وزارت علوم - مطبوعات 16 مردادماه 98
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت 10:12
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10169179 07:12 اقتصاد آنلاين
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/05/16
> غلامی در پاسخ به این سوال که باتوجه به عدم تائید صلاحیت علمی برخی بورسیه ها از سوی دانشگاه ها آیا جذب آنها موجب آسیب های جدی به بدنه علمی دانشگاه نخواهد شد؟ گفت : ما هم نظرمان همین است ، اما احکام قضایی لازم الاجراست ، اما با طول زمان این نگرانی ها را برطرف خواهیم کرد.
> غلامی در پاسخ به این سوال که باتوجه به عدم تائید صلاحیت علمی برخی بورسیه ها از سوی دانشگاه ها آیا جذب آنها موجب آسیب های جدی به بدنه علمی دانشگاه نخواهد شد؟ گفت : ما هم نظرمان همین است ، اما احکام قضایی لازم الاجراست ، اما با طول زمان این نگرانی ها را برطرف خواهیم کرد .
منصور غلامی (وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری) در گفت وگو با ایلنا ، در پاسخ به این سوال که اقدام وزارت علوم برای حل مساله روسای دانشگاه هایی که گفته می شود ، حکم بدوی انفصال از خدمت آنها در پرونده بورسیه ها ابلاغ شده است ، گفت : طبق بیانات قاضی مربوطه عدم اجرای حکم استخدام بورسیه ها ، انفصال از خدمت را در پی دارد ، این در حالی است که دانشگاه ها در حال اجرای حکم صادره هستند و بعضا هم آن را اجرا کرده اند ، به عنوان مثال دانشگاه تربیت مدرس از جمله دانشگاه هایی بود که حکم جذب بورسیه ها را اجرا کرده بود .
وی ادمه داد : در نشستی که با مسئولان دیوان عدالت اداری داشتیم ، درخواست کردیم که ملاحظه مباحث علمی را داشته باشند ، آنها هم ابراز محبت داشتند که این همکاری را بیشتر خواهند کرد و از این طرف ما هم به خاطر احترام به احکام قاضی به همکاران توصیه کردیم که این احکام را با پیگیری تامین اعتبار و مجوز استخدام و همه مواردی که برای استخدام جدید لازم است ، اجرایی کنند .
غلامی تاکید کرد : نظر ما این است که نباید در مباحث علمی ورود پیدا کنند .
در مصوبه 608 شورای عالی انقلاب فرهنگی قید شده که دادگاه ها و مراجع قضایی نباید به مباحث علمی ورود پیدا کنند .
بنابراین در اینجا استنکاف دانشگاه ها یک بحث علمی است ، دلیل قاضی نیز برای این حکم قرارداد بورس است ، لذا دو نگاه متفاوت باعث شده ، این اختلاف نظرها پیش بیاید ، یعنی دانشگاه اعلام کرده که نیازی ندارد و بعضی از این افراد را به لحاظ علمی تایید نمی کند ، کما اینکه یکی از این افراد در یکی از دانشگاه ها به کار گرفته شده ، آن هم در حالی که هیات مرکزی جذب او را تایید نکرده است ، اما دانشگاه به دلیل حکم قاضی او را جذب کرده است .
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به عدم تائید صلاحیت علمی برخی بورسیه ها از سوی دانشگاه ها آیا جذب آنها موجب آسیب های جدی به بدنه علمی دانشگاه نخواهد شد؟ گفت : ما هم نظرمان همین است ، اما احکام قضایی لازم الاجراست ، اما با طول زمان این نگرانی ها را برطرف خواهیم کرد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه با ارزیابی عملکرد دانشگاه های علمی کاربردی و پیام نور که پیشتر از عملکرد آنها انتقاد کرده بود ، گفت : خوشبختانه طرح ساماندهی دانشگاه های علمی کاربردی به خوبی پیش رفته که بخش اصلی آن حذف علمی کاربردی های وابسته به دستگاه های دولتی بوده و همچنین بررسی همه ضعف ها صورت گرفته است .
غلامی گفت : البته در این میان برخی مراکز باید تثبیت شوند تا به کار صنایع و مهارت آموزی ها کمک کنند .
این مساله به خوبی پیش می رود و در همین فضای ساماندهی آموزش عالی که پیش رو داریم ، دانشگاه علمی کاربردی هم تقویت می شود و نظر ما حمایت و تقویت قانونی این مجموعه هاست .
او تصریح کرد : وضعیت دانشگاه های پیام نور با دانشگاه های علمی کاربردی متفاوت است .
دانشگاه پیام نور یک دانشگاه دولتی است و بخشی از هزینه هایش را توسط درآمدش تامین می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/05/16

در یک بازه زمانی در دهه هشتاد تعداد زیادی واحد و مرکز پیام نور در سراسر کشور بعضا در شهرهای کوچک ایجاد و حتی برای آنها ساختمان نیز ساخته شد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهار داشت : در شرایط فعلی که تعداد داوطلبان محدود و تعداد دانشگاه ها زیادند ، داوطلبانی که می توانستند در شهرها و دانشگاه های بزرگ قبول شوند ، دیگر به دانشگاه های کوچک در شهرهای کوچک نمی رفتند و طبیعی است که واحدهای کوچک خالی می ماندند .
وی افزود : در میان دانشگاه های پیام نور هم تعداد زیادی مراکز خالی از دانشجو یا با تعداد اندک دانشجو دارد ، لذا دانشگاه پیام نور هم در برنامه ساماندهی اش تلاش می کند ، مراکز خود را ابتدا در شهرهای بزرگ تقویت کند و در شهرهای کوچک مراکزی را به سمت ماموریت های خاص مثل مراکز رشد ببرند تا بتواند از آن امکانات و ظرفیت ها برای ایجاد شرکت ها و واحدهای فناوری استفاده کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مهر
1398/05/16
09:00
> وزیر علوم تحقیقات و فناوری از کاهش ظرفیت پذیرش رشته هایی که فارغ التحصیلان آنها اشتغال ندارند خبر داد .
> منصور غلامی در گفگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت : تمام تلاش ما این است که ظرفیت رشته هایی که فارغ التحصیلان آن شغلی ندارند را کم کنیم .
وی ادامه داد : دوم اینکه همین اتفاق برای رشته هایی که به لحاظ شرایط زمانی قدیمی شده و فارغ التحصیل آنها کارایی ندارد انجام شود .
وی افزود : البته منظور این نیست که جذب شغل و یا اشتغال خاصی نمی شوند بلکه کارآیی لازم را ندارند .
وزیر علوم ادامه داد : این دسته رشته ها با یکدیگر تلفیق و ترکیب شده و از آنها رشته های بین رشته ای ایجاد می شود که سیاست این است که چنین رشته هایی در اولویت باشد .
به گزارش مهر ، براساس اعلام معاونت آموزشی وزارت علوم ، در سال های 94 و 95 بیش از 800 رشته دانشگاهی که بیش از 10 سال از بازنگری آنها گذشته بود بازنگری و به روز شد .
در مرحله دوم بازنگری رشته هایی که بیش از 5 سال از بازنگری آنها گذشته بود آغاز شد که این فرایند آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد .
نکته مهم این است که این رشته ها با رویکرد مهارت محوری بازنگری و به روز رسانی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/05/16
05:24
> قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت : یک محقق عالی رتبه ایرانی به ناحق و صرفا برای قلدری و زورگویی در آمریکا بازداشت شده و وزارت امور خارجه و حافظ منافع ایران در کشور آمریکا به صورت جدی پیگیر آزادی وی هستند .
> به گزارش خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس برخی کاربران فارس من با ثبت سوژه «سکوت جوامع حقوق بشری و رسانه ها برای آزادی دکتر مسعود سلیمانی» اعتراض خود را در این باره نشان دادند .
حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل در گفت وگو با خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت پیگیری آزادی استاد ایرانی بازداشت شده در آمریکا را تشریح کرد و گفت : وزارت امور خارجه و حافظ منافع ایران در کشور آمریکا به صورت جدی پیگیر این موضوع هستند .
وی ادامه داد : متاسفانه این استاد دانشگاه به ناحق بازداشت شده اند و آمریکا زورگوی می کند و دادگاه های آمریکا ، دادگاه های منطقی نیستند .
سالارآملی تصریح کرد : اما از نظر گرفتن وکیل و پیگیری های روزانه دانشگاه تربیت مدرس ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت امور خارجه مطمئن باشید که حداکثر تلاش را برای آزادی ایشان می کنیم و این را وظیفه خود می دانیم و امیدواریم این استاد از چنگال زورگویان آمریکایی بیرون بیاید وی گفت : وی یک محقق عالی رتبه ایرانی هستند که به ناحق صرفا برای قلدری و زورگویی بازداشت شده است .
قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل درباره اتهام این استاد ، گفت : هنوز دادگاهی نشده اند اما مواردی از اتهام را مطرح کرده اند که پیش از این اعلام شده است .
*بازداشتی استادی که ویزای رسمی برای فرصت مطالعاتی داشت به گزارش فارس ، مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس برای فرصت مطالعاتی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم آمریکا بود و قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد که در بدو ورود در فرودگاه دستگیر شده است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
مهر
1398/05/16
09:21
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از شناسایی بیش از 300 نفر متخلف و متقلب در کنکور 98 خبر داد و گفت : حکم این افراد پس از رسیدگی صادر می شود و در مواردی به محرومیت دائمی از کنکور می انجامد .
> دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره رسیدگی به تخلفات در کنکور 98 گفت : این افراد شناسایی شده و به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات آزمون های سراسری معرفی شده اند .
وی افزود : آنچه که در گزارش های رسمی عنوان شده است بیش از 300 نفر را شامل می شود .
رئیس سازمان سنجش یادآور شد : این تخلف و تقلب ها مواردی بوده که در سر جلسه امتحان متوجه آن شده ایم و غیر از آن گزارش های مردمی هم در این زمینه وجود دارد که به آن رسیدگی می شود .
وی درباره صدور کارنامه برای این افراد گفت : برای آن عده که از تخلف و تقلب آنها مطمئن هستیم کارنامه صادر نمی شود و به هیئت های بدوی معرفی شده و به آنها فرصت داده می شود که از خودشان دفاع کنند .
