وزارت علوم - مطبوعات 19 فروردين 98
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ ساعت 12:31
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
9372450 آرمان امروز
9371529 خراسان
9369626 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
9369631 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
آرمان امروز
1398/01/19
> تاریخ کنکور تغییر نمی کند آرمان : وزیر آموزش و پرورش از برگزاری جلسه ای با وزارت علوم خبر داد که در آن برای اختصاص سهمیه به دانش آموزان سیل زده در کنکور 98 تصمیم گیری می شود.
> تاریخ کنکور تغییر نمی کند آرمان : وزیر آموزش و پرورش از برگزاری جلسه ای با وزارت علوم خبر داد که در آن برای اختصاص سهمیه به دانش آموزان سیل زده در کنکور 98 تصمیم گیری می شود .
سید محمد بطحایی با اشاره به وقوع سیل در برخی مناطق کشور گفت : مقرر شد در این هفته جلسه ای میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برگزار شود تا ببینیم از حیث قوانین و مقررات امکان ارائه تسهیلات یا امتیازاتی در کنکور 98 برای دانش آموزان مناطق سیل زده وجود دارد یا خیر .
این عضو هیأت دولت ادامه داد : با توجه به نظر مثبتی که وزارت علوم دارد احتمالا می توان تسهیلاتی در این زمینه برای دانش آموزان مناطق سیل زده ایجاد کرد و نگرانی آنها را تا حدودی کاهش داد .
وی تاکید کرد : بعید است تاریخ کنکور تغییر کند ولی احتمالا سهمیه ویژه برای دانش آموزان مناطق سیل زده شبیه آنچه برای دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه در نظر گرفته خواهد شد ، پیش بینی می شود؛ البته این پیشنهاد باید در جلسه مذکور تصمیم گیری شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
خراسان
1398/01/19
> وزیر آموزش و پرورش از برگزاری جلسه ای با وزارت علوم خبر داد که در آن برای اختصاص سهمیه به دانش آموزان سیل زده در کنکور 98 تصمیم گیری می شود.
> وزیر آموزش و پرورش از برگزاری جلسه ای با وزارت علوم خبر داد که در آن برای اختصاص سهمیه به دانش آموزان سیل زده در کنکور 98 تصمیم گیری می شود .
به گزارش خانه ملت ، بطحایی با اشاره به وقوع سیل در برخی مناطق کشور گفت : مقرر شد در این هفته جلسه ای میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برگزار شود تا ببینیم از حیث قوانین و مقررات امکان ارائه تسهیلات یا امتیازاتی در کنکور 98 به دانش آموزان مناطق سیل زده وجود دارد یا خیر .
این عضو هیئت دولت ادامه داد : با توجه به نظر مثبتی که وزارت علوم دارد احتمالا می توان تسهیلاتی در این زمینه برای دانش آموزان مناطق سیل زده ایجاد کرد و نگرانی آن ها را تا حدودی کاهش داد .
وی تاکید کرد : بعید است تاریخ کنکور تغییر کند ولی احتمالا سهمیه ای ویژه برای دانش آموزان مناطق سیل زده شبیه دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه در نظر گرفته خواهد شد .
البته برای این پیشنهاد باید در جلسه مذکور تصمیم گیری شود .
وزیر آموزش و پرورش توضیح داد : برای دانش آموزان کرمانشاه در برخی از رشته ها سهمیه اضافه بر سهمیه قبلی در نظر گرفته شد؛ سهمیه به معنای تضییع حقوق دیگران نبود ولی ظرفیت را بالا بردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
خراسان
1398/01/19
> ادامه بحث ها درباره مدرک تحصیلی نوبخت از تایید وزارت علوم تا تشکیک «دادپی» حرف و حدیث ها درباره مدرک تحصیلی نوبخت ، دیروز نیز ادامه یافت.
> ادامه بحث ها درباره مدرک تحصیلی نوبخت از تایید وزارت علوم تا تشکیک «دادپی» حرف و حدیث ها درباره مدرک تحصیلی نوبخت ، دیروز نیز ادامه یافت .
درحالی که برخی در اصل داشتن مدرک دکترای نوبخت و برخی دیگر در داشتن دکترای اقتصاد توسط وی تشکیک کرده اند ، وزارت علوم از تایید مدرک دکترای وی در سال 1389 از سوی این وزارتخانه خبر داد .
با این حال علی دادپی ، یکی از اقتصاددانان مطرح ، از بررسی سایت دانشگاه محل تحصیل نوبخت خبر داد و اعلام کرد که این دانشگاه رشته اقتصاد ندارد و مدرک نوبخت احتمالا مرتبط با رشته تحصیلی بازرگانی است .
به گزارش ایسنا ، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در اطلاعیه ای اعلام کرد : «به دنبال استعلام برخی رسانه ها در مورد اصالت و اعتبار مدرک تحصیلی دکترای جناب آقای دکتر محمد باقر نوبخت موضوع توسط اداره کل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور بررسی و مشخص شد که با توجه به سوابق موجود در پرونده ارزشیابی مدرک تحصیلی ایشان ، صحت تعلق و صدور مدرک دکترای آقای دکتر نوبخت ، به تأیید سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان رسیده و در دی ماه سال 1389 مورد ارزشیابی این وزارتخانه قرار گرفته و به عنوان دکترا در رشته اقتصاد تأیید شده است .
اعتبار دانشگاه محل تحصیل ایشان نیز تأیید شده است .
» این در حالی است که علی دادپی اقتصاددان و فارغ التحصیل دکترای اقتصاد از دانشگاه وسکانسن آمریکا در واکنش به حواشی درباره مدرک تحصیلی محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشت : دکتر سوری سوال به جایی پرسیده است که باید آن را پرسید .
معیار تایید مدرک چیست؟ لینک دانشگاه غرب اسکاتلند و اطلاعات مدارک و درجات دانشگاهی موجود است و ضمیمه .
دنبال درس اقتصاد در این دانشگاه گشتم و چنین درسی در این دانشگاه ارائه نمی شود .
حالا نباید پرسید مدرک دکترای اقتصاد از کجا آمده است؟ آیا مدرک دیگری بوده است و معادل دکترای اقتصاد ارزیابی شده است؟ وی در ادامه سخنان خود بیان کرده است : درس هایی که در این دانشگاه ارائه می شود شامل درس اقتصاد نیست و مربوط به رشته بازرگانی است .
پیش از این محمد طبیبیان و داوود سوری نیز تشکیک هایی درباره مدرک نوبخت مطرح کرده بودند .
دکتر محمد طبیبیان ، اقتصاددان مطرح کشور در واکنش به تایید و تکذیب ماجرای مدرک نوبخت نوشته بود : می توانستند به سادگی کپی مدرک تایید شده وزارت علوم را نشان بدهند و ابهام زدایی کنند .
این جانب بر آن شدم تا همان سایت را نگاه کنم .
عکس ایشان در سایت دانشگاه وجود دارد .
اما در فهرست فارغ التحصیلان دانشگاه که در همان سایت زیر کلید قرمز رنگ ظاهر می شود نه برای سال ٢٠٠٥ بلکه سال قبل و بعد هم اطلاعاتی درباره ایشان نیست .
محل جست وجو هم نه برای نام ایشان و نه فارغ التحصیلان ایرانی نتیجه ای به دست نمی دهد .
در جست وجوی سال های قبل مورد جالبی هم بود عکس یکی از فارغ التحصیلان آن دانشگاه .
علامت انگشتان فرد علامت یک بی تربیتی شناخته شده است .
هیچ دانشگاه معتبری اجازه چنین کاری را نمی دهد .
نکته دیگر متنی است که در اینترنت به عنوان پایان نامه ایشان منتشر شده که اگر صحت داشته باشد ، واقعا نگفتنی است .
این مطلب در خور توجه و بررسی جدی از طرف مقامات مسئول است اگر جعلی بودن مدرک اثبات شود ایشان باید با مسئولیت عواقب آن روبه رو شود اگر هم مدرک ایشان معتبر است طبعا ابهام زدایی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19
> قرارگاه های امدادی در سراسر کشور تشکیل شود مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ابتدای این دیدار گفت : «جبهه انقلاب اکنون مواجهه با یک امتحان سخت است.
> قرارگاه های امدادی در سراسر کشور تشکیل شود مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ابتدای این دیدار گفت : «جبهه انقلاب اکنون مواجهه با یک امتحان سخت است .
این امتحان ایجاب می کند که هم در میدان باشیم و هم هم افزا باشیم و البته بتوانیم خدمات ارائه شده را به سمع و نظر مردم برسانیم .
قصد تحسین نداریم ، اما کارهای خوبی در ابعاد بزرگ انجام شده است .
» وی افزود : «ما مدعی هستیم جریان انقلابی ، جریان توانمندی برای مواجهه با مشکلات است .
از روزهای اول حادثه ، بچه های انقلابی در بخش های مختلف به صورت خودجوش یا با همکاری سپاه در درجه اول و کمیته امداد و هلال احمر در درجه دوم وارد میدان شدند .
» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت : «صحبت این است که امروز چه رسالتی بر دوش جریان دانشگاهی است .
باید بررسی کرد که چه کارهایی در حال انجام است ، چه فعالیت هایی باید انجام شود و چه کارهایی از عهده دانشگاهیان درخصوص سیل برمی آید .
» رستمی تصریح کرد : «دو مساله ایجاب می کند که توسط دانشجویان برنامه ریزی برای آن صورت گیرد .
یک موج نیاز به خدمت و کمک به مردم سیل زده در کشور باید راه بیفتد .
حجم وسیع نیازهای مردم ، کمک گسترده مردم همه استان های کشور را می طلبد .
دانشگاه می تواند نقش موثری در جریان سازی عمومی این موضوع داشته باشد .
» وی ادامه داد : «مساله دوم نیاز به کار مداوم است .
اکنون جریان دانشجویی آمادگی لازم برای فعالیت های جهادی در محل های موردنیاز را دارد ، اما نیازمند کار و تلاش مداوم هستیم .
اگر بتوانیم تقسیم کاری در فضای دانشگاهی داشته باشیم و میل و شوق دانشجویان به خدمت را مدیریت کنیم ، می توانیم در یک ماه آینده به صورت دائمی اعزام گروه های مختلف جهادی را به منطقه داشته باشیم .
» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد : «اخیرا با دکتر غلامی صحبت کردم و ایشان هم آمادگی مجموعه وزارت علوم را اعلام کرد .
قرار شد درصورت لزوم دانشجویان یک هفته بدون احتساب غیبت در کلاس های درسی بتوانند مأموریت جهادی خود را انجام دهند و دانشگاه ها مانع حضور جهادگران نشوند .
حتی دانشگاه ها در ایاب و ذهاب دانشجویان کمک لازم را داشته باشند .
» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : «این انتظار وجود دارد تا با استفاده از گزارش نهادهای حاضر در صحنه ، فعالیت ها و نیازها احصا شود تا دانشجویان در موقعیت های موردنیاز وارد عمل شوند .
همچنین انعکاس رسانه ای متنوعی از خدمات دانشجویان در مناطق سیل زده نیز باید صورت پذیرد تا عموم مردم در جریان قرار گیرند و نظام پیشنهادی فعالیت ها را براساس نیازهای میدانی با مشارکت دفاتر نهاد و دانشجویان ارائه دهیم .
