وزارت علوم - مطبوعات 25 تير 97
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت 10:15
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
7096810 آرمان امروز
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/04/25
> ایسنا : رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی متقاضی تحصیل در خارج از کشور تعلق نمی گیرد ، گفت : دانشجویان جدیدالورود متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند بدون هیچ مشکلی ارز دانشجویی دریافت کنند .
> دانشجویان کارشناسی جدیدالورود ارز نمی گیرند ایسنا : رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی متقاضی تحصیل در خارج از کشور تعلق نمی گیرد ، گفت : دانشجویان جدیدالورود متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند بدون هیچ مشکلی ارز دانشجویی دریافت کنند .
دکتر مجتبی صدیقی در گفت وگو با ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب به آخرین وضعیت پرداخت ارز دانشجویی اشاره کرد و افزود : با توجه به پیگیری های صورت گرفته از سوی وزارت علوم ، ارز دانشجویی در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور بدون هیچ مشکلی و در موعد زمانی مقرر پرداخت می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : پرداخت شش ماهه اول ارز دانشجویی با موافقت بانک مرکزی تا آخر شهریور ماه جاری به اتمام می رسد و ثبت نام شش ماهه دوم دریافت ارز دانشجویی نیز به زودی از طریق سازمان امور دانشجویان اعلام خواهد شد .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم همچنین خاطرنشان کرد : دانشجویانی که برای اولین بار برای تحصیل به خارج از کشور اعزام شوند نیز در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند ارز دانشجویی دریافت کنند ، اما براساس تصمیمات اعمال شده ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره های کارشناسی پرداخت نخواهد شد .
دکتر صدیقی تاکید کرد : براساس توصیه های صورت گرفته ، دانشجویان جدید دوره کارشناسی ، باید دانشگاه های داخل را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب کنند و تنها دانشجویانی که تا 31 اردیبهشت 97 در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل شده اند ، می توانند ارز دانشجویی دریافت کنند .
معاون وزیر علوم همچنین ادامه داد : براساس برنامه ریزی های صورت گرفته ، ارز دانشجویی هر شش ماه یک بار به مبلغ 6000 دلار به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور پرداخت می شود و دانشجویانی که به تدریج برای دریافت ارز ثبت نام کرده اند ، به تدریج برای دریافت ارز مورد نظر به بانک عامل معرفی می شوند .
ثبت نام بیش از 15 هزار نفر برای دریافت ارز دانشجویی وی با تاکید بر اینکه بیش از 15 هزار دانشجو برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کرده اند ، گفت : تاکنون بیش از نیمی از این دانشجویان توانستند ارز تعیین شده را در مهلت در نظر گرفته دریافت نمایند .
آمادگی کشور برای پرداخت ارز دانشجویی در شرایط تحریم های سنگین تر رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با اشاره به آمادگی این وزارتخانه برای پرداخت ارز دانشجویی در شرایط تحریم های سنگین تر نیز گفت : تحریم ها برای کشور ما مساله جدیدی نیست ، ما طی چند سال اخیر همواره با شرایط تحریم مواجه شده ایم ، بنابراین آمادگی لازم برای ارائه خدمات در شرایط تحریم نیز وجود دارد .
البته هر تحریمی ممکن است آثار منفی نیز داشته باشد ولی با توجه به تجربه جمهوری اسلامی ایران و دستگاه های اجرایی طی سالیان گذشته می توانیم خدمات لازم را با کمترین صدمات ارائه دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/04/25

دکتر صدیقی با تاکید بر اینکه دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور می توانند برای تحصیل به دانشگاه های داخل مراجعه کنند ، گفت : به تدریج درخواست هایی برای بازگشت و تحصیل در داخل کشور از سوی دانشجویان ارائه می شود و این روند در تابستان امسال بیشتر نیز شده است و ما آمادگی را داریم که در همه مقاطع دانشجویان را در داخل کشور پذیرش کنیم .
این وضعیت در مقطع کارشناسی بسیار آسان تر وجود دارد ، اگرچه در مقاطع ارشد و دکتری نیز این امکان مهیا می شود .
تقاضای حدود 400 دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد : در سال های گذشته به طور متوسط حدود 300 تا 400 دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور درخواست تحصیل در دانشگاه های داخل را داده اند و تصور می کنیم این آمار برای سال جاری با توجه به شرایط پیش آمده افزایش پیدا کند .
