وزارت علوم - مطبوعات 24 تير 97
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت 16:25
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7086861 آرمان امروز
7084083 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7074256 روزنامه آفرينش
7064772 وطن امروز
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
7086235 اطلاعات
روساي واحدهاي دانشگاهي
7084081 روزنامه آفرينش
7085642 خراسان
7076013 اطلاعات
روساي آموزش عالي
7076675 آرمان امروز
7074255 روزنامه آفرينش
1

اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري

1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/04/24
> امسال با استقرار کامل نظام 6 .
3 .
3 ، دانش آموزان پایه دوازدهم از همین روزها خود را برای کنکور 98 آماده می کنند؛کنکوری که به نظر نمی رسد در ساختار ، تغییرات جدی نسبت به امسال داشته باشد .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از مهر ، پرونده کنکور سراسری 97 بسته شد و از همین روزها دانش آموزان پایه دوازدهم دارند خود را برای کنکور سال 98 آماده می کنند .
به نظر می رسد داستان فراز و فرودهای کنکور سراسری با توجه به اختلاف نظرهای میان آموزش و پرورش و وزارت علوم همچنان ادامه خواهد داشت؛ هرچند باید تاکید کرد این اختلاف نظرها در بسیاری موارد به تفاهم هایی نیز رسیده است .
منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کشمکش آموزش و پرورش و وزارت علوم بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو در دانشگاه گفت : در بحث سوابق تحصیلی 85 درصد دانشجوها در حال حاضر پذیرششان با دخالت سوابق تحصیلی است .
بحثی که مطرح است بحث حذف کنکور است .
حتما باید یک جایگزین کارشناسی شده و علمی برای بهتر و دقیق تر کردن بحث پذیرش دانشجو در دانشگاه ها رخ بدهد .
وی ادامه داد : سوابق تحصیلی اگر قرار است جایگزین کاملی بشود باید بر اساس شاخص های دقیق علمی در دوره تحصیل دانش آموزان انجام شود و بتوان آن معیارها را در سطح ملی تعمیم داد .
در واقع بتوان ارزشیابی را در سطح ملی انجام داد .
با روال فعلی که ارزشیابی ها به صورت متفرق و با توجه به نگاه معلم و دبیر صورت می گیرد ، نمی توان به این ارزشیابی دقیق دست پیدا کرد .
وزیر علوم با اشاره به اینکه به لحاظ نزدیکی سطح نمرات در سال های آخر دبیرستان میان دانش آموزان ، تفکیک افراد برتر سخت می شود ، بیان کرد : ما اعتقاد داریم برای دانشگاه ها و رشته های پر طرفدار حتما باید نوعی مسابقه بین داوطلبان برگزار شود چرا که سوابق تحصیلی دانش آموزان بسیاری نزدیک به هم است .
تاثیر سوابق تحصیلی بیش از 30 درصد قطعی پیش نرفت یکی از چالش های اصلی آموزش و پرورش و وزارت علوم در بحث تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور موضوع کیفیت امتحانات نهایی و دروسی است که ضریب تاثیر داشته باشند .
هفته گذشته دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش گفت : در کمیته سنجش و پذیرش دانشجو میزان سوابق تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی 30 درصد قطعی تصویب شد .
دروس امتحانات نهایی دانش آموزان هم در این جلسه مشخص شد و ما درس هایی که روی سوابق تحصیلی دانش آموزان تأثیرگذار است را بر اساس بررسی های کارشناسی که در دبیرخانه انجام شده بود پیشنهاد کردیم .
حال باید منتظر ماند و دید شورای عالی آموزش و پرورش چه واکنشی به این عناوین و تعداد دروس دارد و آیا آن را تصویب می کند یا نه .
این در حالی است که امسال نخستین سال استقرار کامل نظام 6 .
3 .
3 در آموزش و پرورش است و پایه دوازدهم برای اولین بار در این نظام تشکیل می شود و طبیعتا بسیاری از کتاب ها نیز به تازگی تالیف شده اند و دبیرانی که قرار است این دروس را آموزش دهند نیز طی یک دوره در تابستان همین امسال برای این منظور آماده می شوند .
در یکی از گردهمایی مشترک شورای معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور که با حضور وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد ، علی زرافشان معاون آموزش متوسطه اعلام کرد : در کنکور 98 دو نوع آزمون خواهیم داشت ، یکی برای فارغ التحصیلان نظام قبلی و دیگری برای فارغ التحصیلان جدید است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/04/24

دکتر ابراهیم خدایی نیز این سخنان را تایید کرد و در گفتگویی با خبرنگار بخش حوزه و دانشگاه مهر گفت : به دلیل تغییرات نظام آموزش متوسطه و اینکه از سال آینده پیش دانشگاهی نداریم ، برای داوطلبان از نظام آموزشی (6 3 3) یک نوع سئوال و برای داوطلبان نظام آموزشی پیش دانشگاهی و قبل از آن یک نوع سئوال دیگر طراحی می شود .
اما همه این سئوالات به صورت تستی خواهد بود .
به گفته دکتر خدایی امتحانات نهایی در خرداد 98 برگزار و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می شود .
ضمن اینکه ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی نیز یکسان خواهد بود و تغییری نخواهد داشت .
از سوی دیگر تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور تنها مثبت است و تاثیر منفی در این آزمون بزرگ نخواهد داشت .
حذف کنکور عملی نیست عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش نیز البته با موضوع عدم حذف کنکور موافق است و پیشتر در گفتگو با خبرنگار مهر گفته بود : ما قانونی به اسم حذف کنکور در کشور نداریم و اصلا این موضوع مطرح نیست .
این بحث رسانه ها درباره حذف کنکور کمی انحراف دارد .
ما بحثمان درباره سهمی است که نمره نهایی و سوابق تحصیلی و نمره کنکور در کنار هم باید داشته باشند .
من فکر می کنم برای برخی رشته محل ها و صندلی های دانشگاه به جز نمره امتحان نهایی باید روش دیگری برای پذیرش باشد که ما کنکور را داریم .
وی درباره بحث ارزشیابی که به صورت ملی باید صورت بگیرد نیز معتقد است امتحانات نهایی با استاندارد ملی برگزار می شود و گزینه خوبی برای معیار سنجی سطح علمی دانش آموزان در کل کشور است .
با اینهمه بسیاری از کارشناسان معتقد هستند میانگین نمرات دانش آموزان در دروس مختلف در استان های مختلف متفاوت است و این نشان می دهد که سطح استاندارد یکسانی در آموزش دروس در کل کشور وجود ندارد و به نوعی عدالت آموزشی رعایت نمی شود و شاید از همین روست که با وجود حرف های بسیار از حذف کنکور این مهم عملی به نظر نمی رسد .
اینها همه در حالی است که محمد رضا عارف رئیس جدید کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش اظهار کرد : تا 10 سال قبل متقاضی دانشگاه ها بیش از ظرفیت بود ، اما امروزه که متقاضی کمتر از ظرفیت است چه ضرورتی دارد کنکور برگزار شود ، لذا حداقل در رشته هایی که ظرفیت ها خالی مانده است کنکور حذف شود .
در حالیکه در سطح جامعه و حتی میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی حرف از حذف کنکور است و آموزش و پرورشی ها بر تاثیر بیشتر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجوها تاکید دارند و در حالیکه برخی در آموزش و پرورش حرف از تغییر شیوه کنکور برای سال تحصیلی 98 می زنند ، در نهایت این دانش آموزان و جو عمومی میان آنهاست که تعیین کننده اصلی سرنوشت کنکور است .
سال 97 در حالیکه در رشته ریاضی و فیزیک حدود 144 هزار داوطلب وجود داشت و در رشته علوم انسانی حدود 204 هزار داوطلب ، در رشته علوم انسانی 642 هزار داوطلب برای میزهای دانشگاه به رقابت پرداختند که می توان تصور کرد چند درصد این داوطلبان رقابتشان بر سر بهترین دانشگاه ها و بهترین رشته های هر گرایش بوده است .
اینجاست که شاید نکته اساسی توجه به علوم پایه از سطح دبیرستان تا دانشگاه باشد تا بتوان بار نامتعادلی که بر برخی از رشته های علوم تجربی خصوصا پزشکی هست را برداشت .
جایگاه پژوهشگران را به استاندارد برسانیم بسیاری از مشکلات کنکور هم حل می شود فاطمه مهاجرانی رئیس سازمان استعدادهای درخشان یکی از کسانی است که معتقد است تنها در سایه توجه به علوم پایه است که می توان به تمام مطلوب خود در بحران های ناشی از کنکور و چالش های آن فائق آمد .
وی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت : اساسا تا زمانی که ما همه موضوعات را می خواهیم از طریق یک نهاد حل کنیم این امکان پذیر نخواهد بود بلکه بر مشکلاتمان اضافه خواهد شد .
توجه به علوم پایه یک سرش در آموزش و پرورش است و سر بزرگترش در وزارت علوم و یک سر بسیار مهمش در جامعه است؛ در شغلی که ایجاد می کنیم ، در میزان دریافتی ها و .
کسانی که فارغ التحصیل رشته های علوم پایه هستند باید شانیتی در جامعه داشته باشند .
باید بتوانند کسب درآمد خصوصا در حوزه های پژوهشی داشته باشند در حالیکه در کشور ما از نظر توجه به امر پژوهش فاصله زیادی با استانداردها وجود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/04/24

ما به طور مثال نمی توانیم کسی را وارد یک رشته کنیم و به او بگوییم در فلان رشته مشغول به کار شو .
وی ادامه داد : ما المپیادهایی که برگزار می کنیم برای این است که بستر را برای توجه به علوم پایه فراهم کنیم اما راه اصلی این است که یک نگرش سیستمی ایجاد شود و هر دستگاهی بداند متولی چه کاری است و چه سهمی در هر جریانی دارد .
الان هم در دبیرخانه شورای عالی آموزش تحقیقات و فن آوری کارهایی آغاز شده است اما طول می کشد تا نتیجه بدهد .
داستان هم بسیار روشن است وقتی دو دانش آموز می بینند اگر یکی وارد رشته پزشکی شود و حتی متخصص هم نباشد درآمد بالایی دارد اما یک نفر وارد علوم پایه شود باید دو بار دیگر کنکور بدهد تا دکترایش را بگیرد و بعد حتی اگر عضو هیات علمی هم بشود بسیار کمتر از درآمد آن پزشک دارد ، طبیعی است تورم در رشته علوم تجربی زیاد می شود .
نکته مهم اما این است که لااقل ما بیاییم و شانیت معلم و دانشگاهی و پژوهشگر را بالا ببریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/04/24
> انتصاب سرپرست دانشگاه خوارزمی آرمان : وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دانشگاه خوارزمی را منصوب کرد.
> انتصاب سرپرست دانشگاه خوارزمی آرمان : وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دانشگاه خوارزمی را منصوب کرد .
منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی عزیزا .
حبیبی را به سمت سرپرست دانشگاه خوارزمی منصوب کرد .
پیش از این دکتر عبدالرحیم نوه ابراهیم استاد دانشگاه خوارزمی ، سمت سرپرستی این دانشگاه را برعهده داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1397/04/23
> با حکم وزیر علوم ؛ سرپرست دانشگاه خوارزمی منصوب شد وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دانشگاه خوارزمی را منصوب کرد .
> با حکم وزیر علوم ؛ سرپرست دانشگاه خوارزمی منصوب شد وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دانشگاه خوارزمی را منصوب کرد .
به گزارش خبرنگار مهر ، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی عزیزاله حبیبی را به سمت سرپرست دانشگاه خوارزمی منصوب کرد .
پیش از این دکتر عبدالرحیم نوه ابراهیم استاد دانشگاه خوارزمی ، سمت سرپرستی این دانشگاه را برعهده داشت .
1

اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري

1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/22
> معاون وزیر علوم : ماموریت گرایی؛ مهم ترین محور طرح آمایش آموزش عالی معاون آموزشی وزارت علوم گفت : مهمترین محور طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی است ، خیلی از مراکز دانشگاهی در گذشته با توجه به عدم نظارت آموزش عالی خارج از ماموریت خود عمل می کردند .
> معاون وزیر علوم : ماموریت گرایی؛ مهم ترین محور طرح آمایش آموزش عالی معاون آموزشی وزارت علوم گفت : مهمترین محور طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی است ، خیلی از مراکز دانشگاهی در گذشته با توجه به عدم نظارت آموزش عالی خارج از ماموریت خود عمل می کردند .
مجتبی شریعتی نیاسر در گفگو با خبرنگار مهر درباره طرح آمایش آموزش عالی گفت : آمایش آموزش عالی به ساماندهی و هدفمند کردن وضعیت آموزش و انطباق آن با نیاز جامعه می پردازد .
وی ادامه داد : 20 میلیون از جمعیت کشور درگیر مسایل آموزشی هستند یعنی 22 الی 23 درصد جمعیت کشور در فکر مسایل آموزشی هستند .
معاون آموزشی وزیر علوم افزود : بنابراین یک حرکت عظیم ملی نیاز داریم که توجه مسئولان را به آموزش جلب کند ، این رشد در آموزش در برخی موارد فاقد استاندارد است و بعضا انطباق لازم را با نیاز جامعه ندارد برای همین بحث آمایش مطرح شد .
وی افزود : طرح آمایش آموزش عالی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود در خرداد 95 توسط رئیس جمهور ابلاغ شد این طرح 10 ماده دارد که مهمترین آنها ماموریت گرایی است .
معاون آموزشی وزارت علوم افزود : براساس این محور دانشگاهها باید حول محور ماموریت خود باشند ، خیلی از مراکز دانشگاهی در گذشته با توجه به عدم نظارت آموزش عالی خارج از ماموریت خود عمل می کردند .
قابل توجه داوطلبان آزمون سراسری؛ امروز؛ آخرین مهلت اعلام کد سوابق تحصیلی دوره پیش دانشگاهی اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره تمدید مهلت اعلام سوابق تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و مشاهده سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
در بخشی از این اطلاعیه آمده است؛ بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1397 که دانش آموز دوره پیش دانشگاهی سال جاری بوده و در خرداد ماه سال 1397 موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی شده اند می رساند ، به منظور مساعدت با آن دسته از داوطلبانی که تا این تاریخ برای اعلام کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی خود اقدامی ننموده اند ترتیبی اتخاذ گردیده است که بتوانند تا تاریخ 97/04/23 به سایت این سازمان مراجعه نمایند .
دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی سال جاری لازم است پس از دریافت کد سوابق تحصیلی دوره پیش دانشگاهی از سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری مربوط به وزارت آموزش وپرورش )به نشانی http : //dipcode .
medu .
ir ) و ثبت آن در سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به مشاهده سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند .
بدیهی است منحصراً سوابق تحصیلی داوطلبانی که از طریق وزارت آموزش و پرورش و حداکثر تا تاریخ 97/5/1 به این سازمان واصل گردد اعمال خواهد شد .
عدم اعلام کدسوابق تحصیلی پیش دانشگاهی توسط داوطلبان فوق درسایت سازمان سنجش دراین بازه زمانی موجب عدم اعمال سوابق فوق درنمره کل نهایی آنان خواهد شد .
در جهت ارتقای سلامت اداری؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/22
تدوین پیش نویس آیین بازرسی مراکز آموزش عالی مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم از تدوین پیش نویس آیین بازرسی خبر داد و گفت : با توجه به ضرورت بازتعریف شیوه بازرسی در جهت ارتقای سلامت اداری این پیش نویس تدوین شد .
فریدون جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تدوین پیش نویس آیین بازرسی گفت : به منظور انسجام بخشیدن به فعالیتها و تعیین دقیق تر وظایف بازرسی ، پیش نویس آیین بازرسی در 17 ماده و 2 تبصره تهیه و تدوین شد .
وی ادامه داد : این پیش نویس با توجه به ضرورت «بازتعریف شیوه بازرسی در جهت ارتقای سلامت اداری» تدوین شده است .
مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم افزود : این پیش نویس ، یک فرایند بازرسی منسجم و مدون است که با همکاری سازمانهای نظارتی مانند سازمان بازرسی و سازمان دیوان محاسبات کشور تهیه شده و طرح بسیار جامعی است .
به گزارش مهر ، براساس اعلام اداره کل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم ، وظایف بازرسی دراین اداره کل به سه صورت انجام می پذیرد : 1 بازرسی موردی؛ براساس شکایات واصله به گروه پاسخگوئی به شکایات .
2 بازرسی دوره ای؛ برحسب وظیفه ذاتی این اداره کل بصورت مستمر و به منظور اطلاع ازوضعیت عملکردی دانشگاهها ، موسسات ومراکززیرمجموعه .
3 بازرسی ویژه؛ جهت بررسی پرونده های خاص ارجاعی ازسوی مقام عالی وزارت یا نهادها ومراجع ومقامات کشوری .
رئیس دانشگاه پیام نور گیلان : پیش بینی سهمیه پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه پیام نور آستارا رئیس دانشگاه پیام نور استان گیلان از پیش بینی سهمیه پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه پیام نور آستارا خبر داد .
به گزارش ایسنا ، دکتر صادقی در جریان سفر خود به بندر مرزی آستارا و دیدار با فرماندار این شهرستان ، اظهار کرد : دانشگاه پیام نور آستارا یکی از مراکز دانشگاهی فعال در استان گیلان است .
وی ادامه داد : با توجه به پیگیری هایی که توسط دانشگاه پیام نور گیلان انجام گرفته است برای این دانشگاه سهمیه پذیرش دانشجوی خارجی پیش بینی شده است .
صادقی اضافه کرد : در صورت صدور مجوز نهایی از ظرفیت های دانشگاه پیام نور آستارا بیش از پیش استفاده خواهد شد .
یونس رنجکش ، فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در ادامه این نشست ، خاطرنشان کرد : دانشگاه پیام نور یک ظرفیت خوب برای پذیرش دانشجویان خارجی در این شهرستان مرزی است .
وی تصریح کرد : باید تلاش کنیم با فعال کردن رشته های مورد نیاز و بازاریابی صحیح در حوزه تولید و صادرات علم زمینه های پویایی بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی را فراهم کنیم .
رنجکش اضافه کرد : شهرستان آستارا با توجه به نزدیکی به کشور جمهوری آذربایجان و تسهیلاتی که جمهوری اسلامی ایران در زمینه برداشتن ویزا برای اتباع این کشور همسایه فراهم کرده است مزیت های خوبی برای جذب دانشجویان کشور همسایه دارد .
وی یادآور شد : دانشگاه پیام نور به عنوان تنها دانشگاه دولتی در آستارا است که هم اکنون در رشته های مختلف تا مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد و در کنار آن می تواند پذیرای دانشجویان خارجی باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
شریعتی نیاسر
روزنامه آفرینش
1397/04/23
> معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در شورای دانشگاه بجنورد گفت : باید ساز و کارهای تشویقی برای جذب نخبه ها به داخل کشور فراهم کرده و از گردش فکری آنان استفاده کنیم .
> معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در شورای دانشگاه بجنورد گفت : باید ساز و کارهای تشویقی برای جذب نخبه ها به داخل کشور فراهم کرده و از گردش فکری آنان استفاده کنیم .
به گزارش ایسنا ، دکترمجتبی شریعتی نیاسر ، با بیان اینکه هم اکنون امکانات حضور فیزیکی و روانی استعدادها و استادان ایرانی خارج از کشور را برای حضور درمراکز علمی داخل کشور فراهم می کنیم ، اظهار داشت : اگر به هر دلیلی برخی از این عزیزان نتوانند در کشور حضور فیزیکی داشته باشند از حضور فکری آنان استفاده می کنیم و هم اکنون شرایط قانونی آن نیز برای رفت و آمد موقت فراهم شده است .
وی با بیان اینکه با جامعه دانشگاهی تعامل بیشتری خواهیم داشت و آیین نامه هایی نیز در این خصوص تهیه شده است ، گفت : دانشگاه های سطح یک و دو نیز می توانند زمینه ارتباط با دانشگاه های خارج از کشور را فراهم کنند و همچنین می توانند دوره های مشترک با دانشگاههای بین المللی ایجاد کنند و ماازاین مورد استقبال می کنیم .
دکتر شریعتی نیاسر با بیان اینکه هم‎اکنون باید دیپلماسی علمی رابیش از پیش تقویت کنیم ، افزود : باید با کشورهای جهان اسلام و کشورهای همسایه ارتباط بیشتری داشته باشیم وامکانات خودمان را به آنان عرضه کنیم .
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه تعداد دانشجویان ایرانی قابل توجهی در مراکز آموزش عالی کشورهای پیشرفته تحصیل می کنند ، گفت : اکنون آمادگی کامل داریم تا دانشجویانی را که در خارج از کشور تحصیل می کنند بپذیریم .
وی با بیان اینکه سال تحصیلی 98 97 برای آموزش عالی سال مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال است ، افزود : طرح جامع مهارت‎افزایی تدوین شده است و تمامی دانشگاهها موظف شدند در مدت چهار سال تلاش کنند تا مهارت دانشجویان را در زمینه های مختلف افزایش دهند .
معاون آموزشی وزارت علوم بر رصد اشتغال دانش آموخته های مراکز آموزش عالی تاکید کرد و افزود : در بسیاری از کشورهای پیشرفته این کار را انجام می دهند که هم اکنون به صورت خودجوش برخی از دانشگاهها در این حوزه وارد شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/04/23
> حذف کنکور از آن دست موضوعاتی است که سالیان سال درباره آن حرف و سخن رانده می شود.
> حذف کنکور از آن دست موضوعاتی است که سالیان سال درباره آن حرف و سخن رانده می شود .
یک موضوع مهم که همه بر مهم بودن آن اشتراک نظر دارند و متفق القول هستند ، سیستم فعلی را مریض می دانند و می گویند کنکور باید حذف شود؛ اما بحث بر سر چگونگی حذف آن که می رسد از پاسخ به آن عاجز می مانند .
برخی معتقدند پروسه حذف کنکور زمانبر است و به این زودی ها اتفاق نمی افتد و برخی دیگر بر اجرای سریع آن پافشاری دارند .
هر روز هم راهکارهای حذف کنکور از سوی مسئولان بررسی می شود اما هنوز هم بر سر راهکار اصلی اتفاق نظر وجود ندارد .
دیروز معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حذف کنکور را نیازمند اتخاذ یک تصمیم فراستادی دانست و گفت : «این طور نیست که منحصرا این مهم در وزارت علوم تصمیم گیری شود .
» به اعتقاد مجتبی شریعتی نیاسر ، باید وزارت آموزش و پرورش ، بهداشت و درمان ، برخی از دستگاه های اجرایی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهارنظر و تصمیم گیری کنند .
او با بیان اینکه سالانه یک میلیون نفر کشور پشت کنکوری داریم ، افزود : «براساس مصوبه وزارت علوم در سال 92 باید طی پنج سال ، 85 درصد از داوطلبان ورود به دانشگاه از طریق بررسی سوابق تحصیلی پذیرش شوند .
» شریعتی نیاسر با ذکر اینکه تلاش می کنیم در رشته های کم متقاضی بار روانی کنکور را از دوش داوطلبان برداریم ، ادامه داد : «با این روش بار روانی کم شده و خانواده ها نیز به آرامش در این مهم رسیده و اینکه تا 70 درصد میزان پشت کنکوری کاهش خواهد یافت .
» او معتقد است حذف کنکور زمانبر بوده و این مهم طی سه سال آینده به طور کامل محقق نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
وطن امروز
1397/04/21
> رئیس سازمان سنجش اعلام کرد تأثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی 30 درصد قطعی است .
> رئیس سازمان سنجش اعلام کرد تأثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی 30 درصد قطعی است .
ابراهیم خدایی به مهر افزود : روز یکشنبه 17 تیرماه 97 کمیته سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه داد و میزان سوابق تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی را 30 درصد قطعی تصویب کرد .
وی افزود : دروس امتحانات نهایی دانش آموزان هم در این جلسه مشخص شد و ما درس هایی که روی سوابق تحصیلی دانش آموزان تأثیرگذار است را بر اساس بررسی های کارشناسی که در دبیرخانه انجام شده بود ، پیشنهاد کردیم .
وی گفت : عناوین دروس و تعداد دروس باید در شورای عالی آموزش وپرورش تصویب شود و پس از تصویب اطلاع رسانی می شود .
رئیس سازمان سنجش گفت : این مصوبه در راستای اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو است .
وی افزود : امتحانات نهایی در خرداد 98 برگزار و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می شود .
ضمن اینکه ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی نیز یکسان خواهد بود و تغییری نخواهد داشت .
1

اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري

1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
روزنامه فرهیختگان
1397/04/24
> رئیس مرکز جذب وزارت علوم درباره رفع مشکل سن متقاضیان هیات علمی در زمان فراخوان ها و صدور مجوز معافیت کبر سن توضیحاتی داد.
> رئیس مرکز جذب وزارت علوم درباره رفع مشکل سن متقاضیان هیات علمی در زمان فراخوان ها و صدور مجوز معافیت کبر سن توضیحاتی داد .
محمدرضا رضوان طلب با اشاره به مشکل سن در زمان ثبت نام هنگام فراخوان ها گفت : «برخی موارد وجود دارد که براساس آن متقاضیان می توانند پیش از ثبت نام ، درخواست معافیت سنی بدهند که بر آن اساس مشکل مربوط به سن آنها نیز حل می شود .
» وی ادامه داد : «برخی از اعضای هیات علمی هستند که قصد دارند از پیمانی به رسمی آزمایشی تبدیل وضعیت شوند ، ولی چون در زمانی که پرونده پیمانی آنها مطرح شده ، به موضوع «کبر سن» بی توجهی شده است برای تبدیل وضعیت اول باید مجوز معافیت از «کبر سن» دریافت کنند .
» رضوان طلب افزود : «پرونده «کبرسن» برخی از اعضای هیات علمی که سن آنها بیشتر از آن چیزی است که قانون مشخص کرده ، در جلسات هیات مرکزی جذب بررسی می شود .
» رئیس مرکز جذب وزارت علوم افزود : «در تمام جلساتی که برگزار می کنیم ، برخی از افراد مجوز معافیت «کبر سن» می گیرند .
» وی ادامه داد : «البته صدور مجوز معافیت «کبر سن» شرایطی دارد که می توان به چاپ کتاب ، مقاله های علمی و پژوهشی و حق التدریس بیش از 10 واحد قبل از عضویت در هیات علمی اشاره کرد .
» رضوان طلب ادامه داد : «البته اگر سابقه ایثارگری متقاضی به مقداری که برنامه توسعه پنجم و ششم برای آن مشخص کرده برسد ، محدودیت سنی برای آنها برداشته می شود و اگر کمتر از آن میزان باشد ، مقداری از آن محسوب می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
روزنامه آفرینش
1397/04/23
> رئیس مرکز جذب وزارت علوم درباره رفع مشکل سن متقاضیان هیئت علمی در زمان فراخوانها و صدور مجوز معافیت کبر سن توضیحاتی داد .
> رئیس مرکز جذب وزارت علوم درباره رفع مشکل سن متقاضیان هیئت علمی در زمان فراخوانها و صدور مجوز معافیت کبر سن توضیحاتی داد .
محمدرضا رضوان طلب در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکل سن در زمان ثبت نام در هنگام فراخوان ها گفت : برخی موارد وجود دارد که براساس آن ، متقاضیان می‎توانند پیش از ثبت‎نام ، درخواست معافیت سنی بدهند که بر آن اساس مشکل مربوط به سن آنها نیز حل می شود .
وی ادامه داد : برخی از اعضای هیئت علمی هستند که قصد دارند از پیمانی به رسمی آزمایشی تبدیل وضعیت شوند ، ولی چون در زمانی که پرونده پیمانی آنها مطرح شده ، به موضوع «کبرسن» بی توجهی شده است ، برای تبدیل وضعیت اول باید مجوز معافیت از «کبرسن» دریافت کنند .
رضوان طلب افزود : پرونده «کبرسن» برخی از اعضای هیئت علمی که سن آنها بیشتر از آن چیزی است که قانون مشخص کرده ، در جلسات هیئت مرکزی جذب بررسی می شود .
رئیس مرکز جذب وزارت علوم افزود : در تمام جلساتی که برگزار می کنیم ، برخی از افراد مجوز معافیت «کبر سن» می گیرند .
وی ادامه داد : البته صدور مجوز معافیت «کبرسن» شرایطی دارد که می توان به چاپ کتاب ، مقاله های علمی و پژوهشی و حق التدریس بیش از 10 واحد قبل از عضویت در هیئت علمی اشاره کرد .
رضوان طلب ادامه داد : البته اگر سابقه ایثارگری متقاضی به مقداری که برنامه توسعه پنجم و ششم برای آن مشخص کرده ، برسد ، محدویت سنی برای آنها برداشته می شود و اگر کمتر از آن میزان باشد ، مقداری از آن محسوب می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
اطلاعات
1397/04/23
> شرا ط مجوز معاف ت کبر سن در جذب ه أت علم رئ س مرکز جذب وزارت علوم درباره رفع مشکل سن متقاض ان ه ات علم در زمان فراخوان ها و صدور مجوز معاف ت کبر سن توض حات داد .
> شرا ط مجوز معاف ت کبر سن در جذب ه أت علم رئ س مرکز جذب وزارت علوم درباره رفع مشکل سن متقاض ان ه ات علم در زمان فراخوان ها و صدور مجوز معاف ت کبر سن توض حات داد .
محمدرضا رضوان طلب در گفتگو با مهر با اشاره به مشکل سن در زمان ثبت نام در هنگام فراخوان ها گفت : برخ موارد وجود دارد که بر اساس آن ، متقاض ان م توانند پ ش از ثبت نام ، درخواست معاف ت سن بدهند که بر آن اساس مشکل مربوط به سن آنها ن ز حل م شود .
و ادامه داد : برخ از اعضا ه ات علم هستند که قصد دارند از پ مان به رسم آزما ش تبد ل وضع ت شوند ، ول چون در زمان که پرونده پ مان آنها مطرح شده ، به موضوع «کبرسن» ب توجه شده است ، برا تبد ل وضع ت اول با د مجوز معاف ت از «کبرسن» در افت کنند .
رضوان طلب افزود : پرونده «کبرسن» برخ از اعضا ه ات علم که سن آنها ب شتر از آن چ ز است که قانون مشخص کرده ، در جلسات ه ات مرکز جذب بررس م شود .
رئ س مرکز جذب وزارت علوم افزود : در تمام جلسات که برگزار م کن م ، برخ از افراد مجوز معاف ت «کبر سن» م گ رند .
و ادامه داد : البته صدور مجوز معاف ت «کبرسن» شرا ط دارد که م توان به چاپ کتاب ، مقاله ها علم و پژوهش و حق التدر س ب ش از واحد قبل از عضو ت در ه ات علم اشاره کرد .
معرف برتر ن ها مسابقات کشور ر اض دانشجو دانشجو ان دانشگاه صنعت شر ف ، صنعت ام رکب ر و دانشگاه تهران رتبه ها اول تا سوم چهل و دوم ن دوره مسابقات ر اض دانشجو ا ران را از آن خود کردند .
به گزارش ا سنا ، مسابقه ر اض دانشجو هر سال توسط انجمن ر اض ا ران برگزار م شود و دانشگاه ها کشور در قالب ت م ها حداکثر پنج نفره در آن رقابت م کنند .
در ا ن دوره از مسابقات که از تا ت ر در دانشگاه علم و فن آور مازندران (بهشهر) با حضور 39 دانشگاه کشور برگزار شد ، دانشگاه کشور شرکت داشتند و دانشجو ان دانشگاه صنعت شر ف موفق به کسب چهار مدال طلا و ک مدال نقره شدند .
بر اساس ا ن گزارش ، عل دائ نب ، س دعل ناصر صدر ، محمد هنر و هومن فتاح مقدم موفق به کسب مدال طلا ا ن دوره از مسابقات شدند .
همچن ن آرم ن بهنام ن ا مدال نقره ا ن مسابقات را به دست آورد .
1

