وزارت علوم - مطبوعات 29 ارديبهشت 98
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت 10:40
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
9711588 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
9715187 جمهوري اسلامي
9714507 خراسان
9714079 روزنامه ايران
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/02/29
> معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در جلسه بررسی «طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی» گفت : جابجایی رشته ها حرکت خوبی است و باید ادامه پیدا کند ، اما رشته هایی که ظرفیت شان خالی است و متقاضی ندارند باید حذف شوند.
> معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در جلسه بررسی «طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی» گفت : جابجایی رشته ها حرکت خوبی است و باید ادامه پیدا کند ، اما رشته هایی که ظرفیت شان خالی است و متقاضی ندارند باید حذف شوند .
دکتر شریعتی نیاسر در جلسه 327 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی با موضوع بررسی «طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی» که با حضور اعضا و ریاست دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : حفظ یک ظرف خالی برای نظام آموزشی خوب نیست و آمایش دانشگاه آزاد باید به عنوان یک بخش از آموزش عالی دیده شود .
در این جلسه دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد گزارشی از عملکرد و وضعیت کنونی دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه ارائه کرد و با اشاره به جزئیات طرح آمایش آموزش عالی گفت : فرآیند اجرایی این طرح در چهار محور آموزش محور ، پژوهش محور ، مهارت محور و فناوری محور تدوین و طراحی شده است .
دکتر طهرانچی تصریح کرد : این گزارش عملکرد ، با در نظر داشتن سیاست های ابلاغی ازسوی مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت قوه عاقله توسط دانشگاه ها و درگیری با مسائل جاری کشور تدوین شده است .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : نکته مهم در دانشگاه آزاد این است که اگر تحولات آن به روز نباشد ، پاسخ سریعی از جامعه دریافت خواهد کرد که منجر به عدم شرکت دانشجو خواهد شد و به همین دلیل پاسخ دانشگاه آزاد به نیازهای جامعه باید سریع و به روز باشد .
دکتر طهرانچی گفت : دانشگاه آزاد در تعریف خود گستره شهری داشته و در تمامی شهرها و حتی بخش های کشور حضور دارد و بنابراین افزایش سهم دانشگاه در اقتصاد و درآمد شهرها اولین موضوع موردنظر در این سند است تا به هدف والاتر که همان ازدیاد توان ملی و ارتقای کارآمدی دانشگاه است دست یابد .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال موضوع دیگریست که باید مورد توجه جدی قرار گیرد ، در صورتیکه آینده فرزندان آن شهرها تامین نشود والدین ، فرزندانشان را برای تحصیل به ما نمی سپارند .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود : طرح ایجاد دانشگاه «جوار صنعت» در مراکزی که قطب صنعتی منطقه محسوب می شوند به منظور جذب دانشجویان به تعداد مورد نیاز آنها و طرح «پایش» به معنی نظام مند کردن و ماموریت محور کردن پایان نامه ها و رساله ها از جمله طرح های در دست اجرای دانشگاه آزاد است .
دکتر متاجی مدیرکل آموزش و گسترش دانشگاه آزاد در تکمیل صحبت های قبل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : برخی رشته محل ها فاقد داوطلب هستند و بنابراین بازمهندسی رشته های تحصیلی از مهمترین اقدامات طرح آمایش دانشگاه آزاد است .
پس از توضیحات ارائه شده ازسوی نمایندگان دانشگاه آزاد اعضا به طرح نظرات و پیشنهادات خود پرداختند .
در ادامه جلسه دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از اقدامات ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی ، با اشاره به فضای متفاوت دانشگاه آزاد و اهمیت نگاه به مسئله در یک نظام یکپارچه گفت : این درست است که در دانشگاه آزاد نگاه اقتصادی متفاوتی نسبت به دانشگاه های دولتی وجود دارد اما در مراکز دولتی نیز دانشجویان شهریه ای بسیاری وجود دارند .
وی افزود : بنابراین باید مدل مفهومی یکپارچه ای بر آمایش حاکم باشد که ملاحظات خاص دانشگاه آزاد هم در آن مورد مداقه قرار گیرد .
چرا که عدم تناسب ، ایجاد مشکل خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/02/29

علم ارزشی دارد که نباید فقط اقتصادی دیده شوددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد : نباید فضای خلاقیت و نوآوری را بست چرا که علم ارزشی دارد که نباید فقط اقتصادی دیده شود و در آن صورت ارزش علم نادیده گرفته خواهد شد ، ضمن آنکه برخی رشته ها اگر چه در ظاهر با اقتصاد ارتباطی ندارند اما مقدمه ای برای رشته های مرتبط با مباحث اقتصادی هستند .
