وزارت علوم - مطبوعات 23 بهمن 97
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 12:21
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8893782 روزنامه ايران
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8893072 روزنامه آفرينش
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
8893712 روزنامه ايران
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/11/23
> همدان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نیروهای شاغل در سطح کشور محصول فعالیت دانشگاه هاست ، گفت : امروز وظیفه دانشگاه ها و مراکز علمی تولید علم برای ایجاد اشتغال ، توسعه فناوری و افزایش ثروت است.
> همدان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نیروهای شاغل در سطح کشور محصول فعالیت دانشگاه هاست ، گفت : امروز وظیفه دانشگاه ها و مراکز علمی تولید علم برای ایجاد اشتغال ، توسعه فناوری و افزایش ثروت است .
منصور غلامی در مراسم بهره برداری از ساختمان دانشگاه ملی نهاوند ، به رتبه شانزدهم جهانی ایران در تولید علم اشاره کرد و افزود : ثمره این دانش باید رشد اشتغال و کارآفرینی باشد .
وی با بیان اینکه دستاوردهای علمی کشور با وجود تحریم و تهدید های دشمنان حاصل شده است ، گفت : در شرایطی ما به رشد علمی دست پیدا کرده ایم که کشورهای دیگر بهترین امکانات را با یکدیگر به اشتراک می گذارند و بهره مند هستند .
غلامی با اشاره به رشد فزاینده صنایع دفاعی کشور خاطرنشان کرد : این رشد و ترقی نتیجه دستاوردهای علمی دانشگاهی است که دشمن به شدت از آن بیم دارد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به تبیین نقش مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری در توسعه علمی کشور پرداخت و گفت : هم اینک 43 پارک علم و فناوری و 192 مرکز رشد در دانشگاههای کشور در زمینه های مختلف فعالیت دارند .
وی یادآور شد : پارکهای علم و فناوری در تبدیل ایده و طرح های نخبه های علمی کشور به ثروت بسیار اثر بخش عمل کرده به طوریکه تاکنون 42 هزار شغل ایجاد و سالانه میلیاردها تومان سودآوری و صادرات داشته است .
غلامی تاکید کرد : دانشگاه ها باید به سمت و سوی تقویت کارآفرینی و افزایش مهارت دانشجویان حرکت کنند و در این راستا برنامه های خوبی درحال اجراست .
استاندارد همدان نیز در این مراسم از همراهی خوب مردم نهاوند در تمام صحنه های انقلاب قدردانی کرد و گفت : شجاعت و ایثارگری گروه انقلابی ابوذر ، هدایتگری بی نظیر رزمندگان این خطه در عملیات های جنگ تحمیلی و پایین آوردن مجسمه شاه برای نخستین بار در کشور توسط مردم نهاوند همیشه در حافظه تاریخ به ثبت رسیده است .
شاهرخی اضافه کرد : طرح های عمرانی و خدماتی خوبی در سطح استان همدان به ویژه در شهرستان نهاوند در دهه فجر امسال به بهره برداری رسید که اجرای سد گرین ، توسعه شبکه حمل و نقل جاده ای و ریلی در نهاوند و طرح هایی با هدف رونق گردشگری و احداث ساختمان دانشگاه ملی بخشی از این طرح هاست .
وی از نماینده تلاشگر نهاوند نیز که حضوری اثرگذار در پیشرفت این شهرستان دارد قدردانی کرد و افزود : اتحاد و همدلی بین مردم و مسئولان همواره در توسعه و آبادانی تاثیر گذار بوده و نتایج خوبی به دنبال داشته است .
گفتنی است؛وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در سفر یک روزه اش به شهرستان نهاوند ساختمان مرکزی دانشگاه ملی دخترانه نهاوند را افتتاح کرد .
این ساختمان دارای چهار هزار و 860 متر مربع زیربنا است و برای احداث این طرح 90 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است .
دانشگاه ملی دخترانه نهاوند هم اینک دارای 700 دانشجو در پنج رشته تحصیلی است و تنها دانشگاه تک جنسیتی در غرب کشور محسوب می شود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه از بخش های مختلف این دانشگاه بازدید کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/11/23
> توقف فعالیت بیش از 300 مرکز دانشگاهی پیام نوروزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از توقف فعالیت 300 مرکز دانشگاهی پیام نور خبر داد .
> توقف فعالیت بیش از 300 مرکز دانشگاهی پیام نوروزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از توقف فعالیت 300 مرکز دانشگاهی پیام نور خبر داد .
به گزارش ایسنا ، منصور غلامی به متوقف شدن فعالیت 300 مرکز پیام نور به دلیل کم شدن دانشجو اشاره و با ذکر این مطلب که در برخی موارد این واحدها ادغام شده است ، تصریح کرد : کلیه واحدهای دولتی دانشگاه علمی کاربردی متوقف شده است چرا که دانشگاه های علمی کاربردی دولتی محل تحصیل کارکنان دولت و اخذ مدرک با هدف ارتقای شغلی شده بود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه به فعالیت 50 واحد دانشگاه غیرانتفاعی خاتمه داده شد ، ادامه داد : 70 واحد غیرانتفاعی دیگر اگر نتوانند به شاخص های مدنظر دست پیدا کنند طبق ماده 9 با آنان برخورد می شود .
غلامی در ادامه د رباره کنکور سال آینده گفت : کنکور 98 دو بخش است و بخش اول کسانی که برای رشته های پرطرفدار در آزمون شرکت می کنند و بخش دیگر بدون نیاز به آزمون برای دانشگاه ها ثبت نام می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
تفاهم
1397/11/23
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه تولیدات علمی و پژوهشی باید در اختیار جامعه و نیازهای کشور قرار گیرد ، گفت : برنامه دولت در حوزه دانشگاه ها ، تبدیل دانش به ثروت و فناوری است .
> به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در مراسم افتتاح ساختمان دانشگاه دولتی نهاوند با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت : هر جا انسان زندگی می کند ممکن است نقاط ضعفی وجود داشته باشد اما جمعی که پشت سر رهبر حرکت می کنند قطعاً به پیروزی می رسند .
غلامی گفت : استکبار جهانی نمی تواند وضع امروز و عملکرد جوانان را در حوزه های مختلف تحمل کند چراکه در حوزه های علوم و فناوری دستاوردهای علمی قابل توجه و دارای رتبه بندی های جهانی هستیم .
وی با بیان اینکه 192 مرکز رشد و 43 پارک علم و فناوری در کشور فعال است و باید تولیدات علمی و پژوهشی در اختیار جامعه و نیازهای کشور قرار گیرد ، گفت : برنامه دولت در حوزه دانشگاه ها ، تبدیل دانش به ثروت و فناوری است .
غلامی با بیان اینکه از محل این شرکت های دانش بنیان هر ساله میلیاردها تومان فروش فناوری و صدها میلیارد دلار صادرات و 42 هزار شغل ایجاد شده ، ادامه داد : شغل هایی که در این حوزه ایجاد می شود یک پنجم ایجاد اشتغال در صنعت و سایر حوزه ها است اما با یک حرکت شتابی رو به توسعه است .
وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم به عنوان مسئول اصلی برنامه های آموزش و تحقیقات در قالب قانون برنامه ششم توسعه و شورای انقلاب فرهنگی و تأکیدات رهبری مبنی بر اینکه رشد و توسعه علمی را باید حفظ و روز آمد کنیم اقداماتی همچون طرح ساماندهی دانشجویان ، تعیین تکلیف دانشگاه ها ، ایجاد هماهنگی با دستگاه های مرتبط و ساماندهی و ایجاد نقشه مشخصی برای آن را در دستور کار دارد ، گفت : امروز باید فوران علم و دانش بر اساس ظرفیت های منطقه ای باشد .
وزیر علوم گفت : ایران در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها در سال 2018 در بین هزار دانشگاه مهم دنیا جایگاه دارد .
غلامی با بیان اینکه در صنایع دفاع آنچه کشور ما به آن متکی است و دشمن از آن نگران است که دانشگاه های ما رشد یافته است ، افزود : 192 مرکز رشد در دانشگاه های کشور در حوزه های مختلف فعال است و 43پ ارک علم و فناوری فعال است که تقریباً هر استان صاحب یک پارک است .
وی گفت : همین پارک ها سالیانه میلیاردها تومان فناوری دارند 42 هزار شغل پایدار ایجاد کرده اند و صدها میلیارد دلار صادرات داشته اند .
/ سازمان فناوری اطلاعات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
خراسان
1397/11/23
> وزیرعلوم با اشاره به فعالیت 192 مرکز رشد و 43پارک علم و فناوری در کشور گفت : این پارک ها سالانه میلیاردها تومان فروش فناوری دارندو تاکنون 42 هزار شغل پایدار ایجاد کرده اند.
> وزیرعلوم با اشاره به فعالیت 192 مرکز رشد و 43پارک علم و فناوری در کشور گفت : این پارک ها سالانه میلیاردها تومان فروش فناوری دارندو تاکنون 42 هزار شغل پایدار ایجاد کرده اند .
به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی با بیان این که تولیدات علمی و پژوهشی باید در اختیار جامعه و نیازهای کشور قرار گیرد ، افزود : برنامه دولت در حوزه دانشگاه ها ، تبدیل دانش به فناوری وتولید ثروت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جوان
1397/11/22
> هم اکنون صادرات شرکت های دانش بنیان و محصولات فناور استان مرکزی از مرز یک میلیون و 837 هزار دلار نیز گذشته است.
> جوان آنلاین : پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مسائلی که به شدت مورد توجه مسئولان کشور قرار گرفت ، مباحث علمی و تحقیقاتی بود چراکه این مباحث می توانست ضمن ارزش آفرینی کشور را در زمینه برخی تولیدات که به کشورهای خارج وابسته بود ، بی نیاز کند .
در میان مباحث علمی موجود یکی از مواردی که از اهمیت خاصی برخوردار بود ، موضوع ایجاد شرکت های دانش بنیان بود ، چراکه پایه و اساس شرکت های دانش بنیان و محصولات و خدمات آنها بر اساس تکنولوژی و روش تولید محصولات یا خدمات آنها بود؛ موضوعی که با آغاز چهارمین دهه انقلاب موجب شد تا رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی اعلام کند : «صادرات شرکت های دانش بنیان و محصولات فناور استان از مرز یک میلیون و 837 هزار دلار گذشت و این سهم را می توان در سایه تقویت زیرساخت های هدفمند در صنعت ، کشاورزی و خدمات به صورت جدی افزایش داد .
» این در حالی است که هم اکنون علاوه بر استان مرکزی بسیاری از استان های کشور در این زمینه فعال بوده اند و خدمات خوبی برای کشور و در زمینه صادرات انجام می دهند .
نوروز سال 95 بود که رهبر معظم انقلاب به مناسبت سال نو در حرم رضوی فرمودند : « اقتصاد مقاومتی ، اقتصادی دانش بنیان است یعنی از پیشرفت های علمی استفاده می کند ، به پیشرفت های علمی تکیه می کند و اقتصاد را بر محور علم قرار می دهد .
»این اظهارات موجب شد تا فعالیت شرکت های دانش بنیان از سرعت بالایی برخوردار شوند .
در این میان لیزر ، فوتونیک و ساختارهای میکرونی ، آب ، خشکسالی فرسایش و محیط زیست ، سلول های بنیادی ، گیاهان دارویی و طب سنتی ، مواد و ساخت پیشرفته ، انرژی های تجدیدپذیر ، فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ، علوم و فناوری های شناختی ، نفت ، گاز و ذغال سنگ ، نانو ، زیست فناوری ، صنایع دانش بنیان دریایی ، بهینه سازی انرژی و محیط زیست ، صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی ، فناوری اطلاعات ، ارتباطات و میکروالکتریک ، نرم و هویت ساز از جمله موارد علمی به حساب می آیند که نیاز است در زمینه استفاده از آنها و کاربردهای مختلف آنها سرمایه گذاری ویژه ای انجام پذیرد؛ موضوعاتی که در دو دهه اخیر و با مطرح شدن آنها در محافل علمی از جایگاه ویژه ای در کشور و محافل علمی برخوردار شده اند .
