وزارت علوم - مطبوعات 25 فروردين 98
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت 12:29
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
9424267 خراسان
9423957 روزنامه ايران
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
9424363 روزنامه فرهیختگان
روساي آموزش عالي
9423766 وطن امروز
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> سرانجام پیگیری داوطلبان سیل زده کنکور کارشناسی ارشد به ثمر نشست و این آزمون همراه با چند آزمون دیگر به تعویق افتاد تعویق چند آزمون سنجش و چند ابهام؟ همه چیز از سیل آغاز شد و بعد از خسارت های اقتصادی و عمرانی آن گریبان حوزه آموزشی را نیز گرفت ، به طوری که مدارس و حتی برخی دانشگاه ها به تعطیلی کشانده شدند و همین مساله به آزمون های ابتدایی سال جاری نیز رسید ، به طوری که تنها در یک کمپین که نزدیک به 20 هزار نفر آن را امضا کردند ، از وزیر علوم درخواست شده بود که آزمون کارشناسی ارشد که در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود ، به تعویق بیفتد : «از شما وزیر محترم درخواست می کنیم بزرگواری نموده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد ، عنایت ویژه ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان در صورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین یک تا دو ماه به تعویق بیندازید.
> سرانجام پیگیری داوطلبان سیل زده کنکور کارشناسی ارشد به ثمر نشست و این آزمون همراه با چند آزمون دیگر به تعویق افتاد تعویق چند آزمون سنجش و چند ابهام؟ همه چیز از سیل آغاز شد و بعد از خسارت های اقتصادی و عمرانی آن گریبان حوزه آموزشی را نیز گرفت ، به طوری که مدارس و حتی برخی دانشگاه ها به تعطیلی کشانده شدند و همین مساله به آزمون های ابتدایی سال جاری نیز رسید ، به طوری که تنها در یک کمپین که نزدیک به 20 هزار نفر آن را امضا کردند ، از وزیر علوم درخواست شده بود که آزمون کارشناسی ارشد که در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود ، به تعویق بیفتد : «از شما وزیر محترم درخواست می کنیم بزرگواری نموده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد ، عنایت ویژه ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان در صورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین یک تا دو ماه به تعویق بیندازید .
» مقاومت ابتدایی سنجش البته تنها این درخواست نبود و مطالبات اینچنینی درباره دیگر آزمون ها از جمله کنکور سراسری و آزمون های پزشکی دیده می شد که در همان روزهای ابتدایی ، سازمان سنجش با توجه به استدلال های خود مقاومت زیادی برای به تعویق نینداختن آزمون ها نشان می داد .
در اطلاعیه ای که این سازمان در هجدهم فروردین ماه منتشر کرده ، آمده است : «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنجشنبه پنجم اردیبهشت و جمعه 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
» البته در این اطلاعیه از اختصاص یک سهمیه به سیل زدگان خبر داده شده بود .
مجلس وارد می شود هنوز یک روز از این اطلاعیه نگذشته بود که نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی دوفوریتی برای تعویق کلیه آزمون های سازمان سنجش خبر داد و گفت : «در این طرح آمده است آزمون های ذکرشده تا تاریخ 15 خرداد به تعویق بیفتد .
» ایرادات فنی رئیس سازمان سنجش فردای آن روز این اظهارنظر مجلس با واکنش ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش روبه رو می شود .
او در گفت وگویی با خبرگزاری ایلنا عقب انداختن کنکور کارشناسی ارشد را ناممکن و دارای ابهامات فنی عنوان می کند و می گوید : «اگر بخواهیم آزمون ارشد را در خردادماه برگزار کنیم ، باز هم امکان پذیر نیست ، زیرا با دو مشکل فنی مواجه می شویم؛ یکی اینکه اصولا با فرآیند اجرایی قرنطینه کنکور سراسری تلاقی می کند .
دیگر اینکه حدود 10 ، 15 رشته مانند معماری ، طراحی صنعتی ، نقاشی ، کارگردانی ، تربیت بدنی و .
کنکور کارشناسی ارشد امتحانات عملی و تشریحی دارد که انجام آن حدود دو ماه زمان می برد .
علاوه بر مشکلات فنی و اجرایی اگر آزمون ارشد را در خرداد هم برگزار می کردیم ، دانشگاه ها نمی توانستند در زمان مقرر کلاس ها را شروع کنند .
با جمیع این جهات چون داوطلبان معدودی در استان های آسیب دیده وجود داشتند ، تصمیم بر این گرفته شد که یک جور دیگر این آسیب جبران شود .
» منظور خدایی از «تصمیم بر این گرفته شد که یک جور دیگر این آسیب جبران شود» همان اختصاص سهمیه به حادثه دیدگان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

او در این گفت وگو درباره این سهمیه نیز می گوید : «شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مصوبه برای زلزله زده ها دارد که ما آن را در سال گذشته برای داوطلبان زلزله زده در سرپل ذهاب و کرمانشاه اعمال کردیم و این مصوبه مربوط به سیل زدگان نیز خواهد بود .
بعد از سیل آق قلا وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش با شورای عالی انقلاب فرهنگی مکاتباتی کرد و تقاضایی مبنی بر تعمیم آن مصوبه به کل بلای طبیعی از جمله سیل زده ها داشت .
طبق صحبت هایی که شد ، دبیر شورا هم موافقت خود را اعلام کرد تا این سهمیه به سیل زده ها نیز تعمیم داده شود که در واقع مازاد بر ظرفیت است .
» خدایی ادامه می دهد : «از ظرفیت اصلی دیگر داوطلبان کم نمی شود ، زیرا برخی اعتراض می کنند شانس ما در کنکور کمتر شده است ، لذا این سهمیه ها مازاد و به صورت کوتاه مدت است و این گونه نیست که برای بلندمدت در نظر گرفته شده باشد .
به هر حال ما این سهمیه ها را اعلام کرده ایم تا ان شاءالله آن را برای داوطلبان کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد اعمال کنیم .
» تعویق آزمون های وزارت بهداشت در حواشی تعویق کنکورهای وزارت علوم بود که وزارت بهداشت در اطلاعیه ای از تعویق آزمون های علوم پزشکی کارشناسی ارشد ، دکتری تخصصی و زبان انگلیسی خبر داد .
براساس گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت در سال 98 آزمون دکتری تخصصی (PhD) در تاریخ 30 و 31 خرداد 98 و آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ 27 و 28 تیر 98 و آزمون زبان MHLE در تاریخ 12 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
سنجش و پذیرش کوتاه آمد سرانجام با اعلام تعویق آزمون های وزارت بهداشت ، سازمان سنجش نیز روز گذشته اعلام کرد با توجه به مشکلات موجود در مناطق سیل زده و براساس گزارش های سازمان هواشناسی و در نظرگرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارش های وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به رغم وجود مشکلات اجرایی ، تأخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده روز شنبه مورخ 24/01/98 مصوب کرد که زمان برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی به این ترتیب تغییر یابد : 1 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از روزهای 5 و6 اردیبهشت 1398 به روز های 23 و 24 خرداد 1398 تغییر یابد .
2 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 30 و 31 خرداد 1398 به روز های 27 و 28 تیر 1398 تغییر یابد .
3 زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی 99 98 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1398 به روز های 30 و 31 خرداد 1398 تغییر یابد .
البته براساس این مصوبه آزمون سراسری سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیرماه 1398) برگزار خواهد شد .
چند ابهام بی پاسخ به هر حال تصمیم شورای سنجش و پذیرش اعلام شد و قرار است کنکور کارشناسی ارشد که نزدیک 700 هزار نفر در آن ثبت نام کرده اند ، اواخر خردادماه برگزار شود .
اما این تصمیم جای چند سوال دارد؟ 1 تکلیف سهمیه داده شده به سیل زدگان به کجا می رسد؟ آیا با این تصمیم این سهمیه لغو می شود یا براساس گفته رئیس سازمان سنجش به داوطلبان حادثه دیده منظور می شود؟ 2 ایرادات فنی گرفته شده به این تاخیر که شخص رئیس سازمان سنجش نیز به آن اشاره کرده است به چه صورتی خواهد شد؟ اینکه تداخل آن با قرنطینه کنکور سراسری چه می شود و دوم اینکه رشته هایی که غیرمتمرکز برگزار می شود ، چه سرنوشتی خواهند داشت؟ 3 آغاز کلاس های درس برای این داوطلبان به چه صورت خواهد بود و اگر فرض بر تاخیر یک ماه یا دو ماه بعد از مهرماه باشد ، امتحانات پایان ترم به تاخیر می افتد یا دانشگاه ها کلاس های جبرانی در نظر خواهند گرفت؟ آخرین تحولات سیل خوزستان آدرس های غلط و درست درباره هورالعظیم بترکان و بگیر و باز کن و منفجر کن و ببند و سیل بند بزن و هدایت کن و بایست و نایست و .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

همه برای مایی که فرسنگ ها دورتر از محل واقعه ای همچون سیل ایستاده ایم ، تزهایی خام است که بیان شان در حد همان همدردی های احساسی آسان و به قول معروف لایک خور و ممبر بیار است .
اما همین افعال برای آنهایی که آنجا هستند ، برای کارشناسان و مسئولان و نیروهای حاضر در محل واقعه ، اموری است که نسنجیده امکان انجام ندارد .
یعنی نمی شود که همین طور نشسته بر قایقی یا نشسته در کانکس و ساختمان و ستادی بدون کار کارشناسی و سنجش سود و زیان و عواقب ثانویه ، راهی باز شود و کاری صورت گیرد .
با همین پیش فرض و با جست وجوی همین واژه هایی که گفتیم می بینید که چه اظهارنظرها و چه اقداماتی صورت گرفته است .
چند روزی است در کنار این لغات ، هور هم اضافه شده است ، یعنی شاید جزء اولین ها ، همین ما در «فرهیختگان» بودیم که از ظرفیت هور در کاهش خسارات و هدایت آب ناشی از سیلاب نوشتیم و گفتیم و از محدودیت ها هم .
اما این هورهور گفتن ها حالا انگار شده حلال المسائل بحران خوزستان .
یک عده ندانسته ، یک عده جوزده و یک عده هم فرصت طلبانه هور را قرقره می کنند؛ البته عده ای هم دانسته و با علم و آگاهی حضوری درباره هور می نویسند و می گویند .
همان روزهای ابتدایی در همین «فرهیختگان» اظهارات برخی اساتید ، کارشناسان و مسئولان در ارتباط با وضعیت سیل در خوزستان را نوشتیم .
اینکه سیلاب ایجاد شده در بخش های مختلف استان خوزستان برای چیست و چه عللی دارد .
در کنار علم نسبت به شدت بالای بارش ها از بین رفتن حوضه آبریز ، از بین رفتن پوشش گیاهی در بالادست و نابودی درختان و .
در کنار عدم لایروبی مسیر رودخانه ها و عدم مدیریت صحیح از علت ها بود .
اینکه سدها چه تاثیری در کاهش یا جلوگیری از سیلاب دارند یا ندارند هم موضوع دیگری بود که از آن نوشتیم .
در کنار اینها اما به نکته ای اشاره کردیم که تا آن روز مساله نبود و حالا انگار همه چیز به آن گره خورده است یا بهتر بگوییم به آن گره زده شده است .
مساله هورالعظیم همان مساله است .
ما به نقل از یکی از مسئولان و اساتید دانشگاهی حاضر در منطقه گفتیم که حجم قابل توجهی از مناطق هورالعظیم که در سیطره تاسیسات نفتی است ، امکان پذیرش آب ناشی از سیلاب را دارد و می تواند به کاهش خسارات کمک کند .
گفتیم که چند تکه شدن بخش ایرانی هورالعظیم ظرفیت این منطقه را کاهش داده است و .
دوباره آن نظرها و این چند خط را که بخوانیم می توانیم در یک گزاره تمرکز بیشتری داشته باشیم و تاکید بیشتری کنیم و آن هم اینکه پذیرش کامل آب توسط هورالعظیم با تمام ظرفیت می تواند کمک به کاهش حجم سیلاب کند نه اینکه به طور کامل مشکل را برطرف کند .
این یعنی موضوع اصلی دوتاست .
یکی اینکه اولا نقش هورالعظیم در بحث سیلاب ها چیست که متقن ثابت شده است که نقش بسزایی در کاهش آبگرفتگی ها و حجم آب دارد .
ثانیا البته که موضوع مهم تری است اینکه آیا هورالعظیم ظرفیت پذیرش تمام آب ناشی از سیلاب استان خوزستان را دارد یا خیر؟ که این هم با نگاهی به اطلاعات موجود مشخص است که خیر ، چراکه حجم آب موجود بسیار بالاست .
حالا با پیش فرض ها و مقدمه اشاره شده می توان راحت تر به بحث ورود کرد .
روایت ها زیاد است .
تقریبا هرکسی که توانسته خودش را به مناطق سیل زده رسانده و هرچه را که دیده منتشر کرده است ، خوب یا بد بودنش هم بماند برای آگاهان از علم رسانه و ارتباطات .
اما نکته مهم روایت هایی است که جریان سازی می کند؛ روایت هایی که مورد استناد قرار می گیرند و روایت هایی که موافق و مخالفانی دارند .
یک طرف صدرالساداتی می نویسد ، یک طرف خبرنگاران سایر رسانه های حاضر در محل می نویسند و یک طرف هم مسئولان اطلاعیه می دهند و مصاحبه می کنند .
برای همین وقتی که حاضران در محل ، اینچنین متناقض می نویسند ، طبیعی است که ما هم نتیجه قطعی نگیریم و صرفا به روایت خبرنگاران خودمان اکتفا کنیم .
دفاع ضعیف وزیر از وزارت نفت قاسم ساعدی ، نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس را می توان از اولین افرادی دانست که به موضوع ممانعت وزارت نفت در آبگیری هورالعظیم اشاره کرد .
او گفته بود : «وزارت نفت از آغاز عملیات اکتشافات و حفاری نفت ، هورالعظیم را به پنج مخزن تبدیل کرده که مخازن یک و دو اندک آبی دارند اما مخازن سه ، چهار و پنج خشک هستند .
» و حالا هم با هدایت سیلاب به این مخازن مخالفت می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

در سیلاب های اخیر مخزن یک و دو آبگیری شده است اما سرریز مخزن شماره سه به مخزن شماره چهار و سرریز مخزن شماره چهار به مخزن پنج به دلیل تغییر تراز لوله های زیرگذر امکان پذیر نیست .