خدایی اظهار داشت : اگر فردی تخلف بسیار محدودی داشته باشد و پس از رسیدگی مشخص شود که بر اساس قانون می تواند انتخاب رشته کند ، اجازه انتخاب رشته به وی داده می شود .
اما اگر پس از رسیدگی به تخلف مشخص شود که فرد تخلف سنگینی داشته است حکم دیگری دارد که ممکن است به طور کلی از امتحان کنکور محروم شود .
وی درباره نوع تخلفات در کنکور 98 گفت : اینکه افرادی جای فرد دیگری در جلسه امتحان شرکت کرده اند و یا از دفترچه عکس گرفتند از جمله تخلف های متعددی بوده که انجام داده اند اما 90 درصد این تخلفات و تقلب ها به گونه ای بوده که در سر جلسه و پیش از شروع آزمون متوجه آن شده ایم و به آن رسیدگی کرده ایم .
رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد : مواردی هم وجود دارد که از گزارش های مردمی آمده است و در حال رسیدگی به آن هستیم .
زیرا بیشترین افرادی که به جلسه آزمون دقت می کنند خود داوطلبان هستند و با توجه به راه اندازی سامانه رسیدگی به تخلفات آزمون ها در سایت سازمان سنجش آموزش کشور ، داوطلبان همچنان می توانند مواردی که به نظرشان تخلف می آمده را گزارش کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
اقتصاد آنلاین
1398/05/16
07:12
> نتایج اولیه کنکور سراسری 98 دانشگاه ها اعلام شد تا با انتشار کارنامه داوطلبان واعلام نتایج در شهریور ماه پرونده یک کنکور دیگرهم بسته شود .
> به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، با این حال آن طور که سازمان سنجش اعلام کرده است جمعاً 767 هزار و 472 داوطلب در کنکور امسال وارد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی خواهند شد که از این تعداد 171 هزار و 384 نفر از طریق آزمون و 596 هزار و 88 نفر نیز بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته خواهند شد .
امسال هم همچون سال های گذشته بیشترین رقابت بین داوطلبان آزمون علوم تجربی بوده است .
حدود 335 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده اند که از این تعداد حدود 9 هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل «دندانپزشکی» ، «داروسازی» و «پزشکی» پذیرش خواهند شد .
البته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم گفته است حدود دو هزار و 700 نفر از این داوطلبان بر اساس سهمیه وارد رشته های پزشکی خواهند شد .
با این همه پرونده کنکور 98 دانشگاه ها با این اعلام نتیجه به نیمه راه رسید تا داوطلبان در مرحله دوم برای انتخاب رشته دانشگاهی شانس خود را امتحان کنند .
در این میان تکلیف رتبه های برتر کنکور دیروز مشخص شد ، بر اساس اعلام سازمان سنجش 40 نفر در پنج گروه ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبان های خارجی به عنوان نفرات برتر معرفی شدند که از این تعداد 26 نفر پسر و 14 نفر دخترهستند واز آنها 19نفر تهرانی 4 نفر تبریزی وشهرهای لار ، شیراز ، مشهد و اصفهان هر کدام با 2 نفر در میان رتبه های برتر در رده بعدی قرار دارند .
برخی از این دانش آموزان از آینده تحصیلی شان و تأثیر منفی کنکور بر زندگی شان گفتند .
کنکور استرس دارد سارا سادات کریمی رتبه اول کنکور هنر را به دست آورده است .
او می خواهد در رشته ادبیات نمایشی دانشگاه تهران قبول شود .
کریمی ابتدا از شرایط کنکور انتقاد می کند و می گوید : «چندین سال است که داوطلبان کنکور هنر نسبت به سؤالات این آزمون اعتراض دارند اما کسی صدای ما را نمی شنود .
منابع کنکور هنر آزاد است و سؤالات از کتاب هایی که معرفی می کنند نمی آید .
برخی از سؤالات به گونه ای است که هیچ ایده ای برای جواب دادنش نداریم چرا که جزو منابع درسی ما نبوده است .
خواهشم از مسئولان برگزاری کنکور این است که سؤالات را به گونه ای طراحی کنند که داوطلبان براحتی بتوانند پاسخ دهند .
کنکور 98 که تمام شد برای کنکور 99 این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند .
او با اشاره به اینکه کنکور برای خیلی از داوطلبان اضطراب آورده است تأکید می کند : از مسئولان می خواهم پرونده کنکور را برای همیشه ببندند .
باید شرایط ورود به دانشگاه تغییر کند ، خیلی ها را می شناسم که به خاطر این آزمون 4 ساعته مریض شدند و دارو می خورند .
» تحت تأثیر خانواده انتخاب رشته نکنید ایزدمهر احمدی نژاد رتبه اول کنکور علوم تجربی است .
خودش باور ندارد که نفر اول رشته تجربی شده است .
18سال دارد از سال دهم دبیرستان برای کنکور 98 برنامه ریزی کرده است .
حالا انتخاب اصلی اش رشته پزشکی دانشگاه تهران است .
احمدی نژاد البته انتقادی به کنکور 98 دارد و می گوید : «سؤالات اختصاصی رشته علوم تجربی بسیار آسان بود اما سؤالات عمومی بسیار سخت طراحی شده بود و حتی برخی از سؤالات به نظرم مشکل داشت .
من تست کنکور سال های قبل را هم زده بودم اما امسال سؤالات متفاوت تر از سالهای قبل بود .
فکر می کنم مسئولان باید در زمینه کنکور زودتر تصمیم گیری کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
اقتصاد آنلاین
1398/05/16
07:12

» او در پاسخ به این سؤال آیا می دانست نفر برتر کنکور می شود می گوید : «قبل از کنکور در آزمون ها شرکت می کردم نتایج این آزمون ها نشان می داد که بهترین هستم و خودم هم فکر می کردم جزو نفرات برتر باشم اما بعد از کنکور به خاطر سؤالات متفاوت فکر نمی کردم جزو نفرات برتر باشم .
» نفر اول علوم تجربی البته پیشنهادی هم به کنکوری ها دارد : «تحت تأثیر خانواده یا دوستان نخواهید در آزمون تجربی شرکت کنید .
اگر می خواهید در رشته تجربی قبول شوید باید حسابی درس بخوانید و روزانه 10 تا 12 ساعت درس می خواندم .
البته کلاس کنکور هم نرفتم فقط در آزمون یکی از مؤسسات شرکت کردم .
» او درباره آینده شغلی و کاری اش هم می گوید : اگر بتوانم دوره تحصیلی خوبی داشته باشم فکر می کنم بتوانم در کشوری پذیرش بگیرم اما هنوز برای رفتن از ایران تصمیم نگرفتم .
دوست دارم در بهترین دانشگاه دنیا ادامه تحصیل دهم .
اگر بتوانم در ایران می مانم و به مردم خدمت می کنم .
با این حال فعلاً زیاد به آینده فکر نمی کنم .
شاید پذیرش تحصیلی بگیرم دانا افاضلی داوطلب تهرانی هم رتبه سوم رشته ریاضی را به دست آورده است .
خبری که خبرنگار صداو سیما به افاضلی داد : «درخانه بودم که از صدا وسیما تماس گرفتند و گفتند رتبه سوم کنکور شدم .
اصلاً فکرش را نمی کردم که این رتبه را به دست آورم .
» افاضلی می خواهد در رشته نرم افزار کامپیوتر صنعتی شریف قبول شود او که رتبه دوم المپیاد ریاضی کسب کرده است برای داوطلبان کنکور یک پیشنهاد دارد : «من استرس داشتم اما سعی کردم منطقی با آزمون کنار بیایم به خانواده ها و همسن و سال های خودم توصیه می کنم به خاطر کنکور تحت فشار قرار نگیرند .
خودم کلاس های کنکور نمی رفتم و اعتقادی هم به کلاس کنکور نداشتم .
» او درباره آینده شغلی اش هم می گوید : دلم می خواهد بعد از دوره لیسانس پذیرش تحصیلی بگیرم و به کشور دیگری بروم اما می دانم در رشته ای که انتخاب کرده ام حتماً موفق می شوم .
به کلاس کنکور اعتقاد نداشتم رتبه اول علوم انسانی را فاطمه شب خیز به دست آورده است .
او اهل شهرستان لار است .
فاطمه شب خیز در آزمون هایی که شرکت می کرد رتبه اش سه رقمی بود او از اول شدنش شوکه بود و اعلام می کند : «اصلاً باورم نمی شد که رتبه اول علوم انسانی را به دست آوردم .
در تمام آزمون ها رتبه ام سه رقمی بود حتی بعد از کنکور هم فکر می کردم رتبه دو رقمی به دست آورم .
» فاطمه شب خیز می خواهد یا حقوق دانشگاه تهران را بخواند یا در رشته دبیری دانشگاه فرهنگیان پذیرش بگیرد : «فکر می کنم باید نگاهی به آینده شغلی خودم داشته باشم اگر به دانشگاه فرهنگیان بروم ، می توانم دبیر شوم و آینده خوبی به لحاظ کاری داشته باشم اما در رشته حقوق نمی دانم چقدر می توانم موفق شوم .
بالاخره کار برای ما مهم است .
البته نمی دانم که بخواهم در ایران بمانم یا بروم این موضوع را هم باید در انتخاب رشته ام لحاظ کنم .
» او درپاسخ به اینکه آیا موافق است دانش آموزان همزمان با مدرسه کلاس کنکور هم بروند ، می گوید : «موافق کلاس کنکور نیستم اما به دانش آموزان پیشنهاد می کنم آزمون ها را بگیرند و تست اش را بزنند .
خودم فقط مدرسه می رفتم اصلاً به کلاس های کنکور هم اعتقاد نداشتم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
تیتر برتر
1398/05/16
02:54
> به گزارشتیتربرتر؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حدود 335 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده اند ، گفت : حدود 9 هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل "دندان پزشکی" ، "داروسازی" و "پزشکی" پذیرش خواهند شد که حدود 2700 نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته ها خواهند شد.
