وزارت علوم - 17 اسفندماه 98 خبرگزاري ها
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت 11:45
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1398/12/14
12:48
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، با صدور پیامی ، در گذشت دکتر اسماعیل دردی پور ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان را تسلیت گفت.
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، با صدور پیامی ، در گذشت دکتر اسماعیل دردی پور ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان را تسلیت گفت .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، متن پیام تسلیت غلامی به شرح زیر است : جناب آقای دکتر علی نجفی نژاد رییس محترم دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با سلام خبر درگذشت همکار ارجمند آقای دکتر اسماعیل دردی پور عضو هیئت علمی آن دانشگاه موجب تاسف و تالم اینجانب گردید .
اینجانب به نمایندگی از جامعه علمی و دانشگاهی کشور ، این ضایعه را به جناب عالی ، همکاران محترم و خانواده آن مرحوم تسلیت می گویم و از خداوند متعال ، رحمت و غفران الهی برای ایشان مسألت می نمایم .
مراتب تسلیت اینجانب را به بازماندگان آن مرحوم ابلاغ فرمایید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
مهر
1398/12/15
13:40
> وزیر علوم با صدور پیامی درگذشت سید مجید قادریان عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان را تسلیت گفت .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم ، متن پیام تسلیت دکتر غلامی به شرح زیر است : دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان با سلام خبر درگذشت همکار ارجمند دکتر سیدمجید قادریان عضو هیئت علمی آن دانشگاه موجب تاسف و تالم اینجانب گردید .
به نمایندگی از جامعه علمی و دانشگاهی کشور ، این ضایعه را به جناب عالی ، همکاران و خانواده آن مرحوم تسلیت می گویم و از خداوند متعال ، رحمت و غفران الهی برای ایشان مسألت می نمایم .
مراتب تسلیت اینجانب را به بازماندگان گرانقدر آن مرحوم ابلاغ فرمایید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اقتصاد آنلاین
1398/12/17
09:44
> معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، هرگونه تصمیم گیری برای تغییر تقویم آموزشی و تعویق امتحانات پایان ترم دانشگاه ها را به شرایط کشور بعد از تعطیلات سال نو و نحوه پیشرفت کلاس های مجازی تا پایان سال مرتبط دانست .
> به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا ، علی خاکی صدیق درباره احتمال تغییر تقویم آموزشی و امتحانات پایان ترم دوم دانشگاه ها اظهار داشت : اگر آموزش الکترونیکی نتواند ترم دوم تحصیلی را پوشش کامل دهد و در صورتی که شرایط در نیمه دوم فروردین به گونه ای باشد که کلاس ها تشکیل نشود ، تمدید ترم به عنوان یک گزینه مطرح خواهد شد .
وی درباره برگزاری کلاس های مجازی تاکید کرد : در یک هفته گذشته که کلاس های حضوری دانشگاه ها تعطیل شد ، ادامه برقراری آموزش به صورت الکترونیک در دستور کار دانشگاه ها قرار گرفت که تاکنون پیشرفت های خوبی داشتند .
خاکی صدیق با بیان اینکه این دوره های الکترونیک در تعطیلات پیش روی کلاس های دانشگاه ها همچنان ادامه دارد ، گفت : این دوره ها باید ادامه داشته باشد و بر اساس ارزیابی ها باید مشخص شود دانشگاه ها تا پایان سال چه میزان از درس ها را با کمک این دوره ها پیش برده اند .
معاون آموزشی وزیر علوم بررسی شرایط نیمه دوم فروردین در کشور را عامل دیگر تصمیم گیری برای تغییر احتمالی در تقویم آموزشی و امتحانات پایان ترم دانشگاه ها دانست .
خاکی صدیق در پاسخ به این پرسش که آیا به پایان رساندن ترم تحصیلی جاری با دوره های الکترونیک امکانپذیر است یا خیر ، تاکید کرد : در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها آموزش مجازی را به صورت جدی از یکشنبه هفته گذشته شروع و درس های زیادی به صورت آنلاین ارائه کرده اند؛ هر چند برخی دانشگاه ها با مشکلاتی روبرو شدند اما ارزیابی دقیق از عملکرد دقیق آموزشی منوط به گزارش گیری از همه دانشگاه ها است .
وی افزود : در تماس با دانشگاه ها ، اکثریت موفق به برگزاری کلاس های مجازی شده اند و امیدوارم همه دانشگاه ها این دوره ها را فعال کنند؛ مطرح شدن کرونا یک فرصت برای کشور است که این قبیل خدمات را آماده کنیم؛ آموزش الکترونیکی یک شیوه خوب است که باید توسعه دهیم .
معاون آموزشی وزیر علوم از تشکیل کارگروهی در این وزارتخانه برای حل مشکلات کلاس های مجازی دانشگاه ها خبر داد و اظهار داشت : کارگروه آموزش الکترونیکی با مسوولیت یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شیراز از هفته گذشته در وزارت علوم فعال شد و دانشگاه هایی که در برگزاری دوره های مجازی مشکل دارند ، با این کارگروه مطرح می کنند و در صورت نیاز به کمک فنی ، راهنمایی می شوند .
این مقام مسوول وزارت علوم خطاب به دانشجویان گفت که آنها باید خود را با این سیستم آموزش الکترونیکی و بخش هایی که آموزش ندیده اند ، وفق بدهند و به عنوان یک گزینه آموزشی کنار آموزش حضوری داشته باشند .
به گفته خاکی صدیق ، دوره های آموزشی مقداری نیازمند همکاری دانشجویان است هر چند دانشجویان استقبال خوبی از این دوره ها به عمل آورده اند .
وی همچنین تعطیلی بخش های اداری دانشگاه ها را که در حال حاضر دایر است منوط به تصمیم گیری ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا اعلام و تاکید کرد که وزارت علوم در این زمینه تابع وزارت بهداشت است .
از امروز شنبه 17 اسفندماه ، تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به علت شیوع ویروس کرونا وارد هفته دوم شد و تا پایان سال ادامه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دانشجو
1398/12/15
11:18
> معاون آموزشی وزارت علوم گفت : تاکنون 30 تا 67 درصد دروس دانشگاه ها به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا به صورت الکترونیکی ارائه شده است .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، علی خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در جهت اقدامات پیشگیرانه بیماری کرونا ، تاکنون30 تا 67 درصد دروس دانشگاه ها به صورت الکترونیکی ارائه شده است .
به گفته خاکی صدیق ، کارگروهی تخصصی برای جمع آوری فهرست امکانات آموزشی الکترونیکی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تشکیل شده تا به آن ها که زیرساخت های لازم را ندارند ، کمک شود .
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ارائه دروس دانشگاهی به صورت الکترونیکی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایسنا
1398/12/17
11:05
> معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در بخشنامه ای به رؤسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها ، مؤسسات و مراکز آموزشی ، پژوهشی و پارک های علم و فناوری ، بر ضرورت خودداری از پذیرش و اسکان افراد در مهمانسراها ، خوابگاه ها ، تشکیل اردوهای تحصیلی و ورزشی و برگزاری همایش ها تأکید کرد .
