وزارت علوم - مطبوعات 24 بهمن 97
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 11:10
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8902775 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8903597 خراسان
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
8902617 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/24
> حضور اساتید در صنعت و ارتباط دانشگاه ها با این بخش یکی از معضلات همیشگی دانشگاهیان است ، مساله ای که تازگی ها در دستورکار قرار گرفته و وزیر علوم در گفت وگو با «مهر» نکاتی را درباره آن مطرح کرده است.
> حضور اساتید در صنعت و ارتباط دانشگاه ها با این بخش یکی از معضلات همیشگی دانشگاهیان است ، مساله ای که تازگی ها در دستورکار قرار گرفته و وزیر علوم در گفت وگو با «مهر» نکاتی را درباره آن مطرح کرده است .
او درباره نحوه امتیازدهی به اساتید فعال در صنعت گفت : «یکی از دستگاه هایی که وزارت علوم با آن تفاهمنامه دارد ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت است .
موضوع این تفاهمنامه ، کارآموزی دانشجویان در صنعت و گذراندن فرصت های مطالعاتی دانشجویان دکتری و اساتید دانشگاه ها در صنعت است .
» غلامی ادامه داد : «کارآموزی دانشجویان در صنعت از سال گذشته و حضور اساتید نیز در صنعت اخیرا شروع شده است؛ برای ایجاد انگیزه در امتیازدهی به اساتیدی که در حوزه صنعت حضور دارند ، تغییراتی را قائل شده ایم که منجر شده این جریان به سمت خوبی حرکت کند .
» او تصریح کرد : «دانشگاه ها و اساتید ما با اساتید کشورهای دیگر که بیشتر اساتید ایرانی شاغل در کشورهای دیگر یا اساتید تخصصی طرح های مشترک هستند ، یک سری طرح هایی را با تایید هر دو طرف تعریف کرده اند که تامین هزینه مالی طرح توسط هر دو طرف به طور مساوی تامین می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کیهان
1397/11/23
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت : فعالیت بیش از 300 مرکز پیام نور به دلیل کم شدن دانشجو و تغییر ماموریت ها متوقف شده و یا درحال ادغام است .
> به گزارش ایرنا ، منصور غلامی در جمع دانشگاهیان استان لرستان در دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی افزود : در راستای ارتقای کیفیت و شاخص های دانشگاهی ، توسعه دانشگاه و ایجاد مراکز جدید متوقف شده است .
وی اظهار داشت : تمامی واحدهای وابسته به دولت دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز تعطیل شده چراکه باید بخش خصوصی آن را حمایت کند .
غلامی ادامه داد : دانشگاه های جامع علمی کاربردی وابسته به دولت باید برای افزایش مهارت شاغلان فعالیت کند نه به عنوان ابزاری برای کسب مدرک یا ارتقا وضعیت شغلی محسوب شود .
وزیر علوم تصریح کرد : مراکز علمی کاربردی وابسته به دانشگاه های دولتی تبدیل به محلی برای تحصیل کارمندان دولت شده بود .
غلامی گفت : فعالیت 50 واحد دانشگاه غیرانتفاعی نیز به دلیل عدم فراهم کردن شرایط حداقل خاتمه داده شد و 70 واحد غیرانتفاعی نیز تا زمان رسیدن به شاخص ها توقف فعالیت شده اند .
وی تاکید کرد : امروزه به دانشگاه هایی احتیاج داریم که حداقل کیفیت را داشته باشند و این اقدامات نیز در راستای کیفی شدن فضای علمی کشور صورت گرفته است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : ایران بین کشورهای اسلامی منطقه رتبه اول دستاوردهای علمی را دارد و کشور ما در دنیا رتبه 16 تولیدات علمی را دارد و در برخی تولیدات نیز دارای جایگاه های چهار ، هفت و نهم است و عملکرد علمی کشور روبه پیشرفت است .
غلامی اظهار داشت : اکنون بیش از 190 مرکز رشد دانشگاهی داریم که از شرکت های کوچک و صاحبان ایده های جدید حمایت می کنند .
وی با اشاره به حمایت 43 پارک علم و فناوری از شرکت های دانش بنیان گفت : این مراکز باید در کنار دانشگاه ها باشند و خدمات ارزان و رایگان دریافت کنند .
وزیر علوم تحقیقات و فناوری افزود : حدود چهار هزار شرکت دانش بنیان در پارک های دانشگاهی مستقر است که این تعداد با احتساب مابقی شرکت های دانش بنیان بیرون از دانشگاه ها به هفت هزار واحد می رسد .
غلامی بیان کرد : یک هزار و 856 واحد و مرکز آموزش عالی شامل ، آزاد ، واحدهای پیام نور ، فنی حرفه ای ، علمی ، غیرانتفاعی و دولتی وجود دارد که از این تعداد سهم دولتی ها کمتر از 160 واحد است .
وی توضیح داد : این گسترش موجب پراکندگی امکانات شده و کم شدن تعداد داوطلبان در برخی رشته ها است .
غلامی تصریح کرد : صندلی خالی به معنای هدر رفت سرمایه ای است که در اختیار تربیت نیروی انسانی قرار نگرفته که این اتفاق بیشتر در واحدهای دانشگاه آزاد و پیام نور رخ داده است .
وی گفت : برای انجام تحقیقات روز ، رفع نیازها و حضور مستمر در رقابت های بین المللی به تجهیزات روز نیاز داریم که ابتکار و اختراع اساتید و دانشجویان برخی جاهای خالی را پر کرده است .
غلامی گفت : اما باید منابع لازم و کافی برای تجهیزات داشته باشیم و البته تحریم ها جلوی برخی خریدها را گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/11/23
> وزیر علوم : تغییر در نحوه امتیازدهی به اساتید وزیر علوم گفت : برای ایجاد انگیزه در امتیازدهی به اساتیدی که در حوزه صنعت حضور دارند ، تغییراتی را قائل شده ایم که منجر شده این جریان به سمت خوبی حرکت کند .
> وزیر علوم : تغییر در نحوه امتیازدهی به اساتید وزیر علوم گفت : برای ایجاد انگیزه در امتیازدهی به اساتیدی که در حوزه صنعت حضور دارند ، تغییراتی را قائل شده ایم که منجر شده این جریان به سمت خوبی حرکت کند .
منصور غلامی افزود : یکی از دستگاه هایی که وزارت علوم با آن تفاهم نامه دارد ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت است ، موضوع این تفاهم نامه ، کارآموزی دانشجویان در صنعت و گذراندن فرصت های مطالعاتی دانشجویان دکتری و اساتید دانشگاه ها در صنعت است .
وی ادامه داد : کارآموزی دانشجویان در صنعت از سال گذشته و حضور اساتید نیز در صنعت اخیراً شروع شده ، برای ایجاد انگیزه در امتیازدهی به اساتیدی که در حوزه صنعت حضور دارند ، یک تغییراتی را قائل شده ایم که منجر شده این جریان به سمت خوبی حرکت کند .
