وزارت علوم - مطبوعات 16 تير 98
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت 11:38
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
9971328 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روساي آموزش عالي
9972080 روزنامه فرهیختگان
9971329 روزنامه آفرينش
روساي موسسه يا سازمان وابسته
9972327 دنياي اقتصاد
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
9972188 روزنامه ايران
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/04/16
> گروه اجتماعی| 5 هزار و 205 نفر کمتر از سال گذشته در گروه داوطلبان رشته علوم تجربی قرار گرفتند .
این گزیده نتایج برگزاری کنکور سراسری سال 98 است .
> پنجشنبه و جمعه ، 13 و 14 تیرماه نزدیک به یک میلیون و 51 هزار داوطلب از میان یک میلیون و 119 هزار و 154 داوطلبی که در کنکور سراسری سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ثبت نام کرده بودند ، کارت ورود به جلسه دریافت کردند تا چهل و نهمین دوره کنکور هم به پایان برسد .
حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور به ایرنا گفت : «حدود 94 درصد داوطلبان ، کارت ورود به جلسه آزمون سراسری را دریافت کرده اند و آمار غایبان واقعی این آزمون بعد از قرائت پاسخنامه ها به دست می آید .
» بنا بر آمار سازمان سنجش کنکور امسال در مقایسه با سال گذشته 64 هزار نفر داوطلب بیشتر داشت که به گفته منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به دلیل آن ورود دانش آموختگان نظام جدید به مرحله کنکور است .
ایرنا نوشت : «سال گذشته یک میلیون و 11 هزار و 825 نفر در این آزمون به رقابت پرداختند که باز هم زنان گوی رقابت را از مردان ربودند .
بر این اساس ، 599 هزار و 313 نفر معادل 59 .
23 درصد داوطلبان را زنان و 412 هزار و 512 نفر معادل 40 .
77 درصد داوطلبان را مردان تشکیل می دادند .
» هر چند تعداد داوطلبان آزمون گروه تجربی کاهش داشته ، اما همچنان تعداد متقاضیان شرکت در رشته های مربوط به علوم پزشکی بالاست .
در نخستین روز برگزاری کنکور وزیر علوم گفته بود : «حدود 56 درصد داوطلبان در گروه علوم تجربی متقاضی شده اند اما ظرفیت دانشگاه ها در رشته های پرطرفدار پاسخگوی این تعداد داوطلب نیست و در مقابل گرایش کمتری به رشته های علوم پایه وجود دارد بر همین اساس برنامه هایی را مصوب می کنیم تا دانشگاه های بزرگ تسهیلات بیشتری را برای تشویق استعدادهای تحصیلی در رشته های علوم پایه ارایه کنند و جاذبه های بیشتری به دانشجویان ارایه شود .
ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بیش از تعداد داوطلبان کنکور است و اگر افراد به درستی انتخاب رشته کنند ، می توانند در رشته های مختلف در صندلی های دانشگاه ها جای گیرند اما برخی می خواهند در رشته های خاص قبول شوند و امکان کمتری برای آنها وجود دارد .
» نتایج اولیه آزمون دهه دوم مردادماه منتشر می شود تا 720 هزار ظرفیت پذیرش دانشگاه ها از طریق آزمون سراسری در میان متقاضیان تقسیم شود .
همزمان با پایان کنکور مسعود شکوهی ، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از آغاز فرآیند هدایت تحصیلی از امروز در دبیرستان های کشور خبر داد .
شکوهی به ایسنا گفت : «با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته ، از نیمه دوم تیرماه به بعد را به منظور مراجعه و ثبت نام پایه دهم برای قبولی های خرداد پیش بینی کردیم .
به این ترتیب پایه نهمی هایی که قبولی خرداد هستند باید برای دریافت فرم 6 و 7 هدایت تحصیلی که بر اساس نمونه برگ های تحویلی از سوی مدرسه آماده شده ، اقدام کنند .
» فرم 6 تنها جنبه توصیه ای و مشاوره ای دارد و فرم شماره 7 ارزشیابی طبق عملکرد تحصیلی و نمرات کتبی دوره هفتم ، هشتم و نهم است که دروس هفتم و هشتم ضریب یک و دوره نهم ضریب 3 دارند .
در صحبت های او هم اشاره به میزان اقبال به رشته تجربی به هنگام انتخاب رشته دوره متوسطه دوم وجود داشت .
شکوهی البته تاکید کرد که تمام تلاش هدایت دانش آموزان بر اساس استعدادها و تمایلات آنها است ، اما این را هم اضافه کرد که «اگر 700 هزار دانش آموز تقاضای رشته تجربی داشته باشند ، نمی توانیم برای 700 هزار نفر کلاس تجربی ، معلم زیست ، شیمی و … فراهم کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/04/16

ولی تاکید ما به مناطق این است که تا جای ممکن بر اساس اولویت دانش آموزان ، ظرفیت ایجاد کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16
> منصور غلامی در نامه ای به روسای دانشگاه ها ، موسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان و عدم تقید شرکت متقاضیان عضویت هیات علمی تاییدشده بنیاد ملی نخبگان به جدول زمانی فراخوان ها تاکید کرد.
> منصور غلامی در نامه ای به روسای دانشگاه ها ، موسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان و عدم تقید شرکت متقاضیان عضویت هیات علمی تاییدشده بنیاد ملی نخبگان به جدول زمانی فراخوان ها تاکید کرد .
در بخشی از این نامه خطاب به روسای دانشگاه ها آمده است : «ضروری است دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در کوتاه ترین زمان ممکن ، وضعیت نخبگان را بررسی و نتایج مقایسه آنان با سایر داوطلبان را در سامانه درج کنند .
مرکز جذب نیز موظف است گزارش همکاری و جدول زمانی رسیدگی دانشگاه ها را هر 6 ماه یک بار به اینجانب و رئیس بنیاد ملی نخبگان ارسال کند .
همچنین با توجه به ضرورت رسیدگی سریع به تقاضاها ترتیبی دهید تا حکم عضویت پیمانی متقاضیان صادر شود و همزمان تقاضای معافیت کبر سن آنان در دستور اولین جلسه هیات امنای دانشگاه / موسسه مربوطه قرار گیرد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره افزایش شهریه در سال تحصیلی جدید گفت : «درباره افزایش شهریه هیات های امنای دانشگاه ها تصمیم می گیرند ولی شهریه ها معمولا سالانه بین 10 تا 15 درصد افزایش می یابد.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره افزایش شهریه در سال تحصیلی جدید گفت : «درباره افزایش شهریه هیات های امنای دانشگاه ها تصمیم می گیرند ولی شهریه ها معمولا سالانه بین 10 تا 15 درصد افزایش می یابد .
» منصور غلامی درخصوص میزان افزایش شهریه پرداختی دانشجویان شهریه پرداز در سال تحصیلی جدید گفت : «درباره میزان افزایش شهریه های دانشگاه ها و میزان شهریه دریافتی از دانشجویان معمولا هیات امنای دانشگاه ها تصمیم می گیرند .
» او ادامه داد : «اما در چارچوب آنچه معمولا اتفاق می افتد این مبالغ حدود 10 تا 15 درصد به طور سالانه و با توجه به تغییرات هزینه ها ، افزایش پیدا می کند .
» وزیر علوم افزود : «اما اینکه در حال حاضر کدام دانشگاه ها افزایش شهریه را اعمال کرده اند هنوز آماری ندارم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> نزدیک به یک سال از خبر اصلاح آیین نامه ارتقای اساتید گذشته است؛ آیین نامه ای که بررسی آن در کشورهای دنیا اطلاعات قابل توجهی را در اختیار افراد قرار می دهد .
> نزدیک به یک سال از خبر اصلاح آیین نامه ارتقای اساتید گذشته است؛ آیین نامه ای که بررسی آن در کشورهای دنیا اطلاعات قابل توجهی را در اختیار افراد قرار می دهد .
سال گذشته در همین روزها بود که مسئولان وزارت علوم از اصلاح بخشی از آیین نامه ارتقای اساتید خبر دادند .
وزیر علوم در گفت وگویی با رسانه ها اعلام کرده بود : «آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است و هر نوع تغییر اساسی و اصلی باید در این شورا بررسی شود که یک راه طولانی را باید طی کند .
» غلامی درمورد برخی اصلاحات صورت گرفته در یکی از ماده های پرحاشیه این آیین نامه گفت : «در ماده سه این آیین نامه که به پژوهش و فناوری اختصاص دارد ، استاد می تواند برای ارتقای مرتبه علمی از طرح پژوهشی ، ثبت اختراع یا همکاری با صنعت استفاده کند .
» البته پایه این موضوع توسط رهبر انقلاب مطرح شده بود ، ایشان در خردادماه سال گذشته و در جمع اساتید دانشگاه به مساله ارتقای اساتید اشاره کردند و گفتند : «یک مساله هم مساله مقاله محوری است که اشاره کردم باید مقاله ها در جهت حل مسائل کشور باشد .
مسیر ساده تولید مقاله برای ارتقای اساتید هم خودش یک مشکل است؛ در آیین نامه ارتقا ، مقاله برای ارتقای اساتید یک نقش بسیار اساسی دارد .
خب این یک مسیر ساده ای است .
یک مقدار کار را دقیق تر باید انجام داد ، یعنی ارتقا را صرفا مبتنی بر مقاله نباید کرد ، کارهای اساسی تری وجود دارد که آنها می تواند ملاک ارتقا باشد .
» به هر حال یک سال از این مساله گذشته و اصلاح بخش هایی از آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی هنوز در پیچ وخم قوانین دست به دست می شود ، البته «فرهیختگان» در دو گزارش 2640 (ارتقای اساتید گروگان ISI) و 2549 (پیگیری یک ایده : ارتقای اساتید بدون مقاله) به ایرادات آیین نامه ارتقای اساتید پرداخته است .
اما قوانین و سازوکارهای ارتقای اساتید در جهان به چه صورت است؟ به گزارش مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ، دانشگاه های مختلف دنیا معیارهای متفاوتی برای ارتقای استادان دارند .
دانشگاه های ایران تنها از چهار معیار شامل فعالیت های فرهنگی ، فعالیت های آموزشی ، فعالیت های پژوهشی ، فعالیت های اجرایی برخوردارند و این درحالی است که دانشگاه های ترکیه 14 معیار ، دانشگاه های گروه یک (کشورهای پیشرفته) شامل 63 معیار و کشورهای گروه دو (کشورهای درحال توسعه) شامل 76 معیار هستند .
بالارفتن سطح دانشگاه ها از نظر کیفی و آموزشی تا حد زیادی به کیفیت سطح علمی استادانی بستگی دارد که در آن دانشگاه مشغول فعالیت و تدریس هستند .
معمولا مانند هر اداره دیگری که کارمندان در برهه هایی امکان ارتقا پیدا کرده و رتبه و درجه شان افزایش پیدا می کند ، استادان دانشگاهی هم از این امتیاز برخوردارند و می توانند با گذراندن مراحل و دارا بودن شرایطی ، رده خود را ارتقا دهند .
ازجمله مسئولیت هایی که اعضای هیات علمی باید انجام دهند تا بتوانند بخشی از شروط ارتقا را کسب کنند ، دانش و تحقیق ، تدریس و خدمات است .
برای ارتقای استادان ، انتظاراتی که در این سه حوزه وجود دارد ، بسیار بالاتر از ارتقا به رتبه استادیاری است .
البته این میزان انتظار در سطوح دانشگاهی متفاوت است اما مخرج مشترک همه اینها کیفیت ، کارآمدی و اثر علمی استادان است که جزء مهم ترین عواملی است که در بالا بردن رتبه استادان تاثیر دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15

در مورد ارتقای استادان به درجه استادیاری ، معیار واحدی وجود ندارد که بتوان در یک واحد علمی مورد استفاده قرار داد بلکه ترکیبی از کیفیت ، کمیت و فعالیت علمی در این میان حائز اهمیت است .
برخلاف ارتقای استادان به رتبه استادیاری در زمان 6 ساله استخدام ، ارتقای استادان دارای زمان بندی مشخصی نیست .
هر عضو هیات علمی که رده ای کمتر از استادی دارد ، باید مراحل ارتقا را طی کرده و مجاز به استفاده از این فرصت است .
این مساله حائز اهمیت است که اعضای هیات علمی با توجه به انتظاراتی که دانشکده و گروه از آنها در ارتقا دارند ، به آن عمل کنند .
دانش استادان دانش ، به عنوان ماهیت وجودی تدریس و تحقیق یکی از واجباتی است که اعضای هیات علمی باید از آن برخوردار باشند .
دانش آنها طبق رتبه کسب شده سنجیده می شود که درنهایت هم شهرت و آوازه آنها را در میان استادان دیگر یا عملکرد آنها را در میان دانشجویان نشان می دهد .
در سطوح ارتقای رتبه استادان ، دانش آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد که توزیع دانش را به شکل مقاله های منتشرشده و دستورالعمل های آموزشی نشان می دهد .
عملکرد خلاقانه معیار دیگری است که دانشگاه ها از استادانی انتظار دارند که قصد ارتقا دارند .
در این حوزه ، به دستاوردهای استادان در زمینه تحقیقات علمی ، توزیع ساختاری در رشته های حرفه ای یا در هنرهای خلاقانه مانند ترکیب موسیقایی ، نوشتن خلاق یا طراحی اصلی در مهندسی یا معماری توجه ویژه می شود .
مقالات باکیفیت برخی موارد ازجمله انتشار مقاله ، دریافت جوایز نقدی و تعداد دانشجویان هم جزء مواردی است که می تواند در ارتقای رتبه استادان مدنظر قرار گیرد اما از اهمیت بالایی برخوردار نیست و نمی توان جایگاه خاصی برای آن درنظر گرفت .
بلکه کیفیت مقالاتی که منتشر می کنند یا کارهای خلاقانه ای که انجام می دهند ، بیش از تعداد آنها مورد توجه قرار می گیرد .
این دقیقا برخلاف روندی است که در ایران و دانشگاه های داخل برقرار است و تعداد مقالات منتشرشده در مجلات معتبر دنیا ازجمله شرایط ضروری برای کسب رتبه بالاتر و ارتقا به شمار می رود .
مشارکت در کارهای تحقیقاتی عناصر با اهمیت در ارزیابی توانایی دانشی و دستاوردهای اعضای هیات علمی شامل دریافت انواع جوایز و هدایا ، تاثیر عمومی و حرفه ای کارهای تحقیقاتی که انجام می دهند و موفقیت آنها در پیشرفت دانشجویان از دیگر امتیازهایی است که در ارتقای رتبه استادان در نظر گرفته می شود .
از دیگر عناصر مهم در دستیابی به دانش می توان به مشارکت در کارهای تحقیقاتی و تدریس ، رهبری و هدایت ارتباطات و تحقیقات حرفه ای و همکاری در ویرایش مجلات حرفه ای ، قضاوت همکاران حرفه ای و عضویت در هیات مدیره جز اشاره کرد .
توانمندی در تدریس و مشارکت در مشاوره های علمی یکی از معیارهایی که در ارتقای استادان موثر است ، داشتن توانمندی هایی گسترده تر از تدریس به بیان ساده است .
به این معنا که عضو هیات علمی موفق که قرار است ارتقای رتبه پیدا کند ، باید از حد یک استاد معمولی فراتر رفته و از شیوه های مختلف آموزشی در رده های مختلف برای درک بهتر مفاهیم استفاده کند .
چنین فردی باید توانایی سازماندهی و هدایت شیوه تدریس را داشته باشد تا ماهیت اصلی درس به درستی مشخص شود .
آنها باید به گونه ای ذهنیت دانشجویان را تحریک کنند تا مهارت هایشان در زمینه های مختلف گسترش یابد .
اعضای هیات علمی همچنین باید توانایی شروع ، هدایت و پیشبرد مباحث و انتقال مفاهیم را داشته باشند .
یکی از فعالیت های اصلی استادان مشارکت در مشاوره های علمی و بحث پیرامون اهداف درازمدت دانشجویان است .
کیفیت کاری کیفیت کاری استادان و اعضای هیات علمی با شاخص های اثر دانش مانند استناد در مجلات و رسانه ها یا مقالات منتشرشده و عملکرد آنها سنجیده می شود که جزء شاخص های ارتقای استادان به شمار می رود .
دریافت بودجه های تحقیقاتی دریافت بودجه های تحقیقاتی از سازمان ها و موسسات تحقیقاتی به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ثبت تحقیقات علمی توسط اعضای هیات علمی به شمار می رود که می تواند به عنوان معیاری برای ارتقای آنها به رتبه های بالاتر باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15