در این میان استان مرکزی به دلیل موقعیت آن از جمله مناطقی به شمار می رود که محققان آن توانسته اند بهره خوبی از این موقعیت ببرند .
2میلیارد صادرات سهم شرکت های دانش بنیان استان مرکزی در میان از استان هایی که تا کنون توانسته اند در زمینه شرکت های دانش بنیان قدم های خوبی را بردارند می توان از استان مرکزی نان برد؛ موضوعی که به گفته رئیس پارک علم و فناوری آن موجب شد تا صادرات شرکت های دانش بنیان و محصولات فناور استان از مرز یک میلیون و 800 هزار دلار بگذرد .
به طوری که این سهم را می توان در سایه تقویت زیرساخت های هدفمند در صنعت ، کشاورزی و خدمات به صورت جدی افزایش داد .
محمد رفیعی می گوید : « پارک علم و فناوری یک پایش جدی بر زیست بوم و اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در استان داشته که در نتیجه متوجه خاموشی یا نبود یکسری مؤلفه اصلی شدیم که این مؤلفه ها مربوط به دانشگاه ها و نهادهای دولتی است .
»وی می افزاید : « با حمایت استانداری و دانشگاه ها این مشکلات و خلأها برطرف شده ، اما در بخش های دیگر نبود سرمایه گذارهای ریسک پذیر احساس می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جوان
1397/11/22

» پارک علم و فناوری با همکاری اتاق بازرگانی ، دانشگاه صنعتی ، دانشگاه اراک و دانشگاه علوم پزشکی ، صندوق پژوهش و فناوری فن آفرین را برای اولین بار در استان کلید زده است که با آورده 5 میلیارد و 500 میلیون تومان کار خود را آغاز کرده است و امیدواریم با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری به 9 میلیارد برسد .
ایجاد صندوق فناوری و پژوهش از اولویت های پارک علم و فناوری استان بود .
به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی ایجاد سایت جامع و واگذاری اراضی سایت جامع از جمله اولویت های پارک علم و فناوری است که این اراضی به شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناوری که در پارک مستقر هستند در قالب اسناد 33 یا 99 ساله واگذار می شود .
موفقیت این شرکت ها موجب شده تا در حال حاضر حدود 160 واحد و 34 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری فعالیت داشته باشند و بیش از 50 درصد شرکت های دانش بنیان در پارک مستقر شوند .
این درحالی است که پارک علم و فناوری استان در جشنواره شیخ بهایی در دو حوزه رتبه نخست را کسب کرده است و همچنین در دستاوردهای پژوهشی معاونت علمی و وزارت علوم ، استان به عنوان یکی از پارک های برگزیده در کشور معرفی شده است .
همچنین ، تقویت پیوست های حوزه اجرایی ، تصمیم سازی ، برنامه ریزی و مطالعات عرصه صنعت ، تولید و تکمیل زنجیره توسعه مبتنی بر فناوری موضوعی است که در استان مرکزی باید به شکل ویژه به آن پرداخته شود .
فعالیت 4000شرکت دانش بنیان در کشور اهمیت ایجاد شرکت های دانش بنیان در مناطق مختلف کشور موجب شده تا در حال حاضر 4000 شرکت در این زمینه در استان های مختلف کشور فعال بوده و تولیدات خود را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنند .
وزیر علوم با تأیید این موضوع می گوید : «این مهم موجب شده تا 190 مرکز رشد دانشگاهی که تنها در دانشگاه ها داریم کار حمایت از شرکت های کوچک و صاحبان ایده را انجام دهد .
»منصور غلامی با بیان اینکه 43 پارک علم و فناوری در کشور داریم که حمایت از شرکت های دانش بنیان را دارند و خدمات ارزان قیمت و رایگان در اختیار آنها قرار می دهند ، می افزاید : «در بخش پارک های دانشگاهی 4هزار شرکت دانش بنیان مستقر داریم؛ برخی از اینها تولیداتی دارند که به کشورهای دیگر صادر می شود .
» وی ادامه می دهد : «در دوره 40 ساله انقلاب ، دانشگاه ها از سه فاز تربیت نیروی انسانی به سمت توسعه تحقیقات و توسعه فناوری ، تبدیل فناوری به ثروت ، کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار حرکت کرده اند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بهار
1397/11/21
> گروه جامعه : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : مهاجرت دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور به دلیل وجود دوره های با کیفیت آموزشی در مقطع دکتری در حد چشمگیری کاهش یافته است .
> منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه تحصیل در خارج از کشور پدیده جدیدی نیست ، افزود : مقوله رفتن دانشجویان ما برای ادامه تحصیل به خارج از کشور پدیده جدیدی نیست و از گذشته وجود داشته است اما با توجه به اینکه تعداد فارغ التحصیلان ما افزایش یافته ، جذب این افراد در مشاغل مختلف که مورد انتظار آنهاست کم شده است .
وی ادامه داد : طبیعی است که یکی از مسیرها برای ادامه تحصیل ، رفتن به خارج از کشور بوده که از قدیم این کار انجام می شد ، اکنون نیز این مقوله به دو شکل انجام می شود که در مرحله اول دولت دانشجویان را اعزام می کند که البته در این شکل ، رفتن دانشجویان به دلیل آنکه در اکثر دانشگاه های ما دوره دکتری با کیفیت خوب انجام می شود ما با کاهش درخواست ادامه تحصیل دانشجویان برای خارج از کشور روبرو هستیم ، از طرفی در شکل دوم نیز افراد با هزینه شخصی یا با گرفتن حمایت مالی از دانشگاه های مختلف کشورهای دنیاکه رایج است ، مهاجرت می کنند .
غلامی اضافه کرد : کشور ایران در بین کشورهایی که فرستنده دانشجو هستند رتبه پایینی ندارد و دارای یک جایگاه متعادل است البته باید به این نکته اشاره کنم که نگرانی از اینکه دانشجویان ما در خارج از کشور تحصیل کنند وجود ندارد .
وی با اشاره به اینکه تلاش ما باید این باشدکه دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشورهای مختلف می روند را برگردانیم ، تصریح کرد : ما باید با برگرداندن دانشجویان خوبی که در خارج از کشور داریم از ظرفیت های آنها در کشور استفاده کنیم که این موضوع نیازمند آن است که بتوانیم در زمینه های مختلف طرح و برنامه داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آفتاب یزد
1397/11/21
> در نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، راهکارهای مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مورد بررسی قرار گرفت.
> در نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، راهکارهای مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مورد بررسی قرار گرفت .
دکتر غلامی وزیر علوم و تحقیقات وفناوری در این نشست گفت : تمام زحماتی که برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشیده شده است مبتنی بر کارها و مطالعات تخصصی و علمی است .
این فرصت مهم و مغتنمی است که بعد از فرمایش رهبری فراهم شده تا سند الگو در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به بررسی و اصلاح گذاشته شود و این فرصت ، به معنای مهم و ماندگار و اساسی بودن سند الگو برای نظام جمهوری اسلامی است .
دکتر غلامی ادامه داد : در راستای فراخوان رهبر معظم انقلاب ، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی را به بررسی ، تکمیل و ارتقای سند الگو فراخوانده ایم تا از ظرفیت دانشگاه ها و مراجع علمی کشور در این جهت استفاده بیشتری داشته باشیم .
وی ادامه داد : با توجه به روحیه نقادی موجود در دانشگاه ها ، اگر به موقع به سراغ این مسئله نرویم ، شاهد نقد خودمان خواهیم بود .
لذا این فرصت برای همکاران فراهم شده تا با ورود به این موضوع نقش خود را در این زمینه ایفا کنند .
بر این اساس دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هسته مرکزی بررسی سند الگو تعیین شده تا فعالیت های علمی لازم را در این ارتباط انجام دهند .
وزیر علوم ادامه داد : ما به عنوان یک تکلیف به این مطلب نگاه کرده ایم و تلاش می کنیم در اولین فرصت نظرات همه دانشگاهیان را جمع کرده به مرکز الگو ارائه نمائیم تا نقش موثری در تکمیل و ارتقای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی داشته باشیم .
رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در سخنانی ضمن تشکر از حضور وزیر علوم و معاونان وی گفت : الگوی پیشرفت نقشی تاریخ ساز در ایران دارد و دارای جامعیت است و با بالاترین سطوح مدیریت و رهبری نظام ارتباط دارد .
بنابراین آیندگان در ارزیابی جمهوری اسلامی به آن توجه ویژه خواهند داشت .
دکتر واعظ زاده با اشاره به ضرورت تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت : در مدت تدوین الگو جلسات و نشست های متعددی با مراکز علمی و دانشگاه ها برگزار شده و این همکاری ها ادامه دارد .
وی ادامه داد : طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، به عنوان مهمترین سند برنامه ای کشور با استفاده از ظرفیت علمی و فکری کشور انجام شده است .
مرحله تکمیل و ارتقای الگو نیز باید مبتنی بر مشارکت گسترده عالمان و اندیشمندان باشد .
روش طراحی باز به جای بسته درنظر گرفته شده تا همکاری و مشارکت وسیع امکان پذیر شود .
موفقیت الگو به همه کسانی تعلق دارد که در این امر مقدس به طُرق مختلف همکاری و مشارکت می کنند .
مرکز الگو وظیفه دارد و تلاش می کند امکان فعال شدن توانایی ها و پتانسیل های علمی کشور را در طراحی الگو فراهم کند .
رئیس شورای عالی الگو گفت : دو سال آینده یک فرصت طلایی پیش روی دانشگاه ها و مراکز علمی برای ایفای این مسئولیت عظیم علمی و اجتماعی است .
در این راه به رغم ارتباط خوبی که مرکز الگو با دانشگاهیان داشته است با چالش هایی مواجه هستیم و این چالش ها باید مرتفع شود تا از فرصت ایجاد شده ، حداکثر استفاده شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آفتاب یزد
1397/11/21

دکتر واعظ زاده گفت : تاکنون بیش از سه هزار تن از پژوهشگران فعال کشور در شمار مشارکت کنندگان اولیه تهیه سند الگو هستند و برای طی مسیر پیش رو ، از همه کسانی که به پیشرفت ایران علاقه مند هستند با هر سلیقه ای ، برای همکاری در این امر مهم ، دعوت می شود .
همکاری در این مرحله ، علاوه بر افزایش غنای سند ، یک فرصت برای همکاری دانشگاه ها با جامعه و ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها هم هست .
در ادامه این جلسه ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در این زمینه ارائه داد و برخی از اعضای شورای عالی و معاونان وزیر علوم به اظهار نظر و بحث در راستای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی پرداختند .
به گزارش ایسنا ، پس از اظهار نظر اعضای شورای عالی و معاونان وزیر موارد ذیل به عنوان جمع بندی جلسه مورد تایید قرار گرفت : مشارکت حداکثری دانشگاهیان با هرسلیقه فکری و سیاسی و تخصص برای همفکری و تکمیل و ارتقای الگوی پایه با استفاده از دانش بومی و تجربیات جهانی جلب شود .
ستاد پشتیبانی علمی برای تکمیل و ارتقای الگو با عضویت مدیران ارشد ستاد وزارت علوم و شماری از روسای ، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با حضور نمایندگان مرکز الگو تشکیل شود .