وزیر علوم افزود : یک تفاهم نامه نیز با سازمان آموزش های فنی و حرفه ای برای مهارت افزایی دانشجویان منعقد کرده ایم که شروع شده و امیدواریم امسال گسترش یابد .
وزیر علوم یادآور شد : ارتباطات علمی با دانشگاه های خارجی در جهت دیپلماسی علمی است و باعث شناخت هر دو طرف از محیط های دانشگاهی و اجتماعی یکدیگر می شود ، اعزام دانشجویان به فرصت های مطالعاتی موجب آشنایی دانشگاه های خارجی باقابلیت دانشجویان ما می شود .
وی ادامه داد : در جلساتی که در خارج از کشور داشته ایم ، همه دانشجویان ایرانی را به دانشجویانی دارای معلومات ، استعداد و هوش بالا می شناسند .
تمدید فرصت ثبت نام در آزمون فلوشیپ پزشکی فرصت ثبت نام برای آزمون پذیرش دوره های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) تمدید شد و داوطلبان از شنبه 27 بهمن 97 می توانند در این فرصت در آزمون ثبت نام کنند .
آزمون پذیرش دستیاران دوره های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) سال 1398 وفق مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی به صورت غیرمتمرکز و توسط دانشگاه های مجری برنامه آموزشی در 7 تا 9 اردیبهشت 98 برگزار می شود .
در این دوره جهت تسهیل فرآیند ثبت نام و جلوگیری از تداخل بین دانشگاه های مختلف ، ثبت نام به صورت متمرکز از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می پذیرد و بررسی مدارک نیز توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی انجام می شود .
پیش از این فرصت ثبت نام برای آزمون پذیرش دوره های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) از شنبه 6 بهمن 97 آغاز شده بود و تا 18 بهمن ادامه داشت .
فرصت مجدد برای ثبت نام از شنبه 27 بهمن آغاز می شود و داوطلبان تا سه شنبه 30 بهمن فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند .
داوطلبان واجد شرایط تا ساعت 24 سه شنبه 30 بهمن 97 فرصت دارند با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی و با توجه به رشته تخصصی پیش نیاز و در نظر گرفتن وضعیت شرکت در آزمون (عضو هیئت علمی ، آزاد) صرفاً یک رشته و یک دانشگاه را انتخاب و بر اساس مفاد راهنما ثبت نام کنند .
ثبت نام بیش از یک بار مجاز نبوده و باعث حذف نام داوطلب از لیست داوطلبان شرکت در آزمون می شود .
پس از ثبت نام و انتخاب رشته ، تغییر رشته به هیچ عنوان مجاز نیست .
کارت ورود به جلسه آزمون در روزهای سه شنبه و چهارشنبه سوم و چهارم اردیبهشت ماه 98 از طریق دانشگاه های علوم پزشکی متولی برگزاری آزمون توزیع می شود .
آزمون در دو مرحله کتبی و شفاهی (به صورت منفرد یا ترکیبی از روش های آسکی (OSCE ، PMP) مصاحبه ساختارمند یا سایر روش های نوین ارزشیابی و اختصاصی مرتبط با رشته خود برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/11/23

آزمون کتبی روز پنجشنبه 5 اردیبهشت 98 (در یک مکان در هر دانشگاه و رأس ساعت 9 صبح) و آزمون شفاهی کلیه رشته ها از تاریخ 7 تا 9 اردیبهشت 98 برگزار می شود .
ظرفیت آزمون پذیرش دستیار دوره های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) سال 98 حدود 420 نفر در 82 دوره تکمیلی تخصصی و 17 دانشگاه علوم پزشکی و دو مرکز جهاد دانشگاهی است .
راه اندازی مرکز آموزش های مهارتی در دانشگاه خواجه نصیر رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت : اعضای هیئت علمی این دانشگاه که در طرح آموزش های مهارتی اساتید مشارکت کنند امتیازهای ارتقا دریافت خواهند کرد .
علی خاکی صدیق در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : مرکز آموزش های مهارتی اعضای هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر راه اندازی شده و برنامه داریم اساتیدی که در این طرح مشارکت می کنند از تشویق هایی در حوزه ارتقا پایه برخوردار شوند .
وی افزود : حضور در این طرح اجباری نیست اما از سال آینده اگر اعضای هیئت علمی در این طرح مشارکت داشته باشند امتیازهایی برای آن ها در نظر گرفته خواهد شد .
رئیس دانشگاه خواجه نصیر تأکید کرد : در این مرکز تأکید بر این است که آموزش به صورت نوین در حوزه مهندسی و علوم پایه چگونه است و چگونه می توان آن را به روند تدریس اساتید دانشگاه وارد کرد .
رئیس دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت : در بحث کار آیی اعضای هیئت علمی و طرح بهره وری که در حال تدوین در این دانشگاه است ، موضوع مشارکت اساتید در فعالیت مرکز آموزش های مهارتی این دانشگاه نیز دیده شده است .
خاکی صدیق گفت : این مرکز تاکنون 3 کارگاه آموزشی برگزار کرده که حضور در این کارگاه ها اجباری نبوده اساتید استقبال خوبی از آن ها داشته اند .
توانمندسازی دانشجویان پیام نور مطابق با نیاز بازارکار معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور از توانمندسازی دانشجویان مطابق با نیازهای بازار کار خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، مرتضی محسنی با توجه به برنامه های پیش روی دانشگاه پیام نور گفت : این دانشگاه با توجه به رسالتش ، گسترش زیرساخت های فناوری های آموزشی جدید ، ارائه دوره های آموزش الکترونیکی و تولید محتوای ترکیبی را در برنامه خود دارد .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور ، توانمندسازی دانشجویان مطابق با نیازهای بازار کار و ارائه آموزش های مهارتی و کارآفرینی به آن ها را یکی از مهم ترین برنامه های دانشگاه عنوان کرد و یادآور شد : دانشگاه پیام نور درزمینه گسترش مرزهای دانش و جذب دانشجویان خارجی نیز فعال خواهد بود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
سپهر غرب
1397/11/23
> سپهرغرب ، گروه خبر : با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ساختمان جدید دانشگاه نهاوند و کلینیک تخصصی امام خمینی(ره) افتتاح شد .
> سپهرغرب ، گروه خبر : با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ساختمان جدید دانشگاه نهاوند و کلینیک تخصصی امام خمینی(ره) افتتاح شد .
روز یکشنبا چندین پروژه در نهاوند با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افتتاح شد .
