وزارت علوم - مطبوعات 19 تيرماه 98
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت 10:10
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
9994691 خراسان
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/04/18
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با وزیر علوم و فناوری پاکستان با تأکید بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی ، نقش همکاری های علمی در توسعه روابط را مهم و اساسی دانستند .
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با وزیر علوم و فناوری پاکستان با تأکید بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی ، نقش همکاری های علمی در توسعه روابط را مهم و اساسی دانستند .
به گزارش وزارت علوم ، منصور غلامی در دیدار با فؤاد حسین ، وزیر علوم و فناوری پاکستان که در حاشیه اجلاس بنیاد علمی اکو در دانشگاه اصفهان برگزار شد ، با اشاره به اشتراکات سازمانی ، فرهنگی و تاریخی ایران و پاکستان گفت : تبادل علمی ، نقش مهمی در روابط میان دو کشور بازی می کند و البته باید زمینه های همکاری میان دوکشور تقویت شود .
فواد حسین ، وزیرعلوم و فناوری پاکستان نیز در این دیدار گفت : روابط علمی کشورهای منطقه بویژه ایران و پاکستان ، نقش مهمی در فعال شدن سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) و سازمان های وابسته از جمله بنیاد علمی اکو دارد .
وزیرعلوم و فناوری پاکستان اظهار امیدواری کرد که روابط میان دو کشور توسعه یابد .
گفتنی است؛ دکترفواد حسین به منظور شرکت در اجلاس بنیاد علمی اکو به میزبانی دانشگاه اصفهان ، به ایران سفر کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آفرینش
1398/04/18
> خدایی درباره منابع سوالات مشترک نظام قدیم و نظام جدید 6 3 3 در کنکور سراسری امسال توضیحاتی داد .
> خدایی درباره منابع سوالات مشترک نظام قدیم و نظام جدید 6 3 3 در کنکور سراسری امسال توضیحاتی داد .
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره اعتراض برخی از داوطلبان نظام قدیم به سوالات کنکور سراسری اظهار کرد : سوالات متناسب با هر درس طراحی شده بودند .
وی ادامه داد : منابع سوالات مشترک هر درس پیش از برگزاری آزمون به داوطلبان اعلام شده بود و آنها باید بر اساس جدول درسی مشخص از منابع درسی مشترک کمک می گرفتند .
داوطلبان نظام قدیم از منابع سوالات مشترک باخبر بودند رئیس سازمان سنجش بیان کرد : تعدادی از داوطلبان نظام قدیم نسبت به سوالات درس زیست شناسی اعتراضاتی داشتند اما باید بگوییم منبع این درس هم مشخص شده بود و داوطلبان نظام قدیم می دانستند که از چه منابعی باید برای سوالات مشترک کمک بگیرند .
خدایی ادامه داد : بسیاری از دروس کنکور سراسری امسال دروس مشترک زیادی داشتند برای مثال از 55 سوال درس ریاضی 49 سوال مشترک طراحی شده بود .
وی تصریح کرد : منابع مشترک نظام قدیم و نظام جدید پیش از برگزاری کنکور در هر درس مشخص شده بود و داوطلبان باید این منابع را پیدا کرده و بر اساس آن منابع درس می خواندند و خود را آماده کنکور می کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
خراسان
1398/04/19
> محدودیت ها در دو آموزشکده فنی و حرفه ای مرکز استان محمدی آن طور که رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای به آن اشاره کرد ، آموزشکده دارالفنون و دختران بجنورد با توجه به کسب مجوز ایجاد رشته های جدید و افزایش تعداد دانشجو در زمینه خوابگاه ، فضای آموزشی و اداری با محدودیت هایی مواجه هستند.
> محدودیت ها در دو آموزشکده فنی و حرفه ای مرکز استان محمدی آن طور که رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای به آن اشاره کرد ، آموزشکده دارالفنون و دختران بجنورد با توجه به کسب مجوز ایجاد رشته های جدید و افزایش تعداد دانشجو در زمینه خوابگاه ، فضای آموزشی و اداری با محدودیت هایی مواجه هستند .
دکتر «قربانعلی رسام» البته گفت که تلاش می شود با جذب اعتبارات کافی ، این محدودیت ها رفع شود .
وی ماموریت دانشگاه فنی و حرفه ای را مهارت آموزی دانست و از وضعیت مناسب این دانشگاه به لحاظ امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی خبر داد .
به گفته وی ، دانشگاه فنی و حرفه ای استان مشتمل بر آموزشکده های پسران و دختران بجنورد ، پروفسور حسابی شیروان ، پسران جاجرم و کشاورزی سمنگان در مانه و سملقان است .
توزیع 118 تن سیمان رایگان در روستاهای سیل زده 118 تن سیمان رایگان در روستاهای سیل زده استان توزیع شد .
به منظور سرعت بخشیدن به بازسازی مناطق سیل زده و خسارت دیده ، بنیاد مستضعفان ، تأمین و توزیع سیمان را تعهد کرده است که برای هر واحد مسکونی 8 تن معادل 160 پاکت به صورت رایگان در نظر گرفته می شود .
به گفته مدیرکل بنیاد مسکن استان تاکنون 2 هزار و 376 پاکت معادل 118 تن سیمان در مناطق خسارت دیده توزیع شده است .
تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی با اولویت بازسازی این مناطق پرداخت می شود که «علی محمدی» تزریق اعتبارات تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی را عاملی برای بازسازی مناطق خسارت دیده از سیل تا پایان سال ذکر کرد و افزود : از آن جایی که بارندگی ها و سیل به بیش از 6 هزار واحد روستایی و شهری در استان خسارت وارد کرد ، قرار است امسال 5 هزار مسکن روستایی با استفاده از تسهیلات طرح ویژه ، ساخته شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : «سرانه دانشجویی در این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری پایین تر است.
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : «سرانه دانشجویی در این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری پایین تر است .
» سعید طاهری ، رئیس امور آموزش وپرورش عمومی و فنی و حرفه ای سازمان برنامه وبودجه کشور به همراه معاونان این دفتر با حضور در سازمان مرکزی دانشگاه فنی وحرفه ای در نشست هم اندیشی با مسئولان دانشگاه شرکت کردند .
ابراهیم صالحی عمران با اشاره بر محور اصلی نشست که در راستای هم اندیشی و بررسی راهکارهای لازم جهت ساماندهی و حل مشکلات بودجه ای دانشگاه فنی وحرفه ای است ، عنوان کرد : «در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه کشور تاکید زیادی بر ارتقا و اعتلای آموزش های فنی وحرفه ای شده است که قطعا با اختصاص ردیف بودجه های مناسب این امر مهم محقق خواهد شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19
> دانشگاه پیام نور ، ازجمله دانشگاه های پرجمعیت کشور است که برای تحقق شعار آموزش برای همه ، همه وقت و همه جا از مهرماه 1367 فعالیت خود را آغاز کرده و در طول فعالیت های 30 ساله خود فراز و نشیب های بسیاری تجربه کرده است.
> دانشگاه پیام نور ، ازجمله دانشگاه های پرجمعیت کشور است که برای تحقق شعار آموزش برای همه ، همه وقت و همه جا از مهرماه 1367 فعالیت خود را آغاز کرده و در طول فعالیت های 30 ساله خود فراز و نشیب های بسیاری تجربه کرده است .
پیام نور که در کنار بودجه مصوب به شهریه دانشجویان وابسته است ، در سال های اخیر با کاهش شدید دانشجو مواجه شده ، به شکلی که از جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری دانشجویان پیام نوری در ابتدای دهه 90 ، هم اکنون 400 هزار نفر در حدود 500 واحد و مرکز مشغول به تحصیل هستند که به گفته رئیس این دانشگاه با بیش از چهارهزار عضو هیات علمی در رشته های مختلف و 10هزار کارمند پشتیبانی می شوند .