به گفته ساعدی ، تراز لوله های مخزن شماره سه به نحوی تغییر یافته که چنانچه آب با ارتفاع دو متر وارد شود نمی تواند وارد مخزن شماره چهار شود و اگر با ارتفاع سه متر وارد مخزن شماره چهار شود قادر به وارد شدن به مخزن شماره پنج نیست .
با ورود سیل به شهر رفیع ، زمانی که حکم دادستانی شهرستان هویزه برای دادن حقابه هورالعظیم صادر شد ، نفتی ها 6 روز مهلت خواستند تا تاسیسات خود را جمع کنند و پس از اتمام این مهلت ، دریچه های دایک مرزی به سمت عراق را باز کرده اند که با این ترفند تمام آب به سمت بخش عراقی هور هدایت شده که با این رویه پس از اتمام بارندگی ها دوباره هورالعظیم با بی آبی مواجه خواهد شد .
بعد از این اظهارنظرها و داغ تر شدن موضوع هور در فضای رسانه ای وزارت نفت نسبت به آن واکنش نشان داد .
بیژن زنگنه ، وزیر نفت ، درباره اتهام خشکاندن هور به دست وزارت نفت ، گفت : «وقتی من دوباره در این دوره به وزارت نفت آمدم ، جلسه ای بود که می گفتند می خواهیم هور را خشک کنیم که من پاسخ دادم این جنایت بشری است .
من از ابتدا مخالف دستکاری در اکوسیستم هورالعظیم بودم و اعلام کردم هیچ منابعی برای این کار اختصاص نخواهم داد و هور باید به شرایط اولیه بازگردد .
» او با اشاره به اینکه وزارت نفت در خلیج فارس با زدن جکت های 100متری کار می کند ، تاکید کرده بود اگر لازم باشد در هور هم برای استخراج نفت سکو می زنیم و به هیچ عنوان جلوی چرخه آزاد طبیعت را نمی گیریم .
این اظهارات اما قانع کننده نیست؛ چراکه اگر پیش بینی آب گرفتگی و حفظ جریان طبیعت صورت گرفته بود وزارت نفت توقف تولید در برخی میادین و چاه های نفت مناطق سیل زده خوزستان را در دستور کار قرار نمی داد و برای نخستین بار برخی خطوط لوله موجود در مناطق آب گرفته را از نفت خالی کرد تا از سوانح احتمالی و آلودگی محیط زیست جلوگیری کند .
مضاف بر این مهدی قمشی ، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز هم در گفت وگو با «فرهیختگان» به این موضوع اشاره کرده و گفته بود که پیش از احداث تاسیسات نفتی به شرکت نفت گفته شده بود طوری تاسیسات ایجاد شود که در صورت جریان آب در این مناطق تاسیسات دچار مشکل نشوند اما شرکت نفت به این توصیه ها توجهی نکرد .
تاسیسات نفتی متناسب با وضعیت خشکی ساخته شدند همان طور که بالاتر گفته شد و ناظر بر ادعای زنگنه ، هدایت الله خادمی از نمایندگان خوزستان در مجلس و عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد : «یکی از اشتباهات بزرگ ، طراحی تاسیسات نفتی در هورالعظیم متناسب با وضعیت خشکی بوده است .
در صورتی که می توانستیم تاسیساتی را برای وضعیت آبی همانند تاسیسات دریایی در منطقه هورالعظیم طراحی کنیم که الان نگران آبگرفتگی و غرق شدن آنها نباشیم .
چطور در دریا می توانیم برای اعماق زیاد تاسیسات نفتی را قرار دهیم اما در تالاب هورالعظیم که از نام آن هم پیداست باید به فکر آب باشیم ، تاسیسات منطقه خشکی را به کار می بریم؟ ! شاید اگر هجمه های رسانه ای نبود ، وزیر نفت در خوزستان حاضر نمی شد همان طور که معاونانش نیامدند .
اما مشکل اصلی تاخیر در اقدامات پیشگیرانه وزارت نفت در کاهش خسارات ناشی از سیل بود .
علاوه بر این تاملی در گفته های مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان هم خالی از لطف نیست .
احمدرضا لاهیجان زاده ، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در پاسخ به پرسشی درباره خطرات زیست محیطی ناشی از سیل های اخیر خوزستان گفت : «کم وبیش شکستگی لوله نفت و نشت منابع نفتی را در آب داریم ، همچنین بالا آمدن رودخانه ها در یکی ، دو جا مخازن تلمبه خانه ها را واژگون کرده و گازوئیل در رودخانه ها ریخته شده است .
خطر شکستگی خطوط لوله نفت بر اثر رانش زمین و سیلاب در خوزستان وجود دارد ، حتی خطر در تالاب هورالعظیم نیز وجود دارد .
» برای اینکه بتوانیم گزاره تاثیر گذاری هورالعظیم در کاهش خسارات ناشی از سیل را اثبات کنیم ، سوای بازدیدهای میدانی و اظهارات مسئولان و حضور شخص وزیر نفت در منطقه ، نامه جمعی از اساتید و دانشگاهیان استان خوزستان هم می تواند کمک کننده باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

در بخشی از این نامه آمده است : «به رغم وعده مسئولان محترم در مورد آبگیری تالاب هورالعظیم برای هدایت سیل جاری در خوزستان و برخلاف درخواست ها و تقاضاهای مکرر همه آحاد مردم ، بزرگان و دلسوزان ، همچنان از آبگیری بخش هایی از تالاب هورالعظیم خودداری می شود و این امر ، موجب مصائب بسیاری برای مردم ، به ویژه اقشار مستضعف استان شده است .
» هورالعظیم مساله اصلی سیل نیست شاید یکی از اصلی ترین محل های نزاع همین موضوع میزان آبگیری در هورالعظیم باشد .
اینکه در هور آب جاری شده یا نه تقریبا حل شده است و مسئولان ملی و استانی همچون حاضران در محل آن را تایید کرده اند .
محل نزاع اما در حجم آب موجود در هورالعظیم است .
اگر به گفته مسئولان اکتفا و اعتماد کنیم 90 درصد هور آبگیری شده است ، اما نقل دیگری هم وجود دارد .
خبرنگار حاضر در محل با تشریح وضعیت هور و اینکه این منطقه شامل پنج حوضچه مجزا می شود و در هر پنج حوضچه هم تاسیسات نفتی است ، معتقد است حوضچه یک و دو به طور کامل آبگیری شده اند و حجم آب آنها چند متر ارتفاع دارد اما در سایر حوضچه ها حجم آب به چند سانتی متر هم نمی رسد و این برای همین است که وقتی مسئولان از بالا و با هلی کوپتر در حال بازدید هستند ، صرفا متقاعد شوند که هور آبگیری شده است .
سوای این اما کارشناسان هم به بحث شیب موجود در منطقه اشاره می کنند و معتقدند شیب منطقه به سمت عراق است و اینکه آب به سمت عراق می رود به معنای این نیست که اجازه ورود آن به هور داده نمی شود .
اظهارات متفاوت و اکثرا متناقض ، عدم اعتماد به گفته های مسئولان ، تصاویر و فیلم ها و اظهاراتی که لحظه به لحظه در فضای مجازی آپلود می شوند و آنچه ما در این گزارش به آن اشاره کردیم کار نتیجه گیری را به اندازه زندگی در شرایط سیلابی خوزستان سخت می کند و البته خلأ نبود مرجع واحد برای اطلاع رسانی صحیح را هم گوشزد می کند .
اما می توان درنهایت به این جمع بندی رسید که به دلیل خشکسالی طولانی مدت در منطقه هورالعظیم تاسیسات نفتی موجود در این منطقه متناسب با شرایط دریایی و آبی ساخته نشده اند ولو اینکه وزیر نفت ادعا می کند چنین پیش فرض و چشم اندازی نداشته است و در صورت نیاز می خواسته سکوهای متناسب با شرایط آبی ایجاد کنند .
موضوعی که هم در گذشته و هم حالا به ضرورت آن اشاره شده است و بیشتر به نظر می رسد شرکت نفت به آن توجهی نکرده است ، همان طور که کارشناسان هم همین را می گویند .
موضوع دوم اینکه رهاسازی آب در حوضچه های مختلف منطقه هورالعظیم مشخص نیست و همین باعث شده است عده ای تمام مشکلات خوزستان و سیل موجود را به ظرفیت هور و باز و بسته بودن آبراهه های آن گره بزنند ، مضاف بر این آلودگی های نفتی ناشی از خسارت دیدن تاسیسات نفتی هم مردم منطقه را تهدید می کند .
درنهایت هم باید برای بار چندم به این نکته اشاره شود که هورالعظیم همان طور که در نامه دانشگاهیان هم به آن اشاره شد ، می تواند از بار خسارت ها بکاهد نه اینکه تمام مشکل خوزستان را حل کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
صبا
1398/01/25
> معاون فرهنگی وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران بر ضرورت تعمیم و گسترش تئاتر دانشگاهی در سراسر کشور تاکید کرد .
> به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی بیست ودومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ، اعضای ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران روز شنبه 24 فروردین ماه با غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دیدار کردند .
در ابتدای این دیدار محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این دوره از جشنواره گفت : موضوع اصلاح ساختار جشنواره تئاتر دانشگاهی نیازمند توجه بیشتر است که ما در اداره کل فرهنگی وزارت علوم تمرکز ویژه ای روی آن داریم و امیدوارم با شرایط موثری که در این بخش ایجاد خواهد شد بتوانیم در آینده فضای نظام مندی را در عرصه تئاتر دانشگاهی فراهم کنیم .
وی افزود : قطعا تامین بودجه برای برگزاری رویداد مهمی چون جشنواره تئاتر دانشگاهی یکی از مشکلات عمده ای است که با آن مواجه هستیم اما با تاکید ویژه ای که آقای وزیر برای برگزاری جشنواره دارد ، ما با تمام مشکلات تلاش می کنیم تا این رویداد مهم در بهترین شرایط ممکن برگزار شود .
امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از همکاری وزارت علوم در برگزاری این دوره از جشنواره به رویکردهای اصلی جشنواره در حوزه تئاتر دانشگاهی اشاره کرد و گفت : ما در این دوره از جشنواره تلاش کردیم تا در کنار توجه به بخش های مختلف جشنواره ، تمرکز ویژه ای روی بخش مناطق داشته باشیم که خوشبختانه برگزاری پرشور بخش تئاتر مناطق جشنواره به میزبانی دانشگاه باهنر کرمان در اسفند ماه سال گذشته یکی از ارکان اصلی رویکرد ما در این بخش بود .
البته ما در کنار برگزاری بخش تئاتر مناطق جشنواره برنامه ریزی هایی را انجام دادیم تا تعدادی از هنرمندان خارجی برای برگزاری ورک شاپ های جشنواره در شهرستان ها نیز حضور پیدا کنند که پیرو همین تصمیم دو مدرس خارجی در شهرهای کاشان و کرمان کارگاه های آموزشی را برپا کردند که خوشبختانه دانشجویان نیز استقبال خوبی از این برنامه ها انجام دادند .
البته قرار بر ادامه این ورک شاپ ها در زمان جشنواره هم هست که خروجی این ورک شاپ ها بدل به اجراهایی در زیرمجموعه بخش بین الملل خواهد شد .
دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی در ادامه صحبت های خود با اشاره به رویکرد گفتگو محوری جشنواره بیست و دوم گزارش کوتاهی از روند فعالیت های دبیرخانه در بخش های مختلف ارائه داد .
این در حالی است که پس از صحبت های وی مجتبی آدمیان معاون هنری ، سینا نصرالهی معاون اجرایی ، مسعود مکاری مدیر برنامه ریزی و توسعه منابع و محمد حسین اثنی عشری مدیر بخش تولید محتوا و مستندسازی و علیرضا سعیدی مدیر روابط عمومی جشنواره به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند .
غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هم در بخش پایانی این جلسه ضمن قدردانی از تلاش ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی بیان کرد : خوشبختانه کار بسیار ارزشمندی در حال انجام است و ما که از بیرون مشغول رصد رویداد مهمی چون جشنواره تئاتر دانشگاهی هستیم متوجه می شویم که این جشنواره به عنوان یک رسانه تاثیرگذار کار خود را به خوبی انجام داده و جهت گیری هایی را در جامعه ایجاد می کند که می تواند در بهبود شرایط فرهنگی جامعه نقش موثری را ایفا کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
صبا
1398/01/25

وی افزود : این قابلیت باید فراتراز پایتخت باشد از این رو مایه خرسندی است که سیاست جشنواره تئاتر دانشگاهی در این دوره به شهرهای دیگر نیز تعمیم پیدا کرده است .
به هر صورت نگاه هایی همچون تئاتر برای همه دانشجویان در رویدادهایی چون جشنواره تئاتر دانشگاهی موضوع بسیار مهمی است .
زیرا تئاتر این قابلیت را دارد که رشته های دیگر را نیز زنده کند .
متاسفانه ما در حوزه انتقال مشکل داریم بنابراین برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی می تواند نقش موثری را در هدایت این جریان ایفا کند .
البته دراین راه موضوع تخصیص بودجه قطعا مساله مهمی است که ما در مجموعه وزارت علوم نهایت تلاش خود را انجام داده ایم تا شرایط تامین بودجه برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره در وضعیت مناسبی باشد .
این را هم می دانیم که این میزان بودجه قطعا کافی نیست ولی نهایت تلاشمان را انجام می دهیم تا امکانات بیشتری در اختیار مجموعه تئاتر دانشگاهی قرار گیرد .
بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1398/01/25
> دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر ناصر مطیعی را به سمت سرپرست صندوق رفاه دانشجویان منصوب کرد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، در این حکم انتصاب خطاب به دکتر مطیعی آمده است : نظر به مراتب تعهد ، تخصص ، شایستگی و تجارب ارزنده جنابعالی و بر اساس پیشنهاد معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان و به استناد تبصره 2 ماده 4 قانون تشکیل صندوق رفاه دانشجویان مصوب 4/‏11/‏1371 مجلس شورای اسلامی ، به موجب این حکم به سمت سرپرست صندوق رفاه دانشجویان منصوب می شوید .
امیدوارم با سعی و اهتمام جنابعالی و بر اساس اهداف و سیاست های دولت و برنامه های تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی و بهره مندی از تجربه های مفید کارشناسان محترم و جلب مشارکت دانشگاهیان ، گام های مؤثری در افزایش خدمت رسانی و ارتقای رفاه دانشجویان بردارید .
