وزارت علوم - مطبوعات 17 تير 97
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت 13:46
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7028744 رسالت
7029519 خراسان
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7027443 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
7027441 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
رسالت
1397/04/17
> اخبار برگزیده فصلی جدید در دیپلماسی ذلتبسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت و 7 دانشگاه بزرگ تهران در اعتراض به اقدام بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ، به وزیر علوم نامه نوشتند .
> اخبار برگزیده فصلی جدید در دیپلماسی ذلتبسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت و 7 دانشگاه بزرگ تهران در اعتراض به اقدام بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ، به وزیر علوم نامه نوشتند .
به گزارش مشرق ، در این بیانیه آمده است : در روزهای اخیر ، فصلی جدید در دیپلماسی ذلت گشوده شد .
متاسفانه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و به عبارت دقیق تر جواسیس سرویس های اطلاعاتی بیگانه طی اقدامی متعرضانه قسمت هایی از دانشگاه علم و صنعت ایران ، از جمله دانشکده مهندسی برق را تحت بازرسی و نمونه برداری قرار دادند ! این اقدام بدون اطلاع دانشگاهیان و همچنین با مشایعت برخی اساتید فتنه گر دانشگاه تحقق یافته است .
تفتیش یک مرکز دانشگاهی توسط ماموران ذکر شده نه تنها در ایران ، بلکه در سراسر جهان و حتی کشور های پذیرنده پروتکل الحاقی نیز اقدامی شگفت به حساب می آید .
بازرسان آژانس تنها به بهانه مقاله پژوهشی یکی از دانشجویان این دانشکده به سمت دانشگاه سرازیر شده و به جای بازرسی از آزمایشگاه و دفتر استاد مربوطه ، تعدادی از آزمایشگاه ها و دفاتر اساتید را مورد تفتیش قرار داده اند .
طبق اذعان اساتید دانشکده برق بسیاری از این استادان هنگام بازدید در دفتر خود حضور نداشته و این اقدام بدون اجازه آنان صورت گرفته است؛ حال آنکه تعدادی از قطعات فوق پیشرفته و راهبردی ساخته شده توسط اساتید در همین اتاق ها قرار داشته؛ اما علی الظاهر دیپلماسی سراسر حقارت دولت نقطه ای را به دور از نظر جواسیس بین المللی مستکبران باقی نگذاشته است .
مقتضی است تا در اسرع وقت وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی به عنوان نهاد های مرتبط با آژانس بین المللی انرژی هسته ای و همچنین وزارت علوم در جایگاه متصدی مدیریت دانشگاه های کشور نسبت به اقدام حرمت شکنانه اخیر توضیحات مربوطه را ارائه دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
آرمان امروز
1397/04/17
> آرمان : از این جمله که وزیر علوم گفته است؛ «اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت» می شود استنباط کرد که پرونده دانشجویان کم کم به سرانجام روشن می رسد.
> آرمان : از این جمله که وزیر علوم گفته است؛ «اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت» می شود استنباط کرد که پرونده دانشجویان کم کم به سرانجام روشن می رسد .
دانشجویانی که بعد از اتفاقات دی ماه سال گذشته بازداشت شده بودند ، مبنای برخی اختلاف دیدگاه قرار داشته اند؛ یکسو قوه قضائیه است که بنا به وظیفه ذاتی که قانون بر آن محول کرده ، باید به موضوع وارد می شد و بعد از بررسی جوانب کار نسبت بین جرم و مجرم را تعیین می کرد و سوی دیگر مجموعه ای که پیشنهاد می کرد که می توان در مورد دانشجویانی که تحت تاثیر شور جوانی قرار گرفته اند ، به دلیل حساسیت شرایط با سعه صدری مواجه شد که در آموزه های دینی ما سفارش شده است .
نکته ای که در این بین وجود داشت این بود که دسته اخیر هم به هیچ وجه با رسیدگی قضائی به پرونده دانشجویان مخالفتی نداشت ، اما در عین حال به دلیل اینکه تقریبا همه بزرگان به مطالبات بحق مردم صحه گذاشتند و حتی دولت با صراحت گفت که در پاسخ به مطالبات کوشش می کند ، پیشنهاد می کردند که چون دانشجویانی در ابتدای راه قرار دارند و خیلی زود به عنوان نیروهای تحصیلکرده وارد دوران خدمت به مردم خواهند شد ، چه بسا بتوان بین آنهایی که بنا به روحیه عدالت جویی با مطالبات مردمی همراه شده اند با کسانی که برهم زننده امنیت بوده اند تمایز قائل شد .
به نظر می رسد که اختلاف دیدگاه در همین خلاصه می شود .
اختلاف دیدگاهی که دادستان تهران را بر آن داشت که هفته گذشته واکنش نشان دهد که : «وزارت علوم تاکنون درخواست رسمی در رابطه با دانشجویان نداشته و اسامی آنها را نیز اعلام نکرده است» .
با دقت به جمله جعفری دولت آبادی می توان معنای جمله منصور غلامی را دریافت .
وزیر علوم درباره سخن دادستان و عدم ارائه اسامی دانشجویان گفت : موقعی که دادستان محترم این اظهار نظر را داشتند ، شاید اطلاعات به ایشان منتقل نشده بود ، چون فرض بر این بود که اطلاعات را ایشان از مجموعه خودشان دریافت کنند ، اما در نهایت این اقدام صورت گرفت .
وی در نهایت اظهار امیدواری کرد : با توجه به اینکه اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار دارد ، امیدوار هستم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد .
دولت؛ پیگیر در همین رابطه شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی گفت : اینکه دولت در رابطه با پرونده دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات دی ماه 96 پیگیری انجام نداده ، درست نیست ، اعضای مختلف دولت پیگیری های خود را انجام دادند و منتظریم تا در تجدیدنظرها نتیجه پیگیری ها را ببینیم .
مولاوردی در ارتباط با پیگیری های صورت گرفته درباره احکام صادره برای دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات دی ماه سال 96 ، اظهار کرد : هنوز پیگیری های ما به نتیجه نرسیده است؛ تازه مرحله بدوی گذشته است ، اعتراض ها اعلام شده و امیدواریم نتیجه پیگیری های مان را در دادگاه های تجدیدنظر ببینیم .
وی گفت : دادستان اعلام کرده بود که وزارت علوم اطلاعات کامل در رابطه با دانشجویان دستگیر شده را اعلام نکرده است ، اما این موضوع که دولت اصلا در این باره با آنها صحبتی نکرده ، درست نیست .
اعضای مختلف دولت پیگیر این موضوع هستند و امیدوار هستیم که به نتیجه برسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
آرمان امروز
1397/04/17

امید دانشجویان فاطمه سعیدی نماینده مجلس در همان روزها با اشاره به بازداشت تعدادی از دانشجویان در جریان اعتراض ها ، از تشکیل کمیته پیگیری وضعیت این دانشجویان در مجلس خبر داد و گفته بود : درپی رایزنی هایی که با نمایندگان و برخی مسئولان داشتیم ، به ابتکار فراکسیون امید کمیته ای با حضور نمایندگانی از هر سه فراکسیون مجلس و به منظور پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت شده تشکیل شد .
این نماینده اصلاح طلب عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفته بود که نخستین گام و فعالیت نمایندگان در این کمیته ، دیدار با مسئولان وزارت کشور ، اطلاعات و مقامات امنیتی و قضائی است که سعی خواهد شد با انجام این دیدارها ، مسیر را برای حل فوری مشکل هموار کنیم .
البته تلاش منصور غلامی در توئیتی که همان روزها منتشر کرد آغاز شد که نوشت : پیرو انتشار خبر بازداشت دانشجویان ، تعدادی از دانشجویان بازداشتی آزاد شدند ، پیگیر وضعیت سایر دانشجویان بازداشتی هستم .
باقی دانشجویان نیز اگر جرمی مرتکب نشده باشند آزاد خواهند شد .
محمود صادقی ، نماینده مجلس نیز در 11 اسفند از تشکیل پرونده قضائی برای حدود 50 دانشجو که در جریان اعتراضات بازداشت شدند ، خبرداد .
این نماینده مجلس گفته بود : بر اساس آنچه پیش از این در رسانه ها منعکس شده بود به نظر می رسید این دانشجویان آزاد شده اند و پرونده ای هم ندارند ، اما متاسفانه برای دانشجویان بازداشتی در ناآرامی ها پرونده تشکیل شده و پرونده برخی از این دانشجویان به دادگاه ارجاع شده است .
تعدادی از دانشجویان بازداشتی که پرونده قضائی برای آنها تشکیل شده با بنده تماس گرفتند و من نیز از طریق مراجع ذی ربط پیگیر وضعیت پرونده آنها هستم .
این نماینده مجلس اضافه کرده است : شنیده ام که برای حدود 50 نفر از دانشجویان بازداشتی پرونده قضائی تشکیل شده است .
وی همچنین تصریح کرده بود که پرونده دانشجویان بازداشتی با اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» تشکیل شده است .
