وزارت علوم - خبرگزاري ها مردادماه 98
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت 11:28
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10169179 07:12 اقتصاد آنلاين
10167374 20:12 خبر ايران
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شبکه خبر
1398/05/16
09:18
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، منصور غلامی در گفگو با مهر درباره وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت : تمام تلاش ما این است که ظرفیت رشته هایی که فارغ التحصیلان آن شغلی ندارند را کم کنیم .
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، منصور غلامی در گفگو با مهر درباره وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت : تمام تلاش ما این است که ظرفیت رشته هایی که فارغ التحصیلان آن شغلی ندارند را کم کنیم .
وی ادامه داد : دوم اینکه همین اتفاق برای رشته هایی که به لحاظ شرایط زمانی قدیمی شده و فارغ التحصیل آنها کارایی ندارد انجام شود .
وی افزود : البته منظور این نیست که جذب شغل و یا اشتغال خاصی نمی شوند بلکه کارآیی لازم را ندارند .
وزیر علوم ادامه داد : این دسته رشته ها با یکدیگر تلفیق و ترکیب شده و از آنها رشته های بین رشته ای ایجاد می شود که سیاست این است که چنین رشته هایی در اولویت باشد .
به گزارش مهر ، براساس اعلام معاونت آموزشی وزارت علوم ، در سال های 94 و 95 بیش از 800 رشته دانشگاهی که بیش از 10 سال از بازنگری آنها گذشته بود بازنگری و به روز شد .
در مرحله دوم بازنگری رشته هایی که بیش از 5 سال از بازنگری آنها گذشته بود آغاز شد که این فرایند آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد .
نکته مهم این است که این رشته ها با رویکرد مهارت محوری بازنگری و به روز رسانی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/05/15
16:37
> تهران ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از آمادگی وزارت علوم برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی و گسترش همکاری های علمی بین المللی خبر داد و گفت : رفت وآمدهای علمی شناخت بین دانشگاه ها و مراکز علمی را بیشتر می کند و موتور حرکت فعالیت های تحقیقاتی مشترک می شود .
> «منصور غلامی» در دیدار سعد جواد قندیل سفیر جمهوری عراق در تهران افزود : مبادله استاد بین دانشگاه های کشورها گامی مؤثر در تبادل و گسترش علم و فناوری دانست .
وی یادآور شد : دانشگاه های ایرانی از نظر علمی جایگاه مطلوبی در دنیا دارند و به لحاظ تولید علم نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است .
وزیر علوم تصریح کرد : رشد علم در ایران نشان دهنده به روز بودن اطلاعات استادان و اعتبار بالای فعالیت های آنان در مجامع علمی است و از نظر تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده دانش آموختگان دانشگاهی در دنیا از نظر سواد علمی از جایگاه قابل توجهی برخوردار هستند .
غلامی به ضرورت های موجود در جامعه ایران و ایجاد محدودیت از سوی کشورهای استکباری اشاره کرد و گفت : در شرایط فعلی ، دانشگاه های ایران بیشتر به سمت تبدیل دانش به فناوری و استفاده از یافته های علمی برای حل مشکلات و پیشرفت کشور حرکت کرده اند و تجربه های خوبی در زمینهٔ ایجاد مراکز رشد و فناوری ، واحدهای علمی و شکل گیری شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های مؤثر کسب شده است .
وی همچنین از آمادگی وزارت علوم جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی و گسترش همکاری های علمی بین المللی خبر داد و اظهار داشت : باعث خرسندی است که در حال حاضر میزبان تعداد قابل توجهی از دانشجویان عراقی در کشور ایران هستیم .
وزیر علوم به همکاری علمی بین المللی در سطوح مختلف اشاره و تاکید کرد : همکاری های علمی بین المللی در بخش های دیگر می تواند با برنامه ریزی انجام شود به طوری که می توان پارک های علم و فناوری را هم در کنار دانشگاه ها و سایر مراکز علمی ، معرفی کرد و از ظرفیت های علمی دو کشور برای رفع نیاز آن و کشورهای منطقه بهره گیریم .
غلامی تأکید کرد : دانشگاه های ایران برای تصمیم گیری در خصوص همکاری با بخش های مختلف خودشان مستقل تصمیم می گیرند اما برای ارائه همکاری های مشترک و قوی ، هماهنگی های لازم باید در وزارت علوم ایران و عراق صورت گیرد تا برنامه ها از طرف دولت ها حمایت شوند .
وی همچنین به توزیع بورسیه ها اشاره کرد و گفت : امیدواریم در این زمینه به دانشجویان عراقی توجه بیشتری کنیم و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در بورسیه ها بگنجانیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
نیرو نیوز
1398/05/15
12:33
> با حکم وزیر نیرو ، "محمدعلی فرحناکیان" به عنوان مشاور وزیر در امور بین الملل و سرپرست مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق منصوب شد .
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، به نقل از پاون ، رضا اردکانیان صبح امروز (سه شنبه) در جلسه شورای معاونین وزارت نیرو ، محمدعلی فرحناکیان را به عنوان مشاور وزیر در امور بین الملل و سرپرست مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق این وزارتخانه معرفی و از تلاش های فرهاد یزدان دوست در زمان تصدی این سمت قدردانی کرد .
فرحناکیان پیش از این ، سمت مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق را در این وزارتخانه عهده دار بود .
یزدان دوست نیز اخیراً با صدور حکمی از سوی وزیر علوم تحقیقات و فناوری به عنوان سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی منصوب شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
واحد مرکزی خبر
1398/05/15
12:10
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ منصور غلامی در دیدار سعد جواد قندیل ، سفیر جمهوری عراق در تهران ، رشد علم و فناوری در ایران را نشان دهنده اعتبار بالای فعالیت های آنان در مجامع علمی دانست و تأکید کرد : رفت و آمد های علمی شناخت بین دانشگاه ها و مراکز علمی را بیشتر می کند و موتور حرکت فعالیت های تحقیقاتی مشترک خواهد شد.
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ منصور غلامی در دیدار سعد جواد قندیل ، سفیر جمهوری عراق در تهران ، رشد علم و فناوری در ایران را نشان دهنده اعتبار بالای فعالیت های آنان در مجامع علمی دانست و تأکید کرد : رفت و آمد های علمی شناخت بین دانشگاه ها و مراکز علمی را بیشتر می کند و موتور حرکت فعالیت های تحقیقاتی مشترک خواهد شد .
وی در این دیدار ، با اشاره به ارتباطات نزدیک بین ایران و عراق ، گفت : امروزه ما در تمام زمینه ها این نزدیکی را احساس می کنیم و مسائل عراق را مسأله خودمان می دانیم و نسبت به برقراری ارتباط در تمام حوزه ها ازجمله حوزه علوم و فناوری آمادگی داریم .
وی بابیان اینکه اکنون دانشگاه های ایرانی از نظر علمی جایگاه مطلوبی در دنیا دارند و به لحاظ تولید علم نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است ، افزود : رشد علم در ایران ، نشان دهنده به روز بودن اطلاعات استادان و اعتبار بالای فعالیت های آنان در مجامع علمی است و از نظر تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده ، دانش آموختگان دانشگاهی در دنیا ، به لحاظ سواد علمی نیز از جایگاه قابل توجهی برخوردار هستند .
وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، همچنین به ضرورت های موجود در جامعه ایران و ایجاد محدودیت از سوی کشور های استکباری اشاره کرد و گفت : در شرایط فعلی ، دانشگاه های ما بیشتر به سمت تبدیل دانش به فناوری و استفاده از یافته های علمی برای حل مشکلات و پیشرفت کشور حرکت کرده اند و تجربه های خوبی در زمینهٔ ایجاد مراکز رشد و فناوری ، واحد های علمی و شکل گیری شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های مؤثر در زمینه های انتقال تکنولوژی کسب شده است .
غلامی همچنین از آمادگی وزارت علوم جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی و گسترش همکاری های علمی بین المللی خبر داد و گفت : باعث خرسندی است که اکنون میزبان تعداد قابل توجهی از دانشجویان عراقی در کشور ایران هستیم .
امیدواریم بتوانیم آموزش های لازم را به آن ها ارائه دهیم .
وی مبادله استاد بین دانشگاه های بین دو کشور را گامی مؤثر در تبادل و گسترش علم و تکنولوژی دانست و خاطر نشان کرد : رفت و آمد های علمی شناخت بین دانشگاه ها و مراکز علمی را بیشتر می کند و موتور حرکت فعالیت های تحقیقاتی مشترک خواهد شد .
غلامی با اشاره به همکاری علمی بین المللی در سطوح مختلف ، تصریح کرد : همکاری های علمی بین المللی در بخش های دیگر نیز می تواند با برنامه ریزی صورت گیرد .
به طوری که می توان پارک های علم و فناوری را هم در کنار دانشگاه ها و سایر مراکز علمی ، معرفی کرد و از ظرفیت های علمی دو کشور برای رفع نیاز آن و کشور های منطقه بهره گیریم .
وی تأکید کرد : دانشگاه های ایران برای تصمیم گیری درخصوص همکاری با بخش های مختلف خودشان تصمیم می گیرند ، اما برای ارائه همکاری های مشترک و قوی ، هماهنگی های لازم باید در وزارت علوم ایران و عراق صورت گیرد تا برنامه ها از طرف دولت ها حمایت شوند .
وی همچنین به توزیع بورسیه ها اشاره کرد و گفت : امیدواریم تا در این زمینه به دانشجویان عراقی توجه بیشتری کنیم و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را نیز در بورسیه ها بگنجانیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
واحد مرکزی خبر
1398/05/15
12:10

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در پایان بر لزوم برنامه ریزی همکاری ها در جهت ارتباط بیشتر و شناخت دانشگاه های دو کشور و رفت و آمد استادان و دانشجویان تأکید کرد و گفت : امیدواریم با علایق موجود در آینده نزدیک شاهد همکاری های تحقیقاتی بین محققان دو کشور و حل مسائل منطقه و ارتقای علمی کشور های اسلامی باشیم .
سعد جواد قندیل سفیر عراق در تهران نیز این دیدار را فرصتی برای پیشرفت علمی دو کشور دانست و گفت : روابط بین ایران و عراق ، از گذشته بسیار عمیق و ریشه ای بوده است و اکنون نیز این رابطه از حد هم جواری فراتر رفته و شکلی برادرانه دارد .
وی با تأکید بر اهمیت کشور ایران برای عراق ، افزود : اکنون بیشترین میزان دانشجویان عراقی در ایران تحصیل می کنند که این امر مصداق روابط مؤثر بین دو کشور است .
قندیل ، لازمه اجرای اهداف مشترک را هماهنگی عنوان کرد و گفت : توازن و مشارکت بین دو کشور سبب افزایش تعاملات علمی و گسترش فناوری خواهد شد .
البته این امر تنها به همکاری دو وزارتخانه محدود نمی شود بلکه باید بین سفارت عراق با وزارت علوم و دانشگاه های ایران نیز صورت گیرد .
سفیر جمهوری عراق در تهران همچنین به بیان چهار نکته از مسائل دانشجویان عراقی در ایران پرداخت و مطرح کرد : امروزه یکی از مسائل دانشجویان ، نبود تصمیم گیری و توقف روند بسیاری از بورس های تحصیلی ارائه شده از سوی دانشگاه های ایران است .
قندیل افزود : مسأله دیگر مربوط به نحوه ارتباط سفارت عراق با وزارت علوم ایران است که از طریق وزارت خارجه صورت می گیرد و این حلقه اضافه ای است که سبب تأخیر در امور می شود و درخواست داریم ارتباطات به صورت مستقیم و بدون واسطه صورت گیرد .
وی بروکراسی اداری ، دریافت هزینه های تحصیل دانشجویان عراقی توسط دانشگاه ها با دلار آمریکایی را از جمله مسائل دیگر دانشجویان نام برد و رفع آن ها را خواستار شد .
همچنین حسین سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی از سفر به بغداد طی دو ماه آینده با در نظرگیری چند سیاست و کارگروه از جمله فرصت مطالعاتی دانشجویان ، کمیته مشترک فعالیت های علمی ، پژوهش و توسعه فناوری از جمله مرکز رشد ، زبان و ادبیات ایران شناسی در دانشگاه های عراق و تدریس مباحث عراقی در دانشگاه های ایران خبر داد .
*شمار زیادی از دانشجویان خارجی دانشگاه های ایران ، عراقی هستندعبدالحمید علیزاده ، مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی نیز در این دیدار به ارائه گزارشی از تعداد دانشجویان عراقی در کشور پرداخت و گفت : امروزه شمار زیادی از دانشجویان خارجی دانشگاه های کشور را دانشجویان عراقی تشکیل می دهند و می توان گفت که این تقاضا برای تحصیل ، متناسب با قابلیت های دانشگاه های کشور است .
وی از بهبود زمینه های تحصیل دانشجویان عراقی طی دوسال گذشته خبر داد و افزود : به دلیل حذف بسیاری از مناطق جغرافیایی ممنوعه و تحصیل این دانشجویان در سراسر کشور ، حذف ممنوعیت بسیاری از رشته های تحصیلی برای دانشجویان عراقی ، استقرار بخشی از خدمات حوزه وزارت علوم در دانشگاه هایی که بیشترین دانشجویان عراقی را دارند از جمله فردوسی مشهد ، ارائه کلیه خدمات کنسولی به این دانشجویان به صورت مستقل و ایجاد سامانه سافره برای آن ها ، شرایط برای دانشجویان خارجی از جمله عراقی ها بسیار مساعدتر از گذشته شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
وزارت علوم
1398/05/15
18:45
> دکتر ابراهیم خدایی ، معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اسامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1398 روی سایت این سازمان قابل مشاهده است .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور ، نشست خبری دکتر ابراهیم خدایی ، معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع «اعلام نتایج اولیه ، انتخاب رشته و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آزمون سراسری سال 1398» با حضور اصحاب رسانه امروز (سه شنبه) در محل این سازمان برگزار شد .
در این نشست ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح فرآیند اعلام نتایج اولیه به نحوه پذیرش دانشجو ، پذیرش با دو شیوه صرفاً براساس سوابق تحصیلی و پذیرش براساس آزمون و سوابق تحصیلی ، انجام انتخاب رشته ، اعلام اسامی نفرات برتر و … پرداخت .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1398/05/15
14:31
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت : در رفع چالش های فرهنگی دانشگاه ها از بروز تقابل های ناخواسته جلوگیری شود .
> به گزارش ایسنا ، غلامرضا غفاری در دومین نشست معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه های منطقه 3 کشور وضعیت پوشش و عفاف و حجاب در دانشگاه ها را یکی از دغدغه های اصلی حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برشمرد و گفت : باید با سیاست گذاری های درست در این زمینه از بروز ناهنجاری ها جلوگیری کرد .
غفاری با تاکید بر اینکه نباید مسائل فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه به چالش های امنیتی و سیاسی تبدیل شود ، تصریح کرد : در حل چالش های فرهنگی دانشگاه ها و رفع گسست بین نسلی که در حوزه فرهنگی بین جوانان و نسل های گذشته نظیر عفاف و حجاب رخ داده است ، باید با اقدامات فرهنگی متناسب ، به موقع و موثر از بروز تقابل های ناخواسته و تشکیل جنبش های اعتراضی جلوگیری کرد .
وی با اشاره به نزدیکی ایام انتخابات بر لزوم مدیریت فضای دانشگاه ها در ایام پیشرو تاکید کرد و گفت : دانشجویان می توانند در فضایی به دور از تشنج و سیاست زدگی به طرح مطالبات و خواسته های خود از تریبون دانشگاه کنند و مجموعه وزارت علوم نیز همراهی لازم با دانشجویان در این زمینه خواهد داشت .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم قرن 21 را عصر تغییر و تحول عنوان و خاطرنشان کرد : دانشگاه های کشور نیز باید در یک سیر تحولی به سمت دانشگاه های نسل چهارم حرکت کنند .
وی ادامه داد : در دانشگاه های نسل سوم و چهارم اثر گذاری فرهنگی و اجتماعی فعالیت های دانشگاه در جامعه نقشی به مراتب پر رنگ تر از جنبه آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها دارد .
غفاری با تاکید بر لزوم همگام سازی برنامه های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها متناسب با تحولات جامعه ، اظهار کرد : سیاست گذاران ، تصمیم گیران و مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها باید در تدوین برنامه های خود نیازهای اساسی جامعه و تحولات آن را مد نظر قرار دهند .
وی افزود : در عصر کنونی نظام ایده ها ، رجحان ها و تغییر در سبک زندگی افراد جامعه است که این امر کار فعالان فرهنگی در دانشگاه ها را در ارائه فعالیت ها و طرح های فرهنگی موثر و مناسب سخت تر کرده است .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم عنوان کرد : در مقطعی که تغییر و تحولات در جامعه و دانشگاه سرعت بیشتری دارد احتمال غافلگیری نیز بیشتر است و لذا مدیران دانشگاهی باید با همراه سازی خود با تحولات جامعه و دانشگاه از اتخاذ تصمیمات منسوخی که در مقطع فعلی پاسخگوی نیاز های دانشگاه نیست خودداری کنند و نسبت به همترازی و هم افق سازی نگاه و افکار نسل های مختلف در دانشگاه برنامه جامعی داشته باشند .
