وزارت علوم - خبرگزاري ها 10 آذرماه 98
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت 12:20
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1398/09/10
09:20
> دکتر منصور غلامی ، در نهمین جلسه شورای نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بدون نظارت و ارزیابی ، اجرا و اصلاح برنامه ها و پاسخ گویی با موفقیت همراه نخواهد شد ، گفت : تاثیر نظارت و ارزیابی در تصمیم گیری ها و اجرای برنامه ها باید محسوس باشد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، نهمین جلسه شورای نظارت و ارزیابی کیفیت علوم ، تحقیقات و فناوری با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، معاونان وزیر و روسای برخی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور با محوریت تحلیل راهبردی فعالیت پردیس های خودگردان دانشگاه های دولتی برگزار شد .
دکتر غلامی در این جلسه اظهار داشت : به طور حتم نتایج جلسات ارزیابی باید به سمت اجرا در واحدهای ذی ربط سوق یابد و موضوع و پیشنهادهای شورای نظارت به شورای گسترش آموزش عالی و معاونت آموزشی برای پیگیری منعکس شود چرا که این امر به اصلاح موارد کمک می کند .
وی تأکید کرد : تاثیر نظارت و ارزیابی در تصمیم گیری ها و اجرای برنامه ها باید محسوس باشد و همکاران لازم است در بخش های مختلف همکاری نزدیک با مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت داشته باشند چراکه بدون نظارت و ارزیابی ، اجرا و اصلاح برنامه ها و پاسخ گویی با موفقیت همراه نخواهد شد .
وزیر علوم ، تاکید کرد : لازم است شورا برای ارائه یک پیشنهاد اجرایی درباره ادامه فعالیت پردیس های خودگردان دانشگاه ها از نظرات اساتید و دانشجویان نیز در تکمیل گزارش ارزیابی بهره برد .
زیرا به لحاظ کارشناسی و ضرورتی که بر اساس آن پردیس ها ایجاد شده بود ، اهداف ایجاد پردیس ها منتفی است لذا اگر بخواهد فعالیت پردیس ها ادامه پیدا کند باید اهداف جدید تعریف شود .
دکتر غلامی تاکید کرد : در موضوع توجه به ماده 30 قانون اساسی نیز باید تلاش کنیم بحث خودکفایی در آموزش عالی را با مراجع ذیربط تعریف کنیم .
اگر این تعریف شکل بگیرد می توانیم در گسترش آموزش عالی و تخصیص ظرفیت ها از آن استفاده کنیم ، به گونه ای که ظرفیت آموزش عالی کم نشود .
در ابتدای این جلسه دکتر سعدان زکایی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم ، نتایج ارزیابی این مرکز از وضعیت پردیس های خودگردان دانشگاه ها را ارائه کرد .
دکتر زکایی اظهار داشت : برای ارزیابی روند فعالیت پردیس های خودگردان دانشگاه ها علاوه بر بازدیدهای میدانی ، با روسا و مدیران و اعضای هیئت علمی این مراکز نیز مصاحبه صورت گرفته است .
در ادامه جلسه ، دکتر صفری ، معاون مرکز نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم ، در خصوص وضعیت پردیس های خودگردان گفت : درحال حاضر 54 پردیس دانشگاهی در کشور وجود دارد که از این تعداد ، 14 پردیس مربوط به دانشگاه های شهر تهران و 40 پردیس مربوط به دانشگاه های سایر استان ها هستند .
وی خاطرنشان کرد : در پردیس های خودگردان دانشگاه های کشور هزار و 685 رشته محل ایجاد شده است که از این تعداد 645 مورد آن مربوط به دوره دکتری تخصصی و هزار و 40 رشته محل مربوط به دوره های کارشناسی ارشد است .
صفری با بیان اینکه توسعه و فراهم سازی زمینه های لازم برای جذب داوطلبان به ویژه جذب دانشجویان ایرانی خارج از کشور ، تنوع بخشی در آموزش عالی و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو از اهداف اولیه تاسیس پردیس های خودگردان دانشگاه ها بوده است ، گفت : آمارها نشا ن دهنده عدم تحقق مناسب این اهداف است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/09/09
14:57
> تهران ایرنا مراسم ختم مرحومه صدیقه فریدون خواهر رییس جمهوری روز شنبه در مسجد بلال سازمان صدا و سیما برگزار شد .
> مراسم ختم مرحومه صدیقه فریدون با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری ، جمعی از اعضای هیات دولت ، مدیران ارشد دولتی و مقامات نظامی و انتظامی و لشکری و کشوری و گروه های مختلف مردم و شخصیت ها و فعالان سیاسی و فرهنگی در مسجد بلال تهران برگزار شد .
در این مراسم حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور ، سعید نمکی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ، رضا اردکانیان وزیر نیرو ، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش ، محمود حجتی مشاور رییس جمهوری ، حجت الاسلام ری شهری ، جمشید انصاری رییس سازمان امور اداری استخدامی کل کشور ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، منصور غلامی وزیر علوم ، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری ، حسین فریدون ، صرافی سیما دبیر هیات دولت ، انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران ، حضور دارند .
این خبر در حال تکمیل است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایرنا
1398/09/10
11:01
> تهران ایرنا معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اسامی دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر ایران را در تراز بین المللی اعلام کرد و گفت : دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی برای دومین سال متوالی رتبه اول را کسب کردند .
> علی خاکی صدیق امروز یکشنبه در هفتمین گردهمایی دانشگاه ها و پژوهشگاه های عضو طرح اقتصاد مقاومتی ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر به تراز جهانی اظهارداشت : پس از دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه های تهران ، تربیت مدرس ، علم و صنعت ، امیرکبیر ، صنعتی اصفهان ، خواجه نصیرالدین طوسی ، علوم پایه زنجان ، فردوسی مشهد ، اصفهان ، شیراز ، شهید بهشتی ، تبریز ، خوارزمی ، علامه طباطبایی و الزهرا (س) در رتبه های بعدی قرار دارند .
وی به بخشی از نتایج طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی در سال 97 اشاره کرد و افزود : اجرای این طرح از دو سال پیش آغازشد و وزارت علوم در سال سوم اجرای این طرح قرار دارد .
وی توضیح داد : دانشگاه تراز جهانی بر اساس رتبه بندی بین المللی مورد سنجش قرار می گیرد .
این نظام رتبه بندی نقاط ضعف و قوت هایی دارد و در چند سال اخیر رتبه بندی دانشگاه ها با دیپلماسی علمی گره خورده است .
معاون وزیر علوم ادامه داد : دانشگاه ها در شرایط تحریم پُر رنگ تر از وزارت علوم در دیپلماسی علمی تاثیر دارند و وزارت علوم در این زمینه تاکید دارد .
خاکی صدیق تصریح کرد : گاهی به طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی ، شبهاتی وارد می شود و دانشگاه های تراز جهانی بر این رتبه بندی تاکید ندارند .
وی تاکید کرد : حتی شنیده می شود که دانشگاه های کشورهای جهان سوم به این رتبه بندی ها اهمیت می دهند که به این صورت نیست؛ دانشگاه های تراز اول مانند هاروارد ، کمبریج و سایر دانشگاه های تراز جهانی برای رتبه بندی اهمیت قائل هستند .
معاون آموزشی وزارت علوم به پژوهشگاه های برتر ایرانی اشاره کرد و گفت : پژوهشگاه دانش های بنیادی هم برای دومین سال متوالی مقام اول را کسب کرد .
خاکی صدیق افزود : پژوهشگاه های پلیمر و پتروشیمی ، مواد و انرژی ، هوافضا ، ژنتیک ، رنگ ، شیمی مهندسی شیمی ، زلزله ، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رتبه های بعدی قرار دارند .
وی به شاخص های این طرح اشاره کرد و اظهارداشت : نسبت دانشجویان به هیات علمی یکی از این شاخص هاست که دانشگاه علوم پایه زنجان در این شاخص نسبت به سایر دانشگاه ها عملکرد بهتری داشت و دانشگاه های تربیت مدرس و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند .
معاون وزیر علوم ادامه داد : در شاخص درصد دانشجویان خارجی به کل دانشجویان ، دانشگاه فردوسی مشهد از تمام دانشگاه ها پیشی گرفت و دانشگاه اصفهان و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند .
خاکی صدیق یادآور شد : در شاخص پژوهشگر پسا دکتری نسبت به تعداد اعضای هیات علمی ، دانشگاه صنعتی شریف از سایر دانشگاه ها پیشی گرفت؛ دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و تربیت مدرس در رده های بعدی قرار دارند .
وی همچنین گفت : در شاخص دوره های مشترک آموزشی با دانشگاه های خارجی ، دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول و دانشگاه های امیرکبیر و علم و صنعت در رتبه های بعدی قرار گرفتند .
معاون آموزشی وزیر علوم به آینده طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی اشاره کرد و گفت : این طرح 10 ساله است که نتایج طرح 98 در سال 99 اعلام می شود .
خاکی صدیق تاکید کرد : موانع و چالش های بین المللی زیادی در این راه وجود دارد اما وزارت علوم این طرح 10 ساله را ادامه دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایرنا
1398/09/10
11:01

وی افزود : امکان بازبینی برخی سیاست های اجرایی پس از 2 سال اجرا توسط کمیته هدایت و نظارت طرح و بررسی رخواست های جدید برای ورود به طرح وجود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
مهر
1398/09/10
10:08
> معاون آموزشی وزیر علوم نتایج سال 97 طرح ارتقا 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور را اعلام کرد .
دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی رتبه های اول را کسب کردند .
> به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر علی خاکی صدیق صبح امروز در هفتمین گردهمایی دانشگاه ها و پژوهشگاه های عضو طرح اقتصاد مقاومتی ارتقا 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر به تراز جهانی گفت : آنچه که از دانشگاه تراز جهانی تعریف می کنیم بر اساس رتبه بندی بین المللی ، سنجش می شود البته این نظام رتبه بندی نقاط ضعف و قوت هایی نیز دارد و در چند سال اخیر رتبه بندی دانشگاه ها با دیپلماسی علمی گره خورده است .
وی ادامه داد : با توجه به تحریم ها شاهد هستیم دانشگاه ها بسیار بهتر و پررنگ تر از وزارت علوم می توانند در دیپلماسی علمی عمل کنند و آن را پیش ببرند و تاکید وزارت علوم این است که در این زمینه پررنگ تر عمل کند .
البته توجه ما به این موضوع به این معنی نیست به کارکردهای دیگر دانشگاهی توجهی نمی شود .
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد : به طرح ارتقا 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی شبهه هایی وارد می شود اینکه خود دانشگاه های تراز جهانی خیلی به این رتبه بندی تاکید نمی کنند و این دانشگاه های کشورهای جهان سوم هستند که به این رتبه بندی ها اهمیت می دهند اما اینگونه نیست ، دانشگاه های تراز اول جهانی مانند هاروارد ، کمبریج و دیگر دانشگاه های تراز جهانی به موضوع رتبه بندی اهمیت می دهند .
معاون آموزشی وزارت علوم به بخشی از نتایج طرح مذکور (طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی) در سال 97 اشاره کرد و گفت : این طرح دو سال است که اجرا شده و ما در سال سوم اجرای این طرح قرار داریم .
