وزارت علوم - مطبوعات 18 تير 98
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت 11:8
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
9987052 خراسان
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
9985778 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
9986727 روزنامه ايران
9986798 اعتماد
9987037 خراسان
9986169 تعادل
روساي آموزش عالي
9985784 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
پیام نور
تفاهم
1398/04/18
> وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت : یکی از اساسی ترین مشکلات ما در شرایط امروز کشور عدم تناسب محصولات دانش آموختگان با نیاز بازار کار استان ها است .
> به گزارش خبرنگار مهر ، محمد شریعتمداری صبح امروز در مراسم نشست رؤسای دانشگاه ها که با حضور معاون اول رئیس جمهور کار خود را در دانشگاه الزهرا آغاز کرد ، گفت : میزان بیکاری جوانان دانش آموخته دانشگاهی بالا است و باید برای حل این مشکل ضوابط جدید و سرمایه گذاری صورت پذیرد .
یکی از اساسی ترین مشکلات ما عدم تطابق محصولات دانش آموختگان با بازار کار است .
وی افزود : با مطالعه ای که ما در وزارت تعاون بر اساس طرح آمایش انجام دادیم و نیازمندی های شغلی هر استان را مشخص کردیم ، فارغ التحصیلان دانشگاهی استان با نیاز شغلی و بازار کار استان خود تطابقی ندارند و باید بین نیاز استان ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی هماهنگی ایجاد شود .
وی ادامه داد : دانشجویان و دانش آموزان ما از مهارت کافی بهره مند نیستند و آمادگی انجام کار را ندارند و باید در دوره های کارورزی شرکت کنند .
بر همین اساس ما طرحی را در مجلس ارائه دادیم تحت عنوان شورای عالی فنی تربیت و مهارت در کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور .
وی گفت : در زمینه اشتغال باید همه مراکز آموزشی برنامه هماهنگ داشته باشند تا بتوانند نیروهای ماهری تربیت کنند که مورد نیاز بازار کار است .
وزیر کار افزود : در این زمینه می توان از تجربه سایر کشورها استفاده کرد .
وی با اشاره به فضاهای فیزیکی دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور گفت : این دانشگاه ها دارای فضاهای فیزیکی هستند که فاقد دانشجو است که می تواند با تغییر ساختار این مراکز را به مراکزی مناسب برای تربیت نیروی انسانی ماهر تبدیل کرد .
وی در ادامه به شرکت های دانش بنیان ، استارت آپ ها ، اشاره کرد و گفت : در مطالعه ای که در این زمینه داشتیم مشخص شد این شرکت ها برای بحث تأمین مالی پروژه های خود با مشکل مالی مواجه هستند و آن هم به دلیل پیچیدگی سیستم بانکی برای ارائه وام است که باید این مشکلات نیز حل شود .
شریعتمداری گفت : با توافقی که انجام شد قرار شد در صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم ، سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت های دانش بنیان در عرصه تعاونی ها حمایت شود .
وی افزود : برای اینکه بر مشکلات اشتغال غلبه کنیم باید همه وزارتخانه های دست اندرکار با یکدیگر همکاری داشته باشند تا این مشکل سریع حل شود .
وی پیشنهاد داد : کارگروه مشترکی از نهادها و وزارتخانه های مرتبط ایجاد شود و در زمینه حل مشکل اشتغال در این کارگروه بحث و بررسی شود و نتیجه نهایی آن به دولت ارائه شود .
/ سازمان فناوری اطلاعات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18
> اسحاق جهانگیری ، معاون اول رییس جمهوری روز گذشته به دانشگاه الزهرا رفت تا در نشست یک روزه روسای دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی کشور شرکت کند .
هر چند صحبت های جهانگیری به دلیل حضور در یک دانشگاه زنانه کمی رنگ و بوی برابری جنسیتی به خود گرفت و با تاکید بر این موضوع شروع شد اما این صحبت ها به همین مساله ختم نشد و او با اشاره به اهمیت نقش زنان و دانشگاه الزهرا در تربیت قشر تحصیلکرده گفت : دانشگاه الزهرا مختص به زنان است و باید شرایطی داشته باشد که از نظر امکانات ساختمانی آزمایشگاهی و سایر ملزومات دانشگاهی در جایگاه برتری باشد .
خوشبختانه در سال های اخیر دختران و زنان ما در میادین مختلف خوش درخشیدند .
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد : امروز خانم هایی که مسوولیت قبول کردند ، توانستند نمره قابل قبولی بگیرند ، این یعنی اگر فرصت برابر برای زنان وجود داشته باشد ، آنها ظرفیت های خوبی دارند و شاهد هستیم در برخی از حوزه ها از مردان نیز سبقت گرفتند .
در جلسه هیات دولت ، آقای غلامی اعلام کردند که 58 درصد داوطلبان کنکور دختران هستند که این نشانگر حضور جدی زنان در مسائل اجرایی ، علمی و مدیریتی کشور است .
> جهانگیری در بخشی دیگر از سخنانش گفت : امریکایی ها از برجام خارج شدند ، کشورهای اروپایی ، آژانس ، شورای امنیت هنگامی که برجام تایید شد ، گفتند این یک الگوی مناسب برای حل بحران های جهان است اما امریکایی ها نگذاشتند که در دوران برجام و چه زمانی که از آن خارج شدند ، مردم ایران از مزایای آن بهره مند شوند .
قبل از خروج هر روز تهدید می کردند که دوره بعد را تمدید نمی کنیم تا فضای ناامن بین المللی علیه ایران ایجاد کنند و سرانجام در اردیبهشت سال گذشته رسما خارج شدند .
وی با مقایسه تحریم های امروز امریکا با دوره های قبل گفت : این تحریم با تحریم سال 90 و 91 تفاوت فاحشی دارد .
شدت و حدت تحریم های امروز ، نحوه اجرای آن و شرایط کشور با آن زمان تفاوت بسیاری دارد .
این بار امریکایی ها طوری تحریم کردند که حتی در فاصله های بسیار دورتر از خاک آنها ، اهداف آنها اجرایی شود و چینی ها ، روس ها و کشورهای شرق آسیا را وادار کردند تا با آنها همراه شوند .
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد : امریکا برای اولین بار با تمام قدرتش وارد یک جنگ اقتصادی با یک کشور شده است ، هدف آنها در مرحله اول فشار به مردم بود تا با ایجاد نارضایتی از درون کشور به سمت فروپاشی بروند و اگر این اتفاق صورت نگرفت ، اقتصاد ایران فلج شود این موضوع را علنی بیان کردند و بر همین اساس اعلام کردند که ایران جشن 40 سالگی انقلاب را نخواهد دید .
همزمان جنگ روانی را نیز آغاز کردند که ما در این حوزه یک مقدار فضا را از دست دادیم و توانستند ، شوک هایی به ما وارد کنند هر چند ما کم کم شرایط را به سمت ثبات پیش بردیم و شروع به صحبت با اروپایی ها ، روس ها و چینی ها کردیم و قبول کردیم یک سال در برجام بمانیم اما طرف مقابل کمترین حرکتی که در قالب برجام به آن متعهد بودند ، انجام ندادند .
وی با بیان اینکه طبیعتا هر صبری دوره ای دارد ، گفت : نهایتا صبر ما نیز تمام شد و در شورای امنیت ملی تصویب شد که برخی تعهدات را تعلیق کنیم .
در ماده 26 و 27 این اجازه برای ما وجود دارد که از 300 کیلو بیشتر اورانیوم را در کشور نگه داریم و غلظت غنی سازی را به بیش از; 3 .
6 درصد افزایش دهیم .
جهانگیری افزود : ما این تعهدات را لغو کردیم علاوه بر آن در برجام یک سری اتفاقات رخ داد که مردم و دانشگاهیان باید با حساسیت آن را دنبال کنند ، البته در مذاکرات اخیر بین سران ، طرف های اروپایی اصرار داشتند که یک هفته دیگر صبر کنیم .
ما 60 روز به آنها فرصت دادیم حالا یک هفته بیشتر چه تاثیری می تواند ، داشته باشد؟ اکنون تا گام سوم 60 روز دیگر فرصت دارند و بهتر است از آن استفاده کنند و ما دنبال تعامل و گفت وگو هستیم و در عین حال حقوق ملت و منافع کشور را در نظر داریم .
جهانگیری در ادامه این سخنان با تاکید بر اینکه خلاقیت از طریق دانشگاه ها بالا می رود ، گفت : گفت وگو و نقد در دانشگاه ها صورت می گیرد .
ایفای این نقوش مستلزم شجاعت و مسوولیت پذیری با پیشگامی روسای دانشگاه هاست .
دانشگاه ها باید از موانع عبور کرده و با حمایت دولت و نهادهای حاکمیتی پیش بروند .
باید نسبت به دانشگاه حسن ظن باشد؛ باید با حقوق و حرمت دانشگاه به رسمیت شناخته شود .
وی با اشاره به اینکه امنیتی دیدن مسائل دانشگاه و سلیقه ای و سیاسی کردن مسائل آن به ضرر دانشگاه است ، خاطرنشان کرد : دانشگاهیان باید پا پیش بگذارند .
تجربه ما با 13 دانشگاه و روسای دانشگاه ها خیلی موفق بود .
آنجا برخی کارگروه هایی تشکیل شد که در نهایت دستور کار بخش های مختلف دولت شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18

جهانگیری با اشاره به اینکه اگر مردم سرنوشت خود را از سرنوشت نظام جدا بدانند خطرناک است ، خاطرنشان کرد : حس تعلق و همبستگی اعتماد نخبگان در همه بخش ها مهم است .
مقام معظم رهبری در سخنرانی خرداد ماه مکرر تبیین کرده بودند که راهبرد امروز جمهوری اسلامی در این مقطع مقاومت است .
برای اینکه تعبیر اجرایی داشته باشیم باید تاب آوری جامعه را در بخش های مختلف بالا ببریم .
تاب آوری سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و مدیریتی باید برنامه ریزی شود .
او با اشاره به تاثیر تحریم ها بر معیشت مردم گفت : هدف امریکایی ها این بود که طبقات پایین دچار مشکلات و شوک روانی شوند .
امروز همه می دانیم ، معیشت بر بخشی از مردم ما خیلی سخت می گذرد .
موضوع دوم در تحریم های اقتصادی امریکا ، بودجه دولت است .
ما خیلی تاکید کردیم باید وابستگی بودجه به نفت را کم کنیم و تاکنون کارهای خوبی انجام شده اما متاسفانه هنوز وابستگی های جدی در این زمینه وجود دارد .
معاون اول رییس جمهور بیان کرد : سازمان برنامه طرح اصلاح ساختار بودجه را ارایه کرده و باید به این مساله توجه ویژه صورت بگیرد .
خواهش من این است که اساتید هم در این موضوع بررسی هایی انجام دهند .
به خصوص در تاب آوری سیاسی و اجتماعی باید به حد قابل قبولی از اعتماد و امید به آینده برسد .
اصلا خوب نیست که جریان یا گروهی ، جریان یا گروه دیگری را حذف کنند .
بحث هم افزایی قوای سه گانه ، اتخاذ رویکردی برای اینکه نظام تصمیم سازی را اصلاح کنیم ، اهمیت ویژه ای دارد .
تاب آوری مدیریتی یعنی در مقطع مناسب تصمیم مناسب گرفته شود .
مهم ترین رسالت دانشگاه این است که باید فکر کنیم چه کار باید کرد تا در شرایط تحریم ها در توسعه علمی کشور وقفه ایجاد نشود .
نباید اجازه دهیم نخبگان از کشور خارج شوند .
ما به دنبال این بودیم که تصمیمی بگیریم ، معیشت اساتید دانشگاه تامین شود و معترفیم که حقوق کافی در کشور ندارند .
جهانگیری در پایان خاطرنشان کرد : حلقه ارتباط دانشگاه با صنعت خیلی مهم است .
همکاری وزارت نفت و صنعت و وزارت نفت با دانشگاه در مقطعی خوب بود .
الان تولید داخل کشور و صنعت کشور به شدت نیازمند این است که برای برون رفت از این شرایط دانشگاه ها فکری کنند .
/ وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جوان
1398/04/18
> مسعود سلیمانی ، محقق و استاد دانشگاه تربیت مدرس ، مهرماه سال گذشته به دلایل نامعلومی در فرودگاه شیکاگوی امریکا بازداشت شد .
پلیس فدرال امریکا (FBI) هم اعلام کرده که هیچ «هدف خلافی» درباره این استاد ایرانی پیدا نکرده ، اما وی همچنان در بازداشت است .
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : مسعود سلیمانی ، محقق و استاد دانشگاه تربیت مدرس ، مهرماه سال گذشته به دلایل نامعلومی در فرودگاه شیکاگوی امریکا بازداشت شد .
پلیس فدرال امریکا (FBI) هم اعلام کرده که هیچ «هدف خلافی» درباره این استاد ایرانی پیدا نکرده ، اما وی همچنان در بازداشت است .
خوشبختانه پیگیری های نهاد های ذیربط کشور درباره وضعیت این دانشمند ایرانی تسریع شده و به زودی از بلاتکلیفی خارج می شود .
روز پانزدهم مهر 97 مسعود سلیمانی ، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس (دارای دکترای هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون) ، در بدو ورود به امریکا بازداشت شد .
دو محقق دیگر نیز به همراه آقای سلیمانی بازداشت و با وثیقه آزاد شده اند .
پرونده سازی برای 3 محقق ایرانیبه گزارش وب سایت دیلی ریپورت ، محبوبه قائدی از محققان دانشگاه ییل و مریم جزایری ، محقق دیگر ، به همراه آقای سلیمانی بازداشت شده بودند و با وثیقه های 250 و 200 هزار دلاری آزاد هستند .
این دو نفر از دانشجویان سابق دکتر سلیمانی بوده اند .
مریم جزایری در سال 2016 و در حال سفر به ایران یک ماده هورمون رشد را برای پژوهش های دکتر سلیمانی منتقل می کرد که این ماده توسط گمرک فرودگاه شیکاگو ضبط شد و این پرونده از همان زمان تشکیل شده است .
خانم جزایری اجازه پیدا کرد که به ایران سفر کند ، اما حکم بازداشت او ، آقای سلیمانی و خانم قائدی بدون اطلاع آن ها صادر شده بود و دکتر سلیمانی بدون اینکه در جریان باشد ، در سفر به امریکا بازداشت شده است .
دانشمندی با 11 کتاب ارزشمند«پیچ پیت» وکیل خانم جزایری تأیید کرده که این ماده ارتباطی با تحریم های یک سال اخیر کشور نداشته و پلیس فدرال امریکا ، اف .
بی .
آی ، هیچ «هدف خلافی» درباره این اقدام پیدا نکرده است .
وی همچنین گفت که این اتفاق در سال 2016 رخ داده که وضعیت تحریم های امریکا علیه ایران متفاوت بوده است .
آقای پیت تأکید کرد که موکلش «دانشمندی مورد احترام» است و نباید اتهامی علیه او مطرح می شد .
دکتر سلیمانی که چند باری هم در برنامه های تلویزیونی شرکت کرده حداقل 11 کتاب در زمینه سلول های بنیادی منتشر کرده است .
در همین زمینه دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور هم از تسریع پیگیری های نهاد های ذیربط کشور در مورد وضعیت دانشمند ایرانی بازداشت شده خبر داده است .
پیگیری ها تسریع شدهمنصور کبگانیان درباره چگونگی پیگیری وضعیت مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس که حدود 9 ماه پیش در کشور امریکا بازداشت شده و در زندان است ، گفت : در جلسه قبلی ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی صحبت کردیم و مسئولان دستگاه های حاضر قول پیگیری این موضوع را دادند .
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود : از آن زمان تاکنون پیگیری ها تسریع شده ، اما اجازه دهید در این مورد صحبت نکنیم تا زمانی که موضوع حل شود .
تله امریکا برای اساتید برجسته ایرانطبق گفته مسئولان دانشگاه تربیت مدرس ، اتهام مسعود سلیمانی ، خرید و سفارش یک ماده شیمیایی مربوط به بحث آزمایش های خون شناسی است درحالی که چنین خریدی به طور مستقیم انجام نگرفته و وی تنها سفارش دهنده ماده بوده است لذا اتهام وارد شده ، قابل قبول نیست .
منصور غلامی وزیر علوم هم درباره بلاتکلیفی این دانشمند ایرانی بعد از 10 ماه بازداشت ، گفت : امریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جوان
1398/04/18
درواقع بهترین استادان و نخبگان ایرانی حوزه های مختلف را رصد می کند و پس از شناسایی آن ها با صدور ویزا و موافقت با فرصت مطالعاتی شان ، به محض ورود دستگیرشان می کند .
غلامی با بیان اینکه امریکا قصد دارد با هر بهانه ای اساتید برجسته ایران را به کشور خود بکشاند ، به تمامی اساتید و محققان ایران هشدار داد : اگر موضوع تحریم در این زمینه مطرح بود که از ابتدا اعلام می شد ، ولی وقتی اساتید را به آن کشور می کشانند و بعد دستگیرشان می کنند ، نشان می دهد امریکایی ها برای ما تله گذاشته اند .
وی ادامه داد : برای پیگیری این موضوع با وزارت امور خارجه رایزنی کردیم و قرار شد وضعیت این دانشمند ایرانی را از طریق مسیر های دیپلماتیک پیگیری کنند تا هرچه سریع تر مشکل برطرف شود .
متأسفانه تاکنون هیچکدام از دادگاه های سلیمانی در امریکا برگزار نشده است و ظاهراً این موضوع تعمدی به تعویق انداخته می شود و متأسفانه زمان دقیق دادرسی وی مشخص نشده است .
شوک و حیرت دیگر اساتیدرسول سلیمانی ، برادر دانشمند بازداشت شده هم در این زمینه افزود : اتهامی که به برادرم وارد شده این است که دو تن از دانشجویان وی که سه سال پیش قصد خروج از امریکا را داشتند به علت همراه داشتن چند عدد آمپول «ویال» هورمون رشد که کاربرد علمی و تحقیقاتی دارد و جزو دارو های تحریمی هم نیست ، به دلیل آنکه این آمپول را در ظروف خاصی نگهداری می کردند ، بازداشت شدند .
وی یادآور شد : برای دو دانشجوی فوق پرونده ای تشکیل شد ولی ، چون مقیم امریکا و دارای همسرانی امریکایی بودند ، با قرار وثیقه آزاد شدند .
سپس مأموران منتظر می شوند تا برادرم را در گوشه ای از جهان یا امریکا بازداشت کنند .
سلیمانی اضافه کرد : سرانجام مسعود را بر مبنای دلایل غیرحقوقی در شیکاگو بازداشت می کنند به طوری که این بازداشت با شوک و حیرت استادان و پژوهشگران مواجه شد ، چون او را برای پنج عدد ویال هورمون رشد که در دنیا به حد وفور یافت می شود ، دستگیر کردند .
استاد یک درصدیسلیمانی درباره اینکه این اقدام نوعی گروگانگیری از طرف دولت امریکا است یا خیر ، افزود : قطعاً همینطور است .
پزشک محققی که سابقه ای ندارد و به عنوان چهره شناخته شده علمی ، مقالات بسیاری در مجامع بین المللی دارد چرا باید بازداشت شود؟ جالب اینکه دکتر سلیمانی جزو یک درصد برتر دانشمندان دنیاست که هم اکنون 9 ماه است در بازداشت به سر می برد و طرف مقابل مسائل سیاسی را با مسائل علمی در کنار هم مطرح می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1398/04/18
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی هم در گفت و گو با خبرنگار «ایران» ، درباره نقش دانشگاه ها در شرایط تحریم ها گفت : اگر در دولت و دستگاه اجرایی دانشگاه را نهاد عقلانیت بدانند و این موضوع از سطح شعار بالاتر برود دانشگاه ها می توانند در مسائل اقتصاد کلان ، مشکلات پولی و مالی راهکارهای مختلفی را ارائه کنند و نقش آفرین باشند .
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی هم در گفت و گو با خبرنگار «ایران» ، درباره نقش دانشگاه ها در شرایط تحریم ها گفت : اگر در دولت و دستگاه اجرایی دانشگاه را نهاد عقلانیت بدانند و این موضوع از سطح شعار بالاتر برود دانشگاه ها می توانند در مسائل اقتصاد کلان ، مشکلات پولی و مالی راهکارهای مختلفی را ارائه کنند و نقش آفرین باشند .
حسین سلیمی از دولت خواست که دانشگاه را به عنوان مرجع عقلانیت بشناسد و اظهار کرد : دانشگاه باید جدی گرفته شود اگر این اتفاق بیفتد حواشی سیاسی از دانشگاه دور خواهد شد .
رؤسای دانشگاه ها به جای اینکه به مسائل بی اهمیت و کشمکش سیاسی توجه کنند به سمت حل مشکلات جامعه می روند .
البته که نهاد دانشگاه حمایت دولت را می خواهد .
دانشگاهی که در تهیه منابع اولیه ادامه حیات خود ناتوان است چگونه می تواند مشکلات کشور را حل کند .
دانشگاهی که حتی غذای دانشجویان را نمی تواند فراهم کند ، خوابگاه دانشجویان را نمی تواند تعمیر کند ، حق التدریس استادان را نمی تواند پرداخت کند چگونه می تواند وارد مسائل بنیادین کشور شود .
وی تأکید کرد : دانشگاه ها قوای پژوهشی کشور هستند اما بهره ای از 20 هزار میلیارد تومان بودجه پژوهشی کشور نبرده اند ، این بودجه در دستگاه اجرایی و دولتی در جای دیگری هزینه می شود درحالی که کل بودجه وزارت علوم ممکن است 12 هزار میلیارد تومان باشد .
ما احتیاج به پشتیبانی دولت داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18
> هدی هاشمیخبرنگاردیروز 200 نفر از رؤسای دانشگاه ها ، مدیران مراکز علم و فناوری و پژوهشگاه های کشور میهمان دانشگاه الزهرا بودند تا وضعیت این روزهای دولت در شرایط تحریم را بررسی و راهکارهایی برای مقابله با آن تدوین کنند .
> هدی هاشمیخبرنگاردیروز 200 نفر از رؤسای دانشگاه ها ، مدیران مراکز علم و فناوری و پژوهشگاه های کشور میهمان دانشگاه الزهرا بودند تا وضعیت این روزهای دولت در شرایط تحریم را بررسی و راهکارهایی برای مقابله با آن تدوین کنند .
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ، منصور غلامی وزیر علوم ، محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به همراه رضا رحمانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت میهمانان ویژه رؤسای دانشگاه ها بودند تا آنها مسائل و راهکارهای دانشگاهیان را بشنوند و در نهایت به گوش دولت برسانند .
رؤسای دانشگاه ها دیروز حرف های مهمی داشتند؛ آنها ابتدا مسائل و مشکلات کشور را مطرح کردند و اظهار داشتند ایران چند دهه ، درگیر تحریم است و همین موضوع موجب شده تا مردم درگیر مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی شوند .
سپس رؤسای دانشگاه ها اهداف نشست خود را تشریح کردند که می خواهند راهکاری برای چالش های اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی کشور داشته باشند .
دانشگاهیان گفتند که در شرایط تحریم چگونه باید از ظرفیت های علمی ، تخصصی جامعه دانشگاهی در مواجهه با چالش های احتمالی استفاده کرد و البته سیاست های تولید ملی و اشتغال در شرایط فعلی را تحلیل کردند و در آخر هم حرف های اصلی و چالش های دانشگاه را بازگو کردند .
برخی از رؤسای دانشگاه ها در گفت و گو با خبرنگار «ایران» از کمبود بودجه دانشگاهی ، نبود تجهیزات آزمایشگاهی و بی توجهی صنعت به دانشگاه گفتند .
دانشگاه یک فرمانبر سیاست نیستدر این مراسم ابتدا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تحریم ها و سیاست های خارجی ایران گفت : رویکرد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی تعامل ، گفت و گو و در عین حال دفاع قاطعانه از حقوق ملت ایران است و کشور های طرف قرارداد در برجام از فرصت 60 روزه تا شروع گام سوم کاهش تعهدات از سوی ایران استفاده کنند نه اینکه مانند دو گام گذشته پس از اتمام زمان تعیین شده ، فرصت مجدد بخواهند .
جهانگیری ، با اشاره به خروج یکجانبه امریکا از برجام و وضع تحریم ها علیه ایران اظهار داشت : امریکایی ها اجازه ندادند که ملت ایران از دستاوردهای برجام بهره مند شوند و پس از خروج از برجام تحریم های سنگینی را علیه ایران وضع کردند .
تحریم های اعمال شده علیه کشورمان در سال های 90 و 91 تفاوت فاحشی با تحریم های جاری دارد ، امریکایی ها در تحریم های جدید تمام قدرت و توان خود را به کار گرفته و با حضور و پیگیری در کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی واقعی علیه ملت ایران به راه انداخته اند .
وی ادامه داد : یکی از اهداف اصلی امریکایی ها در تحریم ها اعمال فشار بر مردم و ایجاد تنگنای اقتصادی در کشور است تا از این طریق مردم را علیه نظام بشورانند و منجر به فروپاشی نظام یا حداقل فروپاشی اقتصاد کشور شود .
امریکایی ها همزمان با جنگ اقتصادی ، جنگی روانی نیز علیه ملت ایران آغاز کردند که متأسفانه شاید در این بخش تا حدی فضا را از دست دادیم اما خوشبختانه به فضل الهی امروز هم در بخش اقتصادی و هم در بخش روانی وضعیت کشور تثبیت شده و شرایط برای مقابله با تحریم ها مهیا است .
پس از خروج امریکا از برجام ، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است اما طرف مقابل که پنج کشور بزرگ هستند کمترین قدمی در راستای اجرای تعهدات برجام برنداشته اند و طبیعی است که ایران در مقطعی از خود عکس العمل نشان دهد چرا که صبر کردن هم دوره ای دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18

