وزارت علوم - مطبوعات 24 ارديبهشت 98
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت 13:22
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
9671427 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي دانشگاه ها
9672085 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
9673482 روزنامه ايران
9672087 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/02/23
> حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش اسبق با اشاره به نامه نگاری و جلسه با وزیر علوم درباره تعویق زمان برگزاری کنکور ، می گوید کنکور را به جای 14 تیر ، 14 مرداد برگزار کنند .
> حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش اسبق با اشاره به نامه نگاری و جلسه با وزیر علوم درباره تعویق زمان برگزاری کنکور ، می گوید کنکور را به جای 14 تیر ، 14 مرداد برگزار کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1398/02/23
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای : ایجاد 4دوره جدید کاردانی در دانشگاه فنی و حرفه ای رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از اجرای دوره های کاردانی جدید با توجه به نیاز بازار کار خبر داد و گفت : چهار دوره کاردانی با 38 رشته محل جدید ایجاد و در دفترچه آزمون کاردانی نظام جدید لحاظ شد .
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای : ایجاد 4دوره جدید کاردانی در دانشگاه فنی و حرفه ای رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از اجرای دوره های کاردانی جدید با توجه به نیاز بازار کار خبر داد و گفت : چهار دوره کاردانی با 38 رشته محل جدید ایجاد و در دفترچه آزمون کاردانی نظام جدید لحاظ شد .
به گزارش دانشگاه فنی و حرفه ای ، ابراهیم صالحی عمران در حاشیه شورای برنامه ریزی درسی دانشگاه ، از ایجاد دوره های جدید کاردانی در رشته های حمل و نقل ، معماری داخلی ، مکاترونیک و فتوگرافیک برای آموزشکده های فنی و حرفه ای در سراسر کشور خبر داد .
وی افزود : در راستای مأموریت های تعریف شده دانشگاه در جهت کارآفرینی و اشتغال جوانان و موافقت دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، چهار دوره کاردانی با 38 رشته محل جدید ایجاد و در دفترچه آزمون کاردانی نظام جدید سال تحصیلی 99 98 سازمان سنجش آموزش کشور لحاظ شد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با عنوان اینکه رشته های جدید برای نخستین بار برای فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای آموزش و پرورش با توجه به تقاضای اجتماعی و فراوانی در بازار کار ایجاد شده گفت : از سال گذشته در شورای برنامه ریزی و گسترش دانشگاه ، بررسی و تنظیم سرفصل های درسی با محوریت کارآفرینی آغاز شده که در خصوص رشته مکاترونیک دوره هایی مختلفی با حضور اساتید آلمانی در راستای توانمند سازی استادان این رشته صورت پذیرفته است .
برای دومین و آخرین بار؛ تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره دانشجویی«سیمرغ» بنا به درخواست شرکت کنندگان ، برای دومین بار مهلت ارسال آثار به دبیرخانه دهمین جشنواره بین المللی دانشجویی «سیمرغ» تمدید شد .
به گزارش ایسنا ، مهلت ارسال آثار به جشنواره بنا به درخواست دانشگاهیان تا 28 اردیبهشت ماه تمدید شد تا همه آثار شرکت کنندگان به دبیرخانه جشنواره برسد؛ این فرصت دیگر تمدید نخواهد شد .
شرکت کنندگان در 5 بخش فیلم ، موسیقی ، هنرهای تجسمی ، تئاتر و ادبی تعداد قابل قبولی اثر برای داوری به جشنواره ارسال کرده اند که در مقایسه با دوره های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است .
دانشجویان خارج از کشور نیز برای حضور در جشنواره «سیمرغ» باید آثار خود را با توجه به اولویت های موضوعی در حوزه فرهنگ سلامت تولید کنند .
جشنواره بین المللی «سیمرغ» با شعار "سالم زیستن ، هنر است" درپنج بخش تئاتر ، فیلم ، ادبی ، هنرهای تجسمی و موسیقی ، برای دانشجویان علوم پزشکی تابستان سال جاری در شهر تهران برگزار خواهد شد .
اطلاعیه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد؛ رشته محل های علوم پزشکی به ثبت نام بدون آزمون دکتری اضافه شد مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه ای درباره اضافه شدن رشته محل های گروه علوم پزشکی به سامانه ثبت نام بدون آزمون دکتری تخصصی صادر کرد .
به گزارش دانشگاه آزاد ، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه اضافه شدن رشته / محل های گروه علوم پزشکی به سامانه ثبت نام بدون آزمون دکتری تخصصی (ویژه استعدادهای درخشان) را صادر کرد .
در این اطلاعیه آمده است : با توجه به اضافه شدن رشته / محل های گروه علوم پزشکی به سامانه ثبت نام بدون آزمون دوره دکتری تخصصی (ویژه استعدادهای درخشان) کلیه داوطلبان حائز شرایط مندرج در دفترچه راهنما که دارای مدرک متجانس با رشته مورد تقاضا به شرح جدول ذیل هستند ، می توانند در صورت تمایل با مراجعه به سامانه https : //www .
azmoon .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1398/02/23

org نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
آن دسته از داوطلبان واجد شرایط که تاکنون نسبت به انتخاب رشته و ثبت نام اقدام نکرده اند ، تا پایان روز چهارشنبه 25 اردیبهشت فرصت دارند با مراجعه به سامانه های مذکور نسبت به انتخاب رشته و ثبت نام خود اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
نماینده مردم + وزارت علوم
کسب و کار
1398/02/24
> کسب و کار نیوز نماینده ایذه در مجلس از تدوین طرحی 2 فوریتی برای تعویق کنکور در سال جاری خبر داد .
> به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم ، هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک ، از تدوین طرح 2 فوریتی از سوی نمایندگان برای تعویق کنکور در سال جاری خبر داد و گفت : طرح مذکور با بیش از 20 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است و در نوبت بررسی جلسه علنی قرار دارد .
وی با بیان اینکه سیل اخیر در برخی از استان ها سبب شده که دانش آموزان این مناطق با مشکلاتی مواجه شوند و نتوانند درس بخوانند و خود را برای کنکور آماده کنند ، افزود : با توجه به اهمیت کنکور برای دانش آموزان ، بنده با تدوین طرحی خواستار به تعویق افتادن برگزاری کنکور به مدت 2 الی 3 ماه شده ام .
نماینده ایذه در مجلس با تاکید بر اینکه برگزاری کنکور با توجه به شرایط به وجود آمده برای بسیاری از دانش آموزان بی عدالتی است ، اظهار داشت : امیدوارم طرح مذکور در جلسه علنی به تصویب برسد و مسئولان وزارت علوم برگزاری کنکور را به تعویق بیندازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزیر علوم+غلامی
شرق
1398/02/24
> شهرزاد همتی : روز گذشته ، دانشگاه تهران شاهد تجمع و اعتراض دانشجویان به آنچه «گشت ارشاد جدید» در دانشگاه می خواندند و همچنین درگیری بین گروه های مختلف دانشجویان بود؛ درگیری ای که بر اساس گفته های برخی از حاضران در تجمع منجر به ضرب وشتم برخی دانشجویان شد .
از این تجمع که از صبح دیروز در دانشگاه تهران اتفاق افتاد ، بلافاصله فیلم هایی در فضای مجازی منتشر شد؛ فیلم هایی که حکایت از تجمع ، شعاردادن و در پاره ای مواقع درگیری بین دانشجویان داشت .
هرچند مجید سرسنگی ، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ، این ادعا را تکذیب کرده است .
خبرنگار «شرق» بلافاصله پس از این اتفاق بارها با مجید سرسنگی ، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ، تماس گرفت ، اما تلفنش در دسترس نبود .
دکتر غفاری ، معاون فرهنگی وزیر علوم ، اعلام کرد که به دلیل آنکه دارد سوار آسانسور می شود علاقه ای به صحبت دراین باره ندارد .
هادی عسگری ، مدیرکل فرهنگی ، اجتماعی وزارت علوم ، هم تلفن خود را بی پاسخ گذاشت .
> ماجرا از چه قرار بود؟; دانشجویان می گویند یک هفته ای می شود که رفتار حراست دانشگاه تهران تغییر کرده .
علاوه بر مأموران همیشگی حراست که جلوی در می ایستند ، عده ای مأمور خانم در بین دانشجویان تردد می کنند ، با آنها تند صحبت می کنند و علاوه بر تذکر درباره نحوه پوشش ، کارت دانشجویی آنها را هم می گیرند .
آنها می گویند مدت ها بود که این رفتارها در دانشگاه تهران منسوخ شده بود ، اما این رویه جدیدی است که در دانشگاه ها اتفاق افتاده .
هاجر ، یکی از دانشجویانی است که در این تجمع حضور داشته .
