وزارت علوم - خبرگزاري ها 21 فروردين 98
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت 15:10
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
9394577 10:55 اصفهان زیبا
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/01/21
11:49
> خط اعتباری 540 میلیارد ریالی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی کشور جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان و تحقق اقتصاد دانش بنیان ، به صندوق پژوهش و فناوری استان یزد اختصاص یافت .
> به گزارش ایسنا ، علی وحدت ، رییس صندوق نوآوری در مراسم رونمایی از برنامه های صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری که با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد ، از اختصاص پنج هزار میلیارد ریال خط اعتباری به 12 صندوق پژوهش و فناوری کشور خبر داد که سهم صندوق یزد از این میزان 540 میلیارد ریال بوده است .
در این طرح ، صندوق های پژوهش و فناوری به عنوان عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خواهند بود ، به گونه ای که طرح ها را بررسی و ارزیابی کرده و بعد از انعقاد قرارداد و همزمان با انجام نظارت بر طرح ها ، تامین مالی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت خواهد گرفت .
همچنین 2,160 میلیارد ریال به صورت تسهیلات مستقیم به 12 صندوق کشور اعطا شده که سهم صندوق یزد از این مقدار ، 270 میلیارد ریال بوده است .
با این تسهیلات صندوق های پژوهش و فناوری می توانند نسبت به اعطای تسهیلات به شرکت ها یا سرمایه گذاری اقدام کرده و در راستای اساسنامه خود فعالیت داشته باشند .
گفتنی است ، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد از سال 85 در پارک علم و فناوری یزد فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 95 نیز به عنوان صندوق برتر کشور انتخاب شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نسیم آنلاین
1398/01/21
09:36
> وزیر علوم اعلام کرد : در راستای تحقق تاکیدات رهبری در بیانیه گام دوم برنامه های توسعه علمی شفاف تر تدوین می شود .
> منصور غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت : ما در این رابطه دو مطلب را از فرمایشات مقام معظم رهبری پیگیری می کنیم .
وی ادامه داد : یکی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و دیگری هم توجه به بخش علم و فناوری که در بیانیه رهبری به آن اشاره شده است .
وزیر علوم افزود : نیاز است که برنامه های ما شفاف تر و در جهت ادامه رشد توسعه علمی تدوین شود و هم اینکه تاکید کنیم تأکیدات مقام معظم رهبری ما را برای رسیدن به اهدافمان بیش از پیش راسخ تر و حمایت می کند .
وی ادامه داد : ما در حوزه های علم و فناوری در بخش اول ، یعنی 40 سال انقلاب اسلامی حرکت خوبی داشته ایم و خوشبختانه حوزه های علم و فناوری مورد رضایت مقام معظم رهبری است .
برای همین ایشان تاکید کردند که نگذاریم رشد علمی کشور کند شود .
وزیر علوم با بیان اینکه اکنون باید یک برنامه قوی تری تدوین شود ، افزود : البته فقط اجرای این برنامه ها توسط وزارت علوم صورت می گیرد .
بخشی دیگر ، برنامه های حمایت کننده از این برنامه ها است .
اگر ما بدون پشتیبانی و حمایت سایر دستگاه های برنامه ریز باشیم ، شاید به تنهایی نتوانیم آنطور که باید عمل کنیم .
وی ادامه داد : امیدواریم همه دستگاه های ذیربط کنار وزارت علوم قرار گیرند تا بتوانیم تأکیدات رهبری را در گام دوم اجرایی کنیم .
منبع : مهرمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایکنا
1398/01/21
12:12
> گروه دانشگاه ــ عملکرد سال 1397 وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش ، دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح ، صنعت ، معدن و تجارت ، کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
> به گزارش ایکنا؛ به نقل از ادارهکل روابط عمومی وزارت علوم در این جلسات ، آقایان منصور غلامی ، سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامههای اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامههای سال جاری پرداختند .
حجتالاسلام والمسلمین حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاشهای مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریعتر و روانتر برنامههای هر وزارتخانه بویژه در چارچوب اولویتهای عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد که به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قلههای علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
رئیسجمهور همه وزرا کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزهها فراخواند و اظهار کرد : بیتردید دشمنان هرگز نمیتوانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هستهای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هستهای ، تاکید کرد : در همه حوزههای علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمیتواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تابناک
1398/01/21
11:46
> تابناک / عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تأکید مجلس بر به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور ارشد برای حمایت از داوطلبین سیل زده خبر داد.
> تابناک / عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تأکید مجلس بر به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور ارشد برای حمایت از داوطلبین سیل زده خبر داد .
جبار کوچکی نژاد امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به نظر تعداد زیادی از نمایندگان مجلس برای به تعویق انداختن کنکور کارشناسی ارشد سال 98 اظهار کرد : در رابطه با تاریخ برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در روز گذشته جلسه ای را با وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش برگزار کرده است .
وی با بیان اینکه داوطلبین گرفتار در مناطق سیل زده و هم چنین داوطلبینی که در قالب گروه های مختلف به کمک سیل زدگان شتافته اند نیاز به عقب افتادن تاریخ برگزاری کنکور دارند ، گفت : با توجه به مطالب گفته شده دیده می شود که این مسئله با بهانه هایی مواجه شده چراکه معتقدند کنکور باید در زمان مقرر برگزار شود .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نظر دولت و سازمان سنجش برای داوطلبان سیل زده ایجاد سهمیه برای آن ها است ، تصریح کرد : داوطلبینی که همه زندگی آن ها در گل ولای قرار دارد با ایجاد سهمیه نمی توانند نمرات مدنظر خود را به دست آورند به همین دلیل طرح دوفوریتی آماده کرده تا دولت ، وزارت علوم و سازمان سنجش موظف شود در جهت حمایت از داوطلبان سیل زده و همچنین داوطلبانی که به یاری سیل زدگان شتافتند ، تاریخ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد را به بعد از پانزده خرداد تغییر دهند .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر نظر مجلس مبنی بر به تعویق افتادن هرگونه آزمون تا بعد از 15 خرداد گفت : با توجه به اتفاقات پیش آمده ، بیش از 100 نماینده این طرح را امضا و ما نیز آن تا این طرح را آماده و چاپ کردیم تا ان شاءالله یکشنبه در صحن مجلس مطرح شود .
وی با اشاره به نظر نمایندگان مجلس مبنی بر تغییر تاریخ کنکور کارشناسی ارشد بیان کرد : پیش بینی می شود این طرح با رأی بالای نمایندگان همراه شود بنابراین مشکلی از این حیث نیست ، هرچند که نظر وزارت علوم و سازمان سنجش برگزاری برنامه های طبق زمان های مشخص شده است .
کوچکی نژاد با تأکید بر اینکه تغییر زمان کنکور صرفاً مختص کنکور سال 98 است افزود : کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس علاوه بر تأکید بر تغییر تاریخ کنکور کارشناسی ارشد به وزارت آموزش وپرورش نیز تأکید کرده تا آن ها نیز امتحانات آزمون های نهایی خود را سازمان دهی کنند تا دانش آموزان گرفتار در سیل آموزش های لازم را دیده و از سایر دانش آموزان عقب نمانند .
