وزارت علوم - مطبوعات 16 تير 97
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت 12:2
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
7015441 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
7004757 آرمان امروز
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/16
> مهر : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اعلام آمار شرکتهای دانش بنیان فعال در کشور و آخرین وضعیت سهم پژوهش گفت : هر جا مشتری جدی پای سفارش پژوهش وجود داشته باشد ، دانشگاه های ما خوب وارد شده اند .
> آخرین وضعیت سهم پژوهش از تولید ناخالص مهر : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اعلام آمار شرکتهای دانش بنیان فعال در کشور و آخرین وضعیت سهم پژوهش گفت : هر جا مشتری جدی پای سفارش پژوهش وجود داشته باشد ، دانشگاه های ما خوب وارد شده اند .
زهرا ساختمانیان و ندا نظری : ایران طی سال های گذشته روند رو به رشدی در زمینه تولیدات علمی در جهان و منطقه داشته به نحوی که اکنون رتبه 16 جهان و رتبه نخست خاورمیانه را به خود اختصاص داده اما براساس تاکیدات مقام معظم رهبری علاوه بر حفظ رشد علمی کشور باید زمینه تبدیل علم به محصول و ثروت از سوی مسئولان و سیاستگذاران در راس برنامه ریزی ها قرار گیرد .
منصور غلامی ، وزیر علوم با حضور در خبرگزاری مهر و ضمن بازدید از بخش های مختلف این خبرگزاری به تشریح برنامه های این وزارتخانه در حوزه علم و فناوری و تجاری سازی تحقیقات پرداخت .
وی در این مصاحبه درخصوص تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه تولید علم به ثروت ، ورود دانشگاه ها به مسائل صنعت و جامعه ، بودجه ها و سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی ، روند فعالیت پارک های علم و فناوری و وضعیت قراردادهای دانشگاه ها با خارج از دانشگاه توضیحاتی ارائه کرد .
مشروح گفتگوی مهر با «منصور غلامی» را می توانید در زیر بخوانید : *آقای وزیر؛ در دیدار اساتید با مقام معظم رهبری در ماه رمضان امسال بیشترین تاکید ایشان بر توجه به حوزه علم و فناوری ، کاربردی سازی پژوهش ، رفع نیازهای صنعت و جامعه و به خصوص ورود دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به زمینه های تخصصی از جمله نفت بود .
باتوجه به اینکه وزارت علوم یکی از اصلی ترین نهادها در راستای تحقق این منویات مقام معظم رهبری به شمار می رود ، چه اقداماتی در این زمینه به خصوص در حوزه نفت انجام داده است؟ طی دو سال اخیر برنامه هایی برای ورود دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به حوزه نفت اجرایی شده و باتوجه به فعالیت های صورت گرفته در این مراکز ، وزارت نفت نیز برای همکاری های بیشتر جلو آمده است .
اواخر اسفندماه سال گذشته نشستی با وزیر نفت داشتیم و طی آن چندین قرارداد مربوط به اکتشاف میدان های نفتی منعقد شد که این قراردادها قرار است به واسطه دانشگاه ها از جمله دانشگاه های واقع در شهرستان ها پیگیری و اجرا شود .
*تاکنون فعالیت عملیاتی برای اجرای قراردادهای مربوط به حوزه نفت از سوی دانشگاه ها انجام شده است؟ بله .
به طور مثال دستگاه های پمپ استخراج نفت که راندمان تخلیه چاه های نفت را بسیار افزایش می دهد توسط دانشگاه شهید چمران اهواز ساخته و نصب شد و اکنون این دانشگاه درحال طراحی و ساخت مابقی سفارشات است .
البته دیگر دانشگاه های کشور نیز در این زمینه درحال فعالیت هستند بنابراین می توان گفت که میان وزارت علوم و زیرمجموعه های آن با وزارت نفت همکاری وجود دارد .
ارتباط وزارت علوم و دانشگاه ها با دستگاه های اجرایی در تمامی بخش ها و زمینه ها پیگیری می شود به نحوی که در خصوص مسائل اجتماعی نیز گزارش های خوبی به نهادهای مختلف از جمله وزارت کشور ارسال کرده ایم .
همچنین در چندسال گذشته طرح هایی با وزارت کشور داشته ایم که منجر به تدوین پایان نامه های متعددی با محوریت مسائل مختلف جامعه شده است .
به نظر من ، سفارش تحقیق باید به شکلی صورت گیرد که دستگاه ها مسائل و مشکلات کشور را بیابند و به دانشگاه ها منتقل کنند تا براین اساس دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به مسائل واقعی تر وارد شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/16

*دانشگاههای وزارت علوم بیشتر توانایی اجرای چه پروژه هایی را در چه بخش هایی دارند؟ ما در بخش های مختلف پژوهشی ورود کرده ایم ، در واقع می توان گفت هر موضوعی که در کشور باشد ما می توانیم به آن ورود کنیم چراکه متخصصین مختلفی در دانشگاه ها داریم .
بنابراین می خواهم بگویم ارتباطات و فعالیت ها میان وزارت علوم ، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با دستگاه های اجرایی مختلف وجود دارد اما نیازمند گسترش و اطلاع رسانی بیشتر است .
*در صحبتهایتان به موضوع توجه به توانایی جامعه دانشگاهی و علمی کشور در ورود به موضوعات مختلف صنعت و جامعه اشاره کردید بنابراین حلقه بعدی پس از شناسایی مسائل ، کاربردی سازی و تجاری سازی علم و فناوری است .
وزارت علوم چه بستری را برای این موضوع ایجاد کرده تا فعالیت های علمی و پژوهشی کشور تنها در کاغذ و کتابخانه ها باقی نمانند؟ در کنار مجموعه فعالیت های پژوهشی ، وزارت علوم طی سال های گذشته اقدام به راه اندازی پارک های علم و فناوری کرده که هدف از راه اندازی این مراکز سوق دادن نتایج تحقیقات و یافته های علمی به سمت کاربردی سازی است .
ما در برخی از بخش های علمی مانند زیست فناوری ، فناوری نانو ، زمینه های آی تی بسیار خوب عمل کردیم .
در دیگر مباحث علمی که در لبه های علم حرکت می کند شاید در بحث کاربردی سازی مشتری به سراغ این نوع تحقیقات نیاید اما پارک های علم و فناوری ، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان که از سوی وزارت علوم حمایت می شود محلی هستند که می توانند این نوع تحقیقات را به محصول و ثروت تبدیل کنند .
در واقع پارک های علم و فناوری محلی برای اشتغال زایی جامعه دانشگاهی به شمار می رود .
پارک های علم و فناوری ما به شدت فعال هستند و طی چندسال گذشته این فعالیت بسیار رشد داشته و برای سال 97 نیز حمایت های خوبی را از باب پشتیبانی از پارک های علم و فناوری خواهیم داشت که امیدواریم این نوع حمایت ها نتایج خود را به خوبی در جامعه نشان دهد .
*سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی سالیان سال است مورد بحث و تأکید رهبری قرار دارد اما همچنان این سهم به یک درصد نرسیده و به نظر می رسد که درسال جاری نیز نتوانیم به این هدف دست یابیم .
وزارت علوم چه تلاشی برای افزایش این سهم داشته است؟ در سال جاری میزان سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به کمی بالاتر از نیم درصد یعنی 59 صدم درصد رسیده است .
ما هرسال پیشنهادهای مربوط به بودجه را به سازمان برنامه بودجه کشور ارائه می کنیم و در تمامی این پیشنهادها تقاضا داریم که موضوع پژوهش دیده شود اما آنها نیز یک مدلی از بودجه را محاسبه و آن را اجرا می کنند .
بنابراین بودجه ای به دانشگاه ها اختصاص داده می شود که این مراکز در ابتدا باید مبالغ مربوط به حقوق را کنار بگذارند ، بعد از آن هزینه ها برآورد شود و در نهایت هرچه باقی ماند به پژوهش اختصاص یابد .
در کلان موضوع سازمان برنامه و بودجه در توزیع های خود نمی تواند عدد را بالا ببرد که سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به یک درصد برسد بنابراین بخشی از این مباحث مربوط به بودجه پژوهش و سهم آن از تولید ناخالص ملی را باید سازمان برنامه بودجه توضیح دهد .
*باتوجه به اینکه دانشگاه های کشور طی سال های گذشته با مشکل کمبود بودجه مواجه بوده اند ، درحال حاضر این مراکز چه میزان از بودجه های خود را به امر پژوهش اختصاص می دهند؟ درحال حاضر میزان بودجه پژوهشی برای دانشگاه های بزرگ کشور 10 تا 20 درصد است و ما همیشه تاکید داریم که دانشگاه های بزرگ بیش از 15 درصد کل بودجه خود را به امر پژوهش اختصاص دهند .
این درحالی است که بخشی از بودجه های پژوهشی دانشگاه ها از درآمدهای اختصاصی آنها تامین می شود .
باوجود محدودیت هایی که دانشگاه های ما با آن مواجه هستند می توان گفت اکثر این مراکز 15 درصد از بودجه خود را برای پژوهش هزینه می کنند .
اما در کلان کشور که دستگاه های اجرایی ، سازمان ها و نهادهای دولتی شامل آن می شوند باتمام تلاش های سازمان برنامه و بودجه ، سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به بالای نیم درصد رسیده اما تحقق آن نیز منوط به میزان تخصیص ها در سال جاری خواهد بود .
*پس شما می گویید مقصر اصلی در عدم تحقق افزایش سهم پژوهش از تولیدناخالص ملی در واقع سازمان برنامه و بودجه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/16

من نمی گویم مقصر .
حالا نمی خواهیم بین ما و سازمان و برنامه و بودجه دعوا راه بیافتد ، بلکه من می گویم این جزء مسائلی است که سازمان برنامه و بودجه با آن درگیر است و باید به نوعی آن را حل کند .
مراکز پژوهشی و علمی کشور ظرفیت استفاده و به نتیجه رساندن مبالغ بیشتری از اعتبارات پژوهشی را دارند و اکنون نیز این مراکز باتوجه به توانمندی های خود میزان بیشتری از بودجه را صرف پژوهش می کنند .
*آقای وزیر به موضوع توانمندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و تامین بخشی از نیازهای بودجه ای پژوهشی این مراکز از طریق درآمدهای اختصاصی اشاره کردید براین اساس وضعیت قراردادهای دانشگاه ها با صنعت و یا دیگر بخش های بیرون از دانشگاه را طی سال های اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟ دانشگاه ها در این حوزه بایکدیگر متفاوت هستند .
به طور مثال دانشگاه های بزرگ و صنعتی کشور قراردادهای مختلفی با خارج از دانشگاه منعقد کرده اند که این قراردادها رقم های خوبی داشته است اما عموما درآمدهای این نوع قراردادها صرف تحقیقات می شود و به عنوان درآمد دانشگاه نیست .
در مجموع با انعقاد این نوع قراردادها مسئولیت های اجتماعی اساتید و دانشجویان که مبتنی بر ورود به مسائل کشور است تقویت می شود .
همچنین با عملیاتی سازی این قراردادها شاهد تجهیز و تقویت آزمایشگاه های دانشگاه ها هستیم که این دستاوردها نیز در جایگاه خود بسیار ارزشمند است .
