وزارت علوم - مطبوعات 26 شهريورماه 98
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت 10:11
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10403312 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
10404100 دنياي اقتصاد
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اطلاعات
1398/06/26
> سرویس شهرستانها: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش وزارت علوم طی 2 سال اخیر این بوده است که بودجه های پژوهشی تا جایی که امکانات اجازه دهد با سهم بهتری دیده شود، ولی میزان آن برای هر دانشگاه به حجم فعالیت ها اعضای هیأت های علمی، تحصیلات تکمیلی و شاخص هایی از این دست بستگی دارد.
> سرویس شهرستانها: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش وزارت علوم طی 2 سال اخیر این بوده است که بودجه های پژوهشی تا جایی که امکانات اجازه دهد با سهم بهتری دیده شود، ولی میزان آن برای هر دانشگاه به حجم فعالیت ها اعضای هیأت های علمی، تحصیلات تکمیلی و شاخص هایی از این دست بستگی دارد.
منصور غلامی در حاشیه دیدار از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه مازندران در بابلسرافزود: بودجه دانشگاه ها مانند سایر دستگاه های دولتی مصوب مجلس است و به عنوان بودجه سالیانه ابلاغ می شود و معمولاً در خود دانشگاه ها طی جلساتی، هیات امناء نحوه توزیع آن ها برای مصارف و هزینه های مورد نیاز را تصویب می کنند و دانشگاه ها موظفند بر اساس مصوبه هیات امناء که به تأیید سازمان برنامه و بودجه هم می رسد، عمل کنند.
‏ وی افزود: وزارت علوم برای بیشتر دانشگاه ها 15 درصد بودجه را برای فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته است، اما دانشگاه هایی تا 30 درصد بودجه خود را صرف برنامه های پژوهشی می کنند.
‏ وزیر علوم گفت: امسال به رغم محدودیت ها تاکنون دانشگاه ها در 6 ماهه اول سال بیش از 46 درصد تخصیص بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه داشته اند که امیدواریم بقیه هم تا پایان سال تخصیص یابد.
‏ وی از فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها، ارتباط با صنعت و همکاری های پژوهشی با دستگاه های دیگر از سوی دانشگاه ها قدردانی کرد و افزود: پروژه های تأثیرگذاری در مورد حل مشکلات صنعتی و بهبود تولید داخل از سوی دانشگاه ها انجام می شود.
این رویکرد دانشگاه ها به دلیل کمک به رونق و پیشرفت کشور و نیز به این علت که دانشگاه ها به عرضه منابع پژوهشی سایر دستگاه ها کمک می کنند، مورد حمایت وزارت علوم است.
‏ وزیر علوم با تشریح برنامه های سفرش به مازندران و نتیجه دیدارش از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه این استان، گفت: کارهای خوب و امیدوار کننده ای توسط استادان و دانشجویان دانشگاه مازندران انجام شده که مسلماً در کاربردی کردن دانش دانشگاه بسیار مؤثر است تا بهتر بتوانند به خودکفایی و تولید اقتصادی کشور به سهم خود کمک کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین روز سفرش به مازندران، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دانشگاه مازندران واقع در بابلسر را افتتاح و از آن دیدن کرد.
‏ ‏غلامی در حاشیه این دیدار گفت: فعالیت های فناورانه دانشگاه ها باید با توجه به نیازهای بازار و با قابلیت های رقابتی صورت گیرد و تجاری سازی نیز مؤلفه ای مهم در این عرصه است.
‏ نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه مازندران در 15 غرفه عملکردهای این دانشگاه در زمینه های مدیریت سبز، پسماند، انرژی و مدیریت برق، صنایع غذایی، داروسازی و نساجی را به نمایش گذاشته است.
‏codex28x.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/26
> 15 شهریورماه بود که نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 98 پس از گذشت حدود سه ماه از برگزاری آزمون مشخص شد.
> 15 شهریورماه بود که نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 98 پس از گذشت حدود سه ماه از برگزاری آزمون مشخص شد.
هرچند به نظر می رسید اعلام نتایج پایانی بر حاشیه های برگزاری این ماراتن علمی کشور باشد، اما پیوستن بیش از 10هزار نفر از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد به کمپین اعتراضی به نتایج اعلام شده نشان داد با وجودی که این آزمون روی کاغذ پایان یافته، اما حواشی آن ادامه خواهد داشت.
آزمون کارشناسی ارشد امسال از همان ابتدای ماجرا بدون حاشیه نبود.
از اعتراض به زمان تا سهمیه پس از سیل ابتدای سال در مناطق غربی کشور، داوطلبان آزمون های مختلف با ایجاد کمپین هایی خواستار به تعویق افتادن آزمون کارشناسی ارشد شدند.
این داوطلبان مشکلات به وجودآمده در مناطق سیل زده را موجب عقب افتادن دانشجویان مناطق سیل زده می دانستند، از طرفی هرچند وزارت علوم تعویق زمان برگزاری آزمون ارشد را امری ناممکن می دانست و ابتدا تلاش داشت با اعمال سهمیه برای مناطق سیل زده، تغییری در زمان برگزاری آزمون نداشته باشد، اما درنهایت کمپین 6350 نفره داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد و البته ادامه وخامت در مناطق جنوب غربی کشور باعث شد شورای سنجش و پذیرش دانشجو به تغییر در زمان برگزاری آزمون رضایت بدهند، اما در عوض از ارائه سهمیه مناطق به دلیل برگزاری با تاخیر در آزمون جلوگیری کردند.
منصور غلامی، وزیر علوم و فناوری پیرامون ارائه نشدن سهمیه مناطق سیل زده برای داوطلبان گفت: «این سهمیه به منظور کمک به داوطلبان این مناطق درصورت برگزاری آزمون در موعد مقرر گرفته شد، اما با تعویق زمان برگزاری متوقف شد، اگرچه این تعویق کار را برای سازمان سنجش آموزش کشور بسیار دشوار کرده است.
» از آنجایی که گمان می رفت با تاخیر در زمان برگزاری آزمون و رضایت این داوطلبان اعتراض ها به نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد پایان یافته، اما اعلام نتایج نهایی این آزمون اعتراض های دیگری را به وجود آورده است.
این بار بیش از 10 هزار نفر از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد در کمپینی در سایت «فارس من» نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد را عجیب و آن را «اختلاف فاحش و غیرقابل پیش بینی» در محل قبولی داوطلبان سال 98 نسبت به سال های گذشته دانستند.
