وزارت علوم - مطبوعات 21 فروردين 98
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت 14:8
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
9391172 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
آفتاب یزد
1398/01/21
> سخنگوی وزارت کشور از حذف تبصره تطبیق یک دوره نمایندگی با یک مقطع تحصیلی توسط نمایندگان مجلس تقدیر کرد.
> سخنگوی وزارت کشور از حذف تبصره تطبیق یک دوره نمایندگی با یک مقطع تحصیلی توسط نمایندگان مجلس تقدیر کرد .
سید سلمان سامانی قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها با اشاره به بررسی تبصره مربوط به مدرک تحصیلی لازم برای شرکت در انتخابات در قالب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه روزگذشته ماه خانه ملت در صحن علنى اظهار داشت : علیرغم آنکه اعتقاد داریم یک دوره نمایندگی مجلس قطعاً دانش و مهارت قانون گذاری را در افراد ارتقا می دهد ، اما اگر مجلس با حذف این تبصره به جامعه این پیغام را بدهد که نمایندگان مجلس بین خود و دیگران تفاوت و تبعیض قائل نیستند و شروطی که برای کاندیداتوری مجلس قائل شده اند برای همگان یکسان است به اعتماد و نگاه مثبت جامعه به خانه ملت خواهد افزود .
وی در ادامه اضافه کرد : با رای مجلس تبصره ای که به نمایندگان مجوز داده بود سابقه یک دوره نمایندگی مجلس در زمان ثبت نام در انتخابات به عنوان یک مقطع تحصیلی برای آن ها لحاظ شود ، حذف شد که اقدام بسیار پسندیده ای بود .
قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها تاکید کرد : بر اساس این مصوبه تمامی افرادی که قصد دارند براى نخستین بار و یا نمایندگان فعلی و پیشین مجلس که می خواهند برای ثبت نام در انتخابات مجلس اقدام کنند باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن باشند .
سامانی گفت : مدرک تحصیلی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس مورد قبول است که مورد تایید یکى از 3 مرجع وزارت علوم ، وزارت بهداشت و یا حوزه هاى علمیه باشد .
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، گفتنی است نمایندگان خانه ملت در نهایت با پیشنهاد حذف این تبصره موافقت کرده و مستثنی بودن نمایندگان در برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد در زمان ثبت نام در انتخابات مجلس را ملغی کردند .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/01/21
> گروه اجتماعی| زن اول دست سه فرزندش را گرفت و جلو کشید تا وزیر لباس های شان را ببیند ، بعد گوشی موبایلش را نشان داد تا وزیر عکس خانه ها و زمین های غرق در آب را تماشا کند : «ببینید ، هیچی برای مان نمانده .
یک کاری بکنید ! همه می آیند ازمان فیلم می گیرند و می روند .
» این برشی بود از حضور سیدمحمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش از حمیدیه در استان خوزستان؛ همان جایی که چند روز قبل تر تصاویر یزله و شادی مردمش از درست کردن سیل بند و مهار موقت آب دست به دست در شبکه های اجتماعی چرخید .
حالا حمیدیه در محاسره سیل است ، آب دارد بالا می آید و هنوز مردم به دفاع با سیل بندهای دست سازشان تاکید دارند .
ساکنان برخی از روستاهای اطراف اما همین حالا هم مجبور به تخلیه خانه های آب گرفته شده اند مانند همان زنی که روبه روی وزیر آموزش و پرورش ایستاده بود و با صدای بلند کمک می خواست .
> «مردم خوزستان در 8 سال دفاع مقدس سرافرازانه از میهن اسلامی پاسداری کردند و باید سعی کنیم که شرایط موجود را برای آنها بهبود بخشیم .
امیدواریم دولت با همکاری دیگر ارگان ها و سازمان های دولتی و مردمی با سرعت بیشتری به سیل زدگان خدمات رسانی کند .
خانواده های سیل زده حاصل دسترنج چند ساله خود را بر اثر سیل از دست داد ه اند و باید شرایط روحی آنان را درک کنیم .
» بطحایی در بازدید از ستاد اسکان اضطراری سیل زدگان در هنرستان ولایت حمیدیه گفت که آموزش و پرورش با استفاده از تمام ظرفیت های موجود در راستای رفع مشکلات سیل زدگان تلاش می کند .
بطحایی در جلسه ستاد بحران آموزش و پرورش که در اهواز تشکیل شد در مورد شروع به کار دوباره مدارس گفت : «بازسازی و نوسازی مدارس به محض ایجاد ثبات در استان انجام می شود و اگر بازسازی و نوسازی برخی مدارس به پایان نرسید سعی می کنیم از فضاهای جایگزین مثل کانکس استفاده کنیم .
» او اشاره کرد که هدف اصلی اش از این سفر گفتن خسته نباشید به همکارانش در استان خوزستان است : «در وزارت آموزش و پرورش تلاش می کنیم تا امتیازات و امکانات خاصی را برای بهبود شرایط به آموزش و پرورش استان اختصاص دهیم .
ما به عنوان متولیان آموزش و پرورش این قول را می دهیم که از تمامی ظرفیت ها و امکانات برای رفاه حال فرهنگیان استفاده کنیم و اگر این شرایط ادامه پیدا کند ، پیش بینی برای اسکان اضطراری همکاران فرهنگی در چهار منطقه اهواز شده است .
» وزیر آموزش و پرورش همچنین تاکید کرد که در صورت ادامه پیدا کردن شرایط موجود تمام تمرکز باید برای حفظ آرامش دانش آموزان پایه دوازدهم و دوم متوسطه به کار گرفته شود : «اجازه نخواهیم داد که شرایط حاکم سبب ضایع شدن حق دانش آموزان شود و هر مصوبه ای که در راستای جلوگیری از آسیب به آنها لازم باشد ، تصویب خواهیم کرد .
طی این هفته جلسه ای با وزیر علوم در راستای اختصاص تسهیلات خاص برای امتحان کنکور دانش آموزان مناطق سیل زده برگزار می شود .
در عین حال ممکن است برای نمره امتحانات نهایی خرداد ماه دانش آموزان مناطق سیل زده ، نمرات امتحان شهریور ماه محاسبه شود .
» در همین حال دوشنبه جبار کوچکی نژاد ، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم از تدوین طرحی دوفوریتی برای تعویق کلیه آزمون های سازمان سنجش ، در قوه مقننه خبر داد و گفت : «وزارت علوم (سازمان سنجش) موظف است به منظور حمایت از داوطلبان کنکور در استان های سیل زده و همچنین داوطلبانی که به منظور حمایت از آنها به این مناطق اعزام شده اند ، برگزاری کلیه آزمون ها از جمله کارشناسی ارشد را به بعد از 15 خرداد موکول کند .
» در حالی که پیش تر سازمان سنجش اعلام کرده بود که امکان جابه جایی تاریخ برگزاری کنکور کارشناسی ارشد وجود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1398/01/21
> مجلس خواستار تغییر زمان کنکور ارشد دانشگاه ها بعد از 15 خرداد شد.
> هدی هاشمیخبرنگار کمتر از سه هفته به برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد دانشگاه ها زمان باقی مانده است اما حالا خبر می رسد که نمایندگان مجلس می خواهند زمان این آزمون را به خاطر شرایط روحی و روانی داوطلبان مناطق سیل زده تغییر دهند .
این تغییر هم به درخواست داوطلبان کنکور ارشد مناطق سیل زده انجام شده است .
آنها از مسئولان آموزشی کشور خواستند تا زمانی که شرایطشان به حالت عادی برنگشته است آزمون را برگزار نکنند .
این موضوع البته مورد توجه کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم قرار گرفت .
برخی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از وزارت علوم و سازمان سنجش درخواست کردند به شرایط ویژه داوطلبان آزمون کنکور در مناطق سیل زده توجه کنند و خواستار بازنگری در زمان و نحوه برگزاری آزمون ها بویژه آزمون ارشد به دلیل نزدیکی زمان برگزاری هستند .
آنها البته دیروز طرح تعویق زمان برگزاری تمامی آزمون های سراسری سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارسال کردند .
گرچه مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش با این تصمیم مخالفند و در اطلاعیه ای که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 مطابق برنامه زمانبندی در روزهای پنجشنبه و جمعه در تاریخ پنجم و ششم اردیبهشت ماه آینده برگزار می شود .
همین موضوع موجب شد تا برخی از نمایندگان مجلس اعلام کنند که عملکرد سازمان سنجش در تغییر ندادن زمان برگزاری آزمون شتابزده است .
موضوعی که میر حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بر آن اشاره می کند و به خبرنگار «ایران» ، می گوید : مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش اعلام کردند به دلایلی نمی توانند تاریخ آزمون ارشد دانشگاه ها را تغییر دهند آنها به نمایندگان مجلس اعلام کردند که فقط در این صورت می توانند تغییراتی در این آزمون داشته باشند که قانون شود .
ما هم این موضوع را به صورت قانون درآوردیم و طرحی به هیأت رئیسه مجلس دادیم که تمامی آزمون های سراسری 98 ، به بعد از 15 خردادماه موکول شود .
وی تأکید می کند : طرحی که ما به هیأت رئیسه مجلس داده ایم فقط برای زمان آزمون ارشد دانشگاه ها است و هنوز درباره زمان آزمون کنکور سراسری دانشگاه ها تصمیم گیری نکرده ایم .
نمایندگان مجلس بر این باورند که بسیاری از دانشجویان کارشناسی و داوطلبان کنکور ارشد در قالب طرح های جهادی و امدادی در مناطق درگیر سیل هستند و در سوی دیگر داوطلبانی هستند که در مناطق سیل زده زندگی می کنند آنها به خاطر فشار روحی نمی توانند در آزمونی به این مهمی شرکت کنند .
ایجاد ظرفیت مازاد برای داوطلبان سیل زده کنکور سراسریمسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش از زمان وقوع سیل اعلام کردند که پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان کرمانشاهی برای داوطلبانی که آسیب دیده اند ، هستند .
همچنین بر اساس تصمیم سازمان سنجش ، این سهمیه مازاد بر ظرفیت است و میزان و تعداد ظرفیت ها نیز براساس داوطلبان و رشته هایی که متقاضی هستند تعیین خواهد شد .
موضوعی که غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بر آن تأکید می کند و به خبرنگار «ایران» ، می گوید : در جلسه معاونان وزیر ، موضوع تغییر زمان آزمون مطرح شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1398/01/21

همکارانم در سازمان سنجش اعلام کردند که این تغییر امکانپذیر نیست چرا که اگر بخواهیم آزمون ارشد را در خرداد ماه برگزار کنیم با چند مشکل مواجه هستیم ابتدا این که ماه رمضان در پیش است و امکان برگزاری این آزمون در ماه رمضان وجود ندارد و موضوع دیگر اینکه برخی از رشته ها آزمون علمی و تشریحی دارد که انجام آن حدود دو ماه زمان می برد .
وی با تأکید بر اینکه تصمیم گیری برای تغییر زمان این آزمون بسیار سخت است اظهار می کند : اگر مجلس تغییر زمان آزمون را تصویب کند ما مکلف به اجرای آن هستیم .
اما در سازمان سنجش تصمیم گیری شد تا سهمیه ها مازاد و به صورت کوتاه مدت برای داوطلبان در نظر گرفته شود و این از ظرفیت اصلی سایر داوطلبان کم نمی شود .
در سوی دیگر رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم بر این باور است که داوطلبان مناطق سیل زده یک فرصتی را به لحاظ علمی از دست داده اند و اگر این اتفاق نمی افتاد ، می توانستند خودشان را بهتر برای کنکور آماده کنند ، اما ابراهیم خدایی همچنان بر این موضوع تأکید می کند که تغییر زمان کنکور هم به دلیل هماهنگی های این آزمون امکانپذیر نیست .
ابراهیم خدایی درباره این موضوع به ایلنا می گوید : به لحاظ این که مناطق سیل زده اصلی ما خیلی داوطلب کارشناسی ارشد نداشته اند ، همچنین علاوه بر این که پیش تر کنکور کارشناسی ارشد در بهمن ماه برگزار می شد و در سال 93 به دلیل برف سنگینی که بارید زمان آزمون را یک هفته به تعویق انداختیم ، بعدها به دلیل این که ما با مسائل آب و هوایی در بهمن ماه مشکل داشتیم ، آزمون کارشناسی ارشد را در اردیبهشت ماه برگزار کردیم .
در مورد تعویق آزمون کارشناسی ارشد در سال 98 نیز باید گفت زمان این آزمون نزدیک ماه مبارک رمضان است و طبیعتاً با توجه به شرایط ماه رمضان نمی توانیم آزمون را در این ماه برگزار کنیم .
وی تأکید می کند : اگر بخواهیم آزمون ارشد را در خرداد ماه برگزار کنیم ، باز هم امکانپذیر نیست ، زیرا با دو مشکل فنی مواجه می شویم ، یکی اینکه اصولاً با فرآیند اجرایی قرنطینه کنکور سراسری تلاقی می کند .