انتظار می رود با اتکال به خداوند متعال در حفظ بیت المال و اعمال سیاست های مؤثر صرفه جویی در هزینه ها ، پرهیز از تجمل گرایی ، تقویت نظم و انضباط و قانون مندی آن صندوق نهایت اهتمام خویش را به کار برید .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر ناصر مطیعی ، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در رشته است که به مدت دو سال از سال 1392 تا 1394 مسئولیت صندوق رفاه دانشجویان را برعهده داشته است .
وزیر علوم همچنین در نامه ای جداگانه از زحمات و تلاش های مهندس ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس سابق صندوق رفاه دانشجویان در طول تصدی این مسئولیت قدردانی کرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شرق
1398/01/25
> شرق : بالاخره پس از اعتراض و کش وقوس های فراوان داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد سال 98 موفق شدند این آزمون را که قرار بود پنجم و ششم اردیبهشت ماه برگزار شود ، پس از وقوع سیل و عقب افتادن داوطلبان مناطق سیل زده ، حدود یک ماه ونیم به تعوق بیندازند .
> دکتر حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور ، ضمن ابراز تأسف و اعلام هم دردی با هم وطنانی که در اثر جاری شدن سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور دچار آسیب شده اند ، با اشاره به انتشار اطلاعیه سازمان سنجش با تأیید به تعویق افتادن برخی از آزمون هایی که سازمان سنجش متولی برگزاری آن است ، به «شرق» گفت : زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از روزهای پنجم و ششم اردیبهشت 1398 به روز های 23 و 24 خرداد 1398 تغییر می یابد .
همچنین زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 30 و 31 خرداد 1398 به روز های 27 و 28 تیر 1398 تغییر می یابد .
زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندان پزشکی سال تحصیلی 98 99 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1398 به روز های 30 و 31 خرداد 1398 تغییر می یابد .
وی با اشاره به اینکه زمان برگزاری آزمون سراسری تغییری نخواهد کرد ، گفت : آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیرماه 1398) برگزار خواهد شد .
پیش از این اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح دوفوریتی برای تعویق در برگزاری آزمون کارشناسی ارشد خبر داده بودند .
به گفته آنها با توجه به سیلی که در کشور به وقوع پیوسته است و از آنجایی که داوطلبان مناطق سیل زده آمادگی لازم برای کنکوردادن را ندارند ، از غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، درخواست شد تا زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد به تعویق بیفتد .
بر اساس نظرسنجی انجام‎شده در کانال تخصصی آزمون کارشناسی ارشد که جامعه نمونه ای شامل حدود 10 هزار نفر از داوطلبان در آن مشارکت داشتند ، 83 درصد از رأی دهندگان خواهان تغییر زمان این آزمون به خردادماه سال جاری بودند .
18 فروردین ماه جلسه فوق العاده ای برای بررسی این درخواست تشکیل شد که بر اساس پیگیری های انجام شده ، ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش ، در گفت وگویی از عدم تعویق زمان برگزاری کنکور ارشد خبر داد و گفت : بر اساس جلسه شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد در همان زمان اعلام شده برگزار خواهد شد .
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذی صلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، هستند که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
اما همین خبر تخصیص سهمیه برای داوطلبان موجی از نگرانی را برای داوطلبان دیگر ایجاد کرد .
داوطلبان آزمون می گفتند عده زیادی در شهرهای مختلف تلاش کرده اند تا در آزمون کارشناسی ارشد موفق شوند و حالا برای رسیدن داوطلبان مناطق سیل زده نباید تلاش های دیگران نادیده گرفته شود و این مسئله می تواند با به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون حل شود .
روز گذشته جلسه شورای سنجش و پذیرش با حضور وزیر علوم ، وزیر بهداشت ، وزیر آموزش و پرورش و محمود صادقی ، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و اعضای دیگر شورا برگزار شد و با رأی اعضا ، با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد 98 موافقت شد و بر این اساس ، این آزمون با هفت هفته تعویق در خردادماه برگزار می شود و به سیل زدگان نیز سهمیه ویژه ای اختصاص داده نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شرق
1398/01/25

در اطلاعیه سازمان سنجش علت این تعویق مشکلات موجود در مناطق سیل زده و براساس گزارش های سازمان هواشناسی و در نظرگرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارشات وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی علیرغم وجود مشکلات اجرائی ، تأخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده روز شنبه مورخ 24/1/98 به تصویب رسیده است .
مسئله و مشکلات به وجود آمده برای ادامه تحصیلات در مناطق سیل زده تنها متوجه متقاضیان کنکور نیست؛ بلکه بسیاری از دانش آموزان این مناطق نیز برای ادامه و پایان دادن به سال تحصیلی 97 98 دچار مشکلات شده اند .
خراب شدن و زیرآب رفتن بسیاری از مدارس مناطق سیل زده از یک طرف و بی خانمان شدن دانش آموزان از طرف دیگر باعث شده است که دانش آموزان پس از تمام شدن تعطیلات نوروزی برای رفتن به مدرسه مشکلات زیادی داشته باشند .
تصاویر بسیاری از اندوه دانش آموزان این مناطق در حین زیرآب رفتن مدارس شان منتشر شده است .
مسئله در این حوزه هم به قدری جدی است که وزیر آموزش و پرورش روز گذشته اعلام کرد که ممکن است در برخی از مناطق سیل زده پایان سال تحصیلی اعلام شود .
وزیر آموزش و پرورش گفت : بین 50 تا 80 مدرسه در استان گزارش شده که نیاز به تخریب و بازسازی دارند .
به گفته بطحایی فرهنگیانی که در سیل خانه و کاشانه آنها دچار خسارت شده است ، اقداماتی را برای دریافت تسهیلات کم بهره برای آنان در دستور کار داریم یا کمک های بلاعوضی را برای مرمت خانه های این فرهنگیان لحاظ می کنیم .
امیدوارم در چند روز آینده این اقدامات برای تعیین تکلیف منازل فرهنگیان به نتیجه برسد و ما تصمیم نهایی را اعلام کنیم .
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد : با یکی ، دو تا از بانک‎ها صحبت کردیم ، با توجه به اینکه تعداد فرهنگیانی که در استان های سیل زده دچار مشکل شده اند ، زیاد نیستند ، امیدواریم بتوانیم کمک هزینه ای را برای بازسازی منازل آنها یا تسهیلات کم بهره را در اختیار آنها قرار دهیم .
بطحایی با اشاره به اینکه مدارسی که در لرستان تخریب شده و نیاز به بازسازی دارند ، عدد دقیق آنها هنوز استخراج نشده؛ اما بین 50 تا 80 مدرسه گزارش شده است ، بیان کرد : این مدارس باید تخریب و بازسازی شوند؛ چراکه به لحاظ ایمنی امکان حضور دانش آموزان در آنها وجود ندارد و خیرین پای کار آمدند و در استان حضور یافتند و تفاهم نامه هایی با آنان امضا شده است .
او افزود : برای بازسازی و نوسازی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی نیز اعتبار ویژه ای (پنج میلیارد تومان) در نظر گرفته شده است تا در مهر 98 مدارس بدون مشکل در این شهرهای سیل زده از جمله لرستان (الیگودرز ، پلدختر ، دلفان ، معمولان ، دورود و .
) به فعالیت خود ادامه دهند .
وزیر آموزش و پرورش بیان کرد : بعید می دانم در لرستان بخواهیم ادامه تحصیل را خاتمه دهیم؛ اما اختیاراتی را به مدیران کل برای این امر داده ایم .
چنان که در منطقه‎ای مجبور باشند سال تحصیلی را خاتمه دهند ، این کار را انجام خواهند داد .
بطحایی عنوان کرد : در خوزستان امکان اینکه بخواهیم پایان سال تحصیلی را اعلام کنیم ، وجود دارد؛ چون بسیاری از مدارس در اختیار نیروهای امدادی و نهادهاست؛ اما در پلدختر تدابیری اندیشیده شده تا مدارس به فعالیت آموزشی خود ادامه دهند .
همچنین نعمت اللهی ، نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به بالا بودن حجم خسارات ناشی از سیل در خوزستان به «شرق» گفت : چگونگی برگزاری امتحانات نهایی در مناطق سیل زده ، در دو روز آینده با ارسال بخش نامه ای به استان های درگیر پدیده سیلاب ، اعلام می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با همراهی برخی معاونان وزارتخانه و چند تن از روسای دانشگاه ها به مناسبت آغاز سال نو ، با حضور در منزل چهار تن از اساتید برجسته ، نام آشنا و پیشکسوت آموزش عالی ، با آنها دیدار و گفت وگو کرد.
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با همراهی برخی معاونان وزارتخانه و چند تن از روسای دانشگاه ها به مناسبت آغاز سال نو ، با حضور در منزل چهار تن از اساتید برجسته ، نام آشنا و پیشکسوت آموزش عالی ، با آنها دیدار و گفت وگو کرد .
در این دیدار که وزیر علوم را عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیات های امنا و هیات ممیزه مرکزی ، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری و علیرضا عبداللهی نژاد مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم و نیز روسای دانشگاه های تهران ، علامه طباطبایی و صنعتی امیرکبیر همراهی می کردند ، غلامی با استاد سیروس شمیسا ، چهره ماندگار ادبیات فارسی و استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبایی ، سیدکمال الدین نیک روش ، چهره ماندگار و استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، یوسف ثبوتی چهره ماندگار و استاد برجسته فیزیک و سپیده خویی استاد برجسته دانشگاه تهران در رشته پلیمر دیدار و گفت وگو کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم ، یکی از وقایع پرحاشیه دانشجویی است که هرساله و در ایام منتهی به اردیبهشت ماه سروصدای بسیاری را به همراه دارد.
> انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم ، یکی از وقایع پرحاشیه دانشجویی است که هرساله و در ایام منتهی به اردیبهشت ماه سروصدای بسیاری را به همراه دارد .
امسال اما با توجه به حرف وحدیث هایی که درمورد انتخابات کمیته های ناظر بر نشریات برخی دانشگاه ها به وجود آمده است ، حاشیه ها زودتر از سال های گذشته خودنمایی کرده اند؛ هرچند با تدوین شیوه نامه برگزاری این انتخابات چه در درون دانشگاه ها و چه در انتخابات سراسری وزارت علوم ، این امید بود که حاشیه ها به حداقل برسد اما حالا که خود این شیوه نامه محل حاشیه سازی شده ، برخی فعالان دانشجویی از سلامت انتخابات شورای بعدی اظهار نگرانی کرده اند .
معاونت فرهنگی وزارت علوم اعلام کرده است که نیمه اول اردیبهشت امسال نشست انتخابات اعضای دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریاتش را برگزار می کند؛ با این حال همچنان زمان دقیق و مکان برگزاری این نشست را اعلام نکرده و این درحالی است که فرصت زیادی باقی نمانده است .
از سوی دیگر خبر تعدیل بیش از 70درصد کارمندان معاونت فرهنگی وزارت علوم با شروع سال 98 بر نگرانی ها افزوده و همین مساله اساسا برگزاری یا عدم برگزاری نشست نشریات دانشجویی وزارت علوم را در هاله ای از ابهام قرار داده است .
پنجشنبه هفته گذشته اما در خلال اولین دوره گردهمایی بیش از 100 نفر از مدیران مسئول نشریات دانشجویی وزارت علوم که به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد ، غفاری ، معاون فرهنگی وزیر علوم از برگزاری نشست انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم ، تا قبل از ماه مبارک رمضان خبر داد .
یکی از دانشجویان حاضر در این جلسه در گفت وگو با «فرهیختگان» گفت : «در این جلسه سه ساعته نمایندگان اکثر دانشگاه های کشور سوالات و نقطه نظرات شان را مطرح کردند و در مقاطعی هم بحث ها رو به تندی رفت و گفت وگو بین مسئولان وزارت علوم و دانشجویان بالا گرفت .
» این دانشجو در ادامه گفت : «مهم ترین مسائلی که در این نشست مطرح شدند مربوط به حاشیه هایی درمورد شیوه نامه برگزاری انتخابات دانشگاهی و انتخابات دانشگاه پیام نور بود .
همچنین ادعاهایی مبنی بر تخلف در انتخابات دانشگاه تهران که مدتی است در فضای رسانه های دانشجویی از سوی دانشجویان این دانشگاه مطرح شده است .
» ماجرای انتخابات نشریات دانشگاه تهران از این قرار است که پس از برگزاری انتخابات در اواخر بهمن سال گذشته که با مشارکت کمتر از 20درصد افراد واجدین شرایط رأی دادن در این انتخابات برگزار شد ، محمدرضا محمدی ، عضو دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم مدعی شد که 105 نفر از افرادی که در این انتخابات حائز حق رأی بوده اند ، فارغ التحصیل شده اند و دیگر دانشجوی دانشگاه تهران نیستند .
این عضو دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی وزارت علوم درمورد ادعای تخلف در انتخابات دانشگاه تهران در گفت وگو با «فرهیختگان» بیان کرد : «پس از برگزاری انتخابات دانشگاه تهران مطلع شدیم آماری که دانشگاه تهران از تعداد نشریات فعال خود گزارش داده بود با واقعیت مطابق نیست و این دانشگاه بعد از سال 78 تاکنون هرگز اقدام به به روز رسانی آمار نشریات خود نکرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

105 نفر از افرادی که در این انتخابات حائز حق رأی شده بودند اساسا دانشجوی دانشگاه تهران نیستند و تعداد زیادی از آنها بیش از 10 سال است که فارغ التحصیل شده اند .
» محمدرضا محمدی افزود : «پس از اطلاع از این مساله در گزارشی اسامی این افراد را برای معاون فرهنگی دانشگاه تهران ارسال کردیم ، اما در جلسه جمع بندی انتخابات گزارش ما در دستور جلسه قرار نگرفته بود .
پس از بی توجهی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران به این گزارش ، آن را برای محمد مهدی کرمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران ارسال کردیم که خوشبختانه این گزارش از طریق این نهاد در دبیرخانه شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم ثبت شد .
» وی همچنین با اشاره به جلسه پنجشنبه هفته گذشته دانشجویان گفت : «در این جلسه ، مدیران مسئول نشریات دانشگاه های سراسر کشور نسبت به تخلف گسترده در انتخابات دانشگاه تهران ، اعتراض شان را به معاون فرهنگی وزارت علوم اعلام کردند و در مقاطعی از جلسه هم مباحثات تندی شد .
