وزارت علوم - مطبوعات 17 تير 98
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت 9:11
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
9978831 خراسان
روساي واحدهاي دانشگاهي
9978133 روزنامه آفرينش
9979755 آرمان امروز
روساي آموزش عالي
9979191 روزنامه مردم سالاری
9977651 روزنامه آواي خراسان جنوبي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مردم سالاری
1398/04/17
> اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهئور ، جمعی از مقامات کشوری و علمی دانشگاهی در دانشگاه الزهرا آغاز شد .
> اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهئور ، جمعی از مقامات کشوری و علمی دانشگاهی در دانشگاه الزهرا آغاز شد .
به گزارش ایسنا ، این نشست یک روزه از صبح امروز در دانشگاه الزهرا با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ، دکتر شریعتمداری وزیر کار ، دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، دکتر رحمانی وزیر صنعت و رؤسای تمامی دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور و همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است .
اجلاس امسال باهدف «تبیین وضعیت و چالش های اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی کشور در شرایط تحریم» و «چگونگی بهره برداری از ظرفیت های علمی و تخصصی جامعه دانشگاهی در مواجه با چالش های احتمالی» برگزار می شود .
مسائل مربوط به ارتباط دانشگاه ها و مراکز علمی با جامعه ، مسائل اجتماعی کشور و از طرف دیگر ارتباط با صنعت و موضوعات مرتبط با رونق تولید در کنار افزایش زمینه های اشتغال در کشور از موضوعات مهم اجلاس امسال خواهد بود که در یک روز کاری با حضور وزرای ذی ربط برگزار می شود .
در هم اندیشی «سیاست های تولید ملی و اشتغال» ، پیرامون سیاست ها و برنامه های دولت در توسعه تولید ملی و اشتغال ، نقش توسعه فناوری در ایجاد اشتغال و کارآفرینی ، جلب مشارکت بخش غیردولتی و توسعه سرمایه گذاری ، نقش مؤسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری در پشتیبانی از سیاست های اشتغال و کارآفرینی دولت ، نحوه تأمین مواد اولیه ، قطعات ، تجهیزات و فناوری های مورد نیاز صنعت و سایر بخش های صنعتی و اجرایی ، پشتیبانی از مراکز تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی و ارتقا کیفیت کالای ایرانی و نقش دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در پشتیبانی از سیاست های تولید ملی و اشتغال گفت وگو و تبادل نظر می شود .
همچنین در هم اندیشی دوم نیز با عنوان «تحلیل وضعیت اجتماعی ، فرهنگی و ارتباط آن با تحریم» ، شناسایی نقاط آسیب پذیر و التهاب آفرین ، دغدغه ها و حساسیت های اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی ، ضرورت و نقش سرمایه های اجتماعی و نمادین در کمک به رفع چالش های ملی و تقویت همبستگی ملی ، سیاست ها و برنامه های دولت در کمک به کاهش نقاط آسیب پذیر و التهاب آفرین و نقش مؤسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری در کمک به ایجاد فضای نشاط و امید در جامعه ، محورهای مورد گفت وگو و تبادل نظر خواهند بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/17
> روز گذشته بود که رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد .
> روز گذشته بود که رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد .
به گفته او اتحادیه اروپا در اقدامی دوباره دانشگاه های بهشتی و صنعتی شریف را تا هشت سال دیگر در لیست تحریم های برجامی قرار داده است .
نکته قابل تامل در صحبت های او این است که پیشتر اعلام شده بود این دو دانشگاه به بهانه فعالیت های هسته ای تحریم شده اند ، اما حالا کشورهای تحریم کننده به انتشار مقالات دو دانشگاه ایرانی نیز واکنش نشان داده و چاپ تمام مقالات این دانشگاه ها را تحریم کرده اند؛ در اصل دیگر تفاوتی بین مقالات مرتبط با حوزه هسته ای و فیزیک با سایر حوزه های علمی وجود ندارد و حالا کشورهای خارجی تحریم هایشان را شامل تمام فعالیت های این دو دانشگاه ایرانی کرده اند ! اما این اولین خبر درباره تحریم دانشگاه ها نبوده و نیست؛ چراکه آخرین ماه از سال 97 بود که منصور غلامی ، وزیر علوم از تحریم دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف به خاطر فعالیت های علمی شان در حوزه انرژی هسته ای از سوی کشورهای اروپایی سخن به میان آورد؛ تحریم هایی که در سومین سالگرد امضای برجام اعمال شد و رایزنی ها برای رفع آنها از همان زمان تا امروز نتیجه بخش نبوده است .
تحریم دانشگاه های کشور تنها به این دو دانشگاه محدود نشد و در شهریورماه 96 نیز دو دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) و امام حسین(ع) از سوی وزارت خزانه داری آمریکا و در راستای قانون «کاتسا» مورد تحریم قرار گرفتند تا بعد از گذشت هشت سال از امضای برجام ، چهار دانشگاه ایران در زمره دانشگاه های تحریم شده قرار گرفته باشند .
البته حقیقت ماجرا این است که در اصل کل جامعه علمی کشور تحریم است ، شاید در ظاهر تنها نام چند دانشگاه رسانه ای شده باشد ، اما جامعه دانشگاهی کشور در حوزه تامین ملزومات آزمایشگاهی و خرید تجهیزات مورد نیازش چه پیش از برجام و چه بعد از امضای آن و حتی در شرایط فعلی با مشکلاتی روبه رو است که اگر بخواهیم مقوله نقل وانتقالات ارزی دانشگاه ها را نیز به آن اضافه کنیم ، باید بگوییم که تحریم های همه جانبه ای علیه دانشگاه ها وضع شده که شاید چندان به جنبه های مختلف آن پرداخته نشده است .
زمزمه تحریم دانشگاه های ایرانی از کجا شروع شد؟ البته اگر نگاه دقیق تری به مساله تحریم دانشگاه های کشور داشته باشیم ، باید بگوییم زمزمه تحریم دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف از همان زمانی شروع شد که بازرسان سازمان انرژی اتمی به راحتی وارد دانشگاه های مهمی چون علم وصنعت ، صنعتی شریف و شهید بهشتی شده و از بخش آزمایشگاهی و تجهیزات این دانشگاه ها بازدید کردند؛ مساله ای که همان زمان با واکنش های بسیار تندی همراه شد و حتی کار به انکار وزارت علوم نیز رسید ، به طوری که منصور غلامی در تیر ماه سال گذشته درباره این مساله این طور گفته بود : «آژانس بین المللی انرژی اتمی بازدیدی از دانشگاه های کشور نداشته و این بحث مربوط به شورای عالی امنیت ملی است .
» البته درنهایت رئیس سازمان انرژی اتمی این مساله را تایید و عنوان کرد : «بازدید از چند دانشگاه در چارچوب تعهدمان به پروتکل الحاقی صورت گرفت .
آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایه این پروتکل و پادمان هسته ای ، در جایی که مواد هسته ای پیدا کند ، آنجا را به عنوان یک مرکز هسته ای تلقی می کند .
مواد هسته ای را هم تعریف و مشخص کرده و می گوید جایی که این مواد وجود داشته باشد از دید مقررات آژانس ، آنجا یک مرکز هسته ای به شمار می آید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/17

» بعد از انتشار این اخبار بود که جامعه دانشگاهی با انتشار خبر تحریم دو دانشگاه صنعتی شریف و شهید بهشتی مواجه شد؛ مساله ای که با توجه به اتفاقات آن سال ، چندان هم دور از ذهن به نظر نمی رسید؛ اما نکته قابل تامل اینجاست که امروزه دیگر بحث تحریم دانشگاه ها از حوزه فعالیت های علمی مرتبط با حوزه انرژی هسته ای نیز فراتر رفته و آن طور که رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفته حساسیت ها برای انتشار مقالات علمی غیرمرتبط با حوزه فیزیک و هسته ای از سوی این دانشگاه نیز بالا گرفته است .