> به گزارشتیتربرتر؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حدود 335 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده اند ، گفت : حدود 9 هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل "دندان پزشکی" ، "داروسازی" و "پزشکی" پذیرش خواهند شد که حدود 2700 نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته ها خواهند شد .
به گزارش تیتربرتر ، دکتر ابراهیم خدایی امروز در نشست خبری که به منظور تشریح جزییات اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری سال 98 برگزار شد ، به ارائه جزئیات آمار پذیرش پرداخت و گفت : آزمون سراسری سال 98 روزهای 13 و 14 تیرماه با حضور یک میلیون و 119 هزار و 411 داوطلب در 381 شهرستان و 19 کشور خارجی برگزار شد که 58 درصد داوطلبان ، زن و 42 درصد آنها مرد بودند .
وی در ادامه تصریح کرد : بیشترین تعداد شرکت کننده در گروه علوم تجربی با 637 هزار داوطلب ، پس از آن علوم انسانی با 282 هزار و گروه ریاضی با 168 هزار ، بیشترین شرکت کننده ها را داشتند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد : از تعداد داوطلبان ثبت نام کننده ، یک میلیون و 18 هزار نفر در جلسه آزمون حاضر بودند و 9 درصد غایب آزمون بودند .
این تعداد 65 هزار نفر بیشتر از آزمون سال 97 بود .
همچنین 577 هزار نفر در نظام قدیم آموزشی و 542 هزار نفر در نظام جدید آموزشی شرکت کرده اند .
وی همچنین در خصوص ظرفیت پذیرش در سه گروه علوم پزشکی نیز گفت : بیشترین رقابت داوطلبان گروه علوم تجربی برای پذیرش در سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است و تعداد 8038 نفر در کل کشور بدون احتساب دانشگاه آزاد ، در گروه علوم پزشکی پذیرفته می شوند که این تعداد 260 نفر بیش از سال گذشته است .
دکتر خدایی به ظرفیت داوطلبان مناطق سیل زده اشاره کرد و گفت : به چهار استان لرستان ، گلستان ، خوزستان و خراسان شمالی ، بر اساس رشته هایی که استانداری های آنها به سازمان سنجش اعلام کرده اند ، پنج درصد ظرفیت مازاد اختصاص داده شده است و تنها داوطلبانی می توانند از ظرفیت سهمیه سیل زدگان در کنکور 98 استفاده کنند که آسیب مستقیم دیده باشند و همچنین دو برابر مدت تحصیل ، تعهد خدمت بدهند .
به گفته وی ، انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز از 20 مرداد آغاز می شود و تا 24 مرداد ادامه دارد .
کلیه داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی نیز ، مجاز به انتخاب رشته هستند و به منظور انتخاب رشته بهتر داوطلبان ، سه دسته راهنمایی از جمله ویژه نامه انتخاب رشته پیک سنجش ، سیستم نرم افزار مجازی انتخاب رشته و پایگاه های انتخاب رشته وزارت آموزش و پرورش در دسترس داوطلبان قرار می گیرد .
دکتر خدایی تاکید کرد : همزمان با اعلام نتایج اولیه کنکور با یک فضای مدیریت نشده و کاذب مواجهیم که به منظور سودجویی مالی ، سعی دارند داوطلب را گمراه کنند .
پیشنهاد ما این است که داوطلبان با شناخت رشته و مشورت با اساتید و استفاده از انتخاب رشته مجازی ، این کار را انجام دهند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین به طراحی دو نوع سؤال برای نظام جدید و قدیم آموزشی در کنکور 98 اشاره کرد و افزود : برای سال 99 حق انتخاب گروه سؤال ، برای نظام قدیم و جدید به داوطلب داده می شود و فرد می تواند در زمان ثبت نام ، نوع نظام آموزشی خود را انتخاب کند .
وی در ادامه تاکید کرد : ما در زمان طراحی ، با دو ابزار دشواری سؤالات را کنترل کردیم و سؤالات از منابعی که اعلام شده بود ، انتخاب شد .
همچنین از مباحث مشترک هم سؤالات بیشتری طراحی شده؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
تیتر برتر
1398/05/16
02:54
بنابراین مباحث سخت و دشوار به صورت یک تئوری مطرح است به همین منظور ما هم ترازی علمی را انجام داده ایم .
به گفته وی ، مقایسه هایی نیز با اطلاعات سال گذشته انجام شده و در دروس اختصاصی سه گروه تجربی ، انسانی و ریاضی ، هم ترازی نمرات خام انجام شده است .
بنابراین داوطلب در کارنامه خود ، دو نمره خام و نمره هم ترازی را مشاهده می کند .
همچنین ضرایب سختی و دشواری را در نظر گرفته و انجام داده ایم و در همترازی نمره ، عدالت آموزشی را در نظر گرفته ایم .
لذا پذیرش داوطلبان بر اساس نمرات همترازی آنها است نه نمرات خام .
خدایی به امنیت برگزاری آزمون کنکور سال 98 اشاره کرد و گفت : در زمان برگزاری آزمون شاهد همکاری نادری با نیروهای حفاظتی و انتظامی بودیم .
اکثر متخلفان و متقلبان قبل از آزمون شناسایی و دستگیر شدند و فرآیند حقوقی پرونده آنها در حال پیگیری است .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان در خصوص انتخاب رشته گروه علوم پزشکی نیر گفت : در انتخاب رشته گروه علوم پزشکی بیشترین فشار روی سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است که در مجموع کل کشور 8 هزار و 38 نفر ظرفیت پولی و غیر پولی برای این گزوه آزمایشی وجود دارد و این میزان با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد به سختی به 9 هزار نفر می رسد .
از این رقم 30 درصد برای سهمیه های مصوب مجلس است و در نهایت 6 هزار و 300 نفر می مانند که این تعداد هم سهمیه های بومی و مناطق در پذیرش آنها دخیل است و بنابراین کسی که رتبه کشوری بالای 10 هزار دارد نباید توقع قبولی در این رشته ها را داشته باشد و معقول انتخاب رشته کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
جمهوری اسلامی
1398/05/16
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور؛دیروز اسامی نفرات برتر آزمون سراسری 98 را اعلام کرد.
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور؛دیروز اسامی نفرات برتر آزمون سراسری 98 را اعلام کرد .
دکتر ابراهیم خدایی گفت : اسامی نفرات برتر آزمون سراسری سال 1398 به این شرح است : گروه علوم ریاضی و فنی : 1 علیرضا سخایی راد اهواز2 محمدصادق مجیدی یزدی تهران3 دانا افاضلی تهران4 آریا جلالی لاهیجان5 علی عباسی شهرکرد6 سیدارشان دلیلی ساری7 پارسا امینی مشهد8 فاطمه جعفری تهران9 مهران منتظر تفت10 محمدمهدی ابوترابی تهرانگروه علوم تجربی : 1 ایزدمهر احمدی نژاد تهران2 محسن راستکار تبریز3 فرهنگ امیری شیراز4 رسا ظفری تبریز5 محمدرضا ارشدی صوفیایی تبریز6 امیررضا بسکابادی مشهد7 گلسا مصباحی شیراز8 ریحانه فرخی ملکی رشت9 سیاوش کیانپور اهواز10 امیرحسام زارع بیرجند10 سیدمهدی زارع زاده ابرقویی ابرکوه گروه علوم انسانی : 1 فاطمه شب خیز لار2 مریم اسماعیلی تهران3 امین ایمانپور تبریز4 سیده آمنه موسوی لقمان بهار5 علی حاجیان لار6 فاطمه رستموندی آغمیونی تهران7 محمد عرفان هوشیاری تهران8 آتنا طاهری تهران9 محمدحسین سه دهی تهران10 ملیکا دادخواه تیرانی اصفهانگروه هنر : 1 سارا سادات کریمی تهران2 صبا محمدی مفرح تهران3 پریا سینائیان تهران4 مرجان حاتمی ورزنه تهران5 پارسا رحمان مشهدی تهرانگروه زبان های خارجی : 1 صالح شاملو احمدی تهران2 امیرشایان چادگانی پور اصفهان3 شهریار رجایی فیروزآبادی تهران4 پریناز باستانی تهران5 کسری محمدی تهرانظرفیت بیش از 767 هزار نفری امسال برای پذیرش دانشجوابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود : ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی با آزمون و بدون آزمون دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای امسال 767 هزار و 472 نفر است .
وی افزود : این ظرفیت ها به جز ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی است که باید ظرفیت های این دانشگاه ها را به این رقم اضافه کرد .
وی ادامه داد : از این تعداد 128 هزار و 292 نفر در دوره های روزانه ، 25 هزار و 987 نفر در دوره های نوبت دوم (شبانه) ، 359 هزار و 710 نفر در دانشگاه پیام نور است .
خدایی گفت : مابقی ظرفیت ها نیز مربوط به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی ، دانشگاه فرهنگیان و مراکز تربیت معلم و دوره های بدون آزمون است .
وی افزود : ظرفیت رشته های پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی نیز 8 هزار و 38 نفر است که این رقم در مقایسه با پارسال افزایش داشته است .
وی گفت : ظرفیت های اضافه ای به مناطق سیل زده در 4 استان خوزستان ، لرستان ، گلستان و خراسان شمالی اختصاص داده شده است .
خدایی افزود : این ظرفیت که تا 5 درصد ظرفیت مازاد است به داوطلبانی که آسیب مستقیم مالی و جانی از سیل دیده باشند ، اختصاص داده می شود و باید تعهد خدمت تا دو برابر مدت دوران تحصیل نیز بدهد .
وی گفت : همه داطلبان حتی اگر در آزمون نام نویسی یا شرکت نکرده باشند ، می توانند رشته های بدون آزمون (پذیرش براساس سوابق تحصیلی) را انتخاب کنند .
خدایی افزود : برای کمک به داوطلبان در خصوص انتخاب رشته ، بسته های راهنمایی تهیه شده است که شامل ویژه نامه انتخاب رشته ، سامانه انتخاب رشته مجازی و کارگاه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
جمهوری اسلامی
1398/05/16

وی گفت : در مدت زمان انتخاب رشته ، تبلیغات فراوانی در خصوص انتخاب رشته در رسانه های مختلف می شود که بیشتر آن ها با اهداف سودجویی مالی و کلاهبرداری است .
