وزارت علوم - خبرگزاري ها 29 ارديبهشت 98
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت 11:5
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
روساي آموزش عالي
9715999 10:33 اقتصاد برتر
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
بولتن نیوز
1398/02/29
09:41
> دکتر «مسعود سلیمانی» از محققان ارشد سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که حدود 8 ماه پیش برای سفری علمی و تحقیقاتی به امریکا سفر کرده بود ، به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در این کشور بازداشت می شود و در زندان به سر می برد .
> گروه علمی : دکتر مسعود سلیمانی ، پژوهشگر حوزه سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می شود ، 15 مهر ماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد ، اما پیش از ورود به خاک کشور آمریکا به علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دستگیر و زندانی شد ! به گزارش بولتن نیوز ، این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می کند ، توسط مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی جهان است ، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتکل های دانشگاهی و تحقیقاتی در حال حاضر حدود 8 ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد؛ و تاکنون هیچ گزارش رسمی در خصوص دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده و سرزمین "یانکی ها" به باتلاقی برای دانشمند نخبه ایرانی تبدیل شده است .
در همین رابطه دکتر محمدتقی احمدی ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در تشریح جزئیات زندانی شدن یکی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه در کشور آمریکا و دلایل زندانی شدن او ، گفت : این عضو هیأت علمی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی شده است .
وی قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد ، ولی در بدو ورود در فرودگاه بازداشت شد .
اتهام وی خریداری و سفارش یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی است .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس همچنین تاکید کرد : این استاد خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده ، بلکه سفارش دهنده بوده و اتهامی که مطرح شده واقعاً مضحک و غیر قابل قبول است .
موضوع بازداشت وی یک عملیات ایذایی است .
دکتر احمدی همچنین در خصوص اقدامات دانشگاه تربیت مدرس برای کمک به آزادی دانشمند بازداشتی این دانشگاه در آمریکا نیز افزود : اقداماتی با کمک هیأت امنای دانشگاه و خانواده وی برای تأمین وکیل انجام شده است .
در دادگاه آمریکا هم این جرم قابل اقامه نیست .
در آنجا هم این مساله محکمه پسند نیست .
طی این مدت منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد؛ چرا که مدرکی در این زمینه وجود نداشته و به دنبال تهیه مدارک بیشتری هستند .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود : در حال حاضر پیگیری هایی انجام دادیم تا هزینه دادگاه را پرداخت کنیم .
وزارت خارجه هم از نظر اداری بسیار کمک کرده است ، قرار بود جلسه دادگاه با توجه به تعویق هایی ، اردیبهشت ماه برگزار شود که از زمان دقیق آن نیز اطلاعی در دست نیست .
دکتر احمدی درباره ادعای نقض تحریم توسط این عضو هیأت علمی گفت : ادعای پوچی مطرح شده ، وی هیچ خرید مستقیمی نداشته و تنها یک سفارش داشته است ، شرکتی که این سفارش را انجام می دهد ، احتمالاً از آمریکا خریداری کرده و ارتباطی به وی ندارد .
این شرکت مسؤول است و مستندات و مدارک علیه وی بسیار ضعیف است .
در این رابطه رسول سلیمانی ، برادر دکتر مسعود سلیمانی استاد بازداشتی دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا نیز در گفت وگوی اختصاصی با ایسنا در خصوص جزئیات این خبر گفت : 30 مهر سال 97 بود که برادرم دکتر مسعود سلیمانی دانشمند برجسته سلول های بنیادی کشور ، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
بولتن نیوز
1398/02/29
09:41

او با هماهنگی کامل از طرف دانشگاه تربیت مدرس ایران و با داشتن یک فرصت مطالعاتی وارد این کشور شد که به محض ورود او به این کشور ، وی را بازداشت و ویزایش را باطل کردند و به زندان «دیتون» جورجیا در ایالت آتلانتا انتقال دادند .
وی ادامه داد : سفرهای برادرم به آمریکا مسبوق به سابقه بوده و وی قبلاً نیز با دانشگاه کالیفرنیا ، همکاری های مشترکی داشته است .
سلیمانی با اشاره به این که تا به امروز ، مسؤولان آمریکایی هیچ گونه توضیح و استناد محکمی برای مجرم شناختن وی ابراز نکرده اند ، بیان کرد : آن ها تنها جلسه ای که برای برادرم هفته گذشته 24 اردیبهشت ماه جاری بدون حضور او با وکلای او داشتند ، اعلام کردند که دکتر سلیمانی قصد داشته است چند عدد «ویال هورمون رشد» را از طریق دو دانشجو به ایران انتقال دهد که این عمل هم انجام نمی شود و جالب تر این که ویال ها غیر تحریمی و صرفاً مصرف پزشکی دارند .
برادر دکتر سلیمانی با مضحک و خنده دار خواندن این ادعا ، خاطرنشان کرد : برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در رابطه با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت ها در چارچوب عرف علمی جهانی انجام می شود و این ادعای آمریکایی ها باعث تعجب چهره های داخل و خارج کشور شده است .
وی با وحشتناک خواندن وضعیت دکتر سلیمانی در ندامتگاه آمریکایی ، بیان کرد : برادرم در کنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و هم چنین کارتن خواب ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در حالی است که وی از بیماری مزمن آی .
بی .
اس رنج می برد و از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت کننده ای دارد .
رسول سلیمانی افزود : تنها راه تماس ما با دکتر سلیمانی ارتباطی است که وی از طریق تلفنی در ندامتگاه با ما برقرار می کند و این روش فوق العاده برای خانواده ما تا به امروز هزینه بر بوده است .
برادر دکتر سلیمانی ، با تشریح هزینه 97 هزار دلاری ارتباط و پیگیری از وضعیت او ، افزود : وضعیت خانواده ما نیز در این حدود هفت ماه ، بسیار با فراز و نشیب بوده است .
مادرم از 2 ماه گذشته در بیمارستان قسمت ICU به علت سکته مغزی حاصل از فشار و ناراحتی ناشی از اسارت فرزندش بستری است و پدر نیز کماکان در بی خبری مطلق نسبت به سرنوشت وی به سر می برد .
وی در پایان با اشاره به وفای به عهد خانواده سلیمانی با در نظر گرفتن مصالح کشور و امنیت ملی در رسانه ای نکردن این مساله ، گفت : عاجزانه از مسؤولان کشور خواستار رسیدگی فوری به وضعیت دکتر سلیمانی هستیم ، او به شدت دلبسته کشور خود است و تا به امروز خدمات فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران انجام داده است .
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی ریپورت ، دو وکیل حقوقی در شهر آتلانتای کانادا نیز در این باره می گویند که از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تحت پیگرد قرار دادن مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس در شاخه سلول های بنیادی و دو دانشجوی وی به اتهام نقض تحریم ها و وارد کردن بیش از 8 ویال کوچک دارویی هورمون رشد انسانی به ایران متعجب هستند .
این دو وکیل کانادایی گفتند که از محاکمه دکتر سلیمانی و لغو "ویزای تحقیقاتی"(research visa) وی حین سفر از ایران به "مینه سوتا" برای کار در کلینیک "مایو" متحیر هستند .
مقامات فدرال آمریکا در ماه اکتبر گذشته هنگام ورود دکتر سلیمانی به آمریکا او را دستگیر کرده و به زندان فرستادند .
به گفته "لئونارد فرانکو" (Leonard Franco) ، وکیل "سلیمانی" در آتلانتا ، وی که استاد و محقق زیست پزشکی دانشگاه تربیت مدرس است بدون هیچ دلیل موجهی در آتلانتا بازداشت شده است .
هورمون های مذکور یک نوع پروتئین مصنوعی هستند که در سال 2016 از یکی دانشجویان سابق دکتر سلیمانی توسط "گمرگ" آتلانتا کشف و ضبط شدند .
ضبط این هورمون ها در زمانی اتفاق افتاد که آمریکا همچنان در توافقنامه هسته ای بین المللی با ایران حضور داشت و تحریم ها علیه ایران لغو شده بود .
"فرانکو" افزود : من واقعاً این موضوع را درک نمی کنم .
به نظر می رسد گویی استدلال آنها سیاسی است .
هورمون رشد نه در ایالات متحده آمریکا و نه در ایران ممنوع نیست و به طور انحصاری برای تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و در لیست تحریم ها قرار ندارد .
بر اساس این گزارش ، دو دانشجوی سابق سلیمانی به نام های "محبوبه قائدی" و "مریم جزایری" با اتهامات مشابهی مبنی بر تلاش برای تأمین هورمون های رشد برای دکتر سلیمانی مواجه شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
بولتن نیوز
1398/02/29
09:41

"قائدی" با قید وثیقه ای به ارزش 250 هزار دلار و "جزایری" با قید وثیقه ای به ارزش 200 هزار دلار آزاد شده اند .
"قائدی" اقامت دائمی آمریکا را دارد و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه "ییل" است و تحقیقات بازسازی ریه توسط وی به ایجاد ریه های قابل پیوند کمک بسیاری کرده است .
"جزایری" نیز شهروند ایالات متحده آمریکا و ساکن ایالت "کنتاکی" است و در "دانشگاه لوییویل"(University of Louisville) نیز تحقیقات پزشکی انجام داده است .
درخواست هایی برای رد این اتهامات در دادگاه فدرال آتلانتا ارائه شده ، ولی هنوز پاسخی به آنها داده نشده است .
سخنگوی دادستان آمریکا نیز درباره این موضوع اظهارنظر نکرده است .
"جو وایتلی"(Joe Whitley) ، وکیل "محبوبه قائدی" در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده؛ اما وی در دادخواست خود متذکر شده که ارسال این هورمون رشد انسانی به ایران ، از 7 آوریل 2014 تا 22 دسامبر 2016 مجاز بوده است .
وی همچنین خاطرنشان کرد که هورمون رشد ، یک ماده بیولوژیکی است که برای پژوهش های پزشکی به کار می رود و از تحریم ها معاف است .
"پگ پت"(Page Pate) ، وکیل "مریم جزایری" ضمن مخالفت با اتهامات وارد شده به موکلش گفت : وی کاملاً از این اتهامات گیج و مبهوت شده است .
هنگامی که مأموران فرودگاه آتلانتا در سال 2016 ، ویال ها را از چمدان وی خارج کردند ، او واقعاً متعجب شد؛ زیرا فکر نمی کرد که کار غیرقانونی انجام داده باشد .
"پت" افزود : "جزایری" برای ملاقات با خانواده اش در حال رفتن به ایران بود و ویال ها را از "قائدی" گرفته بود تا آنها را به سلیمانی برساند .
مأموران فرودگاه ، هنگام بازجویی از "جزایری" در مورد برنامه سفر او ، ویال ها را در چمدان او پیدا کردند .
"پت" افزود : حتی FBI نیز گزارش کرد که هیچ هدف شومی در این موضوع پیدا نکرده است .
تحریم ها نمی توانند یک دانشجو را از رساندن دارو به استاد سابق خود منع کنند .
موضوع تحریم های اعمال شده علیه ایران ، کاملاً با این موضوع تفاوت دارد .
وی خاطرنشان کرد : هنگامی که هورمون های رشد ضبط شدند ، آمریکا در توافق هسته ای با ایران بود و در آن زمان موظف بود تحریم ها را علیه ایران بردارد .
در واقع ، دکتر "جزایری" نیز به مأموران گفته بود که از تحریم های وضع شده علیه ایران مطمئن نیست .
مأموران فرودگاه ، "جزایری" را مجدداً در فوریه سال 2018 در آتلانتا و هنگامی که قصد سفر به ایران را داشت ، بازداشت کردند و در مورد بازجویی سال 2016 از او بازجویی کردند .
"جزایری" به مأموران گفت که یک بار در سال 2016 به طور مفصل درباره این موضوع بازجویی شده است .
"جزایری" در نوامبر سال 2018 برای سومین بار بازداشت شد .
بازداشت او روزی اتفاق افتاد که ترامپ ، تحریم ها را علیه ایران اعمال کرد .
او به خاطر ارتباط با "سلیمانی" و "قائدی" تحت بازجویی قرار گرفت و به خاطر نقض تحریم ها بازداشت شد .
در همین رابطه دکتر سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در گفت وگو با ایسنا از پیگیری جدی دو وزارتخانه علوم و امور خارجه برای آزادی استاد بازداشتی ایرانی در آمریکا خبر داد و گفت : با پیگیری های انجام شده دو همراه بازداشت شده این استاد دانشگاه تربیت مدرس آزاد شدند و هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه برای آزادی او ادامه دارد .
وی همچنین خاطر نشان کرد : وزارت امور خارجه ایران مسئول پیگیری وضعیت ایرانیان مقیم در خارج است و دانشجویان ، اساتید و پژوهشگرانی که در قالب فرصت های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام می شوند ، در صورت بروز هر نوع مشکلی ، این وزارتخانه مسئول پیگیری وضعیت آنها است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
دیار میرزا
1398/02/29
09:33
> دکتر «مسعود سلیمانی» از محققان ارشد سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که حدود 8 ماه پیش برای سفری علمی و تحقیقاتی به امریکا سفر کرده بود ، به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در این کشور بازداشت می شود و در زندان به سر می برد؛ به گفته برادر وی ، این استاد از بیماری مزمن سندرم روده تحریک پذیر (IBS) رنج می برد و هم اکنون از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت کننده ای دارد .