کپی شد کلمات کلیدی : ارز دانشجو کارشناسی کارشناسی ارشد وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/04/25
> تبریز خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست شورا و هیات ممیزه دانشگاه تبریز با بیان اینکه دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه های برتر ، تاثیرگذار و پیشروی کشور است ، گفت : دانشگاهی با این ویژگی ها با توجه به ظرفیت های که دارد ، باید در عرصه توسعه همکاری های بین المللی ، جذب دانشجویان خارجی و حرکت به سمت دانشگاه های کارآفرین پیشگام باشد.
> تبریز خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست شورا و هیات ممیزه دانشگاه تبریز با بیان اینکه دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه های برتر ، تاثیرگذار و پیشروی کشور است ، گفت : دانشگاهی با این ویژگی ها با توجه به ظرفیت های که دارد ، باید در عرصه توسعه همکاری های بین المللی ، جذب دانشجویان خارجی و حرکت به سمت دانشگاه های کارآفرین پیشگام باشد .
با تاکید بر اینکه دانشگاه های سطح یک و تاثیرگذار کشور باید در حل مشکلات جامعه و نیاز مردم و جامعه بوجود بیایند ، تصریح کرد : امروز مردم حضور وزارت بهداشت را به خاطر خدماتی که در عرصه پزشکی ، درمانی و بهداشتی به جامعه ارائه می کند ، لمس می کنند اما حضور و نقش وزارت علوم برای حل مشکلات مردم و جامعه به خوبی تبیین نمی شود .
فلذا اگر در گذشته به خاطر مطالبات اجتماعی به تعداد دانشگاه های کشور افزود شده اما درحال حاضر باید به سمت کیفیت گرایی و حضور موثر در جامعه برویم .
باقری حرکت دانشگاه ها به سمت دانشگاه های کار آفرین ، توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه ، اجرای پروژه های تحقیقاتی مشترک با سایر دستگاه و سازمان ها به منظور حل مشکلات جامعه و حضور در بطن جامعه تعیین کننده بیان کرد و خاطر نشان شد : دانشگاه های هر منطقه با توجه به پتانسیل هایی که در خود دارند باید در این عرصه ها اقدام به حرکت نماید که وزارت علوم نیز در این راستای ماموریت محور نمودن دانشگاهها و انتخاب مدیران متعهد و کاردان و برنامه محور حرکت می کند .
وی تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در بخش های مختلف را در شکوفایی و آبادانی کشور ضروری دانست و یادآور شد : ماموریت خاص هر دانشگاه این است که در حد توان با اجرای طرح و پروژه به حل مشکلات منطقه علی الخصوص مسائل اقتصادی و صنعتی آن کمک نماید .
قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه با بیان اینکه آموزش عالی کشور در طول چهار دهه با وجود برخی مشکلات ، به برکت این انقلاب توفیقات و رشد قابل توجهی در بخش های مختلف داشته است ، تصریح کرد : قبل از انقلاب در دانشگاه های کشور در چند رشته ، نیروی انسانی تربیت می شد که این امر باعث خروج بسیاری از دانشجویان از کشور برای ادامه تحصیل می شد اما بعد از انقلاب به خاطر توانمندیهایی که در کشور ایجاد شده امروزه در همه رشته ها ، نیروی ماهر و متخصص تربیت می شود .
محمدرضا پور محمدی ، رئیس دانشگاه تبریز نیز در این آیین با ارائه گزارشی از وضعیت فعلی این دانشگاه گفت : دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران تاسیس شده و به عنوان یکی از قدیمی ترین و درخشان ترین دانشگاه کشور است ، اما سابقه آموزش عالی در این منطقه به بیش از 700 سال بر می گردد .
با بیان اینکه سابقه درخشان این دیار در حوزه آموزش عالی و وجود دانشگاه ربع رشیدی را مایه افتخار دانست و یادآور شد : دانشگاههای بزرگ و قدیمی بیش از 70 درصد علم کشور را تولید می کنند اما با توجه به کمیت گرایی گذشته ، این مقدار از منابع را در اختیار ندارند درحالیکه ساختمانها ، تاسیسات و آزمایشگاههای آنها بدلیل قدیمی بودن نیاز به بازسازی دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
آرمان امروز
1397/04/25
> آخرین خبر از دانشجویان بازداشتی شنیده شد که رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه گفت : برای برخی از دانشجویان در دادگاه بدوی احکام سنگینی صادر شده و برای برخی از آنها حکم پنج سال و برخی از آنها دو سال صادر شده و ما با مسئولان مکاتباتی انجام دادیم .
