وزارت علوم - مطبوعات 19 خرداد 98
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت 10:52
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
9831118 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
جمشید اسماعیلی
روزنامه فرهیختگان
1398/03/19
> مدیرکل طرح های عمرانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : «مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها با سرعت بیشتری نسبت به گذشته ادامه دارد و تاکنون 15 ساختمان مهم دانشگاه ها مقاوم سازی شده است.
> مدیرکل طرح های عمرانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : «مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها با سرعت بیشتری نسبت به گذشته ادامه دارد و تاکنون 15 ساختمان مهم دانشگاه ها مقاوم سازی شده است .
» جمشید اسماعیلی در گفت وگو با ایرنا درمورد مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه های کشور براساس آخرین ویرایش آیین نامه مقاوم سازی درمقابل زلزله ، اظهار کرد : «تعداد زیادی از ساختمان های دانشگاه های کشور در سال 66 احداث شد که با توجه به آیین نامه مقاوم سازی مقابل زلزله ، این ساختمان ها کاملا براساس ضوابط احداث شده و مقابل زلزله مقاوم هستند .
» او افزود : «تمام ضوابط مقاوم سازی ساختمان ها براساس آخرین ویرایش در دانشگاه های کشور رعایت می شود؛ با این حال عمر تعدادی از ساختمان ها مربوط به قبل از سال 66 است که اینها درحال مقاوم سازی هستند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
فارغ التحصیلان دانشگاهی
ابتکار
1398/03/18
> معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از مذاکره وزارت کار با برخی کشورهای متقاضی نیروی کار خارجی از جمله آلمان و کرواسی خبر داد و گفت : صلاحیت فنی و حرفه ای نیروی انسانی برای کشورهای متقاضی نیروی کار مهم است.
> معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از مذاکره وزارت کار با برخی کشورهای متقاضی نیروی کار خارجی از جمله آلمان و کرواسی خبر داد و گفت : صلاحیت فنی و حرفه ای نیروی انسانی برای کشورهای متقاضی نیروی کار مهم است .
به گزارش ایسنا ، سلیمان پاک سرشت درباره استفاده از ظرفیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در اعزام نیروهای کار ماهر اظهار کرد : سازمان آموزش فنی و حرفه ای ، مرکز کاریابی نیست و ماموریت و مسئولیتی در حوزه اعزام نیروی کار ندارد و مقررات و شرح وظایفی برای سازمان در این زمینه تعریف نشده است ولی اینکه در کنار بحث اعزام نیروی کار ، نام آموزش فنی و حرفه ای مطرح می شود ، به رویکرد حمایتی و جهت گیری وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برای اعزام نیروهای کار بر می گردد به نحوی که اگر قبلاً این کار به طور کامل در بخش خاصی از وزارتخانه متمرکز بوده اکنون نگاه و رویکرد جدید متاثر از تقاضای کشورهای متقاضی نیروی کار است که با آن مواجه شده ایم .
ما متوجه شدیم که برای کشورهای متقاضی نیروی کار مهم است که بدانند صلاحیت نیروی انسانی چگونه حاصل و ارزیابی شده است .
در واقع اگر آنها به یک پروسه بلند مدت اعزام نیروی کار و پذیرش نیروی کار از یک کشوری مانند ایران فکر می کنند ، تمایل دارند که این مسئله مبتنی بر روندهای مستحکم و قابل اتکا از تولید مهارت ، ایجاد صلاحیت فنی و ارزیابی صلاحیت حرفه ای آن افراد باشد .
این کشورها برای شان مهم است که دستگاه های آموزش مهارتی چطور عمل می کنند و دستگاه و روندهای آموزشی که تولید صلاحیت حرفه ای می کند و آموزش فنی و حرفه ای می دهد ، چگونه کار می کند؟ آنها تمایل دارند که افراد در چارچوب کاملاً استاندارد و مورد پذیرش کشور مقصد آموزش دیده باشند و این تضمین به آنها داده شود که نیروهای کار ورای تفاوت های تکنولوژیک و فضای کسب و کار ، می توانند با استاندارد و بهره وری بالایی در آنجا کار کند .
رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور تصریح کرد : در حال حاضر ، کشور ما با چالش بیکاری طیف قابل توجهی از جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی مواجه است و در طرف مقابل به دلیل پدیده سالمندی و ساختار سنی بیشتر کشورهای اروپایی نیاز به نیروی کار ماهر و جوان دارند .
اگر این نیاز متقابل به درستی مدیریت شود ، رابطه ای دو سر برد شکل گرفته است .
به گفته وی ، در مذاکراتی که تاکنون بین وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با کشورهای متقاضی صورت گرفته است تمرکز اصلی بر کشور آلمان بوده که تقاضای قابل توجهی برای نیروی کار خارجی دارند .
در عین حال مذاکرات و گفتگوهایی هم با کشور کرواسی صورت گرفته و نمایندگان هیئت های عالی کارفرمایی کرواسی از امکانات آموزش فنی و حرفه ای بازدید کرده اند .
بر اساس این گزارش ، وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اخیراً به دنبال اجرای سیاست اعزام نیروی کار ، مذاکراتی با چند کشور اروپایی از جمله آلمان و کرواسی داشته و در این راستا دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شاغل در ترکیه و کانادا را راه اندازی کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خواجه نصیر
روزنامه فرهیختگان
1398/03/19
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر با تاکید به اینکه برخلاف وعده های داده شده بودجه اولیه جهت انتقال و تجمیع این دانشگاه هنوز محقق نشده است ، گفت : «درحال حاضر پروژه جابه جایی دانشگاه خواجه نصیر مسکوت مانده و امیدواریم دولت وضعیت ما را در این زمینه مشخص کند.
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر با تاکید به اینکه برخلاف وعده های داده شده بودجه اولیه جهت انتقال و تجمیع این دانشگاه هنوز محقق نشده است ، گفت : «درحال حاضر پروژه جابه جایی دانشگاه خواجه نصیر مسکوت مانده و امیدواریم دولت وضعیت ما را در این زمینه مشخص کند .
» علی خاکی صدیق در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به آخرین وضعیت جابه جایی و انتقال دانشگاه خواجه نصیر اشاره و اظهار کرد : «رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور تصمیم جدیدی درخصوص پروژه انتقال این دانشگاه دارد ، بر این اساس دانشگاه باید پیش پرداختی را بابت خرید زمین به وزارت دفاع پرداخت کند که مبلغ این پیش پرداخت از سوی سازمان برنامه وبودجه 150 میلیاردتومان اعلام شده است .
» او در ادامه تصریح کرد : «قرار بود سازمان برنامه وبودجه تا پایان سال 97 مبلغ 150 میلیاردتومان اعتبار بابت خرید زمین جهت جابه جایی به دانشگاه خواجه نصیر پرداخت کند که متاسفانه به دلیل اتفاقات اخیر کشور این امر محقق نشد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1398/03/18
> تیرماه؛ نشست دانشگاه های ایران با دانشگاه سوئیس رئیس دانشگاه تهران از برگزاری نشست دانشگاه های ایران با کشورهای خارجی خبر داد و گفت : تعدادی از دانشگاه های کشور به عنوان نمایندگان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در این نشست حضور پیدا می کنند .
> تیرماه؛ نشست دانشگاه های ایران با دانشگاه سوئیس رئیس دانشگاه تهران از برگزاری نشست دانشگاه های ایران با کشورهای خارجی خبر داد و گفت : تعدادی از دانشگاه های کشور به عنوان نمایندگان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در این نشست حضور پیدا می کنند .
محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در گفت وگو با فارس ، از برگزاری نشست دانشگاه های ایران با کشورهای خارجی خبر داد و گفت : بنا شده است تا تعدادی از دانشگاه های ایران با دانشگاه سوئیس در ماه ژوئن (تیر) یک نشست در این کشور برگزار کنند .
وی تأکید کرد : این نشست در راستای افزایش تبادلات علمی و بالا بردن سطح همکاری ها برگزار می شود و تعدادی از دانشگاه های کشور به عنوان نمایندگان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در این نشست حضور پیدا می کنند .
رئیس دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد : هنوز نماینده دانشگاه های اعزام شونده به این نشست مشخص نشده است .
زمان آزمون بسندگی زبان عربی تغییر کرد زمان برگزاری آزمون بسندگی زبان عربی (اشتمال) به 13 تیرماه 98 موکول شد .
به گزارش دانشگاه تهران ، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران تغییر زمان برگزاری نوبت هفتم آزمون بسندگی زبان عربی (اشتمال) را اعلام کرد .
نوبت هفتم آزمون بسندگی زبان عربی به علت هم زمانی برگزاری این آزمون با امتحانات پایان ترم و مصاحبه دکتری 13 تیرماه 98 برگزار می شود .
علاقمندان می توانند برای دریافت اطلاعات تکمیلی به نشانیhttps : //literature .
ut .
ac .
ir/eshtemal مراجعه کنند .
پایان تیر؛ آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره جوان خوارزمی مهلت ارسال آثار به بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی (دانش پژوهان و فناوران) تا پایان تیر 1398 ادامه دارد .
به گزارش صدا و سیما ، این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی دانش بنیان در میان جوانان برگزار می شود .