ارائه سخنرانی در دانشگاه های داخلی و خارجی سخنرانی در دانشگاه های مختلف داخلی و خارجی و قبول دعوت از سوی آنها ، نقش موثری در استقلال معیارهای ثبت دانش دارد و از آن می توان به عنوان معیاری برای ارتقا استفاده کرد .
آنها به کمک این معیار می توانند دانش خود را به طور شفاهی و در قالب سمینار یا کنفرانس ارائه دهند .
کارهای مشارکتی با دیگر اعضای هیات علمی انتشار کتاب ، مقاله و کارهای خلاقانه مشترک یکی دیگر از معیارهای ارتقا محسوب می شود که وزن سنجش را بالا می برد .
به طور کلی ، دستاوردهای فنی چشمگیر عامل مهمی برای ارتقا به شمار نمی روند بلکه آنچه مهم است ، کیفیت این دستاوردها و مشارکت هایی است که در این راستا صورت گرفته است .
داشتن روابط داخلی و بین المللی قوی جوامع زمانی ادامه حیات می دهند که تمام افرادی که در آن زندگی می کنند در وضعیت خوبی به سر ببرند .
بنابراین ، انتظار می رود آن دسته از اعضای هیات علمی دانشگاه ها که تقاضای ارتقا داده اند ، در زندگی کاری ، دانشگاهی و روابط ملی و بین المللی قوی عمل کنند و روابط خود را با استادان خارجی و بین المللی و دانشگاه های آن ور آبی تقویت کنند .
این کار به ارتقای سطح دانش فردی و حتی بالا رفتن دانش کشور نیز کمک می کند .
برگزاری دوره های آموزشی برای عامه مردم دانشگاه یکی از اهداف نهادی را برای ارتقای استادان ، مشارکت با عموم مردم می داند ، به طوری که مردم را به کسب دانش عمومی ترغیب کند و حتی دوره هایی را برای آموزش در نظر بگیرند تا از این طریق ، سطح دانش و مهارت جامعه افزایش یابد .
ایجاد تغییر در حوزه های تخصصی استادان دانشگاهی با سطح دانشی که دارند صاحب نظر بوده و با اعمال نفوذی که می توانند داشته باشند ، حتی قادرند با ایجاد تحول عظیم در زمینه های تخصصی هم وارد شوند .
داشتن خط علمی خاص طبق معیارهای پژوهشی دانشگاه ها معمولا دانشگاه ها جهت علمی خاصی را در پیش می گیرند و اعضای هیات علمی بسته به همین مسیر باید در راستای پژوهش و ارتقای سطح دانش حرکت کنند .
هرچه استادان بیشتر در این مسیر حرکت کنند ، شانس ارتقای آنها بالاتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/15
> وزیر علوم در نامه ای به روسای دانشگاه ها بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان تأکید کرد .
> وزیر علوم در نامه ای به روسای دانشگاه ها بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان تأکید کرد .
به گزارش وزارت علوم ، منصور غلامی در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها ، مؤسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان و عدم تقید شرکت متقاضیان عضویت هیأت علمی تأییدشده بنیاد ملی نخبگان به جدول زمانی فراخوان ها تأکید کرد .
در این نامه خطاب به روسای دانشگاه ها آمده است : حسب تقاضای معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان ، درخصوص تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان ، ضمن هماهنگی با مرکز جذب اعضای هیأت علمی ، مقرر شد شرکت متقاضیان عضویت هیأت علمی تأییدشده بنیاد ملی نخبگان در فراخوان ها مقید به زمان و دوره ای خاص و جدول زمانی فراخوان ها نباشد .
بر این اساس ، در هر زمان با معرفی بنیاد به مرکز جذب و ایجاد کد ورود به سامانه از سوی مرکز جذب اعضای هیأت علمی ، ورود متقاضیان به سامانه ثبت و زمینه بررسی تقاضای آنان فراهم خواهد شد .
ضروری است دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در کوتاه ترین زمان ممکن ، وضعیت نخبگان را بررسی و نتایج مقایسه آنان با سایر داوطلبان را در سامانه درج کنند .
مرکز جذب نیز موظف است گزارش همکاری و جدول زمانی رسیدگی دانشگاه ها را هر 6 ماه یک بار به اینجانب و رئیس بنیاد ملی نخبگان ارسال کند .
همچنین با توجه به ضرورت رسیدگی سریع به تقاضاها ترتیبی دهید تا حکم عضویت پیمانی متقاضیان صادر شود و هم زمان تقاضای معافیت کبر سن آنان در دستور اولین جلسه هیأت امنای دانشگاه / موسسه مربوطه قرار گیرد .
گفتنی است؛ حداکثر معافیت کبر سن برای نخبگان ، مانند سایر افراد ، 5 سال و موافقت هیئت امنای ذیربط برای تمدید حکم پیمانی در سال دوم ضروری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/15
> وزیر علوم در نامه ای به روسای دانشگاه ها بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان تأکید کرد .
> وزیر علوم در نامه ای به روسای دانشگاه ها بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان تأکید کرد .
به گزارش وزارت علوم ، منصور غلامی در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها ، مؤسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری بر تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان و عدم تقید شرکت متقاضیان عضویت هیأت علمی تأییدشده بنیاد ملی نخبگان به جدول زمانی فراخوان ها تأکید کرد .
در این نامه خطاب به روسای دانشگاه ها آمده است : حسب تقاضای معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان ، درخصوص تسهیل فرآیند جذب نخبگان و جذب حداکثری آنان ، ضمن هماهنگی با مرکز جذب اعضای هیأت علمی ، مقرر شد شرکت متقاضیان عضویت هیأت علمی تأییدشده بنیاد ملی نخبگان در فراخوان ها مقید به زمان و دوره ای خاص و جدول زمانی فراخوان ها نباشد .
بر این اساس ، در هر زمان با معرفی بنیاد به مرکز جذب و ایجاد کد ورود به سامانه از سوی مرکز جذب اعضای هیأت علمی ، ورود متقاضیان به سامانه ثبت و زمینه بررسی تقاضای آنان فراهم خواهد شد .
ضروری است دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در کوتاه ترین زمان ممکن ، وضعیت نخبگان را بررسی و نتایج مقایسه آنان با سایر داوطلبان را در سامانه درج کنند .
مرکز جذب نیز موظف است گزارش همکاری و جدول زمانی رسیدگی دانشگاه ها را هر 6 ماه یک بار به اینجانب و رئیس بنیاد ملی نخبگان ارسال کند .
همچنین با توجه به ضرورت رسیدگی سریع به تقاضاها ترتیبی دهید تا حکم عضویت پیمانی متقاضیان صادر شود و هم زمان تقاضای معافیت کبر سن آنان در دستور اولین جلسه هیأت امنای دانشگاه / موسسه مربوطه قرار گیرد .
گفتنی است؛ حداکثر معافیت کبر سن برای نخبگان ، مانند سایر افراد ، 5 سال و موافقت هیئت امنای ذیربط برای تمدید حکم پیمانی در سال دوم ضروری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/15
> 48 ساعت پر تنش برای بیش از یک میلیون داوطلب ورود به دانشگاه ها به پایان رسید و پرونده چهل و نهمین آزمون سراسری با وجود فراز و نشیب های بسیار عصر روز جمعه (14 تیرماه) بسته شد .
> 48 ساعت پر تنش برای بیش از یک میلیون داوطلب ورود به دانشگاه ها به پایان رسید و پرونده چهل و نهمین آزمون سراسری با وجود فراز و نشیب های بسیار عصر روز جمعه (14 تیرماه) بسته شد .
به گزارش ایرنا ، نزدیک به یک میلیون و 51 هزار داوطلب از میان یک میلیون و 119 هزار و 154 داوطلبی که در کنکور سراسری سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ثبت نام کرده بودند ، کارت ورود به جلسه را دریافت کردند .
این آمار را حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار ایرنا گذاشت و گفت : حدود 94 درصد داوطلبان ، کارت ورود به جلسه آزمون سراسری را دریافت کرده اند و آمار غائبین واقعی این آزمون بعد از قرائت پاسخنامه ها به دست می آید .
کنکور امسال در مقایسه با سال گذشته 64 هزار نفر داوطلب بیشتر داشت که منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دلیل آن را ورود دانش آموختگان نظام جدید به مرحله کنکور اعلام کرد .
پایان چهل و نهمین ماراتن کنکور کنکور سراسری دانشگاه ها چهل و نهمین سالگی خود را روزهای 13 و 14 تیرماه جاری سپری کرد .
در ادامه آمار داوطلبان این آزمون 49 ساله را مرور می کنیم .
در این آزمون 648 هزار و 845 نفر از داوطلبان معادل 57 .
98 را زنان و 470 هزار و 17 نفر معادل 42 .
02 درصد را مردان تشکیل دادند که این آمار نشان می‎دهد همچنان زنان نسبت به مردان رغبت و فرصت بیشتری برای ورود به دانشگاه دارند .
تعداد کارت های صادر شده بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، برای کنکور امسال تعداد یک میلیون و 353 هزار و 124 کارت ورود به جلسه صادر شد .
در این میان ، برای گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی 164 هزار و 241 کارت و برای گروه علوم انسانی که آزمون آن صبح پنجشنبه 13 تیرماه بود 282 هزار و 306 کارت صادر شد .
در نوبت عصر پنجشنبه 13 تیرماه ، 103 هزار و 720 کارت ورود به جلسه برای داوطلبان گروه آزمایشی هنر صادر شد .
در روز دوم کنکور سراسری که جمعه 14 تیرماه بود ، برای نوبت صبح و پر متقاضی ترین گروه آزمایشی یعنی علوم تجربی ، 637 هزار و 246 کارت از سوی سازمان سنجش آموزش کشور صادر شد .
آخرین نوبت آزمون سراسری امسال به گروه آزمایشی زبان های خارجی اختصاص داشت که 165 هزار و 611 کارت ورود به جلسه برای داوطلبان تهیه شد .
مقایسه کنکوری های 97 و 98 سال گذشته در آزمون گروه آزمایشی ریاضی و فنی ، در مجموع 144 هزار و 550 نفر ثبت نام کرده بودند که تعداد داوطلبان سال گذشته نسبت به امسال در این گروه کاهش داشت .
همچنین در آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی ، در مجموع 205 هزار و 26 نفر ثبت نام کرده بودند و امسال هم علوم انسانی ها بیشتر از سال گذشته میل بیشتری برای رقابت در این گروه آزمایشی داشتند .
در گروه آزمایشی هنر 12 هزار و 260 داوطلب واقعی و 78 هزار و 909 نفر از سایر گروه ها برای احراز صندلی‏های دانشگاه ها و مراکز آموزشی با یکدیگر به رقابت پرداختند و امسال هم تعداد داوطلبان این گروه بیشتر بود .
تعداد داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در سال گذشته 642 هزار و 451 نفر بود ، امسال این آمار کمتر بود؛ نکته جالب توجه اینکه گروه علوم تجربی در سال های 97 و 98 پر متقاضی ترین گروه آزمایشی بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/15

در گروه آزمایشی زبان های خارجی هفت هزار و 538 داوطلب واقعی و 138 هزار و 86 نفر نیز از داوطلبان دیگر گروه های آزمایشی که علاقه‏مندی خود را برای شرکت در این آزمون اعلام کرده بودند ، در رقابت تنگاتنگ آزمون سراسری سال 97 برای ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شرکت کردند اما امسال داوطلبان کمتری از این گروه آزمایشی استقبال کردند .
در یک مقایسه آماری درمی‏یابیم که داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی ، علوم انسانی ، هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال 98 بیشتر از سال گذشته بوده اما در گروه آزمایشی علوم تجربی تعداد داوطلبان امسال کمتر از سال 97 است با این حال وزیر علوم اعلام کرد که در کنکور امسال گروه آزمایشی علوم تجربی 56 درصد داوطلبان را به خود اختصاص داده است .
حوزه های آزمون آزمون امسال در 381 شهرستان و بخش کشور ، 518 حوزه امتحانی همچنین 19 کشور خارجی در 20 حوزه امتحانی برگزار شد .
کنکور 98 در 19 کشور دنیا آزمون سراسری ورود به دانشگاه های سال 1398 در 19 کشور شامل جمهوری آذربایجان ، ارمنستان ، آلمان ، امارات ، ایتالیا ، پاکستان ، ترکیه ، چین ، روسیه ، ژاپن ، فرانسه ، انگلیس ، قطر ، کویت ، لبنان ، مالزی ، اتریش ، گرجستان و اوکراین و با حضور 587 داوطلب در گروه های پنجگانه علوم انسانی ، علوم تجربی ، ریاضی ، هنر و زبان های خارجی همچنین در 35 حوزه امتحانی توسط سفارتخانه ها و کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برگزار شد .
این رقابت تنگاتنگ در حوزه خارج از کشور از عصر پنجشنبه (13 تیرماه) با آزمون اختصاصی هنر آغاز شد و در صبح جمعه با امتحان رشته های ریاضی ، تجربی و علوم انسانی و عمومی هنر و زبان های خارجی ادامه یافت .
عصر جمعه 14 تیرماه با برگزاری آزمون اختصاصی زبان های خارجی پایان پذیرفت .
رشته علوم تجربی با 284 داوطلب بیشترین تعداد داوطلبان خارج از کشور را به خود اختصاص داد .
امارات عربی متحده با 107 داوطلب بزرگترین حوزه کنکور سراسری خارج از کشور محسوب می شود .
معاون سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در دبی و امارت های شمالی ضمن حضور در محل آزمون سراسری در مدرسه نمونه و بین الملل توحید ایران در دبی ، طی بازدید و گفت وگو با ناظران و مسئولان برگزاری کنکور ، از حسن اجرای آن اطلاع حاصل کرد .
پیرترین و جوان ترین کنکوری های 98 کنکور سراسری تنها بین جوانان مخاطب ندارد بلکه هر ساله مخاطبان با سن کم و یا سنین بالا ، پای به میدان رقابت برای کسب صندلی های دانشگاه می گذارند تا شانس خود را امتحان کرده باشند .
امسال امیرمحمد کاملی متولد سال 83 از استان تهران در گروه آزمایشی علوم تجربی و سیاوش دینوری متولد 1317 از استان کرمانشاه در گروه آزمایشی علوم انسانی ، خاص ترین کنکوری ها از نظر سنی بودند .
زمانبندی سایر فرآیندهای آزمون 98 طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، نتایج اولیه این آزمون که بیم و امیدی دیگر را برای داوطلبان به دنبال دارد ، دهه دوم مردادماه منتشر می شود و بلافاصله بعد از آن فرایند انتخاب رشته آغاز می شود .
مرحله ای که سرنوشت سازترین قسمت کنکور سراسری است و آینده داوطلبان را تعیین می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/04/15
> ایرنا : رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران و وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی از دستگاه های مختلف به دلیل ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی پیام تشکر و قدردانی کرد .
> قدردانی وزیرعلوم از ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ایرنا : رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران و وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی از دستگاه های مختلف به دلیل ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی پیام تشکر و قدردانی کرد .
منصور غلامی در این پیام نوشت : در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو ، جنگل های هیرکانی ایران که یکی از ارزشمندترین میراث طبیعی بشر با گونه های گیاهی و جانوری بی مانند است به ثبت جهانی رسید .
وزیر علوم در ادامه این پیام آورده است : این میراث بی نظیر ، جلوه ای دیگر از شکوه و عظمت غرور آفرین ایران عزیز و تاریخی است .
سرزمینی که گنجینه والاترین آثار تاریخی و فرهنگی و طبیعی و میراث ملموس و ناملموس تمدن بشری است .
ایران گذرگاه فکر و فرهنگ ، هنر و اندیشه و تاریخ و علم و ادب و عرفان است .
فرهیختگان و اهالی فرهنگ جهان این جایگاه بلند را به رسمیت شناخته و آن را گرامی می دارند .
در ادامه نامه تشکر غلامی آمده است : ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به عنوان بیست و چهارمین اثر تاریخی و طبیعی ایران را به ملت بزرگ ایران اسلامی تبریک می گویم .
این موفقیت مرهون تلاش ستودنی و ارزشمند متخصصان و مدیران پرتلاش دستگاه های مختلف است .
از همه این افراد به ویژه دست اندرکاران خدوم ، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ، سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیرداری ، سازمان حفاظت محیط زیست ، نمایندگی ایران در یونسکو ، کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، مسئولان و کارشناسان استان ها نهایت سپاس و تشکر را دارم .
روز گذشته ، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی خبر داد .
جنگل های هیرکانی با 1 .
9 میلیون هکتار وسعت ، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی داغ در شرق استان گلستان ، در گستره ای به طول تقریبی 800 کیلومتر و عرض 20 تا 70 کیلومتر پراکنش دارد .
در زمان حاضر جنگل های هیرکانی ، زیست بوم 296 گونه پرنده و 98 گونه پستاندار است .
همچنین 150 گیاه بومی درختی و بوته ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می شود .
چهل وسومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو تا 10 جولای (19 تیرماه) در باکو ادامه دارد .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : آثار تاریخی ایران جنگل علوم تحقیقات و فناوری یونسکو.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه شروع
1398/04/15
> طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) در راستای تسهیل رابطه صنعت و دانشگاه آغاز شد.
> گروه اقتصاد کلان : معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت از آغاز طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) در راستای تسهیل رابطه صنعت و دانشگاه خبر داد .
برات قبادیان در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت چهار دفتر اداره و آموزش ، مرکز صنایع پیشرفته و دانش بنیان ، دفتر توسعه و کاربرد آی تی و دفتر مالکیت صنعتی در معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، گفت : سه پروژه اساسی برای سال جاری در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه ، بهره وری و انقلاب صنعتی چهارم تعریف شده است .
وی با بیان اینکه سعی شده طرح تاپ به گونه ای تدوین شود که مانند طرح های گذشته شکست نخورد ، تصریح کرد : این طرح دارای دو بخش است ، بخش اول درباره تقاضا است در این بخش همه بنگاه های صنعتی ، معدنی و تجاری که تقاضا و نیاز فناورانه دارند ، نیازهای خود را در این سامانه را ثبت می کنند .
بخش دوم نیز مربوط به عرضه از سوی دانشگاه ها و مؤسسات علمی است .
این مقام مسئول ادامه داد : در بخش عرضه نخبگان مراکز علمی ، دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان قرار دارند که در سه رده استارتاپ ، دانشجوتاپ و سربازتاپ دسته بندی می شوند .
با توجه به اینکه بیش از یک میلیون دانشجوی ارشد و دکتری داریم ، پیش بینی می شود که اگر امسال تنها پنج درصد از این دانشجویان به سمت حل مسائل بنگاه های اقتصادی کشور سوق داده شوند ، 50 هزار مسئله و نیاز این بنگاه های اقتصادی حل می شود .
وی با بیان اینکه در این طرح ستاد کل نیروهای مسلح ، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم مشارکت دارند ، گفت : انتخاب سربازان نخبه یک فرآیند دقیق است و تاکنون با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح مجوز به کار گیری 2000 سرباز نخبه در این طرح صادر شده است .
قبادیان از ثبت نام 679 بنگاه در سامانه تاپ در سال جاری خبر داد و گفت : تاکنون 204 نیاز بنگاه ها و 251 پروژه ثبت شده است .
به گفته وی ، استان های مرکزی ، البرز ، زنجان ، قم و تهران 5 استان برتر در زمینه ثبت نام در سامانه تاپ هستند .
این در حالی است که هنوز درباره این طرح اطلاع رسانی دقیق در این استان ها انجام نشده است .
معاون وزیر صمت با بیان اینکه اولویت طرح تاپ بنگاه هایی است که واحد r d دارند ، تصریح کرد : حدود 3000 بنگاه واحد r d دارند که 68 درصد آن ها در همین پنج سال اخیر مجهز به این واحد شده اند .
**20 صنعت کشور بومی می شود وی با اشاره به نقش اجرای این طرح در مقابله با مشکلات ایجاد شده ناشی از تحریم ها ، گفت : در این طرح در نظر گرفته شده که در سال جاری 20 صنعتی که بیشترین ارزبری را دارند و فناوری آن ها از خارج وارد می شود ، به سمت بومی سازی سوق داده شوند .
قبادیان با اشاره به سهم 30 درصدی بهره وری در جی دی پی ، گفت : کشور ما در بهره وری عقب است و نیاز داریم به سمت افزایش بهره وری حرکت کنیم .
معاون وزیر صمت در پایان از برگزاری نمایشگاهی از نیاز صنایع خودرو ، نفت و گاز ، لوازم خانگی و فولاد در 27 تیر ماه خبر داد و گفت : شرکت های فناورانه در بازدید از نمایشگاه راه حل های خود را برای پاسخگویی به این نیازها پیشنهاد می دهند .
همچنین 25 تیر ماه جلسه مشترکی بین وزارت صمت ، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رفع نیاز صنایع ارزبر کشور برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه شروع
1398/04/15

**فعالیت 131 شرکت فعال نرم افزاری با 12 هزار نفر اشتغال فرزاد اسماعیل زاده ، مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت نیز در این نشست گفت : 131 شرکت فعال در حوزه نرم افزار با 12 هزار نفر اشتغال و یک هزار و 400 میلیارد تومان سرمایه در حال فعالیت در کشور است .
وی با اشاره به معافیت های مالیاتی این شرکت ها ، تصریح کرد : از سال 1396 معافیت 5 ساله شرکت های نرم افزاری شروع شد و سال 1397 حدود 151 شرکت از این معافیت برخوردار شدند .
مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت با بیان برخی وظایف این دفتر ، گفت : اینترنت اشیا را در دستور کار داریم و ماینیگ از کارهایی است که در دستور کار داریم .
اسماعیل زاده نرم افزار را دارای ارزش افزوده بالا و صنعتی سبز دانست و افزود : مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صمت سامانه های وزارتخانه را در موبایل پیاده سازی کرده است .
**ایران در جایگاه نخست ثبت جهانی محصولات همچنین سید مهدی میرصالحی ، مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صمت در این برنامه خبری گفت : در سال 2018 با ثبت 18 محصول صادراتی ایران ، توانستیم رتبه اول دنیا در ثبت محصولات کسب کنیم و تاکنون 61 محصول صادراتی کشورمان را به ثبت جهانی رسانده ایم .
وی با بیان اینکه با یونیدو همکاری داریم ، تصریح کرد : ثبت جهانی 10 محصول معدنی کشور در سال جاری با همکاری ایمیدرو را دستور کار داریم .
مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صمت با اشاره به برخی برنامه های این دفتر ، بیان کرد : تصویب لایحه حمایت از مالکیت صنعتی را در مجلس شورای اسلامی پیگیری می کنیم .
میرصالحی با اشاره به برخی برنامه های یونیدو در کشورمان ، گفت : پروژه شیلات در چابهار در حال اجرا با استفاده از فناوری های نوین است و یکی از 8 پروژه یونیدو است .
همچنین پروژه اشتغال در 5 استان کشور و پروژه کمک به استارت آپها با مبلغ 2 میلیون دلار از پروژه های دیگر یونیدو هستند .
وی تاسیس مرکز همکاری های جنوب یونیدو در ایران و مذاکره با اکو برای تاسیس مرکز انرژی های تجدید پذیر در ایران را دو پروژه دیگر یونیدو در ایران دانست .
برگزاری 12 میلیون نفر ساعت آموزش در سال 97 سرپرست دفتر آموزش و پژوهش وزارت صمت هم در این نشست خبری گفت : سال گذشته 12 میلیون نفر ساعت آموزش را برگزار کردیم .
سید مهرداد صفوی با اشاره به دیگر برنامه های انجام شده ، تصریح کرد : 13 هزار واحد ارایه دهنده خدمات فنی و مهندسی را برای ارایه خدمات به بنگاه های صنعتی و معدنی و تجاری ساماندهی کردیم .
سرپرست دفتر آموزش و پژوهش وزارت صمت افزود : 25 انجمن خدمات فنی و مهندسی ساماندهی شده است .
صفوی با تاکید بر ضرورت افزایش بهره وری محصولات صادراتی کشورمان ، گفت : برای موضوع بهره وری صادرات کارگروهی در سازمان توسعه تجارت کار می کند و نیازهای فناورانه اش را معرفی کرده است .
وی در پایان بیان کرد : تلاش می کنیم تا روش های ساده ای که بنگاه ها برای بهبود فرآیندهایش می تواند اجرا کند را در دستور کار قرار دهیم .
صدور 2 هزار و 112 مجوز r d از سال 92 تاکنون حسن آقا کثیری ، رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت نیز در این مراسم گفت : 68 درصد از مجوزهای r d صادر شده یعنی 2 هزار و 112 مورد ، از سال 1392 و در دولت تدبیر و امید بوده است .
وی تصریح کرد : مجوز 326 بنگاه صنایع پیشرفته صادر شده است که بیشتر آن از سال 1394 به این طرف بوده است .
ربیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت در خصوص طرح تاپ نیز گفت : هر بنگاهی که مجوز از وزارت صمت داشته باشد می تواند بیایید در سامانه تاپ ثبت نام و نیازهای خود را مطرح کرد .
آقا کثیری با بیان اینکه در طرح پسادکتری ضرورت دارد که دانشجو محیط صنعت را درک کرده باشد ، افزود : از لحاظ تولید مهندس رتبه سوم دنیا را داریم ولی از لحاظ توانمندی برای ورود به صنعت در رتبه 75 هستیم که طرح تاپ در این حوزه ورود خواهد کرد .
وی با اعلام اینکه اساتید می توانند فرصت های مطالعاتی خود را در صنعت بگذرانند ، بیان کرد : 78 قرارداد میان صنعت و دانشگاه را که مشمول معافیت مالیاتی هستند ، پارسال انجام دادیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه شروع
1398/04/15

رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت با اعلام اینکه بیش از 90 درصد درامد شرکت های دانش بنیان مربوط به حدود 2 هزار بنگاه دارای دانش فناورانه است ، گفت : موضوع توسعه بازار و توسعه محصول یکی از بحث های تاپ است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
جوان
1398/04/15
> غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی ـ اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : پرهیز از افراط و تفریط در کنار جامعیت را از ویژگی های بیانیه گام دوم انقلاب خواند و تأکید کرد : این بیانیه یک سایت مهم و جامع برای نظریه پردازی و طرح مباحث تازه است .
> غلامرضا غفاری در اختتامیه هشتاد و یکمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب در دو سطح متن و محتوا مورد توجه است ، اظهار کرد : سطح سومی هم وجود دارد که همانا اقداماتی است که باید از سوی مراکز فرهنگی به ویژه دانشگاه ها ، برای تحقق آن صورت بگیرد .
وی با تأکید بر اینکه میان بیانیه و سند تفاوت هایی وجود دارد ، تصریح کرد : متن «بیانیه» رهبری متنی تأمل شده و فنی است و از این رو باید با تأمل به این متن ورود پیدا کرد و متوجه خاص بودن متن و محتوای آن بود .
غفاری یکی از زمینه های ورود به این متن را ورود با نگاه سیاسی خواند و افزود : با این نگاه می توان اقدامات سیاسی مطلوب را از بیانیه استخراج کرد و اهداف و کمال مطلوب سیاسی را با استناد به این بیانیه در اختیار اسناد دیگر قرار داد .
وی با اشاره به اهمیت توجه به تولیدکننده محتوا جهت تحلیل محتوا ، بیان کرد : توجه به شخصیت و سیر حیات مقام معظم رهبری و شناخت فراز و فرودهای بستر زندگی ایشان کمک بزرگی در جهت شناخت بهتر تحلیل گفتمانی بیانیه خواهد بود .
معاون وزیر علوم یکی از ویژگی های برجسته متن بیانیه را منظومه ای بودن آن عنوان کرد و افزود : این متن حاوی بسیاری از بینش های جامع و کامل است که ایشان به صورت ترکیبی و منظومه ای لحاظ کرده اند .
وی در تشریح دیگر ویژگی های بیانیه ، نگاه آینده نگرانه آن را یکی از ویژگی های بیانیه خواند و بیان کرد : جهان در دگرگونی مداوم قرار دارد و در دهه های اخیر نیز این دگرگونی با شدت و حدت بیشتری ایجاد شده که در بیانیه گام دوم علاوه بر اشاراتی به گذشته ، نگاه آینده نگرانه نیز وجود دارد .
معاون وزیر علوم با اشاره به تأکید این بیانیه بر نیروی جوانان تراز انقلاب اسلامی ، گفت : جوانان و تحول نسل مورد تأکید مقام معظم رهبری است و اینکه به رغم این تحول ، شاهد استمرار انقلاب اسلامی هستیم و عمر هیچ انقلابی در جهان به چهل نرسیده است .
غفاری نگاه فرانسلی بیانیه را ویژگی دیگر آن برشمرد ، و گفت : «جامعه سازی» یکی از اصطلاحات مهم این بیانیه است که از خودسازی آغاز می شود ، ضمن اینکه در جامعه ساختن و تولید شدن وجود دارد که به جامعه پردازی و سپس تمدن سازی منجر می شود .
وی نگاه توأمان به دین و دنیا و علم و دین در این بیانیه را شاخص خواند و ادامه داد : اگر فقط روی یک بخش تأکید وجود داشته باشد ، آسیب زا خواهدبود اما نگاه رهبری جامع و کامل است .
غفاری اشاره رهبری به آغاز عصر جدید را در این بیانیه یادآور شد و گفت : عصر جدید به لطف تحولات ذهنی و عینی و به یمن انقلاب 1357 آغاز شده است که در جامعه ایران آثار این تحولات مشهود است .
غفاری تصریح کرد : مقام معظم رهبری در این بیانیه به دوری از نگاه متحجرانه تأکید دارند و معتقدند که باید موقعیت ها و اقتضائات زمان را شناخت و خطاها را تبیین و سپس تصحیح کرد .
معاون وزیر علوم با بیان اینکه هر تغییری بی شک هزینه هایی هم دارد ، گفت : اگر از تغییر و تحول بترسیم قطعاً نباید انتظار تحقق جامعه انقلابی مورد نظر بیانیه را داشت .
وی پرهیز از افراط و تفریط در کنار جامعیت را ویژگی دیگر این بیانیه خواند و تأکید کرد : این بیانیه یک سایت مهم و جامع برای نظریه پردازی و طرح مباحث تازه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
جوان
1398/04/15

غفاری خاطرنشان کرد : بیانیه گام دوم انقلاب حاوی حدود 6 هزار و 100 واژه و بین 3 تا 4 هزار تِم است که استخراج این تِم ها بر عهده مجموعه های فرهنگی به ویژه دانشگاه هاست که باید در کنار هم قرار گیرند و با هم افزایی و همکاری در کنار یکدیگر واژگان و مباحث کلیدی بیانیه را استخراج کنند .
وی دانشگاه ها را پیشگام این امر خواند و تأکید کرد : دانشگاهیان در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می توانند نقش بسیار مهم و کلیدی در تبیین و تحقق این بیانیه داشته باشند و معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز در این خصوص تلاش می کند .
وی اعتماد آفرینی و امیدبخشی در دانشگاه ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت : این امر سبب گرمتر و پویاتر شدن فضا می شود و طرح مباحث بیانیه باید در این فضا مطرح شود و راهکارهای تحقق آن مورد بررسی قرار بگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : «ظرفیت رشته های پزشکی امسال نسبت به سال گذشته کمی افزایش داشته است و بیش از 8700 نفر در رشته های دکتری پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته می شوند.
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : «ظرفیت رشته های پزشکی امسال نسبت به سال گذشته کمی افزایش داشته است و بیش از 8700 نفر در رشته های دکتری پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته می شوند .
» ابراهیم خدایی گفت : «ظرفیت پزشکی در دانشگاه ها هنوز نهایی نشده و دانشگاه ها تا مرداد ماه فرصت دارند ظرفیت خود را اعلام کنند .
همچنین ظرفیت اعلام شده بدون احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی است .
ظرفیت کل دانشگاه ها بدون احتساب فنی و حرفه ای و علمی کاربردی ، حدود 730 هزار نفر است که ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی نیز حدود 500 هزار نفر است .
در مجموع حدود یک میلیون و 200 هزار نفر ظرفیت کل آموزش عالی خواهد بود که نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است .
ظرفیت اعلام شده (یک میلیون و 200هزار نفر) ، مجموع ظرفیت های با آزمون و بدون آزمون تمامی دانشگاه ها و مراکز دولتی و غیردولتی به غیر از فنی و حرفه ای و علمی کاربردی است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : «نتیجه تغییرات ایجادشده در قیمت غذای دانشجویی و خوابگاه مردادماه اعلام خواهد شد.
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : «نتیجه تغییرات ایجادشده در قیمت غذای دانشجویی و خوابگاه مردادماه اعلام خواهد شد .
» مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم درگفت وگو با دانشجو ، پیرامون تغییرات قیمت غذا و خوابگاه در ترم تحصیلی جدید گفت : «معمولا تعرفه جدید قیمت غذا و خوابگاه در هیات امنای صندوق رفاه که مردادماه تشکیل جلسه می دهد ، مشخص می شود .
» وی افزود : «درحال حاضر نظرات دبیران مناطق را در این باره خواسته ایم و منتظریم دبیران معاونت دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور ، پیشنهادهای خود را برای ما بفرستند و این پیشنهادها درنهایت مردادماه به تصویب خواهد رسید .
» صدیقی گفت : «نتیجه تغییرات ایجادشده در قیمت غذای دانشجویی و خوابگاه مردادماه اعلام خواهد شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه سازمان سنجش در اجرای قانون حذف کنکور به خوبی عمل کرده است ، گفت : «برای ورود به دانشگاه 85 درصد نمره قبولی ، از سوابق تحصیلی دانش آموزان و 15 درصد باقی مانده نیز از نمره آزمون سراسری محاسبه می شود.
> مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه سازمان سنجش در اجرای قانون حذف کنکور به خوبی عمل کرده است ، گفت : «برای ورود به دانشگاه 85 درصد نمره قبولی ، از سوابق تحصیلی دانش آموزان و 15 درصد باقی مانده نیز از نمره آزمون سراسری محاسبه می شود .
» او تصریح کرد : «برخی رشته های پرطرفدار شرایط خاصی دارند و باید برای پذیرش دانشجو بدون کنکور در این رشته ها ، مدل جدیدی تعریف شود و سپس اقدام به حذف کنکور در این رشته ها کرد .
درحال حاضر رقابت بر سر رشته های پرطرفدار است ، چراکه در سایر رشته ها ، همه داوطلبان می توانند وارد دانشگاه شوند .
» وی با اشاره به اینکه امسال حدود یک میلیون و 200 هزار داوطلب در آزمون کنکور سراسری شرکت کرده اند ، گفت : «امسال به لحاظ کمی ، استقبال از کنکور در مقایسه با پارسال بیشتر بود .
» معاون آموزشی وزارت علوم افزود : «648 هزار و 845 نفر از داوطلبان دختر و 470 هزار و 107 نفر هم پسر هستند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> موضوع استفاده از خدمات رفاهی دانشگاه یکی از مسائل مهمی است که هم بر دانشجو و هم بر دانشگاه تاثیرگذار است .
> موضوع استفاده از خدمات رفاهی دانشگاه یکی از مسائل مهمی است که هم بر دانشجو و هم بر دانشگاه تاثیرگذار است .
شاید در این روزها که کنکوری ها سخت درگیر رقابت برای تصاحب صندلی دانشگاه های خاص شده اند ، بد نباشد این نکته را یادآوری کنیم که موضوع تغذیه ، سلف سرویس و خوابگاه دانشگاه ها را جدی بگیرند و در انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر حتما به تاریخچه سال های گذشته آن دانشگاه نیم نگاهی داشته باشند .
در انتخاب دانشگاه ، موضوع حضور در شهر یا استان های دیگر زمانی جدی می شود که محل انتخابی دارای خوابگاه دانشجویی باشد .
فارغ از تب و تاب قبولی در دانشگاه ، گاه امری که هیجان قبولی را دوچندان می کند ، نقل وانتقال به یک شهر دیگر برای ادامه تحصیل است .
این مهاجرت در بدو امر ممکن است مهاجرتی کوچک به نظر برسد ، اما در دل همین کوچکی مشکلات بزرگی نهفته است که هرکدام می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات دیگر و حتی بازگشت زودهنگام فرد به زادگاهش و ترک تحصیل باشد .
خوابگاه های دانشجویی همیشه محل اعتراض دانشجویان بوده است؛ از پذیرش بیش از ظرفیت اتاق ها گرفته تا ساعت ورود و خروج ، کیفیت پایین غذاها ، وضعیت اینترنت ، وسایل سرمایشی و گرمایشی و درنهایت امکاناتی یکسان و با مشکلاتی فراوان که در هر وزارتخانه اجاره بهای متفاوتی دارد .
مشکلاتی که بارها منجر به تجمع های اعتراضی دانشجویان شده و بدون توجه به نتیجه ، قیمت اجاره خوابگاه ها افزایش پیدا کرده و دانشجویان را ناچار به پرداخت کرده است .
به این صورت که هر سال اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی با تامین حداقل امکانات مورد نیاز دانشجویان و بعضا با مشکلاتی که هیچ گاه حل نمی شوند ، افزایش پیدا می کند ، البته در سال های اخیر با طرح رتبه بندی خوابگاه ها در برخی مناطق افزایش رخ نداد ولی همان رتبه بندی نیز بدون نتیجه در نیمه راه رها شد و اکنون هیچ خبری از آن در رسانه ها منعکس نمی شود .
از بحث خوابگاه که بگذریم ، موضوع تغذیه اولویت پیدا می کند .
تا پیش از ورود به دانشگاه ، تصوراتی که از سلف سرویس دانشگاهی بین دانش آموزان وجود دارد ، رویایی است؛ صرف غذایی خوب با موادغذایی عالی و تازه به همراه نوشیدنی های مختلف ، دسر و سالادهای متفاوت که همه اینها در محیطی طبیعی و سرسبز صرف می شود ، اما همه اینها فقط یک رویاست .
سال گذشته بیشترین تجمعات صنفی دانشجویان در دانشگاه های سراسر کشور مربوط به همین کیفیت پایین غذا ، گرانی و کم بودن تنوع در آنها بود .
نباید از دانشگاه ها انتظار داشت غذای مادر پز را به دانشجویان ارائه کنند ، اما باید کیفیت را تا جایی که می توان بالا برد؛ این قسمتی از گفته های رئیس صندوق رفاه دانشجویان سابق است که در آخرین نشست خبری خود با رسانه ها اعلام کرده بود .
آن طور که رئیس صندوق رفاه دانشجویان می گوید : «محدودیت های منابع مالی صندوق در انجام شایسته ماموریت ها از مشکلات ماست ، به گونه ای که درحال حاضر در حوزه تعمیر و تجهیز و بهبود کیفیت سراها و آشپزخانه های دانشگاه ها حدود800 میلیاردتومان ، در تامین هزینه های جاری تغذیه دانشجویی حدود450 میلیاردتومان و برای پوشش صددرصدی وام های دانشجویی با حدود7000 میلیاردتومان کمبود بودجه مواجه هستیم .
» همین موضوع بهانه ای شد تا اولین گفت وگوی «فرهیختگان» با ناصر مطیعی ، رئیس جدید صندوق رفاه دانشجویان انجام شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15

او در ابتدا با تاکید به این مهم که صندوق رفاه دانشجویان تنها نهادی است که در وزارت علوم مستقیما مسئولیت رفاه دانشجویان را دارد ، می گوید : «ماموریت اصلی صندوق در سه حوزه تغذیه ، وام و سراهای دانشجویی است .
صندوق رفاه از محل دریافت های بودجه ای مصوب ، اعتبارات عمومی و واریز اجاره بهای سراهای دانشجویی و درآمدها ، می تواند به دانشگاه ها مساعدت کند .
» او در پاسخ به این سوال که مساله کمبود 450 میلیاردتومان در بحث تغذیه سال آینده تحصیلی را تحت الشعاع قرار می دهد یا خیر ، عنوان می کند : «اعتبارات تغذیه هر دانشگاه در بودجه کلی آن دانشگاه پیش بینی شده است و توسط سازمان برنامه وبودجه به تدریج در طول سال به خود دانشگاه ها پرداخت می شود؛ در سال 97 قیمت هایی برای بحث تغذیه دانشجویان در نظر گرفته شده که با قیمت های سال تحصیلی آینده تفاوت دارد و از آنجا که همان پیش بینی هم در سال بعد یعنی 98 در مجلس به تصویب می رسد ، این افزایش قیمت مواد غذایی روی آن تاثیر گذاشته است؛ یعنی درحال حاضر تناسبی بین هزینه تمام شده غذا و بودجه که دانشگاه ها بابت غذای دانشجویی می گیرند ، وجود ندارد .
» او ادامه می دهد : «بنابراین باید سازمان برنامه وبودجه و خزانه دولت این مساله را به طور جدی پیگیری کنند و با پرداخت مابه التفاوتی که از لحاظ اختلاف قیمتی به وجود آمده است ، در این زمینه باید به دانشگاه کمک بکنند؛ چراکه با این اقدام به دانشجویان خدمات مطلوب ارائه می دهند .
» مطیعی در ادامه با تایید این نکته که بودجه بخش تغذیه دانشگاه ها کم نشده است ، می گوید : «بودجه تغذیه در دست وزارت علوم نیست و مستقیم به دانشگاه ها پرداخت می شود .
این موضوع چندین سال است که پس از مستقل و هیات امنایی شدن برخی دانشگاه ها مستقیم در بودجه آنها لحاظ و به حساب آنها واریز می شود و اگر ما هشدار داده ایم که برای سال آینده کمبود 450 میلیاردی در بحث تغذیه وجود دارد ، منظور این است که این کسری پیش از این محاسبه نشده است والا صندوق رفاه که پرداخت کننده بودجه دانشگاه ها نیست که الان کم آورده باشد ، بنابراین باید این کسری محاسبه شود و دولت به طریقی آن را برای دانشگاه ها جبران کند .
» رئیس صندوق رفاه دانشجویان می گوید : «توافقنامه ای بین وزارت صمت و وزارت علوم درخصوص تامین نیازهای تغذیه ای دانشگاه ها منعقد شده است و این مساله دیگر در حوزه صندوق رفاه دانشجویان نیست ، وزارت صمت باید با توجه به اینکه وظیفه تامین اقلام و کالا های اساسی در بازار دارد ، فکری نیز برای دانشگاه ها بکند ، البته تاکنون جلساتی برای این امر بین وزارتخانه ها برگزار شده و ما هم شرکت کرده ایم ، همچنین مکاتباتی توسط صندوق رفاه انجام شده است ، قول های مساعدی نیز داده اند که اقلام تا حد مقدور با قیمت مناسب در اختیار دانشگاه ها قرار بگیرد ولی اینکه الزاما وزارت صمت و علوم با ارز 4200 تومانی یا هر ارز دیگری با توجه به ضوابط و مقررات دولت و میزان ارزی که بانک مرکزی در اختیار آنها قرار می دهد ، واردات این نوع مواد غذایی دانشگاه ها را انجام می دهند یا خیر ، در حوزه اختیارات ما نیست؛ ما طالب هستیم تا حد امکان با قیمت مناسب تری برای دانشگاه ها مواد غذایی تامین کنیم .
» مطیعی در پاسخ به این سوال که سال گذشته برخی پیمانکاران سلف دانشگاه ها در زمان گرانی کم کاری کرده و علت را نپرداختن بخشی از مطالبات خود توسط دانشگاه ها عنوان می کردند و آیا امسال نیز همین مساله ممکن است تکرار شود یا خیر ، افزود : «باید در بودجه دانشگاه ها به دنبال این مسائل گشت و این به رابطه و تعاملات دانشگاه ها با سازمان برنامه وبودجه بستگی دارد که آنها چگونه از سازمان بودجه ، هزینه های خود را دریا فت می کنند ، البته صندوق رفاه و وزارت علوم به عنوان نهادهایی که حامی دانشگاه ها هستند ، از مراجع ذی ربط پیگیر این کمبود بودجه دانشگاه ها هستند و مرتب با جلساتی که توسط وزارت علوم ، سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه دانشجویان با وزارتخانه های مختلف برگزار می شود ، امیدواریم تا قبل از شروع سال تحصیلی نتایج عملی آن محقق شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15

» مطیعی در پایان عنوان می کند : «به هرحال مملکت مشکلاتی دارد و باید این مشکلات را باور کرد و این طبیعی است که این مشکلات اثراتی هم در همه جا گذاشته باشند .
بسیاری از افراد در زندگی های شخصی مشکلات و گرانی ها را احساس می کنند .
دانشگاه در مقیاس وسیع تر باید این مشکل را درک کند .
باید با تلاش این مساله مرتفع شود و به حدی تقلیل پیدا کند که روی ارائه خدمات متعارف به دانشجویان تاثیر نگذارد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> جلسه تبیین آیین نامه جدید نشریات علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری عصر دیروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی و با حضور معاونان پژوهشی و سردبیران مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت ویدئو کنفرانس در واحد الکترونیکی برگزار شد .
> جلسه تبیین آیین نامه جدید نشریات علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری عصر دیروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی و با حضور معاونان پژوهشی و سردبیران مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت ویدئو کنفرانس در واحد الکترونیکی برگزار شد .
احمد علمایی ، معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست گفت : «در گذشته صدور مجوز مجلات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی سخت بود ، اما اکنون این رویکرد معکوس شده و قرار است نشریات علمی در راستای ارزیابی کفایت علمی پایان نامه ها به کارگیری شود .
بنابراین این رویکرد اقتضا می کند که مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی فعال شده و صلاحیت سردبیران و هیات تحریریه ها بررسی و تایید شود .
» علمایی تاکید کرد : «با توجه به دغدغه موجود در این حوزه ، سعی خواهد شد افرادی در مجموعه هیات تحریریه مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به کارگیری شوند که سالم ترین ، متدین ترین و متخصص ترین افراد باشند .
» در ادامه ، بابک نگاهداری ، رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست خاطرنشان کرد : «در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی ، طرح ایجاد نظام درون دانشی آغاز شده است چراکه یکی از ایرادهای وارده به این حوزه این است که در کشور ما پیش از آنکه نظام ملی دانش به وجود آید ، به نظام دانشی جهان متصل شدیم و این موضوع مانع شکل گیری نظام دانش ملی شد .
» وی ادامه داد : «در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارد نظام دانشی خود را طراحی کند و این مأموریت به پژوهشگاه و معاونت های موضوعی دانشگاه محول شده است .
یکی از این برنامه ها ، چاپ مقاله پایان نامه دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مجلات علمی این دانشگاه است .
» نگاهداری تصریح کرد : «شکل دهی نظام دانش ملی یکی از برنامه های مورد تاکید دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی است که برای تحقق این موضوع لازم است تمامی ظرفیت های موجود و مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به کار گرفته شود .
» در ادامه این جلسه ، مظفر شریفی ، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به آیین نامه جدید وزارتخانه علوم ، تحقیقات و فناوری درباره نشریات علمی ، گفت : «نقش و اهمیت نشریات علمی در زنجیره علم و فناوری حائز اهمیت است و کشور ما با توجه به برنامه ها و سیاست های اجرایی ، جایگاه خوبی در رتبه بندی جهانی تولید مقاله کسب کرده است .
» شریفی ادامه داد : «براساس برنامه پنجم توسعه ، باید تعداد مقالات در پایان این برنامه نسبت به ابتدای آن دو برابر می شد که این هدف از لحاظ کمی عملیاتی شد و تعداد نشریات به 1200 مجله ارتقا یافت .
در برنامه ششم توسعه ، کیفیت مجلات علمی مورد تاکید قرار گرفته است و برای آنکه بتوانیم این برنامه را محقق کنیم ، رویکرد جدیدی در کمیسیون نشریات وزارت علوم آغاز شد که حاصل آن ابلاغ آیین نامه نشریات علمی در 10 ماده و 16 تبصره در اردیبهشت ماه سال جاری بود .
» وی با بیان اینکه در گذشته هر تغییر در مجلات علمی باید به تایید کمیسیون نشریات وزارت علوم می رسید ، تصریح کرد : «در آیین نامه جدید اختیار دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی و بخش های علمی تقویت شده و کمیسیون نشریات فقط شاخص ها و معیارها را تعیین می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15

» مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : «براساس آیین نامه جدید نشریات علمی ، وزارت علوم شاخص ها و معیارهای ارزیابی مجلات علمی را تدوین ، ابلاغ و در صورت نیاز اصلاح و تجدیدنظر می کند و مجلات علمی متقاضی سالانه یک بار توسط کمیسیون نشریات ، ارزیابی و رتبه بندی می شوند .
» شریفی در پایان گفت : «تمامی مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی در آیین نامه جدید با عنوان مجلات علمی شناخته می شوند و سردبیران می توانند در مجلات خود مقالات علمی پژوهشی ، علمی کاربردی و علمی ترویجی چاپ کنند .
» محمدرضا اردکانی ، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تعداد مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : «این دانشگاه در حال حاضر دارای 387 عنوان مجله علمی است .
» وی ادامه داد : «مجلات دانشگاه آزاد اسلامی براساس گروه های مختلف پزشکی ، علوم پایه ، فنی مهندسی ، کشاورزی و منابع طبیعی ، علوم انسانی و هنر و معماری طبقه بندی می شوند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
رئیس صندوق رفاه دانشجویان
خراسان
1398/04/15
> ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو در خصوص پرداخت وام به دانشجویان سیل زده گفت : هر آن چه که قبلا در هیئت امنای صندوق مصوب شده و مجوز هیئت امنا دارد اجرا خواهد شد.
> ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو در خصوص پرداخت وام به دانشجویان سیل زده گفت : هر آن چه که قبلا در هیئت امنای صندوق مصوب شده و مجوز هیئت امنا دارد اجرا خواهد شد .
وی افزود : دانشجویان مناطق سیل زده برای دریافت وام باید به معاونت های دانشجویی دانشگاه مراجعه کنند و پس از این که معاونت های دانشجویی نتایج را جمع بندی کردند به صندوق رفاه ارائه می دهند و براساس مجوزی که هیئت امنا داده است این وام ها به دانشجویان پرداخت می شود .
وی ادامه داد : به هر دانشجو در قالب وام های مصوب مبلغی پرداخت خواهد شد .
رئیس صندوق رفاه اضافه کرد : باید گزارش دانشگاه ها به صندوق رفاه ارسال شود و پس از ارزیابی تعداد دانشجویان در چارچوب مصوبه کمک های لازم را خواهیم داشت .
وی در خصوص اختصاص این وام به مناطقی مانند سیستان گفت : هر منطقه ای که براساس گزارش ستاد بحران منطقه سیل زده است این وام به دانشجویان تعلق خواهد گرفت و مشمول کمک های صندوق رفاه خواهند شد .
مطیعی یادآور شد : باید کمک های لازم به لحاظ رفاهی به جامعه دانشجویی از طریق صندوق رفاه پرداخت شود .
مبنای کمک های ما نیز گزارش دانشگاه هاست که براساس مستنداتی که ارایه می دهند مبالغی به آن ها پرداخت می شود .
اما مطیعی درباره مبلغ وام ها هیچ اظهار نظری نکرده است و مبلغ وام دانشجویی در هاله ای از ابهام قرار دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1398/04/15
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای : وضعیت اشتغال دانش آموختگان فنی و حرفه ای رصد می‏شود رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از رصد وضعیت اشتغال دانش آموختگان فنی و حرفه ای خبر داد و گفت : در بسیاری از رشته ها 70 تا 100 درصد از فارغ التحصیلان وارد بازار کار می شوند .
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای : وضعیت اشتغال دانش آموختگان فنی و حرفه ای رصد می‏شود رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از رصد وضعیت اشتغال دانش آموختگان فنی و حرفه ای خبر داد و گفت : در بسیاری از رشته ها 70 تا 100 درصد از فارغ التحصیلان وارد بازار کار می شوند .
به گزارش دانشگاه فنی و حرفه ای ، ابراهیم صالحی عمران درباره وضعیت اشتغال دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای پس از فارغ التحصیلی گفت : انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای تاسیس شده و در حال رصد این موضوع هستیم .
وی ادامه داد : اما هنوز نمی توان به صورت قطعی این آمار را اعلام کرد .
در وزارت علوم و در دانشگاه حرکت هایی صورت گرفته تا بتوان میزان و نوع اشتغال فارغ التحصیلان را رصد کرد ، اما آماری که ما از دانشکده ها و آموزشکده های مختلف کشور می گیریم ، آمار قابل توجهی است .
وی درباره جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای نیز گفت : در دانشگاه فنی و حرفه ای انتخاب اعضای هیأت علمی بر اساس شایستگی است و در هیچ جا «رابطه» وجود ندارد ، زیرا فراخوان به صورت عمومی و در سایت جذب صورت می گیرد .
وی افزود : سالانه 30 تا 40 نفر به این دانشگاه به عنوان اعضای هیئت علمی جذب می شوند .
از طرفی کمیته ای برای بررسی صلاحیت ها تعیین شده و غربالگری از افراد صورت می گیرد تا فردی که تجربه عملی مناسب تری دارد ، جذب شود .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : باید مستندات مطمئنی در خصوص شخصی که جذب می شود وجود داشته باشد ، همچنین آزمون مهندسی از تک تک افراد گرفته می شود .
ما حتی می توانیم به طور شفاف توضیح دهیم که چه کسانی را با چه ویژگی هایی و از کجا برای اعضای هیأت علمی جذب کرده ایم .
همچنین تاکنون هیچکدام از مسئولان برای عضویت در هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای اقدام نکرده اند .
بر اساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان؛ آغاز ثبت نام وام تغذیه دانشگاه ها صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد : ثبت نام وام تغذیه آغاز و تا پایان تیر ادامه دارد .
به گزارش دانشجو ، بر اساس زمان بندی ثبت نام وام های دانشجویی ، ثبت نام وام تغذیه آغاز شد .
بر اساس این گزارش ، با توجه به بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان وام تغذیه به تمام دانشجویان دانشگاه های دولتی پرداخت می شود .
بر اساس توافق نامه؛ همکاری علمی دانشگاه علامه با دانشگاه لبنان کلید خورد همکاری‎های علمی میان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه لبنان کلید خورد .
به گزارش دانشگاه علامه طباطبایی ، در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه علامه طباطبائی از دانشگاه لبنان و برگزاری چهار نشست مشترک با دانشکده های گوناگون دانشگاه لبنان ، در خصوص تعیین زمینه های همکاری علمی میان دو دانشگاه توافقاتی صورت گرفت .
همچنین دکتر محمد محسن ، استاد علوم ارتباطات و رئیس دانشکده تحصیلات تکمیلی و نیز دکتر طلال العتریسی استاد برجسته روزنامه نگاری در لبنان به عضویت تحریریه مجله رسانه نوین در دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در آمدند .
همکاری منطقه ای در چارچوب کرسی یونسکو در حوزه ارتباطات علم و فناوری نیز از دیگر موضوعات توافق شده میان طرفین بود .
اعضای هیات دانشگاه علامه طباطبائی همچنین با رئیس دانشگاه لبنان ، دکتر فواد ایوب دیدار و گفتگو کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1398/04/15

ایشان در این دیدار با تأکید بر اهمیت افزایش ارتباط میان جامعه علمی ایران و لبنان با یکدیگر و ایفای نقش منطقه ای موثرتر برای کاهش تنش ها و فراهم آوردن زمینه شکل گیری صلح پایدار ، خواستار افزایش آمد و رفت‎های علمی دوجانبه و انجام پژوهش‏های مشترک و نیز برگزاری دوره های مشترک به ویژه در حوزه زبان های فارسی و عربی شدند .
در این سفر همچنین اساتید دانشگاه علامه طباطبائی با سفیر ایران در لبنان دیدار و گفتگو کرد و بر لزوم گسترش همکاری‎های علمی به ویژه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی با استادان برجسته لبنانی تأکید شد .
دانشگاه لبنان با دارا بودن بیش از هشتادهزار دانشجو و بیش از 2500 عضو هیات علمی به عنوان یک دانشگاه جامع ، بزرگترین دانشگاه در لبنان به شمار می آید و بسیاری از دانشمندان و سرشناسان حوزه های مختلف سیاسی ، حقوقی ، اقتصادی و اجتماعی لبنان از فارغ التحصیلان و یا استادان این دانشگاه به شمار می روند .
دانشگاه لبنان در سال 1953 راه اندازی شده است و دارای ارتباطات گسترده ای با کشورهای گوناگون جهان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس پژوهشگاه
کسب و کار
1398/04/15
> کسب و کار نیوز جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد .
> به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، حداد عادل در ابتدای این جلسه گفت : با پیشنهاد یکی از اعضای شورا مقرر شد تا در ابتدای هر جلسه نمایندگان دستگاه های عضو شورا ، مختصراً مجموعه متبوع خود را معرفی کنند .
وی افزود : این کار با این هدف صورت می گیرد که دستگاه های عضو شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی ظرفیت ها ، قابلیت ها و توانمندی های یکدیگر را بهتر بشناسند .
پس از سخنان حداد عادل ، نماینده پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ، به معرفی این پژوهشگاه در قالب گزارشی مشتمل بر اصول راهبردی ، اقدامات انجام شده ، برنامه های پیش­رو و پرداخت .
بررسی سرفصل های درسی و برنامه آموزشی رشته مطالعات سیاسی جهان اسلام پس از ارائه این گزارش ، سرفصل های درسی و برنامه آموزشی رشته مطالعات سیاسی جهان اسلام در مقطع کارشناسی ارشد که در جلسات گذشته شورا مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به نظرات ارائه شده توسط اعضاء در این جلسات ویرایش شده است ، مورد بحث و بررسی اعضاء قرار گرفت .
حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در مورد این برنامه آموزشی و سرفصل درسی گفت : در تدوین این برنامه و سرفصل دقت خوبی اعمال شده است .
وی افزود : موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد ، موضع دفتر گسترش و برنامه ریزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در مورد رشته هایی از این دست است که ممکن است برنامه های این رشته را با مشکل مواجه کند .
پس از سخنان دکتر سلیمی ، قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم طی سخنانی گفت : در بخش منابع مشکلات و معضلاتی وجود دارد که لازم است برطرف شود .
وی افزود : با توجه به این که رشته به جهان اسلام مربوط است ، جای منابع به زبان عربی خالی است .
قبادی ادامه داد : برخی عبارات و اصطلاحات نیز ثقیل است و نیاز به ویرایش دارد .
امین زاده هم در مورد این برنامه درسی گفت : مباحث حقوقی در این برنامه درسی جایگاه خوبی دارد .
وی افزود : موضوع دیگری که لازم است به آن توجه شود موضوع نقش جهان اسلام در تأمین انرژی جهان است .
حجت الاسلام رستمی : تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبش های اسلامی بیشتر مورد توجه قرار گیرد حجت الاسلام والمسلمین رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» هم در این زمینه گفت : باید در زمینه گرایش های سلفی در جهان اسلام منابع به روزرسانی شود .
وی افزود : همچنین تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبش های اسلامی و اصل موضوع بیداری اسلامی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد .
غلامعلی حداد عادل هم در این زمینه گفت : در طول فعالیت 25 ساله دانشنامه جهان اسلام بیش از 100 مقاله در مورد اسلام معاصر پیرامون سرفصل های مختلف این موضوع نگاشته شده است که لازم است مورد توجه قرار گیرد .
وی افزود : منابع غنی این مرکز شامل بیش از 120 هزار جلد کتاب و بیش از دو هزار دوره نشریه و مجله منتشر شده در جهان اسلام هم می توانند در این زمینه مفید باشند .
پس از سخنان حداد عادل ، با رأی مثبت اعضاء سرفصل برنامه درسی رشته مطالعات علوم سیاسی جهان اسلام در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید .
بازنگری در برنامه درسی رشته روانشناسی اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد دستور بعدی جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی ، بازنگری در برنامه درسی و سرفصل آموزشی رشته روانشناسی اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد بود که گزارش کارگروه روانشناسی در این زمینه ارائه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس پژوهشگاه
کسب و کار
1398/04/15

در این گزارش با اشاره به ارتباط این رشته درسی با رشته روانشناسی اسلامی و مفاهیم مشترک میان این دو رشته ، اقدامات صورت گرفته در زمینه اسلامی سازی ، بومی سازی ، روزآمدسازی و کارآمد سازی تشریح شد .
در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به اهمیت موضوعاتی مانند روانشناسی رسانه و تبلیغات ، روانشناسی سیاسی و بررسی علمی این حوزه ها از سایر خصوصیات این برنامه درسی برشمرده شده است .
اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است : بهره گیری از میراث گران قدر ادبیات عرفانی تمدن اسلامی در جهت غنی سازی مباحث روانشناسی ، پرداختن به اصل موضوع روانشناسی اجتماعی ، توجه به تأثیر فضای مجازی و ساختار روانشناسی اجتماعی ، دقت در انتخاب منابع درسی و در نظر گرفتن مطالعات تطبیقی و میان فرهنگی .
دکتر حداد عادل : بی توجهی به روانشناسی اجتماعی تصمیم سازی را دچار مشکل کرده است پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای اعضا ، دکتر حداد عادل طی سخنانی گفت : بی توجهی روانشناسی اجتماعی مدیران جامعه را در تصمیم سازی و همچنین شکل دهی افکار عمومی دچار مشکل کرده است .
گسترش غیرقابل باور فضای مجازی ، افکار عمومی جامعه به شدت متحول کرده است عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : در 10 سال اخیر و با گسترش غیرقابل باور فضای مجازی ، افکار عمومی جامعه به شدت متحول شده است .
دکتر حداد عادل گفت : همین موضوع عامل تشدید دروغ ، تشنج و تنش در فضای روانی جامعه شده است .
وی افزود : قطعاً طراحان جنگ روانی علیه ملت ایران در رسانه ها و فضای مجازی از ابزار روانشناسی اجتماعی بهره می گیرند و باید در مقابله با این جنگ روانی از ابزار روانشناسی اجتماعی استفاده شود .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : در برخی مناسک مذهبی هم نوعی افراط مشاهده می شود که موجب برخی کردارهای ناپسند می شود .
تشدید روحیه نارضایتی ناشی از عدم توجه به روانشناسی اجتماعی است رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی با اشاره به نقش رسانه در ایجاد توازن اجتماعی گفت : این مشکل در برخی تنش های قومی و در میان برخی شهرها و مناطق کشور هم مشاهده می شود که نقش رسانه ها در این زمینه غیرقابل انکار است .
وی افزود : تشدید روحیه نارضایتی و انتقاد بی رویه از همه امور هم ناشی از عدم توجه به روانشناسی اجتماعی است .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : متخصصان رشته روانشناسی باید برای حل مشکلات راهکار پیشنهاد دهند .
پس از سخنان حداد عادل کلیات سرفصل آموزشی و برنامه درسی رشته روانشناسی اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید و بررسی جزئیات سرفصل آموزشی و برنامه درسی این رشته به جلسه آتی موکول شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
هفت صبح
1398/04/16
> ایسنا : رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد .
> ایسنا : رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد .
سید حسن دکتر صدوق ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف به بهانه فعالیت های هسته ای مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته اند ، اما متأسفانه اخیراً نیز تصویب شده که به مدت 8 سال مورد تحریم اسناد برجامی قرار گیرند .
دکتر صدوق خاطرنشان کرد : متأسفانه اخیراً کشورهای خارجی در بحث انتشار مقالات این دو دانشگاه نیز حساس شده اند و حتی این حساسیت ، مقالاتی بجز مقالات مرتبط با حوزه فیزیک و امور هسته ای را نیز شامل می شود؛ یعنی تحریم ها به تمام ابعاد فعالیت های دانشگاه سرایت کرده و وقفه ای را در انتشار مقالات دانشگاه ها ایجاد نموده است .
به گونه ای که تا عنوان دانشگاه شهید بهشتی مطرح می شود در انتشار مقاله حساسیت و مقاومت زیادی نشان می دهند .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی به مهم ترین مشکلاتی که دانشگاه ها در بحث تحریم با آن مواجه می شوند اشاره کرد و افزود : در بخش تجهیزات آزمایشگاهی ، تحریم ها دانشگاه ها را با چالش هایی مواجه کرده است به گونه ای که ورود این تجهیزات به کشور با مشکلات زیادی همراه است .
ضمن اینکه دانشگاه ها در نقل و انتقال ارز در خارج از کشور دچار چالش هایی شدند و این مشکلات انتقال ارز در بحث تحقیقات و اشتغالات علمی و پژوهشی دانشگاه ها تأثیر منفی گذاشته است .
البته تصور نمی کنم همکاران ما به دلیل این تحریم ها از اهداف خود دست بردارند چرا که به دلیل روحیه شجاعانه ای که بین آنها وجود دارد ، توان این را دارند که وضعیت ناگوار تحریم ها را پشت سر بگذارند .
بازدید اپلیکیشن 18 , بازدید سایت 18.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه قم
عصر رسانه
1398/04/16
> استاندار قم با حضور در دانشگاه قم ، از روند برگزاری آزمون سراسری در این محل بازدید کرد.
> استاندار قم با حضور در دانشگاه قم ، از روند برگزاری آزمون سراسری در این محل بازدید کرد .
به گزارش روابط عمومی استانداری قم ، دکتر بهرام سرمست پیش از ظهر امروز به اتفاق رئیس دانشگاه قم از محل برگزاری آزمون سراسری در این دانشگاه بازدید نمود .
استاندار قم در این بازدید با ابراز رضایت از نظم و آرامش حاکم بر فضا آزمون از زحمات و تلاش مسئولان و دست اندرکاران برگزاری تشکر و قدردانی کرد .
لازم به توضیح است آزمون سراسری سال 98 در ر وزهای پنج شنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی قم
روزنامه گویه
1398/04/15
> رئیس دانشگاه صنعتی قم گفت : با رایزنی های صورت گرفته با دانشگاه های مطرح جهان ، دانشگاه صنعتی قم به یکی.
> رئیس دانشگاه صنعتی قم گفت : با رایزنی های صورت گرفته با دانشگاه های مطرح جهان ، دانشگاه صنعتی قم به یکی از دانشگاه های بین المللی کشور تبدیل می شود .
جلال رضایی نور در پنجمین آیین فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم ، افزود : برای تبدیل شدن دانشگاه صنعتی قم به یک دانشگاه بین المللی تیم ارزیابی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به زودی از زیرساخت ها و تجهیزات این دانشگاه بازدید به عمل خواهد آورد .
وی اضافه کرد : دانشگاه صنعتی قم باید به دانشگاهی پیشتاز و مرجع در مباحث مربوط به صنعت و علم در سطح کشور تبدیل شود و ظرفیت های لازم برای این منظور در این مرکز علمی فراهم است .
رضایی نور ادامه داد : برای تبدیل شدن این دانشگاه به یکی از دانشگاه های مرجع و مورد استناد در سطح ملی و بین المللی ، تعاملات و مذاکرات مثبت فراوانی با دانشگاه های معتبر دنیا و ملی در دست پیگیری و انجام است .
وی بیان کرد : با تبدیل شدن این دانشگاه به دانشگاهی بین المللی به زودی جذب دانشجویان خارجی توسط این دانشگاه آغاز خواهد شد .
وی در ادامه عنوان کرد : پنجمین جشن دانش آموختگی دانشگاه صنعتی قم امروز با حضور 110 دانشجو ترتیب یافت و محدود بودن فضای دانشگاه مانع از حضور دانشجویان بیشتر در این آیین شد .
وی تصریح کرد : در حال حاضر 23 رشته تحصیلی در این دانشگاه تدریس می شود ، 2 هزار و 200 دانشجو نیز در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند .
جلالی نور ادامه داد : عبور از مرز 3 هزار دانشجو تا سال 1400 و افزایش اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی قم به 120 تن تا سال 1402 از هدف گذاری های مهم دانشگاه صنعتی قم است ، در حال حاضر تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه 53 تن است .
رئیس دانشگاه صنعتی قم همچنین اظهار کرد : راه اندازی مرکز توانمندسازی استارتاپ ها و شتاب دهنده های تقاضامحور از اقدام های موفق این دانشگاه در یک سال گذشته بوده است .
وی اضافه کرد : دانشگاه صنعتی قم پذیرای ایده های خلاقانه و نوآورانه شرکت های دانش بنیان است ، ایده های نوآورانه با حمایت های دانشگاه صنعتی قم می تواند به ارزش افزوده و تولید منجر شود .
سالانه بیش از سه هزار و 500 پایان نامه و رساله در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز علمی قم تدوین می شود .
بیش از 70 هزار دانشجو در 30 دانشگاه و مراکز آموزش عالی استان قم مشغول فراگیری علم و دانش هستند .
در این آیین از دانشجویان با رتبه های برتر رشته های مختلف با اهدای لوحی تقدیر به عمل آمد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
مردم سالاری
1398/04/15
> بدنبال به وجود آمدن مشکلاتی در مراسم اختتامیه کنگره مشاهیر کُرد و برخورد برخی نیروهای انتظامات و کنترل نظم با عکاسان خبری ، رئیس دانشگاه کردستان با حضور در خبرگزاری ایرنا ، از عکاسان و جامعه رسانه استان از این بابت عذرخواهی کرد .
> بدنبال به وجود آمدن مشکلاتی در مراسم اختتامیه کنگره مشاهیر کُرد و برخورد برخی نیروهای انتظامات و کنترل نظم با عکاسان خبری ، رئیس دانشگاه کردستان با حضور در خبرگزاری ایرنا ، از عکاسان و جامعه رسانه استان از این بابت عذرخواهی کرد .
رئیس دانشگاه کردستان و دبیر کمیته علمی این کنگره روز شنبه با حضور در خبرگزاری ایرنا مرکز کردستان با بیان اینکه بعد از مراسم اختتامیه متوجه مشکل به وجود آمده برای عکاسان خبری شده است ، اظهار داشت : شیرینی کنگره با این خبر برایم تلخ شد و وظیفه خود دانستم در اولین فرصت با حضور در دفاتر خبرگزاری و رسانه های استان از اصحاب رسانه دلجویی کنم .
رحمت صادقی با بیان اینکه دانشگاه کردستان مسئولیت کمیته علمی این کنگره و هماهنگی با مشاهیر را بر عهده داشت ، افزود : برای برگزاری هر چه بهتر کنگره ، 6 کارگروه تشکیل شده بود که دانشگاه در انتخاب مشاهیر و برگزاری پنل های تخصصی دخالت داشت .
وی با اشاره به نامناسب بودن مکان برگزاری کنگره ، گفت : نبود مکانی مناسب در استان برای برگزاری چنین کنگره ها و برنامه های بزرگی اصلی ترین مشکل است چون پیش بینی ما حضور 500 نفر در سالن مراسم بود اما با ناهماهنگی انجام گرفته ، یک هزار و 500 نفر کارت دعوت به مراسم در دست داشته و متقاضی حضور در سالن اصلی بودند .
صادقی تاکید کرد : سالن آمفی تئاتر همه دانشکده ها برای استقرار مهمانان و پخش مستقیم برنامه های کنگره در نظر گرفته شده بود اما همه مدعوین اصرار داشتند در سالن اصلی حضور یابند که با توجه به تکمیل ظرفیت و حتی اضافه بر ظرفیت تالار مولوی ، این مشکل برای عکاسان خبری و برخی اصحاب رسانه پیش آمد و باعث دلخوری آنان شد .
رئیس دانشگاه کردستان با تاکید بر اینکه به اصحاب رسانه حق می دهم از این مساله دلخور باشند ، افزود : نباید فراموش کنیم در کارهای جهادی و مبارزه شانه به شانه با هم همراه هستیم تا توسعه منطقه محقق شود پس نباید به جای نقد همدیگر را تخریب کنیم .
وی اثرگذاری این کنگره را به واسطه تلاش اصحاب رسانه دانست و یادآور شد : برخی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی هم اگر نقدهای خود را در زمینه مشکلات دانشگاه به صورت علمی ارائه کنند ما هم با جان و دل پذیرای آن برای حل مشکلات و بهبود وضعیت هستیم .
رئیس دانشگاه کردستان به کار دلسوزانه همه مجموعه استان برای برگزاری کنگره مشاهیر کرد ، اشاره و اظهار داشت : کم و کاستی های این کنگره را قبول داریم چرا که تمرین کار بزرگ را نداشتیم البته برنامه ای در استان اجرایی شد که نیازمند همکاری و تعامل چندین وزارتخانه بود .
صادقی تلطیف فضای جامعه را ضروری دانست و اضافه کرد : باید شان و جایگاه افراد از جمله نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و اصحاب رسانه در این کنگره بهتر حفظ می شد لذا بابت قصوری که انجام گرفته از طرف خود به عنوان یکی از اعضای شورای راهبردی کنگره ، از این عزیزان عذرخواهی می کنم .
وی دانشگاه را پیشران توسعه جامعه معرفی کرد و گفت : دانشگاه کردستان به عنوان بزرگترین مرکز علمی آموزشی و پژوهشی استان آمادگی کامل دارد تا با اصحاب رسانه همکاری و تعامل دوسویه داشته باشد .
صادقی وجود 400 استاد و 2 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا را اتاق فکر مناسبی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه کردستان دانست و افزود : به عنوان دانشگاه نسل چهارم رسالت داریم در مسیری حرکت کنیم که با مسئولیت پذیری اجتماعی به حل مشکلات جامعه کمک کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
مردم سالاری
1398/04/15