دیگر اینکه حدود 10 ، 15 رشته مانند معماری ، طراحی صنعتی ، نقاشی ، کارگردانی و تربیت بدنی ، کنکور کارشناسی ارشد امتحانات عملی و تشریحی دارد که انجام آن حدود دو ماه زمان می برد .
علاوه بر مشکلات فنی و اجرایی اگر آزمون ارشد را در خرداد هم برگزار می کردیم دانشگاه ها نمی توانستند در زمان مقرر کلاس ها را شروع کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
پیام سمنان
1398/01/20
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : اعضای کمیسیون به دلیل وقوع سیل و مشکلات ایجاد شده برای محصلان و دانشجویان تاکید داشتند که باید کنکور ارشد به تعویق بیفتد که مقرر شد وزارت علوم بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهد.
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : اعضای کمیسیون به دلیل وقوع سیل و مشکلات ایجاد شده برای محصلان و دانشجویان تاکید داشتند که باید کنکور ارشد به تعویق بیفتد که مقرر شد وزارت علوم بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهد .
به گزارش ایرنا سیدحمایت میرزاده در تشریح نشست دیروز دوشنبه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود : در جلسه امروز وزیر علوم و تحقیقات و فناوری و معاونان وی حضور داشتند که ضمن ارائه گزارشی از عملکرد خود در سال 97 تاکید داشتند که رویکرد آنها بیشتر مبتنی بر برنامه ششم توسعه و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است؛ ضمن آنکه دوره ای آموزشی برای روسای دانشگاه ها مد نظر قرار داشت .
نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی افزود : همچنین بر اساس این گزارش ، طرحی برای ساماندهی دانشگاه‎های سراسر کشور آماده اجرا شده که نه واحدهای دانشگاهی تعطیل شود و نه مدیریت های متعدد وجود داشته باشد بلکه بتوان با یک مدیریت واحد دانشگاه‎های شهرستان ها را اداره کرد .
به گفته وی ، فروش فناوری های جدید ، تقویت شرکت های دانش بنیان و تشریح درآمدهایی که از این مسیر برای دانشگاه ها و کشور حاصل شده از دیگر محورهای گزارش وزیر علوم بود .
میرزاده گفت : در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون سوالات خود را پرسیدند که بیشتر ناظر به وقوع سیل و مشکلات ایجاد شده برای محصلان و دانشجویان بود و بر این نکته تاکید داشتند که باید کنکور ارشد به تعویق بیفتد؛ البته وزارت علوم بر این نظر بود که همانند زلزله زدگان برای سیل زدگان نیز سهمیه ای در نظر گرفته شود .
وی ادامه داد : اعضای کمیسیون معتقدند بودند اگرچه اختصاص سهمیه لازم است ولی کافی نیست و باید به ویژه کنکور ارشد به تاخیر بیفتد زیرا فارغ از بحث دانشجویانی که در مناطق سیل زده حضور داشتند ، در بسیاری از دانشگاه ها گروه های جهادی تشکیل شده و برای امدادرسانی و کمک به مناطق سیل زده رفته اند که آنها نیز شامل این مسالهخواهند شد .
به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، مقرر شد وزارت علوم بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهد .
میرزاده با اشاره به حضور رئیس دانشگاه آزاد و معاونان وی در ادامه این جلسه توضیح داد : بر اساس گزارش رئیس دانشگاه آزاد ، گروه های دانشجویی از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد در مناطق سیل زده برای امدادرسانی حضور پیدا کردند؛ ضمن آنکه تسهیلاتی برای دانشجویان مناطق سیل زده در نظر گرفته شده است .
وی ادامه داد : دانشگاه آزاد در خصوص شفاف سازی مالی خود اقداماتی انجام داده و از این دانشگاه در ارتباط با دارایی ها ، اموال و مسائل بانکی و زمین حسابرسی هایی صورت می گیرد که رئیس دانشگاه گزارشی از اصلاح نظام مالی این دانشگاه ارائه کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1398/01/20
> ایسنا : عملکرد سال 1397 وزارتخانه های آموزش و پرورش؛ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ صنعت ، معدن و تجارت؛ علوم ، تحقیقات و فناوری؛ کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
> جلسه جداگانه روحانی با وزرای 6 وزارتخانه ایسنا : عملکرد سال 1397 وزارتخانه های آموزش و پرورش؛ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ صنعت ، معدن و تجارت؛ علوم ، تحقیقات و فناوری؛ کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
در این جلسات ، آقایان سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، منصور غلامی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریعتر و روان تر برنامه های هر وزارتخانه بویژه در چارچوب اولویت های عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد که به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
رئیس جمهور همه وزرا کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهارداشت : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای ، تاکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
کلمات کلیدی : حسن روحانی وزرای دولت عملکرد وزارتخانه ها.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه شروع
1398/01/20
> عملکرد سال 97 وزارتخانه های آموزش و پرورش؛ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ صنعت ، معدن و تجارت؛ علوم ، تحقیقات و فناوری؛ کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
> به گزارش شروع آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، در این جلسات ، آقایان سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، منصور غلامی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریعتر و روان تر برنامه های هر وزارتخانه بویژه در چارچوب اولویت های عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد که به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
رئیس جمهور همه وزرا کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهارداشت : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
دکتر روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای ، تاکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/01/20
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس : آخرین تغییرات آئین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی رئیس دانشگاه تربیت مدرس از تغییر آئین نامه ترفیع و ارتقاء اعضای هیات علمی این دانشگاه خبر داد و گفت : آئین نامه جدید تدوین و به دانشگاه ابلاغ شده است و از ابتدای سال جاری اجرایی می شود .
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس : آخرین تغییرات آئین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی رئیس دانشگاه تربیت مدرس از تغییر آئین نامه ترفیع و ارتقاء اعضای هیات علمی این دانشگاه خبر داد و گفت : آئین نامه جدید تدوین و به دانشگاه ابلاغ شده است و از ابتدای سال جاری اجرایی می شود .
دکتر محمدتقی احمدی ضمن بیان این مطلب از تغییر و تدوین آئین نامه ترفیع و ارتقای دانشگاه تربیت مدرس خبر داد و اظهار کرد : بخشی از این آئین نامه تغییر کرده است .
در حال بازبینی بخشی دیگر هستیم و بر این اساس تلاش داریم فعالیت های بین المللی ، خدمات اجتماعی ، توسعه فناوری ، درآمدزایی از راه فروش دانش و برخی شاخص های دیگر نیز جزو الزامات ترفیع و ارتقا اعضای هیئت علمی قرار بگیرد .
وی تأکید کرد : تغییر آئین نامه ترفیع و ارتقای آئین نامه اعضای هیئت علمی در دانشگاه سابقه نداشته و اولین بار است که در دانشگاه تربیت مدرس اتفاق می افتد .
این اقدام به صورت آئین نامه و روال جدید در دانشگاه مورد تصویب هیئت امنا قرار گرفته است .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس در پایان خاطر نشان کرد : در حال حاضر آئین نامه جدید ارتقا و ترفیع اعضای هیئت علمی به اساتید و بدنه دانشگاه تربیت مدرس ابلاغ شده و از ابتدای سال جاری اجرایی می شود .
معاون وزیر علوم خبر داد؛ سیل آسیب جدی به مراکز آموزش عالی وارد نکرد معاون اداری و مالی وزارت علوم با اشاره به میزان خسارت های ناشی از سیل گفت : دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان آسیب دیده که در حال برآورد میزان خسارت آن هستیم اما سایر مراکز آسیب جدی ندیده اند .
محمدتقی نظر پور درباره میزان خسارات ناشی از سیل اخیر در مراکز و واحدهای آموزش عالی گفت : ارزیابی ها به طور کامل به اتمام نرسیده است اما در استان لرستان دانشکده کشاورزی این دانشگاه آسیب دیده است که در حال برآورد میزان خسارت واردشده به این دانشکده هستیم .
ولی در سایر استان های سیل زده ، آسیب جدی به مراکز آموزش عالی وارد نشده است .
معاون اداری داد : میزان خسارت ناشی از سیل در واحدهای دانشگاه های فنی و حرفه ای ، پیام نور و غیرانتفاعی توسط دانشگاه های مذکور تهیه خواهد شد .
دانشگاه لرستان نیز در اطلاعیه ای اعلام کرده است که سیل اخیر در این استان خسارت هایی را به برخی زیرساخت های دانشکده های این دانشگاه وارد کرده و همه کلاس های این دانشگاه (و تمامی مراکز آموزش عالی وابسته به دانشگاه لرستان در شهرهای پل دختر ، کوه دشت ، نورآباد والشتر) تا پنجشنبه 22 فروردین ، به مدت یک هفته ، تعطیل است .
برگزاری همایش ملی آموزش عالی در اردیبهشت ماه چهارمین همایش ملی آموزش عالی توسط معاونت آموزشی وزارت علوم و پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف نهم اردیبهشت ماه 1398 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/01/20

محور اصلی همایش ، دانشگاه جامعه محور بوده و محورهای دیگر همایش ، مدیریت سرمایه انسانی در دانشگاه ها ، اقتصاد آموزش عالی در دانشگاه جامعه محور ، مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانش آموختگان ، هم افزایی آموزش و پرورش در دانشگاه جامعه محور ، مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها و تنوع بخشی به مأموریت آن ها و الگوی حکمرانی و نظام مدیریتی مراکز آموزشی پژوهشی تقاضامحور است .
جهاد دانشگاهی اعلام کرد؛ فراخوان جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی فراخوان بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی اعلام شد .
به گزارش ایسنا ، بنا بر این فراخوان ، دانشجویان مولف و مترجم فرصت دارند تا 31 خرداد سال 98 آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی ارسال کنند .
این جشنواره هرساله هم زمان با هفته کتاب و با هدف ایجاد نشاط علمی در فضای علمی و دانشگاهی کشور ، جلب همکاری و حمایت ناشران حوزه دانشگاهی ، به منظور چاپ آثار دانشجویی ، تقویت بنیه علمی دانشجویان و شناسایی و حمایت از دانشجویان نوقلم و صاحب اندیشه برگزار می شود .
شرایط شرکت در جشنواره هم زمانی دوره تحصیل دانشجو با زمان چاپ و انتشار اثر ، دارا بودن مشخصات عمومی کتاب برای اثر منتشرشده ، انتشار کتاب در سال 96 تا 97 ، ثبت نام اینترنتی ، ارسال دو جلد از کتاب به دبیرخانه و ارسال کپی متن اصلی آثار ترجمه شده از شرایط شرکت در جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی است .
همچنین دانش آموختگانی که حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی ، کتاب خود را منتشر کرده اند نیز می توانند در جشنواره شرکت کنند .
کتاب الکترونیک ارسال شده به جشنواره باید دارای مجوز ارشاد و هولوگرام باشد .
آثار دریافت شده بازگردانده نخواهند شد و به آثار برگزیده ای که توسط بیش از یک نفر تألیف یا ترجمه شده اند ، صرفاً یک جایزه تعلق خواهد گرفت .
علاقه مندان می توانند پس از ثبت نام از طریق سامانه اینترنتی به آدرس www .
isba .
ir ، دو نسخه از اصل اثر را به همراه فرم ثبت نام اینترنتی به آدرس پستی دبیرخانه جشنواره در تهران ، خیابان انقلاب ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهدای ژاندارمری ، پلاک 72 ، صندوق پستی : 1163 13145 سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی ارسال کنند .
اعلام زمان و اسامی روزهای هفته سراهای دانشجویی زمان و اسامی روزهای هفته سراهای دانشجویی توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام شد شعار هفته مذکور نیز براساس نوآوری ، مهارت محوری و رونق تولیدات دانشجویی است .
زمان برگزاری هفته سراهای دانشجویی توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام شد ، بر این اساس ، هفته مذکور از تاریخ 7 اردیبهشت 98 تا 13 اردیبهشت 98 با شعار «سراهای دانشجویی عرصه نوآوری ، مهارت محوری و رونق تولیدات دانشجویی» برگزار می شود .
اسامی روزهای هفته سراهای دانشجویی سال 98 شنبه 7 اردیبهشت 98 : ورزش نشاط و تندرستی یکشنبه 8 اردیبهشت 98 : ارتقای توانایی فردی ، کسب مهارت های زندگی و مشارکت اجتماعی دوشنبه 9 اردیبهشت 98 : اقوام ، فرهنگ ها و حقوق شهروندی سه شنبه 10 اردیبهشت 98 : مشارکت خیران ، حمایت مسئولان و کمک نهادهای اجتماعی چهارشنبه 11 اردیبهشت 98 : ایده پردازی ، مهارت آموزی و تولیدات دانشجویی پنج شنبه 12 اردیبهشت 98 : خودشناسی ، خودسازی و اخلاق جمعه 13 اردیبهشت 98 : غذای سالم ، بهداشت و سلامت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1398/01/20
> براساس لایحه پیشنهادی دولت ، بودجه دانشگاه ها ، مراکز علمی و پژوهشی برای سال 98 در مقایسه با سال گذشته بیش از 13 درصد رشد خواهد داشت که در این میان دانشگاه تهران ، بیشترین و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی کمترین رشد بودجه را در بین دانشگاه های بزرگ داشته اند .