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دغدغه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر شرایط دانش آموزان در مناطق سیل زده گفت : کمیسیون آموزش و تحقیقات به سه گروه تقسیم شده تا به مناطق سیل زده همچون خوزستان ، گلستان و لرستان سرزده تا از روند آموزشی این مناطق نیز مطلع شود .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر روز شنبه خود به خوزستان برای بررسی روند آموزشی دانش آموزان سیل زده بیان کرد : با توجه به تأثیر معدل روی کنکور 98 ، آموزش دانش آموزان و کسب نمرات برای موفقیت در کنکور حائز اهمیت است ازاین رو ، بعد از بازدید از مناطق سیل زده و اطلاع از مسائل آموزشی این مناطق به بررسی روند آموزش می پردازیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + دانشگاهها
مخابرات استان تهران
1398/01/21
11:19
> جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در حوزه E Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهداء شد.
> جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در حوزه E Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهداء شد .
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه علمی ایران ، در این اجلاس که با حضور مدیران ارشد فناوری اطلاعات ارتباطات از سراسر جهان شامل وزرا و معاونین وزرای ارتباطات کشورهای مختلف در سالن سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) در شهر ژنو سوئیس برگزار شد ، تندیس و لوح تقدیر جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در گروه علوم پایه E Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی ایران ، به معاونت امور بینالملل شعا اهدا شد .
در این مراسم هولیون ژائو دبیر کل آی تییو (اتحادیه بینالمللی مخابرات) با اشاره به 10 ساله شدن جایزه بینالمللی WSIS گفت : همکاری کشورها برای ایجاد جامعه امن ارتباطی باعث نوآوری و همکاری بیشتر بین کشورهای دنیا میشود .
در این اجلاس که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و هیأت رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند ، از میان بیش از 1100 پروژه ، از جمله شش پروژه معرفیشده جمهوری اسلامی ایران ، در 18 گروه از سراسر جهان که برای دریافت این جایزه در سال 2019 رقابت میکردند ، در نهایت 90 پروژه به مرحله دوم راه یافتند و در این میان شبکه علمی ایران به عنوان تنها پروژه ایرانی از میان پروژهها و طرحهای مرتبط با ICT با کسب بالاترین امتیاز موفق به دریافت جایزه E Science این دوره WSIS شد .
طرح شبکه علمی ایران (SHOA) در سال 95 طی توافقنامهای مابین سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران ، سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان طرفهای دولتی و هلدینگ سیمرغ سامانه به عنوان طرف خصوصی منعقد و طی دو سال موفق شد به عنوان نخستین پروژه مشارکت دولتی خصوصی (PPP) ، شبکهای جامع ، جهت حمایت از نیازهای جوامع تحقیقی و آموزشی به عنوان زیرساخت سند بالاسری نقشه جامع علمی کشور ، بین دانشگاهها ، مراکز تحقیقاتی ، مراکز آموزشی و درمانی ، حوزههای علمیه ، ایجاد کند .
به گزارش ایسنا ، همچنین محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص در اینستاگرام خود نوشت : امروز در ژنو جایزه ویژه جامعه جهانی فناوری اطلاعات به ایران رسید .
در اجلاس WSIS 2019 شش کاندیدا داشتیم که برای پیشرفت قابل توجه شبکه علمی ایران برترین جایزه را برنده شدیم .
شادی همکارانم دیدنی بود و البته چهره نمایندگان کشورهایی که فکر میکردند تحریمهایشان مؤثر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اصفهان زیبا
1398/01/21
10:55
> خدادی ، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد شد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی محمد خدادی را به عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی این وزارتخانه منصوب کرد.
> خدادی ، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد شد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی محمد خدادی را به عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی این وزارتخانه منصوب کرد .
به گزارش ایلنا ، در متن حکم سیدعباس صالحی آمده است : «نظر به سوابق و تجربیات ارزنده جناب عالی در حوزه مطبوعات و رسانه های عمومی به موجب این حکم به سمت «معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی» منصوب می شوید .
امید می رود با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از ظرفیت های موجود و نیروهای کارآمد در گسترش فعالیت های موثر خبری و تحلیلی ، حمایت مادی و معنوی از مطبوعات و اصحاب رسانه و تشکل های صنفی ، تامین آزادی های مطبوعاتی در چهارچوب قانون و شکوفایی رسانه ای موفق و موید باشید .
»از سوابق اجرایی محمد خدادی می توان به مدیر مسئولی و سردبیر روزنامه انگلیسی زبان ایران دیلی ، دبیرکل سازمان خبرگزاری های جنبش عدم تعهد ، سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه ، مسئول گروه مطالعات رسانه ای دفتر مطالعات وزارت امورخارجه ، رئیس اداره رسانه های وزارت امور خارجه ، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان ، مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ، رئیس هیئت مدیره و هیئت امنا موسسه مطبوعاتی ایران ، مدیرکل اخبار بین الملل خبرگزاری جمهوری اسلامی ، رئیس هیئت امنا دانشکده خبر اشاره کرد .
معرفی هیئت امنای جدید پژوهشگاه فرهنگ و هنر ارتباطات وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بنابر پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعضای جدید هیأت امنای پژوهشگاه فرهنگ ، هنر و ارتباطات را منصوب کرد .
به گزارش مهر ، منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بنابر پیشنهاد دکتر عباس صالحی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، با صدور احکامی آقایان دکتر محسن جوادی ، دکتر عبدالهادی فقهی زاده ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید سعید رضا عاملی ، دکتر علی منتظری و احمد مسجدجامعی را به مدت 4 سال به عنوان اعضای جدید هیئت امنای پژوهشگاه فرهنگ ، هنر و ارتباطات منصوب نمود .
در متن احکام صادرشده آمده است : در اجرای تبصره ماده 6 قانون تشکیل هیئت های امنای دانشگاه ها و موسسات عالی و پژوهشی و به استناد تبصره 2 ماده 6 اساسنامه مؤسسه پژوهشی فرهنگ ، هنر و ارتباطات (وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به موجب این حکم به مدت 4 سال به عضویت هیئت امنای آن موسسه منصوب می شوید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایلنا
1398/01/21
09:56
> عملکرد سال 1397 وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، صنعت ، معدن و تجارت ، کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
> عملکرد سال 1397 وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، صنعت ، معدن و تجارت ، کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، در این جلسات ، آقایان منصور غلامی ، سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریع تر و روان تر برنامه های هر وزارتخانه بویژه در چارچوب اولویت های عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد که به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
رئیس جمهور همه وزرا کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهارداشت : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای ، تاکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تابناک
1398/01/21
09:50
> وزیر علوم گفت : در راستای تحقق تاکیدات رهبری در بیانیه گام دوم برنامه های توسعه علمی شفاف تر تدوین می شود.
> وزیر علوم گفت : در راستای تحقق تاکیدات رهبری در بیانیه گام دوم برنامه های توسعه علمی شفاف تر تدوین می شود .
به گزارش مهر ، منصور غلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت : ما در این رابطه دو مطلب را از فرمایشات مقام معظم رهبری پیگیری می کنیم .
وی ادامه داد : یکی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و دیگری هم توجه به بخش علم و فناوری که در بیانیه رهبری به آن اشاره شده است .