ارتباط دانشگاه ها با جامعه و صنعت تنها منوط به دانشگاه های شهرتهران نیست بلکه دانشگاه های واقع در دیگر شهرهای کشور نیز قراردادهای صنعتی خوبی منعقد کرده اند که می توان به قراردادهای آنها در حوزه دفاعی اشاره کرد .
قراردادهای دانشگاه ها تنها در بخش های صنعتی نیست و در سال های اخیر رشته های علوم انسانی نیز به این چرخه وارد شده اند به طور مثال ارزش قراردادهای دانشگاه علامه طباطبایی که یک دانشگاه تخصصی در حوزه علوم انسانی است از 300 میلیون تومان در سال 92 به 11 میلیارد تومان در پایان سال 96 رسیده که این رقم رشد حدود 3 هزار و 500 درصدی را نشان می دهد .
در واقع می توان گفت ، هرجا مشتری جدی پای سفارش پژوهش وجود دارد دانشگاه های ما خوب وارد شده و توانمند بوده و هستند .
*طی سال های گذشته شاهد رشد شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در کشور بوده ایم ، مراکزی که نقش مهمی در تبدیل ایده به محصول دارند .
ارزیابی شما از وضعیت توسعه این نوع مراکز در کشور چیست و وزارت علوم چه برنامه ها و سیاست هایی برای حمایت و توسعه این مراکز دارد؟ من یک بار به مزاح به دکتر ستاری گفتم خوشحالم براساس آمارهایی که اعلام می کنید این تعداد از اساتید ما در حوزه شرکت های دانش بنیان فعال هستند .
این معاونت به نحوی آمار می دهد که انگار شرکت های دانش های بنیان مربوط به آنها است من می گویم همکارانی که در این معاونت فعالیت می کنند نیز برای وزارت علوم هستند و این آمارها بر بستر دانشگاه ها شکل گرفته است .
البته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز حمایت های خوبی طی سال های گذشته از فعالیت های فناورانه و دانش بنیان داشته و از این معاونت تشکر می کنیم و بسیار خوشحال هستیم که آنها با جدیت به دنبال حمایت از فعالیت های دانش بنیانی در کشور هستند .
درحال حاضر بیش از 3 هزار و 500 شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند که این شرکت ها با محوریت اساتید ، دانشجویان و فارغ التحصیلان تاسیس و راه اندازی شده اند در واقع بخش قابل توجهی از فعالیت های این شرکت ها در بستر دانشگاه ها شکل گرفته است .
طی سال های اخیر دانشگاه ها براساس توان و ظرفیت خود از مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان حمایت های مختلفی را انجام داده اند که اختصاص ساختمان و حمایت های قانونی بخشی از آنها به شمار می رود .
اکنون در کشور شاهد توسعه شرکت های دانش بنیان از جمله شرکت های مربوط به حوزه فناوری اطلاعات هستیم که به لحاظ درآمدزایی و اشتغال بسیار موفق هستند .
طی سال های گذشته در زمینه استارت آپ ها نیز حرکت های خوبی شده و فعالیت در این حوزه نیز بسیار امیدوار کننده است .
در مجموع ما در وزارت علوم ، دانشگاه ها و معاونت علمی و فناوری باید بخش مهمی از فعالیت های خود را به سمت حمایت از شرکت های دانش بنیان ، مراکز رشد و استارت آپ ها ببریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/16

درحال حاضر 43 پارک علم و فناوری زیر مجموعه وزارت علوم هستند .
با تلاش های صورت گرفته برای توسعه فعالیت های دانش بنیانی در کشور ، بودجه سال 97 این مراکز نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته که این افزایش با کمک سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی صورت گرفت و امیدواریم این افزایش بودجه در تخصیص های سال جاری محقق شود .
تحقق کامل بودجه پارک های علم و فناوری ظرفیت های حمایتی برای تبدیل ایده های جدید ، نوآورانه و فناورانه به محصول ، توسعه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها را فراهم می کند .
کپی شد کلمات کلیدی : اشتغال جامعه علوم تحقیقات و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منویات مقام معظم رهبری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آرمان امروز
1397/04/14
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره پیگیری وضعیت دانشجویان ستاره دار گفت : جز پرونده آقای مجید دری که درخواست پیگیری آن نیز داده شده ، مورد دیگری نمانده که وزارت علوم پیگیری نکرده باشد .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایلنا ، منصور غلامی درباره آخرین وضعیت پیگیری دانشجویان ستاره دار باقی مانده در وزارت علوم گفت : تنها پیگیری وضعیت آقای مجید دری که در سال 86 اخراج آموزشی شده اند ، مانده است .
وی با بیان اینکه در واقع سوابق منجر به پرونده موارد خاص است ، عنوان کرد : فاصله تحصیلی ایشان از سال 86 تا 96 است که 10 سال می شود ، از همین رو برای اینکه بخواهد به تحصیل بازگردد ، باید آن دوره ای که نبوده ، را حل کند .
وزیر علوم با اشاره به اینکه در این پرونده مسئله روشن است ، گفت : اخیرا پرونده آقای دری در کمیسیون بحث شده و بازهم درخواست کرده ام که پیگیری شود .
وی تاکید کرد : مورد دیگری نمانده که وزارت علوم پیگیری نکرده باشد ، اگر هم فردی باقی مانده خودش پیگیری نکرده است .
غلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که پیگیری های وزارت علوم درباره اصلاح قانون سهمیه ها با توجه به این که این وزارتخانه پیش از این اعلام کرده بود ، در این زمینه مصمم است ، به کجا رسید ، عنوان کرد : این قانون در مجلس است .
در برنامه توسعه ماده 90 یک تغییر ضریب سهمیه مطرح شده که ما یک جلسه در این خصوص داشتیم و منتظر جلسه دیگر هستیم ، البته وزارت علوم با این تغییر ضریب موافق است .
وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه برای تحصیل رایگان دانشجویان در مقطع مختلف از جمله دکتری باید برنامه ریزی هدفمند شکل گیرد ، گفت : اگر ظرفیت بخش های غیردولتی اجازه دهد ، آنها نیز می توانند ، دانشجو بپذیرند .
وی خاطرنشان کرد : در شرایط فعلی که ما انباشت زیادی از فارغ التحصیلان در مقطع دکتری داریم ، باید برایشان برنامه ریزی کنیم .
وزیرعلوم تاکید کرد : بازار اشتغال باید برای فارغ التحصیلان وجود داشته باشد .
در بعضی از رشته ها انباشت های زیادی داریم و نباید بیشتر از ظرفیت ها دانشجو پذیرش شود .
وی در خاتمه با اشاره به حذف برخی از رشته ها گفت : تعطیلی که بعید می دانم در رشته ای داشته باشیم ، شاید رشته هایی که قدیمی شده اند و کاربری ندارند و سرفصل هایشان نیاز به بازبینی دارد ، متوقف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
بهار
1397/04/14
> گروه جامعه : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره پیگیری وضعیت دانشجویان ستاره دار گفت : جز پرونده آقای مجید دری که درخواست پیگیری آن نیز داده شده ، مورد دیگری نمانده که وزارت علوم پیگیری نکرده باشد .
> منصور غلامی درباره آخرین وضعیت پیگیری دانشجویان ستاره دار باقی مانده در وزارت علوم گفت : تنها پیگیری وضعیت آقای مجید دری که در سال 86 اخراج آموزشی شده اند ، مانده است .
وی با بیان اینکه در واقع سوابق منجر به پرونده موارد خاص است ، عنوان کرد : فاصله تحصیلی ایشان از سال 86 تا 96 است که 10 سال می شود ، از همین رو برای اینکه بخواهد به تحصیل بازگردد ، باید آن دوره ای که نبوده ، را حل کند .
وزیر علوم با اشاره به اینکه در این پرونده مسئله روشن است ، گفت : اخیرا پرونده آقای دری در کمیسیون بحث شده و بازهم درخواست کرده ام که پیگیری شود .
وی تاکید کرد : مورد دیگری نمانده که وزارت علوم پیگیری نکرده باشد ، اگر هم فردی باقی مانده خودش پیگیری نکرده است .
غلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که پیگیری های وزارت علوم درباره اصلاح قانون سهمیه ها با توجه به این که این وزارتخانه پیش از این اعلام کرده بود ، در این زمینه مصمم است ، به کجا رسید ، عنوان کرد : این قانون در مجلس است .
در برنامه توسعه ماده 90 یک تغییر ضریب سهمیه مطرح شده که ما یک جلسه در این خصوص داشتیم و منتظر جلسه دیگر هستیم ، البته وزارت علوم با این تغییر ضریب موافق است .
وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه برای تحصیل رایگان دانشجویان در مقطع مختلف از جمله دکتری باید برنامه ریزی هدفمند شکل گیرد ، گفت : اگر ظرفیت بخش های غیردولتی اجازه دهد ، آنها نیز می توانند ، دانشجو بپذیرند .
وی خاطرنشان کرد : در شرایط فعلی که ما انباشت زیادی از فارغ التحصیلان در مقطع دکتری داریم ، باید برایشان برنامه ریزی کنیم .
وزیرعلوم تاکید کرد : بازار اشتغال باید برای فارغ التحصیلان وجود داشته باشد .
در بعضی از رشته ها انباشت های زیادی داریم و نباید بیشتر از ظرفیت ها دانشجو پذیرش شود .
وی در خاتمه با اشاره به حذف برخی از رشته ها گفت : تعطیلی که بعید می دانم در رشته ای داشته باشیم ، شاید رشته هایی که قدیمی شده اند و کاربری ندارند و سرفصل هایشان نیاز به بازبینی دارد ، متوقف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/14
> ایلنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره پیگیری وضعیت دانشجویان ستاره دار گفت : جز پرونده آقای مجید دری که درخواست پیگیری آن نیز داده شده ، مورد دیگری نمانده که وزارت علوم پیگیری نکرده باشد .
> وزیر علوم : دچار انباشت دانشجوی دکترا هستیم ایلنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره پیگیری وضعیت دانشجویان ستاره دار گفت : جز پرونده آقای مجید دری که درخواست پیگیری آن نیز داده شده ، مورد دیگری نمانده که وزارت علوم پیگیری نکرده باشد .
منصور غلامی درباره آخرین وضعیت پیگیری دانشجویان ستاره دار باقی مانده در وزارت علوم گفت : تنها پیگیری وضعیت آقای مجید دری که در سال 86 اخراج آموزشی شده اند ، مانده است .
وی با بیان اینکه در واقع سوابق منجر به پرونده موارد خاص است ، عنوان کرد : فاصله تحصیلی ایشان از سال 86 تا 96 است که 10 سال می شود ، از همین رو برای اینکه بخواهد به تحصیل بازگردد ، باید آن دوره ای که نبوده ، را حل کند .
وزیر علوم با اشاره به اینکه در این پرونده مسئله روشن است ، گفت : اخیرا پرونده آقای دری در کمیسیون بحث شده و بازهم درخواست کرده ام که پیگیری شود .
وی تاکید کرد : مورد دیگری نمانده که وزارت علوم پیگیری نکرده باشد ، اگر هم فردی باقی مانده خودش پیگیری نکرده است .
غلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که پیگیری های وزارت علوم درباره اصلاح قانون سهمیه ها با توجه به این که این وزارتخانه پیش از این اعلام کرده بود ، در این زمینه مصمم است ، به کجا رسید ، عنوان کرد : این قانون در مجلس است .
در برنامه توسعه ماده 90 یک تغییر ضریب سهمیه مطرح شده که ما یک جلسه در این خصوص داشتیم و منتظر جلسه دیگر هستیم ، البته وزارت علوم با این تغییر ضریب موافق است .
وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه برای تحصیل رایگان دانشجویان در مقطع مختلف از جمله دکتری باید برنامه ریزی هدفمند شکل گیرد ، گفت : اگر ظرفیت بخش های غیردولتی اجازه دهد ، آنها نیز می توانند ، دانشجو بپذیرند .
وی خاطرنشان کرد : در شرایط فعلی که ما انباشت زیادی از فارغ التحصیلان در مقطع دکتری داریم ، باید برایشان برنامه ریزی کنیم .
وزیرعلوم تاکید کرد : بازار اشتغال باید برای فارغ التحصیلان وجود داشته باشد .
در بعضی از رشته ها انباشت های زیادی داریم و نباید بیشتر از ظرفیت ها دانشجو پذیرش شود .
وی در خاتمه با اشاره به حذف برخی از رشته ها گفت : تعطیلی که بعید می دانم در رشته ای داشته باشیم ، شاید رشته هایی که قدیمی شده اند و کاربری ندارند و سرفصل هایشان نیاز به بازبینی دارد ، متوقف شود .
کپی شد کلمات کلیدی : اشتغال دانشجو علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/04/14
> وزیر علوم از طرح جدید وزارت علوم برای گذراندن سربازی دانشجویان دکتری در صنعت خبر داد و گفت : «برای حل مسائل کشور برخلاف روال معمول خودمان رأسا وارد عمل می شویم.
> وزیر علوم از طرح جدید وزارت علوم برای گذراندن سربازی دانشجویان دکتری در صنعت خبر داد و گفت : «برای حل مسائل کشور برخلاف روال معمول خودمان رأسا وارد عمل می شویم .
» او در گفت وگویی با مهر گفته است : «بحثی هم درباره گذراندن دوره سربازی دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری در صنعت پیشنهاد کرده ایم ، موافقت هایی در این زمینه صورت گرفته است ، با سازمان نظام وظیفه در این زمینه صحبت هایی شده و وزارت صنعت نیز از آن استقبال کرده است .
با این طرح ، دانشجویان دکتری که به دلیل محدودیت و ظرفیت کم نمی توانند جذب مرکز تحقیقات دانشگاهی شوند ، به صنعت می روند و به صورت یک دوره موقت آنجا حضور دارند ، ولی پیش بینی می کنیم اکثر این دانشجویان بتوانند جای خود را پیدا کرده و ماندگار شوند .
این موضوع به صنعت بستگی دارد ، مثل اینکه در صنعت خودرو اعلام کنند به این رشته ها نیاز داریم و لذا زمینه به کارگیری باید فراهم باشد .
» او در ادامه گفت : «کارآموزی دانشجویان در صنعت را نیز هماهنگ کرده ایم ، طرحی برای این موضوع در صنعت وجود دارد که این طرح نهایی شده و در سامانه ای که برای این کار در نظر گرفته شده ، دانشجویان با راهنمایی دانشگاه ها ثبت نام می کنند .
این موضوع نیز در دانشگاه های مختلف در حال گسترش است .
کارآموزی در صنعت برای رشته های فنی و تجربی فراهم شده و با وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت توافق هایی در این زمینه صورت گرفته است .
طرح هایی در این دو وزارتخانه در حال انجام است .
در صنعت بحث این است که اعضای هیات علمی ، فرصت مطالعاتی در صنعت داشته باشند و پروژه ای را با صنعت هماهنگ کنند و حدود 6 ماه تا یک سال در خارج از دانشگاه کار کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/15
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از آمادگی ایران برای توسعه و تحکیم همکاری علمی با کشور اسپانیا خبر داد .
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از آمادگی ایران برای توسعه و تحکیم همکاری علمی با کشور اسپانیا خبر داد .
به گزارش وزارت علوم ، حسین سالار آملی ، در دیدار با ادواردو لوپز بوسکتس ، سفیر اسپانیا در ایران ، به آمادگی وزارت علوم برای توسعه و تحکیم همکاریهای علمی میان دو کشور اشاره کرد .
وی گفت : نکته مهم در روابط علمی دو کشور ، نظام مند کردن همکاری هاست و از این رو ما آمادگی داریم با دعوت از وزیر علوم اسپانیا و تشکیل نشستهای تخصصی ، نقشه راه همکاری های علمی ایران و اسپانیا را تدوین کنیم .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از آمادگی مسئولان وزارت علوم برای سفر به اسپانیا به منظور تشکیل نشستهای تخصصی و تدوین نقشه راه خبر داد و سه سیاست کلان و محوری وزارت علوم در توسعه همکاریهای علمی بین المللی را انتقال دانش و فناوری ، آموزش حرفه ای و بین المللی سازی آموزش عالی نام برد .
رئیس مرکز همکاریهای علمی بین المللی افزود : توسعه همکاری با اسپانیا برای ما از اهمیت ویژه برخوردار است و از این رو ، به دانشگاه علامه طباطبایی ماموریت داده ایم تا به عنوان متولی کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاریهای علمی با اسپانیا ، برنامه های همکاری با اسپانیا را با کمک سایر دانشگاههای ایرانی ارائه کند .
سالار آملی ، همکاری دو کشور در قالب اتحادیه اروپا و برنامه های علمی آن مانند افق 2020 و اراسموس را از جمله زمینه های دیگر همکاری میان دو کشور برشمرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی+رییس سازمان امور دانشجویان
تعادل
1397/04/16
> اصفهان| یازدهمین جشنواره ملل آداب و رسوم و صنایع دستی با بیش از 27 کشور از 21 ملیت در میدان امام اصفهان برگزار شد .
> آغاز جشنواره فرهنگ ملل در میدان امام اصفهان اصفهان| یازدهمین جشنواره ملل آداب و رسوم و صنایع دستی با بیش از 27 کشور از 21 ملیت در میدان امام اصفهان برگزار شد .
صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان در یازدهمین جشنواره فرهنگ ملل با اشاره به اینکه یازدهمین جشنواره فرهنگ ملل در اصفهان در بستر فعالیت های فرهنگی ، اجتماعی رویداد مهمی است ، افزود : این دانشجویان سفیران فرهنگی هستند که پیام صلح و دوستی را به کشورهایشان می رسانند .
او گفت : این جشنواره جشن بزرگ با هم بودن و برای هم بودن در میان جوانان برومند ملت هایی است که حول محور علم هم اکنون در دانشگاه های کشورمان تحصیل می کنند .
مجتبی صدیقی با اشاره به تحصیل بیش از 34هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور گفت : با ظرفیت خوب مراکز آموزش عالی کشور درصدد افزایش آمار جذب دانشجویان خارجی به ویژه از کشورهای همفکر با ایران به 75هزار دانشجو هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/04/15
> گروه جامعه : نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد دانشجویان در تمام دانشگاه های دولتی ، آزاد ، پیام نور و غیردولتی خودبه خود کاهش یافته است ، گفت : ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت و تعداد فعلی داوطلبان کنکور ثابت خواهد ماند .
> دکتر محمدحسین طیرانی با تاکید بر اینکه هر موسسه آموزش عالی غیردولتی می تواند پذیرش دانشجو از رشته های بدون متقاضی را متوقف کند ، عنوان کرد : برای مثال از رشته های علوم پایه و کاردانی چندان استقبال نمی شود ، لذا برخی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی پذیرش دانشجو از آن ها را متوقف کرده اند .
وی تصریح کرد : دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی می توانند با توجه به امکانات خود تعداد اساتید ، داوطلبان و نیازهای کشور رشته های جدید تقاضا کنند .
نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی ، اضافه کرد : دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در سال یک یا دو رشته جدید راه اندازی می کنند که مورد نیاز کشور و داوطلبان باشد ، ولی اخیرا شرایط به گونه ای است که این موسسات دیگر تمایلی به ایجاد رشته جدید به خصوص در رشته های ریاضی و مهندسی که تعداد داوطلبان کاهش یافته است ، ندارند .
طیرانی با اشاره به طرح ساماندهی موسسات آموزرش عالی غیردولتی ، بیان کرد : در حال حاضر هیچ موسسه آموزش عالی غیردولتی که تعطیل شده باشد یا دانشجو پذیرش نکند ، نداریم .
وی افزود : روسای موسسات آموزش عالی غیردولتی از سوی وزارت علوم موظف شده اند تا طرح آمایش رشته ها ، ظرفیت ها و امکانات دانشگاه ها و موسسات غیردولتی مناطق مختلف را تهیه کنند .
هدف از این طرح بررسی ظرفیت رشته ها ، امکانات و نیازهای کشور و متقاضیان ورود به دانشگاه ها است .
رییس موسسه آموزش عالی خیام مشهد با اشاره به بازدید مدیر دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم از شرایط عمرانی ، رفاهی و آموزشی 11 دانشگاه و موسسه آموزش عالی غیردولتی استان خراسان رضوی ، اظهار کرد : ارتقای کیفیت آموزش عالی غیردولتی ، صدور مجوز برای رشته ها و توقف پذیرش دانشجو در رشته های بدون متقاضی ، حضور اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در جلسات وزارت علوم ، تشکیل کارگروه مرکب از اعضای شورای مرکزی این اتحادیه و وزارت علوم برای اصلاح اساس نامه و حذف واژه غیرانتفاعی از جمله نتایج حاصل از این بازدید بود .
طیرانی در خصوص حذف واژه غیرانتفاعی ، ادامه داد : شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز در خصوص حذف واژه غیرانتفاعی به نتیجه نرسیده است ، ولی امیدواریم در آینده نزدیک تصمیم نهایی در این زمینه گرفته شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بوعلی سینا
جمهوری اسلامی
1397/04/16
> همدان –خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت : این دانشگاه به دنبال گشودن درهای خود به سوی جامعه و نگاهی باز به این مجموعه است.
> همدان –خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت : این دانشگاه به دنبال گشودن درهای خود به سوی جامعه و نگاهی باز به این مجموعه است .
دکتر یعقوب محمدی فر در جمع خبرنگاران استانی و تعدادی از خبرنگارانی تهرانی که جهت بازدید از دانشگاه بوعلی سینا به همدان سفر کرده بودند ، اظهار داشت : دانشگاه بوعلی سینا با قدمت 45 ساله خود هم اکنون دارای 13 دانشکده و 12 هزار دانشجو است .
