وزارت علوم - خبرگزاري ها 19 مردادماه 98
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت 12:50
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10182323 13:01 اقتصاد آنلاين
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مثلث آنلاین
1398/05/19
08:54
> وزیر علوم با تاکید بر اینکه مجازین آزمون سراسری 98 بر اساس علاقه انتخاب رشته کنند ، گفت : امسال برای اولین بار داوطلبان می توانند با مراجعه به دانشگاه ها برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی(بدون آزمون) اقدام کنند که به نظر می رسد به دلیل عدم شناخت و تجربه ناکافی این شیوه پذیرش با استقبال کم داوطلبان مواجه شده است .
> پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین : دکتر منصور غلامی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب در توصیه به انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 98 نیز گفت : داوطلبان وقتی نتایج خود را دریافت میکنند سعی کنند در انتخاب رشته علائق خود را اولویت قرار بدهند چرا که در آینده کسانی موفق و اثرگذار میشوند که بر اساس علائق تلاش و تحصیل نمایند .
وی در ادامه تاکید کرد : در هر رشته تحصیلی افراد شاخص ، دانشمند و تاثیرگذار زیادی در کشور داریم لذا کسانی که با علاقه رشته مورد نیاز خود را انتخاب کنند و پشتکار نیز داشته باشند در آینده نیز حتما جزء شخصیتهای تاثیرگذار خواهند بود .
نکته مهم این است که ما در زندگی بتوانیم جایگاه تاثیرگذار داشته و خدمت رسانی به مردم و کشور را داشته باشیم .
پولدار یا کم پول بودن عاملی برای معرفی افراد در تاریخ به شمار نمیرود .
وزیر علوم در خصوص پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی از مهر امسال نیز خاطرنشان کرد : ما سالهای قبل نیز پذیرش بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاهها را داشتیم اما امسال اولین سالی بود که توصیه کردیم داوطلبان به سایت دانشگاهها مراجعه و از این طریق نسبت به ثبت نام بدون آزمون اقدام کنند .
به نظر میرسد چون این برنامه اولین بار اجرا میشد و تجربه خوبی در این زمینه وجود نداشت تعداد زیادی از داوطلبان در این شیوه پذیرش ثبت نام نکردند .
نتایج انتخاب رشته کسانی هم ثبت نام نمودهند نیز به زودی اعلام خواهد شد .
رتبه اعتباری 34 میلیون ایرانی محاسبه شد در معاملات خود از آن استفاده کنید آموزش عالی پول خدمت رسانی به مردم شاخص کنکور آیا این خبر مفید بود؟ 0 0 برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/05/19
06:33
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره برآورد هزینه سنگین فرصت مطالعاتی 6 ماهه اساتید جوان هیات علمی در بخش صنعت ، گفت : اعتبار این طرح دیده شده و این سرمایه گذاری 6 ماهه 30 سال بهره خواهد داد و اثرگذاری بلندمدت دارد .
> منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، درباره برآورد هزینه فرصت مطالعاتی 6 ماهه اساتید جوان هیات علمی در بخش صنعت که گفته شده ارقام هزینه ای سنگینی را به وزارت علوم تحمیل می کند ، گفت : این کار کارشناسی شده است و منافع درازمدت آن را می بینیم .
وی ادامه داد : وقتی یک نفر را 4 سال به خارج از کشور می فرستیم و کلی برای او هزینه می کنیم ، به این دلیل است که منافعی را برای آن متصور هستیم .
در موضوع فرصت مطالعاتی در بخش صنعت هم همین منافع دیده شده است .
غلامی گفت : هیات علمی جوان که به بخش صنعت می رود ، مسائل و مشکلات بخش صنعت را از نزدیک لمس می کند و با مجموعه مدیریتی و حتی تحقیقاتی در بخش صنعت برقرار می کند و وقتی پس از 6 ماه به دانشگاه خود باز می گردد ، این ارتباط باعث می شود یکی از تلاش هایی که در کار علمی خود انجام می دهد ، تلاش برای حل مسائل و مشکلات آن صنعت و صنایع وابسته به آن مجموعه باشد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : بنابراین اگر فرض کنیم یک هیات علمی قرار است حداقل 30 سال خدمت کند ، سرمایه گذاری 6 ماهه 30 سال بهره خواهد داد .
وی در پاسخ به این سوال که آیا اعتبار لازم برای اجرایی شدن این طرح دیده شده است ، گفت : قطعا دیده شده زیرا حقوق اعضای هیات علمی جزء بودجه دیده شده ثابت است و ما فقط تصمیم گرفته ایم به این آقا یا خانم بگوییم که به فرصت مطالعاتی برود .
غلامی با تاکید بر اینکه حتما شخصی که به فرصت مطالعاتی در بخش صنعت می رود ، گزارش کار ارائه می کند و نتایج کار را بررسی می کنیم ، گفت : با پیش فرض اثرگذاری بلندمدت ، سرمایه گذاری برای فرصت مطالعاتی 6 ماهه سرمایه گذاری زیادی نیست .
به گزارش فارس ، پس از الزامی شدن گذراندن دوره 6 ماهه فرصت مطالعاتی برای اعضای هیات علمی جوان ، مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش وزارت علوم از برآورد سنگین این طرح صحبت کرد و گفت : برآورد هزینه برای ورود 1000 تا 2000 نفر به صنعت و تأمین حقوق آنها از طرف وزارت علوم عدد بسیار بزرگ است که گاهی از اعلام عدد و پرداختن به آن ترس داریم و انتظار می رفت بخش صنعت یا سازمان گسترش در تامین بخشی از هزینه ها کمک کند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/05/18
18:22
> اصفهان ایرنا مدیر امور حقوقی دانشگاه اصفهان گفت : این دانشگاه پرونده ای درباره موضوع بورسیه ها ندارد و رای و حکم قطعی و لازم الاجرایی در این باره وجود ندارد .