خدایی افزود : به داوطلبان توصیه می کنیم که در این باره دقت کافی داشته باشند و از مشورت افراد مطلع و آگاه بهره مند شوند .
وی گفت : سامانه انتخاب رشته مجازی از شنبه آینده در سایت اینترنتی سازمان سنجش فعال می شود و داوطلب با استفاده از آن می تواند از امکان قبولی خود در رشته و دانشگاه های مختلف مطلع شود .
وی گفت : داوطلبان با علاقه و دقت نسبت به انتخاب رشته های تحصیلی اقدام کنند و در این باره دقت کافی داشته باشند .
خدایی افزود : تغییر مهمی که در آزمون سراسری سال 98 داشتیم ، طراحی دو نوع سوال برای داوطلبان نظام قدیم و جدید بوده است .
وی گفت : برای آزمون سراسری سال 99 حق انتخاب نوع سوالات قدیم و یا جدید به داوطلبان داده می شود و داوطلبان می توانند در زمان نام نویسی آزمون ، نوع سوالات را انتخاب کنند .
نتایج اولیه کنکور اعلام می شودنتایج اولیه آزمون سراسری (کنکور) سال 1398 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی امروز اعلام می شودرئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نشست خبری گفت : نتایج اولیه داوطلبان به صورت کارنامه تنظیم شده است و این کارنامه از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org منتشر می شود .
ابراهیم خدایی افزود : دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی برای پذیرش در دوره های با آزمون نیز از پنج شنبه 17 مرداد و از طریق سایت اینترنتی یاد شده منتشر می شود .
وی گفت : داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی می شوند ، باید از یکشنبه 20 مرداد تا پنج شنبه 24 مرداد برای انتخاب و ثبت کدرشته محل های انتخابی در برگ اینترنتی انتخاب رشته اقدام کنند .
هشدار جدی به داوطلبان آزمون سراسریسازمان سنجش و آموزش کشور پس از اعلام نتایج آزمون سراسری نسبت به تبلیغات واهی افراد و موسسات کلاهبردار هشدار داد .
با نزدیک شدن به زمان اعلام نتیجه اولیه آزمون سراسری و انجام انتخاب رشته مشاهده می شود برخی از افراد و موسسات سودجو و کلاهبردار با انجام تبلیغات واهی و با سوءاستفاده ازنام عنوان مسئولان و کارشناسان سازمان سنجش آموزش کشور و با جعل آرم سازمان از طریق شبکه های مجازی ، رسانه های شنیداری و دیداری ، رسانه های مکتوب و .
اقدام به جلب اعتماد و فریب داوطلبان و خانواده های محترم ایشان می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان سنجش آموزش کشور
ایلنا
1398/05/16
08:31
> رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره مقابله با متخلفانی که سعی بر انتشار سوالات کنکور داشتند ، گفت : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از متخلفان پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند .
> رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره مقابله با متخلفانی که سعی بر انتشار سوالات کنکور داشتند ، گفت : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از متخلفان پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند .
ابراهیم خدایی (رییس سازمان سنجش آموزش کشور) در گفتگو با خبرنگار ایلنا ، در خصوص تخلفاتی که در کنکور سراسری سال 98 در زمینه انتشار سوالات امتحان رخ داده و پیش گیری پلیس برای حفاظت از سوالات گفت : تخلفات پیش از کنکور به این صورت بود که یک سری از افراد سعی داشتند به نوعی به داخل محل جلسه بروند و از سوالات کنکور عکس بگیرند و به بیرون ارسال کنند .
یک سری از افراد هم بیرون نشسته بودند تا سوالات را حل و از طریق تلگرام یا دیگر نرم افزارها منتشر کنند .
وی بیان کرد : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از این افراد پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند ، برای برخی دیگر هم پرونده تشکیل شد که در میان این میان افراد مدرسان کنکور و افراد سودجو هم بعضا دیده می شوند .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه هر حکمی که از سوی دادگاه ارائه شود حائز اهمیت است ، گفت : پرونده این افراد به صورت حقوقی پیگیری خواهد شد و دادگاه هم هر حکمی بدهد ما آن را اجرایی خواهیم کرد .
خدایی درباره تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی برای جلوگیری از تخلفات گفت : امسال نیروهای امنیتی و نظامی همکاری های فشرده ای با سازمان سنجش آموزش کشور داشتند ، تمام تلاش ها انجام شد تا به داوطلبان این اطمینان را بدهیم که مراکز کنکور به شدت تحت کنترل است و مدیریت می شود .
او در خصوص توصیه به داوطلبان برای انتخاب رشته و احتیاط آنها برای جلوگیری از به دام افتادن افراد سودجو به بهانه راهنمایی انتخاب رشته گفت : داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته دقیق از نرم افزار طراحی شده که به صورت مجازی است و در روز شنبه رونمایی خواهد شد ، استفاده و توسط آن موقعیت خود را ارزیابی کنند .
این نرم افزار مجازی به داوطلب کمک می کند تا بداند با رتبه و ترازی که کسب کرده ، امکان قبولی در چه دانشگاه هایی را دارند ، فکر می کنم همین اقدام برای کمک به داوطلبان جهت انتخاب رشته کفایت کند .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اینکه داوطلب بین یک رشته و یک رشته دیگر چطور انتخاب درستی باشد بحث متفاوتی است که به مشورت با افراد باتجربه نیاز دارد .
بیشترین افراد دلسوز در این حوزه معلمان و آموزش و پرورش هستند .
وی اشاره کرد : ما با همکارانمان در آموزش و پرورش جلسات فشرده ای گذاشتیم و برای مشاوران کارگاه های فشرده برگزار کردیم ، در واقع به صورت فنی به آنها آموزش داده شده تا بدانند چطور باید در انتخاب رشته به داوطلبان راهنمایی بدهند اما طبیعتا از کسانی باید راهنمایی گرفت که هم به وضعیت داوطلب آگاهی داشته و هم دلسوز آنها باشند .
خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان اظهار داشت : عموما هزینه هایی که داوطلبان برای انتخاب رشته هزینه می کنند و کارهای حاشیه ای می پردازند را زائد می دانیم برای همین ما نرم افزاری را طراحی کردیم تا داوطلبان تنها با پرداخت 7500 تومان انتخاب رشته کنند و برای انتخاب رشته های دیگر به سودجویان ارقام نجومی پرداخت نکنند .
ضمن اینکه این هزینه هم وارد خزانه دولت می شود و وارد سازمان سنجش نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
تابناک
1398/05/16
23:26
> رئیس دانشگاه پیام نور ایلام گفت : سرانه فضای ورزشی دانشگاه پیام نور ایلام در بین 32 دانشگاه مرتبط کشور در رده چهارم قرار دارد و این نشان از توجه این دانشگاه به مقوله ورزش است .
> به گزارش تابناک ایلام ؛ عباس سهراب زاده در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت : دانشگاه پیام نور با شعار آموزش برای همه در همه جا و برای همه کس ، تلاش کرده تا باری از آموزش کشور را بر عهده بگیرد .
وی ، افزود : مهمترین رویکرد دانشگاه پیام نور که در بند های اساس نامه بر آن تاکید شده مشارکت دانشجویان در مسائل اجتماعی و فرهنگی است که دانشگاه پیام نور ایلام در این راستا با فرهنگ سازی گام های مثبتی در راستای توسعه و پیشرفت برداشته است .
رئیس دانشگاه پیام نور استان ایلام ، افزود : سال های 89 90 بیش از 20 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کردند که هم اکنون به حدود 5 هزار دانشجو یعنی یک چهارم کاهش یافته است .
وی ، تصریح کرد : این تعداد دانشجو در 46 رشته تحصیلی علمی ، فنی مهندسی ، علوم انسانی و پایه و مشغو ل به تحصیل هستند و 90 درصد دانشجویان ، اساتید و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بومی استان هستند .
سهراب زاده یادآور شد : تمامی شهرستان های استان به جز شهرستان سیروان دارای شعب دانشگاه پیام نور هستند که خدمات مختلف فرهنگی ، آموزشی به دانشجویان ارائه می کنند .
وی ، با اشاره به اینکه حدود نیمی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی و قبول شدگان کنکور سراسری کارشناسی ارشد از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند ، افزود : ساختار دانشگاه پیام نور به گونه ای است که در طول سالهای گذشته سطح علمی خود را به طور مناسبی حفظ کرده و فارغ التحصیلان این دانشگاه از سطح دانش و مهارت بالایی برخوردار هستند ، به همین دلیل امکان پذیرفته شدن آنها در آزمون های استخدامی و کنکور بالاتر است .
سهراب زاده ، با اشاره به اینکه 8 تیم پژوهشی در دانشگاه ایلام تشکل شده است ، گفت : ما آماده کار پژوهشی در تمام حوزه هستیم و تاکنون با 10 دستگاه اجرایی در در راستای انجام برنامه های پژوهشی همکاری و تعامل برقرار شده است .
رئیس دانشگاه پیام نور استان ایلام ، تصریح کرد : راه اندازی خانه سلامت ، مرکز مشاوره ، تشکیل سمن در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی از مهمترین برنامه های اجرایی موفق در زمینه های مختلف اجتماعی و فرهنگی در این فضای آموزشی است .
وی ، بیان کرد : سرانه فضای ورزشی دانشگاه پیام نور ایلام در بین 32 دانشگاه مرتبط کشور در رده چهارم قرار دارد و این نشان از توجه این دانشگاه به مقوله ورزش است .
سهراب زاده ، ادامه داد : هم اکنون 4 سالن ورزشی در دانشگاه های پیام نور شهرستان های ایلام ، دهلران ، دره شهر و سرابله فعال بوده که در طول سال مسابقات ورزشی مختلفی در این فضا ها برگزار می شود .
وی ، خاطرنشان کرد : نشریات دانشجویی ، دانشگاه پیام نور استان در بین دانشگاه های پیام نور سراسر کشور ، سال گذشته موفق به کسب 9 مقام شد که این امر مهم نشان از اهمیت این مرکز آموزشی به مسائل مختلف فرهنگی ، اجتماعی در بین دانشجویان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
تابناک
1398/05/16
23:26

رئیس دانشگاه پیام نور ایلام ، یادآور شد : در راستای کمک مالی به دانشجویانی که برای پرداخت شهریه با مشکل مواجه هستند ، این دانشگاه اقدام به راه اندازی صندوق دانشجویی کرده که در پایان هر ترم با بررسی در خواست دانشجو کمک هزینه تحصیلی به آنان ارائه خواهد داد .
وی ، تاکید کرد : این دانشگاه دارای پایین ترین میزان شهریه در بین دانشگاه های شهریه بگیر کشور است و هیچ دانشجویی بخاطر نداشتن پول از تحصیل در این دانشگاه محروم نمی شود .
سهراب زاده ، افزود : در حال حاضر از سه طریق شامل بانک انصار ، بنیاد علوی و صندوق رفاه دانشجویان امکان پرداخت وام قرض الحسنه شهریه به دانشجویان متقاضی وجود دارد تا افرادی که دارای بضاعت مالی مناسب نیستند برای تحصیل در دانشگاه با مشکل مواجه نشوند .
وی ، خاطرنشان کرد : در راستای ارائه خدمات به زائرین اربعین حسینی در سال جاری ، دبیرخانه ستاد اربعین پیام نور سراسر کشور در دانشگاه پیام نور استان ایلام مستقر خواهد شد .
/م.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه
باشگاه خبرنگاران
1398/05/16
09:39
> معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه و رئیس کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان بر اهمیت تعیین اولویت های تحقیقاتی و فناوری استان بر مبنای شناسایی نیازها ، توانایی ها و مزیت های استانی تاکید کرد .
> به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ، افشین کریمی معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه و رئیس کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان در دومین نشست کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان به میزبانی دانشگاه صنعتی کرمانشاه با ابراز خرسندی از برگزاری این کارگروه در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ، گفت : برگزاری نشست امروز در این فضای آموزشی و پژوهشی می تواند آغاز یک پیام برای ما باشد و امید است با همراهی و همدلی سایر دستگاه های اجرایی در راستای حل معضلات استان بتوانیم اولویت های پژوهشی استان را به درستی تبیینکنیم که متناسب با آن فرآیند تخصیص اعتبار به این فعالیت ها صورت پذیرد .
او در ادامه سخنان خود با تاکید به بیان محور های اصلی این نشست از جمله بررسی و تبیین محور های پژوهشی کلان استان کرمانشاه در سال 1398 ، ارائه گزارش دستورالعمل اجرایی بند (ز) تبصره (9) قانون بودجه سال 1398 ، برنامه ریزی در خصوص ضرورت تهیه دانشنامه استان و در آخر آیین نامه اجرایی اخیر شورای برنامه ریزی و توسعه و تغییر در تشکیلات کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان پرداخت .
رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه با اشاره به اهمیت ورود دستگاه های اجرایی به حوزه پژوهش و نوآوری در راستای حل مشکلات استان ، گفت : اکنون وظیفه ماست که براساس پژوهش های تخصصی به احصاء مسائل ، مشکلات و گرفتاری های مردم و استان بپردازیم تا اقدام ها و برنامه ریزی های استان بر اساس مطالعات علمی صورت گیرد .
اعضا در خصوص محور های اصلی این نشست ، تدوین برنامه های حمایت از توسعه و ارتقای مراکز رشد ، پارک های علم و فناوری و شهرک های فناوری و شرکت های دانش بنیان در استان ، برنامه ریزی در راستای استقرار و اصلاح نظام نوآوری منطقه در استان ، بررسی میزان اعتبار بخشی به طرح ها و بررسی اولویت های پژوهشی استان به بحث و گفتگو و تبادل نظر پرداختند .
انتهای پیام/د برگزاری نشست در فضای آموزشی و پژوهشی می تواند آغاز یک پیام برای ما باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه گیلان
باشگاه خبرنگاران
1398/05/16
08:01
> باید از توانمندی های مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در تولید هوش مصنوعی بیشتر بهره گرفت .
> به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت ، واکاوی ظرفیت های علمی و فنی دانشگاه گیلان در حوزه هوش مصنوعی و توسعه فن آوری های دیجیتال ، دستور کار امروز نشست مشترک رئیس مرکز فن آوری و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با رئیس دانشگاه گیلان بود .
محمدرضا بهمنی رئیس مرکز فن آوری و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با تشریح برنامه ها و رسالت های محوری این وزارت گفت : توسعه روزافزون فن آوری های نوین در حوزه هوش مصنوعی و رسانه های دیجیتال ، لزوم بهره گیری از ظرفیت های علمی مراکز تحقیقات را در بستر مشارکت های فنی ضروری می سازد .
احمد رضی رییس دانشگاه گیلان نیز ضمن ارائه گزارش از ظرفیت های فنی ، علمی و انسانی این دانشگاه از آمادگی کامل برای مشارکت با مرکز فناوری و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ی تولید نرم افزار های تولید و پایش محتوا های فرهنگی ، هنری و اجتماعی خبر داد .
او افزود : فضای دیجیتال و مجازی ، دنیای پیچیده و رو به گسترشی است که پایش مستمر آن برای صیانت از ارزش ها و مولفه های فرهنگی مستلزم احاطه بر فن آوری های نوین و تولید نرم افزار ها و سیستم های جدید دیجیتالی است .
انتهای پیام/آ نشست بررسی توانمندی های دانشگاه تولید هوش مصنوعی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
جمهوری اسلامی
1398/05/16
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : با امضاء دکتر رضا مسرور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی توافقنامه همکاری میان دو نهاد در این دانشگاه منعقد شد.
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : با امضاء دکتر رضا مسرور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی توافقنامه همکاری میان دو نهاد در این دانشگاه منعقد شد .
دکتر مسرور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان در این جلسه توسعه همکاری با دانشگاه های مطرح کشور را از اولویت های اصلی سازمان متبوع خود بیان کرد و افزود : با عنایت به اینکه در فضای علمی دانشگاهی کشور گیلان و منطقه آزاد انزلی از جایگاه ویژه ای برخوردار است ، آمادگی سازمان خود را جهت تسریع در مسیر عملیاتی شدن این توافقنامه و جذب دانشجو و شروع به کار واحد دانشگاهی اعلام می دارم .
صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز با اظهار خوشحالی نسبت به همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی در مسیر ایجاد پردیس دانشگاهی ، اظهار داشت : برای توسعه همکاری های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی ، ایجاد این واحد دانشگاهی حائز اهمیت است و منطقه آزاد انزلی به دلیل مزیت های قانونی ، زیرساخت های مناسب ، نزدیکی به تهران و ویژگی های متمایز استان گیلان از فرصت های خوبی برای این همکاری بهره مند می باشد .
توافقنامه فوق به منظور تاسیس شعبه دانشگاه شهید بهشتی در این منطقه میان دو طرف امضاء شد که براساس آن طرفین تلاش خود را جهت تعامل سازنده در مسیر ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی دانشگاه در سطح بین المللی و ملی در محدوده منطقه آزاد انزلی به کار خواهند گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزیر علوم+غلامی
تفاهم
1398/05/16
> تیم دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با کسب دو مدال طلا (جایزه اول) و دو مدال نقره (جایزه دوم) رتبه سیزدهم را در بین تیم‌های دیگر دانشگاه‌های شرکت کننده در بیست و ششمین دوره‌ مسابقات بین‌المللی دانشجویی ریاضی (2019) IMC به خود اختصاص داد .
> تیم چهار نفره‌ ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر میرامید حاجی‌میرصادقی موفق به کسب رتبه سیزدهم در بین تیم‌های دیگر دانشگاه‌های شرکت کننده در بیست و ششمین مسابقات بین‌المللی دانشجویی ریاضی(IMC) شد .
فاطمه سجادی و امین فتح‌پور مدال طلا (جایزه اول) و علی دائی‌نبی و محمدرضا امینیان مدال نقره (جایزه دوم) این مسابقات را به خود اختصاص دادند .
بیست و ششمین دوره‌ مسابقات بین‌المللی دانشجویی ریاضی (2019 IMC ) با شرکت بیش از 70 تیم از دانشگاه‌های مختلف از 6 تا 12 مردادماه در کشور بلغارستان برگزار شد و تیم‌های دیگری از دانشگاهای صنعتی امیر کبیر و خواجه نصیرالدین طوسی نیز در این مسابقات شرکت داشتند .
تیم دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه سیزدهم در بین تیم‌های دیگر دانشگاه‌های شرکت کننده در این مسابقات ، روز یکشنبه 13 مردادماه به کشور بازگشت .
دکتر امیر دانشگر ، رئیس دانشکده‌ علوم ریاضی دانشگاه شریف در خصوص سطح این مسابقات گفت : مسابقات IMC از معتبرترین مسابقات بین‌المللی ریاضی در سطح دانشجویی است و همه ساله تیم‌هایی از برترین دانشگاه‌های جهان در این مسابقه به رقابت می‌پردازند .
وی افزود : در این دوره از مسابقات ، دانشجویانی از دانشگاه‌های مطرح دنیا چون بن ، HSE ، سن‌پترزبورگ ، ETH زوریخ ، کمبریج و چارلز حضور داشته و با یکدیگر به رقابت پرداختند که در نهایت دانشگاه بن از آلمان ، دانشگاه HSE از روسیه و دانشگاه کمبریج از انگلیس برترین رتبه‌ها را در بین تیم‌های دانشگاه‌های شرکت کننده بدست آوردند .
رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شریف ضمن قدردانی از حمایت مسئولین دانشگاه جهت اعزام این تیم ، یادآور شد؛ خوشبختانه مسئولین دانشگاه در دو سال اخیر علی‌رغم برخی محدودیت‌ها نهایت تلاش و همکاری خود را جهت حضور تیم‌های دانشگاه در مسابقات ریاضی داشته‌اند و سهم کمک‌های مسئولین به ویژه رئیس دانشگاه در سال‌های اخیر پررنگ‌تر شده است .