رحیم حب نقی ، رئیس دانشگاه ارومیه نیز در ادامه این نشست ، دانشگاه را پایگاه شکل گیری شخصیت حرفه ای و اجتماعی افراد جامعه توصیف و خاطرنشان کرد : دانشگاه ها در حوزه رفع چالش های خود و جامعه به ویژه در حوزه فرهنگ دینی توفیق چندانی در سال های گذشته نداشته است و باید با برنامه ریز اصولی در این زمینه کاستی ها و کم کاری های گذشته را جبران کرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + دانشگاهها
آریا
1398/05/15
14:04
> خبرگزاری آریا نشست خبری آقای دکتر خدایی ، معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع «اعلام نتایج اولیه ، انتخاب رشته و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی آزمون سراسری سال 98» با حضور اصحاب رسانه ها و نمایندگان جراید رأس ساعت 10 صبح روز سه شنبه 15 مرداد ماه 98 برگزار شد .
> خبرگزاری آریا نشست خبری آقای دکتر خدایی ، معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع «اعلام نتایج اولیه ، انتخاب رشته و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی آزمون سراسری سال 98» با حضور اصحاب رسانه ها و نمایندگان جراید رأس ساعت 10 صبح روز سه شنبه 15 مرداد ماه 98 برگزار شد .
نشست خبری آقای دکتر خدایی ، معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع «اعلام نتایج اولیه ، انتخاب رشته و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی آزمون سراسری سال 98» با حضور اصحاب رسانه ها و نمایندگان جراید رأس ساعت 10 صبح روز سه شنبه 15 مرداد ماه 98 برگزار شد .
در این نشست ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح فرایند اعلام نتایج اولیه به نحوة پذیرش دانشجو ، پذیرش با دو شیوة صرفاً براساس سوابق تحصیلی و پذیرش براساس آزمون و سوابق تحصیلی ، انجام انتخاب رشته ، اعلام اسامی نفرات برترو .
پرداخت .
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/05/15
13:35
> تهران ایرنا رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : سازمان برنامه و بودجه کشور قول مساعد داده است که تامین منابع مالی مورد نیاز آموزش عالی در اولویت قرار گیرد .
> «منصور غلامی» وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به همراه «محمدتقی نظرپور» معاون اداری و مالی و مدیریت منابع ، «مسعود برومند» معاون پژوهش و فناوری ، «مجتبی صدیقی» معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان و «مسعود شمس بخش» مدیرکل دفتر وزارتی ، در نشستی روز یکشنبه (13 مرداد) با محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان برنامه و بودجه در خصوص اعتبارات و تخصیص بودجه سال 1398 دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری و ردیف های متمرکز ستاد ، نگرانی های وزارت علوم برای انجام ماموریت ها و برنامه ریزی های به عمل آمده به ویژه با شروع سال تحصیلی را مطرح کردند .
آموزش عالی در اولویت مجتبی صدیقی روز سه شنبه در رابطه با موضوعات مطرح شده در این نشست به خبرنگار ایرنا گفت : در این نشست مسئولان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مشکلات دانشگاه ها را مطرح کردند و مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور هم شرایط فعلی را توضیح دادند .
وی افزود : اولویت سازمان برنامه و بودجه در توجه به آموزش عالی جدی است و تا حد توان در همه بخش ها کمک می کند ، البته امسال سال خاصی از نظر تامین منابع مورد نیاز است و همه بخش ها باید به این محدودیت ها توجه داشته باشند .
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد : دانشگاه ها کمبود جدی در یارانه غذا دارند و این مسئله با توجه به استقبال حدود 90 درصدی دانشجویان از غذای دانشگاه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد که بر اساس مساعدت سازمان برنامه و بودجه ، تخصیص بودجه سه ماهه سوم دانشگاه ها در بحث اعتبارت سال 98 تا حد توان پرداخت می شود .
اظهارت وزیر علوم منصور غلامی نیز روز گذشته (14 مرداد) در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه های متولی کارگروه همکاری های علمی بین المللی و سفرای کشورهای هدف که در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد ، گفته بود که در این جلسه ، وضعیت تخصیص بودجه های سال جاری دانشگاه ها بررسی شد .
هزینه هایی که دانشگاه ها برای سال تحصیلی جدید دارند از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت می شود .
وی همچنین اعلام کرد که در مورد بودجه 99 هم قرار شد وزارت علوم با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه اقدامات مناسب تری در تنظیم بودجه سال آینده انجام دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1398/05/15
13:09
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت : در رفع چالش های فرهنگی دانشگاه ها از بروز تقابل های ناخواسته جلوگیری شود.
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت : در رفع چالش های فرهنگی دانشگاه ها از بروز تقابل های ناخواسته جلوگیری شود .
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی ، غلامرضا غفاری در دومین نشست معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه های منطقه 3 کشور وضعیت پوشش و عفاف و حجاب در دانشگاه ها را یکی از دغدغه های اصلی حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برشمرد و گفت : باید با سیاست گذاری های درست در این زمینه از بروز ناهنجاری ها جلوگیری کرد .
غفاری با تاکید بر اینکه نباید مسائل فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه به چالش های امنیتی و سیاسی تبدیل شود ، تصریح کرد : در حل چالش های فرهنگی دانشگاه ها و رفع گسست بین نسلی که در حوزه فرهنگی بین جوانان و نسل های گذشته نظیر عفاف و حجاب رخ داده است ، باید با اقدامات فرهنگی متناسب ، به موقع و موثر از بروز تقابل های ناخواسته و تشکیل جنبش های اعتراضی جلوگیری کرد .
وی با اشاره به نزدیکی ایام انتخابات بر لزوم مدیریت فضای دانشگاه ها در ایام پیشرو تاکید کرد و گفت : دانشجویان می توانند در فضایی به دور از تشنج و سیاست زدگی به طرح مطالبات و خواسته های خود از تریبون دانشگاه کنند و مجموعه وزارت علوم نیز همراهی لازم با دانشجویان در این زمینه خواهد داشت .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم قرن 21 را عصر تغییر و تحول عنوان و خاطرنشان کرد : دانشگاه های کشور نیز باید در یک سیر تحولی به سمت دانشگاه های نسل چهارم حرکت کنند .
وی ادامه داد : در دانشگاه های نسل سوم و چهارم اثر گذاری فرهنگی و اجتماعی فعالیت های دانشگاه در جامعه نقشی به مراتب پر رنگ تر از جنبه آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها دارد .
غفاری با تاکید بر لزوم همگام سازی برنامه های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها متناسب با تحولات جامعه ، اظهار کرد : سیاست گذاران ، تصمیم گیران و مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها باید در تدوین برنامه های خود نیازهای اساسی جامعه و تحولات آن را مد نظر قرار دهند .
وی افزود : در عصر کنونی نظام ایده ها ، رجحان ها و تغییر در سبک زندگی افراد جامعه است که این امر کار فعالان فرهنگی در دانشگاه ها را در ارائه فعالیت ها و طرح های فرهنگی موثر و مناسب سخت تر کرده است .
غفاری عنوان کرد : در مقطعی که تغییر و تحولات در جامعه و دانشگاه سرعت بیشتری دارد احتمال غافلگیری نیز بیشتر است و لذا مدیران دانشگاهی باید با همراه سازی خود با تحولات جامعه و دانشگاه از اتخاذ تصمیمات منسوخی که در مقطع فعلی پاسخگوی نیاز های دانشگاه نیست خودداری کنند و نسبت به همترازی و هم افق سازی نگاه و افکار نسل های مختلف در دانشگاه برنامه جامعی داشته باشند .
رحیم حب نقی ، رئیس دانشگاه ارومیه نیز در ادامه این نشست ، دانشگاه را پایگاه شکل گیری شخصیت حرفه ای و اجتماعی افراد جامعه توصیف و خاطرنشان کرد : دانشگاه ها در حوزه رفع چالش های خود و جامعه به ویژه در حوزه فرهنگ دینی توفیق چندانی در سال های گذشته نداشته است و باید با برنامه ریز اصولی در این زمینه کاستی ها و کم کاری های گذشته را جبران کرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان سنجش آموزش کشور
ایلنا
1398/05/16
08:31
> رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره مقابله با متخلفانی که سعی بر انتشار سوالات کنکور داشتند ، گفت : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از متخلفان پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند .
> رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره مقابله با متخلفانی که سعی بر انتشار سوالات کنکور داشتند ، گفت : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از متخلفان پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند .
ابراهیم خدایی (رییس سازمان سنجش آموزش کشور) در گفتگو با خبرنگار ایلنا ، در خصوص تخلفاتی که در کنکور سراسری سال 98 در زمینه انتشار سوالات امتحان رخ داده و پیش گیری پلیس برای حفاظت از سوالات گفت : تخلفات پیش از کنکور به این صورت بود که یک سری از افراد سعی داشتند به نوعی به داخل محل جلسه بروند و از سوالات کنکور عکس بگیرند و به بیرون ارسال کنند .
یک سری از افراد هم بیرون نشسته بودند تا سوالات را حل و از طریق تلگرام یا دیگر نرم افزارها منتشر کنند .
وی بیان کرد : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از این افراد پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند ، برای برخی دیگر هم پرونده تشکیل شد که در میان این میان افراد مدرسان کنکور و افراد سودجو هم بعضا دیده می شوند .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه هر حکمی که از سوی دادگاه ارائه شود حائز اهمیت است ، گفت : پرونده این افراد به صورت حقوقی پیگیری خواهد شد و دادگاه هم هر حکمی بدهد ما آن را اجرایی خواهیم کرد .
خدایی درباره تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی برای جلوگیری از تخلفات گفت : امسال نیروهای امنیتی و نظامی همکاری های فشرده ای با سازمان سنجش آموزش کشور داشتند ، تمام تلاش ها انجام شد تا به داوطلبان این اطمینان را بدهیم که مراکز کنکور به شدت تحت کنترل است و مدیریت می شود .
او در خصوص توصیه به داوطلبان برای انتخاب رشته و احتیاط آنها برای جلوگیری از به دام افتادن افراد سودجو به بهانه راهنمایی انتخاب رشته گفت : داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته دقیق از نرم افزار طراحی شده که به صورت مجازی است و در روز شنبه رونمایی خواهد شد ، استفاده و توسط آن موقعیت خود را ارزیابی کنند .
این نرم افزار مجازی به داوطلب کمک می کند تا بداند با رتبه و ترازی که کسب کرده ، امکان قبولی در چه دانشگاه هایی را دارند ، فکر می کنم همین اقدام برای کمک به داوطلبان جهت انتخاب رشته کفایت کند .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اینکه داوطلب بین یک رشته و یک رشته دیگر چطور انتخاب درستی باشد بحث متفاوتی است که به مشورت با افراد باتجربه نیاز دارد .
بیشترین افراد دلسوز در این حوزه معلمان و آموزش و پرورش هستند .
وی اشاره کرد : ما با همکارانمان در آموزش و پرورش جلسات فشرده ای گذاشتیم و برای مشاوران کارگاه های فشرده برگزار کردیم ، در واقع به صورت فنی به آنها آموزش داده شده تا بدانند چطور باید در انتخاب رشته به داوطلبان راهنمایی بدهند اما طبیعتا از کسانی باید راهنمایی گرفت که هم به وضعیت داوطلب آگاهی داشته و هم دلسوز آنها باشند .
خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان اظهار داشت : عموما هزینه هایی که داوطلبان برای انتخاب رشته هزینه می کنند و کارهای حاشیه ای می پردازند را زائد می دانیم برای همین ما نرم افزاری را طراحی کردیم تا داوطلبان تنها با پرداخت 7500 تومان انتخاب رشته کنند و برای انتخاب رشته های دیگر به سودجویان ارقام نجومی پرداخت نکنند .
ضمن اینکه این هزینه هم وارد خزانه دولت می شود و وارد سازمان سنجش نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
اقتصاد آنلاین
1398/05/16
07:12
> نتایج اولیه کنکور سراسری 98 دانشگاه ها اعلام شد تا با انتشار کارنامه داوطلبان واعلام نتایج در شهریور ماه پرونده یک کنکور دیگرهم بسته شود .
> به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، با این حال آن طور که سازمان سنجش اعلام کرده است جمعاً 767 هزار و 472 داوطلب در کنکور امسال وارد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی خواهند شد که از این تعداد 171 هزار و 384 نفر از طریق آزمون و 596 هزار و 88 نفر نیز بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته خواهند شد .
امسال هم همچون سال های گذشته بیشترین رقابت بین داوطلبان آزمون علوم تجربی بوده است .
حدود 335 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده اند که از این تعداد حدود 9 هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل «دندانپزشکی» ، «داروسازی» و «پزشکی» پذیرش خواهند شد .
البته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم گفته است حدود دو هزار و 700 نفر از این داوطلبان بر اساس سهمیه وارد رشته های پزشکی خواهند شد .
با این همه پرونده کنکور 98 دانشگاه ها با این اعلام نتیجه به نیمه راه رسید تا داوطلبان در مرحله دوم برای انتخاب رشته دانشگاهی شانس خود را امتحان کنند .
در این میان تکلیف رتبه های برتر کنکور دیروز مشخص شد ، بر اساس اعلام سازمان سنجش 40 نفر در پنج گروه ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبان های خارجی به عنوان نفرات برتر معرفی شدند که از این تعداد 26 نفر پسر و 14 نفر دخترهستند واز آنها 19نفر تهرانی 4 نفر تبریزی وشهرهای لار ، شیراز ، مشهد و اصفهان هر کدام با 2 نفر در میان رتبه های برتر در رده بعدی قرار دارند .
برخی از این دانش آموزان از آینده تحصیلی شان و تأثیر منفی کنکور بر زندگی شان گفتند .
کنکور استرس دارد سارا سادات کریمی رتبه اول کنکور هنر را به دست آورده است .
او می خواهد در رشته ادبیات نمایشی دانشگاه تهران قبول شود .
کریمی ابتدا از شرایط کنکور انتقاد می کند و می گوید : «چندین سال است که داوطلبان کنکور هنر نسبت به سؤالات این آزمون اعتراض دارند اما کسی صدای ما را نمی شنود .
منابع کنکور هنر آزاد است و سؤالات از کتاب هایی که معرفی می کنند نمی آید .
برخی از سؤالات به گونه ای است که هیچ ایده ای برای جواب دادنش نداریم چرا که جزو منابع درسی ما نبوده است .
خواهشم از مسئولان برگزاری کنکور این است که سؤالات را به گونه ای طراحی کنند که داوطلبان براحتی بتوانند پاسخ دهند .
کنکور 98 که تمام شد برای کنکور 99 این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند .
او با اشاره به اینکه کنکور برای خیلی از داوطلبان اضطراب آورده است تأکید می کند : از مسئولان می خواهم پرونده کنکور را برای همیشه ببندند .
باید شرایط ورود به دانشگاه تغییر کند ، خیلی ها را می شناسم که به خاطر این آزمون 4 ساعته مریض شدند و دارو می خورند .
» تحت تأثیر خانواده انتخاب رشته نکنید ایزدمهر احمدی نژاد رتبه اول کنکور علوم تجربی است .
خودش باور ندارد که نفر اول رشته تجربی شده است .
18سال دارد از سال دهم دبیرستان برای کنکور 98 برنامه ریزی کرده است .
حالا انتخاب اصلی اش رشته پزشکی دانشگاه تهران است .
احمدی نژاد البته انتقادی به کنکور 98 دارد و می گوید : «سؤالات اختصاصی رشته علوم تجربی بسیار آسان بود اما سؤالات عمومی بسیار سخت طراحی شده بود و حتی برخی از سؤالات به نظرم مشکل داشت .
من تست کنکور سال های قبل را هم زده بودم اما امسال سؤالات متفاوت تر از سالهای قبل بود .
فکر می کنم مسئولان باید در زمینه کنکور زودتر تصمیم گیری کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
اقتصاد آنلاین
1398/05/16
07:12

» او در پاسخ به این سؤال آیا می دانست نفر برتر کنکور می شود می گوید : «قبل از کنکور در آزمون ها شرکت می کردم نتایج این آزمون ها نشان می داد که بهترین هستم و خودم هم فکر می کردم جزو نفرات برتر باشم اما بعد از کنکور به خاطر سؤالات متفاوت فکر نمی کردم جزو نفرات برتر باشم .
» نفر اول علوم تجربی البته پیشنهادی هم به کنکوری ها دارد : «تحت تأثیر خانواده یا دوستان نخواهید در آزمون تجربی شرکت کنید .
اگر می خواهید در رشته تجربی قبول شوید باید حسابی درس بخوانید و روزانه 10 تا 12 ساعت درس می خواندم .
البته کلاس کنکور هم نرفتم فقط در آزمون یکی از مؤسسات شرکت کردم .
» او درباره آینده شغلی و کاری اش هم می گوید : اگر بتوانم دوره تحصیلی خوبی داشته باشم فکر می کنم بتوانم در کشوری پذیرش بگیرم اما هنوز برای رفتن از ایران تصمیم نگرفتم .
دوست دارم در بهترین دانشگاه دنیا ادامه تحصیل دهم .
اگر بتوانم در ایران می مانم و به مردم خدمت می کنم .
با این حال فعلاً زیاد به آینده فکر نمی کنم .
شاید پذیرش تحصیلی بگیرم دانا افاضلی داوطلب تهرانی هم رتبه سوم رشته ریاضی را به دست آورده است .
خبری که خبرنگار صداو سیما به افاضلی داد : «درخانه بودم که از صدا وسیما تماس گرفتند و گفتند رتبه سوم کنکور شدم .
اصلاً فکرش را نمی کردم که این رتبه را به دست آورم .