وی با اشاره به اینکه این دانشگاه دارای 57 گروه آموزشی با 317 گرایش است ، افزود : 9 دانشکده در پردیس اصلی دانشگاه و 4 دانشکده در شهرستان های بهار ، رزن ، تویسرکان و کبودراهنگ واقع شده است ، 3 هزار از دانشجویان این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی و مابقی در مقطع کارشناسی درحال تحصیل هستندرئیس دانشگاه بوعلی با یبان اینکه دانشگاه هتلینگ نیست ، گفت : هزار و 500 دانشجو پسر و هزار و 850 دانشجو دختر در 17 خوابگاه وابسته به این دانشگاه اسکان داده شده اند ، مسئولین این دانشگاه با وجود دغدغه و مشکلات بسیار نمی توانند به عنوان هتل داران تمام وقت در خدمت دانشجویان حاضر باشد .
محمدی فر با بیان اینکه دانشگاه بوعلی جز 10 دانشگاه برتر کشور است ، اضافه کرد : دانشگاه بوعلی سینا در میان دانشگاه های منطقه 4 کشور ، دانشگاه نخست و در میان دانشگاه های دنیا رتبه 930 را کسب نموده است .
رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه این دانشگاه در حوزه توانمندی دانشجویان و کارآفرینی نیز فعال است ، افزود : مرکز رشد دانشگاه بوعلی به عنوان سیزدهمین مرکز رشد دانشگاهی کشور مطرح است که دارای 30 مرکز رشد و 6 شرکت دانش بنیان است وی عنوان کرد : اخیرا از 10 مرکز رشد و 2 مرکز شتاب دهنده دیگر در این دانشگاه رونمایی شد ، موزه تاریخ طبیعی با هزاران نمونه ارزشمند ، مرکز سنگ تراشی ، دانشکده فنی تویسرکان با فعالیت در بخش صنایع دستی از دیگر اقدامات انجام گرفته توسط این مجموعه علمی است .
رئیس دانشگاه بوعلی سینا با یبان اینکه دانشگاه بوعلی در حوزه مدیریت سبز اقدامات خوبی انجام داده است عنوان کرد : این دانشگاه توانست در سال 96 رتبه 12 را در این حوزه کسب کند .
محمدی فر با اشاره به راه اندازی دانشگاه بین المللی D8 در دانشگاه بوعلی سینا افزود : از مهر ماه سال جاری این دانشگاه از 8 کشور اسلامی اندونزی ، مالزی ، بنگلادش ، پاکستان ، ترکیه ، مصر و نیجریه پذیرش دانشجو خواهد داشت و مرکز آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان این دانشگاه نیز از سال تحصیلی جدید از 25 کشور دنیا دانشجو جذب خواهد کرد .
وی با بیان اینکه دانشگاه بوعلی سینا تا کنون بیش از 40 تفاهم نامه با کشور های دنیا امضا کرده ، عنوان کرد : این دانشگاه جزء یک درصد دانشگاه های تاثیر گذار در جهان است ، این دانشگاه در کیفیت مقالات ارائه شده نیز ضریب 54/8 را به دست آورده و جزء 4 برتر کشور از نظر ارائه مقالات با کیفیت است .
وی با بیان اینکه در سال 96 عنوان دوازدهم دانشگاه سبز را کسب کرده ایم ، افزود : وجود موزه تاریخ طبیعی ، 30 واحد مستقر در مرکز رشد ، 10 مرکز رشد در دانشگاه های کشاورزی ، افتتاح 2 مرکز شتابدهنده در دانشکده های مهندسی و کشاورزی ، کلینیک دامپزشکی ، بخش ارتباط با صنعت در حوزه صنایع دستی در دانشگاه تویسرکان و مرکز تراش سنگ های قیمتی دانشگاه بوعلی را بسیار متمایز کرده است .
وی با بیان اینکه دانشگاه بوعلی پایلوت دانشگاه بدون دخانیات در استان شده ، خاطرنشان کرد : 6 نفر از محققان دانشگاه بوعلی در لیست 1 درصدی ISI دانشمندان تاثیرگذار جهان قرار دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بوعلی سینا
جمهوری اسلامی
1397/04/16

وی افزود : در کیفیت مقالات دانشگاه بوعلی موفق به کسب ضریب 8 .
54 شده که توانسته در کیفیت مقالات جزء سه دانشگاه برتر کشوری انتخاب شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه مراغه
جمهوری اسلامی
1397/04/16
> مقارن با ایام گرانقدر بزرگداشت شهدای والای هفتم تیر و هفته قوه قضائیه ، پانزدهمین کلنگ ساخت خوابگاه دخترانه دانشجویی در شهر مراغه با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست بنیاد پانزده خرداد به زمین زده شد.
> مقارن با ایام گرانقدر بزرگداشت شهدای والای هفتم تیر و هفته قوه قضائیه ، پانزدهمین کلنگ ساخت خوابگاه دخترانه دانشجویی در شهر مراغه با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست بنیاد پانزده خرداد به زمین زده شد .
در مراسمی که به همین مناسبت در دانشگاه مراغه و با حضور مسئولان دانشگاهی و کشوری و نیز جمع کثیری از خیرین شهر برگزار شد ، دکتر لطف اللهی یقین رئیس دانشگاه مراغه ضمن خوشامدگویی به میهمانان با اشاره به رتبه درخشان این دانشگاه در سطح کشور ، ادامه روند پرشتاب رشد این دانشگاه را متوقف به وجود امکانات مناسب دانست و ساخت خوابگاه دخترانه طرح خورشید بنیاد پانزده خرداد را اتفاقی فرخنده در تحقق این امر عنوان کرد .
هم چنین دکتر جلیلی نماینده شهرستان مراغه در مجلس شورای اسلامی در سخنانی سپاسگزاری از معلمین و خدمتگزاران عرصه آموزش را عامل پیشرفت و آینده سازی دانست و اظهار امیدواری کرد دانشگاهیان و فرهنگیان جایگاه والای خود در جامعه را احساس کنند و به وظایف ناشی از آن عمل نمایند .
حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در این مراسم با بیان ویژگی های خاص و برجسته شهر تاریخی اسلامی مراغه ، این شهر را شایسته نگاه ویژه تری دانست .
وی با ابراز تاسف از عدم وجود عزم ملی برای احیا و نگهداری میراث علمی پرارزش شهر مراغه ، بی توجهی به رصدخانه تاریخی مراغه را نمونه ای فاجعه بار از این کاستی عنوان نمود و آرزو کرد با همت مسئولین این مشکل مرتفع گردد .
مهاجری هم چنین در این جلسه با معرفی مراتب علمی سیدالشهدای انقلاب اسلامی شهید مظلوم آیت الله بهشتی به ذکر خاطراتی از ایشان پرداخت و وی را پیش از تاثیرگذاری در قوه قضائیه ، متعلق به آموزش و پرورش ، دانشگاه و مدیری برجسته در عالم سیاست دانست .
وی با یادآوری خدمات آیت الله بهشتی در تدوین کتاب های درسی آموزش و پرورش و تلاش برای از بین بردن فاصله میان حوزه و دانشگاه و همینطور رعایت عدالت همه جانبه در دوران تصدی ریاست قوه قضائیه ، از مجهول القدرماندن وی ابراز تاسف کرد و افزود : دشمن ، این فقیه متفکر را شناخته بود و لذا ابتدا او را ترور شخصیت کرد و سپس او را به شهادت رساند .
این فاجعه ، نشانه درس نگرفتن از تجربیات قبل بود که وقایع بعدی نشان داد پس از واقعه هفتم تیر نیز این تجربه را نیاموخته ایم .
وی افزود : در طوفان حوادث و مظلوم واقع شدن بزرگان ، راه خروج از چنین وضعیتی روشنگری و همکاری اهالی حوزه و دانشگاه برای مقابله با تبلیغات انحرافی دشمن است .
مسیح مهاجری با یادآوری خدمات فراوان عمرانی دولت سازندگی در مراغه ، گفت : مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم مانند شهید بهشتی و حتی بیشتر از او مظلوم واقع شد و اکنون این وظیفه دانشگاهیان و حوزویان است که در مقابل این ظلم به بزرگان کشور بایستند و شخصیت های راستین انقلاب و یاران صدیق امام خمینی(ره) را به مردم معرفی نمایند .
مهندس حمید شکری معاون استاندار و فرماندار ویژه مراغه نیز در این برنامه ضمن خوشامدگویی و تشکر از میهمانان جلسه ، شهر مراغه را شهر شهیدان خواند و تجلی تداوم همان اخلاص و از خودگذشتگی را حضور پررنگ و موثر خیرین در این شهر عنوان نمود .
در ادامه این مراسم ، آیت الله پورمحمدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر مراغه ضمن خوشامدگویی به میهمانان ، آیت الله صانعی را امین حضرت امام خمینی(ره) در زمان غربت انقلاب خواند و خدمات فراوان ایشان را به اسلام و نظام جمهوری اسلامی متذکر گردید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه مراغه
جمهوری اسلامی
1397/04/16

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه به شرح سابقه پیگیری بی سرانجام مردم و مسئولین در دهه های گذشته در خصوص احیای رصدخانه مراغه پرداخت و ابراز امیدواری کرد این مهم به زودی محقق گردد .
آیت الله صانعی نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست بنیاد پانزده خرداد نیز طی سخنانی با یادآوری عظمت خدمات معمار کبیر انقلاب اسلامی ، حضرت امام خمینی(ره) افزود : هیچ کس ایشان را نشناخت .
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود اکنون که کوچکانی امثال بن سلمان به خود اجازه اظهار نظر میدهند و ما وحدت نظر نداریم ، این نتیجه نقار و اختلاف بین خودمان است .
حضرت امام خمینی(ره) می فرمودند من با این مردم کار دارم .
این مردم پیش خدا آبرو دارند .
و هرگاه ما از مردم جدا شویم هیچ نیستیم .
وی با اشاره اختلاف طبقاتی و انفعال فراگیر موجود در جامعه ، عمل نشدن منویات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای را بهانه جویی و دروغ گویی بعضی از دست اندرکاران و مسئولان دانست و گفت حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) در این گونه موارد بسیار هوشیار بودند و می فرمودند «سر من کلاه نمیرود» .
امام در یک سخنرانی فرموده اند : « ‏ ‏دعواهای ما دعوایی نیست که برای خدا باشد .
این را همه از گوشتان بیرون کنید ! ‎ ‏همه تان همه ما ، از گوشمان بیرون کنیم که دعوای ما برای خدا است ، ما برای مصالح ‎ ‏اسلام دعوا می کنیم .
خیر ! مسئله این حرفها نیست .
من را نمی شود بازی داد ! دعوای خود ‎ ‏من و شما و همه کسانی که دعوا می کنند همه برای خودشان است .
همه می گویند پیش بده ‎ ‏برای ما ! همه می خواهند تمام این قدرت چی چی .
آخر من نمی فهمم چه قدرتی الآن در ‎ ‏کار هست ! خوب ، محمدرضا اگر دنبال این مسائل می رفت مطلبی بود ، برای اینکه یک ‎ ‏قدرتی بود ـ قدرت شیطانی بود ـ کسی حق نداشت یک کلمه بگوید؛ اما امروز که بقال ‎ ‏سرمحله می آید و می گوید که برادر نخست وزیر اینجا این کار درست نیست ، برادر ‎ ‏رئیس جمهور این کار درست نیست ، این دیگر قدرتی نیست .