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا ، دکتر مسعود سلیمانی ، پژوهشگر حوزه سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می شود ، 15 مهر ماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد ، اما پیش از ورود به خاک کشور آمریکا به علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دستگیر و زندانی شد ! این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می کند ، توسط مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی جهان است ، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتکل های دانشگاهی و تحقیقاتی در حال حاضر حدود 8 ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد؛ و تاکنون هیچ گزارش رسمی در خصوص دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده و سرزمین یانکی ها به باتلاقی برای دانشمند نخبه ایرانی تبدیل شده است .
در همین رابطه دکتر محمدتقی احمدی ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در تشریح جزئیات زندانی شدن یکی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه در کشور آمریکا و دلایل زندانی شدن او ، گفت : این عضو هیأت علمی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی شده است .
وی قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد ، ولی در بدو ورود در فرودگاه بازداشت شد .
اتهام وی خریداری و سفارش یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی است .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس همچنین تاکید کرد : این استاد خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده ، بلکه سفارش دهنده بوده و اتهامی که مطرح شده واقعاً مضحک و غیر قابل قبول است .
موضوع بازداشت وی یک عملیات ایذایی است .
دکتر احمدی همچنین در خصوص اقدامات دانشگاه تربیت مدرس برای کمک به آزادی دانشمند بازداشتی این دانشگاه در آمریکا نیز افزود : اقداماتی با کمک هیأت امنای دانشگاه و خانواده وی برای تأمین وکیل انجام شده است .
در دادگاه آمریکا هم این جرم قابل اقامه نیست .
در آنجا هم این مساله محکمه پسند نیست .
طی این مدت منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد؛ چرا که مدرکی در این زمینه وجود نداشته و به دنبال تهیه مدارک بیشتری هستند .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود : در حال حاضر پیگیری هایی انجام دادیم تا هزینه دادگاه را پرداخت کنیم .
وزارت خارجه هم از نظر اداری بسیار کمک کرده است ، قرار بود جلسه دادگاه با توجه به تعویق هایی ، اردیبهشت ماه برگزار شود که از زمان دقیق آن نیز اطلاعی در دست نیست .
دکتر احمدی درباره ادعای نقض تحریم توسط این عضو هیأت علمی گفت : ادعای پوچی مطرح شده ، وی هیچ خرید مستقیمی نداشته و تنها یک سفارش داشته است ، شرکتی که این سفارش را انجام می دهد ، احتمالاً از آمریکا خریداری کرده و ارتباطی به وی ندارد .
این شرکت مسؤول است و مستندات و مدارک علیه وی بسیار ضعیف است .
در این رابطه رسول سلیمانی ، برادر دکتر مسعود سلیمانی استاد بازداشتی دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا نیز در گفت وگوی اختصاصی با ایسنا در خصوص جزئیات این خبر گفت : 30 مهر سال 97 بود که برادرم دکتر مسعود سلیمانی دانشمند برجسته سلول های بنیادی کشور ، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
دیار میرزا
1398/02/29
09:33

او با هماهنگی کامل از طرف دانشگاه تربیت مدرس ایران و با داشتن یک فرصت مطالعاتی وارد این کشور شد که به محض ورود او به این کشور ، وی را بازداشت و ویزایش را باطل کردند و به زندان «دیتون» جورجیا در ایالت آتلانتا انتقال دادند .
وی ادامه داد : سفرهای برادرم به آمریکا مسبوق به سابقه بوده و وی قبلاً نیز با دانشگاه کالیفرنیا ، همکاری های مشترکی داشته است .
سلیمانی با اشاره به این که تا به امروز ، مسؤولان آمریکایی هیچ گونه توضیح و استناد محکمی برای مجرم شناختن وی ابراز نکرده اند ، بیان کرد : آن ها تنها جلسه ای که برای برادرم هفته گذشته 24 اردیبهشت ماه جاری بدون حضور او با وکلای او داشتند ، اعلام کردند که دکتر سلیمانی قصد داشته است چند عدد «ویال هورمون رشد» را از طریق دو دانشجو به ایران انتقال دهد که این عمل هم انجام نمی شود و جالب تر این که ویال ها غیر تحریمی و صرفاً مصرف پزشکی دارند .
برادر دکتر سلیمانی با مضحک و خنده دار خواندن این ادعا ، خاطرنشان کرد : برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در رابطه با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت ها در چارچوب عرف علمی جهانی انجام می شود و این ادعای آمریکایی ها باعث تعجب چهره های داخل و خارج کشور شده است .
وی با وحشتناک خواندن وضعیت دکتر سلیمانی در ندامتگاه آمریکایی ، بیان کرد : برادرم در کنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و هم چنین کارتن خواب ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در حالی است که وی از بیماری مزمن آی .
بی .
اس رنج می برد و از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت کننده ای دارد .
رسول سلیمانی افزود : تنها راه تماس ما با دکتر سلیمانی ارتباطی است که وی از طریق تلفنی در ندامتگاه با ما برقرار می کند و این روش فوق العاده برای خانواده ما تا به امروز هزینه بر بوده است .
برادر دکتر سلیمانی ، با تشریح هزینه 97 هزار دلاری ارتباط و پیگیری از وضعیت او ، افزود : وضعیت خانواده ما نیز در این حدود هفت ماه ، بسیار با فراز و نشیب بوده است .
مادرم از 2 ماه گذشته در بیمارستان قسمت ICU به علت سکته مغزی حاصل از فشار و ناراحتی ناشی از اسارت فرزندش بستری است و پدر نیز کماکان در بی خبری مطلق نسبت به سرنوشت وی به سر می برد .
وی در پایان با اشاره به وفای به عهد خانواده سلیمانی با در نظر گرفتن مصالح کشور و امنیت ملی در رسانه ای نکردن این مساله ، گفت : عاجزانه از مسؤولان کشور خواستار رسیدگی فوری به وضعیت دکتر سلیمانی هستیم ، او به شدت دلبسته کشور خود است و تا به امروز خدمات فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران انجام داده است .
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی ریپورت ، دو وکیل حقوقی در شهر آتلانتای کانادا نیز در این باره می گویند که از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تحت پیگرد قرار دادن مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس در شاخه سلول های بنیادی و دو دانشجوی وی به اتهام نقض تحریم ها و وارد کردن بیش از 8 ویال کوچک دارویی هورمون رشد انسانی به ایران متعجب هستند .
این دو وکیل کانادایی گفتند که از محاکمه دکتر سلیمانی و لغو ویزای تحقیقاتی (research visa) وی حین سفر از ایران به مینه سوتا برای کار در کلینیک مایو متحیر هستند .
مقامات فدرال آمریکا در ماه اکتبر گذشته هنگام ورود دکتر سلیمانی به آمریکا او را دستگیر کرده و به زندان فرستادند .
به گفته لئونارد فرانکو (Leonard Franco) ، وکیل سلیمانی در آتلانتا ، وی که استاد و محقق زیست پزشکی دانشگاه تربیت مدرس است بدون هیچ دلیل موجهی در آتلانتا بازداشت شده است .
هورمون های مذکور یک نوع پروتئین مصنوعی هستند که در سال 2016 از یکی دانشجویان سابق دکتر سلیمانی توسط گمرگ آتلانتا کشف و ضبط شدند .
ضبط این هورمون ها در زمانی اتفاق افتاد که آمریکا همچنان در توافقنامه هسته ای بین المللی با ایران حضور داشت و تحریم ها علیه ایران لغو شده بود .
فرانکو افزود : من واقعاً این موضوع را درک نمی کنم .
به نظر می رسد گویی استدلال آنها سیاسی است .
هورمون رشد نه در ایالات متحده آمریکا و نه در ایران ممنوع نیست و به طور انحصاری برای تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و در لیست تحریم ها قرار ندارد .
بر اساس این گزارش ، دو دانشجوی سابق سلیمانی به نام های محبوبه قائدی و مریم جزایری با اتهامات مشابهی مبنی بر تلاش برای تأمین هورمون های رشد برای دکتر سلیمانی مواجه شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
دیار میرزا
1398/02/29
09:33

قائدی با قید وثیقه ای به ارزش 250 هزار دلار و جزایری با قید وثیقه ای به ارزش 200 هزار دلار آزاد شده اند .
قائدی اقامت دائمی آمریکا را دارد و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه ییل است و تحقیقات بازسازی ریه توسط وی به ایجاد ریه های قابل پیوند کمک بسیاری کرده است .
جزایری نیز شهروند ایالات متحده آمریکا و ساکن ایالت کنتاکی است و در دانشگاه لوییویل (University of Louisville) نیز تحقیقات پزشکی انجام داده است .
درخواست هایی برای رد این اتهامات در دادگاه فدرال آتلانتا ارائه شده ، ولی هنوز پاسخی به آنها داده نشده است .
سخنگوی دادستان آمریکا نیز درباره این موضوع اظهارنظر نکرده است .
جو وایتلی (Joe Whitley) ، وکیل محبوبه قائدی در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده؛ اما وی در دادخواست خود متذکر شده که ارسال این هورمون رشد انسانی به ایران ، از 7 آوریل 2014 تا 22 دسامبر 2016 مجاز بوده است .
وی همچنین خاطرنشان کرد که هورمون رشد ، یک ماده بیولوژیکی است که برای پژوهش های پزشکی به کار می رود و از تحریم ها معاف است .
پگ پت (Page Pate) ، وکیل مریم جزایری ضمن مخالفت با اتهامات وارد شده به موکلش گفت : وی کاملاً از این اتهامات گیج و مبهوت شده است .
هنگامی که مأموران فرودگاه آتلانتا در سال 2016 ، ویال ها را از چمدان وی خارج کردند ، او واقعاً متعجب شد؛ زیرا فکر نمی کرد که کار غیرقانونی انجام داده باشد .
پت افزود : جزایری برای ملاقات با خانواده اش در حال رفتن به ایران بود و ویال ها را از قائدی گرفته بود تا آنها را به سلیمانی برساند .
مأموران فرودگاه ، هنگام بازجویی از جزایری در مورد برنامه سفر او ، ویال ها را در چمدان او پیدا کردند .
پت افزود : حتی FBI نیز گزارش کرد که هیچ هدف شومی در این موضوع پیدا نکرده است .
تحریم ها نمی توانند یک دانشجو را از رساندن دارو به استاد سابق خود منع کنند .
موضوع تحریم های اعمال شده علیه ایران ، کاملاً با این موضوع تفاوت دارد .
وی خاطرنشان کرد : هنگامی که هورمون های رشد ضبط شدند ، آمریکا در توافق هسته ای با ایران بود و در آن زمان موظف بود تحریم ها را علیه ایران بردارد .
در واقع ، دکتر جزایری نیز به مأموران گفته بود که از تحریم های وضع شده علیه ایران مطمئن نیست .
مأموران فرودگاه ، جزایری را مجدداً در فوریه سال 2018 در آتلانتا و هنگامی که قصد سفر به ایران را داشت ، بازداشت کردند و در مورد بازجویی سال 2016 از او بازجویی کردند .
جزایری به مأموران گفت که یک بار در سال 2016 به طور مفصل درباره این موضوع بازجویی شده است .
جزایری در نوامبر سال 2018 برای سومین بار بازداشت شد .
بازداشت او روزی اتفاق افتاد که ترامپ ، تحریم ها را علیه ایران اعمال کرد .
او به خاطر ارتباط با سلیمانی و قائدی تحت بازجویی قرار گرفت و به خاطر نقض تحریم ها بازداشت شد .
در همین رابطه دکتر سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در گفت وگو با ایسنا از پیگیری جدی دو وزارتخانه علوم و امور خارجه برای آزادی استاد بازداشتی ایرانی در آمریکا خبر داد و گفت : با پیگیری های انجام شده دو همراه بازداشت شده این استاد دانشگاه تربیت مدرس آزاد شدند و هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه برای آزادی او ادامه دارد .
وی همچنین خاطر نشان کرد : وزارت امور خارجه ایران مسئول پیگیری وضعیت ایرانیان مقیم در خارج است و دانشجویان ، اساتید و پژوهشگرانی که در قالب فرصت های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام می شوند ، در صورت بروز هر نوع مشکلی ، این وزارتخانه مسئول پیگیری وضعیت آنها است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد آنلاین
1398/02/29
09:03
> اعتمادآنلاین| مسعود برومند ، دبیر کل شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : از میان طرح های کلانی که باقی مانده بود ، مقرر شد که یکسری از طرح ها ادامه یابد .
> اعتمادآنلاین| مسعود برومند ، دبیر کل شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : از میان طرح های کلانی که باقی مانده بود ، مقرر شد که یکسری از طرح ها ادامه یابد .
وی تعداد این طرح های قابل اجرا را حدود 20 طرح عنوان کرد و یادآور شد : این طرح ها از کمیسیون های مختلف دبیرخانه شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) بودند .
برومند با بیان اینکه از این تعداد 5 طرح از کمیسیون دفاع و امنیت ملی دبیرخانه شورای عتف بوده است ، یادآور شد : مقرر شده است که اجرای این تعداد طرح ادامه یابد .
دبیر کل شورای عالی عتف ، با اشاره به مصوبه اخیر جلسه شورای عتف ، ادامه داد : با این مصوبه 20 طرح کلان ملی برای اجرایی شدن برنامه ریزی خواهند شد .
وی با تاکید بر اینکه اجرای این تعداد طرح با قید «تأمین اعتبار از سوی دستگاه سفارش دهنده» است ، اظهار کرد : بر این اساس مقرر شده است که دستگاه های سفارش دهنده ، منابع مالی لازم را برای طرح های مورد تقاضای خود تأمین کنند .