او به خبرنگار «شرق» می گوید : من وقتی به بچه ها پیوستم که بچه ها از دانشکده هنر به سمت دانشکده فنی و ادبیات در حال حرکت بودند .
بچه های بسیج هم داخل بچه های ما شده بودند و شعار الله اکبر می دادند .
شعار بچه های ما هم دانشجو می میرد ، ذلت نمی پذیرد بود تا جلوی دانشکده فنی رسیدیم .
بسیجی ها روی پله ایستاده بودند و دور ما حلقه زدند که ما مجبور شدیم به سمت چهارراه فنی برویم .
آنجا یک مدت طولانی دو طرف شعار می دادیم و چند درگیری فیزیکی مختصر صورت گرفت .
یک سری از خانم هایی که سن وسالشان به دانشجو نمی خورد و یک خانم هم از سمت مزار شهدای گمنام با دوربین حرفه ای از ما فیلم می گرفتند .
سمت دیگر هم بلندگویی بود و آقای مسنی علیه ما شعار می داد .
ما می خواستیم بیانیه مان را بخوانیم که با وجود ممانعت ها در نهایت آن را خواندیم .
آنجا به ما گفتند که آقای سرسنگی در هنرهای زیبا هستند ، خواستیم طرف دانشگاه هنر برویم که مخالفان نمی گذاشتند ، آخر از بینشان فرار کردیم .
آنجا سرسنگی پایین آمد تا صحبت کند ، باز طرف مقابل شعار الله اکبر دادند ، آقای سرسنگی از ما خواستند داخل سالن آوینی برویم و ما با تردید اینکه شاید در را رویمان ببندند تصمیم به ورود گرفتیم .
این دانشجو ادامه می دهد : اما آنها اجازه ورود به لابی دانشکده هنر را نمی دادند و ما با زنجیره انسانی از بینشان رد شدیم .
اینجا بود که برخوردهایی هم صورت گرفت ، اما تا جایی که اطلاع دارم ، کسی دستگیر نشد .
آقای سرسنگی سعی کردند جو را آرام کنند و اشاره به بیانیه انجمن اسلامی کردند و گفتند بیانیه انجمن درباره اعتراض به رفتار با روزه خوارها بوده ، با اینکه این بیانیه را ما دیده بودیم ، باز هم تحریفش کردند ، کل بیانیه درباره حجاب بود .
اینجا بود که بچه ها گفتند تجمع انجمن اسلامی نیست و تجمع مستقل و دانشجویی است .
به گفته دانشجویان ، از روز گذشته پوسترهایی مبنی بر این تجمع در فضای مجازی دست به دست می شده و دانشجویان خود را برای این تجمع آماده می کردند .
در پایان تجمع عده ای از دانشجویان با خواندن سرود یار دبستانی در حیاط دانشگاه اعتراض خود را به این اتفاق نشان دادند .
مجید سرسنگی ، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ، در گفت وگویی عنوان کرده است : ضمن تأیید این مطلب ، با بیان اینکه هیچ نیروی امنیتی یا «گشت ارشاد» در دانشگاه تهران حضور نداشته و ندارد ، گفت : متأسفانه عده ای جاهلانه یا عامدانه اخباری را منتشر می کنند که موجب تشنج فضای دانشجویی می شود و من صراحتا اعلام می کنم اگر دانشجویی به دلیل پوشش و حجاب به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده است ، موضوع را اعلام کند .
وی در ادامه به تشریح دلایل و جزئیات تجمع دیروز دانشجویان دانشگاه تهران که در محوطه پردیس مرکزی این دانشگاه اتفاق افتاد ، اشاره کرد : متأسفانه عده ای از افراد جاهلانه یا عامدانه نکاتی را منتشر می کنند که انتشار این نوع اخبار سایر دانشجویان را دچار هیجان می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزیر علوم+غلامی
شرق
1398/02/24

در صورتی که بسیاری از این اخبار اساسا کذب و با واقعیت مغایر است .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد : اینکه گفته می شود در دانشگاه تهران «گشت ارشاد» ورود پیدا کرده و به دانشجویان تذکر می دهند یک شوخی کاملا غیرواقعی است و چنین چیزی اتفاق نیفتاده .
تنها چیزی که وجود دارد این است که هرساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تأکید شده که مظاهر روزه خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به گونه ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود .
در همین راستا نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه داری را حفظ نمی کنند تذکر داده شود .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : هیچ آیین نامه یا بخشنامه جدیدی در حوزه برخورد با بی حجابی یا روزه خواری در سال جاری به دانشگاه اعلام نشده و آنچه که اتفاق افتاده فقط روندی است که هرساله با هدف حفظ حرمت ماه رمضان روی داده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/02/24
> ایلنا : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اتفاقات امروز دانشگاه تهران گفت : مسائل پیش آمده در دانشگاه تهران را پیگیری خواهیم کرد .
> اولادقباد : اتفاقات امروز دانشگاه تهران را پیگیری می کنیم ایلنا : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اتفاقات امروز دانشگاه تهران گفت : مسائل پیش آمده در دانشگاه تهران را پیگیری خواهیم کرد .
/ فریده اولادقباد در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا ، درباره اتفاقات رخ داده در دانشگاه تهران گفت : پیگیر موضوعات اتفاق افتاده در دانشگاه تهران از طریق وزارت علوم و سایر نهادها خواهم بود .
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : ما در این شرایط نیاز به وحدت ، اتحاد و انسجام داریم .
وی ادامه داد : مطالبات و دغدغه های دانشجویان را پیگیری می کنیم .
این مطلب برایم مفید است 1 0 کلمات کلیدی : دانشگاه تهران کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی وزارت علوم پیگیری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
وقایع اتفاقیه
1398/02/23
> یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اتفاقات امروز دانشگاه تهران گفت : مسائل پیش آمده در دانشگاه تهران را پیگیری خواهیم کرد .
> روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اتفاقات امروز دانشگاه تهران گفت : مسائل پیش آمده در دانشگاه تهران را پیگیری خواهیم کرد .
فریده اولادقباد در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا ، درباره اتفاقات رخ داده در دانشگاه تهران گفت : پیگیر موضوعات اتفاق افتاده در دانشگاه تهران از طریق وزارت علوم و سایر نهادها خواهم بود .
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : ما در این شرایط نیاز به وحدت ، اتحاد و انسجام داریم .
وی ادامه داد : مطالبات و دغدغه های دانشجویان را پیگیری می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
تشکل دانشجویی
روزنامه ایران
1398/02/24
> تجمع اعتراضی در دانشگاه تهرانخبر اول اینکه ، روز گذشته در واکنش به آنچه اعتراض به تذکرات حراست دانشگاه درباره حجاب دانشجویان خوانده شد ، تجمع اعتراضی در دانشگاه تهران برگزار شد .
> تجمع اعتراضی در دانشگاه تهرانخبر اول اینکه ، روز گذشته در واکنش به آنچه اعتراض به تذکرات حراست دانشگاه درباره حجاب دانشجویان خوانده شد ، تجمع اعتراضی در دانشگاه تهران برگزار شد .
مطابق گزارش خبرگزاری ها و فیلم هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد ، این تجمع در مواردی به زد و خورد میان دانشجویان هم کشیده شد .
فارس در این باره گزارش داد که «یک تشکل دانشجویی با ارسال نامه ای به ریاست دانشگاه ، به تذکر حجاب در دانشگاه اعتراض کرد .
»ایسنا هم در این باره نوشت که «تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به آنچه که آن را استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه می نامیدند ، تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند .
در ادامه دکتر مجید سرسنگی ، معاون فرهنگی در بین دانشجویان حاضر شد اما تعدادی از دانشجویان ضمن برخورد فیزیکی با وی ، از سخنرانی اش در جمع دانشجویان معترض ممانعت کردند .
»این خبرگزاری اضافه کرد : «در پایان این تجمع یکی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران اقدام به قرائت بیانیه ای کرد که در بخشی از آن ادعا شده است : دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای گذشته شاهد حضور و استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه ، به منظور دخالت در امر پوشش خود بوده اند .
این اتفاق ناخوشایند با سخت گیری در ورود بانوان به دانشگاه به علت نوع پوشش شان و تهدیدِ احضار به کمیته انضباطی و برخوردهای قهریِ این چنینی همراه شده که مایه تأسف است .
»سرسنگی ، معاون فرهنگی دانشگاه تهران هم در این باره به ایسنا گفت : «هیچ نیروی امنیتی یا گشت ارشاد در دانشگاه تهران حضور نداشته و ندارد .
متأسفانه عده ای جاهلانه یا عامدانه اخباری را منتشر می کنند که موجب تشنج فضای دانشجویی می شود و من صراحتاً اعلام می کنم اگر دانشجویی به دلیل پوشش حجاب به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده است ، موضوع را اعلام کند .