> براساس لایحه پیشنهادی دولت ، بودجه دانشگاه ها ، مراکز علمی و پژوهشی برای سال 98 در مقایسه با سال گذشته بیش از 13 درصد رشد خواهد داشت که در این میان دانشگاه تهران ، بیشترین و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی کمترین رشد بودجه را در بین دانشگاه های بزرگ داشته اند .
در لایحه بودجه سال 98 سهم دانشگاه های مختلف کشور از بودجه دولتی تعیین و میزان دخل و خرجشان مشخص شد؛ آمار ثبت شده در این لایحه حاکی از رشد بیش از 13 درصدی بودجه دانشگاه ها است و رویکردها و تحلیل های زیادی را از سوی مسئولان دانشگاهی به همراه داشته است .
به گونه ای که عده ای از صاحبنظران ، مسئولان و دانشگاهیان رشد بودجه دانشگاه ها در لایحه پیشنهادی دولت را در کنار افزایش بی رویه هزینه ها بویژه هزینه تجهیزات ، مواد و امکانات آزمایشگاهی ناشی از نوسانات ارزی ، ناکافی دانستند و عنوان کردند در صورت تصویب این بودجه فعالیت مراکز علمی و آموزشی در سال 98 با چالش و بحران مواجه خواهد شد و این بودجه کفاف طرح های تحقیقاتی و پژوهشی را نمی دهد .
اما از طرف دیگر عده ای معتقد هستند بحث تخصیص به موقع بودجه دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی بیش از افزایش آن اهمیت دارد؛ چرا که جز در سال 96 هیچ زمانی بودجه تصویبی این مراکز به موقع و به صورت صددرصدی تخصیص نیافته و در سال 97 نیز بودجه دانشگاه ها با تأخیر بسیار زیادی پرداخت می شد و حتی دولت موفق به تخصیص صد درصدی بودجه نشد .
البته وزارت علوم نگاه مثبتی نسبت به بودجه 98 دارد .
در همین رابطه دکتر منصور غلامی وزیر علوم بارها اعلام کرد «بر اساس قولی که دولت داده است ، بودجه مراکز آموزش عالی و علمی در بودجه سال 98 افزایش خواهد یافت .
»وی تاکید دارد که برای افزایش این بودجه باید منتظر نظر نهایی مجلس شورای اسلامی باشیم و ببینم آیا با رشد رقم بودجه موافقت صورت خواهد گرفت یا خیر .
اگر چه انتظار این است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نقش مهم دانشگاه ها در رفع نیازهای جامعه همزمان با مأموریت ها و سیاست هایی که در این زمینه تدوین شده است ، جهش خوبی را در این بخش تجربه کنیم .
بودجه دانشگاه های بزرگ در لایحه پیشنهادی دولتنگاهی گذرا به وضعیت بودجه دانشگاه ها در لایحه پیشنهادی دولت ، افزایش بیش از 13 درصدی را نشان می دهد و در این لایحه دانشگاه های بزرگ کشور افزایش بودجه خواهند داشت ، به طوری که «بودجه دانشگاه تهران از 884 میلیارد و 11 میلیون تومان در سال 97 به یک هزار و 104 میلیارد و 677 میلیون تومان» ، «دانشگاه شهید بهشتی از 366 میلیارد و 900 میلیون تومان سال 97 به 417 میلیارد و 412 میلیون تومان» ، «بودجه دانشگاه الزهراء از 135 میلیارد و 600 میلیون
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1398/01/20
تومان به 153 میلیارد و 857 میلیون تومان» ، «بودجه دانشگاه صنعتی شریف از 335 میلیارد و 500 میلیون تومان به رقمی معادل 387 میلیارد و 112 میلیون تومان» ، «اعتبار دانشگاه علامه طباطبایی از 233 میلیارد و 100 میلیون به 262 میلیارد و 479 میلیون تومان» ، «بودجه دانشگاه هنر از 56 میلیارد و 700 میلیون به 68 میلیارد و 886 میلیون تومان» ، «ردیف دانشگاه خوارزمی از 191 میلیارد و 700 میلیون در سال گذشته به 229 میلیارد و 388 میلیون تومان» ، همچنین «بودجه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از 127 میلیارد و 720 میلیون به مبلغ 152 میلیارد و 226 میلیون تومان» ، «اعتبار دانشگاه تربیت مدرس از 306 میلیارد و 700 میلیون به مبلغ 363 میلیارد و 339 میلیون تومان» ، همچنین «دانشگاه صنعتی امیرکبیر از 276 میلیارد سال 97 به رقمی معادل 325 میلیارد و 258 میلیون تومان» و در نهایت بودجه «دانشگاه علم و صنعت از 248 میلیارد و 100 میلیون تومان به 288 میلیارد و 659 میلیون تومان در سال 98 افزایش یافته است .
»همچنین در این لایحه برای «دانشگاه پیام نور در سال 98 بودجه ای معادل یک هزار و 209 میلیارد و 396 میلیون تومان پیشنهاد شده که این میزان در سال 97 یک هزار و 44 میلیارد و 800 میلیون تومان است» و بودجه «دانشگاه فنی وحرفه ای نیز از 743 میلیارد و 600 میلیون تومان سال گذشته به 947 میلیارد و 586 میلیون تومان در سال 98 افزایش یافته است .
» به طور کلی بر اساس لایحه بودجه سال 98 از میان دانشگاه های کشور ، دانشگاه تهران بیشترین بودجه را به خود اختصاص داده و در میان 13 دانشگاه برتر نیز دانشگاه خواجه نصیر کمترین بودجه را دارد .
نگاهی گذرا به آمار و ارقام بودجه بالا بیانگر افزایش بیش از 13 درصدی بودجه دانشگاه ها در سال 98 است .
اما آنچه مسئولان دانشگاه ها را بیشتر نگران می کند ، تنها میزان بودجه نیست ، بلکه تخصیص به موقع بودجه های در نظر گرفته شده بیش از افزایش بودجه اهمیت دارد ، همچنان که در حال حاضر کمتر از 3 ماه به پایان سال باقی مانده و با وجود قول ها و وعده هایی که در این زمینه داده شده ، دانشگاه ها حدود 50 درصد از بودجه های خود را از خزانه دریافت کردند .
بنابراین این نگرانی ایجاد می شود که در سال 98 که شرایط اقتصادی ناخوشایندی نیز بر کشور حاکم خواهد شد ، امکان تخصیص بودجه تصویب شده با چالش مواجه شود .
وعده تخصیص به موقع بودجهعملی نشددر همین راستا رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد : متأسفانه بودجه دانشگاه در سال 97 به میزانی که باید ، تخصیص داده نشده و یا در موعد مقرر بودجه های تخصیصd به دانشگاه پرداخت نشده و این موضوع دانشگاه ها را با مشکلاتی مواجه کرد .
نامبرده خاطرنشان کرد : سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین معاون اول رئیس جمهور قول داده بود که بودجه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی به صورت کامل تخصیص دهند که امیدواریم این بودجه در اختیار دانشگاه ها قرار بگیرد تا برنامه ها و سیاست های این مراکز با چالش مواجه نشوند .
خزانه ، بودجه های تخصیصی را پرداخت نمی کنددر ادامه رئیس دانشگاه علم وصنعت ایران نیز به آخرین وضعیت تخصیص بودجه دانشگاه ها اشاره کرد و افزود : در سال 97 بودجه دانشگاه ها تا حدودی به موقع تخصیص می یافت یعنی سازمان برنامه و بودجه به قول خود در این زمینه عمل کرد؛ اما مشکلی که وجود داشت ، خزانه گام بعدی یعنی واریز بودجه را به موقع انجام نمی داد .
وی در ادامه تصریح کرد : در ماه پایانی سال گذشته دانشگاه ها با مشکلات شدید بودجه ای مواجه شدند و به شدت تحت فشار قرار گرفتند و به مشکلات جدی مالی رسیدیم .
امیدوار هستیم مسئولان توجه جدی در این زمینه داشته باشند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر اینکه سال 97 با گذشت حدود 10 ماه از سال کمتر از 50 درصد بودجه را دریافت کرد ، گفت : این در حالی است که باید ما حدود 70 درصد بودجه سال را دریافت می کردیم و با توجه به اینکه بدهی هایی که به خارج از دانشگاه و اساتید و سازمان های مرتبط با دانشگاه و طرف قرارداد درخصوص خرید و نگهداری تجهیزات داشتیم ، با مشکل مواجه شدیم و امیدوار هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1398/01/20

در تأمین هزینه های جاریبا مشکل مواجهیمهمچنین رئیس دانشگاه تهران از عدم تخصیص بموقع بودجه انتقاد کرد و گفت : در سال گذشته به دلیل عدم تخصیص بموقع بودجه ، دانشگاه ها و مراکز علمی در تأمین هزینه های جاری خود در حوزه های مختلف دانشجویی ، آموزشی ، پژوهشی و غیره با مشکل مواجه شده اند .
بر این اساس ، امکان اینکه از درآمدهای اختصاصی دانشگاه صرف فرصت های مطالعاتی دانشجویان و اساتید شود ، وجود ندارد .
وی در ادامه تصریح کرد : من بارها نیز تاکید کردم ، همانطور که در زمان جنگ ارز مورد نیاز دانشگاه ها تأمین می شد و نتیجه آن را امروزه در بخش بزرگی از عملکرد دانشگاه ها شاهد هستیم ، در شرایط فعلی نیز باید ارز مورد نیاز و یا مابه التفاوت ریالی آن در اختیار دانشگاه ها و مراکز علمی قرار بگیرد .
رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد : متأسفانه سال گذشته تأمین هزینه های ارزی دانشگاه ها در مواردی نظیر فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری و اساتید ، هزینه های مواد و تجهیزات ، شرکت در کنفرانس ها و غیره به دلیل عدم تخصیص ارز دولتی و یا معادل ریالی آن با مشکل مواجه شده است .
نامبرده در ادامه تصریح کرد : شرط حفظ کیفیت علمی پژوهش های دانشگاه ها و جایگاه علمی آنها بر ادامه تبادلات بین المللی استوار است .
اگرچه امروز تأمین کالاهای اساسی و معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد از اولویت ویژه ای برخوردار هستند ، ولی قطعاً آینده کشور و تضمین کیفیت نیروهای کارشناسی و دانشمند کشور به عنوان ستون اصلی توسعه امنیت و اقتدار کشور بستگی به کیفیت دانشگاه ها دارد .
دولت باید ارز دانشگاه ها را نیز در ردیف کالاهای اساسی قرار بدهد .
همچنین رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نسبت به وضعیت اختصاص بودجه دانشگاه ها در سال گذشته انتقاد کرد و گفت : متأسفانه این تخصیص ها به موقع صورت نمی گرفت و به دلیل این که ما در تأمین هزینه های خود دچار بحران مالی می شدیم ، دوستان سازمان برنامه و بودجه و همچنین خزانه کشور همکاری کردند که بخش کوچکی از تخصیص مورد نیاز دانشگاه ها را پرداخت کنند و ما توانستیم حقوق کارکنان شرکتی و قراردادی دانشگاه را پرداخت کنیم .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین خاطر نشان کرد : سازمان برنامه و بودجه کشور به دانشگاه ها این قول را داده است که تا پایان سال بودجه را به صورت 100 درصد تخصیص بدهد؛ امیدوارم شرایط بودجه دولت به گونه ای باشد که بتوانند این قول را عملی کنند .
به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران ، اگرچه آمار و ارقام لایحه پیشنهادی بودجه 98 دولت حاکی از افزایش بودجه دانشگاه ها و بخصوص دانشگاه های بزرگ و مادر است ، اما تخصیص به موقع بودجه تصویب شده موضوعی است که بیش از هر چیز دیگری برای دانشگاه ها اهمیت دارد ، چراکه در حال حاضر بیش از 70 درصد بودجه دانشگاه های دولتی کشور از منابع دولتی تأمین می شود و دانشگاه های بزرگ فقط حدود 30 درصد هزینه های خود را با درآمدهای اختصاصی جبران می کنند ، ضمن اینکه دانشگاه ها و مراکز آموزشی کوچک برای جبران هزینه های جاری خود به شدت به این بودجه ها متکی هستند و اگر تخصیص ها به موقع اتفاق نیفتد ، این مراکز نه تنها نمی توانند در راستای اهداف پیش بینی شده حرکت کنند ، بلکه دچار بحران نیز خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1398/01/20
> وزیر علوم در سال گذشته 32 حکم انتصاب و 13 حکم ابقا را برای ریاست دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور صادر کرد .
> وزیر علوم در سال گذشته 32 حکم انتصاب و 13 حکم ابقا را برای ریاست دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور صادر کرد .