لذا رشته های علوم پایه و بعضی از رشته های علوم انسانی و اجتماعی ظرفیت مهم علمی هم بعنوان علم پایه برای سایر رشته ها و ارزش مستقل علمی دارندکه با نگاه اقتصادی معطوف بازار از نظام ارزشی علم بیرون می مانند .
وی بیان داشت : بحث چالش های اجتماعی ، جدای از مباحث اقتصادی آن نیز بسیار مهم و قابل توجه هستند و چالش هایی مثل عدم احترام به قانون ، بی نظمی اجتماعی ، عدم مسئولیت پذیری اجتماعی که هرکدام به تنهایی آسیب های جدی به اقتصاد کشور وارد می کنند .
حجت الاسلام شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در ادامه جلسه در تشریح مناسبات ارائه گزارش آمایش در دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گفت : در این دبیرخانه ساختار مکمل برای اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی به عنوان یک سند بالادستی دیده شده است تا گزارشات ارائه شده توسط کمیته های مندرج در سند طرح شود و با لحاظ منافع و مصالح کشور به صورت یک نسخه یکپارچه و اجرایی در سطح کشور ارائه شود .
نحوه جذب دانشجویان برای حل مشکلات اقتصادی اشتباه استدکتر شاهین آخوندزاده ، مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد : نحوه جذب دانشجویان ما برای حل مشکلات اقتصادی اشتباه است و اینکه ما مشکلات اقتصادی را لیست کنیم و برای حل به دانشگاه ها بدهیم در هیچ جای دنیا مرسوم نیست .
وی افزود : ما دانشجو را جذب می کنیم و از او می خواهیم پایان نامه ای برای حل فلان مشکلات اقتصادی بدهد درحالیکه او اصلاً توان ورود به آن مسئله را ندارد .
حجت الاسلام مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه جلسه در سخنانی با تاکید بر بر فعالیت بیشتر کمیته های چهارگانه در سند اسلامی شدن دانشگاه ها گفت : دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه عظیمی از حوزه آموزش عالی را در اختیار دارد و معطل کردن آنها تا حصول به نتیجه در طرح آمایش اتلاف سرمایه است .
در کجای دنیا به تعداد شغل های موجود ، در دانشگاه رشته تعریف می شود؟در ادامه دکتر عبدالله جاسبی طی سخنانی در پاسخ به برخی نکات ارائه شده توسط اعضا جلسه گفت : اینکه تصور کنیم دانشگاه محلی است که افرادی در آن تربیت شوند و بلافاصله استخدام شوند کاملاً اشتباه است .
وی افزود : در دنیای امروز چنین تفکری وجود ندارد و یکی از اهداف اصلی دانشگاه ، ارتقا سطح آگاهی افراد است و اینکه باید نیازهای جامعه توسط دانشگاه ها دیده شود کاملاً صحیح است اما این هم یکی از اهداف دانشگاه است .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : در کجای دنیا به تعداد شغل های موجود در دانشگاه رشته تعریف می شود چرا که یکی از دلایل و نیازهایی که باعث رشد و توسعه آموزش عالی شد تربیت انسان در سطح عالی و تعالی آنان است .
وی افزود : بسیاری از افراد را می بینید که شاغل بوده و به دانشگاه وارد می شوند و اطلبو العلم من المهد الی اللحد یک اصل اسلامی است که شرط اشتغال نگذاشته است .
دکتر جاسبی گفت : یکی از کارهای بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی این بود که شهرهایی که درحال نابودی بودند احیا کرد و آموزش عالی را به میان مردم برد .
در ادامه دکتر منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری به عنوان رئیس جلسه اظهار داشت : این طرح در جهت ساماندهی و بهبود وضعیت آموزش عالی و حرکت به سمت آینده بهتر است .
وی افزود : همه نقدها ، پیشنهادها و تلاش ها باید به سمت یک هدف و آن هم بهبود شرایط باشد و به اعتماد خانواده ها درست پاسخ داده شود چرا که امانتی است که باید به شکل صحیح حفظ شود .
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، اعلام نتایج بررسی طرح آمایش دانشگاه آزاد به جلسات بعدی موکول شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/02/29
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود.
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اظهاراتی در زمینه تعویق زمان آزمون سراسری افزود : تعویق در آزمون سراسری موجب مشکلاتی در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور می شود و زمان بندی تمامی امور دانشگاه ها تغییر می کند .
