وزارت علوم - مطبوعات 12 دي 96
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت 12:23
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
5493131 دنياي اقتصاد
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
5493405 شرق
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1396/10/12
> تسنیم : وزیر علوم در احکام جداگانه ای روسای دانشگاه های اراک ، ارومیه و تبریز را ابقا کرد .
منصور غلامی وزیر علوم در احکامی سعید حمیدی را در جایگاه ریاست دانشگاه اراک ، رحیم حب نقی را در جایگاه ریاست دانشگاه ارومیه و محمدرضا پورمحمدی را در جایگاه ریاست دانشگاه تبریز ابقا کرد .
> ابقای روسای سه دانشگاه تسنیم : وزیر علوم در احکام جداگانه ای روسای دانشگاه های اراک ، ارومیه و تبریز را ابقا کرد .
منصور غلامی وزیر علوم در احکامی سعید حمیدی را در جایگاه ریاست دانشگاه اراک ، رحیم حب نقی را در جایگاه ریاست دانشگاه ارومیه و محمدرضا پورمحمدی را در جایگاه ریاست دانشگاه تبریز ابقا کرد .
کپی شد کلمات کلیدی : پورمحمدی دانشگاه ریاست روسای جایگاه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1396/10/12
> ایسنا : معاون آموزشی وزارت علوم ، با تاکید بر اینکه هیچ دانشگاه یا کلاس درس دانشگاهی در کشور به دلیل تجمعات غیرقانونی تعطیل یا با اخلال مواجه نشده است ، گفت : نسل جوان همواره پویایی سیاسی داشته و در همه عرصه ها نقش دارند ، شخصا باور دارم که جوانان ما باید در محیط های مختلف فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی ورود داشته باشند اما توجه کنند که نگرش و دیدگاه سیاسی خوب اما موج سواری و سیاسی کاری بد است .
> وضعیت کلاس های درس دانشگاه ها در اعتراض های اخیر ایسنا : معاون آموزشی وزارت علوم ، با تاکید بر اینکه هیچ دانشگاه یا کلاس درس دانشگاهی در کشور به دلیل تجمعات غیرقانونی تعطیل یا با اخلال مواجه نشده است ، گفت : نسل جوان همواره پویایی سیاسی داشته و در همه عرصه ها نقش دارند ، شخصا باور دارم که جوانان ما باید در محیط های مختلف فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی ورود داشته باشند اما توجه کنند که نگرش و دیدگاه سیاسی خوب اما موج سواری و سیاسی کاری بد است .
مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری در شیراز ضمن بیان این مطلب گفت : سوار بر موج حرکت کردن راه به جایی نمی برد ، نسل جوان باید بین سیاسی داشته باشد ، باید فضا را کاملا درک کند ، رهبر معظم انقلاب هم بارها بر لزوم فعال و پویا بودن دانشگاه و دانشجویان تاکید کرده اند ، اما دانشجویان نباید کاری کنند که سیاسی بازی دامنشان را بگیرد .
وی گفت : امروز جامعه دانشجویی در ایران پویا و فعال و سرزنده است و در عین این سرزندگی و پویایی درس می خواند و فعالیت علمی هم دارد .
معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه در خصوص صندلی های خالی دانشگاه ها و مراکز آموزشی گفت : واژه صندلی خالی را باور ندارم ، تعبیر بهتر این است که بگوییم صندلی مازاد .
وی ادامه داد : در گذشته ظرفیت هایی مازاد بر آنچه استاندارد بود در بعضی رشته محل ها ایجاد و باور کرده ایم که این ظرفیت درست دانشگاهی است .
شریعتی نیاسر تاکید کرد : برای حل این مشکل باید به نکاتی توجه کرد که اولین آن ماموریت گرا بودن مراکز دانشگاهی است؛ اگر مسائلی نظیر مهارتی بودن ، غیرحضوری و .
بودن دانشگاه ها به عنوان یک برند ، مد نظر قرار گرفته و رعایت شود ، بخش اعظمی از آنچه صندلی خالی یا ظرفیت مازاد گفته می شود ، رفع خواهد شد .