> آخرین خبر از دانشجویان بازداشتی شنیده شد که رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه گفت : برای برخی از دانشجویان در دادگاه بدوی احکام سنگینی صادر شده و برای برخی از آنها حکم پنج سال و برخی از آنها دو سال صادر شده و ما با مسئولان مکاتباتی انجام دادیم .
محمود نیلی احمدآبادی با بیان اینکه تنها یک دانشجوی دانشگاه تهران در بازداشت است ، افزود : احکام دانشجویان در دادگاه بدوی صادر شده که بعضا احکام سنگینی است ولی ما با مسئولان مکاتباتی انجام دادیم .
وی ادامه داد : از لحاظ حقوقی دانشجویانی که مایل باشند ما به آنها کمک می کنیم تا بتوانیم در مرحله تجدیدنظر و احکام دادگاه بدوی تغییراتی را ایجاد کنیم .
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه در کل 54 دانشجوی زندانی داشتیم ، خاطرنشان کرد : همه این دانشجویان آزاد شده اند .
برخی از آنها تبرئه شدند ، برای برخی از آنها دادگاه بدوی تشکیل شده و برای برخی هم احکام صادر شده که احکام سبکی بوده است .
وی اضافه کرد : برای چهار نفر نیز حکم سنگین در دادگاه بدوی صادر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/04/25
> رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه گفت : «برای برخی از دانشجویان در دادگاه بدوی احکام سنگینی صادر شده و برای برخی از آنها حکم پنج سال و برخی از آنها دوسال صادر شده که ما با مسئولان مکاتباتی را انجام دادیم.
> رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه گفت : «برای برخی از دانشجویان در دادگاه بدوی احکام سنگینی صادر شده و برای برخی از آنها حکم پنج سال و برخی از آنها دوسال صادر شده که ما با مسئولان مکاتباتی را انجام دادیم .
» محمود نیلی احمدآبادی در حاشیه جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تنها یک دانشجوی دانشگاه تهران در بازداشت است ، افزود : «احکام دانشجویان در دادگاه بدوی صادر شده که بعضا احکام سنگینی است ولی ما با مسئولان مکاتباتی انجام داده ایم .
» او ادامه داد : «از لحاظ حقوقی دانشجویانی که مایل باشند ما به آنها کمک می کنیم تا بتوانیم در مرحله تجدیدنظر و احکام دادگاه بدوی تغییراتی را ایجاد کنیم .
» دکتر نیلی با اشاره به احکام صادرشده برای دانشجویان اظهار کرد : «متاسفانه احکام صادرشده بعضا سنگین است ، به طوری که برای برخی پنج سال ، برای برخی دوسال و برای برخی سه سال حکم صادر شده است .
» رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه در کل 54 دانشجوی زندانی داشتیم ، خاطرنشان کرد : «همه این دانشجویان آزاد شده اند .
برخی از آنها تبرئه شدند ، برای برخی از آنها دادگاه بدوی تشکیل شده و برای برخی هم احکام صادر شده که احکام سبکی است؛ برای چهار نفر نیز حکم سنگین در دادگاه بدوی صادر شده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه فرهیختگان
1397/04/25
> جمعی از مدیران مسئول نشریات دانشگاه های تهران در نامه ای به رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نسبت به فضای فعلی نشریات دانشجویی این دانشگاه ابراز نگرانی کردند.
> جمعی از مدیران مسئول نشریات دانشگاه های تهران در نامه ای به رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نسبت به فضای فعلی نشریات دانشجویی این دانشگاه ابراز نگرانی کردند .
در بخشی از این نامه آمده است : «اخباری که این روزها حول دانشگاه علامه طباطبایی و برخوردهای زننده جنابعالی با دانشجویان منتقد در دانشگاه دست به دست می شود ، بسیار ناامیدکننده است .
توقیف نشریات انقلابی و خارج کردن مسائل دانشگاهی از دانشگاه و سعی در برخورد قضایی با نشریات و رسانه های دانشجویی در دانشگاه علامه طباطبایی در دانشگاه های کشور بی سابقه است و موجب تعجب بسیار مدیران مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه های تهران شده است .
