وزارت علوم - مطبوعات ?? شهريور ??
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت 14:36
1
1
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
10377704 روزنامه همشهري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/06/20
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : دکتر مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شواریعالی مناطق آزاد در مراسم افتتاح پروژه های منطقه آزاد انزلی با اشاره به وجود برخی محدودیت ها و مشکلات ، بر وجود عزم جدی و ارزنده در دولت و سرمایه گذاران در جهت افزایش تولید داخلی و دست یابی به پیشرفت های جدید در شاخص های مختلف تصریح کرد و اظهار داشت : پیام مردم ما به امریکا این است که همت ، توان تفکر ، ایثار و تلاش ما به منظور رسیدن به اهداف بلندتر و قدرتمندتر از کینه توزی های دشمن است و این را می توان در به خوبی در گرایش پیش آمده به حمایت و تقویت تولید داخلی مشاهده کرد.
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : دکتر مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شواریعالی مناطق آزاد در مراسم افتتاح پروژه های منطقه آزاد انزلی با اشاره به وجود برخی محدودیت ها و مشکلات ، بر وجود عزم جدی و ارزنده در دولت و سرمایه گذاران در جهت افزایش تولید داخلی و دست یابی به پیشرفت های جدید در شاخص های مختلف تصریح کرد و اظهار داشت : پیام مردم ما به امریکا این است که همت ، توان تفکر ، ایثار و تلاش ما به منظور رسیدن به اهداف بلندتر و قدرتمندتر از کینه توزی های دشمن است و این را می توان در به خوبی در گرایش پیش آمده به حمایت و تقویت تولید داخلی مشاهده کرد .
وی با اشاره به سهم بخش خصوصی در پروژه های هفته دولت استان گیلان گفت که باید به چنین بخش خصوصی افتخار کرد و از آنها حمایت نمود و دست تک تک آنها را به گرمی فشرد .
دکتر مرتضی بانک ، دست یابی به توسعه و آینده درخشان برای کشور و فرزندان را مشروط به تقویت تولید و اقتصاد کشور اعلام کرد و افزود : باید قدردان این عزیزان بود که علی رغم محدودیت های موجود آماده سرمایه گذاری و ازخودگذشتگی بوده و با عرضه سرمایه های خود در صحنه اقتصاد کشور ، ایجاد اشتغال می کنند ، اشتغالی که یک خانواده را در چرخه تولید کشور قرار می دهد .
وی با ارائه تحلیلی از اقتصادهای موفق در ایجاد ارزش افزوده از سرمایه های موجود در کشور ، بر لزوم فرصت سازی از سرمایه های محدود تاکید کرد و افزود : تمام قوای سه گانه ، دستگاه های نظارتی و امنیتی باید در جهت رعایت و ایجاد الزامات توسعه اقتصادی و رونق تولید که مورد تاکید مقام معظم رهبری است همکاری نمایند و یکی از مهمترین این محورهای همراهی ، کار فرهنگی در جهت ارزش قلمداد کردن اقدامات سرمایه گذاری که نیاز کشور را تامین می کند است .
مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه باید قدر کسانی که با حضور در عرصه تولید ، آینده و توسعه کشور را پایه ریزی می کنند ، گرامی داشت؛ اضافه کرد : اگر در دوران دفاع مقدس شخصیت های ارزشمندی حافظ مرز و بوم و ارزش های انقلاب اسلامی بودند ، در دوره ای با شیوه های سیاسی و دیپلماسی از کشور دفاع کردیم ، امروز در عرصه اقتصادی و شیوه های تولیدی و صادراتی باید از آرمان های خود دفاع کنیم .
دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به حجم و تنوع پروژه های عمرانی ، زیرساختی ، عمران و بهسازی روستایی در منطقه آزاد انزلی ، نقش بخش خصوصی را در این میان بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و این مهم را ناشی از آغوش باز و حمایت های سازمان منطقه آزاد انزلی ارزیابی نمود .
وی به بررسی تعدادی از پروژه های تولیدی ، بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی پرداخت و با بیان اینکه بخشی از این تولید کنندگان ، پیش از این واردکننده بودند ، اظهار داشت : این تغییر رویکرد ازسوی سرمایه گذاران ، ارزش است و باید دست این عزیزان را بوسید که علاوه بر تامین نیازهای داخلی به دنبال صادرات ملی هستند .
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با قدردانی از تلاش های همکاران خود در حمایت از سرمایه گذاران ، تصریح کرد که این اقدامات کافی نبوده و باید برای سرمایه گذار تولیدی ، فرش قرمز پهن کرد .
وی با قدردانی از تلاش ها و حمایت های منطقه آزاد انزلی در عرصه توسعه مبادلات بین المللی کشورمان ، نقش مجتمع بندری کاسپین در این زمینه را مهم ارزیابی نمود و تاکید کرد که کریدور چین ، قزاقستان ، ایران ، فرصت بسیار مهمی جهت ترانزیت کالا به کشورهای اروپایی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/06/20

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه پروژه های هفته دولت : تکمیل زیرساخت ها ، حمایت از سرمایه گذاران تولیدی و عملیاتی نمودن ظرفیت های گردشگری از رویکردهای اصلی ماستدکتر رضا مسرور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در مراسم افتتاحیه پروژه های هفته دولت این منطقه با اشاره به اینکه تکمیل زیرساخت های لازم برای هر گونه فعالیت در محدوده منطقه نخستین رویکرد این سازمان طی این مدت بوده ، اظهار داشت : وجود زیرساخت پایه اصلی هر نوع سرمایه گذاری است ، چراکه با توجه به هوشمندی سرمایه گذار ، این عزیزان در نقطه ای حضور پیدا می کنند که همه امکانانت موجود باشد .