دانشگاههای برتر در طرح تراز بین المللی وی افزود : دانشگاه صنعتی شریف برای دومین سال متوالی رتبه اول را کسب کرده است پس از دانشگاه شریف ، دانشگاه تهران ، تربیت مدرس ، علم و صنعت ، امیرکبیر ، صنعتی اصفهان ، خواجه نصیرالدین طوسی ، علوم پایه زنجان ، فردوسی مشهد ، اصفهان ، شیراز ، شهید بهشتی ، تبریز ، خوارزمی ، علامه طباطبایی و الزهرا در رتبه های بعدی قرار دارند .
پژوهشگاههای برتر در طرح تراز بین المللی وی با اشاره به وضعیت پژوهشگاهها گفت : از بین پژوهشگاه ها نیز پژوهشگاه دانش های بنیادی ، برای دومین سال متوالی مقام اول را کسب کرده است و پژوهشگاه های بعدی مانند پلیمر و پتروشیمی ، مواد و انرژی ، هوافضا ، ژنتیک ، رنگ ، شیمی مهندسی شیمی ، زلزله ، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رتبه های بعدی قرار دارند .
معاون آموزشی وزیر علوم به برخی از شاخص هایی که برای طرح مذکور ارائه شده گفت : یکی از شاخص ها نسبت دانشجویان به هیات علمی است که دانشگاه علوم پایه زنجان در این شاخص از دانشگاه های دیگر بهتر بوده و دانشگاه های تربیت مدرس و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند .
در شاخص درصد دانشجویان خارجی به کل دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد از تمام دانشگاه ها پیشی گرفته است و دانشگاه اصفهان و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند .
در شاخص پژوهشگر پسادکتری به تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف از سایر دانشگاه ها جلوتر بوده و سپس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و تربیت مدرس در رده های بعدی قرار دارند .
در شاخص دوره های مشترک آموزشی با دانشگاه های خارجی دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول و دانشگاه های امیرکبیر و علم و صنعت در رتبه های بعدی قرار گرفتند .
ویی افزود : در شاخص نسبت تعداد اسناد علمی نمایه شده به اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در رتبه اول ، صنعتی شریف و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
مهر
1398/09/10
10:08

وی ادامه داد : در شاخص نسبت تعداد ارجاعات مقالات چاپ شده در پنج سال اخیر دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول ، دانشگاه صنعتی اصفهان و صنعتی امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند .
همچنین در شاخص تعداد مقالات پرارجاع به اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در صدر بوده و دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند .
در شاخص تعداد اختراعات ثبت شده در آمریکا ، اروپا و ژاپن دانشگاه اصفهان رتبه اول و دانشگاه های صنعتی شریف و شیراز در رتبه های بعدی بودند .
خاکی صدیق ادامه داد : در شاخص تعداد شاغلان در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها ، دانشگاه ها رتبه اول و دانشگاه فردوسی مشهد و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند .
در شاخص تعداد شرکت های زایشی دانشگاه ها دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول ، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه های بعدی را دارند .
دانشگاه تهران رتبه اول در تعداد استارت آپ وی تصریح کرد : در شاخص تعداد استارت آپ های دانشجویی دانشگاه تهران رتبه اول ، دانشگاه شریف و امیرکبیر رتبه های بعدی را دارند .
در شاخص تعداد شرکت های فعال در پارک های علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر رتبه اول را داشته فردوسی مشهد و تربیت مدرس رتبه های بعدی را دارند .
همچنین در شاخص سرانه فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه اول و دانشگاه علوم پایه زنجان و دانشگاه تهران رتبه های بعدی را دارند .
خاکی صدیق افزود : در شاخص مجموعه تعداد فرصت های مطالعاتی محققان خارجی دانشگاه تهران رتبه اول و دانشگاه شیراز و علامه طباطبایی رتبه های بعدی را دارند .
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به آینده طرح ارتقا 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی گفت : این طرح ده ساله است دو سال آن گذشته و ما در سال سوم آن قرار داریم ، نتایج امسال سال 99 اعلام می شود موانع و چالشهای بین المللی زیادی در این راه است اما وزارت علوم قصد دارد این طرح را که 10 ساله است ادامه دهد لذا ادامه این طرح قطعی است .
وی تاکید کرد : امکان بازبینی برخی سیاست های اجرایی پس از دو سال اجرا توسط کمیته هدایت و نظارت طرح وجود دارد ، امکان بررسی د رخواست های جدید برای ورود به طرح و بازبینی حضور دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بر اساس شاخص های طرح توسط کمیته هدایت و نظارت وجود دارد .
وی ادامه داد : ممکن است دانشگاه یا پژوهشگاه هایی بنا به مواردی نتوانند در این طرح حضور داشته باشند که امکان بررسی آن نیز باید باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
فارس نیوز
1398/09/09
15:12
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درگذشت فعال فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبایی را تسلیت گفت ، وی در حادثه رانندگی در منطقه سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داد .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، در پیامی ، درگذشت حسین علیمرادی فعال فرهنگی و دبیر سابق کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبائی را تسلیت گفت .
در متن این پیام تسلیت آمده است : «انالله و اناالیه راجعون با کمال تأسف و تأثر خبر درگذشت یکی از دانشجویان عزیز و خیر جناب آقای حسین علیمرادی که از فعالان فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی بودند را در سانحه رانندگی در مسیر خدمت به محرومین دریافت کردم که موجب تألم و اندوه اینجانب و خانواده نظام آموزش عالی کشور شد .
دانشجوی جوانی که تمام سعی و اهتمام خود را مصروف کمک به هم وطنان عزیر خود کرده و آن را بر هر زرق و برق مادی دیگر رجحان داده است و با دستان بخشنده و قلب مهربانش بذر امید را در دل و جان کودکان و نوجوانان دشتیاری کاشته؛ که مساعی خیّرانه و بی بدیل او درحافظه مردمان شریف و پاک این منطقه ماندگار خواهد بود .
بی تردید راه و منش او الگویی برای جوانان کشور است .
اینجانب و همکارانم در وزارت علوم به خانواده گرامی آقای حسین علیمرادی ، بستگان ، دوستان و همه خیرین گرانقدر عرض تسلیت دارم و از درگاه حق صبر و سلامتی را برای شما عزیزان آرزو دارم و علوّ درجات و غفران الهی را برای آن جوان خدمتگزار و نیک اندیش مسئلت داریم .
» حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در پی درگذشت ناگهانی جهادگر جوان ، حسین علیمرادی؛ دبیر سابق کانون خیریه دانشگاه علامه طباطبایی و مؤسس خیریه دست یاری به دشتیاری ، پیام تسلیتی صادر کرد .
حسین علیمرادی دانشجوی دانشکده مدیریت و حسابداری و دبیر سابق کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبایی بود و با همت جمعی از دوستانش «مؤسسه خیریه جوان دست یاری به دشت یاری» را تأسیس کرد و بخش اعظمی از زندگیش را در این مؤسسه گذراند .
متأسفانه وی در حادثه رانندگی در منطقه سیستان و بلوچستان و در حین خدمت به کودکان محروم آن منطقه جان خود را از دست داد .
روحش شاد و یادش گرامی باد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
باشگاه خبرنگاران
1398/09/10
10:17
> خاکی صدیق گفت : آمار ها نشان دهنده این است که جایگاه دانشگاه ها با توجه به دستاورد های آن ها بسیار خوب است .
> به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در سخنرانی گردهمایی مسئولین و روسای مراکز منتخب دانشگاه ها در ارتقا 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر به تراز بین المللی که در ساختمان وزارت علوم برگزار شد ، اظهار : به طور کلی ما تعریف جدیدی از دانشگاه های تراز جهانی نداریم و معیار رتبه بندی های بین المللی متفاوت است .
او در ادامه گفت : یکی از موضوع های مورد بحث ما رتبه بندی دقیق دانشگاه هاست و باتوجه به تحریم های گسترده ی کشور دانشگاه ها در مقایسه با وزارت علوم نقش پررنگ تری را ایفا کرده اند .
معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : علاوه بر تمامی مشکلات دانشگاه ها می توانند به خوبی پیش بروند و هر کدام خود را در تراز و رتبه های ویژه و بین المللی قرار دهند .
دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر کشور او در ادامه بیان کرد : نکته قابل بحث ما ارتقای 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر در کشور است که توسط وزارت علوم بررسی شده و با توجه به این رتبه بندی ها در حال حاضر سه دانشگاه صنعتی شریف ، تهران و تربیت مدرس و سه پژوهشگاه دانش بنیادی ، پلیمر ، و پتروشیمی مواد و انرژی دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر کشور هستند .
بیشتر بخوانید : دانشگاه های برتر از کیفیت ورودی های کارشناسی ارشد ناراضی هستند خاکی صدیق با اشاره به طرح مورد بررسی توسط وزارت علوم افزود : طرحی که ما پیش گرفته ایم یک طرح ده ساله است ، علاوه بر چالش های زیادی که در این زمینه وجود دارد ، اما سیاست ما در این زمینه این است که بتوانیم به خوبی این طرح ها و برنامه ها را در کشور ادامه دهیم؛ و خوشبختانه برخی از آمار ها نشان دهنده این است که جایگاه دانشگاه ها و رتبه بندی ها با توجه به دستاورد های آن ها بسیار خوب است .
او گفت : دانشگاه ها راهی برای ورود به عرصه بین المللی باید پیدا کنند و امیدواریم که دستگاه های ذیربط بتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند تا امکان بازبینی و سیاست های اجرایی کمیته نظارت برای ما راحت تر انجام شود .
خاکی صدیق در پایان یادآوری کرد : از طرح های برتر برای اجرای بهتر استقبال می کنیم تا بتوانیم هدایت و نظارت دقیق تری برای دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور داشته باشیم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای
ایسنا
1398/09/09
15:02
> ایسنا/یزد مدیر کل امور علمی بین المللی دانشگاه فنی و حرفه ای کشور از انتخاب دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد به عنوان یکی از 10 دانشگاه منتخب جهت راه اندازی پردیس بین الملل خبر داد .
> «فرج اله طالبی» امروز شنبه نهم آذرماه در مراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد با بیان این که دانشگاه فنی و حرفه ای یک دانشگاه مهارتی در کشور است که اهمیت و نیاز آن هر ساله بیش از گذشته در جامعه محسوس تر می شود ، اظهار کرد : این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه تقاضا محور وظیفه تربیت نیروهای متخصص و کار بلد مورد نیاز بازار کار کشور را برعهده دارد .
وی با اشاره به این که بسیاری از دانشگاه های کشورمان عمدتاً مباحث تئوری و نظری را مدنظر دارند و فارغ التحصیلان آنها برای ورود به بازار کار نیازمند اموزش های مجدد هستند ، افزود : این در حالی است که دانش اموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای بدون نیاز به چنین آموزش هایی می توانند در جامعه کارافرینی کنند و حتی باعث اشتغالزایی دیگران نیز شوند .
وی در ادامه به منفک شدن این دانشگاه از وزارت آموزش و پرورش و پیوستن آن به وزارت علوم اشاره و تصریح کرد : هرچند تمام سرفصل ها و برنامه های اموزشی دانشگاه پس از قریب 30 ، 40 سال به روز شده ولی هنوز تا تبدیل به چارت دانشگاهی نیازمند اقدامات بیشتری هستیم .
