وزارت علوم - مطبوعات 26 فروردين 98
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت 14:37
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
9432359 مردم سالاري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
9433818 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
9433809 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آرمان امروز
1398/01/26
> معاون فرهنگی وزیر علوم مطرح کرد اصلاح ساختار جشنواره تئاتر دانشگاهی معاون فرهنگی وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران بر ضرورت تعمیم و گسترش تئاتر دانشگاهی در سراسر کشور تاکید کرد.
> معاون فرهنگی وزیر علوم مطرح کرد اصلاح ساختار جشنواره تئاتر دانشگاهی معاون فرهنگی وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران بر ضرورت تعمیم و گسترش تئاتر دانشگاهی در سراسر کشور تاکید کرد .
به گزارش روابط عمومی بیست ودومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ، اعضای ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران روز شنبه 24 فروردین ماه با غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دیدار کردند .
در ابتدای این دیدار محمد هادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این دوره از جشنواره را ارائه و گفت : موضوع اصلاح ساختار جشنواره تئاتر دانشگاهی نیازمند توجه بیشتر است که ما در اداره کل فرهنگی وزارت علوم تمرکز ویژه ای روی آن داریم و امیدوارم با شرایط موثری که در این بخش ایجاد خواهد شد ، بتوانیم در آینده فضای نظام مندی را در عرصه تئاتر دانشگاهی فراهم کنیم .
وی افزود : قطعا تامین بودجه برای برگزاری رویداد مهمی چون جشنواره تئاتر دانشگاهی یکی از مشکلات عمده ای است که با آن مواجه هستیم اما با تاکید ویژه ای که آقای وزیر برای برگزاری جشنواره دارد ، ما با تمام مشکلات تلاش می کنیم تا این رویداد مهم در بهترین شرایط ممکن برگزار شود .
امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از همکاری وزارت علوم در برگزاری این دوره از جشنواره به رویکردهای اصلی جشنواره در حوزه تئاتر دانشگاهی اشاره کرد و گفت : ما در این دوره از جشنواره تلاش کردیم تا در کنار توجه به بخش های مختلف جشنواره ، تمرکز ویژه ای روی بخش مناطق داشته باشیم که خوشبختانه برگزاری پرشور بخش تئاتر مناطق جشنواره به میزبانی دانشگاه باهنر کرمان در اسفندماه سال گذشته یکی از ارکان اصلی رویکرد ما در این بخش بود .
البته ما در کنار برگزاری بخش تئاتر مناطق جشنواره برنامه ریزی هایی را انجام دادیم تا تعدادی از هنرمندان خارجی برای برگزاری ورک شاپ های جشنواره در شهرستان ها نیز حضور پیدا کنند که پیرو همین تصمیم دو مدرس خارجی در شهرهای کاشان و کرمان کارگاه های آموزشی را برپا کردند که خوشبختانه دانشجویان نیز استقبال خوبی از این برنامه ها انجام دادند .
البته قرار بر ادامه این ورک شاپ ها در زمان جشنواره هم هست که خروجی این ورک شاپ ها تبدیل به اجراهایی در زیرمجموعه بخش بین الملل خواهد شد .
دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی در ادامه صحبت های خود با اشاره به رویکرد گفت و گو محوری جشنواره بیست و دوم گزارش کوتاهی از روند فعالیت های دبیرخانه در بخش های مختلف ارائه داد .
این در حالی است که پس از صحبت های وی مجتبی آدمیان معاون هنری ، سینا نصراللهی معاون اجرایی ، مسعود مکاری مدیر برنامه ریزی و توسعه منابع و محمد حسین اثنی عشری مدیر بخش تولید محتوا و مستندسازی و علیرضا سعیدی مدیر روابط عمومی جشنواره به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آرمان امروز
1398/01/26

غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هم در بخش پایانی این جلسه ضمن قدردانی از تلاش ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی بیان کرد : خوشبختانه کار بسیار ارزشمندی در حال انجام است و ما که از بیرون مشغول رصد رویداد جشنواره تئاتر دانشگاهی هستیم متوجه می شویم که این جشنواره به عنوان یک رسانه تاثیرگذار کار خود را به خوبی انجام داده و جهت گیری هایی را در جامعه ایجاد می کند که می تواند در بهبود شرایط فرهنگی جامعه نقش موثری را ایفا کند .
وی افزود : این قابلیت باید فراتر از پایتخت باشد از این رو مایه خرسندی است که سیاست جشنواره تئاتر دانشگاهی در این دوره به شهرهای دیگر نیز تعمیم پیدا کرده است .
به هر صورت نگاه هایی همچون تئاتر برای همه دانشجویان در رویدادهایی چون جشنواره تئاتر دانشگاهی موضوع بسیار مهمی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/26
> ناصر مطیعی با حکم منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، سرپرست صندوق رفاه این وزارتخانه شد.
> ناصر مطیعی با حکم منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، سرپرست صندوق رفاه این وزارتخانه شد .
مطیعی پیش از این نیز از اسفند سال 92 تا فروردین 94 مسئولیت صندوق رفاه وزارت علوم را برعهده داشت .
براساس این گزارش ، ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس سابق این صندوق از 24 فروردین 94 فعالیت خود را در این صندوق آغاز کرد و پس از دو دوره دو ساله با موافقت وزیر علوم به سازمان بهزیستی مامور شد .
یزدان مهر ، قائم مقام رئیس سازمان در امور مجلس و معاون مشارکت های مردمی مراکز و توانمند سازی سازمان بهزیستی شد .
گفتنی است صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در چهار سال اخیر در راستای بهبود فضای رفاهی دانشجویان اقداماتی صورت داد که این اقدامات توانست درصدی از مشکلات رفاهی و خوابگاهی را بهبود ببخشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1398/01/25
> معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر علوم و فناوری کشور فیلیپین ، تفاهم نامه ای را به منظور همکاری های مشترک علمی و فناورانه در حوزه های زیست فناوری کشاورزی ، نانوفناوری ، علوم اعصاب ، پزشکی ، دارویی ، مواد و ساخت پیشرفته امضا کردند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، بر اساس این تفاهم نامه که در دیدار هیأت عالی رتبه علمی و فناوری فیلیپین با سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری رییس جمهور بین طرفین منعقد شد ، راه برای همکاری فعالان علمی و فناوری دو کشور هموار می شود .
مهم ترین هدف این تفاهم نامه همکاری مشترک ، ارتقا و توسعه این همکاری ها با به کار بستن قوانین و آیین نامه های موجود دو کشور است .
سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، در این نشست از ایجاد زیرساخت های تعامل های مشترک علمی و فناورانه بر اساس یک کمیته مشترک همکاری گفت و ادامه داد : فیلیپین به همکاری با کشورمان در حوزه های گوناگون فناوری پیشرفته به ویژه نانوفناوری ، زیست فناوری ، پزشکی ، دارویی و علوم مغز و اعصاب آمادگی و تمایل دارد؛ این دیدار زمینه ای فراهم می کند تا ضمن گسترش همکاری هایی که از قبل در حوزه هایی چون دانشجویان داشتیم ، باب همکاری های تازه در حوزه علوم و فناوری های پیشرفته ، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها گشوده شود .
زیست بوم مشترک ایران و کشور فیلیپین به گفته ستاری ، کشور ایران که با منابع زیرزمینی غنی و سرشارش شناخته می شد ، امروز سرمایه ارزنده دیگری برای تعامل با جهان دارد؛ خلاقیت و دانش جوان تحصیل کرده ایرانی ، زبان گویای گفت وگو و تعامل پایدار ایران است؛ سرمایه عظیم نیروی انسانی خلاق و تحصیل کرده ایران می تواند محور همکاری های دوجانبه با دیگر کشورها باشد .
ستاری با بیان اینکه ایجاد مراکزی که یک زیست بوم مساعد برای همکاری های دانشی و فناورانه دو کشور را فراهم می کند ، جزو محورهای تعامل با فیلیپین است ، ادامه داد : ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری ، کارخانه های نوآوری ، مراکز رشد ، شتاب دهنده ها و بسترهای تبادل دانش فناوری و محصولات دانش بنیان در مدار همکاری های ایران و فیلیپین است .
رویدادهای نمایشگاهی و برنامه های علمی و فناوری مشترک دنبال می شود تا یک تحول در اقتصاد و جایگاه علمی و فناوری دو کشور به وقوع بپیوندد .