اعتراض اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور به وضعیت استخدامی شان از دیگر چالش های بزرگ این دانشگاه در سال های اخیر بوده است .
محمدرضا زمانی ، دوازدهمین فردی است که از سال 96 پس از تجربه چهار رئیس و سرپرست در طول چهار سال پرتلاطم از حیث مدیریتی ، فعالیت خود را به عنوان رئیس این دانشگاه آغاز کرده است .
زمانی معاونت پژوهشی و ریاست دانشگاه رازی ، ریاست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ، مسئول کمیته های ایمنی زیستی ، زیست فناوری و پدافند غیرعامل زیستی وزارت علوم و نیز ریاست کمیسیون دائمی هیات های امنای دانشگاه ها را در کارنامه خود دارد و سردبیر مجله پژوهش های سلولی و مولکولی و نیز مدیرمسئول مجله بیوتکنولوژی ایران است .
با او درباره تحولات پیش روی این دانشگاه ، وضعیت فعالیت ها و عملکرد بین المللی پیام نور ، آخرین وضعیت جذب اساتید و گلایه های فعالان فرهنگی این دانشگاه به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید .
موضوع آمایش آموزش عالی یکی از اصلی ترین مباحثی است که در سال های اخیر توسط وزارت علوم دنبال می شود و به دنبال آن زمزمه ادغام و انحلال برخی مراکز آموزش عالی هرازچندگاهی شنیده می شود .
دانشگاه پیام نور هم طبیعتا از این قاعده مستثنی نیست؛ به ویژه که درحال حاضر با کاهش دانشجو مواجه است .
در سال 98 چه تغییری در واحدها و مراکز این دانشگاه صورت می پذیرد؟ مهم ترین نکته در این خصوص بحث ساماندهی است .
ما یک شورایی را زیرمجموعه ستاد ساماندهی وزارت علوم طراحی کردیم .
این شورا بین دانشگاه ها فقط در دانشگاه پیام نور تشکیل می شود و احکام اعضای آن ، توسط وزیر علوم ابلاغ خواهد شد و تا یکی ، دو هفته آینده با ترکیب خاصی کار خود را در دانشگاه آغاز خواهد کرد .
در بخش های مختلف کشور نیز کمیته های پیگیری های این شورا را قرار دادیم تا به دنبال اجرای مصوبات آن باشند .
هدف اصلی شورا ، ساماندهی وضعیت دانشگاه پیام نور در سه سطح ساختار ، مراکز و رشته هاست .
طبق آماری که داریم ، تعدادی از مراکز و واحدهای پیام نور از حد متعارف تعداد کمتری دانشجو دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19

تبدیل مراکز زیان ده پیام نور به مرکز کارآفرینی و نوآوری ما برای بررسی وضعیت این مراکز از لغت ساماندهی استفاده می کنیم و بحث ادغام و انحلال را مطرح نمی کنیم ، چراکه براساس پتانسیل های این مراکز و واحدها ، اگر امکان تغییر ماموریت وجود داشته باشد ، ماموریت مرکز یا واحد را تغییر می دهیم .
با مثالی این مطلب را توضیح می دهم .
یکی از مراکز شهرستان های استان خراسان رضوی جزء همین مراکز بود که باید ساماندهی می شد .
در این شهر پتانسیلی وجود دارد که می تواند در کارآفرینی و درآمدزایی منطقه موثر باشد .
ما صحبت کردیم تا این مرکز دانشگاه پیام نور به مرکز نوآوری در یک راستای خاص و با ماموریت مشخص ، با توجه به خصوصیات منطقه تبدیل شود .
به دنبال همین امر تفاهمنامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا کردیم؛ هم با معاون پژوهشی وزارت علوم تفاهمنامه ای امضا کردیم و هم در حال حاضر مشغول اجرایی کردن تفاهمنامه ای هستیم که هفته گذشته با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری منعقد شد تا مراکزی را که مشکل دانشجویی دارند به سمت کارآفرینی و ایجاد اشتغال سوق دهیم .
به عنوان نمونه در طرحی که روز گذشته در هفت استان به صورت پایلوت آغاز شد ، فارغ التحصیلان را در یک زمینه خاص آموزش می دهیم؛ آموزشی که مورد تایید معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری است و این مجموعه تسهیلات موردنیاز برای راه اندازی شغلی که آموزش آن داده شده را در اختیار فرد قرار می دهند؛ یعنی کاری که هم مهارت آموزی در آن هست و هم اشتغال .
ماموریت مراکز مناطق مرزی و محروم تغییری نخواهد کرد بعضی مراکز به این سمت حرکت می کنند ، بعضی دیگر را به سمت مراکز نوآوری جهت می دهیم و برخی دیگر را اگر توانمندی لازم را داشته باشند به سمت مرکز رشد هدایت می کنیم ولی بعضی از مراکز هم برایمان استثنا هستند .
مراکز و واحدهایی که از نظر استراتژیک مهم باشند مثل جزیره ابوموسی یا جزء مناطق محروم و مرزی باشند یا در آن شهرستان ، پیام نور تنها مرکز آموزش عالی موجود باشد حتی اگر جزء ساماندهی قرار بگیرند ، در جهت مثبت و تقویت آنها قدم برمی داریم .
امیدواریم در سال 98 موردی از ادغام یا انحلال نداشته باشیم اما ساماندهی به معنای تغییر ماموریت یا اعطاکردن یک ماموریت خاص یا تبدیل شدن به یک مرکز کارآفرینی اتفاق بیفتد .
این ساماندهی بر مبنای اسناد بالادستی خواهد بود؟ بله .
یکی از طرح هایی که براساس سند جامع علمی کشور پیگیری می شود و جزء طرح های ستاد اقتصاد مقاومتی است ، طرح ستاد آمایشی است که در وزارت علوم مطرح است ، شورایی که ما داریم دقیقا زیرمجموعه آن است و براساس همان سیاست ها کار خواهد کرد .
وزارت علوم همیشه در طول سال های گذشته حساسیت ویژه ای درخصوص رشته های دانشگاه پیام نور داشته است؛ به ویژه رشته های فنی که از حدود سال 90 اضافه شد .
چه اتفاقی برای رشته ها خواهد افتاد؟ آیا رشته های فنی پیام نور حذف خواهند شد؟ حذف رشته ها که عملا امکان پذیر نیست ، چراکه این رشته ها عقبه ای در دانشگاه دارند؛ هم هیات علمی این رشته ها مشغول به فعالیت هستند ، هم امکاناتی برای این قبیل رشته ها فراهم شده و هم دانشجویان در حال حاضر مشغول به تحصیل در این رشته ها هستند .
در رشته هایی که ماموریت اصلی دانشگاه نبوده احتمالا توسعه بیشتری نخواهیم داشت ، اما رشته هایی را که هم اکنون داریم ، سعی می کنیم منطبق با وضعیت و ماموریت های آموزشی دانشگاه ادامه دهیم و رشته های جدیدی را در این زمینه اضافه کنیم .
در مطالعات تطبیقی که داشتیم ، خیلی از دانشگاه هایی که مثل ما open university یا مجازی هستند ، رشته های علوم پایه و فنی دارند ، منتها در جهت های خاص .
این موارد هم در شورای ساماندهی بحث خواهد شد اما اینکه بگوییم برچیده می شود ، خیر .
باید بتوانیم از توان هیات علمی و امکانات فعلی دانشگاه استفاده کنیم .