طالبی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که دانشگاه فنی و حرفه ای یزد از دانشگاه های فنی و حرفه ای خوب در سطح کشور است که تقریباً تمام رشته های این دانشگاه را دارد ، از سرپرست جدید این دانشگاه خواست تا با اقدامات مناسب دیدگاه ها در مورد این دانشگاه را اصلاح کند به نحوی که جامعه دانشکده های فنی را در ذیل این دانشگاه بدانند نه به صورت مجزا و منفک از بدنه دانشگاه فنی و حرفه ای استان ، چرا که این اقدام جایگاه دانشکده ها را حتی از لحاظ تعاریف بین المللی دچار افت می کند .
این مسئول در ادامه به تلاش های یکسال اخیر دانشگاه در حوزه ارتباطات بین المللی اشاره و تصریح کرد : در این مدت 20 تفاهم نامه با کشورهای مختلف از جمله آلمان ، اتریش و فرانسه منعقد شده و اخیراً با هدف بازآموزی اساتید ، تعدادی از آنها را به کشورهای دیگر اعزام کرده ایم .
طالبی با بیان این که فعالیت های دانشگاه فنی و حرفه ای به لحاظ نوع ماموریت که بحث اموزش های تخصصی و مهارت اموزی است ، در سطح منطقه مورد نیاز است لذا مذاکرات متعددی برای تعاملات بیشتر با کشورهای مختلف همچنان در دستور کار است .
وی در رابطه با جذب دانشجویان خارجی نیز گفت : به تازگی اولین سری از دانشجویان لبنانی به دانشگاه فنی و حرفه ای کشورمان وارد شده اند و در همین راستا با کشورهای سنگال ، عراق ، گرجستان و عمان نیز برای جذب دانشجو مذاکرات خوبی صورت گرفته که در دست اقدام است .
مدیر کل امور علمی بین المللی دانشگاه فنی و حرفه ای در پایان با بیان این که دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد یکی از 10 دانشگاه در نظر گرفته شده از میان 172 مرکز فنی و حرفه ای کشور برای راه اندازی بخش بین الملل است ، ابراز امیدواری کرد که سرپرستی جدید این دانشگاه زیرساخت های استقرار و اموزش دانشجویان خارجی را برای تحصیل در این دانشگاه فراهم کند .
در این مراسم از خدمات چهار ساله «سید حیدر میرفخرالدینی» تقدیر و «جواد شاکر اردکانی» به عنوان سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد قدردانی شد .
فخرالدینی از این پس به عنوان معاون پژوهش و فناوری سازمان مرکزی دانشگاه فنی و حرفه ای کشور فعالیت می کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایمنا
1398/09/09
11:46
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : فرصت ثبت نام پذیرش تکمیل ظرفیت دوره های کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی تا فردا 10 آذرماه ادامه دارد .
> به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی ، دکتر محمدحسین امید از ادامه زمان ثبت نام پذیرش تکمیل ظرفیت دوره های کاردانی و کارشناسی این دانشگاه خبر داد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در جمع روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان تهران گفت : نظر به استقبال گسترده متقاضیان پذیرش در دانشگاه جامع علمی کاربردی و با توجه درخواست مراکز آموزشی این دانشگاه و اختلال اینترنت کشور در فرایند پذیرش ، ثبت نام برای متقاضیان دوره های کاردانی و کارشناسی تا تاریخ 10 آذر از طریق مراکز آموزش علمی کاربردی فراهم شده است .
دکتر محمدحسین امید افزود : تا امروز بیش از 20 هزار نفر در تکمیل ظرفیت دوره های کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی ثبت نام کرده اند .
چنانچه متقاضی قبلاً در ردیف پذیرفته شدگان نهایی پذیرش دوره مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای ناپیوسته نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی مهر ماه سال 98 (مرحله شهریور ماه) قرار گرفته باشد و در این مرحله از پذیرش برای ادامه تحصیل در یکی از مراکز ثبت نام کند ، قبولی وی در مهر ماه سال 98 لغو و با آنان همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد .
کد خبر 398737.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
تشکل دانشجویی
دانشجو
1398/09/09
12:18
> دو تشکل دانشجویی دانشگاه بوعلی سینای همدان در نامه های جداگانه ای از دو نماینده مردم همدان در مجلس دعوت کردند تا به مناسبت روز مجلس در دانشگاه حضور یافته و به سوالات دانشجویان پاسخ دهند .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، قرارگاه شهید همدانی و بسیج دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا در نامه های جداگانه ای از خجسته و حاجی بابایی ، دو نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی دعوت کردند تا به مناسبت روز مجلس در دانشگاه حضور یافته و به سوالات دانشجویان پاسخ دهند .
در متن این نامه ها آمده است : نظر به رسالت دانشجوی مسلمان مبنی بر لزوم مطالبه گری جدی از آحاد مسئولین و نیز با توجه به وظیفه ذاتی مسئولان در قبال ترویج و نهادینه کردن فرهنگ پاسخگویی ، از شما دعوت می شود تا در آستانه دهم آذر ، روز مجلس ، در دانشگاه بوعلی حضور یافته و پاسخگوی سوالات ، دغدغه ها و نکات و نظرات دانشجویان استان همدان باشید .
این نامه ها به امضای علی اکبر تاشکه ، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا و احمد صالحی ، دبیر قرارگاه شهید همدان این دانشگاه رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
شبستان
1398/09/10
10:45
> رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت : مراحل پژوهشی نانو کامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی به اتمام رسید .
> «عزیز حبیبی» به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اردبیل گفت : مراحل پژوهشی نانو کامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی به اتمام رسید .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد : این پژوهش به همت مهدی شاهدی اصل عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه محقق اردبیلی به همراه سید علی دلبری و بهزاد نایبی از پژوهشگران مدعو این دانشگاه با همکاری احسان غسالی از پژوهشگاه مواد و انرژی و دکترمحمدرضا شکوهی مهر از دانشگاه ملی سئول کره جنوبی به پایان رسید .
وی با اشاره به اینکه این پژوهش منجر به ساخت نانو کامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم تقویت شده با نانولوله کربنی و کاربید سیلیسیم شد ، افزود : این مواد خواص ویژه ای همچون سختی بالا ، ضریب اصطکاک پایین ، نقطه ذوب بالا ، پایداری گرمایی عالی و مقاومت به فرسایش و خوردگی خوبی دارد .
حبیبی اظهار داشت : این ماده سرامیکی در ساخت سرمت ها ، پوشش های تزیینی ، کاتالیست های دما بالا و روکش های ضد سایش ابزارآلات برشکاری کاربرد دارد .
این مقام مسئول بیان کرد : فرآیند تولید به روش تفجوشی پلاسمای جرقه ای در دمای 1900 درجه سانتی گراد به مدت زمان 7 دقیقه با اعمال فشار 40 مگاپاسکال در اتمسفر خلا انجام گرفت .
حبیبی یادآور شد : یافته های این پژوهش در جلد چهل و پنجم مجله معتبر Ceramics International با ضریب تاثیر 3 .
45 در سال 2019 میلادی به چاپ رسید .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی تاکید کرد : به گزارش پایگاه استنادی Web of Science این طرح پژوهشی ارزشمند به عنوان مقاله پراستناد (Highly Cited) در سال 2019 معرفی شده است .
پایان پیام/365.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
شبکه خبر
1398/09/10
08:28
> سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با همکاری بنیاد حامیان دانشگاه تهران ، بنیادنیکوکاری جمیلی و پارک علم و فناوری برگزار شد و برترین های این جشنواره معرفی شدند .
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، مراسم اختتامیه این جشنواره در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد .
حمایت از ایده پردازان جوان ، ایجاد کسب وکار های مبتنی بر فناوری ، ترویج فرهنگ کارآفرینی با هدف تبدیل دارایی های فکربه ثروت ، نوآوری و تحقق اقتصاد مقاومتی از جمله اهداف جشنواره بود .
دبیر این جشنواره گفت : در سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان برتر هزار و 10 نفر شرکت کردند و 316 ایده در مرحله ارزیابی قرار گرفت که از این تعداد 216 ایده به مرحل نهایی راه یافت تا در نهایت 26 ایده انتخاب شود .
«قوام الدین زاهدی» افزود : از این تعداد در نهایت 4 ایده تیمی و 4 ایده انفرادی انتخاب شدند و برای هر بخش تیمی مبلغ 500 میلیون ریال و هر بخش انفرادی 250 میلیون ریال کمک هزینه راه اندازی ایده اهدا شد .
وی با تاکید بر اینکه این ایده ها پس از حمایت بنیاد های حامی در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر می شوند ، اظهار داشت : این ایده ها با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه تهران ، تلاش می کنند ایده خود را به محصول برسانند تا در فرصت های مناسب سرمایه گذاران با آن ها مشارکت کرده و کار تجاری سازی را دنبال کنند .
زاهدی با تاکید بر اینکه انتخاب برترین ها فقط به این جشنواره ختم نمی شود ، خاطرنشان کرد : پس از جشنواره نیز در صورتی که این ایده ها مشکلاتی داشته باشند ، از آن ها حمایت مادی و معنوی می شود .
در پایان این جشنواره 8 ایده برتر تقدیر شدند که اسامی آن ها به این شرح است : 1 فیزیک : ایده ساخت سنسورکدورت سنج آنلاین توسط تیم محمدمهدی غلامی ، محمدغیبی ، محمدجوادنجاتی ، سید مرتضی جواد پور ، علی قمشه و محمد جواد مصطفیان2 شیمی : تولید سوخت از ضایعات پلاستیکی و لاستیکی توسط سمیه شایسته پور3 علوم زیستی : تولید روغن های غنی از امگا 3 توسط تیم محمد امین گچ پز ، محمد حسین متالهی اردکانی ، محمد تقی گنج خانلو ، پرستو طالع نیا و ریحانه داشاب .
4 فیزیک : طراحی و ساخت زیست حسگر فیبرنوری تشخیص بیماری پارکینسون توسط رقیه پرویزی5 زمین شناسی : طراحی نرم افزار زمین شناسی توسط تیم محسن والی زاده ، محمود رحیمی ، سینا بنی طالبی ، محمد بادپیما ، علی رفعت و شهاب الدین گلپایگانی6 علوم زیستی : پوشش ضدمیکروب بر پایه نانو برای افزایش ماندگاری مواد غذایی مریم حیدری سورشجانی7 ریاضی ، آمار و علوم کامپیوتر : طراحی سامانه پردازش تصاویر پزشکی توسط تیم معصومه ظفریان ، سمانه کاظم فرزندی و ثنا غفار مقدم8 شیمی : تولید نانو کمپسول ها معطر برای معطر ساختن داعمی منسوجات توسط کوثر محمدیدر این جشنواره «محمود نیلی محمود آبادی» رییس دانشگاه تهران ، «ابراهیم جمیلی» رییس هیات امنا بنیاد نیکوکاری جمیلی ، «محمود کمره ای» استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران و رییس جشنواره از جمله سخنرانان بودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
ایرنا
1398/09/09
21:23
> تهران ایرنا رییس دانشگاه تهران گفت : امروزه در دنیا معنای توسعه تغییر یافته و دانش بنیان ها ، نوآوری و خلاقیت شکل جدیدی از پیشرفت و توسعه برای هر کشوری محسوب می شوند تا تکنولوژی به سرعت متحول شود .
> «محمود نیلی احمدآبادی» امروز شنبه در سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد ، افزود : در گذشته معنای توسعه اینگونه بود که با ایجاد کارخانه ، خرید دانش فنی ، تجهیزات و کارگران زیاد می توان به توسعه رسید که نمونه آن کارخانه ذوب آهن اصفهان است .
