وزارت علوم - خبرگزاري ها 18 آبان ماه 98
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت 12:6
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
10683762 09:47 پايگاه اطلاع رساني دولت
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دانشجو
1398/08/18
10:03
> هم زمان با سفر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به استان قم ، طرح های عمرانی دانشگاه قم به بهره برداری رسید .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، هم زمان با سفر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به استان قم ، طرح های عمرانی دانشگاه قم به بهره برداری رسید .
این طرح ها شامل تصفیه خانه و فاز اول سرای دانشجویان متأهل بود که با حضور وزیر علوم افتتاح شد .
همچنین با حضور غلامی ، عملیات عمرانی مجموعه رفاهی و فرهنگی پردیس دختران دانشگاه قم آغاز شد .
پروژه تصفیه خانه تأمین آب فضای سبز دانشگاه قم با اعتباری بالغ بر 24 میلیارد ریال از محل اعتبارات مدیریت سبز وزارت علوم و با توان تصفیه روزانه 600 مترمکعب به بهره برداری رسید .
فاز اول سرای دانشجویان متأهل دانشگاه قم نیز به همت خیر نیک اندیش آقای اربابی و با مشارکت دانشگاه قم در 10 واحد 60 متری و با هزینه ای بالغ بر هفده میلیارد ریال به بهره برداری رسید .
گفتنی است ، مجموعه رفاهی و فرهنگی پردیس دختران دانشگاه قم نیز با مشارکت خیرین ساخته می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1398/08/18
09:47
> دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه برای بازدید از دانشگاه های قم ، دیدار با دانشگاهیان و افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاهی ، صبح امروز (شنبه) با استقبال استاندار قم ، روسای دانشگاه ها و مسئولان محلی وارد قم شد.
> دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه برای بازدید از دانشگاه های قم ، دیدار با دانشگاهیان و افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاهی ، صبح امروز (شنبه) با استقبال استاندار قم ، روسای دانشگاه ها و مسئولان محلی وارد قم شد .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در این سفر دکتر غلامی ضمن بازدید از دانشگاه های قم ، صنعتی قم و حضرت معصومه (س) ، در نشست هیئت امنای دانشگاه های قم حضور می یابد .
همچنین در این سفر با حضور وزیر علوم ، عملیات ساخت محوطه سازی و مجتمع رفاهی دختران دانشگاه قم آغاز می شود و خوابگاه متاهلی این دانشگاه نیز به بهره برداری می رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ایسنا
1398/08/18
09:21
> ایسنا/قم صبح امروز منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری کشور با حضور در دانشگاه قم سه پروژه عمرانی را افتتاح و کلنگ زنی کرد .
> غلامی پس از ادای احترام به مزار شهدای دانشگاه قم ، تصفیه خانه فاضلاب این دانشگاه را افتتاح کرد .
تصفیه خانه فاضلاب دانشگاه قم جهت تامین آب مورد نیاز فضای سبز دانشگاه با اعتباری بالغ بر 24 میلیارد ریال و با توان تصفیه 600 متر مکعب افتتاح شد .
وزیر علوم در ادامه از پروژه فاز یک خوابگاه متاهلی دانشگاه قم بازدید و از آن افتتاح صورت گرفت .
فاز اول خوابگاه متاهلی دانشگاه قم با 10 واحد مسکونی شصت متری با اعتباری بالغ بر 17 میلیارد ریال که توسط خیرین و مشارکت دانشگاه تامین شد به بهره برداری رسیده است .
همچنین در بازدید وزیر علوم از دانشگاه قم عملیات عمرانی مجموعه رفاهی و فرهنگی پردیس خواهران دانشگاه آغاز شد این پروژه با همت و مشارکت خیرین دانشگاه ساز به منظور توسعه امکانات رفاهی و فرهنگی بانوان دانشگاهی احداث خواهد شد .
در ادامه سفر وزیر علوم به قم پروژه های عمرانی دانشگاه حضرت معصومه و دانشگاه صنعتی قم نیز افتتاح خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
واحد مرکزی خبر
1398/08/18
09:19
> به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری به منظور دیدار با روسای برخی دانشگاه های قم ، و افتتاح یک مجموعه ورزشی در دانشگاه حضرت معصومه به قم سفر کرد.
> به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری به منظور دیدار با روسای برخی دانشگاه های قم ، و افتتاح یک مجموعه ورزشی در دانشگاه حضرت معصومه به قم سفر کرد .
آقای غلامی عصر امروز نیز از دانشگاه قم و دانشگاه صنعتی قم بازدید خواهد کرد و در جلسه روسای دانشگاه های استان قم شرکت خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب آنلاین
1398/08/14
16:43
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از افزایش 12هزار نفر به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید خبر داد .
> به گزارش خبرآنلاین به نقل از وزارت علوم ، منصور غلامی در جلسه شورای معاونان وزارتخانه با اشاره به اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان گفت : پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشورو پرداخت اعتبار کمکی جهت تجهیز و تعمیر ویژه جهت خوابگاه های دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان سراسر کشور بخشی از این اقدامات است .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه هایی به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شده است .
تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجوییوزیر علوم ادامه داد : اختصاص حدود 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقاء ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها ، از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
وی به افزایش وام های دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان و بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است .
35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری استغلامی توسعه فضاهای ورزشی را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقاء میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه و بهره برداری از تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 از جمله اقداماتی است که انجام شده است .
وی ادامه داد : کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از دیگر اقدامات است که صورت گرفته است .
وی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی و برگزاری هفته سلامت روان اشاره کرد .
به گفته وزیر علوم ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان صورت گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/08/14
14:44
> وزیر علوم گفت : 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری تخصیص داده شده است .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، منصور غلامی وزیر علوم در جلسه شورای معاونان وزارتخانه ، پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشور ، پرداخت اعتبار کمکی برای تجهیز و تعمیر ویژه جهت خوابگاه های دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان سراسر کشور از جمله اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان برشمرد .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه ای با فروشگاه های زنجیره ای اتکا و شرکت طبیعت به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شده است .
* تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجویی به گفته وزیر علوم ، اختصاص حدود 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقاء ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها ، از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
وی افزود : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها (کارشناسی از 5 .
5 میلیون ریال به 7 میلیون ریال کارشناسی ارشد از 12 .
5 میلیون ریال به 15 میلیون ریال و دکتری از 25 میلیون ریال به 35 میلیون ریال در هر نیمسال تحصیلی) ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان با رویکرد کاهش هزینه و تأکید بر سرو غذاهای سلامت محور و متکی بر پروتئین های گیاهی و بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است .
* 35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری است غلامی توسعه فضاهای ورزشی را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقاء میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، آماده سازی پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه ، پیش بینی بهره برداری تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 ، کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از جمله اقدامات است .
وی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی (تاکنون بیش از 75 هزار دانشجو در این طرح شرکت کرده اند) و برگزاری هفته سلامت روان (18 تا 24 مهرماه سال جاری) اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
فارس نیوز
1398/08/14
14:44

به گفته وزیر علوم ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت (تاکنون 1500 نفر از دانشجویان فعال در این کانون ها مشارکت نموده اند) و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان صورت گرفته است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
مهر
1398/08/18
08:40
> معاون اداری مالی وزارت علوم اعلام کرد : پایان نامه های فارغ التحصیلان ترم بهمن 99 98 باید به صورت الکترونیکی باشد .
> محمدتقی نظرپور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات الکترونیکی شدن پایان نامه های دانشجویی گفت : دانشگاه ها درزمینه الکترونیکی شدن پایان نامه ها خیلی مشکلی ندارند .
وی ادامه داد : در حال حاضر دانشگاه هایی هستند که پایان نامه های آنها به صورت الکترونیک است یک نسخه از پایان نامه وقتی به کتابخانه ارائه می شود به صورت سی دی است که نسخه پی دی اف رساله بوده و دانشجویان می توانند مباحث و موضوعاتی را که می خواهند پیدا کنند .
معان اداری مالی وزارت علوم افزود : الکترونیکی شدن پایان نامه ها خیلی مشکل خاصی نداشته و به سازوکاری هم نیاز ندارد که دانشگاه ها داشته باشند .
وی افزود : فارغ التحصیلان بهمن ماه و مهرماه سال آینده باید براساس این سازوکار عمل کرده و پایان نامه های آنها از حالت کاغذی خارج شده و الکترونیک باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
دانشجو
1398/08/18
08:30
> معاون اداری ، مالی مدیریت منابع مالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : بودجه عمرانی دانشگاه ها در طرح های در دست احداث ، حدود 98 درصد تخصیص داده شده است .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از وزارت علوم ، محمد تقی نظرپور معاون اداری ، مالی مدیریت منابع مالی وزارت علوم اظهار داشت : نیاز است نیروی مناسب و کارآمد را برای فعالیت در آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه های کشور بر اساس فراخوان عمومی و با آزمون سازمان اداری و استخدامی در سراسر کشور جذب کنیم ، که با این اقدام دانشگاه ها می توانند تا 30 سال آینده از این نیرو ها بهره مند شوند .
نظرپور تصریح کرد : با توجه به هزینه های زیادی که برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی پرداخت می شود ، لازم است نیرو هایی در این آزمایشگاه ها برای بهره مندی بهتر از تجهیزات به کار گرفته شوند .
معاون اداری ، مالی مدیریت منابع مالی وزارت علوم گفت : دو هزار و 600 نفر برای آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه های کشور مورد نیاز است .
بودجه عمرانی دانشگاه ها در طرح های در دست احداث ، حدود 98 درصد تخصیص داده شده است .
وی بیان کرد : پروژه های عمرانی که با کمک خیرین در دانشگاه ها شروع شده با 50 درصد تخصیص مواجه اند که با توجه به مشارکت خوب خیرین انتظار می رود که تخصیص این طرح عمرانی تا پایان سال به 100 درصد برسد .
نظرپور با اشاره به ظرفیت خوب خیرین در آموزش عالی کشور اظهار داشت : بهره مندی از ظرفیت خیرین در دانشگاه ها باید مورد توجه همه قرار گیرد ، این قشر می توانند باری از دوش دولت در حوزه آموزش عالی کشور بردارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
پانا نیوز
1398/08/17
12:37
> حمیدرضا عظمتی : دانشگاه شهیدرجایی در حل مسائل جامعه شخصیت دانشگاهی خود را در کشور به اثبات رسانده است.
> تهران (پانا) مراسم گردهمایی سالانه اساتید دانشگاه شهیدرجایی در سال تحصیلی جدید با حضور خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، در این دانشگاه برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید رجایی ، حمیدرضا عظمتی ، رئیس این دانشگاه در ابتدای این مراسم با استناد به آمار و ارقام و عملکرد حوزه های مختلف از جمله پرو ژه هایی که به دانشگاه واگذار شده ، گفت : دانشگاه شهیدرجائی در حل مسائل جامعه ، شخصیت دانشگاهی خود در کشور را به اثبات رسانده است .
او ادامه داد : دانشگاه شهید رجائی امروز جزو دانشگاه های معتبر و قابل اعتماد کشور است و این اعتبار منتج از 40 سال خدمت پرسنل خدوم ، اساتید و مدیران این دانشگاه بوده است .
رئیس دانشگاه شهید رجائی در بخش دیگری از سخنرانی خود از معاون آموزشی وزارت علوم درخواست کرد با کمک در توسعه کمی و کیفی دانشگاه ، از ظرفیت های این دانشگاه در حوزه آموزش عالی مخصوصاً اساتید این دانشگاه استفاده شود .
در ادامه این مراسم خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزیر علوم ، بر لزوم پرداختن به امر اخلاق در حوزه آموزش تاکید کرد و گفت : با توجه به اینکه وزارت علوم تاکنون در عرصه پژوهش و اخلاق پژوهشی اقداماتی را انجام داده ، اکنون زمان پرداختن به امر اخلاق در حوزه آموزش نیز فرا رسیده است .
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد : دانشگاه شهید رجائی را از سال های دور می شناسم و این دانشگاه جزو دانشگاه های ساختار یافته و با پتانسیل بالاست .
این دانشگاه با ظرفیت نیروی انسانی توانمند و امکاناتی که داراست توان ورود به عرصه بین المللی مخصوصاً برای ماموریت های خود را دارا است .
معاون آموزشی وزیر علوم دانشگاه شهید رجایی حمیدرضا عظمتی خاکی صدیق.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
مهر
1398/08/17
11:52
> معاون اداری ، مالی مدیریت منابع مالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دو هزار و 600 نفر برای آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه های کشور مورد نیاز است .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم ، محمد تقی نظرپور در جلسه شورای دانشگاه گیلان ، اظهار داشت : نیاز است نیروی مناسب و کارآمد را برای فعالیت در آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه های کشور بر اساس فراخوان عمومی و با آزمون سازمان اداری و استخدامی در سراسر کشور جذب کنیم ، که با این اقدام دانشگاه ها می توانند تا 30 سال آینده از این نیروها بهره مند شوند .
وی تصریح کرد : با توجه به هزینه های زیادی که برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی پرداخت می شود ، لازم است نیروهایی در این آزمایشگاه ها برای بهره مندی بهتر از تجهیزات به کار گرفته شوند .
معاون اداری ، مالی مدیریت منابع مالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دو هزار و 600 نفر برای آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه های کشور مورد نیاز است .
نظرپور در ادامه خاطرنشان کرد : بودجه عمرانی دانشگاه ها در طرح های در دست احداث ، حدود 98 درصد تخصیص داده شده است .
وی بیان داشت : پروژه های عمرانی که با کمک خیرین در دانشگاه ها شروع شده با 50 درصد تخصیص مواجه اند که با توجه به مشارکت خوب خیرین انتظار می رود که تخصیص این طرح عمرانی تا پایان سال به 100 درصد برسد .
نظرپور با اشاره به ظرفیت خوب خیرین در آموزش عالی کشور اظهار داشت : بهره مندی از ظرفیت خیرین در دانشگاه ها باید مورد توجه همه قرار گیرد ، این قشر می توانند باری از دوش دولت در حوزه آموزش عالی کشور بردارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
برنا
1398/08/16
12:13
> دکتر علی خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، بر لزوم پرداختن به امر اخلاق در حوزه آموزش تأکید کرد .
> دکتر خاکی صدیق : لزوم پرداختن به امر اخلاق در حوزه آموزش دکتر علی خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، بر لزوم پرداختن به امر اخلاق در حوزه آموزش تأکید کرد .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر خاکی صدیق در مراسم گردهمایی سالانه اساتید دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در سال تحصیلی جدید ، اظهار داشت : با توجه به اینکه وزارت علوم تاکنون در عرصه پژوهش و اخلاق پژوهشی ، اقداماتی را انجام داده ، اکنون زمان پرداختن به امر اخلاق در حوزه آموزش نیز فرا رسیده است .
وی بیان کرد : دانشگاه شهید رجائی را از سال های دور می شناسم و این دانشگاه جزء دانشگاه های ساختاریافته و با پتانسیل بالاست .
این دانشگاه با ظرفیت نیروی انسانی توانمند و امکاناتی که داراست توان ورود به عرصه بین المللی مخصوصاً در راستای ماموریت های خود را دارا می باشد .
دکتر عظمتی رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نیز با استناد به آمار و ارقام و عملکرد حوزه های مختلف از جمله پروژه هایی که به دانشگاه واگذار شده ، گفت : دانشگاه شهید رجائی در حل مسائل جامعه ، وجهه دانشگاهی خود در کشور را به اثبات رسانیده است .
وی تصریح کرد : دانشگاه شهید رجائی امروز جزء دانشگاه های معتبر و قابل اعتماد کشور می باشد و این اعتبار منتج از 40 سال خدمت پرسنل خدوم ، اساتید و مدیران این دانشگاه بوده است .
دکتر عظمتی در بخش دیگری از سخنرانی خود از دکتر خاکی صدیق درخواست کرد ضمن کمک در توسعه کمی و کیفی دانشگاه ، از ظرفیت های این دانشگاه در حوزه آموزش عالی ، مخصوصاً اساتید این دانشگاه استفاده شود .
بیشتر بخوانید : ضرورت تغییر برنامه های راهبردی دانشگاه ها؛ طبق سند دانشگاه ارزش آفرین وزیر علوم طرح تحول همکاری های دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت را ابلاغ کرد Print Email Short Link کد خبر : 921049 تاریخ خبر : 1398/08/16 12 : 13 : 25 آموزش عالی اخلاق جامعه علوم تحقیقات و فناوری معاون.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
سپیدار آنلاین
1398/08/16
11:25
> قائم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دانشگاه ها طی چند سال گذشته از لحاظ تجهیزات و امکانات وضعیت مناسبی نداشته که 40 میلیون یورو برای تامین تجهیزات آزمایشگاهی و غیره بین آنها توزیع می شود.