وزیر علوم افزود : نیاز است که برنامه های ما شفاف تر و در جهت ادامه رشد توسعه علمی تدوین شود و هم اینکه تاکید کنیم تأکیدات مقام معظم رهبری ما را برای رسیدن به اهدافمان بیش از پیش راسخ تر و حمایت می کند .
وی ادامه داد : ما در حوزه های علم و فناوری در بخش اول ، یعنی 40 سال انقلاب اسلامی حرکت خوبی داشته ایم و خوشبختانه حوزه های علم و فناوری مورد رضایت مقام معظم رهبری است .
برای همین ایشان تاکید کردند که نگذاریم رشد علمی کشور کند شود .
وزیر علوم با بیان اینکه اکنون باید یک برنامه قوی تری تدوین شود ، افزود : البته فقط اجرای این برنامه ها توسط وزارت علوم صورت می گیرد .
بخشی دیگر ، برنامه های حمایت کننده از این برنامه ها است .
اگر ما بدون پشتیبانی و حمایت سایر دستگاه های برنامه ریز باشیم ، شاید به تنهایی نتوانیم آنطور که باید عمل کنیم .
وی ادامه داد : امیدواریم همه دستگاه های ذیربط کنار وزارت علوم قرار گیرند تا بتوانیم تأکیدات رهبری را در گام دوم اجرایی کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آنا
1398/01/21
09:29
> رئیس جمهور در دیدار با وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، عملکرد سال 1397 وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، صنعت ، معدن و تجارت ، کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
در این جلسات ، منصور غلامی ، سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
حجت الاسلام حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریع تر و روان تر برنامه های هر وزارتخانه به ویژه در چارچوب اولویت های عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد : به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
رئیس جمهور همه وزرای کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهار کرد : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای ، تأکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
انتهای پیام/4115/4118/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/01/21
09:02
> وزیر علوم گفت : در راستای تحقق تاکیدات رهبری در بیانیه گام دوم برنامه های توسعه علمی شفاف تر تدوین می شود .
> منصور غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت : ما در این رابطه دو مطلب را از فرمایشات مقام معظم رهبری پیگیری می کنیم .
وی ادامه داد : یکی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و دیگری هم توجه به بخش علم و فناوری که در بیانیه رهبری به آن اشاره شده است .
وزیر علوم افزود : نیاز است که برنامه های ما شفاف تر و در جهت ادامه رشد توسعه علمی تدوین شود و هم اینکه تاکید کنیم تأکیدات مقام معظم رهبری ما را برای رسیدن به اهدافمان بیش از پیش راسخ تر و حمایت می کند .
وی ادامه داد : ما در حوزه های علم و فناوری در بخش اول ، یعنی 40 سال انقلاب اسلامی حرکت خوبی داشته ایم و خوشبختانه حوزه های علم و فناوری مورد رضایت مقام معظم رهبری است .
برای همین ایشان تاکید کردند که نگذاریم رشد علمی کشور کند شود .
وزیر علوم با بیان اینکه اکنون باید یک برنامه قوی تری تدوین شود ، افزود : البته فقط اجرای این برنامه ها توسط وزارت علوم صورت می گیرد .
بخشی دیگر ، برنامه های حمایت کننده از این برنامه ها است .
اگر ما بدون پشتیبانی و حمایت سایر دستگاه های برنامه ریز باشیم ، شاید به تنهایی نتوانیم آنطور که باید عمل کنیم .
وی ادامه داد : امیدواریم همه دستگاه های ذیربط کنار وزارت علوم قرار گیرند تا بتوانیم تأکیدات رهبری را در گام دوم اجرایی کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/01/21
08:36
> خط اعتباری 540 میلیارد ریالی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی کشور جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان و تحقق اقتصاد دانش بنیان ، به صندوق پژوهش و فناوری استان یزد اختصاص یافت.
> خط اعتباری 540 میلیارد ریالی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی کشور جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان و تحقق اقتصاد دانش بنیان ، به صندوق پژوهش و فناوری استان یزد اختصاص یافت .
به گزارش ایسنا – منطقه یزد ، «علی وحدت» رییس صندوق نوآوری در مراسم رونمایی از برنامه های صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری که با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد ، از اختصاص پنج هزار میلیارد ریال خط اعتباری به 12 صندوق پژوهش و فناوری کشور خبر داد که سهم صندوق یزد از این میزان 540 میلیارد ریال بوده است .
در این طرح ، صندوق های پژوهش و فناوری به عنوان عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خواهند بود ، به گونه ای که طرح ها را بررسی و ارزیابی کرده و بعد از انعقاد قرارداد و همزمان با انجام نظارت بر طرح ها ، تامین مالی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت خواهد گرفت .
همچنین 2160 میلیارد ریال به صورت تسهیلات مستقیم به 12 صندوق کشور اعطا شده که سهم صندوق یزد از این مقدار ، 270 میلیارد ریال بوده است .
با این تسهیلات صندوق های پژوهش و فناوری می توانند نسبت به اعطای تسهیلات به شرکت ها یا سرمایه گذاری اقدام کرده و در راستای اساسنامه خود فعالیت داشته باشند .
گفتنی است ، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد از سال 85 در پارک علم و فناوری یزد فعالیت خود را آغاز نموده و در سال 95 نیز به عنوان صندوق برتر کشور انتخاب شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وزارت علوم
1398/01/21
08:20
> عملکرد سال 1397 وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، صنعت ، معدن و تجارت ، کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، در این جلسات ، آقایان منصور غلامی ، سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریعتر و روان تر برنامه های هر وزارتخانه بویژه در چارچوب اولویت های عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد که "به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
" رئیس جمهور همه وزرا کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهارداشت : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
دکتر روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای ، تاکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
تابناک
1398/01/20
21:56
> عملکرد سال 1397 وزارتخانه های آموزش و پرورش ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، صنعت ، معدن و تجارت ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، کشور و نفت در جلسات جداگانه رئیس جمهور با وزرای مربوطه بررسی شد.
> عملکرد سال 1397 وزارتخانه های آموزش و پرورش ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، صنعت ، معدن و تجارت ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، کشور و نفت در جلسات جداگانه رئیس جمهور با وزرای مربوطه بررسی شد .
به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم ، عملکرد سال 1397 وزارتخانه های آموزش و پرورش؛ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ صنعت ، معدن و تجارت؛ علوم ، تحقیقات و فناوری؛ کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
در این جلسات ، آقایان سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، منصور غلامی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
حجت الاسلام حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریعتر و روان تر برنامه های هر وزارتخانه بویژه در چارچوب اولویت های عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد که "به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
" رئیس جمهور همه وزرا کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهارداشت : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای ، تاکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
موج نیوز
1398/01/20
20:28
> صندوق های پژوهش و فناوری به عنوان عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خواهند بود ، به گونه ای که تامین مالی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت خواهد گرفت .
> به گزارش خبرگزاری موج یزد ، علی وحدت رئیس صندوق نوآوری در مراسم رونمایی از برنامه های صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد ، از اختصاص پنج هزار میلیارد ریال خط اعتباری به 12 صندوق پژوهش و فناوری کشور خبر داد که سهم صندوق یزد از این میزان 540 میلیارد ریال بوده است .
در این طرح ، صندوق های پژوهش و فناوری به عنوان عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خواهند بود ، به گونه ای که طرح ها را بررسی و ارزیابی نموده و بعد از انعقاد قرارداد و همزمان با انجام نظارت بر طرح ها ، تامین مالی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت خواهد گرفت .
همچنین 2160 میلیارد ریال به صورت تسهیلات مستقیم به 12 صندوق کشور اعطا شده که سهم صندوق یزد از این مقدار ، 270 میلیارد ریال بوده است .
با این تسهیلات صندوق های پژوهش و فناوری می توانند نسبت به اعطای تسهیلات به شرکت ها و یا سرمایه گذاری اقدام نموده و در راستای اساسنامه خود فعالیت داشته باشند .
گفتنی است ، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد از سال 85 در پارک علم و فناوری یزد فعالیت خود را آغاز نموده و در سال 95 به عنوان صندوق برتر کشور انتخاب شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
واحد مرکزی خبر
1398/01/20
20:20
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سید سلمان سامانی قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها با اشاره به بررسی تبصره مربوط به مدرک تحصیلی لازم برای شرکت در انتخابات در قالب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز سه شنبه 20 فروردین خانه ملت در صحن علنی گفت : علیرغم آنکه اعتقاد داریم یک دوره نمایندگی مجلس قطعاً دانش و مهارت قانون گذاری را در افراد ارتقا می دهد ، اما اگر مجلس با حذف این تبصره به جامعه این پیغام را بدهد که نمایندگان مجلس بین خود و دیگران تفاوت و تبعیض قائل نیستند و شروطی که برای کاندیداتوری مجلس قائل شده اند برای همگان یکسان است به اعتماد و نگاه مثبت جامعه به خانه ملت خواهد افزود.
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سید سلمان سامانی قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها با اشاره به بررسی تبصره مربوط به مدرک تحصیلی لازم برای شرکت در انتخابات در قالب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز سه شنبه 20 فروردین خانه ملت در صحن علنی گفت : علیرغم آنکه اعتقاد داریم یک دوره نمایندگی مجلس قطعاً دانش و مهارت قانون گذاری را در افراد ارتقا می دهد ، اما اگر مجلس با حذف این تبصره به جامعه این پیغام را بدهد که نمایندگان مجلس بین خود و دیگران تفاوت و تبعیض قائل نیستند و شروطی که برای کاندیداتوری مجلس قائل شده اند برای همگان یکسان است به اعتماد و نگاه مثبت جامعه به خانه ملت خواهد افزود .
وی افزود : با رأی مجلس تبصره ای که به نمایندگان مجوز داده بود سابقه یک دوره نمایندگی مجلس در زمان ثبت نام در انتخابات به عنوان یک مقطع تحصیلی برای آن ها لحاظ شود ، حذف شد که اقدام بسیار پسندیده ای بود .
قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها تاکید کرد : بر اساس این مصوبه تمامی افرادی که قصد دارند برای نخستین بار و یا نمایندگان فعلی و پیشین مجلس که می خواهند برای ثبت نام در انتخابات مجلس اقدام کنند باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن باشند .
سامانی گفت : مدرک تحصیلی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس مورد قبول است که مورد تایید یکی از 3 مرجع وزارت علوم ، وزارت بهداشت و یا حوزه های علمیه باشد .
نمایندگان خانه ملت در نهایت با پیشنهاد حذف این تبصره موافقت کرده و مستثنی بودن نمایندگان در برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد در زمان ثبت نام در انتخابات مجلس را ملغی کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + دانشگاهها
ایستنا
1398/01/20
20:14
> جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در حوزه E Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهدا شد .
> جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در حوزه E Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهدا شد .
به گزارش روابط عمومی شبکه علمی ایران ، در این اجلاس که با حضور مدیران ارشد فناوری اطلاعات ارتباطات از سراسر جهان شامل وزرا و معاونین وزرای ارتباطات کشورهای مختلف در سالن سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) در شهر ژنو سوییس برگزار شد ، تندیس و لوح تقدیر جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در گروه علوم پایه E Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی ایران ، به معاونت امور بین الملل شعا اهدا گردید .
در این مراسم آقای هولیون ژائو دبیر کل آی تی یو (اتحادیه بین المللی مخابرات) با اشاره به 10 ساله شدن جایزه بین المللیWSIS گفت : همکاری کشورها برای ایجاد جامعه امن ارتباطی باعث نوآوری و همکاری بیشتر بین کشورهای دنیا می گردد .
بنابراین گزارش ، در این اجلاس که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و هیات رسمی ج .
ا .
ایران نیز حضور داشتند؛ از میان بیش از 1100 پروژه ، از جمله 6 پروژه معرفی شده جمهوری اسلامی ایران ، در 18 گروه از سراسر جهان که برای دریافت این جایزه در سال 2019 رقابت می کردند؛ درنهایت 90 پروژه به مرحله دوم راه یافتند و در این میان شبکه علمی ایران به عنوان تنها پروژه ایرانی از میان پروژه ها و طرح های مرتبط با ICT با کسب بالاترین امتیاز موفق به دریافت جایزه E Science این دوره ی WSIS شد .
این گزارش حاکی است ، طرح شبکه علمی ایران (SHOA) در سال 95 طی توافق نامه ای مابین سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ، سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان طرف های دولتی و هلدینگ سیمرغ سامانه به عنوان طرف خصوصی منعقد گردید و طی دوسال موفق شد به عنوان نخستین پروژه مشارکت دولتی خصوصی (PPP) ، شبکه ای جامع ، جهت حمایت از نیازهای جوامع تحقیقی و آموزشی به عنوان زیرساخت سند بالاسری نقشه جامع علمی کشور ، بین دانشگاهها ، مراکز تحقیقاتی ، مراکز آموزشی و درمانی ، حوزه های علمیه ، ایجاد کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایسنا
1398/01/20
19:59
> عملکرد سال 1397 وزارتخانه های آموزش و پرورش؛ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ صنعت ، معدن و تجارت؛ علوم ، تحقیقات و فناوری؛ کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، عصر سه شنبه و در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
> به گزارش ایسنا ، در این جلسات ، آقایان سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، منصور غلامی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدار زنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه و ارائه رهنمودهایی برای اجرای سریعتر و روان تر برنامه های هر وزارتخانه بویژه در چارچوب اولویت های عمومی و تخصصی تعیین شده در پیوست احکام هر یک از این وزیران ، تصریح کرد که "به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
" رئیس جمهور همه وزرا کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهارداشت : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای ، تاکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تابناک
1398/01/20
19:47
> در پی فراخوان وزیر علوم به مجلس و ارائه تذکر های شفاهی و کتبی برخی نمایندگان به وی ، ظاهرا کار بالا گرفته و قرار است تعویق آزمون ارشد 98 به شیوه ای دیگر در دستور کار قرار گیرد .
> در پی فراخوان وزیر علوم به مجلس و ارائه تذکر های شفاهی و کتبی برخی نمایندگان به وی ، ظاهرا کار بالا گرفته و قرار است تعویق آزمون ارشد 98 به شیوه ای دیگر در دستور کار قرار گیرد .