» افاضلی می خواهد در رشته نرم افزار کامپیوتر صنعتی شریف قبول شود او که رتبه دوم المپیاد ریاضی کسب کرده است برای داوطلبان کنکور یک پیشنهاد دارد : «من استرس داشتم اما سعی کردم منطقی با آزمون کنار بیایم به خانواده ها و همسن و سال های خودم توصیه می کنم به خاطر کنکور تحت فشار قرار نگیرند .
خودم کلاس های کنکور نمی رفتم و اعتقادی هم به کلاس کنکور نداشتم .
» او درباره آینده شغلی اش هم می گوید : دلم می خواهد بعد از دوره لیسانس پذیرش تحصیلی بگیرم و به کشور دیگری بروم اما می دانم در رشته ای که انتخاب کرده ام حتماً موفق می شوم .
به کلاس کنکور اعتقاد نداشتم رتبه اول علوم انسانی را فاطمه شب خیز به دست آورده است .
او اهل شهرستان لار است .
فاطمه شب خیز در آزمون هایی که شرکت می کرد رتبه اش سه رقمی بود او از اول شدنش شوکه بود و اعلام می کند : «اصلاً باورم نمی شد که رتبه اول علوم انسانی را به دست آوردم .
در تمام آزمون ها رتبه ام سه رقمی بود حتی بعد از کنکور هم فکر می کردم رتبه دو رقمی به دست آورم .
» فاطمه شب خیز می خواهد یا حقوق دانشگاه تهران را بخواند یا در رشته دبیری دانشگاه فرهنگیان پذیرش بگیرد : «فکر می کنم باید نگاهی به آینده شغلی خودم داشته باشم اگر به دانشگاه فرهنگیان بروم ، می توانم دبیر شوم و آینده خوبی به لحاظ کاری داشته باشم اما در رشته حقوق نمی دانم چقدر می توانم موفق شوم .
بالاخره کار برای ما مهم است .
البته نمی دانم که بخواهم در ایران بمانم یا بروم این موضوع را هم باید در انتخاب رشته ام لحاظ کنم .
» او درپاسخ به اینکه آیا موافق است دانش آموزان همزمان با مدرسه کلاس کنکور هم بروند ، می گوید : «موافق کلاس کنکور نیستم اما به دانش آموزان پیشنهاد می کنم آزمون ها را بگیرند و تست اش را بزنند .
خودم فقط مدرسه می رفتم اصلاً به کلاس های کنکور هم اعتقاد نداشتم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/05/16
05:24
> قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت : یک محقق عالی رتبه ایرانی به ناحق و صرفا برای قلدری و زورگویی در آمریکا بازداشت شده و وزارت امور خارجه و حافظ منافع ایران در کشور آمریکا به صورت جدی پیگیر آزادی وی هستند .
> به گزارش خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس برخی کاربران فارس من با ثبت سوژه «سکوت جوامع حقوق بشری و رسانه ها برای آزادی دکتر مسعود سلیمانی» اعتراض خود را در این باره نشان دادند .
حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل در گفت وگو با خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت پیگیری آزادی استاد ایرانی بازداشت شده در آمریکا را تشریح کرد و گفت : وزارت امور خارجه و حافظ منافع ایران در کشور آمریکا به صورت جدی پیگیر این موضوع هستند .
وی ادامه داد : متاسفانه این استاد دانشگاه به ناحق بازداشت شده اند و آمریکا زورگوی می کند و دادگاه های آمریکا ، دادگاه های منطقی نیستند .
سالارآملی تصریح کرد : اما از نظر گرفتن وکیل و پیگیری های روزانه دانشگاه تربیت مدرس ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت امور خارجه مطمئن باشید که حداکثر تلاش را برای آزادی ایشان می کنیم و این را وظیفه خود می دانیم و امیدواریم این استاد از چنگال زورگویان آمریکایی بیرون بیاید وی گفت : وی یک محقق عالی رتبه ایرانی هستند که به ناحق صرفا برای قلدری و زورگویی بازداشت شده است .
قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل درباره اتهام این استاد ، گفت : هنوز دادگاهی نشده اند اما مواردی از اتهام را مطرح کرده اند که پیش از این اعلام شده است .
*بازداشتی استادی که ویزای رسمی برای فرصت مطالعاتی داشت به گزارش فارس ، مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس برای فرصت مطالعاتی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم آمریکا بود و قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد که در بدو ورود در فرودگاه دستگیر شده است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
تیتر برتر
1398/05/16
02:54
> به گزارشتیتربرتر؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حدود 335 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده اند ، گفت : حدود 9 هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل "دندان پزشکی" ، "داروسازی" و "پزشکی" پذیرش خواهند شد که حدود 2700 نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته ها خواهند شد.
> به گزارشتیتربرتر؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حدود 335 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده اند ، گفت : حدود 9 هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل "دندان پزشکی" ، "داروسازی" و "پزشکی" پذیرش خواهند شد که حدود 2700 نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته ها خواهند شد .
به گزارش تیتربرتر ، دکتر ابراهیم خدایی امروز در نشست خبری که به منظور تشریح جزییات اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری سال 98 برگزار شد ، به ارائه جزئیات آمار پذیرش پرداخت و گفت : آزمون سراسری سال 98 روزهای 13 و 14 تیرماه با حضور یک میلیون و 119 هزار و 411 داوطلب در 381 شهرستان و 19 کشور خارجی برگزار شد که 58 درصد داوطلبان ، زن و 42 درصد آنها مرد بودند .
وی در ادامه تصریح کرد : بیشترین تعداد شرکت کننده در گروه علوم تجربی با 637 هزار داوطلب ، پس از آن علوم انسانی با 282 هزار و گروه ریاضی با 168 هزار ، بیشترین شرکت کننده ها را داشتند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد : از تعداد داوطلبان ثبت نام کننده ، یک میلیون و 18 هزار نفر در جلسه آزمون حاضر بودند و 9 درصد غایب آزمون بودند .
این تعداد 65 هزار نفر بیشتر از آزمون سال 97 بود .
همچنین 577 هزار نفر در نظام قدیم آموزشی و 542 هزار نفر در نظام جدید آموزشی شرکت کرده اند .
وی همچنین در خصوص ظرفیت پذیرش در سه گروه علوم پزشکی نیز گفت : بیشترین رقابت داوطلبان گروه علوم تجربی برای پذیرش در سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است و تعداد 8038 نفر در کل کشور بدون احتساب دانشگاه آزاد ، در گروه علوم پزشکی پذیرفته می شوند که این تعداد 260 نفر بیش از سال گذشته است .
دکتر خدایی به ظرفیت داوطلبان مناطق سیل زده اشاره کرد و گفت : به چهار استان لرستان ، گلستان ، خوزستان و خراسان شمالی ، بر اساس رشته هایی که استانداری های آنها به سازمان سنجش اعلام کرده اند ، پنج درصد ظرفیت مازاد اختصاص داده شده است و تنها داوطلبانی می توانند از ظرفیت سهمیه سیل زدگان در کنکور 98 استفاده کنند که آسیب مستقیم دیده باشند و همچنین دو برابر مدت تحصیل ، تعهد خدمت بدهند .
به گفته وی ، انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز از 20 مرداد آغاز می شود و تا 24 مرداد ادامه دارد .
کلیه داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی نیز ، مجاز به انتخاب رشته هستند و به منظور انتخاب رشته بهتر داوطلبان ، سه دسته راهنمایی از جمله ویژه نامه انتخاب رشته پیک سنجش ، سیستم نرم افزار مجازی انتخاب رشته و پایگاه های انتخاب رشته وزارت آموزش و پرورش در دسترس داوطلبان قرار می گیرد .
دکتر خدایی تاکید کرد : همزمان با اعلام نتایج اولیه کنکور با یک فضای مدیریت نشده و کاذب مواجهیم که به منظور سودجویی مالی ، سعی دارند داوطلب را گمراه کنند .
پیشنهاد ما این است که داوطلبان با شناخت رشته و مشورت با اساتید و استفاده از انتخاب رشته مجازی ، این کار را انجام دهند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین به طراحی دو نوع سؤال برای نظام جدید و قدیم آموزشی در کنکور 98 اشاره کرد و افزود : برای سال 99 حق انتخاب گروه سؤال ، برای نظام قدیم و جدید به داوطلب داده می شود و فرد می تواند در زمان ثبت نام ، نوع نظام آموزشی خود را انتخاب کند .
وی در ادامه تاکید کرد : ما در زمان طراحی ، با دو ابزار دشواری سؤالات را کنترل کردیم و سؤالات از منابعی که اعلام شده بود ، انتخاب شد .
همچنین از مباحث مشترک هم سؤالات بیشتری طراحی شده؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
تیتر برتر
1398/05/16
02:54
بنابراین مباحث سخت و دشوار به صورت یک تئوری مطرح است به همین منظور ما هم ترازی علمی را انجام داده ایم .
به گفته وی ، مقایسه هایی نیز با اطلاعات سال گذشته انجام شده و در دروس اختصاصی سه گروه تجربی ، انسانی و ریاضی ، هم ترازی نمرات خام انجام شده است .
بنابراین داوطلب در کارنامه خود ، دو نمره خام و نمره هم ترازی را مشاهده می کند .
همچنین ضرایب سختی و دشواری را در نظر گرفته و انجام داده ایم و در همترازی نمره ، عدالت آموزشی را در نظر گرفته ایم .
لذا پذیرش داوطلبان بر اساس نمرات همترازی آنها است نه نمرات خام .
خدایی به امنیت برگزاری آزمون کنکور سال 98 اشاره کرد و گفت : در زمان برگزاری آزمون شاهد همکاری نادری با نیروهای حفاظتی و انتظامی بودیم .
اکثر متخلفان و متقلبان قبل از آزمون شناسایی و دستگیر شدند و فرآیند حقوقی پرونده آنها در حال پیگیری است .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان در خصوص انتخاب رشته گروه علوم پزشکی نیر گفت : در انتخاب رشته گروه علوم پزشکی بیشترین فشار روی سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است که در مجموع کل کشور 8 هزار و 38 نفر ظرفیت پولی و غیر پولی برای این گزوه آزمایشی وجود دارد و این میزان با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد به سختی به 9 هزار نفر می رسد .
از این رقم 30 درصد برای سهمیه های مصوب مجلس است و در نهایت 6 هزار و 300 نفر می مانند که این تعداد هم سهمیه های بومی و مناطق در پذیرش آنها دخیل است و بنابراین کسی که رتبه کشوری بالای 10 هزار دارد نباید توقع قبولی در این رشته ها را داشته باشد و معقول انتخاب رشته کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
خبر ایران
1398/05/15
20:12
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حدود 335 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده اند ، گفت : حدود 9 هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل دندان پزشکی ، داروسازی و پزشکی پذیرش خواهند شد که حدود 2700 نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته ها خواهند شد .
> به گزارش ایران خبر ، گفتنی است بیشترین تعداد شرکتکننده در کنکور امسال در گروه علوم تجربی با 637 هزار داوطلب بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
خبرآنلاین
1398/05/15
16:26
> مهر نوشت : رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از آغاز ثبت نام دوره های جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی از 27 مردادماه خبر داد .
> محمدحسین امید همچنین از آغاز ثبت نام دوره های جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی از 27 مردادماه جاری خبر داد و اظهار کرد : دوره های کاردانی این دانشگاه بدون آزمون است و بر اساس سوابق تحصیلی جذب دانشجو می شود .
وی با بیان اینکه طیف رشته های دانشگاه جامع علمی کاربردی بسیار وسیع است ، افزود : خانواده ها در بررسی های آموزشی برای تعیین دانشگاه فرزندان خود رشته های متنوع این دانشگاه را نیز مطالعه کنند .
وی با تاکید بر اینکه دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی از اشتغال پذیری بالایی برخوردارند ، افزود : بر اساس نتایج نظرسنجی های انجام گرفته 70 تا 75 درصد از دانش آموختگان این دانشگاه شاغل هستند و 40 درصد از آن ها در رشته تحصیلی خود مشغول به کارند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود : این دانشگاه حدود 800 رشته شامل 450 رشته کاردانی و 350 رشته کارشناسی و ارشد دارد و شعار اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی پرورش افراد کارآفرین و کارفرماست نه کارمند .
235237 کد خبر 1287174.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
مهر
1398/05/15
16:13
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از آغاز ثبت نام دوره های جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی از 27 مردادماه خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری مهر ، محمدحسین امید همچنین از آغاز ثبت نام دوره های جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی از 27 مردادماه جاری خبر داد و اظهار کرد : دوره های کاردانی این دانشگاه بدون آزمون است و بر اساس سوابق تحصیلی جذب دانشجو می شود .
وی با بیان اینکه طیف رشته های دانشگاه جامع علمی کاربردی بسیار وسیع است ، افزود : خانواده ها در بررسی های آموزشی برای تعیین دانشگاه فرزندان خود رشته های متنوع این دانشگاه را نیز مطالعه کنند .
وی با تاکید بر اینکه دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی از اشتغال پذیری بالایی برخوردارند ، افزود : بر اساس نتایج نظرسنجی های انجام گرفته 70 تا 75 درصد از دانش آموختگان این دانشگاه شاغل هستند و 40 درصد از آن ها در رشته تحصیلی خود مشغول به کارند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود : این دانشگاه حدود 800 رشته شامل 450 رشته کاردانی و 350 رشته کارشناسی و ارشد دارد و شعار اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی پرورش افراد کارآفرین و کارفرماست نه کارمند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
دانشجو
1398/05/15
15:34
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : طی تفاهم نامه همکاری با معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اقدامات مؤثری در زمینه توسعه روستایی انجام می شود .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، ابراهیم صالحی عمران ، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در مراسم امضای تفاهم نامه دانشگاه فنی و حرفه ای با معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : دانشگاه نهادی است که با جامعه و نیازهای آن ارتباط دارد و به دنبال حل مسائل کشور است .
صالحی عمران افزود : یکی از دلایلی که دانشگاه ها را به اسم نسل یک ، دو ، سه و چهار نامگذاری کرده اند ، ارتباط بیشتر دانشگاه با جامعه خود است .
دانشگاه در زمینه اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی پیامدهای اثرگذاری در جامعه می تواند داشته باشد و این مسائل در جامعه ایرانی تأثیرات بیشتری دارد .
دانشگاه فنی و حرفه ای همیشه با جامعه ارتباط داشته و به دنبال حل نیازهای جامعه بوده است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با بیان اینکه توسعه یکی از موضوع های مهمی است که میان دانشگاه و جامعه وجود دارد ، تصریح کرد : توسعه و رشد اقتصادی جامعه ایران در شرایط فعلی با رونق تولید میسر می شود و دانشگاه فنی و حرفه ای در این عرصه باید بیشتر از دانشگاه های دیگر فعالیت کند .
وی ادامه داد : توسعه روستایی یکی از مهم ترین محورهای توسعه بوده و تولید و توسعه در روستا باید گسترش پیدا کند .
به همین دلیل دانشگاه فنی و حرفه ای اعلام آمادگی کرد که با معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در راستای توسعه روستایی تفاهم نامه همکاری امضا کند .
صالحی عمران اظهار کرد : وزارت کار برنامه های بسیار خوبی در حوزه توسعه روستایی دارد و به کمک دانشگاه فنی و حرفه ای اتفاقات خوبی در حوزه تولید ، آموزش و مهارت آموزی می افتد .
این دانشگاه به کمک معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی می تواند اقدامات مؤثری در زمینه توسعه روستایی انجام دهد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای بیان کرد : تفاهم نامه همکاری دانشگاه فنی و حرفه ای با وزارت کار ، پیوند دانشگاه با جامعه را به معنای حقیقی کلمه تحقق می بخشد .
وی گفت : در عرصه اشتغال ، مهارت آموزی و تولید اگر محور روستا قرار بگیرد ، عدالت اجتماعی در همه نقاط کشور اتفاق می افتد .
دانشگاه فنی و حرفه ای به دنبال توسعه فراگیر و همه جانبه بوده که به همه اجزای جامعه توجه کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
مهر
1398/05/15
14:48
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : این دانشگاه به کمک معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی می تواند اقدامات مؤثری در زمینه توسعه روستایی انجام دهد .
> به گزارش خبرگزاری مهر ، ابراهیم صالحی عمران در مراسم امضای تفاهم نامه دانشگاه فنی و حرفه ای با معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : دانشگاه نهادی است که با جامعه و نیازهای آن ارتباط دارد و به دنبال حل مسائل کشور است .
وی افزود : یکی از دلایلی که دانشگاه ها را به اسم نسل یک ، دو ، سه و چهار نامگذاری کرده اند ، ارتباط بیشتر دانشگاه با جامعه خود است .
دانشگاه در زمینه اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی پیامدهای اثرگذاری در جامعه می تواند داشته باشد و این مسائل در جامعه ایرانی تأثیرات بیشتری دارد .
دانشگاه فنی و حرفه ای همیشه با جامعه ارتباط داشته و به دنبال حل نیازهای جامعه بوده است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با بیان اینکه توسعه یکی از موضوع های مهمی است که میان دانشگاه و جامعه وجود دارد ، خاطرنشان کرد : توسعه و رشد اقتصادی جامعه ایران در شرایط فعلی با رونق تولید میسر می شود و دانشگاه فنی و حرفه ای در این عرصه باید بیشتر از دانشگاه های دیگر فعالیت کند .