همچنین تسهیل مسیر تجاری سازی و کاربردی کردن نتایج تحقیقات جوانان کشور ، شناسایی و معرفی استعداد ها در زمینه های مختلف علمی و صنعتی و حمایت از برگزیدگان و ارج نهادن به مقام والای پژوهشگران ، نوآوران و فناوران جوان از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است .
متولدین اول فروردین 1363 به بعد می توانند طرح های خود را در 16 زمینه علمی شامل زیست فناوری و علوم پایه پزشکی ، محیط زیست ، علوم پایه ، کشاورزی و منابع طبیعی ، هنر ، معماری و شهرسازی ، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری ، فناوری های شیمیایی ، فناوری نانو ، مواد ، متالوژی و انرژی های نو ، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات ، برق و کامپیوتر ، مکانیک ، مکاترونیک ، هوافضا و عمران به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند .
مخترعان و مبتکران جوان برای اطلاع بیشتر و همچنین نام نویسی در این جشنواره به پایگاه اطلاع رسانی به نشانیwww .
Khwarizmi .
ir مراجعه کنند .
شرط تایید مدرک متقاضیان تحصیل در دکتری خارج اعلام شد شرط تایید مدارک دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های خارج از کشور اعلام شد .
به گزارش ایرنا ، دانشجویانی که متقاضی ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های خارج از کشور هستند از اول تیرماه امسال و بر اساس تاکید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فقط در دانشگاه های گروه الف یا ممتاز و گروه یا خوب ثبت نام رسمی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1398/03/18

اسامی دانشگاه های خارج از کشور که مورد تأیید وزارت علوم قرار دارند ، در سایت سازمان امور دانشجویان منتشر شده است .
مدارک صادر شده از دانشگاه های گروه ج (متوسط) چنانچه پذیرش رسمی آنها پس از تاریخ یاد شده باشد ، صرفأ تا مقطع کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است .
همچنین ، لیست دانشگاه های مورد تأیید این وزارتخانه بعد از سپتامبر 2019 میلادی منتشر شده است که تعدادشان به 83 دانشگاه می رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه اصفهان
ابتکار
1398/03/18
> اصفهان راعی : جلســـه شــورای عالی دفتــــــر همکاری های شرکت فولاد مبارکه و دانشگاه اصفهان با حضور عظیمیان مدیرعامل شرکت ، معاون تکنولوژی ، مدیر تحقیق و توسعه و رئیس دانشگاه اصفهان به همراه معاون آموزشی ، معاون پژوهشی و مدیر واحد ارتباط با صنعت این دانشگاه تشکیل شد.
> اصفهان راعی : جلســـه شــورای عالی دفتــــــر همکاری های شرکت فولاد مبارکه و دانشگاه اصفهان با حضور عظیمیان مدیرعامل شرکت ، معاون تکنولوژی ، مدیر تحقیق و توسعه و رئیس دانشگاه اصفهان به همراه معاون آموزشی ، معاون پژوهشی و مدیر واحد ارتباط با صنعت این دانشگاه تشکیل شد .
عظیمیان با تاکید بر اهمیت تعامل صنعت و دانشگاه تصریح کرد : استفاده از چراغ دانش می تواند در توسعه تکنولوژی و چرخه تولید و اقتصاد کشور نقش بسزایی داشته باشد .
وی با بیان اینکه در چشم انداز و هدف گذاری های جدید فولاد مبارکه دست یابی به دانش فنی روز و تکنولوژی فولاد ترسیم شده است ادامه داد : به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم تا پنج سال آینده به این هدف مهم و تعیین کننده برسیم .
وی خاطرنشان کرد : اینکه فولاد مبارکه بزرگ ترین تولیدکننده فولاد کشور و خاورمیانه است خوب است ، ولی کافی نیست؛ باید از این مرحله عبور کنیم و صاحب تکنولوژی شویم .
در این صورت است که می توانیم مجموعه کاملی باشیم .
وی ضمن ابراز خرسندی از دست یابی به دانش فنی تولید گندله و آهن اسفنجی در کشور تصریح کرد : در حال حاضر با اتکا به دانش فنی شرکت های داخلی 75 درصد تکنولوژی تولید فولاد را کسب کرده ایم و نیاز به تلاش بیشتری است که به 100 درصد تکنولوژی بومی دسترسی پیدا کنیم و برای تحقق این امر راهی جز استفاده از دانش داخلی که به خصوص در دانشگاه ها تولید می شود نداریم و این برای صنعت فولاد کشور یک الزام است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
ورزش دانشگاهی
پیام سمنان
1398/03/18
> سرویس ورزشی : به مناسبت گرامیداشت حماسه بزرگ آزادسازی خرمشهر یک دوره مسابقه رشته ورزشی جدید پتانک در دو بخش آقایان و بانوان در بین اساتید و کارکنان دانشگاه سمنان برگزار شد.
> سرویس ورزشی : به مناسبت گرامیداشت حماسه بزرگ آزادسازی خرمشهر یک دوره مسابقه رشته ورزشی جدید پتانک در دو بخش آقایان و بانوان در بین اساتید و کارکنان دانشگاه سمنان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان؛ مدیر تربیت بدنی دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت : مسابقات رشته ورزشی پتانک با حضور 30 شرکت کننده در مجموعه ورزشی فجر دانشگاه سمنان برگزار شد .
دکتر محمود علیزاده معرفی رشته ورزشی پتانک به جامعه ورزش دانشگاهی کشور را از جمله اهداف برگزاری این رقابت ورزشی عنوان کرد و افزود : در پایان این رقابت ها و در بخش آقایان مجید کردی ، بهزاد درویش و سیدموسی طباطبایی به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند و در بخش بانوان پروین مولایی بر سکوی اول ایستاد و فهیمه کلانتری و فهیمه نورائیان هم عناوین دوم و سوم را از آن خود کردند .
یاد آور می شود؛ پتانک ورزشی است که با یک گوی کوچک چوبی و چند گوی فلزی در زمینی به ابعاد 4*15 متر که پوشیده از شن و ماسه است با پرتاب گوی انجام می شود ، به این شکل که ابتدا گوی رنگی کوچک پرتاب می شود و سپس معمولا سه گوی در جهت آن پرتاب می شود و برنده کسی است که فاصله گوی را به نزدیک ترین نقطه از گوی رنگی پرتاب کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
دنیای اقتصاد
1398/03/19
> میزان : عضو کمیته فرهنگی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به بررسی موضوع شهریه های دانشگاه آزاد در این کمیسیون گفت : قسمتی از شهریه هایی که توسط دانشگاه آزاد از دانشجویان اخذ می شود با برخی از آئین نامه ها تطابق ندارد .
> شکایت از شهریه های دانشگاه آزاد به کمیسیون اصل 90 میزان : عضو کمیته فرهنگی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به بررسی موضوع شهریه های دانشگاه آزاد در این کمیسیون گفت : قسمتی از شهریه هایی که توسط دانشگاه آزاد از دانشجویان اخذ می شود با برخی از آئین نامه ها تطابق ندارد .
امیر حسنخانی گفت : پرونده ای برای پذیرش دانشجویان دانشگاه آزاد در کمیته فرهنگی کمیسیون اصل نود تشکیل شده است .
وی تاکید کرد : طبق این پرونده دانشگاه آزاد دانشجویانی را به عنوان ذخیره ثبت نام و حتی آن ها را به سر کلاس ها فرستاده و کارت دانشجویی هم برای آن ها صادر کرده بود اما همه این دانشجویان حذف شدند .
این موضوع در کمیته فرهنگی کمیسیون اصل نود در حال رسیدگی است .
این نماینده مجلس با اشاره به سایر مباحث کمیته فرهنگی کمیسیون اصل نود گفت : این کمیته همچنین به موضوع شهریه های دانشگاه آزاد ورود کرده است .
حسنخانی بیان داشت : قسمتی از شهریه هایی که توسط دانشگاه آزاد از دانشجویان اخذ می شود با برخی از آئین نامه ها تطابق ندارد همچنین ما پیرو این موضوع نامه نگاری را با آقای طهرانچی داشته ایم که این مسئله را حداقل منطبق با قوانین کنند چرا که اگر این دانشگاه شهریه اضافه از دانشجویان گرفته ، باید به آنها بازگرداند .
سال گذشته ، دانشگاه آزاد بر اساس اعلام ظرفیت برای برگزاری کنکور 97 تعداد زیادی دانشجو در مقاطع کارشناسی و دکتری و در تمامی رشته ها به خصوص در رشته های پزشکی ثبت نام کرد .
این دانشگاه حتی اقدام به اخذ شهریه ترم اول از دانشجویان پذیرش شده کرد ، اما در زمان حضور در کلاس ها به دانشجویان گفته شد که دانشگاه تراز لازم را کسب نکرده و در این رشته ها امکان پذیرش وجود ندارد .
به این ترتیب تعداد زیادی دانشجو بلاتکلیف شدند و شکایاتی را به کمیسیون اصل نود مجلس درباره اعلام ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی ، واصل کردند .
این مطلب برایم مفید است 1 0 کلمات کلیدی : کمسیون اصل نود شهریه دانشگاه آزاد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1398/03/19
> مطهری پور ، رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت : «ثبت نام بیست ویکمین دوره از عتبات دانشگاهیان از شنبه 18 خردادماه آغاز می شود.