به گزارش «تابناک» ، پس از آنکه جمعی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 98 با امضای توماری از سازمان سنجش آموزش کشور خواستند تا با توجه به حوادث اخیر ، زمان برگزاری این آزمون را به تعویق بیاندازد و این سازمان در واکنشی شتاب زده از رد تقاضای مطرح شده خبر داد ، حالا خبر می رسد که نمایندگان مجلس بر تعویق این آزمون اصرار دارند ، تا جایی که طرحی دوفوریتی به این منظور تدارک دیده اند .
خبری که سیدحمایت میرزاده ، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به خانه ملت داده و در تشریح آن گفته : اعضای کمیسیون به دلیل پیگیری وضعیت دانش آموزان و دانشجویان مناطق سیل زده و نیز جوانانی که برای کمک به مردم گرفتار در سیل در این مناطق حضور یافتند ، بر این نظر هستند که در حال حاضر شرایط برای برگزاری کنکور به ویژه کنکور ارشد فراهم نیست .
نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفته : با توجه به اینکه بسیاری از استان های کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم و به ویژه جونان درگیر موضوع سیل در کشور هستند ، صلاح در آن است تاریخ برگزاری کنکور ارشد تغییر کند .
در طرح دو فوریتی مذکور آمده که تمام آزمون های سراسری به بعد از 15 خرداد و عید فطر موکول شود و البته مد نظر بیشتر کنکور کارشناسی ارشد است ، زیرا برگزاری آن به این زودی میسر نیست .
بدین ترتیب مشخص می شود که نه تنها نمایندگان بر تعویق آزمون ارشد مصر هستند ، که فراتر از آن ، موعد برگزاری این آزمون را هم مشخص کرده اند .
دستور کاری ویژه که اگر به تصویب برسد ، وزارت علوم و سازمان سنجش موظف به اجرای آن هستند .
موظف به اجرای دستور کاری که پیشتر به صراحت از مخالفتشان با آن خبر داده و تاکید کرده اند آمزون ارشد 98 در همان موعد از پیش اعلام شده برگزار خواهد شد .
این در حالی است که پیشتر اعلام شده بود وزارت علوم در صدد است تا برای آن دسته از داوطلبان که در اثر سیلاب های اخیر متحمل آسیب هایی شده اند ، سهمیه ای در نظر بگیرد .
وعده ای که سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم به آن اشاره کرده و افزوده : اگرچه وزیر علوم و رییس سازمان سنجش قول بررسی و پیگیری داده اند ، ولی مجلس بیشتر از این نمی تواند منتظر بماند ، زیرا طولانی شدن و انتظار بیشتر ، دل نگرانی و بلاتکلیفی دانشجویان و جوانان امدادرسان را به دنبال دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تیتر یک
1398/01/20
13:00
> بعد از گذشت 48 دوره برگزاری آزمون سراسری ، مسئولان و متولیان به این نتیجه رسیده اند که این شیوه جذب و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها علاوه بر آسیب های روانشناسی و جامعه شناسی که بر جامعه تحمیل می کند ، روش مردودی در سیستم های آموزشی دنیا محسوب می شود .
> گروه علمی "تیتریک"؛بعد از گذشت 48 دوره برگزاری آزمون سراسری ، مسئولان و متولیان به این نتیجه رسیده اند که این شیوه جذب و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها علاوه بر آسیب های روانشناسی و جامعه شناسی که بر جامعه تحمیل می کند ، روش مردودی در سیستم های آموزشی دنیا محسوب می شود .
اگرچه این مساله توسط متولیان آموزشی پذیرفته شده و در این راستا پذیرش بیش از 85 درصد رشته های دانشگاهی بدون آزمون صورت می گیرد ، اما گویا تا رسیدن به روش جایگزین مطلوب برای پذیرش دانشجو راه زیادی در پیش است .
افراد زیادی در دنیا پس از اتمام دوران تحصیل در مدرسه با اهداف مختلفی به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه هستند و معمولاً در همه کشورها برای ورود به دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های برتر و سطح بالا رقابت وجود دارد .
اما این رقابت در کشورهای مختلف از لحاظ سطح و نوع متفاوت است و معمولاً کشورها برای پذیرش افراد در دانشگاه ها ساز و کارهای متفاوتی را طراحی کرده اند تا ضمن استفاده بهینه از امکانات و همچنین حفظ سطح کیفی آموزش ، افراد را بر اساس توانمندی و استعداد پذیرش کنند .
این ساز و کار در کشور ما بر اساس برگزاری یک آزمون سراسری تحت عنوان "کنکور"در نظر گرفته شده و سازمان سنجش آموزش کشور متولی برگزاری آن است و هر ساله در تیر ماه در قالب 4 گروه آزمایشی برگزار می شود .
در ایران از اواخر دهه چهل تاکنون ، پذیرش در دانشگاه ها از طریق کنکور سراسری صورت می گیرد .
اگرچه در ابتدا اشکالات این نحوه پذیرش دانشجو نمود زیادی نداشت ، اما با گذشت سال ها از این نوع پذیرش به اعتقاد کارشناسان به دلایلی از جمله حافظه محور بودن سوالات آزمون ، تعیین تکلیف سرنوشت داوطلبان در آزمون چند ساعته و تحمیل فشار و استرس به داوطلبان و خانواده های آنها و در نهایت پذیرش بر اساس رتبه در رشته های مختلف و نه بر اساس توانمندی و استعداد ، این شیوه پذیرش دانشجو مردود بر شمرده می شود .
اما جرقه اولیه حذف کنکور از زمانی زده شد که در آبان ماه 1386 مجلس شورای اسلامی قانون حذف کنکور را تصویب و تکالیفی برای سه وزارتخانه علوم ، بهداشت و آموزش و پرورش تعیین کرد که تا پایان سال اول برنامه پنج ساله توسعه پنجم کشور (حدود سال 91) کنکور را حذف کنند .
دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در این رابطه می گوید : در روش جایگزینی که از سوی مجلس معرفی شده بود ، قرار شد نمرات امتحانات نهایی سراسری در سه سال دوره متوسطه و یک سال پیش دانشگاهی که به صورت سراسری برگزار می شود به عنوان ملاک پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی قرار گیرد .
البته قانونگذار در همان زمان هم می دانست که با توجه به تنوع سیستم آموزشی در مدارس و نظام آموزش و پرورش ، این نمرات نمی توانست معیار خوبی برای ورود به دانشگاه باشد .
وی در ادامه می گوید : در همان زمان ، وزارت آموزش و پرورش به عنوان مسئول تهیه و اعلام نمرات و سوابق تحصیلی داوطلبان معرفی شد ولی این هدف گذاری تا سال 91 که ما مشغول تدارک برگزاری کنکور 92 بودیم ، محقق نشد بنابراین مجلس وارد عمل شده و قانون حذف کنکور را اصلاح کرد .
ضمن اینکه در این اصلاحیه به حذف کنکور هیچ اشاره ای نشده و قرار شد طی 5 سال ، 85 درصد کل ظرفیت پذیرش آموزش عالی بر اساس سوابق تحصیلی باشد که با این حساب ، سال 97 پنجمین سال اجرای این قانون خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تیتر یک
1398/01/20
13:00

به طور کلی حذف کنکور پس از سال ها اما و اگر به عنوان یک قانون در مجلس نهم تصویب شد که بر اساس آن باید در یک فرآیند چندساله 85 درصد معدل دانش آموزان در ورود به دانشگاه تأثیر داشته باشد و تنها در برخی رشته های خاص که متقاضی زیادی دارند ، کنکور برگزار شود .
