وزارت علوم - مطبوعات 19 مردادماه 98
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت 10:49
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
10175987 روزنامه فرهیختگان
10175576 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10178150 روزنامه همشهري
10171925 شهروند
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
10183081 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
10183716 روزنامه فرهیختگان
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1398/05/19
> گروه جامعه : وزیر علوم با تاکید بر اینکه مجازین آزمون سراسری 98 بر اساس علاقه انتخاب رشته کنند ، گفت : امسال برای اولین بار داوطلبان می توانند با مراجعه به دانشگاه ها برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی(بدون آزمون) اقدام کنند که به نظر می رسد به دلیل عدم شناخت و تجربه ناکافی این شیوه پذیرش با استقبال کم داوطلبان مواجه شده است .
> دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب در توصیه به انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 98 نیز گفت : داوطلبان وقتی نتایج خود را دریافت می کنند سعی کنند در انتخاب رشته علائق خود را اولویت قرار بدهند چرا که در آینده کسانی موفق و اثرگذار می شوند که بر اساس علائق تلاش و تحصیل نمایند .
وی در ادامه تاکید کرد : در هر رشته تحصیلی افراد شاخص ، دانشمند و تاثیرگذار زیادی در کشور داریم لذا کسانی که با علاقه رشته مورد نیاز خود را انتخاب کنند و پشتکار نیز داشته باشند در آینده نیز حتما جزء شخصیت های تاثیرگذار خواهند بود .
نکته مهم این است که ما در زندگی بتوانیم جایگاه تاثیرگذار داشته و خدمت رسانی به مردم و کشور را داشته باشیم .
پولدار یا کم پول بودن عاملی برای معرفی افراد در تاریخ به شمار نمی رود .
وزیر علوم در خصوص پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از مهر امسال نیز خاطرنشان کرد : ما سال های قبل نیز پذیرش بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها را داشتیم اما امسال اولین سالی بود که توصیه کردیم داوطلبان به سایت دانشگاه ها مراجعه و از این طریق نسبت به ثبت نام بدون آزمون اقدام کنند .
به نظر می رسد چون این برنامه اولین بار اجرا می شد و تجربه خوبی در این زمینه وجود نداشت تعداد زیادی از داوطلبان در این شیوه پذیرش ثبت نام نکردند .
نتایج انتخاب رشته کسانی هم ثبت نام نموده ند نیز به زودی اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
تفاهم
1398/05/17
> منصور غلامی در گفگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت : تمام تلاش ما این است که ظرفیت رشته هایی که فارغ التحصیلان آن شغلی ندارند را کم کنیم .
> کد خبر 1071555 پرینت از این پست پرینت از این پست; سایز متن / کاهش ظرفیت رشته های بدون شغل / اولویت با رشته های بین رشته ای منصور غلامی در گفگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت : تمام تلاش ما این است که ظرفیت رشته هایی که فارغ التحصیلان آن شغلی ندارند را کم کنیم .
وی ادامه داد : دوم اینکه همین اتفاق برای رشته هایی که به لحاظ شرایط زمانی قدیمی شده و فارغ التحصیل آنها کارایی ندارد انجام شود .
وی افزود : البته منظور این نیست که جذب شغل و یا اشتغال خاصی نمی شوند بلکه کارآیی لازم را ندارند .
وزیر علوم ادامه داد : این دسته رشته ها با یکدیگر تلفیق و ترکیب شده و از آنها رشته های بین رشته ای ایجاد می شود که سیاست این است که چنین رشته هایی در اولویت باشد .
به گزارش مهر ، براساس اعلام معاونت آموزشی وزارت علوم ، در سال های 94 و 95 بیش از 800 رشته دانشگاهی که بیش از 10 سال از بازنگری آنها گذشته بود بازنگری و به روز شد .
در مرحله دوم بازنگری رشته هایی که بیش از 5 سال از بازنگری آنها گذشته بود آغاز شد که این فرایند آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد .
نکته مهم این است که این رشته ها با رویکرد مهارت محوری بازنگری و به روز رسانی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/05/17
> منصور غلامی ، وزیر علوم در چهارمین جلسه ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر گفته است : «مجموعه دانشگاه های شاهد و ایثارگر باید رصد مستمر بر تحصیل این دانشجویان داشته و برنامه های تقویتی را به طور مستمر برگزار کنند و باید تلاش کنیم بخش خدمات دهی در دانشگاه ها به خصوص در دوره دکتری تقویت شود ، زیرا بعضا پیش آمده که دانشجویی صرفا به خاطر نمره زبان خود با چالش مواجه شده که باید این ضعف ها برطرف شود.
> منصور غلامی ، وزیر علوم در چهارمین جلسه ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر گفته است : «مجموعه دانشگاه های شاهد و ایثارگر باید رصد مستمر بر تحصیل این دانشجویان داشته و برنامه های تقویتی را به طور مستمر برگزار کنند و باید تلاش کنیم بخش خدمات دهی در دانشگاه ها به خصوص در دوره دکتری تقویت شود ، زیرا بعضا پیش آمده که دانشجویی صرفا به خاطر نمره زبان خود با چالش مواجه شده که باید این ضعف ها برطرف شود .
» او با اشاره به برخی مطالبات دانشگاه ها درزمینه شهریه از دانشجویان شاهد و ایثارگر گفت : «اگرچه برخی دانشگاه ها تمایلی به طرح این موضوع ندارند ، اما بسیاری از دانشگاه های دیگر مرتب این موضوع را به وزارت علوم گوشزد می کنند و باید به شکلی به این امر کمک کنیم ، زیرا یک فرزند شاهد و ایثارگر نباید به خاطر تسویه حساب مالی در دانشگاه ها با مشکل مواجه شود .
این موضوع نیز به دانشگاه ها ابلاغ شده است که به هیچ وجه به لحاظ مالی کاری با دانشجویان شاهد و ایثارگر نداشته باشند و همچون دانشجویان عادی با آنها رفتار کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1398/05/16
> وزیر علوم : کاهش ظرفیت رشته های بدون شغل وزیر علوم تحقیقات و فناوری از کاهش ظرفیت پذیرش رشته هایی که فارغ التحصیلان آنها اشتغال ندارند خبر داد .
> وزیر علوم : کاهش ظرفیت رشته های بدون شغل وزیر علوم تحقیقات و فناوری از کاهش ظرفیت پذیرش رشته هایی که فارغ التحصیلان آنها اشتغال ندارند خبر داد .
منصور غلامی در گفتگو با مهر درباره وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت : تمام تلاش ما این است که ظرفیت رشته هایی که فارغ التحصیلان آن شغلی ندارند را کم کنیم .
وی ادامه داد : دوم اینکه همین اتفاق برای رشته هایی که به لحاظ شرایط زمانی قدیمی شده و فارغ التحصیل آنها کارایی ندارد انجام شود .
وی افزود : البته منظور این نیست که جذب شغل و یا اشتغال خاصی نمی شوند بلکه کارآیی لازم را ندارند .
وزیر علوم ادامه داد : این دسته رشته ها با یکدیگر تلفیق و ترکیب شده و از آنها رشته های بین رشته ای ایجاد می شود که سیاست این است که چنین رشته‎هایی در اولویت باشد .
براساس اعلام معاونت آموزشی وزارت علوم ، در سال های 94 و 95 بیش از 800 رشته دانشگاهی که بیش از 10 سال از بازنگری آنها گذشته بود بازنگری و به روز شد .
در مرحله دوم بازنگری رشته هایی که بیش از 5 سال از بازنگری آنها گذشته بود آغاز شد که این فرایند آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد .
نکته مهم این است که این رشته ها با رویکرد مهارت محوری بازنگری و به روز رسانی می شود .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور : پذیرش داوطلبان دانشگاهی براساس سوابق تحصیلی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور از پذیرش داوطلبان دانشگاهی براساس سوابق تحصیلی خبر داد .