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به تأیید مصوبات شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) در آخرین جلسه شورای عالی عتف و اولویت دادن به چند طرح کلان ملی در حوزه های دفاعی و امنیتی از سوی رئیس جمهور ، گفت : وزارت دفاع باید منابع لازم برای اجرای این تعداد طرح را فراهم کند .
شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 1383 تشکیل شد و مصوبات لازم در حوزه های تحقیقات ، فناوری ، آموزش عالی و مکانیزم های اجتماعی جهت هماهنگی و نظارت بین دستگاه ها و اعتبارات تحقیقاتی را تعیین می کند .
طبق تبصره ماده 3 قانون اهداف ، وظایف و تشکیلات وزارت علوم ، مصوبات این شورا پس از تأیید رئیس جمهور برای کلیه مؤسسات آموزشی ، تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی لازم الاجراست .
در بیست و دومین جلسه شورای عالی عتف با حضور حجت الاسلام حسن روحانی ، رئیس جمهور ، 5 طرح در حوزه دفاعی جلسه شورای عالی (عتف) از سوی اعضا مصوب شد و به تأیید رئیس جمهور رسید .
این طرح ها به این شرح است : بومی سازی و توسعه فناوری های حوزه زیرسطحی اکتساب فناوری طراحی ، ساخت و تست موتور حامل فضایی با پیشرانه سرد معماری و راه اندازی مرکز ملی دفاع سایبری و سامانه های زیرساختی فضای سایبری (مدسا) طرح جامع ایجاد و توسعه فناوری های مورد نیاز جهت تجهیز و به روز رسانی شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور طرح توسعه علم و فناوری رمز کشور بنا بر این مصوبه ، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است ردیف بودجه ای را با عنوان «طرح های کلان ملی» در لایحه بودجه سالیانه کشور در نظر گرفته و اعتبار مورد نیاز را در چارچوب امکانات بودجه عمومی دولت تامین کندن .
«توسعه فناوری های کلیدی هواپیمای 100 تا 150 نفره» از جمله دیگر طرح های کلان ملی اولویت دار در این مصوبه است که در این خصوص نیز کارگروهی متشکل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، دبیرخانه شورای عالی عتف ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، سازمان برنامه و بودجه کشور ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و وزارت راه تشکیل و در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تابناک
1398/02/29
08:02
> معاون آموزشی وزیر علوم گفت : امسال را سال مهارت افزایی معرفی و بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال کردیم که آن را دنبال می کنیم که در کدام دانشگاه ها در حال اجراست.
> معاون آموزشی وزیر علوم گفت : امسال را سال مهارت افزایی معرفی و بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال کردیم که آن را دنبال می کنیم که در کدام دانشگاه ها در حال اجراست .
به گزارش مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع مشکلات مهارتی فارغ التحصیلان به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت با بیان اینکه رسیدگی به چالش ها مستلزم بسترهای حقوقی و عزمی است که در بین مسئولان نظام وجود دارد ، گفت : در بخش قوانین و ضوابط باید بگویم از این حیث هیچ کم نداریم و مرتباً آئین نامه های مختلف وضع و به دستگاه ها ابلاغ می شود .
وی افزود : در این زمینه اصل 123 قانون اساسی ، ماده 5 قانون شکل گیری وزارت علوم ، طرح آمایش آموزش عالی مصوب شواری عالی انقلاب فرهنگی و قانون جامع فنی و حرفه ای و مهارتی که به نوعی موضوع مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری را مطرح می کند و ضعفی در قانون نداریم و با همین قوانین موجود امکان برداشتن گام های بلند وجود دارد .
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه اما گام هایی که انتظار داریم برداشته نشده است گفت : مهارتی را که انتظار داریم کمتر در بین فارغ التحصیلان ما دیده می شود .
طبعاً باید روی این امر فکر و برنامه ریزی کنیم .
باید یکسری واقعیات را مدنظر داشته باشیم .
شریعتی نیاسر ادامه داد : برآوردها نشان می دهد که 65 درصد کودکان امروز ، وقتی به مرحله شغل می رسند به مشاغل جدید می رسند که ما امروز آنها را نداریم و یا 50 درصد دانشجویان ما وقتی به فارغ التحصیلی می رسند تاریخ مصرف گذشته می شود .
یا پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 2025 نزدیک به 35 درصد مهارت های امروز دیگر موضوعیت ندارد و از اهمیت می افتد .
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه باید نگاه بلند مدت به واقعیات آینده داشته باشیم و فکر کنیم که جوانان ما چگونه باید به این توانمندی برسند اظهار کرد : مهارت سه دسته است ، نخست مربوط به رشته تحصیلی و مهارت تخصصی است .
دوم مهارت درون گروهی است و سوم مهارت های عمومی و اجتماعی است .
در هر سه مورد دچار نقاط ضعفی هستیم .
وی افزود : نقطه ضعف جدی این است که هم افزایی بین دستگاه های اجرایی آنطور که باید و شاید وجود ندارد .
همه مسئولان در بخش های مختلف ضرورت توجه به مهارت افزایی را مورد تاکید قرار می دهند ، منتها اشکال کار اینجاست که هرکسی کار خودش ار انجام می دهد و این هم افزایی و ارتباط هماهنگ با یکدیگر وجود ندارد .
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه یکی از اتفاقات خوبی که در بستر قانونی رخ داده نظام جامع آموزش فنی و مهارتی است گفت : متأسفانه از همین قانون هم بیش از یکسال می گذرد ولی هنوز شورای عالی مربوطه تشکیل نشده است .
این جلسات اگر تشکیل شود و منسجم و هدفمند باشد می تواند منجر به هم افزایی شود .
وی افزود : به عنوان مثال برای مهارت افزایی جوانان دوره هایی را تعریف می کنند ، آنها وارد این دوره ها شده و گواهی هایی دریافت می کنند ، چون مورد تأیید سایر دستگاه ها نیست ارزش کار و ارزش اجتماعی برای متقاضی ندارد .
این عدم هم سویی باعث کم شدن انگیزه و اشتیاق جوانان برای ورود به این دوره ها می شود .
همه مشکل این نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تابناک
1398/02/29
08:02

شریعتی نیاسر ادامه داد : سازمان فنی و حرفه ای علیرغم ظرفیت بالا و دارا بودن 600 مرکز در سراسر کشور ، خودشان عملاً اعتبار کلانشان را صرف حقوق و مزایای پرسنل می کنند .
وی با بیان اینکه سال گذشته با سازمان برنامه و بودجه رایزنی کردیم و طرح جامع مهارت افزایی و ارتقای توان شغل پذیری را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم گفت : سازمان برنامه و بودجه به ما وعده داد و قرار شد 140 میلیارد تومان در اختیار ما بگذارند اما تا کنون این اتفاق رخ نداده است .
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد : این نکته که محتوای برنامه درسی ما قدیمی است نکته درستی است ما تقریباً با احتساب دوره های پودمانی و کاردانی ، تقریباً نزدیک 2800 برنامه درسی در مقاطع مختلف داریم .
از سال 93 مورد بازنگری قرار دادیم و بسیاری از آنها بازنگری شدند .
شاید بیش از 800 برنامه که بعضاً بیش از 10 سال تدریس می شدند و تا 30 سال هم دست نخورده بودند با رویکرد مهارتی بازنگری شدند .
اما باز هم معتقدم ریشه مشکل مهارت آموزی تنها این نیست و یک عامل بزرگ آن عدم هم افزایی بین دستگاهی است .
وی ادامه داد : طیف آموزش عالی بسیار گسترده است .
نزدیک به 2000 مرکز آموزش عالی داریم که توانمندی و امکانات شأن بسیار متفاوت است .
اما در بحث آمایش آموزش عالی به این نکته توجه کردیم که هر کدام به تناسب ظرفیت شأن سامان یابند و مأموریت خاصی برای آنها تعریف شود .
یک مشکل ما این است که اکثر مراکز ما تصور می کردند باید در همه حیطه ها و مقاطع ورود کنند ، اما به مأموریت گرایی در آمایش آموزش عالی توجه ویژه کردیم .
شریعتی نیاسر با بیان اینکه آموزش و پرورش به دلیل اشکالی که در سیستم ورود به دانشگاه وجود دارد بچه ها را از دوره اول متوسطه برای تست زنی آموزش می دهند و آنها به مفاهیم علمی و مهارتی کمتر توجه می کنند اظهار کرد : باید این نحوه آموزش بازنگری شود .
باید کل حرکت دستگاه ها در چارچوب صلاحیت حرفه ای نیروهایش باشد .
وی ادامه داد : در آموزش عالی چند کار مثبت و جدی انجام داده ایم .
در سال 95 بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال کردیم که می توانند تا دو درس رایگان برای ارتقای سطح مهارتی به دانشجویان ارائه کنند که در معدلشان اثرگذار باشد که برخی دانشگاه ها این کار را انجام می دهند .
نکته دوم آنکه امسال را سال مهارت افزایی معرفی و بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال کردیم که آن را دنبال می کنیم که در کدام دانشگاه ها در حال اجراست .
اجرای مهارت های غیررسمی از این جمله است .
وی ادامه داد : آموزش مهارت زندگی نیز حائز اهمیت است .
آیا فارغ التحصیلان مان را به گونه ای تربیت می کنیم که در مواقع بحران بتوانند مدیریت امور را بدرستی به دست بگیرند؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
دیار کارون
1398/02/29
07:48
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد و گفت : متقاضیان ارز دانشجویی از امروز می توانند برای ثبت نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز اقدام کنند.
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد و گفت : متقاضیان ارز دانشجویی از امروز می توانند برای ثبت نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز اقدام کنند .
ایسنا : دکتر مجتبی صدیقی از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 خبر داد و گفت : نرخ ارز برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در شش ماهه اول 98 دقیقاً مشابه نرخ ارز در شش ماهه دوم سال 97 است .
در واقع ارز دانشجویی در سال 98 همانند شش ماهه دوم سال گذشته به صورت آزاد محاسبه می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : براساس اعلام بانک مرکزی نرخ ارز دانشجویان در شش ماهه اول سال 98 به صورت ارز شناور که هر روز بانک اعلام می کند (ETS) محاسبه می شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم درخصوص شرایط ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی نیز گفت : این شرایط نیز همانند شرایطی که در شش ماهه دوم سال 97 اعلام شد ، می باشد به گونه ای که متقاضیان ارز دانشجویی باید ویزای دانشجویی داشته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند و همچنین ارز دانشجویی در دوره کارشناسی نیز به کسانی تعلق می گیرد که تحصیل خود را قبل از اردیبهشت سال 97 شروع کرده اند .
معاون وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد : توصیه ما این است که فقط متقاضیان واقعی برای دریافت ارز ثبت نام کنند .
زیرا سازمان امور دانشجویان ، دانشجو بودن متقاضیان را تأیید و برای دریافت ارز به بانک تجارت و سامان معرفی می کند .
دکتر صدیقی درخصوص ارز دانشجویی برای فرصت مطالعاتی دانشجویان نیز گفت : ارز مورد نیاز برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری همان شرایط سال 97 را دارد و ما در سال 98 به دانشگاه ها یک سری سهمیه به منظور اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی اختصاص می دهیم اما به دلیل محدودیت های موجود ، سهمیه اختصاصی برای فرصت مطالعاتی در سال 98 محدود است .
به گفته دکتر صدیقی ، در حال حاضر سهمیه برای اعزام دانشجویان دوره دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه اول سال 98 به دانشگاه ها اعلام شده است و دانشگاه ها براساس اولویت های خود دانشجویان را به منظور دریافت ارز مورد نیاز به سازمان امور دانشجویان معرفی می کنند .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی آزاد یا ارز شناور از امروز از طریق سایت سازمان امور دانشجویان آغاز خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
حزب الله
1398/02/29
10:18
> حزب الله : رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد و گفت : متقاضیان ارز دانشجویی از امروز می توانند برای ثبت نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز اقدام کنند .
> به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، دکتر مجتبی صدیقی از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 خبر داد و گفت : نرخ ارز برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور در شش ماهه اول 98 دقیقاً مشابه نرخ ارز در شش ماهه دوم سال 97 است .
در واقع ارز دانشجویی در سال 98 همانند شش ماهه دوم سال گذشته به صورت آزاد محاسبه میشود .
وی در ادامه تصریح کرد : براساس اعلام بانک مرکزی نرخ ارز دانشجویان در شش ماهه اول سال 98 به صورت ارز شناور که هر روز بانک اعلام میکند (ETS) محاسبه میشود .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم درخصوص شرایط ثبتنام برای دریافت ارز دانشجویی نیز گفت : این شرایط نیز همانند شرایطی که در شش ماهه دوم سال 97 اعلام شد ، میباشد بهگونهای که متقاضیان ارز دانشجویی باید ویزای دانشجویی داشته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند و همچنین ارز دانشجویی در دوره کارشناسی نیز به کسانی تعلق میگیرد که تحصیل خود را قبل از اردیبهشت سال 97 شروع کردهاند .
معاون وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد : توصیه ما این است که فقط متقاضیان واقعی برای دریافت ارز ثبتنام کنند .
زیرا سازمان امور دانشجویان ، دانشجو بودن متقاضیان را تأیید و برای دریافت ارز به بانک تجارت و سامان معرفی میکند .
