وزارت علوم - مطبوعات 22 خرداد 98
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت 9:53
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي آموزش عالي
9847817 دنياي اقتصاد
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
9847530 وطن امروز
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/03/22
> مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی اعلام کرد : «هیچ کدام از معاونان وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یا روسای دانشگاه ها برای شرکت در انتخابات استعفا نداده اند.
> مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی اعلام کرد : «هیچ کدام از معاونان وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یا روسای دانشگاه ها برای شرکت در انتخابات استعفا نداده اند .
» مسعود شمس بخش در گفت وگو با مهر درباره اینکه آیا از مسئولان وزارت علوم ، روسای دانشگاه ها یا اساتید دانشگاه فردی به دلیل انتخابات مجلس استعفا داده است یا خیر ، گفت : «حسب قانون اساتید دانشگاه ها الزامی به استعفا ندارند .
» مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی ادامه داد : «هیچ کدام از معاونان وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یا روسای دانشگاه ها نیز برای شرکت در انتخابات استعفا نداده اند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/03/22
> معاون حقوقی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در راستای کشــــف تخلــــــف پژوهشی و علمـــــی از برخی استادان و دانشجویان اعلام کرد مواردی نظیر تنزل استاد از دانشیاری به استادیاری همچنین مسترد دستمزد و اخراج دانشجو ، اعمال شد.
> معاون حقوقی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در راستای کشــــف تخلــــــف پژوهشی و علمـــــی از برخی استادان و دانشجویان اعلام کرد مواردی نظیر تنزل استاد از دانشیاری به استادیاری همچنین مسترد دستمزد و اخراج دانشجو ، اعمال شد .
حسین سیمایی صراف در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اقدامات جدی وزارت علوم برای مقابله با استادان و دانشجویانی که مبادرت به تخلف در نگارش پایان نامه و مقاله تقلبی کرده اند ، گفت : «وزارت علوم پیش از تصویب قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی با استادان متخلف برخورد می کرد .
اگر یک تقلب علمی در تدوین مقاله ، کتاب یا پژوهش کشف می شد ، ضمن تشکیل پرونده حسب قانون با آنها برخورد کرده ایم .
» وی افزود : «در قانون جدید اگر استادی برای یک پایان نامه تقلبی ، امتیاز مادی ، معنوی یا دستمزد دریافت کرده و ترفیع و ارتقا گرفته است ، تمام این موارد لغو و بودجه ها مسترد می شود که در این مورد مصادیقی هم داشته ایم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/03/22
> رئیــس سازمـــان سنجش آموزش کشور در مورد سیاست این سازمان و وزارت علوم برای افزایش یا عدم تغییر ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد اظهار کرد : «ظرفیت پذیرش در کنکور ارشد 98 به علت کنترل کیفیت ، افزایش نمی یابد.
> رئیــس سازمـــان سنجش آموزش کشور در مورد سیاست این سازمان و وزارت علوم برای افزایش یا عدم تغییر ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد اظهار کرد : «ظرفیت پذیرش در کنکور ارشد 98 به علت کنترل کیفیت ، افزایش نمی یابد .
» ابراهیم خدایی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود : «ظرفیت های پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد 98 هنوز نهایی نشده است ، با این حال ، افزایشی را پیش بینی نمی کنیم .
» وی دلیل این امر را سیاست وزارت علوم دانست و خاطرنشان کرد : «به اندازه کافی در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد ، ظرفیت اعمال شده است ، بنابراین سیاست افزایشی در پیش نداریم .
» رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : «ظرفیت پذیرش کنکور کارشناسی ارشد سال 98 کمابیش مشابه سال قبل است .
ظرفیت پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در سال 97 حدود 170 هزار نفر اعلام شده بود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
خراسان
1398/03/22
> خانمی 26 ساله ام که علاقه زیادی به درس خواندن دارم اما پشتکار ندارم.
> خانمی 26 ساله ام که علاقه زیادی به درس خواندن دارم اما پشتکار ندارم .
دو بار دانشگاه را شروع و نیمه کاره رها کردم چون به دانشگاه پیام نور رفتم .
از دوران دبیرستان عاشق دانشگاه فردوسی بودم اما قبول نشدم و الان هم به خاطر شغل همسرم در شهری مرزی زندگی می کنم و باز هم امکان رفتن به دانشگاه فردوسی را ندارم .