دانشگاه های خارجی مخاطب ما ، سیستمی مانند پیام نور دارند درخصوص فعالیت های بین المللی دانشگاه توضیح دهید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19

دانشگاه پیام نور تفاهمنامه های زیادی با دانشگاه های مختلف دنیا امضا کرده که به نظر می رسد نتیجه خاصی در پی نداشتند ، مثلا چندی پیش با مسئولان افغانستانی دیدار داشتید ، این ارتباطات چه نتایجی داشته است؟ اگر بخواهم از مثالی که زدید شروع کنم باید بگویم فعالیت مان در افغانستان را از سال گذشته شروع کردیم .
در کابل مرکز داریم و در هرات و مزارشریف هم به دنبال نمایندگی هستیم .
مسائلی درخصوص سرفصل ها در این کشور وجود داشت که مرتفع شد و در حال حاضر مشکلی آنجا نداریم و فعالانه پیش می رویم .
در دانشگاه پیام نور در 40 کشور نمایندگی داریم .
قراردادهایی که در دانشگاه پیام نور منعقد می شود مانند دانشگاه های دیگر نیست .
دانشگاه های مخاطب ما ، سیستمی مانند ما دارند ، مانند اقبال لاهوری پاکستان .
به همین خاطر رد و بدل شدن استاد یا دانشجو به شکل مرسوم وجود ندارد .
اگر دانشجویی در کشور مقصد تقاضای تحصیل در رشته های ما را داشته باشد به شکل مجازی امکانش فراهم می شود که در حال حاضر حدود سه هزار نفر در این 40 نمایندگی مشغول به تحصیل هستند .
ارتباط و نحوه استقرار شما به چه صورت است؟ حضور ما در این کشورها به شکل فیزیکی نیست و منحصر به یک دفتر است .
ما نیاز به فضای فیزیکی نداریم ، این فضا در واقع سیستم رایانه ای دانشجوست .
این دانشجویان چگونه تحصیل می کنند؟ در کشورهایی که دانشجویان هستند ، نماینده ای وجود دارد که این ارتباط را برقرار می کند .
دروس و منابع از داخل کشور معرفی می شوند .
برخی دروس هم که به شکل نیمه حضوری هستند نیاز به استاد دارند که نمایندگی ما استاد مدنظر را تامین خواهد کرد .
به چه صورت؟ اعزام استاد برای آنها دارید؟ بعضی مواقع از ایران اعزام خواهند شد و در بعضی موارد از ایرانیان مقیم آن کشور استفاده می کنیم .
تفاوت ما با دانشگاه دیگر این است که نیاز به رفت و آمد زیادی نداریم .
به همین خاطر به ظاهر خبری دیده نمی شود اما دانشجویان خارجی ما مشغول به تحصیل هستند .
تعیین تکلیف جذب اساتید پیام نوری تا پایان شهریور ماجرای اعتراض اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور به کجار رسید؟ چه تعداد از آنها به صورت قطعی جذب می شوند؟ این افراد 894 نفر بودند .
تقریبا 700 نفر از آنها ، تعیین تکلیف نهایی شدند و به جز حدود 50 نفر که به خاطر بازنشسته بودن یا دوشغله بودن یا استعفا منفک شدند ، احکام بقیه افراد زده شده است .
حدود 200 نفر هم باقی مانده که باید تا پایان شهریور تکلیف شان روشن شود .
ما در دانشگاه پرونده این افراد را بررسی کردیم و از نظر دانشگاه تعیین تکلیف صورت گرفته است و الان در نوبت هیات مرکزی جذب است که تا پایان شهریور فرصت دارد وضعیت آنها را روشن کند .
برآورد ما این است که 60 تا 70 درصد این افراد هم که مشکلی ندارند ، تایید شوند و پس از برگشت پرونده به دانشگاه ، احکام آنها هم صادر خواهد شد .
همکاری افراد فاقد صلاحیت علمی به شکل دیگری در دانشگاه احتمالا تعدادی خواهند ماند که در حال رایزنی برای آنها هستیم تا بتوانیم به شکل دیگری در دانشگاه از آنها استفاده کنیم ، چراکه طبق بخشنامه ای که شورای عالی جذب صادر کرده باید در پایان شهریور جذب یا منفک شوند .
البته نمی خواهیم منفک شوند به دلیل اینکه بعضی از این افراد نزدیک 10 سال است در دانشگاه مشغول کار هستند .
تلاش می کنیم و مشغول مذاکره با وزارت علوم ، هیات جذب ، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هستیم تا جایی را برای همکاری آنها با دانشگاه مشخص کنیم و اجازه ندهیم مشکلی برای این افراد به وجود بیاید .
البته افراد مذکور کسانی هستند که در واقع از نظر علمی نمی شود هیچ کمکی به آنها کرد ، تصور کنید فردی 10 سال در دانشگاه مشغول به کار بوده ، معدل لیسانس او زیر 13 12 است و در طول سال های حضورش یک مقاله هم نتوانسته بدهد .
این افراد را نمی توان از نظر علمی تایید کرد ولی سعی می کنیم با توجه به اینکه چند سال مشغول به کار بودند و سن آنها از سنی که بتوانند اشتغال جدیدی برای خود فراهم کنند گذشته ، مشکلی برای آنها به وجود نیاید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19

با جریانات دانشجویی بیگانه نیستم سوال آخر درخصوص فضای دانشجویی دانشگاه پیام نور است .
فعالان فرهنگی این دانشگاه گلایه های مختلفی دارند ، بودجه فرهنگی دانشگاه سالانه کاهش پیدا می کند ، از طرف دیگر شما هم ارتباط مستقیمی با دانشجویان نداشته اید و خبری از دیداری در سطح دانشجویی دیده نمی شود .
از سال 96 که مشغول شدم ، گفتم سال 97 بودجه فرهنگی به هیچ عنوان نباید در محل دیگری هزینه شود ، امسال هم به همین شکل بود .
عدد بودجه ، عدد بزرگی نیست وگرنه دیگر به این شکل نیست که از بودجه های فرهنگی در جای دیگری هزینه شود و فاکتور کنند ، حتما باید مدیرکل فرهنگی آن را تایید کند تا پرداخت شود .
در مورد نشست ها ، معمولا در استان هایی که حاضر می شوم با مسئولان تشکل ها نشست هایی داریم .
هیات رئیسه دانشگاه پیام نور به صورت معمول در یک سفر به سه استان سرکشی می کنند و در این سه استان پخش می شویم ، به همین خاطر رسانه ای نمی شود .
ضمن اینکه در دیدارهایی که در محل سازمان مرکزی داشتم با دانشجویان بسیاری ملاقات کردم .
اما نشست هایی ویژه دانشجویان نداشتید و این ارتباط کم رنگ باعث شده دانشجویان تصور کنند رئیس دانشگاه اطلاع دقیقی از وضعیت آنها ندارد .
چند وقت پیش مسئول یکی از تشکل های دانشجویی اهواز آمد و با او صحبت کردیم .
از نظر ما منعی وجود ندارد ولی چون محل استقرارمان در سازمان مرکزی است ، ارتباط چندانی با دانشجویان نداریم .
انتقاد دانشجویان چطور؟ به گوش شما می رسد؟ بله ، معاون فرهنگی دانشگاه نظرات و انتقادات دانشجویان را منتقل می کند و به همین خاطر با جریانات دانشجویی بیگانه نیستم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19
> رئیس دانشگاه خوارزمی از بررسی تغییر نام ایستگاه های مترو دروازه دولت و آیت الله طالقانی به اسم دانشگاه خوارزمی در شورای شهر خبر داد.
> رئیس دانشگاه خوارزمی از بررسی تغییر نام ایستگاه های مترو دروازه دولت و آیت الله طالقانی به اسم دانشگاه خوارزمی در شورای شهر خبر داد .