به گزارش دانشگاه پیام نور ، مرتضی محسنی با اشاره به نتایج آزمون سراسری 98 سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت : دانشگاه پیام نور در هر یک از گروه های آزمایشی (علوم ریاضی ، تجربی ، انسانی و هنر) دانشجو می پذیرد .
وی افزود : داوطلبانی که در آزمون سراسری شرکت نکرده و مجاز به انتخاب رشته نیز نشده اند؛ میتوانند در رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور که گزینش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی (معدل دیپلم) صورت می گیرد ، ثبت نام کنند .
محسنی ادامه داد : همچنین برخی از داوطلبان که در آزمون سراسری کنکور شرکت نکرده اند ، امکان ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور ویژه مهرماه سال 98 را خواهند داشت .
به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی ، مهلت ثبت نام در رشته‎های بدون آزمون دانشگاه پیام نور (بر اساس سوابق تحصیلی) تا ششم شهریور ماه امسال است .
محسنی تصریح کرد : داوطلبان تحصیل در دانشگاه پیام نور برای کسب اطلاعات بیشتر به اطلاعیه سایت سازمان سنجش مراجعه کنند .
وی همچنین در خصوص دانشگاه پیام نور یادآور شد : تغییر محل آزمون مطابق با نظر دانشجویان ، برگزاری آزمون‎های نیمه حضوری ، الکترونیکی ، متمرکز و سراسری و آنلاین از جمله مزایای این مرکز علمی به شمارمی‎رود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
شهروند
1398/05/16
> دیروز نتایج کنکور سراسری سال 98 آمد و یک میلیون و 118 هزار و 793 نفر از انتظار درآمدند و فهمیدند که بالاخره باید در کدام رشته و کدام شهر راهی دانشگاه شوند.
> دیروز نتایج کنکور سراسری سال 98 آمد و یک میلیون و 118 هزار و 793 نفر از انتظار درآمدند و فهمیدند که بالاخره باید در کدام رشته و کدام شهر راهی دانشگاه شوند .
بسیاری از آنها برای کنکور امسال سردرگم بودند چون قرار بود این آزمون امسال به سبک و سیاق قبل نباشد .
ماجرای حذف کنکور که در سال های اخیر جدی تر از گذشته بود پای وزیر آموزش و پرورش را هم به این ماجرا باز کرد و او در رشته توییتی به تبلیغات گسترده موسسات کنکور انتقاد کرد و آنها را ازجمله موانع موجود سر راه حذف این آزمون دانست .
بعد از آن مجتبی شریعتی ، معاون آموزشی وزارت علوم از طراحی فاز اول حذف کنکور برای رشته های کم متقاضی در سال 98 خبر داد و همین هم عاملی بود تا مشخص شود ماجرای حذف کنکور بالاخره جدی و تا حدودی عملیاتی شده است .
قانون حذف کنکور سال 1386 توسط مجلس تصویب شد و به موجب آن دولت مکلف شد در پنج سال ، سابقه تحصیلی را جایگزین کنکور کند و درنهایت سال 92 کنکور سراسری حذف شود .
این قانون سال 92 عملیاتی نشد و همچنان زور کنکور بیشتر از آنهایی بود که می خواستند حذف شود .
همان سال 92 مجلس در مصوبه ای اعلام کرد که کنکور باید تا سال 97 حذف شود و تا زمان حذف آن تأثیر معدل داوطلبان در کنکور سراسری هر ساله به تدریج افزایش یابد .
سال 97 تمام شد و امسال هم تلاش ها برای حذف بی نتیجه بود .
حالا جبار کوچکی نژاد ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته مرکز پژوهش های مجلس پیش نویس طرحی درباره کنکور را تدوین و به کمیسیون ارایه کرده است و مجلس درحال بررسی آن است .
«نمایندگان مجلس اعتقاد دارند باید کنکور تجمیع شود و پذیرش و سنجش دانشجو از یکدیگر جدا شوند .
» اما برای حذف کنکور سناریوهای مختلفی وجود دارد .
کوچکی نژاد می گوید یکی از این سناریوها این است که کنکور متمرکز حذف شود و دانشگاه ها بتوانند خودشان دانشجو جذب کنند و نگاه دیگر این است که دانشگاه آزاد بتواند خودش مجوز پذیرش دانشجو بدون کنکور را داشته باشد .
هرچند کوچکی نژاد از این دو گزینه به عنوان جایگزین های کنکور نام برده ، اما سال 96 «دیده بان شفافیت و عدالت درباره کنکور» پیشنهادات و موارد جایگزینی ارایه داده بود که شامل چند گزینه می شد .
یکی از آنها برگزاری چند آزمون سراسری در طول یک سال تحصیلی ، دیگری افزایش تنوع سؤالات و گروه های آزمایشی و در گزینه آخر هم می توان به وزن دادن به گزینه ها (درست ، نسبتا درست ، غلط ، بسیار غلط) اشاره کرد .
موردی که باعث می شود آزمون تستی کنکور به آزمون های تشریحی نزدیک شود و درنتیجه از میزان اضطراب آن هم کم شود .
این که کدام یک از این موارد عملیاتی می شوند و چه چیزی درنهایت جایگزین کنکور خواهد شد مشخص نیست ، اما می دانیم هرکدام از اینها که محقق شوند باید شرط سوابق تحصیلی آموزش متوسطه هم در آنها رعایت شود .
یعنی نمراتی که دانش آموزان در سه سال دبیرستان و پیش دانشگاهی به دست می آورند .
نکته ای که نیازمند همراهی آموزش و پرورش و سایر ارگان هاست .
تا ببینیم درنهایت قانونی که 12 سال از نوشته شدنش می گذرد درنهایت عملیاتی خواهد شد یا نه و در این میان دانش آموزان به عنوان اصلی ترین رکن اجرای این قانون آیا می توانند با قانون جدید به راحتی و بی مشکل اخت شوند؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
پیام نور
شرق
1398/05/19
> بعد از اعلام رسمی نتایج کنکور سراسری سال جاری ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خالی‌ماندن ظرفیت‌های رشته‌های علوم پایه را فاجعه‌بار خواند .
> بعد از اعلام رسمی نتایج کنکور سراسری سال جاری ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خالی‌ماندن ظرفیت‌های رشته‌های علوم پایه را فاجعه‌بار خواند .
ابراهیم کدخدایی با بیان اینکه با فاجعه خالی‌ماندن ظرفیت رشته‌های علوم پایه مواجه‌ایم ، ‌ گفت : متأسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم و ظرفیت بسیاری از رشته‌های علوم پایه خالی مانده است .
; نگاهی به آمار متقاضیان کنکور سراسری در سال‌های اخیر نشان از آن دارد که میزان متقاضیان امتحان در گروه علوم تجربی سال به سال فربه‌تر می‌شود و رشته‌های ریاضی و انسانی در رتبه‌های بعدی قرار دارند .
اتخاذ تصمیم برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از سوی آموزش و پرورش که در سال‌های اخیر انجام شده و با اعتراض دانش‌آموزان و خانواده‌ها همراه بود نیز گامی برای متعادل‌کردن میزان متقاضیان در رشته‌ها و گروه‌های مختلف بود .
فشاری که بر دانش‌آموزان از ابتدا برای دکتر و مهندس شدن وجود دارد و همچنین رفتن به سمت رشته‌های فنی و انسانی که احتمالا صفت تنبل‌بودن را برای دانش‌آموز به دنبال دارد ، باعث می‌شود بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌ها از ابتدای امر قید رفتن به رشته‌های انسانی و کار و دانش را بزنند .
اما مسئله اینجاست که اگر دانش‌آموزی ریاضی را هم انتخاب کند ، احتمال اینکه دلش بخواهد ریاضی محض یا فیزیک بخواند کم است ، آنها ریاضی می‌خوانند تا مهندس شوند و دانشگاه‌ها هر روز پر از پزشک می‌شود و دانشگاه آزاد هم ترم به ترم ظرفیت رشته پزشکی‌اش را بالا می‌برد تا کلاس‌های پزشکی و دندان‌پزشکی شلوغ‌تر و کلاس‌های ریاضی ، ادبیات و جامعه‌شناسی خلوت‌تر شوند .