فاطمه سعیدی هم در این موضوع واکنش نشان داد و گفت : صدور احکام سنگین برای دانشجویان را پیگیری می کنیم و در صورت لزوم از وزرای اطلاعات و دادگستری سوال خواهیم کرد .
وی افزود : ما پیگیری می کنیم که چرا دانشجویانی که آزاد شده اند و مشکل شان حل شده بود ، برایشان پرونده تشکیل شده است .
ما از مسئولان ذی ربط این قول را گرفته بودیم برای دانشجویانی که به هر دلیلی بازداشت شده بودند و آزاد شدند ، پرونده ای تشکیل نشود و مشکلی به وجود نیاید .
طبق قولی که گرفته بودیم ، قرار بود دانشجویان با اطمینان خاطر و آرامش به کلاس و درس بازگردند .
امیدواری وزیر اکنون می توان با توجه به تعامل بیشتر بین وزارت علوم و دادستانی انتظار داشت که مشکل دانشجویان به گونه ای حل و فصل شود که کمترین هزینه را داشته و در عین حال با تجربه ای که برای دانشجویان به دست می آید از موارد مشابه جلوگیری شود .
از این رو منصور غلامی وزیر علوم در واکنش به اظهار نظر اخیر دادستان تهران در خصوص عدم انتقال اسامی دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم به دادستانی ، اظهار کرد : موقعی که دادستان محترم این اظهار نظر را داشتند ، شاید اطلاعات به او منتقل نشده بود ، چون فرض بر این بود که اطلاعات را ایشان از مجموعه خودشان دریافت کنند ، اما در نهایت این اقدام صورت گرفت .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر اسامی تمامی دانشجویانی که در بازداشت بودند و پرونده دارند؛ چه دانشجویانی که در خصوص آنها رأی صادر شده است و چه کسانی که هنوز رایی در مورد آنها صادر نشده ، از سوی همکاران وزارت علوم در اختیار دادستانی قرار گرفته است .
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار دارد ، امیدوار هستم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
شرق
1397/04/17
> وزیر علوم خبر داد اسامی دانشجویان پرونده دار در دستان دادستان دیروز در اولین روز هفته ، دو مقام دولتی از پیگیری وضعیت دانشجویان پرونده دار گفتند.
> وزیر علوم خبر داد اسامی دانشجویان پرونده دار در دستان دادستان دیروز در اولین روز هفته ، دو مقام دولتی از پیگیری وضعیت دانشجویان پرونده دار گفتند .
این دو مقام منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و شهیندخت مولاوردی ، دستیار ویژه رئیس جمهوری در حقوق شهروندی ، بودند .
به گزارش «ایسنا» غلامی در واکنش به اظهار نظر اخیر دادستان تهران در باره انتقال ندادن اسامی دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم به دادستانی ، گفت : «موقعی که دادستان محترم این اظهارنظر را داشتند ، شاید اطلاعات به او منتقل نشده بود؛ چون فرض بر این بود که اطلاعات را ایشان از مجموعه خودشان دریافت کنند؛ اما در نهایت این اقدام صورت گرفت» .
او ادامه داد : «درحال حاضر اسامی همه دانشجویانی که در بازداشت بودند و پرونده دارند؛ چه دانشجویانی که در باره آنها رأی صادر شده است و چه کسانی که هنوز رأیی برای شان صادر نشده ، از سوی همکاران وزارت علوم در اختیار دادستانی قرار گرفته است» .
وزیر علوم در انتها ابراز امیدواری کرد که این اسامی مورد توجه دادستان تهران قرار گیرند .
شهیندخت مولاوردی نیز در گفت وگو با «ایسنا» با اشاره به اظهارنظر دادستان تهران گفت : «دادستان اعلام کرده بودند که وزارت علوم ، اطلاعات کامل را درباره دانشجویان دستگیر شده اعلام نکرده است؛ اما این موضوع که دولت اصلا در این باره با آنها صحبتی نکرده ، درست نیست .
اعضای مختلف دولت پیگیر این موضوع هستند و امیدوار هستیم که به نتیجه برسیم» .
احتمالا «پیگیری» مدنظر مولاوردی ، دیدار و تماس های دولتی ها و به ویژه وزارت علوم با مقامات قوه قضائیه است ، از جمله دیدار حضور وزیر علوم و رئیس قوه قضائیه .
او در ادامه البته تأکید کرد که پیگیری ها هنوز به نتیجه نرسیده اند : «هنوز پیگیری های ما به نتیجه نرسیده است؛ تازه مرحله بدوی گذشته است ، اعتراض ها اعلام شده و امیدواریم نتیجه پیگیری های مان را در دادگاه های تجدیدنظر ببینیم» .
تکاپو برای حل و فصل مشکل دانشجویان بعد از صدور احکام بدوی تعدادی از دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات دی سال گذشته ، هم کلاسی های آنها با تجمع و اعتراض در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ، هم زمان با روز تشییع پیکر مرحوم قانعی راد در 27 خرداد ، موفق شدند افکار عمومی را به این موضوع جلب کنند .
از آن روز تا به حال مقامات متعددی در این باره اظهارنظر کردند؛ از محمد مهدی زاهدی ، نماینده اصولگرای مجلس و همچنین مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تهران تا نمایندگان فهرست امید مانند محمود صادقی و فاطمه سعیدی ، همگی خواستار لغو یا کاهش حداکثری احکام صادره و جلوگیری از صدور احکام باقی دانشجویان شدند .
در پی این واکنش ها بود که دادستان تهران ، جعفری دولت آبادی ، در چند نشست خبری توضیحاتی درباره پرونده این دانشجویان داد .
او در نهم تیر در جواب به سؤالی درباره وضعیت این دانشجویان گفته بود : «سؤال سختی کردید؛ اما مجبور هستم پاسخ بدهم .
شرکت در آشوب و اغتشاش جرم است و این به قشر خاصی هم ربط ندارد .
پس اینکه کسی بیاید و بگوید من دانشجو هستم و در تظاهرات شرکت می کنم ، نمی شود» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
شرق
1397/04/17

هرچند دولت آبادی بعد از بیان این موضوع گفت : «پیشنهاد ما این است که این افراد به محکومیت خود اعتراض کنند و در مرحله تجدیدنظر اگر دادگاه احساس کند اینها واقعا قصد مجرمانه نداشته اند ، می تواند کمک کند» .
احکام صادره سنگین هستند در این حال حجت الاسلام کرمی ، مسئول نهاد رهبری دانشگاه تهران ، هم چندی پیش در گفت وگو با فارس احکام صادر شده برای دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات دی را «سنگین» خوانده بود .
کرمی با اشاره به حکم هشت سال حبس برای یکی از دانشجویان گفته بود : «این حکم برای یک دانشجو بسیار سنگین است و از طرف نهاد رهبری در دانشگاه ها اقداماتی در این باره صورت گرفته؛ جلسه ای با مسئولان قوه قضائیه و قاضی پرونده داشتیم و حتی حجت الاسلام محمدیان ، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها ، به این قضیه ورود کرد؛ اما به دلیل هم زمانی این اتفاقات با هفته قوه قضائیه از 9 تیر بررسی این پرونده ها شتاب خواهد گرفت و به صورت جدی پیگیری خواهد شد» .
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تهران گفته بود : «ممکن است برخی از دانشجویان تحت احساسات قرار گرفته و در این تجمعات شرکت کرده باشند؛ اما این احکامی که از سوی قوه قضائیه صادر شده ، فقط برای حضور دانشجویان در اغتشاشات نبوده؛ بلکه مجموع اتهامات یک دانشجو در چند سال گذشته است که یک دانشجو به هشت سال زندان محکوم شده و بالاترین حکمی که برای اغتشاشات در نظر گرفته شده ، پنج سال زندان برای دانشجویی دیگر است» .
او درباره بررسی پرونده ها و اعلام نتیجه نهایی گفته بود : «نمی شود برای رسیدگی به پرونده ها زمان تعیین کرد .
وعده ای هم به دانشجویان داده نشده؛ اما کمیته چهار نفره نهاد رهبری در دانشگاه ها ، قوه قضائیه ، نماینده دانشجویان و وزارت علوم تشکیل شده و از امروز پیگیر موضوع خواهند بود .
موضوع ، موضوع کوچکی نیست و باید به دقت بررسی و ابعاد آن روشن شود که امیدواریم تا قبل از دادگاه تجدیدنظر بررسی های نهایی انجام بگیرد» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/17
> خانه ملت : وزیر علوم با اشاره به صندلی های خالی دانشگاه ها از احتمال ادغام و منحل شدن برخی از آنها خبر داد .
> احتمال ادغام و منحل شدن برخی دانشگاه ها خانه ملت : وزیر علوم با اشاره به صندلی های خالی دانشگاه ها از احتمال ادغام و منحل شدن برخی از آنها خبر داد .