» رستمی با اشاره به ظرفیت موکب های دانشجویی اضافه کرد : «موکب های اربعین بسیاری از دانشگاه های کشور که در مناطق مرزی یا در مسیر پیاده روی مردم تهران فعالیت داشتند و باتوجه به داشتن تجهیزات لازم و نیروی انسانی اکنون آماده کمک رسانی هستند که باید ساماندهی شوند .
» وی خاطرنشان کرد : «باید قالب های مختلفی را که می توان به وسیله آن مشارکت دانشگاهیان را افزایش داد ، به خدمت گرفت .
» رستمی ادامه داد : «باید ستادها و قرارگاه های امدادی در دانشگاه های سراسر کشور تشکیل شود .
این ستادها جمعیت داوطلبان را شناسایی و مسجد دانشگاه را برای جمع آوری کمک فعال کرده ، با اساتید و کارمندان دانشگاه ارتباط بگیرند و پتانسیل آنها را فعال کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19

» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود : «جریان دیگری نیز باید در سطح کشور تشکیل شود تا این ستادها را به یکدیگر متصل کند .
جریان عمومی را در سطح کشور ایجاد و گزارش های این اقدامات را ارائه کند .
باید احساس شود که جریان اصلی دغدغه مند جریان انقلابی است .
» لزوم پیگیری علمی مطالبات حوزه آب و خشکسالی محمدمهدی صالحی ، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بر ضرورت مشارکت دانشجویان در کمک رسانی دانشجویان تاکید کرد و گفت : «از فرصت حضور دانشجویان مناطق حادثه دیده می توان بهره مند شد و در انتقال کمک ها استفاده کرد .
» وی با یادآوری اهمیت فعالیت های علمی درخصوص حوادث اخیر گفت : «تشکل ها برگزاری مناظره های جدی با حضور متخصصان امر در مساله آب و موضوع خشکسالی را پیگیری و مطالبات خود از دولت را به شکل علمی دنبال کنند .
» پتانسیل دانشگاه فعال شود محمد ودود حیدری ، مسئول قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به حجم بزرگ سیلاب های اخیر گفت : «در روزهای نخست سال با سفر به استان گلستان و شهر شیراز و در روزهای اخیر در لرستان و خوزستان از نزدیک شاهد شرایط خاص آنها بودم .
» وی ادامه داد : «در برخی حوادث ، عمق آن جلب توجه می کند و باعث دیده شدنش می شود ، اما در حوادث اخیر هم عمق و هم حجم واقعه ، موضوع را به یک مساله ملی تبدیل کرده است .
» مسئول قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اضافه کرد : «تنوع و تفاوت استان ها نکته دیگری است که در حوادث به عینه دیده می شود و باید در خدمت رسانی به مردم آسیب دیده در نظر گرفت .
» ودود حیدری افزود : «جریان دانشگاهی نباید از جریان مردمی عقب بماند یا نسبت به وقایع اخیر کشور بی تفاوت باشد .
باید پتانسیل بالای دانشگاه ها در این شرایط فعال شود و به کمک مردم بیاید .
تشکیل ستادی از دانشجویان می تواند این امر را تسریع کند .
» افزایش نقش آفرینی دانشجویان با همکاری دانشگاه ها علی کیان ، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تهران درخصوص اقدامات بسیج دانشجویی در سیلاب های اخیر شمال و غرب کشور گفت : «از روز سوم سال جدید جلسات متمرکزی برای ساماندهی نیروهای جهادی تشکیل شد .
البته دانشجویان بسیجی استان های شمالی پیش از این وارد عمل شده بودند و به مردم کمک رسانی می کردند .
» وی تصریح کرد : «از تجربه فعالیت های جهادی در حادثه زلزله کرمانشاه استفاده کردیم و قرار شد فعالیت های جهادگران به صورت قرارگاهی متمرکز باشد .
یک محدوده جغرافیایی و عنوان کاری مشخص در گلستان برای دانشجویان دانشگاه های تهران با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعیین شد .
بسیج دانشجویی سایر استان ها نیز به همین شکل عمل کردند .
» کیان ادامه داد : «پس از بارش های اخیر و ایجاد سیل در استان های دیگر جلسات اضطراری برگزار شد و هم اکنون هم در گلستان و در پل دختر قرارگاه مرکزی وجود دارد و احتمالا برای خوزستان هم تدبیر مشابهی برنامه ریزی می شود .
قرارگاه پل دختر در حدود چهار یا پنج روز است که شکل گرفته و گروه های اولیه شروع به کار کردند .
» شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تهران گفت : «همکاری وزارت علوم در حل مشکل غیبت دانشجویان جهادگر ، موجب تشویق دانشجویان خواهد شد و با همکاری اساتید و مسئولان مختلف نقش آفرینی دانشگاه ها بیش از پیش خواهد شد .
» وی افزود : «با وجود قرارگاه های دانشجویی و حضور مستمر دانشجویان می توان تا حد قابل قبولی به تخلیه گل ولای سرعت بخشید و آماده سازی شرایط برگشت مردم به منازل شان را تسریع کرد .
» کیان اظهار کرد : «در ایام عید در برخی نقاط شهر دانشجویان اقدام به برپایی چادر به منظور جمع آوری اقلام موردنیاز مردم سیل زده کردند که با آغاز فعالیت های دانشگاه ها این حرکت در داخل مراکز آموزشی دنبال خواهد شد .
» ضرورت محکومیت اقدام خصمانه آمریکا در بلوکه کردن حساب هلال احمر محمدامین مهدی پور ، دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان هم در این جلسه موضوع سیل در استان های مختلف کشور را اصلی ترین موضوع مورد بررسی این اتحادیه عنوان کرد و گفت : «پس از اطلاع از وضعیت بحرانی مناطق سیل زده به صورت مجازی جلسه ای با دبیران دفاتر مختلف اتحادیه برگزار کردیم تا برنامه ریزی لازم برای ورود به روند کمک رسانی به مردم سیل زده گلستان را داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19

» وی ادامه داد : «تعداد زیادی از دانشجویان عضو این اتحادیه برای حضور در مناطق سیل زده شمال کشور اعلام آمادگی کردند که به خاطر عدم نیاز به نیرو در روزهای ابتدایی ، اعزامی صورت نگرفت .
همچنین فراخوان جمع آوری کمک هم آماده شد که با توجه به مصاحبه دادستان کل کشور ، منتشر نشد و حساب های کمیته امداد امام خمینی و هلال احمر برای جمع آوری کمک ها معرفی شدند .
» مهدی پور به فعالیت گروه جهادی وتر اشاره کرد و افزود : «این گروه جهادی سال گذشته در 13 استان کشور اردوی آموزشی جهاد برگزار کرد .
تعدادی از اعضای این گروه ساکن استان های شمال کشور بودند که مشغول خدمت رسانی شدند .
دو گروه از دانشجویان دانشگاه های شمال کشور هم سازمان دهی شدند که یکی از آنها هم اکنون در آق قلا مشغول به فعالیت است .
» دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان اضافه کرد : «تصمیم داشتیم در آغاز فعالیت دانشگاه ها در سال جدید دو گروه دیگر را ثبت نام و به مناطق سیل زده اعزام کنیم .
دانشجویان لرستانی جامعه اسلامی هم در حال حاضر در کوهدشت مشغول به فعالیت شده اند .
» وی درخصوص اقدام آمریکا در بلوکه کردن حساب هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت : «این حرکت خصمانه باید در دانشگاه های کشور به وسیله نامه ، طومار و بیانیه های مختلف توسط دانشجویان محکوم شود .
» مهدی پور در پایان بر لزوم تعامل تشکل های دانشجویی گفت : «جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی در دانشگاه ها و خوابگاه ها را آغاز کردیم و امیدواریم با هم افزایی و همکاری سایر تشکل های دانشجویی بتوانیم از ظرفیت دانشگاهیان به صورت حداکثری استفاده کنیم .
» جنبش دانشجویی کارکرد متفاوتی در زمان بحران ها دارد پیام مرادی ، دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل نیز در این نشست با اشاره به کارکردهای جنبش دانشجویی در شرایط بحرانی گفت : «به عقیده من کارکرد دانشجویان در شرایط خاص و بحرانی مانند سیل اخیر متفاوت از هلال احمر و کمیته امداد است و ما کارهایی می توانیم انجام دهیم که مجموعه های دیگر به دلیل اولویت های دیگر ، سراغ آن نرفتند .
» وی با اشاره به فعالیت های جهادی این اتحادیه دانشجویی گفت : «فعالیت گروه جهادی معین از سه سال قبل در این مجموعه آغاز شده و در ایام نوروز 98 قرار بود با مشارکت انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های مختلف پنج اردوی جهادی در نقاط مختلف کشور برگزار شود که با توجه به وقوع سیل در شمال کشور ، برنامه خود را تغییر دادند و به یاری مردم شتافتند .
مثلا در شمال کشور مشغول ساخت مدرسه ای برای یکی از روستاها بودند که با تعطیلی کار ، تجهیزات نیروی انسانی به مناطق سیل زده منتقل شد یا هزینه دو اردوی دیگر به فعالیت های جهادی مناطق سیل زده اختصاص یافت .
» مرادی تصریح کرد : «توان مالی و لجستیکی گروه جهادی ما محدود است و در صورت حمایت ، امکان فعالیت بیشتری خواهیم داشت .
» دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل بر هم افزایی مجموعه های مختلف دانشجویی تاکید کرد و گفت : «با هماهنگی صورت گرفته تلاش کردیم موازی کاری در فعالیت های جهادی نداشته باشیم .
در حادثه شیراز هم این اتفاق صورت گرفت و اعضای انجمن به گروه جهادی بسیج دانشجویی ملحق شدند .
» مرادی در بخش دیگر سخنان خود به تاثیر کلان سیاسی و اجتماعی بحران ها در کشور اشاره کرد و گفت : «در شرایط بحرانی مسائل مختلفی از قبیل امیدآفرینی یا نحوه تعامل با دولت به دغدغه های اصلی دانشجویان تبدیل می شود .
» وی تصریح کرد : «نیازمند اصلاح نوع نگاه هستیم .
امیدآفرینی یعنی داشتن نگاه منتقدانه و زمانی من اقدام به انتقاد می کنم که امید به اصلاح داشته باشم .
پس نخستین شاخصه این نگاه ، داشتن نگاه منتقدانه در مقابل نق زدن است .
» این فعال دانشجویی ادامه داد : «واقع نگری در مقابل سیاه نمایی ، راهکار محوری مقابل بن بست انگاری ، پایبندی به ساختار در مقابل ساختارشکنی و صبر در برابر عجله باید تقویت شود .