»وی اضافه کرد : «آنچه که دانشجویان به آن اعتراض کردند ، این بود که برخورد انتظامات دانشگاه در حوزه حفظ حرمت روزه داری شدید بوده و نباید به این شکل برخورد شود ، اما من صراحتاً این را اعلام می کنم اگر دانشجویی به این دلیل به کمیته انضباطی احضار شده است را اعلام کنند .
در واقع هیچ دانشجویی به دلیل روزه خواری یا بی حجابی به کمیته انضباطی معرفی نشده و اگر هم اتفاقی افتاده تنها در حد تذکر به دانشجویان بی حجاب یا روزه خوار بوده است .
»این تجمع عصر روز گذشته پایان یافت ، هرچند واکنش ها به آن در شبکه های اجتماعی ادامه یافته و به سرعت به تیتر یک رسانه های فارسی زبان خارجی هم تبدیل شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/02/24
> عبدالحمید علیزاده ، مدیر کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان درخصوص عملکرد این سازمان گفت : «امسال 10 دانشگاه به جمع دانشگاه های میزبان دانشجوی بین المللی اضافه شدند که تعداد دانشگاه های ما از 25 به 35 دانشگاه ارتقا پیدا کرد.
> عبدالحمید علیزاده ، مدیر کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان درخصوص عملکرد این سازمان گفت : «امسال 10 دانشگاه به جمع دانشگاه های میزبان دانشجوی بین المللی اضافه شدند که تعداد دانشگاه های ما از 25 به 35 دانشگاه ارتقا پیدا کرد .
» او درخصوص تعداد دانشجویان خارجی در کشور گفت : «حدود 28هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم در حال تحصیل هستند ، هشت هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های تحت پوشش دانشگاه آزاد اسلامی و سه هزار دانشجوی خارجی تحت پوشش وزارت بهداشت هستند .
» مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان تصریح کرد : «قریب به 40هزار دانشجوی خارجی در کشور حضور دارند و اگر این تعداد با دستور و تکلیفی که در برنامه ششم توسعه کشور دیده می شود مقایسه شود ، ما می توانیم اعلام کنیم که نه تنها مطابق برنامه پیش رفته ایم بلکه در سال دوم برنامه که سال جاری است جلوتر هستیم .
» علیزاده درباره گستردگی رشته های موردتقاضای دانشجویان خارجی گفت : «در حال حاضر می توان رسما عنوان کرد که تقریبا در تمامی رشته هایی که یک فرد خارجی مجاز به تحصیل در آن است ، دانشجوی خارجی داریم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/02/24
> محمدرضا آهنچیان در گفت وگو با «ایرنا» گفت : «براساس آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری تخصصی ، بازرسانی متشکل از یک کارشناس خبره از کارگروه های تخصصی معاونت آموزشی وزارت علوم ، دو نفر از هیات نظارت استانی و دانشگاه مقصد برای ارزیابی از کیفیت دوره های دکتری ، به دانشگاه ها می روند.
> محمدرضا آهنچیان در گفت وگو با «ایرنا» گفت : «براساس آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری تخصصی ، بازرسانی متشکل از یک کارشناس خبره از کارگروه های تخصصی معاونت آموزشی وزارت علوم ، دو نفر از هیات نظارت استانی و دانشگاه مقصد برای ارزیابی از کیفیت دوره های دکتری ، به دانشگاه ها می روند .
» او افزود : «دانشگاه هایی که از سال 96 اقدام به راه اندازی دوره های دکتری کرده اند ، شامل این ارزشیابی نمی شوند .
» به گفته این مسئول وزارت علوم ، دوره هایی که بین سه تا پنج سال از راه اندازی آنها گذشته است ، در این بازرسی ها مورد ارزیابی قرار می گیرد؛ تمام دانشگاه های مستقر در تهران و سطح کشور یا به عبارتی تمام زیرنظام های آموزش عالی در این ارزیابی ، بازرسی می شوند .
گفتنی است ، دانشگاه هایی که درخواست مجوز دوره جدید دکتری دارند ، باید استانداردهای آموزش عالی مانند امکانات و تجهیزات رشته مورد نظر ، تامین اعضای هیات علمی همچنین تجهیز برخی نرم افزارها مثل کتابخانه الکترونیکی متناسب با رشته را رعایت کنند .
