وزارت علوم - خبرگزاري ها 18 فروردين 98
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت 14:35
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
روساي دانشگاه ها
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
باشگاه خبرنگاران
1398/01/18
11:04
> عضو کمیسیون آموزش مجلس از حضور وزیر علوم در جلسه عصر امروز کمیسیون متبوع خود خبر داد .
> حجت السلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در گفت وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، از حضور وزیر علوم در کمیسیون متبوع خود خبر داد و گفت : غلامی وزیر علوم و تحقیقات عصر امروز به منظور ارائه توضیحاتی درباره احتمال تغییر زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد 98 به دلیل وقوع سیل ، در کمیسیون آموزش حضور خواهد یافت .
گفتنی است؛ با توجه به سیل های چند روز اخیر در کشور احتمال تغییر زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و نحوه برگزاری آزمون مدارس در مناطق سیل زده مطرح شده است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آریا
1398/01/18
10:58
> خبرگزاری آریا معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به وقوع سیل در تعدادی از استان ها از تدابیر ویژه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در این استان ها خبر داد .
> خبرگزاری آریا معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به وقوع سیل در تعدادی از استان ها از تدابیر ویژه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در این استان ها خبر داد .
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، مجتبی شریعتی نیاسر افزود : ما در 12 فروردین 98 بخشنامه ای را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم و در آن بخشنامه این درخواست مطرح شد که در ابتدا میزان خسارت های ناشی از سیل در مراکز آموزشی ، کلاس ها ، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها بررسی شود و در مرحله دوم با دانشجویانی که در مناطق سیل زده قرار دارند همکاری شود تا مشکلات این دانشجویان بیشتر نشود .
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به وقوع سیل در تعدادی از استان ها از تدابیر ویژه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در این استان ها خبر داد و گفت : دانشگاه های مناطق سیل زده می توانند با یک هفته تأخیر فعالیت های خود را آغاز کنند .
وی با بیان اینکه برخی از استان ها مانند خوزستان ، لرستان ، ایلام ، کرمانشاه و همدان با مسائل جدی تری نسبت به سایر استان ها روبرو شده اند گفت : خوشبختانه این اتفاق (سیل) در تعطیلات نوروزی رخ داده است و به فعالیت جاری مراکز دانشگاهی لطمه نزد ، اما به برخی از دانشگاه ها خسارت زده است که از میزان خسارت ها هنوز اطلاع دقیقی نداریم هر چند رؤسای دانشگاه ها بطور فعال با ستاد های بحران همکاری داشته اند .
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت : در این بخشنامه همچنین آمده است که رؤسای دانشگاه های مناطق سیل زده که با بحران جدی مواجه شده اند این اختیار را دارند که کلاس ها و فعالیت های علمی را با یک هفته تأخیر آغاز کنند و بر اساس آخرین اطلاعاتی که صبح امروز من به دست آوردم تنها دانشگاه لرستان است که کلاس های آن با یک هفته تأخیر آغاز می شود و اغلب مراکز دانشگاهی فعالیت خود را در همین هفته آغاز خواهند کرد .
شریعتی نیاسر افزود : همه مدیران ما به این مسأله توجه دارند که در پایان سال 97 زمان امتحانات میان ترم دانشجویان تعیین شده بود و اکنون با توجه به این وضعیت (سیل) این امتحانات با تأخیر برگزار خواهد شد و فکر می کنم مشکلات جدی در دانشگاه های دیگر نباشد .
­معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت : باران های سیل آسای اخیر خسارت هایی به بار آورده ، اما برکات فراوانی نیز برای کشور به همراه داشته است و امیدوارم که جامعه دانشگاهی و پژوهشگران بتوانند با تشکیل جلساتی به ابعاد وسیع این مسأله بپردازند و برای این برکت الهی برنامه ریزی کنند تا استفاده بهینه شکل گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
ایکنا
1398/01/18
10:11
> گروه دانشگاه ــ معاون آموزشی دانشگاه علوم و معارف قرآن با بیان اینکه خوب است یک کنفرانس علمی با حضور دولت و وزارتخانه عتف و دانشگاه های دولتی و خصوصی وابسته به دستگاه ها برگزار شود ، گفت : در این کنفرانس استراتژی ها و راهبرد های موردنظر برای آموزش عالی مورد بررسی قرار می گیرد و یک خرد جمعی ایجاد خواهد شد تا این دانشگاه ها به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین حرکت کنند .
> علیرضا کاوند ، معاون آموزشی دانشگاه علوم و معارف قرآن در گفتوگو با ایکنا؛ درباره نقشآفرینی دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی در حوزه کارآفرینی در کشور گفت : دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی میتوانند به دانشگاههای نسل سوم و کارآفرین و در آینده به دانشگاههای نسل چهارم تبدیل شوند ، چرا که مصداق بارز دانشگاههای نسل سوم همین دانشگاههایی هستند که مرتبط با سازمانها و وزارتخانهها هستند و وظیفه آنها تربیت نیروی متخصص و کارآفرین است که هم درسطح جامعه میتوانند کارآفرین باشند و هم برای خود کارآفرینی میکنند .
وی با بیان اینکه این دانشگاهها اهداف ، رسالت و ماموریت یک دانشگاه را محقق میکنند ، ادامه داد : دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی میتوانند دانشگاههای نسل سوم جمهوری اسلامی محسوب شوند و ایجاد خلل در فرایند کاری و حوزه پژوهش و آموزشی آنها کشور را دچار مشکلات جدی میکند .
این دانشگاهها ماموریتگرا هستند و برای وزارت علوم چه امری از این فرخندهتر که این نوع دانشگاههایی که زیرنظر قوانین و وزارت عتف فعالیت دارند ، دانشگاههای نسل سوم محسوب شوند .
کاوند افزود : این دانشگاهها توانستهاند ارتباط بین صنعت و جامعه را برقرار کنند و به عقیده ما وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری باید دانشگاههای وابسته به دستگاهها را حمایت جدی کند و اگر ضعفهایی هم وجود دارد ، با پیگیری و نظارت دقیق و پیشنهاد راهکار حل نقائص و معضلات کند .
معاون آموزشی دانشگاه علوم و معارف قرآن گفت : امید است همین دانشگاهها به دانشگاههای نسل چهارم تبدیل شوند ، به این دلیل که هم تحولگر هستند و هم تعالیگرا ، تقاضا محور و بر پایه توسعه منطقهای فعالیت دارند که از جمله چهار ویژگی دانشگاه نسل چهارم است .
وی افزود : با حمایت جدی از دانشگاههای نسل سوم و وابسته به دستگاههای اجرایی که در عمل ماموریت گراتر از سایر دانشگاهها هستند ، زمینه ارتقا آنها به دانشگاه نسل چهارم فراهم میشود .
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بیان کرد : از وزارت علوم و شخص وزیر تشکر میکنیم از جهت اختصاص 20 میلیارد تومان به گرنت پژوهشی سال 98 و اینکه مدیرکل سیاستگذاری و امور دانش بنیان معاونت پژوهش و فناوری وزارت عتف تلاش دارند سقف این گرنت به 60 یا 100 میلیارد تومان برسد و امیدواریم این امر محقق شود .
کاوند یادآور شد : چیزی در حدود 90 درصد بودجه دانشگاههای کشور صرف حقوق و پاداشها میشود و دولت از بابت سرمایهگذاری در دانشگاه نگران است و از آن طرف دانشگاهها جایگزینی برای تامین منابع خود پیدا نمیکنند .
نیاز است وزارت علوم و دولت حمایت جدی در زمینه تاسیس مراکز پژوهشی در دانشگاهها بکند و سپس خود دانشگاهها متولی همین مراکز شوند و در این مراکز تحقیقات و پژوهشهای کاربردی انجام شود .