; با نگاهی به آمار شرکت‌کنندگان کنکور سراسری در سال‌های مختلف درمی‌یابیم که این نگرانی از کجا نشئت می‌گیرد .
به عنوان مثال سال گذشته تعداد کل شرکت‌‌کنندگان رشته علوم تجربی 642هزارو 451 بود ، ‌متقاضیان علوم انسانی 205هزارو 26 نفر بودند و 144هزارو 550 نفر در گروه ریاضی و فنی شرکت کرده بودند ، 12هزارو 260 نفر متقاضی شرکت در گروه هنر بودند و زبان‌های خارجی هم هفت‌هزارو 538 نفر شرکت‌کننده داشت .
امسال تعداد متقاضیان گروه تجربی 637هزارو 94 داوطلب بود ، علوم انسانی 282هزارو 151 داوطلب ، علوم ریاضی 164هزارو 278 داوطلب و گروه هنر هم 24هزارو 769 داوطلب داشت .
آمار سال‌های قبل‌تر هم حاکی از همین وضعیت است .
در سال 95 آمار شرکت‌کنندگان کنکور در رشته ریاضی 162هزارو 872 نفر بود ، ‌ تجربی‌ 519هزارو 488 نفر و متقاضیان شرکت در گروه انسانی 161هزارو 500 نفر بودند ، ‌ 9هزارو 881 نفر متقاضی رشته‌های هنر بودند و زبان‌های خارجی شش‌هزارو 361 نفر داوطلب داشت .
; به نظر می‌رسد برای بررسی چنین شرایطی باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت .
چه می‌شود که جمع کثیری از دانش‌آموزان موفقیت خود را در یک رشته و گروه می‌بینند .
عواملی مانند جو روانی ایجادشده برای دانش‌آموزان از سوی جامعه و خانواده شاید مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیلی باشد که خیل عظیم دانش‌آموزان را به سوی رشته‌های گروه علوم تجربی سوق می‌دهد .
از طرفی اقتصادی و مادی‌شدن جامعه امروز بسیاری از دانش‌آموزان را سمت رشته‌ای سوق می‌دهد که به قول معروف در آن پول بیشتری پیدا شود .
آنها آینده مالی خودشان را در رشته‌های پزشکی تأمین می‌بینند .
از طرفی دیگر هم نباید تعصب کورکورانه‌ای را که روی رشته پزشکی وجود دارد ، نادیده گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
پیام نور
شرق
1398/05/19

ایرانی‌ها همیشه روابط دوگانه‌ای با پزشکان داشته‌اند ، شاید آنها قشر چندان محبوبی به‌خصوص در سال‌های اخیر بین مردم نباشند ، با وجود این همه مردم دوست دارند خودشان و فرزندانشان را در کسوت پزشکی ببینند .
; فشار روانی به دانش‌آموزان ; دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم ، جامعه‌شناس در گفت‌وگو با «شرق» ، با بیان اینکه میل سیری‌نا‌پذیری که دانش‌آموز را به سمت رشته‌های تجربی سوق می‌دهد از سوی خانواده نشئت می‌گیرد ، گفت : کودک از بدو تولد با پسوند خانم و آقای دکتر صدا زده می‌شود و طبیعی است که کودک در کسوت پزشک خودش را تصور می‌کند .
خانواده‌ها بیشتر برای اسباب‌بازی فرزندانشان سراغ وسایل پزشکی می‌روند و کودکان از همان ابتدا با گوشی پزشکی و وسایل دیگرش آشنا می‌شوند .
کمتر خانواده‌ای انتظار دارد فرزندش ادیبی فرهیخته یا ریاضی‌دانی بزرگ شود .
خانواده‌های فراوانی را می‌شناسم که وقتی فرزندشان در دبیرستان نمی‌تواند در رشته تجربی و ریاضی نمره قبولی بیاورد و او را به اکراه و اجبار سراغ رشته‌ انسانی می‌فرستند ، ‌ به دوست و آشنا دروغ می‌گویند و اعلام می‌کنند که فرزندشان دانش‌آموز رشته تجربی یا ریاضی است .
وی می‌افزاید : در چنین شرایطی ما با فشار روانی مضاعفی به دانش‌آموزان روبه‌رو هستیم .
آنها هم دلشان می‌خواهد محبت خانواده‌شان را به دست بیاورند و هم دلشان می‌خواهد باهوش و موفق به نظر برسند .
از طرف دیگر شما فرض کنید دانشجوی رتبه یک تا 400 رشته تجربی برود و زیست‌شناسی بخواند ، ‌یا آخرین باری که شنیدید جزء صد نفر برتر رشته انسانی به جای حقوق و ارتباطات و روان‌شناسی ادبیات را انتخاب کرد ، چه زمانی بود؟‌ دلیلش هم ساده است؛ آنها به آینده کاری‌شان می‌اندیشند و البته فشار جامعه ، جامعه‌ای که دکتر و مهندس را به طور قطع از معلم ادبیات بیشتر تحویل می‌گیرد .
; بی‌توجهی به پایه‌های علم; دکتر سلمان موحدی‌راد ، استاد مهندسی شیمی دانشگاه علم‌‌و‌صنعت ، در گفت‌وگو با «شرق» ، با بررسی دلایل اقبال رشته‌های پزشکی نسبت به رشته‌های علوم پایه تأکید کرد : ‌ علوم پایه هشت رشته علم ریاضی و علم فیزیک ، علم شیمی ، ‌ زیست‌شناسی ، زمین‌شناسی ، منطق و فلسفه و زبان‌شناسی را شامل می‌شود .
علوم پایه در واقع علوم بنیادی سایر علوم است و از قواعدی که در این رشته‌ها به دست می‌آید ، در حوزه‌های دیگر استفاده می‌شود .
در واقع رشته‌های علوم پایه وظیفه توسعه مرزهای دانش را بر عهده داشته و جنبه بنیانی دارند .
; او افزود : ‌ برای اقبال‌نداشتن رشته‌های علوم پایه دو دلیل عمده را می‌توان برشمرد؛ دلیل اول وضعیت جامعه است؛ وضعیت جامعه و بازار کار منعکس‌کننده رفتار افراد آن جامعه است .
حدود پنج تا 10 سال پیش ، علوم ریاضی انتخاب اول بسیاری از دانش‌آموزان بود و معمولا مستعدترین آدم‌ها برای ادامه تحصیل دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب کرده و در رشته‌های برق و مکانیک تحصیل می‌کردند؛ اما در دو سال گذشته ، رتبه اول اقبال متعلق به گروه علوم تجربی بود .
شاید جالب باشد اگر بگویم رتبه اول رشته تجربی چند سال پیش کسی بود که سه سال در دانشگاه رشته برق خوانده بود و بعد انصراف داد و رتبه اول تجربی شد .
دانشجویی داشتم که تا سال چهارم مهندسی خوانده بود و بعد رفت رشته پزشکی .
جامعه و بازار کار چنین شرایطی را ایجاد می‌کند .
افراد عمدتا به آینده شغلی فکر می‌کنند .
; وی تصریح کرد : ‌اتفاق ایجاد‌شده در حوزه علوم پزشکی ، منبعث از سیاست‌گذاری‌های کشوری است؛ استادان علوم پزشکی و ظرفیت پزشکی را بالا نبردند؛ اما مهندسی و علوم پایه حالا هرجا تدریس می‌شوند و در هر کوچه و بازاری مجوز دانشگاه غیرانتفاعی و پیام‌نور داده شده و شما با یک هیئت‌علمی ضعیف و کوچک که حتی دکتری ندارند ، دانشجوی مهندسی تربیت می‌کنید .
در اقتصاد این قانون وجود دارد که عرضه و تقاضا نسبت معکوس دارند؛ اگر نسبت عرضه به تقاضا بالا باشد ، خریدارش کمتر می‌شود و با این اوصاف ، در چند سال اخیر به علوم ریاضی و پایه جفا شده است .