همایش ها و هم اندیشی های تخصصی متنوع با حضور متخصصان رشته های علمی به منظور بهره مندی از نظرات و دستیابی به اجماع نخبگانی نسبت به الگو در دانشگاه های سراسر کشور برگزار شود .
در بررسی سند ، چارچوب و روش شناسی سند کنونی مفروض گرفته شود و بر آن اساس الگو ارتقا داده شود .
برگشت به عقب و تدوین از ابتدا مناسب نیست .
اجرای برنامه های گفتمان سازی و مطالبه گری الگوی پیشرفت در بخش دانشجویی پیگیری و موضوعات مربوط به الگو در پایان نامه ها ورساله های دانشجویان مورد توجه قرار گیرد .
مشارکت انجمن های علمی در تهیه و طراحی الگو تسهیل و تقویت گردد .
برگزاری کرسی های آزاداندیشی و برنامه های انجمن های علمی در سطح دانشجویی در معاونت فرهنگی و اجتماعی نشست روسای دانشگاه ها به منظور تامین مشارکت هرچه بیشتر مراکز علمی در تکمیل و ارتقای الگو برگزار شود .
نظرات اساتید و فرهیختگان ایرانی خارج از کشور نسبت به الگو اخذ شود .
حاصل نظرات دانشگاه ها و مراکز علمی در خصوص تکمیل و ارتقای الگو در شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح شود .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
کسب و کار
1397/11/22
> معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم بر لزوم تجهیز دانشگاه ها به فضای آزمایشگاهی و کارگاهی برای رشته های تخصصی تاکید کرد و گفت : با توجه به جمعیت دانشجویی برخی از دانشگاه ها و به منظور بهره برداری از فضاهای آموزشی و رفع نیاز دانشجویان ، باید آزمایشگاه های دانشگاه ها تجهیز شوند .
> محمدتقی نظرپور در گفت وگو با ایسنا ، با بیان این که وزارت علوم طی 40 سال گذشته از لحاظ جمعیت دانشجویی ، اعضای هئیت علمی و فضای کاربردی رشد چشمگیری داشته است ، اظهار کرد : اکنون جمعیت دانشجویی کشور بالغ بر چهار میلیون و 30 هزار نفر اعضای هیئت علمی است .
وی پیشرفت های چشمگیر علمی و آموزشی را از دستاوردهای ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته دانست و گفت : اکنون 11 میلیون متر مربع فضای کاربردی و پنج میلیون متر مربع فضای آموزشی در اختیار دانشگاه های کشور قرار دارد .
معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان این که دو میلیون متر مربع پروژه های نیمه تمام در کشور وجود دارد ، گفت : تعدادی از پروژه های آموزشی سال های گذشته نیمه کاره رها شده که تاکنون تعدادی از این پروژه ها ، پیشرفت فیزیکی 45 درصدی داشته اند ، تلاش می کنیم تمامی آن ها را به طور کامل به بهره برداری رسانده و در اختیار دانشگاه ها قرار دهیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
جوان
1397/11/22
> یزدان مهر در ادامه از آغاز طرح بخشودگی جرایم بدهکاران صندوق رفاه خبر داد و گفت : در حال حاضر 40 میلیارد تومان از این مطالبات باقی مانده که در طرح بخشودگی امیدواریم این مبلغ نیز وصول شود .
علاوه بر آن ، 160 میلیارد تومان نیز از مطالبات جاری داریم که این مبلغ نیز در این طرح وصول خواهد شد .
> جوان آنلاین : مطالبات صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تا سه سال قبل 444 میلیارد تومان بود که حالا به کمتر از یک دهم رسیده است .
رئیس این صندوق هم از اجرای طرحی ویژه برای دریافت مابقی این مطالبات طی روز های آینده خبر داد؛ طرحی که هم به سود دانش آموختگان است و هم به سود صندوق رفاه دانشجویان .
در سال های اخیر به صندوق رفاه دانشجویان توجه اساسی صورت گرفته است ، به طوری که بیشترین رشد را در اعتبارات عمومی داشته است .
یعنی هر سال 20درصد اعتبارات این صندوق رشد داشته است .
این در حالی است که متوسط رشد سایر مجموعه های وزارت علوم 10 تا 12 درصد بوده است .
تصمیم گیری برای افزایش وام هارئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه در سال 94 آسیب شناسی وضعیت صندوق را داشتیم ، گفت : آن زمان 444 میلیارد تومان مطالبات مشکوک الوصول و صعب الوصول بود که با مصوبات هیئت امنا و تعامل با فارغ التحصیلان ، 404 میلیارد تومان آن را وصول کردیم و به چرخه درآمدزایی صندوق بازگرداندیم .
موفقیتی که به گفته ذوالفقار یزدان مهر ، از جمله نتایج آن ، پوشش صددرصدی تسهیلات مورد تقاضا و علاوه بر آن ، افزایش 25 تا 50 درصدی برخی وام های پرداختی بود؛ وام هایی که برخی شان افزایش نیافته اند و آن گونه که یزدان مهر خبر می دهد ، در نشست آتی هیئت امنای صندوق که قرار است هفته بعد برگزار شود ، درباره افزایش شان تصمیم گیری خواهد شد .
160 میلیارد دیگر هم وصول می شودیزدان مهر در ادامه از آغاز طرح بخشودگی جرایم بدهکاران صندوق رفاه خبر داد و گفت : در حال حاضر 40 میلیارد تومان از این مطالبات باقی مانده که در طرح بخشودگی امیدواریم این مبلغ نیز وصول شود .
علاوه بر آن ، 160 میلیارد تومان نیز از مطالبات جاری داریم که این مبلغ نیز در این طرح وصول خواهد شد .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با تأکید بر اینکه طرح یاد شده تا 30 بهمن ادامه دارد ، گفت : دانش آموختگانی که بتوانند کل مبلغ را پرداخت کنند ، مشمول بخشودگی صددرصدی جرایم خواهند شد و علاوه بر این ، تدبیر شده تا دانش آموختگانی هم که قسط های آنها به روز نیست ، در صورت پرداخت معوقات مشمول بخشش50 درصدی جرایم شوند .
مراجعه به پورتال تا 30 بهمنمسئولان صندوق با تدبیر بخشودگی جرایم امیدوارند موجب وصول باقیمانده مطالبات شوند و راه را برای پرداخت تسهیلات بیشتر و کامل تر مهیا کنند؛ تسهیلاتی که با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر کشور ، احتمالاً بر تقاضا ها برای دریافت آنها افزوده شود .
از این رو همراهی دانشجویان بدهکار با این صندوق ، نقش مهمی در اجابت آنها ایفا می کند؛ دانشجویانی که می توانند با مراجعه به پورتال صندوق رفاه از مزایای طرح بخشودگی جرایم بهره مند شوند و به نوعی در حل مشکلات پیش روی دانشجویان فعلی سهیم شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
دولت + وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/11/23
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه پیام نور استان فارس با اشاره به اینکه هیچ واحد آموزشی این دانشگاه در سطح استان تعطیل نشده است ، گفت : 4 درصد جمعیت دانشجویی این دانشگاه افزایش یافته است.
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه پیام نور استان فارس با اشاره به اینکه هیچ واحد آموزشی این دانشگاه در سطح استان تعطیل نشده است ، گفت : 4 درصد جمعیت دانشجویی این دانشگاه افزایش یافته است .
محمدحسن صیف با اشاره به سرانه فضای آموزشی دانشجویان این دانشگاه اظهار داشت : درحال حاضر سرانه آموزشی دانشجویان این دانشگاه به 5 .
6 مترمربع افزایش یافته و 4 درصد جمعیت دانشجویی این دانشگاه افزایش یافته است .
وی بیان کرد : درحال حاضر هزار و 600 دانشجو در مقطع ارشد و 82 دانشجو در مقطع دکتری دانشگاه پیام نور درحال تحصیل هستند .
صیف با بیان اینکه دانشگاه پیام نور یک نظام موفق در آموزش از راه دور است ، گفت : دانشگاه پیام نور علاوه بر دوره های حضوری اقدام به برگزاری بزرگترین سامانه سیستم یادگیری در کشور کرده است .
وی با اشاره به برگزاری آزمون های الکترونیکی در این دانشگاه عنوان کرد : ظرفیت برگزاری 48 هزار آزمون الکترونیکی در دانشگاه پیام نور فارس با هدف کاهش هزینه و حذف کاغذ وجود دارد .
سرپرست دانشگاه پیام نور استان فارس با بیان اینکه دانشگاه پیام نور کمترین بار مالی را برای دولت و خانواده ها دارد ، تصریح کرد : افزایش نرخ شهریه متناسب با تورم و نیز براساس مصوبه وزارت علوم با 5 درصد کمتر نسبت به سال گذشته صورت گرفته است .
وی با اشاره به فعالیت دانشگاه پیام نور استان با 35 هزار دانشجو در 44 واحد آموزشی خاطرنشان کرد : این تعداد دانشجو در 942 رشته محل کارشناسی ، 54 رشته محل کارشناسی ارشد و 3 رشته محل دکتری درحال تحصیل هستند .
سرپرست دانشگاه پیام نور فارس به وجود 226 عضو هیئت علمی در مراکز و واحدهای آموزشی پیام نور استان اشاره کرد و گفت : کل فضای فیزیکی فارس170 هزار مترمربع است که 20 هزار متر مربع دیگر هم در دست احداث است .
وی همچنین ثبت و انتشار هشت هزار و 130 مقاله در محلات معتبرISI و ISC ، چاپ دو هزار و 130 مقاله در نشریات علمی و پژوهشی ، چاپ 700 کتاب توسط اعضای هیئت علمی ، انجام 6 هزار ازدواج دانشجویی ، وجود 550 تشکل دانشجویی ، کسب 4 مدال جهانی وررشی توسط دانشجویان پیام نور و کسب 450 مقام قهرمانی ورزشی را از دستاوردهای شاخص دانشگاه پیام نور فارس طی سی سال گذشته اعلام کرد .
سرپرست دانشگاه پیام نور فارس همچنین با بیان اینکه مراکز رشد و نوآور زیادی در سطح استان توسط این دانشگاه ایجاد شده است ، عنوان کرد : طی سال های اخیر شاهد ثبت 80 اختراع دانشجویی بوده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
روزنامه فرهیختگان
1397/11/23
> واحد کردستان : فردین اخلاقیان طالب ، رئیس این واحد دانشگاهی در گفت وگو با آنا درباره وضعیت بودجه دانشگاه کردستان در سال 98 گفت : «بودجه دانشگاه کردستان 23 درصد افزایش داشته و امیدواریم بودجه اختصاص یافته را به صورت منظم و در تاریخ های مقرر دریافت کنیم تا اقدامات پژوهشی ، آموزشی و عمرانی به دلیل عدم تحقق بودجه ، معلق نشود.
> واحد کردستان : فردین اخلاقیان طالب ، رئیس این واحد دانشگاهی در گفت وگو با آنا درباره وضعیت بودجه دانشگاه کردستان در سال 98 گفت : «بودجه دانشگاه کردستان 23 درصد افزایش داشته و امیدواریم بودجه اختصاص یافته را به صورت منظم و در تاریخ های مقرر دریافت کنیم تا اقدامات پژوهشی ، آموزشی و عمرانی به دلیل عدم تحقق بودجه ، معلق نشود .
» او درباره وضعیت تغذیه دانشجویی در دانشگاه کردستان خاطرنشان کرد : «غذای دانشجویی به صورت دو منو ارائه می شود و در گذشته در روزهای پنجشنبه غذایی داده نمی شد ، اما در حال حاضر در این روز به دانشجویان خدمات تغذیه داده می شود .