تحریم و دستگیری اساتید ایرانی از سوی اروپا و آمریکا از سوی دیگر ، دنیا تنها به تحریم دانشگاه ها بسنده نکرده و امسال رسما وارد مرحله دستگیری اساتید ایرانی نیز شده است؛ به طوری که در اردیبهشت ماه امسال خبر دستگیری استاد دانشگاه تربیت مدرس منتشر شد؛ در این رابطه محمدتقی احمدی ، رئیس این دانشگاه گفته بود : «این استاد دانشگاه با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی بوده و قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد ولی در بدو ورود در فرودگاه وی را دستگیر کردند .
» جرم این استاد این بود که ماده شیمیایی ای که مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی است ، به نام او سفارش داده شده بود .
او همچنان در زندان به سر می برد و مشخص نیست چه زمانی آزاد خواهد شد؛ البته پیش تر نیز آمریکا دست به تحریم دانشمندان ایرانی زده بود ، به طوری که در اولین ماه از سال جاری 31 نهاد و دانشمند ایرانی از سوی آمریکا تحریم شده بودند که ازجمله آنها می توان به منصور عسگری ، محمدمهدی دائمی عطاران ، روح الله قادری برمی ، سعید برجی ، رضا ابراهیمی ، غلامرضا اطاعتی ، محمدحسین حقیقیان ، جلال امامی قره حاجیلو ، سیداصغر هاشمی تبار ، مهدی معصومیان ، محمدرضا مهدی پور ، اکبر مطلبی زاده ، محمدجواد صفری و محسن شفایی اشاره کرد که همگی از جامعه دانشگاهی هستند .
نگاه آماری به آثار ضدتحریمی دانشجویان طی سال های گذشته در کنار تحریم های وضع شده ، محققان و دانشگاهیان ایده هایی را برای مقابله با تحریم ها ارائه داده اند .
براساس داده های پایگاه اطلاعات علمی ایران (ایرانداک) از سال 1370 تا 1397 ، نزدیک به 1142 پایان نامه و رساله دکتری با موضوع «تحریم» از سوی دانشگاه های مختلف کشور منتشر شده است ، البته میزان انتشار این پایان نامه ها با توجه به وضع تحریم های سنگین طی سال های اخیر چشمگیر بوده است؛ به طور مثال در سال 1390 ، 68 اثر ، سال 1391 ، 81 اثر ، سال 1392 ، 114 اثر ، سال 1393 ، 153 اثر ، سال 1394 ، 159 اثر ، سال 1395 ، 185 اثر ، سال 1396 ، 210 اثر و سال 1397 ، 141اثر در قالب پایان نامه و رساله دکتری ارائه شده است .
البته این پراکندگی در دوره کارشناسی ارشد بیش از دوره دکتری بوده است ، به طوری که موضوع تحریم در 1184 پایان نامه کارشناسی ارشد مورد بررسی قرار گرفته است .
از دیگر نکات قابل توجه در آمارهای موجود ، دانشگاه هایی است که بیشترین اثر را در این حوزه داشته اند که دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی دانشکده حقوق و علوم سیاسی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، دانشگاه تهران دانشکده حقوق و علوم سیاسی ، دانشگاه تربیت مدرس دانشکده علوم انسانی و دانشگاه علامه طباطبایی به ترتیب دارای بیشترین آثار در این حوزه بوده اند .
البته توزیع رشته های مرتبط با این موضوع نیز می تواند قابل تامل باشد ، براساس داده های به دست آمده علوم انسانی با 229 اثر ، علوم سیاسی با 171 اثر ، مدیریت با 169 اثر ، حقوق با 138 اثر ، علوم اقتصادی با 122 اثر و رشته الهیات و معارف اسلامی با 121 اثر جزء رشته های برتر در رابطه با بررسی موضوع تحریم بوده اند .
همچنین نگاهی به عناوین پایان نامه های منتشرشده طی سال های اخیر جهت گیری دانشجویان را در این حوزه بیشتر نشان می دهد ، به طور مثال پایان نامه کارشناسی ارشد «تحریم های نفتی و ضمانت اجرای آن از منظر حقوق بین الملل» که توسط یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد صفادشت منتشر شده ، جزء یکی از پایان نامه های سال 1397 است ، به عقیده این دانشجو راه حل مقابله با تحریم ، روش سیاسی و دیپلماتیک است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/17

در چکیده این اثر آمده است : «در این تحقیق به مساله تحریم ، انواع ، مکانیسم و کارکرد آن و نقش حقوق بین الملل در مقابله با تحریم ها و روش های استفاده از ابزارهای حقوقی جهت پیشگیری از اثرات تحریم آورده شده است و در انتها نیز به مساله برجام و خروج یکطرفه آمریکا و وضع تحریم های یکجانبه نیز اشاره شده و بیان شده که مقابله با تحریم های بین المللی بیشتر از آنکه راه حل حقوقی داشته باشد ، راه حل سیاسی ودیپلماتیک دارد .
» همچنین نتیجه پایان نامه ارشد دیگری با عنوان «تاثیر تحریم های بین المللی بر صادرات کالاهای صنعتی ایران» که توسط یک دانشجوی دانشگاه تبریز به نگارش درآمده است ، بیانگر این است که : «تحقیق حاضر به بررسی و مقایسه تاثیر تحریم های مختلف بر صادرات کالاهای صنعتی ایران در 22 زیربخش صنعتی (در سطح کدهای دورقمی ISIC) طی دوره های زمانی 1394 1379 می پردازد .
نتایج حاصل از تحقیق نشان می دهد زیربخش های مختلف به میزان متفاوتی از تحریم ها متاثر شده اند و تاثیر تحریم ها روی برخی زیربخش های صنعتی نیز معنی دار نبوده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
پیام سمنان
1398/04/16
> سرویس خبر شرکت تولیدی شیمیایی کلران واحد برتر ملی و تنها واحد صنعتی برتر و منتخب صنعت و معدن از استان سمنان در روز ملی صنعت و معدن 10 تیر ماه 1398 در سال رونق تولید ، موفق به دریافت تندیس طلایی روز ملی صنعت و معدن از وزیر صنعت ، معدن و تجارت شد.
> سرویس خبر شرکت تولیدی شیمیایی کلران واحد برتر ملی و تنها واحد صنعتی برتر و منتخب صنعت و معدن از استان سمنان در روز ملی صنعت و معدن 10 تیر ماه 1398 در سال رونق تولید ، موفق به دریافت تندیس طلایی روز ملی صنعت و معدن از وزیر صنعت ، معدن و تجارت شد .
در بیست و سومین سال بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن که در سالن اجلاس سران با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی دکتر لاریجانی ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت دکتر رحمانی ، وزیر امور خارجه دکتر ظریف ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دکتر غلامی ، وزیر دفاع امیر سرتیپ حاتمی ، رئیس کل بانک مرکزی دکتر همتی ، معاونین رئیس جمهور ، اعضای ارشد اتاق بازرگانی و نمایندگان مجلس برگزار شد ، صنایع برتر کشور معرفی و از آنان تقدیر شد .
لازم به ذکر است شرکت تولید شیمیایی کلران تنها واحد منتخب از استان سمنان در آن مراسم بود که برای دومین بار موفق به کسب عنوان واحد برتر ملی گردید و تندیس طلایی روز صنعت و معدن را دریافت نمود .
همچنین در این برنامه شرکت تولیدی شیمیایی کلران به عنوان واحد برتر صنایع شیمیایی کشور نیز معرفی شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/16
> معاون وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، برای تامین اقلام اساسی مورد نیاز تغذیه دانشجویی قول مساعد داد .
> معاون وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، برای تامین اقلام اساسی مورد نیاز تغذیه دانشجویی قول مساعد داد .
به گزارش ایلنا ، ناصر مطیعی ، رییس صندوق رفاه دانشجویان با یزدان سیف ، معاون وزیر جهاد کشاورزی دیدار و گفتگو کرد .
در این دیدار که در محل وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، از تلاش های قبلی وزارت جهاد کشاورزی در تامین اقلام مورد نیاز برای تغذیه دانشجویان سراسر کشور که بخش مهم آن شامل برنج ، روغن و شکر بوده است تشکر کرد .
وی در همین راستا تقدیرنامه‏ای به امضای منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به پاس همکاری‏های شایسته وزارت کشاورزی در ارائه خدمت به جامعه‏ی دانشگاهی به دکتر سیف تقدیم کرد .
در ادامه معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد : وزرات جهاد کشاورزی برای سال تحصیلی جدید نیز برنامه ریزی هایی برای تأمین اقلام اساسی مورد نیاز دانشجویان دارد و قول مساعد می دهد نهایت همکاری با صندوق رفاه دانشجویان را در این زمینه داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1398/04/16
> گروه جامعه : نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 از ساعت 20 به بعد روز دوشنبه 17 تیرماه 98 اعلام می شود .
> آن دسته از داوطلبانی که بر اساس اعلام نتیجه و مفاد کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی در این آزمون شوند ، لازم است براساس مفاد اطلاعیه ای که در این خصوص همزمان با اعلام نتیجه بر روی سایت اطلاع رسانی این سازمان قرار داده می شود ، نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
انتخاب رشته های تحصیلی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 از روز چهارشنبه 19 تیر تا روز یکشنبه 23 تیر انجام می شود .
دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون کارشناسی ارشدش سال 98 از روز دوشنبه 17 تیرماه 98 بر روی سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد .
پیش از این دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با مهر یادآور شده بود نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به صورت کارنامه این هفته منتشر می شود .
آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در 6 گروه آموزشی و 131 کدرشته برای تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در 6 گروه آموزشی و 131 کدرشته ، 77 شهر و 162 حوزه امتحانی در روزهای 23 و 24 خرداد 98 برگزار شد .
از تعداد 614 هزار و 883 داوطلب ثبت نام کننده در این آزمون تعداد 553 هزار و 883 داوطلب معادل 90 .
08 درصد ثبت نام کنندگان کارت ورود به جلسه خود را دریافت کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/04/16
> مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از همکاری 100 دانشگاه در اجرای طرح رصد فارغ التحصیلان خبر داد .
> مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از همکاری 100 دانشگاه در اجرای طرح رصد فارغ التحصیلان خبر داد .
محمدسعید سیف در گفتگو با آنا اظهار کرد : دانشگاه های کشور تا 15 تیرماه فرصت داشتند گزارش های خود را از رصد فارغ التحصیلان به وزارت علوم ارائه دهند ، تعدادی گزارش های خود را ارسال کرده اند و برخی هم تا پایان تیرماه زمان خواسته اند .
وی افزود : در اجرای طرح رصد فارغ التحصیلان ، 100 دانشگاه کشور همکاری دارند .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بیان کرد : طرح رصد فارغ التحصیلان به جهت گیری کلی و تدوین برنامه های کلان در وزارت علوم بسیار کمک می کند و می تواند تصویر درستی از آموزش های ارائه شده توسط دانشگاه ها ترسیم کند .
اینکه چقدر دانشگاه ها توانسته اند براساس نیاز بازارکار نیرو تربیت کنند و چقدر از نیروهای تربیت شده به کار گرفته شده اند .
سیف اضافه کرد : به زودی گزارش نهایی به صورت جمع بندی در این زمینه آماده می شود و در اختیار رسانه ها قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
خراسان
1398/04/17
> از مهر اتفاق می افتد؛ جذب دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای از رشته های نظری محمدی آن طور که رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان به آن اشاره کرد ، قرار است از مهر امسال برای اولین بار زمینه تحصیل دانش آموزان رشته نظری در آموزشکده های فنی و حرفه ای استان فراهم شود .
> از مهر اتفاق می افتد؛ جذب دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای از رشته های نظری محمدی آن طور که رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان به آن اشاره کرد ، قرار است از مهر امسال برای اولین بار زمینه تحصیل دانش آموزان رشته نظری در آموزشکده های فنی و حرفه ای استان فراهم شود .
تعمیر و نگهداری از ماشین های الکتریکی در آموزشکده جاجرم ، فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزشکده شیروان ، شهرسازی در آموزشکده بجنورد و تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی معطر در آموزشکده آشخانه ، 4 رشته در 4 شهرستان استان است که به گفته دکتر «قربانعلی رسام» پذیرش دانش آموزان رشته نظری در آن ها فراهم شده است .
پیش از این تنها هنرجویان دانش آموخته هنرستان ها امکان ثبت نام در آموزشکده های فنی و حرفه ای استان را داشتند .
اکنون دانشگاه فنی و حرفه ای استان ، مشتمل بر آموزشکده های پسران و دختران بجنورد ، پروفسور حسابی شیروان ، پسران جاجرم و کشاورزی سمنگان در مانه و سملقان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
قائم مقام وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1398/04/16
> رئیس دانشگاه صنعتی شریف : تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه‎های سوئیس رئیس دانشگاه صنعتی شریف از ابراز تمایل دانشگاه‏های سوئیس برای ارتباط علمی و تبادل استاد و دانشجو با ایران خبر داد .
> رئیس دانشگاه صنعتی شریف : تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه‎های سوئیس رئیس دانشگاه صنعتی شریف از ابراز تمایل دانشگاه‏های سوئیس برای ارتباط علمی و تبادل استاد و دانشجو با ایران خبر داد .
محمود فتوحی در گفتگو با مهر با اشاره به سفر اخیر به کشور سوئیس و نحوه همکاری با دانشگاه ها و مرکز تحقیقات هسته ای اروپا(CERN) گفت : در سفر اخیری که به ریاست قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل به کشور سوئیس داشتیم ، از مرکز تحقیقات هسته ای اروپا(CERN) نیز بازدید کردیم .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود : مقرر شد ، دانشجویان دکتری برای دوره کوتاهی به مرکز تحقیقاتی سرن اعزام شوند و آنها نیز استقبال کردند ، همچنین قرار شد برخی پروژه هایی که در مرکز تحقیقاتی سرن دارند به ما اعلام کنند و ما تلاش کنیم پروژه های تحقیقاتی دانشجویان دکتری را تقریباً در آن راستا تعریف کنیم تا بتوانیم ارتباطمان را بیشتر کنیم .
فتوحی در ادامه به ارتباط دانشگاه های داخل کشور و کشور سوئیس پرداخت و افزود : نکته قابل توجه در این سفر این بود که دولت سوئیس استقبال بسیار خوبی از هیاتی که از ایران اعزام شده بود داشت و بسیار علاقمند بودند که دانشگاه های این کشور با دانشگاه های ایران ارتباط داشته باشند .
وی ادامه داد : یکی از مهمترین دلایل این علاقمندی این بود که دانشجویان ، فارغ التحصیلان و اساتید ما ، از نظر کیفیت بسیار خوب هستند ، صحبتی که با دانشگاه های سوئیس داشتیم این بود که علاقمند به تبادل استاد و دانشجو هستند و اینکه میتوانیم با آنها پروژه های مشترک داشته باشیم .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود : اکثر دانشگاه های این کشور از این موضوع استقبال کردند نکته ای که وزیر علوم سوئیس و دیگر مسئولان مرتبط با آموزش عالی این کشور تاکید داشتند این بود که عنوان می کردند ، ما اعتقاد به فرار مغزها نداریم ، بلکه اعتقاد به تبادل مغزها داریم ، ما اعتقاد داریم فردی که از کشوری برای کار علمی به این کشور می آید باید به کشورش بازگشته و این کارهای علمی را در کشورش ادامه دهد .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود : ما با دانشگاه های مختلف سوئیس صحبت کردیم ، اکثر دانشگاه های این کشور به ویژه دو دانشگاه فنی و مهندسی بسیار اظهار علاقه کردند که با ما تبادل استاد و دانشجو داشته باشند اکنون نیز با همکاری هایی که داریم امیدواریم بتوانیم این تبادلات را گسترش دهیم .