منصور غلامی در توضیح اینکه فاکتورهایی که موجب خالی ماندن صندلی های یک دانشگاه می شوند ، گفت : متقاضیان در انتخاب دانشگاه و رشته ابتدا جایگاه دانشگاه ها ، قرار گرفتن در شهرهای بزرگ ، داشتن امکانات و رفاهیات بیشتر را در نظر می گیرند و در ادامه انتخاب ها به سمت شهرهای کوچک و دانشگاه هایی به غیر از دانشگاه های دولتی می روند ، بنابراین صندلی های خالی بیشتر مربوط به شعب دانشگاه های غیردولتی ، شعب دانشگاه های پیام نور و دانشگاه های دولتی کوچک است نه دانشگاه هایی که متقاضی بالایی دارند .
اسامی تمام دانشجویان پرونده دار روی میز دادستانی همچنین وزیر علوم در گفت وگو با «ایسنا» در واکنش به اظهارنظر اخیر دادستان تهران درخصوص عدم انتقال اسامی دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم به دادستانی ، اظهار کرد : در حال حاضر اسامی تمامی دانشجویانی که در بازداشت بودند و پرونده دارند؛ چه دانشجویانی که درخصوص آنها رای صادر شده است و چه کسانی که هنوز رایی در مورد آنها صادر نشده ، ازسوی همکاران وزارت علوم در اختیار دادستانی قرار گرفته است .
کپی شد کلمات کلیدی : وزارت علوم دانشگاه احتمال ادغام منحل.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
خراسان
1397/04/17
> انتقاد وزیرعلوم ازنحوه تخصیص بودجه به پژوهش وزیر علوم گفت : هر سال پیشنهادهای مربوط به بودجه پژوهش به سازمان برنامه وبودجه کشور ارائه می شود امابا توجه به مدل بودجه ریزی ، سازمان برنامه و بودجه نمی تواند عدد را بالا ببرد تا سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به یک درصد برسد.
> انتقاد وزیرعلوم ازنحوه تخصیص بودجه به پژوهش وزیر علوم گفت : هر سال پیشنهادهای مربوط به بودجه پژوهش به سازمان برنامه وبودجه کشور ارائه می شود امابا توجه به مدل بودجه ریزی ، سازمان برنامه و بودجه نمی تواند عدد را بالا ببرد تا سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به یک درصد برسد .
بنابراین در بخشی ازبودجه دانشگاه ها ابتدا باید مبالغ مربوط به حقوق و هزینه ها اختصاص پیداکند و در نهایت هرچه باقی ماند به پژوهش اختصاص یابد .
دکتر منصور غلامی درگفت وگو با مهر با اشاره به آخرین وضعیت سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی گفت : امسال میزان سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به کمی بالاتر از نیم درصد یعنی 59 صدم درصد رسیده است .
وی خاطرنشان کرد : ما هرسال پیشنهادهای مربوط به بودجه را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه می کنیم و در تمامی این پیشنهادها تقاضا داریم موضوع پژوهش دیده شود اما آن ها نیز یک مدل از بودجه را محاسبه و اجرا می کنند .
بنابراین بودجه ای به دانشگاه ها اختصاص داده می شود که این مراکز در ابتدا باید مبالغ مربوط به حقوق را کنار بگذارند ، بعد از آن هزینه ها برآورد شود و در نهایت هرچه باقی ماند به پژوهش اختصاص یابد .
وی خاطرنشان کرد : درکلان موضوع سازمان برنامه و بودجه در توزیع های خود نمی تواند عدد را بالا ببرد که سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به یک درصد برسد بنابراین بخشی از مباحث مربوط به بودجه پژوهش و سهم آن از تولید ناخالص ملی را باید سازمان برنامه و بودجه توضیح دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/16
> ایسنا : وزیر علوم گفت : اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت .
> اسامی دانشجویان پرونده دار بدست دادستانی رسید ایسنا : وزیر علوم گفت : اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت .
دکتر منصور غلامی در گفت وگو با ایسنا ، در واکنش به اظهار نظر اخیر دادستان تهران در خصوص عدم انتقال اسامی دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم به دادستانی ، اظهار کرد : موقعی که دادستان محترم این اظهار نظر را داشتند ، شاید اطلاعات به او منتقل نشده بود ، چون فرض بر این بود که اطلاعات را ایشان از مجموعه خودشان دریافت کنند ، اما در نهایت این اقدام صورت گرفت .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر اسامی تمامی دانشجویانی که در بازداشت بودند و پرونده دارند؛ چه دانشجویانی که در خصوص آنها رای صادر شده است و چه کسانی که هنوز رایی در مورد آنها صادر نشده ، از سوی همکاران وزارت علوم در اختیار دادستانی قرار گرفته است .
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار دارد ، امیدوار هستم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد .
کپی شد کلمات کلیدی : وزارت علوم دانشجویان اسامی دادستانی اختیار.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/04/16
> ایسنا : وزیر علوم گفت : اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت .
> اسامی تمام دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی قرار گرفت ایسنا : وزیر علوم گفت : اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت .
منصور غلامی در واکنش به اظهار نظر اخیر دادستان تهران در خصوص عدم انتقال اسامی دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم به دادستانی ، اظهار کرد : موقعی که دادستان محترم این اظهار نظر را داشتند ، شاید اطلاعات به او منتقل نشده بود ، چون فرض بر این بود که اطلاعات را ایشان از مجموعه خودشان دریافت کنند ، اما در نهایت این اقدام صورت گرفت .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر اسامی تمامی دانشجویانی که در بازداشت بودند و پرونده دارند؛ چه دانشجویانی که در خصوص آنها رای صادر شده است و چه کسانی که هنوز رایی در مورد آنها صادر نشده ، از سوی همکاران وزارت علوم در اختیار دادستانی قرار گرفته است .
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار دارد ، امیدوار هستم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد .
کپی شد کلمات کلیدی : وزیر علوم دادستانی دانشجویان پرونده دار.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه شروع
1397/04/16
> وزیر علوم گفت : اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت .
> دکتر منصور غلامی ددر واکنش به اظهار نظر اخیر دادستان تهران در خصوص عدم انتقال اسامی دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم به دادستانی ، اظهار کرد : موقعی که دادستان محترم این اظهار نظر را داشتند ، شاید اطلاعات به او منتقل نشده بود ، چون فرض بر این بود که اطلاعات را ایشان از مجموعه خودشان دریافت کنند ، اما در نهایت این اقدام صورت گرفت .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر اسامی تمامی دانشجویانی که در بازداشت بودند و پرونده دارند؛ چه دانشجویانی که در خصوص آنها رای صادر شده است و چه کسانی که هنوز رایی در مورد آنها صادر نشده ، از سوی همکاران وزارت علوم در اختیار دادستانی قرار گرفته است .
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه اسامی تمامی دانشجویان پرونده دار در اختیار دادستانی تهران قرار دارد ، امیدوار هستم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/04/17
> مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم روز گذشته در مصاحبه ای از ابلاغ آیین نامه سنوات دانشجویی به دانشگاه ها خبر داد؛ مساله ای که می تواند برای دانشجویان در ترم جدید قابل توجه باشد.
> مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم روز گذشته در مصاحبه ای از ابلاغ آیین نامه سنوات دانشجویی به دانشگاه ها خبر داد؛ مساله ای که می تواند برای دانشجویان در ترم جدید قابل توجه باشد .
او به مهر گفته است : «هیچ اتفاقی درباره قانون سنوات دانشجویی رخ نداده است .
آیین نامه یکپارچه سازی قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه ها را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم و هیچ تفاوتی با گذشته نداشته است .
دانشجویان کارشناسی تا 10 ترم ، دانشجویان کارشناسی ارشد تا 6 ترم و دانشجویان دکتری نیز تا 10 ترم می توانند پیش بروند ، منتها با مجوز دانشگاه محل تحصیل شان؛ مصوبه هم همان مصوبه سابق است .
» شریعتی نیاسر ادامه می دهد : «هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است و همه دانشجویان طبق روال گذشته به تحصیل خود ادامه دهند .
بخشنامه هم به دانشگاه ها ابلاغ شده است .
» این گفته معاون آموزشی وزیر علوم در حالی است که چندی پیش و در اردیبهشت ماه تجمعاتی در اعتراض به قوانین سنوات تحصیلی در تعدادی از دانشگاه ها از جمله شهید بهشتی ، فردوسی مشهد ، قوچان ، ارومیه ، تبریز ، علامه ، صنعتی شاهرود ، تربیت مدرس ، صنعتی کرمانشاه و سهند تبریز برگزار شد؛ تجمعاتی که با حمایت دفاتر شوراهای صنفی همراه بود و معترضان خواستار افزایش سنوات تحصیلی در مقطع کارشناسی و دکتری به 10 نیمسال و کارشناسی ارشد به 6 نیمسال و عدم تمییز سنوات تحصیلی و رفاهی بودند .