می خواهم رشته حقوق پیام نور همین جا را شروع کنم اما فکر می کنم برای درس خواندن دیر شده .
حالا به نظر مشاوران تحصیلی شما چه کار کنم؟ در ضمن یک دختر هفت ساله هم دارم .
مخاطب گرامی ، واضح است که منابع کنکور برای داوطلب هایی که متاهل هستند با یک دانش آموز کنکوری مجرد تفاوتی ندارد ، فقط کمی شرایط آن ها برای درس خواندن متفاوت است .
فردی که در این سن و با شرایط متاهلی شروع به درس خواندن مجدد کرده است ، این اراده را دارد که بر شرایط حاکم فائق بیاید و خود را با آن وفق دهد .
شرایط خانه را برای درس خواندن مساعد کنید اگر واقعا قصد ادامه تحصیل دارید ، باید اوقاتی را که به درس خواندن در منزل اختصاص می دهید به گونه ای برنامه ریزی کنید تا بتوانید حداقل شش یا هفت ساعت را به دور از مسئولیت ها و دغدغه های خود ، درس بخوانید .
برای انجام این کار می توانید از فردی خواهش کنید تا روزانه چند ساعت از فرزند شما نگهداری کند یا کودک خود را چند ساعت به مهدکودک بسپارید .
در ادامه تحصیل خود اصلا وقفه نیندازید چراکه ممکن است در سال های آینده شرایط تغییر کند و شرایط مساعد امروز را برای درس خواندن نداشته باشید .
شما باید برای به دست آوردن رویاهای خود بجنگید .
این نکته را هم بدانید که افراد زیادی بودند که دقیقا با شرایط این چنینی درس خوانده و به موفقیت هم رسیده اند البته ابتدا باید شرایط منزل را برای درس خواندن مساعد کنید .
اطرافیان خود به خصوص همسرتان را برای ادامه راه با خود همراه کنید ، منابع کمک درسی خود را به روز کنید ، برنامه ای راهبردی برای خود تدارک ببینید که بهتر است مطابق با برنامه راهبردی آزمون های یکی از موسسه های معتبر کنکوری باشد تا بتوانید مسیری را که هدف خود قرار داده اید به خوبی و با موفقیت طی کنید .
مدرک کارشناسی را در شهر خودتان بگیرید شایان ذکر است که قبولی شما در دانشگاه شهر محل سکونت خودتان از شانس بیشتری برخوردار است و قطعا درس خواندن در کنار خانواده به شما آرامش بیشتری می دهد .
بنابراین نیازی نیست که از همین ابتدا ، سنگ بزرگی بردارید و فقط به فکر ادامه تحصیل در دانشگاه فردوسی باشید .
توصیه من به شما این است که قبولی در دانشگاه فردوسی را برای مقاطع بالاتر در نظر بگیرید و اکنون به بهانه قبول نشدن در این دانشگاه از درس خواندن دست برندارید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
فارغ التحصیلان دانشگاهی
تعادل
1398/03/22
> معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید مهارت های اخلاقی در کنار مهارت های حرفه ای و شغلی آموزش داده شود ، گفت :.
> معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید مهارت های اخلاقی در کنار مهارت های حرفه ای و شغلی آموزش داده شود ، گفت : جهت گیری آموزشی باید به سمت تربیت نیروهای حرفه ای و کارآمد سوق پیدا کند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری ، «اسحاق جهانگیری» در اولین جلسه شورای عالی آموزش و تربیت فنی ، حرفه ای و مهارتی که دیروز به ریاست وی برگزار شد ، تاکید کرد : نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور نسبت به سایرین بالاتر و این موضوع به دغدغه ای برای خانواده ها تبدیل شده است .
وی بر لزوم آسیب شناسی درباره عدم جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی به بازار کار تاکید کرد و افزود : باید برنامه ای منسجم و دقیق برای حل این مشکل و امکان جذب فارغ التحصیلان به بازار کار تدوین شود .
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه جهت گیری آموزشی در کشور باید به سمت تربیت نیروهای حرفه ای و کارآمد سوق پیدا کند ، اظهار داشت : با وجود تعداد فراوان مراکز آموزشی و دانشگاهی و تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده اما به دلیل فقدان مهارت های لازم در فارغ التحصیلان ، امکان جذب این افراد در بنگاه های اقتصادی فراهم نیست .