» مرادی افزود : «درخصوص حمایت مردم سیل زده ایده ها و پیشنهادهای مختلفی داریم که یکی از آنها ایجاد غرفه های مهربانی در دانشگاه های سراسر کشور است که به وسیله آن دفاتر انجمن های اسلامی کانال هدایت کمک های نقدی و غیرنقدی باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19

» اهمیت سیل در بین اخبار دیگر فراموش نشود علی دهقان ، دبیر دفتر تحکیم وحدت نیز درخصوص فعالیت اعضای این اتحادیه دانشجویی گفت : «به دنبال حرکت های جهادی متمرکز نبودیم و به اعضای دفاتر توصیه کردیم در حوزه های مختلف به گروه های جهادی بسیج دانشجویی ملحق شوند .
به صورت مجازی هم مبالغ را جمع آوری و در اختیار سپاه پاسداران قرار دادند .
» وی ادامه داد : «بیم آن داریم که اهمیت موضوع در کنار اخبار و وقایع دیگر کشور کم شود و دانشجویان باید نقش خود را در مطالبه گری مناسب ایفا کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19
> قرارگاه های امدادی در سراسر کشور تشکیل شود مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ابتدای این دیدار گفت : «جبهه انقلاب اکنون مواجهه با یک امتحان سخت است.
> قرارگاه های امدادی در سراسر کشور تشکیل شود مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ابتدای این دیدار گفت : «جبهه انقلاب اکنون مواجهه با یک امتحان سخت است .
این امتحان ایجاب می کند که هم در میدان باشیم و هم هم افزا باشیم و البته بتوانیم خدمات ارائه شده را به سمع و نظر مردم برسانیم .
قصد تحسین نداریم ، اما کارهای خوبی در ابعاد بزرگ انجام شده است .
» وی افزود : «ما مدعی هستیم جریان انقلابی ، جریان توانمندی برای مواجهه با مشکلات است .
از روزهای اول حادثه ، بچه های انقلابی در بخش های مختلف به صورت خودجوش یا با همکاری سپاه در درجه اول و کمیته امداد و هلال احمر در درجه دوم وارد میدان شدند .
» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت : «صحبت این است که امروز چه رسالتی بر دوش جریان دانشگاهی است .
باید بررسی کرد که چه کارهایی در حال انجام است ، چه فعالیت هایی باید انجام شود و چه کارهایی از عهده دانشگاهیان درخصوص سیل برمی آید .
» رستمی تصریح کرد : «دو مساله ایجاب می کند که توسط دانشجویان برنامه ریزی برای آن صورت گیرد .
یک موج نیاز به خدمت و کمک به مردم سیل زده در کشور باید راه بیفتد .
حجم وسیع نیازهای مردم ، کمک گسترده مردم همه استان های کشور را می طلبد .
دانشگاه می تواند نقش موثری در جریان سازی عمومی این موضوع داشته باشد .
» وی ادامه داد : «مساله دوم نیاز به کار مداوم است .
اکنون جریان دانشجویی آمادگی لازم برای فعالیت های جهادی در محل های موردنیاز را دارد ، اما نیازمند کار و تلاش مداوم هستیم .
اگر بتوانیم تقسیم کاری در فضای دانشگاهی داشته باشیم و میل و شوق دانشجویان به خدمت را مدیریت کنیم ، می توانیم در یک ماه آینده به صورت دائمی اعزام گروه های مختلف جهادی را به منطقه داشته باشیم .
» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد : «اخیرا با دکتر غلامی صحبت کردم و ایشان هم آمادگی مجموعه وزارت علوم را اعلام کرد .
قرار شد درصورت لزوم دانشجویان یک هفته بدون احتساب غیبت در کلاس های درسی بتوانند مأموریت جهادی خود را انجام دهند و دانشگاه ها مانع حضور جهادگران نشوند .
حتی دانشگاه ها در ایاب و ذهاب دانشجویان کمک لازم را داشته باشند .
» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : «این انتظار وجود دارد تا با استفاده از گزارش نهادهای حاضر در صحنه ، فعالیت ها و نیازها احصا شود تا دانشجویان در موقعیت های موردنیاز وارد عمل شوند .
همچنین انعکاس رسانه ای متنوعی از خدمات دانشجویان در مناطق سیل زده نیز باید صورت پذیرد تا عموم مردم در جریان قرار گیرند و نظام پیشنهادی فعالیت ها را براساس نیازهای میدانی با مشارکت دفاتر نهاد و دانشجویان ارائه دهیم .
» رستمی با اشاره به ظرفیت موکب های دانشجویی اضافه کرد : «موکب های اربعین بسیاری از دانشگاه های کشور که در مناطق مرزی یا در مسیر پیاده روی مردم تهران فعالیت داشتند و باتوجه به داشتن تجهیزات لازم و نیروی انسانی اکنون آماده کمک رسانی هستند که باید ساماندهی شوند .
» وی خاطرنشان کرد : «باید قالب های مختلفی را که می توان به وسیله آن مشارکت دانشگاهیان را افزایش داد ، به خدمت گرفت .
» رستمی ادامه داد : «باید ستادها و قرارگاه های امدادی در دانشگاه های سراسر کشور تشکیل شود .
این ستادها جمعیت داوطلبان را شناسایی و مسجد دانشگاه را برای جمع آوری کمک فعال کرده ، با اساتید و کارمندان دانشگاه ارتباط بگیرند و پتانسیل آنها را فعال کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19

» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود : «جریان دیگری نیز باید در سطح کشور تشکیل شود تا این ستادها را به یکدیگر متصل کند .
جریان عمومی را در سطح کشور ایجاد و گزارش های این اقدامات را ارائه کند .
باید احساس شود که جریان اصلی دغدغه مند جریان انقلابی است .
» لزوم پیگیری علمی مطالبات حوزه آب و خشکسالی محمدمهدی صالحی ، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بر ضرورت مشارکت دانشجویان در کمک رسانی دانشجویان تاکید کرد و گفت : «از فرصت حضور دانشجویان مناطق حادثه دیده می توان بهره مند شد و در انتقال کمک ها استفاده کرد .
» وی با یادآوری اهمیت فعالیت های علمی درخصوص حوادث اخیر گفت : «تشکل ها برگزاری مناظره های جدی با حضور متخصصان امر در مساله آب و موضوع خشکسالی را پیگیری و مطالبات خود از دولت را به شکل علمی دنبال کنند .
» پتانسیل دانشگاه فعال شود محمد ودود حیدری ، مسئول قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به حجم بزرگ سیلاب های اخیر گفت : «در روزهای نخست سال با سفر به استان گلستان و شهر شیراز و در روزهای اخیر در لرستان و خوزستان از نزدیک شاهد شرایط خاص آنها بودم .
» وی ادامه داد : «در برخی حوادث ، عمق آن جلب توجه می کند و باعث دیده شدنش می شود ، اما در حوادث اخیر هم عمق و هم حجم واقعه ، موضوع را به یک مساله ملی تبدیل کرده است .
» مسئول قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اضافه کرد : «تنوع و تفاوت استان ها نکته دیگری است که در حوادث به عینه دیده می شود و باید در خدمت رسانی به مردم آسیب دیده در نظر گرفت .
» ودود حیدری افزود : «جریان دانشگاهی نباید از جریان مردمی عقب بماند یا نسبت به وقایع اخیر کشور بی تفاوت باشد .
باید پتانسیل بالای دانشگاه ها در این شرایط فعال شود و به کمک مردم بیاید .
تشکیل ستادی از دانشجویان می تواند این امر را تسریع کند .
» افزایش نقش آفرینی دانشجویان با همکاری دانشگاه ها علی کیان ، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تهران درخصوص اقدامات بسیج دانشجویی در سیلاب های اخیر شمال و غرب کشور گفت : «از روز سوم سال جدید جلسات متمرکزی برای ساماندهی نیروهای جهادی تشکیل شد .
البته دانشجویان بسیجی استان های شمالی پیش از این وارد عمل شده بودند و به مردم کمک رسانی می کردند .
» وی تصریح کرد : «از تجربه فعالیت های جهادی در حادثه زلزله کرمانشاه استفاده کردیم و قرار شد فعالیت های جهادگران به صورت قرارگاهی متمرکز باشد .
یک محدوده جغرافیایی و عنوان کاری مشخص در گلستان برای دانشجویان دانشگاه های تهران با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعیین شد .
بسیج دانشجویی سایر استان ها نیز به همین شکل عمل کردند .
» کیان ادامه داد : «پس از بارش های اخیر و ایجاد سیل در استان های دیگر جلسات اضطراری برگزار شد و هم اکنون هم در گلستان و در پل دختر قرارگاه مرکزی وجود دارد و احتمالا برای خوزستان هم تدبیر مشابهی برنامه ریزی می شود .
قرارگاه پل دختر در حدود چهار یا پنج روز است که شکل گرفته و گروه های اولیه شروع به کار کردند .
» شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تهران گفت : «همکاری وزارت علوم در حل مشکل غیبت دانشجویان جهادگر ، موجب تشویق دانشجویان خواهد شد و با همکاری اساتید و مسئولان مختلف نقش آفرینی دانشگاه ها بیش از پیش خواهد شد .
» وی افزود : «با وجود قرارگاه های دانشجویی و حضور مستمر دانشجویان می توان تا حد قابل قبولی به تخلیه گل ولای سرعت بخشید و آماده سازی شرایط برگشت مردم به منازل شان را تسریع کرد .
» کیان اظهار کرد : «در ایام عید در برخی نقاط شهر دانشجویان اقدام به برپایی چادر به منظور جمع آوری اقلام موردنیاز مردم سیل زده کردند که با آغاز فعالیت های دانشگاه ها این حرکت در داخل مراکز آموزشی دنبال خواهد شد .
» ضرورت محکومیت اقدام خصمانه آمریکا در بلوکه کردن حساب هلال احمر محمدامین مهدی پور ، دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان هم در این جلسه موضوع سیل در استان های مختلف کشور را اصلی ترین موضوع مورد بررسی این اتحادیه عنوان کرد و گفت : «پس از اطلاع از وضعیت بحرانی مناطق سیل زده به صورت مجازی جلسه ای با دبیران دفاتر مختلف اتحادیه برگزار کردیم تا برنامه ریزی لازم برای ورود به روند کمک رسانی به مردم سیل زده گلستان را داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19

» وی ادامه داد : «تعداد زیادی از دانشجویان عضو این اتحادیه برای حضور در مناطق سیل زده شمال کشور اعلام آمادگی کردند که به خاطر عدم نیاز به نیرو در روزهای ابتدایی ، اعزامی صورت نگرفت .
همچنین فراخوان جمع آوری کمک هم آماده شد که با توجه به مصاحبه دادستان کل کشور ، منتشر نشد و حساب های کمیته امداد امام خمینی و هلال احمر برای جمع آوری کمک ها معرفی شدند .
» مهدی پور به فعالیت گروه جهادی وتر اشاره کرد و افزود : «این گروه جهادی سال گذشته در 13 استان کشور اردوی آموزشی جهاد برگزار کرد .
تعدادی از اعضای این گروه ساکن استان های شمال کشور بودند که مشغول خدمت رسانی شدند .
دو گروه از دانشجویان دانشگاه های شمال کشور هم سازمان دهی شدند که یکی از آنها هم اکنون در آق قلا مشغول به فعالیت است .
» دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان اضافه کرد : «تصمیم داشتیم در آغاز فعالیت دانشگاه ها در سال جدید دو گروه دیگر را ثبت نام و به مناطق سیل زده اعزام کنیم .