خصوصا که تاکنون جنابعالی را همواره داعیه دار دموکراسی و آزادی بیان دیده بودیم اما گویا این عصبانیت و پرخاشگری شما در حال عیان کردن طرز تفکر امنیتی و برخوردهای گازانبری شما با دانشجویان منتقد است .
جناب سلیمی ! لازم دانستیم در مرحله اول و به رسم امربه معروف و نهی از منکر طی این نامه به جنابعالی متذکر شویم که لطفا کمی آرام تر باشید .
آسیب های حرکات شتاب زده بیش از هرکس دیگری متوجه خود شما خواهد بود .
ما به هیچ وجه مایل به ادامه این وضعیت در دانشگاه علامه طباطبایی نیستیم و به تبع آن هم تمایلی به اعمال مراحل بعدی برنامه هایمان برای تعدیل شرایط در این دانشگاه نداریم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/04/25
> گروه بنگاه ها : سازمان ایمیدرو مکلف به هزینه کرد 25 درصد از سود خود در حوزه آموزش و پژوهش است و در این راه از ایده های جدید ، نوآورانه و خلاقانه حمایت خواهد کرد .
> حمایت ایمیدرو از ایده های نوآورانه گروه بنگاه ها : سازمان ایمیدرو مکلف به هزینه کرد 25 درصد از سود خود در حوزه آموزش و پژوهش است و در این راه از ایده های جدید ، نوآورانه و خلاقانه حمایت خواهد کرد .
به گزارش «دنیای اقتصاد» مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی ایران با اعلام این مطلب گفت : سال های گذشته به مقوله پژوهش و فناوری در کشور توجه کافی نشده که دلایل اصلی آن اقتصاد نفتی و حاکم شدن سیاست بر اقتصاد است .
وی تاکید کرد : باید به بخش پژوهش و فناوری توجه بیشتری شود و ما در ایمیدرو به طور جدی به بحث پژوهش و فناوری توجه می کنیم .
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران خاطر نشان کرد : کشور ما حتی در سال های پیش از انقلاب نیز به پژوهش ، نوآوری ، فناوری ، ابداع ، اقتصاد ملی و ظرفیت ها کم توجهی کرده به طوری که در نوآوری و فناوری عقب ماندگی تاریخی داریم و باید بپذیریم که در فناوری و نوآوری از تکنولوژی دنیا استفاده کنیم .
به گفته وی ، اکثر دانشگاه های کشور با بودجه های دولتی اداره می شوند و بر این اساس نگاه دولتی بر آنها حاکم است ، این درحالی است که دانشگاه های معتبر دنیا به بودجه دولتی وابسته نیستند ازاین رو این عامل ، موجب کم توجهی به بخش پژوهش و فناوری می شود .
کرباسیان تصریح کرد : در این میان بخش خصوصی نیز کمتر به آموزش و پژوهش توجه می کند و به حل مشکلات جاری می پردازد .
اما طی سال های اخیر ، دانشگاه های کشور به سمت به دست آوردن بودجه براساس ظرفیت پژوهشی پیش می روند .
کرباسیان خاطرنشان کرد : پارسال ایمیدرو 300 میلیارد ریال در حوزه پژوهش و 30 میلیارد ریال در حوزه آموزش سرمایه گذاری کرد .
وی تصریح کرد : هم اکنون سازمان ایمیدرو در قالب همکاری با دانشگاه تهران ، موسسه یونیدرو را با سرمایه گذاری 5 میلیارد تومان تاسیس کرد تا بتواند به بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه کمک کند .
امیدوارم این همکاری الگویی برای واحد های دیگر شود و شاهد چنین همکاری هایی برای ارتقای ارتباط صنعت و دانشگاه باشیم .
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد : ایمیدرو با همکاری سازمان بورس در حال راه اندازی صندوق سرمایه گذاری جسورانه است که وجود این مرکز می تواند حامی خوبی برای ایده های نوآورانه بخش معدن و صنایع معدنی باشد .
دانشگاه تهران با همه توان آماده حمایت از ایده های جدید است محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران نیز در این جشنواره گفت : ما در خاورمیانه نه تنها از جمله اولین کشورهایی بودیم که خودرو ، یخچال و تلویزیون تولید می کردیم بلکه یکی از صادرکنندگان موفق صنعتی بودیم و نیز از صنعت ذوب آهن برخوردار بودیم .