وی افزود : با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری کنکور سراسری 98 باقی نمانده است ما اگر بخواهیم آزمون را به تعویق بیاندازیم سال تحصیلی را نمی توانیم در مهرماه 98 آغاز کنیم .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
وی درباره صحبت هایی که درباره اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده مطرح شده است ، یادآور شد : اختصاص هر نوع سهمیه در آزمون های ورودی آموزش عالی کشور در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است و در صورت تصویب سازمان سنجش به عنوان مجری آن را اجرا خواهد کرد .
کنکور سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه 13 تیر و جمعه 14 تیر 98 برگزار می شود .
پیش از این سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر درباره تعویق زمان آزمون سراسری نوشته است : «در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص #دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجدداً صحبت کردم .
امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
»همچنین هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی 2 فوریتی برای تعویق کنکور در سال جاری خبر داده است و یادآور شد : طرح مذکور با بیش از 20 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است و در نوبت بررسی جلسه علنی قرار دارد .
وی گفت : حدود دو ماه است که سیل زندگی مردم را در برخی از مناطق کشور مختل کرده و آنها هنوز نتوانسته اند به جریان عادی زندگی برگردند؛ طبیعتاً دانش آموزان داوطلب کنکور نیز این فرصت دوماهه را از دست داده اند و با مشکل برای آمادگی آزمون کنکور مواجه شدند .
خادمی افزود : از رئیس جمهور تقاضا داریم دستور دهد تمهیداتی اندیشیده شود تا زمان کنکور به تعویق بیفتد و شرایط برای رقابت عادلانه میان متقاضیان کنکور فراهم شود .
عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به بازدید خود از مناطق سیل زده استان خوزستان ، گفت : دانش آموزان این مناطق سهمیه نمی خواهند بلکه به دنبال آن هستند که با تعویق کنکور ، فرصت دو سه ماهه ای به آنها داده شود تا بتوانند همچون دیگر دانش آموزان و در یک فضای عادلانه رقابت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/02/28
> وزیر بهداشت گفت : «ما در وزارت بهداشت با همکاری وزارت علوم قصد داریم طرحی به منظور شناسایی و حمایت از نخبگان تهیه کنیم و آن را به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهیم.
> وزیر بهداشت گفت : «ما در وزارت بهداشت با همکاری وزارت علوم قصد داریم طرحی به منظور شناسایی و حمایت از نخبگان تهیه کنیم و آن را به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهیم .
» او ادامه داد : «ما خوشبختانه در وزارت بهداشت مجموعه ای را به زودی درباره سیاست های حمایت از نخبگان تدوین می کنیم و با همکاران وزارت علوم آن را به بنیاد ملی نخبگان ارائه می دهیم .
براساس این سیاست ها اینکه چگونه می شود نخبه را شناسایی و حمایت و از فکر و استعداد او استفاده کرد ، مشخص می شود .
» نمکی درباره مشکلات پایان نامه دانشجویان علوم پزشکی گفت : «در پرداخت هزینه پایان نامه ها بازنگری می شود .
هم نوع و هم مبلغ حمایتی پایان نامه ها براساس افزایش قیمت ها بازنگری خواهد شد .
در تمام دنیا پایان نامه به یک محصول بدل می شود ، اینکه پایان نامه ها خروجی نداشته باشند ، موردقبول نیست . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/02/28
> منصور غلامی در گفت وگو با مهر درباره ساماندهی موسسات اعزام دانشجو گفت : «سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ساماندهی و کنترل و نظارت مراکزی که به اعزام دانشجو کمک کرده و مشاوره می دهند ، حتما همکاری دارد.
> منصور غلامی در گفت وگو با مهر درباره ساماندهی موسسات اعزام دانشجو گفت : «سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ساماندهی و کنترل و نظارت مراکزی که به اعزام دانشجو کمک کرده و مشاوره می دهند ، حتما همکاری دارد .
» او ادامه داد : «به افرادی که قصد دارند از این ظرفیت استفاده کنند ، توصیه می کنیم حتما با سازمان امور دانشجویان هماهنگ کنند تا مشخص شود که آیا نام موسسه مذکور در مجموعه موسسات مجاز تحت نظارت سازمان وجود دارد یا خیر .
» او با بیان اینکه هر موسسه اعزام دانشجو که مشاوره می دهد ، باید با سازمان امور دانشجویان هماهنگ باشد ، یادآور شد : «موسسات اعزام دانشجو برای برخورداری از حمایت حقوقی قانونی باید از طریق سازمان امور دانشجویان فعالیت کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/02/28
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با مهر درباره اظهاراتی در زمینه تعویق زمان آزمون سراسری افزود : تعویق در آزمون سراسری موجب مشکلاتی در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور می شود و زمان بندی تمامی امور دانشگاه ها تغییر می کند .