> موضوع تعدادی از بورسیه ها و استخدام نشدن آنها در برخی دانشگاه ها موجب صدور احکامی توسط دیوان عدالت اداری شد که وزیر علوم توضیحاتی درباره آن داده است .
به گفته وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، برای تعدادی از بورسیه ها از سوی تعدادی از دانشگاه ها حکم عدم نیاز صادر شده بود و قاضی ، دانشگاه ها را مجبور به استخدام این افراد کرد .
منصور غلامی افزود : دانشگاه ها می گویند به این افراد بورسیه نیاز ندارند؛ چرا که جذب و استخدام باید بر اساس نیاز باشد .
وزیر علوم گفت : با توجه به طولانی شدن روند استخدام این افراد در دانشگاه ها ، قاضی این امر را به عنوان عدم اجرای حکم از سوی دانشگاه ها تلقی و اعلام کرد در صورت اجرا نشدن این احکام ، حکم عدم انفصال روسای دانشگاه ها را صادر می کند .
وی با اینکه حکم انفصال از خدمت روسای سه دانشگاه تربیت مدرس ، صنعتی اصفهان و کاشان اجرا نشده است اظهار داشت : این دانشگاه ها در حال راضی کردن قاضی هستند؛ چرا که به این بورسیه ها نیاز ندارند مدیر امور حقوقی دانشگاه اصفهان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود : هیچ حکم قطعی و لازم الاجرایی درباره موضوع بورسیه ها برای رییس این دانشگاه صادر نشده است .
محسن قائم فر با بیان اینکه موضوع تعدادی از افراد بورسیه سال ها مورد اختلاف بوده است ، تصریح کرد : در بسیاری از موارد رای های صادر شده به نفع دانشگاه ها و در برخی به نفع شاکیان به نتیجه رسیده است .
وی ادامه داد : این موضوع برای دانشگاه اصفهان مطرح نشده است و حکمی نیز در این زمینه و تحت عنوان استنکاف نداریم .
قائم فر با بیان اینکه قوه قضاییه تعامل خوبی با وزارت علوم و دانشگاه ها دارد ، اظهار داشت : مردم نیز حق دارند که نسبت به آنچه که تضییع حقوق خود می دانند به محاکم قضایی مراجعه کنند .
وی اضافه کرد : در زمان پرونده هایی مربوط به دانشگاه درباره برخی موارد اداری مانند مرخصی در دیوان عدالت اداری وجود دارد که موضوعی طبیعی است اما پرونده ای مربوط به موضوع بورسیه ها که در چند روز اخیر مطرح شده ، نداشتیم .
دانشگاه اصفهان با حدود 15 هزار دانشجو و 660 عضو هیات علمی یکی از دانشگاه های برتر کشور است .
ِ 3011/6026/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خبرگزاری ربیع
1398/05/18
11:13
> وزیر علوم در پاسخ به درخواست یکسان سازی قوانین هیات علمی دانشگاه های دولتی و آزاد ، گفت : دانشگاه های غیردولتی حداقل هایی را در چارچوب آیین نامه باید رعایت کند اما درباره پرداختی فوق العاده ها و سایر مزایا مختار هستند .
> به گزارش پایگاه خبری ربیع ، به نقل از فارس ، برخی کاربران در سامانه فارس من «یکسان سازی قوانین هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های دولتی» را مطالبه کرده اند .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس در پاسخ به این خواسته ، اظهار داشت : در دانشگاه های دولتی که وابسته به منابع دولتی هستند و آیین نامه و ضوابط مصوب دولت را رعایت می کنند فرایندها جا افتاده و در حال اجرا است .
وی ادامه داد : در بخش های غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های غیر انتفاعی ، مجموعه ها حداقل هایی را در چارچوب این آیین نامه و ضوابط موظف به رعایت هستند اما در بخش فوق العاده ها و سایر مزایا اختیار دارند که خودشان تصمیم بگیرند ، زیرا پرداختی ها را از درآمد اختصاصی خود انجام می دهند و از منابع دولتی دریافت نمی کنند .
غلامی گفت : امیدواریم که دانشگاه های غیردولتی توسعه بیشتری پیدا کنند ، قوی تر شوند و بتوانند حتی از دانشگاه های دولتی بیشتر بپردازند ، زیرا هیچ مانعی در پرداخت نیست و طبیعی است که هر کسی نگاهی به مسائل مدیریت این مجموعه ها داشته باشد می پذیرد که بخشی از مدیریت ، مدیریت مالی موسسه ها است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
یزد فردا
1398/05/17
16:47
> یزدفردا : نشست هماهنگی و راه اندازی دانشگاه بین المللی D8 ، با حضور منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، در محل این وزارت برگزار شد .
> یزدفردا : نشست هماهنگی و راه اندازی دانشگاه بین المللی D8 ، با حضور منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، در محل این وزارت برگزار شد .
به گزارش یزدفردا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست پس از ارائه گزارش عزیزی مسئول راه اندازی دانشگاه بین المللی D8 از روند پیشرفت ها و هماهنگی های صورت گرفته درخصوص شکل گیری این دانشگاه و نحوه پذیرش دانشجو برای تحصیل در آن ، مسئولان حاضر درخصوص مسائل مختلف و مبتلابه راه اندازی این دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداختند و مواردی به عنوان جمع بندی نشست به تائید حاضران رسید .