جهانگیری با اشاره به اینکه کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام مطابق مواد 26 و 36 برجام است ، اظهار داشت : ایران می تواند برخی تعهدات نظیر افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در کشور بیش از 300 کیلوگرم و درصد غنی سازی اورانیوم را از 3 .
67 درصد افزایش دهد اما همواره تأکید کرده ایم که کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام درصورت پایبندی طرف مقابل به تعهدات ، قابل بازگشت است .
اخیراً در مذاکراتی که برخی رؤسای جمهوری کشورهای طرف قرارداد برجام با رئیس جمهوری انجام داده اند از ایران درخواست کرده اند تا پیش از شروع گام دوم کاهش تعهدات ، یک هفته فرصت به آنان داده شود و این در حالی است که در 14 ماه گذشته هیچ اقدام عملی انجام نداده اند و حالا یک هفته فرصت می خواهند .
وی در ادامه با اشاره به شرایط حساس منطقه و نیز همدستی عربستان و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران ، گفت : از نخبگان و صاحبنظران کشور انتظار می رود مسائل منطقه را با دقت رصد کنند و هشدارهای لازم را بموقع اعلام کنند .
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد : در شرایط جدید پیش رو هیچ منظومه ای صاحب نظرتر و متخصص تر از جمع دانشگاهیان وجود ندارد و هیچ کس برای ارائه راهکارهایی در جهت برون رفت کشور از شرایط پیش رو ذیصلاح تر از دانشگاهیان نیست چرا که آنها هم از بیماری های مزمن گذشته آگاهی دارند و هم ظرفیت ها و تنگناهای کشور را بخوبی می شناسند .
جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه عقل نقاد جامعه و نهاد زنده و پویایی است که پیوند عمیقی با جامعه دارد ، گفت : دانشگاه نهادی نیست که نتوان به آن نزدیک شد و آن را نقد کرد .
دانشگاه یک فرمانبر سیاست نیست که بتوان هر دستوری را به آن تحمیل کرد بلکه یک نهاد علمی است که مسائل را با اندیشه و فکر مورد بررسی قرار داده و برای حل مشکلات راهکار ارائه می دهد .
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد : برای اینکه دانشگاه بتواند عقل نقاد جامعه باشد نیازمند استقلال علمی ، آزادی های آکادمیک ، التزام اجتماعی و حاکمیت اصول و هنجارهای اخلاق علمی است و در درون دانشگاه نیز باید از استقلال علمی دانشگاه ها حفاظت و حراست شود و این مسئولیتی است که بر دوش رؤسای دانشگاه ها قرار دارد .
در راستای حفاظت و حراست از آزادی های آکادمیک و اصول و هنجارهای اخلاق علمی در دانشگاه ها ، اخیراً آیین نامه ای در دولت برای شناسایی و برخورد با تقلب در پایان نامه ها و کارهای علمی و تحقیقاتی تصویب شده که البته این آیین نامه تکمله ای دارد که در کمیسیون علمی دولت با پیگیری های وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تصویب خواهد شد .
معاون اول رئیس جمهوری افزود : البته برای تحقق این امر ، حمایت دولت و همه نهادهای حاکمیتی نیز لازم است و باید نسبت به دانشگاه حسن ظن وجود داشته باشد و حقوق و جایگاه دانشگاه به رسمیت شناخته شود چرا که امنیتی و سلیقه ای کردن دانشگاه ها باعث منفعل شدن و ناکارآمدی دانشگاه ها خواهد شد .
جهانگیری با اشاره به وقوع سیلاب و تخریب های ناشی از آن در ابتدای سال جاری ، گفت : در جریان این اتفاقات یکبار دیگر حضور یکپارچه و ملت بودن مردم ایران به نمایش گذاشته شد و به پیشنهاد رئیس جمهوری دانشگاه به دلیل برخورداری از سرمایه علمی و سرمایه اجتماعی به عنوان نهادی تعیین شد تا در خصوص سیلاب و حضور مردم گزارش دقیقی تهیه و ارائه دهد .
وی افزود : باید کاری کنیم که مشارکت عمومی در همه زمینه ها شکل گیرد و پیش نیاز این امر مهم این است که دانشگاه ها در همه مسائل کشور مشارکت داشته باشند و فقط نظاره گر نباشند و دانشجویان نیز دچار یأس نسبت به آینده نشوند .
جهانگیری یکی از مهم ترین رسالت ها در مقطع فعلی را افق گشایی نسبت به آینده برشمرد و خاطرنشان کرد : اگر بی تفاوتی ، ناامیدی و یأس در جامعه ایجاد شود و مردم سرنوشت خود را از نظام جدا بدانند این موضوعی خطرناک است و اگر این اتفاق در درون دانشگاه ها رخ دهد خطرناک تر و مخرب تر خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18

وی در ادامه به نقش آفرینی دانشگاه ها در شرایط پیش روی کشور و اجرای راهبرد انتخاب شده در این مقطع اشاره کرد و گفت : رهبر معظم انقلاب مؤکداً در سخنرانی های مختلف و بخصوص در سخنرانی سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) تأکید کردند که راهبرد امروز جمهوری اسلامی ایران مقاومت است و به نظر می رسد که برای اجرای این راهبرد راهی جز بالا بردن تاب آوری سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و مدیریتی کشور نداریم چرا که یکی از اهداف امریکایی ها فشار بر طبقات مختلف جامعه و ایجاد نارضایتی در آنها بوده است .
جهانگیری با بیان اینکه باید در بخش تاب آوری سیاسی و اجتماعی به حد قابل قبولی از اعتماد و امید دست پیدا کنیم گفت : نباید به مسایل داخلی بی توجه باشیم و همه کسانی که به ایران علاقمند هستند باید امکان حضور در میدان کار و فعالیت پیدا کنند همانطور که مقام معظم رهبری در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال 92 نیز اعلام کردند که اگر نظام را هم قبول ندارید به خاطر ایران پای صندوق رأی حاضر شوید .
جهانگیری با اشاره به شرایط دشوار زندگی مردم گفت : معیشت بخش وسیعی از مردم کشور امروز به سختی می گذرد و حتماً یکی از مؤلفه ها در تاب آوری اقتصادی این است که چه کنیم تا مردم بتوانند این شرایط را تحمل کنند که در این زمینه نقش دانشگاه ها و راهکارهایی که به دولت پیشنهاد می کنند بسیار تأثیر گذار و مهم است .
معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری اینکه ایران کشوری ثروتمند است که از ذخایر و منابع عظیم نفت و گاز برخوردار است ، تصریح کرد : درآمد سالانه ما از بخش نفت حدود 150 میلیارد دلار در سال بوده است و هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند می تواند برای دو سه سال آینده نفت ایران را پیش خرید کند .
معاون اول رئیس جمهوری ضرورت ارتباط دانشگاه و صنعت را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به تجربه موفق وزارت نفت در استفاده از توانمندی دانشگاه ها در پیشبرد برنامه های صنعت نفت کشور گفت : امروز که گفته می شود 140 هزار دستگاه خودرو به خاطر نبود برخی قطعات در پارکینگ های خودرو سازان متوقف شده اند ، لازم است دانشگاه ها به میدان بیایند و نیاز صنعت و تولید کشور را مرتفع کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18
> وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سؤالات کنکور در یکی از استان های کشور خبر داد و گفت : این باند کشف و با آن برخورد شد .
> وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سؤالات کنکور در یکی از استان های کشور خبر داد و گفت : این باند کشف و با آن برخورد شد .
منصور غلامی در رابطه با انهدام باند فروش سؤالات کنکور اظهار داشت : خوشبختانه این اتفاق در یکی از استان ها رخ داده و سراسری نبوده است؛ به طوری که قبل از آنکه کاری انجام شود و سؤالات به فروش برسد ، این باند کشف و با آن برخورد شد .
افراد این باند دستگاه هایی را به داوطلبان فروخته بودند تا از این طریق به سؤالات دسترسی پیدا کنند در حالی که به هیچ وجه تاکنون کسی دسترسی به هیچ از یک از سؤالات کنکور را نداشته است ولی متأسفانه این افراد ، داوطلبان را گول زده بودند .
وزیر علوم با تأکید بر اینکه داوطلبان کنکور نباید گول چنین افراد و این موضوعات را بخورند ، گفت : سد حفاظت از سؤالات کنکور آهنین است و به هیچ وجه سؤالات به بیرون درز پیدا نمی کنند .
افراد این باند داوطلب کنکور نبودند .
امیدوارم همکارانمان همچنان مثل گذشته از سؤالات کنکور بخوبی حفاظت کنند .
غلامی درباره جزئیات شیوه اصلاح پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد در کنکور سال جاری گفت : ما برای افزایش کیفیت پذیرش دانشجویان ارشد ، در شورای سنجش و پذیرش برای قبولی در کنکور حدنصاب کف گذاشتیم .
میزان این حد نصاب این است که دانشجویان نباید نمرات منفی شان بر نمرات مثبت شان غلبه کند .
وی درباره بحث بیکاری دانشجویان و انتقاد به دانشگاه ها مبنی بر تولید بیکار در جامعه گفت : بحث بیکاری بحث جدیدی نیست و بتدریج اتفاق افتاده است .
ما زمینه های پذیرش فارغ التحصیلان را در جامعه مطابق انتظار تحصیلکردگان نداشتیم و بالطبع هیچ جامعه ای همه فارغ التحصیلان خود را در سیستم های اداری و دولتی استخدام نمی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + دانشگاهها
روزنامه ایران
1398/04/18
> معاون سیاسی وزارت کشور در اجلاس رؤسای دانشگاهها بر نقش مؤثر دانشگاه ها در افزایش تاب آوری مردم در شرایط تحریم اشاره کرد و گفت : باید اعتماد از دست رفته جامعه را برگردانیم .
> معاون سیاسی وزارت کشور در اجلاس رؤسای دانشگاهها بر نقش مؤثر دانشگاه ها در افزایش تاب آوری مردم در شرایط تحریم اشاره کرد و گفت : باید اعتماد از دست رفته جامعه را برگردانیم .
از سال 1398 چند حادثه بزرگ در کشور شروع شد و ادامه دارد که یکی از مسائل شناسایی تحریم و بررسی نقاط آسیب پذیر در جامعه است ، با وجود ظاهر بیرونی تحریم که جنبه سیاسی دارد هدف از تحریم بحث اجتماعی و تحت فشار قرار دادن مردم آن جامعه است تا با فشار از پایین دولتمردان تسلیم خواست آنها شوند .
جمال عرف بر ضرورت افزایش تاب آوری ملی در شرایط تحریم اشاره و تأکید کرد : بخش زیادی از جامعه 80 میلیونی ایران در جریان هستند که دولت در برجام همه تعهدات خود را انجام داد ، یکی از کارهایی که دانشگاه ها باید انجام دهند مشروع سازی مقاومت در برابر این تحریم ها است ، این در حالی است که همه تلاش می کنند اعلام کنند مقصر نقض تحریم ما هستیم .
معاون وزیر کشور گفت : ما باید استراتژی مقاومت را برای افکار عمومی مشروع و تاب مردم را بیشتر کنیم که البته این تاب آوری یک بعد ساختاری دارد و در زمان جنگ اقتصادی نمی شود با سازو کار عادی کار را انجام داد باید مدیریت بحران داشته باشیم که این با ساختارهای کشور مرتبط است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18
> هدی هاشمیخبرنگاردیروز 200 نفر از رؤسای دانشگاه ها ، مدیران مراکز علم و فناوری و پژوهشگاه های کشور میهمان دانشگاه الزهرا بودند تا وضعیت این روزهای دولت در شرایط تحریم را بررسی و راهکارهایی برای مقابله با آن تدوین کنند .
> هدی هاشمیخبرنگاردیروز 200 نفر از رؤسای دانشگاه ها ، مدیران مراکز علم و فناوری و پژوهشگاه های کشور میهمان دانشگاه الزهرا بودند تا وضعیت این روزهای دولت در شرایط تحریم را بررسی و راهکارهایی برای مقابله با آن تدوین کنند .
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ، منصور غلامی وزیر علوم ، محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به همراه رضا رحمانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت میهمانان ویژه رؤسای دانشگاه ها بودند تا آنها مسائل و راهکارهای دانشگاهیان را بشنوند و در نهایت به گوش دولت برسانند .
رؤسای دانشگاه ها دیروز حرف های مهمی داشتند؛ آنها ابتدا مسائل و مشکلات کشور را مطرح کردند و اظهار داشتند ایران چند دهه ، درگیر تحریم است و همین موضوع موجب شده تا مردم درگیر مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی شوند .
سپس رؤسای دانشگاه ها اهداف نشست خود را تشریح کردند که می خواهند راهکاری برای چالش های اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی کشور داشته باشند .
دانشگاهیان گفتند که در شرایط تحریم چگونه باید از ظرفیت های علمی ، تخصصی جامعه دانشگاهی در مواجهه با چالش های احتمالی استفاده کرد و البته سیاست های تولید ملی و اشتغال در شرایط فعلی را تحلیل کردند و در آخر هم حرف های اصلی و چالش های دانشگاه را بازگو کردند .
برخی از رؤسای دانشگاه ها در گفت و گو با خبرنگار «ایران» از کمبود بودجه دانشگاهی ، نبود تجهیزات آزمایشگاهی و بی توجهی صنعت به دانشگاه گفتند .
دانشگاه یک فرمانبر سیاست نیستدر این مراسم ابتدا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تحریم ها و سیاست های خارجی ایران گفت : رویکرد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی تعامل ، گفت و گو و در عین حال دفاع قاطعانه از حقوق ملت ایران است و کشور های طرف قرارداد در برجام از فرصت 60 روزه تا شروع گام سوم کاهش تعهدات از سوی ایران استفاده کنند نه اینکه مانند دو گام گذشته پس از اتمام زمان تعیین شده ، فرصت مجدد بخواهند .
جهانگیری ، با اشاره به خروج یکجانبه امریکا از برجام و وضع تحریم ها علیه ایران اظهار داشت : امریکایی ها اجازه ندادند که ملت ایران از دستاوردهای برجام بهره مند شوند و پس از خروج از برجام تحریم های سنگینی را علیه ایران وضع کردند .
تحریم های اعمال شده علیه کشورمان در سال های 90 و 91 تفاوت فاحشی با تحریم های جاری دارد ، امریکایی ها در تحریم های جدید تمام قدرت و توان خود را به کار گرفته و با حضور و پیگیری در کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی واقعی علیه ملت ایران به راه انداخته اند .
وی ادامه داد : یکی از اهداف اصلی امریکایی ها در تحریم ها اعمال فشار بر مردم و ایجاد تنگنای اقتصادی در کشور است تا از این طریق مردم را علیه نظام بشورانند و منجر به فروپاشی نظام یا حداقل فروپاشی اقتصاد کشور شود .
امریکایی ها همزمان با جنگ اقتصادی ، جنگی روانی نیز علیه ملت ایران آغاز کردند که متأسفانه شاید در این بخش تا حدی فضا را از دست دادیم اما خوشبختانه به فضل الهی امروز هم در بخش اقتصادی و هم در بخش روانی وضعیت کشور تثبیت شده و شرایط برای مقابله با تحریم ها مهیا است .
پس از خروج امریکا از برجام ، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است اما طرف مقابل که پنج کشور بزرگ هستند کمترین قدمی در راستای اجرای تعهدات برجام برنداشته اند و طبیعی است که ایران در مقطعی از خود عکس العمل نشان دهد چرا که صبر کردن هم دوره ای دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18