حمایت از مهم ترین دارایی کشور یعنی جوانان معاون علمی و فناوری ، از حرکت ایران بر مدار یک تحول اقتصادی و گذار از منبع محوری به اقتصاد دانش محور ، گفت : نگاه نو مبتنی بر شناخت جایگاه نوآوری ، امروز به باور و حمایت از مهم ترین دارایی کشور یعنی جوانان خلاق و تحصیل کرده رسیده است؛ 43 پارک فناوری ، 4 هزار و 200 شرکت دانش بنیان و شمار بالای استارتاپ ها که از مرز 6هزار عبور کرده است ، درنوردیدن قله های تازه نوآوری را سهل کرده است و کشور را در دست یافتن به اقتصاد دانش بنیان همراهی می کند .
این اقتصاد مملو از حرف های تازه و دستاوردهای جدید است .
وی همچنین با اشاره به برتری ایران در اشاعه و توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات ، ادامه داد : مشارکت بیش از 50 درصدی ایرانی ها در بستر اینترنت ، نقش بالای زبان فارسی به عنوان نهمین زبان فعال جهان وب و حضور فعالانه کاربران در فضای دیجیتال ، فرصتی ارزشمند را برای توسعه دانش ، فناوری و کسب وکارهای مبتنی بر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم آورده است .
کار بنیادین و پایه ای روی استعدادها از دوره دانش آموزی؛ از رموز موفقیت ایران در حوزه نانوفناوری معاون علمی و فناوری رییس جمهور ، یکی از رموز موفقیت ایران در حوزه نانوفناوری را کار بنیادین و پایه ای روی استعدادها از دوره دانش آموزی تا سطح تولید علم و راه اندازی شرکت ها دانست و گفت : گرچه فرآیند توسعه این محیط در برخی حوزه های فناوری مانند نانو ، سابقه ای طولانی تر دارد ، اما ایران در برخی از حوزه های فناوری نخستین گام های توسعه و پیشرفت را می پیماید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1398/01/25

رسالت دولت در این خصوص ، هموار کردن مسیر ، هدایت ، ساماندهی و توسعه زیرساخت های لازم است .
ایران توانمند در فناوری های پیشرفته اولویت فیلیپین است دولا پنیا وزیر علوم و فناوری فیلیپین نیز در این نشست با اشاره به پیشرفت های تأثیرگذار و محوری ایران در فناوری های پیشرفته ، اظهار کرد : ایران در حوزه های گوناگون فناوری از پیشرفت هایی قابل توجه برخوردار است؛ فیلیپین علاقه دارد تا در حوزه هایی چون زیست فناوری کشاورزی ، نانوفناوری ، علوم اعصاب ، پزشکی ، دارویی ، مواد و ساخت پیشرفته از توانمندی های ایران بهره جوید .
به گفته دولا پنیا ، کشور ایران به عنوان یکی از کشورهای برخوردار از دانش و فناوری در حوزه های مهمی مثل نانو می تواند افق های تازه ای برای همکاری دو کشور بگشاید .
تبادل و همکاری دانشجویان دکتری و پژوهشگران وزیر علوم و فناوری فیلیپین ، تبادل و همکاری دانشجویان دکتری و پژوهشگران را یکی دیگر از محورهای تعامل دوکشور عنوان کرد و گفت : ما همچنین فهرستی از رویدادهای بین المللی در حوزه نانوفناوری داریم و ایران می تواند به عنوان یک محور اصلی در حوزه های گوناگون پزشکی و فناوری های مواد پیشرفته حضوری پررنگ داشته باشد .
همکاری بر اساس توانمندی های ایران در فناوری های پیشرفته در دستور کار فیلیپین دولاپنیا ادامه داد : فیلیپین نیز گروه نانوفناوری و مواد پیشرفته ، مراکز تحقیقاتی و انستیتوهای توسعه فناوری را در اختیار دارد .
همچنین در حوزه توسعه فناوری انرژی های نو و پیشرفته و تجدیدپذیر نیز گام هایی برداشته است .
وی تصریح کرد : پیشرفت های ایران در حوزه هایی مانند زیست فناوری کشاورزی خوشحال کننده است ، چراکه ایران می تواند در ذیل همکاری دانشگاه های دو کشور ، ضمن گسترش دانش و فناوری فیلیپین به توسعه پایدار همکاری ها کمک کند .
وزیر علوم و فناوری فیلیپین با بیان اینکه همکاری مشترک علمی و فناوری می تواند به کمک دولت های دو کشور و توسط دانشگاه ، مراکز تحقیقاتی و انستیتوها باشد ، اظهار کرد : ما یک سری مرکز تحقیقاتی داریم که می توانند تحت مدیریت متمرکز وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری نوع همکاری های جدید نه به معنای سنتی آن ، بلکه از جنس نوآوری و دانش در حوزه های یادشده را مدیریت کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
مردم سالاری
1398/01/25
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ما هر چند سال یک بار دیر یا زود با مساله سیل مواجه می شویم اما هیچ وقت به این مساله ورود نکرده ایم و نبود نگاه علمی در این زمینه وجود داشته است .
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ما هر چند سال یک بار دیر یا زود با مساله سیل مواجه می شویم اما هیچ وقت به این مساله ورود نکرده ایم و نبود نگاه علمی در این زمینه وجود داشته است .
به گزارش ایسنا ، دکتر مسعود برومند در جلسه هم اندیشی دانشگاهیان در خصوص مدیریت سیل و مسؤولیت اجتماعی دانشگاه که امروز ، (یکشنبه 25 فروردین) در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد ، اظهار کرد : همیشه بحثی درباره دانشگاه نسل سه و دانشگاه کارآفرین مطرح است .
اگر دانشگاه و پژوهش به درد مردم و زندگی آن ها نخورد ، ارزشی ندارد .
همه کارهای ما برای این است که مردم از آن استفاده کنند .
برومند با تاکید بر لزوم انجام کارهای پژوهشی در زمینه سیل ، گفت : در صورت بازنگری بودجه سال 98 ، برای خوزستان ، لرستان و گلستان اعتبارات و طرح های ویژه ای در نظر گرفته می شود .
وی افزود : پیشنهادات مطرح شده در این جلسه بسیار خوب بودند .
در دانشکده هایی که به طور مستقیم درگیر مسائل سیل هستند مانند دانشکده دامپزشکی ، دانشکده کشاورزی ، دانشکده علوم تربیتی که لازم است کارهایی انجام دهند ، می توانند در این زمینه ما را در جریان قرار دهند تا اقدامات سریعی انجام شوند ، چراکه ما ارتباطات زیادی با انجمن های مختلف داریم .
درباره این کارها نباید زمان را از دست بدهیم و درگیر نامه نگاری ها شویم .
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : اگر مجموعه آموزش عالی بخواهد وارد شود و کاری انجام دهد ، می توانیم در زمینه هایی مانند احیا زمین های کشاورزی و در حوزه سیستم های انتقال آب فعالیت هایی داشته باشیم .
برومند تصریح کرد : ما این همه درس می خوانیم و درباره علم و پژوهش صحبت می شود اما از آن استفاده نمی کنند .
به دستگاه های پژوهشی گفته می شود ، نیاز پژوهشی آن دستگاه چیست و می گویند که هیچ نیازی نداریم .
دانشگاهیان باید احساس کنند نماینده واقعی مردم هستند .
در دانشگاه شهید چمران اهواز نیز باید طرح هایی دیده شود که شاید نیازمند گروه های علمی و تخصصی سایر دانشگاه ها باشند .
وی افزود : در اتفاقات اخیر درباره آسیب شناسی و تحلیل های مختلف در حوزه مسائل پژوهشی اقداماتی باید انجام شود که درباره این مسائل جداگانه باید صحبت می شود .
نیازی به برگزاری سمینارهای متعدد عمومی نیست و باید یک سمینار تخصصی برگزار شود تا اطلاعات دقیق از دستگاه ها دریافت شده و آنجا ارائه شود .
این سیل باید باعث شود دیگر چنین مسائلی رخ ندهد .
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در صورت بازنگری بودجه سال 98 نیز برای خوزستان ، لرستان و گلستان اعتبارات و طرح های ویژه ای در نظر گرفته می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
تعادل
1398/01/26
> بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی ، سقف معافیت مالیاتی حقوق بر اساس قانون مالیات های مستقیم سالانه 33 میلیون تومان است .
> بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی ، سقف معافیت مالیاتی حقوق بر اساس قانون مالیات های مستقیم سالانه 33 میلیون تومان است .
محمدقاسم پناهی رییس کل امور مالیاتی کشور ، با ابلاغ بخشنامه ای میزان معافیت سالانه حقوق و همچنین نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال 1398 را اعلام کرد .
بر اساس این بخشنامه با استناد به مقررات بند (الف) تبصره شش قانون بودجه سال 1397 کل کشور مقرر شده است : سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم مصوب 4/12/1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 1398 سالانه مبلغ 33 میلیون تومان است .
نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر معافیت مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه 15 درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه 20 درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات 25 درصد و نسبت به مازاد شش برابر 35 درصد است .
حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها با رعایت ماده (5) قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به اعضای هیات علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مصوب 16/12/1368 با اصلاحات و الحاقات بعدی ، با رعایت معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم ، در سال 1398 مشمول مالیات به نرخ 10 درصد خواهد بود .
بر اساس ماده 5 قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به پایه حقوقی اعضای رسمی هیات علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از درآمد مشمول مالیات حقوق اعضای هیات علمی موضوع این قانون ، با رعایت معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم حداکثر 10 درصد به عنوان مالیات کسر می شود .
با توجه به اینکه در بند «الف» تبصره مذکور عبارت کارانه خارج از موارد استثنا شده مربوط به حقوق اعضای هیات علمی به کار رفته است ، بنابر این کارانه دریافتی توسط اعضای هیات علمی مشمول نرخ 10 درصد نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می دهد .
به نرخ های بعدی مشمول مالیات خواهد بود .
به عنوان مثال : چنانچه حقوق و مزایای فوق العاده اعضای هیات علمی مبلغ 115 میلیون تومان باشد ، کارانه دریافتی به نرخ های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده (حسب مورد 20 درصد ، 25 و 35 درصد) مشمول مالیات خواهد بود .
خاطرنشان می شود ، معافیت حقوق موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم ابتدا به حقوق و مزایای فوق العاده اعضا هیات علمی اعمال می شود ، در صورتی که معافیت مذکور مازاد بر حقوق و مزایای فوق العاده باشد ، ما زاد معافیت مذکور قابل اعمال به کارانه دریافتی اعضا هیات علمی نیز خواهد بود با توجه به استثنای احکام تبصره های (1) و (2) ماده 89 قانون مالیات های مستقیم و اصلاحات بعدی آن از مقررات بند (الف) تبصره شش یاد شده ، کلیه احکام صادره تبصره های یک و دو ماده واحده قانون اصلاح ماده 86 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 27/4/96 (اعم از نرخ) مطابق مقررات تبصره های فوق در سال 1398 کماکان لازم الاجرا است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس پژوهشگاه
کسب و کار
1398/01/26
> قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به فعالیت های این پژوهشگاه در حوزه گیاهان دارویی ، آمادگی برای حمایت از استارت آپ های این حوزه را اعلام کرد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، پژمان آزادی در جلسه مذاکره برای همکاری با فن بازار محصولات گیاهی شرق کشور گفت : تحقیقات در حوزه گیاهان دارویی مغفول مانده و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با توجه به توانمندی ها و تجارب خود در این زمینه آمادگی دارد در قالب قراردادهای واگذاری دانش فنی و مشاوره از استارت آپ ها و گروه های فعال در این حوزه حمایت کند .
وی تصریح کرد : پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از مجموعه های پژوهشی نسبتاً جوان است که حدود 20 سال راه اندازی شده و طی این مدت فعالیت ها و دستاوردهای متنوعی در زمینه های مختلف زیست فناوری کشاورزی داشته است .
در حال حاضر علاوه بر 5 بخش تحقیقاتی تخصصی در ستاد پژوهشگاه ، سه پژوهشکده منطقه ای در رشت و اصفهان و تبریز و یک مدیریت منطقه ای در مشهد داریم .
آزادی با بیان این که رویکرد پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی عمدتاً فناوری محور و محصول محور و معطوف به جلب مشارکت بخش خصوصی است ، اظهار داشت : سیاست پژوهشگاه ، واگذاری فناوری های حاصل شده به بخش خصوصی است و البته پس از آن هم در تمام مراحل به عنوان مشاور و … در کنار خریدار فناوری هستیم .
پژوهشگاه برای واگذاری دانش فنی فقط پیش پرداختی از شرکت متقاضی می گیرد و در ادامه پس از به نتیجه رسیدن و تجاری سازی آن ، درصدی از فروش محصول را به عنوان رویالیتی (حق استخراج) دریافت می کند .
قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به فناوری های واگذار شده به بخش خصوصی در حوزه بذورهیبرید گفت : در زمینه گیاه سالیکورنیا هم قرارداد خوبی برای کشت 80 تا 90 هکتار از این گیاه داشتیم که برای توسعه تا چند هزار هکتار هم هدفگذاری شده است .
در زمینه کشت بذری گیاه استویا هم به زودی قراردادی با بخش خصوصی منعقد خواهد شد .
وی به دستاوردهای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در زمینه ساخت فتوبیوراکتورهای بسیار کارآمد و در عین حال کم هزینه برای تولید مواد موثره گیاهی اشاره کرد و اظهار داشت : یکی از مشکلات کشور در زمینه گیاهان دارویی عدم دسترسی به بذر مناسب است که در این راستا همکاران ما در پژوهشکده منطقه ای اصفهان ، گنجینه ای ارزشمند از ارقام مناسب گیاه «شیرین بیان» کشور را گردآوری کرده اند .
علاوه بر این آمادگی داریم پروتکل های تکثیر کشت بافتی برخی گیاهان دارویی را نیز به متقاضیان ارائه کنیم .
صبوری ، مسئول فن بازار محصولات گیاهی در شرق کشور هم با اشاره به تلاش فن بازار برای ارتباط با بخش های اجرایی و پژوهشی گفت : زمینه بسیار مساعدی برای تولید انواع محصولات و فرآورده های گیاهی در شرق کشور وجود دارد که می توان با استفاده از تحقیقات و فناوری های به دست آمده به بهترین شکل از ظرفیت های موجود استفاده کرد .
وی خاطرنشان کرد : افغانستان همسایه شرقی ما که از مزیت آب کافی ، خاک خوب و نیروی کار ارزان برخوردار است علاوه بر قاچاق گسترده پیاز زعفران ایران و تصاحب بازارهای جهانی در مورد محصولات گیاهی دیگر مثل زیره هم به شدت فعال است با این حال هنوز هم می توانیم از مزیت دانش فنی که در اختیار محققان کشور است برای موفقیت در این عرصه استفاده کنیم .
صبوری گفت : روستایی در خراسان داریم که قابلیت کوبیدن فلفل قرمز در آن وجود دارد با این حال هیچ استفاده ای از این ظرفیت نمی شود تا بازار این محصول کاملاً در انحصار هند باشد .
در زمینه ادویه با وجود ظرفیت های خوبی که وجود دارد حتی از بسته بندی مناسب هم محروم هستیم .
وی اظهار امیدواری کرد که در فن بازار محصولات گیاهی با بهره گیری از توانمندی های پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بتوان امکان استفاده از ظرفیت های خراسان در زمینه محصولات گیاهی را فراهم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس پژوهشگاه
کسب و کار
1398/01/26

در پایان این نشست که با حضور نیراعظم خوش خلق سیما ، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد ، مقرر شد زمینه های مختلف همکاری پژوهشگاه و فن بازار از سوی طرفین شناسایی و در قالب تفاهم نامه ای مشترک اجرایی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
بهار
1398/01/26
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته جاری خبر داد .
> دکتر حسین توکلی در گفت و گویی ، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در 7 گروه آزمایشی و 245 کد رشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد ، پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و پردیس های خودگردان دانشگاه ها از روز سه شنبه 6 آذر در سایت سازمان سنجش آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده روز پنج شنبه 15 آذر 97 به پایان رسید .
وی ادامه داد : در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 437 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 112 هزار و 57 نفر مرد و مابقی زن هستند .