البته یادم هست که همین کارخانه به عنوان یک تحول در توسعه صنعتی کشور محسوب می شد و همچنان این رویه ادامه دارد .
وی گفت : اما در دنیای امروز شکل توسعه تغییر یافته و نمی توان منتظر بود تا به مانند گذشته یک برنامه ریزی دراز مدت داشت تا صنعتی را ایجاد کنیم و این صنعت به عنوان شاخص توسعه و اشتغال معرفی شود .
رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه سرعت تغییرات در حوزه های مختلف سبب شده تا فارغ التحصیلانی آشنا با دانش روز داشته باشیم ، گفت : اگر فردی که 10 سال پیش فارغ التحصیل شده ، دانش جدید را فرا نگیرد ، با تکنولوژی روز بیگانه است تا به همین دلیل دنیا به دنبال تبدیل دانش و تکنولوژی خود به ثروت شود .
نیلی با اشاره به اینکه نسل جوان ، فرهیخته و علاقمند در ایران فرصت بسیار مغتنمی برای رسیدن به این پیشرفت است ، تصریح کرد : در مقابل این نسل فرهیخته با صنعتی مواجهیم که توانایی مدیریت تحولات جدید را ندارد و با روش های قدیمی فعالیت می کنند و بیشتر به تجارت واردات به جای صادرات توجه دارند .
وی ادامه داد : رصد اقتصاد به شدت دولتی و صنایع درگیر مسایل داخلی نشان دهنده عدم پویایی صنعت در کشور است تا چنین شرایطی سبب شود جریان سومی در کشور شکل بگیرد .
آن جریان سوم همان مراکز رشد ، پارک های علم و فناوری و نوآوری هستند .
این مقام مسوول افزود : مزیت این مراکز ، اتصال صنعت به دانشگاه ها است و دنیا به این نتیجه رسیده است .
البته تفاوت کشور با دنیا این است که صنایع بزرگ در این مراکز رشد ، حضور دارند ولی در ایران صنایع در پارک های علم و فناوری توسعه داده نشده است .
زیرا عمده بازار صنایع ایران مصرف داخلی دارد تا توانایی رقابت با صنایع خارجی هم از بین برود .
نیلی ادامه داد : مراکز متعدد علم و فناوری و پارک های دانش در بسیار از شهرها تاسیس شده و می توان با وجود آنها نرده بین دانشگاه و جامعه را برداشت و دانشگاه از هر حرکتی که سبب رشد ایده ها و افکار سرمایه ای در کشور شود ، حمایت می کند .
وی با اشاره به شعار دانشگاه که ارتقاء جایگاه بین المللی ، کارآفرینی و مسئوولیت اجتماعی است گفت : حمایت های بنیادهایی مانند بنیاد جمیلی ، مصلی نژاد و کانون دانش آموختگان می تواند در این راه دانشگاه تهران و کشور را برای رهایی از بن بست های اقتصادی یاری کنند .
زیرا امروزه سطح علمی دانشجویان ، محققان ، پژوهشگران و اساتید دانشگاه از سطح متوسط جهانی بالاتر است .
آبادانی کشور در گرو حمایت از ایده های جوانان است «ابراهیم جمیلی» رییس هیات امنا بنیاد نیکوکاری جمیلی نیز در ادامه این جشنواره در سخنانی گفت : در این جشنواره آمده ایم تا ایده ها نو را به کارآفرینی برسانیم .
زیرا معتقدیم نباید آنها را رها کرد و این جشنواره به دنبال حفظ و شکوفایی ایده ها است .
وی گفت : هدف جشنواره فرصت دادن به استعدادها بدون نیاز به بخش دولتی است تا آنها را شناسایی و کشف کرده و برای این هدف باید با برنامه پیش رفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
ایرنا
1398/09/09
21:23

مدیر بنیاد جمیلی با تاکید بر اینکه برای آبادانی کشور باید از ظرفیت جوان ها استفاده کرد ، اظهار داشت : اگر می خواهیم این کشور آباد و مقتدر شود باید از ظرفیت جوان ها استفاده کرد البته در این راه بخش خصوصی رونق نمی گیرد مگر اینکه صنعت و دانشگاه کنار هم قرار گرفته و برای اشتغال آفرینی جوانان ایده های نو آنها را اجرایی کنیم .
کشورهای بدون بهره گیری از نوآوری حذف می شوند «محمود کمره ای» استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران و رییس جشنواره نیز در سخنانی افزود : نوآوری به محصول و تکنولوژی خاصی تعلق ندارد و برای اینکه به نوآوری رسید باید ابتدا آموزش و کسب دانش اولیه صورت بگیرد .
زیرا دنیای حاضر در حال گذر از عصر صنعتی به عصر دانش است و این گذر به راحتی امکان پذیر نیست و نیازمند نیروهای جوان و خلاق است .
وی گفت : علاوه بر آموزش باید در این راه با پشتیبانی از ایده ها حمایت کرد .
زیرا بهترین ایده ها بدون پشتیبانی به ثمر نمی نشینند .
رییس جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با تاکید بر اینکه نوآوری از عوامل رشد کشورها است ، افزود : نوآوری سبب آقایی کشورها می شود و در حال حاضر نوآوری در دنیای امروز رفع کنجکاوی نیست و کشورهایی که در نوآوری کمتر فعال هستند به موفقیت نرسیده و حذف می شوند .
کمره ای ادامه داد : اقتصاد های دانش بنیان بر پایه علم هستند و آنچه که بشریت در آینده نیاز دارد ، اقتصادی بر پایه نوآوری و خلاقیت است و امیدواریم ایران نیز بتواند در این زمینه گام های بزرگی بردارد .
وی خاطرنشان کرد : هدف از این جشنواره حمایت از ایده پردازان و نوآوران است تا بوسیله آنها توان اقتصادی کشور رشد یافته و مشکلات اجتماعی و اقتصادی تا حدودی حل شود و از فرار مغزها جلوگیری کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1398/09/09
16:18
> ششمین کنگره ملی عمران ، معماری و توسعه شهری در دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز می شود.
> به گزارش خبرگزاری مهر ، ششمین کنگره ملی عمران ، معماری و توسعه شهری به عنوان یکی از بزرگترین ، معتبرترین و منظم ترین گردهمایی های سالانه علمی ، پژوهشی و اجرایی شناخته شده این حوزه در تاریخ 19 تا 21 آذر ماه با همکاری دانشگاه ساپینزا رم ، دانشگاه شیراز ، دانشگاه مراغه ، دانشگاه علم و صنعت ایران ، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و سایر دانشگاه های برجسته کشور و با مجوز رسمی ISC وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در محل دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می شود .
این کنگره در 13 محور به شرح زیر برگزار می شود .
1 مهندسی عمران و توسعه پایدار : مدیریت ساخت و اجرا تکنولوژی بتن روش های عددی در مهندسی عمران راه و ترابری ژئوتکنیک و معدن هیدرولیک ، منابع آب محیط زیست مهندسی تونل برای نواحی شهری نقشه برداری ، ژئودزی و ژئوماتیک فناوری نوین در مواد و مصالح ساختمانی و صنعتی سازی ساختمان اخلاق ، چالش ها و ارزش ها در مهندسی عمران ایمنی ، مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در عمران رایانه و هوش مصنوعی در مهندسی عمران کاربرد زمین شناسی مهندسی در عمران و ژئوفیزیک در سد سازی سیستم های GISبا تاکید بر کاربرد آنها در مهندسی عمران مهندسی تخریب در صنعت ساختمان مبانی و اصول مهندسی تخریب ، مدیریت و نظارت تخریب 2 مهندسی سازه ، زلزله و بهسازی لرزه ای : سازه های زیر زمینی مهندسی ارزش مهندسی منابع آب ، سازه های هیدرولیکی و دریایی هماهنگی شکلی سازه و معماری توسعه شهری و به کارگیری مصالح بومی و نوین در سازه ها دینامیک سازه و مقاوم سازی لرزه ای سازه های غیرساختمانی و صنعتی عیب یابی لرزه ای سازه ها و روش های بهسازی و مقاوم‎سازی سازه‎ها تحلیل و نو آوری در طراحی سازه های بتنی و فولادی کاربرد فناوری های نوین (جداگر های لرزه ای ، میراگر ها و .