> قائم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دانشگاه ها طی چند سال گذشته از لحاظ تجهیزات و امکانات وضعیت مناسبی نداشته که 40 میلیون یورو برای تامین تجهیزات آزمایشگاهی و غیره بین آنها توزیع می شود .
عبدالرضا باقری در نشست مدیران ، فناوران و پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در مشکین دشت استان البرز افزود : با توزیع این اعتبار ارزی گام موثری در زمینه خرید تجهیزات مورد نیاز دانشگاه ها برداشته خواهد شد .
وی با بیان اینکه پذیرش دانشجو باید متناسب با نیاز کشور باشد ، اظهار داشت : تعداد دانشجویان دکتری دانشگاه های دولتی و آزاد بیش از 20 هزار نفر در سال است در حالی که فقط ظرفیت جذب 2 تا سه هزار نفری آنها در مراکز تحقیقاتی ، پژوهشگاهی و دانشگاهی مهیا است .
قائم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با این تعریف که پژوهشگاه دانشگاه نیست ، گفت : تشکیل ستاد هماهنگ کننده موضوعات علمی در پژوهشگاه ها ضروری است .
باقری افزود : تغییر نگرش در دستگاه های اجرایی ، نظارتی ، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها باید بیش از گذشته باشد .
وی گفت : موسسات پژوهشی و دانشگاه ها طی چهل سال گذشته دستاوردهای خوبی در حوزه تربیت نیروی انسانی ، تولید مقاله و کتاب داشته اند .
باقری در خصوص موضوع تجاری سازی فناوری ها بیان داشت : با روسای پژوهشگاه ها نشست های مداوم و منظم برگزار می کنیم تا مشکلات و کاستی ها به مرور رفع شود .
پژوهشگاه مواد و انرژی دارای چهار پژوهشکده انرژی ، سرامیک ، نیمه هادی ها ، فناوری نانو و مواد پیشرفته است .
تاکنون 600 پروژه بزرگ و کوچک تحقیقاتی در زمینه مواد و انرژی در پژوهشگاه مواد و انرژی به سرانجام رسیده است .
محققان این پژوهشگاه تاکنون اختراعات زیادی در سطح جهانی ، منطقه و کشور به ثبت رسانده که بخشی از این دستاوردها تجاری سازی شده است .
آبگرمکن خورشیدی و آب شیرین کن نمونه هایی از اختراعات محققان این پژوهشگاه است .
پژوهشگاه مواد و انرژی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری در مشکین دشت فردیس استان البرز مسقر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
شبکه خبر
1398/08/15
07:53
> سه طرح فناورانه پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در مشکین دشت البرز ، با حضور قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری رونمایی شد .
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی کشور در آیین رونمایی از این طرح ها گفت : این طرح ها شامل طرح فناورانه«ذره روب صوتی» در زمینه زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو با کاربرد های صنعتی ، طرح فناورانه «تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش سد حرارتی نانو ساختار بر پایه ysz» و طرح فناورانه «تولید نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات (CMA) به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست» است .
خاوندی افزود : این طرح ها که ارزان تر از مشابه خارجی بوده به مرحله تجاری سازی رسیده و برای فروش قرارداد با شرکت های تولید انبوه منعقد شده است .
رییس پژوهشگاه مواد و انرژی ایران گفت : این پژوهشگاه در حوزه فناوری ، انرژی تجدیدپذیر و مواد پیشرفته فعالیت چشمگیری داشته و قرارداد های خوبی با شرکت های خصوصی و فناور برای تجاری سازی دستاورد های علمی منعقد کرده ایم .
خاوندی افزود : پژوهشگاه مواد و انرژی ایران تاکنون توانسته گام های بلندی برای تامین نیاز های داخلی در عرصه مواد وانرژی بردارد .
وی اضافه کرد : همچنین طرح های مشترک بین المللی در دست اقدام داریم .
پژوهشگاه مواد وانرژی ایران وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تاکنون دستاورد های علمی فراوانی از جمله ساخت آب شیرینکن خورشیدی و چندین ابزار علمی و تحقیقاتی داشته است .
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
سپیدار آنلاین
1398/08/14
16:41
> قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات و فن آوری کشور با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت محققین پژوهشگاهی کشور برای تولید داخلی بذرهای مصرفی کشور گفت : اکنون فرصت خوبی است که در قالب تشکیل کارگروه مشترک وزارت های علوم و جهاد کشاورزی منابع مالی برای تولید بذر توسط محققین در داخل کشور داشته باشیم.
> قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات و فن آوری کشور با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت محققین پژوهشگاهی کشور برای تولید داخلی بذرهای مصرفی کشور گفت : اکنون فرصت خوبی است که در قالب تشکیل کارگروه مشترک وزارت های علوم و جهاد کشاورزی منابع مالی برای تولید بذر توسط محققین در داخل کشور داشته باشیم .
عبدالرضا باقریدر حاشیه بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در استان البرز ، اظهار داشت : آموزش عالی در دانشگاه و موسسات فناوری طی 40 سال گذشته توفیقات زیادی داشته است که در تمام رشته و گرایشات ، نیروهای کیفی خوبی تحویل جامعه علمی کشور شده است .
وی افزود : ورود دانشگاهها به جامعه فناوری به عنوان مقوله جدید مطرح است که در وزارت علوم دنبال می شود لذا باید بازنگری در شیوه مدیریت و آئین نامه ها و رویکرد تحولی ایجاد شود .
باقری تاکید کرد : می خواهیم ضوابط و مقررات متناسب با نوع ماموریت آنها نباشد اما در ارتباط با نظارت ، معتقدیم که ستاد وزارت به سمت نقش سیاستگذاری کلان باشد و مداخلات داخلی را کمتر کنیم .
قائم مقام وزیر علوم گفت : یکی از موضوعات مهم که در شرایط تحریم حائز اهمیت است ، فعال کردن ظرفیتهای موجود در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی داخل کشور خواهد بود .
وی با اشاره به مقامات عالی رتبه کشور به این امر تاکید دارند ، تصریح کرد : در شرایط تحریم فرصت مناسبی پیش آمده که پژوهشگاه های ما بتوانند از ظرفیتهای موجود خود برای کمک به بهبود کیفیت کالای ایرانی و کمبود قطعات و مواد صنعتی که کشور به آن نیاز دارد ، اقدام کند .
قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات و فن اوری کشور با اشاره به رونمایی 3 طرح فناوری گفت : امروز این پژوهشگاه دستاوردهای مهم در حوزه صنعتی داشته است که استفاده از آنها می تواند بخشی از نیاز کشور را برطرف کند .
وی با توضیح اینکه در خصوص فراهم آوری تجهیزات اکنون توزیع 40 میلیون یورو میان دانشگاه ها از امروز آغاز شده است ، اظهار داشت : دانشگاه ها در چند سال گذشته از لحاظ تجهیزات وضعیت مناسبی نداشته اند و این اقدام خوبی است .
قائم مقام وزیر علوم در ادامه افزود : لازم است در شرایط اقتصادی کشور با بهره گیری از ظرفیت های داخلی در بهبود کیفیت کالای داخلی و همچنین تولید بذر کشاورزی مورد نیاز بپردازیم و در این راستا استفاده از ظرفیت محققین پژوهشگاهی کشور برای تولید داخلی بذر ، موثر است .
باقری گفت : به عنوان نمونه سالی 120 میلیون یورو بذر خیار و گوجه و دیگر صیفی جات وارد کشور می کنیم و اکنون فرصت خوبی بود که در قالب تشکیل کارگروه مشترک وزارت های علوم و جهاد کشاورزی منابع مالی برای تولید بذر توسط محققین در داخل کشور داشته باشیم .
وی گفت : باید با بهره گیری از این ظرفیت ها کمبود قطعاتی که صنایع کشور به آن نیاز دارند تولید شود؛ خوشبختانه در حال حاضر فضای خوبی به وجود آمده است .
باقری از ظرفیت مفید پژوهشگاه مواد و انرژی در راستای ترمیم مشکلات و رفع نیازهای کشور ، یاد کرد و گفت : باید به سمت دانش بنیان شدن محصولات تولیدی برویم و لازم است پژوهشگاه به گونه ای نیاز های این حوزه را پوشش دهند که از واردات مواد و قطعات بی نیاز شویم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایرنا
1398/08/14
16:27
> کرج ایرنا قائم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دانشگاه ها طی چند سال گذشته از لحاظ تجهیزات و امکانات وضعیت مناسبی نداشته که 40 میلیون یورو برای تامین تجهیزات آزمایشگاهی و غیره بین آنها توزیع می شود .
> عبدالرضا باقری روز سه شنبه در نشست مدیران ، فناوران و پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در مشکین دشت استان البرز افزود : با توزیع این اعتبار ارزی گام موثری در زمینه خرید تجهیزات مورد نیاز دانشگاه ها برداشته خواهد شد .
وی با بیان اینکه پذیرش دانشجو باید متناسب با نیاز کشور باشد ، اظهار داشت : تعداد دانشجویان دکتری دانشگاه های دولتی و آزاد بیش از 20 هزار نفر در سال است در حالی که فقط ظرفیت جذب 2 تا سه هزار نفری آنها در مراکز تحقیقاتی ، پژوهشگاهی و دانشگاهی مهیا است .
قائم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با این تعریف که پژوهشگاه دانشگاه نیست ، گفت : تشکیل ستاد هماهنگ کننده موضوعات علمی در پژوهشگاه ها ضروری است .
باقری افزود : تغییر نگرش در دستگاه های اجرایی ، نظارتی ، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها باید بیش از گذشته باشد .
وی گفت : موسسات پژوهشی و دانشگاه ها طی چهل سال گذشته دستاوردهای خوبی در حوزه تربیت نیروی انسانی ، تولید مقاله و کتاب داشته اند .
باقری در خصوص موضوع تجاری سازی فناوری ها بیان داشت : با روسای پژوهشگاه ها نشست های مداوم و منظم برگزار می کنیم تا مشکلات و کاستی ها به مرور رفع شود .
پژوهشگاه مواد و انرژی دارای چهار پژوهشکده انرژی ، سرامیک ، نیمه هادی ها ، فناوری نانو و مواد پیشرفته است .
تاکنون 600 پروژه بزرگ و کوچک تحقیقاتی در زمینه مواد و انرژی در پژوهشگاه مواد و انرژی به سرانجام رسیده است .
محققان این پژوهشگاه تاکنون اختراعات زیادی در سطح جهانی ، منطقه و کشور به ثبت رسانده که بخشی از این دستاوردها تجاری سازی شده است .
آبگرمکن خورشیدی و آب شیرین کن نمونه هایی از اختراعات محققان این پژوهشگاه است .
پژوهشگاه مواد و انرژی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری در مشکین دشت فردیس استان البرز مسقر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/08/14
14:42
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت : باید سندی آماده کنیم که پارادایم های ذهنی دانشگاه ها را تکان دهد و دانشگاه ها برنامه های راهبردی شان را طبق این سند تغییر دهند .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، پنجمین نشست نقد و بررسی پیش نویس دانشگاه کارآفرین با حضور وحید احمدی ، مشاور وزیر و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ، محمدجواد رسائی ، مشاور رئیس مرکز هیأت های امنا و هیئت های ممیزه وزارت علوم ، اکرم قدیمی ، معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کاشان ، تهران ، سهند تبریز و شهید بهشتی ، در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد .
در ابتدای این نشست ، وحید احمدی ، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در سخنانی کوتاه با اشاره به ساختار سند تهیه شده اظهار داشت : در بخش تعاریف ، تلاش شده تا همه موارد با دقت و وسواس زیادی تنظیم شوند .
*دانشگاه کارآفرین به معنای ایجاد ارزش افزوده است مسعود برومند ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، با اشاره به اینکه کارآفرینی در سند دانشگاه کارآفرین به مفهوم ایجاد ارزش افزوده با استفاده از شرایط موجود است ، گفت : هدف ما ایجاد شرایط ایده آل برای آینده است و به دنبال سندی هستیم که پارادایم های امروزه را متزلزل کند .
سندی که امروز آماده شده است یک برنامه استراتژیک است که با برنامه راهبردی دانشگاه ها در تضاد است .
وی افزود : باید بتوانیم سندی آماده کنیم که پارادایم های ذهنی دانشگاه ها را تکان دهد و خود دانشگاه ها برنامه های راهبردی شان را بر طبق این سند تغییر دهند .
باید از دل این سند بیانیه ای بیرون بیاید و زمینه سازی در دانشگاه ها صورت بگیرد و سپس این سند به صورت اسناد مرحله ای به دانشگاه ها ارائه شود .
*نمی توانیم از دانشگاه های مختلف انتظار یکسان داشته باشیم در ادامه نشست ، محمدجواد رسائی مشاور رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه وزارت علوم ، با اشاره به اجراشدن سند در افق 5 ساله گفت : بخش اقدامات باید خلاصه تر تنظیم شود تا بتوان با تمرکز بر آن ها در جهت اجرایی کردن سند گام برداشت .
ما نمی توانیم از دانشگاه های مختلف انتظار یکسان داشته باشیم و باید به اینکه امر توجه کنیم که بار مالی بر فعالیت های جاری دانشگاه ها تحمیل نکنیم .
*تاکید بر تجاری سازی کشورها در رویکرد جهانی خسرو پیری ، سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی نیز گفت : در کنفرانس آیسسکو بر تجاری سازی کشورها تأکید شده بود که اشاره به این نکته در بخش مقدمه می تواند نشانه ای برای همسو بودن وزارت علوم با حرکت منطقه باشد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
سپیدار آنلاین
1398/08/14
14:22
> قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به توانمندی های علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز علمی کشور گفت : امروز تحریم ها فرصتی مناسب برای توجه به ظرفیت ها و داشته های داخلی به وجود آورده است.
> قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به توانمندی های علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز علمی کشور گفت : امروز تحریم ها فرصتی مناسب برای توجه به ظرفیت ها و داشته های داخلی به وجود آورده است .
عبدالرضا باقری در حاشیه آئین رونمایی از سه دستاورد جدید علمی پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در مشکین دشت استان البرز افزود : یکی از موضوعات مهم این است که امروز در شرایط تحریم بتوانیم از ظرفیت دانشگاه ها برای بهبود وضعیت اقتصادی و تولیدی کشور استفاده کنیم و این امر مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری است .
قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ادامه داد : تحریم ها فرصتی را پیش آورده است که می توانیم با بهره گیری از ظرفیت های داخلی به بهبود کیفیت کالای ایرانی بپردازیم .
باقری گفت : باید با بهره گیری از این ظرفیت ها ، کمبود قطعات مورد نیاز صنایع کشور را مرتفع کنیم چرا که در زمان حاضر فضای خوبی به وجود آمده است .
وی بیان داشت : تلاش براین است تا به سمت تولید دانش بنیان حرکت کنیم که در این میان پژوهشگاه مواد و انرژی ایران می تواند در تامین نیاز صنایع داخلی پیشگام باشد .
باقری ، ظرفیت های پژوهشگاه مواد و انرژی ایران را مفید توصیف کرد و گفت : شروع خوبی در این مجموعه را شاهد هستیم و برآنیم که همه مراکز دانشگاهی با توجه به سوابق و توانمندی های خود بیش از گذشته به ترمیم مشکلات و رفع نیازهای کشور کمک کنند .
قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از بخش های مختلف آزمایشگاه های محیط زیست ، تبدیل و ذخیره انرژی ، شیمی فلزی ، پایلوت تولید یخ زدایی ، کارگاه ریخته گری ، کارگاه سرامیک ، کارگاه پلاسما اسپری ، نمایشگاه تجهیزات و دستاوردهای فناورانه پژوهشگاه مواد و انرژی ایران بازدید کرد .
پژوهشگاه مواد و انرژی ایران وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یکی از مراکز مهم علمی و تحقیقاتی کشور در زمینه مواد و انرژی است که تاکنون دستاوردهای ارزشمندی در سطح جهان ارائه کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
نسیم آنلاین
1398/08/18
09:55
> معاون اداری مالی وزارت علوم اعلام کرد : پایان نامه های فارغ التحصیلان ترم بهمن 99 98 باید به صورت الکترونیکی باشد .
> محمدتقی نظرپور درباره جزئیات الکترونیکی شدن پایان نامه های دانشجویی گفت : دانشگاه ها درزمینه الکترونیکی شدن پایان نامه ها خیلی مشکلی ندارند .