در سال گذشته از سوی منصور غلامی وزیر علوم حکم ابقاء 13 رئیس دانشگاه از جمله دانشگاه های بزرگی چون تهران ، صنعتی شریف ، اصفهان و کاشان امضا شد .
در این راستا محمدعلی اکبری رئیس دانشگاه ایلام ، محمود نیلی رئیس دانشگاه صنعتی همدان ، علی اصغر بهشتی رئیس دانشگاه فناوری های نوین ، هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان در سمت خود ابقاء شدند .
همچنین از سوی وزیر علوم حکم احمد محقر رئیس دانشگاه بجنورد ، محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف ، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران ، خسرو عزیزی رئیس دانشگاه لرستان و عبدالعلی بصیری رئیس دانشگاه دامغان ابقاء شدند .
حسن ولی زاده رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ، علی اکبر اختری صنعتی کرمانشاه ، ابراهیم اعلمی آل آقا رازی کرمانشاه و عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان نیز از جمله رؤسای دانشگاه هایی بودند که حکمشان از سوی غلامی تمدید شد .
همچنین در سال 97 از سوی وزیر علوم حکم انتصاب برای ریاست 32 دانشگاه و مرکز آموزش عالی امضا شد .
براین اساس از سوی وزیر علوم حکم انتصاب برای ریاست دانشگاه های اردکان ، خواهران سمنان ، حضرت معصومه (س) ، جهرم ، صنعتی قم ، خوارزمی ، صنعتی شهدای هویزه ، آیت الله العظمی بروجردی ، مرکز آموزش عالی ممسنی ، صنعتی سهند ، محقق اردبیلی ، هنر ، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری امضا شد .
در عین حال از سوی وزیر علوم حکم رؤسای دانشگاه های صنعتی ارومیه ، ولیعصر رفسنجان ، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب ، گنبد کاووس ، تبریز ، مجتمع آموزش عالی زرند ، مرکز آموزش عالی کاشمر ، سلمان فارسی کازرون ، ملایر ، سید جمال الدین اسدآبادی ، صنعتی شیراز ، بناب ، کوثر ، صنعتی بیرجند ، مجتمع آموزش عالی شیروان ، کردستان ، سیستان و بلوچستان ، ولایت ، ولی عصر (عج) صادر شد .
در سال گذشته همچنین در جلسه کمیته تعیین رؤسای دانشگاه ها شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم قطعی برای رؤسای دانشگاه های شهرکرد ، اردکان ، سلمان فارسی کازرون ، گنبدکاووس ، خوارزمی ، تبریز ، صنعتی بیرجند ، صنعتی ارومیه ، کوثر ، بناب ، ملایر ، سیستان و بلوچستان ، دانشکده ولی عصر رفسنجان ، کردستان ، صنعتی شیراز ، سید جمال الدین اسدآبادی ، تبریز و حضرت معصومه صادر شد .
لازم به ذکر است ، در سال گذشته محمدمهدی طهرانچی نیز از سوی هیئت امنای دانشگاه آزاد برای سرپرستی این دانشگاه منصوب شد که در جلسه 27 آبان ماه سال 97 وی از سوی کمیته تعیین رؤسای دانشگاه های کشور به عنوان ریاست دانشگاه آزاد انتخاب شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
بهار
1398/01/20
> گروه جامعه : عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون های سراسری سال 98 با 125 امضا تقدیم هیات رییسه مجلس شد .
> قاسم احمدی لاشکی در حاشیه جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس در جمع خبرنگاران اظهار داشت : طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون های سراسری سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که سازمان سنجش برگزار می کند اعم از وزارت علوم و وزارت بهداشت به دلیل وقوع سیل تقدیم هیات رییسه مجلس شد .
وی افزود : این طرح امروز در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده و در اختیار کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
شرق
1398/01/21
> ایلنا : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به سهمیه درنظرگرفته شده برای داوطلبان مناطق سیل زده در کنکور گفت : سهمیه ها مازاد و به صورت کوتاه مدت است و از ظرفیت اصلی سایر داوطلبان کم نمی شود .
> ابراهیم خدایی با اشاره به سهمیه هایی که قرار است برای داوطلبان کنکور سراسری 1398 و کارشناسی ارشد در مناطق سیل زده در نظر گرفته شود ، گفت : شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مصوبه برای زلزله زده ها دارد که ما آن را در سال گذشته برای داوطلبان زلزله زده در سرپل ذهاب و کرمانشاه اعمال کردیم و این مصوبه مربوط به سیل زدگان نیز خواهد بود .
وی خاطرنشان کرد : بعد از سیل آق قلا ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش با شورای عالی انقلاب فرهنگی مکاتباتی کرد و تقاضایی مبنی بر تعمیم آن مصوبه را به کل بلایای طبیعی ، از جمله سیل زده ها داشت .
طبق صحبت هایی که شد ، دبیر شوراها هم موافقت خود را اعلام کرد تا این سهمیه به سیل زده ها نیز تعمیم داده شود که درواقع مازاد بر ظرفیت است .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به این سؤال که یعنی از ظرفیت اصلی دیگر داوطلبان کم نخواهد شد؟ گفت : از ظرفیت اصلی دیگر داوطلبان کم نمی شود ، زیرا برخی اعتراض می کنند که شانس ما در کنکور کمتر شده است ، بنابراین این سهمیه ها مازاد و به صورت کوتاه مدت است ، این گونه نیست که برای بلندمدت در نظر گرفته شده باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/21
> شرایط موافقت با ایجاد دوره دکتری تخصصی در هر یک از موسسات آموزش عالی اعلام شد ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دارای مجوز ملزم به اختصاص بخشی از ظرفیت سالانه به پذیرش دکتری تقاضا محور شدند.
> شرایط موافقت با ایجاد دوره دکتری تخصصی در هر یک از موسسات آموزش عالی اعلام شد ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دارای مجوز ملزم به اختصاص بخشی از ظرفیت سالانه به پذیرش دکتری تقاضا محور شدند .
این آیین نامه با استناد به اهداف کلان بخش آموزش عالی قانون برنامه ششم توسعه ، تحقق راهبرد هشتم نقشه جامع علمی کشور و در راستای اجرای سند آمایش آموزش عالی ازجمله بند 6 سیاست ها و ضوابط اجرایی آمایش ، آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری تخصصی ، تدوین و در سطح تمام زیرنظام های آموزش عالی که به نحوی مسئول پذیرش ، آموزش و توانمندسازی دانشجویان دوره دکتری تخصصی هستند ، به اجرا گذاشته می شود .
هدف اصلی آیین نامه کمک به ساماندهی دوره تحصیلی «دکتری تخصصی» و ارتقای کیفیت تحصیل است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
جوان
1398/01/20
> پس از مدت ها گلایه و اعتراض دانشـجـویـان متأهل نسبت به مشکل سرپناهشان ، صندوق رفاه راه حلی ارائه کرد که می تواند دغدغه این قشر را برطرف کند .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : مشکل اسکان دانشجویان متأهل به دلیل کمبود خوابگاه همواره در دانشگاه ها وجود داشته و در سال تحصیلی جاری به اوج خود رسیده است .
به گونه ای که بسیاری از دانشجویان متأهل جایی برای اسکان نداشتند و اگر هم اسکان آن ها ابتدای سال تحصیلی انجام شده بود با پایان ترم تحصیلی به بحران تبدیل شد .
بسیاری از دانشگاه ها شیوه پرداخت وام مسکن را از سال گذشته آغاز کردند و با پرداخت این وام ها خوابگاه های متأهلی را تغییر کاربری داده و دانشجویان مجرد را اسکان دادند .
البته به دلیل مشکلات اقتصادی که در کشور ایجاد شد ، دانشجویان متأهل هم به طبع این مشکلات نتوانستند با وام های پرداختی سرپناهی برای خود فراهم کنند و مجدداً برای رزرو خوابگاه اقدام کردند ، اما برخی از دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های بزرگ نتوانستند این مشکل را برطرف کنند .
صندوق رفاه دانشجویان در پی شکایت و اعتراضات دانشجویان متأهل اقدام به ارائه راه حلی برای دانشجویان کرد و بر این اساس پیشنهاد افزایش وام مسکن دانشجویان متأهل داده شد .
ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در این خصوص گفت : به دلیل کمبود خوابگاه های متأهلی بسیاری از دانشجویان اعتراضات زیادی در این زمینه داشتند و صندوق رفاه برای حل این مشکل پیشنهاد افزایش وام مسکن متأهلی را ارائه داد و در صورت تأمین بودجه آن افزایش این وام ها از سال آینده اجرایی می شود .
وی افزود : براساس این پیشنهاد وام دانشجویان متأهل در تهران به 70 میلیون تومان ، در کلانشهر ها به 50 میلیون تومان می رسد و در شهر های بزرگ نیز افزایش چشمگیری خواهیم داشت .
یزدان مهر خاطرنشان کرد : پس از تأمین بودجه این پیشنهاد ، هیئت امنای صندوق رفاه تشکیل جلسه خواهند داد و در صورت موافقت اجرایی خواهد شد .
با ارائه این راه حل توسط صندوق رفاه دانشجویان متأهلان می توانند سرپناهی را برای خانواده خود بدون دغدغه فراهم کنند .
البته با این راه حل وظیفه حمایت اسکان دانشجویان از روی شانه دانشگاه ها برداشته نخواهد شد و باید دانشگاه ها فکری اساسی برای کمبود خوابگاه های دانشجویی به ویژه خوابگاه متأهلی داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
شهروند
1398/01/20
> مشاور عالی سازمان سنجش ، آخرین آمار ثبت نام کنندگان در رشته های بدون کنکور را اعلام کرد.
> مشاور عالی سازمان سنجش ، آخرین آمار ثبت نام کنندگان در رشته های بدون کنکور را اعلام کرد .
حسین توکلی با اعلام این خبر گفت : «ثبت نام و انتخاب رشته در آزمون سراسری مهرماه سال 1398 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی موضوع قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مصوب 10 شهریور سال 92 مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو بر مبنای سوابق تحصیلی 8 و 12 دی ماه 1397 از 20 اسفند 97 آغاز شد .
» او با بیان این که دفترچه راهنمای ثبت نام از 17 بهمن 97 منتشر شده است ، ادامه داد : «کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال 1398 موضوع قانون سنجش و پذیرش دانشجو می توانند در این مرحله ثبت نام کنند .
».
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
دنیای اقتصاد
1398/01/21
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته آینده خبر داد .
> نتایج اولیه آزمون دکتری هفته آینده اعلام می شود ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته آینده خبر داد .
دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در 7 گروه آزمایشی و 245 کد رشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد ، پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و پردیس های خودگردان دانشگاه ها از روز سه شنبه 6 آذر در سایت سازمان سنجش آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده روز پنج شنبه 15 آذر 97 به پایان رسید .
وی ادامه داد : در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 437 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 112 هزار و 57 نفر مرد و مابقی زن هستند .
از مجموع 196 هزار و 437 داوطلب ، 117 هزار و 517 داوطلب در گروه علوم انسانی ، 17 هزار و 479 نفر در گروه علوم پایه ، 34 هزار و 64 نفر در گروه فنی و مهندسی ، 10 هزار و 485 نفر در گروه کشاورزی ، 9 هزار و 884 نفر در گروه هنر ، 2 هزار و 99 نفر در گروه دامپزشکی و مابقی داوطلبان در گروه آزمایشی زبان شرکت کردند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : آمار داوطلبان ثبت نام کننده در دوره ی دکتری سال 98 نسبت به سال گذشته 38 هزار و 267 نفر کمتر شده است .
توکلی ادامه داد : آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی در روز جمعه 3 اسفند ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار شد نتایج اولیه آزمون هفته آینده از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
دکتر توکلی یادآور شد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده در نیمه اول اردیبهشت ماه سال 1398 می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند و با توجه به کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو تعیین می شود ، با توجه به سهمیه ، داوطلب به منظور شرکت در مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش که در دانشگاه صورت می گیرد مانند سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری حاضر خواهد شد .
وی ادامه داد : در نهایت پس از اعلام نتیجه مراحل گزینش از سوی دانشگاه ها به سازمان سنجش ، نمره کل نهایی هر داوطلب محاسبه و فهرست پذیرفته شدگان نهایی داوطلب استخراج و اعلام خواهد شد .
کلمات کلیدی : دانشجو دانشگاه آزاد سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کشاورزی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/20
> شرایط موافقت با ایجاد دوره دکترای تخصصی در هر یک از مؤسسات آموزش عالی اعلام شد ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دارای مجوز ملزم به اختصاص بخشی از ظرفیت سالانه به پذیرش دکتری تقاضامحور شدند .
> شرایط موافقت با ایجاد دوره دکترای تخصصی در هر یک از مؤسسات آموزش عالی اعلام شد ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دارای مجوز ملزم به اختصاص بخشی از ظرفیت سالانه به پذیرش دکتری تقاضامحور شدند .