یک برادری است ، یک ‎ ‏دسته برادرند ، یک دسته شان شانسشان آورده است آنجا نشسته اند؛ یک دسته بیچاره ‎ ‏هم برای اینها سینه می زنند ! قدرت نیست که ما حالا برای یک قدرتی بیاییم .
اینها ‎ ‏تلبیسات ابلیس است که بر ما غلبه کرده است .
و این تلبیسات ابلیسی را چنانچه مسامحه ‎ ‏کنید ، شما را به جهنم می فرستد ! در همین دنیا هم به تباهی می کشد .
در همین دنیا ایستاده ‎ ‏است این تلبیس نفسانی و این شیطان نفس ایستاده است تا آنجایی که همه چیز دنیا را به ‎ ‏باد فنا بدهد .
هیتلر حاضر بود تمام بشر از بین برود ، و خودش در آن قدرت همان آلمان ‎ ‏باقی باشد .
آن نژاد بالاتر و این چیزی که در مغز هیتلر بود در مغز همه شما هست ! خودتان ‎ ‏غفلت کرده اید .
در مغز همه این مطلب هست که همه بروند و من ‏[ ‏باشم ‏] ‏ ! تا نروید سراغ ‎ ‏اینکه یک انصافی در کار باشد ، یک توجهی به خدا در کار باشد .
یک حسابی در کار ‎ ‏باشد ، که خودتان از خودتان حساب بکشید که من امروز می خواهم چه بکنم ، می خواهم‏ همه مملکت ایران را به هم بزنم برای اینکه من باشم و هیچ کس نباشد نه ، همه باشید ، و همه هم حفظ کنید مملکت را .
» [صحیفه امام ج 14 ص 378]سرپرست بنیاد پانزده خرداد در ادامه با اشاره به این که اگر در این هشتصد سال ما یک هزارم اراده خواجه نصیرالدین طوسی این مرد بزرگ تاریخ را داشتیم ، این رصدخانه اکنون پابرجا بود عنوان کرد چنان چه ما همچون خواجه نصیر که آن همه خدمات داشت تلاشگر بودیم حالا وضعمان این طور نبود .
در پایان این مراسم ، کلنگ خوابگاه دانشجویان توسط حجت الاسلام والمسلمین نظام زاده به زمین زده شد .
بنیاد پانزده خرداد در قالب طرح خورشید ، چهاردهمین خوابگاه دانشجویی دخترانه را در مراغه در زمینی به مساحت 2500 متر مربع و با زیربنایی بالغ بر 4000 مترمربع با ظرفیت 200 نفر با بهره گیری از برترین استانداردهای روز دنیا و متاثر از فرهنگ اسلامی ایرانی احداث می نماید .
دانشگاه مراغه دارای بیش از 4000 دانشجو است که حدود دو سوم از آنان غیر بومی و نیازمند خوابگاه می باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
روزنامه آفرینش
1397/04/15
> برپایی آیین دانش آموختگی دانشجویان خارجی با هدف تمرکززدایی مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی گفت : امسال مراسم آیین های دانش آموختگی در دانشگاه های اصفهان ، تهران و فردوسی با هدف تمرکززدایی و اعتماد بیشتر به دانشگاه ها برگزار شد .
> برپایی آیین دانش آموختگی دانشجویان خارجی با هدف تمرکززدایی مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی گفت : امسال مراسم آیین های دانش آموختگی در دانشگاه های اصفهان ، تهران و فردوسی با هدف تمرکززدایی و اعتماد بیشتر به دانشگاه ها برگزار شد .
به گزارش ایسنا عبدالحمید علیزاده در شانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی اظهار کرد : سال گذشته 300 دانشجوی غیر ایرانی فارغ التحصیل شدند که امسال این رقم به 500 نفر رسید .
وی با اشاره به برگزاری آیین های دانش آموختگی در سه دانشگاه اصفهان ، تهران و فردوسی گفت : این کار امسال با هدف تمرکززدایی و اعتماد بیشتر به دانشگاه ها انجام شد و امیدوارم روزی دانشگاه ها به تعداد کافی دانشجوی غیر ایرانی داشته باشند و هر دانشگاهی برای خود این مراسم را برگزار کند .
علیزاده با اشاره به تندیس اعطایی به دانشجویان ، خاطرنشان کرد : این تندیس پیام زیبایی دارد مبنی بر اینکه شما در دل این کشور تحصیل کرده به نمادی مثل شکوفایی اشاره شده و در نهایت ارتباط شمال ایران با جنوب مشخص است و مهم تر اینکه اگرچه از درس فارغ شدید ، اما در خاطر ما می مانید .
همکاری علمی دانشگاه کردستان با دانشگاه اونتاریوی کانادا رئیس دانشگاه کردستان گفت : درراستای گسترش همکاری های علمی و پژوهشی بین دانشگاه کردستان و دانشگاه تکنولوژی اونتاریوی کانادا تفاهم نامه همکاری های مشترک منعقد شد .
فردین اخلاقیان طاب در گفت وگو با ایسنا ، با اعلام این خبر اظهار کرد : تسهیل روابط آکادمیک میان دو دانشگاه و انجام پروژه های مشترک دانشگاهی ، تبادل دانشجو و بصورت خاص ایجاد دوره های مشترک دکتری نکات مورد تأکید در تفاهم نامه همکاری بین دو دانشگاه کردستان و دانشگاه تکنولوژی اونتاریوی کانادا بوده است .
وی افزود : مدیریت روابط بین الملل دانشگاه کردستان با ابلاغیه های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و در راستای گسترش ارتباطات و مراودات علمی و فرهنگی با دانشگاه های مهم و تراز اول دنیا در تلاش برای تقویت این موضوع است .
رئیس دانشگاه کردستان ، تحقق این مهم را نیازمند فراهم سازی بسترهای همکاری با دانشگاه های هدف دانست و خاطرنشان کرد : انعقاد این تفاهم نامه نتیجه پیگیری ها و مذاکرات انجام گرفته به وسیله دکتر شهرام شهبازپناهی استاد برجسته دانشگاه تکنولوژی اونتاریو برای ایجاد ارتباطات جدید و همکاری با دانشگاه کردستان است .
شرایط انتقال دائم؛ جزئیات نقل و انتقال دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت آیین نامه دانشگاه علم و صنعت در خصوص میهمانی موقت ، تمدید میهمانی ، میهمانی دائم و انتقال اعلام شد .
دانشجویان متقاضی میهمانی موقت موظف هستند در زمان تعیین شده برای دو نیمسال تحصیلی در سامانه وزارت علوم ، با دارا بودن شرایط ذیل درخواست میهمانی خود را ثبت کنند : 1 .
تحصیل دو نیمسال در دانشگاه مبداء با معدل کل بالای 13 .
2 .
عدم وجود ترم مشروطی در سوابق تحصیلی دانشجو .
3 .
ارائه اصل مدارک اسکن شده در سامانه وزارت علوم .
تمدید میهمانی دانشجویان متقاضی تمدید میهمانی ، باید با دارا بودن شرایط ذیل درخواست میهمانی خود را ثبت کنند : 1 .
معدل میانگین بالای 13 در ترمهای گذرانده در دانشگاه علم و صنعت ایران .
2 .
عدم وجود ترم مشروطی در ترمهای گذرانده در دانشگاه علم و صنعت ایران .
3 .
موافقت دانشگاه مبداء و دانشکده مقصد که بصورت مکتوب اخذ خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
روزنامه آفرینش
1397/04/15

میهمانی دائم دانشجویان می توانند پس از 4 ترم میهمان موقت بودن ، درخواست میهمانی دائم را با توجه به شرایط ذیل ارائه کنند : 1 .
دارا بودن معدل کل بالاتر از میانگین دانشکده که باید بالاتر از 15 نیز باشد .
2 .
گذراندن مجموعا 90 واحد در دانشگاههای مبداء و مقصد .
3 .
موافقت دانشگاه مبداء و دانشکده مقصد که بصورت مکتوب اخذ خواهد شد .
4 .
موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه علم و صنعت ایران .
انتقال دائم دانشجوی میهمان دائم تنها در صورت داشتن شرایط ذیل می تواند درخواست انتقال دائم خود را ارائه کنند : 1 .
داشتن نمره آزمون منطبق بر کارنامه محرمانه «تغییر رشته و انتقال» در دانشگاه علم و صنعت ایران .
2 .
دارا بودن معدل کل بالاتر از میانگین دانشکده که باید بالاتر از 15 نیز باشد .
3 .
عدم وجود ترم مشروطی در سوابق تحصیلی دانشجو .
4 .
گذراندن بیش از 110 واحد در دانشگاه مبداء و مقصد .
5 .
موافقت دانشگاه مبداء .
6 .
موافقت دانشکده مقصد .
7 .
موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه علم و صنعت ایران .
طراحی و تدوین سند راهبردی دانشگاه فنی و حرفه ای مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فنی و حرفه ای سند راهبردی دانشگاه فنی و حرفه ای را طراحی و تدوین کرد .
به گزارش دانشگاه فنی و حرفه ای ، موسوی افزود : این سند با بررسی اسناد بالادستی کشور در حوزه آموزش عالی مهارتی و مسائل و مشکلات موجود دانشگاه و تعیین مسئولیت دانشگاه طراحی و تدوین شده است .
وی طراحی و تدوین این سند را یکی از اقدامات مهم و اجتناب ناپذیر دانشگاه برشمرد و افزود این سند مشتمل بر 14 راهبرد ، 94 سیاست و 381 برنامه عملیاتی است و تاکنون در دو مرحله کمیسیون دائمی و هیات امنا مطرح شده و نقطه نظرات اعضا نیز در سند لحاظ شده است .
رئیس مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فنی و حرفه ای افزود : سند راهبردی دانشگاه توسط کارشناسان این مرکزو سایر همکاران دانشگاهی و معاونان و مدیران ستادی ، با صرف بیش از 700 ساعت زمان و ویرایش های متعدد طراحی و تدوین شد .
وی ادامه داد : پس از نهایی شدن سند و ابلاغ آن به دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای ، برنامه عملیاتی دانشکده و آموزشکده ها از آن استخراج خواهد شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی همدان
فرصت امروز
1397/04/15
> رئیس دانشگاه صنعتی همدان با تاکید بر ضرورت تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت گفت : کانون شکوفایی و نوآوری را با همکاری پارک علم و فناوری برای تقویت حمایت از پروژه های صنعتی راه اندازی کردیم.
> رئیس دانشگاه صنعتی همدان با تاکید بر ضرورت تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت گفت : کانون شکوفایی و نوآوری را با همکاری پارک علم و فناوری برای تقویت حمایت از پروژه های صنعتی راه اندازی کردیم .
به گزارش ایرنا ، محمود نیلی در نشستی با خبرنگاران منطقه ای و کشوری اظهار داشت : دانشگاه صنعتی همدان با صنایع مختلف همکاری دارد و بخشی از این همکاری ها در زمینه دفاعی است ، این دانشگاه سه قرارداد با وزارت دفاع دارد و 17 قرارداد صنعتی نیز در سطح استان منعقد کرده است .