همچنین از مجموع 196 هزار و 437 داوطلب ، 117 هزار و 517 داوطلب در گروه علوم انسانی ، 17 هزار و 479 نفر در گروه علوم پایه ، 34 هزار و 64 نفر در گروه فنی و مهندسی ، 10 هزار و 485 نفر در گروه کشاورزی ، 9 هزار و 884 نفر در گروه هنر ، 2 هزار و 99 نفر در گروه دامپزشکی و مابقی داوطلبان در گروه آزمایشی زبان شرکت کردند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : آمار داوطلبان ثبت نام کننده در دوره ی دکتری سال 98 نسبت به سال گذشته 38 هزار و 267 نفر کمتر شده است .
توکلی ادامه داد : آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی روز جمعه 3 اسفند ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار شد که نتایج اولیه آزمون هفته جاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
دکتر توکلی یادآور شد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده در نیمه اول اردیبهشت می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند و با توجه به کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو تعیین می شود ، با توجه به سهمیه ، داوطلب به منظور شرکت در مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش که در دانشگاه صورت می گیرد مانند سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری حاضر خواهد شد .
وی ادامه داد : در نهایت پس از اعلام نتیجه مراحل گزینش از سوی دانشگاه ها به سازمان سنجش ، نمره کل نهایی هر داوطلب محاسبه و اسامی پذیرفته شدگان نهایی داوطلب استخراج و اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
دنیای اقتصاد
1398/01/26
> ایسنا نوشت : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته جاری خبر داد .
> زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری 98 ایسنا نوشت : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته جاری خبر داد .
دکتر حسین توکلی در گفت و گویی ، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در 7 گروه آزمایشی و 245 کد رشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد ، پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و پردیس های خودگردان دانشگاه ها از روز سه شنبه 6 آذر در سایت سازمان سنجش آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده روز پنج شنبه 15 آذر 97 به پایان رسید .
وی ادامه داد : در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 437 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 112 هزار و 57 نفر مرد و مابقی زن هستند .
همچنین از مجموع 196 هزار و 437 داوطلب ، 117 هزار و 517 داوطلب در گروه علوم انسانی ، 17 هزار و 479 نفر در گروه علوم پایه ، 34 هزار و 64 نفر در گروه فنی و مهندسی ، 10 هزار و 485 نفر در گروه کشاورزی ، 9 هزار و 884 نفر در گروه هنر ، 2 هزار و 99 نفر در گروه دامپزشکی و مابقی داوطلبان در گروه آزمایشی زبان شرکت کردند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : آمار داوطلبان ثبت نام کننده در دوره ی دکتری سال 98 نسبت به سال گذشته 38 هزار و 267 نفر کمتر شده است .
توکلی ادامه داد : آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی روز جمعه 3 اسفند ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار شد که نتایج اولیه آزمون هفته جاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
دکتر توکلی یادآور شد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده در نیمه اول اردیبهشت می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند و با توجه به کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو تعیین می شود ، با توجه به سهمیه ، داوطلب به منظور شرکت در مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش که در دانشگاه صورت می گیرد مانند سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری حاضر خواهد شد .
وی ادامه داد : در نهایت پس از اعلام نتیجه مراحل گزینش از سوی دانشگاه ها به سازمان سنجش ، نمره کل نهایی هر داوطلب محاسبه و اسامی پذیرفته شدگان نهایی داوطلب استخراج و اعلام خواهد شد .
کلمات کلیدی : دانشجو دانشگاه آزاد سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کشاورزی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
کسب و کار
1398/01/26
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 98 در هفته جاری خبر داد .
> دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در 7 گروه آزمایشی و 245 کد رشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد ، پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و پردیس های خودگردان دانشگاه ها از روز سه شنبه 6 آذر در سایت سازمان سنجش آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده روز پنج شنبه 15 آذر 97 به پایان رسید .
وی ادامه داد : در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 437 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 112 هزار و 57 نفر مرد و مابقی زن هستند .
همچنین از مجموع 196 هزار و 437 داوطلب ، 117 هزار و 517 داوطلب در گروه علوم انسانی ، 17 هزار و 479 نفر در گروه علوم پایه ، 34 هزار و 64 نفر در گروه فنی و مهندسی ، 10 هزار و 485 نفر در گروه کشاورزی ، 9 هزار و 884 نفر در گروه هنر ، 2 هزار و 99 نفر در گروه دامپزشکی و مابقی داوطلبان در گروه آزمایشی زبان شرکت کردند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : آمار داوطلبان ثبت نام کننده در دوره ی دکتری سال 98 نسبت به سال گذشته 38 هزار و 267 نفر کمتر شده است .
توکلی ادامه داد : آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی روز جمعه 3 اسفند ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار شد که نتایج اولیه آزمون هفته جاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
دکتر توکلی یادآور شد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده در نیمه اول اردیبهشت می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند و با توجه به کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو تعیین می شود ، با توجه به سهمیه ، داوطلب به منظور شرکت در مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش که در دانشگاه صورت می گیرد مانند سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری حاضر خواهد شد .
وی ادامه داد : در نهایت پس از اعلام نتیجه مراحل گزینش از سوی دانشگاه ها به سازمان سنجش ، نمره کل نهایی هر داوطلب محاسبه و اسامی پذیرفته شدگان نهایی داوطلب استخراج و اعلام خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/25
> معاون ستاد نقشه جامع علمی کشور : تجمیع واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی معاون ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور آخرین وضعیت اجرای سند آمایش توسط وزارت علوم را اعلام کرد و گفت : دانشگاه علمی کاربردی در مسیر ادغام قرار گرفته است .
> معاون ستاد نقشه جامع علمی کشور : تجمیع واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی معاون ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور آخرین وضعیت اجرای سند آمایش توسط وزارت علوم را اعلام کرد و گفت : دانشگاه علمی کاربردی در مسیر ادغام قرار گرفته است .
حمید امیدوار با اشاره به فعالیت های وزارت علوم درباره سند آمایش آموزش عالی گفت : ماده 1 این سند ، حوزه آموزش عالی را به 10 منطقه تقسیم و وزارت علوم برنامه اجرایی خود را بر اساس این ماده تدوین کرده است .
همچنین ماده 2 این سند به ساختار مدیریت منطقه ای اشاره کرده است که با اجرای ماده یک یعنی منطقه بندی ، ماده 2 (مدیریت منطقه ای) نیز به نوعی انجام می شود .
وی با بیان اینکه بر اساس گزارش وزارت علوم ماده 1 و 2 سند آمایش اجرایی شده است افزود : ماده 3 سند به «ساماندهی مؤسسات آموزش عالی» اشاره کرده است که در این ماده به بحث ادغام و تجمیع مؤسسات اشاره شده است .
برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه جامع علمی کاربردی اقداماتی در راستای ماده 3 سند آمایش انجام داده اند و واحدهای این دانشگاه به سمت تجمیع و ادغام پیش رفته است .
امیدوار افزود : ولی با این وجود هنوز وزارت علوم درباره اجرای ماده 3 به طور متمرکز درباره دانشگاه های پیام نور ، علمی و کاربردی ، فنی و حرفه ای و دانشگاه های گزارش مکتوبی ارائه نکرده و تنها اعلام کرده که گزارش این بند آماده ارائه است .
برگزاری کنفرانس حفاظت از میراث قرن بیستم در دانشگاه تهران مؤسسه پژوهشی فرهنگ و هنر پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، کنفرانس بین المللی حفاظت از میراث قرن بیستم ، از معماری تا منظر را با حضور شهردار تهران برگزار می کند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران ، کنفرانس بین المللی حفاظت از میراث قرن بیستم ، از معماری تا منظر به منظور حفاظت و باز زنده سازی هدفمند میراث مدرن و صنعتی در ایران سوم و چهارم اردیبهشت ماه برگزار می شود .
مؤسسه پژوهشی فرهنگ و هنر پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران با همکاری Docomomo International سازمان بین المللی حفاظت و مستند نگاری میراث معماری و شهری مدرن ، و TICCIH کمیته بین المللی حفاظت از میراث صنعتی ، کنفرانس بین المللی حفاظت از میراث قرن بیستم ، از معماری تا منظر را برگزار می کند .
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت کنفرانس به آدرس https : //icc20 ch .
ut .
ac .
ir/ مراجعه کنند .
قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد : ضرورت ثبت گزارش کار پایان نامه ها در سامانه قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از انجام تمام امور مرتبط با گزارش کار پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری در سامانه جامع مدیریت امور پژوهشی این دانشگاه خبر داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/01/25

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ، بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی ، ابلاغیه انجام تمام امور مرتبط با گزارش کار پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری در سامانه جامع مدیریت امور پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی را خطاب به رؤسای استان ها ، واحدهای جامع مستقل ، رؤسای واحدها ، مراکز آموزشی و سازمان سما صادر کرد .