در نامه این گروه از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد آمده است: «بخش اعظمی از ظرفیت های آزاد اعلام شده در دفترچه انتخاب رشته به سهمیه های 25 درصد و پنج درصد و استعداد درخشان اختصاص داده شده است.
» این گروه اصل ماجرا را بر تفاوت در قبولی امسال داوطلبان با سال های گذشته قرار داده و اعلام کرده اند که بخشی از داوطلبان نسبت به داوطلبان سال گذشته که رتبه های یکسانی داشته اند، در دانشگاه های سطح پایین تری قبول شده اند و این موضوع را باعث «سردرگمی داوطلبان و از دست دادن انگیزه ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان» عنوان کرده اند.
در نامه این جمع از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد آمده است: «ما خواهان اعمال سهمیه های 25درصد و پنج درصد و استعداد درخشان به صورت مازاد بر ظرفیت های موجود در دفترچه انتخاب رشته هستیم، همان طور که سال های قبل اجرا می شده و می خواهیم محاسبه تمامی سهمیه ها به صورت سهمیه مازاد باشد.
» با وجودی که این خواسته را می توان خواسته اصلی این کمپین دانست، اما این گروه خواسته دیگری مبنی بر تعویق زمان ثبت نام دانشگاه ها نیز داشتند که تاکنون عملی نشده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/26

یکی به میخ و یکی به نعل زدن نمایندگان افزایش تعداد اعضای کمپین داوطلبان معترض به نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد باعث شد ابتدا ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش در گفت وگویی سازمان سنجش را تنها مجری قانون بخواند و پیرامون نحوه محاسبه سهمیه های داوطلبان ارشد بگوید: «سازمان سنجش برای تغییر قانون اختیاری ندارد و اگر بنا به تغییر قانون باشد، مجلس شورای اسلامی باید این کار را انجام دهد و درصورت اصلاح قانون از سوی مجلس، سازمان سنجش مجری قانون است و موارد را طبق قانون مصوب مجلس اجرا می کند.
» پس از آن، نمایندگان مجلس، به خصوص اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به این موضوع ورود پیدا کردند، اما هرکدام از یک طرف دعوا حمایت کردند ! قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در 24 شهریورماه در گفت وگویی با فارس، قول پیگیری این موضوع را از سازمان سنجش می دهد.
اما علیرضا سلیمی، یکی از نمایندگان مجلس آنچه در ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه که سهمیه ای برای داوطلبان ایثارگر در نظر گرفته با آنچه در مجلس تصویب شده است را متفاوت دانست.
او در گفت وگویی مطرح کرد: «به نظر می رسد حتما باید گفت وگویی درباره این موضوع بین مجلس و سازمان سنجش صورت بگیرد.
افراد معترض در کنکور ارشد امسال زیاد هستند و ادعا می کنند علی رغم اینکه حدنصاب لازم را کسب کرده اند، حق آنها تضییع شده است.
آنچه در صحن مجلس تصویب شد، با آنچه اکنون در ماده 90 قانون برنامه ششم چاپ شده، متفاوت است.
» او البته خواستار شفافیت در نظام سنجش و پذیرش نیز شده و ادامه می دهد: «با این شرایط به نظر می رسد نظام سنجش و پذیرش در کشور باید حتما شفاف شود.
در بحث نظام سنجش و پذیرش حتما باید تغییراتی ایجاد شود و اعتراض هایی که در این مدت ابراز شده، نشان می دهد که باید به سمت شفافیت پیش برویم تا این اتفاق ها دیگر رخ ندهد.
» واکنش های کمیسیون آموزش، اما ادامه پیدا کرد و محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برخلاف سلیمی، روند اجراشده در سازمان سنجش را درست اعلام کرد و گفت: « بحث کنکور ارشد را بررسی کردیم و نتیجه این بود که کاری که سازمان سنجش انجام داده، کاملا قانونی و در چارچوب قانون بوده است.
آنچه در صحن مجلس تصویب شود، ملاک عمل است و همان ابلاغ شده و سازمان سنجش هم دقیقا همان را عمل کرده است.
اگر اشکالی وجود داشته باشد، اشکال به قانون وارد است، نه به سازمان سنجش آموزش کشور.
» در این بین، برخی از نمایندگان این موضوع را به بررسی های بیشتر موکول کردند و از ضرورت تحول در شیوه برگزاری کنکور و نظام کنکور در ایران گفتند.
واکنش های متناقض نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را می توان ناشی از عدم هماهنگی یا عدم اطلاع دقیق از اعتراض مطرح شده یا قانون اعمال شده دانست، به صورتی که در فاصله یک روز دو واکنش متفاوت و متناقض از دو عضو کمیسیون منتشر شده است.
البته همین واکنش های متفاوت باعث به وجود آمدن شبهه های بیشتر در این زمینه شده است.
ماجرای سهمیه ها چیست؟ طبق دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 سه نوع سهمیه: سهمیه رزمندگان و ایثارگران، برگزیدگان علمی دوره کارشناسی دانشگاه ها و حافظان کل قرآن مجید، برای داوطلبان این آزمون در نظر گرفته شده است.
براساس ماده 90 برنامه پنج ساله ششم توسعه علاوه بر ماده 70 «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» و اصلاحیه های بعدی آن 25 درصد از ظرفیت هر کدرشته محل به «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان»، «جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان» و پنج درصد از ظرفیت هر کدرشته محل نیز به «جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان» و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه» اختصاص دارد.
البته این قانون نکاتی را نیز برای این گروه از سهمیه ها در نظر گرفته است.
براین اساس حدنصاب نمره ایثارگران 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته است.
از طرفی برای برگزیدگان علمی دوره کارشناسی دانشگاه ها که به عنوان استعدادهای درخشان شناخته می شوند نیز سهمیه ای برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته شده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/26

براین اساس دانش آموختگان (حداکثر تا یک سال و برای یک بار) درصورت شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد قبول شده در هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند.
سهمیه دیگری که البته به خاطر ماهیت خود و رشته تحصیلی اش حواشی کمتری داشته، امتیازات در نظر گرفته شده برای حافظان کل قرآن مجید است.
سهمیه ها تغییر کرده است؟ هرچند معترضان به نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد از در اختیار گذاشتن ظرفیت ها به سهمیه های 25 درصدی، پنج درصدی و استعدادهای درخشان گفته اند، اما بررسی دفترچه انتخاب واحد نشان دهنده عدم تغییر در سهمیه بندی های اعلام شده بوده و سازمان سنجش مانند سال های گذشته براساس ماده 90 برنامه ششم توسعه اقدام به تخصیص سهمیه ایثارگران کرده است.