بر همین اساس مسئولان آموزش عالی کشور پس از کش و قوس های بسیار از سال 97 حذف مرحله ای و تدریجی کنکور را بطور جدی آغاز کردند و بر این اساس آزمون سراسری تیر ماه 98 تنها برای رشته های پر متقاضی که 15 درصد ظرفیت دانشگاه ها را شامل می شود برگزار خواهد شد .
بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 10 شهریور ماه 1392 مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در تاریخ های 8 و 12 دی ماه 1397 ، باید پذیرش حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمامی زیر نظام های آموزش عالی صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام شود .
بنا بر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، با توجه به مصوبات فوق پذیرش رشته محل های "صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی" مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای مابقی رشته محل هایی که پذیرش آنها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است ، برگزار می شود و از سال 1398 به بعد پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوطه مستقیماً توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از : 1 داوطلبان برای اخذ پذیرش باید ، طبق فراخوان دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده ، مدارک لازم را در زمان تعیین شده به دانشگاه ها و مؤسسات ارسال کنند .
دانشگاه ها و مؤسسات باید با رعایت تمامی قوانین و مقررات مربوطه مانند سهمیه بندی نسبت به پذیرش دانشجو در سقف ظرفیت تعیین شده توسط شورای گسترش آموزش عالی اقدام و نسبت به ثبت نام مشروط پذیرفته شدگان اقدام و اسامی آن ها را برای تائید به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمایند .
2 در این روش داوطلبان می توانند به چندین دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند ولی در نهایت فقط م توانند در یکی از رشته محل هایی که با پذیرش آن ها موافقت شده است ، ثبت نام نموده و ادامه تحصیل دهند .
3 سایر شرایط و ضوابط در اطلاعیه ها و دفترچه های راهنمای پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
با توجه به موارد فوق پذیرش دانشجوی صرفاً سوابق تحصیلی در بهمن ماه 1397 و مهر ماه سال 1398 در دو بخش به صورت زیر خواهد بود : الف) پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی برای بهمن ماه 97 اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از مؤسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ 25 دی ماه 1397 منتشر می شود .
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش ، داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه باید از هفته آینده 29 دی تا 6 بهمن ماه برای پذیرش به مؤسسات پذیرنده که در اطلاعیه 25 دی ماه منتشر خواهد شد ، مراجعه کنند .
همچنین اطلاع رسانی به پذیرفته شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ های 6 تا 10 بهمن صورت خواهد گرفت .
ب) پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی برای مهرماه 98 اطلاعیه ای نیز به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی برای سال 1398 در اواسط بهمن ماه 1397 توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد و در آن تمامی شرایط و ضوابط و نحوه مراجعه و مدارک و مستندات لازم برای اخذ پذیرش توسط مؤسسات درج خواهد شد .
زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته های محل های صرفاً سوابق تحصیلی از 20 اسفند 97 تا اواخر مرداد 98 خواهد بود .
در بخشی از این اطلاعیه آمده است : داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل های صرفاً سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال 1398 که از تاریخ 24 بهمن تا دوم اسفند 97 می باشند ، ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تیتر یک
1398/01/20
13:00

همچنین پذیرش رشته محل های صرفاً سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن 97 و مهر 98 نیز همزمان با پذیرش سایر مؤسسات است که در اطلاعیه های بعدی اعلام خواهد شد .
ضمن اینکه در خصوص نحوه پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی در سایر آزمون ها (فنی و حرفه ای ، کاردانی به کارشناسی و جامع علمی کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته) متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد .
همچنین بر اساس مصوبات مجلس و در راستای حذف تدریجی کنکور ، معدل امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با تأثیر 25 درصد به صورت مثبت و معدل امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با تأثیر 5 درصد به صورت مثبت لحاظ مورد لحاظ قرار گرفت اما به گفته متولیان امر تا حذف کامل کنکور از فرآیند ورود به دانشگاه فاصله زیادی وجود دارد .
در این رابطه دکتر مجتبی شریعتی معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد وزارت علوم طرح بدون کنکور را در فاز اول برای رشته های کم متقاضی با تدابیری که با همکاری دستگاه های دیگر از جمله آموزش و پرورش و وزارت بهداشت برای آن می اندیشند ، اجرایی می کند ، البته رشته های پر متقاضی به دلیل وجود رقابت سنگین در آنها ممکن است که تا مدت ها در قالب کنکور دانشجو پذیرش کنند .
به گفته وی ، هر چند که من معتقدم در رشته های پر متقاضی نیز می توان به تدریج پذیرش را به دانشگاه ها واگذار کرد .
امیدواریم بتوانیم آن درصد از جمعیت کنکوری را که می توانند با سوابق تحصیلی) وارد دانشگاه شوند ، بدون حضور در فرآیند کنکور پذیرش کنیم .
در صورت هماهنگی دستگاه ها این تغییرات برای سال 98 اعمال خواهد شد .
دکتر شریعتی نیاسر با بیان اینکه تا امسال بیش از 85 درصد داوطلبان بر مبنای سوابق تحصیلی به دانشگاه می روند ، افزود : 25 اسفندماه سال 97 رشته محل هایی که کنکور آن ها حذف می شود معرفی و در سال 98 صرفاً درصد کمی از رشته محل های پر متقاضی از طریق کنکور دانشجو خواهند گرفت .
معاون وزیر علوم تصریح کرد : پیش بینی می شود با این تدبیر ، ضمن کاهش درصد قابل قبولی از داوطلبان کنکور در سال 98 ، فشار و بار روانی خانواده ها نیز کاهش پیدا کرده و زمینه لازم برای حذف کنکور از دیگر رشته ها در سال های بعد فراهم شود .
علی رغم اینکه سال ها است نحوه پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری با انتقادهایی مواجه است و همچنین با وجود مصوبه مجلس شورای اسلامی در راستای حذف کنکور ، به نظر می رسد حذف کامل این آزمون در ایران با چالش های زیادی همراه باشد ، زیرا روش مناسبی به عنوان جایگزین برای جذب دانشجو در دانشگاه ها دیده نشده است .
از آنجایی که امروزه اساس ساختار اقتصاد کشورها را سرمایه های انسانی تشکیل می دهند به نظر می رسد باید این نیروهای انسانی بر اساس اهداف توسعه پایدار تحت پذیرش و آموزش در دانشگاه ها قرار گیرند .
البته تحقق این امر نیازمند تغییر در نحوه پذیرش دانشجویان است به گونه ای که دانشجو بر اساس توانمندی ها و علایق شخصی و نیازهای جامعه مورد پذیرش قرار گیرد .
منبع : ایسنا انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
ایرنا
1398/01/21
09:57
> تهران ایرنا مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ، گفت : نتایج اولیه کنکور دکتری 98 دانشگاه ها هفته پایانی فروردین در قالب کارنامه منتشر می شود .
> حسین توکلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا ، خاطرنشان کرد : آزمون دکتری سال 98 دانشگاه ها روز جمعه سوم اسفندماه 97 با رقابت 18 هزار و 858 داوطلب برگزار شد .
یادآور می شود که کنکور دکتری سال 98 در هفت گروه ، 245 کد رشته امتحانی و 58 شهرستان کشور برگزار شد .
