وزارت علوم - مطبوعات 24 فروردين 98
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت 12:31
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
9401887 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
9413733 خراسان
9413003 روزنامه آفرينش
9401884 روزنامه آفرينش
9401074 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
خراسان
1398/01/22
> اگر دانشجو هستید یا از روزهای درس و دانشگاه فارغ شده اید ، حتما می دانید استرس کنکور با روان آدم چه می کند؛ حتما فراموش نکرده اید تعطیلی نوروز از بهترین فرصت های درس خواندن است و حتما یادتان هست مدارا و همراهی اطرافیان چه تأثیری در روحیه حساس و آسیب پذیر کنکوری ها دارد.
> اگر دانشجو هستید یا از روزهای درس و دانشگاه فارغ شده اید ، حتما می دانید استرس کنکور با روان آدم چه می کند؛ حتما فراموش نکرده اید تعطیلی نوروز از بهترین فرصت های درس خواندن است و حتما یادتان هست مدارا و همراهی اطرافیان چه تأثیری در روحیه حساس و آسیب پذیر کنکوری ها دارد .
داوطلبان کنکور امسال در بعضی از شهرها و روستاهای کشورمان اما چیزی ورای استرس و سختی تجربه می کنند .
اگر دیگران نگران مطالب نخوانده کتاب و جزوه های شان در روزهای آخر هستند ، این بچه ها نگران خود کتاب و جزوه ها هستند که معلوم نیست آب آن ها را تا کجا برده است .
کنکور اگر برای همه از معدود راه های موفقیت و از محدود مسیرهای نسبتا هموار کردن شغل است ، برای این بچه ها قدمی برای از صفر شروع کردن است اما آیا کسی حواسش به آن ها هست؟ در شلوغی کمک رساندن به مناطق سیل زده که خیلی هم اقدام قابل احترام و درستی است ، چاره ای برای کنکوری ها ، اندیشیده شده است؟ عده ای از داوطلبان ارشد 98 ، به وزیر علوم نامه نوشته و درخواست کرده اند تاریخ برگزاری کنکور به تعویق بیفتد .
آخرین خبری که تا زمان چاپ این پرونده به ما رسید ، تقدیم طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون های سراسری سال 98 به هیئت رئیسه مجلس بود .
امیدوار به رأی آوردن این طرح و جلب همدلی جمعی ، پرونده امروز را به کنکوری های 98 اختصاص دادیم .
مروری بر آن چه در این چند روز برای داوطلبان ارشد مناطق سیل زده اتفاق افتاده است نامه به وزیر | جمعی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ، پویشی به اسم «نه به کنکور روی آب» راه انداختند .
آن ها همچنین نامه ای به وزیر علوم نوشتند و کمی مهلت خواستند تا تلاش دانشجوهای مناطق سیل زده بی ثمر نشود و ناامیدی از کنکور ، مایه رنجی مضاعف .
این نامه تا هجدهم فروردین ، 22هزار و 504 امضا جمع کرد .
بخش پایانی نامه به این شرح است : «از شما وزیر محترم درخواست [می ]کنیم ، بزرگواری نموده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد ، عنایت ویژه ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان درصورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین یک تا دو ماه به تعویق بیندازید» .
(منبع : خبرنامه دانشجویان ایران) وعده های امیدوارانه| بعد از انتشار این نامه به نظر می رسید با توجه به غیرعادی بودن شرایط ، قاعده ثابت کنکور مشمول استثنا شود .
اظهارات بعضی مسئولان هم این ظن را تقویت می کرد .
«سیدمحمد بطحایی» ، وزیر آموزش و پرورش ، هجدهم فروردین در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت : «وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند تا کنکور را با تأخیر برگزار کنند» .
«فاطمه سعیدی» ، عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس هم یک روز قبل از این در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، اعلام کرده بود : « به دلیل وضعیت بحرانی که در استان های سیل زده کشور [ .
] پیش آمده و یکی از دغدغه های خانواده ها ، دانش آموزان و داوطلبان کنکور زمان امتحانات نهایی و کنکور است درنظر داریم تمهیداتی ویژه برای کاهش دغدغه آن ها داشته باشیم [ .
] درباره کنکور کارشناسی ارشد به طور مشخص پیشنهاد ما به تعویق افتادن زمان برگزاری است چراکه زمان بسیار کمی به برگزاری این آزمون مانده است» .
مخالفت سازمان سنجش| تلاش های دانشجویان و تعدادی از مسئولان ، به جایی نرسید .
سازمان سنجش در اطلاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 مخالفت کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
خراسان
1398/01/22

توضیحات ناکافی و مختصر این اطلاعیه ، دانشجوها را قانع نکرد : «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور ، دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به این که فرایند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و می بایست به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام شود ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی برگزار خواهدشد» .
(منبع : سایت سازمان سنجش) پیگیری های بی جواب| اطلاعیه سازمان سنجش ، همه کسانی را که منتظر اقدامی همدلانه بودند ، ناامید کرد .
ما هم بعد از این اطلاعیه تلاش کردیم با مسئولان وزارت علوم ، سازمان سنجش و اعضای کمیسیون آموزش مجلس ارتباط برقرار کنیم بلکه بتوانیم با انتقال دغدغه دانشجوها ، برای تجدیدنظر درباره تصمیم گرفته شده متقاعدشان کنیم یا دست کم توضیح قانع کننده ای از آن ها بشنویم .
تلاش مان بی فایده مانداما سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس ، پاسخ گو بود .
«میرزاده»گفت : «امروز بعدازظهر [نوزدهم فروردین] وزیر علوم را به کمیسیون آموزش دعوت کردیم .
راجع به همه مسائل این چنینی صحبت خواهیم کرد» .
تماس های بعدی ما با مسئولان باز بی جواب ماند .
بیستم فروردین ، طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون های سراسری تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد .
کنکوری ها دوباره امیدوار شدندهرچند جزئیات این طرح و احتمال اجرایی شدنش همچنان مبهم بود ؛ درست مثل پیشنهاد سهمیه مازاد بر ظرفیت که از سوی رئیس سازمان سنجش اعلام شد اما شهر ها و رشته هایی که سهمیه به آن ها تعلق می گیرد ، مشخص نشده است .
گفت وگو با یکی از نویسنده های نامه به وزیر علوم بچه ها ناامیدند ! «سیدعلی حسینی» ، اهل شیراز ، دانشجوی ارشد کامپیوتر و یکی از چهار نویسنده نامه به وزیر علوم است .
آن سه نفر دیگر ، همگی داوطلب کنکور ارشد امسال و ساکن گلستان ، نیشابور و خرم آباد هستند .
علی دوسالی می شود که به بچه های کنکوری به ویژه ساکنان مناطق محروم ، مشاوره رایگان می دهد .
اگرچه خودش پشت کنکوری نیست ولی شناختش از بچه هایی که در شرایط عادی هم باید در رقابتی نابرابر شرکت کنند ، به نوشتن نامه مجابش کرده است و باز به همین دلیل ، اوست که به نمایندگی از بقیه گروه با ما صحبت می کند : «یک کانال تلگرامی دارم که در آن با اجازه استادهای رشته کامپیوتر ، جزوه و فایل صوتی کلاس های شان را به بچه های کنکوری مناطق محروم می رسانم و به آن ها مشاوره می دهم .
چندروز بعد سیل ، پیامی از خط ناشناسی به من رسید .
یکی از بچه های گروه از روستای نورآباد لرستان بود که تلفن همسایه شان را قرض گرفته بود تا بگوید خانه شان را آب برده .
از دارِ دنیا یک گوشی داشت که فروخته بود و با پولش منابع کنکور را با کلی تخفیف برایش خریده بودیم .
یکی از بچه ها عکس گل ولای خانه شان را برایم فرستاد ، یکی از شهرضا پیام داد که ما خانه مان را تخلیه کرده ایم و دیگری از روستاهای ایلام برایم نوشت که من جز کانال تو به هیچ چیز و هیچ کس دیگر دسترسی ندارم .
این سهمیه کنکور که می گویند ، چطور قرار است به کسی مثل من اختصاص یابد؟ این ها در حد گروه دانشجویی کوچک من بود و حتما شرایط سخت تری هم وجود دارد .
فکر کردیم با به تعویق انداختن زمان کنکور حداقل می توانیم آن هایی را که وضعیت شان خیلی بحرانی نیست ، به روال عادی نزدیک کنیم .
امیدوار بودیم این مسئله درک شود ، بالاخره یک مصیبت ملی است .
نامه نوشتیم .
تریبونی که نداشتیم ، کارزارمان دست به دست در گروه های دانشجویی چرخید .
بعد خبرگزاری ها به کمک مان آمدند .
بعضی نماینده ها مثل خانم سعیدی و آقایان بیرانوند و صادقی ، حرف مان را شنیدند و پیام های مان را جواب دادند .
در نهایت کارزارمان بیشتر از 22هزار امضا جمع کرد ولی سازمان سنجش مخالفت کرد .
حتی یکی از ما را به جلسه شان دعوت نکردند تا توضیحات مان را بشنوند .
فقط می گویند برنامه های شان به هم می ریزد؛ یعنی واقعا امکان نداشت نتایج به جای شهریور ، مهرماه اعلام شود؟ دانشگاه با تأخیر چند روزه شروع شود و استراحت بین دو ترم را کمتر کنند؟ می گویند تعداد کسانی که با تغییر زمان کنکور موافق اند ، زیاد نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
خراسان
1398/01/22

خب اگر کارزار ما را قبول ندارند ، خودشان در سایت سنجش یک نظرسنجی بگذارند و بعد تصمیم بگیرند .
می گویند ما پنج هزار نفریم دربرابر 700هزار داوطلب کنکور .
اولا این که مردم وضعیت پیش آمده را درک و با سیل زده ها همدلی می کنند؛ دوم این که آسیب دیده ها فقط در مناطق سیل زده نیستند ، بچه های شهرهای دیگر هم ناراحت و نگران دوستان و همکلاسی هایشان اند .
کنکوری ها روی ایام عید خیلی حساب می کنند و می دانند جمع بندی درس های خوانده شده در روزهای آخر چقدر مهم است اما امسال در روزهای اخیر چه وضعی داشتند؟ یا درگیر سیل بودند یا مشغول کمک رسانی یا غصه دار هم وطن های شان .
تو را به خدا اگر صدای تان به کسی می رسد ، بخواهید کنکور را عقب بیندازند .
ناامیدی بچه ها را گرفته» .
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از آخرین خبرها درباره احتمال تعویق کنکور ارشد می گوید اوایل هفته آینده مشخص خواهد شد مجید حسین زاده | روزنامه نگار اخبار ضد و نقیضی از احتمال به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور ارشد در حمایت از داوطلبان کنکوری مناطق سیل زده کشورمان ، شنیده می شود .
برای این که از آخرین خبرها در این باره مطلع شویم ، با «میرحمایت میرزاده» ، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس تماس مجددی گرفتیم تا به چند سوال مان در این باره پاسخ دهد .
آیا کنکور ارشد به دلیل مشکلات داوطلبان مناطق سیل زده ، به تعویق خواهد افتاد؟ وزارت علوم و سازمان سنجش در حال بررسی این موضوع هستند .
البته ما هم یک طرح دو فوریتی در مجلس ارائه داده ایم که پیگیر هستیم تا این مشکل هرچه زودتر بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه شود .
از پیگیری های وزارت علوم و سازمان سنجش خبر دارید؟ تا این لحظه ، نتیجه را به ما اطلاع نداده اند اما خواهش کرده ایم که در حد توان شان برای مدیریت و حل این مشکل تلاش کنند تا حقی از داوطلبان ضایع نشود .
تا کنکور ارشد فقط 14 روز باقی مانده است .
می دانم که فقط 14 روز تا زمان برگزاری کنکور ارشد باقی مانده است اما موضوع به این راحتی نیست .
برای کنکور از ماه ها قبل از برگزاری برنامه ریزی می شود .
درخواست ما از وزارت علوم و سازمان سنجش این بوده که راهی برای تاخیر در برگزاری کنکور پیدا کنند و از آن طرف هم یک طرح دوفوریتی را در مجلس تقدیم هیئت رئیسه کرده ایم .
در این جلسه مشکلات داوطلبان را هم بررسی کردیم .
از سازمان سنجش خواسته ایم که کنکور ارشد به بعد از ماه رمضان و تعطیلات 15 خرداد موکول شود و آن ها هم در حال بررسی تمام جوانب هستند .
با این اوصاف چقدر به اجرایی شدن پیشنهادتان امیدوارید؟ نمی دانم .
طرح را به مجلس ارائه داده ایم و امیدواریم که وزارت علوم و سازمان سنجش زودتر این مشکل را حل کنند تا نیازی به پیگیری این طرح در مجلس نباشد .
این طرح هفته آینده در مجلس بررسی می شود .
معلوم نیست که در مجلس تصویب می شود یا نه اما تکلیف را به طور قطع در اوایل هفته آینده مشخص خواهیم کرد .
برای داوطلبان کنکوری که جزوات و کتاب هایشان را در سیل از دست داده اند پویشی که کاش راه بیفتد محمدعلی محمدپور | روزنامه نگار سیل که راه بیفتد بسیاری چیزها را با خود می برد .
داشته ها ، خاطره ها و رویاهای بسیاری را هم در مدتی کوتاه نابود می کند .
سیلی که در آغازین روزهای سال جدید اتفاق افتاد ، قلب های بسیاری را به درد آورد و دل های بسیاری را سوزاند .