جزئیات آئین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکترای تخصصی که اخیراً توسط معاونت آموزشی وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شده بود ، اعلام شد .
این آئین نامه با استناد به اهداف کلان بخش آموزش عالی قانون برنامه ششم توسعه ، تحقق راهبرد هشتم نقشه جامع علمی کشور و در راستای اجرای سند آمایش آموزش عالی ازجمله بند 6 سیاست ها و ضوابط اجرایی آمایش ، آئین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکترای تخصصی ، تدوین و در سطح تمام زیر نظام های آموزش عالی که به نحوی مسئول پذیرش ، آموزش و توانمندسازی دانشجویان دوره دکتری تخصصی هستند ، به اجرا گذاشته می شود .
هدف اصلی آئین نامه کمک به ساماندهی دوره تحصیلی «دکتری تخصصی» و ارتقای کیفیت تحصیل از طریق دستیابی به موارد زیر است : متوازن سازی ظرفیت پذیرش دانشجو ، متناسب با نیازهای جامعه و تقاضای بازار کار ارتقای دانشگاه های مستعد کشور به سطح استاندارد دانشگاه های تراز جهانی کمک به برقراری پیوند مناسب و هم افزایی میان نظام آموزش و نظام پژوهش متناسب سازی توسعه رشته ها و ظرفیت پذیرش دانشجو با مأموریت هر مؤسسه بهبود فرآیند تحصیل در «دوره تحصیلی دکتری تخصصی» بر اساس استانداردهای جهانی آموزش شرایط موافقت با ایجاد دوره دکترای تخصصی بر اساس این آئین نامه ، برای راه اندازی دوره دکترای تخصصی در هر یک از مؤسسات آموزش عالی کشور ، دارا بودن شرایط زیر الزامی است : داشتن برنامه درسی مصوب و زیرساخت های لازم (حسب مورد؛ تجهیزات آزمایشگاهی ، کتاب خانه و امکان دسترسی به پایگاه های علمی و… .
هیئت علمی تمام وقت (حداقل 1 نفر استاد تمام؛ 2 نفر دانشیار؛ 3 نفر استادیار) با سوابق علمی و تحقیقاتی مرتبط با رشته مورد درخواست سابقه حداقل 5 دوره دانش آموختگی دوره کارشناسی ارشد در حوزه مرتبط با رشته مورد درخواست انطباق درخواست دکترای تخصصی با برنامه راهبردی ، مأموریت و جایگاه مؤسسه در نظام ملی سطح بندی دارا بودن پیوست اشتغال پذیری به منظور توجیه ضرورت راه اندازی دوره دکترای تخصصی اخذ مجوز راه اندازی دوره دکترای تخصصی در زیر نظام ها در تمام زیر نظام ها ، راه اندازی دوره دکترای تخصصی در صورت احراز شرایط به صورت زیر انجام می شود : مؤسسات سطح 1 دولتی (به استثنا پردیس های وابسته) با تأیید شورای مؤسسه ، اقدام و نتیجه را برای ارسال به موقع به سازمان سنجش آموزش کشور به معاونت آموزشی اعلام کنند .
مؤسسات سطح 2 و 3 دولتی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، مؤسسات غیردولتی و پردیس های دانشگاهی؛ درخواست خود را برای تصویب در شورا ، حداکثر تا پایان شهریور هرسال به معاونت آموزشی وزارت ارسال کنند .
درخواست راه اندازی دوره دکترای تخصصی در دانشگاه پیام نور ، مؤسسات وابسته به دستگاه های اجرایی ، پژوهشگاه ها و نیز راه اندازی دوره مشترک در دانشگاه های دارای مأموریت بین المللی حسب مورد و بر اساس ضوابط مصوب و متناسب با سیاست های آمایشی وزارت ، بررسی خواهند شد .
سایر مؤسسات ، مجاز به راه اندازی دوره دکترای تخصصی نیستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/20

ممنوعیت راه اندازی دوره دکترای تخصصی به شیوه مجازی در تمام زیر نظام ها راه اندازی دوره دکترای تخصصی به شیوه مجازی در تمام زیر نظام ها ممنوع است .
ارزشیابی کیفیت اجرای دوره ها در تمام زیر نظام ها و در تمام سطوح رتبه بندی دانشگاهی بر اساس شیوه نامه ابلاغی معاونت آموزشی ، انجام خواهد شد .
اختصاص بخشی از ظرفیت سالانه پذیرش دانشجوی دوره دکتری به پروژه های تقاضامحور مؤسسه آموزش عالی باید در تعیین ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری ، به گونه ای برنامه ریزی کند که بخشی از ظرفیت سالانه خود را منحصراً به پروژه های تقاضامحور اختصاص داده و در تعیین موضوعات رساله دوره ، نیازهای مرتبط با دستگاه های اجرایی و ضرورت های اجتماعی را در اولویت قرار دهد .
بر اساس اعلام معاونت آموزشی وزارت علوم این آئین نامه از سال تحصیلی 99 98 در تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور لازم الاجرا است و سایر آئین نامه ها و مقررات مرتبط و موازی با مفاد این آئین نامه لغو می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
کیهان
1398/01/20
> یونیورسیاد دانشجویان پس از بازی های المپیک بزرگترین و مهمترین رویداد ورزشی جهان به شمار می رود که هر دو سال یک بار در دو بخش تابستانی و زمستانی در سال های فرد میلادی توسط فدراسیون بین المللی ورزش های دانشجویی (فیزو) برگزار می شود .
> یونیورسیاد دانشجویان پس از بازی های المپیک بزرگترین و مهمترین رویداد ورزشی جهان به شمار می رود که هر دو سال یک بار در دو بخش تابستانی و زمستانی در سال های فرد میلادی توسط فدراسیون بین المللی ورزش های دانشجویی (فیزو) برگزار می شود .
حضور 13 ساله ایران در این رویداد فرصت مناسبی پیش روی تقویت ورزش قهرمانی کشور و ورزش دانشجویی در دانشگاه ها به صورت اصولی و علمی قرار داده است .
این درحالیست که طی سال های اخیر دانشجویان ایرانی در رقابت های یونیورسیاد با کسب مقام های برتر و مدال های طلا و نقره در رشته هایی چون ووشو و کاراته ، بیش از پیش درخشیده اند .
تحقق دوستی ها ، گسترش ارتباط بین دانشگاه ها و اساتید تربیت بدنی از دیگر اهداف برگزاری این بازی ها به شمار می رود و در پایان رقابت ها به جای سرود کشورها ، سرود فیزو نواخته می شود .
این بازی ها همچنین گامی موثر در ارتقای سطح ورزش دانشجویی کشورهای عضو فیزو و زمینه ای برای تقویت و گسترش روابط بین المللی به ویژه در حوزه آموزش عالی و دانشگاه ها به شمار می رود .
مسابقات یونیورسیاد با نظارت فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی در رشته های ثابت و رشته های انتخابی به درخواست کشور میزبان در یکی از کشورهای متقاضی عضو فیزو برگزار می شود .
فیزو نیز به عنوان یکی از قوی ترین فدراسیون های جهانی مستحکم ترین ساختار و تشکیلات را دارد .
با توجه به سطح کیفی یونیورسیاد ، در مواردی رکوردهای المپیک شکسته شده یا رکوردها با اختلاف بسیار ناچیز با رکوردهای المپیک به ثبت می رسد .
سازوکار فیزوفدراسیون بین المللی ورزش های دانشجویی با سابقه بیش از 80 سال ، برگزارکننده رویداد یونیورسیاد دانشجویان است .
نخستین بازی های جهانی دانشجویی در شهر پاریس فرانسه در سال 1923 برگزار و در سال های پس از آن نیز رویدادهای مهم ورزشی توسط کنفدراسیون بین المللی دانشجویان برپا شد .
در سال 1959 فیزو و اتحادیه جهانی دانشجویان بر سر شرکت در مسابقات سازمان ورزش ایتالیا با عنوان یونیورسیاد توافق کردند .
از آن پس فرصتی فراهم شد تا دانشجویان برای کسب نتایج بهتر گردهم آیند .
گسترش ورزش در دانشگاه ها و مراکز آموزشی ، توسعه فدراسیون های ملی ، تقویت روابط دانشگاه ها و تعامل با مسئولان سیاسی ، اقتصادی و مطبوعات برای گسترش ورزش دانشگاه در تمام کشورها از جمله اهداف فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی به شمار می رود .
در حال حاضر 150 کشور عضو فیزو هستند و این فدراسیون دارای 23 کمیسیون است .
مقر دبیرخانه عمومی آن نیز در بروکسل است .
رشته های ورزشی حاضر در یونیورسیاددر یونیورسیاد تابستانی ، رقابت ها در 10 رشته ورزشی دوومیدانی ، شمشیربازی ، شیرجه ، تنیس ، بسکتبال ، فوتبال ، شنا ، ژیمناستیک ، واترپولو و والیبال در دو بخش مردان و زنان ، به صورت ثابت برگزار می شود .
به نقل از ایرنا؛ از سال 2007 میلادی پس از یونیورسیاد بانکوک ، رشته های جودو و تنیس روی میز نیز به فهرست رشته های یونیورسیاد تابستانی افزوده شد .
مسابقات یونیورسیاد زمستانی نیز در 6 رشته اسکی آلپاین و صحرانوردی ، پرش اسکی ، هاکی روی یخ ، اسکیت نمایشی ، اسکیت سرعت مسافت کم و یک رشته نیز به انتخاب کشور میزبان برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
کیهان
1398/01/20

حضور پرثمر دانشجویان ایرانی در یونیورسیادتوسعه ورزش های دانشگاهی در سال های اخیر به نقطه ای رسید که ضرورت تشکیل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی احساس و سرانجام این فدراسیون در تیرماه سال 1384 تاسیس شد و اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای اسلامی و هیئت وزیران رسید .
بخش هایی از آموزش عالی کشور شامل دانشگاه های دولتی ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، آزاد اسلامی و جامع علمی کاربردی زیر پوشش فدراسیون ورزش هایی دانشگاهی قرار دارند که از این بخش ها تیم های منسجم ورزشی و مربیگری به رویدادهای بین المللی اعزام می شوند .
فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی دارای 12 انجمن شامل پاورلیفتینگ و بدن سازی ، تکواندو ، تیراندازی با کمان ، جودو ، شمشیربازی ، فوتبال ، والیبال ، ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی ، ورزش های سه گانه ، وزنه برداری و ووشو است .
همچنین ، هشت کمیته نیز در این فدراسیون فعالیت می کنند که از سال 97 به شکل جدی تری فعالیت کمیته ها پیگیری شده است .
گفتنی است ، سی اُمین یونیورسیاد دانشجویان جهانی روز 12 تا 23 تیرماه امسال در شهر ناپل ایتالیا در 18 رشته ورزشی برگزار می شود .
هفت رشته انفرادی و سه رشته تیمی با توجه به توانمندی دانشجویان ایرانی و ظرفیت مدال آوری آنان در دو بخش دختران و پسران از سوی شورای فنی فدراسیون برای شرکت در سی امین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان پیشنهاد و نامزد شدند .
امید است که در این دوره نیز دانشجویان کشورمان با شکست رکورد دوره های پیشین ، سکوهای قهرمانی را فتح کرده و در رده مدال آوران بایستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
کسب و کار
1398/01/21
> رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه اسفندماه امسال بیرجند میزبان رؤسای دانشگاه های افغانستان خواهد بود ، گفت : گردهمایی رؤسای دانشگاه های افغانستان در بیرجند برگزار می شود .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، احمد خامسان ، در کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : نقش آموزش عالی در انقلاب اسلامی بارز است و آموزش عالی در توسعه استان نقش زیادی دارد .
وی گفت : بسیاری از دانشگاه های استان بر روی جذب دانشجوی خارجی سرمایه گذاری کردند و در حال حاضر نیز 70 دانشجوی مقیم و افغان در استان وجود دارد .
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه اسفندماه امسال بیرجند میزبان رؤسای دانشگاه های افغانستان خواهد بود ، افزود : گردهمایی رؤسای دانشگاه های افغانستان در بیرجند برگزار می شود .
خامسان تصریح کرد : جذب هر دانشجوی خارجی موجب می شود که وزارت به استان بورس دهد و دانشجویان افغان هر کدام می توانند سفیری در کشور خود باشند .
دانشگاه بیرجند نیز این آمادگی را دارد تا همایش صدمین سالگرد استقلال افغانستان در استان برگزار شود .
محمد دهقانی فیروزآبادی ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این کارگروه بیان کرد : در حال حاضر دوره های کوتاه مدت و بلندمدت برای دانشجویان افغان در استان برگزار می شود .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه تاکنون دو کارگاه آموزش بیماری ها در کابل برگزار شده است ، گفت : دانشگاه این آمادگی را دارد تا پزشکان عمومی از افغانستان برای فراگیری آموزش دوره های کوتاه مدت به بیرجند سفر کنند .