> مطهری پور ، رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت : «ثبت نام بیست ویکمین دوره از عتبات دانشگاهیان از شنبه 18 خردادماه آغاز می شود .
» مطهری پور گفت : «ثبت نام از متقاضیان دانشگاهی در گروه های اساتید ، متاهلان ، دختران و پسران دانشجو و کارکنان دانشگاه ها انجام می گیرد .
» رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود : «ثبت نام این دوره به نسبت دوره های قبل زودتر انجام می شود و متقاضیان تشرف به عتبات عالیات می توانند در بازه زمانی 10 روزه نسبت به ثبت نام اولیه و شرکت در قرعه کشی اقدام کنند .
» وی افزود : «طبق روال دوره های قبل با همکاری بانک ملت ، وام 1 .
5 میلیون تومانی برای سفرهای زمینی و وام سه میلیون تومانی برای سفرهای هوایی به زائران دانشگاهی تعلق خواهد گرفت . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/03/19
> مصاحبه دانشجویان دکتری در مرحله اول شبیه اعضای هیات علمی است ، به این معنا که افراد با این تصور باید در جلسه حاضر شوند که مراحل استخدامی را پشت سر می گذارند.
> مصاحبه دانشجویان دکتری در مرحله اول شبیه اعضای هیات علمی است ، به این معنا که افراد با این تصور باید در جلسه حاضر شوند که مراحل استخدامی را پشت سر می گذارند .
بخشی از مصاحبه دکتری به امتیازات عمومی و بخشی به امتیازات تخصصی اختصاص پیدا می کند .
دانشجویان در امتیازات عمومی سعی کنند اگر فعالیت خاصی دارند که می تواند برایشان امتیازآور باشد ، حتما مدارک آن را در روز مصاحبه ارائه دهند .
اگر نمره تافل یا آیلتس دارند ، حافظ قرآن یا به کامپیوتر مسلط هستند ، باید با ارائه مدرک از امتیاز بالایی که در بخش عمومی دارند استفاده کنند و شانس قبولی خود را بالا ببرند .
توصیه می کنم زونکنی تهیه کرده و مدارک مربوط به دوره هایی را که گذرانده اند ، داخل آن قرار دهند و در جلسه مصاحبه همراه خود داشته باشند .
در قسمت اختصاصی هم اگر در کتابی همکاری داشته اند یا اگر در مقاله ای به صورت انفرادی کار کرده اند باید مدرکی از آن همراه داشته باشند .
دانشجویان باید مقالات خود را تفکیک کرده و در دو قالب مقالات پژوهشی و سمیناری آنها را جدا کنند .
اگر در پروژه ای همکاری داشته اند باید از مجری پروژه نامه بگیرند که سند همکاری با آن پروژه در جلسه مصاحبه باشد .
اگر خودشان کتابی نوشته اند یا مشارکت داشته اند ، باید نامه داشته باشند .
البته کتاب ها و مقالات در مرحله انتشار هم اگر تایید شده باشند قابل قبولند و تا دو مقاله یا کتاب را می پذیرند .
دانشجویان حتما باید به زبان تسلط داشته باشند؛ چراکه در جلسه مصاحبه متنی را در اختیار آنها قرار می دهند که باید آن را ترجمه کنند .
در بخش تخصصی بیش از هر چیز ، درباره پایان نامه از دانشجویان سوال می کنند ، به همین دلیل باید حتما به پایان نامه مسلط باشند .
همچنین حتما چند موضوع پایان نامه را به خاطر داشته باشند .
استادان ممکن است از آنها برای طرح های پژوهشی نظرخواهی کنند ، بنابراین دانشجویانی که در این مصاحبه شرکت می کنند باید ایده داشته باشند و در رشته خود چند موضوع را در جلسه ارائه دهند .
اگر به نرم افزاری مسلط هستند ، خیلی روی آن مانور دهند؛ بخش نرم افزار امتیازدهی بالایی دارد .
در پذیرش مقطع دکتری ، نمره کتبی تاثیری ندارد و امتیاز خاصی در مصاحبه محسوب نمی شود؛ دانشجویان باید بتوانند خودشان و توانمندی هایشان را به خوبی نشان دهند ، به ویژه بر تسلط روی نرم افزار تاکید کنند .
استادان بیشتر به دنبال دانشجویانی هستند که بتوانند کارهایشان را انجام دهند و از پایان نامه ، مقاله تهیه کرده و در نوشتن کتاب همکاری کنند .
بسیاری از دانشجویانی که پذیرفته می شوند در پایان نامه دچار مشکل می شوند؛ به همین دلیل استادان بیشتر از آنکه به دنبال دانشجویی تئوریکال باشند ، به دنبال دانشجویی هستند که به طور کاربردی بتواند کار کند و به نرم افزار تسلط داشته باشد .
پوشش دانشجویان در جلسه مصاحبه هم جزء امتیازات عمومی است و استادان به این مورد هم نمره می دهند .
پوششی که آنها باید رعایت کنند ، دقیقا مطابق با قوانین پوشش اداری بوده و حتی ممکن است فردی از نظر تخصصی نمره لازم را کسب کند اما از بخش عمومی ، امتیاز موردنظر را کسب نکند .
در این مصاحبه از نظر استادان ، بخش زبان و نرم افزار اهمیت بسیار بالایی دارد .
برای کاهش استرس ، توصیه می کنم دانشجویان شب قبل از مصاحبه حتما راحت بخوابند و شب بیدار نباشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/03/19

اگر برایشان ممکن است ، شب قبل از داروی گیاهی اسطوخودوس استفاده کنند که آرام بخش است و می تواند تا حدودی استرس آنها را کاهش دهد .
بسیاری از جوانانی که در این مصاحبه ها شرکت می کنند ، به خودی خود استرس دارند اما توصیه می کنم با تجویز پزشک از داروی آرام بخش استفاده کنند .
به دانشجویان توصیه می کنم حتما موقع مصاحبه حقیقت را بیان کنند؛ چراکه استادان بیشتر به دنبال دانشجویان صادق ، پرکار و روراست هستند .
برخی در این جلسات ادعاهایی مبنی بر ارائه بعضی مقالات دارند که اگر به دروغ مطلبی را بیان کرده باشد ، اثبات خواهد شد .
در آخر توصیه می کنم به خدا توکل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جوان
1398/03/19
> آمار بیکاری در بیشتر استان های کشور آن قدر بالا رفته که به معضل بزرگی برای هر منطقه تبدیل شود .
در همین راستا و در استان گلستان آمار ها نشان می‎دهد بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز به متقاضیان اصلی شغل اضافه شده.
> سرویس ایران جوان آنلاین : آمار بیکاری در بیشتر استان های کشور آن قدر بالا رفته که به معضل بزرگی برای هر منطقه تبدیل شود .
در همین راستا و در استان گلستان آمار ها نشان می دهد بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز به متقاضیان اصلی شغل اضافه شده و در صف ورود به بازار کار هستند .
حالا همه منتظرند تا ببینند اشتغالزایی ها در چه عرصه هایی و در چه مدت زمانی صورت خواهد گرفت .
در این میان بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از به بهره برداری رسیدن 2 هزار طرح اشتغالزایی در استان گلستان تا بهمن ماه سا ل جاری خبر داده که می تواند روز های خوشی را برای گلستانی ها در پی داشته باشد .
در دهه های گذشته خانواده ها تصور می کردند با فراهم کردن شرایط تحصیلات دانشگاهی برای فرزندان می توانند فرصت های شغلی بهتری را برای ورود آن ها به بازار کار فراهم کنند ، از این رو در مقطعی از زمان ورود به دانشگاه به اوج رسید و در این بین تأسیس مراکز آموزش عالی غیردولتی و تلاش برای پُر کردن صندلی های آن نیز از سوی سیاست گذاران این بخش گرایش جوانان به تحصیلات دانشگاهی را دوچندان کرد و به این ترتیب زخم بیکاری بر چهره استان های کشور از جمله گلستان نشسته است .
روز گذشته بود که بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اعلام کرد تا بهمن ماه امسال 2 هزار طرح اشتغالزایی را در استان گلستان ایجاد و به بهره برداری می رساند .
سرمایه گذاری 1800 میلیاردی در پی بازدید دکتر محمد مخبر ، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از مناطق سیل زده استان گلستان ، ایجاد و راه اندازی 2 هزار طرح اشتغالزایی در این مناطق مورد تأکید و در دستور کار قرار گرفت .
بر همین اساس بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مأمور و مؤظف به ایجاد این تعداد طرح اشتغالزایی در تمامی شهر ها و مناطق استان گلستان شد .
عملیات اجرایی 2 هزار طرح اشتغالزایی از تیر ماه سال جاری و با جذب تسهیل گران مورد نیاز آغاز و تمامی طرح ها تا بهمن 98 به بهره برداری خواهد رسید .
برای راه اندازی این تعداد طرح اشتغالزایی ، بالغ بر 1800 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده و با بهره برداری از آنها ، بیش از 5600 فرصت شغلی در مناطق محروم و کم تر توسعه یافته استان گلستان ایجاد خواهد شد .
در همین راستا رسته هایی که در آن ها شغل ایجاد خواهد شد ، با توجه به ظرفیت ، پتانسیل و مزیت های شناسایی شده در هر منطقه توسط تسهیل گران بنیاد برکت مشخص و معرفی می شوند .
در انتخاب این رسته های شغلی علاوه بر مزیت های منطقه ای ، اولویت ها و ظرفیت های جوامع محلی نیز مدنظر قرار می گیرد .
با این حال ، مشاغلی همچون پرورش دام سبک و سنگین و بوقلمون و دیگر مشاغل و کسب وکار های خرد ، در اولویت خواهند بود .
به هرحال به جاست تا مسئولان امر با الگو برداری از عملکرد بنیاد برکت ، آگاه باشند که بهترین راه برای مبارزه با بیکاری ، فراهم کردن زمینه اشتغال مولد و پایدار است ، از این رو مسئولان باید در راستای اشتغال پایدار گام بردارند و آگاه باشند ارائه آمار های کذایی و اشتغال کاغذی حلال مشکل بیکاری نخواهد بود .
لازم به ذکر است بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در راستای محرومیت زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مناطق محروم و کم برخوردار ، نهضت اشتغا لزایی را در این مناطق در دستور کار قرار داده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جوان
1398/03/19

این بنیاد هم چنین تا به امروز 91 طرح توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و عمرانی و زیربنایی در زمینه های مختلفی ، چون ساخت مدرسه ، بیمارستان ، مرکز بهداشت و درمان ، مرکز فرهنگی مذهبی ، و ارائه خدمات مالی و بیمه ای به روستاییان و ایتام را با حجم سرمایه گذاری 705 میلیارد ریال در استان گلستان به بهره برداری رسانده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
تعادل
1398/03/19
> مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی با عنوان «ارزیابی سیاست افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در قانون بودجه سال 1398 کل کشور «جزء «1» بند «الف» و بند «ی» تبصره «12» ماده واحده».
> مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی با عنوان «ارزیابی سیاست افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در قانون بودجه سال 1398 کل کشور «جزء «1» بند «الف» و بند «ی» تبصره «12» ماده واحده» ، به بررسی مصوبه دولت در راستای اجرای این بند از قانون بودجه 98 و نسبت آن با قانون مصوب مجلس پرداخت و اعلام کرد : «شیوه عمل دولت یعنی تبدیل رقم ثابت به ضریب علاوه بر اینکه موجب نقض آشکار مصوبه مجلس شده ، باعث از بین رفتن هدف قانونگذار و تکرار چگونگی افزایش حقوق ها در سنوات پیشین شده است» .
بند «ی» تبصره 12 قانون بودجه 98 عبارتست از : افزایش حقوق گروه های حقوق بگیر از قبیل هیات های علمی ، قضات ، کارکنان کشوری و لشکری و بازنشستگان آنها شاغل در کلیه دستگاه های اجرایی موضوع ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه و همچنین وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی و بازنشستگان آنها به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده (78) قانون مدیریت خدمات کشوری و حکم حقوق ، بدون تغییر باقی بماند ، از ابتدای سال 1398 حقوق یا عناوین مشابه مشمولین این بند به میزان ماهانه چهار میلیون (4 .
000 .
000) ریال افزایش می یابد .
علاوه بر این افزایش ، ضریب ریالی سالانه مشمول این بند نسبت به سال 1397 به میزان تا ده درصد (10%) افزایش می یابد .
در بخش «خلاصه مدیریتی» گزارش بازوی کارشناسی مجلس با تاکید بر اهمیت نظام جبران خدمت کارکنان در مباحث مدیریت منابع انسانی و اختلاف نظر دولت و مجلس درباره این موضوع به خصوص در دو سال اخیر آمده است : «دولت بر این عقیده است که افزایش ضریب ریالی بایستی برای همه یکسان باشد ، حال آنکه مجلس شورای اسلامی این شیوه را در تضاد با عدالت قلمداد کرده و قائل به افزایش پلکانی نزولی کارکنان و بازنشستگان است و هر کدام سیاست مورد نظر خود را نزدیک تر به عدالت تلقی می کنند» .
در گزارش این مرکز پژوهشی با اشاره به مباحث صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح جزو 1 بند «الف» تبصره 12 لایحه بودجه 98 و نهایتا برنده شدن طرفداران نظام پلکانی نزولی و الحاق بندی به بند «ی» تبصره 12 قانون بودجه 98 آمده است : «اگرچه این حکم به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید اما بحث و مناظره درباره آن کماکان ادامه دارد .
مجلس بر این عقیده است که این مصوبه موجب عدالت در پرداخت و کاهش فاصله طبقاتی بین کارکنان دولت می شود اما از سوی دیگر دولت بر این عقیده است که نمی تواند افزایش حقوق به میزان 4 میلیون ریال را اجرایی کند ، ضمن اینکه ماده 28 قانون برنامه ششم توسعه در بند «پ» مقرر کرده است که دولت در حدود اعتبارات هزینه ای نسبت به تعیین ضریب حقوق کارکنان دولت اقدام کند .
دولت در دفاع از افزایش حقوق 18 درصدی برای همه کارکنان و بازنشستگان بر این عقیده است که این امر به عدالت نزدیک تر است چرا که طبق بند «الف» تبصره 6 قانون بودجه ، مالیات افراد با حقوق پایین صفر و کسانی که از حقوق بالا برخوردارند تا 35 درصد مالیات پرداخت خواهند کرد و به این ترتیب عدالت از طریق نظام مالیاتی محقق می شود .
بر این اساس و مبتنی بر این تفکر طبق اظهارات شفاهی کارگزاران دولت ، هیات وزیران عدد 4 میلیون ریال افزایش حقوق مورد نظر مجلس شورای اسلامی در بند «ی» تبصره 12 قانون بودجه سال 1398 را به زعم خود به ضریب ریالی تبدیل کرده و از این طریق منویات مورد نظر مجلس شورای اسلامی را محقق کرده است» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
تعادل
1398/03/19

مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر اینکه بررسی ها نشان از آن دارد که اساساً تبدیل رقم مذکور به ضریب دقیقاً برخلاف بند «ی» بوده و هدف مجلس از تعیین این رقم حقوق ثابت بوده و به لحاظ اجرایی امکان تبدیل عدد ثابت افزایش حقوق به ضریب ریالی یکسان برای همه کارکنان دولت عملاً امکان پذیر نیست و در گروه های مختلف حقوق بگیر آثار مختلفی دارد ، اعلام کرد : «لازم به توضیح است که مصوبه هیات وزیران برای مقامات ، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره و روسای دستگاه های اجرایی ، استانداران ، شهرداران مراکز استان ها و اعضای شورای اسلامی شهر مراکز استان ها نیز افزایش کمتری به نسبت کارکنان و اعضای هیات علمی و قضات پیش بینی کرده است که این موضوع نیز مورد نظر قانونگذار نبوده است» .
در بخش «تحلیل و نتیجه گیری و ارایه راهکار پیشنهادی» گزارش بازوی کارشناسی مجلس آمده است : هدف مجلس از تصویب بند «ی» تبصره 12 قانون بودجه سال 1398 کل کشور ، تعدیل میزان افزایش حقوق سنواتی بین اقشار مختلف حقوق بگیر بوده است .
این رویکرد مجلس برابر نهاد (آنتی تز) مصوبات قبلی مجلس و مصوبات سنوات قبل دولت بوده است که براساس آن میزان افزایش حقوق سنواتی کارکنان موجب افزایش فاصله حقوقی بین سطوح پایین و بالای درآمدی بوده است .
سازوکار مجلس برای اجرای سیاست جدید آن است که به روال سال های قبل ضمن حفظ ضریبی برای افزایش سنواتی (تا 10 درصد برای همه) ، بخشی از آن را به رقمی ثابت 4 میلیون ریال تبدیل کند تا بتوان میزان مجموع افزایش سنواتی اقشار مختلف درآمدی را تعدیل کرد .
البته هدف مجلس افزایش حقوق یکسان برای همه اقشار نبوده ، بلکه هدف صرفاً تعدیل این افزایش ها در مقایسه با شیوه رفتار سنوات قبل بوده است .
چنانچه از این رقم ثابت ، تعریف دقیقی به عمل می آمد ، در سازوکار اجرایی این سیاست جدید به این رقم که حتی در «حقوق» هیچ گونه ابهام و اشکالی بروز نمی کرد .
اما قانون گذار با دادن عنوان قانون مدیریت خدمات کشوری هم پرداخت وجهی تحت این عنوان تجویز نشده است ، فرصتی کوچک را برای بروز ابهام ایجاد کرده است .
البته ابهامی از این نوع در بسیاری از قوانین وجود داشته و دارد که با تصویب قواعد مکمل و روشنگر از سوی هیات وزیران برطرف شده است .
نمونه ای از این وضع قاعده توسط دولت در بند 7 تصویب نامه 8724/ 56485 ت مورخ 31/1/1398 هیات وزیران مشاهده می شود که از طریق وضع قواعدی نظیر قواعد همین بند می توان جایگاه 4 میلیون ریال مصوب مجلس را در نظام حقوق و دستمزد تعیین و مصوبه مجلس را بدون کم و کاست اجرا کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جمهوری اسلامی
1398/03/19
> استاندار تهران با بیان اینکه صندوق کارآفرینی امید اعلام کرده که سقف تسهیلات در استان تهران از 500 میلیون به یک میلیارد تومان افزایش یافته است گفت : نگاه ویژه ای به حوزه اشتغال خواهیم داشت و باید در کار کارگروه ها نیازسنجی داشته باشیم تا اثربخشی کار افزایش داده شود.