در این مراسم ساختمان جدید دانشگاه نهاوند با 4860 متر زیر بنای مفید در دو طبقه و با 90 میلیارد ریال اعتبار افتتاح شد ، این دانشگاه از استاندارهای مورد تائید آموزش عالی برخوردار بوده و دارای امکانات خوابگاه به استعداد 250 نفر ، سلف سرویس با 7 میلیارد تجهیزات صنعتی ، زیرساخت لازم برای احداث زمین چمن مصنوعی ، طراحی و آماده سازی برای ساخت سالن چندمنظوره است .
با بهره برداری از این ساختمان قابلیت پشتیبانی 2 هزار دانشجو در دانشگاه نهاوند به وجود خواهد آمد .
در حال حاضر 600 دانشجوی دختر با توجه به تک جنسیتی بودن در 6 رشته مشغول به تحصیل هستند ، در مهرماه سال آینده نیز چهار رشته مشاوره ، کارآفرینی ، آموزش زبان انگلیسی و مهندسی ترویج به رشته های این دانشگاه اضافه شده و دانشجوی جدید پذیرش می شود .
کلینیک تخصصی امام خمینی(ره) با زیربنای 1600 متر مربع در سه طبقه با تخصیص اعتباری بالغ بر 37 میلیارد ریال که با تجهیزات مورد نیاز به 40 میلیارد ریال می رسد ، از دیگر پروژه هاست .
عملیات اجرایی این فضا از سال 95 آغاز شده است ، پیش از این کلینیک تخصصی در فضایی استیجاری فعالیت داشت که با بهره برداری از فضای جدید میزان خدمات گسترش یافته و متخصص مغز و اعصاب نیز در کنار سایر متخصصان فعالیت می کند .
در این کلینیک روزانه بیش از 400 نفر از مراجعین با ویزیت دولتی 4200 تومان پذیرش شده و از خدمات طرح نظام جامع سلامت بهره مند می شوند .
همچنین علاوه بر بهره برداری از طرح های فوق عملیات اجرایی چهاربانده شدن باقیمانده محور نهاوند فیروزان به طول 15 کیلومتر از محل اعتبارات ملی آغاز شد .
در حال حاضر 15 کیلومتر از محور نهاوند به فیروزان واقع در جاده اصلی نهاوند به کرمانشاه چهاربانده است که با اجرای مابقی آن 30 کیلومتر از این محور که مسیر ارتباطی مرکز به غرب کشور بوده و از نقاط حادثه خیز استان است چهاربانده شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
اعتماد
1397/11/24
> گروه اجتماعی| «تاکنون از 100 دانشگاه برتر دنیا حدود 1200 نفر نخبه از سیستم ما برای بازگشت به کشور استفاده کرده اند؛ این تازه ترین آمار است؛ زیرا هر ماه تعدادی به این آمار اضافه می شود .
» سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری رییس جمهور از بازگشت نخبگان به کشور خبر داده است ، اما کمتر از دو ماه قبل محمدتقی احمدی ، رییس دانشگاه تربیت مدرس گفته بود : «متاسفانه در یکی ، دو سال اخیر شاهد طی شدن فرآیند مهاجرت محققان به خارج از کشور بوده ایم ، به طوری که من ماهی یک یا دو بار شاهد تقاضای مرخصی بدون حقوق و به عبارتی مقدمات مهاجرت اساتید جوان هستم .
» انتقاد آن زمان رییس دانشگاه تربیت مدرس به بودجه در نظر گرفته شده برای دانشگاه ها بود اما حالا کمیسیون آموزش هم اعلام کرده است که دانشگاه ها باید تلاش کنند روی پای خود بایستند و به افزایش بودجه شان چندان امیدی نداشته باشند .
> هم معاون علمی و فناوری رییس جمهور و هم رییس دانشگاه تربیت مدرس با ایلنا مصاحبه کرده اند .
از نگاه اولی نخبگان در حال بازگشت به کشور هستند و دومی از مهاجرت رو به افزایش نخبگان ابراز نگرانی کرده است .
ستاری با اشاره به اینکه تقریبا سه سال است که برنامه بازگشت نخبگان به کشور راه اندازی شده ، گفته است : «برای اینکه این افراد را به کشور بازگردانیم ، به یک اکوسیستم و زیست بوم نیاز است .
ضمن اینکه بیشترین آمار بازگشت نخبگان به کشور در حوزه استارت آپ ها بوده که همین الان هم در حال اتفاق افتادن است .
پس از استارت آپ ها ، دانشگاه ها محل بعدی حضور و فعالیت نخبگان هستند .
» بنا بر آماری که او اعلام کرده حدود 400 نفر از نخبگان در دانشگاه ها فعالیت دارند و مابقی آنها در استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان هستند : «ناگفته نماند که خیلی از این افراد خودشان این استارت آپ ها را تشکیل داده اند و در همان جا مشغول شده اند .
» در مقابل احمدی گفته بود که تعدادی از استادان جوان در حال مرخصی گرفتن برای انجام مقدمات مهاجرت به خارج از کشور هستند .
او یکی از دلایل این امر را توجه ناکافی به وضعیت بودجه دانشگاه ها می داند : «اگر ما در حد منصفانه به مشکلات محققان توجه نکنیم یأس آنها گسترده می شود و خدایی ناکرده آسیب های جبران ناپذیری به آینده علم و فناوری کشور وارد می شود؛ لذا توصیه این است بودجه کمی که دانشگاه ها دارند یک مقدار تقویت شود و قطعا با بودجه های کلان پروژه ها و طرح های دیگر دولت قابل مقایسه نیست .
» رییس دانشگاه تربیت مدرس می گوید که در مقایسه بودجه دانشگاه های ایران با دانشگاه های دیگر نقاط جهان مشخص می شود که بودجه آن دانشگاه ها حدود 20 تا 40 درصد بیشتر از دانشگاه‎های ما است : «در عین حال ما با مسائلی مثل تحریم و مشکلات متعدد در ارتباط های بین المللی مواجه هستیم که این نشان می دهد اساتید و محققان ایرانی در دانشگاه های برتر چگونه از خودشان مایه می گذارند و با وجود 40 برابر بودجه کمتر نسبت به دیگر دانشگاه ها تلاش می کنند و می جنگند تا در تراز بین المللی بدرخشند و در سال های متوالی این تراز را ارتقا دهند .
ما پتانسیل های نهفته و عالی در کشور از نظر علمی داریم که باید از آنها قدردانی کرد .
» احمدی با انتقاد از بودجه حدود 8 هزار میلیارد تومانی برای دانشگاه ها گفت : « واقعیت این است که با این بودجه هزینه رفاهی ، خوابگاهی و تغذیه دانشجویان خیلی به خطر می افتد .
معمولا وقتی چنین بحران های پیش می آید ، دولت و مجلس به آن توجه بیشتری می کنند و به صورت موردی وارد میدان می شوند تا آن را حل کنند .