دکتر دانشگر به سابقه‌ 20 ساله‌ حضور دانشجویان دانشکده‌ علوم ریاضی دانشگاه شریف در این مسابقات معتبر اشاره کرد و افزود : حدود 20 سال است که دانشجویان دانشکده‌ علوم ریاضی توانسته‌اند با حضور در این مسابقات برای دانشگاه و کشور افتخارآفرینی کنند و کسب رتبه سوم این مسابقات نیز در کارنامه‌ تیم‌های دانشجویی اعزام شده به مسابقات دیده می‌شود .
وی در پایان از تلاش‌های کمیته‌ مسابقات دانشکده ، دکتر میرامید حاجی‌میرصادقی به عنوان سرپرست تیم دانشگاه و دانشجویان مدال آور قدردانی کرد .
دکتر میرامید حاجی‌میرصادقی ، سرپرست تیم اعزامی به مسابقات نیز در خصوص نحوه‌ انتخاب دانشجویان جهت حضور در این رقابت‌ها ، گفت : مرحله‌ مقدماتی این مسابقه با برگزاری آزمون دو روزه‌ای در دانشکده انجام شد و از میان 40 دانشجوی داوطلب مقطع کارشناسی ، چهار نفر بالاترین امتیاز را کسب کرده و توسط کمیته‌ مسابقات جهت اعزام به بیست و ششمین دوره‌ مسابقات بین‌المللی دانشجویی ریاضی معرفی شدند .
وی با اشاره به سطح بالای مسابقات و تیم‌های شرکت کننده در این رقابت‌ها تصریح کرد : تیم چهار نفره‌ دانشگاه صنعتی شریف در آزمونی دو روزه به 10 سوال تشریحی طرح‌شده پاسخ دادند و در نهایت موفق به کسب دو مدال طلا و دو مدال نقره این مسابقات معتبر شدند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
تیتر برتر
1398/05/16
05:42
> به گزارشتیتربرتر؛ براساس اعلام سازمان سنجش جمعا 767 هزار و 472 داوطلب در کنکور امسال وارد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خواهند شد که از این تعداد 171 هزار و 384 نفر از طریق آزمون و 596 هزار و 88 نفر نیز بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته خواهند شد.
> به گزارشتیتربرتر؛ براساس اعلام سازمان سنجش جمعا 767 هزار و 472 داوطلب در کنکور امسال وارد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خواهند شد که از این تعداد 171 هزار و 384 نفر از طریق آزمون و 596 هزار و 88 نفر نیز بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته خواهند شد .
به گزارش تیتربرتر ، براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، تعداد یک میلیون و 119 هزار و 411 داوطلب در آزمون سراسری سال 98 برای رقابت در 5 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، انسانی ، هنر و زبان های خارجی ثبت نام کردند که از این تعداد 164 هزار و 270 داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، تعداد 637 هزار و 475 داوطلب در گروه علوم تجربی ، 282 هزار و 542 نفر در گروه علوم انسانی ، 25 هزار و 72 داوطلب در گروه آزمایشی هنر و 10 هزار و 52 نفر نیز در گروه آزمایشی زبان های خارجی شرکت کردند .
در گروه آزمایشی ریاضی و فنی جمعا 213 هزار و 434 داوطلب در دانشگاه ها و موسسات عالی پذیرش خواهند شد که 47 هزارو 602 نفر آن ها در دوره روزانه ، تعداد 9700 نفر دوره شبانه و 980 نفر نیز از آن ها در پردیس های خودگردان پذیرش می شوند .
همچنین در این گروه آزمایشی تعداد 164 هزار و 686 نفر که 9205 نفر آن ها و 4267 نفر شبانه و 435 نفر پردیس خودگردان هستند به صورت سوابق تحصیلی و تعداد 48 هزار و 748 نفر که تعداد 38 هزار و 397 نفر آن ها روزانه و 5433 نفر شبانه و همچنین 545 نفر نیز خودگردان هستند به صورت با آزمون پذیرش خواهند شد .
در گروه آزمایشی تجربی 542 هزار و 84 داوطلب ، در گروه آزمایشی علوم انسانی 259 هزار و 421 داوطلب ، در گروه آزمایشی هنر 36 هزار و 227 داوطلب و در گروه آزمایشی زبان های خارجی نیز 30 هزار و 305 داوطلب و در مجموع یک میلیون و 187 هزار و 3 شرکت کننده در جلسه آزمون حاضر شدند .
بیش از 828 داوطلب در کنکور 98 مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد حدود 767 هزار نفر بدون در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی برای دوره های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرش می شوند .
پذیرش در دانشگاه ها ، موسسات و مراکز آموزش عالی کشور برای مهر سال 98 به دو صورت پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی و هم پذیرش با آزمون صورت می گیرد .
طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور در گروه آزمایشی علوم ریاضی جمعا 164 هزار و 686 نفر پذیرش خواهند شد که 9 هزار و 205 نفر آن ها در دوره روزانه و 4267 نفر نیز در نوبت دوم یا شبانه خواهد بود .
در واقع در این گروه آزمایشی تعداد 48 هزار و 748 داوطلب به صورت با آزمون پذیرش می شوند که تعداد 38 هزار و 397 نفر آن ها در دوره روزانه و 5433 نفر نیز در دوره شبانه پذیرفته خواهند شد .
در واقع 545 نفر نیز در پردیس خودگردان ها پذیرش می شوند .
در گروه آزمایشی علوم تجربی جمعا 70 هزار و 712 داوطلب پذیرش خواهند شد که تعداد 37 هزار و 141 داوطلب در دوره روزانه و 5351 نفر نیز در دوره شبانه پذیرش خواهند شد .
همچنین 2105 نفر نیز در پردیس های خودگردان پذیرفته می شوند .
در واقع از جمع پذیرفته شدگان رشته های علوم تجربی تعداد 34 هزار و 521 داوطلب که 8312 نفر آن ها در دوره روزانه و 4195 نفر آن ها در نوبت دوم و 40 نفر نیز در پردیس های خودگردان هستند به صورت سوابق تحصیلی پذیرش خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
تیتر برتر
1398/05/16
05:42

در پذیرش برای رشته های با آزمون علوم تجربی نیز 36 هزار و 191 داوطلب که 28 هزار و 829 نفر آن ها روزانه و 1156 نفر شبانه و 2065 نفر آن ها نیز به صورت پردیس های خودگردان هستند نیز به شیوه باآزمون پذیرفته خواهند شد .
طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور در گروه علوم انسانی جمعا 185 هزار و 276 داوطلب پذیرش خواهند شد که 17 هزار و 75 نفر آن ها در دوره روزانه و 3892 نفر در نوبت دوم یا شبانه و 110 نفر نیز در پردیس خودگردان هستند ، پذیرش خواهند شد .
طبق این آمار تعداد 157 هزار و 295 نفر از داوطلبان که 495 نفر آن ها در دوره روزانه و 540 نفر در دوره شبانه هستند به صورت پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد .
همچنین در همین گروه آزمایشی نیز تعداد 27 هزار و 981 داوطلب که 16 هزار و 580 نفر آن ها روزانه و 3352 نفر نیز نوبت دوم هستند به صورت با آزمون پذیرش خواهند شد .
در گروه آزمایشی هنر جمعا تعداد 20 هزار و 210 داوطلب پذیرش خواهند شد که 3935 نفر آن ها در دوره روزانه و 545 نفر دوره شبانه و 30 نفر دوره خودگردان هستند ، پذیرش خواهند شد .
در همین گروه آزمایشی نیز تعداد 15 هزار و 586 داوطلب که 616 نفر آن ها به صورت روزانه و 139 نفر شبانه و 30 نفر نیز خودگردان هستند به صورت پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی انجام می گیرد و همچنین 4625 نفر که تعداد 3319 نفر آن ها روزانه و 406 نفر نیز شبانه هستند براساس پذیرش براساس آزمون پذیرفته می شوند .
در گروه آزمایشی زبان های خارجی جمعا 25 هزار و 221 داوطلب پذیرش خواهند شد که 3913 نفر آن ها روزانه و 924 نفر شبانه و 40 نفر نیز خودگردان هستند ، پذیرش خواهند شد .
در واقع در این گروه آزمایشی تعداد 4275 نفر به صورت پذیرش براساس آزمون صورت می گیرد که 2738 نفر آن ها روزانه و 459 نفر شبانه و 200 نفر نیز خودگردان هستند .
همچنین 20 هزار و 946 نفر نیز به صورت سوابق تحصیلی در دانشگاه ها در این گروه آزمایشی پذیرش خواهند شد که از این تعداد 1175 نفر روزانه و 465 نفر شبانه و همچنین 30 نفر خودگردان هستند .
به طور کلی در آزمون سراسر سال 98 تعداد 767 هزار و 472 داوطلب پذیرفته خواهند شد که از این تعداد 128 هزار و 292 داوطلب در دوره روزانه و 25 هزار و 987 نفر در دوره شبانه و همچنین 3291 نفر نیز در پردیس های خودگردان پذیرش می شوند .
براساس آمار اعلام شده تعداد 171 هزار و 384 داوطلب در دانشگاه ها برای مهر امسال به صورت پذیرش براساس آزمون و 596 هزار و 87 نفر نیز به صورت پذیرش براساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه ها می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
دانشجو
1398/05/16
09:35
> سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری از فردا پنجشنبه 17 مردادماه 98 خبر داد .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، با توجه به آنکه نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 98 هم اکنون به صورت کارنامه تهیه و بر روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به آدرس www .
sanjesh .
org قرار گرفته است ، هر یک از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1398 می توانند به منظور اطلاع از نتیجه آزمون خود و مشاهده کارنامه نتایج اولیه و تهیه پرینت از آن به پایگاه اطلاع رسانی مذکور مراجعه و با وارد نمودن شماره پرونده ، نام کاربری ، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره داوطلبی ، نام خانوادگی ، نام ، شماره شناسنامه و سال تولد و یا شماره پرونده ، کد رهگیری و شماره شناسنامه اقدام کنند .
آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی (رشته های با آزمون) در این آزمون شده اند ، لازم است برای مشاهده دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) و انتخاب رشته به نکات زیر توجه کنند : 1 مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان و مشاهده دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) و بخش پیوست ها (شامل توضیحات و شرایط و ضوابط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی) ، هر یک از گروه های آزمایشی که به تفکیک از صبح روز پنج شنبه هفدهم مردادماه بر روی پایگاه اطلاع رسانی مذکور قرار خواهد گرفت .
2 دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی برای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال 98 حاوی کلیه شرایط و ضوابط اختصاصی رشته های مختلف تحصیلی دوره های روزانه ، شبانه ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد ، دانشگاه پیام نور ، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین توضیحاتی درباره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته توسط داوطلبانی که براساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته در هر یک از دوره های فوق الذکر است ، همچنین نحوه مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان و نحوه تکمیل نمودن فرم انتخاب رشته است .
3 هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبان های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده اند ، می بایست دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط را از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان دریافت و مطالعه نمایند .
4 به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1398 از تاریخ انتشار نتیجه اولیه فرصت داده شده که ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2) گروه آزمایشی مربوط ، توضیحات مندرج به بخش پیوست ها و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی (این دفترچه و دستورالعمل از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دریافت است) اقدام کرده و کدرشته محل های مورد نظر خود را (برابر ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج گردیده) استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب کنند .
پس از آن ، کدرشته های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کدرشته محل های ان
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
دانشجو
1398/05/16
09:35
تخابی به مدت پنج روز (از روز یکشنبه مورخ 20 تا 24 مردادماه) براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده ، نام کاربری ، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده ، کدرهگیری و شماره شناسنامه ، کدرشته محل های تحصیلی مورد علاقه خود را از رشته های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز یا گروه های آزمایشی مجاز در دوره های مختلف روزانه ، شبانه ، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه ها ، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی ، دانشگاه پیام نور ثبت کرده و نسبت به تکمیل فرم مذکور در مدت زمانی که در نظر گرفته شده است اقدام نمایند .
بدیهی است پس از تائید نهایی کدرشته های انتخابی توسط داوطلب ، شماره 15 رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار داوطلب قرارداده خواهد شد .
این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود .
داوطلبان بایستی توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می شود .
ضمناً پس از انتخاب رشته و دریافت رسید 15 رقمی نیز داوطلبان می توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و یا ویرایش کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اتحاد خبر
1398/05/16
08:47
> اتحادخبر : رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر از تدوین سند راهبردی کارآفرینی در استان بوشهر خبر داد و گفت : دوره های آموزشی کوتاه مدت مورد نیاز در استان بوشهر توسعه می یابد.
> اتحادخبر : رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر از تدوین سند راهبردی کارآفرینی در استان بوشهر خبر داد و گفت : دوره های آموزشی کوتاه مدت مورد نیاز در استان بوشهر توسعه می یابد .
حسین اسکندری در نشست با خبرنگاران ضمن تبریک روز 17 مردادماه روز خبرنگار ، اظهار داشت : اصحاب رسانه نقش مهمی در آگاهی بخشی در جامعه دارند و مصداق کنش گری مسئولانه در ساختن جامعه ای آگاه هستند .
وی هدف اصلی این دانشگاه را توسعه کیفیت آموزش و تقویت آموزش های مهارتی عنوان کرد و ادامه داد : ارتقای کیفیت آموزش های مهارتی مراکز علمی کاربردی در استان بوشهر را با جدیت دنبال می کنیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر از جذب مدرسان کیفی جدید در این دانشگاه خبر داد و بیان کرد : تلاش داریم تا کیفی ترین مدرسان را گزینش کنیم و فرآیند جذب را انجام دهیم .
وی از تقویت و توسعه زیرساخت های فیزیکی مراکز علمی و کاربردی در استان خبر داد و اضافه کرد : محیط های کار برای ما خیلی مهم هستند و باید 60 درصد حجم برنامه های علمی ما کاربردی باشد .
سطح بندی آموزشی اسکندری با اشاره به سطح بندی آموزشی خاطرنشان کرد : سامان دهی مدرسان دانشگاه علمی کاربردی را در دستور کار قرار دادیم و 500 مدرس ساماندهی شدند و صلاحیت علمی آنها مورد بررسی قرار گرفت و 20 درصد از آنها سطح علمی لازم را نداشتند و قطع همکاری شدند .
وی از تعامل خوب و شاسته با شورای نظارت و تضمین کیفیت آموزش عالی استان خبر داد و افزود : توسعه دوره های تک پودمان را در حوزه های مختلف در دستور کار داشته ایم و دوره های کوتاه مدت با نیاز روز را برگزار کردیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر از پیگیری ماموریت گرایی دوره های تحصیلی این دانشگاه خبر داد و گفت : تعداد کد رشته ها در این دانشگاه کاهش یافته است و امسال به 130 کدرشته محل رسیده است .
وی خواستار حضور جوانان استان بوشهر در دوره های مهارتی دانشگاه علمی کاربردی شد و اضافه کرد : تنها دانشگاهی هستیم که به تیم های دانش آموخته مهارتی تسهیلات مناسب می دهیم؛ 50 میلیون تومان با کارمزد دو درصد ارائه می کنیم .
معاون علمی ریاست جمهوری هم معادل این مبلغ را به متقاضیان ارائه می کند .
راه اندازی مراکز علمی کاربردی در جوار صنایع اسکندری از راه اندازی مراکز علمی کاربردی در جوار صنایع خبر داد و افزود : برگزاری استارت آپ های مختلف را در دستور کار داریم .
وی از تدوین سند راهبردی کارآفرینی در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت : ارتقای کارآفرینی در استان بوشهر در دستور کار است و در این راستا سند راهبردی کارآفرینی تدوین می شود .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر خاطرنشان کرد : راه حل توسعه اشتغال و رفع مشکل بیکاری ، توسعه کارآفرینی است .
وی با اشاره به تحصیل 10 هزار دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر بیان کرد : 57 درصد در مقطع کارشناسی و 43 درصد نیز در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند .
مهر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
خراسان
1398/05/16
> مصطفی عبدالهی اسامی رتبه های برتر کنکور سراسری امسال ، صبح دیروز اعلام شد و از استان خراسان رضوی فقط دو دانش آموز مشهدی در جمع 40 رتبه برتر قرار گرفتند.
> مصطفی عبدالهی اسامی رتبه های برتر کنکور سراسری امسال ، صبح دیروز اعلام شد و از استان خراسان رضوی فقط دو دانش آموز مشهدی در جمع 40 رتبه برتر قرار گرفتند .
به گزارش خراسان رضوی ، هرچند هر سال این نکته مطرح می شود که جایگاه و سطح آموزشی استان ها ارتباط مستقیمی به سهم آن ها در رتبه های برتر کنکور ندارد ، اما به هر حال نمی توان این واقعیت را هم در نظر نگرفت که سال هاست همین رتبه ها مورد توجه نهادهای متولی از جمله سازمان سنجش آموزش کشور بوده و تمرکز روی اعلام آن ها هم خود گواه این اهمیت است .
2 رتبه برتر مشهدی ها بر اساس اعلام سازمان سنجش ، امسال از بین 40 رتبه برتر کنکور سراسری ، دو رتبه به دانش آموزان مشهدی رسید .
طبق این نتایج ، «پارسا امینی» از مشهد رتبه هفتم گروه علوم ریاضی و فنی را کسب کرد و «امیررضا بسکابادی» به عنوان رتبه ششم گروه علوم تجربی معرفی شد .
به جز این دو دانش آموز ، استان خراسان رضوی رتبه دیگری بین برترین های کنکور امسال نداشت .
این در حالی است که سال گذشته دانش آموزان استان چهار رتبه برتر کنکور را کسب کرده بودند؛ رتبه های اول ، دوم و هشتم علوم تجربی و رتبه اول زبان های خارجی .
مقایسه استان ها اصفهانی ها هم امسال وضعیتی مشابه خراسان رضوی داشتند .
سهم آن ها هم از کنکور سراسری از سال گذشته سه رتبه بود که به دو رتبه در کنکور 98 رسید اما تهرانی ها امسال رکورد زدند و 12 رتبه سال گذشته خود را به 19 رتبه برتر رساندند .
دانش آموزان آذربایجان شرقی و فارس هم هر کدام سه رتبه برتر بین برترین های کنکور 98 دارند .
همچنین در کنار خراسان رضوی و اصفهان ، استان های خوزستان ، گیلان و یزد نیز هر یک دو رتبه برتر کنکور سراسری امسال را دشت کردند .
در همین باره معاون آموزش متوسطه استان روز گذشته با تبریک به دو دانش آموز مشهدی اظهار کرد : کارآمد بودن یا نبودن یک نظام آموزشی صرفا با رتبه های تک رقمی در کنکور مشخص نمی شود ، همچنین نمی توانیم با وجود چند رتبه تک رقمی بگوییم که نظام آموزشی ما موفق بوده یا با نبود این رتبه های تک رقمی اظهار به ناموفق بودن نظام آموزشی کنیم .
«رضا صابری تولایی» در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران افزود : هرچند ماخوشحالیم دانش آموزان ما حائز رتبه خوبی شده اند ، اما نباید فراموش کنیم که هدف نظام آموزشی ، تربیت دانش آموزان برای کنکور و دانشگاه نیست بلکه هدف تربیت انسان هایی است که بتوانند به عنوان یک شهروند خوب و با مهارت لازم ، متناسب با نیاز های جامعه تربیت شوند .
از فضای مجازی هدفمند استفاده کردم «امیررضا بسکابادی» رتبه 6 کنکور تجربی : *انتظار رتبه زیر 10 را داشتم .
*در ایامی که در مدرسه حاضر بودم ، هر هفته 40 تا 45 ساعت درس می خواندم .
بعد از آن ساعات مطالعه را افزایش دادم و در ایام نزدیک کنکور به 55 و بعضا 60 ساعت در هفته رساندم .
*احتمالا پزشکی مشهد را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنم اما هنوز تصمیم قطعی خود را نگرفته ام .