وی با اشاره به بهره برداری از مجتمع بندری کاسپین که مهمترین زیرساخت این منطقه محسوب می شود ، تصریح کرد که مجتمع بندری کاسپین در آینده از افتخارات کشور خواهد بود و افزود : پهلوگیری 52 فروند کشتی تجاری در این مجتمع بندری ظرف چندماه بیانگر استقبال بازرگانان و تولیدکنندگان کشور از این بندر می باشد ، و این درحالی است که در عرصه سرمایه گذاری در بخش های مختلف آن با استقبال سرمایه گذاران مواجه شده ایم .
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ظرفیت های گردشگری استان گیلان و منطقه متبوع خود را بسیار متنوع ارزیابی کرد و خواستار بهره گیری حداکثری از فرصت های مغفول مانده در گردشگری دریایی استان شد و گفت : با ایجاد زیرساخت های مناسب در منظرگاه ساحی منطقه اولین خط دریایی گردشگری میان منطقه آزاد انزلی و بندر انزلی افتتاح می شود .
وی خواستار ایجاد چنین زیرساختی در سواحل چمخاله ، تالش و آستارا و ایجاد ارتباط میان آنها در جهت توسعه گردشگری دریایی در استان شد و اضافه کرد : استان گیلان در حوزه های مختلف صنعت گردشگری از ظرفیت های متنوعی برخوردار است که با همکاری استاندار جدید استان ، و همکاری نهادهای مربوط ، این توانمندیها عملیاتی می شوند .
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه در پرتو تلاش های همکاران ما در حوزه صنعت طی سالهای اخیر 70 واحد راکد و نیمه فعال ، فعال سازی شده و به چرخه تولید کشور بازگشته ، اظهار داشت : بی تردید اینکه از یک میلیارد دلار صادرات مناطق آزاد ایران ، 400 میلیون دلار متعلق به تولیدکنندگان منطقه آزاد انزلی ، ناشی از تلاش های مشترک بخش خصوصی و پرسنل این سازمان است و ما این رویکرد را ادامه خواهیم داد .
وی با اشاره به افتتاح 21 پروژه عمران و بهسازی روستایی در سطح منطقه ، این پروژه ها را در راستای مسئولیت اجتماعی خود و ارتقاء سطح کیفی زندگی در سطح منطقه که با همکاری شوراهای هر روستا عملیاتی شده ، عنوان کرد و افزود : از همه کسانی که برای ایجاد اشتغال در استان گیلان تلاش می کنند قدردانی می کنم .
با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در منطقه آزاد انزلی35طرح عمرانی دانشگاه فنی و حرفه ای در سطح کشور به بهره برداری رسیدبا حضور دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به همراه دکتر رضا مسرور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان ، دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان و مدیران دانشگاه های کشور ، پروژه آموزشی اداری آموزشکده شهید خدادای به بهره برداری رسید .
دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در این مراسم با اشاره به لزوم مهارت افزایی دانشجویان در مسیر اشتغال مرتبط با تحصیلات دانشگاهی ، افزایش ارتباط دانشگاه و صنعت در مسیر تحقق دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه کارآفرین و تربیت کننده دانشجوی توانمند می باشد را به عنوان رویکرد وزارتخانه متبوع خود اعلام کرد و افزود : از توسعه دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور حمایت می کنیم و در همین راستا به این دانشگاه مجوز گسترش در سطح کشور اعطا شده ، موضوعی که به سایر دانشگاه ها تعمیم داده نشده است .
وی با بیان اینکه اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان ظرف دو سال اخیر با بازخوردهای خوبی مواجه شده ، خواستار استمرار دوره های مهارتی مطابق با پیشرفت صنایع ، حرفه ها و فناوری های جدید در سطح کشور شد ، چراکه وجود نیروهای مهارتی و فنی با کیفیت از الزامات توسعه ای و پیشرفت قلمداد می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/06/20

بخش آموزشی اداری آموزشکده شهید خدادادی انزلی در فضایی با زیربنای هزار و 800 مترمربع در 3 طبقه و با هزینه حدود 16 میلیارد ریال در محدوده منطقه آزاد انزلی به بهره برداری رسید تا تکمیل کننده بخش های کارگاهی موجود در سطح شهر انزلی باشد تا با این افتتاح ، از فضای موجود استفاده حداکثری کارگاهی صورت گیرد .
گفتنی است علاوه بر افتتاح رسمی آموزشکده شهید خدادادی ، 34 پروژه ساختمان دانشگاه فنی وحرفه ای نیز به صورت همزمان در 17 استان کشور به صورت هم زمان از طریق ویدیو کنفرانس و با دستور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اعتبار بالغ بر 424 میلیارد ریال و به متراژ 34 هزار و 805 مترمربع به بهره برداری رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
اعتماد
1398/06/20
> طی سال های 95 تا 97 تسهیلات پرداختی به بخش های مختلف اقتصادی 41 درصد افزایش داشته است در حالی که طرح های اشتغالزایی طی این سال توانست به طور میانگین خالص 631 هزار نفری شغل ایجاد کند.
> طی سال های 95 تا 97 تسهیلات پرداختی به بخش های مختلف اقتصادی 41 درصد افزایش داشته است در حالی که طرح های اشتغالزایی طی این سال توانست به طور میانگین خالص 631 هزار نفری شغل ایجاد کند .
خالص اشتغال ایجاد شده در سال 95 حدود 7 درصد کمتر از خالص اشتغال ایجاد شده در سال 94 بود .
از سوی دیگر در سال 96 و 97 به ترتیب 23 و منفی 39 درصد اشتغال خالص نسبت به سال قبلش تغییرات داشته است .
اشتغال یکی از مهم ترین و چالشی ترین موضوعات در اقتصاد کشورهاست چراکه هم بر وعده های سیاسی تاثیر می گذارد و هم موجبات اعتراض های مدنی را فراهم می کند در نتیجه می تواند حیات اقتصادی و آینده سیاسی احزاب و گروه ها را تغییر دهد .