معاون آموزشی دانشگاه علوم و معارف قرآن با بیان اینکه نیاز است یک همافزایی بین وزارت علوم و دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی ایجاد شود ، گفت : خوب است یک کنفرانس علمی با حضور دولت و وزارتخانه عتف و دانشگاههای دولتی و خصوصی وابسته به دستگاهها برگزار شود تا در مورد استراتژیها و راهبردهای موردنظر برای آموزش عالی تبادل نظر کنند و یک خرد جمعی ایجاد شود و این دانشگاهها به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین حرکت کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
نسیم آنلاین
1398/01/18
09:03
> مهمترین برنامه ها و اولویت های وزارت علوم در حوزه های آموزشی ، پژوهشی ، دانشجویی ، بین الملل و .
برای سال 98 اعلام شد .
> به گزارش خبرنگار مهر ، مهم ترین هدف و برنامه مجموعه آموزش عالی کشور برای ترسیم آینده ای بهتر و درخشان تر ، آموزش و پرورش جوانان و آماده کردن آنان برای اداره بهتر کشور است .
بر همین اساس در سال 98 وزارت علوم تحقیقات و فناوری تغییراتی را در برنامه ها و اهداف خود متناسب با اقتضائات جدید جامعه ایجاد کرده است که برخی از این برنامه ها در حوزه های مختلف به شرح زیر است : اولویت های وزارت علوم در سال 98 منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در گفتگو با مهر ، اساسی ترین اولویت های وزارت علوم در سال 98 را ساماندهی و ارتقای دانشگاه ها به لحاظ کیفی ، حمایت از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برای کسب شاخص های جهانی و پذیرش دانشجویان خارجی شهریه پرداز عنوان کرد .
تعیین تکلیف اعزام بورسیه ها در سال جاری مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز مهمترین برنامه های این وزارتخانه در بخش دانشجویی را ، برگزاری فرصت مطالعاتی دانشجویان مقطع دکتری ، ارتقای خوابگاه های دانشجویی رتبه سه ، ارتقای سطح آشپزخانه ها ، افزایش وام شهریه و وام ضروری ، ارتقای سطح زیربنایی فضاهای ورزشی دانشجویان ، تعیین تکلیف اعزام بورسیه ها و تعیین تکلیف ارز دانشجویی برای شش ماه اول سال 98 عنوان کرد .
ارتقای سلامت روان با تاکید بر حوزه های فناوری نوین مرکز مشاوره وزارت علوم نیز برای سال جدید برنامه هایی را پیش بینی کرده است که بیشتر بر استفاده از فناوری ها تکیه دارد بدین منظور می توان به اجرای طرح جامع با رویکردهای پیشگیرانه و مداخله جویانه جهت ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان ، استفاده از برنامه های سلامت روان دیجیتال ، ارتقای سلامت روان با تاکید بر حوزه های فناوری نوین ، توانمندتر کردن مراکز مشاوره ، تجهیز خوابگاه ها به اتاق مشاوره ، نظارت بیشتر بر همیاران ، بها دادن بیشتر به استارت آپ ها و اپ های جدید ، تمرکز بیشتر بر آسیب های استخراج شده از طرح پایش اشاره کرد .
ابلاغ چهار آئین نامه جدید به دانشگاه ها همزمان با آغاز سال جدید حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم نیز برنامه های جدیدی را برای سال جاری پیش بینی کرده است که می توان به ابلاغ چهار آئین نامه «راه اندازی و ارزشیابی دوره دکتری تخصصی» ، «روش پذیرش دانشجوی خارجی و دانشجویان ایرانی انتقالی از خارج» ، «آیین نامه تجمیع داوطلبانه مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی» و «بخشنامه برنامه دهه سرآمدی آموزش» به دانشگاه ها همزمان با آغاز سال جدید و در راستای تحقق گام دوم انقلاب اشاره کرد .
حذف تکمیل ظرفیت از سال جاری مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم مهمترین برنامه های معاونت آموزشی را ساماندهی آموزش عالی ، پیاده سازی آمایش آموزش عالی هم در جهت ساماندهی و هم در جهت مأموریت گرایی ، حذف تدریجی کنکور ، کیفی سازی دانشگاه ها و حذف تکمیل ظرفیت در سال جاری عنوان کرد .
ایجاد شعبه دانشگاهی در کشورهای سوریه ، لبنان و عراق یکی از مراکز وزارت علوم که در سال گذشته بسیار فعال بوده و در سال 98 نیز محورهای جدیدی را برنامه ریزی کرده ، مرکز امور بین الملل است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
نسیم آنلاین
1398/01/18
09:03

حسین سالار آملی رئیس مرکز امور بین الملل وزارت علوم ، از برنامه های سال جاری به ایجاد شعبه در کشورهای لبنان ، عراق ، و سوریه اشاره کرد .
وی جذب دانشجویان خارجی ، ایجاد برنامه های مشترک برای دوره های مشترک و راه اندازی شعب در خارج از کشور را برنامه های اصلی این معاونت عنوان کرد .
از دیگر برنامه های حوزه معاون امور بین الملل وزارت علوم در سال جاری می توان به افزایش تعداد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در کشورمان ، توسعه تعاملات علمی با ایرانیان مقیم خارج ، گسترش پروژه های مشترک با دانشگاه های خارجی و برنامه ریزی جهت تولید مقالات علمی مشترک با محققان خارجی اشاره کرد .
اجرای فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت از سال 98 حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم برای توسعه و تقویت ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه و حل مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور برنامه ای را پیش بینی کرده است که از سال جاری اجرایی می شود .
بر اساس این برنامه اعضای هیئت علمی جوان کشور باید حداقل 6 ماه دوره های تخصصی مربوط به دروسی که خوانده اند را در صنعت بگذرانند .
این دوره ها به صورت نیمه وقت و یا تمام وقت خواهد بود و برای تغییر شرایط استخدامی آنان الزام آور است .
این طرح برای سایر اعضای هیئت علمی با مشوق هایی که توسط دانشگاه ها ایجاد می شود به عنوان امتیاز مثبت برای آنان تلقی می شود .
تقاضامحور کردن پروژه های تحصیلات تکمیلی علوم انسانی همچنین از دیگر برنامه هایی که در حوزه معاونت پژوهشی در سال جاری اجرایی می شود ، تقاضامحور کردن پروژه های تحصیلات تکمیلی علوم انسانی است که پیش نویس آئین نامه تقاضامحور کردن آن تهیه شده و امسال نهایی خواهد شد .
از دیگر اهداف معاونت پژوهشی وزارت علوم حمایت از پارک های علم و فناوری و افزایش آنها خواهد بود .
منبع : مهرمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1398/01/18
08:54
> عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت : در شرق مازندران به دلیل تغییر کاربری زمین ها و تبدیل جنگل و بوته زارها به بُستان ، شالیزار یا کشتزار و فرسایش خاک احتمال رخداد سیل ها بیشتر شده است.
> عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت : در شرق مازندران به دلیل تغییر کاربری زمین ها و تبدیل جنگل و بوته زارها به بُستان ، شالیزار یا کشتزار و فرسایش خاک احتمال رخداد سیل ها بیشتر شده است .
محمود رائینی در گفت وگو با ایسنا مازندارن ، در مورد بارندگی های شدید و به موازات آن ایجاد سیلاب های ویرانگر در بخش های شمالی کشور اظهار کرد : این پدیده از دو جهت یکی تغییر اقلیم و دیگری نبود مدیریت کلان در حوزه های منابع آبی قابل بررسی است .
وی با اشاره به اینکه از مدت ها پیش جهان وارد دوره تغییر اقلیم شده است ، خاطرنشان کرد : تا زمانی که جلو روند گرمایش جهانی گرفته نشود جهان در مسیر تغییر اقلیم است و به سوی اقلیمی بسیار گرم تر با پدیده های ناگواری همچون خشکسالی ، طوفان و سیل پیش می رود .
استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود : با تغییر اقلیم و گرمایش جهانی ریزش های جوی در بالادست بیشتر به صورت باران است و همین بارندگی ها سبب افزایش روان آب ها می شود .