جهانگیری با اشاره به اینکه کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام مطابق مواد 26 و 36 برجام است ، اظهار داشت : ایران می تواند برخی تعهدات نظیر افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در کشور بیش از 300 کیلوگرم و درصد غنی سازی اورانیوم را از 3 .
67 درصد افزایش دهد اما همواره تأکید کرده ایم که کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام درصورت پایبندی طرف مقابل به تعهدات ، قابل بازگشت است .
اخیراً در مذاکراتی که برخی رؤسای جمهوری کشورهای طرف قرارداد برجام با رئیس جمهوری انجام داده اند از ایران درخواست کرده اند تا پیش از شروع گام دوم کاهش تعهدات ، یک هفته فرصت به آنان داده شود و این در حالی است که در 14 ماه گذشته هیچ اقدام عملی انجام نداده اند و حالا یک هفته فرصت می خواهند .
وی در ادامه با اشاره به شرایط حساس منطقه و نیز همدستی عربستان و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران ، گفت : از نخبگان و صاحبنظران کشور انتظار می رود مسائل منطقه را با دقت رصد کنند و هشدارهای لازم را بموقع اعلام کنند .
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد : در شرایط جدید پیش رو هیچ منظومه ای صاحب نظرتر و متخصص تر از جمع دانشگاهیان وجود ندارد و هیچ کس برای ارائه راهکارهایی در جهت برون رفت کشور از شرایط پیش رو ذیصلاح تر از دانشگاهیان نیست چرا که آنها هم از بیماری های مزمن گذشته آگاهی دارند و هم ظرفیت ها و تنگناهای کشور را بخوبی می شناسند .
جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه عقل نقاد جامعه و نهاد زنده و پویایی است که پیوند عمیقی با جامعه دارد ، گفت : دانشگاه نهادی نیست که نتوان به آن نزدیک شد و آن را نقد کرد .
دانشگاه یک فرمانبر سیاست نیست که بتوان هر دستوری را به آن تحمیل کرد بلکه یک نهاد علمی است که مسائل را با اندیشه و فکر مورد بررسی قرار داده و برای حل مشکلات راهکار ارائه می دهد .
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد : برای اینکه دانشگاه بتواند عقل نقاد جامعه باشد نیازمند استقلال علمی ، آزادی های آکادمیک ، التزام اجتماعی و حاکمیت اصول و هنجارهای اخلاق علمی است و در درون دانشگاه نیز باید از استقلال علمی دانشگاه ها حفاظت و حراست شود و این مسئولیتی است که بر دوش رؤسای دانشگاه ها قرار دارد .
در راستای حفاظت و حراست از آزادی های آکادمیک و اصول و هنجارهای اخلاق علمی در دانشگاه ها ، اخیراً آیین نامه ای در دولت برای شناسایی و برخورد با تقلب در پایان نامه ها و کارهای علمی و تحقیقاتی تصویب شده که البته این آیین نامه تکمله ای دارد که در کمیسیون علمی دولت با پیگیری های وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تصویب خواهد شد .
معاون اول رئیس جمهوری افزود : البته برای تحقق این امر ، حمایت دولت و همه نهادهای حاکمیتی نیز لازم است و باید نسبت به دانشگاه حسن ظن وجود داشته باشد و حقوق و جایگاه دانشگاه به رسمیت شناخته شود چرا که امنیتی و سلیقه ای کردن دانشگاه ها باعث منفعل شدن و ناکارآمدی دانشگاه ها خواهد شد .
جهانگیری با اشاره به وقوع سیلاب و تخریب های ناشی از آن در ابتدای سال جاری ، گفت : در جریان این اتفاقات یکبار دیگر حضور یکپارچه و ملت بودن مردم ایران به نمایش گذاشته شد و به پیشنهاد رئیس جمهوری دانشگاه به دلیل برخورداری از سرمایه علمی و سرمایه اجتماعی به عنوان نهادی تعیین شد تا در خصوص سیلاب و حضور مردم گزارش دقیقی تهیه و ارائه دهد .
وی افزود : باید کاری کنیم که مشارکت عمومی در همه زمینه ها شکل گیرد و پیش نیاز این امر مهم این است که دانشگاه ها در همه مسائل کشور مشارکت داشته باشند و فقط نظاره گر نباشند و دانشجویان نیز دچار یأس نسبت به آینده نشوند .
جهانگیری یکی از مهم ترین رسالت ها در مقطع فعلی را افق گشایی نسبت به آینده برشمرد و خاطرنشان کرد : اگر بی تفاوتی ، ناامیدی و یأس در جامعه ایجاد شود و مردم سرنوشت خود را از نظام جدا بدانند این موضوعی خطرناک است و اگر این اتفاق در درون دانشگاه ها رخ دهد خطرناک تر و مخرب تر خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18

وی در ادامه به نقش آفرینی دانشگاه ها در شرایط پیش روی کشور و اجرای راهبرد انتخاب شده در این مقطع اشاره کرد و گفت : رهبر معظم انقلاب مؤکداً در سخنرانی های مختلف و بخصوص در سخنرانی سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) تأکید کردند که راهبرد امروز جمهوری اسلامی ایران مقاومت است و به نظر می رسد که برای اجرای این راهبرد راهی جز بالا بردن تاب آوری سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و مدیریتی کشور نداریم چرا که یکی از اهداف امریکایی ها فشار بر طبقات مختلف جامعه و ایجاد نارضایتی در آنها بوده است .
جهانگیری با بیان اینکه باید در بخش تاب آوری سیاسی و اجتماعی به حد قابل قبولی از اعتماد و امید دست پیدا کنیم گفت : نباید به مسایل داخلی بی توجه باشیم و همه کسانی که به ایران علاقمند هستند باید امکان حضور در میدان کار و فعالیت پیدا کنند همانطور که مقام معظم رهبری در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال 92 نیز اعلام کردند که اگر نظام را هم قبول ندارید به خاطر ایران پای صندوق رأی حاضر شوید .
جهانگیری با اشاره به شرایط دشوار زندگی مردم گفت : معیشت بخش وسیعی از مردم کشور امروز به سختی می گذرد و حتماً یکی از مؤلفه ها در تاب آوری اقتصادی این است که چه کنیم تا مردم بتوانند این شرایط را تحمل کنند که در این زمینه نقش دانشگاه ها و راهکارهایی که به دولت پیشنهاد می کنند بسیار تأثیر گذار و مهم است .
معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری اینکه ایران کشوری ثروتمند است که از ذخایر و منابع عظیم نفت و گاز برخوردار است ، تصریح کرد : درآمد سالانه ما از بخش نفت حدود 150 میلیارد دلار در سال بوده است و هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند می تواند برای دو سه سال آینده نفت ایران را پیش خرید کند .
معاون اول رئیس جمهوری ضرورت ارتباط دانشگاه و صنعت را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به تجربه موفق وزارت نفت در استفاده از توانمندی دانشگاه ها در پیشبرد برنامه های صنعت نفت کشور گفت : امروز که گفته می شود 140 هزار دستگاه خودرو به خاطر نبود برخی قطعات در پارکینگ های خودرو سازان متوقف شده اند ، لازم است دانشگاه ها به میدان بیایند و نیاز صنعت و تولید کشور را مرتفع کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/04/18
> وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سؤالات کنکور در یکی از استان های کشور خبر داد و گفت : این باند کشف و با آن برخورد شد .
> وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سؤالات کنکور در یکی از استان های کشور خبر داد و گفت : این باند کشف و با آن برخورد شد .
منصور غلامی در رابطه با انهدام باند فروش سؤالات کنکور اظهار داشت : خوشبختانه این اتفاق در یکی از استان ها رخ داده و سراسری نبوده است؛ به طوری که قبل از آنکه کاری انجام شود و سؤالات به فروش برسد ، این باند کشف و با آن برخورد شد .
افراد این باند دستگاه هایی را به داوطلبان فروخته بودند تا از این طریق به سؤالات دسترسی پیدا کنند در حالی که به هیچ وجه تاکنون کسی دسترسی به هیچ از یک از سؤالات کنکور را نداشته است ولی متأسفانه این افراد ، داوطلبان را گول زده بودند .
وزیر علوم با تأکید بر اینکه داوطلبان کنکور نباید گول چنین افراد و این موضوعات را بخورند ، گفت : سد حفاظت از سؤالات کنکور آهنین است و به هیچ وجه سؤالات به بیرون درز پیدا نمی کنند .
افراد این باند داوطلب کنکور نبودند .
امیدوارم همکارانمان همچنان مثل گذشته از سؤالات کنکور بخوبی حفاظت کنند .
غلامی درباره جزئیات شیوه اصلاح پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد در کنکور سال جاری گفت : ما برای افزایش کیفیت پذیرش دانشجویان ارشد ، در شورای سنجش و پذیرش برای قبولی در کنکور حدنصاب کف گذاشتیم .
میزان این حد نصاب این است که دانشجویان نباید نمرات منفی شان بر نمرات مثبت شان غلبه کند .
وی درباره بحث بیکاری دانشجویان و انتقاد به دانشگاه ها مبنی بر تولید بیکار در جامعه گفت : بحث بیکاری بحث جدیدی نیست و بتدریج اتفاق افتاده است .
ما زمینه های پذیرش فارغ التحصیلان را در جامعه مطابق انتظار تحصیلکردگان نداشتیم و بالطبع هیچ جامعه ای همه فارغ التحصیلان خود را در سیستم های اداری و دولتی استخدام نمی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18
> علیرضا کیانپور محمدعلی کامفیروزی ، فعال دانشجویی و ازجمله کاندیداهای انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم که بههمراه 2 نفر دیگر از کاندیداهای این انتخابات به دور دوم راهیافته است ، روز گذشته در اعتراض به آنچه تخلفات گسترده و همچنین انفعال وزارت علوم و فضاسازی شدید طیفی خاص در راستای ارعاب ، تطمیع و انحصار عنوان کرد ، در نامهای خطاب به غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از ادامه حضور در این رقابت انتخاباتی کنارهگیری کرد.
> علیرضا کیانپور محمدعلی کامفیروزی ، فعال دانشجویی و ازجمله کاندیداهای انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم که بههمراه 2 نفر دیگر از کاندیداهای این انتخابات به دور دوم راهیافته است ، روز گذشته در اعتراض به آنچه تخلفات گسترده و همچنین انفعال وزارت علوم و فضاسازی شدید طیفی خاص در راستای ارعاب ، تطمیع و انحصار عنوان کرد ، در نامهای خطاب به غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از ادامه حضور در این رقابت انتخاباتی کنارهگیری کرد .
به این بهانه سراغ این فعال دانشجویی رفتهایم اما قبل از آن با غلامرضا ظریفیان ، فعال سیاسی اصلاحطلب و از مدیران باتجربه وزارت علوم در گذشته درباره جنبش دانشجویی به گفتوگو نشستیم .
ظریفیان درباره حواشی این انتخابات و البته ، وضعیت کلی دانشگاهها و فعالیتهای دانشجویی در سالهای اخیر با ما سخن گفته است .
آقای ظریفیان ! در جریان برگزاری انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی ، برخی اطراف این انتخابات انتقادهایی را نسبت به عملکرد وزارت علوم مطرح کردهاند .
جنابعالی به عنوان کارشناس این حوزه و مدیری که در گذشته سابقه حضور در این وزارتخانه را داشتهاید ، عملکرد دولت روحانی را در جلب مشارکت سیاسی دانشجویان و فعالیتهای دانشجویی چطور ارزیابی میکنید؟ مساله فضای فعالیتهای دانشجویی ، نه لزوما در همین یکی ، دو سال ، بلکه در چند سال اخیر با تحولاتی بسیار جدی مواجه شده و نوع سلایق و گرایشات دانشجویی دستخوش تغییر شده است .
چنانچه در مباحث جامعهشناسی نیز با آن مواجه هستیم ، تغییرات نسلی که این سالها رخ داده ، در کنار تجاربی که در سالهای گذشته از فعالیتهای جدی سیاسی دانشجویان ناشی شده ، فعالان این حوزه را به سمت این تغییر گرایش سوق داده و ما با نوعی شیفت فعالیتهای سیاسی به سمت مجموعه گستردهای از فعالیتهای اجتماعی مواجه شدهایم .
درواقع فعالیتهای سیاسی دانشجویی تا میزانی فروکش کرد و فعالیتهای اجتماعی جایگزین آن شد و احتمالا بخشی از فعالان دانشجویی به این نتیجه رسیدند که فعالیتهای سیاسی یا بیاثر و کماثر بوده یا از آنجا که حمایت موردنظرشان را از جانب دولتها پشتسر خود نمیبینند ، بهتر است به شکلی دیگر دنبال شود .
در عمل نیز شاهد بودیم که در همین دو ، سه سال اخیر ، فعالان اصلاحطلب دانشجویی گلایه داشتند که اتحادیههای جریان رقیب که عمدتا در دوره احمدینژاد ساماندهی شدهاند ، به هیچ یک از تشکیلات اصلاحطلب اجازه حضور و فعالیت نمیدهند و دولت هم همراهی لازم را ندارد .
هر چند به هر حال اوضاع به نسبت دولت احمدینژاد ، بهمراتب بهتر شد و اجازه فعالیت بیشتر از گذشته به دانشجویان داده شد .
در بخشی از سخنانتان به این شیفت اساسی از فعالیتهای سیاسی به فعالیتهای مدنی اشاره کردید .
لطفا در این باره بیشتر توضیح بدهید؟ بله ، چنانچه عرض کردم ، ما در این سالها شاهد نوعی شیفت از فعالیتهای سیاسی به اجتماعی هستیم .
از دیگر سو شاهد افزایش برخی اعتراضات صنفی نسبت به بحث آموزش غیررایگان و پولی در دانشگاهها بودیم که بر این اساس ، دانشجویان به فعالان صنفی نقدهای اساسی مطرح کردند که چرا بخش عمدهای از آموزشهای عالی ما غیررایگان است .
امروز نهایتا 15درصد از آموزشهای تحصیلات تکمیلی رایگان و حدود 85درصد غیررایگان است و نقدهای دانشجویان نیز از این منظر مطرح میشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18

این فضا در مجموع باعث شد با نوعی رکود فعالیتهای سیاسی و نه البته فعالیتهای اجتماعی در دانشگاهها روبهرو شویم و بخشی از تشکلهای فعال هم که در قضیه انتخابات ریاستجمهوری ، چه در دوره نخست و چه در دوره دوم نقشی موثر ایفا کرده و بسیار هم فعال بودند و در افزایش آرای روحانی و به صحنه آوردن مردم ، موثر بودند ، عقب نشستند؛ چراکه طبیعتا انتظار داشتند نوع رویکرد دولت به فعالیتهای دانشجویی همدلانهتر و با حمایتهای بیشتری دنبال شود ، اما بخشی از این انتظارات برآورده نشد .
هر چند چنانچه گفتم اوضاع به نسبت دوره احمدینژاد بهتر بود و فضای امنیتی دانشگاهها کمرنگتر شد و برخوردها در فضای دانشگاهی کاهش یافت اما از آنجا که این تغییر و تحولات اساسی در سطح جامعه ، خواستههای فعالان دانشجویی را در عرصههای فعالیت سیاسی تامین نمیکرد ، شاهد این تغییر مسیر بودیم؛ چراکه آنها انتظار داشتند اوضاع بهتر باشد .
در مجموع میتوان گفت که ما با نوعی دلخوری دانشجویان نهتنها درقبال وزارت علوم ، بلکه حتی درقبال بخشی از وزارت بهداشت مواجه شدیم .
چنانچه اخیرا نیز شاهد بودیم آقای دکتر فراهانی از مدیران خوشفکر و موردحمایت تشکلهای دانشجویی در وزارت بهداشت تغییر کرد و وقتی دانشجویان میبینند یک نیروی فعال که به تغییرات نسلی و تغییر ذائقهها توجه دارد هم تغییر میکند ، چطور میتوانند همچنان بر حمایت خود پافشاری کنند .
در معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز شاهد حضور نیروهای توانمند هستیم .
اما بخش عمده انتقادهای اخیر اتفاقا به معاون فرهنگی وزارت علوم است .
بحثم همین بود .
درواقع درحالی که افراد شناختهشده در معاونت دانشجویی وزارت علوم فعالیت میکنند که سالیان دراز در این حوزه تجربه داشته و افرادی خوشنام هستند ، متاسفانه در عمل انتظارها را برآورده نکردند .
درواقع این نیروها به لحاظ شخصیتی و نوع نگاه به اینکه فضای دانشجویی فعال باشد ، افرادی مثبت هستند و بخشی از انتقاد دانشجویان هم این است که چرا با وجود حضور این افراد ، آن اتفاقی که باید و شاید رخ نمیدهد .
درواقع گاهی از کسی که بر سر کار است انتظار ایفای نقش مثبت و فعال از او نداریم ، بنابراین توقعی هم نداریم اما وقتی توقع داریم ، مشکل پیش میآید .
امروز بخشی از انتقادهای دانشجویان نیز به همین دلیل است که سوابق مدیران فعلی نشان میدهد که به انجام کارهای اساسی علاقهمند هستند اما این اتفاق نمیافتد ، بنابراین وزارت علوم باید در پاسخ به این مسائل فعالتر عمل کند .
آقای کامفیروزی نیز که در نامه خود انتقادهایی را به وزارت علوم مطرح کرده ، از افراد خوشنام فعالیتهای دانشجویی است و این انتقادها باید ازسوی وزارت علوم جدی گرفته شود و تلاش کند که برخی از انقطاعها و فاصلههایی که ایجاد شده ، برطرف شود .
شما به تغییرات نسلی اشاره کردید .
این تغییرات نسلی در جزییات چگونه است و احیانا وزارت علوم یا دیگر نهادهای بالادستی در حوزه آموزش عالی نگاهی به این مهم دارند؟ درمورد سهم این تغییرات نسلی و اینکه این تغییرات نسلی با چگونههایی از سلایق و خواستهها و نیازها روبهرو است ، باید کار جدی شود .
البته کارهای پیمایشی صورت گرفته اما به هر حال از سال 1313 که دانشگاه تهران تاسیس شده تا 1384 ، حتی تا سالهای 88 ، 89 و 90 ، اساسا عنصر محرک فعالیتهای سیاسی ، عمدتا سیاسی است .
البته ممکن است فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی هم صورت بگیرد ، اما عنصر محرک عمدتا مسائل سیاسی بود اما با تغییرات جدی نسلی که رخ داده ، به نظر میرسد آن وجه فعالیتهای دانشجویی در قالب کار سیاسی صرف کمرنگتر شده که البته کاملا محو نشده است .
اما وارد کارهای فرهنگی و اجتماعی شده و از تشکیل کانونهای موسیقی تا قرآن و بهطور کل فعالیتهای اجتماعی احساس میشود .
در عین حال به نظر میرسد فعالیتهای تشکیلاتی که در کار دانشجویی بسیار پررنگ بود ، به دلیل این تغییرات نسلی از فعالیتهای جمعی به فعالیتهای فردی شیفت کرده و شاهد نوعی تفرد در فعالیتهای دانشجویی نیز هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18