ما هم امید داریم که اگر خدایی نکرده به یک شرایط بحرانی رسیدیم ، فعالیت هایی از سوی مجلس و دولت صورت بگیرد ، اما مساله این است که قبل از آنکه وضعیت بحرانی شود ، با یک حساب خیلی ساده بودجه ای می توان نکات مهم را مورد بررسی قرار داد .
دانشگاه ها محل آموزش افرادی اند که توانایی های خوبی دارند ، اما افق شغلی کمتری در جامعه برای خودشان می بینند ، از این رو باید مراقبت کنیم تا این حساسیت ها موجب بحران و نارضایتی در دانشگاه ها نشود .
» اما انتقاداتی که پس از ارایه لایحه بودجه سال 98 به مجلس از سوی بسیاری از دانشگاهیان از جمله رییس دانشگاه تربیت مدرس ، حالا به نظر می رسد که نمی توان چندان به افزایش بودجه دانشگاه ها از طریق مجلس امید داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
اعتماد
1397/11/24

روز گذشته اسدالله عباسی ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به ایرنا گفت : «کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیشنهادی به کمیسیون تلفیق برای افزایش بودجه دانشگاه ها داده است ، اما با توجه به اینکه منابع درآمدی قابل پیش بینی برای سال آینده محدود است ، این افزایش چندان محسوس نیست .
» به گفته عباسی با افزایش بودجه ای که برای دانشگاه ها در این لایحه پیش بینی شده است ، آموزش عالی کشور دچار مشکلات مالی نخواهد شد : «این نکته درست است که افزایش چشمگیری برای بودجه دانشگاه ها برای سال آینده صورت نگرفته است ، اما دانشگاه ها توان مدیریت با این منابع را هم دارند .
از طرف دیگر همه بخش های کشور متوجه هستند که سال آینده کشور با محدودیت منابع درآمدی مواجه است .
باید دانشگاه های کشور به این سمت بروند که روی پای خود بایستند و با راه هایی چون تاسیس شرکت های دانش بنیان و فروش محصولات کاربردی خود درآمدزایی کنند و وابستگی مالی خود به دولت که به دلیل تحریم ها پایداری خود را از دست داده است ، کاهش دهند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/24
> حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش در گفت وگو با «مهر» درباره وضعیت داوطلبانی که نتوانسته اند در کنکور ارشد سال آینده ثبت نام کنند ، گفت : «داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و بیست وچهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور می توانند در روزهای 28 بهمن تا اول اسفند اطلاعات ثبت نامی خود را مشاهده و درصورت نیاز آن را ویرایش کنند.
> حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش در گفت وگو با «مهر» درباره وضعیت داوطلبانی که نتوانسته اند در کنکور ارشد سال آینده ثبت نام کنند ، گفت : «داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و بیست وچهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور می توانند در روزهای 28 بهمن تا اول اسفند اطلاعات ثبت نامی خود را مشاهده و درصورت نیاز آن را ویرایش کنند .
» او ادامه داد : «آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به ثبت نام نشده اند نیز می توانند در در روزهای 28 بهمن تا اول اسفند در آزمون ثبت نام کنند .
» مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد : «البته در بازه زمانی 16 تا 25 آذرماه 97 تعداد 457 هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کرده اند .
» توکلی تصریح کرد : «اطلاعات ثبت نامی داوطلبان از روز یکشنبه ، 28 بهمن تا روز چهارشنبه ، اول اسفند روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org قرار خواهد گرفت .
» او بیان داشت : «آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست وچهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت ماه 98 برگزار می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1397/11/24
> گروه جامعه : ثبت نام برای آزمون سراسری سال 98 از عصر امروز "چهارشنبه 24 بهمن" آغاز می شود .
> داوطلبان متقاضی آزمون سراسری سال 98 برای پذیرش در رشته های با آزمون در دوره های روزانه ، نوبت دوم «شبانه» نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس خودگردان دانشگاه ها ، دانشگاه پیام نور و موسسات غیرانتفاعی ، همچنین رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد می توانند از طریق سایت سازمان سنجش برای ثبت نام اقدام کنند .
داوطلبان برای ثبت نام از روز چهارشنبه 24 بهمن 97 تا روز پنج شنبه دوم اسفند 97 فرصت دارند .
دفترچه راهنمای آزمون سراسری سال 98 همزمان با شروع ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش قابل دسترس خواهد بود .
حسین توکلی؛ مشاور عالی سازمان درباره زمان برگزاری آزمون سراسری سال 98 گفت : این آزمون تاریخ 13 و 14 تیرماه 98 برگزار خواهد شد .
هزینه شرکت در کنکور سراسری 98 وی افزود : هر داوطلب می تواند در صورت تمایل علاوه بر شرکت در گروه های آزمایشی اصلی در یکی از دو گروه های آزمایشی هنر یا زبان یا هر دو گروه آزمایشی هنر و زبان شرکت کند .
همچنین هزینه ثبت نام در این آزمون به صورت اینترنتی و با کارت های عضو شبکه بانکی شتاب از داوطلب اخذ می شود .
هزینه ثبت نام 27 هزار و 500 تومان است که پس از پرداخت شماره سریال اعتباری 12 رقمی به داوطلب داده می شود .
همچنین اطلاعات مربوط به رشته هایی که در سال 98 پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی «بدون آزمون است» ، در تاریخ 17 بهمن 97 از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شد و داوطلبانی که تمایل به پذیرش در این رشته ها دارند نیازی به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 98 نخواهند داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
خراسان
1397/11/24
> انجمن شرکت های هواپیمایی : نرخ بلیت پروازهای نوروز افزایش نمی یابد دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان این که فروش بلیت پروازهای نوروز 98 از سوی شرکت های هواپیمایی آغاز شد ، افزود : با هماهنگی شرکت های هواپیمایی ، نرخ بلیت پرواز برای ایام نوروز افزایش نمی یابد و همان قیمت های آذرماه 97 است.
> انجمن شرکت های هواپیمایی : نرخ بلیت پروازهای نوروز افزایش نمی یابد دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان این که فروش بلیت پروازهای نوروز 98 از سوی شرکت های هواپیمایی آغاز شد ، افزود : با هماهنگی شرکت های هواپیمایی ، نرخ بلیت پرواز برای ایام نوروز افزایش نمی یابد و همان قیمت های آذرماه 97 است .
مقصود اسعدی سامانی درباره پیش فروش بلیت های نوروزی هواپیما به فارس اظهار کرد : برنامه شرکت های هواپیمایی به صورت فصلی بسته می شود ، در این زمینه برخی شرکت های هواپیمایی فروش بلیت های نوروزی را آغاز کرده اند و هم اینک از طریق سایت شرکت های هواپیمایی و برخی آژانس های فروش ، امکان تهیه بلیت های نوروزی هواپیما وجود دارد .
