وزارت علوم - مطبوعات 28 ارديبهشت 98
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت 14:28
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
9703639 آرمان امروز
9703218 روزنامه مردم سالاری
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
9702287 روزنامه آفرينش
9694166 روزنامه مردم سالاری
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
9703476 خراسان
9702288 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/02/25
> وزیر علوم با اشاره به ساماندهی موسسات اعزام دانشجو گفت : موسسات اعزام دانشجو برای برخورداری از حمایت حقوقی و قانونی وزارت علوم باید با سازمان امور دانشجویان همکاری کنند .
> وزیر علوم با اشاره به ساماندهی موسسات اعزام دانشجو گفت : موسسات اعزام دانشجو برای برخورداری از حمایت حقوقی و قانونی وزارت علوم باید با سازمان امور دانشجویان همکاری کنند .
منصور غلامی در گفتگو با مهر درباره ساماندهی مؤسسات اعزام دانشجو اظهار داشت : سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ساماندهی و کنترل و نظارت مراکزی که به اعزام دانشجو کمک کرده و مشاوره می دهند حتماً همکاری دارد .
وی ادامه داد : به افرادی که قصد دارند از این ظرفیت استفاده کنند ، توصیه می کنیم حتماً با سازمان امور دانشجویان هماهنگ کنند تا مشخص شود که آیا نام مؤسسه مذکور در مجموعه مؤسسات مجاز تحت نظارت سازمان وجود دارد یا خیر ، تا اتفاقات بدی که بعضاً در گذشته رخ داده است برای آنها رخ ندهد .
وزیر علوم افزود : برخی از مؤسسات احساس مسئولیت جدی در قبال دانشجویانی که اعزام کرده بودند نداشتند و بعد از اعزام دانشجو که مشکل ایجاد شده بود ، از خود سلب مسئولیت کردند و لذا توصیه من این است افراد برای اعزام از طریق مؤسسات ، با سازمان امور دانشجویان کنترل و هماهنگی کنند .
وی با بیان اینکه هر مؤسسه اعزام دانشجو که مشاوره می دهد ، باید با سازمان امور دانشجویان هماهنگ باشد یادآور شد : مؤسسات اعزام دانشجو برای برخورداری از حمایت حقوقی قانونی باید از طریق سازمان امور دانشجویان فعالیت کنند .
غلامی افزود : همچنین نگرانی هایی که احیاناً متقاضیان و مراجعه کنندگان می توانند داشته باشند با توصیه سازمان امور دانشجویان برطرف می شود .
وی درباره اینکه آیا آماری از مؤسسات غیرقانونی اعزام دانشجو دارید گفت : آماری در حال حاضر ندارم ولی قطعاً با این مؤسسات برخورد می شود .
یک مرجع قانونی باید نظارت برکار این مؤسسات داشته باشد که یکی از این مراجع وزارت علوم است .
وزیر علوم تاکید کرد : توصیه می کنیم هر فردی که قصد دارد از خدمات مؤسسات اعزام دانشجو استفاده کند ، حتماً جایگاه قانونی مؤسسات را بررسی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شرق
1398/02/28
> شرق : وزیر آموزش وپرورش از رایزنی مجدد با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص پذیرش در کنکور سراسری به دانش آموزان مناطق سیل زده بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، خبر داد .
سیدمحمد بطحایی در پیامی توییتری درباره برگزاری کنکور سراسری ‏در مناطق سیل زده نوشت : درخصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش وپرورش به دلیل رعایت شرایط خاص ‎دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
‏اما با وزیر محترم علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجددا صحبت کردم .
امیدوارم به زودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
> از فروردین ماه که سیل بخشی از استان های کشور را فراگرفت ، مسئله کنکور و درس و مشق از دغدغه های دانش آموزان این مناطق بود .
وضعیت مدارس در برخی از مناطق به حدی آشفته بود و میزان تخریب مدارس به قدری بالا بود که در برخی از مناطق سیل زده پایان سال تحصیلی اعلام شد ، اما مسئله برای کنکوری ها بغرنج تر بود؛ بچه های کنکوری نه تنها دیگر شرایط درس خواندن را نداشتند و به دلیل آنکه باید به خانواده شان در آماده سازی خانه برای شروع زندگی همکاری می کردند از برنامه ریزی شان عقب ماندند ، بلکه کتاب هایشان در آب غرق شد و دیگر منبعی برای درس خواندن نداشتند .
; حداد غبیشاوی یکی از این بچه هاست .
او از اهالی روستای شعمیط 3 است و می گوید : ما اصلا اهواز نبودیم .
سیل که آمد خبر رسید خانه مان زیر آب است .
خودمان را با بدبختی بعد از سه روز رساندیم .
تا یک هفته آن قدر اوضاع بد بود و به زندگی ازدست رفته مان فکر می کردم که دیگر کتاب و درس و مشق برایم اهمیتی نداشت .
یک دفعه یاد کتاب هایم افتادم .
حتی جنازه هایشان هم نبود .
هیچ کتابی نداشتم ، تازه کتاب ها را چاپ کرده اند که به دستم برسانند ، اما چه فایده؟ من امسال به کنکور نمی رسم و بعدش هم حتما پدرم می گوید باید به سربازی بروم و همه چیز همین جا تمام می شود .
; سیل که آمد ، رایزنی ها برای کنکور آغاز شد و زمزمه ها برای اعطای سهمیه به بچه های کنکوری مناطق سیل زده بالا گرفت ، اما بچه های مناطق دیگر واکنش چندان مثبتی به این واقعه نداشتند .
مستوره یکی از آنهاست .
او متقاضی کنکور ریاضی است و در مشهد زندگی می کند .
مستوره به «شرق» می گوید : هربار بنا به دلیلی به تعداد سهمیه ای ها افزوده می شود .
من شرایط هم سن وسال هایم را در این مناطق درک می کنم ، اما همیشه قربانی اصلی ما هستیم .
با تخصیص سهمیه به این دانش آموزان ما هم نابود می شویم .
کلا آموزش وپرورش ما بلد نیست که کاری بکند تا نه سیخ بسوزد و نه کباب ! ; بیشتر دانش آموزان با به تعویق افتادن کنکور موافق هستند ، اما با آنکه کنکور کارشناسی ارشد از اردیبهشت به خرداد موکول شده ، اما سازمان سنجش اعلام کرد به دلیل برهم خوردن سال تحصیلی دانشگاهی به هیچ وجه امکان به تعویق انداختن کنکور کارشناسی دانشگاه ها وجود ندارد .
با همه اینها از 24 فروردین بحث و رایزنی برای پیداکردن یک راه حل آغاز شد و در جلسات کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با آموزش وپرورش و سازمان سنجش و وزارت علوم قرار شد تا کنکور کارشناسی ارشد هفت هفته به تعویق بیفتد ، اما هیچ سهمیه ای به کنکور کارشناسی ارشد اضافه نشود .
پس از آن قرار شد کنکور کارشناسی ارشد 23 و 24 خردادماه امسال برگزار شود .
اما از همان زمان مسئولان سازمان سنجش اعلام کردند آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سال 1398 در تاریخ اعلام شده قبلی (13 و 14 تیرماه 1398) برگزار خواهد شد .
; با به تعویق افتادن کنکور کارشناسی ارشد دوباره زمزمه ها و درخواست های دبیرستانی ها برای به تعویق افتادن کنکور سراسری بلند شد ، اما بطحایی دهم اردیبهشت ماه آب پاکی را روی دست همه ریخت؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شرق
1398/02/28
بطحایی گفت : تعویق زمان کنکور در اختیار سازمان سنجش است و بعید می دانم که امکان پذیر باشد ، چون سال تحصیلی دانشگاه ها را با مشکل مواجه می کند ، اما صحبت هایی را با وزارت علوم داشتیم تا سهمیه ای خاص برای دانش آموزان کنکوری در نظر بگیرند که ان شاءالله همین روز ها شورای سنجش و پذیرش تشکیل می شود و باید ببینیم تصمیم چه خواهد شد .
این سهمیه مانند سهمیه دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه است؛ یعنی در برخی رشته ها سهمیه اضافه پیش بینی می کنیم .
البته این سهمیه قطعی نیست و شورای سنجش و پذیرش باید تصویب کند ، اما پیشنهاد کردیم .
; به نظر می رسد سازمان سنجش مخالفتی با اعطای سهمیه به دانش آموزان سیل زده ندارد .
حسین توکلی ، مشاور ، دراین باره می گوید : اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده تأثیری در روند برگزاری این کنکور ندارد و در مرحله انتخاب رشته بیشتر اهمیت پیدا می کند .
; پیش تر نیز توکلی گفته بود که اعطای سهمیه نیاز به مصوبه دارد و مصوبه را یا مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی می دهد .
حالا خبرها حاکی از آن است که به دلیل شلوغی کار مجلس ، سازمان سنجش برای گرفتن این سهمیه دست به دامان شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است .
پیش از این ، ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش دراین باره به ایرنا گفته بود : سهمیه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مصوب شده برای زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی است که می توان این سهمیه را برای مناطق سیل زده هم اعمال کرد .
این سهمیه صرفا در استان های درگیر سیل دقیقا مانند شرایط استان آذربایجان شرقی استفاده می شود ، اما این ابهام ایجاد نشود که این سهمیه از دانشگاه های استان تهران برای این داوطلبان در نظر گرفته می شود ، بلکه تنها برای همان استان حادثه دیده اختصاص می یابد .
سهمیه های اختصاص یافته بازه زمانی مشخصی دارند که ممکن است یک سال به آن عمل شود و سال دیگر عمل نشود .
; حالا اما به نظر می رسد که رایزنی ها در حال حصول نتیجه است و احتمالا به دانش آموزان سیل زده سهمیه داده می شود ، اما مشخص نیست این سهمیه چقدر آنها را راضی می کند و چقدر شانس دانش آموزان مناطق دیگر را که همیشه نگران سهمیه های ازپیش تعیین شده هستند کاهش می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
امتیاز
1398/02/28
> وزیر آموزش و پرورش می گوید شرایط جدید کشور باعث نشده تغییری در ارائه آموزش و تحصیلات رایگان به دانش آموزان افغان ایجاد شود.
> وزیر آموزش و پرورش می گوید شرایط جدید کشور باعث نشده تغییری در ارائه آموزش و تحصیلات رایگان به دانش آموزان افغان ایجاد شود .
«سید محمد بطحایی» ، وزیر آموزش و پرورش ، در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایطی که در کشور به وجود آمده آیا در سیاست وزارت آموزش و پرورش در ارائه آموزش رایگان به دانش آموزان افغان تغییراتی ایجاد شده است ، گفت : هیچ تغییری ایجاد نشده؛ برادران و خواهران افغانستانی ما همچنان بر اساس تأکید مقام معظم رهبری در مدارس کشور مشغول به تحصیل خواهند بود .
وزیر آموزش و پرورش افزود : مقام معظم رهبری سه سال پیش تاکید موکد داشتند که تحت هر شرایطی زمینه تحصیل برای کودکان افغانستانی فراهم شود و این رویه در آموزش و پرورش جاری است .
وی ادامه داد : شرایط فعلی کشور شرایطی نیست که بر سیاست وزارت آموزش و پرورش اثر گذاشته باشد و ما همچنان با تاکید مقام معظم رهبری ، خدمات دهی آموزشی به دانش آموزان افغان را ادامه خواهیم داد .
بطحایی تصریح کرد : افتخار جمهوری اسلامی ایران است که اتباع خارجی در کنار ایرانی ها زیر یک سقف ، در یک کلاس و در یک میز تحصیل می کنند و شرایطی همانند بچه های ایرانی دارند .
وزیر آموزش و پرورش درباره برخی اظهارات مبنی بر کم شدن تعداد دانش آموزان افغان در سال تحصیلی آینده ، توضیح داد : ما به هیچ وجه سیاست جدیدی مبنی بر کم کردن این تعداد نداریم و مانعی ایجاد نمی کنیم؛ مگر اینکه تعداد آنها به صورت طبیعی کم شود .
رایزنی دوباره با وزیر علوم برای سهمیه خاص به مناطق سیل زده وزیر آموزش و پرورش گفت : با وزیر علوم مجدداً صحبت کردم تا سهمیه ای خاص برای دانش آموزان مناطق سیل زده بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، اختصاص دهد .
سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت : در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ولی کارشناسان وزارت علوم ، اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
وی ادامه داد : اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجدداً صحبت کردم؛ امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/02/28
> گروه اجتماعی| «در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگر چه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
اما با وزیر محترم علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجددا صحبت کردم .
امیدوارم به زودی این تصمیم اطلاع رسانی و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
» سیدمحمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش روز پنجشنبه این خبر را در توییتر خود اعلام کرد .
> از فروردین ماه وزارت علوم و سازمان سنجش در حال بررسی شرایط برگزاری کنکور سال 98 بودند .
19 فروردین بود که ابراهیم خدایی ، رییس سازمان سنجش و آموزش کشور در مورد تاخیر احتمالی در زمان برگزاری کنکور سراسری گفت : «برنامه زمانی کنکور سراسری به قدر کفایت فشرده هست چون در روزهای 15 و 16 تیر ماه برگزار می شود و بحث انتخاب رشته و مصاحبه های برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه فرهنگیان هم وجود دارد و اینها نزدیک به 45 روز زمان می خواهد .