اما امروز مطلع شدیم که معاونت فرهنگی دانشگاه تهران با حذف اسامی این 105 نفر از صورت جلسه انتخابات ، این اسامی را مجددا برای وزارت علوم ارسال کرده است .
» محمدی در پایان گفت : «اینکه دانشگاه تهران مساله تقلب در دانشگاه را پذیرفته است ، جای امیدواری دارد اما با تغییر صورت جلسه انتخابات نمی شود که انتخابات تایید شود .
این قبول کردن از نظر قانون یعنی انتخابات مخدوش است و باید در جلسات آتی شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم ابطال شود و انتخابات دانشگاه تهران در اسرع وقت مجددا برگزار شود .
» از آنجا که معاون فرهنگی وزارت علوم و مدیرکل فرهنگی وزارت علوم ، خودشان هم از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران هستند و در سابق متصدیان معاونت فرهنگی دانشگاه تهران هم بوده اند و همچنین یکی دیگر از اعضای دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم از دانشجویان دانشگاه تهران است و در همین انتخابات اخیر دانشگاه تهران هم به عنوان عضو کمیته ناظر بر نشریات این دانشگاه انتخاب شده است ، باید دید که سرانجام حاشیه های انتخابات نشریات دانشگاه که باید در جلسه این هفته شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم بررسی و به رأی گذاشته شود ، چه خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> همه چیز از سیل آغاز شد و بعد از خسارت های اقتصادی و عمرانی آن گریبان حوزه آموزشی را نیز گرفت ، به طوری که مدارس و حتی برخی دانشگاه ها به تعطیلی کشانده شدند و همین مساله به آزمون های ابتدایی سال جاری نیز رسید ، به طوری که تنها در یک کمپین که نزدیک به 20 هزار نفر آن را امضا کردند ، از وزیر علوم درخواست شده بود که آزمون کارشناسی ارشد که در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود ، به تعویق بیفتد : «از شما وزیر محترم درخواست می کنیم بزرگواری نموده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد ، عنایت ویژه ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان در صورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین یک تا دو ماه به تعویق بیندازید.
> همه چیز از سیل آغاز شد و بعد از خسارت های اقتصادی و عمرانی آن گریبان حوزه آموزشی را نیز گرفت ، به طوری که مدارس و حتی برخی دانشگاه ها به تعطیلی کشانده شدند و همین مساله به آزمون های ابتدایی سال جاری نیز رسید ، به طوری که تنها در یک کمپین که نزدیک به 20 هزار نفر آن را امضا کردند ، از وزیر علوم درخواست شده بود که آزمون کارشناسی ارشد که در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود ، به تعویق بیفتد : «از شما وزیر محترم درخواست می کنیم بزرگواری نموده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد ، عنایت ویژه ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان در صورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین یک تا دو ماه به تعویق بیندازید .
» مقاومت ابتدایی سنجش البته تنها این درخواست نبود و مطالبات اینچنینی درباره دیگر آزمون ها از جمله کنکور سراسری و آزمون های پزشکی دیده می شد که در همان روزهای ابتدایی ، سازمان سنجش با توجه به استدلال های خود مقاومت زیادی برای به تعویق نینداختن آزمون ها نشان می داد .
در اطلاعیه ای که این سازمان در هجدهم فروردین ماه منتشر کرده ، آمده است : «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنجشنبه پنجم اردیبهشت و جمعه 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
» البته در این اطلاعیه از اختصاص یک سهمیه به سیل زدگان خبر داده شده بود .
مجلس وارد می شود هنوز یک روز از این اطلاعیه نگذشته بود که نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی دوفوریتی برای تعویق کلیه آزمون های سازمان سنجش خبر داد و گفت : «در این طرح آمده است آزمون های ذکرشده تا تاریخ 15 خرداد به تعویق بیفتد .
» ایرادات فنی رئیس سازمان سنجش فردای آن روز این اظهارنظر مجلس با واکنش ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش روبه رو می شود .
او در گفت وگویی با خبرگزاری ایلنا عقب انداختن کنکور کارشناسی ارشد را ناممکن و دارای ابهامات فنی عنوان می کند و می گوید : «اگر بخواهیم آزمون ارشد را در خردادماه برگزار کنیم ، باز هم امکان پذیر نیست ، زیرا با دو مشکل فنی مواجه می شویم؛ یکی اینکه اصولا با فرآیند اجرایی قرنطینه کنکور سراسری تلاقی می کند .
دیگر اینکه حدود 10 ، 15 رشته مانند معماری ، طراحی صنعتی ، نقاشی ، کارگردانی ، تربیت بدنی و .
کنکور کارشناسی ارشد امتحانات عملی و تشریحی دارد که انجام آن حدود دو ماه زمان می برد .
علاوه بر مشکلات فنی و اجرایی اگر آزمون ارشد را در خرداد هم برگزار می کردیم ، دانشگاه ها نمی توانستند در زمان مقرر کلاس ها را شروع کنند .
با جمیع این جهات چون داوطلبان معدودی در استان های آسیب دیده وجود داشتند ، تصمیم بر این گرفته شد که یک جور دیگر این آسیب جبران شود .
» منظور خدایی از «تصمیم بر این گرفته شد که یک جور دیگر این آسیب جبران شود» همان اختصاص سهمیه به حادثه دیدگان است .
او در این گفت وگو درباره این سهمیه نیز می گوید : «شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مصوبه برای زلزله زده ها دارد که ما آن را در سال گذشته برای داوطلبان زلزله زده در سرپل ذهاب و کرمانشاه اعمال کردیم و این مصوبه مربوط به سیل زدگان نیز خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

بعد از سیل آق قلا وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش با شورای عالی انقلاب فرهنگی مکاتباتی کرد و تقاضایی مبنی بر تعمیم آن مصوبه به کل بلای طبیعی از جمله سیل زده ها داشت .
طبق صحبت هایی که شد ، دبیر شورا هم موافقت خود را اعلام کرد تا این سهمیه به سیل زده ها نیز تعمیم داده شود که در واقع مازاد بر ظرفیت است .
» خدایی ادامه می دهد : «از ظرفیت اصلی دیگر داوطلبان کم نمی شود ، زیرا برخی اعتراض می کنند شانس ما در کنکور کمتر شده است ، لذا این سهمیه ها مازاد و به صورت کوتاه مدت است و این گونه نیست که برای بلندمدت در نظر گرفته شده باشد .
به هر حال ما این سهمیه ها را اعلام کرده ایم تا ان شاءالله آن را برای داوطلبان کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد اعمال کنیم .
» تعویق آزمون های وزارت بهداشت در حواشی تعویق کنکورهای وزارت علوم بود که وزارت بهداشت در اطلاعیه ای از تعویق آزمون های علوم پزشکی کارشناسی ارشد ، دکتری تخصصی و زبان انگلیسی خبر داد .
براساس گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت در سال 98 آزمون دکتری تخصصی (PhD) در تاریخ 30 و 31 خرداد 98 و آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ 27 و 28 تیر 98 و آزمون زبان MHLE در تاریخ 12 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
سنجش و پذیرش کوتاه آمد سرانجام با اعلام تعویق آزمون های وزارت بهداشت ، سازمان سنجش نیز روز گذشته اعلام کرد با توجه به مشکلات موجود در مناطق سیل زده و براساس گزارش های سازمان هواشناسی و در نظرگرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارش های وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به رغم وجود مشکلات اجرایی ، تأخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده روز شنبه مورخ 24/01/98 مصوب کرد که زمان برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی به این ترتیب تغییر یابد : 1 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از روزهای 5 و6 اردیبهشت 1398 به روز های 23 و 24 خرداد 1398 تغییر یابد .
2 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 30 و 31 خرداد 1398 به روز های 27 و 28 تیر 1398 تغییر یابد .
3 زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی 99 98 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1398 به روز های 30 و 31 خرداد 1398 تغییر یابد .
البته براساس این مصوبه آزمون سراسری سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیرماه 1398) برگزار خواهد شد .
چند ابهام بی پاسخ به هر حال تصمیم شورای سنجش و پذیرش اعلام شد و قرار است کنکور کارشناسی ارشد که نزدیک 700 هزار نفر در آن ثبت نام کرده اند ، اواخر خردادماه برگزار شود .
اما این تصمیم جای چند سوال دارد؟ 1 تکلیف سهمیه داده شده به سیل زدگان به کجا می رسد؟ آیا با این تصمیم این سهمیه لغو می شود یا براساس گفته رئیس سازمان سنجش به داوطلبان حادثه دیده منظور می شود؟ 2 ایرادات فنی گرفته شده به این تاخیر که شخص رئیس سازمان سنجش نیز به آن اشاره کرده است به چه صورتی خواهد شد؟ اینکه تداخل آن با قرنطینه کنکور سراسری چه می شود و دوم اینکه رشته هایی که غیرمتمرکز برگزار می شود ، چه سرنوشتی خواهند داشت؟ 3 آغاز کلاس های درس برای این داوطلبان به چه صورت خواهد بود و اگر فرض بر تاخیر یک ماه یا دو ماه بعد از مهرماه باشد ، امتحانات پایان ترم به تاخیر می افتد یا دانشگاه ها کلاس های جبرانی در نظر خواهند گرفت؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> همه چیز از سیل آغاز شد و بعد از خسارت های اقتصادی و عمرانی آن گریبان حوزه آموزشی را نیز گرفت ، به طوری که مدارس و حتی برخی دانشگاه ها به تعطیلی کشانده شدند و همین مساله به آزمون های ابتدایی سال جاری نیز رسید ، به طوری که تنها در یک کمپین که نزدیک به 20 هزار نفر آن را امضا کردند ، از وزیر علوم درخواست شده بود که آزمون کارشناسی ارشد که در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود ، به تعویق بیفتد : «از شما وزیر محترم درخواست می کنیم بزرگواری نموده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد ، عنایت ویژه ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان در صورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین یک تا دو ماه به تعویق بیندازید.
> همه چیز از سیل آغاز شد و بعد از خسارت های اقتصادی و عمرانی آن گریبان حوزه آموزشی را نیز گرفت ، به طوری که مدارس و حتی برخی دانشگاه ها به تعطیلی کشانده شدند و همین مساله به آزمون های ابتدایی سال جاری نیز رسید ، به طوری که تنها در یک کمپین که نزدیک به 20 هزار نفر آن را امضا کردند ، از وزیر علوم درخواست شده بود که آزمون کارشناسی ارشد که در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود ، به تعویق بیفتد : «از شما وزیر محترم درخواست می کنیم بزرگواری نموده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد ، عنایت ویژه ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان در صورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین یک تا دو ماه به تعویق بیندازید .
» مقاومت ابتدایی سنجش البته تنها این درخواست نبود و مطالبات اینچنینی درباره دیگر آزمون ها از جمله کنکور سراسری و آزمون های پزشکی دیده می شد که در همان روزهای ابتدایی ، سازمان سنجش با توجه به استدلال های خود مقاومت زیادی برای به تعویق نینداختن آزمون ها نشان می داد .
در اطلاعیه ای که این سازمان در هجدهم فروردین ماه منتشر کرده ، آمده است : «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنجشنبه پنجم اردیبهشت و جمعه 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
» البته در این اطلاعیه از اختصاص یک سهمیه به سیل زدگان خبر داده شده بود .
مجلس وارد می شود هنوز یک روز از این اطلاعیه نگذشته بود که نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی دوفوریتی برای تعویق کلیه آزمون های سازمان سنجش خبر داد و گفت : «در این طرح آمده است آزمون های ذکرشده تا تاریخ 15 خرداد به تعویق بیفتد .
» ایرادات فنی رئیس سازمان سنجش فردای آن روز این اظهارنظر مجلس با واکنش ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش روبه رو می شود .
او در گفت وگویی با خبرگزاری ایلنا عقب انداختن کنکور کارشناسی ارشد را ناممکن و دارای ابهامات فنی عنوان می کند و می گوید : «اگر بخواهیم آزمون ارشد را در خردادماه برگزار کنیم ، باز هم امکان پذیر نیست ، زیرا با دو مشکل فنی مواجه می شویم؛ یکی اینکه اصولا با فرآیند اجرایی قرنطینه کنکور سراسری تلاقی می کند .
دیگر اینکه حدود 10 ، 15 رشته مانند معماری ، طراحی صنعتی ، نقاشی ، کارگردانی ، تربیت بدنی و .
کنکور کارشناسی ارشد امتحانات عملی و تشریحی دارد که انجام آن حدود دو ماه زمان می برد .
علاوه بر مشکلات فنی و اجرایی اگر آزمون ارشد را در خرداد هم برگزار می کردیم ، دانشگاه ها نمی توانستند در زمان مقرر کلاس ها را شروع کنند .
با جمیع این جهات چون داوطلبان معدودی در استان های آسیب دیده وجود داشتند ، تصمیم بر این گرفته شد که یک جور دیگر این آسیب جبران شود .
» منظور خدایی از «تصمیم بر این گرفته شد که یک جور دیگر این آسیب جبران شود» همان اختصاص سهمیه به حادثه دیدگان است .
او در این گفت وگو درباره این سهمیه نیز می گوید : «شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مصوبه برای زلزله زده ها دارد که ما آن را در سال گذشته برای داوطلبان زلزله زده در سرپل ذهاب و کرمانشاه اعمال کردیم و این مصوبه مربوط به سیل زدگان نیز خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

بعد از سیل آق قلا وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش با شورای عالی انقلاب فرهنگی مکاتباتی کرد و تقاضایی مبنی بر تعمیم آن مصوبه به کل بلای طبیعی از جمله سیل زده ها داشت .
طبق صحبت هایی که شد ، دبیر شورا هم موافقت خود را اعلام کرد تا این سهمیه به سیل زده ها نیز تعمیم داده شود که در واقع مازاد بر ظرفیت است .
» خدایی ادامه می دهد : «از ظرفیت اصلی دیگر داوطلبان کم نمی شود ، زیرا برخی اعتراض می کنند شانس ما در کنکور کمتر شده است ، لذا این سهمیه ها مازاد و به صورت کوتاه مدت است و این گونه نیست که برای بلندمدت در نظر گرفته شده باشد .
به هر حال ما این سهمیه ها را اعلام کرده ایم تا ان شاءالله آن را برای داوطلبان کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد اعمال کنیم .
