وزارت علوم - مطبوعات 20 خرداد 98
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت 10:7
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
9836739 روزنامه ايران
روساي دانشگاه ها
9836827 تعادل
روساي واحدهاي دانشگاهي
9836871 روزنامه فرهیختگان
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه ایران
1398/03/20
> وزارت علوم پیگیر وضعیت خبرنگار بازداشتیخبر اول اینکه ، هفته گذشته ، گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به بازداشت مرضیه امیری ، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی این دانشگاه و خبرنگار روزنامه شرق که از روز کارگر تاکنون در بازداشت به سر می برد ، در محل سازمان دانشجویان وزارت علوم تجمع کردند .
> وزارت علوم پیگیر وضعیت خبرنگار بازداشتیخبر اول اینکه ، هفته گذشته ، گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به بازداشت مرضیه امیری ، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی این دانشگاه و خبرنگار روزنامه شرق که از روز کارگر تاکنون در بازداشت به سر می برد ، در محل سازمان دانشجویان وزارت علوم تجمع کردند .
غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این باره به ایرناپلاس می گوید : ما از طریق حراست ، وضعیت ایشان را پیگیری می کردیم و همچنان پیگیری های ما ادامه دارد .
البته مسئولان مربوطه به ما گفتند علل بازداشت ایشان به مسائل و حضور در تجمعات خارج از دانشگاه مربوط می شود .
مهدی رحمانیان ، مدیرمسئول روزنامه شرق نیز درباره اینکه پیگیری های این رسانه بعد از دیدار با رئیس قوه قضائیه چه نتایجی در برداشته است ، به ایرناپلاس توضیح می دهد : از دفتر آقای رئیسی پیگیری می کنیم ، اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده ایم .
با این حال ، پیگیر هستیم تا ان شاءالله این موضوع حل شود .
درخواست آزادی «نزار زاکا» بررسی می شودخبر دیگر اینکه ، سخنگوی قوه قضائیه با اعلام این خبر که اسم «نزار زاکا» در لیست عفو شدگان از سوی رهبر انقلاب وجود ندارد ، گفت : درخواست آزادی نزار زاکا به صورت ویژه بررسی می شود .
غلامحسین اسماعیلی در گفت وگو با فارس ، افزود : درخواستی از سوی این متهم و مقامات سیاسی لبنان مبنی بر عفو و آزادی این فرد به دست ما رسیده است که در حال بررسی ویژه این درخواست هستیم .
توصیه نخست وزیر پیشین قطر به سعودی هادست آخر اینکه ، «حمد بن جاسم آل ثانی» نخست وزیر پیشین قطر از عربستان سعودی خواست به جنگ یمن پایان دهد و برای حل و فصل مشکل سوریه وارد گفت وگوی مستقیم با جمهوری اسلامی ایران شود .
به گزارش ایرنا ، بن جاسم در مصاحبه ای که روزنامه تلگراف با وی انجام داد ، با اشاره به اینکه روابط تجاری امارات با ایران قابل مقایسه با روابط تهران دوحه نیست ، ایران را تنها گذرگاه هوایی ، زمینی و دریایی به جهان خارج دانست و گفت : آیا باید با نداشتن تعامل با ایران ، دست به خودکشی بزنیم؟ فقط به این دلیل که سعودی ها می گویند که نباید با ایران تعامل داشته باشیم؟ به علاوه ، ایران هیچ آسیبی به قطر نرسانده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
دولت + وزارت علوم
تعادل
1398/03/20
> رییس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری سال 98 گفت : اعمال یک یا دو هفته تأخیر کنکور سراسری ، کمکی به داوطلبان سیل­ زده نخواهد کرد .
> مخالفت سازمان سنجش با تعویق کنکور رییس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری سال 98 گفت : اعمال یک یا دو هفته تأخیر کنکور سراسری ، کمکی به داوطلبان سیل زده نخواهد کرد .
ابراهیم خدایی با اشاره به جزییات سهمیه اختصاص یافته به داوطلبان مناطق سیل زده به ایلنا گفت : شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرد ، برای آسیب دیدگان سیل زده که خسارت مستقیم جانی یا مالی دیده اند تا 5 درصد ظرفیت استان های سیل زده به داوطلبان همان استان ها به صورت مازاد اختصاص یابد .
او ادامه داد : برای مثال اگر در رشته پزشکی ظرفیت استان خوزستان در دوره روزانه 100 نفر باشد ، 5 نفر به صورت مازاد (155 = 5 +100) اختصاص می یابد .
لازم به ذکر است که سازمان سنجش آموزش کشور تضمین می کند که ظرفیت های کد رشته محل ها نسبت به سال قبل کمتر نخواهد بود و این ظرفیت ها به صورت مازاد در نظر گرفته شده اند .
خدایی تاکید کرد : این سهمیه برای دانشگاه های سایر استان ها لحاظ نمی شودو فقط برای دانشگاه های استان های آسیب دیده لحاظ خواهد شد .
به عنوان مثال از دانشگاه های تهران ظرفیتی به مناطق سیل زده اختصاص داده نمی شود و در صورت عدم وجود رشته در آن مناطق ، ظرفیت از دانشگاه های استان های همجوار در رشته های مورد تقاضای استانداری ها به مدت حداکثر 3 سال و با اخذ تعهد خدمت به میزان دو برابر مدت تحصیل ، اختصاص می یابد .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور توضیح داد : شهر ها یا بخش هایی که دچار بلایای طبیعی همراه با خسارات جانی و مالی شده اند ، توسط وزارت کشور و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تعیین می شوند .
وزارت علوم ، وزارت بهداشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال این هستند به بهترین شکل ممکن عقب ماندگی داوطلبان مناطق سیل زده از زمان کنکور را جبران کنند و مطمئن هستیم یک یا دو هفته تأخیر کنکور سراسری ، کمکی به داوطلبان سیل زده نخواهد کرد و بهترین کمک در حال حاضر همان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است .