عزیزالله حبیبی در گفت وگو با مهر گفت : «موضوع تغییر نام یا دو اسم شدن ایستگاه های مترو دروازه دولت و آیت الله طالقانی به اسم خوارزمی در دستور کار شورای شهر قرار گرفته است .
» او ادامه داد : «با توجه به قدمت دانشگاه خوارزمی ، پیشنهاد دادیم ایستگاه های دروازه دولت و آیت الله طالقانی که نزدیک ترین ایستگاه های مترو به دانشگاه خوارزمی هستند ، به نام خوارزمی شود .
» رئیس دانشگاه خوارزمی افزود : «درحال حاضر منتظریم شورای شهر رای خود را در این مورد اعلام کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19
> رئیس دانشگاه تهران از لغو مدرک تحصیلی یک دانشجوی دوره دکتری این دانشگاه به دلیل تخلف علمی خبر داد.
> رئیس دانشگاه تهران از لغو مدرک تحصیلی یک دانشجوی دوره دکتری این دانشگاه به دلیل تخلف علمی خبر داد .
محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با ایسنا گفت : «براساس گزارش های رسیده به کمیته اخلاق در پژوهش و بررسی های صورت گرفته با یکی از دانشجویان به دلیل تخلف علمی برخورد و مدرک تحصیلی این دانشجو باطل شد .
» رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : «دانشجوی متخلف از دانشجویان دوره دکتری دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران بود که اخیرا یعنی حدود 6 ماه پیش پرونده تخلف او بررسی و مدرک تحصیلی این دانشجو باطل شد .
» نیلی تاکید کرد : «این دانشجو برای پذیرش در امتحان ورودی دوره دکتری چندین مقاله به نام خود به دانشگاه ارائه کرده بود که این مقاله ها موجب پذیرش دانشجو در دوره مصاحبه عملی دکتری دانشگاه شد که درنهایت بعد از پذیرش و طی تحصیل دانشجو مشخص شد که دانشجو در این مقاله ها تخلف علمی کرده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه فرهیختگان
1398/04/19
> حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اخیرا در نشست روسای دانشگاه ها اظهارات قابل توجهی داشته ، او گفته است : «سرمایه اجتماعی سرمایه ای است که جامعه براساس آن قوام می یابد.
> حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اخیرا در نشست روسای دانشگاه ها اظهارات قابل توجهی داشته ، او گفته است : «سرمایه اجتماعی سرمایه ای است که جامعه براساس آن قوام می یابد .
تمام آمار ها نشان می دهد سرمایه اجتماعی به عنوان عنصر قوام بخش جامعه درحال کاهش است .
این مساله با گفتمان سازی قابل حل نیست .
درصورت ترک برداشتن سرمایه اجتماعی ، تاثیرگذاری این گروه های فشار بیشتر می شود ، اما این مساله به کمک یکدیگر حل می شود و این امر نیازمند تقویت نهاد دانشگاه در جامعه است .
درحال حاضر نهاد دانشگاه با تهاجم هدفمند گروه های فشار که سرمایه های اجتماعی را از هم می پاشانند ، مواجه است .
امروز با این موضوع مواجهیم که رسانه ای ، به عنوان خبرگزاری دولت کلیپی درخصوص تقلب علمی در دانشگاه تهیه می کند و آن را به عنوان نماد تخلف علمی معرفی می کند؛ درحالی که دانشگاه نماد عقلانیت است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
ابتکار
1398/04/19
> بانک ملت و دانشگاه تربیت مدرس با هدف همفکری و هم افزایی فعالیت های علمی ، پژوهشی ، بهره گیری از تخصص های علمی ، عملی ، فنی و تجهیزاتی بین بانک و دانشگاه ، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
> بانک ملت و دانشگاه تربیت مدرس با هدف همفکری و هم افزایی فعالیت های علمی ، پژوهشی ، بهره گیری از تخصص های علمی ، عملی ، فنی و تجهیزاتی بین بانک و دانشگاه ، تفاهمنامه همکاری امضا کردند .
براساس این تفاهم نامه که به امضای محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت و محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس رسید ، ارتباط منظم ، مداوم و سازمان یافته دو مجموعه از طریق همکاری های دوجانبه در امور آموزشی همچون برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت ، کارگاه های آموزشی ، سمینارهای آموزشی و .
و امور پژوهشی همچون اجرای طرح های پژوهشی ، پروژه های فنی ، آزمایشگاه مدل سازی بانکی و ریسک های مالی و .
برقرار خواهد شد .
بر اساس این گزارش ، اعتبار زمانی تفاهم نامه از تاریخ امضا ، به مدت دو سال شمسی تعیین شده است و با توافق طرفین ، برای سال یا سال های بعد ، قابل تمدید خواهد بود .
محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهم نامه ، یکی از دلایل مهم موفقیت های بانک ملت را در سال های اخیر ، توجه ویژه به اصول علمی و تخصصی خواند و اظهار کرد : این بانک به عنوان یکی از بانک های بزرگ کشور با امضای این تفاهم نامه در پی ایجاد یک ارتباط منظم و ساختارمند با یکی از دانشگاه های معتبر و بنام کشور است .
وی جایگاه بانک ملت را بین بانک های کشور بی نظیر دانست و افزود : این بانک در سال های گذشته تاکنون کارهای بزرگی را در عرصه های مختلف انجام داده و در حال انجام دارد و توجه به اصول فنی ، تخصصی و علمی باعث شده است که جایگاه رفیعی را در شبکه مالی کشور به خود اختصاص دهد .
مدیرعامل بانک ملت ، سرعت گردش علم را در حوزه های تخصصی به شدت در حال افزایش عنوان کرد و ادامه داد : زمینه هایی همچون مدیریت ریسک نیازمند حضور مداوم در صحنه های علمی است و در همین راستا بانک ملت در حوزه فناوری های نوین و مدیریت ریسک و تطبیق با تکیه بر توان دانشی و تخصصی ، جایگاه خود را به عنوان بانک سرآمد تثبیت کرده است .
وی با اشاره به ایفای نقش بانک ملت در رویدادهای علمی و تخصصی ، اظهار امیدواری کرد که این بانک با امضای تفاهمنامه با دانشگاه تربیت مدرس که یکی از دانشگاه های مهم ، معتبر و با سطح علمی بالا و تاثیرگذار است ، بتواند نقش خود را در صحنه های علمی و تخصصی کشور ، پررنگ تر ایفا کند .
بیگدلی اظهار امیدواری کرد که در نتیجه این همکاری ها ، همایش های علمی و تخصصی و مدل سازی های علمی و ارزشمند ، طراحی و عملیاتی شود و دو مجموعه و ذی نفعان آنها و در کل نظام جموری اسلامی ، از اثرات خیر آن بهره مند شوند .
وی با بیان این نکته که انتظار دارد با انعقاد این تفاهم نامه ، بانک ملت در حوزه های فناوری و علمی همچنان بالاتر از سایر بانک ها بدرخشد ، از آمادگی این بانک برای همکاری با دانشگاه در سایر زمینه ها هم خبر داد .
محمدتقی احمدی ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اظهار خرسندی از امضای تفاهمنامه با بانک ملت در راستای تقویت پایه های همکاری علمی و تخصصی دو مجموعه تاکید کرد : این دانشگاه در سالیان گذشته اثرگذاری جدی در سطح فرآیندها و محصولات پژوهشی آکادمیک داشته و فعالیت های وسیعی را در رشته های بین رشته ای در 30 سال گذشته ، انجام داده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جوان
1398/04/18
> سرپرست دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان گفت : اصفهان در پاییش مدرسین نسبت به میانگین کشوری خوب بوده است و مدرسین نه تنها از طریق مصاحبه ارزیابی شده اند بلکه توسط روسای مراکز و مدیران گروه ها نیز مورد بررسی قرار گرفتند .
> دکتر مهدی قیصری در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به پالایش مدرسان رشته حقوق و عمران دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان اظهار داشت : 146 مدرس در گروه حقوق فعال هستند که 49 نفر از آنها از قضات خبره بوده و نیازی به ارزیابی نداشته اند .
وی ادامه داد : 83 مدرس گروه حقوق طی 14 جلسه مصاحبه ارزیابی شدند که 68 نفر از آنها مورد تایید دانشگاه علمی کاربردی قرار گرفتند .
همچنین در ارزیابی مدرسان گروه عمران از بین 62 مدرس فعال 35 نفر طی چهار جلسه مصاحبه ارزیابی شدند .
سرپرست دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان با بیان اینکه مدرسین پس از ارزیابی رتبه بندی شدند ، گفت : تعداد زیادی از مدرسین علمی کاربردی در رتبه های بالا قرار دارند اما تعداد کمی که نتوانستند رتبه خوبی کسب کنند در یک ترم و یا یک درس خاص می توانند تدریس داشته باشند و اولویت تدریس با مدرسانی است که در رتبه بندی ، بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند .
حضور 288نفر مدرس واجد شرایط در فراخوان نهم جذب مدرسین قیصری تصریح کرد : در فراخوان نهم جذب مدرسین ، ظرفیت جذب کل استان 227 نفر در 56 گروه درسی بود که تعداد 845 متقضی در 48 گروه درسی اعلام آمادگی کردند که از این تعداد 288 نفر شرایط حضور در مصاحبه را داشتند و پس انجام مصاحبه 70 نفر حذف شدند و مابقی در سه سطح عالی ، بسیار خوب و خوب سطح بندی شدند که طبق همین سطح بندی در مراکز تدریس خواهند داشت .
وی افزود : اصفهان در پاییش مدرسین نسبت به میانگین کشوری خوب بوده است و مدرسین نه تنها از طریق مصاحبه ارزیابی شده اند بلکه توسط روسای مراکز و مدیران گروه ها نیز مورد بررسی قرار گرفتند .
دو مرکز علمی کاربردی استان اصفهان در سطح دو قرار دارند سرپرست دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان با اشاره به سطح بندی چهارگانه مراکزعلمی کاربردی ، اظهار کرد : در سطح بندی مراکز ، مرکز علمی کاربردی تیران و کرون و مرکز علمی کاربردی هرند در سطح دو ، یک مرکز در سطح چهار و بقیه مراکز علمی کاربردی در سطح سه این سطح بندی قرار گرفتند .
قیصری با بیان اینکه مراکز پیوسته از لحاظ آموزشی تحت نظارت هستند ، گفت : در سال گذشته دوره های آموزشی دو مرکز با حکم نظارتی متوقف شد که یکی از آنها با اصلاح عملکرد به چرخه بازگشت .
دیگر مراکز نیز مشکلی در حوزه نظارت نداشته وعملکرد آموزشی آنها قابل قبول است .
وی با بیان اینکه تمام مراکز علمی کاربردی استان اصفهان دارای اساسنامه هستند ، افزود : از بنگاه های صنعتی ، شرکت های گلخانه ای ، دام پروری ها ، کشت و صنعت هاکه دارای محیط واقعی کار ، ساختمان ملکی 1200 متر مربع و 250 پرسنل بیمه شده هستند جهت تاسیس مراکز علمی کاربردی در حوزه های کشاورزی ، علوم دام ، گلخانه ، گیاهان زینتی ، آب و فاظلاب ، فرهنگ وهنر ، صنایع دستی حمایت خواهیم کرد .
انحلال 10 مرکز علمی کاربردی وابسطه به دولت سرپرست دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان با اشاره به انحلال مراکز علمی کاربردی وابسته به بخش دولتی تصریح کرد : مراکز علمی کاربردی وابسته بخش خصوصی یا دولتی هستند که در استان اصفهان 31 مرکز وابسته به بخش خصوصی فعالیت می کنند .
قیصری با بیان اینکه متولی هر مرکز آموزشی باید وزارت علوم و تحقیقات باشد ، ادامه داد : در استان اصفهان 10 مرکز علمی کاربردی وجود داشت که دستگاه متقضی آنها وزارت خانه های دولتی بودند وبه دستور وزارت علوم و تحقیقات منحل خواهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جوان
1398/04/18

وی از ایجاد مراکز جایگزین و مراکز معین خبر داد و گفت : رشته ها و دانشجوهایی که مراکز آنها در آستانه تعطیل شدن است رها نخواهند شد و رشته ها را به مراکز جایگزین و معین انتقال خواهیم داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
کیهان
1398/04/18
> این روزها دغدغه شهریه دانشگاه به معضل جدید زندگی جوانان تبدیل شده است .
> این روزها دغدغه شهریه دانشگاه به معضل جدید زندگی جوانان تبدیل شده است .
با وجود اینکه دانش آموزان در تمام دوازده سال تحصیلی خود آرزوی قبولی در بهترین دانشگاه ها را دارند ، اما شهریه بالای بعضی از دانشگاه ها و بعضی از رشته ها ، انتخاب را برای آنها محدود می کند .
در این شرایط متقاضی ورود به دانشگاه دو راه حل بیشتر ندارد؛ یا باید به طور کل از ادامه تحصیل منصرف شود یا در دانشگاهی تحصیل کند که از پس هزینه های آن برآید .
در کشورهای مختلف اروپایی ، حتی اگر معضلی به نام کنکور وجود نداشته باشد ، قطعا غولی به نام شهریه هست که مانع تحصیل بعضی از متقاضیان می شود .
در این گزارش به شهریه دانشگاه های مختلف در کشورهای اروپایی می پردازیم و قبل از آن به تفاوت دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و خارج از عضو این اتحادیه اشاره می کنیم .
در همین رابطه ، هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا در مقایسه با دیگر قاره ها بسیار کم است ، این در حالی است که بسیاری از دانشگاه های اروپایی در سطح بالای رتبه بندی دانشگاه های بین المللی قرار می گیرند .
این هزینه ها در هر کشوری متفاوت است و به اینکه فرد متقاضی از اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) آمده یا نه بستگی دارد .
به طور کلی دانشجویان اتحادیه اروپا به هنگام تحصیل در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از حقوق مشابهی برخوردارند .
براساس قوانین اتحادیه اروپا ، دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و متقاضی تحصیل در کشورهای این اتحادیه هستند ، موظف به پرداخت هزینه ها و شهریه های دانشگاه مورد نظر هستند .
براساس اعلام آموزش عالی اتحادیه اروپا ، کشورهای عضو سالانه بیش از 16 میلیارد یورو برای کمک هزینه تحصیلی دانشجویان بین المللی در اختیار دارند .
ارزان ترین دانشگاه های جهان* اتریش) سایت «topuniversities» گزارش کرده است : هزینه های اندک و سطح بالای استانداردهای زندگی و تحصیل در اتریش به گونه ای است که هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور را به کمتر از 1500 یورو در یک سال تبدیل کرده است .
دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل در اتریش نیازی به پرداخت شهریه ندارند .
با توجه به اینکه زبان اصلی کشور اتریش زبان آلمانی است ، لازم است دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آنهایی که خارج از این اتحادیه هستند ، به زبان آلمانی تسلط داشته باشند .
کارشناسان ، تحصیل رایگان در اتریش را به عنوان مهم ترین دلیل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل معرفی می کنند و باور دارند ، آموزش تقریبا رایگان به همراه اجازه کار دانشجویی ، معافیت از پرداخت مالیات ، بیمه درمانی دانشجویی و تنوع شغل های پاره وقت شرایط ایده آلی را برای ادامه تحصیل دانشجویان فراهم کرده است .
* فنلاند) از ابتدای سال تحصیلی 2017 ، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و «EEA» باید حداقل 1500 یورو برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بپردازند .
براساس تصمیم وزارت علوم و تحقیقات این کشور ، تحصیل در دوره دکتری برای دانشجویان کشورهای عضو و خارج از عضو کاملا رایگان است .
تمام دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و دانشجویان دوره دکتری به زبان های فنلاندی و سوئدی باید مسلط باشند تا دوره تحصیلی موفقی را در این کشور پشت سر بگذارند .
در سال 2012 ، سیستم آموزشی این کشور به عنوان بهترین سیستم آموزشی دنیا معرفی شد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
کیهان
1398/04/18
کیفیت بالای تدریس توجه به نیاز جامعه و قراردادن تجارت و صنعت در مواد درسی و همچنین آموزش مهارت در کنار تئوری موجب شده که دانشگاه های این کشور ، از بهترین دانشگاه های جهان باشند .
دانشجویانی که در فنلاند تحصیل می کنند ، در صورتی که به زبان های فنلاندی یا سوئدی مسلط باشند به راحتی موفق به یافتن شغل پاره وقت می شوند و در تأمین هزینه های خود به مشکل نمی خورند .
* دانمارک) براساس تصمیم اتحادیه اروپا ، تحصیلات دانشگاهی در دانمارک برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، EEA و سوئیس آزاد است .
برای سایر دانشجویان ، هزینه های تحصیل در این کشور حدود 6000 تا 16000 یورو در سال است .
برخی از دوره های بسیار تخصصی ممکن است برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بیش از 35000 یورو در سال هزینه داشته باشد .
همچنین برنامه های تحصیلی برای دانشجویان عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا در دسترس است .
براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات دانمارک ، تسلط به زبان انگلیسی لازمه ورود به آموزش عالی این کشور است؛ بیش از 600 برنامه تحصیلی برای دانشجویان ارائه می شود که تمام آنها به زبان انگلیسی است .
همچنین بیش از 56 درصد مردم این کشور به این زبان تسلط دارند .
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این کشور مجوز 20 ساعت کار در طول یک هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت است .
آموزش عالی دانمارک امکان شغل پاره وقت را برای دانشجویان فراهم کرده است تا آنها به واسطه همین شغل نیمه وقت از پس هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بربیایند .
گران ترین دانشگاه های جهان* سنگاپور) براساس اعلام آموزش عالی سنگاپور ، شهریه دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه حدود 17 هزار دلار است .
براساس قانون ، دانشجویان خارجی در شرایطی که تمایل به تحصیل در دانشگاه نانیانگ سنگاپور را داشته باشند ، مؤظف به پرداخت شهریه بیشتری نسبت به سایر دانشجویان هستند .
این دانشگاه دارای 1700 عضو هیئت علمی ، 2800 پرسنل اداری پژوهشی و 32500 دانشجو است که از این تعداد دانشجو 9000 نفر در سطح تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند .
همچنین ، دانشگاه صنعتی نانیانگ دارای بزرگترین کالج مهندسی در جهان است .
براساس رتبه بندی های آکادمی معتبر جهانی مانند Q .
S ، دانشگاه نانیانگ سنگاپور در بیش از 50 رشته ، همچون شیمی ، رشته های مالی و حسابداری و مدیریت ، در شمار برترین های جهانی قرار گرفته است .
* انگلیس) براساس اعلام آموزش عالی انگلیس ، شهریه دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه حدود 10 هزار و 400 پوند تا 22 هزار پوند است .
براساس قانون رایج در اتحادیه اروپا ، دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه آکسفورد را دارند و شامل کشورهای عضو نمی شوند ، باید شهریه بیشتری نسبت به سایر دانشجویان کشورهای عضو پرداخت کنند .
براساس نظام رتبه بندی کیو .
اس ، دانشگاه آکسفورد به عنوان برترین دانشگاه انگلیس و پنجمین دانشگاه برتر جهان در سال2018 2019 شناخته شد .
به نقل از فارس ، دانشگاه آکسفورد که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد ، قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به شمار می رود .
گفتنی است ، در طول سال های فعالیت دانشگاه آکسفورد ، خیلی از دانشجویان این دانشگاه موفق به کسب شهرت بسیاری برای خود شدند ، به عنوان مثال 46 نفر از اشخاصی که تاکنون جایزه نوبل را دریافت کرده اند یا دانش آموخته این دانشگاه بوده اند یا در اینجا تدریس کرده بودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
جوان
1398/04/18
> معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز از درخشش و موفقیت چشمگیر اعضای هیات علمی این دانشگاه در زمینه جذب پژوهانه های بین المللی معتبر خبر داد .
> اصغر عسگری ، اظهار داشت : برای اولین بار در قالب برنامه تبادلی مولانا مورد حمایت اداره آموزش عالی ترکیه (Y K) و در راستای عملیاتی کردن مفاد تفاهم نامه های منعقد شده دانشگاه تبریز با برخی از دانشگاه های کشور ترکیه در چارچوب این برنامه ، استفاده از فرصت مطالعاتی کوتاه مدت جمعی از اعضای هیات علمی و دانشجویان دکترای دانشگاه تبریز به منظور انجام بخشی از مطالعات و پژوهش های خود در دانشگاه های کافکاس ، گبزه استانبول و کارامان ترکیه تحقق یافت .
وی در ادامه با بیان اینکه بر این اساس ، هفت نفر از اعضای هیات علمی و یک نفر دانشجوی مقطع دکترای در دانشگاه کافکاس (به ترتیب به مدت حداکثر چهار هفته و نود روز) ، یک نفر دانشجوی مقطع دکترای در دانشگاه گبزه استانبول و یک نفر دانشجوی دکترای نیز در دانشگاه کارامان (هر کدام به مدت حداکثر چهار ماه) با دریافت حمایت مالی مناسب از سوی دانشگاه میزبان حضور خواهند یافت ، یادآور شد : تقاضاها و مدارک برنامه تبادل اساتید و دانشجویان مولانا ، هر سال در بازه زمانی آذر ماه تا بهمن ماه با برنامه ریزی و هماهنگی مدیریت همکاری های علمی و بین المللی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تائید به اداره آموزش عالی ترکیه (Y K) جهت اخذ تائید نهایی ارسال می شود .
به گفته وی ، حسن صدری دانشیار تغذیه دام گروه علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز از جمله یکی از این اساتید است که طرح پژوهشی پیشنهادی وی توسط کمیته Alexander von Humboldt Foundation بررسی و این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز برنده جایزه پژوهشی Georg Forster Research Fellowship for Experienced Researchers شد .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز اضافه کرد : این برنامه مشارکت پژوهشی فرصت خوبی را برای پژوهشگران کشورهای در حال توسعه ارائه می کند که توسط وزارت امور اقتصادی و همکاری های اقتصادی کشور آلمان حمایت می شود و دانشمندان و پژوهشگران متخصص خارج از کشور که دوره دکترای خود را کمتر از دوازده سال پیش به اتمام رسانده اند را قادر می سازد تا زمان طولانی (6 الی 18 ماه) را در آلمان صرف تحقیقات خود کنند .
این تحقیقات به صورت همکاری مشترک با موسسات تحقیقاتی آلمان انجام می گیرد .
وی در ادامه با بیان اینکه در همین راستا طرح پژوهشی دکتر محمدتقی ستاری دانشیار گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با عنوان "بررسی عملکرد روش های داده محور در تخمین نیاز آبی روزانه گیاه مرجع" نیز برنده گرنت پژوهشی توبیتاک (شورای علم و فناوری ترکیه) برای اقامت تحقیقاتی یک ساله در دانشگاه آنکارا شده است ، گفت : این استاد نیز از سپتامبر 2019 لغایت سپتامبر 2020 به دعوت دانشگاه آنکارا و به مدت یک سال جهت انجام طرح پژوهشی مشترک در دپارتمان آبیاری و سازه های کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه آنکارا حضور خواهند داشت .