صالحی عمران تصریح کرد : توسعه روستایی یکی از مهم ترین محورهای توسعه بوده و تولید و توسعه در روستا باید گسترش پیدا کند .
به همین دلیل دانشگاه فنی و حرفه ای اعلام آمادگی کرد که با معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در راستای توسعه روستایی تفاهم نامه همکاری امضا کند .
وی ادامه داد : وزارت کار برنامه های بسیار خوبی در حوزه توسعه روستایی دارد و به کمک دانشگاه فنی و حرفه ای اتفاقات خوبی در حوزه تولید ، آموزش و مهارت آموزی می افتد .
این دانشگاه به کمک معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی می تواند اقدامات مؤثری در زمینه توسعه روستایی انجام دهد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خاطرنشان کرد : تفاهم نامه همکاری دانشگاه فنی و حرفه ای با وزارت کار ، پیوند دانشگاه با جامعه را به معنای حقیقی کلمه تحقق می بخشد .
وی افزود : در عرصه اشتغال ، مهارت آموزی و تولید اگر محور روستا قرار بگیرد ، عدالت اجتماعی در همه نقاط کشور اتفاق می افتد .
دانشگاه فنی و حرفه ای به دنبال توسعه فراگیر و همه جانبه بوده که به همه اجزای جامعه توجه کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
ایرنا
1398/05/15
19:30
> یاسوج ایرنا رئیس دانشگاه یاسوج تاکید کرد که دژهای مستحکم اطراف دانشگاه یاسوج برداشته شده و این دانشگاه دیگر جزیره ای جدای از متن جامعه و مردم نیست .
> به گزارش ایرنا ، احمد عریان در نشست امروز سه شنبه با خبرنگاران کهگیلویه وبویراحمد یادآور شد : این دانشگاه دیگر صندوق اخذ رای نامزد خاصی نیست و فضای علمی ، پژوهشی و آرامش نسبی بر این دانشگاه حاکم شده است .
وی تصریح کرد : در طول 17 ماه گذشته و مدیریت جدید اجازه دخالت هیچ کس در امورات داخلی دانشگاه داده نشده و تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها تنها بر اساس قانون ، شایسته سالاری و در راستای راهبردها و رویکردهای دولت و وزارت علوم اتخاذ شده است .
عریان تاکید کرد که در سال انتخابات نیز این دانشگاه با حساسیت مرزهای بین سیاست واقعی با سیاست زدگی و سیاسی بازی ها را دنبال می کند و چنانچه میزگرد و نشست سیاسی در این نهاد برگزار شود نه برای یک کاندید ، جناح و یا قشر و طایفه ای خاص است بلکه با حضور همه سلایق و کاندیداها این میزگردها و نشست های سیاسی برگزار خواهد شد .
نخبه کشی نکنیم رئیس دانشگاه یاسوج همچنین به برخی عوامل و موانع توسعه نیافتگی در کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و با یادآوری دوگانه مزیت های فراوان با عمق محرومیت ها در این استان نیز گفت : یک پارادوکس و تناقض آشکار بین داشته ها و ظرفیت های متعدد در این استان با عمق محرومیت ها و فقر حاکم بر آن وجود دارد .
عریان تصریح کرد : استان کهگیلویه وبویراحمد به لحاظ وجود نیروی انسانی نخبه و شخصیت های تاثیرگذار در مناصب و پست های مدیریتی در اقصی نقاط کشور سوای از سایر داشته ها و ظرفیت های کم نظیرش در حوزه های گوناگون ، یکی از استان های پیشرو است اما از نظر توسعه یافتگی همواره جزو مناطق کمتر برخوردار محسوب می شود .
رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه خودزنی ها و نخبه کشی در این استان بیداد می کند ، گفت : کهگیلویه وبویراحمد یک استان سیاست زده است .
عریان اضافه کرد : بدون شک با تجمیع این استعدادها و ظرفیت نخبگان ، شخصیت ها و افراد تاثیرگذار می توان این استان را به شایسته ترین و بهترین جایگاه توسعه ای رساند .
وی از محوریت دانشگاه یاسوج برای برگزاری همایشی با حضور شخصیت ها ، نخبگان و افراد تاثیرگذار و دارای جایگاه در ارکان مختلف دولت و نظام و استفاده از اندیشه ها و ظرفیت های آنها برای توسعه و شکوفایی این استان در ابعاد مختلف خبر داد و گفت : مقدمات اولیه آن فراهم و دبیرخانه آن نیز تشکیل شده است .
عریان همچنین دامن زدن به مسایل قومی و قبیله ای و نگاه های خاص منطقه ای را از دیگر چالش ها و آفت های فراروی توسعه این استان دانست و گفت : تاسف انگیزتر آنکه این مسائل در بین برخی نخبگان و خواص جامعه بیش از مردم عادی رسوخ کرده و به آن دامن زده می شود .
وی برخی دخالت های بی جا و عدم شایسته سالاری در مدیریت ها را نیز از دیگر آسیب های جدی و چالش های فراروی توسعه کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد .
افزایش 5 برابری قراردادها رئیس دانشگاه یاسوج همچنین به افزایش حدود پنج برابری قراردادهای علمی و پژوهشی با سایر نهادهای بیرون از دانشگاه در سال گذشته خبر داد و گفت : ارزش این قراردادها رقمی افزون بر 400 میلیارد ریال بوده است .
وی اظهار داشت : میزان کل قراردادهای تحقیقاتی این دانشگاه با مؤسسات علمی و اجرایی در سطح استان در سال 96 تنها هفت مورد بود که در یک سال گذشته افزایش چند برابری داشته است .
عریان با اشاره به برخی تحولات و دستاوردهای این دانشگاه ظرف یک سال گذشته تاکنون نیز گفت : رتبه دانشگاه یاسوج از لحاظ علمی و آموزشی در سال گذشته جزو 10 مراکز برتر کشور بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
ایرنا
1398/05/15
19:30

رئیس دانشگاه یاسوج تصریح کرد : میزان اعتبارات عمرانی و فرهنگی این دانشگاه با رشد قابل ملاحظه ای در یک سال گذشته با همکاری سازمان برنامه و بودجه استان به بیش از 160 میلیارد ریال رسید .
وی یادآور شد : برای نخستین بار نیز دو ردیف بودجه ای مشخص در اعتبارات استانی برای دانشگاه یاسوج در نظر گرفته شد که از محل این ردیف ها افزون بر 20 میلیارد ریال اعتبار به آن اختصاص یافت .
وی حمایت از نخبگان علمی و تقویت استعدادهای برتر دانشگاهی در حوزه استادان و دانشجویان را نیز یکی از برنامه های مهم این دانشگاه دانست و گفت : هم اینک 200 دانشجوی نخبه در سطح استان بورسیه شده اند و مورد حمایت مادی و معنوی این دانشگاه و خیرین هستند .
وی تعداد اعضای هیات علمی در دانشگاه یاسوج را نیز 250 نفر و شمار دانشجویان در رشته های مختلف اعم از کارشناسی ، ارشد و دکتری را نیز افزون بر 6 هزار و 300 نفر ذکر کرد .
وی تعداد رشته های موجود کارشناسی ، ارشد و دکتری را نیز به ترتیب 31 ، 60 و 30 رشته دانست و گفت : تعداد دانشجویان دختر و پسر در یان دانشگاه به طور نسبی برابرند .
واکنش رئیس دانشگاه یاسوج به رقص مختلط عریان همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص رقص مختلف در جشنواره فرهنگی عشایر در این دانشگاه نیز گفت : برخی اتفاق ها و رقص مختلط مربوط به دانشجویان این دانشگاه نبود ضمن آنکه کمیته حقیقت یابی در این راستا تشکیل شده و هر تصمیمی که این کمیته اتخاذ کند برای دانشگاه قابل قبول است .
وی یادآور شد : البته برخی ها به دنبال این بودند که یک مساله حاشیه ای و کمتر از یک دقیقه و نیم را بر اصل و بسیاری از دستاوردهای علمی ، پژوهشی و آموزشی در این دانشگاه گره بزنند و افتخارات کسب شده این دانشگاه را به حاشیه ببرند .
عریان همچنین با کنایه گفت : رئیس دانشگاه همچون مبصر یک کلاس نیست و بدون شک کنترل و نظارت بر حدود 6 هزار دانشجو کاری دشوار و سخت است و نمی توان اگر خطایی از هر کدام آنها سر زد رئیس دانشگاه نیز باید سلاخی شود ، گفت : مدیریت در دانشگاه با سایر مدیریت ها تفاوت فاحش دارد .
افزایش 30درصدی اعتبارات دانشگاه عریان همچنین یکی از اقدامات و دستاوردهای این دانشگاه را افزایش بیش از 30 درصدی اعتبارات عمرانی و هزینه ای در طول سال 97 و سال جاری دانست و گفت : سال گذشته افزون بر 90 میلیارد ریال در طرح های عمرانی دانشگاه هزینه شد .
رئیس دانشگاه یاسوج گفت : میزان اعتبارات توازن منطقه ای در دانشگاه یاسوج در سال جاری 100 میلیارد ریال است در حالی که این دانشگاه در سال های قبل هیچگاه از این محل اعتباری ابلاغی نداشته است .
3016/6110.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
فارس نیوز
1398/05/16
09:54
> معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور گفت : بیشتر دانشجویان این دانشگاه شاغلانی هستند که برای گذراندن آموزش های تخصصی در حرفه خود در این دانشگاه تحصیل می کنند این در حالی است که هیچ دانشگاهی برای اشتغال دانشجویان هیچ ضمانتی به فارغ التحصیلان نمی دهد .
> گروه علمی و دانشگاهی خبرگزای فارس ، حجت عابدی اصل دانشگاه ها مهم ترین عامل توسعه در هر کشور هستند به این معنی که با پیشرفت های علمی در زمینه های مختلف است که یک کشور در دنیا مطرح می شود و دستاوردهای مختلفی که از راه دانش به دست آورده می تواند او را به قطب علمی تبدیل کند .
کشور ایران در سال های اخیر در حوزه علم و فناوری پیشرفت های قابل توجهی داشته است که این موفقیت ها را از فعالیت نخبگان ، دانشجویان و اساتید دانشگاهی به دست آورده است در واقع دست یافتن به برخی فناوری ها در حوزه های نانو ، سلول های بنیادی و حتی صنایع نظامی ناشی از پیشرفت های علمی کشور است .
دانشگاه پیام نور در میان همه دانشگاه ها و مراکز علمی در سال های اخیر فضای خوبی را برای تحصیل اقشار مختلف جامعه مهیا کرده است و براساس نیاز جامعه به تعریف رشته های تحصیلی جدید پرداخته است .
برای اطلاع بیشتر از فعالیت های آموزشی این دانشگاه که در سال رونق تولید گام های خوبی برداشته و برنامه های تحصیلی جدیدی را برای سال تحصیلی تدارک دیده است با مرتضی محسنی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور ساعاتی را با او مصاحبه کردیم که شنیدن صحبت هایش خالی از لطف نیست .
آنچه در گفت وگوی ما با محسنی می خوانید : * وضعیت آموزشی دانشگاه پیام نور خوب است * ایجاد سه رشته تحصیلی جدید در مقطع کارشناسی ارشد * ویژگی این دانشگاه نبود محدودیت برای امتحانات دانشجویان است * رشته های مجازی می توانند تحصیل مجازی داشته باشند * طراحی دروس مهارتی برای دانشجویان * همه مراکز پیام نور دارای کارگاه آموزشی هستند * اولویت دانشگاه توانمند سازی اعضای هیأت علمی است * امتحانات این دانشگاه به صورت متمرکز است * هیچ دانشگاهی برای اشتغال دانشجویان ضمانت نمی دهد * وضعیت آموزشی دانشگاه پیام نور خوب است فارس : فعالیت دانشگاه پیام نور در حوزه آموزش چگونه است؟ محسنی : این دانشگاه با توجه به ماموریتی که برعهده اش است از نظر آموزشی وضعیت مطلوب و قابل قبولی دارد چراکه تمامی رشته های این دانشگاه دارای مجوز از وزارت علوم هستند و با دیگر دانشگاه های کشور هیچ تفاوتی ندارند .
فارس : آموزش از راه دور در دانشگاه پیام نور وجود دارد؟ محسنی : بله ، دانشگاه پیام نور در 3 مقطع تحصیلی آموزش از راه دور دارد البته در مقطع دکتری در رشته برنامه ریزی آ موزشی تحصیل امکان پذیر است از طرفی باید بگویم شورای برنامه ریزی آموزشی این دانشگاه همه برنامه های درسی دانشگاه را مورد بازنگری قرار می دهد و نسبت به ایجاد رشته های جدید اقدام می کند .
* ایجاد سه رشته تحصیلی جدید در مقطع کارشناسی ارشد فارس : آیا رشته های تحصیلی جدید در دانشگاه تاسیس شده است ؟ محسنی : دانشگاه پیام نور در حال ایجاد سه رشته تحصیلی جدید در مقطع کارشناسی ارشد است که مجوز اولیه آن را از وزارت علوم دریافت کرده که پس از تایید شورای گسترش وزارت علوم راه اندازی خواهد شد .
درواقع ایجاد رشته های جدید متناسب با نیاز روز جامعه طراحی شده و در قالب بین رشته ای در حال تدوین هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
فارس نیوز
1398/05/16
09:54

فارس : آیا در طرح بازنگری رشته تحصیلی حذف می کنید؟ محسنی : خیر ، این دانشگاه ظرفیت رشته های تحصیلی که کمتر مورد اقبال دانشجویان باشد را کم می کند که البته این اتفاق با هماهنگی وزارت علوم انجام می شود .
درواقع می توان گفت نظام آموزشی دانشگاه پیام نور باز است و متناسب با نیاز جامعه و همچنین در هر استان و هر شهر متفاوت است .
به طور کلی این دانشگاه متناسب با اقشار وسیع کشور برای تحصیل تاسیس شده که آموزش و تحصیل در همه جا و همه وقت در این دانشگاه انجام می شود .
* ویژگی این دانشگاه نبود محدودیت برای امتحانات دانشجویان است فارس : مهم ترین ویژگی دانشگاه پیام نور چیست؟ محسنی : یکی از ویژگی های این دانشگاه نبود محدودیت شغلی برای دانشجویان است به طوری که اگر دانشجویی در یکی از واحدهای دانشگاهی مشغول به تحصیل باشد در صورتی که شرایطش برای شرکت در امتحان مهیا نباشد می تواند با دادن درخواست در شهر دیگری امتحان خود را بدهد .
درواقع ساختار این دانشگاه با نیاز مخاطبان منطبق است .
به طور مثال دانشگاه سنتی همه اموراتش برای دانشجو در محل دانشگاه انجام می شود اما در این دانشگاه دانشجو می تواند محل آزمون خود را خودش انتخاب کند که این اتفاق بیشتر برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است .
فارس : با توجه به وجود روش های مختلف برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه پیام نور دراین باره توضیح دهید؟ محسنی : باید بگویم دانشجویان مقطع دکتری باید مثل دانشگاه های سنتی برای تحصیل در دانشگاه حضور داشته باشند اما برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز دو روش وجود دارد که می توان به تحصیل مجازی و نیمه حضوری اشاره کرد .
در تحصیل مجازی دانشجو نه تنها به صورت مجازی پذیرش می شود بلکه تحصیل او و کلاس هایش به صورت الکترونیکی برگزار می شود .
همچنین آزمون پایان هر ترم خود را الکترونیکی می دهد .
در روش نیمه حضوری نیز دانشجویان در ساعات مشخصی در دانشگاه حضور یافته و بیشتر برای رفع اشکالات دروس انجام می شود .
* رشته های مجازی می توانند تحصیل مجازی داشته باشند فارس : تحصیل در دوره های مجازی دانشگاه شرایط خاصی ندارد؟ محسنی : بله ، تحصیل در رشته های مجازی برای همه رشته ها امکان پذیر نیست .
از آنجایی که دانشگاه پیام نور یک دانشگاه کارآفرین است رشته هایی که نظری هستند و در آنها کارگاه های عملی وجود ندارد می توانند به صورت مجازی و نیمه حضوری تحصیل کنند که در این رابطه هیچگونه دغدغه ای برای آنها وجود ندارد اما در رشته های مانند مهندسی مکانیک کارگاه عملی لازم است چرا که اینگونه رشته ها ماهیت عملی دارند و نمی توان به هیچ عنوان به صورت آموزش مجازی یا نیمه حضوری در این رشته ها تحصیل کرد .
فارس : آیا اقدامی درباره مهارت افزایی دانشجویان انجام داده اید؟ محسنی : بله ، در این زمینه باید بگویم تفاهم نامه ای را با کانون کارفرمایی ایران امضا کرد ه ایم که دانشجویان می توانند از گسترده وسیع صنوف که با این تشکل ارتباط دارند استفاده کنند همچنین تفاهم نامه دیگری را با سازمان فنی و حرفه ای کشور منعقد کرده ایم که دانشجویان بتوانند در کنار برنامه درسی براساس علایق خود در رشته های مختلف بعضی از مهارت ها را آموزش ببینند .
این در حالی است که در پایان هر دوره مهارت آموزی دانشجویان مدرک پایان دوره را از سازمان فنی و حرفه ای دریافت می کنند که این مدارک دارای ارزش بین المللی است .
* طراحی دروس مهارتی برای دانشجویان فارس : آیا دروس مهارتی هم در دانشگاه وجود دارد؟ محسنی : بله ، دانشگاه پیام نور در راستای مهارت افزایی دانشجویان ، کارگروهی را تشکیل داده است که وظیفه آن طراحی دروس مهارتی برای دانشجویان است که در این رابطه باید بگویم تا کنون در حال حاضر رشته کارآفرینی طراحی شده و جزو دروس اختیاری دانشجویان قرار دارد .