آغاز ثبت نام میهمانی دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی زمان ثبت درخواست میهمانی دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در نیم سال تابستان سال تحصیلی 98 97 را اعلام کرد .
به گزارش دانشگاه جامع علمی کاربردی ، احمدرضا پیش بین از آغاز زمان ثبت نام دانشجویان متقاضی میهمانی این دانشگاه خبر داد .
وی افزود : زمان ثبت نام دانشجویان متقاضی میهمانی این دانشگاه از تاریخ 16 تیرماه لغایت 20 تیرماه است ، دانشجویان متقاضی صرفاً می توانند نسبت به ثبت درخواست میهمانی خود در بازه زمانی مذکور از طریق سامانه آموزشی دانشگاه (هم آوا) اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
قائم مقام وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1398/04/16

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطر نشان کرد : با توجه به شروع کلاس ها و کوتاه بودن زمان ترم تابستان ، لازم است تمام دانشجویان متقاضی میهمانی دانشگاه جامع علمی کاربردی در اسرع وقت نسبت به ثبت درخواست و انتخاب واحد اقدام کنند .
آغاز ثبت نام در ترم تابستان دانشگاه پیام نور مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از آغاز ثبت نام در ترم تابستان این دانشگاه خبر داد و گفت : دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی می توانند برای ترم تابستان 8 واحد بگیرند .
امیرحسین بهروز در گفتگو با آنا ، اظهار کرد : انتخاب واحد ترم تابستان 98 در دانشگاه پیام نور آغاز شد و تا 23 تیرماه ادامه دارد .
وی ادامه داد : دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی می توانند هشت واحد برای ترم تابستان دریافت کنند .
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت : برای اولین بار دانشجویان دروس معارف هم می توانند به صورت حضوری ترم تابستان را بگذرانند .
بهروز افزود : دانشجویان حضوری و الکترونیکی دانشگاه پیام نور می توانند در ترم تابستان به شرط ارائه شدن واحدهای موردنظر ثبت نام کنند .
دانشجویان در ترم تابستان امکان حذف و اضافه ندارند .
وی اعلام کرد : امتحان دانشجویان در ترم تابستان از 26 مردادماه آغاز می شود و تا چهارم شهریورماه ادامه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
آرمان امروز
1398/04/17
> تحریم مجدد دانشگاه شهید بهشتی شنیده شد که رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجددا تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی صورت می گیرد .
> تحریم مجدد دانشگاه شهید بهشتی شنیده شد که رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجددا تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی صورت می گیرد .
واکنش وکیل سعید طوسی به صادقی شنیده شد که وکیل سعید طوسی در واکنش به ادعای محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مبنی بر ارجاع پرونده شکایت از موکلش به دیوان عالی کشور گفت : «بالاخره آقای منتظری باید نظر بدهد و ایشان مرجع قضایی است .
ایشان می گوید نه این کذب است .
حال شکات پرونده یا آقای صادقی چه می گویند؟».
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
خراسان
1398/04/17
> رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجدد تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در فهرست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی انجام می گیرد.
> رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجدد تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در فهرست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی انجام می گیرد .
دکتر سید حسن صدوق در گفت وگو با ایسنا افزود : البته با کشورهای عضو اتحادیه اروپا مکاتباتی را انجام دادیم که نباید تحت تحریم باشیم؛ اما هنوز این مکاتبات نتیجه نداده و همچنان تحت تحریم قرار داریم .
وی با تاکید بر این که این دانشگاه و دانشگاه صنعتی شریف فعالیت های بین المللی علمی خود را ادامه خواهند داد ، گفت : دلیلی برای تحریم این دو دانشگاه وجود ندارد و این دانشگاه ها به بهانه فعالیت های هسته ای مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته اند ، اما متأسفانه به تازگی نیز تصویب شده که به مدت هشت سال مورد تحریم اسناد برجامی قرار گیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1398/04/17
> محمود فتوحی ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سفر اخیرش به کشور سوئیس و نحوه همکاری با دانشگاه ها و مرکز تحقیقات هسته ای اروپا(CERN) گفت : «در این سفر مقرر شد دانشجویان دکتری برای دوره کوتاهی به مرکز تحقیقاتی سرن اعزام شوند و آنها نیز استقبال کردند.
> محمود فتوحی ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سفر اخیرش به کشور سوئیس و نحوه همکاری با دانشگاه ها و مرکز تحقیقات هسته ای اروپا(CERN) گفت : «در این سفر مقرر شد دانشجویان دکتری برای دوره کوتاهی به مرکز تحقیقاتی سرن اعزام شوند و آنها نیز استقبال کردند .
همچنین قرار شد برخی پروژه هایی را که در مرکز تحقیقاتی سرن دارند به ما اعلام کنند و ما تلاش کنیم پروژه های تحقیقاتی دانشجویان دکتری را تقریبا در آن راستا تعریف کنیم تا بتوانیم ارتباط مان را بیشتر کنیم .
» او درباره اینکه آیا تحریم ها اثری در ارتباطات علمی ایران با کشورهای دیگر به ویژه اروپایی ها داشته است یا خیر ، گفت : «ما با دانشگاه های مختلف سوئیس صحبت کردیم .
اکثر دانشگاه های این کشور به ویژه دو دانشگاه فنی و مهندسی بسیار اظهار علاقه کردند که با ما تبادل استاد و دانشجو داشته باشند .
اکنون نیز با وجود همکاری هایی که با هم داریم ، امیدواریم بتوانیم این تبادلات را گسترش دهیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه
باختر
1398/04/16
> رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت : برای اولین بار در میان دانشگاه های استان ، با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست طرح دانشگاه سبز در دانشگاه صنعتی اجرایی خواهد شد.
> رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت : برای اولین بار در میان دانشگاه های استان ، با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست طرح دانشگاه سبز در دانشگاه صنعتی اجرایی خواهد شد .
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا ، علی اکبر اختری در نشست همکاری مشترک با مسئولین اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، بااشاره به اهمیت ورود دانشگاه های جهان به حوزه ی نوآوری مدیریت سبز ، به بیان اقداماتی که تاکنون در این دانشگاه در حوزه مدیریت سبز انجام گرفته اشاره کرد و افزود : دانشگاه صنعتی کرمانشاه توانسته با تصمیمات اصولی و مدیریت همه جانبه اقداماتی همانند کنترل سیستم روشنایی ، سیستم های حرارتی ، برودتی و تهویه مطبوع ، تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آنها ، مدیریت مصرف آب ، مدیریت پسماند ، مدیریت میزان مصرف کاغذ و اقلام مصرفی ، شاخص استفاده از فناوری های پاک و انرژی های تجدیدپذیر ، فرهنگ سازی و توسعه مدیریت را با موفقیت به انجام برساند .
وی در ادامه با ابراز خرسندی از شروع همکاری دانشگاه صنعتی با اداره کل محیط زیست در راستای اجرایی شدن طرح دانشگاه سبز ، عنوان کرد : این دانشگاه با تکیه بر تخصص کادر علمی ، پتانسیل ها و ظرفیتهای قابل توجه دانشجویان و اعضای هیأت علمی و نیز توانمندی های علمی و عملی اعضای مجموعه ، می تواند همگام و همسو با محیط زیست استان به کمک صنعت آمده و در زمینه های مختلف از جمله فرهنگ سازی برای تولید انرژی پاک ، کمک به حفظ محیط زیست و کاهش بار نیروگاه های فسیلی مدیریت پسماند و بسیاری از زمینه های دیگر استان را در جهت رسیدن به شاخص کلیدی پایداری زیست محیطی یاری دهد .