وی با اشاره به فعالیت های بین المللی دانشگاه صنعتی همدان گفت : قرارداد سه جانبه ای با دانشگاه لولئو (Lulea) سوئد و بوعلی سینا در زمینه پژوهش های مناطق سردسیر منعقد کرده ایم و قرار است در این زمینه آزمایشگاهی نیز در دانشگاه راه اندازی شود .
نیلی ادامه داد : تلاش می کنیم 20درصد از مدیران صنعتی استان متشکل از دانش آموخته های این دانشگاه باشند و در این راستا از مدیران استانی و کشوری درخواست داریم رویکردشان نسبت به دانشگاه های تخصصی استانی تغییر کند و اعتماد آنها به این دانشگاه ها بیشتر شود .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان در مورد قراردادهای ارتباط با صنعت این دانشگاه نیز گفت : میزان حجم قراردادهای با صنعت این دانشگاه از بدو تاسیس تاکنون (12 سال) به سه و نیم میلیارد تومان رسیده که برنامه داریم آن را افزایش دهیم .
پروژه های عمرانی دانشگاه 62درصد پیشرفت کرده است و دانشکده فناوری های نوین این دانشگاه به کمک خیرین پایان یافت و اواخر سال گذشته به بهره برداری رسید .
وی افزود : ساختمانی در دانشگاه برای فعالیت های پژوهشی و فناوری در نظر گرفته شده است که برنامه داریم آن را به عنوان برج فناوری تجهیز کنیم و اکنون نیمی از تجهیزات در این ساختمان استقرار یافته و مابقی تجهیزات نیز در حال انتقال به این ساختمان است .
نیلی تصریح کرد : دانشگاه صنعتی همدان ، رتبه اول تولید مقالات از سوی اساتید را امسال در میان دانشگاه های منطقه 4 به دست آورده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بوعلی سینا
قدس
1397/04/14
> همدان رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه دانشگاه D8 در همدان از مهرماه دانشجو می پذیرد ، گفت : مسوولان دانشگاهی به جای پرداختن به مسائل علمی به رستوران داری و خوابگاه داری مشغول شده اند .
> به گزارش قدس آنلاین ، یعقوب محمدی فر در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه زمینه ایجاد دانشگاه بوعلی از سال 52 پایه ریزی شد و از همان اول قرار بود این دانشگاه متفاوت تر از سایر دانشگاه ها باشد ، اظهار کرد : تصمیم بر این بود که دانشگاه منطقه محور باشد تا بتواند مشکلات منطقه ای را برطرف کند .
وی با بیان اینکه در حال حاضر 13 دانشکده در دانشگاه بوعلی فعال است که چهار دانشکده در شهرستان هاست ، افزود : در حال حاضر 61 درصد دانشجویان را دختر و 39 درصد را پسر تشکیل می دهد .
تحصیل 3 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بوعلی رئیس دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اینکه 12 هزار دانشجو در دانشگاه تحصیل می کنند که از جمله آن 3 هزار نفر در بخش تحصیلات تکمیلی هستند ، گفت : از 12 هزار دانشجو یک هزار دانشجوی دکتری و 2 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم و بقیه در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند .
وی با بیان اینکه 57 گروه آموزشی در317 رشته گرایش فعالیت است ، تصریح کرد : دانشگاه بوعلی یک دانشگاه جامع بوده و در بین منطقه 4 کشوری(همدان قزوین ، قم و مرکزی) دانشگاه اول منطقه است .
محمدی فر با بیان اینکه دانشگاه بوعلی در رتبه بندی دانشگاه های جهان جایگاه 930 دنیا را داشت ، بیان کرد : این دانشگاه امروز جزء 10 دانشگاه برتر کشور است .
وی با اشاره به اینکه این دانشگاه به سمت مرکز رشد دانشگاهی در حال ارتقاست ، عنوان کرد : امسال دو مرکز شتابنده افتتاح شد که یکی از آن در دانشکده مهندسی و دیگری در دانشکده کشاورزی بود .
رئیس دانشگاه بوعلی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره ای به وجود موزه تاریخ طبیعی در دانشگاه بوعلی سینا کرد و گفت : کلینیک دامپزشکی در دانشگاه راه اندازی شده تا بتواند خدمات رسانی را در خارج از دانشگاه ارائه دهد .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه در سال گذشته توانست رتبه دوازدهم دانشگاه سبز کشور را کسب کند ، از راه اندازی دانشگاه بین المللیD8 در همدان با همکاری هشت کشور اسلامی با جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر خبر داد و گفت : اساسنامه این دانشگاه مورد تأیید قرار گرفته و از ابتدای مهر دانشجو می پذیرد .
محمدی فر با بیان اینکه این مرکز علمی کشور از 25 کشور دنیا دانشجو می پذیرد ، اظهار کرد : مرکز آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی در دانشگاه آموزش ارائه می دهد .
وی با بیان اینکه دانشگاه باید جامعه محور باشد ، ادامه داد : طرح دانشگاه عاری از دخانیات در دانشگاه بوعلی سینا به عنوان پایلوت اجرا می شود .
رئیس دانشگاه بوعلی سینا در ادامه با بیان اینکه این دانشگاه در کیفیت مقالات ضریب هشت را به دست آورده و جزء دانشگاه های برتر است ، افزود : بیش از 40 تفاهم نامه با دانشگاه های کشورهای مختلف منعقد شده و یا در حال انعقاد است .
وی با بیان اینکه ساختار غیرصنعتی همدان سبب شده که طرح های دانشگاه خارج از شهر اجرا شود که خود می تواند باعث بروز مشکلاتی شود ، افزود : مبلغ تفاهم نامه هایی که در این زمینه بوده قریب به 2 میلیارد تومان است که رقم چشمگیری نیست .
تحصیل 200 دانشجوی خارجی در دانشگاه بوعلی سینا محمدی فر با بیان اینکه قریب به 200 دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند ، تصریح کرد : بودجه عمومی دانشگاه که توسط مجلس ارائه شده در سال جاری 127 میلیارد تومان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بوعلی سینا
قدس
1397/04/14

وی با اشاره به اینکه 10 درصد درآمد دانشگاه ، اختصاصی است ، ادامه داد : سیاست دانشگاه در سال های قبل عدم پذیرش دانشجوی دوره شبانه بود و در حال حاضر دانشگاه ، دانشجوی کارشناسی شبانه ندارد و شهریه دانشجویان ، منبع قابل اتکایی نمی تواند باشد .
رئیس دانشگاه بوعلی سینا گفت : درآمد اختصاصی دانشگاه 10 درصد افزایش پیدا می کند که این رقم به 138 میلیارد تومان می رسد .
مجوز 6 رشته جدید تحصیلی وی در ادامه با بیان اینکه سخت گیری هایی در وزارتخانه برای افزایش رشته ها اعمال شد ، افزود : امسال در 6 رشته از جمله هنر و معماری ، ایران شناسی ، سنجش از دور ، صنایع غذایی و حقوق بین الملل مجوز دریافت شده و مجوز یکسری از رشته ها همچون نهج البلاغه ، صنایع مبلمان و فلسفه صادر نشده است .
محمدی فر با اشاره به اینکه مساحت دانشگاه 160 هکتار است ، یادآور شد : مشکل اصلی تملک دارایی دانشگاه مجموعه ای 13 هکتاری است که با معارضان دارد ، امیدواریم مشکلات در این زمینه برطرف و بودجه لازم برای پرداخت هزینه تملک دارایی پرداخت شود .
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه به فعالیت 60 انجمن علمی ، دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و افزود : چهار انجمن اسلامی و 19 کانون فرهنگی ، هنری در دانشگاه فعال هستند .
رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه یک هزار و 500 دانشجوی پسر و یک هزار و 850 دانشجوی دختر در 17 خوابگاه اسکان پذیرش می شوند ، افزود : با توجه به محدودیت های خوابگاهی با جذب دانشجویان دانشگاه D8 ، دغدغه ما بیشتر خواهد شد .
وی با بیان اینکه مسوولان دانشگاهی به جای پرداختن به مسائل علمی به رستوران داری و خوابگاه داری مشغول شدند ، گفت : این مسئله یکی از آسیب های دانشگاه ها در کشور به شمار می رود و باید به صورت ریشه ای حل شود .
محمدی فر با بیان اینکه دانشگاه بوعلی سینا 440 عضو هیأت علمی دارد و سرانه آموزشی خوبی بین استاد و دانشجو در کشور داریم ، افزود : در بخش دریافت هزینه خوابگاهی هیچ پولی به جیب دانشگاه نمی رود و تمام مبالغ به حساب صندوق رفاه دانشجویان واریز می شود .
وی با اشاره به اینکه در برخی از سال ها اعتباراتی به طرح های عمرانی اختصاص داده نشد اما با این وجود طرح ها با مشکل چندانی مواجه نشدند ، تصریح کرد : امید است با تلاش بیشتر بتوانیم طرح های عمرانی بر زمین باقیمانده را هر چه زودتر اجرایی کنیم .
رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه تابستان گذشته بازدیدی از سوی سازمان برنامه و بودجه از دانشگاه صورت گرفت ، ادامه داد : هتل ، موزه ، زورخانه و چند سالن در طراحی مرکز همایش های دانشگاه بوعلی در نظر گرفته شده اما قرار بر این شد که پروژه آمفی تئاتر دانشگاه به رسمیت شناخته شود .
وی در ادامه به اختصاص 8 هزار متر فضای آموزشی و 6 هزار و700 متر مربع نیز به خوابگاه ها اشاره کرد و عنوان کرد : هدف دانشگاه ایجاد مرکز همایش است و اینکه مرکز هتل و رستوران داشته باشد ، در اولویت برنامه ها نیست .
در صورت تأمین اعتبار نشست باستان شناسان دنیا در همدان برگزار می شود محمدی فر در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری رویداد 2018 در همدان و نقش دانشگاه در این مهم اشاره کرد و گفت : در صورت تأمین اعتبار نشست باستان شناسان دنیا برگزار می شود و در کنار آن رویداد ورزشی دانشجویان غیرایرانی نیز در این برنامه ها گنجانده شده است .
وی با اشاره به اینکه دبیرکل D8 مردادماه سال جاری وارد همدان خواهد شد که در صورت قطعی شدن این برنامه ها نیاز به تخصیص اعتبار دارد ، بیان کرد : جشنواره حرکت با هدف جذب توریست داخلی و خارجی برگزار می شود .
رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه معتقدم دانشگاه نباید بسته باشد ، اظهار کرد : اگر ما به دنبال جامعه ای توسعه یافته هستیم باید انسان هایی توسعه یافته در دانشگاه ها تربیت کنیم و امیدوارم روزی فرا برسد که هیچ دانشگاهی حصار و نرده نداشته باشد و دانشگاه در کنار جامعه باشد .
وی در پایان با بیان اینکه مدیریت دولتی بیمار است و نمی تواند آنچنان که باید از نیروی انسانی خود استفاده کند ، خاطرنشان کرد : دانشگاه باید از نیروی انسانی خود به صورت بهینه استفاده کند و در این زمینه عمل گرا باشد تا به توسعه یافتگی دست پیدا کند .
منیع فارس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی همدان
قدس
1397/04/14
> همدان رئیس دانشگاه صنعتی همدان ، پیش بینی جذب 15 دانشجوی خارجی تا پایان سال 98 دردانشگاه صنعتی همدان خبر دادوگفت : اقداماتی در این زمینه با دانشگاه سوئد انجام شده که شامل تصویب سند است .