در این ابلاغیه آمده است : «در راستای پیاده سازی نظام پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی) ، سامانه جامع مدیریت امور پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس https : //ris .
iau .
ac .
ir/ راه اندازی شده است .
با توجه به اینکه از یکم اردیبهشت ماه انجام تمام امور مرتبط با گزارش کار پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید از طریق سامانه مذکور انجام پذیرد ، بنابراین انجام نظارت بر تمهید مقدمات توسط واحدها دانشگاهی برای استفاده از این سامانه بر عهده رؤسای استانی است .
ایجاد 7 مرکز تحقیقاتی جدید در دانشگاه های علوم پزشکی شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی با ایجاد 7 مرکز تحقیقاتی جدید و یک پژوهشکده و راه اندازی رشته علوم سلولی کاربردی مقطع دکتری تخصصی موافقت کرد .
شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی در جدیدترین مصوبات خود با تأسیس چند مرکز تحقیقاتی و ایجاد رشته در دانشگاه های علوم پزشکی موافقت کرده است .
تأسیس مرکز تحقیقات بهداشت عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه بر اساس رأی صادره در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی در 5 اسفند 97 با تأسیس مرکز تحقیقات بهداشت عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه موافقت اصولی به عمل آمد .
تأسیس اولین پژوهشکده در دانشگاه علوم پزشکی کاشان همچنین وزارت بهداشت با تأسیس اولین پژوهشکده در دانشگاه علوم پزشکی کاشان در زمینه علوم پایه موافقت کرد .
موافقت قطعی با پنج مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین با هدف کمک به پژوهشگران با تأسیس پنج مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد موافقت قطعی خود را اعلام کرد .
تأسیس مرکز تحقیقات قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی لرستان همچنین وزارت بهداشت موافقت اصولی خود را با تأسیس مرکز تحقیقات قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام کرد .
امکان تحصیل در رشته علوم سلولی کاربردی مقطع دکتری تخصصی همچنین امکان تحصیل در رشته علوم سلولی کاربردی مقطع دکتری تخصصی (Ph .
D) در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فراهم شد .
تا پایان 12 اردیبهشت؛ لغو امتحانات میان ترم در واحدهای دانشگاه آزاد رئیس قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : تمام آزمون های میان ترم در واحدها و مراکز دانشگاهی تا پایان 12 اردیبهشت ماه لغو و به زمان دیگری موکول خواهد شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ، بیژن رنجبر گفت : در خصوص مباحث آموزشی دستورالعملی به واحدها ابلاغ شده که بر اساس آن غیبت کلاسی دانشجویان شرکت کننده در اردوهای جهادی و دانشجویان مناطق سیل زده ، از 17 فروردین ماه تا 12 اردیبهشت ماه در صورت تأیید قرارگاه جهادی استان ، موجه تلقی شود .
رئیس قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : همچنین از زمان ابلاغ این دستورالعمل تا پایان 12 اردیبهشت ماه تمام آزمون های میان ترم در واحدها و مراکز دانشگاهی لغو و به زمان دیگری موکول خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
بهار
1398/01/26
> گروه جامعه : یک استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با انتقاد از رها شدن سیلاب دشت ها در کشور در ادامه جدی گرفتن تهیه سیستم هشدار سیلاب ، مدیریت به هنگام سیلاب ها و فعال سازی ساختار تشکیلات مختص مقابله با سیلاب را توصیه کرد .
> دکتر احمد نوحه گر در گفت وگویی با اظهار تأسف از خسارت های جانی و مالی ناشی از جاری شدن سیلاب در روزهای اخیر در ادامه ایجاد کار گروه ویژه مقابله با سیلاب را ضروری برشمرد و اظهارکرد : یک برنامه راهبردی مدون باید در زمینه مدیریت سیلاب دشت ها تدوین شود تا بدین ترتیب راه مدیریت بهتر سیلاب دشت ها مشخص شود .
وی با تأکید مجدد بر ضرورت تعریف راهبردهای مشخص برای مدیریت بهینه سیلاب دشت ها گفت : مدیریت سیلاب دشت یکی از روش های غیرسازه ای و مدیریتی مهار سیلاب به شمار می آید و از آنجا که بر نحوه مدیریت آب ، خاک و اراضی حاشیه رودخانه موثر است ، در ارتباط با برنامه ریزی شهری ، مدیریت بهینه و مهارآلودگی منابع آب است و یکی از ارکان توسعه پایدار در اراضی سیلاب دشت محسوب می شود و می تواند زمینه آرامش و آسایش پایدار ساکنان حاشیه رودخانه و سیلاب دشت ها را فراهم کند .
این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با اعتقاد به اینکه برنامه توسعه پایدار باید به آرامش و آسایش پایدار منجر شود ، تصریح کرد : از این رو نیازمند تدوین راهبرد و استراتژی مشخص برای مدیریت سیلاب دشتها هستیم .
ضرورت تدوین راهبرد مدیریت سیلاب دشت ها نوحه گر با بیان این که تغییر نادانسته کاربری اراضی به بروز وضعیت کنونی سیلاب دشتها در کشور منجر شده است ، گفت : برای کاهش میزان بروز خسارت های ناشی از جاری شدن سیلاب باید راهبرد مدیریت سیلاب دشتها تهیه و تدوین شود .
وی با بیان این که این سیلاب اولین و آخرین سیل در کشور نخواهد بود ، گفت : تدابیری برای سیلاب های آینده باید اندیشیده شود .
از این رو تشکیل کمیته تخصصی و تعریف پروژه های تحقیقاتی کاربردی دانشگاهها ضروری است .
این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به وجود رشته مدیریت در سوانح طبیعی در مقطع کارشناسی ارشد دردانشگاه تهران و ضرورت راه اندازی آن دردانشگاه های کشور اظهارکرد : از مسئولان برنامه ریزی و دفتر گسترش وزارت علوم و رییس دانشگاه تهران به خاطر موافقت با راه اندازی دوره دکتری این رشته دردانشکده محیط زیست دانشگاه تهران قدردانی می شود و تسریع در موافقت با جذب دانشجو از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور اقدامی مناسب جهت تربیت افراد کار آزموده به منظور مدیریت بهتر بحران های محیط طبیعی است .
مدیریت سیلاب دشت ها خسارت های سیل را به حداقل می رساند نوحه گر با بیان این که مدیریت سیلاب دشت ها میزان خسارتهای وارده ناشی از جاری شدن سیل را به حداقل می رساند ، گفت : جاری شدن سیل اخیر در کشور نوعی تلنگر و هشدار به کشور است .
وی با بیان این که جدای از خسارت جانی و مالی این سیل که در 100 سال اخیر در کشور بی سابقه بوده است این سیل برکات بسیاری را برای کشور به همراه داشته است ، گفت : سیل حاصل برآیند شرایط آب و هوایی توپوگرافی منطقه است که سبب بالا آمدن آب و جریان در واحد مورفولوژی سیلاب دشت ها می شود .
این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با بیان اینکه چنانچه تهمیدات لازم در این باره اندیشیده نشود خسارتهای فراوانی به بار خواهد آمد ، اظهارکرد : سیل بلا نیست اگر به درستی مدیریت شود .
نوحه گر با بیان اینکه ایران به لحاظ اقلیمی کشوری متنوع و شامل مناطق کوهستانی ، بیابانی و نیمه خشک است ، اظهارکرد : تنوع ، ویژگی ذاتی اقلیم ایران است و باید بر مبنای این تنوع برنامه و راهبردهای مناطق را تنظیم کرد .
این مناطق به لحاظ وضعیت توپوگرافی مستعد بارش های رگباری و در نتیجه سیلابی شدن است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
بهار
1398/01/26

از این رو سیل در ایران بر مبنای شرایط اقلیمی هر منطقه باید تعریف شود و برای آن راهبرد ویژه تعریف کرد .
از این رو باید ظرفیت و پتانسیل سیل خیزی آن را شناخت و راه های استفاده و مقابله با آن را هم بر مبنای ویژگی های محیط طبیعی هر منطقه را ارائه کرد .
