وزارت علوم - مطبوعات 11 دي 96
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت 12:15
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
5483034 آرمان امروز
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
5482310 امتياز
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1396/10/11
> ایلنا : غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یکشنبه در بازدید از بخش های مختلف سازمان امور دانشجویان ، بر ضرورت استفاده از ظرفیت های دولت الکترونیک و فناوری های نوین در راستای تسریع امور مرتبط با دانشجویان تاکید کرد.
> ایلنا : غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یکشنبه در بازدید از بخش های مختلف سازمان امور دانشجویان ، بر ضرورت استفاده از ظرفیت های دولت الکترونیک و فناوری های نوین در راستای تسریع امور مرتبط با دانشجویان تاکید کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
سرپرست وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1396/10/11
> ایسنا : در حکمی از سوی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سید ضیاء هاشمی مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) شد .
از چند روز پیش بحث تغییر در مدیریت عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مطرح بود که محمد خدادی ، مدیرعامل «ایرنا» پنجم دی ماه از تسلیم استعفانامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد .
> سید ضیاء هاشمی مدیرعامل ایرنا شد ایسنا : در حکمی از سوی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سید ضیاء هاشمی مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) شد .
از چند روز پیش بحث تغییر در مدیریت عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مطرح بود که محمد خدادی ، مدیرعامل «ایرنا» پنجم دی ماه از تسلیم استعفانامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد .
محمد خدادی از شهریورماه سال 92 با آغاز فعالیت دولت یازدهم ، با حکم علی جنتی ، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقام مدیرعامل «ایرنا» جانشین مجید امیدشهرکی شده بود .
سید ضیاء هاشمی ، استاد دانشگاه و پژوهشگر است و به مدت چند ماه سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم بود .
او پیش از این ریاست موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران را برعهده داشته است .
عضویت در شورای پژوهشی دانشگاه تهران ، ریاست گروه علوم اجتماعی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی ، عضویت در کمیسیون تخصصی شورای عتف و عضویت در کمیسیون اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضویت در جهاد دانشگاهی و حضور در سمت های مختلف این نهاد انقلابی از دیگر سوابق وی به شمار می رود .
کپی شد کلمات کلیدی : انقلاب جمهوری اسلامی دی ماه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
امتیاز
1396/10/11
> راه اندازی رستوران های مکمل در دانشگاه ها رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : محدودیت های مربوط به ارائه خدمات دانشجویی در حوزه تغذیه را بارها اعلام کرده ایم و برای آنها راهکارهایی تدوین شده است .
> راه اندازی رستوران های مکمل در دانشگاه ها رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : محدودیت های مربوط به ارائه خدمات دانشجویی در حوزه تغذیه را بارها اعلام کرده ایم و برای آنها راهکارهایی تدوین شده است .
مجتبی صدیقی گفت : محدودیت های ارائه خدمات دانشجویی وجود دارد و به طور مثال با تمام تلاش هایی که در دانشگاه ها صورت گرفته اما گاهی شاهد عدم کیفیت مطلوب تغذیه هستیم .
وی افزود : راه های موازی برای رفع این مشکل تدوین شده است که راه اندازی رستوران های مکمل در دانشگاه ها یکی از این راه ها است .
رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد : در بسیاری از دانشگاه ها رستوران های مکمل راه اندازی شده که در این رستوران ها تنوع غذایی بیشتری وجود دارد .
صدیقی اظهار داشت : به این رستوران ها یارانه نیز اختصاص داده می شود که اگر دانشجو قصد استفاده از غذای سلف را نداشت بتواند از این رستوران ها غذای مورد نیاز خود را تامین کند .
وی عنوان کرد : صنعتی سازی آشپزخانه های دانشگاه ها یکی دیگر از راه های ارتقا کیفیت غذا است که صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با کمک دانشگاه ها درحال اجرای این طرح است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1396/10/11
> آرمان زهرا سلیمانی : تحصیل در دانشگاه برای معلولان رایگان شد .
رئیس سازمان بهزیستی در تشریح لایحه حمایت از حقوق معلولان این خبر را اعلام کرده است .
آن طور که انوشیروان محسنی بندپی می گوید علاوه بر این ، تسهیلات دیگری هم برای معلولان در نظر گرفته شده است .
تعداد قابل توجهی از شهروندان معلول تحت پوشش بهزیستی هستند و ماهانه مستمری دریافت می کنند .
این مستمری هر چند در ماه های اخیر افزایش یافته ، اما بیش از آنکه پول ماهانه اهمیت داشته باشد توانمند کردن معلولان مهم است .
زمینه سازی برای تحصیل از جمله مواردی است که می تواند به توانمند شدن معلولان بینجامد .
> بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی ، 15 درصد افراد هر جامعه معلول هستند که این آمار در ایران به بیش از 15 میلیون نفر می رسد که سه درصد از این افراد دارای معلولیت های بسیار شدید هستند .
35 درصد از معلولان را زنان و 65 درصد را مردان تشکیل می دهند .
هم اکنون یک میلیون و 300 هزار نفر دارای معلولیت در کشور در سامانه بهزیستی شناسایی شده اند .
در سال های اخیر ایران نیز همچون بسیاری از کشورها شاهد تحولاتی درباره حمایت از حقوق معلولان بوده است ، در سال 1383 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در ایران تصویب شد و در سال 1388 ایران از طریق الحاق ، به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت پیوست .
واژه معلول و معلولیت در سیر تاریخی خود از منظر نگرشی تمام منفی ، وضعیت حذف فیزیکی و نگهداری در نهان خانه ها ، شهروندی درجه سه و سربازی جامعه را با شهروند درجه یک دارای حقوق متوفی و مولد و اثرگذار عوض کرده است .
قواعد و قوانین بین المللی ، منطقه ای و ملی تعهداتی متقن و الزام آور برای رسمیت حقوق افراد دارای معلولیت و تحقق جایگاه و نقش فعال و اثربخش آنها ایجاد کرده است ، معلولان با نگرش واقع بینانه ، معلولیت و پیامدهای ناشی از آن را پذیرفته اند .
لایحه حمایت از حقوق معلولان رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان در هفته های اخیر در مجلس گفت : بر اساس این لایحه ، آموزش عالی در واحدهای آموزشی وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، بهداشت و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد رایگان است .
انوشیروان محسنی بندپی در تشریح این لایحه افزود : لایحه حمایت از حقوق معلولان در 35 ماده به مجلس ارائه شده بود و بخش های اصلی این لایحه را مناسب سازی معابر عمومی و سهولت تردد معلولان ، امور فرهنگی ، هنری و آموزشی و ورزشی معلولان ، کارآفرینی و اشتغال ، تسهیلات مسکن ، فرهنگسازی و ارتقای آگاهی های عمومی ، حمایت های قضائی و تسهیلات مالیاتی ، حمایت های اداری و استخدامی ، مساله تحصیل معلولان و موضوع بیمه آنها تشکیل می دهد .
او ادامه داد : در موضوع تحصیل معلولان با تصویب ماده ای از این لایحه در مجلس ، آموزش عالی در واحدهای آموزشی وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، بهداشت و دیگر دستگاه های دولتی ، دانشگاه آزاد و سایر مراکز آموزش عالی غیردولتی برای معلولان رایگان است .
رئیس سازمان بهزیستی افزود : در موضوع مناسب سازی نیز مجلس ، شهرداری و دهیاری ها را مکلف کرده که صدور پایان کار را مشروط به رعایت ضوابط دسترس پذیری ساختمان ها برای معلولان کند .
محسنی بندپی خاطرنشان کرد : قانون مکلف کرد به کسانی که معلولیت شدید دارند ، حقوقی معادل حداقل قانون کار را در نظر بگیرد و دستگاه ها مکلف اند ساعات کار روزانه شاغلان دارای معلولیت های شدید و خیلی شدید را هفته ای 10 ساعت کاهش دهند .