معاون وزارت علوم ادامه داد : اگر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استانداردها را در تعریف و ایجاد رشته های مختلف رعایت کنند ، بخش دیگری از ظرفیت های مازاد حذف می شود .
برای این موضوع باید ظرفیت های کلاس ، در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی رعایت شود .
شریعتی نیاسر همچنین خود را مدافع حذف کنکور دانست اما تاکید کرد که برای حذف کنکور باید یک فرآیند دنبال شود ، زیرا این مهم نیازمند زیرساخت های دخیل در کنکور است .
معاون وزیر علوم با بیان اینکه حذف کنکور در دوره های کارشناسی ، ارشد و دکتری باید جداگانه بررسی و اعمال شود ، گفت : سال 94 حذف کنکور دوره دکترا انجام شد اما مجلس به دلایلی ، مصوبه ای گذراند که مجددا کنکور در این دوره به حالت گذشته بازگشت؛ این نقد را ما به مجلس داریم که چرا مانع از استمرار کار شد .
شریعتی نیاسر اعتقاد دارد که برای حذف کنکور باید از آموزش و پرورش شروع کرد تا آموزش دانش آموزان از حالت آموزش چگونگی تست زدن به آموزش های عمیق و کیفی متمایل شده و بستر طی یک فرآیند چند ساله آماده حذف کنکور شود .
کپی شد کلمات کلیدی : اقتصادی و سیاسی ایران جامعه نسل جوان وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای واحدهای دانشگاهی
وضعیت علوم انسانی
آرمان امروز
1396/10/12
> رئیس دانشگاه علم و صنعت از افزایش درخواست دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور خبر داد.
> رئیس دانشگاه علم و صنعت از افزایش درخواست دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور خبر داد .
بنابر آمار مجلس در سال 1389 ، 60 هزار نفر از ایرانیانی که در این سال مهاجرت کرده اند در زمره مهاجران نخبه دسته بندی می شوند .
این افراد غالبا دارای مقام هایی در المپیادهای علمی بوده یا جزو نفرات برتر کنکور یا دانشگاه ها هستند .
با وجود آنکه تلاش شده از این روند کاسته شود ، اما درصد قابل توجهی از دانش آموختگان علمی هنوز تمایل دارند به کشورهای پیشرفته مهاجرت کنند .
صندوق بین المللی پول در گزارش سال 2009 خود اعلام کرده است ایران به لحاظ مهاجرت نخبگان در میان 91 کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته جهان مقام نخست را داراست و برخی مسئولان حتی وجود فرار مغزها از ایران را منتفی می دانند .
صندوق بین المللی پول ، بیکاری ، سطح پآیین درآمد اساتید و نخبگان ، نارسایی های مالی و اداری ، کمبود امکانات تخصصی علمی و بی ثباتی سیاسی و اجتماعی را از جمله دلایل مهاجرت ایرانیان ذکر کرده است .
ایران در زمینه فرار مغزها با خروج سالانه بین 150 هزار تا 180 هزار متخصص تحصیل کرده ، پیشتاز جهان است و رتبه اول را در سطح جهانی دارد .
ایران از نظر فرار مغزها در صدر کشورهای جهان قرار دارد ، حدود 25درصد از کل ایرانیان تحصیل کرده هم اکنون در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند .
روز گذشته رئیس دانشگاه علم و صنعت از افزایش درخواست دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور خبر داد .
علی برخورداری درباره وضعیت خروج دانشجویان و نخبگان این دانشگاه از کشور اظهار کرد : در اینکه خیلی ها می روند ، تردیدی نیست .
در گذشته دانشجویانِ کار شناسی ارشد برای تحصیل در مقطع دکتری می رفتند ، اما اکنون درخواست ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع ارشد از سوی دانشجویان کار شناسی بیشتر شده است .