> به گزارش ایسنا ، محمدتقی نظرپور در بخشنامه ای به رؤسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها ، مؤسسات و مراکز آموزشی ، پژوهشی و پارک های علم و فناوری ، بر ضرورت خودداری از پذیرش و اسکان افراد در مهمانسراها ، خوابگاه ها ، تشکیل اردوهای تحصیلی و ورزشی و برگزاری همایش ها تأکید کرد .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در این بخشنامه وی با اشاره به بخشنامه های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور و همچنین دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر شیوع بیماری کرونا (covid 19) در برخی از استان های کشور و با هدف پیشگیری از اشاعه این ویروس به سایرین و جلوگیری از احتمال ابتلای گردشگران ، تأکید کرده که مقتضی است "دستور فرمائید از پذیرش و اسکان افراد در مهمانسراها ، خوابگاه ها و تشکیل اردوهای تحصیلی ، ورزشی و همایش ها تا اطلاع ثانوی قویاً خوداری به عمل آید" .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
مهر
1398/12/17
08:03
> معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت : پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور درباره شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان در نامه ای به وزرای علوم و بهداشت ارسال شد .
> حمیدرضا علومی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت بررسی ابهامات شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان توسط معاون حقوقی رئیس جمهور گفت : پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور درباره شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان به وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارسال شد .
وی ادامه داد : معاون حقوقی رئیس جمهور اواخر هفته پیش نامه ای درباره شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان به وزارت علوم ارسال کرد که این نامه مبتنی بر برخی از نقطه نظرات معاونت حقوقی ریاست جمهوری و برخی تشکل های دانشجویی است .
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم درباره اینکه در این نامه چه مواردی از شیوه نامه اصلاح شده است گفت : معاون حقوقی رئیس جمهور به طور کلی خیلی از رویکردهای شیوه نامه مذکور را مثبت تلقی کرده و اصول دادرسی عادلانه در این شیوه نامه را به عنوان اصول راهبردی ذکر شده و به آن تاکید کرده بود ، وی همچنین به برخی مواد شیوه نامه ایراد حقوقی و به برخی مواد ایراد ویرایشی گرفت .
وی ادامه داد : پیشنهادات ارائه شده از سوی معاون حقوقی رئیس جمهور در معاونت حقوقی وزارت علوم و امور سازمان دانشجویان بررسی می شود .
علومی خاطر نشان کرد : با توجه به این موضوع که نامه مذکور هم برای دکتر غلامی و هم برای دکتر نمکی وزاری علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارسال شده بود ، با هماهنگی وزارت بهداشت اصلاحات ضروری شیوه نامه اعمال می شود .
به گزارش مهر ، «شیوه نامه اجرایی جدید شورای انضباطی دانشجویان» که پس از 10 سال اصلاح شده بود از 12 شهریورماه 98 با امضای وزرای بهداشت و علوم و از طریق معاونان فرهنگی و دانشجویی این دو وزارتخانه به دانشگاه های سراسر کشور ابلاغ شد .
برخی از دانشجویان پس از ابلاغ شیوه نامه در اعتراض به بندهایی از آن خواستار بازنگری در آن شدند که 14 آبان ماه 98 لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور با دعوت از مقامات ذی ربط وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نیز نمایندگان تشکل های دانشجویی در محل دفتر معاونت حقوقی شیوه نامه انضباطی دانشجویی و ملاحظات تشکل های دانشجویی را مورد بحث قرار داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
شبستان
1398/12/14
12:35
> مطیعی از تمدید مهلت ثبت وام ها و تسهیلات دانشجویی تا 31 فروردین ماه سال 99 خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، با عنایت به شیوع و همه گیر شدن بیماری نوپدید کرونا و تعطیلی بسیاری از دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ، این صندوق مهلت ثبت وام ها و تسهیلات دانشجویی را تا تاریخ 31 فروردین ماه سال 1399 تمدید کرد .
«ناصر مطیعی» رئیس صندوق رفاه دانشجویان ضمن آرزوی سلامتی و بهروزی برای همه مردم ایران اسلامی ، برای رفاه حال دانشجویان و کارکنان مراکز آموزش عالی طی بخشنامه ای تمدید مهلت ثبت نام وام ها و تسهیلات دانشجویی را به دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ابلاغ کرد .
پایان پیام/260.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد آنلاین
1398/12/17
09:11
> اعتمادآنلاین| مجتبی صدیقی ، رییس سازمان امور دانشجویان ، در خصوص آخرین وضعیت تامین اعتبار فرصت مطالعاتی خارج از کشور دانشجویان دکتری در سال 98 گفت : ظرفیت اعزام های قبل و ظرفیت شش ماهه اول سال 98 در مجموع حدود 600 نفر بود که حدود 200 نفر از دانشجویان نیز از ظرفیت های سال گذشته هستند و به طور کلی تا پایان سال جاری 1250 دانشجو از فرصت مطالعاتی داخل و خارج از کشور استفاده خواهند کرد .
> اعتمادآنلاین| مجتبی صدیقی ، رییس سازمان امور دانشجویان ، در خصوص آخرین وضعیت تامین اعتبار فرصت مطالعاتی خارج از کشور دانشجویان دکتری در سال 98 گفت : ظرفیت اعزام های قبل و ظرفیت شش ماهه اول سال 98 در مجموع حدود 600 نفر بود که حدود 200 نفر از دانشجویان نیز از ظرفیت های سال گذشته هستند و به طور کلی تا پایان سال جاری 1250 دانشجو از فرصت مطالعاتی داخل و خارج از کشور استفاده خواهند کرد .
صدیقی تاکید کرد : برنامه ما این بود که در سال 98 تعداد 1800 دانشجوی دکتری به فرصت مطالعاتی داخل و خارج اعزام شوند که متاسفانه برنامه محقق نشد و طبیعا در سال 99 مشکلات اقتصادی را خواهیم داشت اما با مدیریت منابعی که خواهیم داشت سعی می کنیم ضمن انجام وظایف خود در سازمان ، فرصت های مطالعاتی را نیز ادامه دهیم .
صدیقی با بیان این که ظرفیت اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی اول سال 99 مشخص خواهد شد ، افزود : از بانک مرکزی درخواست کرده بودیم که اعتبار جدید برای اعزام های جدید در اختیار وزارت علوم قرار دهد که متاسفانه اعتبار آن برای شش ماهه دوم سال جاری(1398) فراهم نشد .
معاون وزیر علوم اظهار کرد : سال 97 یک هزار و 800 نفر از این فرصت های خارجی و داخلی استفاده کردند .
سهمیه این فرصت مطالعاتی در نیمه نخست 98 و باقی مانده سال تحصیلی 97 حدود 800 نفر بود .
صدیقی با تاکید بر این که بودجه بورسیه دانشجویان در سال 99 افزایش نیافت ، گفت : بودجه این بخش برای سال آینده تغییر نکرده و همان بودجه سال 98 است و در امسال نیز اعزامی به بورسیه نداشتیم .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایلنا
1398/12/15
12:12
> مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از انتخاب طرح های 11 دانشگاه برای رونق تولید خبر داد .
> مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از انتخاب طرح های 11 دانشگاه برای رونق تولید خبر داد .
به گزارش خبرنگار ایلنا ، محمد سعید سیف (مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) درباره انتخاب طرح های 11 دانشگاه برای رونق تولید در کشور گفت : قرار شد طرح هایی جهت رونق تولید استان ها در نظر گرفته شود از این رو طرح های موفق شناسایی و معرفی شدند .
هدف ما این بوده که در هر استان حداقل 2 تا 3 طرح عمده که مشخص شده اند معرفی شوند .
وی ادامه داد : تشویق و تقدیر در خیلی از استان ها که کارهای خوبی ارائه داده بودند ، انجام شد .
فصل شناسایی و معرفی طرح های برگزیده را ما از حدود فصل بهار انجام دادیم و در اکثر استان های جلساتی در این خصوص برگزار شد که بعد ها طرح ها را به وزارت علوم معرفی کردیم .
طرح های برگزیده شده حدود 52 طرح هستند که در نهایت 11 طرح ممتاز از میان آنها انتخاب شد .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : کمیته داوری که پیشتر تشکیل شده بود این 11 طرح را انتخاب کرد و داوران نیز به نتیجه رسیدند تاثیرپذیری این طرح ها زیاد است .
دانشجویان دیگر نیز می توانند از طرح های برگزیده الگوبرداری کنند .
امیدواریم وزارت علوم بتواند مشوق های مالی حداقلی برا این طرح ها ارائه کند .
سیف خاطرنشان کرد : یکی از این طرح ها به عنوان مثال در استان خوزستان بوده که درباره لوله های گاز استان خوزستان است و همین نمونه ها نشان می دهد که دانشگاه های ما با محیط اطراف و مسائل مشکلات منطقه همخوانی دارند .
در واقع این طرح ها بر اساس نیازها و چالش های سطح منطقه هستند .
قرار بود طی یک مراسم طرح های برگزیده معرفی شوند که به علت شیوع کرونا ویروس این برنامه متوقف شد و در آینده حتما معرفی می شوند .
او افزود : این مسئله باید فرهنگ سازی شود و بحث پشتیبانی از طرح های خوب دانشجویان مورد استقبال و حمایت قرار بگیرد .
از طرفی طی یک دهه گذشته ما تلاش کرده ایم کنوانسیونی برای حمایت از مقاله های دانشجویی و تمرین کارهای پژوهشی صورت بگیرد .
امید این است که همه این طرح ها تقاضا محور و موثر باشند .
سیف بیان کرد : به نظر ما الگوی طرح های برگزیده و ممتاز به راحتی می تواند در صنعت های مختلف از جمله صنعت نفت و خودروسازی استفاده شود که البته تا حدی نیز شروع شده است .
ما همچنین در زمینه محیط زیست نیز با هماهنگی سازمان محیط زیست برنامه های خوبی برای کاهش آلودگی های ناشی از صنایع ارایه کردیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1398/12/17
10:34
> کابین ضدعفونی کننده اولتراسونیک ، به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، توسط فناوران پارک علم و فناوری استان اردبیل طراحی و ساخته شد.
> کابین ضدعفونی کننده اولتراسونیک ، به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، توسط فناوران پارک علم و فناوری استان اردبیل طراحی و ساخته شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، کلیه تجهیزات مورد استفاده در این کابین از داخل کشور تامین شده است .
این کابین در بیمارستان ها جهت ضدعفونی کادر پزشکی و همچنین در نقاط حساس بخش دولتی و خصوصی قابل نصب است .
سرپرست تیم اجرایی این محصول ، دکتر رضا اشرفی از نخبگان استان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایسنا
1398/12/17
09:47
> ایسنا/خوزستان معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از انتشار فراخوان پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون برای پذیرش در نیمسال اول تحصیلی 1399 1400 خبر داد .
> علی ظاهرزاده در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد : این دانشگاه در نظر دارد در راستای اجرای آئین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان وزارت علوم ، از میان دانشجویان ممتاز کارشناسی برای نیمسال اول تحصیلی 1399 1400 دانشجو پذیرش کند .
وی ادامه داد : دانشجویی که 6 نیم سال تحصیلی حداقل سه چهارم واحدهای درسی خود را پاس کرده باشد و از نظر میانگین کل معدل ، جزو 15 درصد دانشجویان برتر ورودی خود باشد ، می تواند بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شود .
وی افزود : پذیرش بدون آزمون در دانشگاه صنعتی دزفول ، 40 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون کارشناسی ارشد است .
هر سال حدودا 216 دانشجو از طریق آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته می شوند که از این تعداد ، 86 نفر از طریق پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان پذیرفته می شوند .
از 86 نفر ، دو سوم آن از دانشجویان دانشگاه صنعتی دزفول و مابقی از سایر دانشگاه ها پذیرفته می شوند .
البته دانشجویان استعدادهای درخشان دیگر دانشگاه ها فقط در صورتی که دانشجوی دانشگاه سراسری باشند ، پذیرفته می شوند .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول بیان کرد : پذیرش بدون آزمون در رشته های مهندسی معماری گرایش طراحی شهری ، تبدیل انرژی ، مهندسی و مدیریت منابع آب ، مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی ، مهندسی شیمی ، ابزارهای میکرو و نانو الکترونیک ، سیستم های قدرت ، الکترونیک قدرت و ماشین های الکترونیک و همچنین گرایش جذر و فیزیک صورت می گیرد .
ظاهرزاده با بیان اینکه فراخوان پذیرش دانشجو بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد اواخر هفته گذشته منتشر شد ، گفت : داوطلبان می توانند تا 15 اردیبهشت مدارک خود را ارسال کنند و بررسی مدارک و اعلام نتایج تا پایان تیرماه 99 خواهد بود و برای دانشجویانی که بدون آزمون پذیرفته می شوند ، تسهیلات پژوهشی و رفاهی در نظر گرفته ایم .
داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی HTTP : //WWW .
JSU .
AC .
IR مراجعه کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
فارس نیوز
1398/12/17
00:27
> رئیس جهاد دانشگاهی گفت : خواستار رفع ممنوعیت مجوز جذب دانشجوی پژوهشی هستیم و نظر خود را به وزارت علوم اعلام کرده ایم که هنوز تصمیم جدیدی گرفته نشده است .
> به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، یکی از برنامه های جدی امسال وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ساماندهی نظام آموزش عالی و پیگیری ممنوع شدن جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه های دولتی و پژوهشگاه ها و تخصصی شدن فعالیت پژوهشگاه بود .
جهاد دانشگاهی متاثر از این دستورالعمل از جذب دانشجوی پژوهشی منع شده است .
حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، درباره پیگیری تغییر دستورالعمل ممنوعیت جذب دانشجوی پژوهشی در این مجموعه ، گفت : از همان زمانی که جذب دانشجوی پژوهشی در مجموعه جهاد دانشگاهی ممنوع شد مخالف این تصمیم بودیم و اعلام کردیم که همچنان دو شیوه آموزش محور و پژوهش محور در آموزش وجود دارد .