چرا «بیمه اعتیاد» در کشور ناکام ماند؟ حدود 9 سال پیش که «بیمه اعتیاد» همزمان با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در این قانون گنجانده شد ، قرار بود تا باری از دوش معتادان کم بضاعت برای شروع درمانشان بردارد ، روندی که اگرچه خیلی زود به دنبال حذف این بیمه از ردیف بودجه امسال متوقف شد ، اما در زمان اجرا نیز با مشکلاتی نظیر عدم نگاه تخصصی به همه جنبه های درمان معتادان دست و پنجه نرم می کرد .
بیمه اعتیاد از سال 89 همزمان به اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در این قانون گنجانده شد .
در تبصره 2 ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر به وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ماموریت داده شد ضمن پوشش درمان و کاهش آسیب قراردادن معتادان بی بضاعت ، تمام هزینه های ترک اعتیاد را مشمول بیمه های پایه و بستری قرار دهد .
در این تبصره دولت هم مکلف شد همه ساله در لوایح بودجه ، اعتبارات لازم را پیش بینی و تأمین کند .
این بیمه که طی همه این سال ها به دلیل جذب پایین بودجه و مشکلاتی مانند عدم پوشش برخی از معتادان متجاهر فاقد اوراق هویتی همواره با انتقاداتی روبه رو بود در نهایت از ردیف بودجه امسال حذف شد و به گفته سازمان برنامه و بودجه / ف اعتبار منظور شده در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور برای ستاد مبارزه با مواد مخدر به شماره طبقه بندی 101034 معادل مبلغ 2,680 میلیارد ریال پیش بینی شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
دولت + وزارت علوم
تعادل
1398/03/20

به گفته برخی کارشناسان ، بیمه اعتیاد که قرار بود باری را از دوش معتادان کم بضاعت برای درمانشان بردارد به دلیل عدم نبود نگاه فنی و تخصصی به همه جنبه های درمان معتادان نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد ، بر همین اساس سعید صفاتیان ، مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا و کارشناس حوزه اعتیاد در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به حذف ردیف بودجه بیمه اعتیاد گفت : از سال 86 بحث های زیادی در کشور در مورد این موضوع مطرح شد .
زمانی که در مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر بودم ، پیشنهاد دادیم تا گروهی از معتادان تحت پوشش بیمه اعتیاد قرار بگیرند .
دو ، سه سال این فرایند طول کشید تا در سال 89 همزمان با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر ، در تبصره ای از ماده 15 قانون مذکور وزارت رفاه مکلف شد تا معتادان بی بضاعت را تحت پوشش قرار دهد .
او افزود : مشکل اینجاست که وزارت رفاه از آن سال تا امروز نتوانسته است این کار را به هر دلیلی انجام داده و معتادان را تحت پوشش حمایت های خودش قرار دهد .
به گفته این مسوول سابق در حوزه مقابله با اعتیاد ، اشکالی که در این سال ها در سیستم اجرایی کشور وجود داشت این بود که بیمه اعتیاد را محدود به یک فرایند خاص مانند پوشش هزینه داروهای مورد نیاز برای درمان اعتیاد کردند .
این کارشناس حوزه اعتیاد با تاکید بر اینکه بیمه باید بحث روان شناسی و مددکاری را تحت پوشش قرار دهد ، اظهار کرد : این بیمه نباید فقط مختص به بحث درمان سرپایی معتادان می شد ، بلکه باید حوزه بیماران نیازمند بستری و کمپ ها و را نیز شامل می شد .
بودجه های بیمه اعتیاد ، مبالغ سنگینی بود و دولت بودجه زیادی را در این بخش اختصاص داد ، اما دستگاه هایی که بودجه را گرفتند ، نتوانستند آن را هزینه کنند .
صفاتیان افزود : این دستگاه ها نه تنها نتوانستند معتادان بی بضاعت را تحت پوشش بیمه قرار دهند ، بلکه بیمه ای که دولت با این شرایط اقتصادی اختصاص داده بود را هم هزینه نکردند چراکه نگاهشان به بحث درمان ، نگاهی فنی و تخصصی نبود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
خراسان
1398/03/20
> میم پرور در فاروج ساختمان دانشگاه پیام نور چند سال است که تأسیس شده و در طول این مدت دانشجویان زیادی در رشته های مورد علاقه شان دانش آموخته شده اند.
> میم پرور در فاروج ساختمان دانشگاه پیام نور چند سال است که تأسیس شده و در طول این مدت دانشجویان زیادی در رشته های مورد علاقه شان دانش آموخته شده اند .
ساختمان این دانشگاه کمی از مرکز شهر دور است و در نقطه خروجی شهرستان به سمت شیروان قرار دارد و این یکی از مشکلات مطرح شده از سوی دانشجویان است .
برخی موانع و مشکلات بر سر راه متقاضیان تحصیل در این واحد علمی ، آموزشی در فاروج وجود دارد که باید تمهیداتی اندیشیده شود تا روز به روز این مرکز دانشگاهی علاوه بر جذب دانشجو ، در راستای کیفیت امور تحصیلی بتواند فعالیت های قابل توجهی انجام دهد .
«براتی» یکی از دانشجویان این واحد گفت : مسیر رفتن به دانشگاه دور است و باید سرویس اختصاصی به صورت روزانه در نظر گرفته شود تا خانواده ها بدون دغدغه فرزندان شان را در این مرکز ثبت نام کنند .
یکی دیگر از گلایه های دانشجویان این مرکز ، نبود رشته های مورد نظر است و خواستار راه اندازی رشته های بیشتری در این مرکز هستند .
در این باره سرپرست دانشگاه پیام نور فاروج گفت : دانشگاه پیام نور فاروج در سال 86 تأسیس شد و اکنون بیش از 100 دانشجو در این مرکز در 6 رشته مشغول به تحصیل هستند .
دکتر «موسی وطن دوست» افزود : درخواست از طرف واحد برای گسترش رشته ها با توجه به شرایط موجود ارسال شده است که بستگی به نظر سازمان مرکزی و وزارت علوم دارد .
«مسعود صادق تیتکانلو» سرپرست فرمانداری فاروج نیز با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان در واحد پیام نور فاروج افزود : پیگیر دریافت مجوز ایجاد یک یا دو رشته جدید در این واحد هستیم .