روساي واحدهاي دانشگاهي

1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/23
> رئیس دانشگاه خبر داد؛ همکاری دانشگاه شهید بهشتی با کنسرسیوم دانشگاهی فرانسه رئیس دانشگاه شهید بهشتی از راه اندازی رشته مشترک "حقوق تجارت" با دانشگاه سوربن فرانسه خبر داد و گفت : علاوه بر راه اندازی رشته های مشترک ، قرار است دانشگاه شهید بهشتی با کنسرسیوم دانشگاهی فرانسه که در حوزه حقوق فعال است ، همکاری داشته باشد .
> رئیس دانشگاه خبر داد؛ همکاری دانشگاه شهید بهشتی با کنسرسیوم دانشگاهی فرانسه رئیس دانشگاه شهید بهشتی از راه اندازی رشته مشترک "حقوق تجارت" با دانشگاه سوربن فرانسه خبر داد و گفت : علاوه بر راه اندازی رشته های مشترک ، قرار است دانشگاه شهید بهشتی با کنسرسیوم دانشگاهی فرانسه که در حوزه حقوق فعال است ، همکاری داشته باشد .
دکتر سیدحسن صدوق در گفت و گو با ایسنا ضمن اعلام این مطلب به دستاوردهای مهم سفر اخیر به فرانسه اشاره کرد و اظهار کرد : در سفر اخیری که به همراه وزیر علوم به فرانسه داشتیم ، دستاوردهای خوبی در عرصه آموزش عالی بدست آمد و استقبال بسیار خوبی نیز از طرف مسئولان علمی و آموزشی فرانسه صورت گرفت .
در این سفر دانشگاه های مهم فرانسه برنامه های مهم خود را تشریح کردند و توانستیم از مراکز علمی و تحقیقاتی این کشور بازدید داشتیم .
وی در ادامه خاطرنشان کرد : در صحبت هایی که با مشاور مکرون رئیس جمهور فرانسه داشتیم ایشان صحبت های خوبی از تجربیات کشور فرانسه در خصوص تجمیع مراکز دانشگاهی انجام دادند و استقبال کردند که با دانشگاه های ایران ارتباط برقرار کنند و اعتراف کردند که ایران در منطقه از لحاظ علمی پیشرفت خوبی کرده است و ما مایل هستیم در بخش پژوهش و آموزش همکاری خوبی با ایران داشته باشیم .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی همچنین یادآور شد : این دانشگاه آماده توسعه همکاری های علمی ، پژوهشی و آموزشی با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور فرانسه است و خوشبختانه توانستیم با مرکز "سوپلکس" که یک مرکز صنعتی در حوزه علوم مهندسی محسوب می شود ، همکاری هایی را داشته باشیم و قرار است در بخش علوم انسانی نیز برنامه راه اندازی رشته مشترک در یکی از بخش های حقوق(حقوق بین الملل تجارت) بین دو کشور تدوین کنیم و این رشته به زودی با همکاری اساتید فرانسوی و ایرانی راه اندازی می شود .
راه اندازی رشته های مشترک بین ایران و فرانسه دکتر صدوق در پایان خاطرنشان کرد : با راه اندازی رشته های مشترک بین ایران و فرانسه می توانیم دانشجوی مشترک از دو کشور جذب و در نهایت مدرک مشترک ارائه دهیم .
خوشبختانه اراده لازم برای راه اندازی رشته های مشترک بین مسئولان سیاسی ، علمی و آموزشی دو کشور وجود دارد و در حال حاضر قرار است دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با دانشکده پاریس 1 و دانشگاه سوربن که 14 هزار دانشجو در رشته حقوق دارد و هدایت کننده یک کنسرسیوم دانشگاهی در حوزه حقوق است ، همکاری داشته باشد ، البته به شرط اینکه بسترهای این همکاری ها در داخل کشور نیز فراهم شود .
پیوستن یک محقق ایرانی دیگر به جمع دانشمندان برتر جهان دکتر «علی مصطفایی پور» عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه یزد براساس داده های اخیر پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز( ISI ESI ) ، در بین یک درصد دانشمندان برتر جهان در سال 2018 قرار گرفت .
به گزارش ایسنا ، دکتر مصطفایی پور اولین دانشمند برتر در بین کل رشته های مهندسی استان یزد است که در این جایگاه قرار گرفته است .
این استادیار دانشگاه ، در کارنامه پژوهشی خود عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه را دارد .
وی تاکنون چهار کتاب فارسی و یک فصل کتاب انگلیسی به چاپ رسانده است ، سه ثبت اختراع و چندین جایزه در کنفرانس های بین المللی معتبر خارج از کشور نیز از دیگر افتخارات و دستاوردهای دکتر مصطفایی پور است .
وی عضو هیئت تحریریه 10 ژورنال خارجی ، سردبیر مهمان دو نشریه خارجی و همچنین سردبیر یک نشریه آمریکایی در رابطه با انرژی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/23

دکتر مصطفایی پور همچنین 86 مقاله کنفرانس های بین المللی ارائه کرده و به چاپ رسانده و دارای 76 مقاله در مجلات آی .
اس .
آی با ضریب بالای Q1 است .
وی تاکنون عضو کمیته علمی 177 کنفرانس بین المللی بوده که اکثر آنها در آمریکا برگزار شده است و کارهای تحقیقاتی به اتمام رسیده اش 18 مورد است .
شایان ذکر است ، در دانشگاه یزد پیش از این دکتر بیژن دواز ، دکتر محمد مظلوم و دکتر حمیدرضا زارع سه عضو هیئت علمی از پردیس علوم به این افتخار دست یافته بودند .
پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز ( ISI ESI ) بر اساس فعالیت 10 سال اخیر پژوهشگران دانشگاه های مختلف به ارائه فهرستی از دانشمندان برتر دنیا می پردازد که بر اساس آخرین تحولات در شبکه علم بین الملل به روزرسانی می شود .
معیار انتخاب پژوهشگران برتر ، تعداد استنادهای صورت گرفته به تولیدات علمی آن ها در رشته و حوزه های موضوعی بیست و دو گانه مورد ارزیابی این پایگاه است .
بر همین اساس پژوهشگرانی که بر اساس مقالات چاپ شده خود ، بالاترین استناد را داشته اند ، مرتب سازی شده و سپس یک درصد برتر آن ها ، در حوزه های مختلف انتخاب و معرفی می شوند .
در پی انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک انجام می شود؛ راه اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه IMC اتریش روسای دانشگاه های علم و فرهنگ و IMC اتریش در زمینه تبادل اعضای هیئت علمی ، برگزاری نمایشگاه های مشترک ، تبادل دانشجو و مبادلات علمی ، تفاهم نامه امضا کردند .
به گزارش ایسنا ، در جریان سفر دکتر هاشمی رییس دانشگاه علم و فرهنگ به اتریش ، تفاهم نامه همکاری های آموزشی ، پژوهشی و فناوری با دانشگاه IMC امضا شد .
براساس این تفاهم نامه ، طرفین متعهد به تبادل دانشجو و اعضای هیئت علمی شدند .
یکی از دستاوردهای این تفاهم نامه ، برگزاری هم اندیشی های علمی بین المللی در دو کشور ، ایجاد فرصت های مطالعاتی اعضای هیئت علمی ، برگزاری نمایشگاه های مشترک علمی ، تحقیقاتی و فناوری و پروژه های تحقیقاتی مشترک اعلام شده است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ ، بر مبنای این تفاهم نامه ، طرف ایرانی و اتریشی از ایجاد کرسی زبان و ادبیات دو کشور در دانشگاه های یک دیگر حمایت خواهند کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
اطلاعات
1397/04/22
> رئیس دانشگاه شهید بهشتی از راه اندازی رشته مشترک حقوق تجارت با دانشگاه سوربن فرانسه خبر داد و گفت : علاوه بر راه اندازی رشته های مشترک ، قرار است دانشگاه شهید بهشتی با کنسرسیوم دانشگاهی فرانسه که در حوزه حقوق فعال است ، همکاری داشته باشد .
دکتر سیدحسن صدوق در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد : در سفر اخیری که به همراه وزیر علوم به فرانسه داشتیم ، دستاوردهای خوبی در عرصه آموزش عالی بدست آمد و استقبال بسیار خوبی نیز از طرف مسئولان علمی و آموزشی فرانسه صورت گرفت .
وی در ادامه خاطرنشان کرد : در صحبت هایی که با مشاور مکرون رئیس جمهوری فرانسه داشتیم ایشان صحبت های خوبی از تجربیات کشور فرانسه در خصوص تجمیع مراکز دانشگاهی انجام دادند و استقبال کردند که با دانشگاه های ایران ارتباط برقرار کنند و اعتراف کردند که ایران در منطقه از لحاظ علمی پیشرفت خوبی کرده است و اظهار تمایل کردند در بخش پژوهش و آموزش همکاری های خوبی با ایران داشته باشند .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی همچنین یادآور شد : این دانشگاه آماده توسعه همکاری های علمی ، پژوهشی و آموزشی با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور فرانسه است و خوشبختانه توانستیم با مرکز سوپلکس که یک مرکز صنعتی در حوزه علوم مهندسی محسوب می شود ، همکاری هایی را داشته باشیم و قرار است در بخش علوم انسانی نیز برنامه راه اندازی رشته مشترک در یکی از بخش های حقوق(حقوق بین الملل تجارت) بین دو کشور تدوین کنیم و این رشته به زودی با همکاری اساتید فرانسوی و ایرانی راه اندازی می شود .
دکتر صدوق خاطرنشان کرد : با راه اندازی رشته های مشترک بین ایران و فرانسه می توانیم دانشجوی مشترک از دو کشور جذب و در نهایت مدرک مشترک ارائه دهیم .
درحال حاضر قرار است دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با دانشکده پاریس 1و دانشگاه سوربن که 14هزار دانشجو در رشته حقوق دارد و هدایت کننده یک کنسرسیوم دانشگاهی در حوزه حقوق است ، همکاری داشته باشد ، البته به شرط اینکه بسترهای این همکاری ها در داخل کشور نیز فراهم شود .
نسخه مناسب چاپ.
> رئیس دانشگاه شهید بهشتی از راه اندازی رشته مشترک حقوق تجارت با دانشگاه سوربن فرانسه خبر داد و گفت : علاوه بر راه اندازی رشته های مشترک ، قرار است دانشگاه شهید بهشتی با کنسرسیوم دانشگاهی فرانسه که در حوزه حقوق فعال است ، همکاری داشته باشد .
دکتر سیدحسن صدوق در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد : در سفر اخیری که به همراه وزیر علوم به فرانسه داشتیم ، دستاوردهای خوبی در عرصه آموزش عالی بدست آمد و استقبال بسیار خوبی نیز از طرف مسئولان علمی و آموزشی فرانسه صورت گرفت .
وی در ادامه خاطرنشان کرد : در صحبت هایی که با مشاور مکرون رئیس جمهوری فرانسه داشتیم ایشان صحبت های خوبی از تجربیات کشور فرانسه در خصوص تجمیع مراکز دانشگاهی انجام دادند و استقبال کردند که با دانشگاه های ایران ارتباط برقرار کنند و اعتراف کردند که ایران در منطقه از لحاظ علمی پیشرفت خوبی کرده است و اظهار تمایل کردند در بخش پژوهش و آموزش همکاری های خوبی با ایران داشته باشند .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی همچنین یادآور شد : این دانشگاه آماده توسعه همکاری های علمی ، پژوهشی و آموزشی با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور فرانسه است و خوشبختانه توانستیم با مرکز سوپلکس که یک مرکز صنعتی در حوزه علوم مهندسی محسوب می شود ، همکاری هایی را داشته باشیم و قرار است در بخش علوم انسانی نیز برنامه راه اندازی رشته مشترک در یکی از بخش های حقوق(حقوق بین الملل تجارت) بین دو کشور تدوین کنیم و این رشته به زودی با همکاری اساتید فرانسوی و ایرانی راه اندازی می شود .
دکتر صدوق خاطرنشان کرد : با راه اندازی رشته های مشترک بین ایران و فرانسه می توانیم دانشجوی مشترک از دو کشور جذب و در نهایت مدرک مشترک ارائه دهیم .
درحال حاضر قرار است دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با دانشکده پاریس 1و دانشگاه سوربن که 14هزار دانشجو در رشته حقوق دارد و هدایت کننده یک کنسرسیوم دانشگاهی در حوزه حقوق است ، همکاری داشته باشد ، البته به شرط اینکه بسترهای این همکاری ها در داخل کشور نیز فراهم شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/04/24
> ایسنا : رئیس دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت کنونی بازار اقتصادی کشور و اینکه این امر ناشی از اشتباهات گذشته ما بوده است ، گفت : بر این اساس دانشگاه تهران در تلاش است که اکوسیستم کارآفرینی و کسب و کار را ایجاد کند تا دانش آموختگان به جای استخدام قابلیت کارآفرینی داشته باشند .
> با یک عربده کشی اقتصاد ما به هم می ریزد ! ایسنا : رئیس دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت کنونی بازار اقتصادی کشور و اینکه این امر ناشی از اشتباهات گذشته ما بوده است ، گفت : بر این اساس دانشگاه تهران در تلاش است که اکوسیستم کارآفرینی و کسب و کار را ایجاد کند تا دانش آموختگان به جای استخدام قابلیت کارآفرینی داشته باشند .
دکتر محمود نیلی احمدآبادی امروز در اختتامیه جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی با بیان اینکه امروزه همه درباره ارتباط صنعت با دانشگاه صحبت می کنند و هر کدام طرف مقابل را در عدم این ارتباط مقصر می دانند ، اظهار کرد : ولی آنچه که در کشور رخ داده است ، نشان می دهد که نه مشکل از دانشگاه است و نه از صنعت ، بلکه این مشکل مربوط به اقتصاد ملی ما می شود .
وی با بیان اینکه در روزگاری ایران تولیدکننده تلویزیون و یخچال و خودرو بوده است ، افزود : در روزگارانی ایران یکی از کشورهای صادرکننده محصولات صنعتی در منطقه بوده است .
نیلی با تاکید بر اینکه در زمانی ایجاد کارخانه های ذوب آهن بعنوان شاخص صنعتی شدن در دنیا مطرح بود ، گفت : ایران صاحب کارخانه ذوب آهن بوده است ، ولی ما امروز شاهدیم که ایران تبدیل به یکی از واردکننده های تلویزیون شده است و خودروهای با فناوری 30 سال گذشته را در اختیار مردم قرار می دهند .
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه در این میان کسی نمی پرسد که چه شد که ایران به وارد کننده تلویزیون تبدیل شد ، خاطرنشان کرد : از سوی دیگر کسی هم از دانشگاهیان علت این امر را جویا نشد .
وی با اشاره به برگزاری جشنواره ایده پردازی در حوزه صنایع معدنی ، اظهار کرد : با برگزاری این رویداد و همکاری سازمان ایمیدرو با دانشگاه ها کسی از این سازمان علت آن را جویا نشد و از سوی دیگر به دانشگاه ها هم خرده گرفته نمی شود که چرا با بخش های صنعتی همکاری ندارند .
نیلی احمدآبادی با انتقاد از وضعیت کنونی بازار ایران با بیان اینکه زمانی که می توان با خرید و فروش ارز و سکه درآمدی کسب کرد ، چرا باید کشور به سمت صنعت حرکت کند ، ادامه داد : این در حالی است که اگر قوانین و دستورالعمل ها و مسائل اقتصادی و مالی در جهت توسعه فناوری باشد و از آن پشتیبانی کند ، بخش صنعت نیز فعال خواهد شد .
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه برگزاری این جشنواره به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است ، یادآور شد : همکاری ایمیدرو با دانشگاه تهران می تواند به عنوان یک الگو مطرح شود .
وی با تاکید بر اینکه امروزه ما مسئولیت ملی مهمی را بر عهده داریم ، خاطرنشان کرد : اتفاقات امروز در حوزه اقتصادی ناشی از اشتباهات ما در گذشته است ، چرا که ما امروز شاهدیم که فردی در کشوری عربده کشی می کند و اقتصاد ما به هم می ریزد .
این امر نشان از کم کاری های ما دارد .
نیلی در عین حال تاکید کرد : امروزه این ذهنیت که دانشگاه ها تنها وظیفه تامین و تربیت نیروی انسانی را بر عهده دارند ، کم رنگ شده است ، چرا که ما امروزه باید ظرفیت های جدیدی در دانش آموختگان ایجاد کنیم و دانشگاه ها نیز باید در حل مسائل و توسعه کشور مشارکت داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/04/24