دانشجویان لرستانی جامعه اسلامی هم در حال حاضر در کوهدشت مشغول به فعالیت شده اند .
» وی درخصوص اقدام آمریکا در بلوکه کردن حساب هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت : «این حرکت خصمانه باید در دانشگاه های کشور به وسیله نامه ، طومار و بیانیه های مختلف توسط دانشجویان محکوم شود .
» مهدی پور در پایان بر لزوم تعامل تشکل های دانشجویی گفت : «جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی در دانشگاه ها و خوابگاه ها را آغاز کردیم و امیدواریم با هم افزایی و همکاری سایر تشکل های دانشجویی بتوانیم از ظرفیت دانشگاهیان به صورت حداکثری استفاده کنیم .
» جنبش دانشجویی کارکرد متفاوتی در زمان بحران ها دارد پیام مرادی ، دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل نیز در این نشست با اشاره به کارکردهای جنبش دانشجویی در شرایط بحرانی گفت : «به عقیده من کارکرد دانشجویان در شرایط خاص و بحرانی مانند سیل اخیر متفاوت از هلال احمر و کمیته امداد است و ما کارهایی می توانیم انجام دهیم که مجموعه های دیگر به دلیل اولویت های دیگر ، سراغ آن نرفتند .
» وی با اشاره به فعالیت های جهادی این اتحادیه دانشجویی گفت : «فعالیت گروه جهادی معین از سه سال قبل در این مجموعه آغاز شده و در ایام نوروز 98 قرار بود با مشارکت انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های مختلف پنج اردوی جهادی در نقاط مختلف کشور برگزار شود که با توجه به وقوع سیل در شمال کشور ، برنامه خود را تغییر دادند و به یاری مردم شتافتند .
مثلا در شمال کشور مشغول ساخت مدرسه ای برای یکی از روستاها بودند که با تعطیلی کار ، تجهیزات نیروی انسانی به مناطق سیل زده منتقل شد یا هزینه دو اردوی دیگر به فعالیت های جهادی مناطق سیل زده اختصاص یافت .
» مرادی تصریح کرد : «توان مالی و لجستیکی گروه جهادی ما محدود است و در صورت حمایت ، امکان فعالیت بیشتری خواهیم داشت .
» دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل بر هم افزایی مجموعه های مختلف دانشجویی تاکید کرد و گفت : «با هماهنگی صورت گرفته تلاش کردیم موازی کاری در فعالیت های جهادی نداشته باشیم .
در حادثه شیراز هم این اتفاق صورت گرفت و اعضای انجمن به گروه جهادی بسیج دانشجویی ملحق شدند .
» مرادی در بخش دیگر سخنان خود به تاثیر کلان سیاسی و اجتماعی بحران ها در کشور اشاره کرد و گفت : «در شرایط بحرانی مسائل مختلفی از قبیل امیدآفرینی یا نحوه تعامل با دولت به دغدغه های اصلی دانشجویان تبدیل می شود .
» وی تصریح کرد : «نیازمند اصلاح نوع نگاه هستیم .
امیدآفرینی یعنی داشتن نگاه منتقدانه و زمانی من اقدام به انتقاد می کنم که امید به اصلاح داشته باشم .
پس نخستین شاخصه این نگاه ، داشتن نگاه منتقدانه در مقابل نق زدن است .
» این فعال دانشجویی ادامه داد : «واقع نگری در مقابل سیاه نمایی ، راهکار محوری مقابل بن بست انگاری ، پایبندی به ساختار در مقابل ساختارشکنی و صبر در برابر عجله باید تقویت شود .
» مرادی افزود : «درخصوص حمایت مردم سیل زده ایده ها و پیشنهادهای مختلفی داریم که یکی از آنها ایجاد غرفه های مهربانی در دانشگاه های سراسر کشور است که به وسیله آن دفاتر انجمن های اسلامی کانال هدایت کمک های نقدی و غیرنقدی باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19

» اهمیت سیل در بین اخبار دیگر فراموش نشود علی دهقان ، دبیر دفتر تحکیم وحدت نیز درخصوص فعالیت اعضای این اتحادیه دانشجویی گفت : «به دنبال حرکت های جهادی متمرکز نبودیم و به اعضای دفاتر توصیه کردیم در حوزه های مختلف به گروه های جهادی بسیج دانشجویی ملحق شوند .
به صورت مجازی هم مبالغ را جمع آوری و در اختیار سپاه پاسداران قرار دادند .
» وی ادامه داد : «بیم آن داریم که اهمیت موضوع در کنار اخبار و وقایع دیگر کشور کم شود و دانشجویان باید نقش خود را در مطالبه گری مناسب ایفا کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
تعادل
1398/01/19
> وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیل اخیر کشور و نگرانی دانش آموزان با نزدیک بودن ایام امتحانات وعقب افتادگی تحصیلی گفت :.
> وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیل اخیر کشور و نگرانی دانش آموزان با نزدیک بودن ایام امتحانات وعقب افتادگی تحصیلی گفت : دانش آموزان مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران آزمون ها و اشکالی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده نباشند ، خصوصا برای دانش آموزان پایه دوازدهم که خودشان را برای کنکور آماده می کنند چرا که اردوهای آموزشی پیش بینی کرده ایم که این اردوها به صورت متمرکز برگزار خواهد شد .
محمد بطحایی در مورد دانش آموزان مناطق سیل زده گفت : با روش های جبرانی در معمولان و پلدختر پیش بینی هایی را در نظر گرفته ایم .
همچنین کارگروهی بطور متمرکز تشکیل شده که در حال برنامه ریزی هستند .
او ادامه داد : یکی از مهم ترین نگرانی هایی که فرزندان ما دارند مربوط به ایام امتحانات است و با نزدیک شدن به این ایام دانش آموزان نگران عقب افتادگی تحصیلی هستند .
فرزندان به هیچ عنوان نگران آزمون ها و اشکالی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده نباشند خصوصا برای دانش آموزان پایه دوازدهم که خودشان را برای کنکور آماده می کنند چرا که اردوهای آموزشی پیش بینی کردیم که این اردوهای آموزشی به صورت متمرکز برگزار خواهد شد .
وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد : با وزارت علوم نیز مذاکراتی انجام خواهیم داد تا بتوانیم تسهیلاتی برای این دانش آموزان جهت ورود به دانشگاه و آموزش عالی فراهم کنیم .
اکنون در حال بررسی روش های مختلف برای برگزاری امتحانات نهایی هستم تا شاید امتحانات را برای این مناطق به تاخیر بیندازیم .
بطحایی یکی دیگر از گزینه های پیش رو برای حل مشکلات دانش آموزان مناطق سیل زده را حذف بخشی از محتوای درسی دانش آموزان این مناطق اعلام کرد تا شاید بدین ترتیب فشار کمتری به آنها وارد شود .
او در پاسخ به این سوال که تاخیر در برگزاری امتحانات چقدر خواهد بود؟ تصریح کرد : وضعیت آب و هوایی پاسخ این سوال شما را با مشکل رو به رو کرده به طوری که درصدد بودیم مدارس را در برخی مناطق آسیب دیده با سه روز تاخیر بازگشایی کنیم اما متاسفانه به دلیل آماده نشدن مدارس و عدم استقرار خانواده ها در محل زندگی شان این موضوع محقق نشد و امیدوارم هفته آینده عموم مدارس را راه اندازی کنیم .
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : در استان خوزستان شرایط متفاوت شده است و سفری همین روزها به خوزستان خواهم داشت .
شاید برای خوزستان مجبور باشیم مدارس شبانه روزی موقت راه اندازی کنیم تا مشکلات تحصیلی ایجاد نشود .
بطحایی در خصوص فاصله بین امتحانات نهایی و برگزاری کنکور نیز گفت : این پیشنهاد در اولین دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد ولی ما چند محدودیت داریم از جمله تقارن با ماه رمضان است لذا فاصله بین امتحان نهایی و کنکور باید به نحوی باشد که بتوانیم سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم .
او افزود : البته وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند تا کنکور را با تاخیر برگزار کنند شاید چند روزی این آزمون به تاخیر بیفتد .
از طرفی ما هم به دنبال این هستیم تا امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا فاصله و فرصت کافی را برای آمادگی داوطلبان کنکور آماده کند که احتمالا ظرف چند روز آینده این تصمیم و خبر نهایی می شود .
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه امسال پیشینه تحصیلی برای داوطلبان تاثیر مثبت دارد خاطرنشان کرد : از طرف دیگر دانش آموزان باید خودشان را برای کنکور آماده کنند تا فشار زیادی بر آنها وارد نشود البته تلاش می کنیم این فاصله قابل قبول باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
تعادل
1398/01/19

بطحایی درباره هزینه گزافی که برخی از اردوهای دانش آموزی از خانواده ها اخذ کرده اند گفت : بخشی که مربوط به ما هست را به شدت پیگیری می کنیم اما خانواده ها محور اصلی هستند و بارها من و سایر کارشناسان حوزه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده ایم آثار منفی فشارهایی که به دانش آموزان وارد می شود به مراتب بیش از آثار مثبت آن هست؛ اگر خانواده ها گول این روش های بسیار مخرب را نخورند و بتوانند همراه آموزش و پرورش باشند کنترل این مشکلات برای ما راحت تر است .
او گفت : مدارس را مکلف کردیم سفرهای خارجی به هیچ عنوان نباید صورت بگیرد .
اردوهایی که دانش آموزان تحت فشار روحی و عصبی قرار می دهد نباید برگزار شود و اگر در این زمینه گزارش به ما برسد با متخلفان برخورد می کنیم .
خانواده ها باید ایمان بیاورند که اگر این روش ها در کوتاه مدت منافع داشته باشد اثرات مخربش در دراز مدت بیشتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/01/18
> مهم ترین برنامه ها و اولویت های وزارت علوم در حوزه های آموزشی ، پژوهشی ، دانشجویی ، بین الملل و .
> مهم ترین برنامه ها و اولویت های وزارت علوم در حوزه های آموزشی ، پژوهشی ، دانشجویی ، بین الملل و .
برای سال 98 اعلام شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مهم ترین هدف و برنامه مجموعه آموزش عالی کشور برای ترسیم آینده ای بهتر و درخشان تر ، آموزش وپرورش جوانان و آماده کردن آنان برای اداره بهتر کشور است .
بر همین اساس در سال 98 وزارت علوم تحقیقات و فناوری تغییراتی را در برنامه ها و اهداف خود متناسب با اقتضائات جدید جامعه ایجاد کرده است که برخی از این برنامه ها در حوزه های مختلف به شرح زیر است : تعیین تکلیف اعزام بورسیه ها در سال جاری مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز مهم ترین برنامه های این وزارتخانه در بخش دانشجویی را ، برگزاری فرصت مطالعاتی دانشجویان مقطع دکتری ، ارتقای خوابگاه های دانشجویی رتبه سه ، ارتقای سطح آشپزخانه ها ، افزایش وام شهریه و وام ضروری ، ارتقای سطح زیربنایی فضاهای ورزشی دانشجویان ، تعیین تکلیف اعزام بورسیه ها و تعیین تکلیف ارز دانشجویی برای شش ماه اول سال 98 عنوان کرد .