اسعدی سامانی تأکید کرد : طبق هماهنگی با شرکت های هواپیمایی ، قیمت بلیت پرواز برای ایام نوروز 98 هیچ افزایشی نخواهد داشت؛ قیمت های بلیت نوروزی همان نرخ هایی است که در آذرماه امسال اعلام و اعمال شد .
آغاز ثبت نام در کنکور سراسری 98 از امروز ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 98 برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه ها از امروز چهارشنبه 24 بهمن 97 آغاز شد .
به گزارش خراسان ، ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 98 برای پذیرش در رشته های با آزمون در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه ) ، نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی از امروز چهارشنبه 24 بهمن آغاز شد و ثبت نام منحصراً از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org انجام می شود و مهلت ثبت نام تا روز پنج شنبه 2 اسفند 97 ادامه دارد .
دفترچه راهنما به همراه اطلاعیه تکمیلی ثبت نام در آزمون مذکور همزمان با شروع ثبت نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش قابل دسترس است .
آزمون سراسری سال 98 در روزهای 13 و 14 تیرماه سال 98 برگزار می شود .
توضیح دادگستری درباره شایعه زندان ورامین شرایط زندان قرچک کاملاً عادی است رئیس دادگستری استان تهران گفت : شرایط زندان قرچک کاملا عادی است و هیچ مشکل خاصی نداریم .
به گزارش باشگاه خبرنگاران ، غلامحسین اسماعیلی درباره شایعات زندان ورامین ، حضور نیروی ضد شورش در زندان ، پرتاب گاز اشک آور و آسیب دیدن تعدادی از زنان زندانی خاطرنشان کرد : این یک فضاسازی رسانه ای است که از سوی بیگانگان صورت گرفت ، یکی دو نفر از درون زندان که عموماً از این افراد مغرض در همه جا داریم ، تلاش کرده بودند که بگویند این عفو شامل زن ها نشده است ، ولی وقتی شرایط عفو برای زندانیان تبیین شد و مسئولان زندان نیز در این باره به زندانیان توضیح دادند ، باعث شادی آن ها شد .
رئیس دادگستری استان تهران درباره وضعیت کنونی زندان قرچک اظهار کرد : شرایط زندان قرچک کاملا عادی است و ما هیچ مشکل خاصی نداریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
کیهان
1397/11/23
> نام نویسی آزمون سراسری سال 1398 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از امروز آغاز می شود .
> سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام این خبر به خبرگزاری صدا و سیما گفت : داوطلبان می توانند تا دوم اسفند 97 با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org در این آزمون نام نویسی کنند .
حسین توکلی با بیان اینکه این آزمون برای پذیرش دانشجو در دوره های با آزمون کنکور 98 برگزار می شود افزود : فهرست کدرشته محل های بدون آزمون نیز که پذیرش در آنها براساس سوابق تحصیلی است در سایت اینترنتی سازمان سنجش منتشر شده است .
توکلی با بیان اینکه پذیرش در هر یک از کدرشته محل های تحصیلی با آزمون براساس نمره کنکور و سوابق تحصیلی است ، ادامه داد : دفترچه راهنمای ثبت نام حاوی شرایط و ضوابط نام نویسی در کنکور سال 98 نیز همزمان با آغاز نام نویسی در این سایت اینترنتی منتشر می شود .
وی اظهارداشت : این آزمون در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، ​ هنر و یا زبان های خارجه برگزار می شود و هزینه نام نویسی در هر یک از گروه های آزمایشی این آزمون 275 هزار ریال است که با کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش قابل پرداخت است .
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : داوطلبان علاقه مند به شرکت در گزینش دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی نیز باید علاوه بر مبلغ یاد شده مبلغ 138 هزار ریال دیگر به روش یاد شده پرداخت کنند .
توکلی افزود : کارت شرکت در آزمون سراسری 98 از دوشنبه 10 تیر و از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش توزیع و این آزمون روز های پنجشنبه و جمعه 13 و 14 تیر 98 برگزار می شود .
به گفته وی ، این آزمون برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، پردیس های خودگران دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی؛ دانشگاه پیام نور ، دانشگاه آزاد اسلامی؛ مؤسسات آموزشی عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی که پذیرش در آنها با آزمون است؛ برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/11/23
> ثبت نام کنکور سراسری سال 98 برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه های سراسر کشور ازجمله دانشگاه آزاد از امروز چهارشنبه 24 بهمن 97 آغاز و در روز پنجشنبه 2 اسفند 97 پایان می یابد .
> ثبت نام کنکور سراسری سال 98 برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه های سراسر کشور ازجمله دانشگاه آزاد از امروز چهارشنبه 24 بهمن 97 آغاز و در روز پنجشنبه 2 اسفند 97 پایان می یابد .
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور ، ثبت نام کنکور سراسری سال 98 جهت پذیرش در رشته های با آزمون برای ورود به دوره های روزانه ، شبانه ، نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس های خودگردان دانشگاه ها ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه های غیردولتی و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ، ظرفیت مازاد دانشگاه ها ، رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد .
پذیرش در هر یک از رشته ها بر اساس نمره کنکور و سوابق تحصیلی همانند کنکور سال گذشته انجام می گیرد .
شرایط عمومی و اختصاصی داشتن یکی از مدارک تحصیلی شامل دیپلم نظام آموزشی جدید 6 3 3 ، دیپلم دوره چهارساله نظام آموزشی قدیم ، مدرک پیش دانشگاهی ، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) الزامی است .
داوطلبان باید این مدارک را تا 31 شهریور 98 اخذ کرده باشند .
کسانی که با مدرک کاردانی پزشکی یا غیرپزشکی در این آزمون شرکت می کنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند .
همچنین کسانی که دو مدرک دیپلم دارند در صورت تمایل برای اعمال سوابق تحصیلی می توانند از دیپلمی که متناسب با گروه آزمایشی موردعلاقه است استفاده کنند .
هر داوطلب بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی نظام آموزشی (دیپلم نظام آموزشی جدید و یا دیپلم نظام آموزشی قدیمی و یا مدرک پیش دانشگاهی) می تواند دریکی از گروه های آزمایشی علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم ریاضی ، زبان و هنر شرکت کند .
هر داوطلب می تواند در صورت تمایل علاوه بر شرکت در گروه های آزمایشی اصلی دریکی از دو گروه های آزمایشی هنر و یا زبان و یا هر دو گروه آزمایشی هنر و زبان شرکت کند .
هزینه ثبت نام 275 هزار ریال (27 هزار و 500 تومان) است که پس از پرداخت شماره سریال اعتباری 12 رقمی به داوطلب داده می شود .
نکته مهم : درصورتی که داوطلبی در گروه های آزمایشی دوم و یا سوم شرکت کند موظف است 275 هزار ریال دیگر به عنوان وجه ثبت نام در گروه آزمایشی دوم و 275 هزار ریال دیگر به عنوان وجه ثبت نام در گروه آزمایشی سوم پرداخت کند .