رائینی با بیان اینکه اگر مدیریت منابع آبی در سطح کلان در این دوره از تغییرات اقلیمی صورت نگیرد قطعا آسیب های جدی به کشور وارد می شود ، تصریح کرد : یکی از عواملی که در سیل های اخیر خسارات زیادی به مناطق شمالی کشور وارد کرد دست درازی به بستر رودخانه ها بوده است .
وی با بیان اینکه به دلیل دوره طولانی خشکسالی و کم آبی در کشور مدیران شهری مجوز ساخت پل های کم ارتفاع و نه چندان پهن ، بزرگ راه ها ، ایجاد فضای سبز ، پارک و حتی خانه در حریم رودخانه ها را داده اند ، افزود : این عوامل سبب شد در زمان بارش های شدید و سرازیر شدن سیلاب ها رودخانه مسیر خود را با از بین بردن این ساختارها بازکند .
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در پاسخ به این سوال که چرا غرب مازندران با توجه به بارش بیشتر باران به نسبت شرق استان کمتر مورد خسارت واقع شده است ، اظهار کرد : چندین عامل در این پیشامد می تواند نقش موثری داشته باشد که یکی از آنها پوشش گیاهی انبوه غرب است که همچون سد عمل کرده و از شدت سیلاب های ویرانگر می کاهند .
رائینی یادآور شد : در حالی که در شرق به دلیل تغییر کاربری زمین ها و تبدیل جنگل و بوته زارها به بُستان ، شالیزار یا کشتزار و فرسایش خاک احتمال رخداد سیل ها بیشتر شده است .
وی در ادامه با اشاره به اینکه در غرب مازندران به دلیل کوهستانی بودن ریزش های آسمانی بیشتر به صورت برف است ، گفت : از این رو سدها و آبندان ها هنوز گنجایش انباشت سیلاب های این چنینی را می توانند داشته باشند ، در حالی که در شرق استان ماندگاری برف به دلیل گرم تر بودن منطقه کمتر بوده و آب حاصل از ذوب آن در پشت سدها ذخیره می شود .
این استاد دانشگاه تصریح کرد : با افزایش حجم آب در پشت این سدها به دلیل ذوب شدن برف در زمان بارش های شدید توان این ذخیرگاه های آبی کم شده و سبب رهاسازی اندوخته پشت آن می شود که وقتی با روان آب ها همراه شود پدیده ای همچون سیل های ویرانگر اخیر اتفاق می افتد .
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری مدیریت پیش از بحران را عاملی مهم برای جلوگیری از اتفاقاتی همچون سیل ویرانگر اخیر در شمال کشور دانست و تصریح کرد : آگاهی رسانی و هشداردهی در زمینه عوامل هواشناسی در زمان بهره برداری از سدها بسیار مهم است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1398/01/18
08:54

وی با بیان اینکه امروزه پیش بینی های هواشناسی جهانی دارای دقت بسیار بالایی است ، خاطرنشان کرد : باید برای جلوگیری از وقوع مخاطراتی همچون سیل های اخیر به پیش بینی های فراگیر هواشناسی در شبکه ها و پایگاه های هواشناسی جهانی دسترسی داشته باشیم و مدیران چنین حوزه هایی نباید تنها وابسته به داده های محلی باشند .
رائینی با یادآوری سخنان وزیر نیرو که کشور باید برای دوره ترسالی آماده شود ، افزود : تغییر اقلیم برای منطقه خشک و نیمه خشکی چون ایران مانند شمشیر دولبه است که بیشتر در آن شاهد خشکسالی خواهیم بود .
وی با بیان اینکه برای عبور از بحران تغییر اقلیم باید مطالعات فراگیر و گسترده در این حوزه و پیامدهای آن بر منابع آبی کشور صورت گیرد ، خاطرنشان کرد : در پایان دوره ریاست جمهوری دوره دهم چندین طرح کلان از سوی شورای عالی علوم و تحقیقات و فن آوری وزارت علوم از جمله «طرح تغییر اقلیم و مدیریت خشکسالی» به تصویب رسید که فاز صفر و بخشی از فاز یک آن اجرایی شد ، اما این طرح به دلیل نبود بودجه راکد مانده است .
این استاد دانشگاه یادآورشد : در نتیجه برای راست آزمایی صحت گفته های مدیران کشوری در خصوص ترسالی و یا خشکسالی نمی توان منبعی موثق یافت چون تحقیقات و پایش های مدون و دقیقی در این مورد وجود ندارد .
رائینی گفت : چنین پدیده هایی حدی بوده و رخنمودی از تغییرات اقلیمی است و باید در این زمینه مطالعات دقیقی صورت گیرد تا بار ویرانگری آن کاسته شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تابناک
1398/01/18
08:26
> هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود.
> هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود .
بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود .
الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند .
مخاطب بایدها کیست آقای آشنا؟ حسام الدین آشنا ، مشاور رئیس جمهور در یادداشتی تلگرامی درباره آغاز سال جدید نوشته است : «دولت باید از خود آغاز کند .
تصدی گری دولت را کاهش دهد و میدان کار و ابتکار را برای مردم گسترده تر کند .
با کمک تلاشگران هوشمند و مبتکر عرصه اقتصاد تحریم گَران را ناکام بگذارد و مسیر رشد پایدار صادرات را با سیاست های حمایت از تولید و صادرات هموارتر کند .
اصلاح ساختاری بودجه باید در اولویت شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور قرار گیرد تا از منابع کشور برای اشتغال جوانان بهتر استفاده شود .
برای مبارزه ریشه ای با فساد ، دولت باید راه گسترش شفافیت و مقابله با تعارض منافع را با قدرت دنبال کند ، اما طی این مسیر و نیل به هدف جز با مشارکت همگانی مردم ، ممکن نیست .
برای اشتغال جوانان ، سرمایه گذاری لازم است .
ظرفیت های عظیم مردمی ، باید در بازار سرمایه بکار گرفته شود .
دولت باید زمینه های اطمینان بخشی لازم را در این مسیر فراهم کند و در عین حال ، در کوتاه مدت نیز برنامه های عملیاتی برای حفظ قدرت خرید شهروندان ، بهبود وضعیت معیشتی کارمندان و کارگران را ادامه دهد .
دولت موظف است در تداوم طرح عظیم تحول نظام سلامت ، امسال شبکه اجتماعی سلامت را از طریق موبایل ها و تلفن های هوشمند راه اندازی کند تا مردم بتوانند با تلفن همراه خود به راحتی به خدمات سلامت دست یابند .
» مشاور روحانی : اندکی صبر ، سحر نزدیک است چنانکه پیش از این بارها گفته شده است مخاطب این بایدها دولتی است که جناب آشنا در آن مسئولیت دارند .
طبیعتا ایشان باید پاسخگوی عملکرد دولت باشند و در پایان سال 98 باید کارنامه دولت را در عمل به این بایدها سنجید .
*** تایید مدرک دکتری نوبخت داود سوری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شریف چند روز پیش به نود اقتصادی گفت : «آقای نوبخت از روز اولی که آمد به عنوان دانش آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه پیزلی معرفی شد .
این در حالی است که دانشگاه پیزلی وجود ندارد .
یک دانشگاهی وجود دارد به نام دانشگاه غرب اسکاتلند (University of the West Scotland ) که پردیسی (campus) دارد در شهر کوچکی به نام پیزلی (paisley) .
کل دانشگاه غرب اسکاتلند رشته اقتصاد ندارد ، فقط یک مدرسه کسب و کار (business school) دارد که MBA می دهد و بالاترین مدرکی هم که ارائه می دهد MBA است .
یعنی درجه کارشناسی ارشد .
من نمی دانم ایشان چگونه دکترا گرفته است .
» با انتشار این مطلب در فضای مجازی سازمان برنامه و بودجه بلافاصله اطلاعیه ای منتشر کرد و توضیحاتی در این خصوص داد .
در این اطلاعیه آمده است : این ادعا که اصلا چنین دانشگاهی وجود ندارد از پایه بی اساس است چرا که به آسانی از طریق اینترنت و مراجعه به سایت در دسترس همگان یعنی ویکی پدیا مشخص است که دانشگاه پیزلی از قرن نوزدهم وجود داشته و از سال 2007 پس از گسترش به دانشگاه غرب اسکاتلند تغییر نام یافته است .