*در ایامی که درس می خواندم برخی تفریحات را محدود کرده بودم اما از فضای مجازی به صورت هدفمند استفاده می کردم ، از کلاس ها و کتب فوق برنامه مناسب نیز استفاده کردم .
/ تسنیم هیچ کلاس کنکوری نرفتم پارسا امینی رتبه 7 کنکور ریاضی : *رتبه تک رقمی را پیش بینی کرده بودم .
*مهم ترین و اولین عامل موفقیت ام کمک خداست و بعد از خدا ، خانواده ای که توانستند محیط آرام را برایم فراهم کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
خراسان
1398/05/16

*به همه دانش آموزانی که قصد شرکت در کنکور را دارند ، توصیه می کنم ارتباط خوبی با خدا داشته باشند و مطمئن باشند که تلاششان بی ثمر نمی ماند .
*هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم و فقط خودم درس خواندم ، روزی حدود 7 ساعت و از بعد عید روزی 14 ساعت مطالعه داشتم .
*مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب می کنم .
/فارس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/05/16
09:15
> دانشگاه گنبدکاووس به عنوان قطب علمی شرق استان گلستان گام بلندی برای توسعه علمی و فناوری برداشته و خود را برای جهش علمی آماده می کند .
> به گزارش خبرگزاری فارس از گنبدکاووس ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی یکی از بزرگترین ظرفیت های توسعه و تعالی در هر منطقه هستند که در صورت طی طریق صحیح در مسیر دانش افزایی و تولید علم می توانند قوه محرکه جامعه به سمت پیشرفت بوده و به عنوان ارائه دهنده راه حل برای مشکلات کشور نقش آفرینی کنند .
دانشگاه گنبدکاووس به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی با قدمت در شمال کشور هر چند در گذشته به صورت تخصصی در حوزه کشاورزی فعالیت داشته اما امروز در عمده رشته های علوم پایه ، فنی و مهندسی و علوم انسانی حرفی برای گفتن داشته و توانسته خود را به عنوان قطب علمی امیدواری هایی را برای حل مشکلات منطقه با نگاه علمی و کارشناسی ایجاد کرده است .
رسانه ها و خبرنگاران نیز یکی از مهم ترین ابزارها و ظرفیت هایی هستند که می توانند در موفقیت و یا ناکامی دانشگاه ها در رسیدن به اهداف مد نظر و همراه کردن بدنه عمومی جامعه اعم از مردم و مسوولان با اهداف دانشگاه نقش مهمی ایفا کنند .
به همین منظور و با هدف بهره مندی از ظرفیت رسانه ها برای انعکاس خدمات و توفیقات دانشگاه گنبدکاووس و همچنین تجلیل از زحمات این قشر تلاشگر اعضای هیئت رئیسه این دانشگاه در نشستی خبری ضمن ارائه گزارش عملکرد یک ساله خود از تلاش های بی وقفه خبرنگاران گنبدی تقدیر و تشکر کردند .
* کمبود بودجه را درآمدزایی جبران می کنیم رئیس دانشگاه گنبدکاووس در این نشست با اشاره به اینکه امروز بالغ بر 3 هزار دانشجو در 72 رشته مقطع در دانشگاه گنبدکاووس مشغول به تحصیل هستند ، اظهار کرد : در سال جاری با توجه به محدودیت های مالی دولت و وزارتخانه تلاش کردیم به سمت درآمدزایی و خودکفایی مالی برویم .
ابوالفضل طهماسبی با بیان اینکه در سال جاری بودجه دانشگاه گنبدکاووس حدود 34 میلیارد تومان بوده است که در صورت تخصیص کامل آن حدود 29 میلیارد به حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی ، اساتید مدعو ، کارکنان رسمی ، پیمانی ، قراردادی و شرکتی دانشگاه پرداخت می شود .
وی با تاکید بر اینکه فقط در سال جاری برای مناقصه اجرای پروژه سلف سرویس دانشگاه حدود 4 میلیارد تومان هزینه لازم داریم ، خاطرنشان کرد : بنابراین کاملا واضح است که کمبود بودجه داشته و باید برای جبران این کمبود به سمت درآمدزایی حرکت کنیم .
* ایجاد استخر 3700 متر مکعبی پرورش ماهی رئیس دانشگاه گنبدکاووس از اجرای طرح گلخانه بزرگ دانشگاه با همکاری بخش خصوصی خبر داد و گفت : این گلخانه می تواند برای دانشگاه به صورت درازمدت و مستمر درآمدزایی خوبی را ایجاد کند .
طهماسبی با اشاره به اینکه بعد از پذیرش مسوولیت ریاست دانشگاه وقتی دیدم در دانشگاه چاه عمیق ، هیئت علمی ممتاز حوزه آبخیز داری و فضای کافی برای پرورش ماهی داریم استخر آن را ایجاد کردیم ، ادامه داد : در فضایی به مساحت 3 هزار و 700 متر مکعب استخر پرورش ماهی را راه اندازی کردیم تا هم به کارهای پژوهشی دانشجویان تا مقطع دکتری برسیم و هم بتوانیم از این طریق درآمدزایی کنیم .
وی با بیان اینکه به جای اجاره با مبلغ ناچیز زمین های کشاورزی دانشگاه به افراد بیرونی این زمین ها را در اختیار دانشجویان و اساتید خودمان قرار دادیم ، تصریح کرد : از این طریق نیز با اجرای جدیدترین روش های علمی کاشت و داشت ، توانستیم درآمدهای خوبی را برای دانشگاه فراهم کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/05/16
09:15

* تالیف 110 مقاله علمی و پژوهشی اعضای هیئت علمی دانشگاه گنبدکاووس معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه گنبدکاووس نیز در این نشست با تبریک هفته خبرنگار به همه اهالی رسانه و مطبوعات ، اضافه کرد : خبرنگاران همواره منشا تحول و اثر در جامعه بوده اند و امیدواریم این نشست بتواند به رشد و ارتقای شناخت مردم از دانشگاه گنبدکاووس و امکانات و توفیقات آن کمک شایانی کند .
علی ستاریان با تاکید بر اینکه سیاست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حرکت به سمت حذف کنکور و پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی است ، افزود : در شرایط کنونی از 72 رشته مقطع فعال در دانشگاه گنبدکاووس در 15 رشته مقطع پذیرش براساس سوابق تحصیلی و 57 رشته مقطع بر اساس آزمون کنکور سراسری صورت می گیرد .
وی با اشاره به اینکه در سال تحصیلی گذشته که به تیرماه سال جاری منتهی شده است اعضای هیئت علمی دانشگاه گنبدکاووس بالغ بر 110 مقاله علمی و پژوهشی تدوین کرده و به چاپ رسانده اند ، خاطرنشان کرد : از این تعداد مقاله 20 عنوان مقاله در مجلات خارجی به چاپ رسیده و 11 عنوان مقاله نیز در همایش های خارجی مورد پذیرش قرار گرفته است .
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه گنبدکاووس از ثبت و ارائه بیش از 400 عنوان مقاله اساتید این دانشگاه در همایش های داخلی خبر داد و گفت : 80 عنوان طرح تحقیقاتی نیز در دانشگاه گنبدکاووس به تصویب رسیده و تفاهم نامه های متعددی را با نهادها و دانشگاه های مختلف برای رفع مشکلات آنها منعقد کرده ایم .
* بررسی 352 پرونده در کمیسیون موارد خاص دانشجویی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه گنبدکاووس نیز در این نشست خبری با اشاره به اینکه خبرنگاران می توانند در حوزه فرهنگی و دانشجویی کمک بسیاری به دانشگاه کنند ، تاکید کرد : همواره از همکاری و تعامل با اهالی رسانه و مطبوعات استقبال کرده و معتقد هستیم این تعامل راهگشای بسیاری از مشکلات دانشگاه خواهد بود .
اکبر فخیره با اشاره به اینکه در سال تحصیلی گذشته در جذب متمرکز و ساماندهی مناسب هزینه ها تلاش بسیاری داشتیم ، تصریح کرد : در ارزیابی فرهنگی و دانشجویی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز برای نخستین بار در بین تمام دانشگاه های کشور شایسته تقدیر شدیم .
وی با بیان اینکه اقدامات خود را در این معاونت ابتدا با بررسی وضع موجود به صورت دقیق آغاز کردیم ، ادامه داد : برای رفع مشکلات و ارتقای شاخص ها در دو بخش فرهنگی و دانشجویی از جمله مسائل رفاهی دانشجویان برنامه ریزی های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدتی را صورت دادیم که خدا را شکر مورد توجه دانشجویان و رضایت آنها قرار گرفت .
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه گنبدکاووس از بررسی 352 پرونده در کمیسیون موارد خاص دانشجویی در سال تحصیلی گذشته خبر داد و گفت : تلاش کردیم تمامی درخواست های دانشجویان را بررسی و با نگاه مساعد مورد حمایت قرار دهیم که نمونه آن پرداخت وام دانشجویی به تمامی متقاضیان وام در دو ترم تحصیلی گذشته است .
گفتنی است «ابوالفضل طهماسبی» که حدود یک سال و چند ماه است به صورت رسمی به عنوان رئیس دانشگاه گنبدکاووس شده است در اقدامی شایسته از روسای سابق دانشگاه از جمله «علی ستاریان» و «حسین گلچینی» در مناصبی از جمله معاون آموزشی و مشاور در شورای فرهنگی استفاده کرده و با تکریم نسبت به پرسنل و خانواده های آنان فضای انگیزشی بسیار خوبی را در دانشگاه برای نخستین بار صورت داده است .
دانشگاه گنبدکاووس تنها دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی شرق استان گلستان است که به نوعی قطب علمی و پژوهشی این منطقه به شمار می آید ، دانشگاهی که در سال های گذشته ابتدا به عنوان دانشکده کشاورزی دانشگاه منابع طبیعی گرگان فعالیت کرده و سپس به ترتیب به عنوان مرکز آموزش عالی ، مجتمع آموزش عالی مستقل و دانشگاه جامع حیات خود را ادامه داده است .
انتهای پیام/83014.
1
فهرست