کیفیت غذا در شرایط مطلوبی قرار دارد و تلاش می کنیم وضعیت تغذیه و نظارت بر آن روزبه روز بهتر و باکیفیت تر شود .
» اخلاقیان طالب با اشاره به ساخت چهار خوابگاه در دانشگاه کردستان تصریح کرد : «یک خوابگاه در سال جاری و دو خوابگاه دیگر در سال 98 و یک خوابگاه هم در سال 99 افتتاح می شود تا ظرفیت خوابگاهی دانشگاه کردستان افزایش یابد .
» رئیس دانشگاه کردستان درباره فعالیت های عمرانی این دانشگاه تاکید کرد : «در روز 22بهمن چندین طرح برای افتتاح و بهره برداری درنظر گرفته شده بود؛ ساختمان دانشکده منابع طبیعی ، ورزشگاه سوله شماره چهار مجموعه ورزشی دانشگاه و ساختمانی نوساز که دارای 25 کلاس برای دانشجویان است ، از جمله طرح های دانشگاه کردستان برای افتتاح در روز 22 بهمن به شمار می رود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جوان
1397/11/22
> جالب توجه آنکه این بودجه برای طرحی در نظر گرفته می شود که نه مصوبه قانونی دارد و نه کسی (مسئولان ، مردم و دانشجویان) آن را تا کنون دیده است .
> جوان آنلاین : در شرایطی که دانش آموزان مناطق محروم نه سیستم گرمایش دارند ، نه آب و نه حتی امکان تحصیل ، مجلس برای توسعه ساختمان های دانشگاه تهران هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق تصویب کرده است .
به تازگی یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد که کمیسیون تلفیق بودجه ، یک ردیف اعتباری برای طرح ساماندهی دانشگاه تهران در نظر گرفته است .
طبق این ردیف مقرر شده وزارت راه و شهرسازی 10 هزارمیلیارد ریال از املاک مسکونی خود را برای کمک به تأمین منابع این طرح به صورت بلاعوض در اختیار دانشگاه تهران قرار دهد .
جالب توجه آنکه این بودجه برای طرحی در نظر گرفته می شود که نه مصوبه قانونی دارد و نه کسی(مسئولان ، مردم و دانشجویان) آن را تا کنون دیده است .
اجرای طرح بدون مصوبهشهریور 1375 ، رئیس وقت دانشگاه تهران با توسل به ارتباطات سیاسی ، موافقت رئیس جمهور وقت را درباره ایده توسعه دانشگاه تهران و اختصاص بودجه به آن اخذ می کند اما نخستین پرسش این است : چگونه برای طرحی که هنوز حتی مصوبه ابتدایی کمیسیون موضوع ماده (5) «قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران» را هم نداشته ، چنین اعتباری تصویب شد ! امسال دانشگاه تهران موظف شد که طرح جامع توسعه دانشگاه را جهت بررسی به کمیسیون تحویل دهد .
خواسته ای که 21 سال است کمیسیون ماده5 و شورای عالی شهرسازی و معماری از دانشگاه داشته و دارد و دانشگاه نیز همواره از اجابت آن طفره رفته است .
برج های 20 طبقه دانش بنیانسال گذشته هم صرفاً «کلیات» طرح به کمیسیون مذکور ارائه می شود و نگاهی به آن ، نیات اصلی مسئولان دانشگاه تهران از طرح به اصطلاح «شهر دانش؛ دانشگاه کارآفرین ، سبز و هوشمند» خود را به روشنی نمایان می کند .
آنجا که ضمن پیش بینی ساخت وسازهای گسترده با میانگین 7 6 طبقه روی زمین و احداث بناهای 11 طبقه در اطراف دانشگاه ، ساخت شش برج 20 طبقه را در نظر گرفته اند؛توسعه ای که کاربرد آنها لابد توسعه علم و دانش است و نه توسعه جیب دانشگاه از طریق مال سازی؛ آن هم به قیمت بدبخت کردن همسایگانی غالباً به قدمت خود دانشگاه تهران ! الگویی برای دیگر دانشگاه هابسیاری از دانشگاه های دیگر پایتخت نیز چند سالی است با الگوگیری از دانشگاه تهران ، پیگیر طرح های توسعه ای مشابه شده اند .
قضیه درگیری دانشگاه الزهرا با اهالی ده ونک بر سر توسعه این دانشگاه و تخریب منازل مردم این منطقه هم به خاطر توسعه دانشگاه بود .
رئیس کمیسیون معماری و شهر سازی شورای شهر در خصوص توسعه دانشگاه تهران ، با بیان اینکه این بزرگ ترین مداخله شهری در منطقه مرکزی پایتخت است ، گفت : من وقتی طرح را دیدم متوجه شدم که 117 بنای تاریخی به صورت پراکنده در محدوده مورد نظر وجود دارد .
مشخص است در فرایندی که تصمیم گیری کرده اند حقوق اماکن میراثی را در نظر نگرفته اند که قطعاً این از حقوق مردم ، فرهنگ و تمدن یک شهر است .
» طرحی بدون چشم اندازمحمد سالاری با اشاره به اینکه ساکنان ، نه اجازه فروش به دیگری را دارند و نه اجاره ساخت و ساز ، معتقد است : « هر چند که به موجب آرای مجمع عمومی عدالت اداری هر طرحی وقتی پنج سال از تصویب آن بگذرد و عملیاتی نشود ، کل موضوعیت طرح زیر سؤال می رود و ذینفعان می توانند حقوقشان را پیگیری کنند .
ضمن اینکه این طرح چشم انداز درستی هم ندارد ، این بلاتکلیفی بسیار بدتر است و اساساً با این محدودیت های جدی که در بودجه های دولت وجود دارد به نظر هم نمی رسد واقعاً هزینه چند هزار میلیاردی این طرح تأمین شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جوان
1397/11/22

» پارکینگ به جای پارک علم و فناوریهنگامی که نیلی به عنوان رئیس دانشگاه تهران معرفی شد ، حل مشکلات مردم و همچنین به روز کردن طرح توسعه دانشگاه در اولویت قرار گرفت و در همین راستا طرح جدیدی با عنوان «شهر دانش» مصوب شد .
در طرح های سابق قرار بود که تعداد دانشجویان پردیس مرکزی دانشگاه تهران از 19هزارو200 نفر بیشتر نشود ، ولی سرانه نیاز های دانشگاه در سطح استاندارد های یونسکو ارتقا یابد اما در طرح جدید قرار شد که با ایجاد پارک های علم و فناوری در دانشگاه تهران تحول ایجاد شود ! به گفته رئیس سابق دانشگاه تهران ، رقم بالایی از سرمایه کشور در اطراف دانشگاه تهران ملک خریداری شده که این املاک به پارکینگ تبدیل شده اند ! توهم تأمین بودجهبرای اجرای طرح شهرک دانش به دولت گفته شد که یک ریال پول نمی خواهیم ، چون اعتبار احداث چهار دانشکده را خیرین تأمین کرده اند و مابقی بودجه نیز از طریق شرکت های دانش بنیان تأمین می شود اما بودجه هزار میلیارد تومانی سال آینده نشان می دهد که تأمین بودجه این طرح برای مدیران دانشگاه ، توهمی بیش نبوده است .
امروز بعد از گذشت 21 سال از تصویب این طرح و با تغییر پارادایم ها آیا هنوز چشم انداز آن زمان ضرورت دارد؟ آیا با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی این شرکت های دانش بنیان هنوز مانند 21 سال پیش به اماکن فیزیکی گسترده نیاز دارند؟ راهبردهای این طرح باید مورد بازنگری قرار بگیرد؛ چراکه بر اساس مقتضیات زمانی و مکانی و تغییر پارادایم ها و پیشرفت تکنولوژی و فناوری ، اکنون نیازی به تحقق کامل آن راهبرد ها نیست .
امروز برنامه ریزی ها به سمت برنامه ریزی های غلتان پیش رفته و از برنامه ریزی های بلندمدت عبور کرده است .
بر این اساس آیا نیاز نیست که در حال حاضر یک بازنگری جدی صورت بگیرد؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه قم
روزنامه نوآوران
1397/11/22
> حضور فعال مدیریت شعب استان قم در نمایشگاه شکوه چهل سالگی انقلاب.
> حضور فعال مدیریت شعب استان قم در نمایشگاه شکوه چهل سالگی انقلاب مدیریت شعب استان قم موسسه اعتباری کوثر به مناسبت ایام الله دهه فجر اقدام به برپایی غرفه در نمایشگاه شکوه چهل ساله انقلاب اسلامی در مصلی شهر قم نموده است .
نوآوران آنلاین به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری کوثر؛ مسعود اقدسی مدیر شعب استان قم هدف از حضور موسسه کوثر در این نمایشگاه را ارائه توانمندی ها و فعالیت های ویژه کوثر در حوزه های بانکی و مسئولیت های اجتماعی اعلام کرد و گفت : همزمانی سالگرد تاسیس موسسه اعتباری کوثر با ایام الله دهه فجر افتخار بزرگی است و همواره با تکیه بر اعتماد سهامداران ، مشتریان و کارکنان به دنبال ارائه خدمات ویژه به عموم مردم و افزایش رضایت مندی آنها هستیم .
بر اساس این گزارش؛ نمایشگاه شکوه 40 ساله انقلاب قم که از 14 تا 18 بهمن ماه در مصلی بزرگ قم دایر می باشد ، غرفه موسسه اعتباری کوثر مورد بازدید حضرت آیت الله سعیدی امام جمعه ، تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) ، دکتر سرمست استاندار قم ، حضرت آیت الله حسینی بوشهری امام جمعه و عضو خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین ، حضرت آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور و رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی العالمیه ، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ، حجت الاسلام دکتر دیرباز رئیس دانشگاه قم و عضو خبرگان رهبری ، دکتر سقاییان شهردار قم ، دفاتر مراجع و آیات عظام ، دکتر دشتی زاده نماینده وزیر دفاع در قم و مهندس غضنفری معاون اقتصادی استاندار قم قرار گرفته است .
شایان ذکر است ، در غرفه موسسه اعتباری کوثر یک باجه بانکی نیز فعال بوده و بازدیدکنندگان گرامی می توانند از خدمات بانکی موسسه اعتباری کوثر در این نمایشگاه بهره مند گردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شیراز
کسب و کار
1397/11/22
> رئیس دانشگاه شیراز با تاکید بر این که انقلاب اسلامی دستاوردهای بی شماری در بخش های مختلف داشته است ، گفت : گسترش تحصیلات تکمیلی و تربیت نیروهای متخصص و ماهر از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه آموزش عالی به شمار می رود .
> حمید نادگران در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه دانشگاه شیراز رویه تداوم توسعه و گسترش تحصیلات تکمیلی را به خوبی دنبال می کند ، افزود : امروز 5٠ درصد از دانشجویان شاغل به تحصیل ، در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند که در شمار نیروهای متخصص جامعه محسوب می شوند .
وی همچنین استقلال را مهمترین دستاورد انقلاب در بعد سیاسی خواند و گفت : ایران کشوری است که از جایی دستور نمی گیرد و برنامه ریزی ها را خود انجام می دهد ، حتی اگر نواقصی در آن وجود داشته باشد و در این زمینه به درجه خوبی از استقلال رسیده است .
رئیس دانشگاه شیراز تصریح کرد : اهدافی برای انقلاب ترسیم شد که علی رغم همه مشکلات و تنگناها ، امروز به بسیاری از آنها دست یافته ایم .