) در بهسازی لرزه ای سازه ها مقاوم سازی و بهسازی ساختارهای شهری بهسازی سیستم شریان های حیاتی ، بناها و پل ها ایمنی سازه در معادن زیر زمینی مقاوم سازی سازه ها در برابر آتش و بیان رویکرد های معماری اثر زلزله بر سازه های فضاکار ، سازه های بنایی و سازه های ویژه 3 مهندسی معماری و توسعه پایدار : معماری پایدار معماری و هویت شهری نقش معماری در دستیابی به ساخت و ساز پایدار نمودهای معماری و شهرسازی سنتی و اسلامی در منطقه انرژی های نو در معماری سبک شناسی معماری روش ها و فناوری های نو در در معماری گرافیک شهری و معماری خیابانی تأثیر اقلیم بر معماری بومی و پایدار الگوهای معماری بومی تأثیر مصالح بوم آورد بر معماری پایدار مفهوم شناسی معماری و شهر سازی معاصر تاثیر تحولات تکنولوژیکی در معماری معماری پایدار و ساختمان های هوشمند معماری ، تغییر اقلیم و چگونگی مصرف انرژی برنامه ریزی انرژی در طرح های معماری با نگاه به معماری پایدار معماری منظر ، بوم شناسی و زیبایی شناسی در معماری 4 برنامه ریزی ، مدیریت و طراحی شهری : برنامه ریزی منطقه ای و شهری برنامه ریزی کالبدی شهری حقوق شهری مدیریت شهری طراحی شهری مدیریت پروژه های شهری کاربرد فن آوری های نوین در توسعه شهری مشارکت در امور شهری مدیریت بحران نماهای شهری گ
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1398/09/09
16:18
ردشگری شهری بهسازی و نوسازی شهری تاثیر تکنولوژی های جدید ساخت در بافتهای شهری 5 مهندسی ترافیک ، حمل و نقل و زیرساخت های شهری : شریان های حیاتی و حمل و نقل شهری حمل ونقل و توسعه پایدار ابنیه فنی و تاسیسات شهری روسازی ( راه ، راه آهن ، فرودگاه و بندر) سیستم های هوشمند حمل ونقل برنامه ریزی حمل ونقل و شهرسازی آب و فاضلاب و زیرساخت های شهری طراحی هندسی معابر سیستم های حمل و نقلی و پایداری حمل و نقل در کلان شهرها مهندسی ترافیک و برنامه ریزی حمل و نقل ایمنی حمل و نقل ، ترافیک و ریسک مدیریت سیستم های حمل ونقل آموزش و فرهنگ سازی ترافیک حمل ونقل همگانی ، اقتصاد حمل ونقل قوانین و مقررات و مدیریت یکپارچه در ترافیک حمل و نقل غیر موتوری 6 مهندسی محیط زیست و محیط زیست شهری : فضای سبز و محیط زیست شهری شهرها و سیستم مدیریت محیط زیست شهرنشینی و اثرات زیست محیطی آن مسائل محیط زیست کلان شهرها اثرات زیست محیطی طرح های عمرانی و شهرسازی درشهرها اصول مهندسی و کنترل آلاینده های محیط زیست در شهرها مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرها ارزیابی اثرات زیست محیطی و مهندسی محیط زیست در شهرها حمل و نقل شهری ، اثرات و راهکارهای زیست محیطی آن کاربرد فناوری های نوین در پایش و حذف آلاینده های محیط زیست اکولوژی شهری ، شهر سبز و مکانیسم های توسعه پاک مدیریت پسماند در شهرها فاضلاب شهری و تصفیه آن توسعه صنعتی و راهکارهای کاهش اثرات آن ها اثرات و روش های تجزیه و تحلیل اثرات زیست محیطی پروژه ها در شهرها همخوانی اکولوژیکی و هماهنگی توسعه با محیط زیست ایمنی ، بهداشت و محیط زیست شهری طراحی شهری ، بهسازی منظر و محیط زیست 7 مهندسی شهرسازی وتوسعه شهری پایدار : الگوها و شاخص های توسعه شهری پایدار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی (چالش ها و راهکارها) بلایای طبیعی و اثرات آن بر توسعه پایدار شهرها شهرسازی نوین و توسعه پایدار تجارب توسعه شهری پایدار در جهان و ایران سیاست های ملی و منطقه ای و توسعه شهری پایدار جغرافیا و توسعه پایدار شهری و روستایی ناپایداری شهر و عوامل موثر شناخت موانع و محدودیتها و شاخصهای توسعه شهری پایدار کاربرد فن آوری های نوین در توسعه شهری حکمروایی شایسته و مشارکت مردمی در توسعه شهری پایدار توسعه صنعت گردشگری در جهت توسعه پایدار شهری شهرهای جدید و توسعه پایدار شهر 8 منظر شهری پایدار و توسعه : پایداری و منظر شهری تعاریف ، مفاهیم و مبانی نظری منظر شهری برنامه ریزی و مدیریت منظر شهری تجارب داخلی و خارجی در زمینه منظر شهری عناصر سازنده سیما و منظر شهری آسیب شناسی منظرشهری منظر شهرهای اسلامی و شهرهای ایران منظر طبیعی شهر و شهرهای سنتی و جدید منظر شهری ، مسائل اجتماعی و خاطرات جمعی نمادها ، نشانه ها ، هنرهای تجسمی و منظر شهری منظر شهری بافت های فرسوده و تاریخی منظر شهری بافت های نوساز ضوابط و دستورالعمل های منظر و نماهای شهری 9 مرمت بافت ها و آثار تاریخی : بافت های تاریخی بهسازی آثار تاریخی نوسازی شهری بازسازی بافت تاریخی 10 فرهنگ ، جامعه شناسی و روانشناسی شهری : شهروند و حقوق شهروندی فرهنگ شهر نشینی و تعامل در فضای شهری فرهنگ های بومی و شهر روانشناسی محیطی تعامل فرهنگی و کالبد شهری فرهنگ و توسعه شهری پایداری اجتماعی فرهنگی در شهر فرهنگ و حمل و نقل شهری فرهنگ و جغرافیای شهری مدیریت و فرهنگ شهری تبلور فرهنگ در منظر و سیمای شهری نقش نهادینگی فرهنگی در شهرسازی فرهنگ ، هویت و منظر شهری 11 مدیریت ریسک و بحران و راه کار های ایجاد مدیریت جامع بحران : مخاطرات طبیعی و راه کارهای کاهش خطرپذیری DRR حلقه های مفقوده در چرخه اجرایی مدیریت کاهش خطر پذیری بحران DRM تفاوت های میان مدیریت بحران ، مدیریت مقابله ، مدیریت شرایط اضطرار و مدیریت بازتوانی توانمندسازی و ظرفیت سازی تیم های جستجو ، آواربردار و امدادگر مشارکت مردمی و ظرفیت سازی ، تغییرات اقلیم و چالش های مدیریت بحران راه کارها و ضرورت های تشکیل نظام مدیریت جامع بحران نقش دیتا ، اطلاعات ، تکن
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1398/09/09
16:18
یک ها ، ابزار ها و سامانه های"تصمیم ساز" در مدیریت هوشمند سوانح سیستم های هشدار مخاطرات طبیعی EWS ، سامانه سریع ارزیابی رخدادها RES تاب آور سازی در ابعاد ملی ، شهری و روستایی و ارتقاء تاب آوری ملی و تاب آورسازی شهرها MCR برنامه ریزی ، آمادگی و راه کارهای عملی برای تداوم کسب وکار BCM انتقال خطر پذیری به شخص ثالث (بیمه ها) Risk Transfer مدیریت بحران در سیستمهای بهداشتی و درمانی طراحی و استقرار سامانه های فرماندهی سانحه HICS و HEICS 12 مدیریت جهانگردی و توسعه پایدار شهری : مدیریت منابع انسانی در صنعت جهانگردی اصول مدیریت در صنعت جهانگردی سامانه های اطلاعاتی در صنعت جهانگردی مدیریت کیفیت جامع در صنعت جهانگردی محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی خط مشی گذاری در صنعت جهانگردی ارزیابی طرح های توسعه جهانگردی مدیریت اکو سیستم های طبیعی برنامه ریزی جهانگردی در کشورهای در حال توسعه مدیریت استراتژیک گردشگری بازاریابی محصولات جهانگردی در توسعه شهری 13 مدیریت ، اقتصاد و کارآفرینی در پروژه : مدیریت وتکنیک های بهینه سازی مدیریت تولید در پروژه ها مدیریت بازرگانی پروژه های شهری بازاریابی و مدیریت بازار مدیریت استراتژیک برنامه ریزی استراتژیک شهری سیاست های پولی و مالی بهره وری و تجزیه و تحلیل آن در پروژه های توسعه مدیریت ارتباط با مشتریان بازار شناسی در امر ساخت و ساز مدیریت رقابت در پروژه مدیریت دولتی توسعه اقتصادی و برنامه ریزی شهری مدیریت رفتار سازمانی شهری مالیه عمومی و خط مشی مالی دولت در توسعه شهری مدیریت منابع انسانی مدیریت تحول سازمانی مسائل نیروی انسانی در صنعت ساخت و ساز مدیریت انتقال تکنولوژی در توسعه شهری مدیریت کیفیت و بهره وری اقتصاد محیط زیست شهری اقتصاد شهری و روستایی در توسعه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تبریز
ایرنا
1398/09/09
11:51
> ایرنا تبریز رییس دانشگاه تبریز در نشست هم اندیشی دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در این دانشگاه ، از انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه تبریز با بیش از 200 دانشگاه دنیا خبر داد .
> میررضا مجیدی روز شنبه در نشست هم اندیشی دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در این دانشگاه که با حضور جمعی از مسئولان و مدیران دانشگاه تبریز برگزار شد ، با اشاره به سابقه درخشان و طولانی تربیت دانشجو از نقاط مختلف جهان در این خطه گفت : حدود 800 سال پیش دانشگاهی به نام ربع رشیدی در شهر تبریز تأسیس شد که با جذب دانشجویان خارجی به چندین زبان زنده دنیا دانشجو تربیت می شد و به نوعی یک دانشگاه کارآفرین بود و دانشگاه تبریز نیز در امتداد همان دانشگاه به وجود آمده است .
وی با تأکید بر اینکه شما دانشجویان باید افتخار کنید که دانشگاه تبریز را با توجه به سوابق درخشان در عرصه تولید علم و فناوری برای تحصیل انتخاب کرده اید ، اظهار کرد : شما دانشجویان خارجی سفیران فرهنگی و علمی کشورتان هستید و از این رو باید با تحصیل و کسب مهارت های لازم دستاوردها و خاطرات خوبی از فرهنگ و دانش این سرزمین به کشورتان به ارمغان ببرید .
مجیدی در پایان انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه تبریز با بیش از 200 دانشگاه دنیا و توسعه مبادلات علمی با دیگر کشورها را نشان از عزم جدی این دانشگاه برای ارتقای سطح بین المللی این دانشگاه بیان کرد .
دفتر کنسولی در دانشگاه تبریز ایجاد می شود حسین امامعلی پور ، معاون دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در این نشست گفت : در آینده نزدیک دفتر کنسولی در دانشگاه تبریز افتتاح و مسائل اقامتی دانشجویان حل خواهد شد .
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای دانشجویان خارجی در حوزه های رفاهی و خدماتی افزود : برگزاری اردوهای تبریزگردی و ایران گردی ، اجرای انواع مسابقات فرهنگی و ورزشی مابین دانشجویان خارجی و مرکز جامعه المصطفی العالمیه از جمله این برنامه ها است .
رضا محمدی ، سرپرست اداره دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه تبریز نیز گفت : حدود 300 نفر دانشجوی خارجی از کشورهای عراق ، سوریه ، یمن ، نیجریه ، آذربایجان ، ترکیه و تعدادی دانشجو نیز از کشورهای دیگر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و در آینده نزدیک با جذب دانشجویان این تعداد افزایش می یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
ایلنا
1398/09/09
15:24
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : تا ساعت 14 امروز نهم آبان سال 98 تعداد 23 هزار و 18 نفر اقدام به ثبت نام در آزمون دکتری 99 کرده اند .
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : تا ساعت 14 امروز نهم آبان سال 98 تعداد 23 هزار و 18 نفر اقدام به ثبت نام در آزمون دکتری 99 کرده اند .
«حسین توکلی» مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار ایلنا ، درباره آخرین آمار ثبت نام مقطع دکتری 99 گفت : بر اساس برنامه زمانبندی اعلام شده ثبت نام برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی PHD سال 99 در هشت گروه آموزشی و 345 کد رشته امتحانی شامل 163 کد رشته گروه آزمایشی علوم انسانی ، 45 کد رشته علوم پایه ، 60 کد رشته گروه فنی و مهندسی ، 35 کد رشته گروه کشاورزی ، 7 کد رشته هنر ، 26 کد رشته دامپزشکی و 9 کد رشته زبان های خارجی ، برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، شبانه دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه ها و موسسات آموزشی غیر انتفاعی ، غیر دولتی و همچنین پردیس خودگردان دانشگاه ها از روز چهارشنبه 6 آذر ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شده است .
توکلی اضافه کرد : تا ساعت 14 امروز نهم آبان سال 98 تعداد 23 هزار و 18 نفر اقدام به ثبت نام در آزمون دکتری99 کرده اند .
در عین حال داوطلبان تا 12 آذرماه فرصت می توانند برای ثبت نام به سایت سنجش مراجعه کنند .
توکلی تاکید کرد : لازم به ذکر است پذیرفته شدگان قطعی یا روزانه سال 1398 چه در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کرده و یا ثبت نام نکرده باشند اجازه شرکت در آزمون سال 1399 را نداشته و یک سال محروم از آزمون خواهند شد .
سایر شرایط و ضوابط در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1399 درج خواهد شد .
به گزارش ایلنا ، آزمون دکتری سال 99 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی روز جمعه نهم اسفند ماه سال 98 در حوزه های امتحانی تعیین شده ، برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
مهر
1398/09/10
10:21
> انجمن علمی دانشجویی فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی کارگاه آموزشی «یافتن منابع پژوهشی و دسترسی به متن آنها» را مختص استادان و دانشجویان فلسفه ، برگزار می کند .
> به گزارش خبرگزاری مهر ، انجمن علمی دانشجویی فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی کارگاه آموزشی «یافتن منابع پژوهشی و دسترسی به متن آنها» را مختص استادان و دانشجویان فلسفه ، برگزار می کند .
این دوره با ارائه علیرضا دری نوگورانی (دانش آموخته دکتری فلسفه از پژوهشگاه علوم انسانی) همراه است که مدرک پایان دوره معتبر نیز ارائه خواهد شد .