حال و آینده اقتصاد ایران نیز با چاشنی بیکاری توامان بوده و هست .
با وجود اینکه تاکنون بیش از 5 برنامه توسعه ای در کشور اجرا شده و در حال رسیدن به چشم انداز برنامه ششم توسعه هستیم اما راه زیادی برای به نتیجه رساندن برنامه های اشتغالزایی در پیش داریم .
عدم توازن دستمزد با بهره وری ، پایین بودن میزان اشتغالزایی نسبت به جمعیت جویای کار و ناهمخوانی نیاز بازار با رشته های ارایه شده در دانشگاه از مهم ترین عواملی است که بی توجهی به آنها باعث شده ، اهداف اشتغالزایی با ابزارهای سیاستی مرسوم و تزریق تسهیلات و وام ها محقق نشود .
آنچه موجب محقق شدن اهداف اشتغالزایی می شود ، توجه به مسائل زیرساختی و البته کاهش تنش های بین المللی است .
اقتصادها به رشد و تعادل نمی رسند مگر با مراوده و معامله با سایر جهان .
افزایش تسهیلات بخش های اقتصادی ابزارهای مالی مانند تسهیلات و اعتبارات مهم ترین نقش برای گرداندن چرخ واحدهای مختلف اقتصادی دارند .
این نقش به خصوص برای اقتصاد ایران که اقتصادی وابسته به منابع بانکی است ، بیشتر است .
طبق آمارهای بانک مرکزی بانک ها طی 12 ماه سال 1395 حدود 548 هزار میلیارد تومان به بخش های مختلف اقتصادی تسهیلات دادند که در مقایسه با دوره مشابه سال 1394 مبلغ131 هزار میلیارد تومان یا معادل 31 .
4 درصد افزایش داشته است .
در این سال تسهیلات پرداختی که در قالب سرمایه در گردش به بخش ها داده شد 351 هزار میلیارد تومان بود که افزایشی 33 درصدی یا 87 هزار میلیاردی داشته است .
در سال 96 هم تسهیلات افزایشی 65 هزار میلیاردی داشته و به رقم 613 هزار میلیارد تومان رسید .
البته که 61 .
7 درصد از این مبلغ که معادل 378 هزار میلیارد تومان است به سرمایه در گردش اختصاص داشت .
در سال 97 هم تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی ، افزایشی 26 درصدی معادل 159 هزار میلیاردی داشت و به 773 هزار میلیارد تومان رسید .
در این سال هم سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش به 431 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال 96 افزایشی 14 درصدی یا 53 هزار میلیاردی داشته است .
سهم تسهیلاتی که بابت سرمایه در گردش به واحدهای اقتصادی واریز شد ، معادل 59 درصد از کل تسهیلات است .
آخرین آمار بانک مرکزی نیز حاکی از آن است که سیستم بانکی در ماه فروردین 34 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل 8 هزار و 400 میلیارد تومان یا 33 درصد افزایش داشته است .
سهم سرمایه در گردش نیز 66 .
4 درصد کل تسهیلات بود که در مقایسه با دوره مشابه قبل 5 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است .
این آمارها به خوبی نشان می دهد که از کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی و بودجه دولت برای اشتغالزایی عملا بیش از نیمی از آن برای سرمایه در گردش بخش ها و واحدهای اقتصادی مصرف می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
اعتماد
1398/06/20

به عبارت دیگر بیشتر تسهیلات صرف خرید دارایی ها یا پرداخت هزینه هایی می شود که اجتناب ناپذیرند .
مانند دستمزد البته که بخش صنعت بیشترین تسهیلات را دریافت می کند .
استفاده بنگاه ها و واحدهای اقتصادی از تسهیلات آن هم برای تامین سرمایه در گردش نشان می دهد ، مشکل واحدها نه نیروی کار بلکه نداشتن نقدینگی است .
پول های کم اثر برای اشتغالزایی با توجه به اطلاعات ارایه شده بیشتر تسهیلات پرداختی به بنگاه ها صرف رتق و فتق امور جاری می شود .
در واقع سیاستگذاری در حوزه اشتغال بیشتر بر پایه تزریق پول است تا لحاظ کردن پارامترهای مهم و تاثیرگذار .
ناسازگاری تحصیلات و مشاغل سیاست هایی که به توزیع یارانه های اشتغالزایی می پردازند تقریبا در اکثر موارد یا شکست می خورد یا اهداف نشانه گذاری شده را محقق نمی کند .
هر چند نفس تزریق منابع به بنگاه ها و واحدهای اقتصادی برای افزایش ظرفیت تولید ، قابل تقدیر است اما نشان می دهد که سیاستگذار به چند عامل که بر اقتصاد تاثیرات بسیاری می گذارد ، بی توجهی کرده است .
یکی از دلایل بالا بودن بیکاری ، عدم نیاز بازار کار به رشته هایی است که در دانشگاه ها تدریس می شود .
چندی پیش رضا تازیکی ، مدیر طرح ملی توسعه کسب وکار و اشتغال پایدار وزارت کار با اشاره به بررسی صورت گرفته در خصوص تناسب «شغل و تحصیلات» گفت : بیش از 70 درصد از شاغلان در رشته های غیرمرتبط با تحصیل اشتغال دارند .
او در ادامه صحبت های خود بازخوانی سیاست های آموزشی را از الزامات مهم مطرح کرد و گفت : متولدین دهه 60 که بخشی از بیکاران فعلی جامعه هستند از اوایل دهه 80 به تدریج وارد بازار کار شدند اما سیاست های نظام آموزش عالی بدون توجه به نیاز بازار کار توسعه یافت و نتیجه نامطلوبی در پی داشت .