او ادامه داد : توصیه نامه هایی که دانشجویان از استادان و بنده می گیرند ، نشان می دهد که درخواست برای تحصیل در خارج از کشور زیاد است ، البته اگر این دانشجویان بروند و برگردند ، خوب است و در همه جا هم این روند وجود دارد ، اما مشکل اینجاست که برخی از اینها می روند و می مانند که در این بخش وزارت علوم باید کاری کند؛ یعنی در ابتدا شرایطی مهیا کند که در درجه اول دانشجویان همین جا ادامه تحصیل بدهند تا کمتر به خارج از کشور بروند و به فرض اینکه به هر دلیلی می روند ، به امید تسهیلات و امکانات به ایران برگردند و در همین جا خدمت کنند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر اینکه باید بستر اشتغال پس از تحصیل برای دانشجویان فراهم باشد تا شاهد فرار مغز ها و نخبگان از کشور نباشیم ، خاطرنشان کرد : برای مثال در کشور آمریکا تحقیقی انجام شده و نشان داده که دانشجویانی که از کشور مالزی برای تحصیل به آمریکا می روند ، 100 درصدشان به کشورشان بازمی گردند و حتی یک نفر هم نمی ماند ، در حالی که آمار ماندگاری دانشجویان ایرانی بسیار بالاست .
نبود درآمد او در ادامه تصریح کرد : کشور ما برای ادامه تحصیل در دوره های مختلف امکانات خوبی دارد ، اما مشکلی که دانشجویان دارند و منجر به رفتن آنها از ایران می شود ، بحث اشتغال و درآمد است که وضعیت مبهمی دارد و این بخش آنها را به بیرون از کشور می کشاند .
برخورداری با اشاره به اینکه بستر و شرایط در مقطع دکتری در خارج از کشور بهتر از ایران است ، بیان کرد : بیشتر دانشجویان که به خارج از کشور می روند ، در مقطع دکتری هستند؛ وقتی در خارج از کشور بورس می شوند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای واحدهای دانشگاهی
وضعیت علوم انسانی
آرمان امروز
1396/10/12
شرایط و امکانات خوبی برایشان مهیا و خیالشان راحت است ، اما در اینجا به برخی ها کمک هزینه داده می شود و به برخی ها نه و بعضا مجبور هستند که از جیب هم هزینه کنند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت در پایان ادامه داد : پس از تحصیل در مقطع دکتری نیز دانشجو می بیند که نمی تواند کاری گیر بیاورد و آینده مبهمی دارد؛ از این رو تصمیم به ترک ایران می کند و در همانجا هم می ماند .
به گزارش ایلنا ، گفتنی است؛ چند روز گذشته رئیس دانشگاه شریف نسبت به خروج نخبگان در کشور ابراز نگرانی کرده بود .
محمود فتوحی پیشنهاد داده بود که اگر بتوان دانشجویان ارشد و دکتری را از میان متقاضیان نخبه این دانشگاه انتخاب کرد و انتخاب از طریق کنکور حذف شود ، درصد بیشتری از دانشجویان در داخل کشور خواهند ماند و ماندگاری آنها بیشتر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای واحدهای دانشگاهی
وضعیت علوم انسانی
شرق
1396/10/12
> افزایش درخواست دانشجویان برای خروج از ایران ایلنا : رئیس دانشگاه علم و صنعت از افزایش درخواست دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور خبر داد.
> افزایش درخواست دانشجویان برای خروج از ایران ایلنا : رئیس دانشگاه علم و صنعت از افزایش درخواست دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور خبر داد .
علی برخورداری ، درباره وضعیت خروج دانشجویان و نخبگان این دانشگاه از کشور ، اظهار کرد : در اینکه خیلی ها می روند ، تردیدی نیست .
در گذشته دانشجویان کار شناسی ارشد برای تحصیل در مقطع دکترا می رفتند؛ اما اکنون درخواست ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع ارشد از سوی دانشجویان کار شناسی بیشتر شده است .