این دوره دوشنبه 18 آذر از ساعت 9 تا 13 در دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود .
برای ثبت نام در این کلاس نام ، نام خانوادگی و کد ملی خود را به شماره 09033848300 پیامک کنید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
ایسنا
1398/09/09
13:32
> انجمن علمی دانشجویی علوم مهندسی دانشگاه تهران سومین همایش ورود موفق به بورس را برگزار می کند .
> به گزارش «باشگاه دانشجویان» ایسنا ، معاملات خودکار ، کدنویسی و بازارهای ایران و جهان از جمله سرفصل های همایش است که محمدامین جلایر مدرس و تحلیل گر بازارهای سرمایه و متخصص تحلیل تکنیکال و سیستم های ژاپنی به تبیین موضوعات مورد بحث می پردازد .
این برنامه دوشنبه 11 آذر 16 : 30 الی 19 : 30 در میدان انقلاب دانشگاه تهران ، دانشکده فنی دانشگاه تهران ، انجمن علمی علوم مهندسی دانشکده فنی ، کلاس 7 (علوم مهندسی) برگزار می شود .
علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آیدی SAEngSci@ وجهت ثبت نام به لینک evnd .
co/tLt3eمراجعه کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دانشجو
1398/09/09
16:47
> مشاور سازمان سنجش آموزش کشور گفت : تا کنون 23 هزار و 18 نفر در آزمون دوره دکتری سال 99 ثبت نام کرده اند ، ثبت نام این آزمون تا 12 آذر ماه ادامه دارد .
> حسین توکلی مشاور سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، درباره ثبت نام در آزمون دوره دکتری سال 99 گفت : ثبت نام در آزمون دوره دکتری سال 99 از روز چهارشنبه 6 آذرماه آغاز شد و تا روز سه شنبه 12 آذرماه ادامه دارد .
مشاور سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه تا کنون 23 هزار و 18 نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند؛ ادامه داد : داوطلبان ثبت نام را به روز پایانی موکول نکنند و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند .
توکلی در پایان خاطر نشان کرد : علاقه مندان به دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پیام نور
دانشجو
1398/09/10
05:00
> فدراسیون ورزش دانشگاهی تنها فدراسیون دانشگاهی کشور قلمداد می شود که هر 4 سال یکبار برای تغییر ریاست اسفندماه انتخاباتی برگزار می کند و با انتخاب یک نفر از کاندید های مورد نظر به سرانجام می رسد .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، فدراسیون ورزش دانشگاهی تنها فدراسیون دانشگاهی کشور قلمداد می شود که هر 4 سال یکبار برای تغییر ریاست اسفندماه انتخاباتی برگزار می کند .
این انتخابات با رأی گیری از 43 عضو مجمع فدراسیون و انتخاب یک نفر از کاندید های مورد نظر به سرانجام می رسد .
برآن شدیم تا برای مطلع شدن از شرایط کامل این انتخابات و نحوه برگزاری آن با رئیس فعلی فدراسیون ورزش دانشگاهی گفتگو کنیم .
دهخدا ، رئیس فدراسیون ورزش ملی دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، پیرامون انتخابات اسفندماه این فدراسیون گفت : یکی دو ماه قبل از برگزاری انتخابات ثبت نام کاندیدا های آن آغاز می شود و در زمان مقرر طبق مقررات و دستورالعمل تمام فدراسیون ها این انتخابات انجام خواهد شد .
وی افزود : کاندیدا های این انتخابات از هر بخش آموزش عالی اعم از علمی کاربردی ، پیام نور ، دانشگاه آزاد و .
که دارای شرایطی که صرفا سابقه ورزشی محسوب نمی شود ، می توانند شرکت کنند .
دهخدا اظهار داشت : در قانون چیزی مبنی بر اینکه چه تعداد کاندید می توانند در انتخابات شرکت کنند ، وجود ندارد؛ بلکه هر تعداد نفری که در این انتخابات کاندید شوند می توانند در آن حضور یابند و سپس کاندیدا هایی که دارای شرایط لازم برای کاندیداتوری باشند در انتخابات شرکت کرده و اعضای مجمع به این کاندیدا ها رای می دهند .
رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ادامه داد : تعداد اعضای مجمع 43 نفر است که از این 43 نفر 31 نفرشان را روسای هیئت های استانی تشکیل می دهند و بقیه اعم از مربیان و ورزشکاران المپیکی و .
می باشند .
وی افزود : دوره ریاست فعلی 20 اسفند ماه تمام می شود؛ بنابراین ما نمی گذاریم که این انتخابات به بعد از اسفندماه برسد؛ بلکه مقیدیم که سر زمان مقرر آن را اجرا کنیم .
دهخدا با اشاره به تمام شدن دوره ریاست برخی از هیئت ها گفت : برخی هیئت های استانی دوره ریاست شان تمام شده است و در حال حاضر سرپرست دارند که ما یکی یکی مشغول برگزاری انتخابات برای این هیئت های استانی هستیم .
حدود سه هفته است که این انتخابات را در استان ها برگزار می کنیم تا اینکه تمام استان ها انتخابات شان برگزار شود .
رئیس فدراسیون ملی ورزش دانشگاهی گفت : 31 استان داریم و هر استان یک هیئت ورزشی استانی که البته رقمی حدود 8 هیئت در دوره پیش انتخابات شان برگزار شده و ما بعد از اتمام برگزاری دوره انتخابات هیئت های استانی ثبت نام کاندیدا ها را آغاز می کنیم .
انتخابات پی در پی و بلا وقفه هیئت های استانی ! در حالی که حدود 4 سال از دوران ریاست دکتر دهخدا در فدراسیون ورزشی دانشگاهی می گذرد با این حال در فاصله ای کمتر از سه ماه به برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون وی به یاد برگزاری انتخابات برای هیئت های ورزشی استان ها افتاده و حتی در یک هفته اقدام به برگزاری سه انتخابات در استان ها می کند .
برای مثال روز 4 شنبه ششم آذر ماه انتخابات 3 هیات استانی به صورت همزمان در 3 شهر ایلام ، اردبیل و اراک برگزار شد ! رییس به ایلام رفته بود ، دبیرکل فدراسیون در اردبیل بود و نایب رییس هم در اراک حضور داشت ! اینطور که پیداست در یک پروسه زمانی کوتاه قرار است 25 هیات استانی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی رییس خود را بشناسند در حالی که این استان ها مدت زیادی به حال خود رها شده بودند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پیام نور
دانشجو
1398/09/10
05:00
اتفاقی که باتوجه به نزدیکی زمان انتخابات رئیس جدید فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی شائبه های زیادی را به وجود آورده است .
اتکا به رأی خود و استفاده از قانون های نانوشته ! فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی زیر نظر وزارت ورزش علوم فعالیت می کند و بودجه اش را از این وزارتخانه دریافت می کند ، اما به عنوان یک فدراسیون ورزشی شناخته می شود و باید از اساسنامه فدراسیون های ورزشی تبعیت کند .
اما طی اقدامی این فدراسیون در روز چهارشنبه به قانون نانوشته خود عمل کرد .
داستان از این قرار بود که در انتخابات هیئت ورزشی استان ایلام که با حضور 12 عضو مجمع با رقابت تنگاتنگی بین 2 کاندید برگزار شد ، روح الله مرادی از دانشگاه پیام نور و نبی شمسایی از دانشگاه دولتی ایلام هر کدام 6 رای کسب کردند .
بعد از اینکه هردو کاندید رأی برابر دریافت کردند انتخاب رئیس هیئت ورزشی استان ایلام برای همگان مبهم شد تا این که ساعتی بعد بدون اینکه توضیحی درباره چگونگی این انتخاب داده شود نام نبی شمسایی به عنوان رییس هیات ورزش های دانشگاهی استان ایلام روی سایت این فدراسیون درج شد .
انتخاب یا انتصاب مسئله این است ! فدراسیون ورزش دانشگاهی خود یک نهاد مستقل و پایبند به قوانین فدراسیون های ورزشی محسوب می شود .
از این رو این فدراسیون برای برگزاری انتخابات می بایست کاملا به صورت مستقل عمل کند .
اما آنچه در انتخابات مدیران پیشین این فدراسیون دیده می شود این است که اکثر آن ها اعم از پورکیانی و علیزاده از وزارت علوم انتخاب شده اند بدین معنی که تحت حمایت کامل وزارت علوم بوده اند و معمولا افرادی در این انتخابات تا کنون رأی آورده اند که بیشترین تاثیرپذیری مستقیم را از وزارت علوم دارند ، گویی وزارت علوم به انتصاب فرد مورد نظر خود با وجهه انتخابات فدراسیون ورزش دانشگاهی تا به امروز پرداخته و طی یک قانون نانوشته این فدراسیون را به واسطه تأمین بودجه اش از سوی وزارت علوم برای انتخاب مدیر ملزم به حرف شنوی کرده است به طوریکه در طی دوره های گذشته دانشگاه های دیگر که حرفی برای گفتن داشتند به منصب ریاست این فدراسیون نایل نشدند .
آنچه برخی از این موضوع تعبیر می کنند نوعی اجبار به انتخاب رئیس فدراسیون از اعضای وزارت علوم است .
علیزاده ، مدیر ورزشی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت : متولی این انتخابات فدراسیون است و وزارت علوم درباره آن دخالتی ندارد ! باید دید وزارت ورزش که تا اینجا نسبت به اتفاقات رخ داده در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی بی تفاوت بوده ، در روز های آینده به این ماجرا واکنش می دهد یا اینکه همچنان همه چیز با نظر رییس این فدراسیون و نفوذ برخی از مسئولان در وزارت علوم پیش خواهد رفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
تابناک
1398/09/10
10:59
> آمار 165 کتابخانه زیرپوشش وزارت علوم ، تحقیقات ، و فناوری در سامانه آمار کتابخانه ها (آک) منتشر شد.
> آمار 165 کتابخانه زیرپوشش وزارت علوم ، تحقیقات ، و فناوری در سامانه آمار کتابخانه ها (آک) منتشر شد .
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ، آمار 165 کتابخانه زیرپوشش وزارت علوم ، تحقیقات ، و فناوری (عتف)؛ برای سال تحصیلی 97 1396 در سامانه آمار کتابخانه ها (آک) به نشانی AK .
IRANDOC .
AC .
IR منتشر شده است .
ایرانداک از سال تحصیلی 95 1394 تاکنون ، آمار کتابخانه ها را در 8 بخش مجموعه ، نیروی انسانی ، زیرساخت ، اعتبارات ، و خدمات ، بر پایه استاندارد NISO Z39 .
7 گردآوری می کند .
این آمار را نمایندگان مؤسسه ها در سامانه وارد می کنند و ایرانداک پس از پایش و ویرایش ، آن ها را منتشر می کند .
گزیده آمار همه این کتابخانه ها در جدول زیر آمده است :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دانشجو
1398/09/09
14:18
> مدیر کل امور آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : افرادی که ایده های خود را در آزمایشگاه های دانشگاه ها به نتیجه می رسانند؛ در صورتی که در مقاله خود نامی از این آزمایشگاه ببرند ، از گرنت پژوهشی برخوردار می شوند .
> علیرضا نیکبخت ، مدیر کل امور آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت : دانشگاه امیرکبیر برای تشویق پژوهشگران خدمات متنوعی را به دانشجویان و اساتید ارائه می دهد؛ که از جمله آن ها می توانیم به تخفیفات حداکثری به دانشجویان سراسر کشور و ارائه گرنت اشاره کنیم .