> استاندار تهران با بیان اینکه صندوق کارآفرینی امید اعلام کرده که سقف تسهیلات در استان تهران از 500 میلیون به یک میلیارد تومان افزایش یافته است گفت : نگاه ویژه ای به حوزه اشتغال خواهیم داشت و باید در کار کارگروه ها نیازسنجی داشته باشیم تا اثربخشی کار افزایش داده شود .
انوشیروان محسنی بندپی دیروز در نشست شورای اشتغال استان تهران افزود : امیدواریم با اقدامات صورت گرفته ، تا سه ماه آینده ، شاهد رشد قابل توجه در حوزه اشتغال باشیم .
وی با بیان اینکه راه برون رفت از شرایط فعلی ، رونق تولید بوده و رئیس جمهور نیز بخشنامه ای را برای استفاده از توان حداکثری واحدهای تولید ابلاغ کرده است تصریح کرد : هرگونه تلاش برای ارتقا شرایط تولید ، رونق صنعتی و توجه به سند توسعه ای شهرستان های استان تهران باید مدنظر فرمانداران قرار بگیرد .
وی گفت : از ابزارهایی که در شرایط کنونی ، می تواند راهگشا باشد ، آئین نامه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران ، مصوب هیات وزیران است .
استاندار تهران با بیان اینکه متاسفانه میزان افراد ماهر در استان کم هستند ، اما نرخ فارغ التحصیلان دانشگاهی بالا است افزود : نهضت کارآموزی برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها باید ایجاد شود .
وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید با تغییر در نحوه آموزش ، مهارت و خلاقیت را در دانش آموختگان افزایش دهند ادامه داد : اگر بنگاه های اقتصادی بتوانند فارغ التحصیلان را به عنوان کارآموز بپذیرند و پس از آن نیروها را جذب کنند علاوه بر پرداخت بیمه کارفرمایی ، حقوق آنها ظرف مدت شش ماه توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تامین می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
ابتکار
1398/03/19
> رویکرد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان با برنامه اشتغال فراگیرتبریز – فلاح : تفاهم نامه همکاری آموزشی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی و دانشگاه غیرانتفاعی نبی اکرم (ص) با حضور یعقوب نماینده ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان و رئیس دانشگاه غیرانتفاعی نبی اکرم (ص) تبریز در محل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی ، منعقد و به امضاء طرفین رسید.
> رویکرد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان با برنامه اشتغال فراگیرتبریز – فلاح : تفاهم نامه همکاری آموزشی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی و دانشگاه غیرانتفاعی نبی اکرم (ص) با حضور یعقوب نماینده ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان و رئیس دانشگاه غیرانتفاعی نبی اکرم (ص) تبریز در محل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی ، منعقد و به امضاء طرفین رسید .
یعقوب نماینده ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان ، در خصوص انعقاد این تفاهم نامه آموزشی گفت : در راستای اجرای طرح ملی «توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال» ، موضوع مصوبه های شورای عالی اشتغال و کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص «برنامه اشتغال فراگیر» ، این تفاهم نامه بین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی ودانشگاه غیر انتفاعی نبی اکرم(ص) منعقد شد .
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی توانمندسازی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی در راستای برآوردن نیاز کشور به منابع انسانی کارآمد و دارای تجارب فنی ، مهارتی و حرفه ای ، فراهم سازی بسترهای اشتغال مولد دانش آموختگان رشته های مختلف دانشگاهی ، استفاده از ظرفیت های آموزشی و پژوهشی طرفین در راستای انجام ماموریت ها و تکالیف سازمانی را جزو اهداف این تفاهم نامه برشمرد .
همچنین اولین جلسه کارگروه توسعه مدیریت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در سال 1398 با حضور مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان ، رئیس گروه نوسازی اداری و مدیریت عملکرد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی آذربایجان شرقی ، و نماینده معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سالن اجتماعات اداره کل برگزار گردید .
یعقوب نماینده ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان ضمن تشکر از همکاران معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه با ارتباط و تعامل مابین اداره کل و معاونت توسعه مدیریت ، شاهد روند رو به رشدی در عملکرد کمیته های پنجگانه ذیل کارگروه توسعه مدیریت هستیم ، خواستار توجه بیش از پیش معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به موضوعات کارگروه توسعه مدیریت شد .
علی فصیحی خلجان ، دبیر کارگروه توسعه مدیریت ، مسعود نقوی ، دبیر مدیریت کمیته سبز ، وحید حی العالم ، دبیر کمیته دولت الکترونیک و هوشمند سازی اداری اداره کل ضمن ارائه گزارش عملکرد سال 1397 در خصوص برنامه ریزی های انجام شده برای سال 1398 مطالبی را عنوان کردند .
قاسمی ، رئیس گروه نوسازی اداری و مدیریت عملکرد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته در حوزه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری به خصوص میز خدمت الکترونیکی خواستار اطلاع رسانی موضوع در سطح استان با بهره گیری از فضای مجازی ، صداو سیما و روزنامه ها شد .
همچنین اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی با حضور مدیرکل ، معاونین و سایر اعضا با محوریت خط مشی گذاری و برنامه ریزی برای سال 98 در آغازین روزهای خردادماه برگزار گردید .
یعقوب نماینده ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توجه ویژه به موضوع پدافند غیرعامل بر لزوم کسب آمادگی های لازم در این خصوص تاکید کرد .
نماینده افزود : با توجه به اهمیت موضوع پدافند غیرعامل که تمامی اقشار جامعه را درگیر می کند خاطر نشان کرد : باید در این خصوص ، کارهای اساسی انجام داد تا آسیبی متوجه مردم نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
ابتکار
1398/03/19

وی همچنین خواستار شناساسی کلیه تهدیدات و آسیب ها در تمامی حوزه های کاری واحدها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان در راستای تصمیم گیری و اتخاذ راهکارهای اجرایی شد .
در ادامه جلسه علی فصیحی خلجان ، کارشناس مدیریت عملکرد اداره کل نیزگزارشی از عملکرد این کمیته در سال 97 را ارائه و برنامه های سال جاری را با محوریت آموزش و توانمندسازی کارکنان ، واحدها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای در مقابله با تهدیدات و آسیب های احتمالی با هدف تصمیم گیری در کمیته پدافند غیرعامل این اداره کل ، تشریح کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/03/18
> 19 دانشگاه ایرانی در جدید ترین اعلام نظام رتبه بندی umultirank 2019 قرار گرفتند .
> 19 دانشگاه ایرانی در جدید ترین اعلام نظام رتبه بندی umultirank 2019 قرار گرفتند .
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، نظام رتبه بندی umultirank 2019 برای اولین بار در سال 2014 با رتبه بندی بیش از 850 دانشگاه ، یک هزار دانشکده و 5 هزار گروه آموزشی در 74 کشور جهان کار خود را آغاز کرد وهم اکنون فهرست رتبه بندی دانشگاه های جهان را در سال 2019 میلادی را منتشر کرده است .
این نظام رتبه بندی با رویکردی چندبعدی مؤسسات آموزش عالی را رتبه بندی می کند که عبارتند از آموزش و یادگیری ، پژوهش ، انتقال دانش ، جهت گیری بین المللی و موقعیت داخلی؛ در حقیقت با کمک داده های ارائه شده توسط این نظام رتبه بندی ، کاربران می توانند بر اساس سنجه ها و شاخص های مورد نظر خود به مقایسه دانشگاه های مختلف بپردازند .
جدیدترین نتایج این رتبه بندی نشان می دهد که 19 دانشگاه ایرانی در فهرست دانشگاه های جهان قرار دارند؛ این دانشگاه های ایرانی شامل علامه طباطبایی ، الزهرا (س) ، صنعتی امیرکبیر ، آزاد واحد علوم و تحقیقات ، فردوسی مشهد ، علم و صنعت ایران ، صنعتی اصفهان ، آزاد واحد نجف آباد ، کاشان ، علوم پزشکی شهیدبهشتی ، موسسه تحقیقاتی شاخص پژوه ، صنعتی شریف ، شیراز ، تبریز ، تربیت مدرس ، تهران ، علوم پزشکی تهران ، خواجه نصیرالدین طوسی و یزد هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
مردم سالاری
1398/03/18
> کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور از دوشنبه 20 خردادماه آغاز می شود .
> کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور از دوشنبه 20 خردادماه آغاز می شود .
به گزارش ایرنا ، کارت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد حاوی اطلاعات ثبت نامی ، تاریخ و محل برگزاری آزمون داوطلبان از روز دوشنبه 20 خردادماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org قرار می گیرد .
داوطلبان لازم است بر اساس مشخصات شناسنامه ای (نام ، نام خانوادگی ، شماره شناسنامه ، سال تولد) و مشخصات ثبت نامی (شماره پرونده و کد رهگیری) نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند .
برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکس دار و ارائه آن الزامی است آن دسته از داوطلبانی که علاوه بر کد رشته امتحانی اصلی متقاضی شرکت در یکی از 63 کد رشته امتحانی به عنوان رشته امتحانی دوم (رشته شناور) نیز بوده اند ، باید کارت شرکت در آزمون رشته امتحانی دوم خود را از سایت این سازمان پرینت و به آدرس حوزه امتحانی مندرج بر روی کارت مراجعه کنند .
در آزمون کارشناسی ارشد امسال تعداد 614 هزار و 653 نفر شرکت کرده اند و این آزمون روز های 23 و 24 خردادماه برگزار می شود .
همزمان با برگزاری آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 ، اولین مرحله آزمون بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در رشته های زبان و ادبیات فارسی (کد 1101) ، مجموعه علوم جغرافیایی (کد 1102) ، علوم اقتصادی (کد 1105) ، مجموعه الهیات و معارف اسلامی علوم قرآنی (کد 1111) ، مجموعه علوم تربیتی (کد 1117) ، مجموعه حقوق (کد 1126) ، مجموعه روانشناسی (کد 1133) ، علوم زمین (کد 1201) ، شیمی (کد 1203) ، مجموعه فیزیک (کد 1204) ، مجموعه زیست شناسی سلولی مولکولی (کد 1206) ، آمار (کد 1207) ، مجموعه ریاضی (کد 1208) ، زیست شناسی گیاهی (کد 1213) ، زیست شناسی جانوری (کد 1214) ، مجموعه مهندسی برق (کد 1251) ، مجموعه مهندسی شیمی (کد 1257) ، مهندسی صنایع (کد 1259) ، مجموعه مهندسی عمران (کد 1264) ، مجموعه مهندسی مکانیک (کد 1267) ، مجموعه مهندسی مواد و متالورژی (کد 1272) ، مهندسی کامپیوتر (کد 1277) ، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات (کد 1303) و طراحی صنعتی (کد 1362) برگزار می شود .
آن دسته از داوطلبانی که منحصراً متقاضی شرکت در آزمون المپیاد علمی دانشجویی کشور شده اند ، لازم است بر اساس برنامه زمانی اعلام شده برای هریک از رشته های مذکور ، در آزمون رشته امتحانی دوره کارشناسی ارشد مربوط شرکت کنند .
این داوطلبان باید از 20 خردادماه برای دریافت کارت ورود به جلسه اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم+غلامی
آرمان امروز
1398/03/19
> اجازه دهید پیش از بسط موضوع به نکته ای در باب چرایی نقد مصداقی (و اشاره به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) خویش بگویم تا سوءتفاهمی ایجاد نگردد.
> اجازه دهید پیش از بسط موضوع به نکته ای در باب چرایی نقد مصداقی (و اشاره به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) خویش بگویم تا سوءتفاهمی ایجاد نگردد .
من بر این باورم که دانشگاه ایرانی نیازمند نقد شالوده شکنانه است ولی همزمان مخالف نقدهای «فضایی» هستم که ریشه در خاک و زمینه دانشگاه در ایران ندارد و دائما به بوردیو و آلن بدیو ارجاع می دهد کانه تجربه دانشگاه فرانسوی ربطی به وضع دانشگاه ایرانی دارد .
به نظر من ، نقدهای فضایی دو علت عمده دارند؛ یا ناقد در پی خودنمایی است که من فوکو و بوردیو و هابرماس می دانم و «تو» نمی دانی یا علتش این است که ناقد شهامت روبه روشدن و مواجهه با وضعیت آکادمیک در ایران ندارد .
اما من نقدهایم را مصداقی می گویم چون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بستری بوده است که در این ده سال من از خلال آن با سازوکار علم در ایران درگیر شده ام و خودِ این تعامل را من موضوع تامل قرار می دهم و کسانی که با «جامعه شناسیِ جامعه شناسی» به مثابه یک «زیر دیسیپلین» آشنا هستند می فهمند من از کدام منظر در حال ساماندهی نقد آموزش عالی در ایران هستم .
اما پس از این مقدمات ، اجازه دهید نکته ای در باب دو مفهوم «مکانیک» و «ارگانیک» بگویم .
صورت این دو مفهوم را من از دورکهایم به عاریت گرفته ام و تلاش می کنم آنها را به «هنر مدیریت در آموزش عالی» ربط بدهم و قصدم بسط نظریه دورکهایم درباره سنت و مدرنیته نیست .
در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی من دوران دکتر مهدی گلشنی ، دکتر حمید آیت الهی ، دکتر صادق آیینه وند و دکتر قبادی را تجربه کرده ام .
بنابراین من فکر می کنم به اندازه کافی فهمی از مدیریت در ساحت علم را دارا می باشم و به اندازه وسع خویش نقد خود را سامان خواهم داد .
تمامی این مدیران از بیرون از پژوهشگاه به ریاست آن انتخاب شده اند و تجربه پیشین همه این عزیزان که دوستان خود من هم هستند از نوع «آموزشی» بوده است در حالی که دال محوری پژوهشگاه «پژوهشی» است .
وزارت علوم در این ده سالی که من از نزدیک سازوکار این پژوهشگاه را مورد مطالعه قرار داده ام به انحاء گوناگون و به صورت سیستماتیک «صغارت مدیریتی» را بر ساختار این بزرگ ترین نهاد پژوهشی کشور تحمیل کرده است و اکثر اعضای محترم این پژوهشگاه نیز این حس صغارت در حوزه مدیریت پژوهشگاه را «درونی» کرده اند کانه هیچ کدام از اعضای این پژوهشگاه قادر به مدیریت این نهاد نیست ، حال آنکه افراد توانا ، دانا ، متعهد و کاردان در این پژوهشگاه وجود دارند و وزارت علوم باید این رویه غلط که ، مثلا عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات تربیت مدرس ، ریاست پژوهشگاه علوم انسانی را به عهده بگیرد نسخ کند و اجازه رشد مدیریتی به اعضای خود پژوهشگاه بدهد .
چرا این چرخش مهم است؟ زیرا مدیریت یک هنر است و مدیریت دانایی هنری بس ظریف و پیچیده و هنگامی که فردی از بیرون مجموعه به پژوهشگاه با لابی های گوناگون تحمیل می شود نوع ارتباط این مدیر بیرونی با بدنه پژوهشگاه به صورت مکانیکی و بدون حس تعلق است .
زیرا او هر لحظه ممکن است منفصل از مدیریت و به دانشگاه خود بازگردد کما اینکه بسیاری افراد که با مرحوم دکتر آیینه وند در کسوت مشاور و معاون و معاضد آمده بودند و پست های خوبی هم گرفته بودند ناگهان ناپدید شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم+غلامی
آرمان امروز
1398/03/19

اما اعضای هیأت علمی پژوهشگاه جزئی از بدنه این نهاد هستند و حس تعلق و ارگانیک به پژوهشگاه دارند و وقتی در ریاست خانه خود قرار می گیرند تمامی تلاش خود را خواهند کرد تا «حس تعلق ارگانیک» و حس به هم پیوستگی در پژوهشگاه را بالا ببرند و از آن مهم تر پاسخگو به پژوهشگاه باشند نه اینکه بدهکار لابی های بیرونی باشند که هیچ تعهد سازمانی به پژوهشگاه ندارند .
به سخن دیگر ، وقت آن رسیده است وزیر علوم «سنت حسنه ای» را به دست خویش در ساحت مدیریت آکادمیک جاری کند و تن به مدیریت های ارگانیک بدهد و از مدیران مکانیک که مانند «عقل منفصل» در پژوهشگاه ها و دانشگاه های کشور رفتار می کنند ، استفاده ننماید .
* جامعه شناس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/03/19
> چهارشنبه 2 شهریور 1362در خانه ماندم؛ متن فارسی خطبه عربی را برای ترجمه آماده کردم.
> چهارشنبه 2 شهریور 1362در خانه ماندم؛ متن فارسی خطبه عربی را برای ترجمه آماده کردم .
گزارش ها را خواندم .
مقاله ای که تحت عنوان «نهج البلاغه و سیاست» برای کنگره نهج البلاغه – سابقا نوشته بودم برای اصلاح ، مرور کردم .
با آقای ناطق نوری وزیر کشور درباره استیضاح ، صحبت کردم .
در مورد متن حکم برکناری شهردار تهران مشورت کرد 1 .
عصر ، جلسه شورای عالی اقتصاد داشتیم؛ شرکت نکردم .
آقای رئیس جمهور ، تلفنی خواستار شرکتم شدند؛ چون رفتن مشکل است ، نپذیرفتم .
از عبور و مرور در خیابان ها با چند اتومبیل ناراحتم .
با دکتر محمدعلی نجفی ، وزیر علوم ، درباره ساختمان سازمان پژوهش ها – که دکتر جاسبی برای دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد – صحبت کردم ، گفتند که خودشان لازم دارند .
از دفترم اطلاع دادند که عراقی ها یک کشتی ما را زده اند .
عصر ، آقای عبدالمجید معادیخواه ، از لندن تلفن کرد که قبل از آمدن به ایران ، می خواهد به مکه برود .
شب ، بستگان مهمان ما بودند .
عصر آقای محمد درویش آمد و نامه ای از آقای محسن رفیق دوست وزیر سپاه پاسداران در گلایه از نخست وزیر و وزیر صنایع سنگین آورد .