دهقانی با بیان اینکه 280 عضو هیأت علمی در رشته های مختلف مشغول تحصیل هستند ، یادآور شد : 14 بیمارستان دانشگاهی و سه بیمارستان غیردانشگاهی در استان وجود دارد و خدمات با کیفیت را به مردم ارائه می کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
روزنامه شروع
1398/01/21
> رئیس هیات امنای جامعه الامام الصادق (ع) در دیدار با استادان ، کارکنان و دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) با محکوم کردن اقدام رذیلانه آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی گفت : آمریکایی ها اگر بخواهند اقدام عملی نشان دهند جمهوری اسلامی راه های مختلفی برای مقابله دارد .
> به گزارش شروع آنلاین ، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با اساتید ، کارکنان و دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) که در خجسته میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار برگزار شد ، با تبریک ایام ماه مبارک شعبان و ابراز مسرت از حضور در جمع دانشجویان و استادان به ذکر برکات و فضایل این ماه مبارک پرداخت و با تاکید بر بهره برداری معنوی و توسل به ائمه اطهار گفت : ظهور تامّ حق متعال در کلمه ائمه اطهار و پیامبر اعظم (ص) ، موجب می شود توسل به این کلمات الهی اقرب طرق الی الله باشد .
ما باید در هنگامه های معنوی تلاش کنیم تا با توسل به اهل بیت و قرآن راهی به حق تعالی پیدا کنیم .
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک سال نو و نیز ابراز تأسف از آسیب های سیل در استان های شمالی ، غربی و جنوب غربی کشور افزود : البته بلایای طبیعی در همه جا هست و آزمون الهی برای تربیت شخصی و اجتماعی است .
به تعبیر قرآن در هر مصیبتی انسان های شایسته می گویند ما از خودمان وجودی نداریم و قدرتی نداریم و رجوع ما به حق است " انا لله و انا الیه راجعون " .
این تربیت انسان اهل حق است .
این که همنوعان چه واکنشی نشان می دهند هم جلوه دیگری از تربیت الهی برای جامعه گرفتار مصیبت است .
مسئولان و مدیران هم امتحان و آزمون مخصوص به خود دارند .
آنهایی که دیروز مسئول بودند و آنانی که امروز در مقام مسئولیت هستند هم مورد آزمون هستند و در نگاه تربیت الهی هر کسی در جایگاه خودش مسئولیتی دارد .
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به دشمنی خباثت آلود آمریکا با ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت : امروز دشمنان جمهوری اسلامی می خواهند مردم ما را به زانو در آوردند .
خصوصا آمریکای خبیث که در چهل سال اخیر همه تلاش خود را کرده ، دائما هم سرشان به سنگ خورده است .
وی با بیان مصادیقی از دشمنی های آمریکا با ملت ایران و ملت های آزاده منطقه از جمله اعمال سخت ترین تحریم های ظالمانه و نیز ایجاد ، تقویت و پشتیبانی از داعش اضافه کرد : آمریکایی ها دیروز هم کار رذیلانه ای کردند و سپاه پاسداران را که افتخار نظام جمهوری اسلامی و موجب امنیت در منطقه است ، به عنوان سازمان تروریستی اعلام کردند .
نظام جمهوری اسلامی در برابر کار وقیحانه دولت آمریکا ساکت نخواهد ماند و دستگاه های مسئول به سرعت نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه را تروریستی اعلام کردند و آنها اگر بخواهند اقدام عملی نشان دهند ، جمهوری اسلامی راه های مختلفی برای مقابله دارد .
ان شاء الله مسئولان با معیار عزت اسلامی اقدام می کنند .
مردم عزیزمان هم در میدان اند و از کیان نظامشان حراست خواهند کرد و جبهه مقاومت در منطقه تنها نخواهد ماند .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هدف آمریکا از این اقدام را ضربه زدن روحیه مردم و تأثیرگذاری بر تصمیمات مسئولان عنوان کرد و بر توجه همه مسئولان به معیار عزت اسلامی تاکید کرد .
وی با تاکید بر لزوم حفظ و تقویت اقتدار نظام افزود : اگر بخواهیم در برابر دشمنان ایستادگی کنیم باید اقتدار خود را با استفاده از علم و فناوری و جهاد فی سبیل الله حفظ و ارتقاء ببخشیم و بدانیم که جهاد علمی کمتر از جهاد در جبهه ها نیست .
امروز اقتدار نظام جمهوری اسلامی ، به همین کارها و پژوهش هایی است که در دانشگاه ها صورت می گیرد .
اقتدار لازم است و دستور الهی است ، " واعدوا لهم مااستطعتم من قوه " و مقدماتش هم همین کار علمی در دانشگاه ها است .
هر کسی در جایگاه خودش و در جغرافیایی که قرار گرفته باید این اقتدار را عملی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
روزنامه شروع
1398/01/21

رئیس هیات مدیره جامعه الامام الصادق (ع) گفت : برای حصول اقتدار باید دانشگاه ها کار جهادی را سرلوحه برنامه های خود قرار دهند .
دانشگاه امام صادق (ع) هم بنا بوده در علوم انسانی تحولی ایجاد کند ، البته واضح است که به نقطه مطلوب نرسیده ایم و این تحول کار اساسی طلب می کند و کار هم نباید فقط به این دانشگاه محدود شود .
مسیر طولانی در پیش داریم و باید کار عالمانه باشد ، باید سخن علمی دیگران را فهم کنیم .
منطق استنباط از کتاب و سنت را نیز بیابیم و حرف خود را در راستای علوم انسانی اسلامی بر اساس بنیان های قویم نظام توحیدی مطرح کنیم .
عده ای از اهل فکر در مغرب زمین و حتی برخی در داخل شاید منکر این باشند که چنین چیزی از اساس کهنه است .
اما باید اثبات کنیم که قرآن و سنت و کلمات الهی منبع جوشان معارف هستند .
معارف بشری واسطه و وسیله واقع می شوند اما این نگاه که منبع الهی را از مردم دریغ کنیم ، خطاست .
آملی لاریجانی افزود : گاهی فیلسوفان ، دانشمندان و عالمانی در حیطه فکر و ذهن انسان و رابطه آن با بدن و عالم ماده کار کرده اند تا اثبات کنند که انسان اساسش ماده است .
در مقابل آنها ما با آنها حرف داریم .
ما سخنمان این است که چرا فیلسوفان و عالمان ما مقدار زیادی از عمرشان را بگذارند و بر اساس این پیش فرض ها کار کنند .
ما انسان را چیز دیگری می دانیم .
پیش فرض ها ، مسیرها را عوض می کند .
این که با چه پیش فرضی به سراغ تحقیقات علوم انسانی برویم ، مسیر تغییر می کند .
حقیقت انسانی ، یک حقیقتی غیر از بدن ماست .
همین حالا وجود ما فقط بدن نیست .
هویت ما حقیقت دیگری است .
تصویری که از انسان در آیات و روایات هست ، این است که روح ما متعلق به عالم امر است و امر غیر زمانی است .
عالم امر محیط بر عالم ماده است .
آملی لاریجانی تاکید کرد : دانشگاه امام صادق (ع) باید برنامه جهادی برای تحول در علوم انسانی داشته باشد ، نگذاریم ذهن جوانان ما را از امور وارداتی پر کنند .
بسیاری از این معارف وارداتی متاثر از فرهنگ و مبانی مدرنیته است .
گاهی از کتاب هایی که در حقوق جزا منتشر می شود ، تعجب می کنم .
برخی تالیفات غربی و آثار سینمایی که ترجمه می شوند ، بر اساس موازین و نگاه هایی است که با معارف اسلام سازگار نیست .
این که هر انسانی راه خودش را انتخاب می کند و هر کس راه خودش را می رود و ارزش های خودش را خلق می کند یک آموزه مدرنیته است .
عقلانیت صحیح توحیدی را نباید رها کرد و آموزه های مدرنیته را دنبال کرد .
اگر می خواهیم هویت ایمانی و توحیدی انقلاب را حفظ کنیم ، راه همین است و همه دانشگاه ها باید در این زمینه کار موثر بکنند .
در ادامه این نشست ، آیت الله آملی لاریجانی به پرسش های حاضرین در جلسه پاسخ داد .
وی در پاسخ به سوال نماینده کارکنان دانشگاه در موضوع برخی مشکلات معیشتی گفت : کارکنان و کارمندان دانشگاه و اعضای هیات علمی باید حتی المقدور از دغدغه های معیشتی فارغ باشند .
همین طور برای دانشجویان هم باید با در نظر گرفتن منابع و توانمندی های دانشگاه و کشور اقدامات لازم انجام شود و البته جوانان هم باید برای شروع زندگی ، سطح توقع خود را پایین تر بیاورند .
وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص مشکلات پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) گفت : امیدواریم آثار و برکات انجمن های علمی پردیس خواهران این دانشگاه را شاهد باشیم .
برخی مشکلات که خواهران دانشجو با آن مواجهند نوعی ظلم مضاعف است .
باید کمک کنیم به خواهران گرامی تا بتوانند در فعالیت های علمی بیشتر شرکت کنند .
آملی لاریجانی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در مورد برنامه دانشگاه برای مرجعیت علمی و راهبری پژوهش ها گفت : در این دانشگاه نیاز به بحث های بنیادی وجود دارد .
بسیاری از کارهای اثرگذار در دانشگاه های مختلف صورت می گیرد ، دانشگاه امام صادق باید این خصیصه را داشته باشد که راه حل هایش برای مشکلات ، صبغه دینی و مبانی ارزشی اسلامی داشته باشند .
ویژگی تولیدات علمی این دانشگاه ملحوظ داشتن آموزه های دینی از کتاب و سنت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
روزنامه شروع
1398/01/21

استفاده از مذاق فقهی و دینی در امور ، کار ساده ای نیست و توقع در جمهوری اسلامی این بود که از وجود و ثمرات فکری نخبگان استفاده شود و در عین حال چارچوب های معارف دینی و ارزش های الهی مورد عنایت باشد ، نگاه توحیدی مورد عنایت باشد .
حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعدی رئیس دانشگاه امام صادق(ع) با تبریک حلول ماه شعبان المعظم و اعیاد شعبانیه ، حضور آیت الله آملی لاریجانی را در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه خیر مقدم گفت و با هموطنان گرفتار در سیلاب های اخیر همدردی کرد .
وی افزود : خدا را شاکریم در فقدان استادمان حضرت آیت الله مهدوی کنی ، از حضور آیت الله آملی لاریجانی در این دانشگاه بهره مند هستیم .
در ابتدای این مراسم ، آیت الله صادق آملی لاریجانی ، با حضور بر مزار شهدای گمنام مدفون در دانشگاه امام صادق (ع) به مقام شامخ شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با قرائت فاتحه ، ادای احترام کرد ، در پایان نیز نماز ظهر و عصر در فضایی آکنده از معنویت به امامت آیت الله آملی لاریجانی اقامه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
کسب و کار
1398/01/21
> رئیس هیات امنای جامعه الامام الصادق (ع) در دیدار با استادان ، کارکنان و دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) با محکوم کردن اقدام رذیلانه آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی گفت : آمریکایی ها اگر بخواهند اقدام عملی نشان دهند جمهوری اسلامی راه های مختلفی برای مقابله دارد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با اساتید ، کارکنان و دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) که در خجسته میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار برگزار شد ، با تبریک ایام ماه مبارک شعبان و ابراز مسرت از حضور در جمع دانشجویان و استادان به ذکر برکات و فضایل این ماه مبارک پرداخت و با تاکید بر بهره برداری معنوی و توسل به ائمه اطهار گفت : ظهور تامّ حق متعال در کلمه ائمه اطهار و پیامبر اعظم (ص) ، موجب می شود توسل به این کلمات الهی اقرب طرق الی الله باشد .
ما باید در هنگامه های معنوی تلاش کنیم تا با توسل به اهل بیت و قرآن راهی به حق تعالی پیدا کنیم .
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک سال نو و نیز ابراز تأسف از آسیب های سیل در استان های شمالی ، غربی و جنوب غربی کشور افزود : البته بلایای طبیعی در همه جا هست و آزمون الهی برای تربیت شخصی و اجتماعی است .
به تعبیر قرآن در هر مصیبتی انسان های شایسته می گویند ما از خودمان وجودی نداریم و قدرتی نداریم و رجوع ما به حق است انا لله و انا الیه راجعون .
این تربیت انسان اهل حق است .
این که همنوعان چه واکنشی نشان می دهند هم جلوه دیگری از تربیت الهی برای جامعه گرفتار مصیبت است .
مسئولان و مدیران هم امتحان و آزمون مخصوص به خود دارند .
آنهایی که دیروز مسئول بودند و آنانی که امروز در مقام مسئولیت هستند هم مورد آزمون هستند و در نگاه تربیت الهی هر کسی در جایگاه خودش مسئولیتی دارد .
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به دشمنی خباثت آلود آمریکا با ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت : امروز دشمنان جمهوری اسلامی می خواهند مردم ما را به زانو در آوردند .