او افزود : قراردادن خدمات توانبخشی در بسته تعهدات بیمه پایه ، شفافیت در اشتغال معلولان ، الزام و تکلیف به برقراری حق پرستاری برای معلولان دارای معلولیت شدید ، تشکیل شورای عالی معلولان به ریاست معاون اول رئیس جمهور و پنج نفر از تشکل های مردم نهاد معلولان از دیگر بخش های این لایحه است که نمایندگان مجلس آن را تصویب کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1396/10/11

او تصریح کرد : در ماده ای از این لایحه که به تصویب مجلس رسیده ، در چارچوب مقررات و قوانین ، وزارت کار مکلف است ، در قالب اعتبارات مصوب سازمان ، صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش را ایجاد و اساسنامه آن را سه ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و برای تصویب به هیات وزیران ارسال کند .
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت : یکی از گام های مهم در قانون حمایت از حقوق معلولان ، ماده ای تشویقی است که با اجرائی شدن آن شاهد رفع برخی از مشکلات جامعه معلولان خواهیم بود .
به گزارش ایرنا ، محسنی بندپی در تشریح این ماده افزود : صد درصد هزینه های اشخاص حقیقی و حقوقی برای احداث ، تجهیز ، توسعه و مناسب سازی تمام مراکز توانبخشی ، نگهداری و مراقبتی ، حرفه آموزی ، آموزشی ، کارآفرینی ، رفاهی و مسکن مورد نیاز افراد دارای معلولیت با تایید سازمان به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می شود .
قانون حمایت ازمعلولان مناسب است یک فعال حقوق معلولان درباره کم وکیف لایحه حمایت از معلولان به خبرنگار «آرمان» می گوید : درباره تحصیل رایگان افراد معلول در این لایحه از سوی مسئولان امر اخبار متعدد به گوش می رسد ، اما باید تاکید کرد که اتفاق جدیدی رخ نداده است .
سهیل معینی می افزاید : تحصیل رایگان برای معلولان در قانون جامع نیز بود و در لایحه حمایت از معلولان این مقوله ابلاغ شده است .
همچنین قرار است چگونگی پوشش رایگان آموزش برای معلولان بر اساس آیین نامه مشخص شود .
به گفته او امید است در نگارش آیین نامه مشکلات موجود برطرف شده و افراد معلول با کمترین مشکل در آموزش عالی تحت تعلیم قرار بگیرند .
این فعال حقوق معلولان تاکید می کند : در گذشته نیز دانشجویان دارای معلولیت می توانستند از امکانات رایگان برای تحصیل استفاده کنند ، طبیعتا با تنظیم آیین نامه دانشجویان معلول به سهولت تحت پوشش قرار می گیرند .
معینی می افزاید : از سوی دولت تحصیل رایگان برای معلولان به شکل لایحه تنظیم شده و در تامین منابع اعتباری نیز اقدامات موثر لحاظ می شود .
به گفته او برای مثال هم اکنون برای افراد معلول تمامی هزینه های در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رایگان نیست ، بلکه هزینه تحصیل برای برخی افراد شامل مددکاری می شود؛ یعنی معلول در صورت عدم تمکن مالی می تواند از خدمات رایگان برای تحصیل بهره مند شود .
امیدواریم در تنظیم آیین نامه این نارسایی ها برطرف شود .
این فعال حقوق معلولان درباره لایحه حمایت از معلولان می گوید : هر یک از معلولان در این زمینه نظرات متفاوتی دارند .
برای مثال بنده پنج سال بر روی این لایحه کار کرده و از 60 درصد آن رضایت دارم .
البته این قانون برای معلولان جامعه مناسب و راهگشا است ، اما انتظار می رفت برخی از مسائل نیز در آن گنجانده شود که چنین مساله ای محقق نشد .
معینی تاکید می کند : دولت این لایحه را به شکل قانون آورده و مسئول اجرای آن است .
او در پاسخ به سوالی که این لایحه به چه میزان در افزایش استقلال و اشتغال معلولان تاثیرگذار است؟ می افزاید : بزرگ ترین ویژگی قانون مذکور این است که علاوه بر دستاوردهای قانون جامع حقوق معلولان در بعد اشتغال همچون سهمیه سه درصد استخدام در مراکز دولتی و حمایت از ایجاد اشتغال و خود اشتغالی در بسته حمایتی قانون حمایت از معلولان توسعه یافته است .
همچنین تلاش بر این است که از سوی معلولان بخش خصوصی و بخش تعاونی شرکت هایی تاسیس شود و بتوان از تسهیلات گسترده آن استفاده کرد .
به گفته او پیش از این نیز بیمه حق کارفرمایی از یارانه تحت عنوان حق جبران کارایی برای افراد معلول اختصاص می یافت و کارفرما 30 تا 50 درصد حقوق افراد معلول را از سازمان بهزیستی اخذ می کرد .
این فعال حقوق معلولان می گوید : این قانون بسته حمایتی مناسبی است .
البته کم وکیف این قضیه به چگونگی اجرای این قانون در عمل بستگی دارد .
بی شک با اجرای مناسب این قانون شاهد تغییرات مثبت در زندگی افراد معلول هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
عملکرد وزارت علوم
گسترش صمت
1396/10/11
> ماندانا فتحی جو روزنامه نگار : بزرگترین معضل دولت ها به ویژه برای کشورهای درحال توسعه ، شغل و تامین معیشت اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان آماده به کار است .
مبحثی که هیچ گاه از نظر برنامه ریزان در برنامه های کلان کشوری نادیده گرفته نمی شود ، ایجاد شغل و کسب درآمد برای تامین زندگی افراد در مقاطع مختلف از زندگی شان است .
> ماندانا فتحی جو روزنامه نگار : بزرگترین معضل دولت ها به ویژه برای کشورهای درحال توسعه ، شغل و تامین معیشت اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان آماده به کار است .
مبحثی که هیچ گاه از نظر برنامه ریزان در برنامه های کلان کشوری نادیده گرفته نمی شود ، ایجاد شغل و کسب درآمد برای تامین زندگی افراد در مقاطع مختلف از زندگی شان است .
متاسفانه ایران با وجود بالاترین نرخ بیکاری در میان بسیاری از کشورهای همتراز از بعد توسعه و رشد اقتصادی سرآمد بوده و معضل بیکاری بیش از 4 میلیون جوان آماده به کار مانند گرهی کور دست مدیران ارشد را بسته است .
اکنون با اشاره ای کوچک به این موضوع بسیار مهم قصد بررسی علل و عوامل تاثیرگذار بر تشدید این معضل را به صورت گذرا دارم .
نکته اول : با توجه به منابع و امکانات سرشاری که کشور عزیزمان در زمین و منابع طبیعی دارد و سال هاست که منابع طبیعی مهم ترین منبع درآمد برای کشور در بودجه به شمار می رود و همواره کارشناسان و اقتصاددانان با هشدارهای مکرر وابستگی شدید به این منابع تمام شدنی را مهم ترین عامل بحران های فعلی اقتصادی و حتی سایر حوزه های مرتبط با آن معرفی کرده اند و سایر منابع از جمله سرمایه پایان ناپذیر منابع انسانی فعال و متخصص که همان جوانان بااستعداد و البته نخبه هستند از دید بزرگان همواره پنهان مانده است ، همچنان در حل بحران بیکاری دست و پا می زنیم .
نکته دوم : با تمامی اتفاق ها و درگیری های مختلف در منطقه ای که در اطراف کشور عزیزمان به وقوع پیوسته و همچنان بارقه های آن وجود دارد ، متاسفانه به این نکته هیچ گاه توجه نشده است که کشورهای آسیب دیده از جنگ پس از پایان آن به بازسازی و مرمت خرابی ها نیاز دارند و این بازسازی بهترین فرصت را برای تولیدکنندگان و کارخانه های ورشکسته داخلی به همراه خواهد داشت تا آنها بتوانند با صادرات باکیفیت محصولات خود نیروی آماده به کار را مشغول کرده و به دور از تعلل و دادن فرصت به سایر کشورهایی که ریالی برای تامین امنیت در منطقه صرف نکرده اند ، کمی از معضل بیکاری بکاهند .
نکته سوم : قشر تحصیلکرده و کاملا آکادمیک که متاسفانه رشته های تحصیلی مورد نیاز بازار کار را نخوانده اند و پس از فراغت از تحصیل به خیل بیکاران البته با ادعای بالا برای تصدی گری پست های مهم تبدیل شده و در سراب کمبود پست اداری و سازمانی سرخورده شده و به آمار بیکاران می افزایند .
البته نکته جالب توجه آن افزایش قارچ گونه دانشگاه های مختلف از جمله انتفاعی و غیرانتفاعی؛ با تصورات گوناگون از ارائه آموزش و تربیت افراد است که تنها دادن مدرک و توهم مدرک گرایی را بدون کسب مهارت واقعی تشدید کرده اند که این برای یک وزارتخانه مطلوب بوده(وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) و وزارتخانه دیگر(وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی) را دچار مشکل ساخته و آمار بیکاران تحصیلکرده را افزایش داده اند .
نکته چهارم : یکی از رسانه ها در گزارش پژوهشی خود شغل هایی که درآمد بالا داشته و می توانند علاوه بر کسب ثروت در برخی از موارد حتی شهرت نیز به دنبال داشته باشند را معرفی کرده و جالب است که در راس آنها باید به این موارد اشاره کرد : در تحقیقات اخیر به خوبی نیاز بیشتر جامعه به ویژه جوانان آمده است .
جراحان پلاستیک که براساس آمار جهانی سازمان بهداشت و دارو ، ایران در جراحی زیبایی به ویژه جراحی صورت ، در منطقه و حتی کشورهای پیشرفته در رتبه های نخست قرار دارد این مهم را گوشزد می کند که این اشتیاق برای تغییر چهره در میان جوانان زنگ خطری برای معضلات و مشکلات اجتماعی و روحی است که موجب فزونی این جراحی ها شده است که در این مجال کم بررسی آن نمی گنجد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
عملکرد وزارت علوم
گسترش صمت
1396/10/11

جوانان جویای نام و البته شغل مناسب و پر درآمد برای تعیین رشته تحصیلی به این مسئله توجه ویژه داشته باشند که رشته های غیرعملیاتی را انتخاب نکنند چراکه نیاز کشور به جراحی های مختلف پلاستیک بسیار بیشتر از فیزیک و ریاضی محض است و حتی اگر علاقمند به کسب مدارج عالی هم نباشند شاید با داشتن چهره چشمگیر بتوانند بازیگران و بازیکنان قابلی در عرصه هنر و ورزش شوند .
با برنامه ریزی بهتری می توان جوانان را در انتخاب رشته و کسب شغل مناسب راهنمایی کرد .
نکته پایانی : داشتن رابطه به دور از ضابطه بدون داشتن تحصیل می تواند صندلی مدیریتی را به همراه داشته باشد پس کسب ثروت مهم تر از کسب علم است !.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وضعیت علوم انسانی
خراسان
1396/10/11
> نماینده مردم سرپل ذهاب در مجلس گفت : اختصاص سهمیه کنکور به دانش آموزان مناطق زلزله زده قطعی است.
> نماینده مردم سرپل ذهاب در مجلس گفت : اختصاص سهمیه کنکور به دانش آموزان مناطق زلزله زده قطعی است .
به گزارش تسنیم ، فرهاد تجری درباره اختصاص سهمیه به دانش آموزان مناطق زلزله زده اظهار کرد : اختصاص سهمیه کنکور به مناطق زلزله زده در حضور رئیس جمهور و معاون اول وی مطرح شد و وزارت علوم در حال بررسی این مسئله است تا مشخص شود به چه طریقی می توان به این دانش آموزان سهمیه داد .
1
فهرست