> به گزارش قدس آنلاین ، محمود نیلی در جمع خبرنگاران با اشاره به دوازدهمین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی همدان اظهار کرد : در این دانشگاه 2 هزار دانشجو را فارغ التحصیل شده و اکنون نیز یک هزار و 930 دانشجوی در حال تحصیل دارد .
وی از پیشرفت 62 درصدی پروژه های عمرانی دانشگاه خبر داد و گفت : با حضور یکی از خیران پروژه دانشکده فناوری های نوین در این دانشگاه به بهره برداری رسید .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان بیان کرد : ساختمان جدیدی در دانشگاه با 6 هزار و 200 مترمربع فضای فیزیکی در فضای پژوهشی تبدیل به برج پژوهشی شده که نیمی از آزمایشگاه ها به این مکان منتقل شده و نیمی در حال جابجایی است .
وی به دو پله ارتقای رتبه دانشگاه صنعتی بین دانشگاه های صنعتی کشور اشاره کرد و افزود : دانشگاه صنعتی همدان در رده بندی ISC از رده 18 به 16 ارتقا یافت؛ رسیدن به دانشگاه های رده یک هدف ماست که امیدواریم جزو 10 دانشگاه صنعتی برتر در برنامه پنج سال آتی شویم .
نیلی با اشاره به وجود 29 دانشگاه صنعتی در کشور ، تصریح کرد : دانشگاه صنعتی همدان از نظر پژوهشی رتبه 15 را داراست و نسبت مقالات انتشار یافته نسبت به اعضای هیات علمی در دانشگاه های منطقه 4 رتبه اول را به خود اختصاص داده است .
وی تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه را 53 نفر دانست و ادامه داد : اعضای هیات علمی حق التدریس 70 نفر هستند و غیر از اعضای هیات علمی و کارکنان 68 نفر در بخش های مختلف مشغول فعالیتند .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان خاطرنشان کرد : ارتباط با صنعت و هدایت دانشجویان کانون شکوفایی و نوآوری از دو سال پیش راه اندازی شده به طوری که 9 گروه دانشجویی در 9 کانون فعالیت دارند و تیم ها برای صنعت هدایت می شوند؛ این کانون مرکز رشدی برای دانشجویان است .
وی در ادامه یادآور شد : فضای سبز دانشگاه با مشارکت استانداری 80 درصد افزایش یافت و پروژه جدید ساختمان برق و کامپیوتر در دست احداث است که امیدواریم سال جاری آغاز به کار کند .
نیلی در ادامه با اشاره به قراردادهای داخلی دانشگاه ، اظهار کرد : با وزارت دفاع سه قرارداد که داشتیم دو قرارداد منعقد شده است؛ با صنایع دفاعی نیز ارتباط تنگاتنگی داریم که بخشی از پروژه های زیردریایی را واگذار کند و با توجه به اینکه مهندسی شیمی فعال است ارتباط با وزارت دفاع داریم .
وی به انعقاد 17 قرارداد با صنایع استان اشاره کرد و گفت : همدان به استان غیرصنعتی و نیمه صنعتی معروف است اما بارها در مذاکرات با مسوولان استان گفته ایم مسیر پیشرفت و توسعه استان صنعت است؛ قراردادهای منعقد شده در کشور و منطقه افقی برای اساتید جوان فراهم کرد .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به برگزاری مراسم روز مهندس به صورت هرساله ، بیان کرد : در ارتباط بین المللی یک قرارداد سه جانبه با دانشگاه لولئو سوئد و بوعلی در زمینه مناطق سرد حوزه های مهندسی بررسی و کار مشترک شکل می گیرد و اولین آزمایشگاه حوزه های سردسیر کشور را در دانشگاه افتتاح و در بنیاد فرشچیان مستقر کردیم .
پیش بینی جذب 15 دانشجوی خارجی تا پایان سال 98 وی با بیان اینکه دانشگاه نسل 4 همچون این دانشگاه خود را در خدمت ملت قرار می دهد ، افزود : یکی از اهداف راهبردی این است که به تحقیقات و پژوهش هایی دست بزنیم که بر زندگی مردم تأثیر داشته باشد؛ سعی داریم ضمن شناسایی مشکلات استان و منطقه ، با مهارت افزایی دانشجویان بخشی از آنها را حل کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی همدان
قدس
1397/04/14

نیلی با تأکید بر اینکه اشتغال و کارآفرینی دو مقوله مهم و از چالش های بزرگ کشور است ، تصریح کرد : ممکن است در وضعیت جدید تحریم جهانی قرار گیریم و با شرایط جدید راهی جز استفاده از کمک دانشگاهی نداریم .
وی با بیان اینکه باید از تفکر درون زایی و برونگرایی استفاده می کنیم ، گفت : سعی شده در سیستم مدیران صنعت استان تحول ایجاد کنیم و 20 درصد مدیران صنعت استان و منطقه از فارغ التحصیلان این دانشگاه باشند .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان با بیان اینکه یکی از چالش ها این است از مدیران سیاسی انتظار داریم رویکرد به دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های تخصصی را بیشتر کنند ، ادامه داد : دانشگاه معدن و پتانسیل نیروهای فعال است که می توانند مشکلات را حل کنند .
وی در خصوص فعالیت تشکل ها نیز خاطرنشان کرد : از بدو ورود به دانشگاه با تنوع تشکل مواجه بودم و تشکل های متقاضی تشکیل و از همه جناح های فکری در دانشگاه وجود دارد .
نیلی ادامه داد : هر درخواستی به هیأت سه نفره برای سخنران در مسائل مختلف می رسد همه را پذیرفتیم ، درب دانشگاه را باز نگه داشته ایم و معتقدیم با تعامل فکری بین دانشجویان و فرهیختگان مشکلات کشور قابل حل است .
وی با تأکید بر اینکه تشکل ها بدون هیچ استرس و فشاری فعالیت می کنند ، یادآور شد : کرسی آزاداندیشی بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی تحول خواه فعال است ضمن اینکه یکی از اهداف راهبردی دانشگاه ایجاد شادابی و نشاط در این حوزه است .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان در پاسخ به سوالی در خصوص رقم قراردادهای دانشگاه نیز اظهار کرد : 3 .
5 میلیارد تومان قرارداد در شرکت های داخلی شرکت مهرام ، گلرنگ و بریس در صنعت ریل داشتیم .
وی در خصوص وضعیت خوابگاه ها و تغذیه دانشجویان نیز گفت : خوابگاه ملکی نداریم اما 10 خوابگاه خودگردان در حال فعالیت هستند ، از طرف دیگر به خاطر محدودیت زمین وارد خوابگاه سازی نشدیم زیرا تا سال 95 خوابگاه سازی ممنوع بود .
نیلی بیان کرد : در مسئله تغذیه نیز سعی کردیم این مورد را در درجه اعلی قرار دهیم به طوری که از سال گذشته برنج ایرانی در پخت استفاده می شود و سعی شده تغذیه دانشجویان ارتقا یابد .
وی در ادامه در خصوص مسائل صنفی دانشگاه نیز ، یادآور شد : سال گذشته اولین دوره شوراهای صنفی با رأی گیری و حضور 880 نفر تشکیل شد .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص معوقه ها و مطالبات اساتید حق التدریس این دانشگاه ، تصریح کرد : در پرداخت مطالبات حق التدریس ها با یک ترم تأخیر وضعیت خوبی داریم به طوری که سعی شده در هیچ ترمی به نیروهای جذب شده از خارج دانشگاه بدهکار نباشیم .
وی در مورد جذب دانشجوی خارجی نیز گفت : این مورد جزء برنامه های دانشگاه قرار دارد و منوط به ساخت خوابگاه شده است .
نیلی از پیش بینی جذب 15 دانشجوی خارجی تا پایان سال 98 خبر داد و اظهار کرد : اقداماتی در این زمینه با دانشگاه سوئد انجام شده که شامل تصویب سند است .
وی با بیان اینکه برنامه عملیاتی طی ماه آینده طرح می شود ، ادامه داد : در صورت تصویب ، جذب دانشجویان خارجی در دستور کار قرار می گیرد .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به اینکه R D پنج شرکت داخل استان تأثیرگذار بودیم ، تأکید کرد : مدیران صنعت از دانشجویان ما راضی بودند .
وی اظهار کرد : در مهندسی رباتیک حدود 35 درصد دانشجویان این دانشگاه در R D ها جذب شده اند که امیدواریم تا پایان سال آمار قابل توجهی از فارغ التحصیلان شاغل به رسانه ها ارائه کنیم .
نیلی با بیان اینکه اساتیدی از دانشگاه صنعتی همدان دارای شرکت دانش بنیان هستند ، یادآور شد : چهار شرکت توسط اساتید این دانشگاه اداره می شود اما شرکتی در دانشگاه مستقر نکرده ایم و در پارک علم و فناوری و مرکز رشد مستقر هستند؛ در سیاست آتی دانشگاه ایجاد 10 شرکت دانش بنیان در برنامه است .
اجرای طرح مشترک مدرسه اشتغال وی در خصوص اقدامات فرهنگی و بودجه دانشگاه در این بخش ، اظهار کرد : بودجه فرهنگی طی سال 170 میلیون تومان است که بین تشکل ها ، نشریه ، کانون ها و برنامه ها به تناسب توزیع می شود؛ در مجموع 17 تشکل داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی همدان
قدس
1397/04/14

رئیس دانشگاه صنعتی همدان به اجرای طرح مشترک مدرسه اشتغال اشاره کرد و گفت : این طرح به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی شریف اجرا می شود؛ این طرح تلفیقی و مشارکتی با آموزش و پرورش خواهد بود که دانشجویان می توانند از سال سوم با گذراندن 120 واحد با شرایط جدید خود را آشنا کنند .
وی از طراحی یک پکیج کارآفرینی در دانشگاه خبر داد و اظهار کرد : از سال گذشته با فنی و حرفه ای وارد کار شدیم تا دانشجویان برای ورود به کار آماده شوند .
نیلی ادامه داد : طرح با مهندسی برق شروع می شود ، ضمن اینکه وزارت علوم ، دانشگاه صنعتی همدان را به عنوان پایلوت انتحخاب کرده که امیدواریم بتوانیم افراد دارای مهارتی را تحویل جامعه دهیم .
وی با تأکید بر اینکه نباید مهندس بیکار داشته باشیم ، افزود : برای حرفه مهندسی باید شأن و شئونات جدیدی تعریف کنیم؛ اگر مباحثی از جمله ریزگردها ، محیط زیست ، سیلاب ها و کمبود آب مطرح است نتیجه پایین آمدن درجه مهندسی در کشور است .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان به عدم تمایل خانواده ها به تحصیل فرزندانشان در حوزه های مهندسی اشاره کرد ادامه داد : اعتقاد دارم جامعه بدون مهندس هویت محیط زیستی ندارد اگر افراد نخبه به حوزه های مهندسی از عمران ، شیمی ، معدن و .
ورود کنند ثروت و پول به جامعه روی می آورد؛ معتقدم جامعه ما در حوزه مهندسی غفلت می کند .