رئیس دانشگاه کردستان همچنین کتاب چهار جلدی فرهنگ کُردی دانشگاه کردستان اثری از محمدماجد مردوخ روحانی را به خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز سنندج اهدا کرد .
در مراسم اختتامیه کنگره مشاهیر کرد که به میزبانی دانشگاه کردستان در روزهای 11 و 12 تیر برگزار شد ، جمعی از عکاسان خبری خبرگزاری ها و دیگر رسانه های استان که قصد وورد به سالن مراسم و پوشش آیین اختتامیه را داشتند مورد بی حرمتی قرار گرفته و از ورود آنان به سالن ممانعت شد ، این اقدام در کنار ضرب و شتم و بی احترامی به برخی عکاسان خبری باعث شد تا عکاسان به نشانه اعتراض این آیین را پوشش تصویری ندهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1398/04/16
> کلید اولیه پاسخنامه آزمون سراسری (کنکور) سال 1398 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ساعت 21 امروز منتشر می شود.
> کلید اولیه پاسخنامه آزمون سراسری (کنکور) سال 1398 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ساعت 21 امروز منتشر می شود .
حسین توکلی افزود : کلید اولیه پاسخنامه گروه های پنج گانه آزمون سراسری از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org منتشر می شود .
وی گفت : دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی همه گروه های آزمایشی نیز در این سایت منتشر شده است .
آزمون سراسری سال 1398 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی روز های پنج شنبه و جمعه 13 و 14 تیر برگزار شد .
یک میلیون و 119 هزار و 15 نفر در این آزمون نام نویسی کرده اند که از این تعداد 648 هزار و 845 نفر زن و 470 هزار و 170 نفر مرد هستند .
نتایج اولیه این آزمون دهه دوم مرداد اعلام می شود و داوطلبان پس از آن باید برای انتخاب رشته های دانشگاهی اقدام کنند و در نهایت نتیجه نهایی نیمه دوم شهریور اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1398/04/16
> گروه بنگاه ها : مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اعلام کرد : پیش بینی می کنیم تا پایان سال بالغ بر یک میلیون و 500 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش 150 هزار میلیارد ریال در راستای مسوولیت های اجتماعی پرداخت شود .
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، مرتضی اکبری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران و دانشگاه پیام نور با موضوع اعطای تسهیلات قرض الحسنه در حوزه آموزش به دانشجویان ، اظهار کرد : با توجه به اهداف و برنامه های ترسیم شده برای سال 1398 ، پیش بینی می کنیم تا پایان سال جاری بالغ بر یک میلیون و 500 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش 150 هزار میلیارد ریال در راستای مسوولیت های اجتماعی بانک پرداخت شود .
> مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اعلام کرد پیش بینی پرداخت 5/ 1 میلیون فقره تسهیلات قرض الحسنه در سال 98 گروه بنگاه ها : مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اعلام کرد : پیش بینی می کنیم تا پایان سال بالغ بر یک میلیون و 500 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش 150 هزار میلیارد ریال در راستای مسوولیت های اجتماعی پرداخت شود .
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، مرتضی اکبری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران و دانشگاه پیام نور با موضوع اعطای تسهیلات قرض الحسنه در حوزه آموزش به دانشجویان ، اظهار کرد : با توجه به اهداف و برنامه های ترسیم شده برای سال 1398 ، پیش بینی می کنیم تا پایان سال جاری بالغ بر یک میلیون و 500 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش 150 هزار میلیارد ریال در راستای مسوولیت های اجتماعی بانک پرداخت شود .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران ، گفت : براساس این چشم انداز تا پایان خردادماه بالغ بر 350 هزار فقره تسهیلات به ارزش 3 هزار و 700 میلیارد تومان پرداخت شده است و با ادامه این روند تا پایان سال بالاتر از هدف ترسیمی را محقق خواهیم کرد .
وی با اشاره به گسترش حوزه های فعالیت و بیشتر شدن تنوع محصولات بانک ، بیان کرد : در گذشته بیشتر فعالیت بانک قرض الحسنه مهر ایران بر پرداخت تسهیلات در حوزه معیشت معطوف بود ، اما در حال حاضر توجه بیشتری به حوزه های کارآفرینی ، اشتغال زایی وحمایت از تولید کالا و خدمات داخلی اختصاص یافته است .
اکبری ادامه داد : توجه به مراکز دانش بنیان و حوزه های مختلف دانشگاهی و به ویژه دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور از جمله حوزه های جدیدی است که این بانک از سال گذشته به صورت جدی آن را پیگیری می کند .
وی افزود : یکی از قراردادهایی که در حوزه حمایت از دانشجویان منعقد شده ، تفاهمنامه با دانشگاه پیام نور به عنوان یکی از بزرگ ترین مجامع دانشگاهی کشور است .
بخش زیادی از دانشجویان در این مرکز مشغول به تحصیل هستند که می توانند با استفاده از تسهیلات بانک قرض الحسنه مهرایران ، هزینه های مربوط به شهریه خود را بپردازند .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران تصریح کرد : کمک به تامین مایحتاج ضروری زندگی اقشار مختلف جامعه با تقسیط هزینه ها از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه یکی از اهداف این بانک به شمار می رود و امضای این تفاهمنامه نیز در راستای تقسیط هزینه های شهریه دانشجویی با هدف کمک به ادامه تحصیل دانشجویان صورت گرفته است .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران ادامه داد : علاوه بر این تفاهمنامه ، دو تفاهمنامه با دانشگاه پیام نور درباره پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به کارمندان و استادان این دانشگاه (با کارمزد 4 درصد) و همچنین پرداخت تسهیلات به حافظان قرآن جهت تشویق این افراد با حمایت دانشگاه پیام نور خواهد بود .
اکبری در پایان اظهار امیدواری کرد : با انعقاد این قراردادها ، دانشجویان با مشکلات و دغدغه کمتری برای پرداخت شهریه دانشگاه مواجه باشند .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : ایران دانشگاه پیام نور روابط عمومی قرآن قرض الحسنه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
تشکل دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16
> وقایع تیرماه 78 از آن دسته حوادث سیاسی تاریخ انقلاب اسلامی است که پس از گذشت 20 سال هنوز هم مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
> وقایع تیرماه 78 از آن دسته حوادث سیاسی تاریخ انقلاب اسلامی است که پس از گذشت 20 سال هنوز هم مورد بحث و بررسی قرار می گیرد .
چندی پیش مصطفی تاجزاده ، معاون سیاسی وزارت کشور در دوران اصلاحات و علیرضا زاکانی ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و مسئول وقت بسیج دانشجویی دانشگاه های استان تهران در چند نوبت مناظره به واکاوی وقایع کوی دانشگاه پرداختند .
چند سال قبل نیز نقل خاطره ای از این واقعه در یکی از مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری سال 92 در تغییر سبد آرای نامزدها اثر خود را گذاشت .
مرور حوادث و آشوب های کوی دانشگاه که از زاویه های مختلف قابل تحلیل است به عنوان یکی از بزرگ ترین رویدادهای سیاسی دانشگاهی برای دانشجویان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا جایی که شاید بیهوده نباشد آن را به عنوان یک درس چهار واحدی یا حتی پیش نیاز ورود به تشکل های دانشجویی فعال در حوزه سیاسی بخوانیم .
واقعه 18 تیر چگونه شکل گرفت؟ شکل گیری واقعه به تصویب یک قانون در پنجمین مجلس شورای اسلامی برمی گردد که ریاست آن را علی اکبر ناطق نوری برعهده داشت .
نمایندگان این دوره مجلس ، سعی داشتند خلأها و ابهامات قانون مطبوعات را که در سال 1364 به تصویب رسیده بود ، برطرف کنند ، قانونی که علی رغم جوسازی های روزنامه های زنجیره ای کلیات آن در تیرماه 78 و درنهایت روزهای پایانی فروردین سال 79 پس از مدت ها بحث به تصویب رسید .
مهاجرانی ، وزیر وقت ارشاد به دلیل آنچه تهدید آزادی مطبوعات و تعارض با اصول قانون اساسی مطرح می کرد ، مخالفت دولت اصلاحات با این اصلاحیه را علنا اعلام کرده بود .
صبح سه شنبه 15 تیرماه ، زمانی که یک روز به تصمیم گیری قوه مقننه درباره طرح اصلاحیه قانون مطبوعات باقی مانده بود ، تیتر «سعید اسلامی پیشنهاد اصلاح قانون مطبوعات را داده است» در صفحه نخست روزنامه سلام تعجب همه را برانگیخت .
روزنامه موسوی خوئینی ها اقدام به انتشار سندی محرمانه می کند که دو روز پس از انتشار آن ، با شکایت وزارت اطلاعات به قوه قضائیه ، توقیف می شود .
چهارشنبه روزنامه نشاط ، ارگان حزب مشارکت با چاپ تصویر مدیرمسئول روزنامه سلام با بیان این مطلب که «آیا محافظه کاران هزینه به صحنه آوران او را محاسبه کرده اند؟» تلویحا نسبت به آغاز آشوب ها هشدار می دهد اما این اقدام رادیکالی مشارکتی ها و تهدیدهای دیگر آنان هم نتوانست تاثیر آنچنانی بر روند تصویب طرح بگذارد و کلیات اصلاحیه روز چهارشنبه به تصویب مجلس رسید .
برخی منابع از جلسه مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وقت وزارت کشور که یکی از اعضای شناخته شده و مرکزی حزب مشارکت بود با اعضای دفتر تحکیم وحدت خبر می دهند .
او در جمع تحکیم وحدتی ها می گوید روزنامه سلام خط قرمز ماست و از آنها می خواهد نسبت به توقیف سلام بی تفاوت نباشند .
حالا نوبت دانشجویان است که پازل آشوب مشارکتی ها را تکمیل کنند؛ خطی که جلایی پور یکی از چهره های دیگر مشارکت در روزنامه خود که با عنوان نشاط منتشر می شد ، این گونه بیان می کند : «ناظران پیش بینی می کنند طی روزهای آینده دفتر تحکیم وحدت و بدنه اجتماعی مدافع جناح چپ وارد صحنه شوند .
» ساعات پایانی پنجشنبه نخستین جرقه های آشوب در کوی دانشگاه تهران به وقوع می پیوندد و تعدادی از دانشجویان با شعارهایی چون «طرح سعید امامی ملغی باید گردد» و «مجلس فرمایشی ، انحلال ، انحلال» بدون داشتن هیچ مجوزی دست به تظاهرات می زنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
تشکل دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16

از سمت دیگر تجمعی در مقابل سینمای کوی شکل می گیرد و زمان زیادی نمی گذرد که با تشویق دانشجویان برای شرکت در اعتراضات از سوی اعضای انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دو تجمع درهم ادغام می شوند و حدود 300 نفر از دانشجویان در حالی که رفتارهای ساختارشکنانه از خود بروز می دهند به سمت خروجی کوی حرکت می کنند .
این واقعه در عرض مدت کوتاهی از تجمع اعتراضی دانشجویی تبدیل به آشوب خیابانی می شود که پس از چند روز تحت تاثیر قرار دادن فضای کشور درنهایت با راهپیمایی مردمی روز جمعه 23 تیرماه به پایان می رسد .
بررسی و بیان رفتارهای مختلف اشخاص و سیاسیون نیازمند مجال مفصل دیگری است ، اما آنچه اکنون مورد اهمیت است بررسی رفتار دانشجویان فعال و سیاسی است که تحت تاثیر رفتار اعضای حزب مشارکت دست به اقدامات مختلف رادیکالی تا پایان دهه هفتاد زدند .
به بیان دیگر تغییر نگاه و زاویه فکری فعالان دانشجویی وقت همگام با جریان چپ اصلاح طلب کشور در موضوعات مختلف یکی از نکات مهم قابل بررسی برای فعالان فعلی تشکل های دانشجویی است و «فرهیختگان» در ادامه این گزارش دو مورد از تغییرات فکری را در حوزه استکبارستیزی و اقتصاد بررسی کرده است .
تغییر موضع تحکیمی ها در دیدگاه های اقتصادی دفتر تحکیم وحدت یکی از بزرگ ترین تشکیلات دانشجویی پس از انقلاب اسلامی ایران است که بعد از دیدار با امام خمینی(ره) در سال 58 از به هم پیوستن انجمن های اسلامی دانشگاه های مختلف کشور شکل گرفت؛ انجمن هایی که در برهه های تاریخی حوادث پس از انقلاب اسلامی مانند تسخیر لانه جاسوسی و هشت سال دفاع مقدس حضور چشمگیر و اثرگذاری داشتند .
دفتر تحکیم ضمن همراهی و حمایت از مواضع مجمع روحانیون مبارز در سال های پس از جنگ تحمیلی به یکی از منتقدان جدی نگاه های سیاسی اقتصادی دولت سازندگی تبدیل شد؛ انتقاداتی که در فضای بسته آن روزها ، باعث نزدیکی هرچه بیشتر اعضای این دفتر به بدنه اصلاح طلبان و در نتیجه به حمایت از آنان در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در نیمه دوم دهه هفتاد ختم شد .
علی افشاری یکی از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت که مسئولیت بخش دانشجویی ستاد انتخاباتی سیدمحمد خاتمی را هم همزمان برعهده داشت ، در این خصوص می گوید : «اعضای انجمن های اسلامی در آن دوره متاثر از گفتمان سابق جنبش دانشجویی عدالت محور بوده و توجهی به آزادی به عنوان ارزشی مستقل نداشتند یا حداقل عدالت و نگاه های مکانیکی به آن و به خصوص مخالفت با سرمایه داری و اقتصاد آزاد برای آنها اهمیت زیادی داشت .
از سوی دیگر به شدت نسبت به شائبه فساد حساسیت داشتند .
سیاست های اقتصادی دولت سازندگی به شدت مورد انتقاد و اعتراض دفتر تحکیم وحدت قرار گرفت و آن را انحراف از ارزش های انقلاب ارزیابی کرده که منجر به گسترش فقر و ثروت اندوزی مرفهان بی درد می شود .
این موضعگیری که آتش تقابل با دولت وقت را شعله ور ساخت ، تبعاتی را برای تحکیم رقم زد .
اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی امیرکبیر در سال1370 به دلیل موضع گیری علیه دولت سازندگی بازداشت شدند .
» جریان چپ به اقتصادی متمرکز اعتقاد دارد که دولت در آن مداخله اساسی دارد که در دوران تصدی مسئولیت نخست وزیری میرحسین موسوی شاهد ظهور آن بودیم ، پس از قدرت گرفتن دولت سازندگی به مقابله با نگاه اقتصادی این دولت پرداخت و همواره به تک نرخی کردن ارز و کاهش سوبسیدها اعتراض می کرد .
اما نکته قابل توجه آنجاست که جریان اصلاح طلب که با تشکیل دولت اصلاحات بار دیگر به جریان قدرت برگشته بود ، از سیاست های اقتصادی گذشته خود فاصله گرفت و عملا سیاست های اقتصادی دولت سازندگی را پیگیری کرد ، حضور مدیران اقتصادی دولت هاشمی و بیانیه های اقتصادی حزب مشارکت شاهدی بر این مدعاست ، حتی زمانی که اکثریت مجلس ششم از آن اصلاح طلبان بود لوایحی تصویب شد که بیشتر سیاست های اقتصاد آزاد را تقویت می کرد .
در این وضعیت ، دفتر تحکیم وحدت ، همان منتقد جدی سرمایه داری اواخر دهه 60 و اوایل دهه هفتاد این بار از خصوصی سازی و اقتصاد لیبرالی حمایت می کند ، دیگر در مواضع تحکیمی ها خبری از آن اعتراضات عدالتخواهانه نیست و سهم خواهی سیاسی در انتخابات های مختلف و پیگیری آزادی های مدنی تبدیل به مطالبات جدید این مجموعه دانشجویی شده که فعالیتش به دنبال کنش غلط و نیاز اصلاح طلبان ، رفته رفته رنگ رادیکالیسم به خود می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
تشکل دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16

چرخش موضع دفتر تحکیم در خصوص استکبار ستیزی یکی دیگر از رفتارهای متناقض دفتر تحکیم وحدت را می توان در تغییر نگاه ، مواضع و فعالیت های این تشکل دانشجویی درخصوص استکبارستیزی به ویژه ارتباط با آمریکا یافت .
اعضای انجمن های اسلامی که در اوایل انقلاب اقدام به فتح سفارت آمریکا کردند و هرساله پس از آن در روز 13 آبان ، مراسم گرامیداشت سالروز تسخیر لانه جاسوسی را برگزار می کردند ، رفته رفته ایدئولوژی خود را تغییر می دهند و در سال های دولت اصلاحات هم به صورت فردی با کشورهای غربی ارتباط می گیرند و هم به یکی از حامیان سرسخت ارتباط با آمریکا تبدیل می شوند .
برای نخستین بار اختلاف دفتر تحکیمی ها با شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مورد نحوه اجرای مراسم گرامیداشت 13 آبان سال 70 بود .
دفتر تحکیم وحدت در این سال ، مراسم خود را به صورت جداگانه برگزار کرد .
آنها در این سال شورای هماهنگی را منتسب به جریان حامی ارتباط با آمریکا معرفی می کردند و در همه مراسم های جداگانه خود در اوایل دهه 70 که با سخنرانی اعضای مجمع روحانیون مبارز مانند محتشمی پور ، هادی خامنه ای و کروبی برگزار می شد ، علیه کسانی که در دفاع از ارتباط با آمریکا صحبتی می کردند ، شعار می دادند .
شاید یکی از نخستین نشانه های نفوذ در تحکیم وحدت را بتوان در مراسم گرامیداشت 13 آبان سال 75 جست وجو کرد ، جایی که سخنرانان این مراسم از طیفی انتخاب می شدند که حالا از کرده خود در سال های ابتدایی انقلاب پشیمان بودند .
دفتر تحکیم سال بعد قدمی فراتر برداشت و به خاطر آنچه بی احترامی به ملت آمریکا می نامید ، آتش زدن پرچم این کشور را از برنامه حذف کرد .
در سال 77 مراسم 13 آبان تحکیمی ها ، به تجمع کوچکی در دانشگاه تهران محدود شد و در سال 78 به تعطیل شدن این مراسم ختم شد .
عزت الله سحابی از سرکردگان گروه های ملی مذهبی از روند استحاله این گونه یاد می کند : «در سال 1374 در جریانات دانشجویی و انجمن های اسلامی تحولاتی پیدا شده بود ، به [نحوی] که در اثر گذشت زمان از سال 58 تا 75 نسل های جدیدی که به دانشگاه ها راه یافتند با نسل اولی سال های 58 و 59 تفاوت هایی داشتند؛ ازجمله اینکه خاطره ای از انقلاب و دفاع مقدس در حافظه نداشتند ، به تدریج در اثر این تحول در هیات مدیره و شوراهای انجمن ها نیز تغییراتی ایجاد شد و بیشتر افراد لیبرال یا حزب گرا به آنها راه یافتند .
این زمینه درخصوص جریانات دانشجویی نیز وجود داشت ، به طوری که در سال 74 و 75 انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر به شدت تحت الشعاع نهضت آزادی بود؛ افراد نیز از دانشگاه منتقل یا اخراج شدند .
در سال 74 و 75 جریان برانداز استحاله ای ، دانشگاه ها را محیط خوبی برای نشو و نمای افکار خود و سوق دادن دانشجویان به سمت یک نیروی فشار از پایین نسبت به مسئولان بالای مملکت ، تشخیص دادند .
نهضت آزادی روابط خود را با دانشگاه ها داشت ، ما هم همکاران جوان تر را برای تماس و همکاری و هماهنگی با دانشجویان مشخص کردیم .
» سیاسی راد ، عضو سابق شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت که یکی از افراد تاثیرگذار در روند تغییر فکری این مجموعه دانشجویی است ، می گوید : «امروز تصور هیچ دانشجویی از دفتر تحکیم وحدت فاتحان لانه جاسوسی نیست و بسیاری از فاتحان لانه جاسوسی نیز امروز موافق آن حرکت خود نیستند .
» بدین ترتیب پس از گذشت کمتر از 20 سال از تسخیر لانه جاسوسی ، در ایدئولوژی جدید دفتر تحکیم که در فضای سیاسی حامی اصلاح طلبان است و اعضایش پشت سر ابراهیم یزدی ، دبیرکل نهضت آزادی که روزی مخالفش بودند نمازجماعت می خوانند استکبارستیزی جای خود را به حمایت سخت از رابطه با آمریکا می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1398/04/15
> گروه جامعه : کلید اولیه کنکور سراسری سال 98 ساعت 21 یکشنبه 16 تیرماه 98 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود .
> با توجه به انتشار دفترچه سؤالات گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبانهای خارجی کنکور 98 ، کلید اولیه سؤالات آزمون سراسری سال 1398 (داخل کشور) ، از ساعت 21 روز یکشنبه 16 تیر در دسترس داوطلبان قرار می گیرد .
دفترچه سؤالات برای داوطلبان خارج از کشور ساعت 16 روز یکشنبه 16 تیرماه 98 منتشر خواهد شد و در ادامه آن کلید اولیه سؤالات (خارج از کشور) ، روز چهارشنبه بعدازظهر 19 تیر 98 از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت .
آزمون سراسری سال 98 برای رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، دوره های نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد .
در کنکور سراسری سال 98 تعداد یک میلیون و 119 هزار و 15 داوطلب ثبت نام کردند که با توجه به اعلام علاقمندی به گروه های آزمایشی دوم و سوم ، تعداد یک میلیون و 353 هزار و 324 کارت ورود به جلسه آزمون صادر شد .
آزمون در صبح و بعدازظهر پنجشنبه 13 تیر و صبح و بعدازظهر جمعه 14 تیر 98 در 381 شهرستان و بخش مختلف کشور و 518 حوزه امتحانی برگزار شد .
برای کنکور سراسری سال 98 با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و یا نظام قدیم آموزش متوسطه و یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام جدید (نظام جدید 6 3 3) طراحی شده بود .
پس از برگزاری آزمون و پس از تصحیح برگه ها ، کارنامه اولیه در دهه دوم مردادماه 98 منتشر می شود .
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته می شوند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه ها در مهلت اعلام شده نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
نتایج نهایی آزمون سراسری سال 98 در دهه سوم شهریورماه 98 منتشر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1398/04/16
> به گفته سرپرست مجتمع آموزش عالی سلامت و شبکه بهداشت و درمان شیروان ، بیش از 50 درصد شیروانی ها غربالگری بسیج ملی فشارخون شدند.
> به گفته سرپرست مجتمع آموزش عالی سلامت و شبکه بهداشت و درمان شیروان ، بیش از 50 درصد شیروانی ها غربالگری بسیج ملی فشارخون شدند .
«علی آرمیده» کل جمعیت بالای 30 سال شهرستان را 78 هزار و 34 نفر اعلام کرد .
طرح ملی غربالگری فشارخون ، از خرداد آغاز شده است و تا 15 تیر ادامه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1398/04/16
> یزد خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس موسسه آموزش عالی امام جواد(ع) در نشست خبری که به منظور اعلام برنامه های موسسه آموزش عالی امام جواد برگزار شد ، از «اجرای طرح توانا» ، «اخذ مجوز برگزاری آزمون GRE « ، «اخذ مجوز 4 کد رشته جدید دانشگاه» و «افتتاح رسمی مرکز مشاوره مهر دانشگاه در نیمه دوم تیر«خبر داد.
> یزد خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس موسسه آموزش عالی امام جواد(ع) در نشست خبری که به منظور اعلام برنامه های موسسه آموزش عالی امام جواد برگزار شد ، از «اجرای طرح توانا» ، «اخذ مجوز برگزاری آزمون GRE « ، «اخذ مجوز 4 کد رشته جدید دانشگاه» و «افتتاح رسمی مرکز مشاوره مهر دانشگاه در نیمه دوم تیر«خبر داد .
دکتر وحدت ضمن اشاره به جایگاه طرح توانا در افزایش روحیه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در دانشجویان و دانش آموختگان استان یزد ، از پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری ، پارک علم و فناوری یزد و بنیاد نخبگان یزد به عنوان همکاران و حمایتگران این طرح یاد کرد .
وی از اخذ مجوز 4 رشته جدید شامل رشته های مهندسی کامپیوتر و علوم تربیتی در مقطع کارشناسی ارشد و رشته های مدیریت بیمه و مشاوره در مقطع کارشناسی توسط دانشگاه امام جواد(ع)و همچنین افتتاح رسمی مرکز مشاوره مهر دانشگاه با دپارتمان های تخصصی در نیمه دوم تیرماه ، خبر داد .
وحدت به اخذ مجوز برگزاری آزمون GRE در اواخر اردیبهشت ماه توسط دانشگاه امام جواد(ع) اشاره کرد و افزود : این آزمون به عنوان یک آزمون معتبر بین المللی جهت سنجش سطح منطق و قدرت تحلیل و استدلال افراد ، معیاری مهم برای پذیرش متقاضیان تحصیل در آمریکا و برخی از دانشگاه های کشورهای اروپایی محسوب می شود .
میرجلیلی قائم مقام رئیس و معاونت آموزشی پژوهشی دانشگاه در بخش دیگری از این نشست ضمن اشاره به ضرورت تقویت مهارت دانشجویان ، ایجاد گفتمان مهارت در تحصیل را لازمه توسعه کشور دانست .
وی به نقش تاثیرگذار و مهم اصحاب رسانه در ایجاد گفتمان های مختلف اشاره کرد و افزود رصد کردن امور در عرصه های مختلف و تهیه اخبار درست و مستمر می تواند گامی موثر در اعتلای وضعیت جامعه داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16
> اعلام جزئیات زمان مصاحبه دوره های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی تاریخ و زمان مصاحبه داوطلبان 33 رشته آزمون دکتری تخصصی و دوره بدون آزمون ویژه استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.
> اعلام جزئیات زمان مصاحبه دوره های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی تاریخ و زمان مصاحبه داوطلبان 33 رشته آزمون دکتری تخصصی و دوره بدون آزمون ویژه استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد .
داوطلبان دعوت شده به مصاحبه 33 رشته اعلام شده که نسبت به ثبت نام در سامانه به منظور اعلام آمادگی جهت شرکت در مصاحبه اقدام کرده اند ، می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش به نشانی http : //azmoon .
net از تاریخ و زمان مصاحبه خود مطلع شوند .
مصاحبه تمام رشته های دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی از روز شنبه 22تیرماه در واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار می شود .
داوطلبان لازم است در زمان حضور جهت مصاحبه و ارزیابی تخصصی ، مدارک شناسایی(اصل شناسنامه و کارت ملی) ، تمام سوابق علمی ، آموزشی ، تحقیقاتی شامل مقاله ، پروژه ، ترجمه ، تالیف ، گواهی ثبت اختراع یا کسب مقام در جشنواره های علمی در زمینه های مرتبط با رشته به انضمام نسخه ای از ریز نمرات و پایان نامه کارشناسی ارشد و مدرک زبان خارجی معتبر را همراه خود داشته باشند .
نتایج تمام رشته های دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی همزمان با نتایج سایر دانشگاه ها تا هفته اول شهریور ماه اعلام خواهد شد .
هشدار به خانواده ها درباره سایت های جعلی بیژن رنجبر ، قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با «آنا» ، درباره برخی کانال ها که در فضای مجازی پذیرش در رشته های پزشکی در ازای دریافت مبالغ هنگفت را وعده داده بودند ، اظهار کرد : «این گونه پذیرش ها قطعا جعلی است و هر روز در حال رصد این موارد بوده و به کمک حراست دانشگاه در حال شناسایی این سودجویان هستیم .
» او ادامه داد : «دانشگاه آزاد اسلامی به دو صورت کنکور یا براساس سوابق تحصیلی پذیرش دارد ، ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی فقط از طریق سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد .
» قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامی گفت : «در پذیرش براساس سوابق تحصیلی ، همه رشته های بدون آزمون در سامانه سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شده است ، داوطلبان بعد از مطالعه رشته های موجود می توانند انتخاب رشته کنند و از هیچ مسیر دیگری امکان ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد .
» رنجبر بیان کرد : «کسانی که وعده پذیرش با دریافت مبالغ هنگفت به داوطلبان کنکور را می دهند ، جعلی هستند و حراست دانشگاه هر روز در حال کشف و ضبط آنهاست .
» او اعلام کرد : «داوطلبان نباید به این مسیرها اعتماد کنند و مطمئن باشند که دانشگاه آزاد اسلامی اجازه انجام این بی عدالتی ها را نمی دهد و قطعا با این افراد برخورد می شود .
داوطلبان و خانواده ها در صورت مواجهه با چنین مواردی سریعا به مرکز سنجش یا حراست دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع رسانی کنند .
» برگزاری جشنواره شیخ طبرسی در نیمه دوم آبان ماه رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری سومین دوره جشنواره شیخ طبرسی در نیمه دوم آبان ماه سال جاری خبر داد .
عبدالمجید طالب تاش ، رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با «ایسکانیوز» ، درباره فعالیت های این پژوهشکده در سال جاری اظهار کرد : «در پژوهشکده قرآن و عترت ، سه گروه پژوهشی تحت عنوان مطالعات قرآنی ، مطالعات حدیثی و مطالعات تطبیقی فعالیت دارند؛ این پژوهشکده با توجه به نگاه تحول گرایانه دانشگاه آزاد اسلامی ، اقدامات خود را در این سه گروه پژوهشی ادامه خواهد داد .
» وی افزود : «برای هر گروه پژوهشی ، 5 عضو هیات علمی جذب شده اند که فعالیت های خود در حوزه تالیف و تدوین کتاب ، نشست های تخصصی و همایش های علمی را انجام می دهند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16
این موضوع نوید بخش آینده ای روشن برای این پژوهشکده است .
» طالب تاش ادامه داد : «در پژوهشکده قرآن و عترت ، تاکنون 5 عنوان کتاب در حوزه های قرآنی و عرفانی به چاپ رسیده است؛ فصلنامه ای تحت عنوان صحیفه نوین در دست چاپ قرار گرفت که وزارت علوم حدود یک ماه قبل رتبه علمی و پژوهشی به آن اعطا کرد .
این فصلنامه ، تنها فصلنامه مطالعات تاریخی ، حدیثی و قرآنی کشور محسوب می شود که دارای رتبه علمی و پژوهشی است .
» رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد : «همچنین دو فصلنامه «زبان دین» و «عترت پژوهشی» با رویکرد علمی و پژوهشی ، در آینده ای نزدیک از سوی پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی تدوین خواهد شد .
» وی با اشاره به جشنواره دو سالانه شیخ طبرسی اذعان داشت : «سومین دوره این جشنواره در نیمه دوم آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد؛ این جشنواره به گزینش آثار قرآنی اعضای هیات علمی و روحانیون دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص دارد .
» طالب تاش خاطرنشان کرد : «روحانیون و اعضای هیات علمی واحدهای دانشگاهی می توانند آثار قرآنی خود را از جمله پایان نامه ، مقاله ، کتاب و طرح پژوهشی در بازه زمانی اعلام شده به پژوهشکده ارسال کنند .
آثار برگزیده در سومین جشنواره شیخ طبرسی متعاقبا اعلام خواهد شد .
» پذیرش دانشجو در رشته آموزش و پرورش ابتدایی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی استان قم مجوز دفتر گسترش آموزش عالی کشور در رشته علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش ابتدایی مقطع کارشناسی ارشد را دریافت و برای مهر 98 دانشجو می پذیرد .
سیف الله فضل اللهی در گفت وگویی از کسب مجوز دانشگاه آزاد اسلامی قم از دفتر گسترش آموزش عالی کشور در رشته علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش ابتدایی در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد و اظهار کرد : «تمامی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد سال 98 می توانند در زمان آغاز انتخاب رشته که توسط سایت سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود ، رشته آموزش و پرورش ابتدایی را انتخاب و از مهر 98 در دانشگاه آزاد اسلامی قم در این رشته تحصیلی ادامه تحصیل دهند .
» فضل اللهی افزود : «با پیگیری هایی که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی استان قم صورت گرفت از ابتدای خرداد ماه سال جاری مجوز ایجاد رشته کارشناسی ارشد علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش ابتدایی برای اولین بار در سطح استان اخذ شد و در دانشگاه آزاد اسلامی قم از مهرماه سال جاری دانشجو خواهد پذیرفت .
» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قم گفت : «هم اکنون سازمان آموزش و پرورش در روند جذب معلم بر طبق آمار و اطلاعات باید بین 300 تا 500 هزار معلم را تا سال 1404 جذب کند ، علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش ابتدایی در مقطع کارشناسی ارشد بیشترین سهمیه جذب را در سازمان آموزش و پرورش دارد .
» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قم افزود : «تمامی داوطلبان کارشناسی ارشد که در آزمون کارشناسی ارشد سال جاری شرکت کرده اند می توانند در زمان انتخاب رشته با مراجعه به دفترچه شماره 2 آزمون کارشناسی ارشد که به زودی اعلام خواهد شد ، رشته علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش ابتدایی ، دانشگاه آزاد اسلامی قم را انتخاب کنند و از ابتدای مهر ماه سال جاری در این رشته تحصیلی ادامه تحصیل دهند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16
> حسین حسینی ، معاون آموزشی دانشگاه تهران در گفت وگویی با ایسنا گفته است : «در گذشته نه چندان دور دانشگاه هایی که متولی پذیرش دانشجوی دکتری بودند ، حداقل در این بخش کاملا خودکفا عمل می کردند؛ یعنی پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه ها نیز توسط خود دانشگاه ها صورت می گرفت.
> حسین حسینی ، معاون آموزشی دانشگاه تهران در گفت وگویی با ایسنا گفته است : «در گذشته نه چندان دور دانشگاه هایی که متولی پذیرش دانشجوی دکتری بودند ، حداقل در این بخش کاملا خودکفا عمل می کردند؛ یعنی پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه ها نیز توسط خود دانشگاه ها صورت می گرفت .
وقتی وضعیت پذیرش های امروزی را با دهه 80 که معاون آموزشی دانشگاه تهران بودم ، مقایسه می کنم ، کاملا این تفاوت را احساس می کنم .
در شکل فعلی پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه ها ما رضایتمندی را بین دانشگاه ها احساس نمی کنیم ، چراکه این شکل از پذیرش الزاماتی را ایجاد می کند که دارای عوارض جانبی است و ممکن است آن گونه که باید دانشگاه ها نتوانند دانشجویان کیفی را جذب کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
دنیای اقتصاد
1398/04/15
> فارس : در این گزارش به شهریه دانشگاه های مختلف در کشور های اروپایی می پردازیم و قبل از آن به تفاوت دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا و خارج از عضو این اتحادیه اشاره می کنیم .
> گران ترین و ارزان ترین دانشگاه های دنیا کدامند؟ فارس : در این گزارش به شهریه دانشگاه های مختلف در کشور های اروپایی می پردازیم و قبل از آن به تفاوت دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا و خارج از عضو این اتحادیه اشاره می کنیم .
باوجود اینکه دانش آموزان در تمام دوازده سال تحصیلی خود آرزوی قبولی در بهترین دانشگاه ها را دارند ، اما شهریه بالای بعضی از دانشگاه ها و بعضی از رشته ها ، انتخاب را برای آن ها محدود می کند .
در این شرایط متقاضی ورود به دانشگاه دو راه حل بیشتر ندارد؛ یا باید به طور کل از ادامه تحصیل منصرف شود یا در دانشگاهی تحصیل کند که از پس هزینه های آن برآید .
در کشور های مختلف اروپایی ، حتی اگر معضلی به نام کنکور وجود نداشته باشد ، قطعا غولی به نام شهریه هست که مانع تحصیل بعضی از متقاضیان می شود .
در این گزارش به شهریه دانشگاه های مختلف در کشور های اروپایی می پردازیم و قبل از آن به تفاوت دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا و خارج از عضو این اتحادیه اشاره می کنیم .
تفاوت دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا در آموزش عالی هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا در مقایسه با دیگر قاره ها بسیار کم است ، این در حالی است که بسیاری از دانشگاه های اروپایی در سطح بالای رتبه بندی دانشگاه های بین المللی قرار می گیرند .
این هزینه ها در هر کشوری متفاوت است و به این که فرد متقاضی از اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) آمده یا نه بستگی دارد .
به طور کلی دانشجویان اتحادیه اروپا به هنگام تحصیل در دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا از حقوق مشابهی برخوردارند .
لزوم پرداخت شهریه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا براساس قوانین اتحادیه اروپا ، دانشجویان کشور هایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و متقاضی تحصیل در کشور های این اتحادیه هستند ، موظف به پرداخت هزینه ها و شهریه های دانشگاه مورد نظر هستند .
16 میلیارد یورو بودجه اختصاصی اتحادیه اروپا برای وام دانشجویان بین المللی براساس اعلام آموزش عالی اتحادیه اروپا ، کشور های عضو سالانه بیش از 16 میلیارد یورو برای کمک هزینه تحصیلی دانشجویان بین المللی در اختیار دارند .
ارزان ترین دانشگاه های جهان 1 .
اتریش * شهریه 1500 یورویی سایت «topuniversities» گزارش کرده است : هزینه های اندک و سطح بالای استاندارد های زندگی و تحصیل در اتریش به گونه ای است که هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور را به کمتر از 1500 یورو در یک سال تبدیل کرده است .
دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل در اتریش نیازی به پرداخت شهریه ندارند .
* زبان آلمانی شرط ورد به دانشگاه های اتریش با توجه به اینکه زبان اصلی کشور اتریش زبان آلمانی است ، لازم است دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا و آن هایی که خارج از این اتحادیه هستند ، به زبان آلمانی تسلط داشته باشند .
کارشناسان ، تحصیل رایگان در اتریش را به عنوان مهم ترین دلیل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل معرفی می کنند و باور دارند ، آموزش تقریبا رایگان به همراه اجازه کار دانشجویی ، معافیت از پرداخت مالیات ، بیمه درمانی دانشجویی و تنوع شغل های پاره وقت شرایط ایده آلی را برای ادامه تحصیل دانشجویان فراهم کرده است .
2 .
فنلاند * 1500 یورو شهریه سالانه دانشجویان خارج از اتحادیه از ابتدای سال تحصیلی 2017 ، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و «EEA» باید حداقل 1500 یورو برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بپردازند .
* دوره دکترا؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
دنیای اقتصاد
1398/04/15
کاملا رایگان براساس تصمیم وزارت علوم و تحقیقات این کشور ، تحصیل در دوره دکتری برای دانشجویان کشور های عضو و خارج از عضو کاملا رایگان است .
* تسلط به زبان انگلیسی و زبان فنلاندی و سوئدی لازمه تحصیل تمام دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و دانشجویان دوره دکتری به زبان های فنلاندی و سوئدی باید مسلط باشند تا دوره تحصیلی موفقی را در این کشور پشت سر بگذارند .
در سال 2012 ، سیستم آموزشی این کشور به عنوان بهترین سیستم آموزشی دنیا معرفی شد؛ کیفیت بالای تدریس٬ توجه به نیاز جامعه و قراردادن تجارت و صنعت در مواد درسی و همچنین آموزش مهارت در کنار تئوری موجب شده که دانشگاه های این کشور ، از بهترین دانشگاه های جهان باشند .
* تسلط به زبان فنلاندی یا سوئدی لازمه اشتغال دانشجویانی که در فنلاند تحصیل می کنند ، در صورتی که به زبان های فنلاندی یا سوئدی مسلط باشند به راحتی موفق به یافتن شغل پاره وقت می شوند و در تأمین هزینه های خود به مشکل نمی خورند .
3 .
دانمارک * تحصیل رایگان متقاضیان کشور های عضو اتحادیه اروپا براساس تصمیم اتحادیه اروپا ، تحصیلات دانشگاهی در دانمارک برای دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا ، EEA و سوئیس آزاد است .
* پرداخت شهریه 6000 تا 16000 یورویی برای دانشجویان خارج از عضو اتحادیه اروپا برای سایر دانشجویان ، هزینه های تحصیل در این کشور حدود 6000 تا 16000 یورو در سال است .
* شهریه بیشتر دوره های تخصصی برخی از دوره های بسیار تخصصی ممکن است برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بیش از 35000 یورو در سال هزینه داشته باشد .
همچنین برنامه های تحصیلی برای دانشجویان عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا در دسترس است .
* تسلط به زبان انگلیسی؛ لازمه ورود به آموزش عالی براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات دانمارک ، تسلط به زبان انگلیسی لازمه ورود به آموزش عالی این کشور است؛ بیش از 600 برنامه تحصیلی برای دانشجویان ارائه می شود که تمام آن ها به زبان انگلیسی است .
همچنین بیش از 56 درصد مردم این کشور به این زبان تسلط دارند .
شغل دانشجویی؛ فرشته نجات دانشجویان دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این کشور مجوز 20 ساعت کار در طول یک هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت است .
آموزش عالی دانمارک امکان شغل پاره وقت را برای دانشجویان فراهم کرده است تا آن ها به واسطه همین شغل نیمه وقت از پس هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بربیایند .
گران ترین دانشگاه های جهان 1 .
سنگاپور *دانشگاه نانیانگ سنگاپور براساس اعلام آموزش عالی سنگاپور ، شهریه دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه حدود 17 هزار دلار است .
* افزایش شهریه برای دانشجویان کشور های خارج از اتحادیه براساس قانون اتحادیه اروپا ، دانشجویان خارج از عضو این اتحادیه در شرایطی که تمایل به تحصیل در دانشگاه نانیانگ را داشته باشند ، مؤظف به پرداخت شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان کشور های عضو هستند .
این دانشگاه دارای 1700 عضو هیئت علمی ، 2800 پرسنل اداری پژوهشی و 32500 دانشجو است که از این تعداد دانشجو 9000 نفر در سطح تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند .
همچنین ، دانشگاه صنعتی نانیانگ دارای بزرگترین کالج مهندسی در جهان است .
* دانشگاه نانیانگ صاحب برترین رتبه بندی ها براساس رتبه بندی های آکادمی معتبر جهانی مانند Q .
S ، دانشگاه نانیانگ سنگاپور در بیش از 50 رشته ، همچون شیمی ، رشته های مالی و حسابداری و مدیریت ، در شمار برترین های جهانی قرار گرفته است .
2 .
انگلیس * دانشگاه آکسفورد براساس اعلام آموزش عالی انگلیس ، شهریه دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه حدود 10 هزار و 400 پوند تا 22 هزار پوند است .
* شهریه بیشتر برای دانشجویان خارج از عضو اتحادیه اروپا براساس قانون رایج در اتحادیه اروپا ، دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه آکسفورد را دارند و شامل کشور های عضو نمی شوند ، باید شهریه بیشتری نسبت به سایر دانشجویان کشور های عضو پرداخت کنند .
براساس نظام رتبه بندی کیو .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
دنیای اقتصاد
1398/04/15