همچنین در سایت این دانشگاه هم تصویر «محمد باقر نوبخت» به عنوان دانش آموخته مشهور و جزو فارغ التحصیلان به نام و برجسته آن دانشگاه معرفی شده و هم مقطع تحصیلی دکترای .
Ph .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تابناک
1398/01/18
08:26

D همراه با عنوان تز و سال اخذ مدرک (2005) در صفحه کتابخانه منعکس شده است .
در ادامه این جوابیه آمده است : در شرایط کنونی کشور که نیاز به وحدت و همدلی و کمک همگانی به مسوولان برای غلبه بر مشکلات است و این مهم بار ها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است ، با تمسک به شبهه سست ادغام یک دانشگاه در دانشگاهی دیگر و تغییر نام آن نسبت به پمپاژ دروغ به اذهان عمومی دست می زنند در حالی که مدرک دکتری بر اساس مستندات غیرقابل خدشه و انکار در سال 2005 (1384) با دفاع از تز دکتری تحت عنوان «نقش قانون کار در روابط کارگر و بازار کار در ایران» اخذ شده است و مراحل تایید آن نیز در وزارت علوم در دولت نهم طی شده است .
وزارت علوم نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد : مدرک تحصیلی دکتر نوبخت و اعتبار دانشگاه محل تحصیل وی مورد تایید است وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی اطلاعیه ای اعلام کرد : مدرک تحصیلی دکتر نوبخت و اعتبار دانشگاه محل تحصیل وی مورد تایید است .
به دنبال استعلام برخی رسانه ها در مورد اصالت و اعتبار مدرک تحصیلی دکتری جناب آقای دکتر محمد باقر نوبخت موضوع توسط اداره کل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور بررسی و مشخص شد که با توجه به سوابق موجود در پرونده ارزشیابی مدرک تحصیلی ایشان ، صحت تعلق و صدور مدرک دکتری آقای دکتر نوبخت ، به تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان رسیده و در دی ماه سال 1389مورد ارزشیابی این وزارتخانه قرار گرفته و به عنوان دکتری در رشته اقتصاد تایید شده است .
شایان ذکر است که اعتبار دانشگاه محل تحصیل ایشان نیز تایید شده است .
مدتی پیش هم درباره مدرک تحصیلی وزیر کار و وزیر صنعت ابهاماتی مطرح شده بود .
به نظر می رسد یک بار برای همیشه یک کمیته مستقل باید مدارک دانشگاهی تمام مدیران و مسئولان هر سه قوه و نهادهای حاکمیتی را بررسی کنند و متخلفین را به مردم معرفی و از کار برکنار کنند .
و البته لازم است پیش از انتصاب افراد مدارک دانشگاهی افراد بررسی شود تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم .
*** انتقاد شدید وزیر کشور از مهران مدیری عبدالرضا رحمانی فضلی دیروز در جلسه ستاد بحران پلدختر با اشاره به یکی از برنامه های اخیر صدا و سیما که در آن مجری با لحنی تمسخر آمیز عملکرد مسئولان در امدادرسانی به سیل زدگان و مهار سیل را زیر سوال برد ، تصریح کرد : واقعا نمی دانم از چه زمانی مسخره ، تحقیر ، بی اعتماد و ناامید کردن مردم و توهین به مسئولانی که برخاسته از رای مردم هستند هنر شده است؟ ! وزیر کشور با بیان اینکه ما چنین هنری نداریم ، ادامه داد : عذرخواهی فایده ای ندارد و حتما رئیس صدا و سیما باید برخورد کند .
عده ای هم شروع به کف زدن برای این فرد می کنند که از کار وی نیز بدتر است .
وزیر کشور خاطرنشان کرد : تمام کشور پای کار آمده اند ، اما یک آقایی به اسم هنر می رود و همه را مسخره می کند و حضار هم کف می زنند .
هر چند انتقاد وزیر کشور بجاست اما باید از ایشان پرسید با وزیری که با ناکارآمدی باعث ناامیدی مردم می شود چه کسی باید برخورد کند؟ *** کریمی قدوسی : تمام فلاکت ما از احمدی نژاد است کریمی قدوسی نماینده مشهد در گفت وگو با خانه ملت درباره احمدی نژاد گفته است : «عامل اصلی فلاکت های امروز احمدی نژاد است .
او در دولت نهم با شعار احیای گفتمان امام و رهبری از طبقات محروم و مستضعف رای گرفت ولی دولت دهم تحت نفوذ جریان لیبرالیسم بود .
دو سال دوم دولت دهم به دنبال باج گیری از نظام بود .
بازار را رها کرد تا اوضاع بهم بریزد .
ارز ، مرغ و تخم مرغ گران شد .
از مقام معظم رهبری وقت گرفت و بر خلاف معمول آقا فرمودند که تریبون را بیاورید تا من صحبت کنم .
یعنی به او اجازه ی صحبت ندادند .
آقا بیست دقیقه صحبت کردند .
همان زمان شش خط از آن بیست دقیقه به صورت کتبی به دست من رسید و این بود که آقا خطاب به احمدی نژاد می فرمایند؛ "چه قدر به شما گفتم قهرمان شدن راه دارد .
راه آن این نبود که شما رفتید .
روزی که من با معاون اولی آن بنده ی خدا مخالفت کردم (مشایی) منتظر چنین روزی بودم .
اگر به من خبر می دهند که آقای هاشمی رفسنجانی با اقبال مواجه شده است برای این است که نماد اعتراض به شما شده است .
بسیاری از افراد در این قضیه اشتباه کردند اما بیش ترین اشتباه از آن شماست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تابناک
1398/01/18
08:26

این همه حمایت بچه حزب اللهی ها را دست کم گرفتی .
شما برای من چه گذاشته اید که انجام بدهم .
بروید و هیچ انتظاری از من نداشته باشید .
" احمدی نژاد چه باجی می خواست؟ تایید مشایی در انتخابات .
سفارش آقا به شورای نگهبان برای تایید مشایی .
لذا من آقای احمدی نژاد را عامل اصلی این وضعیت می بینم .
» کریمی قدوسی عادت دارد هر از گاهی از افراد مختلف نقل قول هایی مطرح کند و معمولا این نقل قول ها توسط آن افراد تکذیب می شود .
او این بار از رهبری نقل قول کرده است .
*** روحانی در سیل اخیر عملکرد خوبی نداشت عبدالله ناصری ، فعال سیاسی اصلاح طلب درباره عملکرد روحانی در سیل اخیر گفت : در شرایطی که مردم استان های سیل زده در وضعیت نامناسبی به سر می بردند آقای روحانی حضور کمرنگی در صحنه داشتند و به همین دلیل نیز ناهماهنگی ها و نابسامانی های زیادی بین نهادهای مختلف وجود داشت .
سیل اخیر مانند یک جنگ بود که چند روز به طول کشید .
به همین دلیل نیز رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی باید فرمانده میدانی این جنگ را برعهده می گرفت و آن را مدیریت می کرد .
ناصری با بیان اینکه در استان های سیل زده کار به اندازه ای دشوار بود که آقای روحانی باید با استفاده از حکم حکومتی که از رهبر معظم انقلاب درخواست و اخذ می کرد و در یک مقطع کوتاه فرماندهی ارتش و سپاه و نیروهای مسلح را برعهده می گرفت و بحران اخیر را مدیریت می کرد ، تصریح کرد : بنده برای نوع مدیریت آقای رئیس جمهور در بحران اخیر نمره خوبی در نظر نمی گیرم و معتقدم آقای روحانی می توانست عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشد .
عبدالله ناصری : نابسامانی ها در مناطق سیل زده به دلیل حضور کمرنگ روحانی بود/ مردم از مدیریت بحران اخیر رضایت ندارند عضو شورای مشورتی اصلاحات ادامه داد : این وضعیت در بین نخبگان جامعه نیز وجود دارد و نخبگان نیز برای دولت آقای روحانی در مدیریت بحران سیل کارنامه قابل توجهی قائل نیستند و معتقدند که عملکرد دولت و وزارت کشور در این زمینه ضعیف بوده است .