بعید می دانم بتوانیم بحث تاخیر کنکور را اجرایی کنیم چون کل دانشگاه ها و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد .
» همان زمان خدایی گفته بود که به احتمال زیاد برای داوطلبان مناطق سیل زده سهمیه ویژه ای در نظر گرفته خواهد شد : «تسهیلاتی برای عزیزانی که آسیب دیده اند و سیل باعث شده که مطالعه شان تحت تاثیر قرار بگیرد در نظر گرفته شده .
قرار شد همان مصوبه ای را که برای زلزله زدگان کرمانشاه داشتیم برای سیل زدگان هم تعمیم داده شود که به صورت اصولی با آن موافقت شده است .
سعی می کنیم آن بحث فاصله کم باقی مانده تا آزمون ها را تا حدی با این سهمیه جبران کنیم که البته سهمیه ای آزاد است و قرار نیست از سهمیه دیگر داوطلبان به این بخش اختصاص داده شود .
» منصور غلامی ، وزیر علوم اواخر فروردین ماه و پیش از اینکه به گفته خودش «به دلیل برخورد غیرمنطقی اینستاگرام و اطاعت از دولت امریکا در محدود و مسدود کردن صفحات برخی کاربران ایرانی» صفحه اش را در این شبکه اجتماعی غیرفعال کند در مورد تعویق تاریخ برگزاری کنکور خطاب به داوطلبان آزمون سراسری نوشته بود : «مراقب باشید عده ای با طرح موضوع تعویق زمان کنکور ، شما را خام و سرگرم نکنند تا در روند برنامه مطالعه شما سستی و خلل وارد شود .
این کار آنها حتما به ضرر شما و به نفع رقیب های شماست ! ».
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آرمان امروز
1398/02/28
> رایزنی برای سهمیه خاص به مناطق سیل زده مهر : وزیر آموزش و پرورش گفت : با وزیر علوم مجددا صحبت کردم تا سهمیه ای خاص برای دانش آموزان مناطق سیل زده بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، اختصاص دهد .
> رایزنی برای سهمیه خاص به مناطق سیل زده مهر : وزیر آموزش و پرورش گفت : با وزیر علوم مجددا صحبت کردم تا سهمیه ای خاص برای دانش آموزان مناطق سیل زده بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، اختصاص دهد .
سید محمد بطحائی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت : در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم ، اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
وی ادامه داد : اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجددا صحبت کردم؛ امیدوارم به زودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/02/28
> فارس نوشت : سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت : درخصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم ، اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
وی ادامه داد : اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجددا صحبت کردم؛ امیدوارم به زودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
> آخرین وضعیت سهمیه کنکور مناطق سیل زده فارس نوشت : سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت : درخصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم ، اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
وی ادامه داد : اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجددا صحبت کردم؛ امیدوارم به زودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : آموزش و پرورش دانش آموزان سیل کنکور وزیر آموزش و پرورش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/02/28
> رایزنی دوباره با وزیر علوم برای سهیمه خاص به مناطق سیل زده وزیر آموزش و پرورش گفت : با وزیر علوم مجدداً صحبت کردم تا سهمیه ای خاص برای دانش آموزان مناطق سیل زده بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، اختصاص دهد.
> رایزنی دوباره با وزیر علوم برای سهیمه خاص به مناطق سیل زده وزیر آموزش و پرورش گفت : با وزیر علوم مجدداً صحبت کردم تا سهمیه ای خاص برای دانش آموزان مناطق سیل زده بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، اختصاص دهد .
به گزارش خبرگزاری مهر ، سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت : در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ولی کارشناسان وزارت علوم ، اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
وی ادامه داد : اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجدداً صحبت کردم؛ امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/02/28
> وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که با تعویق زمان آزمون سراسری به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده موافق است.
> وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که با تعویق زمان آزمون سراسری به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده موافق است .
سیدمحمد بطحایی در توئیتی نوشت : درخصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
وی افزود : اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجددا صحبت کردم .
امیدوارم به زودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
آغاز سال 1398 با سیل ویرانگر در بسیاری از نقاط کشور همراه شد .
سیل گسترده در استان های گلستان ، لرستان ، مرکزی و خوزستان خسارت های مالی و عمرانی فراوانی به هموطنان ساکن در روستا و شهرهای این مناطق وارد ساخت .
برخی داوطلبان مناطق سیل زده با ایجاد کمپین و ارسال پیام هایی در فضای رسانه ای و مجازی کشور ، خطاب به مسئولان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می خواهند که زمان برگزاری آزمون سراسری تغییر کند .
اما به رغم اعلام مسئولان ارشد سازمان سنجش مبنی بر عدم تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری کنکور 98 ، برخی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از لزوم توجه وزارت علوم و سازمان سنجش به شرایط ویژه داوطلبان آزمون کنکور در مناطق سیل زده سخن گفته اند و خواستار بازنگری در زمان و نحوه برگزاری آن هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/02/28
> هدی هاشمیخبرنگارکمتر از یک ماه و 15 روز دیگر آزمون سراسری دانشگاه ها برگزار می شود ، تا یک میلیون و 118 هزار داوطلب دانشگاه ها سیزدهم و چهاردهم تیرماه بخت خود را در آزمون 98 دانشگاه ها امتحان کنند .
> هدی هاشمیخبرنگارکمتر از یک ماه و 15 روز دیگر آزمون سراسری دانشگاه ها برگزار می شود ، تا یک میلیون و 118 هزار داوطلب دانشگاه ها سیزدهم و چهاردهم تیرماه بخت خود را در آزمون 98 دانشگاه ها امتحان کنند .
با این حال خبرهایی از سوی نمایندگان مجلس می رسد که آنها بر سر زمان برگزاری چهل و نهمین ماراتن کنکور دانشگاه ها نظراتی مخالف وزارت علوم و سازمان سنجش دارند .
مسأله اصلی مخالفان آزمون 98 دانشگاه ها هم دانش آموزان مناطق سیل زده است .
برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که دانش آموزان این مناطق آمادگی روحی و روانی ندارند تا در آزمون سرنوشت ساز کنکور شرکت کنند .
البته گروه دیگری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم با ارسال نامه ای به رئیس جمهور خواهان تعویق آزمون سراسری دانشگاه ها شدند .
در نامه نمایندگان مجلس آمده بود : دانش آموزان مناطق سیل زده در آستانه کنکور هستند اما باتوجه به آسیب هایی که دیدند ، شرایط مناسبی جهت حضور در کنکور ندارند و البته اخذ نتایج مناسب برای آنها در چنین شرایطی متصور نیست ، لذا خواهشمند است با توجه به شرایط خاص اکثر استان های کشور دستور فرمایید نسبت به تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری به مدت 3 ماه اقدام شود .
همچنین هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک نیز گفته است ، طرح دوفوریتی از سوی نمایندگان برای تعویق کنکور در سال جاری تدوین شده است .
طرح با بیش از 20 امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است و در نوبت بررسی جلسه علنی قرار دارد .
با این حال خبرهای مختلف درباره تغییر آزمون سراسری 98 دانشگاه ها موجب سردرگمی داوطلبان این آزمون شده است تا جایی که وزیر آموزش و پرورش در حساب کاربری خودش نوشت : با وزیر علوم مجدداً صحبت کردم تا سهمیه ای خاص برای دانش آموزان مناطق سیل زده بدون آن که ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، اختصاص دهد .
امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
سید محمد بطحایی تأکید کرد : در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ولی کارشناسان وزارت علوم ، اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
به هرحال با توجه به این که سیل امسال نه تنها هزاران میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت ، بلکه سازمان سنجش آموزش کشور را هم با حاشیه های بسیاری همراه کرده است .
سازمانی که به گفته معاونش تمام برنامه ریزی های خود را برای برگزاری آزمون از یک سال قبل انجام داده و هیچ شرایطی نمی تواند تاریخ برگزاری این آزمون ها را تغییر دهد .
حسین توکلی با اشاره به این که زمان آزمون 98 دانشگاه ها به هیچ عنوان تغییر نمی کند به خبرنگار «ایران» ، گفت : سازمان سنجش بارها اعلام کرده است که داوطلبان فریب سایت های جعلی را نخورند چرا که زمان آزمون کارشناسی دانشگاه ها به هیچ عنوان تغییر نمی کند و این آزمون تیرماه برگزار می شود .
وی تأکید کرد : اگر سازمان سنجش زمان کنکور سراسری را به تعویق بیندازد در زمان اعلام نتایج با مشکل مواجه می شویم و ممکن است اعلام نتایج در اواخر شهریور ماه انجام شود که داوطلبان برای شروع کلاس ها در اول مهرماه به مشکل برمی خورند .
همچنین این تغییر بسیار هزینه بر و زمان بر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/02/28

با این حال وزارت علوم درباره سهمیه بندی مناطق سیل زده اقداماتی انجام داده است و معمولاً وزارت کشور تعریف می کند کدام مناطق سیل زده هستند و ما هم طبق این تعریف سهمیه را اعمال می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
صبح اقتصاد
1398/02/28
> به نقل از صبح اقتصاد : وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که با تعویق زمان آزمون سراســری به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده موافق است .
> سیدمحمد بطحایی پنجشنبه شــب در توئیتی نوشت : درخصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
وی افزود : اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجددا صحبت کردم .
امیدوارم به زودی این تصمیم اطاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
آغاز سال 1398 با سیل ویرانگر در بسیاری از نقاط کشــور همراه شد .
سیل گسترده در استان های گلستان ، لرستان ، مرکزی و خوزستان خســارت های مالی و عمرانی فراوانی به هموطنان ساکن در روستا و شهرهای این مناطق وارد ساخت .
برخی داوطلبان مناطق سیل زده با ایجاد کمپین و ارسال پیام هایی در فضای رسانه ای و مجازی کشور ، خطاب به مسئوان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می خواهند که زمان برگزاری آزمون سراسری تغییر کند .
اما به رغم اعام مسئوان ارشد سازمان سنجش مبنی بر عدم تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری کنکور 98 ، برخی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از لزوم توجه وزارت علوم و ســازمان سنجش به شرایط ویژه داوطلبان آزمون کنکور در مناطق ســیل زده سخن گفته اند و خواستار بازنگری در زمان و نحوه برگزاری آن هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/02/25
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری ، هفته آینده اعلام می شود .
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری ، هفته آینده اعلام می شود .
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با دانشجو بیان کرد : آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در دوره های روزانه و شبانه دانشگاه ها ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان دانشگاه ها جمعه سوم اسفند 97 در 7 گروه و 245 کدرشته امتحانی ، 58 شهرستان و 104 حوزه امتحانی برگزارشد .
توکلی با بیان اینکه در آزمون ورودی دوره دکتری (PhD) نیمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 649 نفر ثبت نام کردند ، ادامه داد : از این میان ، تعداد 177 هزار و 579 نفر کارت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 را دریافت کردند .
در نهایت تعداد 163 هزار و 321 داوطلب در جلسه آزمون حاضر شدند و از این میان تعداد 150 هزار و 535 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : مهلت انتخاب رشته در آزمون ورودی دوره دکتری PhD نیمه متمرکز سال 98 به پایان رسید و از تعداد 150 هزار و 535 نفر مجاز به انتخاب رشته ، تعداد 108 هزار و 888 نفر معادل 72 .
33 درصد افراد مجاز ، نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند .
وی اظهار داشت : اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه ، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و …) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری دوره دکتری در هفته آینده از طریق سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1398/02/27
> رییس دانشگاه تهران از ارائه آموزش به زبان غیرفارسی به دانشجویان خارجی از ابتدای سال جاری به منظور توسعه فعالیت های بین المللی در این دانشگاه خبر داد .
> رییس دانشگاه تهران از ارائه آموزش به زبان غیرفارسی به دانشجویان خارجی از ابتدای سال جاری به منظور توسعه فعالیت های بین المللی در این دانشگاه خبر داد .
دکتر محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب توجه به فعالیت های بین المللی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را ضروری دانست و افزود : ما در این حوزه دارای سابقه طولانی هستیم ، اما تجربه اندکی داریم .
به طوری که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل مسائل مختلف وارد این عرصه از فعالیت ها شدیم .
وی در ادامه تصریح کرد : ما به خوبی می دانیم که یکی از جنبه های حضور از طریق فعالیت های علم و فناوری است و دیپلماسی علمی یکی از مهمترین جنبه های توسعه ارتباط کشور با دنیا است و این می تواند زمینه صلح کشورها را فراهم کند .
همچنان که در حال حاضر دانشجویان و اساتید دانشگاه های داخل همکاری های خوبی را با دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی خارجی آغاز کردند .
رئیس دانشگاه تهران همچنین توجه به آموزش به زبان غیر فارسی را یکی از مهمترین برنامه های دانشگاه تهران در حوزه جذب دانشجویان غیرایرانی عنوان کرد و گفت : دانشجویی که وارد ایران می شود ، امکان فراگیری زبان فارسی همزمان با تحصیل را پیدا می کند و می تواند با ادبیات ایرانی آشنا شود .