وی گفت : موضوع دانشجویان آموزش محور و پژوهش محور هم باید از هم جدا شود و دانشجویان آموزش محور به سمت دانشگاه ها و دانشجویان پژوهش محور به سمت پژوهشگاه ها هدایت شوند .
طیبی گفت : همچنان که در پژوهشگاه رویان دانشجویان پژوهش محور به کاربردی شدن دانش کمک کردند .
با اینکه این نظر خود را به وزارت علوم اعلام کرده ایم اما تا به حال تصمیم جدیدی گرفته نشده است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دانشجو
1398/12/16
15:21
> معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز گفت : با توجه به تعطیلی دانشگاه ها جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با تلاش های فراوان صورت گرفته سیستم آموزش مجازی (LMS) دانشگاه تبریز راه اندازی شد .
> باب الله حیاتی ، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو ، با اشاره به برخی اقدامات و تمهیدات دانشگاه تبریز در زمینه آموزش مجازی گفت : با توجه به تعطیلی دانشگاه ها جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و نظر به بخشنامه ها و تأکیدات مسئولان محترم وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری و ریاست دانشگاه با تلاش های فراوان صورت گرفته سیستم آموزش مجازی (LMS) دانشگاه تبریز راه اندازی شد .
حیاتی بیان کرد : برخی از مختصات این سیستم افزودند در این سیستم امکان برگزاری 30 کلاس مجازی همزمان با ظرفیت 1000 نفر مهیا شده است ودر این رابطه ، راهنمایی های لازم به صورت کامل و تصویری در خصوص کار با سیستم LMS نیز برای اساتید و دانشجویان در سایت گروه آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه به آدرس http : //vu .
tabrizu .
ac .
ir قرار داده شده است .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز مطرح کرد : اساتید و دانشجویان پس از مطالعه فایل های راهنما چنانچه مشکلی در کار با سیستم داشته باشند می توانند با کارشناسان IT دانشکده مربوطه تماس گرفته و یا مشکلات خود را با ایمیل vut@tabrizu .
ac .
ir مطرح کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اقتصاد 24
1398/12/15
16:45
> محققان پارک علم و فناوری اردبیل ، موفق به طراحی و ساخت ربات جایگزین پرستار شدند .
> اقتصاد24 این ربات در طی چهار روز توسط یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری اردبیل و به دستور استاندار و با حمایت و پیگیری های رئیس پارک علم و فناوری اردبیل طراحی و ساخته شد .
از قابلیت های این ربات پرستار ، می توان به اتصال به شبکه و اینترنت وایرلس ، شارژی و مجهز به دوربین مدار بسته ، مجهز به میکروفون و بلندگو ، فرمان پذیری از طریق کامپیوتر و موبایل ، مجهز به تب سنج لیزری ، سرعت بالای عملیاتی ، حمل دارو و غذا تا 15 کیلوگرم و ارتباط صوتی و تصویری آنلاین اشاره کرد .
این ربات توسط استاندار اردبیل ، رئیس کل دادگستری و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل رونمایی شد .
این ربات به عنوان دومین ربات پرستار به نام "حکیم" که بر گرفته از نام حکیم محمد داوود ، حکیم مشهور دربار شیخ صفی الدین اردبیلی است ، نام گذاری شده است .
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، ربات پرستار بعد از چین در ایران توسط فناوران اردبیل ساخته شده است و با ساخت این ربات ، ایران دارای این تکنولوژی در خاورمیانه شد .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایسنا
1398/12/15
14:34
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه برای تعویق مجدد آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد منتظر مصوبات جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم ، گفت : اگر این ستاد تصمیم بر تعویق مجدد آزمون ها داشته باشد ، آن را اجرایی خواهیم کرد .
> دکتر ابراهیم خدایی در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : در حال حاضر آزمون دکتری سال 99 که قرار بود 9 اسفند ماه 98 برگزار شود ، به دلیل شیوع کرونا ویروس به تاریخ 28 فروردین 99 به تعویق افتاده است .
وی در ادامه تصریح کرد : با توجه به اعلام وزارت کشور مبنی بر تعیین زمان برگزاری مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ 29 فروردین 99 و تداخل آن با برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 به منظور ایجاد تسهیلات و برگزاری هرچه مطلوب تر آزمون ، زمان این آزمون نیز تغییر کرد .
خدایی تاکید کرد : پیش از این زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 روزهای پنج شنبه و جمعه 28 و 29 فروردین تعیین شده بود که این زمان به روزهای چهارشنبه 3 و پنجشنبه 4 اردیبهشت 99 تغییر می یابد .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین خاطرنشان کرد : اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم بر تعویق مجدد آزمون ها داشته باشند ، از آن تبعیت خواهیم کرد .
دکتر خدایی افزود : تصمیم گیری در خصوص تعویق مجدد آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد منوط به بررسی مصوبات جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا است که اگر تصمیم به تعویق باشد ، تا پایان هفته تاریخ جدید آزمون ها را اعلام خواهیم کرد .
به گزارش ایسنا ، دکتر نمکی وزیر بهداشت امروز ضمن تشریح مصوبات جدید ستاد ملی کرونا از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان سال و به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکتری خبر داد و گفت : وزارت علوم بعدا زمان برگزاری این دو آزمون را اعلام خواهد کرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کرد پرس
1398/12/15
14:13
> سرویس ایران وزیر بهداشت از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان سال و به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکتری خبر داد .
> به گزارش کُرد پرس ، نمکی با تشریح مصوبات جدید ستاد ملی کرونا با بیان اینکه مقرر شد تمامی دانشگاه ها و مدارس تا پایان سال تعطیل باشند ، گفت : البته این به معنای آن نیست که مردم بار سفر بسته و به تعطیلات بروند .
وی همچنین از به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکتری خبر داد و گفت : وزارت علوم بعدا زمان برگزاری این دو آزمون را اعلام خواهد کرد .
کرونا را شوخی نگیرید/ سفر رفتن خطرناک است وی با بیان اینکه مردم دقت داشته باشند که تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان سال به معنای سفر کردن نیست ، گفت : مردم در خانه بمانند و توصیه ها را جدی بگیرند .
هر چند که کرونا خطرناک تر از ویروس H1N1 نیست اما این ویروس بسیار مسری است و نباید با شوخی و مسخرگی با چنین پدیده ای روبرو شویم .
وی با بیان اینکه در این تعطیلی ها سفر کار خطرناکی است چرا که سبب می شود افراد آلوده از یک منطقه به نقطه دیگر روند و یا افراد سالم به نقاط آلوده پای بگذارند ، گفت : وزیر راه گزارشی داده است که تعداد زیادی خودرو در کشور جابه جا شده است و این مسئله آلودگی را گسترش می دهد .
اجرای طرح ملی بسیج مبارزه با کرونا وی همچنین از تصویب اجرای طرح ملی بسیج مبارزه با کرونا خبر داد و گفت : با همکاری سازمان بسیج ، سازمان های مردم نهاد ، هلال احمر ، نظام پزشکی و .