وی ادامه داد : در حال حاضر دانشگاه هایی هستند که پایان نامه های آنها به صورت الکترونیک است یک نسخه از پایان نامه وقتی به کتابخانه ارائه می شود به صورت سی دی است که نسخه پی دی اف رساله بوده و دانشجویان می توانند مباحث و موضوعاتی را که می خواهند پیدا کنند .
معان اداری مالی وزارت علوم افزود : الکترونیکی شدن پایان نامه ها خیلی مشکل خاصی نداشته و به سازوکاری هم نیاز ندارد که دانشگاه ها داشته باشند .
وی افزود : فارغ التحصیلان بهمن ماه و مهرماه سال آینده باید براساس این سازوکار عمل کرده و پایان نامه های آنها از حالت کاغذی خارج شده و الکترونیک باشد .
«خبرگزاری مهر».
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
سپیدار آنلاین
1398/08/14
14:22
> قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات و فناوری بر لزوم فعال شدن ظرفیت دانشگاه ها و موسسات پژوهشی برای بهبود کیفیت کالای ایرانی تاکید کرد.
> قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات و فناوری بر لزوم فعال شدن ظرفیت دانشگاه ها و موسسات پژوهشی برای بهبود کیفیت کالای ایرانی تاکید کرد .
عبدارضا باقری در جریان بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی در مشکین دشت که با رونمایی از سه طرح فناورانه پژوهشگاه همراه بود ، در جمع خبرنگاران اظهار کرد : یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در شرایطی که کشور با تحریم ها مواجه است ، فعال کردن ظرفیت های موجود در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی داخل کشور است .
وی در ادامه بیان کرد : مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری به حمایت از موسسات پژوهشی و طرح های دانشگاه ها تاکید دارند ، اکنون نیز در شرایط تحریم فرصت مناسبی پیش آمده تا پژوهشگاه های کشور بتوانند از ظرفیت های موجودی که دارند برای کمک به بهبود کیفیت کالای ایرانی و یا جبران کمبود قطعات و مواد صنعتی مورد نیاز کشور کمک کند و تولید این موارد را داشته باشد .
قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات و فناوری افزود : فضای خوبی در همه مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه های کشور وجود دارد و به سمتی حرکت شده تا محصولاتی که در این مراکز تولید می شود به سمت تجاری سازی حرکت کند .
باقری عنوان کرد : در پژوهشگاه مواد و انرژی امروز سه دستاورد مهم در حوزه صنعتی حاصل شده که بخش مهمی از نیازهای حوزه کاربردی خود در کشور را پوشش داده و می توانند ما را بی نیاز از وارد کردن برخی مواد یا قطعات کنند و این شروع بسیار خوبی است .
ویهمچنین ابراز امیدواری کرد که بتوانیم بیشتر از قبل در تامین نیازهای جامعه به توفیق برسیم و گفت : از سال گذشته تاکنون طرح های بسیار زیادی داشته و توانسته ایم در این حوزه موفق عمل کنیم .
گفتنی است؛ نخستین طرح رونمایی شده امروز طرح فناورانه «ذره روب صوتی» بود که به منظور زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو در کاربردهای صنعتی ، این فناوری دنبال شده است .
دومین طرح فناورانه به تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش های سد حرارتی نانو ساختار بر پایه ysz اختصاص داشت .
همچنین سومین طرح فناورانه به موضوع تولید نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات(CMA) به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست اختصاص داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری
ایسنا
1398/08/14
20:50
> ایسنا/خراسان رضوی معاون اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در دو سال گذشته 70 مرکز مشاوره ورزشی و تندرستی در دانشگاه های کشور راه اندازی شده که 60 مرکز آن فعال است .
> مجید مسیحای اکبر در حاشیه بهره برداری از سالن ورزشی دانشگاه حکیم سبزواری عنوان کرد : در مراکز مشاوره تندرستی وضعیت جسمانی دانشجویان پایش می شود .
وی ادامه داد : ایجاد مراکز مشاوره ورزشی و تندرستی در همه دانشگاه های کشور از برنامه های اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم است .
معاون اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : به علت کمبود منابع مالی رویکرد ما طرح های ورزشی زودبازده شامل فضاهای ورزشی روباز و مراکز تندرستی است .
مسیحای اکبر عنوان کرد : طی سه سال گذشته 40 زمین چمن مصنوعی و 17 زمین کفپوش باز ورزشی در دانشگاه های کشور در دستور کار قرار گرفته است تا با ایجاد فضاهای ورزشی دسترسی آسان دانشجویان و افزایش سطح فعالیت ورزشی آن ها در فضای دانشگاه ها صورت گیرد .
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت : سالن ورزشی به نام استاد فقید دانشکده تربیت بدنی این دانشگاه دکتر محمدرضا حامدی با یک هزارو 500 متر مربع و ظرفیت 300 نفر افتتاح شده است که برای رشته های والیبال ، بسکتبال و هندبال استفاده می شود .
دکتر علی اصغر مولوی بیان کرد : با بهره برداری این سالن ورزشی ، فضاهای ورزشی دانشگاه حکیم سبزواری به بیش از 14 هزار متر مربع افرایش یافت که از این فضاها 6 هزار و 100 متر آن سرپوشیده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
ایرنا
1398/08/17
16:31
> تهران ایرنا مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می گوید : مجوزهای ویژه ای که برخی زیرنظام ها برای پذیرش دکتری دریافت کردند ، خسارت های زیادی به کشور وارد کرد؛ در حالی که ترمز سرعت فزاینده دانشگاه ها در پذیرش دانشجوی دکتری با آیین نامه ارزیابی دوره دکتری باید کشیده می شد .
> با توجه به رشد کمی آموزش عالی در تمام سطوح و زیرنظام ها ، همچنین در نظر گرفتن مفاد طرح آمایش آموزش عالی مبنی بر تاکید به امر کیفیت به عنوان عامل مهمِ رسیدن به سطح قابل قبولی از اعتبار و ضرورتِ مهار کمیت و ساماندهی رشته ها و دوره های آموزش عالی ، آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری تخصصی بر اساس محورهای مصوب شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی تدوین و توسط معاونت آموزشی وزارت عتف تهیه و تدوین شد .
این آیین نامه که به امضای منصور غلامی وزیر و مجتبی شریعتی نیاسر معاون سابق آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و محمدرضا آهنچیان رسیده است ، در واپسین روزهای اسفندماه 97 به تمام دانشگاه ها ابلاغ شد .
شریعتی نیاسر در دوران تصدی این سمت از رویه های فعلی دانشگاه ها در خصوص سرعت پذیرش دانشجوی دکتری با درجه پایینی از کیفیت انتقاد می کرد و بارها در همایش های مرتبط با آموزش عالی اعلام کرد که کشور به 100 هزار دانشجوی دکتری نیاز ندارد .
اکنون به نظر می رسد آیین نامه ابلاغ شده ارزشیابی دوره دکتری در دانشگاه ها حاکی از آن است که وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری عزم راسخی برای اصلاح ریشه ای پذیرش دانشجو در دوره های دکتری دارد .
این در حالی است که تعدادی از دانشجویان فعلی یا داوطلبان ورود به دکتری نگران به خطر افتادن وضعیت تحصیل خود در این مقطع هستند .
در همین زمینه خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی و عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به گفت و گو نشسته است .
وی یکی از امضاکنندگان آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری تخصصی است .
ایرنا : وزارت علوم در آخرین روزهای اسفند 97 چندین آیین نامه را به دانشگاه ها ابلاغ کرد که یکی از این موارد آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دکتری بود؛ چه دلایلی برای ابلاغ این آیین نامه وجود داشت؟ آهنچیان : وضعیت دوره های دکتری در کشور باعث طنز هم شد .
به خاطر دارم رئیس جمهوری در یکی از سخنرانی های خود گفت وقتی در خیابان می گوییم آقای دکتر ، چند نفر سرشان را بر می گردانند ! در کشور مسئله فرهنگی وجود دارد و ما دنبال لقب هستیم .
در این باره مثالی می زنم؛ تعدادی از دانشجویان با اتمام دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در حالی که لقب شان مهندس نیست ، به دیوان عدالت اداری و سایر مراجع شکایت کرده اند که با وجود تحصیل در مقطع لیسانس باید عنوان مهندس در مدرک تحصیلی آنها گنجانده شود و بر این باور هستند با تحصیل در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ، مهندس می شوند .
باید بگویم تعداد زیادی کارخانه احداث می شود ، در حالی که هیچ وقت دودی از دودکش های آن خارج نمی شود و کار مفیدی صورت نمی گیرد؛ بنابراین این سوال به ذهن می رسد مگر امکان دارد کارخانه ایجاد شود ، اما در آن را قفل کنیم؟ مگر می توان دانشجوی دکتری تربیت کرد ، اما شغلی برای او ایجاد نشود؟ ایرنا : آیا ارزیابی دوره های دکتری به معنای پایین آوردن ظرفیت و گاه نپذپرفتن دانشجوی دکتری است؟ آهنچیان : موضوع پایین آوردن ظرفیت پذیرش و بستن دوره دکتری نیست؛ ما به دنبال ناامید کردن دانشجویانی که در تحصیلات تکمیلی به خوبی عمل می کنند ، نیستیم؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
ایرنا
1398/08/17
16:31
بلکه نظر وزارت علوم نظم بخشیدن و نوسازماندهی دوره دکتری است که در آیین نامه سال 97 ابلاغ شد .
اتفاقاً وزارت علوم در این آیین نامه تاکید کرد که تغییری در ظرفیت های پذیرش ایجاد نمی کند؛ چرا که این مسئله بر عهده دانشگاه ها است ، اما دو شرط برای ادامه فعالیت در مقطع دکتری تغییر یافت .
قبل از بیان این دو شرط باید تاریخچه ای از کادر هیأت علمی در دوره های دکتری دانشگاه های دولتی حتی دانشگاه های برتر کشور مطرح کنم .
تا پیش از ابلاغ این آیین نامه دانشگاه ها با وجود اعضای هیأت علمی پیش آمادگی تدریس در دوره دکتری نداشتند و دانشجوی دکتری جذب می کردند .
این را هم بگویم صرفاً درباره دانشگاه های دولتی صحبت می کنیم و متاسفانه هیچ کنترلی روی سایر زیرنظام ها نداریم .
شرطی که برای ادامه دوره دکتری در دانشگاه ها گذاشته شد این بود که برای دریافت مجوز پذیرش دانشجو در این مقطع ، وجود یک استاد ، دو دانشیار و سه استادیار الزامی است .
پیش از این و تاکنون در هیچ کدام از دانشگاه های دولتی ، استاد تمام در دوره های دکتری نداشتیم و اصلاً به عنوان شرط محسوب نمی شد؛ تنها داشتن دو دانشیار و سه استادیار کفایت می کرد که در آیین نامه یک استاد تمام به این شرط اضافه شده است .
شرط دوم این است که یک دانشگاه برای دریافت مجوز پذیرش در دوره دکتری باید سه سال دانش آموخته کارشناسی ارشد داشته باشد ، اما در آیین نامه جدید این مدت به پنج دوره افزایش یافت؛ از این رو ، دانشگاهی می تواند در دوره دکتری تدریس کند که به بالاترین مرتبه علمی رسیده باشد و این یک قاعده جهانی است .
دانشگاهی قبلاً به واسطه استادتمام خوشنام 20 سال مجوز پذیرش دانشجوی دکتری داشت ، اما در این 20 سال به هر دلیل از جمله بازنشستگی ، استاد در دانشگاه نیست .
ما در این مورد صحبت نمی کنیم که مرتبه دانشیاری از استاد تمامی پایین تر است؛ کما اینکه دانشیار هم برای رسیدن به مرتبه استاد تمامی در تلاش است .
قطار پر سرعت پذیرش بی کیفیت دکتری در مسیر انحرافی پیش می رفت و ترمز آن در مسیر ریل باید کشیده می شد .
ترمز هم همین دو شرط اعلام شده در آیین نامه است .
ایرنا : وزارت علوم در چارچوب این آیین نامه چه اقداماتی انجام داده است؟ آهنچیان : پیش آمادگی های این آیین نامه در حال انجام است .
گروه ناظر به نمایندگی از وزارت علوم در دانشگاه ها حاضر می شود و تداوم و استمرار وجود شرایط پذیرش دانشجوی دکتری را بررسی می کند؛ در صورت مغایرت جدی با آیین نامه به آن دانشگاه مهلت داده می شود ظرف یک ماه به شرایط احراز شده در شیوه نامه دست یابد .
البته تعطیلی دوره دکتری در آن دانشگاه بلافاصله اتفاق نمی افتد ، بلکه به تدریج انجام می شود .
با این حال به تحصیل دانشجویان دکتری هیچ لطمه ای وارد نمی شود و دوره تحصیل دانشجو باید به پایان برسد .
تنها برای ورودی های جدید دکتری ظرفیتی به دانشگاه داده نمی شود .
هنوز هیأتی از وزارت علوم اعزام نشده است و یک دوره آزمایشی برای بررسی خطاها داریم .
این هیأت شامل نماینده ای از کارگروه یا وزارت علوم بر اساس شیوه نامه ، یک نفر از اعضای هیأت علمی منتخب وزارت علوم از دانشگاه مقصد و یک کارشناس که به دلیل صرفه جویی در مسائل اقتصادی از دانشگاه است .
این هیأت سه نفره وارد دانشکده یا گروه آموزشی دانشگاه ها می شوند و مدارک مرتبط با دوره های دکتری را بررسی می کنند .
همچنین ضمن مصاحبه با دانشجویان ، 9 فرم پرسشنامه هم باید تکمیل شود .
بر اساس این تحقیقات ، گزارشی به کارگروه های وزارت علوم ارائه داده و نتیجه را بررسی می کنند .
کارگروه پس از این بررسی ها شاید به این نتیجه برسد که پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاهی باید کم یا متوقف شود .
به عنوان مثال اگر ظرفیت دکتری پنج نفر بود ، به سه نفر برسد یا دوره برای یک تا دو سال حتی دائم متوقف شود .
در صورت توقف موقت پذیرش دکتری به دانشگاه مهلتی برای تغییر شرایط داده می شود .
آنچه مهم است ، دوره دکتری لغو نمی شود ولی شاید ظرفیت به صفر برسد تا دانشگاه به شرایط درج شده در آیین نامه عمل کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
ایرنا
1398/08/17
16:31

امید است تا پایان نیمسال اول تحصیلی در هر 70 کارگروه ، 70 تیم اعزامی ایجاد شود که دانشگاه ها را بررسی کنند .
ایرنا : با این اوصاف به نظر می رسد حتی دانشگاهی های تهران هم برای دوره دکتری استاد تمام ندارد ، درست است؟ پس این تعداد استاد تمام ها در دانشگاه ها برای چه دوره هایی فعالیت می کنند؟ آهنچیان : بله .
حتی دانشگاه های تهران هم برای دوره دکتری استاد تمام نداشتند .
نباید دست و پا بزنیم و تلاش کنیم و بگوییم استاد تمام ها در دوره دکتری دانشگاه های دولتی حضور داشتند .
متاسفانه دانشگاه هایی که وابسته به وزارت علوم هم نیستند ، در یک دوره عدد سه رقمی در پذیرش دانشجوی دکتری داشتند که این مسئله برای کشور خطرناک است و هیچ کنترلی روی آن صورت نمی گیرد .
در حال حاضر ، مهمترین ابزار نظارتی وزارت علوم ، نگاه دانشگاه ها به یکدیگر است .
چون دانشگاه های دولتی بحث منطقه ای دارند و حواس شان هست که چه دانشگاهی چند دانشجو و چه دوره ای گرفته است که این موارد را خودشان به ما گزارش می دهند .
عده ای هجمه های زیادی به آموزش عالی وارد می کنند ، چون دیوار کوتاه دارد ، اما با حداقل ها و محدودیت هایی که پیش پای آموزش عالی ایجاد می کنند ، این نظام فعلی آموزش عالی کار خود را انجام می دهد و دانشجویان ایرانی الان با تحصیل در همین دانشگاه ها حتی وارد بهترین دانشگاه های دنیا هم شده اند .
ما نیاز به تجدیدنظر در فرهنگ داریم و باید از خودمان بپرسیم برای این کشور چه کار کرده ایم؟ هر چند از وضعیت مطلوب فاصله داریم ، با این حال خوابگاه و امور رفاهی در ایران برای دانشجویان ما در مقایسه با دانشجویان 10 دانشگاه برتر دنیا تقریباً رایگان است .