بسیاری از دانشجویان در حالی فارغ التحصیل شدند که به استناد اظهارات مسوولان هیچ مهارتی برای ورود به بازار کار ندارند و در حال حاضر نیز به زعم مسوولان حدود 80 درصد از تقاضای نیروی کار مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است .
مدیر طرح ملی توسعه کسب وکار و اشتغال پایدار وزارت کار با بیان اینکه آموزش های عالی و مهارتی در کشور کمترین انطباق را با نیازهای واقعی و مورد نیاز اشتغال و کسب وکار در کشور دارند ، اظهار کرد : در حالی که بیکاری امروز یکی از ابرچالش های اساسی در کشور محسوب می شود بخشی نگری ، عدم وجود یک نگاه کل گرایانه و راهبردهای جزیره ای و ناهماهنگ در حوزه عرضه و تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآمد باعث شده که بخش عمده بیکاری ، محصول بی کیفیت بودن نیروی انسانی به عنوان محور اصلی توسعه کشور باشد .
بهره وری موضوع مهم دیگر کاهش بهره وری نیروی کار در ایران است .
در واقع این چالش قدمتی قدیمی نیز دارد .
عزت الله سحابی ، رییس وقت ستاد بسیج اقتصادی کشور 16 سال پیش در گفت و گو با بهمن احمدی امویی که حاصلش کتاب اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی بود ، عنوان کرد که بهره وری نیروی کار از مهم ترین موضوعاتی بود که در شورای انقلاب و باقی شوراهای اقتصادی در خصوص آن چالشی جدی وجود داشت .
او در بخشی از سخنان خود در جلسات شورای انقلاب در سال های اول دهه 60 به صراحت اعلام می کند که بهره وری نیروی کار در ایران حتی از کشور ترکیه نیز کمتر است .
با این وجود به نظر می رسد ، مشکلات بهره وری در ایران نه تنها قدمتی دیرینه دارد که تاکنون نیز ادامه یافته است .
طبق آمارهای بانک مرکزی رشد شاخص بهره وری نیروی کار در بخش های مختلف اقتصادی نوسان داشته و هر فراز و نشیبی در سیاست های اقتصادی و تحریم به شدت بر آن تاثیرگذار است .
به طور مثال بعد از امضای برجام و مساعد شدن اوضاع اقتصادی ، بهره وری کل اقتصاد از منفی 3 .
3 در سال 94 به 10 .
8 در پایان سال 95 رسید .
بخش اعظمی از جهش بهره وری اقتصاد به نفت وابسته است .
به طوری که بهره وری این بخش از 9 .
8 در زمان تحریم به 64 .
7 بعد از امضای برجام رسید .
وابستگی اقتصاد ایران و بهره وری کل به بخش نفت ، نکته منفی برای بهره وری کل اقتصاد است چراکه اولا بار اصلی اقتصاد بر دوش این بخش می ماند ثانیا بخش های دیگر از کانون توجه سیاستگذار برای اتخاذ تصمیم گیری های کلان دور می ماند .
موضوع دیگر اثر تحریم بر اشتغال است .
تحریم ها هم «ظاهری» و هم «باطنی» بر اشتغال تاثیر می گذارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
اعتماد
1398/06/20

عدم ورود سرمایه گذاران به دلیل ترس از تنبیه ، نبود اطمینان نسبت به آینده و ابهام در خصوص رشد اقتصادی ، تعطیلی صنایعی که با شرکت های خارجی فعالیت می کردند و .
از تاثیرات ظاهری تحریم بر اشتغال است .
اما تحریم ها اثر باطنی نیز دارند .
نوسان نرخ ارز به دنبال افزایش تحریم و تلاش افراد برای کسب سود سوداگرانه ، محدودیت در دسترسی به منابع بازارهای مالی جهان ، عدم ورود تکنولوژی به کشور ، افزایش هزینه فرصت فعالیت های اقتصادی و .
از جمله این عوامل هستند .
سیاست های اشتغالزایی بدون توجه به اثرات ظاهری و باطنی تحریم ها نمی تواند به نتیجه مورد نظر برسد کما اینکه این امر از آمارهای رسمی کشور نیز مشهود است .
چه باید کرد؟ استفاده از تجربه کشورهایی که در زمینه اشتغالزایی توانستند به راهکارهای مثمر ثمری برسند ، می تواند برای کشور موثرتر باشد تا اینکه بخواهیم با آزمون و خطا و بدون در نظر گرفتن اثر تحریم و البته نامناسب بودن زیرساخت های کشور صرفا به ارایه سیاست های اعطای تسهیلات بپردازیم .
هند از نمونه های موفقی است که تا حدی نیز به اقتصاد ایران شباهت هایی دارند .
کمک گرفتن از تجربه این اقتصاد در حال توسعه که سالانه برای 7 میلیون نفر اشتغالزایی می کند ، نشان می دهد که می توان بدون نیاز به تزریق بالای منابع مالی به اقتصاد ، برنامه ها و سیاست های اشتغالزایی را اجرا و در راستای برنامه های از پیش تعیین شده ، حرکت کرد .
دفتر جهانی کار ILO در گزارشی که از وضعیت اشتغالزایی در هند منتشر کرده بود به این نکته نیز اشاره کرد که در دهه ابتدایی قرن بیست و یکم بیش از 90 درصد کارگران هندی در بخش هایی مشغول به کار بودند که دستمزد اندکی داشت .
از سوی دیگر به دلیل کمبود نیروی کار ماهر ، بهره وری نیروی کار نیز در این کشور پایین بود .
باورش سخت است که هند تا 20 سال پیش با محدودیت شدید در نیروی کار ماهر به خصوص در بخش فناوری و ارتباطات روبه رو بود و تعداد کارگر ماهری که نیاز داشت نیز 500 هزار نفر تخمین زده شد .