از طرفی دیگر درحالی امضا کنندگان این نامه خواستار اعمال سهمیه های کارشناسی ارشد به صورت مازاد هستند که این موضوع خلاف قوانین اعلام شده است و تغییرات آن حداقل با توجه به پروسه های قانونی تاثیری بر نتایج نهایی کارشناسی ارشد امسال نخواهد داشت.
از طرفی دیگر باید با توجه به عدم تغییر خاص در قوانین و عدم تفاوت در اجرای قوانین، طرح ایراداتی مانند عدم قبولی در دانشگاه ها را به صورت دیگری ازجمله کاهش ظرفیت های دانشگاهی دید.
به نظر می رسد بحث چنین ایراداتی نه ناشی از تفاوت قوانین چاپ شده روی کاغذ و درنهایت عمل شده بلکه نیازمند بررسی های دقیق تر ازجمله نیاز برای در نظر گرفتن سهمیه ای مازاد یا عدم سهمیه مازاد برای گروه هایی که قانون برای آنها سهمیه ای در نظر گرفته، هستیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/26
> منصور غلامی، وزیر علوم دیروز (دوشنبه) در جمع استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در بابلسر با اشاره به نیاز امروز دانشجویان به امیدواری نسبت به آینده گفت: «اساتید دانشگاه بیش از هر زمان دیگر باید در جلوگیری از انتقال ناامیدی به دانشجویان نقش ایفا کنند.
> منصور غلامی، وزیر علوم دیروز (دوشنبه) در جمع استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در بابلسر با اشاره به نیاز امروز دانشجویان به امیدواری نسبت به آینده گفت: «اساتید دانشگاه بیش از هر زمان دیگر باید در جلوگیری از انتقال ناامیدی به دانشجویان نقش ایفا کنند.
» او با اعلام اینکه برای بالندگی و توسعه سریع تر دانشگاه ها، باید دایره اختیار آنها را گسترش داد، افزود: «اولویت ما بریدن نخ تمرکز و قطع کردن تمرکزگرایی در وزارت علوم است، ولی تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها به نوعی به موضوع ارزیابی عملکرد بازمی گردد و ظرفیت های دانشگاه نیز باید با اختیارات بیشتر سازگار باشد.
» وزیر علوم تاکید کرد: «رقابت های منفی شایسته دانشگاه ها نیست و باید توسعه کشور و محیط دانشگاه دغدغه دانشگاه باشد و باید از رقابت های بی فایده پرهیز شود.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/06/25
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:برنامه های زیادی در زمینه پذیرش دانشجویان خارجی و روابط بین المللی داریم.
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:برنامه های زیادی در زمینه پذیرش دانشجویان خارجی و روابط بین المللی داریم.
به گزارش مهر، منصور غلامی در حاشیه نشست با تشکل های دانشجویی مازندران با بیان اینکه در بحث روابط بین الملل و پذیرش دانشجویان خارجی برنامه های زیادی داریم ،گفت:در شرایط فعلی دنیا، آمد و شد دانشجویان میتواند ما را از نظر مبادلات فرهنگی به کشورها نزدیک کند و پذیرش دانشجویان خارجی برای دانشگاه ها میتواند منابع درآمدی هم به همراه داشته باشد.
وی گفت:در سال های اخیر ارتباطات خوبی برای تبادل دانشجویان بین کشورهای ما و کشورهای همسایه بوجود آمده است.
غلامی با بیان اینکه در بحث تخصیص اعتبارات سعی می کنیم با کمک نماینده مجلس اعتبارات در حد امکان اختصاص دهیم، گفت:در بودجه امسال قرارشد چهار درصد تخصیص دانشگاه ها افزایش یابد و تخصیص اعتبارات در شش ماه اول سال بالای 41درصد بود.
وی با تاکید به اینکه مسئولان در حوزه آموزش عالی انسجام بیشتری داشته باشند ، گفت:استاندار مازندران از دانشگاه مازندران حمایت کند تا از منابع اعتبارات استانی نیز بهره مند شود.
وزیر علوم،تحقیقات و فناوری اعتبار پیش بینی شده برای دانشگاه ها را در زمینه فعالیت های پژوهشی 15درصد اعلام کرد و گفت:البته دانشگاه هایی نیز هستند که 30درصد از بودجه خود را صرف فعالیت های پژوهشی می کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/06/25
> رئیس سازمان امور دانشجویان: پذیرش دانشجویان غیر بورسیه و بورسیه غیر ایرانی؛ در دستور کار مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان در میزگرد تخصصی «بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی» که در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار شد، اعلام کرد: شیوه نامه انضباطی جدید دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شده و در آن بر رعایت بیشتر حقوق دانشجویان تاکید شده است.
> رئیس سازمان امور دانشجویان: پذیرش دانشجویان غیر بورسیه و بورسیه غیر ایرانی؛ در دستور کار مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان در میزگرد تخصصی «بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی» که در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار شد، اعلام کرد: شیوه نامه انضباطی جدید دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شده و در آن بر رعایت بیشتر حقوق دانشجویان تاکید شده است.
به گزارش مهر، وی با تاکید بر ضرورت توجه ویژه سازمان برنامه و بودجه به دانشگاه ها اظهار داشت: در بخش تغذیه اگر فقط فرض کنیم 50 درصد دانشجویان روزانه از غذای دانشگاه استفاده کنند که در برخی از دانشگاه ها این آمار به 80-70 درصد می رسد؛ باید 126 میلیون پرس غذا در ناهار و شام توزیع شود که 1,750 میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که از سازمان برنامه و بودجه تقاضا کرده ایم کسری بودجه تغذیه دانشجویی را پرداخت کنند.
وی با تاکید بر توسعه رستوران های مکمل به جهت تنوع غذایی و رضایتمندی دانشجویان دانشگاه ها افزود: امسال یک افزایش حداقلی متوسط حدود 300 تومان در هر پرس غذای دانشجویی صورت گرفته که تاثیر جدی در رفع کسری اعتبار ندارد.
در این گونه موارد بهتر است که مسئولان دانشگاهی با شورای صنفی دانشگاه ارتباط بیشتری برقرار کنند و آنان را کاملاً شفاف در جریان امور قرار دهند.
صدیقی در ادامه به بخش تربیت بدنی اشاره کرد و گفت: اتفاقات بسیار خوبی در این زمینه افتاده و رویدادهای ورزشی به طور منظم برگزار شده که در این خصوص می توان به برگزاری المپیاد قهرمانی در شیراز درسال گذشته و المپیاد همگانی در دانشگاه های بوعلی سینا و الزهرا (س) اشاره کرد؛ همچنین دانشجویان ما در یونیورسیاد بین المللی با اعزام یک کاروان کوچک رتبه نهم را کسب کردند.
رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: همچنین پذیرش دانشجویان غیر بورسیه و بورسیه غیر ایرانی در دستور کار قرار دارد که ما درصدد هستیم پذیرش دانشجویان بورسیه خارجی را کاهش داده و پذیرش با دریافت شهریه را افزایش دهیم.
وی با تاکید بر اینکه فصل الخطاب در دانشگاه ها در هر کاری، ضابطه و قانون است، گفت: ضروری است مسئولان دانشگاهی به دانشجویان ناتوان اقتصادی که از حداقل ها هم محروم هستند توجه بیشتری داشته باشند و آنان را بیشتر در یابند.
معاون اداری مالی وزیر علوم: رشد چشمگیر اقلام مصرفی دانشگاه ها در بخش تغذیه معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: بعضی از اقلامی که دانشگاه ها در سلف سرویس دانشگاه ها مصرف می کنند رشد چشم گیری داشته است.
به گزارش وزارت علوم، محمدتقی نظرپور در میزگرد تخصصی «بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی» که در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار شد، با بیان اینکه تخصیص دانشگاه ها در حال حاضر حدود 37درصد است، گفت: با پیگیری های دکتر غلامی و نوبخت قرار است این میزان 4درصد افزایش داشته و به 40درصد تا 41درصد برسد.
وی اظهار داشت: بعضی از اقلامی که دانشگاه ها در سلف سرویس دانشگاه ها مصرف می کنند رشد چشم گیری داشته و حداقل انتظار دانشگاه های ما این است که در شش ماهه اول سال 50 درصد اعتبار ابلاغی را تخصیص داشته باشند.
نظرپور افزود: نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص تعمیرات اساسی دستورات خیلی صریحی دادند که تخصیص 100درصد داده شود ولی تا دو روز گذشته که ما در سازمان برنامه و بودجه پیگیری می کردیم متوجه شدیم که هنوز تخصیص 18درصد باقی مانده و تغییری اتفاق نیفتاده است، امیدواریم این اتفاق هرچه سریع تر انجام شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/06/25

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با توجه به بحث تغذیه دانشجویان و افزایش قیمت ها گفت: درخواستی به امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تهیه شد که امسال حداقل 400 میلیارد به این مورد اختصاص داده شود و با پیگیری هایی که شد تاکنون 200 میلیارد کارسازی شده است که انتظار می رود که این امر به طورکامل عملیاتی شود تا دانشگاه ها از این پیچ بحرانی که در مهرماه دارند بتوانند به سلامت عبور کنند.
تخصیص حدود 50 درصد پاداش پایان خدمت به استادان و کارمندان دانشگاه ها نظرپور از تخصیص حدود 50 درصد پاداش پایان خدمت به استادان و کارمندان دانشگاه ها خبر داد و افزود: براساس لیستی که دانشگاه ها ارائه کردند پس از بررسی در ستاد وزارت عتف به خزانه فرستادیم و امیدواریم که خزانه هم آن را عملیاتی کند.
وی تاکید کرد : 50 درصد افرادی که در سال 1397 بازنشست شدند از این پاداش بهره مند خواهند شد.
نظرپور با اشاره به حوزه تامین مسکن اعضای هیئت علمی نخبه و جوان گفت: کارهایی انجام شده است که البته اکنون در ابتدای راه هستیم و اگر به نتیجه برسد آنها را هم اعلام خواهیم کرد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم درخصوص بحث مدیریت سبز اظهار داشت: قدم های خوبی برداشته شده و مساعدت های خوبی در این زمینه از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام شده است و امیدواریم دانشگاه های ما هم بتوانند در حوزه مدیریت سبز پیشقدم شوند.
وی در پایان به عنوان نکته بسیار ضروری و مهم به بحث پژوهش اشاره کرد و افزود: در حوزه پژوهش در سال گذشته رشد حدوداً 22درصد داشتیم، در حالی که در سال 1396 تخصیصی که به پژوهش دادند کمتر از دانشگاه ها بود که با این اتفاق خواستند بخشی از آن تخصیص را جبران کنند.
مراکز پژوهشی و فناوری نیاز به توجه بیشتری دارند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/06/25
> ایسنا : معاون وزیر علوم از دستور برای دریافت گزارش جزئیات فوت دو دانشجوی دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: بعد از دریافت این گزارش و بررسی های انجام شده با مسببان این حوادث برخورد خواهد شد.
> معاون وزیر علوم: منتظر دریافت گزارش فوت 2 دانشجوی دانشگاه شیراز هستیم ایسنا : معاون وزیر علوم از دستور برای دریافت گزارش جزئیات فوت دو دانشجوی دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: بعد از دریافت این گزارش و بررسی های انجام شده با مسببان این حوادث برخورد خواهد شد.
دکتر مجتبی صدیقی در گفت وگو با ایسنا، به اقدامات وزارت علوم در خصوص بررسی علل فوت دو دانشجوی دانشگاه شیراز، اظهار کرد: وزارت علوم در مورد فوت دو دانشجوی دانشگاه شیراز خواستار ارائه گزارش های کامل و دقیق از مسئولین این دانشگاه شده است تا بتوانیم براساس آن موضوع را مورد ارزیابی قرار بدهیم.
معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: یکی از دانشجویان فوت شده دانشگاه شیراز در محیط بیرون از دانشگاه براثر سانحه تصادف فوت شده است و یکی دیگر از دانشجویان نیز در نمایشگاهی در دانشکده کشاورزی جان خود را از دست داده است، اما در مورد میزان مسئولیت دانشگاه و یا بخش خصوصی در خصوص فوت دانشجوی دوم باید منتظر گزارش های واصله از دانشگاه باشیم و چون هنوز گزارش مستقیمی در این زمینه دریافت نکرده ایم من نمی توانم قضاوتی در این زمینه داشته باشم.
رییس سازمان امور دانشجویان خاطر نشان کرد: در خصوص فوت دو دانشجوی دانشگاه شیراز آنچه که قابل بیان است این است که بعد از بروز این سانحه اقدامات لازم برای نجات جان دانشجویان انجام شد.
حتی در خصوص فوت دانشجوی دوم در نمایشگاه دانشکده کشاورزی نیز آمبولانس بلافاصله در محل وقوع سانحه حضور پیدا کرده است، اما این که به طور کلی در زمان وقوع سانحه برای هر دو دانشجو آمبولانس دیر یا زود در محل حادثه حضور پیدا کرده است؟ و این موضوع چقدر می تواند در فوت آنها موثر بوده باشد باید منتظر گزارش دریافتی از دانشگاه شویم اما یقینا بعد از دریافت گزارش نهایی رسیدگی های لازم انجام خواهد گرفت با مسببین متناسب با تقصیری که دارند برخورد می شود.