البته مسئولان دولتی و وزارت کشور در رسانه ها عنوان می کنند که بحران را به خوبی مدیریت کرده اند .
با این وجود این سخنان با واقعیات همخوانی ندارد و در واقع وضعیت به شکل دیگری بوده است .
*** نقش روحانی در شهردار شدن نجفی و حناچی محسن هاشمی درباره فرایند انتخاب شهرداران تهران در دوره اخیر شورا گفت : شهردارانی که شورا انتخاب کرده ، گزینه هایی نبودند که حاضر شوند زیر بار خواست ها و فشارهای اعضای شورا بروند .
مثلاً آقای نجفی استقلال فکری خودش را داشت .
حالا درست است که نظرات احزاب را هم می شنید ولی تیمش را خودش می چید .
قرارمان هم همین بود .
یعنی وی فهرست افرادی را که می خواست تغییر دهد ، مطرح می کرد و اعضا در مورد آنها نظر می دادند ولی این مساله به معنای آن نبود که وی هر چه را اعضا بگویند ، بپذیرد ! بلکه فقط به نظرات توجه می کرد .
جناب آقای افشانی هم همین طور بود .
در مورد آقای دکتر نجفی ، بعضی در حاکمیت با انتخاب وی مخالف بودند ولی شورا باز هم روی انتخاب خود اصرار کرد .
در مورد آقای افشانی البته مقاومتی نشد .
در مورد دکتر حناچی هم بعضی مخالف با انتخاب وی بودند ولی باز هم مطابق نظر اعضا حرکت شد .
البته در هر دو مورد یعنی آقایان نجفی و حناچی با دخالت مستقیم رئیس جمهور مساله حل شد .
(اخباری شنیده می شد که «بیت» هم در مورد تایید صلاحیت حناچی و کمک به انجام آن ورود پیدا کرده بود ) نه ، دفتر رهبری در چنین مواردی ورود پیدا نمی کند .
البته افرادی نزدیک به دفتر یا افراد امنیتی و اطلاعاتی حرف هایی نقل می کردند ولی به صورت صریح و مستقیم هیچ وقت به این مساله ورود پیدا نکردند .
در عوض وقتی که وزیر کشور به دلیل برخی مخالفت های امنیتی نتوانست حکم حناچی و نجفی را امضا کند و با وزیر اطلاعات به اختلاف نظر برخوردند ، آقای روحانی ورود پیدا کردند و مساله خاتمه یافت .
(لبخندی می زند و به شوخی می گوید : این هم به نظرم موضوعی طبیعی است .
بالاخره رئیس جمهور برای همین کارهاست دیگر ! ).
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تابناک
1398/01/17
20:24
> دانشگاه های درگیر در بحران سیل ، با تمام توان خود در حال آماده کردن فضای علمی و آموزشی خود برای آغاز کلاس های درس در پس از ایام تعطیلات نوروز می باشند .
> پیرو درج خبری با عنوان «باز هم جاخالی وزارت علوم؛ این بار پسا سیل ! » ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جوابیه ای صادر کرد که وفق قانون عینا درج می گردد .
به گزارش «تابناک» ، متن این جوابیه که به امضای علیرضا عبداللهی نژاد ، مدیرکل روابط عمومی این وزارت خانه رسیده ، به شرح زیر است : 1 .
برخلاف آنچه "عدم تعیین تکلیف دانشجویان متاثر از سیل در بازگشایی دانشگاه ها پس از تعطیلات از سوی وزارت علوم" خوانده شده است ، روسای دانشگاه های سیل زده از جمله دانشگاه های شهید چمران اهواز و دانشگاه های استان لرستان ، با هماهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در کنار فعال کردن تمامی امکانات مادی و معنوی و سرمایه های انسانی که همانا استادان ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ها می باشد برای خدمت رسانی به مردم سیل زده ، با تشکیل ستاد بحران و انجام تمهیدات لازم از چند روز قبل از پایان تعطیلات نوروز (علیرغم تعطیلات رسمی) و آغاز کلاس های درسی دانشگاه ها به صورت رسمی و از طریق رسانه های جمعی و شبکه های متنوع اجتماعی اعلام کردند که کلاس های درس در استان های سیل زده با یک هفته تاخیر و از تاریخ 24 فروردین ماه آغاز می شود .
اکنون نیز دانشگاه های درگیر در بحران سیل ، با تمام توان خود در حال آماده کردن فضای علمی و آموزشی خود برای آغاز کلاس های درس در پس از ایام تعطیلات نوروز می باشند .
2 .
از همان روز های نخست وقوع سیل ، دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری طی بخشنامه ای به روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، "ضرورت اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم به منظور پیشگیری از تخریب فضا های آموزشی ، پژوهشی و رفاهی" را مورد تاکید قرار داد و معاون آموزشی وزارتخانه نیز در بخشنامه ای به معاونان آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بر "لزوم همکاری با تأخیر احتمالی دانشجویانِ مناطق سیل زده برای حضور در محیط های دانشگاهی و نیز "ضرورت پیش بینی و هماهنگی لازم در تغییر و تعویق احتمالی برنامه ها و کلاسها" تاکید کرد .
3 .
این درحالی است که دانشجویان ، استادان و کارکنان نهاد بزرگ آموزش عالی در مناطق سیل زده دوشادوش دیگر اقشار مردم غیور ایران ، با وجود تعطیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با بسیج امکانات به یاری سیل زدگان شتافتند و در برخی از دانشگاه ها نیز ستاد های کمک به سیل زدگان تشکیل و حتی برخی از استادان و کارکنان دانشگاه ها یک روز از حقوق خود را به این امر نیک اختصاص دادند .
4 .
با توجه به موارد پیش گفته ، از آن رسانه انتظار می رود در انتشار مطالب خود جانب انصاف و اخلاق حرفه ای را رعایت کرده و پس از کسب اطلاعات لازم نسبت به تولید و نشر مطالب اقدام نماید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آنا
1398/01/17
18:17
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به مناسبت آغاز سال نو با معاونان ، مدیران ، کارکنان ستادی و رؤسای برخی از دانشگاه های تهران دیدار و گفتگو کرد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، منصور غلامی امروز به مناسبت آغاز سال نو با معاونان ، مدیران ، کارکنان ستادی و رؤسای برخی از دانشگاه های تهران دیدار و گفت وگو کرد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری منصور در این نشست صمیمانه که معاونان ، مدیران و کارکنان ستادی وزارت علوم و نیز رؤسای برخی دانشگاه ها همچون دانشگاه های صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ، الزهرا(س) ، پیام نور و فنی و حرفه ای نیز حضور داشتند ، سال نو را به اعضای خانواده بزرگ وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تبریک گفت و ضمن آرزوی سلامتی و تندرستی ، خواستار تداوم توفیق ها در سال جدید شد .
انتهای پیام/4122/4118/پ.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس آنلاین
1398/01/17
18:11
> برخی از کارشناسان تعلیم و تربیت می گویند متولیان این حوزه انگیزه چندانی برای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ندارند و به همین دلیل است که این مهم به کندی پیش می رود؛ به طوری که پس از گذشت هفت سال از تصویب این سند هنوز به مدارس کشور نرسیده است تا بتوان انتظار داشت به این زودی ها نظام آموزش و پرورش کشور از یک نهاد بیشتر آموزشی به یک نهاد بیشتر تربیتی تبدیل شود .
از سوی دیگر اما مدیران و مسئولان وزارت آموزش و پرورش نظر دیگری دارند و معتقدند این وزارتخانه با شتاب در حال اجرای سند یاد شده است .