اینکه الان در کجای راه قرار داریم ، نیاز به پیمایشهایی بسیار جدیتر دارد ، چون تغییر نسلی را بهطور جدی احساس میکنیم اما اینکه مشخصا در چه شرایطی قرار داریم ، باتوجه به اینکه بخشی از نیازهای سیاسی دانشجویان نیز در فضای مجازی تامین میشود و آن شکل فعالیتهای رسمی اصالت قبلی را ندارد ، نیازمند بررسیهای بیشتر است .
بنابراین ، درک شرایط موجود نیاز به پیمایشهای ملی و اساسی دارد و اگرچه پیمایشهایی محدود انجام شده اما جای خالی یک کار منسجم و ملی احساس میشود؛ ضمن اینکه این تغییر وضعیت نیز باید به نحوی باشد که متولیان آموزش درنظر داشته باشند و با شناخت محیط بتوانند کاری انجام دهند که برای فعالیتهای دانشجویی بستری مناسب ایجاد شود .
امروز شاهد فعالیت برخی از جریانهای چپگرا هستیم که طلبِ عدالتخواهی برای بحث آموزش رایگان و مسائل صنفی میکنند .
درمجموع میتوان گفت که از فضای گذشته کنده شده و تا حدودی به آینده پرتاب شدهایم اما نه این فضای جدید را میشناسیم و نه هنوز خودمان را برای مواجهه با آن مجهز کردهایم تا بتوانیم براساس آن ، سازوکار سرویسدهی را فعال کنیم .
شاید بخشی از این دلخوریها هم ناشی از همین وضعیت ناآگاهی از فضای جدید باشد .
آسیب این عدم شناخت فضای جدید ازسوی مسوولان در عرصه عمل چه خواهد بود؟ متاسفانه ما همچنان به پرسشهای جدید پاسخهای قدیمی میدهیم .
حال آنکه نیازهای جدید با پاسخهای قدیمی تامین نمیشود .
باید جدیتر و فعالتر در دانشگاهها کار کنیم .
جامعهشناسان ، سیاستشناسان ، روانشناسان و .
باید برای فهم شرایط کنونی وقت بگذارند تا ببینیم چگونه میشود سازوکارهای شرایط کنونی را فراهم کرد .
البته دو نگاه هم در جمع فعالان دانشگاهی و مدیریتی وجود دارد که حائز اهمیت است .
یک نگاه این است که اگر دانشگاه در گذشته فعال بود ، معلول این بوده که نهادهای مدنی به خوبی ایفای نقش نمیکردند و اگر نهادهای مدنی مثل احزاب وظیفه خود را انجام میدادند ، دانشگاه به سمت وظایف خود که همان تولید علم و فعالیتهای توسعهای است ، میرود و در آن حوزه ایفای نقش میکند و درنتیجه ، فعالیتهای سیاسی و اجتماعی به جامعه مدنی و تشکلهای حرفهای مثل احزاب و سندیکاها واگذار میشود .
نگاه دیگر که به نظر بنده هنوز برای فضای کار دانشگاهی در ایران صحیحتر است اما بر این مبتنی است که کانون دانشگاه همچنان یک کانون توسعه صنفی ، سیاسی ، اجتماعی و .
است که البته به شکل آماتور فعالیت میکند و ما نباید این نقش را از دانشگاه سلب کنیم اما به هر حال باتوجه به سرعت تحولات باید شناخت دقیق داشته باشیم و سازوکارها را متناسب با آن تغییر دهیم .
این دو نگاه وجود دارد و نیاز به آن داریم که کار جدی در سطح فعالیتهای دانشجویی داشته باشیم .
تغییرات نسلی ، در کنار تجاربی که در سالهای گذشته از فعالیتهای جدی سیاسی دانشجویان ناشی شده ، فعالان این حوزه را به سمت تغییر گرایش سوق داده و ما با نوعی شیفت فعالیتهای سیاسی به سمت مجموعه گستردهای از فعالیتهای اجتماعی مواجهایم اگرچه پیمایشهایی انجام شده اما درک شرایط موجود ، نیاز به یک پیمایش ملی دارد دانشجویان از فعالیتهای جمعی به فعالیتهای فردی شیفت کرده و شاهد نوعی تفرد هستیم فعالان اصلاحطلب دانشجویی گلایه داشتند که اتحادیههای رقیب که عمدتا در دوره احمدینژاد ساماندهی شدهاند ، به هیچ یک از تشکیلات اصلاحطلب اجازه حضور و فعالیت نمیدهند و دولت هم همراهی لازم را ندارد امروز نهایتا 15درصد از آموزشهای تحصیلات تکمیلی رایگان و حدود 85درصد غیررایگان است و نقدهای دانشجویان نیز از این منظر مطرح میشود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18
> علیرضا کیانپور محمدعلی کامفیروزی ، فعال دانشجویی و ازجمله کاندیداهای انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم که بههمراه 2 نفر دیگر از کاندیداهای این انتخابات به دور دوم راهیافته است ، روز گذشته در اعتراض به آنچه تخلفات گسترده و همچنین انفعال وزارت علوم و فضاسازی شدید طیفی خاص در راستای ارعاب ، تطمیع و انحصار عنوان کرد ، در نامهای خطاب به غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از ادامه حضور در این رقابت انتخاباتی کنارهگیری کرد.
> علیرضا کیانپور محمدعلی کامفیروزی ، فعال دانشجویی و ازجمله کاندیداهای انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم که بههمراه 2 نفر دیگر از کاندیداهای این انتخابات به دور دوم راهیافته است ، روز گذشته در اعتراض به آنچه تخلفات گسترده و همچنین انفعال وزارت علوم و فضاسازی شدید طیفی خاص در راستای ارعاب ، تطمیع و انحصار عنوان کرد ، در نامهای خطاب به غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از ادامه حضور در این رقابت انتخاباتی کنارهگیری کرد .
به این بهانه سراغ این فعال دانشجویی رفتهایم اما قبل از آن با غلامرضا ظریفیان ، فعال سیاسی اصلاحطلب و از مدیران باتجربه وزارت علوم در گذشته درباره جنبش دانشجویی به گفتوگو نشستیم .
ظریفیان درباره حواشی این انتخابات و البته ، وضعیت کلی دانشگاهها و فعالیتهای دانشجویی در سالهای اخیر با ما سخن گفته است .
آقای ظریفیان ! در جریان برگزاری انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی ، برخی اطراف این انتخابات انتقادهایی را نسبت به عملکرد وزارت علوم مطرح کردهاند .
جنابعالی به عنوان کارشناس این حوزه و مدیری که در گذشته سابقه حضور در این وزارتخانه را داشتهاید ، عملکرد دولت روحانی را در جلب مشارکت سیاسی دانشجویان و فعالیتهای دانشجویی چطور ارزیابی میکنید؟ مساله فضای فعالیتهای دانشجویی ، نه لزوما در همین یکی ، دو سال ، بلکه در چند سال اخیر با تحولاتی بسیار جدی مواجه شده و نوع سلایق و گرایشات دانشجویی دستخوش تغییر شده است .
چنانچه در مباحث جامعهشناسی نیز با آن مواجه هستیم ، تغییرات نسلی که این سالها رخ داده ، در کنار تجاربی که در سالهای گذشته از فعالیتهای جدی سیاسی دانشجویان ناشی شده ، فعالان این حوزه را به سمت این تغییر گرایش سوق داده و ما با نوعی شیفت فعالیتهای سیاسی به سمت مجموعه گستردهای از فعالیتهای اجتماعی مواجه شدهایم .
درواقع فعالیتهای سیاسی دانشجویی تا میزانی فروکش کرد و فعالیتهای اجتماعی جایگزین آن شد و احتمالا بخشی از فعالان دانشجویی به این نتیجه رسیدند که فعالیتهای سیاسی یا بیاثر و کماثر بوده یا از آنجا که حمایت موردنظرشان را از جانب دولتها پشتسر خود نمیبینند ، بهتر است به شکلی دیگر دنبال شود .
در عمل نیز شاهد بودیم که در همین دو ، سه سال اخیر ، فعالان اصلاحطلب دانشجویی گلایه داشتند که اتحادیههای جریان رقیب که عمدتا در دوره احمدینژاد ساماندهی شدهاند ، به هیچ یک از تشکیلات اصلاحطلب اجازه حضور و فعالیت نمیدهند و دولت هم همراهی لازم را ندارد .
هر چند به هر حال اوضاع به نسبت دولت احمدینژاد ، بهمراتب بهتر شد و اجازه فعالیت بیشتر از گذشته به دانشجویان داده شد .
در بخشی از سخنانتان به این شیفت اساسی از فعالیتهای سیاسی به فعالیتهای مدنی اشاره کردید .
لطفا در این باره بیشتر توضیح بدهید؟ بله ، چنانچه عرض کردم ، ما در این سالها شاهد نوعی شیفت از فعالیتهای سیاسی به اجتماعی هستیم .
از دیگر سو شاهد افزایش برخی اعتراضات صنفی نسبت به بحث آموزش غیررایگان و پولی در دانشگاهها بودیم که بر این اساس ، دانشجویان به فعالان صنفی نقدهای اساسی مطرح کردند که چرا بخش عمدهای از آموزشهای عالی ما غیررایگان است .
امروز نهایتا 15درصد از آموزشهای تحصیلات تکمیلی رایگان و حدود 85درصد غیررایگان است و نقدهای دانشجویان نیز از این منظر مطرح میشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18

این فضا در مجموع باعث شد با نوعی رکود فعالیتهای سیاسی و نه البته فعالیتهای اجتماعی در دانشگاهها روبهرو شویم و بخشی از تشکلهای فعال هم که در قضیه انتخابات ریاستجمهوری ، چه در دوره نخست و چه در دوره دوم نقشی موثر ایفا کرده و بسیار هم فعال بودند و در افزایش آرای روحانی و به صحنه آوردن مردم ، موثر بودند ، عقب نشستند؛ چراکه طبیعتا انتظار داشتند نوع رویکرد دولت به فعالیتهای دانشجویی همدلانهتر و با حمایتهای بیشتری دنبال شود ، اما بخشی از این انتظارات برآورده نشد .
هر چند چنانچه گفتم اوضاع به نسبت دوره احمدینژاد بهتر بود و فضای امنیتی دانشگاهها کمرنگتر شد و برخوردها در فضای دانشگاهی کاهش یافت اما از آنجا که این تغییر و تحولات اساسی در سطح جامعه ، خواستههای فعالان دانشجویی را در عرصههای فعالیت سیاسی تامین نمیکرد ، شاهد این تغییر مسیر بودیم؛ چراکه آنها انتظار داشتند اوضاع بهتر باشد .
در مجموع میتوان گفت که ما با نوعی دلخوری دانشجویان نهتنها درقبال وزارت علوم ، بلکه حتی درقبال بخشی از وزارت بهداشت مواجه شدیم .
چنانچه اخیرا نیز شاهد بودیم آقای دکتر فراهانی از مدیران خوشفکر و موردحمایت تشکلهای دانشجویی در وزارت بهداشت تغییر کرد و وقتی دانشجویان میبینند یک نیروی فعال که به تغییرات نسلی و تغییر ذائقهها توجه دارد هم تغییر میکند ، چطور میتوانند همچنان بر حمایت خود پافشاری کنند .
در معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز شاهد حضور نیروهای توانمند هستیم .
اما بخش عمده انتقادهای اخیر اتفاقا به معاون فرهنگی وزارت علوم است .
بحثم همین بود .
درواقع درحالی که افراد شناختهشده در معاونت دانشجویی وزارت علوم فعالیت میکنند که سالیان دراز در این حوزه تجربه داشته و افرادی خوشنام هستند ، متاسفانه در عمل انتظارها را برآورده نکردند .
درواقع این نیروها به لحاظ شخصیتی و نوع نگاه به اینکه فضای دانشجویی فعال باشد ، افرادی مثبت هستند و بخشی از انتقاد دانشجویان هم این است که چرا با وجود حضور این افراد ، آن اتفاقی که باید و شاید رخ نمیدهد .
درواقع گاهی از کسی که بر سر کار است انتظار ایفای نقش مثبت و فعال از او نداریم ، بنابراین توقعی هم نداریم اما وقتی توقع داریم ، مشکل پیش میآید .
امروز بخشی از انتقادهای دانشجویان نیز به همین دلیل است که سوابق مدیران فعلی نشان میدهد که به انجام کارهای اساسی علاقهمند هستند اما این اتفاق نمیافتد ، بنابراین وزارت علوم باید در پاسخ به این مسائل فعالتر عمل کند .
آقای کامفیروزی نیز که در نامه خود انتقادهایی را به وزارت علوم مطرح کرده ، از افراد خوشنام فعالیتهای دانشجویی است و این انتقادها باید ازسوی وزارت علوم جدی گرفته شود و تلاش کند که برخی از انقطاعها و فاصلههایی که ایجاد شده ، برطرف شود .
شما به تغییرات نسلی اشاره کردید .
این تغییرات نسلی در جزییات چگونه است و احیانا وزارت علوم یا دیگر نهادهای بالادستی در حوزه آموزش عالی نگاهی به این مهم دارند؟ درمورد سهم این تغییرات نسلی و اینکه این تغییرات نسلی با چگونههایی از سلایق و خواستهها و نیازها روبهرو است ، باید کار جدی شود .
البته کارهای پیمایشی صورت گرفته اما به هر حال از سال 1313 که دانشگاه تهران تاسیس شده تا 1384 ، حتی تا سالهای 88 ، 89 و 90 ، اساسا عنصر محرک فعالیتهای سیاسی ، عمدتا سیاسی است .
البته ممکن است فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی هم صورت بگیرد ، اما عنصر محرک عمدتا مسائل سیاسی بود اما با تغییرات جدی نسلی که رخ داده ، به نظر میرسد آن وجه فعالیتهای دانشجویی در قالب کار سیاسی صرف کمرنگتر شده که البته کاملا محو نشده است .
اما وارد کارهای فرهنگی و اجتماعی شده و از تشکیل کانونهای موسیقی تا قرآن و بهطور کل فعالیتهای اجتماعی احساس میشود .
در عین حال به نظر میرسد فعالیتهای تشکیلاتی که در کار دانشجویی بسیار پررنگ بود ، به دلیل این تغییرات نسلی از فعالیتهای جمعی به فعالیتهای فردی شیفت کرده و شاهد نوعی تفرد در فعالیتهای دانشجویی نیز هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
اعتماد
1398/04/18

اینکه الان در کجای راه قرار داریم ، نیاز به پیمایشهایی بسیار جدیتر دارد ، چون تغییر نسلی را بهطور جدی احساس میکنیم اما اینکه مشخصا در چه شرایطی قرار داریم ، باتوجه به اینکه بخشی از نیازهای سیاسی دانشجویان نیز در فضای مجازی تامین میشود و آن شکل فعالیتهای رسمی اصالت قبلی را ندارد ، نیازمند بررسیهای بیشتر است .
بنابراین ، درک شرایط موجود نیاز به پیمایشهای ملی و اساسی دارد و اگرچه پیمایشهایی محدود انجام شده اما جای خالی یک کار منسجم و ملی احساس میشود؛ ضمن اینکه این تغییر وضعیت نیز باید به نحوی باشد که متولیان آموزش درنظر داشته باشند و با شناخت محیط بتوانند کاری انجام دهند که برای فعالیتهای دانشجویی بستری مناسب ایجاد شود .
امروز شاهد فعالیت برخی از جریانهای چپگرا هستیم که طلبِ عدالتخواهی برای بحث آموزش رایگان و مسائل صنفی میکنند .
درمجموع میتوان گفت که از فضای گذشته کنده شده و تا حدودی به آینده پرتاب شدهایم اما نه این فضای جدید را میشناسیم و نه هنوز خودمان را برای مواجهه با آن مجهز کردهایم تا بتوانیم براساس آن ، سازوکار سرویسدهی را فعال کنیم .
شاید بخشی از این دلخوریها هم ناشی از همین وضعیت ناآگاهی از فضای جدید باشد .
آسیب این عدم شناخت فضای جدید ازسوی مسوولان در عرصه عمل چه خواهد بود؟ متاسفانه ما همچنان به پرسشهای جدید پاسخهای قدیمی میدهیم .
حال آنکه نیازهای جدید با پاسخهای قدیمی تامین نمیشود .
باید جدیتر و فعالتر در دانشگاهها کار کنیم .
جامعهشناسان ، سیاستشناسان ، روانشناسان و .
باید برای فهم شرایط کنونی وقت بگذارند تا ببینیم چگونه میشود سازوکارهای شرایط کنونی را فراهم کرد .
البته دو نگاه هم در جمع فعالان دانشگاهی و مدیریتی وجود دارد که حائز اهمیت است .
یک نگاه این است که اگر دانشگاه در گذشته فعال بود ، معلول این بوده که نهادهای مدنی به خوبی ایفای نقش نمیکردند و اگر نهادهای مدنی مثل احزاب وظیفه خود را انجام میدادند ، دانشگاه به سمت وظایف خود که همان تولید علم و فعالیتهای توسعهای است ، میرود و در آن حوزه ایفای نقش میکند و درنتیجه ، فعالیتهای سیاسی و اجتماعی به جامعه مدنی و تشکلهای حرفهای مثل احزاب و سندیکاها واگذار میشود .
نگاه دیگر که به نظر بنده هنوز برای فضای کار دانشگاهی در ایران صحیحتر است اما بر این مبتنی است که کانون دانشگاه همچنان یک کانون توسعه صنفی ، سیاسی ، اجتماعی و .
است که البته به شکل آماتور فعالیت میکند و ما نباید این نقش را از دانشگاه سلب کنیم اما به هر حال باتوجه به سرعت تحولات باید شناخت دقیق داشته باشیم و سازوکارها را متناسب با آن تغییر دهیم .
این دو نگاه وجود دارد و نیاز به آن داریم که کار جدی در سطح فعالیتهای دانشجویی داشته باشیم .
تغییرات نسلی ، در کنار تجاربی که در سالهای گذشته از فعالیتهای جدی سیاسی دانشجویان ناشی شده ، فعالان این حوزه را به سمت تغییر گرایش سوق داده و ما با نوعی شیفت فعالیتهای سیاسی به سمت مجموعه گستردهای از فعالیتهای اجتماعی مواجهایم اگرچه پیمایشهایی انجام شده اما درک شرایط موجود ، نیاز به یک پیمایش ملی دارد دانشجویان از فعالیتهای جمعی به فعالیتهای فردی شیفت کرده و شاهد نوعی تفرد هستیم فعالان اصلاحطلب دانشجویی گلایه داشتند که اتحادیههای رقیب که عمدتا در دوره احمدینژاد ساماندهی شدهاند ، به هیچ یک از تشکیلات اصلاحطلب اجازه حضور و فعالیت نمیدهند و دولت هم همراهی لازم را ندارد امروز نهایتا 15درصد از آموزشهای تحصیلات تکمیلی رایگان و حدود 85درصد غیررایگان است و نقدهای دانشجویان نیز از این منظر مطرح میشود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1398/04/18
> پیگیری جدی اجرای طرح انتقال آب از خزر به فلات مرکزی بردبار مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ، شرکت متبوعش را متولی اجرای طرح انتقال آب از دریای خزر به کویر مرکزی ایران دراستان سمنان ذکر کرد که مدتی متوقف شده بود و اکنون به صورت جدی تری دنبال می شود.
> پیگیری جدی اجرای طرح انتقال آب از خزر به فلات مرکزی بردبار مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ، شرکت متبوعش را متولی اجرای طرح انتقال آب از دریای خزر به کویر مرکزی ایران دراستان سمنان ذکر کرد که مدتی متوقف شده بود و اکنون به صورت جدی تری دنبال می شود .
به گزارش خراسان ، مرادی دیروز درنشستی خبری درجمع خبرنگاران درباره جزئیات این طرح گفت : قرار است براساس این طرح 200 میلیون متر مکعب آب از دریای خزر به شهرهای فلات مرکزی دراستان سمنان برای مصارف شرب و صنعت منتقل شود .
وزیر علوم درباره شبکه تقلب کنکور توضیح داد قول قبولی در رشته پزشکی با 20 میلیون تومان ! وزیر علوم با بیان این که متخلفان شبکه پیشرفته تقلب کنکور ، داوطلب نبودند ، افزود : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از این که متخلفان بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آن ها کشف و با آنان برخورد شد .
به گزارش ایسنا ، منصور غلامی دیروز در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه ها و مؤسسه پژوهش با اشاره به دستگیری شبکه پیشرفته تقلب در کنکور سراسری 98 ، افزود : دستگاه هایی سوالات را به این افراد فروخته بودند در حالی که هیچ فردی به سوالات کنکور سراسری دسترسی ندارد و متأسفانه این گروه به دنبال کلاهبرداری از افراد ساده بودند .
وی اظهار کرد : داوطلبان کنکور هیچ وقت نباید گول بخورند چون حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و سوالی به خارج درز پیدا نمی کند .
ضمن این که اعضای باند کشف شده داوطلب کنکور نبودند .
شبکه مذکور ضمن اقدام به بستن قرارداد با داوطلبان آزمون سراسری با ایجاد شبکه ای متشکل از آزمون دهندگان ، برگزار کنندگان آزمون و ایجاد تیم پشتیبان اقدام به ایجاد باندی سازمان یافته برای تقلب کرده بودند .
شبکه منهدم شده با فروش دستگاه card phonefe به مبلغ 10 تا 20 میلیون تومان به آزمون دهندگان ، قول قبولی در آزمون پزشکی را به آن ها داده بودند .
در این بین افرادی از کارکنان آزمون که اقدام به خارج کردن سوالات از بستر شبکه های اجتماعی از مخزن کرده بودند نیز پس از اقدامات اطلاعاتی و با همکاری حراست دانشگاه دستگیر شدند و در اختیار مقامات قضایی قرار گرفتند .
چابهار پایگاه دوخت سنتی کشور می شود محمداکبری پروژه ملی سامان دهی یک هزار کارگاه سوزن دوزی بلوچ با تاکید بر احیای این هنرو سیاست مبتنی بر تجاری سازی آن با معرفی منطقه آزاد چابهار به عنوان پایگاه دوخت سنتی کشور تا آخر سال نهایی می شود .
به گزارش خراسان ، حمید قبادی دبیر کارگروه سامان دهی مد و لباس در نشست خبری پروژه ملی سامان دهی صدور مجوز راه اندازی کارگاه های سوزن دوزی در استان سیستان و بلوچستان گفت : سوزن دوزی بلوچ یک برند با هویت ایرانی است که می تواند روی لباس های مدرن قرار گیرد و در عین حال می توان تلفیقی از دوخت سنتی با لباس و طرح های مدرن را در اختیار مخاطب امروزی قرار داد .
به گفته وی ، طرح راه اندازی هزار کارگاه سوزن دوزی با همکاری بنیاد علمی مد و لباس ، منطقه آزاد چابهار ، اداره کل ارشاد استان سیستان و بلوچستان و سپاه این استان از سال گذشته کلید خورده است .
وی افزود : قرار است لباس های ایرانی اسلامی تولید کنیم و محتوا و موضوعیت سوزن دوزی به طرح لباس های ایرانی وارد شود .
قبادی همچنین با اشاره به اقبال عمومی از تولیدات پوشاک آمیخته با هنر سوزن دوزی بلوچی از انعقاد تفاهم نامه بنیاد ملی مد و لباس با معاونت امور هنری چابهاربرای معرفی منطقه آزاد چابهار به عنوان یکی از پایگاه های دوخت سنتی کشورخبرداد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1398/04/18

وی یادآورشد : تفاهم نامه کار مجموعه سوزن دوزی «ردای سنتی مکران» به عنوان مجری غیر دولتی بین اداره کل ارشاد ، منطقه آزاد چابهار ، سپاه استان سیستان و بلوچستان و موسسه توسعه پایدار استان امضا شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1398/04/18
> سیستان و بلوچستان| وزیر علوم با بیان اینکه متخلفان شبکه پیشرفته تقلب کنکور ، داوطلب نبودند ، گفت :.
> سیستان و بلوچستان| وزیر علوم با بیان اینکه متخلفان شبکه پیشرفته تقلب کنکور ، داوطلب نبودند ، گفت : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از اینکه متخلفان بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آنها کشف و با آنان برخورد شد .
به گزارش ایسنا ، منصور غلامی در حاشیه نشست روسای دانشگاه ها و موسسه پژوهش و فناوری با اشاره به دستگیری شبکه پیشرفته تقلب در کنکور سراسری 98 ، گفت : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از اینکه اعضای این شبکه بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آنها کشف و با آنان برخورد شد .
وی ادامه داد : تلاش های همکاران در چارچوب حفاظت از امنیت سوالات کنکور مانند گذشته است و برخی افراد به نوعی گول باند کشف شده را خوردند .
وزیر علوم ، تاکید کرد : دستگاه هایی سوالات را به این افراد فروخته بودند در حالی که هیچ فردی دسترسی به سوالات کنکور سراسری ندارد و متأسفانه این گروه به دنبال کلاهبرداری از افراد ساده بودند .
وزیر علوم اظهار کرد : داوطلبان کنکور هیچ وقت نباید گول بخورند چون حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و سوالی به خارج درز پیدا نمی کند .
ضمن اینکه اعضای باند کشف شده داوطلب کنکور نبودند .
پیش از این سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان با انتشار اطلاعیه ای از انهدام شبکه سازمان یافته 16 نفره که قصد تقلب در کنکور سراسری سال 98 را داشتند ، خبر داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
تعادل
1398/04/18
> محمد شریعتمداری ، وزیر کار اظهار کرد : میزان بیکاری جوانان دانش آموخته دانشگاهی بالا است.
> محمد شریعتمداری ، وزیر کار اظهار کرد : میزان بیکاری جوانان دانش آموخته دانشگاهی بالا است و باید برای حل این مشکل ضوابط جدید و سرمایه گذاری صورت پذیرد .
یکی از اساسی ترین مشکلات ما عدم تطابق محصولات دانش آموختگان با بازار کار است .
وی افزود : با مطالعه ای که ما در وزارت تعاون بر اساس طرح آمایش انجام دادیم و نیازمندی های شغلی هر استان را مشخص کردیم ، فارغ التحصیلان دانشگاهی استان با نیاز شغلی و بازار کار استان خود تطابقی ندارند و باید بین نیاز استان ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی هماهنگی ایجاد شود .
وی ادامه داد : دانشجویان و دانش آموزان ما از مهارت کافی بهره مند نیستند و آمادگی انجام کار را ندارند و باید در دوره های کارورزی شرکت کنند .
بر همین اساس ما طرحی را در مجلس ارایه دادیم تحت عنوان شورای عالی فنی تربیت و مهارت در کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور .
وی در ادامه به شرکت های دانش بنیان ، استارت آپ ها ، اشاره کرد و گفت : در مطالعه ای که در این زمینه داشتیم مشخص شد این شرکت ها برای بحث تامین مالی پروژه های خود با مشکل مالی مواجه هستند و آن هم به دلیل پیچیدگی سیستم بانکی برای ارایه وام است که باید این مشکلات نیز حل شود .
شریعتمداری گفت : با توافقی که صورت گرفت قرار شد در صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم ، سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت های دانش بنیان در عرصه تعاونی ها حمایت شود .
برای اینکه بر مشکلات اشتغال غلبه کنیم باید همه وزارتخانه های دست اندرکار با یکدیگر همکاری داشته باشند تا این مشکل سریع حل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/04/18
> معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی تعامل و گفتگو و در عین حال دفاع قاطعانه از حقوق ملت ایران است ، گفت : کشور های طرف قرارداد در برجام از فرصت 60 روزه تا شروع گام سوم کاهش تعهدات ازسوی ایران استفاده کنند نه اینکه مانند دو گام گذشته پس از اتمام زمان تعیین شده ، فرصت مجدد بخواهند.
> معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی تعامل و گفتگو و در عین حال دفاع قاطعانه از حقوق ملت ایران است ، گفت : کشور های طرف قرارداد در برجام از فرصت 60 روزه تا شروع گام سوم کاهش تعهدات ازسوی ایران استفاده کنند نه اینکه مانند دو گام گذشته پس از اتمام زمان تعیین شده ، فرصت مجدد بخواهند .
دکتر اسحاق جهانگیری در نشست روسای دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری که با موضوع هم اندیشی دانشگاه و دولت در شرایط تحریم در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد ، با اشاره به خروج یک جانبه آمریکا از برجام و وضع تحریم ها علیه ایران اظهار داشت : آمریکایی ها اجازه ندادند که ملت ایران از دستاوردهای برجام بهره مند شوند و پس از خروج از برجام تحریم های سنگینی را علیه ایران وضع کردند .
وی با اشاره به اینکه تحریم های اعمال شده علیه کشورمان در سالهای 90 و 91 تفاوت فاحشی با تحریم های جاری دارد ، افزود : آمریکایی ها در تحریم های جدید تمام قدرت و توان خود را بکار گرفته و با حضور و پیگیری در کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی واقعی علیه ملت ایران به راه انداخته اند .
جهانگیری ادامه داد : یکی از اهداف اصلی آمریکایی ها در تحریم ها اعمال فشار بر مردم و ایجاد تنگنای اقتصادی در کشور است تا از این طریق مردم را علیه نظام بشورانند و منجر به فروپاشی نظام و یا حداقل فروپاشی اقتصاد کشور شود .
معاون اول رئیس جمهور افزود : آمریکایی ها همزمان با جنگ اقتصادی ، جنگی روانی نیز علیه ملت ایران آغاز کردند که متاسفانه شاید در این بخش تا حدی فضا را از دست دادیم اما خوشبختانه به فضل الهی امروز هم در بخش اقتصادی و هم در بخش روانی وضعیت کشور تثبیت شده و شرایط برای مقابله با تحریم ها مهیا است .
وی ادامه داد : پس از خروج آمریکا از برجام ، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است اما طرف مقابل که پنج کشور بزرگ هستند کمترین قدمی در راستای اجرای تعهدات برجام برنداشته اند و طبیعی است که ایران در مقطعی از خود عکس العمل نشان دهد چرا که هم دوره ای دارد .
جهانگیری با اشاره به اینکه کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام مطابق مواد 26 و 36 برجام است ، اظهار داشت : ایران می تواند برخی تعهدات نظیر افزایش ذخایر اورانیوم را غنی شده در کشور بیش از 300 کیلوگرم و درصد غنی سازی اورانیوم نیز از 3 .
67 افزایش دهد اما همواره تاکید کرده ایم که کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام درصورت پایبندی طرف مقابل به تعهدات ، قابل بازگشت است .
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد : اخیراً در مذاکراتی که برخی روسای جمهور کشورهای طرف قرارداد برجام با رئیس جمهور انجام داده اند از ایران درخواست کرده اند تا پیش از شروع گام دوم کاهش تعهدات ، یک هفته فرصت به آنان داده شود و این درحالی است که در 14 ماه گذشته هیچ اقدام عملی انجام نداده اند و حالا یک هفته فرصت می خواهند .
وی در ادامه با اشاره به شرایط حساس منطقه و نیز همدستی عربستان و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران ، گفت : از نخبگان و صاحبنظران کشور انتظار می رود مسائل منطقه را با دقت رصد کنند و هشدارهای لازم را به موقع اعلام نمایند .
دکتر جهانگیری افزود : در شرایط خطیر پیش رو به صورت توامان هم با محدودیت و هم با فرصت هایی روبرو هستیم که این محدودیت ها و فرصت ها تاثیرجدی و تعیین کننده ای بر همه نهادهای کشور و بخصوص دانشگاه ها دارد و نقش و عملکرد آنها تحت تاثیر این شرایط قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/04/18

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد : در شرایط جدید پیش رو هیچ منظومه ای صاحب نظرتر و متخصص تر از جمع دانشگاهیان وجود ندارد و هیچ کس برای ارائه راهکارهایی در جهت برون رفت کشور از شرایط پیش رو ذیصلاح تر از دانشگاهیان نیست چرا که آنها هم از بیماریهای مزمن گذشته آگاهی دارند و هم ظرفیت ها و تنگناهای کشور را به خوبی می شناسند .
وی با بیان اینکه تجربه تاریخی در ادوار گذشته نشان می دهد که حل مسائل سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی با اعتماد به دانشگاه ها قابل انجام است ، گفت : البته باید این را در نظر داشته باشیم که ضرورت ها ، تنگناها و اولویت های دانشگاه ها در واقع ضرورت ها ، تنگناها و اولویت های ملی و مربوط به کل کشور و حکومت است و نباید این مسائل را مختص به نهاد دانشگاه در نظر بگیریم چرا که آینده کشور در دانشگاه ها رقم می خورد .
دکتر جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه عقل نقاد جامعه و نهاد زنده و پویایی است که پیوند عمیقی با جامعه دارد ، گفت : دانشگاه نهادی نیست که نتوان به آن نزدیک شد و آن را نقد کرد .
دانشگاه یک فرمانبر سیاست نیست که بتوان هر دستوری را به آن تحمیل کرد بلکه یک نهاد علمی است که مسائل را با اندیشه و فکر مورد بررسی قرار داده و برای حل مشکلات راهکار ارائه می دهد .
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد : برای اینکه دانشگاه بتواند عقل نقاد جامعه باشد نیازمند استقلال علمی ، آزادی های آکادمیک ، التزام اجتماعی و حاکمیت اصول و هنجارهای اخلاق علمی است و در درون دانشگاه نیز باید از استقلال علمی دانشگاه ها حفاظت و حراست شود و این مسئولیتی است که بر دوش روسای دانشگاه ها قرار دارد .
وی افزود : در راستای حفاظت و حراست از آزادی های آکادمیک و اصول و هنجارهای اخلاق علمی در دانشگاه ها ، اخیراً آیین نامه ای در دولت برای شناسایی و برخورد با تقلب در پایان نامه ها و کارهای علمی و تحقیقاتی تصویب شده که البته این آیین نامه تکمله ای دارد که در کمیسیون علمی دولت با پیگیری های وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تصویب خواهد شد .
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه دانشگاه ها می توانند در زمینه خلاقیت و نوآوری که نیاز جدی امروز کشور است ، گام های اساسی بردارند ، اظهار داشت : ایفای این نقش ازسوی دانشگاه ها مستلزم شجاعت و مسئولیت پذیری روسای دانشگاه ها است تا بتوانند این مسئولیت مهم و کلیدی را ایفا نمایند .
معاون اول رئیس جمهور افزود : البته برای تحقق این امر ، حمایت دولت و همه نهادهای حاکمیتی نیز لازم است و باید نسبت به دانشگاه حسن ظن وجود داشته باشد و حقوق و جایگاه دانشگاه به رسمیت شناخته شود چرا که امنیتی و سلیقه ای کردن دانشگاه ها باعث منفعل شدن و ناکارآمدی دانشگاه ها خواهد شد .
وی با اشاره به برگزاری چند جلسه با روسای 13 دانشگاه برتر کشور در خصوص حل مسائل کشور خاطرنشان کرد : این دانشگاه ها در همین راستا کارگروه هایی را تشکیل داده اند و نظرات و راهکارهایی را به دولت ارائه کردند که این نظرات دستور کار برخی کمیسیون های دولت شده است که امیدوارم این گونه تشکل های غیررسمی به سایر دانشگاه ها نیز تسری پیدا کند .
دکتر جهانگیری با اشاره به وقوع سیلاب و تخریب های ناشی از آن در ابتدای سال جاری ، گفت : در جریان این اتفاقات یکبار دیگر حضور یکپارچه و ملت بودن مردم ایران به نمایش گذاشته شد و به پیشنهاد رئیس جمهور دانشگاه به دلیل برخورداری از سرمایه علمی و سرمایه اجتماعی به عنوان نهادی تعیین شد تا در خصوص سیلاب و حضور مردم گزارش دقیقی تهیه و ارائه دهد .
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر نقش دانشگاه ها در توسعه علمی کشور ، افزود : دانشگاه ها پیش نیاز و زمینه ساز توسعه پایدار کشور هستند اما نقش دانشگاه محدود به توسعه علمی نیست بلکه در همه زمینه های عام توسعه نقش دارد و می تواند سرمشق و پیشران باشد .
وی افزود : باید کاری کنیم که مشارکت عمومی در همه زمینه ها شکل گیرد و پیش نیاز این امر مهم این است که دانشگاه ها در همه مسائل کشور مشارکت داشته باشند و فقط نظاره گر نباشند و دانشجویان نیز دچار یاس نسبت به آینده نشوند .
دکتر جهانگیری یکی از مهمترین رسالت ها در مقطع فعلی را افق گشایی نسبت به آینده برشمرد و خاطر نشان کرد : اگر بی تفاوتی ، ناامیدی و یاس در جامعه ایجاد شود و مردم سرنوشت خود را از نظام جدا بدانند این موضوعی خطرناک است و اگر این اتفاق در درون دانشگاه ها رخ دهد خطرناک تر و مخرب تر خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/04/18

معاون اول رئیس جمهور گفت : لازمه تحرک در توسعه ملی و توسعه علمی کشور بالا بردن حس تعلق ، همبستگی ، اعتماد و مشارکت نخبگان جامعه در همه بخش ها و زمینه ها است .
وی در ادامه به نقش آفرینی دانشگاه ها در شرایط پیش روی کشور و اجرای راهبرد انتخاب شده در این مقطع اشاره کرد و گفت : رهبر انقلاب مواکداً در سخنرانی های مختلف و بخصوص در سخنرانی سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) تاکید کردند که راهبرد امروز جمهوری اسلامی ایران مقاومت است و به نظر می رسد که برای اجرای این راهبرد راهی جز بالا بردن تاب آوری سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و مدیریتی کشور نداریم چرا که یکی از اهداف آمریکایی ها فشار بر طبقات مختلف جامعه و ایجاد نارضایتی در آنها بوده است .
دکتر جهانگیری با اشاره به شرایط دشوار زندگی مردم گفت : معیشت بخش وسیعی از مردم کشور امروز به سختی می گذرد و حتماً یکی از مولفه ها در تاب آوری اقتصادی این است که چه کنیم تا مردم بتوانند این شرایط را تحمل کنند که در این زمینه نقش دانشگاه ها و راهکارهایی که به دولت پیشنهاد می کنند بسیار تاثیر گذار و مهم است .
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تدوین بودجه سال 98 کل کشور ازسوی دولت و تذکر رهبر انقلاب مبنی بر اینکه بودجه باید به گونه ای باشد که شرایط تحریم از آن استنباط شود ، گفت : پس از تاکید ایشان ، بودجه مورد بازنگری قرار گرفت و به 407 هزار میلیارد تومان کاهش یافت و این رقمی بود که سازمان برنامه و بودجه آن را به عنوان رقمی اعلام کرد که دیگر نباید کاهش پیدا کند .
وی ادامه داد : پس از این بازنگری توسط دولت ، مجلس شورای اسلامی بودجه را به 447هزار میلیارد تومان افزایش داد و پس از آن رهبری تکلیف دیگری را بر عهده دولت قرار دادند تا بودجه با حداقل اتکاء به درآمدهای نفتی اصلاح شود که پس از این بازنگری بودجه به عدد 386 هزار میلیارد تومان کاهش یافت که در شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه به تصویب رسید و مقام معظم رهبری نیز آن را تایید کردنددکتر جهانگیری خاطر نشان کرد : درحال حاضر برای اداره کشور دو راهکار پیش رو داریم که یکی خلق منابع جدید بدون اتکاء به منابع نفتی و دیگری صرفه جویی در هزینه ها است .
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه ایران کشوری ثروتمند است که از ذخایر و منابع عظیم نفت و گاز برخوردار است ، تصریح کرد : درآمد سالانه ما از بخش نفت حدود 150 میلیارد دلار در سال بوده است و هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند می تواند برای دو سه سال آینده نفت ایران را پیش خرید کند .
وی با تاکید بر اینکه برنامه کاهش هزینه ها و صرفه جویی باید در همه بخش های کشور در دستور کار قرار گیرد گفت : سازمان برنامه و بودجه برنامه اصلاح ساختاری اقتصادی بودجه کشور را بر روی سایت اطلاع رسانی خود قرار داده که از دانشگاه ها و صاحب نظران کشور تقاضا داریم این برنامه را مطالعه و در خصوص آن اظهار نظر کنند .
دکتر جهانگیری با بیان اینکه باید در بخش تاب آوری سیاسی و اجتماعی به حد قابل قبولی از اعتماد و امید دست پیدا کنیم گفت : نباید به مسائل داخلی بی توجه باشیم و همه کسانی که به ایران علاقمند هستند باید امکان حضور در میدان کار و فعالیت پیدا کنند همانطور که مقام معظم رهبری در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال 92 نیز اعلام کردند که اگر نظام را هم قبول ندارید بخاطر ایران پای صندوق های رای حاضر شوید .
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت هم افزایی قوای سه گانه و افزایش تاب آوری مدیریتی ، افزود : تاب آوری مدیریتی یعنی بتوانیم به موقع تصمیم گیری کنیم و همه شهروندان احساس کنند که نظام می تواند ایران را از این شرایط عبور دهد .
وی افزود : باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در شرایط تحریم که کشور با مشکلاتی روبروست ، روند توسعه علمی کشور دچار وقفه نشود و این رسالتی مهم بر دوش دانشگاه های کشور است که در روند توسعه علمی کشور توقف بوجود نیاید .
جهانگیری ادامه داد : ما باید از سرمایه های علمی ، اساتید و محققان کشور حراست و حفاظت کنیم و وضعیت معیشتی آنها را مورد توجه قرار دهیم تا این سرمایه ها در معرض بی آیندگی و خروج از کشور قرار نگیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/04/18

معاون اول رئیس جمهور ضرورت ارتباط دانشگاه و صنعت را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به تجربه موفق وزارت نفت در استفاده از توانمندی دانشگاه ها در پیشبرد برنامه های صنعت نفت کشور گفت : امروز که گفته می شود 140 هزار دستگاه خودرو به خاطر نبود برخی قطعات در پارکینگ های خودرو سازان متوقف شده اند ، لازم است دانشگاه ها به میدان بیایند و نیاز صنعت و تولید کشور را مرتفع کنند .
در این مراسم دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هم با اشاره به اینکه دانشگاه ها در حل مسائل کشور سابقه ای طولانی دارند گفت : اساتید و نخبگان دانشگاهی در بخش های مختلف پزشکی ، فنی و علوم انسانی در دوران دفاع مقدس خود را نشان دادند و تقویت بنیه دفاعی کشور بدون همکاری و مشارکت دانشمندان و محققین به دست نمی آمد .
رئیس دانشگاه الزهرا (س) هم در این مراسم با بیان اینکه ماموریت و رسالت دانشگاه ها همواره پرداختن به مسائل کشور بوده است گفت : امروز که در شرایط خاصی قرار گرفته ایم و دشمن درآمدهای کشور را هدف گرفته ، فرصتی برای کشور بوجود آمده تا با ارتباط هر چه بیشتر میان دولت و دانشگاه بتوانیم بر این مشکلات غلبه کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/17
> وزیر علوم از الزام اعضای هیأت علمی دانشگاه ها برای حضور شش ماهه در مراکز صنعتی خبر داد و گفت : بر اساس برنامه این وزارتخانه تمامی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها که از سال 98 به صورت پیمانی به استخدام این مراکز در می آیند ، برای تبدیل وضعیت به قرارداد رسمی موظف هستند به مدت حداقل 6 ماه در قالب فرصت مطالعاتی در مراکز صنعتی حضور یابند و در این مدت نیز وزارت علوم حقوق آنها را پرداخت خواهد کرد .
> وزیر علوم از الزام اعضای هیأت علمی دانشگاه ها برای حضور شش ماهه در مراکز صنعتی خبر داد و گفت : بر اساس برنامه این وزارتخانه تمامی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها که از سال 98 به صورت پیمانی به استخدام این مراکز در می آیند ، برای تبدیل وضعیت به قرارداد رسمی موظف هستند به مدت حداقل 6 ماه در قالب فرصت مطالعاتی در مراکز صنعتی حضور یابند و در این مدت نیز وزارت علوم حقوق آنها را پرداخت خواهد کرد .
به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری به نقش مؤثر دانشگاه ها در شرایط فعلی تحریم اشاره کرد و گفت : امروز با اقدامات خصمانه تعدادی از کشورها مواجه شدیم که در اثر آن تحریم ها جامعه ما را با مشکلاتی روبه رو کرده است و در این شرایط دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی همانند گذشته می توانند با ارائه راهکارهای مؤثر و منطقی به کمک حل مشکلات جامعه شتافته و بسیاری از مشکلات فعلی کشور و مردم را حل کنند .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه کشور امروزه در موقعیت استثنایی قرار دارد خاطرنشان کرد : دانشگاه های ما در حل مسائل و مشکلات جامعه سابقه طولانی تری دارند و اگر بخواهم صحبت های خود را به سه مرحله از رویکرد دانشگاه ها در مواجهه با این شرایط اشاره کنم کاملاً نقش مؤثر این مراکز گویاتر خواهد بود .
در واقع دانشگاه های ما هم در حوزه مسائل پزشکی و علوم انسانی در دوران دفاع مقدس خود را نشان داده اند و اغلب اساتید دانشگاهی وضعیت ما در دوران دفاع مقدس را به خاطر دارند که در این زمان دانشگاه ها به کمک جامعه شتافته و بسیاری از مشکلات را رفع نمودند .
دکتر غلامی خاطرنشان کرد : در حوزه مسائل دفاعی نیز دانشگاه ها با توسعه فناوری توانستند به تقویت بنیه دفاعی کشور بپردازند و امروز نیز به عنوان یک برگ برنده در دست جمهوری اسلامی با مشارکت دانشمندان ، محققین و مجموعه علمی کشور توانستیم حرفی برای گفتن در این عرصه داشته باشیم .
قطعاً این موفقیت ها بدون دانش بومی و دانش حاصل از تلاش محققین و اساتید داخلی به دست نخواهد آمد .
وی همچنین خاطرنشان کرد : در شرایط فعلی تلاش دانشگاه ها این خواهد بود و هست که بیش از آنچه که در گذشته در فضای جامعه در بخش های مختلف حضور داشتیم به صحنه خواهند آمد و به توسعه کشور کمک خواهند کرد و البته دست یافتن به این منظور نیازمند این است که ما در دانشگاه ها برنامه های ویژه در این راستا تعریف کنیم .
در واقع رؤسای دانشگاه ها ، مراکز علم و فناوری طی دو سه سال گذشته در بحث اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی راه های مهارت افزایی را در دانشگاه ها به صورت یک برنامه فوق برنامه در دست اجرا گرفتند که البته این اقدام بازخوردهای مثبت خوبی نیز به همراه داشته است و این برنامه با یک روند تکاملی در حال انجام است .
تدوین توافقنامه با وزارت صنعت وزیر علوم همچنین به برنامه دانشگاه ها به منظور تفاهم با وزارت صنعت و معدن برای انجام کارورزی دانشجویان در مراکز صنعتی این وزارتخانه اشاره کرد و گفت : در این راستا و به منظور حضور دانشجویان در مراکز صنعتی در قالب واحد کارورزی سامانه ای تدوین شده است که گزارش های خوبی از حضور دانشجویان در این برنامه از سال 96 ارائه شده است و توافقنامه ای با وزارت صنعت تدوین شد که دانشجویان و فارغ التحصیلان بتوانند حضور بیشتری در مراکز صنعتی داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/17