خیلی هایمان از ته دل خواستیم کاش آن جا بودیم دوشادوش هموطن مصیبت زده مان می ایستادیم و چیزی از مصیبت را از دوشش برمی داشتیم .
البته که پس از حادثه پویش ها و فعالیت های زیادی راه افتاد .
تمام ایران بسیج شدند تا هر طور که می توانند به هم میهنان خودشان کمک کنند .
در این میان ، یکی از قشرهایی که از این حادثه آسیب دیدند ، محصلان و دانشجویان بودند .
آن هایی که آب کتاب ها و دفترهایشان را همراه چیزهای بسیار دیگری از زندگی شان با خودش برد یا در حجم انبوهی از گِل مدفون کرد .
حالا جدای از تصمیماتی که نیاز است مسئولان اتخاذ کنند تا آسیب های سیل به دانشجویان و دانش آموزان کمتر و جبران شود ، ما هم می توانیم در این راه قدم برداریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
خراسان
1398/01/22

همه کسانی که امسال کنکور کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند خوب درک می کنند که چنین موقعیتی چه اندازه می تواند دشوار و ناامیدکننده باشد .
داوطلبان به رسم معرفت و مهربانی می توانند جزوات و کتاب هایی را در اختیار آن دسته از داوطلبان کنکوری قرار دهند که بر اثر سیل همه مکتوبات شان ازبین رفته است .
طبیعتا این داوطلبان درگیر سیل هم ماه ها و شاید چند سال زحمت کشیده اند که در این مدت باقی مانده بتوانند نتیجه زحمات شان را بگیرند .
قطعا اگر پویش جدی برای جمع آوری کتاب و جزوه برای کنکوری ها راه بیفتد می تواند آینده امیدبخش تر و بهتری را برای این دسته از جوانان کشور ایجاد کند .
آن طور که اخبار می گوید روند ارسال اقلام ضروری ، به خوبی طی می شود اما هنوز مسیری برای جمع آوری و ارسال کتاب پیش بینی نشده است .
طبیعی است که موادغذایی و بهداشتی و مانند این ها ضروری تر از کتاب و جزوه قلمداد شود اما کنکوری ها به فرضِ امیدوارانه به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون ، بدون منابع درسی نمی توانند در رقابتی برابر و عادلانه شرکت کنند .
مطمئن از همکاری شما با سازمان هلال احمر تماس گرفتیم و پیشنهاد کردیم تدبیری برای ارسال کمک های آموزشی به مناطق سیل زده اندیشیده شود .
«علیرضا معین زاده» ، معاون جوانان هلال احمر استان خراسان رضوی ضمن استقبال از این طرح ، گفت : «در حوزه معاونت جوانان ، رویکرد اجتماعی روانی پس از بلایا را درنظر داریم ولی تاکنون چیزی که شما می گویید ، مطرح نشده است .
با سازمان جوانان تهران تماس می گیرم و این پیشنهاد را منتقل می کنم .
اگر راهکار قانونی ایجاد شود ، طبق تفاهم نامه هایی که با وزارت علوم و آموزش وپرورش داریم ، اقدام خواهیم کرد» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
هفت صبح
1398/01/24
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از به تعویق افتادن برگزاری کنکور ارشد 98 خبر داد .
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از به تعویق افتادن برگزاری کنکور ارشد 98 خبر داد .
به گفته محمود صادقی صبح امروز جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش برگزار شد و در این جلسه با تعویق زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 98 به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور موافقت شد .
پیش از این با توجه به درخواست های داوطلبان کنکورهای سراسری و ارشد 98 در استان های درگیر سیل ، رئیس سازمان سنجش از برگزاری جلسه فوق العاده به مهر خبر داده بود .
بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 در تاریخ های 23 و 24 خرداد ماه جاری برگزار خواهد شد .
این تصمیم در حالی در جلسه امروز شورای سنجش و پذیرش اتخاذ شد که بیش از این سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 مخالفت و اعلام کرده بود ” نظر به اینکه فرایند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و می بایست به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام شود ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنج شنبه 98/02/05 و جمعه 98/02/06 برگزار خواهد شد و اطلاعیه این سازمان در خصوص حوزه های برگزاری ، تاریخ و نحوه توزیع کارت در روز دوشنبه 98/01/26 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
همچنین سازمان سنجش در اطلاعیه خود تاکید کرده بود ” وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، می باشد که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید” .
بازدید اپلیکیشن 9 , بازدید سایت 9.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/01/22
> خبر آنلاین : وزیر آموزش وپرورش وضعیت آموزشی در مناطق سیل زده کشور را تشریح کرد و گفت : در مناطق معدودی احتمالاً مجبور شویم سال تحصیلی را خاتمه یافته تلقی کنیم .
> واکنش بطحائی به احتمال پایان سال تحصیلی در مناطق سیل زده خبر آنلاین : وزیر آموزش وپرورش وضعیت آموزشی در مناطق سیل زده کشور را تشریح کرد و گفت : در مناطق معدودی احتمالاً مجبور شویم سال تحصیلی را خاتمه یافته تلقی کنیم .
سید محمد بطحائی صبح امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه در مناطق معدودی احتمالاً مجبور شویم سال تحصیلی را خاتمه یافته تلقی کنیم ، در خوزستان به دلیل گرمای زودرس و در پلدختر هم این مشکل را خواهیم داشت ، افزود : البته امیدواریم این اتفاق نیفتد و بتوانیم در این یک ماه باقی مانده سال تحصیلی را در موعد خود تمام کنیم .
وی با اشاره به اینکه در مورد امتحانات نهایی دانش آموزان تسهیلاتی در نظر گرفته شده است ، یادآور شد : در مناطقی که به هر دلیلی اعلام شود سال تحصیلی خاتمه یافته است ، تا همانجایی که کتاب درسی پیش رفته ارزشیابی صورت می گیرد و با خاتمه سال تحصیلی از بچه ها توقع نداریم بخش هایی که مانده را امتحان بدهند .
وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه در مورد کنکوری ها نیز با وزارت علوم مذاکراتی صورت گرفته و برای شنبه و یکشنبه شورای سنجش و پذیرش تشکیل می شود و در مورد اینکه سهمیه خاصی برای مناطق سیل زده و در چه رشته ها و محل هایی می توان انجام داد تصمیم گیری می شود ، تصریح کرد : از سوی دیگر برای کنکوری ها در مناطق سیل زده اردوهای علمی می گذاریم که این عقب افتادگی علمی و آموزشی را جبران کنیم و از طریق دوره های آموزش مجازی آن ها را آماده کنیم تا در فضای رقابتی کنکور عقب نمانند .
بطحائی خاطرنشان کرد : از حیث اعتبارات جبران خسارت مشکلی نداریم ، علاوه بر اعتبارات خودمان از سرفصل اعتبارات بحران دولت نیز اعتبار ویژه ای برای بحث آموزش در مناطق سیل زده گذاشته اند .
کلمات کلیدی : آموزش مجازی دانش آموزان سیل کنکور وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
کسب و کار
1398/01/22
> معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : نقد عالمانه چیزی است که در دانشگاه باید آموزش داده شود و یکی از رسالت ها و ماموریت ها است .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، غلامرضا غفاری امروز در نخستین دوره گردهمایی فعالان نشریات دانشجویی وزارت علوم که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد ، اظهار کرد : آغاز سال ، مسائل و مشکلاتی را از ناحیه سیل در برخی استان ها داشتیم که انشاءالله با همدلی و همراهی این مسائل و مشکلات هموطنان رفع شود .
وی افزود : عرصه و حوزه ای که دوستان در آن به عنوان اصحاب رسانه و نشریات دانشجویی دانشگاه های کشور فعالیت می کنند ، کاری بسیار مهم و در عین حال همراه با ظرافت های بسیار زیاد است که خود ، کار را حساس و سخت می کند .
تلاش و اهتمام شما در این عرصه و زمینه قابل تقدیر و تشکر است .
اگر بخواهیم مشارکت دانشجویان را معنا کنیم ، بخشی به فعالیتی مربوط می شود که نشریات دانشجویی دارند که این فعالیت از تنوع قابل ملاحظه ای برخوردار است ، کمیت قابل اعتنایی دارد و کیفیت مطالب آن را نمی توان نادیده گرفت ، اما بدین معنا نیست که آنچه از ناحیه تشکل های دانشجویی رقم می خورد ، بی کاستی باشد .
غفاری بیان کرد : ما در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارتخانه در پی آن هستیم که کار ، نقص کمتر و رونق بیشتر داشته باشد و ملاحظات فنی به ویژه ملاحظاتی که به حوزه اخلاق ، فرهنگ و بحث هایی که ایجاد حساسیت می کنند ، مربوط می شود ، مورد ملاحظه قرار گیرند ، اما طبیعت و ماهیت کار رسانه ای و نشریه ، اقتضائات و شرایط خاص خود را دارد .
کمک کار هم باشید تا صلاح بیشتر ، داشتن نشریات با غنای بیشتر و عمل و فعالیت در چارچوب رسالت ها و مدیریت های مورد انتظار از نشریات را محقق کنیم .
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شهر قم به لحاظ فرهنگی ، اختصاصات و ویژگی های خاص خود را دارد ، عنوان کرد : شاید نگاه اول این باشد که شهر حوزوی است ، اما خوشبختانه بخش دانشگاهی خوبی دارد .
جمعیت دانشگاهی و وضعیت فرهنگی قابل اعتنا بوده و دانشگاه یکی از مجموعه ها در کنار مجموعه های فعال و دارای نقش است .
وی ادامه داد : ما آیین نامه و مجموعه ای از قوانین در خصوص نشریات داریم و بر مبنای آن در دانشگاه ها عمل می کنیم ، اما بدین معنا نیست که تمام فعالیت های 4000 نشریه ای که منتشر می شود ، زیر ذره بین باشد و رصد شود ، این کار شدنی نیست .
این وضعیت در خارج از دانشگاه نیز وجود دارد .
اگر خطا و یا خلافی انجام شده ، ابتدا در خود دانشگاه بررسی شده ، بعد ما ورود داشتیم و تصمیمات مربوطه اتخاذ شده است .
خود مجموعه نیز بر اساس یک آیین نامه و اساسنامه ملزم به اجرای قواعد و آیین نامه ها بوده ، اما در ارجاعاتی که خلاف باشد ، باید در شورا و مجموعه مربوطه بررسی شود .
به لحاظ حقوقی و ابعاد مختلف آنجا بررسی و در نهایت تصمیم گیری می شود .
غفاری در خصوص وضعیت حجاب در دانشگاه ها گفت : در آیین نامه انضباطی مشخص شده و دانشگاه ها موظف هستند الگویی که بر اساس آیین نامه و بر اساس موازین شرعی است را رعایت و با نقض آن برخورد کنند .
دانشگاه ها باید نسبت به حفظ شئونات و آیین نامه اقدام کنند .
موازین دانشگاه باید در تمام ابعاد آن رعایت شود .
اینگونه نیست که دانشگاه دنبال بی حجابی باشد؛ اگر دانشگاه متوجه مواردی از این دست شود ، باید با آن برخورد کند .
وظیفه دانشگاه است که در جهت تبلیغ و نهادسازی آنچه در شرع و قانون آمده ، فعالیت کرده و مبلغ آن باشد .
دانشگاه ها به میزان متفاوتی مروج این بحث هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
کسب و کار
1398/01/22

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اضافه کرد : قانون به تنهایی کفایت نمی کند .
بدنه ای که تلاش و ورود او تعیین کننده است باید در این زمینه کمک می کند .
من نمی گویم در محیط های آموزشی هیچ مشکلی نیست ، مساله و مشکل وجود دارد اما باید محسنات را هم دید .
مسایل دانشگاه از عهده یک مجموعه بر نمی آیند ، مجموعه تشکل ها و نیروهای داخل دانشگاه که دغدغه فرهنگی و دینی دارند ، باید کمک کنند .
اگر تنها دانشگاه اقدام کند ، نگاه تحکمی از بالا است که کارساز نخواهد بود .
اگر پیشقدمی مجموعه های دغدغه مند نباشد و کمک نکنند ، بیش از این از دست دانشگاه بر نمی آید .
اگر مجموعه های دغدغه مند پای کار باشند ، طبعا می توان این فضا را فضای مناسب تری ساخت .
وی با بیان اینکه دانشگاه محل نقد با تمام لوازمی است که نسبت به آن وجود دارد ، عنوان کرد : اگر نشریه ای خلاف واقع بنویسد ، باید با آن نشریه چه کرد؟ نقد عالمانه چیزی است که در دانشگاه باید آموزش داده شود و یکی از رسالت ها و ماموریت ها است .
در نشریات مهم است که گفتار ، نوشتار و نگاه نقادانه آموزش داده شود .
باید انصاف وجود داشته باشد ، نقد تند ایرادی ندارد ، اما افراد باید نسبت به نقد خلاف واقع پاسخگو باشند .
غفاری افزود : تمام دولت ها قابل نقد هستند ، به شرط اینکه نقد عالمانه باشد .
بدترین حالت این است که جهت گیری وجود داشته باشد .
جهت گیری نشریه برای ما فرقی ندارد .
نشریات ، ایده های مختلفی دارند و تا زمانی که در چارچوب آیین نامه باشد ، مشکلی ندارد ، در غیر این صورت باید برخورد شود .
بحث ما همیشه این بوده که در توزیع منابع و امکانات ، جانب عدالت و انصاف بر اساس عملکرد مجموعه ها رعایت شود .
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خصوص ماجرای رقص در دانشکاه الزهرا ، گفت : آنچه در دانشگاه الزهرا صورت گرفته بود که با نام رقص تعبیر کرده بودند ، روا نیست .
جشنواره دف ، سال های قبل انجام شده و با شدت و حدت بیشتری بوده که نام رقص نگرفته ، اما امسال این نام را دادند .
ما در این خصوص توضیح دادیم که به این شدت و حدت نبود .
وی در خصوص انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی ، بیان کرد : بر اساس آنچه قانون گذار تعیین کرده یک سری انتخابات درون دانشگاهی وجود دارد .
در شورا هر ماه اعتراضاتی می آید که برخی را به شورا می آوریم و برخی ممکن است قبل از ورود به شورا ، از معاون فرهنگی دانشگاه توضیح خواسته شود .
غفاری خاطرنشان کرد : بخشی از بحث های ما در خصوص نشریاتی است که مطالبی را که نباید می نوشتند .
ابتدا به خود دانشگاه یا مدیر مسئول گفته می شود .
اینگونه نیست که هر کس هرگونه که خواست بنویسد .
شدت و حدت مسائلی که مطرح می شود به آن اندازه نیست .
اگر با جایی مواجه شدید که مطالبی را مطرح می کنند که مطالب درستی نیست ، باید اطلاع دهید .
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خصوص شعار رونق تولید ، تصریح کرد : یکی از کارهای شما نشریات در خصوص رونق تولید این است که بحث مهم آن یعنی فرهنگ سازی را انحام دهید .
نشریات باید خود را نسبت به این مساله و موضوع متهعد بدانند و باید بخشی از نشریه را به این موصوع تخصیص دهند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
کسب و کار
1398/01/22
> مدیرکل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : حرکت دانشجویی در قالب نشریات کمک می کند تا با کمک دانشجویان ، معضلات دانشگاه و نظام آموزشی رصد شده و با کمک آن ها و تمام مسئولان ، راهکارهای خوب ارائه شود .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، هادی عسگری ، امروز در نخستین دوره گردهمایی فعالان نشریات دانشجویی وزارت علوم که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد ، اظهار کرد : با توجه به واقعه سیل که بخش عظیمی از مردم ایران گرفتار آن شدند ، برای درگذشتگان علو درجات را خواستار هستم و با آسیب دیدگان همدردی می کنم .
امیدوارم با کمک شما دانشجویان ، فضایی را در دانشگاه ها ایجاد کنیم تا کمک نظام و دولت باشیم و مشکلات مردم و کشور را حل نماییم .
وی با بیان اینکه نشریات دانشجویی یکی از عرصه های فعالیت دانشجویی است ، عنوان کرد : نشریات باید با توجه به رسالت خود با جلب مشارکت دانشجویان برای جامعه اسلامی ، دانشگاه و خود دانشجویان تولید ارزش کنند که در این صورت بخش کثیری از جمعیت دانشجویی درگیر آن می شوند .
عسگری گفت : نشریات دانشجویی برکاتی دارد .
با وجود این نشریات ، دانشجویان استقلال پیدا می کنند .
مهم ترین وجه آن ، این است که نسبت به نوشته ، احساس تعهد بیشتر می شود .
خود دانشجویان یاد می گیرند تا فعالیت دانشجویی را مدیریت کنند .
حرکت دانشجویی در قالب نشریات کمک می کند تا با کمک دانشجویان ، معضلات دانشگاه و نظام آموزشی رصد شده و با کمک آن ها و تمام مسئولان ، راهکارهای خوب ارائه شوند .
مدیرکل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خصوص بودجه دانشگاه ها ، گفت : دانشگاه ها موظف هستند که از کنشگری فعالیت دانشجویان ذیل آیین نامه ها و مصوبات در حد مقدورات حمایت کنند ، اما بخشی از اعتبارات دانشگاه ها با توجه به فضای جنگ اقتصادی تخصیص پیدا نکرده است .
بخشی از ملاحظات اقتصادی دانشگاه به این دلیل است ، اما این دلیلی نیست که نخواهند از فعالیت دانشجویان حمایت کنند .
وی با اشاره به اینکه زمانی که اتفاقی مانند سیل حادث می شود ، در وهله اول باید امداد و نجات صورت گیرد و بعد جامعه دچار بحران های بعد از سیل می شود ، تصریح کرد : در این زمینه به کمک تمام دانشجویان نیاز است .
ما مجاز نیستیم در این زمینه موازی کاری کنیم .
هرکجا اتحاد و همدلی بوده ، پیروزی به دست آمده است .
ما در سه رویداد کنگره ملی شهدای دانشجو ، پیاده روی اربعین و اردوهای راهیان نور کمک کردیم .
در راهیان نور با توجه به مسایل مالی ، افت دانشجویان بازدیدکننده از مناطق را نداشتیم .
در خصوص سیل نیز در حال بررسی هستیم .
نهادهایی که مسئول شدند در حال بررسی هستند تا مسائل را به شورا ببریم و به دانشگاه ها ابلاغ کنیم تا با مشارکت دانشجویان و تشکل ها زمان بندی داشته باشیم و فضایی را درست کنیم که به آسیب دیدگان کمک کرده و حرکت جهادی داشته باشیم .
عسگری در خصوص جشنواره حرکت ، خاطرنشان کرد : در جشنواره حرکت اگر غرفه ای بخواهد تزیینات داشته باشد ، مشکلی ندارد ، اما امسال به لحاظ تکالیفی که به دلایل اقتصادی و اثربخشی فعالیت های فرهنگی داریم ، به دنبال کارآمد کردن گروه های دانشجویی هستیم تا فرهنگی و اجتماعی کار کنند .
باید به این سمت رفت که جشنواره ها بازنگری کلی شده و به سمت فعالیت های کارآفرینانه سوق داده شوند .
ما بیش از 240 غرفه تولیدی داشتیم .
حتما باید در جشنواره ها بازنگری شود و کمک کنیم تا اصالت آن ها بیشتر شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
کسب و کار
1398/01/22

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خصوص اعتراضات به وضعیت انتخابات مدیر مسئولان نشریات ، عنوان کرد : انتخابات بر اساس ضابطه باید در دانشگاه تهران و هر دانشگاه دیگری برگزار شود و اعتراضات در شورای ناظر بررسی می شود .
انتخابات دانشگاه فرهنگیان نیز در مشهد برگزار و گزارش ها داده شده ، ما نیز بررسی خواهیم کرد و در شورا مطرح خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1398/01/22
> پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : حسن روحانی رئیس جمهوری در ابتدای جلسه دیروز هیات دولت با اشاره به تعیین سال جاری ازسوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «رونق تولید» ، کلیه دستگاه های اجرایی را مامور کرد با بهره گیری از تجربیات موجود و شناسایی موانع و تنگناها به منظور رفع موانع ، تسهیل فرآیندها و رونق تولید ، برنامه های خود را به هیات وزیران ارائه کنند تا در جلسات آینده مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد .
> ماموریت رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی برای ارائه برنامه رونق تولید پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : حسن روحانی رئیس جمهوری در ابتدای جلسه دیروز هیات دولت با اشاره به تعیین سال جاری ازسوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «رونق تولید» ، کلیه دستگاه های اجرایی را مامور کرد با بهره گیری از تجربیات موجود و شناسایی موانع و تنگناها به منظور رفع موانع ، تسهیل فرآیندها و رونق تولید ، برنامه های خود را به هیات وزیران ارائه کنند تا در جلسات آینده مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد .
در ادامه ، دستگاه های درگیر در موضوع سیل ، گزارش ارزیابی های خود از مناطق سیل زده را به استحضار اعضای هیات وزیران رساندند .
همچنین سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط ستاد هماهنگی خدمات سفر در نوروز سال 1398 برای رفاه حال مسافران و گردشگران ، به هیات وزیران ارائه کرد .
از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه حمل و نقل ، می توان به جابه جایی بیش از پنج میلیون مسافر نوروزی اشاره کرد که از این میزان ، یک میلیون و 545 هزار و 125 نفر از خطوط ریلی استفاده کرده اند .
بیشترین سفرهای نوروزی و اقامت تا پایان تعطیلات ، مربوط به استان های خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، کردستان ، همدان ، ایلام ، سیستان و بلوچستان ، زنجان ، کهگیلویه و بویراحمد ، آذربایجان غربی و لرستان بوده است .
برگزاری آیین نوروزگاه در تمامی استان های کشور با اجرای برنامه های سنتی ، آیینی ، موسیقی و بازی های محلی و صنایع دستی ، اعزام ناظران عالی ستاد مرکزی به 31 استان کشور در نیمه اول و دوم تعطیلات به منظور حل و رفع مشکلات ، اعزام نمایندگان ویژه و ناظران ستاد مرکزی به استان های سیل زده و تشکیل ستادهای اسکان اضطراری و استان های معین برای اسکان مسافران نوروزی گرفتار در سیل ، از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط ستاد هماهنگی خدمات سفر است .
بررسی برنامه ها و عملکرد شش وزارتخانه همچنین عملکرد سال 1397 وزارتخانه های آموزش و پرورش؛ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ صنعت ، معدن و تجارت؛ علوم ، تحقیقات و فناوری؛ کشور و نفت ، به همراه برنامه های آتی این وزارتخانه ها در سال 98 ، در جلسات جداگانه رئیس جمهور با هر یک از وزیران این وزارتخانه ها بررسی شد .
در این جلسات ، آقایان سیدمحمد بطحایی ، امیر حاتمی ، رضا رحمانی ، منصور غلامی ، عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن نامدارزنگنه ، به تشریح دستاوردها و برنامه های اجرا شده در سال 97 در حوزه عملیاتی تحت مدیریت وزارتخانه خود ، نیازها و برنامه های سال جاری پرداختند .
روحانی در این جلسات با قدردانی از تلاش های مستمر شش وزیر کابینه تصریح کرد که «به رغم تشدید فشارهای دشمنان ایران اسلامی ، مسیر ما ، رسیدن به قله های علم و دانش ، خودکفایی و نوسازی کشور است و این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد .
» رئیس جمهور همه وزرای کابینه را به تلاش بیش از پیش در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و شکوفایی کشور در همه حوزه ها فراخواند و اظهار کرد : بی تردید دشمنان هرگز نمی توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند و ملت ایران با وحدت و ایستادگی ، به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید .
روحانی با اشاره به افتتاح 114 دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته ای توسط دانشمندان ایرانی در سالروز ملی فناوری هسته ای تاکید کرد : در همه حوزه های علمی و تخصصی روند پیشرفت و توسعه شتابان است و دشمنان دیر یا زود خواهند فهمید که سخت در اشتباه بوده اند و ابزارهایی همچون تحریم نمی تواند در روند پیشرفت و توسعه ایران اسلامی خللی جدی وارد کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1398/01/22

کلمات کلیدی : ایران اسلامی دستگاه های اجرایی دولت رئیس جمهور مقام معظم رهبری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1398/01/21
> تسنیم : عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت : اعضای کمیسیون خواستار به تعویق افتادن کنکور 98 هستند .
> کنکور ارشد به تعویق می افتد؟ تسنیم : عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت : اعضای کمیسیون خواستار به تعویق افتادن کنکور 98 هستند .
سید جواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور همراهی با داوطلبان و دانشجویان مناطق سیل زده کشور در پی به تعویق انداختن زمان برگزاری کنکور ارشد سال 98 تا بعد از 15 خرداد هستند ، گفت : اعضای کمیسیون به دلیل پیگیری وضعیت دانش آموزان و دانشجویان مناطق سیل زده و نیز جوانانی که برای کمک به مردم گرفتار در سیل در این مناطق حضور یافتند ، بر این نظر هستند که در حال حاضر شرایط برای برگزاری کنکور فراهم نیست .
وی افزود : با توجه به اینکه بسیاری از استان های کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم و به ویژه جوانان درگیر موضوع سیل در کشور هستند ، بهتر است زمان برگزاری کنکور ارشد به تعویق بیفتد .
ابطحی با اشاره به وعده مسئولان وزارت علوم مبنی بر در نظر گرفتن سهمیه برای داوطلبان کنکور که در مناطق سیل زده هستند ، اضافه کرد : اگر چه وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش قول بررسی و پیگیری داده اند ، ولی نمایندگان نمی تواند بیشتر از این منتظر بمانند ، چرا که طولانی شدن و انتظار بیشتر ، دل نگرانی و بلاتکلیفی دانشجویان و جوانان امدادرسان را به دنبال دارد .
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس تاکید کرد : اعضای کمیسیون آموزش به عنوان کمیسیون تخصصی در این زمینه بر این نکته تاکید داشتند که باید کنکور ارشد به تعویق بیفتد .
وی با بیان اینکه وزارت علوم بر این نظر است که همانند زلزله زدگان برای سیل زدگان نیز سهمیه ای در نظر گرفته شود ، افزود : اعضای کمیسیون معتقد هستند اگرچه اختصاص سهمیه لازم است اما باید زمان کنکور به ویژه کارشناسی ارشد که زمان برگزاری آن نزدیکتر است به تعویق بیفتد .
زیرا فارغ از بحث دانشجویانی که در مناطق سیل زده حضور داشتند ، در بسیاری از دانشگاه ها گروه های جهادی تشکیل شده و برای امدادرسانی و کمک به مناطق سیل زده رفته اند که آنها نیز شامل این مساله خواهند شد .
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس اظهار داشت : بنده به دلیل شرایط حاد داوطلبان کنکور در مناطق سیل زده درباره ضرورت به تعویق افتادن کنکور سراسری و کارشناسی ارشد تذکر کتبی داده ام که امیدوارم هر چه سریعتر به آن رسیدگی شود .
به گزارش تسنیم ، روز (سه شنبه 20 فروردین) طرح 2 فوریتی از سوی نمایندگان برای تعویق کنکور با 125 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد که بر اساس آن نمایندگان خواستار به تعویق افتدان کنکور به بعد از 15 خرداد هستند .
کلمات کلیدی : زلزله کمیسیون آموزش و تحقیقات کنکور نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
دنیای اقتصاد
1398/01/24
> مهر : عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : در جلسه فوق العاده صبح امروز شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تعویق برگزاری کنکور ارشد 98 موافقت شد .
> زمان برگزاری کنکور ارشد 98 به تعویق افتاد مهر : عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : در جلسه فوق العاده صبح امروز شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تعویق برگزاری کنکور ارشد 98 موافقت شد .
محمود صادقی در گفتگو با مهر گفت : صبح امروز جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش برگزار شد و در این جلسه با تعویق زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 98 به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور موافقت شد .
وی افزود : در این جلسه تصمیم گیری شد که جزئیات این مصوبه تا ظهر امروز از سوی سازمان سنجش کشور اطلاع رسانی شود .
به گزارش مهر ، پیش از این با توجه به درخواستهای داوطلبان کنکورهای سراسری و ارشد 98 در استان های درگیر سیل ، رئیس سازمان سنجش از برگزاری جلسه فوق العاده به مهر خبر داده بود .
وی گفته بود : با توجه به وقوع سیل در برخی استان های کشور و همچنین در پیش بودن آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 ، بررسی وضعیت برگزاری آزمون های کشوری نیازمند جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو است .
وی افزود : از همین رو جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو در روز شنبه 24 فروردین ماه 98 برگزار می شود و تصمیم نهایی در مورد برگزاری آزمون های سراسری سال 98 اتخاذ می شود .
کلمات کلیدی : کنکور کنکور ارشد 98 زمان کنکور ارشد 98.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای بررسی وضعیت برگزاری کنکورهای سراسری به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور خبر داد .
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای بررسی وضعیت برگزاری کنکورهای سراسری به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور خبر داد .
دکتر ابراهیم خدایی گفت : با توجه به وقوع سیل در برخی استان های کشور و همچنین در پیش بودن آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 ، بررسی وضعیت برگزاری آزمون های کشوری نیازمند جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو است .
وی افزود : از همین رو جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو امروز شنبه 24 فروردین ماه 98 برگزار می شود و تصمیم نهایی در مورد برگزاری آزمون های سراسری سال 98 اتخاذ می شود .
پیش از این بسیاری از داوطلبان کنکورهای ارشد و سراسری با توجه به وقوع سیل در برخی استان های کشور خواستار تغییر زمان برگزاری این آزمون ها شده بودند .
در همین راستا برخی از نمایندگان مجلس نیز در کمیسیون آموزش امکان تغییر در زمان برگزاری کنکور سراسری و ارشد را موردبررسی قرار دادند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/21
> رئیس دانشگاه آزاد : تخفیف شهریه برای دانشجویان مناطق سیل زده رئیس دانشگاه آزاد از تصمیم این دانشگاه در ارائه تسهیلات و تخفیف ویژه برای شهریه دانشجویان مناطق سیل زده خبر داد .
> رئیس دانشگاه آزاد : تخفیف شهریه برای دانشجویان مناطق سیل زده رئیس دانشگاه آزاد از تصمیم این دانشگاه در ارائه تسهیلات و تخفیف ویژه برای شهریه دانشجویان مناطق سیل زده خبر داد .
به گزارش خانه ملت ، محمدمهدی طهرانچی درباره وضعیت دانشجویان محصل در دانشگاه آزاد که از مناطق سیل زده هستند ، گفت : به واحدهای دانشگاه اعلام شده اگر این عده برای ترم جاری شهریه های خود را پرداخت نکرده اند یا چکی در دست دانشگاه دارند ، از آن ها مبلغی دریافت نشود و دانشجویان می توانند تحصیل خود را ادامه دهند .
وی اعلام کرد : برای شهریه دانشجویان محصل در دانشگاه آزاد که از مناطق سیل زده هستند در ترم های بعد نیز تخفیف های ویژه در نظر گرفته شده است .
رئیس دانشگاه آزاد همچنین در خصوص زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد گفت : پذیرش دانشگاه آزاد برای مقطع کارشناسی ارشد وابسته به تصمیم وزارت علوم در برگزاری کنکور ارشد است .
تا 25 فروردین ماه؛ آخرین فرصت ثبت نام در مسابقات ملی بتن نهمین دوره مسابقات ملی بتن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود که متقاضیان تا 25 فروردین ماه مهلت دارند در این مسابقه ثبت نام کنند .
نهمین دوره مسابقات ملی بتن با هدف ساخت بتن های خودتراکم سازگار با محیط زیست و حرکت به سمت تحقق توسعه پایدار در این صنعت در دو مرحله در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود .
مسابقات ملی بتن در دو مرحله برگزار می شود که در مرحله اول ، دانشجویان باید به پرسش های مطرح شده ، پاسخ داده و گزارش برنامه تحقیقاتی خود را تا 5 اردیبهشت ماه به دبیرخانه مسابقات ارسال کنند .
پس از بررسی گزارش ها توسط کمیته داوران ، دوازده تیم که بیشترین امتیاز را در مرحله اول کسب کنند ، به مرحله دوم راه می یابند .
مرحله دوم مسابقه با محوریت ساخت نمونه ها به صورت حضوری و در مهرماه سال 98 برگزار می شود .
همچنین آزمایش نمونه های مرحله دوم در آبان ماه انجام و تیم های برتر مشخص و معرفی خواهند شد .
بنابراین بر اساس آئین نامه مسابقات ، تیمی که بتن آن دارای کارایی ، مقاومت ، دوام و شاخص زیست محیطی مناسب و همچنین کمترین هزینه و زمان ساخت باشد و گزارشی با کیفیت بهتر و مناسب تر ارائه کند ، از امتیاز بالاتری برخوردار بوده و برنده مسابقه خواهد بود .
بورسیه 50 دانشجوی مناطق سیل زده در دانشگاه تهران 50 دانشجوی دانشگاه تهران که بومی مناطق سیل زده نیز هستند ، بورس شدند و ماهیانه مبلغ 200 هزار تومان دریافت خواهند کرد .
به گزارش ایسنا ، بنیاد حامیان دانشگاه تهران و بنیاد نیکوکاری جمیلی 50 نفر از دانشجویان مناطق سیل زده مشغول به تحصیل در دانشگاه های تهران را به مدت یک سال بورسیه می کند .
بر این اساس این دانشجویان به مدت 10 ماه در سال ماهانه مبلغ 200 هزار تومان به عنوان کمک هزینه دریافت خواهند کرد .
حمایت از دانشجویان برگزیده و همچنین دانشجویان مستعد و بی بضاعت دانشگاه تهران را از برنامه های مهم اجرایی بنیاد حامیان دانشگاه تهران است و ظرفیت این حمایت ها بستگی به تعداد جذب خیرین در بنیاد دارد .
تأمین مالی دانشگاه تهران از مهم ترین هدف از تأسیس بنیاد حامیان دانشگاه تهران است به گونه ای که طبق برآورد صورت گرفته ، حدود 100 هزار میلیارد تومان هزینه برای تأمین این دانشگاه لازم است .
بنیاد حامیان دانشگاه تهران تلاش می کند سالیانه حدود 35 میلیارد تومان برای دانشگاه تهران جذب مالی داشته باشند ، در حال حاضر سالیانه 20 میلیارد تومان حمایت مالی از دانشگاه تهران می شود این بنیاد در نظر دارد ظرف 10 سال آینده 30 تا 35 درصد هزینه های دانشگاه را حمایت مالی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/21

معاون دانشگاه پیام نور : واحدهای دانشگاه پیام نور در مناطق سیل زده آسیب جدی ندیدند معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت : واحدهای این دانشگاه در مناطق سیل زده آسیب جدی نداشته از طرفی تمام اماکن این دانشگاه تحت پوشش بیمه تکمیلی حوادث هستند .
حسن علیزاده در گفتگو با مهر درباره میزان خسارات واحدهای دانشگاه پیام نور در مناطق سیل زده گفت : دانشگاه پیام نور در استان های لرستان ، خوزستان بخشی هم مازندران دارای واحد است .
وی ادامه داد : خوشبختانه واحدهای دانشگاه آسیب جدی نداشته و آسیب هایی که به وجود آمده جزئی و غیر سازه ای است و مشکلی در این زمینه نداریم هر چند اماکن دانشگاه پیام نور تحت پوشش بیمه حوادث تکمیلی هستند و از این بابت نیز مشکلی برای دانشگاه پیش نمی آید .
معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور با اشاره به خدمات و تسهیلات دانشگاه پیام نور ویژه واحدهای مناطق سیل زده این دانشگاه گفت : دانشگاه پیام نور در مناطق سیل زده حضور فعالی داشته ، به طوری که اردوهای جهادی این دانشگاه در پل دختر و بندر ترکمن مستقر شده و مشغول خدمت رسانی هستند .
وی ادامه داد : همچنین با دستور ریاست دانشگاه فضای فیزیکی تمامی 500 مرکز و واحد دانشگاه در سراسر کشور جهت اسکان هم وطنان سیل زده در اختیار ستاد مدیریت بحران شهرستان ها قرار گرفته است .
علیزاده تأکید کرد : جزئیات فعالیت و خدمات ارائه شده توسط دانشگاه پیام نور به صورت گزارشی ارائه می شود .
پذیرش دانشجو دکتری در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران معاونت آموزشی دانشگاه تهران در خصوص پذیرش دانشجو در مقطع دکتری از طریق شیوه نامه در پردیس بین المللی ارس اطلاعیه ای صادر کرد به گزارش ایسنا ، متن اطلاعیه به شرح زیر است : پردیس بین المللی ارس این دانشگاه بر اساس مجوز شماره 111619/‏2 ‏ مورخ 25/‏05/‏1396 معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در مقطع دکتری برای نیمسال اول سال تحصیلی 99 1398 در رشته های مختلف صرفاً از طریق آزمون اختصاصی (شیوه نامه بررسی سوابق آموزشی پژوهشی و مصاحبه) دانشجو می پذیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/21
> کارنامه حاوی نتایج اولیه آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 هفته آینده منتشر می شود .
> کارنامه حاوی نتایج اولیه آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 هفته آینده منتشر می شود .
بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده کارنامه داوطلبان آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 حاوی نتایج اولیه هفته آخر فروردین ماه 98 منتشر می شود و داوطلبان مجاز می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
انتخاب رشته برای داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند در نیمه اول اردیبهشت ماه 98 انجام می شود .
بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور ، آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در دوره های روزانه و شبانه دانشگاه ها ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان دانشگاه ها جمعه سوم اسفند در 7 گروه و 245 کد رشته امتحانی ، 58 شهرستان و 104 حوزه امتحانی برگزار شد .
برای شرکت در آزمون تعداد 196 هزار و 437 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 84 هزار و 380 نفر زن و 112 هزار و 57 نفر مرد بودند .
از تعداد 196 هزار و 437 داوطلب ثبت نام کننده ، تعداد 18 هزار و 858 نفر کارت دریافت نکردند و تعداد 177 هزار و 579 نفر کارت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 را دریافت کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
امروز خراسان جنوبی
1398/01/21
> بازیار با اشاره به برگزاری سمینار کارآفرینی و خلاقیت در بیرجند ، گفت : اختتامیه سمینار کارآفرینی و خلاقیت با حضور استان های یزد ، کرمان ، سیستان و بلوچستان ، خراسان رضوی و خراسان شمالی 29 فروردین در محل سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار می شود.
> بازیار با اشاره به برگزاری سمینار کارآفرینی و خلاقیت در بیرجند ، گفت : اختتامیه سمینار کارآفرینی و خلاقیت با حضور استان های یزد ، کرمان ، سیستان و بلوچستان ، خراسان رضوی و خراسان شمالی 29 فروردین در محل سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار می شود .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند ، «شهرام بازیار» امروز (20 فروردین) در ستاد ساماندهی امور جوانان این شهرستان اظهار کرد : هفته جوان از 26 فروردین آغاز و تا یکم اردیبهشت ادامه دارد .
رئیس اداره ورزش و جوانان بیرجند با اشاره به اینکه با همکاری سمن ها برنامه های بزرگداشت هفته جوان در شهرستان برنامه ریزی شده است ، افزود : طبیعت گردی و حفظ محیط زیست ، تجلیل از سمن ها ، برگزاری کارگاه آموزشی و توانمندسازی و دیدار با مفاخر از جمله این برنامه ها است .
بازیار از برگزاری جشنواره استانی «نشاط و امید» و تجلیل از جوانان برتر خبر داد و گفت : خودرو «ون جوان» از ابتدای امسال در کنار باغ و عمارت اکبریه راه اندازی شده که در این هفته نیز به فعالیت خود ادامه خواهد داد .
وی بیان کرد : برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها و نشست جوانان با مسئولان استانی از جمله برنامه های هفته جوان در سطح شهرستان است .
رئیس اداره ورزش و جوانان بیرجند با بیان اینکه امسال در هفته جوان مراسم پیاده راه جوان برگزار می شود ، گفت : بر این اساس ، غرفه هایی با همکاری شهرداری برپا و جوانان محصولات خود را در این غرفه ها عرضه می کنند .
بازیار با اشاره به برگزاری سمینار کارآفرینی و خلاقیت در بیرجند ، ادامه داد : ثبت نام در این برنامه از 26 فروردین ماه آغاز خواهد شد .
به گفته وی اختتامیه سمینار کارآفرینی و خلاقیت با حضور استان های یزد ، کرمان ، سیستان و بلوچستان ، خراسان رضوی و خراسان شمالی همزمان با 29 فروردین ماه در محل سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بجنورد
خراسان
1398/01/24
> به همت دانشگاه کوثر بجنورد برگزار می شود؛ 7 اردیبهشت؛ نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر محمدی دانشگاه کوثر بجنورد 7 اردیبهشت میزبان نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر 10 استان کشور در زمینه لباس ، مد و صنایع دستی خواهد بود .
> به همت دانشگاه کوثر بجنورد برگزار می شود؛ 7 اردیبهشت؛ نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر محمدی دانشگاه کوثر بجنورد 7 اردیبهشت میزبان نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر 10 استان کشور در زمینه لباس ، مد و صنایع دستی خواهد بود .
این نمایشگاه با همکاری وزارت علوم و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در قالب صنایع دستی چوبی ، شیشه ای ، سنگی ، پارچه ای ، فرش و گلیم و لباس های سنتی شروع به کار خواهد کرد و استان های گلستان ، مازندران ، گیلان ، اردبیل ، آذربایجان های غربی و شرقی ، سیستان و بلوچستان و خراسان های شمالی ، رضوی و جنوبی در آن غرفه خواهند داشت .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست اعضای شورای سیاست گذاری برگزاری این نمایشگاه بر توانمندسازی دانشجویان در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : باید در کنار یادگیری مسائل آموزشی و علمی به توانمندسازی این قشر بپردازیم .
دکتر «غفاری» ادامه داد : اگر دانشجویان پس از دانش آموختگی دارای مهارت باشند ، کمتر آسیب خواهند دید .
وی با تقدیر از تلاش های صورت گرفته به منظور میزبانی دانشگاه کوثر بجنورد برای این نمایشگاه تصریح کرد : امسال به نام «رونق تولید» نام گذاری شده است و برای توانمندسازی دانشجویان باید بتوانیم مجموعه دانشگاهی را در زنجیره حیات اجتماعی و فرهنگی جامعه قرار دهیم .
دکتر «عسکری» مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم هم تربیت دانشجویان توانمند را یکی از راه های برون رفت از اوضاع نابه سامان اجتماع دانست و ابراز کرد : نیاز است کسب و کارهای نوین در دانشگاه ها معرفی شوند .
رئیس دانشگاه بجنورد هم با بیان این که ظرفیت های خوبی در استان و همچنین دانشگاه ها وجود دارد ، افزود : برپایی شایسته یک رویداد به معنای لوکس و تجملاتی برگزار کردن نیست و نیاز است از ظرفیت سایر دستگاه ها به نحو مطلوب استفاده شود .
دکتر «محقر» با اشاره به تاکید استاندار مبنی بر این که هر دستگاهی حداقل یک رویداد ملی را در سال داشته باشد ، گفت : از مجموعه دانشگاه کوثر که تقبل و افتخار میزبانی را برای استان فراهم کرد ، تشکر می کنیم .
رئیس دانشگاه کوثر بجنورد هم ترویج فرهنگ پوشش ایرانی اسلامی ، ارتقای توانایی و مهارت دانشجویان دختر برای ورود به بازار کسب و کار و پاسداشت هویت ایرانی و اسلامی را از مهم ترین اهداف برپایی این نمایشگاه دانست .
به گفته دکتر «حسینی» غرفه ها با دو محوریت تشکیل می شوند؛ محور اول به دانشجویان دختر اختصاص پیدا می کند و محور دوم به بانوان کارآفرین و تولید کننده استان تعلق می گیرد که بتوانند تولیدات شان را در معرض نمایش قرار دهند .
گفتنی است تاکنون 33 غرفه برای این نمایشگاه آماده شده است و در صورت استقبال قابل افزایش به 60 غرفه است .
از جمله برنامه های حاشیه ای برگزاری این نمایشگاه می توان به برپایی چادر عشایری ، کارگاه آموزشی و پخت غذای سنتی اشاره کرد .
به گزارش خبرنگار ما ، پیش از این قرار بود این نمایشگاه 11 اسفند 97 برگزار شود که به دلیل هماهنگی ها و بازخورد بهتر و حضور پرشورتر دانشجویان به اردیبهشت امسال موکول شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه الزهرا
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> اعلام زمان برگزاری همایش بین المللی دانشگاه سبز دانشگاه اصفهان با همکاری وزارت علوم دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز را 10 و 11 اردیبهشت 98 برگزار می کند .
> اعلام زمان برگزاری همایش بین المللی دانشگاه سبز دانشگاه اصفهان با همکاری وزارت علوم دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز را 10 و 11 اردیبهشت 98 برگزار می کند .
به گزارش خبرگزاری مهر ، با توجه به روند روزافزون مخاطرات زیست محیطی و توجه مردم و مسؤولین کشور به چالش های زیست محیطی ، همایش بین المللی دانشگاه سبز به همت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و دانشگاه اصفهان 10 و 11 اردیبهشت 98 برگزار می شود .
این کنفرانس با برپایی فن بازار و استارت آپ سبز فضایی برای ارائه ایده ها و ارتباط ایده پردازان و کارشناسان مرتبط با موضوعات کنفرانس فراهم آورده تا علاوه بر توانمندسازی نخبگان دانشگاهی ، برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه را تسهیل کند .
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت http : //conf .
ui .
ac .
ir/greenuniversity/fa/ مراجعه کنند .
رئیس دانشگاه الزهرا : انعقاد تفاهم نامه جدید در دانشگاه متوقف شد رئیس دانشگاه الزهرا (س) گفت : در راستای کیفی سازی فعالیت های دانشگاه به طور تقریبی انعقاد تفاهم نامه جدید در این دانشگاه را متوقف کردیم .
مهناز ملانظری گفت : در حال حاضر انعقاد تفاهم نامه های جدید را در این دانشگاه متوقف کردیم و در حال رصد هستیم تا تفاهم نامه های منعقد شده این دانشگاه به طور کامل عملیاتی شوند .
وی افزود : درواقع اولویت دانشگاه عملیاتی سازی تفاهم نامه هایی است که تاکنون توسط دانشگاه منعقد شده است .
رئیس دانشگاه الزهرا تاکید کرد : هدف از اجرای این موضوع کیفی سازی فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه است .
مهناز ملانظری با اشاره به برنامه دانشگاه برای ارتقا سطح بین المللی دانشگاه گفت : در این زمینه برنامه عملیاتی تدوین شده و هرماه این برنامه رصد می شود .
وی خاطرنشان کرد : در این برنامه افزایش جمعیت دانشجویان بین المللی و افزایش کیفیت مقالات پیگیری می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تبریز
جوان
1398/01/23
> دانشگاهیان دانشگاه تبریز ، در تجمع اعتراض آمیز در مقابل مسجد بزرگ این دانشگاه اقدام ضد ایرانی دولت آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه های تروریستی را محکوم کردند .
> رئیس دانشگاه تبریز در این مراسم با اشاره به سابقه 40 سال دشمنی و توطئه چینی استکبار جهانی ، علیه ملت و دولت ایران اظهار داشت : توطئه های آمریکا بعد از انقلاب همواره با رشادت ها و از جان گذشتگی های سپاه خنثی شده است و بر همین اساس سپاه که به عنوان یک نیروی مقتدر که بدنه اصلی آن مردم است ، مورد کینه دولت آمریکا قرار گرفته است .
میر رضا مجیدی در ادامه ترورهای کوردلانه در اوایل انقلاب ، حمله به هواپیمای مسافربری ، ایجاد تحریم های شدید اقتصادی و تشکیل و حمایت از گروه های تروریستی داعش را از جمله برنامه های آمریکا در قبال ملت ایران بیان کرد و افزود : با از خودگذشتگی سپاه و سایر اقشار مردم ایران همه این توطئه ها با شکست مواجه شده و در زمان حاضر نیز همگان وظیفه داریم ، با حفظ وحدت کلمه توطئه دشمن صهیونیستی را ناکام بگذاریم و از تصمیم های مسوولان کشور در حمایت از سپاه پشتیبانی کنیم .
ما با افتخار خود مان را سپاهی می دانیم حجت الاسلام محمد انوری مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این مراسم با اشاره به رفتارهای متناقض آمریکا در طول تاریخ کشورمان گفت : آمریکا با سرپوش گذاشتن بر جنایات آل سعود و چشم پوشی از نقض حقوق بشر و فقدان دموکراسی در عربستان ، هم اکنون در تجهیز نیروگاه اتمی عربستان است ، در حالیکه به بهانه رفع خطر انرژی هسته ای ایران سالیان متمادی است تحریم های شدید علیه ایران اعمال کرده است .
وی در ادامه با اشاره به اینکه آمریکایی ها عامل ایجاد داعش در منطقه بودند ، تصریح کرد : دولت آمریکا به بهانه مبارزه با داعش به منطقه حمله کرد ، اما در عمل این سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود که داعش را از بین برد .
به گفته وی سپاه یک نیروی نظامی رسمی و ثبت شده در عرصه بین المللی است و نباید به واسطه رفتارهای نابخردانه رئیس جمهور آمریکا مورد تحریم قرار بگیرد .
مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز اضافه کرد : سپاه در دل ما ایرانیان جا دارد و ما با افتخار خودمان را سپاهی می دانیم و از سپاه حمایت می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
کسب و کار
1398/01/22
> دکتر عباس میرعین عارفین مسئول برنامه ریزی و امور مربوط به تأسیس و اولین رئیس دانشکده کشاورزی اردبیل دار فانی را وداع گفت .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز طی پیامی به نمایندگی از جامعه دانشگاهی استان اردبیل و همچنین دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی ، درگذشت آن فقید سعید که مسئول برنامه ریزی و امور مربوط به تأسیس و اولین رئیس دانشکده کشاورزی و همچنین عضو اتاق فکر دانشگاه بوده و زحمات بسیاری را در جهت تأسیس ، راه اندازی و پیشرفت این مجموعه داشته اند ، که اینک ثمرات آن به صورت نمود عینی در دانشگاه محقق اردبیلی متبلور می باشد را به خانواده محترم آن مرحوم و جامعه علمی کشور تسلیت و تعزیت گفت .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تبریز
روزنامه آفرینش
1398/01/21
> حسین توکلی خبر داد؛ تازه ترین آمار ثبت نام در رشته های بدون کنکور مشاور عالی سازمان سنجش تازه ترین آمار ثبت نام در شیوه پذیرش دانشجو صرفاً با سوابق تحصیلی مهرماه سال 1398 را اعلام کرد .
> حسین توکلی خبر داد؛ تازه ترین آمار ثبت نام در رشته های بدون کنکور مشاور عالی سازمان سنجش تازه ترین آمار ثبت نام در شیوه پذیرش دانشجو صرفاً با سوابق تحصیلی مهرماه سال 1398 را اعلام کرد .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : با توجه به اینکه ثبت نام در این کد رشته ها از 20 اسفند 97 آغاز شده است تاکنون تعداد 5 هزار و 411 نفر در این روش ثبت نام کرده اند .
وی افزود : ثبت نام و انتخاب رشته برای گزینش در رشته های تحصیلی که پذیرش در آن ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) صورت می پذیرد منحصراً به صورت اینترنتی است و تا روز 6 شهریورماه 98 ادامه دارد .
توکلی یادآور شد : ثبت نام صرفاً از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org انجام می گیرد و هر داوطلب می تواند ثبت نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر 100 کد رشته) به روش اینترنتی ، اقدام کند اما درنهایت تنها در یک کد رشته پذیرفته شده و امکان ادامه تحصیل دارد .
اطلاعیه اصلاحات کد رشته ها از سوی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی 30 اردیبهشت 98 در سایت سازمان سنجش منتشر می شود .
فهرست کد رشته محل های مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی نیز از طریق سایت دانشگاه آزاد اطلاع رسانی شده است .
در دانشگاه تبریز؛ برگزاری همایش روسای دانشگاه‎های ترکیه و ایران رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه های ترکیه ای عضو اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز از حضور بیش از 15 تن از رؤسای دانشگاه های ترکیه در این دانشگاه خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز ، میررضا مجیدی با اشاره به ظرفیت های دانشگاه های جمهوری ترکیه و دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف ازجمله تولید علم و فناوری ، گفت : اجلاس رؤسای دانشگاه های ترکیه ای عضو اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز و نمایشگاه توانمندی های علمی ، تحقیقاتی و فرهنگی این دانشگاه ها به صورت هم زمان 30 الی 31 فروردین ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار می شود .
مجیدی افزود : هدف از برگزاری این همایش ، شناساندن توانمندی های دانشگاه های فعال عضو اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز در کشور ترکیه جهت گسترش همکاری های علمی آموزشی و تبادل استاد و دانشجو است .
رئیس دانشگاه تبریز در ادامه ضمن معرفی ظرفیت های دانشگاه تبریز در بخش های مختلف ، بر سیاست راهبردی دانشگاه جهت حضور در عرصه های علمی بین المللی تأکید کرد و گفت : دانشگاه تبریز به عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز و نیز به عنوان رئیس کارگروه همکاری های علمی ایران و ترکیه با تمام توان و امکانات برای معرفی پتانسیل ها و توانمندی های علمی ، آموزشی و فرهنگی کشور و نیز ایجاد فرصت به منظور گفت وگوها در راستای گسترش تعاملات علمی و فرهنگی در برپایی نمایشگاه و حضور رؤسای دانشگاه های ترکیه ای به ایفای نقش خواهد پرداخت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خواجه نصیر
روزنامه آفرینش
1398/01/21
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر در خصوص آخرین وضعیت تجمیع ساختمان های این دانشگاه گفت : برای آغاز این پروژه نیازمند کمک 150 میلیارد تومانی دولت هستیم .
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر در خصوص آخرین وضعیت تجمیع ساختمان های این دانشگاه گفت : برای آغاز این پروژه نیازمند کمک 150 میلیارد تومانی دولت هستیم .
علی خاکی صدیق در گفتگو با مهر گفت : مجوز فروش بخشی از زمین های وزارت دفاع به دانشگاه باید از سوی مقام معظم رهبری صادر شود که این مجوز صادر و اقدامات اولیه در ستاد کل نیروهای مصلح در حال انجام است .
وی افزود : قرار است دانشگاه خواجه نصیر در بخشی از زمین های وزارت دفاع در شرق تهران تجمیع شوند .
رئیس دانشگاه خواجه نصیر تأکید کرد : برای آغاز این پروژه باید مبلغ 150 میلیارد تومان از سوی دولت در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا بتوانیم مبایعه نامه این پروژه را با وزارت دفاع امضا کنیم .
خاکی صدیق گفت : مبلغ اولیه باید از سوی دولت به دانشگاه اختصاص یابد تا دانشگاه با فروش ساختمان های خود بتواند بودجه موردنیاز پروژه تجمیع را تأمین کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/01/21
> حسینی شامگاه سه شنبه کارگروه توسعه صادرات استان با حضور استاندار و سفیر ایران در افغانستان با محوریت بیان پیشنهاداتی که منجر به افزایش همکاری تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان می شود ، برگزار شد .
> حسینی شامگاه سه شنبه کارگروه توسعه صادرات استان با حضور استاندار و سفیر ایران در افغانستان با محوریت بیان پیشنهاداتی که منجر به افزایش همکاری تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان می شود ، برگزار شد .
شهرکی دبیر کارگروه و رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، در ابتدای جلسه با اشاره به ظرفیت های خراسان جنوبی در این حوزه ، از بهرامی سفیر ایران در افغانستان تقاضای پیگیری مواردی همچون به حداقل رساندن ممنوعیت و محدودیت های صادراتی بین دو کشور ، راه اندازی نمایشگاه تخصصی ، استفاده از بازرگانان خوشنام و موفق به عنوان رایزن تجاری و تکمیل زیرساخت های تجارت داخلی همچون جاده ماهیرود فراه را داشت و عنوان کرد : ایجاد تعرفه های ترجیحی مهم ترین خواسته ما برای تثبیت صادرات و رفتارهای تجاری بین دو کشور است .
راه اندازی صرافی در مرز ماهیرود احتشام رئیس اتاق بازرگانی هم بی ثباتی در قوانین برای صادرات و واردات کالا و بسته بودن پایانه ها و بازارچه های مرزی را از مهم ترین مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی دانست و گفت : خواستار برگزاری نمایشگاه تخصصی در مزار شریف یا هر کجا که به نظر شما امنیت دارد ، هستیم .
به گفته وی تسهیل در صدور ویزای تجار بزرگ افغانستان با هدف ایجاد انگیزه برای مبادله کالا و راه اندازی صرافی در مرز ماهیرود برای ایجاد امکان مبادله پولی و بانکی ، از جمله مواردی است که به توسعه صادرات کمک می کند .
وی با بیان این که صندوق ضمانت نامه صادرات ، ضمانت کافی برای تجار افغانستانی را فراهم نمی کند ، اضافه کرد : زمینه ای برای اعتبار سنجی این تاجران فراهم شود .
برگزاری گردهمایی صدمین سال استقلال افغانستان در دانشگاه بیرجند خامسان رئیس دانشگاه بیرجند نیز با اشاره به تحصیل دانشجویان افغانستانی در این دانشگاه ، ادامه داد : در آخرین آمار 60 نفر در سامانه آنلاین دانشگاه ثبت نام کردند ، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان نیز از فرستادن حدود 100 دانشجو به این استان خبر داد .
وی به برگزاری گردهمایی روسای دانشگاه های افغانستان در بیرجند در اسفند 98 اشاره کرد و افزود : خواستار برگزاری گردهمایی صدمین سال استقلال افغانستان در این دانشگاه هستیم .
دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم از تحصیل دانشجویان در دوره های کوتاه مدت و بلند مدت در این دانشگاه خبر داد و خاطرنشان کرد : خراسان جنوبی با داشتن 14 بیمارستان دانشگاهی ، 3 بیمارستان غیر دانشگاهی و هزار و 400 تخت بستری ، ظرفیت بالایی در جذب توریسم درمانی دارد .
به گفته وی این موضوع نیازمند کار مشترکی بین وزارت خارجه ، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی است ، همچنین بخش خصوصی به عنوان حلقه واسط برای جذب توریسم باید فعال باشد .
تکمیل پروژه جاده ماهیرود فراه ، نیازمند 60 میلیارد اعتبار مودی نماینده اداره کل راه و شهرسازی هم گزارشی از 120 کیلومتر راه ماهیرود فراه را ارائه داد و گفت : 65 کیلومتر به بهره برداری رسیده و 55 کیلومتر باقی مانده که اکنون 34 کیلومتر آن در دست پیمانکار است .
وی مسائل امنیتی خاک افغانستان را موثر در روند تکمیل پروژه دانست و ادامه داد : برای تکمیل پروژه 60 میلیارد تومان نیاز است و اگر این اعتبار را داشته باشیم ، کار اجرایی 18 ماه طول خواهد کشید .
مودی در ادامه خواستار پیگیری بهرامی برای اجرای تعهدات افغانستان از جمله معافیت پیمانکاران از عوارض و مالیات و اعطای ویزای رایگان به عوامل اجرایی شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/01/21

روزهای خوب پیش روی کارخانه قند قهستان سلامی ، مدیرکل فرودگاه های استان هم به رایزنی ها با دو شرکت هواپیمایی آریانا و کام ایر در افغانستان برای راه اندازی خط هوایی افغانستان بیرجند ، اشاره کرد و گفت : ظرفیت تجاری و تردد مردمی نیز برای این خط وجود دارد .
قوسی رئیس سازمان جهادکشاورزی هم خواستار فراهم شدن کشت فراسرزمینی در افغانستان شد و ادامه داد : تسهیل شرایط ورود دام زنده نیز از دیگر برنامه های پیشنهادی است .
بشیری زاده فرماندار درمیان نیز با اشاره به تعطیلی کارخانه قند قهستان گفت : اگر کشت فرامنطقه ای چغندرقند انجام شود ، روزهای خوبی پیش روی این کارخانه است ، می توانیم چغندرقند را در افغانستان تولید و وارد کرده و شکر یا قند را صادر کنیم .
بهرامی سفیر ایران در افغانستان پس از شنیدن این اظهارات ، در ابتدای سخن به شرایط سخت تحریم و اهمیت توجه به روابط با همسایگان اشاره کرد و گفت : به دنبال تسهیل شرایط و روندهای موجود با کشور افغانستان هستیم اما باید توجه کرد که نگاه مقامات ارشد دو کشور روان سازی بر اساس قانون است .
وی با استقبال از پیشنهادهایی همچون راه اندازی صرافی در ماهیرود ، برگزاری نمایشگاه های تخصصی ، تسهیل صدور روادید ، فراهم شدن زمینه توریسم درمانی و پذیرش دانشجویان افغانستانی در استان ، عنوان کرد : افغانستان موافق بازگشایی بازارچه ها به دلیل مواردی چون حقوق و عواید مرزی نیست اما با توضیحات استاندار و احتمال جدیدی که شرح دادند امیدواریم به نتیجه مثبت در این زمینه برسیم .
وی راه اندازی خط پروازی را نیز بدون توجیه دانست مگر این که شرکت افغانستانی خود مایل به این کار باشد .
به گفته وی برای کشت فراسرزمینی نیز استان باید پای کار باشد و نیمه راه رها نکند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
دنیای اقتصاد
1398/01/24
> گروه بنگاه ها : جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در حوزه E Science برای طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهدا شد .
در این اجلاس که با حضور مدیران ارشد فناوری اطلاعات و ارتباطات از سراسر جهان ، شامل وزیران و معاونان وزیران ارتباطات کشورهای مختلف در سالن سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) در شهر ژنو سوئیس برگزار شد ، تندیس و جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در گروه علوم پایه E Science برای طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی ایران ، به معاونت امور بین الملل (شعا) تعلق گرفت .
> کسب جایزه جامعه اطلاعاتی توسط شبکه علمی ایران گروه بنگاه ها : جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در حوزه E Science برای طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهدا شد .
در این اجلاس که با حضور مدیران ارشد فناوری اطلاعات و ارتباطات از سراسر جهان ، شامل وزیران و معاونان وزیران ارتباطات کشورهای مختلف در سالن سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) در شهر ژنو سوئیس برگزار شد ، تندیس و جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS 2019) در گروه علوم پایه E Science برای طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی ایران ، به معاونت امور بین الملل (شعا) تعلق گرفت .
در این مراسم ، هولیون ژائو دبیرکل آی تی یو (اتحادیه بین المللی مخابرات) با اشاره به 10 ساله شدن جایزه بین المللیWSIS گفت : همکاری همه جانبه کشورها برای ایجاد جامعه امن ارتباطی باعث نوآوری و تعامل بیشتر بین کشورهای دنیا می شود .
وی افزود : طرح های ارائه شده در اجلاس WSIS2019 شامل 9/ 16 درصد از آفریقا ، 29 درصد از آسیا و اقیانوس آرام ، 5/ 6 درصد از شرق اروپا ، 4/ 19 درصد از آمریکای لاتین و کارائیب ، 7/ 27 درصد از غرب اروپا و 5/ 0 درصد سایر مناطق مورد ارزیابی قرار گرفت .
شبکه علمی ایران نیز از میان 90 پروژه مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات از سراسر جهان که برای دریافت این جایزه در سال 2019 رقابت کردند ، موفق به کسب جایزه این دوره از جایزه WSIS شد .
شبکه علمی ایران (شعا) به عنوان نخستین پروژه مشارکت دولتی خصوصی (PPP) بین دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی ، مراکز آموزشی و درمانی ، حوزه های علمیه و کتابخانه ها ، یک شبکه تحقیقی و آموزش ملی است و خدمات تخصصی برای حمایت از نیازهای جوامع تحقیق و آموزش به عنوان زیرساخت سند بالاسری نقشه جامع علمی کشور را ارائه می دهد .
اجلاس سران جامعه اطلاعاتی هرساله باهدف گفت وگو و تبادل نظر بین المللی با کمک اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) در سطح وزیران و معاونان کشورهای مختلف برگزار می شود که موضوع اصلی اجلاس امسال ، نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است .
کلمات کلیدی : امور بین الملل ایران جامعه جهان فناوری اطلاعات و ارتباطات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/24
> با گذشت دو روز از آغاز ثبت نام دانشجویان و طلاب برای دریافت بن خرید کتاب تعداد 28 هزار و 224 دانشجو و طلبه برای ثبت نام اقدام کرده اند.
> با گذشت دو روز از آغاز ثبت نام دانشجویان و طلاب برای دریافت بن خرید کتاب تعداد 28 هزار و 224 دانشجو و طلبه برای ثبت نام اقدام کرده اند .
به گزارش ستاد خبری سی ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ، بن خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب مبلغ ١٥٠ هزار تومان است که از این مقدار سهم مشارکت دانشجویان و طلاب ٩٠ هزار تومان است و ٦٠ هزار تومان را نیز معاونت امور فرهنگی تامین خواهد کرد .
همچنین تعداد 605 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها و حوزه های علمیه نیز ثبت نام خود را انجام داده اند .
بن خرید کتاب اساتید دانشگاه در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران 60 درصد افزایش پیدا کرده و به مبلغ 400 هزار تومان رسیده است و سهم اساتید 200 هزار تومان و سهم معاونت امور فرهنگی 200هزار تومان است .
زمان ثبت نام بن خرید کتاب اساتید حوزه و دانشگاه هم از روز سه شنبه(20 فروردین ماه) آغاز شده است که تا پایان روز شنبه(24فروردین ماه) ادامه خواهد داشت .
براساس این گزارش ، افزایش ٥٠درصدی یارانه خرید کتاب دانشجویان و 60 درصدی اساتید حوزه و دانشگاه در راستای حمایت از اقتصاد نشر و توجه به توسعه فرهنگ مکتوب و کتاب و کتابخوانی در کشور صورت گرفته است .
سی ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «خواندن؛ توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> ثبت نام میهمانی و انتقال دانشجویان در سال تحصیلی 99 98 از اول اردیبهشت در سامانه خدمات آموزشی وزارت علوم آغاز می شود و تا 31 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت .
> ثبت نام میهمانی و انتقال دانشجویان در سال تحصیلی 99 98 از اول اردیبهشت در سامانه خدمات آموزشی وزارت علوم آغاز می شود و تا 31 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت .
دانشجویان متقاضی میهمانی و انتقال به سایر دانشگاه ها ، از اول تا سی و یکم اردیبهشت 98 فرصت دارند برای ثبت درخواست خود جهت سال تحصیلی 99 98 به سامانه سجاد به آدرسhttps : //portal .
saorg .
ir مراجعه و نسبت به ثبت تقاضا اقدام کنند .
دانشگاه های مبدأ موظف هستند درخواست دانشجو را بررسی کرده و در صورت داشتن شرایط از ابتدای خرداد تا 15 تیرماه نظر خود را در سامانه اعلام و در صورت موافقت ریزنمرات دانشجو را به دانشگاه مقصد ارسال کنند .
دانشگاه های مقصد موظف اند حداکثر تا پایان مردادماه نسبت به بررسی تقاضاها اقدام و از طریق سامانه یادشده اعلام کنند .
نکات مهم : دانشجویان متقاضی ، باید بااطلاع کامل از شرایط آئین نامه میهمانی و انتقال درخواست خود را مبنی بر نوع آن (2 نیمسال میهمانی ، تمدید میهمانی ، میهمان دائم و انتقال) در سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان در موعد اعلام شده (اول تا سی و یکم اردیبهشت) ثبت کنند .
دانشجویان همچنین بااطلاع کامل از شرایط و ضوابط دانشگاه مقصد ، رشته و مقطع تحصیلی ، وضعیت دوره موردتقاضا در دانشگاه مقصد ، نسبت به انتخاب دانشگاه یا مؤسسه مقصد اقدام و مستندات خود را برای تقاضای ارائه شده اسکن و ضمیمه تقاضا کنند .
متقاضیان جهت ثبت درخواست ابتدا باید در سامانه سجاد ثبت نام کنند و پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور از قسمت خدمات سازمان ، درخواست میهمانی و انتقال خود را ارائه کنند .
متقاضی میهمانی و انتقال مسئول صحت اطلاعات ارائه شده در خصوص شرایط خاص خود خواهد بود و در صورت عدم احراز هر یک از اطلاعات ارائه شده تقاضا از وضعیت بررسی خارج خواهد شد .
دانشجویان متقاضی انتقال توأم با تغییر رشته خارج از سامانه و از طریق شورای بررسی موارد خاص مبدأ و مقصد اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/01/23
> معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان گفت : دانشگاه کاشان در نظام رتبه بندی آی اس سی"ISC" در شاخص پژوهش رتبه پنجم را در میان دانشگاه های جامع کشور کسب کرد .
> دکتر مجید منعم زاده اظهار داشت : دانشگاه کاشان در جدیدترین رتبه بندی ISC ، در مجموع شاخص های پژوهش ، آموزش ، وجهه بین المللی ، تسهیلات(امکانات) و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی با کسب رتبه نهم در میان دانشگاه های جامع ، جایگاه خود را در میان ده دانشگاه برتر کشور حفظ کرد .
وی خاطر نشان کرد : دانشگاه کاشان با 8 پله صعود ، از رتبه 17 در سال 1392 به رتبه 9 در سال 1396 و 1397صعود کرده است .
دکتر منعم زاده با بیان اینکه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از سال 1389 دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور را براساس 26 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش ، آموزش ، وجهه بین المللی ، تسهیلات امکانات و فعالیتهای اجتماعی ، اقتصادی و صنعتی که مهمترین مأموریتهای دانشگاهی را مد نظر قرار می دهند ، ارزیابی و رتبه بندی می کند ، افزود : در این نظام رتبه بندی ، دانشگاه کاشان در شاخص های پژوهش رتبه پنجم و در مجموع شاخص ها رتبه نهم را کسب کرده است .
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان به کسب رتبه هفتم این دانشگاه در سال 96 در بخش پژوهش اشاره کرد و افزود : در سال 97 دانشگاه کاشان توانست در شاخص پژوهش با دو پله صعود به رتبه پنجم ارتقاء یابد .
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) سومین پایگاه استنادی معتبر بین المللی است که با هدف ثبت ، انتشار و ارزیابی تولیدات علمی کشورهای اسلامی در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی (ICMHESR) سال 2008 در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان مصوب و در جمهوری اسلامی ایران تاسیس گشت .
هم اکنون این پایگاه در راستای اهداف و رسالت خویش ، ضمن فراهم آوردن امکان ارزیابی و رتبه گذاری کشورها ، دانشگاه ها ، مجلات علمی و همچنین پژوهشگران ایران و دیگر کشورهای جهان اسلام در سطح بین المللی ، جایگاه تولید علم آنها و نقاط قوت و ضعفشان را درحوزه های موضوعی مختلف ترسیم می نماید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
کسب و کار
1398/01/22
> به گزارش ایسنا ، در این نشست جمعی از کارآفرینان جوان تجربه ها و مشکلات خود را با «مظفر پرنا» جانشین مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در میان گذاشتند .
> «صادق صفربیگی» رئیس کانون کارآفرینان استان در این نشست اظهار کرد : متاسفانه قانون کار علیه کارآفرین و کارفرما تصویب شده است تا جایی که سود کارفرما در این است که عطای کارآفرینی را به لقایش ببخشد ، چون حمایت ازکارفرما پیش بینی نشده است و بعضا کارگران مشکلاتی را برای آنان ایجاد می کنند .
وی با تاکید بر اینکه بوروکراسی پیش پای ایجاد اشتغال نیازمند بازنگری هستند ، تصریح کرد : قوانین تامین اجتماعی و مالیات از جمله این مشکلات هستند ، کارآفرین هیچگاه قصد فرار از مالیات را ندارد اما متاسفانه جرائم مالیاتی چند برابر مالیات بر کارآفرینان تحمیل می شود .
صفربیگی با اشاره به حوزه کاری خود در زمینه فناوری اطلاعات گفت : امروزه تمام نگاه ها در دنیا متوجه این صنعت است و فرصت سرمایه گذاری در این حوزه مهیاست اما متاسفانه این عرصه آن گونه که باید در ایران و خصوصا ایلام مورد توجه واقع نشده است .
وی برگزاری استارتاپ و تبلیغات درست و مبتکرانه را نیاز کارآفرینان عنوان کرد و گفت : می توان با این روش ها کم کم ایده ها را تبدیل به ثروت کرد .
رئیس کانون کارآفرینان استان تاکید کرد : برندسازی ، ورود با علم بازاریابی و قانع شدن به سود کم در ابتدای کار را لازمه آغاز کارآفرینی موفق دانست .
«محمدسجاد صفرپور» کارآفرین دیگر حاضر در این دورهمی ، اظهار کرد : متاسفانه مشکلی که کارآفرینان دارند این است که در آغاز راه دنبال درآمدهای آن چنانی هستند ، در حالی که کارآفرین در آغاز راه لزوما نمی تواند پول آفرین باشد ، بلکه باید ایده خود را جا بیندازد .
«سجاد شوکتیان» دیگر کارآفرین اظهار کرد : تاکنون در 10 استارتاپ شرکت کردم و مشکلی که وجود دارد این است که برخی می خواهند به خاطر استارتاپ وام بگیرند؛ در حالی که گرفتن وام برای کاری که احتمال شکست خوردن در آن وجود دارد ، اشتباه است .
وی گفت : لازم است در مدارس موضوع کارآفرینی نیز به دانش آموزان آموزش داده شود تا خلاقیت آنان در این زمینه شکوفا شود .
«عبداله خورانی» ، کارآفرین در حوزه صنایع دستی هم اظهار کرد : این دورهمی ها فرصت خوبی برای ارائه ایده ها است اما باید زمینه حضور کارآفرینان دیگر را نیز فراهم کرد تا نتایج بهتری از بحث ها گرفته شود .
وی با بیان اینکه متاسفانه بازار صنایع دستی استان ، مخصوصا فرش در اختیار نمایشگاه دارانی از استان های دیگر است ، گفت : محصولات استان به برندسازی نیاز دارند .
«رضا اسماعیل بیگی» سرپرست مرکز رشد پارک علم و فناوری استان نیز با ارائه ی چند شاخص ، گفت : در کشور ما در زمینه ارائه تسهیلات آمار خوبی داریم اما سوال اینجاست که این آمار تا چه حد منتج به اشتغال شده اند و چقدر از آمار بیکاران را کم کرده و در تولید خالص ملی نقش داشته اند .
وی با بیان اینکه بسیاری از قوانین کارآفرینی نیاز به بازنگری دارند ، گفت : در استان ایلام در مباحث اولیه کارآفرینی مانده ایم در حالی که در مدارس استان های برخوردارتر برای دانش آموزان کلاس های فنون مذاکره برگزار می شود .
دکتر «معصومه دارایی» نیز اظهار کرد : متاسفانه دانشگاه های ما در تبیین مفهوم کارآفرینی و تربیت دانشجویان کارآفرین مانده اند و عموم پایان نامه ها در این زمینه خاک می خورند .
در پایان این نشست «مظفر پرنا» جانشین مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام ، اظهار کرد : یکی از اهداف مهم این دورهمی ها تولید ایده برای حل مشکلات کارآفرینی است و از چالش هایی که کارآفرینان بیان می کنند ، استقبال می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
کسب و کار
1398/01/22

وی جلوگیری از انحراف در استفاده از تسهیلات اشتغال را دغدغه ای جدی مسئولان دانست و تصریح کرد : تمام پیشنهادات ارائه شده و دغدغه های کارآفرینان در اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان مورد بررسی قرار می گیرد .
جانشین مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام ، با بیان اینکه بخش تعاون نسبت به دو بخش اقتصادی دیگر یعنی دولتی و خصوصی از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است ، ادامه داد : جمع آوری سرمایه های اندک ، بهره گیری از سرمایه های معنوی و برخورداری از برخی معافیت ها و ارائه ی خدمات رایگان ، از مزیت های بخش تعاون است .
اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی آمادگی خود را جهت تسریع در تشکیل تعاونی های دانشجویی و تعاونی های استارتاپی اعلام می دارد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1398/01/22
> آمار ثبت نام در رشته های بدون کنکور ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 5000 داوطلب در رشته های بدون آزمون کنکور 98 خبر داد و گفت : مهلت ثبت نام در این رشته ها تا روز چهارشنبه 6 شهریور ماه ادامه دارد .
> آمار ثبت نام در رشته های بدون کنکور ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 5000 داوطلب در رشته های بدون آزمون کنکور 98 خبر داد و گفت : مهلت ثبت نام در این رشته ها تا روز چهارشنبه 6 شهریور ماه ادامه دارد .
حسین توکلی افزود : ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهرماه سال 1398 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب 10 شهریور سال 92 مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دی ماه 1397 ، از 20 اسفند 97 آغاز شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
کسب و کار
1398/01/22
> دانشگاه تربیت مدرس با دانشگاه تکنولوژی وین از 25 تا 29 فروردین ماه 98 سمینار مشترک آموزشی برگزار می کند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، گروه برنامه ریزی حمل و نقل دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس و مرکز تحقیقات مهندسی ترافیک و برنامه ریزی حمل و نقل دانشگاه تکنولوژی وین سمینار مشترک برگزار می کنند .
در این سمینار آموزشی که در راستای انعقاد تفاهم نامه فیمابین از 25 تا 29 فروردین ماه جاری با حضور اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه فنی وین (TUW) در دانشگاه برگزار می شود ، موضوعاتی از قبیل توسعه ، تحقیق و مطالعه در حوزه حمل و نقل ارائه خواهد شد .
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ، در تفاهم نامه ی امضا شده ، سازماندهی ملاقات های علمی ، کنفرانس های مشترک ، کارگاه و دوره ، تسهیل تبادل اعضا هیأت علمی و تشویق بازدید متقابل توسط دانشجویان دکتری در دستور کار دو سازمان علمی قرار گرفته است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1398/01/21
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : برای اعطای ارز دانشجویی در 6 ماهه اول سال 98 منتظر بخشنامه جدید بانک مرکزی هستیم .
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : برای اعطای ارز دانشجویی در 6 ماهه اول سال 98 منتظر بخشنامه جدید بانک مرکزی هستیم .
مجتبی صدیقی گفت : قرار است بخشنامه جدید بانک مرکزی در خصوص اعطای ارز دانشجویی تا پایان فروردین ماه اعلام شود که بر اساس این بخشنامه فعالیت ها انجام می شود .
وی افزود : بر اساس این بخشنامه سایت ثبت نام ارز دانشجویی سازمان امور دانشجویان باز می شود و متقاضیان می توانند در سایت ثبت نام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/01/21
> ایسنا نوشت : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 5000 داوطلب در رشته های بدون آزمون کنکور 98 خبر داد و گفت : مهلت ثبت نام در این رشته ها تا روز چهارشنبه 6 شهریور ماه ادامه دارد .
> جزییات ثبت نام در رشته های بدون کنکور ایسنا نوشت : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 5000 داوطلب در رشته های بدون آزمون کنکور 98 خبر داد و گفت : مهلت ثبت نام در این رشته ها تا روز چهارشنبه 6 شهریور ماه ادامه دارد .
حسین توکلی ، با بیان این مطلب اظهار کرد : ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهرماه سال 1398 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب 10 شهریور سال 92 مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دی ماه 1397 ، از 20 اسفند 97 آغاز شده است .
به گفته وی ، ثبت نام و انتخاب رشته برای گزینش در رشته های تحصیلی که پذیرش در آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) صورت می پذیرد منحصراً به صورت اینترنتی از روز دوشنبه ، 20 اسفند 97 آغاز شده است و تا روز چهارشنبه 6 شهریور ماه 98 ادامه دارد .
بر اساس آخرین آمار اعلام شده تاکنون تعداد 5000 و 411 داوطلب در این رشته ها ثبت نام کرده اند .
توکلی گفت : دفترچه راهنمای ثبت نام و جدول کد رشته محل های مربوط به این پذیرش از 17 بهمن 97 بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش قرار گرفته است .