> محمود مصدق/ برخی از کارشناسان تعلیم و تربیت می گویند متولیان این حوزه انگیزه چندانی برای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ندارند و به همین دلیل است که این مهم به کندی پیش می رود؛ به طوری که پس از گذشت هفت سال از تصویب این سند هنوز به مدارس کشور نرسیده است تا بتوان انتظار داشت به این زودی ها نظام آموزش و پرورش کشور از یک نهاد بیشتر آموزشی به یک نهاد بیشتر تربیتی تبدیل شود .
از سوی دیگر اما مدیران و مسئولان وزارت آموزش و پرورش نظر دیگری دارند و معتقدند این وزارتخانه با شتاب در حال اجرای سند یاد شده است .
سلیقه مدیریتی بیش از اراده مدیریتی فرشته حشمتیان؛ مدرس دانشگاه و رئیس سابق سازمان مدارس غیردولتی ، مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش در خصوص آخرین وضعیت اجرای سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش معتقد است در اجرای سند ، سلیقه مدیریتی بیشتر از اراده مدیریتی حاکم بوده است .
چنانچه پیش از این صحبت از نقشه راه بود ، اما اکنون صحبت از زیر نظام است .
یعنی تفاوت فقط همین است .
وی اضافه می کند : هرچند در هر دوره مدیریتی یک ستاد برای اجرای سند تحول تشکیل می شود تا نشان بدهد به نوعی دارند کاری انجام می دهند ، اما به نظرمی رسد همه برنامه های موجود آموزش و پرورش را در قالب زیر نظام ها برده و طراحی کرده اند که هنوز اجرایی نشده اند در حالی که انتظار این بوده که حداقل برنامه های سال 98 حوزه آموزش و پرورش برگرفته از سند تحول باشد .
به هرحال پیشرفت اجرای سند با کندی همراه بوده آن هم به این دلیل که ما بیشتر خود را درگیر جلسات و برنامه های ستادی کرده ایم و سرعت لازم را در اجرای سند که باید به کف مدرسه برود ، نداریم؛ بنابراین باید در این زمینه جدیت بیشتری داشته باشیم .
روند اجرای سند مورد قبول نیست علیرضا سلیمی؛ عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز چنین نظری دارد و معتقد است روند اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مورد قبول نیست .
وی می گوید : به نظر وزیر آموزش و پرورش حدود 60 درصد سند بنیادین اجرا شده است ، اما با توجه به شواهد و خروجی ها کمتر از 10 درصد آن به اجرا رسیده است .
اما مهدی ادهم؛ دبیر کل شورای عالی آموزش وپرورش نظر دیگری دارد .
او دراین باره به قدس می گوید : برآوردهای ما نشان می دهد امسال بیش از سال های پیش اجرای سند تحول در دستور کار آموزش و پرورش است .
وی با اشاره به اینکه اجرای سند یاد شده علاوه بر اینکه در برنامه سالانه و برنامه پنج ساله وزارت آموزش و پرورش آمده بلکه زمینه های اجرای آن هم فراهم شده است ، تصریح می کند : سند تحول ذیل سند 20 ساله چشم انداز کشور نوشته شده و نباید توقع داشت 131 راهکار سند طی یک یا دو سال اجرا شود .
یعنی اجرای همه این راهکارها در دستور کار است ، اما شاید در یک راهکار 10 درصد و در یکی دیگر هم 80 تا 100 درصد پیشرفت داشته ایم .
مثلاً یک راهکار سند این بوده که دانشگاه فرهنگیان تشکیل شود که این راهکار 100درصد انجام شده ، اما در راهکار دیگر مثل انطباق برنامه های درسی با سند تحول ، کار 30 تا 40 درصد پیشرفت داشته است .
وی می گوید : اصلی ترین مشکلی که در بیرون آموزش و پرورش می بینم این است که سایر دستگاه های مسئول هنوز عزم لازم را برای اجرای این سند ندارند و پای کار نیامدند .
در حالی که به صراحت سند ، که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است همه دستگاه ها موظف به همکاری با وزارت آموزش و پرورش در اجرای این سند هستند .
مثلاً اصلی ترین این دستگاه ها وزارت علوم است که موضوع کنکور به این دستگاه بر می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس آنلاین
1398/01/17
18:11

در واقع کنکور تا زمانی که به این شکل است اجازه اجرای سند را به ما نمی دهد .
البته تصمیم برای حل این مشکل هم در اختیار وزارت آموزش و پرورش نیست .
دستگاه های دیگر از جمله وزارت علوم باید در این باره تصمیم گیری کنند که خوشبختانه وزیر علوم گام هایی در این زمینه برداشته تا انتخاب دانشجو در تعدادی از رشته ها ، با سابقه تحصیلی دانش آموزان صورت بگیرد اما می دانیم که درون این دستگاه و بخش های دیگر برای حذف کنکور مقاومت هایی وجود دارد ، چون در این میان منافعی وجود دارد .
مثلاً سازمان سنجش باید قانونی را اجرا کند که موجب محدود شدن و از بین رفتن خودش می شود؛ بنابراین به طور طبیعی و به صورت آشکار و پنهان مقاومت می کنند تا این قانون را اجرا نکنند که این خود یکی از موانع اجرای سند است .
ادهم اما وضعیت نامناسب آموزش و پرورش و معلمان از لحاظ مالی را عمده مشکل درونی این وزارتخانه برای اجرای هرچه سریع تر و با کیفیت تر سند یاد شده می داند و می گوید : تا زمانی که حداقل معیشت معلمان تأمین نشود و معلمان سر ذوق نباشند و انگیزه کار نداشته باشند اجرای سند با سختی روبه رو خواهد بود .
وی در خصوص اجرای راهکار نشاط در مدارس به عنوان یکی از برنامه های سند ، به قدس می گوید : بخشی از نشاط دانش آموزان به معلمان بر می گردد .
معلمی که با شادی وارد کلاس بشود به خودی خود در کلاس نشاط می آفریند ، اما معلم دردمند که مشکلات متعددی دارد چگونه می تواند نشاط ایجاد کند .
بخش دیگر کار به فضای مدارس بر می گردد .
یعنی تمیز بودن وخوشرنگ بودن و داشتن فضای سبز در محیط های آموزشی هم ایجاد نشاط می کند .
موضوع دیگر ، محتوای درسی است که باید متناسب با شرایط سنی دانش آموزان ایجاد نشاط و شادی در دانش آموزان کند .
ابلاغ سند تا پایان فروردین امسال رضا مددی؛ رئیس ستاد اجرای سند تحول وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با قدس از نهایی شدن برنامه آموزش و پرورش بر مبنای سند تحول بنیادین و ابلاغ آن به تمام استان ها تا پایان فروردین امسال خبر می دهد و می افزاید : رویکرد ما بر این است که برنامه ریزی ها و فعالیت ها منطبق با سند تحول باشد .
وی نیز کمبود اعتبارات مالی و همکاری ضعیف سایر دستگاه ها را از عمده دلایل اجرای کُند سند تحول می خواند و می گوید : تکالیف ناشی از اجرای سند تحول در حوزه نیروی انسانی ، رتبه بندی معلمان ، برنامه درسی ، فضا و تجهیزات ، پژوهش و ارزشیابی و راهبری و مدیریت می طلبد که وزارت آموزش و پرورش از منابع مالی بیشتری برخوردار باشد .
از سوی دیگر دستگاه ها و نهادهای مختلف هم باید دست آموزش و پرورش را بگیرند .
