وزارت علوم - خبرگزاري ها 26 شهريورماه 98
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت 11:29
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/06/26
09:58
> ساری – ایرنا – وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری، بررسی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی را از برنامه های مهم در دستور کار این وزارتخانه دانست و گفت: مشابه یابی پایان نامه ها و جلوگیری از تکرار پژوهشی به صورت جدی در حال پیگیری است.
> دکتر منصور غلامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ساری افزود: سامانه ای در " ایران داک " (پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران ) تعبیه شده است که موضوع مشابه یابی پایان نامه ها از جمله موضوع و متن را به صورت جدی پیگیری می کند.
وی همچنین کاربردی شدن پایان نامه های دانشجویی را توصیه جدی وزارت علوم به دانشجویان و استادان دانست و گفت: سال گذشته برای تشویق پایان نامه های کاربردی، در آیین نامه ارتقاء و ترفیع از دانشگاه ها خواستیم امتیاز های بیشتری برای این دست از دانشجویان دیده شود.
وزیر علوم غیر کاربردی بودن بسیاری از پایان نامه های تحصیلی را یکی از معضلات آموزش عالی کشور برشمرد و افزود: برای کاربردی کردن بیشتر پایان نامه های تحصیلی راهکارهای متعددی در دستور کار داریم.
غلامی یکی از راه کارهای برون رفت از غیر کاربردی شدن دستاوردهای پژوهشی را نیازمحور کردن آنها از طریق ارتباط مستقیم دانشگاه با جامعه و نزدیکی دانشگاه به صنعت و مراکز تولید جهت بر طرف کردن خواست این مراکز برشمرد.
وزیر علوم در عین حال تاکید کرد که در سال های اخیر اتفاقات خوبی در جهت هدفمند شدن پژوهش های دانشگاهی انجام شده است .
تجربه های شکست خورده دیکته نشود وزیر علوم همچنین بر ضرورت ایجاد فضای پرامید و نشاط در دانشگاهها تاکید کرد و گفت: استادان و متولیان دانشگاه باید به دانشجویان روی خوش تلاش و کوشش را نشان دهند و بر تجربه های موفق به عنوان الگو بیشتر تاکید کنند.
وی افزود: خوشبختانه تجربه فعالیت های علمی دانشجویان در کشور بسیار موفقیت آمیز بوده و فقط نیازمند هدایت هستند، چنانکه هم اکنون بیش از صدها شرکت فناورانه و دانش بنیاد در کشور توسط دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده فعالیت می کند و هر کدام از آنها به سرمایه های چند ده میلیاردی رسیده اند.
وزیر علوم وظیفه دانشگاه را علاوه بر علم آموزی، امید بخشی و هدایت استعداد های دانشجویان دانست و تاکید کرد: بیشتر تجربه های فناورانه در کشور با موفقیت رو به رو بوده است و نباید فقط تجربه شکست را برای دانشجویان دیکته کرد.
وزیر علوم صبح دیروز دوشنبه سفر دو روزه اش به مازندران را با بازدید از دانشگاه جامع مازندران در بابلسر و گفت و گو با اعضای هیات علمی این دانشگاه شروع کرد.
افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه ، ادای احترام به شهدای خوشنام آرمیده در پردیس آن، بازدید از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و گفت و گو با دانشجویان و اعضای هیات علمی و همچنین بازدید از دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل برنامه نخستین روز سفر دکتر غلامی بود.
وزیر علوم امروز با حضور در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری، چند طرح عمرانی این دانشگاه را افتتاح و با اعضای هیات علمی و تشکل های دانشجویی آن گفت و گو می کند.
بازدید از دانشگاه علم و فناوری مازندران واقع در شهرستان بهشهر در شرق مازندران و شرکت در نشست شورای اداری مازندران از دیگر برنامه های دومین روز سفر دکتر غلامی اعلام شده است.
9919/1654.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایلنا
1398/06/26
09:50
> منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه برنامه های سفر به استان مازندران در نشست شورای دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: بسیاری از دانشجویان ایرانی تحصیل کرده در خارج، به دلیل فراهم بودن زمینه کاری به کشور بازگشته اند.
> منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه برنامه های سفر به استان مازندران در نشست شورای دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: بسیاری از دانشجویان ایرانی تحصیل کرده در خارج، به دلیل فراهم بودن زمینه کاری به کشور بازگشته اند.
به گزارش ایلنا، در این نشست که با حضور فرماندار بابل و نمایندگان بابل در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، غلامی بابیان اینکه موفقیت های خوب این دانشگاه مرهون تلاش های پژوهشگران و اعضای هیئت علمی آن است، اظهار داشت: وظیفه اخلاقی خود می دانم که از زنده یاد نوشیروانی تقدیر کنم زیرا ایشان بانی کار خیر و مروج فرهنگ نیکوکاری است و نیات خیرخواهانه اش در به سرانجام رسیدن دستاوردهای این دانشگاه مؤثر بوده است.
وی در ادامه با اشاره به منابع محدود مالی دولت گفت: با توجه به شرایط حساس کشور و کمبود منابع مالی در بخش های مختلف باید به شرایطی فکر کنیم که وابستگی دانشگاه ها به بودجه دولتی کاهش یابد.
غلامی با تأکید بر ایجاد روحیه امید در دانشجویان گفت: به ویژه در دانشگاه های صنعتی حتماً باید دانشجویان را به کارآفرینی و فعالیت در بازار کار و بخش خصوصی امیدوار کنیم.
جواد واثقی امیری رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز بابیان اینکه این دانشگاه دارای منابع انسانی نخبه با پتانسیل علمی بالاست، گفت: با تلاش های مستمر و پژوهش های کاربردی موفق به کسب رتبه های برتر در کشور و جهان شدیم.
وی همچنین در پایان، انجام پروژه بین المللی فارمر، قرار گرفتن نام دانشگاه در لیست 10 دانشگاه معتبر ایرانی در وزارت علوم کشور عراق، پذیرش بیش از 50 دانشجوی خارجی در نخستین سال کسب مجوز جذب، انتخاب دانشگاه به عنوان قطب علمی فناوری نانو در آب، انعقاد بیش از 300 میلیارد ریال قرارداد پژوهشی تاکنون و کسب رتبه نخست در بین دانشگاه های کشور بر اساس نظام رتبه بندی جهانی تایمز، سایماگو و شانگهای را جز پاره ای از افتخارات این دانشگاه برشمرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نسیم آنلاین
1398/06/26
09:42
> 15 شهریورماه بود که نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 98 پس از گذشت حدود سه ماه از برگزاری آزمون مشخص شد.
هرچند به نظر می رسید اعلام نتایج پایانی بر حاشیه های برگزاری این ماراتن علمی کشور باشد، اما پیوستن بیش از 10هزار نفر از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد به کمپین اعتراضی به نتایج اعلام شده نشان داد با وجودی که این آزمون روی کاغذ پایان یافته، اما حواشی آن ادامه خواهد داشت.
آزمون کارشناسی ارشد امسال از همان ابتدای ماجرا بدون حاشیه نبود.
> از اعتراض به زمان تا سهمیه پس از سیل ابتدای سال در مناطق غربی کشور، داوطلبان آزمون های مختلف با ایجاد کمپین هایی خواستار به تعویق افتادن آزمون کارشناسی ارشد شدند.
این داوطلبان مشکلات به وجودآمده در مناطق سیل زده را موجب عقب افتادن دانشجویان مناطق سیل زده می دانستند، از طرفی هرچند وزارت علوم تعویق زمان برگزاری آزمون ارشد را امری ناممکن می دانست و ابتدا تلاش داشت با اعمال سهمیه برای مناطق سیل زده، تغییری در زمان برگزاری آزمون نداشته باشد، اما درنهایت کمپین 6350 نفره داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد و البته ادامه وخامت در مناطق جنوب غربی کشور باعث شد شورای سنجش و پذیرش دانشجو به تغییر در زمان برگزاری آزمون رضایت بدهند، اما در عوض از ارائه سهمیه مناطق به دلیل برگزاری با تاخیر در آزمون جلوگیری کردند.
منصور غلامی، وزیر علوم و فناوری پیرامون ارائه نشدن سهمیه مناطق سیل زده برای داوطلبان گفت: «این سهمیه به منظور کمک به داوطلبان این مناطق درصورت برگزاری آزمون در موعد مقرر گرفته شد، اما با تعویق زمان برگزاری متوقف شد، اگرچه این تعویق کار را برای سازمان سنجش آموزش کشور بسیار دشوار کرده است.
» از آنجایی که گمان می رفت با تاخیر در زمان برگزاری آزمون و رضایت این داوطلبان اعتراض ها به نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد پایان یافته، اما اعلام نتایج نهایی این آزمون اعتراض های دیگری را به وجود آورده است.
این بار بیش از 10 هزار نفر از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد در کمپینی در سایت «فارس من» نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد را عجیب و آن را «اختلاف فاحش و غیرقابل پیش بینی» در محل قبولی داوطلبان سال 98 نسبت به سال های گذشته دانستند.
در نامه این گروه از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد آمده است: «بخش اعظمی از ظرفیت های آزاد اعلام شده در دفترچه انتخاب رشته به سهمیه های 25 درصد و پنج درصد و استعداد درخشان اختصاص داده شده است.
» این گروه اصل ماجرا را بر تفاوت در قبولی امسال داوطلبان با سال های گذشته قرار داده و اعلام کرده اند که بخشی از داوطلبان نسبت به داوطلبان سال گذشته که رتبه های یکسانی داشته اند، در دانشگاه های سطح پایین تری قبول شده اند و این موضوع را باعث «سردرگمی داوطلبان و از دست دادن انگیزه ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان» عنوان کرده اند.
در نامه این جمع از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد آمده است: «ما خواهان اعمال سهمیه های 25درصد و پنج درصد و استعداد درخشان به صورت مازاد بر ظرفیت های موجود در دفترچه انتخاب رشته هستیم، همان طور که سال های قبل اجرا می شده و می خواهیم محاسبه تمامی سهمیه ها به صورت سهمیه مازاد باشد.
» با وجودی که این خواسته را می توان خواسته اصلی این کمپین دانست، اما این گروه خواسته دیگری مبنی بر تعویق زمان ثبت نام دانشگاه ها نیز داشتند که تاکنون عملی نشده است.
یکی به میخ و یکی به نعل زدن نمایندگان افزایش تعداد اعضای کمپین داوطلبان معترض به نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد باعث شد ابتدا ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش در گفت وگویی سازمان سنجش را تنها مجری قانون بخواند و پیرامون نحوه محاسبه سهمیه های داوطلبان ارشد بگوید: «سازمان سنجش برای تغییر قانون اختیاری ندارد و اگر بنا به تغییر قانون باشد، مجلس شورای اسلامی باید این کار را انجام دهد و درصورت اصلاح قانون از سوی مجلس، سازمان سنجش مجری قانون است و موارد را طبق قانون مصوب مجلس اجرا می کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نسیم آنلاین
1398/06/26
09:42

» پس از آن، نمایندگان مجلس، به خصوص اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به این موضوع ورود پیدا کردند، اما هرکدام از یک طرف دعوا حمایت کردند‍‍‍! قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در 24 شهریورماه در گفت وگویی با فارس، قول پیگیری این موضوع را از سازمان سنجش می دهد.
اما علیرضا سلیمی، یکی از نمایندگان مجلس آنچه در ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه که سهمیه ای برای داوطلبان ایثارگر در نظر گرفته با آنچه در مجلس تصویب شده است را متفاوت دانست.
او در گفت وگویی مطرح کرد: «به نظر می رسد حتما باید گفت وگویی درباره این موضوع بین مجلس و سازمان سنجش صورت بگیرد.
افراد معترض در کنکور ارشد امسال زیاد هستند و ادعا می کنند علی رغم اینکه حدنصاب لازم را کسب کرده اند، حق آنها تضییع شده است.
آنچه در صحن مجلس تصویب شد، با آنچه اکنون در ماده 90 قانون برنامه ششم چاپ شده، متفاوت است.
» او البته خواستار شفافیت در نظام سنجش و پذیرش نیز شده و ادامه می دهد: «با این شرایط به نظر می رسد نظام سنجش و پذیرش در کشور باید حتما شفاف شود.
در بحث نظام سنجش و پذیرش حتما باید تغییراتی ایجاد شود و اعتراض هایی که در این مدت ابراز شده، نشان می دهد که باید به سمت شفافیت پیش برویم تا این اتفاق ها دیگر رخ ندهد.
» واکنش های کمیسیون آموزش، اما ادامه پیدا کرد و محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برخلاف سلیمی، روند اجراشده در سازمان سنجش را درست اعلام کرد و گفت: « بحث کنکور ارشد را بررسی کردیم و نتیجه این بود که کاری که سازمان سنجش انجام داده، کاملا قانونی و در چارچوب قانون بوده است.
آنچه در صحن مجلس تصویب شود، ملاک عمل است و همان ابلاغ شده و سازمان سنجش هم دقیقا همان را عمل کرده است.
اگر اشکالی وجود داشته باشد، اشکال به قانون وارد است، نه به سازمان سنجش آموزش کشور.
» در این بین، برخی از نمایندگان این موضوع را به بررسی های بیشتر موکول کردند و از ضرورت تحول در شیوه برگزاری کنکور و نظام کنکور در ایران گفتند.
واکنش های متناقض نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را می توان ناشی از عدم هماهنگی یا عدم اطلاع دقیق از اعتراض مطرح شده یا قانون اعمال شده دانست، به صورتی که در فاصله یک روز دو واکنش متفاوت و متناقض از دو عضو کمیسیون منتشر شده است.
البته همین واکنش های متفاوت باعث به وجود آمدن شبهه های بیشتر در این زمینه شده است.
ماجرای سهمیه ها چیست؟ طبق دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 سه نوع سهمیه: سهمیه رزمندگان و ایثارگران، برگزیدگان علمی دوره کارشناسی دانشگاه ها و حافظان کل قرآن مجید، برای داوطلبان این آزمون در نظر گرفته شده است.
براساس ماده 90 برنامه پنج ساله ششم توسعه علاوه بر ماده 70 «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» و اصلاحیه های بعدی آن 25 درصد از ظرفیت هر کدرشته محل به «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان»، «جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان» و پنج درصد از ظرفیت هر کدرشته محل نیز به «جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان» و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه» اختصاص دارد.
البته این قانون نکاتی را نیز برای این گروه از سهمیه ها در نظر گرفته است.
براین اساس حدنصاب نمره ایثارگران 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته است.
از طرفی برای برگزیدگان علمی دوره کارشناسی دانشگاه ها که به عنوان استعدادهای درخشان شناخته می شوند نیز سهمیه ای برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته شده است.
براین اساس دانش آموختگان (حداکثر تا یک سال و برای یک بار) درصورت شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد قبول شده در هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند.
سهمیه دیگری که البته به خاطر ماهیت خود و رشته تحصیلی اش حواشی کمتری داشته، امتیازات در نظر گرفته شده برای حافظان کل قرآن مجید است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نسیم آنلاین
1398/06/26
09:42

سهمیه ها تغییر کرده است؟ هرچند معترضان به نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد از در اختیار گذاشتن ظرفیت ها به سهمیه های 25 درصدی، پنج درصدی و استعدادهای درخشان گفته اند، اما بررسی دفترچه انتخاب واحد نشان دهنده عدم تغییر در سهمیه بندی های اعلام شده بوده و سازمان سنجش مانند سال های گذشته براساس ماده 90 برنامه ششم توسعه اقدام به تخصیص سهمیه ایثارگران کرده است.
از طرفی دیگر درحالی امضا کنندگان این نامه خواستار اعمال سهمیه های کارشناسی ارشد به صورت مازاد هستند که این موضوع خلاف قوانین اعلام شده است و تغییرات آن حداقل با توجه به پروسه های قانونی تاثیری بر نتایج نهایی کارشناسی ارشد امسال نخواهد داشت.
از طرفی دیگر باید با توجه به عدم تغییر خاص در قوانین و عدم تفاوت در اجرای قوانین، طرح ایراداتی مانند عدم قبولی در دانشگاه ها را به صورت دیگری ازجمله کاهش ظرفیت های دانشگاهی دید.
به نظر می رسد بحث چنین ایراداتی نه ناشی از تفاوت قوانین چاپ شده روی کاغذ و درنهایت عمل شده بلکه نیازمند بررسی های دقیق تر ازجمله نیاز برای در نظر گرفتن سهمیه ای مازاد یا عدم سهمیه مازاد برای گروه هایی که قانون برای آنها سهمیه ای در نظر گرفته، هستیم.
روزنامه فرهیختگان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مهر
1398/06/26
09:25
اخبار مرتبط این خبر

واحد مركزي خبرمهر

> آمل- وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: اصلاحیه سهمیه بندی های برای کنکور و پذیرش در دانشگاه ها در مجلس رای نیاورده است.
> به گزارش خبرنگار مهر، منصور غلامی دوشنبه شب در حاشیه بازدید از ساختمان نیمه کاره دانشکده دامپزشکی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل در جمع خبرنگاران، با پرسش داوطلب کنکور که مدعی شده بود، داوطلبان کارشناسی ارشد سال 98 نسبت به اعمال سلیقه سازمان سنجش در اختصاص برخی سهمیه ها واینکه حق کنکوری های امسال به طور کامل نادیده گرفته شده است.
وزیرعلوم درپاسخ به این پرسش گفت، که وزارت علوم سال گذشته اصلاحیه این سهمیه بندی ها ازجمله سهم 25 درصد ایثارگران و پنج درصد استعدادهای درخشان از سوی وزارت علوم، را به مجلس ارائه داده، اما برای رسیدگی رای لازم را نیاورد.
غلامی اضافه کرد، که امسال نیز این مصوبه مجلس درسهمیه پیش بینی شده اعمال وباعث گلایه هایی شد.
وی با بیان اینکه این مصوبه یک تکلیف قانونی است که وزارت علوم خود را ملزوم به اجرای آن می داند و مطابق آن قانون به اجرا در می آورد، اضافه کرد، فقط امیدواریم داوطلبان در محل هایی که استحقاقش را داشتند قبول شده باشند اما با وجود ارائه این پیشنهاد به مجلس در سال گذشته و امسال مصوبه آن از سوی مجلس تجدیدنظر شود.
افتتاح ساختمان دانشکده دامپزشکی آمل تا پایان امسال وزیرعلوم همچنین درپاسخ به پرسش خبرنگارمهر درخصوص حمایت این وزارتخانه برای تکمیل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل گفت، که ساختمان درحال ساخت این دانکشده با پیشرفت خوبی درحال انجام است و وزارت علوم با تامین منابع مورد نیاز از سوی سازمان برنامه وبودجه ونیز حمایت های استانی پشتیبانی خواهد کرد.
غلامی گفت، که تلاش خواهد شد فاز نخست این مجموعه که شامل دانشکده دامپزشکی در پردیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل است تا قبل از پایان امسال و یا حداقل اوایل سال 99 تکمیل وافتتاح شود.
دانشکده دامپزشکی وابسته به دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل در سایت دونیم هکتاری وپردیس این دانشگاه در 5 طبقه وبا زیربنای 5هزار مترمربع در حال ساخت است.
تاکنون از محل اعتبارهای تملک دارایی استانی وپیگیری های ملی 7 میلیارد تومان هزینه شده وبرای تکمیل آن حدود 14 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شبکه خبر
1398/06/26
08:07
> وزیر علوم گفت: اگر دانشگاه های غیردولتی نتوانند در آینده نزدیک تعداد دانشجویانشان را به حدنصاب برسانند، تعطیل می شوند.
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای غلامی تجدید نظر و بازنگری در وضع مراکز آموزش عالی را ضروری دانست و افزود: باید دانشگاه های ما به سمت رشته های تخصصی و همچنین نیاز محور بروند.
آقای غلامی گفت: در برنامه ساماندهی دانشگاه ها از افزایش واحد ها به طور جدی جلوگیری خواهیم کرد، زیرا در حال حاضر تعداد دانشگاه ها و ظرفیت آن ها بیشتر از تعداد دانشجویان است.
وزیر علوم درباره دانشگاه های علمی - کاربردی هم گفت: تلاش وزارت علوم کیفی سازی این دانشگاه ها همراه با ارائه خدمات شایسته به دانشجویان و محیط اطراف است و ما نباید به سمت تکثیر دانشگاه های جامع برویم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/06/26
01:07
اخبار مرتبط این خبر

فارس نيوز

> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دستور جذب 2 هزار و 500 نفر کارشناس آزمایشگاه به طور خاص اخذ شد و درصدد راهکاری برای تامین بار مالی آن هستیم.
> به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بابل، منصور غلامی دوشنبه شب در نشست با اساتید و هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اشاره به اینکه درآمد نفتی ما صفر است لذا مدیریت مالی بسیار سخت است، اظهار کرد: دستور جذب دو هزار و 500 نفر کارشناس آزمایشگاه به طور خاص اخذ شد و درصدد راهکاری برای تامین بار مالی آن هستیم.
وزیر علوم تصریح کرد: بخش اصلی راهبردهای سند اسلامی شدن دانشگاه ها اجرایی شده است و 70 درصد فعالیت دانشگاه ها بر پایه این سند است.
غلامی خاطرنشان کرد: تغییر عنوان دانشگاه بین المللی برای این دانشگاه نوشیروانی اهمیتی ندارد آنچه مهم است افزایش عملکرد این دانشگاه مثل همیشه و موفقیت در جذب دانشجویان خارجی شهریه پذیر است که باید با فراهم کردن جاذبه های کافی این امکان برای این دانشگاه فراهم شود.
این مسؤول یادآور شد: با وجودی که تعداد دانشجویان خارجی شهریه پذیر در کشور افزایش یافته است اما ایجاد شرایط جذاب برای جذب این دانشجو دغدغه ما در این حوزه است.
وی افزود: برای هر استانی ایجاد پارک علم و فناوری را خواهیم داشت اما اولویت ایجاد آن برای دانشگاه هایی است که زمین در اختیار داشته باشند لذا از حمایت بیشتری برخوردار می شوند.
وزیر علوم افزود: اینکه تنها نگران وضعیت نخبگان و اشتغال آنها باشیم کافی نیست باید پنجره امیدبخشی از آینده روشن برای دانشجویان باز کنیم این وظیفه همه است تا با معرفی افراد نخبه و موفق در حوزه های مختلف چراغ امید را در دل دانشجویان روشن کنیم.
وی از اخذ مجوز امریه سربازی برای 250 نفر خبر داد و تصریح کرد: این موضوع باید در بین فارغ التحصیلان مقطع دکترا اطلاع رسانی شود.
غلامی در مورد وضعیت جذب نیرو برای بخش اداری و خدماتی وزارت علوم ادامه داد: در این بخش ها نیاز به نیرو نداریم و اگر هم داشته باشیم باید از شرکتی ها استفاده کنیم، چون اولویت ما بخش پژوهشی است.
وی از آماده شدن طرح ساماندهی و ادغام دانشگاه ها خبر داد و گفت: بر اساس این طرح سه دانشگاه مازندران ادغام می شوند و به صورت کلی نیز 40 دانشگاه بین المللی کشور را باید به حداکثر 10 دانشگاه تبدیل کنیم و در این مسیر همه مسئولان استانی باید کمک کنند.
انتهای پیام/86040/ع.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/06/26
00:41
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره اعتراض به نتایج کنکور ارشد 98 توسط داوطلبان گفت: اعمال سهمیه های کنکور ارشد امسال با دستور مجلس بوده و بازنگری در سهمیه ها هم منوط به نظر نمایندگان مجلس است.
> به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، مخاطبان این رسانه با ثبت سوژه ای با عنوان «اعتراض به نتایج نهایی و انواع سهمیه در کنکور ارشد98» خواستار پیگیری خبرنگاران فارس در این زمینه شدند، آنان در توضیح این سوژه عنوان کردند؛ باتوجه به تشکیل کمپینی در رابطه با اعتراض به نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به دلیل اعمال سهمیه های زیاد، متن اعتراضی که توسط همین کمپین آماده و در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است.
درخواست های کمپین این بوده، ما داوطلبان کنکور ارشد 98 با توجه به نتایج فجیع قبولی مان و اینکه اکثرا در چند دانشگاه پایین تر از حق مان قبول و حتی برخی رتبه های برتر نیز مردود شده اند معترض به نتایج ارشد 98 هستیم و خواهان اصلاحیه سهمیه های25/5 و استعداد درخشان به صورت مازاد بر ظرفیت های موجود در دفترچه انتخاب رشته همانند سال های گذشته هستیم و می خواهیم همه سهمیه ها امسال نیز به صورت مازاد بر ظرفیت باشد.
همچنین تعویق زمان ثبت نام دانشگاه ها با توجه به هم پوشانی تعطیلات تابستانی مجلس و زمان اعلام نتایج در دهه محرم که روند اعتراض و رسیدگی را خیلی کند کرده و بین اعلام نتایج تا ثبت نام در دانشگاه زمان خیلی اندکی باقی است که ضرورت دارد زمان ثبت نام در دانشگاه ها به تعویق بیفتد.
در تعطیلات عاشورا تاسوعا نتایج ارشد اعلام شد و بعد از تعطیلات یعنی روزهای 24 و 25 شهریور زمان ثبت نام را اعلام کردند که این موضوع عملا فرصت اعتراض را از دانشجویان ارشد گرفته است.
گفتنی است 3 هزار و 500 نفر از دانشجوی ارشد به روند اعمال سهمیه 5 و 25 درصد معترض هستند و این سهمیه ها از سهمیه دانشجویان سهمیه آزاد گرفته شده بنابراین حتی بسیاری از رتبه های دو رقمی امکان قبولی در دانشگاه های خوب رو از دست دادند.
برخی معتقدند این سهمیه ها باید به صورت مازاد مصاحبه می شد نه اینکه یک نفر با رتبه 300 با سهمیه رتبه اش 150 می شود به جای دانشجویی که بدون سهمیه رتبه اش 100 شده می نشیند.
فرصت کم اعلام نتایج تا زمان ثبت نام هم باعث شده سازمان سنجش پاسخی به اعتراض ها ندهد و از طرفی ارشد تکمیل ظرفیت هم نمی دهند با وجود صندلی های خالی که باقی مانده است.
منصور غلامی دوشنبه شب در سفر به استان مازندران در جمع خبرنگاران این شهرستان در مورد اعتراض داوطلبان به اعمال سهمیه در نتایج آزمون کنکور کارشناسی ارشد 1398 که مخاطبان این رسانه نیز خواستار پیگیری خبرنگاران فارس در سامانه فارس من شده بودند، اظهار کرد: اجرای سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد و سهمیه های ایثارگران مصوب مجلس است.
وی در مورد اعمال سهمیه های مازاد در روند نتایج آزمون کارشناسی ارشد 98 و ادغام آنها از سوی وزارت علوم، افزود: البته چندی قبل درخواست اصلاحیه لازم به مجلس داده شد ولی در مجلس برای رسیدگی رأی نیاورد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به موارد سهمیه و اعمال آن تکلیف قانونی است، تصریح کرد: وزارت علوم نمی تواند قانون مصوب مجلس را اجرا نکند، هر مورد از قانون که به تصویب نمایندگان در مجلس در آمده است باید اجرا شود.
غلامی گفت: امیدواریم داوطلبان امسال در دانشگاه هایی که استحقاق آن را داشتند قبول شده باشند هرچند این موارد را سال قبل و امسال به مجلس انتقال دادیم و امید داریم مجلس در فرصت مناسب به تجدید نظر آن بپردازد.
انتهای پیام/86012/ع/و.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دانشجو
1398/06/26
00:23
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سال تحصیلی جدید توانمندسازی دانشجویان و کیفی سازی کار های تحقیقاتی دو برنامه مهم وزارت علوم است.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه توانمند سازی دانشجویان و کیفی سازی تحقیقات 2 برنامه وزارت علوم در سال تحصیلی جدید است، گفت: مهم ترین برنامه وزارت علوم در سال تحصیلی جدید که توسط دانشگاه ها در دست اجراست 2 موضوع کیفیت و کاربردی شدن فعالیت های علمی است به طوری که امسال همه مراکز علمی موظف شده اند این دو برنامه را در دستور کار خود قرار دهند.
* برای توانمند سازی دانشجویان برنامه داریم وی افزود: امسال برنامه ای برای توانمندتر کردن دانشجویان در عرصه عمل و کار آفرینی داریم و همچنین در حوزه تحقیق و پژوهش و فعالیت های علمی مسیر حرکت را در راستای رفع مشکلات و مسائل مختلف جامعه در بخش های تولیدی، اجرایی و صنعتی هدایت می کنیم.
* نیروی متخصص و کارآفرین نیاز جامعه است غلامی تصریح کرد: امروز وجود نیروی متخصص و کارآفرین جزء نیازهای واقعی و اساسی برای رونق اقتصادی کشور است که باید با تلاش و فعالیت های پژوهشی مستمر راهکارهای مناسبی را برای برون رفت از شرایط نامطلوب گره های مختلف ارائه کنیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1398/06/25
23:03
> دکتر منصورغلامی،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه برنامه های خود در سفر به استان مازندران، از بخش های مختلف دانشگاه فناوری های نوین آمل بازدید کرد.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه این بازدید دکتر غلامی از پروژه عمرانی در حال ساخت دانشکده دامپزشکی دانشگاه فناوری های نوین آمل بازدید کرد.
این دانشکده با کمک پنجاه درصدی بانو تفضلی خیر آملی ساخته می شود و با 4هکتار زمین، بزرگ ترین دانشکده دامپزشکی شمال کشور خواهد بود.
همچنین وزیر علوم در حاشیه بازدید از این دانشکده، با مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشگاه فناوری های نوین آمل دیدار و گفت وگو کرد. ر
ب 45/ ل.
م 54/ ع.
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/06/25
22:59
اخبار مرتبط این خبر

وزارت علوم

> ساری - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت که اگر دانشگاه های غیردولتی نتوانند در آینده نزدیک تعداد دانشجویانشان را به حدنصاب برسانند، لزومی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت و تعطیل می شوند.
> به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر منصور غلامی شامگاه دوشنبه در بازدید از پروژه نیمه تمام ساخت دانشکده دامپزشکی دانشگاه فناوری های نوین آمل افزود: تعداد واحدهای آموزش عالی غیردولتی در مازندران و کشور بیش از میزان دانشجویان است و باید این مساله حل شود.
وی با اعلام این که تمام تلاش وزارت علوم بر کیفی سازی دانشگاه های علمی - کاربردی همراه با ارائه خدمات شایسته به دانشجویان و محیط اطراف است، گفت: ما نباید به سمت تکثیر دانشگاه های جامع برویم و بر این مشکل بیفزاییم.
وزیر علوم تجدید نظر و بازنگری در وضعیت مراکز آموزش عالی کشور را در شرایط حاضر ضروری دانست و افزود: باید دانشگاه های ما به سمت رشته های تخصصی و همچنین نیاز محور بروند.
غلامی ساماندهی دانشگاه ها را مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تکلیف دانست و توضیح داد: برای ساماندهی بهتر دانشگاه ها شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور را به ١٠ منطقه تقسیم کرده تا در هر منطقه تمام دانشگاه ها با مدیریت یک دانشگاه مرکز فعالیت کنند، اما متاسفانه به دلیل اختلاف نظر میان استان ها این طرح مسکوت مانده و اکنون هر استان زیرمجموعه یک مرکز آموزش عالی قرار دارد.
وی تاکید کرد: دانشگاه ها باید برنامه محور و تولید محور باشند و ضروری است تا از حالت روزمرگی خارج شوند و همین مساله تخصص بودجه به هر دانشگاه را تعیین خواهد کرد.
وزیر علوم گفت: ما در برنامه ساماندهی دانشگاه ها از افزایش واحدها به طور جدی جلوگیری خواهیم کرد، زیرا در حال حاضر تعداد دانشگاه ها و ظرفیت آنها بیشتر از تعداد دانشجویان است.
وی با اعلام این که دانشگاه های غیر دولتی نیز باید ساماندهی شوند و با هم به هماهنگی برسند، اظهار داشت: هدف ما تعطیل کردن این دانشگاه ها نیست، ولی اگر نتوانند حداقل شاخص های کمی و کیفی را فراهم کنند ناچار فعالیتشان متوقف می شود.
دانشگاه تخصصی فناوری­ های نوین آمل به عنوان اولین دانشگاه تخصصی - فناوری کشور و پنجمین دانشگاه دولتی استان مازندران است که فعالیت اولیه­ اش را در سال 1388 تحت عنوان دانشکده دامپزشکی دانشگاه مازندران آغاز کرد و در سال 1392 با موافقت قطعی شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه تخصصی فناوری­ های نوین آمل ارتقاء یافته است .
دانشگاه فناوری های نوین آمل دارای 16 رشته کارشناسی و چهار رشته کارشناسی ارشد و حدود دو هزار دانشجو است.
احداث دانشکده دامپزشکی و دانشکده زیست فناوری گیاهی و دارویی از پروژه های مهم این دانشگاه محسوب می شود.
دانشکده دامپزشکی آمل تنها مرکز علمی دامپزشکی در شمال کشور است که برای تکمیل آن به 14 میلیارد تومان اعتبار لازم است و به گفته وزیر علوم تا ابتدای سال 99 تکمیل خواهد شد.
وزیر علوم صبح امروز سفر دو روزه اش به مازندران را با بازدید از دانشگاه جامع مازندران در بابلسر و گفت و گو با اعضای هیات علمی این دانشگاه شروع کرد.
افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه ، ادای احترام به شهدای خوشنام آرمیده در پردیس آن، بازدید از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و گفت و گو با دانشجویان و اعضای هیات علمی و همچنین بازدید از دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل برنامه نخستین روز سفر دکتر غلامی بود.
وزیر علوم قرار است فردا سه شنبه هم با حضور در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری، چند طرح عمرانی این دانشگاه را افتتاح کرده و با اعضای هیات علمی و تشکل های دانشجویی آن گفت و گو کند.
بازدید از دانشگاه علم و فناوری مازندران واقع در شهرستان بهشهر در شرق مازندران و شرکت در نشست شورای اداری مازندران از دیگر برنامه های دومین روز سفر دکتر غلامی اعلام شده است.
9919/1654.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/06/25
21:50
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تربیت نیروهای نخبه و انجام کارهای پژوهشی در دانشگاه تخصصی فناوری های نوین اقدامی به جا و شایسته است.
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تربیت نیروهای نخبه و انجام کارهای پژوهشی در دانشگاه تخصصی فناوری های نوین اقدامی به جا و شایسته است.
به گزارش ایسنا مازندران، منصور غلامی در بازدید از پروژه در حال ساخت ساختمان دانشکده دامپزشکی آمل، اظهار کرد: ویژگی تخصصی بودن دانشگاه فناوری های نوین این شهرستان یکی از امتیازاتی است که این دانشگاه را از سایر دانشگاهها متمایز می کند .
وی تصریح کرد: تربیت نیروهای نخبه و انجام کارهای پژوهشی در دانشگاه تخصصی فناوری های نوین اقدامی به جا و شایسته است که مدیران دانشگاه این مهم را به بهترین نحو ممکن اجرایی کردند .
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: دانشگاه فناوری های نوین توانسته تا به حال با توجه به زمان کم تاسیس و انجام کارهای پژوهشی، خوب ظاهر شود و این موضوع ما را الزام به حمایت های بیشتر و بهتر کرده است .
غلامی گفت: دانشگاههای کوچک اگر با مدیریت درست و بر اساس برنامه ریزی های مدون و مناسب اداره شوند، می توانند اقدامات بزرگی انجام دهند و نان آور باشند که نمونه آن می توان به دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل اشاره کرد .
وی تاکید کرد: نباید دنبال تکثیر دانشگاههای جامع در سطح کشور باشیم و قطعا با تجمیع این دانشگاهها می توانیم بازخورد بهتری دریافت کرده و نیروهای نخبه را یکجا جمع کنیم که این موضوع می توانند به رشد و شکوفایی استعدادهای علمی کشور کمک شایانی کند .
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق مصوبه ای کشور را به 10 منطقه تقسیم کرده است و در حال حاضر ساماندهی را به دلیل اینکه چند استان بر سر مرکزیت به توافق نرسیده اند، به صورت استانی در دست اقدام دارد .
غلامی بیان کرد: دانشکده دامپزشکی آمل با پیگیریهای دکتر یوسفیان در مجلس و دیگر مسئولان در حال ساخت است و تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد .
وی یادآورشد: وزارت علوم طبعا برای به نتیجه رسیدن این پروژه های نیمه کار، تمام تلاش خود را خواهد کرد و از تمامی دستگاههای ذیربط خواستار همکاری های مجدانه است .
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد اعلام سهمیه های مازاد در کارشناسی ارشد 98 و مشکلات ایجاد شده در این خصوص، اظهار کرد: سهمیه ها مصوب مجلس است بنابراین سهمیه ایثارگران 25 درصد و 5 درصد و همینطور سهمیه مازاد استعدادهای درخشان که باعث بروز مشکلاتی شد.
غلامی خاطرنشان کرد: برای حل این موضوع سال گذشته اصلاحیه ای به مجلس ارسال کردیم اما برای بازنگری رای نیاورده و امیدواریم مجلس تجدید نظر کند تا مشکلات به وجود آمده در سال جاری در سال آینده اتفاق نیافتد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/06/25
19:55
> ساری- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اخذ موافقت جذب دو هزار و 500 کارشناس در بدنه این وزارتخانه خبر داد و گفت: در حال فراهم کردن بسترها و مقدمه های به کارگیری این تعداد کارشناس هستیم و تنها نگرانی موجود بار مالی آن است.
> به گزارش ایرنا، منصور غلامی عصر دوشنبه در نشست با استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در استان مازندران این تعداد کارشناس را بخشی از نیاز استخدامی وزارت علوم دانست و افزود: موافقت جذب این تعداد را به عنوان کارشناس آزمایشگاه به طور خاص و بعضا کارشناس حقوقی و کارشناس سایر رشته ها گرفته ایم.
وی ابراز امیدواری کرد که با کمک و همکاری مجلس شورای اسلامی برای حل مشکل بار مالی جذب این تعداد کارشناس و انجام کارهای مقدماتی، فراخوان برای استخدام در سال جاری اعلام شود و افراد مورد نیاز سال آینده جذب و مشغول به کار شوند.
وزیر علوم همچنین از اخذ مجوز امریه سربازی برای 250 نفر خبر داد و گفت که این موضوع باید در بین دانش آموختگان مقطع دکترا اطلاع رسانی شود.
غلامی در مورد وضعیت جذب نیرو برای بخش اداری و خدماتی وزارت علوم هم اظهار داشت: در این بخش ها نیاز به نیرو نداریم و اگر هم داشته باشیم باید از شرکتی ها استفاده کنیم، چون اولویت ما بخش پژوهشی است که امیدواریم به اهداف خود برسیم.
طرح ساماندهی و ادغام دانشگاه ها غلامی با اعلام این که طرح ساماندهی دانشگاه ها آماده شده است، گفت: طرح ساماندهی دانشگاه ها به لحاظ این که تکلیف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانون برنامه ششم توسعه است، موضوعی بسیار جدی است.
وی توضیح داد: در این راستا سه دانشگاه مازندران ادغام می شوند و به صورت کلی نیز 40 دانشگاه بین المللی کشور را باید به حداکثر 10 دانشگاه تبدیل کنیم و در این مسیر همه مسئولان استانی باید کمک کنند.
وزیر علوم به سند اسلامی شدن دانشگاه ها نیز اشاره و تاکیدکرد: به عنوان بخش اصلی هم جذب اعضای هیات علمی و دانشجویان و هم فضاهای فرهنگی دانشگاه ها براساس مبانی شورای انقلاب فرهنگی صورت می گیرد.
او جذب دانشجویان خارجی به عنوان یکی از منابع درآمدی را برای دانشگاهها لازم دانست و افزود: به عنوان نمونه دانشگاه صنعتی نوشیروانی یک دانشگاه بین المللی است که باید تلاش کند دانشجویان خارجی شهریه پرداز جذب کند، زیرا منافع بسیار زیادی در جذب دانشجویان خارجی وجود دارد.
وزیر علوم در مورد ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری نیز گفت: در این زمینه در هر استان برنامه داریم تا پارک علم و فناوری داشته باشیم و دانشگاه هایی که از زمین مورد نیاز برخوردار بوده اند بیشتر در این مسیر مورد حمایت قرار داده ایم.
غلامی صبح امروز برای سرکشی از چند دانشگاه مهم مازندران و نشست و گفت و گو با اعضای هیات علمی ، دانشجویان و تشکل های دانشجویی این دانشگاهها، افتتاح چند طرح عمرانی دانشگاهی و بررسی وضعیت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی مازندران به این استان سفر کرد.
وی در بدو ورود به مازندران نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه مازندران را افتتاح کرد، در جمع اساتید و اعضای هیات علمی این دانشگاه حاضر شد، به مقام شامخ شهدای گلگون کفن دفن شده در دانشگاه ادای احترام کرد و سپس به دانشگاه نوشیروانی بابل رفت.
بازدید از دانشگاه تخصصی فناوری نوین آمل هم دیگر برنامه روز نخست سفر وزیر علوم به مازندران است.
وزیر علوم همچنین فردا علاوه بر حضور در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری و افتتاح طرح های عمرانی این دانشگاه ، از دانشگاه علم و فناوری مازندران واقع در شهرستان بهشهر در شرق مازندران بازدید می کند.
مازندران با داشتن حدود 200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دولتی ، آزاد ، پیام نور و غیر انتفاعی، بیشترین تعداد این گونه مراکز را به تناسب جمعیت و جغرافیای خود در کشور دارد.
7335/1654.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد آنلاین
1398/06/25
19:39
> اعتمادآنلاین| منصور غلامی، وزیر علوم در گفتگوی دانشجویان و نمایندگان شورای صنفی در دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه فعالیت های صنفی دانشجویان باید در فضای آرام و داخل دانشگاه انجام شود گفت: هیچ پرونده قضایی و امنیتی در این زمینه تشکیل نشده است.
> اعتمادآنلاین| منصور غلامی، وزیر علوم در گفتگوی دانشجویان و نمایندگان شورای صنفی در دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه فعالیت های صنفی دانشجویان باید در فضای آرام و داخل دانشگاه انجام شود گفت: هیچ پرونده قضایی و امنیتی در این زمینه تشکیل نشده است.
او با تاکید بر عایت قوانین و حفظ آرامش در حوزه فعالیت های صنفی دانشجویی تصریح کرد: فعالیت های صنفی دانشجویان باید با آرامش و در چارچوب قانون انجام شود گفت: هیچ پرونده قضایی و امنیتی برای فعالیت صنفی دانشجویی در داخل دانشگاه وجود ندارد.
وزیر علوم درباره دانشجویان ستاره دار با اشاره به اینکه سیاست دولت حذف ستاره دار بودن دانشجویان است گفت: این مسئله از دانشگاه ها رخت بسته است.
او درباره سئوالی در زمینه وضعیت دانشجویان زندانی نیز گفت: ممکن است زندانی بودن این دانشجویان مربوط به فعالیت های بیرونی آنان باشد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شبستان
1398/06/25
17:07
> منصور غلامی گفت: رقابت های منفی شایسته دانشگاه ها نیست و باید توسعه کشور و محیط دانشگاه دغدغه دانشگاهیان باشد و باید از رقابت های بی فایده پرهیز شود.
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بابلسر،«منصور غلامی» امروز دوشنبه(25شهریور) در جمع استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در بابلسر افزود: استادان دانشگاه علاوه انتقال علم و تولید دانش ، باید دانشجویان را از هرگونه تفکر ناامید کننده مصون نگه دارند.
وزیر علوم،تحقیقات و فناوری با تاکید بر این نکته که فضای دانشگاه باید فضای آرامش بخش ، امیدوار کننده همراه با بیان ایده ، نظرات و نقد باشد، گفت: دولت، نظام و مردم همواره پذیرای نقد بوده اند اما انتقاد نباید به ناامیدی و یاس در جامعه تبدیل شود، بلکه باید در مسیر امید آفرینی باشد.
وی با بیان اینکه استان مازندران بیش از40 دانشگاه غیردولتی دارد که نیاز به سازماندهی و ساماندهی دارد، گفت: کیفی سازی در ارائه خدمات به دانشجویان برای ما بسیار مهم است و ما موسساتی که به هر دلیلی امکان خدمات دهی در حد استاندارد نداشته باشند باید تقویت کنیم و این برنامه ما در بحث ساماندهی است.
غلامی افزود: تلاش ما در استان ها بر پایه توزیع ماموریت های علمی بین دانشگاه های دولتی و غیر دولتی و تخصصی سازی است و هر دانشگاهی نباید در همه حوزه ها دخالت کند بلکه باید تقسیم کار صورت پذیرد.
وی تاکید کرد: رقابت های منفی شایسته دانشگاه ها نیست و باید توسعه کشور و محیط دانشگاه دغدغه دانشگاه باشد و باید از رقابت های بی فایده پرهیز شود .
به گزارش شبستان، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در نخستین روز سفرش، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دانشگاه مازندران واقع در شهرستان بابلسر را افتتاح و از آن بازدید کرد.
وی پس ازحضور در گلزار شهدای دانشگاه مازندران و ادای احترام به شهدا از پروژه های عمرانی دانشگاه بازدید کرد.
بازدید از دانشگاه نوشیروانی بابل و نشست با نخبگان و اعضای شورای سیاستگذاری این دانشگاه و نیز حضور در جلسه تشکل های دانشجویی دانشگاه مازندران و بازدید از دانشگاه فناوری نوین آمل از دیگر برنامه های روز نخست وزیر علوم در مازندران است.
وزیر علوم،تحقیات و فناوری فردا26شهرویر نیز از برخی پروژه های دانشگاه هیا مازندران بازدید بعمل خواهد آورد.
پایان پیام/600.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسکانیوز
1398/06/25
15:26
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در مراکز آموزش عالی هر استان باید توزیع مأموریت های علمی به فراخور نوع دانشگاه انجام شود.
> به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، منصور غلامی با اشاره به نقش اصلی دانشگاه های بزرگ هر استان به عنوان نماینده معین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در انجام امور آموزش عالی استان اظهار کرد: با تفویض برخی از اختیارات به دانشگاه های معین در استان ها برای تسریع در انجام امور و در راستای تمرکززدایی، گام های مؤثری برداشته ایم.
یکی از این اقدامات، نظارت و ارزیابی توسط دانشگاه معین هر استان است که به درستی انجام می شود و تأثیرگذار هم بوده است.
وی تصریح کرد: انسجام بین مراکز آموزش عالی در استان ها بسیار مهم است و در این راستا باید هم افزایی بیشتری برای پیشبرد راهبرد کلان آموزش عالی در هر استان در دستور کار قرار گیرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که یکی از اهداف ساماندهی آموزش عالی، مأموریت گرا کردن دانشگاه هاست، گفت: در مراکز آموزش عالی هر استان باید توزیع مأموریت های علمی به فراخور نوع دانشگاه انجام شود و در این میان، مأموریت گرا کردن دانشگاه ها بدین معنی است که دانشگاه ها هر نوع کاری را انجام ندهند و با توجه به ظرفیت ها و امکانات خود، به فعالیت های باکیفیت علمی و فناوری بپردازند و تأثیرگذار باشند.
وی افزود: دانشگاه های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه نخست انقلاب، با توجه به امکانات اندک شان به تربیت نیروی انسانی در سطح کارشناسی مبادرت کردند که هم اینک این نیروهای کارشناس در سطوح مختلف استفاده می شوند.
غلامی با بیان اینکه در دهه سوم انقلاب دانشگاه های کشور توانستند رتبه های علمی و پژوهشی کشور را در سطح جهانی ارتقا دهند، گفت: هم اکنون دانشگاه های کارآفرین در کشور در حال شکل گیری هستند و با ایجاد پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، علاوه بر درآمدزایی و تبدیل ایده به محصول، حدود 43 هزار نفر به صورت مستقیم در این مراکز علمی فعالیت می کنند.
وزیر علوم با استقبال از پیشنهاد تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه مازندران تأکید کرد: ارتباط دانشگاه و پارک علم و فناوری ضروری است و پارکی موفق خواهد بود که در آن استاد و دانشجو به صورت مستمر تردد و همکاری کنند.
غلامی روند جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور را رو به رشد و مثبت ارزیابی کرد و گفت: توسعه روابط بین الملل و پذیرش دانشجوی خارجی از برنامه های اصلی وزارت علوم است و این دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های کشور، علاوه بر بودن منبع درآمدی برای دانشگاه، می توانند سفیران فرهنگی و همچنین افراد مؤثری در استمرار ارتباطات علمی بین المللی در دوران بعد از فارغ التحصیلی باشند.
وی بابیان اینکه دانشگاه مازندران باید از منابع استانی بهره مند باشد، خاطرنشان کرد: استان مازندران حدود 40 مرکز آموزش عالی غیردولتی دارد که ساماندهی خاصی را می طلبد و دقت در ارائه خدمات و کیفی سازی آنها بسیار مهم است.
این مؤسسات که به هر دلیلی امکانات خدمات دهی ضعیفی دارند باید خود را تقویت کنند.
غلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر امیدآفرینی در بین دانشجویان یادآور شد: استادان و مسئولان دانشگاهی باید تلاش کنند زمینه های امیدآفرینی در میان دانشجویان بیشتر شود و دانشجویان باید علاوه بر آموزش های تئوریک، به آموزش های کاربردی نیز به عنوان یک وظیفه معلمی مبادرت ورزند.
لازم به ذکر است، در این نشست کورش نوذری رئیس دانشگاه مازندران، گزارشی از عملکرد این دانشگاه در بخش های مختلف ارائه داد و همچنین رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران، نماینده اعضای هیئت علمی و رئیس شورای صنفی اعضای هیئت علمی دانشگاه مازندران دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.
انتهای پیام/ 168 / 168.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1398/06/25
14:52
> در آغاز سال تحصیلی جدید و فصلی تازه برای نظام آموزش عالی کشور، فرصت را برای ارج نهادن به تلاش های پیشکسوتان، زحمتکشان و نقش آفرینان دیروز و امروز خانواده بزرگ نظام آموزش عالی کشور مغتنم می شمارم.
> در آغاز سال تحصیلی جدید و فصلی تازه برای نظام آموزش عالی کشور، فرصت را برای ارج نهادن به تلاش های پیشکسوتان، زحمتکشان و نقش آفرینان دیروز و امروز خانواده بزرگ نظام آموزش عالی کشور مغتنم می شمارم.
خدمت یکایک فعالان در آموزش عالی کشور، که در راه تحقق جامعه و کشوری پیشرفته، گشودن گره ها و نمایش افق های تازه تر اهتمام می ورزند، با نقش آفرینی بی بدیل خود غرور ملی را قوّتی تازه می بخشند و موجبات بالندگی هرچه بیشتر جوانان عزیز ایران را فراهم می آورند تبریک عرض می نمایم.
آموزش عالی در ایران در مقیاس ملی و منطقه ای شکوهمند و در طول تاریخ ایران اثرگذار بوده است؛ در توسعه و پیشرفت جامعه ایرانی نقشی پیشران داشته و به بهبود توسعه فنی، اقتصادی و اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خدماتی ارزنده کرده است.
دستاوردهای نظام آموزش عالی کشور ما را به واکاوی دقیق و نقادانه گذشته تاریخی، ارزیابی واقع گرایانه و منصفانه امروز و نگرش عالمانه به واقعیت نهاد ها و سازمان ها وا می دارد.
بی تردید، نهاد آموزش عالی بیش از هر نهاد دیگری به اعتنای جدّی به آموزه های تاریخی نیازمند است.
مناقشه ها و نقدهای درون و بیرون از خانواده نظام آموزش عالی که گاهی صورت رادیکال می گیرند، چنین نیازی را تقویت می کند.
نظام آموزش عالی، زمینه ای برای تغییرآفرینی است لیکن محاط در نظام های کلان تر در مقیاس ملی و حتی بین المللی هم هست به گونه ای که باید تحوّل کمّی و کیفی آن را در زمینه تاریخ و اجتماع تفسیر کنیم.
اقتضائات زمانه و دگرگونی نظام ها و الگو های فکری هدایت کننده نظام آموزش عالی کشور است.
رشد جمعیت، تحوّلات اجتماعی و سیاسی برآمده از انقلاب اسلامی و رخدادهایی چون جنگ تحمیلی، بویژه پیامدهای جنگ، تقاضا برای ورود به دانشگاه و گسترش نظام آموزش عالی را افزایش داد.
جمعیت امروز کشور تقریباً 2/2 برابر جمعیت در سال پیروزی انقلاب اسلامی است.
جمعیت دانشجویی امروز کشور 21 برابر جمعیت دانشجویی سال 1357 است در حالی که در سال 1357 نسبت جمعیت کشور به جمعیت دانشجویی رقمی معادل 211 بود، یعنی در برابر هر 211 نفر یک دانشجو بوده است اما امروز در برابر هر 22 نفر یک دانشجو داریم.
نتیجه اینکه ضریب نفوذ جمعیت دانشجویی نزدیک به 10 برابر شده است.
در سال 1357 سهم زنان دانشجو 31 درصد اما در سال 1396 سهم زنان 47 درصد بوده است.
در سال 1358، 18.
2 درصد از اعضای هیأت علمی را زنان تشکیل می دادند اما در سال 1396 تعداد زنان عضو هیأت علمی 26.
8 درصد بوده است.
چنین رشدی در حیات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه نقشی بسزا داشته و موجد فرصت هایی تازه بوده است.
با این همه، نباید چالش ها، مخاطرات و مشکلات درون و برون نظام آموزش عالی را نادیده بگیریم.
واکاوی و بازنگری در سیاست ها، امید به فردای بهتر و عبور موفق از مسیرهای سخت اهمیت بسیار دارد.
بی شک، نظام آموزش عالی ایران امروز با مشکلات و چالش های گوناگونی (چون تعادل بخشی به کمّیت و کیفیت؛ بین المللی شدن؛ تبادل میان جامعه و بازار کار؛ تعامل با فضای دیجیتال و ) روبه روست ولی دست خالی و بدون امکانات نیست.
به یمن ذخیره معرفتی، دستاوردهای نوین نظام علم و فناوری، آگاهی از مسیر طی شده و امید به آینده ای بهتر مسیر هایی تازه خواهیم گشود.
مأموریت اینجانب و همکارانم در دولت تدبیر و امید در وهله اول ایجاد فضا و محیطی ترغیب کننده برای بازآرایی کمّ و کیف سیاست ها و برنامه های آموزش عالی با رویکرد برنامه محور و حمایت بی دریغ از ابتکار و نوآوری در سه گانه علم، تحقیقات و فناوری است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1398/06/25
14:52

با چنین رویکردی مساعی خود را برای تحقق موارد ذیل به کار بسته ایم و امیدواریم با همراهی همه مجموعه های سیاستگذار شاهد تحقق عملی آنها باشیم؛ * ساماندهی به آموزش عالی ایران به منظور تجمیع منابع و توانایی ها در سطح ملی و منطقه ای: در جهان پر تغییر و چالش امروز، رشد و پیشرفت بهینه و پایدار بدون هم افزایی ممکن نیست.
کمک به ارتقای سطح اختیارات دانشگاه ها برای دستیابی به دانشگاه کیفی، نافع و مؤثر: داشتن اختیار کافی، استعدادها را به قدرت و توانایی بدل نموده و باعث بروز ابتکار و نوآوری در مدیریت ها خواهد شد.
ایجاد فرصت همگرایی، انسجام و دادوستد علمی و مدیریتی در دانشگاه ها: واقعیتی که زمینه ساز توسعه فعالیت های بین دانشگاهی، بین بخشی و بین رشته ای است.
اصرار مجدّانه بر تداوم حضور در چرخه جهانی دانش و فناوری به رغم موانع ساختاری و مالی و فشارهای بین المللی تحریم های ظالمانه نظام استکبار جهانی تأکید بر بازنگری برنامه های آموزشی و فرآیند جذب دانشجو و به روز رسانی آنها؛ توجه کافی به عدالت آموزشی تدوین لایحه مقابله با تقلّب و سرقت علمی، پیگیری و تصویب آن: چنین امری همکاری همه اعضای خانواده نظام آموزش عالی را می طلبد تا فرصت را از اخلالگران در نظام آموزش عالی سلب و از جایگاه علمی کشور صیانت کنند.
گسترش پارک های علم و فناوری و حمایت همه جانبه از نخبگان و نوآوری های آنها و تحصیلکرده ها که سرمایه های بی بدیل ایران عزیزند.
حمایت از مدیریت دانش و راهبردهای نوآورانه دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری به منظور میدان دادن به ایده های نوآورانه و شتاب بخشیدن به روند کیفی تحوّل در نظام آموزش دانشگاهی توجه به روند تعامل دانشگاه و جامعه با برداشتن دیوارهای میان این دو؛ تقویت ایده دانشگاه اجتماعی که در یک سال گذشته بارها بر آن تأکید و برای نیل به آن فعالیت شده است.
تداوم تحرّک بخشی به نوآوری و فناوری با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی، بویژه پارک های علم و فناوری، برای تعامل با بخش های صنعتی، خدماتی و اجتماعی؛ افزایش سهم اشتغال از طریق شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد؛ حمایت خاص از استارتاپ ها و واحد های فناور نوپا حمایت از شکل گیری خوشه های فکری در دانشگاه ها به منظور تعامل مؤثر با دولت، ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه و کمک به نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری برنامه ریزی برای گسترش صلاحیت حرفه ای و اخلاق علمی تسهیل خروج نظام آموزش عالی از مدارهای بسته کنونی در آموزش و ورود به قلمروهای باز و گسترده آموزش ترکیبی و مجازی عمق بخشیدن به فعالیت های فرهنگی، ارزش های دینی و ملی و تقویت زندگی دانشجویی در ساحت های فرهنگی و اجتماعی در کنار ساحت های آموزشی، مهارتی و پژوهشی شناخت آسیب های روانی، اجتماعی و فرهنگی با هدف کاهش مشکلات تحصیلی، روانی و اجتماعی دانشجویان همکاران دانشگاهی بیش از اینجانب واقف اند که تغییرات اجتماعی، تحوّل در فرهنگ و سبک زندگی نسل جوان، پیشرفت های فناوری های نوین و البته چرخش های در حال وقوع در دانش و علم سبب شده است رسالت ها، انتظارات و کارکردهای نظام آموزش عالی فراتر از آن گسترش یابد که در دهه های گذشته تصوّر می کردیم.
چنین تحوّلاتی، علاوه بر تأثیر بر مناسبات میان استادان و دانشجویان بر فرهنگ، شیوه های آموزش و یادگیری در سطوح دانشگاهی و آموزش عالی و نحوه تعامل و مفاهمه میان دانشگاه و محیط پیرامون تأثیر بسیاری داشته است.
افزون بر این، نظام آموزش عالی رویکرد به آینده دارد و در برنامه های خود در پی ساختن انسان برای جامعه آینده است.
پژوهش های ما و دانشجویان نیز به دنبال گمانه زنی برای گشودن پنجره هایی به سوی آینده است.
از همه همکاران آموزش عالی انتظار دارم برای داشتن فردایی بهتر بکوشند.
در این راه، در نظر داشتن موضوعات ذیل حائز اهمیت است: چگونگی حمایت از رویکردهای راهبردی و ایده های نوآورانه، ابداعات و ابتکارات در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی معرفی شیو
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1398/06/25
14:52
ه ها و الگوهای جدید به منظور ارتقای کیفیت آموزش دانشگاهی رویکرد نو به بازآرایی، ارزیابی و سنجش کیفیت برنامه ها و طرح های دانشگاهی و آموزشی بررسی راهکارهای پیشگام شدن دانشگاه در عرصه اقتصاد دانش بنیان به منظور «خود اتکایی ملی» و «تحرک بخشی به کسب وکارهای نوین» طرح الگوهای همگرایی نسلی بین دانشجویان و استادان و تقویت امید و اعتماد با هدف تبادل دیدگاه های همکاران و درخشش در عرصه نظام آموزش عالی کشور ایمان دارم که دستیابی به اقتدار ملی، توانمندی و قدرت بیشتر در گرو بهره مندی از دانش در همه حوزه های علمی است.
چنین امر مهمی نیازمند همفکری، عزم جدّی و اراده ای استوار است.
سخن خود را با کلامی از سالار شهیدان، امام حسین (ع)، که در ایام سوگواری ایشان قرار داریم، به پایان می برم؛ فرموده اند: «علم ریشه شناخت و آگاهی، تداوم دهنده تجربه فراوانی عقل و موجب شرافت و بزرگواری در تقوای الهی است».
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آریا
1398/06/25
14:18
> خبرگزاری آریا- وزیر علوم ، وزارت علوم برای بیشتر دانشگاه ها 15 درصد بودجه را برای فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته، اما دانشگاه هایی هم هستند که تا 30 درصد بودجه خود را صرف مسائل پژوهشی می کنند.
> خبرگزاری آریا- وزیر علوم ، وزارت علوم برای بیشتر دانشگاه ها 15 درصد بودجه را برای فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته، اما دانشگاه هایی هم هستند که تا 30 درصد بودجه خود را صرف مسائل پژوهشی می کنند.
به گزارش خبرنگارآریادفترمازندران درشهرستان بابلسر، منصور غلامی درحاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه مازندران در بابلسر در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بودجه دانشگاه ها مانند سایر دستگاه های دولتی مصوب مجلس است و به عنوان بودجه سالیانه ابلاغ می شود و معمولا در خود دانشگاه ها طی جلساتی، هیات امناء نحوه توزیع بودجه ها برای مصارف و هزینه های مختلف را تصویب می کنند و دانشگاه ها موظفند بر اساس مصوبه هیات امناء که به تایید سازمان برنامه و بودجه هم می رسد، عمل کنند.
وی افزود: وزارت علوم برای بیشتر دانشگاه ها 15 درصد بودجه را برای فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته، اما دانشگاه هایی هم هستند که تا 30 درصد بودجه خود را صرف مسائل پژوهشی می کنند.
وزیر علوم گفت: امسال به رغم محدودیت ها تاکنون دانشگاه های ما در 6 ماهه اول بیش از 46 درصد تخصیص بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه داشته اند که امیدواریم بقیه هم تا پایان سال تخصیص یابد.
وی فعالیت پژوهشی دانشگاه ها، ارتباط با صنعت و همکاری پژوهشی با دستگاه های دیگر از سوی دانشگاه ها را قابل تقدیر دانست و افزود: پروژه های خوبی از باب تاثیرگذاری در حل مشکلات صنعتی و بهبود تولید داخل از سوی دانشگاه ها انجام می شود.
غلامی تاکید کرد که این رویکرد دانشگاه ها به خاطر کمک به رونق و پیشرفت کشور و نیز به خاطر اینکه دانشگاه ها به عرضه منابع پژوهشی سایر دستگاه ها کمک می کنند مورد حمایت وزارت علوم است.
وزیر علوم همچنین با تشریح برنامه های سفرش به مازندران و نتیجه بازیدش از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه مازندران، گفت: کارهای خوب و امیدوار کننده ای توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه مازندران انجام شده که مسلما در کاربردی کردن دانش دانشگاه بسیار موثر است تا بهتر بتوانند در بحث خودکفایی و تولید اقتصادی کشور به سهم خود کمک کنند.
وزیر علوم در سفر 2 روزه مازندران مهمان دانشگاهیان، سمن های دانشجویی و مسئولان استانی مازندران خواهد بود و در برنامه ای فشرده، بازدید از مراکز پژوهشی و نشست با مسئولان و بررسی و پیشرفت طرح های توسعه فضای دانشگاهی را در دستور کار خود دارد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/06/25
12:57
> بابلسر - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه های زیادی در زمینه پذیرش دانشجویان خارجی و روابط بین المللی داریم.
> به گزارش خبرنگار مهر، منصور غلامی پیش ازظهر دوشنبه در حاشیه نشست با تشکل های دانشجویی مازندران با بیان اینکه در بحث روابط بین الملل و پذیرش دانشجویان خارجی برنامه های زیادی داریم ،گفت: در شرایط فعلی دنیا آمد و شد دانشجویان می تواند ما را از نظر مبادلات فرهنگی به کشورها نزدیک کند و پذیرش دانشجویان خارجی برای دانشگاهها می تواند منابع درآمدی هم به همراه داشته باشد.
وی گفت: در سالهای اخیر ارتباطات خوبی برای تبادل دانشجویان بین کشورهای ما و کشورهای همسایه بوجود آمده است.
غلامی با بیان اینکه در بحث تخصیص اعتبارات سعی می کنیم با کمک نماینده مجلس اعتبارات در حد امکان اختصاص دهیم،گفت: در بودجه امسال قرار شد چهار درصد تخصیص دانشگاهها افزایش یابد و تخصیص اعتبارات در شش ماه اول سال بالای 41درصد بود.
وی با تاکید به اینکه مسئولان در حوزه آموزش عالی انسجام بیشتری داشته باشند ،گفت: استاندار مازندران از دانشگاه مازندران حمایت کند تا از منابع اعتبارات استانی نیز بهره مند شود.
وزیر علوم،تحقیقات و فناوری اعتبار پیش بینی شده برای دانشگاهها را در زمینه فعالیت های پژوهشی 15درصد اعلام کرد و گفت: البته دانشگاههایی نیز هستند که 30درصد از بودجه خود را صرف فعالیت های پژوهشی می کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/06/25
11:11
> بابلسر - وزیر علوم انسجام نظام آموزش عالی را در کشور مهم دانست و از دانشگاه ها خواست در زمینه راهبرد نظام آموزش عالی کار کنند.
> به گزارش خبرنگار مهر،منصور غلامی صبح دوشنبه در نشست با تشکل های دانشجویی با تسلیت به شهادت امام حسین (ع) شروع سال تحصیلی را به عنوان قیام بزرگ جهاد علمی در مراتب بزرگ آموزشی کشور دانست و افزود: در استانها دانشگاههای جامعی داریم که از آنها به عنوان دانشگاه مادر نام برده می شود وبا توجه به نقش اصلی دانشگاهها، تمرکز گذاری و واگذاری اختیارات می تواند سرعت عمل در تصمیم گیری را به همراه داشته باشد.
وی افزود: یکی از مصادیق واگذاری مسئولیت بیشتر به دانشگاههای مادر که بار زحمتی برای آنها دارد بحث نظارت ، ارزیابی و بررسی کیفی عملکرد در دانشگاهها است که به دانشگاه مادر واگذار می شود.
وی فعالیت های دانشگاه مادر در بحث نظارت را تکلیف علاوه بر زحمت سازمانی دانشگاههای مادر دانست که کمک می کند وزارت علوم بدون عدم تمرکز به دانشگاههای دیگر بتواند در جریان ارتباطاتی که از طریق نظارتها انجام شده به تقویت آنها پرداخته و بستر خوبی برای ارتباط سازمانی دانشگاه ها به وجود آید.
وزیر علوم،تحقیقات و فناوری با بیان اینکه استان مازندران بیش از40 دانشگاه غیردولتی دارد که نیاز به سازماندهی و ساماندهی دارد، گفت: کیفی سازی در ارائه خدمات به دانشجویان برای ما بسیار مهم است و ما موسساتی که به هر دلیلی امکان خدمات دهی در حد استاندارد نداشته باشند باید تقویت کنیم و این برنامه ما در بحث ساماندهی است.
غلامی افزود: برنامه ما در استانها توزیع ماموریت های علمی برای واحدهای دولتی و خصوصی ،تخصصی سازی برای تاثیرگذاری علمی بیشتر است.
وی با ابراز امیداری به اینکه امکانات دانشگاه مازندران تقویت خواهد شد، اظهار کرد: اعضای هیئت موسس دانشگاه با برنامه ریزی راهبردی خود در دانشگاه با نگاه جدید در حوزه رشد و توسعه دانشگاه اقدام کنند.
وزیر علوم با بیان اینکه انسجام نظام آموزش عالی کشور در استانها مهم است و رقابت منفی شایسته نیست ،گفت: دانشگاهها در بحث راهبرد آموزش عالی استان کار کنند و ما نیز حمایت می کنیم.
وی گفت: بخش غیر دولتی دانشگاهها نیز باید ساماندهی شود و جدای از بخش دولتی نشست هایی با بخش غیردولتی برگزار و مشکلات آنها مورد بررسی قرار گیرد و این نیاز به کار علمی دارد.
غلامی گفت: در خصوص پژوهش های علمی دانشگاهها که حاصل همه پژوهشگران است باید در جهت توسعه آن تلاش کنیم و در بحث کاربردی شدن پژوهش ها باید به تقویت آن بپردازیم.
غلامی با بیان اینکه رویکرد مسائل رشد و پارک های علم و فناوری در سالهای اخیر بسیار خوب بوده ،گفت شش هزارشرکت دانش بنیان کشور ما بیش از 43هزار شغل پایدار ایجاد کردند و در جهت توسعه پایدار،کمک به رونق تولید و اشتغال زایی نیز تاثیرات خوبی گذاشتند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
واحد مرکزی خبر
1398/06/25
10:30
> به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز مازندران ؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در بازدید از نمایشگاه فناوری دانشجویان در دانشگاه مازندران گفت: در این سفر دو روزه با فعالیت های دانشجویان آشنا خواهیم شد و نشست های تخصصی با شورای دانشجویان و اساتید دانشگاه ها خواهیم داشت.
> به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز مازندران ؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در بازدید از نمایشگاه فناوری دانشجویان در دانشگاه مازندران گفت: در این سفر دو روزه با فعالیت های دانشجویان آشنا خواهیم شد و نشست های تخصصی با شورای دانشجویان و اساتید دانشگاه ها خواهیم داشت.
منصور غلامی با بیان اینکه در این سفر از فعالیت های عمرانی دانشگاه ها بازدید خواهیم کرد، افزود: در بازدید از نمایشگاه امروز اثر های امید بخش وخیلی خوبی از اساتید ودانشجویان دانشگاه در حوزه فناوری مشاهده کردیم.
او گفت: این فعالیت ها نشان می دهد که اساتید داشته های علمی را به خوبی در اختیار دانشجویان قرار می دهند و دانشجویان نیز به خوبی آن را کاربردی می کنند.
غلامی افزود: امیدواریم در تمامی دانشگاه های کشور علم و دانش کاربردی و در جهت خودکفایی، تولید و توسعه اقتصادی کشور بکار گرفته شود.
همچنین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز برای بهره برداری و بازدید از نمایشگاه دستاورد های پژوهشی دانشگاه مازندران در شهرستان بابلسر، وارد این دانشگاه شد.
منصور غلامی فردا سه شنبه 26 شهریور امسال نیز در نشست شورای دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان ساری حضور یافته و طرح های عمرانی دانشگاه را بهره برداری و کلنگ زنی خواهد کرد.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری همچنین ساعت 15 فردا، در هفتمین جلسه شورای اداری استانداری مازندران شرکت می کند.
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/06/25
10:42
اخبار مرتبط این خبر

دانشجو

> معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: بعضی از اقلامی که دانشگاه ها در سلف سرویس دانشگاه ها مصرف می کنند رشد چشم گیری داشته است.
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، محمدتقی نظرپور در میزگرد تخصصی «بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی» که در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار شد، با بیان اینکه تخصیص دانشگاه ها در حال حاضر حدود 37درصد است، گفت: با پیگیری های دکتر غلامی و نوبخت قرار است این میزان 4درصد افزایش داشته و به 40درصد تا 41درصد برسد.
وی اظهار داشت: بعضی از اقلامی که دانشگاه ها در سلف سرویس دانشگاه ها مصرف می کنند رشد چشم گیری داشته و حداقل انتظار دانشگاه های ما این است که در شش ماهه اول سال 50 درصد اعتبار ابلاغی را تخصیص داشته باشند.
نظرپور افزود: نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص تعمیرات اساسی دستورات خیلی صریحی دادند که تخصیص 100درصد داده شود ولی تا دیروز که ما در سازمان برنامه و بودجه پیگیری می کردیم متوجه شدیم که هنوز تخصیص 18درصد باقی مانده و تغییری اتفاق نیفتاده است، امیدواریم این اتفاق هرچه سریع تر انجام شود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با توجه به بحث تغذیه دانشجویان و افزایش قیمت ها گفت: درخواستی به امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تهیه شد که امسال حداقل 400 میلیارد به این مورد اختصاص داده شود و با پیگیری هایی که شد تاکنون 200 میلیارد کارسازی شده است که انتظار می رود که این امر به طورکامل عملیاتی شود تا دانشگاه ها از این پیچ بحرانی که در مهرماه دارند بتوانند به سلامت عبور کنند.
نظرپور از تخصیص حدود 50 درصد پاداش پایان خدمت به استادان و کارمندان دانشگاه ها خبر داد و افزود: براساس لیستی که دانشگاه ها ارائه کردند پس از بررسی در ستاد وزارت عتف به خزانه فرستادیم و امیدواریم که خزانه هم آن را عملیاتی کند.
وی تاکید کرد : 50 درصد افرادی که در سال 1397 بازنشست شدند از این پاداش بهره مند خواهند شد.
نظرپور درخصوص جذب نیرو در حوزه کارمندی افزود: به دلیل بازنشستگی که در حوزه کارمندی رخ داده، ما نتوانستیم در کارگاه ها، آزمایشگاه ها، دفاتر فنی، حقوقی و مالی افراد مناسبی را در دانشگاه ها جذب کنیم.
مذاکرات زیادی با دانشگاه ها صورت گرفت، بررسی و کارشناسی انجام شد تا درخواستی که حدود 5600 نفر بود به 2600 نفر کاهش پیدا کرد.
وی ادامه داد: اکنون باید پاسخ نامه از سوی سازمان برنامه و بودجه به سازمان اداری و استخدامی ارسال شود تا این 2600 نفر بر اساس آزمون عمومی و فراخوان به جمع مجموعه خوب کارشناسی دانشگاه ها بپیوندند.
نظرپور با اشاره به حوزه تامین مسکن اعضای هیئت علمی نخبه و جوان گفت: کارهایی انجام شده است که البته اکنون در ابتدای راه هستیم و اگر به نتیجه برسد آنها را هم اعلام خواهیم کرد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم درخصوص بحث مدیریت سبز اظهار داشت: قدم های خوبی برداشته شده و مساعدت های خوبی در این زمینه از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام شده است و امیدواریم دانشگاه های ما هم بتوانند در حوزه مدیریت سبز پیشقدم شوند.
وی در پایان به عنوان نکته بسیار ضروری و مهم به بحث پژوهش اشاره کرد و افزود: در حوزه پژوهش در سال گذشته رشد حدوداً 22درصد داشتیم، در حالی که در سال 1396 تخصیصی که به پژوهش دادند کمتر از دانشگاه ها بود که با این اتفاق خواستند بخشی از آن تخصیص را جبران کنند.
مراکز پژوهشی و فناوری نیاز به توجه بیشتری دارند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
دانشجو
1398/06/25
10:43
> معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: مسئولان دانشگاه ها باید از توانمندی دانشجویان و تشکل های دانشجویی در جهت انجام امور دانشگاه استفاده کنند.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از وزارت علوم غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ تحقیقات و فناوری گفت: مسئولان دانشگاه ها باید از توانمندی دانشجویان و تشکل های دانشجویی در جهت انجام امور دانشگاه استفاده کنند.
وی با بیان اینکه برای کاهش مشکلات دانشگاهی لازم است که روسای دانشگاه ها سیاست شریک سازی دانشگاهیان را دنبال کنند؛ اظهار داشت: ما باید با گفتگو و مفاهمه، همه اقشار دانشگاهی را متقاعد کنیم که همه مان هم در مسائل و هم در محسنات دانشگاه سهیم هستیم و باید به کمک و همفکری هم مشکلات موجود را از میان برداریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید برپر تلاطم بودن حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها گفت: امروزه هر مساله و تغییری که در جامعه صورت می گیرد، سریعاً در دانشگاه نیز باز تاب می یابد و مدیریت مطلوب بر این موارد امکان پذیر نمی باشد مگر اینکه همه دست اندرکاران و اقشار دانشگاهی دست به دست هم دهند و با رسیدن به یک نقطه نظر مشترک در جهت حل مسائل اقدام کنند.
وی با اشاره به ظهور پدیده تشخص طلبی در میان دانشجویان گفت: ما با پدیده تشخص طلبی در میان دانشجویان مواجه هستیم و به این ترتیب بیشتر دانشجویان خود را ناظر می بینند تا مخاطب و به همین دلیل گاهی اوقات با هجمه های سنگین آنان به خصوص در فضای مجازی مواجه می شویم.
البته این تغییر ذهنیت سریعاً در رفتار و اعمال دانشجو هم تاثیر می گذارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه این تغییرات در نحوه نگرش دانشجویان در حوزه های آموزشی و سیاسی هم نمود پیدا می کند؛ اظهار داشت: این شیوه به مساله حق و تکلیف مربوط می شود.
دربرخی از جوامع محدوده حق و تکلیف افشار مختلف جامعه کاملاً معین و مشحص است.
ما در دوره ای از تاریخ کشورمان به سر می بریم که حق نگاری به تکلیف نگاری می چربد و به همین دلیل با مطالبات ریز و درشت مواجه هستیم و هر قدر جامعه به سوی مدرن شدن پیش می رود، این مسائل بیشتر می شود.
غفاری در خصوص راه کار فائق آمدن بر این مشکلات و کم کردن فاصله ها بین اقشار دانشگاهی گفت: بخشی از کار که باید در حوزه فرهنگی بررسی شود این است که ما چه میزان از هنجار های حاکم بر فضای دانشگاه ها در تمامی موارد را رعایت کرده ایم و البته در این خصوص از تاثیر عوامل بیرونی هم نباید غافل شویم.
وی افزود: همچنین در این خصوص باید یک هم ترازی نسبت به برداشت ها و تعابیراز هنجار ها و رعایت آن ها در سطح دانشگاه میان مسئولان و اقشار مختلف دانشگاهی به وجود آید و سعی ما باید رسیدن به یک اجماع و استفاده از ظرفیت های مختلف باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
ایرنا
1398/06/26
10:03
> تهران- ایرنا- بیستمین و دومین فـراخـوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی دانـشگاه ها و مـؤسسات آمـوزش عـالی و پژوهشی کـشور از امروز سه شنبه آغاز شد و تا ششم مهر ماه ادامه دارد.
> مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سالانه دو بار در ماه های شهریور و بهمن ماه فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی را برای متقاضیان دانشگاه ها اعلام می کند.
متقاضیان جذب هیات علمی از امروز سه شنبه می توانند نسبت به ثبت نام و انتخاب سه اولویت در مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نشانی اینترنتی http://www.
mjazb.
ir/ اقدام کنند.
محمدرضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود که 800 نفر برای عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات دولتی در شهریور ماه 98 جذب می شوند و مؤسسات غیردولتی سقف سهمیه ندارند.
فرآیند رسیدگی به پرونده های متقاضیان در دانشگاه ها روزهای 13 مهر تا 13 دی ماه و بررسی مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و طرح در هیأت مرکزی جذب از 14 دی تا 29 بهمن ماه 98 انجام می شود.
پیش از این، اعلام نیاز دانشگاه ها برای جذب هیات علمی از 19 مرداد ماه آغاز شده بود که چهارم شهریور ماه به پایان رسید.
نحوه جذب اعضای هیأت علمی به گزارش ایرنا، منظور از جذب اعضای هیأت علمی، هرگونه استخدام عضو هیأت علمی به صورت قراردادی، پیمانی، طرح سربازی، مأموریت و انتقال است.
پس از اعلام فراخوان عمومی جذب اعضای هیأت علمی که بر اساس فرم ها و شرایط مربوطه انجام می شود، سامانه جامع جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به ارسال اطلاعات پرونده داوطلبان به دانشگاه های محل درخواست آنان اقدام می کند و با نظر هیأت اجرایی جذب، افراد واجد شرایط اولیه برای انجام مصاحبه علمی دعوت می شوند.
پس از انجام مصاحبه علمی و عمومی و انجام تحقیقات محلی، پرونده ها به هیأت اجرایی جذب دانشگاه یا مؤسسه مربوطه، برای بررسی همه مدارک و جمع بندی صلاحیت ها ارجاع می شود و با رأی اعضای هیأت اجرایی، تشخیص صلاحیتی داوطلب نهایی شده و به اطلاع داوطلب می رسد.
در مرحله بعد، دبیرخانه هیأت اجرایی جذب دانشگاه پرونده متقاضیانی را که مورد تأیید اولیه هیأت اجرایی جذب قرار گرفته اند، از طریق سامانه جامع جذب به دبیرخانه هیأت مرکزی جذب ارسال می کند.
ابلاغ استخدام پیمانی اعضای هیأت علمی پس از تأیید هیأت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سوی دانشگاه و مؤسسه مربوطه صادر می شود.
اگر بازه زمانی رسیدگی پرونده ها در دانشگاه بیش از 90 روز و تأیید نهایی در مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیش از 45 روز طول بکشد، این دوره خارج از جدول زمانی تلقی شده و از سوی مراجع بالاتر قابل رسیدگی است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
آنا
1398/06/25
20:27
اخبار مرتبط این خبر

ايرنا

> مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان گفت: طرح سراسری پایش تندرستی دانشجویان جدید الورود از اول مهرماه در مراکز تندرستی و مشاوره دانشجویی 71 دانشگاه کشور اجرا و برای دانشجویان کارنامه سلامت صادر می شود.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از سازمان امور دانشجویان، محمدحسین علیزاده با اشاره به تدوین کارنامه سلامت برای دانشجویان گفت: امسال برای اولین بار در کشور و به صورت یکپارچه طرح پایش سلامت جسمانی دانشجویان جدیدالورود توسط ادارات تربیت بدنی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اجرا می شود.
وی افزود: زمان اجرای این طرح از آغاز سال تحصیلی تا پایان ترم اول سال تحصیلی است و بر اساس این طرح، وضعیت جسمانی دانشجویان از نظر تجزیه و ترکیب بدنی، ساختار قامتی و آمادگی جسمانی مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد.
مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان گفت: بر اساس کارنامه و نتایج حاصله از طرح پایش سلامت جسمانی دانشجویان که با ابزارها و آزمون های دقیق صورت می گیرد؛ در صورت وجود مشکلات و ناهنجاری های مرتبط مشاوره های لازم به دانشجویان برای رفع مشکلات جسمی ارائه می شود و دانشجویان از خدمات مراکز تندرستی دانشگاه ها استفاده می کنند.
علیزاده افزود: در سال گذشته علی رغم اختیاری بودن این طرح، بیش از 40 دانشگاه در آن شرکت کردند و در سال جدید با عنایت به الزامی بودن انجام آن و تجهیز 71 مرکز تندرستی در دانشگاه ها قطعاً شاهد پوشش جمعیت بیشتری در طرح خواهیم بود.
وی اظهار کرد: در راستای اجرای مطلوب طرح سراسری پایش تندرستی دانشجویان کارگاه آموزشی دستیاری مراکز تندرستی و مشاوره ورزشی روز 27 شهریورماه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با حضور 150 نفر ازکارشناسان آقا و خانم فعال در زمینه پایش و تندرستی ادارات تربیت بدنی دانشگاه ها برگزار می شود.
انتهای پیام/4127/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
ایلنا
1398/06/25
19:12
> ثبت نام دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور پذیرفته شده در آزمون سراسری 98 از تاریخ 27 تا 31 شهریور انجام می شود.
> ثبت نام دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور پذیرفته شده در آزمون سراسری 98 از تاریخ 27 تا 31 شهریور انجام می شود.
به گزارش ایلنا، ثبت نام دانشجویان مقطع کارشناسی آزمون سراسری از طریق سامانه آموزشی (گلستان) به آدرس اینترنتی http://reg.
pnu.ac
ir انجام می شود.
برای تسریع در ثبت نام توصیه می شود که تصویر مدارک با فرم jpg یا jpeg و حجم هر تصویر حداکثر 250 کیلوبایت آماده تا در هنگام ثبت نام در سامانه آموزشی (گلستان) به آدرس اینترنتی (www.
reg.
pnu.ac
ir) بارگذاری شود.
مدارک لازم جهت ثبت نام عبارت است از تصویر صفحه اول وصفحه توضیحات شناسنامه و پشت و روی کارت ملی، عکس 4 3 با زمینه روشن، اصل مدرک دیپلم وپیش دانشگاهی (دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید 6-3-3 نیاز به مدرک پیش دانشگاهی ندارند.
) و مدرک مشخص کننده نظام وظیفه (ویژه آقایان).
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/06/26
02:26
اخبار مرتبط این خبر

فارس نيوز

> رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل گفت: برای احداث دانشکده دامپزشکی این شهرستان پیش بینی اعتبار 140 میلیارد ریالی شد.
> به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، داوود دومیری گنجی دوشنبه شب در بازدید از احداث پروژه ساختمان دانشکده دامپزشکی دانشگاه فناوری های نوین این شهرستان در منطقه کلاصفا، اظهار کرد: آمل از شهرهای برجسته در زمینه علم و دانش، صنعت، تولید و کشاورزی است و 800 سال قبل دارای دانشگاه و نظامیه بود.
وی با بیان اینکه آمل در حوزه علمی از گذشته تاکنون علما، فقها و دانشمندان زیادی را شاهد بود و نمونه بارز آن آیت الله حسن زاده آملی و آیت الله جوادی آملی هستند، افزود: با توجه به اینکه این شهرستان یکی از نخستین شهرهای کشور در زمینه علم و دانش است باید به آن توجه ویژه شود.
رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با اشاره توجه ویژه دولت و وزارت علوم و تحقیقات به دانشگاه ها، تصریح کرد: انتظار داریم با توجه ویژه دولت دانشگاه فناوری نوین به دانشگاه جامع و بزرگ تبدیل شود.
این مسؤول دانشگاه فناوری نوین را یکی از نخستین دانشگاه های تخصصی کشور دانست و بیان کرد: فعالیت این دانشگاه از سال 1388 با عنوان دانشکده دامپزشکی زیرنظر دانشگاه مازندران آغاز شد و با موافقت کتبی وزارت علوم و تحقیقات به دانشگاه تخصصی فناوری های نوین با 6 رشته کارشناسی و کاردانی ارتقا یافت.
دومیری گنجی با بیان فعالیت این دانشگاه در 6 دانشکده و 27 گروه آموزشی، ادامه داد: فعالیت چهار دانشیار، 38 استادیار، 111 دانشجوی کاردانی، یک هزار و 100 دانشجوی کارشناسی و 99 دانشجوی کارشناسی ارشد در این مرکز باعث ارتقا و پیشرفت روزافزون شده است.
وی با اشاره به تحصیل یک هزار و 400 دانشجو در دو رشته کاردانی، 14 رشته کارشناسی و چهار رشته کارشناسی ارشد دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل، تأکید کرد: از دیگر اهداف این دانشگاه انعقاد قرارداد پژوهشی به میزان 9.
7 میلیارد ریال است همچنین چهار پژوهشگر برتر استانی در این مرکز فعالیت دارند و 90 درصد اساتیدمان از نخبه های کشور هستند.
رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با اعلام برگزاری همایش بین المللی یوسرن و تحقق اهداف دانشمندپروری در این دانشگاه با تقبل نمایندگی یوسرن در شمال کشور، گفت: چهار تفاهم نامه علمی و پژوهشی خارجی با کشورهایی همانند ایتالیا، فرانسه و اسپانیا و 11 مورد تفاهم نامه داخلی منعقد کردیم.
این مسؤول با اعلام وجود تعداد 423 مقاله داخلی و خارجی از دانشگاه فناوری های نوین، تصریح کرد: اهداف بسیار بزرگی را برای ارتقا و پیشرفت مجموعه در دستور کار داریم همچنین سه خوابگاه خودگردان این دانشگاه برای 300 نفر از دانشجویان مهیا شده است.
دومیری گنجی با اشاره به کمک فراوان و بی چشم داشت خیران نیک اندیش همانند خانواده مرحوم زهرا تفضلی برای ایجاد و پیشرفت دانشگاه فناوری های نوین، گفت: دانشکده دامپزشکی این مجموعه در پنج طبقه با 5 هزار متر مربع مساحت ایجاد می شود.
وی با اعلام حمایت دو مرحله ای نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی به اجرای پروژه های دانشگاه تخصصی فناوری های نوین، یادآور شد: علاوه بر مشارکت خیران، از سوی دولت حمایت های خوبی داشتیم و امیدواریم این حمایت ها در سال جاری بیشتر از گذشته ادامه یابد.
رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با اشاره به اجرای طرح جامع دانشگاه و طرح توسعه پردیس دانشگاهی، گفت: برای احداث کامل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین پیش بینی اعتبار 140 میلیارد ریالی شده است همچنین عملیات احداث این پروژه بزرگ در چند فاز اجرا می شود.
*اختصاص ردیف های اعتباری برای پروژه دانشکده دامپزشکی آمل نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه این شهرستان از شهرهای شاخص در علم و دانش است و توانسته در بسیاری از میادین علمی خوش بدرخشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/06/26
02:26
اخبار مرتبط این خبر

فارس نيوز


عزت الله یوسفیان ملا افزود: دولت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای توسعه و اجرای پروژه های بزرگ دانشگاهی و علمی به مازندران و شهرستان آمل توجه داشتند و انتظار می رود توجه دولت بیشتر از گذشته باشد.
وی با بیان اینکه خیران زیادی در آمل برای توسعه علم و دانش گام برمی دارند، تصریح کرد: خانواده مرحوم زهرا نفضلی از خیران علمی برای ایجاد دانشگاه فناوری های نوین گام های خوبی برداشتند.
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود ردیف های مختلف برای حمایت از مراکز علمی دولتی از سوی دولت و وزارت علوم و تحقیقات، گفت: برای توسعه علم و دانش در دانشگاه فناوری های نوین از ردیف های حمایتی استفاده می کنیم.
انتهای پیام/86012/ع.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر + دانشگاهها
موج نیوز
1398/06/25
14:53
> رئیس دانشگاه مازندران گفت:علی رغم اینکه استان مازندران استانی گردشگری است اما متاسفانه این دانشگاه در ساختمان استیجاری در شهرستان نوشهر فعالیت می کند و این مهم ترین چالش ما در دانشگاه مازندران است.
> به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، کوروش نوذری در نشست با وزیر علوم اظهار داشت: شعار دانشگاه مازندران، دانشگاهی برای جامعه است و نگاه و نگرش در دانشگاه این است که بتوانیم مشکلات جامع را رصد و در جهت رفع آن برنامه ریزی اقدام کنیم.
وی ادامه داد : دانشگاه مازندران دارای 12دانشکده، 259رشته گرایش و 54 گروه آموزشی است و یک دانشگاه جامع ،منتخب و مادر استان است و مسئولیت نظارت، ارزیابی و کیفی سازی آموزش عالی دانشگاهها بر عهده این دانشگاه است.
نوذری بیان داشت : هدف دانشگاه جامع مازندران به سمت تحصیلات تکمیلی و فعالیت های مربوط به فناوری است و این دانشگاه دارای 11هزار و 354دانشجو است که از این تعداد 62درصد کارشناسی21درصد کارشناسی ارشد و 17درصد در مقطع دکترا تحصیل می کنند.
وی تصریح کرد : 86دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند و 384عضو هیئت علمی فعال هستند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هنر
ایلنا
1398/06/26
09:10
> رییس دانشگاه هنر با اشاره به چالش های دانشگاه هنر گفت: بخشی از این مشکلات ما مسائل اقتصادی دانشگاه است که امیدواریم بتوانیم آن را مرتفع کنیم.
یکی از عمده ترین مشکلات دانشگاه هنر مرمت فضاهایی است که به عنوان فضای فیزیکی در اختیار داریم.
> رییس دانشگاه هنر با اشاره به چالش های دانشگاه هنر گفت: بخشی از این مشکلات ما مسائل اقتصادی دانشگاه است که امیدواریم بتوانیم آن را مرتفع کنیم.
یکی از عمده ترین مشکلات دانشگاه هنر مرمت فضاهایی است که به عنوان فضای فیزیکی در اختیار داریم.
سیدحسن سلطانی (رییس دانشگاه هنر) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به سرنوشت دانشجویان دانشگاه هنر پس از فارغ التحصیلی و میزان اشتغال آنها گفت: آنچه که مسلم است افرادی که از دانشگاه هنر فارغ التحصیل می شوند به دلیل مهارت های خاص هنری که دارند، حتی اگر در فضاهای دولتی مشغول به کار نشوند در فضای آزاد جامعه امکان کار دارند و با توانمندی هنری و پتانسیلی که دارند، می توانند در فضایی که مرتبط با توانمندی هنریشان هست، مشغول به کار شوند.
وی در خصوص رصد وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان این دانشگاه توضیح داد: وزارت علوم نیز اخیرا این رصد را آغاز کرده تا ما به یک آمار مشخصی دست پیدا کنیم و بدانیم دقیقا چه تعداد از فارغ التحصیلان ما در چه رشته هایی بیشتر و در چه رشته هایی کمتر وارد بازار کار می شوند.
قطعا اگر به آمار دقیقی دست پیدا کنیم آن را منتشر می کنیم.
رییس دانشگاه هنر درباره جایگاه دانشجویان هنر در نهادها و پست های دولتی گفت: جایگاه دانشجویان هنر در بسترهای دولتی به نوع رشته های هنری بستگی دارد و ممکن است که نیاز باشد در فضاهای صنعتی یا ارگان های دولتی خاصی مشغول به کار شوند و البته بعضا دانشجویان شهرسازی، معماری و طراحی صنعتی می توانند به سازمان ها و نهادهای نیمه دولتی مثل شهرداری ها برای اشتغال وارد شوند.
سلطانی گفت: در برخی از رشته ها که در واقع هنرهای انفرادی هستند قاعدتا خود هنرمند رغبت و تمایل ندارد که وارد حیطه کارمندی و عرصه دولتی شود و اکثر کسانی که به صورت انفرادی آموزش هنری می بینند تلاش می کنند در فضاهای خاص خودشان و یا در ارتباط با نمایشگاه های گروهی، هنرشان را عرضه کنند و وارد عرصه اقتصاد هنر شوند.
رییس دانشگاه هنر گفت: به نظر می آید اکثر هنرمندانی که پتانسیل هنری دارند به سمت کارهای دولتی کمتر می روند اما باید ورود آنها به کار روند و حقوق مشخص داشته باشد.
وی در پاسخ به این سوال که کدامیک از رشته های هنر بازار کار مناسب تری دارد و فارغ التحصیلان می توانند در آن زمینه شغل داشته باشند، گفت: رشته سینما، تئاتر، رشته معماری و شهرسازی به خصوص معماری داخلی بازار کار خوبی داشته و فارغ التحصیلان این رشته ها به نوعی مشغول هستند.
دانشجویان رشته های تجسمی مثل عکاسی، نقاشی و گرافیک نیز جز رشته هایی هستند که به نظر می آید کمتر وارد عرصه شغل های دولتی می شوند.
او افزود: دانشجویان دانشکده کاربردی و موسیقی دانشگاه هنر نیز به همین ترتیب در فضاهای هنر مربوط به خودشان در ارکسترها و گروه های موسیقی مشغول به کار می شوند و آن افرادی هم که تمایل دارند در حیطه آموزش کمک کنند، وارد عرصه هنرستان ها یا دانشگاه ها برای آموزش ابعاد مختلف هنر می شوند.
سلطانی در خصوص ظرفیت پذیرش دانشگاه هنر در سال 98 گفت: امسال ما به طور کل 420 هزار نفر پذیرش به عنوان ورودی خواهیم داشت و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می کنیم.
امیدوارم بتوانیم سال تحصیلی خوبی را با همت همکاران و اعضای هیات علمی این دانشگاه با درایت و دلگرمی که دانشجویان به عرصه علم و هنر خواهند داشت، آغاز کنیم.
رئیس دانشگاه هنر درباره مشکلات پیش روی این دانشگاه گفت: بخشی از این مشکلات ما مسائل اقتصادی دانشگاه است که امیدواریم بتوانیم آن را مرتفع کنیم.
یکی از عمده ترین مشکلات دانشگاه هنر مرمت فضاهایی است که به عنوان فضای فیزیکی در اختیار داریم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هنر
ایلنا
1398/06/26
09:10

با توجه به اینکه دانشگاه هنر در بافت میراثی قرار دارد و بخش عمده ای که در اختیار ماست در پردیس باغ ملی واقع شده و حدود 20 هزار متر است، تقریبا مرمت و بازساری 30 درصد این فضا انجام شده و حدود 70 درصد این فضا نیاز به توجه ویژه مسئولین دارد تا هرچه سریعتر مرمت و مقاوم سازی آن در اختیار دانشگاه قرار بگیرد و ما بتوانیم به زودی آن را آماده کنیم و انشالله ساماندهی و تجمیع دانشکده های مختلف دانشگاه هنر در این پردیس اتفاق بیفتد.
سلطانی در پایان اظهار داشت: برای حل مسئله مرمت دانشگاه هنر مذاکرات متعددی با نهادهای مربوطه انجام شده اما فعلا فقط قول و قرارهایی مطرح شده و در عمل اتفاقی نیفتاده است.
در حال حاضر بودجه مورد نیاز برای مرمت و بازسازی دانشگاه هنر باغ ملی 100 میلیارد تومان است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه قم
مهر
1398/06/25
11:13
> رئیس دانشگاه قم اعلام کرد: تمام 2 هزار دانشجویان دختر متقاضی خوابگاه دانشگاه قم در خوابگاه های ملکی و داخل دانشگاه اسکان داده شدند.
> حجت الاسلام عسکر دیرباز در گفتگو با خبرنگار مهراعلام کرد: برای سال تحصیلی جدید تمام دانشجویان دختر متقاضی خوابگاه دانشگاه قم، در خوابگاه های ملکی داخل دانشگاه اسکان داده شدند.
وی ادامه داد: حدود 2 هزار نفر از دانشجویان دختر دانشگاه قم در خوابگاه های ملکی اسکان داده شدند این کار باعث شده تا خانواده ها اطمینان پیدا کنند که دختران آنها داخل دانشگاه با امنیت کامل هستند.
رئیس دانشگاه قم گفت: دانشگاه قم طی 5 سال گذشته میزبان بیش از 12500 دانشجوی غیر بومی در سرای دانشجویی بوده و اخیرا نیز مجوز ساخت یک سرای ملکی 400 نفره از صندوق رفاه دانشجویان و منطقه 4 کشور در سال 97 اخذ کرده که می بایست اعتبارات ساخت آن نیز در گام های بعد جذب شود.
وی ادامه داد: همچنین توانستیم سراهای دانشجویی معصومیه، شهیدان میرباقری و گل آور را در سال های 96 و 97 با مساعدت های صندوق رفاه دانشجویان دو رتبه ارتقا دهیم.
حجت الاسلام دیرباز گفت: ایجاد اتاق مشاوره و سلامت جسم با تجهیز دستگاههای قابل قبول، تجمیع سراهای دانشجویی پسران و راه اندازی سیستم کنترل تردد مکانیزه، ایجاد زمین چمن مصنوعی(در سال 97) در سراهای دانشجویی پسران و ایجاد دو اتاق تندرستی در سراهای دختران و پسران (در سال 97) با مساعدت صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویان از دیگر اقدامات و خدماتی است که به دانشجویان ارایه شده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه مازندران
ایرنا
1398/06/25
10:37
> ساری – ایرنا – رئیس دانشگاه مازندران با اشاره به تعدد مشکلات گریبانگیر این استان تاکید کرد: برای برون رفت از این مشکلات، تعامل دستگاه های اجرایی و خدماتی با دانشگاه الزامی و نیاز دوطرفه دانشگاه و جامعه است.
> به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر کوروش نوذری روز دوشنبه در نشست وزیر علوم با مسئولان دانشگاه مازندران افزود: مازندران از مشکلات متعددی همچون پسماند و زباله ، مهاجرت و رشد کند اقتصادی رنج می برد و دانشگاه مازندران هم ظرفیت شناسایی و ارائه راهکار برای آن دارد.
وی نزدیکی بیشتر دستگاه های اجرایی با دانشگاه ها به خصوص دانشگاه جامع مازندران را خواستار شد و گفت: بر طرف کردن نیاز دانشگاه مازندران ، ارائه نیازمندی خود به دانشگاه و همچنین همصدایی با دانشگاه برای اجرای فعالیت علمی در کارها به نوعی راه خروج از مشکلات استان خواهد بود.
نوذری گفت: سمت و سوی فعالیت های دانشگاه مازندران اکنون تقاضا محور و مبتنی بر فعالیت های اجتماعی و فناورانه است ، اما متاسفانه هنوز نتوانستیم ارتباط مستمر با جامعه اطراف ایجاد کنیم .
رئیس دانشگاه مازندران مشکلات و محرومیت های دانشگاه مازندران را بسیار محدود دانست و گفت: کمبود خوابگاه ، محدودیت فضای ورزشی ، مهمان بودن دانشکده ها و اضافه بار آنها بر دانشکده های دیگر از جمله مشکلات دانشگاه مازندران است.
نوذری همچنین اظهار داشت که از در صورتی که دستگاه ها و مراکز تولید نتوانند نیاز دانشگاه را رفع کنند ، به طبع دانشگاه هم نمی تواند نیاز متقابل آنها را برطرف کند.
در این نشست برخی دیگراز اساتاید دانشگاه مسائلی همچون آئین نامه های دست و پا گیر ، تفاوت حقوق هیات علمی دانشگاه ها با دانشگاه های علوم پزشکی ، فقدان پرداخت معوقات بازشستگان دانشگاه، توسعه دانشگاه مازندارن و فقدان حضور پارک علم و فناوری را با وزیر علوم در میان گذاشتند.
دانشگاه مازندران یکی از مادر دانشگاه های کشور است که دارای حدود 12 هزار دانشجو و حدود 380 عضور هیت علمی دارد.
9919/1654.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
ایسنا
1398/06/26
03:10
> رییس دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر این که مهلت واگذاری مراکز علمی کاربردی دستگاه های دولتی به بخش خصوصی پایان شهریور ماه به اتمام می رسد، گفت: مراکزی که تعلل کنند، تعطیل خواهند شد.
> دکتر محمد حسین امید در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب در خصوص آخرین وضعیت واگذاری مراکز وابسته به دستگاه های دولتی، اظهار کرد: شورای عالی اداری کشور دو سال پیش مصوبه ای تصویب کرد که این مصوبه دو بند اساسی دارد؛ بند اول آن به مراکز علمی، پژوهشی و بند دوم نیز به مراکز علمی کاربردی اختصاص داده شده است.
این مصوبه توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس بند 1 این مصوبه، موسسات پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی نمی توانند دانشجو پذیرش کنند.
در بند 2 مصوبه نیز تاکید شده، مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی باید به بخش غیردولتی واگذار شوند، در غیر این صورت این مراکز منحل خواهند شد.
وزارت علوم و دانشگاه علمی کاربردی نیز مجری اجرای دقیق این مصوبه هستند.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخشی از این مراکز به بخش خصوصی واگذار شدند، برخی نیز تمایلی به واگذاری نداشتند، در نتیجه این مراکز در شرف تعطیلی هستند.
به گفته دکتر امید، بر اساس تبصره جدید سازمان اداری و استخدامی کشور برخی از مراکز فوق اجازه فعالیت با شرایط وابسته به دستگاه ها را دریافت کردند، مثلا مراکز وابسته به سازمان هلال احمر تعطیل نخواهند شد، اما حدود 30 مرکز به مراکز خصوصی منتقل شدند و مابقی مراکز نیز تا پایان شهریور فرصت انتقال دارند، در غیر اینصورت تعطیل خواهند شد.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی از مکاتبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران برای واگذاری "دانشکده خبر" خبر داد و گفت: مکاتبات لازم در این زمینه انجام شده است، مراحل انتقال آن در حال انجام است.
وی تاکید کرد: مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی از مهر سال 96 پذیرش نداشتند و تعداد دانشجویان این مراکز در کل کشور حدود 4 هزار نفر است که این دانشجویان را به مراکز معین منتقل خواهیم کرد و خود مراکز منحل خواهند شد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
محمدحسین امید+دانشگاه جامع علمی کاربردی
برنا
1398/06/25
18:01
> طی حکمی از سوی دکتر محمدحسین امید سرپرست واحد استانی سمنان دانشگاه جامع علمی کاربردی منصوب شد.
> سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی سمنان منصوب شد طی حکمی از سوی دکتر محمدحسین امید سرپرست واحد استانی سمنان دانشگاه جامع علمی کاربردی منصوب شد.
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، طی حکمی از سوی دکتر محمدحسین امید سرپرست واحد استانی سمنان دانشگاه جامع علمی کاربردی منصوب شد.
در این حکم دکتر محمد تقی قربانیان به عنوان سرپرست واحد استانی سمنان منصوب و بر رعایت منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در حفظ بیت المال و اعمال سیاست های موثر صرفه جویی در هزینه ها ،پرهیز از تجمل گرایی ،تقویت نظم و انظباط اداری و رعایت دقیق مقررات مالی و ارتقای علمی فرهنگی و اجتماعی تاکید شد.
لازم به ذکر است دکتر محمد تقی قربانیان پیش از این عنوان سرپرست معاونت دانشجویی دانشگاه دامغان را عهده دار بوده است.
ضمناً طی حکمی جداگانه از خدمات آقای دکتر بهزاد بهرامی نسب رئیس سابق این واحد استانی تقدیر و تشکر شد.
Print Email Short Link کد خبر: 898785 تاریخ خبر: 1398/06/25 18:01:33 دولت صرفه جویی فرهنگی و اجتماعی برنا واحد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
جذب هیات علمی
گام نیوز
1398/06/26
09:03
> گام خبر: دانشگاه خلیج فارس بوشهر به منظور افزایش توانمندی های علمی، پژوهشی و اجتماعی خود، از بین دانش آموختگان مقطع دکتری هیات علمی جذب می کند.
> به گزارش گام خبر دبیر هیات اجرایی جذب هیات علمی دانشگاه خلیج فارس گفت: در فراخوانی که اکنون برای جذب هیات علمی داده شده، 18 عضو هیات علمی جدید استخدام خواهند شد.
دکتر محمد رضا محمدی زاده افزود: متقاضیان جذب باید همه مقاطع تحصیلی خود را در دوره روزانه دانشگاه های معتبر داخلی و یا دانشگاه های خارجی مورد تائید وزارت علوم گذرانده باشند، و رشته تحصیلی و گرایش همه مقاطع تحصیلی آن ها باید با رشته و گرایش مورد تقاضا برای جذب همخوانی داشته باشد.
او ادامه داد: سوابق پژوهشی متقاضی نیز باید متناسب با گرایش و تخصص مورد تقاضا باشد و حداقل معدل متقاضیان جذب در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 15، 17 و 18 است.
دبیر اجرایی جذب هیات علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر بیان کرد: همچنین متقاضیان باید ضمن داشتن کارنامه علمی قوی و در سطح مطلوب دانشگاه خلیج فارس دست کم به یک زبان زنده بین المللی (انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، عربی) متناسب با رشته تحصیلی خود مسلط باشند و در استخدام رسمی یا پیمانی دستگاه ها و نهاد های دولتی یا سایر دانشگاه ها نباشند.
محمدی زاد، با درخواست از دانش آموختگان استان بوشهر برای مشارکت فعال در این فراخوان، گفت: هر چند ملاک برای جذب هیات علمی سوابق آموزشی، علمی و پژوهشی است، اما در شرایط برابر، اولویت با نیروی های بومی است.
او گفت: اکنون 6 عضو هیات علمی با درجه استاد، 40 نفر با درجه دانشیار، 169 نفر با درجه استادیار، 30 نفر با درجه مربی و 11 نفر طرح خدمت سربازی در دانشگاه خلیج فارس به آموزش دانشجویان و انجام فعالیت های پژوهشی متناسب با حوزه های راهبردی دانشگاه مشغول هستند.
دانشگاه خلیج فارس در سال 1371 راه اندازی شده و هم اکنون دارای 256 عضو هیات علمی است و تعداد هشت هزار و 400 دانشجو در هشت دانشکده این دانشگاه در حال تحصیل هستند.
منبع:باشگاه خبرنگاران انتهای پیام /.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
دانشجو
1398/06/25
14:00
> پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و استان البرز در جهت ایجاد اشتغال مولد دانش آموختگان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه تهران، در جهت اجرای طرح ملی توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال و مهارت آموزی و با هدف افزایش توان مهارتی دانشجویان، تفاهم نامه همکاری بین سید حسین گلدانساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و مهندس غیاثی تبار، رئیس اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز، 24 شهریور 1398 به امضا رسید.
این تفاهم نامه با هدف توانمندسازی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی در واحد ها و پردیس های دانشگاهی در جهت تأمین نیاز کشور به منابع انسانی کارآمد، فراهم سازی بستر های اشتغال مولد دانش آموختگان رشته های مختلف دانشگاهی و استفاده از ظرفیت های آموزشی و پژوهشی منعقد شد.
اعطای مجوز تأسیس مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مطابق با ضوابط و مقررات، همکاری در طراحی و هدایت برنامه های مهارت آموزی و مشاوره شغلی و آموزشی دانشجویان، بررسی صلاحیت های فنی و تخصصی مربیان معرفی شده و صدور ابلاغ مربیگری برای آنان، بازنگری استاندارد های موجود یا تدوین استاندارد های جدید، تأمین فضای مورد نیاز مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی، از جمله تعهدات طرفین در این تفاهم نامه است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
دانشجو
1398/06/25
12:55
> اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: ثبت درخواست های نقل و انتقال دانشجویان جدیدالورود شاهد و ایثارگر از امروز دوشنبه 25 شهریور آغاز و به مدت 5 روز ادامه خواهد داشت.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از سازمان امور و دانشجویان بر اساس این اطلاعیه، دانشجویان متقاضی انتقال و یا میهمانی می توانند با مراجعه به سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان به آدرس Portal.
saorg.
ir نسبت به ثبت درخواست اقدام و کد رهگیری دریافت و نتیجه بررسی را در زمان مقرر از طریق همان سایت با درج کد رهگیری مشاهده نمایند.
متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:به آگاهی می رساند سامانه نقل و انتقال دانشجویان جدیدالورود شاهد و ایثارگر از روز دوشنبه 25 شهریور ماه تا پایان روز جمعه 29 شهریور ماه فعال و آماده ثبت درخواست دانشجویان شاهد و ایثارگر واجد شرایط مقطع کارشناسی ورودی سال 1398 می باشد.
شایان ذکر است این اداره کل از پذیرش درخواست های خارج از سامانه معذور می باشد.
ضمناً: رسیدگی به تقاضای دانشجویان به ترتیب اولویت ذیل انجام می پذیرد.
- فرزند اناث شهید- فرزند ذکور شهید- جانباز 50% و بالاتر و آزاده- همسر شهید- جانباز 25% الی 49%- همسر جانباز 50% و بالاتر و آزاده- فرزند اناث جانباز 50% و بالاتر و آزاده- فرزند ذکور جانباز 50% و بالاتر و آزاده- همسر جانباز 25% الی 49%- فرزند اناث جانباز 25% الی 49%- فرزند ذکور جانباز 25% الی 49% دانشجویان متقاضی انتقال و یا میهمانی می توانند با مراجعه به سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان به آدرس Portal.
saorg.
ir نسبت به ثبت درخواست اقدام و کد رهگیری دریافت و نتیجه بررسی را در زمان مقرر از طریق همان سایت با درج کد رهگیری مشاهده نمایند.
لازم است، متقاضیان شاهد و ایثارگر قبل از تکمیل سامانه نقل و انتقال، فایل راهنما را به دقت مطالعه نموده و تمام مراحل را به درستی انجام دهند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
ایران اکونومیست
1398/06/25
11:33
> ایران اکونومیست-آزمایشگاه علوم شناختی دانشگاه علامه طباطبایی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به دستگاه "تحریک الکتریکی فراجمجمه ­ای" مجهز شد.
> به گزارش ایسنا، آزمایشگاه علوم شناختی این دانشگاه همچنین به تازگی نیز به دستگاه الکترو انسفالوگرام 64 کاناله ثبت فعالیت الکتریکی مغز تجهیز شد.
تجهیز آزمایشگاه علوم شناختی دانشگاه علامه طباطبایی به سیستم های پیشرفته در راستای راهبرد ستاد توسعه علوم شناختی و به منظور ترویج دانش علوم شناختی در این مرکز آموزش عالی صورت گرفته است.
ستاد توسعه علوم شناختی با اتخاذ سیاست های حمایتی در امر تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات در حوزه علوم شناختی، همچنین می کوشد دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.
مجهز شدن آزمایشگاه های علوم شناختی و آماده سازی ابزارها و زیر ساخت های مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی با هدف تربیت و آموزش نیروی انسانی از برنامه های حمایتی ستاد توسعه علوم شناختی است.
تاکنون هفت مرکز دانشگاهی و درمانی در نقاط مختلف کشور با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی به دستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه ای مجهز شدند.
بر اساس اعلام ستاد علوم شناختی، به واسطه حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی تاکنون بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح های تحقیقاتی و پژوهشی در داخل کشور طراحی، ساخته و بومی سازی شده است.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
ایسنا
1398/06/25
11:13
> رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان از جذب دانشجویان خارجی رشته گردشگری برای نخستین بار در اولین دانشکده گردشگری کشور خبر داد.
> رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان از جذب دانشجویان خارجی رشته گردشگری برای نخستین بار در اولین دانشکده گردشگری کشور خبر داد.
به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، دکتر محمد رحیمی از دانشگاه سمنان به عنوان اولین دانشگاه دارای دانشکده گردشگری نام برد و اظهار کرد: این دانشگاه از سال 98 به جذب دانشجویان خارجی نیز روی آورده است.
وی ادامه داد: دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان علاوه بر آموزش دانشجویان ایرانی به تازگی پذیرای دانشجویان خارجی نیز شده و در گام نخست در سال 98 هشت دانشجوی خارجی در این دانشکده پذیرش شده اند.
دکتر رحیمی با بیان اینکه این دانشجویان از کشور عراق و در رشته مدیریت جهانگردی مقطع کارشناسی ارشد این دانشکده مشغول به تحصیل شده اند افزود: وزارت علوم کشور عراق تنها دو دانشگاه در کشور ایران را برای تحصیل در رشته گردشگری مورد تایید قرار داده که یکی از آنها دانشگاه سمنان است.
وی با بیان اینکه دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان جزء معدود دانشگاه های دارای دانشکده گردشگری در کشور است تصریح کرد: امروز صنعت گردشگری، سومین صنعت بزرگ جهان است و رشد و توسعه این صنعت در کشور و استان سمنان با کمک دانشگاهیان و فارغ التحصیلان این رشته به صورت تخصصی بیش از پیش قوت می گیرد .
این عضو هیات علمی دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری و چشم اندازهای پیش روی آن گفت : رونق در صنعت گردشگری با آموزش های مهارت محور امکان پذیر است و دانشگاه ها در این زمینه نقش مهمی دارند .
وی اضافه کرد: امسال از سوی سازمان جهانی جهانگردی به عنوان سال آموزش، مهارت و اشتغال نامگذاری شده و دانشگاه ها در این زمینه نقش مهم و موثری دارند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم+غلامی
باشگاه خبرنگاران
1398/06/26
08:36
> رئیس پارک علم و فناوری مازندران از کلنگ زنی پروژه پردیس پارک علم و فناوری مازندران، با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد.
> به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به سفر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مازندران در آستانه فرارسیدن آغاز سال تحصیلی جدید، در روز های دوشنبه و سه شنبه 25 و 26 شهریور ماه، گفت: پروژه پردیس پارک علم و فناوری مازندران و بازدید از شرکت های فناور و دانش بنیان از جمله برنامه های این سفر خواهد بود.
او افزود: عملیات اجرایی ساخت پردیس پارک علم و فناوری مازندران با اعتبار 189 میلیارد ریال و با زیربنای 6500 مترمربع در زمینی به مساحت 2 و نیم هکتار در ساری آغاز می شود تا با ساخت ساختمان چند منظوره در این پردیس شاهد افزایش تولید ثروت از طریق علم و فناوری باشیم.
معتمدزادگان گفت: با افتتاح پردیس پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور از حمایت های زیرساختی سخت افزاری و نرم افزاری پارک بهره مند می شوند.
او افزود: فضای اداری، تحقیقاتی و فناوری در فضای حدود 10 هزار متر مربع با سرمایه گذاری بیش از 400 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در پردیس پارک علم و فناوری مازندران ساخته خواهد شد.
معتمدزادگان پارک های علم و فناوری را مهمترین اکوسیستم حمایتی از شرکت های کوچک و بزرگ دانش محور دانست، و گفت: پارک های علم و فناوری با ارائه خدمات موثر و تخصصی زمینه رشد سریع شرکت های کوچک تا متوسط را فراهم می نمایند.
انتهای پیام/س برنامه های سفر وزیر علوم در مازندران.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
شبستان
1398/06/25
16:20
> کتاب «درسنامه های قرآنی» محصول مشترک پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، رونمایی می شود.
> خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: مراسم رونمایی از کتاب «درسنامه های قرآنی» چهارشنبه، 27 شهریور از ساعت 9 تا 14:30 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم برگزار می شود.
بنابر این گزارش، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، در راستای مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی و با هدف ساماندهی و تدوین کتب و محتوای آموزشی درسی برای مراکز دانشگاهی مجری رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی در اواخر سال 1395 همکاری علمی ای را آغاز کردند.
این همکاری در قالب انعقاد قرارداد تدوین 21 عنوان درسنامه قرآنی تبلور یافت و برای اجرایی کردن قرارداد یادشده دبیرخانه ای با عنوان «کارویژه تدوین درسنامه های قرآنی» در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تشکیل شد.
این مجموعه آثار براساس سرفصل های مصوب علوم قرآنی در قالب مشارکت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور که هر دو از مراکز زیر مجموعه وزارت علوم تحقیقات و فناوری است طراحی و تدوین شده است.
مراسم رونمائی از این آثار از ساعت 9 تا 14:30 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم واقع در پردیسان، ابتدای بلوار دانشگاه، ساختمان دانشکده علوم انسانی، طبقه سوم، تالار امام خمینی(ره) و با حضور مولفین ، ناظرین طرح ها و مدیران مرتبط مراکز آموزشی و پژوهشی استان برگزار می شود.
پایان پیام/9.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
فارس نیوز
1398/06/25
12:42
> مراسم ختم مادر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی به نیابت از فرزندش چهارشنبه 27 شهریور در مسجد دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
> به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مراسم ختم مادر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی به نیابت از فرزندش چهارشنبه 27 شهریور در مسجد دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
* 11 شهریور مادر دانشمند ایرانی فوت کرد بر اساس این گزارش، مدتی قبل در روز دوشنبه 11 شهریورماه ، مادر استاد مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی که بیش از 10 ماه در زندان کشور آمریکا به سر می برد به دلیل بیماری فوت شد.
* مراسم یادبود مادر دانشمند ایرانی به نیابت از فرزندش است یعقوب فتح الهی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت: با توجه به زندانی بودن دانشمند ایرانی از طرف دانشگاه تربیت مدرس مراسم ختم مادر مسعود سلیمانی به نیابت از فرزندش روز چهارشنبه 27 شهریور در مسجد دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
* حضور مقامات کشوری وعلمی در مراسم ختم مادر استاد سلیمانی وی افزود: مراسم ختم مادر دانشمند ایرانی با حضور مقامات کشوری ، مسئولانی از نهاد ریاست جمهوری، وزارت علوم ، وزارت بهداشت، وزارت خارجه ، مجلس شورای اسلامی ، روسا ، اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار خواهد شد.
* مراسم یادبود مادر دانشمند ایرانی در مسجد قدس فتح الهی تصریح کرد: مراسم یادبود مادر دانشمند ایرانی روز چهارشنبه 27 شهریور از ساعت 13:30 تا 15 در مسجد قدس دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
انتهای پیام/.
1
فهرست