پذیرش دانشجویان صرفاً در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، مشخص نمودن محل استقرار ستاد مرکزی دانشگاه بین المللی D8 ، تقویت وب سایت و به روزرسانی آن به زبان انگلیسی و لزوم انجام مکاتبات و دستورالعمل پذیرش دانشجو به زبان انگلیسی به جهت بین المللی بودن این دانشگاه ازجمله مواردی بود که به تائید حاضران در نشست رسید .
پذیرش دانشجو به صورت سیستم شبکه ای در دانشگاه D8 و استفاده از اساتید و امکانات سایر دانشگاه ها با هزینه کرد این دانشگاه ، ارسال فراخوان به کلیه دانشگاه های کشور برای دعوت از اعضای هیئت علمی جهت همکاری آنان با این دانشگاه برای تدریس در رشته های مصوب آن ، اصلاح آیین نامه آموزشی این دانشگاه از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم ، معرفی دانشجو از کشورهای عضو و همچنین سایر کشورها از سوی سازمان امور دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه نیز از دیگر مواردی بود که مورد موافقت اعضای حاضر در نشست قرار گرفت .
همچنین مقرر شد نشست های هماهنگی برای راه اندازی دانشگاه D8 هرماه با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تشکیل شود .
دانشگاه بین المللی D8 اولین دانشگاه بین المللی در ایران خواهد بود و کشورهای عضو این دانشگاه از هشت کشور درحال توسعه جهان اسلام شامل ترکیه ، پاکستان ، اندونزی ، بنگلادش ، مالزی ، مصر ، نیجریه و جمهوری اسلامی ایران هستند .
بحث تأسیس دانشگاه D8 از هشت سال پیش وجود داشت و مقرر شد این دانشگاه در ایران تأسیس شود .
چهار سال پیش دانشگاه بوعلی سینای همدان داوطلب تأسیس این دانشگاه شد و در همان زمان این موضوع در وزارت علوم به میزبانی دانشگاه بوعلی همدان تأیید شد و در دو سال گذشته نیز مقدمات تشکیل این دانشگاه شکل گرفت و با مجموعه دبیرخانه گروه D8 هماهنگی های لازم صورت گرفت و اساسنامه آن به تصویب اعضای گروه D8 رسید .
پذیرش دانشجو در این دانشگاه از همه کشورهای دنیا و به خصوص با تأکید بر کشورهای گروه D8 صورت خواهد گرفت که می تواند به صورت بورسیه از کشورهای دیگر و یا با هزینه شخصی باشد .
در این راستا از تمام ظرفیت های آموزش عالی ایران و کشورهای عضو در دانشگاه بین المللی D8 استفاده خواهد شد .
گفتنی است در این نشست دکتر خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزارت علوم ، دکتر سالارآملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، دکتر صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان ، دکتر علیزاده ، مدیرکل امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان ، دکتر ساریخانی ، معاون آموزشی دانشگاه بوعلی سینای همدان ، دکتر آرام ، مدیر امور بین الملل دانشگاه بوعلی سینا و دکتر عزیزی ، مسئول راه اندازی دانشگاه بین المللی D8 نیز حضور داشتند .
با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
یزد فردا
1398/05/17
16:47
نشست هماهنگی و راه اندازی دانشگاه بین المللی D8 برگزار شداینجا بخوانید.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایکنا
1398/05/16
19:22
> گروه دانشگاه ــ وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار ، بر نقش بی بدیل اصحاب رسانه در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه تأکید کرد .
> به گزارش ایکنا؛ به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، متن پیام منصور غلامی در آستانه روز خبرنگار ، به شرح زیر است : «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ»جهان امروز جهان ارتباطات و رسانه هاست و زندگی در عصر حاضر بدون رسانه و خبر قابل تصور نیست .
در چنین زمانه ای ، خبرنگاران و اصحاب رسانه به مثابه سفیران عرصه دانایی و روایتگران صادق و امین مردم نقشی بی بدیل در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه ایفا می کنند .
بر این باورم که اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و مناسب دستاورد های مجموعه بزرگ آموزش عالی و انعکاس بهنگام روند رشد شتابان فعالیت های پژوهشی و فناورانه به جامعه علمی و دانشگاهی و ملت شریف ایران ، مرهونِ خدمات ارزشمند و تلاش های صادقانه خبرنگارانی است که با رعایت اصول و اخلاق حرفه ای در آگاهی بخشی ، روشنگری ، تقویت امید اجتماعی در میان نخبگان و آحاد جامعه به ایفای نقش می پردازند .
اینجانب ضمن پاسداشت تلاش های حرفه ای خبرنگاران و صاحبان قلم ، هفدهم مردادماه؛ روز خبرنگار را تبریک می گویم و از درگاه خداوند متعال ، سلامتی ، سعادت و توفیق خدمت در راه حقیقت و تعالی روزافزون ایران عزیز را مسئلت دارم .
امیدوارم با استعانت از الطاف الهی ، بهره گیری از سرمایه ها و ظرفیت های گران سنگ جامعه علمی و نخبگانی کشور و همکاری های ارزنده اصحاب محترم رسانه ، بتوانیم بیش ازپیش در مسیر توسعه و تعالی ایران اسلامی و کمک به حل مشکلات و مسائل اساسی جامعه و مردم گام های مؤثرتری برداریم؛ ان شاءالله .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
یزد فردا
1398/05/16
18:51
> یزدفردا : تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، با دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به طور جداگانه دیدار و گفت وگو کردند .
> یزدفردا : تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، با دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به طور جداگانه دیدار و گفت وگو کردند .
به گزارش یزدفردا به نقل از وزارت علوم ، مهندس محمدمهدی برومندی ، نماینده مردم مرودشت ، پاسارگاد و ارسنجان ، دکتر عزتاله یوسفیان ملأ ، نماینده مردم آمل ، حجت الاسلام احد آزادیخواه ، نماینده مردم ملایر و دکتر محمدرضا پورابراهیمی ، نماینده مردم کرمان و راور ، در دیدارهای جداگانه ای مسائل و مشکلات منطقه ای را مقام محترم وزارت در میان گذاشتند .