طرح ملی بسیج مبارزه با کرونا آغاز خواهد شد و مطمئن هستیم که این ، یکی از طرح های موفقی است که می تواند ما را در اسرع وقت نسبت به شناسایی ، ایزوله و درمان افراد کمک کند .
وی با بیان اینکه روز گذشته در نشست چند ساعته همکارانمان با 12 نفر از کارشناسان خبره سازمان بهداشت جهانی ، اجرای این طرح مورد تأکید قرار گرفت و عنوان کردند که اگر این طرح به خوبی اجرا شود قطعا یکی از طرح های خوب در مقابله با کرونا است ادامه داد : امیدواریم با لطف خدا ، همراهی مردم و همکاری بین دستگاه ها بتوانیم بر موضوع ابتلای به ویروس کرونا در کشور فائق آییم و با توجه به طرح های موفق قبلی امیدواریم این بلا نیز از کشور دور شود .
وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه نباید تعطیلی مدارس و دانشگاه ها موجب افزایش سفر شود ، گفت : ما در شرایط استثنایی قرار داریم و اگر مردم نیز استثنایی برخورد کنند با این شرایط استثنایی در مدت کم مقابله می کنیم وگرنه می بایست مدت طولانی با این بیماری دست و پنجه نرم کنیم و این ظلم به دیگر مردم است .
کتمان بیماری جریمه دارد نمکی گفت : قرار شد برای افرادی که دچار گرفتاری با ویروس کرونا هستند یا علائم را کتمان کرده یا بهداشت را رعایت نمی کنند ، کمیته ای بررسی کرده و راهکارهایی برای برخورد قانونی و جرایم و مجازات هایی در نظر گرفته شود .
وی اظهار کرد : با پروتکل های درمانی که داریم ، افزایش قابل توجهی از بهبود یافتگان داریم .
این افراد به فضای بینابینی می خواهند تا بعد از آن به منزل بروند .
در حال ترتیب دادن فضای بینابینی هستیم که یکی از این فضاها احتمالا هتل ها و مراکز گردشگری خواهد بود که در اختیار بخش خصوصی است .
به این ترتیب با بخش خصوصی قراردادهایی می بندیم تا از این رکود اقتصادی هم خارج شوند .
نمکی ادامه داد : قرار شد درآمدی که بخش خصوصی فکر می کرده در نوروزهای گذشته دارد ، با مکانیزمی جبران شود و بعدا کوپن تعطیلاتی به مردم داده شود و هم مردم برای بهداشت روان خود سفر کنند و هم با اعلام سوخت خاص بتوان به گردشگری رونق داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کرد پرس
1398/12/15
14:13

استخدام پرستاران وزیر بهداشت بیان کرد : مصوبه دیگری که داشتیم اولویت استخدام پرستاران و تبدیل وضعیت افرادی است که از بخش های دیگر به صورت داوطلبانه در بخش های کرونا خدمت می کنند .
وی ادامه داد : قرار شد دولت الکترونیک توسعه یافته و ایاب و ذهاب به حداقل برسد .
به همین دلیل امروز قرار شد جلسات ستاد مبارزه با کرونا هم برای کاهش نقل و انتقال به حداقل برسد و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شود .
نمکی گفت : قرار شد بر پمپ بنزین ها نظارت بیشتری شود .
هرچند دستورالعمل هایی صادر شده ، اما گزارش هایی از سطح شهر می رسد که برخی از دستکش استفاده نکرده و افراد متصدی درگیر کارهای دیگر هستند .
قرار شد افراد متصدی پمپ بنزین ها افزایش پیدا کند یا اگر قرار باشد خود افراد بنزین بزنند ، از دستکش استفاده کنند .
گزارش ها نشان می دهد که هر پمپ بنزین روزانه می تواند 8 هزار نفر را آلوده کند .
وی افزود : همچنین پول را از چرخه مسافرکش های شهری و تاکسی به سامانه دیگری تغییر می دهیم .
مردم اسکناس و پول خرد که عامل انتقال چرخش آلودگی است رد و بدل نکنند .
بیماریابی در مناطق آلوده وزیر بهداشت درباره طرح بیماریابی وزارت بهداشت برای ویروس کرونا نیز اظهار کرد : قرار بر این شد که از سه منطقه با آلودگی بالا یعنی اصفهان و قم و گیلان به صورت پایلوت شروع شود .
راهکار ما مراجعه به در منازل نیست .
عده ای از روی نا آگاهی و غرض ورزی این موضوع را بزرگ کردند که وزارت بهداشت می خواهد به در منزل مردم مراجعه کند .
وقتی ما ابزار پرونده الکترونیک سلامت داریم و می توانیم ابزار دیجیتال را در دست بگیریم ، دلیلی برای مراجعه به در منزل مردم وجود ندارد .
وی ادامه داد : همچنین اپلیکیشنی طراحی می شود و به شیوه خود اظهاری از طریق تلفن ، موارد مشکوک ثبت می شود .
مراقبان سلامت و بهورزان و کادر بهداشتی و درمانی در کنار نیروهای بسیج پزشکی و سازمان های مردم نهاد ، این موارد ثبت شده را به اطلاع پزشک مرکز می رسانند و پزشک دستور دعوت این افراد را می دهد .
این افراد به مراکز دعوت شده و تحت معاینه قرار می گیرند .
مواردی که نیاز به ارجاع به مراکز بالاتر فوق تخصصی دارند ، ارجاع می شود .
در آن مراکز نیز افراد بررسی می شوند و اگر درمان دارویی نیاز داشته باشند ، فرد در منزل مورد مراقبت قرار می گیرد .
اگر فرد نیازی به بستری در بیمارستان داشته باشد و به سمت نارسایی یا دیسترس تنفسی یا علائم دیگر برود ، به طور مستقل به بیمارستان منتقل شده و بستری خواهند شد .
وی ادامه داد : همزمان آن منطقه جغرافیایی ضد عفونی شده و به اهالی محل آموزش هایی ارائه می شود .
موارد استثنایی که فرد قادر به جابه جایی نبوده یا فرد آلوده ای در منزل بوده و دیگران به شکلی آلوده شده اند که نمی توانند نقل و انتقال کنند ، این موارد توسط همکاران ما و با استفاده از لباس مخصوص از در منزل فرد منتقل می شوند .
نمکی گفت : هدف ما این است که در این سه نقطه کشور ، خانواده ای نباشد که بیمار داشته باشد و ما از آن بی خبر باشیم .
کتمان بیماری جریمه دارد نمکی گفت : قرار شد برای افرادی که دچار گرفتاری با ویروس کرونا هستند یا علائم را کتمان کرده یا بهداشت را رعایت نمی کنند ، کمیته ای بررسی کرده و راهکارهایی برای برخورد قانونی و جرایم و مجازات هایی در نظر گرفته شود .
وی اظهار کرد : با پروتکل های درمانی که داریم ، افزایش قابل توجهی از بهبود یافتگان داریم .
این افراد به فضای بینابینی می خواهند تا بعد از آن به منزل بروند .
در حال ترتیب دادن فضای بینابینی هستیم که یکی از این فضاها احتمالا هتل ها و مراکز گردشگری خواهد بود که در اختیار بخش خصوصی است .