وی افزود : با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری کنکور سراسری 98 باقی نمانده است ما اگر بخواهیم آزمون را به تعویق بیاندازیم سال تحصیلی را نمی توانیم در مهرماه 98 آغاز کنیم .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
وی درباره صحبت هایی که درباره اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده مطرح شده است ، یادآور شد : اختصاص هر نوع سهمیه در آزمون های ورودی آموزش عالی کشور در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است و در صورت تصویب سازمان سنجش به عنوان مجری آن را اجرا خواهد کرد .
کنکور سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه 13 تیر و جمعه 14 تیر 98 برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1398/02/28
> گروه جامعه : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
> دکتر ابراهیم خدایی درباره اظهاراتی در زمینه تعویق زمان آزمون سراسری افزود : تعویق در آزمون سراسری موجب مشکلاتی در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور می شود و زمان بندی تمامی امور دانشگاه ها تغییر می کند .
وی افزود : با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری کنکور سراسری 98 باقی نمانده است ما اگر بخواهیم آزمون را به تعویق بیاندازیم سال تحصیلی را نمی توانیم در مهرماه 98 آغاز کنیم .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
وی درباره صحبت هایی که درباره اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده مطرح شده است ، یادآور شد : اختصاص هر نوع سهمیه در آزمون های ورودی آموزش عالی کشور در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است و در صورت تصویب سازمان سنجش به عنوان مجری آن را اجرا خواهد کرد .
کنکور سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه 13 تیر و جمعه 14 تیر 98 برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه آفرینش
1398/02/28
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان : پرداخت وام مسکن دانشجویان متاهل از خردادماه رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از پرداخت وام مسکن دانشجویان متاهل از اوایل ماه جاری خبر داد .
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان : پرداخت وام مسکن دانشجویان متاهل از خردادماه رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از پرداخت وام مسکن دانشجویان متاهل از اوایل ماه جاری خبر داد .
ناصر مطیعی در گفت وگو با ایسکانیوز ، در خصوص ارائه وام ودیعه مسکن دانشجویان در روزهای آینده خبر داد و گفت : در سال جاری صندوق رفاه برای توسعه خوابگاه ها ، 60 درصد از درآمد حاصل شده از اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی را از خردادماه در اختیار معاونان دانشجویی قرار می دهد .
وی ادامه داد : 40 درصد از درآمد اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی به ودیعه مسکن دانشجویان متاهل اختصاص می یابد .
رئیس صندوق رفاه وزارت علوم اضافه کرد : این مبالغ از 6 میلیون تا 15 میلیون تومان ارائه و مبالغ بستگی به مقاطع مختلف آموزشی دارد .
مطیعی اضافه کرد : وام مذکور از خردادماه آغاز و به مدت دو ماه ادامه دارد و ارائه وام ودیعه بعدی از سال تحصیلی مهرماه پرداخت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه ملایر
جمهوری اسلامی
1398/02/29
> پژوهشکده مبل و منبت در ملایر راه اندازی می شودملایر – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه ملایر گفت : کارهای مقدماتی و رایزنی های اولیه با وزارت علوم انجام شده تا بتوانیم در کنار پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه در آینده یک پژوهشکده مبل و منبت نیز داشته باشیم .
خسرو سایه وند با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه ملایر در زمینه ایجاد یک پژوهشکده تخصصی مبل و منبت اظهارداشت : این مرکز با داشتن دانشکدهای فنی و مهندسی ، دانشکده کشاورزی با رشته های مواد ، شیمی ، متالوژیک ، منابع طبیعی با رشته های محیط زیست و جنگل و منابع طبیعی ، دانشکده ادبیات با رشته های تخصصی ، مدیریت و غیره به راحتی می تواند پاسخگوی نیازهای شهرستان در صنعت مبل و منبت ملایر باشد .
زنده گیری یک حلقه مار از داخل تصفیه خانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی
جمهوری اسلامی
1398/02/29
> رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از تصویب سند راهبردی این دانشگاه در افق 1404 خبر داد و گفت : بر این اساس ، در پایان 1404 بایستی 20 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل دهند.
> رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از تصویب سند راهبردی این دانشگاه در افق 1404 خبر داد و گفت : بر این اساس ، در پایان 1404 بایستی 20 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل دهند .