دکتر غلامی ، وزیر محترم علوم نیز حسب مورد به معاونان ذیربط دستور مقتضی صادر کردند .
گفتنی است در این دیدارها دکتر حسین سیمایی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نیز حضور داشتند .
در دیدارهای جداگانه؛ وزیر علوم با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرداینجا بخوانید.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آریا
1398/05/16
17:15
> خبرگزاری آریا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه ها همواره به دنبال تقویت بنیه علمی دانشجویان شاهد و ایثارگر است .
> خبرگزاری آریا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه ها همواره به دنبال تقویت بنیه علمی دانشجویان شاهد و ایثارگر است .
به گزارش خبرگزاری آریا ، نشست ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر روز سه شنبه 15 مرداد با حضور منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر و اعضای ستاد در دفتر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در این نشست گفت : توجه به تربیت و آموزش جامعه ایثارگری از ابتدا انقلاب اسلامی وجود داشته است و تمام تلاش عوامل وزارت علوم بر این بوده که حضور دانشجویان شاهد و ایثارگر در عرصه های علمی عزت مندانه و با اتکا و اعتماد به نفس باشد و آنچه ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه ها به آن توجه داشته است تقویت بنیه علمی این گروه از دانشجویان است .
غلامی همچنین بر ضرورت تشکیل جشنواره های علمی و تشویقی برای گروه های ایثارگری ممتاز تأکید کرد و گفت : این کار باعث ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل و تقویت بنیه علمی این عزیزان می شود .
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز ضمن قدردانی و تشکر از وزیر علوم برای تشکیل این جلسه نحوه شکل گیری شورای طرح و برنامه ستاد برنامه ریزی شاهد با توجه به دستور حضرت امام (ره) از سال 1365 تاکنون را تشریح کرد .
حجت الاسلام کاویانی راد همچنین به ملحق شدن دستگاه های ترویجی و فرهنگی مانند صداوسیما ، وزارت ورزش و جوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال 1394 به ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر اشاره کرد و گفت : هدف از این کار این بود که این جمع به صورت همه جانبه مأموریت مهم تربیت ، تهذیب ، آموزش و توجه به ابعاد فرهنگی و معرفتی جامعه ایثارگری را مدیریت کنند .
مجتبی صدیقی معاون امور دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز در گزارشی از وضعیت تحصیلی ایثارگران ضمن بیان اطلاعات آماری دانشجویان به تفکیک گروه های ایثارگری و تحصیلی ، گفت : با توجه به رصد وضعیت تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر و علیرغم اینکه از نظر سطح تحصیلی و بنیه علمی تفاوت چندانی بین دانشجویان عادی و دانشجویان شاهد و ایثارگر وجود ندارد ، اما در بالاترین مقطع تحصیلی یعنی دوره دکتری تفاوت معناداری بین دانشجویان ممتاز عادی و دانشجویان ممتاز ایثارگر وجود دارد به این معنا که در دانشجویان عادی 19 درصد ممتاز و در گروه دانشجویان ایثارگر 21 درصد از دانشجویان ایثارگر رتبه ممتاز را کسب کرده اند .
محمدعلی فقیه مدیرکل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این جلسه گفت : یکی از مهم ترین نقاطی که ارزیابی فعالیت علمی دانشجویان شاهد و ایثارگر بروز پیدا می کند جشنواره آموزشی و تحصیلی جایزه ملی ایثار است و این جشنواره یکی از مصوبات مهم ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر است .
وی افزود : با توجه به فرمایش حضرت امام (ره) که فرمودند از کودکستان تا دانشگاه به وضعیت تحصیلی فرزندان شاهد رسیدگی شود در این جشنواره در تمامی سطوح از ایثارگران برتر مشغول به تحصیل در آموزش وپرورش ، حوزه علمیه و مراکز آموزش عالی تجلیل به عمل می آید و یکی از نکات برجسته جشنواره ملی ایثار این است که برگزیدگان بر اساس شاخص های تعیین شده توسط دستگاه های آموزشی در کمیته علمی همان دستگاه انتخاب و معرفی می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آریا
1398/05/16
17:15

در ادامه دستور جلسه مطرح و ضمن اخذ نظرات اعضا ، تهیه و تدوین آیین نامه اجرایی برای مواد 70 و 72 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح آیین نامه تسهیلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر توسط کمیسیون تخصصی ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر به تصویب رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایلنا
1398/05/16
16:57
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی به مناسبت فرارسیدن هفدهم مردادماه؛ روز خبرنگار ، بر نقش بی بدیل اصحاب رسانه در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه تأکید کرد .
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی به مناسبت فرارسیدن هفدهم مردادماه؛ روز خبرنگار ، بر نقش بی بدیل اصحاب رسانه در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه تأکید کرد .
به گزارش ایلنا ، متن پیام دکتر غلامی به شرح زیر است : «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ» جهان امروز جهان ارتباطات و رسانه هاست و زندگی در عصر حاضر بدون رسانه و خبر قابل تصور نیست .
در چنین زمانه ای ، خبرنگاران و اصحاب رسانه به مثابه سفیران عرصه دانایی و روایتگران صادق و امین مردم نقشی بی بدیل در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه ایفا می کنند .
بر این باورم اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و مناسب دستاوردهای مجموعه بزرگ آموزش عالی و انعکاس بهنگام روند رشد شتابان فعالیت های پژوهشی و فناورانه به جامعه علمی و دانشگاهی و ملت شریف ایران ، مرهونِ خدمات ارزشمند و تلاش های صادقانه خبرنگارانی است که با رعایت اصول و اخلاق حرفه ای در آگاهی بخشی ، روشنگری ، تقویت امید اجتماعی در میان نخبگان و آحاد جامعه به ایفای نقش می پردازند .