به این ترتیب با بخش خصوصی قراردادهایی می بندیم تا از این رکود اقتصادی هم خارج شوند .
نمکی ادامه داد : قرار شد درآمدی که بخش خصوصی فکر می کرده در نوروزهای گذشته دارد ، با مکانیزمی جبران شود و بعدا کوپن تعطیلاتی به مردم داده شود و هم مردم برای بهداشت روان خود سفر کنند و هم با اعلام سوخت خاص بتوان به گردشگری رونق داد .
استخدام پرستاران وزیر بهداشت بیان کرد : مصوبه دیگری که داشتیم اولویت استخدام پرستاران و تبدیل وضعیت افرادی است که از بخش های دیگر به صورت داوطلبانه در بخش های کرونا خدمت می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کرد پرس
1398/12/15
14:13

وی ادامه داد : قرار شد دولت الکترونیک توسعه یافته و ایاب و ذهاب به حداقل برسد .
به همین دلیل امروز قرار شد جلسات ستاد مبارزه با کرونا هم برای کاهش نقل و انتقال به حداقل برسد و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شود .
نمکی گفت : قرار شد بر پمپ بنزین ها نظارت بیشتری شود .
هرچند دستورالعمل هایی صادر شده ، اما گزارش هایی از سطح شهر می رسد که برخی از دستکش استفاده نکرده و افراد متصدی درگیر کارهای دیگر هستند .
قرار شد افراد متصدی پمپ بنزین ها افزایش پیدا کند یا اگر قرار باشد خود افراد بنزین بزنند ، از دستکش استفاده کنند .
گزارش ها نشان می دهد که هر پمپ بنزین روزانه می تواند 8 هزار نفر را آلوده کند .
وی افزود : همچنین پول را از چرخه مسافرکش های شهری و تاکسی به سامانه دیگری تغییر می دهیم .
مردم اسکناس و پول خرد که عامل انتقال چرخش آلودگی است رد و بدل نکنند .
بیماریابی در مناطق آلوده وزیر بهداشت درباره طرح بیماریابی وزارت بهداشت برای ویروس کرونا نیز اظهار کرد : قرار بر این شد که از سه منطقه با آلودگی بالا یعنی اصفهان و قم و گیلان به صورت پایلوت شروع شود .
راهکار ما مراجعه به در منازل نیست .
عده ای از روی نا آگاهی و غرض ورزی این موضوع را بزرگ کردند که وزارت بهداشت می خواهد به در منزل مردم مراجعه کند .
وقتی ما ابزار پرونده الکترونیک سلامت داریم و می توانیم ابزار دیجیتال را در دست بگیریم ، دلیلی برای مراجعه به در منزل مردم وجود ندارد .
وی ادامه داد : همچنین اپلیکیشنی طراحی می شود و به شیوه خود اظهاری از طریق تلفن ، موارد مشکوک ثبت می شود .
مراقبان سلامت و بهورزان و کادر بهداشتی و درمانی در کنار نیروهای بسیج پزشکی و سازمان های مردم نهاد ، این موارد ثبت شده را به اطلاع پزشک مرکز می رسانند و پزشک دستور دعوت این افراد را می دهد .
این افراد به مراکز دعوت شده و تحت معاینه قرار می گیرند .
مواردی که نیاز به ارجاع به مراکز بالاتر فوق تخصصی دارند ، ارجاع می شود .
در آن مراکز نیز افراد بررسی می شوند و اگر درمان دارویی نیاز داشته باشند ، فرد در منزل مورد مراقبت قرار می گیرد .
اگر فرد نیازی به بستری در بیمارستان داشته باشد و به سمت نارسایی یا دیسترس تنفسی یا علائم دیگر برود ، به طور مستقل به بیمارستان منتقل شده و بستری خواهند شد .
وی ادامه داد : همزمان آن منطقه جغرافیایی ضد عفونی شده و به اهالی محل آموزش هایی ارائه می شود .
موارد استثنایی که فرد قادر به جابه جایی نبوده یا فرد آلوده ای در منزل بوده و دیگران به شکلی آلوده شده اند که نمی توانند نقل و انتقال کنند ، این موارد توسط همکاران ما و با استفاده از لباس مخصوص از در منزل فرد منتقل می شوند .
نمکی گفت : هدف ما این است که در این سه نقطه کشور ، خانواده ای نباشد که بیمار داشته باشد و ما از آن بی خبر باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایلنا
1398/12/15
09:10
> ​در راستای کنترل و مبارزه با شیوع ویروس کرونا ، پهپاد محلول پاش توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران طراحی و ساخته شد .
> ​در راستای کنترل و مبارزه با شیوع ویروس کرونا ، پهپاد محلول پاش توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران طراحی و ساخته شد .
به گزارش ایلنا ، این پهپاد از نوع 8 روتوره یا به اصطلاح دیگر یک اوکتاکوپتر است که با فناوری پیشرفته ای که برای آن در نظر گرفته شده ، هنگام معیوب شدن یکی از روتورها تعادل پرنده را برای یک فرود امن و آسان امکان پذیر می کند .
پروانه های این پرنده از مواد پلاستیکی مقاوم با مهندسی بالا ساخته شده اند که با ابعاد 21 7 اینج حدود 58 گرم وزن دارند .
بر اساس اعلام وزارت علوم ، نصب این ملخ ها بر روی پهپاد بسیار آسان است و از جمله مزیت های این پهپاد ، سرعت بالای محلول پاشی (تقریباً 40 برابر روش نیروی انسانی و ماشین ها) ، تنظیم خودکار شدت پاشش ، تنظیم ارتفاع پاشش بر مبنای سرعت باد افقی ، با قابلیت اسکن خودکار منطقه و محیط به صورت کاملاً هوشمند ، محلول پاشی هر هکتار در 10 دقیقه بالغ بر 50 هکتار در یک روز ، ارتفاع پروازی بالای 120 متر و با برد 2 الی 5 کیلومتری ، قابلیت محلول پاشی به صورت 24 ساعته ، پاشش همزمان و یکنواخت بر روی سطوح و دارای حالت محلول پاشی از پهلو و بالا به پایین است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
فصل تجارت
1398/12/15
08:52
> فصل تجارت محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری گلستان برای نخستین بار در کشور موفق به تولید غذای کنسانتره حاوی آرتمیا برای آبزیان شدند.
> فصل تجارت محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری گلستان برای نخستین بار در کشور موفق به تولید غذای کنسانتره حاوی آرتمیا برای آبزیان شدند .
به گزارش فصل تجارت ، این محصول با استفاده از جدیدترین اطلاعات تغذیه ای ، فرموله و با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی اکستروژن تولید شده است .
در تولید این خوراک از مواد اولیه با کیفیت و با قابلیت هضم بالا از قبیل پودر آرتمیا ، پودر ماهی ، پودر کیلکا ، کنجاله سویا ، آرد گندم ، مکمل های ویتامینی و معدنی و رنگدانه استفاده می شود .