دکتر صدیقی درخصوص ارز دانشجویی برای فرصت مطالعاتی دانشجویان نیز گفت : ارز مورد نیاز برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری همان شرایط سال 97 را دارد و ما در سال 98 به دانشگاهها یک سری سهمیه به منظور اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی اختصاص میدهیم اما به دلیل محدودیتهای موجود ، سهمیه اختصاصی برای فرصت مطالعاتی در سال 98 محدود است .
به گفته دکتر صدیقی ، در حال حاضر سهمیه برای اعزام دانشجویان دوره دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه اول سال 98 به دانشگاهها اعلام شده است و دانشگاهها براساس اولویتهای خود دانشجویان را به منظور دریافت ارز مورد نیاز به سازمان امور دانشجویان معرفی میکنند .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد : ثبتنام برای دریافت ارز دانشجویی آزاد یا ارز شناور از امروز از طریق سایت سازمان امور دانشجویان آغاز خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
خوزنا
1398/02/29
07:41
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد و گفت : متقاضیان ارز دانشجویی از امروز می توانند برای ثبت نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز اقدام کنند.
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد و گفت : متقاضیان ارز دانشجویی از امروز می توانند برای ثبت نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز اقدام کنند .
ایسنا : دکتر مجتبی صدیقی از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 خبر داد و گفت : نرخ ارز برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در شش ماهه اول 98 دقیقاً مشابه نرخ ارز در شش ماهه دوم سال 97 است .
در واقع ارز دانشجویی در سال 98 همانند شش ماهه دوم سال گذشته به صورت آزاد محاسبه می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : براساس اعلام بانک مرکزی نرخ ارز دانشجویان در شش ماهه اول سال 98 به صورت ارز شناور که هر روز بانک اعلام می کند (ETS) محاسبه می شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم درخصوص شرایط ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی نیز گفت : این شرایط نیز همانند شرایطی که در شش ماهه دوم سال 97 اعلام شد ، می باشد به گونه ای که متقاضیان ارز دانشجویی باید ویزای دانشجویی داشته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند و همچنین ارز دانشجویی در دوره کارشناسی نیز به کسانی تعلق می گیرد که تحصیل خود را قبل از اردیبهشت سال 97 شروع کرده اند .
معاون وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد : توصیه ما این است که فقط متقاضیان واقعی برای دریافت ارز ثبت نام کنند .
زیرا سازمان امور دانشجویان ، دانشجو بودن متقاضیان را تأیید و برای دریافت ارز به بانک تجارت و سامان معرفی می کند .
دکتر صدیقی درخصوص ارز دانشجویی برای فرصت مطالعاتی دانشجویان نیز گفت : ارز مورد نیاز برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری همان شرایط سال 97 را دارد و ما در سال 98 به دانشگاه ها یک سری سهمیه به منظور اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی اختصاص می دهیم اما به دلیل محدودیت های موجود ، سهمیه اختصاصی برای فرصت مطالعاتی در سال 98 محدود است .
به گفته دکتر صدیقی ، در حال حاضر سهمیه برای اعزام دانشجویان دوره دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه اول سال 98 به دانشگاه ها اعلام شده است و دانشگاه ها براساس اولویت های خود دانشجویان را به منظور دریافت ارز مورد نیاز به سازمان امور دانشجویان معرفی می کنند .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی آزاد یا ارز شناور از امروز از طریق سایت سازمان امور دانشجویان آغاز خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تیتر برتر
1398/02/29
06:03
> به گزارشتیتربرتر؛ دبیر کل شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه از میان طرح های کلان ملی 20 طرح جزو طرح های ملی اولویت دار انتخاب شدند ، گفت : بر اساس مصوبات ، منابع لازم برای این تعداد طرح باید از سوی دستگاه های سفارش دهنده اختصاص داده شود.
> به گزارشتیتربرتر؛ دبیر کل شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه از میان طرح های کلان ملی 20 طرح جزو طرح های ملی اولویت دار انتخاب شدند ، گفت : بر اساس مصوبات ، منابع لازم برای این تعداد طرح باید از سوی دستگاه های سفارش دهنده اختصاص داده شود .
دکتر مسعود برومند ، با اعلام این خبر اظهار کرد : از میان طرح های کلانی که باقی مانده بود ، مقرر شد که یکسری از طرح ها ادامه یابد .
وی تعداد این طرح های قابل اجرا را حدود 20 طرح عنوان کرد و یادآور شد : این طرح ها از کمیسیون های مختلف دبیرخانه شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) بودند .
برومند با بیان اینکه از این تعداد 5 طرح از کمیسیون دفاع و امنیت ملی دبیرخانه شورای عتف بوده است ، یادآور شد : مقرر شده است که اجرای این تعداد طرح ادامه یابد .
دبیر کل شورای عالی عتف ، با اشاره به مصوبه اخیر جلسه شورای عتف ، ادامه داد : با این مصوبه 20 طرح کلان ملی برای اجرایی شدن برنامه ریزی خواهند شد .
وی با تاکید بر اینکه اجرای این تعداد طرح با قید "تأمین اعتبار از سوی دستگاه سفارش دهنده" است ، اظهار کرد : بر این اساس مقرر شده است که دستگاه های سفارش دهنده ، منابع مالی لازم را برای طرح های مورد تقاضای خود تأمین کنند .
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به تأیید مصوبات شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) در آخرین جلسه شورای عالی عتف و اولویت دادن به چند طرح کلان ملی در حوزه های دفاعی و امنیتی از سوی رئیس جمهور ، گفت : وزارت دفاع باید منابع لازم برای اجرای این تعداد طرح را فراهم کند .
به گزارش تیتربرتر ، شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 1383 تشکیل شد و مصوبات لازم در حوزه های تحقیقات ، فناوری ، آموزش عالی و مکانیزم های اجتماعی جهت هماهنگی و نظارت بین دستگاه ها و اعتبارات تحقیقاتی را تعیین می کند .
طبق تبصره ماده 3 قانون اهداف ، وظایف و تشکیلات وزارت علوم ، مصوبات این شورا پس از تأیید رئیس جمهور برای کلیه مؤسسات آموزشی ، تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی لازم الاجراست .
در بیست و دومین جلسه شورای عالی عتف با حضور حجت الاسلام حسن روحانی ، رئیس جمهور ، 5 طرح در حوزه دفاعی جلسه شورای عالی (عتف) از سوی اعضا مصوب شد و به تأیید رئیس جمهور رسید .
این طرح ها به این شرح است : بومی سازی و توسعه فناوری های حوزه زیرسطحی اکتساب فناوری طراحی ، ساخت و تست موتور حامل فضایی با پیشرانه سرد معماری و راه اندازی مرکز ملی دفاع سایبری و سامانه های زیرساختی فضای سایبری (مدسا) طرح جامع ایجاد و توسعه فناوری های مورد نیاز جهت تجهیز و به روز رسانی شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور طرح توسعه علم و فناوری رمز کشور بنا بر این مصوبه ، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است ردیف بودجه ای را با عنوان "طرح های کلان ملی" در لایحه بودجه سالیانه کشور در نظر گرفته و اعتبار مورد نیاز را در چارچوب امکانات بودجه عمومی دولت تامین کند .
"توسعه فناوری های کلیدی هواپیمای 100 تا 150 نفره" از جمله دیگر طرح های کلان ملی اولویت دار در این مصوبه است که در این خصوص نیز کارگروهی متشکل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، دبیرخانه شورای عالی عتف ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، سازمان برنامه و بودجه کشور ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و وزارت راه تشکیل و در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تابناک
1398/02/29
04:45
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد .
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد و گفت : متقاضیان ارز دانشجویی از امروز می توانند برای ثبت نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز اقدام کنند .
به گزارش تابناک ، دکتر مجتبی صدیقی از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 خبر داد و گفت : نرخ ارز برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در شش ماهه اول 98 دقیقاً مشابه نرخ ارز در شش ماهه دوم سال 97 است .
در واقع ارز دانشجویی در سال 98 همانند شش ماهه دوم سال گذشته به صورت آزاد محاسبه می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : براساس اعلام بانک مرکزی نرخ ارز دانشجویان در شش ماهه اول سال 98 به صورت ارز شناور که هر روز بانک اعلام می کند (ETS) محاسبه می شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم درخصوص شرایط ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی نیز گفت : این شرایط نیز همانند شرایطی که در شش ماهه دوم سال 97 اعلام شد ، می باشد به گونه ای که متقاضیان ارز دانشجویی باید ویزای دانشجویی داشته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند و همچنین ارز دانشجویی در دوره کارشناسی نیز به کسانی تعلق می گیرد که تحصیل خود را قبل از اردیبهشت سال 97 شروع کرده اند .
معاون وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد : توصیه ما این است که فقط متقاضیان واقعی برای دریافت ارز ثبت نام کنند و سازمان امور دانشجویان ، دانشجو بودن این متقاضیان را تأیید و برای دریافت ارز به بانک تجارت و سامان معرفی می کند .
دکتر صدیقی درخصوص ارز دانشجویی برای فرصت مطالعاتی دانشجویان نیز گفت : ارز مورد نیاز برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری همان شرایط سال 97 را دارد و ما در سال 98 به دانشگاه ها یک سری سهمیه به منظور اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی اختصاص می دهیم اما به دلیل محدودیت های موجود سهمیه اختصاصی برای فرصت مطالعاتی در سال 98 محدود است .
به گفته دکتر صدیقی ، در حال حاضر سهمیه برای اعزام دانشجویان دوره دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه اول سال 98 به دانشگاه ها اعلام شده است و دانشگاه ها براساس اولویت های خود دانشجویان را به منظور دریافت ارز مورد نیاز به سازمان امور دانشجویان معرفی می کند .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی آزاد یا ارز شناور از فردا از طریق سایت سازمان امور دانشجویان آغاز خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/02/29
03:00
> دبیر کل شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه از میان طرح های کلان ملی 20 طرح جزو طرح های ملی اولویت دار انتخاب شدند ، گفت : بر اساس مصوبات ، منابع لازم برای این تعداد طرح باید از سوی دستگاه های سفارش دهنده اختصاص داده شود .
> دکتر مسعود برومند در گفت وگو با ایسنا ، با اعلام این خبر اظهار کرد : از میان طرح های کلانی که باقی مانده بود ، مقرر شد که یکسری از طرح ها ادامه یابد .
وی تعداد این طرح های قابل اجرا را حدود 20 طرح عنوان کرد و یادآور شد : این طرح ها از کمیسیون های مختلف دبیرخانه شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) بودند .
برومند با بیان اینکه از این تعداد 5 طرح از کمیسیون دفاع و امنیت ملی دبیرخانه شورای عتف بوده است ، یادآور شد : مقرر شده است که اجرای این تعداد طرح ادامه یابد .
دبیر کل شورای عالی عتف ، با اشاره به مصوبه اخیر جلسه شورای عتف ، ادامه داد : با این مصوبه 20 طرح کلان ملی برای اجرایی شدن برنامه ریزی خواهند شد .
وی با تاکید بر اینکه اجرای این تعداد طرح با قید "تأمین اعتبار از سوی دستگاه سفارش دهنده" است ، اظهار کرد : بر این اساس مقرر شده است که دستگاه های سفارش دهنده ، منابع مالی لازم را برای طرح های مورد تقاضای خود تأمین کنند .
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به تأیید مصوبات شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) در آخرین جلسه شورای عالی عتف و اولویت دادن به چند طرح کلان ملی در حوزه های دفاعی و امنیتی از سوی رئیس جمهور ، گفت : وزارت دفاع باید منابع لازم برای اجرای این تعداد طرح را فراهم کند .
به گزارش ایسنا ، شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 1383 تشکیل شد و مصوبات لازم در حوزه های تحقیقات ، فناوری ، آموزش عالی و مکانیزم های اجتماعی جهت هماهنگی و نظارت بین دستگاه ها و اعتبارات تحقیقاتی را تعیین می کند .
طبق تبصره ماده 3 قانون اهداف ، وظایف و تشکیلات وزارت علوم ، مصوبات این شورا پس از تأیید رئیس جمهور برای کلیه مؤسسات آموزشی ، تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی لازم الاجراست .
در بیست و دومین جلسه شورای عالی عتف با حضور حجت الاسلام حسن روحانی ، رئیس جمهور ، 5 طرح در حوزه دفاعی جلسه شورای عالی (عتف) از سوی اعضا مصوب شد و به تأیید رئیس جمهور رسید .
این طرح ها به این شرح است : بومی سازی و توسعه فناوری های حوزه زیرسطحی اکتساب فناوری طراحی ، ساخت و تست موتور حامل فضایی با پیشرانه سرد معماری و راه اندازی مرکز ملی دفاع سایبری و سامانه های زیرساختی فضای سایبری (مدسا) طرح جامع ایجاد و توسعه فناوری های مورد نیاز جهت تجهیز و به روز رسانی شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور طرح توسعه علم و فناوری رمز کشور بنا بر این مصوبه ، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است ردیف بودجه ای را با عنوان "طرح های کلان ملی" در لایحه بودجه سالیانه کشور در نظر گرفته و اعتبار مورد نیاز را در چارچوب امکانات بودجه عمومی دولت تامین کند .
"توسعه فناوری های کلیدی هواپیمای 100 تا 150 نفره" از جمله دیگر طرح های کلان ملی اولویت دار در این مصوبه است که در این خصوص نیز کارگروهی متشکل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، دبیرخانه شورای عالی عتف ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، سازمان برنامه و بودجه کشور ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و وزارت راه تشکیل و در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/02/29
00:05
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 و محاسبه نرخ ارز به صورت شناور خبر داد و گفت : متقاضیان ارز دانشجویی از امروز می توانند برای ثبت نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز اقدام کنند .