از سوی دیگر جمعیت حدود یک میلیارد و صد میلیونی هند در سال 2000 و رشد جمعیتی بالای این کشور ، نوید افزایش جدی تر جمعیت و گسترش قاعده هرم جمعیتی را می داد که البته به دلیل فقر و معضلات بیکاری بیشتر جمعیت اضافه شده به هند در زمره افراد بی سواد و فاقد مهارت قرار می گرفتند .
برای حل این معضل سیاستگذاران هندی در سال 2009 با در نظر گرفتن نیاز بازار و ورود پارامتر «نیروی کار ماهر و متناسب با نیاز اقتصاد» در قالب برنامه توسعه ای سیاستی تحت عنوان «برنامه انگیزش افزایش مهارت های فنی ملی» را در دستور کار قرار دادند .
در این برنامه قرار بود موسسات آموزش فنی و حرفه ای به تربیت نیروی کار اقدام کنند .
نتیجه این برنامه این بود که در سال پایانی این برنامه 3 ساله تعداد شرکت کنندگانی که مهارت های متناسب با بازار کار را کسب کرده بودند به 15 میلیون نفر رسید .
یعنی طی 7 سال نیروی کار ماهر به بیش از 5 برابر افزایش یافت .
اما اقدام دیگر سیاستگذاران تسهیل در ورود سرمایه گذاران خارجی و توسعه زیرساخت ها برای کاهش عمق چالش بیکاری بود .
با این اقدامات انگیزه های صنعتگران بزرگ برای فعالیت با صنایع خرد و متوسط افزایش یافت .
طبق آمارهای بانک جهانی از زمان شورع برنامه توسعه هند برای کاهش بیکاری تا 2017 سطح بیکاری از 9 .
5 به 6 درصد رسید .
راه دیگر تسهیل قوانین و مقررات فعالیت اقتصادی و حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط است .
در این راه هماهنگی و مراوده بیشتر قوه قضاییه ، دولت و مجلس بیش از پیش نیاز است .
تجربه نشان می دهد که رقابت جزیی جدایی ناپذیر از اقتصادهایی با نرخ بیکاری پایین است .
طبق آمار منتشره توسط صندوق بین المللی پول ، نرخ بیکاری در بین کشورهای توسعه یافته ای مانند ژاپن ، آلمان ، امریکا ، انگلستان ، کانادا و فرانسه بین 2 تا 4 درصد است .
اما رقابت شاخصی نیست که تنها دولت یا فقط مجلس بانی آن باشند بلکه لازم است قوه قضاییه نیز برای افزایش آن در کشور تلاش کند .
در یک ساختار رانتی غیرشفاف و رانتی نه تنها بستر فعالیت های اقتصادی تنها به افرادی خاص اعطا می شود بلکه افرادی که با بدنه رانت ارتباطی ندارند از گردونه فعالیت اقتصادی خارج شده و به جمع بیکاران اضافه می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
اعتماد
1398/06/20

زمانی که کارآمدی اقتصادی کم شود و منطق از تصمیم گیری ها دور شود ، انگیزه فعالیت اقتصادی کمرنگ شده و شاخص های اثرگذار نیز رو به زوال می روند .
سیاست هایی که به توزیع یارانه های اشتغالزایی می پردازند تقریبا در اکثر موارد یا شکست می خورد یا اهداف نشانه گذاری شده را محقق نمی کند .
هر چند نفس تزریق منابع به بنگاه ها و واحدهای اقتصادی برای افزایش ظرفیت تولید ، قابل تقدیر است اما نشان می دهد که سیاستگذار به چند عامل که بر اقتصاد تاثیرات بسیاری می گذارد ، بی توجهی کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
تعادل
1398/06/20
> بر اساس آمار طرح های اشتغال فراگیر ، در سال گذشته ، از مجموع 26 هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات مصوب ،.
> بر اساس آمار طرح های اشتغال فراگیر ، در سال گذشته ، از مجموع 26 هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات مصوب ، 19 هزار و 200 میلیارد تسهیلات پرداخت شده است .
وزارت کار با مشارکت دستگاه های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه به منظور تحرک بخشی در بازار کار و ایجاد فرصت های شغلی به خصوص برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ، برنامه ها و راهکارهای معطوف به اشتغال را در قالب «برنامه اشتغال فراگیر» 30 فروردین سال 96 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ از سوی این ستاد در تاریخ 31 خرداد 96 با هدف گذاری ایجاد 971 هزار فرصت شغلی تدوین کرد .
آنگونه که مهر گزارش داده است این برنامه با تقسیم کار دستگاهی در سال 1396 و با رویکردهای موثر و هدفمند در هر دو طرف عرضه و تقاضای بازار کار از طریق شناسایی و تعیین رسته های منتخب اشتغال زا به تفکیک بخش های اقتصادی و 31 استان کشور ، انجام مداخلات سیاستی در بازار کار و توسعه نهادی و ظرفیت سازی تهیه ، تصویب و به اجرا در آمد که به عنوان برنامه سیاستی اشتغال در سال های 97 و 98 ادامه یافت .
پس از آن دستورالعمل برنامه اشتغال فراگیر ، شامل شیوه نامه های مربوط به طرح های ذیل برنامه ، به ویژه شیوه نامه های «اعطای تسهیلات اشتغالزا به طرح های مربوط به رسته فعالیت های اقتصادی منتخب» و «نحوه تعیین ، تشخیص و پرداخت یارانه تسهیلات طرح های مشمول برنامه اشتغال فراگیر» تهیه و ابلاغ شد .
همزمان با تصویب و ابلاغ برنامه ، فعال سازی کلیه واحدهای مربوطه و ذی ربط در استان های کشور شامل کارگروه های تخصصی اشتغال ، سازمان های مدیریت و برنامه ریزی ، استانداری ها و کلیه دستگاه های اجرایی استان برای پیاده سازی و اجرای برنامه اشتغال فراگیر صورت گرفت .