ایرنا : در این باره بیشتر توضیح می دهید؟ آهنچیان : 10 دانشگاه برتر دنیا مثل هاروارد نمی گویند دانش آموخته لیسانس دیگر به هیچ دانش و آموزشی نیاز ندارد و می تواند در هر کارخانه ای کار کند؛ کانادا 100 دانشگاه هم ندارد اما در مقابل سه هزار کالج دارد چون ز گهواره تا گور در این دانشگاه ها معنای دیگری دارد و قرار نیست دانشگاه فرد را علامه کند ، بلکه بر اساس برنامه تعریف شده خود دانش را به فرد انتقال می دهد و افراد در کالج ها دوره های سه ماهه و یک ساله برای تکمیل آموزش باید بگذرانند .
ایرنا : آیا واقعا به 100 هزار دانشجوی دکتری نیاز داریم؟ آهنچیان : ما به 100 هزار دانشجوی دکتری نیاز نداریم .
در این باره از نظام ملی شایستگی صحبت می کنم .
این نظام یک اقدام دولتی و مستلزم عزم ملی است؛ طراحی آن حداقل چند وزارتخانه از جمله کار ، رفاه و تعاون ، آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، صنعت ، معدن و تجارت را درگیر می کند و در کل نیازمند تشکیل یک شورای عالی است .
خلاصه نظام ملی شایستگی این است که با توجه به برنامه های توسعه ملی چه تعداد دانشجو برای چه بخش هایی از نیازهای کشور نیاز است .
به عنوان مثال این نظام تعیین می کند که در صنعت الکترونیک و در مقیاس 20 از 100 به چه تعداد دانشجو برای تامین نیاز ، احتیاج است یا اینکه صنعت مذکور فعلا برنامه ای برای سرمایه گذاری در این بخش ندارد .
در مثالی دیگر ، این نظام میگوید برای سال 1410 به یک هزار دانشجوی دکتری مدیریت آموزشی نیازمند است .
در واقع این نظام ملی بهترین جهت دهنده برای انطباق بین آنچه که کشور به آن نیاز دارد و تنظیمات آموزش عالی برای تربیت نیروی انسانی در زمان مقتضی است .
اما چنین نظامی در کشور وجود ندارد؛ گاه ممکن است دانشجو تربیت کنیم که بعد به دلیل اتفاقات غیرمنتظره یا نگاه های از پایین به بالا ، از این 100 نفر تنها 10 نفر شاغل شوند .
نمی توان گفت اگر به 100 هزار دانشجوی دکتری نیاز نداریم پس به چند هزار دانشجو در کشور نیاز است .
خسارت های دولت نهم و دهم به آموزش عالی خیلی سنگین است و این 100 هزار دانشجو بعد از دولت دهم به آموزش عالی تزریق شدند؛ چرا که برخی دانشگاه ها که از بیان نام آنها معذورم ، مجوزهای ویژه ای برای پذیرش دانشجوی دکتری دریافت کردند .
گفت و گو : فاطمه زارعی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
خبرگزاری ربیع
1398/08/17
13:16
> مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم از ابلاغ بخش نامه منع استفاده از القاب خارجی در دانشگاه ها از جمله عنوان پروفسور خبر داد و گفت : طبق آیین نامه استخدامی ، مراتب علمی شامل مربی ، استادیار ، دانشیار و استاد است .
> به گزارش پایگاه خبری ربیع ، به نقل از فارس ، مسعود شمس بخش مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از ابلاغ بخشنامه استفاده صحیح از عناوین توسط اساتید و اعضای هیات علمی به دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی توسط وزارت علوم خبر داد و اظهار داشت : در این بخشنامه جامعه دانشگاهی از به کار بردن معادل خارجی عناوین مانند عنوان پروفسور منع شده اند .
وی ادامه داد : در حال حاضر مرسوم شده است که در برخی دانشگاه ها ، اساتید و اعضای هیات علمی و دانشجوها از برخی القاب خارجی استفاده می کنند؛ حتی دیده شده بود که برخی افراد در رزومه خود این القاب را به کار می برند که این القاب در آیین نامه استخدامی تعریف نشده است .
* همه عناوین خارجی دارای معادل در آیین نامه استخدامی هستند شمس بخش توضیح داد : طبق آیین نامه استخدامی ، مراتب علمی شامل مربی ، استادیار ، دانشیار و استاد می شود .
مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اظهار داشت : اگرچه القاب معادل انگلیسی عناوین فارسی صحیح است اما ترجمه این القاب نباید به صورت رسمی استفاده شود .
از این رو بخشنامه کردیم که اگر می خواهند این القاب را به صورت محاوره ای استفاده کنند نباید در مکاتبات رسمی از عنوانی غیر از آنچه که مصوب آیین نامه استخدامی و دارای تعریف مشخص شده است ، استفاده کنند .
*بدفهمی به کار بردن عنوان پروفسور برای کاندیداها در ایام انتخابات وی خاطر نشان کرد : با توجه به اینکه به انتخابات نزدیک می شویم و برخی اساتید و اعضای هیات علمی قصد کاندیداتوری دارند ، وقتی از این القاب استفاده می شود همه مردم نمی دانند که پروفسور چیزی متفاوت از استاد دانشگاه نیست و برخی تصور می کنند که شخص دارای عنوان بالاتری یا متمایزی است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسکانیوز
1398/08/15
21:03
> مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست مشترک با رئیس ، معاونان ، روسای دانشکده ها و مدیران آموزشی دانشگاه یاسوج ، گفت : دانشجویان را با فضاهای مهارت آموزی خارج از دانشگاه آشنا کنید .
> به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، محمدرضا آهنچیان در نشست مشترک با رئیس ، معاونان ، روسای دانشکده ها و مدیران آموزشی دانشگاه یاسوج اظهار کرد : هزار نفر در 70 کارگروه وزارت علوم فعالیت می کنند که این افراد از استادان دانشگاه های کشور انتخاب شده و با حکم معاون آموزشی به عضویت این کارگروه ها در می آیند .
وی افزود : کمیسیون ها و شوراها نیز مصوبات این کارگروه ها را بررسی و آنها را تصویب یا رد می کنند .
برخی از برنامه های تعریف شده نیز در همین کارگروه ها تصویب شده که از همکاران شما در دیگر دانشگاه های کشور بوده و مطمئناً دلسوز وزارت علوم و آموزش عالی کشور هستند .
آهنچیان افزود : براساس موافقت وزیر علوم ، دانشگاه های مادر استان می توانند به تدوین و برنامه ریزی برنامه آموزشی خود بپردازند .
وی ادامه داد : دانشگاه های مادر استان و برخی از دانشگاه ها برای فرایند بازنگری برنامه ، مختار هستند و برخی دیگر از دانشگاه ها ، این موضوع را به کارگروه ها ارجاع می دهند که در صورت نیاز از رئیس دانشگاه برای توضیح و دفاع از برنامه دعوت می شود .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم بیان کرد : برخی از استادان و دوستان دانشگاهی در گروه های مختلف که نسبت به برخی برنامه ها انتقاد دارند ، به شکل مکتوب اعتراض خود را مطرح می کنند که به دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارتخانه ارسال می شود تا به کارگروه مربوطه ارجاع داده شود .
آهنچیان در توصیه ای به استادان دانشگاه یاسوج گفت : هر اقدامی که در مسیر مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان از عهده شما بر می آید را انجام دهید و تاکید شده در این راه هر اقدامی که صلاح می دانید ، انجام شود .
وی تصریح کرد : از نگاه آموزشی تاکید می کنیم دانشجویان را با فضاهای خارج از دانشگاه آشنا کنید و با حفظ امنیت ، آنها را به فضای کسب و کار کشاورزی و صنعتی بکشانید تا مهارت های این حوزه ها را به صورت عملی ببیند .
آهنچیان خاطرنشان کرد : فرایند و روندهایی در وزارت علوم تعریف شده و مشخص است؛ اما در حوزه عمل با برخی مشکلات مواجه هستیم که باید بیش از پیش برای حل آنها زمان و وقت کافی گذاشته شود .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم اظهار کرد : برای تدوین برنامه آموزشی نیز باید طرح توجیهی کامل نوشته شود و صورت جلسات و مصوبات پیوست را نیز داشته باشند که از سال 1395 تصویب شده و برای همه دانشگاه ها لازم الاجراست .
احمد عریان رئیس دانشگاه یاسوج نیز در این نشست گفت : دانشگاه یاسوج موفقیت های خوبی به دست آورده و برای اولین بار جزو 10 دانشگاه برتر کشور شده است .
وی افزود : دانشگاه یاسوج در رتبه بندی شانگهای ، جایگاه بالاتری نسبت به بسیاری از دانشگاه های باسابقه کشور کسب کرد .
عریان ادامه داد : یکی از استادان این دانشگاه بین پراستنادترین دانشمندان کشور و جهان قرار دارد که برای دانشگاه افتخار ، بزرگی است .
رئیس دانشگاه یاسوج بیان کرد : از جمع 13 نفر از استادان نمونه کشور که بین دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های وزارت علوم انتخاب شد ، یکی از این افراد از دانشگاه یاسوج بود که توسط رئیس جمهور و وزیر علوم مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسکانیوز
1398/08/15
21:03

عریان به مهم ترین عنوان کسب شده دانشگاه یاسوج اشاره کرد و گفت : در رتبه بندی موسسه تایمز نیز که برای اولین بار دانشگاه یاسوج ثبت نام و شرکت کرد ، در 13 شاخص بین کل دانشگاه های کشور مقام دوم را به دست آورد که بسیار حائز اهمیت بود .
وی ادامه داد : دانشگاه یاسوج همچنین در رتبه بندی مهندسی و تکنولوژی نیز رتبه 301 تا 400 را به دست آورد که نشان از توانمندی دانشگاه یاسوج در حوزه فنی و مهندسی دارد .
رئیس دانشگاه یاسوج تصریح کرد : ما نیز جزئی از پیکره بزرگ وزارت علوم هستیم و خواهان استفاده از استادان این دانشگاه در سطح وزارتخانه و کارگروه ها و شوراهای وزارت علوم هستیم .
عریان بیان کرد : بر اساس مزیت نسبی استان از سوی دانشگاه ، رشته های بین رشته ای با حساسیت و سخت گیری بسیار ، تعریف و به وزارتخانه ارائه شدهو توقع این است که با آنها موافقت شود .
وی ادامه داد : تبدیل برخی رشته ها به گرایش های خیلی کوچک ممکن است برای دانشگاه تهران یک مزیت باشد؛ اما برای دانشگاه های دورتر از مرکز ، ضرر و زیان دارد که لازم است وضعیت و شرایط همه کشور را دید و رشته ها بر اساس نظرات دانشگاه ها تعریف شود .
عریان در پایان گفت : استفاده از استادان برخی از دانشگاه های جوان در کارگروه ها می تواند فکر و اندیشه نو و جدید و نیروی تازه ای را به کارگروه های وزارتخانه تزریق کند .
انتهای پیام/ 168 / 168.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا آهنچیان+مدیرکل دفتر برنامه ریزی
شبستان
1398/08/14
21:53
> آهنچیان بیان کرد : دانشگاه خلیج فارس در سطح وزارت علوم مانند نام زیبای آن ، به عنوان یک دانشگاه خوش نام و پیشرو شناخته می شود .
> به گزارش خبرگزاری شبستان از بوشهر ، محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری روز سه شنبه (14 آبان) در نشست برنامه ریزی آموزشی دانشگاه خلیج فارس بیان کرد : منظور از بازنگری برنامه های درسی اصلاح ، تکمیل و بازنویسی برنامه بر اساس ارزشیابی ها ، تغییر نیازها و داده های نو ، تغییر روش ها ، محتوا و الزام های قانونی ، تغییر مسیر ، ضرورت زمان و مکان و نگرش نو به دانش ، مهارت و یادگیری است .
وی بیان کرد : سایر دانشگاه ها در صورت ضرورت می توانند بدون نیاز به طرح مجدد از این برنامه های تصویب شده باتوجه به نیاز هر رشته استفاده کنند .
آهنچیان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت : دانشگاه خلیج فارس در سطح وزارت علوم مانند نام زیبای آن ، به عنوان یک دانشگاه خوش نام و پیشرو شناخته می شود .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی گفت : پیشنهاد می شود رئوسای دانشگاه های منطقه هفت طی نشست هایی در کنار یکدیگر قرار گیرند و نظرات و پیشنهادهای آموزشی خود را به اشتراک گذاشته و مشکلات را در کارگروه های تخصصی بررسی و به وزارت منعکس کنند .
پایان پیام/647.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
دانشجو
1398/08/15
07:37
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از بررسی و اصلاح اساسنامه دانشگاه پیام نور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، منصورکبگانیان ، دبیر نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به شایعات تقلب علمی در ایران گفت : پیشرفت علمی ما در جهان به 89 صدم درصد رسیده و اگر این عدد به یک نزدیک شود می توان کاملا از تاثیر استنادی در سطح جهان راضی بود .
این میانگین جهانی است ما هنوز در ارتباط با کیفیت خودمان نقد هایی داریم نه آنچنانی که برخی از رسانه های بیگانه اعلام کردند ، بزرگنمایی کردند این موضوع را همین طور در ارتباط با برخی مقالات که احیانا خطا یا نکات غیر قابل قبولی در آن ها بوده بررسی می کنیم .
یک مقدار نگران این اعداد هستیم .
شورای عالی انقلاب فرهنگی حساس است و این نیست که چشم بسته از همه ی کار ها دفاع کنیم .
وی افزود : تعبیربه تقلبات علمی شده ، که برخی از این ها واقعا تقلب علمی نیست .
ولی برخی موارد در نوشتن اسم ها و استناد به مقالات دیگر ممکن است ناآگاهی نویسندگان باشد که برخورد قانونی صورت می گیرد ، که می توان از پایگاه استنادی asc که ریاست آن به عهده وزیر علوم است درخواست که این موضوع حتما بررسی شود .
کبگانیان یادآور شد : در این جلسه در خصوص تقلبات علمی بررسی خوبی شد و همگان تاکید کردند که آنچنان که می خواهد کیفیت هارا زیر سوال برود نبوده است بلکه جزئیاتی است که باید برطرف شود .
وی ادامه داد : محور دوم در این گزارش این است که برخی از کشور های منطقه و رقبا رو بررسی می کنیم ، بودجه بسیار خوبی که در برخی از کشور ها برای بخش فضایی و پروژه های فضائی شان اختصاص دادند بررسی شد و اعلام نگرانی به برخی از مسئولین ذیربط داشتیم که باید این بودجه ها در کشور ما رصد شود ، متاسفانه یک مقدار به علت مشکلات ، بودجه تقلیل پیدا کرده است که باید جبران شود .
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور یادآور شد : در دستور دوم جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور ، سیاست های اجرایی اشتغال دانش آموختگان را بررسی شد ، یکی از بند ها و مواد مربوطه به ماده 5 باقی مانده بود ، محتوای آن تایید شده بود ، ولی میان مرجع پیگیری و نهاد مسئول اختلاف نظر بود ، که کار کارشناسی انجام شد و به تصویب رسید .
مرجع پیگیری ماده 5 این سیاست ها در دبیرخانه شورای عالی وزارت کار است و از این وزارت خانه درخواست گزارش کار خواهیم کرد ، بنابراین مصوبه سیاست های اشتغال تکمیل و در مرحله ابلاغ آن قرار گرفت .
تصویب نهایی انجام شد و به دستگاه ها ابلاغ شد .
کبگانیان با اشاره به بررسی درخواست های دانشگاه پیام نور گفت : درخواستی که دانشگاه پیام نوردر خصوص طبقه بندی و اجرای سیاست های آمایشی و اساسنامه این دانشگاه بود که در اساسنامه خطایی صورت گرفته بود که تذکر لازم داده شد .
از دانشگاه خواسته شد اساسنامه های قبلی که در آن تغییر ایجاد شده ، اما به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسیده حتما در اولین فرصت ارجاع داده شود و مراحل تصویب قانونی خود را طی کند .
وی اظهار داشت : در خصوص اجرای آمایش آموزش عالی و منطقه بندی اختلاف نظر وجود دارد و قرار شد که با ماموریت های خاص دانشگاه پیام نورسنجیده شود ، چرا که نمی شود دانشگاه پیام نور را با دانشگاه های دیگر مقایسه کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
دانشجو
1398/08/15
07:37

دانشگاه پیام نور در فضای مجازی ، امکانات الکترونیکی ویژه باید داشته باشد البته محدودیت های نیز از سوی ریاست دانشگاه اعلام شد که برخی از محدودیت ها زیر ساختی است که باید جبران شود .