خصوصا آمریکای خبیث که در چهل سال اخیر همه تلاش خود را کرده ، دائما هم سرشان به سنگ خورده است .
وی با بیان مصادیقی از دشمنی های آمریکا با ملت ایران و ملت های آزاده منطقه از جمله اعمال سخت ترین تحریم های ظالمانه و نیز ایجاد ، تقویت و پشتیبانی از داعش اضافه کرد : آمریکایی ها دیروز هم کار رذیلانه ای کردند و سپاه پاسداران را که افتخار نظام جمهوری اسلامی و موجب امنیت در منطقه است ، به عنوان سازمان تروریستی اعلام کردند .
نظام جمهوری اسلامی در برابر کار وقیحانه دولت آمریکا ساکت نخواهد ماند و دستگاه های مسئول به سرعت نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه را تروریستی اعلام کردند و آنها اگر بخواهند اقدام عملی نشان دهند ، جمهوری اسلامی راه های مختلفی برای مقابله دارد .
ان شاء الله مسئولان با معیار عزت اسلامی اقدام می کنند .
مردم عزیزمان هم در میدان اند و از کیان نظامشان حراست خواهند کرد و جبهه مقاومت در منطقه تنها نخواهد ماند .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هدف آمریکا از این اقدام را ضربه زدن روحیه مردم و تأثیرگذاری بر تصمیمات مسئولان عنوان کرد و بر توجه همه مسئولان به معیار عزت اسلامی تاکید کرد .
وی با تاکید بر لزوم حفظ و تقویت اقتدار نظام افزود : اگر بخواهیم در برابر دشمنان ایستادگی کنیم باید اقتدار خود را با استفاده از علم و فناوری و جهاد فی سبیل الله حفظ و ارتقاء ببخشیم و بدانیم که جهاد علمی کمتر از جهاد در جبهه ها نیست .
امروز اقتدار نظام جمهوری اسلامی ، به همین کارها و پژوهش هایی است که در دانشگاه ها صورت می گیرد .
اقتدار لازم است و دستور الهی است ، واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و مقدماتش هم همین کار علمی در دانشگاه ها است .
هر کسی در جایگاه خودش و در جغرافیایی که قرار گرفته باید این اقتدار را عملی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
کسب و کار
1398/01/21

رئیس هیات مدیره جامعه الامام الصادق (ع) گفت : برای حصول اقتدار باید دانشگاه ها کار جهادی را سرلوحه برنامه های خود قرار دهند .
دانشگاه امام صادق (ع) هم بنا بوده در علوم انسانی تحولی ایجاد کند ، البته واضح است که به نقطه مطلوب نرسیده ایم و این تحول کار اساسی طلب می کند و کار هم نباید فقط به این دانشگاه محدود شود .
مسیر طولانی در پیش داریم و باید کار عالمانه باشد ، باید سخن علمی دیگران را فهم کنیم .
منطق استنباط از کتاب و سنت را نیز بیابیم و حرف خود را در راستای علوم انسانی اسلامی بر اساس بنیان های قویم نظام توحیدی مطرح کنیم .
عده ای از اهل فکر در مغرب زمین و حتی برخی در داخل شاید منکر این باشند که چنین چیزی از اساس کهنه است .
اما باید اثبات کنیم که قرآن و سنت و کلمات الهی منبع جوشان معارف هستند .
معارف بشری واسطه و وسیله واقع می شوند اما این نگاه که منبع الهی را از مردم دریغ کنیم ، خطاست .
آملی لاریجانی افزود : گاهی فیلسوفان ، دانشمندان و عالمانی در حیطه فکر و ذهن انسان و رابطه آن با بدن و عالم ماده کار کرده اند تا اثبات کنند که انسان اساسش ماده است .
در مقابل آنها ما با آنها حرف داریم .
ما سخنمان این است که چرا فیلسوفان و عالمان ما مقدار زیادی از عمرشان را بگذارند و بر اساس این پیش فرض ها کار کنند .
ما انسان را چیز دیگری می دانیم .
پیش فرض ها ، مسیرها را عوض می کند .
این که با چه پیش فرضی به سراغ تحقیقات علوم انسانی برویم ، مسیر تغییر می کند .
حقیقت انسانی ، یک حقیقتی غیر از بدن ماست .
همین حالا وجود ما فقط بدن نیست .
هویت ما حقیقت دیگری است .
تصویری که از انسان در آیات و روایات هست ، این است که روح ما متعلق به عالم امر است و امر غیر زمانی است .
عالم امر محیط بر عالم ماده است .
آملی لاریجانی تاکید کرد : دانشگاه امام صادق (ع) باید برنامه جهادی برای تحول در علوم انسانی داشته باشد ، نگذاریم ذهن جوانان ما را از امور وارداتی پر کنند .
بسیاری از این معارف وارداتی متاثر از فرهنگ و مبانی مدرنیته است .
گاهی از کتاب هایی که در حقوق جزا منتشر می شود ، تعجب می کنم .
برخی تالیفات غربی و آثار سینمایی که ترجمه می شوند ، بر اساس موازین و نگاه هایی است که با معارف اسلام سازگار نیست .
این که هر انسانی راه خودش را انتخاب می کند و هر کس راه خودش را می رود و ارزش های خودش را خلق می کند یک آموزه مدرنیته است .
عقلانیت صحیح توحیدی را نباید رها کرد و آموزه های مدرنیته را دنبال کرد .
اگر می خواهیم هویت ایمانی و توحیدی انقلاب را حفظ کنیم ، راه همین است و همه دانشگاه ها باید در این زمینه کار موثر بکنند .
در ادامه این نشست ، آیت الله آملی لاریجانی به پرسش های حاضرین در جلسه پاسخ داد .
وی در پاسخ به سوال نماینده کارکنان دانشگاه در موضوع برخی مشکلات معیشتی گفت : کارکنان و کارمندان دانشگاه و اعضای هیات علمی باید حتی المقدور از دغدغه های معیشتی فارغ باشند .
همین طور برای دانشجویان هم باید با در نظر گرفتن منابع و توانمندی های دانشگاه و کشور اقدامات لازم انجام شود و البته جوانان هم باید برای شروع زندگی ، سطح توقع خود را پایین تر بیاورند .
وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص مشکلات پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) گفت : امیدواریم آثار و برکات انجمن های علمی پردیس خواهران این دانشگاه را شاهد باشیم .
برخی مشکلات که خواهران دانشجو با آن مواجهند نوعی ظلم مضاعف است .
باید کمک کنیم به خواهران گرامی تا بتوانند در فعالیت های علمی بیشتر شرکت کنند .
آملی لاریجانی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در مورد برنامه دانشگاه برای مرجعیت علمی و راهبری پژوهش ها گفت : در این دانشگاه نیاز به بحث های بنیادی وجود دارد .
بسیاری از کارهای اثرگذار در دانشگاه های مختلف صورت می گیرد ، دانشگاه امام صادق باید این خصیصه را داشته باشد که راه حل هایش برای مشکلات ، صبغه دینی و مبانی ارزشی اسلامی داشته باشند .
ویژگی تولیدات علمی این دانشگاه ملحوظ داشتن آموزه های دینی از کتاب و سنت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
کسب و کار
1398/01/21

استفاده از مذاق فقهی و دینی در امور ، کار ساده ای نیست و توقع در جمهوری اسلامی این بود که از وجود و ثمرات فکری نخبگان استفاده شود و در عین حال چارچوب های معارف دینی و ارزش های الهی مورد عنایت باشد ، نگاه توحیدی مورد عنایت باشد .
حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعدی رئیس دانشگاه امام صادق(ع) با تبریک حلول ماه شعبان المعظم و اعیاد شعبانیه ، حضور آیت الله آملی لاریجانی را در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه خیر مقدم گفت و با هموطنان گرفتار در سیلاب های اخیر همدردی کرد .
وی افزود : خدا را شاکریم در فقدان استادمان حضرت آیت الله مهدوی کنی ، از حضور آیت الله آملی لاریجانی در این دانشگاه بهره مند هستیم .
در ابتدای این مراسم ، آیت الله صادق آملی لاریجانی ، با حضور بر مزار شهدای گمنام مدفون در دانشگاه امام صادق (ع) به مقام شامخ شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با قرائت فاتحه ، ادای احترام کرد ، در پایان نیز نماز ظهر و عصر در فضایی آکنده از معنویت به امامت آیت الله آملی لاریجانی اقامه شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
کسب و کار
1398/01/20
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس از تغییر آئین نامه ترفیع و ارتقاء اعضای هیات علمی این دانشگاه خبر داد و گفت : آئین نامه جدید تدوین و به دانشگاه ابلاغ شده است و از ابتدای سال جاری اجرایی می شود .
> دکتر محمدتقی احمدی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب از تغییر و تدوین آئین نامه ترفیع و ارتقای دانشگاه تربیت مدرس خبر داد و اظهار کرد : بخشی از این آئین نامه تغییر کرده است .
در حال بازبینی بخشی دیگر هستیم و بر این اساس تلاش داریم فعالیت های بین المللی ، خدمات اجتماعی ، توسعه فناوری ، درآمد زایی از راه فروش دانش و برخی شاخص های دیگر نیز جزو الزامات ترفیع و ارتقا اعضای هیأت علمی قرار بگیرد .
وی تاکید کرد : تغییر آئین نامه ترفیع و ارتقای آئین نامه اعضای هیأت علمی در دانشگاه سابقه نداشته و اولین بار است که در دانشگاه تربیت مدرس اتفاق می افتد .
این اقدام به صورت آئین نامه و روال جدید در دانشگاه مورد تصویب هیئت امنا قرار گرفته است .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس در پایان خاطر نشان کرد : در حال حاضر آئین نامه جدید ارتقا و ترفیع اعضای هیأت علمی به اساتید و بدنه دانشگاه تربیت مدرس ابلاغ شده و از ابتدای سال جاری اجرایی می شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1398/01/21
> رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت : رونق تولید با استفاده از دانشِ دانشگاهیان تضمین می شود و دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد .
> هادی معماریان خلیل آباد در گفت وگو با ایسنا ، عنوان کرد : دانشگاه ها در زمینه ایجاد و رونق تولید مسئولیت کلیدی دارند و می توانند در سایه توان علمی خود با رویکرد مسئله محور نقش بی بدیلی در تحقق شعار رونق تولید داشته باشند .
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر بیان کرد : همواره بر این موضوع تاکید داشته ایم که دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد تا بتواند مشکلات جامعه را حل کند؛ با توجه به نقش آفرینی مراکز دانشگاهی در حوزه مسئولیت اجتماعی لازم است ارتباط دانشگاه با بخش صنعت تقویت و نتایج پژوهش ها و مقالات علمی دانشگاه ها در اختیار جامعه گذاشته شود تا مشکلات واحدهای تولیدی برطرف شده و رونق تولید رقم بخورد .
وی گفت : سال گذشته مرکز آموزش عالی کاشمر با انعقاد 6 تفاهم نامه همکاری با برخی دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی زمینه به کارگیری توان و امکانات علمی دانشگاه را در راستای رفع مشکلات جامعه آغاز کرده و امید می رود؛ این اقدامات به ایجاد رونق تولید کمک کند .
معماریان افزود : حمایت مرکز نوآوری دانشگاه از نوآوری ها و اختراعات برای رونق تولید ، سوق دادن واحدهای آموزشی و دانشجویان به سمت آموزش های کاربردی با همکاری مراکز فنی و حرفه ای ، کمک به برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی متناسب با نیازهای جامعه تولید منطقه و کمک به بهبود فرآیند تولید در بخش کشاورزی و کمک به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست به عنوان بستر تولید در منطقه از مواردی است که مرکز آموزش عالی کاشمر در راستای تحقق شعار امسال می تواند نقش آفرینی داشته باشد .
وی اظهار کرد : بسیاری از ایده های تولید را می توان در دانشگاه ها توسط استادان به دانشجویان منتقل کرد؛ با ایجاد روحیه تحقیق و نوآوری و توجه به نیاز روز جامعه باید به مراکز علمی به عنوان پشتوانه بخش های تولید توجه ویژه ای داشت .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
کسب و کار
1398/01/21
> معاون فرهنگی دانشگاه تهران از افتتاح سینمای این دانشگاه تا دو ماه آینده خبر داد و گفت : علاوه بر آن سینمای دیگری با ظرفیت 700 صندلی در بلوار کشاورز تهران خریداری کرده ایم و تا چند ماه آینده در اختیار خانواده دانشگاه تهران قرار می گیرد .
> دکتر مجید سرسنگی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب گزارشی از عملکرد فعالیت های فرهنگی دانشگاه تهران در سال گذشته ارائه داد و گفت : تدوین طرح ها ، اساسنامه ها و شیوه نامه های حوزه فرهنگی و اجتماعی با هدف تقویت کمی و کیفی فعالیت های این حوزه در راستای اولویت های سال 97 در دستور کار برنامه های اجرایی قرار گرفت به گونه ای که در حوزه اشتغال و کارآفرینی دانشجویان طرح اولین دوره جشنواره کارآفرینی ، ایجاد بازارچه خلاقیت های شغلی دانشجویان ، برنامه ریزی برای ایجاد شعبه صنایع فرهنگی و فناوری های نرم در پارک علم و فناوری و برنامه ریزی برای ایجاد مرکز شایستگی های حرفه ای دانشجویان در جهت آماده سازی آن ها برای ورود به کسب و کار را در دانشگاه تهران اجرایی کردیم .