به گزارش ایسنا ، سید ابوالحسن نائینی در نشست روز روابط عمومی که در دفتر دانشگاه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد ، اظهار کرد : سند راهبردی دانشگاه در افق 1404 تصویب شد و باید در راستای آن حرکت کرد .
وی با اشاره به اینکه سند راهبردی شامل تمام حوزه های آموزشی ، فرهنگی ، عمرانی ، بین الملل می شود ، افزود : در این سند تعداد دانشجویان 10 هزار دانشجو پیش بینی شده است و تعداد دانشجویان خارجی باید افزایش پیدا کند به گونه ای که در پایان 1404 باید حدود 20 درصد دانشجویان را دانشجویان خارجی تشکیل دهند .
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) عنوان کرد : در سند 1404 دانشگاه تعداد مقالات isi ، پژوهشی و تحقیقاتی پیش بینی شده است و این سند بر کیفیت تاکید ویژه ای دارد .
وی با اشاره به اینکه براساس این سند توسعه رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا خواهد بود ، خاطرنشان کرد : درصدد هستیم در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته مهندسی شتابگر ملی مجوز راه اندازی را دریافت کنیم که در صورت دریافت مجوز تا مهرماه راه اندازی خواهد شد .
نائینی بیان کرد : به دنبال راه اندازی رشته خوشنویسی در مقطع کارشناسی هستیم چراکه قزوین پایتخت خوشنویسی است .
وی در اشاره به روز روابط عمومی عنوان کرد : اطلاع رسانی درست و صحیح ازجمله ابزارهای مدیریت است که باید صحیح به کار گرفته شود و در این میان عملکرد فعالان روابط عمومی نقش بسزایی در مدیریت دارد .
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) تصریح کرد : اگر اطلاع رسانی دقیق باشد در موفقیت های سازمان تاثیرگذار خواهد بود و بایستی فعالیت های تحقیقاتی اطلاع رسانی شود؛ روابط عمومی ها باید دقت کنند درگیر شایعات فضای مجازی نباشند و اخبار درست و صحیح را منتشر کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
خراسان
1398/02/29
> سرنوشت مبهم دانشمند ایرانی در آمریکا پس از 8 ماه معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به دستگیری «مسعود سلیمانی» دانشمند ایرانی در رشته خون شناسی و یکی از دانشمندان برتر یک درصد جهان گفت : علت دستگیری دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که هشت ماه پیش در هواپیما توسط پلیس FBI اتفاق افتاده ، مشکوک است.
> سرنوشت مبهم دانشمند ایرانی در آمریکا پس از 8 ماه معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به دستگیری «مسعود سلیمانی» دانشمند ایرانی در رشته خون شناسی و یکی از دانشمندان برتر یک درصد جهان گفت : علت دستگیری دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که هشت ماه پیش در هواپیما توسط پلیس FBI اتفاق افتاده ، مشکوک است .
وی افزود : اکنون هشت ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد اما هیچ گزارش رسمی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده است .
به گزارش فارس ، یعقوب فتح اللهی اضافه کرد : استاد «مسعود سلیمانی» 15 مهر ماه 97 برای تحقیقات در قالب یک فرصت مطالعاتی به بیمارستان مایو کلینیک آمریکا دعوت شد اما قبل از ورود به خاک کشور آمریکا در هواپیما و به علت نامعلومی توسط پلیس FBI دستگیر شد .
وی افزود : این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می کرد ، توسط موسسه آمریکایی به نام «مایوکلینیک» آمریکا برای انجام تحقیقات تخصصی دعوت شد و اکنون هشت ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد اما هیچ گزارش رسمی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده است .
این در حالی است که محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس به یکی از خبرگزاری های داخلی گفت : جرم این استاد دانشگاه این بوده که به نام وی یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی توسط شرکتی که به آن سفارش داده شده بود از آمریکا خریداری شده است .
در صورتی که وی خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده بلکه سفارش دهنده بوده است .
کواکبیان : عارف نیاید ، خودم کاندیدا می شوم تسنیم کواکبیان ، نماینده تهران در مجلس ، درباره انتخاب رئیس آینده مجلس که در هفته آینده برگزار می شود ، گفت : همیشه اعتقاد قلبی داشتم که باید آقای عارف برای انتخابات ریاست مجلس بیایند و اگر نیامدند خودم کاندیدا هستم .
وی همچنین درباره وضعیت پارلمان اصلاحات گفت : جلسه مفصلی در این باره خواهیم داشت و اگر به تصویب برسد ، اجرا می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
روزنامه ایران
1398/02/29
> جزئیات دستگیری استاد ایرانی در امریکاخبر اول اینکه ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره زندانی شدن یکی از استادان این دانشگاه در امریکا و دلایل زندانی شدن وی گفت : این استاد دانشگاه برای فرصت مطالعاتی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی بوده است .