اس ، دانشگاه آکسفورد به عنوان برترین دانشگاه انگلیس و پنجمین دانشگاه برتر جهان در سال 2018 2019 شناخته شد .
* آکسفورد؛ قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان دانشگاه آکسفورد که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد ، قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به شمار می رود .
درطول سال های فعالیت دانشگاه آکسفورد ، خیلی از دانشجویان این دانشگاه موفق به کسب شهرت بسیاری برای خود شدند ، به عنوان مثال 46 نفر از اشخاصی که تاکنون جایزه نوبل را دریافت کرده اند یا دانش آموخته این دانشگاه بوده اند یا در اینجا تدریس کرده بودند .
3 .
انگلیس * دانشگاه یو .
سی .
ال (UCL) براساس اعلام آموزش عالی انگلیس ، شهریه دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه حدود 20 هزار 500 پوند تا 24 هزار و 600 پوند است .
* یو .
سی .
ال؛ از قدیمی ترین دانشگاه های انگلیس دانشگاه یو .
سی .
ال یکی از 3 دانشگاه قدیمی کشور انگلیس و از گران ترین دانشگاه های دنیا به شمار می رود .
این دانشگاه از مهم ترین مراکز تحقیقات و تحصیلات عالی در دنیا به شمار می رود؛ سازمان QS در رتبه بندی سال 2014 دانشگاه های جهان ، UCL را پنجمین دانشگاه برتر دنیا دانست .
سازمان رتبه بندی شانگ های نیز این دانشگاه را چهارمین مرکز مهم علمی اروپا معرفی کرد .
یو .
سی .
ال پذیرای حدود 36000 دانشجو است؛ این دانشگاه همچنین دارای 11 هزار کارمند است که 6000 نفر از آنان در بخش آکادمیک فعال بوده و 920 نفر از آنان دارای مقام پروفسوری هستند .
یو .
سی .
ال دومین دانشگاه انگلیس از لحاظ تعداد پروفسور به شمار می رود .
این مطلب برایم مفید است 3 0 کلمات کلیدی : اتحادیه اروپا اشتغال جامعه دلار مقطع کارشناسی ارشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
آرمان امروز
1398/04/15
> رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با بیان اینکه بودجه در نظر گرفته شده برای تئاتر در شأن این هنر ، هنرمندان آن و مخاطبانش نیست و در بسیاری از موارد میزان اختصاص بودجه با اعتبار اصلی اعلام شده تفاوت دارد ، گفت : سعی می کنیم با همراهی سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای ارتقا بودجه تئاتر تلاش کنیم.
> رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با بیان اینکه بودجه در نظر گرفته شده برای تئاتر در شأن این هنر ، هنرمندان آن و مخاطبانش نیست و در بسیاری از موارد میزان اختصاص بودجه با اعتبار اصلی اعلام شده تفاوت دارد ، گفت : سعی می کنیم با همراهی سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای ارتقا بودجه تئاتر تلاش کنیم .
کوروش زارعی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به حضور در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با محوریت تئاتر و تئاتر دانشگاهی گفت : در این جلسه که اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت وگوی رودررو با مدیران تئاتری کشور قرار گرفتند به شکل خاص درباره جایگاه تئاتر ، تاثیرگذاری آن در جامعه ، اهمیت و اولویت های تئاتر دانشگاهی و حمایت از این هنر تعاملات خوبی صورت گرفت و در گام نخست بنا شد تا نمایندگان ملت در حمایت از جشنواره تئاتر دانشگاهی همراهی و تعامل بیشتری با متولیان این امر داشته باشند .
وی با اشاره به اینکه همچنین در این جلسه مقوله بودجه به عنوان یکی از مهم ترین معضلات حوزه تئاتر را نیز مطرح کردیم ، ادامه داد : شکی وجود ندارد که آنچه به عنوان بودجه برای این هنر در کشور در نظر گرفته شده است نه در شأن و منزلت هنرمندان ، نه همسو با تاثیرگذاری این هنر و نه پاسخگوی تکریم مخاطبان به شمار می رود .
زارعی تصریح کرد : به همین سبب با همراهی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس مقرر شد تا جلسات و نشست هایی با دیگر دستگاه ها و نهادهایی که در حوزه تئاتر فعالیت می کنند ، داشته باشیم و امیدواریم که در سایه این تعامل و همراهی بتوانیم با همیاری اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و همکارانمان در سازمان برنامه و بودجه برای ارتقای بودجه تئاتر گام های موثری برداریم .
کارگردان نمایش «خورشید از حلب طلوع می کند» با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین محورهای حرکت تئاتر طی سالیان اخیر از هنری جریان ساز به سمت توجه به تئاتر گیشه پسند؛ بودجه ناچیز و عدم حمایت لازم از هنرمندان این عرصه است ، یادآور شد : حرکت هنر تئاتر به سمت هنر گیشه ای در نهایت به افت کیفیت و تولید آثار سطحی در شکل و محتوای این هنر جریان ساز منتج خواهد شد .
وی افزود : همچنین بودجه ناچیز اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی نیز به حدی نیست که بتواند از هنرمندان این عرصه حمایت کامل داشته باشد تا هنرمندان بتوانند محور فعالیت خود را بر تولید آثار فاخر و پر محتوا استوار کنند و همین مساله باعث می شود برخی از گروه های تئاتری به سمت آثار سطحی و گیشه پسند سوق پیدا کنند .
زارعی همچنین به حضور امیرحسین حریری رئیس مرکز تئاتر مولوی در این جلسه و تاکید بر حمایت همه جانبه از تئاتر دانشگاهی به عنوان نخستین بستر برای حضور هنرمندان جوان به تئاتر حرفه ای یادآور شد : یکی دیگر از آسیب های حوزه تئاتر ما فراهم کردن میدان کار و فعالیت و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی این عرصه است .
وی ادامه داد : در این زمینه نیز با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس صحبت هایی صورت گرفت تا برای نیروهای جوان تحصیلکرده و فارغ التحصیل از بدنه آکادمیک کشور در این حوزه و جذب شدن آنها به بازار کار در راستای رشته ای که علم آن را آموختند با هدف رشد و توسعه هنر تئاتر در سراسر کشور اقدامات موثری انجام گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
آرمان امروز
1398/04/15

رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از دیگر خروجی های این گفت وگو با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس را تعامل آنها با مسئولان وزارت آموزش و پرورش دانست و افزود : مقرر شد با پی گیری های دلسوزان عرصه هنر ، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و همراهی مسئولان وزارت آموزش و پرورش زمینه جذب فارغ التحصیلان تئاتر در این وزارتخانه فراهم شود ، به گونه ای که بار دیگر بتوانیم شاهد احیای همه جانبه تئاتر دانش آموزی به عنوان یکی از مهم ترین بسترهای شکل گیری و تربیت نیروهای بالقوه برای ورود به عرصه این هنر و مخاطبان آن باشیم تا به شکل عینی و عملی برای تاثیرگذاری حوزه تئاتر در ارتقای سطح فرهنگی جامعه گام های موثری برداشته شود .
زارعی خاطرنشان کرد : برای حمایت همه جانبه از جشنواره تئاتر دانشگاهی مقرر شد تا اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس سال آینده به شکل اختصاصی ردیف بودجه ای را میان بودجه وزارت علوم در نظر بگیرند تا این وزارتخانه بتواند با دست بازتری به شکل مستقیم و مستقل به حمایت از جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی و جوانان فارغ التحصیل از دانشکده های تئاتری کشور بپردازد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/04/15
> هزینه آزمون های زبان بین المللی آیلتس(IELTS) با توجه به تغییرات نرخ ارز به سه میلیون و 50 هزار تومان افزایش یافت.
> هزینه آزمون های زبان بین المللی آیلتس(IELTS) با توجه به تغییرات نرخ ارز به سه میلیون و 50 هزار تومان افزایش یافت .
در اطلاعیه سازمان سنجش آمده است : «همان طور که در سایت های ثبت نامی مراکز مجری آزمون آیلتس و نیز سایت سازمان سنجش آموزش کشور آمده است ، وجه واریزی از سوی داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون آیلتس ، به صورت علی الحساب است و این به آن معناست که چنانچه تغییراتی در نرخ ارز صورت گیرد مراتب اطلاع رسانی خواهد شد ، تا قبل از تاریخ زمان آزمون ، مابه التفاوت نرخ قطعی ثبت نام محاسبه و از داوطلبان اخذ یا به آنان عودت داده می شود .
با توجه به تغییرات نرخ ارز(براساس محتویات سایت نیما در 9 تیرماه 98) و نیز سایر هزینه های مربوطه ، مبلغ ثبت نام در آزمون آیلتس ، توسط سازمان سنجش آموزش کشور محاسبه و از مبلغ 27 میلیون و 950 هزار ریال معادل دو میلیون و 795 هزار تومان به 30 میلیون و 500 هزار ریال معادل سه میلیون و 50 هزار تومان افزایش و تعیین شده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/04/15
> امروز؛ انتشار کلید کنکورسراسری 98 کلید اولیه کنکور سراسری سال 98 ساعت 21 امروز یکشنبه 16 تیرماه 98 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‏شود .
> امروز؛ انتشار کلید کنکورسراسری 98 کلید اولیه کنکور سراسری سال 98 ساعت 21 امروز یکشنبه 16 تیرماه 98 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‏شود .
به گزارش مهر ، با توجه به انتشار دفترچه سؤالات گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبانهای خارجی کنکور 98 ، کلید اولیه سؤالات آزمون سراسری سال 1398 (داخل کشور) ، از ساعت 21 امروز یکشنبه 16 تیر در دسترس داوطلبان قرار می‎گیرد .
دفترچه سؤالات برای داوطلبان خارج از کشور ساعت 16 امروز یکشنبه 16 تیرماه 98 منتشر خواهد شد و در ادامه آن کلید اولیه سؤالات (خارج از کشور) ، روز چهارشنبه بعدازظهر 19 تیر 98 از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/04/15
> ایسنا : نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 در هفته جاری از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
> نتایج اولیه آزمون ارشد این هفته اعلام می شود ایسنا : نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 در هفته جاری از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در 6 گروه آموزشی و 131 کدرشته برای تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با حضور 614 هزار و 883 داوطلب ، روزهای 23 و 24 خرداد 98 برگزار شد .
به طوری که از تعداد 614 هزار و 883 داوطلب این آزمون تعداد 308 هزار و 54 نفر معادل 50 .
10 درصد داوطلبان زن و تعداد 306 هزار و 829 نفر معادل 49 .
90 درصد داوطلبان مرد هستند .
همچنین در گروه علوم انسانی 385 هزار و 640 داوطلب در 45 کد رشته ، در گروه علوم پایه 33 هزار و 678 داوطلب در 17 کد رشته ، در گروه فنی و مهندسی 130 هزار و 406 داوطلب در 24 کد رشته ، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی 17 هزار و 851 داوطلب در 23 کد رشته ، در گروه هنر 45 هزار و 913 داوطلب در 13 کد رشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و 395 داوطلب در 9 کد رشته رقابت کردند .
از میان 614 هزار و 883 داوطلب شرکت کننده ، تعداد 40 هزار و 669 داوطلب نیز درکدرشته های دوم (شناور) شرکت کرده اند که از این تعداد 18 هزار و 393 نفر معادل 45 .
23 درصد داوطلبان زن و تعداد 22 هزار و 276 نفر معادل 54 .
77 درصد داوطلبان مرد بودند .
بنا بر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، حدوداً 160 هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 پذیرش خواهند شد که با احتساب استعدادهای درخشان این آمار به حدود 190 هزار داوطلب خواهد رسید و سال گذشته 130 هزار نفر در دوره ارشد پذیرش شد که با توجه به روند کاهشی داوطلبان در سال جاری به نظر می رسد امسال نیز همین تعداد در دانشگاه آزاد پذیرفته می شوند ، بنابراین حدود 150 هزار داوطلب کل ورودی این آزمون در همه زیر نظام های آموزشی برای امسال باشد .
نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 هفته جاری و نتایج نهایی آن نیز نیمه دوم شهریور ماه اعلام خواهد شد .
این مطلب برایم مفید است 1 0 کلمات کلیدی : دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد اسلامی سازمان سنجش آموزش کشور کارشناسی ارشد کشاورزی و منابع طبیعی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
هفت صبح
1398/04/15
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص هزینه آزمون های زبان بین المللی آیلتس (IELTS) منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص هزینه آزمون های زبان بین المللی آیلتس (IELTS) منتشر شد .
در اطلاعیه سازمان سنجش آمده است : به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون های زبان بین المللی آیلتس می رساند ، همانطور که در سایت های ثبت نامی مراکز مجری آزمون آیلتس و نیز سایت سازمان سنجش آموزش کشور آمده است ، وجه واریزی از سوی داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون آیلتس ، به صورت علی الحساب است ، و این بدان معناست که چنانچه تغییراتی در نرخ ارز صورت گیرد مراتب اطلاع رسانی خواهد شد ، تا قبل از تاریخ زمان آزمون ، مابه التفاوت نرخ قطعی ثبت نام محاسبه و از داوطلبان اخذ و یا به آنان عودت داده می شود؛ لذا با توجه به تغییرات نرخ ارز (براساس محتویات سایت نیما) ، و نیز سایر هزینه های مربوطه ، مبلغ ثبت نام در آزمون آیلتس ، توسط سازمان سنجش آموزش کشور محاسبه و از مبلغ دو میلون و 795هزار تومان به مبلغ سه میلیون و 50هزار تومان افزایش پیدا کرده است .
مبلغ مذکور از 98تیرماه امسال توسط مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس دریافت می شود .
بدیهی است چنانچه تا قبل از صدور کارنامه ، تغییری مبنی بر کاهش در نرخ ارز از سوی بانک مرکزی صورت بگیرد ، نرخ جدید ثبت نام در آزمون ، مجدداً توسط سازمان محاسبه می گردد و مابه التفاوت آن توسط مراکز مجری ، به داوطلبان ذینفع عودت داده می شود .
بازدید اپلیکیشن 19 , بازدید سایت 19.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16
> رئیس اتحادیه موسسات غیرانتفاعی گفته است : «متاسفانه وزارت علوم نظارت روی دانشگاه ها را رها کرده است ، اما در کوچک ترین فعالیت موسسات غیرانتفاعی دخالت می کند.
> رئیس اتحادیه موسسات غیرانتفاعی گفته است : «متاسفانه وزارت علوم نظارت روی دانشگاه ها را رها کرده است ، اما در کوچک ترین فعالیت موسسات غیرانتفاعی دخالت می کند .
این دخالت شامل اعمال قانون های خاص برای این موسسات است؛ الزام اینکه در هر موسسه غیرانتفاعی باید دو استاد با درجه دانشیار حضور داشته باشند .
این موضوع برای واحدهای غیرانتفاعی که دانشجویان ممتاز آن را برای تحصیل انتخاب نمی کنند ، مشکل ساز است ، اما اگر به جای این قانون ، میزان اشتغال فارغ التحصیلان موسسات غیرانتفاعی را بسنجند و براساس آن به این واحدهاکمک کنند ، به نظر می رسد امسال که یک میلیون و 280 هزار نفر در سازمان سنجش برای کنکور سراسری ثبت نام کرده اند ، بازهم شاهد کاهش پذیرش در واحدهای موسسات غیرانتفاعی باشیم ، چراکه مردم به دانشگاه هایی که دولتی هستند ، اقبال بیشتری نشان می دهند و موسسات غیرانتفاعی چندان برای اقشار مختلف جامعه پذیرفته نیست . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
عصر رسانه
1398/04/16
> رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت استفاده از آرا و اندیشه بانوان در حوزه های تخصصی و راهبری ، از حذف سیکل شورای پژوهشی تسریع و چابک سازی پروژه ها خبر داد.
> رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت استفاده از آرا و اندیشه بانوان در حوزه های تخصصی و راهبری ، از حذف سیکل شورای پژوهشی تسریع و چابک سازی پروژه ها خبر داد .
به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، وحید یزدانیان رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ، در مراسمی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و جشن روز دختر در سالن همایش پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ، گفت : حضور تعداد قابل توجهی از بانوان نخبه و فرهیخته در این مرکز یکی از نکاتی است که مسوولان حوزه تخصصی پژوهشی ارتباطات می توانند در زمان نیاز به مدیر لایق در این حوزه ، روی پژوهشگاه حساب کنند .
وی ، چابک سازی و روان سازی بررسی پروژه ها را یکی از سرفصل های کلیدی پژوهشگاه ارتباطات عنوان کرد و افزود : معیار اصلی برای تحقق این هدف ، سرعت عمل در پاسخگویی سریع به پروژه ها ، بدون فدا کردن دقت علمی است .
به گفته رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ، طولانی شدن پروژه ها شایسته یک نهاد علمی و نخبه نیست و فرایند بررسی پروژه ها نیاز به اصلاح دارد و در گام نخست ، سیکل شورای پژوهشی را حذف شد .
وی با تاکید بر کوچک سازی ساختارها ، افزود : زمانی که شرکتی سفارش یک پروژه را ثبت می کند بلافاصله به قرارداد تبدیل می شود و دیگر نیازی نیست که بازه زمانی 3 ماهه را در شورای پژوهشی صرف کند .
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به نقش بانوان در پژوهشگاه اشاره کرد و گفت : متاسفانه علیرغم حضور بانوانی متخصص و متبحر در این مجموعه ، حضور آنها در مسائل راهبری پژوهشگاه ملموس و عینی نیست و غالب تصمیمات بدون حضور بانوان گرفته می شود .
وی افزود : این در حالی است که ما باید با تغییر نگرش خود ، به بانوان به عنوان جنس دوم نگاه نکنیم و از آرا و اندیشه های آنها در حوزه راهبری استفاده مفید و ارزشمند داشته باشیم .
مشاور وزیر ارتباطات در امور بانوان نیز در این مراسم به شخصیت حضرت فاطمه معصومه (س)اشاره کرد و گفت : ایشان به عنوان یک امامزاده در دامان پاک بانویی با تقوا به نام نجمه خاتون به همراه برادر بزرگوار خود امام رضا(ع) رشد و تربیت یافتند و پای درس اساتید معصوم خود ، مدارج مختلف کمال را طی کردند به شکلی که به تبعیت از مادر بزرگوارشان «فداها ابوها» ی پدر ( اشاره به مقام حضرت زهرا(س) از زبان پیامبر) را به گردن آویختند .
سامعی به بانوان پژوهشگر توصیه کرد : با تاسی به شخصیت والای آن حضرت که اهل علم و کمالات بوده ، مشکلات و مسائل علمی و ذهنی خود را حل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
فارغ التحصیلان دانشگاهی
دنیای اقتصاد
1398/04/16
> چند سالی است که حوزه استارت آپ به بخشی جذاب برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تبدیل شده است که به درستی دریافته اند امید بستن به استخدام های دولتی تنها انرژی آنها را تلف می کند .
شاید بتوان نقطه عطف این جریان را سال 92 دانست که معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری حمایت های مالی ویژه را برای تقویت این بخش در نظر گرفت و متعاقبا شاهد رشد نمایی استارت آپ ها بوده ایم .
> پرسش امروز جذب سرمایه در استارت آپ ها چند سالی است که حوزه استارت آپ به بخشی جذاب برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تبدیل شده است که به درستی دریافته اند امید بستن به استخدام های دولتی تنها انرژی آنها را تلف می کند .
شاید بتوان نقطه عطف این جریان را سال 92 دانست که معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری حمایت های مالی ویژه را برای تقویت این بخش در نظر گرفت و متعاقبا شاهد رشد نمایی استارت آپ ها بوده ایم .
اما چیزی که نباید در این بین از یاد برد این است که هیچ گاه بهره مندی از رانت ها و امکانات دولتی نمی تواند موجب عمق یافتن ریشه هیچ صنعتی شود ، بلکه لازمه آن تن دادن به سازوکار بازار و تقویت جریان رقابتی است .
جذب سرمایه از سوی استارت آپ ها و روش هایی که مدیران آنها برای اقناع سرمایه گذاران به کار می برند از یکسو و از سویی دیگر نکاتی که سرمایه گذاران بخش خصوصی برای انتخاب استارت آپ هدف مورد توجه قرار می دهند موضوعاتی است که در پرونده پیش رو به آن پرداخته ایم .
امیر جهانی این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : انرژی رشد سرمایه سرمایه گذاران نهاد ریاست جمهوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1398/04/16
> دانشگاهی که پاسخگویی اجتماعی دارد و آشکارا در حیات اجتماعی سهم و نقش دارد و در جامعه دیده می شود .
> دانشگاهی که پاسخگویی اجتماعی دارد و آشکارا در حیات اجتماعی سهم و نقش دارد و در جامعه دیده می شود .
تولیدات علمی دانشگاه اجتماعی تولیداتی نافع و معطوف به مشکلات جامعه در مقیاس های خرد ، میانی و کلان هستند .
بدیهی است که تربیت نیروی انسانی متخصص و اخلاق مدار ، ارتقای فرهنگی و بصیرت اجتماعی ، شناخت مسائل و مشارکت در رفع و حل آنها ، تقویت نگاه عالمانه و همکاری متقابل نظام مند و حساس بودن به مسائل پیش رو و دغدغه و مساعی نسبت به ورود و ارائه سیاست و راهکارهای لازم می تواند هم موجد امید و اعتماد باشد و هم پویایی درون نظام دانشگاهی را قوت بیشتری ببخشد .
براین مبنا با توجه به فشارهای عدیده ای که در ذیل تحمیل تحریم های مختلف متوجه کشور عزیزمان نموده اند مجموعه نظام آموزش عالی کشور تمام اهتمام و تلاش خود را به کار گرفته تا از ظرفیت های خود در راستای کاهش فشارها و سختی های حاصل از تحریم ها استفاده نماید تا به مدد قدرت لایزال الهی همچنان نقش آفرینی خود را در شرایط و زمانه جدید داشته باشد .
به این سبب هفدهم تیرماه فرصتی است تا رؤسای محترم دانشگاه ها ، مراکز و مؤسسات پژوهشی و فناوری وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی نشستی ، هم اندیشی لازم را با مقامات و کارگزاران ارشد کشور داشته باشند تا با تعاطی و تعامل فکری که خوشبختانه در سطح نسبتاً عالی آن امروز بین دانشگاه ها و دولت وجود دارد ، مسائل و موضوعات کلیدی از جمله سیاست های مربوط به اشتغال ، ظهور فناوری های نوین و آثار و پیامدهای آن در حوزه اشتغال و نیز تحلیل و تبیین شرایط اجتماعی و فرهنگی پیش رو را مورد مداقه و واکاوی هر چه بیشتر قرار داده تا در این مسیر ان شاءلله شاهد دستیابی به دستاوردها و نیل به جامعه و کشوری مقتدر و با کیفیت زندگی بهتر باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16
> درحالی وزارت علوم سیاست عدم گسترش مقطع دکتری را در کشور دنبال می کند که براساس اطلاعات منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران دولت در سال 96 تمایلی برای به کارگیری فارغ التحصیل این مقطع دانشگاهی نشان نداده است .
> پژوهشگران و محققان نیروهای محرکه و اصلی برای انجام کارهای پژوهشی و پیشبرد اهداف علمی و استفاده از دستاوردهای آن در تمامی حوزه ها محسوب می شوند ، قشری که از دل جامعه دانشگاهی بیرون می آید و کشورهای خواهان رسیدن به علم روز دنیا سرمایه گذاری زیادی روی آنها انجام می دهند .
افرادی که با گذراندن دوران تحصیلی در مقطع دکتری و بالاتر از آن ، در زمره پژوهشگران تعریف می شوند و نه تنها باعث رشد علوم می شوند بلکه اصلی ترین نیروها برای پیدا کردن راهکار رفع مشکلات زندگی امروز هستند ، افرادی که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها یا به مراکز پژوهشی و تحقیقاتی می روند یا سر از ارگان های دولتی و تصمیم گیر درمی آورند تا بتوانند ریل گذاری جامعه خود را برای رسیدن به اهداف تعیین کنند ، در این میان ، اما نه تنها سهم دانشگاه های ایران از تحصیل این افراد بلکه سهم وزارتخانه های کشور نیز از به کارگیری فارغ التحصیلان دکتری مطلوب نیست و نکته قابل تامل اینجاست که مسئولان وزارت علوم سال گذشته به بهانه نبود شغل برای فارغ التحصیلان مقطع دکتری ، جلوی گسترش این مقطع را گرفتند ! درحالی که حتی اگر نگاه صرفا استخدامی به این افراد داشته باشیم نیز براساس اطلاعات موجود در سالنامه آماری کشور مربوط به سال 1396 که از سوی مرکز آمار منتشر شده ، ظرفیت های زیادی بدون درنظر گرفتن پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای به کارگیری این نیروها وجود دارد .
براساس اطلاعات موجود در این سالنامه در سال 96 ، تنها 81 هزار و 110 نفر از فارغ التحصیلانی که مدرک تحصیلی دکتری دارند ، توانسته اند در بدنه دولت جذب شوند ، اما درمقابل تعداد کل نیروهای جذب شده در همان سال از سوی دولت دو میلیون و 177 هزار و 694 نفر بوده است؛ یعنی تنها 3 .
7 درصد از این جمعیت دارای مدرک دکتری بوده اند .
از سوی دیگر بیشترین نیرو یعنی 50 درصد کل افراد استخدام شده از سوی دولت در آن سال از میان فارغ التحصیلان مقطع لیسانس بوده اند که یک میلیون و 90 هزار و 859 نفر را شامل می شد .
نکته قابل تامل اینجاست که افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم با 362 هزار و 543 در رده بعدی قرار داشته و بعد از آن فوق دیپلمی ها با جمعیت 282 هزار و864 نفر ، فوق لیسانس با 251 هزار و 462 نفر و کمتر از دیپلم نیز با 108 هزار و 856 نفر در رده های بعدی قرار گرفته اند .
نکته قابل توجه در آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار این است که وزارت ارتباطات با به کارگیری 65 نفر از فارغ التحصیلانی که مدرک تحصیلی دکتری دارند ، در دو سال گذشته کمترین بهره را از این نیروها برده و درمقابل وزارت بهداشت نیز سهم 43 هزار و 971 نفری را دارد ، اما جالب است بدانید سهم ریاست جمهوری به عنوان نقطه تصمیم گیر کل بدنه دولت تنها جذب 457 نفر بوده و وزارت علوم نیز تنها 21 هزار و 602 نفر را جذب کرده است ، با توجه به این آمار شاید دیگر مطرح کردن موضوع عدم وجود شغل برای فارغ التحصیلان دکتری از سوی مسئولان آموزش عالی چندان درست نباشد؛ چراکه قطعا ظرفیت بدنه دولت برای جذب این افراد بیش از گذشته است ، اما گویی عزمی از سوی مسئولان برای این مساله وجود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16

