وزارت علوم - خبرگزاري ها 27 خرداد 98
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت 13:36
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/03/27
12:23
> وزیر علوم از برخورد با مؤسسات غیرقانونی در حوزه تخلف علمی و تدوین پایان نامه خبر داد و گفت : تاکنون بیش از 20 مؤسسه غیرقانونی لغو شده اند و امتیاز کسانی که از سرویس های این نوع مؤسسات استفاده کنند ، لغو خواهد شد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در حاشیه اولین کارگاه بین المللی سیاست گذاری ترویج علم ، فناوری و نوآوری که امروز در ساختمان مرکزی وزارت علوم برگزار شد ، به آخرین اقدامات وزارت علوم برای مقابله با مؤسسات غیرمجاز صدور پایان نامه اشاره کرد و گفت : مقابله با رشد و شکل گیری مراکزی که تحت عنوان مراکز ارائه دهنده خدمات به کسانی که در حال تدوین پایان نامه یا مقالات علمی هستند و به تدریج به سمت انجام کارهایی که به لحاظ قانونی اجازه ندارند یعنی به حوزه تدوین مقاله و پایان نامه وارد شده اند ، صورت گرفته است .
وی با بیان این که متأسفانه برخی مؤسسات در دوره ای به حوزه تدوین غیرقانونی مقاله و پایان نامه ورود پیدا کردند ، تصریح کرد : این اتفاق به خاطر تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی شاغل به تحصیل در مراکزی که امکانات کمی دارند و هیأت علمی های محدودی داشتند رخ داد ، همچنین بعضاً این موضوع به کسانی مربوط می شود که در حین اشتغال ، تحصیل می کنند که البته قاعده تحصیلات تکمیلی ، تمام وقت بودن افراد است و اگر کسی چهار سال مسئولیت مهمی در کشور دارد و در آن دوره نیز در مقطع تحصیلی ارتقا پیدا می کند ، قطعاً باید علامت سوالی بر روی این افراد گذاشت که با چه توانی این کار را انجام داده اند .
بنابراین این موضوعات در کنار یکدیگر قرار گرفته و منجر به شکل گیری مراکز غیرقانونی برای پاسخگویی به آن ظرفیت های محدود و همچنین تدوین پایان نامه های غیرقانونی شده است .
وزیر علوم خاطر نشان کرد : کاری که وزارت علوم انجام داد ، بعد از اینکه قانون مقابله با تقلب علمی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد ، به این حوزه با کمک نیروی انتظامی و قوه قضائیه ورود پیدا کرد .
در واقع خود وزارتخانه عملاً این قدرت را ندارد که بتواند اقدام ضابطی برای مقابله با این موضوع انجام بدهد ، اما خوشبختانه همکاری با دستگاه های دیگر باعث شد که تعدادی از مؤسسات تعطیل شوند .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : با اقداماتی که صورت گرفت ، بیش از 20 مؤسسه غیرقانونی تعطیل شدند که دارای 25 مرکز و واحد بودند که امکانات و مدارک آن ها به منظور بررسی های بیشتر منتقل شد و در این بررسی علاوه بر اینکه تخلف افراد در این مراکز مشخص می شود ، کسانی که متقاضی و یا سفارش دهنده کار بودند نیز مشخص خواهند شد و اگر از سرویس این مراکز غیرقانونی بهره مند شده باشند ، حتماً با آن ها برخورد انضباطی و قانونی صورت خواهد گرفت .
وزیر علوم خاطر نشان کرد : از طرف دیگر با کنترل ظرفیت دانشگاه ها و تأکید بر اینکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید به صورت تمام وقت در دانشگاه ها باشند و با برخورد با منافذی که این تخلفات صورت می گیرد ، می توانیم فضای مطمئنی را در عرصه فعالیت های علمی ایجاد کنیم .
در واقع این در حالی است که نباید فراموش کنیم که اغلب دانشگاه های خوب ما که تحت حوزه نظارت و ارزیابی وزارت علوم بوده و با دقت کنترل شده اند ، عاری از این اتفاقات هستند و اگر هم مواردی از تخلف پیدا شود ، با آن ها برخورد می شود .
لذا عموماً مراکزی که وضعیت و امکانات محدودی داشتند ، دنبال این نوع مؤسسات غیرمجاز بودند .