جهانگیری ادامه داد : ضمن آنکه بنگاه های اقتصادی نیز ترجیح می دهند به جای پرداخت حقوق بالا به افراد تحصیل کرده ، از افرادی که مدرک تحصیلی پایین تری دارند اما دارای مهارت هستند ، استفاده کنند .
وی بیان کرد : آموزش در مراکز آموزشی و دانشگاه های کشور باید به گونه ای انجام شود که بنگاه های اقتصادی به این باور برسند که استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاهی می تواند به ثروت و ارزش افزوده آنها اضافه کند و بازدهی کار را بالا می برد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/03/22
> در دوره پهلوی دوم ، سیاست کشور در برنامه ریزی پیرامون رشـد و توسـعه دانشـگاه ها و مراکز آموزش عالی از شدت و سرعت درخور توجهی برخوردار شد .
دولت تلاش می کرد سطح عمومی سلامت را در جامعه افزایش دهد تا طول عمر شهروندان افـزایش یابـد و در نتیجه از آنها در چرخه تولید و .
استفاده کند .
> تغییر ساختار آموزش عالی در دوره پهلوی دوم خودگردانی دانشگاه ها در دوره پهلوی دوم ، سیاست کشور در برنامه ریزی پیرامون رشـد و توسـعه دانشـگاه ها و مراکز آموزش عالی از شدت و سرعت درخور توجهی برخوردار شد .
دولت تلاش می کرد سطح عمومی سلامت را در جامعه افزایش دهد تا طول عمر شهروندان افـزایش یابـد و در نتیجه از آنها در چرخه تولید و .
استفاده کند .
جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران سال 1335 از اواخر دهه 1330 ، همکاری دانشگاه تهران با دانشگاه های آمریکایی توسـعه یافـت .
از جمله در سال تحصیلی 1334 1333ش/ 1954م ، موسسه علوم اداری دانشـگاه تهـران بـا کمک دانشگاه کالیفرنیای جنـوبی تاسـیس شـد .
پـس از تاسیس دانشگاه تهران ، علاوه بر گسترش دانشـکده های دانشـگاه تهـران ، تعـدادی مراکـز آموزش عالی وابسته به وزارتخانه ها و سازمان های دولتـی در شهرسـتان ها بـه خصـوص مراکز استان ها تاسیس شدند .
طی سال های 1350 1341ش آموزش عالی خیـز بلنـدی در ایران برداشت .
طی این دوره «شورای مرکزی آموزشی کشور» تاسیس شد که وظیفه داشت ، خط مشی و برنامه ریزی آموزشی در همه سطوح و رشته ها را در آموزش عـالی تـدوین و تبیین کند .
نقطه عطف آموزش عالی در طی سال های مذکور ، تاسیس دانشـگاه آزاد بـود .
ایـن دانشگاه در ابتدا قرار بود در سال 1355 دانشجو بپذیرد ، اما به دلیل محدودیت اعتبـاری گشایش آن یک سال به تعویق افتاد و با ایجاد شبکه مراکز آموزشی منطقه ای ، عمـلا در نیمه دوم سال 1356حدود600 دانشجو در آن پذیرفته شدند .
دو ماموریت مهم دانشگاه آزاد ایران «تربیت معلم» در رشته های پایه و راه اندازی و ترویج آموزش از راه دور بود .
پروژه دانشگاه در دوره تاسیس از یکسو با نقاط قوت و قابلیت های درخـور تـوجهی آغاز شد و از سوی دیگر ضعف های ساختاری عمده ای در آن وجـود داشـت .
عمـده ایـن نقاط قوت عبارتند از : 1 دانشگاه در طرح اولیه خود نه صرفا محلی بـرای آمـوزش ، بلکـه محلـی بـرای پژوهش و تولید علم تعریف شده بود .
براساس لایحه قانونی دانشگاه تهران ، عضـو هیات علمی بر مبنای انجام دادن کار پژوهشی می توانست ارتقا پیدا کند .
همچنین مقرر شده بود که دانشگاه برای جامعه خدمات پژوهشی و تخصصی انجام دهد .