در این میان نکته قابل توجه اظهارات روزگذشته شریعتی نیاسر است که مقدار سنوات تحصیلی را برای دوره های مختلف به صورت واضح گرچه با یک قید اعلام می کند؛ موضوعی که تا پیش از این مسئولان وزارت علوم ملاک دریافت تحصیلی را طبق نظر دانشگاه اعلام کرده بود .
معاون وزیر علوم در دی ماه سال گذشته گفته بود : «ملاک دریافت سنوات از دانشجویان آیین نامه آموزشی است و هیات امنای دانشگاه ها براساس آیین نامه تعرفه تعیین می کنند .
» مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان در وزارت علوم نیز تاکید کرده بود : «در موضوع سنوات ، کاملا تابع تصمیمات آموزشی دانشگاه ها هستیم .
» ماجرای مارپیچ سنوات از این قرار است که در آیین نامه آموزشی وزارت علوم در سال 91 ، ذکر شده که طول دوره کارشناسی «پنج سال» است؛ به این معنی که ورودی های این سال تا 10 ترم می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند ، اما این مساله آنجایی مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته است که در آیین نامه ابلاغی اسفند 93 طول دوره کارشناسی چهار سال یعنی هشت نیمسال تحصیلی در دوره کارشناسی ذکر شده و در انتهای آیین نامه گفته شده آیین نامه ابلاغی برای «سایر ورودی ها» در صورت عدم ایجاد خلل در روند تحصیل لازم الاجرا است .
بر این اساس معاونت آموزشی می تواند هنگام فارغ التحصیلی ورودی های 91 و 92 مبلغ جریمه سنوات سال پنجم را از دانشجویان دریافت کند .
به هر حال باید دید آیا اظهارات تازه معاون وزیر علوم باعث می شود رویه دانشگاه هایی که هنوز قوانین قبلی سنوات تحصیلی را اعمال می کنند ، تغییر کند؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/04/17
> روز گذشته در ساختمان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جلسه ای با عنوان نشست هم اندیشی ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی با حضور روسای دانشگاه های برتر کشور ، وزیر علوم و معاونان این وزارتخانه برگزار شد.
> روز گذشته در ساختمان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جلسه ای با عنوان نشست هم اندیشی ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی با حضور روسای دانشگاه های برتر کشور ، وزیر علوم و معاونان این وزارتخانه برگزار شد .
در ابتدای این برنامه مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم اظهار کرد : «یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی که به وزارت علوم محول شد ، ارتقای حداقل پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه به تراز بین المللی بود که از زمان ابلاغ این برنامه موضوع را به دانشگاه های کشور اعلام و از آنها درخواست کردیم که در صورت آمادگی در این برنامه شرکت کنند و دانشگاه ها نیز برنامه های خود را ارائه دادند و درواقع اجرای این برنامه یکی از برنامه های مهم در عرصه آموزش عالی به شمار می رود .
» 16 دانشگاه و 9 پژوهشگاه به تراز بین المللی می رسند معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد : «بعد از ابلاغ این برنامه در مجموع 22 دانشگاه و 16 پژوهشگاه در کشور اعلام آمادگی کردند که می توانند به تراز بین المللی دست یابند که این موضوع در حوزه ستادی با حضور وزیر وقت مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت 16 دانشگاه و 9 پژوهشگاه از بین آنها برگزیده شدند و در ابتدای اجرای برنامه فوق سالیانه قرار شد 16 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص داده شود که البته به دلیل کمبود اعتبار نتوانستیم به توافقات کامل دست پیدا کنیم .
» او اضافه کرد : «براساس نظام های رتبه بندی مطرح جهانی نظیر شانگهای ، کیواس ، لایدن ، تایمز و .
دانشگاه هایی که بخواهند به تراز بین المللی دست یابند باید بتوانند یک مرکز کارآفرین باشند؛ به طور کلی تمرکز بر وجود نخبگان جامعه علمی ، همکاری سایر دستگاه ها و نقش حاکمیت برای دستیابی مراکز علمی آموزشی به تراز جهانی بسیار موثر و مفید است .
» شریعتی نیاسر با اشاره به شاخص های 200 دانشگاه برتر دنیا در عرصه های مختلف گفت : «براساس شاخص ها ، میانگین درآمد سرانه 200 دانشگاه برتر دنیا به ازای هر عضو هیات علمی 751 هزار دلار است .
همچنین نسبت دانشجو به استاد در این دانشگاه ها 11 به 7/0 درصد است ، ضمن اینکه 20 درصد کادر هیات علمی در 200 دانشگاه برتر دنیا از اساتید خارجی تشکیل می شود .
» 43 درصد مقالات تحقیقاتی مربوط به 200 دانشگاه برتر دنیاست معاون آموزشی وزیر علوم عنوان کرد : «درآمد تحقیقاتی 200 دانشگاه برتر دنیا 230 هزار دلار به ازای هر عضو هیات علمی است و تقریبا 43 درصد مقالات تحقیقاتی مربوط به این 200 دانشگاه برتر است .
» شریعتی نیاسر با بیان اینکه 19 درصد دانشجویان 200 دانشگاه برتر دنیا را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند ، گفت : «به طور کلی نسبت استاد به دانشجو ، تعداد مقالات اساتید ، میزان ثبت اختراع و برخی مسائل دیگر از مهم ترین شاخص های عمده برای کسب برتری در ترازهای بین المللی است ، ضمن اینکه برای دستیابی به این جایگاه باید به شیوه های آموزشی و پژوهشی ، جذب اساتید بین المللی ، پرداخت حقوق بالا ، تدریس به زبان انگلیسی و .
توجه ویژه ای داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/04/17

» معاون آموزشی وزیر علوم گفت : «میزان اعتبار اختصاصی به 200 دانشگاه برتر دنیا یک میلیون و 600 هزار دلار به ازای هر دانشجو است و در شرایط بدتر حدود 500 هزار دلار سرانه هر دانشجو تعیین شده است و دانشگاه های متوسط در این رده بندی 35 تا 50 هزار دلار سرانه دانشجو دریافت می کنند و در وضعیت بدتر نیز 20 تا 35 هزار دلار به ازای هر دانشجو سرانه تعیین شده است؛ بنابراین ما انتظار داریم دانشگاه های تراز اول کشور ما بتوانند با پایین ترین سطح شاخص های دانشگاه های برتر دنیا برابر باشند .
این در حالی است که سرانه دانشجویان در دانشگاه های برتر کشور ما حدود 20 میلیون تومان به ازای هر دانشجو است .
» او درباره وضعیت بودجه دانشگاه ها گفت : «میزان بودجه دانشگاه های کشور در سال 96 حدود 6700 میلیارد تومان تعیین شد که این میزان در سال 97 به 7740 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد .
اگرچه اخیرا در گزارش مطرح شده این آمار به حدود 9000 میلیارد تومان رسیده است ، اما به طور کلی سرانه 16 دانشگاه سطح یک کشور بین 16 تا 19 میلیون تعیین شده است .
» در ادامه برنامه منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری توجه به شاخص های تعیین شده برای این پروژه را ضروری دانست و اظهار کرد : «حرکت به سمت ارتقای شاخص ها توام با تکمیل ، ارزیابی و اصلاح شاخص هایی که برای این پروژه تعریف شده به خصوص با نگاه به تحولاتی که در جهان در حوزه های علم و تحقیقات و مدیریت مراکز علمی است ، باید توجه شود .
» او افزود : « آنچه تلاش می شود تقویت شاخص هایی است که این ارزیابی ها را به سمت ارتقای جایگاه پژوهشگاه ها و دانشگاه سوق می دهد و هر حمایتی که نیاز باشد تا جایی که توانمندی های دانشگاه ها ایجاب می کند ، انجام می دهیم و به حمایت از برنامه هایی که ذیل یا در جهت ارتقای شاخص ها صورت می گیرد باید توجه بیشتری شود و در این راستا اصلاح آیین نامه ها ، تامین بخشنامه ها و در صورت لزوم حرکت به سمت قوانینی که می تواند موانع را از بین ببرد ، مهم است که این بخش باید در ستاد وزارت علوم پایش شود .
» او با تاکید بر نقش اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در پیشرفت این پروژه عنوان کرد : «شرایط مشارکت اعضای هیات علمی در پیشبرد این پروژه به لحاظ آمادگی های ذهنی ، حرکت در راستای ارتقای شاخص ها و مشاوره های علمی را باید فراهم آوریم .
» وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هماهنگی مجموعه خانواده دانشگاه و مراکز علمی در پیشرفت این پروژه را مهم دانست و اظهار کرد : «باید برنامه هایی برای هماهنگی کارکنان دانشگاه ها و هماهنگی در این مسیر طراحی شود و اگر لازم است ارتقای دانش و مهارت کارکنان در دستورکار قرار گیرد و محیط های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کل فضای دانشگاه باید در این فرآیند قرار گیرند .
» غلامی گفت : «خانواده هر دانشگاه نیاز است خودشان را در راستای کمک و ارتقای جایگاه مورد نظر برای قرار گرفتن در رتبه های بالاتر تصور کند ، در برنامه های آتی که در پایان برنامه ششم توسعه باید به آن نقطه برسیم لازم است برای حمایت هایی که از طریق ستادهای وزارتخانه و در سطح دولت مورد نیاز است ، تلاش کنیم .