همچنین غذای کنسانتره تولید شده بیشتر برای مصرف ماهیان زینتی استفاده می شود و از مهم ترین ویژگی های غذای تولیدی می توان به مواردی از قبیل داشتن شکل منظم ، شناوری و غوطه وری مناسب در آب ، ایجاد رشد سریع و یکنواخت و جلوگیری از ناهنجاری های اسکلتی در آبزیان ، قابلیت هضم بالا و کاهش فضولات و افزایش مقاومت ماهیان در برابر بیماری و استرس اشاره کرد .
بر اساس اعلام وزارت علوم ، این شرکت علاوه بر تولید غذای کنسانتره حاوی آرتمیا ، در زمینه تولید بیومس آرتمیا نیز فعالیت دارد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1398/12/14
18:32
> یزد ایرنا مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد گفت : طرح جامع این مرکز در سطح 20 هکتار اولیه شامل نخاله برداری ، تسطیح و خیابان کشی و جدول گذاری آغاز و در حال حاضر بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .
> حسین رحیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه پارک علم و فناوری یزد برای استقرار شرکت های نوآور و دانش بنیان با کمبود فضا روبروست افزود : بهره برداری طرح جامع این مرکز منشاء تحولات اساسی استان و کشور خواهد شد که در این راستا و با حمایت مسولان استان ، زمینی به مساحت 67 هکتار مقابل سایت دانشگاه یزد ، تملک و کارهای مطالعاتی آن به انجام رسیده و مجوزهای وزرات علوم ، تحقیقات و فناوری ، سازمان حفاظت محیط زیست ، سازمان پدافند غیر عامل نیز اخذ شده است .
وی خاطر نشان کرد : با توجه به "آیین نامه اجاره بلند مدت اراضی پارک های علم و فناوری" ابلاغی از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ، اعتباری جهت آماده سازی 20 هکتار اولیه اراضی طرح جامع اخذ و با توجه به مشکلات فضایی فعلی پارک علم و فناوری یزد مانند استیجاری بودن غالب فضاهای موجود و بار مالی تحمیل شده در هر سال و در نوبت استقرار بودن تعداد زیادی از موسسات پذیرش شده و در حال پذیرش در آینده رفع می شود .
برنامه های توسعه پارک علم و فناوری مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد در مورد برنامه های توسعه ای پارک که منجر به شکل گیری اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی در استان میشود افزود : تملک مجموعه کارخانه اقبال و تبدیل آن به مرکز فناوری و ستاد پارک علم و فناوری یزد ، تعریف ناحیه علم و فناوری به وسعت 40 هکتار ، پیگیری تملک و آغار به کار کارخانه نوآوری درخشان با همکاری سازمان عامل منطقه ویژه علم و فناوری و استقرار در اراضی طرح جامع پارک و تامین فضا در قالب اجاره ساختمان از جمله اقدامات در این زمینه است .
رحیمی اظهار داشت : بدلیل تقاضای بالای استقرار در پارک علم و فناوری یزد ، یکی از چالش های مهم پارک تامین فضا است رکه یکی از روش های تامین این نیاز ، اجاره فضای مناسب کاری می باشد و راه اندازی پایلوت های فناوری از جمله برنامه های توسعه ای پارک در قالب اجاره فضا است که نیاز بخشی از شرکت های مستقر در پارک به فضای کارگاهی جهت تولید محصولات را رفع کرده است .
وی خاطر نشان کرد : راه اندازی ساختمان شماره 2 مرکز رشد علوم انسانی با گرایش های صنایع دستی و گردشگری در بافت تاریخی یزد در قالب اجاره ساختمان شمس الدین نیز در همین راستا انجام شده است .
مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد تصریح کرد : همچنین در راستای راه اندازی مراکز توسعه فناوری ، اجاره یکی از بلوک های ساختمان مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی اخوان دستمالچی در دستور کار قرار دارد که بر اساس آن بزودی مرکز توسعه فناوری سرامیک در این مکان مستقر خواهد شد و همچنین با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان و انجمن نساجی ، راه اندازی مرکز توسعه فناوری نساجی در محل هنرستان شهید ابراهیمی نیز در دستور کار قرار دارد .
طرح بازآفرینی شهری در پارک علم و فناوری یزد رحیمی گفت : در راستای طرح بازآفرینی شهری و ایجاد پهنه های علم و فناوری ، ناحیه علم و فناوری اقبال به عنوان یک طرح در دستور کار قرار گرفته است حضور کانون های علم و فناوری در بافت های شهری دارای منافع دو سویه ، برای اکوسیستم های علم و فناوری و بافت های شهری است .
مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد افزود : به گونه ای که خدمات موجود در شهر ، نیروی محرکه ای در افزایش کارایی اکوسیستم هستند و از سوی دیگر حضور کانون های علم و فناوری در بافت های شهری موجب شکل گیری حوزه خلاق شهری می شود که به تبع آن می توان شاهد بازآفرینی پایدار بافت های ناکارآمد و فرسوده شهری بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1398/12/14
18:32

وی ادامه داد : همانگونه که احیای یک کارخانۀ صنعتی متروکه و بافت اطراف آن توانست از خدمات شهری و اجتماعی بافت اطراف ، در جهت گسترش و توسعۀ خود بهره ببرد .
این فرایند همچنان می تواند توسعه یافته و محدوده وسیع تری را در بر گیرد .
مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد خاطر نشان کرد : ناحیه علم و فناوری به وسعت 40 هکتار پیرامون مرکز فناوری اقبال به دنبال آن است که با ایجاد یک «حوزۀ خلاق شهری و دانش بنیان» پیرامون مرکز فناوری اقبال ، بستر توسعۀ این «کانون علم و فناوری» را مهیا کند تا مؤسسات و شرکت های دانش بنیان ضمن بهره مندی از مزایای آن ، بازآفرینی و توسعه بافت شهری را نیز تسریع بخشند .
احداث کارخانه نوآوری در یزد وی با اشاه به ساخت کارخانه نوآوری در یزد افزود : آغار به کار ، کارخانه نوآوری درخشان با همکاری سازمان عامل منطقه ویژه علم و فناوری در حال انجام است و طبق برنامه ریزی های به عمل آمده و ظرفیت های خاص استان یزد ، این کارخانه نوآوری ظرفیت خوبی برای ایجاد واحدهایی از جمله مراکز نوآوری ، مراکز شتاب دهی ، مراکز کار اشتراکی ، استارت آپ ها و غیره دارد .
دومین پارک علم فناوری کشور در یزد وی به تاریخچه پارک علم و فناوری یزد اشاره کرد و افزود : این مرکز دومین پارک تاسیس شده در کشور است که از سال 1380 فعالیت خود را در استان یزد آغاز نموده و به عنوان یکی از پارک های پیشرو در کشور توانسته گام های بلندی را در عرصه توسعه فناوری کشور بردارد .
رحیمی ادانه داد : سپس به دنبال مصوبه هیات محترم دولت در سال 1382 کارخانه اقبال واقع در مرکز شهر یزد جهت راه اندازی مرکز فناوری ، به پارک علم و فناوری یزد واگذار شد .
و با توجه به لزوم حفظ این اثر ارزشمند به عنوان نخستین کارخانه صنعتی استان یزد ، تلاش شد با مرمت و احیاء این کارخانه ، ضمن حفظ بافت و هویت سنتی آن ، این مجموعه به یک مرکز علمی و فناوری تبدیل شود .