برنامه اشتغال فراگیر 4 هدف عمده «ایجاد فرصت های شغلی جدید به ویژه جوانان دانش آموخته دانشگاهی» ، «ارتقای اشتغال پذیری و مهارت آموزی نیروی کار» ، «کاهش عدم تعادل های بازار کار از ابعاد مختلف» و «حفظ و صیانت از اشتغال موجود کشور» را دنبال می کند .
اما بر اساس آمار اخذ شده از سامانه کارا (سامانه ثبت تسهیلات اشتغال) تا پایان سال 97 تعداد 12 هزار طرح در قالب اجرای برنامه اشتغال فراگیر برای پرداخت تسهیلات در 31 استان کشور به ارزش 114 هزار میلیارد ریال در کمیته های فنی استانی تأیید و به موسسات عامل ارسال شده است .
از تعداد 12 هزار طرح تأیید شده متقاضیان و ارسال به بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات ، 5326 طرح به ارزش 26 هزار میلیارد ریال با برآورد ایجاد اشتغال بیش از 41 هزار نفر مصوب و در نهایت 5094 طرح از مجموع طرح های ارسالی به بانک ها به ارزش حدود 24 هزار میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد در بانک های عامل شده است .
بر اساس برآوردهای صورت گرفته و اعلام مسوولان وزارت کار ، حدود 38 هزار شغل جدید با اجرای طرحه های قرارداد منعقد شده ، ایجاد یا با اتمام دوره ساخت طرح با بهره برداری رسیدن طرح ایجاد خواهد شد .
اما بر اساس اطلاعات به دست آمده از آمار طرح های اشتغال تأیید شده در استان ها ، طرح های مصوب در بانک ها ، میزان طرح های منعقد شده با متقاضیان و در نهایت میزان تسهیلات پرداخت شده ، اولین محدودیت و چالش اجرای برنامه اشتغال فراگیر تأخیر در ابلاغ مصوبات و اعتبارات بانکی از طرف بانک های عامل به استان ها و شعبه ها بوده که روند پرداخت تسهیلات را کند کرده است .
طبق آمارهای وزارت کار ، قرارداد پرداخت تسهیلات 5 هزار و 94 طرح اشتغالزا بین متقاضیان و بانک های عامل منعقد شده که پرداخت تسهیلات به 4 هزار و 884 طرح آغاز شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
تعادل
1398/06/20

همچنین مجموع میزان تسهیلات پرداختی از سوی شبکه بانکی برای طرح های منعقد شده 2 هزار و 461 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده که از این میزان در سال 97 هزار و 921 میلیارد و 500 میلیون تومان پرداخت شده است .
آنگونه که وزارت کار اعلام می کند دلیل عملکرد پایین پرداختی تسهیلات به طرح های سرمایه گذاری در قالب طرح فراگیر ، عدم همراهی بانک های عامل از تابستان سال گذشته (فصل دوم) در پرداخت تسهیلات طرح های معرفی شده از سوی کارگروه اشتغال استان ها ، به واسطه تغییر در فرآیند پرداخت تسهیلات در آیین نامه اجرایی تبصره 18 سال 1397 بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/06/20
> مهر : برخی از مواد آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی دانشگاه های سراسری اصلاح شد ، براساس اصلاح یکی از تبصره ها ، استخدام عضو هیئت علمی در مرتبه مربی به استثنای برخی از رشته های هنر ممنوع شد .
> آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی اصلاح شد مهر : برخی از مواد آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی دانشگاه های سراسری اصلاح شد ، براساس اصلاح یکی از تبصره ها ، استخدام عضو هیئت علمی در مرتبه مربی به استثنای برخی از رشته های هنر ممنوع شد .
آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی اصلاح و در شهریورماه سال 98 تصویب شد .
براساس این گزارش ، 41 مورد از ماده ، تبصره و بند ، آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی دانشگاه های سراسری اصلاح شد که برخی از موارد آن به شرح زیر است : براساس اصلاح بندهای «ل» و «م» ماده 4 آیین نامه؛ دارا بودن مدرک تحصیلی دکتری تخصصی یا سطح چهار حوزوی برای مرتبه استادیاری و دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد برای مرتبه مربی صرفا برای برخی از رشته های هنر که دوره دکتری تخصصی آن ارائه نمی شود ، تایید شد .
حداکثر سن برای دارندگان مدرک تحصیلی دکتری تخصصی «40 »سال تمام و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد صرفا برای برخی از رشته های هنر که دوره دکتری تخصصی آن ارائه نمی شود «35 »سال تمام اعلام شد .
استخدام عضو هیئت علمی مربی ممنوع شد براساس اصلاح تبصره «2 » از ماده «5 » آیین نامه ، از تاریخ اجرای این آیین نامه ، استخدام عضو هیئت علمی در مرتبه مربی به استثنای برخی از رشته های هنر که دوره تخصصی آن ارائه نمی شود ، ممنوع است .
چگونگی ماموریت اعضای رسمی دانشگاه ها در دانشگاه آزاد براساس اصلاح ماده 116 آیین نامه؛ مأموریت اعضای رسمی مؤسسه به خدمت در دانشگاه آزاد اسلامی ، صرفاً برای تصدی سمت های مدیریتی «رئیس و معاونان دانشگاه» ، «روسای مراکز استانی دانشگاه» و «رئیس واحد علوم ، تحقیقات» پس از تأیید وزیر امکان پذیر است .
میزان واحد موظف آموزشی و پژوهشی این دسته از اعضا ، با درخواست مؤسسه ، پیشنهاد مرکز و تأیید وزیر تعیین می شود .
براساس اصلاح آیین نامه ، یک تبصره به ماده 100 تحت عنوان تبصره 2 اضافه شد .