دکتر غلامی در خصوص جریمه های اعمال شده برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی که در حوزه تخلفات علمی فعالیت بکنند نیز گفت : این موضوع شامل دو مقوله است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/03/27
12:23
اول اینکه افرادی که به این تخلفات کمک کرده باشند و طبعاً دانشجو و عضو هیأت علمی در کمیته های انضباطی مورد رسیدگی قرار می گیرند و کسانی هم که از این تخلفات بهره مند باشند نیز هر امتیازی که دریافت کرده باشند ، لغو خواهد شد و این ممکن است در مراحل مختلف سطح متفاوتی از برخوردها را داشته باشند و حتی به باطل شدن پایان نامه منجر خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شبستان
1398/03/27
12:13
> حجت الاسلام ذبیحی با حکم وزیر علوم برای چهار سال به سِمت رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها «سمت» منصوب شد .
> خبرگزاری شبستان ، گروه اندیشه : «منصور غلامی» ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، حجت الاسلام والمسلمین «محمد ذبیحی» را به سِمت رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها «سمت» منصوب کرد .
با تایید شورایعالی انقلاب فرهنگی و طی حکمی از سوی وزیر علوم ، محمد ذبیحی به مدت چهار سال به عنوان رئیس سازمان «سمت» منصوب شد .
پیش از این مرحوم دکتر احمد احمدی ، بنیان گذار فقید «سمت» ، ریاست این سازمان را عهده دار بود و پس از رحلت ایشان ، محمد ذبیحی از بیست و یکم خردادماه سال گذشته با حکم وزیر علوم به عنوان سرپرست سازمان تعیین شده بود .
محمد ذبیحی مهرماه سال ١٣٣٧در شهرستان گناباد دیده به جهان گشود .
وی پای کرسی تدریس علمای قم از جمله آیات عظام «مرحوم محمدفاضل لنکرانی» ، «حسین وحید خراسانی» و «عبدالله جوادی آملی» علوم فقهی را فراگرفته و همچنین دارای مدرک دکترای فلسفه از دانشگاه تهران است .
از جمله سوابق اجرایی حجت الاسلام والمسلمین ذبیحی می توان به مواردی از قبیل؛ مسئولیت مرکز تربیت مدرس دانشگاه قم ، فعالیت به عنوان معاون فرهنگی این دانشگاه ، عضویت در کمیته تخصصی تعیین سرفصل های دروس معارف اسلامی دانشگاه قم ، عضویت در هیأت مؤسس مرکز مطالعات ادیان و مذاهب اسلامی و مدیریت گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشکده آموزش های الکترونیک ، اشاره کرد .
وی همچنین عضو هیأت علمی و استاد تمام دانشگاه قم بوده و در دانشگاه تهران سابقه تدریس دارد .
ایشان در سال ١٣٨0 به عنوان استاد و پژوهشگر نمونه دانشگاه قم برگزیده شد .
او در سال ١٣٨٧ توسط آیت الله مهدی قاضی خرم آبادی ، رئیس وقت دانشگاه جامع قم ، به عنوان قائم مقام رئیس این دانشگاه منصوب شد .
ذبیحی همچنین مؤلف کتاب های «فلسفه مشاء با تأکید بر اهم آراء ابن سینا» ، «حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان فارابی ، ابن سینا و ملاصدرا» ، «داوری ها ، شناخت شناسی و نظام نوری در فلسفه اشراق» و «المبداء و المعاد ملاصدرا» است و آثاری همچون «بررسی و نقد دیدگاه شیخ اشراق ، ملاصدرا و ابن سینا» نیز از جمله مقالات ایشان است .
ذبیحی همچنین ، در زمینه فعالیت های نشر و رسانه نیز سوابقی همچون مسئولیت انتشارات دانشگاه قم ، عضویت در هیأت تحریریه «دوفصلنامه پژوهش های هستی شناختی» و عضویت در هیأت تحریریه «دوفصلنامه فلسفه و کلام» ، را در کارنامه خود دارد .
وی همچنین سابقه مدیرمسئولی و عضویت در هیأت تحریریه «فصلنامه پژوهش های فلسفی کلامی» را در کنار کسانی چون آیت الله صادق لاریجانی ، غلامحسین دینانی ، سیدمصطفی محقق داماد ، احمد بهشتی و دکتر محسن جوادی ، داراست .
ذبیحی پیش از انتصاب به عنوان سرپرست «سمت» ، با تشخیص و حکم استاد فقید ، دکتر احمد احمدی ، به عنوان قائم مقام ایشان و همچنین معاون پژوهشی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) فعالیت داشت .
متن حکم انتصاب محمد ذبیحی در ادامه می آید : پایان پیام/9.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تسنیم
1398/03/27
12:09
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب تعدادی از رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد .
> اخبار سیاسی به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب تعدادی از رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد .
وی با بیان این خبر گفت : در جلسه 31 کمیته تعیین روسای دانشگاه ها که روز یکشنبه 26 خرداد ماه جاری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد؛ رؤسای 7 واحد دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شدند .
بر اساس رای اعضای کمیته سید محمود رضا آقا میری به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی ، محمد میرزایی حیدری به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام و واحد ایلام و حجت الاسلام فرج الله براتی به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و واحد اهواز انتخاب شدند .
"عاملی" جزئیات جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را تشریح کردهمچنین سید حسن هاشمی به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی و واحد بیرجند ، مرتضی قائمی به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان و و احد همدان ، علیرضا فیروزفر به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان و واحد زنجان و جهانشیر امینی به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه و واحد کرمانشاه انتخاب شدند .
کمیته تعیین رؤسای دانشگاه ها با حضور سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، نمکی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/03/27
12:03
> وزیرعلوم گفت : سهم محدودی از یافته های علمی و فناوری در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری صبح امروز در کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم و فناوری و نوآوری که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد ، با بیان اینکه در دنیای امروز بسیاری از یافته های علمی و فناوری به دست آمده است ، گفت : سهم محدودی از یافته های علم و فناوری در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار دارد و ضمن اینکه روش های توسعه دستاوردهای علمی نیز در این کشورها محدود یا دور از دسترس است .
غلامی ادامه داد : لذا این شباهت های کشورهای در حال توسعه به ضرورت استفاده از کارگاه هایی همچون کارگاه امروز در اینجا شکل گرفته می افزاید و لذا این نشست با هدف بررسی سیاست ها و الگوهای ترویج علم و فناوری در کشورهای عضو جامعه عدم تعهد برگزار می شود ، فرصت های همکاری منحصر به فردی را در اختیار کشورهای عضو و شرکت کنندگان قرار می دهد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دانشجو
1398/03/27
11:49
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی ، علی محمد نیک بخت را به سمت سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب کرد .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی ، علی محمد نیک بخت را به سمت «سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی» منصوب کرد .
در این حکم انتصاب خطاب به دکتر نیک بخت آمده است : با عنایت به استعفای آقای دکتر حسن حیدری از مسئولیت ریاست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و پذیرش آن ، ضمن تشکر از زحمات و آرزوی توفیق برای ایشان ، بر اساس پیشنهاد معاون محترم پژوهش و فناوری ، به موجب این حکم تا انتصاب رئیس جدید به سرپرستی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب می شوید .
امید است با توکل به خداوند سبحان و پیروی از آموزه های اسلامی و مبانی علمی ، ماموریت ها و وظایف محوله را بر پایه قوانین ، سیاست ها و برنامه های مصوب دولت تدبیر و امید و طرح های پیشنهادی به مجلس محترم شورای اسلامی اجرا و نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید .
لازم به ذکر است ، نیک بخت دانشیار گروه مهندسی مکانیک پیوسته دانشگاه ارومیه است و پیش از این مدیریت پژوهشی و فناوری ومدیریت روابط بین الملل دانشگاه ارومیه ، عضویت در شورای پژوهش و مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان غربی را عهده دار بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/03/27
11:46
> وزیرعلوم گفت : سهم محدودی از یافته های علمی و فناوری در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار گرفته و حضور کشورهای عضو در کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم و فناوری فرصت خوبی برای همکاری است .
> به گزارش خبرنگار مهر ، منصور غلامی صبح امروز در کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم و فناوری و نوآوری که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد ، گفت : به طور کلی همه مردم برای انتشار و عمومیت دادن به نتایج علم و فناوری در سطح جامعه خود تلاش می کنند .
وی ادامه داد : در دنیای امروز بسیاری از یافته های علمی و فناوری به دست آمده و این در حالی است که سهم محدودی از این یافته ها در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است لذا روش های توسعه دستاوردهای علمی نیز در این کشورها در خیلی از زمینه ها می تواند محدود و یا دور از دسترس باشد .
وزیر علوم ادامه داد : لذا این شباهت های کشورهای در حال توسعه به ضرورت استفاده از این کارگاه هایی که امروز در اینجا شکل گرفته می افزاید و لذا این نشست با هدف بررسی سیاست ها و الگوهای ترویج علم و فناوری در کشورهای عضو جامعه عدم تعهد برگزار می شود ، فرصت های همکاری منحصر به فردی را در اختیار کشورهای عضو و شرکت کنندگان قرار می دهد .