او افزود : توصیه نامه هایی که دانشجویان از استادان و بنده می گیرند ، نشان می دهد که درخواست برای تحصیل در خارج از کشور زیاد است ، البته اگر این دانشجویان بروند و برگردند ، خوب است و در همه جا هم این روند وجود دارد؛ اما مشکل اینجاست که برخی از اینها می روند و می مانند که در این بخش وزارت علوم باید کاری کند؛ یعنی در ابتدا شرایطی مهیا کند که در درجه اول دانشجویان همین جا ادامه تحصیل بدهند تا کمتر به خارج از کشور بروند و به فرض اینکه به هر دلیلی می روند ، به امید تسهیلات و امکانات به ایران برگردند و در همین جا خدمت کنند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت با تأکید بر اینکه باید زمینه اشتغال پس از تحصیل برای دانشجویان فراهم باشد تا شاهد فرار مغز ها و نخبگان از کشور نباشیم ، خاطرنشان کرد : به طور مثال در کشور آمریکا تحقیقی انجام شده و نشان داده که دانشجویانی که از کشور مالزی برای تحصیل به آمریکا می روند ، صددرصدشان به کشورشان بازمی گردند و حتی یک نفر هم نمی ماند؛ در حالی که آمار ماندگاری دانشجویان ایرانی بسیار بالاست .
کشور ما برای ادامه تحصیل در دوره های مختلف امکانات خوبی دارد؛ اما مشکلی که دانشجویان دارند و منجر به رفتن آنها از ایران می شود ، بحث اشتغال و درآمد است که وضعیت مبهمی دارد و این بخش آنها را به بیرون از کشور می کشاند .
پس از تحصیل در مقطع دکترا نیز دانشجو می بیند که نمی تواند کاری گیر بیاورد و آینده مبهمی دارد؛ بنابراین تصمیم به ترک ایران می گیرد و در همان جا هم می ماند .
برخورداری با اشاره به اینکه زمینه و شرایط در مقطع دکترا در خارج از کشور بهتر از ایران است ، گفت : بیشتر دانشجویان که به خارج از کشور می روند ، در مقطع دکترا هستند .
وقتی در خارج از کشور بورس می شوند؛ شرایط و امکانات خوبی برایشان مهیا و خیالشان راحت است؛ اما در اینجا به برخی افراد کمک هزینه داده می شود و به برخی نه؛ و اغلب مجبور هستند که از جیب هم هزینه کنند .
ورود سامانه بارشی به کشور مهر : سازمان هواشناسی از ورود سامانه ای بارشی به کشور خبر داد و اعلام کرد : با ورود این سامانه از امروز در شمال غرب و غرب بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف شروع می شود .
احد وظیفه با اشاره به تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی گفت : با تداوم پایداری جو ، هوای شهرهای صنعتی و پر جمعیت تهران ، کرج ، اصفهان و اراک غبارآلود پیش بینی می شود که از روز سه شنبه از غلظت آلاینده ها در این مناطق کاسته خواهد شد .
او ادامه داد : با ورود یک سامانه بارشی در شمال غرب و به تدریج غرب کشور ابری شدن ، وزش باد ، بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف شروع می شود .
در برخی مناطق از جنوب غرب و غرب کشور نیز وزش باد و گردوخاک رخ خواهد داد .
مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی تأکید کرد : روز سه شنبه گستره بارش ها مناطقی از جنوب غرب ، دامنه های زاگرس مرکزی و جنوبی ، دامنه های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر و تا اواخر وقت مناطقی از شمال شرق کشور را فرامی گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای واحدهای دانشگاهی
وضعیت علوم انسانی
شرق
1396/10/12

این سامانه روز چهارشنبه در سواحل مرکزی و شرقی خزر ، دامنه های شرقی البرز و شمال شرق کشور سبب ابری شدن هوا ، بارش باران و برف و وزش باد شده و به تدریج از کشور خارج می شود .
شایان ذکر است که از اواخر دوشنبه و در روز سه شنبه در نیمه غربی کشور و نواحی مرکزی دمای هوا چهار تا هشت درجه و سپس روز چهارشنبه در شمال شرق و شرق کشور شش تا 10 درجه کاهش می یابد .
اواخر سه شنبه و روز چهارشنبه دریای خزر و چهارشنبه خلیج فارسی مواج خواهد بود .
بیشینه و کمینه دمای هوای تهران فردا به 12 و هفت درجه سانتیگراد می رسد .
ثبت نام کارت ملی هوشمند رایگان نیست ایسنا : سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور شائبه رایگان شدن ثبت نام اولیه کارت ملی هوشمند را رد و درباره آن توضیحاتی بیان کرد .
ابوترابی با تکذیب انتشار خبری مبنی بر «رایگان شدن پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند که شرکت ملی پست در راستای تأکید وزیر ارتباطات در نظر گرفته» گفت : دفاتر پست و پیشخوان قبلا برای ثبت نام از افرادی که به دلیل دسترسی نداشتن به اینترنت نمی توانستند شخصا اقدام به ثبت نام اولیه کارت ملی هوشمند کنند ، مبالغی حدود دو تا سه هزار تومان دریافت می کرد که با دستور وزیر ارتباطات ، این خدمت شرکت پست برای شهروندان رایگان شد .
او در خاتمه با بیان اینکه مبلغی که دفاتر پست به عنوان حق الزحمه ثبت نام از متقاضیان دریافت می کردند ، با هزینه ثبت نام اولیه کارت ملی تفاوت دارد ، خاطرنشان کرد : هزینه ثبت نام اولیه کارت ملی 20 هزار تومان است که مستقیما به خزانه دولت واریز می شود و متقاضیان برای ثبت نام باید آن را پرداخت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
امتیاز
1396/10/12
> متقاضیان ورود به بازار کار برای کسب مهارت و شاغلان جهت افزایش مهارت های شغلی می توانند در زمینه 2900 حرفه شغلی در مراکز فنی و حرفه ای دولتی آموزش رایگان ببینند.
> متقاضیان ورود به بازار کار برای کسب مهارت و شاغلان جهت افزایش مهارت های شغلی می توانند در زمینه 2900 حرفه شغلی در مراکز فنی و حرفه ای دولتی آموزش رایگان ببینند .
نبود مهارت در بین جمعیت غالب جوانان جویای کار از عوامل موثر در افزایش بیکاری به شمار می رود .
هر چند این موضوع نافی سیاست های اشتغالزایی غلط در دولت های مختلف نیست اما بدون تردید از عوامل مهم در رشد بیکاری است .
یکی از نتایج افزایش جمعیت بیکار فارغ التحصیل در سال های اخیر ، بی مهارتی بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی و عدم توانایی در جذب بازار کار به دلیل نداشتن مهارت کافی است .
در این میان فرهنگ غلط مدرک گرایی به عنوان یک ارزش افزوده در بین جوانان تلقی شده که توسعه نظام آموزش عالی و تسهیل شرایط ورود به دانشگاه به این موضوع نیز دامن زده و نتیجه آن ورود سالانه به طور متوسط حدود یک میلیون فارغ التحصیل متقاضی به بازار کار است .
علاوه بر اینکه نداشتن مهارت برای ورود به بازار کار ، به عنوان ضعف برخی جوانان بیکار با هر سطح از دانش و تحصیلات است ، در عین حال بسط فرهنگ تحصیلات دانشگاهی بدون توجه به استعداد و مهارت های فردی از سنین پایین در خانواده ها منجر شده تا تشویق فرزندان برای کسب مهارت به تدریج به فراموشی سپرده شود و «ورود به دانشگاه» نسبت به «کسب مهارت» حتی به قیمت بیکار ماندن ترجیح داده شود .
چه بسا در بین بسیاری از جوانان تحصیلکرده نیز مشاهده می شود ، خود را با هم دوره ای های دوران دانش آموزی مقایسه می کنند و در می یابند بسیاری از آنها به جای ورود به دانشگاه به دنبال کسب مهارت فنی متناسب با علاقه و نیاز بازار کار رفتند و موفقیت خود را در مهارت آموزی جستجو کردند .
در بسیاری از موارد در این نوع مقایسه ها به موفقیت هم دوره ای های خود که دنبال مهارت آموزی رفتند ، اذعان دارند .
بنابراین عدم فرهنگسازی مناسب خانواده ها برای تشویق فرزندان خود از سنین نوجوانی برای کسب مهارت های مورد علاقه با رویکرد نیاز بازار کار نیز منجر به توسعه نظام آموزش عالی شده است .
هر چند آموزش های آکادمیک و دانشگاهی نیز در جای خود موثر و کاربردی هستند اما این نوع آموزش به تدریج تبدیل به مدرک گرایی صِرف شده و این موضوع نیز غالبا به تربیت نیروهای تحصیل کرده بدون مهارت منتج شده است .
بدون تردید لزوم تغییر نگاه خانواده ها به «تحصیلات دانشگاهی به عنوان عامل موفقیت» احساس می شود چراکه مهارت ، پیش شرط ورود به بازار کار است .
از همین رو در شرایط کنونی بحران بیکاری ، توسعه فرهنگ آموزش های مهارتی با هدف تربیت نیروی کار به عنوان یک ضرورت احساس می شود .
اما افراد و متقاضیان کسب مهارت چگونه می توانند در این عرصه گام بردارند؟ «آموزش های مهارتی» از طریق مراکز آموزشی دولتی فنی و حرفه ای و آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای با نظارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ارائه می شوند سازمانی که متولی ارائه آموزش های مهارتی مبتنی بر بازار کار است .
در حال حاضر در سطح کشور 586 مرکز آموزشی دولتی فنی و حرفه ای وجود دارد که نسبت به ارائه آموزش های مهارتی به صورت رایگان اقدام می کنند .
همچنین بالغ بر 12 هزار و 700 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در کشور فعالیت می کنند که به دلیل خصوصی بودن برای کارآموزان طبیعتان هزینه هایی به دنبال دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
امتیاز
1396/10/12

هر چند دوره ها و حرفه های آموزشی آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای به دلیل تعداد زیاد این موسسات نسبت به مراکز دولتی بسیار بیشتر است اما در مراکز آموزشی دولتی 2900 حرفه آموزشی در قالب 64 گروه آموزشی بدون دریافت هزینه به متقاضیان مهارت آموزی ارائه می شود که در پایان گواهینامه مهارت نیز دریافت می کنند .
64 گروه آموزشی رایگان گروه های آموزشی فنی و حرفه ای که هر یک دارای چندین حرفه آموزشی نیز هستند ، در حال حاضر 64 گروه آموزشی را شامل می شوند و هر یک از این «گروه های آموزشی» دارای چند حرفه آموزشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
عصر اقتصاد
1396/10/12
> اکرم رضائی نژاد عصراقتصاد : چندسالی است که مهاجرت نخبگان به چالشی برای کشور ما تبدیل شده است.
> اکرم رضائی نژاد عصراقتصاد : چندسالی است که مهاجرت نخبگان به چالشی برای کشور ما تبدیل شده است .
در حالیکه عده ای از مسئولان آمارهایی از افزایش مهاجرت دانشگاهیان و نخبگان ارائه می کنند برخی با دروغ خواندن این آمار ، از کاهش خروج دانشگاهیان از کشور خبر می دهند .
این در حالیست که طبق آمارهای بین المللی ، ایران ازنظر مهاجرت نخبگان در بین کشورهای جهان رتبه بالایی دارد ، حدود 25درصد از کل ایرانیان تحصیل کرده هم اکنون در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند .
طبق آمار صندوق بین المللی پول ، سالانه بین 150 تا 180 هزار نفر از ایرانیان تحصیل کرده برای خروج از ایران اقدام می کنند و ایران ازنظر فرار مغزها در بین 91 کشور درحال توسعه و توسعه نیافته جهان ، مقام برجسته ای را دارد .
خروج سالانه 150 تا 180 هزار ایرانی با تحصیلات عالی ، معادل خروج 50 میلیارد دلار سرمایه سالانه است .
خروج 180 هزار نفر از دانش آموختگان کشور در سال 1394 و مهاجرت به دیگر کشورها از جمله کانادا برابر است با مجموع درآمد نفت که فاجعه ای برای کشور است .
با پایان جنگ تحمیلی ، شرایط اقتصادی نامناسب ، تحولات سیاسی و وجود شبکه های ارتباطی قوی در سطح بین المللی موجب مهاجرت بخش اعظمی از نخبگان جوان شد .
گرچه در اوایل دهه 70 دولت وقت تلاش هایی را برای بازگرداندن استادان و متخصصان انجام داد ولی این تلاش ها با موفقیت چندانی روبه رو نشد .
در دهه 1370 شاغلان مراکز علمی پژوهشی کشورهای آمریکا ، اروپای غربی و کانادا در برخی از رشته ها دو برابر متخصصان داخلی کشور بوده است .
بر پایه آمارهای سازمان ملل در سال 1371 حدود 240 هزار ایرانی با تحصیلات عالی در آمریکا عضو هیات علمی بوده اند .
جالب اینکه شمار اعضای تمام وقت هیات علمی در کل مراکز آموزش عالی ایران در سال تحصیلی 1376 1375 نزدیک به 1900 نفر بوده است .
علاوه بر نخبگان علمی ، نخبگان اقتصادی و مدیریتی نیز بخش قابل توجهی از مهاجرت نخبگان را شامل می شوند .
بر اساس آمارها در سال 1378 تعداد 90 هزار و در سال 1379 تعداد 220 هزار نفر نخبه علمی ، مدیریتی و صاحب سرمایه به یکی از کشورهای غربی مهاجرت کرده اند .
همچنین در سال 1385 حدود 182 هزار نفر از متخصصان و مدیران میانی کشور تنها برای مهاجرت به کانادا به سفارت این کشور در تهران مراجعه کرده اند .
در همین سال حدود 4 میلیون ایرانی متخصص در خارج از کشور بوده اند .
بر اساس آمار صندوق بین المللی پول تا سال 2009 آمار مهاجرت نخبگان از ایران سالانه بیش از 100 هزار نفر بوده که به ترتیب اکثریت آنان به کشور آمریکا و کانادا مهاجرت کرده اند .
در دوره دولت دهم یکی از استدلال های مسوولان نظام آموزشی کشور این بود که با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور ، روند خروج نخبگان علمی کمتر خواهد شد به طوری که در برخی از گرایش ها و رشته های دانشگاهی پذیرش دانشجو به بیش از دو و حتی به 3 برابر سال های قبل از 1388 افزایش یافت؛ اما آمارهای منتشرشده از خروج نخبگان علمی در این مدت ، این موضوع را کاملا نقض می کند .
بر اساس یک پژوهش موسسه آموزش بین المللی آمریکا در سال 1391 (2013) تعداد 10 تا 16 هزار دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول به تحصیل بودند؛ اما نکته حائز اهمیت ، افزایش تعداد دانشجویان ایرانی در سال 1391 است به طوری که تعداد دانشجویان ایرانی در این کشور ، در مقایسه با سال تحصیلی 1389 و 1390 بیش از 25 درصد افزایش یافته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
عصر اقتصاد
1396/10/12

در سال 1393 تعداد 120 هزار نفر دانشجوی ایرانی در خارج از کشور مشغول به تحصیل بوده اند که کشورهای مالزی ، آمریکا ، کانادا ، آلمان ، ترکیه ، انگلیس و تاجیکستان بیشترین تعداد دانشجویان را پذیرفته اند .
روز گذشته علی برخورداری (رییس دانشگاه علم و صنعت) درباره وضعیت خروج دانشجویان و نخبگان این دانشگاه از کشور ، به ایلنا گفت : در اینکه خیلی ها می روند ، تردیدی نیست .