» تعویق آزمون های وزارت بهداشت در حواشی تعویق کنکورهای وزارت علوم بود که وزارت بهداشت در اطلاعیه ای از تعویق آزمون های علوم پزشکی کارشناسی ارشد ، دکتری تخصصی و زبان انگلیسی خبر داد .
براساس گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت در سال 98 آزمون دکتری تخصصی (PhD) در تاریخ 30 و 31 خرداد 98 و آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ 27 و 28 تیر 98 و آزمون زبان MHLE در تاریخ 12 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
سنجش و پذیرش کوتاه آمد سرانجام با اعلام تعویق آزمون های وزارت بهداشت ، سازمان سنجش نیز روز گذشته اعلام کرد با توجه به مشکلات موجود در مناطق سیل زده و براساس گزارش های سازمان هواشناسی و در نظرگرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارش های وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به رغم وجود مشکلات اجرایی ، تأخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده روز شنبه مورخ 24/01/98 مصوب کرد که زمان برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی به این ترتیب تغییر یابد : 1 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از روزهای 5 و6 اردیبهشت 1398 به روز های 23 و 24 خرداد 1398 تغییر یابد .
2 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 30 و 31 خرداد 1398 به روز های 27 و 28 تیر 1398 تغییر یابد .
3 زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی 99 98 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1398 به روز های 30 و 31 خرداد 1398 تغییر یابد .
البته براساس این مصوبه آزمون سراسری سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیرماه 1398) برگزار خواهد شد .
چند ابهام بی پاسخ به هر حال تصمیم شورای سنجش و پذیرش اعلام شد و قرار است کنکور کارشناسی ارشد که نزدیک 700 هزار نفر در آن ثبت نام کرده اند ، اواخر خردادماه برگزار شود .
اما این تصمیم جای چند سوال دارد؟ 1 تکلیف سهمیه داده شده به سیل زدگان به کجا می رسد؟ آیا با این تصمیم این سهمیه لغو می شود یا براساس گفته رئیس سازمان سنجش به داوطلبان حادثه دیده منظور می شود؟ 2 ایرادات فنی گرفته شده به این تاخیر که شخص رئیس سازمان سنجش نیز به آن اشاره کرده است به چه صورتی خواهد شد؟ اینکه تداخل آن با قرنطینه کنکور سراسری چه می شود و دوم اینکه رشته هایی که غیرمتمرکز برگزار می شود ، چه سرنوشتی خواهند داشت؟ 3 آغاز کلاس های درس برای این داوطلبان به چه صورت خواهد بود و اگر فرض بر تاخیر یک ماه یا دو ماه بعد از مهرماه باشد ، امتحانات پایان ترم به تاخیر می افتد یا دانشگاه ها کلاس های جبرانی در نظر خواهند گرفت؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
خراسان
1398/01/25
> تعویق زمان برگزاری 3 آزمون کلیدی سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه ای زمان برگزاری سه آزمون کلیدی را اعلام کرد.
> تعویق زمان برگزاری 3 آزمون کلیدی سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه ای زمان برگزاری سه آزمون کلیدی را اعلام کرد .
به گزارش ایسنا ، در بخشی از این اطلاعیه آمده است : در جلسه فوق العاده روز گذشته مصوب شد زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 وزارت علوم از روزهای پنجم و ششم اردیبهشت 98 به روزهای 23 و 24 خرداد 98 تغییر کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1398/01/25
> آزمون ارشد دانشگاه 23 و 24 خرداد برگزار می شودبر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به تعویق افتاد و در تاریخ های 23 و 24 خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد .
> آزمون ارشد دانشگاه 23 و 24 خرداد برگزار می شودبر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به تعویق افتاد و در تاریخ های 23 و 24 خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد .
به گزارش روابط عمومی سازمان سنجش و آموزش کشور ، بر اساس تصمیم دیروز شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور و عدم آمادگی داوطلبان با حدود 7 هفته تأخیر و در روزهای پنجشنبه 23 و جمعه 24 خرداد ماه سال جاری در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد .
همچنین سازمان سنجش در آخرین اطلاعیه خود تأکید کرده بود : «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، است که به محض حصول نتیجه ، جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> در جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تعویق برگزاری کنکور ارشد 98 موافقت شد .
> در جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تعویق برگزاری کنکور ارشد 98 موافقت شد .
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش برگزار شد و در این جلسه با تعویق زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 98 به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور موافقت شد .
در این جلسه ، با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی و گزارش های هلال احمر و وزارت کشور از وضعیت موجود استان خوزستان ، در نهایت با تعویق آزمون کارشناسی ارشد از 5 و 6 اردیبهشت ماه به 23 و 24 خرداد 98 موافقت شد و آزمون در تاریخ اعلام شده برگزارمی شود .
زمان جدید برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 98 با توجه به درخواست های داوطلبان کنکورهای سراسری و ارشد 98 در استان های درگیر سیل ، رئیس سازمان سنجش از برگزاری جلسه فوق العاده خبر داده بود .
بر اساس تصمیم جلسه فوق العاده مقرر شد این آزمون در تاریخ 23 و 24 خردادماه 98 برگزار شود .
زمان اعلام نتایج کنکور ارشد تا هفته اول مهر بر اساس اعلام این سازمان ، نتایج آزمون کارشناسی ارشد هفته آخر شهریورماه یا هفته اول مهرماه اعلام می شود .
همچنین سال تحصیلی کارشناسی ارشد با تأخیر روبرو می شود و مؤسسات آموزش عالی باید برنامه ریزی کنند تا این تأخیر را جبران کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : زمان برگزاری کنکور سراسری 98 تغیر نمی یابد .
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : زمان برگزاری کنکور سراسری 98 تغیر نمی یابد .
و این آزمون در موعد مقرر برگزار می شود .
ابراهیم خدایی ضمن همدردی با هم وطنان سیل زده درباره جزئیات تعویق کنکور گفت : با توجه به درخواست یک سری از داوطلبان ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، با تشکیل جلسه ای صرفاً وضعیت تعویق آزمون کارشناسی ارشد را در دستور کار خود قرار داد و تعویق زمان برگزاری آزمون ها بررسی شد ، بر این اساس این تعویق ها شامل آزمون سراسری 98 نمی شود و این آزمون در زمان مقرر 13 و 14 تیرماه برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
اعتماد
1398/01/25
> گروه اجتماعی| سازمان سنجش در هفته گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تاریخ برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 98 طبق روال تعیین شده است؛ اطلاعیه ای که پیش از برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش منتشر شد حالا و پس از برگزاری این جلسه تصمیم تغییر کرده است .
روز گذشته سازمان سنجش از تعویق آزمون کارشناسی ارشد از 5 و 6 اردیبهشت ماه به 23 و 24 خرداد 98 خبر داد .
> در اطلاعیه سازمان سنجش ضمن ابراز تاسف و همدری با هموطنان مناطق آسیب دیده از سیل آمده است : «با توجه به مشکلات موجود در این مناطق و براساس گزارش های سازمان هواشناسی و درنظر گرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارشات وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به رغم وجود مشکلات اجرایی ، تاخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده روز شنبه مورخ 24 فروردین مصوب نمود ، زمان برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی ، بدین ترتیب تغییر یابد : 1 .
زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از روزهای 5 و 6 اردیبهشت 1398 به روز های 23 و 24 خرداد 1398 تغییر یابد .
2 .
زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 30 و 31 خرداد 1398 به روز های 27 و 28 تیر 1398 تغییر یابد .
3 .
زمان برگزاری آزمون دکترای تخصصی و دکترای پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندان پزشکی سال تحصیلی 99 98 وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1398 به روز های 30 و 31 خرداد 1398 تغییر یابد .
ابراهیم خدایی ، رییس سازمان سنجش آموزش کشور به مهر گفته است : «این تعویق شامل آزمون سراسری نمی شود و این آزمون در زمان مقرر 13 و 14 تیرماه برگزار می شود با این تعویقی که در برنامه زمانی پیش آمد ، اعلام نتایج آزمون مذکور با تاخیر روبه رو خواهد بود .
سعی می کنیم نتایج را هفته آخر شهریور ماه و در بدترین شرایط ، هفته اول مهر ماه اعلام کنیم .
همچنین سال تحصیلی کارشناسی ارشد ما با تاخیر روبه رو می شود و موسسات آموزش عالی باید برنامه ریزی کنند تا این تاخیر را جبران کنند .
» امکان پایان سال تحصیلی در خوزستان و لرستان «بعید می دانم در لرستان بخواهیم ادامه تحصیل را خاتمه دهیم اما اختیاراتی را به مدیران کل برای این امر داده ایم ، چنانچه در منطقه‎ای مجبور باشند سال تحصیلی را خاتمه دهند این کار را انجام خواهند داد .
در خوزستان امکان اینکه بخواهیم پایان سال تحصیلی را اعلام کنیم وجود دارد چون بسیاری از مدارس دراختیار نیروهای امدادی و نهادهاست؛ اما در پلدختر تدابیری اندیشیده شده تا مدارس به فعالیت آموزشی خود اقدام کنند .
» سیدمحمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش که دو روز قبل هم از واگذاری اختیار اعلام پایان سال تحصیلی به مدیران کل استانی خبر داده بود ، روز گذشته در مورد وضعیت مدارس لرستان به ایسنا گفت : «عدد دقیق مدارسی که در لرستان تخریب شده و نیاز به بازسازی دارند هنوز استخراج نشده اما بین 50 تا 80 مدرسه گزارش شده است .
این مدارس باید تخریب و بازسازی شوند چراکه به لحاظ ایمنی امکان حضور دانش آموزان در آنها وجود ندارد .
خیرین پای کار آمدند و در استان حضور یافتند و تفاهمنامه هایی با آنان امضا شده است .
» به گفته وزیر آموزش و پرورش برای بازسازی و نوسازی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی نیز اعتبار ویژه ای (پنج میلیارد تومان) درنظر گرفته شده تا در مهرماه 98 مدارس بدون مشکل در این شهرهای سیل زده از جمله لرستان (الیگودرز ، پلدختر ، دلفان ، معمولان ، دورود و .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
اعتماد
1398/01/25

) به فعالیت خود ادامه دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/01/25
> دنیای اقتصاد : شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تصویب تعویق کنکور کارشناسی ارشد سال 98 ، زمان جدید برگزاری این آزمون سراسری را 23 و 24 خرداد امسال اعلام کرد .
> کنکور ارشد 98 به تعویق افتاد دنیای اقتصاد : شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تصویب تعویق کنکور کارشناسی ارشد سال 98 ، زمان جدید برگزاری این آزمون سراسری را 23 و 24 خرداد امسال اعلام کرد .
سازمان سنجش آموزش کشور هم دیروز طی اطلاعیه ای زمان جدید برگزاری سه آزمون کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی و دکتری تخصصی و پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی را اعلام و تاکید کرد : با توجه به مشکلات موجود در این مناطق و براساس گزارش های سازمان هواشناسی و در نظر گرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارش های وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به رغم وجود مشکلات اجرایی ، تاخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده دیروز مصوب کرد ، زمان آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم از روزهای 5 و6 اردیبهشت به روزهای 23 و 24 خرداد ، زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت از روزهای 30 و 31 خرداد به روزهای 27 و 28 تیر و زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندان پزشکی سال تحصیلی 99 98 وزارت بهداشت از روزهای 12 و 13 اردیبهشت به روزهای 30 و 31 خرداد تغییر می یابد .
همچنین در این اطلاعیه تاکید شده است که آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیر ماه 1398) برگزار خواهد شد .
کلمات کلیدی : تحصیلات تکمیلی دانشجو کارشناسی ارشد کنکور هلال احمر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> فرهیختگان : رتبه بندی «یونیورسیتاس 21» در هشتمین سال پیاپی رتبه بندی سیستم های آموزش عالی ملی را منتشر کرده است.
> فرهیختگان : رتبه بندی «یونیورسیتاس 21» در هشتمین سال پیاپی رتبه بندی سیستم های آموزش عالی ملی را منتشر کرده است .
این گزارش با نظارت پروفسور «راس ویلیامز» از دانشگاه ملبورن استرالیا تهیه و منتشر شده است .
رتبه بندی سیستم های آموزش ملی از آنجایی که سیستم های آموزش عالی را مورد بررسی قرار می دهد و تنها موسسات آموزش عالی را شامل نمی شود ، از اهمیت بالایی برخوردار است .
این رتبه بندی آموزش و پرورش مردم یک کشور ، ارتقای روابط بین موسسان آموزش عالی و سهامداران خارجی و تولید مطالعات ابداعی را دربرمی گیرد .
پایگاه رتبه بندی «یونیورسیتاس21» یا U21 شبکه ای از دانشگاه ها با تحقیقات فشرده است که با انتشار سالانه رتبه بندی برترین آموزش عالی دانشگاه ها ، ارزش همکاری های بین المللی و چندملیتی را بهبود بخشیده است .
این پایگاه در امر تسهیل اجرای برنامه ها ، فعالیت ها و ابتکارات نقش مهمی ایفا کرده است .
هدف اصلی این پایگاه پررنگ کردن اهمیت ایجاد شرایط بهتر برای موسسات آموزش عالی است که در نهایت منجر به رشد اقتصادی و فرهنگی و ایجاد تجربه بیشتر برای دانشجویان شده و به موسسات برای رقابت موثر برای جذب دانشجویان خارجی کمک می کند .
پایگاه «یونیورسیتاس 21» در سال 1997 در ملبورن استرالیا راه اندازی شد و درواقع شبکه ای متشکل از 21 دانشگاه است که درمجموع 500 میلیون دانشجو و چهارهزار هیات علمی را شامل می شود .
21 دانشگاه عضو این پایگاه رتبه بندی در پروژه های مختلفی چون پروژه های پژوهشی مشترک ، اشتراک تجربیات اداری و مدیریتی و تبادل دانشجویان در طول سال با هم مشارکت می کنند .
به گزارش universitas21 ، پایگاه U21 در جدیدترین و هشتمین رتبه بندی سالانه سیستم های ملی آموزش عالی ، 50 کشور دنیا را در چهار موضوع منابع ، خروجی ، ارتباطات و محیط زیست مورد مطالعه و ارزیابی قرار داده است .
در این رتبه بندی ، ایران در رده 48 جهان از میان 50 کشور جای گرفت که حرف و حدیث های زیادی را به دنبال داشت .