براساس این تبصره ، سابقه خدمت قبل از استخدام متقاضیان عضویت در هیات علمی مؤسسه که در سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و دستگاه های اجرایی در وضعیت هیات علمی یا غیرهیات علمی انجام شده است(به استثنای ایثارگرانی که در قوانین و اسناد بالادستی دارای ضوابط خاص هستند) ، در صورت تقاضای وی صرفا به عنوان سابقه خدمت قابل قبول برای بازنشستگی عضو محسوب می شود .
چگونگی رسیدگی به رکود اعضای هیئت علمی براساس اصلاح ماده 109 آیین نامه؛ هرگاه رئیس مؤسسه به نحوی از انحا از رکود علمی و عدم کفایت و صلاحیت هر یک از اعضای رسمی مؤسسه برای اجرای وظایف آموزشی ، پژوهشی و یا فرهنگی محوله مطلع شود ، کمیسیونی مرکب از سه نفر از اعضای هیأت علمی (ترجیحا با مرتبه استادی) که صلاحیت رسیدگی در مورد کارهای آموزشی و پژوهشی و فرهنگی عضو را دارند تشکیل خواهد داد تا تحقیق به عمل آورده و گزارش کامل و موجهی به رئیس مؤسسه ارائه دهند .
تشکیل جلسات و گزارش کمیسیون مذکور به طور محرمانه خواهد بود و در صورتی که این گزارش حاکی از رکود علمی عضو یا عدم کفایت یا صلاحیت او برای اجرای وظایف محوله باشد ، رئیس مؤسسه مراتب را جهت رسیدگی و اتخاذ تصمیم به هیأت ممیزه مؤسسه ارجاع می کند .
چنانچه هیأت پس از رسیدگی به کلیه فعالیت های علمی ، پژوهشی و فرهنگی عضو ، رکود علمی یا عدم کفایت و صلاحیت وی را محرز دانست به یکی از روش های عنوان شده با وی رفتار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/06/20

براساس اصلاح آیین نامه مذکور ، یک ماده تحت عنوان ماده 44 به آیین نامه اضافه شد ، براساس این ماده ، عضوی که بر اساس تصمیم مراجع قضایی در حالت تعلیق است ، در صورت احراز برائت قطعی از اتهام یا اتهامات منتسب ، به خدمت در پست سازمانی قبل از حالت تعلیق انتصاب می شود و حقوق و مزایای وی در مدت تعلیق بر مبنای حقوق و مزایای مستمر آخرین حکم پیش از تعلیق محاسبه و پس از برداشت کسورات قانونی به عضو پرداخت می شود .
صرفاً در این صورت ، مدت تعلیق به مثابۀ سابقۀ خدمت قابل قبول برای بازنشستگی و وظیفه عضو قابل احتساب خواهد بود .
حذف حق التدریس و حق التحقیق در صورت عدم کسب پایه ترفیع در طول یک سال براساس اصلاح ماده 45 آیین نامه؛ عضو رسمی که در طول یک سال حداقل امتیازات لازم را برای دریافت یک پایه ترفیع استحقاقی ، موضوع ماده «82 »این آیین نامه کسب نکند ، با پیشنهاد کمیته ترفیعات و تأیید هیأت رئیسه مؤسسه تعداد واحد حق التدریس یا ساعت حق التحقیق وی حسب مورد برای سال های دوم و سوم حذف خواهد شد و در صورت استمرار این وضعیت ، ضمن حذف واحد حق التدریس یا ساعت حق التحقیق عضو ، پرونده وی جهت بررسی و اخذ تصمیم به کمیسیون رکودعلمی (موضوع ماده 109این آیین نامه) ، ارسال می شود .
همچنین جداول پیوست دستورالعمل فوق العاده سختی شرایط محیط کار اعضای هیات علمی مطابق با آیین نامه استخدامی اعضای غیرهیات اصلاح شد ، علاقمندان برای مطالعه دقیق آیین نامه می توانند به اینجا مراجعه کنند .
این مطلب برایم مفید است بلی 6 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : آموزش عالی آیین نامه بازنشستگی عضو هیئت علمی هیئت علمی دانشگاه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بهار
1398/06/20
> گروه جامعه : مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران با اشاره به استرس و اختلال رفتاری مبتلایان به اوتیسم در جمع ، گفت : طی مکاتبه ای که با وزارت علوم داشتیم ، درخواست کردیم برای مبتلایان به اوتیسم مثل نابینایان و ناشنوایان جهت حضور در کنکور تمهیدات ویژه ای قائل شوند تا بتوانند با شرایط مساعدتری کنکور دهند .
> سعیده صالح غفاری با تاکید بر لزوم مطالبه گری افراد طیف اوتیسم ، گفت : ما در هر بخش از زندگی طیف اختلال اوتیسم که وارد می شویم با واقعیت های جدیدی روبرو می شویم که می خواهیم نسبت به آنها از سوی انجمن اوتیسم و خانواده های اوتیسم این مطالبه گری را داشته باشیم .
یکی از این مطالبات برای طیف اوتیسم با اختلال عملکرد بالا یا اختلال عملکرد خوب ، مقوله کنکور است .
وی افزود : بچه های اوتیسمی در انجمن داریم که با آموزش هایی که می بینند می توانند به مدارج عالی دست پیدا کنند و به دانشگاه ها بروند و این جدای از آن 10 درصدی است که بهره هوشی بالا دارند و قطعا می توانند بسیار موفق باشند .
مشکلی که وجود دارد این است که نهایتا یک فرد اوتیسمی بدون اینکه مورد توجه قرار گیرد ، با این اختلال باقی می ماند که آنهم بحث تعامل با جامعه و ارتباط اجتماعی است .
مدیرعامل انجمن اوتیسم ادامه داد : این افراد وقتی در جمع قرار می گیرند با استرس های خاص خود روبرو می شوند و آن اختلال اوتیسم هم که از قبل داشتند باعث می شود که نتوانند استعداد خود را به خوبی نشان دهند .
ما طی مکاتبه ای که با وزارت علوم داشتیم ، درخواست کردیم برای این افراد مثل نابینایان و ناشنوایان برای حضور در کنکور تمهیدات ویژه قائل شوند که این بچه ها بتوانند با شرایط مساعدتری کنکور دهند .
وی مقوله کنکور را از جدی ترین دغدغه های فعلی افراد طیف اوتیسم معرفی کرد و افزود : امیدوارم مسئولین صدای مارا بشنوند و بتوانیم تا سال آینده این مشکل را از روی دوش بچه های اوتیسم برداریم .
تاکنون نیز در ملاقات هایی که با نمایندگان وزارت علوم داشتیم از این طرح استقبال کردند و از ما خواستند تا پیگیر این موضوع باشیم .
البته لازمه این امر جریان سازی است و رسانه ها می توانند در این راستا کنار ما قرار گیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه همشهری
1398/06/20
> پرداخت حقوق کارگران به نرخ پارسال پیمانکار کارگران شهرداری منطقه 15حقوق کارگران این ناحیه را به نرخ پارسال یک میلیون و 500هزار تومان می پردازد و هر چه اعتراض می کنیم فایده ای ندارد.
> پرداخت حقوق کارگران به نرخ پارسال پیمانکار کارگران شهرداری منطقه 15حقوق کارگران این ناحیه را به نرخ پارسال یک میلیون و 500هزار تومان می پردازد و هر چه اعتراض می کنیم فایده ای ندارد .
از مسئولان تقاضای رسیدگی و برخورد با این پیمانکار را داریم .
دایی از افسریه فاصله تولید و مزرعه تا فروش کم شود اگر مسئولان فاصله تولید و مزرعه تا فروش محصولات کشاورزی وغیرکشاورزی را که اغلب چندبرابر و مسبب گرانی های افسارگسیخته می شود ، کاهش دهند دست های ناپاک و چشم های پرطمع از اخلال در نظام اقتصادی عاجز خواهند شد .
پورمحمد از مشهد چه کسی مسئول جمع آوری معتادان است؟ آیا ارگان یا سازمانی به غیر از نیروی انتظامی مسئول برخورد و جمع آوری معتادان است؟ اگر چنین است وارد عمل شود و با همکاری نیروی انتظامی فکری به حال معتادان کارتن خواب و متجاهر کنند .
گناه زن و بچه ما چیست که هر روز با مشاهده صحنه های نابهنجار خلق شده توسط این قشر آزار می بینند .
علیرضا یوسف زاده از تهران اشتغال از طریق کاریابی های خارجی را پیگیری کنند طبق قانون اساسی ایجاد کار بر عهده مسئولان است و اگر این افراد نتوانستند شغل آفرین باشند باید به طور جدی پیگیر رایزنی با کاریابی های خارج باشند چون این موضوع ربطی به تحریم ندارد .
شهباز سعیدی از کرج کجای دنیا بابت دریافت پول کارمزد می گیرند برای پرداخت رقم تامین اجتماعی به بانک رفاه در شعبه مرکزی رفته بودم .
بابت دریافت پول قبض تامین اجتماعی از من 2هزار تومان کارمزد گرفتند .
واقعا در کجای دنیا برای گرفتن پول هم پول می گیرند؟ ضمن اینکه در ساعت 11صبح 15باجه بانک بیکار بودند و من تنها مشتری بانک بودم ! مرآتی از تهران شرایط بسیار سخت بانک ها برای پرداخت وام برای مسکن مهر هشتگرد 50میلیون پول نقد خواسته اند ، برای همین موضوع ، تقاضای وام کرده ایم که موافقت هم شده اما 3 کارمند رسمی و استخدامی باید بازپرداخت وام را ضمانت کنند ! اولا چقدر کارمند رسمی داریم و چند نفرشان آشنای من هستند که از بین آنها 3 نفر راضی به ضمانت من شوند؟ در ثانی برای وام های میلیاردی هم همین قدر وثیقه گرفته اند .
سرداری از نظرآباد کاهش یک خط سواره با اجرای طرح پارکینگ موتور طرح پارکینگ موتورسیکلت در خیابان جمهوری علاوه بر کاهش یک خط سواره ، زمینه ساز توقف دوبله یا سوبله خودروها نیز شده که به نظر توجیه منطقی و تخصصی ندارد و ای کاش این طرح ها براساس نظر کارشناسان و متخصصان انجام شود نه به صرف اجرای یک طرح به هر قیمتی ! کارشناس معماری از تهران تنها ورودی کمالشهر کشش ترافیک را ندارد کمالشهر 200هزارنفری تنها یک ورودی به نام شهید بهشتی دارد که با دارا بودن چراغ چند زمانه بخشی از جاده اصلی قزوین کرج بسته می شود تا ماشین ها داخل کمالشهر شوند ، درحالی که ورودی مسجد جامع کمالشهر همواره بسته است .
افشار از کمالشهر کرج نحوه گزینش و مصاحبه دکتری مستند شود باتوجه به اینکه نحوه مصاحبه دکتری ph .
d واقعا سؤال برانگیز است ، از وزارت علوم درخواست داریم نحوه گزینش را مستند کند یا نظارت بیشتری بر آن کند .
برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه گیلان واقعا فرمایشی و نمایشی هستند .
مومنی از رشت زمین خالی در بلوار خلیج فارس رها شده از شهرداری منطقه 18تقاضا داریم فکری برای ساماندهی زمین خالی در انتهای بلوار خلیج فارس منطقه بکند که مدت هاست به حال خود رها شده و زمینه ساز حضور اراذل ، معتادان ، انباشت زباله و .
شده است .
کاظمی از اهالی محل.
1
فهرست