خدمات رایگان در انتظار پژوهشگران نیکبخت ادامه داد : در بخش ارائه گرنت های پژوهشی ، افرادی که ایده های خود را در آزمایشگاه های دانشگاه ها به نتیجه می رسانند درصورتی که طرح و مقاله آن ها از ارزش علمی برخوردار باشد و در مقالات خود از این آزمایشگاه به جهت ارائه خدمات تشکر کنند که این مسئله در رنکینگ دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است ، پس از تحقیق و بررسی با انجام تست ، از خدمات رایگان بهره مند می شوند .
مدیر کل امورآزمایشگاه های مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره میزان موفقیت این شبکه آزمایشگاهی در سال های گذشته بیان کرد : اگر بخواهیم از میزان موفقیت این شبکه آگاه شویم باید چند شاخص مهم را مورد بررسی قرار دهیم .
اولین شاخص به میزان خدمات ارائه شده توسط دستگاه ها برمی گردد؛ به طوری که مشخص می شود دستگاه هایی که از پول بیت المال خریداری شده اند به چه میزان به مردم خدمات ارائه داده اند .
افزایش چهار برابری کاربران آزمایشگاه دانشگاه های امیرکبیر وی با بیان اینکه از دیگر شاخص های ارزیابی میزان موفقیت آزمایشگاه ها می توانیم به تعداد کاربران مراجعه کننده به این آزمایشگاه ، میزان درآمد آزمایشگا ها و کمک به برون داد های علمی ، پژوهشی و فناوری کشور اشاره کنیم؛ اظهار کرد : در حال حاضر میزان کاربران آزمایشگاه های دانشگاه امیرکبیر چهار برابر شده است .
آمار برونه داد ها نشان از آن دارد که ما به توسعه فناوری پرداخته ایم به طوری که به تمام شرکت های دانش بنیان و تمام واحد های مراکز رشد دانشگاه امیرکبیر خدمات ارائه می دهیم .
نیکبخت با اشاره به اینکه تعداد فناوری توسعه یافته دو برابر و تعداد مقالاتی که با کیفیت بالا چاپ شده اند افزایش یافته است؛ اظهار کرد : رتبه دانشگاه های ایران با توجه به برنامه ریزی خوبی که وزارت علوم انجام داده است به سمت پیشرفت در حرکت است .
تاثیر دانشگاه بر جامعه در نظام های رتبه بندی بین المللی بسیار حائز اهمیت است .
مدیر کل امور آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد : دانشگاه های ایرانی در این گونه از شاخص ها همواره در حال صعود بوده اند .
مجموعه این فرایند ها چه در علوم آزمایشگاهی و چه در سایر مجموعه های پژوهشی تاثیر خود را در جامعه منعکس کرده اند به طوری که ما هر روزه شاهد حل مشکلات بیشتری از سوی دانشگاه ها هستیم .
گسترش شبکه های آزمایشگاهی در راستای ارائه خدمات به مناطق محروم وی با بیان اینکه هدف ما ارائه خدمات در راستای حل مشکلات جامعه است ، اظهار کرد : تمام تلاشمان را به کار خواهیم بست تا اساتید و دانشجویان مناطق محروم نیز بتوانند از کلیه امکانات خدماتی به طورعادلانه بهره مند شوند کاری که انجام می شود در حقیقت اینکه گسترش شبکه های آزمایشگاهی در سراسر کشور خواهد بود .
نیکبخت با اشاره به اینکه شبکه آزمایشگاهی دانشگاه امیر کبیر ذیل شبکه آزمایشگاهی کشور فعالیت می کند؛ تصریح کرد : شبکه آزمایشگاهی دانشگاه امیرکبیر ذیل شبکه های آزمایشگاهی کشور به نام شاعا که به معنی شبکه آزمایشگاهی علمی ایران است همچنین شبکه فناوری های راهبردی معاونت علمی فناوری کشور به فعالیت می پردازد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دانشجو
1398/09/09
14:18

سامانه مدیریت مشکلات رفت و امد پژوهشگران را حل می کند مدیر کل امور آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد : امیدورایم تمام افراد با استفاده از این شبکه های آزمایشگاهی به خدمات شبکه های آزمایشگاهی ما دست یابند .
قصد داریم با استفاده از سامانه مدیریت ، مشکلات رفت و آمد را برای پژوهشگران مرتفع سازیم؛ به طوری که پژوهشگر نمونه کار خود را به آن واحد پذیرش پست کند و جواب آن را به صورت آنلاین دریافت کند .
وی در پایان خاطرنشان کرد : اگر بتوانیم کار شبکه سازی را انجام دهیم و از امکانات موجود در جهت رفع نیاز های کشور بهره مند شویم به هدف خود در سطح وسیعی دست خواهیم یافت .
حریم های موجود بسیار به نفع کشور ایران است ، زیرا تمام نگاه ها را به سمت داخل کشور سوق می دهد .
در حقیقت باید از این فرصت به دست آمده به نحو احسنت استفاده کنیم .
این روند در دانشگاه امیرکبیر آغاز شده است؛ به طوری که تمام اعضای هیئت علمی و پژوهشگران دیدگاهی در راستای رفع مشکلات جامعه یافته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
ایسنا
1398/09/09
13:43
> طرح اسناد برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی استان چهارمحال و بختیاری که توسط دکتر داریوش رحیمی ، عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان ارائه شد ، به عنوان اولین طرح جامع خاتمه یافته کشور در حوزه اسناد توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی اعلام شد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر رحیمی ، مجری طرح اسناد برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد : این طرح در چارچوب قوانین اجرایی جزء 1 بند الف ماده 27 قانون برنامه ششم کشور و بر اساس قرارداد طرح پژوهشی دانشگاه اصفهان با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان چهارمحال و بختیاری طی یک دوره 18 ماه (اردیبهشت 1397 تا آبان ماه 1398) انجام شد .
حاشیه نشینی و بالا بودن نسبت بیکاری دو مشکل اساسی در کشور است که باید به آن توجه ویژه شود .
بر اساس آمارهای ارائه شده در کشور بین 11 تا 19 میلیون نفر در حاشیه شهرها زندگی می کنند .
بررسی های مختلف خاستگاه این ساکنان را اغلب مهاجرین روستاها و شهرهای کوچک نشان می دهد .
مشکلات مختلف اقتصادی ، اجتماعی این ساکنان متصدیان امر را بر آن داشت تا نسبت به حل آن چاره جویی پایداری کنند .
براین اساس در مواد گوناگون قانون برنامه ششم کشور به عنوان تکالیف اجرایی دولت تعیین و مصوب شد .
در همین راستا فعال کردن اقتصاد روستا با تأکید بر پایدارسازی و افزایش درآمد ، ایجاد اشتغال ، تثبیت جمعیت روستایی کشور و مهاجرت معکوس به عنوان سیاست های راهبردی تعریف شده اند .
جهت دستیابی به این راهبردها جزو 1 بند الف ماده 27 قانون برنامه ششم دولت موظف به تهیه اسناد توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی در استان های کشور به تعداد 25000 روستا طی برنامه ششم شد (هرسال 5000 روستا) سهم استان چهارمحال و بختیاری از این روستا 364 روستا تعیین و در همین چارچوب قرارداد پژوهشی طرح سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان چهارمحال و بختیاری با معاونت پژوهشی و فن آوری دانشگاه اصفهان منعقد شد .
همچنین طرح در قالب کل روستاهای (برنامه 5 ساله) تنظیم شد که تیم تحقیقاتی دانشگاه این طرح را در یک دوره زمانی یک ونیم ساله به عنوان اولین استان کشور با موفقیت به انجام رساند .
مجری طرح در ادامه گفت : طی دوره زمانی 97 1392 استان چهارمحال و بختیاری رتبه اول تا دوم بیکاری کشور را به خود اختصاص داده و بیش از 55 درصد روستاهای هدف طرح طی دوره زمانی (95 1390) دارای رشد منفی جمعیت بوده اند .
این در حالی است که این استان با 36 درصد جمعیت ساکن در مناطق روستایی نسبت به متوسط جمعیت روستایی کشور (27 درصد) رقم بالای را به خود اختصاص داده است .
روستاها به صورت عرفی حدود 80 درصد منابع طبیعی مثل خاک ، جنگل و آب کشور را در تملک خود دارند .
علاوه بر آن روستاها نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی کشور را دارند بر همین اساس تخلیه روستاها و کاهش جمعیت فعال آن ها در توسعه پایدار کشور نقش مهمی دارد .
در چارچوب برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور کاهش نرخ بیکاری ، افزایش اشتغال ، تثبیت جمعیت روستایی و مهاجرت معکوس در روستاهای استان به عنوان اهداف و پایداری سازی ، متنوع کردن و افزایش درآمد روستائیان ، افزایش بهره وری ، تنوع بخشی به فعالیت های اقتصادی به عنوان راهبردهای اسناد موردتوجه قرار گرفت .
مطالعات اسناد توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی چهارمحال و بختیاری در سه بخش روش شناسی ، مبانی نظری و سیمای استان ، اسناد توسعه اقتصادی در مقیاس دهستان (40 دهستان) و تهیه اسناد توسعه اقتصادی و اشتغال زایی به تفکیک روستاها (375 روستا) تهیه شد .
این مطالعات در ارتباط با اسناد بالادستی سند چشم انداز ، نظریه پایه توسعه استان ، مطالعات آمایش استان و اقتصاد مقاومتی ارائه شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
ایسنا
1398/09/09
13:43

در این اسناد ایجاد زنجیره های تولید و خوشه های کسب وکار با رویکرد افزایش بهره وری بخش های اقتصادی ، اشتغال زایی و در بهبود و بازیابی فعالیت های اقتصادی موجود ، مقاوم سازی فعالیت های بخش کشاورزی در مقابل با بحران های محیطی مانند خشکسالی ، سرمازدگی ، سیل ، بهبود شرایط کسب وکار فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکاری از طریق استارت آپ ها و فن بازارها ، تغییرات الگوی کشت ، توسعه گردشگری مدنظر بوده است .
در همین راستا زمینه های اشتغال زایی با تأکید برافزایش مهارت های فنی ساکنان روستا و حمایت های مالی از فعالیت های اقتصادی به عنوان اقدامات بنیانی جهت دستیابی به اهداف اسناد ارائه شده است .
طبق یافته های این اسناد متناسب با توانمندی های هر روستا و دهستان زمینه های فعالیت اقتصادی و اشتغال زایی در آن تعریف شد .
توسعه صنایع تبدیلی ، بسته بندی و فرآوری تولیدات ، صنایع دستی ، فن بازارها ، احیای جنگل های مخروبه و پایدارسازی جنگل های موجود ، توسعه آبخیزداری ، تغییر الگوی کشت ، توسعه باغات (دربخش های جنوبی استان) ، گیاهان داروئی و معطر ، تولیدات دامی ، ماهیان سردابی و گردشگری ، مشاغل خانگی ، ایجاد قطب تولیدات ارگانیک فرآورده های دامی و کشاورزی از مهم ترین فعالیت های پیشنهادی و اجرایی این مطالعه به دستگاه های اجرایی و مردم بوده است .
