی مرتبط در ارتباط باشند چراکه هر دو به هم نیاز دارند ولی با این حال با دانشکده امیرکبیر که در همسایگی آنهاست ارتباط خاصی ندارند و تا به حال نیز همکاری قابل توجهی با هم نداشته اند .
وی ادامه داد : باید روی حوزه بین المللی طراحی صنعتی کار کنیم و سعی کنیم پروژه های خود را در سطح بین الملل نیز معرفی کنیم .
مثلاً نمایشگاه های بین المللی برگزار کنیم و یا اینکه حداقل با همکاری کشورهای همسایه دوره های کارآموزی برگزار کنیم و اطلاعات یک دیگر را به اشتراک بگذاریم .
البته برای این کار می توانیم از اساتید بین المللی هم استفاده کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
کسب و کار
1397/11/20

ولی در حال حاضر این امکانات را نداریم و نتوانسته ایم حتی از استادان ایرانی که در عرصه بین المللی فعال هستند استفاده کنیم .
حجتی امامی درباره مشکلات بودجه دانشگاه تهران گفت : در حال حاضر به دنبال این هستیم که با برگزاری رویدادهای نمایشی در داخل دانشگاه و با به نمایش گذاشتن آثار هنری دانشجوها به دنبال درآمدزایی باشیم و خیلی به دنبال بودجه دولت نباشیم .
مثلاً می توانیم در روزهای تعطیل هفته در کارگاه هایمان نمایشگاه برگزاری کنیم و یا اینکه حتی در داخل دانشگاه برای عموم مردم دوره های آموزشی طراحی دوخت برگزار کنیم .
حتی در ساعات آزاد می توانیم کارهای تولیدی انجام دهیم و یا اساتید را تشویق کنیم که پروژه هایی را وارد دانشگاه کنند و از دانشجویان برای انجام پروژه های خود استفاده کنند که درصدی از درآمدها به خود استادها و دانشجویان تعلق گیرد و در ادامه برای این کارها به اساتید پاداش خواهیم داد .
البته ممکن است اساتیدی که از آوردن پروژه خودداری می کنند متوقف شوند و نتوانند ارتقا بگیرند .
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره راه حل آنها برای خارج کردن برخی از اساتید از روزمرگی گفت : زمانی که یک حقوق ثابت وجود داشته باشد فرد خود به خود ممکن است دچار روزمرگی شود .
ولی از طرفی اگر استادی فعال نباشد و موجب نارضایتی دانشجویان شود دیگر نمی تواند ارتقا پیدا کند و درآمد آنها در همان سطح خواهد ماند و اخطار خواهد گرفت .
البته در کل در آخر هر ترم با نظرسنجی هایی که شکل می گیرد وضعیت استادها را رصد می کنیم .
حجتی امامی تصریح کرد که تعداد اساتید کار بلد و خوب رشته طراحی صنعتی خیلی محدود است و شاید در هر درسی تعداد آنها در کل کشور به یکی دو تا برسد و گاهی حتی به سه تا هم نمی رسد .
وی درباره علت این موضوع گفت : شاید به این دلیل بوده که برای رشته طراحی صنعتی مقطع دکترا نداشته ایم و به همین دلیل برای اساتیدی که بازنشسته شده و یا فوت شده اند جایگزینی نداریم .
البته بورسیه خارج از کشور نیز برای این رشته سالهاست که متوقف شده .
حجتی امامی درباره راه کار دانشگاه هنر برای شناساندن رشته طراحی صنعتی گفت : گاهی اوقات از طرف خانواده های دانش آموزان برایم ایمیل هایی می آید که درباره رشته هایی مثل طراحی صنعتی سوال کرده و دوست دارند با آن آشنا شوند .
می توانیم با برگزاری کمپ های آموزشی تابستانه با همکاری آموزش و پرورش ، دانش آموزان و خانواده هایشان را با رشته های هنری آشنا کنیم .
وی اضافه کرد که ریاست جدید دانشگاه هنر حدود یک ماه است که یک دفتر ارتباط با جامعه ایجاد کرده و این دفتر ارتباط ها و همکاری هایی را با سازمان زیباسازی شهر ، شرکت نفت و … برقرار کرده و از ارتباط استادها و افراد فعال در دانشگاه برای ارتباط با سازمان های مختلف استفاده می کند .