وی افزود : بر اساس برنامه زمان بندی ، کارنامه اولیه داوطلبانی که در این کنکور شرکت کرده اند و نشان دهنده حق انتخاب رشته آنها است ، هفته آخر فروردین ماه جاری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور زمان آغاز انتخاب رشته را اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد .
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ، پیش از این اعلام کرده بود که در این آزمون حدود 23 هزار نفر پذیرفته خواهند شد .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی سازمان سنجش کنکور دکتری کارنامه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
برق نیوز
1398/01/20
15:24
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : تسهیلات و اختصاص سهمیه برای داوطلبان مناطق سیل زده کشور برای آزمون کارشناسی ارشد 98 و کنکور سراسری 98 در نظر گرفته شده است .
> سرویس آموزش و آزمون برق نیوز ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : تسهیلات و اختصاص سهمیه برای داوطلبان مناطق سیلزده کشور برای آزمون کارشناسی ارشد 98 و کنکور سراسری 98 در نظر گرفته شده است .
ابراهیم خدایی افزود : با توجه به شرایطی که سیل برای برخی از مناطق کشور ایجاد کرده است برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 98 و کنکور سراسری 98 تسهیلاتی به صورت سهمیه در نظر گرفته شد .
وی افزود : این سهمیه همانطور که برای داوطلبان مناطق سیل زده در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 در نظر گرفته شده است برای کنکور سراسری سال 98 هم اعمال میشود .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد : این سهمیه به صورت مازاد بر ظرفیت است و به سهمیه آزاد خللی ایجاد نمیکند .
وی یادآور شد : بر اساس آئین نامه اجرایی قانونی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اختصاص سهمیه به زلزله زدگان به تصویب رسیده است این سهمیه به استان و استانهای مجاور همان منطقه اختصاص داده میشود .
خدایی گفت : مناطق سیل زده طبق قانون مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس اعلام وزارت کشور تعیین میشوند .
همچنین به رشتههایی سهمیه میدهیم که به پیشنهاد استانداری اعلام میشود .
رئیس سازمان سنجش افزود : وزارتخانههای علوم و بهداشت بر اساس آئین نامه اجرایی که در این زمینه وجود دارد ، عمل میکنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
پانا نیوز
1398/01/21
10:17
> تهران (پانا) مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته آینده خبر داد.
> تهران (پانا) مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته آینده خبر داد .
حسین توکلی در گفت وگو با پانا اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در 7 گروه آزمایشی و 245 کد رشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد ، پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و پردیس های خودگردان دانشگاه ها از روز سه شنبه 6 آذر در سایت سازمان سنجش آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده روز پنج شنبه 15 آذر 97 به پایان رسید .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود : در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 437 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 112 هزار و 57 نفر مرد و مابقی زن هستند .
از مجموع 196 هزار و 437 داوطلب ، 117 هزار و 517 داوطلب در گروه علوم انسانی ، 17 هزار و 479 نفر در گروه علوم پایه ، 34 هزار و 64 نفر در گروه فنی و مهندسی ، 10 هزار و 485 نفر در گروه کشاورزی ، 9 هزار و 884 نفر در گروه هنر ، 2 هزار و 99 نفر در گروه دامپزشکی و مابقی داوطلبان در گروه آزمایشی زبان شرکت کردند .
به گفته وی ، آمار داوطلبان ثبت نام کننده در دوره ی دکتری سال 98 نسبت به سال گذشته 38 هزار و 267 نفر کمتر شده است .
وی با بیان اینکه آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی در روز جمعه 3 اسفند ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار شد ، خاطرنشان کرد : نتایج اولیه آزمون هفته آینده از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
توکلی تأکید کرد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده در نیمه اول اردیبهشت ماه سال 1398 می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند و با توجه به کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی که با هماهنگی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو تعیین می شود با توجه به سهمیه ، داوطلب به منظور شرکت در مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش که در دانشگاه صورت می گیرد مانند سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری حاضر خواهد شد .
کنکور دکتری 98 آزمون دکتری سال 98 سازمان سنجش حسین توکلی نتایج اولیه کنکور دکتری 98.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایرنا
1398/01/21
09:50
> تهران ایرنا – پذیرش دانشجوی خارجی شهریه پرداز یک منبع درآمد برای آموزش عالی و دانشگاه های ایران محسوب شده و شکوفایی اقتصاد آموزش عالی را به دنبال دارد .
» مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی بر این باور است که دانشگاه ها در موضوع پذیرش دانشجوی خارجی به هنگام عمل کرده اند .
> به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار دانشگاه ایرنا ، اهمیت داشتن نگاه مستقل به دانشجویان خارجی و فعال کردن یک اداره کل برای این دانشجویان از آنجا نشأت می گیرد که در برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور به دانشگاه ها اجازه داده شده بخشی از ظرفیت آموزشی خود را از طریق پذیرش دانشجوی خارجی با دریافت شهریه تکمیل کنند .
در موارد خاص به منظور ترویج ارزش های اسلامی و انقلابی پذیرش دانشجوی خارجی با تصویب هیأت امناء بدون دریافت شهریه یا با تخفیف ، مجاز است .
هر چند در برنامه پنجم توسعه به پذیرش دانشجوی خارجی اشاره شده اما سند افق 1404 و برنامه ششم توسعه نگاه جدی تری به این مسئله دارد .
در این زمینه ایجاد یک اداره کل برای رسیدگی به امور 38 هزار دانشجوی غیر ایرانی کم از اداره کل امور دانشجویان داخل یا اداره کل بورس این سازمان نبود و رسیدگی به امور آموزشی ، فرهنگی ، علمی ، عاطفی و روانی این دانشجویان از اولویت های اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی محسوب می شود .
در ادامه ، گفت و گوی خبرنگار دانشگاه ایرنا با عبدالحمید علیزاده را در خصوص سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به عنوان ستاد و سازمان امور دانشجویان و اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی را به عنوان صف در امر پذیرش دانشجویان غیرایرانی از نظر می گذرانیم .
علیزاده عضو هیأت علمی دانشکده شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه از فروردین ماه 96 با حکم مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان به عنوان مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی این سازمان منصوب شد .
**ایرنا : یکی از بندهای برنامه ششم توسعه به پذیرش دانشجوی خارجی اختصاص دارد .
مراکز آموزش عالی ایران تا پایان برنامه ششم باید چند دانشجوی خارجی جذب کنند؟ در بحث پذیرش دانشجوی خارجی چه مباحثی نهفته است؟ در حالیکه ما در آموزش دانشجویان خودمان هم مشکلات زیادی داریم .
**علیزاده : بر اساس سند ، متناسب با برنامه ششم توسعه ، تعداد دانشجویان خارجی در کشور باید در اولین سال برنامه معادل هشت دهم ، در سال دوم یک ، در سال سوم 1 .
2 ، در سال چهارم 1 .
4 و در سال پایانی معادل 1 .
8 درصد دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور باشد .
این سیاستگذاری با دو هدف عمده رخ می دهد .
نخست ، بسط و گسترش مناسبات و تعاملات فرهنگی با کشورهایی که از آنها دانشجو می پذیریم (تحت عنوان کلی تر دیپلماسی علمی) .