خلاصه کلام اینکه پس از گذشت هفت سال از تصویب سند تحول بنیادین و حتی با تدوین و ابلاغ زیرنظام ها و راهکارها باز هم وزارت آموزش و پرورش برای اجرای این سند و تحقق اهداف آن در ابتدای راهی قرار دارد که به نظر نمی رسد چندان هموار باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1398/01/17
17:26
> دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به مناسبت آغاز سال نو با معاونان ، مدیران ، کارکنان ستادی و رؤسای برخی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی تهران دیدار و گفت وگو کرد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی امروز (شنبه) در این نشست صمیمانه ، که معاونان ، مدیران و کارکنان ستادی وزارت علوم و نیز رؤسای برخی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی همچون دانشگاه های صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ، الزهرا (س) ، پیام نور و فنی و حرفه ای ، مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور نیز حضور داشتند ، سال نو را به اعضای خانواده بزرگ وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تبریک گفت و ضمن آرزوی سلامتی و تندرستی ، خواستار تداوم توفیق ها در سال جدید شد .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
واحد مرکزی خبر
1398/01/17
16:55
> مجتبی شریعتی نیاسر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود : ما در 12 فروردین 98 بخشنامه ای را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم و در آن بخشنامه این درخواست مطرح شد که در ابتدا میزان خسارت های ناشی از سیل در مراکز آموزشی ، کلاس ها ، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها بررسی شود و در مرحله دوم با دانشجویانی که در مناطق سیل زده قرار دارند همکاری شود تا مشکلات این دانشجویان بیشتر نشود.
> مجتبی شریعتی نیاسر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود : ما در 12 فروردین 98 بخشنامه ای را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم و در آن بخشنامه این درخواست مطرح شد که در ابتدا میزان خسارت های ناشی از سیل در مراکز آموزشی ، کلاس ها ، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها بررسی شود و در مرحله دوم با دانشجویانی که در مناطق سیل زده قرار دارند همکاری شود تا مشکلات این دانشجویان بیشتر نشود .
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به وقوع سیل در تعدادی از استان ها از تدابیر ویژه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در این استان ها خبر داد و گفت : دانشگاه های مناطق سیل زده می توانند با یک هفته تأخیر فعالیت های خود را آغاز کنند .
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی وی با بیان اینکه برخی از استان ها مانند خوزستان ، لرستان ، ایلام ، کرمانشاه و همدان با مسائل جدی تری نسبت به سایر استان ها روبرو شده اند گفت : خوشبختانه این اتفاق (سیل) در تعطیلات نوروزی رخ داده است و به فعالیت جاری مراکز دانشگاهی لطمه نزد ، اما به برخی از دانشگاه ها خسارت زده است که از میزان خسارت ها هنوز اطلاع دقیقی نداریم هر چند رؤسای دانشگاه ها بطور فعال با ستاد های بحران همکاری داشته اند .
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت : در این بخشنامه همچنین آمده است که رؤسای دانشگاه های مناطق سیل زده که با بحران جدی مواجه شده اند این اختیار را دارند که کلاس ها و فعالیت های علمی را با یک هفته تأخیر آغاز کنند و بر اساس آخرین اطلاعاتی که صبح امروز من به دست آوردم تنها دانشگاه لرستان است که کلاس های آن با یک هفته تأخیر آغاز می شود و اغلب مراکز دانشگاهی فعالیت خود را در همین هفته آغاز خواهند کرد .
شریعتی نیاسر افزود : همه مدیران ما به این مسأله توجه دارند که در پایان سال 97 زمان امتحانات میان ترم دانشجویان تعیین شده بود و اکنون با توجه به این وضعیت (سیل) این امتحانات با تأخیر برگزار خواهد شد و فکر می کنم مشکلات جدی در دانشگاه های دیگر نباشد .
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت : باران های سیل آسای اخیر خسارت هایی به بار آورده ، اما برکات فراوانی نیز برای کشور به همراه داشته است و امیدوارم که جامعه دانشگاهی و پژوهشگران بتوانند با تشکیل جلساتی به ابعاد وسیع این مسأله بپردازند و برای این برکت الهی برنامه ریزی کنند تا استفاده بهینه شکل گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1398/01/17
15:40
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم طی نامه ای به رؤسای دانشگاه ها ، باتوجه به دستور رئیس جمهوری و به دلیل ناپایداری شرایط جوی ، خواستار لغو تمام اردو های دانشجویی شد .
> معاون فرهنگی وزیر علوم خواستار توقف اردوهای دانشجویی شد معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم طی نامه ای به رؤسای دانشگاه ها ، باتوجه به دستور رئیس جمهوری و به دلیل ناپایداری شرایط جوی ، خواستار لغو تمام اردو های دانشجویی شد .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، باتوجه به دستور رئیس جمهوری و به دلیل شرایط ناپایدار جوی و احتمال وقوع سیلاب در برخی استان های کشور و به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی ، معاون فرهنگی و احتماعی وزارت علوم طی نامه ای به رؤسای دانشگاه های سراسر کشور خواستار لغو تمامی اردو های دانشجویی شد .
در این نامه دستور توقف تمامی اردو های دانشجویی اعم از اردو های تفریحی ، علمی ، سیاحتی و زیارتی و نیز اعزام کاروان های راهیان نور دانشجویی تا زمان حصول اطمینان از ایمنی کافی صادر شده است .
Print Email Short Link کد خبر : 830618 تاریخ خبر : 1398/01/17 15 : 40 : 50 راهیان نور فرهنگی و اجتماعی معاون وزارت علوم برنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
ایرنا
1398/01/17
14:04
> مشهد ایرنا رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نام گذاری سال 98 توسط رهبر معظم انقلاب به نام سال رونق تولید گفت : دانشگاه وظیفه تولید نیروی متخصص انسانی را برعهده دارد که باید این تولید مهم را رونق ببخشد .
> دکتر محمد کافی روز شنبه در دیدار نوروزی خود با استادان و دانشگاهیان دانشگاه فردوسی مشهد افزود : لازم است تربیت نیروی متخصص در دانشگاه به گونه ای باشد که این افراد بدون کمترین مشکل و با تکیه بر داشته های بومی وارد بازار کار شوند .
وی اضافه کرد : در سال 1398 باید با تلاش بیشتر و استفاده از ظرفیت بومی بتوانیم در همین راستا حرکت روبه جلویی را محقق کنیم .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن ابرازهمدردی با خسارت دیدگان از سیلابهای اخیر کشور و طلب آموزش برای در گذشتگان این حوادث گفت : باید در کوتاه مدت از آلام این افراد کاسته شود و لازم است مراکز علمی و دانشگاهی در برنامه ای دراز مدت تلاش کنند تا در صورت وقوع چنین حوادثی بتوانیم با کمترین هزینه از آن عبور کنیم .
کافی افزود : در سال 97 دانشگاه فردوسی مشهد با فراز و نشیبهایی همراه بود و توانست به صورت نسبی در بعضی از اهداف به نتایج خوبی دست پیدا کند مثلا این دانشگاه توانسته است به اندازه 10 دانشگاه بزرگ کشور دانشجوی خارجی پذیرش کند و در مسیرگفتمان سازی بین المللی و تعامل بین دانشگاهها در سطح منطقه و جهان به موفقیتهایی دست یابد ولی با این حال با ایده آلها و آرمانهای خود فاصله دارد .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت : دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه رتبه بندی علمی توانسته است در میان دانشگاههای جهان به رتبه زیر 500 و در میان دانشگاههای جامع کشور به رتبه دوم دست پیدا کند که جایگاه بسیار مطلوبی است .
کافی افزود : مرکز نوآوری و کارآفرینی شماره یک دانشگاه فردوسی مشهد به ظرفیت کامل خود دست یافته است و به همین منظور مرکز نوآوری و کارآفرینی شماره دو دانشگاه در حال ساخت است و این موضوع نشان از گشایش درهای دانشگاه به روی بخش خصوصی دارد .
وی ادامه داد : قرار است در سال جدید از در شمالی تا خیابان باهنر واقع در بلوار وکیل آباد مشهد گذر دانشگاه و جامعه ایجاد و به صورت فیزیکی ارتباط بین استادان و دانشگاهیان با جامعه برقرار شود .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد افزود : در فرازی از تاریخ قرار داریم که از دانشگاه مطالبه می شود تا با استفاده ازعلم و تخصص به وظیفه و مسئولیت اجتماعی خود بپردازد و خوشبختانه شاهد این هستیم که کارکنان و دانش آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد توانسته اند در بین جامعه و حوزه های تصمیم گیری همچون شوراها و کارگروههای استانی حضور پیدا کنند و نقش آفرینی نمایند .