کسانی که علاقه دارند در زمان انتخاب رشته (پس از اعلام نتیجه اولیه) رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی را انتخاب کنند باید مبلغ 138 هزار ریال دیگر به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت کنند و شماره سریال 10 رقمی دریافت کنند .
توزیع کارت کارت شرکت در آزمون سراسری سال 98 از روز 10 تیر 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان ضرورت دارد از 10 تیر تا 12 تیر 98 با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند .
برای داوطلبانی که متقاضی ثبت نام در یک ، یا دو و یا سه گروه آزمایشی هستند به همان ترتیب دو یا سه کارت ورود به آزمون صادر می شود .
زمان برگزاری آزمون آزمون سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1397/11/23
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام کنکور 98 از فردا (چهارشنبه 24 بهمن) خبر داد و گفت : این مهلت تا پنج شنبه دوم اسفند ادامه دارد .
> جزئیات ثبت نام کنکور اعلام شد ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام کنکور 98 از فردا (چهارشنبه 24 بهمن) خبر داد و گفت : این مهلت تا پنج شنبه دوم اسفند ادامه دارد .
دکتر حسین توکلی در گفت وگو با ایسنا ، با بیان این مطلب اظهار کرد : ثبت نام کنکور سراسری سال 98 جهت پذیرش در رشته های با آزمون ، برای ورود به دوره های روزانه ، شبانه ، نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس های خودگردان دانشگاه ها ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه های غیر دولتی و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ، ظرفیت مازاد دانشگاه ها ، رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از فردا (چهارشنبه 24 بهمن) از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می شود و در روز پنجشنبه 2 اسفند 97 پایان می پذیرد .
وی با تاکید بر اینکه پذیرش در هر یک از رشته ها بر اساس نمره کنکور و سوابق تحصیلی همانند کنکور سال گذشته انجام می گیرد ، گفت : دفترچه راهنمای ثبت نام همزمان با آغاز ثبت نام بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود .
کلیه داوطلبان علاقمند به تحصیل از فردا می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه دقیق اطلاعیه ثبت نام و دفترچه راهنمای ثبت نام در صورت واجد شرایط بودن برای ثبت نام در این آزمون اقدام کنند .
همچنین کلیه داوطلبان باید واجد شرایط عمومی و اختصاصی مطابق شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 98 باشند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد : داشتن یکی از مدارک تحصیلی شامل دیپلم نظام آموزشی جدید 6 3 3 ، دیپلم دوره چهارساله نظام آموزشی قدیم ، مدرک پیش دانشگاهی ، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) الزامی است .
داوطلبان باید این مدارک را تا 31 شهریور 98 اخذ کرده باشند .
به گفته وی ، کسانی که با مدرک کاردانی (پزشکی یا غیر پزشکی) در این آزمون شرکت می کنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند .
همچنین کسانی که دو مدرک دیپلم دارند در صورت تمایل برای اعمال سوابق تحصیلی می توانند از دیپلمی که متناسب با گروه آزمایشی مورد علاقه است استفاده کنند .
هر داوطلب بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی نظام آموزشی (دیپلم نظام آموزشی جدید یا دیپلم نظام آموزشی قدیمی یا مدرک پیش دانشگاهی) می تواند در یکی از گروه های آزمایشی علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم ریاضی ، زبان و هنر شرکت کند .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : هر داوطلب می تواند در صورت تمایل علاوه بر شرکت در گروه های آزمایشی اصلی در یکی از دو گروه های آزمایشی هنر یا زبان یا هر دو گروه آزمایشی هنر و زبان شرکت کند .
همچنین هزینه ثبت نام در این آزمون به صورت اینترنتی و با کارت های عضو شبکه بانکی شتاب از داوطلب اخذ می شود .
هزینه ثبت نام 275 هزار ریال (27 هزار و 500 تومان) است که پس از پرداخت شماره سریال اعتباری 12 رقمی به داوطلب داده می شود .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : در صورتی که داوطلب در گروه های آزمایشی دوم یا سوم شرکت کند موظف است 275 هزار ریال دیگر به عنوان وجه ثبت نام در گروه آزمایشی دوم و 275 هزار ریال دیگر به عنوان وجه ثبت نام در گروه آزمایشی سوم پرداخت کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1397/11/23

کسانی که علاقه دارند در زمان انتخاب رشته (پس از اعلام نتیجه اولیه) رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی را انتخاب کنند باید مبلغ 138 هزار ریال دیگر به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت کنند و شماره سریال 10 رقمی دریافت کنند .
دکتر توکلی گفت : داوطلبی که علاقمند به استفاده از خدمات پیامک است می تواند مبلغ 281 هزار ریال شامل 275 هزار ریال هزینه ثبت نام در گروه آزمایشی اصلی و 6 هزار ریال هزینه استفاده از خدمات پیامکی را پرداخت کند .
وی ادامه داد : کارت شرکت در آزمون سراسری سال 98 از روز 10 تیر 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان ضرورت دارد از 10 تیر تا 12 تیر 98 با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند .
برای داوطلبانی که متقاضی ثبت نام در یک ، دو یا سه گروه آزمایشی هستند به همان ترتیب دو یا سه کارت ورود به آزمون صادر می شود .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه آزمون سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه در حوزه های امتحانی مربوطه برگزار می شود ، گفت : پس از تصحیح اوراق؛ نتایج اولیه آزمون سراسری سال 98 به صورت کارنامه و در دهه دوم مردادماه 98 بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود .
توکلی در پایان با بیان اینکه نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 در نیمه دوم شهریورماه 98 اعلام می شود ، گفت : داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته می شوند می توانند در مهلت تعیین شده و با توجه به ظرفیت انتخاب رشته ، رشته های خود را انتخاب کنند .
کلمات کلیدی : پیامک دانشگاه آزاد اسلامی سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/11/23
> متقاضیان جذب هیئت علمی در این دانشگاه تا 30 بهمن 97 فرصت دارند با مراجعه به سامانه فراخوان مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم ثبت نام کنند .
> متقاضیان جذب هیئت علمی در این دانشگاه تا 30 بهمن 97 فرصت دارند با مراجعه به سامانه فراخوان مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم ثبت نام کنند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی ، بیستمین فـراخـوان جذب اعضای هیئت علمی دانـشگاه ها و مـؤسسات آمـوزش عـالی و پژوهشی کـشور مـربوط بـه فـراخـوان بـهمن 1397 توسط هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ، اعلام شد .