اما در کنار نگاه های منفی که به این گزارش شد ، می توان آن را از دیدگاه مثبتی هم ارزیابی کرد .
اول اینکه از بین دانشگاه های کشورهای مختلف ، تنها 50 کشور به عنوان برترین کشورها از نظر داشتن آموزش عالی برتر مورد مطالعه و رتبه بندی قرار گرفته اند که این خود می تواند نکته مثبتی برای ایران باشد که کشورمان در جمع 50 کشور برتر سیستم آموزش عالی جهان جای گرفته است .
از سوی دیگر ، با توجه به رتبه ای که ایران کسب کرده ، کشور ما در مقالات منتشرشده حرف های زیادی برای گفتن دارد ، به طوری که طبق این گزارش ، میزان انتشار مقاله در بازه زمانی بین سال های 2010 تا 2017 حدودا دو برابر شده است که در میان کشورهایی که در رتبه بندی شرکت داده شده اند ، از بین 50 کشور ، پنجمین میزان افزایش انتشار مقالات علمی را دارد و از این نظر جایگاه هفدهم را به خود اختصاص داده که قابل توجه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> زمان و نحوه ثبت نام بیست و هشتمین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی این دانشگاه اعلام شد .
> زمان و نحوه ثبت نام بیست و هشتمین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی این دانشگاه اعلام شد .
این آزمون اردیبهشت ماه 98 به صورت الکترونیکی برگزار می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، بیست و هشتمین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی (ETPNU) دانشگاه پیام نور اردیبهشت ماه 98 به صورت الکترونیکی در مراکز اصفهان ، تبریز ، تهران جنوب ، شیراز ، کرمان و مشهد برگزار می شود .
زمان ثبت نام متقاضیان شرکت در این آزمون از 24 لغایت 31 فروردین ماه فرصت دارند به صورت الکترونیکی و از طریق پرتال دانشگاه پیام نور – مرکز سنجش و آزمون http : //azmoon .
pnu .
ac .
ir/Portal/Home جهت ثبت نام اقدام کنند .
برگزاری آزمون آزمون این دوره 8 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود ، زمان دریافت کارت آزمون را از 3 تا 8 اردیبهشت ماه اعلام شد .
هزینه ثبت نام باید به صورت الکترونیکی در هنگام ثبت نام و از طریق سایت پرداخت شود و داوطلبان دقت داشته باشند که به هیچ وجه مبلغ ثبت نام را به صورت دستی و از طریق شعب پرداخت نکنند .
بر اساس این گزارش ، متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رفع مشکلات احتمالی می توانند با شماره تلفن 22458297 021 تماس حاصل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه الزهرا
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> مهر نوشته است : رئیس دانشگاه الزهرا(س) گفت : «در راستای کیفی سازی فعالیت های دانشگاه به طور تقریبی انعقاد تفاهمنامه جدید در این دانشگاه را متوقف کردیم.
> مهر نوشته است : رئیس دانشگاه الزهرا(س) گفت : «در راستای کیفی سازی فعالیت های دانشگاه به طور تقریبی انعقاد تفاهمنامه جدید در این دانشگاه را متوقف کردیم .
» مهناز ملانظری گفت : «در حال حاضر انعقاد تفاهمنامه های جدید را در این دانشگاه متوقف کردیم و در حال رصد هستیم تا تفاهمنامه های منعقدشده این دانشگاه به طور کامل عملیاتی شوند .
» وی افزود : «در واقع اولویت دانشگاه عملیاتی سازی تفاهمنامه هایی است که تاکنون توسط دانشگاه منعقد شده است .
» رئیس دانشگاه الزهرا تاکید کرد : «هدف از اجرای این موضوع کیفی سازی فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه است .
» مهناز ملانظری با اشاره به برنامه دانشگاه برای ارتقای سطح بین المللی دانشگاه گفت : «در این زمینه برنامه عملیاتی تدوین شده و هرماه این برنامه رصد می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1398/01/25
> رئیس دانشگاه علم و صنعت محدودیت نقل و انتقالات ارزی را یکی از مشکلات پیش روی دانشگاه ها در فعالیت های بین المللی توصیف کرد و گفت : تلاش می کنیم این مشکلات خللی در فعالیت های بین المللی ایجاد نکند .
> دکتر جبارعلی ذاکری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به مهمترین چالش های فعالیت دانشگاه ها در عرصه بین المللی اشاره کرد و افزود : به اعتقاد من در سال جاری اگر نگاه اصولی به مراکز آموزش عالی صورت بگیرد این مراکز می توانند در فعالیت های بین المللی خود نقش آفرینی موثرتری داشته باشند و در شرایط فعلی جامعه باید استفاده از توانمندی های دانشگاه ها در عرصه های بین المللی جدی تلقی شود .
چرا که تقویت دیپلماسی علمی می تواند در تغییر وضعیتی که از آن به عنوان جنگ اقتصادی علیه کشور یاد می شود ، تأثیرگذار باشد و راهکارهای برون رفت مؤثری را ارائه دهد .
وی در ادامه اظهار کرد : پیش بینی می کنم که در سال جاری با حمایت هایی که صورت خواهد گرفت دانشگاه ها در حوزه بین المللی فعالیت های گسترده تری داشته باشند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت تاکید کرد : یکی از چالش های اصلی در عرصه فعالیت بین المللی دانشگاه ها کمبود میزان بودجه دانشگاه ها در حوزه فعالیت های علمی این مراکز است که امیدواریم در این حوزه نیز مسؤولان توجه ویژه ای داشته باشند و وضعیت بهتری برای فعالیت دانشگاه ها در عرصه های بین المللی فراهم کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر با کشورهایی که ارتباطات علمی و سیاسی خوبی داریم محدودیت های کمتری در عرصه فعالیت دانشگاهیان داریم ، اما بیشترین مشکل ما در بحث انتقال ارز و تبادلات مالی است که این موضوع نیز با توجه به حجم معادلات علمی در دانشگاه ها در داخل و خارج کشور قابل حل است همچنان که تاکنون توانستیم مسائل مشکلات این چنینی حل کنیم و امیدواریم در سال جاری نیز بتوانیم مشکلات پیش رو را رفع نمایم .
رئیس دانشگاه علم و صنعت از افتتاح خوابگاه جدید در حوزه خواهران این دانشگاه خبر داد و گفت : ظرفیت این خوابگاه حدود 80 نفر دانشجو می باشد و با اضافه شدن این خوابگاه مشکل کمبود ظرفیت خوابگاهی در سال جاری نخواهیم داشت .
دکتر ذاکری تاکید کرد : در حال حاضر حدود 4400 نفر از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ساکن مراکز خوابگاهی هستند و خوشبختانه این آمار متناسب با ظرفیت فعلی خوابگاه های دانشگاه است انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> معاون آموزشی و پژوهشی این دانشگاه در گفت وگو با فرهیختگان : شهریه این دانشگاه همانند سایر واحدهای دانشگاهی است اما برای دانشجویانی که دست به خلق یک اثر فاخر بزنند ، شهریه نصف و حتی به طور کامل حذف خواهد شد .
> فرهیختگان : تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان در آخرین روزهای مهر سال گذشته یکی از اتفاقات فراموش نشدنی دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می شود؛ دانشگاهی که بعد از 20 سال ، حالا تحت عنوان دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد محمود فرشچیان اقدام به جذب دانشجو می کند تا نه تنها پیشنهاد فرشچیان بلکه رویای بسیاری از داوطلبانی که می خواستند هنرهای اسلامی ایرانی را از مسیر علمی دنبال کنند ، محقق شود .
هرچند از همان ابتدای ایجاد واحد دانشگاه آزاد اسلامی ، مسئولان نکاتی را درباره کارکرد این دانشگاه اعم از پذیرش دانشجو در سه رشته خوشنویسی ، نگارگری و صنایع دستی عنوان کرده بودند ، اما سراغ میثم یزدی ، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان رفتیم تا برایمان از نحوه جذب دانشجو ، مقطع تحصیلی و شهریه های رشته های مختلف این دانشگاه بگوید که در ادامه می خوانید .
یزدی اقدامات این دانشگاه را در سال 98 این طور عنوان می کند : «برای سال جدید چند برنامه در دستور کار داریم که درحال تایید نهایی هستند؛ برگزاری اولین مدرسه تابستانی بین المللی هنرهای اسلامی ایرانی با تمرکز بر دو رشته نگارگری و خوشنویسی یکی از برنامه های پیش بینی شده است که در تابستان امسال برگزار می شود .
» او به جذب دانشجو از مهر امسال اشاره می کند و می گوید : «برنامه جذب دانشجو از مهرماه امسال خواهد بود و قرار است دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد و در چهار رشته فرش گرایش طراحی ، هنرهای اسلامی گرایش نگارگری ، هنرهای چوب ، سفال و سرامیک جذب این واحد دانشگاهی شوند .
» معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان درباره شهریه ها ادامه می دهد : «هرچند شهریه ها در این دانشگاه مانند سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است ، اما برای دانشجویان مستعد به صورت بورسیه عمل می کنیم و ممکن است نیازی نباشد دانشجویی نصف یا حتی کل شهریه را هم پرداخت کند که این مساله در همان فرآیند جذب دانشجو مشخص خواهد شد .
» یزدی در توضیح بیشتر این مساله می گوید : «دانشجویان مستعد می توانند نیمی از شهریه خود را با خلق اثری فاخر جبران کنند؛ به عبارت دیگر این دسته از دانشجویان می توانند اثری را خلق کنند و آن را با توجه به ارزشش در مقابل بخش یا کل شهریه شان به دانشگاه واگذار کنند .
» او دانشجوی مستعد را این طور معرفی می کند : «منظور از دانشجویان مستعد کسانی هستند که جزء هنرمندان شاخص محسوب می شوند و توانسته اند جوایز بین المللی را کسب کنند .
در جذب و پذیرش دانشجو آزمون های ورودی سختی گرفته خواهد شد و 10 نفری که از بین آزمون ها به دانشگاه راه پیدا کنند ، براساس 10 شاخصی که برای آنها در نظر گرفته شده ، جذب می شوند .
» معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه استاد فرشچیان با تاکید دوباره بر اینکه ما در این دانشگاه به ازای خلق اثری فاخر به دانشجو تخفیف شهریه می دهیم ، ادامه می دهد : «استادان دانشگاه فرشچیان دارای شاخص درجه یک هنری یعنی جزء بهترین هنرمندان ایران یا جزء چهره های ماندگار یا هنرمندانی هستند که تعدادشان به اندازه انگشتان یک دست است .
» یزدی ادامه می دهد : «در بحث نظری نیز اساتید دانشگاهی تدریس می کنند که یا استادتمام محسوب می شوند یا جزء پژوهشگران برتر هستند .
به عبارت دیگر ما دو دسته از اساتید را در این دانشگاه داریم که یا استادکارانی هستند که دارای مدرک درجه یک هنری و سابقه تدریس هم دانشگاهی و هم آزاد بوده یا اساتیدی که دروس نظری را تدریس می کنند که آنها نیز سابقه دانشیاری و پژوهشگران شاخص دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25

» او با تاکید بر اینکه درحال حاضر تنها در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو جذب می کنیم ، تصریح می کند : «در آینده نزدیک در مقطع دکتری نیز اقدام به جذب دانشجو خواهیم کرد و این کار نیز بدان دلیل است که هدف دانشگاه استاد فرشچیان پرورش استادکارها و استادان هنر بوده و از این رو در سطح تحصیلات تکمیلی به جذب دانشجو خواهیم پرداخت .
» معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه استاد فرشچیان برگزاری نشست های متعدد را از دیگر برنامه های این واحد معرفی و تصریح می کند : «این نشست ها در حوزه واژه شناسی هنرهای سنتی خواهد بود ، البته هنوز زمان دقیق این نشست ها مشخص نیست ، همچنین بررسی تجربه های بین المللی و مطالعات تطبیقی در حوزه هنرهای سنتی را نیز در دستور کار داریم .
» یزدی با بیان اینکه نخستین هم اندیشی آموزش عالی هنرهای سنتی خرداد امسال در این دانشگاه برگزار می شود ، ادامه می دهد : «مطالعات تطبیقی آموزش هنرهای سنتی ، الگوهای آموزش عالی هنرهای سنتی در دیگر کشورها ، آسیب شناسی و خوانش انتقادی نظام استاد شاگردی و آسیب شناسی آموزش عالی هنرهای سنتی از محورهای هم اندیشی آموزش عالی هنرهای سنتی به شمار می رود .
» به گفته این مقام مسئول دانشگاه آزاد اسلامی استاد فرشچیان کرسی های نظریه پردازی هنر را نیز از اردیبهشت امسال برگزار می کند که مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی و مرکز کرسی های نظریه پردازی خواهد بود .
آن طور که معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه استاد فرشچیان می گوید دوره های آموزش آزاد هم جزء برنامه هایی است که از تابستان امسال در دستور کار دانشگاه قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1398/01/25
> ثبت نام در دوره خدمات ضمن خدمت کارکنان ، مدیران و استادان دانشگاه تهران از 26 فروردین آغاز می شود.
> ثبت نام در دوره خدمات ضمن خدمت کارکنان ، مدیران و استادان دانشگاه تهران از 26 فروردین آغاز می شود .
ثبت نام در دوره خدمات ضمن خدمت کارکنان ، مدیران و استادان دانشگاه تهران از 26 فروردین آغاز می شود و تا 28 فروردین ادامه دارد .
براساس برنامه زمان بندی پیش بینی شده دوره ها از سوم اردیبهشت شروع شده و 15 تیر به پایان می رسد .
این دوره ها در زمینه های فناوری اطلاعات ، دینی ، فرهنگی و اجتماعی ، مهارت افزایی فردی و سازمانی ، آموزش خانواده ، سلامت ، قوانین و مقررات برگزار می شود .
دوره های تابستانی ضمن خدمت در دانشگاه تهران از 23 تیر آغاز می شود .
براساس قوانین دانشگاه ، کارکنان دانشگاه می توانند 40 ساعت دوره آموزشی (حداکثر 12 ساعت عمومی و 28 ساعت تخصصی) در یک سال بگذرانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
تعادل
1398/01/25
> گروه انرژی| به دنبال اینکه روزهای اخیر مطالبی پیرامون آنچه وزارت نفت در قبال آزادسازی آب در هورالعظیم انجام داده مطرح بود ،.