سیل به خودی خود بلا نیست و می تواند برای کشوری مثل ایران فرصت باشد و بابد بر اساس شناخت تنوع اقلیمی ایران این تهدید را به فرصت در زمینه تقویت آب های زیرزمینی ، کشاورزی ، خاک و پوشش گیاهی و سایر ویژگیهای محیط طبیعی تبدیل کرد .
سیل مهیب ترین بلای طبیعی وی سیل را مهیب ترین بلای طبیعی دانست و گفت : سیل جزو 10 بلای حادثه خیز در کشور است .
براساس آمارهای موجود در یک دهه (از فاصله سالهای 1990 تا 2000) حدود 400 هزار نفر براثر بلایای طبیعی در دنیا کشته شده اند که 60 درصد آن مربوط به سیلاب ، نزدیک به 30 درصد مربوط به وقوع زلزله و بقیه (حدود 10 درصد) مربوط به طوفان و بقیه بلایای طبیعی بوده است .
در این بازه زمانی در دنیا سیل از نظر میزان خسارت جانی رتبه یک را به خود اختصاص داده است البته از نظر خسارت مالی هم براساس برآوردها 800 میلیارد دلار برای بلایای طبیعی خسارت ایجاد شده که حدود 35 درصد مربوط به جاری شدن سیلاب ها و در رده های بعدی زلزله با میزان سهم 25 درصدی و بقیه مربوط به دیگر بلایای طبیعی بوده است .
این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان اینکه از 40 بلای طبیعی 10 بلای نخست از قبیل سیل ، زلزله ، طوفان ، ریزگردها و .
در ایران رخ می دهد ، گفت : از این رو در این باره باید تمهیدات لازم اتخاذ شود .
وی موضوع نگران کننده در خصوص جاری شدن سیل را شمار تلفات و خسارت های مالی برشمرد و اظهارکرد : بروز سیل در دهه های اخیر در دنیا رو به افزایش بوده است .
احداث سدها از عوامل افزایش بلایای طبیعی این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران تغییرات هیدروسیستم ها ، احداث سدها و آثار مخرب فعالیت های انسانی را از علل عمده روند افزایش این بلای طبیعی در دنیا و ایران دانست .
وی بارش های اخیر را در کشور طبیعی برشمرد و گفت : ایران از نظر اقلیمی بسیار متنوع است و این تنوع اقلیمی بر مبنای عوامل کنترل کننده آب و هوای ایران شرایط خاص محیطی برای پهنه جغرافیایی کشور به ارمغان آورده است .
نوحه گر افزود : عوامل آب و هوایی کشور به دو دسته محلی و بیرونی تقسیم می شوند که عوامل محلی مثل زاویه تابش خورشید و یا ارتفاع مناطق از سطح دریا ثابت است و تغییر چندانی در آن مشاهده نمی شود .
عوامل بیرونی آنهایی هستند که استقرار آنها در داخل کشور نیست و این عوامل ، آب و هوای ایران را ( که البته طبیعی هستند)از بیرون کنترل می کنند و فراوانی ایجاد آنها ثابت نیست .
ادعای غیر طبیعی بودن بارشهای اخیر غیرعلمی و کذب است این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران ادامه داد : ورود عوامل بیرونی به کشور تابع سیستم های آورنده آنهاست .
به طوری که یک سال بیشتر و سالی دیگر ممکن است اصلاً وارد ایران نشوند .
عوامل بیرونی که اقلیم ایران را کنترل می کنند عبارتند از دریای مدیترانه ، شمال سیبری و اقیانوس اطلس که این عوامل به وسیله سیستم های فشار سیاره ای و رفتار جوی آن متأثر از کل سیستم کره زمین است .
نوحه گر خاطرنشان کرد : مهمترین این عوامل شامل سیکلون های مدیترانه ای ، آنتی سیکلون های برون حاره ای ، موج های کوتاه بادهای غربی و رود بادهای جبهه قطبی است .
ورود این عوامل سبب بیشترین بارندگی های ایران می شود که در صورت عدم ورود این سیستم ها نه رطوبتی به ایران می رسد و نه عامل صعودی وجود دارد که هوای مرطوب را بالا ببرد و سبب بارش شود .
وی افزود : از این رو ادعای غیر طبیعی بودن بارش های اخیر که به بروز سیلاب های ویرانگر منجر شد کاملاً کذب است و این بارش ها کاملاً طبیعی و البته در 100 سال گذشته بی سابقه بوده است .
از این رو وقتی درباره اقلیم و شرایط آن در هر جایی از این کره خاکی می خواهیم اظهار نظر کنیم باید به تمامی ابعاد سیستم گردش عمومی سیاره ای یا گردش عمومی هوا اشاره کنیم و از اظهار غیرکارشناسانه و غیر مسئولانه جداً خودداری کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
بهار
1398/01/26

این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران ادامه داد : بیشترین مقدار بارش های کشور و سیستم های جوی که کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهد ، موج کوتاه بادهای غربی از دریای مدیترانه و نوسانات اطلس شمالی بر پایه اختلاف فشار اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است .
وی با بیان اینکه باید علت بارش های اخیر و به دنبال آن وقوع سیلاب تحت تاثیر ابعاد سیستم کره زمین بررسی شود ، اظهارکرد : باید براساس اصول و دلایل کاملاً علمی و مدل های ریاضی که بر قوانین فیزیکی منطبق باشد ، ساختارهای جوی ، خشکی و دریا و تعاملات آن ها را شناخت چون براساس این تعاملات ریزش جوی حاصل می شود .
بارورسازی ابرها علت سیلاب اخیر نیست این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان این که براساس نظر اقلیم شناسان بارش های اخیر در 100 سال اخیر بی سابقه بوده است ، گفت : این سیل ناشی از تغییرات رطوبتی و بر اثر الگوهای ذاتی آب و هوای ایران بوده است و این احتمال را نمی توان نادیده گرفت که تغییرات اقلیمی و به دنبال آن ذوب شدن یخ های قطبی می تواند الگوهای آب و هوایی ایران را هم تحت تأثیرقرار داده باشد .
در این باره دخالت انسانی نقشی نداشته است و دستکاری در جو امکان پذیر نیست حتی بارورسازی ابرها نمی تواند علت این حجم از سیل باشد و اصولاً بارورسازی ابرها هم براساس سیستم های چرخش عمومی جوی صورت می گیرد .
این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران برخی شایعات را از نظر علمی بی پایه برشمرد و اظهارکرد : باید از اظهارنظرهای غیرعلمی در این باره خودداری شود .
نوحه گر بارش های اواخر سال گذشته و ابتدای امسال را کاملاً طبیعی دانست و گفت : در بروز این بارش ها دستکاری انسانی در جو دخالتی نداشته است .
وی با بیان این که این بارش های مشابه در عراق ، سوریه ، لبنان ، فلسطین ، عربستان و کویت هم بوده است ، اظهارکرد : بیش از 90 درصد کشور تحت تاثیر این سیستم های جوی بوده است و این بارش ها در کشور اتفاق افتاد .
این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان اینکه در هر دوره ای اعم از ترسالی ، خشکسالی و نرمال بیشترین بارش های کشور براثر موج کوتاه بادهای غربی از دریای مدیترانه است که تغییر یافته ، تصریح کرد : بارش های زمستانی از دریای مدیترانه و بارشهای تابستان در بخش هایی از جنوب شرق کشور عمدتاً بر اثر کم فشارهای موسمی است .
نوحه گر با بیان این که بارش های اخیر پس از قریب 20 سال خشکسالی بی نظیر بوده است ، گفت : برای توزیع آب به این میزان در کشور باید هزینه های صدها میلیاردی می شد اما هم اکنون بدون کمترین هزینه و با عنایت ویژه خداوند متعال بیش از 40 تالاب کشور براثر این بارش ها زنده شد و سطح دریاچه ارومیه نیم متر افزایش یافت و حجم آب این دریاچه به3 میلیارد متر مکعب رسید و هورالعظیم آبگیری شد .
وی با بیان اینکه چنانچه دریاچه ارومیه آبگیری نمی شد حدود 15میلیون نفر تحت تاثیر ریزگردهای مسلح به نمک قرار می گرفتند ، اظهارکرد : هم اکنون به میزان 5 تا 6 میلیارد متر مکعب سدهای کشور آبگیری شده است و این بارش ها بر کاهش بروز ریزگردها می تواند موثر باشد البته به مدیریت صحیح هم وابسته است .