هدف دوم ، بحث شکوفایی اقتصاد آموزش عالی از این منظر است؛ چرا که پذیرش دانشجوی خارجی شهریه پرداز یک منبع درآمد برای آموزش عالی و دانشگاه های ایران محسوب می شود .
نکته مهم این است که امروز در یک حالت گذار قرار داریم ، بدین شکل که در حال تغییر نگاه سنتی ملی به آموزش عالی به یک نگاه مدرن بین المللی هستیم .
در واقع آموزش عالی ایران خود را برای عبور از یک قالب سنتی ملی به یک قالب مدرن بین المللی آماده کرده است و در اصطلاح ، توسعه آموزش عالی فراملی را در دستور کار خود دارد .
یکی از این مسیرها و تجربه های موفق در تمام دنیا که به آموزش عالی یک جامعه کمک می کند ، پذیرش دانشجوی خارجی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایرنا
1398/01/21
09:50

بنابراین ، برنامه ششم توسعه بر دو هدف تاکید دارد ، نخست بسط ، گسترش و تعمیق مناسبات علمی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی به منظور تقویت چارچوب دیپلماسی علمی کشور ، دوم نگاه به اقتصاد آموزش عالی از مسیر پذیرش دانشجویان شهریه پرداز .
**ایرنا : با جدی شدن جذب دانشجوی خارجی در اسناد بالادستی ، در حال حاضر چند هزار دانشجوی غیرایرانی داریم؟ ** علیزاده : علاوه بر دانشجویان شاغل به تحصیل در جامعه المصطفی العالمیه ، حدود 27 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، 8 هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی و 3 هزار دانشجو هم در دانشگاه های زیرمجموعه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در حال تحصیل هستند .
مجموع این سه بخش بالغ بر 38 هزار دانشجوی خارجی است که در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند .
استراتژی آموزش عالی بر این اساس است که ابتدا به متقاضیان پیرامونی خود در مقوله تحصیل کمک کند .
ایران با کشورهای بسیاری مرز آبی و خاکی دارد و متقاضیان از این کشورها در اولویت پذیرش ما قرار دارند چرا که اغلب کشورهای توانمند در مقوله آموزش ، اولویت اصلی شان حوزه های پیرامونی است .
البته تنوع ملیتی دانشجویان خارجی در ایران بسیار بالا است حتی از آمریکای جنوبی هم دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل داریم .
**ایرنا : بیشتر این دانشجویان بر اساس تفاهمنامه های ایران با سایر کشورها جذب می شوند یا خودشان متقاضی تحصیل در دانشگاه های ایران هستند؟ ** علیزاده : هم اکنون در مرحله آغازین این حرکت گسترده ملی هستیم .
هدفگذاری در مقوله پرورش نیروی انسانی موضوعی نیست که نتایج آن را ظرف یک یا دو سال مشاهده کنیم .
ایران تقریباً طی سال های اخیر (از اواخر برنامه پنجم تا شروع برنامه ششم توسعه) جدی تر وارد این عرصه شده است .
در نقشه جامع علمی کشور و سند افق چشم انداز 1404 تاکید بر این شده که ایران به قدرت اول منطقه تبدیل شود .
اما یکی از مسیرهای تاثیرگذار برای رسیدن به این هدف ، توسعه آموزش عالی فراملی و تقویت دیپلماسی علمی است .
بنابراین معتقدم جذب دانشجوی خارجی یک پدیده نوپا در کشور است و خوشبختانه دانشگاه های ما در این فرایند ، به هنگام خبردار شده و حتی در سند راهبردی دانشگاه ها اهداف ، برنامه ها و اقدامات ارزشمندی پیش بینی و حتی پیاده شده است .
مدل جذب و پذیرش دانشجوی خارجی در کشور ، به دو صورت بورسیه و غیربورسیه است .
البته بخشی از دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایران نیز با استفاده از حق شرکت در کنکور وارد دانشگاه های ایران می شوند .
عده ای دیگر از دانشجویان غیرایرانی با پرداخت شهریه تحصیل می کنند و گروه سوم نیز از طریق بورسیه برای تحصیل وارد کشور می شوند .
خوشبختانه با همکاری دانشگاه های ایران تعداد دانشجویان غیربورسیه در مقایسه با دانشجویان طی سال گذشته رشد چشمگیری دارد .
**ایرنا : آیا این مسئله را بررسی کرده اید که دانشجویان شهریه پرداز خارجی با چه انگیزه ای ایران را برای تحصیل انتخاب می کنند؟ **علیزاده : هر فردی که می خواهد مقصدی را برای تحصیل انتخاب کند ابتدا به دنبال اشتراکات است .
اگر بخواهیم کشورهای دارای بیشترین دانشجو را در ایران بررسی کنیم به نکته جالبی می رسیم .
در حوزه کشورهای پیرامونی ، اشتراکات دینی ، مذهبی ، جغرافیایی ، زبانی و حتی قومی با اغلب کشورها داریم .
همه این ها در واقع پتانسیل آموزش عالی ایران است که با کشورهای همسایه خود چنین اشتراکاتی دارد .
تمام این عوامل ، زیرساخت و زمینه علاقمندی مردمان کشورهای پیرامونی را برای تحصیل در ایران فراهم می کند .
این عوامل در کنار شهرت و توانمندی آموزش عالی کشور زمینه های اصلی به شمار می رود .
**ایرنا : برای اینکه یک دانشجوی خارجی بتواند در ایران تحصیل کند ، چه پارامترهایی از سوی دانشگاه ها به عنوان ملاک پذیرش قرار داده شده است؟ **علیزاده : به منظور حفظ جایگاه و اعتبار بین المللی همچنین کیفیت آموزش در کشور برای پذیرش این دانشجویان شرایط عمومی و اختصاصی متعددی در نظر گرفته می شود .
ابتدا باید از سن و معدل قابل قبولی برخوردار باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایرنا
1398/01/21
09:50

البته این دانشگاه های ما هستند که تصمیم می گیرند چه افرادی را با وجود چه شرایطی بپذیرند .
وظیفه دانشگاه ها در این میان بسیار حساس است چرا که ضرورت دارد به هنگام پذیرش دانشجویان ، مدارک و اسناد سوابق تحصیلی فرد متقاضی با نگاه علمی و آکادمیک بررسی و ارزیابی شود و صرفاً با هدف افزایش تعداد دانشجو پذیرش صورت نگرفته و موضوع بسیار مهم ، کیفیت آموزش است .
خوشبختانه دانشگاه های ما با توجه به توانایی علمی و آموزشی از استانداردهایی برای پذیرش دانشجوی خارجی برخوردارند .
سیاست وزارت علوم هم ضمن تاکید بر افزایش کمی دانشجویان خارجی ، حفظ کیفیت و اعتبار آموزش عالی است .
**ایرنا : در این میان نکته جالبی را مطرح کردید .
به نظرتان دانشجویی که از آمریکای جنوبی ایران را برای تحصیل انتخاب می کند چه دلیلی دارد یک کشور آسیایی را برای تحصیل برگزیند؟ اساساً در چه رشته هایی مشغول به تحصیل می شوند؟ **علیزاده : دلائل انتخاب ایران توسط این قبیل دانشجویان برای ما جالب بوده که پاسخ آن در دو قسمت است .
سازمان امور د