اینجانب ضمن پاسداشت تلاش های حرفه ای خبرنگاران و صاحبان قلم ، هفدهم مردادماه؛ روز خبرنگار را تبریک می گویم و از درگاه خداوند متعال ، سلامتی ، سعادت و توفیق خدمت در راه حقیقت و تعالی روزافزون ایران عزیز را مسئلت دارم .
امیدوارم با استعانت از الطاف الهی ، بهره گیری از سرمایه ها و ظرفیت های گران سنگ جامعه علمی و نخبگانی کشور و همکاری های ارزنده اصحاب محترم رسانه ، بتوانیم بیش ازپیش در مسیر توسعه و تعالی ایران اسلامی و کمک به حل مشکلات و مسائل اساسی جامعه و مردم گام های مؤثرتری برداریم؛ ان شاءالله .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تسنیم
1398/05/16
16:27
> وزیر علوم با اشاره به ضرورت تقویت بخش خدمات دهی دانشگاه ها بخصوص در دوره دکتری ، بر لزوم حضور عزتمندانه فرزندان شاهد و ایثارگر در دانشگاه ها تأکید کرد .
> اخبار سیاسی به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت علوم ، منصور غلامی در چهارمین جلسه ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر ، با تأکید بر لزوم توجه به دانشجویان شاهد و ایثارگر ، گفت : از آغاز انقلاب تاکنون ، توجه به فرزندان شاهد و ایثارگر همواره مدنظر مجموعه آموزش عالی قرار داشته که البته بخش مهمی از آن در دانشگاه ها به عنوان گروه های تربیتی باهدف تربیت و تقویت این عزیزان برای ورود به جامعه صورت گرفته است .
وی با بیان اینکه بحث آموزش دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاه ها بسیار مورد توجه بوده و آیین نامه هایی نیز در این زمینه وجود دارد ، افزود : باید با این دانشجویان به گونه ای برخورد شود که حضورشان در دانشگاه ها متکی به نفس و عزتمندانه باشد .
وزیر علوم با اشاره به محتوای موجود در برخی از آیین نامه های مرتبط با فرزندان شاهد و ایثارگر ، ادامه داد : بعضاً تسهیلاتی در این آیین نامه ها طرح شده که برای رشته های دیگر نیز وجود دارد و آنچه ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه ها به آن می پردازد ، تقویت موقعیت تحصیلی این افراد است .
غلامی تصریح کرد : در سال های اخیر رشد ورود فرزندان شاهد و ایثارگر به دانشگاه ها سبب شده تا این افراد به رشته ها و دانشگاه هایی که در شرایط قبلی امکان ورود به آن را نداشتند ، ورود پیدا کنند که این امر از منظر فراهم شدن شرایط تحصیل برای این عزیزان خوب است اما از باب حضور تمامی این افراد در دانشگاه هایی که نوعاً در آن دانشجویان بااستعدادتری پذیرفته می شوند ، موجبات نگرانی را فراهم کرده است .
وی گفت : به طوری که این امر در برخی از رشته ها و گروه ها از جمله پزشکی به یک شکل و در برخی دانشگاه های وزارت علوم نیز به شکل دیگری خود را نشان می دهد لذا باید در برنامه ریزی ها ، تقویت پایه های تحصیلی این افراد را در نظر داشته باشیم تا در دانشگاه ها این افراد دچار سرخوردگی نشوند .
وزیر علوم با بیان اینکه در بحث تحصیلات دانشگاهی نیز باید توان و انرژی بیشتری را برای افزایش حضور فرزندان شاهد و ایثارگر در دانشگاه ها داشته باشیم ، بر لزوم هدایت تحصیلی این دانشجویان اشاره کرد و اظهار داشت : اگرچه تصور بر این است که هدایت های تحصیلی صرفاً باید توسط آموزش و پرورش انجام دهد اما این امر در دانشگاه ها نیز می تواند محقق شود زیرا امکان تغییر رشته در آن وجود دارد که این مورد باید در مجموعه دانشگاه های شاهد و ایثارگر لحاظ شود تا دانشجویان بتوانند از ظرفیت علایق خود استفاده کنند .
غلامی بابیان اینکه مجموعه دانشگاه های شاهد و ایثارگر باید رصد مستمر بر تحصیل این دانشجویان داشته و برنامه های تقویتی را به طور مستمر برگزار کنند ، عنوان کرد : باید تلاش کنیم تا بخش خدمات دهی در دانشگاه ها بخصوص در دوره دکتری تقویت شود ، زیرا بعضاً پیش آمده که دانشجویی صرفاً به خاطر نمره زبان خود با چالش مواجه شده که باید این ضعف ها برطرف شود .
توضیحات وزیر علوم درباره حکم انفصال از خدمت 2 رئیس
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تسنیم
1398/05/16
16:27
دانشگاهنظر معاون وزیر علوم درباره طرح جدید مجلس برای حذف کنکوروزیر علوم : اشتغال دانش آموختگان با فشار و اجبار قابل اصلاح نیستوزیر علوم با اشاره به برخی مطالبات دانشگاه ها در زمینه شهریه از دانشجویان شاهد و ایثارگر ، گفت : اگرچه برخی دانشگاه ها تمایلی به طرح این موضوع ندارند اما بسیاری از دانشگاه های دیگر مرتب این موضوع را به وزارت علوم گوشزد می کنند و باید به شکلی به این امر کمک کنیم زیرا یک فرزند شاهد و ایثارگر نباید برای تسویه حساب مالی در دانشگاه ها متوقف شوند و این موضوع نیز به دانشگاه ها ابلاغ شده است که به هیچ وجه به لحاظ مالی کاری با دانشجویان شاهد و ایثارگر نداشته باشند و همچون دانشجویان عادی با آن ها رفتار کنند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/05/16
15:09
> تهران ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تبریک 17 مرداد روز خبرنگار بر نقش اصحاب رسانه در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه تأکید کرد و گفت : خبرنگاران و اصحاب رسانه به مثابه سفیران عرصه دانایی و روایتگران صادق و امین مردم هستند .