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره تجمع دانشکده های این دانشگاه در باغ ملی گفت : از دست دادن دانشکده هایی مثل دانشکده کاربردی در چهارراه ولیعصر یک باخت است .
چراکه با حضور در این منطقه در یک فضای غنی هنری و فرهنگی هستیم و به همه جا نیز دسترسی داریم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/11/18
> واحد تهران مرکزی : معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه گفت : «برای ایجاد شبکه ، باید سامانه اتوماسیون آن فراهم شود و سامانه پژوهشیار ، زیرساخت طرح پایش است.
> واحد تهران مرکزی : معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه گفت : «برای ایجاد شبکه ، باید سامانه اتوماسیون آن فراهم شود و سامانه پژوهشیار ، زیرساخت طرح پایش است .
» علی نیازی در گفت وگو با «آنا» با اشاره به سیاست های کلان دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر یکپارچه سازی پژوهش در واحدهای دانشگاهی ، گفت : «برای دوری از پژوهش های جزیره ای در واحدهای دانشگاهی ، باید زیرساختی برای رصد اطلاعات پژوهشی تحصیلات تکمیلی در بستر اتوماسیون مهیا می شد .
» او ادامه داد : «در راستای اجرای موفقیت آمیز برنامه پایش و تمرکزگرایی در برنامه های پژوهشی ، سامانه پژوهشیار نیز در واحدهای استان تهران درحال راه اندازی است .
در این بین ، واحد تهران مرکزی با برگزاری دوره ها و کارگاه های منظم در چند ماه گذشته برای اعضای هیات علمی و مدیران گروه های آموزشی ، آماده ارائه خدمات پژوهشی در بستر سامانه پژوهشیار برای دانشجویان و استادان در ترم جدید است .
» نیازی با بیان موضوع ماموریت های دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ، افزود : «باتوجه به احصای نظام موضوعات محیط زیست و علوم مهندسی ورزش در واحد تهران مرکزی ، اکنون موضوعات مربوط در برنامه پایش پیاده سازی شده و برای دانشجویان و اعضای هیات علمی قابل رویت است .
» او با اشاره به مقرر شدن انتخاب 30درصد از پایان نامه ها ، رساله های ارشد و دکتری در سال 97 از سامانه پایش ، اظهار کرد : «واحد تهران مرکزی اکنون با راه اندازی سامانه پژوهشیار درصدد تحقق اهداف مقرر برای سال جاری است .
با راه اندازی سامانه پایش و لینک آن با سامانه پژوهشیار ، دانشجویان و استادان به صورت جامع و کامل به منظومه موضوعات دسترسی خواهند داشت .
» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با بیان اینکه چالش های جامعه ، شبیه تکه های یک پازل است ، تصریح کرد : «با احصا و ارائه پاسخ های علمی به چالش های کشور ، شاهد حل معضلات جامعه خواهیم بود و این گونه پژوهش های همگرای دانشگاه در راستای حل چالش ها مفید و تاثیرگذار خواهد بود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/11/17
> تأثیر پژوهش بر توسعه علمی کشور Eeffect Research On Development scientific country منصور یحیوی Yahyavi .
> تأثیر پژوهش بر توسعه علمی کشور Eeffect Research On Development scientific country منصور یحیوی Yahyavi .
ir@gmail .
com پژوهش ، به عنوان یکی از شاخص های مهم رشد و پیشرفت هر کشوری مطرح می شود .
به طوری که کارهای پژوهشی از جمله تعداد مقالات پذیرش شده در ژورنال های بین المللی (ISI) از معیارهای سنجش رشد علمی کشور است .
مطالعات نشان می دهد توان رقابت علمی هر کشور با میزان کارهای پژوهشی آن رابطه مستقیم دارد .
با این وجود متأسفانه در کشور مساله پژوهش هنوز به‏درستی جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و کم وبیش دارای نقاط ضعف است که باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد .
بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان ازلحاظ آمار پژوهش های انجام شده در ردیف رتبه های بالاتری قرار دارند .
در این میان کشور ما با توجه به وجود تعداد زیادی دانشگاه و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی هنوز نتوانسته رتبه قابل قبولی را کسب نماید .
این سؤالی است که برای بسیاری از اندیشمندان مطرح است .
پژوهش اساسی ترین نیروی محرکه یک جامعه در مسیر پیشرفت است .
از این رو آشنایی دانشجویان با اهداف و فرایند اجرای طرح های تحقیقاتی یکی از مؤثرترین راه های گسترش سطح پژوهشی است .
رساله ها و پایان نامه ها قطب اصلی کارهای پژوهشی در کشور است .
این در حالی است که نتایج و یافته های بسیاری از پایان نامه ها کمتر مورداستفاده قرار می‎گیرد .
به نظر می‎رسد ، دلیل این امر عدم توجه به نکات مهم پژوهشی ازجمله جامعه آماری ، روش تحقیق ، آزمون فرضیه ها و .
است .
رساله های دوره دکتری انعکاسی از خط پژوهشی و اعتبار علمی کشور است .
اما با نارسایی های برنامه ریزی در این زمینه مواجه هستیم .
یکی از این نارسایی ها مطابقت موضوع پژوهش با اولویت پژوهشی کشور است .
البته در این زمینه برنامه ریزی‏های لازم توسط وزارت علوم صورت گرفته اما به نظر می‎رسد تا مرحله عملیاتی شدن آن نیاز به سالها زمان داریم .
مطالعات نشان می دهد توسعه علمی ، صنعتی و فرهنگی هر کشور بدون توجه به امر پژوهش با موفقیت چندانی همراه نخواهد بود .
درواقع پژوهش موتور محرک پیشرفت و توسعه محسوب می شود .
هر نوع پیشرفت و توسعه کشوری ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد .
رشد و توسعه کشورهای پیشرفته ، گویای این واقعیت است .
بنابراین ، پژوهش مبنای توسعه است و تضمینی برای استمرار آن به شمار می آید .
همچنین ، به کارگیری نتایج پژوهش های انجام شده در هر زمینه به بهبود راهکار ها و روش های معمول در حل مشکلات منجرمی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/18
> دانشگاه تهران اعلام کرد که در دوره کارشناسی ارشد سال تحصیلی 99 1398 پذیرای دانشجویان استعداد درخشان خواهد بود .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد : پیرو اطلاعیه مورخ 01/‏08/‏1397‬ با موضوع پذیرش دانشجو از طریق آئین نامه استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد برای سال تحصیلی 99 1398 ، به اطلاع می رساند بر اساس مصوبه مورخ 31/‏06/‏97‬ شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و شورای آموزشی دانشگاه تهران از بین دانشجویان مقطع کارشناسی رتبه های اول تا سوم ورودی سال 1394 دانشگاه های مشمول این فراخوان (کلیه دانشگاه های مندرج در لیست سطح بندی وزارت علوم) دانشجو می پذیرد .
کلیه متقاضیان ، از تاریخ 18/‏11/‏1397‬ تا 26/‏11/‏1397‬ فرصت دارند به سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران (ems1 .
ut .
ac .
ir) مراجعه و نسبت به ثبت درخواست و بارگذاری فرم تکمیل شده تقاضا برای رشته های مشمول این فراخوان اقدام نمایند .
متقاضیانی که در فراخوان اول تقاضای خود را ارائه کرده اند ، مجاز به ثبت مجدد درخواست نمی باشند .
اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ثبت نام و لیست های مشمول این فراخوان در تاریخ شروع ثبت نام در وبگاه معاونت آموزشی دانشگاه تهران به آدرس Academics .
ut .
ac .
ir اطلاع رسانی خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/18
> معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه سرانه فرهنگی و رفاهی دانشجویان این دانشگاه ، به نسبت سایر دانشگاه های تابعه وزارت علوم ، بسیار اندک است ، خواستار افزایش سرانه فرهنگی و دانشجویی در این دانشگاه شد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، نخستین نشست مدیریتی مجامع کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه فنی وحرفه ای کشور از 14 بهمن در شیراز آغاز به کار کرد و تا 17 بهمن به میزبانی دانشکده شهید باهنر شیراز ادامه داشت .
رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای استان فارس نیز در مراسم اختتامیه این نشست با بیان اینکه اهمیت فعالیت و برگزاری رویدادهای فرهنگی بر کسی پوشیده نیست ، اظهار کرد : در این زمینه دانشگاه فنی و حرفه ای استان فارس نیز تلاش دارد قدم های مهم و مؤثری در آموزش و تربیت نیروهای فرهنگی دانشجو بردارد .
دکتر جامعی گفت : دانشگاه فنی وحرفه ای استان فارس از قابلیت های بالایی در عرصه های مختلف فرهنگی و علمی برخوردار است و در این راستا نیز آماده میزبانی از رویدادهای مختلف ملی و منطقه ای هستیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/18
> حمایت از شرکت های دانش بنیان ، یکی از برنامه های مهم بانک ملی ایران طی سال های گذشته بوده و اقدامات همه جانبه ای نیز در این راستا صورت گرفته است .
> به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران ، از آنجا که اقتصاد دانش بنیان از پایه های اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود و نقش مهمی در ایجاد اشتغال پایدار دارد ، این بانک نیز طی چند سال گذشته و دهه های انقلاب اسلامی ، حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت این اقتصاد را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است .
بر این اساس این بانک با هدف تأمین نیاز طرح های علمی ، توسعه تحقیقات کاربردی و حمایت از استارت آپ ها به صورت همه جانبه از کسب و کارهای جدید و شرکت های دانش بنیان حمایت کرده است .
امضای دو تفاهمنامه همکاری بانک ملی ایران با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و همچنین با صندوق نوآوری و شکوفایی کشور از جمله فعالیت ها و اقدامات حمایتی بانک ملی ایران درخصوص شرکت های دانش بنیان بوده است .
این بانک جهت اخذ سپرده گذاری برای اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان نیز مکاتباتی با صندوق توسعه ملی داشته است که پس از طی مراحل نهایی ، عملیاتی خواهد شد .
بانک ملی ایران با اعتقاد به حمایت از فعالیت های دانش بنیان و پس از تاکید دولت محترم بر این موضوع ، حمایت از تکنولوژی و ایده های نوین را به طور جدی در دستور کار قرار داده است .
بر این اساس استراتژی این بانک ، همکاری گسترده با شرکت های دانش بنیان بوده که البته این حمایت ها تنها به کمک مالی محدود نمی شود .
اقدامات بانک ملی ایران برای توسعه بانکداری الکترونیک و راه اندازی سامانه بام و پیام رسان بله از جمله فعالیت های موفق انجام گرفته توسط شرکت های دانش بنیان بوده است .
از سویی طی سال گذشته سه هزار و 102 میلیارد ریال و طی نیمه نخست سال جاری مبلغ شش هزار و 769 میلیارد ریال تسهیلات در این زمینه توسط بانک ملی ایران پرداخت شده است .
مانده تسهیلات پرداختی بانک ملی ایران به شرکت های دانش بنیان تا پایان آبان ماه سال جاری نیز به 13 هزار و 370 میلیارد ریال رسید .
اقدامات بانک ملی ایران در حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها تا اندازه ای چشمگیر بود که مورد تقدیر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز قرار گرفت و سورنا ستاری ضمن تایید رویکرد این بانک عنوان کرد که این اقدامات می تواند الگویی برای سایر بانک ها باشد .
همچنین این بانک ارتباط موثری نیز با جامعه دانشگاهیان داشته و در دیدار اخیر دکتر محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک با محمد طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی برای همکاری با طرح های توسعه ای این دانشگاه به ویژه در حوزه توسعه استارت آپ ها و اقتصاد دانش بنیان تاکید شد .
البته سابقه همکاری بانک ملی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی بسیار طولانی مدت بوده و بانک همواره رویکردی نوآورانه نسبت به توسعه این همکاری ها داشته و کارگروه مشترک ویژه ای نیز تشکیل شده است .
بانک ملی ایران با باور اینکه طی 10 سال آینده ، دانش بنیان ها بزرگ ترین شرکت های کشور بوده و نقش بسزایی در تولید ناخالص داخلی کشور خواهند داشت ، تسهیلات بانکی با نرخ های ترجیحی را نیز در اختیار این شرکت ها قرار می دهد تا گامی عملیاتی برای تحقق و بروز هر چه تمام اقتصاد دانش بنیان در کشور برداشته شود .
1
فهرست