کبگانیان گفت : بر اساس جمع بندی ها و پیشنهادات قرار شد که ریاست دانشگاه با همکاری دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی کشور با توجه به ویژگی های خاص این دانشگاه ، طرح آمایشی و پیشنهاد اساسنامه و بحث منطقه ای بازنگری کنند که با کار کارشناسی این محور ها طرح مجدد شود .
با این شکل فعلا به تصویب نرسید .
دلیل مسئولان دانشگاه این است که پیام نور ، دانشگاه خاصی است و نمی شود مانند سایر دانشگاه ها بحث آمایش را داشت .
بلکه باید در نوع رشته ها و در نوع واحد ها و مراکز بررسی خاصی شود که در دبیرخانه ستاد بررسی و در جلسات بعدی ستاد مطرح خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1398/08/16
17:17
> در جلسه هماهنگی شروع فاز نخست طرح های پژوهشی در حوزه اکتشاف نفت عنوان شد که با انجام این طرح های تحقیقاتی در دانشگاه های کشور ، توانمندی های فناورانه حاصل شود ، شبکه های علمی و نوآوری در کشور ایجاد شود و مراکزی با قدرت ارائه خدمات فناورانه به وجود آیند .
> به گزارش ایسنا ، دکتر سعداله نصیری قیداری ، سرپرست دانشگاه شهید بهشتی ، در جلسه هماهنگی شروع فاز نخست طرح های پژوهشی در حوزه اکتشاف که با حضور مهندس هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ، دکتر عزیزالله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی و دکتر محمدمهدی فاتح رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود و دکتر احمدرضا بهرامی به نمایندگی از سوی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ، مهندس طالقانی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران و دکتر خان بیگی مدیرکل پژوهش وزارت نفت در تالار شهید شهریاری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد ، گفت : خوشحالم که امروز برای یک اقدام ارزشمند گرد هم آمدیم؛ از حمایت های مهندس زنگنه وزیر نفت و اعتماد به مراکز دانشگاهی و پژوهشی قدردانی می کنم .
وی ، همکاری دانشگاه ها و وزارت نفت را تعاملی ارزشمند توصیف کرد و افزود : این مشارکت علمی و پژوهشی یک الگوی مناسب برای ارتباط مؤثر صنعت و دانشگاه است و این رویکرد وزارت نفت برای سپردن طرح های تحقیقاتی با هدف رفع نیازها و مرتفع کردن چالش و معضلات موجود به دانشگاه ها ستودنی است .
دکتر نصیری قیداری با اشاره به ظرفیت های مراکز دانشگاهی خاطرنشان کرد : دانشگاه های کشور با بهره مندی از اعضای هیئت علمی نخبه و جوانان مستعد و با برخورداری از زیرساخت های تحقیقاتی می توانند بازوی توانمند کشور درگذر از شرایط سخت اقتصادی و تحریم های ظالمانه باشند .
دکتر آدابی ، نماینده دانشگاه شهید بهشتی در پروژه اکتشافی نفت نیز اظهار کرد : بعد از اجرای موفقیت فاز صفر در تدوین نقشه راه ، فاز نخست اجرای طرح های کلان پژوهشی در حوزه اکتشاف با همکاری پنج دانشگاه مرجع خوارزمی ، شهید بهشتی ، شهید چمران اهواز ، فردوسی مشهد و دانشگاه صنعتی شاهرود کلید می خورد .
امیدوارم دانشگاه های مجری طرح در انجام فاز یک موفق باشند .
دکتر آدابی افزود : دانشگاه شهید بهشتی نخستین دانشگاهی بود که توانست با ارائه پیشنهاد به وزارت نفت ، پروژه های 10 ساله را تصویب کند و خوشبختانه سایر دانشگاه ها نیز با حرکت در این مسیر ، راه را ادامه دادند .
مهندس سید صالح هندی ، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز در سخنانی ، با قدردانی از میزبانی دانشگاه شهید بهشتی در برگزاری این جلسه گفت : در این طرح های پژوهشی یکی از رکوردهای وزارت نفت جابه جا شد ، پیش ازاین متوسط زمان تصویب پروژه های پژوهشی در وزارت نفت 2 .
5 سال بود که این زمان به چهار ماه کاهش یافته است .
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ، در خصوص بودجه طرح های پژوهشی گفت : مجموع اعتبار مصوب برای انجام فاز نخست پروژه های حوزه اکتشاف 100 میلیارد تومان است .
مهندس هندی ، با برشمردن الزامات اجرای پروژه ها تأکید کرد : در انجام طرح های پژوهشی حوزه اکتشاف تأکید بر مشارکت همه اعضای هیئت علمی و گروه های آموزشی و همچنین استفاده از تمام ظرفیت دانشگاه هاست و توجه به کارگروهی باید در سرلوحه امور قرار گیرد .
مهندس طالقانی ، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران ، با اشاره به رویکردهای نوین وزارت نفت در انجام پروژه های پژوهشی گفت : هدف از سپردن طرح های پژوهشی 10 ساله به دانشگاه های کشور ، ایجاد شبکه ای از مراکز علمی در داخل و خارج کشور با تأکید بر مشارکت همه اعضای هیئت علمی در انجام طرح های تحقیقاتی است .
این طرح ها ، تحقیقاتی کاربردی هستند و خروجی های آن ها باید متناسب با اهداف طرح باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1398/08/16
17:17

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ، با اشاره به اهداف غایی از انجام طرح های پژوهشی مشترک با دانشگاه ها تصریح کرد : انتظار داریم با انجام این طرح های تحقیقاتی ، توانمندی های فناورانه حاصل شده ، شبکه های علمی و نوآوری در کشور ایجاد شود و مراکزی با قدرت ارائه خدمات فناورانه به وجود آیند .
دکتر خان بیگی ، مدیرکل پژوهش وزارت نفت نیز با اشاره به رویکرد وزارت نفت در انجام طرح های تحقیقاتی مورد نیاز ، یادآور شد : در وزارت نفت 26 طرح در قالب سبد طرح های کلان پژوهشی با هدف تعامل با مخاطبان دانشگاهی و برقراری پیوند میان صنعت و مراکز دانشگاهی تعریف شده است .
این تعامل در قالب فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی ، اعتبار ویژه پژوهشی و بازدیدهای دانشجویی طراحی و تدوین شده است .
مدیرکل پژوهش وزارت نفت ، تهیه نقشه راه دقیق در فاز صفر طرح های مذکور را وجه ممیزه آنها عنوان کرد و گفت : انتظار می رود با به سرانجام رسیدن این طرح های تحقیقاتی به یک مدل کسب و کار موفق دست یابیم و مکانیزم حل مسئله در دانشگاه ها ایجاد شود تا پس از این با ارائه مسئله ، به جواب برسیم .
دکتر علیرضا میقانی نژاد ، مدیر طرح توسعه فناوری های حوزه اکتشاف ، با اشاره به تاریخچه طرح ها و اقدامات انجام شده گفت : اولویت های توسعه فناوری در مدیریت اکتشاف در سال 1396 تعیین و سومین سری از طرح های کلان پژوهشی با دانشگاه ها تعریف شد ، پس از انجام مذاکره و تعیین دانشگاه های مجری طرح ، قرارداد همکاری با دانشگاه ها به امضای مقام عالی وزارت نفت و وزارت علوم رسید .
مدیر طرح توسعه فناوری های حوزه اکتشاف ، در خصوص شناسنامه طرح ها اظهار کرد : طرح توسعه فناوری های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تأکید بر مدل سازی هیدروکربنی حوزه رسوبی در ناحیه دزفول شمالی توسط دانشگاه شهید بهشتی ، توسعه فناوری های بهبود تصویرسازی زیرسطحی در اکتشاف منابع هیدروکربنی در حوزه رسوبی کپه داغ توسط دانشگاه فردوسی مشهد ، توسعه فناوری های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تأکید بر ژئوشیمی سطحی و زیرسطحی در ناحیه دشت آبادان توسط دانشگاه شهید چمران اهواز ، کاربرد ژئومکانیک در اکتشاف منابع هیدروکربنی و فناوری های نوین حفاری و مهندسی نفت در چاه های اکتشافی توسط دانشگاه صنعتی شاهرود انجام خواهند شد و طرح توسعه فناوری های سنگ های کربناته شکافدار در ناحیه دشت آبادان بر عهده دانشگاه خوارزمی است .
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی ، دکتر میقانی نژاد ، ایجاد توانمندی های فناورانه در بخش اکتشاف نفت و گاز کشور را چشم انداز پیش رو در انجام طرح های مذکور دانست و تأکید کرد : تشکیل شبکه نوآوری و شکل گیری کسب وکار در حوزه فناوری های اکتشاف نفت و گاز ، با مشارکت بخش های مختلف داخلی و خارجی و با محوریت مجری طرح و همچنین ارائه الگوی موفق توسعه فناوری و نوآوری در بخش بالادستی صنعت نفت از اهداف برگزاری این طرح هاست .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1398/08/14
12:34
> ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس دانشگاه تبریز از تکمیل مرحله دریافت و پایش اولیه طرح های پژوهشی ایران – ترکیه توسط دبیرخانه همکاری های علمی ایران – ترکیه مستقر در دانشگاه تبریز خبر داد .
> رضا مجیدی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط دانشگاه تبریز به عنوان مسئول کارگروه همکاری های علمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه ، افزود : بیش از 150 طرح پژوهشی که به طور مشترک با پژوهشگران دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور ترکیه تهیه شده است در سامانه ویژه دریافت این طرح ها بارگذاری شده و پایش اولیه آن ها به اتمام رسیده است .
وی افزود : به دلیل واگذاری مسئولیت ملی گسترش همکاری های علمی بین دو کشور ایران و ترکیه از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به این دانشگاه ، اقدام به عملیاتی کردن تفاهم نامه منعقده مابین وزارت عتف و شورای علم و فناوری کشور ترکیه ، توبیتاک شد و نشستی به میزبانی این دانشگاه برای بررسی نحوه حمایت از این طرح ها با حضور رییس توبیتاک ، دکتر حسن ماندال و نیز قائم مقام وزیر در امور بین الملل ، دکتر سالار آملی در اسفند 97 ، تشکیل شد که نتیجه آن توافق در خصوص نحوه حمایت از طرح های منتخب و نیز فراخوان طرح های مشترک از تیر 98 و نیز تعیین عناوین و موضوعات تحقیقاتی بود .
رییس دانشگاه تبریز بیان کرد : مقرر شده طرح های پژوهشی مشترک در عناوین انرژی ، علوم شناختی ، علوم مهندسی ، مواد و فناوری ارتباطات و اطلاعات با تعیین زیرعناوین ، تنظیم شوند و فرمت دقیقی نیز جهت نگارش طرح ها با همکاری مدیریت همکاری های بین المللی دانشگاه تبریز و توبیتاک تنظیم شود .
وی خاطر نشان کرد : فرآیند داوری طرح ها توسط کمیته داوران ایرانی که با بهره گیری از متخصصین و اعضای هیات علمی سراسر کشور انجام می شود و توبیتاک نیز طرح ها را توسط کمیته ویژه خود مورد داوری قرار خواهد داد و در نهایت طرح های با کسب بیش ترین امتیاز از هر دو طرف انتخاب خواهند شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز ، مجیدی در پایان اظهار امیدواری کرد؛ به دلیل پتانسیل بسیار خوب در زمینه همکاری های علمی با کشور ترکیه و نیز تمایل توبیتاک جهت حمایت حداکثری از طرح های پژوهشی مشترک با ایران ، حمایت مالی مناسب از سوی وزارت عتف نیز انجام شد ، تا تعداد طرح های بیشتری انتخاب شوند و زمینه تقویت هرچه بیشتر این همکاری ها فراهم شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
فارس نیوز
1398/08/18
08:52
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت : با راه اندازی و گسترش اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در قالب مراکز رشد دانشجویان ایده های خود را به ثروت تبدیل کرده و آینده شغلی شان را خودشان می سازند .
> حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با بیان اینکه 60 درصد دانشجویان این دانشگاه تحصیلات تکمیلی هستند ، گفت : دانشگاه علامه طباطبایی در حال تغییر سیستم آموزشی از آموزش تئوری به سیستم آموزشی اندیشه ورز و کارآفرین در قالب ایجاد مراکز رشد است که با برگزاری دوره های آموزش مهارتی سعی در ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان و افزایش دستاوردهای دانشجویان دارد .
وی افزود : دانشگاه علامه طباطبایی 4 هزار و 200 دانشجو را پذیرش کرده است که 60 درصد از آنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند که با توجه به راه اندازی مرکز نوآوری ، مرکز رشد شماره 2 ، مرکز کارآفرینی و آزمایشگاه علوم شناختی امیدواریم بتوانیم بیش از سال های گذشته دانشجویان مهارت آفرین و تربیت کنیم .
سلیمی اضافه کرد : فرصت های مطالعاتی این دانشگاه نسبت به سال قبل با توجه به محدودیت های ارزی که داریم برای اساتید و دانشجویان بسیار دشوار شده است اما سعی خواهیم کرد براساس اعتباراتی که داریم از آنها حمایت کنیم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه حکیم سبزواری
ایرنا
1398/08/17
08:22
> مشهد ایرنا بهره برداری از سالن ورزشی دانشگاه سبزوار ، پیروزی تیم کشتی تا ثبت جهانی توس و شکست تیم والیبال پیام در لیگ برتر از مهمترین رویدادهای ورزشی استان در هفته ای بود که آخرین روزش را طی می کنیم .
> رییس دانشگاه حکیم سبزواری گفت : سالن ورزشی سه هزار و 500 نفری این دانشگاه روز 14 آبان ماه به بهره برداری رسید .
علی اصغر مولوی افزود : زیربنای این سالن ورزشی هزار و 500 مترمربع است که برای رشته های والیبال ، بسکتبال و هندبال تجهیز شده است .
وی اظهار داشت : این سالن ورزشی به نام استاد فقید دانشکده تربیت بدنی دانشگاه حکیم سبزواری دکتر محمدرضا حامدی نیا نام گذاری و برای ساخت آن 35 میلیارد ریال هزینه شده است .
برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی دبیر هیات کشتی خراسان رضوی گفت : مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی خراسان رضوی روز سیزدهم آبان در مشهد برگزار شد .
امیر وظیفه دان افزود : در این مسابقات 48 کشتی گیر در 6 وزن در خانه کشتی استاد توکل مشهد با هم رقابت کردند .
شکست تیم والیبال پیام مشهد در هفته سوم مسابقات لیگ برتر والیبال ، تیم پیکان تهران با نتیجه سه بر یک تیم پیام مشهد را شکست داد .
تیم والیبال پیام مشهد ست های ، اول ، دوم و چهارم را با نتیجه 25 بر 19 ، 25 بر 21 و 25 بر 16 واگذار کرد و ست سوم را با نتیجه 30 بر 28 به نفع خود پایان داد .
پیروزی تیم کشتی "تا ثبت جهانی توس" تیم کشتی آزاد "تا ثبت جهانی توس" در هفته سوم مسابقات لیگ برتر با نتیجه هشت بر 2 تیم رعد ستارگان ساری را شکست داد .
در این دیدار آرتم گبکوف و محمد علی تبار از تیم رعد ستارگان در وزن های 61 و 92 کیلو گرم به ترتیب محمد نامجو مطلق و میثم مصطفی جوکار از تیم "تا ثبت جهانی توس" را شکست دادند .
در وزن های 57 ، 65 ، 70 و 74 کیلوگرم هم عظمت توسکایف ، سید محمد حسینی ، محمد رضا سرگو و سعید داداش پور از تیم رعد ستارگان ساری مغلوب آرسن هاراتونیان ، امیر حسین مقصودی ، مهدی یگانه جعفری و محمد نخودی از تیم میزبان شدند .
در وزن های 79 ، 86 ، 97 و 125 کیلو گرم نیز بهمن تیموری ، مرصاد مرغزاری ، دانیال شریعتی نیا و عباس فروتن از تیم رعد ستارگان ساری نتیجه را به جبرئیل حسن اف ، حسن یزدانی ، اسماعیل نجاتیان و جعفر شمس ناتری از تیم "تا ثبت جهانی توس" واگذار کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تبریز
برنا
1398/08/16
11:05
> رئیس دانشگاه تبریز گفت : تفاهم نامه ای بین دانشگاه تبریز ، اداره کل راه آهن آذربایجان و فرمانداری شهرستان تبریز به منظور راه اندازی قطار دانشجویی«ریل باس» برای روزهای پنج شنبه و جمعه هر هفته در مسیر تبریز جلفا و بالعکس منعقد شد .