وی با بیان این که واحد دانشگاه پیام نور فاروج در ساختمانی دو طبقه و 3 هکتار زمین کشاورزی مرغوب ، ظرفیتی است که می توان از آن برای انجام فعالیت های مختلف استفاده کرد ، ادامه داد : مصوبه ایجاد پژوهشکده زعفران در شهرستان در گام نخست با راه اندازی مرکز رشد این محصول در واحد پیام نور عملیاتی می شود و با توجه به موافقت رئیس دانشگاه پیام نور استان با ایجاد این مرکز در فضای دانشگاه این شهرستان ، این روند در حال پیگیری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1398/03/20
> معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از راه اندازی شبکه استارتاپ های آسیا و اقیانوسیه در اولین مجمع نوآوری و فناوری آسیا و اقیانوسیه خبر داد و گفت : ایران بزرگترین استارتاپ ها را در منطقه دارد که با برگزاری این نشست می توانیم تجربیات خود را به کشورهای دعوت شده ارائه دهیم.
> معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از راه اندازی شبکه استارتاپ های آسیا و اقیانوسیه در اولین مجمع نوآوری و فناوری آسیا و اقیانوسیه خبر داد و گفت : ایران بزرگترین استارتاپ ها را در منطقه دارد که با برگزاری این نشست می توانیم تجربیات خود را به کشورهای دعوت شده ارائه دهیم .
به گزارش ایسنا ، دکتر سورنا ستاری در نشست خبری اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با تاکید بر اینکه هفته جاری یک هفته استارتاپی است ، افزود : در هفته جاری علاوه بر برگزاری اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه هشتمین دوره رویداد اینوتکس را در پیش رو داریم و نمایشگاه اینوتکس که از دیروز (یکشنبه) آغاز به کار کرد ، با گستردگی بیشتر و مهمانان خارجی بیشتر درحال برگزاری است .
وی با اشاره به برگزاری اجلاس اسکاپ در روزهای 21 تا 22 خرداد ماه ، خاطر نشان کرد : سال گذشته کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل با عنوان اسکاپ در تایلند برگزار شد و در این نشست ازسوی ایران برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه مطرح شد که مورد تایید اعضا قرار گرفت .
ستاری با تاکید بر اینکه ریاست اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه بر عهده ایران است ، یادآور شد : این نشست در روزهای 21 تا 22 خرداد ماه در تهران برگزار می شود و ایران میزبان پنجاه کشور جهان خواهد بود .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود وزرای آموزش عالی و معاونان سازمان ملل را از جمله مدعوان این نشست ذکر کرد و در این باره اظهار کرد : ایجاد شبکه های استارتاپ های ایران و اقیانوسیه از جمله موضوعات مطرح در این نشست خواهد بود که این شبکه با محوریت ایران ایجاد خواهد شد .
ستاری به توسعه فعالیت های دانش بنیان در کشور اشاره کرد و با تاکید بر اینکه ایران بزرگترین استارتاپ ها را در منطقه دارا است ، بیان کرد : با اقداماتی که در سال های اخیر رخ داد ، ایران توانسته است در حوزه نوآوری با 55 پله ارتقا ، رتبه خود را ارتقا دهد که این امر انگیزه ای برای سایر کشورها شده است که بتوانند با این تجربیات ایران آشنا شوند .
وی بازدید از پارک های علم و فناوی ، شتاب دهنده ها و نمایشگاه های اینوتکس را از برنامه های جانبی این نشست عنوان و در ادامه خاطر نشان کرد : امیدواریم با برگزاری این نشست علاوه بر توسعه اکوسیستم نوآوری در کشور بتوانیم محصولات دانش بنیان را در کشور رقم بزنیم .
معاون علمی وفناوری رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه ایران در حوزه ای سی تی نهمین کشور جهان است ، گفت : اینکه ما چگونه بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم تا با زبان فارسی اقدام به توسعه بازار کنیم ، نیاز به راهکارهایی دارد ، ولی برخی از استارتاپ ها که دارای زبان فارسی هستند جزو سایت های پر بازدید دنیا قرار گرفته اند .
وی در ادامه اظهاراتش همچنین تمرکز بر روی استارتاپ ها در حوزه های فناوری نوین را از برنامه های جدی معاونت علمی در سال جاری نام برد و یادآور شد : در حوزه ای سی تی کمتر نیاز به حمایت های دولتی است و از این رو ما به سمت فناوری های جدید مانند سلول های بنیادی ، سلامت ، آب و محیط زیست متمرکز شدیم تا بتوانیم اکوسیستم نوآوری را در این حوزه ها شکل دهیم .
ستاری با اشاره به تکراری بودن برخی از حوزه های ای سی تی ، توضیح داد : به منظور جلوگیری از این امر ما دو هزار ایده موفق را به شتاب دهنده ها معرفی کردیم و شرکت ها می توانند بر روی این ایده ها تمرکز کنند که این امر نیاز به اکوسیستمی دارد تا این ایده ها به ثمر برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1398/03/20

به گفته وی با همت محققان حوزه ای سی تی درحال حاضر تراکنش اینترنتی کشور از مرز هزار میلیارد تومان گذشته است که این هنر جوانان خلاق کشور را نشان می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
سازمان سنجش آموزش کشور
سیاست روز
1398/03/20
> مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه کارت ورود به جلسه بیش از 655 داوطلب آزمون کارشناسی ارشد 98 از فردا آغاز میشود ، گفت : نتایج نهایی این آزمون 16 شهریورماه اعلام خواهد شد .
> مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه کارت ورود به جلسه بیش از 655 داوطلب آزمون کارشناسی ارشد 98 از فردا آغاز میشود ، گفت : نتایج نهایی این آزمون 16 شهریورماه اعلام خواهد شد .
حسین توکلی ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98 پرداخت اظهار کرد : این آزمون به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در 6 گروه آموزشی و 131 کدرشته برای تمامی دانشگاههای دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با حضور 614 هزار و 883 داوطلب در روزهای 23 و 24 خرداد 98 برگزار میشود .
به طوری که از تعداد 614 هزار و 883 داوطلب این آزمون تعداد 308 هزار و 54 نفر معادل 50 .
10 درصد داوطلبان زن و تعداد 306 هزار و 829 نفر معادل 49 .
90 درصد داوطلبان مرد هستند .