بر اساس اطلاعیه مدیریت امور هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ، فراخوان جذب اعضای هیئت علمی از 15 بهمن 97 آغازشده و تا 30 بهمن ماه ادامه خواهد داشت ، متقاضیان جذب در این زمان می توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
در این اطلاعیه آمده است : نیازهای دانشگاه شهید بهشتی در پورتال مرکز جذب بارگذاری شده است و متقاضیان جهت ثبت نام و انتخاب اولویت های متناسب با رشته تحصیلی خود می توانند تا تاریخ 30 بهمن 97 فرصت دارند به سامانه فراخوان مرکز جذب اعضای هیئت علمی مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه نوآوران
1397/11/23
> فراخوان جایزه «دکتر داوری اردکانی».
> فراخوان جایزه «دکتر داوری اردکانی» فراخوان پنجمین دوره جایزه «دکتر رضا داوری اردکانی» منتشر شد .
نوآوران آنلاین مرکز فرهنگی شهر کتاب اعلام کرد به منظور تقدیر از دانشجویان دکتری رشته فلسفه ، با مشاوره و هم فکری ، اشراف و حمایت مادی و معنوی دکتر رضا داوری اردکانی ، پنجمین دوره جایزه «دکتر رضا داوری اردکانی» را برگزار می کند .
دانشجویان دوره دکتری رشته فلسفه با گرایش های مختلف که در سال 97 از پایان نامه خود دفاع کرده اند می توانند پایان نامه های خود را حداکثر تا پانزدهم اردیبهشت 98 به دبیرخانه این جایزه به نشانی خیابان شهید بهشتی ، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) ، نبش کوچه سوم ، پلاک 8 ، کدپستی 1513648313 ارسال کنند .
هیأت داوران این جایزه را دکتر رضا داوری اردکانی ، دکتر پرویز ضیاء شهابی ، دکتر شهرام پازوکی ، دکتر سیدحمید طالب زاده ، دکتر جواد صافیان و دکتر علی اصغر مصلح تشکیل می دهند .
مراسم اهدای چهارمین و پنجمین دوره این جایزه در تیرماه 98 برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1397/11/23
> گروه جامعه : فهرست حذفیات بخشی از منابع آزمون سراسری سال 98 برای کتاب های درسی نظام جدید ، اعلام شد .
> این حذفیات شامل قسمت هایی از دروس عمومی دین و زندگی ، عربی ، زبان قرآن2 ، فارسی 1 و 2 و 3 ، دین زندگی 1 و 2 و 3 است .
بر اساس گزارش سازمان سنجش آموزش کشور ، حذفیات منابع دروس تخصصی گروه علوم ریاضی در بخش هایی از درس های ریاضی1 ، هندسه 1 و 2 و 3 ، حسابان 1 و 2 ، ریاضیات گسسته ، آمار و احتمال ، فیزیک 1 و 2 و 3 ، شیمی 1 و 2 و 3 اعمال شد .
در دروس تخصصی گروه علوم تجربی ، قسمتی از درس های زمین شناسی ، ریاضی 1 و 2 و 3 ، زیست شناسی 1 و 2 و 3 ، فیزیک و شیمی 1 و 2 و 3 بخشهایی و درس های ریاضی و آمار 1 و 2 و 3 ، اقتصاد ، عربی و زبان قرآن2 ، جامعه شناسی 1 و 2 و 3 ، جغرافیای 1 و 2 و 3 ، تاریخ 1 و 2 و 3 ، فلسفه 1 و 2 ، منطق و روانشناسی در دروس تخصصی گروه علوم انسانی حذف شد .
بخشی از دروس تخصصی گروه علوم و معارف اسلامی به عربی و زبان قرآن 1 و 2 و 3 نیز در کنکور اشاره نمی شود .
جزئیات این حذفیات در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org منتشر شده است .
ثبت نام آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها از فردا چهارشنبه 24 بهمن ماه در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/11/24
> دنیای اقتصاد : مدیر گروه موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری معتقد است : آموزش مفهوم عمل به مسوولیت اجتماعی به منظور رفع مشکلات اجتماعی نیازمند مشارکت سازمان های مردم نهاد ، دانشگاه ها و دیگر افراد جامعه است .
همکاری این گروه ها با یکدیگر زمینه ساز ارتقای آگاهی نسبت به تاثیرگذاری مسوولیت اجتماعی ، نهادینه شدن عمل به آن و در نهایت افزایش امید اجتماعی می ‎شود .
> نقش دانشگاه ها در تحقق مسوولیت اجتماعی دنیای اقتصاد : مدیر گروه موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری معتقد است : آموزش مفهوم عمل به مسوولیت اجتماعی به منظور رفع مشکلات اجتماعی نیازمند مشارکت سازمان های مردم نهاد ، دانشگاه ها و دیگر افراد جامعه است .
همکاری این گروه ها با یکدیگر زمینه ساز ارتقای آگاهی نسبت به تاثیرگذاری مسوولیت اجتماعی ، نهادینه شدن عمل به آن و در نهایت افزایش امید اجتماعی می ‎شود .
دکتر مقصود فراستخواه ترویج غیرمستقیم مفهوم مسوولیت اجتماعی را در جامعه مهم ارزیابی کرد و گفت : لازمه ترویج این مفهوم ورود سازمان ها ، ارگان ها ، آموزش و پرورش ، خانواده ها و تمام افراد جامعه به صورت غیررسمی و در عین حال استاندارد به مبحث مسوولیت اجتماعی است .
آموزش های غیرمستقیم در زمینه ترویج مفهوم مسوولیت اجتماعی موجب می شود تا افراد از طریق تعاملات روزانه خود با این مفهوم آشنا شوند .
اما برای تحقق همین یک جمله باید مسیری نسبتا طولانی را پیمود .
وی توسعه حس مسوولیت پذیری در جامعه را لازمه افزایش مشارکت افراد دغدغه مند با سازمان های مردم نهاد دانست و ادامه داد : سازمان های مردم نهاد معتمدی چون محک که دغدغه کمک به همنوع را دارند تاثیر بسزایی بر ترغیب افراد برای انجام کار داوطلبانه و در نهایت تحقق ترویج مسوولیت اجتماعی دارند .
در این صورت میزان هزینه هایی که به جامعه تحمیل می شود کاهش یافته و سرمایه های اجتماعی چون همبستگی اجتماعی ، همدلی ، اعتماد و اعتبار احیا می شود .
در نهایت نیز عمل به مسوولیت اجتماعی به یک امر نهادینه تبدیل شده و جامعه می تواند مسیر پیشرفت را در ابعاد مختلفی چون اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی پشت سر بگذارد .
مهم آن است که سازمان های مردم نهادی چون محک بدانند که در مسیر ترویج مسوولیت اجتماعی تنها نیستند .