وی در خصوص ایمنی دانشگاه ها و محیط کار در مراکز علمی - پژوهشی و آموزشی گفت: این مساله یک موضوع چند جانبه است که در بین بخش های مختلف دانشجویی، آموزشی و پژوهشی مورد بررسی قرار می گیرد و ما سال گذشته بخشنامه کامل ایمنی در دانشگاه ها را از طرف وزارت علوم به تمامی مراکز آموزشی و علمی ابلاغ کردیم و دانشگاه ها ملزم به رعایت الزامات آن شدند.
صدیقی همچنین بر حفظ ایمنی سرویس های ایاب و ذهاب در دانشگاه ها خاطر نشان کرد: براساس آیین نامه ابلاغی به دانشگاه ها تمامی این مراکز موظف شدند در سرویس های ایاب و ذهاب خود از اتوبوس ها یا وسائل نقلیه ای استفاده کنند که از ایمنی کامل برخوردار باشند و حتی راننده ای هم که استخدام می شود باید گواهی های ایمنی را دارا باشد.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز چهارشنبه گذشته، ضمن تایید خبر درگذشت دو دانشجوی این دانشگاه،ضمن تشریح جزئیات سانحه فوت دو دانشجوی دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه گفت: یکی از دانشجویان 11 شهریورماه در تصادف جاده ای و دیگری 13 شهریورماه به دلیل سانحه برق گرفتگی در نمایشگاه ارائه دستاوردهای دانشکده کشاورزی فوت شدند.
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی: بخش خصوصی برق جاده فوت کارشناسی ارشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی
اطلاعات
1398/06/26
> تأکید بر رعایت بیشتر حقوق دانشجویان در شیوه نامه انضباطی جدید رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: شیوه نامه انضباطی جدید دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شده و در آن بر رعایت بیشتر حقوق دانشجویان تأکید شده است.
> تأکید بر رعایت بیشتر حقوق دانشجویان در شیوه نامه انضباطی جدید رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: شیوه نامه انضباطی جدید دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شده و در آن بر رعایت بیشتر حقوق دانشجویان تأکید شده است.
به گزارش مهر، مجتبی صدیقی در میزگرد تخصصی «بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی» که در حاشیه اجلاس رؤسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار شد، اعلام کرد: شیوه نامه انضباطی جدید دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شده و در آن بر رعایت بیشتر حقوق دانشجویان تأکید شده است.
همچنین پذیرش دانشجویان غیر بورسیه و بورسیه غیر ایرانی در دستور کار قرار دارد که ما درصدد هستیم پذیرش دانشجویان بورسیه خارجی را کاهش داده و پذیرش با دریافت شهریه را افزایش دهیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان با تأکید بر این که فصل الخطاب در دانشگاه ها در هر کاری، ضابطه و قانون است، گفت: ضروری است مسئولان دانشگاهی به دانشجویان ناتوان اقتصادی که از حداقل ها هم محروم هستند توجه بیشتری داشته باشند و آنان را بیشتر در یابند.
کمبود معلم، تهران را تهدید می کند مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران بر لزوم حل مشکلات و نقاط ضعف سامانه سپند برای ثبت نام سرویس مدارس در شهر تهران تأکید کرد.
به گزارش ایسنا، عبدالرضا فولادوند در آیین رونمایی از برچسب سرویس مدارس ویژه شهر تهران گفت: امسال حدود یک میلیون و 200هزار نفر دانش آموز در کلاس های شهر تهران حاضر خواهند شد و با احتساب کلاس های مدارس غیر دولتی 41هزار کلاس درس آماده حضور دانش آموزان در شهر تهران خواهند بود.
وی تأکید کرد: در ساماندهی نیروی انسانی با توجه به خروج 7هزار نیرو به دلایلی همچون بازنشستگی از مجموعه آموزش و پرورش شهر تهران و ورود فقط 490نفر از همکاران به این مجموعه تناسب مناسبی وجود ندارد و متأسفانه بحران نیروی انسانی، تهران را تهدید می کند.
این موضوع را اعلام کردیم و تلاش خواهیم کرد که در سطح تهران مشکلات را در این حوزه برطرف کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این که در روز نخست مهر ماه 14میلیون دانش آموز در سراسر کشور باید سر کلاس های درس حاضر شوند افزود: پروژه اول مهر پروژه ای ملی است و عزم ملی می خواهد.
قطعا آموزش و پرورش نمی تواند این اقدامات را انجام دهد و همه دستگاه ها باید پای کار باشند.
در تهران 41هزار کلاس درس وجود دارد و نیاز است که رسانه ها تلاش و کوشش همکاران من را در کنار نقاط ضعف منعکس کنند.
ثبت نام خوابگاه های دانشگاه تهران از امروزشروع می شود دانشگاه تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد ثبت نام اینترنتی خوابگاه های دانشگاه تهران برای دانشجویان جدیدالورود و مقطع کارشناسی ارشد از 26شهریور شروع می شود و تا 28همین ماه ادامه می یابد.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دانشجویان برای انجام تمامی مراحل ثبت نام و نیز پرداخت اجاره بها باید از مرورگر Internet Explorerبا ورژن 10به بالا استفاده کنند و درصورت امکان از زمان پرداخت بین ساعت 23الی 1بامداد خودداری شود.
همچنین پذیرفته شدگان پردیس های فنی فومن ، کاسپین (چوکا)، ابوریحان، فارابی(قم) و کشاورزی کرج مشمول این اطلاعیه نیستند و صرفا در خوابگاه های پردیس مربوطه امکان اسکان خواهند یافت.
ثبت نام دانشجویان به صورت اینترنتی است و پذیرش حضوری وجود ندارد.
دانشجویان جدید الورود دانشگاه تهران هم هنگام ثبت نام خوابگاه علاوه بر اجاره بها با مبلغی به عنوان ودیعه روبرو می شوند.
دانشگاه اعلام کرده است پرداخت ودیعه خوابگاهی یک بار برای کل ترم های سکونت مجاز ضروری است و همچنین پرداخت ودیعه باید بلافاصله بعد از انتخاب اتاق انجام شود.