وی در ادامه تصریح کرد : در گروه علوم انسانی 385 هزار و 640 داوطلب در 45 کد رشته ، در گروه علوم پایه 33 هزار و 678 داوطلب در 17 کد رشته ، در گروه فنی و مهندسی 130 هزار و 406 داوطلب در 24 کد رشته ، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی 17 هزار و 851 داوطلب در 23 کد رشته ، در گروه هنر 45 هزار و 913 داوطلب در 13 کد رشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و 395 داوطلب در 9 کد رشته به رقابت میپردازند .
به گفته توکلی ، از میان 614 هزار و 883 داوطلب شرکت کننده ، تعداد 40 هزار و 669 داوطلب نیز در کدرشتههای دوم (شناور) شرکت کرده اند که از این تعداد 18 هزار و 393 نفر معادل 45 .
23 درصد داوطلبان زن و تعداد 22 هزار و 276 نفر معادل 54 .
77 درصد داوطلبان مرد هستند و داوطلبانی که در کد رشتههای دوم شرکت کردهاند باید علاوه بر کد رشته اصلی خود ، کارت آزمون کد رشته دوم یا شناور را نیز دریافت کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : با توجه به مجموع داوطلبان در کد رشتههای اول و کدرشتههای شناور در مجموع تعداد 655 هزار و 552 کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 صادر شده است .
که از این تعداد 326 هزار و 447 کارت مربوط به خواهران و 329 هزار و 105 کارت مربوط به برادران است .
وی افزود : کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور از فردا دوشنبه 20 خردادماه 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار میگیرد و داوطلبان میتوانند با ورود به سایت این سازمان از کارت خود پرینت تهیه کنند .
توکلی افزود : آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در 6 گروه آموزشی و 131 کد رشته ، در 77 شهر و 162 حوزه امتحانی در روزهای 23 و 24 خرداد برگزار میشود .
در آزمون صبح پنجشنبه 23 خرداد 299 هزار و 564 داوطلب در 32 کد رشته ، در بعدازظهر پنجشنبه 23 خرداد 82 هزار و 678 داوطلب در 63 کد رشته و در صبح جمعه 24 خرداد 273 هزار و 310 داوطلب در 36 کد رشته به رقابت میپردازند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد : پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه به صورت کارنامه ، کارنامه در 15 تیرماه منتشر میشود و دفترچه راهنمای انتخاب رشته در روز 16 تیرماه در اختیار داوطلبان قرار میگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/03/20
> سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری برگزاری نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه گفت : «این رویداد سالیانه در حوزه نوآوری برگزار می شود و امسال در کشور ما وزن گسترده تری دارد.
> سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری برگزاری نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه گفت : «این رویداد سالیانه در حوزه نوآوری برگزار می شود و امسال در کشور ما وزن گسترده تری دارد .
» او با بیان اینکه معاونت علمی سال گذشته در اجلاس تایلند ریاست این نشست را برعهده گرفت ، گفت : «در اجلاس امسال 50 کشور خارجی شرکت می کنند و این میهمانان وزرای آموزش عالی و فناوری کشورهای خارجی و معاونان سازمان ملل هستند .
» ستاری ادامه داد : «ایجاد شبکه استارتاپی ایران اقیانوسیه با محوریت ایران برگزار می شود ، ایران بزرگ ترین استارتاپ منطقه را دارد و طی چندسال گذشته برنامه های خوبی در این حوزه داشته ایم .
» او افزود : «ما توانسته ایم 55 پله صعود در شاخص نوآوری داشته باشیم و اتفاقات خوبی برای زیست بوم کشور رخ خواهد داد که امیدواریم در این عرصه موفق باشیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1398/03/20
> در پاتوق های فکری ارتباط و تبادل بین نخبگان و مردم راحت تر از نهادهای رسمی آموزش رخ می دهد.
> دکتر مهرداد عربستانیاستادیار انسان شناسی دانشگاه تهران1 «پاتوق های فکری» را می توان بخشی از «نهادهای مدنی» دانست که طیف گسترده ای از نهادها مثل انجمن های علمی تا کافه کتاب ها و مؤسسات آموزشی را شامل می شوند و در آنجا فرصتی برای طرح و بحث مسائل فرهنگی و فکری در سطوح مختلفی وجود دارد .
به نوعی می توان گفت این مراکز موازی با نهادهای آموزش رسمی بویژه آموزش عالی و البته با اهدافی متفاوت ، حرکت می کنند .
واقعیت این است که این پاتوق ها مادامی می توانند کارکرد خود را در راستای ترویج و تعمیق اندیشگی داشته باشند که کمتر زیر کنترل ها و هدایت گری حاکمیتی قرار گیرند و بتوانند مجالی برای بروز علایق و دغدغه های فکری موجود در جامعه باشند .
دولت به طور خاص استراتژی های فرهنگی خاصی را دنبال می کند؛ در این فضا ، اگر پاتوق های فکری بخواهند به صورت آزاد عمل کنند نباید مستقیماً زیر نفوذ مراجع دولتی قرار گیرند .
2 به این ترتیب ، هر نهادی که کمتر متأثر از دستگاه های رسمی باشد ، شانس بیشتری برای تبدیل شدن به «پاتوق فکری» و پرداختن به مسائل مرتبط با نبض جامعه را دارد .
البته نهادهای آموزش رسمی هم کارکرد و تولید و مصرف فکری خاص خود را دارند؛ آنجا هم فکر ، یا حداقل زمینه های تفکر ، تولید می شود .
تفاوت در این است که در آنجا هدف اصلی آموزش و انتقال مجموعه دانش موجود است .
تأکید این نهادها بر آموزش به معنای نقص یا کژکارکردیشان نیست بلکه چنین نهادهایی از ابتدا با این هدف تأسیس شده اند .
برای مثال ، هر رشته یا حوزه ای از دانش متشکل از یکسری مبانی است که باید به کسی که می خواهد در آن حوزه خاص تخصص پیدا کند ، آنها را بیاموزد و این کاری است که نهادهای آموزشی انجام می دهند .
این نهادها ماهیتاً لازم است که نظام مند باشند ، دارای نظام مشخص ارزیابی باشند و مراحل تجمعی آموزش در آنها تعبیه شده باشد .