> در بخشی از پیام تبریک «منصور غلامی» آمده است : جهان امروز جهان ارتباطات و رسانه هاست و زندگی در عصر حاضر بدون رسانه و خبر قابل تصور نیست .
در چنین زمانه ای ، خبرنگاران و اصحاب رسانه به مثابه سفیران عرصه دانایی و روایتگران صادق و امین مردم نقشی بی بدیل در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه ایفا می کنند .
به گزارش روز چهارشنبه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، غلامی در این پیام نوشت : بر این باورم اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و مناسب دستاوردهای مجموعه بزرگ آموزش عالی و انعکاس بهنگام روند رشد شتابان فعالیت های پژوهشی و فناورانه به جامعه علمی و دانشگاهی و ملت شریف ایران ، مرهونِ خدمات ارزشمند و تلاش های صادقانه خبرنگارانی است که با رعایت اصول و اخلاق حرفه ای در آگاهی بخشی ، روشنگری ، تقویت امید اجتماعی در میان نخبگان و آحاد جامعه به ایفای نقش می پردازند .
وزیر علوم اظهار امیدواری کرد که با همکاری اصحاب رسانه بتوان بیش از پیش در مسیر توسعه و تعالی ایران اسلامی و کمک به حل مشکلات و مسائل اساسی جامعه و مردم گام های مؤثرتری برداشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1398/05/16
14:10
> دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی به مناسبت فرارسیدن هفدهم مردادماه؛ روز خبرنگار ، بر نقش بی بدیل اصحاب رسانه در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه تأکید کرد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، متن پیام دکتر غلامی به شرح زیر است : «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ» جهان امروز جهان ارتباطات و رسانه هاست و زندگی در عصر حاضر بدون رسانه و خبر قابل تصور نیست .
در چنین زمانه ای ، خبرنگاران و اصحاب رسانه به مثابه سفیران عرصه دانایی و روایتگران صادق و امین مردم نقشی بی بدیل در افزایش سطح آگاهی و تقویت امید ، نشاط و بالندگی در جامعه ایفا می کنند .
بر این باورم اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و مناسب دستاوردهای مجموعه بزرگ آموزش عالی و انعکاس بهنگام روند رشد شتابان فعالیت های پژوهشی و فناورانه به جامعه علمی و دانشگاهی و ملت شریف ایران ، مرهونِ خدمات ارزشمند و تلاش های صادقانه خبرنگارانی است که با رعایت اصول و اخلاق حرفه ای در آگاهی بخشی ، روشنگری ، تقویت امید اجتماعی در میان نخبگان و آحاد جامعه به ایفای نقش می پردازند .
اینجانب ضمن پاسداشت تلاش های حرفه ای خبرنگاران و صاحبان قلم ، "هفدهم مردادماه؛ روز خبرنگار" را تبریک می گویم و از درگاه خداوند متعال ، سلامتی ، سعادت و توفیق خدمت در راه حقیقت و تعالی روزافزون ایران عزیز را مسئلت دارم .
امیدوارم با استعانت از الطاف الهی ، بهره گیری از سرمایه ها و ظرفیت های گران سنگ جامعه علمی و نخبگانی کشور و همکاری های ارزنده اصحاب محترم رسانه ، بتوانیم بیش ازپیش در مسیر توسعه و تعالی ایران اسلامی و کمک به حل مشکلات و مسائل اساسی جامعه و مردم گام های مؤثرتری برداریم؛ ان شاءالله .
ل .
م 54/ ع .
ع57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسکانیوز
1398/05/16
12:43
> وزیر علوم با اشاره به ضرورت تقویت بخش خدمات دهی دانشگاه ها مخصوصاً در دوره دکتری ، بر لزوم حضور عزتمندانه فرزندان شاهد و ایثارگر در دانشگاه ها تأکید کرد .
> به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی وزارت علوم ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در چهارمین جلسه ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر که در محل این وزارت برگزار شد ، با تأکید بر لزوم توجه به دانشجویان شاهد و ایثارگر ، گفت : از آغاز انقلاب تاکنون ، توجه به فرزندان شاهد و ایثارگر همواره مدنظر مجموعه آموزش عالی قرار داشته که البته بخش مهمی از آن در دانشگاه ها به عنوان گروه های تربیتی باهدف تربیت و تقویت این عزیزان برای ورود به جامعه صورت گرفته است .
وی با بیان اینکه بحث آموزش دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاه ها بسیار مورد توجه بوده و آیین نامه هایی نیز در این زمینه وجود دارد ، افزود : باید با این دانشجویان به گونه ای برخورد شود که حضورشان در دانشگاه ها متکی به نفس و عزتمندانه باشد .
غلامی با اشاره به محتوای موجود در برخی از آیین نامه های مرتبط با فرزندان شاهد و ایثارگر ، ادامه داد : بعضاً تسهیلاتی در این آیین نامه ها طرح شده که برای رشته های دیگر نیز وجود دارد و آنچه ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه ها به آن می پردازد ، تقویت موقعیت تحصیلی این افراد است .