از طرفی دانشجویانی که در دروس مهارتی آموزش می بینند ورودشان به بازار کار با توجه به مهارتی که دارند راحت تر است .
البته باید به این نکته اشاره کنم که بزودی در هر رشته تحصیلی یک درس مهارتی طراحی و به سیستم آموزشی اضافه می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
فارس نیوز
1398/05/16
09:54

فارس : دانشگاه پیام نور دانشجوی خارجی هم دارد؟ محسنی : بله ، دانشگاه پیام نور دارای دانشجویان خارجی از کشور عراق و افغانستان است که امسال نیز برای افزایش دانشجویان خارجی در این دانشگاه ارتباطات بین المللی خوبی برقرار کرده ایم .
همچنین از وزارت علوم برای جذب دانشجوی خارجی در مرکز تهران جنوب در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مجوز گرفته ایم .
* همه مراکز پیام نور دارای کارگاه آموزشی هستند ارس : دانشگاه کارگاه آموزشی دارد و اینکه در ارتباط با صنعت فعالیتی انجام داده اید؟ محسنی : بله ، همه مراکز پیام نور در سراسر کشور دارای کارگاه آموزشی هستند که هر کدام از آنها در طول سال تحصیلی کارهای مختلفی را برای دانشجویان برگزار می کند همچنین این مراکز قراردادهایی را با صنایع یا مراکز آموزش عالی منعقد کرده اند تا بتوانند تجهیزات و امکانات کارگاه های خود را به روز کنند .
این در حالی است که دروس کارگاهی مصوب وزارت علوم در این دانشگاه ارائه شده است و اکنون در حال تغییر سرفصل های قدیمی و تاسیس سرفصل های جدید هستیم که در این رابطه از بخش های علمی دانشگاه درخواست کرده ایم که پیشنهادات خود را برای تغییر سرفصل ها ارائه دهند که اکنون این پیشنهادها در حال مطالعه است .
فارس : تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه چند نفر است؟ آیا آنها را برای تحقیقات در قالب فرصت مطالعاتی به کشور های خارجی اعزام می کنید؟ محسنی : دانشگاه پیام نور دارای 3800 عضو هیات علمی است که در واقع جزو بزرگترین اعضای هیات علمی در بین دانشگاه های کشور محسوب می شویم .
همچنین 350 نفر از هیات علمی دانشگاه مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاه های خوب هستند که اکنون در رتبه استادی و دانشیاری فعالیت می کنند .
درواقع باید بگویم بافت هیات علمی این دانشگاه مربوط به رشته علوم انسانی بوده و ارتباط با صنعت در این دانشگاه کمتر است از طرفی باید بگویم دانشگاه اعضای هیات علمی را برای گذراندن دوره های آموزشی و فرصت های مطالعاتی در دو روش یکساله و کوتاه مدت به دانشگاه خارجی بورسیه می کند .
* اولویت دانشگاه توانمند سازی اعضای هیأت علمی است فارس : اولویت دانشگاه در سال تحصیلی جدید چیست؟ محسنی : یکی از برنامه های اولویت دار ما که به صورت مستمر انجام می شود توانمندسازی اعضای هیأت علمی از طریق برگزاری پایگاه های آموزشی و مهارتی است البته این کار نیز توسط مراکز مختلف ما در استان های کشور انجام می شود .
درواقع آموزش های دانشگاه پیام نور برای اساتید در حوزه های پژوهشی آموزشی و اجرایی انجام می شود .
فارس : وضعیت کیفیت آموزشی در دانشگاه پیام نور چگونه است؟ محسنی : کیفیت آموزش در دانشگاه پیام نور وضعیت خوبی دارد و به صورت ستادی کنترل می شود چرا که منابع درسی این دانشگاه برای همه مراکز پیام نور یکسان است به طور مثال منابع درسی ما در تهران و یا در شهرهای مرزی هیچ تفاوتی ندارد و همه آنها منبع محور هستند که در این رابطه باید بگویم اساتید موظف هستند براساس منبع که در اختیار آ نها قرار داده شده تدریس کرده و آزمون برگزار کنند .
* امتحانات این دانشگاه به صورت متمرکز است فارس : امتحانات دانشگاه هم متمرکز انجام می شود؟ محسنی : بله ، امتحانات این دانشگاه به صورت متمرکز است یعنی دانشجوی داخل شهر همان آزمونی را که دانشجوی دیگر در خارج از شهر تحصیل می کند را می دهد و هیچ یک از دانشجویان و اساتید نمی توانند در تعیین نمره دخالتی داشته باشند .
اساتید تنها 8 نمره دانشجویان که در قالب میان ترم آزمون برگزار می شود برعهده آنها است .
فارس : کیفیت آموزشی در واحد های دانشگاهی یکسان است؟ نصرتی : بله ، کیفیت آموزشی دانشگاه پیام نور در واحدهای مختلف دانشگاهی هیچ تفاوتی ندارد چرا که براساس قانون مجلس شورای اسلامی 85 درصد از دانشجویان از طریق سوابق تحصیلی و 15 درصد دیگر از طریق آزمون وارد دانشگاه می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
فارس نیوز
1398/05/16
09:54

* هیچ دانشگاهی برای اشتغال دانشجویان ضمانت نمی دهد فارس : برای اشتغال دانشجویان دانشگاه اقدامی کرده است؟ محسنی : خیر ، بیشتر دانشجویان این دانشگاه افراد شاغل هستند که برای گذراندن آموزش های تخصصی در حرفه خود در این دانشگاه تحصیل می کنند این در حالی است که هیچ دانشگاهی برای اشتغال دانشجویان هیچ ضمانتی به فارغ التحصیلان نمی دهد .
از طرفی باید بگویم با توجه به مهارتی بودن دانشجویان آنها بعد از فارغ التحصیلی صاحب شغل می شوند و می توانند از تخصص خود استفاده کنند .
فارس : به فعالیت های دانشگاه پیام نور چه نمره ای می دهید؟ محسنی : درباره وضعیت آموزشی دانشگاه پیام نور با توجه به کیفیت آموزشی و استانداردهایی که در این دانشگاه رعایت می شود من نمره 18 را به این دانشگاه می دهم این در حالی است که به طور مثال دانشجویان این دانشگاه در آزمون وکلا بالاترین درصد قبولی را دارند که این نشان از کیفیت آموزشی این دانشگاه است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه
باشگاه خبرنگاران
1398/05/16
09:39
> معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه و رئیس کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان بر اهمیت تعیین اولویت های تحقیقاتی و فناوری استان بر مبنای شناسایی نیازها ، توانایی ها و مزیت های استانی تاکید کرد .
> به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ، افشین کریمی معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه و رئیس کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان در دومین نشست کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان به میزبانی دانشگاه صنعتی کرمانشاه با ابراز خرسندی از برگزاری این کارگروه در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ، گفت : برگزاری نشست امروز در این فضای آموزشی و پژوهشی می تواند آغاز یک پیام برای ما باشد و امید است با همراهی و همدلی سایر دستگاه های اجرایی در راستای حل معضلات استان بتوانیم اولویت های پژوهشی استان را به درستی تبیینکنیم که متناسب با آن فرآیند تخصیص اعتبار به این فعالیت ها صورت پذیرد .
او در ادامه سخنان خود با تاکید به بیان محور های اصلی این نشست از جمله بررسی و تبیین محور های پژوهشی کلان استان کرمانشاه در سال 1398 ، ارائه گزارش دستورالعمل اجرایی بند (ز) تبصره (9) قانون بودجه سال 1398 ، برنامه ریزی در خصوص ضرورت تهیه دانشنامه استان و در آخر آیین نامه اجرایی اخیر شورای برنامه ریزی و توسعه و تغییر در تشکیلات کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری استان پرداخت .
رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه با اشاره به اهمیت ورود دستگاه های اجرایی به حوزه پژوهش و نوآوری در راستای حل مشکلات استان ، گفت : اکنون وظیفه ماست که براساس پژوهش های تخصصی به احصاء مسائل ، مشکلات و گرفتاری های مردم و استان بپردازیم تا اقدام ها و برنامه ریزی های استان بر اساس مطالعات علمی صورت گیرد .
اعضا در خصوص محور های اصلی این نشست ، تدوین برنامه های حمایت از توسعه و ارتقای مراکز رشد ، پارک های علم و فناوری و شهرک های فناوری و شرکت های دانش بنیان در استان ، برنامه ریزی در راستای استقرار و اصلاح نظام نوآوری منطقه در استان ، بررسی میزان اعتبار بخشی به طرح ها و بررسی اولویت های پژوهشی استان به بحث و گفتگو و تبادل نظر پرداختند .
انتهای پیام/د برگزاری نشست در فضای آموزشی و پژوهشی می تواند آغاز یک پیام برای ما باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه ارومیه
تابناک
1398/05/15
22:23
> رئیس دانشگاه ارومیه گفت : جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی به عنوان الگویی موفق توفیقات متعددی را کسب کرده است .
> به گزارش تابناک آذربایجان غربی دکتر رحیم حب نقی ضمن تبریک 16 مرداد سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی جز اولین نهادهای انقلابی بود که باتوجه به شرایط اوایل انقلاب با فرمان امام راحل ایجاد شد اظهار کرد : این نهاد به صورت جهادی تلاشهای فراوانی در مسیر توسعه و رونق انجام داد که جهاد دانشگاهی استان به عنوان الگویی موفق توانست از ظرفیت دانشگاهی و علمی خود استفاده کند و توفیقات متعددی را کسب کند .
وی ادامه داد : جهاد دانشگاهی استان با پیشینه درخشان خود در مباحث علمی و فرهنگی با برگزاری برنامه های متنوعی زمینه فرهنگسازی و تعامل گروههای دانشجویی را فراهم کرده است .
حب نقی با بیان اینکه این واحد می تواند بستر مناسبی برای ارائه ایده های نوآورانه جوانان برای تولید ثروت ملی با نگاه توسعه بخش و تاثیر گذار در اشتغال پایدار فراهم نماید و زمینه استفاده از این ایده ها مورد توجه مسئولین استانی قرار بگیرد اظهار کرد : تا به امروز جهاد دانشگاهی استان توانسته با استفاده از دستآوردهای علمی سهم بسزایی در جهت رشد و تجاری سازی این دست آوردها برای خود ایجاد کند .
رئیس دانشگاه ارومیه با اشاره به حمایت رهبری از مجموعه جهاد دانشگاهی تصریح کرد : حضرت آیت الله خامنه ای لازمه ادامه صحیح و پرشتاب حرکت علمی کشور را (کار و مدیریت جهادی) و تقویت روحیه (ما می توانیم) با حفظ جهت گیری های انقلابی و اسلامی و ترسیم دقیق جایگاه و وظایف ، در چهارچوب نقشه جامع علمی دانستند و تاکید کردند که هدف گذاری حرکت علمی کشور باید افزایش دانش جهانی از طریق تولید فراورده های جدید و ناشناخته دانش بشری در چهار چوب ارزش های اسلامی باشد .
وی با تاکید براینکه جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با درایت و تعهد انقلابی خود با موفقیت به موضوعات دانشجویی ورود پیدا کرده است افزود : لازم است توجه و حمایتهای بیشتری از برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی ، آموزشی و پژوهشی در سطح دانشگاههای کشور صورت گیرد .
حب نقی با بیان اینکه ارگانهای دیگر باید از صبغه انقلابی موجود در جهاد دانشگاهی الگو گرفته و در مسیر بالندگی با برنامه ریزی به سمت توسعه حرکت کنند گفت : دانشگاه ارومیه نیز در این راستا همواره از تمامی فعالیت های جهاد دانشگاهی که در دانشگاه ارومیه و با همکاری دانشجویان انجام شده حمایت مادی و معنوی نموده است و از فعالیت های آتی آن نیز استقبال می کند .
رئیس دانشگاه ارومیه با اشاره به نقش جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش عالی و آموزش مهارتهای تخصصی و فوق تخصصی و ضمن خدمت کارکنان دولت تصریح کرد : جهاد دانشگاهی با توجه به اهدافی که از گذشته تا به امروز دنبال می کند وظیفه آموزش تخصصی را از جمله وظایف اصلی خود میداند و در این زمینه نیز به بهترین نحو عمل کرده است .
وی با بیان اینکه به طور کلی جهاد دانشگاهی ، یک سنگر انقلابی است که در سال های انقلاب فرهنگی ، اسلامی شدن دانشگاه ها را زیر بنای اصلی تمام فعالیت های آموزشی ، صنعتی و فرهنگی خود قرار داد ، گفت : انتظار مردم و مسئولین نظام از این نهاد انقلابی حرکت در همین مسیر و کمک به نهاد های علمی و دانشگاهی است ، همچنین جهاد دانشگاهی می تواند با حمایت از فارغ التحصیلان و تشکیل شرکت های دانش بنیان به انها یاری رسانده و زمینه های رشد و بالندگی و رشد تولید ثروت مبتنی بر دانش را فراهم سازد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه ارومیه
تابناک
1398/05/15
22:23

دکتر حب نقی با اشاره به نقش جهاد دانشگاهی در توسعه همه جانبه کشور اظهار کرد : جهاد دانشگاهی با توجه به فعالیت عناصر مختلف و بی توقع و بی ادعا که در حین حال متخصص نیز هستند می توانند پل ارتباطی فیمابین توسعه سریع تکنولوژیکی و جامعه و صنعت بوده و فناوری های مدرن را به شکل علمی و بومی در داخل کشور عملیاتی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز
ایرنا
1398/05/15
19:45
> اهواز – ایرنا – رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت : دانشکده نفت ، گاز و پتروشیمی این دانشگاه سال تحصیلی آینده به بهره برداری می رسد .
> به گزارش ایرنا دکتر غلامحسین خواجه سه شنبه درآیین تقدیر از خبرنگاران در سرسرای اداری این دانشگاه اظهار داشت : این دانشکده با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است و در سال تحصیلی آینده به بهره برداری می رسد .
وی گفت : رشته های این دانشکده از سال 97 دایر و عضو هیات علمی در گرایش نفت نیز جذب شده است .
خواجه بیان کرد : در سه سال اخیر تاسیس دانشکده های حقوق و علوم سیاسی و عمران و معماری نیز مصوب شد که دانشکده عمران و معماری افتتاح شده است .
عملیات اجرایی دانشکده باستان شناسی به زودی آغاز می شود رییس دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد : امسال برای تاسیس دانشکده باستان شناسی اعتبار خوبی اخذ شده و به زودی عملیات اجرایی آن با هشت هزار مترمربع در شهرستان شوش آغاز می شود .
وی اضافه کرد : دانشگاه شهید چمران اهواز در دوران دفاع مقدس با وجود خدمات فراوان اما دچار آسیب های فراوان شد و ادعا می کنیم که عقب افتادگی دانشگاه را به همراه داشت .
خواجه در خصوص دلایل و شاخص های عقب افتادگی دانشگاه گفت : توجه به ظرفیت های استانی ، پتانسیل های دانشگاه و مقایسه دانشگاه با دانشگاههای هم تراز معیارهای بررسی عقب ماندگی دانشگاه است .
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد : اعتقاد من این است که دانشگاه شهید چمران اهواز مطابق با ظرفیت های استان حرکت نکرده است و دانشگاه از ظرفیت های استان به دلایلی از جمله جنگ ، مدیریت های دانشگاه و یا دلایل دیگر غافل مانده است .
وی افزود : با این حجم گسترده از فعالیتهای نفتی در خوزستان ، دانشگاه شهید چمران تا 2 سال پیش هیچ یک از رشته های مرتبط با صنعت نفت را نداشته است .
خواجه اظهار داشت : بر اساس رتبه بندی ISC ، نتایج رتبه بندی دانشگاه شهید چمران اهواز در سال های 93 ، 94 و 95 که در سال 97 انتشار یافت ، بین 16 تا 21 اعلام شد .
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه ملاک رتبه بندی مقاله است افزود : 45 درصد امتیازات برای رتبه بندی بر اساس مقالات ISI و ISC داده می شود ، اما فقط مقاله نوشتن دردی از جامعه دوا نمی کند و ارتباط دانشگاه با جامعه در جهت حل مشکلات اجتماعی و توسعه ای موثر است .
یک هزار و 140 میلیارد ریال قرارداد پژوهشی با نفت وی در خصوص فعالیت های دانشگاه در خصوص ارتباط با صنعت گفت : از سال 95 تا کنون حجم قرارداهای پژوهشی با صنعت نفت بالغ بر یک هزار و 140 میلیارد ریال است .
خواجه ادامه داد : صنعت و جامعه نیز باید مشکلات خود را ارائه کنند تا پایان نامه هایی در جهت حل این مشکلات در دانشگاه ارایه شود .
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود : دانشگاه در سال های اخیر در زمینه برقراری ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه موفق عمل کرده و امید است تداوم یابد .
وی در خصوص فعالیتهای کارآفرینی دانشگاه گفت : دانشگاه از طریق برقراری ارتباط با فنی و حرفه ای دوره های مهارتی ارائه می کند تا با مهارت وارد جامعه شوند .