آذر ولی زاده معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه نیز با ابراز رضایت از شرایط ایده آل دانشگاه صنعتی کرمانشاه در حوزه مدیریت سبز و اقدامات مؤثر و قابل توجه انجام شده در این خصوص ، افزود : این دانشگاه تا حد زیادی مطابق با استانداردهای مربوط به حوزه ی مدیریت سبز است .
وی همچنین با تأکید بر ارتباط مداوم و مستمر بین دانشگاه صنعتی کرمانشاه ، اداره کل حفاظت محیط زیست استان و سایر متفکران و تصمیم گیرندگان در زمینه رفع مشکلات و چالش های پیش رو ، گفت : اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در نظر دارد طرح دانشگاه سبز را بصورت پایلوت ابتدا در این دانشگاه پیاده کرده و دانشگاه صنعتی کرمانشاه را به عنوان اولین دانشگاه سبز استان کرمانشاه معرفی کند .
وی تاکید کرد : با استفاده از شرایط خاص این دانشگاه و بهره گیری از وجود اساتید متخصص و صاحب نظر در حوزه های مختلف و نیز استفاده ازدانشجویان جوان و پرانرژی و با استعداد این مجموعه می توان گام های بسیار موثری در جهت ارتقای صنعت استان و در نهایت حل چالش های زیست محیطی استان کرمانشاه برداشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
مردم سالاری
1398/04/16
> رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی صورت می گیرد .
> رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی صورت می گیرد .
به گزارش ایسنا ، دکتر سید حسن صدوق ضمن بیان این مطلب از تحریم مجدد دانشگاه شهید بهشتی در قالب تحریم های برجامی خبر داد و اظهار کرد : دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف در لیست تحریم های بین المللی قرار داشتند که اخیراً نیز در چارچوب اسناد برجامی تحریم شد .
البته ما با کشورهای عضو اتحادیه اروپا مکاتباتی را انجام دادیم که نباید تحت تحریم باشیم اما هنوز این مکاتبات نتیجه نداده و همچنان تحت تحریم قرار داریم .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه این دانشگاه و دانشگاه صنعتی شریف فعالیت های بین المللی علمی خود را ادامه خواهند داد ، گفت : دلیلی برای تحریم این دو دانشگاه وجود ندارد و این دانشگاه ها به بهانه فعالیت های هسته ای مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته اند ، اما متأسفانه اخیراً نیز تصویب شده که به مدت 8 سال مورد تحریم اسناد برجامی قرار گیرند .
دکتر صدوق خاطرنشان کرد : متأسفانه اخیراً کشورهای خارجی در بحث انتشار مقالات این دو دانشگاه نیز حساس شده اند و حتی این حساسیت ، مقالاتی بجز مقالات مرتبط با حوزه فیزیک و امور هسته ای را نیز شامل می شود؛ یعنی تحریم ها به تمام ابعاد فعالیت های دانشگاه سرایت کرده و وقفه ای را در انتشار مقالات دانشگاه ها ایجاد نموده است .
به گونه ای که تا عنوان دانشگاه شهید بهشتی مطرح می شود در انتشار مقاله حساسیت و مقاومت زیادی نشان می دهند .
وی تاکید کرد : ما باید برای ادامه همکاری های بین المللی خود تلاش کنیم .
حتی با دانشگاه فرانسه نیز همکاری هایی را در جهت ایجاد رشته مشترک آغاز خواهیم کرد .
در واقع ما ارتباطات بین المللی خود را به نوعی ادامه خواهیم داد؛ چرا که خوشبختانه محافل علمی و دانشگاه ها یک مقداری خارج از دایره تحریم عمل می کنند اما در مواردی که تحولات سیاسی وجود دارد ، با مشکل مواجه می شویم .
دکتر صدوق خاطرنشان کرد : همانطور که گفتم دانشگاه شهید بهشتی از گذشته تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار داشت اما اخیراً در مکاتبه ای که با ما صورت گرفته است تحت تحریم برجامی نیز قرار گرفته ایم و این موضوع از طریق وزارت امور خارجه پیگیری می شود .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی به مهم ترین مشکلاتی که دانشگاه ها در بحث تحریم با آن مواجه می شوند اشاره کرد و افزود : در بخش تجهیزات آزمایشگاهی ، تحریم ها دانشگاه ها را با چالش هایی مواجه کرده است به گونه ای که ورود این تجهیزات به کشور با مشکلات زیادی همراه است .
ضمن اینکه دانشگاه ها در نقل و انتقال ارز در خارج از کشور دچار چالش هایی شدند و این مشکلات انتقال ارز در بحث تحقیقات و اشتغالات علمی و پژوهشی دانشگاه ها تأثیر منفی گذاشته است .
البته تصور نمی کنم همکاران ما به دلیل این تحریم ها از اهداف خود دست بردارند چرا که به دلیل روحیه شجاعانه ای که بین آنها وجود دارد ، توان این را دارند که وضعیت ناگوار تحریم ها را پشت سر بگذارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1398/04/17
> گروه جامعه : کلید سوالات تمام گروه های آموزشی آزمون سراسری 98 منتشر شدند .
> آزمون سراسری سال 98 برای رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، دوره های نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد .
در کنکور سراسری سال 98 تعداد یک میلیون و 119 هزار و 15 داوطلب ثبت نام کردند که با توجه به اعلام علاقمندی به گروه های آزمایشی دوم و سوم ، تعداد یک میلیون و 353 هزار و 324 کارت ورود به جلسه آزمون صادر شد .
آزمون در صبح و بعدازظهر پنجشنبه 13 تیر و صبح و بعدازظهر جمعه 14 تیر 98 در 381 شهرستان و بخش مختلف کشور و 518 حوزه امتحانی برگزار شد .
برای کنکور سراسری سال 98 با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و یا نظام قدیم آموزش متوسطه و یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام جدید (نظام جدید 6 3 3) طراحی شده بود .
پس از برگزاری آزمون و پس از تصحیح برگه ها ، کارنامه اولیه در دهه دوم مردادماه 98 منتشر می شود .
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته می شوند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه ها در مهلت اعلام شده نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
نتایج نهایی آزمون سراسری سال 98 در دهه سوم شهریورماه 98 منتشر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
آرمان امروز
1398/04/17
> آرمان سوسن یحیی پور : تازه ترین آمار بانک جهانی از این حکایت دارد که درآمد ارزی ایران از محل صدور نیروی کار در سال 2018 به 4/1 میلیارد دلار رسیده و ایران رتبه هشتم منطقه را از این نظر کسب کرده است .
کارشناسان می گویند در شرایطی که اقتصاد ایران در نتیجه تحریم ها با محدودیت های بسیاری مواجه است ، اعزام نیروی کار ارزآوری قابل توجهی برای کشور به همراه خواهد داشت .
راه موفقیت در این مسیر نیز ، افزایش تعاملات بین المللی و منطقه ای عنوان شده است .
> بانک جهانی در گزارشی از درآمد ارزی کشورها با صدور نیروی کار به خارج در سال 2018 اعلام کرد کشورهای جهان در این سال 529 میلیارد دلار از این محل درآمد کسب کردند .
پیش بینی شده است این رقم در سال 2019 با رشد چهار درصدی به 550 میلیارد دلار برسد .
بر اساس این گزارش ، درآمد ارزی ایران از محل صدور نیروی کار در سال 2018 به یک میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده و ایران در رتبه هشتم در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر میزان جذب درآمد ارزی از صدور نیروی کار قرار گرفته است .
در این منطقه ، مصر با درآمد 9/28 میلیارد دلاری در رتبه نخست قرار گرفته و مراکش با 4/7 میلیارد دلار ، لبنان با 2/7 میلیارد دلار ، یمن با 4/3 میلیارد دلار ، فلسطین با 6/2میلیارد دلار ، تونس با دو میلیارد دلار و الجزایر با 9/1 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم تا هفتم از این نظر قرار گرفته اند .
عراق نیز با 1/1 میلیارد دلار پس از ایران در رتبه نهم قرار گرفته است .
در میان کشورهای جهان ، هند رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده است .