موحدی‌راد با اشاره به اینکه دومین دلیل این اتفاق این است که دانشجویان اهمیت حوزه علوم پایه را درک نمی‌کنند ، گفت : علوم پایه ربط مستقیمی به بازار کار ندارد و وظیفه‌اش ربط پایه‌های علم است .
طرف چهار سال به‌سختی درس می‌خواهند و دروس سخت ریاضی و فلسفه را پاس می‌کند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
پیام نور
شرق
1398/05/19
اما مستقیم نمی‌تواند اثرش را لمس کند و برای همین انگیزه افراد برای ماندن در این رشته‌ها کمتر و کمتر می‌شود .
; مواجهه با فاجعه; نقل‌قولی که در ابتدای این گزارش از رئیس سازمان سنجش آمد ، بخشی از مصاحبه او با ایسنا بود .
ابراهیم خدایی در گفت‌وگوی خود ضمن ابراز نگرانی از شرایط پیش‌آمده ، به طرح دو‌فوریتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌منظور افزایش ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی اشاره و اظهار کرد : اگر این موضوع از سوی مجموعه دولت مطرح می‌شد ، ما باید ورود پیدا کرده و درباره آن توضیح می‌دادیم؛ اما آنچه مسلم است ، این است که کسانی که این طرح را مطرح کرده‌اند ، خارج از زیرمجموعه دولت بوده و یک‌سری استدلال‌هایی نظیر نسبت پایین پزشکان ایران در آسیا و آمار کم پزشکان در مقایسه با استانداردهای جهانی را بیان کرده‌اند .
وی در ادامه تصریح کرد : آنچه امروزه در گروه علوم تجربی اتفاق می‌افتد ، ترکیبی از عوامل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در این گروه آزمایشی است؛ یعنی اینکه اولا داوطلبان از قبل از دوره دیپلم به سمت گروه تجربی گرایش دارند و صرفا با هدف تحصیل در سه رشته پزشکی ، دندان‌پزشکی و داروسازی گروه آزمایشی علوم تجربی را انتخاب می‌کنند که یقینا این هدف به دلیل مسائل اجتماعی و اقتصادی نظیر ارتقای منزلت اجتماعی و تضمین شغل و درآمد اتفاق می‌افتد .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین خاطرنشان کرد : متأسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی و خالی‌ماندن ظرفیت رشته‌های علوم پایه ، با فاجعه‌ای در کشور مواجه هستیم .
به این معنا که ما برای توسعه کشور باید در دو حوزه (رشته‌های علوم انسانی و ریاضی) که نقشی اساسی در توسعه هر جامعه دارند ، سرمایه‌گذاری کنیم .
در واقع رشته‌های فنی و علوم انسانی ازجمله رشته‌هایی هستند که توسعه هر جامعه‌ای بر اساس آن اتفاق می‌افتد؛ اما در کشور ما وضعیت به‌گونه‌ای است که داوطلبان به سمت رشته‌های تجربی گرایش پیدا کرده‌اند .
خدایی تأکید کرد : گرایش داوطلبان به سمت رشته‌های تجربی ، آموزش‌و‌پرورش را به دلیل انباشت دبیرستان‌های با داوطلبان علوم تجربی با چالش مواجه کرده است و از طرفی رشته‌های علوم پایه از‌جمله رشته‌های ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست ، آمار و .
به دلیل کاهش استقبال از سوی داوطلبان ، دچار صدمه شده‌اند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد : اگر ظرفیت ورود به رشته‌های علوم تجربی برای سال جاری افزایش پیدا کند ، طبیعتا ما نیز مجری قانون هستیم و در سازمان سنجش آموزش کشور به‌عنوان یک مرکز اجرائی این قانون را برای پذیرش داوطلبان اعمال خواهیم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1398/05/19
> اگرچه مردادماه در تابستان برای همه داوطلبان کنکور فصلی مترادف با استرس و دلهره برای انتخاب رشته است اما انتخاب رشته در تهران روند جداگانه ای را می طلبد ، چراکه بیشتر اساتید مطرح در تهران حضور دارند و روند انتخاب رشته در این شهر با شهرستان ها بسیار متفاوت است تا جایی که داوطلبان با رقم های متفاوتی روبه رو می شوند.
> اگرچه مردادماه در تابستان برای همه داوطلبان کنکور فصلی مترادف با استرس و دلهره برای انتخاب رشته است اما انتخاب رشته در تهران روند جداگانه ای را می طلبد ، چراکه بیشتر اساتید مطرح در تهران حضور دارند و روند انتخاب رشته در این شهر با شهرستان ها بسیار متفاوت است تا جایی که داوطلبان با رقم های متفاوتی روبه رو می شوند .
هدایت تحصیلی دانش آموزان در ایران مشکل اساسی دارد مشکل اینجاست که روند آموزشی کشورمان موجب شده است اکثر دانش آموزان شناخت دقیقی از توانایی و تخصص نداشته باشند و مسیری را برای خود برگزینند که هیچ تناسبی با علاقه آنان ندارد .
متاسفانه اکنون در بسیاری از مدارس دولتی و حتی برخی مدارس غیرانتفاعی نه تنها هدایت تحصیلی درستی برای دانش آموزان انجام نمی شود بلکه گاهی تب و تاب یک رشته خاص موجب شده دانش آموزان برای رسیدن به آن رشته بیش از حد تلاش کنند ، در حالی که رشته تحصیلی موردنظر هیچ تناسبی با علایق آنان ندارد .
در همین راستا با حسین توکلی ، رئیس سازمان سنجش گفت وگو کردیم و به سخنان دلسوزانه مدیری گوش سپردیم که نزدیک به نیم قرن با روند انتخاب رشته و ماجرای کنکور درگیر بوده است .
رئیس سازمان سنجش در این گفت وگو به آسیب شناسی موسسات رنگارنگی که به انتخاب رشته می پردازند ، پرداخت و اعلام کرد که به طور کلی در باب انتخاب رشته ما تمامی اطلاعاتی را که لازم باشد ، به دانشجویان ارائه کرده ایم .
سازمان سنجش تمامی اطلاعات را به دانشجویان داده است از نظر این مقام مسئول مشخصات کارنامه ای هر فرد اعم از نمرات خام ، تراز کل افراد ، نمرات دروس عمومی و تخصصی و رتبه های افراد در سهمیه های مختلف می تواند اطلاعات انتخاب رشته را به سهولت در اختیار داوطلبان کنکور قرار دهد و آنان می توانند با انتخاب رشته مجازی وضعیت خود را نسبت به وضعیت قبولی دانشجویان سال گذشته مشاهده کنند که این اطلاعات در اختیار همه داوطلبان کنکور قرار دارد و به زعم او در این شرایط نیازی به گرفتن مشاوره های مختلف وجود ندارد .
اگر داوطلبان وقت مجزایی را برای این انتخاب حساس بگذارند و دفترچه را مورد مطالعه قرار دهند ، نیازی به مراجعه به موسسات گوناگون نیست .
شاید در ابتدا به نظرشان دفترچه انتخاب رشته حجیم بیاید اما اطلاعات مربوط به هر رشته بیشتر از 10 صفحه نیست و آنان با دقت می توانند انتخاب رشته خود را انجام دهند .
انتخاب رشته در ایران 2 روش بیشتر ندارد ! در میان این هزارتوی رنگارنگی که هرکس مدعی انتخاب رشته به شیوه مدرن یا براساس تست های مختلف جامعه شناسی است ، توکلی معتقد بود انتخاب رشته برای رشته های کارشناسی دو روش بیشتر ندارد .