وی با بیان اینکه دانشگاه های دنیا بر ارائه الگوهایی برای کنار هم قرار دادن تمام ظرفیت های جامعه در جهت دستیابی به اهداف متمرکز شده اند ، افزود : الگویی که در دانشگاه تهران ایجاد شده است ، امروز به ثمر نشسته است ، چرا که دانشگاه تهران سعی دارد که اکوسیستمی را ایجاد کند و بر اساس این اکوسیستم برنامه های خود را نیز تغییر دهد ، بر این اساس این دانشگاه اولین دانشگاهی است که اولین پارک علم و فناوری دانشگاهی را راه اندازی کرد .
نیلی با بیان اینکه همه فارغ التحصیلان نمی توانند جذب نهادها و شرکت ها شوند ، افزود : بر این اساس ما باید قابلیت هایی را در دانشجویان ایجاد کنیم که به جای استخدام ، خود آن ها اقدام به کارآفرینی کنند .
رئیس دانشگاه تهران پیاده سازی شیوه اعطای وام به کارآفرینان را بسیار خطرناک خواند و گفت : ما در کشور دو بار تجربه راه اندازی بنگاه های زودبازده را داشتیم که در این زمینه موفق عمل نشده است و ما باید با پند گرفتن از گذشته اقدام کنیم .
وی راه اندازی صندوق پژوهش و نوآوری را از دیگر اقدامات این دانشگاه عنوان کرد و گفت : علاوه بر آن ، VC دانشگاه تهران در بورس ارائه شده است و ما می خواهیم از ظرفیت VC برای فعالیت های کارآفرینی بهره ببریم .
به گفته وی ، VC دانشگاه تهران چهارمین VC ارائه شده در بورس و اولین VC ایجاد شده در دانشگاه های کشور است .
کپی شد کلمات کلیدی : ارز اقتصاد خودرو دانشگاه تهران کسب و کار.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه شروع
1397/04/24
> رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه گفت : برای برخی از دانشجویان در دادگاه بدوی احکام سنگینی صادر شده و برای برخی از آنها حکم 5 سال و برخی از آن ها 2سال صادر شده و ما با مسئولان مکاتباتی انجام دادیم .
> محمود نیلی احمدآبادی در حاشیه جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تنها یک دانشجوی دانشگاه تهران در بازداشت است ، افزود : احکام دانشجویان در دادگاه بدوی صادر شده که بعضا احکام سنگینی است ولی ما با مسئولان مکاتباتی انجام دادیم .
وی ادامه داد : از لحاظ حقوقی دانشجویانی که مایل باشند ما به آن ها کمک می کنیم تا بتوانیم در مرحله تجدید نظر و احکام دادگاه بدوی تغییراتی را ایجاد کنیم .
دکتر نیلی با اشاره به احکام صادر شده برای دانشجویان اظهارکرد : متاسفانه احکام صادر شده بعضا سنگین است ، به طوری که برای برخی پنج سال برای برخی دو سال و برای برخی سه سال حکم صادر شده است .
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه در کل 54 دانشجوی زندانی داشتیم ، خاطرنشان کرد : همه این دانشجویان آزاد شده اند .
برخی از آن ها تبرئه شدند ، برای برخی از آن ها دادگاه بدوی تشکیل شده و برای برخی هم احکام صادر شده که احکام سبکی بوده است .
وی اضافه کرد : برای چهار نفر نیز حکم سنگین در دادگاه بدوی صادر شده است .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
گسترش صمت
1397/04/24
> ثمن رحیمی راد : به گزارش صمت ، نخستین روز جشنواره 2روزه ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی ، روز گذشته در پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و دانشکده مهندسی متالورژی و مواد برگزار شد .
> ثمن رحیمی راد : به گزارش صمت ، نخستین روز جشنواره 2روزه ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی ، روز گذشته در پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و دانشکده مهندسی متالورژی و مواد برگزار شد .
در نشستی که صبح دیروز و پیش از پنل های داوری ایده ها برگزار شد ، اهداف و محورهای برگزاری جشنواره ، شناسایی نوآوران بخش معدن و صنایع معدنی ، فرصت سازی برای صاحبان کسب و کار در بخش های معدن و صنایع معدنی ، تجاری سازی ایده های برتر ، حل مسائل ملی بر مبنای اندیشه ایرانی ، جذب و هدایت سرمایه گذاری و همگرایی صاحبان صنعت و پژوهشگران و توسعه فضای تعامل و همفکری معرفی شدند .
سخنرانان روز نخست این جشنواره ، شمس الدین وهابی مدیرتوسعه یونیدرو ، امیر خرمی شاد ، معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو و عباس زارعی هنزکی ، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بودند .
پنل های داوری ایده ها نیز پس از جلسه سخنرانی برگزار شدند .
سخنرانان روز گذشته در سخنان خود به اهمیت ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه در بخش معدن و صنایع معدنی پرداختند و شکل گیری موسسه یونیدرو به عنوان موسسه ای که حاصل همکاری دانشگاه تهران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) است را گام مهمی در این زمینه دانستند .
آنها همچنین بر جای خالی ایده های نو در بخش معدن کشور تاکید کردند .
گفتنی است روز دوم این جشنواره ، امروز در ساختمان ایمیدرو برگزار می شود و مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و غلامرضا ملاطاهری دبیر جشنواره ، سخنرانان آن هستند .
پس از سخنرانی ها نیز از ایده های برتر جشنواره تقدیر می شود .
غلامرضا ملاطاهری دبیرخانه جشنواره پیش تر ، از دریافت 70 ایده تا 12 تیر خبر داده بود ، در حالی که آخرین مهلت دریافت ایده ها 18 تیر 97 مقرر شده بود .
فعالان بخش معدن و صنایع معدنی 30ایده ، شرکت های دانش بنیان و سایر شرکت ها 20 ایده ، دانشگاه ها 9 ایده و اشخاص حقیقی 13 ایده را در 6 محور ارسال کرده اند .
تاکید ایمیدرو بر ایده پردازیدر این نشست همچنین امیر خرمی شاد ، معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو و دومین سخنران نشست ، در سخنرانی خود گفت : این جشنواره نخستین جشنواره ای است که در زمینه ایده های ارزش آفرین در بخش معدن و صنایع معدنی برگزار می شود .
وی ادامه داد : ایده ، یک جور تلنگر ذهنی و پرداختن به موضوع هایی فراتر از باورهای کنونی ما است .
البته در این جشنواره 6 محور مشخص شده که این کار با ایده مغایرت دارد .
ایده باید بدون قید و شرط باشد اما همان ایده نیاز به قید و بندهایی دارد تا عملی شود و به اجرا درآید .
خرمی شاد در ادامه به تاکید ایمیدرو بر ایده پردازی اشاره کرد و گفت : ایده پردازی ، موضوعی است که ایمیدرو به آن توجه زیادی دارد و تشکیل موسسه یونیدرو ، حاصل یکی از همین ایده ها بود .
در همین حال بسیاری از بخش ها و مسئولان کشور از کندی ارتباط صنعت و دانشگاه گله مندند .
وی افزود : در واقع مدیران صنعتی چون مالک بنگاه نیستند بیشتر بر بازدهی های کوتاه مدت تمرکز می کنند .
این در حالی است که بسیاری از ایده ها برای عملی شدن ، نیاز به سال ها کار دارد و این اتفاق باعث می شود ایده ها از سوی مدیران مورد استقبال و پذیرش قرار نگیرند .
در همین راستا موسسه یونیدرو تشکیل شد تا ارتباط دانشگاه و صنعت در حوزه معدن و صنایع معدنی را ارتقا دهد که البته این امر ویژه ارتباط دانشگاه تهران با معدن و صنایع معدنی نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
گسترش صمت
1397/04/24

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو همچنین اظهار کرد : در بخش معدن و صنایع معدنی کشور ، ایده های ارزش آفرین بسیار کم است و با توجه به ظرفیت های معدنی باید برای رشد این ایده ها تلاش کرد .
بنابراین باید بستر لازم برای آفرینش ایده های نو فراهم آید ، چون منافع حاصل از اجرایی شدن یک ایده مناسب در یک مجموعه ، به تمام اعضا می رسد .
ایده و نوآوری نباید دور از ذهن باشد و امید می رود این جلسه فتح بابی در حوزه معدن و صنایع معدنی باشد تا ایده پردازی در این حوزه جا بیفتد و از آن استفاده شود .
وی هچنین گفت : متاسفانه مدیران ارشد و مدیران بنگاه های بزرگ ، زمان زیادی را صرف کارهای جاری مجموعه می کنند .
در نتیجه زمان چندانی برای ایده پردازی و فراهم آوری بستر به منظور ظهور ایده های نو باقی نمی ماند .
بحث ایده ، نوآوری و ابداع را نباید دور از ذهن گذاشت .
همکاری سه جانبه ، مقدمه ای بر شبکه سازیشمس الدین وهابی ، مدیر موسسه یونیدرو و نخستین سخنران نشست ، در سخنانی بر ایجاد شبکه ای میان دانشگاه تهران ، ایمیدرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد و گفت : در دنیا همواره در خلق و کاربرد فناوری روندهایی وجود داشته است .
این روندها بر دو موج بزرگ عرضه و تقاضا سوار بوده اند و همواره بحث بر سر این بوده که علم ، علت ایجاد صنعت بوده یا صنعت دلیل توسعه دانش بوده است؟ وی افزود : هر دو نظریه ، طرفداران خود را داشتند و تاکید در هر دو بخش از این رویکرد ، به دلیل شواهد تاریخی است که بر صحت و درستی هر دو اصرار دارد .
هر دو محرکه در تاریخ کارساز بودند و عملکرد منحصر به خود را داشتند .
وی ادامه داد : به تازگی در جهان چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه ، شاهد الگوهای فراوانی بوده ایم که مبتنی بر این دو نظریه بوده اند و هر کشوری با توجه به شرایط ویژه خود الگوهای مقتضی را دنبال کرده است .
در نتیجه ، الگوی واحد و استانداردی وجود ندارد و شرایط تاریخی ، فرهنگی ، ملی ، فرهنگ های سازمانی ، شرایط حکمرانی کشور و بنگاه ها و آنچه بر صنعت حکمفرماست می تواند بر شکل گیری الگوها تاثیرگذار باشد .
الگوها می توانند مبتنی بر رقابت ، همکاری و یا ترکیبی از هر دو باشند .
در مدیریت امروز نیز ما الگوهای ترکیبی داریم .
این در حالی است که می بینیم در کشور ما الگوی همکاری بسیار ضعیف است .
وهابی در ادامه به عملکرد یونیدرو پرداخت و افزود : ما در یونیدرو برآنیم از الگوی عرضه محور یا تنها تقاضامحور خارج شویم تا ایمیدرو و دانشگاه تهران بتوانند با درگیر کردن امکانات خود با یکدیگر امکان توسعه متقابل را فراهم آورند .
دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه جامع شامل موسسه های فنی و غیرفنی است و از آنجا که حیات یک پروژه با مسائل فنی و غیرفنی در ارتباط است ، ایمیدرو در این زمینه جامعیت دارد .
در همین راستا و بر این اساس یونیدرو تشکیل شد و امروز با 1/5 سال فعالیت مایل است بدون انباشت کارشناسی ، دست به شبکه سازی بزند ، به این معنا که از مجموعه ظرفیت های گوناگون دانشگاه تهران استفاده کند .
مدیر موسسه یونیدرو در ادامه سخنرانی اظهار کرد : الگوی مشخصی نداریم و ممکن است در ادامه راه با ناکارآمدی ها و کاستی هایی رو به رو شویم ، البته از کاستی ها هراس نداریم و به خلاقیت ها امیدواریم .
وی ادامه داد : همچنین امید داریم با دستیابی به راهکارهای جدید ، سازمان ها هم با ما همکاری شایسته کنند .
در این راستا سعی کردیم از امکانات 3مجموعه ایمیدرو ، دانشگاه تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده کنیم .
هر 3حوزه ، همکاری مقتضی را انجام دادند و ما این همکاری را مقدمه ای بر شبکه سازی در آینده قرار دادیم و با بنگاه های مسئول وارد مکاتبه شدیم .
به وسیله ایمیدرو به حدود 70 شرکت زیرپوشش و توسط دانشگاه تهران به 100 دانشگاه نامه دادیم و از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته نیز با حدود 400 شرکت مکاتبه شده است .
به گفته وی در مجموع 132 طرح برای این جشنواره واصل شده و در ارزیابی های اولیه ، 70 طرح مورد تایید قرار گرفته که 24 داور ، آنها را مورد داوری قرار می دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
گسترش صمت
1397/04/24

دانشگاه به صنعت کمک کندعباس زارعی هنزکی ، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ، سومین و آخرین سخنران نشست جشنواره ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی گفت : در فرآیندی که امروز شنبه شروع شده و تا فردا ادامه دارد ، قرار است ایده هایی انتخاب شوند که در نهایت در یک پلتفرم ، مسیر رشد خود را تا مرحله تجاری شدن طی می کنند و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران این نقش را ایفا خواهد کرد اما برای این فرآیند ، دو بخش کم است؛ یکی جامعه و دیگری رسانه .
باید فضا را با قدرت ، درگیر رسانه کنیم تا هم اعضای جامعه با این رویداد مثبت بیشتر آشنا شوند و هم رسانه نقش خود را در انتقال اطلاعات و شبکه سازی ، ایفا کند .
وی در ادامه ، به نوع تفکر خود درباره ارتباط صنعت و دانشگاه پرداخت و اظهار کرد : اگر صنعت برای تحول خود 4دوره را طی کرده باشد ، دانشگاه کشور ما در بهترین حالت در مرحله سوم به سر می برد و صنایع امروز ما شاهد نسل دوم صنعت هستند از این رو سخت است که دانشگاه بتواند خود را با صنعت هماهنگ کند .
در بهترین شرایط ، اتوماسیون(خودکارسازی) چیزی است که صنایع امروز ما به آن فکر می کنند .
در حالی که مبحث رباتیک که در نسل سوم صنعت اتفاق می افتد ، آرزوی بسیار بزرگی برای ما به شمار می آید .
به گفته وی امروز در افق2020 میلادی(1400) صنایع اروپا ، در مرحله چهارم صنعتی به سر می برند ضمن اینکه در آنجا دانشگاه است که تولید می کند و به صنعت می دهد .
زارعی هنزکی افزود : اگر می بینیم صنعتی با خصوصی شدن ، از سهم بخش نوآوری می کاهد ، به این دلیل است که این صنعت به طور کامل انتقالی است و در حالت بسیار خوب آن مهندسان به جای نوآوری کار صنعتگری بلدند و می توانند با یک صنعت وارداتی به خوبی کار کنند .
وی ادامه داد : امروز متعلق به دنیای صنعت 4 و دیجیتال سازی است و دانشگاه که همپای دانشگا های دیگر پیش رفته می تواند نقش خود را ایفا کند .
در عین حال امروز کشور ما در مباحث مربوط به اینترنت اشیا (IOT) و هوش مصنوعی خوب کار کرده است .
در واقع در سراسر جهان ، «دانشگاه» تولیدکننده آن چیزی است که «صنعت» از آن استفاده می کند .
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در ادامه گفت : ماموریت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران این است که یک پلتفرم تحول باشد چون دانشگاه تهران مایل است یک دانشگاه کارآفرین باشد .
دانشگاه کارآفرین می تواند ایده را از هر کجا ، به ثروت ، درآمد و جی دی پی تبدیل کند .
ما در ایده دادن فوق العاده ایم اما آنجا که باید ایده را عملی کنیم نه پلتفرمی داریم و نه برای ایجاد آن ، چندان رغبتی .
امیدواریم این برنامه این ضعف را کمرنگ کند .
پارک علم و فناوری دانشگاه تهران هم وظیفه دارد کمک کند و پلتفرم این موضوع باشد .
در واقع هدف شکل گیری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز افزایش ثروت جامعه با تشویق و ارتقای فرهنگ نوآوری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
خراسان
1397/04/24
> نامه انتقادی جمعی از فعالان دانشجویی به رئیس دانشگاه علامه فارس مدیران مسئول 20 نشریه دانشجویی از دانشگاه های تهران خطاب به حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نوشتند : «شما را همواره داعیه دار دموکراسی و آزادی بیان دیده بودیم اما گویا عصبانیت شما نشان دهنده تفکر امنیتی تان در مقابل دانشجویان منتقد است .
> نامه انتقادی جمعی از فعالان دانشجویی به رئیس دانشگاه علامه فارس مدیران مسئول 20 نشریه دانشجویی از دانشگاه های تهران خطاب به حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نوشتند : «شما را همواره داعیه دار دموکراسی و آزادی بیان دیده بودیم اما گویا عصبانیت شما نشان دهنده تفکر امنیتی تان در مقابل دانشجویان منتقد است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی همدان
جمهوری اسلامی
1397/04/24
> همدان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه صنعتی همدان از طرحی مشترک خبر داد که در اجرای آن ، دو دانشگاه صنعتی شریف و همدان مدرسه اشتغال راه اندازی می کنند.
> همدان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه صنعتی همدان از طرحی مشترک خبر داد که در اجرای آن ، دو دانشگاه صنعتی شریف و همدان مدرسه اشتغال راه اندازی می کنند .
دکتر محمود نیلی در جمع خبرنگاران گفت : این مدرسه با هدف آشنایی بیشتر دانشجویان با بازار کار و اشتغال ، با همکاری آموزش و پرورش دایر می شود و دانشجویان پس از سپری کردن 120 واحد درسی در وضعیت جدیدی با بهره گیری از تجارب اساتید مجرب ، با وضعیت اشتغال و بازارکار آشنایی کاربردی پیدا می کنند .
وی افزود : همچنین با اداره کل فنی و حرفه ای وارد بحث شده ایم که دانشجویان ، آشنایی حداقلی با مهارت آموزی داشته باشند که در این زمینه وزارت علوم ، رشته برق دانشگاه صنعتی همدان را به عنوان پایلوت انتخاب کرده است .
رئیس دانشگاه صنعتی همدان حرکت به سمت پرورش دانشجویان کاربلد و پژوهش هایی که تاثیر مثبت بر زندگی مردم داشته باشد را از رویکردهای این دانشگاه بیان کرد و افزود : امروز اشتغال از چالش های بزرگ کشور است و هیچ راهی جز کمک گرفتن از دانشگاه ها نداریم .
وی خاطر نشان ساخت : این دانشگاه در زمینه پژوهش رتبه 15 در کشور را دارد و علاوه بر این جایگاه این دانشگاه در سال گذشته دو پله ارتقا پیدا کرده است .
وی تعامل با آمورزش و پرورش و حوزه صنعت را از راهبردهای دانشگاه صنعتی همدان بیان کرد و گفت : برنامه ما این است که حداقل 20 درصد مدیران بخش صنعت استان از فارغ التحصیلان این دانشگاه باشد .
نیلی از راه اندازی کانون شکوفایی در دانشگاه صنعتی همدان خبر داد و اظهار کرد : این کانون با تشکیل 9 گروه با هدف تعامل بیشتر با حوزه صنعت و همچنین آشنایی دانشجویان با بازار کار و نوآوری درحال فعالیت است .
وی در پاسخ به پرسشی از ایجاد 17 قرارداد با صنایع استان و همچنین قراردادهایی با وزارت دفاع و صنایع پایین دستی نفت خبر داد و گفت : حاصل ، بخشی از این قراردادها ایجاد 5/3 میلیارد تومان درآمد برای این دانشگاه در سال گذشته بوده است .
به گفته وی تعامل و ارائه مشاوره صنعتی با واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ از جمله صنایع غذایی مهرام و سحر ، گلرنگ و بریس بتن از جمله اقدامات بوده که با استقبال دانشجویان مواجه شده و علاوه بر این ، تعامل فوق زمینه ساز اشتغال فارغ التحصیلان این دانشگاه در واحد RND پنج شرکت تاثیرگذار استان شده است .
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص کاهش علاقه به حضور در رشته های فنی و مهندسی گفت : این امر علل مختلفی از جمله بیکاری مهندسین ، ارتباط کمرنگ نخبگان سیاسی با نخبگان دانشگاهی دارد ، این درحالیست که در وضعیت امروز هیچ چاره ای جز اعتماد به دانشگاه ها نداریم و تردید نداشته باشیم در گرو رشد رشته های فنی و مهندسی می توانیم برای کشور تولید ثروت داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
فرصت امروز
1397/04/22
> دکتر «محمود فتوحی» ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف ، با اشاره به ضرورت حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین گفت : دانشگاه نباید وارد مسائل اقتصادی شود ، زیرا از رسالت اصلی خود دور می ماند.
> دکتر «محمود فتوحی» ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف ، با اشاره به ضرورت حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین گفت : دانشگاه نباید وارد مسائل اقتصادی شود ، زیرا از رسالت اصلی خود دور می ماند .
به گزارش ایرنا ، دانشگاه ها و پژوهشگاه های نسل سوم به دلایلی از دانش محوری (نسل اول) و پژوهش محوری (نسل دوم) عبور کرده و به کار و ثروت آفرینی رسیده اند .
عوامل مختلفی موجب این حرکت شدند؛ اول اینکه دانشگاه هایی که می خواهند تحقیقات را در مرز دانش انجام دهند ، به دنبال منابع متفاوت برای تامین آن هستند؛ زیرا هزینه های تحقیقات فراتر از بودجه های دولتی این دانشگاه هاست و همین امر باعث می شود واحدهای صنعتی تحقیق و توسعه را با همکاری دانشگاه های معتبر انجام دهند که در نتیجه فاصله بین صنعت و دانشگاه در کشورهای صنعتی از بین رفته است .
دلیل دیگر ، جهانی شدن و وجود دانشجویانی با ملیت های مختلف در دانشگاه هاست ، همین وضعیت دانشگاه ها را وارد مسابقه ای سه وجهی کرده است؛ جذب بهترین دانشجویان خارجی ، انعقاد فزون ترین قراردادهای صنعتی و استخدام کارآمدترین اعضای هیات علمی .
حرکت به سمت این دانشگاه ها از مدت ها قبل در ایران مطرح شده و بر این اساس مراکز تحقیقاتی نسل سوم باید از تمرکز صرف به آموزش و پژوهش دست بردارند و بتوانند به اشکال مختلف؛ از جمله ارتباط با صنایع بخشی از هزینه های خود را تامین کرده و برای دانش آموختگان کارآفرینی کنند .
اما اجرایی شدن این هدف دشواری هایی دارد و مانند همیشه گذار از دورانی که دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به بودجه کامل دولتی وابسته بوده اند و براساس آن هزینه می کردند تا رسیدن به استقلال مالی نسبی و کارآفرینی قطعا آسان نیست .
دکتر فتوحی روز جمعه در پاسخ به سوال خبرنگار علمی ایرنا ، در مورد موانع حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم با اشاره به استقرار 400شرکت دانش بنیان در اطراف دانشگاه توضیح داد : اکنون در مرحله اولیه و صفر دانشگاه های نسل سوم هستیم؛ زیرا از ابتدا توقع از دانشگاه ها تربیت نیروی انسانی بود ، به تدریج وظایف پژوهشی و ارتباط با صنعت به آنها واگذار شد و اکنون انتظار داریم دانش آموخته های ما کارآفرینی باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
اطلاعات
1397/04/22
> مدارک نیمه حضوری و غیرحضوری اعضای هیات علمی ارزشیابی نمی شود براساس مصوبه هیات مرکزی جذب وزارت علوم ، دارندگان مدارک نیمه حضوری و غیر حضوری در تراز مناسب برای عـضویت هـیأت علمی ارزشیابی نمی شود .
> مدارک نیمه حضوری و غیرحضوری اعضای هیات علمی ارزشیابی نمی شود براساس مصوبه هیات مرکزی جذب وزارت علوم ، دارندگان مدارک نیمه حضوری و غیر حضوری در تراز مناسب برای عـضویت هـیأت علمی ارزشیابی نمی شود .
به گزارش مهر ، هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی درخـصوص مـتقاضیان تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که دارای مدرک تحصیلی نیمه حضوری یا غیر حـضوری هستند؛ مصوبه ای صادر کرد .
موسسات آموزشی موظف هستند مـفاد مصوبه مذکور را در بررسی های هیأت اجرایی جذب آن مـؤسـسـه رعـایت کنند .
امکان فعالیت استادان پس از بازنشستگی در دانشگاه صنعتی شریف رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت : استادان بازنشسته می توانند به عنوان استاد مشاور و راهنمای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه فعالیت کنند .
محمود فتوحی در گفتگو با مهر گفت : به طور معمول در سال جاری عده ای از اعضای هیات علمی دانشگاه بازنشسته خواهند شد تا براین اساس فضا برای فعالیت استادان جوان فراهم شود .
وی افزود : همه ساله لیست استادان این دانشگاه که به مرحله بازنشستگی رسیده اند به دانشکده ها ابلاغ می شود .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد : در دانشگاه این قانون وجود دارد که هر عضو هیات علمی بازنشسته می تواند در دانشگاه به کار خود ادامه دهد و در صورت نیاز دانشگاه و گروه آموزشی ، وی می تواند تدریس کند .
1

روساي آموزش عالي

1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آرمان امروز
1397/04/23
> تعطیلی قریب الوقوع 50 موسسه آموزش عالی چندی پیش خبری از سوی مدیرکل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم مطرح شد مبنی براینکه بیش از 50 موسسه آموزش عالی درخواست تعطیلی خود را به این وزارتخانه ابلاغ کرده اند؛ درخواستی که صرف نظر از چرایی گویای مشکلات زیرساختی فراوان در نظام آموزش عالی کشور است .
> تعطیلی قریب الوقوع 50 موسسه آموزش عالی چندی پیش خبری از سوی مدیرکل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم مطرح شد مبنی براینکه بیش از 50 موسسه آموزش عالی درخواست تعطیلی خود را به این وزارتخانه ابلاغ کرده اند؛ درخواستی که صرف نظر از چرایی گویای مشکلات زیرساختی فراوان در نظام آموزش عالی کشور است .
تابناک نوشت؛ ارائه این درخواست در حالی است که به گفته همین مقام مسئول ، همچنان درخواست هایی با محور راه اندازی مراکز جدید آموزشی به وزارت علوم ارسال می شود ، اما با پاسخ منفی این وزارتخانه از دستورکار خارج می شود .
ابوالقاسم دولتی؛ مدیرکل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم هم چندی پیش به برنامه های وزارت علوم برای تجمیع واحد های دانشگاهی غیرکاربردی اشاره کرده و گفته بود که شورای گسترش واحد های علمی کاربردی تصمیماتی در خصوص ساماندهی مراکز و واحد های این دانشگاه انجام می دهد و درهمین راستا ، حداقل بیش از 300 واحد علمی کاربردی مربوط به دستگاه های اجرایی در حال تعطیل شدن هستند .
به گفته او ، پذیرش دانشجو در بیش از 600 واحد هم بر اساس درخواست و نیاز بازار صورت می گیرد و واحد هایی هم که متقاضی نداشته باشند ، جمع آوری می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
وطن امروز
1397/04/23
> در حالی طبق آمارها در استان ایلام بیش از 19 هزار بیکار وجود دارد که اشتغال در بخش دولتی وجود نداشته و بخش خصوصی نیز بخوبی در استان شکل نگرفته است.
> در حالی طبق آمارها در استان ایلام بیش از 19 هزار بیکار وجود دارد که اشتغال در بخش دولتی وجود نداشته و بخش خصوصی نیز بخوبی در استان شکل نگرفته است .
بنا به این گزارش ، بیکاری امروزه به یکی از مهم ترین مباحث مطرح شده در سطح جامعه تبدیل شده اما این بخش در استان ایلام به دلیل نبود طرح های اشتغالزایی بیشتر به چشم می خورد .
استان 550 هزار نفری ایلام به رغم جمعیت کم و ظرفیت های بزرگ در بخش نفت و گاز اما از بیکاری رنج می برد و بیشتر جوانان استان هم برای یافتن شغل دست به مهاجرت می زنند .
در این باره شکرالله شیرخانی ، مدیرکل کار ، تعاون و رفاه اجتماعی استان ایلام در گفت وگو با مهر اظهار داشت : مهم ترین مساله در کشور و در استان ایلام موضوع بیکاری است و وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در کانون بحث حل این مساله است .
وی افزود : ما باید این واقعیت را بپذیریم که باب اشتغال در واحدهای اداری بسته است و باید بخش خصوصی فربه شود تا بتواند خود را پیدا کند .
کاری که هم اکنون در برنامه مسؤولان در سطح کشور و استان ایلام در حال اجراست ، این است که باید توجه ویژه ای به بخش خصوصی شود .
شیرخانی اضافه کرد : بخش خصوصی در استان با موانعی مواجه است ، برنامه ما در این راستا این است که 2 پکیج شامل یک پکیج توسعه روستایی و یک پکیج توسعه مشاغل در محیط های شهری و شهرک های صنعتی به نام اشتغال فراگیر اجرایی کنیم .
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان افزود : در پکیج توسعه روستایی 5/1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته ، همچنین 5/1 میلیارد دلار نیز آورده بانک هاست .
وی تصریح کرد : در مجموع 3 میلیارد دلار که معادل 12 هزار میلیارد تومان بوده ، برای اشتغالزایی اختصاص یافته است .
سهم استان ایلام جهت ایجاد اشتغال در مناطق روستایی حدود 340 میلیارد تومان است و افراد متقاضی می توانند از این وام ارزان قیمت با نرخ 4 تا 9 درصد استفاده کنند و با ارائه طرح های خود هم برای خود و هم برای دیگران اشتغالزایی کنند .
وی بیان داشت : تاکنون 10 هزار نفر در استان ایلام در سامانه کارا ثبت نام کرده اند و طرح ها بتدریج در کمیته های فنی بررسی می شود .
طرح های بسیار زیادی به بانک ها معرفی و برخی از این طرح ها رد شده اند .
شیرخانی در پاسخ به اینکه آیا وام یا تسهیلات یک نسخه مطلوب است که بتواند اشتغال ایجاد کند یا نه ، افزود : وام یا تسهیلات به تنهایی نمی تواند اشتغال ایجاد کند .
وی گفت : ما باید این تسهیلات را در اختیار افرادی که توانایی لازم را دارند و کارآفرین هستند ، قرار دهیم .
بر همین اساس ، ما در کمیته فنی و نیز در شورای اشتغال در مجموعه دستگاه های اجرایی سعی داریم از بین افرادی که ثبت نام کرده اند بررسی های لازم را انجام دهیم و افرادی را که توانایی کار دارند معرفی کنیم .
احمد خان محمدی ، معاون اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ایلام نیز اظهار داشت : مطابق آمار و ارقامی که در سرشماری سال 95 ارائه شده ، بیش از 19 هزار نفر بیکار در استان ایلام وجود دارد که نرخ بیکاری نیز در حدود 5/11 درصد است .
وی گفت : آنچه برای ما مهم است بحث بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان است که به عنوان یک معضل بزرگ شناخته می شود و خانواده ای را نمی توان یافت که جوان تحصیلکرده بیکار در خانه نداشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
وطن امروز
1397/04/23