2 خودگردانی دانشگاه به پشتوانه تنوع منابع مالی از آغاز تعریف پروژه تصـریح شـده بود و اینکه در کنار حمایت مالی دولت دانشگاه باید برای خود منابع متنوع مالی ایجاد کند .
مانند شهریه یا درآمد از طریق ارائه خدمات علمی و فنی به اشخاص حقیقـی و حقـوقی و نیز جلب کمک های مردمی و هدایای وقفی و غیره .
3 در لایحه قانونی ، دانشگاه و شـورای آن دارای نشـان و اعتبـار صـنفی و حرفـه ای و اختیارات آکادمیک بودند .
برنامه های آموزشی و درسی ، پذیرش دانشجو ، تدوین آیین نامه ها و .
را خود دانشگاه صورت می داد و حتی پیشنهاد رئیس دانشگاه از طریق شورای دانشگاه انجام می پذیرفت .
4 دانشگاه و آموزش عالی از اولویت اعتباری و حمایتی در خـور تـوجهی در سیاسـت بودجه دولتی برخوردار بودند و با این حمایت ها و توجهات پا گرفتند .
5 شاخص تعداد دانشجو به استاد در دوره تشکیل ، وضع مطلوبی داشت و به صورت پنج یا شش دانشجو برای یک استاد پیش می رفت .
6 بخشی از استادان دانشگاه از مزیت دوگانه ای برخوردار بودند؛ زیـرا پـایی در دانـش قدیم و پایی دیگر در علم جدید داشتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/03/22

7 جذب استادان خارجی ، دانشگاه را با مراکز علمی و دانشگاهی خارج مرتبط می کرد .
8 دانشگاه به صورت برج و باروی آکادمیک بسته و محدودی تعریف نشده بود ، بلکه براسـاس لایحه قانونی ، رئیس دانشگاه می توانست بر حسب پیشنهاد شورای دانشـگاه و تصـویب وزیر معارف ، علما و دانشمندان داخل و خارج را به عضویت افتخاری دانشگاه بپذیرد و نیـز به کسانی که به مقام شامخ علمی رسیده یا خدمات بزرگـی را بـه عـالم انسـانیت کـرده بودند ، دانشگاه می توانست درجه دکترای افتخاری بدهد .
9 تربیت معلم و تامین کادر آموزشی برای کشور جزو یکی از اولویـت های دانشـگاه محسوب می شد که در طرح اولیه و نیز قوانین بعدی مربوط به امتیازات و تسـهیلات ویـژه برای متعهدان به شغل دبیری منظور و مقرر شده بود .
10 رویکرد کاربرد دانش در زندگی و آموزش معطوف به حل مساله و پاسخگویی بـه تقاضاها و اولویت های جامعه ، از آغاز در دانشگاه تهران جایگـاه و اهمیـت داشـت و ایـن موضوع در عنوان نخستین طرح دانشگاه تهران به صورت «تربیت معلم ، پزشک ، و مهندس» خود را نشان داد .
در این دوره ، کشور و به تبعیت آن آموزش عالی وابستگی شدید به قدرت های خارجی داشت و خط مشی عمومی کشور را آمریکایی ها طراحی و تبیین می کردند .
فساد مالی بیداد می کرد و خفقان و ترس بر همه جای کشور حاکم بـود ، چنـدان کـه سـازمان اطلاعـات و امنیت کشور (ساواک) در همه امور مداخله داشت و بر کار چاپ کتب ، مطبوعات ، ادارات ، دانشگاه ها ، و .
وارد می شد .
تعارضـات و اسـتبداد حـاکم بـر نظـام پهلـوی اعتراضات متعددی را از جمله در دانشـگاه ها در پـی داشـت .
دانشـجویان و دانشـگاهیان کمیته ها و گروه های مبارز تشکیل دادند و چالشی بزرگ برای حاکمیت به وجود آوردند .
در این زمان «حسینیه ارشاد» و رکن اصلی آن «دکتر علی شـریعتی» از مـوثرترین عوامـل و شاخص های تـرویج مخالفـت سیاسـی بـا رژیـم پهلـوی بـه شـمار می آمدنـد .
در نتیجـه روشنگری های مبارزان و انقلابیون محیط دانشگاهی و خارج از آن بـه تـدریج کشـور بـه خودآگاهی ویژه ای رسید که نتیجه آن انقلاب سال 1357 و برچیده شدن نظام پهلوی بود .
جامعه پژوهی فرهنگی ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، سال چهارم ، شماره اول ، بهار 1392 ، اصغر باقری ، موسی کریم اف این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : آموزش عالی جامعه دولت رشد و توسعه طول عمر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/03/22
> 22 خرداد سال 1335 بنا به مصوبه مجلس تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان شد .
> رایگان شدن تحصیل در دانشگاه 22 خرداد سال 1335 بنا به مصوبه مجلس تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان شد .
از اواسط دهه 1350نیز موسسات غیردولتی آموزش عالی از دریافت شهریه و هرگونه پول دیگر از دانشجویان منع شدند و از همان سال پرداخت کمک هزینه به دانشجویان نیز آغاز شد .
از شهریور 1353 مدارس غیردولتی دوران تعلیمات عمومی (دبستان و دبیرستان) منحل و کارکنانشان به استخدام دولت درآمدند و تحصیل مطلقا رایگان در سطح دبستان ، دوره راهنمایی تحصیلی و دبیرستان نیز تعمیم یافت و سراسری شد .
پنج دبیرستان دولتی تهران هم که قبلا و به طور آزمایشی غیرانتفاعی اعلام شده بودند ، رایگان شدند .
به این ترتیب ، در زمان انقلاب و پس از آن تا چند سال مدرسه پولی در ایران وجود نداشت .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : آموزش عالی انقلاب ایران پول مدرسه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
وطن امروز
1398/03/22
> رهبر انقلاب درگذشت همشیره دبیرکل حزب الله لبنان را تسلیت گفتند حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در پیامی درگذشت همشیره حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله ، دبیرکل حزب الله لبنان را تسلیت گفتند.
> تخلف مدعیان قانونگرایی در یک انتخابات دانشجویی در پی پیروزی دانشجویان انقلابی در انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی ، مدیران وزارت علوم دست به کار شدند و با استناد به برخی تخلف های واقعی و غیرواقعی مدیران خود صندوق آرای 26 دانشگاه را ابطال کردند؛ آن هم دانشگاه هایی که پیروز قطعی آنها دانشجویان انقلابی بودند .
با این حال مدیران مسؤول نشریات عزم خود را برای تغییر جزم کرده بودند و تلاش های سازماندهی شده وزارت علوم و اعضای اصلاح طلب شورا نتوانست واقعیت را پنهان کند .
به گزارش «وطن امروز» ، در انتخابات شورای مرکزی ناظر که 2 روز پیش از این در مرکز پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد 2 کرسی دانشجویی به ائتلاف احیای عدالت و نجات آزادی با حضور دانشجویان انقلابی اختصاص پیدا کرد .
واقعیتی که باعث شد جریان مدعی آزادی برای به دست آوردن حداقل یک کرسی دست به تخلفی آشکار بزند .
تعجب آور اینکه برخی دانشجویان حامی ائتلاف طلوع آزادی 2 برگه رای به صندوق انداختند تا بی اعتمادی مدیران مسؤول نشریات دانشجویی نسبت به خود را با تخلف جبران کنند که البته از چشم ناظران پنهان نماند و با وجود اهمال وزارت علوم با پیگیری مدیران مسؤول نشریات دانشجویی به ثبت رسید .
کسانی که در طول سال های گذشته فریاد قانون قانون سر می دادند خود قانون شکنی و تخلف کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تفاهم
1398/03/22
> معاون اول رئیس جمهور بر لزوم آسیب شناسی درباره عدم جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی به بازار کار تأکید کرد و گفت : باید برنامه ای منسجم و دقیق برای حل این مشکل و امکان جذب فارغ التحصیلان به بازار کار تدوین شود .
> به گزارش خبرگزاری موج ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در اولین جلسه شورای عالی آموزش و تربیت فنی ، حرفه ای و مهارتی با اشاره به این که نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور نسبت به سایرین بالاتر و این موضوع به دغدغه ای برای خانواده ها تبدیل شده است ، بر لزوم آسیب شناسی درباره عدم جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی به بازار کار تأکید کرد و گفت : باید برنامه ای منسجم و دقیق برای حل این مشکل و امکان جذب فارغ التحصیلان به بازار کار تدوین شود .