در غیر این صورت رزرو به صورت خودکار لغو می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی
اطلاعات
1398/06/26

معاون اول رئیس جمهوری طرح های اورژانس در کشور را رونمایی کرد معاون اول رئیس جمهوری در مراسمی به مناسبت روز ملی اورژانس، طرح های اورژانس را در 6 استان کشور به طور همزمان افتتاح کرد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری دیروز در مراسم گرامیداشت چهل و چهارمین سالروز تأسیس اورژانس پیش بیمارستانی که در مرکز همایش های رازی دانشگاه ایران با حضور پرسنل اورژانس سراسر کشور برگزار شد، از طریق ویدئوکنفرانس، طرح های اورژانس در استان های کرمان، قزوین، کردستان، اردبیل، گیلان و فارس را به طور همزمان افتتاح کرد.
ستاد حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بم استان کرمان و یک پایگاه اورژانس جاده ای در این شهرستان، یک پایگاه اورژانس در آبیک قزوین، یک پایگاه اورژانس جاده ای و یک جایگاه اختصاصی شستشوی آمبولانس در کردستان، 3پایگاه اورژانس در استان اردبیل، اورژانس هوایی در استان گیلان، پایگاه اورژانس هوایی شمال استان فارس، از جمله طرح هایی بودند که با دستور جهانگیری افتتاح شدند و مورد بهره برداری قرار گرفتند.
اقلام مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس مدیر برنامه تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن بیان ویژگی های پایگاه تغذیه استاندارد در مدارس، درباره اقلام مجاز و غیرمجاز در پایگاه های تغذیه سالم در مدارس و همچنین سرانجام برنامه توزیع شیر در مدارس در سال تحصیل جاری، توضیح داد.
دکتر مریم زارعی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به شش گروه تغذیه سالم در هرم غذایی، افزود: مواد غذایی به دو گروه مواد غذایی سالم و غیرسالم تقسیم بندی می شوند.
طبق اعلام وزارت بهداشت به وزارت آموزش و پرورش نیز مدارس باید از ارائه مواد غذایی غیرسالم در پایگاه های تغذیه خود جلوگیری کنند؛ البته متأسفانه همچنان نیز شاهد عدم توجه به این توصیه و دستورالعمل از سوی برخی مدارس هستیم.
وی، ضمن برشماری گروه غذایی ناسالم، اضافه کرد: فروش غلات حجیم شده شامل پفک، چیپس، ذرت بو داده شده و همچنین نوشابه، ماءالشعیر، سوسیس و کالباس، همبرگر، سالاد الویه، انواع اشترودل، پنیر، لواشک، بستنی یخی و.
در مدارس منع شده است.
البته در عین حال، پایگاه تغذیه سالم در مدارس می تواند به فروش خشکبار، مغزها، شیرهای ساده، دوغ بدون گاز، آب میوه غیر صنعتی، بیسکوییت و کیک بدون کرم و غنی شده با ریزمغزی ها، لقمه سالم شامل گردو، گوجه، خیار و .
اقدام کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
پیام نور
اطلاعات
1398/06/26
> مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از سال 2010 تا 2019، حدود 25 هزار مقاله در جهان باطل شده اند که 524 مورد از آن مقالات، ایرانی بوده اند.
> مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از سال 2010 تا 2019، حدود 25 هزار مقاله در جهان باطل شده اند که 524 مورد از آن مقالات، ایرانی بوده اند.
به گزارش ایرنا، علی شریفی درباره اقدامات انجام شده در حوزه جلوگیری از تخلفات نشریات علمی گفت: تهیه فهرست سیاه نشریات و ثبت در سامانه وزارت عتف اطلاع رسانی آن به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، ارزیابی نشریات داخلی و لغو اعتبار نشریات در صورت مشاهده تخلف، ایجاد نظام ارزیابی و داوری مجلات ایندکس شده در ISCو شناسایی مجلات نامعتبر و اطلاع رسانی آن بر روی سایت ISC، الزام استفاده از نرم افزارهای تشابه یاب در تدوین مقالات و مجلات تدوین و تصویب آیین نامه نشریات علمی از جمله این اقدامات است.
همچنین حسین آقابابایی، مدیر کل حقوقی وزارت علوم در گفتگو با مهر از مکاتبه محرمانه با وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد، شهیدبهشتی، علامه طباطبایی و سمنان در خصوص دانشجویان این دانشگاه که با مؤسسات غیرمجاز قرارداد داشته اند، خبر داد.
وی از ارسال لیست اولیه به سازمان سنجش برای تعیین محل تحصیل متقاضیان پایان نامه (به صورت غیرمجاز) خبر داد و گفت: از حدود 2هزار اسم با کدملی و تلفن همراه، حدود 300مورد توسط سازمان سنجش شناسایی و محل تحصیل آنها به وزارت علوم (دفتر حقوقی) اعلام شده است.
وی دلیل ارسال این اسامی به سازمان سنجش را مشخص نبودن دانشگاه برای وزارت علوم عنوان کرد و افزود: در گزارشی که سازمان سنجش ارائه داده است، این افراد بیشتر از دانشگاه های غیردولتی (دانشگاه های غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد) هستند.
مدیر کل دفتر حقوقی وزارت علوم افزود: اما در برخی قراردادهای مؤسسات غیرمجاز که نام دانشگاه در آن ذکر شده بود، موارد تقلب احتمالی از طریق نامه محرمانه ارسال شد.
آقابابایی ادامه داد: در خصوص دانشگاه های علوم پزشکی نیز لیست استخراج شده از قراردادها به وزارت بهداشت و درمان به صورت محرمانه ارسال شده است.
وی همچنین از ارسال لیست 1000نفری از اسامی موجود در قراردادها که محل تحصیلشان واحدهای مختلف دانشگاه آزاد بود، به این دانشگاه خبر داد و گفت: در این راستا با دانشگاه های دیگر همچون دانشگاه پیام نور، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و سمنان مکاتبه شده است که این روند همچنان ادامه دارد.
codex37x.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/06/26
> حسین آقابابایی، مدیرکل حقوقی وزارت علوم در گفت وگو با مهر از مکاتبه محرمانه با وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و سمنان درخصوص دانشجویان این دانشگاه ها که با موسسات غیرمجاز قرارداد داشته اند، خبر داد.
> حسین آقابابایی، مدیرکل حقوقی وزارت علوم در گفت وگو با مهر از مکاتبه محرمانه با وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و سمنان درخصوص دانشجویان این دانشگاه ها که با موسسات غیرمجاز قرارداد داشته اند، خبر داد.
او همچنین از ارسال لیست اولیه به سازمان سنجش برای تعیین محل تحصیل متقاضیان پایان نامه (به صورت غیرمجاز) خبر داد و گفت: «از حدود دو هزار اسم با کد ملی و تلفن همراه، حدود 300 مورد توسط سازمان سنجش شناسایی و محل تحصیل آنها به وزارت علوم (دفتر حقوقی) اعلام شده است.