ارتقای سلامت روان با تأکید بر حوزه های فناوری نوین مرکز مشاوره وزارت علوم نیز برای سال جدید برنامه هایی را پیش بینی کرده است که بیشتر بر استفاده از فناوری ها تکیه دارد بدین منظور می توان به اجرای طرح جامع با رویکردهای پیشگیرانه و مداخله جویانه جهت ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان ، استفاده از برنامه های سلامت روان دیجیتال ، ارتقای سلامت روان با تأکید بر حوزه های فناوری نوین ، توانمندتر کردن مراکز مشاوره ، تجهیز خوابگاه ها به اتاق مشاوره ، نظارت بیشتر بر همیاران ، بها دادن بیشتر به استارت آپ ها و اپ های جدید ، تمرکز بیشتر بر آسیب های استخراج شده از طرح پایش اشاره کرد .
ابلاغ چهار آئین نامه جدید به دانشگاه ها هم زمان با آغاز سال جدید حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم نیز برنامه های جدیدی را برای سال جاری پیش بینی کرده است که می توان به ابلاغ چهار آئین نامه «راه اندازی و ارزشیابی دوره دکتری تخصصی» ، «روش پذیرش دانشجوی خارجی و دانشجویان ایرانی انتقالی از خارج» ، «آیین نامه تجمیع داوطلبانه مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی» و «بخشنامه برنامه دهه سرآمدی آموزش» به دانشگاه ها هم زمان با آغاز سال جدید و در راستای تحقق گام دوم انقلاب اشاره کرد .
حذف تکمیل ظرفیت از سال جاری مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم مهم ترین برنامه های معاونت آموزشی را ساماندهی آموزش عالی ، پیاده سازی آمایش آموزش عالی هم در جهت ساماندهی و هم در جهت مأموریت گرایی ، حذف تدریجی کنکور ، کیفی سازی دانشگاه ها و حذف تکمیل ظرفیت در سال جاری عنوان کرد .
اجرای فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت از سال 98 حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم برای توسعه و تقویت ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه و حل مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور برنامه ای را پیش بینی کرده است که از سال جاری اجرایی می شود .
بر اساس این برنامه اعضای هیئت علمی جوان کشور باید حداقل 6 ماه دوره های تخصصی مربوط به دروسی که خوانده اند را در صنعت بگذرانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/01/18

این دوره ها به صورت نیمه وقت و یا تمام وقت خواهد بود و برای تغییر شرایط استخدامی آنان الزام آور است .
این طرح برای سایر اعضای هیئت علمی با مشوق هایی که توسط دانشگاه ها ایجاد می شود به عنوان امتیاز مثبت برای آنان تلقی می شود .
تقاضامحور کردن پروژه های تحصیلات تکمیلی علوم انسانی همچنین از دیگر برنامه هایی که در حوزه معاونت پژوهشی در سال جاری اجرایی می شود ، تقاضامحور کردن پروژه های تحصیلات تکمیلی علوم انسانی است که پیش نویس آئین نامه تقاضامحور کردن آن تهیه شده و امسال نهایی خواهد شد .
از دیگر اهداف معاونت پژوهشی وزارت علوم حمایت از پارک های علم و فناوری و افزایش آن ها خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/01/18
> معاون وزیر علوم خبر داد؛ آغاز فعالیت دانشجویان مناطق سیل زده با یک هفته تاخیر معاون آموزشی وزارت علوم گفت : دانشجویان مناطق سیل زده می توانند با یک هفته تأخیر فعالیت های خود را آغاز کنند .
> معاون وزیر علوم خبر داد؛ آغاز فعالیت دانشجویان مناطق سیل زده با یک هفته تاخیر معاون آموزشی وزارت علوم گفت : دانشجویان مناطق سیل زده می توانند با یک هفته تأخیر فعالیت های خود را آغاز کنند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مجتبی شریعتی نیاسر اظهار داشت : در 12 فروردین ماه سال جاری ، بخشنامه ای را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم و در آن بخشنامه این درخواست مطرح شد که در ابتدا میزان خسارت های ناشی از سیل در مراکز آموزشی ، کلاس ها ، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها بررسی شود و در مرحله دوم با دانشجویانی که در مناطق سیل زده قرار دارند همکاری شود تا مشکلات این دانشجویان بیشتر نشود .
وی با اشاره به وقوع سیل در تعدادی از استان ها از تدابیر ویژه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در این استان ها خبر داد و گفت : دانشگاه های مناطق سیل زده می توانند با یک هفته تأخیر فعالیت های خود را آغاز کنند .
معاون آموزشی وزارت علوم ، با بیان اینکه برخی از استان ها مانند خوزستان ، لرستان ، ایلام ، کرمانشاه و همدان با مسائل جدی تری نسبت به سایر استان ها روبرو شده اند گفت : خوشبختانه این اتفاق (سیل) در تعطیلات نوروزی رخ داده است و به فعالیت جاری مراکز دانشگاهی لطمه نزد ، اما به برخی از دانشگاه ها خسارت زده است که از میزان خسارت ها هنوز اطلاع دقیقی نداریم هرچند رؤسای دانشگاه ها به طور فعال با ستادهای بحران همکاری داشته اند .
وی خاطرنشان کرد : در این بخشنامه همچنین آمده است که رؤسای دانشگاه های مناطق سیل زده که با بحران جدی مواجه شده اند این اختیار را دارند که کلاس ها و فعالیت های علمی را با یک هفته تأخیر آغاز کنند و بر اساس آخرین اطلاعاتی که من به دست آوردم تنها دانشگاه لرستان است که کلاس های آن با یک هفته تأخیر آغاز می شود و اغلب مراکز دانشگاهی فعالیت خود را در همین هفته آغاز خواهند کرد .
وی افزود : همه مدیران به این مسئله توجه دارند که در پایان سال 1397 زمان امتحانات میان ترم دانشجویان تعیین شده بود و اکنون با توجه به این وضعیت (سیل) این امتحانات با تأخیر برگزار خواهد شد و فکر می کنم مشکلات جدی در دانشگاه های دیگر نباشد .
شریعتی نیاسر تصریح کرد : باران های سیل آسای اخیر خسارت هایی به بار آورده ، اما برکات فراوانی نیز برای کشور به همراه داشته است و امیدوارم که جامعه دانشگاهی و پژوهشگران بتوانند با تشکیل جلساتی به ابعاد وسیع این مساله بپردازند و برای این برکت الهی برنامه ریزی کنند تا استفاده بهینه شکل گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/01/18
> ایسنا : وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیل اخیر کشور و نگرانی دانش آموزان با نزدیک بودن ایام امتحانات وعقب افتادگی تحصیلی گفت : دانش آموزان مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران آزمون ها و اشکالی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده نباشند ، خصوصا برای دانش آموزان پایه دوازدهم که خودشان را برای کنکور آماده می کنند چرا که اردوهای آموزشی پیش بینی کرده ایم که این اردوها به صورت متمرکز برگزار خواهد شد .
> احتمال تاخیر برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان مناطق سیل زده ایسنا : وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیل اخیر کشور و نگرانی دانش آموزان با نزدیک بودن ایام امتحانات وعقب افتادگی تحصیلی گفت : دانش آموزان مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران آزمون ها و اشکالی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده نباشند ، خصوصا برای دانش آموزان پایه دوازدهم که خودشان را برای کنکور آماده می کنند چرا که اردوهای آموزشی پیش بینی کرده ایم که این اردوها به صورت متمرکز برگزار خواهد شد .
سید محمد بطحایی در جمع خبرنگاران در خصوص دانش آموزان مناطق سیل زده گفت : با روش های جبرانی در معمولان و پلدختر پیش بینی هایی را در نظر گرفته ایم .
همچنین کارگروهی به طور متمرکز تشکیل شده که در حال برنامه ریزی هستند .
وی ادامه داد : یکی از مهمترین نگرانی هایی که فرزندان ما دارند مربوط به ایام امتحانات است و با نزدیک شدن به این ایام دانش آموزان نگران عقب افتادگی تحصیلی هستند .
فرزندان به هیچ عنوان نگران آزمون ها و اشکالی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده نباشند خصوصا برای دانش آموزان پایه دوازدهم که خودشان را برای کنکور آماده می کنند چرا که اردوهای آموزشی پیش بینی کردیم که این اردوهای آموزشی به صورت متمرکز برگزار خواهد شد .
وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد : با وزارت علوم نیز مذاکراتی انجام خواهیم داد تا بتوانیم تسهیلاتی برای این دانش آموزان جهت ورود به دانشگاه و آموزش عالی فراهم کنیم .
اکنون در حال بررسی روش های مختلف برای برگزاری امتحانات نهایی هستم تا شاید امتحانات را برای این مناطق به تاخیر بیاندازیم .
بطحائی یکی دیگر از گزینه های پیش رو برای حل مشکلات دانش آموزان مناطق سیل زده را حذف بخشی از محتوای درسی دانش آموزان این مناطق اعلام کرد تا شاید بدین ترتیب فشار کمتری به آنها وارد شود .
وی در پاسخ به این سوال که تاخیر در برگزاری امتحانات چقدر خواهد بود؟ تصریح کرد : وضعیت آب و هوایی پاسخ این سوال شما را با مشکل رو به رو کرده به طوریکه در صدد بودیم مدارس را در برخی مناطق آسیب دیده با سه روز تاخیر بازگشایی کنیم اما متاسفانه به دلیل آماده نشدن مدارس و عدم استقرار خانواده ها در محل زندگی شان این موضوع محقق نشد و امیدوارم هفته آینده عموم مدارس را راه اندازی کنیم .
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : در استان خوزستان شرایط متفاوت شده است و سفری همین روزها به خوزستان خواهم داشت .
شاید برای خوزستان مجبور باشیم مدارس شبانه روزی موقت راه اندازی کنیم تا مشکلات تحصیلی ایجاد نشود .
بطحائی در خصوص فاصله بین امتحانات نهایی و برگزاری کنکور نیز گفت : این پیشنهاد در اولین دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد ولی ما چند محدودیت داریم از جمله تقارن با ماه رمضان است لذا فاصله بین امتحان نهایی و کنکور باید به نحوی باشد که بتوانیم سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم .
وی افزود : البته وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند تا کنکور را با تاخیر برگزار کنند شاید چند روزی این آزمون به تاخیر بیفتد .
از طرفی ما هم به دنبال این هستیم تا امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا فاصله و فرصت کافی را برای آمادگی داوطلبان کنکور آماده کند که احتمالا ظرف چند روز آینده این تصمیم و خبر نهایی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/01/18

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه امسال پیشینه تحصیلی برای داوطلبان تاثیر مثبت دارد خاطر نشان کرد : از طرف دیگر دانش آموزان باید خودشان را برای کنکور آماده کنند تا فشار زیادی بر آنها وارد نشود البته تلاش می کنیم این فاصله قابل قبول باشد .