> گروه انرژی| به دنبال اینکه روزهای اخیر مطالبی پیرامون آنچه وزارت نفت در قبال آزادسازی آب در هورالعظیم انجام داده مطرح بود ، مهدی قمشی رییس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز پس از بازدید گروهی به ارایه توضیحاتی در این زمینه پرداخت و عنوان کرد که است وزارت نفت هیچ نقش منفی در این جریان نداشته است .
رییس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز گفت : اگر بنا بود نفت ، جلوی پیش روی آب در شهرهای سوسنگرد ، حمیدیه و بستان را بگیرد با مشکل مواجه می شدیم و این شهرها به زیر آب می رفتند ، این در حالی است وزارت نفت هیچ نقش منفی در این جریان نداشته است .
در پایان بازدید پنج ساعته اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز از هورالعظیم ، مهدی قمشی ، رییس دانشکده مهندسی علوم آب این دانشگاه نتیجه بررسی اعضا از شرایط موجود در هور را اعلام کرد .
قمشی گفت : نخستین مشکل این است که بیش از 10 سال پیش و در دولت پیشین ، تاسیسات نفتی در هورالعظیم شکل گرفته است و همین موضوع موجب شده که هورالعظیم از شکل طبیعی خود خارج شود .
در آن زمان ، این بخش از تالاب خشک بوده است و تاسیسات نفتی ، در زمین های خشک شروع به فعالیت کردند و خود را با شرایط هورالعظیم خشک تطابق دادند .
وی افزود : سندی را مشاهده کردیم که نشان می دهد در همان زمان ، موافقت نامه ای میان سازمان آب و برق خوزستان ، اداره کل حفاظت محیط زیست و شرکت نفت مبادله شده مبنی بر اینکه هورالعظیم به پنج مخزن تقسیم شده و ارتفاع آب در این مخازن در نامه قید شده است ، براساس آن نامه ، در مخازن «یک» و «دو» حداکثر ارتفاع آب 5 متر و در مخازن «سه» ، «چهار» و «پنج» ، حداکثر ارتفاع ، 3 .
5 متر از سطح دریا قید شده است و بنابراین شرکت های نفتی نیز تاسیسات خود را با این ارتفاع تنظیم کرده اند .
قمشی درباره تبادل آب بین مخازن ، تصریح کرد : دیوار حائل بین مخازن هورالعظیم به گونه ای طراحی شده که تبادل آب بین مخازن به ترتیب انجام می شود .
به این صورت که پس از آنکه آب در مخزن اول به ارتفاع مشخص رسید ، به مخزن دوم سرریز می شود و پس از ارتفاع گرفتن در مخزن دوم ، به مخزن سوم و در نهایت چهارم و پنجم ، روانه می شود و مخازن به ترتیب پر می شوند .
مساله ای که وجود دارد این است که ظرفیت تبادلی این مخازن با سال آبی نرمال مطابقت دارد و مطابق آورد نرمال کرخه است و این در حالی است که امسال در شرایط سیلابی قرار داریم .
وی ادامه داد : برای نمونه تبادل جریان آب بین مخازن «دو» و «سه» ، در محدوده جاده شط علی (جاده منتهی به مرز ایران و عراق) به شکل عادی در حال انجام است ، اما این تبادل کفایت شدت آب ایجاد شده در شرایط سیلاب را ندارد ، به همین دلیل آب در مخزن شماره 2 ارتفاع گرفته ، در حالی که مخزن سوم ارتفاع کمتری دارد و بیش از یک متر اختلاف ارتفاع وجود دارد .
قمشی گفت : براساس اظهارنظر دوستان در شرکت نفت ، مشکلی که وجود دارد این است که انتقال آب از رودخانه نیسان به هورالعظیم به دلیل انجام کارهای اقتصادی مانند پرورش ماهی و کشاورزی در مصب رودخانه ، دچار مشکل است و این موضوع محل تغذیه نیسان به هور را دچار مشکل کرده است .
مشکل دیگر اینکه هورالعظیم در بخش کشور عراق اکنون پر شده و باوجود اینکه در روزهای گذشته جهت جریان به سمت عراق بوده ، اکنون جهت جریان آب عکس شده و این موضوع مشکل مضاعفی را ایجاد کرده است .
البته برای جلوگیری از بازگشت آب ، دریچه ها در این قسمت مسدود شده است .
وی افزود : اکنون سطح آب در مخازن«یک» و «دو» حدود 4 .
5 متر است و هنوز نیم متر ظرفیت دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
تعادل
1398/01/25

با در نظر گرفتن اینکه هر مخزن نیم متر ظرفیت دارد اکنون حدود 600 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی در بخش ایرانی هورالعظیم وجود دارد .
قمشی گفت : اگر بنا بود آب در مخازن سوم ، چهارم و پنجم جاری نمی شد و نفت ، جلوی پیش روی آب را گرفته بود ، بی شک در شهرهای سوسنگرد ، حمیدیه و بستان با مشکل روبرو می شدیم و این شهرها به زیر آب می رفتند ، این در حالی است که آب در همه مخازن در حال جاری شدن است و می توان گفت وزارت نفت هیچ نقش منفی در این جریان نداشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
وطن امروز
1398/01/25
> سازمان سنجش اعلام کرد تعویق زمان برگزاری 3 آزمون کلیدی سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه ای زمان برگزاری 3 آزمون کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی و دکترای تخصصی و پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی را اعلام کرد .
> سازمان سنجش اعلام کرد تعویق زمان برگزاری 3 آزمون کلیدی سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه ای زمان برگزاری 3 آزمون کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی و دکترای تخصصی و پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی را اعلام کرد .
به گزارش ایلنا ، در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 آمده است : به اطلاع داوطلبان آزمون های ذیل می رساند ، با توجه به مشکلات موجود در این مناطق و بر اساس گزارش های سازمان هواشناسی و در نظر گرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارشات وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به رغم وجود مشکلات اجرایی ، تأخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده مصوب کرد ، زمان برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی ، بدین ترتیب تغییر یابد : زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم از روزهای 5 و6 اردیبهشت 1398 به روزهای 23 و 24 خرداد 1398 تغییر یابد ، همچنین زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت از روزهای 30 و 31 خرداد 1398 به روزهای 27 و 28 تیر 1398 تغییر یابد ، علاوه بر این زمان برگزاری آزمون دکترای تخصصی و دکترای پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی 99 98 وزارت بهداشت از روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1398 به روزهای 30 و 31 خرداد 1398 تغییر یابد .
گفتنی است آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیر ماه 1398) برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1398/01/24
> گروه جامعه : سازمان سنجش آموزش کشور ، جدول زمانی آزمون های سال 98 دانشگاه ها را اعلام کرد .
> آزمون سراسری سال 98 روزهای 13 و 14 تیرماه برگزار می شود .
به علت وقوع سیل در برخی استان ها ، آزمون کارشناسی ارشد روزهای 23 و 24 خردادماه برگزار خواهد شد .
ثبت نام و انتخاب رشته در تمام رشته های با آزمون و صرفا سوابق تحصیلی مقطع کاردانی به کارشناسی در روزهای 10 تا 16 اردیبهشت ماه انجام می شود و آزمون این دوره برای رشته های امتحانی روز جمعه 11 مرداد ماه برگزار می شود .
ثبت نام و انتخاب رشته در تمام رشته های امتحانی با آزمون و صرفا سوابق تحصیلی دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسه های آموزش عالی غیرانتفاعی روزهای 22 تا 28 اردیبهشت ماه آغاز و آزمون این دوره ها 11 مردادماه برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1398/01/24
> سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه ای زمان برگزاری سه آزمون کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی و دکتری تخصصی و پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی را اعلام کرد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 آمده است : ضمن ابراز تأسف و اعلام همدردی با هموطنان عزیزی که در اثر جاری شدن سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور دچار آسیب شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان آزمون های ذیل می رساند ، با توجه به مشکلات موجود در این مناطق و بر اساس گزارش های سازمان هواشناسی و در نظر گرفتن وضعیت موجود استان خوزستان و گزارشات وزارت کشور و هلال احمر ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی علی رغم وجود مشکلات اجرایی ، تأخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون ها ، نیاز به تغییر و اصلاح برنامه زمانی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای شروع سال تحصیلی و مشکلاتی که ممکن است برای داوطلبان سایر مناطق ایجاد کند ، در جلسه فوق العاده امروز شنبه مورخ 98/01/24 ، مصوب نمود ، زمان برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی ، بدین ترتیب تغییر یابد : 1 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 وزارت علوم از روزهای 5 و6 اردیبهشت 1398 به روزهای 23 و 24 خرداد 1398 تغییر یابد .
2 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 1398 وزارت بهداشت از روزهای 30 و 31 خرداد 1398 به روزهای 27 و 28 تیر 1398 تغییر یابد .
3 زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph .
D) رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندان پزشکی سال تحصیلی 99 98 وزارت بهداشت از روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1398 به روزهای 30 و 31 خرداد 1398 تغییر یابد .
شایان ذکر است ، آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیر ماه 1398) برگزار خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
صبح اقتصاد
1398/01/25
> بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 9٨ به تعویق افتاد و در تاریخ های 23 و 24 خرداد ماه ســال جاری برگزار خواهد شد .
> به گزارش ایسنا ، بر اساس تصمیم صبح دیروز شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 9٨ به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور و عدم آمادگی داوطلبان با حدود 7 هفته تأخیر و در روزهای پنج شنبه 23 و جمعه 24 خرداد ماه سال جاری در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد .
این تصمیم در حالی در جلسه امروز شورای سنجش و پذیرش اتخاذ شد که بیش از این سازمان سنجش آموزش کشــور در اطاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 9٨ مخالفت و اعام کرده بود " نظر به اینکه فرایند اجرایی آزمون مذکور طوانی بوده و می بایســت به نحوی برنامه ریزی شــود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعام شود ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعام شده قبلی در روزهای پنج شنبه .
شد خواهد برگزار 06/02/9٨ جمعه و 05/02/9٨.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
آرمان امروز
1398/01/24
> بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به تعویق افتاد و در تاریخ های 23 و 24 خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایسنا ، بر اساس تصمیم صبح امروز شورای سنجش و پذیرش ، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 به دلیل وقوع سیل در برخی نقاط کشور و عدم آمادگی داوطلبان با حدود 7 هفته تأخیر و در روزهای پنج شنبه 23 و جمعه 24 خرداد ماه سال جاری در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد .
این تصمیم در حالی در جلسه امروز شورای سنجش و پذیرش اتخاذ شد که بیش از این سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای با تعویق زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 مخالفت و اعلام کرده بود نظر به اینکه فرایند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و می بایست به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام شود ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنج شنبه 98/02/05 و جمعه 98/02/06 برگزار خواهد شد و اطلاعیه این سازمان در خصوص حوزه های برگزاری ، تاریخ و نحوه توزیع کارت در روز دوشنبه 98/01/26 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
همچنین سازمان سنجش در آخرین اطلاعیه خود تاکید کرده بود : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، می باشد که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
صدای زنجان
1398/01/25
> زهره میرعیسی خانی با گسترش شهرها و روی آوردن مردم به حمل و نقل راحت تر ، ترافیک تبدیل به یک معضل جهانی شد و مسائل زیادی را برای افراد به وجود آورد.
> زهره میرعیسی خانی با گسترش شهرها و روی آوردن مردم به حمل و نقل راحت تر ، ترافیک تبدیل به یک معضل جهانی شد و مسائل زیادی را برای افراد به وجود آورد .
مساله استخراج اطلاعات ترافیکی از دوره های بعدی موضوعی بود که به واسطه اهمیتی که در کنترل ترافیک داشت ، اهمیت یافت و امروزه این اطلاعات کاربردهای فراوانی در زمینه های مختلف علمی و عملی از جمله مدیریت شهری و ترافیکی دارد و تبدیل به یک نیاز مستقیم برای جامعه شده است .
طرح دکتر ابراهیم فولادوند با عنوان ساخت شناساگر خودرو با کمک امواج فراصوتی ، طرحی است که در زمینه اطلاعات ترافیکی می تواند اطلاعات خوبی در اختیار ارگان های مرتبط قرار دهد .
این طرح برگزیده پژوهشگاهی سال 97 شد .
از همین رو صدای زنجان بر آن شد تا با این دانشیار گروه فیزیک دانشگاه زنجان به گفتگو بپردازد تا در مورد این دستگاه اطلاعاتی به دست بیاورد و از زمینه های لازم برای تجاری شدن این طرح آگاهی یابد .
در زیر بخشی از این مصاحبه را می خوانید : آقا دکتر فولادوند در خصوص این طرح توضیح بدهید و در واقع نحوه کار این دستگاه را شرح دهید؟ طرح سامانه فراصوتی اولتراسونیک خودرو دستگاهی است برای شمارش و کلاس بندی خودروهایی که از برابر آن می گذرند .
این سامانه با کمک امواج فراصوتی (اولتراسونیک) خودرو را شمارش و دسته بندی می کند .
این دستگاه در واقع یک شناساگر خودرو است ، منظور از شناساگر این است که با نصب این دستگاه در 4 متری از بزرگراه یا خیابان ها؛ خودروهایی که از زیر دستگاه عبور می کنند بر اساس امواج فرستاده شده شمارش و نوع کلاسه آنها شناسایی می شود .
اساس کار این دستگاه بر اساس امواج فرا صوتی و اولتراسونیک است ضمن اینکه فراصوتی در محدوده ای قرار دارد که بسامد امواج از امواج صوتی که برای انسان قابل درک است بیشتر است و بسامدی که ما این دستگاه را با آن ساختیم حدود چهل هزار هرتز است .
در این پروژه آقای دکتر غفاری راد از دانشکده مکانیک دانشگاه پلی تکنیک امیر کبیر به همراه سه دانشجو ایشان با من همکاری داشتند ضمن اینکه این پروژه به سفارش سازمان راهداری وابسته به وزارت راه ساخته شده است .
در باره نحوه کارکرد این دستگاه و اینکه این دستگاه به چه طریقی می تواند نوع و کلاسه خودرو را شناسایی کند یک میزان بیشتر توضیح بدهید؟ اساس کار این دستگاه به این شکل است که یک فرستنده امواج فرا صوتی از بالا امواج را به شکل عمودی به سطح زمین می فرستد و هر خودروی متحرکی که از آنجا عبور کند ، امواج فرا صوتی را پراکنده می کند .