دکتر فراستخواه در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه ها نیز همانند تمام سازمان ها و بنگاه ها باید به مسوولیت اجتماعی خود عمل کنند ، افزود : برای رسیدن به دستاوردهای حاصل از عمل به مسوولیت اجتماعی در جامعه باید دانشگاه ها نیز با سازمان های مردم نهاد همراه شوند؛ به گونه ای که معضلات جامعه از سازمان های مردم نهاد به دانشگاه ها ارجاع داده شود تا اساتید و دانشجویان بتوانند آنها را به پروژه هایی علمی تبدیل کرده و در اختیار بنگاه های اقتصادی و دیگر سازمان ها قرار دهند تا در راستای عمل به مسوولیت اجتماعی شان برای مرتفع کردن این مشکلات و معضلات جامعه تلاش کنند .
وی با طرح این سوال که مشارکت دانشگاه ها در زمینه تحقق اهداف عمل به مسوولیت اجتماعی چه تاثیری بر کیفیت آموزش عالی کشور دارد ، گفت : افزایش جلب اعتماد مردم و اثربخشی بیشتر برنامه های علمی و آموزش های موثر برای رفع مشکلات اجتماعی مهم ترین ثمره های تلاش دانشگاه ها در راستای تحقق اهداف حاصل از عمل به مسوولیت اجتماعی در جامعه است ، در نتیجه دانشگاه ها رونق بیشتری پیدا کرده و فرسایش شغلی که امروز در این نهادها مشاهده می شود از بین خواهد رفت .
فراستخواه ادامه داد : این تنها بخشی از نتایج تلاش نهادهای آموزشی به منظور آگاه سازی در ترویج عمل به مسوولیت اجتماعی است .
از طرفی دیگر ارتباط دانشگاه ها با جامعه و بررسی مسائل میدانی با روش کیفی منجر به تولید علم ، هم افزایی دانش بین المللی در این زمینه و کسب اعتبار بین المللی می شود ، به همین دلیل انتشارات دانشگاهی و تعاملات بین المللی توسعه یافته و شادابی و نشاط حرفه ای به محیط های علمی بازخواهد گشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/11/24

مدیر گروه موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم با اشاره به برگزاری پنجمین همایش مسوولیت اجتماعی شرکت ها در 6 اسفند ماه با محوریت مدل های برنامه ریزی ، مدل های اجرا و استانداردهای گزارش دهی گفت : محک به عنوان یک سازمان مردم نهاد با برگزاری این همایش و دعوت از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها در راستای توسعه ارتباطات سازمان های مردم نهاد با دانشگاه ها قدم برداشته است و می کوشد با ایجاد یک فضای تعاملی در حل مسائل و معضلات جامعه پیشقدم شود .
فراستخواه ضمن دعوت از صاحبان صنایع ، بنگاه های اقتصادی ، اعضای اتاق های بازرگانی ، اساتید و دانشجویان حوزه مدیریت و اقتصاد ، مدیران ارشد و متخصصان شرکت های خصوصی و دولتی برای شرکت در این همایش بیان کرد : با تبادل دانش متخصصان این حوزه زمینه هم افزایی تجارب نوین در زمینه مسوولیت اجتماعی شرکت ها فراهم می شود .
کلمات کلیدی : آموزش عالی استاندارد جامعه خانواده علوم تحقیقات و فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1397/11/23
> آغاز حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد از 27 بهمن ماه زمان حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد از روز شنبه 27 بهمن آغاز می شود .
> آغاز حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد از 27 بهمن ماه زمان حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد از روز شنبه 27 بهمن آغاز می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد ، حذف و اضافه نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 دانشگاه آزاد از روز شنبه 27 بهمن ماه آغاز و تا 2 اسفندماه ادامه دارد .
تمامی دانشجویان در زمان اعلام شده و با رعایت ضوابط و مقررات آموزشی می توانند نسبت به حذف و اضافه اقدام کنند .
اعلام مصوبات کبر سن اعضای هیئت علمی مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم در جلسه اخیری که برگزار کرد برخی از مصوبات مربوط به کبر سن اعضای هیئت علمی را اعلام کرد .
به گزارش مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم ، جلسه 300 هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی ، در محل وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد .
نظر به اصلاحیه تبصره 2 از ماده 4 آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی ، موارد زیر در جلسه 300 هیات مرکزی جذب به تصویب رسید که به شرح زیر است : متقاضیان تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی که در زمان استخدام پیمانی کبر سن داشته اند و بنا به هر دلیلی مجوز معافیت از کبر سن برای آن ها در آن مقطع صادر نشده است ، درصورتی که صدور تأییدیه پیمانی مربوط به قبل از تاریخ یک فروردین 93 است تأییدیه پیمانی مذکور به منزله معافیت از کبر سن متقاضی مزبور تلقی می شود و نیاز به بررسی مجدد ندارد .
آن دسته از متقاضیان تبدیل وضعیت از طرح سربازی به پیمانی که قبل از شهریور 96 در فراخوان طرح سربازی شرکت کرده و لذا از شرکت در فراخوان پیمانی معاف هستند و در زمان شرکت در فراخوان طرح سربازی مشمول کبر سن نبوده اند اما در زمان بررسی پرونده پیمانی دارای کبر سن هستند ، درصورتی که در زمان خاتمه دوره تعهد طرح سربازی مشمول کبر سن باشند مشمول اصلاحیه تبصره 2 ماده 4 آیین نامه استخدامی هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
صبا
1397/11/23
> دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با صدور احکامی جداگانه مدیران دو بخش تولید محتوا و مستندسازی و امور داخلی و دبیرخانه این دوره را معرفی کرد .
> به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی جشنواره ، امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با صدور احکامی جداگانه محمدحسین اثنی عشری را به عنوان مدیربخش تولید محتوا و مستندسازی و مونا گلپایگانی را به عنوان امور داخلی و دبیرخانه این دوره را معرفی کرد .
در متن حکم امین مختاری به مونا گلپایگانی آمده است : «نظر به شایستگی ، تعهد و تجربه های ارزشمند سرکارعالی ، به موجب این حکم به عنوان مدیر امور داخلی و دبیرخانه بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران منصوب می شوید .
امید است در سایه ایزد منان در انجام وظایف محوله موفق باشید .
»بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در بخش های مختلف الف : مناطق «تئاتر صحنه» و ب : سراسری و بین المللی «تئاتر صحنه» ، «تجربه های اجرا» ، «نمایشنامه نویسی (جایزه استاد اکبررادی) ، «پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی)» ، «ترجمه نمایشنامه» ، «عکس ، پوستر و تیزر» ، «غیر رقابتی» ، «کارگاه ها و درس گفتارها» ، «مدرسان» ، «جشنواره جشنواره ها» و «پایان نامه های برگزیده» ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار خواهد شد .
بخش تئاتر صحنه مناطق نیز نیمه اول اسفند ماه سال 1397 میزبان هنرمندان فعال عرصه تئاتر دانشگاهی خواهد بود .
1
فهرست