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه جهت گیری آموزشی در کشور باید به سمت تربیت نیروهای حرفه ای و کارآمد سوق پیدا کند ، افزود : با وجود تعداد فراوان مراکز آموزشی و دانشگاهی و تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده اما به دلیل فقدان مهارت های لازم در فارغ التحصیلان ، امکان جذب این افراد در بنگاه های اقتصادی فراهم نیست ضمن آنکه بنگاه های اقتصادی نیز ترجیح می دهند به جای پرداخت حقوق بالا به افراد تحصیل کرده ، از افرادی که مدرک تحصیلی پایین تری دارند اما دارای مهارت هستند ، استفاده کنند .
وی ادامه داد : آموزش در مراکز آموزشی و دانشگاه های کشور باید به گونه ای انجام شود که بنگاه های اقتصادی به این باور برسند که استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاهی می تواند به ثروت و ارزش افزوده آنها اضافه کند و بازدهی کار را بالا می برد .
جهانگیری با بیان اینکه اگر افراد آموزش دیده از مهارت های کافی برای فعالیت در بازار کار و بنگاه های اقتصادی برخوردار باشند ، مالکان این بنگاه ها انگیزه پیدا می کنند که برای بالا بردن بازدهی و افزایش ارزش افزوده ، برای نیروی انسانی خود دوره های آموزشی و مهارتی در نظر بگیرند .
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد : البته مراکز آموزشی نیز باید از نظر صلاحیت و اعتبار ، رتبه بندی شوند تا هم افراد برای شرکت در دوره های آموزشی در این مراکز رغبت پیدا کنند و هم بنگاه های اقتصادی نسبت به توانمندی و مهارت فارغ التحصیلان این مراکز اطمینان خاطر داشته باشند .
وی افزود : در کنار مهارت های شغلی و حرفه ای لازم است مهارت های اخلاقی نیز آموزش داده شود تا افرادی که در بازار کار مشغول به کار می شوند در کنار خدمات تخصصی و حرفه ای ، احترام و جلب رضایت مشتری را نیز سرلوحه کار خود قرار دهند .
ماهیت کار و آینده بازار در حال تغییر است جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه ماهیت کار و آینده بازار در حال تغییر است و برای پاسخگویی به این تغییرات نیازمند آموزش مهارت هایی متناسب با شرایط آینده هستیم خاطر نشان کرد : باید ضمن استفاده و بهره برداری از شیوه های سنتی آموزش و حفظ اشتغال موجود ، برنامه ریزی لازم را برای مهارت آموزی از طریق روش های نوین و متناسب با شرایط آینده به نیروی انسانی انجام دهیم .
معاون اول رئیس جمهور گفت : وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری و تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سه دستگاه اصلی در بخش آموزش و اشتغال مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و باید ضمن تلاش برای اجرای تکالیف تعیین شده در قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی ، حرفه ای و مهارتی ، برای آموزش و تربیت نیروی انسانی وقت بگذارند تا فارغ التحصیلان و نیروی انسانی تحصیل کرده به آسانی جذب بازار کار شوند .
وی از دبیرخانه شورا خواست کارگروهی را با حضور نمایندگان اعضای اصلی شورا و نیز صاحب نظران دانشگاهی فعال کند تا دستور جلسات شورا در این کارگروه و با حضور نمایندگان اعضا مورد بررسی قرار گرفته و جمع بندی مباحث برای تصمیم گیری نهایی در شورا مطرح شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تفاهم
1398/03/22

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم در این جلسه با تاکید بر اینکه آموزش به نیروی انسانی نه تنها هزینه بیهوده نیست بلکه در حقیقت سرمایه گذاری برای افزایش بازدهی کار است ، گفت : البته باید آموزش و کسب مهارت به گونه ای باشد که در نتیجه آن خلق ثروت و بازدهی کار افزایش پیدا کند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست با تاکید بر اینکه آموزش مهارت های متناسب با بازار کار از برنامه ها و اولویت های این وزارتخانه است ، گفت : ساختارهای لازم برای آموزش مهارت های فنی و حرفه ای به متقاضیان فراهم شده و در تلاش هستیم تا دانش و مهارت تخصصی افراد ارتقا پیدا کند .