وی با بیان اینکه در سیاست امسال دانشگاه ضمن برقراری ارتباط با آموزش و پرورش از مدیران و دبیران پرنفوذ دبیرستان ها دعوت کردیم نکاتی را از علم و صنعت را به خانواده ها ارائه کنند ، تصریح کرد : مسوولان باید همت کنند که مهندسی را به جایگاه اصلی خود برگردانند .
نیلی در خصوص تحقیقات منجر به کارآفرین در دانشگاه نیز یادآور شد : دو محقق دانشگاه در حوزه مهندسی پزشکی و رباتیک به عنوان محقق فناور برتر استان معرفی شدند .
وی در خصوص صندلی خالی این دانشگاه نیز خاطرنشان کرد : 6 درصد عدم مراجعه داشتیم اما در برخی رشته ها مراجعه 107 درصد بوده است .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان در مورد کمبودهای دانشگاه نیز گفت : کمبودها در حوزه عمرانی ، بودجه است و زمین است که امیدواریم با واگذاری زمین از این مشکل رها شویم .
رشته مهندسی مکانیک گرایش مکاترونیک احیا شد وی در خصوص برنامه های دانشگاه با توجه به در پیش بودن رویداد «همدان ، 2018» اظهار کرد : پیشنهاد برگزاری تورهای صنعتی ارائه شده که ضمن معرفی بخش صنعتی بازدیدی برای میهمانان از صنعت استان داشته باشیم و از این رهگذر مراودات علمی نیز صورت گیرد .
نیلی با اشاره به ایجاد رشته مهندسی مکانیک با گرایش مکاترونیک با ظرفیت 70 دانشجو ، گفت : با پیگیری های صورت گرفته رشته مهندسی مکانیک گرایش مکاترونیک احیا شد و قرار است تمام آزمایشگاه های مهندسی رباتیک که تجهیز شده بود در اختیار مکاترونیک است .
وی با تأکید بر اینکه تفاوتی با دانشگاه صنعتی شریف نداریم ، بیان کرد : دانشگاه صنعتی شریف زیرساخت های قوی دارد که ما نیز باید زیرساخت ها را قوی کنیم ، برای اینکه صندلی خالی نداشته باشیم باید هر روز بهتر شویم .
نیلی اظهار کرد : می خواهیم افراد ماهر تأثیرگذار تربیت کنیم به همین دلیل نگاه ما به ورودی های سال های تحصیلی جامع است .
منبع فارس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
ابتکار
1397/04/16
> عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه تحصیل همزمان با اشتغال دولتی منع قانونی دارد ، گفت : اگر این منع قانونی بنابر صلاح دید دولت مرتفع و مجوز داده شده ، باید مدرک تحصیلی فرد شاغل اعمال شود.
> عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه تحصیل همزمان با اشتغال دولتی منع قانونی دارد ، گفت : اگر این منع قانونی بنابر صلاح دید دولت مرتفع و مجوز داده شده ، باید مدرک تحصیلی فرد شاغل اعمال شود .
محمود صادقی در گفت وگو با خانه ملت با اشاره به اصلاح لایحه قانون خدمات کشوری در خصوص اصلاح ارائه مدرک تحصیلی بیش از یک بار بعد از استخدام گفت : طبق قانون ، استخدام و آیین نامه های مربوط به آن جزو اختیارات دولت است و تداخلات مجلس در این حوزه می تواند در امر اجرا ایجاد اختلال کند .
نماینده مردم تهران در مجلس افزود : در کمیسیون آموزش که به عنوان کمیسیون فرعی در این خصوص انتخاب شده به مباحث مربوط به بخش آموزش و تحقیقات قانون خدمات کشوری رسیدگی شد ، ولی این نگاه که تداخلات مجلس می تواند در امر اجرا اختلال ایجاد کند ، از جانب نمایندگان مغفول مانده است .
وی ادامه داد : طبق اصل 124 قانون اساسی تمامی مسائل مربوط به استخدام مربوط به دولت است و دولت بنا به صلاح خود می تواند نیرو استخدام کرده و موضوع مدرک تحصیلی که توسط دولت عنوان شده نباید بیش از یک بار باشد ، به طور قطع براساس ضوابط و شرایط استخدامی کشور است .
عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : طبق قانون تحصیل همزمان با اشتغال دولتی منع قانونی دارد و اگر منع قانونی آن بنابر صلاح دید دولت مرتفع شده و مجوز صادر شده ، دولت باید مدرک تحصیلی فرد شاغل اعمال کند و حتی باعث ارتقای شغلی آن نیز شود .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : باید اصلاحات از جانب مجلس در قانون خدمات کشوری برای دولت ایجاد هزینه نکند و همچنین از جهتی دیگر این اصلاحات نباید باعث اختلال در امر اجرا نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آرمان امروز
1397/04/14
> دیداری برای اخذ عفو دانشجویان شنیده شد که عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره بررسی احکام سنگین دانشجویان بازداشت شده در ناآرامی های دی ماه ، گفت : آخرین جلسه ای که درخصوص حل مشکل دانشجویان داشتیم را با نماینده وزارت علوم و نماینده دانشجویان تشکیل دادیم و قرار بر این شد که نماینده دانشجویان پیگیری کند و تعداد دقیق دانشجویانی را که برای آنها احکام سنگین تشکیل شده ، بگوید .
> دیداری برای اخذ عفو دانشجویان شنیده شد که عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره بررسی احکام سنگین دانشجویان بازداشت شده در ناآرامی های دی ماه ، گفت : آخرین جلسه ای که درخصوص حل مشکل دانشجویان داشتیم را با نماینده وزارت علوم و نماینده دانشجویان تشکیل دادیم و قرار بر این شد که نماینده دانشجویان پیگیری کند و تعداد دقیق دانشجویانی را که برای آنها احکام سنگین تشکیل شده ، بگوید .
تاکنون چهار دانشجو که برای آنها احکام سنگینی صادر شده است با ما صحبت کرده اند و به آنها قول پیگیری دادیم .
فاطمه سعیدی افزود : امیدواریم که هفته آینده ملاقاتی با رئیس قوه قضائیه داشته باشیم تا پیگیری درخصوص پرونده دانشجویان داشته باشیم .
در غیر این صورت یک نامه رسمی به آقای صادق لاریجانی ارسال خواهیم کرد و تقاضای عفو را برای دانشجویانی که برای آنها احکام سنگینی صادر شده ، درخواست می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
وطن امروز
1397/04/14
> گروه اجتماعی : سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد : دانشجویان همه مقاطع تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل ، ترک ، اخراج یا انصراف از تحصیل ، حداکثر به مدت یک سال مهلت دارند تا وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند.
> گروه اجتماعی : سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد : دانشجویان همه مقاطع تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل ، ترک ، اخراج یا انصراف از تحصیل ، حداکثر به مدت یک سال مهلت دارند تا وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند .
به گزارش «وطن امروز» ، سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای ضوابط و مقررات مربوط به مهلت معرفی مشمولان را با توجه به اهمیت موضوع اعلام کرد .
در این اطلاعیه آمده است : دانشجویان همه مقاطع تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل ، ترک ، اخراج یا انصراف از تحصیل ، حداکثر به مدت یک سال مهلت دارند تا وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند .
بر همین اساس ، فارغ التحصیلان دانشگاهی باید قبل از اتمام مهلت یادشده ، برای اعزام به خدمت اقدام کنند و در صورت داشتن برگ آماده به خدمت بدون غیبت ، ادامه تحصیل آنان در مقاطع تحصیلی بالاتر بلامانع است .
در این اطلاعیه آمده است : مشمولانی که در مهلت معرفی یک ساله در مقاطع تحصیلی بالاتر پذیرفته شوند ، در صورت داشتن سایر شرایط قانونی ، مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
رسالت
1397/04/16
> نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی : ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی گفت : ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت .
> نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی : ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی گفت : ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت .
محمدحسین طیرانی در گفتگو با ایسنا ، با تاکید بر اینکه هر موسسه آموزش عالی غیردولتی می تواند پذیرش دانشجو از رشته های بدون متقاضی را متوقف کند ، گفت : دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در سال یک یا دو رشته جدید راه اندازی می کنند که مورد نیاز کشور و داوطلبان باشد ، ولی اخیرا شرایط به گونه ای است که این موسسات دیگر تمایلی به ایجاد رشته جدید به خصوص در رشته های ریاضی و مهندسی که تعداد داوطلبان کاهش یافته است ، ندارند .
وی با اشاره به طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی غیردولتی ، بیان کرد : در حال حاضر هیچ موسسه آموزش عالی غیردولتی که تعطیل شده باشد یا دانشجو پذیرش نکند ، نداریم .
وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد دانشجویان در تمام دانشگاه های دولتی ، آزاد ، پیام نور و غیردولتی خود به خود کاهش یافته است ، گفت : ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت .
آدرس مطلب http : //www .
resalat news .
com/newspaper/page/9256/12/26601/0.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/04/16
> نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان در سال های اخیر گفت : «ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت و تعداد فعلی داوطلبان کنکور ثابت خواهد ماند.
> نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان در سال های اخیر گفت : «ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت و تعداد فعلی داوطلبان کنکور ثابت خواهد ماند .
» محمدحسین طیرانی ، نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی کشور با تاکید بر اینکه هر موسسه آموزش عالی غیردولتی می تواند پذیرش دانشجو از رشته های بدون متقاضی را متوقف کند ، عنوان کرد : «برای مثال از رشته های علوم پایه و کاردانی چندان استقبال نمی شود ، لذا برخی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی پذیرش دانشجو از آنها را متوقف کرده اند .
» نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی اضافه کرد : «دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در سال یک یا دو رشته جدید راه اندازی می کنند که مورد نیاز کشور و داوطلبان باشد ، ولی اخیرا شرایط به گونه ای است که این موسسات دیگر تمایلی به ایجاد رشته جدید به خصوص در رشته های ریاضی و مهندسی که تعداد داوطلبان کاهش یافته است ، ندارند .
» طیرانی با اشاره به طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی غیردولتی بیان کرد : «در حال حاضر هیچ موسسه آموزش عالی غیردولتی که تعطیل شده باشد یا دانشجو پذیرش نکند ، نداریم اما دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی می توانند با توجه به امکانات خود تعداد اساتید ، داوطلبان و نیازهای کشور ، رشته های جدید تقاضا کنند .
» او افزود : «روسای موسسات آموزش عالی غیردولتی از سوی وزارت علوم موظف شده اند طرح آمایش رشته ها ، ظرفیت ها و امکانات دانشگاه ها و موسسات غیردولتی مناطق مختلف را تهیه کنند .
هدف از این طرح بررسی ظرفیت رشته ها ، امکانات و نیازهای کشور و متقاضیان ورود به دانشگاه هاست .
» طیرانی درخصوص حذف واژه «غیرانتفاعی» ادامه داد : «شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز درخصوص حذف واژه غیرانتفاعی به نتیجه نرسیده است ، ولی امیدواریم در آینده نزدیک تصمیم نهایی در این زمینه گرفته شود . »
1
فهرست