علاوه بر آن نباید فراموش کرد در شرایط فعلی کشور قطعا استفاده از ظرفیت این افراد که بنابر جایگاه تحصیلی شان می توانند برای رفع مشکلات به ویژه مسائل اقتصادی راهکارهای علمی و عملی پیدا کنند ، می تواند به عنوان یکی از گزینه های اصلی تلقی شود که البته بنابر آمار استخدامی دولت در سال 96 ، این طور به نظر می رسد که نه تنها اهتمامی به این موضوع وجود ندارد بلکه با محدودسازی پذیرش دانشجو در مقطع دکتری قرار است مسیر دیگری درمقابل دانشگاه ها و دانشجویان خواهان تحصیل در مقطع دکتری قرار بگیرد .
طبق همین سالنامه وزارت تعاون ، کشاورزی ، صنعت و نفت که جزء بازوهای اصلی دولت در حوزه اقتصادی ، چه در عرصه داخلی و چه خارجی محسوب می شوند ، در مجموع تنها چهار هزار و 690 نفر از فارغ التحصیلان دکتری را استخدام کرده اند که از این میان سهم وزارت صنعت با 285 نفر کمترین و وزارت جهاد کشاورزی با دو هزار و 348 نفر بیشترین بوده و بعد از آن وزارت نفت با هزار و 400 نفر در رده بعدی قرار گرفته است .
علاوه بر آن سهم وزارت راه و شهرسازی که یکی از مهم ترین وزارتخانه ها در حوزه عمرانی کشور محسوب می شود ، تنها 175 نفر بوده است ، سهمی ناچیز که قطعا نمی تواند در ریل گذاری آبادانی کشور نقش تاثیرگذاری داشته باشد .
در این گزارش روند جذب نیرو از سوی 9 وزارتخانه را مورد بررسی قرار داده ایم که به طور کلی فارغ التحصیلی دکتری کمترین سهم و لیسانس بیشترین سهم را داشته اند .
سهم یک درصدی ریاست جمهوری از فارغ التحصیلان دکتری ریاست جمهوری یکی از اصلی ترین نهادهای تصمیم گیر و عمل کننده در کشور محسوب می شود که نقش بسیار اثرگذار در رفع مشکلات حوزه های مختلف دارد .
نهادی که سال 96 از میان 26 هزار و 718 نیروی جذب کرده ، تنها 457 سهم را به فارغ التحصیلان دکتری اختصاص داده است ، یعنی یک درصد از کل نیروی استخدام شده از سوی این نهاد به این قشر رسیده و از طرف دیگر 10 هزار و 665 نفر از میان فارغ التحصیلان لیسانس بوده اند .
اما نکته جالب اینجاست که هزار و 365 نفر از این افراد دارای مدرک زیردیپلم بوده اند و پنج هزار و 51 نفر با مدرک دیپلم به پاستور رسیده اند ! 0 .
19 درصد از صندلی های وزارت آموزش وپرورش به فارغ التحصیلان دکتری رسید این وزارتخانه که متولی اصلی آموزش در کشور محسوب می شود و می تواند نقش اساسی در تغییر وضعیت آموزش نیروی انسانی داشته باشد ، در دو سال گذشته هزار و 890 نفر را با مدرک دکتری جذب کرده است ، شاید این آمار نسبتا بزرگی محسوب شود ، اما وقتی نگاهی به جذب 990 هزار و 110 نفری وزارت آموزش وپرورش می اندازیم ، متوجه می شویم این وزارتخانه تنها 0 .
19 درصد از سهمیه استخدامی خود را به جذب این افراد اختصاص داده است و درمقابل لیسانسه ها با 561 هزار و 163 نفر بیشترین پست ها را در این وزارتخانه در اختیار گرفته اند .
فارغ التحصیلان دکتری جایی در وزارت اقتصاد و دارایی ندارند قطعا این وزارتخانه یکی از مهم ترین وزارتخانه ها برای عبور از شرایط فعلی کشور محسوب می شود ، وزارتخانه ای که گویی عزمی برای پیدا کردن راهکارهای علمی حل مشکلات ندارد؛ چراکه در سال 96 از میان 115 هزار و 980 نفری که به کار گرفته ، تنها 368 پست را به فارغ التحصیلان دکتری داده است؛ یعنی 0 .
31 درصد .
درمقابل بیشترین افرادی که توانسته اند برای خود در این وزارتخانه ، کار پیدا کنند از جامعه لیسانسه ها بودند که 55 هزار و 314 نفر را شامل می شود .
در کنار آنها ، 23 هزار و 48 نفر نیز با مدرک دیپلم از سوی وزارت اقتصاد جذب شده اند که از نظر تعداد در رده دوم استخدامی از سوی این وزارتخانه قرار می گیرند .
سهم 11 درصدی وزارت بهداشت از جذب نیروی دکتری وزارت بهداشت که ارتباط مستقیم با سلامت مردم داشته و در میان وزارتخانه های دولت بالاترین سهم را برای جذب فارغ التحصیلان دکتری اختصاص داده است ، تنها 11 درصد از سهمیه جذب نیرویش را به این گروه اختصاص داده است ، یعنی از میان 369 هزار و 712 نفری که در سال 96 وارد بدنه این وزارتخانه شده اند ، تنها 43 هزار و 971 نفرشان دارای مدرک دکتری بوده اند و نکته قابل تامل اینجاست که 65 هزار و 869 نفر توانسته اند با مدرک دیپلم خودشان را به ساختمان وزارت بهداشت در شهرک غرب برسانند ! بعد از این گروه نیز فوق دیپلمی ها 43 هزار و 87 شغل این وزارتخانه را از آن خود کرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/16

یک درصد از وزارت تعاونی های سال 96 دارای مدرک دکتری این وزارتخانه درحالی اصلی ترین مجری ایجاد شغل و رفع بحران بیکاری محسوب می شود که در سال 96 جزء وزارتخانه هایی بود که کمترین نیرو را جذب و به تبع کمترین سهمیه را نیز برای دکتری اختصاص داده است .
به عبارت دیگر وزارت تعاون تنها 40 هزار و 983 نفر را در دو سال گذشته به کار گرفته که از بین آنها نیز تنها 657 نفر دارای مدرک دکتری بوده اند و این یعنی سهم 1 .
6 درصدی؛ درحالی که 21 هزار و 346 نفر از کل جمعیت جذب شده از سوی این وزارتخانه دارای مدرک لیسانس بوده اند و درمقابل هفت هزار و 192 نفر توانسته اند با مدرک دیپلم وارد این وزارتخانه شوند .
اختصاص سهم کمتر از یک درصد به جذب فارغ التحصیلان دکتری از سوی وزارت راه حل مشکل گرانی مسکن ، آبادسازی راه ها و جاده ها و ساخت شهرهای جدید از مهم ترین وظایف این وزارتخانه محسوب می شود؛ وزارتخانه ای که همانند وزارت تعاون سهم ناچیزی از جذب نیروها را در اختیار داشته و در سال 96 تنها 40 هزار و 812 نفر را به کار گرفته است و از میان آنها هم فقط 175 نفر با مدرک دکتری به ساختمان این وزارتخانه رسیده و توانسته اند 0 .
42 درصد از سهمیه استخدامی این وزارتخانه را در اختیار بگیرند .
درمقابل اما لیسانسه ها با 18 هزار و 585 نفر و دپیلمه ها با هشت هزار و 198 نفر بیشترین افرادی هستند که توانسته اند از سوی این وزارتخانه مشغول کار شوند .
بی توجهی وزارت صنعت به فارغ التحصیلان دکتری وزارت صنعت نیز یکی از اصلی ترین بازوهای دولت در حوزه اقتصادی چه در عرصه داخلی و چه خارجی محسوب می شود؛ وزارتی که شاید گرانی های خودرو آن را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخت ، اما سهم این وزارتخانه نیز از فارغ التحصیلان دکتری در سال 96 ، تنها 0 .
78 درصد بوده است .
به عبارت دیگر از میان 36 هزار و 439 نفری که از سوی این وزارتخانه مشغول کار شده اند ، تنها 285 نفر دارای مدرک دکتری بوده اند اما درمقابل این وزارتخانه 12 هزار و 148 نفر را با مدرک دیپلم جذب کرده است .
البته لیسانسه ها نیز با در اختیار گرفتن 10 هزار و 616 فرصت شغلی این وزارتخانه در رده دوم قرار گرفته اند .
وزارت علوم؛ بالاترین سهم به کارگیری فارغ التحصیلان دکتری در بدنه دولت وزارت علوم که اصلی ترین متولی آموزش عالی در کشور محسوب شده و چند سالی است که سیاست عدم گسترش مقطع دکتری را در دانشگاه های کشور دنبال می کند نیز علی رغم دارا بودن بیشترین ظرفیت استخدامی در سال 96 ، نتوانسته آن طور که باید از ظرفیت این قشر استفاده کند؛ چراکه از بین 81 هزار و 406 نفری که در این سال به کار گرفته ، تنها 21 هزار و 602 نفرشان دارای مدرک دکتری بوده اند .
هرچند سهم این وزارتخانه از جذب این گروه 26 درصد بوده و بالاترین سهم را میان وزارتخانه ها داشته ، اما درمقابل 10 هزار و 784 نفر نیز با مدرک دیپلم به این ساختمان رسیده اند .
بی اعتنایی وزارت نفت به پیدا کردن راهکار علمی برای حل مشکلات ! تاثیر تصمیمات وزارت نفت بر حل مشکلات اقتصادی موضوعی نیست که نیاز به توضیح داشته باشد ، وزارتخانه ای که به نوعی منبع درآمدی کشور محسوب می شود و قطعا اخذ تصمیمات درست از سوی متولیان آن می تواند نقش اثرگذاری در تغییر شرایط کشور داشته باشد ، اما گویی مسئولان این وزارتخانه قصد ندارند از ظرفیت فارغ التحصیلان دکتری برای رفع مشکلات شان استفاده کنند؛ چراکه از میان 75 هزار و 167 نیروی جذب شده در سال 96 از سوی این وزارتخانه تنها هزار و 400 نفرشان دارای مدرک دکتری بوده اند و درمقابل لیسانسه ها با در اختیار گرفتن 31 هزار پست شغلی این وزارتخانه در جایگاه اول قرار گرفته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه نوآوران
1398/04/15
> شناسایی و بومی سازی 20 صنعت ارز بر.
> شناسایی و بومی سازی 20 صنعت ارز بر قبادیان از شناسایی و بومی سازی 20 صنعت ارز بر که بیشترین میزان ارز را برای ورود فناوری به آن اختصاص داده می شد ، خبر داد .
نوآوران آنلاین به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، برات قبادیان معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صمت در حاشیه نشست خبری با اصحاب رسانه گفت : معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری در 3 حوزه مربوط به صنعت ، معدن و تجارت در موضوعات حاکمیتی ، راهبردی و نظارتی کار می کند و 4 دفتر در بدنه معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری فعالیت دارند .
وی ادامه داد : دفتر آموزش و پژوهش ، مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته ، دفتر توسعه و کاربرد فناوری و دفتر حمایت از مالکیت صنعتی این چهار دفتر هستند .
معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صمت ، اظهار داشت : 3 پروژه اساسی در سال 1398 در برنامه کاری مد نظر قرار دارد که رابطه صنعت و دانشگاه مهمترین محور آن با اجرای طرح تاپ بوده که این طرح به اختصار به طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار شناخته میشود .
قبادیان ، ادامه داد : موضوع بهره وری در بخش صنعت ، معدن و تجارت دیگر طرح امسالمان است .
وی گفت : صنعت ، معدن و تجارت بیش از 30 درصد gdp کشور را به خود اختصاص داده است و سعی داریم تا موضوع انقلاب چهارم صنعتی را در این راستا دنبال کنیم که تاکنون کمتر با تحولات آینده به آن پرداخته شده است .
قبادیان ادامه داد : انقلاب چهارم صنعتی تمام ابعاد زندگی آحاد بشر را رقم خواهد زد که باید وارد این حوزه شویم .
وی اظهار کرد : با توجه به مشکلات تحریم ها ، 20 صنعت ارزبر را که بیشترین میزان ارز را برای ورود فناوری آن اختصاص داده می شد را شناسایی و در سال 98 به سمت بومی شدن فناوری های آن ها حرکت می کنیم .
معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صمت با بیان اینکه طرح تاپ می تواند متحول کننده صنعت و ارتباطات و همکاری های صنعت و دانشگاه و صنعت و جامعه باشد ، گفت : تبدیل نقاط ضعف طرح های گذشته به نقاط قوت در طرح تاپ دیده شده است .
وی افزود : تاپ 2 بخش دارد که یک بخش آن تقاضا است و تمامی بنگاه های تجاری و معدنی و صنعتی را شامل می شود و سامانه آن امسال برای ثبت نام بنگاه ها و معرفی نیازهایشان فعال شده است .
قبادیان ادامه داد : تاکنون 679 بنگاه در سامانه تاپ ثبت نام و نیاز های علمی فناورانه خود را مطرح و ثبت کرده اند که تامین تقاضای فناورانه بنگاه ها بخش دوم تاپ بوده و باید نیاز بنگاه ها از طریق شرکت های دانش بنیان و فناور تامین شود .
وی تصریح کرد : بیش از یک میلیون دانشجوی ارشد و دکترا داریم که اگر 5 درصد از این ها را به سمت تاپ هدایت کنیم ، حداقل پنجاه هزار مساله فناورانه و علمی صنعت و معدن و تجارت حل می شود .
قبادیان با اشاره به اینکه با طرح تاپ ، موتور محرکه انقلاب چهارم صنعتی که نیروی متخصص و با دانش است را فراهم می کنیم گفت : نفوذ و رسوخ فناوری به بنگاه ها با اجرای طرح تاپ رقم خواهد خورد و این یکی از بزرگترین طرح هایی است که در 100 سال اخیر اجرا می شود .
وی تصریح کرد : 5 استان برتر به لحاظ اهمیتی که به طرح تاپ داده اند و بیشترین ثبت نام بنگاه ها را داشته اند ، استان های مرکزی ، البرز ، زنجان ، قم و تهران هستند و بیشترین نیاز در استان البرز ثبت شده است .
معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صمت اظهار کرد : تاپ ، خاص وزارت صمت نیست و یک طرح ملی محسوب می شود و در نفت و نیرو و کشاورزی و دادگستری و .
می تواند نقش بازی کند و بهترین جای آن شورای عالی عطف می توانست باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه نوآوران
1398/04/15

قبادیان گفت : بیشترین ارتباط را با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در تاپ خواهیم داشت .
وی ادامه داد : با ستاد کل نیرو های مسلح به خاطر ثبت نام سرباز تاپ ها نیز ارتباط تنگاتنگی خواهیم داشت .
اولویت ما در طرح تاپ به خاطر دانش پایه بودن طرح ، بنگاه هایی است که واحد r d دارند .
حدود 3 هزار بنگاه واحد r d دارند که بخش بیشتر آن ها در همین سال ها مجهز به این واحد شدند .
1
فهرست