اما ارائه برنامه آموزشی به زبان غیر فارسی در جذب این دانشجویان کمک زیادی خواهد کرد .
وی در ادامه تاکید کرد : اینکه ما صرفاً در دانشگاه های خود مطالب را به زبان فارسی آموزش بدهیم ، محدودیت های زیادی را برای دانشجویان خارجی ایجاد می کند .
بنابراین ما در دانشگاه تهران به دنبال راه اندازی برنامه ای برای ارائه آموزش به زبان غیر فارسی هستیم .
دکتر نیلی در پایان خاطر نشان کرد : از ابتدای سال تحصیلی جدید تعدادی از برنامه های درسی و رشته ها در دانشگاه تهران به زبان غیر فارسی ارائه خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه ملایر
روزنامه آفرینش
1398/02/27
> رئیس دانشگاه ملی ملایر : پیگیر ایجاد رشته "مهندسی مبل" در دانشگاه ملایر هستیم رئیس دانشگاه ملی ملایر با بیان اینکه تنوع رشته ها در سال های آینده جزو سیاست های وزارت علوم در دانشگاههای کشور است ، گفت : یکی از رشته هایی که دانشگاه ملایر با توجه به ظرفیت های شهرستان نیازمند آن است "مهندسی مبل" بوده که پیگیر ایجاد این رشته در دانشگاه ملایر هستیم .
> رئیس دانشگاه ملی ملایر : پیگیر ایجاد رشته "مهندسی مبل" در دانشگاه ملایر هستیم رئیس دانشگاه ملی ملایر با بیان اینکه تنوع رشته ها در سال های آینده جزو سیاست های وزارت علوم در دانشگاههای کشور است ، گفت : یکی از رشته هایی که دانشگاه ملایر با توجه به ظرفیت های شهرستان نیازمند آن است "مهندسی مبل" بوده که پیگیر ایجاد این رشته در دانشگاه ملایر هستیم .
به گزارش ایسنا ، دکتر خسرو سایوند در جمع خبرنگاران افزود : دانشگاه ملایر به عنوان دومین دانشگاه بزرگ استان همدان ، از ابتدای تأسیس تاکنون در مسیر توسعه از نظر کمی و کیفی گام برداشته و متوقف نشده است .
وی به فعالیت 170 عضو هیأت علمی ، هفت دانشکده و تحصیل پنج هزار و 279 دانشجو در این دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد : در حال حاضر 27 رشته کارشناسی ، 31 رشته ارشد و 14 رشته دکترا در دانشگاه ملایر وجود دارد .
رئیس دانشگاه ملایر گفت : امسال به دنبال اخذ رشته هایی مانند نانوشیمی ، نانو مواد ، دکترای علوم کامپیوتر ، مدیریت و برنامه ریزی آموزش عالی ، مشاوره و مدیریت و تربیت بدنی هستیم .
سایوند با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه ملایر ، دانشگاه را یک محیط مولد و مهد علم و دانش دانست و اظهار کرد : زیربنای توسعه و پیشرفت هر کشور دانشگاه آن کشور از نظر کمی و کیفی است .
وی با اشاره به اینکه پروژه های عمرانی دانشگاه ملایر در حال تکمیل است ، خاطرنشان کرد : پروژه کتابخانه دانشگاه به خاطر مشکلاتی که وجود داشته هنوز به اتمام نرسیده است .
سایوند پیشرفت فیزیکی این پروژه را 80 درصد اعلام و اظهار کرد : سالن آمفی تئاتر با ظرفیت 600 نفر در حال احداث است و 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد ، تا کنون برای آن شش میلیارد تومان هزینه شده و تا تکمیل نهایی 3 میلیارد تومان دیگر نیاز است .
سایوند افزود : مهمانسرای دانشگاه با 730 متر و 40 درصد پیشرفت فیزیکی ، محوطه سازی با پنج هزار متر مربع ، دانشکده فنی و مندسی با هفت هزار و 500 متر ، مرحله دوم تصفیه خانه پساب و احداث مسجد و … از پروژه های در حال انجام در دانشگاه ملی ملایر به شمار می رود .
وی ارتقای فضای سبز دانشگاه ملایر را از برنامه های در دست اقدام برشمرد و گفت : پنج هزار اصله نهال در دو ماه گذشته در فضای سبز دانشگاه کاشته شده است .
رئیس دانشگاه ملایر با بیان اینکه بودجه دانشگاه ملایر 25 درصد افزایش داشته است ، افزود : سال گذشته بودجه این دانشگاه 45 میلیارد تومان بوده و امسال این رقم افزایش داشته است .
رئیس دانشگاه ملایر با اشاره به اینکه در بخش مدیریت بین الملل نیز دانشگاه ملایر موفقیت های خوبی کسب کرده است و در زمینه های مختلف با دانشگاه های کشورهای دیگر ارتباطات خوبی حاصل شده ، گفت : در حال حاضر 16 دانشجوی خارجی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
امروز خراسان جنوبی
1398/02/26
> رئیس دانشگاه تهران : شرایط پوشش و هنجاری در دانشگاه باید بهبود پیدا کند نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران ظهر امروز با حضور در مسجد این دانشگاه به سؤالات نمایندگان دانشجویان درباره التهابات و هنجارشکنی های اخیر پاسخ داد.
> رئیس دانشگاه تهران : شرایط پوشش و هنجاری در دانشگاه باید بهبود پیدا کند نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران ظهر امروز با حضور در مسجد این دانشگاه به سؤالات نمایندگان دانشجویان درباره التهابات و هنجارشکنی های اخیر پاسخ داد .
یکی دیگر از دانشجویان در ادامه پشت تربیون قرار گرفت و خطاب به نیلی گفت : آیا می توانید حداقل قانون را اجرایی کنید؟ اگر نمی توانید ما اجازه آتش به اختیاری را داریم .
متأسفانه صحنه ای در دانشگاه رخ داد که شرم دارم آن بیان کنم .
نیلی در پاسخ به این سؤال اظهار داشت : شما تمام دانشگاه را به خاطر چند اتفاق این چنین نگاه نکنید .
این دانشگاه همچنان دانشگاه ایران است و من به اکثریت دانشجویان افتخار می کنم .
خب ، امروز برای چه جمع شده ایم؟ برای همین موضوعات است .
ما با هم توافق داریم که شرایط پوشش و هنجاری در دانشگاه باید بهبود پیدا کند .
ما معتقدیم که شرایط پوشش دانشجو در دانشگاه و خارج آن متفاوت است .
محمد مطهری : پرونده قاری معروف به کجا کشید؟ محمد مطهری ، پژوهشگر حوزه دین پس از این که اعلام می کند منظورش مخالفت با شادی کودکان و نوجوانان یا اصل موسیقی نیست ، بلکه در لزوم مواجهه سریع و جدی با حرام های قطعی و غیراخلاقی و فراموش نشدن آن ها به بهانه مشکلات اقتصادی است ، در بخش دیگری از یادداشت خود می نویسد : «حقیقت این است که بخشی از جامعه را از راه های مختلف به لجبازی کشانده ایم .
این عده اگر در گذشته برای بروز دادن نارضایتی خود تا انتخابات بعدی منتظر می ماندند ، امروز آنقدر عصبی شده اند که به هر آنچه گمان کنند خلاف خواسته حاکمیت است ، تن می دهند ولو مستلزم مخالفت با مسلمات دینی ، آلوده ساختن روح دانش آموزان یا ارتکاب گناه در ملأ عام باشد .
ده ها مورد درافتادن با مردم و به لجاجت کشاندن آنان اتفاق افتاده و می افتد .
تعطیل کردن یک برنامه محبوب جوانان پس از دستکاری ناموفق آرا بدون هیچ گونه اقناع ، ختم بسیار سؤال برانگیز پرونده قاری معروف ، افشای ناجوانمردانه محتوای شخصی موبایل یک متهم فوت کرده در زندان در تلویزیون ، تعیین وثیقه پنج میلیونی برای شروران خطرناک و 600 میلیونی برای متهمان سیاسی ، گرانی های از هم گسیخته و اقدامات ناکافی در برخورد با مفاسد اقتصادی تنها نمونه های اندکی هستند .
وقتی این نوع کدورت ها تلنبار می شود ، به صورت های مختلف خود را بروز می دهد .
» تکذیب پخت حلیم با پنبه و پشم گوسفند فرهادی ، تکذیب پخت حلیم با پنبه و پشم گوسفند همچنین در واکنش به اخباری در فضای مجازی مبنی بر وجود پنبه و پشم گوسفند در حلیم به جای گوشت ، گفت : یکی از شایعاتی که در دو سال گذشته در فضای مجازی بازنشر داشته است و توسط ما به شدت تکذیب شده ، وجود پنبه و پشم گوسفند در حلیم هایی است که فروخته می شود .
با بازرسی های صورت گرفته بر مراکزی که از آن ها شکایت شده بود و یا مراکزی که خودمان به آن ها مشکوک بودیم ، به این نتیجه رسیدیم که عملاً هیچ گونه تخلفی در این زمینه در حلیم های به فروش رسیده صورت نگرفته و این خبر کذب است .
وی در این باره توضیح داد : اولاً مخلوط کردن شیء خارجی مانند پنبه یا پشم گوسفند در حلیم کار ساده ای نیست و ثانیاً در بازرسی های صورت گرفته در انبار این رستوران ها هیچ گونه پنبه یا پشم گوسفند مشاهده نشده است تا بتوانند در غذای خود استفاده کنند .
همچنین در تمام نمونه های برداشت شده از مراکز که به آزمایشگاه فرستاده شد ، جواب آزمایش منفی بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
امروز خراسان جنوبی
1398/02/26

قرار است نرخ دلار بشکند؟ طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی ، بازار متشکل ارزی از شنبه هفته آینده یعنی 28 اردیبهشت ماه شروع به کار می کند .
هدف دولت و به طور ویژه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد این است که بتوان با ایجاد بازار متشکل ارزی ، نرخ های متعدد ارز را که از کانال های غیررسمی و از سوی سوداگران تعیین می شود ، حذف و نرخ جدید بازار متشکل را به عنوان مبنا در بازار جایگزین آن کرد .
/ایرنا تکلیف همه روشن شد ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز گفت : اعلام تصمیمات نظام در مورد مسائل اقتصادی توسط رهبری به خصوص بخش پایانی آن که در مورد آمریکا وعدم مذاکره و نبود جنگ اعلام نظر کردند ، در این وضعِ سخت می تواند در داخل و خارج تکلیف همه را روشن کند و از سردرگمی و بلا تکلیفی و انتظار و ترس بیرون آورد .
/فارس بیمه یوزپلنگ و پلنگ منقضی شد رجبعلی کارگر ، معاون پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اعلام کرد : حدود دو ماه است که بیمه یوزپلنگ آسیایی تمدید نشده است .
شرکت بیمه ای که حامی پلنگ بود نیز فعلا خیال تمدید قراردادش را ندارد .
این در حالی است که تخریب زیستگاه تعارض بین انسان و حیات وحش را افزایش داده و کارشناسان نسبت به افزایش خطراتی که این گونه ها را تهدید می کند هشدار می دهند .
/ گزارشگران سبز تاخت و تاز اجاره بها در بازار واحد های تجاری؛ از پاخور تا پس کوچه به گفته برخی مشاوران املاک ، در یک سال گذشته همانند قیمت املاک بر میزان اجاره بهای واحد های صنفی نیز افزوده شده و این روز ها مالکان ترجیح می دهند به جای مبالغ بالا برای رهن ، میزان اجاره بها را افزایش دهند .
موارد شگفتی آور بازار رهن و اجاره املاک تجاری تقریبا بسیار زیاد است به طوری که برای اجاره یک ملک تجاری 200 متری واقع در پاسداران ، ودیعه 100 میلیون تومانی و ماهانه 70 میلیون تومان اجاره بها تعیین شده است که این مبلغ در نوع خود گران محسوب می شود .
اگر خواهان اجاره یک کافی شاپ با 120 متر متراژ باشید ، می توانید در محدوده کن ، آن را با پیش پرداخت 20 میلیون تومان اجاره کنید که البته مشکل دقیقا در نرخ اجاره بهای این ملک است که مستاجر باید ماهانه 7 میلیون بپردازد گزارش CNN از شوخی ایرانی ها با شماره تلفن ترامپ و همسرش شوخی کاربران فضای مجازی با ماجرای شماره تلفن دادن ترامپ به آمریکا رسید و خبرنگار CNN در گزارشش به آن اشاره کرد .
او یکی از شوخی های ایرانی ها که گفته بودند : «اگه ترامپ شماره ملانیا (همسرش) رو می فرستاد بهتر بود» را به عنوان نمونه بیان کرد .
کاربری نوشت : «آمریکایی ها فهمیدن که فشار آوردن به ایرانی بی تأثیره و فشار ها برای ما یه شوخی بیش نیست .
» کاربر دیگری نوشت : «چند روز دیگه سلفی هامون با ناو هواپیمابرتون رو هم منتشر می کنیم .
» کاربری هم نوشت : «آمریکایی ها بهتره تا ماجرای طبس تکرار نشده ماجراجویی توی خاورمیانه رو کنار بذارن .
» / خراسان حجم یک میلیاردی معاملات شرط بندی در ایران رئیس پلیس فتای تهران اعلام کرد اطلاعات لازم را درباره پرونده جنجالی فوتبال جمع آوری کردند و در اختیار فدراسیون قرار دادند .