در صورتی که دانشگاهی صلاحیت ادامه برگزاری دوره دکتری را نداشته باشد ، مجوز پذیرش دانشجو از آن دانشگاه سلب می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
روزنامه آفرینش
1398/02/23
> اول خرداد؛ آغاز دریافت آثار علمی یازدهمین جشنواره فارابی رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی از فراخوان یازدهمین دوره جشنواره فارابی خبر داد و گفت : زمان دریافت آثار این دوره از اول خردادماه 1398 تا 31 مرداد ماه سال جاری خواهد بود .
> اول خرداد؛ آغاز دریافت آثار علمی یازدهمین جشنواره فارابی رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی از فراخوان یازدهمین دوره جشنواره فارابی خبر داد و گفت : زمان دریافت آثار این دوره از اول خردادماه 1398 تا 31 مرداد ماه سال جاری خواهد بود .
به گزارش مهر ، حسین میرزایی با اشاره به فراخوان یازدهمین دوره جشنواره فارابی گفت : زمان دریافت آثار این دوره از اول خردادماه 1398 تا 31 مرداد ماه سال جاری خواهد بود .
وی ادامه داد : آثار مورد پذیرش جشنواره همچون ادوار گذشته در چهار قالب شامل «کتاب پژوهشی» ، «گزارش اختتام یافته پژوهش» ، «رساله دکتری» و «پایان نامه کارشناسی ارشد» است .
آثاری که از ابتدای سال 1395 تا پایان اسفند 1397 پایان یافته اند می توانند در این دوره از جشنواره شرکت کنند .
رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی خاطرنشان کرد : آثار علمی در این جشنواره در پانزده گروه علمی ، اخلاق ، ادیان و عرفان ، تاریخ ، جغرافیا و باستان شناسی ، حقوق ، زبان ، ادبیات و زبان شناسی ، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات ، علوم اقتصادی ، مدیریت و علوم مالی ، علوم تربیتی ، روان شناسی و علوم ورزشی ، علوم سیاسی ، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای ، علوم قرآنی ، تفسیر و حدیث ، فقه و اصول ، فلسفه ، منطق و کلام ، فناوری اطلاعات ، اطلاع رسانی و کتابداری ، مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) ، مطالعات هنر و زیبایی شناسی و مطالعات میان رشته ای دریافت می شوند .
بخش بین الملل جشنواره نیز آثار مربوط به حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی را دریافت می کند .
وی ادامه داد : همچون ادوار گذشته در بخش ویژه نیز جایزه شخصیت های پیشرو علوم انسانی و اسلامی ، پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی ، مترجم برتر ، انجمن علمی برتر ، نشریه علمی و پژوهشی برتر و نظریه پرداز برتر اعطا خواهد شد .
میرزایی افزود : تمامی پژوهشگران حوزه علوم انسانی و اسلامی می توانند با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس WWW .
FARABIAWARD .
IR از اول خردادماه آثار علمی خود را ثبت کنند .
وی همچنین با بیان اینکه ثبت آثار در سامانه جشنواره در دو قالب حقیقی و حقوقی است اظهار داشت : علاوه بر اینکه مولفین و پژوهشگران خود می توانند نسبت به ثبت آثار در سامانه اقدام کنند ، ناشران ، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ، انجمن های علمی و گروه های علمی آموزشی و پژوهشی نیز چنانچه اثری را واجد شایستگی لازم می دانند به معرفی و ثبت آثار پیشنهادی مبادرت ورزند و زمینه شناسایی آثار فاخر را فراهم کنند .
گفتنی است؛ جشنواره بین المللی فارابی توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، کمیسیون ملی یونسکو ، دفتر منطقه ای آیسسکو ، بنیاد ملی نخبگان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری هر ساله برگزار می شود .
قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران : باید لذت خواندن را به مردم چشاند نویسنده کتاب اصول آموزش سواد رسانه ای به کودکان گفت : بسیاری ازآنچه رخ می دهد ، ردپایی دریک نظریه رسانه ای دارد و کشف ارتباط نظری رخدادها ، رمزگشایی لذت بخشی را سبب می شود .
معصومه نصیری ، قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران و مدرس دانشگاه در گفتگو با آفرینش با بیان این که در حال حاضر بر روی کتابی با موضوع «فیک نیوز» به همراه دکترسید علی موسوی کار می کنم ، افزود : بحث اخبارجعلی این روزها به چالشی جهانی تبدیل شده و متاسفانه روز به روز هم گرایش مردم به اینگونه اخبار بیشتر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
روزنامه آفرینش
1398/02/23

وی با بیان اینکه کتاب شبکه های خشم و امید نوشته مانوئل کاستلز ترجمه مجتبی قلی پور آخرین کتابی است ، مطالعه کردم ، ادامه داد : این کتاب آخرین کتابی بود که خواندم وچند روزی است خوانش آن به پایان رسیده است و به فعالان و کنش گران فضای مجازی خواندن آن را توصیه میکنم .