درآمد ارزی این کشور از محل صدور نیروی کار در سال 2018 بالغ بر 6/78 میلیارد دلار اعلام شده است .
چین با 4/67 میلیارد دلار و مکزیک با 7/35 میلیارد دلار به ترتیب رتبه های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده اند .
شرایط جذب نیروی کار سال گذشته وزارت کار اطلاعیه ای درمورد ثبت نام متقاضیان کار در کشور آلمان و اعزام نیروی کار ماهر و فارغ التحصیلان دانشگاهی به کشور کرواسی صادر کرد .
اولویت ثبت نام برای کشور آلمان ، رشته های علوم کامپیوتر ، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، مکانیک ، الکترونیک و پرستاری عنوان شده بود .
در فهرست مرحله اول درخواست نیروی کار ایرانی در سال 2019 برای کشور کرواسی نیز نام رشته های مختلفی اعم از جوشکار ، مکانیک ، راننده وسایل نقلیه سنگین ، کارگر پرورش ماهی ، کارگر چاپخانه ، مهندس کامپیوتر ، نانوا ، تراشکار ، پرستار خصوصی ، آشپز ، طراح تبلیغاتی و .
به چشم می خورد .
میزان حق الزحمه کاریابی های داخلی برای ثبت نام به همراه مشاوره شغلی ، مبلغ 200 هزار ریال و برای دفاتر کاریابی خارجی مبلغ 300 هزار ریال تعیین شد و حق الزحمه به کارگماری کاریابی غیردولتی داخلی که از کارجو دریافت می شود نیز حداکثر 50 درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال 1397 بود .
در ابلاغیه سال 98 نیز حق الزحمه ثبت نام به همراه مشاوره شغلی در دفاتر کاریابی داخلی مبلغ 270هزار ریال و حق الزحمه ثبت نام به همراه مشاوران شغلی در دفاتر کاریابی خارجی مبلغ 400 هزار ریال تعیین شده است .
هم اکنون ، 860 کاریابی داخلی و 130 کاریابی خارجی مجاز در کشور وجود دارد ، البته ممکن است برخی از آنها نیمه فعال یا غیرفعال باشند .
اطلاعات منتشرشده در رسانه های رسمی کشور نشان می دهد که دفاتر کاریابی وزارت کار با تمام کشورهای نیروپذیر به نحوی در ارتباط است و در این بین ، تعدادی از کشورها از قبیل آلمان ، کانادا ، استرالیا ، عمان و دانمارک ارتباط بیشتری با ایران برقرار کرده اند .
همین ارتباط بیشتر سبب گشایش شعباتی از دفاتر کاریابی ایران در کشورهای نام برده شده است .
ماهیت کار این دفاتر در خارج از کشور نیز در دو زمینه کاری تعریف شده است : زمینه اعزام نیروی کار و پشتیبانی های حقوقی وزارت کار از نیرو های اعزامی .
هم اکنون ، دفاتر کاریابی در هفت کشور شامل آلمان ، استرالیا ، کانادا ، ترکیه ، عمان ، دانمارک و کردستان عراق مستقر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
آرمان امروز
1398/04/17

تیرماه سال جاری نیز مدیرکل هدایت نیروی کار وزارت کار با بیان اینکه کشورهای کانادا ، استرالیا و دانمارک اقداماتی را برای جذب نیروی کار ایرانی آغاز کرده اند ، از هدف گذاری برای اعزام پنج هزار نیرو به خارج از کشور در سال 98 خبر داد .
درمورد کشور آلمان می توان به ظرفیت بالای این کشور برای جذب نیروی کار خارجی اشاره کرد .
برآوردهای انجام شده نیز گویای این مطلب است که کشور آلمان به 700 هزار نیروی کار خارجی نیاز دارد که در فاز نخست برای 250 هزار نیروی کار هدف گذاری شده است .
مدرک زبان انگلیسی «آیلتس» مهم ترین شرط جذب نیروی کار در خارج از کشور عنوان شده است .
در ضمن ، در مرحله نخست برای اعزام نیروی کار ، مبلغ 40 هزار تومان برای مشاوره از کارجو دریافت می شود .
اواخر تابستان سال گذشته نیز محمدحسن احمدپور ، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کاریابی های بین المللی نیز ضمن اعلام این مطلب که آلمان و انگلیس طالب نیروی کار ایران شده اند ، از اعزام نیروی کار ایرانی در رشته های عمران ، مکانیک و الکترونیک ، پرستاری و کامپیوتر به انگلستان خبر داده بود .
ارزآوری در زمان تحریم دولت آمریکا سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته ای برجام خارج شد و هدف خود را به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرد .
البته در همان زمان ، خیلی از مسئولان ایرانی به این موضع آمریکا واکنش نشان داده و از آن به عنوان رویای تعبیرنشدنی نام بردند .
دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری ایالات متحده ، آغاز تحریم های نفتی ایران را آبان ماه 97 اعلام کرد .
با شروع تحریم های نفتی راه های مختلفی برای دور زدن تحریم ها معرفی و روش های جایگزین نفت از سوی دولتمردان و کارشناسان ارائه شد .
لغو تمدیدهای نفتی مشتریان ایران نیز عاملی شد تا مسئولان ایرانی بیش از گذشته به فکر کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت بیفتند تا بتوانند درآمدهای بر باد رفته را جبران کنند .
حال ، گفته می شود از آنجایی که نیروهای فارغ التحصیل متخصص و ماهر به وفور در کشور وجود دارد ، فراهم کردن بستر و شرایط لازم برای اعزام آنها می تواند ارزآوری بالایی را برای کشور به ارمغان آورد .
در برنامه ششم توسعه نیز اولویت اقتصادی در سیاست خارجی کشور ، جذب دانش و نوآوری از کشورهای صاحب فناوری ، توسعه بازارهای صادراتی ، خدمات فنی و مهندسی و کالاهای ایرانی و اعزام نیروی کار به خارج عنوان شده است .
در همین زمینه ، حمید حاج اسماعیلی ، کارشناس حوزه کار ، به ایسنا گفته است : «با توجه به شرایط کار در کشورهای دیگر و تقاضا برای رشته هایی همچون پزشکی ، هتلداری و صنعت ساختمان ، دولت می تواند فارغ التحصیلان و نیروهای کار ماهر و متخصص داخلی را برای کار در این زمینه ها به خارج اعزام کند .
» به گفته حاج اسماعیلی ، «با توجه به صدور خدمات فنی و مهندسی ایران ، اعزام نیروهای زبده و ماهر در بخش های فنی و مهندسی و صنعت ساختمان موجب تحرک بازار کار ، جذب فارغ التحصیلان به بازار کار خارجی و گسترش فرصت های شغلی می شود .
» اما در عین حال ، کارشناسان معتقدند این مهم را تنها نباید بر گردن وزارت کار انداخت .
بلکه اگر تمام عوامل دست به دست هم دهند تلاش های وزارت کار در قالب اعزام و تربیت نیروی انسانی نتیجه می دهد .
کشور هندوستان از جمله کشورهایی است که نیروی انسانی به ویژه در حوزه IT تربیت می کند و بعد بر اساس سفارش کشورهای مقصد در مورد اینکه چه تعداد نیروی کار با چه ویژگی هایی لازم دارند ، نیرو اعزام می شود .
پژوهشگران این حوزه همچنین می گویند تقریبا چنین روالی در اکثر کشورها رایج است اما در حال حاضر به دلیل محدودیت های به وجود آمده در اثر اعمال تحریم ها ، روابط بین المللی ما کاهش یافته و اگر تبادلات دوستانه با دیگر کشورها افزایش نیابد ، امکان اعزام نیروی کار آنگونه که نقش دولت در آن برجسته باشد ، فراهم نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه مردم سالاری
1398/04/17
> ممنوعیت چاپ پایان نامه ها؛ زمینه ساز کاهش وابستگی کشور به ارز در شرایط تحریم دکترمحمد تقی نظرپور معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و دبیر کمیته مدیریت سبز این وزارت درخصوص ممنوعیت چاپ پایان نامه ها و گزارش های علمی توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی گفت : این اقدام به صرفه جویی مالی و کاهش وابستگی کشور به ارز به ویژه در شرایط تحریم کمک شایانی می کند.