> جزئیات دستگیری استاد ایرانی در امریکاخبر اول اینکه ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره زندانی شدن یکی از استادان این دانشگاه در امریکا و دلایل زندانی شدن وی گفت : این استاد دانشگاه برای فرصت مطالعاتی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی بوده است .
محمدتقی احمدی در گفت و گو با مهر افزود : وی قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد ، ولی در بدو ورود در فرودگاه وی را دستگیر کردند .
به گفته وی ، جرم این استاد دانشگاه این بوده که به نام وی یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی توسط شرکتی که به آن سفارش داده شده بود از امریکا خریداری شده است .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد : در دادگاه امریکا هم این جرم قابل اقامه نیست در آنجا هم این مسأله محکمه پسند نیست منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد چرا که مدرکی ندارند ، می خواهند مدرک بیشتری جست و جو کنند .
احمدی افزود : در حال حاضر پیگیری هایی انجام دادیم تا هزینه دادگاه را پرداخت کنیم .
وزارت خارجه هم از نظر اداری بسیار کمک کرده است ، قرار بود جلسه دادگاه با توجه به تعویق هایی که افتاده بود ، اردیبهشت ماه برگزار شود ، ولی زمان دقیق آن را اطلاع ندارم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
جمهوری اسلامی
1398/02/29
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد : ادعای نقض تحریم توسط استاد دانشگاه تربیت مدرس ادعای پوچی است جلسات برگزاری دادگاه در امریکا به دلیل نداشن مستندات 2 بار با تعویق مواجه شده است.
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد : ادعای نقض تحریم توسط استاد دانشگاه تربیت مدرس ادعای پوچی است جلسات برگزاری دادگاه در امریکا به دلیل نداشن مستندات 2 بار با تعویق مواجه شده است .
محمدتقی احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره زندانی شدن یکی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا و دلایل زندانی شدن وی گفت : این استاد دانشگاه برای فرصت مطالعاتی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی بوده است .
وی ادامه داد : وی قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد ولی در بدو ورود در فرودگاه وی را دستگیر کردند .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود : جرم این استاد دانشگاه این بوده که به نام وی یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی توسط شرکتی که به آن سفارش داده شده بود از آمریکا خریداری شده است .
وی ادامه داد : این درحالی است که وی خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده بلکه سفارش دهنده بوده است و این جرمی که مطرح شده واقعاً جرم مضحکی است به صورت محکمه پسند نیز قابل قبول نیست .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود : موضوع بازداشت وی یک عملیات ایذایی است ، با کمک هیئت امنای دانشگاه و خانواده وی مخارج گرفتن وکیل تامین شده تا وکیل بگیرند .
وی ادامه داد : در دادگاه آمریکا هم این جرم قابل اقامه نیست در آنجا هم این مساله محکمه پسند نیست منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد چرا که مدرکی ندارند می خواهند مدرک بیشتری جستجو کنند .
احمدی افزود : درحال حاضر پیگیری هایی انجام دادیم تا هزینه دادگاه را پرداخت کنیم .
وزارت خارجه هم از نظر اداری بسیار کمک کرده است قرار بود جلسه دادگاه با توجه به تعویق هایی که افتاده بود ، اردیبهشت ماه برگزار شود ولی زمان دقیق آن را اطلاع ندارم .
وی درباره ادعای نقض تحریم توسط این استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت : ادعای پوچی است که مطرح شده است وی هیچ خرید مستقیمی نداشته تنها یک سفارش داشته است ، شرکتی که این سفارش را انجام می دهد احتمالاً از آمریکا خریداری کرده و ارتباطی به وی ندارد .
شرکتی که این کار را کرده مسئول است مستندات و مدارک علیه وی خیلی ضعیف است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
کیهان
1398/02/28
> معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت : علت دستگیری دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که 8 ماه پیش در هواپیما توسط پلیس FBI دستگیر شده ، مشکوک است .
> یعقوب فتح اللهی ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با فارس گفت : علت دستگیری دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که 8 ماه پیش در هواپیما توسط پلیس FBIدستگیر شده ، هنوز از سوی مقامات آمریکایی اعلام نشده است .