او در پاسخ به تعجب ما از رشد قارچ گونه این موسسات گوناگون که هرکدام سبک و سیاق خودشان را دارند ، گفت : «نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که در انتخاب رشته دانشگاه های کشورمان دو روش بیشتر وجود ندارد ، روش هایی که براساس دو مولفه محل دانشگاه و عنوان رشته دانشگاهی با یکدیگر تمایز پیدا می کنند که این براساس علاقه افراد متفاوت است ، ممکن است یک دانشجو بگوید اولویت اول من این است که در شهر محل سکونت خود زندگی کنم ، در کنار اینکه اولویت یک دانشجو تحصیل در یک رشته خاص آن هم در هر شهری باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1398/05/19

» داوطلبان بهترین متخصص برای انتخاب رشته هستند اینجا بود که صدای کارشناس قدیمی سازمان سنجش درآمد و با انتقاد نسبت به موسسات گوناگونی که با هزینه های مختلف انتخاب رشته می کنند ، تاکید کرد : «متاسفانه این روزها هرکسی به شکل و طریقی مردم را اذیت می کند ، درحالی که به نظر می رسد اگر داوطلب متوسط زمانی سه ساعت را برای انتخاب رشته خود داشته باشد ، به سادگی می تواند انتخاب رشته را انجام دهد و به نوعی متخصص ترین ها خود داوطلبان کنکور هستند .
این مساله مربوط به سازمان سنجش نیست ، ما همواره به داوطلبان گفته ایم که انتخاب رشته خود را به دست افرادی که داوطلبان را گول می زنند ، نسپارند .
» انتخاب رشته خود را به دست سودجویان نسپارید او در پاسخ به این سوال که آیا با مواردی روبه رو شده اید که افراد به شما مراجعه کرده باشند ، خاطرنشان کرد : «در همین هفته جاری پدر یکی از داوطلبان پیش ما آمده بود و می گفت معلم فرزندش به او گفته برای تصمیم گیری در انتخاب رشته توسط این فرد وقت چندانی ندارد و پیش از اعلام نتایج اولیه کنکور بهتر است هرچه سریع تر هزینه انتخاب رشته را واریز کند تا این فرد ، نام فرزندش را برای انتخاب رشته رزرو کند ، به او گفتم مگر می خواهد ثبت نام انجام دهد ، بنابراین باز هم تاکید می کنم داوطلبان به این افراد اعتماد نکنند ، چراکه این افراد با روش های گوناگون سعی در فریب دادن داوطلبان دارند و هیچ کدام از اقدامات این افراد از نظر من ارزش ندارد .
» برای فرزندم نیز انتخاب رشته نمی کنم رئیس سازمان سنجش در ادامه سخنانش به ما گفت : «من به عنوان کسی که بیش از 40 سال است در سازمان سنجش مشغول کار است ، به خودم اجازه نمی دهم برای فرزندم انتخاب رشته انجام دهم ، چراکه معتقدم خود فرد بهترین متخصص برای انتخاب رشته است و علایق و توانایی های خودش را بهتر از دیگران می شناسد و تنها کافی است رشته های دانشگاهی را به خوبی شناسایی کند و بعد به سهولت با مطالعه دفترچه انتخاب رشته را انجام دهد و حتی می تواند به دوستانش نیز کمک کند .
شاید در اینجا باید به انتظارات بیجای والدین نیز اشاره کرد که باعث می شوند داوطلبان نتوانند با خیال راحت به انتخاب رشته بپردازند و به جز برخی رشته های خاص مورد دیگری در نظرشان نیست ، تا جایی که حاضرند برای قبول شدن فرزندشان در رشته های خاص و پرطرفدار هر هزینه ای را متقبل شوند .
» توکلی در پاسخ به انتقاد از توقعات غیرمعمول والدین و برخی داوطلبان برای انتخاب رشته با توجه به رتبه کسب شده از سوی آنان به موردی که به خود او مراجعه کرده بودند ، اشاره کرد و گفت : «من نمی دانم چرا مردم این گونه رفتار می کنند ، برای مثال به یکی از دانشجویان گفتم با رتبه ای که آورده است ، قادر به قبولی در رشته پزشکی نیست اما در پاسخ به من گفت که می دانم اما امکان ندارد شما یک مشاور بسیار خوب به ما معرفی کنید ، که من در پاسخ گفتم من اصلا مشاور نمی شناسم و از نظر من خود داوطلب باید انتخاب رشته خود را انجام دهد .
ممکن است من مشاور به شما بگویم شما در یک رشته کاردانی انتخاب رشته کنید اما ممکن است شما اصلا نخواهید در این رشته به تحصیل بپردازید ، بنابراین اینکه در چه رشته محلی بخواهید درس بخوانید به خودتان بستگی دارد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه همشهری
1398/05/17
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از شناسایی بیش از 300 نفر متخلف و متقلب در کنکور 98 خبر داد و گفت : حکم این افراد پس از رسیدگی صادر می شود و در مواردی به محرومیت دائمی از کنکور می انجامد.
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از شناسایی بیش از 300 نفر متخلف و متقلب در کنکور 98 خبر داد و گفت : حکم این افراد پس از رسیدگی صادر می شود و در مواردی به محرومیت دائمی از کنکور می انجامد .
ابراهیم خدایی در گفت وگو با مهر درباره رسیدگی به تخلفات در کنکور 98 گفت : این افراد شناسایی شده و به هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات آزمون های سراسری معرفی شده اند .
وی افزود : آنچه در گزارش های رسمی عنوان شده است بیش از 300 نفر را شامل می شود .
رئیس سازمان سنجش یادآور شد : این تخلف و تقلب ها مواردی بوده که در سر جلسه امتحان متوجه آن شده ایم و غیراز آن گزارش های مردمی هم در این زمینه وجود دارد که به آن رسیدگی می شود .
وی درباره صدور کارنامه برای این افراد گفت : برای آن عده که از تخلف و تقلب آنها مطمئن هستیم کارنامه صادر نمی شود و به هیأت های بدوی معرفی شده و به آنها فرصت داده می شود که از خودشان دفاع کنند .
خدایی اظهار داشت : اگر فردی تخلف بسیار محدودی داشته باشد و پس از رسیدگی مشخص شود که براساس قانون می تواند انتخاب رشته کند ، اجازه انتخاب رشته به وی داده می شود .
اما اگر پس از رسیدگی به تخلف مشخص شود که فرد تخلف سنگینی داشته است حکم دیگری دارد که ممکن است به طور کلی از امتحان کنکور محروم شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
شهروند
1398/05/16
> رقابت کنکوری ها برای پزشکی دکتر ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش گفت : «از تعداد یک میلیون و 18 هزار نفر حاضر در جلسه آزمون ، تعداد 832 هزار و 289 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و نتایج اولیه به صورت کارنامه تا 16 مرداد (امروز) اعلام می شود.
> رقابت کنکوری ها برای پزشکی دکتر ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش گفت : «از تعداد یک میلیون و 18 هزار نفر حاضر در جلسه آزمون ، تعداد 832 هزار و 289 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و نتایج اولیه به صورت کارنامه تا 16 مرداد (امروز) اعلام می شود .
بیشترین رقابت داوطلبان گروه علوم تجربی برای پذیرش در سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است و تعداد 8038 نفر در کل کشور بدون احتساب دانشگاه آزاد ، در گروه علوم پزشکی پذیرفته می شوند که این تعداد 260 نفر بیشتر از سال گذشته است .
» هیچ کسی نمی تواند جریمه پلیس را حذف کند کمال هادیانفر ، رئیس پلیس راهور ناجا گفت : «جریمه پلیس قانون است و کسی نمی تواند آن را حذف کند ، اما پرداخت عوارض براساس مصوبه شورای شهر تهران است و بحث آن جداست .
اگر شنیدید کسی گفت من جریمه را حذف می کنم ، حرف اشتباهی زده است .
شاید عوارض براساس شکایتی که در دیوان وجود دارد ، حذف شود ، اما جریمه پلیس حذف نخواهد شد ، چراکه محدوده طرح ترافیک یا محدوده های زوج و فرد که درحال حاضر به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا تغییر نام یافته ، آن چیزی است که قانون تعیین کرده است و افرادی که بدون مجوز در این محدوده تردد کرده اند ، براساس قانون جریمه شده اند ، بنابراین این جریمه حذف نخواهد شد .