وزیر علوم تصریح کرد : در سال های اخیر رشد ورود فرزندان شاهد و ایثارگر به دانشگاه ها سبب شده تا این افراد به رشته ها و دانشگاه هایی که در شرایط قبلی امکان ورود به آن را نداشتند ، ورود پیدا کنند که این امر از منظر فراهم شدن شرایط تحصیل برای این عزیزان خوب است اما از باب حضور تمامی این افراد در دانشگاه هایی که نوعاً در آن دانشجویان بااستعدادتری پذیرفته می شوند ، موجبات نگرانی را فراهم کرده است .
به طوری که این امر در برخی از رشته ها و گروه ها ازجمله پزشکی به یک شکل و در برخی دانشگاه های وزارت علوم نیز به شکل دیگری خود را نشان می دهد لذا باید در برنامه ریزی ها ، تقویت پایه های تحصیلی این افراد را در نظر داشته باشیم تا در دانشگاه ها این افراد دچار سرخوردگی نشوند .
وی در ادامه بابیان اینکه در بحث تحصیلات دانشگاهی نیز باید توان و انرژی بیشتری را برای افزایش حضور فرزندان شاهد و ایثارگر در دانشگاه ها داشته باشیم ، بر لزوم هدایت تحصیلی این دانشجویان اشاره کرد و اظهار کرد : اگرچه تصور بر این است که هدایت های تحصیلی صرفاً باید توسط آموزش وپرورش انجام دهد اما این امر در دانشگاه ها نیز می تواند محقق شود زیرا امکان تغییر رشته در آن وجود دارد که این مورد باید در مجموعه دانشگاه های شاهد و ایثارگر لحاظ شود تا دانشجویان بتوانند از ظرفیت علایق خود استفاده کنند .
غلامی بابیان اینکه مجموعه دانشگاه های شاهد و ایثارگر باید رصد مستمر بر تحصیل این دانشجویان داشته و برنامه های تقویتی را به طور مستمر برگزار کنند ، عنوان کرد : باید تلاش کنیم تا بخش خدمات دهی در دانشگاه ها بخصوص در دوره دکتری تقویت شود ، زیرا بعضاً پیش آمده که دانشجویی صرفاً به خاطر نمره زبان خود با چالش مواجه شده که باید این ضعف ها برطرف شود .
وزیر علوم
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسکانیوز
1398/05/16
12:43
با اشاره به برخی مطالبات دانشگاه ها درزمینهٔ شهریه از دانشجویان شاهد و ایثارگر ، گفت : اگرچه برخی دانشگاه ها تمایلی به طرح این موضوع ندارند اما بسیاری از دانشگاه های دیگر مرتب این موضوع را به وزارت علوم گوشزد می کنند و باید به شکلی به این امر کمک کنیم زیرا یک فرزند شاهد و ایثارگر نباید برای تسویه حساب مالی در دانشگاه ها متوقف شوند و این موضوع نیز به دانشگاه ها ابلاغ شده است که به هیچ وجه به لحاظ مالی کاری با دانشجویان شاهد و ایثارگر نداشته باشند و همچون دانشجویان عادی با آن ها رفتار کنند .
انتهای پیام/ 31 / 31.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایثار
1398/05/16
11:09
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه ها همواره به دنبال تقویت بنیه علمی دانشجویان شاهد و ایثارگر است .
> به گزارش «ایثار» ، نشست ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر روز سه شنبه 15 مرداد با حضور منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر و اعضای ستاد در دفتر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در این نشست گفت : توجه به تربیت و آموزش جامعه ایثارگری از ابتدا انقلاب اسلامی وجود داشته است و تمام تلاش عوامل وزارت علوم بر این بوده که حضور دانشجویان شاهد و ایثارگر در عرصه های علمی عزت مندانه و با اتکا و اعتماد به نفس باشد و آنچه ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه ها به آن توجه داشته است تقویت بنیه علمی این گروه از دانشجویان است .
غلامی همچنین بر ضرورت تشکیل جشنواره های علمی و تشویقی برای گروه های ایثارگری ممتاز تأکید کرد و گفت : این کار باعث ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل و تقویت بنیه علمی این عزیزان می شود .
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز ضمن قدردانی و تشکر از وزیر علوم برای تشکیل این جلسه نحوه شکل گیری شورای طرح و برنامه ستاد برنامه ریزی شاهد با توجه به دستور حضرت امام (ره) از سال 1365 تاکنون را تشریح کرد .
حجت الاسلام کاویانی راد همچنین به ملحق شدن دستگاه های ترویجی و فرهنگی مانند صداوسیما ، وزارت ورزش و جوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال 1394 به ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر اشاره کرد و گفت : هدف از این کار این بود که این جمع به صورت همه جانبه مأموریت مهم تربیت ، تهذیب ، آموزش و توجه به ابعاد فرهنگی و معرفتی جامعه ایثارگری را مدیریت کنند .
مجتبی صدیقی معاون امور دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز در گزارشی از وضعیت تحصیلی ایثارگران ضمن بیان اطلاعات آماری دانشجویان به تفکیک گروه های ایثارگری و تحصیلی ، گفت : با توجه به رصد وضعیت تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر و علیرغم اینکه از نظر سطح تحصیلی و بنیه علمی تفاوت چندانی بین دانشجویان عادی و دانشجویان شاهد و ایثارگر وجود ندارد ، اما در بالاترین مقطع تحصیلی یعنی دوره دکتری تفاوت معناداری بین دانشجویان ممتاز عادی و دانشجویان ممتاز ایثارگر وجود دارد به این معنا که در دانشجویان عادی 19 درصد ممتاز و در گروه دانشجویان ایثارگر 21 درصد از دانشجویان ایثارگر رتبه ممتاز را کسب کرده اند .