» سعید نمکی ، معاون علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه نیز در ادامه اظهار کرد : «بنا نداریم در این شرایط از نظر بودجه ای به دانشگاه ها و مراکز علمی شرایط سختی تحمیل کنیم ، البته هنر مدیران کشور اداره زیرمجموعه های خود در شرایط دشوار است .
» وی با تقدیر از کسانی که پروژه پیشرفت را از تابستان سال 95 آغاز کرده اند ، افزود : «قرار است سازمان برنامه و بودجه مراکز آموزش عالی را مورد حمایت بیشتری قرار دهد .
» معاون علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه گفت : «سال گذشته تلاش کردیم در بخش آموزشی صددرصد بودجه را تخصیص دهیم و در بخش پژوهشی نیز صددرصد بودجه واریز شد که در دقایق آخر سال کمبودی به وجود آمد و متاسفانه مجبور شدیم بخشی از بودجه را کاهش دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/04/17

» نمکی عنوان کرد : «آنچه در مقایسه سرانه ها داریم برمبنای PPP نیست ، به عنوان مثال غذای دانشجویان در کشورهای اروپایی کمتر از 10 دلار نیست در حالی که در کشور ما این مبلغ به کمتر از دو دلار می رسد ، به همین دلیل است که عرض می کنم باید سرانه ها تبدیل به PPP شود .
لازم است سرانه ها را یک بار دیگر مرور و مقایسه کنیم که برمبنای قدرت خرید در چه وضعیتی قرار داریم .
» نمکی با بیان اینکه هیچ دانشگاهی در دنیا از ابتدا تاکنون شرایط دانشگاه های ایران را نداشته است ، گفت : «بزرگ ترین دانشگاه های ایران را فئودال ها راه اندازی کردند ، خیلی از مسائل ما با کشورهای دنیا متفاوت است و به همین دلیل توصیه می کنم در تدوین شاخص ها عناصر متفاوت با دنیا را لحاظ کنیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/04/17
> معاون آموزشی وزیر ، علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : سنوات تحصیلی دانشجویان همچون سال های گذشته خواهد بود و تغییری در این راستا نخواهیم داشت.
> معاون آموزشی وزیر ، علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : سنوات تحصیلی دانشجویان همچون سال های گذشته خواهد بود و تغییری در این راستا نخواهیم داشت .
مجتبی شریعتی نیاسر روز شنبه در حاشیه نشست روسا و نمایندگان مراکز منتخب پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی در پاسخ به سوال ایرنا اظهار داشت : آیین نامه ای که به دانشگاه ها ابلاغ شده کاملا شرایط را برای مراکز علمی فراهم کرده و طبق روال گذشته دانشجویان کارشناسی می توانند در صورت نیاز تا سقف 2 ترم اضافه سنوات داشته باشند .
وی گفت : همچنین دانشجویان ارشد و دکتری براساس سقف مجازی که در آیین نامه آمده می توانند از سنوات تحصیلی بهره مند شوند .
معاون آموزشی وزیر علوم در مورد وضعیت پژوهشگاه ها و دانشگاههای برتر کشور گفت : مراکز پژوهشی منتخب متناسب با امکانات و پشتیبانی های مالی به موضوع بسیار جدی ورود پیدا کرده اند .
وی افزود : امسال سازمان برنامه و بودجه نیز به صورت جدی به موضوع ورود پیدا کرده و حمایت رسمی خودش را اعلام کرده و اعتبارات امسال را حدود 5 برابر سال گذشته در خصوص این پروژه افزایش داده است .
معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ادامه داد : پیش بینی ما این است که امسال حداقل 40 میلیارد تومان برای پروژه ارتقای 5 دانشکاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی ارائه کنیم .
وی خاطرنشان کرد : البته انتظار وزارت علوم بسیار بیشتر از این ارقام است اما به سبب مسائل اقتصادی کشور باید به این همراهی سازمان برنامه و بودجه راضی باشیم .
شریعتی نیاسر یادآور شد : یکی از مصادیق ورود جدی مراکز آموزش عالی کشور این است که براساس بخشنامه وزارت علوم 3 الی 5 درصد درآمد اختصاصی خود را به پروژه ارتقا 5 دانشکاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی اختصاص داده اند .
شریعتی نیاسر در مورد آخرین وضعیت سهمیه ایثاگران نیز اظهار داشت : سهمیه ایثارگران آن چه که در قانون آمده کماکان جاری و نافذ است مگر اینکه اصلاحیه بر آن زده شود؛ مجلس شورای اسلامی نیز در پی آن است که قانون را به نوعی اصلاح کند که هم عزیزان ایثارگر و فرزندانشان متضرر نشوند و هم افرادی که به دانشگاه ها ورود پیدا می کنند ، جایگاه ، سطح دانایی و توانمندی هایشان مناسب با محل ثبت نامشان باشد .
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تراز علمی دانشگاه ها اظهار داشت : نمی توان اظهارنظر دقیقی در این زمینه داشت اما آنچه که مسلم است از مراکز آموزش عالی کشور 16 دانشگاه جزو دانشگاه هایی هستند که در این عرصه رقابت قرار گرفته اند و فکر می کنم رصد عملکرد آنان در سال آینده این امکان را خواهد داد تا از این میزان هم برترین ها مشخص شوند .
شریعتی نیاسر گفت : 42 شاخص برای این 16 دانشگاه و مرکز آموزشی برتر مشخص شده و مراکز پژوهشی نیز براساس 33 شاخص ارزیابی خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/16
> معاون آموزشی وزارت علوم گفت : هیچ اتفاق جدیدی درباره قانون سنوات دانشجویی رخ نداده و بخشنامه هم به دانشگاه ها ابلاغ شده است .
> معاون آموزشی وزارت علوم گفت : هیچ اتفاق جدیدی درباره قانون سنوات دانشجویی رخ نداده و بخشنامه هم به دانشگاه ها ابلاغ شده است .
مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش سنوات دانشجویی گفت : هیچ اتفاقی درباره قانون سنوات دانشجویی رخ نداده است .
وی ادامه داد : آیین‎نامه یکپارچه‏سازی قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه ها را ابلاغ کردیم که هیچ تفاوتی با گذشته نداشته است .
معاون آموزشی وزارت علوم افزود : دانشجویان کارشناسی تا 10 ترم ، دانشجویان کارشناسی ارشد تا 6 ترم و دانشجویان دکتری نیز تا 10 ترم می‎توانند پیش روند ، منتهی با مجوز دانشگاه محل تحصیلشان .
مصوبه ، همان مصوبه سابق است .
شریعتی نیاسر افزود : هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است همه دانشجویان طبق روال گذشته به تحصیل خود ادامه دهند ، بخشنامه هم به دانشگاه ها ابلاغ شده است .
از چندی پیش دانشجویان در مقاطع و دانشگاههای مختلف نسبت به قانون سنوات در دانشگاهها اعتراض دارند .
زیرا پس از گذراندن دوره سنوات در صورت عدم تمام نشدن تحصیل باید شهریه بپردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/16
> معاون آموزشی وزارت علوم : بخشنامه جدید وزارت علوم درباره دوره مشترک با دانشگاه های خارجی معاون آموزشی وزیر علوم گفت : اخیرا بخشنامه ای به دانشگاهها ابلاغ کردیم و به موجب آن دانشگاه های سطح 1و 2 می توانند برای رشته های دایر خود با دانشگاه های خارج دوره مشترک برگزار کنند .
> معاون آموزشی وزارت علوم : بخشنامه جدید وزارت علوم درباره دوره مشترک با دانشگاه های خارجی معاون آموزشی وزیر علوم گفت : اخیرا بخشنامه ای به دانشگاهها ابلاغ کردیم و به موجب آن دانشگاه های سطح 1و 2 می توانند برای رشته های دایر خود با دانشگاه های خارج دوره مشترک برگزار کنند .
به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست هم‎اندیشی ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی که با حضور روسای دانشگاه های برتر در وزارت علوم برگزار شد ، اجرای این برنامه را یکی از برنامه های مهم عرصه آموزش عالی توصیف کرد و گفت : یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی که به وزارت علوم محول شد ارتقای حداقل پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه به تراز بین المللی بود که از زمان ابلاغ این برنامه این موضوع را به کلیه دانشگاه های کشور اعلام کردیم و از آن ها درخواست کردیم که در صورت آمادگی در این برنامه شرکت کنند و دانشگاه ها نیز برنامه های خود را در این زمینه ارائه دادند .
وی در ادامه تصریح کرد : بعد از ابلاغ برنامه فوق در مجموع 12 دانشگاه و 16 پژوهشگاه در کشور اعلام آمادگی کردند که می توانند به تراز بین المللی دست یابند که این موضوع در حوزه ستادی با حضور وزیر وقت مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت 16 دانشگاه و 9 پژوهشگاه از بین آن ها برگزیده شدند .