دکتر غلامی از برنامه وزارت علوم به منظور توانمندسازی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در سال جاری خبر داد و گفت : از ابتدای سال 98 موظف کردیم تمامی اعضای هیأت علمی که در قالب پیمانی استخدام دانشگاه ها می شوند باید حدود شش ماه دوره های مهارت آموزی را در مراکز صنعتی بگذرانند و در این مراکز حضور داشته باشند .
در واقع در این مدت اعضای هیأت علمی از دانشگاه ها حقوق دریافت خواهند کرد و این برنامه یک فرصت مطالعاتی کوتاه مدت به اعضای هیأت علمی است و آنها با گذراندن این فرصت مطالعاتی می توانند درخواست رسمی شدن داشته باشند .
در واقع با اجرای این برنامه اعضای هیأت علمی فرصتی برای حضور در مراکز صنعتی و گذراندن دوره های مهارت آموزی پیدا خواهند کرد و یک رابطه تحقیقاتی علمی بین بخش های دانشگاهی و صنعتی به منظور تحقیق و توسعه صنایع مختلف و حتی دانشگاه ها شکل خواهد گرفت .
آئین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها وی همچنین از آئین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها خبر داد و گفت : این آئین نامه ارتقا که در حال حاضر در دانشگاه ها وجود دارد بیشتر به بحث نظری فعالیت های اعضای هیأت علمی توجه می کند و کمتر به بخش های عملی توجه می شود اما با بازنگری که در این آئین نامه صورت گرفته به بخش های علمی ، عملی و مهارتی اعضای هیأت علمی نیز توجه می شود .
دکتر غلامی تاکید کرد : آئین نامه جدید ارتقای اعضای هیأت علمی در حال حاضر در هیأت های ممیزه دانشگاه ها در حال بررسی است و به محض تأیید در این مراکز بخش امتیازدهی به فعالیت های علمی در عرصه های صنعتی ، مهارتی و پژوهشی نیز جز محاسبه امتیازات ارتقای اعضای هیأت علمی قرار خواهد گرفت و اینگونه نیست که اعضای هیأت علمی صرفاً بر حسب فعالیت های مکتوب خود ارتقا یابند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1398/04/17
> وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سؤالات کنکور در یکی از استانهای کشور خبر داد .
> به گزارش مهر ، منصور غلامی روز گذشته در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی پژوهشی و فناوری در رابطه با انهدام باند فروش سؤالات کنکور اظهار داشت : این اتفاق در یکی از استان ها رخ داده و سراسری نبوده است؛ به طوری که قبل از آنکه کاری انجام شود و سؤالات به فروش برسد ، این باند کشف و با آن برخورد شد .
غلامی افزود : افراد این باند دستگاه هایی را به داوطلبان فروخته بودند تا از این طریق به سؤالات دسترسی پیدا کنند در حالی که به هیچ وجه تاکنون کسی دسترسی به هیچ از یک از سؤالات کنکور را نداشته است ولی این افراد ، داوطلبان را فریب داده بودند .
وی با تاکید بر اینکه داوطلبان کنکور نباید فریب چنین افرادی را بخورند ، گفت : سد حفاظت از سؤالات کنکور آهنین است و به هیچ وجه سؤالات به بیرون درز پیدا نمی کنند .
همچنین غلامی در پاسخ به سؤالی درباره جزئیات شیوه اصلاح پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد در کنکور سال جاری گفت : ما برای افزایش کیفیت پذیرش و بالابردن سطح قبولی کارشناسی ارشد ، معیار حداقلی در نظرگرفته ایم که بر اساس آن دانشجویان نباید نمرات منفی شان بر نمرات مثبت شان غلبه کند .
انهدام شبکه تقلب پیشرفتهکنکور سراسری در زاهدان سازمان اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان با صدور اطلاعیه ای از متلاشی شدن شبکه سازمان یافته 16 نفره در زاهدان خبر داد که قصد تقلب در کنکور سراسری سال 98 را داشتند .
به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان ، در اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان آمده است : عوامل این باند با هوشیاری سازمان اطلاعات استان شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضا به جرم کلاهبرداری از طریق فروش سؤالات کنکور ، تقلب هوشمند و الکترونیک در آزمون سراسری دستگیر شدند .
بر پایه این اطلاعیه پس از رصد اطلاعاتی تعدادی از مرتبطان و تیم پشتیبان که در یک منزل مسکونی مستقر بودند نیز دستگیر شدند .
شبکه مذکور ضمن اقدام به بستن قرارداد با داوطلبان آزمون سراسری با ایجاد شبکه ای متشکل از آزمون دهندگان ، برگزارکنندگان آزمون و ایجاد تیم پشتیبان اقدام به ایجاد باندی سازمان یافته جهت تقلب ، کرده بودند .
در این اطلاعیه ذکر شده است : شبکه مذکور با فروش دستگاه card phonefe به مبلغ 10 میلیون تا 20 میلیون تومان به آزمون دهندگان قول قبولی در آزمون پزشکی را به آنها داده بودند .
در این بین نیز افرادی از برگزارکنندگان آزمون که اقدام به خارج کردن سؤالات از بستر شبکه های اجتماعی از مخزن کرده بودند نیز پس از اقدامات اطلاعاتی و با همکاری حراست دانشگاه دستگیر و در اختیار مقامات قضائی قرار گرفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
جهان اقتصاد
1398/04/17
> گروه تولید وزیر صمت اظهار داشت : ما با فعال سازی نهضت ساخت داخل می توانیم تحول عظیمی در بخش صنعت و به دنبال آن اشتغال کشور به وجود آوریم با این کار از توان علمی دانشگاه ها به نحو مطلوب استفاده خواهد شد .
> گروه تولید وزیر صمت اظهار داشت : ما با فعال سازی نهضت ساخت داخل می توانیم تحول عظیمی در بخش صنعت و به دنبال آن اشتغال کشور به وجود آوریم با این کار از توان علمی دانشگاه ها به نحو مطلوب استفاده خواهد شد .
به گزارش جهان اقتصاد ، در نشست یک روزه روسای دانشگاه و مراکز آموزشی کشور که با محور بررسی تحریم ها و راهکارهای مقابله با آن محمدرضا رحمانی وزیر صمت با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب گفت : برنامه های ما برای تحقق این شعار بر روی هفت محور با 35 برنامه تعریف شده اند که دریک نگاه کلی متوجه خواهیم شد که تمام آنها مرتبط با دانشگاه ها است .
ما اگر می خواهیم در شرایط امروز موفق شویم باید نوآوری ، تکنولوژی ، خلاقیت و پژوهش را مانند هوایی که برای تنفس استفاده می کنیم در دستور کار قرار دهیم .
این امر به خصوص در حوزه صنعت و اشتغال امری واجب است .
وی ادامه داد : این برنامه ها الزاما یکساله نیست و برخی از آنها بلندمدت است .
محور اول تولید و صنعت ، محور دوم توسعه صادرات غیرنفتی ، محور سوم توسعه معادن و صنایع معدنی ، محور چهارم توسعه فناوری و دانش بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژ به سمت نوآوری ، محور پنجم مدیریت بازار و ساماندهی لجستیکی بازار ، محور ششم بهبود فضای کسب و کار در حوزه صنعت ، معدن و تجارت و محور هفتم تامین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری است .
وی با تشریح محور اول گفت : این محور 10 برنامه در ذیل خود دارد که نقطه هدف ما امسال بر روی داخلی سازی است .
رهبری نیز در دیدار خود با دانشگاهیان گفتند که صنعت کشور نیاز خود را اعلام نموده و حالا دانشگاه ها باید پای کار بیایند ما اواخر سال گذشته نهضت ساخت داخل را پس از بررسی ها و برنامه ریزی های فراوان شروع کردیم ما حتی بر روی انتخاب اسم و عناوین ساعت ها بحث کردیم زیرا این اسامی خودشان پیغام دارند .
رحمانی ادامه داد : بسیاری از اهدافی که در نظام سیاست گذاری ما تعریف شده از خودکفایی و اشتغال تا فعال سازی واحدهای تولیدی زیرمجموعه این محور است ما در این محور صنایع کشور را به دو بخش واحدهای بزرگ و متوسط و کوچک تعریف کردیم که واحدهای بزرگ شامل خودروسازی و فولادی ها می شوند و واحدهای متوسط در این تعریف شامل سیمان ، پتروشیمی ها ، کاشی و صنایع غذایی جای می گیرند .
بر اساس این محور واحدهای بزرگ ملزم شدند خودشان به صورت سخت افزاری و نرم افزاری نمایشگاه الزامات و نیازمندی های خود را تعریف کنند و در دسترس عموم بگذارند در واحدهای متوسط نیز انجمن ها این مسئولیت را به عهده گرفتند به طور مثال روز گذشته در جلسه ای که با انجمن کاشی و سرامیک داشتم مقرر شد آنها در کوتاه ترین زمان نیازهای خود را برای داخلی سازی اعلام کنند .
روز گذشته نیز قطعه سازان کشور درنمایشگاه تبریز ، قطعات مورد نیاز خود را اعلام کردند و طبق اطلاعاتی که امروز صبح به دست من رسیده تا الان 62 قرارداد جهت داخلی سازی امضا شده است .
رحمانی ادامه داد : ما با فعال سازی نهضت ساخت داخل می توانیم تحول عظیمی در بخش صنعت و به دنبال آن اشتغال کشور به وجود آوریم با این کار از توان علمی دانشگاه ها به نحو مطلوب استفاده خواهد شد و صنعت نیز نیازهای خود را تامین خواهد کرد .
در وازتخانه آقای قبادی معاون برنامه ریزی که خود از اساتید به نام دانشگاه هستند وظیفه ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی را برای تامین نیازها برعهده دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
جهان اقتصاد
1398/04/17

وزیرصنعت معدن و تجارت با اشاره به اینکه دانشگاه های صنعتی شریف ، صنعتی اصفهان ، دانشگاه تهران ، دانشگاه خواجه نصیر و امیرکبیر ظرفیت های بسیار بالایی دارند لذا باید مورد توجه قرار بگیرند ، گفت : ما در وزارت خانه کارهای سیاسی و اجرایی را با اعتقاد شروع کردیم و یکی از محورهایی که من مدام پیگیر آن هستم همین مسئله یعنی فناوری است .
زیرا همه مسائل وابسته به محور فناوری هستند .
وی افزود : محور فناوری چهار برنامه را اجرایی کردیم که یکی از آن طرح تاپ یا طرح ملی توانمندی تولید اشتغال پایدار است .
یک معنی توجه ارتباط میان دانشگاه و صنعت است اما ما از ارتباط صنعت و دانشگاه راضی نیستیم و همیشه هر کس کار خودش را انجام می داده است .
یعنی وزارت علوم آموزش را رسالت خود می روند و صنعت نیز تولید را رسالت خود قلمداد می کرده است .
مهمترین وظیفه این طرح این است که ارتباط صنعت و دانشگاه را به یک ارتباط ارگانیک تبدیل کند .
رحمانی با اشاره به اینکه البته در بعضی مواقع نیز اجبار مثل انتخاب است ، گفت : اما اگر ارتباط موثر صورت نگیرد نسبت فارغ التحصیلان با هماهنگی نخواهد داشت .
ما به یک تغییر پارادایم به صورت اساسی نیاز داریم و امیدوارم همه به یک فرهنگ مشترک برسیم .
معاون سیستم هر وزارتخانه ما آماده است تا به این عرصه ورود کند .
از سال 92 تا به امروز بیش از دو هزار مجوز تحقیق و توسعه صادر شده که 68 درصد آن در دولت تدبیر و امید بوده است .
وی درپایان اظهار داشت : امیدوارم طرح تاپ را جدی بگیریم و فرصت های مطالعاتی در واحدهای صنعتی ایجاد شود .
البته این کار اقدام نوپایی است که به مروز زمان فرهنگ سازی نیز می شود .
ما بنا داریم یک تعدادی از دانشجویان ارشد و دکترا را برای حضور در محیط پژوهشی جذب کنیم و امیدوارم این همکاری ها موجب شکوفایی صنعت و تجارت کشور شود و به راحتی می توان در مقابل این هجمه ها مقاومت کنیم .
اگر در حوزه صنعت به ما کمک کنید ، ما رشد منفی نخواهیم داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه نوآوران
1398/04/17
> برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال مولد.
> وزیر تعاون اعلام کرد : برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال مولد نوآوران آنلاین وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت : اخیرا یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را تبدیل به ریال کردیم و تلاش داریم با روش های مختلف آن را تبدیل به یک منابع پایدار برای ایجاد اشتغال مولد کنیم .
به گزارش ایلنا ، در نشست یک روزه اساتید و روسای دانشگاه ها که با موضوع بررسی تحریم ها و راهکارهای مقابله با آن در دانشگاه الزهرا در حال برگزاری است محمدرضا شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با معرفی کتاب تجربیات 12 وزیر در حوزه اشتغال ، گفت : مکتوب کردن و مدون کردن تجربیات وزرا که هر کدام در برهه خاص سیاست گذار بخش اشتغال بودند کار ارزشمندی است و می تواند به ما در سیاست گذاری های جدید و تعیین مسیر راه کمک کند .
این کار را اکثر دانشگاه ها همچون کندی کانادا و اندیشکده بروکلین انجام داده اند و امیدوارم در سایر حوزه ها این با کمک شما اساتید دانشگاه این کار ادامه پیدا کند .
شریعتمداری سپس با تشریح وضعیت اشتغال در ابتدای انقلاب گفت : ما در سال اول انقلاب 30 میلیون جمعیت و مشارکت اقتصادی متوسط به پایین داشتیم ضمن آنکه هیچ کدام از ابزار تکنولوژی و وسایل رفاهی امروز وجود نداشت .
اما اکنون با 81 میلیون جمعیت و مشارکت اقتصادی متوسط به بالا و توقعات بالاتر به همراه یک انقلاب ایدئولوژیک که منحصر به مرزهای داخلی نمی شود روبرو هستیم که تاثیرات مثبت و منفی در حوزه اشتغال دارد .
وی ادامه داد : به باور اکثر علمای اقتصادی اشتغال قلب اقتصاد یک کشور است در برخی دوره ها اشتغال به عنوان یک برنامه مستقل از سیاست های اقتصادی تعریف می شد .
به طور مثال منابع مالی در اختیار یک حوزه برای این امر اختصاص پیدا می کند در حالی که اشتغال با مسائل مختلفی اعم از فرهنگی و اجتماعی سروکار دارد و نمی توان فقط با دادن تسهیلات و پول پاشی به آن دست پیدا کرد .
ما بارها با توجه به این اصل این کار را تکرار کردیم .
وی با اشاره به بودجه های اختصاص یافته در دولت های مختلف برای اشتغال گفت : در دولت آقای خاتمی که من در آن مسئولیت داشتم ، در سال پایانی ، 900 میلیارد تومان برای این حوزه در نظر گرفته شد و هنگامی که دولت یازدهم بر سر کار آمد این عدد به 45 هزار میلیارد تومان رسیده بود .
اخیرا نیز یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را تبدیل به ریال کردیم و تلاش داریم با روش های مختلف آن را تبدیل به یک منابع پایدار برای ایجاد اشتغال مولد کنیم .
شریعتمداری با اشاره به اینکه واقعیت این است که اشتغال حاصل سرمایه گذاری است و بدون تردید نیازمند پاسداری اصول و امنیت سرمایه گذاری و مسائل دیگر است ، گفت : همه اصول باید در جهت رفع مشکلات صورت بگیرد تا امنیت سرمایه گذاری به وجود آمده و منجر به اشتغال شود .
رتبه ما در جهان در ایجاد فضای سهولت در کسب و کار معلوم است و فراز و فرود هایی داشتیم .
وی افزود : برای فعالیت اقتصادی در قالب تعاونی و برای توسعه صادرات کشور باید اقدامات مهمی صورت بگیرد .
در نحوه تامین مالی و مراجعه به نظام پولی و بانکی کشور مشکلاتی وجود دارد .
در بخش تعاونی ها مالیات چندانی هم وجود ندارد .
کسی که در یک واحد تولیدی مشغول است با نهادهای مختلفی سر و کار دارد .
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید به دنبال ریشه ها و علل اصلی مشکلات کشور برویم ، تصریح کرد : در شهرک های صنعتی به دلیل مسئولیتم مراجعه می کردم و از مدیران می خواستم حرف های واقعی خود را بگویند .
ما باید به واقعیت ها باز گردیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه نوآوران
1398/04/17