بطحائی درباره هزینه گزافی که برخی از اردوهای دانش آموزی از خانواده ها اخذ کرده اند گفت : بخشی که مربوط به ما هست را به شدت پیگیری می کنیم اما خانواده ها محور اصلی هستند و بارها من و سایر کارشناسان حوزه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده ایم آثار منفی فشارهایی که به دانش آموزان وارد می شود به مراتب بیش از آثار مثبت آن هست؛ اگر خانواده ها گول این روش های بسیار مخرب را نخورند و بتوانند همراه آموزش و پرورش باشند کنترل این مشکلات برای ما راحت تر است .
وی گفت : مدارس را مکلف کردیم سفرهای خارجی به هیچ عنوان نباید صورت بگیرد .
اردوهایی که دانش آموزان تحت فشار روحی و عصبی قرار می دهد نباید برگزار شود و اگر در این زمینه گزارش به ما برسد با متخلفان برخورد می کنیم .
خانواده ها باید ایمان بیاورند که اگر این روش ها در کوتاه مدت منافع داشته باشد اثرات مخربش در دراز مدت بیشتر است .
کلمات کلیدی : آموزش و پرورش استان خوزستان دانش آموزان سیل کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
بهار
1398/01/18
> گروه جامعه : وزیر آموزش وپرورش گفت : با وزارت علوم مذاکراتی خواهیم داشت تا بتوانیم تسهیلاتی برای دانش آموزان پایه دوازدهم مناطق سیل زده جهت ورود به دانشگاه فراهم کنیم همچنین ممکن است امتحانات نهایی در این مناطق با تأخیر برگزار شود .
> سید محمد بطحایی در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت ادامه تحصیل دانش آموزان مناطق سیلزده اظهار کرد : در شهرهایی مانند معمولان و پلدختر برگزاری کلاس های جبرانی را پیش بینی کرده ایم و در حال برنامه ریزی در این رابطه هستیم .
وی افزود : یکی از مهمترین نگرانی های دانش آموزان این مناطق ، برگزاری امتحانات است اما به آنها می گویم ، به هیچ عنوان نگران آزمون ها نباشند ، برای دانش آموزان پایه دوازدهم که خود را برای کنکور آماده می کنند اردوهای آموزشی پیش بینی کردیم که این اردوها به صورت متمرکز برگزار خواهد شد .
مذاکره با وزارت علوم برای ارائه تسهیلات ورود به دانشگاه بطحایی بیان کرد : با وزارت علوم مذاکراتی خواهیم داشت تا بتوانیم تسهیلاتی برای دانش آموزان پایه دوازدهم مناطق سیل زده برای ورود به دانشگاه فراهم کنیم و در حال بررسی روش های مختلف برای برگزاری امتحانات نهایی هستیم و شاید امتحانات را برای این مناطق به تأخیر بیندازیم؛ همچنین یکی دیگر از گزینه ها حذف بخشی از محتوای درسی برای دانش آموزان این مناطق است تا فشار کمتری به آنها وارد شود .
وزیر آموزش وپرورش گفت : در روزهای آینده به استان خوزستان سفر خواهم کرد و شاید برای این استان مجبور باشیم مدارس شبانه روزی موقت راه اندازی کنیم تا مشکلات تحصیلی ایجاد نشود .
پیشنهاد تأخیر در زمان برگزاری کنکور وی در خصوص فاصله امتحان نهایی و برگزاری کنکور گفت : این پیشنهاد در اولین دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد ولی چند محدودیت وجود دارد از جمله تقارن با ماه رمضان؛ بنابراین فاصله بین امتحان نهایی و کنکور باید به نحوی باشد که بتوانیم سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم .
البته وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند کنکور را با تاخیر برگزار کنند .
شاید چند روزی این آزمون به تاخیر بیفتد .
از طرفی ما هم دنبال این هستیم امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا فرصت کافی برای داوطلبان به منظور آماده شدن برای کنکور فراهم شود .
در حال انجام کارهای اداری در این رابطه هستیم که تا چند روز آینده خبر آن نهایی می شود .
بطحایی ادامه داد : امسال سابقه تحصیلی برای داوطلبان در کنکور تاثیر مثبت دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس پژوهشگاه
کسب و کار
1398/01/19
> رییس پژوهشگاه فضایی ایران از ارائه دو خدمت فضایی در مدیریت بحران سیل اخیر خبر داد و گفت : در پی وقوع سیل اخیر با استفاده از تصاویر راداری نسبت به تهیه نقشه های سیل اقدام کردیم که این تصاویر در اختیار مسوولان عالی رتبه کشور قرار گرفت .
> دکتر حسین صمیمی در گفت وگو با ایسنا ، پژوهشگاه فضایی را یک پژوهشگاه عملیاتی توصیف کرد و افزود : بر این اساس هیچ پروژه ای در این پژوهشگاه اجرایی نمی شود ، مگر آنکه منجر به یک محصول کاربردی شود و یا خدمتی که دارای مشتری باشد .
وی مرکز تحقیقات فضایی و مرکز سنجش از دور وابسته به این مرکز را از جمله بخش های ارائه دهنده خدمات فضایی پژوهشگاه فضایی دانست و ادامه داد : از چند ماه قبل تعاملات گسترده ای را با برخی از نهادها از جمله سازمان برنامه و بودجه آغاز کردیم و در این همکاری طرح آمایش سرزمینی را اجرایی کردیم .
صمیمی با تاکید بر اینکه موضوع آمایش سرزمینی مدتی است که در کشور مطرح است ، ولی تاکنون نهایی نشده است ، اظهار کرد : خوشبختانه طی بازدیدی که دکتر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه از پژوهشگاه داشت و تعاملاتی که کارشناسان این سازمان در پژوهشگاه انجام دادند ، توانستیم تفاهم نامه ای با این سازمان برای انجام آمایش سرزمین و مشخص کردن کاربری اراضی منعقد کنیم .
وی با تاکید بر اینکه این تفاهم نامه در حال حاضر به صورت پایلوت آمایش سرزمینی در 4 استان اصفهان ، تهران ، چهار محال و بختیاری و خوزستان در حال اجرا است ، خاطر نشان کرد : اجرای مفاد این تفاهم نامه یکی از اقدامات بسیار خوبی است که اگر به سرانجام برسد ، دستاوردهای مؤثری را در پی خواهد داشت .
توسعه فناوری فضایی در بخش کشاورزی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران همچنین از همکاری پژوهشگاه فضایی با وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت : این همکاری در حوزه پایش محصولات کشاورزی صورت گرفته است و در گام نخست نسبت به پایش کشت برنج در کشور اقدام شد که گزارش های مربوط به آن تهیه و برای مقامات عالی رتبه کشور ارسال شد .
وی با تاکید بر اینکه این گزارش ها در تصمیم گیری ها بسیار مؤثر است ، یادآور شد : بر اساس بخشنامه دولت کشت برنج به جز استان های مازندران و گیلان ممنوع است .
اما بررسی های ما نشان داد که حجم زیادی از کشت برنج در استان های فارس ، اصفهان و چهار محال و بختیاری نیز صورت می گیرد و اندک آبی که در این استان ها وجود دارد ، برای کشت برنج صرف می شود .
این اقدام نشان داد که فناوری سنجش از دور راه خود را در این زمینه باز کرده است .
باز شدن پای فناوری فضایی در مدیریت بحران صمیمی با اشاره به اقدامات پژوهشگاه فضایی در زمینه توسعه فناوری های فضایی در مدیریت بحران ها ، خاطر نشان کرد : یکی دیگر از اموری که در برنامه آمایش سرزمینی پژوهشگاه مورد توجه قرار گرفت ، امر مدیریت بحران به ویژه در وقایع اخیر است .
وی با تاکید بر اینکه مدیریت بحران بدون تکیه بر داده ها و اطلاعات صورت نمی گیرد ، اظهار کرد : برای مدیریت بحران نیاز است اطلاعات و داده های به روزی در اختیار باشد و این داده ها و اطلاعات نیز بهتر است از داده های فضایی به دست آید و پس از وقوع سیل در استان های کشور ، ما در مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه به صورت خودجوش تیم سنجش از دوری را تشکیل و در ایام تعطیلات نوروزی تصاویر ماهواره ای مربوط به سیل اخیر را مورد رصد قرار دادیم .
تهیه نقشه های مخاطرات رئیس پژوهشگاه فضایی با اشاره به تهیه نقشه سیلاب های اخیر در این پژوهشگاه ، توضیح داد : دو نوع سنجنده اپتیکی و راداری در این زمینه موجود است .
سنجنده های اپتیکی نسبت به شرایط جوی بسیار حساس هستند ، به گونه ای که اگر هوا ابری باشد ، تصاویر خوبی را ارائه نمی دهند؛ اما سنجنده های راداری مستقل از شرایط جوی هستند و در شرایط جوی نامساعد نیز تصاویر مناسبی را ارائه خواهند داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس پژوهشگاه
کسب و کار
1398/01/19

صمیمی با بیان اینکه تصاویر تهیه شده از سیل اخیر مبتنی بر سنجنده های راداری بوده است ، ادامه داد : تصاویر به دست آمده از سیل اخیر در مرکز تحقیقات فضایی این پژوهشگاه با دقت مورد رصد و تحلیل گرفت و گزارشات بسیار خوبی را از روند گسترش سیل در کشور و میزان پهنه ها و ریسک تشدید سیل بر اثر ذوب شدن برف ها تهیه کردیم و در اختیار ستاد مدیریت بحران استان گلستان قرار دادیم که بسیار مورد توجه قرار گرفت ، ضمن آنکه مدیریت آبفای استان گلستان نیز ارتباطات مستقیمی با ما برقرار کرد تا گزارش های این مرکز را دریافت کند .
صمیمی در ادامه خاطر نشان کرد : تمرکز ما در مرکز تحقیقات فضایی در واقعه سیل بیشتر بر استان گلستان متمرکز بود ، اما در پلدختر و خوزستان نیز فعالیت های موردی انجام دادیم و حتی تصاویر راداری مفیدی برای شهر اهواز تهیه کردیم که امروز در اختیار مسؤولان در استان های مربوط قرار می گیرد .
استفاده از بالن برای برقراری ارتباطات اینترنتی در استان های سیل زده وی از اقدامات این پژوهشگاه برای ایجاد ارتباطات اینترنتی در مناطق سیل زده خبر داد و افزود : در کنار فعالیت های سنجش از دور مرکز تحقیقات فضایی ، در روز 13 فرودین به دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بالن مدیریت بحران را به استان لرستان اعزام کردیم .
علی رغم اینکه ما به عنوان یک سازمان آماده باش برای حل این موضوع نبودیم ، اما با توجه به عملیاتی بودن فعالیت های پژوهشگاه ، سه تریلی مجهز به ابزارهای ارتباطی به پلدختر اعزام شد و خوشبختانه سرویس دهی بالن از دو روز گذشته آغاز شده است .
بالن مدیریت بحران پژوهشگاه فضایی در آسمان شهر سیل زده پلدختر صمیمی با بیان اینکه این بالن قادر است محموله 50 کیلوگرمی را حمل کند ، افزود : این بالن می تواند اینترنت منطقه را تأمین کند و خوشبختانه این اقدام نیز یکی از برگ های زرین کارنامه کاری پژوهشگاه به شمار می آید ، اما هنوز جای کار بسیاری وجود دارد .