در این جلسه که وزرای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، صنعت ، معدن و تجارت ، رییس اتاق بازرگانی ایران و رییس اتاق اصناف ایران نیز حضور داشتند ، دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی ، حرفه ای و مهارتی ضمن اشاره به قوانین و اسناد بالادستی مرتبط ، گزارشی از وظایف تعیین شده و ترکیب اعضای شورا ارائه کرد و گفت : موضوع آموزش مهارت های نوین برای نیروی کار آینده باید در این شورا مورد توجه قرار گیرد زیرا ماهیت کار در حال تغییر است و باید مهارت ها متناسب با شرایط آینده به روز رسانی گردد .
سپهری همچنین با اشاره به گزارش سال 2019 بانک جهانی و توصیه این بانک به دولت ها در جهت سرمایه گذاری در مهارت های جدید ، گسترش حمایت اجتماعی و افزایش درآمدها گفت : ضرورت تقویت مهارت های کاربردی و نوین ، توسعه کسب و کارهای پلت فرمی و دانش بنیان ، توسعه سیستم های اطلاعات بازار کار و آمادگی برای تحولات آینده کار از جمله پیشنهادات برای طرح موضوع در جلسات شورا است .
در این جلسه همچنین آئین نامه نحوه تشکیل جلسات و اداره شورای عالی آموزش و تربیت فنی ، حرفه ای و مهارتی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه شورا ضمن دریافت نظرات دستگاه های مرتبط ، این آیین نامه را در کارگروه تخصصی مورد بررسی بیشتر قرار دهد و به عنوان مصوبه شورا ابلاغ شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بورس 24
1398/03/22
08:40
> انتخاب یک رشته دانشگاهی پولساز و آینده دار برای تصاحب بازار کار آرزویی است که بسیاری از دانشجویان حتی دانش آموزان در دوران تحصیل برای خود تصور می کنند ، اما واقعیت های بازار کار چیز دیگری است و نشان می دهد که برای داشتن شغلی آینده دار باید واقع بینانه انتخاب رشته کرد .
> بورس24 : انتخاب یک رشته دانشگاهی پولساز و آینده دار برای تصاحب بازار کار آرزویی است که بسیاری از دانشجویان حتی دانش آموزان در دوران تحصیل برای خود تصور می کنند ، اما واقعیت های بازار کار چیز دیگری است و نشان می دهد که برای داشتن شغلی آینده دار باید واقع بینانه انتخاب رشته کرد .
موضوع بیکاری فارغ التحصیلان در سال های اخیر اهمیت خاصی پیدا کرده و با توجه به رشد روزافزون جمعیت تحصیل کرده که نتیجه افزایش بیش از حد ظرفیت دانشگاه ها بوده به یک چالش اساسی تبدیل شده است .
برابر آمارها بیش از 6 میلیون دانشجوی در حال تحصیل آماده ورود به بازار کار و 4 .
8 میلیون فارغ التحصیل بیکار در کشور وجود دارد .
سالانه بیش از 1 .
5 میلیون متقاضی کار وارد بازار می شوند و خسارتی که از محل تحصیل کردگان بیکار به کشور وارد می شود ، قابل محاسبه نیست .
سال ها است که دانشگاه ها با ایجاد و آموزش رشته های مختلف در حال تشویق جوانان برای ورود به عرصه های تحصیلی هستند ، بی آنکه پژوهشی کاربردی در این باره صورت گرفته باشد که آیا تحصیلات آکادمیک و تئوریک توان حل نیازهای بازار کار را دارند؟ در این بین انتخاب رشته ای که بازار کار آن اشباع نشده ، درآمد خوبی داشته یا از پرستیژ و جایگاه نسبتاً بالایی برخوردار باشد به دغدغه سال های اخیر بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان تبدیل شده است .
چند سال قبل طرحی از سوی وزارت علوم به منظور رصد اشتغال فارغ التحصیلان و حذف رشته های دانشگاهی فاقد جذابیت در بازار کار مطرح شد تا ارتباطی منطقی و هدفمند میان تحصیل و اشتغال به وجود آید و رشته هایی که جذابیتی برای بازار کار ندارند از میان رشته های تحصیلی حذف و دانشجو در این رشته ها پذیرفته نشود .
با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر و داغ شدن تدریجی تب کنکور و انتخاب رشته ، این روزها عده زیادی از جوانان در فکر آینده شغلی و انتخاب مسیر مناسب هستند .