امروز سرهنگ کاظمی رئیس پلیس فتای تهران میهمان برنامه سلام صبح بخیر در شبکه سوم سیما بود و درباره مسائل مهمی صحبت کرد .
بحث اصلی او درباره کانال های هواداری و موضوع شرط بندی بود .
او از این گفت که خیلی از سایت های شرط بندی در خارج از ایران فعالیت می کند .
سرهنگ کاظمی گفت : حجم معاملات شرط بندی در ایران روزانه به یک میلیارد تومان هم می رسد ! او همچنین درباره دستگیری فروزان و همسرش گفت : «ما به هر حال با فدراسیون فوتبال و کمیته اخلاق در ارتباط هستیم .
آن ها اطلاعاتی از ما می خواستند که جمع آوری کردیم و در اختیارشان قرار دادیم .
» مدت زمان انتظار برای خرید خانه به 33 سال رسید در حالی که وزیر راه و شهرسازی مدعی است مدت زمان خرید مسکن در کشور سه سال است ، کارشناسان مسکن می گویند این شاخص در کشورمان با مصرف یک سوم درآمد خانوار به 33 سال رسیده است .
با توجه به افزایش قیمت های یک سال گذشته در بازار مسکن و عدم افزایش قدرت خرید مردم ، در حال حاضر 60 تا 70 درصد جامعه دیگر توان خرید مسکن را ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
امروز خراسان جنوبی
1398/02/26

کمیته انتخابات هیأت رئیسه فراکسیون امید تشکیل شد سعیدی سخنگوی فراکسیون امید از تشکیل کمیته انتخابات فراکسیون امید خبر داد : بر خلاف برخی شایعات جهت دار و هدفمند فراکسیون تا این لحظه برای هیچ یک از کرسی های هیأت رئیسه تصمیم خاصی نگرفته است .
راه های مختلفی پیش رو داریم که در نهایت با نظر جمعی اعضای فراکسیون یکی از این راه ها انتخاب می شود .
مشکلات و گرفتاری های کشور اولویت اصلی ماست و باید بیشترین تمرکزمان بر حل مسائل و مشکلات کشور باشد؛ بنابراین ، ما به موضوعات مختلف به میزان وزن آن ها اهمیت می دهیم .
شیطنت معاندین با انتشار مصاحبه هفت سال پیش سردار حاجی زاده برخی رسانه های ضدانقلاب صحبت های سال 1391 فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران را امروز منتشر کرده اند .
برخی کانال های تلگرامی ، مصاحبه ای از سردار حاجی زاده را با تیتر «جنگ با امریکا به جنگ جهانی سوم تبدیل می شود» منتشر کردند .
اما واقعیت این است که این رسانه ها مصاحبه هفت سال پیش فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شبکه العالم را طی روز های اخیر منتشر کرده اند تا به نوعی افزایش احتمال جنگ ایران و آمریکا را به مردم القا کنند .
آخرین وضعیت دو مرزبان باقی مانده در پاکستان فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت : بر اساس آخرین اطلاعات از مرزبانان ربوده شده در مرز میرجاوه ، این مرزبانان سالم هستند .
سردار محمد قنبری در گفت وگو با تسنیم در ارتباط با مرزبانان ربوده شده در مرز میرجاوه اظهار داشت : در حال حاضر دو نفر از این مرزبانان همچنان در بند اسارت مانده اند و بقیه آن ها آزاد شده اند .
فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد : مسئولین امنیتی کشور ، قرارگاه قدس سپاه و نیروی انتظامی از طریق دیپلماتیک تلاش های قابل توجهی در رابطه با آزادی دو مرزبان باقیمانده انجام داده اند و براساس آخرین اطلاعات این مرزبانان سالم هستند و از نظر جسمی مشکلی ندارند .
وی با بیان اینکه تمام تلاش های لازم از هر حیث در رابطه با آزادی این عزیزان انجام می گیرد ، تصریح کرد : نیرو های امنیتی و دستگاه های مسئول لحظه ای برای آزادی مرزبانان ربوده شده ، دریغ نمی کنند که ان شاالله تلاش های آن ها منتج به نتیجه شود و ما نتیجه مثبتی در مورد این موضوع بگیریم .
نظر دولت درباره استانی شدن انتخابات مجلس معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت : دولت به استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی ، نظر موافق داشت .
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد : درباره برگزاری انتخابات و استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی عنایت دارید که دولت به استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی نظر موافق داشت؛ طرحی را نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهیه کرده بودند که این طرح احکام متعدد داشت از جمله استانی برگزار شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی که نظر دولت هم با آن موافق است .
وی در همین راستا خاطر نشان کرد : ما در مجلس هم گفتیم که لایحه جامع انتخاباتی دولت نتیجه کار کارشناسی بسیار مبسوط و دقیق است که با مشارکت گروه های سیاسی انجام شده است .
امیری در ادامه گفت : طرح استانی شدن انتخابات را نمایندگان مجلس تهیه و ارائه کردند ، این طرح احکام متعددی داشت از جمله آن استانی برگزار شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی است و دولت نیز با این موضوع موافقت دارد .
معاون پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت : لایحه جامع اصلاح قانون انتخابات که از سوی دولت به مجلس ارائه شد ، نتیجه کار کارشناسی بسیار مفصل ، مبسوط و دقیق با مشارکت گروه های سیاسی ، کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، شورای نگهبان و کمیسیون های مختلف مجلس و دولت بود .
امیری تصریح کرد : لایحه اصلاح قانون انتخابات از جامعیت بالا و غنای کارشناسی خوبی برخوردار است .
نسخه آیت الله خاتمی برای درمان درد اقتصاد آیت الله «سید احمد خاتمی» در مرکز آموزش درجه داری جوادالائمه (ع) نزاجا در ارزیابی آینده سیاسی برجام اظهار داشت : حرف ما این است که با کارشکنی و بدعهدی آمریکایی ها چیزی از برجام نمانده است و آن چیزی که آینده برجام و غیربرجام را رقم می زند ، اقتدار موشکی ایران است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
امروز خراسان جنوبی
1398/02/26

وی با اشاره به صحبت های اخیر مسئولین آمریکا ، گفت : در این شرایط هیچ جنگی اتفاق نخواهد افتاد به این دلیل که سران آمریکا یعنی پمپئو و جان بولتون گفتند که به ایرانی ها بگویید ما بنای حمله به شما را نداریم ، آن ها معتقدند آنچه را با فشار نظامی دنبالش هستند ، می توانند با فشار اقتصادی به دست آورند ، ولی به فضل خدا در این زمینه هم هرگز موفق نخواهند شد .
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد : نسخه و درمان درد اقتصاد ، اقتصاد مقاومتی است ، باید به صادرات غیرنفتی بیفزاییم و به رونق تولید نگاه ویژه ای داشته باشیم .
استیضاح وزیر ورزش کلید خورد طرح استیضاح مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در روز یکشنبه (15 اردیبهشت) با 18 امضا ، تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است .
محمد حسن نژاد ، احمد بیگدلی ، شهروز برزگر ، شکور پورحسین ، رضا کریمی ، سید هادی بهادری ، محسن کوهکن ، سید ناصر موسوی لارگانی ، محمد اسماعیل سعیدی ، سید حمزه امینی ، ضیاءالله اعزازی ، سمیه محمودی ، معصومه آقاپور ، محمد ابراهیم رضایی ، محمد حسین فرهنگی ، بیت الله عبدالهی ، یعقوب شیویاری و علی جلیلی طرح استیضاح وزیر ورزش و جوانان را امضا کرده اند .
علی اصغر یوسف نژاد عضو هیأت رئیسه مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، از ارجاع طرح استیضاح وزیر ورزش به کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون تخصصی خبر داد و گفت : طبق آئین نامه پس از ارجاع طرح استیضاح وزیر مربوطه 10 روز فرصت دارد تا برای ارائه توضیحات پیرامون محور های استیضاح در کمیسیون مربوطه حضوریابد .
به تازگی نیز تعدادی از نمایندگان با تدوین طرحی خواستار تحقیق و تفحص از وزارت ورزش و جوانان در زمان مدیریت مسعود سلطانی فر شده بودند .
حکم یاسین رامین صادر شد رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از صدور حکم بدوی دادگاه کارکنان دولت در پرونده یاسین رامین خبر داد .
به گزارش روابط عمومی سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر ، علی فرجی با اعلام این خبر اظهار داشت : پس از اعلام شکایت سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از یاسین رامین در سال 1393 به دلیل تصاحب اموال جمعیت هلال احمر و متعاقب صدور کیفرخواست و جلسات متعدد دادگاه ، امروز (چهارشنبه) مورخ 25 اردیبهشت 98 ، رأی بدوی توسط شعبه 1058 دادگاه کیفری دو مجتمع رسیدگی به جرایم کارکنان دولت تهران صادر شد .
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر ، ضمن ابراز خرسندی از فهوای رأی صادره ، از رسیدگی دقیق و قاطعانه دستگاه قضایی تقدیر و تشکر کرد و افزود : با توجه به اینکه رأی صادره بدوی است ، طبق قانون از بیان جزئیات معذور هستم .
نماینده دادستان خطاب به رضوی : قد و اندازه تان وام ازدواج بود نماینده دادستان تهران خطاب به هادی رضوی بدهکار کلان بانک سرمایه گفت : قد و اندازه شما در حد وام ازدواج است نه وام های میلیاردی؛ شگرد رضوی این است که فکر می کند او را آدم مهمی می دانند در حالی که ما شما را تنها شما را به عنوان یک مفسد اقتصادی می شناسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1398/02/26
> دنیای اقتصاد : محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران درباره تجمع اخیر دانشجویان در اعتراض به موضوع حجاب گفت : اینکه تصور کنیم که ایستادن خانمی در ورودی دانشگاه علت اتفاقات روز دوشنبه است ، مخالف هستم و دانشگاه نیز برای رد ادعای گشت دانشگاه نیازی به بیانیه ندارد؛ زیرا اجرای قانون های مربوط به حجاب جزو وظایف دانشگاه است .
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنانش در نشستی با دانشجویان این دانشگاه درباره حوادث اخیردانشگاه تهران گفت : ما با هم توافق داریم که شرایط پوشش و هنجاری در دانشگاه باید بهبود پیدا کند .
ما معتقدیم که شرایط پوشش دانشجو در دانشگاه و خارج آن متفاوت است .
همچنین به گزارش «ایرنا» رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این مساله که مدیریت دانشگاه سعی کرد با کمترین هزینه تجمع اخیر را خاتمه بدهد ، اظهار کرد : با اقدامات ضربتی نمی توان مسائل را حل کرد ، بررسی اتفاقات روز دوشنبه بدون بررسی جوانب دیگر امر بررسی ناقصی است .
نیلی با بیان اینکه تا سه ماه آینده با افراد خاطی در تجمع روز دوشنبه برخورد می شود ، گفت : تنها وجود قوانین کافی نیستند باید برای پذیرش قوانین توسط افراد هم اقدام کنیم .
> واکنش رئیس دانشگاه تهران به تجمع اخیر دنیای اقتصاد : محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران درباره تجمع اخیر دانشجویان در اعتراض به موضوع حجاب گفت : اینکه تصور کنیم که ایستادن خانمی در ورودی دانشگاه علت اتفاقات روز دوشنبه است ، مخالف هستم و دانشگاه نیز برای رد ادعای گشت دانشگاه نیازی به بیانیه ندارد؛ زیرا اجرای قانون های مربوط به حجاب جزو وظایف دانشگاه است .
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنانش در نشستی با دانشجویان این دانشگاه درباره حوادث اخیردانشگاه تهران گفت : ما با هم توافق داریم که شرایط پوشش و هنجاری در دانشگاه باید بهبود پیدا کند .
ما معتقدیم که شرایط پوشش دانشجو در دانشگاه و خارج آن متفاوت است .
همچنین به گزارش «ایرنا» رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این مساله که مدیریت دانشگاه سعی کرد با کمترین هزینه تجمع اخیر را خاتمه بدهد ، اظهار کرد : با اقدامات ضربتی نمی توان مسائل را حل کرد ، بررسی اتفاقات روز دوشنبه بدون بررسی جوانب دیگر امر بررسی ناقصی است .
نیلی با بیان اینکه تا سه ماه آینده با افراد خاطی در تجمع روز دوشنبه برخورد می شود ، گفت : تنها وجود قوانین کافی نیستند باید برای پذیرش قوانین توسط افراد هم اقدام کنیم .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : پوشش حجاب دانشجو دانشگاه تهران قانون.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه مردم سالاری
1398/02/26
> رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به تجمع اخیر دانشجویان در حوزه حجاب : گشت ارشادی در دانشگاه مستقر نکردیم رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این که کمیته انضباطی باید آخرین ابزار برخورد با دانشجویان در دانشگاه باشد ، گفت : دانشگاه به عنوان جزئی از جامعه تحت تأثیر مسائل سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی بیرون قرار می گیرد ، بنابراین مدیریت تمامی اتفاقات داخل دانشگاه لزوماً بر عهده مسئولان دانشگاه نیست ، ضمن این که قرار نیست برای هر موضوعی در دانشگاه آئین نامه یا اعلامیه صادر کنیم و من معتقد هستم نباید اتفاقات داخل دانشگاه را بزرگنمایی کنیم.
> رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به تجمع اخیر دانشجویان در حوزه حجاب : گشت ارشادی در دانشگاه مستقر نکردیم رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این که کمیته انضباطی باید آخرین ابزار برخورد با دانشجویان در دانشگاه باشد ، گفت : دانشگاه به عنوان جزئی از جامعه تحت تأثیر مسائل سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی بیرون قرار می گیرد ، بنابراین مدیریت تمامی اتفاقات داخل دانشگاه لزوماً بر عهده مسئولان دانشگاه نیست ، ضمن این که قرار نیست برای هر موضوعی در دانشگاه آئین نامه یا اعلامیه صادر کنیم و من معتقد هستم نباید اتفاقات داخل دانشگاه را بزرگنمایی کنیم .
به گزارش ایسنا ، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در نشست با نمایندگان تشکل بسیج دانشجویی ، ضمن پاسخگویی به برخی از سوالات دانشجویان در خصوص حوادث اخیر این دانشگاه در حوزه حجاب اجباری ، با تاکید بر اینکه تمامی اقدامات انجام شده در دانشگاه تهران باید در چارچوب قانون صورت بگیرد ، گفت : نباید اجازه دهیم فضای دانشگاه ها به دلایل مختلف متشنج و از حوزه اخلاقی خارج شود .
بنابراین در عرصه اخلاق ، هنجار ، عفاف و غیره نیازمند همکاری گروه های مختلف دانشگاهی هستیم .
وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه بدون دخانیات یکی از برنامه های مهم دانشگاه در عرصه دانشجویی به شمار می رود ، گفت : ما برنامه دانشگاه بدون دخانیات را روی کاغذ تدوین کردیم .
اما برای اجرایی کردن آن باید روش های جدیدی را در نظر بگیریم و برای این کار نیز نیازمند همراهی و همکاری گروه های دانشجویی هستیم .
رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان مبنی بر عدم حضور نمایندگان تشکل های دانشجویی در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد ، گفت : برنامه های رئیس جمهور در اختیار ما نیست ، ما هر سال در دانشگاه تهران مراسمی نمادین به مناسبت آغاز سال تحصیلی برگزار می کنیم و اصرار داریم با برگزاری این مراسم در دانشگاه تهران جایگاه این دانشگاه به عنوان نماد آموزش عالی به رسمیت شناخته شود ، لذا مستقل از اینکه چه کسی رئیس جمهور است ، دانشگاه تلاش دارد در این مراسم نمادین دومین مقام کشور در دانشگاه حضور پیدا کند و در این مراسم نیز نمایندگان دانشجویی ، اعضای هیأت علمی و دانشگاهیان حضور پیدا می کنند .
دکتر نیلی خاطر نشان کرد : همواره در دو مراسم مهم یعنی روز دانشجو و آغاز سال تحصیلی از رئیس جمهور برای حضور در دانشگاه دعوت می شود ، بنابراین دانشجویان و تشکل های دانشجویی در مراسم 16 آذر در حضور رئیس جمهور صحبت های خود را بیان می کنند ، بنابراین من انتظار دارم اجازه دهند جایگاه دانشگاه به عنوان نماد آموزش عالی کشور برای میزبانی از دومین مقام کشوری باقی بماند و فعالیت ها و مطالبات دانشجویی را بیشتر به روز 16 آذر موکول کنند .
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه نباید مطالبه گری دانشجویان صرفاً به حضور و سخنرانی در مراسم آغاز سال تحصیلی خلاصه شود ، گفت : مگر می شود گفت وگوی دانشجویان با رئیس جمهور را صرفاً در یک سالن خلاصه کنیم .
در واقع ما در طول سال بیش از 400 مراسم از سوی تشکل های دانشجویی برگزار می کنیم و شما دانشجویان عنوان کنید که برگزاری کدام مراسم و حضور کدام شخصیت با مخالفت دانشگاه مواجه شده است؟ بنابراین همان اندازه که دانشجویان در عرصه فعالیت های فرهنگی ، سیاسی و دانشجویی فعال بودند ، دانشگاه نیز با آنها همراهی کرده است و تمامی سالن های دانشگاه در اختیار تشکل های مجوزدار قرار دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه مردم سالاری
1398/02/26

دکتر نیلی در پاسخ به انتقاد یکی دیگر از دانشجویان از تشکل بسیج که عنوان کرد «چرا دانشگاه برای مقابله با بی حجابی آئین نامه ای صادر نکرده است و ابزارهای مقابله با بی حجابی ناکافی هستند» ، گفت : دانشگاه برای اجرای وظایف خود مدام بیانیه صادر نمی کند ، در حوزه مقابله با بی حجابی اقدام جدیدی صورت نگرفته ، بلکه یک سری آئین نامه های سابق اجرایی می شود .
بنابراین حضور خانمی در جلوی درب ورودی دانشگاه برای مقابله با بی حجابی تفسیر خوبی از این اقدامات نیست؛ در واقع ما هر اقدامی را که در دانشگاه انجام بدهیم ، ممکن است عده ای با آن مخالفت کنند؛ بنابراین انتظامات دانشگاه بر اساس وظایف قانونی خود اخیراً یک سری اقداماتی را انجام داده و گشت ارشادی در دانشگاه مستقر نکردیم .
قوانین نیز تغییر نکرده و فقط وظایف خود را در این حوزه انجام دادیم .
ضمن اینکه من معتقد هستم موضوع اخیر دانشجویان در دو روز گذشته ریشه دارتر از صدور یک آئین نامه است .
***.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ابتکار
1398/02/26
> رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این مسئله که مدیریت دانشگاه سعی کرد با کمترین هزینه تجمع اخیر را خاتمه بدهد ، اظهار کرد : با اقدامات ضربتی نمی توان مسائل را حل کرد ، بررسی اتفاقات روز دوشنبه بدون بررسی جوانب دیگر امر بررسی ناقصی است.
> رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این مسئله که مدیریت دانشگاه سعی کرد با کمترین هزینه تجمع اخیر را خاتمه بدهد ، اظهار کرد : با اقدامات ضربتی نمی توان مسائل را حل کرد ، بررسی اتفاقات روز دوشنبه بدون بررسی جوانب دیگر امر بررسی ناقصی است .
به گزارش ایرنا ، محمود نیلی احمد آبادی دیروز ، در جمع گروهی از دانشجویان بسیجی در مسجد دانشگاه تهران گفت : تجمع دو روز پیش را نمی توان به صورت مجرد بررسی کرد .
مسئولان این دانشگاه موافق قرائت بیانیه معترضین در نشست دو روز پیش در محل دانشکده هنرهای زیبای این دانشگاه نبودند اما در ادامه با گزارش هایی که به دست آن ها رسید با این امر موافقت کردند .
البته این به معنای تایید اقدام معترضین و خواسته آن ها نبود .
گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران دو روز پیش با برگزاری تجمعی نسبت به محدودیت های ایجاد شده در پوشش اعتراض کردند .
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه نوع و موضوع اعتراض از نظر مدیریت این دانشگاه قابل قبول نبوده ، گفت : دادن تریبون به معنی تایید اعتراض و حرف دانشجویان نبود بلکه برای مسئولان دانشگاه مدیریت موضوع با حداقل هزینه مسئله و اولویت اول بود .
نیلی افزود : دانشگاه بر اساس برنامه های مصوب و قانون مصوب هیئت امنا عمل می کند و همه باید این قوانین را رعایت کنند .
دانشگاه محلی برای گفت وگو و طرح مسئله های مختلف است .
از این ظرفیت دانشگاه باید برای حل مسائل استفاده کنیم .
وی با بیان اینکه امید مسئولان در حل مشکلات کشور به دانشگاه است ، گفت : دانشگاه باید بتواند مسائل داخل خود را با گفت وگو و تعامل حل کند .
با همفکری این مسائل قابل مدیریت است .
بررسی ها نشان می دهد که در این زمینه ها دچار کم کاری شده ایم .
وی در این بخش از سخنان خود تاکید کرد : با توجه به شرایط ویژه کشور تاکید همه مسئولان بر حفظ آرامش در دانشگاه ها است تا بتوانند اهداف اصلی خود که همان علم آموزی ، تحقیق و پژوهش است را جلو ببرند .
نیلی احمد آبادی با بیان این جمله که نباید به این موضوع کوچک دامن بزنیم تا دستگاه های تبلیغاتی دشمن از آن بتوانند سوءاستفاده کنند ، افزود : در این شرایط باید طوری رفتار کنیم که یک موضوع کوچک را بزرگ نکنیم .
مهدی بختیاری مسئول بسیج دانشگاه تهران پیش از سخنان رئیس دانشگاه تهران با انتقاد از برگزاری این تجمع گفت : درحالی که تجمع غیرقانونی بود اما اجازه قرائت بیانیه داده شد .
دانشجویان بسیجی در سوالاتی نسبت به اجرا نشدن کامل آیین نامه پوشش در دانشگاه ، برخورد نکردن با افرادی که از نظر آنها هتاک به شمار می آیند ، ساماندهی وضعیت فرهنگی دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی انتقاداتی را مطرح کردند .
وی با بیان اینکه نباید انتظار داشت مشکلاتی که بیرون از دانشگاه و در سطح جامعه هم وجود دارد را دانشگاه حل کند اظهار کرد : با اقدامات ضربتی نمی توان مسائل فرهنگی را حل کرد .
باید دانشجویان مسلمان و اساتید و دیگر مجموعه ها با هم همفکری کنند تا راهکار های مناسبی پیدا کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1398/02/26
> دانشگاه تهران دوشنبه این هفته شاهد تجمع پرحاشیه ای بود.
> دانشگاه تهران دوشنبه این هفته شاهد تجمع پرحاشیه ای بود .
دو گروه از دانشجویان با مواضع متفاوت نسبت به موضوع پوشش و حجاب در دانشگاه مقابل پردیس هنرهای زیبا جمع شدند .
گروهی از دانشجویان جریان چپ مارکسیستی با مشارکت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در مخالفت با اقدامات اخیر این دانشگاه درخصوص قوانین پوشش در دانشگاه دست به اعتراض زدند و در مقابل جمع دیگری از دانشجویان به دفاع از آن پرداختند .
البته ماجرای این تقابل ، لحظاتی به درگیری فیزیکی و زد و خورد هم کشید ، اما درنهایت با حضور دانشجویان در سالن شهید آوینی این پردیس و گفت وگوی معاون فرهنگی دانشگاه تهران با دانشجویان خاتمه یافت .
یک روز پس از این واقعه بسیج دانشجویی در نامه ای به رئیس دانشگاه تهران ، اتفاقات روز دوشنبه این دانشگاه را نتیجه سوءمدیریت در اجرای قوانین فرهنگی عنوان کرد و خواستار پاسخگویی نیلی احمدآبادی به انتقادات دانشجویان شد .
رئیس دانشگاه نیز روز گذشته برای شنیدن صحبت های دانشجویان پس از اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد حاضر شد و با دانشجویان گفت وگو کرد .
مهدی بختیاری ، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران ، نخستین فردی است که پشت تریبون قرار می گیرد و از نیلی احمدآبادی می پرسد چرا به حضور بدون مجوز جمعی از دانشجویان رسمیت بخشیدید و به آنها تریبون دادید؟ رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به سوال گفت : «دانشگاه محلی برای گفتمان و طرح بحث های مختلف است .
ما تمام سعی خود را در این زمینه انجام داده ایم ، البته اگر رکورد ما را مشاهده کنید ، شاید کمبودهایی را متوجه شوید که برای دوران مسئولیت قبل از ماست .
در مورد روز دوشنبه نیز ، بدون توجه به عده معترضان نظر ما این بود که خروج اخبار از دانشگاه بدون جنبه های غیرمتمدنانه باشد .
سیاست ما از ابتدا هدایت این اعتراض ها به سالن و فضایی است که تشنج کمتری را به دنبال دارد؛ لذا هدف ما رسمیت بخشی به این حرکت نبوده و فقط کنترل فضا و ارسال هرچه کمتر تشنج از طریق رسانه ها به فضای خارج دانشگاه بوده است .
» دانشجوی دیگری با مرور قسمت هایی از دوره پنج ساله رئیس دانشگاه تهران ، از او پرسید : «این فاجعه از عدم کفایت شماست یا این است که شما نمی خواهید این اتفاقات بیفتد؟» نیلی احمدآبادی در پاسخ به این دانشجو ، تعداد معترضان در تجمع روز دوشنبه را بسیار کم برشمرد و ادامه داد : «اینکه تصور کنیم ایستادن خانمی در ورودی دانشگاه علت اتفاقات روز دوشنبه است ، مخالف هستم و دانشگاه نیز برای رد ادعای گشت دانشگاه نیازی به بیانیه ندارد؛ زیرا اجرای قانون های مربوط به حجاب جزء وظایف دانشگاه است .
» یک دانشجوی دیگر درباره چرایی تکرار این اتفاقات در دانشگاه تهران پرسید .
رئیس این دانشگاه دلیل آن را عدم وجود راهکار عنوان کرد و افزود : «شما از دانشگاه نخواهید که تمام مشکلات را حل کند .