در غیر این صورت نمی توانند نقش خود را به عنوان نهاد آموزش ایفا کنند .
دغدغه های روز و علایق فکری اجتماعی اصولاً با تأخیر ممکن است وارد نهادهای آموزشی رسمی شوند؛ یعنی زمانی که این دغدغه ها و علایق چنان در جامعه باقی بماند که دیگر نتوان آن را جزو علایق و جریان ها و نیازهای زودگذر قلمداد کرد .
باید توجه کرد که نهادهای آموزش رسمی ، از محافظه کارترین نهادهای اجتماعی هستند که معمولاً تغییر را با تأخیر می پذیرند .
ولی پاتوق های فکری را می توان برخلاف این نهادهای رسمی ، جایی دانست که با نبض و دغدغه های فکری موجود در جامعه حرکت می کنند .
این نهادها به دلیل عدم تعهد به حفظ و آموزش ، این فرصت را دارند که با چابکی بیشتر موضوع و مفاد خود و نوع مصرف کنندگان شان را انتخاب کنند .
در حالی که در نهادهای رسمی مسائل مرتبط با نبض فکری جامعه ممکن است به صورت متفرق و در گفت وگوهای موردی ، مثلاً در کلاس درس ، تجلی یابد .
پاتوق فکری جایی است که مستقیماً برای پرداختن به این دغدغه ها شکل گرفته است ، تعهد این پاتوق ها ، آموزش افراد در زمینه های خاص نیست بلکه می کوشند تا به سؤال و نیاز فکری جامعه بپردازند .
3 اما نکته ای که در مورد پاتوق های فکری باید مد نظر داشت این است که همه آنها الزاماً کارکرد یکسانی ندارند .
کسانی که در این پاتوق ها حاضر می شوند هر کدام علایق و آرزومندی متفاوتی دارند و الزاماً هدف مشترکی را دنبال نمی کنند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1398/03/20
برخی به این پاتوق ها به عنوان فرصتی برای داشتن جمعی دوستانه می نگرند ، برخی به دنبال سؤالات جدی تر فلسفی هستند ، برخی اهل ادب و شعر هستند و دوست دارند اوقات فراغت شان را به شکل فرهیخته تری بگذرانند ، برخی ممکن است انتساب به این پاتوق را راهی برای فرار از ابتذال روزمره بدانند .
بر این اساس ، نمی توان کارکرد ثابت و مشخصی را برای آنها در نظر گرفت و همه آنها را رو به هدفی واحد دانست .
از این حیث چون این مراکز می توانند به آرزومندی های متفاوت و متنوعی پاسخ دهند ، می توانند مفرّی باشند برای تمنّاهای سرکوب شده ای که جایی برای بروز نداشته اند؛ تمنّاهایی که انکار و سرکوب شان ، می تواند مایه ناکامی ، خشم و ناامیدی باشد .
4 اگر سیاستگذاران فرهنگی می خواهند به شکل گیری پاتوق های فکری کمکی کنند ، تنها کافی است که منعی برای ایجاد و شکل گیری آنها ایجاد نکنند .
واقعیت این است که مجوز گرفتن برای هر چیزی در جامعه ما یک فرآیند پیچیده و گنگ است .
سیاستگذاران فرهنگی ، باید ضوابط را برای فعالیت پاتوق های فکری تسهیل کنند چراکه اگر این پاتوق ها نباشند ، مشخص نیست که نیازها ، پرسش ها و علایق مردم در جامعه به چه صورت پاسخ داده خواهد شد .
البته برای این کار لازم است که سیاستگذاران فرهنگی از وسوسه هدایت گری و رهبری فکری اجتناب کرده و به همان نقش بسترسازی و تسهیل اکتفا کنند .
5 پرسش دیگری که ممکن است در این فضا مطرح شود این است که چقدر گفت وگوی نخبگان با مردم در این پاتوق ها محقق می شود؟ واقعیت این است که ماهیت پاتوق های فکری متفاوت است .
از طرف دیگر مفاهیم «نخبه» و «عامه» هم کاملاً نسبی هستند .
برخی از پاتوق ها ، اصولاً مکان هایی برای نخبگان هستند و تیپ ها و گروه های خاصی جذب آن می شوند .
به عبارتی اینها کانون هایی هستند که انحصاراً برای افرادی خاص شکل گرفته اند .
در عین حال ، پاتوق هایی هم هستند که به نسبت عمومی تر هستند .
این امر بستگی به ماهیت آن پاتوق ها دارد .
به عبارتی این پاتوق ها یک دست نیستند و تیپولوژی های متفاوتی دارند .
شناخت انواع و مخاطب پاتوق های گوناگون خود نیاز به بررسی دقیق تری دارد .
ولی مشخصاً برخی تنها محلی برای گپ زدن و وقت گذرانی روشنفکرانه هستند که افراد همفکر را دور هم جمع می کند .
برخی دیگر کارکردی شبیه به دانشگاه و آکادمی دارند ، یعنی جنبه ای آموزشی دارند ، ولی بدون نظام ارزیابی و البته اعطای گواهی ، که در این صورت بدون این تعهد به ارزیابی می توانند چابک تر عمل کرده و متناسب با تقاضایی که وجود دارد به برگزاری جلسات شان بپردازند .
بی تردید در این پاتوق ها ارتباط و تبادل بین «نخبگان» و «مردم» راحت تر از نهادهای رسمی رخ می دهد و آن هم به این دلیل روشن است که ورود به این پاتوق ها پیش شرط های رسمی مثل آزمون ورودی ندارند .
6 در یک جمع بندی کلی ، پاتوق های فکری نوعی بازنمایی علایق متفاوت نظری و فرهنگی ، جایی برای گرفتن نبض جامعه ، مجالی برای فرهیختگی و مفرّی برای ترضیه نسبی آرزومندی و تمنّاهای موجود در جامعه است ، ولی اینکه چقدر این پاتوق ها را می توان محلی برای گفت وگوی «نخبگان» با «مردم» قلمداد کرد ، طبعاً بستگی به ماهیت هر یک از این کانون ها و تمنّایی است که حول آن شکل گرفته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پیام نور
روزنامه فرهیختگان
1398/03/20
> بررسی فرهیختگان نشان می دهد طی سال های گذشته انتشار مقالات علمی و پژوهشی در پایگاه های استنادی به زبان غیرانگلیسی توسط کشورهای شرقی به عدد قابل توجهی رسیده است .