علاوه بر علاقه و استعداد ، درآمد مناسب و تقاضای کافی از سمت بازار کار معیارهای مهمی در انتخاب مسیر شغلی به حساب می آیند .
بر اساس یک نظرسنجی ، رشته مهندسی کامپیوتر در شرایط فعلی بازار کار ایران دارای موقعیتی استثنایی است و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی برق ، مکانیک و صنایع پس از مهندسی کامپیوتر از جایگاه مناسبی در بازار کار برخوردارند .
اولین گروه شغلی پردرآمد نیز در رده سازمانی کارشناس «تحقیق و توسعه محصول» است .
مهندسان برق با 20 درصد ، مکانیک با 19 درصد و فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه و کاربردی با 12 درصد بخش اعظمی از شاغلان این گروه شغلی پردرآمد را تشکیل می دهند .
«برنامه ریزی استراتژیک» دومین گروه شغلی پردرآمد است که 30 درصد از شاغلان در آن مهندسان صنایع و 13 درصد فارغ التحصیلان رشته مدیریت هستند .
این گروه شغلی با وجود شناخته شده بودن در جمع اهل فن ، ممکن است برای عموم جامعه کمی ناآشنا به نظر برسد .
فعالیت 16 درصد فارغ التحصیلان رشته برق در بخش فروش ! تقاضا ، معیار دیگر برای تشخیص رشته های خوش آتیه است .
آمارها نشان می دهد گروه شغلی «فروش ، بازاریابی ، تبلیغات و تحقیقات بازار» به طور میانگین با 27 درصد بیشترین تقاضا را در پنج سال گذشته داشته است .
مهندسان برق با 16 درصد ، فارغ التحصیلان مدیریت با 15 درصد و مهندسان مکانیک با 12 درصد ، بخش اعظم شاغلان در گروه شغلی فروش را تشکیل می دهند .
«مهندسی کامپیوتر نرم افزار و طراحی وب» با 13 درصد در رده دوم مشاغل پر تقاضا در پنج سال گذشته قرار دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بورس 24
1398/03/22
08:40

همچنین داده ها نشان می دهد با وجود رکود کلی بازار کار بر اثر بحران اقتصادی ، تقاضا برای این گروه شغلی رشدی 14 درصدی را در فاصله سال های 2017 و 2018 تجربه کرده است .
«مهندسی کامپیوتر نرم افزار و طراحی وب» ، «مهندسی نرم افزار» و «برنامه نویس» در رده سه شغل پر تقاضا در بازار کار ایران قرار دارند .
به نظر می رسد رشته «مهندسی کامپیوتر نرم افزار و طراحی وب» یکی از معدود نقاط اشتراک فهرست مشاغل پر تقاضا و مشاغل پردرآمد باشد که این امر ، تابع روندی جهانی است .
«مهندسی نرم افزار» دومین شغل پر تقاضا در پنج سال گذشته بوده و در رده سوم پردرآمدترین گروه های شغلی سال 97 قرار دارد و به نظر می رسد با توسعه زیرساخت های اینترنتی ، استارت آپ ها و کسب وکارهای دیجیتال ، گروه شغلی «برنامه نویس» تقاضای بالایی پیدا کرده است .
با تکیه بر این آمار و ارقام ، و با توجه به آمار بالای بیکاری میان فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی ، شاید بتوان این پیشنهاد را خطاب به تصمیم گیران کشور و مسئولان دانشگاه های برتر مطرح کرد که با یک نگاه استراتژیک ظرفیت رشته های کامپیوتر و سایر رشته های پر تقاضا و پردرآمد را افزایش دهند .
به گزارش ایسنا ، آمارها نشان می دهد 40 تا 50 درصد افرادی که به قصد اشتغال وارد دوره های مهارتی می شوند ، به بازار کار راه می یابند .
کارشناسان بر این باورند که بسیاری از رشته های دانشگاهی بدون توجه به ملاحظات بازار کار و توجه به ظرفیت پذیرش در لیست رشته های دانشگاهی قرار می گیرند؛ به زعم آنها به جای حذف رشته های دانشگاهی باید ظرفیت رشته هایپر تقاضاافزایش یابد و رشته های دانشگاهی بدون در نظر گرفتن صندلی های خالی ، متناسب با نیازهای جامعه و بازار کار تعریف شوند .
منبع : ایسنا.
1
فهرست