بیش از 80 هزار مترمربع فضای آموزشی افتتاح شده یا در دست اجراست خواجه ادامه داد : دانشگاه شهید چمران اهواز بیشترین پروژه های عمرانی را در دست اجرا دارد و بیش از 80 هزار متر مربع فضای آموزشی ، کمک آموزشی و ورزشی در چند سال اخیر در دانشگاه افتتاح شده یا در دست اجرا است که کار بیش از 40 هزار متر مربع از این فضاهای آموزشی پایان یافته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز
ایرنا
1398/05/15
19:45

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه کرد : در سال آینده تعداد زیادی از این پروژه ها بهره برداری می شود و سایر پروژه ها سال 99 افتتاح خواهند شد .
وی در خصوص فعالیت های بین المللی دانشگاه گفت : تعداد قابل توجهی از دانشجویان کشورهای همسایه از جمله عراق جذب دانشگاه شده اند و در حال حاضر 200 دانشجوی عراقی مشغول به تحصیل یا در حال گذراندن دوره آموزش زبان فارسی هستند .
خواجه بیان کرد : مراکز تحقیقاتی ریزگردها در دانشگاه شهید چمران اهواز یک ریال بودجه ندارد و کارها از بودجه های پژوهشی دانشگاه انجام می شود .
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز در این برنامه با تاکید بر اهمیت و دشواری کار خبرنگاران اظهار داشت : رشادت ها و از خودگذشتگی های خبرنگاران در پوشش و انعکاس تصاویر و گزارش خبری حوادث مهمی از جمله حادثه تروریستی سال گذشته در سطح داخلی و بین المللی تحسین همگان به ویژه رسانه های بین المللی را به دنبال داشت .
وی افزود : حضور خبرنگاران در جبهه های جنگ به روحیه بخشی رزمندگان کمک کرد و مظلومیت مردم ایران را به جهانیان نشان داد .
خواجه با تاکید بر نقش موثر خبرنگاران در پوشش سیل اخیر در خوزستان گفت : انعکاس اخبار این موضوع باعث شد مردم به کمک سیل زدگان بشتابند .
رسانه هراسی نشاندهنده ضعف مدیران رییس دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت : رسانه هراسی و فرار از رسانه و خبرنگار می تواند نشان ضعف و نقص کار ما مدیران باشد و خبرنگاران متعهد و مسئول در جامعه مورد اعتماد هستند .
وی افزود : انعکاس اخبار صحیح و مستند باعث اعتماد جامعه به خبرنگاران می شود و مسئولان نیز باید اخبار را به نحو صحیح در اختیار خبرنگاران قرار دهند .
وی گفت : صداقت در گفتار و نوشتار را یک اصل خدشه ناپذیر بدانیم و در جلب اعتماد عمومی بکوشیم و تسلیم خواسته ها و منافع شخصی و گروهی نشویم .
3004/6002.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز
شبستان
1398/05/15
19:26
> خواجه از اخذ مجوز احداث چهار دانشکده زیر نظر دانشگاه شهید چمران اهواز در استان اشاره کرد و گفت : این دانشکده ها شامل نفت ، حقوق و علوم سیاسی و عمران و معماری در اهواز و دانشکده باستان شناسی در شوش است .
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز ، «غلامحسین خواجه» امروز (سه شنبه 15 مرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه با گرامی داشت روز خبرنگار اظهار کرد : خبرنگاران در همه عرصه ها حضور دارند و در این راه سختی ها و مشقات فراوانی را متحمل می شوند .
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با تقدیر از حضور خبرنگاران در حادثه تروریستی اهواز ، ایام سیل و سایر عرصه های تاثیرگذار افزود : انعکاس اخبار صحیح و درست که رسالت خبرنگاران است ، قطعا موجب جلب اعتماد عموم می شود و رسانه هراسی می تواند نشانه ضعف و نقص برخی مدیران باشد .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه شهید چمران اهواز در دوران جنگ تحمیلی آسیب های فراوانی دید و این مساله به نوعی موجب عقب افتادگی دانشگاه شد اضافه کرد : البته بخشی از عقب ماندگی های این دانشگاه در مقایسه با دانشگاه های هم تراز به خود ما برمی گردد و برای جبران آن باید از ظرفیت های استانی و پتانسیل ها و زیرساخت های دانشگاه توجه کرد .
وی با بیان اینکه دانشگاه شهید چمران مطابق با ظرفیت های استان پیش نرفته است تصریح کرد : خوزستان دارای ظرفیت های بسیاری در حوزه صنایع ، نفت ، گاز ، پتروشیمی و .
است و در بسیاری از شاخص ها رتبه اول را در کشور داراست که دانشگاه باید مطابق با این ظرفیت ها حرکت کند .
خواجه با اشاره به اینکه دانشگاه چمران با این همه ظرفیت تا حدود سه سال پیش هیچ یک از رشته های مرتبط با صنایع نفتی را نداشت و از این ظرفیت غافل بود عنوان کرد : در این راستا با پیگیری های انجام شده توانسیم رشته هایی در زمینه نفت و گاز به رشته های دانشگاهی اضافه کنیم .
وی با بیان اینکه همچنین مصوب شده دانشکده نفت و گاز در دانشگاه راه اندازی شود ابراز کرد : ساختمان این دانشگاه در حال ساخت است و بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا مهرماه سال آینده به بهره برداری می رسد .
وی از اخذ مجوز راه اندازی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و دانشکده عمران و معماری در اهواز و دانشکده باستان شناسی در شوش خبر داد و اذعان داشت : مجوز دانشکده حقوق و علوم سیاسی 26 تیر امسال اخذ شده و دانشکده عمران و معماری نیز تکمیل شده و که نیاز به تجهیزات دارد و تا مهرماه امسال فعالیت خود را آغاز می کند .
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز خاطر نشان کرد : کلنگ احداث دانشکده باستان شناسی شوش در زمینی به مساحت هشت هزار مترمربع به زمین زده شده و اعتبار خوبی برای آن در نظر گرفته شده و در رشته باستان شناسی در حال جذب اعضای هیئت علمی هستیم .
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه چمران اهواز بیش از 80 هزار مترمربع فضای آموزشی ، کمک آموزشی و ورزشی در حال احداث است اظهار داشت : بسیاری از این پروژه ها در مرحله بهره برداری قرار دارد و تا مهرماه امسال به بهره برداری می رسند که یکی از این پروژه های آماده افتتاح دانشکده هنر شوشتر است .
وی به ارتقای رتبه دانشگاه شهید چمران اهواز در ارزیابی ISC اشاره کرد و یاد آور شد : بیش از 40 درصد از ملاک رتبه بندی دانشگاه ها درISC و ISI ارائه مقالات است؛ رتبه این دانشگاه در حال حاضر بین 16 تا 20 است و اطمینان دارم که می توانیم باز هم این رتبه را ارتقا دهیم .
پایان پیام/72.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز
تسنیم
1398/05/15
17:12
> رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به فراهم شدن بسترهای فنی لازم برای ارائه دروس به شکل مجازی گفت : 10 درصد دروس به شکل مجازی به دانشجویان ارائه می شود .
> اخبار استانها به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز؛ بعد از ظهر امروز نشست خبری رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور اصحاب رسانه در سالن ریاست دانشگاه برگزار شد .
در این نشست که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد ، غلامحسین خواجه اظهار داشت : جذب دانشجوی خارجی و آموزش آن یکی از اولویت های اصلی دانشگاه شهید چمران اهواز است .
وی افزود : بیش از 200 دانشجوی خارجی در دانشگاه شهید چمران در رشته های مختلف درحال تحصیل هستند و با توجه به رفع محدودیت دنبال افزایش این تعداد هستیم .
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز درباره آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی نیز اشاره کرد و بیان داشت : مرکز آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی راه اندازی شده است و دانشجویان خارجی موظف به آموزش زبان فارسی هستند .
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان داشت : دنبال ارائه دروس به شکل مجازی هستیم و این به ما اجازه می دهد ترم تابستانی به دانشجویان ارائه دهیم .
وی گفت : با خرید تجهیزات و اقدامات صورت گرفته امیدواریم بتوانیم 10 درصد دروس را به شکل مجازی ارائه دهیم .
دانشگاه یاسوج صندوق رای و اتاق فکر هیچ گروه سیاسی در انتخابات مجلس نیستخوزستان| پردیس بین الملل دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر راه اندازی می شودتبریز| جامعه دانشگاهی عدالت و عدالت خواهی را به مطالبه و گفتمان تبدیل کندخواجه با اشاره به راه اندازی دانشکده نفت و گاز در دانشگاه شهید چمران گفت : با وجود صنایع مهم و کلیدی در خوزستان دانشگاه مطابق با این ظرفیت ها رشد نکرده است .
وی درباره دانشکده نفت و گاز دانشگاه بیان داشت : زیرساخت های فیزیکی دانشکده آماده شده و ساختمان بیش از 70 درصد آماده شده و اساتید مورد نیاز نیز در حال استخدام هستند .
رئیس دانشگاه شهید چمران گفت : دانشکده عمران و معماری از مهرماه با حضور دانشجویان شروع به فعالیت می کند .
فعالیت های عمرانی ساختمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی نیز در دانشگاه شروع شده است .
دانشکده باستان شناسی در شوش نیز از دیگر فعالیت های عمرانی دانشگاه برای توسعه آموزش است .
خواجه تصریح کرد : در سال 94 ارتباط دانشگاه با صنعت نفت کشور صفر بوده است .
از سال 95 به بعد حجم قراردادهای پژوهشی که با صنعت نفت داریم تا این لحظه ، بالغ بر 114 میلیارد تومان است .
پروژه هایی که از صنعت نفت گرفتیم تا این لحظه پروژه های مهمی است که مشکلات صنعت نفت را حل می کند .
وی گفت : ساخت پمپ های سر چاهی که وزارت نفت در سال 95 به مناقصه گذاشت و ما مثل یک شرکت در این مناقصه شرکت کردیم ، دانشگاه شهید چمران اهواز تنها دانشگاهی بود که در این مناقصه برنده شد و این پمپ ها ساخته و در چاه ها نصب شدند .
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود : مرکز تحقیقات ریزگردها با وجود اینکه هیچ اعتباری از استان به آن تخصیص داده نشده است در حال فعالیت است .
در ارتباط با حل مشکل ریزگردها هر کمکی که از ما خواسته شود کمک می کنیم همچنین در حوزه سیل نیز ما فعالیت های مختلفی داشته ایم .
انتهای پیام/ش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
فارس نیوز
1398/05/15
13:01
> رئیس دانشگاه شهرکرد گفت : اینکه دانشجویان در حین تحصیل در مراکز فنی و حرفه ای کسب مهارت کنند در دستورکار وزارتخانه قرار دارد .
> به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد ، سعید کریمی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در چهارمحال و بختیاری ، گفت : تبدیل علم به ثروت ، اثربخشی و اشتغال زایی از مهم ترین سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است که سرلوحه کار دانشگاه نیز است .
رئیس دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری رفع نقص ارتباط دانشگاه ها و صنعت است ، افزود : اینکه دانشجویان در حین تحصیل در مراکز فنی و حرفه ای کسب مهارت کنند در دستورکار وزارتخانه قرار دارد .
وی با بیان اینکه اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و افرادی که تازه در این مراکز استخدام شده اند نیز باید 6 ماه تا یک سال در مراکز صنعتی حضور داشته باشند تا بتوانند اطلاعات مورد نیاز را کسب و به دانشجویان ارئه دهند ، ادامه داد : در حال حاضر 7 هزار دانشجو در 90 رشته تحصیلی در مقاطع لیسانس ، دکتری و دکتری تخصصی در حال تحصیل هستند کریمی با تاکید بر اینکه اعضای هیأت علمی دانشگاه شهرکرد جز دانشمندان برتر کشور هستند ، عنوان کرد : در حال حاضر هشت دانشکده داریم که تعدادی از این دانشکده ها تاثیرگذاری بیشتری دارند .
رئیس دانشگاه شهرکرد خاطرنشان کرد : تعداد دانشجویان علاقمند به برخی رشته های دانشگاهی کم شده است از همین رو با هماهنگی با وزارت علوم در این زمینه آمایش صورت می گیرد تا رشته هایی حذف و برخی رشته های بین رشته ای اضافه شود .
وی اضافه کرد : به دنبال توسعه برخی رشته ها در دانشگاه شهرکرد هستیم ، هم اکنون رشته بهداشت و بیماری های آبزیان در مقطع دکتری تخصصی در این دانشگاه اضافه شده و از مهرماه جذب دانشجو خواهید داشت .
کریمی تصریح کرد : پنج رشته در سطح کارشناسی ارشد ، یک رشته مهندسی عمران ، یک رشته مهندسی مواد ، یک رشته ادبیات روایی و مدیریت کشاورزی به مجموع رشته های این دانشگاه اضافه شده است .
رئیس دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه ساخت دانشکده فنی مهندسی بروجن متوقف شده بود اما با پیگیری هایی که صورت گرفت پیمانکار طرح مشخص شد و طی چند روز آینده ساخت و ساز مجددا آغاز می شود ، افزود : از مهرماه سال 98 رشته علوم سیاسی به رشته های دانشکده هنر فارسان در مقطع کارشناسی اضافه می شود .
وی با بیان اینکه میزبان برگزاری المپیادهای ورزشی و اردوهای تیم های فوتبال در دانشگاه شهرکرد بودیم ، تاکید کرد : برای آنکه ظرفیت های چهارمحال و بختیاری را به کشورهای منطقه و همسایه معرفی کنیم به دنبال دعوت از سفرای این کشورها به دانشگاه شهرکرد هستیم .
انتهای پیام/68020/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
باشگاه خبرنگاران
1398/05/15
12:56
> از مهرماه امسال ، دانشگاه شهرکرد در هشت کد رشته جدید در مقطع دکترای تخصصی ، کارشناسی ارشد و کارشناسی دانشجو می پذیرد .
> به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد ، سعید کریمی رئیس دانشگاه شهرکرد گفت : از مهرماه امسال این دانشگاه در یک رشته جدید در مقطع دکترای تخصصی ، پنج رشته کارشناسی ارشد و دو رشته کارشناسی دانشجو می پذیرد .
او افزود : از مهرماه امسال رشته بهداشت و بیماری آبزیان در مقطع دکترای تخصصی ، رشته های مهندسی عمران ، مهندسی مواد ، مدیریت کشاورزی ، ادبیات روایی و مشاوره شغلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شهرکرد تدریس می شود .
کریمی اضافه کرد : همچنین رشته علوم سیاسی در دانشکده فارسان و رشته مواد در دانشکده فنی و مهندسی بروجن در مقطع کارشناسی تدریس خواهد شد .
او ادامه داد : در حال حاضر هفت هزار دانشجو در 90 رشته در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و دکتری تخصصی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند .
کریمی گفت : پارسال ، 220 عنوان برنامه فرهنگی در دانشگاه اجرا شد و تشکل های سیاسی ، علمی و کانون های فرهنگی در این برنامه ها نقش فعالانه ای داشته اند .
او با اشاره به فعالیت های اقتصادی دانشگاه شهرکرد افزود : اجرای 20 هکتار کشت گل محمدی ، توسعه واحد های دامپروری ، مشارکت در برگزاری المپیاد های علمی و گسترش فعالیت های کلینیک دامپزشکی از جمله این فعالیت ها به شمار می رود .
انتهای پیام/ف اضافه شدن هشت کد رشته جدید به رشته های دانشگاه شهرکرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
دانا
1398/05/15
12:41
> رئیس دانشگاه شهرکرد گفت : باتوجه به اینکه تعداد دانشجویان علاقمند به برخی از رشته ها کم شده است بنابراین با هماهنگی وزارت علوم قرار است آمایشی در این زمینه صورت بگیرد و رشته های مذکور حذف شده و رشته های بین رشته ای جایگزین آن شود .
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ سعید کریمی رئیس دانشگاه شهرکرد صبح امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد : خبرنگاران از اثربخشترین اقشار در جامعه هستند .
وی تبدیل علم به ثروت در دانشگاه ، اثربخشی ، اشتغالزایی و .
را از مهمترین سیاستهای وزارت علوم دانست و عنوان داشت : در همین راستا برنامهریزی شده است که برای دانشجویان در حین تحصیل زمینه آموزشهای عملی نیز فراهم شود .
کریمی با تاکید بر اینکه سیاست وزارت علوم بر رفع نقص ارتباط دانشگاه و صنعت است و این موضوع از سوی وزارتخانه در دستورکار قرار گرفته است ، اضافه کرد : افرادی که بهعنوان هیئت علمی در دانشگاه بهکارگیری میشوند دوره آموزش 6 ماه تا یک سال در مراکز صنعتی را باید بگذرانند تا بتوانند اطلاعات موردنیاز دانشجویان را در اختیار آنها قرار دهند .
رئیس دانشگاه شهرکرد بیان داشت : 7 هزار دانشجو در 90 رشته در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا و دکترای تخصصی در دانشگاه شهرکرد بهعنوان دانشگاه مادر در استان مشغول به تحصیل هستند .
وی با اشاره به اینکه اعضای هیئت علمی این دانشگاه جزء دانشمندان برتر کشور و حتی دانشمندان یک درصد برتر دنیا هستند افزود : در دانشگاه شهرکرد هشت دانشکده فعال است که تعدادی از این آنها مانند دانشکده کشاورزی ، دامپروری و .
ازجمله دانشکدههای تاثیرگذار در سطح کشور هستند .
کریمی خاطرنشان کرد : باتوجه به اینکه تعداد دانشجویان علاقمند به برخی از رشتهها کم شده است ، با هماهنگی وزارت علوم قرار است آمایشی در این زمینه صورت بگیرد و رشتههای مذکور حذف شده و رشتههای بینرشتهای جایگزین آن شود .