> دکتر مجتبی صدیقی در گفت وگو با ایسنا از تعیین تکلیف نهایی ارز دانشجویی در شش ماهه اول سال 98 خبر داد و گفت : نرخ ارز برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در شش ماهه اول 98 دقیقاً مشابه نرخ ارز در شش ماهه دوم سال 97 است .
در واقع ارز دانشجویی در سال 98 همانند شش ماهه دوم سال گذشته به صورت آزاد محاسبه می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : براساس اعلام بانک مرکزی نرخ ارز دانشجویان در شش ماهه اول سال 98 به صورت ارز شناور که هر روز بانک اعلام می کند (ETS) محاسبه می شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم درخصوص شرایط ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی نیز گفت : این شرایط نیز همانند شرایطی که در شش ماهه دوم سال 97 اعلام شد ، می باشد به گونه ای که متقاضیان ارز دانشجویی باید ویزای دانشجویی داشته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند و همچنین ارز دانشجویی در دوره کارشناسی نیز به کسانی تعلق می گیرد که تحصیل خود را قبل از اردیبهشت سال 97 شروع کرده اند .
معاون وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد : توصیه ما این است که فقط متقاضیان واقعی برای دریافت ارز ثبت نام کنند و سازمان امور دانشجویان ، دانشجو بودن این متقاضیان را تأیید و برای دریافت ارز به بانک تجارت و سامان معرفی می کند .
دکتر صدیقی درخصوص ارز دانشجویی برای فرصت مطالعاتی دانشجویان نیز گفت : ارز مورد نیاز برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری همان شرایط سال 97 را دارد و ما در سال 98 به دانشگاه ها یک سری سهمیه به منظور اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی اختصاص می دهیم اما به دلیل محدودیت های موجود سهمیه اختصاصی برای فرصت مطالعاتی در سال 98 محدود است .
به گفته دکتر صدیقی ، در حال حاضر سهمیه برای اعزام دانشجویان دوره دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه اول سال 98 به دانشگاه ها اعلام شده است و دانشگاه ها براساس اولویت های خود دانشجویان را به منظور دریافت ارز مورد نیاز به سازمان امور دانشجویان معرفی می کند .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی آزاد یا ارز شناور از فردا از طریق سایت سازمان امور دانشجویان آغاز خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/02/29
00:05
> دکتر «مسعود سلیمانی» از محققان ارشد سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که حدود 8 ماه پیش برای سفری علمی و تحقیقاتی به امریکا سفر کرده بود ، به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در این کشور بازداشت می شود و در زندان به سر می برد؛ به گفته برادر وی ، این استاد از بیماری مزمن سندرم روده تحریک پذیر (IBS) رنج می برد و هم اکنون از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت کننده ای دارد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر مسعود سلیمانی ، پژوهشگر حوزه سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می شود ، 15 مهر ماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد ، اما پیش از ورود به خاک کشور آمریکا به علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دستگیر و زندانی شد ! این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می کند ، توسط مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی جهان است ، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتکل های دانشگاهی و تحقیقاتی در حال حاضر حدود 8 ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد؛ و تاکنون هیچ گزارش رسمی در خصوص دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده و سرزمین "یانکی ها" به باتلاقی برای دانشمند نخبه ایرانی تبدیل شده است .
در همین رابطه دکتر محمدتقی احمدی ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در تشریح جزئیات زندانی شدن یکی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه در کشور آمریکا و دلایل زندانی شدن او ، گفت : این عضو هیأت علمی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی شده است .
وی قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد ، ولی در بدو ورود در فرودگاه بازداشت شد .
اتهام وی خریداری و سفارش یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی است .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس همچنین تاکید کرد : این استاد خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده ، بلکه سفارش دهنده بوده و اتهامی که مطرح شده واقعاً مضحک و غیر قابل قبول است .
موضوع بازداشت وی یک عملیات ایذایی است .
دکتر احمدی همچنین در خصوص اقدامات دانشگاه تربیت مدرس برای کمک به آزادی دانشمند بازداشتی این دانشگاه در آمریکا نیز افزود : اقداماتی با کمک هیأت امنای دانشگاه و خانواده وی برای تأمین وکیل انجام شده است .
در دادگاه آمریکا هم این جرم قابل اقامه نیست .
در آنجا هم این مساله محکمه پسند نیست .
طی این مدت منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد؛ چرا که مدرکی در این زمینه وجود نداشته و به دنبال تهیه مدارک بیشتری هستند .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود : در حال حاضر پیگیری هایی انجام دادیم تا هزینه دادگاه را پرداخت کنیم .
وزارت خارجه هم از نظر اداری بسیار کمک کرده است ، قرار بود جلسه دادگاه با توجه به تعویق هایی ، اردیبهشت ماه برگزار شود که از زمان دقیق آن نیز اطلاعی در دست نیست .
دکتر احمدی درباره ادعای نقض تحریم توسط این عضو هیأت علمی گفت : ادعای پوچی مطرح شده ، وی هیچ خرید مستقیمی نداشته و تنها یک سفارش داشته است ، شرکتی که این سفارش را انجام می دهد ، احتمالاً از آمریکا خریداری کرده و ارتباطی به وی ندارد .
این شرکت مسؤول است و مستندات و مدارک علیه وی بسیار ضعیف است .
در این رابطه رسول سلیمانی ، برادر دکتر مسعود سلیمانی استاد بازداشتی دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا نیز در گفت وگوی اختصاصی با ایسنا در خصوص جزئیات این خبر گفت : 30 مهر سال 97 بود که برادرم دکتر مسعود سلیمانی دانشمند برجسته سلول های بنیادی کشور ، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/02/29
00:05

او با هماهنگی کامل از طرف دانشگاه تربیت مدرس ایران و با داشتن یک فرصت مطالعاتی وارد این کشور شد که به محض ورود او به این کشور ، وی را بازداشت و ویزایش را باطل کردند و به زندان «دیتون» جورجیا در ایالت آتلانتا انتقال دادند .
وی ادامه داد : سفرهای برادرم به آمریکا مسبوق به سابقه بوده و وی قبلاً نیز با دانشگاه کالیفرنیا ، همکاری های مشترکی داشته است .
سلیمانی با اشاره به این که تا به امروز ، مسؤولان آمریکایی هیچ گونه توضیح و استناد محکمی برای مجرم شناختن وی ابراز نکرده اند ، بیان کرد : آن ها تنها جلسه ای که برای برادرم هفته گذشته 24 اردیبهشت ماه جاری بدون حضور او با وکلای او داشتند ، اعلام کردند که دکتر سلیمانی قصد داشته است چند عدد «ویال هورمون رشد» را از طریق دو دانشجو به ایران انتقال دهد که این عمل هم انجام نمی شود و جالب تر این که ویال ها غیر تحریمی و صرفاً مصرف پزشکی دارند .
برادر دکتر سلیمانی با مضحک و خنده دار خواندن این ادعا ، خاطرنشان کرد : برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در رابطه با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت ها در چارچوب عرف علمی جهانی انجام می شود و این ادعای آمریکایی ها باعث تعجب چهره های داخل و خارج کشور شده است .
وی با وحشتناک خواندن وضعیت دکتر سلیمانی در ندامتگاه آمریکایی ، بیان کرد : برادرم در کنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و هم چنین کارتن خواب ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در حالی است که وی از بیماری مزمن آی .
بی .
اس رنج می برد و از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت کننده ای دارد .
رسول سلیمانی افزود : تنها راه تماس ما با دکتر سلیمانی ارتباطی است که وی از طریق تلفنی در ندامتگاه با ما برقرار می کند و این روش فوق العاده برای خانواده ما تا به امروز هزینه بر بوده است .
برادر دکتر سلیمانی ، با تشریح هزینه 97 هزار دلاری ارتباط و پیگیری از وضعیت او ، افزود : وضعیت خانواده ما نیز در این حدود هفت ماه ، بسیار با فراز و نشیب بوده است .
مادرم از 2 ماه گذشته در بیمارستان قسمت ICU به علت سکته مغزی حاصل از فشار و ناراحتی ناشی از اسارت فرزندش بستری است و پدر نیز کماکان در بی خبری مطلق نسبت به سرنوشت وی به سر می برد .
وی در پایان با اشاره به وفای به عهد خانواده سلیمانی با در نظر گرفتن مصالح کشور و امنیت ملی در رسانه ای نکردن این مساله ، گفت : عاجزانه از مسؤولان کشور خواستار رسیدگی فوری به وضعیت دکتر سلیمانی هستیم ، او به شدت دلبسته کشور خود است و تا به امروز خدمات فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران انجام داده است .
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی ریپورت ، دو وکیل حقوقی در شهر آتلانتای کانادا نیز در این باره می گویند که از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تحت پیگرد قرار دادن مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس در شاخه سلول های بنیادی و دو دانشجوی وی به اتهام نقض تحریم ها و وارد کردن بیش از 8 ویال کوچک دارویی هورمون رشد انسانی به ایران متعجب هستند .
این دو وکیل کانادایی گفتند که از محاکمه دکتر سلیمانی و لغو "ویزای تحقیقاتی"(research visa) وی حین سفر از ایران به "مینه سوتا" برای کار در کلینیک "مایو" متحیر هستند .
مقامات فدرال آمریکا در ماه اکتبر گذشته هنگام ورود دکتر سلیمانی به آمریکا او را دستگیر کرده و به زندان فرستادند .
به گفته "لئونارد فرانکو" (Leonard Franco) ، وکیل "سلیمانی" در آتلانتا ، وی که استاد و محقق زیست پزشکی دانشگاه تربیت مدرس است بدون هیچ دلیل موجهی در آتلانتا بازداشت شده است .
هورمون های مذکور یک نوع پروتئین مصنوعی هستند که در سال 2016 از یکی دانشجویان سابق دکتر سلیمانی توسط "گمرگ" آتلانتا کشف و ضبط شدند .
ضبط این هورمون ها در زمانی اتفاق افتاد که آمریکا همچنان در توافقنامه هسته ای بین المللی با ایران حضور داشت و تحریم ها علیه ایران لغو شده بود .
"فرانکو" افزود : من واقعاً این موضوع را درک نمی کنم .
به نظر می رسد گویی استدلال آنها سیاسی است .
هورمون رشد نه در ایالات متحده آمریکا و نه در ایران ممنوع نیست و به طور انحصاری برای تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و در لیست تحریم ها قرار ندارد .
بر اساس این گزارش ، دو دانشجوی سابق سلیمانی به نام های "محبوبه قائدی" و "مریم جزایری" با اتهامات مشابهی مبنی بر تلاش برای تأمین هورمون های رشد برای دکتر سلیمانی مواجه شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/02/29
00:05

"قائدی" با قید وثیقه ای به ارزش 250 هزار دلار و "جزایری" با قید وثیقه ای به ارزش 200 هزار دلار آزاد شده اند .
"قائدی" اقامت دائمی آمریکا را دارد و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه "ییل" است و تحقیقات بازسازی ریه توسط وی به ایجاد ریه های قابل پیوند کمک بسیاری کرده است .
"جزایری" نیز شهروند ایالات متحده آمریکا و ساکن ایالت "کنتاکی" است و در "دانشگاه لوییویل"(University of Louisville) نیز تحقیقات پزشکی انجام داده است .
درخواست هایی برای رد این اتهامات در دادگاه فدرال آتلانتا ارائه شده ، ولی هنوز پاسخی به آنها داده نشده است .
سخنگوی دادستان آمریکا نیز درباره این موضوع اظهارنظر نکرده است .
"جو وایتلی"(Joe Whitley) ، وکیل "محبوبه قائدی" در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده؛ اما وی در دادخواست خود متذکر شده که ارسال این هورمون رشد انسانی به ایران ، از 7 آوریل 2014 تا 22 دسامبر 2016 مجاز بوده است .
وی همچنین خاطرنشان کرد که هورمون رشد ، یک ماده بیولوژیکی است که برای پژوهش های پزشکی به کار می رود و از تحریم ها معاف است .
"پگ پت"(Page Pate) ، وکیل "مریم جزایری" ضمن مخالفت با اتهامات وارد شده به موکلش گفت : وی کاملاً از این اتهامات گیج و مبهوت شده است .
هنگامی که مأموران فرودگاه آتلانتا در سال 2016 ، ویال ها را از چمدان وی خارج کردند ، او واقعاً متعجب شد؛ زیرا فکر نمی کرد که کار غیرقانونی انجام داده باشد .
"پت" افزود : "جزایری" برای ملاقات با خانواده اش در حال رفتن به ایران بود و ویال ها را از "قائدی" گرفته بود تا آنها را به سلیمانی برساند .
مأموران فرودگاه ، هنگام بازجویی از "جزایری" در مورد برنامه سفر او ، ویال ها را در چمدان او پیدا کردند .
"پت" افزود : حتی FBI نیز گزارش کرد که هیچ هدف شومی در این موضوع پیدا نکرده است .
تحریم ها نمی توانند یک دانشجو را از رساندن دارو به استاد سابق خود منع کنند .
موضوع تحریم های اعمال شده علیه ایران ، کاملاً با این موضوع تفاوت دارد .
وی خاطرنشان کرد : هنگامی که هورمون های رشد ضبط شدند ، آمریکا در توافق هسته ای با ایران بود و در آن زمان موظف بود تحریم ها را علیه ایران بردارد .
در واقع ، دکتر "جزایری" نیز به مأموران گفته بود که از تحریم های وضع شده علیه ایران مطمئن نیست .
مأموران فرودگاه ، "جزایری" را مجدداً در فوریه سال 2018 در آتلانتا و هنگامی که قصد سفر به ایران را داشت ، بازداشت کردند و در مورد بازجویی سال 2016 از او بازجویی کردند .
"جزایری" به مأموران گفت که یک بار در سال 2016 به طور مفصل درباره این موضوع بازجویی شده است .
"جزایری" در نوامبر سال 2018 برای سومین بار بازداشت شد .
بازداشت او روزی اتفاق افتاد که ترامپ ، تحریم ها را علیه ایران اعمال کرد .
او به خاطر ارتباط با "سلیمانی" و "قائدی" تحت بازجویی قرار گرفت و به خاطر نقض تحریم ها بازداشت شد .
در همین رابطه دکتر سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در گفت وگو با ایسنا از پیگیری جدی دو وزارتخانه علوم و امور خارجه برای آزادی استاد بازداشتی ایرانی در آمریکا خبر داد و گفت : با پیگیری های انجام شده دو همراه بازداشت شده این استاد دانشگاه تربیت مدرس آزاد شدند و هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه برای آزادی او ادامه دارد .
وی همچنین خاطر نشان کرد : وزارت امور خارجه ایران مسئول پیگیری وضعیت ایرانیان مقیم در خارج است و دانشجویان ، اساتید و پژوهشگرانی که در قالب فرصت های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام می شوند ، در صورت بروز هر نوع مشکلی ، این وزارتخانه مسئول پیگیری وضعیت آنها است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
نصر نیوز
1398/02/28
15:55
> نصر : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
> به گزارش نصر به نقل از مهر ، ابراهیم خدایی درباره اظهاراتی در زمینه تعویق زمان آزمون سراسری افزود : تعویق در آزمون سراسری موجب مشکلاتی در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور می شود و زمان بندی تمامی امور دانشگاه ها تغییر می کند .
وی افزود : با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری کنکور سراسری 98 باقی نمانده است ما اگر بخواهیم آزمون را به تعویق بیاندازیم سال تحصیلی را نمی توانیم در مهرماه 98 آغاز کنیم .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
وی درباره صحبت هایی که درباره اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده مطرح شده است ، یادآور شد : اختصاص هر نوع سهمیه در آزمون های ورودی آموزش عالی کشور در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است و در صورت تصویب سازمان سنجش به عنوان مجری آن را اجرا خواهد کرد .
به گزارش مهر ، کنکور سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه 13 تیر و جمعه 14 تیر 98 برگزار می شود .
پیش از این سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر درباره تعویق زمان آزمون سراسری نوشته است : «در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص #دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه ها می دانند اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجدداً صحبت کردم .
امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
» همچنین هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی 2 فوریتی برای تعویق کنکور در سال جاری خبر داده است و یادآور شد : طرح مذکور با بیش از 20 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است و در نوبت بررسی جلسه علنی قرار دارد .
وی گفت : حدود دو ماه است که سیل زندگی مردم را در برخی از مناطق کشور مختل کرده و آنها هنوز نتوانسته اند به جریان عادی زندگی برگردند؛ طبیعتاً دانش آموزان داوطلب کنکور نیز این فرصت دوماهه را از دست داده اند و با مشکل برای آمادگی آزمون کنکور مواجه شدند .
خادمی افزود : از رئیس جمهور تقاضا داریم دستور دهد تمهیداتی اندیشیده شود تا زمان کنکور به تعویق بیفتد و شرایط برای رقابت عادلانه میان متقاضیان کنکور فراهم شود .
عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به بازدید خود از مناطق سیل زده استان خوزستان ، گفت : دانش آموزان این مناطق سهمیه نمی خواهند بلکه به دنبال آن هستند که با تعویق کنکور ، فرصت دو سه ماهه ای به آنها داده شود تا بتوانند همچون دیگر دانش آموزان و در یک فضای عادلانه رقابت کنند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/02/28
15:40
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : بیش از 7 ماه است که هم وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و هم وزارت امور خارجه برای آزادی این فرد تلاش می کند و رایزنی هایی نیز انجام شده است اما وزارت امور خارجه باید آن را اعلام کند .
> حسین سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، درباره استاد ایرانی که بیش از 8 ماه در امریکا بازداشت شده است ، توضیح داد : از زمان بازداشت این استاد ، پیگیری های وزارت علوم برای مشخص شدن ماجرا آغاز شد اما به دلیل حساسیت این موضوع در ابعاد سیاست خارجی ، پیگیری آن به وزارت امورخارجه داده شد .
وی افزود : بیش از 7 ماه است که هم وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و هم وزارت امور خارجه برای آزادی این استاد ایرانی تلاش می کنند و رایزنی هایی نیز انجام شده است .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل درپایان تأکید کرد : تلاش هایی برای آزادی این شخص انجام شده اما وزارت امور خارجه باید آن را اعلام کند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/02/28
15:29
> دکتر مسعود برومند ، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با حضور در استان گیلان ، ضمن بازدید از فاز اول پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی ، با کارشناسان این پروژه گفت وگو کرد .
> به گزارش ایسنا ، در جریان این بازدید اعلام شد : "این پروژه با هدف احیای تالاب انزلی که نقش بسیار مهمی در توسعه پایدار منطقه دارد ، صورت گرفته است و این امر با استفاده از دانش و تجربه کارشناسان ایرانی و با همکاری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه تهران ، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ، استانداری گیلان ، اداره کل محیط زیست گیلان و دستاوردهای برخی از شرکت های فناور پارک علم و فناوری گیلان در حال انجام است .
از سال 1394 گونه مهاجم سنبل آبی در تالاب انزلی شروع به گسترش کرده که خوشبختانه در حال حاضر تحت کنترل است .
حذف فیزیکی این گونه مهاجم با همکاری اداره کل محیط زیست گیلان در حال انجام است .
اقدامات دیگری مثل لایروبی و بندسازی جهت جلوگیری از کاهش سطح تراز انجام شده است و تغییرات سطح آب تالاب انزلی یکی از اقدامات مهم انجام شده در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی است .
همچنین دستگاه ترازسنج در این تالاب نصب شده و درحال فعالیت ، کنترل و نظارت است" .
در این بازدید دکتر مهدی کشمیری مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم ، دکتر عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، مصطفی سالاری استاندار گیلان و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی نیز حضور داشتند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/02/28
15:17
> معاون آموزشی وزیر علوم گفت : امسال را سال مهارت افزایی معرفی و بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال کردیم که آن را دنبال می کنیم که در کدام دانشگاه ها در حال اجراست .
> به گزارش خبرگزاری مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع مشکلات مهارتی فارغ التحصیلان به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت با بیان اینکه رسیدگی به چالش ها مستلزم بسترهای حقوقی و عزمی است که در بین مسئولان نظام وجود دارد ، گفت : در بخش قوانین و ضوابط باید بگویم از این حیث هیچ کم نداریم و مرتباً آئین نامه های مختلف وضع و به دستگاه ها ابلاغ می شود .
وی افزود : در این زمینه اصل 123 قانون اساسی ، ماده 5 قانون شکل گیری وزارت علوم ، طرح آمایش آموزش عالی مصوب شواری عالی انقلاب فرهنگی و قانون جامع فنی و حرفه ای و مهارتی که به نوعی موضوع مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری را مطرح می کند و ضعفی در قانون نداریم و با همین قوانین موجود امکان برداشتن گام های بلند وجود دارد .
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه اما گام هایی که انتظار داریم برداشته نشده است گفت : مهارتی را که انتظار داریم کمتر در بین فارغ التحصیلان ما دیده می شود .
طبعاً باید روی این امر فکر و برنامه ریزی کنیم .
باید یکسری واقعیات را مدنظر داشته باشیم .
شریعتی نیاسر ادامه داد : برآوردها نشان می دهد که 65 درصد کودکان امروز ، وقتی به مرحله شغل می رسند به مشاغل جدید می رسند که ما امروز آنها را نداریم و یا 50 درصد دانشجویان ما وقتی به فارغ التحصیلی می رسند تاریخ مصرف گذشته می شود .
یا پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 2025 نزدیک به 35 درصد مهارت های امروز دیگر موضوعیت ندارد و از اهمیت می افتد .
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه باید نگاه بلند مدت به واقعیات آینده داشته باشیم و فکر کنیم که جوانان ما چگونه باید به این توانمندی برسند اظهار کرد : مهارت سه دسته است ، نخست مربوط به رشته تحصیلی و مهارت تخصصی است .
دوم مهارت درون گروهی است و سوم مهارت های عمومی و اجتماعی است .
در هر سه مورد دچار نقاط ضعفی هستیم .
وی افزود : نقطه ضعف جدی این است که هم افزایی بین دستگاه های اجرایی آنطور که باید و شاید وجود ندارد .
همه مسئولان در بخش های مختلف ضرورت توجه به مهارت افزایی را مورد تاکید قرار می دهند ، منتها اشکال کار اینجاست که هرکسی کار خودش ار انجام می دهد و این هم افزایی و ارتباط هماهنگ با یکدیگر وجود ندارد .
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه یکی از اتفاقات خوبی که در بستر قانونی رخ داده نظام جامع آموزش فنی و مهارتی است گفت : متأسفانه از همین قانون هم بیش از یکسال می گذرد ولی هنوز شورای عالی مربوطه تشکیل نشده است .
این جلسات اگر تشکیل شود و منسجم و هدفمند باشد می تواند منجر به هم افزایی شود .
وی افزود : به عنوان مثال برای مهارت افزایی جوانان دوره هایی را تعریف می کنند ، آنها وارد این دوره ها شده و گواهی هایی دریافت می کنند ، چون مورد تأیید سایر دستگاه ها نیست ارزش کار و ارزش اجتماعی برای متقاضی ندارد .
این عدم هم سویی باعث کم شدن انگیزه و اشتیاق جوانان برای ورود به این دوره ها می شود .
همه مشکل این نیست .
شریعتی نیاسر ادامه داد : سازمان فنی و حرفه ای علیرغم ظرفیت بالا و دارا بودن 600 مرکز در سراسر کشور ، خودشان عملاً اعتبار کلانشان را صرف حقوق و مزایای پرسنل می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/02/28
15:17

وی با بیان اینکه سال گذشته با سازمان برنامه و بودجه رایزنی کردیم و طرح جامع مهارت افزایی و ارتقای توان شغل پذیری را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم گفت : سازمان برنامه و بودجه به ما وعده داد و قرار شد 140 میلیارد تومان در اختیار ما بگذارند اما تا کنون این اتفاق رخ نداده است .
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد : این نکته که محتوای برنامه درسی ما قدیمی است نکته درستی است ما تقریباً با احتساب دوره های پودمانی و کاردانی ، تقریباً نزدیک 2800 برنامه درسی در مقاطع مختلف داریم .
از سال 93 مورد بازنگری قرار دادیم و بسیاری از آنها بازنگری شدند .
شاید بیش از 800 برنامه که بعضاً بیش از 10 سال تدریس می شدند و تا 30 سال هم دست نخورده بودند با رویکرد مهارتی بازنگری شدند .
اما باز هم معتقدم ریشه مشکل مهارت آموزی تنها این نیست و یک عامل بزرگ آن عدم هم افزایی بین دستگاهی است .
وی ادامه داد : طیف آموزش عالی بسیار گسترده است .
نزدیک به 2000 مرکز آموزش عالی داریم که توانمندی و امکانات شأن بسیار متفاوت است .
اما در بحث آمایش آموزش عالی به این نکته توجه کردیم که هر کدام به تناسب ظرفیت شأن سامان یابند و مأموریت خاصی برای آنها تعریف شود .
یک مشکل ما این است که اکثر مراکز ما تصور می کردند باید در همه حیطه ها و مقاطع ورود کنند ، اما به مأموریت گرایی در آمایش آموزش عالی توجه ویژه کردیم .
شریعتی نیاسر با بیان اینکه آموزش و پرورش به دلیل اشکالی که در سیستم ورود به دانشگاه وجود دارد بچه ها را از دوره اول متوسطه برای تست زنی آموزش می دهند و آنها به مفاهیم علمی و مهارتی کمتر توجه می کنند اظهار کرد : باید این نحوه آموزش بازنگری شود .
باید کل حرکت دستگاه ها در چارچوب صلاحیت حرفه ای نیروهایش باشد .
وی ادامه داد : در آموزش عالی چند کار مثبت و جدی انجام داده ایم .
در سال 95 بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال کردیم که می توانند تا دو درس رایگان برای ارتقای سطح مهارتی به دانشجویان ارائه کنند که در معدلشان اثرگذار باشد که برخی دانشگاه ها این کار را انجام می دهند .
نکته دوم آنکه امسال را سال مهارت افزایی معرفی و بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال کردیم که آن را دنبال می کنیم که در کدام دانشگاه ها در حال اجراست .
اجرای مهارت های غیررسمی از این جمله است .
وی ادامه داد : آموزش مهارت زندگی نیز حائز اهمیت است .
آیا فارغ التحصیلان مان را به گونه ای تربیت می کنیم که در مواقع بحران بتوانند مدیریت امور را بدرستی به دست بگیرند؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
ایران اکونومیست
1398/02/29
09:42
> معاون آموزشی وزارت علوم درباره اظهار نظر مسئولان دانشگاه آزاد در خصوص برگزاری کنکور مستقل واکنش نشان داد .
> ایران اکونومیست مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری درباره نقش و عملکرد نظام آموزش عالی بیان کرد : نظام عالی در کشور ما به صورت یکپارچه است یعنی تمام مراکز آموزش عالی و دانشگاهی از یک سیاست واحد و مخصوص پیروی می کنند .
معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تصریح کرد : دانشگاه های متعدد دولتی و غیر دولتی همچون علمی و کاربردی ، فنی و حرفه ای ، پیام نور و آزاد در کشور ما وجود دارند که برای تمام این مراکز دولتی و غیر دولتی یک سیاست و زیر نظام مخصوص تدوین شده است .
هدف وزارت علوم تعامل با زیر نظام های آموزشی است وی در واکنش به صحبت مسئولان دانشگاه آزاد مبنی بر برگزاری کنکور جداگانه توسط این دانشگاه گفت : کنکور به صورت متمرکز در سراسر کشور برگزار می شود و اینکه کسی اظهار نظری در باره با این موضوع کرده باشد درست و منطقی نیست .
شریعتی نیاسر تصریح کرد : هیچ زیر نظام آموزشی مستقل از سیاست های کلان وزارت علوم نمی تواند باشد .
معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری درباره همکاری وزارت علوم و دانشگاه های مختلف بیان کرد : هدف ما تعامل و همفکری با تمام زیر نظام های آموزشی است و تمام دانشگاه های کشور سیاست یکپارچه ای را دنبال خواهند کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
ایسنا
1398/02/28
19:01
> معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، در اجرای درخواست سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر ارائه اقدامات صورت گرفته به آسیب دیدگان سیل اخیر ، فهرست اقدامات و کمک های ارائه شده از طریق دانشگاه ها و مراکز وابسته را اعلام کرد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر محمدتقی نظرپور در این خصوص اظهار کرد : بر اساس گزارش های واصله از سوی برخی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم ، میزان کمک های نقدی به استان ها و مناطق درگیر سیل 6 میلیارد و 12 میلیون و 341 هزار و 350 ریال و کمک های غیرنقدی در قالب های مختلف از جمله اعزام نیروهای جهادی و تشکیل ستادهای همیاری ، تیم های روانشناسی ، در اختیار قراردادن مهمانسرا و خوابگاه ، ارائه برنامه های بازتوانی اولیه در مناطق درگیر و اعزام گروه های دامپزشکی را می توان نام برد که این اقدامات به صورت کامل به سازمان مذکور ارسال شده است .
وی تصریح کرد : مبالغی نیز طبق درخواست کارکنان هیات علمی و غیر هیات علمی ستاد وزارت علوم به منظور حمایت از هموطنان سیل زده به حساب جمعیت هلال احمر ایران واریز شده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
وزارت علوم
1398/02/28
18:00
> دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، در اجرای درخواست سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر ارائه اقدامات صورت گرفته به آسیب دیدگان سیل اخیر ، فهرست اقدامات و کمک های ارائه شده از طریق دانشگاه ها و مراکز وابسته را اعلام کرد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر نظرپور در این خصوص اظهار داشت : بر اساس گزارش های واصله از سوی برخی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم ، میزان کمک های نقدی به استان ها و مناطق درگیرسیل 6 ، 012 ، 341 ، 350 ریال و کمک های غیرنقدی در قالب های مختلف از جمله اعزام نیروهای جهادی و تشکیل ستادهای همیاری ، تیم های روانشناسی ، در اختیار قراردادن مهمانسرا و خوابگاه ، ارائه برنامه های بازتوانی اولیه در مناطق درگیر واعزام گروه های دامپزشکی را می توان نام برد که این اقدامات به صورت کامل به سازمان مذکور ارسال شده است .
وی تصریح کرد : مبالغی نیز طبق درخواست کارکنان هیئت علمی و غیر هیئت علمی ستاد وزارت به منظور حمایت از هموطنان سیل زده به حساب جمعیت هلال احمر ایران واریز گردیده است .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
فارس نیوز
1398/02/28
17:00
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با حضور در استان گیلان ، ضمن بازدید از فاز اول پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی ، با کارشناسان این پروژه گفت وگو کرد .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، مسعود برومند ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با حضور در استان گیلان ، ضمن بازدید از فاز اول پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی ، با کارشناسان این پروژه گفت وگو کرد .
این پروژه با هدف احیای تالاب انزلی که نقش بسیار مهمی در توسعه پایدار منطقه دارد صورت گرفته است و این امر با استفاده از دانش و تجربه کارشناسان ایرانی و با همکاری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه تهران ، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ، استانداری گیلان ، اداره کل محیط زیست گیلان و دستاوردهای برخی از شرکت های فناور پارک علم و فناوری گیلان در حال انجام است .
از سال 1394 گونه مهاجم سنبل آبی در تالاب انزلی شروع به گسترش کرده که خوشبختانه در حال حاضر تحت کنترل است .
حذف فیزیکی این گونه مهاجم با همکاری اداره کل محیط زیست گیلان در حال انجام است .
اقدامات دیگری مثل لایروبی و بندسازی جهت جلوگیری از کاهش سطح تراز انجام شده است و تغییرات سطح آب تالاب انزلی یکی از اقدامات مهم انجام شده در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی است .
همچنین دستگاه ترازسنج در این تالاب نصب شده و درحال فعالیت ، کنترل و نظارت است .
در این بازدید مهدی کشمیری مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم ، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، مصطفی سالاری استاندار گیلان و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی نیز حضور داشتند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1398/02/28
14:43
> معاون آموزشی وزارت علوم گفت : جابجایی رشته ها حرکت خوبی است و باید ادامه پیدا کند؛ اما رشته هایی که ظرفیت شان خالی است و متقاضی ندارند ، باید حذف شوند .
> شریعتی نیاسر : رشته های بدون متقاضی دانشگاه آزاد باید حذف شوند معاون آموزشی وزارت علوم گفت : جابجایی رشته ها حرکت خوبی است و باید ادامه پیدا کند؛ اما رشته هایی که ظرفیت شان خالی است و متقاضی ندارند ، باید حذف شوند .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، شریعتی نیاسر در جلسه 327 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی با موضوع بررسی «طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی» که با حضور اعضا و ریاست غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : حفظ یک ظرف خالی برای نظام آموزشی خوب نیست و آمایش دانشگاه آزاد باید به عنوان یک بخش از آموزش عالی دیده شود .
پاسخ دانشگاه آزاد به نیاز های جامعه باید سریع و به روز باشد در این جلسه محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد گزارشی از عملکرد و وضعیت کنونی دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه ارائه کرد و با اشاره به جزئیات طرح آمایش آموزش عالی گفت : فرآیند اجرایی این طرح در چهار محور آموزش محور ، پژوهش محور ، مهارت محور و فناوری محور تدوین و طراحی شده است .
طهرانچی تصریح کرد : این گزارش عملکرد ، با در نظر داشتن سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت قوه عاقله توسط دانشگاه ها و درگیری با مسائل جاری کشور تدوین شده است .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : نکته مهم در دانشگاه آزاد این است که اگر تحولات آن به روز نباشد ، پاسخ سریعی از جامعه دریافت خواهد کرد که منجر به عدم شرکت دانشجو خواهد شد و به همین دلیل پاسخ دانشگاه آزاد به نیاز های جامعه باید سریع و به روز باشد .
طهرانچی گفت : دانشگاه آزاد در تعریف خود گستره شهری داشته و در تمامی شهر ها و حتی بخش های کشور حضور دارد و بنابراین افزایش سهم دانشگاه در اقتصاد و درآمد شهر ها اولین موضوع موردنظر در این سند است تا به هدف والاتر که همان ازدیاد توان ملی و ارتقای کارآمدی دانشگاه است دست یابد .
رابطه متقابل تحصیل با اشتغال باید مورد توجه جدی قرار گیرد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال موضوع دیگریست که باید مورد توجه جدی قرار گیرد ، در صورتیکه آینده فرزندان آن شهر ها تأمین نشود والدین ، فرزندانشان را برای تحصیل به ما نمی سپارند .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود : طرح ایجاد دانشگاه «جوار صنعت» در مراکزی که قطب صنعتی منطقه محسوب می شوند به منظور جذب دانشجویان به تعداد مورد نیاز آن ها و طرح «پایش» به معنی نظام مند کردن و مأموریت محور کردن پایان نامه ها و رساله ها از جمله طرح های در دست اجرای دانشگاه آزاد است .
متاجی مدیرکل آموزش و گسترش دانشگاه آزاد در تکمیل صحبت های قبل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : برخی رشته محل ها فاقد داوطلب هستند و بنابراین بازمهندسی رشته های تحصیلی از مهمترین اقدامات طرح آمایش دانشگاه آزاد است .
پس از توضیحات ارائه شده از سوی نمایندگان دانشگاه آزاد اعضا به طرح نظرات و پیشنهادات خود پرداختند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1398/02/28
14:43

باید مدل مفهومی یکپارچه ای بر آمایش حاکم باشد در ادامه جلسه سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از اقدامات ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی ، با اشاره به فضای متفاوت دانشگاه آزاد و اهمیت نگاه به مسئله در یک نظام یکپارچه گفت : این درست است که در دانشگاه آزاد نگاه اقتصادی متفاوتی نسبت به دانشگاه های دولتی وجود دارد ، اما در مراکز دولتی نیز دانشجویان شهریه ای بسیاری وجود دارند .
وی افزود : بنابراین باید مدل مفهومی یکپارچه ای بر آمایش حاکم باشد که ملاحظات خاص دانشگاه آزاد هم در آن مورد مداقه قرار گیرد .
چرا که عدم تناسب ، ایجاد مشکل خواهد کرد .
علم ارزشی دارد که نباید فقط اقتصادی دیده شود دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد : نباید فضای خلاقیت و نوآوری را بست چرا که علم ارزشی دارد که نباید فقط اقتصادی دیده شود و در آن صورت ارزش علم نادیده گرفته خواهد شد ، ضمن آنکه برخی رشته ها اگر چه در ظاهر با اقتصاد ارتباطی ندارند ، اما مقدمه ای برای رشته های مرتبط با مباحث اقتصادی هستند؛ لذا رشته های علوم پایه و بعضی از رشته های علوم انسانی و اجتماعی ظرفیت مهم علمی هم بعنوان علم پایه برای سایر رشته ها و ارزش مستقل علمی دارندکه با نگاه اقتصادی معطوف بازار از نظام ارزشی علم بیرون می مانند .
وی بیان داشت : بحث چالش های اجتماعی ، جدای از مباحث اقتصادی آن نیز بسیار مهم و قابل توجه هستند و چالش هایی مثل عدم احترام به قانون ، بی نظمی اجتماعی ، عدم مسئولیت پذیری اجتماعی که هرکدام به تنهایی آسیب های جدی به اقتصاد کشور وارد می کنند .
ساختار مکمل برای اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی دیده شده است حجت الاسلام شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در ادامه جلسه در تشریح مناسبات ارائه گزارش آمایش در دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گفت : در این دبیرخانه ساختار مکمل برای اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی به عنوان یک سند بالادستی دیده شده است تا گزارشات ارائه شده توسط کمیته های مندرج در سند طرح شود و با لحاظ منافع و مصالح کشور به صورت یک نسخه یکپارچه و اجرایی در سطح کشور ارائه شود .
نحوه جذب دانشجویان برای حل مشکلات اقتصادی اشتباه است شاهین آخوندزاده ، مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد : نحوه جذب دانشجویان ما برای حل مشکلات اقتصادی اشتباه است و اینکه ما مشکلات اقتصادی را لیست کنیم و برای حل به دانشگاه ها بدهیم در هیچ جای دنیا مرسوم نیست .
وی افزود : ما دانشجو را جذب می کنیم و از او می خواهیم پایان نامه ای برای حل فلان مشکلات اقتصادی بدهد درحالیکه او اصلاً توان ورود به آن مسئله را ندارد .
دانشگاه آزاد مجموعه عظیمی از آموزش عالی را در اختیار دارد حجت الاسلام مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه جلسه در سخنانی با تاکید بر بر فعالیت بیشتر کمیته های چهارگانه در سند اسلامی شدن دانشگاه ها گفت : دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه عظیمی از حوزه آموزش عالی را در اختیار دارد و معطل کردن آن ها تا حصول به نتیجه در طرح آمایش اتلاف سرمایه است .
در کجای دنیا به تعداد شغل های موجود ، در دانشگاه رشته تعریف می شود؟ در ادامه عبدالله جاسبی طی سخنانی در پاسخ به برخی نکات ارائه شده توسط اعضا جلسه گفت : اینکه تصور کنیم دانشگاه محلی است که افرادی در آن تربیت شوند و بلافاصله استخدام شوند کاملاً اشتباه است .
وی افزود : در دنیای امروز چنین تفکری وجود ندارد و یکی از اهداف اصلی دانشگاه ، ارتقا سطح آگاهی افراد است و اینکه باید نیاز های جامعه توسط دانشگاه ها دیده شود کاملاً صحیح است ، اما این هم یکی از اهداف دانشگاه است .
تربیت انسان ها در سطح عالی؛ یکی از اهداف اصلی توسعه آموزش عالی است عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : در کجای دنیا به تعداد شغل های موجود در دانشگاه رشته تعریف می شود چرا که یکی از دلایل و نیاز هایی که باعث رشد و توسعه آموزش عالی شد تربیت انسان در سطح عالی و تعالی آنان است .
وی افزود : بسیاری از افراد را می بینید که شاغل بوده و به دانشگاه وارد می شوند و اطلبو العلم من المهد الی اللحد یک اصل اسلامی است که شرط اشتغال نگذاشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1398/02/28
14:43

جاسبی گفت : یکی از کار های بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی این بود که شهر هایی که در حال نابودی بودند احیا کرد و آموزش عالی را به میان مردم برد .
همه نقدها ، پیشنهاد ها و تلاش ها باید به سمت بهبود شرایط باشد در ادامه منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری به عنوان رئیس جلسه اظهار داشت : این طرح در جهت ساماندهی و بهبود وضعیت آموزش عالی و حرکت به سمت آینده بهتر است .
وی افزود : همه نقدها ، پیشنهاد ها و تلاش ها باید به سمت یک هدف و آن هم بهبود شرایط باشد و به اعتماد خانواده ها درست پاسخ داده شود چرا که امانتی است که باید به شکل صحیح حفظ شود .
گفتنی است ، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، اعلام نتایج بررسی طرح آمایش دانشگاه آزاد به جلسات بعدی موکول شد .
Print Email Short Link کد خبر : 847534 تاریخ خبر : 1398/02/28 14 : 43 : 55 اقتصاد دانشجو دانشگاه آزاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
برنا
1398/02/28
14:39
> دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال گفت : مهم ترین دستاورد این جشنواره می تواند تشویق نهادها و دستگاه های اجرایی به همکاری و تعامل با هنرمندان در خلق و بهره برداری از ظرفیت های عظیم هنرهای دیجیتال در عرصه اجتماع باشد .
> دکتر غفاری : جشنواره ملی هنرهای دیجیتال به عنوان پل ارتباطی هنرمندان و جامعه عمل خواهد کرد دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال گفت : مهم ترین دستاورد این جشنواره می تواند تشویق نهادها و دستگاه های اجرایی به همکاری و تعامل با هنرمندان در خلق و بهره برداری از ظرفیت های عظیم هنرهای دیجیتال در عرصه اجتماع باشد .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر غفاری در جلسه مشترک اعضای شورای سیاست گذاری و اعضای ستاد برگزاری این جشنواره اظهار داشت : به همان نسبت که همکاران ما در وزارت کشور به فکر افتادند تا از ظرفیت هنر و هنرهای دیجیتال در معرفی و رفع مشکلات اجتماعی بهره ببرند و در برگزاری این دوره از جشنواره مشارکت کردند ، امیدواریم برگزاری این جشنواره بتواند ، سایر نهادها و دستگاه ها را متوجه اهمیت مشارکت در این امر و بهره گیری از ظرفیت هنرهای دیجیتال و هنرمندان عرصه هنرهای دیجیتال در امور جامعه کند .
وی ، اهمیت و نقشِ روزافزون فناوری های دیجیتال ، و نیز نقش رو به گسترشِ آن ها را در خلقِ آثار فرهنگی و هنری معاصر ، یادآور شد ، و ضمن اظهار خشنودی و تشکر از اقدامات صورت گرفته در دانشگاه هنر و ستاد اجرایی جشنواره افزود : با اذعان به همه محدودیت های زمانی و کمبودهای مالی ، امیدواریم که برگزاری شایسته نشست های علمی و اختتامیه زمینه ای برای هرچه بهتر برگزار شدن دوره های آتی باشد و قطعاً تجربه های ارزنده این دوره چراغ راه گام های استوار بعدی خواهد بود .
در ادامه ، مهندس محمدهادی عسکری ، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جانشین رئیس جشنواره از انتخاب دانشگاه هنر تهران به عنوان متولی برگزاری جشنواره ابراز خشنودی کرد و افزود : در ماه های اخیر نزدیک به بیست برنامه علمی و فرهنگی داشتیم که همگی خوشبختانه به خوبی برگزار شد و اختتامیه جشنواره هنرهای دیجیتال می تواند حسن ختامی بر آن ها باشد .
در این نشست همچنین ، دکتر سید حسن سلطانی ، رئیس دانشگاه هنر تهران و دبیر جشنواره ، از حسن اعتماد وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در سپردن مسئولیت برگزاری جشنواره ملی هنرهای دیجیتال به دانشگاه هنر قدردانی کرد .
وی با ابراز خرسندی از استقبال صورت گرفته از جشنواره ، به رغم زمان کوتاه موجود ، گفت : تقریباً از همان آغاز مشخص بود که در این فرصت محدود امکان رسیدن به یک تعریف مشخص در مورد هنرهای دیجیتال وجود ندارد و درنتیجه قرار شد محدوده دریافت آثار را باز بگذاریم .
این محدودیت البته از سوی دیگر یک فرصت بود و باعث شد طیف متنوعی از آثار دریافت شود .
دکتر غفاری به آسیب های دیگر محدودیت زمانی اشاره کرد و افزود : متأسفانه در این دوره امکان شناسایی هنرمندان جوان و سفارش دادن آثار ، بخصوص در بخش موضوعی ، یعنی بخش آسیب های اجتماعی ، فراهم نشد .
به همین ترتیب ، تعداد آثار رسیده به بخش آزاد بیش تر از آثار رسیده در بخش موضوعی است .
قطعاً در دوره های آتی برگزاری جشنواره می توان با تجربیات این دوره و با بانک اطلاعاتی فراهم شده از هنرمندان و عرصه های فعالیت هنر دیجیتال ، استقبال بسیار گسترده تری را شاهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
برنا
1398/02/28
14:39

دبیر نخستین جشنواره هنرهای دیجیتال ، در خاتمه از بسیج کلیه امکانات و ظرفیت های علمی و اداری دانشگاه هنر تهران در برگزاری جشنواره خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با تشکیل دبیرخانه دائمی این جشنواره در این دانشگاه ، زمینه برای برنامه ریزی های گسترده تر در این عرصه و برگزاری هرچه منسجم تر و پربارتر دوره های آتی جشنواره فراهم گردد .
گفتنی است نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال توسط دانشگاه هنر و با حمایت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت کشور برگزار می شود و علاقه مندان به شرکت در آن می توانند آثار خود را در دو بخش موضوعی آزاد و آسیب های اجتماعی تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww .
digitalartfestival .
ir بارگذاری کنند و اطلاعات بیش تر را درباره بخش های جشنواره و شرایط شرکت در آن کسب نمایند .
Print Email Short Link کد خبر : 847530 تاریخ خبر : 1398/02/28 14 : 39 : 57 جامعه دستگاه های اجرایی علوم تحقیقات و فناوری معاون فرهنگی و اجتماعی همکاری و تعامل.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
دانا
1398/02/28
14:10
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمی کند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار می شود .
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ابراهیم خدایی در گفتگو با مهر درباره اظهاراتی در زمینه تعویق زمان آزمون سراسری افزود : تعویق در آزمون سراسری موجب مشکلاتی در شروع سال تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور میشود و زمان بندی تمامی امور دانشگاهها تغییر میکند .
وی افزود : با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری کنکور سراسری 98 باقی نمانده است ما اگر بخواهیم آزمون را به تعویق بیاندازیم سال تحصیلی را نمیتوانیم در مهرماه 98 آغاز کنیم .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ، زمان کنکور سراسری 98 تغییر نمیکند و در روزهای 13 و 14 تیر برگزار میشود .
وی درباره صحبتهایی که درباره اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده مطرح شده است ، یادآور شد : اختصاص هر نوع سهمیه در آزمونهای ورودی آموزش عالی کشور در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است و در صورت تصویب سازمان سنجش به عنوان مجری آن را اجرا خواهد کرد .
کنکور سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه 13 تیر و جمعه 14 تیر 98 برگزار میشود .
پیش از این سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر درباره تعویق زمان آزمون سراسری نوشته است : در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص #دانشآموزان مناطق سیل زده مثبت است ، ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاهها میدانند اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد ، مجدداً صحبت کردم .
امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود .
همچنین هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی 2 فوریتی برای تعویق کنکور در سال جاری خبر داده است و یادآور شد : طرح مذکور با بیش از 20 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است و در نوبت بررسی جلسه علنی قرار دارد .
وی گفت : حدود دو ماه است که سیل زندگی مردم را در برخی از مناطق کشور مختل کرده و آنها هنوز نتوانستهاند به جریان عادی زندگی برگردند؛ طبیعتاً دانشآموزان داوطلب کنکور نیز این فرصت دوماهه را از دست دادهاند و با مشکل برای آمادگی آزمون کنکور مواجه شدند .
خادمی افزود : از رئیس جمهور تقاضا داریم دستور دهد تمهیداتی اندیشیده شود تا زمان کنکور به تعویق بیفتد و شرایط برای رقابت عادلانه میان متقاضیان کنکور فراهم شود .
عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به بازدید خود از مناطق سیلزده استان خوزستان ، گفت : دانشآموزان این مناطق سهمیه نمیخواهند بلکه به دنبال آن هستند که با تعویق کنکور ، فرصت دو سه ماههای به آنها داده شود تا بتوانند همچون دیگر دانشآموزان و در یک فضای عادلانه رقابت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تیتر یک
1398/02/28
14:00
> معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در جلسه بررسی «طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی» گفت : جابجایی رشته ها حرکت خوبی است و باید ادامه پیدا کند ، اما رشته هایی که ظرفیت شان خالی است و متقاضی ندارند باید حذف شوند .
> گروه علمی "تیتریک"؛دکتر شریعتی نیاسر در جلسه 327 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی با موضوع بررسی «طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی» که با حضور اعضا و ریاست دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : حفظ یک ظرف خالی برای نظام آموزشی خوب نیست و آمایش دانشگاه آزاد باید به عنوان یک بخش از آموزش عالی دیده شود .
پاسخ دانشگاه آزاد به نیازهای جامعه باید سریع و به روز باشد در این جلسه دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد گزارشی از عملکرد و وضعیت کنونی دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه ارائه کرد و با اشاره به جزئیات طرح آمایش آموزش عالی گفت : فرآیند اجرایی این طرح در چهار محور آموزش محور ، پژوهش محور ، مهارت محور و فناوری محور تدوین و طراحی شده است .
دکتر طهرانچی تصریح کرد : این گزارش عملکرد ، با در نظر داشتن سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت قوه عاقله توسط دانشگاه ها و درگیری با مسائل جاری کشور تدوین شده است .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : نکته مهم در دانشگاه آزاد این است که اگر تحولات آن به روز نباشد ، پاسخ سریعی از جامعه دریافت خواهد کرد که منجر به عدم شرکت دانشجو خواهد شد و به همین دلیل پاسخ دانشگاه آزاد به نیازهای جامعه باید سریع و به روز باشد .
دکتر طهرانچی گفت : دانشگاه آزاد در تعریف خود گستره شهری داشته و در تمامی شهرها و حتی بخش های کشور حضور دارد و بنابراین افزایش سهم دانشگاه در اقتصاد و درآمد شهرها اولین موضوع موردنظر در این سند است تا به هدف والاتر که همان ازدیاد توان ملی و ارتقای کارآمدی دانشگاه است دست یابد .
رابطه متقابل تحصیل با اشتغال باید مورد توجه جدی قرار گیرد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال موضوع دیگریست که باید مورد توجه جدی قرار گیرد ، در صورتیکه آینده فرزندان آن شهرها تأمین نشود والدین ، فرزندانشان را برای تحصیل به ما نمی سپارند .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود : طرح ایجاد دانشگاه «جوار صنعت» در مراکزی که قطب صنعتی منطقه محسوب می شوند به منظور جذب دانشجویان به تعداد مورد نیاز آنها و طرح «پایش» به معنی نظام مند کردن و مأموریت محور کردن پایان نامه ها و رساله ها از جمله طرح های در دست اجرای دانشگاه آزاد است .
دکتر متاجی مدیرکل آموزش و گسترش دانشگاه آزاد در تکمیل صحبت های قبل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : برخی رشته محل ها فاقد داوطلب هستند و بنابراین بازمهندسی رشته های تحصیلی از مهمترین اقدامات طرح آمایش دانشگاه آزاد است .
پس از توضیحات ارائه شده از سوی نمایندگان دانشگاه آزاد اعضا به طرح نظرات و پیشنهادات خود پرداختند .
باید مدل مفهومی یکپارچه ای بر آمایش حاکم باشد در ادامه جلسه دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از اقدامات ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی ، با اشاره به فضای متفاوت دانشگاه آزاد و اهمیت نگاه به مسئله در یک نظام یکپارچه گفت : این درست است که در دانشگاه آزاد نگاه اقتصادی متفاوتی نسبت به دانشگاه های دولتی وجود دارد اما در مراکز دولتی نیز دانشجویان شهریه ای بسیاری وجود دارند .
وی افزود : بنابراین باید مدل مفهومی یکپارچه ای بر آمایش حاکم باشد که ملاحظات خاص دانشگاه آزاد هم در آن مورد مداقه قرار گیرد .
چرا که عدم تناسب ، ایجاد مشکل خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تیتر یک
1398/02/28
14:00

علم ارزشی دارد که نباید فقط اقتصادی دیده شود دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد : نباید فضای خلاقیت و نوآوری را بست چرا که علم ارزشی دارد که نباید فقط اقتصادی دیده شود و در آن صورت ارزش علم نادیده گرفته خواهد شد ، ضمن آنکه برخی رشته ها