وی تجهیز استان های کشور به یک بالن مدیریت بحران را از برنامه های اصلی این پژوهشگاه ذکر و تاکید کرد : این طور نباشد که بالنی از تهران به مرکز استان اعزام شود ، اما هنوز این برنامه اجرایی نشده است .
به گفته صمیمی ، پژوهشگاه فضایی ایران در بحران سیل اخیر دو خدمت برنامه سنجش از دور و بالن مدیریت بحران را به منظور تأمین ارتباطات اینترنتی ارائه کرده است .
به گزارش کسب و کار نیوز ، بالن های ارتباطی پژوهشگاه فضایی که تاکنون برای ایجاد ارتباطات در اربعین به کار گرفته می شد ، این بار به منظور مدیریت بحران در مناطق سیل زده به کار گرفته شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/18
> راه اندازی آزمایشگاه ملی دانشگاه پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور توجه به سه بخش تحصیلات تکمیلی ، روابط بین الملل و درآمدزایی را بسیار مهم خواند و از راه اندازی آزمایشگاه ملی دانشگاه پیام نور در تهران در سال جاری خبر داد .
> راه اندازی آزمایشگاه ملی دانشگاه پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور توجه به سه بخش تحصیلات تکمیلی ، روابط بین الملل و درآمدزایی را بسیار مهم خواند و از راه اندازی آزمایشگاه ملی دانشگاه پیام نور در تهران در سال جاری خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، محمدرضا زمانی در دیدار نوروزی کارکنان سازمان مرکزی ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان سیل اخیر گفت : دانشگاه بنا به رسالت اجتماعی خود تلاش کرد در این ایام سخت در کنار هم وطنان قرار گیرد و امید که این عزیزان آسیب دیده با کمک های همه ما بتوانند زندگی و سلامت ازدست رفته خود را باز یابند .
وی با اشاره به برنامه های مهم دانشگاه در سال 98 گفت : شفاف سازی در مسائل مالی ، آموزشی و پژوهشی یکی از محورهای مهم برنامه دانشگاه در سال جدید است .
رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به تعامل گسترده دانشگاه با دفتر گسترش آموزش عالی ، افزود : تلاش بر این است که بتوانیم در سال 98 رشته های موردنیاز دانشگاه و متناسب با بازار کار را در مراکز و واحدها دایر کنیم .
وی توجه به سه بخش تحصیلات تکمیلی ، روابط بین الملل و درآمدزایی را بسیار مهم خواند و اظهار داشت : تمامی مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور باید در حکم یک بدنه واحد با انسجام ، همدلی و اتحاد بیشتر در راستای تحقق اهداف و پیگیری امور گام بردارند .
وی تقویت بستر الکترونیکی را از اهداف دانشگاه برشمرد و افزود : با توجه به توانی که ازلحاظ فنی و مالی در دانشگاه پیام نور وجود دارد ، از سال گذشته ، تقویت این بستر در دستور کار قرار گرفته تا بتوانیم ضمن الکترونیکی کردن تمامی آزمون ها در زمینه مستندسازی الکترونیکی و همچنین برندی که دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاه الکترونیکی و نیمه حضوری دارد ، گام های مؤثری برداریم .
زمانی از راه اندازی آزمایشگاه ملی دانشگاه پیام نور در تهران در سال 98 خبر داد و با عنوان اینکه تأسیس شرکت های دانش بنیان و موبایل بوک ازجمله اقداماتی است که در سال گذشته در دانشگاه پیام نور شروع شده گفت : این اقدامات در سال 98 تا دستیابی به نتیجه ای مطلوب و موفق ادامه خواهد یافت .
رئیس دانشگاه پیام نور بهره مندی از نظرات و آرای اعضای خانواده بزرگ دانشگاه پیام نور را در اولویت دانست و اظهار داشت : مشارکت در تمامی امور یکی از عوامل مؤثر در پیشرفت و ارتقای بیشتر است و هر جایی که بتوانیم ، از آرا و نظرات همکاران استفاده خواهیم کرد .
معرفی اساتید پراستناد دانشگاه آزاد اسلامی تعدادی از پر استنادترین اساتید دانشگاه آزاد اسلامی به همراه میزان استناد مقالات آن ها در طول 10 سال گذشته بر مبنای گزارش گوگل اسکالر معرفی شدند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ، تولید علم ، کمیت ، کیفیت و شتاب آن امروزه در کشورهای مختلف موردتوجه قرار می گیرد ، موضوعی که به وسیله سنجش تولیدات اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها موردبررسی قرار می گیرد .
بخشی از نتایج تحقیقات اساتید به صورت مقالات در ژورنال های مختلف علمی قابل مشاهده است که مورداستفاده عموم محققان قرار می گیرد .
تولیدات علمی با شاخص های متعددی سنجیده می شود که گوگل اسکالر این امکان را فراهم کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/18

گوگل اسکالر امروز به عنوان یکی از بهترین موتورهای جست وجوی رایگان منابع علمی در اختیار پژوهشگران و دانشجویان علاقه مند به پژوهش های علمی قرار گرفته است .
مقاله ها و نمایه های مختلف اساتید در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است .
شاخص های مختلفی در نمایه های گوگل اسکالر وجود دارد که کیفیت مقالات اساتید و میزان استفاده آن در سایر آثار پژوهشی را مشخص می کند .
به عنوان مثال شاخص اچ تأثیرگذاری کیفی مقالات اساتید را نشان می دهد و بر اساس آن تولیدات و تأثیر استنادی انتشارات پژوهشگر اندازه گیری می شود .
این شاخص در تأثیرگذاری علمی دانشگاه ها یا کشورها نیز مورداستفاده قرار می گیرد .
محاسبه ایندکس اچ بر پایه توزیع استنادات داده شده به آثار منتشره یک فرد یا گروهی از افراد صورت می گیرد .
یکی دیگر از این شاخص های سنجش کیفیت مقالات آی 10 است که توسط گوگل اسکالر ارائه می شود و تعداد مقالاتی را که حداقل 10 بار مورد استناد قرار گرفته اند ، بیان می کند .
32 هزار نفر عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند که وظیفه تولید علم را در این دانشگاه به وسیله پژوهش های خود بر عهده دارند .
در این گزارش تعدادی از پر استنادترین اساتید دانشگاه آزاد اسلامی به همراه میزان استناد مقالات آنان در طول 10 سال گذشته برمبنای گزارش گوگل اسکالر معرفی شده اند که در ادامه می خوانید .
پر استنادترین استاد دانشگاه آزاد پر استنادترین استاد دانشگاه آزاد اسلامی از نگاه گوگل اسکالر ، مریم قاسمی با درجه علمی استادیار از واحد اصفهان است .
قاسمی دکتری تخصصی خود را سال 1387 در رشته معماری از واحد علوم و تحقیقات اخذ کرده و تاکنون مقالات مختلفی در زمینه معماری ایران و اصفهان به چاپ رسانده است .
پر استنادترین مقاله وی با عنوان «تأثیر یوگا بر افسردگی و اضطراب زنان» در سال 2009 منتشر شده که تاکنون 282 بار مورد استناد قرار گرفته است .
حسین زاده لطفی استاد دانشگاه آزاد اسلامی است که دکتری خود را سال 1378 در رشته ریاضی کاربردی اخذ کرده ، مدیرمسئول مجله علمی پژوهشی ریاضیات صنعتی است و بیش از 300 مقاله علمی در نشریات مختلف چاپ کرده است .
مقاله وی درباره یک روش الگوریتمی به منظور گسترش TOPSIS برای مشکلات تصمیم گیری با داده های فاصله ای ، 532 مرتبه مورد ارجاع قرار گرفته است .
حسنعلی زمانی ، اولین استاد گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد مشهد و از پژوهشگران مطرح کشور است .
او در سال 2014 به عنوان دانشمند پر استناد توسط مؤسسه تامسون رویترز برگزیده شد .
مقاله زمانی پیرامون حسگرهای غشایی کروم (III) در سال 2006 به چاپ رسیده و در سال های گذشته 109 بار مورد بهره برداری قرار گرفته است .
رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما در میان پر استنادها محمود قرآن نویس دارای مدرک دکتری فیزیک پلاسما از دانشگاه پونای هند ، رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات و از پژوهشگران نام آشنای کشور است .
مقاله وی در خصوص احتراق لیزری سوخت هیدروژن جامد که در سال 2010 به چاپ رسیده ، تاکنون 79 بار مورد ارجاع قرار گرفته و پر استنادترین مقاله قرآن نویس است .
مسعود افرند ، استادیار دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد است .
وی دکتری خود را در سال 93 در رشته مهندسی مکانیک تبدیل انرژی اخذ کرده است و پژوهش های مختلفی در زمینه های هیدرودینامیک مغناطیسی ، انرژی های تجدید پذیر ، نانو سیالات و دینامیک سیالات محاسباتی انجام داده است .
مطالعه تجربی افرند در زمینه اثر دما و غلظت نانو ذرات بر رفتار رئولوژیک نانوفلد هیبرید Fe3O4 Ag / EG در سال 2016 به چاپ رسیده که 134 بار مورد ارجاع قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تبریز
کسب و کار
1398/01/19
> رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه اگر در شرایط فعلی به دانشگاهیان و نخبگان اعتماد شود بسیاری از مشکلات کشور حل می شود گفت : این در حالی است که متأسفانه وضعیت به گونه ای شده که هر زمانی که مشکلی بروز می کند ، به دانشگاهیان مراجعه می کنند ، در حالی که ما نباید مصالح ملی را قربانی منافع شخصی کنیم و وضعیت ما با گذشت 40 سال از وقوع انقلاب نباید به شکل امروز باشد .
> دکتر میررضا مجیدی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب مهمترین برنامه های دانشگاه تبریز در حوزه بین الملل اشاره کرد و افزود : یکی از ملاک های توسعه فعالیت های بین المللی دانشگاه ها در دنیا افزایش کیفیت فعالیت های دانشگاه ها در حوزه های مختلف مقاله نویسی ، آموزش ، پژوهش و غیره به شمار می رود در این راستا ما در دانشگاه تبریز نیز امر چابک سازی فعالیت ها را مورد پیگیری قرار دادیم و تلاش داریم ارتباط خوبی با مراکز صنعتی برقرار شود چرا که دانشگاه ها باید در کنار فعالیت های بین المللی سازی به مأموریت های خود نیز در عرصه ملی توجه کنند .
دکتر مجیدی همچنین تاکید کرد : بحث جذب دانشجوی خارجی از سال گذشته در دانشگاه تبریز پیگیری می شود و در حال حاضر در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری حدود 200 دانشجوی خارجی در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و تلاش داریم آمار دانشجویان افزایش یابد .
رئیس دانشگاه تبریز همچنین به چالش های پیشروی جذب دانشجویان خارجی در ایران اشاره کرد و گفت : مشکلات فرهنگی و مادی دو چالش مهم دانشگاه های کشور در جذب دانشجویان بین المللی است .