کلیه داوطلبان و متقاضیان می توانند بر اساس ضوابط و شرایط مندرج دفترچه راهنمای مربوط برای پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در این بازه زمانی 6 ماهه (اسفند 97 تا شهریور 98) به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org مراجعه و نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر 100 کد رشته) به روش اینترنتی اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود : فهرست کد رشته محل های مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی متعاقباً از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع رسانی خواهد شد .
توکلی در پایان خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه برخی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی بعد از انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام ظرفیت های جدید یا اصلاحاتی را به این سازمان اعلام کرده اند ، اطلاعیه ای در این خصوص در تاریخ 30 اردیبهشت 98 در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر خواهد شد و داوطلبان متقاضی می توانند با مطالعه اطلاعیه در صورت تمایل در زمان مقرر کد رشته محل های انتخابی خود را ویرایش کنند .
کلمات کلیدی : جدول دیپلم سازمان سنجش آموزش کشور کنکور مجلس شورای اسلامی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
مردم سالاری
1398/01/24
> بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به تعویق افتاد و در تاریخ های 23 و 24 خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد .
> بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به تعویق افتاد و در تاریخ های 23 و 24 خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد .
به گزارش ایسنا ، بر اساس تصمیم صبح امروز شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور و عدم آمادگی داوطلبان با حدود 7 هفته تأخیر و در روزهای پنج شنبه 23 و جمعه 24 خرداد ماه سال جاری در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد .
این تصمیم در حالی در جلسه امروز شورای سنجش و پذیرش اتخاذ شد که بیش از این سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 مخالفت و اعلام کرده بود نظر به اینکه فرایند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و می بایست به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام شود ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنج شنبه 98/02/05 و جمعه 98/02/06 برگزار خواهد شد و اطلاعیه این سازمان در خصوص حوزه های برگزاری ، تاریخ و نحوه توزیع کارت در روز دوشنبه 98/01/26 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
همچنین سازمان سنجش در آخرین اطلاعیه خود تاکید کرده بود : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، می باشد که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آرمان امروز
1398/01/24
> بهرام صلواتی ، عضو موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم : نیمی از مهاجران ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند مهاجرت؛ هدررفت سرمایه های انسانی است آرمان گروه اجتماعی : عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم و مدیرگروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری وصنعت دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه موج جدید مهاجرت به دلیل شرایط اقتصادی در راه است ، گفت : وقتی امکان بهره مندی از نیروهای داخل کشور وجود ندارد ، گزینه بهینه این خواهد بود که از مواهب اقتصادی حضور آنها در بازارهای اقتصادی سایر نقاط دنیا استفاده شود.
> بهرام صلواتی ، عضو موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم : نیمی از مهاجران ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند مهاجرت؛ هدررفت سرمایه های انسانی است آرمان گروه اجتماعی : عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم و مدیرگروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری وصنعت دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه موج جدید مهاجرت به دلیل شرایط اقتصادی در راه است ، گفت : وقتی امکان بهره مندی از نیروهای داخل کشور وجود ندارد ، گزینه بهینه این خواهد بود که از مواهب اقتصادی حضور آنها در بازارهای اقتصادی سایر نقاط دنیا استفاده شود .
بهرام صلواتی(عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم و مدیرگروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف) با اشاره به وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور گفت : متاسفانه در داخل کشور نهاد یا متولی مشخصی برای ارائه آمار و ارقام مهاجران به صورت منظم و سالیانه نداریم و تاکنون چنین آماری به صورت رسمی منتشر نشده است .
نیمی از مهاجران تحصیلات دانشگاهی دارند وی تصریح کرد : لازم است وقتی می خواهیم راجع به آمار مهاجرت صحبت کنیم ، به خصوص زمانی که بحث مقایسه کشورها با یکدیگر پیش می آید از آمار بین المللی قابل قیاس بین کشوری استفاده کنیم .
آخرین داده ای که در مرکز آمار مهاجرت منطقه OECD منتشرشده به این ترتیب است که یک میلیون و 200 هزار نفر ایرانی در کشورهای این منطقه ساکن هستند که محل تولدشان ایران بوده است .
این آمار با ارقام غیررسمی که می گویند؛ 3 تا 5 میلیون مهاجر در خارج از کشور داریم ، در تضاد است به خاطر اینکه نهادی تاکنون به طور رسمی آماری را در این زمینه منتشر یا تایید نکرده است .
عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی کشور در خصوص تحصیلکرده بودن نیمی از مهاجران ایرانی توضیح داد : نکته خاصی که در این آمار موجود است و کشور ما را از این منظر خاص می کند ، این است که 50 درصد مهاجران ایرانی خارج از کشور دارای تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی هستند .
12 هزار و 600 دانشجو در آمریکا داریم وی در پاسخ به این سوال که بیشترین مقصد دانشجویان بین المللی چه کشورهایی هستند ، گفت : طبق آماری که یونسکو در سال 2016 منتشر کرده ، 12 هزار و 600 دانشجو در کشور آمریکا داریم .
همچنین حدود پنج هزار دانشجوی ایرانی در ترکیه هستند که البته این آمار تغییر کرده و ما پیش از این ، آنقدر دانشجو در کشور ترکیه نداشته ایم .
در ادامه کانادا قریب به چهارهزار دانشجوی ایرانی دارد و به همین ترتیب آلمان و ایتالیا و مالزی نیز حدود چهارهزار دانشجوی ایرانی دارند .
آمریکا که تا این اواخر جزو مقاصد اول برای دانشجویان ایرانی بود ، حالا جایگاهش را به کشورهایی همچون آلمان و کانادا داده است .
هدررفت سرمایه های انسانی صلواتی بیان کرد : سرمایه های انسانی جوان اگر احساس کنند ، از ظرفیت و تخصص آنها استفاده نمی شود ، به طبع گزینه پیش روی آنها جا به جا شدن و مهاجرت از روستاها به شهرها و یا از مراکز استان ها یا شهرها به خارج از کشور است .
هدررفت سرمایه های انسانی هم در کشورهای فرستنده وجود دارد و هم در کشورهای میزبان؛ برای مثال شخصی تخصص پزشکی دارد ، ولی به خارج از کشور می رود و کار غیرپزشکی انجام می دهد یا در سطوح پایین تر مهارتی مشغول می شود ، برای همین موضوع هدررفت سرمایه های انسانی هم در کشورهای میزبان و هم فرستنده اتفاق می افتد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آرمان امروز
1398/01/24

او درباره جنبه های مثبت مهاجرت توضیح داد : فرض کنید اکنون با مازاد سرمایه های انسانی جوان در کشور رو به رو هستیم ، یکی از گزینه های پیش رویمان این است که بهره برداری های صددرصدی از این سرمایه ها داشته باشیم ، اما فعلا امکان آن وجود ندارد ، لذا یک گزینه این است که همه راه های خروج را ببندیم یا هیچ امکانی برای این افراد فراهم نکنیم که به طبع دچار هدررفت سرمایه های انسانی در کشور خواهیم شد ، اما یک راه حل برای تخلیه بخشی از فشار به بازار کار فارغ التحصیلان در کشور به این ترتیب است که طبق یک برنامه مدیریت شده به خصوص در حوزه های علم و فناوری بتوانیم نیروهای جوان و مستعد را در قالب برنامه های تبادل دانشجو یا تبادل محقق به خارج از کشور به خصوص به کشورهای توسعه یافته بفرستیم ، تا از این طریق نیروهای ما در مرزهای دانش به منابع اطلاعاتی و دانشی در سایر کشورها دسترسی پیدا کنند .
صلواتی افزود : در یک فاصله کوتاه مدت یا میان مدت نیروهای ما با استفاده از منابع دانش و فناوری کشورهای میزبان و فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی می توانند خودشان را بازیابی کنند و از اینجا به بعد مساله بعدی که مطرح می شود ، برنامه های بازگشت این نیروهای تحصیلکرده به داخل کشور است .
10 درصد دانشجویان مهاجر را برگردانیم مدیرگروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف در خصوص استفاده از ظرفیت های نیروهای انسانی گفت : اگر بتوانیم تنها از 10 درصد آن صد درصد نیروهایی که به خارج از کشور فرستاده ایم ، استفاده کنیم و بتوانیم آن 10 درصد را به داخل کشور برگردانیم و به طور کامل از تجارب ، دانش و تخصص آنها استفاده کنیم ، می توان گفت تا حدی زیادی توانسته ایم از هدررفت سرمایه های انسانی خود جلوگیری کنیم ، البته تا زمانی که شرایط و ظرفیت بازگشت و بهره گیری از مابقی سرمایه های انسانی خود در داخل کشور را فراهم سازیم ، ولی زمانی که اصلا ظرفیتش را در داخل کشور نداریم ، گزینه اینکه این سرمایه ها فعلا در خارج از کشور باشند چندان گزینه غیربهینه ای نیست .
صلواتی با اشاره به عدم بهره بردای برخی کشورها از منابع انسانی شان گفت : بسیاری از کشورهای در حال توسعه امکان استفاده و بهره برداری کامل از نیروهای جوان و تحصیل کرده شان را در داخل کشور ندارند و یکی از گزینه هایشان این است؛ جریان تبادل نیروی انسانی را با خارج از کشور برقرار کنند .
همچنین ما مطالعه ای روی برنامه های بازگشت و چرخش نخبگان در کشورهای مختلف اعم از کشورهای در حال توسعه انجام دادیم که هدف کلیدی آن مطالعه این بود که چگونه می توان از سرمایه های مهاجران به خارج از کشور در قالب برنامه های چرخشی و بازگشت استفاده کرد .
موج جدید مهاجرت در راه است با توجه به شرایط اقتصادی که پیش آمده ، ممکن است عده ای ترغیب شوند مهاجرت کنند یا آنهایی که به داخل کشور برگشته اند ، دوباره به خارج از کشور برگردند .
این امر طبیعی است و به هر حال شرایط اجتماعی ، اقتصادی و جغرافیایی هر کشور ایجاب می کند ما در طول زمان مهاجرت های متنوع و زیادی داشته باشیم و مهم این است که ما از این پدیده ها با توجه به شرایط موجود کشورمان در چه جهتی استفاده می کنیم .
او با بیان اینکه مهاجران اطلاعات کافی از مهاجرت به کشور مقصد و شرایط کار در آنجا ندارند ، گفت : متاسفانه خیلی اوقات مهاجران بدون داشتن اطلاعات لازم و یا تصویری روشن از کشورهای مقصد و میزبان مهاجرت می کنند .
با این حال امیدواریم رسانه ها ضمن ایجاد تصویری روشن از موضوع مهاجرت ، نقاط ضعف و قوت آن را به خوبی نشان دهند .
مهاجرت به ذات هزینه زیادی دارد اما در عین حال اثرات مثبتی هم در پی خواهد داشت .
عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم با تاکید بر داشتن نگاه مثبت به امر مهاجرت عنوان کرد : کشور ما نیازمند این است که به اثرات مثبت بیشتر فکر کند ، ضمن اینکه باید فضای مناسب روانی و محیطی مثبت را برای ایرانیانی که خارج از کشور هستند به وجود آورده و این ذهنیت را در آنها ایجاد کرد که کشور به آنها نیاز دارد و می توانند از ظرفیت شان در کشور خودشان استفاده کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/01/21
> دوره فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دوره دکتری تخصصی(phd) دانشگاه های دولتی سراسر کشور در پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ایجاد شد .
> دوره فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دوره دکتری تخصصی(phd) دانشگاه های دولتی سراسر کشور در پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ایجاد شد .
با توجه به مصوبه سومین شورای تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه ، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مصمم است تا دانشجویان برتر دانشگاه های سراسر کشور را در قالب فرصت مطالعاتی کوتاه مدت جذب کرده و شرایط لازم برای ارتقای دانش و کسب مهارت های تخصصی در آنان را فراهم کند .
دوره فرصت مطالعاتی ، یک دوره تحقیقی کوتاه مدت شش تا 9 ماهه است که تمام دانشجویان دوره دکتری قبل از دفاع از رساله خود می توانند از آن استفاده کنند .
پایه اصلی فعالیت های علمی در این پژوهشگاه ، کسب مهارت های لازم برای انجام فعالیت های پژوهشی در حوزه علوم ورزشی و موضوع تخصصی مرتبط با رساله دکتری دانشجو است .
هدف از برگزاری دوره فرصت مطالعاتی کوتاه مدت ، تربیت افرادی است که با احاطه یافتن به آثار علمی در یک زمینه خاص و تخصصی مرتبط با موضوع رساله دکتری با آشنا شدن با روش های پیشرفته تحقیق و دستیابی به جدیدترین مبانی آموزش و پژوهش بتوانند با نوآوری درزمینه های علمی و تحقیقی در رفع نیازهای کشور و گسترش مرزهای دانش در رشته تخصصی خود ، مؤثر باشند و به تازه هایی در جهان دانش دست یابند .
بر اساس این گزارش دانشجویان تمام وقت دانشگاه ها و پژوهشگاه های سراسر کشور که نهایتاً سه سال از دوره تحصیلی آن ها گذشته باشد و طرح پیشنهادی رساله دکتری خود در دانشگاه مربوطه را تصویب کرده باشند؛ در راستای موضوع رساله خود می توانند اقدام به پذیرش دوره فرصت مطالعاتی از پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی کنند .
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، علاقه مندان برای کسب اطلاعات تکمیلی می توانند به آدرس الکترونیکی http : //ssrc .
ac .
ir/id/35467 مراجعه کنند .
1
فهرست