وی تصریح کرد : همان گونه که می دانید در چارچوب فرمان مقام معظم رهبری در زمینهٔ اقتصاد مقاومتی سازمان ها ، ارگان ها و نهادهای مختلف مانند سازمان برنامه وبودجه ، وزارت کار و رفاه اجتماعی ، وزارت کشور ، وزارت صمت ، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ، بسیج سازندگی ، کمیته امداد حضرت امام ، بنیاد برکت و سمن های مختلف جهت اجرای اقتصاد مقاومتی وارد روستاها شدند .
این امر هرچند برکات زیادی به همراه داشت اما در عمل در برخی نواحی مطالعاتی استان دچار موازی کاری و اختلاط فعالیت ها شد .
از یافته های طرح ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مذکور و تقسیم کار بر اساس نواحی جغرافیایی در آینده است .
نتایج اولیه : بر اساس ارزیابی های صورت گرفته و هدایت منابع مالی و زنجیره های تولید ، که در سال 97 بر اساس نتایج 140 روستای فاز اول تحویل شد ، مشخص شد که این طرح در زمینهٔ هدایت منابع مالی بهبود شرایط فضای کسب وکار و ایجاد اشتغال موفق بوده است .
همچنین سه تا چهار درصد بیکاری در روستاها بر اساس نظرات دستگاه اجرایی ، کاهش یافته است .
همچنین این طرح در دو فاز به شرح زیر اجرا شد : فاز اول : 146 روستا که در آبان 97 به تصویب شورای برنامه ریزی استان رسید و فاز دوم : 229 روستا در شهریورماه 1398 نهایی و به تصویب شورای برنامه ریزی استان رسیده است .
این طرح به عنوان اولین طرح خاتمه یافته کشور با حضور معاون توسعه روستایی عشایری و مناطق محروم کشور معاونین وزارت کشور مسئولان استانی رونمایی شد و طرح در حضور بیش از 450 نفر ارائه و ضمن برگزاری کارگاه های آموزش به بهره برداران و ذی نفعان (دهیاران) ارائه و بررسی شد .
در این طرح دکتر یوسف قنبری و حمید برقی از گروه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ، دکتر حجت الله صادقی ، دکترسادات هاشمی نسب ، حمید نظری ، فرزاد کرمی ، علی افشاری و سیدعلی هاشمی به عنوان همکار فعالیت داشته اند .
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، این طرح که توسط عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان ارائه شد ، اولین طرح خاتمه یافته کشور در این حوزه است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1398/09/09
13:22
> تهران ایرنا دومین رویداد ملی ایده بازار فرآورده های بهداشتی ، آرایشی ، شوینده و سلولزی به همت ایده بازار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با شعار فناوری سلامت ، اقتصاد دانش بنیان برگزار می شود .
> به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دبیر اجرایی این رویداد با توجه به تجربه های موفق در اولین دوره و همچنین اهمیت بالای حوزه بهداشتی و آرایشی در سلامت و اقتصاد کشور ، اظهار داشت : دومین ایده بازار فرآورده های بهداشتی ، آرایشی ، شوینده و سلولزی با حمایت و توجه ویژه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از فناوران و سرمایه گذاران این حوزه برگزار خواهد شد .
علی علیزاده ادامه داد : کلیه حوزه های حمایتی و محورهای دریافت طرح و ایده در این رویداد در راستای سیاست ها و اولویت های کمیته آرایشی و بهداشتی دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده اند .
دبیر اجرایی این رویداد عنوان کرد : ایده بازار دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان کارگزار رسمی انتقال فناوری دفتر معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی عهده دار اجرای این رویداد است .
وی افزود : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، سازمان غذا و دارو ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و بخش خصوصی کشور از دیگر حامیان و همکاران در برگزاری این رویداد ملی هستند .
ایده پردازان و فناوران می توانند با مراجعه به تارنمای رویداد به نشانی http : //cosmetic .
ideasbazaar .
ir ، حداکثر تا پایان آذرماه نسبت به ارسال طرح های خود اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
مهر
1398/09/09
11:35
> یک مقام مسئول وزارت علوم از بازنگری و تغییر در قانونی انتظامی هیئت علمی خبر داد و گفت : دانشگاه آزاد در پیش نویس جدید اضافه شده است .
> ابراهیم ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات بازنگری قانون مقررات انتظامی هیأت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشور گفت : قانون رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضاء هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشور به عنوان یکی از قوانین بنیادی در حوزه پیشگیری از وقوع و برخورد با تخلفات ارتکابی اعضاء هیأت علمی باید منطبق بر دادرسی منصفانه باشد .
وی ادامه داد : هرچند قانون فعلی رسیدگی به تخلفات انتظامی مصوب 1364 محصول تجربه طولانی در امر رسیدگی به تخلفات انتظامی است لیکن با گذشت حدود سی و چهار سال از تاریخ تصویب و اجرای آن و تصویب قوانین جدید نواقص آن ظهور و بروز بیشتری پیدا کرده است .
تغییر برخی از مواد قانون مذکور و رفع آنها برای نظام رسیدگی به تخلفات انتظامی یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب می شد .
مدیرکل هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیأت علمی وزارت علوم افزود : همچنین با توجه به قانون پیشگیری و مبارزه با تقلب در تهیه آثار علمی ، مجازات های تخلفات پژوهشی مورد اشاره مصوبه مذکور مورد بازبینی مجدد قرار گرفت .
وی ادامه داد : در این راستا دفتر هماهنگی هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان و انتظامی اعضاء هیئت علمی با همکاری معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت موضوع بازنگری قانون مذکور را در دستور کار خود قرار داده و با تشکیل کارگروه تخصصی و عمومی در جلسات متعدد و به صورت مستمر نسبت به بازنگری قانون مذکور اقدام کردند .
وی افزود : اعضای کارگروه تخصصی و عمومی جمعی از حقوق دانان در گرایش های مختلف (حقوق عمومی ، جزا و جرم شناسی و خصوصی) صاحب نظران (دبیر هیأت عالی نظارت) ، (معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری) ، (معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم) ، (نماینده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی) ، بودند .
وی ادامه داد : قرار است پس از تائید این پیش نویس توسط وزیر علوم ، در قالب لایحه به هیئت دولت تقدیم شود .
در جلسات بازنگری موارد ذیل مطرح و به تصویب کارگروه تخصصی مورد اشاره رسیده است .
1 ایجاد ساختار جدید هیأت عالی نظارت انتظامی به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون و ایجاد هماهنگی در کار هیأت های انتظامی اعضای هیأت علمی ، «هیأت عالی نظارت انتظامی» تشکیل شد .
در صورتی که آراء صادره از هیأت های انتظامی واجد ایراد شکلی یا ماهوی باشد و یا متهم نسبت به آراء قطعی هیأت ها طرح شکایت کند ، هیأت عالی نظارت می تواند نسبت به نقض رأی موصوف اقدام کرده و درخصوص تمامی احکامی که در اجرای این قانون و مقررات مشابه صادر شده یا می شود بررسی و اتخاذ تصمیم کند .
2 ایجاد ساختار جدید دفتر هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات انتظامی برای ایجاد هماهنگی و نظارت و بازرسی بر کار هیأت های انتظامی اعضاء هیأت علمی ، دفتر هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات انتظامی با ساختار جدید تشکیل شد .
3 احصاء تخلفات و مجازات ها یکی از نواقص و ایراداتی که هیأت ها عملا با آن مواجه بودند ، عدم پیش بینی تخلفات و عدم تعیین مجازات متناسب با تخلفات بود .
سازمان های نظارتی نیز قانون را از این بعد ناقص می دانستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
مهر
1398/09/09
11:35

در لایحه جدید با رعایت مقتضیات روز و لحاظ کردن قوانین جدید ، تعداد موارد تخلفی افزایش یافته و به منظور متناسب سازی تخلف با مجازات وَ ضمانت اجرای مطلوب و کارآمد ، انواع مجازات ها نیز دچار تحول اساسی شده است به گونه ای که لایحه جدید جامعیت لازم برای پوشش دادن تمام تخلفات احتمالی را خواهد داشت .
4 رعایت اصل تناسب با عنایت به این که دیوان عدالت اداری در موارد زیادی آراء هیأت ها را به استناد عدم تناسب بین تخلف و مجازات نقض می کند از این رو برای ایجاد وحدت رویه و پیروی هیأت ها از مشی و شیوه واحد در اجرای مجازات ها و همچنین برای ایجاد تناسب بین جرم و مجازات ها یا تخلفات و تنبیهات اداری ، در لایحه جدید جرائم و مجازات ها طبقه بندی شده اند به نحوی که هیأت ها به راحتی می توانند برای تخلفات معین مجازاتِ مناسب خاصی را تعیین کنند .
این امر هم موجب رعایت عدالت بیشتر و سرعت در رسیدگی ها می شود و هم از احتمال نقض آراء صادره می کاهد .
5 تبیین ابعاد کیفری تخلفات انتظامی اعضای هیأت علمی و نحوه رسیدگی به این نوع تخلفات 6 حق استفاده از وکیل و دفاع حضوری از متهم در لایحه پیشنهادی به متهمان حق دفاع حضوری از طرف متهم یا وکیل یا نماینده حقوقی به وی داده شده است .
همچنین حق شکایت از آراء قطعی هیأت و تقاضای اعاده دادرسی به هیأت عالی نظارت از موارد قابل توجه در بازنگری قانون است .
7 تعیینِ صلاحیت رسیدگی به تخلفات اعضای هیأت علمیِ مأمور در دستگاه های اجرایی در بازنگری قانون پیش بینی شده که تخلفات اعضای هیأت علمی شاغل در دستگاه های اجرایی در هیأت مرکزی بدوی انتظامی اعضای هیأت وزارت متبوع مورد رسیدگی قرار گیرد .
8 پیشنهاد عضویت فرد حقوق دان در ترکیب اعضای هیأت در لایحه پیشنهادی مقرر شد که در هر هیأت حداقل یک نفر حقوق دان عضویت داشته باشد .
همچنین پیشنهاد شد که در ساختار هیأت عالی نظارت انتظامی علاوه بر معاون حقوقی وزارت مربوط ، دو نفر حقوق دان با مرتبه دانشیاری حضور داشته باشند .
9 تعیین تکلیف در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی قانون مقررات انتظامی اعضای هیأت علمی فعلی نسبت به رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیأت علمی دانشگاه های غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد مسکوت بوده که در بازنگری قانون ، این دانشگاه ها مشمول قانون شدند .
مقررشد هیأت انتظامی دانشگاه آزاد اسلامی به پیشنهاد رئیس آن دانشگاه و با حکم رئیس هیأت امناء تشکیل شود و همچنین مرجع رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی و موسساتی که هیأت بدوی ندارند ، هیأت بدوی انتظامی یکی از دانشگاه های دولتی استان که از طرف "مرکز هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیأت علمی" تعیین می شود ، خواهد بود .
10 تببین و تصریح موارد تخلفاتی و مجازات های متناسب آن همچنین در بازنگری قانون ، برخی از موارد تخلفاتی از جمله (رشوه ، اختلاس) اضافه شده است .
11 ابلاغ الکترونیکی یکی از مشکلات اصلی قانون فعلی ، وجود موانع فراوان در امر ابلاغ آراء هیأت ها است که همین امر منجر به اطاله دادرسی و عدم امکان اجرای رأی می شود .
در بازنگری قانون در بخشِ نحوه ابلاغ اتهام ، علاوه بر ابلاغ قانونی و واقعی ، ابلاغ الکترونیکی نیز پیش بینی شده است .
1
فهرست