> پیشرفت های علمی در هر کشور به عوامل مختلفی وابسته است؛ عواملی که شاخص اندازه گیری و محاسبه آن بر اساس رشد علم و فناوری کشورها سنجیده می شود ، در این میان استناد به تعداد مقالات علمی و پژوهشی در پایگاه های استنادی معتبر دنیا یکی از این معیارهای سنجش است و قطعا مقالات برتر به عنوان یک شاخص کیفی در تولیدات علم دنیا برای کشورها مطرح می شود؛ به طور مثال آمارهای پایگاه Web of science که به معتبرترین پایگاه استنادی مقالات دنیا معروف است نشان می دهد پژوهشگران ایرانی تا پایان سال 2018 میلادی با بیش از 51 هزار مدرک علمی و مشارکت حدود دو درصدی از کل انتشارات علمی دنیا ، جایگاه شانزدهم جهان را کسب کرده اند و کشورهای سوئیس ، ترکیه ، لهستان و سوئد پس از ایران قرار دارند و جایگاه های هفدهم تا بیستم جهان را به خود اختصاص داده اند .
در این میان تعداد انتشار مقالات علمی و پژوهشی در پایگاه های استنادی دنیا دارای موافقان و مخالفان سرسخت خود است ، موافقان معتقدند مقالات بین المللی دروازه زبان گفتمانی علمی و فرهنگی کشورها با هم هستند و همین مساله با اشتراک گذاری آخرین دستاوردی های علمی و پژوهشی بین کشورها به رشد علم و فناوری در جهان کمک می کند .
مخالفان اما نگاه دیگری دارند ، آنها معتقدند انتشار کمی مقالات بین المللی به هر بهانه ای می تواند علم و تحقیق چندساله یک محقق در یک گوشه جهان را به راحتی در اختیار کشورهایی قرار دهد که ظرفیت های فیزیکی برای «اجرایی سازی» آن دارند .
حتی آنها معتقدند این مقالات به شناسایی محققان و دانشمندان برتر در حوزه های Hteck اعم از هسته ای ، نانوتکنولوژی ، هوافضا و فناوری های پیشرفته کمک می کنند .
البته نگاه سومی نیز وجود دارد؛ اینکه مقالات منتشرشده در پایگاه های استنادی به زبان خود کشورها منتشر شود که این مساله یکی از چالش برانگیزترین موضوعات پایگاه های استنادی در حال حاضر به شمار می رود ، آمارهای ما نشان می دهد که در سال 2015 ، میزان انتشار مقالات علمی و پژوهشی در پایگاه Web of science به زبان غیرانگلیسی 76 درصد در موضوعات خاص است که این مساله در کشورهای شرقی با رشد قابل توجهی همراه بوده است؛ مساله ای که نشان می دهد محققان کشورهای جهان علاقه دارند دیگر کشورها آخرین علم را به زبان بومی خودشان دنبال کنند .
وضعیت مقالات علمی بسیاری از محققان و دانشمندان دنیا برای انتشار مقالات خود در عرصه بین المللی با این مشکل روبه رو هستند که ملزمند مقالات خود را به زبان بین المللی یعنی زبان انگلیسی منتشر کنند .
این الزام به حدی بوده که طی دو دهه گذشته حجم مقالات علمی در دنیا که به زبان انگلیسی منتشر می شوند تا حد چشمگیری افزایش یافته و بسیاری از محققان با این توجیه که انگلیسی زبان علمی و رسمی دنیاست ، به این قانون تن می دهند و مقالات شان را به زبان انگلیسی در اختیار مراجع رسمی ارزیابی مقالات علمی قرار می دهند .
اما نمی توان زبان غیرانگلیسی را در مقالات علمی دنیا نادیده گرفت و تعدادشان هم کم نیست .
تجزیه و تحلیل ها در سال های اخیر نشان می دهد که 97درصد مقالات منتشرشده در SCIE (شاخص استنادی علوم) ، 95درصد مقالات در SSCI (شاخص استنادی علوم اجتماعی) 73درصد مقالات در A HCI (پایگاه استنادی علوم انسانی و هنر) در یک دهه گذشته به زبان انگلیسی منتشر می شدند .
با وجود این ، دیگر زبان ها مانند آلمانی و فرانسوی ، در نیمه نخست قرن بیستم هم به عنوان زبان رسمی علمی شناخته می شد .
اگرچه سهم مقالات غیر زبان انگلیسی در سال های قبل محدودتر شده ، اما هنوز هم ردپای آنها را می توان در برخی مقالات به ویژه مقالات رشته های علوم کاربردی و علوم اجتماعی مشاهده کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پیام نور
روزنامه فرهیختگان
1398/03/20

همچنان در رشته های هنر و علوم انسانی ، مقالاتی به زبان های غیرانگلیسی اهمیت و اعتبار خود را دارند و حتی آنها را می توان بخش جدایی ناپذیر در بخش هایی از تمام علوم دانست .
از بین 33 میلیون و 20 هزار و 478 مقاله علمی که بین سال های 1900 تا 2015 میلادی منتشر شده اند ، 92 .
50 درصد به زبان انگلیسی منتشر شده و 7 .
50 درصد باقی مانده به دیگر زبان های غیرانگلیسی بوده اند و کمتر از 0 .
003 درصد از مقالات هم به طور مشترک به زبان انگلیسی و دیگر زبان ها بوده است .
شواهد حاکی از آن است که بین بازه های زمانی سال های 1978 تا 2015 ، مقالات غیرانگلیسی با کاهش مواجه شده اند ، به طوری که از 70 هزار و 174 مقاله در سال 1978 به 27 هزار و 151 مقاله در سال 2015 کاهش نشان می دهد .
تعداد مقالات غیرانگلیسی در پایگاه داده های SCIE هم از 19 .
3 به 1 .
93 درصد کاهش یافته است ، این درحالی است که شمار مقالات انگلیسی در SCIE ، از 80 درصد در سال 1978 به 98 درصد در سال 2015 افزایش داشته است .
پایگاه های داده ها و شاخص های استنادی A HCI کمی با دو پایگاه دیگر متفاوت است ، به شکلی که از کل یک میلیون و 360 هزار و 308 مقاله ، تنها 962 هزار و 122 مقاله یعنی 70 .
73 درصد از مقالات بین سال های 1975 تا 2015 به زبان انگلیسی منتشر شده و 29 .
32 درصد از مقالات هم به زبان غیرانگلیسی منتشر شده اند .
در پایگاه SSCI هم وضعیت به همین شکل است ، به طوری که بین سال های 1900 تا 2015 ، از چهار میلیون و 624 هزار و 712 مقاله حدود چهار میلیون و 308 هزار و 838 مقاله یعنی 17 .
93 درصد از آنها به انگلیسی منتشر شده اند .
از 27 هزار مجله علمی که در دنیا ، در شاخص های WoS و بیشتر SCI منتشر می شوند ، اکثرشان به زبان انگلیسی اند .
با وجود این ، بیش از 9 هزار مجله علمی هم به زبانی غیر از انگلیسی منتشر شده است که در این میان ، 3500 مجله به زبان فرانسوی ، 2700 مجله به زبان آلمانی ، 2300 مجله به زبان اسپانیایی و 1400 مجله هم به زبان چینی منتشر می شوند .
فشار ترجمه مقالات علمی به زبان انگلیسی بسیاری از کشورها را با دشواری روبه رو کرده است .
در این بین ، بسیاری از محققان و دانشمندان هم مجبور می شوند برای بالاتر رفتن مخاطبان آکادمیک خود ، این موضوع را بپذیرند .
فرآیند ترجمه مقالات علمی به زبان انگلیسی از سیاست های نئولیبرالی نشأت می گیرد که اهداف ، فعالیت ها و اقدامات آموزش عالی را تحت تاثیر قرار می دهد .
این جهانی سازی مقالات درحالی صورت می گیرد که معیارهای انتشار ، معیارهای کلیدی دیگری بوده و دستیابی دانشمندان به این مراحل ، بار سنگینی را روی دوش آنها می گذارد و اغلب باید هزینه های گزافی را برای ترجمه مقالات بپردازند؛ البته به شرطی که فردی مطمئن و با دانش بالا پیدا شود که بتواند مقاله را با همان دقت ترجمه کند .
سهم 4 درصدی زبان چینی از تولید علم جهان در رده بندی سال 2018 ، رتبه های جهانی برترین کشورهای تولیدکننده علم جابه جا شد و شاهد آن بودیم که چین گوی سبقت را از آمریکا ربود و توانست به عنوان برترین کشور دنیا از نظر تولید علم در جایگاه نخست قرار گیرد .
طبق این رده بندی که از سوی وب آو ساینس انجام شد ، چین نسبت به سال 2017 از نظر تولید علم 15 درصد رشد نشان می دهد .
در این میان ، پاکستان با 21 درصد و هندوستان با 9 .
5 درصد رشد ، جزء کشورهای برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفته اند و رفته رفته شاهد رشد روزافزون حضور کشورهای آسیایی در تولید علم دنیا هستیم .
در این رده بندی ، آمریکا ، چین ، بریتانیا ، آلمان ، ژاپن ، فرانسه ، کانادا ، هند ، ایتالیا و استرالیا جزء کشورهایی هستند که بالاترین مقالات علمی را در سال 2018 ارائه داده اند .
حضور چند کشور آسیایی در این فهرست ، دلیلی بر رشد کیفیت علمی کشورهای آسیایی نسبت به سال های قبل است .
به دنبال رشدی که چین نسبت به سال های قبل از نظر تولید علم داشته ، یکی از تحلیلگران آمریکایی ، با اشاره به کیفیت بالای مقالات علمی چین و استنادهای بالایی که به آنها می شود ، معتقد است که اگر چین می خواهد این روند پیشرفتی را ادامه دهد ، بهتر است مقالات خود را به زبان انگلیسی منتشر کنند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پیام نور
روزنامه فرهیختگان
1398/03/20
روندی را که از سوی دولت چین دنبال شده می توان سیستمی امنیتی به منظور دسترسی پیدا نکردن کشورهای دنیا به تمام حوزه های علمی این کشور دانست؛ دقیقا همان روندی که در ارائه مقالات علمی خود به پایگاه های و شاخص های استنادی معتبر دنیا از قبیل ISI دارند .
چین هم مانند بسیاری از کشورهای غیرانگلیسی زبان ، غالبا مقالات علمی خود را به طور کامل در اختیار پایگاه های ارزیابی مقالات علمی قرار نمی دهد و اغلب مقاله هایی که از سوی کشورهایی چون چین ، هند ، پاکستان و روسیه به زبان انگلیسی ترجمه و به پایگاه ها ارائه می شوند ، مقالات علمی عادی هستند و مباحث امنیتی و ملی را دربرنمی گیرند .
اما آمارها از زبان چینی در علم دنیا حکایت قابل توجهی دارد براساس داده های رسمی زبان چینی دومین زبان علمی دنیاست و به طور متوسط 4 درصد تولید علم دنیا به زبان چینی است .
زبان اسپانیایی و آلمانی بعد از زبان چینی رتبه های بعدی را در اختیار دارند .
هر چند سهم زبان اسپانیایی از سال 2005 میلادی تاکنون یک درصد از کل تولید علم دنیا بوده است ، اما زبان آلمانی افت یک درصدی را نشان می دهد .
در سال 2005 میلادی دو درصد تولید علم دنیا به زبان آلمانی بود ، در حالی که در سال 2014 یک درصد علم دنیا به این زبان تولید می شود .
35 درصد مقالات به زبان هندی هندوستان به عنوان یکی از کشورهای آسیایی پیشرو در زمینه تولید علم ، به لطف همکاری های بخش دولتی و بودجه های خصوصی که به آن تعلق گرفته ، به رشد خود ادامه داده و در رتبه بندی سال 2018 ، جزء برترین کشورهای تولیدکننده علم در جهان شناخته شده که نسبت به سال قبل ، هشت درصد از نظر علمی رشد کرده بود .