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد : متاسفانه اقتصاد و کشور به دنبال فناوری پیشرفته و تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه نیست ، زیرا به عنوان مثال یک شبه می توان با سرمایه گذاری در بازار سکه و ارز به پول رسید و در عمل ، به جای تولید ، تجارت حاکمیت دارد .
وی تصریح کرد : اتفاق این روزهای بازار کشور ، ناشی از کم کاری ها در گذشته است و نباید اقتصاد آنقدر لرزان شود که با فریاد های ناهنجار یک نفر در آن سوی جهان ، بازار دستخوش تغییر شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/04/25

به گفته نیلی احمدآبادی ، امروز ذهنیت قبلی در این ارتباط که دانشگاه مامور تامین و پرورش منابع انسانی است ، تغییر کرده و باید ظرفیت های متفاوتی مانند کمک به توسعه و رفع چالش های جامعه را در دانشجویان تقویت کرد .
وی خاطرنشان کرد : باید سه مقوله اقتصاد ملی ، صنعت و دانشگاه در کنار هم قرار بگیرند و دانشگاه تهران نیز در این ارتباط سعی کرده تا با ایجاد پارک علم و فناوری ، برای تبدیل ایده ها به کسب و کار تلاش کند .
رئیس دانشگاه تهران گفت : امروز یونیدرو اجرا کننده یکی از مسوولیت های اجتماعی است که دانشگاه تهران دنبال می کند و در این پیوند ، سعی می شود ابتدا بازار و دانشگاه را به درستی درک و سپس بر مبنای آن برنامه ریزی داشته باشیم .
وی گفت : دانشگاه تهران با همه توان آماده حمایت از ایده های جدید است و این مهم با تبدیل ایده ها به کسب و کارهای سودآور دنبال می شود تا افراد به جای یافتن شغل ، خود آفریننده شغل باشند .
غلامرضا ملاطاهری ، مدیر آموزش ، پژوهش و فناوری ایمیدرو و دبیر نخستین جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی نیز در مراسم اختتامیه این جشنواره که در ایمیدرو برگزار شد ، گفت : جشنواره اینوماین می تواند بستری مناسب برای خلق ایده و تبدیل آن به فناوری ، تجاری سازی و ورود به فضای کسب و کار را فراهم کند .
وی افزود : تعداد ایده های ارسالی به جشنواره 114 ایده بود که بخش معدن و صنایع معدنی با 51 ایده بیشترین میزان ایده های ارسالی را به خود اختصاص داد و پس آز آن به ترتیب اشخاص حقیقی 33 ایده ، شرکت های دانش بنیان 19 ایده و دانشگاه ها 11 ایده به جشنواره ارسال کردند .
مدیر آموزش ، پژوهش و فناوری ایمیدرو خاطر نشان کرد : این جشنواره در 6 محور برگزار شد و 70ایده شامل 15 ایده در محور فناوری های نوین اکتشاف ، استخراج ، نوآوری معدن و صنایع معدنی با تاکید بر فاوا ، نانو و بایو ، 11 ایده در محور مدیریت انرژی و آب در معدن و صنایع معدنی ، 10ایده در محور ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در معدن و صنایع معدنی ، 12 ایده در محور محصولات نوین و کاربردهای جدید مواد معدنی ، 10 ایده در محور مدیریت پسماند و باطله معدن و صنایع معدنی و 12 ایده در محور خدمات پشتیبان زنجیره معدن و صنایع معدنی به مرحله داوری جشنواره راه پیدا کردند .
وی گفت : از بین ایده های راه یافته به جشنواره 10 ایده برگزیده شده است که امیدواریم با معرفی این ایده ها به صندوق جسور بتوانیم بستر مناسب برای رشد ، توسعه و اعتلای فناوری فراهم کنیم .
در این مراسم همچنین برندگان 10 ایده برتر جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی که از میان 100 طرح برگزیده هیات داوران انتخاب شده بودند ، با حضور مهدی کرباسیان ، رئیس هیات عامل ایمیدرو و محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران لوح تقدیر و جایزه گرفتند .
138 ایده نو در موضوعات باطله برداری معدنی ، محیط زیست و ارتقای فناوری در جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی ایران ارائه شد که از سوی ایمیدرو ، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ، صندوق جسورانه سرمایه گذاری و همچنین صندوق های پیش بینی شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می شوند .