» امضای دیجیتالی کنیم؟ امیر ناظمی ، معاون وزیر ارتباطات از آغاز استفاده از امضای دیجیتال در مکاتبات دستگاه ها و سازمان های دولتی خبر داد و گفت : «امروز نامه ای رسمی با امضای دیجیتال از رضا باقری اصل ، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات دریافت کردم .
گویا دبیرخانه سازمان فناوری اطلاعات نیز از این موضوع تعجب کرد اما در نهایت این نامه دریافت شد .
برخی سازمان ها هنوز این موضوع را نپذیرفته اند .
شاید مشکل آن است که مدیران هنوز معتاد به کارتابل کاغذی هستند .
از ماه گذشته ، نامه های محرمانه در سازمان فناوری اطلاعات را هم به صورت الکترونیکی ارسال کردیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان سنجش آموزش کشور
مردم سالاری
1398/05/18
> رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه با فاجعه خالی ماندن ظرفیت رشته های علوم پایه مواجه ایم ، گفت : متاسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته های علوم تجربی با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم و ظرفیت بسیاری از رشته های علوم پایه خالی مانده است .
> رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه با فاجعه خالی ماندن ظرفیت رشته های علوم پایه مواجه ایم ، گفت : متاسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته های علوم تجربی با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم و ظرفیت بسیاری از رشته های علوم پایه خالی مانده است .
دکتر ابراهیم خدایی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور افزایش ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی اشاره و اظهار کرد : اگر این موضوع از سوی مجموعه دولت مطرح می شد ما باید ورود پیدا کرده و در خصوص آن توضیح می دادیم ، اما آنچه که مسلم است این است که کسانی که این طرح را مطرح نموده اند خارج از زیرمجموعه دولت بوده و یک سری استدلال هایی نظیر نسبت پایین پزشکان ایران در آسیا و آمار کم پزشکان در مقایسه با استانداردهای جهانی را بیان کرده اند .
وی در ادامه تصریح کرد : آنچه که امروزه در گروه علوم تجربی اتفاق می افتد ترکیبی از عوامل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در این گروه آزمایشی است .
یعنی اینکه اولا داوطلبان از قبل از دوره دیپلم به سمت گروه تجربی گرایش دارند و صرفا با هدف تحصیل در سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی گروه آزمایشی علوم تجربی را انتخاب می کنند که یقینا این هدف به دلیل مسائل اجتماعی و اقتصادی نظیر ارتقای منزلت اجتماعی و تضمین شغل و درآمد اتفاق می افتد .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین خاطر نشان کرد : متاسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته های علوم تجربی و خالی ماندن ظرفیت رشته های علوم پایه با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم .
به این معنا که ما برای توسعه کشور باید در دو حوزه (رشته های علوم انسانی و ریاضی) که نقش اساسی در توسعه هر جامعه دارند ، سرمایه گذاری کنیم .
در واقع رشته های فنی و علوم انسانی از جمله این رشته هایی هستند که توسعه هر جامعه ای بر اساس آن اتفاق می افتد اما در کشور ما وضعیت به گونه ای است که داوطلبان به سمت رشته های تجربی گرایش پیدا کرده اند .
دکتر خدایی تاکید کرد : گرایش داوطلبان به سمت رشته های تجربی ، آموزش و پرورش را به دلیل انباشت دبیرستان ها با داوطلبان علوم تجربی با چالش مواجه کرده است و از طرفی رشته های علوم پایه از جمله رشته های ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست ، آمار و .
به دلیل کاهش استقبال از سوی داوطلبان ، دچار صدمه شده اند .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد : اگر ظرفیت ورود به رشته های علوم تجربی برای سال جاری افزایش پیدا کند طبیعتا ما نیز مجری قانون هستیم و در سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان یک مرکز اجرایی این قانون را برای پذیرش داوطلبان اعمال خواهیم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1398/05/16
> گروه جامعه : رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره مقابله با متخلفانی که سعی بر انتشار سوالات کنکور داشتند ، گفت : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از متخلفان پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند .
> ابراهیم خدایی (رییس سازمان سنجش آموزش کشور)در خصوص تخلفاتی که در کنکور سراسری سال 98 در زمینه انتشار سوالات امتحان رخ داده و پیش گیری پلیس برای حفاظت از سوالات گفت : تخلفات پیش از کنکور به این صورت بود که یک سری از افراد سعی داشتند به نوعی به داخل محل جلسه بروند و از سوالات کنکور عکس بگیرند و به بیرون ارسال کنند .
یک سری از افراد هم بیرون نشسته بودند تا سوالات را حل و از طریق تلگرام یا دیگر نرم افزارها منتشر کنند .
وی بیان کرد : طی همکاری ها و حفاظت های 6 ، 7 ماهه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از این افراد پیش از آزمون و بسیاری هم حین آزمون شناسایی و دستگیر شدند ، برای برخی دیگر هم پرونده تشکیل شد که در میان این میان افراد مدرسان کنکور و افراد سودجو هم بعضا دیده می شوند .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه هر حکمی که از سوی دادگاه ارائه شود حائز اهمیت است ، گفت : پرونده این افراد به صورت حقوقی پیگیری خواهد شد و دادگاه هم هر حکمی بدهد ما آن را اجرایی خواهیم کرد .
خدایی درباره تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی برای جلوگیری از تخلفات گفت : امسال نیروهای امنیتی و نظامی همکاری های فشرده ای با سازمان سنجش آموزش کشور داشتند ، تمام تلاش ها انجام شد تا به داوطلبان این اطمینان را بدهیم که مراکز کنکور به شدت تحت کنترل است و مدیریت می شود .
او در خصوص توصیه به داوطلبان برای انتخاب رشته و احتیاط آنها برای جلوگیری از به دام افتادن افراد سودجو به بهانه راهنمایی انتخاب رشته گفت : داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته دقیق از نرم افزار طراحی شده که به صورت مجازی است و در روز شنبه رونمایی خواهد شد ، استفاده و توسط آن موقعیت خود را ارزیابی کنند .
این نرم افزار مجازی به داوطلب کمک می کند تا بداند با رتبه و ترازی که کسب کرده ، امکان قبولی در چه دانشگاه هایی را دارند ، فکر می کنم همین اقدام برای کمک به داوطلبان جهت انتخاب رشته کفایت کند .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اینکه داوطلب بین یک رشته و یک رشته دیگر چطور انتخاب درستی باشد بحث متفاوتی است که به مشورت با افراد باتجربه نیاز دارد .
بیشترین افراد دلسوز در این حوزه معلمان و آموزش و پرورش هستند .
وی اشاره کرد : ما با همکارانمان در آموزش و پرورش جلسات فشرده ای گذاشتیم و برای مشاوران کارگاه های فشرده برگزار کردیم ، در واقع به صورت فنی به آنها آموزش داده شده تا بدانند چطور باید در انتخاب رشته به داوطلبان راهنمایی بدهند اما طبیعتا از کسانی باید راهنمایی گرفت که هم به وضعیت داوطلب آگاهی داشته و هم دلسوز آنها باشند .
خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان اظهار داشت : عموما هزینه هایی که داوطلبان برای انتخاب رشته هزینه می کنند و کارهای حاشیه ای می پردازند را زائد می دانیم برای همین ما نرم افزاری را طراحی کردیم تا داوطلبان تنها با پرداخت 7500 تومان انتخاب رشته کنند و برای انتخاب رشته های دیگر به سودجویان ارقام نجومی پرداخت نکنند .
ضمن اینکه این هزینه هم وارد خزانه دولت می شود و وارد سازمان سنجش نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
روزنامه فرهیختگان
1398/05/19
> رئیس مرکز جذب وزارت علوم از حذف محدوده زمانی برای ثبت نام نخبگان در جذب هیات علمی دانشگاه ها خبر داد.
> رئیس مرکز جذب وزارت علوم از حذف محدوده زمانی برای ثبت نام نخبگان در جذب هیات علمی دانشگاه ها خبر داد .