محمدعلی فقیه مدیرکل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این جلسه گفت : یکی از مهم ترین نقاطی که ارزیابی فعالیت علمی دانشجویان شاهد و ایثارگر بروز پیدا می کند جشنواره آموزشی و تحصیلی جایزه ملی ایثار است و این جشنواره یکی از مصوبات مهم ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر است .
وی افزود : با توجه به فرمایش حضرت امام (ره) که فرمودند از کودکستان تا دانشگاه به وضعیت تحصیلی فرزندان شاهد رسیدگی شود در این جشنواره در تمامی سطوح از ایثارگران برتر مشغول به تحصیل در آموزش وپرورش ، حوزه علمیه و مراکز آموزش عالی تجلیل به عمل می آید و یکی از نکات برجسته جشنواره ملی ایثار این است که برگزیدگان بر اساس شاخص های تعیین شده توسط دستگاه های آموزشی در کمیته علمی همان دستگاه انتخاب و معرفی می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایثار
1398/05/16
11:09

در ادامه دستور جلسه مطرح و ضمن اخذ نظرات اعضا ، تهیه و تدوین آیین نامه اجرایی برای مواد 70 و 72 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح آیین نامه تسهیلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر توسط کمیسیون تخصصی ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر به تصویب رسید .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مهر
1398/05/19
10:01
> معاون اداری مالی وزارت علوم از ایجاد 300 واحد مسکونی ویژه اعضای هیئت علمی جوان و نخبه با سابقه زیر 10 سال خبر داد .
> محمدتقی نظرپور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره ایجاد تسهیلات مسکن برای اعضای هیئت علمی جوان و نخبه گفت : وزیر علوم تحقیقات و فناوری معتقد است باید تسهیلاتی برای اعضای هیئت علمی جوان و نخبه ایجاد کرد و یکی از این تسهیلات که باعث ماندگاری اعضای هیئت علمی جوان و نخبه می شود فراهم کردن مسکن برای این افراد است .
وی افزود : اعتقاد ما این است که اگر بتوانیم برای اعضای هیئت علمی زیر 10 سال سابقه فعالیت ، قدم هایی برداریم ، خوب است و اکنون برنامه ریزی برای ایجاد 300 واحد مسکونی آغاز شده است .
معاون اداری مالی وزارت علوم افزود : برای ایجاد این مسکن ها ، از اعتبارات خُرد اعضای هیئت علمی جمع آوری می کنیم تا بتوانیم مجموعه خوبی را برای اعضای هیئت علمی ایجاد کنیم تا نگرانی آنها بابت مسکن کاهش یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
اقتصاد آنلاین
1398/05/18
13:01
> معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری درباره اخذ شهریه در ترم نهم مقطع کارشناسی گفت : هیچ کدام از دانشگاه های دولتی برای ترم نهم شهریه نمی گیرند و این موضوع برای همه دانشگاه ها یکسان است .
> به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا ، علی خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به پرداخت شهریه در ترم نهم که اغلب دانشجویان دانشگاه های دولتی را با مشکل مواجه کرده است ، گفت : هیات امنای همه دانشگاه ها مجوز رایگان بودن ترم نهم در مقطع کارشناسی را صادر کرده اند و از لحاظ مشکلی وجود نخواهد داشت .
در واقع از ترم دهم به بعد است که دانشگاه های دولتی بابت ترم های اضافه از دانشجویان شهریه دریافت می کند ، به طور کل دانشجویان بدانند که تا تمام شدن ترم نهم هزینه دانشگاه برای آنها رایگان است .
معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : باید توجه داشت که دولت فقط برای چهار سال هزینه تحصیل دانشجویان را تقبل می کند و آن ترم نهم در کارشناسی یا ترم پنجم در کارشناسی ارشد است که دانشگاه ها از بودجه های خودشان آن را پرداخت می کنند ، یا به تعبیر دیگر دانشگاه ها از درآمدهایشان برای دانشجویانی که به ترم نهم کارشناسی و ترم پنجم کارشناسی ارشد می روند هزینه می کنند .
وی با تاکید بر اینکه هیچ دانشگاهی شهریه ترم نهم را دریافت نمی کند ، در ادامه توضیح داد : تا جایی که من اطلاع دارم هیچ کدام از دانشگاه های دولتی برای ترم نهم شهریه نمی گیرند و این مساله برای همه دانشگاه ها یکسان است .
هیات امنای هر دانشگاهی عدم دریافت شهریه در ترم نهم را تصویب کرده و فکر می کنم تقریبا همه این کار را کرده اند .
خاکی صدیق اظهار داشت : گرچه ترم نهم در مقطع کارشناسی رایگان و دولتی محسوب می شود اما نکته مهم این است که دولت هزینه آن را به دانشگاه ها نمی دهد و دانشگاه از اعتبارات خودش هزینه می کند .
همین امر موجب شده یک بار سنگین مالی بر دوش دانشگاه ها باشد .
البته دانشجویان و مردم این را نمی بینند و نمی دانند میزان هزینه ها چقدر سنگین است .
معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در خصوص حذف رشته هایی که بازار کار ندارند ، گفت : این رشته ها ساماندهی خواهند شد ، در حال حاضر مجوز دادن به رشته ها به دقت رعایت می شود تا مشکلاتی از این قبیل دیگر پیش نیاید .
برخی رشته ها یا متقاضی ندارند یا رشته هایی هستند که ما در آن دانش آموختگان زیادی داریم به همین دلیل برای مجوز گرفتن رشته سختگیری های زیادی وجود دارد .
معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پایان اظهار داشت : در حال حاضر در شورای گسترش با کنترل ظرفیت رشته ها به آنها مجوز داده می شود و بر اساس آمایش باید رشته ها با هم هماهنگ باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات