وزارت علوم - خبرگزاري ها 27 شهريورماه 98
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت 12:5
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دانشجو
1398/06/27
06:00
> رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه شرکت های دانش بنیان برای تامین نیاز های صنایع یا خدمات با تکنولوژی بالا ایجاد شده اند، می توانند نقشی حیاتی برای گذر از تحریم های ظالمانه داشته باشند.
> محمد رفیعی، رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو درباره رشد کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر گفت: در این سال ها حرکت بسیار مناسبی از طرف وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری در جهت رشد کیفی شرکت های دانش بنیان از طریق حمایت های مختلف چه در بعد رفع موانع و چه از بعد ایجاد بازار های جدید صورت گرفته است که این موضوع خود انگیزه بیشتری جهت تاسیس واحد های فناوری جدید و شرکت های دانش بنیان جدید ایجاد کرده است، بنابراین رشد کیفی و قابل تقدیر در سال های اخیر موجب رشد کمی آن ها نیز شده است.
رفیعی ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت های دانش بنیان با هدف ایجاد ارزش افزوده بالا و خلق ثروت از دانش و به خصوص حرکت در جهت تامین نیاز های صنایع یا خدمات با تکنولوژی بالا و پیشرفته، ایجاد شده اند، به طور قطع می توانند نقشی حیاتی برای گذر از تحریم های ظالمانه ایجاد شده بر کشور داشته باشند.
این نقش می تواند در جهت کامل کردن زنجیره ارزش، زنجیره تولید و رفع نیاز های داخلی باشد.
به گفته وی، شرکت هایی که براساس دانش و فناوری ایجاد شده باشند بسیار منعطف بوده و کاملا شرایط تطبیق پذیری با اوضاع اقتصادی را دارا هستند و خواهند توانست کاستی های موجود به دلیل تحریم های تولید را جبران کنند.
رفیعی در ادامه درباره نحوه ارتباط بازیگران مختلف حامی شرکت های دانش بنیان با یکدیگر بیان کرد: جدیدا یک رفرم کامل در چگونگی ارتباط صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک های علم و فناوری و صندوق های پژوهش و فناوری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان صورت گرفته که جای تقدیر فراوان از ریاست و هیئت عامل فعلی را می طلبد و امیدوارم این کار به توسعه هرچه بیشتر اکوسیستم نوآوری و فناوری در کشور منجر شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه بر اساس قوانین و مقررات، پارک های علم و فناوری وظیفه خطیر حمایت از واحد های فناوری نوپا را از طریق اهدای گرنت، مشاوره، منتورینگ و .
برعهده دارند، ارتباط صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک ها می تواند باعث هم افزایی و خدمات رسانی بیشتر به این شرکت ها شود.
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی در پایان اظهار کرد: همچنین همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک های علم و فناوری برای ایجاد تسهیل گری واحد های فناور باعث هم افزایی بیشتر در راستای ایجاد کسب و کار ها با ارزش افزوده بالا خواهد شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1398/06/26
10:29
> تهران- ایرنا- رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رویداد بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها با مشارکت این وزارتخانه و دانشگاه های برتر کشور، دانشمندان مطرح جهانی و نامزدهای جایزه نوبل اقتصاد به منظور ارائه راهکارهایی برای ساماندهی و برخورد هدفمند با تحریم ها برگزار می شود.
> مسعود صدری نسب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: یکی از برنامه های مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کمک به برگزاری کنفرانس ها و همایش های بین المللی در سطح کشور و بین دانشگاه ها است، مرکز مطالعات هر سال یک همایش بزرگ بین المللی را برگزار می کند که عنوان آن بستگی به مقتضیات کشور دارد.
این کنفرانس روزهای 17 و 18 مهرماه امسال بر اساس اولویت های پژوهشی استراتژیک کشور برگزار می شود.
وی افزود: علی رغم گذشت بیش از 40 سال از تحریم ها، کشور جمهوری اسلامی ایران توانسته است به پشتوانه قدرت ملی، دیپلماسی علمی و ظرفیت بومی خود، شکوفایی و خودکفایی در تمامی عرصه ها را سرعت بخشد و در راستای ارتقای علمی کشور گام های بزرگی بردارد.
به گفته صدری نسب، با توجه به اینکه تحریم ها از سال گذشته شدت بیشتری به خود گرفته است، عنوان کنفرانس سال جاری این مرکز، اقتصاد جهانی و تحریم ها نام گذاری شد.
رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: نتیجه این کنفرانس منتج به خروجی هایی می شود که در اختیار دستگاه های مرتبط قرار می دهیم تا با نگاه علمی و تخصصی، برخورد مناسب و هدفمندی با تحریم ها داشته باشند.
رئیس کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها با اشاره به محورهای این کنفرانس گفت: تاثیر تحریم ها بر ایران، تحریم های آمریکا علیه ایران، تحریم عادلانه، تحریم ها، حقوق بشر و حقوق بین الملل، هنر، رسانه و تحریم ها، نظم جهانی و تحریم ها محورهای اصلی است که در این همایش به بحث و بررسی گذاشته می شود.
کنفرانس تلنگری برای ساماندهی مقابله با تحریم ها صدری نسب تاکید کرد: برگزاری این کنفرانس تلنگری برای همه به منظور ساماندهی مقابله با تحریم ها است؛ سازمان ها و ارگان های مختلف معمولاً به صورت انفرادی با تحریم ها مقابله می کنند، اما یک سازمان متعهد و متشکل از ارگان های کشور که زیر یک چتر سیاست هایی برای برخورد هدفمند با این تحریم ها داشته باشند، وجود ندارد.
وی تاکید کرد: با توجه به بالا بودن سطح این کنفرانس، امیدواریم تصمیم گیری مناسب برای نام گذاری سازمانی متشکل از ارگان ها و دستگاه های کشور صورت گیرد که به صورت هم افزا با تحریم ها مقابله کنند.
رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: تحریم ها به حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، روابط بین الملل، علوم سیاسی و حقوق اشاره دارد و سعی کردیم از مسئولان تراز اول کشور و استادان برجسته در این چهار حوزه دعوت به عمل آوریم.
همچنین به دنبال دعوت از استادان برخی کشورها از جمله چین و روسیه هستیم؛ چرا که این کشورها سال ها تحت تحریم آمریکا بودند و توانستند به نوعی بر تحریم ها غلبه کنند.
حضور استادان برتر دانشگاه های کشور و دانشمندان بین المللی در حوزه های اقتصاد، حقوق و علوم سیاسی به عنوان سخنرانان اصلی و برگزاری پنل های تخصصی از جمله نقاط حائز اهمیت این رویداد است.
ریاست این کنفرانس بین المللی به صدری نسب واگذار شده و حسین راغفر عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) دبیر علمی کنفرانس است.
با توجه به اینکه هدف از برگزاری این رویداد کمک به توسعه دانش و پژوهش در حوزه اقتصاد با تاکید بر موضوع تحریم ها در کشور و ارائه راهکارهای عملی در این حوزه است، برگزاری آن فرصتی برای تمام پژوهشگران، استادان و دانشجویان محسوب می شود که با ارائه مقالات و دستاوردهای پژوهشی خود در راستای کمک به اعتلاء و پیشرفت کشور و مقابله موثر با تحریم ها گام بردارند.
1
فهرست