تعداد مقالات علمی منتشرشده از سوی هند به طور مستمر درحال گسترش است و طبق گزارش هایی که در سال های اخیر منتشر شده ، نسبت تولید مقاله به هر نفر ، در مقایسه با میانگین جهانی بالاتر است .
این کشور بین سال های 2009 تا 2013 ، 68 درصد در تولید مقاله رشد داشت ، به طوری که تعداد آن از 62 هزار و 955 مقاله به 106 هزار و 65 مقاله افزایش یافت که به نسبت هر فرد ، 14 مقاله را شامل می شد .
این نسبت در جهان ، یک به پنج است .
افزایش سرمایه گذاری ها بین سال های 2000 تا 2010 منجر به افزایش تسهیلات و زیرساخت ها شده است که در نتیجه بهبود عملکرد تحقیقاتی کشور را به دنبال دارد .
تمرکز دانشمندان هندی بیشتر روی علم شیمی و داروشناسی است ، درحالی که استنادهایی که به مقالات این کشور می شود ، بیشتر روی علم مواد ، شیمی ، داروشناسی و سم شناسی تمرکز دارد .
هند سالانه قریب 70 هزار مقاله در پایگاه WoS منتشر می کند که از این میان ، 35 درصد به زبان هندی و محلی این کشور منتشر می شود .
محمد آریامنش عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور تهران/ از نگاه استاد انتقادی به نگاه موجود در وزارتین علوم و بهداشت درخصوص ارزیابی سطح علمی دانشگاه ها و اعضای هیات علمی وجود دارد؛ چراکه وجود همین نگاه باعث شده اعضای هیات علمی به انتشار مقالات خود در مجلات و پایگاه های استنادی خارجی ترغیب شوند؛ در حالی که در هیچ کشوری این گونه نیست که توان علمی یک عضو هیات علمی بر اساس میزان مقالات منتشر شده اش سنجیده شود .
این نگاه باعث شده اولا مقالات به صورت فله ای شوند تا جایی که یک عضو هیات علمی با افتخار بگوید در یک سال 100 مقاله منتشر کرده است ! در حالی که اگر برای هر مقاله میانگین یک ماه نیز وقت گذاشته باشد 100 ماه زمان نیاز دارد ، حال یا آمار عنوان شده دروغ است یا دیگران برای او مقاله نوشته اند یا 10نفر به صورت مشترک مقالات را منتشر می کنند ، یعنی اسم هر 10نفر روی مقالات نوشته می شود .
یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه مقالات این است که اصلا برخی مقالات نباید منتشر شود ، چراکه جزء اسرار یک کشور محسوب می شود و باید در کمیته کاملا مخفیانه از آنها صیانت شود؛ البته بخشنامه هایی در این خصوص داریم که اعمال نمی شود .
در هیچ کجای دنیا این گونه نیست که پایگاهی که کشور را تحریم کرده ، مورد توجه قرار بگیرد و حتی هند ، چین و روسیه نیز برای خود پایگاه ها و هیات ممیزه معتبری دارند ، البته ما نیز هیات ممیزه داریم ولی نگاه آنها به این مقوله نگاه کهنه ای است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پیام نور
روزنامه فرهیختگان
1398/03/20

باید در داخل کشور فعالیت هایی صورت بگیرد که مجلات داخلی که شاید در هیچ پایگاه استنادی معتبر نیز ثبت نشده اند ، امتیازات لازم را بدهیم .
ما در داخل کشور ISC و ایران داک را داریم ولی به آنها توجهی نمی شود و برای رفع این مشکل باید فرهنگ نگاه به غرب در کشورمان از بین برود .
ما پایگاه ها ی استنادی خوبی در ایران داریم ولی عملا به آنها به عنوان درجه 2 و 3 نگاه می شود و هنوز اعضای هیات ممیزه باورشان نشده و نمی خواهند باور کنند که این پایگاه ها نیز معتبر هستند .
حتی در کل هند و چین پایگاه معتبری مانند ISC وجود ندارد ، ولی نگاه در ایران این طور است که مقالات حتما باید در مجلات خارجی نمایه شوند .
فرشاد پازوکی نژاد عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات/ کشورها مقالات هایتک خود را منتشر نمی کنند کشورهای دیگر در برخی علوم مرجع شده اند و به همین دلیل خودشان را وابسته علمی کشورهای انگلیسی زبان نمی دانند ولی ما متاسفانه همچنان این روند را ادامه می دهیم؛ چراکه وقتی دفاع تزهای دکتری را منوط به مقالات ISI می کنیم ، عملا خودمان را وابسته این کشورها قرار داده ایم .
چرا نباید ژورنال های فارسی زبان داشته باشیم؟ درحالی که ما اساتید برجسته ای در همه علوم داریم ولی چون خودباوری نداریم به این مرحله رسیده ایم .
اساتید دانشگاهی ما کمی با یکدیگر اختلاف دارند و از نظر عده ای در فرهنگ مان نیز این گونه جا افتاده که غربی ها را از خودمان بالاتر می دانیم که البته همه این مسائل به آموزش عالی برمی گردد .
ارتقای اساتید ما به مقالات ISI منوط شده است ، درحالی که باید این کار را به پروژه های کاربردی تغییر داد؛ از سوی دیگر سایر کشورها برای خود ژورنال داخلی دارند و آن را به عنوان ISI پذیرفته و مرجع ارزیابی مقالات گذاشته اند .
حتی توانسته اند با رایزنی ژورنال هایشان را بین المللی کنند که ازجمله آنها ژورنال های اسپانیایی زبان هستند ، ژورنال های چینی نیز به عنوان ژورنال بین المللی پذیرفته شده اند ، اما ما فارسی زبانان نتوانسته ایم به این مرحله برسیم ، علاوه بر آن قوانین داخلی خودمان را هم براساس محدودیت هایمان تغییر نداده ایم .
هیچ گاه کشورهای دیگر مقالات هایتک خود را منتشر نمی کنند ولی ما مقالات هایتک را نیز منتشر می کنیم و دلیلش هم قوانین آموزش عالی است ، البته ما کمیته های ممیزی در آموزش عالی داریم ولی آنها هم ژورنال های انگلیسی زبان را قبول دارند .
1
فهرست