پنجشنبه 3 شهریور 1362 صبح زود ، به مجلس رفتم .
گزارش ها را خواندم .
کشتی «ایران رشادت» ، دیروز موشک خورده و هنوز می سوزد؛ با یدک کش به خارک آورده اند .
در چند روز گذشته در کردستان ، ضربه سنگینی بر ضد انقلاب ، وارد آورده ایم .
در جلسه علنی ، لایحه استمهال وام پاکستان مطرح بود 2؛ در مذاکرات به دولت پاکستان اهانت شد ، ولی سرانجام به تصویب رسید .
پنج وزیر جدید ، معرفی شدند 3 اما عده ای با هیاهو مخالفت کردند .
ظهر ، رابطین حوزه های حزب جمهوری اسلامی به مجلس آمدند و راجع به آینده حزب ، مذاکره کردیم .
عصر ، روحانیون شاغل در جهاد سازندگی آمدند و از اینکه در اساس نامه جدید ، رسمیت نماینده امام به خاطر مخالفت شورای نگهبان ، حذف شده و منجر به خلو از روحانیت و در نتیجه محروم شدن جهاد از اعتماد مردم خواهد شد ، چاره جویی می کردند .
سرگرد ترابی از دفتر مشاورت ارتش آمد .
گزارش سفرش را داد و گزارش هایی از ارتش سیصدنفر از کادر واحد اطلاعات و تحقیقات کمیته مرکزی آمدند؛ گزارشی دادند و من برایشان صحبت کردم 4 .
ادامه دارد__________________________________پی نوشت : 1 مهندس کاظم سیفیان شهردار تهران از سمت خود استعفا کرد و این استعفا مورد قبول وزیر کشور قرار گرفت .
آقای ناطق نوری وزیر کشور تا تعیین شهردار جدید ، حسین بنکدار را به سمت سرپرست شهرداری تهران معرفی کرد .
2 لایحه استمهال دولت پاکستان در ارتباط با وام 580 میلیون دلاری به این کشور بود که پس از سخنان موافق و مخالف ، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید .
3 نامه معرفی وزراء چنین است : برادر حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی .
بنا به اصل 133 و 136 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، صورت اسامی برادرانی که برای تصدی وزارتخانه های بازرگانی ، معادن و فلزات کار ، کشاورزی و مسکن در نظر گرفته شده اند ، با توجه به موافقت مقام ریاست جمهوری با تغییرات و تصویب اسامی پیشنهاد شده جهت اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی تقدیم می گردد : وزارت بازرگانی : حسن عابدی جعفری ، وزارت معادن و فلزات : حسین ناجی ، وزارت کار و امور اجتماعی : ابوالقاسم سرحدی زاده ، وزارت کشاورزی : عیسی کلانتری ، وزارت مسکن و شهرسازی : سراج الدین کازرونی میرحسین موسوی ، نخست وزیر .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/03/19

4 در این سخنرانی آمده است : «خدمات کمیته ها برای ملت ایران بسیار سرنوشت ساز بود .
» رجوع کنید به کتاب «هاشمی رفسنجانی ، سخنرانی های سال 1362 ، جلد سوم؛» دفتر نشر معارف انقلاب ، 1381» .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
آفتاب یزد
1398/03/19
> امیر کربلایی زاده بازیگر شناخته شده تئاتر ، تلویزیون و سینما که در این سال ها تجربه های مختلفی را نیز در عرصه استندآپ کمدی به کارنامه هنری خود افزوده ، به دنبال آنچه ظرفیت ها و کارکردهای ویژه استندآپ کمدی می خواند ، این روزها بخشی از فعالیت های حرفه ای خود را با آموزش و تربیت استعدادهای جوان این عرصه در آکادمی استندآپ کمدی پی گرفته است.
> امیر کربلایی زاده بازیگر شناخته شده تئاتر ، تلویزیون و سینما که در این سال ها تجربه های مختلفی را نیز در عرصه استندآپ کمدی به کارنامه هنری خود افزوده ، به دنبال آنچه ظرفیت ها و کارکردهای ویژه استندآپ کمدی می خواند ، این روزها بخشی از فعالیت های حرفه ای خود را با آموزش و تربیت استعدادهای جوان این عرصه در آکادمی استندآپ کمدی پی گرفته است .
اخیراً نیز متوجه شدیم تشکیل دفتر تحقیق ، پژوهش و تولید استندآپ کمدی را به عنوان بخشی از فعالیت این آکادمی برنامه ریزی کرده که حرکت در مسیر علمی و حرفه ای از عمده اهداف آن محسوب می شود .
ایران تئاتر به همین بهانه گفت و گویی را با این هنرمند صورت داده که در ادامه می خوانید .
فعالیت دفتر تحقیق ، پژوهش و تولید استندآپ کمدی الآن در چه مرحله ای است؟بعد از تب و تاب استندآپ کمدی که در این سال ها در همه جهات گسترش پیدا کرد و جوانان بسیاری به آن روی آوردند ، تصمیم گرفتم مجموعه ای را داشته باشیم تا علاوه بر پرورش و تربیت صحیح و علمی استندآپ کمدین های جوان ، آن ها را به سمت پژوهش و تحقیق بیشتر در کنار تولیدات جدیدتر سوق بدهیم .
بر این اساس و از آنجا که خودم مدعی اولین اجراهای استندآپ کمدی مستقل در ایران بودم دفتر تحقیق ، پژوهش و تولید استندآپ کمدی راه اندازی شد .
به این ترتیب سعی کردم فرآیند اجراها را منظم تر و هدایت شده تر پیش ببرم؛ به نحوی که جوان های علاقه مند بدانند مرکزی وجود دارد که در آنجا خواهند توانست با مقوله استندآپ کمدی بیشتر آشنا شوند و اگر استعدادی در این زمینه دارند ، استعدادهایشان را در این مرکز به شکلی مطلوب تر بروز دهند .
همچنین هدف دیگر این دفتر در ارتباط با حمایت از پژوهش ها و پایان نامه ها در این حوزه است .
این دفتر به شکل کاملاً مستقل فعالیت می کند و در آینده در صورتی که مجوز و حمایت هایی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی داشته باشیم شاید بتوانیم سالن های مستقل استندآپ کمدی را هم مثل تمام دنیا داشته باشیم .
استندآپ کمدی از نظر علمی در رده هنرهای نمایشی قرار می گیرد یا نمایش های سرگرمی؟استندآپ کمدی در وهله اول در ارتباط با هنرهای نمایشی قرار می گیرد و پس از آن در ارتباط با سرگرمی .
دفتر تحقیق ، پژوهش و تولید استندآپ کمدی سعی دارد در همین مسیر قدم بردارد؟دقیقاً همینطور است .
به عنوان یک بازیگر تئاتر ارتباط استندآپ کمدی را بیش از همه در ارتباط با نمایش می بینید؟بله؛ اساساً معتقدم تعریف استندآپ کمدی همین است؛ یعنی نقد و بررسی مسائل سیاسی و اجتماعی با استفاده از ابزار بازیگری ، مجری گری و بداهه پردازی .
با وجود استقبال و پتانسیلی که در عرصه استندآپ کمدی در کشور شاهد هستیم ، اصلی ترین چالشی که در این زمینه وجود دارد ، چیست؟در کشور ما این خطر وجود دارد که در هر عرصه ای به دلیل روحیه افراط و تفریط دچار پیامدهای نامناسبی باشیم .
استندآپ کمدی اگر از شکل علمی و صحیح خود به سمت لودگی و ابتذال کشیده شود تبدیل به اجرایی خواهد شد که فقط می خواهد به هر قیمت مخاطب را بخنداند .
از طرف دیگر اگر نگاهی خشک و خیلی جدی به این هنر داشته باشیم ممکن است فقط برای گروه خاصی مورد توجه واقع شود .
مخاطب استندآپ کمدی عموم مردم هستند ولی لازم است شکل صحیح خود را حفظ کند .
مورد دیگر جدی گرفته نشدن این هنر از سوی طبقه فرهیخته ما است .
این در صورتی است که در تمام دنیا هنرمندان بزرگی چون وودی آلن ، رابین ویلیامز ، ادی مورفی ، جیم کری و حتی بازیگران بسیار شاخصی چون آل پاچینو که در جوانی به استندآپ کمدی پرداخته پشت این هنر می ایستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
آفتاب یزد
1398/03/19

به نظر من استندآپ کمدی برای اینکه سریع تر در چرخه پذیرش هنری قرار بگیرد نیازمند توجه بیشتر فرهیختگان است .
در این ارتباط برای نمونه از خانه تئاتر درخواست حمایت داشته ایم که پاسخ ها چندان دلگرم کننده نبوده است .
با توجه به تعداد افرادی که به عرصه استندآپ کمدی ورود پیدا می کنند این ظرفیت حس می شود که بتوان جمعیتی صنفی برای آن بتوان تشکیل داد .
هنرجویان آکادمی استندآپ کمدی در دفتر ما همواره فارغ التحصیلانی دارد که به عرصه حرفه ای این هنر پای می گذارند و علاوه بر این ، شمار علاقه مندانی که قصد دارند این حرفه را به صورت علمی بیاموزند رو به افزایش است و در آینده این هنرمندان نیاز به یک صنف خواهند داشت .