کافی ادامه داد : برای ایجاد منابع پایدار در دانشگاه باید با صرفه جویی و بهره وری در جهت ایجاد طرح تنوع بخشی در جذب منابع درآمدی دانشگاه قدم برداشت و در این مسیر از تلاش دانشجویان ، خیرین شهر و افرادی که دل در گرو توسعه ایران دارند بهره برد .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت : در سال 97 توانستیم بیش از هزار میلیارد ریال از بدهیهای دانشگاه فردوسی مشهد را به آستان قدس رضوی و شهرداری این شهر با استفاده از ظرفیت قانونی ایجاد شده تسویه کنیم .
کافی افزود : مطالبات اصلی پیمانکاران و پاداش بازنشستگی استادان و کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد هم با همیاری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تا پایان سال 1396 به صفر رسیده است .
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد هم با اشاره به وقوع سیل در استانهای کشور گفت : گستردگی آسیبها به قدری بود که کار دیگری از دست دولت بر نمی آمد و در چنین شرایطی ملت ایران حمایت خوب خود را برای کاهش التیام و آسیبهای رخ داده نشان دادند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
ایرنا
1398/01/17
14:04

حجت الاسلام حسینی مطلق افزود : برای کمک به سیل زدگان از امروز تا بیست و یکم فروردین ماه در نقاط مختلف دانشگاه مانند میدان علوم و مسجد دانشگاه با کمک سازمان هلال احمر کمکهای نقدی و غیر نقدی جمع آوری می شود .
وی با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید اضافه کرد : همه باید سعی کنند تا از تولیدات داخل کشورخرید و استفاده کنند تا اشتغال جوانان به پایداری برسد .
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد همچنین چکیده بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری را توجه به نیروی جوانان دانست و گفت : اگر بخواهیم خلاصه ای از این بیانیه را بیان کنیم این است که جوانان قدیم باید جای خود را به جوانان امروز بسپارند .
حسینی مطلق افزود : آرامش امروز و پیشرفت کشور مدیون نیروهای جوانی است که به آنها اعتماد شد و از جان خود در جنگ و دفاع مقدس هشت ساله گذشتند و آن را مدیریت کردند .
در پایان این مراسم با توجه به آغاز 70 سالگی تاسیس دانشگاه فردوسی مشهد کیک 70 سالگی این دانشگاه برش زده شد .
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه در شرق کشور 810 عضو هیأت علمی و افزون بر 30 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی تا دکترای حرفه ای در 435 رشته و 63 گروه آموزشی دارد .
1922/2030 انتهای پیام /* برچسب ها فرهنگی دانشگاه فردوسی محمد کافی مشهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
اعتماد آنلاین
1398/01/17
12:57
> اعتمادآنلاین| محمدمهدی زاهدی با اشاره به وقوع سیل در برخی مناطق کشور گفت : با توجه به درخواست های عمومی مکرر توسط داوطلبان مناطق سیل زده برای به تاخیر افتادن کنکور ارشد که قرار است اردیبهشت ماه امسال برگزار شود ، از وزارت علوم می خواهیم در زمان و نحوه برگزاری کنکور ارشد 98 بازنگری شود .
> اعتمادآنلاین| محمدمهدی زاهدی با اشاره به وقوع سیل در برخی مناطق کشور گفت : با توجه به درخواست های عمومی مکرر توسط داوطلبان مناطق سیل زده برای به تاخیر افتادن کنکور ارشد که قرار است اردیبهشت ماه امسال برگزار شود ، از وزارت علوم می خواهیم در زمان و نحوه برگزاری کنکور ارشد 98 بازنگری شود .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود : با توجه به سیل های اخیر و آسیب های جدی که به مردم مناطق مختلف کشور از جمله در استان های لرستان ، خوزستان و گلستان وارد آمده است ، از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری می خواهیم در خصوص زمان و نحوه برگزاری کنکور ارشد 98بازنگری نماید .
منبع : خانه ملت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/01/17
11:19
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ طی نامه ای به رؤسای دانشگاه های سراسر کشور ، باتوجه به دستور رئیس جمهوری و به دلیل ناپایداری شرایط جوی و احتمال وقوع سیلاب وبه منظور پیشگیری از خطرات احتمالی خواستار لغو کلیه اردوهای دانشجویی شد .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، باتوجه به دستور رئیس جمهوری و به دلیل شرایط ناپایدار جوی و احتمال وقوع سیلاب در برخی استان های کشور و به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی ، معاون فرهنگی و احتماعی وزارت علوم طی نامه ای به رؤسای دانشگاه های سراسر کشور خواستار لغو تمامی اردوهای دانشجویی شد .
در این نامه دستور توقف تمامی اردوهای دانشجویی اعم از اردوهای تفریحی ، علمی ، سیاحتی و زیارتی و نیز اعزام کاروان های راهیان نور دانشجویی تا زمان حصول اطمینان از ایمنی کافی صادر شده است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
ایکنا
1398/01/18
13:06
> گروه دانشگاه ــ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در واکنش به شبهات مطرح شده در فضای مجازی درباره تبعیض آمیزبودن اعطای سهمیه آموزشی به حادثه دیدگان بحران های اخیر گفت : سهمیه کنکور سراسری در همه مقاطع برای زلزله زدگان و سیل زدگان ، سهمیه مازاد است و جای کسی را اشغال نمی کند .
> ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتوگو با ایکنا در واکنش به شبهات مطرحشده در فضای مجازی درباره تبعیضآمیزبودن اعطای سهمیه آموزشی به حادثهدیدگان بحرانهای اخیر گفت : سهمیه کنکور سراسری در همه مقاطع برای زلزلهزدگان و سیلزدگان ، سهمیه مازاد است و جای کسی را اشغال نمیکند .
رئیس سازمان سنجش در ادامه گفت : بر مبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، سازمان سنجش موظف شد سهمیه کنکور سراسری در تمام مقاطع تحصیلی به زلزلهزدگان اعطا کند که با توجه به بحرانهای اخیر برای سیلزدگان ، روز پنجم فروردینماه از جناب آقای دکتر عاملی ، دبیر شورا درخواست کردیم تا با تعمیم این سهمیه به سیلزدگان نیز موافقت کنند تا نگرانیهای آموزشی آن عزیزان کمتر شود .
وی تأکید کرد : اعطای این سهمیه ، جای کسی را اشغال نمیکند و به صورت مازاد و به شکل بومی در استانها اجرایی میشود .
خدایی در پایان گفت : این سهمیه مازاد شامل دانشگاههای شهر تهران نمیشود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
خوزنا
1398/01/18
11:56
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : آزمون کارشناسی ارشد 98در زمان مقرر اعلام شده برگزار می شود و امکان جابه جایی این زمان وجود ندارد.
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : آزمون کارشناسی ارشد 98در زمان مقرر اعلام شده برگزار می شود و امکان جابه جایی این زمان وجود ندارد .
خبرگزاری فارس : پس از وقوع سیل در شهرهای مختلف کشور جمعی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 98 در سامانه فارس من خبرگزاری فارس ، خواستار جابه جایی زمان برگزاری این آزمون شدند .
ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور پیرامون درخواست 5 هزار نفر از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در سامانه فارس من برای تعویق زمان برگزاری این آزمون ، گفت : بر اساس جلسه شورای سنجش که صبح امروز برگزار شد ، آزمون کارشناسی ارشد در همان زمان اعلام شده برگزار می شود چرا که تنها 5 هزار نفر برای تغییر زمان آزمون درخواست دادند در حالی که 700هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند .
وی ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور ، دچار خسارت شده اند ، گفت : با توجه به اینکه فرایند اجرایی آزمون کارشناسی ارشد طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام شود ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای 5 و 6 اردیبهشت ماه برگزار می شود .
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد : اطلاعیه این سازمان درخصوص حوزه های برگزاری ، تاریخ و نحوه توزیع کارت در روز دوشنبه 26 فروردین ماه از طریق سایت این سازمان منتشرخواهد شد .
وی در پایان خاطرنشان کرد : وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارایه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، هستند که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
رجانیوز
1398/01/18