رئیس دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه دانشگاه به دنبال توسعه برخی از رشتهها است ، یادآور شد : رشته بهداشت و بیماریهای آبزیان در مقطع دکترای تخصصی یکی از این رشتهها است که مجوز آن را اخذ کردیم و از مهرماه جذب دانشجو خواهیم داشت .
وی از اضافه شدن چند رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شهرکرد خبر داد و گفت : رشتههای مهندسی مواد ، مهندسی عمران ، ادبیات روایی ، مدیریت کشاورزی و .
ازجمله این رشتهها هستند .
کریمی ادامه داد : ساخت دانشکده فنی و مهندسی بروجن به علت نبود بودجه متوقف شده بود که با پیگیریهای بهعمل آمده ، پیمانکار مشخص و مشکلات رفع شد و چند روز آینده کار ساخت و ساز آغاز خواهد شد .
رئیس دانشگاه شهرکرد بر لزوم معرفی ظرفیتهای استان در کشور تاکید و خاطرنشان کرد : به همین منظور میزبانی برگزاری برخی از المپیادهای ورزشی در دانشگاه شهرکرد را قبول کردیم و در کنار این المپیادها غرفههایی از صنایع دستی استان برپا شده است که در آن محصولات تولیدی استان معرفی و عرضه میشود .
وی با اشاره به شرایط خوب اقلیمی این استان ادامه داد : این استان میزبان هیئتهای فوتبال است که دانشگاه شهرکرد در این زمینه هم ورود کرده است .
کریمی اضافه کرد : پنجم شهریورماه جشن چهل سالگی دانشگاه شهرکرد با حضور مسئولان وزارت علوم برگزار میشود که بهمنظور معرفی ظرفیتهای استان به سفرای کشورهای همجوار به دنبال دعوت سفرای این کشورها هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
دانا
1398/05/15
12:41

وی از واگذاری میزبانی المپیاد ورزشهای همگانی در تابستان 1400 به دانشگاه شهرکرد خبر داد و بیان داشت : 8 هزار ورزشکار در این مسابقات شرکت خواهند کرد و فرصت خوبی است برای معرفی پتانسیلهای استان .
رئیس دانشگاه شهرکرد گفت : برای اولین بار ما از برکت حضور خیرین خوابگاهساز در دانشگاه شهرکرد بهرهمند شدیم و خوابگاه خیرساز حاج الیاس رئیسی و خوابگاه بنیاد 15 خرداد دو خوابگاهی هستند که به همت این خیرین ساخته شدند و هر کدام با زیربنای 4 هزار مترمربع ظرفیت پذیرش 250 دانشجو را دارند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
اعضای هیات علمی
ایسنا
1398/05/15
15:49
> رئیس دانشگاه یاسوج گفت : ارتباط دانشگاه با صنعت در دانشگاه یاسوج رشد مناسبی داشته ، اما با توجه به پتانسیل بالای دانشگاه ، تا رسیدن به جایگاه واقعی فاصله داریم.
> رئیس دانشگاه یاسوج گفت : ارتباط دانشگاه با صنعت در دانشگاه یاسوج رشد مناسبی داشته ، اما با توجه به پتانسیل بالای دانشگاه ، تا رسیدن به جایگاه واقعی فاصله داریم .
به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد احمد عریان در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت 17 مرداد و روز خبرنگار با بیان اینکه 51 قرارداد در سال 97 با بیرون داشته ایم ، افزود : این موضوع نسبت به سال 96 رشد 50 برابری داشته ، ولی باید تلاش کنیم که دانشگاه به جایگاه واقعی رسیده و ظرفیت و پتانسیل دانشگاه فراتر از ظرفیت فعلی است .
وی اظهارکرد : همچنین دانشگاه می تواند بسیاری از آزمایشات بخش صنعت را انجام دهد و با تمام توان آزمایش ما آمادگی رفع مشکلات استان را دارد .
رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به اینکه دانشگاه امروزی باید در خدمت مردم بوده و برای رفع مشکل مردم گام بردارد ، خاطرنشان کرد : ارتباط مناسبی با بخش های مختلف برای رفع مشکلات استان و فراتر از آن شکل گرفته است .
عریان اجرای طرح های بین المللی را از هدفگذاری های بلند مدت این دانشگاه دانست و تصریح کرد : با نگاه به رفع مشکلات استان و کشور ، ظرفیت سازی توسعه ای با نگاه بلند مدت نیز از اهداف ما خواهد بود .
پذیرش 12 دانشجوی خارجی در دانشگاه یاسوج وی از جذب 12 دانشجوی خارجی در سال گذشته خبر داد و ادامه داد : جذب تعداد افراد بیشتری برای سال جاری هدفگذاری شد .
رئیس دانشگاه یاسوج با تاکید بر نگاه علمی در رشد دانشگاه ، عنوان کرد : نگاه ما در انتخاب ها خارج از تفکرات قومی ، گروهی و جناحی بوده و این موضوع خود عامل موثری در دستیابی به موفقیت ها در سطوح بین المللی بوده است .
عریان بیان کرد : چارت تشکیلاتی دانشگاه مربوط به سال 83 بود که با تلاش های انجام گرفته ، نمودار سازمانی دانشگاه اصلاح شد .
وی با بیان اینکه دانشگاه مدیریت مناسبی در حوزه بودجه ای داشته ، از افزایش و رشد بودجه ای در دو سال اخیر خبر داد و افزود : ورود خیرین به حوزه دانشگاه از دیگر ظرفیت های ایجاد شده در حوزه ارتقای زیرساختی و تجهیزاتی خروجی مناسبی شکل گرفت .
فضای دانشگاه یاسوج آرام است رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه فضای کلی این دانشگاه آرام ، علمی و روبه رشد بود ، اظهارکرد : خوشبختانه اقدامات مناسبی در زمینه های مختلف دانشگاه شکل گرفته است .
عریان با اشاره به افزایش بودجه عمرانی و جاری دانشگاه یاسوج طی سال های 97 و 98 گفت : افزایش بودجه دانشگاه با همکاری نمایندگان مجلس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود که این افزایش بودجه دانشگاه هم بی نظیر است .
وی ورود خیرین به دانشگاه را دیگر اتفاق مبارک در دانشگاه دانست و گفت : در دیدارهایی که با خیرین داشتیم آنها به دانشگاه ورود پیدا کردند که سالن مطالعه 9 خوابگاه دخترانه و پسرانه و سالن کتابخانه مرکزی دانشگاه توسط کاظم قلم چی با 600 صندلی و 300 میز تجهیز شد .
فعالیت های سیاسی در فضای آرام و بانشاط اجرا شد رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به نشاط و پویایی در دانشگاه تصریح کرد : دانشجویان در یک فضای با نشاطی برنامه های سیاسی خود را اجرا می کنند ، سخنرانی هایی در این دانشگاه برگزار شده که همه فکر می کردند بحران ایجاد می شود اما فعالیت های سیاسی در فضای آرام و بانشاط اجرا شد .
عریان با اشاره به ارتباط دانشگاه و صنعت افزود : سال 96 ، 6 قرارداد با صنعت منعقد شد و سال گذشته 51 قرارداد امضا شد که البته راضی کننده نیست و باید تلاش کنیم به جایگاه بالاتری برسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
اعضای هیات علمی
ایسنا
1398/05/15
15:49

وی خطاب به دستگاه های اجرایی و بخش صنعت استان ادامه داد : دانشگاه توان انجام بسیاری از آزمایشات دستگاه های استان را دارد بنابراین نیازی نیست دستگاه ها آزمایشات خود را به سایر دانشگاه ها ارجاع دهند که ما رفع مشکلات استان را از وظایف خود می دانیم .
رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره پذیرش دانشجوی خارجی در این دانشگاه خاطرنشان کرد : سال گذشته 12 دانشجو خارجی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش کردیم که تعداد این دانشجویان امسال ارتقاء می یابد که ارائه خدمات علمی به دانشجویان کشورهای اسلامی را وظیفه خود می دانیم .
بورسیه بیش از 200دانشجوی دانشگاه یاسوج عریان بیان کرد : بیش از 200 دانشجوی نخبه و با معدل 17 به بالای این دانشگاه بورسیه شدند از این بین تعداد 100 نفر توسط بنیاد قلم چی بورسیه شدند و 100 نفر دیگر توسط خیرین دیگر و البته 29 نفر از این تعداد توسط خود اعضای هیات علمی دانشگاه بورسیه شدند که برای اولین بار است چنین اتفاقی می افتد .
وی تاکید کرد : هنوز برخی از بیرون در مسایل دانشگاه دخالت می کنند و با توجه به اینکه مسایل دانشگاه علمی است تمام تلاشم را کرده ام که کسی از بیرون دخالت نکند و به کسی نیز اجالزه دخالت نداده ام .
رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به اینکه از رسانه ها می خواهم در مواقع انتخابات دانشگاه را یاری کنند ، افزود : نمی خواهیم دانشگاه صندوق رای و محل تبلیغات و اتاق فکر هیچ داوطلب انتخابات مجلس با هر سلیقه ای شود .
دوست داریم سیاسی باشیم اما سیاست زده نباشیم عریان از رشد 5 برابری قراردادهای دانشگاه و زمین دار شدن رشته کشاورزی دانشگاه در این 17 ماه خبرداد و اظهارکرد : با گذشت چندین و چند سال دانشکده کشاورزی زمینی ملکی برای کارهای عملی و تحقیقاتی خود نداشت و استیجاری بود اما اکنون 7 هکتار زمین برای این امر خریداری شده است .
وی از اتفاقات خوب دانشگاه در سال گذشته را مربوط به جایگاه دانشگاه یاسوج در سطح ملی و بین المللی دانست و عنوان کرد : این دانشگاه در رنکینگ شانگهای بالاترین امتیاز را آورده و جز 10 دانشگاه برتر کشور شده است و دو نفر این دانشگاه در زمره پراستنادترین دانشمندان دنیا هستند که در کل دنیا 4050 نفر دانشمند پراستناد بوده و سهم ایران از این تعداد 16 نفر است .
رئیس دانشگاه یاسوج گفت : همچنین در ابتدای سال 97 سرعت اینترنت در دانشگاه یاسوج 110 میگ بود که اکنون 6 برابر پهنای باند اینترنت دانشگاه افزایش یافت و به 650 میگ رسیده است .
برای پذیرش رئیس اسبق دانشگاه ظرفیت پذیرش نداریم عریان در خصوص درخواست انتقال رئیس اسبق دانشگاه یاسوج به این دانشگاه بیان کرد : اگر کسی متقاضی انتقال به دانشگاهی باشد باید شرایط امروزی را داشته باشد و همچنین این دانشگاه سالی 15 نفر عضو هیات علمی جذب می کند اما بیش از 500 نفر متقاضی هستند و همه را نمی توانیم جذب کنیم .
وی تصریح کرد : جذب هیئت علمی در رشته الهیات جزو برنامه های ما نیست و ما برای پذیرش رئیس اسبق دانشگاه نیز ظرفیت پذیرش نداریم .
دانشگاه روال علمی خود را طی می کند و نباید نگاه سیاسی به این مساله داشت .
افزایش 6درصدی دانشجویان دانشگاه یاسوج رئیس دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد : بیش از 6300دانشجو در 31رشته کارشناسی ، 60رشته ارشد و 30رسته دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد دانشجو 500 دانشجو در مقطع دکترا ، 1500 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و مابقی در مقطع کارشناسی هستند .
عریان تاکید کرد : در سال تحصیلی 97 98 تعداد دانشجویان این دانشگاه نسبت به سال قبل افزایش 6 درصدی داشت .
نسبت دانشجویان دختر به پسر در این دانشگاه مساوی است .
وی افزود : این دانشگاه 250 عضو هیئت علمی دارد که از این تعداد 86 نفر دانشیار ، 12 نفر استاد تمام هستند و دو نفر نیز در بین دانشمندان پر استناد دنیا قرار دارند .
رئیس دانشگاه یاسوج اضافه کرد : انتخاب مدیران دانشگاه یاسوج نه براساس تفکر و جناح بلکه براساس شاتیستگی ، علمی بودن ، برنامه داشتن و وقت گذاشتن است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
ایسنا
1398/05/15
13:35
> سرپرست دانشگاه یزد گفت : با توجه به سبقه ی فعالیت های جهاددانشگاهی یزد به گسترش همکاری های دانشگاه یزد با این نهاد و استفاده از تجربیات آن بسیار خوش بین هستیم.
> سرپرست دانشگاه یزد گفت : با توجه به سبقه ی فعالیت های جهاددانشگاهی یزد به گسترش همکاری های دانشگاه یزد با این نهاد و استفاده از تجربیات آن بسیار خوش بین هستیم .
به گزتارش ایسنا – منطقه یزد ، «قاسم برید لقمانی» امروز به مناسبت سی و نهمین سالروز تشکیل جهاددانشگاهی در بازدید از سازمان جهاددانشگاهی استان یزد اظهار کرد : قطعاً خدمات جهاددانشگاهی در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مشهود و مبرهن است و گره های کور بسیاری در جامعه به سرعت توسط این نهاد انقلابی گشوده شده است .
وی جهاددانشگاهی را نهادی چابک خواند که در حوزه های مختلف و بنا به اقتضای نیاز روز جامعه ، ورود موفقی داشته و استفاده از تجربیات آن می تواند به دانشگاه یزد نیز در برنامه هایش کمک کند .
وی پویایی را از دیگر ویژگی های جهاددانشگاهی ذکر کرد و افزود : متاسفانه دانشگاه های کشورمان در شناسایی رشته های مورد نیاز جامعه و اخذ مجوز های لازم برای پذیرش و پرورش دانشجو در این رشته ها از چالاکی لازم برخودار نیستند و برای تغییر ساختارها برخلاف جهاددانشگاهی و دانشگاه های دیگر کشورها با سختی هایی مواجه هستند .
برید لقمانی بر لزوم معرفی بیشتر توانمندی ها و شرح خدمات جهاددانشگاهی تاکید و خاطرنشان کرد : با توجه به سبقه فعالیت های جهاددانشگاهی یزد به گسترش همکاری های دانشگاه یزد با این نهاد و استفاده از تجربیات آن بسیار خوش بین هستیم .
وی در ادامه گفت : قطعاً در موضوع آموزش های کوتاه مدت و به ویژه آموزش های مهارتی به دانشجویان در سال تحصیلی جدید با جهاددانشگاهی همکاری خواهیم داشت .
وی همچنین تعامل بیشتر خبرگزاری ایسنا به ویژه در آموزش های خبرنگاری به دانشجویان را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد که با توجه به فعالیت دفتر فرهنگی جهادانشگاهی در دانشگاه یزد این تعاملات سرعت بیشتری به خود بگیرد .
سرپرست دانشگاه یزد در پایان نیز از برخی موازی کاری ها در حوزه آموزش عالی گلایه کرد و با بیان این که شاید برخی نواقص در این حوزه ناشی از مکلات ساختاری وزارت متبوع در گذشته بوده باشد ، ساماندهی مراک اموزش عالی در استان را ضروری بیان کرد .
«مهدی باصولی» رییس سازمان جهاددانشگاهی استان یزد نیز در این دیدار با بیان این که جهاددانشگاهی در ابتدای سال های شکل گیری براساس اهداف در نظر گرفته برای این نهاد تنها در محدودی از فعالیت های مورد نیاز جامعه ی آن سالها فعالیت داشت ، عمده این فعالیت ها در جهاددانشگاهی یزد نیز در حوزه آموزش عالی خواند و افزود : خوشبختانه در حال حاضر مجموعه جهاددانشگاهی در کشور و استان یزد سعی بر توازن فعالیت ها در حوزه های مختلف دارد .
وی ادامه داد : در همین راستا جهاددانشگاهی یزد هم اکنون علاوه بر آموزش عالی ، در زمینه آموزش های کوتاه مدت در قالب هفت مرکز آموزش به اقشار مختلف جامعه خدمت رسانی می کند .
وی خاطرنشان کرد : همچنین در حوزه پژوهشی علاوه بر فعالیت ها در گروه های پژوهشی مختلف ، از سال 96 پژوهشکده مواد نوین سرامیکی توسط جهاددانشگاهی راه اندازی شد .
به گفته باصولی ، جهاددانشگاهی یزد از طریق شش مرکز خدمات تخصصی در استان به ارائه خدمات فناورانه نیز مشغول ست .
وی خدمات فرهنگی جهاددانشگاهی یزد را برخوردار از گستره بالایی خواند و گفت : در حال حاضر شعب خبرگزاری های ایسنا و ایکنا ، مرکز تولید کالاهای فرهنگی ، مرکز افکارسنجی و خانه زیلو و بخش های مختلف دیگری در ذیل این معاونت در استان فعالیت می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
ایسنا
1398/05/15
13:35

وی یکی از سیاست های جهاددانشگاهی را تبدیل یافته های پژوهشی به ثروت عنوان کرد و گفت : در همین راستا جهاددانشگاهی یزد طی سال های اخیر در حوزه تولید جرم های نشوز با حمایت معاونت علمی رباست جمهوری اقداماتی را صورت داده به نحوی که سال گذشته نیز به عنوان یکی از طرح های فناورانه برتر جهاددانشگاهی توسط معاون اول رییس جمهور رونمایی شد .
رییس جهاددانشگاهی استان در پایان نیز با اشاره به نقش دانشگاه یزد در ترسیم مسیر توسعه آموزش عالی استان ، آمادگی جهاددانشگاهی یزد را در قالب دانشگاه علم و هنر برای کمک به توسعه استان در این رابطه اعلام کرد .