طبیعی است که اگر اداره کل هنرهای نمایشی و خانه تئاتر در این ارتباط حمایت هایی را داشته باشند ، این هنرمندان به سمت تشکیل صنف به صورت خصوصی نخواهند رفت .
در زمینه کمک به حرکت در مسیر علمی استندآپ کمدی چه حمایت هایی می تواند مثمر ثمر باشد؟با کمک نهادهایی چون خانه تئاتر و اداره کل هنرهای نمایشی این هنر می تواند آرام آرام نهادینه شود .
حمایت مراکز متولی تئاتر و رسانه های های ارتباط جمعی در این خصوص می تواند بسیار تاثیرگذار باشد .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/03/19
> دنیای اقتصاد : مقایسه هزینه های R&D در بخش های اجرایی کشورها نشان می دهد در بین 8 کشور برتر ، بیشترین هزینه R&D در بخش کسب وکار انجام شده است .
مطابق ارزیابی ها ، در سال 2015 بخش کسب وکار در ژاپن با 79 درصد ، کره جنوبی و چین به ترتیب با 78 و 77 درصد بیشترین عملکرد هزینه های R&D را داشته اند .
آمریکا با 72 درصد ، آلمان با 69 درصد ، انگلستان و فرانسه تا حدودی پایین تر به ترتیب با 66 و 56 درصد هزینه های R&D را در بخش کسب وکار به خود اختصاص داده اند .
همچنین دامنه تغییرات سهم دولت از کل هزینه های R&D در 8 کشور بین 7 تا 53 درصد است .
انگلستان (7 درصد) و ژاپن (8 درصد) در پایین این دامنه ، هندوستان (53 درصد) ، چین (16 درصد) و آلمان (14 درصد) در بالای این دامنه قرار دارند .
فرانسه ، کره جنوبی و آمریکا در مابین این کشورها قرار دارند .
> وضعیت هزینه کرد کشورها برای تحقیق و توسعه دنیای اقتصاد : مقایسه هزینه های R D در کشورهای مختلف بین 4 تا 26 درصد است .
هندوستان (4 درصد) در پایین ترین دامنه قرار دارد .
چین (7 درصد) ، کره جنوبی (9 درصد) ، ژاپن (12 درصد) ، آمریکا (13 درصد) پایین ترین سهم را داشته و انگلستان (26 درصد) ، فرانسه (20 درصد) و آلمان (17درصد) بالاترین سهم بخش آموزش عالی را دارند .
با جهانی شدن اقتصاد و گسترش پیوندهای اقتصادی کشورها با یکدیگر ، آمارها ، داده ها و شاخص های مقایسه ای بین کشوری اهمیتی بیش از پیش یافته است .
بر همین اساس برخی سازمان های معتبر بین المللی اقدام به گردآوری و انتشار آمارها و شاخص های مقایسه ای بین کشوری می کنند .
اطلاع از آخرین وضعیت کشورمان در این شاخص ها می تواند نقش بسزایی در تصمیم گیری های اقتصادی سرمایه گذاران و فعالان تجاری و دیگر ذی نفعان داشته باشد .
رقابت پذیری بین المللی یک اقتصاد مدرن ، از طریق قابلیت تولید ، جذب و تجاری سازی دانش تعریف می شود .
فعالیت های تحقیق و توسعه R D یکی از شاخص های مهم برای اندازه گیری قابلیت نوآوری و چشم اندازهای آن برای رشد ، بهره وری و رقابت های علوم و تکنولوژی در آینده است .
موضوعات اصلی این شاخص شامل روند هزینه های مطلق ، سنجش شدت R D با ساختار و تمرکز بر عملکرد R D ، منابع در بین بخش های مختلف ، اولویت ها و سیاست های دولت درخصوص تحقیقات است .
اغلب داده های مربوط به R D ، توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و یونسکو برای 158 کشور بوده که معتبرترین منابع برای این چنین مقایسه های بین المللی است .
در ادامه این گزارش که از سوی معاونت طرح و برنامه دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت ، معدن و تجارت منتشر شده به ریز عملکرد شاخص های R D اشاره شده است .
جریان و منابع مالی جریان و منابع مالی R D در کشورها نشان می دهد که بخش های تجاری منبع اصلی سرمایه گذاری تحقیق و توسعه هستند .
اگرچه اطلاعات قابل مقایسه در منابع سرمایه گذاری تحقیق و توسعه برای هند در دسترس نیست ، با این حال در سال 2015 ، بخش کسب وکار در ژاپن (78 درصد) ، چین و کره جنوبی هر کدام (75 درصد) سهم قابل توجهی از کل بودجه تحقیق و توسعه را تامین کرده اند .
این نسبت برای آلمان و آمریکا به ترتیب 66 و 62 درصد است .
در فرانسه و انگلستان بخش کسب وکار سهم بسیار کمتر به ترتیب 56 و 49 درصد از کل بودجه تحقیق و توسعه را دارا هستند .
دولت دومین منبع بزرگ تامین کننده هزینه های R D در این 8 کشور است .
فرانسه بیشترین (35 درصد) و ژاپن کمترین (15 درصد) سهم را دارند .
انگلستان (28 درصد) ، آلمان (28 درصد) در رده های بالا و کره جنوبی (24 درصد) و چین (21 درصد) و ژاپن در رده پایین قرار دارند .
منابع مالی R D از طریق بنگاه های کسب وکار ، دانشگاه ها ، دولت ها ، سازمان های غیرانتفاعی و سایر سازمان های برون مرزی از منابع خارج کشور نیز تامین می شود .
در میان 8 کشور برتر در فعالیت های R D ، انگلستان سهم قابل توجهی (حدود 18درصد) را از منابع خارجی دارد .
فرانسه نیز سهم نسبتا بالا (تقریبا 8 درصد) برخوردار است .
در بین هشت کشور برتر ، آلمان و آمریکا به ترتیب حدود 6 و 5 درصد و سیار کشورها سهم بسیار ناچیزی دارند .
(در آمریکا ، اطلاعات مربوط به تامین منابع مالی R D خارجی فقط در ارتباط با بخش کسب وکار و آموزش عالی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/03/19

) مقایسه های بین المللی تحلیل هزینه های دولتی در R D برحسب اهداف اصلی اجتماعی اقتصادی نشان می دهد که چگونه اولویت های تحقیق و توسعه دولت ، بین کشورها به طور قابل ملاحظه ای متفاوت بوده و در طول زمان متغیر است .
بر اساس آمارهای OECD ، بودجه سالانه دولت که به بخش R D اختصاص یافته برای کشورهای عضو OECD و کشورهای منتخب مبنایی جهت مقایسه است .
سهم بخش دفاعی از سرمایه گذاری دولت در R D در کشورهایی که بیشترین فعالیت های تحقیق و توسعه را دارند ، به طور گسترده ای متفاوت است .
در سال 2015 سهم دفاعی از بودجه R D دولت در آمریکا 51 درصد بوده که در مقایسه با انگلستان (16 درصد) ، کره جنوبی (5/ 13 درصد) ، فرانسه و آلمان و ژاپن (زیر 8 درصد) حائز اهمیت است .
سهم اختصاص یافته بهداشت و محیط زیست از بودجه غیردفاعی R D در آمریکا 53 درصد و در انگلستان 35درصد است .
هر دو کشور ، در چند دهه گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته اند .
در حال حاضر سهم بهداشت و محیط زیست در کره جنوبی 15 درصد ، فرانسه ، آلمان و ژاپن 13 درصد یا کمتر است .
برنامه های توسعه اقتصادی در کشورها شامل ارتقای کشاورزی ، انرژی ، شیلات و جنگلداری ، صنعت ، حمل ونقل ، ارتباطات و زیرساخت است .
در انگلستان ، بودجه دولتی تحقیق و توسعه برای توسعه اقتصادی در سال 2000 به میزان 14 درصد بوده و از سال 2000 تا 2010 کاهش یافته ، اما در سال 2015 به 16 درصد افزایش می یابد .
در سال 2000 سهم مذکور برای کشور فرانسه از 18 درصد به 21 درصد در سال 2010 افزایش و در سال 2015 مجددا به 18درصد کاهش یافته است .
بودجه دولتی تحقیق و توسعه برای توسعه اقتصادی در ژاپن در سال 2000 ، 33 درصد بود که به 25 درصد در سال 2015 افت پیدا کرد .
در این مورد کره جنوبی بالاترین سهم (50 درصد در سال 2015) را با تاکید بسیار به ویژه در تولید صنعتی و فناوری داشته است .
در آمریکا در سال 2000 ، معادل 13درصد حمایت بخش غیردفاعی برای R D بود که به 12 درصد در سال 2015 کاهش یافت .
بخش فضای مدنی در سال 2000 ، 21درصد بودجه غیردفاعی را در آمریکا به خود اختصاص داده است .
این سهم در آمریکا در 20 سال گذشته رو به کاهش بوده (13درصد در سال 2010) و سپس در سال 2015 به 16 درصد افزایش یافته است .
در حال حاضر این سهم در فرانسه در سال 2015 حدود 11درصد است که طی 20 سال تقریبا همین میزان بوده است .
در سایر کشورهای OECD این سهم زیر 10 درصد است .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : آلمان چین دولت ژاپن هندوستان.
1
فهرست