معاون آموزشی وزارت علوم اظهار کرد : در ابتدای اجرای برنامه فوق سالیانه قرار شد 16 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص بدهیم که البته به دلیل کمبود اعتبار نتوانستیم آن را فراهم کنیم .
به گفته وی برای پیشبرد اجرای برنامه فوق کمیته ای در وزارت علوم تشکیل شد که در این کمیته هر یک هفته در میان فعالیت های مراکز آموزش عالی که قرار شد به تراز بین المللی دست یابند را رصد می کردیم .
در نهایت توانستیم شاخص 42 و 33گانه را در این زمینه تعریف و به مراکز 9+16 ابلاغ کنیم و خوشبختانه هر کدام از مراکز نیز در این کمیته نماینده ای را معرفی کردند که فعالیت های آن ها از طریق این نماینده در جلسات کمیته مورد رصد قرار بگیرد .
به طور کلی برای سال 97 به این تصمیم گیری رسیدیم که در کمیته نظارت هر جلسه یک دانشگاه گزارش عملکرد خود در این زمینه ارائه دهند .
شریعتی روند حرکت به سمت بین المللی شدن توسط دانشگاه های تعیین شده را رضایت بخش توصیف کرد و گفت : دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با علم بر اینکه وضعیت اعتباری و بودجه ای مطلوب در این زمینه وجود ندارد اما همواره در اجرای این طرح تأکید و روند فعالیت های خود را مثبت ارائه کردند .
به طور کلی این مراکز نقش اجرای پروژه را حرکت موثر و خوب ارزیابی کردند و بر این باور بودند که باید اجرای آن ادامه یابد .
اگرچه تدابیری نیز اندیشیده شده که با کمک مراکز آموزشی ، پژوهشی و دستگاه های اجرایی کشور در سازمان برنامه و بودجه حمایت هایی نیز از اجرای این پروژه صورت بگیرد .
شاخص های 200 دانشگاه برتر دنیا در عرصه های مختلف معاون آموزشی وزارت علوم خاطر نشان کرد : براساس نظام های رتبه بندی مطرح جهانی نظیر شانگهای ، کیو اس ، لایدن ، تایمز و .
دانشگاه هایی که بخواهند به تراز بین المللی دست یابند باید بتوانند یک مرکز کارآفرین باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/16

به طور کلی تمرکز بر وجود نخبگان جامعه علمی ، همکاری سایر دستگاه ها و نقش حاکمیت برای دستیابی مراکز علمی آموزشی به تراز جهانی بسیار موثر و مفید است .
وی در ادامه به شاخص های 200 دانشگاه برتر دنیا در عرصه های مختلف اشاره کرد و گفت : براساس شاخص ها میانگین درآمد سرانه 200 دانشگاه برتر دنیا به ازای هر عضو هیأت علمی 751 هزار دلار است .
همچنین نسبت دانشجو به استاد در این دانشگاه ها 11 به 0 .
7 درصد می رسد .
ضمن اینکه 20 درصد کادر هیأت علمی در 200 دانشگاه برتر دنیا از اساتید خارجی تشکیل می شود .
در مسابقات بین‎المللیPAN 2018 فرانسه؛ کسب رتبه برتر توسط دانشجویان علوم کامپیوتر دانشگاه محقق اردبیلی نرم افزار شبیه ساز نوشته شده توسط دانشجویان رشته علوم کامپیوتر دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان برترین شبیه ساز در زمینه Author Obfuscation در مسابقات PAN 2018 برگزیده شد .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر صدیف احدپور رئیس دانشکده علوم دانشگاه محقق اردبیلی با اعلام این خبرگفت : مصطفی ره گوی ، حامد بابایی ، سالار خیاط میرزارسولی و حسن زینالی دانشجویان ترم هشت رشته علوم کامپیوتر این دانشکده ، توانستند به عنوان اولین تیم ایرانی ، مقام برتر این مسابقه معتبر بین‎المللی را کسب نمایند .
وی افزود : PAN جزو رویدادهای علمی در زمینه پردازش زبان طبیعی با هدف جمع آوری دیدگاههای مختلف جهت حل مسائل به روز و ارزیابی الگوریتمها در زمینه پردازش متن می‎باشد که هر ساله در قالب آزمایشگاه و به صورت مسابقه‎ای در زمینه‎‏های متفاوت به عنوان زیرمجموعه‏ای از کنفرانس CLEF برگزار می‏گردد که در این رویداد علمی از بدو شروع تاکنون 400 تیم از کشورهایی همچون آلمان ، ایتالیا ، آرژانتین ، برزیل و غیره اقدام به طرح ایده‎های مورد نظر در قالب نرم‎افزار(حدود 700 نرم افزار) کرده‎اند .
وی تصریح کرد : مقاله نوشته شده توسط این دانشجویان که در زمینه تشخیص زبان طبیعی است و در کنفرانس بین‎المللی CLEF 2018 که شهوریور ماه امسال در کشور فرانسه برگزار خواهد شد ، مورد پذیرش قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
رسالت
1397/04/17
> معاون آموزشی وزارت علوم : کماکان سهمیه ایثارگران در کنکور جاری و نافذ است معاون آموزشی وزارت علوم گفت : سهمیه ای که برای ایثارگران در کنکور درنظر گرفته شده براساس آنچه در قانون آمده ، کماکان جاری و نافذ است مگر اینکه اصلاحیه ای زده شود .
> معاون آموزشی وزارت علوم : کماکان سهمیه ایثارگران در کنکور جاری و نافذ است معاون آموزشی وزارت علوم گفت : سهمیه ای که برای ایثارگران در کنکور درنظر گرفته شده براساس آنچه در قانون آمده ، کماکان جاری و نافذ است مگر اینکه اصلاحیه ای زده شود .
به گزارش خبرنگار مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر در نشست هم اندیشی دانشگاه ها با وزارت علوم برای دستیابی به رتبه های برتر جهانی در وزارت علوم درخصوص سنوات تحصیلی دانشجویان در مقاطع مختلف گفت : آیین نامه ای که به دانشگاه ها ابلاغ شده کاملا شرایط را برای دانشجویان فراهم کرده .
وی افزود : طبق روال گذشته دانشجویان کارشناسی اگر نیاز باشد تا سقف دو ترم افزایش سنوات خواهند داشت و دانشجویان دکتری نیز می توانند تا سقف مجاز سنوات داشته باشند .
معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص پروژه انتخاب 5 دانشگاه و پژوهشگاه برای دستیابی به تراز بین المللی تاکید کرد : دانشگاه ها و پژوهشگاه های منتخب بسیار جدی به موضوع ورود پیدا کرده اند و امسال سازمان برنامه و بودجه به موضوع به صورت جدی وارد شده است .
شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد : اعتبارات این طرح برای سال جاری از سوی سازمان برنامه و بودجه 5 برابر شده و پیش بینی می کنیم که حدود 40 میلیارد تومان برای این پروژه بودجه اختصاص یابد .
آدرس مطلب http : //www .
resalat news .
com/newspaper/page/9257/12/26635/0.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ابتکار
1397/04/17
> رئیس دانشگاه تهران گفت : دانشگاه تهران در حوزه آب ، موسسه ای مشترک با یونسکو و وزارت امور خارجه ایجاد کرده است که از مهرماه امسال در این موسسه دانشجو به زبان انگلیسی پذیرش خواهد شد.
> رئیس دانشگاه تهران گفت : دانشگاه تهران در حوزه آب ، موسسه ای مشترک با یونسکو و وزارت امور خارجه ایجاد کرده است که از مهرماه امسال در این موسسه دانشجو به زبان انگلیسی پذیرش خواهد شد .
به گزارش ایلنا ، محمود نیلی احمدآبادی در نشست هم اندیشی ارتقای 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی بیان کرد : دانشگاه تهران در این زمینه سیاست های خود را تغییر داده و میزان حق التدریس پژوهشی اساتید را کم کرده که از سقف 26 واحد به 12 واحد رسیده است .
همچنین بازنگری آئین نامه ترفیع اساتید ، اختصاص یک درصد از بودجه دانشگاه به بین المللی سازی ، سه برابر شدن بودجه بین المللی دانشگاه ، اصلاح آیین نامه گرنت پژوهشی و تدوین آئین نامه جذب دانشجویان پسادکتری در همین راستا بوده است .
نیلی احمدآبادی گفت : دانشگاه تهران در حوزه آب ، موسسه ای مشترک با یونسکو و وزارت امور خارجه ایجاد کرده است که از مهرماه امسال در این موسسه دانشجو به زبان انگلیسی پذیرش خواهد شد .
وی اضافه کرد : همچنین برنامه داریم که تمام دانشجویان دوره دکتری این دانشگاه ، 6 تا 9 ماه فرصت مطالعاتی در خارج از کشور بگذرانند که امسال از 1100 دانشجو ، 400 دانشجوی این دانشگاه به فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعزام می شوند .