> ممنوعیت چاپ پایان نامه ها؛ زمینه ساز کاهش وابستگی کشور به ارز در شرایط تحریم دکترمحمد تقی نظرپور معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و دبیر کمیته مدیریت سبز این وزارت درخصوص ممنوعیت چاپ پایان نامه ها و گزارش های علمی توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی گفت : این اقدام به صرفه جویی مالی و کاهش وابستگی کشور به ارز به ویژه در شرایط تحریم کمک شایانی می کند .
به گزارش ایسنا ، دکتر نظرپور به اهمیت این موضوع در کمک به حفظ محیط زیست اشاره کرد و گفت : چنانچه تعداد تقریبی سالانه پایان نامه های کشور حدود 200 هزار عدد و تعداد صفحات هر پایان نامه به طور متوسط 100 صفحه و در پنج نسخه تکثیر شود؛ با حذف کاغذی این پایان نامه ها ، حداقل یکصد میلیون ورق کاغذ 4 A صرفه جویی خواهد شد .
وی تصریح کرد : این اقدام یعنی جلوگیری از قطع سالانه حداقل 5000 درخت صنوبر 10 ساله از جنگل های موجود ، ضمن اینکه این اقدام به صرفه جویی مالی ، کاهش وابستگی کشور به ارز به ویژه در شرایط تحریم و همچنین به کاهش فضاهای فیزیکی مورد نیاز برای نگهداری آنها در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نیز کمک شایانی خواهد کرد .
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، نظرپور به پیشگامی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در این زمینه اشاره کرد و گفت : این اقدام به همراه سایر اقدام هایی که مؤسسات آموزش عالی در چند سال گذشته در حوزه مدیریت سبز انجام داده اند بسیار با اهمیت است و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید حذف تدریجی ظروف پلاستیکی و یک بار مصرف را نیز آغاز کنند .
*** اقدام مهم سازمان فضایی برای خدمات فضا پایه رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به رتبه اول ایران در منطقه و رتبه 11 جهانی در حوزه علم و فناوری گفت : به منظور کاهش تصدی گری در حوزه های فناوری فضایی تلاش داریم تا با آزادسازی داده های فضایی زمینه را برای حضور بخش خصوصی در این فناوری نوپا فراهم کنیم تا صنعت نوپای فضایی به صنعت توانمند تبدیل شود .
به گزارش ایسنا ، دکتر مرتضی براری در گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های حوزه فضایی که امروز در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد ، با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر توسعه فناوری های فضایی ، افزود : براساس تأکیدات مقام معظم رهبری عقب ماندگی ما در دانش های جدید منجر به استعمار زدگی کشور می شود؛ از این رو ما درصدد هستیم تا در حوزه های فناوری های نوین وارد شویم .
وی با اشاره به اولویت الف علوم و فناوری فضایی در نقشه جامع علمی کشور ، خاطر نشان کرد : سند هوا و فضا اولین سند علم و فناوری کشور ذیل نقشه جامع علمی کشور است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید .
براری با اشاره به تدوین و تصویب سند 10 ساله هوا و فضا تاکید کرد : بر اساس رتبه بندی ها ایران در این حوزه رتبه اول در منطقه و 11 دنیا را کسب کرده است و ما با این موفقیت ها و با توسعه زیرساخت ها به چرخه کامل فناوری های فضایی دست یافته ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1398/04/17
> محمدحسین امید ، رئیس دانشگاه علمی کاربردی در نشست خبری درباره شهریه های سال جدید این دانشگاه گفت : «افزایش شهریه ها حدود 15 درصد خواهد بود که برای رشته های مختلف متفاوت است و هفته اول مرداد اعلام می شود.
> محمدحسین امید ، رئیس دانشگاه علمی کاربردی در نشست خبری درباره شهریه های سال جدید این دانشگاه گفت : «افزایش شهریه ها حدود 15 درصد خواهد بود که برای رشته های مختلف متفاوت است و هفته اول مرداد اعلام می شود .
» او درخصوص فرآیند جذب مدرسان علمی کاربردی گفت : «فرآیند اعطای مجوز برای مدرسان از سال 95 تغییرکرده و در رشته های مورد نیاز پذیرش جدید در چارچوب قانونی داریم ، مدرسان قبلی هم مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرند و برای مهر 98 هیچ مدرسی که فرآیند جذب را طی نکرده باشد ، نخواهیم داشت و این مدرسان نمی توانند در دانشگاه تدریس کنند .
تخلفاتی در حوزه مدرسان علمی کاربردی داشتیم که از مهرماه امسال سختگیرانه برخورد خواهیم کرد .
» امید ادامه داد : «600 مرکز در سراسر کشور داریم و ممکن است از برخی تخلفات مطلع نشویم ، بهتر است دانشجویان این موارد را اطلاع رسانی کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/04/16
> اقتصاد آنلاین : با دستور استاندار تهران ، تمامی دستگاه های اجرایی پایتخت ، تا پایان تابستان سال جاری ، موظف به رعایت حداقل 10 درصد کاهش برق مصرفی خود نسبت به مدت مشابه سال قبل شدند .
> ​برق ادارات پرمصرف پایتخت قطع می شود اقتصاد آنلاین : با دستور استاندار تهران ، تمامی دستگاه های اجرایی پایتخت ، تا پایان تابستان سال جاری ، موظف به رعایت حداقل 10 درصد کاهش برق مصرفی خود نسبت به مدت مشابه سال قبل شدند .
انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به تصمیم گیری انجام شده در نشست مشترک وزرای کشور و نیرو در تاریخ دوازدهم تیرماه جاری ، تمامی دستگاه های اجرایی ملی و استانی ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی ، بانک ها و موسسات مالی ، سازمان ها و نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری های استان را مکلف کرد با تنظیم دمای سیستم های سرمایشی و به کارگیری مولدهای خودتامین ، میزان مصرف برق خود را در تابستان ، نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان حداقل 10 درصد کاهش دهند .
بر اساس دستور استاندار ، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ به عنوان مسئول نظارت بر عملکرد دستگاه های مزبور ، موظف است ضمن ارائه گزارش ماهانه از عملکرد سازمان های اشاره شده ، نسبت به قطع برق اداراتی که مصرف خود را به میزان تعیین شده کاهش نداده اند ، اقدام کند .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : آموزش عالی برق پایتخت دستگاه های اجرایی شهرداری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/04/16
> ایرنا نتایج آزمون اولیه کارشناسی ارشد سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور شامل کارنامه اولیه از ساعت 20 دوشنبه 17 تیرماه جاری بر روی سایت این سازمان سنجش قرار می گیرد .
> ایرنا نتایج آزمون اولیه کارشناسی ارشد سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور شامل کارنامه اولیه از ساعت 20 دوشنبه 17 تیرماه جاری بر روی سایت این سازمان سنجش قرار می گیرد .
دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون کارشناسی ارشد نیز در همین روز منتشر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
کسب و کار
1398/04/16
> کسب و کار نیوز شرایط تمدید مهلت دستیابی به کفایت دستاوردهای پژوهشی دانشجویان دکتری دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد .
> به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا ، بر اساس دستورالعمل تمدید مهلت دستیابی به کفایت دستاوردهای پژوهشی دانشجویان دکتری ورودی سال 93 ، چنانچه دانشجو تا پایان نیمسال دهم ، جلسه پیش دفاع خود را برگزار کند و مقاله مستخرج از رساله خود را مطابق شیوه نامه معاونت پژوهشی به نشریات معتبر ارسال کرده باشد ، در صورت ارسال درخواست تمدید تحصیلی خود مشمول بخشودگی شهریه تمدید آموزش رایگان به مدت دو نیم سال ، بدون بهره مندی از امکانات رفاهی و آزمایشگاهی خواهد شد و می تواند مدارک و مستندات خود را بر اساس روال قانونی به مدیریت آموزشی دانشگاه تحویل دهد تا مجوز تمدید تحصیلی به مدت حداکثر دو نیمسال توسط آن مدیریت صادر شود .