بخشی از این امواج پراکنده شده دوباره به دستگاه بازمی گردد .
در واقع این دستگاه یک فرستنده و یک گیرنده دارد و دستگاه گیرنده با کمک مدار الکتریکی این امواج دریافتی را تبدیل به یک سیگنال الکتریکی می کند .
بازه زمانی این سیگنال الکتریکی مورد قررسی قرار می گیرد و از روی این سیگنال تعداد و ارتفاع خودروهای گذر کرده مشخص می شود .
با به دست آوردن ارتفاع خودروها ، نوع و کلاس خودرو گذر کرده مشخص می شود .
این دستگاه چه کاربردی دارد و در واقع چه ارگان هایی می توانند از این طرح استفاده کنند؟ این دستگاه مورد استفاده سازمان هایی که سرو کارشان با مسئله ترافیک است به عنوان مثال شهرداری ها و وزارت راه قرار می گیرد و از آن برای تحلیل وضعیت ترافیکی و شناسایی وضعیت و به دست آوردن داده های ترافیکی استفاده می کنند .
این دستگاه آمار ترافیکی لازم را در اختیار این سازمان ها قرار می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
صدای زنجان
1398/01/25

آیا این دستگاه نمونه خارجی دارد؟ تاکنون در ایران دستگاه شمارشگر خودرو با امواج مکانیکی صوتی درست نشده بود و ما این کار را برای اولین بار در ایران انجام دادیم ضمن اینکه این دستگاه مشابه خارجی دارد و اگر اشتباه نکرده باشم در ژاپن نمونه ای از این دستگاه تولید شده است ولی در ایران تاکنون شرکتی آن را تولید نکرده ضمن اینکه این دستگاه در حال حاضر قابلیت رقابت با ابزارهای جهانی را دارد .
تاکنون سفارشی در خصوص ساخت این دستگاه از ارگان های مرتبط دریافت کردید؟ تاکنون هیچ ارگان مرتبطی نسبت به سفارش این دستگاه اقدام نکرده است ولی امید است ارگان های دولتی مرتبط در جهت تامین نیازهای خود به ما سفارش بدهند ضمن اینکه با توجه به هزینه بر بودن این دستگاه ، ما به تعداد این دستگاه ها را تولید می کنیم و بر پایه سفارشات اقدام به تولیدش خواهیم کرد .
در کنار این ، بنا است که بروشوری جهت شناساندن بیشتر این دستگاه تهیه شود و با ارگان های مرتبط وارد گفتگو شویم تا این دستگاه را به صورت رسمی به مسئولین بشناسانیم .
آیا این دستگاه تنها در قالب یک طرح اجرا شد یا دو مرحله ای بود؟ در واقع دو نوع دستگاه برای سفارش وزارت راه را ساخته شد که یکی از این طرح ها همان دستگاه فراصوتی است .
این طرح ، به عنوان طرح برگزیده وزارت علوم شناخته شد اما پروژه دوم این پروژه با کمک امواج الکترومغناطیس و یا به عبارت دقیق تر بخش فروسرخ امواج ساخته شد که در این پروژه با کمک و همیاری دکتر درودی که یکی از اساتید گروه فیزیک دانشگاه زنجان هستند با ما همکاری داشتند .
در طرح دوم اطلاعات بیشتری دستگاه در خصوص خودرو در اختیار ما قرار می دهد که پهنا و طول خودرو را مشخص می کند و این کار در واقع هنوز در ایران انجام نشده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> تمدید زمان فراخوان حمایت از رساله های دکتری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) اعلام کرده است با توجه به درخواست های مکرر دانشجویان مبنی بر تمدید زمان فراخوان؛ و بر اساس تصمیم کمیته سیاست گذاری حمایت از رساله های دکتری ، مهلت ارسال و تکمیل مدارک متقاضیان تا پایان ساعت کاری روز شنبه مورخ 31 فروردین ماه 1398 تمدید شد .
> تمدید زمان فراخوان حمایت از رساله های دکتری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) اعلام کرده است با توجه به درخواست های مکرر دانشجویان مبنی بر تمدید زمان فراخوان؛ و بر اساس تصمیم کمیته سیاست گذاری حمایت از رساله های دکتری ، مهلت ارسال و تکمیل مدارک متقاضیان تا پایان ساعت کاری روز شنبه مورخ 31 فروردین ماه 1398 تمدید شد .
شرایط ثبت نام : طرح می بایست به نام استاد راهنما در سامانه ثبت شود .
دقت شود به طرح هایی که از طریق پروفایل استاد ارسال نشود ترتیب اثر داده نخواهد شد .
قبل از ارسال تقاضا از طریق پروفایل استاد راهنما ، دانشجو موظف است که پروفایلی به نام خود در سامانه ایجاد کند .
نکات مهم : از تاریخ دفاع از موضوع رساله دکتری تا تاریخ ثبت نام در سامانه بیش از یک ساله نگذشته باشد .
از آغاز دوره تحصیل در مقطع دکتری تا زمان ثبت نام نباید بیش از 2/5 سال تحصیلی گذشته باشد .
اساتید راهنما صرفاً مجاز به ارسال یک طرح رساله دکتری خواهند بود ، طرح هایی که به صورت کامل در سامانه بارگذاری شده باشند موردبررسی قرار خواهند گرفت .
در اختیار داشتن شماره طرح (دریافت شده از سامانه صندوق) برای پیگیری وضعیت طرح الزامی است .
بررسی طرح های ارسال شده پس از پایان مهلت فراخوان صورت گرفته و نتایج نهایی نیز پس از تصویب در کمیته تخصصی صندوق اعلام خواهد شد .
جذب موقت و دایم نخبگان ایرانی خارج کشور معاون همکاری های علمی وزارت علوم از جذب موقت و دایم نخبگان ایرانی خارج کشور خبر داد و گفت : سامانه جذب نخبگان خارج از کشور تقویت می شود .
عطاالله کوهیان در گفتگو با مهر با اشاره به توسعه تعاملات علمی با ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت : یکی از برنامه های ما در سال جاری ، ادامه برنامه سال گذشته ، ارتباط و جذب ایرانیان مقیم خارج برای همکاری های پژوهشی و آموزشی است که ظرف یک تا دو سال گذشته در این زمینه فعال شده ایم .
وی ادامه داد : بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته این افراد به دو صورت موقت و دائم جذب شده و همکاری و حمایت لازم از آن ها صورت می گیرد .
معاون همکاری های علمی و سازمان های تخصصی وزارت علوم در ادامه به سامانه جذب نخبگان اشاره کرد و گفت : تاکنون حدود 6 تا 7 هزار ایرانی ثبت نام کرده اند و تقویت این سامانه در دستور کار قرار دارد .
وی خاطرنشان کرد : این سامانه در حال اصلاح و ارتقا است و بعد از انجام اصلاحات لازم آدرس جدید سامانه اعلام می شود ، سامانه ای که در ابتدا ایجاد شده بود ، فقط ویژه اساتید ایرانی مقیم خارج بود که رزومه خود را در این سامانه ارسال می کردند رزومه آن ها بررسی و به دانشگاه معرفی می شدند تا دانشگاه ها در برنامه های مختلف بتوانند از وجود این افراد استفاده کنند .
کوهیان خاطرنشان کرد : اکنون در حال ارتقا و گسترش این سامانه هستیم ، شاید بتوانیم شرایطی ایجاد کنیم که علاوه بر اساتید ایرانی مقیم خارج ، اساتید خارجی علاقه مند به همکاری با دانشگاه های ایران نیز بتوانند وارد این سامانه شده و ثبت نام کنند .
اجرای فرصت مطالعاتی اساتید دانشگاه آزاد در صنعت مدیرکل ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی گفت : برنامه فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت در دانشگاه آزاد اجرا می شود .
داوود ثمری در گفتگو با مهر گفت : دانشگاه آزاد برنامه دارد در سال جاری فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت را تعریف و اجرایی کند تا از این طریق ارتباط میان دانشگاه و جامعه توسعه یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/01/24

وی افزود : در حال حاضر اعضای هیئت علمی این دانشگاه به فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعزام می شوند که برنامه داریم موضوع حضور اساتید در صنعت را تقویت کنیم .
مدیرکل ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد : یکی از دلایلی که دانشگاه و صنعت نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند این است که اعضای هیئت علمی صنعتی نیستند .
ثمری اظهار داشت : برنامه داریم بستری فراهم کنیم تا دانشجویان بخشی از روزهای هفته را در کلاس درس و بخشی را در صنعت حضور داشته باشند .
وی تأکید کرد : زمانی که عضو هیأت علمی و متخصص ما در بدنه صنعت حضور داشته و مشکلات و مسائل و نیازهای آن را احصا می کنند با موضوع تعامل بین تجربه و علم اتفاق خواهد افتاد .
تسهیلات دانشگاه آزاد به دانشجویان مناطق سیل زده رئیس قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل رفع مشکلات آموزشی دانشجویان استان های سیل زده را ابلاغ کرد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ، بیژن رنجبر رئیس قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل رفع مشکلات آموزشی دانشجویان استان های سیل زده را به رؤسای واحدهای مراکز استان ، رؤسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد .
با توجه به ضرورت حل مشکلات دانشجویان مناطق سیل زده و شرکت کننده در اردوی جهادی ، غیبت کلاسی تمام دانشجویان فوق از17 فروردین ماه تا 12 اردیبهشت ماه در صورت تأیید قرارگاه جهادی استان ، موجه تلقی شود .
بر اساس بندهای این دستورالعمل ، چنانچه دانشجویان شرکت کننده در اردوی جهادی و دانشجویان مناطق سیل زده از 17 فروردین ماه تا زمان ابلاغ این دستورالعمل ، موفق به شرکت در امتحان میان ترم نشده باشند ، در صورت تأیید قرارگاه جهادی استان ، واحدهای دانشگاهی باید با هماهنگی استاد مربوطه نسبت به برگزاری امتحان میان ترم این دسته از دانشجویان اقدام لازم را انجام دهند .
همچنین از زمان ابلاغ این دستورالعمل تا پایان 12 اردیبهشت ماه تمام آزمون های میان ترم در واحدها و مراکز دانشگاهی لغو و به زمان دیگری موکول خواهد شد .
واحدها و مراکز دانشگاهی در مناطق سیل زده موظف اند نسبت به برگزاری کلاس های جبرانی اقدام لازم را انجام دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/01/24
> دانش؛ یگانه راه برای نگاه به آینده اهمیت پارک های علم و فناوری و چالش های آن Importance of Technology parks And its challenges منصور یحیوی Yahyavi .
> دانش؛ یگانه راه برای نگاه به آینده اهمیت پارک های علم و فناوری و چالش های آن Importance of Technology parks And its challenges منصور یحیوی Yahyavi .
ir@gmail .
com امروزه ، نقش پارک های علم و فناوری در دانشگاه جهت کاهش فاصله بین تئوری و عمل بسیار مهم و حیاتی است .
وجود نارسایی در سیستم زنجیره یکپارچه از تحقیق تا تولید و هم چنین فاصله قابل توجه بین تبدیل ایده های علمی و تحقیقاتی به محصولات و خدمات ، از واقعیت های کنونی جامعه دانشگاهی کشور است که برای حل این چالش ، توجه به نقش پارک های علم و فناوری که از زیرساختی مناسب و سیاست های هدایت کننده برای شرکت های همچون دانش بنیان بهره مند هستند ، بسیار ضروری است .
پارک های علم و فناوری به عنوان حلقه ای بین دانشگاه و صنعت و با هدف حمایت از ایده های نو و شرکت های دانش بنیان ، شرایط کار و فعالیت را برای دانشجویان تسهیل می کند و گام هایی جهت ارتقا ، پیشرفت و توسعه فناوری کشور و هم چنین حل مساله بیکاری برداشته است .
پارک های علم و فناوری دولتی در کشور ، به طور مستقیم به یک دانشگاه یا مؤسسه پژوهشی دولتی وابسته هستند که منابع مالی و غیرمالی محدودی نیز در اختیار دارند .
این امر باعث می شود تا این مراکز دولتی ، خواسته یا ناخواسته ، نوعی انحصارطلبی در مورد منابع در اختیار خود احساس کرده و ترجیح دهند آن را در اختیار کارآفرینانی از همان دانشگاه یا مؤسسه پژوهشی قرار دهند .
از سوی دیگر ، این مساله موازی کاری ها را دامن زده و جلوی تقسیم کار مشخص بین مراکز حمایتی دولتی این چنینی را می گیرد چراکه کارهای مشابه نیز در همین دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی دولتی در حال انجام بوده و هست .
از دیگر پیامدهای این پدیده می توان به افزایش تنوع حوزه های حمایتی مراکز و عدم توجه کافی به کارآفرینان نخبه غیردانشگاهی و دارای تحصیلات آکادمیک اشاره کرد .
به هرحال ، توجه بیشتر به رشد ، نوآوری در کلیه فضاهای دانشگاهی در قالب شبکه فناوری می تواند از اقدامات مهم برای تحقق زنجیره یکپارچه تبدیل ایده های علمی و پژوهشی به محصولات باشد .
از این رو از وزارت علوم انتظار می رود این نوع فعالیت ها توسعه بیشتری یابد .
در این میان خوشبختانه حرکت در جهت ایجاد مراکز نوآوری و مراکز رشد به منظور کمک به تبدیل پژوهش به فناوری و محصول در برخی از دانشگاه ها به خوبی شکل گرفته است .
به طور نمونه اقداماتی پیرامون عملیاتی سازی برنامه های مدیریت سبز در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی ، آب ، فضای سبز و مدیریت پسماند در دانشگاه تهران را می توان نام برد که منجر به بهبود جایگاه دانشگاه در گزارش رتبه بندی گرین متریک مربوط به دانشگاه سبز در سال 2018 میلادی انجامید .
برگزاری جشنواره کارآفرینی؛ طرح ایجاد بازارچه خلاقیت های شغلی دانشجویان؛ برنامه ریزی برای ایجاد مرکز شایستگی های حرفه ای دانشجویان در جهت اماده سازی آن ها برای ورود به کسب وکار؛ برنامه ریزی برای ایجاد شعبه صنایع فرهنگی و فناوری های نرم در پارک علم و فناوری ، می تواند بخشی از شرایط لازم برای آموزش و فعالیت دانشجویان دانشگاه ها را تأمین نماید .
1
فهرست