وی در ادامه تصریح کرد : در حوزه ترویج مسئولیت های اجتماعی و اخلاق حرفه ای دانشجویان دانشگاه تهران توانستیم طرح هایی شامل افزایش توانمندی ها و شایستگی های حرفه ای اعضای هیأت علمی و مدیران ، طرح گفت وگوی فرهنگی دانشجویان ایران و جهان ، شیوه نامه تحقق حقوق شهروندی ، تکریم ارباب رجوع و ایجاد میز خدمت در دانشگاه و در نهایت کارگروه ترویج اخلاق حرفه ای در دانشگاه تهران را اجرایی کنیم .
به گفته معاون فرهنگی دانشگاه تهران ، در حوزه تشکل های دانشجویی اقداماتی نظیر شیوه نامه اجرایی نشریات دانشگاه تهران ، طرح دومین دوره مدرسه تابستانی بین المللی ، جشنواره روز جهانی علم و نخستین جشنواره بین المللی فیلم دانشجویی ایران را در سال 97 در دانشگاه تهران برگزار شد .
دکتر سرسنگی تأکید کرد : به جز برنامه های فوق در حوزه کلان فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اقدامات زیادی نظیر طرح دانشجو خبرنگار ، برگزاری سخنرانی های ویژه در دانشگاه تهران ، آئین نامه استفاده از تالارهای دانشگاه برای نهادهای داخل و بیرون از دانشگاه ، آئین نامه اعطای امتیاز نشریات حرفه ای به نشریات دانشگاهی ، اساسنامه باشگاه نخبگان جوان علمی و فرهنگی ، اساسنامه تأسیس دانشگاه دانش آموزی ، اساسنامه انجمن دانشگاه و اولیای دانشجویان ، آئین نامه حمایت از پایان نامه و رساله دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه فرهنگی و اجتماعی ، آئین نامه اجرایی طرح افزایش توانمندی ها و شایستگی های حرفه ای اعضای هیأت علمی و برخی برنامه های دیگر را در دستور کار قرار دادیم و اجرایی نمودیم .
وی همچنین با اشاره از حمایت دانشگاه تهران از چاپ بیش از 200 نشریه دانشگاهی در سال گذشته گفت : تعداد 45 سایت مختلف برای نشریات دانشگاهی طراحی کردیم و در سال گذشته برای 76 نشریه مجوز جدید انتشار و برای 92 نشریه نیز مجوز اعمال تغییرات را صادر کردیم .
ضمن اینکه شیوه نامه اجرایی نشریات دانشگاهی نیز در دانشگاه تهران تدوین و بعد از تصویب ابلاغ شد .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران به فعالیت های دانشگاه تهران در حوزه فعالیت های علمی و دانشجویی نیز اشاره کرد و گفت : در این عرصه از حدود 150 طرح انجمن های علمی دانشجویی حمایت کردیم و علاوه بر آن انتخابات میان دوره ای 33 انجمن علمی نیز در سال گذشته برگزار شد .
دکتر سرسنگی از صدور مجوز برای تأسیس 25 کانون فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و دینی در سال 97 برای دانشگاه تهران خبر داد و گفت : این کانون ها در سال گذشته بیش از 150 برنامه برگزار کردند ، ضمن اینکه کانون فرهنگی و اجتماعی دانشجویان بین الملل دانشگاه تهران نیز برای اولین بار تشکیل شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
کسب و کار
1398/01/21

وی همچنین به آخرین وضعیت افتتاح سینمای دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت : خوشبختانه با توافقی که با جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه تهران صورت گرفت توانستیم تالار ناصرخسرو را تخلیه کنیم و سینمای دانشگاه تهران در این تالار تا حدود دو ماه آینده راه اندازی خواهد شد .
در واقع بعد از سال ها تلاش برای راه اندازی سینما که به دلیل عدم وجود فضای کافی به تعویق می افتاد ، توانستیم این سالن که حدود 80 صندلی دارد را برای نمایش فیلم در اختیار دانشجویان قرار دهیم .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پایان از برنامه این دانشگاه برای خرید سینمای دیگر در بلوار کشاورز تهران خبر داد و گفت : این سینما دارای 700 صندلی است که خانواده دانشگاه تهران می تواند از این سینما به عنوان سینماتک دانشگاه تهران استفاده کنند .
در حال حاضر مسائل حقوقی این سینما حل شده و سرقفلی سالن با اعتبار 2 .
5 میلیارد تومان خریداری شده است که امیدواریم با سرمایه گذاری بخش خصوصی تا چند ماه آینده به بهره برداری برسد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/21
> واحد همدان : سرپرست این واحد دانشگاهی گفت : «بخشی از حقوق اعضای هیات علمی و کارکنان این دانشگاه به صورت داوطلبانه برای کمک به آسیب دیدگان سیل کشور اختصاص یافت.
> واحد همدان : سرپرست این واحد دانشگاهی گفت : «بخشی از حقوق اعضای هیات علمی و کارکنان این دانشگاه به صورت داوطلبانه برای کمک به آسیب دیدگان سیل کشور اختصاص یافت .
» مرتضی قائمی در گفت وگو با آنا اظهار کرد : «دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان یک روز از حقوق خود را برای کمک به خانواده های آسیب دیده از سیل در استان های خوزستان ، لرستان و گلستان اختصاص دادند .
» وی افزود : «این اقدام خداپسندانه در راستای رسالت های اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی همدان به عنوان نهادی مردمی و اجتماعی و با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و دستور رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر کمک همه جانبه به سیل زدگان صورت گرفت .
» قائمی گفت : «علاوه بر کمک های نقدی ، ارسال ماشین آلات سنگین این واحد دانشگاهی به همراه آب معدنی و اقلام موردنیاز آسیب دیدگان از سیل در استان لرستان از دیگر اقدامات این واحد دانشگاهی برای کاهش آلام آسیب دیدگان از سیل در لرستان است .
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی همدان تصریح کرد : «اعزام گروه جهادی متشکل از دانشجویان بسیجی و کارکنان دانشگاه نیز با هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی لرستان به منظور کمک به هموطنان صورت پذیرفته است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/01/21
> رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : «براساس گزارش برخی مراکز مشاوره ، دانشجویانی که خود یا خانواده آنها در حادثه اخیر سیل آسیب دیده اند ، شناسایی شده و مورد حمایت روانی و اجتماعی قرار می گیرند ، روندی که تا مدت ها ادامه پیدا می کند.
> رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : «براساس گزارش برخی مراکز مشاوره ، دانشجویانی که خود یا خانواده آنها در حادثه اخیر سیل آسیب دیده اند ، شناسایی شده و مورد حمایت روانی و اجتماعی قرار می گیرند ، روندی که تا مدت ها ادامه پیدا می کند .
» منصوره سادات صادقی در گفت وگو با ایرنا اظهار کرده است : «در پی وقوع سیل در برخی استان های کشور ، مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان به منظور التیام آلام و رفع نگرانی های دانشجویان این مناطق ، نامه ای برای مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه ها ارسال کرده است و در این نامه از مراکز یادشده خواسته شده ضمن همکاری با سایر نهادها ، به دانشجویان و خانواده آنها کمک های تخصصی ارائه دهند .
سال گذشته دوره ای برای کارشناسان مراکز مشاوره در زمینه حوادث و بلایا برگزار شد و کمک های مراکز مشاوره دانشگاه ها در مناطق سیل براساس همین دوره ها به دانشجویان ارائه می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/01/20
> ایسنا : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت که طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون های سراسری سال 1398 تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شده است .
> طرح تعویق آزمون های سراسری سال 98 تقدیم هیات رییسه شد ایسنا : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت که طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون های سراسری سال 1398 تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شده است .
قاسم احمدی لاشکی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد : طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون های سراسری سال 1398 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که توسط سازمان سنجش برگزار می شود به دلیل وقوع سیل تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد .
وی با بیان این که این طرح به امضای 125 نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده است ، گفت : طبق این طرح کلیه آزمون های سراسری 1398 به بعد از 15 خردادماه موکول خواهد شد .
به گفته وی این طرح در راستای حمایت از داوطلبان آزمون های سراسری و به دلیل وقوع سیل در برخی استانهای کشور تهیه شده و شامل آزمون های سراسری وزارتخانه های علوم و بهداشت می شود .
کلمات کلیدی : آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نماینده مجلس شورای اسلامی وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/01/20
> نتایج صد و سی و ششمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» منتشر شد .
> نتایج صد و سی و ششمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» منتشر شد .
بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور ، صد و سی و ششمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته Tolimo : E A 2019 پنجشنبه 23 اسفند 97 منحصراً در شهر تهران برگزار شد .
نتایج آزمون بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www .
sanjesh .
org قرار گرفته است و داوطلبان می توانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل : شماره پرونده ، نام و نام خانوادگی ، سال تولد و شماره ملی نسبت به پرینت کارنامه خود اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بانی فیلم
1398/01/20
> ستاد بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران روز 27 فروردین کارگاه «بدن ، انرژی و حضور در اجرا» را در دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار می کند .
> به گزارش رسیده ، کارگاه «بدن ، انرژی و حضور در اجرا» روز 27 فروردین ماه به سرپرستی افشین غفاریان در پلاتو دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار خواهد شد .
این در حالی است هنرجویان متقاضی با توجه به ظرفیت محدود این کارگاه ها می بایست از طریق تماس با ستاد جشنواره نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند .
افشین غفاریان از جمله هنرمندانی است که کارش را با الهام از تجربه های گروتفسکی آغاز کرد و در طول بیش از 10 سال تمرین و فراگیری تکنیک های مختلف تربیت بدن در سراسر دنیا از تئاتر تا ورزش های رزمی به نوعی پژوهش شخصی خودش را شکل داده است؛ او در این مسیر تکنیک های بدنی و آوایی خاص خودش را ساخته و پرداخته که در ورک شاپ های خود به کار می گیرد .
در توضیح خطوط آموزشی این کارگاه که در قالب مجموعه های متنوع تمرینی و بداهه پردازی به هنرجویان ارائه می شود ، آمده است : «تمرین هایی برای شکل دادن کار گروهی : از آنجایی که تئاتر در اساس کاری جمعی و گروهی است ، ساختن و پرداختن گروه از طریق تمرین های دو نفره و تمرین های چند نفره امری ضروری و اجتناب ناپذیر است .
این تمرین ها با هدف رسیدن به درک درست و فهم متناسب از نظم و هماهنگی گروه و جایگاه فرد در آن انجام می شود .
تمرین برای آزادسازی بدن از گرفتگی ها و انقباض های غیرضروری : بدن انسان به دلیل شرایط و نظم مدرن زندگی دچار انقباض ها و گرفتگی های روزمره است .
از طریق تئاتر و تمرین های بدنی ، برای بازیگر این امکان وجود دارد که این انقباض ها را شناسایی و سپس برای رفع آن تلاش کند چراکه رهایی از این انقباض ها برای بدن یک بازیگر پیش زمینه و لازمه انعطاف روانی و جسمانی او برای کار بر نقش است .
تمرین های برای پیدا کردن نقطه ثقل و مرکزی بدن : در بسیاری از فرهنگ ها ، انرژی از نقاط مختلف بدن جذب و از نقطه ای مشخص در بدن پخش می شود و یا به عبارتی دیگر انرژی از این نقطه در بدن تقسیم می شود .
این نقطه مهم در بدن جایی در مرکز بدن قرار دارد که با تمرین می توان آن را شناسایی و فعال کرد .
تمرین هایی برای هوشیارسازی بدن و حواس : هوشیار سازی بدن و حواس از مهم ترین تمرین ها برای یک بازیگر است .
برای این کار یک بازیگر می بایست بدنش را از غبار روزمرگی ها پاک و حواسش را صیقل دهد .
تمرین های ملهم از هنر های رزمی می توانند برای یک بازیگر در امر هوشیارسازی بدن و حواسش بسیار مفید واقع شوند .
تمرین های آوایی و رهاسازی صدا : گاهی اوقات صدا بازیگر به عنوان جزئی جدای بدن او محسوب می شود و تمرین هایی جدای تمرین های بدنی بازیگر دارد در حالیکه صدا جزئی از بدن است و اتفاقاً نزدیک ترین و صمیمی ترین جز بدن است چراکه از درون آن تولید و تشدید می شود .
به این ترتیب صدا جزئی از بدن است که با تمرین های بدنی و آوایی می توان آن را پرورش داد .
» بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد .
اشتراک گذاری در :.
1
فهرست