ترین های بورس ترین های فرابورس اخبار مجامع صنایع بورسی شرکت های بورسی بازار نفت بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی ها بورس کالا شاخص های بورس تحلیل بورس کپی شد کلمات کلیدی : بودجه جامعه رشد صنعت ذوب آهن کسب و کار.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
تعادل
1397/04/25
> رییس دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت کنونی بازار اقتصادی کشور و اینکه این امر ناشی از اشتباهات گذشته ما بوده است ، گفت : بر این اساس دانشگاه تهران در تلاش است.
> رییس دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت کنونی بازار اقتصادی کشور و اینکه این امر ناشی از اشتباهات گذشته ما بوده است ، گفت : بر این اساس دانشگاه تهران در تلاش است که اکوسیستم کارآفرینی و کسب و کار را ایجاد کند تا دانش آموختگان به جای استخدام قابلیت کارآفرینی داشته باشند .
محمود نیلی احمدآبادی با بیان اینکه امروزه همه درباره ارتباط صنعت با دانشگاه صحبت می کنند و هر کدام طرف مقابل را در عدم این ارتباط مقصر می دانند ، اظهار کرد : ولی آنچه در کشور رخ داده است ، نشان می دهد که نه مشکل از دانشگاه است و نه از صنعت ، بلکه این مشکل مربوط به اقتصاد ملی ما می شود .
وی با بیان اینکه در روزگاری ایران تولیدکننده تلویزیون و یخچال و خودرو بوده است ، افزود : در روزگارانی ایران یکی از کشورهای صادرکننده محصولات صنعتی در منطقه بوده است .
نیلی با تاکید بر اینکه در زمانی ایجاد کارخانه های ذوب آهن به عنوان شاخص صنعتی شدن در دنیا مطرح بود ، گفت : ایران صاحب کارخانه ذوب آهن بوده است ، ولی ما امروز شاهدیم که ایران تبدیل به یکی از واردکننده های تلویزیون شده است و خودروهای با فناوری 30 سال گذشته را در اختیار مردم قرار می دهند .
رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه در این میان کسی نمی پرسد که چه شد که ایران به وارد کننده تلویزیون تبدیل شد ، خاطرنشان کرد : از سوی دیگر کسی هم از دانشگاهیان علت این امر را جویا نشد .
وی با اشاره به برگزاری جشنواره ایده پردازی در حوزه صنایع معدنی ، اظهار کرد : با برگزاری این رویداد و همکاری سازمان ایمیدرو با دانشگاه ها کسی از این سازمان علت آن را جویا نشد و از سوی دیگر به دانشگاه ها هم خرده گرفته نمی شود که چرا با بخش های صنعتی همکاری ندارند .
نیلی احمدآبادی با انتقاد از وضعیت کنونی بازار ایران با بیان اینکه زمانی که می توان با خرید و فروش ارز و سکه درآمدی کسب کرد ، چرا باید کشور به سمت صنعت حرکت کند ، ادامه داد : این در حالی است که اگر قوانین و دستورالعمل ها و مسائل اقتصادی و مالی در جهت توسعه فناوری باشد و از آن پشتیبانی کند ، بخش صنعت نیز فعال خواهد شد .
رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه برگزاری این جشنواره به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است ، یادآور شد : همکاری ایمیدرو با دانشگاه تهران می تواند به عنوان یک الگو مطرح شود .
وی با تاکید بر اینکه امروزه ما مسوولیت ملی مهمی را برعهده داریم ، خاطرنشان کرد : اتفاقات امروز در حوزه اقتصادی ناشی از اشتباهات ما در گذشته است ، چرا که ما امروز شاهدیم که فردی در کشوری عربده کشی می کند و اقتصاد ما به هم می ریزد .
این امر نشان از کم کاری های ما دارد .
نیلی در عین حال تاکید کرد : امروزه این ذهنیت که دانشگاه ها تنها وظیفه تامین و تربیت نیروی انسانی را برعهده دارند ، کم رنگ شده است ، چراکه ما امروزه باید ظرفیت های جدیدی در دانش آموختگان ایجاد کنیم و دانشگاه ها نیز باید در حل مسائل و توسعه کشور مشارکت داشته باشند .
1
فهرست