وی افزود : قوانین مختلفی برای ایجاد اشتغال مثل برنامه ششم توسعه ، طرح اشتغال فراگیر ، اشتغال پایدار و روستایی تبیین شده و بودجه هایی برای آن در نظر گزفته شده است .
در زمینه ایجاد اشتغال وزیر صمت نیز همکارهای هایی خواهند داشت .
تا کنون بالغ بر 70 درصد از منابع در نظر گرفته شده برای اشتغال خرج شده است اما البته بخشی از آن اشتغال پایدار است .
برای کشور هشتاد میلیونی ما میزان بیکاری قابل ملاحظه ای برای جوانان و دانش آموختگان وجود دارد و ما باید در خصوص افزایش سرمایه گذاری ها اقدام کنیم .
ما پنج میلیون بیکار در کشور داریم و فارغ التحصیلان هر روز به بازار کار اضافه می شوند .
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه عدم تطابق فارغ التحصیلان با نیاز بازار کار مطرح است ، تصریح کرد : ما مطالعاتی در این مورد انجام داده ایم .
مثلا در خراسان و سیستان بلوچستان با همین طرح آمایش سرزمینی نیازمندی های اشتغال را بررسی کردیم .
در یک بررسی از مزیت های ذاتی یک منطقه و مزیت های نسبتی قابل خلق سخن گفتیم و برنامه تولید کالا و خدمات برنامه ریزی های کرده ایم .
شریعتمداری با تاکید بر اینکه نداشتن مهارت کافی در فارغ التحصیلان یکی از مشکلات امروز ما است ، بیان کرد : باید حتما دوره های آموزشی و کاروزی را طی می کردند .
اخیرا شورای عالی فنی تربیت و مهارت در کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور و دبیر خانه ای در وزارت خانه در تلاش هستیم که همه مراکز آموزشی یا هم برنامه هماهنگی را تعقیب کنند تا نیروی کار ماهر تربیت شود .
او ادامه داد : ما همچنین باید از سابقه آلمانی ها در خصوص مهارت آموزی استفاده کنیم .
مراکز تربیت متخصصین حرفه ای در این کشورها وجود دارد و باید از آنها الگو برداریم .
همچنین تجربه کره جنوبی در دهه نود باید مورد توجه ما در حوزه اشتغال باشد .
باید بپذیریم که در تربیت تکنسین و نیروی ماهر مشکل داریم .
وی با تاکید بر اهمیت بخش گردشگری در حوزه اشتغال کفت : بوم گردی و استفاده از ظرفیت های روستاها خیلی مهم است و سبب می شود تا مهاجرت به شهرها نیز کمتر شود .
ما لاید در این حوزه برنامه ریزی هایی داشته باشیم .
همچنین در حوزه مهارت باید از دانشگاه های پیام نور و دانشگاه ازاد نیز استفاده کنیم .
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد : در حوزه اقتصاد دانش بنیان طبق تحقیقی در سال 2016 ایران رتبه 81 و امتیاز 17 .
7 داریم .
از این رو باید شرکتهای نوآور باید حمایت شوند .
شریعتمداری تصریح کرد : صندوق ضمانت سرمایه گذاری کوچک و استفاده از سرمایه های خرد مردم نیز به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرد .
با تاسیس تعاونی ها و تصویب طرح های تسهیل کننده کار تعاونی ها مشکلات مالی تعاونی ها را باید حل کرد .
وی گفت : اخیرا هم صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم تاسیس شده است .
اکر بخواهیم اشتغال به وجود آوریم باید برای سرمایه گذاری ها و طرح های زودبازده اشتغال پایدار اهمیت قایل شویم .
ما در این خصوص حدود 13 هزار و 380 هزار میلیارد پرداخته ایم و باید زمینه ها را برای ایجاد اشتغال فراهم کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جوان
1398/04/17
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرده که افرادی با فریبکاری ، دستگاه هایی را با ادعای دسترسی به سوالات کنکور به برخی متقاضیان کنکور فروخته بودند ، اما پیش از اینکه بتوانند کاری انجام دهند دستگیر شدند .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : منصور غلامی در حاشیه نشست روسای دانشگاه ها و موسسات آموزشی ، پژوهشی و فناوری سراسر کشور درباره دستگیری باند تقلب در کنکور اظهار داشت : این باند قبل از اینکه بتواند کاری انجام دهد ، کشف و دستگیر شده است .
وی ادامه داد : چارچوب حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و به هیچ وجه سوالی به خارج درز نمی کند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهار داشت : برخی متقاضیان کنکور فریب خورده بودند و فریب کاران دستگاه هایی به آنها فروخته بودند که از آن طریق به آنها تقلب برسانند ، در حالی که هیچ گونه دسترسی به سوالات کنکور نداشتند .
اصلاح شیوه پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد غلامی در مورد اصلاح شیوه پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد توضیح داد : به منظور افزایش کیفیت پذیرش کارشناسی ارشد حد نصاب کف تعیین کرده ایم به این معنا که نمرات منفی دانشجو نباید به نمرات مثبت غلبه کند .
راهکار رفع مشکل بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی وی درباره معضل بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی گفت : زمینه پذیرش فارغ التحصیلان در سیستم اداری برای همه وجود ندارد و این انتظار طی چند سال اخیر تغییر کرده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : بخشی از تحصیل کرده ها باید کارآفرین شوند و برای خود و برای دیگران کار ایجاد کنند .
برنامه ریزی برای تکمیل این زنجیره کارآفرینی از سه سال گذشته در وزارت علوم آغاز شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آرمان امروز
1398/04/17
> وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سوالات کنکور در یکی از استانهای کشور خبر داد و گفت : این باند کشف و با آن برخورد شد .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از مهر ، منصور غلامی امروز در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی پژوهشی و فناوری در رابطه با انهدام باند فروش سوالات کنکور اظهار داشت : خوشبختانه این اتفاق در یکی از استان ها رخ داده و سراسری نبوده است؛ به طوری که قبل از آنکه کاری انجام شود و سوالات به فروش برسد ، این باند کشف و با آن برخورد شد .
غلامی افزود : افراد این باند دستگاه هایی را به داوطلبان فروخته بودند تا از این طریق به سوالات دسترسی پیدا کنند در حالی که به هیچ وجه تاکنون کسی دسترسی به هیچ از یک از سوالات کنکور را نداشته است ولی متأسفانه این افراد ، داوطلبان را گول زده بودند .
وزیر علوم با تاکید بر اینکه داوطلبان کنکور نباید گول چنین افراد و این موضوعات را بخورند ، گفت : سد حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و به هیچ وجه سوالات به بیرون درز پیدا نمی کنند .
افراد این باند داوطلب کنکور نبودند .
وی ادامه داد : امیدوارم همکارانمان همچنان مثل گذشته از سوالات کنکور به خوبی حفاظت کنند .
غلامی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره جزئیات شیوه اصلاح پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد در کنکور سال جاری گفت : ما برای افزایش کیفیت پذیرش دانشجویان ارشد ، در شورای سنجش و پذیرش برای قبولی در کنکور حدنصاب کف گذاشتیم .
میزان این حد نصاب این است دانشجویان نباید نمرات منفی شأن بر نمرات مثبت شأن غلبه کند .
غلامی درباره بحث بیکاری دانشجویان و انتقاد به دانشگاه ها مبنی بر تولید بیکار در جامعه گفت : بحث بیکاری بحث جدیدی نیست و به تدریج اتفاق افتاده است .
ما زمینه های پذیرش فارغ التحصیلان را در جامعه باب انتظار تحصیل کردگان نداشتیم و بالطبع هیچ جامعه ای همه فارغ التحصیلان خود را در سیستم های اداری و دولتی استخدام نمی کند .
وی اضافه کرد : این موضوع انتظاری بوده که از قدیم شکل گرفته و در چند سال گذشته تغییر کرده است .
چرا که دولت ظرفیت پذیرش افراد جدید در سیستم خود را ندارد بنابراین افراد به سمت بخش خصوصی می روند که البته بخش خصوصی فعال موجود نیز با محدودیت هایی همراه است .
وزیر علوم با اشاره به اینکه تحصیل کردگان باید کارآفرین باشند و براساس دانش و تخصص خود شغل ایجاد کنند ، گفت : در دانشگاه ها از دو سال گذشته تلاش کردیم مهارت لازم را در کارگاه های مختلف به فارغ التحصیلان ارائه دهیم که برای کارآفرینی فکر کنند و به این سمت بدوند که آمار و نتایج خوبی را در این بخش شاهد هستیم .
به طوری که مراکز رشد از ایده های جدید حمایت می کنند ، پارک های علم و فناوری ، صندوق حمایت از دوره های فناورانه کارآفرینی و صندوق شکوفایی و نوآوری به این موضوعات می پردازند و فضای خوبی شکل گرفته و باعث شده آن تصور اشتغال در بنگاه های دولتی از ذهن فارغ التحصیلان از بین برود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/04/17
> مهر : وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سوالات کنکور در یکی از استانهای کشور خبر داد و گفت : این باند کشف و با آن برخورد شد .
> جزئیات انهدام باند فروش سوالات کنکور 98 مهر : وزیر علوم از انهدام یک باند فروش سوالات کنکور در یکی از استانهای کشور خبر داد و گفت : این باند کشف و با آن برخورد شد .
منصور غلامی امروز در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی پژوهشی و فناوری در رابطه با انهدام باند فروش سوالات کنکور اظهار داشت : خوشبختانه این اتفاق در یکی از استان ها رخ داده و سراسری نبوده است؛ به طوری که قبل از آنکه کاری انجام شود و سوالات به فروش برسد ، این باند کشف و با آن برخورد شد .
غلامی افزود : افراد این باند دستگاه هایی را به داوطلبان فروخته بودند تا از این طریق به سوالات دسترسی پیدا کنند در حالی که به هیچ وجه تاکنون کسی دسترسی به هیچ از یک از سوالات کنکور را نداشته است ولی متأسفانه این افراد ، داوطلبان را گول زده بودند .
وزیر علوم با تاکید بر اینکه داوطلبان کنکور نباید گول چنین افراد و این موضوعات را بخورند ، گفت : سد حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و به هیچ وجه سوالات به بیرون درز پیدا نمی کنند .
افراد این باند داوطلب کنکور نبودند .
وی ادامه داد : امیدوارم همکارانمان همچنان مثل گذشته از سوالات کنکور به خوبی حفاظت کنند .
غلامی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره جزئیات شیوه اصلاح پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد در کنکور سال جاری گفت : ما برای افزایش کیفیت پذیرش دانشجویان ارشد ، در شورای سنجش و پذیرش برای قبولی در کنکور حدنصاب کف گذاشتیم .
میزان این حد نصاب این است دانشجویان نباید نمرات منفی شأن بر نمرات مثبت شأن غلبه کند .
غلامی درباره بحث بیکاری دانشجویان و انتقاد به دانشگاه ها مبنی بر تولید بیکار در جامعه گفت : بحث بیکاری بحث جدیدی نیست و به تدریج اتفاق افتاده است .
ما زمینه های پذیرش فارغ التحصیلان را در جامعه باب انتظار تحصیل کردگان نداشتیم و بالطبع هیچ جامعه ای همه فارغ التحصیلان خود را در سیستم های اداری و دولتی استخدام نمی کند .
وی اضافه کرد : این موضوع انتظاری بوده که از قدیم شکل گرفته و در چند سال گذشته تغییر کرده است .
چرا که دولت ظرفیت پذیرش افراد جدید در سیستم خود را ندارد بنابراین افراد به سمت بخش خصوصی می روند که البته بخش خصوصی فعال موجود نیز با محدودیت هایی همراه است .
وزیر علوم با اشاره به اینکه تحصیل کردگان باید کارآفرین باشند و براساس دانش و تخصص خود شغل ایجاد کنند ، گفت : در دانشگاه ها از دو سال گذشته تلاش کردیم مهارت لازم را در کارگاه های مختلف به فارغ التحصیلان ارائه دهیم که برای کارآفرینی فکر کنند و به این سمت بدوند که آمار و نتایج خوبی را در این بخش شاهد هستیم .
به طوری که مراکز رشد از ایده های جدید حمایت می کنند ، پارک های علم و فناوری ، صندوق حمایت از دوره های فناورانه کارآفرینی و صندوق شکوفایی و نوآوری به این موضوعات می پردازند و فضای خوبی شکل گرفته و باعث شده آن تصور اشتغال در بنگاه های دولتی از ذهن فارغ التحصیلان از بین برود .
این مطلب برایم مفید است 1 0 کلمات کلیدی : بخش خصوصی دولت رشد علم و فناوری کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1398/04/17
> گروه جامعه : وزیر علوم با بیان اینکه متخلفان شبکه پیشرفته تقلب کنکور ، داوطلب نبودند ، گفت : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از اینکه متخلفان بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آنها کشف و با آنان برخورد شد .
> دکتر منصور غلامی در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه ها و مؤسسه پژوهش و فناوری که صبح امروز در دانشگاه الزهرا آغاز به کار کرد ، با اشاره به دستگیری شبکه پیشرفته تقلب در کنکور سراسری 98 ، گفت : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از اینکه اعضای این شبکه بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آنها کشف و با آنان برخورد شد .
وی ادامه داد : تلاش های همکاران در چارچوب حفاظت از امنیت سوالات کنکور مانند گذشته است و برخی افراد به نوعی گول باند کشف شده را خوردند .
وزیر علوم ، تاکید کرد : دستگاه هایی سوالات را به این افراد فروخته بودند در حالی که هیچ فردی دسترسی به سوالات کنکور سراسری ندارد و متأسفانه این گروه به دنبال کلاهبرداری از افراد ساده بودند .
وزیر علوم اظهار کرد : داوطلبان کنکور هیچ وقت نباید گول بخورند چون حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و سوالی به خارج درز پیدا نمی کند .
ضمن اینکه اعضای باند کشف شده داوطلب کنکور نبودند .
به گزارش ایسنا ، پیش از این سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان با انتشار اطلاعیه ای از انهدام شبکه سازمان یافته 16 نفره که قصد تقلب در کنکور سراسری سال 98 را داشتند ، خبر داد .
عوامل این باند با هوشیاری سازمان اطلاعات استان شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضا به جرم کلاهبرداری از طریق فروش سوالات کنکور ، تقلب هوشمند و الکترونیک در آزمون سراسری دستگیر شدند .
بر پایه این اطلاعیه ، پس از رصد اطلاعاتی تعدادی از مرتبطین و تیم پشتیبان که در یک منزل مسکونی مستقر بودند نیز دستگیر شدند .
شبکه مذکور ضمن اقدام به بستن قرارداد با داوطلبان آزمون سراسری با ایجاد شبکه ای متشکل از آزمون دهندگان ، برگزار کنندگان آزمون و ایجاد تیم پشتیبان اقدام به ایجاد باندی سازمان یافته جهت تقلب کرده بودند .
شبکه منهدم شده با فروش دستگاه card phonefe به مبلغ 10 میلیون تا 20 میلیون تومان به آزمون دهندگان قول قبولی در آزمون پزشکی را به آنها داده بودند ، در این بین نیز افرادی از پرسنل آزمون که اقدام به خارج نمودن سوالات از بستر شبکه های اجتماعی از مخزن کرده بودند نیز پس از اقدامات اطلاعاتی و با همکاری حراست دانشگاه دستگیر و در اختیار مقامات قضائی قرار گرفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مردم سالاری
1398/04/17
> وزیر علوم با بیان اینکه متخلفان شبکه پیشرفته تقلب کنکور ، داوطلب نبودند ، گفت : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از اینکه متخلفان بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آنها کشف و با آنان برخورد شد .
> وزیر علوم با بیان اینکه متخلفان شبکه پیشرفته تقلب کنکور ، داوطلب نبودند ، گفت : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از اینکه متخلفان بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آنها کشف و با آنان برخورد شد .
به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه ها و مؤسسه پژوهش و فناوری که صبح امروز در دانشگاه الزهرا آغاز به کار کرد ، با اشاره به دستگیری شبکه پیشرفته تقلب در کنکور سراسری 98 ، گفت : این اتفاق در محل خاصی در یکی از استان ها رخ داد و قبل از اینکه اعضای این شبکه بتوانند کاری انجام دهند ، تشکیلات آنها کشف و با آنان برخورد شد .
وی ادامه داد : تلاش های همکاران در چارچوب حفاظت از امنیت سوالات کنکور مانند گذشته است و برخی افراد به نوعی گول باند کشف شده را خوردند .
وزیر علوم ، تاکید کرد : دستگاه هایی سوالات را به این افراد فروخته بودند در حالی که هیچ فردی دسترسی به سوالات کنکور سراسری ندارد و متأسفانه این گروه به دنبال کلاهبرداری از افراد ساده بودند .
وزیر علوم اظهار کرد : داوطلبان کنکور هیچ وقت نباید گول بخورند چون حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و سوالی به خارج درز پیدا نمی کند .
ضمن اینکه اعضای باند کشف شده داوطلب کنکور نبودند .
به گزارش ایسنا ، پیش از این سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان با انتشار اطلاعیه ای از انهدام شبکه سازمان یافته 16 نفره که قصد تقلب در کنکور سراسری سال 98 را داشتند ، خبر داد .
عوامل این باند با هوشیاری سازمان اطلاعات استان شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضا به جرم کلاهبرداری از طریق فروش سوالات کنکور ، تقلب هوشمند و الکترونیک در آزمون سراسری دستگیر شدند .
بر پایه این اطلاعیه ، پس از رصد اطلاعاتی تعدادی از مرتبطین و تیم پشتیبان که در یک منزل مسکونی مستقر بودند نیز دستگیر شدند .
شبکه مذکور ضمن اقدام به بستن قرارداد با داوطلبان آزمون سراسری با ایجاد شبکه ای متشکل از آزمون دهندگان ، برگزار کنندگان آزمون و ایجاد تیم پشتیبان اقدام به ایجاد باندی سازمان یافته جهت تقلب کرده بودند .
شبکه منهدم شده با فروش دستگاه card phonefe به مبلغ 10 میلیون تا 20 میلیون تومان به آزمون دهندگان قول قبولی در آزمون پزشکی را به آنها داده بودند ، در این بین نیز افرادی از پرسنل آزمون که اقدام به خارج نمودن سوالات از بستر شبکه های اجتماعی از مخزن کرده بودند نیز پس از اقدامات اطلاعاتی و با همکاری حراست دانشگاه دستگیر و در اختیار مقامات قضائی قرار گرفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/04/18
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : «ظرفیت دانشجویان پزشکی افزایش چندانی نداشته و از حدود 8300 به 8700 نفر رسیده است.
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : «ظرفیت دانشجویان پزشکی افزایش چندانی نداشته و از حدود 8300 به 8700 نفر رسیده است .
» به گزارش فارس ، کنکور سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه برگزار شد که از میان شرکت کنندگان 637 هزار و 246 نفر داوطلب شرکت در گروه علوم تجربی بودند ، به عبارتی گروه علوم تجربی بیشترین داوطلب کنکور سراسری را داشته است .
ظرفیت رشته های پزشکی تا حدی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به حدود هشت هزار نفر بدون احتساب ظرفیت این رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی رسیده است .
» ابراهیم خدایی درباره علت این افزایش جزئی ظرفیت در رشته های پزشکی گفت : «دلیل آن ظرفیت های دانشگاهی و اعلام دانشگاه هاست ، هرچند همان طور که گفتم افزایش چندانی نداشته و تنها می توان گفت کاهش ظرفیت نداشته ایم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
روزنامه فرهیختگان
1398/04/18
> غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با «فرهیختگان» درباره زمان برگزاری اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی تیتر 11 گفت : «زمان برگزاری اختتامیه جشنواره مشخص نیست ، چون به لحاظ تامین منابع مالی آن مشکل داریم.
> غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با «فرهیختگان» درباره زمان برگزاری اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی تیتر 11 گفت : «زمان برگزاری اختتامیه جشنواره مشخص نیست ، چون به لحاظ تامین منابع مالی آن مشکل داریم .
اخیرا جلسه ای نیز با مسئولان وزارت بهداشت در این خصوص برگزار شده است و منتظر تامین منابع مالی آن هستیم .
البته بسیاری از کارها انجام شده ، دبیرخانه این جشنواره تشکیل ، آثار و نشریات دانشجویان دریافت شد و مراحل داوری آثار دنبال می شود .
» غفاری ادامه داد : «درباره محل برگزاری هم رایزنی هایی شده ، اما به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم در زمان مقرر نسبت به برگزاری اختتامیه اقدام کنیم .
به دنبال این هستیم که زمان برگزاری این جشنواره همزمان با ترم تحصیلی و دایر بودن کلاس های دانشگاه باشد و از همین رو به دنبال برگزاری این برنامه در نیمسال آتی هستیم .
» او درباره آخرین وضعیت انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشجویی در کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم باتوجه به کناره گیری یکی از کاندیداهای این انتخابات اظهار کرد : «اگر چنین مساله ای باشد و کاندیدایی استعفا دهد ، طبیعتا طبق آیین نامه فرد بعدی جایگزین می شود ، اما هنوز در این باره تصمیم نگرفته ایم .
باید جلسه شورای نظارت بر نشریات تشکیل شود .
در پی این بودیم که هفته پیش این جلسه برگزار شود ، اما به دلایلی به تعویق افتاد و اوایل هفته آینده برگزار می شود و تصمیم گیری نهایی درخصوص نتیجه انتخابات انجام خواهد شد .
» گفتنی است؛ محمدعلی کامفیروزی ، یکی از کاندیداهای ائتلاف طلوع آزادی در انتخابات نشریات دانشجویی که خردادماه سال جاری برگزار شد ، روز گذشته با انتشار نامه ای خطاب به معاون فرهنگی وزارت علوم ضمن اعتراض به عملکرد این مجموعه در حوزه های مختلف ، از شرکت در انتخابات مجدد دور دوم که قرار بود تا پایان تیرماه برگزار شود انصراف داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
روزنامه فرهیختگان
1398/04/18
> غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با «فرهیختگان» درباره زمان برگزاری اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی تیتر 11 گفت : «زمان برگزاری اختتامیه جشنواره مشخص نیست ، چون به لحاظ تامین منابع مالی آن مشکل داریم.
> غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با «فرهیختگان» درباره زمان برگزاری اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی تیتر 11 گفت : «زمان برگزاری اختتامیه جشنواره مشخص نیست ، چون به لحاظ تامین منابع مالی آن مشکل داریم .
اخیرا جلسه ای نیز با مسئولان وزارت بهداشت در این خصوص برگزار شده است و منتظر تامین منابع مالی آن هستیم .
البته بسیاری از کارها انجام شده ، دبیرخانه این جشنواره تشکیل ، آثار و نشریات دانشجویان دریافت شد و مراحل داوری آثار دنبال می شود .
» غفاری ادامه داد : «درباره محل برگزاری هم رایزنی هایی شده ، اما به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم در زمان مقرر نسبت به برگزاری اختتامیه اقدام کنیم .
به دنبال این هستیم که زمان برگزاری این جشنواره همزمان با ترم تحصیلی و دایر بودن کلاس های دانشگاه باشد و از همین رو به دنبال برگزاری این برنامه در نیمسال آتی هستیم .
» او درباره آخرین وضعیت انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشجویی در کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم باتوجه به کناره گیری یکی از کاندیداهای این انتخابات اظهار کرد : «اگر چنین مساله ای باشد و کاندیدایی استعفا دهد ، طبیعتا طبق آیین نامه فرد بعدی جایگزین می شود ، اما هنوز در این باره تصمیم نگرفته ایم .
باید جلسه شورای نظارت بر نشریات تشکیل شود .
در پی این بودیم که هفته پیش این جلسه برگزار شود ، اما به دلایلی به تعویق افتاد و اوایل هفته آینده برگزار می شود و تصمیم گیری نهایی درخصوص نتیجه انتخابات انجام خواهد شد .
» گفتنی است؛ محمدعلی کامفیروزی ، یکی از کاندیداهای ائتلاف طلوع آزادی در انتخابات نشریات دانشجویی که خردادماه سال جاری برگزار شد ، روز گذشته با انتشار نامه ای خطاب به معاون فرهنگی وزارت علوم ضمن اعتراض به عملکرد این مجموعه در حوزه های مختلف ، از شرکت در انتخابات مجدد دور دوم که قرار بود تا پایان تیرماه برگزار شود انصراف داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
روزنامه آفرینش
1398/04/17
> افزایش 5 تا 15 درصدی شهریه دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه میزان شهریه دانشجویی باید در جلسه هیات امناء تصویب شود ، گفت : شهریه دانشجویان برای سال تحصیلی 98 99 برای رشته های مختلف متفاوت بوده و بین 5 تا 15 درصد افزایش خواهد یافت .
> افزایش 5 تا 15 درصدی شهریه دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه میزان شهریه دانشجویی باید در جلسه هیات امناء تصویب شود ، گفت : شهریه دانشجویان برای سال تحصیلی 98 99 برای رشته های مختلف متفاوت بوده و بین 5 تا 15 درصد افزایش خواهد یافت .
محمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در گفت وگو با فارس درباره افزایش شهریه دانشجویان ، گفت : دانشگاه جامع علمی کاربردی افزایش شهریه دانشجویی خود را با لحاظ کردن وضعیت اقتصاد کشور و نظر شورای مرکزی این دانشگاه در هفته اول مردادماه اعلام خواهد کرد .
وی افزود : میزان افزایش شهریه برای سال تحصیلی 98 99 برای رشته های مختلف متفاوت است ، به طوری که بعضی رشته‎ها 5 درصد افزایش خواهد داشت و برای برخی دیگر تا 15 درصد افزایش درنظر گرفته خواهد شد البته باید بگویم جزئیات اسامی رشته های تحصیلی بعد از جلسه هیات امناء دانشگاه مشخص می‎شود .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در پایان گفت : هفته اول مردادماه اسامی رشته هایی که افزایش شهریه دارند ، اعلام می‎شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
صبح اقتصاد
1398/04/18
> رئیس دانشــگاه تهران گفت : نیاز اســت در شرایط تحریمی کشــور یک نظام پایدار پولی و بانکی طراحی شود و در برخی از سیاست ها تجدیدنظر کرده و مسائل را اولویت بندی کنیم .
> مســعود نیلی احمدآبادی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه ها با موضوع تحریم ، اظهار کرد : باید در کشور محصولی داشــته باشیم که بتواند در سطح دنیا رقابت کند و دارای شاخصه هایی مثل کیفیت ، قیمت و نوآوری باشد ، اگر هر محصولی این سه پارامتر را نداشته باشد با انحصار و رانت وارد بازار می شود و در شرایط تحریم انحصارات جدیدی به کشور ایجاد می شــود .
وی ادامه داد : اگر در فرآیند کوتاه مدتی شاهد رونق تولید باشــیم و خریداران محصواتی با کیفیت پایین و قیمت باا خریداری کنند ، در زمان نبود تحریم ها با صنایعی مواجه می شــویم که به دلیل وجود تسهیات و خریدار تنبل شده اند و در آینده دچار ورشکستگی می شوند .
نیلی با اشاره به اینکه شرایط تحریم ویژه است ، گفت : باید در تولید محصوات به کیفیت ، نوآوری و قیمت پرداخته شود و در این زمینه بستن مرزهای کشور وخارج کردن صنایع از رقابت های بین المللی خطا است .
رئیس دانشگاه تهران ادامه داد : موضوعات درآمدهای ارزی بسیار مهم است اما صادرات و رقابت در فضای بین المللی شرط موفقیت است .
همچنین صنعتی متقاضی کار با دانشگاه اســت که عاقه حضور در عرصه رقابت و بین الملل را داشته باشد .
نیلی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در ارتباط دانشگاه و صنعت زیست بوم تولید است ، اظهار کرد : تکنولوژی ، کیفیت و قیمت را تعیین می کند و صنایعی که تکنولوژی قدیمی به کار ببرند ، توانایی رقابت ندارند در کنار این موضوعات سیاست های پولی و اقتصــادی ، ارزی ، بانکی و بازرگانی اهمیت دارد .
رئیس دانشــگاه تهران عنوان کرد : در 6 سال گذشته چندین بار در این کشور نهضت قطعه ســازی و تولید ملی راه اندازی شد اما به محض کاهش و نگه داشــتن ثابت قیمت ارز ، بســیاری از تولیدکننــدگان ، قطعات خود را در چین تولیــد کردند زیرا هزینه تولید در کشــور ، گران تر از تولید در کشــور چین بود .
همه امکاناتی که برای تولید داخلی فراهم شــد با تغیر قیمت ارز شرایط متفاوت شــد و ما بازار چین را رونق دادیم زیرا در زمینه تولید ملی سیاســت ویژه ای اتخاذ نکردیم و به گونه ای افزایش قیمت ارز باعث شــد به تولید رجوع کنیم .
وی تصریح کرد : افزایش نرخ ارز باعث تحول شــرایط می شــود اما برای ارتباط درست بین دانشــگاه و صنعت باید برنامه ریزی وجود داشته باشد و این ارتباط بر اساس تغییر نرخ ارز شکل نگیرد .
رئیس دانشــگاه تهران اضافه کرد : بنابراین برای شکل گیری ارتبــاط صنعت و دانشــگاه باید صنعت در یــک بازار رقابتی حضور داشــته و صنعت نیز کیفیت ، قیمت و نوآوری داشته باشــد ، همچنین برای شکل گیری این تعامل نیازی به نهادها و ســازمان های جدید نیست زیرا ظرفیت به اندازه کافی مثل مراکز رشد و پارک های علم و فناوری وجود دارد و مسئله مهم در محتوا و ارتباطات و بهره مندی از ظرفیت هاست .
وی عنوان کرد : دانشگاه ها بزرگ ترین ظرفیت علمی کشور هستند و در حوزه فناوری به ویژه فناوری های نوین بااترین پتانسیل تبدیل دانش به فناووری را دارند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
دنیای اقتصاد
1398/04/18
> باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : حسینی با اشاره به وضعیت جذب نیروی انسانی جدید در این وزارتخانه زمان احتمالی برگزاری آزمون استخدامی را اعلام کرد .
> زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : حسینی با اشاره به وضعیت جذب نیروی انسانی جدید در این وزارتخانه زمان احتمالی برگزاری آزمون استخدامی را اعلام کرد .
سید جواد حسینی سرپرست آموزش و پرورش در گفت وگویی ، درباره زمان برگزاری آزمون استخدامی اظهار کرد : امسال 12 هزار مهارت آموزِ ماده 28 جذب می کنیم که این مورد شامل بخشی از مجوز آزمون استخدامی است که پس از پذیرفته شدن در آزمون و مصاحبه ، دوره 9 ماهه تا یک ساله را در دانشگاه گذرانده و جذب آموزش و پرورش می شوند .
حسینی درباره زمان دقیق برگزاری آزمون استخدامی با اشاره به اینکه به طورمعمول این آزمون در تابستان برگزار می شود ، تصریح کرد : سعی می کنیم این آزمون را در مردادماه آماده کنیم تا برای برگزاری آزمون اقدام کنیم .
سرپرست وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی مبنی بر ظرفیت پذیرش دانشجو معلمان از طریق کنکور 98 اظهار کرد : بر اساس ظرفیت های پردیس های دانشگاهی و با توجه به توافقاتی که با سازمان امور اداری و استخدامی داشته ایم امسال 25 هزار سهمیه در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی گرفتیم .
حسینی ادامه داد : پذیرفته شدگان از طریق پذیرش درکنکور 98 در دوره های چهار ساله پذیرفته می شوند ، همچنین ظرفیت 12 هزار نفری را برای پذیرش از طریق دوره های یک ساله ماده 28 در نظر گرفتیم که این افراد فارغ التحصیلان دانشگاه ها هستند و پس از قبول شدن در آزمون مصاحبه دوره یک ساله را در دانشگاه فرهنگیان می گذرانند .
سیاست آموزش و پرورش در پذیرش نیروی انسانی وی افزود : سیاست ما بر این است که نیروی انسانی آموزش و پرورش جز از طریق دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی به این نهاد تعلیم و تربیتی وارد نشود و اگرهم از فارغ التحصیلان دانشگاهی دیگری استفاده می کنیم از طریق دوره های آماده سازی تربیتی و حرفه ای در دانشگاه فرهنگیان آنها را آموزش دهیم .
سرپرست وزارت آموزش و پرورش به ظرفیت پذیرش در دانشگاه تربیت شهید رجایی هم اشاره و اظهار کرد : با توجه به اینکه حدود 40 رشته فنی و حرفه ای و بیش از 160 رشته کاردانش داریم بنابراین برای تربیت هنرآموزان در این رشته ها به معلمان فنی نیاز داریم که این روند از طریق دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی دنبال می شود ، تربیت معلمان حرفه ای در این دانشگاه انجام می شود .
پیش از این حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان اعلام کرده بود که در تلاش هستیم تا 25 هزار دانشجومعلم در 98 پردیس و مرکز ، 31 استان و 16 رشته در سال تحصیلی 98 99 تحصیل کنند همچنین حمیدرضا عظمتی رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هم از تربیت 4 هزار معلم فنی در این دانشگاه برای سال تحصیلی جدید خبر داده بود .
این مطلب برایم مفید است 1 0 کلمات کلیدی : آموزش و پرورش آزمون استخدامی آموزش و پرورش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه ایران
1398/04/18
> برخی از رؤسای دانشگاه ها هم به مشکلات معیشتی استادان اشاره کردند و از دولت خواستند تا توجه بیشتری به دانشگاه داشته باشد تا دانشگاه با خیال آسوده بتواند کارکرد اصلی خود را انجام دهد .
> برخی از رؤسای دانشگاه ها هم به مشکلات معیشتی استادان اشاره کردند و از دولت خواستند تا توجه بیشتری به دانشگاه داشته باشد تا دانشگاه با خیال آسوده بتواند کارکرد اصلی خود را انجام دهد .
محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به رسالت دانشگاه به «ایران» گفت : یکی از مهم ترین کارکردهای دانشگاه اثربخشی اجتماعی و حل مسائل و مشکلات کشور است .
هر دانشگاهی که تأسیس می شود می داند که باید اثربخش باشد .
ما هم می دانیم که دانشگاه ها پتانسیل انجام این کار را دارند و می توانند در شرایط بحرانی به دولت کمک کند اما برای اینکه دانشگاه بتواند در این شرایط به کمک دولت بیاید باید زیرساخت های لازم را داشته باشد .
متأسفانه دانشگاه ها با مشکلات بودجه مواجه هستند و همین مشکلات مالی می تواند نقش دانشگاه را کم رنگ کند .
دولت باید یکسری زیرساخت ها را فراهم کند تا دانشگاه بتواند کار اصلی خود را انجام دهد .
وی تأکید کرد : متأسفانه دانشگاه ها مشکلات تجهیزات دارند و آنها حقوق اعضای هیأت علمی خود را بسختی پرداخت می کنند .
استادان ما مشکل معیشتی دارند و طبیعی است که دانشجویان و استادان در این شرایط تصمیم بگیرند از کشور خارج شوند ما باید این واقعیت را بپذیریم و برایش برنامه داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1398/04/18
> بعد از سخنرانی وزرای دولت دوازدهم پنلی با عنوان «روش های پشتیبانی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری از سیاست های تولید ملی و اشتغال»برگزار شد .
> بعد از سخنرانی وزرای دولت دوازدهم پنلی با عنوان «روش های پشتیبانی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری از سیاست های تولید ملی و اشتغال»برگزار شد .
یکی از اعضای این پنل رئیس دانشگاه تهران بود .
محمود نیلی احمد آبادی با چنین پرسش هایی صحبت خود را آغاز کرد : مگر بار اول است که کشور ما تحریم می شود؟ آیا باید حتماً تحریم شویم تا نظام توسعه و تولید کشور را طراحی کنیم؟ سابق بر این هم ما تحریم بودیم ، برای توسعه کشور در آن زمان چه سیاست هایی در پیش گرفتیم تا امروز مشکلات ما افزایش پیدا کرده است .
تولید فرآیندی نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا راه بیفتد .
او بر اهمیت سیستم های پولی و بانکی در رشد اقتصادی کشور تأکید کرد و اظهار داشت : در این شرایط به نظرم در عین دانستن اینکه شرایط تحریم شرایط ویژه ای است باید به بحث نوآوری و کیفیت نیز توجه شود .
اگر می خواهید از ظرفیت علمی کشور و دانشگاه استفاده کنید طبیعتاً صنعتی متقاضی استفاده از علم روز است که در شرایط رقابتی مؤثر باشد .
یکی از معضلاتی که در ارتباط با صنعت و دانشگاه مطرح می شود بحث سیستم تولید است که البته تکنولوژی در آن نقش مهمی دارد تا زمانی که از تکنولوژی های قدیمی استفاده می شود نمی توان انتظار زیادی داشت اما در کنار آن سیاست های پولی بانکی نیز اهمیت ویژه ای دارد .
رئیس دانشگاه تهران افزود : ما بارها شاهد بودیم که با کاهش قیمت ارز بسیاری از تولید کنندگان قطعات شان را در چین تولید کردند و این مسأله مربوط به 4 ، 5 سال پیش است زیرا در ایران هزینه تولید گران تر از تولید در چین می شد .
الان هم برای تولید سیاست ویژه ای اتخاذ نشده است زیرا شرایط کنونی وضعیت ارز همچنان نگران کننده است ، این همان چیزی است که تولید کننده را نگران می کند .
تقریباً همه چیز در کشور داریم اما تفاوت ما با دیگران در استفاده و بهره وری از ظرفیت هاست .
دانشگاه ها از لحاظ نرم افزاری توسعه خوبی پیدا کردند یعنی مسأله را خود حلاجی و حل می کنند .
اما تبدیل یک نرم افزار به سخت افزار اصلاً مأموریت دانشگاه نیست بلکه مأموریت صنعت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
اعتماد
1398/04/18
> تفاهمنامه علمی و پژوهشی بین بانک ملت و دانشگاه تربیت مدرس بانک ملت و دانشگاه تربیت مدرس با هدف همفکری و همافزایی فعالیتهای علمی ، پژوهشی ، بهرهگیری از تخصصهای علمی ، عملی ، فنی و تجهیزاتی بین بانک و دانشگاه ، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
> تفاهمنامه علمی و پژوهشی بین بانک ملت و دانشگاه تربیت مدرس بانک ملت و دانشگاه تربیت مدرس با هدف همفکری و همافزایی فعالیتهای علمی ، پژوهشی ، بهرهگیری از تخصصهای علمی ، عملی ، فنی و تجهیزاتی بین بانک و دانشگاه ، تفاهمنامه همکاری امضا کردند .
به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، بر اساس این تفاهمنامه که به امضای دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت و دکتر محمدتقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس رسید ، ارتباط منظم ، مداوم و سازمان یافته دو مجموعه از طریق همکاریهای دوجانبه در امور آموزشی همچون برگزاری دورههای آموزشی کوتاهمدت ، کارگاههای آموزشی ، سمینارهای آموزشی و .
و امور پژوهشی همچون اجرای طرحهای پژوهشی ، پروژههای فنی ، آزمایشگاه مدلسازی بانکی و ریسکهای مالی و .
برقرار خواهد شد .
بر اساس این گزارش ، اعتبار زمانی تفاهمنامه از تاریخ امضا ، به مدت دو سال شمسی تعیین شده است و با توافق طرفین ، برای سال یا سالهای بعد ، قابل تمدید خواهد بود .
دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهمنامه ، یکی از دلایل مهم موفقیتهای بانک ملت را در سالهای اخیر ، توجه ویژه به اصول علمی و تخصصی خواند و اظهار داشت : این بانک به عنوان یکی از بانکهای بزرگ کشور با امضای این تفاهمنامه در پی ایجاد یک ارتباط منظم و ساختارمند با یکی از دانشگاههای معتبر و بنام کشور است .
او جایگاه بانک ملت را در بین بانکهای کشور بینظیر دانست و افزود : این بانک در سالهای گذشته تاکنون کارهای بزرگی را در عرصههای مختلف انجام داده و در حال انجام دارد و توجه به اصول فنی ، تخصصی و علمی باعث شده است که جایگاه رفیعی را در شبکه مالی کشور به خود اختصاص دهد .
مدیرعامل بانک ملت ، سرعت گردش علم را در حوزههای تخصصی ، به شدت در حال افزایش عنوان کرد و ادامه داد : زمینههایی همچون مدیریت ریسک ، نیازمند حضور مداوم در صحنههای علمی است و در همین راستا بانک ملت در حوزه فناوریهای نوین و مدیریت ریسک و تطبیق با تکیه بر توان دانشی و تخصصی ، جایگاه خود را به عنوان بانک سرآمد تثبیت کرده است .
او با اشاره به ایفای نقش بانک ملت در رویدادهای علمی و تخصصی اظهار امیدواری کرد که این بانک با امضای تفاهمنامه با دانشگاه تربیت مدرس که یکی از دانشگاههای مهم ، معتبر و با سطح علمی بالا و تاثیرگذار است ، بتواند نقش خود را در صحنههای علمی و تخصصی کشور ، پررنگتر ایفا کند .
تعرفههای ارتباطی همراه اول برای حج تمتع 98 اعلام شد اپراتور اول تلفن همراه تعرفههای مکالمه ، پیامک و اینترنت ایام حج تمتع را اعلام کرد و از ارایه سیم کارت رایگان ویژه حجاج خبر داد .
به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران ، همزمان با فرا رسیدن ایام حج ابراهیمی ، مشترکان همراه اولی که قصد مسافرت به کشور عربستان سعودی را دارند ، میتوانند با همراه داشتن سیم کارت اپراتور اول از مزایای رومینگ ، بدون دغدغه تهیه سیم کارت و پرداخت هزینه ارزی استفاده کنند .
همراه اول در اطلاعیهای اعلام کرد : یکی از مزیتهای استفاده از سرویس رومینگ نرخ مناسب در مقایسه با سایر اپراتورهای داخلی و خارجی است؛ علاوه بر این ، همراه اول برای زائران حج تمتع سیم کارت اعتباری رایگان ویژه حجاج در نظر گرفته است .
زائران میتوانند از طریق دفاتر زیارتی یا مراجعه به دفاتر و مراکز خدماتی منتخب همراه اول نسبت به دریافت سیم کارت اعتباری رایگان ویژه حجاج اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
اعتماد
1398/04/18