وی با اشاره به اینکه این استاد دانشگاه در نیمه مهر ماه سال 97 دستگیر شد ، بیان داشت : استاد «مسعود سلیمانی» که جزو دانشمندان برتر یک درصد جهان شناخته می شود ، در 15 مهر ماه 97 برای تحقیقات در قالب یک فرصت مطالعاتی به بیمارستان مایو کلینیک آمریکا دعوت شد اما قبل از ورود به خاک کشور آمریکا در هواپیما و به علت نامعلومی توسط پلیس FBI دستگیر شد .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس افزود : این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می کرد ، توسط موسسه آمریکایی به نام «مایوکلینیک» آمریکا برای انجام تحقیقات تخصصی دعوت شد و اکنون 8 ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد اما هیچ گزارش رسمی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده است .
فتح اللهی افزود : به تازگی شبکه بی بی سی بعد از گذشت 8 ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی گزارش بازداشت او را در رسانه های خود پخش می کند که این کار مشکوک بوده و باید از سوی مقامات رسمی پیگیری شود .
وی تصریح کرد : در طی این 8 ماه؛ 2 تا 3 مرتبه دادگاه رسیدگی به این پرونده به تعویق افتاده و این در حالی است که بی گناهی استاد سلیمانی از سوی وکلا بارها اعلام شده است اما پیگیری های آنان هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده است .
از طرفی به این نکته باید اشاره کنم که تاکنون نزدیک به 70 هزار دلار از سوی خانواده این دانشمند ایرانی و دانشگاه برای پیگیری پرونده این دانشمند به وکلا داده شده است .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد : دو نفر از دانشجویان مقطع دکترای استاد مسعود سلیمانی که مقیم کشور آمریکا بودند نیز از سوی پلیس FBI دستگیر شدند اما در حال حاضر به قید وثیقه آزاد هستند .
فتح اللهی گفت : در حال حاضر نزدیک به 8 ماه است که این دانشمند ایرانی همچنان در زندان است و تاکنون هیچ گزارش رسمی از سوی دولت آمریکا مبنی بر دستگیری دانشمند ایرانی اعلام نشده است .
این در شرایطی است که محمدتقی احمدی ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس نیز در گفت وگو با یکی از خبرگزاری های داخلی اظهار داشت : جرم این استاد دانشگاه این بوده که به نام وی یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی توسط شرکتی که به آن سفارش داده شده بود از آمریکا خریداری شده است .
این در حالی است که وی خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده بلکه سفارش دهنده بوده است و این جرمی که مطرح شده واقعاً جرم مضحکی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/02/28
> بررسی های اطلاعاتی پنج سال گذشته نظام رتبه بندی سایمگو علاوه بر اینکه پیشرفت محققان کشورمان را در تولید و انتشار مقالات علمی در آسیای غربی نشان می دهد ، حکایت از صدرنشینی علمی ایران در پنج سال متوالی در منطقه غرب آسیا دارد .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : مؤسسه سایمگو براساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزش عالی کشور های مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس ، آن ها را مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد .
بررسی اعداد منتشرشده در این سایت روند صعودی دانشمندان ایرانی را نشان می دهد و ایران را به عنوان اثرگذارترین کشور علمی در غرب آسیا معرفی می کند .
روند صعودی کشور هر سال با افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته همراه بوده که نشان دهنده تلاش قابل توجه دانشمندان ایرانی برای صدرنشینی در آسیای غربی و حفظ جایگاه خود است .
اختلاف 5 هزار مقاله ای با رتبه دومبراساس آمار و ارقامی که توسط نظام رتبه بندی سایمگو منتشر شده ، ایران با ارائه و انتشار بیش از 47 هزار و 880 سند علمی در صدر جدول کشور های غرب آسیا قرار گرفته است .
آمار و ارقامی که توسط این نظام رتبه بندی منتشر شده بیانگر آن است ، ترکیه دومین جایگاه جدول را به خود اختصاص داده ومحققان ترکیه ای با ارائه و انتشار 42 هزار و 405 سند علمی بعد از ایران قرار گرفته اند .
کشور های عربستان سعودی ، اسراییل ، مصر ، امارات متحده عربی ، عراق ، قطر ، اردن ، لبنان ، عمان ، کویت ، بحرین ، افغانستان ، یمن و سوریه به ترتیب بعد از ایران و ترکیه قرار گرفته اند و جایگاه سوم تا شانزدهم جدول را به خود اختصاص داده اند .
عربستان سعودی در سال 2017 تنها 20 هزار و 644 سند علمی ارائه و منتشر کرده که به عنوان سومین جایگاه در جدول با یک اختلاف قابل توجه نسبت به ایران قرار دارد؛ این رقم برای رژیم صهیونیستی پایین تر است و دانشمندان ایرانی با یک اختلاف 34 هزارتایی صدرنشین کشور های غرب آسیا هستند .