وی خاطر نشان کرد : بر این اساس با استفاده از مشاورین برجسته ، طراحی مجموعه انجام و از ابتدای سال 1383 فعالیت مرمتی آن آغاز شد و در سال 1385 به بهره برداری رسید .
هم اکنون بیش از 185 شرکت فناور در این مجموعه اقبال مشغول به فعالیت هستند .
رحیمی افزود : اما مجموعا بیش از 300 شرکت را تحت قالب مراکز چند مستاجره ، مراکز رشد و مراکز رشد اقماری ، تحت پوشش خود قرار داده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خبرآنلاین
1398/12/14
18:17
> معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز با اشاره به برخی اقدامات و تمهیدات دانشگاه تبریز در زمینه آموزش مجازی گفت : سیستم آموزش مجازی دانشگاه تبریز راه اندازی شد .
> به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز ، باب الله حیاتی در این خصوص اظهار کرد : با توجه به تعطیلی دانشگاه ها جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و بخشنامه ها و تأکیدات مسئولان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، سیستم آموزش مجازی (LMS) دانشگاه تبریز راه اندازی شده است .
وی افزود : در این سیستم ، امکان برگزاری 30 کلاس مجازی همزمان با ظرفیت 1000 نفر مهیا شده و راهنمایی های لازم به صورت کامل و تصویری در خصوص کار با سیستم LMS نیز برای اساتید و دانشجویان گرامی در سایت گروه آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه به آدرسhttp : //vu .
tabrizu .
ac .
ir قرار داده شده است .
وی با اشاره به ارائه آموزش های لازم در خصوص کار با سیستم به کارشناسان IT دانشکده ها ، گفت : اساتید و دانشجویان محترم پس از مطالعه فایل های راهنما چنانچه مشکلی در کار با سیستم داشته باشند ، می توانند با کارشناسان IT دانشکده مربوطه تماس گرفته و یا مشکلات خود را با ایمیل vut@tabrizu .
ac .
ir مطرح کنند .
48 کد خبر 1360628.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1398/12/14
16:05
> تهران ایرنا سامانه ثبت نام «پویش دانشجویی مبارزه با کرونا»با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، با نام #زندگی_دست_یاریگر_توست راه اندازی شد .
> به گزارش روز چهارشنبه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، فراخوان «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» با مشارکت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم راه اندازی شد تا دانشجویان در چهار محور «پیشگیری» ، «مقابله» ، «تاب آوری» و «مستندسازی» بتوانند در این پویش ملی شرکت کنند .
باتوجه به اعلام آمادگی دانشجویان بسیاری برای مشارکت و کمک رسانی به مردم و در جهت مبارزه با بیماری کرونا ، مقرر شد با مشارکت دو وزارتخانه علوم و بهداشت ، پویش دانشجویی مقابله با کرونا در دانشگاه های سراسر کشور راه اندازی شود .
این پویش ملی و دانشجویی با نام #زندگی_دست_یاریگر_توست با حضور دانشجویان داوطلب و با هدف کمک رسانی برای شکست بیماری کرونا شکل گرفته است .
با توجه به فراخوان «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» ، سامانه ثبت نام دانشجویان داوطلب برای مشارکت در این پویش ملی راه اندازی شد و از این پس دانشجویان می توانند با مراجعه به لینک http : //itmfd .
behdasht .
gov .
ir/page/corona نسبت به ثبت نام در این پویش ملی اقدام کنند .
بر این اساس از کنشگران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اعم از مجموعه های دانشجویی ، کانون های فرهنگی ، انجمن های علمی ، تشکل های اسلامی ، نشریات دانشجویی ، معاونان و مدیران فرهنگی دانشجویی ، استادان مشاور فرهنگی و کارشناسان فرهنگی که همواره همراه حرکت فرهنگی دانشگاه ها هستند دعوت شده است با پیوستن به این پویش بزرگ در ریشه کنی این بیماری مؤثر باشند .
براساس اعلام رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، مجموع ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور به دو هزار و 922 نفر و فوت ناشی از کرونا نیز به 92 نفر رسیده است .
552 نفر نیز در مجموع بهبود یافته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1398/12/14
15:02
> محققان یکی از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری البرز ، طیفی از مواد تخصصی ضدعفونی کننده ها را طراحی و تولید کرده اند که به منظور استفاده مراکز تحقیقاتی به دلیل ماهیت ویژه فضاها و فرآیندهای کار در حیطه بیولوژی و مولکولی و تحقیقات پزشکی کاربرد دارد.
> محققان یکی از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری البرز ، طیفی از مواد تخصصی ضدعفونی کننده ها را طراحی و تولید کرده اند که به منظور استفاده مراکز تحقیقاتی به دلیل ماهیت ویژه فضاها و فرآیندهای کار در حیطه بیولوژی و مولکولی و تحقیقات پزشکی کاربرد دارد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازپارک علم و فناوری البرز ، غلامرضا طاهری پاک مدیرعامل شرکت آواژن پویش مستقر در پارک علم و فناوری البرز با اعلام اینکه نام یکی از این محصولات ، محلول ضدعفونی کننده سل پاد است ، گفت : در سبد محصولات مولکولی خود طیف تخصصی ضدعفونی کننده ها را طراحی کرده و قرار داده بودیم .
وی افزود : فناوری اصلی ما بر مبنای ضدعفونی کننده های بدون الکل بوده که اثر خشک کنندگی پوست ، کم بودن دوام پایداری ، تحریک سیستم مخاطی بدن را در فضاهای تحقیقاتی نداشته باشد .
در حقیقت ضدعفونی کننده های فاقد الکل دست و سطح ، نسل نوین ضدعفونی کننده ها هستند .
هر چند در مقایسه الکل سرعت عمل بیشتری دارد اما محصولات این شرکت پایایی تاثیر ، سازگاری با سیستم های زیستی و محدوده ضدعفونی کننده وسیع تر و زیست سازگاری بیشتری دارد .
طاهری با اشاره به اینکه زمینه فعالیت این شرکت در زمینه تولید محصولات بیولوژی مولکولی و محصولات سلامت محور است ، گفت : تولید دانش فنی محصولات ضد عفونی کننده از محورهایی است که مورد توجه بوده و موفق به تولید محصول شده ایم .
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد : یکی از زمینه های فعالیت ما توسعه فناوری در حوزه سلامت دیجیتال است و به این حوزه مانند یک حوزه بین رشته ای توجه می کنیم و تلاش می کنیم از فارغ التحصیلان رشته های مکانیک ، الکترونیک و کامپیوتر استفاده کنیم .
وی افزود : زمینه فعالیت ما بین رشته ای است و تلاش می کنیم در بسیاری از فعالیت ها از هوش مصنوعی نیز استفاده کنیم .
طاهری از اشتغال شش نفر در این واحد فناور خبر داد و گفت : با فعال کردن بخش تحقیق و توسعه تلاش می کنیم هم از امکانات پارک علم و فناوری البرز و هم دانشگاه علوم پزشکی ایران برای تجاری سازی ایده ها استفاده کنیم .
1
فهرست