نادگران مهمترین مشکل در بعد آموزش کشور را بازبینی نشدن برنامه های آموزشی در سطح دانشگاه ها و بازبینی نشدن رویدادها در سطح آموزش عالی نظیر حضور در مجامع بین المللی و تعامل با دستگاه های آموزشی و پژوهشی موجود در دنیا دانست و تاکید کرد : در چهل سالگی انقلاب به این دو مهم باید بیش از گذشته پرداخته شود .
وی با اشاره به وجود ١٧ هزار دانشجو در دانشگاه شیراز ، خاطرنشان کرد : پیش از انقلاب تنها دو هزار دانشجو در مجموع دانشگاه شیراز و علوم پزشکی مشغول به تحصیل بودند .
رئیس دانشگاه شیراز گفت : این دانشگاه طی چهار دهه گذشته در عرصه های مختلف دستاوردهای بسیار خوبی داشته و امروز نیز رویکرد دانشگاه شیراز کیفی سازی آموزش است که به جد دنبال می شود .
نادگران همچنین ارتباط با صنعت ، داشتن طرح های درجه یک ملی ، انجام برخی امور توسط دانشگاهیان و حضور دانشگاهیان در متن جامعه را از دیگر دستاوردهای پس از انقلاب اسلامی در استان فارس و شهر شیراز عنوان کرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
کسب و کار
1397/11/22
> رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت : ما نه تنها صندلی خالی در دانشگاه محقق اردبیلی نداریم بلکه از کمبود فضای آموزشی رنج می بریم .
> عزیز حبیبی در گفتگو با ایسنا ، اظهار کرد : تعداد دانشجویان ما در چند سال اخیر حدود 11 هزار نفر ثابت مانده و ما در 226 رشته که 59 رشته آن دکترای تخصصی است ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی می کنیم به طوری که در حال حاضر 600 نفر در مقطع دکترای تخصصی و 3 هزار و 500 نفر نیز در مقطع ارشد در این دانشگاه تحصیل می کنند .
وی به وجود 386 عضو هیئت علمی در این دانشگاه اشاره و خاطرنشان کرد : 40 درصد هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی استادیار و دانشیار هستند و ما مجوز جذب 25 هیئت علمی جدید را برای این دانشگاه دریافت کردیم که در سال آینده این جذب انجام خواهد شد .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه یافته های علمی و چاپ مقالات اساتید ما در مجلات معتبر دنیا در سال های اخیر 50 درصد افزایش یافته است ، تصریح کرد : این وضعیت در بین دانشگاه های کشور یک شرایط کم نظیر است .
حبیبی با مقایسه وضعیت این دانشگاه نسبت به اوایل انقلاب گفت : دانشگاه محقق اردبیلی در دامان انقلاب اسلامی رشد یافته و به بالندگی رسیده به طوری که اوایل انقلاب ما با 10 پرسنل و در یک فضای استیجاری 2 هزار مترمربعی فعالیت مان را آغاز کردیم ولی هم اکنون هزار نفر استاد و کارشناس در این دانشگاه فعالیت می کنند و فضای آموزشی ما نیز به بیش از 115 هزار مترمربع رسیده است و 25 هزار مترمربع فضا نیز در حال احداث داریم .
وی به رشد فعالیت های علمی و پژوهشی دانشگاه در این چهار دهه اشاره و تصریح کرد : با عنایت مسئولان استان ما در نظام رتبه بندی بین المللی موفق شدیم به توفیقات روزافزون در ارتقای کیفی فعالیت های آموزشی و پژوهشی دست پیدا کنیم .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به افتتاح پروژه های متعدد دانشگاه در ایام الله دهه فجر با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد ریال اشاره کرد و افزود : ما سه پروژه را شامل توسعه دانشکده فنی ، علوم انسانی ، احداث خوابگاه جدید و تأمین زیرساخت هایی همچون برق اضطراری را در این دانشگاه آغاز کردیم که این پروژه ها در سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهند رسید .
حبیبی به بلوغ فعالیت های فرهنگی و توسعه رسانه ای استان اردبیل در سال های اخیر اشاره کرد و بیان داشت : ما امروز با تنوع نشریات در استان اردبیل و ارائه دیدگاه های فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی متنوع روبرو هستیم به طوری که باید قدر این شرایط و موقعیت را در رسیدن به اهداف متعالی بدانیم و با همدلی و همفکری سعی کنیم به دور از حاشیه سازی ها و برخی اقدامات غیرضرور به سمت ارائه عملکرد مطلوب و آگاهی دهی واقعی حرکت کنیم .
وی با انتقاد از برخی رسانه ها و شبکه های مجازی که در این شرایط حساس کشور به خودزنی دست می زنند ، گفت : ما باید تمام توان خود را برای دفع تحریم ها و شرارت دشمن بکار گیریم و به هیچ وجه شایسته نیست خود ما در تکمیل پازل تفرقه افکنی و نفاق دشمن بازی کرده و عرصه را برای خودمان تنگ کنیم .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از دانشگاه به عنوان منشأ و منبع تعقل و تأمل یاد کرد و افزود : دانشگاه نه تنها باشگاه سیاسی و محل زورآزمایی جناح های سیاسی نیست بلکه محل ارائه دیدگاه های معقول و منطقی در پیشبرد اهداف نظام به ویژه احیای استقلال ، آزادی و جمهوریت و اسلامیت نظام است که انتظار می رود بیش از هر زمان دیگر دانشگاه ها در مسیر رشد و تعالی گام بردارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
کسب و کار
1397/11/22

حبیبی اظهار کرد : در سال های اخیر به رغم فرازونشیب های مختلف به نظر می رسد احزاب سیاسی به مرز پختگی رسیده اند و ما نیز بدون محدودیت از همه تشکل های دانشجویی حمایت می کنیم و در چارچوب مشخص شده از برگزاری جلسات آنها و دعوتی که از شخصیت ها و افراد مختلف به عمل می آورند استقبال می کنیم .
وی در ادامه خاطرنشان کرد : برای ما فعالیت های سیاسی در دانشگاه اعم از طیف اصولگرا و اصلاح طلب فرقی نمی کند و آنچه که مهم به نظر می رسد آگاهی بخشی و روشنگری در دانشگاه است که خود دانشجویان باید سعی کنند با بلوغ سیاسی خود از فضای فراهم شده بهترین بهره را ببرند .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به خالی نبودن صندلی پذیرش دانشجو در دانشگاه محقق اردبیلی اشاره کرد و گفت : در سال های اخیر سعی کردیم تا توسعه فضای فیزیکی دانشکده های مختلف را به همراه خوابگاه و تجهیز کتابخانه مدنظر قرار دهیم تا این دانشگاه که آبروی علمی استان است بتواند بیشتر از این در مسیر بالندگی قرار گیرد .
حبیبی به توسعه دانشکده علوم انسانی ، کشاورزی ، فنی ، کتابخانه ای و خوابگاه در مجموع به مساحت 300 هزار مترمربع اشاره و بیان کرد : به اندازه 25 درصد فضای موجود توسعه این دانشگاه در حال انجام است تا ما بتوانیم گسترش فعالیت های آموزشی و پرورشی را شاهد باشیم .
وی فعالیت اولین گروه پژوهش محور این دانشگاه را یادآور شد و تصریح کرد : ما به شدت به توسعه خوابگاه های دانشجویی به ویژه خوابگاه های خواهران نیاز داریم به طوری که اخیراً هم مجتمع اساتید و هم مهمانسرای دانشگاه را به شکل خوابگاه درآوردیم تا دانشجویان فاقد خوابگاه ما از این فضا استفاده کنند .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به در پیش بودن انتخابات مجلس و آمادگی دانشگاه برای اجرای برنامه های سیاسی و سخنرانی شخصیت های مختلف اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه اجرای برنامه های سیاسی در دانشگاه بسیار حساس و نیازمند جرأت و جسارت بیشتر است بنده چه در دوره قبلی مدیریت و چه حال حاضر بدون وابستگی جناحی سعی کردم تا با همراهی تشکل های دانشجویی و حراست مجوزهای قانونی را برای سخنرانان و مدعوین صادر کنیم .
حبیبی اضافه کرد : به هیچ وجه تاکنون برنامه ای در این دانشگاه لغو نشده و ما با سعه صدر از همه دیدگاه های سیاسی دعوت کردیم تا در دانشگاه حضور یابند به طوری که اخیراً نیز هر سه نماینده اردبیل با حضور در دانشگاه به سوالات دانشجویان پاسخ دادند .
وی گفت : اگر تشکل های سیاسی به اصول و تعهدات هشتگانه پایبند باشند هیچ تنگ نظری در برگزاری برنامه های آنها به خرج نمی دهیم و امیدواریم در انتخابات پیش رو نیز دانشگاه محقق اردبیلی بتواند شأن و وارستگی خود را در روشنگری و تبیین دیدگاه های معقول و منطقی برای یک انتخاب آگاهانه به افکار عمومی ارائه کرده و در این حوزه موفق عمل کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
کسب و کار
1397/11/22
> معاون دانشجویی دانشگاه لرستان از احداث خوابگاه دانشجویی پسران این دانشگاه خبر داد .
> دکتر حجت الله یونسی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد : در مدت 40 سال گذشته ، اقدامات و فعالیت های مهمی در زمینه توجه به امورات رفاهی دانشجویان صورت گرفته است .
وی افزود : با اقدامات زیرساختی انجام شده در دانشگاه لرستان ، مشکل کمبود خوابگاه برای دانشجویان دختر به صورت کامل رفع شده است .
یونسی اضافه کرد : از جمله اقدامات انجام شده ، نوسازی سالن های ورزشی متعدد دانشجویی در دانشگاه لرستان است .
وی تصریح کرد : خوشبختانه در این حوزه هم اقدامات زیرساختی مهمی انجام شده است تا بحث ورزش ، تندرستی و شادابی دانشجویان نیز بیش ازپیش تقویت شود .
یونسی ادامه داد : با پیگیری های تیم مدیریتی دانشگاه لرستان ، برنامه ریزی شده است خوابگاه های دانشجویی پسران با حمایت صندوق رفاه دانشجویان و سازمان دانشجویان وزارت علوم ، با اعتباری بیش از 50 میلیارد ریال و ظرفیت 300 نفر ، در محل سایت مرکزی دانشگاه لرستان (کمالوند) ساخته شود تا بتوانیم گام های مهمی در بحث رفع کمبود خوابگاه های دانشجویی پسران نیز برداریم .
وی عنوان کرد : در موضوع پرداخت تسهیلات دانشجویی هم در سال های اخیر از جمله سال های 95 و 96 بیش از 70 میلیارد ریال ، تسهیلات مختلف دانشجویی پرداخت شده که در جهت توجه به امورات رفاهی دانشجویی دانشگاه لرستان بوده است .
معاون دانشجویی دانشگاه لرستان با تاکید بر اینکه در دوره دولت تدبیر و امید ، میزان پرداختی ها در قالب وام های دانشجویی دو برابر شده است ، افزود : در بحث نظارت بر خوابگاه های دانشجویی استان نیز اقدامات اثرگذاری برای ارتقای نظارت ها و توجه به رفاه دانشجویان ساکن خوابگاه ها صورت گرفته است .
یونسی تصریح کرد : تیم مدیریتی دانشگاه لرستان ، همواره از انتقادات و پیشنهادهای مربوط به بهبود امور رفاهی دانشجویان استقبال می کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/11/23
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : ثبت نام کنکور سراسری سال 98 برای پذیرش در رشته های باآزمون دانشگاه های سراسر کشور از فردا آغاز خواهند شد .
> حسین توکلی (مشاور عالی سازمان سنجش) با اعلام این خبر گفت : بر اساس برنامه زمانی تعیین شده ثبت نام کنکور سراسری سال 98 جهت پذیرش در رشته های باآزمون برای ورود به دوره های روزانه ، شبانه ، نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس های خودگردان دانشگاه ها ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه های غیر دولتی و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ، ظرفیت مازاد دانشگاه ها ، رشته های تحصیلی باآزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد .
توکلی ادامه داد : ثبت نام کنکور سراسری 98 از فردا چهارشنبه 24 بهمن از طریق سایت سازمان سنجش آغاز و در روز پنجشنبه 2 اسفند 97 پایان می پذیرد .
همچنین پذیرش در هر یک از رشته ها بر اساس نمره کنکور و سوابق تحصیلی همانند کنکور سال گذشته انجام می گیرد .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : دفترچه راهنمای ثبت نام همزمان با آغاز ثبت نام بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود .
کلیه داوطلبان علاقمند به تحصیل از فردا 24 بهمن می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه دقیق اطلاعیه ثبت نام و دفترچه راهنمای ثبت نام در صورت واجد شرایط بودن برای ثبت نام در این آزمون اقدام کنند .
وی تاکید کرد : کلیه داوطلبان باید واجد شرایط عمومی و اختصاصی مطابق شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 98 باشند .
داشتن یکی از مدارک تحصیلی شامل دیپلم نظام آموزشی جدید 6 3 3 ، دیپلم دوره چهارساله نظام آموزشی قدیم ، مدرک پیش دانشگاهی ، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) الزامی است .
داوطلبان باید این مدارک را تا 31 شهریور 98 اخذ کرده باشند .
توکلی اظهار داشت : کسانی که با مدرک کاردانی (پزشکی یا غیر پزشکی) در این آزمون شرکت می کنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند .
همچنین کسانی که دو مدرک دیپلم دارند در صورت تمایل برای اعمال سوابق تحصیلی می توانند از دیپلمی که متناسب با گروه آزمایشی مورد علاقه است استفاده کنند .
وی گفت : هر داوطلب بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی نظام آموزشی (دیپلم نظام آموزشی جدید و یا دیپلم نظام آموزشی قدیمی و یا مدرک پیش دانشگاهی) می تواند در یکی از گروه های آزمایشی علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم ریاضی ، زبان و هنر شرکت کند .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : هر داوطلب می تواند در صورت تمایل علاوه بر شرکت در گروه های آزمایشی اصلی در یکی از دو گروه های آزمایشی هنر و یا زبان و یا هر دو گروه آزمایشی هنر و زبان شرکت کند .
وی تاکید کرد : هزینه ثبت نام در این آزمون به صورت اینترنتی و با کارت های شرکت عضو شبکه بانکی شتاب از داوطلب اخذ می شود .
هزینه ثبت نام 275 هزار ریال (27 هزار و 500 تومان) است که پس از پرداخت شماره سریال اعتباری 12 رقمی به داوطلب داده می شود .
توکلی اظهار داشت : در صورتی که داوطلب در گروه های آزمایشی دوم و یا سوم شرکت کند ، موظف است 275 هزار ریال دیگر به عنوان وجه ثبت نام در گروه آزمایشی دوم و 275 هزار ریال دیگر به عنوان وجه ثبت نام در گروه آزمایشی سوم پرداخت کنند .
وی یادآور شد : کسانی که علاقه دارند در زمان انتخاب رشته (پس از اعلام نتیجه اولیه) رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی را انتخاب کنند باید مبلغ 138 هزار ریال دیگر به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت کنند و شماره سریال 10 رقمی دریافت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/11/23

مشاور عالی سازمان سنجش گفت : داوطلبی که علاقمند به استفاده از خدمات پیامک است می تواند مبلغ 281 هزار ریال شامل 275 هزار ریال هزینه ثبت نام در گروه آزمایشی اصلی و 6 هزار ریال هزینه استفاده از خدمات پیامکی را پرداخت کند .
وی گفت : کارت شرکت در آزمون سراسری سال 98 از روز 10 تیر 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان ضرورت دارد از 10 تیر تا 12 تیر 98 با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند .
برای داوطلبانی که متقاضی ثبت نام در یک ، یا دو و یا سه گروه آزمایشی هستند به همان ترتیب دو یا سه کارت ورود به آزمون صادر می شود .
توکلی گفت : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار می شود .
پس از تصحیح اوراق نتایج اولیه آزمون سراسری سال 98 به صورت کارنامه و در دهه دوم مردادماه 98 روی سایت سازمان سنجش آمو ش کشور قرار خواهد گرفت .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته می شوند ضرورت دارد در مهلت تعیین شده و با توجه به ظرفیت انتخاب رشته ، رشته های خود را به صورت اینترنتی انتخاب کنند .
بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 در نیمه دوم شهریورماه 98 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
جوان
1397/11/22
> اولین دانشکده اقتصاد در دانشگاه ملی ایران در سال 1338 تأسیس شد .
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و توجه به تحولات سیاسی کشور ، حرکتی در جهت یکسان سازی رشته های مختلف اقتصادی شروع شد که تحول برنامه های اقتصاد ، منعکس کننده مسائل سیاسی اقتصادی کشور بوده است .
> جوان آنلاین : در یک دهه اخیر بیش از 25هزار پایان نامه و مقاله علمی در حوزه اقتصاد تولید شده است .
اساتید دانشگاه اما معتقدند این تعداد اثر علمی تقریباً ربطی به مشکلات اصلی اقتصاد کشور ندارد .
اولین دانشکده اقتصاد در دانشگاه ملی ایران در سال 1338 تأسیس شد .
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و توجه به تحولات سیاسی کشور ، حرکتی در جهت یکسان سازی رشته های مختلف اقتصادی شروع شد که تحول برنامه های اقتصاد ، منعکس کننده مسائل سیاسی اقتصادی کشور بوده است .
توقف تولیدات در ایرانداکنگاهی به وضعیت تولیدات پایان نامه ها و مقالات دانشگاهی در حوزه اقتصاد یکی دیگر از مواردی است که می تواند معیار خوبی نسبت به سنجش این رشته در فضای اقتصادی کشور به دست آورد .
طبق آمار رسمی پایگاه اطلاعات علمی ایران (ایرانداک) ، تعداد 27هزارو542 پایان نامه و تولیدات مقاله ای توسط دانشجویان و محققان منتشر شده که این آمار طی سال های 1393 به بعد در این پایگاه استنادی متوقف شده است .
از سوی دیگر نتایج یافته های به دست آمده از این پایگاه به این صورت است که از تعداد کل نتایج به دست آمده ، شیوه انتشار طرح پژوهشی 2360 مورد ، مقاله های همایش های ایران 3147 مورد ، پایان نامه های ایرانیان خارج از کشور63 مورد ، مقاله های مجله های علمی 1378 ، پایان نامه 20هزارو78 مورد و گزارش دولتی 516 مورد ، طی بازه 1378 تا 1392 بوده است که مقایسه این آمار با تعداد کل پایان نامه های منتشرشده در آن سال می تواند اطلاعات قابل توجهی در اختیار قرار دهد .
3 دهه عدم نتیجه بخشیبه گفته یکی از استادان اقتصاد دانشگاه تهران ، در پایان نامه ها به خصوص در مقطع دکتری در حوزه اقتصاد متون خوبی تولید شده است .
به طور مثال در بحث اقتصاد زیرزمینی ، دانشجویان خوبی داشتیم که در رابطه با این موضوع کار کرده اند .
علی اکبر نیکواقبال با بیان اینکه هرچند آمارها با یکدیگر متفاوت است ، گفت : « اما به طور کلی این گزارش ها نشان می دادند که ما 10 تا 40 درصد اقتصاد زیرزمینی داریم؛ اقتصادی که در آن مالیاتی پرداخت نمی شود و امکان پولشویی نیز وجود دارد .
ما در آن ایام امیدوار بودیم این مقالات مورد توجه قرار بگیرد و نتایجی از آن به دست بیاید اما الان هم اگر آمارهای مربوط به این نوع اقتصاد را بررسی کنیم ، می بینیم که وضعیت همانند قبل است و ما در 30 سال گذشته ندیده ایم که این تحقیقات نتیجه بخش باشد .
»در حالی که اصولاً باید دولت ، دستگاه های حاکمیتی و بخش خصوصی چالش های خود را احصا کنند و بعد در دانشگاه ها برای رفع آنها کار شود ، این ارتباط از سوی هر دو قطع است .
زمانی که دولت افق بلندمدت و میان مدت ندارد و درگیر کارهای روزمره است ، طبیعی است که کارهای پژوهشی در کارهای روزمره جایگاهی ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/11/22
> جزئیات برگزاری آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» صد و سی و پنجمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته Tolimo : E A2019صبح روز پنجشنبه 25 بهمن 97 به طور هم زمان در 14 شهر کشور برگزار می شود .
> جزئیات برگزاری آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» صد و سی و پنجمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته Tolimo : E A2019صبح روز پنجشنبه 25 بهمن 97 به طور هم زمان در 14 شهر کشور برگزار می شود .
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور ، صد و سی و پنجمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته ، صبح روز پنجشنبه 25 بهمن 97 به طور هم زمان در 14 شهر اصفهان ، بندرعباس ، تبریز ، تهران ، چابهار ، رشت ، زاهدان ، شیراز ، کرمان ، کرمانشاه ، کیش ، گرگان ، مشهد و یزد برگزار خواهد شد .
برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون از روز سه شنبه 23 بهمن 97 بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www .
sanjesh .
org قرار می گیرد تا داوطلبان بتوانند با واردکردن اطلاعات خود شامل : شماره پرونده ، نام و نام خانوادگی ، سال تولد و شماره کارت ملی نسبت به پرینت آن اقدام کنند .
شرایط شرکت در آزمون هر داوطلب برای شرکت در جلسه آزمون باید ، علاوه بر پرینت کارت شرکت در جلسه آزمون ، اصل کارت ملی یا اصل گذرنامه خود را ارائه کند .
چنانچه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون هرگونه اشکالی در کارت ورودی خود مشاهده کردند ، می توانند در روز چهارشنبه 24 بهمن از ساعت 8 تا 12 و 14 تا 17 با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر و دو قطعه عکس به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص مراجعه کرده و نسبت به اصلاح و رفع اشکال احتمالی کارت خود اقدام کنند .
داوطلبانی که شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام خود را فراموش کرده اند ، برای دریافت شماره پرونده با مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به سیستم پاسخگویی اقدام کنند و به هیچ وجه به باجه رفع نقص مراجعه نکنند .
آدرس باجه های رفع نقص کارت دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره : تهران : میدان فردوسی ، خیابان انقلاب ، مابین خیابان استاد نجات اللهی و سپهبد قرنی ، بن بست شاهرود دانشگاه اصفهان : اصفهان ، میدان آزادی ، خیابان دانشگاه ، درب شمالی دانشگاه ، ساختمان اداره کل آموزش دانشگاه تبریز : تبریز ، بلوار 29 بهمن ، روبروی کتابخانه مرکزی ، مدیریت خدمات آموزشی دانشگاه دانشگاه سیستان و بلوچستان : زاهدان ، خیابان دانشگاه ، ورودی زیباشهر ، سازمان مرکزی دانشگاه ، دفتر معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید باهنر کرمان : کرمان ، انتهای بلوار 22 بهمن ، دانشگاه شهید باهنر کرمان دانشگاه شیراز : شیراز ، خیابان ساحلی ، ساختمان امور فرهنگی دانشگاه شیراز دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار : چابهار ، بلوار دانشگاه ، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار ، دانشکده سابق مدیریت ، دفتر مرکز زبان دانشگاه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان : گرگان ، خیابان شهید بهشتی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی مشهد : مشهد ، بلوار وکیل آباد ، درب اصلی دانشگاه فردوسی مشهد ، جنب سازمان مرکزی ، مدیریت آموزشی دانشگاه دانشگاه گیلان : رشت ، بلوار حافظ ، خیابان ملت ، روبروی شهربازی ، پردیس دانشگاه
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/11/22
گیلان دانشگاه هرمزگان : بندرعباس ، آزادشهر ، بلوار افروز شهابی پور ، مجتمع آموزشی پژوهشی بصیرت (مجتمع گفتگوی تمدن ها دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه : کرمانشاه ، شهرک ژاندارمری ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه ، معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف – پردیس بین المللی کیش : جزیره کیش ، میدان امیرکبیر ، ساختمان آموزش ، لاین B مرکز زبان ، اتاق B13 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی امام جواد (ع) یزد : یزد ، صفائیه ، بلوار شهیدان اشرف ، خیابان جوادالائمه (ع) ، موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی امام جواد (ع) ، حوزه ریاست ، اتاق فنی پشتیبانی صدور مجوز برای جذب بورسیه های بلاتکلیف در دانشگاه ها رئیس هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی سه مصوبه این هیئت برای تسهیل جذب بورسیه های بلاتکلیف در دانشگاه ها را تشریح کرد .
محمدعلی کی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت جایابی بورسیه های بلاتکلیف گفت : برای بورسیه های بلاتکلیف یعنی بورسیه هایی که فارغ التحصیل شده ولی نتوانسته اند در دانشگاه ها مشغول شوند ، فراخوانی در آذرماه سال جاری ارائه شد .
وی ادامه داد : بر اساس این فراخوان 69 نفر از بورسیه ها که وزارت علوم نیز آن ها را تائید کرده ، هنوز جایابی نشده بودند ، از این تعداد 7 نفر از فراخوان سال گذشته بودند که هنوز دانشگاهی آن ها را جذب نکرده بود .
رئیس هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد : این بورسیه ها در رشته هایی بورس شده بودند که متقاضی رشته های مذکور بسیار کاهش یافته است .
وی ادامه داد : هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی قبلا مصوبه ای ارائه داده بود که بر اساس آن اگر دانشگاهی فردی را که بورسیه کرده ، جذب نکند تا 5 سال اجازه جذب نخواهد داشت ، این مصوبه بسیار کمک کننده بود و موجب شد که برخی از دانشگاه ها بورسیه های خود را جذب کنند ، مگر اینکه مشکل معدل داشته باشند .
کی نژاد خاطرنشان کرد : دانشگاه آزاد هم متعهد شد تا تعدادی از این بورسیه ها را پذیرش کند ، دانشگاه های دیگری نیز بودند که آمادگی خود را برای پذیرش این بورسیه ها اعلام کردند .
وی ادامه داد : اگر سال آینده شکایت هایی در این خصوص وجود داشته باشد ، به طور حتم آذر سال آینده دوباره فراخوان بورسیه ها تکرار می شود .
کی نژاد خاطرنشان کرد : برای جذب بورسیه ها سه مشکل وجود داشت ، که سه مصوبه برای آن صادر شد ، اول اینکه برخی از این افراد در مؤسسات و دانشگاه ها مشغول فعالیت شده بودند که اغلب آن ها ایثارگر بودند .
همچنین پرونده آن ها یک مرحله را طی کرده بود و دانشگاه ها برای آن ها حکم پیمانی مشروط صادر کرده بودند که حکم آن ها به حکم رسمی قطعی تبدیل و مشکل آن ها حل شد .
وی ادامه داد : یک مصوبه مبنی بر شرکت تمام بورسیه ها در فراخوان جذب ارائه شده بود که شامل بورسیه های قدیمی نمی شد ولی دانشگاه ها تصور می کردند که شامل بورسیه های قدیمی نیز می شود که این مشکل نیز برطرف شد .
رئیس هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : سومین نکته این بود که برخی دانشگاه ها از 2 مرجع ذی صلاح برای صلاحیت عمومی این افراد سؤال می کردند که مدارکی که به آن ها ارسال می شد ، خیلی شفاف نبود برای همین مصوب شد اگر مرجعی 20 روز جواب نداد ، پاسخ مثبت تلقی شود و بر اساس این سه مصوبه جذب بورسیه ها تسهیل شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/11/22
> امکان مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 98 از 28 بهمن فراهم می شود .
> امکان مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 98 از 28 بهمن فراهم می شود .
بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور ، داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور می توانند در روزهای 28 بهمن تا اول اسفند اطلاعات ثبت نامی خود را مشاهده کنند و در صورت نیاز آن را ویرایش کنند .
نکته مهم : آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به ثبت نام نشده اند نیز می توانند در روزهای 28 بهمن تا اول اسفند در آزمون ثبت نام کنند .
اطلاعات ثبت نامی داوطلبان ، از روز یکشنبه 28 بهمن تا روز چهارشنبه اول اسفند روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانیwww .
sanjesh .
org قرار خواهد گرفت .
آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت ماه 98 برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/11/21
> خبر آنلاین : ثبت نام مجدد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 از روز یکشنبه 28 بهمن ماه آغاز می شود .
> زمان آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد 98 خبر آنلاین : ثبت نام مجدد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 از روز یکشنبه 28 بهمن ماه آغاز می شود .
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش گفت : داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور می توانند در فرصت مجدد با در نظر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنما در این آزمون ثبت نام کنند .
به گفته او ، این مهلت از روز یکشنبه 28 بهمن ماه آغاز می شود و تا پایان روز چهارشنبه اول اسفند 97 ادامه دارد .
توکلی گفت : افرادی که دارای شرایط اعلام شده باشند می توانند حداکثر در دو رشته امتحانی (طبق ضوابط از رشته های امتحانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام) ثبت نام کنند .
او با بیان اینکه ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان در 6 گروه آموزشی و 126 کدرشته انجام می شود ، گفت : هزینه ثبت نام 450 هزار ریال (45 هزار تومان) است که افراد باید با کارت های شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیک آن فعال است ، مبلغ آن را پرداخت کنند .
کلمات کلیدی : آموزش عالی الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی سازمان سنجش کارشناسی ارشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/11/22
> کارت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 «Ph .
> کارت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 «Ph .
D» از روز سه شنبه 30 بهمن منتشر می شود .
جزئیات رفع نقص احتمالی کارت آزمون اعلام شد .
بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور ، کارت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 کلیه داوطلبان از روز سه شنبه 30 بهمن 97 برای مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
org قرار خواهد گرفت .
تمامی داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون ، برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید در تاریخ تعیین شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با واردکردن اطلاعات شناسنامه ای (شامل نام خانوادگی و نام ، کد ملی و تاریخ تولد) و یا اطلاعات ثبت نامی (شماره پرونده و کد پیگیری) از کارت شرکت در آزمون پرینت تهیه کنند و بر اساس تاریخ و آدرس تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون ، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه کنند .
برای شرکت در جلسه آزمون ، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و هم چنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس دار و ارائه آن الزامی است .
سایر اطلاعات دیگر در برگ راهنمای شرکت در آزمون که هم زمان با کارت شرکت در آزمون بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته قابل پرینت و دریافت است .
آدرس و محل رفع نقص کارت آدرس و محل تشکیل باجه رفع نقص کارت شرکت در آزمون کلیه داوطلبان بر مبنای شهرستان محل آزمون آنان به شرح جدول شماره 2 اطلاعیه سازمان سنجش است و داوطلبان در صورت وجود نقص احتمالی در کارت شرکت در آزمون باید بر اساس توضیحات بند د اقدام کرده و در صورت نیاز صبح از ساعت 8 : 30 تا 12 و بعدازظهر از ساعت 14 تا 17 یکی از روزهای چهارشنبه اول اسفند و یا پنجشنبه 2 اسفند 97 به حوزه های رفع نقص کارت مراجعه کنند .
زمان برگزاری آزمون بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده فرآیند آزمون ورودی دوره دکتری «Ph .
D» نیمه متمرکز سال 1398 از ساعت 8 : 00 صبح روز جمعه سوم اسفند 97 در 58 شهرستان مختلف کشور آغاز خواهد شد .
نام و آدرس حوزه امتحانی بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان مشخص شده است .
الزامات رفع نقص کارت چنانچه داوطلبان مغایرتی در اطلاعات مندرج دربندهای 1 ، 2 ، 4 ، 5 ، 6 ، 9 ، 10 ، 11 ، 14 ، 15 ، 16 ، 17 و 18 (شامل نام خانوادگی و نام ، سال تولد ، شماره شناسنامه ، کد ملی ، معدل مقطع کارشناسی ، تاریخ فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ، موسسه فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ، معدل مقطع کارشناسی ارشد ، تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد ، مؤسسه فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد ، هیئت علمی (مربی آموزشی رسمی) ، دانشگاه محل خدمت مربیان آموزشی رسمی) کارت شرکت در آزمون مشاهده کردند لازم است برای اصلاح آن اقدام کنند .
برای این اصلاح این موارد داوطلب باید از طریق لینک مربوط حداکثر تا تاریخ 3 اسفند 97 منحصراً به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مراجعه و با ورود به قسمت ویرایش اطلاعات ، نسبت به اصلاح موارد اقدام کنند .
داوطلبان در صورتی که نسبت به بندهای 3 ، 7 و 13 (جنس ، معلولیت و زبان خارجی) کارت شرکت در آزمون مغایرتی مشاهده کردند لازم است در یکی از روزهای چهارشنبه اول اسفند و یا پنجشنبه 2 اسفند به باجه رفع نقص حوزه مربوط بر اساس جدول شماره 2 اطلاعیه سازمان سنجش مراجعه کنند و موضوع را پیگیری کرده تا مشکل برطرف شود .
در خصوص بندهای 12 و 21 (نام رشته امتحانی و محل برگزاری آزمون) هیچ گونه تقاضایی پذیرفته نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/11/22

تبصره : آن دسته از دانشجویان سال آخر که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 97 در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای فارغ التحصیل شده و یا تا تاریخ 31 شهریور 98 در مقاطع مذکور فارغ التحصیل می شوند ، در این مرحله باید نسبت به ویرایش و یا درج معدل فارغ التحصیلی (برای فارغ التحصیلان 97/11/30) و یا میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده (برای فارغ التحصیلان تا تاریخ 98/06/31 ( خود تا تاریخ 30 بهمن 97 اقدام کنند .
این داوطلبان باید اصل گواهی تکمیل و تائید شده توسط دانشگاه محل تحصیل ، مربوط به معدل واحدهای گذرانده تا تاریخ 30 بهمن 97 (نمونه فرم در اطلاعیه) را در زمان مصاحبه همراه داشته و ارائه کنند .
چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج دربند 8 (سهمیه ثبت نامی) کارت شرکت در آزمون وجود دارد ، برای داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران ، رزمندگان سپاه پاسداران ، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد کل نیروهای مسلح جهت اعلام مغایرت حداکثر تا تاریخ 3 اسفند 97 منحصراً به سایت اینترنتی سازمان سنجش (قسمت ویرایش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در سایت نسبت به اصلاح موارد اقدام کنند تا در صورت تائید سهمیه توسط ارگان مربوط ، بعد از برگزاری آزمون سهمیه موردنظر برای داوطلب اعمال شود .
در غیر این صورت داوطلب با سهمیه آزاد گزینش خواهد شد و هیچ اعتراضی هم قابل قبول نیست .
تأکید می شود داوطلبانی که در مرحله اول ثبت نام متقاضی استفاده از سهمیه بوده اند ولی سهمیه آنان به هر دلیل از طرف ارگان ذیربط مورد تائید قرار نگرفته است ، برای بررسی و روشن شدن وضعیت سهمیه خود بعد از ویرایش حداکثر تا تاریخ 5 اسفند 97 به ارگان های ذیربط نیز مراجعه کنند .
در صورت تائید سهمیه توسط ارگان ذیربط ، سهمیه درخواستی اعمال می شود .
در غیر این صورت با سهمیه آزاد گزینش خواهند شد و هیچ اعتراضی قابل قبول نخواهد بود .
چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلب فاقد عکس است یا عکس روی کارت دارای اشکالاتی ازجمله فاقد مهر بودن عکس ، واضح نبودن عکس و .
است ضروری است در ساعات مشخص شده در بند «ب» شخصاً ضمن همراه داشتن دو قطعه عکس 4*3 (که در سال جاری تهیه شده باشد) و کارت شناسایی ملی یا شناسنامه عکس دار به کننده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوط بر اساس جدول شماره 2 مراجعه کنند و موضوع را پیگیری کرده تا مشکل برطرف شود .
موارد ضروری شرکت در آزمون داوطلبان برای حضور در جلسه آزمون باید علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون ، اصل کارت ملی و یا شناسنامه عکس دار و چند مداد سیاه نرم پررنگ ، مداد پاکن ، مدادتراش و سنجاق به همراه داشته باشند .
از ورود داوطلبانی که کارت شرکت در آزمون و کارت شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه) به همراه نداشته باشند به جلسه آزمون ممانعت به عمل خواهد آمد .
آوردن وسایل اضافی به جلسه آزمون و هرگونه وسیله ارتباطی ، الکترونیکی ، و محاسباتی (از قبیل تلفن همراه ، ساعت هوشمند ، انگشتر هوشمند ، دستبند هوشمند ، پیجر و ماشین حساب) ، کیف دستی ، ساک دستی ، کتاب ، جزوه ، هرگونه نُت و یادداشت و نظایر آن ممنوع است .
به همراه داشتن هرکدام از وسایل به عنوان تقلب و تخلف تلقی و با داوطلبان برخورد خواهد شد .
نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه در هفته آخر فروردین ماه سال 1398 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1397/11/21
> گروه جامعه : کارت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری «Ph .
D» (نیمه متمرکز) سال 1398 از روز سه شنبه 30 بهمن منتشر می شود .
جزئیات رفع نقص احتمالی کارت آزمون اعلام شد .
> کارت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری «Ph .
D» (نیمه متمرکز) سال 1398 کلیه داوطلبان از روز سه شنبه 30 بهمن 97 برای مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
org قرار خواهد گرفت .
تمامی داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون ، برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید در تاریخ تعیین شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه ای (شامل نام خانوادگی و نام ، کد ملی و تاریخ تولد) و یا اطلاعات ثبت نامی (شماره پرونده و کد پیگیری) از کارت شرکت در آزمون پرینت تهیه کنند و براساس تاریخ و آدرس تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون ، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه کنند .
برای شرکت در جلسه آزمون ، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و هم چنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است .
سایر اطلاعات دیگر در برگ راهنمای شرکت در آزمون که همزمان با کارت شرکت در آزمون بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته قابل پرینت و دریافت است .
آدرس و محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون آدرس و محل تشکیل باجه رفع نقص کارت شرکت در آزمون کلیه داوطلبان بر مبنای شهرستان محل آزمون آنان به شرح جدول شماره 2 اطلاعیه سازمان سنجش است و داوطلبان درصورت وجود نقص احتمالی در کارت شرکت در آزمون باید براساس توضیحات بند د اقدام کرده و در صورت نیاز صبح از ساعت 8 : 30 تا 12 و بعدازظهر از ساعت 14 تا 17 یکی از روزهای چهارشنبه اول اسفند و یا پنجشنبه 2 اسفند 97 به حوزه های رفع نقص کارت مراجعه کنند .
زمان برگزاری آزمون براساس برنامه زمانی پیش بینی شده فرآیند آزمون ورودی دوره دکتری «Ph .
D» (نیمه متمرکز) سال 1398 از ساعت 8 : 00 صبح روز جمعه سوم اسفند 97 در 58 شهرستان مختلف کشور آغاز خواهد شد .
نام و آدرس حوزه امتحانی بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان مشخص شده است .
الزامات رفع نقص کارت شرکت در آزمون چنانچه داوطلبان مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای 1 ، 2 ، 4 ، 5 ، 6 ، 9 ، 10 ، 11 ، 14 ، 15 ، 16 ، 17 و 18 (شامل نام خانوادگی و نام ، سال تولد ، شماره شناسنامه ، کدملی ، معدل مقطع کارشناسی ، تاریخ فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ، موسسه فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ، معدل مقطع کارشناسی ارشد ، تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد ، مؤسسه فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد ، هیأت علمی (مربی آموزشی رسمی) ، دانشگاه محل خدمت مربیان آموزشی رسمی) کارت شرکت در آزمون مشاهده کردند لازم است برای اصلاح آن اقدام کنند .
برای این اصلاح این موارد داوطلب باید از طریق لینک مربوط حداکثر تا تاریخ 3 اسفند 97 منحصراً به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مراجعه و با ورود به قسمت ویرایش اطلاعات ، نسبت به اصلاح موارد اقدام کنند .
داوطلبان در صورتی که نسبت به بندهای 3 ، 7 و 13 (جنس ، معلولیت و زبان خارجی) کارت شرکت در آزمون مغایرتی مشاهده کردند لازم است در یکی از روزهای چهارشنبه اول اسفند و یا پنجشنبه 2 اسفند به باجه رفع نقص حوزه مربوط (براساس جدول شماره 2 اطلاعیه سازمان سنجش) مراجعه کنند و موضوع را پیگیری کرده تا مشکل برطرف شود .
درخصوص بندهای 12 و 21 (نام رشته امتحانی و محل برگزاری آزمون) هیچگونه تقاضایی پذیرفته نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1397/11/21

تبصره : آن دسته از دانشجویان سال آخر که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 97 در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای فارغ التحصیل شده و یا تا تاریخ 31 شهریور 98 در مقاطع مذکور فارغ التحصیل می شوند ، در این مرحله باید نسبت به ویرایش و یا درج معدل فارغ التحصیلی (برای فارغ التحصیلان 97/11/30) و یا میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده (برای فارغ التحصیلان تا تاریخ 98/06/31) خود تا تاریخ 30 بهمن 97 اقدام کنند .
این داوطلبان باید اصل گواهی تکمیل و تایید شده توسط دانشگاه محل تحصیل ، مربوط به معدل واحدهای گذرانده تا تاریخ 30 بهمن 97 (نمونه فرم در اطلاعیه) را در زمان مصاحبه همراه داشته و ارائه کنند .
چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در بند 8 (سهمیه ثبت نامی) کارت شرکت در آزمون وجود دارد ، برای داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران ، رزمندگان سپاه پاسداران ، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد کل نیروهای مسلح جهت اعلام مغایرت حداکثر تا تاریخ 3 اسفند 97 منحصراً به سایت اینترنتی سازمان سنجش (قسمت ویرایش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در سایت نسبت به اصلاح موارد اقدام کنند تا در صورت تائید سهمیه توسط ارگان مربوط ، بعداز برگزاری آزمون سهمیه مورد نظر برای داوطلب اعمال شود .
در غیر این صورت داوطلب با سهمیه آزاد گزینش خواهد شد و هیچ اعتراضی هم قابل قبول نیست .
تاکید می شود داوطلبانی که در مرحله اول ثبت نام متقاضی استفاده از سهمیه بوده اند ولی سهمیه آنان به هر دلیل از طرف ارگان ذیربط مورد تائید قرار نگرفته است ، برای بررسی و روشن شدن وضعیت سهمیه خود (بعد از ویرایش) حداکثر تا تاریخ 5 اسفند 97 به ارگانهای ذیربط نیز مراجعه کنند .
در صورت تائید سهمیه توسط ارگان ذیربط ، سهمیه درخواستی اعمال می شود .
در غیر این صورت با سهمیه آزاد گزینش خواهند شد و هیچ اعتراضی قابل قبول نخواهد بود .
چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلب فاقد عکس است یا عکس روی کارت دارای اشکالاتی از جمله فاقد مهر بودن عکس ، واضح نبودن عکس و .
است ضروری است در ساعات مشخص شده در بند «ب» شخصاً ضمن همراه داشتن دو قطعه عکس 4*3 (که در سال جاری تهیه شده باشد) و کارت شناسایی ملی یا شناسنامه عکسدار به کننده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوط (براساس جدول شماره 2 ) مراجعه کنند و موضوع را پیگیری کرده تا مشکل برطرف شود .
جزئیات وسایل ممنوعه در آزمون داوطلبان برای حضور در جلسه آزمون باید علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون ، اصل کارت ملی و یا شناسنامه عکسدار و چند مداد سیاه نرم پر رنگ ، مداد پاکن ، مدادتراش و سنجاق به همراه داشته باشند .
از ورود داوطلبانی که کارت شرکت در آزمون و کارت شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه) به همراه نداشته باشند به جلسه آزمون ممانعت به عمل خواهد آمد .
آوردن وسائل اضافی به جلسه آزمون و هرگونه وسیله ارتباطی ، الکترونیکی ، و محاسباتی (از قبیل تلفن همراه ، ساعت هوشمند ، انگشتر هوشمند ، دستبند هوشمند ، پیجر و ماشین حساب) ، کیف دستی ، ساک دستی ، کتاب ، جزوه ، هرگونه نُت و یادداشت و نظایر آن ممنوع است .
به همراه داشتن هرکدام از وسایل به عنوان تقلب و تخلف تلقی و با داوطلبان برخورد خواهد شد .
نتایج اولیه آزمون بصورت کارنامه در هفته آخر فروردین ماه سال 1398 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/11/23
> ساختمان مرکزی پارک علم و فناوری قزوین با حضور «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به بهره برداری رسید .
> ساختمان مرکزی پارک علم و فناوری قزوین با حضور «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به بهره برداری رسید .
«امین باقری» فرماندار ریگان گفت : طوفان شن و گرد و غبار شدید به 100 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان استان کرمان خسارت وارد کرد .
5 طرح عمرانی و توسعه مجتمع فولاد ، در نیشابور مورد بهره برداری قرار گرفت .
«ابوالفضل مکرمی فر» مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اعلام کرد : 10 اثر تاریخی منحصر به فرد استان در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته می شود .
«سیدمناف هاشمی» استاندار گلستان گفت : پروژه های متعددی با اعتبار 7 هزار میلیارد تومان در سفر رئیس جمهوری و دهه فجر در گلستان افتتاح یا کلنگ زنی شد .
«حسن رستم زاد» فرماندار آستارا بیان کرد : بزرگ ترین مرکز تحقیقات و آموزش ماشین آلات برنج کشور در این شهرستان افتتاح شد .
«سیدعلی نوروززاده» شهردار بافق با اشاره به سرمایه گذاری 6 .
5 میلیارد ریالی برای ساخت دریاچه تفریحی تفرجگاه آبشار در این شهر ، گفت : در ساخت این دریاچه و فضاسازی اطراف و جزیره های مربوطه حداکثر سازگاری و انطباق با طبیعت منظور شده است .
«سیدموسی خادمی» استاندار لرستان تأکید کرد : در استان 75 واحد آموزش عالی وجود دارد که 75 هزار دانشجو در این دانشگاه‏‎ها مشغول به تحصیل هستند و باید از این ظرفیت‎ها به خوبی استفاده شود .
1
فهرست