محمدرضا رضوان طلب در گفت وگو با مهر درباره بررسی درخواست نخبگان متقاضی عضویت هیات علمی خارج از نوبت گفت : «مساله بدون نوبت به این معنی نیست که پذیرش نخبگان بدون مقدمات صورت می گیرد .
نخبگان توقع دارند پرونده آنان زودتر رسیدگی شود و از قبل نیز اعلام شده بود برخلاف سایر افراد ، فرآیند رسیدگی به پرونده نخبگان به جای چهارماه و نیم در طول سه ماه رسیدگی می شود .
بنیاد ملی نخبگان از مرکز جذب وزارت علوم درخواست کرده که نخبگان عضو این بنیاد مجاز باشند هر زمانی که بخواهند برای جذب در دانشگاه ها در سایت مرکز جذب ثبت نام کرده و پرونده آنها در مسیر رسیدگی قرار گیرد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/05/18
> رئیس دانشگاه پیام نور : حل مشکل ادامه تحصیل دانشجویان بدهکاربه دانشگاه رئیس دانشگاه پیام نور گفت : دانشجویان بدهکار می توانند از تسهیلات جدید در نظر گرفته شده برای پرداخت بدهی خود به دانشگاه استفاده کنند .
> رئیس دانشگاه پیام نور : حل مشکل ادامه تحصیل دانشجویان بدهکاربه دانشگاه رئیس دانشگاه پیام نور گفت : دانشجویان بدهکار می توانند از تسهیلات جدید در نظر گرفته شده برای پرداخت بدهی خود به دانشگاه استفاده کنند .
محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره حل مشکل پرداخت شهریه دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد : برای دانشجویان جدید تسهیلات جدیدی در نظر گرفته ایم که این طرح نه تنها برای دانشجویان جدید بلکه برای دانشجویان قدیمی نیز قابل استفاده خواهد بود .
وی با اشاره به اینکه برای رفع دغدغه دانشجویان وام شهریه را افزایش داده ایم ، گفت : قرار بر این است که به دانشجویان در تمام مقاطع وام تعلق بگیرد که مبلغ حداکثری آن 20 میلیون تومان است؛ این وام برای رفع دغدغه دانشجویان از پرداخت شهریه است به این ترتیب که بانک پرداخت کننده وام ، کل شهریه دانشجو را تامین و هر ترم به حساب دانشگاه واریز می کند و دانشجو موظف است که در طول 48 ماه اقساط این وام را پرداخت کند .
رئیس دانشگاه پیام نور بیان کرد : دانشجویانی که به دانشگاه بدهی دارند می توانند وارد این طرح شوند و از تسهیلات استفاده کنند؛ آنها به کمک این وام می توانند کل شهریه را به صورت قرض الحسنه و با کارمزد 1/04 درصد دریافت کنند .
زمانی در خصوص دریافت شهریه دانشجویان دکتری در زمان ثبت نام با اشاره به اینکه دانشجو باید در زمان ثبت نام شهریه خود را پرداخت کند؛ یادآوری کرد : شهریه دانشجویان دکتری تقسیط شده است که با کمک این تسهیلات جدید می توانند شهریه ها را کامل پرداخت کنند .
براساس فراخوان مردادماه؛ آغاز ثبت نام دانشگاه‎ها برای اعلام نیاز هیأت علمی براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیأت علمی مرداد ماه 98 ، اعلام نیاز دانشگاه ها به هیئت علمی ازامروز شنبه 19 مردادماه آغاز و تا 4 شهریورماه 98 ادامه خواهد داشت .
به گزارش مهر ، براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیأت علمی مرداد ماه 98 ، ثبت نام متقاضیان جذب هیأت علمی در دانشگاه ها و مؤسسات تابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری از 26 شهریورماه آغاز و تا 6 مهر 98 ادامه خواهد داشت .
اعلام نیاز دانشگاه ها به هیات علمی ازامروز شنبه 19 مردادماه 98 (همزمان با شب عرفه) آغاز شده و تا 4 شهریورماه 98 ادامه خواهد داشت در این مدت دانشگاه‎ها فرصت دارند تا اعضای هیئت علمی مورد نیاز خود در سال جدید را اعلام کنند .
براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیأت علمی مرداد 98 ، مرکز نظارت از 5 شهریور الی 16 شهریور 98 اعلام نیاز دانشگاه ها و تخصیص ظرفیت لازم را بررسی خواهد کرد .
دانشگاه ها نیز از 20 تا 25 شهریورماه فرصت دارند که نیاز خود را با تأییدیه مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی تطبیق دهند .
فراخوان جذب هیئت علمی از 26 شهریورماه توسط مرکز جذب اعضای هیئت علمی آغاز و تا 6 مهر 98 ادامه خواهد داشت .
فرآیند رسیدگی در دانشگاه ها از 13 مهرماه آغاز و تا 13 دی ماه ادامه خواهد داشت .
بررسی مرکز جذب و طرح پرونده ها در هیئت مرکزی جذب از 14 دی ماه آغاز و تا 29 بهمن ماه ادامه خواهد داشت .
افزایش حقوق انترن ها و دستیاران پزشکی تا 25 درصد معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت : در جلسه روسای دانشگاه های علوم پزشکی با افزایش حقوق انترن ها و دستیاران پزشکی موافقت شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/05/18

دکتر باقر لاریجانی در گفتگو با مهر افزود : در تعدادی از دانشگاه های علوم پزشکی که دستیاران و انترن های پزشکی مشغول به فعالیت هستند ، حقوق آنها تا 25 درصد افزایش یافت .
وی افزود : پیش از این ، این موضوع به صورت پیشنهاد در جلسه روسای دانشگاه های علوم پزشکی مطرح شده بود که با آن موافقت شد .
امروز؛ برگزاری همایش معرفی رشته های دانشگاه امیرکبیر همایش «معرفی رشته های فنی ، مهندسی و علوم پایه» به منظور مشاوره و آشنایی داوطلبان با رشته های دانشگاهی امروز 19 مرداد در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ چهاردهمین همایش «معرفی رشته های فنی ، مهندسی و علوم پایه» به منظور مشاوره و آشنایی داوطلبان با رشته های دانشگاهی و انتخاب رشته درست و هدفمند ، امروز 19 مرداد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود .
این همایش به همت باشگاه دانش آموزی آینده سازان پلی تکنیک تهران و با همکاری اداره انجمن های علمی دانشجویی و نیز معاونت آموزشی و استعداد های درخشان دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاریخ 19 مرداد برگزار می شود که ، همه رشته ها در دو نوبت صبح و عصر توسط استادان ودانشجویان مجرب دانشگاه معرفی خواهند شد و داوطلبان می توانند سؤالات خود را در خصوص هر یک از رشته ها با استادان در میان بگذارند .
در حاشیه برگزاری این همایش به منظور ایجاد فضایی برای تعامل و تبادل اطلاعات بیشتر ، دانشجویانی از رشته های گوناگون درمقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه ، همراه داوطلبان خواهند بود .
داوطلبان برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی studentsclub .
aut .
ac .
ir مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/05/19
> معاون دانشجویی دانشگاه شریف از رایزنی برای افزایش وام مسکن ویژه دانشجویان در سال تحصیلی جدید خبر داد.
> معاون دانشجویی دانشگاه شریف از رایزنی برای افزایش وام مسکن ویژه دانشجویان در سال تحصیلی جدید خبر داد .
عماد الدین فاطمی زاده در گفت وگو با مهر اظهار کرد : «سال گذشته میزان وام و تسهیلات ودیعه مسکن 25 میلیون تومان بود که با رایزنی ها و امکان سنجی هایی که داشته ایم ، هرچند هنوز به نتیجه قطعی و رقم و عدد مشخصی نرسیده ایم ، با وجود این با توجه به محدودیت منابع ، امیدواریم بتوانیم این عدد را تا 15 درصد افزایش دهیم .
درصورت امکان و کمک سازمان امور دانشجویان ، وام های کمک هزینه تحصیلی ، وام های ضروری و .
هم در سال تحصیلی جدید افزایش می یابند .
دانشگاه شریف برای افزایش ظرفیت خوابگاهی برنامه دارد ، اما به دلیل کمبود منابع مالی و نبود بودجه کافی اجرای آنها ممکن نیست . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/05/19
> براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیات علمی مردادماه 98 ، اعلام نیاز دانشگاه ها به هیات علمی از فردا شنبه 19 مردادماه آغاز شده و تا چهارم شهریورماه 98 ادامه خواهد داشت و در این مدت دانشگاه ها فرصت دارند اعضای هیات علمی موردنیاز خود را در سال جدید اعلام کنند.
> براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیات علمی مردادماه 98 ، اعلام نیاز دانشگاه ها به هیات علمی از فردا شنبه 19 مردادماه آغاز شده و تا چهارم شهریورماه 98 ادامه خواهد داشت و در این مدت دانشگاه ها فرصت دارند اعضای هیات علمی موردنیاز خود را در سال جدید اعلام کنند .
براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیات علمی مردادماه 98 ، ثبت نام متقاضیان جذب هیات علمی در دانشگاه ها و موسسات تابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری از 26 شهریورماه آغاز شده و تا 6 مهر 98 ادامه خواهد داشت .
براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیات علمی مرداد 98 ، مرکز نظارت از پنجم تا 16 شهریور 98 اعلام نیاز دانشگاه ها و تخصیص ظرفیت لازم را بررسی خواهد کرد .
دانشگاه ها نیز از 20 تا 25 شهریورماه فرصت دارند نیاز خود را با تاییدیه مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی تطبیق دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه آفرینش
1398/05/18
> رئیس پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه برنامه ای برای افزایش شهریه دانشجویان این مرکز در مهر ماه سال جاری نداریم گفت : برای دانشجویان پذیرفته دراین مرکز خوابگاه تخصیص می دهیم .
> رئیس پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه برنامه ای برای افزایش شهریه دانشجویان این مرکز در مهر ماه سال جاری نداریم گفت : برای دانشجویان پذیرفته دراین مرکز خوابگاه تخصیص می دهیم .
به گزارش ایسنا ، دکتر زهرا امام جمعه گزارشی از تاریخچه فعالیت این پردیس ارائه داد و گفت : پردیس ارس از سال 88 فعالیت خود را آغاز کرده و به عنوان بخشی از دانشگاه تهران فعالیت های خود را آغاز کرده است که برخی از این پردیس ها به صورت رشته ای و برخی نیز به صورت میان رشته ای فعالیت می کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : پذیرش دانشجو در پردیس ارس که ابتدا جذب دانشجوی کارشناسی ارشد را در اولویت خود قرار داده است از سال 92 نیز اولین دوره جذب دانشجویان دکتری را در برنامه خود قرار داده ، بطوریکه در سال 94 با تجدیدنظری که از سوی دانشگاه تهران اتفاق افتاد فعالیت های این مرکز بر اساس ماموریت تعریف شده شروع شد .
به گونه ای که در این بازنگری پردیس البرز در رشته های بین رشته ای و پردیس های ارس و کیش به سمت جذب دانشجوی بین المللی رفتند .
رئیس پردیس ارس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : از سال 96 پذیرش دانشجو در این پردیس آغاز شد وبر اساس چشم انداز تعریف شده باید تا سال 1401 تعداد دانشجویان خارجی ما به 200 دانشجو افزایش یابد و در حال حاضر نیز 120 دانشجوی ایرانی و 90 دانشجوی خارجی در پردیس ارس تحصیل می کنند که رشته های علوم انسانی فعالترین رشته های این پردیس به شمار می روند .
امام جمعه همچنین تاکید کرد : از سال تحصیلی جدید به سمت جذب دانشجو از کشورهای حوزه قفقاز حرکت خواهیم کرد به گونه ای که علاوه بر کشورهای عرب دانشجویانی از سایر کشورها جذب می کنیم .
ضمن اینکه از مهر ماه سال جاری 40 دانشجوی بین المللی تحصیل خود را در این پردیس آغاز می کنند .
پنج طرح فعال در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی در دست اجرا داریم رئیس پردیس بین المللی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه این پردیس به عنوان یک موسسه پژوهشی به نام فناوری و نوآوری ارس در زمینه های تحقیقاتی نیز فعالیت هایی را انجام می دهد ، گفت : پنج طرح فعال در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی در دست اجرا داریم و بر اساس سیاست های تدوین شده تلاش داریم در این عرصه نیز فعالتر ظاهر شویم .
دکتر امام جمعه تاکید کرد : کلاس های پردیس ارس در جلفا برگزار می شود و اساتید این دانشگاه از دانشگاه های سطح 1 تهران هستند .
به گونه ای که اساتید به صورت حق ماموریت در این دانشگاه تدریس می کنند .
وی همچنین با تاکید بر اینکه شهریه های پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران بر اساس مصوبه وزارت علوم از دانشجویان خارجی به صورت دلار دریافت می شود ، گفت : دانشجویان ایرانی شهریه خود را به صورت ریال پرداخت می کنند .
برگزاری کلاس های آموزشی دو زبانه در پردیس بین الملل ارس وی همچنین با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی دو زبانه (فارسی و انگلیسی) از مهر ماه جاری در پردیس بین الملل ارس نیز گفت : دانشجویان می توانند به صورت انتخابی در کلاس های آموزشی به زبان فارسی یا انگلیسی شرکت کنند و مدارک این دانشجویان نیز به عنوان فارغ التحصیل از پردیس بین الملل ارائه خواهد شد .
رئیس پردیس بین الملل دانشگاه تهران در خصوص نحوه جذب دانشجویان در این پردیس نیز گفت : دانشگاه تهران بعد از بررسی های لازم با شرط معدل نتایج درخواست ها را در این پردیس بررسی می کنند و دانشجویان ایرانی نیز به صورت مصاحبه پذیرش می شوند .
ضمن اینکه این پردیس هیچ تفاوتی از لحاظ کیفیت با وضعیت آموزشی دانشگاه تهران ندارد و تمام قوانین دانشگاه در پردیس حاکم است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه آفرینش
1398/05/18

وی از تمهیدات پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران در خصوص ارائه امکانات خوابگاهی به دانشجویان خبر داد و گفت : درسال جاری 40 دانشجوی خارجی جذب این مرکز می شوند که برای همه آنها خوابگاه در نظر گرفته شده است .
ضمن اینکه 50 دانشجوی دیگر نیز در خوابگاه های این مرکز اسکان داده شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/05/16
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار پاسخ نامه 5 گروه آزمایشی آزمون سراسری بر روی این سازمان خبر داد .
> پاسخ نامه داوطلبان کنکور منتشر شد ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار پاسخ نامه 5 گروه آزمایشی آزمون سراسری بر روی این سازمان خبر داد .
دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب تاکید کرد : نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 98 روز گذشته سه شنبه 15 مرداد 98 به صورت کارنامه ، روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت و آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی پذیرش با آزمون می شوند ، لازم است برای انتخاب رشته ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون سراسری سال 1398 را مطالعه کرده و مراحل انتخاب رشته را انجام دهند .
وی در ادامه تاکید کرد : دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2) هر یک از گروه های آزمایشی مربوط (شامل رشته های پذیرش با آزمون) نیز از فردا پنجشنبه 17 مرداد 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می شود .
هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و یا زبان های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده اند ، می توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط را از طریق سایت سازمان سنجش دریافت کنند .
دکتر توکلی تاکید کرد : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته از 20 تا 24 مردادماه فرصت دارند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار پاسخ نامه 5 گروه آزمایشی آزمون سراسری بر روی این سازمان خبر داد و گفت : پاسخ نامه رتبه های کمتر از 100 هزار کشوری در گروه های آزمایشی انسانی ، تجربی و ریاضی و همچنین رتبه های کمتر از 20 هزار داوطلبان در گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی منتشر شد این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور پاسخ رشته.
1
فهرست