تنزل تعجب برانگیز ترکیهبراساس داده های موجود در سایمگو محققان ایرانی با ارائه و انتشار 46 هزار و 672 سند علمی در سال 2016 نیز صدرنشین کشور های غرب آسیا بودند؛ آنچه سایمگو منتشر کرده بیانگر آن است که کشور ترکیه با ارائه و انتشار 45 هزار و 595 سند علمی در رتبه بعد از ایران قرار گرفته است .
با تکیه بر آمار نظام رتبه بندی سایمگو به راحتی می توان دریافت که کشور ترکیه در سال 2017 با یک تنزل تعجب برانگیز مواجه بوده است؛ محققان ترکیه ای در سال 2017 نسبت به سال 2016 بالغ بر 3 هزار کاهش در تولید سند علمی را تجربه کرده اند .
بازهم تعقیب و گریز ایران و ترکیهداده های سایمگو نشان می دهد در سال 2015 نیز محققان ایرانی به عنوان برترین های آسیای غربی 44هزار و 412 سند علمی ارائه و منتشر کرده اند .
با تکیه بر داده های این نظام رتبه بندی می توان دریافت ترکیه به عنوان کشوری که دومین جایگاه را به خود اختصاص داده ، 43 هزار و 780 سند علمی ارائه و منتشر کرده است .
داده های سایمگو در بخش اثرگذاری علمی بیانگر آن است که ایران با ارائه و انتشار 44 هزار و 522 سند علمی در سال 2014 نیز صدرنشین جدول آسیای غربی است .
بر اساس آمار و ارقامی که توسط این نظام منتشر شده ، ترکیه دومین جایگاه جدول را به خود اختصاص داده و محققان ترکیه ای با ارائه و انتشار 40 هزار و 759 سند علمی بعد از ایران قرار گرفته اند .
سال شروع صعود های پی در پیدر سال 2013 ، دانشمندان ایرانی جایگاه خود را به عنوان صدرنشین جدول حفظ کرده اند؛ تجزیه و تحلیل آمار نظام رتبه بندی سایمگو نشان می دهد ، در این سال محققان ایرانی 41 هزار و 969 سند علمی منتشر کرده اند و ایران مجدد به عنوان اثرگذارترین کشور علمی در غرب آسیا انتخاب شد .
رتبه بندی سایمگو در سال 2013 نشان می دهد ترکیه دومین کشور در تولید علم در آسیای غربی بوده است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/02/28
محققان این کشور در سال 2013 ، 39 هزار و 798 مقاله ارائه و منتشر کرده اند؛ اگرچه ترکیه نسبت به سال 2017 یک پیشرفت نه چندان پررنگ را تجربه کرده است ، اما واقعیت امر این است که محققان ترکیه ای در یک خط ثابت در حال حرکت هستند که گاهی با نزول و گاهی با صعود مواجه هستند ، اما این صعود آنقدر کمرنگ است که گاهی اوقات حتی به هزار سند علمی هم ختم نمی شود .
208 دانشمند برتر جهانی را داریمتحلیل داده های سایمگو بیانگر آن است که اسراییل در سال 2013 تنها 19 هزار و 352 سند علمی ارائه و منتشر کرده است که این رقم برای عربستان سعودی شامل 15 هزار و 165 سند علمی می شود .
جالب اینکه طبق اعلام پایگاه معتبر بین المللی وب آو ساینس ، ایران دارای 208 دانشمند برتر است که در میان یک درصد دانشمندان برتر دنیا قرار دارند که این رتبه بندی براساس تعداد مستندات علمی در پژوهش های محققان دنیا در 10 سال اخیر در 22 رشته موضوعی انجام شده است .
پیشتازی در هوش مصنوعی و شبکهنظام رتبه بندی سایمگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می شود که براساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزش عالی کشور های مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس آن ها را ارزیابی و رتبه بندی می کنند .
این رتبه بندی یکی از جدیدترین و جامع ترین نظام های رتبه بندی پژوهشی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش محور در جهان است که اخیراً این نظام رتبه بندی دو شاخص جدید عملکردی را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی دستاورد های پژوهشی دانشگاه ها افزوده است و این شاخص ها مربوط به حد تخصصی بودن و استناد اسناد علمی است .
ضمن اینکه کشورمان در رشته های کامپیوتر مخصوصاً گرایش هوش مصنوعی و شبکه به اضافه مکانیک بیشترین اسناد علمی را تولید کرده است .
1
فهرست