وی افزود : اعضای هیات علمی این دانشگاه که تحصیل آنها در داخل ایران بوده نیز به فرصت مطالعاتی 6 تا 1 ساله اعزام می شوند .
ضمن اینکه دانشگاه تهران با کشور کره جنوبی ، موسسه مشترکی تاسیس کرده که قرار است 100 هزار دلار طرف کره ای و 100 هزار دلار دانشگاه تهران برای راه اندازی این موسسه اختصاص دهند .
ضمن اینکه دانشگاه تهران با کشورهای چین و روسیه نیز فعالیت های مشترک علمی و آموزشی دارد .
علاوه بر این تعدد مراکز رتبه بندی در دنیا نشان می دهد .
همچنان در دنیا به مدل مشترکی نرسیده ایم ، اما این موضوع مورد تاکید است که نظام های رتبه بندی به اقتصاد کشورها و شیوه مناسب جذب دانشجو و هیات علمی کمک زیادی می کند .
وی گفت : دانشگاه های ایران در حوزه آموزش و پژوهش پیشرفت های خوبی داشته اند ، اما در تعاملات بین المللی ضعیف عمل کرده اند و فعالیت های بین المللی از ضرورت دانشگاه ها است و دانشگاه بدون این فعالیت ها ، دانشگاه به حساب نمی آید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1397/04/16
> الزام داوطلبان کنکور 97 به درج کد سوابق تحصیلی اطلاعیه مهم سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان اعلام کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و مشاهده سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
> الزام داوطلبان کنکور 97 به درج کد سوابق تحصیلی اطلاعیه مهم سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان اعلام کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و مشاهده سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
در قسمتی از این اطلاعیه آمده است؛ پیرو اطلاعیه مورخ 97/03/27 بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1397 که دانش آموز دوره پیش دانشگاهی سال جاری بوده و در خرداد ماه سال 1397 موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی شده اند می رساند ، لازم است از تاریخ 97/04/17 با مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها به نشانی : http : //dipcode .
medu .
ir کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی خود را دریافت نموده و از همان تاریخ لغایت 97/04/20 به سایت این سازمان به نشانی زیر مراجعه ونسبت به درج کد سوابق تحصیلی که از سایت مذکور دریافت نموده اند اقدام وسوابق تحصیلی خود رامشاهده نمایند .
www .
sanjesh .
org داوطلبان در صورت عدم وجود کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی خود درسایت این سازمان و یا مشاهده اشکال در نمرات سوابق تحصیلی خود می بایست به اداره آموزش و پرورش منطقه اخذ مدرک تحصیلی مراجعه نمایند .
بدیهی است منحصراً مواردی که از طریق وزارت آموزش و پرورش و حداکثر تا تاریخ 97/05/01 به این سازمان واصل گردد اعمال خواهد شد .
عدم اعلام کدسوابق تحصیلی پیش دانشگاهی توسط داوطلبان در سایت این سازمان در بازه زمانی فوق موجب عدم اعمال سوابق تحصیلی در نمره کل نهایی آنان خواهد شد .
لازم به تاکید است این مهلت قابل تمدید نمی باشد .
ضمناً آن دسته از داوطلبانی که در دروس ترمیمی سال سوم (دیپلم) نیز شرکت نموده اند می توانند باتوجه به توضیحات فوق برای مشاهده سوابق تحصیلی و نمرات خود اقدام نمایند .
رییس دانشگاه : برنامه دانشگاه تهران برای اعزام تمام دانشجویان دکتری به فرصت مطالعاتی رییس دانشگاه تهران از برنامه این دانشگاه برای اعزام تمامی دانشجویان دکتری به فرصت مطالعاتی 6 تا 9 ماهه خبر داد و گفت : تمامی اعضای هیات علمی که در داخل کشور تحصیل کردند نیز موظف به گذراندن فرصت مطالعاتی 6 تا یکساله در خارج از کشور هستند .
البته قبل از تبدیل وضعیت باید اعزام شوند .
به گزارش ایسنا ، دکتر محمود نیلی احمدآبادی اظهار کرد : سیاست حق التدریس و حق التحقیق بدترین سیاستی بود که در دانشگاه های کشور ایجاد شد ، چرا که این سیاست مشوق فردگرایی و ضد کار تیمی است .
وی افزود : دانشگاه تهران در این زمینه سیاست های خود را تغییر داده است و میزان حق التدریس پژوهشی اساتید را کم کرده که از سقف 26 واحد به 12 واحد رسیده است .
نیلی احمدآبادی با بیان اینکه برای دستیابی به دانشگاه بین المللی ، باید زیرساخت ها نیز تغییر کند ، خاطرنشان کرد : بازنگری آئین نامه ترفیع اساتید ، اختصاص یک درصد از بودجه دانشگاه به بحث بین المللی سازی ، سه برابر شدن بودجه بین المللی دانشگاه ، اصلاح آئین نامه گرنت پژوهشی و تدوین آئین نامه جذب دانشجویان پسادکتری در این راستا بوده است .
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : این دانشگاه در حوزه آب ، مؤسسه ای مشترک با یونسکو و وزارت امور خارجه ایجاد کرده است که از مهرماه امسال در این مؤسسه دانشجو به زبان انگلیسی پذیرش خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1397/04/16

به گفته وی ، همچنین برنامه داریم که تمام دانشجویان دوره دکتری این دانشگاه ، 6 تا 9 ماه فرصت مطالعاتی در خارج از کشور بگذرانند که امسال از 1100 دانشجو ، 400 دانشجوی این دانشگاه به فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعزام می شوند .
رئیس دانشگاه تهران تأکید کرد : تمامی اعضای هیأت علمی این دانشگاه که تحصیل آنها در داخل ایران بوده است نیز به فرصت مطالعاتی 6 تا یک ساله اعزام می شوند .
البته قبل از تبدیل وضعیت باید اعزام شوند .
نیلی احمدآبادی اظهار کرد : دانشگاه تهران با کشور کره جنوبی ، مؤسسه مشترکی تأسیس کرده که قرار است 100 هزار دلار طرف کره ای و 100 هزار دلار دانشگاه تهران برای راه اندازی این مؤسسه اختصاص دهند .
وی گفت : دانشگاه تهران با کشورهای چین و روسیه نیز فعالیت های مشترک علمی و آموزشی دارد .
معاون سازمان برنامه و بودجه : قصد نداریم مشکلات مالی را به دانشگاه‎ها تحمیل کنیم معاون سازمان برنامه و بودجه کشور گفت : بنا نداریم در شرایط سخت ، مشکلات مالی و اقتصادی بدی به دانشگاه ها تحمیل کنیم .
به گزارش خبرنگار مهر ، سعید نمکی معاون امور علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در خصوص ارتقای رتبه این مراکز در طرح بین‎المللی در وزارت علوم گفت : درست است که کشور روزهای سختی را می‎گذراند و ممکن است روزهای سخت تری نیز در پیش داشته باشیم اما ما معتقدیم دانشگاهها و پژوهشگاهها در این روزهای سخت باید مورد حمایت قرار گیرند چرا که در این شرایط این مراکز به عنوان مغز متفکر جامعه به شمار می‎روند .
وی افزود : بنا نداریم در شرایط سخت ، مشکلات مالی و اقتصادی بدی به دانشگاهها تحمیل کنیم .
نمکی خاطرنشان کرد : هنر مدیران مدیریت در شرایط سخت است و ما خودمان را برای این شرایط آماده کرده‏ایم .
وی افزود : حمایتهای بودجه‏ای از آموزش عالی را در سال جاری بیشتر خواهیم کرد و در سال گذشته نیز بودجه مربوط به بخش آموزش دانشگاهها به صورت صددرصدی تخصیص داده شد و برای بودجه پژوهش نیز تخصیص صددرصد به خزانه اعلام کردیم اما در آخرین روزهای سال به دلیل کمبود منابع این موضوع به صورت کامل تخصیص نیافت .
وی عنوان کرد : امسال برنامه داریم کمبود تخصیصهای بودجه‏ای در آموزش عالی را جبران کنیم .
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور گفت : غذای یک دانشجوی خارجی در ارزانترین شرایط زیر 10 دلار است اما در کشور ما این میزان زیر دو دلار محاسبه شده است .
نمکی تاکید کرد : باید مدلهای رده‎بندی مرتبط با کشور نیز تدوین شود تا علاوه بر پیشرفت در ارزیابیهای بین‏المللی دانشگاههای کشور دچار یاس نشوند .
وی گفت : خریدار اصلی خدمت دانشگاههای دنیا بخش خصوصی است اما متاسفانه در کشور ما این شاکله وجود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر
قدس
1397/04/16
> قدس انلاین : نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت : با توجه به اینکه وزارت علوم موضوع آمایش تمامی دانشگاه ها را آغاز کرده ، در آینده نزدیک ممکن است شاهد کوچک شدن دانشگاه ها باشیم .