حل مشکلات نیازمند راهکار عملی و زمانبر است .
» دانشجوی دیگری پشت تریبون قرار گرفت و پرسید آیا می توانید حداقل قانون تان را که تمامی دانشجویان تعهد داده اند اجرایی کنید؟ نیلی احمدآبادی در پاسخ به این دانشجو گفت : «شما تمام دانشگاه را به خاطر چند اتفاق اینچنینی نگاه نکنید .
این دانشگاه همچنان دانشگاه ایران است و من به اکثریت دانشجویان افتخار می کنم .
خب امروز برای چه جمع شده ایم؟ برای همین موضوعات است .
ما با هم توافق داریم که شرایط پوشش در دانشگاه باید بهبود پیدا کند .
ما معتقدیم شرایط پوشش دانشجو در دانشگاه و خارج آن متفاوت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1398/02/26

» یکی از دانشجویان دختر این دانشگاه در مورد آسیب های اجتماعی خوابگاه ها صحبت کرد و ضمن گلایه از نبود معاون فرهنگی برای خوابگاه از نیلی سوال کرد : «اینکه تعدادی نوازنده مرد وجود داشته باشند و تعدادی خانم در حضور آنها شروع به پایکوبی کنند ، آیا جزء شرع و قانون است؟» رئیس دانشگاه تهران ضمن اظهار ناراحتی از این مساله اظهار داشت : «با توجه به گزارش هایی که مرکز مشاوره به ما داده ، مشکلات و آسیب هایی در بین دانشجویان وجود دارد و ما باید زمینه هایی را برای شادی دانشجویان فراهم کنیم .
البته وضع دانشگاه تهران بهتر از دانشگاه های دیگر است .
» وی همچنین در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری درخصوص عدم برخورد مسئولان دانشگاه تهران با برگزار کنندگان اردوی مختلط در یکی از دانشکده های این دانشگاه گفت : «دانشگاه درحد خود اقدام کرده و معتقد است با اجرای همین قوانین در قالب گروه های همفکری می تواند مشکلات را برطرف کند .
شما فکر می کنید کمیته انضباطی کاری نکرده است ، زیرا احکام آن محرمانه است و ما باید حداقل برخورد انضباطی را داشته باشیم .
» وی تصریح کرد : «ما به موضوعات طور دیگر نیز باید نگاه کنیم .
چرا یک دانشجو تقلب می کند؟ چرا دانشجو امکان دارد دست به کارهای ناهنجار بزند؟ زیرا ممکن است او تفاوت هایی داشته باشد و امکانات دانشگاه پاسخگوی او نباشد .
به صورت صریح حرف خود را تکرار می کنم .
دانشگاه مشارکت دانشجو را نیاز دارد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1398/02/28
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : استاندار گیلان گفت : دانشگاه باید بخشی از رویکرد آموزشی خود را به سمتی که کاربردی تر باشد ببرد و افرد ضمن آموزش مهارتی را برای ایجاد شغل کسب کنند.
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : استاندار گیلان گفت : دانشگاه باید بخشی از رویکرد آموزشی خود را به سمتی که کاربردی تر باشد ببرد و افرد ضمن آموزش مهارتی را برای ایجاد شغل کسب کنند .
دکتر مصطفی سالاری در دیدار با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه گیلان با بیان اینکه تغییر رویکرد دانشگاه به سمت دانشگاه کارآفرین موضوع مهم و ضروری است تصریح کرد : بخش عمده ای از این تغییر به سیاست های ملی کشور مربوط است .
وی افزود : می توانیم با هر وضعیت که سیاست های ملی کشور تدوین شده نسبتاً جلوتر از بقیه گام برداریم .
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به کمیت گرایی که یکی از معضلات جدی آموزش عالی است که در آینده به ما لطمه می زند افزود : افرادی که بدون اینکه دانش و یا مهارت آنها را افزایش دهیم مدرک داده ایم و در کاری که استعداد آن را داشتند می توانستند گام بردارند و موفق شوند به نوعی منحرفشان کرده ایم .
استاندار گیلان به رویکرد اخیر وزارت علوم اشاره و خاطر نشان کرد : فرهنگ مدرک زدایی و ترویج دانش مهارتی کار آسانی نیست و ملزم به کار تدریجی و هزینه های اجتماعی است .
وی به کاهش ظرفیت دانشگاه های با کیفیت پایین اشاره کرد و گفت : برخی مسائل جمعیتی و برخی دیگر هم بر می گردد به افراد که در آن مراکز درس خوانده و گشایشی در زندگی شان ایجاد نشده و شغلی کسب نکرده اند .
دکتر سالاری به پیش نویس تهیه شده و پیشنهاد آن در سطح ملی عنوان کرد و افزود : فضایی که از دانشگاه هایی مثل مراکز علمی و کاربردی ، پیام نور و دانشگا هایی خصوصی که در مقطعی خالی شده بجایی اینکه بعدها به ساختمان های تجاری و مسکونی تغییر پیدا کند را به سمت مهارت آموزی سوق دهیم به نوعی مهارت برای ایجاد اشتغال که بخشی از این ماموریت مستقیم با دانشگاه و بخشی دیگر با فنی و حرفه ای است .
وی تصریح کرد : دانشگاه باید بخشی از رویکرد آموزشی خود را به سمتی که کاربردی تر باشد ببرد و افراد ضمن آموزش مهارتی را برای ایجاد شغل کسب کنند .
وی با اشاره به اعتبارات پژوهشی دانشگاه که در کارگروه تصمیم گیری شد اظهار داشت : نظارت و تایید آن با اعضایی که در کارگروه تعیین شده است که سریع تر بتوانند تصمیم گیری کنند .
وی به بحث انعقاد تفاهم نامه با وزارت علوم جهت برگزاری المپیاد ورزشی در گیلان پرداخت و گفت : ما آمادگی داریم در تفاهمی که نوشتیم سهم استان و سهم وزارت علوم گذاشته شود ، ولی برای طراحی و موارد دیگر دانشگاه باید با تکیه بر نیروی انسانی خود در این مسیر تسریع کند که اعتبارات نیز به موقع تخصیص و جذب شود .
استاندار گیلان با اشاره به اینکه افرادی که طرح ، ایده و نظری دارند که در دانشگاه با آنان همکاری بیشتر شود گفت : در هرکدام از کمیته های 48 گانه توسعه استان چند عضو هیئت عملی دانشگاه حضور دارند که البته فعالیت این کمیته ها کمی کُند شده و باید احیا شوند .
وی به طرح هایی که به بحث کارآفرینی و آموزش همگانی دانشگاه ها کمک کند اشاره و خاطر نشان کرد : ما آمادگی حمایت از طرح ها را داریم و دستگاه هایی اجرایی که نیاز به همکاری هستند به آنها اعلام کنیم همکاری کنند و از ظرفیت دانشگاه بیشتر استفاده کنیم .
دکتر سالاری به تغییر رویکردها و چالش های داخلی دانشگاه اشاره و تصریح کرد : در رویدادهای سیاسی حتما تلاش می کنیم به شکلی حرکت کنیم که هم فضای دانشگاه فضای بانشاط سیاسی و اجتماعی باشد و هم دچار بحران و مسئله ای نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/02/26
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : «اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری ، هفته آینده اعلام می شود.
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : «اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری ، هفته آینده اعلام می شود .
» حسین توکلی گفت : «آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در دوره های روزانه و شبانه دانشگاه ها ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان دانشگاه ها جمعه سوم اسفند 97 در هفت گروه و 245 کدرشته امتحانی ، 58 شهرستان و 104 حوزه امتحانی برگزار شد .
» وی افزود : «در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph .
D) نیمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 649 نفر ثبت نام کرده اند .
» توکلی اظهار کرد : «اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه ، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و .
) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری دوره دکتری در هفته آینده از طریق سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/02/25
> مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از آغاز ثبت نام اینترنتی دوره دکتری تخصصی شعبه بین الملل دانشگاه پیام نور – امارات (نوبت هفتم) خبر داد .
> مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از آغاز ثبت نام اینترنتی دوره دکتری تخصصی شعبه بین الملل دانشگاه پیام نور – امارات (نوبت هفتم) خبر داد .
به گزارش مهر ، امیر حسین بهروز گفت : ثبت نام نوبت هفتم پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی شعبه بین الملل دانشگاه پیام نور – امارات آغاز شده است .
وی گفت : متقاضیان می توانند جهت ثبت نام برای سال تحصیلی 99 98 از 23 اردیبهشت ماه لغایت 31 اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند .
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور افزود : متقاضیان ثبت نام می توانند ضمن مطالعه دفترچه راهنما از طریق لینک زیر ، با مراجعه به نشانی اینترنتی www .
regazmoon .
pnu .
ac .
ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/02/26
> سیامک بهاروند ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان هم در این نشست ضمن معرفی امکانات و قابلیت های موجود در استان گفت : «در دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان 20 هزار و 500 دانشجو ، 653 کارمند و 435 عضو هیات علمی تمام وقت مشغول فعالیتند و در کل دانشگاه های استان لرستان بیش از 60 هزار دانشجو مشغول به تحصیلند که حدود 55 تا 60 درصد آنها را دانشجویان رشته های علوم انسانی و هنر تشکیل می دهند.
> سیامک بهاروند ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان هم در این نشست ضمن معرفی امکانات و قابلیت های موجود در استان گفت : «در دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان 20 هزار و 500 دانشجو ، 653 کارمند و 435 عضو هیات علمی تمام وقت مشغول فعالیتند و در کل دانشگاه های استان لرستان بیش از 60 هزار دانشجو مشغول به تحصیلند که حدود 55 تا 60 درصد آنها را دانشجویان رشته های علوم انسانی و هنر تشکیل می دهند .
» بهاروند افزود : «در سال 96 ، 201 مقاله و در سال 97 ، 298 مقاله از سوی پژوهشگران و نخبگان دانشگاه نگارش شده و طرح های پژوهشی درون دانشگاهی و برون دانشگاهی با شیب ملایمی افزایش داشته است .
» وی با اشاره به برخی مشکلات در حوزه پژوهش و مکانیسم ارتقای مرتبه استادان و اعضای هیات علمی ، عدم بانک اطلاعاتی جامع و کامل برای رساله ها و پایان نامه ها را از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/02/25
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : وزارت علوم و سازمان سنجش تمایلی برای به تعویق انداختن کنکور ندارند .
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : وزارت علوم و سازمان سنجش تمایلی برای به تعویق انداختن کنکور ندارند .
توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره زمان برگزاری آزمون سراسری اظهار کرد : در حال حاضر درباره به تعویق افتادن زمان آزمون کارشناسی سراسری هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است .
مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور ادامه داد : مجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در کنار سازمان سنجش و آموزش کشور تمایلی برای به تعویق انداختن آزمون سراسری ندارند .
توکلی با بیان اینکه کنکور در زمان مقرر برگزار می شود ، گفت : آزمون سراسری در روزهای 13 و 14 تیرماه و در زمان مشخص شده برگزار می شود .
وی یادآوری کرد : اگر زمانی درباره به تعویق افتادن آزمون سراسری تصمیمی اتخاد شود ، آن زمان می توانیم درباره تاریخ جدید برگزاری آزمون صحبت کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پایان نامه ها
روزنامه شروع
1398/02/25
> دکتر محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در بازدید از بخش های مختلف پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی ، 6طرح جدید فناورانه تولید شده توسط شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی را رونمایی کرد .
6 محصول فناورانه در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی رونمایی شد.
> به گزارش شروع آنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ، در این مراسم ، سنسور نوری مادون قرمز مقاوم در حرارت های بالا برای تشخیص فلزات داغ ، سیستم توربوشارژ خودرو به روش تزریق پودری ، بمب کالری متر سوخت جامد جهت اندازه گیری ارزش حرارتی و آنتالپی سوخت ، سیستم کنترل هوشمند دستگاه های رنگ آمیزی و خط کشی مبتنی بر ناوبری ماهواره ای ، پیستوله پاشش ایرلس رنگ با تحریک الکتریکی و نازل مه پاش الکترواستاتیک رونمایی شد .
دکتر پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در این بازدید ضمن تقدیر از فعالیت ها و اقدامات انجام شده در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی خواستار ادامه این راه و توسعه بیش از پیش فناوری و تکنولوژی در استان شد .
وی با تاکید بر جایگاه پارک علم و فناوری و مراکز رشد در توسعه اقتصاد دانش بنیان ، به جایگاه علمی کشور در تولید علم در دنیا اشاره کرد و افزود : هم اکنون ایران به لحاظ تولید علم جایگاه شانزدهم را در بین کشور های دنیا دارد و حدود 6 .
1 درصد از دانش دنیا توسط کشور ما ایجاد می شود .
دکتر پور محمدی این جایگاه را برای کشور افتخار آفرین دانست و گفت : با وجود پیشرفت قابل ملاحظه در تولید علم در دنیا متاسفانه به لحاظ تبدیل علم به محصول و ثروت رشد مناسبی نداشتیم .