در این کمپین مکالمات دریافتی ، داخلی و با ایران و همچنین اینترنت همراه و پیامکهای ارسالی رومینگ شامل تخفیف شده که براساس آن ، تعرفه تماس با ایران هر دقیقه 3600 تومان ، دریافت تماس از ایران هر دقیقه 2400 تومان ، تماس با عربستان هر دقیقه 2000 تومان ، ارسال پیامک 1000 تومان و اینترنت مصرف آزاد هر مگابایت 500 تومان در نظر گرفته شده است .
مشترکان میتوانند از طریق ارسال کد 966 یا نام عربستان یا SAUDIARABIA به سرشماره 8070 یا مراجعه به پرتال همراه اول ، از تعرفه مکالمه و پیامک و دیتا ویژه حج تمتع سال 98 مطلع شوند .
همراه اول تاکید کرده بستههای اینترنتی داخلی (فعال شده در ایران) در کشور عربستان قابل استفاده نیست و هزینه به صورت تعرفه آزاد محاسبه میشود؛ بنابراین زائران برای مدیریت و کاهش هزینه رومینگ لازم است ، گزینه دانلود و بهروزرسانی برنامهها و تنظیمات گوشی را از حالت خودکار خارج کنند .
زائرانی هم که علاقهمند به استفاده از اینترنت گوشی هستند ، میتوانند برای خرید بستههای اینترنت رومینگ ویژه ایام حج با استفاده از کد دستوری ، برنامه همراه من یا فروشگاه آنلاین همراه اول اقدام کنند؛ این بستهها تنها در عربستان و از طریق اپراتور Zain قابل استفاده است .
اپراتور اول تلفن همراه پیشنهاد کرده مشترکان پیش از سفر ، نسبت به شارژ سیمکارتهای اعتباری یا افزایش ودیعه سیم کارتهای دایمی خود اقدام کنند تا در طول سفر با مشکلی در برقراری ارتباط مواجه نشوند .
پیشرفت 90 درصدی عملیات گازرسانی به 22روستای الموت اسماعیل مفردبوشهری از پیشرفت فیزیکی بیش از 90 درصدی عملیات اجرایی گازرسانی به 22روستای منطقه الموت در استان قزوین خبر داد .
به گزارش خبرنگار اعتماد از قزوین؛ اسماعیل مفردبوشهری مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین با بیان این خبر گفت : پروژه گازرسانی به 22 روستا در قالب 2 پیمان در دست اجراست و تا کنون شامل 70 کیلومتر لولهگذاری شده است .
به گفته او پیشبینی هزینه این پروژهها 106 میلیون ریال بوده که تاکنون بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و طبق برنامهریزی انجام شده همزمان با هفته دولت در اوایل شهریور ماه این 22 روستای منطقه الموت به شبکه سراسری گاز متصل میشوند .
مدیرعامل شرک