نصیری در ادامه بیان کرد : آخرین کتابم اصول آموزش سواد رسانه ای به کودکان است که شکر خدا بر اساس ارزیابی اولیه به جهت خلأ وجود کتاب در این زمینه و رونمایی اثر در نمایشگاه کتاب ، استقبال مخاطبان بسیار خوب بوده است .
وی در خصوص علاقه خود به کتاب ، گفت : علاقه شخصی بنده به کتابهای مربوط به حوزه نظریات رسانه است .
بسیاری ازآنچه رخ می دهد ، ردپایی دریک نظریه رسانه ای دارد و کشف ارتباط نظری رخدادها ، رمزگشایی لذت بخشی را سبب می شود .
نصیری ادامه داد : کتاب اساسا خوب است و بنده معتقدم هر کتابی برای یکبار ارزش خواندن را دارد .
امادر کل کتاب خوب ، کتابی است که شما را تشنه تر کند برای یادگیری .
سوالات جدی برای شما ایجاد کند و میل به کشف ندانسته ها را تقویت کند .
وی با بیان اینکه باید لذت خواندن را به مردم چشاند ، اظهارکرد : اگر کتاب خوب ارائه شود و مردم هم لذت خواندن رادرک کرده باشند ، دیگه نیازی به اصرار برای خواندن نیست آنها یاد گرفته اند که بخوانند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/02/23
> مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان اعلام کرد : حدود 40 هزار دانشجوی خارجی در کشور حضور دارند و 28 هزار نفر از این دانشجویان در دانشگاه های وزارت علوم تحصیل می کنند .
> مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان اعلام کرد : حدود 40 هزار دانشجوی خارجی در کشور حضور دارند و 28 هزار نفر از این دانشجویان در دانشگاه های وزارت علوم تحصیل می کنند .
به گزارش وزارت علوم ، عبدالحمید علیزاده در خصوص عملکرد سازمان امور دانشجویان و موضوع جذب و پذیرش دانشجویان خارجی گفت : در سال جاری مجموعاً 35 دانشگاه در بحث جذب دانشجویان خارجی فعال شدند .
مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه امسال ، 10 دانشگاه به جمع دانشگاه های میزبان دانشجوی بین المللی اضافه شدند گفت : امسال تعداد دانشگاه های ما از 25 به 35 دانشگاه ارتقا پیدا کرد .
مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان در خصوص تعداد دانشجویان خارجی در کشور گفت : حدود 28 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در حال تحصیل هستند ، 8 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های تحت پوشش دانشگاه آزاد اسلامی و 3 هزار دانشجوی خارجی تحت پوشش وزارت بهداشت هستند .
وی ادامه داد : قریب به 40 هزار دانشجوی خارجی در کشور حضور دارند و اگر این تعداد با دستور و تکلیفی که در برنامه ششم توسعه کشور دیده می شود مقایسه شود ، ما می توانیم اعلام کنیم که نه تنها مطابق برنامه پیش رفته ایم بلکه در سال دوم برنامه که سال جاری است جلوتر هستیم .
علیزاده درباره گستردگی رشته های مورد تقاضای دانشجویان خارجی گفت : در حال حاضر می توان رسماً عنوان کرد که تقریباً در تمامی رشته هایی که یک فرد خارجی مجاز به تحصیل در آن است دانشجوی خارجی داریم .
وی با بیان اینکه در حال حاضر اکثر متقاضیان دانشگاه های ایران از 15 کشور پیرامون هستند خاطرنشان کرد : خدمات تخصصی و فوق تخصصی آموزش عالی ایران به متقاضیان خارجی در 3 بخش پذیرش دانشجوی خارجی ، طرح های مشترک تحقیقاتی و ارتباطات از طریق پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان صورت می گیرد که در آموزش عالی به طور ویژه روی پذیرش دانشجویان تأکید داریم .
علیزاده خاطرنشان کرد : در برنامه سال 1398 ، قصد داریم کانون فارغ التحصیلان را به صورت متمرکز عهده دار شویم؛ البته شیوه درستی نیست و شیوه صحیح آن است که همه دانشگاه ها این کانون را داشته باشند و ما به آنها متصل شویم .