استاندار آذربایجان شرقی جهت گیری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و پارک های علم و فناوری برای پر نمودن شکاف بین تولید دانش و تبدیل آن به محصول را قابل ستایش دانست و خواستار گسترش ارتباط دانشگاه ها ، صنایع و جامعه از طریق پارک های علم و فناوری شد .
دکتر واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز گزارشی از فعالیت ها و اقدامات انجام شده پارک را در راستای توسعه فعالیت ها و افزایش حمایت های قابل ارائه به فناوران ارائه کرد .
توسعه ارتباطات و تعامل پارک با نهادها ، سازمان ها ، مقامات استانی و کشوری ، تعامل با دانشگاه های منطقه ، افزایش ارتباطات با صنایع استان و تعامل سازنده با سایر پارک ها ، افزایش میزان حمایت های مالی و خدمات پارک به شرکت های مستقر و همچنین برنامه های پارک برای سال 1389 رئوس مطالب ارائه شده توسط دکتر واعظی در این گزارش بود .
وی در این مراسم از تخصیص اعتبار برای حمایت از پایان نامه ها و رساله های فناورانه و کاربردی در قالب گرنت فناوری خبر داد و افزود : این اعتبارات پس از تکمیل و تصویب آیین نامه مربوطه از طریق پارک ها در اختیار اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه های استان قرار خواهد گرفت .
گفتنی است دکتر بهبودی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دکتر جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی در این بازدید ، دکتر پورمحمدی را همراهی کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
خراسان
1398/02/28
> آموزش و پرورش با تعویق زمان آزمون سراسری موافق است وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که با تعویق زمان آزمون سراسری به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده موافق است .
> آموزش و پرورش با تعویق زمان آزمون سراسری موافق است وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که با تعویق زمان آزمون سراسری به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده موافق است .
سیدمحمد بطحایی پنج شنبه شب در توئیتی نوشت : در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب ایجاد اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/02/27
> در سه مقطع مختلف؛ موافقت شورای گسترش با ایجاد 4 رشته جدید در دانشگاه تهران شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد 4 رشته جدید در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه تهران موافقت کرد .
> در سه مقطع مختلف؛ موافقت شورای گسترش با ایجاد 4 رشته جدید در دانشگاه تهران شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد 4 رشته جدید در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه تهران موافقت کرد .
به گزارش مهر ، شورای گسترش آموزش عالی با راه اندازی 4 رشته جدید در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه تهران موافقت کرد .
رشته های حقوق تجارت سرمایه گذاری بین المللی و مطالعات جهان گرایش مطالعات بریتانیا در مقطع دکتری ، رشته انسان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی راه اندازی شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
شرق
1398/02/28
> ایلنا : ناصر مطیعی ، رئیس صندوق رفاه دانشجویی ، با اشاره به بودجه این صندوق در سال جاری گفت : نیازهای دانشجویان خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه ها به آنها پاسخ دهیم .
او با اشاره به میزان وام دانشجویی در سال 98 گفت : بودجه 98 در حال آماده سازی در معاونت برنامه‎ریزی است و پس از آن باید به تصویب هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویی برسد تا قبل از شروع ترم و در شهریورماه مراحل اطلاع رسانی آن انجام شود .
> مصوبه هیئت امنا مشخص می‎کند که وام های دوره های مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در هر زمینه ای به ازای هر نفر چقدر باید باشد و به طورکل چقدر می‎توانیم به وام های دانشجویی تخصیص دهیم .
او در واکنش به اعتراض برخی دانشجویان به غذاهای دانشجویی و اقدامات صندوق رفاه برای افزایش کیفیت غذا ، گفت : نظارت بر کیفیت و کمیت غذا بر عهده معاونان دانشجویی دانشگاه هاست .
معاون دانشجویی و رئیس سازمان دانشجویان به این موضوع نظارت می کنند و ما هم در بازرسی هایی که انجام می دهیم از حیث زیرساخت ها ، تجهیزات آشپزخانه و سردخانه ها موضوع را بررسی می کنیم .
مطیعی افزود : در جلسات متعدد با معاونت های دانشجوییِ مناطق مختلف ، درباره فعالیت هایی که منجر به افزایش کیفیت غذا می شود ، همفکری می کنیم ، اما عوامل مختلفی در کیفیت غذا دخیل است .
از کیفیت مواد اولیه که خریداری می شود تا مهارت آشپزی همکارانی که در آشپزخانه هستند ، در کیفیت غذایی دانشجویی تأثیر دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1398/02/28
> ناصر مطیعی ، رییس صندوق رفاه دانشجویی با اشاره به بودجه این صندوق در سال جاری گفت : نیازهای دانشجویان خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه ها به آنها پاسخ دهیم .
ناصر مطیعی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا ، با اشاره به میزان وام دانشجویی در سال 98 گفت : بودجه 98 در حال آماده سازی در معاونت برنامه‎ریزی است و پس از آن باید به تصویب هیات امنای صندوق رفاه دانشجویی برسد تا قبل از شروع ترم و در شهریور ماه مراحل اطلاع رسانی آن انجام شود .
> مصوبه هیات امنا مشخص می‎کند که وام های دوره های مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در هر زمینه ای به ازای هر نفر چقدر باید باشد و بطور کل چقدر می‎توانیم به وام های دانشجویی تخصیص دهیم .
وی در خصوص ارایه وام دو میلیونی به دانشجویان سیل زده گفت : به معاونان دانشجویی بخشنامه ای را در این زمینه اطلاع رسانی کردیم و همچنین در سایت صندوق رفاه اطلاعات دقیق آن قید شده است .
فرصت برای دریافت وام دومیلیون تومانی به دانشجویان مناطق سیل زده همچنان باقی است .
مطیعی ادامه داد : دانشجویانی که به هر دلیلی دچار حادثه در سیل شده اند به معاون دانشجویی دانشگاه شان مراجعه کنند و تأییدیه استانداری یا فرمانداری را به معاون دانشجویی بدهند و فرم تقاضای وام را پر کنند .
تقاضاهای دانشجویان از طریق معاونت جامعه دانشجویی به سایت صندوق منعکس می شود .
پس از آن طبق ضوابط و مقررات صندوق رفاه در بحث حوادث غیرمترقبه این وام ها پرداخت می شود .
وی در واکنش به اعتراض برخی دانشجویان به غذاهای دانشجویی و اقدامات صندوق رفاه برای افزایش کیفیت غذا گفت : نظارت بر کیفیت و کمیت غذا بر عهده معاونان دانشجویی دانشگاه ها است .
معاون دانشجویی و رییس سازمان دانشجویان به این موضوع نظارت می کنند و ما هم در بازرسی هایی که انجام می دهیم از حیث زیرساخت ها ، تجهیزات آشپزخانه و سردخانه ها موضوع را بررسی می کنیم .
مطیعی افزود : طی جلسات متعدد با معاونت های دانشجویی مناطق مختلف ، در خصوص فعالیت هایی که منجر به افزایش کیفیت غذا می شود همفکری می کنیم ، اما عوامل مختلفی در کیفیت غذا دخیل است .
از کیفیت مواد اولیه که خریداری می شود تا مهارت آشپزی همکارانی که در آشپزخانه هستند در کیفیت غذایی دانشجویی تاثیر دارند .
البته باید بررسی شود در دانشگاهی که شما نام بردید و دانشگاه های دیگر عامل افت کیفیت غذا دقیقا چیست ، زیرا علت ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است .
رییس صندوق رفاه ادامه داد : در حال حاضر یکی از مشکلات دانشگاه ها افزایش قیمت مواد اولیه غذایی است ، مواد اولیه مثل گوشت ، برنج و روغن افزایش داشته ، اما تلاش می کنیم تا جایی که ممکن است به دانشگاه ها برای تهیه مواد اولیه و خام کمک کنیم تا با قیمت مناسب تر تهیه کنند .
در این راستا ما با شرکت پشتیبانی امور دام مذاکرات و رایزنی هایی داشتیم ، آنها هم قول دادند مثل ترم های گذشته یک تا دو نوبت گوشت گرم گوسفندی با قیمت مناسب را در اختیار دانشگاه ها قرار دهند .
وی با اشاره به کیفیت غذا در دانشگاه ها گفت : در این زمینه نمی توان کلی اظهارنظر کرد ، غذای دانشگاه ها هر کدام نسبت به شرایط متفاوت است .
در برخی مواقع دانشجویان راضی اند و در بعضی مواقع نیاز به رسیدگی بیشتری وجود دارد ، اجازه بدهید قضاوت راجع به این موضوع را به معاونان دانشگاهی واگذار کنیم .
ما در دیدارهای حضوری در دانشگاه ها ، حتما به سلف سرویس می رویم و با دانشجویان گفت وگو می کنیم و گاهی هم با آنها غذا می خوریم .
تهیه غذا در دانشگاه ها سخت تر است ، زیرا دانشجویان از استان های مختلف با سلایق متفاوت حضور دارند ، از این رو تامین رضایت دانشجویان کار سختی است .
وظیفه معاونت دانشجویی و تیم تغذیه دانشگاهی این است که با تنوع غذاها رضایت بیشتری را برای دانشجویان فراهم کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
تعادل
1398/02/28
> رییس صندوق رفاه دانشجویی با اشاره به بودجه این صندوق در سال جاری گفت : نیازهای دانشجویان خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه ها به آنها پاسخ دهیم .
> رییس صندوق رفاه دانشجویی با اشاره به بودجه این صندوق در سال جاری گفت : نیازهای دانشجویان خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه ها به آنها پاسخ دهیم .
ناصر مطیعی در واکنش به اعتراض برخی دانشجویان به غذاهای دانشجویی و اقدامات صندوق رفاه برای افزایش کیفیت غذا گفت : نظارت بر کیفیت و کمیت غذا بر عهده معاونان دانشجویی دانشگاه ها است .
معاون دانشجویی و رییس سازمان دانشجویان به این موضوع نظارت می کنند و ما هم در بازرسی هایی که انجام می دهیم از حیث زیرساخت ها ، تجهیزات آشپزخانه و سردخانه ها موضوع را بررسی می کنیم .
مطیعی افزود : طی جلسات متعدد با معاونت های دانشجویی مناطق مختلف ، در خصوص فعالیت هایی که منجر به افزایش کیفیت غذا می شود همفکری می کنیم ، اما عوامل مختلفی در کیفیت غذا دخیل است .
از کیفیت مواد اولیه که خریداری می شود تا مهارت آشپزی همکارانی که در آشپزخانه هستند در کیفیت غذایی دانشجویی تاثیر دارند .
البته باید بررسی شود در دانشگاهی که شما نام بردید و دانشگاه های دیگر عامل افت کیفیت غذا دقیقا چیست ، زیرا علت ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است .
رییس صندوق رفاه ادامه داد : در حال حاضر یکی از مشکلات دانشگاه ها افزایش قیمت مواد اولیه غذایی است ، مواد اولیه مثل گوشت ، برنج و روغن افزایش داشته ، اما تلاش می کنیم تا جایی که ممکن است به دانشگاه ها برای تهیه مواد اولیه و خام کمک کنیم تا با قیمت مناسب تر تهیه کنند .
در این راستا ما با شرکت پشتیبانی امور دام مذاکرات و رایزنی هایی داشتیم ، آنها هم قول دادند مثل ترم های گذشته یک تا دو نوبت گوشت گرم گوسفندی با قیمت مناسب را در اختیار دانشگاه ها قرار دهند .
وی با اشاره به کیفیت غذا در دانشگاه ها گفت : در این زمینه نمی توان کلی اظهارنظر کرد ، غذای دانشگاه ها هر کدام نسبت به شرایط متفاوت است .
در برخی مواقع دانشجویان راضی اند و در بعضی مواقع نیاز به رسیدگی بیشتری وجود دارد ، اجازه بدهید قضاوت راجع به این موضوع را به معاونان دانشگاهی واگذار کنیم .
ما در دیدارهای حضوری در دانشگاه ها ، حتما به سلف سرویس می رویم و با دانشجویان گفت وگو می کنیم و گاهی هم با آنها غذا می خوریم .
تهیه غذا در دانشگاه ها سخت تر است ، زیرا دانشجویان از استان های مختلف با سلائق متفاوت حضور دارند ، از این رو تامین رضایت دانشجویان کار سختی است .
وظیفه معاونت دانشجویی و تیم تغذیه دانشگاهی این است که با تنوع غذاها رضایت بیشتری را برای دانشجویان فراهم کنیم .
مطیعی با اشاره به اجرای طرح تعمیر و تجهیزات سراهای دانشجویی گفت : سال گذشته حدود 45 تا 50 میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی هزینه شد ، امسال تلاش داریم این عدد را بیشتر کنیم تا بتوانیم امکانات بیشتری برای افزایش کیفیت خوابگاه ها ارایه دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
وطن امروز
1398/02/28
> رئیس صندوق رفاه دانشجویی با اشاره به بودجه این صندوق در سال جاری گفت : نیازهای دانشجویان خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه ها به آنها پاسخ دهیم.
> رئیس صندوق رفاه دانشجویی با اشاره به بودجه این صندوق در سال جاری گفت : نیازهای دانشجویان خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه ها به آنها پاسخ دهیم .