وی افزود : در مقوله کارآفرینی مولفه های زیادی وجود دارد که یکی از این مباحث بحث سرمایه گذاری و تامین منابع سرمایه گذاری است ، ما در کشور و در استان در قسمت های مختلف اگر کارآفرینی را یک فرآیند تلقی کنیم مسائل و مشکلات مختلفی را داریم .
وی تصریح کرد : در حوزه کارآفرینی با مشکلاتی مواجه هستیم ، با توجه به اینکه کارآفرینی در استان تازه شکل گرفته است ، ما برعکس دیگر استان ها افراد پیشرو زیادی در استان نداریم .
خان محمدی تصریح کرد : با نگاه به آن می توان دریافت که استان ما به نسبت جمعیت بیشترین تعداد کارمندان دولتی را دارد که این خود یک آفت برای بحث کارآفرینی است .
خان محمدی با اشاره به موانع سد راه افراد جویای کار اضافه کرد : در حوزه اشتغال یکی از مسائلی که در استان وجود دارد و با عناوین مختلفی عنوان شده این است که استان سال های سال از بحث سرمایه گذاری به دلایل مختلفی از جمله جنگ تحمیلی دور مانده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1397/04/23
> مرحله نهایی بیست وسومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از 18 تا 21 مهر به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در 6 بخش و در سه رده دانشجویان ، اساتید و کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی برگزار می شود.
> مرحله نهایی بیست وسومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از 18 تا 21 مهر به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در 6 بخش و در سه رده دانشجویان ، اساتید و کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی برگزار می شود .
بر همین اساس دیروز رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد مهلت ارسال آثار پژوهشی سابقه دار به دبیرخانه بیست وسومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه های علوم پزشکی 20 روز است .
او گفت : «شرکت کنندگان در بخش پژوهشی جشنواره باید آثار خود را در بازه زمانی 25 تیر تا 15 مرداد به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند .
» محمدمهدی بحرالعلوم ادامه داد : «مهلت ارسال آثار پژوهشی شرکت کنندگان در جشنواره بیست وسوم براساس برنامه ریزی صورت گرفته فقط در روزهای 25 تیر تا 15 مردادماه صورت می گیرد و آثاری که در این بازه زمانی به دبیرخانه جشنواره ارسال شود ، مورد بررسی قرار خواهند گرفت .
» به گفته او ، شرکت کنندگان برای ارسال آثار پژوهشی خود ازجمله مقاله و کتاب به دبیرخانه جشنواره باید آثار خود را به صورت دو فرمت ورد و پی دی اف در قالب فایل فشرده تهیه کنند و ارسال این آثار به دبیرخانه جشنواره از طریق بارگذاری آثار در سامانه به نشانی jqedak .
behdasht .
gov .
ir انجام می گیرد .
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت افزود : «همچنین لازم است آثار حجمی سابقه دار به صورت حضوری توسط نماینده دانشگاه علوم پزشکی موردنظر در ساعات اداری به جز روزهای تعطیل تحویل کارشناسان مربوطه قرار گیرد .
» بحرالعلوم با اشاره به اینکه درخصوص ارسال آثار حجمی باید اصل آثار به همراه شناسنامه به دبیرخانه جشنواره ارسال شود ، گفت : «دبیرخانه جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت از داوری آثار فاقد شناسنامه اثر معذور است .
شرکت کنندگانی که آثار آنها به دبیرخانه ارسال می شود باید در جشنواره ثبت نام کرده باشند در غیر این صورت آثار آنها داوری نخواهد شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/04/22
> جزئیات آزمون عملی داوطلبان هنر در آزمون سراسری 97 اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص تعیین زمان و مکان برگزاری آزمون عملی و طراحی رشته های تحصیلی نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه ، طراحی لباس ، طراحی صنعتی ، کتابت و نگارگری ، ادبیات نمایشی ، بازیگری ، طراحی صحنه ، نمایش عروسکی ، آهنگسازی ، موسیقی ایرانی ، موسیقی جهانی ، مجسمه سازی و عکاسی درآزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
> جزئیات آزمون عملی داوطلبان هنر در آزمون سراسری 97 اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص تعیین زمان و مکان برگزاری آزمون عملی و طراحی رشته های تحصیلی نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه ، طراحی لباس ، طراحی صنعتی ، کتابت و نگارگری ، ادبیات نمایشی ، بازیگری ، طراحی صحنه ، نمایش عروسکی ، آهنگسازی ، موسیقی ایرانی ، موسیقی جهانی ، مجسمه سازی و عکاسی درآزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
در این اطلاعیه آمده است؛ بدین وسیله نظر متقاضیان مجموعه رشته های تحصیلی گروه آزمایشی هنر شامل : نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه طراحی لباس ، طراحی صنعتی ، کتابت و نگارگری ، ادبیات نمایشی ، بازیگری ، طراحی صحنه ، نمایش عروسکی ، آهنگسازی ، موسیقی ایرانی ، موسیقی جهانی ، مجسمه سازی و عکاسی دانشگاههـا و مؤسسات آموزش عالـی در آزمون سراسری سال 1397 را که دارای آزمون عملی هستند ، به نکات زیر معطوف می دارد : 1 آزمون عملی منحصراً از داوطلبان گروه آزمایشی هنر که در جلسه آزمون (بعدازظهر پنجشنبه مورخ 97/4/7) حاضر بودند و بعد از آزمون سراسری (از تاریخ 97/04/09 لغایت 97/04/15) علاقه مندی خود را با پرداخت هزینه آزمون عملی و طراحی رشته های تحصیلی در تاریخ مذکور در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان اعلام نموده اند بعمل خواهد آمد .
2 داوطلبانی که متقاضی آزمون عملی و طراحی رشته های تحصیلی فوق الذکر شده اند ، درصورت تمایل لازم است پس از اعلام نتایج اولیه با توجه به دوره هایی که براساس کارنامه در آن مجاز به انتخاب رشته گردیده اند ، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان در زمان مقرر نسبت به انتخاب کدرشته محل های تحصیلی مربوط در فرم انتخاب رشته این آزمون از اولویت 1 تا 150 و در هر اولویتی که علاقه دارند اقدام نمایند .
3 متقاضیانی که نسبت به واریز هزینه آزمون عملی خود اقدام نموده اند باید در زمان اعلام شده کارت آزمون عملی و یا طراحی خود را پرینت نموده و طبق آدرس مندرج در کارت ورود به جلسه آزمون عملی برابر زمان و مکان مندرج در پرینت کارت عملی خود اقدام نمایند .
آن دسته از داوطلبانی که با توجه به پرداخت هزینه برگزاری آزمون عملی ، متقاضی دو مجموعه از رشته های تحصیلی مربوط شده اند می بایست به منظور شرکت در هر یک از مجموعه های ذیربط نسبت به پرینت کارت برای هر مجموعه اقدام نمایند .
4 آزمون های عملی و طراحی و درس تخصصی هر رشته قابل تمدید ، تکرار و یا برگزاری آن بصورت انفرادی برای هیچ داوطلبی و تحت هیچ شرایطی میسر نمی باشد .
5 حضور داوطلب در حوزه نیم ساعت قبل از ساعت شروع آزمون الزامی می باشد .
6 داوطلبانی که متقاضی رشته های فوق بوده و نسبت به پرداخت هزینه آزمون عملی در موعد مقرر اقدام نموده و به هردلیل موفق به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون عملی و یا طراحی از پایگاه اطلاع رسانی این سازمان نمی باشند ، می بایست با به همراه داشتن رسید پرداخت هزینه ، دو قطعه عکس و کارت شناسایی معتبر ، در روزهای دریافت کارت شرکت در آزمون به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص در شهرستان محل برگزاری آزمون (به آدرس اعلام شده در توضیحات بند الف) و براساس برنامه زمانی اعلام شده ، مراجعه نمایند .
الف) رشته های تحصیلی نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه ، طراحی لباس و طراحی صنعتی .
کارت شرکت در آزمون داوطلبان متقاضی از تاریخ 97/5/9 تا 97/05/10 از طریق سایت این سازمان قابل پرینت می باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/04/22

این داوطلبان لازم است ، در آزمون عملی رشته های (نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه و طراحی لباس) که شروع فرآیند آزمون رأس ساعت 8 : 00 صبح روز پنج شنبه مورخ 97/05/11 و داوطلبان رشته طراحی صنعتی که شروع فرآیند آزمون رأس ساعت 14 : 30 بعداز ظهر روز پنجشنبه مورخ 97/05/11 آغاز می گردد ، شرکت نمایند .
در صورتی که داوطلبی پس از دریافت کارت خود در هریک از رشته های تحصیلی نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه ، طراحی لباس و طراحی صنعتی مغایرتی مشاهده نماید ، می تواند در روزهای سه شنبه و چهارشنبه مورخ 9 و 97/05/10 از ساعت 8 : 00 الی 12 : 00 ظهر و از ساعت 14 : 00 الی 18 : 00 بعدازظهر به نماینده رفع نقص این سازمان مستقر در شهرستان محل برگزاری آزمون به شرح جدول درج شده در اطلاعیه مراجعه نماید .
داوطلبان توجه داشته باشند در صورتی که متقاضی آزمون رشته های جلسه صبح شامل : (نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه و لباس) می باشند ، منحصراً یک کارت شرکت در آزمون برای آنها پیش بینی شده است و داوطلبان بایستی برای شرکت در آزمون حداقل نیم ساعت قبل از شروع در حوزه امتحانی خود در محل برگزاری که آدرس آن بر روی کارت شرکت در آزمون آنها درج شده ، حضور داشته باشند .
به همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون ، شناسنامه و یا کارت ملی ، وسایل موردنیاز آزمون از قبیل : تخته شاسی به ابعاد A3 مدادهای (رنگی سیاه طراحی و اتود) پررنگ و نرم ، پاک کن و تراش ، خط کش ، گونیای کوچک ، پرگار و گیره های کاغذی الزامی است .
داوطلبان رشته های تحصیلی نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه ، طراحی لباس (نوبت صبح) توجه داشته باشند به طرحهای مقدماتی و اتودهای اولیه آنها توجه می شود ، بهتر است آنها را پاک نکنند .
شهرستان محل برگزاری و محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون داوطلبان متقاضی رشته های تحصیلی (نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه ، طراحی لباس) طراحی صنعتی و کتابت و نگارگری با توجه به استان محل اقامت آنها به شرح جدول درج شده در اطلاعیه می باشد : فایل جدول آدرس محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون عملی و طراحی رشته های تحصیلی نقاشی ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، طراحی پارچه ، طراحی لباس ، طراحی صنعتی و کتابت و نگارگری با توجه به استان محل اقامت بر روی سایت سازمان سنجش قابل مشاهده و دریافت است .
1
فهرست