مدیریت سیلاب دشت ها به فراموشی سپرده شده است این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با بیان اینکه ایران در دهه های اخیر رتبه های نخست را در سدسازی در دنیا دارد ، اظهارکرد : طی این سال ها مدیریت سیلاب دشتها در پایین دست سدها به دست فراموشی سپرده شده که خطای بزرگی پس از احداث سدها بوده است .
نوحه گر با بیان اینکه هم اکنون بخش زیادی از آب سدها به پایین دست آن ها سرریز شده است ، گفت : همانطور که باید حریم بزرگراه ها رعایت شود باید حریم سیلاب دشت ها هم رعایت شود این در حالیست که در این سال ها و در حریم سیلاب دشت ها سازه های مختلفی چون منازل مسکونی ، پارک ها ، باغات و حتی سازه های دولتی بنا شده که در سیلاب های اخیر دچار خسارات زیادی شده است .
در این شرایط نمی توان سیلاب و طبیعت را مقصر دانست و این خطای بزرگ انسانی است زیرا طبیعت از ما دستور نمی گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
بهار
1398/01/26

وی با انتقاد از رها شدن سیلاب دشت ها پس از احداث سدها در کشوراظهارکرد : هم اکنون پایین دست سدهای کشور مملو از نخاله های ساختمانی ، احداث ساختمان ها ، باغات و رشد بیش از اندازه پوشش گیاهی در مسیر سیلاب است که میزان خسارت سیلاب ها را افزایش می دهد و با سرریز شدن سدها به پایین دست آب مسیرمشخصی را برای طی کردن ندارد و در مسیر خود خسارت هایی را برجا می گذارد .
این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان اینکه سیلاب اخیر دو منشأ انسانی و طبیعی داشته است ، گفت : سیل شیراز منشا انسانی داشت که خسارت جانی و مالی به همراه داشت چون حجم بارندگی ها در شیراز به حدی نبود که به جاری شدن سیل منجر شود .
نوحه گر با بیان اینکه میزان قدرت تخریب سیل بسیار بالا است ، تصریح کرد : البته در سیلاب اخیر به علت کاهش پوشش گیاهی و تخریب عرصه های منابع طبیعی ، نابودی آبخوان ها و آبخیزها میزان رسوبات و در پی آن قدرت تخریب افزایش یافت .
وی با انتقاد از رها شدن بستر سیلابی رودخانه ها در ادامه با تاکید بر ضرورت مدیریت مناسب سیلاب ها گفت : این سیلاب نوعی کلاس درس و تلنگری برای کشور بوده است .
احتمال وقوع دوباره سیلاب وجود دارد این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با بیان اینکه طبیعت اسیر دست انسان نیست که از آن دستور بگیرد ، تاکید کرد : احتمال وقوع دوباره سیلاب در کشور وجود دارد که باید آن را جدی گرفت .
نوحه گر با اشاره به تعریف جدیدی از اکولوژی که بر مبنای آن انسان با استفاده از تکنیک محیط زندگی و طبیعت را مدیریت می کند ، اظهارکرد : اینکه ما وارد ترسالی شدیم یا خیر به مباحث اقلیمی پیچیده مرتبط می شود اما آنچه به ما مربوط می شود مدیریت وضعیت موجود است با مدیریت بهینه البته نه در لحظه وقوع سیل .
طی سالیان متمادی می توان میزان خسارت های وارده را کاهش داد .
وی با تأکید بر ضرورت انجام لایروبی های مستمر بستر رودخانه ها حتی رودخانه های فصلی وخشک شده ، جلوگیری از انباشت نخاله های ساختمانی ، احداث باغ و ویلا در سیلاب دشت ها گفت : این موارد جزو اقدامات پیشگیرانه برای کاهش میزان خسارت جاری شدن سیلاب ها است .
این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران افزود : مقاوم ترین ساختمان ها در برابر سیل تخریب می شوند .
وی با بیان اینکه باید میزان رسوب در برخی رودخانه های کشورکه براثر سیلاب ها رسوب زایی زیاد دارند را باید بیشتر مورد پایش و ارزیابی قرارداد ، گفت : بانک اطلاعات سیلاب ها در رودخانه ی کشورتهیه و تدوین گردد تا بتوان اطلاعات مدونی از میزان رسویزایی و آبدهی آن داشت .
تجربیات سایر کشورها می تواند کمک موثری در این زمینه باشد .
نوحه گر با بیان اینکه سال آبی تا پایان شهریورماه ادامه دارد ، خاطرنشان کرد : طی این مدت مخصوصا فصل بهاراحتمال بارندگی وجود دارد و در پی آن امکان رانش ، لغزش و ریزش زمین همچنان ادامه دارد که این موارد بایستی بر اساس مدل های اکولوژیک مکان یابی مناسب دیده شود و بر اساس آن توسعه را تعریف کرد .
این استاد دانشگاه تهران افزود : در دهه های اخیر در سیلاب دشت ها بیشتر از آنکه به کاربری اراضی و تغییرآن بر مبنای ظرفیت و پتاسیل محیط زیست توجه شود بیشتر رویکرد توسعه ای داشته ایم بنابرین مدل های توسعه را بایستی بر مبنای ظرفیت محیط و کاربری اراضی در نظر گرفت .
وی درباره پدیده فرونشست زمین هم گفت : در این باره و کاهش میزان بروز این پدیده باید شرایط توپوگرافی و برداشت منابع زیرزمینی بررسی شود البته در دو دهه گذشته بیشترین خشکسالی را داشته ایم که برداشت آب از سفره های زیرزمینی و حفر چاه های مجاز و غیرمجاز سبب کاهش ذخایر آبی سفره های زیرزمینی و در پی آن فرونشست زمین شده است .
این دکترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران خشکسالی اجتماعی و اقتصادی را نوعی از خشکسالی معرفی و اظهارکرد : این نوع خشکسالی نسبتا دیرتر از سایر خشکسالی ها اتفاق می افتد و یکی از آثار آن مهاجرت به شهرها و رها شدن عرصه های منابع طبیعی است .
میزان مجاز برداشت از سفره های زیرزمینی 40 درصد و در شرایط بحرانی حداکثر تا 60 درصد است چون برداشت بیش از این حد امکان برگشت و احیای سفره های زیرزمینی بسیار سخت خواهد بود .
وی احیای دشت هایی که دچار پدیده فرونشست شده اند را بر اثر بارندگی های اخیر امکان پذیر ندانست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
بهار
1398/01/26

نوحه گر با بیان این که در برخی سفره های زیرزمینی میزان برداشت بیلان منفی داشته است ، گفت : با آبخوان داری و آبخیزداری و مدیریت برداشت مناسب از آب های زیر زمینی باید مانع از فرونشست زمین شد .
باید سیستم آبخیزداری و آبخوانداری به درستی انجام شود .
این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران جاری شدن سیل را برای سفره های زیرزمینی که دچار پدیده فرونشست نشده اند را بسیار مناسب دانست و اظهار امیدواری کرد که مدیریت مناسبی برای بهره برداری بهینه از این منابع داشته باشیم تا این دشت ها دچار پدیده فرونشست نشوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خواجه نصیر
روزنامه آفرینش
1398/01/25
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت : در حال حاضر 6 دوره بین المللی با کشورهای مختلف داریم که برنامه داریم این دوره ها توسعه یابد .
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت : در حال حاضر 6 دوره بین المللی با کشورهای مختلف داریم که برنامه داریم این دوره ها توسعه یابد .
علی خاکی صدیق گفت : در حال حاضر دانشگاه خواجه نصیر 6 دوره بین المللی با کشورهای هلند ، فرانسه ، کره جنوبی ، روسیه و آلمان دارد .
وی افزود : برنامه دانشگاه توسعه دوره های بین المللی است که در سال جاری برای این موضوع برنامه ریزی های مختلفی را انجام خواهیم داد .
رئیس دانشگاه خواجه نصیر تأکید کرد : علی رغم تمامی مشکلات مانند وضعیت اقتصادی و شرایط تحریم ، در این دانشگاه تلاش کردیم در حوزه بین المللی فعال باشیم و این روند را ادامه دهیم .
خاکی صدیق تأکید کرد : برنامه داریم با کشور سوئد نیز دوره بین المللی برگزار کنیم که در حال تدوین مکانیزمی برای این موضوع هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/01/26
> براساس آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری تخصصی ، تمام درخواست ها برای ایجاد دوره های دکتری در سال تحصیلی 98 99 و بعد از آن در همه زیرنظام های آموزش عالی ، مطابق این آیین نامه رسیدگی می شود و موردبررسی قرار خواهند گرفت.