بر اساس این دستورالعمل ، پرونده دانشجویانی که دارای شرایط فوق نباشند مطابق مقررات جاری در کمیسیون بررسی خواهد شد .
در اطلاعیه ای که در سایت دانشگاه تربیت مدرس منتشر شده ، آمده است : «دانشجویانی که تا پایان نیم سال مذکور آماده دفاع از رساله خود نیستند و متقاضی تمدید مهلت دستیابی به کفایت دستاوردهای پژوهشی هستند ، ضروری است حداکثر تا تاریخ 16 شهریورماه سال جاری نسبت به تکمیل فرم مربوط و پیگیری از طریق دانشکده اقدام کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/04/17
> براساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور نتیجه اولیه کلیه داوطلبان آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 از ساعت 20 امروز ، دوشنبه 17 تیرماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.
> براساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور نتیجه اولیه کلیه داوطلبان آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 از ساعت 20 امروز ، دوشنبه 17 تیرماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .
آن دسته از داوطلبانی که براساس اعلام نتیجه و مفاد کارنامه نتایج اولیه ، مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی در این آزمون شوند ، لازم است براساس مفاد اطلاعیه ای که همزمان با اعلام نتیجه روی سایت اطلاع رسانی این سازمان قرار داده می شود ، نسبت به انتخاب رشته های تحصیلی مورد نظر خود از روز چهارشنبه تا یکشنبه 19 تا 23 تیرماه اقدام کنند .
گفتنی است ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون مذکور از روز دو شنبه مورخ 17 تیرماه روی سایت این سازمان قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/04/16
> انتخاب : کلید سوالات آزمون سراسری بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت .
> کلید سوالات آزمون سراسری 98 منتشر شد انتخاب : کلید سوالات آزمون سراسری بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت .
آزمون سراسری سال 98 برای داوطلبان گروه های آزمایشی 5 گانه در روزهای پنج شنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه برگزار شد .
دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی تمام گروه های آزمایشی داوطلبان داخل و خارج از کشور بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
کلید سوالات تمام گروه ها نیز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org قرار گرفت .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور سراسری سوالات کلید.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/04/16
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام نتایج اولیه و زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام نتایج اولیه و زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته منتشر شد .
به گزارش سازمان سنجش آموزش کشور ، در بخشی از این اطلاعیه آمده است : نتیجه اولیه این آزمون از ساعت 20 به بعد امروز دوشنبه 17 تیرماه اعلام خواهد شد .
در این اطلاعیه عنوان شده است : داوطلبانی که براساس اعلام نتیجه و مفاد کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی در این آزمون شوند ، لازم است براساس مفاد اطلاعیه ای که در این خصوص همزمان با اعلام نتیجه بر روی سایت اطلاع رسانی این سازمان قرار داده می شود ، نسبت به انتخاب رشته های تحصیلی مورد نظر خود از چهارشنبه 19 تیرماه تا یکشنبه 23 تیر اقدام کنند .
گفتنی است؛ دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی(شماره 2) آزمون مذکور ازامروز دو شنبه 17 تیر بر روی سایت این سازمان قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
عصر رسانه
1398/04/17
> رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : پژوهشگاه فضایی ایران در شهر اصفهان و در نزدیکی دانشگاه صنعتی اصفهان فضای مناسبی را برای تاسیس کارخانه نوآوری در نظر گرفته است.
> رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : پژوهشگاه فضایی ایران در شهر اصفهان و در نزدیکی دانشگاه صنعتی اصفهان فضای مناسبی را برای تاسیس کارخانه نوآوری در نظر گرفته است .
حسین صمیمی دیروز در گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه فضایی گفت : پژوهشگاه فضایی ایران تصمیم گرفته است که در منطقه نوآوری حول دانشگاه شریف ، ساختمانی را برای استقرار شرکت های استارت آپ فارغ التحصیل و آماده ورود به بازار تخصیص دهد که در کنار سایر شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری مستقر در منطقه ، به حمایت از کسب و کارهای فضاپایه بپردازد .
وی ادامه داد : پژوهشگاه فضایی ایران در شهر اصفهان و در نزدیکی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز فضای مناسبی را برای تاسیس کارخانه نوآوری حوزه فضایی در نظر گرفته که به عنوان یک هاب مرکزی در این منطقه به حمایت از کسب و کارهای نوپا بپردازد .
صمیمی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه فضایی ایران به دنبال ایفای نقش کلیدی در توسعه کسب و کارهای نوپای حوزه فضایی است ، اظهار داشت : گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه فضایی و برگزاری نشست های تبادل فناوری و نوآوری بستری مناسب برای شناخت بازیگران زنجیره ارزش صنعت فضایی کشور ، شناخت توانمندی ها و ایده های خلاقانه آنان و نیز عرضه نیازمندی های کشور در حوزه فضایی است و گامی مهم برای توسعه صنعت فضایی کشور محسوب می شود .
وی اظهار امیدواری کرد که برگزاری این رویداد نقطه عطفی در توسعه کسب وکارهای فضا پایه و در نهایت رشد اقتصاد فضایی در کشور باشد و گفت : این رویداد در حالی برگزار می شود که آمار و ارقام جهانی حکایت از رشد روز افزون اقتصاد فضاپایه در جهان دارد و شرکت های نوآور با ارائه سرویس های جدید مبتنی بر داده های فضایی ، نقش مهمی در رشد و توسعه این اقتصاد نوظهور دارند .
صمیمی افزود : پژوهشگاه فضایی ایران با تجربیات ارزشمند در حوزه طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی و نیز برخورداری از زیرساخت های آزمایشگاهی پیشرفته ، می تواند حمایت های قوی از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ در حوزه فناوری فضایی به عمل آورد .
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران خاطرنشان کرد : پژوهشگاه فضایی ایران تاکنون در انجام پروژه های طراحی و ساخت ماهواره با به کارگیری رویکرد مدیریت تحقیقات ، با بیش از 50 شرکت دانش بنیان در حوزه مشاوره در طراحی و ساخت ، همکاری به ارزش 25 میلیارد تومان انجام داده و با وجود 20 دانشگاه معتبر کشور در حوزه توسعه دانش فضایی و همچنین مشاوره در حوزه طراحی و توسعه ، همکاری به ارزش حدود 20 میلیارد تومان داشته است .
وی افزود : پژوهشگاه فضایی ایران با برقراری تعامل با دستگاه های اجرایی نظیر وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت نیرو ، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه ، شناخت خوبی از نیازمندی های این دستگاه های اجرایی در حوزه پایش محصولات راهبردی نظیر گندم ، برنج و سیب زمینی ، پایش منابع آبی و آمایش سرزمین کسب کرده که این مسئله می تواند کمک قابل توجهی به شرکت های استارت آپ حوزه خدمات برای ورود به بازار کند .
صمیمی در خصوص خدمات فضاپایه پژوهشگاه فضایی ایران گفت : در طول سال گذشته پژوهشگاه ، فعالیت های منسجمی برای معرفی خدمات فضاپایه به دستگاه های اجرایی مختلف انجام داده است که از بارزترین آنها می توان به ارائه نقشه های کاربردی از روند گسترش سیل و هشدار تشدید سیل در جریان بحران سیل فروردین 98 اشاره کرد؛ در بحث ارزیابی خسارت سیل به کشاورزان ، نقشه ها و آمارهای تولیدی پژوهشگاه مبنای پرداخت خسارت توسط وزارت کشور قرار داده شده است .
1
فهرست