در گذشته دانشجویانِ کار شناسی ارشد برای تحصیل در مقطع دکتری می رفتند ، اما اکنون درخواست ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع ارشد از سوی دانشجویان کار شناسی بیشتر شده است .
توصیه نامه هایی که دانشجویان از استادان و بنده می گیرند ، نشان می دهد که درخواست برای تحصیل در خارج از کشور زیاد است ، البته اگر این دانشجویان بروند و برگردند ، خوب است و در همه جا هم این روند وجود دارد ، اما مشکل اینجاست که برخی از این ها می روند و می مانند که در این بخش وزارت علوم باید کاری کند؛ یعنی در ابتدا شرایطی مهیا کند که در درجه اول دانشجویان همین جا ادامه تحصیل بدهند تا کمتر به خارج از کشور بروند و به فرض اینکه به هر دلیلی می روند ، به امید تسهیلات و امکانات به ایران برگردند و در همین جا خدمت کنند .
این در حالیست که چند روز گذشته نیز رییس دانشگاه شریف نسبت به خروج نخبگان در کشور ابراز نگرانی کرده بود .
با این وجود روز یکشنبه سورنا ستاری معاون فناوری رئیس جمهور آمارهایی که از فراز نخبگان اعلام شده را دروغ خواند و گفت : برخی از آمارها که از سوی عده ای به عنوان مهاجرت یا فرار نخبگان به کشورهایی همچون آمریکا اعلام می شود همگی دروغ و پرداختن به حاشیه است .
تبادلات فناورانه و علمی به شدت در حال توسعه است و ما هنوز به مسائل حاشیه ای می پردازیم در حالی که نباید در سیاستگذاری ها به این آمارهای دروغ توجه کنیم .
به اعتقاد دانشگاهیان ، کشور ما برای ادامه تحصیل در دوره های مختلف امکانات خوبی دارد ، اما مشکلی که دانشجویان دارند و منجر به رفتن آن ها از ایران می شود ، بحث اشتغال و درآمد است که وضعیت مبهمی دارد و این بخش آن ها را به بیرون از کشور می کشاند .
بیشتر دانشجویان که به خارج از کشور می روند ، در مقطع دکتری هستند؛ وقتی در خارج از کشور بورس می شوند؛ شرایط و امکانات خوبی برایشان مهیا و خیالشان راحت است ، اما در اینجا به برخی ها کمک هزینه داده می شود و به برخی ها نه ، و بعضا مجبور هستند که از جیب هم هزینه کنند .
پس از تحصیل در مقطع دکتری نیز دانشجو می بیند که نمی تواند کاری گیر بیاورد و آینده مبهمی دارد؛ بنابراین تصمیم به ترک ایران می کند و در همانجا هم می مانند .
به طورکلی فرصت های مختلفی موجب ترغیب نخبگان به مهاجرت از کشور می شود و رفتارهای مهاجرتی نخبگان موضوع پیچیده و چندلایه ای است که محدود کردن آن به تنها یک یا چند عامل قاطع و تعیین کننده نمی تواند پاسخ مناسبی برای یافتن دلیل مهاجرت باشد .
هرچند که برخی عوامل وزن بیشتری در این موضوع دارند اما باید به فهم عمیق و شناسایی مکانیزم ها و مراحلی که در این تصمیم گیری دخیل هستند پرداخت .
هرچند مهاجرت نخبگان در جهان امری عادی بوده که اغلب کشورهای کمتر توسعه یافته با آن روبه رو هستند اما خروج تعداد بی شمار نخبگان از کشور نمی تواند موضوع بی اهمیتی باشد .
درواقع سرمایه بسیار ارزشمندی به نام نیروی انسانی نخبه که هزینه های بسیار زیادی صرف تربیت آنها شده است ، دقیقا در زمانی که باید به ثمر بنشیند با بی برنامگی و ضعف های ساختاری دودستی تقدیم کشورهای توسعه یافته و در راس آنها آمریکا می شود .
1
فهرست