در واقع کشورهای دنیا شناخت زیادی از ظرفیت های بالای دانشگاه های ایران ندارند و حتی با توجه به نزدیکی جغرافیایی دانشگاه تبریز به کشور ترکیه آن شناختی که باید از دانشگاه تبریز در کشور ترکیه اتفاق نیفتاده است ، به گونه ای که اخیراً نشستی با مسؤولان برخی دانشگاه های کشور ترکیه در حوزه آموزش زبان فارسی برگزار کردیم نکته ای که اغلب این افراد مطرح کردند این بود که آنها شناخت دقیقی از دانشگاه ما نداشتند بنابراین ما نتوانستیم آن چنان که باید خودمان را به دنیا و حتی کشورهای همسایه بشناسانیم .
دکتر مجیدی تاکید کرد : در گام دوم انقلاب مد نظر رهبری باید با دید بازتری به مسائل فرهنگی به خصوص در حوزه های آموزشی و علمی داشته باشیم تا بتوانیم فعالیت های خود را در عرصه های علمی پیش ببریم .
وی بر ضرورت توجه به نخبگان دانشگاهی در کشور تاکید کرد و گفت : با توجه به اینکه دانشگاهیان نخبگان و دانشمندان در پیش ، دوران و بعد از وقوع انقلاب نقش پررنگی داشته اند و بعد از انقلاب نیز به عنوان سربازان امام (ره) در حساس ترین زمان ها نظیر دوران دفاع مقدس در تداوم این انقلاب تلاش بیشتری داشتند بنابراین در شرایط فعلی نیز باید در امور مختلف مورد توجه قرار گیرند .
رئیس دانشگاه تبریز تاکید کرد : اگر در شرایط فعلی به دانشگاهیان و نخبگان اعتماد شود بسیاری از مشکلات کشور حل می شود این در حالی است که متأسفانه وضعیت به گونه ای شده که هر زمانی که مشکلی بروز می کند ، به دانشگاهیان مراجعه می کنند ، در حالی که ما نباید مصالح ملی را قربانی منافع شخصی کنیم و وضعیت ما با گذشت 40 سال از وقوع انقلاب نباید به شکل امروز باشد و نباید به این روز می افتادیم .
بنابراین لازم است سرمایه گذاری مناسب روی نخبگان و دانشگاهیان صورت بگیرد تا در 40 سال آینده مشکلات ما رفع شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خواجه نصیر
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت : «سال 97 بودجه دانشگاه ها به صورت صددرصدی اختصاص داده نشد و این امر فعالیت دانشگاه ها را با مشکل مواجه خواهد کرد.
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت : «سال 97 بودجه دانشگاه ها به صورت صددرصدی اختصاص داده نشد و این امر فعالیت دانشگاه ها را با مشکل مواجه خواهد کرد .
» علی خاکی صدیق در گفت وگو با مهر بیان کرد : «به صورت میانگین حدود 83درصد بودجه دانشگاه ها در سال 97 اختصاص داده شد که عدم اختصاص کامل بودجه ، تمامی دانشگاه ها را ازجمله دانشگاه خواجه نصیر با مشکل مواجه خواهد کرد .
» او عنوان کرد : «به دلیل عدم تخصیص کامل بودجه بسیاری از پرداخت های دانشگاه خواجه نصیر با مشکل مواجه شده است .
» رئیس دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت : «همچنین پرداخت های دانشگاه به پیمانکاران نیز باقی مانده است .
» خاکی صدیق تاکید کرد : «رئیس سازمان برنامه وبودجه قول هایی درخصوص تامین اعتبارات دانشگاه ها داده است اما با توجه به اینکه در سال جدید قرار گرفته ایم هنوز مشخص نیست این سازوکار به چه صورت محقق خواهد شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/01/19
> سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد : «آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 در موعد مقرر در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت 98 برگزار می شود و برای داوطلبان مناطق سیل زده سهمیه و تسهیلات اختصاص می یابد.
> سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد : «آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 در موعد مقرر در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت 98 برگزار می شود و برای داوطلبان مناطق سیل زده سهمیه و تسهیلات اختصاص می یابد .
» در بخشی از اطلاعیه سازمان سنجش آمده است : «بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنجشنبه پنجم اردیبهشت و جمعه ششم اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذی صلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، است که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/01/19
> دنیای اقتصاد : سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 مخالفت کرد .
> مخالفت سازمان سنجش با تعویق زمان برگزاری آزمون ارشد دنیای اقتصاد : سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 مخالفت کرد .
به گزارش «ایسنا» در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور آمده است : «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور ، دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام شود ، بنابراین آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنج شنبه 98/ 02/ 05 و جمعه 98/ 02/ 06 برگزار خواهد شد و اطلاعیه این سازمان درخصوص حوزه های برگزاری ، تاریخ و نحوه توزیع کارت در روز دوشنبه 98/ 01/ 26 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
همچنین در ادامه این اطلاعیه یادآوری شده است که وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذی صلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، است که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
کلمات کلیدی : زلزله سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور علوم تحقیقات و فناوری کارشناسی ارشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1398/01/18
> گروه جامعه : سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 مخالفت کرد .
> دراطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور آمده است : ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور ، دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرایند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و می بایست به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام شود ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنج شنبه 98/02/05 و جمعه 98/02/06 برگزار خواهد شد و اطلاعیه این سازمان در خصوص حوزه های برگزاری ، تاریخ و نحوه توزیع کارت در روز دوشنبه 98/01/26 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
شایان ذکر است وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، می باشد که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1398/01/19
> گروه اجتماعی| «وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند تا کنکور را با تأخیر برگزار کنند شاید چند روزی این آزمون به تأخیر بیفتد .
از طرفی ما هم به دنبال این هستیم تا امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا این فاصله فرصت کافی را ایجاد کند که داوطلبان برای کنکور آماده شوند و ما هم کارهای اداری خودمان را در این زمینه انجام دهیم ، فکر می کنم ظرف چند روز آینده این خبر نهایی شود .
» سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش روز گذشته در حاشیه دیدار نوروزی با مدیران کل سابق و همکاران حوزه ستادی و در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت دانش آموزان کنکوری در مناطق سیل زده صحبت کرد .
> بطحایی که پیش از این نشست هم در گفت وگو با «اعتماد» از اقدام برای هماهنگی با وزارت علوم در مورد وضعیت داوطلبان کنکور در استان های بحران زده خبر داده بود روز گذشته گفت که تصمیم دارند تسهیلاتی برای دانش آموزان مناطق سیل زده برای ورود به دانشگاه فراهم کنند .
اما هم زمان با انتشار این خبر ، سازمان سنجش اعلام کرد که کنکور کارشناسی ارشد در مورد مقرر خود برگزار می شود .
در اطلاعیه این سازمان آمده است : «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور ، دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنجشنبه 5 اردیبهشت و جمعه 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
» و البته در این اطلاعیه آمده بود : «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارایه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، است که به محض حصول نتیجه جزییات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
» ابراهیم خدایی ، رییس سازمان سنجش و آموزش کشور که از طریق رسانه ها در جریان گفته های وزیر آموزش و پرورش قرار گرفته است به «اعتماد» گفت که با توجه به اینکه کنکور کارشناسی ارشد در موقع مقرر خود برگزار می شود بعید به نظر می رسد که بتوان تغییری در تاریخ برگزاری کنکور سراسری ایجاد کرد .
وزیر آموزش و پرورش اشاره ای داشت مبنی بر اینکه وزارت علوم و سازمان سنجش آمادگی برای بازنگری در تاریخ برگزاری کنکور سراسری را دارند .
آیا تصمیمی در این مورد گرفته شده است؟ سازمان تا همین حالا مشغول بحث کارشناسی ارشد بود که با توجه به نزدیکی تاریخ برگزاری همان طور که در اطلاعیه مان اعلام شد آن را به تعویق نینداختیم .
طبیعتا در کنکور هم تغییر زمانی جزو موارد مورد بحث ما نیست مگر اینکه آموزش و پرورش تقاضا کند و این درخواست در شورای سنجش بررسی شود .
اصولا ما به دلیل اینکه سه ماه تا کنکور سراسری فاصله داریم هنوز وارد آن بحث نشده ایم اما به طریق اولی از آن جایی که کنکور کارشناسی ارشد در زمان مقررش برگزار می شود ، به نظرم نمی رسد که برگزار شدن کنکور سراسری هم در زمان خودش مشکلی داشته باشد .
منتهی تسهیلاتی که برای عزیزانی که آسیب دیده اند و سیل باعث شده که مطالعه شان تحت تاثیر قرار بگیرد ، قرار شد همان مصوبه ای را که برای زلزله زدگان کرمانشاه داشتیم برای سیل زدگان هم تعمیم داده شود که به صورت اصولی با آن موافقت شده است .
سعی می کنیم آن بحث فاصله کم باقی مانده تا آزمون ها را تا حدی با این سهمیه جبران کنیم که البته سهمیه ای آزاد است و قرار نیست از سهمیه دیگر داوطلبان به این بخش اختصاص داده شود .
پس هنوز درخواست رسمی به دست شما نرسیده؟ نه هنوز درخواستی به صورت رسمی به دست ما نرسیده تا در دستورکار شورای سنجش قرار بگیرد .
تغییر تاریخ برگزاری آزمون به نظرتان عملی است؟ سر همین مباحث فنی بود که در مورد کارشناسی ارشد هم گفتیم در زمان خودش برگزار شود چون به تعویق افتادن آزمون باعث تاخیر در شروع سال تحصیلی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1398/01/19

برنامه زمانی کنکور سراسری هم به قدر کفایت فشرده هست چون در روزهای 15 و 16 تیر ماه برگزار می شود و بحث انتخاب رشته و مصاحبه های برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه فرهنگیان هم وجود دارد و اینها نزدیک به 45 روز زمان می خواهد .
بعید می دانم بتوانیم بحث تاخیر کنکور را اجرایی کنیم چون کل دانشگاه ها و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد اما همه اینهایی که می گویم نظر شخصی من است و قاعدتا اگر آموزش و پرورش درخواست کند هم این بحث در شورا مطرح می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/01/18
> ایرنا : معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در توییتی از برگزاری دومین جشنواره زن و علم ، جایزه مریم میرزاخانی در اردیبهشت ماه امسال خبر داد .
> دومین دوره جایزه مریم میرزاخانی برگزار می شود ایرنا : معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در توییتی از برگزاری دومین جشنواره زن و علم ، جایزه مریم میرزاخانی در اردیبهشت ماه امسال خبر داد .
ابتکار امروز یکشنبه در این توییت نوشت : جشنواره در اردیبهشت ماه سال جاری و در دانشگاه تهران توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار می شود .
زنده یاد مریم میرزاخانی ریاضی دان زن ایرانی و اولین برنده ایرانی مدال فیلدز بود که در 23 تیرماه سال 1393 به علت بیماری سرطان درگذشت .
چند روز گذشته هم در نشست جهانی زنان در ریاضیات تصویب شد که روز تولد میرزاخانی روز جهانی زنان در ریاضیات نام گذاری شود .
کلمات کلیدی : معصومه ابتکار جایزه مریم میرزاخانی.
1
فهرست