> براساس آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری تخصصی ، تمام درخواست ها برای ایجاد دوره های دکتری در سال تحصیلی 98 99 و بعد از آن در همه زیرنظام های آموزش عالی ، مطابق این آیین نامه رسیدگی می شود و موردبررسی قرار خواهند گرفت .
دانشگاه ها برای رشته های دایر خود ، حداکثر یک سال فرصت دارند تا شرایط موضوع آیین نامه را احراز کنند ، در غیر این صورت از سال 99 مجاز به استمرار پذیرش دانشجوی دکتری در رشته های فاقد شرایط نخواهند بود .
براساس آیین نامه جدید دکتری ، فاز بعدی مرحله اول ساماندهی دوره های دکتری ، شیوه نامه ارزشیابی است که با هماهنگی حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم تنظیم و متعاقبا ابلاغ خواهد شد .
برنامه ساماندهی رشته ها به عنوان مرحله بعدی این حرکت ، در دستور کار معاونت آموزشی وزارت علوم قرار دارد که روند پیشرفت برنامه ، در آینده اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/01/25
> برگزاری کنفرانس روسای دانشگاه های ایران و مجارستان نخستین کنفرانس روسای دانشگاه های ایران و مجارستان با حضور جمعی از روسای دانشگاه های ایران و مجارستان و نمایندگانی از وزارت امور خارجه 8 و 9 اردیبهشت ماه جاری در دانشگاه یزد برگزار می شود .
> برگزاری کنفرانس روسای دانشگاه های ایران و مجارستان نخستین کنفرانس روسای دانشگاه های ایران و مجارستان با حضور جمعی از روسای دانشگاه های ایران و مجارستان و نمایندگانی از وزارت امور خارجه 8 و 9 اردیبهشت ماه جاری در دانشگاه یزد برگزار می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد ، محمدعلی حداد رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه یزد گفت : در این کنفرانس درخصوص موضوعاتی چون نظام آموزش عالی در ایران و مجارستان ، تجربیات بین المللی دانشگاه ها ، فرصت های دوره های آموزشی مشترک و تبادل استاد و دانشجو گفتگو می شود .
وی افزود : فناوری و نوآوری در ایران و مجارستان ، نقشه راه همکاری علمی و بین المللی ایران و مجارستان و فرصت ها و زمینه های تحقیقات مشترک دانشگاهی در ایران و مجارستان از دیگر محورهای برگزاری این کنفرانس است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/01/25
> بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی ، سقف معافیت مالیاتی حقوق بر اساس قانون مالیات های مستقیم سالانه 33 میلیون تومان است .
> بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی ، سقف معافیت مالیاتی حقوق بر اساس قانون مالیات های مستقیم سالانه 33 میلیون تومان است .
به گزارش ایلنا ، محمدقاسم پناهی رئیس کل امور مالیاتی کشور با ابلاغ بخشنامه ای میزان معافیت سالانه حقوق و همچنین نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال 1398 را اعلام کرد .
بر اساس این بخشنامه با استناد به مقررات بند (الف) تبصره شش قانون بودجه سال 1397 کل کشور مقرر شده است : 1 سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم مصوب 4/12/1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 1398 سالانه مبلغ 33 میلیون تومان است .
2 نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر معافیت مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه 15 درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه 20 درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات 25 درصد و نسبت به مازاد شش برابر 35 درصد است .
3 حقوق اعضا هیأت علمی دانشگاه ها با رعایت ماده (5) قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب 16/12/1368 با اصلاحات و الحاقات بعدی ، با رعایت معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم ، در سال 1398 مشمول مالیات به نرخ 10 درصد خواهد بود .
4 بر اساس ماده 5 قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به پایه حقوقی اعضا رسمی هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از درآمد مشمول مالیات حقوق اعضای هیأت علمی موضوع این قانون ، با رعایت معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم حداکثر 10 درصد به عنوان مالیات کسر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کیهان
1398/01/25
> بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی در سال 97 نشان می دهد ، 18/1 درصد جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند .
> به گزارش خبرگزاری تسنیم ، بررسی اشتغال در بخش های عمده فعالیت اقتصادی نشان می دهد که بخش خدمات با 50/3 درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است .
در مراتب بعدی بخش های صنعت با 32 درصد و کشاورزی با 17/7 درصد قرار دارند .
سهم شاغلان بخش کشاورزی در سال 97 نسبت به سال قبل 0/2 درصد افزایش داشته است .
در حالی که سهم شاغلان بخش صنعت 0/3 درصد کاهش و سهم شاغلان بخش خدمات 0/1 درصد افزایش داشته است .
سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که 10/8 درصد جمعیت شاغل ، دارای اشتغال ناقص بوده اند .
این شاخص در بین مردان بیش تر از زنان و در نقاط روستایی بیش تر از نقاط شهری بوده است .
سهم اشتغال ناقص در سال 97 نسبت به سال قبل 0/3 درصد افزایش داشته است .
در سال 97 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 38/5 درصد بوده است .
این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است .
بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که شاخص های مذکور نسبت به سال قبل 1/4 درصد افزایش یافته است .
نتایج فوق گویای آن است که در سال97 ، سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان 23/9 درصد بوده است .
این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به روستایی بالاتر است .
با بررسی تغییرات مشاهده می شود این شاخص نسبت سال قبل 2/4 درصد افزایش یافته است .
بررسی سهم شاغلین 10 ساله و بیش تر با ساعت کار معمول 49 ساعت و بیش تر نشان می دهد 38/3 درصد شاغلین ، به طور معمول 49 ساعت و بیش تر در هفته کار می کنند .
این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است نشان می دهد که در کشور سهم زیادی از شاغلین بیش تر از استاندار کار می کنند .
این شاخص نسبت به سال قبل 0/7 درصد کاهش داشته است .
بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی نشان می دهد ، 18/1 درصد جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند .
این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیش تر بوده است .
بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که نسبت به سال قبل 0/9 درصد کاهش داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
صبا
1398/01/26
> «هفته فیلم تئاترهای برگزیده جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی» فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری در تعدادی از دانشگاه های کشور برگزار می شود .
> به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ، هفته فیلم تئاترهای برگزیده جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران از روزهای پایانی فروردین ماه سال جاری با اکران فیلم تئاترهای منتخب چند دوره اخیر این رویداد در تعدادی از دانشگاه های کشور برگزار خواهد شد .
معرفی هرچه بهتر فضای برگزاری این رویداد و آشنایی دانشجویان به سطح کیفی آثار برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی در دوره های پیشین توسط ستاد برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی از مهم ترین اهداف این ویژه برنامه است .
طبق برنامه ریزی های انجام گرفته فیلم تئاترهای «مقدس» به کارگردانی سعدی محمدی ، «آقا محمد خان» به کارگردانی نوید معمار کرمانی ، «گالیله» به کارگردانی نازنین زهرا رفیعی ، «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» به کارگردانی امیربهاور اکبرپور دهکردی ، «تابستان» به کارگردانی سعدی محمدی ، «فرآیند» به کارگردانی علی کرسی زر آثاری نمایشی برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی هستند که طی فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز ، دانشگاه علوم پایه دامغان ، خانه تئاتر کاشان ، دانشگاه زابل و دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر برای دانشجویان اکران خواهد شد .
بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کسب و کار
1398/01/26
> بر اساس آمار اعلام شده با افزایش درآمدهای اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان تا مبلغ 1,471 میلیارد طی چهار سال اخیر ، میزان پرداخت انواع وام های دانشجویی در این مدت از 100 تا 500 برابر افزایش یافت و تمام خوابگاه های رتبه 5 از چارت دانشگاه ها حذف شدند .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، با توجه به تغییر مدیریت صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و سابقه مدیریتی دکتر مطیعی به عنوان سرپرست جدید این صندوق ، باید منتظر ماند و دید برنامه ها و سیاست های فعلی صندوق رفاه ادامه می یابد ، یا اینکه رویکرد جدیدی در تأمین نیازهای رفاهی و دانشجویی اتخاذ خواهد شد .
انتهای پیام.
1
فهرست