> بهروز بنیادی ، در حاشیه بازدید از مرکز آموزش عالی کاشمر و نحوه برگزاری آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در روز گذشته با تقدیر از کسانی که مرکز آموزش عالی کاشمر را بنیانگذاری کردند ، افزود : بدون شک حضور مراکز دانشگاهی در هر منطقه سبب توسعه می شود .
وی با بیان اینکه مرکز آموزش عالی کاشمر مسیر خوبی را در راستای توسعه منطقه آغاز کرده است ، اظهار کرد : البته هنوز مرکز آموزش عالی کاشمر در مقایسه با مراکز سایر شهرستان ها که همزمان با هم شروع به کار کرده اند کمی عقب هستیم که باید جبران شود .
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امیدواریم با تغییر رویکردها و مدیریت مرکز آموزش عالی در راستای رسیدن به اهداف پیش رو شتاب بیشتری بگیرد ، عنوان کرد : در این راستا و برای پیشرفت مرکز آموزش عالی برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته است .
وی در ادامه با اعلام اینکه وزارت علوم موضوع آمایش همه دانشگاه ها را آغاز کرده است ، بیان کرد : در آینده نزدیک ممکن است شاهد کوچک شدن دانشگاه ها باشیم .
بنیادی با بیان اینکه اولین استارت این کوچک شدن ها در مراکز علمی کاربردی ها اتفاق افتاده است ، اظهار کرد : با توجه به کاهش دانشجو همه دانشگاه ها باید هر چه سریعتر استعدادهای خود را شناسایی و مدیران طرح های آمایش را آماده و هر چه زودتر مصوبه نهایی را دریافت کنند .
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مرکز آموزش عالی کاشمر در این راستا قدم هایی خوبی را برداشته و تاکنون زحمات بسیاری کشیده شده است ، بیان کرد : مرکز آموزش عالی کاشمر اولین مجموعه در منطقه بوده که طرح آمایش خود را تهیه کرده است .
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعلام اینکه در توسعه عمرانی مرکز آموزش عالی اقداماتی برای واگذاری زمین انجام شده و اکنون در مراحل نهایی خود است ، گفت : به توجه به محصولات منطقه از جمله انگور ، پسته و زعفران در تلاش هستیم سایت اداری خلیل آباد را به یک پژوهشگاه کشاورزی تبدیل کنیم .
وی با بیان اینکه اکنون سایت اداری خلیل آباد رها شده است و دولت هم در تکمیل آن توانمند نیست ، عنوان کرد : با وزارت خانه مربوطه هماهنگی هایی لازم انجام شده که اگر مجموعه واگذار شود به عنوان یک بازوی خوبی برای مرکز آموزش عالی کاشمر خواهد بود .
بنیادی با بیان اینکه امید داریم مرکز آموزش عالی به جایگاه واقعی خود و ارتقاء در خور شأن برسد ، راه اندازی پژوهشگاه کشاورزی را یکی از ضرورت های منطقه دانست و ادامه داد : در زمانی تمامی این کارها برنامه ریزی شده که دولت در فضای اقتصادی سختی قرار دارد .
وی با اشاره به اینکه با توجه به وضعیت اقتصادی دولت مجبور به اولویت بندی پروژه های عمرانی است ، گفت : با توجه به اینکه معیشت مردم مهمتر از توسعه های عمرانی است ، هزینه عمرانی در سال های 97 و 98 محدودیت خاصی پیدا خواهند کرد .
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص آزمون استخدامی گفت : این آزمون تنها برای شناسایی میزان فارغ التحصیلان بیکار و اینکه از هر رشته چه تعداد هستند برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر
قدس
1397/04/16

بنیادی با توجه به برگزاری این آزمون در امتحانات تخصصی بخشی از سوالات حذف خواهد شد و نهایت به مصاحبه می روند ، نداشتن آمار درست و جامع را یکی از مشکلات موجود در کشور دانست .
وی با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 4 میلیون نفر کارمند در بخش دولتی فعال هستند ، گفت : در استخدامی ها طبق قانون حقوق خانواده شهدا و ایثارگران به درستی رعایت می شود اما در خصوص استخدامی معلولان بستگی به دستگاهی دارد که آزمون برگزار می کند .
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شاید برخی دستگاه ها بر حسب نوع کاری که دارند خیلی نتواند از معلولان استفاده کند ، افزود : بسته به نوع دستگاه ها استفاده از سهمیه ها متفاوت است .
در این بازدید دکتر هادی معماریان رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر توضیحاتی که در خصوص نحوه برگزاری آزمون ارائه کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/04/17
> تمام داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 97 که دانش آموز دوره پیش دانشگاهی سال جاری و در خردادماه 97 موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی شده اند لازم است از امروز ، 17 تیرماه با مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه به نشانی dipcode.
> تمام داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 97 که دانش آموز دوره پیش دانشگاهی سال جاری و در خردادماه 97 موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی شده اند لازم است از امروز ، 17 تیرماه با مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه به نشانی dipcode .
medu .
ir کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی خود را دریافت کنند .
حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش در گفت وگو با «مهر» گفت : «این دانش آموزان از 17 تیر تا 20 تیرماه 97 فرصت دارند به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh .
org مراجعه و نسبت به درج کد سوابق تحصیلی از سامانه مذکور اقدام کرده و سوابق تحصیلی خود را مشاهده کنند .
داوطلبان در صورت عدم وجود کد سوابق تحصیلی خود در سایت سازمان سنجش یا مشاهده اشکال در نمرات سوابق تحصیلی خود باید به اداره آموزش و پرورش منطقه اخذ مدرک تحصیلی مراجعه کنند .
» او افزود : «منحصرا مواردی که از طریق وزارت آموزش و پرورش و حداکثر تا اول مردادماه 97 به سازمان سنجش واصل شود ، اعمال خواهد شد .
عدم اعلام کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی توسط داوطلبان در سایت سازمان سنجش و در مدت زمان اعلام شده ، موجب عدم اعمال سوابق تحصیلی در نمره کل نهایی آنان خواهد شد .
» توکلی تاکید کرد : «مهلت اعلام شده (17 تا 20 تیرماه 97) قابل تمدید نیست .
» او یادآور شد : «آن دسته از داوطلبانی که در دروس ترمیمی سال سوم (دیپلم) نیز شرکت کرده اند می توانند با توضیحات داده شده برای مشاهده سوابق تحصیلی و نمرات خود اقدام کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/04/17
> تابستان فصل مسافرت اســت؛ فــصـلی کـــه خوابگاه های دانشجویی خالی از دانشجو می شوند و این خود می تواند فرصت خوبی را در اختیار دانشگاه ها برای درآمدزایی و اسکان مسافران تابستانی قرار دهد.
> تابستان فصل مسافرت اســت؛ فــصـلی کـــه خوابگاه های دانشجویی خالی از دانشجو می شوند و این خود می تواند فرصت خوبی را در اختیار دانشگاه ها برای درآمدزایی و اسکان مسافران تابستانی قرار دهد .
البته این ایده مساله جدیدی نیست و پیش از این دانشگاه های آزاد اسلامی و مدارس آموزش و پرورش اقدام به این کار می کردند .
حالا وزارت علوم نیز قصد دارد این طرح را در تابستان جاری اجرا کند؛ «طرح اسکان مسافران تابستانی در سراهای دانشجویی در تابستان 1397» را صندوق رفاه دانشجویان اجرا خواهد کرد تا درآمد حاصل از اجاره بهای دریافت شده به خود دانشگاه ها برای تعمیر و تجهیز خوابگاه ها اختصاص داده شود .
مطابق بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان ، طرح «اسکان مسافران تابستانی در سراهای دانشجویی» از روز شنبه 30 تیرماه آغاز خواهد شد که ابلاغیه آن به روسای بیش از 90 دانشگاه ، دانشکده ، پردیس های دانشگاهی و موسسات آموزش عالی ارسال شده است .
براساس این طرح ، کلیه فرآیندها اعم از مشاهده ظرفیت ، رزرو ، پرداخت هزینه و .
) به صورت اینترنتی و از طریق وب سایتی که به همین منظور تعبیه شده است انجام خواهد شد و از این جهت مسافران تابستانی هماهنگی های سفر خود را آسان تر انجام می دهند .
مطابق بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم که به امضای ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس این صندوق رسیده است ، صد درصد اجاره بهای دریافتی از مسافران تابستانی تا پایان مهرماه در اختیار دانشگاه ها قرار خواهد گرفت و به این ترتیب درآمدی عاید این صندوق و سایر سازمان ها نخواهد شد .
دانشگاه ها موظفند درآمد کسب شده را صرف تجهیز و تعمیر خوابگاه های دانشجویی کنند و آنها را ارتقا دهند .
البته از طرف دیگر مسافران تابستانی با توجه به رده بندی خوابگاه ها نسبت به دیگر اسکان های در نظر گرفته شده سایر ارگان ها قطعا دست بازتری در انتخاب یک محل اسکان بهتر خواهند داشت .
1
فهرست