عسگری اضافه کرد : دانشگاه آنکارا با قدمتی نزدیک به هشتاد سال اولین دانشگاه دوران جمهوریت در ترکیه بوده و براساس رتبه بندی موسسه URAP وابسته به دانشگاه صنعتی خاورمیانه ، دانشگاه آنکارا پنجمین دانشگاه برتر جمهوری ترکیه است .
به گفته وی ، همچنین در این ارتباط علی عبدی از دانشکده علوم ریاضی حائز شرایط استفاده از گرنت پژوهشی برای ترویج تبادل دانشمندان و محققان از دانشگاه فریبورگ کشور سوئیس شده که در این راستا شرایط و زمینه های لازم جهت حضور و مشارکت وی به مدت دو ماه جهت انجام مطالعات پژوهشی و علمی در دانشگاه مذکور هم فراهم شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
جوان
1398/04/18

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در قالب برنامه اراسموس پلاس اتحادیه اروپا ، طرح های پژوهشی دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز نیز بعد از طی مراحل داوری مورد پذیرش و تصویب قرار گرفته است ، خاطرنشان کرد : در این زمینه طرح بختیار فیضی زاده عضو هیات علمی گروه سنجش از راه دور دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی توسط اتحادیه اروپا مورد حمایت مالی قرار می گیرد که در طی آن دانشگاه های اروپایی نسبت به تبادل استاد و دانشجو اقدام می کنند .
به گفته وی ، برای تصویب طرح مذکور نسبت به تهیه پروپوزال مشترک و تعیین زمینه های همکاری علمی و سوابق همکاری اقدام می شود که خوشبختانه با توجه به سابقه همکاری گسترده گروه GISدانشگاه تبریز و دپارتمان ژئوانفورماتیک دانشگاه سالزبورگ نظیر برگزاری دوره مشترک دکترای ، طرح های تحقیقاتی مشترک متعدد ، چاپ بیش از 50 مقاله مشترک ISI بین دو گروه و موارد دیگر ، طرح اراسموس مذکور برای گسترش همکاری ها مورد حمایت مالی قرار گرفته که طی آن دو نفر از اساتید گروه در این دوره از دانشگاه های طرف مقابل بازدید نموده و نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی و سخنرانی های علمی اقدام خواهند کرد .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز تاکید کرد : علاوه بر این در طرح مذکور چند نفر از دانشجویان گروه GIS دانشگاه تبریز تحت حمایت کامل مالی 6 ماه را در دانشگاه سالزبورگ مشغول به تحصیل و پژوهش خواهند بود .
طرح مذکور نیز توسط بختیار فیضی زاده عضو هیات علمی دانشگاه تبریز و پروفسور توماس بلشکه استاد دانشگاه سالزبورگ اتریش تهیه و ارسال شده بود که مورد تصویب قرار گرفته است .
این طرح برای سال های آتی نیز در دست اقدام بوده و امید است که این فرصت در سال های آتی برای تعداد بیشتری از اساتید و دانشجویان فراهم گردد .
به گفته وی همچنین طرح اکبر رحیمی عضو هیات علمی گروه فضای سبز دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با همکاری پروفسور یورگن هاینز بروست استاد دانشگاه سالزبورگ اتریش و دکتر کریستین یوجا استاد دانشگاه بخارست رومانی تهیه و ارسال شده بود که مورد تصویب قرار گرفته است .
در قالب طرح مذکور ، هم سه نفر از دانشجویان دانشگاه سالزبورگ اتریش طی فرصت مطالعاتی کوتاه مدت در دانشگاه تبریز حضور یافتند و همچنین دو نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز نیز جهت فرصت مطالعاتی به دانشگاه سالزبورگ اعزام شدند .
وی افزود : ضمنا در این طرح برگزاری رویدادهای مشترک علمی و پژوهشی نیز پیش بینی شده و در همین راستا طرح های پژوهشی نورانی از دانشکده عمران و دکتر از دانشکده دامپزشکی نیز موفق به کسب حمایت از به ترتیب برنامه طرح های مشترک ایران هند و ایران اتریش شده بود که از طرف وزارت هدف مورد حمایت قرار گرفته اند .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در نهایت ابراز امیدواری کرد که در سال های آتی تعداد بیشتری از اعضای هیات علمی ، به ویژه اعضای هیات علمی جوان با اهتمام و پیگیری وارد عرصه رقابت در اخذ حمایت های بین المللی شوند و نسبت به بهره مندی از فرصت های قابل توجه موجود همچنین ایجاد فرصت های تازه در عرصه پژوهش های بین المللی اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/04/18
> ایسنا : دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال 98 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت تا داوطلبان از فردا نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
> جزئیات انتخاب رشته آزمون ارشد اعلام شد ایسنا : دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال 98 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت تا داوطلبان از فردا نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در 6 گروه آموزشی و 131 کدرشته برای تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در 6 گروه آموزشی و 131 کد رشته ، 77 شهر و 162 حوزه امتحانی در روزهای 23 و 24 خرداد 98 برگزار شد .
بر اساس نتایج اولیه این آزمون ، از حدود 553 هزار داوطلب حاضر در جلسه آزمون 456 هزار و 864 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد 24 هزار و 97 نفر مجاز به انتخاب در دو رشته هستند .
این دسته از داوطلبان پذیرفته شده از روز چهارشنبه 19 تیر ماه می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
داوطلبانی که بر اساس اعلام نتیجه و مفاد کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی در این آزمون شدند ، لازم است بر اساس مفاد اطلاعیه ای که در این خصوص همزمان با اعلام نتیجه بر روی سایت اطلاع رسانی این سازمان قرار داده شده ، نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون کارشناسی ارشد بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت و داوطلبان از فردا تا روز یکشنبه 23 تیر می توانند نسبت به انتخاب رشته در این آزمون اقدام کنند .
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد سال 98 در دانشگاه ها به جز دانشگاه آزاد اسلامی تعداد 160 هزار و 817 نفر است .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : دانشگاه آزاد اسلامی سازمان سنجش آموزش کشور کارشناسی ارشد انتخاب رشته.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1398/04/18
> گروه جامعه : دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد .
انتخاب رشته از فردا 19 تیر آغاز می شود .
> نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 دوشنبه 17 تیر ماه به صورت کارنامه منتشر شده است .
آن دسته از داوطلبانی که بر اساس اعلام نتیجه و مفاد کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی در این آزمون شوند ، لازم است بر اساس مفاد اطلاعیه ای که در این خصوص همزمان با اعلام نتیجه بر روی سایت اطلاع رسانی این سازمان قرار داده می شود ، نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
انتخاب رشته های تحصیلی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 از روز چهارشنبه 19 تیر تا روز یکشنبه 23 تیر انجام می شود .
از تعداد 614 هزار و 883 داوطلب ثبت نام کننده در این آزمون تعداد 553 هزار و 883 داوطلب معادل 90 .
08 درصد ثبت نام کنندگان کارت ورود به جلسه خود را دریافت کردند .
از حدود 553 هزار داوطلب حاضر در جلسه آزمون 456 هزار و 864 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد 24 هزار و 97 نفر مجاز به انتخاب در 2 رشته هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه مردم سالاری
1398/04/19
> معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت تکمیل طرح های مهم نیمه تمام در کشور تا پایان دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی تاکید کرد و گفت : درحال حاضر یک دوره دو ساله از دولت دوازدهم پیش رو باقی مانده و تعداد زیادی طرح های نیمه تمام در کشور وجود دارد که باید تلاش کنیم با برطرف کردن موانع پیش روی اتمام طرح های نیمه تمامی که از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردارند ، این طرح های مهم و تاثیر گذار تا پایان عمر دولت دوازدهم به نتیجه برسند.
> معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت تکمیل طرح های مهم نیمه تمام در کشور تا پایان دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی تاکید کرد و گفت : درحال حاضر یک دوره دو ساله از دولت دوازدهم پیش رو باقی مانده و تعداد زیادی طرح های نیمه تمام در کشور وجود دارد که باید تلاش کنیم با برطرف کردن موانع پیش روی اتمام طرح های نیمه تمامی که از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردارند ، این طرح های مهم و تاثیر گذار تا پایان عمر دولت دوازدهم به نتیجه برسند .
به گزارش ایسنا ، اسحاق جهانگیری ظهر دیروز در جلسه بررسی توسعه اقتصادی جنوب استان فارس که در شهرستان لامرد برگزار شد اظهار داشت : معمولا با تغییر دولت ها ، روند تکمیل برخی طرح های نیمه تمام دست خوش تغییرات شده و ممکن است تعدادی از پروژه ها و سرمایه گذاری های مهم متوقف شوند و یا گاهی تکمیل آنها سالها به طول بیانجامد .
وی با اشاره به توطئه ها و فشارهای آمریکا بر ملت ایران خاطر نشان کرد : مهمترین هدف آمریکا از اعمال تحریم ها فروپاشی نظام و ضربه زدن به ایران بود و حداقل هدفی که دنبال می کردند این بود که بتوانند اقتصاد کشور را با فروپاشی و اخلال مواجه کنند که به فضل الهی در رسیدن به این اهداف موفق نشدند اما تلاش کردند که با اخلال در واردات برخی قطعات مورد نیاز طرح ها و پروژه های مهم ، روند توسعه کشور را متوقف کنند .
جهانگیری با اشاره به توطئه های آمریکا در جلوگیری از پیشرفت کشورهای در حال توسعه تصریح کرد : در گزارشی آمده بود که سازمان سیا آمریکا ماموریت داشت که در اجرای برنامه های توسعه کشورهای بلوک شرق اخلال ایجاد کرده و چهره مدیرانی که به دنبال توسعه و اجرای کارهای بزرگ بودند را تخریب کند .
معان اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به بازدید از شرکت پترو پیمان دانا در شهرستان مهر خاطر نشان کرد : براساس گزارش ها ، از اکنون تا اوایل سال 1400 زمان جهش صنعت پتروشیمی است و اگر 20 طرح مهم پتروشیمی که در کشور در دست اجرا است به اتمام و بهره برداری برسد ، ظرفیت پتروشیمی ایران از 60 میلیون تن به 90 میلیون تن خواهد رسید که اتفاقی کم سابقه در کشور خواهد بود .
وی همچنین با اشاره به بازدید خود از مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب تصریح کرد : احداث این کارخانه از سالهای گذشته مورد بحث بود و احداث این کارخانه در شهرستان لامرد را می توان یکی از دستاوردهای برجام برشمرد چرا که پس از برجام بیش از یک میلیارد دلار از طریق فاینانس و گشایش ال سی برای این کارخانه سرمایه گذاری شد و خوشبختانه امروز تقریباً تکمیل شده و می تواند ظرف چند ماه آینده به عنوان یکی از مدرن ترین کارخانه آلومینیوم کشور کار خود را آغاز کند .
جهانگیری با بیان اینکه آلومینیوم از فلزات مهم رنگی است که نقش تعیین کننده ای در همه رشته های صنعتی دارد ، خاطر نشان کرد : وقتی ایران در دهه چهل کارخانه آلومینیوم اراک را راه اندازی کرد هیچ کشوری در منطقه تولید آلومینیوم نداشت اما پس از آن روند توسعه این صنعت در کشور با کندی مواجه شد چرا که مواد اولیه مورد نیاز این صنعت وارداتی است .
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه راه اندازی مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب می تواند روند توسعه شهرستان لامرد ، استان فارس و حتی کشور را تسریع کند ، گفت : ظرفیت های صنعتی موجود در این منطقه نه تنها به پیشرفت استان کمک می کند بلکه می تواند کشور را وارد دوره جهش صنعتی کند .
جهانگیری در ابتدای این جلسه نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره معلم شهید خود شهید نصیری لاری از شهدای هفتم تیر که به همراه شهید آیت الله دکتر بهشتی به شهادت رسید اظهار داشت : بخش زیادی از حرکت های انقلابی مردم سیرجان از روحیه انقلابی این معلم شهید و متدین تاثیر پذیرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه مردم سالاری
1398/04/19

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه شخصیت ها و چهره های دینی و سیاسی متعددی نظیر حجت الاسلام علوی وزیر اطلاعات و حجت الاسلام موسوی لاری نیز از چهره های برجسته استان فارس هستند افزود : مردم استان فارس مردمی مومن و با وفا هستند و وفاداری آنها در مقاطع مختلف زبانزد بوده و حق این مردم است که از استانی توسعه یافته برخوردار باشند .
در این جلسه استاندار فارس نیز گزارشی از برنامه های اجرا شده در راستای رونق تولید ، سرمایه گذاری و کمک به معیشت مردم استان ارائه کرد و گفت : کمک به واحدهای تولیدی و فعالیت مجدد بنگاه های اقتصادی که با توقف مواجه شده اند نیز در دستور کار استان بوده و با دستاوردهای خوبی همراه بوده است .
فرمانداران لامرد ، مهر و یکی از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی نیز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود و ضرورت های توسعه استان پرداختند .
تلاش سه قوه باید برای اجرای بهتر برنامه جامع اصلاح نظام اداری صد و هشتاد و سومین جلسه شورای عالی اداری هم به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد .
به گزارش ایسنا ، اسحاق جهانگیری با اشاره به گزارش نماینده سازمان امور اداری و استخدامی کشور در خصوص اجرای برنامه جامع اصلاح نظام اداری ـ دوره دوم (1397 ـ 1399) تاکید کرد : همه دستگاه های دولتی و سایر قوا باید برای اجرای هر چه بهتر برنامه جامع اصلاح نظام اداری تلاش کنند .
در راستای اجرای این برنامه تکلیف 29 دستگاه در زمینه اهداف کیفی و نحوه اجرای چابک سازی دولت تا پایان سال 99 تعیین و در قالب تفاهم نامه ای با دستگاه مربوطه ابلاغ شده است .
همچنین در این جلسه مقرر شد سازمان امور اداری و استخدامی حصول تفاهم با آن دسته از دستگاه ها را که تاکنون به اجرای این برنامه نپیوسته اند ، دنبال کند .
گزارش ساماندهی موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی نیز در ادامه جلسه ارائه و مقرر شد ، بررسی های حقوقی لازم برای تعیین تکلیف دانشگاه صنعت نفت برای ادامه فعالیت ذیل مجموعه وزارت نفت یا انتقال به مجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری انجام شود .
طرح اصلاح مصوبه مربوط به انتقال وظایف ساخت و توسعه راه های روستایی به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور نیز در این جلسه به تصویب رسید .
همچنین اعضا مصوبه قبلی این شورا درباره برنامه آموزش و تربیت مدیران آینده دستگاه های اجرایی را که سقف سن معرفی مدیران ، به کانون های ارزیابی شایستگی های مدیریتی برای کسب گواهینامه مهارت های مدیریت حرفه ای را 45 سال قرار داده بود به نحوی اصلاح کردند که سقف سن مجاز برای معرفی مدیران پایه 45 سال ، مدیران میانی 47 سال و مدیران ارشد 50 سال تعیین شد .
1
فهرست