» مدیرکل حقوقی وزارت علوم، علت ارسال این اسامی به سازمان سنجش را مشخص نبودن دانشگاه برای وزارت علوم عنوان کرد و افزود: «در گزارشی که سازمان سنجش ارائه داده، این افراد بیشتر از دانشگاه های غیردولتی (دانشگاه های غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی) هستند.
» آقابابایی اظهار داشت: «اما در برخی قراردادهای موسسات غیرمجاز که نام دانشگاه در آن ذکر شده بود، موارد تقلب احتمالی از طریق نامه محرمانه ارسال شد.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/06/26
> براساس اعلام اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان، ثبت درخواست های نقل وانتقال دانشجویان جدیدالورود شاهد و ایثارگر از روز گذشته آغاز شد و به مدت پنج روز ادامه دارد.
> براساس اعلام اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان، ثبت درخواست های نقل وانتقال دانشجویان جدیدالورود شاهد و ایثارگر از روز گذشته آغاز شد و به مدت پنج روز ادامه دارد.
دانشجویان شاهد و ایثارگر مقطع کارشناسی ورودی 98 متقاضی انتقال یا میهمانی از دیروز این امکان را داشتند که با مراجعه به سامانه سجاد به آدرس Portal.
saorg.
ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.
رسیدگی به تقاضای دانشجویان به ترتیب اولویت هایی ازجمله فرزند اناث شهید، فرزند ذکور شهید، جانباز 50درصد و بالاتر و آزاده، همسر شهید، جانباز 25 تا 49درصد، همسر جانباز 50درصد و بالاتر و آزاده، فرزند اناث جانباز 50درصد و بالاتر و آزاده، فرزند ذکور جانباز 50درصد و بالاتر و آزاده، همسر جانباز 25 تا 49درصد، - فرزند اناث جانباز 25 تا 49درصد و فرزند ذکور جانباز 25 تا 49درصد انجام می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/06/26
> امیرحسین چیت ساززاده /پژوهشگر اقتصادی انجمن دیاران پس از بررسی بازار جهانی دانشجویان بین المللی سوالی که پیش می آید این است که ایران چه جایگاهی در این بازار دارد و برنامه های توسعه کشور چه افقی را در این زمینه برای سیاست گذاران آموزش عالی ترسیم کرده است.
در این بخش به بررسی آماری دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران خواهیم پرداخت.
در این زمینه توجه به نکاتی حائز اهمیت است.
در ابتدا باید توجه کرد که اطلاعات ثبت شده در مورد تعداد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران در داده های یونسکو مربوط به سال 2016 بوده و برابر با 18698 نفر است و اطلاعات سال های بعد در سایت یونسکو موجود نیست.
بنابراین استنادات مربوط به سال های اخیر فقط براساس مصاحبه های مدیران وزارت علوم با رسانه ها است.
علاوه بر این باید توجه کرد که آمار دانشجویان بین المللی در ایران حاوی تناقضاتی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
> جایگاه ایران در عرصه جهانی امیرحسین چیت ساززاده /پژوهشگر اقتصادی انجمن دیاران پس از بررسی بازار جهانی دانشجویان بین المللی سوالی که پیش می آید این است که ایران چه جایگاهی در این بازار دارد و برنامه های توسعه کشور چه افقی را در این زمینه برای سیاست گذاران آموزش عالی ترسیم کرده است.
در این بخش به بررسی آماری دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران خواهیم پرداخت.
در این زمینه توجه به نکاتی حائز اهمیت است.
در ابتدا باید توجه کرد که اطلاعات ثبت شده در مورد تعداد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران در داده های یونسکو مربوط به سال 2016 بوده و برابر با 18698 نفر است و اطلاعات سال های بعد در سایت یونسکو موجود نیست.
بنابراین استنادات مربوط به سال های اخیر فقط براساس مصاحبه های مدیران وزارت علوم با رسانه ها است.
علاوه بر این باید توجه کرد که آمار دانشجویان بین المللی در ایران حاوی تناقضاتی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
نمودار یک، تعداد دانشجویان بین المللی به استناد داده های موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی را نشان داده و به مقایسه این داده ها با هدف تعیین شده در پایان برنامه ششم توسعه (جذب تعداد 75هزار دانشجو و رسیدن به سطح 2 درصد کل دانشجویان شاغل به تحصیل در کشور تا سال 1400) پرداخته است.
همان گونه که مشاهده می شود در آخرین اطلاعات تفکیک شده منتشر شده به استناد داده های موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی که مربوط به سال تحصیلی 1395- 1394 است، از 18698 دانشجوی بین المللی حدود 13هزار دانشجو در دوره کارشناسی مشغول به تحصیل هستند که سهم حدود 70 درصدی را به خود اختصاص می دهند.
30 درصد باقیمانده طبق اطلاعات موجود در سایر مقاطع تحصیلی اعم از تحصیلات تکمیلی، کاردانی یا پزشکی حرفه ای تحصیل می کنند.
البته آمار ذکرشده در نمودار یک بعضا با اطلاعات منتشرشده توسط سازمان امور دانشجویان در تناقض است که برای نمونه به یک مورد از آنها اشاره می شود: 1- دکتر بذرافشان، مدیرکل وقت دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان در دی ماه 1390: «بیش از 9 هزار دانشجوی غیر ایرانی در کشور تحصیل می کنند که بیش از 2000 نفر آنها بورسیه هستند؛ 1471 نفر بورسیه وزارت علوم و 598 نفر بورسیه وزارت بهداشت و 8200 نفر غیر بورسیه» (خبرگزاری فارس 13/ 10/ 1390) این در حالی است که در آمار ارائه شده توسط موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در سال تحصیلی 1391-1390، 4512 دانشجوی بین المللی در کشور مشغول به تحصیل بودند.
در نمودار 2 مشاهده می شود که نسبت دانشجویان بین المللی به دانشجویان ایرانی در سال 2015 نزدیک به 3/ 0 درصد بوده و اختلاف آن با 2 درصد افق برنامه توسعه بسیار زیاد است.
سوال بسیار مهمی که درمورد دانشجویان بین المللی در هر کشوری وجود دارد این است که این دانشجویان از چه کشورهایی به کشور مقصد آمده اند؟ نمودار 3 نشان می دهد که حدود 74 درصد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران افغانستانی هستند و پس از آن عراق با 2314 دانشجو مشغول به تحصیل در ایران با 12 درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
شایان توجه است که قسمت قابل توجهی از دانشجویان افغانستانی جزو مهاجران افغانستانی به ایران هستند که بعضا در ایران به دنیا آمده اند و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را نیز در ایران گذرانده اند.