ناصر مطیعی در گفت وگو با ایلنا ، در واکنش به اعتراض برخی دانشجویان به غذاهای دانشجویی و اقدامات صندوق رفاه برای افزایش کیفیت غذا ، با بیان اینکه نظارت بر کیفیت و کمیت غذا بر عهده معاونان دانشجویی دانشگاه هاست ، افزود : طی جلسات متعدد با معاونت های دانشجویی مناطق مختلف ، درباره فعالیت هایی که منجر به افزایش کیفیت غذا می شود همفکری می کنیم اما عوامل مختلفی در کیفیت غذا دخیل است .
از کیفیت مواد اولیه که خریداری می شود تا مهارت آشپزی همکارانی که در آشپزخانه هستند در کیفیت غذای دانشجویی تاثیر دارد .
وی ادامه داد : در حال حاضر یکی از مشکلات دانشگاه ها افزایش قیمت مواد اولیه غذایی است ، مواد اولیه مثل گوشت ، برنج و روغن افزایش داشته اما تلاش می کنیم تا جایی که ممکن است به دانشگاه ها برای تهیه مواد اولیه و خام کمک کنیم تا با قیمت مناسب تر آنها را تهیه کنند .
وی با اشاره به کیفیت غذا در دانشگاه ها گفت : در این زمینه نمی توان کلی اظهارنظر کرد ، غذای دانشگاه ها هر کدام نسبت به شرایط متفاوت است .
اجازه بدهید قضاوت راجع به این موضوع را به معاونان دانشگاهی واگذار کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بهار
1398/02/26
> گروه جامعه : رییس صندوق رفاه دانشجویی با اشاره به بودجه این صندوق در سال جاری گفت : نیازهای دانشجویان خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه ها به آنها پاسخ دهیم .
> ناصر مطیعی (رئیس صندوق رفاه دانشجویی) با اشاره به میزان وام دانشجویی در سال 98 گفت : بودجه 98 در حال آماده سازی در معاونت برنامه ریزی است و پس از آن باید به تصویب هیات امنای صندوق رفاه دانشجویی برسد تا قبل از شروع ترم و در شهریور ماه مراحل اطلاع رسانی آن انجام شود .
مصوبه هیات امنا مشخص می کند که وام های دوره های مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در هر زمینه ای به ازای هر نفر چقدر باید باشد و به طور کل چقدر می توانیم به وام های دانشجویی تخصیص دهیم .
وی در خصوص ارائه وام دو میلیونی به دانشجویان سیل زده گفت : به معاونان دانشجویی بخشنامه ای را در این زمینه اطلاع رسانی کردیم و همچنین در سایت صندوق رفاه اطلاعات دقیق آن قید شده است .
فرصت برای دریافت وام دو میلیون تومانی به دانشجویان مناطق سیل زده همچنان باقی است .
مطیعی ادامه داد : دانشجویانی که به هر دلیلی دچار حادثه در سیل شده اند به معاون دانشجویی دانشگاه شان مراجعه کنند و تأییدیه استانداری یا فرمانداری را به معاون دانشجویی بدهند و فرم تقاضای وام را پر کنند .
تقاضاهای دانشجویان از طریق معاونت جامعه دانشجویی به سایت صندوق منعکس می شود .
پس از آن طبق ضوابط و مقررات صندوق رفاه در بحث حوادث غیرمترقبه این وام ها پرداخت می شود .
رییس صندوق رفاه دانشجویی تاکید کرد : تمام تلاش ما این است که دانشجویان راحت تر بتوانند به این وام ها دسترسی داشته باشند .
تاکنون نیز معاونین دانشجویی دانشگاه ها با مشکلی در این خصوص نداشته اند .
وی در واکنش به اعتراض برخی دانشجویان به غذاهای دانشجویی و اقدامات صندوق رفاه برای افزایش کیفیت غذا گفت : نظارت بر کیفیت و کمیت غذا بر عهده معاونان دانشجویی دانشگاه ها است .
معاون دانشجویی و رئیس سازمان دانشجویان به این موضوع نظارت می کنند و ما هم در بازرسی هایی که انجام می دهیم از حیث زیرساخت ها ، تجهیزات آشپزخانه و سردخانه ها موضوع را بررسی می کنیم .
مطیعی افزود : طی جلسات متعدد با معاونت های دانشجوییِ مناطق مختلف ، در خصوص فعالیت هایی که منجر به افزایش کیفیت غذا می شود همفکری می کنیم ، اما عوامل مختلفی در کیفیت غذا دخیل است .
از کیفیت مواد اولیه که خریداری می شود تا مهارت آشپزی همکارانی که در آشپزخانه هستند در کیفیت غذایی دانشجویی تاثیر دارند .
البته باید بررسی شود در دانشگاهی که شما نام بردید و دانشگاه های دیگر عامل افت کیفیت غذا دقیقا چیستریال زیرا علت ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است .
رییس صندوق رفاه ادامه داد : در حال حاضر یکی از مشکلات دانشگاه ها افزایش قیمت مواد اولیه غذایی است ، مواد اولیه مثل گوشت ، برنج و روغن افزایش داشته ، اما تلاش می کنیم تا جایی که ممکن است به دانشگاه ها برای تهیه مواد اولیه و خام کمک کنیم تا با قیمت مناسب تر تهیه کنند .
در این راستا ما با شرکت پشتیبانی امور دام مذاکرات و رایزنی هایی داشتیم ، آنها هم قول دادند مثل ترم های گذشته یک تا دو نوبت گوشت گرم گوسفندی با قیمت مناسب را در اختیار دانشگاه ها قرار دهند .
وی با اشاره به کیفیت غذا در دانشگاه ها گفت : در این زمینه نمی توان کلی اظهار نظر کرد ، غذای دانشگاه ها هر کدام نسبت به شرایط متفاوت است .
در برخی مواقع دانشجویان راضی اند و در بعضی مواقع نیاز به رسیدگی بیشتری وجود دارد ، اجازه بدهید قضاوت راجع به این موضوع را به معاونان دانشگاهی واگذار کنیم .
ما در دیدارهای حضوری در دانشگاه ها ، حتما به سلف سرویس می رویم و با دانشجویان گفتگو می کنیم و گاهی هم با آنها غذا می خوریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بهار
1398/02/26

تهیه غذا در دانشگاه ها سخت تر است ، زیرا دانشجویان از استان های مختلف با سلائق متفاوت حضور دارند ، از این رو تامین رضایت دانشجویان کار سختی است .
وظیفه معاونت دانشجویی و تیم تغذیه دانشگاهی این است که با تنوع غذاها رضایت بیشتری را برای دانشجویان فراهم کنیم .
مطیعی با اشاره به اجرای طرح تعمیر و تجهیزات سراهای دانشجویی گفت : سال گذشته حدود 45 تا 50 میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی هزینه شد ، امسال تلاش داریم این عدد را بیشتر کنیم تا بتوانیم امکانات بیشتری برای افزایش کیفیت خوابگاه ها ارائه دهیم .
رییس صندوق رفاه دانشجویی تصریح کرد : معمولا بودجه صندوق رفاه در طول سال ثابت است و ما در سه حوزه ارتقای سرای دانشجویی ، نوسازی و صنعتی سازی آشپزخانه ها و حوزه وام های دانشجویی باید این بودجه را مصرف کنیم .
بنابراین اگر بخواهیم میزان بودجه هر کدام از متغیرها را بالا ببریم ، باید از میزان بودجه متغیرهای دیگر بکاهیم .
بنابراین پیدا کردن یک مرز تعادل لازم و ضروری است .
اینگونه نیست که ما بتوانیم همه بودجه صندوق را فقط صرف یک متغیر خاص کنیم .
وی افزود : قطعا نیازهای دانشجوی ما در سه متغیری که اشاره شد ، خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما بتوانیم با این بودجه به آن پاسخ دهیم .
تلاش می کنیم از سایر ظرفیت های صندوق رفاه و وزارت علوم هم برای اصلاح سراها و هم برای تجهیز آشپزها استفاده کنیم .
مطیعی به کمبود بودجه صندوق طی سال های گذشته و امسال اشاره کرد و گفت : صندوق رفاه دانشجویی نه تنها امسال بلکه در سال های گذشته نیز با کسری بودجه مواجه بوده است ، به هر حال شرایط کشور به خصوص در یکی دو سال اخیر و همچنین در سال فعلی نیز یک شرایط خاص است .
در این شرایط خاص کسری بودجه وجود دارد ، بنابراین باید از چند طریق این کسری بودجه را مدیریت کرد تا اثرات آن در حوزه دانشجویی به حداقل برسد .
رییس صندوق رفاه دانشجویی در پایان اظهار داشت : می توان تا حد امکان از امکانات سایر دستگاه ها و کمک خیرین برای رفع مشکلات دانشگاه ها و خوابگاه ها استفاده کرد .
از طرفی معاونان دانشجویی باید مدیریت کارآمدتری در صرف هزینه هایشان البته بدون افت کیفیت داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
تفاهم
1398/02/26
> به نقل از تفاهم : براساس گزارش وزارت علوم در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه ، بیش از 2500 دوره مهارت افزایی در دانشگاه‌ها با مشارکت 358 واحد صنعتی برگزار شده است .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری مهر ، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جلسه 100 کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع گزارش عملکرد ، برنامه‌ها و فعالیت‌های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در زمینه وضعیت ارتباط صنعت با دانشگاه به ریاست نسرین سلطان‌خواه رئیس کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری برگزار شد .
محمد سعید سیف ، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گزارشی در این خصوص ارائه داد و مهمترین اقدامات انجام شده در مورد تسهیل ارتباط صنعت و دانشگاه تحت این عناوین مورد دسته بندی و احصاء قرار گرفت که به شرح زیر است : 1 توسعه و ساماندهی دوره‌های مهارت‌آموزی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی .
راه‌اندازی سامانه مپفا «مدیریت پژوهش و فناوری ایران» در جهت رصد و پایش مستمر اشتغال فارغ التحصیلان چاپ مستند دستاورد‌های برگزیده دانشگاه‌ها در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه در سال‌های 1396 و 1397 پایش مستمر وضعیت قرارداد‌های ارتباط با صنعت و دانشگاه شناسایی و ترویج تجارب و الگو‌های موفق دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در جهت رفع مسائل و مشکلات ملی آسیب شناسی دوره‌های کارآموزی و برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها جهت تدوین و ترویج الگو‌های مناسب برای استفاده از این فرصت ساماندهی و توسعه قرارداد‌های کلان دانشگاه‌ها با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی درآمد 230 میلیارد تومانی قرارداد‌های صنعت و دانشگاه در سال 1396 درادامه این گزارش ، همچنین برخی فعالیت‌های انجام شده در خصوص اجرایی شدن هر یک از سرفصل‌های فوق ، به شرح ذیل ارائه شد : 1 در سال 1396 مبلغ قرارداد‌های منعقده بین صنعت و دانشگاه حدود 950 میلیارد تومان بوده که حدود 230 میلیارد تومان در همان سال از این قرارداد‌ها درآمد کسب شده و حدود 3100 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در این قرارداد‌ها مشغول به کار شده‌اند .
2 در سال 1396 حدود 1300 پایان نامه دانشجویی توسط وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مورد حمایت قرار گرفته‌اند .
3 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بیش از 1000 قرارداد مشترک با وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح اجرا کرده است .
4 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری 26 کلان پروژه با وزارت نفت در دست اجرا دارد .
5 بیش از 2500 دوره مهارت افزایی در دانشگاه‌ها با مشارکت 358 واحد صنعتی برگزار شده است .
پس از ارائه این گزارش مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به تجربیات این ستاد در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه گفت : طی هماهنگی صورت گرفته با شرکت‌های دانش بنیان تولید کننده محصولات زیست فناوری این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که باید محصول تولید شده به گونه‌ای باشد که بخش صنعت بتواند ریسک بازاریابی و فروش آن را متقبل شود .
وی افزود : در مدل قبلی ریسک بازاریابی و فروش بر عهده ستاد توسعه زیست فناوری بود ، ولی در این الگو با تمرکز بر قابلیت‌های محققان و اعضای هیئت علمی فعال در بخش زیست فناوری تلاش شد که محصول بر اساس سفارش بازار طراحی شود و فرآیند فروش به بخش صنعت واگذار شود .
رئیس ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد : در حال حاضر 18 شرکت دانش‌بنیان در زمینه زیست فناوری مشغول به کار هستند که با توجه به الگوی تولید تقاضا محور و با در نظر گرفتن نیاز و سلیقه مصرف کننده حدود 90 درصد از این شرکت‌ها در بازاریابی و فروش محصولات خود موفق هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
تفاهم
1398/02/26

نسرین سلطان‌خواه ، رئیس کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری نیز در ادامه افزود : ساماندهی دوره‌های مهارت‌آموزی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و این موضوع باید از دوره تحصیل در مدرسه آغاز شود .
وی افزود : یکی از مشکلات جدی در کشور ، عدم هماهنگی کامل میان آموزش و پژوهش است در حالی که باید برنامه‌های آموزشی هم همراه با مهارت‌آموزی باشد و موضوع مهارت افزایی فقط در بخش پژوهش خلاصه نشود .
رئیس کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری ادامه داد : باید در کنار آموزش دروس تخصصی در کلاس درس ، ساعتی از آموزش به بازدید از مراکز علمی اختصاص یابد .
1
فهرست