گفتنی است؛ در ادامه این دیدار معاونین دانشگاه و جهاددانشگاهی نیز در آن حضور داشتند ، ضمن بازدید از بخش های مختلف جهاددانشگاهی پیرامون راهکاری های گسترش همکاری های فیمابین بحث و تبادل نظر شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
تسنیم
1398/05/15
14:39
> رئیس دانشگاه یاسوج گفت : این دانشگاه صندوق رای و اتاق فکر هیچ گروه سیاسی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیست .
> اخبار استانها به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج ، احمد عریان پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران اظهار داشت : دانشگاه یاسوج به صورت مستقل و علمی اداره می شود و اجازه نمی دهم به عنوان صندوق رای و اتاق فکر جریان های سیاسی قرار گیرد .
وی تاکید کرد : اجازه نمی دهم مدیری از دانشگاه یاسوج جزو مجموعه انتخاباتی فردی خاص در انتخابات مجلس آینده باشد و کاندیدای خاص در این دانشگاه تبلیغ کند جز اینکه در یک میزگرد تمامی نامزدها حضور داشته باشند .
عریان با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد سیاست زده است ، ادامه داد : برخی نمی خواهند دانشگاه محیطی علمی ، آرام و بانشاط باشد تا بلکه بتوانند فعالیت های خاص مدنظر خود را انجام دهند .
رئیس دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد : از بهمن ماه 96 تاکنون اجازه ندادیم کسانی در بیرون در مسائل داخلی دانشگاه دخالت کنند زیرا مسیر خود را باید بر اساس برنامه اداره کنیم و به برنامه های خود وفادار هستیم .
عریان با اشاره به جایگزینی مدیریت علمی به جای مدیریت های قومی در این دانشگاه افزود : داشتن توان علمی ، وقت گذاشتن ، برنامه داشتن و دنبال منافع شخصی نبودن از جمله مهمترین شاخصه های انتصاب مدیران بوده است .
وی با بیان اینکه چارت تشکیلاتی و نموادر سازمانی دانشگاه بعد از 14 سال اصلاح شد ، اظهار داشت : با وجود محدودیت های بودجه ای در کشور اما شاهد افزایش اعتبارات در این مجموعه علمی ـ آموزشی هستیم .
اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس انتخاب شدند+ اسامیمهدی پور : کاندیداهای مورد نظر اتحادیه جامعه اسلامی برای انتخابات مجلس معرفی می شوندامیری : «لایحه جامع انتخابات» به انتخابات مجلس نمی رسدعریان ابراز کرد : استفاده از توان خیرین برای رفع برخی کمبودها از جمله تجهیز 9 سالن مطالعه خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه و سالن کتابخانه مرکزی با خرید 600 صندلی و 300 میز توسط قلم چی اجرایی شد .
وی با اشاره به بورسیه شدن برخی از دانشجویان مستعد توسط خیرین استانی و بیرون استان تصریح کرد : این اقدام با هدف این بوده که این دانشجویان در روند ادامه تحصیل با مشکل روبه رو نشوند .
عریان تاکید کرد : هم اکنون شاهد یک فضای سیاسی و فرهنگی با نشاط در دانشگاه یاسوج هستیم و حتی یک مورد در شورای فرهنگی رد صلاحیت نشده و ارتباط با صنعت نیز رشد کرده است .
وی تصریح کرد : دانشکده کشاورزی دانشگاه منحصر به فرد بود به گونه ای که زمین کشاورزی نداشتیم ولی با پیگیری های انجام شده رد این مدت 7 هکتار زمین کشاورزی خریداری کردیم که می تواند نوآوری های کشاورزی را ترویج دهد .
عریان با اشاره به اینکه دانشگاه یاسوج جزو 10 دانشگاه جامع برتر کشور قرار گرفته است ، خاطرنشان کرد : دانشگاه باید در کنار مردم برای رفع مشکلات راهکار ارائه دهد که در این مسیر داریم گام بر می داریم .
رئیس دانشگاه یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد : هم اکنون دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی مستقل شده و در واقع ردیف های جداگانه دارند و سال گذشته نیز 12 دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش شدند .
عریان خاطرنشان کرد : امسال 13 نفر از اساتید وزارت علوم و دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان استاد نمونه انتخاب شدند که یکی از این افراد از دانشگاه یاسوج بوده است .
انتهای پیام/ش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
دانا
1398/05/15
21:58
> رئیس دانشگاه های جامع علمی و کاربردی استان بوشهر ابراز کرد : تدوین سند کارآفرینی استان بوشهر در ستاد علمی و فناوری استان به ریاست استاندار به دانشگاه علمی کاربردی بوشهر واگذار شده است .
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از سپاس؛ حسین اسکندری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر بعداز ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به توسعه در کیفیت آموزش ، گفت : در سالهای اخیر تلاش شده است تا در دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر کنش گری خوبی حاکم شود و هدف بر افزایش کیفیت داشته باشیم .
اسکندری اظهار کرد : در سالهای گذشته کمیت از کیفیت در دانشگاه های علمی و کاربردی سبقت گرفته است که با گزینش و جذب مدرسان با کیفیت علمی بسیار بالا کیفیت افزایش خواهد داشت که دراولین گام حدود 20درصداز مدرسانی که توان علمی بالایی نداشته اند برای ادامه فعالیت حذف شده اند .
رئیس دانشگاه های جامع علمی کاربردی استان بوشهر افزود : در سال تحصیلی 98 99 دانشجویان مقطع کاردانی با 130 کد رشته در محل در 14 مرکز علمی کاربردی فعال در استان بوشهر مشغول به تحصیل خواهند شد و دانشجویان مقطع کاردانی 20 مردادماه و دانشجویان مقطع کارشناسی ابتدای شهریورماه می توانند ثبت نام کنند .
وی با اشاره به حمایت از دانشجویان جهت ایجاد اشتغال ، تصریح کرد : تنها دانشگاهی هستیم که برای فارغ التحصیلان در مقطع کاردانی و کارشناسی وام 50میلیون تومانی با بهره 2درصد پرداخت می شود .
رئیس دانشگاه های جامع علمی و کاربردی استان بوشهر ابراز کرد : تدوین سند کارآفرینی استان بوشهر در ستاد علمی و فناوری استان به ریاست استاندار به دانشگاه علمی کاربردی استان واگذار شده است .
اسکندری با اشاره به اینکه 10 هزار دانشجو در مراکز علمی و کاربردی استان بوشهر مشغول به تحصیل هستند ، عنوان کرد : در مراکز دانشگاه علمی و کاربردی استان بوشهر 57 درصد کاردانی و 43 درصد کارشناسی ظرفیت دانشگاه استان بوشهر تشکیل می دهد .
وی در پاسخ به سوال خبرنگار سپاس در خصو اینکه چند درصد از دانشجویان فارغ التحصیل در رشته های مرتبط مشغول به کار هستند ، خاطرنشان کرد : کارآفرین های بسیاری در سطح ملی معرفی شده اند و 70درصد از فارغ التحصیلان مشغول بکار هستند ، اما آمار دقیقی در خصوص اینکه دانشجویان فارغ التحصیل با توجه به رشته تحصیلی مشغول به کار شده اند وجود ندارد .
انتهای پیام//.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
ایسنا
1398/05/15
16:00
> رئیس پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه برنامه ای برای افزایش شهریه دانشجویان این مرکز در مهر ماه سال جاری نداریم گفت : برای دانشجویان پذیرفته دراین مرکز خوابگاه تخصیص می دهیم .
> به گزارش ایسنا ، دکتر زهرا امام جمعه در نشست خبری که به منظور تشریح فعالیت های پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران برگزار شد گزارشی از تاریخچه فعالیت این پردیس ارائه داد و گفت : پردیس ارس از سال 88 فعالیت خود را آغاز کرده و به عنوان بخشی از دانشگاه تهران فعالیت های خود را آغاز کرده است که برخی از این پردیس ها به صورت رشته ای و برخی نیز به صورت میان رشته ای فعالیت می کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : پذیرش دانشجو در پردیس ارس که ابتدا جذب دانشجوی کارشناسی ارشد را در اولویت خود قرار داده است از سال 92 نیز اولین دوره جذب دانشجویان دکتری را در برنامه خود قرار داده بطوریکه در سال 94 با تجدیدنظری که از سوی دانشگاه تهران اتفاق افتاد فعالیت های این مرکز بر اساس ماموریت تعریف شده شروع شد .
به گونه ای که در این بازنگری پردیس البرز در رشته های بین رشته ای و پردیس های ارس و کیش به سمت جذب دانشجوی بین المللی رفتند .
رئیس پردیس ارس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : از سال 96 پذیرش دانشجو در این پردیس آغاز شد و بر اساس چشم انداز تعریف شده باید تا سال 1401 تعداد دانشجویان خارجی ما به 200 دانشجو افزایش یابد و در حال حاضر نیز 120 دانشجوی ایرانی و 90 دانشجوی خارجی در پردیس ارس تحصیل می کنند که رشته های علوم انسانی فعالترین رشته های این پردیس به شمار می روند .
امام جمعه همچنین تاکید کرد : از سال تحصیلی جدید به سمت جذب دانشجو از کشورهای حوزه قفقاز حرکت خواهیم کرد به گونه ای که علاوه بر کشورهای عرب دانشجویانی از سایر کشورها جذب می کنیم .
ضمن اینکه از مهر ماه سال جاری 40 دانشجوی بین المللی تحصیل خود را در این پردیس آغاز می کنند .
رئیس پردیس بین المللی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه این پردیس به عنوان یک موسسه پژوهشی به نام فناوری و نوآوری ارس در زمینه های تحقیقاتی نیز فعالیت هایی را انجام می دهد ، گفت : پنج طرح فعال در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی در دست اجرا داریم و بر اساس سیاست های تدوین شده تلاش داریم در این عرصه نیز فعالتر ظاهر شویم .
دکتر امام جمعه تاکید کرد : کلاس های پردیس ارس در جلفا برگزار می شود و اساتید این دانشگاه از دانشگاه های سطح 1 تهران هستند .
به گونه ای که اساتید به صورت حق ماموریت در این دانشگاه تدریس می کنند .
وی همچنین با تاکید بر اینکه شهریه های پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران بر اساس مصوبه وزارت علوم از دانشجویان خارجی به صورت دلار دریافت می شود ، گفت : دانشجویان ایرانی شهریه خود را به صورت ریال پرداخت می کنند .
وی همچنین با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی دو زبانه (فارسی و انگلیسی) از مهر ماه جاری در پردیس بین الملل ارس نیز گفت : دانشجویان می توانند به صورت انتخابی در کلاس های آموزشی به زبان فارسی یا انگلیسی شرکت کنند و مدارک این دانشجویان نیز به عنوان فارغ التحصیل از پردیس بین الملل ارائه خواهد شد .
رئیس پردیس بین الملل دانشگاه تهران در خصوص نحوه جذب دانشجویان در این پردیس نیز گفت : دانشگاه تهران بعد از بررسی های لازم با شرط معدل نتایج درخواست ها را در این پردیس بررسی می کنند و دانشجویان ایرانی نیز به صورت مصاحبه پذیرش می شوند .
ضمن اینکه این پردیس هیچ تفاوتی از لحاظ کیفیت با وضعیت آموزشی دانشگاه تهران ندارد و تمام قوانین دانشگاه در پردیس حاکم است .
وی از تمهیدات پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران در خصوص ارائه امکانات خوابگاهی به دانشجویان خبر داد و گفت : درسال جاری 40 دانشجوی خارجی جذب این مرکز می شوند که برای همه آنها خوابگاه در نظر گرفته شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
ایسنا
1398/05/15
16:00

ضمن اینکه 50 دانشجوی دیگر نیز در خوابگاه های این مرکز اسکان داده شده اند .
امام جمعه با تاکید بر اینکه شهریه دانشجویان پردیس ارس دانشگاه تهران در مهر ماه سال جاری افزایش نمی یابد ، گفت : میزان شهریه دریافتی از دانشجویان در دوره دکتری در این پردیس در مقایسه با شهریه ای که دانشجویان در دانشگاه آزاد پرداخت می کنند بسیار کمتر است .
ضمن اینکه ما بنا نداریم مهر ماه امسال شهریه دانشجویان خود را افزایش دهیم و دانشگاه تهران تنها دانشگاهی است که با هزینه خود دانشجویان را به فرصت مطالعاتی اعزام می کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
نماینده مردم + وزارت علوم
دانشجو
1398/05/15
16:09
> بیستمین نشست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با سخنرانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به میزبانی دانشگاه خوارزمی آغاز به کار کرد .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، بیستمین نشست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با شعار عقلانیت انقلابی ، مقاومت هوشمندانه و عدالت طلبی اخلاقمدارانه با سخنرانی حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به میزبانی دانشگاه خوارزمی آغاز به کار کرد .
بیستمین نشست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با حضور 400 نفر از اعضای این اتحادیه از 60 دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور برگزار می شود .
دستور کار قطعی این نشست برگزاری انتخابات شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل است که این انتخابات با حضور دبیران انجمن های عضو اتحادیه برگزار می شود .
معاونت فرهنگی وزارت علوم و بهداشت ، دادستان کشور ، رئیس بنیاد مستضعفان ، حدادعادل و صادق محصولی از شخصیت های شناخته شده سیاسی ، سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس ، حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی مجلس ، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ، امیر پوردستان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش ، آیت الله قمی عضو مجلس خبرگان رهبری ، سیدفرید حسینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله شخصیت های دعوت شده به بیستمین نشست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1398/05/16
09:23
> رشت ایرنا اولین کنگره ملی مدیریت راهبردی در ورزش و سومین کنگره ملی دستاوردهای علوم ورزش و سلامت در گیلان برگزار می شود .
> مدیرکل ورزش و جوانان گیلان روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : این دو کنگره ملی از روز 29 مرداد ماه جاری تا اول شهریورماه به میزبانی استان گیلان و در منطقه آزاد بندرانزلی برگزار می شود .
مریم بخشی افزود : محورهای اولین کنگره ملی مدیریت راهبردی در ورزش شامل مدیریت بازاریابی و کارافرینی در ورزش ، گردشگری ورزشی و اوقات فراغت ، مدیریت رویدادهای ورزشی ، مدیریت اماکن ورزشی و مدیریت رسانه های ورزشی خواهد بود .
وی همچنین به محورهای سومین کنگره ملی دستاوردهای علوم ورزش و سلامت اشاره و بیان کرد : فیزیولوژی ورزشی و تغذیه ، آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی ، رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی و بیومکانیک ورزشی از اهم محورهای این کنگره است .
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان وزارت ورزش و جوانان ، پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و کمیته ملی المپیک را از مشارکت کنندگان ملی این دو کنگره عنوان و اضافه کرد : در حاشیه برگزاری این دو کنگره ملی نیز اولین نمایشگاه ملی تجهیزات و فناوری ورزش و سلامت ، همایش بزرگ ورزش همگانی ویژه بانوان برگزار و 12 کارگاه علمی و تخصصی تشکیل و از اساتید پیشکسوت علوم ورزشی و تعدادی از قهرمانان امید المپیک تجلیل خواهد شد .
بخشی به ارسال مقاله به این کنگره نیز اشاره و خاطرنشان کرد : علاقمندان می توانند مقالات خود را تا بیستم مرداد ماه به دبیرخانه این کنگره ارسال و برای دریافت اطلاعات به سایت کنگره به آدرس WWW .
COnfsh .
ir مراجعه کنند .
7285 / 2007/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
برنا
1398/05/15
16:13
> اولین کنگره ملی مدیریت راهبردی در ورزش و سومین کنگره ملی دستاوردهای علوم ورزشی و سلامت 30 مرداد لغایت 1 شهریور سال جاری به مدت سه روز در سالن مرکز همایش های بین المللی منطقه آزاد انزلی برگزار می شود .
> از 30 مرداد؛ برگزاری دو کنگره بزرگ علمی ورزشی در گیلان اولین کنگره ملی مدیریت راهبردی در ورزش و سومین کنگره ملی دستاوردهای علوم ورزشی و سلامت 30 مرداد لغایت 1 شهریور سال جاری به مدت سه روز در سالن مرکز همایش های بین المللی منطقه آزاد انزلی برگزار می شود .
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا ، این دو کنگره توسط سازمان های مردم نهاد کار آفرینان جوان پیشرو و نام آوران ورزش کاسپین با حمایت منطقه آزاد انزلی ، اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان و دانشگاه گیلان برگزار می شود .
وزارت ورزش و جوانان ، پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کمیته ملی المپیک از مشارکت کنندگان ملی این کنگره ها هستند .
ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگردی ، آموزش و پرورش ، شهرداری های رشت و انزلی از دیگر مشارکت کنندگان این رویداد بزرگ هستند .
در حاشیه این کنگره ها برنامه های متعددی از جمله برپایی اولین نمایشگاه ملی تجهیزات و فناوری ورزش و سلامت ، همایش بزرگ ورزش همگانی ویژه بانوان ، تشکیل 12 کارگاه علمی و تخصصی ، تجلیل از اساتید پیشکسوت علوم ورزشی و تجلیل از تعدادی از قهرمانان امید المپیک برگزار می شود .
Print Email Short Link کد خبر : 881703 تاریخ خبر : 1398/05/15 16 : 13 : 05 اداره کل ورزش و جوانان المپیک سلامت صنایع دستی فناوری.
1
فهرست