برای دسترسی به آمار دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در سال 1396 و 1397، از آنجا که دسترسی به اطلاعات تاییدشده سازمان امور دانشجویان و موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی میسر نشد، به اطلاعات اعلام شده توسط مسوولان وزارت علوم در مصاحبه با رسانه ها اکتفا خواهیم کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/06/26

به استناد کتاب جابه جایی بین المللی دانشجویان و تحصیل کردگان: جهان و ایران، در سال 1396، بنا بر آمار موسسه پژوهش 21036 نفر و بنا بر آمار سازمان امور دانشجویان کشور تعداد 26636 دانشجوی بین المللی (شامل 3393 نفر بورسیه، 6743 نفر غیر بورسیه و 16500 نفر ورودی از طریق آزمون سراسری) در کشور مشغول به تحصیل بوده اند.
از سوی دیگر وزیر علوم وقت دکتر فرهادی در 14 خرداد 1396 اعلام کرده اند که 52 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند و به نقل از خبرگزاری مهر، معاون دانشجویی وزارت علوم نیز در دی ماه 1396 اعلام کردند که تاکنون 26 هزار دانشجوی خارجی جذب کرده ایم که 17 هزار نفر از آنان از کشور افغانستان هستند.
در سال 1397 به نقل از سایت آفتاب دکتر علیزاده، مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان اعلام کرده اند که حدود 38 هزار دانشجوی خارجی در ایران تحصیل می کنند.
از سوی دیگر دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم داده هایی را در دو مقطع زمانی در سال 1397 در این باره در مصاحبه هایشان اعلام کرده اند که حاوی تناقضاتی با اطلاعات ارائه شده توسط دکتر علیزاده است.
پس از بررسی که در مورد آمار دانشجویان بین المللی در ایران صورت گرفت، سوالاتی به وجود می آید که پاسخگویی نسبت به آنها برای روشن شدن وضعیت ایران در این بازار لازم است.
1- منشأ اختلاف های مشاهده شده در بین آمار اعلام شده توسط مراجع مختلف چیست؟ الف - اختلاف روش های جمع آوری آمار: موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، آمار خود را مستقیما از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در مورد دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل جمع می کند.
در حالی که سازمان امور دانشجویان از طریق سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد دانشجویان غیر ایرانی را که از طریق آزمون سراسری در دانشگاه ها قبول شده اند، دریافت کرده و جمع آن با تعداد مجوزهایی را که این سازمان برای پذیرش دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه از خارج از کشور در هر سال صادر می کند، اعلام می کند.
(کتاب جابه جایی بین المللی دانشجویان و تحصیل کردگان: جهان و ایران:1396) بنابراین به نظر می رسد تعداد دانشجویانی که بنا به هر دلیلی از تحصیل در دانشگاه های ایران انصراف می دهند در آمار سازمان امور دانشجویان منعکس نمی شود.
آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی قابل اتکاتر است و به همین دلیل آمار یونسکو از دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران براساس اطلاعات این موسسه است و مرجعی برای سنجش موقعیت ایران در مقایسه با سایر کشورها قرار می گیرد.
2- آیا محصلان جامعه المصطفی دانشجو هستند یا طلبه دینی؟ این گونه که به نظر می رسد مدیران سازمان امور دانشجویان و موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، محصلان جامعه المصطفی را طلبه دینی می دانند و تعداد آنها را در آمار دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران انعکاس نمی دهند؛ اما دکتر سالار آملی به عنوان قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی نظر متفاوتی دارد و تعداد دانشجویان جامعه المصطفی را همواره در مصاحبه های مربوط به دانشجویان بین المللی اعلام می کند.
3- آیا مهاجران نسل دوم و سوم افغانستانی را که در ایران به دنیا آمده اند و در سیستم آموزش عمومی کشور تحصیل کرده اند و تقریبا دو سوم آمار اعلامی دانشجویان بین المللی ایران را تشکیل می دهند، می توان دانشجوی بین المللی محسوب کرد؟ پیگیری ادبیات علمی این حوزه نشان می دهد کشورهایی مانند آلمان که مشابه ایران با امواج مهاجران و پناهجویان مواجه بوده اند، دانشجویان مهاجر و پناه جو را با عنوان Foreign Students و نه International Students در نظر گرفته و از انعکاس آن در آمار دانشجویان بین المللی خود خودداری می کنند؛ اما ایران رویه ای بالعکس را در این مورد در پیش گرفته که این امر موجب می شود دقت و صحت آمار دانشجویان بین المللی ایران با شک و شبهه مواجه باشد.
باید توجه کرد که برطرف شدن این تناقضات آماری که از بخش های مختلف وزارت علوم منعکس می شود و همچنین انتشار نحوه پراکنش دانشجویان در استان ها، رنک بندی دانشگاه ها در جذب دانشجویان، مشخص کردن رشته های پر طرفدار بین دانشجویان بین المللی و.
در ارزیابی سیاست های اجرا شده در این زمینه و طراحی سیاست های جدید راهگشا خواهد بود و زمینه را برای تحلیل و آنالیز و ارائه راه حل باز خواهد کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/06/26

بررسی ها نشان می دهد مسائل قانونی و اجتماعی، عدم ارائه خدمات شهروندی درخور به دانشجویان خارجی در راستای بهره مندی از حقوق مناسب، عدم تحرک و علاقه مندی در بخش جذب از سوی بخش دولتی و خصوصی، طولانی و غیرشفاف بودن مرحله پذیرش، امکانات آموزشی نامتناسب، پشتیبانی و حمایت ضعیف از دانشجویان خارجی، به عنوان مهم ترین مشکلات و چالش هایی هستند که در چند سال اخیر در جذب دانشجویان بین المللی و انتخاب آنها تاثیر داشته است.
باید اذعان کرد به رغم اشتراکات سیاسی، فرهنگی و مذهبی ایران در کشورهای منطقه، جایگاه کشور در بازار جذب دانشجویان منطقه و جهان عرب قابل دفاع نیست.
ایران تنها به عنوان پنجمین میزبان دانشجویان عراقی پس از اردن، ترکیه، مالزی و امارات قرار دارد.
ایران در کشورهایی مانند لبنان، سوریه و یمن نیز قافیه را به رقبای منطقه ای خود یعنی ترکیه، عربستان، امارات و اردن باخته است.
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی: آموزش عالی ایران مصاحبه وزارت علوم یونسکو.
1
فهرست