> قطار دانشجویی «ریل باس» برای مسیر تبریز جلفا و بالعکس راه اندزای شد رئیس دانشگاه تبریز گفت : تفاهم نامه ای بین دانشگاه تبریز ، اداره کل راه آهن آذربایجان و فرمانداری شهرستان تبریز به منظور راه اندازی قطار دانشجویی«ریل باس» برای روزهای پنج شنبه و جمعه هر هفته در مسیر تبریز جلفا و بالعکس منعقد شد .
به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی ، رضا مجیدی با تاکید بر اینکه این خط ویژه در راستای مذاکرات مدیران دانشگاه و راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای انتقال سریع و ارزان دانشجویان راه اندازش شد ، اظهار کرد : مدت تفاهم نامه برابر تقویم آموزشی دانشگاه تبریز برای سال تحصیلی سال جاری و سال آینده بوده و قابلیت اجرایی این تفاهم نامه برای سال های آتی و با درخواست این دانشگاه معتبر است .
وی با بیان اینکه این «ریل باس» برای استفاده و بهره مندی تمامی دانشجویان این منطقه نیز آزاد است ، گفت : ساعت حرکت قطار از تبریز به سمت جلفا ، شش صبح و ساعت برگشت آن ساعت 17 .
15 عصر بوده و تغییرات احتمالی در ساعات حرکت فقط از طرف دانشگاه تبریز اعلام می شود .
این دانشگاه با پشتوانه بیش از 70 سال سابقه موثر در زمینه آموزش و پژوهش و در راستای پاسخ به تقاضای روزافزون داوطلبان تحصیلات عالی در داخل و خارج از کشور و با توجه به برنامه های راهبردی بلندمدت علمی ، آموزشی و پژوهشی خود ، پردیس بین المللی ارس را راه اندازی کرده است .
این پردیس در واقع واحدی از مجموعه دانشگاه تبریز است که در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس (جلفا) که جاذبه های توریستی و تجاری فراوانی را نیز دارا بوده و به منظور توسعه فعالیت های آموزشی ، پژوهشی دانشگاه در سطح ملی و بین المللی در این منطقه تاسیس شده است .
پردیس بین المللی ارس دانشگاه تبریز در ابتدا از مهر 1388 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون با پذیرش دانشجو در بیش از 100 رشته و گرایش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی فعالیت های علمی خود را گسترش داده و با ایجاد و راه اندازی پردیس خودگردان تبریز در سال 92 و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، فعالیت های علمی خود را ارتقاء داده است .
بیشتر بخوانید : دانشگاه تربیت مدرس در چهار رشته جدید دانشجو می پذیرد پذیرش 857 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ایلام Print Email Short Link کد خبر : 921008 تاریخ خبر : 1398/08/16 11 : 05 : 25 اداره کل راه تحصیلات تکمیلی جمهوری اسلامی ایران دانشجو مقطع کارشناسی ارشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه گیلان
ایسکانیوز
1398/08/16
09:57
> مراسم اهدای جایزه ویژه دکتر ابریشم چیان که به همت خانواده وی راه اندازی شده است با حضور دانشجویان برتر رشته های گوناگون ، مسئولان دانشگاه و اعضای هیئت علمی در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد .
> به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از دانشگاه گیلان ، در این مراسم احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان ضمن گرامیداشت دهه وقف ، یاد و خاطره مرحوم ابریشم چیان و اقدامات خیرخواهانه وی را گرامی داشت و از زحمات حاج محمد قدیمی به عنوان نماینده خانواده ابریشم چیان ، محمدرضا ابریشم چیان و برادر مرحوم ابریشم چیان قدردانی کردند .
رضی با تشکر ویژه از خانواده مرحوم ابریشم چیان ، وی را یکی از بزرگ ترین خیرین آموزش عالی کشور دانست و از وی به عنوان خیری همه جانبه نام برد .
رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به انواع اقدامات خیرخواهانه ، احداث بنا را یکی از این اقدامات دانست و حمایت علمی ، حمایت از دانشجویان بی بضاعت و تشویق دانشجویان مستعد را از دیگر انواع حمایت برشمرد که مرحوم ابریشم چیان در همه این راه ها خیّر و نیکوکار بود .
وی در پایان با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ قدردانی ، تشکر زبانی و قلمی از خیّرین را کمترین کار منتفعین از اقدامات خیر دانست .
در این مراسم داود احمدی دستجردی رئیس هیئت مدیره بنیاد خیرین دانشگاه گیلان ضمن تشکر از محمدرضا ابریشم چیان و حاج محمد قدیمی برای راه اندازی این صندوق ، اقدامات خانواده ابریشم چیان را همیشه بیشتر از تصور دانست و ابراز امیدواری کرد هر ساله در اولین دوشنبه آبان ماه شاهد برگزاری این رویداد باشیم .
در این مراسم همچنین پیام محمدرضا ابریشم چیان فرزند مرحوم ابریشم چیان خطاب به حضار در سالن قرائت شد .
گفتنی است توسعه دانشکده ادبیات و علوم انسانی به متراژ 7300 مترمربع ، ساخت ساختمان کلاس ها به یاد فرزند زنده یادش به مساحت 3400 مترمربع و اهدای کتابخانه شخصی خود با 2 هزار جلد کتاب از جمله کارهای خیرخواهانه زنده یاد ابریشم چیان در دانشگاه گیلان است .
عرفان میاهی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر دانشکده فنی ، امیرحسین فلاح زرین کار دانشجوی مقطع کارشناسی رشته فیزیک دانشکده علوم پایه ، امین رادبرد دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق دانشکده فنی ، فرنگیس علیزاده دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته شهرسازی دانشکده هنر و معماری ، عماد حسرتی دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی مکانیک دانشکده مهندسی مکانیک ، بهروز سلطانی دانشجوی مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، محمدباقر عسگری دانشجوی مقطع دکتری رشته فیزیک جامد پردیس دانشگاهی ، سیده آمنه سیادت دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی نساجی دانشکده فنی ، مریم بشارتی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت راهبردی دانشکده تزبیت بدنی و علوم ورزشی ، ریحانه استاد ملکرودی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم و مهندسی باغبانی دانشکده علوم کشاورزی و محمد پورمحمدی فلاح دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته ریاضی دانشکده علوم ریاضی دانشجویان دریافت کننده جایزه دانشجویی دکتر ابریشم چیان بودند .
انتهای پیام/ 188 / 188.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خلیج فارس
شبستان
1398/08/14
21:53
> مصلح عنوان کرد : هماکنون 9 شرکت فناور در دانشگاه فعال است که تعداد چهار شرکت دانش بنیان است .
> به گزارش خبرگزاری شبستان از بوشهر ، عبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس روز سه شنبه (14 آبان) در نشست برنامه ریزی آموزشی دانشگاه خلیج فارس اظهار داشت : این دانشگاه در حال حاضر دارای هشت دانشکده است که 6 دانشکده در شهر بوشهر و دانشکده مهندسی در شهر جم و در نزدیکی تأسیسات عظیم نفت و گاز منطقه ویژه پارس جنوبی و دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی نیز در شهر برازجان واقع شده است .
عبدالمجید مصلح افزود : در سال 1394 با نهایی کردن سند راهبردی دانشگاه خلیج فارس سه جهت گیری دانشگاه کارآفرین ، ارتقا جایگاه علمی دانشگاه و بین المللی سازی را با محوریت کارآفرینی در افق دید این دانشگاه قرار گرفته است .
وی ادامه داد : در این راستا اقدام به ایجاد مرکز کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه خلیج فارس شده تا این مرکز با مهارت آموزی و ایجاد بستر کارآفرینی به دانشجویان کمک کند تا ایده های خود را به مرحله تجاری سازی رسانده و کسب و کار خویش را راه اندازی کنند .
مصلح عنوان کرد : هماکنون 9 شرکت فناور در دانشگاه فعال است که تعداد چهار شرکت دانش بنیان است .
وی ادامه داد : 30 هسته علمی پژوهشی فناوری هیات علمی و 21 هسته فناور هم مشغول به فعالیت هستند که به تدریج تیم های نوآور و شرکت های دانش بنیان وارد بازار می شوند .
رئیس دانشگاه خلیج فارس با اشاره به ضرورت بازنگری در سرفصل ها ، دوره ها و منابع درسی گفت : لازم است با توجه به نیاز جامعه ، بازار و با در نظر گرفتن مزیت های استان و نیازمندی های روز در هر کجا نیاز باشد با استفاده از ظرفیت های قانونی نسبت به بازنگری در سر فصل ها ، دوره ها و منابع درسی اقدام هایی انجام شود .
مصلح یادآورشد : ایجاد دانشکده کسب و کار ، مرکز توسعه فناوری و مدرسه کسب و کار با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای استان بوشهر از جمله مواردی است که در راستای تقویت جهت گیری کارآفرینی دانشگاه خلیج فارس در حال پیگیری است .
پایان پیام/647.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
ایرنا
1398/08/14
17:17
> بیرجند ایرنا رئیس دانشگاه بیرجند گفت : مهر امسال 80 دانشجو از کشور افغانستان جذب این دانشگاه شدند و راه اندازی دفتر کنسولی مسیر را برای پذیرش بیشتر دانشجویان خارجی تسهیل می کند .
> احمد خامسان روز سه شنبه در نشست خبری تشریح برنامه های دانشگاه بیرجند در سال جاری افزود : طبق چشم انداز دانشگاه در سال 1400 قصد داریم این تعداد را به 300 دانشجو برسانیم و از آنجا که دانشجویان خارجی تمایل بیشتری برای ورود به دانشگاه های مادر دارند امیدواریم آغاز به کار این کنسولی نقش تاثیرگذاری در جذب دانشجویان بخش بین الملل داشته باشد .
وی گفت : با توجه به جذب دانشجو به صورت بین المللی در دانشگاه بیرجند تا 10 روز آینده اداره کنسولی دانشجویان آغاز به کار می کند .
رئیس دانشگاه بیرجند اظهار داشت : در سند چشم انداز 1404 دانشگاه بیرجند نقش خود را برای تربیت نیروی متخصص و روابط بین المللی ارتقا خواهیم داد و برای بهتر اجرا شدن این سند برنامه ریزی های لازم در سطح ستادی صورت گرفته است .
وی مهارت آموزی و افزایش مراکز رشد و نوآوری را در دانشگاه بیرجند به عنوان یکی از اهداف اصلی ذکر و تصریح کرد : در این ارتباط مرکز رشد دانشگاه بیرجند با 6 فاز در دستور کار قرار گرفت که پروژه به ساخت فاز دوم رسیده است .
خامسان از افتتاح مرکز اشتغالزایی دانشگاه بیرجند در یک ماه آینده خبر داد و گفت : بخش عمده ای از اعتبارات این مرکز خیرساز است و این امکان برای دانشجویانی که تمایل به کار دارند در مرکز فراهم خواهد شد .
وی کتابخانه ، مرکز نوآوری ، مهارت آموزی و اشتغالزایی و فناوری را از محورهای اصلی بخش پژوهش دانشگاه بیان کرد و افزود : سال گذشته 2 درصد اعتبارات دانشگاه بیرجند به بخش فناوری اختصاص یافت .
رئیس دانشگاه بیرجند از پیگیری طرح آزمایشگاه مرجع دانشگاه خبر داد و گفت : بخشی از پیگیری ها به نتیجه رسیده که امیدواریم با ساخت این آزمایشگاه بخش صنعت و معدن استان وابسته به سایر استان ها نباشند .
وی از تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه بیرجند با تخصیص سه میلیارد تومانی خبر داد و گفت : شبکه آزمایشگاهی در دانشگاه تشکیل شده و در حال تجمیع آزمایشگاه های پژوهشی هستیم .
خامسان یادآور شد : در بخش کتابخانه ای ضمن تقویت این مهم بیش از 28 هزار کتاب غیرقابل استفاده به ادارات کل آموزش و پرورش و کتابخانه های استان اهدا شد .
وی از 2 برابر شدن اعتبارهای پژوهشی اساتید دانشگاه بیرجند نسبت به سال گذشته نیز خبر داد و گفت : این اعتبارات در سال جاری به 2 میلیارد 400 میلیون تومان رسیده تا اساتید مشکلی در زمینه پژوهش نداشته باشند .
خامسان در ارتباط با مدیریت سبز دانشگاه توضیح داد : با توجه به اهمیت این پروژه در تمرکز اعتبارات تلاش کردیم ضمن اقدامات موردنیاز در فضای سبز و ارتقای تصفیه خانه ها به فاضلاب خاکستری تا 2 سال آینده دانشگاه بیرجند با تصفیه فاضلاب نسبت به تامین آب فضای سبز خودکفا شود .
وی با بیان اینکه اقدامات زیادی در تولید انرژی خورشیدی در دانشگاه صورت گرفته است افزود : طرح بزرگترین پارکینگ خورشیدی کشور با ظرفیت 500 خودرو در دانشگاه دنبال می شود که امیدواریم 20 درصد انرژی دانشگاه را تامین کند .
خامسان با بیان اینکه خراسان جنوبی مهد علم و ادب و میراثدار پدران علم همچون شکوهی ، معتمدنژاد و گنجی است گفت : موزه های دانشگاه ، آموزش و فرهنگ ، علم و فناوری با مساحتی بالغ بر 2 هزار و 500 متر مربع در بیرجند به زودی گشایش خواهد یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
ایرنا
1398/08/14
17:17

وی از کم توجهی به مفاخر استان گلایه کرد و افزود : کدام خیابان بیرجند به نام این بزرگان نامگذاری شده است؟ خامسان از بازسازی و تعمیر باغ امیریه مربوط به دانشگاه بیرجد خبر داد و گفت : بخشی از این پروژه در دست اقدام است و از آنجا که 10 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه نیاز است خواستار همکاری بیش از پیش میراث فرهنگی و دیگر دستگاه های ذیربط هستیم .
وی نامگذاری ساختمان های دانشگاه بیرجند را از دیگر برنامه های بزرگترین دانشگاه خراسان جنوبی در سال جاری بیان کرد .
دانشگاه بیرجند با بیش از 40 سال سابقه علمی و آموزشی حدود 13 هزار دانشجو دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه گیلان
شبستان
1398/08/14
14:38
> رضی با بیان اینکه اثر وقف در حوزه علم در جامعه شکوفا می شود گفت : به برکت خیرین پنج پروژه عمرانی در فرآیند احداث داریم که طی امسال و سال آینده افتتاح می شود .
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت ، «احمد رضی» امروز(سه شنبه ، 14 آبان) در همایش استانی وقف و رسانه که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد با اشاره به سابقه وقف در حمایت از توسعه علم ، گفت : دانشگاه کرمان و بابل و بسیاری از مراکز علمی و آموزشی ما موقوفه هستند .
رییس دانشگاه گیلان به بنیاد علمی و موقوفه قلم چی اشاره کرد و افزود : این بنیاد موقوفه در سطوح مختلف به کار آموزش پرداخته و دانش آموزان بسیاری از منافع بنیاد قلم چی بهره مند شده اند .
وی اعلام کرد : در گیلان مدرسه سازی و دانشگاه سازی توسط خیران و واقفان همواره مورد توجه بوده است .
رییس دانشگاه گیلان با تاکید بر اینکه خیرین بزرگی در گیلان در حوزه آموزش عالی داریم ، گفت : دانشکده فنی و مهندسی فومن توسط خیر بزرگ مهندس سیدعباس موسوی ره پیما ساخته و کارخانه چای موقوفه ای پشتوانه و حامی علمی این دانشگاه شد .
وی به خدمات دکتر ابریشم چیان ، در ساخت مراکزی در دانشگاه گیلان اشاره کرد و گفت : وی یک چهره ملی در آموزش عالی کشور و الگوی بسیاری از خیرین هستند .
رضی افزود : به برکت خیرین پنج پروژه عمرانی در فرآیند احداث داریم که طی امسال و سال آینده افتتاح می شود .
وی ابراز امیدواری کرد : با فعالیت های فرهنگی و تبلیغی وقف برای توسعه علم رونق بیشتری داشته باشد .
رییس دانشگاه گیلان خاطرنشان ساخت : وقف در مراکز علمی تاثیرات شگرفی در آینده خواهد داشت و دانشجویی که از محل موقوفات حمایت و در آینده مسئولیتی گیرد خود را وقف مردم و جامعه خواهد کرد .
دکتر رضی اظهار داشت : اثر وقف در حوزه علم در جامعه شکوفا خواهد شد .
گفتنی است ، در پایان این مراسم از 40 واقف و خیر گیلانی تقدیر شدند .