برنامه های ما بر سه اصل مأموریت سپاری ، تمرکززدایی و ارائه خدمات بر پایه بستر الکترونیک استوار است .
در این زمینه هم اکنون در 15 استان خدمات کنسولی را به صورت کامل به استان ها تفویض کرده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/02/23
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ، گفت : فرصت مجددثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در رشته های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دوره های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ارائه شد .
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ، گفت : فرصت مجددثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در رشته های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دوره های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ارائه شد .
حسین توکلی در گفت و گو با ایرنا ، اظهار کرد : داوطلبان متقاضی ثبت نام در رشته هایی که پذیرش آنها در دوره های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1398 صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی معدل کل دوره کاردانی صورت می گیرد ، برای سومین بار تمدید شد .
وی افزود : داوطلبان می توانند در روزهای 7 تا 11 مردادماه با مراجعه به سامانه سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند .
به گفته مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ، دفترچه راهنما و اصلاحات رشته های بدون آزمون در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است .
ظرفیت پذیرش برای دوره های با آزمون و بدون آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور حدود 264 هزار نفر اعلام شده است .
آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته روز جمعه 11 مردادماه سال جاری برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
دنیای اقتصاد
1398/02/23
> ایسنا : رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی گفت : زمان دریافت آثار یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی؛ ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی ، از اول خردادماه تا 31 مردادماه 1398 است .
> زمان ارسال آثار به جشنواره بین المللی فارابی ایسنا : رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی گفت : زمان دریافت آثار یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی؛ ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی ، از اول خردادماه تا 31 مردادماه 1398 است .
دکتر حسین میرزایی با اعلام این خبر اظهار کرد : آثار مورد پذیرش جشنواره همچون ادوار گذشته در چهار محور شامل «کتاب پژوهشی» ، «گزارش اختتام یافته پژوهش» ، «رساله دکتری» و «پایان نامه کارشناسی ارشد» است؛ آثاری که از ابتدای سال 1395 تا پایان اسفند 1397 پایان یافته اند ، می توانند در این دوره از جشنواره شرکت کنند .
وی افزود : آثار علمی در این جشنواره در پانزده گروه علمی اخلاق ، ادیان و عرفان ، تاریخ ، جغرافیا و باستان شناسی ، حقوق ، زبان ، ادبیات و زبان شناسی ، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات ، علوم اقتصادی ، مدیریت و علوم مالی ، علوم تربیتی ، روان شناسی و علوم ورزشی ، علوم سیاسی ، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای ، علوم قرآنی ، تفسیر و حدیث ، فقه و اصول ، فلسفه ، منطق و کلام ، فناوری اطلاعات ، اطلاع رسانی و کتابداری ، مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) ، مطالعات هنر و زیبایی شناسی و مطالعات میان رشته ای دریافت می شوند .
به گفته رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی ، بخش بین الملل جشنواره نیز آثار مربوط به حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی را دریافت می کند و همچون ادوار گذشته در بخش ویژه نیز جایزه شخصیت های پیشرو علوم انسانی و اسلامی ، پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی ، مترجم برتر ، انجمن علمی برتر ، نشریه علمی و پژوهشی برتر و نظریه پرداز برتر اعطا خواهد شد .
دکتر میرزایی همچنین با بیان اینکه ثبت آثار در سامانه جشنواره در دو قالب حقیقی و حقوقی است ، اظهار کرد : علاوه بر اینکه مؤلفین و پژوهشگران خود می توانند نسبت به ثبت آثار در سامانه اقدام کنند ، ناشران ، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ، انجمن های علمی و گروه های علمی آموزشی و پژوهشی نیز چنانچه اثری را واجد شایستگی لازم می دانند ، به معرفی و ثبت آثار پیشنهادی مبادرت ورزند و زمینه شناسایی آثار فاخر را فراهم کنند .
تمامی پژوهشگران حوزه علوم انسانی و اسلامی می توانند با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس http : //farabiaward .
ir/ از اول خردادماه آثار علمی خود را ثبت کنند .
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، جشنواره بین المللی فارابی هر ساله توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، کمیسیون ملی یونسکو ، دفتر منطقه ای آیسسکو ، بنیاد ملی نخبگان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار می شود .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : ایران جشنواره بین المللی علوم تحقیقات و فناوری فرهنگی و اجتماعی نخبگان.
1
فهرست