پایان پیام/162.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تفرش
فارس نیوز
1398/08/14
14:31
> مدیر امور پژوهشی و فن آوری دانشگاه تفرش از ایجاد 9 آزمایشگاه پژوهشی در راستای ایجاد دانشگاه های نسل سوم و چهارم در این دانشگاه خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری فارس از اراک ، سومین نشست شورای روسای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و فناوری منطقه 4 پژوهشی کشور به میزبانی دانشگاه تفرش برگزار شد .
رئیس دانشگاه تفرش ظهر امروز در این نشست گفت : با توجه به ماموریت دانشگاه های کشور و حرکت در راستای ایجاد دانشگاه های نسل سوم و چهارم به عنوان دانشگاه های کارآفرین تجهیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ها ضروری است .
حمیدرضا صبا افزود : برگزاری نشست شورای روسای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ها گامی مثبت در راستای هم افزایی بین دانشگاه های منطقه چهار است که با برنامه ریزی روسای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ها و حمایت وزارت علوم محقق می شود .
9 آزمایشگاه پژوهشی در دانشگاه تفرش مدیر امور پژوهشی و فن آوری دانشگاه تفرش نیز در این نشست گفت : طی دو سال گذشته 9 آزمایشگاه پژوهشی ، یک آزمایشگاه پژوهشی آموزشی و یک آزمایشگاه آموزشی در دانشگاه تفرش با هدف پیشرفت و حرکت در راستای ایجاد دانشگاه های نسل سوم و چهارم ایجاد شده است .
سهیل واشقانی فراهانی قرار گرفتن 80 درصد مقالات اعضای هیات علمی دانشگاه تفرش در چارک اول و دوم را از مهم ترین دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه و تصریح کرد : اعضای هیات علمی دانشگاه تفرش در طول یک سال به طور متوسط 70 مقاله ISI چاپ می کنند که حدود 80 درصد این مقالات در چارک اول و دوم می باشند .
اجرای مشترک دوره های آموزشی و پژوهشی مشترک دبیر آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و فناوری منطقه 4 پژوهشی کشور نیز گفت : در نشست مشترک روسای آزمایشگاه مرکزی منطقه تفاهم نامه همکاری فی ما بین ازمایشگاه مرکزی دانشگاه ها و مراکز پزوهشی و فناوری منطقه 4 پژوهشی کشور نهایی و شیوه های اجرایی آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
محمد رحیم بردبار افزود : این تفاهم نامه با هدف هم افزایی و گسترش زمینه های همکاری در راستای توسعه تعاملات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی منطقه 4 پژوهشی کشور به منظور استفاده از خدمات آزمایشگاهی ، کارگاهی در راستای ایجاد زمینه مطلوب برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل های آزمایشگاهی ، کارگاهی منطقه 4 پژوهشی کشور منعقد شد .
وی در ادامه اجرای مشترک دوره های آموزشی و پژوهشی مشترک و تخصصی در زمینه های HSE ، آشنایی با تکنیک ها و روش های جدید در راستای کاربرد تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی ، استانداردهای آزمایشگاهی و نیز ارائه خدمات آزمایشگاه کارگارهی همراه با تخفیف و ارایه مشاوره های مرتبط آزمایشگاه کارگاهی را از مفاد این تفاهم نامه عنوان کرد .
حضوری پویا در عرصه فعالیت های آزمایشگاهی عضو هیات مدیره انجمن تحقیقات آزمایشگاهی ایران نیز در این نشست گفت : انجمن تحقیقات آزمایشگاهی ایران به عنوان مشاور علمی و تخصصی در کنار شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) و مدیریت کل پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم در حال تثبیت وضعیت و برنامه ریزی برای حضوری پویا در عرصه فعالیت های آزمایشگاهی است .
عباس ملاتقی از امضاء تفاهم نامه میان انجمن تحقیقات آزمایشگاهی ایران با دانشگاه یوزینچی ایل ترکیه به عنوان نقطه آغاز فعالیت های بین المللی انجمن در آبان ماه سال جاری خبر داد و افزود : این تفاهم نامه با حضور اعضای هیات رئیسه انجمن و مسئولان دانشگاه یوزینچی ایل ترکیه منعقد شد که طی آن بازدید از امکانات آزمایشگاهی و رایزنی های مناسب در حوزه آزمایشگاهی صورت گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تفرش
فارس نیوز
1398/08/14
14:31

وی برگزاری 10 جلسه فعال با حضور هیات رئیسه و مسوولان در یک سال اخیر ، برگزاری روز ملی آزمایشگاه ، تشکیل کارگروه های قوانین و جمع آوری اطلاعات مرتبط با آزمایشگاه ها ، تفکیک وظایف فصل 5 اساسنامه ، ایجاد کمیته های متنوع و تخصصی در انجمن ، شروع تدوین سند راهبردی شامل سیاست ها ، برنامه ها و خط مش انجمن ، تشگیل کارگروه بررسی آیین نامه های ارجاعی از وزارت عتف ، تعاملات بین المللی و بخش خصوصی داخلی ، آغاز روند رتبه بندی شرکت های مرتبط و مشارکت در تدوین شاخص های رتبه بندی آزمایشگاه ها (شاعا) را از مهم ترین فعالیت های در تثبیت انجمن در یکسال اخیر عنوان کرد .
برگزاری اولین کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری آزمایشگاهی کشور در شیراز عضو هیات رئیسه انجمن تحقیقات آزمایشگاهی برگزاری اولین کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری آزمایشگاهی کشور در شیراز در اسفندماه سال جاری با حضور روسای آزمایشگاه های مرکزی کشور ، مسوولان ، ارایه کنندگان مقالات علمی و تخصصی ، شرکت های تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی و نمایندگی ها در محورهای موضوعی متنوع را از رخدادهای بسیار مهم علمی و تخصصی سال برشمرد و از تمامی علاقه مندان و فعالان تحقیقات و تجهیزات آزمایشگاهی کشور برای شرکت فعال در این رخداد علمی دعوت کرد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول
ایسنا
1398/08/14
14:03
> ایسنا/خوزستان رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از انعقاد تفاهم نامه همکاری میان این دانشگاه و چند دانشگاه فیلیپین خبر داد .
> محمدرضا عصاری در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد : یکی از سیاست ها و راهبردهای ما در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ، تعامل علمی و فرهنگی در صورت مهیا بودن بسترهای فرهنگی ، با دانشگاه های خارج از کشور به دور از در نظر گرفتن مرزهای جغرافیایی و با رعایت احترام و حقوق متقابل است .
وی افزود : در سال های گذشته با چند دانشگاه ایتالیایی تفاهم نامه همکاری منعقد کردیم .
البته این تفاهم نامه ها گام اول همکاری هستند و بعدها به سمت قراردادهای همکاری پیش می روند .
در همین راستا کشورهای اسلامی تمایل به همکاری با دانشگاه صنعتی دزفول در زمینه های مختلف داشته اند .
عصاری بیان کرد : در همین راستا هیاتی از دانشگاه ها فیلیپین در دانشگاه حضور پیدا کردند و ما مواضع ، اهداف کلی و الگوهای همکاری خود را بیان کردیم که با موافقت و توافق دو طرف روبرو شد و به دنبال آن ، تفاهم نامه ای برای همکاری در زمینه های پژوهشی و فرصت مطالعاتی مشترک منعقد شد .
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ادامه داد : قرار شد کارگروهی تشکیل شود و نقاط مشترکی که طرفین می توانند در آن زمینه همکاری داشته باشند را بیان کنند .
از همه عملیاتی تر و نزدیک ترین مفاد این تفاهم نامه ، فرصت مطالعاتی سه ماهه بین دانشگاه ما و دانشگاه های فیلیپین است .
وی افزود : درصورتی که شرایط و انتقال علم و تکنولوژی در تحصیلات تکمیلی مهیا باشد ، ما آمادگی برای تبادل دانشجو داریم .
به ویژه اینکه در دانشگاه صنعتی دزفول در حوزه انرژی ، پیشرفت های چشمگیری داشته ایم که می تواند زمینه ساز تبادل دانشجو شود .
به ویژه در مرکز پژوهشی جندی شاپور که به صورت خاص در معماری و انرژی های نوین فعالیت می کند .
عصاری در پایان گفت : همه این مسائل منوط به این است که کارگروه مشخص شده به یک جمع بندی برسد .
امیدواریم توسعه همکاری بین دانشگاه ما و دانشگاه های سایر کشورها ، سبب تبادل علمی شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
فارس نیوز
1398/08/14
13:52
> رئیس دانشگاه بیرجند از راه اندازی بزرگترین پارکینگ مرکزی انرژی خورشیدی کشور در دانشگاه بیرجند خبر داد و گفت : بحث جمع آوری فاضلاب خاکستری را نیز دنبال می کنیم که تاکنون دو خوابگاه دخترانه و دو خوابگاه پسرانه به برنامه فاضلاب خاکستری وصل شده است .
> به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند ، احمد خامسان ظهر امروز در نشست خبری ، با بیان اینکه دانشگاه و آموزش عالی به عنوان ارکان اصلی رشد و توسعه استان مدنظر است ، اظهار داشت : سند چشم انداز دانشگاه سال 1404 تهیه شده تا جهت گیری بهتری در دانشگاه بیرجند مشخص شود .
وی با بیان اینکه در سند چشم انداز به دنبال تربیت نیروی متخصص کشور و ارتقای روابط بین المللی هستیم ، بیان داشت : دانشگاه بیرجند در امور بین الملل برای نخستین بار دانشجوی بین المللی پذیرش کرده که هدف ما نیز دانشجویان افغانستانی است .
رئیس دانشگاه بیرجند از افزایش 18 درصدی دانشجویان روزانه و افزایش 9 درصدی جمعیت دانشجویان جدیدالورود نسبت به سال گذشته خبر داد و مطرح کرد : پذیرش دانشجو در نهبندان و سربیشه طی چند سال گذشته صفر بوده و در شهرستان سرایان نیز تعداد دانشجو کم بوده اما در شهرستان فردوس وضعیت پذیرش دانشجو خوب است .
استقرار اداره کنسولگری دانشجویان افغانستانی خامسان از استقرار اداره کنسولگری دانشجویان افغانستانی در بیرجند خبر داد و تبیین کرد : دفتر کنسولگری ، مسیر را برای پذیرش دانشجو در تمام دانشگاه ها همواره می کند و برنامه دانشگاه بیرجند تحصیل 300 دانشجوی افغانستانی تا سال 1404 است .
وی با اشاره به اعتبار اختصاص یافته برای مرکز نوآوری و رشد ، تصریح کرد : یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار اولیه برای این مرکز اختصاص یافته و این مرکز دارای شش فاز بوده که فاز دوم آن نیز در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد .
رئیس دانشگاه بیرجند از افتتاح مرکز اشتغالزایی دانشجویان در دانشگاه بیرجند خبر داد و عنوان کرد : برای نخستین بار سامانه جامع دانشگاه بیرجند با هدف و شعار چابک سازی و غیرحضوری کردن فرآیندهای دانشگاه تغییر داده شده و در آغاز سال تحصیلی جدید این سامانه راه اندازی شده است .
رشد 10 تا 20 درصدی اعتبارات بخش فناوری اطلاعات خامسان از رشد 10 تا 20 درصدی اعتبارات بخش فناوری اطلاعات خبر داد و بیان داشت : در بخش آزمایشگاه ها نیز سال گذشته سه میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده و شبکه آزمایشگاه و کارگاه های دانشگاهی برای نخستین بار ایجاد شده و در حال تجمیع آزمایشگاه های پژوهشی دانشگاه هستیم .
وی از راه اندازی بزرگترین پارکینگ مرکزی انرژی خورشیدی کشور در دانشگاه بیرجند خبر داد و مطرح کرد : بحث جمع آوری فاضلاب خاکستری را نیز دنبال می کنیم که تاکنون دو خوابگاه دخترانه و دو خوابگاه پسرانه به برنامه فاضلاب خاکستری وصل شده است .
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه موزه و مرکز اسناد و مفاخر دانشگاه بیرجند سال آینده افتتاح می شود ، تبیین کرد : سه موزه دانشگاه بیرجند ، آموزش و فرهنگ بیرجند و علم و فناوری در چارچوب موزه و مرکز اسناد و مفاخر دانشگاه بیرجند تا شهریورماه سال آینده در محل پردیس شهدا و مدرسه شوکتیه راه اندازی می شود .
وضعیت اسف بار 2 پژوهشکده خامسان با اشاره به وضعیت اسف بار پژوهشکده انار فردوس و باغ امیرآباد بیرجند ، عنوان کرد : برای تکمیل و احیای باغ امیرآباد نیازمند 10 میلیارد تومان اعتبار هستیم .
محسن آیتی ، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند با اشاره به تدوین برنامه مشخص و دقیق ارتقاء اعضای هیأت علمی دانشگاه ، گفت : جمعیت دانشجویی در کشور افت بسیاری داشته است و از پنج میلیون نفر دانشجو به چهار میلیون نفر رسیده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
فارس نیوز
1398/08/14
13:52

وی بیان داشت : در حوزه استعدادیابی دانشجویان نیز اقدامات ارزنده ای صورت گرفته و اعتقاد ما براین است که باید به دانشجوی ورودی دانشگاه بیرجند کمک کنیم که استعدادهای او رشد کرده و توانایی های خود را کشف کند .
بررسی پرونده 40 متقاضی غیر ایرانی تحصیل معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند با تأکید بر اینکه به دنبال ارتقاء کیفی آموزش و جذب دانشجوی بین الملل هستیم ، مطرح کرد : 40 پرونده متقاضی تحصیل در دانشگاه بیرجند از خارج از کشور(عمده از کشور افغانستان) داریم که در حال بررسی است .
آیتی از رو نمایی از منشور اخلاق اساتید در روز 18 آبان ماه خبر داد و بیان داشت : نشست معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه دو ، در دی ماه امسال با حضور معاون وزیر برگزار خواهد شد .
وی تقلب در پایان نامه ها را به هیچ وجه پذیرفتنی ندانست و عنوان کرد : در دانشگاه بیرجند به جز دانشکده های اقماری 12 هزار و 683 نفر تحصیل می کنند .
انتهای پیام/3403/ج/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
تابناک
1398/08/14
11:36
> رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : این دانشگاه با 54 دانشگاه ترکیه همکاری های علمی بین المللی را آغاز کرده و با 4 دانشگاه این کشور قرارداد تبادل استاد و دانشجو دارد.
> رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : این دانشگاه با 54 دانشگاه ترکیه همکاری های علمی بین المللی را آغاز کرده و با 4 دانشگاه این کشور قرارداد تبادل استاد و دانشجو دارد .
به گزارش مهر ، امیر گل رو در جلسه بازدید هیاتی از دانشگاه غازی آنتپ از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه های زیادی در ترکیه ارتباط دارد .
مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود : دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای 14 هزار دانشجو است که حدود 50 درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند و 35 درصد دانشجویان این دانشگاه را نیز زنان تشکیل می دهند .
وی اظهار داشت : تاکنون 10 نفر از اساتید این دانشگاه به عنوان وزیر انتخاب و فعالیت کرده اند .
دکتر گلر و تاکید کرد : مقالات اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نظر کمی و کیفی در رده بسیار بالایی است .
دانشگاه صنعتی امیرکبیر این قابلیت را دارد که تمام برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه کند .
مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه اکثر مراکز تحقیقاتی این دانشگاه بین رشته ای هستند ، افزود : این دانشگاه دارای دو شتاب دهنده بین المللی است .
گل رو خاطرنشان کرد : این دانشگاه در حوزه بین المللی به دنبال فعالیتهای اجرایی و عقد قرارداد است .
هدف این دانشگاه عقد تفاهم نامه هایی که قابلیت اجرایی ندارند ، نیست .
وی اضافه کرد : این دانشگاه با کشورهای مختلف فعالیت های بین المللی دارد و در این راستا با دانشگاه های کشورهای هلند ، اتریش ، آلمان ، بلژیک و فرانسه نیز دوره های مشترک بین المللی برگزار می کند .
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد : برخی از برنامه های این دانشگاه نیز سه جانبه است .
گل رو با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جذب دانشجویان بین المللی موفق بوده است ، گفت : دانشگاه صنعتی امیرکبیر جز کنسرسیوم های بین المللی هست که این امر نشان دهنده حضور فعال دانشگاه در سطح بین المللی است .
وی تاکید کرد : دانشگاه صنعتی امیرکبیر با 54 دانشگاه ترکیه همکاری های علمی بین المللی را آغاز کرده و با 4 دانشگاه این کشور قرارداد تبادل استاد و دانشجو دارد .
سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این جلسه گفت : امیداوریم این دیدار مقدمه ای برای همکاری های بعدی باشد .
وی اظهار داشت : دانشگاه صنعتی امیرکبیر جز قدیمی ترین دانشگاه های صنعتی کشور بشمار می رود .
همچنین این دانشگاه از نظر تعداد دانشجو و رشته نیز بزرگترین دانشگاه صنعتی کشور است و دارای 200 شرکت دانش بنیان و استارت آپ است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
وزارت علوم
1398/08/16
19:54
> دکتر محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت : با تمام شرایط سخت اقتصادی و تحریم ها ، طرح های عمرانی و زیرساختی کشور در حال تکمیل شدن است .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان ، دکتر نوبخت ، پس از افتتاح ساختمان جدید دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان در نشست شورای دانشگاه شرکت کرد و در این نشست اظهار داشت : در یک سال گذشته حداقل 36 هزار میلیارد تومان خسارت از سیل بر ما وارد شد که بیش از 16 هزار میلیارد تومان را پرداخت کردیم که البته موعد پرداخت بقیه مبالغ فرا نرسیده است .
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بیش از هشت هزار میلیارد تومان برای پرداخت پاداش بازنشستگان داده ایم ، اظهار داشت : همه این اقدامات در اوج تحریم ها و در شرایط سخت انجام گرفته است .
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تحریم ها علیه ایران در یک سال گذشته ، خاطر نشان کرد : این تحریم ها نیاز به بازگویی ندارد ، سال های 90 و 91 که تحریم ها آغاز شد ابتدا با کاهش 300 هزار بشکه در روز تا برسد نفت در برابر غذا ، در این شرایط دولت یازدهم مدیریت کشور را به دست گرفت و تلاش کرد تا وارد این عرصه یعنی نفت در برابر غذا نشود .
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه بر این اساس وارد مذاکره شدیم اما با همه بدعهدی هایی که صورت گرفت ، تصمیم ملی درستی در این باره گرفتیم ، تصریح کرد : ما مذاکرات را آغاز کردیم ، به جهانیان نشان دادیم و تمام تلاشمان را به کار گرفتیم و اعلام کردیم که مذاکره برد برد صورت گیرد و در مجموع نیز نتیجه نسبی را به دست آوردیم .
وی خاطر نشان کرد : در شرایط تحریم هستیم ، تحریمی عمیق تر از تحریم نفت در برابر غذا که در سال 92 تلاش کردیم به آن نرسیم ، اما علی رغم محدودیت .
هایی که بر ما وارد کردند ، یک روز پرداخت پرسنلی را به تاخیر نینداختیم .
دکتر نوبخت در ادامه سخنانش با اشاره به اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی از سال گذشته تاکنون در کشور اظهار داشت : با توجه به همه تحریم ها و شرایط سخت طرح های عمرانی و زیرساختی تکمیل شده و در حال استفاده است .
وی در ادامه سخنانش با اشاره به شوک به وجود آمده در بازار ارز کشور خاطر نشان کرد : این بازار اکنون در کنترل قرار گرفته ، ضمن اینکه نرخ تورم با توجه به اینکه بالاست اما روند کاهنده در پیش گرفته است .
وی در خاتمه بیان داشت : همه این اقدامات در شرایط سخت و تحریم محصول برنامه ها ، طرح ها ، پی گیری ها و امیدهایی به آینده است که وجود دارد و ما پیش می رویم .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
تابناک
1398/08/16
18:32
> استاندار گیلان با اشاره به اقدامات خوب دانشگاه گیلان در دولت یازدهم و دوازدهم گفت : این دانشگاه در راستای دانشگاه فناورانه جزو دانشگاه های موفق است که این مهم در زمره سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است .
> ارسلان زارع روز پنجشنبه در نشست شورای دانشگاه گیلان افزود : دانشگاه گیلان به عنوان مولفه موثر در توسعه استان در عرصه های مختلف نقش آفرینی بوده است .
وی اظهار داشت : دانشگاه گیلان در راستای تحقق چشم انداز و برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ، برش استانی و آمایش سرزمینی که مبنای توسعه ما در مسیر توسعه استان است ، نقش موثری دارد .
استاندار گیلان در ادامه سخنانش با اشاره به برگزاری رویداد مهم با عنوان المپیاد فرهنگی ورزشی در دانشگاه گیلان در سال آینده ، خاطر نشان کرد : حدود هفت هزار دانشجوی دختر و پسر به میزبانی دانشگاه گیلان در این المپیاد حضور می یابند بنابراین برای برگزاری این رویداد مهم زیرساخت هایی لازم است که بایستی به این مهم توجه شود .
وی با اشاره به انجام دو پروژه در دانشگاه گیلان شامل ساخت ساختمان دانشکده مکانیک و علوم پایه بیان داشت : با اقدامات لازم امیدواریم که ساختمان مکانیک دانشگاه گیلان در سال آینده و ساختمان دانشکده علوم پایه در سال 1400 به بهره برداری برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
دانشجو
1398/08/18
09:35
> نخستین همایش کانون های دانشجویی «همیاران سلامت روان» ، 22 و 23 آبان 98 در دانشگاه تهران برگزار می شود .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، به نقل از دانشگاه تهران ، مرکز مشاوره دانشگاه تهران با همکاری دفتر مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، اداره کل امور فرهنگی دانشگاه و ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر ، نخستین همایش کانون های دانشجویی همیاران سلامت روان (یاریگران زندگی) دانشگاه های منطقه یک وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار می کند .
برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه سلامت روان ، میزگرد های تخصصی جهت بحث و تبادل نظر همیاران در زمینه سلامت روان دانشجویان و آسیب شناسی شرایط موجود و برگزاری مسابقه دومینوی دانشجویی با محوریت ارتقا سواد سلامت روان بین دانشگاه های منطقه یک را می توان از جمله برنامه ها و مباحث مطرح در این همایش برشمرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
باشگاه خبرنگاران
1398/08/17
13:17
> حمید رضا اسماعیلی گفت : دانشگاه سمنان میزبان دوازدهمین دوره مسابقات ملی دانشجویی ساخت پل ماکارونی شد .
> به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، حمید رضا اسماعیلی دبیر انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت : این دوره از مسابقات ملی دانشجویی ساخت پل ماکارونی 20 آبان ماه و با گرایش راندمان و هدف به همت انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه سمنان برگزار می شود .
او افزود : جوایز برگزیدگان گرایش راندمان برای تیم برتر 20 میلیون ریال جایزه نقدی و برای تیم های دوم و سوم به ترتیب 13 و هفت میلون ریال خواهد بود .
به گفته دبیر انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه سمنان به برگزیدگان بخش هدفمند به ترتیب هشت ، پنج و سه میلیون ریال جایزه نقدی تعلق می گیرد .
گفتنی است ، مسابقات کشوری پل ماکارونی با هدف تمرین دانشجویان رشته عمران در ساخت سازه هایی مقاوم با استفاده از رشته های ماکارونی برگزار می شود .
انتهای پیام / ر میزبانی سمنان از دانشجویان سازنده پل ماکارونی کشور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
مهر
1398/08/17
13:08
> نخستین همایش کانون های دانشجویی همیاران سلامت روان ، 22 و 23 آبان 98 در دانشگاه تهران برگزار می شود .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران ، مرکز مشاوره دانشگاه تهران با همکاری دفتر مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، اداره کل امور فرهنگی دانشگاه و ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر ، نخستین همایش کانون های دانشجویی همیاران سلامت روان (یاریگران زندگی) دانشگاه های منطقه یک وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار می کند .
برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه سلامت روان ، میزگردهای تخصصی جهت بحث و تبادل نظر همیاران در زمینه سلامت روان دانشجویان و آسیب شناسی شرایط موجود و برگزاری مسابقه دومینوی دانشجویی با محوریت ارتقا سواد سلامت روان بین دانشگاه های منطقه یک را می توان از جمله برنامه ها و مباحث مطرح در این همایش برشمرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
دانشجو
1398/08/17
09:30
> سومین همایش کتابخانه های دیجیتالی با عنوان پردازش و سازماندهی اطلاعات و دانش 28 بهمن ماه سال جاری در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، سومین همایش کتابخانه های دیجیتالی با عنوان پردازش و سازماندهی اطلاعات و دانش 28 بهمن ماه سال جاری در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود .
براساس این گزارش ، این همایش با هدف شناسایی و رصد مسائل روز و مهم در حوزه کتابخانه دیجیتالی از سوی گروه آموزشی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار خواهد شد .
لازم به ذکر است ، این همایش با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی ، برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
خلیج فارس
1398/08/16
13:33
> خلیج فارس : دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشگاه کوردوبای اسپانیا در زمینه تبادل دانشجو و استاد با یکدیگر همکاری می کنند.
> خلیج فارس : دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشگاه کوردوبای اسپانیا در زمینه تبادل دانشجو و استاد با یکدیگر همکاری می کنند .
به گزارش «خلیج فارس»؛ آرش خسروی گفت : شرایط تبادل استاد و دانشجو میان دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه کوردوبای اسپانیا (ویژه دانشکده ادبیات و علوم انسانی) فراهم شده است .
آرش خسروی افزود : به منظور اجرا کردن بند های تفاهم نامه و اقدام مشترک در برنامه اراسموس پلاس اتحادیه اروپا ، موافقتنامه ای بین دو دانشگاه در بازه زمانی سال های 2019 تا 2021 میلادی به منظور ایجاد فرصت های مطالعاتی و تبادل استادان و دانشجویان منعقد شده که اتحادیه اروپا تامین مالی آن را بر عهده خواهد داشت .
او ادامه داد : باهماهنگی های صورت گرفته زمینه تبادل استاد و دانشجو از دانشگاه خلیج فارس به دانشگاه کوردوبا و برعکس در بهار سال 2020 میلادی فراهم شده است که براساس سیاست های بین المللی سازی دانشگاه ، به صورت اختصاصی برای دانشکده ادبیات و علوم انسانی در نظر گرفته شده است .
مدیر روابط بین الملل و امور دانشجویان خارجی دانشگاه خلیج فارس بیان کرد : شرایط و نحوه پذیرش این برنامه به دانشکده ادبیات و علوم انسانی جهت اطلاع رسانی به دانشجویان و اعضای هیات علمی ارسال گردیده است .
منبع : باشگاه خبرنگاران کلمات کلیدی خبر : دانشگاه خلیج فارس آرش خسروی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
ایرنا
1398/08/15
13:28
> شیراز ایرنا دانشگاه شیراز اعلام کرد : حمیدرضا پورقاسمی عضو هیات علمی این دانشگاه به عنوان تنها استاد ایرانی و یکی از پنج دانشمند برتر زیر 40 سال آکادمی علوم دنیا (TWAS CASAREP) در سال 2019 انتخاب شد .
> پورقاسمی هم اکنون به عنوان دانشیار بخش مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز مشغول تدریس و پژوهش است .
آکادمی علوم دنیا (TWAS) با هدف پیشرفت علم در کشورهای درحال توسعه در سال 1983 در Trieste کشور ایتالیا با گروهی از دانشمندان ممتاز دنیا و به افتخار پروفسورعبدالسلام برنده جایزه نوبل از کشور پاکستان بنیان گذاری شد .
این آکادمی ، دارای یک هزار و 116 عضو از 90 کشور دنیاست که 73 عضو آن از کشورهای درحال توسعه هستند .
اعضای TWAS از دانشمندان زیر 40 سال و بر اساس فعالیت های پژوهشی انتخاب و معرفی می شوند .
این گزارش می افزاید : پس از داوری اولیه ، 10 دانشمند جوان معرفی و سپس کمیته TWAS از بین 10 پژوهشگر معرفی شده ، پنج نفر نهایی را انتخاب و آنها را به مدت پنج سال تحت حمایت های پژوهشی قرار می دهد .
بر اساس این گزارش ، پژوهشگران برتر در 10 گروه علمی با یکدیگر رقابت می کنند که دارای تخصص های مختلف اعم از کشاورزی ، شیمی ، ریاضیات ، فیزیک ، اقتصاد ، علوم پزشکی ، بیولوژی مولکولی سلولی ، سیستم های بیولوژیک ، علوم مهندسی ، علوم زمین و نجوم هستند .
پژوهشگر برتر کشور در بخش کشاورزی (سال 1395) ، مجری و همکار در 7 طرح پژوهشی ، پژوهشگر جوان دانشگاه شیراز (1397) ، پژوهشگر برتر دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز (1396) ، استاد نمونه آموزشی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز (1396) ، چاپ سه کتاب در انتشارات معتبر بین المللی Elsevier و Springer ، 120 مقاله ISI در مجلات معتبر بین المللی ، 45 مقاله در مجلات ISC ، داور 51 مجله بین المللی و 22 مجله ملی و راهنمایی و مشاوره 44 رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد؛ در کارنامه علمی و پژوهشی دکترحمیدرضا پورقاسمی ، این استاد پرتلاش دانشگاه شیراز مشاهده می شود .
پیش از این دکتر بهرام همتی نژاد ، استاد دانشگاه شیراز جایزه جوان TWAS را دریافت کرده بود .
پروفسور افسانه صفوی ، پروفسور کرامت اله ایزدپناه و پروفسور حبیب فیروزآبادی از اساتید دانشگاه شیراز هستند که هم اکنون در آکادمی علوم جهان عضویت دارند .
رمز موفقیت استاد دانشگاه شیراز چه بود؟ به گفته پورقاسمی ، این استاد دانشگاه در حال حاضر و مطابق با گزارش سایت Google Scholar ، دارای H Index 47 با تعداد کل استنادات 6650 است که بیانگر جایگاه علمی عالی یک محقق جوان در دنیا محسوب می شود .
وی درباره موفقیت خود به خبرنگار ایرنا گفت : تمامی افتخارات حاصله در پنج سال گذشته را مدیون حمایت های دانشگاه شیراز و علیرضا افشاریفر و محسن عدالت روسای دانشکده کشاورزی این دانشگاه می دانم ؛ قطعا اگر حمایتهای این عزیزان از اعضای هیات علمی جوان نبود ، این توفیقات حاصل نمی شد .
پورقاسمی ادامه داد : در کنار این حمایتها ، داشتن انگیزه و هدف متعالی در آموزش و پژوهش و همراهی همسر گرامیام نقش بسزائی در موفقیتهای اینجانب داشته و همچنان امیدوارم با تلاش و پیگیری های مستمر بتوانم گام مثبتی در راستای اعتلای نام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه شیراز در عرصه های جهانی بردارم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
خلیج فارس
1398/08/14
21:23
> خلیج فارس : دانشگاه خلیج فارس و پژوهشگاه علوم قطبی ایتالیا با یکدیگر تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
> خلیج فارس : دانشگاه خلیج فارس و پژوهشگاه علوم قطبی ایتالیا با یکدیگر تفاهم نامه همکاری امضا کردند .
به گزارش «خلیج فارس»؛ مدیر امور بین الملل و دانشجویان غیرایرانی دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت : تفاهم نامه امضا شده میان این دانشگاه و پژوهشگاه علوم قطبی ایتالیا در زمینه سنجش از راه دور دریایی ، علوم راداری ، پردازش تصاویر راداری و سایر زمینه های مورد علاقه دو طرف است و پژوهشگران دو دانشگاه به صورت مشترک بر روی محیط زیست و علوم جوی خلیج فارس مطالعه خواهند کرد .
آرش خسروی افزود : این تفاهم نامه دارای مفادی از جمله تبادل استاد و دانشجو ، اجرای طرح های پژوهشی مشترک ، برگزاری رویداد های بین المللی مشترک و مشارکت در آموزش و پژوهش است که به موجب آن امسال پژوهشگران پژوهشگاه علوم قطبی ایتالیا برای اقامت چند ماهه و انجام مطالعات مشترک و مشاوره در پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به دانشگاه خلیج فارس سفر خواهند کرد .
او بیان کرد : اقدام مشترک در برنامه تبادل اراسموس پلاس اروپا در دستور کار همکاری دوجانبه قرار دارد .
اراسموس پلاس (+Erasmus) برنامه ای آموزشی و پژوهشی با حمایت اتحادیه اروپاست که در آن ، دانشگاه های اروپایی از اعضای هیات علمی ، دانشجویان و کارکنان امور بین الملل دانشگاه های طرف قرارداد خارج از اتحادیه اروپا ، میزبانی می کنند .
پیش تر نیز تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه خلیج فارس و پژوهشگاه علوم جوی و آب و هوای ایتالیا به امضا رسیده بود .
کلمات کلیدی خبر : دانشگاه خلیج فارس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته