وزارت علوم - مطبوعات 26 تير 97
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت 12:58
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7106861 اعتماد
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7104593 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
اعتماد
1397/04/26
> جمعی از اساتید در نامه ای به روحانی خواستار توقف پرونده قضایی دانشجویان شدند.
> جمعی از اساتید دانشگاه هایی از سراسر کشور در نامه ای خطاب به رییس جمهور به بازداشت و احکام صادره برای تعدادی از دانشجویان در ماه های اخیر پرداختند و خواستار توقف کامل پرونده های قضایی آنان شدند .
پس از چند روز اعتراض دانشجویان نسبت به احکام سنگین برای همکلاسی های شان در محوطه دانشگاه ها بود که رفته رفته اساتید نیز به آنان پیوستند تا خواهان رسیدگی به وضعیت دانشجویان بازداشتی اعتراضات دی ماه شوند .
البته این ماجرا از جایی آغاز شد که در برخی دانشگاه های کشور از جمله دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اعلامیه هایی روی دیوارهای دانشگاه دیده شد .
در این اعلامیه ها دانشجویان از اساتیدی که نسبت به وضعیت دانشجویان بازداشتی بی تفاوت بودند ، گلایه کرده و آنان را به نام «اساتید سکوت» خطاب کردند .
عبارتی که به سرعت در قالب هشتگ به صفحات مجازی هم راه یافت و در کنار هشتگ «همراه با دانشجو» سعی می کرد تا اساتید دانشگاه ها را نیز با خود همراه کند .
چیزی نگذشت که تعدادی از اساتید با دانشجوها همراه شدند و نامه ای خطاب به رییس جمهور نوشتند .
هرچه هست امروز اساتید بیشتری پشت مطالبه دانشجویان ایستاده اند تا نهایتا این خواسته با صدایی رسا تر مطرح شود که «جای دانشجو زندان نیست .
» مطالبه توقف پرونده قضایی دانشجویان در همین راستا روز گذشته نامه ای به امضای 125 استاد دانشگاه رسید که از رییس جمهور می خواست تا روند قضایی دانشجویان متوقف شود .
در این نامه آمده است : «در ماه های اخیر به ویژه پس از اعتراضات دی ماه ، عده ای از دانشجویان سراسر کشور را نهادهای امنیتی کشور بازداشت کرده اند .
این بازداشت ها و اخبار احکام قضایی سنگین علیه دانشجویان ، ما را بر آن داشت تا نکاتی را به شما به عنوان رییس جمهور و رییس شورای امنیت ملی یادآور شویم؛ همان نکاتی که شما در سخنرانی های تان ، در سال های گذشته در دانشگاه ، در جمع دانشجویان و در رقابت های انتخاباتی به کرات بیان کرده اید؛ سخنانی که بسیاری از همکاران ما را نیز به حمایت از جنابعالی برانگیخت .
» در بخش دیگری از نامه اساتید دانشگاه ها آمده : «لذا ما اساتید دانشگاه های کشور بار دیگر اعلام می داریم که فضای دانشگاه را «امن می خواهیم ، نه امنیتی» و خواهان آنیم که به وظایف و وعده های خود در پاسداری از حقوق ملت و حمایت از فضای انتقادی دانشجویی ، وارد عمل شوید و از دانشجویان حمایت کنید .
با توجه به اینکه نهاد بازداشت کننده بسیاری از دانشجویان ، وزارت اطلاعات دولت شماست و عطف به مسوولیت جنابعالی در شورای عالی امنیت ملی ، از شما می خواهیم که بدون فوت وقت دستور فرمایید که روند قضایی پرونده های دانشجویان به طور کامل متوقف شود .
» در بین امضا کنندگان این نامه نام اساتیدی چون غلامرضا غفاری عضو هیات علمی دانشگاه تهران و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، محمد فاضلی استادیار دانشگاه شهید بهشتی و مشاور وزیر نیرو ، سیدضیاء هاشمی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و سرپرست سابق وزارت علوم ، محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی ، سارا شریعتی عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، یوسفعلی اباذری عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، حمیدرضا جلایی پور عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، تقی آزادارمکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، سعید معیدفر استاد سابق دانشگاه تهران ، ناصر فکوهی عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، الهه کولایی استاد دانشگاه تهران ، هادی خانیکی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و حسین راغفر ، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا دیده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
اعتماد
1397/04/26

اقدامات دولت برای دانشجویان بازداشتی دولت نیز از زمانی که مطالبه دانشجویان مبنی بر تبرئه احکام همکلاسی های شان به گوشش رسیده ، قول پیگیری داده است .
منصور غلامی شانزدهم تیر ماه بود که خبر از اعلام لیست دانشجویان بازداشتی به دادستانی تهران داد .
وزیر علوم گفته بود : «در حال حاضر اسامی تمامی دانشجویانی که در بازداشت بودند و پرونده دارند؛ چه دانشجویانی که در خصوص آنها رای صادر شده است و چه کسانی که هنوز رایی در مورد آنها صادر نشده ، از سوی همکاران وزارت علوم در اختیار دادستانی قرار گرفته است .
» شهیندخت ملاوردی ، دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی نیز طی چند مصاحبه از طرح مساله در هیات دولت تا پیگیری مسوولان دولتی خبر داد .
نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در دی ماه که تعدادی از دانشجویان بازداشت شده بودند ، کمیته پیگیری تشکیل داد .
چند روز بعد از اعلام وزیر علوم بود که پروانه سلحشوری ، عضو فراکسیون امید خبر داد که «در حال حاضر مشخصات 17 نفر را در اختیار داریم که در دادگاه بدوی به مجازات محکوم شده اند و البته این تعداد فقط مربوط به دانشجویان بازداشت شده چند دانشگاه مشخص است و متاسفانه هنوز خبری از وضعیت پرونده قضایی دانشجویان بازداشتی دیگر دانشگاه ها نداریم .
» او در ادامه تاکید کرد : «با این حساب آمار دانشجویانی که در این مدت با احکام سنگین قضایی روبه رو شده و در دادگاه ها محکوم شده اند ، بیشتر از آمار 5 نفری است که وزیر علوم اعلام کرده و این نشان می دهد که متاسفانه وزارت علوم ، هنوز پیگیری جدی درخصوص پرونده های دانشجویان انجام نداده است .
» رییس فراکسیون زنان مجلس همان زمان از تهیه فهرست بیش از 150 نفر از دانشجویانی که در جریان ناآرامی های دی ماه سال قبل و پس از آن بازداشت شده اند ، خبر داده بود و با اشاره به نقش وزارت اطلاعات در صدور احکام قضایی برخی دانشجویان ، گفته بود که فقط در چند دانشگاه برای 17 نفر از دانشجویان احکام قضایی صادر شده و آمار 5 نفره ارایه شده ازسوی وزارت علوم نادرست است .
هرچه هست هنوز دانشجویان منتظر نتیجه عملی این پیگیری ها هستند و در همین راستا نیز در برخی دانشگاه ها تومار امضا کرده و معترض بودند و حالا اساتید دانشگاه ها هم به میدان آمده اند تا اقدام موثر رییس جمهور را طلب کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه ایران
1397/04/26
> مهدیه سادات محسنی فردر چهلمین روز فقدان دکتر احمد احمدی کوشیدیم تا دغدغه های علمی و معرفتی ایشان را در گفت وگو با دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، به بحث گذاریم .
> مهدیه سادات محسنی فردر چهلمین روز فقدان دکتر احمد احمدی کوشیدیم تا دغدغه های علمی و معرفتی ایشان را در گفت وگو با دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، به بحث گذاریم .
دکتر غلامی از نخستین فارغ التحصیلان دانشگاه تربیت مدرس است و در زمانی که مرحوم احمدی مدیریت این دانشگاه را برعهده داشت ، دانشجوی این دانشگاه بود و از نزدیک تلاش های این استاد فرزانه در فضای دانشگاهی را شاهد بوده است .
از سوی دیگر ، دکتر غلامی در سال های اخیر به واسطه انتشارات سمت که زیرمجموعه وزارت علوم است با دکتر احمدی در ارتباط بودند .
آنچه در ادامه می خوانید گفت وگوی روابط عمومی انتشارات سمت با دکتر غلامی است که به منظور انتشار در اختیار روزنامه ایران قرار گرفته است .
جناب دکتر غلامی ، آشنایی شما با مرحوم دکتر احمد احمدی به چه زمانی بازمی گردد؟سابقه شناخت من از آن مرحوم به سال 1362 برمی گردد که تحصیلات دوره کارشناسی ارشد خودم را در دانشگاه تربیت مدرس (مدرسه تربیت مدرس در آن زمان) شروع کردم و جزو نخستین گروه دانشجویان این دانشگاه بودم .
ایشان در آن زمان از استادان دروس علوم انسانی و نیز از حامیان اصلی راه اندازی و فعالیت این دانشگاه بودند .
آن مرحوم خلأهای محیط های دانشگاهی از باب فرهنگ اسلامی را خوب می شناخت و این دانشگاه هم به منظور تأمین هیأت علمی مورد نیاز دانشگاه های کشور شکل گرفته بود .
از همان روزهای اول شکل گیری دانشگاه تربیت مدرس ، حساسیت ایشان به تربیت استادان دانشگاه ، بسیار مشهود بود .
از طرفی با توجه به اینکه با دکتر احمدی قرابت منطقه ای هم داشتیم ، همواره مورد لطف ایشان قرار می گرفتم .
بعدها در مراسم و مناسبت های مختلف ، بخصوص زمانی که رئیس دانشگاه بودم ، ایشان محبت می کردند و در جلسات ، مباحث و مطالبی را از باب استادی ، به شاگرد خود منتقل می کردند .
شما از سال 1396 به عنوان وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، با مرحوم دکتر احمدی ارتباط کاری مستقیم داشتید .
به اعتقاد شما ، مهمترین دغدغه علمی ایشان چه بود؟دکتر احمدی در درجه نخست دغدغه دینی و تربیت اسلامی را در جامعه داشتند .
نگاه ایشان به انسان و طبعاً تربیت جوانان ، شخصیت مبتنی بر آموزه های اسلام بود و با توجه به دانش و توانمندی های علمی خود در حوزه های علوم انسانی ، بسط و تعمیق علوم انسانی با تکیه بر اصول و معارف دینی را یکی از اصلی ترین ضرورت های توفیق در این راه می دانستند .
دکتر احمدی معتقد بود که ما هیچ وقت نباید در برابر هیچ نقطه از جهان خودباختگی علمی و فرهنگی داشته باشیم؛ چون ما حرف برای گفتن داریم .
باور داشت که دانشجویان ما باید خودباوری و اعتمادبه نفس قوی داشته باشند و ایجاد تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در دانشگاه ها ، وظیفه استادان در هر رشته ای بویژه در مباحث نظری و علوم انسانی است .
متأسفانه شاهدیم که برخی همکاران ما کمتر به این مهم توجه می کنند .
ایشان به ضعف اخلاق حساس بود و مقید بود که افراد بخصوص کسانی که به عنوان اشخاص برآمده از انقلاب و نظام اسلامی هستند اول باید بجّد و دقیق ، اخلاق را رعایت کنند .
این حساسیت را در تربیت دانشجویان نسل جدید نیز با ورود به بخش تدوین منابع کتب درسی در سازمان مطالعه و تدوین (سمت) پیگیری کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه ایران
1397/04/26

وقتی امکان حضور و تماس مستقیم نباشد ، یکی از روش های بسیار خوب و موفق و اثرگذار ، همین تولید منابع درسی است که به دانشجویان انتقال مطلب می کند و اندیشه ها و دانش هایی را که در محیط های دانشگاهی به دست می آورند سازماندهی می کند .
به عنوان یک چهره دانشگاهی ، نظر شما درباره نقش استاد احمد احمدی در توسعه و ارتقای آموزش عالی بویژه در حوزه علوم انسانی ، چیست و چه اندازه اقدام های وی را در این راستا مؤثر می دانید؟دکتر احمدی بخش مهمی از عمر پربرکت خود را در راه شناساندن و تدوین منابع اصیل علوم انسانی و عرضه این گنجینه پربها که حاصل اندیشه های عمیق علما و دانشمندان اسلامی و ایرانی بود ، صرف کردند .
راه اندازی و اداره سازمان مطالعه و تدوین «سمت» ، کاری مهم و یادگاری ماندگار از این تلاش و کوشش است .
«سمت» از باقیات الصالحات ایشان و در راستای ترویج و پویایی علم کشور است .
کمّیت و کیفیت کتاب های علمی منتشر شده در این سازمان موجب بالندگی و رشد نشر آثار علمی در کشور شد .
ما هرچقدر از این آدم ها داشته باشیم ، کم است .
هرکدام از این گنجینه های علم و دانش که از دست می رود ، آن حدیث معروف پیامبر اکرم(ص) که می فرماید «اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء» (وقتی عالمی فقیه فوت کند ، در اسلام رخنه و حفره ای ایجاد می شود که هیچ چیزی نمی تواند جای آن را پر کند) برای استادان بزرگ ما مصداق دارد و ایشان هم یکی از افراد عالم دانشمندی بود که رفتنش به راستی برای ما ضایعه ای بود .
باید بتوانیم این الگوها را بین نسل جوان ، جامعه علمی و استادانمان زنده نگه داریم و به عنوان نمونه هایی که لازم است از آنها تأسی شود ، به جامعه بشناسانیم .
تذکرهایی که با رفتن آدم های تأثیرگذار برای ما ایجاد می شود ، این است که تا زنده هستند و حضور دارند ، قدرشان را بدانیم و آنها را به نسل جوان به عنوان الگو توصیه کنیم .
آثاری نیز که از ایشان بر جای مانده است ، می تواند باقیات صالحاتی باشد برای استفاده همه علاقه مندان .
دکتر احمدی مؤسس سازمان مطالعه و تدوین (سمت) بودند و بیش از سه دهه مدیریت آن را بر عهده داشتند .
نظرتان درباره تأثیرگذاری این میراث ماندگار دکتر احمدی بر جامعه دانشگاهی ، بویژه در حوزه علوم انسانی ، چیست؟سازماندهی و تلاش در استمرار فعالیت «سمت» ، آثار پربرکتی در تدوین و نشر معارف دینی و علوم انسانی منبعث از علوم و معارف ناب اسلامی و در دسترس قرار دادن آن برای دانشجویان جوان کشور داشت .
در زمانی که منابع درسی مورد نیاز ، بسیار کم و دور از دسترس بود و نیز منابع موجود مناسب تدریس و ارائه در دوره های دانشگاهی نبود ، این حرکت انقلابی ماندگار ، نقش کلیدی و اساسی در تربیت نیروی انسانی دانشگاهی متدین و مؤمن به اسلام و انقلاب داشت .
دکتر احمدی در «سمت» وقت زیادی صرف می کرد و هر وقت با ایشان صحبت می کردم ، می گفت هنوز در «سمت» هستم .
آنجا را به عنوان محلی مقدس می دانست و ترجیح می داد اگر وقت داشت ، آنجا صرف کند .
همیشه با حساسیت زیاد ادامه کار «سمت» و برنامه هایی را که برای توسعه آن داشت مطرح می کرد و این نشان می داد که برای آینده این سازمان برنامه هایی داشت و به آن با این دیدگاه که «سمت» صرفاً سازمانی است که شکل گرفته و در فعالیت خود موفق بوده ، نگاه نمی کرد و برای آن آینده ای طولانی و مأموریت ویژه در نظر داشت .
سازمان «سمت» یک اثر جدی و قوی در محیط های دانشگاهی به جای گذاشت؛ بخصوص در دهه های 60 و 70 که با توسعه مراکز دانشگاهی و افزایش جمعیت دانشجویی مواجه بودیم .
طبعاً این اثر جاری است و می تواند در فضای فعلی و آینده هم با رویکردها و نگاه جدید متناسب با شرایط زمان و تحولات و .
، تأثیر داشته باشد .
«سمت» مجموعه پربرکتی است و مسئولان آن ان شاءالله در حفظ و ارتقای جایگاه تأثیرگذار این سازمان تلاش می کنند و ما هم در خدمت خواهیم بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
وطن امروز
1397/04/25
> گروه اجتماعی : امسال با استقرار کامل نظام 3 3 6 ، دانش آموزان پایه دوازدهم از همین روزها خود را برای کنکور 98 آماده می کنند ، کنکوری که به نظر نمی رسد در ساختار ، تغییراتی جدی نسبت به امسال داشته باشد.
> گروه اجتماعی : امسال با استقرار کامل نظام 3 3 6 ، دانش آموزان پایه دوازدهم از همین روزها خود را برای کنکور 98 آماده می کنند ، کنکوری که به نظر نمی رسد در ساختار ، تغییراتی جدی نسبت به امسال داشته باشد .
به گزارش مهر ، پرونده کنکور سراسری 97 بسته شد و از همین حالا دانش آموزان پایه دوازدهم دارند خود را برای کنکور سال 98 آماده می کنند .
به نظر می رسد داستان فراز و فرودهای کنکور سراسری با توجه به اختلاف نظرهای میان آموزش وپرورش و وزارت علوم همچنان ادامه خواهد داشت؛ هرچند باید تاکید کرد این اختلاف نظرها در بسیاری موارد به تفاهم هایی نیز رسیده است .
منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره کشمکش آموزش وپرورش و وزارت علوم بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو در دانشگاه گفت : در بحث سوابق تحصیلی 85 درصد دانشجوها در حال حاضر پذیرش شان با دخالت سوابق تحصیلی است .
بحثی که مطرح است بحث حذف کنکور است .
باید یک جایگزین کارشناسی شده و علمی برای بهتر و دقیق تر کردن بحث پذیرش دانشجو در دانشگاه ها معرفی شود .
وی ادامه داد : ما اعتقاد داریم برای دانشگاه ها و رشته های پر طرفدار باید نوعی مسابقه بین داوطلبان برگزار شود ، چرا که سوابق تحصیلی دانش آموزان بسیاری نزدیک به هم است .
چالش تاثیر سوابق تحصیلی یکی از چالش های اصلی آموزش وپرورش و وزارت علوم در بحث تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور موضوع کیفیت امتحانات نهایی و دروسی است که ضریب تاثیر داشته باشند .
هفته گذشته ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش گفت : در کمیته سنجش و پذیرش دانشجو میزان سوابق تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی 30 درصد قطعی تصویب شد .
دروس امتحانات نهایی دانش آموزان هم در این جلسه مشخص شد و ما درس هایی را که روی سوابق تحصیلی دانش آموزان تأثیرگذار است بر اساس بررسی های کارشناسی که در دبیرخانه انجام شده بود پیشنهاد کردیم .
حال باید منتظر ماند و دید شورای عالی آموزش وپرورش چه واکنشی به این عناوین و تعداد دروس دارد و آیا آن را تصویب می کند یا نه .
این در حالی است که امسال نخستین سال استقرار کامل نظام 3 3 6 در آموزش وپرورش است و پایه دوازدهم برای نخستین بار در این نظام تشکیل می شود و طبیعتا بسیاری از کتاب ها نیز بتازگی تالیف شده است و دبیرانی که قرار است این دروس را آموزش دهند نیز طی یک دوره در تابستان همین امسال برای این منظور آماده می شوند .
در یکی از گردهمایی های مشترک شورای معاونان و مدیران کل آموزش وپرورش سراسر کشور که با حضور وزیر آموزش وپرورش و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد ، علی زرافشان ، معاون آموزش متوسطه اعلام کرد : در کنکور 98 دو نوع آزمون خواهیم داشت؛ یکی برای فارغ التحصیلان نظام قبلی و دیگری برای فارغ التحصیلان جدید .
حذف کنکور عملی نیست عبدالرسول عمادی ، رئیس مرکز سنجش آموزش وپرورش با موضوع حذف نشدن کنکور موافق است و پیش تر گفته بود : ما قانونی به اسم حذف کنکور در کشور نداریم و این موضوع مطرح نیست .
این بحث رسانه ها درباره حذف کنکور کمی انحراف دارد .
ما بحث مان درباره سهمی است که نمره نهایی و سوابق تحصیلی و نمره کنکور در کنار هم باید داشته باشند .
من فکر می کنم برای برخی رشته محل ها و صندلی های دانشگاه جز نمره امتحان نهایی باید روش دیگری برای پذیرش باشد که ما کنکور را داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
وطن امروز
1397/04/25

وی درباره بحث ارزشیابی که به صورت ملی باید انجام شود نیز معتقد است امتحانات نهایی با استاندارد ملی برگزار می شود و گزینه خوبی برای معیارسنجی سطح علمی دانش آموزان در کل کشور است .
مجلس موافق حذف کنکور این در حالی است که محمدرضا عارف ، رئیس جدید کمیسیون آموزش مجلس در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش وپرورش اظهار کرد : تا 10 سال قبل متقاضی دانشگاه ها بیش از ظرفیت بود اما امروز که متقاضی کمتر از ظرفیت است ، چه ضرورتی دارد کنکور برگزار شود ، لذا حداقل در رشته هایی که ظرفیت ها خالی مانده است کنکور حذف شود .
در حالی که در سطح جامعه و حتی میان نمایندگان مجلس حرف از حذف کنکور است و آموزش وپرورشی ها بر تاثیر بیشتر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجوها تاکید دارند و در حالی که برخی در آموزش وپرورش حرف از تغییر شیوه کنکور برای سال تحصیلی 98 می زنند ، در نهایت این دانش آموزان و جو عمومی میان آنهاست که تعیین کننده اصلی سرنوشت کنکور است .
سال 97 در حالی که در رشته ریاضی فیزیک حدود 144 هزار داوطلب وجود داشت و در رشته علوم انسانی حدود 204 هزار داوطلب ، در رشته علوم تجربی 642 هزار داوطلب برای صندلی های دانشگاه به رقابت پرداختند که می توان تصور کرد چند درصد این داوطلبان رقابت شان بر سر بهترین دانشگاه ها و بهترین رشته های هر گرایش بوده است .
اینجاست که شاید نکته اساسی توجه به علوم پایه از سطح دبیرستان تا دانشگاه باشد تا بتوان بار نامتعادلی را که بر برخی رشته های علوم تجربی بویژه پزشکی هست ، برداشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/04/26
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : دبیرکل گروه دی8 امروز (سه شنبه) به تهران می آید و در مورد چگونگی راه اندازی دانشگاه بین المللی این گروه در ایران با وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت و گو می کند.
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : دبیرکل گروه دی8 امروز (سه شنبه) به تهران می آید و در مورد چگونگی راه اندازی دانشگاه بین المللی این گروه در ایران با وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت و گو می کند .
گروه دی8 یا گروه هشت کشور مسلمان درحال توسعه که اندونزی ، ایران ، بنگلادش ، پاکستان ، ترکیه ، مالزی ، مصر و نیجریه در آن عضویت دارند ، از جمله پیمان های منطقه ای است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشورهای درحال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی و برقراری گفت وگو با کشورهای صنعتی تشکیل شده است .
اهداف اصلی گروه دی هشت توسعه علمی ، اقتصادی ، اجتماعی ، تقویت موقعیت کشورهای درحال توسعه در اقتصاد جهانی ، ایجاد تنوع و موقعیت های جدید در روابط بازرگانی تقویت حضور در تصمیم سازی در سطح بین المللی و ارتقای سطح زندگی مردم در کشورهای عضو است .
حسین سالارآملی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با اشاره به سفر دبیرکل گره دی8 به ایران اظهار داشت : این سفر در راستای تشکیل دانشگاه بین المللی دی8 در شهر همدان صورت می گیرد .
رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم ادامه داد : امیدواریم این دانشگاه در ابتدای سال تحصیلی و یا در نهایت در نیمه دوم سال تحصیلی یعنی بهمن ماه امسال افتتاح و راه اندازی شود .
قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل افزود : دانشگاه بین المللی گروه دی8 با هدف کلی تقویت مبادلات دانشگاهی بین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی گروه دی8 متشکل از اندونزی ، ایران ، بنگلادش ، پاکستان ، ترکیه ، نیجریه ، مالزی و مصر و سایر کشورهای جهان است که در اجرای بخش نقشه راه گروه دی8 در دانشگاه بوعلی سینا ، به عنوان دانشگاه بنیانگذار تاسیس می شود .
وی با بیان اینکه این دانشگاه برای تقویت همکاری میان دولت های عضو از طریق مبادلات بین دانشگاهی و دانشجویی ، به منظور دستیابی کشورهای عضو به سهم قابل قبول بین المللی از این مبادلات راه اندازی می شود ، یادآور شد : این دانشگاه با اهداف و ماموریت های گروه دی8 هماهنگ بوده ، ولی دارای شخصیت حقوقی مستقل و در تراز یک دانشگاه بین المللی اسلامی خواهد بود .
سالارآملی خاطرنشان کرد : سفر «داتو کو جعفر کوشاری» دبیرکل گروه دی8 به تهران می تواند زمینه مناسب و مطلوبی برای برگزاری نشست وزرای علوم این کشورها در جمهوری اسلامی ایران باشد .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های بین المللی اظهار داشت : امیدواریم براساس برنامه ریزی ها بتوانیم تا پیش از سال تحصیلی و حدود روزهای 12 یا 13 شهریورماه میزبان وزرای علوم گروه دی8 در تهران باشیم اما شاید به درخواست کشورهای عضو این تاریخ تعیین شده به تعویق بیفتد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/25
> رئیس سازمان امور دانشجویان : دانشجویان کارشناسی جدیدالورود ، ارز نمی گیرند رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی متقاضی تحصیل در خارج از کشور تعلق نمی گیرد ، گفت : دانشجویان جدیدالورود متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند بدون هیچ مشکلی ارز دانشجویی دریافت کنند .
> رئیس سازمان امور دانشجویان : دانشجویان کارشناسی جدیدالورود ، ارز نمی گیرند رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی متقاضی تحصیل در خارج از کشور تعلق نمی گیرد ، گفت : دانشجویان جدیدالورود متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند بدون هیچ مشکلی ارز دانشجویی دریافت کنند .
دکتر مجتبی صدیقی در گفت وگو با ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب به آخرین وضعیت پرداخت ارز دانشجویی اشاره کرد و افزود : با توجه به پیگیری های صورت گرفته از سوی وزارت علوم ، ارز دانشجویی در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور بدون هیچ مشکلی و در موعد زمانی مقرر پرداخت می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : پرداخت شش ماهه اول ارز دانشجویی با موافقت بانک مرکزی تا آخر شهریور ماه جاری به اتمام می رسد و ثبت نام شش ماهه دوم دریافت ارز دانشجویی نیز به زودی از طریق سازمان امور دانشجویان اعلام خواهد شد .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم همچنین خاطرنشان کرد : دانشجویانی که برای اولین بار برای تحصیل به خارج از کشور اعزام شوند نیز در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند ارز دانشجویی دریافت کنند ، اما براساس تصمیمات اعمال شده ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره های کارشناسی پرداخت نخواهد شد .
دکتر صدیقی تاکید کرد : براساس توصیه های صورت گرفته ، دانشجویان جدید دوره کارشناسی ، باید دانشگاه های داخل را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب کنند و تنها دانشجویانی که تا 31 اردیبهشت 97 در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل شده اند ، می توانند ارز دانشجویی دریافت کنند .
معاون وزیر علوم همچنین ادامه داد : براساس برنامه ریزی های صورت گرفته ، ارز دانشجویی هر شش ماه یک بار به مبلغ 6000 دلار به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور پرداخت می شود و دانشجویانی که به تدریج برای دریافت ارز ثبت نام کرده اند ، به تدریج برای دریافت ارز مورد نظر به بانک عامل معرفی می شوند .
ثبت نام بیش از 15 هزار نفر برای دریافت ارز دانشجویی وی با تاکید بر اینکه بیش از 15 هزار دانشجو برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کرده اند ، گفت : تاکنون بیش از نیمی از این دانشجویان توانستند ارز تعیین شده را در مهلت در نظر گرفته دریافت نمایند .
تقاضای حدود 400 دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد : در سال های گذشته به طور متوسط حدود 300 تا 400 دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور درخواست تحصیل در دانشگاه های داخل را داده اند و تصور می کنیم این آمار برای سال جاری با توجه به شرایط پیش آمده افزایش پیدا کند .
فرایند جذب اعضای هیأت علمی ، استانی می شود رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : به دلیل تسهیل در فرایند جذب اعضای هیأت علمی ، استانی شدن فرایند جذب در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/04/25

به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام دکتر محمدرضا رضوان طلب در مراسم معارفه اعضای هیأت اجرایی جذب هیأت علمی استان اصفهان با اشاره به الکترونیکی شدن تمام فرایند فراخوان جذب هیأت علمی از آغاز ثبت نام تا اتمام بررسی ، اظهار داشت : پرونده های متقاضیان جذب اعضای هیأت علمی به صورت الکترونیکی است و هیچ فردی به شکل خارج از این سیستم به پرونده ها دسترسی نداشته و امکان دخل و تصرف در محتوای پرونده ها را ندارد .
رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم با اشاره به فعالیت و نظارت 2500 نفر از استادان سراسر کشور در سامانه جذب اعضای هیأت علمی کشور ، گفت : جذب اعضای هیأت علمی به صورت متمرکز انجام نمی شود و مرکز جذب اعضای هیأت علمی در این زمینه وحدت رویه ایجاد می کند ، اما مراحل اصلی جذب استادان با دانشگاه متقاضی است .
وی با تأکید بر ضرورت حفظ کرامت متقاضیان تصدی سمت استادی دانشگاه ، گفت : احراز صلاحیت اعضای هیأت علمی دانشگاه ها مؤلفه هایی دارد که نتیجه کارکرد سه مرجع کارگروه بررسی توانمندی علمی ، کارگروه بررسی صلاحیت عمومی و همچنین نتیجه تحقیقات است .
دکتر رضوان طلب با بیان اینکه به دلیل تسهیل در فرایند جذب اعضای هیأت علمی ، استانی شدن فرایند جذب در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است ، گفت : فرایند جذب اعضای هیأت علمی کاملاً شفاف و قابل پیگیری است .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکترامیرحسین علی بیگی رئیس مرکز آموزش عالی شهرضا نیز با اشاره به نقش محوری استاد در نظام آموزش عالی کشور ، تأکید کرد : قداست جایگاه دانشگاه و استاد در فرآیند تعلیم و تربیت دانشگاه ایجاب می کند که توانمندترین افراد در این سمت به کار گرفته شوند .
با پیوستن به طرح «دانشگاه بدون دخانیات»؛ دانشگاه تهران از اول مهر «عاری از دخانیات» می شود معاون دانشجویی دانشگاه تهران از تدوین نهایی طرح "دانشگاه عاری از دخانیات" در این دانشگاه خبر داد و گفت : این طرح از ابتدای مهر ماه سال جاری در تمامی محیط های دانشگاه اجرایی خواهد شد .
دکترحسن به نژاد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب به آخرین وضعیت اجرای طرح عاری از دخانیات در دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود : در طرح دانشگاه بدون دخانیات ، تلاش ما این بود که بتوانیم دانشجویان را در اجرای این طرح همراهی کنیم ، بنابراین برخلاف دانشگاه های دیگر که در اجرای این طرح تصمیم مدیریتی گرفته اند ، ما در دانشگاه تهران تلاش کردیم از تشکل ها ، شوراها ، شوراهای صنفی ، انجمن های علمی و غیره .
نمایندگانی را از دل دانشجویان در شورای سیاست گذاری طرح فوق دعوت کنیم و در حقیقت بر آن اساس ، در خصوص دانشگاه "بدون دخانیات" برنامه ریزی داشته باشیم .
وی در ادامه تصریح کرد : یکی از مزیت های مشارکت دانشجویان در برنامه ریزی های اجرای طرح "دانشگاه بدون دخانیات" این بود که ما مطمئن خواهیم بود که دانشجویان در اجرای آن همراه خواهند بود و با توجه به اینکه مجبور بودیم درخصوص تصمیم گیری های اجرای طرح یکسری فعالیت های اقناعی انجام دهیم و به دانشجویان اعلام می کردیم بیشتر برنامه های ما در این زمینه تشویقی و بدون نگاه انضباطی خواهد بود و به این صورت دانشجویان در اجرای آن همراه شدند .
معاون دانشجویی دانشگاه تهران همچنین از تصویب طرح "دانشگاه عاری از دخانیات" در کمیته دانشجویی دانشگاه خبر داد و گفت : این طرح از اوایل مهر ماه جاری در تمامی فضاهای دانشگاه تهران از جمله خوابگاه ها اجرایی خواهد شد ، در واقع ما آئین نامه ابلاغی وزارت علوم در این زمینه را منطبق با نظرات دانشجویی مجددا تدوین کردیم و اجرایی خواهیم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/04/26
> سال هاست که بحث درمورد حذف کنکور توسط روسای جمهور ، وزیران علوم ، نمایندگان مجلس و کارشناسان این حوزه مطرح می شود.
> سال هاست که بحث درمورد حذف کنکور توسط روسای جمهور ، وزیران علوم ، نمایندگان مجلس و کارشناسان این حوزه مطرح می شود .
گرچه در این زمینه تاکنون قانون هایی نیز تصویب شده است ، اما تا هفته گذشته که کنکور سراسری 97 برگزار شد هیچ کدام از این قوانین قدیمی و جدید بر روند کنکور تاثیری نداشته اند .
در تازه ترین خبری که برای این آزمون اعلام شد ، تاثیر 30 درصدی قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سال 98 بود که توسط رئیس سازمان سنجش آموزش کشور مطرح شد .
ابراهیم خدایی ، رئیس این سازمان درخصوص تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور می گوید : «در آخرین جلسه کمیته سنجش و پذیرش دانشجو ، میزان سوابق تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی 30 درصد قطعی به تصویب رسید و دروس امتحانات نهایی دانش آموزان هم در این جلسه مشخص شد و ما درس هایی را که روی سوابق تحصیلی دانش آموزان تاثیرگذار است ، براساس بررسی های کارشناسی که در دبیرخانه انجام شده بود ، پیشنهاد کردیم .
»تصویب تاثیر 30 درصدی قطعی سوابق تحصیلی در شرایطی اعلام شد که بنا بود کنکور سراسری سال 98 دومرحله ای برگزار شود .
طبق گفته های عبدالرسول عمادی ، رئیس مرکز سنجش آموزش وپرورش در کنکور 98 دو دسته از داوطلبان مربوط به پایه دوازدهم و پشت کنکوری های سال های گذشته وجود دارند که لازم است در همان سال دو کنکور برگزار شود تا داوطلبان نظام آموزشی قبل و داوطلبان فعلی دچار مشکل نشوند .
ابرهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش گفته بود : «در کنکور سراسری 98 دو سری سوال در قالب سوالات نظام جدید و قدیم برای داوطلبان مطرح می شود و در کنکور سراسری 99 به روند قبلی خود برمی گردد .
» پس از این اظهارنظرهای متفاوت مسئولان ، رئیس دانشگاه شریف در گفت وگوی خود با «فرهیختگان» ضمن انتقاد از شرایط فعلی برگزاری آزمون ، راهکار «حذف کنکور» برای دوره کارشناسی را موثر نمی داند ، این در حالی است که رئیس دانشگاه شهیدبهشتی نظام نمره دهی مدارس را بزرگ ترین مشکل سیستم آموزشی کشور عنوان می کند و رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز ضمن تاکید بر حذف کنکور ، مستقل بودن دانشگاه ها را برای پذیرش دانشجو موثر می داند؛ اما با همه این تفاسیر رئیس دانشگاه امیرکیر نبود ساختاری برای گزینش افراد مختلف را در دانشگاه های برتر معضل می داند و حذف کنکور را چندان موثر نمی بیند .
با این اوضاع تقریبا می توان حدس زد که حذف کنکور در سال 98 هم اتفاق نمی افتد و دوباره شرایط به نفع کلاس ها و موسسات کنکوری خواهد بود که سالانه هشت هزار میلیارد دیگر سود ببرند ، اما شاید بتوان بهترین روش جایگزینی را بسنده کردن به پذیرش 85 درصد بدون کنکور و رقابت 15درصد دیگر داوطلبان در رشته محل های خاص دانست و در مقابل نیز طی فرآیندی چندساله به گسترش سال های برگزاری امتحانات نهایی روی آورد تا از این طریق نمرات آن جایگزین نتایج کنکور سراسرى شود .
روش فعلی به نفع داوطلبان نیست علی خاکی صدیق ، رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اگر منظور از حذف کنکور تغییر روش برگزاری آن است ، یعنی در ساختار روشی که در حال حاضر برگزار می شود تغییراتی اعمال کنیم ، به نظرم باید این تغییر ساختار هرچه زودتر انجام شود .
در گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفته بودم که اگر بخواهیم برای گزینش علمی افراد و انتخاب محل تحصیل آنها در دانشگاه های مختلف تصمیم بگیرم باید روشی برای جداسازی افراد وجود داشته باشد ، یعنی در شرایط فعلی آموزش کشور نمی شود بدون گزینش افراد را به دانشگاه فرستاد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/04/26

مثلا دانشگاهی مثل خواجه نصیرالدین طوسی که در رشته مهندسی برق 100 نفر ظرفیت دارد ، قطعا چند برابر این ظرفیت برای ورود به آن تلاش می کنند ، پس در آن صورت باید آزمونی برای جداسازی وجود داشته باشد .
ما باید برای رشته های پرطرفدار و دانشگاه های برتر کشور سازوکاری طراحی کنیم که افراد طی چند سال حضور در مدارس خصوصا در سال های دبیرستان ، فرآیند گزینشی را طی کرده و برحسب استعداد در یکی از این دانشگاه ها رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند و از طریق یک آزمون وارد دانشگاه شوند .
هیچ وقت دانشگاه های برتر و رشته های خاص آن قدر صندلی خالی ندارند که تمام ظرفیت ثبت نام کنندگان بتواند وارد شوند ، پس باید یک آزمون وجود داشته باشد ، اما این روش فعلی چندان به نفع داوطلبان نیست و بیشتر به سود موسساتی است که به این اسم درآمدهای میلیاردی کسب می کنند .
پیشنهادم این است که پذیرش دانشجو در درازمدت در اختیار دانشگاه ها قرار بگیرد و آنها با تعامل ، افراد خاص را از سراسر کشور گزینش و آنها را پذیرش کنند .
ساختار آموزش و پرورش باید اصلاح شود سیدحسن صدوق ، رئیس دانشگاه شهیدبهشتی سیستم نمره دهی در دوران دبیرستان خصوصا در سال های آخر این مقطع تحصیلی ، یک روند دانش آموز و معلم محور است و غیر از چند درس که به صورت نهایی آزمونش برگزار می شود ، هیچ فرد و دستگاهی نظارت خاصی روی آن ندارد؛ اما اگر با ایجاد یک ارتباط بسیار خوب و منطقی بین سال های آخر دبیرستان و دانشگاه بتوانیم این مسائل را حل کنیم ، روند نظام مندی خواهیم داشت اما اگر از این طریق حل و فصل نشود و پاسخ مثبت دریافت نکنیم ، این روند همچنان فشل خواهد ماند .
آن چیزی که دانش آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف دریافت می کنند کافی نیست؛ درواقع ما دانش آموز را در دوران مدرسه پس از 12 سال تحصیل رها کرده و به او القا می کنیم که فقط آزمون تستی یاد بگیرد و بعد او را دوباره به دانشگاه می آوریم تا ادامه تحصیل دهد .
نبود ارتباط بین مدارس و دانشگاه های ما یک معضل بزرگ است که باید هرچه زودتر حل شود .
ما باید از سیستم تست زنی عبور کنیم و دانش آموز را برای دانشجوشدن تحویل دانشگاه دهیم؛ اینکه فقط او یاد بگیرد تست را در چند ثانیه صحیح بزند اصلا روش مناسبی برای محک زدن سطح سواد و توانایی های علمی فرد نیست ، درواقع آن چیزی که در دانشگاه مورد نیاز است در مدارس آموزش داده نمی شود .
ما موظفیم دانش داوطلب کنکور را به طور جامع بسنجیم که بخشی از آن می تواند در سال های آخر حضور دانش آموز در آموزش وپرورش اصلاح شود ، ولی در شرایط فعلی حذف کنکور بدون برنامه دردی را دوا نخواهد کرد .
نوع و ساختار جذب دانشجو تغییرکند سیداحمد معتمدی ، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر همه به این اجماع رسیده اند که کنکور حذف شود ، یعنی یک نفر اولین بار موضوع حذف کنکور را مطرح کرده است و بقیه بدون برنامه ریزی دائم می گویند حذف شود ، اما افراد کمی هستند که راهکار دارند و ما هم باید برای حذف آن راهکار داشته و بعد درصدد حذف آن باشیم و این موضوع حذف یک شبه اتفاق نمی افتد .
در اصل هرجا عرضه و تقاضا با هم برابر نباشد ، رقابت به وجود می آید .
در نظام آموزشی هم همین طور است اما این رقابت باید در یک سطح نیز قرار نگیرد ، بر فرض تعداد ورودی ها از تعداد ظرفیت دانشگاه ها کمتر باشد اما برای ورود به دانشگاه های تهران ، امیرکبیر و صنعتی شریف باید یک آزمون وجود داشته باشد یا خیر؟ در شرایط فعلی راه حلی به ذهنم نمی رسد مگر اینکه همه را وارد دانشگاه های برتر کنیم که قطعا امکان پذیر نیست .
متاسفانه بعضی ها تصمیماتی می گیرند که عملیاتی نیست؛ به نظر من نهایت بتوانند شکل کنکور را عوض کنند که آن هم چیز خوبی از آب در نخواهد آمد چون شکلی که الان دارد تجربه شده و جا افتاده است .
قبل از انقلاب اسلامی مسئولان وقت یک سال کنکور را حذف کردند ، آن قدر مفسده در آن به وجود آمد که دوباره سال بعد کنکور برگشت چون هر کسی پارتی داشت ، وارد دانشگاه های برتر شد .
بنابراین اگر عرضه و تقاضا به هم نخورد باید رقابت گذاشت ، مثل همین کنکور ما در کشور فرانسه نیز وجود دارد و فرانسوی ها با کنکور وارد دانشگاه می شوند ، اما نوع ساختار و داوطلبان تفاوت هایی با کشور ما دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/04/26

روند تحصیلی افراد در کشور یکسان نیست محمود فتوحی فیروزآباد ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف آن چیزی که فکر می کنم باید اتفاق بیفتد چندمرحله ای شدن حذف کنکور است .
در حال حاضر آن چیزی که در دبیرستان های ما اتفاق می افتد و معدل هایی که دانش آموزان کسب می کنند ، روند حذف کنکور را تسهیل نمی کند؛ درواقع حذف کنکور در مقطع کارشناسی عملا غیرممکن خواهد بود و نباید همه تقصیرات را به دانش آموزان ربط داد .
درواقع غیرممکن بودن حذف کنکور در کارشناسی دلایل خاصی دارد .
چون گزینش دانشجو در سطح کارشناسی بسیار مشکل است ، انتخاب دانش آموزان سخت می شود و عملا امکان حذف کنکور از بین خواهد رفت ، ولی حذف آن در کارشناسی ارشد و دکتری باید هرچه زودتر انجام شود به خصوص در سطح دکتری زیرا گزینش دانشجو نباید برمبنای یک آزمون تئوری تستی باشد ، بلکه باید در اولین مرحله کنکور مقطع دکتری حذف شود و پس از مدتی که از حذف کنکور گذشت ، اگر پاسخ مثبتی دریافت کردیم برای دوره کارشناسی ارشد نیز این روند اجرا شده و در مرحله آخر هم باید برای کارشناسی اعمال شود .
پیشنهادی هم که برای حذف کنکور دارم این است که برای کارشناسی ارشد و دکتری ، سوابق تحصیلی فرد ملاک قرار داده شود و از آن برای انتخاب افراد استفاده کنند ولی برای کارشناسی سوابق تحصیلی به شرطی می تواند جایگزین شود که روند تحصیلی یکسانی در سطح کشور برای مدارس وجود داشته باشد که متاسفانه در شرایط فعلی این روند برای تمام داوطلبان یکسان نیست و سطح مدارس ما در استان ها و نقاط محروم با افرادی که در استان های برخوردار تحصیل می کنند ، تفاوت دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
بهار
1397/04/25
> گروه سیاسی : بیش از 120 تن از اساتید دانشگاه های کشور طی نامه ای به رئیس جمهور ، خواستار متوقف شدن روند قضایی پرونده های دانشجویان شدند .
> در متن نامه اساتید سراسر کشور خطاب به رئیس جمهور در خصوص بازداشت و احکام صادره برای دانشجویان آمده است : «در ماه های اخیر به ویژه پس از اعتراضات دی ماه ، عده ای از دانشجویان سراسر کشور را نهادهای امنیتی کشور بازداشت کرده اند .
این بازداشتها و اخبار احکام قضایی سنگین علیه دانشجویان ، ما را بر آن داشت تا نکاتی را به شما به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ملی یادآور شویم؛ همان نکاتی که شما در سخنرانی هایتان ، در سالهای گذشته در دانشگاه ، در جمع دانشجویان و در رقابتهای انتخاباتی به کرات بیان کرده اید؛ سخنانی که بسیاری از همکاران ما را نیز به حمایت از جنابعالی برانگیخت .
به نظر می رسد که عمدۀ دانشجویان بازداشت شده افرادی هستند که پیش از این در فعالیتهای قانونی شرکت داشته اند و احیاناً نسبت به عملکرد دولت شما ، در حوزۀ دانشگاه نیز ، انتقاداتی مطرح کرده اند .
این امر شائبۀ آن را به وجود آورده است که عده ای در تلاش اند تا صدای منتقدان دانشگاهی را خاموش کنند؛ امری که بی شک به زیان آیندۀ کشور است .
لذا ما اساتید دانشگاه های کشور بار دیگر اعلام می داریم که فضای دانشگاه را «امن می خواهیم ، نه امنیتی» و خواهان آنیم که به وظایف و وعده های خود در پاسداری از حقوق ملت و حمایت از فضای انتقادی دانشجویی ، وارد عمل شوید و از دانشجویان حمایت کنید .
با توجه به این که نهاد بازداشت کننده بسیاری از دانشجویان ، وزارت اطلاعات دولت شماست و عطف به مسئولیت جنابعالی در شورای عالی امنیت ملی ، از شما می خواهیم که بدون فوت وقت دستور فرمائید که روند قضایی پرونده های دانشجویان به طور کامل متوقف شود .
»از جمله امضاکنندگان این نامه : دکتر غلامرضا غفاری .
دکتر محمد فاضلی .
دکتر سید ضیاء هاشمی .
دکتر محمود صادقی .
دکتر محمدرضا جوادی یگانه .
دکتر غلامرضا جمشیدیها .
دکتر ابوالحسن ریاضی .
دکتر سارا شریعتی .
دکتر یوسفعلی اباذری .
دکتر حمیدرضا جلائی پور .
دکتر تقی آزاد ارمکی .
دکتر ناصر فکوهی .
دکتر هاشم آقاجری .
دکتر رضا قراخانلو .
دکتر فرشاد مومنی .
دکتر حسین راغفر و .
هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه ایران
1397/04/26
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تأکید بر اینکه ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی متقاضی تحصیل در خارج از کشور تعلق نمی گیرد ، گفت : دانشجویان جدیدالورود متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند بدون هیچ مشکلی ارز دانشجویی دریافت کنند .
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تأکید بر اینکه ارز دانشجویی به دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی متقاضی تحصیل در خارج از کشور تعلق نمی گیرد ، گفت : دانشجویان جدیدالورود متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند بدون هیچ مشکلی ارز دانشجویی دریافت کنند .
دکتر مجتبی صدیقی افزود : با توجه به پیگیری های صورت گرفته از سوی وزارت علوم ، ارز دانشجویی در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور بدون هیچ مشکلی و در موعد زمانی مقرر پرداخت می شود .
وی گفت : پرداخت شش ماهه اول ارز دانشجویی با موافقت بانک مرکزی تا آخر شهریور ماه جاری به اتمام می رسد و ثبت نام شش ماهه دوم دریافت ارز دانشجویی نیز بزودی از طریق سازمان امور دانشجویان اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/04/25
> رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه موضوع افزایش قیمت غذای دانشجویی برای سال تحصیلی جدید هنوز به تصویب نرسیده ، گفت : اگر افزایشی باشد به طور حتم زیر خط تورم خواهد بود .
> رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه موضوع افزایش قیمت غذای دانشجویی برای سال تحصیلی جدید هنوز به تصویب نرسیده ، گفت : اگر افزایشی باشد به طور حتم زیر خط تورم خواهد بود .
مجتبی صدیقی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : موضوع افزایش قیمت غذای دانشجویان برای سال تحصیلی جدید باید به تصویب هیات امنای صندوق رفاه برسد اما هنوز مصوبه ای در این زمینه نداشتیم .
وی افزود : افزایش قیمت غذای دانشجویی هنوز قطعی نشده اما اگر قرار بر افزایش باشد میزان آن بسیار کم خواهد بود .
رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد : در صورتی که قرار باشد قیمت غذای دانشجویی در سال تحصیلی جدید افزایش داشته باشد مانند سالهای گذشته خواهد بود .
صدیقی عنوان کرد : قیمت غذای دانشجویی در سال گذشته 10 درصد افزایش یافت .
وی اظهارداشت : درخصوص افزایش قیمت غذای دانشجویی شرایط دانشجویان و شرایط اقتصادی کشور را درک خواهیم کرد این درحالی است که نیازهای دانشگاهها را نیز می‎دانیم .
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : بنا داریم که فشار مضاعفی به دانشجویان ایجاد نکنیم بنابراین اگر افزایشی باشد به طور حتم زیر خط تورم خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/04/26
> گفت وگو با دکتر وحید احمدی درباره ویژگی های منحصر به فرد پدرشمتفکری فراجناحیمهسا رمضانیخبرنگارنام زنده یاد حجت الاسلام دکتر احمد احمدی بیشتر با سازمان «سمت» گره خورده است اما واقعیت این است که این سازمان تنها بخش کوچکی از دغدغه های علمی و فرهنگی این استاد فرزانه بود .
> گفت وگو با دکتر وحید احمدی درباره ویژگی های منحصر به فرد پدرشمتفکری فراجناحیمهسا رمضانیخبرنگارنام زنده یاد حجت الاسلام دکتر احمد احمدی بیشتر با سازمان «سمت» گره خورده است اما واقعیت این است که این سازمان تنها بخش کوچکی از دغدغه های علمی و فرهنگی این استاد فرزانه بود .
سراغ فرزند ایشان ، دکتر وحید احمدی رفتیم که مشاور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری است و ریاست مرکز تحقیقات و سیاستگذاری علمی کشور را نیز برعهده دارد و به نوعی وامدار دغدغه های علمی فرهنگی پدر است .
از او از جنبه های کمتر شناخته شده پدر پرسیدیم .
دکتر احمد احمدی معمولاً تأکید داشتند که به عنوان یک چهره علمی شناخته شوند نه یک چهره سیاسی ، این در حالی است که در دوره هفتم به مجلس آمدند ، چرا ایشان همواره از سیاسی دیده شدن پرهیز داشتند؟ حتی در آخرین مصاحبه شان تأکید کرده بودند که شما را از پذیرفتن مقام وزارت در وزارت علوم منع کرده اند .
ایشان وقتی در دوره هفتم به مجلس آمدند ، با توجه به شناختی که از روحیات ایشان داشتم ، می دانستم با فضای سیاسی و مجلس نمی توانند سازگار شوند اما به دنبال فضایی که در مجلس ششم پیش آمده بود ، ایشان احساس مسئولیت و تکلیف کرد و به مجلس هفتم ورود کرد اما پس از گذشت 5 4 ماه ، از استعفا صحبت کردند و معتقد بودند که در آنجا مسائلی هست که ایشان را از اثرگذاری باز می دارد .
اساساً ایشان به هیچ کدام از جریان های سیاسی وابستگی نداشت و در هر دوره ای اپوزیسیون بود .
در ابتدای دولت اصلاحات ایشان بسیار از این جریان دفاع کرد اما بعد معترض شد ، در دوره نهم و دهم نیز با حرکت ها و کارهایی که انجام شد شدیداً مخالفت کرد و به تعبیری همواره حریت سیاسی داشت .
به همین دلیل ، در مراسم ایشان همه طیف ها و اقشار حضور داشتند .
ما حتی گاهی به ایشان با شوخی می گفتیم چگونه است که شما از چپ چپ تا راست راست شاگرد و مشتاق دارید این در حالی است که آنها اصلاً حاضر نیستند با هم بنشینند اما شما با همه آنها می نشینید؟ این خصیصه «فراجناجی بودن» را ما کمتر در جامعه مان شاهد هستیم .
ایشان من را برای پذیرفتن وزارت علوم منع کردند ، در واقع هدف ایشان از این امر این بود که همواره آن حالت فراجناحی را حفظ کنیم و اگر مسئولیت ها مانع از این امر می شود ، ضرورت ندارد که ما ورود پیدا کنیم .
حضور خود ایشان هم در شورای انقلاب فرهنگی یا سازمان سمت از این جهت بود که احساس اثرگذاری و تکلیف می کرد .
ایشان استاد و مدرس فلسفه اسلامی بودند اما چرا عرفان برای ایشان همیشه جایگاه ویژه ای داشت؟زمانی که ایشان با مرحوم علامه به اروپا می روند ، به مرحوم علامه می گویند به اعتقاد شما ، در چه زمینه ای در اروپا می توانستیم اثرگذارتر باشیم ، مرحوم علامه می گویند «عرفان» و ایشان خود نیز بر این امر قائل بود که عرفان ما بیشتر می تواند بر جوان ها و حتی خارجی ها اثرگذار باشد .
ایشان بواسطه ارتباطات بین المللی که داشتند ، از دیدگاهی جهانی برخوردار بودند و تنها به مسائل داخلی محدود نمی شدند .
اتفاقاً درصدد آن هستیم تا سخنرانی ها و مباحثی که ایشان در کلیساها یا جاهای مختلف داشتند را گردآوری کرده و نوع تفکر و سبک فکری خاص ایشان را در عرفان و اخلاق عملی ، مکتوب و ماندگار کنیم .
به اعتقاد من ، ایشان معتقد به یک اسلام اعتدالی و معتدل همراه با عقل و عرفان بود که در آن آزادی فکری ساری و جاری باشد .
ایشان مصداق کامل «اخلاق عملی» بودند و این امر در تواضع و خلوص رفتاری ایشان ، متجلی بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/04/26

دکتر احمد احمدی چگونه میان «دانشگاه» و «حوزه» به عنوان دو حوزه معرفت شناختی به اجماع رسیدند؟یکی از مهم ترین شاخصه های منحصر به فرد ایشان نگاه توأمان به حوزه و دانشگاه بود و این دغدغه ای بود که از پیش از انقلاب در ذهن می پروراندند .
از این رو ، بعد از انقلاب ، به طور مستقیم بواسطه مسئولیت و وظیفه ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدوین کتاب های علوم انسانی و اسلامی دانشگاه ها داشتند ، تنها کسی بود که در دوره ای طولانی به صورت عملی وارد این حوزه شد و تلاش می کرد تا آن دو نوع تفکر و سیستم را به صورت عملی به هم وصل کند .
تأسیس مجموعه تربیت مدرس در قم و مؤسسات دیگر از جمله اقدامات ایشان در این راستا بود تا طی آن طلاب بتوانند وارد دانشگاه شوند و ضمن بهره گیری از علوم روز دنیا ، اندیشه های دینی و اسلامی را به نحوی وارد دانشگاه کنند .
فارغ از فعالیت های تشکیلاتی ایشان در مجموعه سازمان سمت و مسئولیتی که در ستاد عالی انقلاب فرهنگی برای تدوین کتب علوم انسانی و مبانی دینی داشتند ، به لحاظ محتوایی نیز به پیوند حوزه و دانشگاه همت گماردند .
ایشان هم در حوزه مورد وثوق و مورد اعتماد بود و هم در دانشگاه مورد اقبال همه جامعه دانشگاهی بود .
این امر باعث شده بود که بتواند این دو مجموعه را به صورت عملی کنار هم بنشاند و در عین حال به تدوین کتاب و منابع مورد نیاز آنها جامه عمل بپوشاند .
به نظر می رسد دغدغه های علمی و معرفت شناختی برای ایشان موضوعی همیشگی بود ، هیچوقت در فضاهای شخصی و خانوادگی از ریشه و چرایی این دغدغه گفتند؟همانطور که اشاره کردید ، وضعیت جامعه علمی و فرهنگی دغدغه همیشگی ایشان بود و شاید ریشه این دغدغه مندی را بتوان در دردمندی ایشان نسبت به جامعه علمی و حضور مستمرشان در بطن نهادهای علمی معرفتی دید چراکه در نتیجه این حضور مستمر ، بر نیازهای موجود در زمینه مسائل علمی ، فرهنگی و همچنین مجموعه خلأها و چالش ها آگاه بود .
حاج آقا ابتدا به عنوان دبیر دبیرستان در قم مشغول به کار شد و از همان ابتدا محیط آموزش و پرورش را تجربه کرد و به آن علاقه مند شد و از آن پس می کوشید تا با جوان ها و مجموعه بدنه اصلی نیروی انسانی در تعامل باشد .
قبل از انقلاب با تأیید حضرت امام(ره) وارد دانشگاه شدند چون خیلی از استادان و روحانیان آن زمان با دانشگاه ارتباط خوبی نداشتند ، ایشان قبل از ورود به دانشگاه در تماسی از حضرت امام(ره) تأیید را گرفتند .
بنابراین ، چون هم دانشگاه و هم حوزه را توأمان تجربه کرده بود به این باور رسیده بود که این دو مجموعه فرهنگی چندان هماهنگ با هم جلو نمی روند و همواره دغدغه تعامل این دو نهاد معرفتی را داشت .
از نظر شما میراث ایشان برای نسل امروز چیست؟خود مجموعه سمت ، را می توان به عنوان میراث بجامانده از ایشان دانست ، همچنین ، دانشگاه تربیت مدرس و مدرسه تربیت مدرس قم .
این اواخر خود من به ایشان تأکید داشتم که حاج آقا اجازه دهید که کارهای اجرایی را رها کنید و آثارتان را با حضور و محوریت خودتان و شاگردانتان جمع و جور کنید و اینها را به یک سرانجامی برسانید ، که خیلی هم علاقه مند بودند اما آن دغدغه ذهنی ایشان ، همیشه می گفتند «کسی نمی تواند این مسائل «سمت» را جمع و جور کند و اگر من وارد نشوم ممکن است لطمه بخورد» مانع شد که ایشان بتواند همه این آثار را به سرانجام برسانند .
حال امیدواریم با کمک دوستان و شاگردان و همفکران ایشان این آثار جمع و جور شوند و اثرگذاری اش باقی بماند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
گسترش صمت
1397/04/25
> ثمن رحیمی راد : دومین و آخرین روز از جشنواره ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی(اینوماین) روز گذشته در ساختمان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) برگزار شد .
> ثمن رحیمی راد : دومین و آخرین روز از جشنواره ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی(اینوماین) روز گذشته در ساختمان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) برگزار شد .
به گزارش صمت ، مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو ، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و غلامرضا ملاطاهری دبیر جشنواره ، سخنرانان نشست روز پایانی بودند و هر یک در سخنان خود بر لزوم توجه بیشتر به نوآوری در بخش معدن و صنایع معدنی کشور با کمک دانشگاه ها تاکید و برگزاری این جشنواره را گام مهمی در این راستا معرفی کردند .
در پایان این آیین از 10 ایده برتر تقدیر به عمل آمد .
گفتنی است روز نخست این جشنواره ، شنبه در پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و دانشکده مهندسی متالورژی و مواد برگزار شد و در آن 24 داور طرح های تایید شده را مورد داوری قرار دادند .
راه اندازی صندوق سرمایه گذاری جسورانهمهدی کرباسیان ، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ، سخنرانی خود در دومین روز از جشنواره ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی را با تشکر از شمس الدین وهابی ، رئیس موسسه یونیدرو و محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران آغاز کرد و گفت : موسسه یونیدرو با سرمایه 5میلیارد تومانی با همکاری ایمیدرو و دانشگاه تهران ایجاد شد و از دستاوردهای شکل گیری آن ، جشنواره کنونی با کمک معاونت برنامه ریزی سازمان ایمیدرو است که نتیجه همکاری دانشگاه و صنعت به شمار می رود .
وی ادامه داد : یکی از مشکلات کشور این است که به میزان کشورهای پیشرفته در توجه به پژوهش و تحقیق موفق عمل نکرده ایم .
این اتفاق دلایل متعدد تاریخی دارد که یکی از آنها افتادن سایه نفت بر اقتصاد کشور و تخصیص سوبسید است که نه فقط در دوره پس از انقلاب که در همه دوره ها وجود داشته است .
این در حالی است که دولت ها می گویند از وابستگی ما به نفت کاسته شده و این میزان به 70 تا 50 درصد رسیده اما در نهایت قدرت محرکه اقتصاد کشور ، نفت است .
حالا نفت و سیاست هر دو بر اقتصاد کشور حاکم هستند .
در نتیجه این اتفاق ها ، در کشور ما به فناوری ، پژوهش و ابداع در زمینه اقتصاد ملی کم توجهی شده است .
کرباسیان افزود : در سال های گذشته شماری از دانشگاه ها در زمینه ارتباط با صنعت فعال شدند که دانشگاه تهران در این زمینه پیشتاز بوده یعنی با صنعت ارتباط برقرار کرده و توانسته از بودجه اقتصادی کشور در بخش های پژوهش ، تحقیق و نوآوری استفاده کند تا نیازهای کشور در این حوزه تامین شود .
در ایمیدرو نیز توجه جدی به پژوهش داریم .
وی در ادامه اظهار کرد : در کشورهای پیشرفته ، دانشگاه ها در زمینه پژوهش به بودجه دولت وابستگی ندارند یا آنقدر وابسته نیستند که دولت ها در آنها دخالت مستقیم کنند ، در حالی که در ایران به دلیل تامین بودجه بیشتر دانشگاه ها از سوی دولت ، دولت ها در آموزش و پژوهش نظر خود را اعمال می کنند و سیاست دولت ها بر آنها حاکم می شود ، در نتیجه پژوهش مورد بی توجهی قرار می گیرد .
خوشبختانه دانشگاه ها در ایران به سمتی در حرکتند که بتوانند بودجه خود را بر مبنای ظرفیت های شان به دست آورند .
در همین زمینه ، دانشگاه تهران به واسطه موسسه یونیدرو کار وسیعی را شروع کرده که امیدواریم برای سایر واحدهای دانشگاهی نیز الگو باشد .
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در ادامه سخنرانی گفت : نکته بسیار مهم در این زمینه این است که ما در حوزه فناوری و نوآوری به یک عقب ماندگی تاریخی مبتلا شده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
گسترش صمت
1397/04/25

زمانی که چین برای ارتقای اقتصاد و رفاه ملی تصمیم گرفت ، می دانست که از نظر نوآوری ، ضعف کنونی ما را دارد و دچار عقب ماندگی است .
این کشور برای رفع این ضعف تلاش کرد جذب سرمایه خارجی را با حفظ استقلال و عزت ملی در اولویت قرار دهد .
به عنوان مثال حدود 3 سال گذشته میزان تولید مواد معدنی در چین در برخی حوزه ها 8 تا 10 درصد جهان بود ، در حالی که این رقم اکنون به 50 درصد رشد کرده است ، یعنی اکنون نیمی از تولید و مصرف مواد معدنی جهان در اختیار چین است و تغییر تولید و مصرف این کشور می تواند بر اوضاع تمام جهان تاثیرگذار باشد .
چینی ها با جذب سرمایه گذار خارجی می توانند منابع مالی را تامین کنند .
آنها همچنین دریافتند که باید با فناوری های روز دنیا آشنا شوند ، برای این کار دانشگاه های خود را با دانشگاه های بین المللی ارتباط دادند و بسیاری از دانشجویان خود را برای آموزش در دانشگاه های جهان بورسیه کردند .
ما هم باید برای توسعه نوآوری و فناوری از توان خارجی استفاده کنیم .
کرباسیان ادامه داد : نکته قابل توجه این است که ایده ها باید پرورانده و حمایت شوند .
اشکا ل ها به توجه نکردن به ایده های نو در بافت اقتصادی برمی گردد و اینکه کار در اختیار بخش خصوصی نیست ، چون بخش خصوصی نوآوری را بهتر درک می کند ، هر چند بخش خصوصی بیشتر بر حل مشکلات جاری تمرکز دارد و باید تمرکز بیشتری بر حوزه تحقیق داشته باشد .
ما در جایگاه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور ، از ایده های نو حمایت می کنیم .
او سپس تاکید کرد : در زمینه نوآوری نباید تنها به این جشنواره بسنده کنیم و باید ایده ها را به بخش های تولید و سرمایه گذاری نیز معرفی کنیم تا در نهایت آینده کشور را برای جوانان بسازیم .
ما در ایمیدرو 25 درصد از سود سازمان را صرف حوزه پژوهش و آموزش می کنیم و این فرصت را داریم که در زمینه نوآوری موثر باشیم .
ما به عنوان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در این زمینه اعلام آمادگی می کنیم و امیدواریم برای سایر نهادها هم الگو باشیم .
وی در ادامه ، از راه اندازی صندوق سرمایه گذاری «جسورانه» با کمک سازمان بورس خبر داد و گفت : ما صندوق جسورانه را به کمک سازمان بورس ایجاد کردیم که می تواند در حمایت از ایده های نو موثر باشد .
به عنوان مدیر باید قبول کنیم که در حوزه های فناوری و نوآوری کار می کنیم و بپذیریم که در این زمینه نیاز به کار جسورانه داریم .
باید دانشجویان و پژوهشگران را حمایت کنیم البته نه حمایت سوبسیدی .
دلیل وضعیت فعلی اقتصاد را از دانشگاه ها جست وجو کنیدمحمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران و دیگر سخنران این جشنواره اظهار کرد : در ارتباط صنعت و دانشگاه ، هر دو طرف ایده های یکدیگر را نمی پذیرند و این کار اشتباه است .
مسبب ضعف هایی که در کشور ما وجود دارد ، هیچ یک از طرفین نیستند ، بلکه دلیل آن ، ضعف های موجود در اقتصاد ملی است .
وی ادامه داد : در گذشته نه چندان دور ، ما در صنایعی مانند لوازم خانگی یا ذوب آهن توانمند بودیم اما امروز نیستیم و جای محصولات این صنایع را جایگزین های خارجی گرفته اند ، همچنین در چند سال گذشته ما بازار خودرو منطقه را از دست دادیم اما هیچ یک از این اتفاق ها برای ما جای سوال نداشت .
تنها پرسش موجود این است که چرا نرخ اجناس بالا رفته است؟ وی افزود : هیچ نهادی از دانشگاه هم به عنوان نهادی که تولید علم می کند دلایل اتفاق های یادشده را نپرسید چراکه سازمان های اقتصادی و توسعه ای ، خود را با دانشگاه درگیر نمی کنند و کار آن را تنها آموزش می دانند .
وی ادامه داد : اگر آقای کرباسیان با دانشگاه کار نمی کرد از سوی هیچ نهادی بازخواست نمی شد و برعکس ممکن است از سوی نهادهای نظارتی بازخواست شود که چرا بودجه ایمیدرو را در اختیار دانشگاه قرار داده است؟ هیچ نهادی هم از دانشگاه انتظار ندارد فراتر از حد آموزش فعالیت کند .
نیلی احمدآبادی افزود : اقتصاد ما به دنبال فناوری های پیشرفته و ارتباط صنعت و دانشگاه نیست و در این شرایط همکاری ایمیدرو و دانشگاه تهران بسیار مهم تلقی می شود .
ایمیدرو و دانشگاه تهران باید فراتر از این مواضع فکر کنند .
ما مسئولیت های ملی داریم که اگر امروز به آنها فکر نکنیم فردا دیر است .
امروز هم دیر شده و اتفاق هایی که در بازار می افتد برآمده از کم کاری ما در گذشته بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
گسترش صمت
1397/04/25

اقتصاد ما نباید طوری باشد که یک فرد آن طرف دنیا چیزی بگوید و ما چنین بهم بریزیم .
رئیس دانشگاه تهران در ادامه ، رسالت دانشگاه را فراتر از تامین و تربیت منابع انسانی دانست و اظهار کرد : امروز باید ظرفیت های روز را ایجاد و بر مبنای آن ، الگوهای جدید را پیاده کنیم .
پیاده کردن الگوهای مناسب ، ارزش افزوده می آفریند .
ارتباط نداشتن صنعت و دانشگاه ، مشکلی نیست که تنها در ایران وجود داشته باشد و در همه جای جهان وجود دارد .
در واقع هیچ چیز کامل نیست و همه چیز به سمت کامل شدن پیش می رود .
وی با بیان اینکه خوشحالم الگویی که در دانشگاه تهران با ایمیدرو شکل گرفته ، نتیجه داده و یونیدرو شکل گرفته است ، به درستی سخنان کرباسیان درباره ارتباط اقتصاد ملی ، دانشگاه و صنعت با جهان اشاره کرد و گفت : امروز فعالیت های موفق دنیا به سمت جهانی شدن و دانشگاهی شدن پیش می رود و در این میان صنعت و اقتصاد به عنوان محرکه اصلی باید حضور داشته باشند تا اتفاق لازم بیفتد و دانشگاه تهران تلاش کرده این اکوسیستم متشکل از بخش های یادشده را به وجود آورد .
نیلی در ادامه افزود : ما در تلاشیم سیاست های آموزشی خود را به روز کنیم و شیوه و محتوای آموزش را تغییر دهیم .
دانشگاه تهران نخستین دانشگاه ایران در این زمینه است که پارک علم و فناوری را در کنار دانشگاه ایجاد کرد تا ایده در آن به کسب و کار تبدیل شود .
ما باید به دانشجو قابلیت اشتغال و خلاقیت ، کار گروهی ، آشنایی با اقتصاد و مدیریت مالی را بدهیم نه قابلیت استخدام شدن در یک نهاد دولتی .
احمدآبادی در ادامه خبر داد : دانشگاه تهران نخستین VC دانشگاه های کشور را در بورس گرفته است .
وی افزود : ما در دانشگاه تهران برای پشتیبانی مالی فارغ التحصیلان در پارک علم و فناوری ، یک صندوق پژوهش و فناوری ایجاد کرده و در کنار آن در زمینه VC کار کردیم .
نخستین VC دانشگاه های کشور را در بورس گرفتیم که کل سهام آن در نصف روز خریداری شد .
اکنون 30 درصد سهام را داریم و حاضریم آن را واگذار کنیم .
در واقع می خواهیم از ظرفیت VC برای فعالیت ها استفاده کنیم و حاضریم تعداد آنها را افزایش دهیم .
این چهارمین VC است که به بورس رفته است .
وی در نهایت گفت : اکنون این اراده در ایمیدرو وجود دارد .
دانشگاه تهران هم ظرفیت های زیادی دارد و وظیفه خود می داند هر آنچه دارد را با مسئولیت اجتماعی گره بزند .
یونیدرو یک مسئولیت اجتماعی است که دانشگاه تهران آن را دنبال می کند .
ما نهادها و ابزارهای مدرنی در دانشگاه تهران در اختیار داریم .
با نهادهای فراملی هم گره خورده ایم و می توانیم با استفاده از آنها در زمینه نوآوری با ایمیدرو همکاری کنیم ، یک الگو را رقم بزنیم و قانون گذار را مجبور کنیم از این شیوه قانون گذاری دست بردارد .
البته قانون گذاری ما هم باید مدرن باشد .
بستری مناسب برای تبدیل ایده به فناوری و تجاری سازیغلامرضا ملاطاهری ، مدیر آموزش ، پژوهش و فناوری ایمیدرو و دبیر نخستین جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی ، دیگر سخنران جشنواره ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی ، در گزارشی از جشنواره اعلام کرد : اینوماین می تواند بستری مناسب برای خلق ایده و تبدیل آن به فناوری ، تجاری سازی و ورود به فضای کسب و کار باشد .
وی افزود : تعداد ایده های ارسالی به جشنواره 114 بود که بخش معدن و صنایع معدنی با 51 ایده بیشترین میزان ایده های ارسالی را به خود اختصاص داد و پس از آن به ترتیب اشخاص حقیقی 33 ایده ، شرکت های دانش بنیان 19 ایده و دانشگاه ها 11 ایده به جشنواره ارسال کردند .
ملاطاهری خاطرنشان کرد : این جشنواره در 6 محور برگزار شد و 70ایده شامل 15ایده در محور فناوری های نوین اکتشاف ، استخراج ، نوآوری معدن و صنایع معدنی با تاکید بر فاوا ، نانو و بایو ، 11 ایده در محور مدیریت انرژی و آب در معدن و صنایع معدنی ، 10ایده در محور ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در معدن و صنایع معدنی ، 12 ایده در محور محصولات نوین و کاربردهای جدید مواد معدنی ، 10 ایده در محور مدیریت پسماند و باطله معدن و صنایع معدنی و 12 ایده در محور خدمات پشتیبان زنجیره معدن و صنایع معدنی به مرحله داوری جشنواره راه پیدا کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
گسترش صمت
1397/04/25

مدیر آموزش ، پژوهش و فناوری ایمیدرو گفت : از بین ایده های راه یافته به جشنواره 10 ایده برگزیده شده اند که امیدواریم با معرفی این ایده ها به صندوق «جسور» بتوانیم بستر مناسب برای رشد ، توسعه و اعتلای فناوری را فراهم کنیم .
اسامی 10 برگزیده اینومایندر پایان این آیین ، همچنین از 10 ایده پرداز برگزیده تقدیر شد .
اسامی ، محور طرح و عنوان طرح پیشنهادی آنها به این شرح است : نفر اول ، ضیاءالدین پورکریمی بود که در محور فناوری های نوین اکتشاف ، استخراج ، فرآوری و صنایع معدنی با تاکید بر فاوا ، نانو و بایو طرح فلوتاسیون ذرات نیمه نرم معدنی با استفاده از نانوحباب را پیشنهاد داد .
طرح دوم برگزیده به پوریا عروجی با محوریت مدیریت انرژی و آب در معدن و صنایع معدنی اختصاص داشت و عنوان آن مدیریت انرژی در کارخانه های فرآوری مواد معدنی با استفاده از نرم افزار بالانس جرم و انرژی بود .
طرح سوم متعلق به کامبیز عیوضی با محوریت مشابه با عروجی بود و عنوان آن رشد و ارتقای بهره وری به وسیله کاهش مصارف انرژی(آب) با حذف تیکنر و برگشت آب شست وشوی فیلترها به صورت میانبر به مخزن settling basin بود .
برگزیده چهارم جواد جعفریحیی نام داشت که در محور ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در معدن و صنایع معدنی ، طرح مانیتورینگ علائم حیاتی با کاربری در صنایع و معادن را ارائه کرده بود .
برگزیده پنجم حسین مظاهری بود و محور محصولات نوین و کاربردهای جدید مواد معدنی طرح دستگاه تست استحکام گندله پخته را ارائه کرده بود .
علی امیری و صادق یوسفی هر دو برگزیدگان ششم بودند که در محور مشابه با مظاهری طرحی با عنوان تولید نانوذرات هیدروکسید/اکسید منیزیم از شورابه ها را ارائه کردند .
برگزیده هفتم محمدتقی شادلو نام داشت که در محور محصولات نوین و کاربردهای جدید معدنی ، طرحی با عنوان تولید هیدرات های ویژه را پیشنهاد داد .
در ادامه آیین معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی ، رتبه هشتم به محمد زالی اختصاص یافت که در محور مدیریت پسماند ، باطله معدنی و صنایع معدنی ، طرح استحصال فلز روی ، کادمیوم و نیکل از فیلتر کیک صنایع روی را پیشنهاد داد .
حمیدرضا الیکایی نیز با محور مشابه با زالی ، طرح حذف باطله نرمه از سنگ آهن ریزدانه(زیر 3mm) با روش مغناطیسی خشک را پیشنهاد داد و در رتبه نهم قرار گرفت .
در نهایت رتبه دهم این جشنواره به طرح مهدی بروخیان رسید که با محور خدمات پشتیبان زنجیره معدن و صنایع معدنی ، طرح تامین آب صنایع معدنی با مکانیزاسیون کشاورزی و اصلاح الگوی کشت دشت های منطقه توسط صنایع و استفاده از آب مازاد حاصل از عملیات یادشده در صنایع (مطالعه موردی سنگان خواف) را پیشنهاد داده بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
اعضای هیات علمی
دنیای اقتصاد
1397/04/25
> ایسنا : معاون دانشجویی دانشگاه تهران از تدوین نهایی طرح "دانشگاه عاری از دخانیات" در این دانشگاه خبر داد و گفت : این طرح از ابتدای مهر ماه سال جاری در تمامی محیط های دانشگاه اجرایی خواهد شد .
> سیگار کشیدن در دانشگاه تهران ممنوع شد ایسنا : معاون دانشجویی دانشگاه تهران از تدوین نهایی طرح "دانشگاه عاری از دخانیات" در این دانشگاه خبر داد و گفت : این طرح از ابتدای مهر ماه سال جاری در تمامی محیط های دانشگاه اجرایی خواهد شد .
دکترحسن به نژاد در گفت وگو با ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب به آخرین وضعیت اجرای طرح عاری از دخانیات در دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود : در طرح دانشگاه بدون دخانیات ، تلاش ما این بود که بتوانیم دانشجویان را در اجرای این طرح همراهی کنیم ، بنابراین برخلاف دانشگاه های دیگر که در اجرای این طرح تصمیم مدیریتی گرفته اند ، ما در دانشگاه تهران تلاش کردیم از تشکل ها ، شوراها ، شوراهای صنفی ، انجمن های علمی و غیره .
نمایندگانی را از دل دانشجویان در شورای سیاست گذاری طرح فوق دعوت کنیم و در حقیقت بر آن اساس ، در خصوص دانشگاه بدون دخانیات برنامه ریزی داشته باشیم .
وی در ادامه تصریح کرد : یکی از مزیت های مشارکت دانشجویان در برنامه ریزی های اجرای طرح دانشگاه بدون دخانیات این بود که ما مطمئن خواهیم بود که دانشجویان در اجرای آن همراه خواهند بود و با توجه به اینکه مجبور بودیم در خصوص تصمیم گیری های اجرای طرح یکسری فعالیت های اقناعی انجام دهیم و به دانشجویان اعلام می کردیم بیشتر برنامه های ما در این زمینه تشویقی و بدون نگاه انضباطی خواهد بود و به این صورت دانشجویان در اجرای آن همراه شدند .
معاون دانشجویی دانشگاه تهران همچنین از تصویب طرح دانشگاه عاری از دخانیات در کمیته دانشجویی دانشگاه خبر داد و گفت : این طرح از اوایل مهر ماه جاری در تمامی فضاهای دانشگاه تهران از جمله خوابگاه ها اجرایی خواهد شد ، در واقع ما آئین نامه ابلاغی وزارت علوم در این زمینه را منطبق با نظرات دانشجویی مجددا تدوین کردیم و اجرایی خواهیم کرد .
دکتر به نژاد در پایان ، خاطرنشان کرد : اجرای طرح دانشگاه عاری از دخانیات ، شامل همه اعضای هیات علمی ، دانشجویان و کارمندان در دانشگاه تهران خواهد بود و در مرحله اول تلاش خواهیم کرد با برنامه های فرهنگی و تشویقی و با کمک خود دانشجویان و این طرح را اجرایی کنیم .
کسانی که آن را رعایت نکنند نیز از طرف خود دانشجویان مورد تذکر قرار خواهند گرفت .
کپی شد کلمات کلیدی : دانشگاه تهران معاون وزارت علوم دانشگاه دانشجویان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس
1397/04/25
> عضو کمیسیون آموزش مجلس ، افزایش تعداد دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را یکی از دلایل خارج شدن نظارت بر پایان نامه ها و مقالات علمی از سوی دانشگاه ها و وزارت علوم دانست .
> داود محمدیبا انتقاد از عدم اجرایی شدن قانون پیشگیری و مقابله با تقلب و تخلف علمی ، گفت : اگر چه نمی توان از کم کاری دانشگاه ها در اجرای این قانون را نادیده گرفت اما باید زیرساخت ها و مسائل سخت افزاری آن را فراهم کرد تا میزان تخلفات کاهش پیدا کند .
نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات و اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با یادآوری افزایش تعداد دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ، افزود : این افزایش کمی خود یکی از دلایل خارج شدن نظارت بر پایان نامه ها و مقالات علمی ازسوی دانشگاه ها و وزارت علوم به شمار می آید به همین دلیل باید طرح های مرتبط با کاهش دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی پیگیری شود .
وی همچنین از نقش اساتید راهنما و مشاور در جلوگیری از تدوین پایان نامه ازسوی افرادی به غیر از دانشجو ، اضافه کرد : به یقین اساتید بهتر از هر فرد دیگری می دانند دانشجو چقدر به رساله خود مسلط است لذا باید وظیفه خود را به درستی انجام دهد و مسئولان دانشگاه نیز با جدیت بیشتری در مقابل دانشجو و اساتید ظاهر شوند .
این نماینده مجلس با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی برای کاهش خرید پایان نامه و انجام تقلب علمی ، اظهارکرد : درواقع در کنار اجرای قانون و ممانعت از ادامه فعالیت افراد و موسسات متخلف باید مسئله فرهنگسازی را نیز جدی گرفت .
اگر پروژه های دانشگاهی کاربردی شوند و از مباحث صرفا تئوری دور شویم ، تخلفات علمی نیز کمتر خواهد می شود و دانشجویان و اساتید برای رسیدن به نتیجه ناگزیر به تحقیق و آزمایش می شوند .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از پایین آمدن سطح علمی کشور ، بیان کرد : دانشگاه هایی که با این نوع تخلف ها مقابله نمی کنند نیز باید از برخی حقوق محروم و جریمه شوند .
/ پایان پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
دنیای اقتصاد
1397/04/26
> رسول جعفریان در روزنامه اطلاعات نوشت : ماجرای صفحه فعالیت های علمی و آموزشی استاد یکی از دانشگاه های تهران ـ آن هم دانشگاهی که مدعی علم و صنعت است ـ که با ارائه طرح های شگفت در حوزه قرآن و دین و علوم پایه و فنی و طبیعی ، این چند روز ذهن همه را به خود مشغول کرد ، برگی دیگر از تلاشهای ناموفقی است که کسانی برای ایجاد نوعی تمدن دینی آن هم با مدلی که زمانی در قم عده ای [در جایی به اسم فرهنگستان .
] بنیاد گذاشتند ، دنبال می کنند ، فعالیتی که تاکنون و در طول این چهل سال ، نه تنها نتیجه محسوسی نداشته ، بلکه کارنامه آن بیشتر اسباب تمسخر گشته و گاه عناوین پژوهشی آن ، مثل شماری از عناوینی که صفحه این استاد گرامی آمده ، مادر فرزند مرده را هم به خنده واداشته است .
> واکنش جعفریان به ایده های یک استاد دانشگاه : حرفهایش مادر فرزندمرده را هم خنداند رسول جعفریان در روزنامه اطلاعات نوشت : ماجرای صفحه فعالیت های علمی و آموزشی استاد یکی از دانشگاه های تهران ـ آن هم دانشگاهی که مدعی علم و صنعت است ـ که با ارائه طرح های شگفت در حوزه قرآن و دین و علوم پایه و فنی و طبیعی ، این چند روز ذهن همه را به خود مشغول کرد ، برگی دیگر از تلاشهای ناموفقی است که کسانی برای ایجاد نوعی تمدن دینی آن هم با مدلی که زمانی در قم عده ای [در جایی به اسم فرهنگستان .
] بنیاد گذاشتند ، دنبال می کنند ، فعالیتی که تاکنون و در طول این چهل سال ، نه تنها نتیجه محسوسی نداشته ، بلکه کارنامه آن بیشتر اسباب تمسخر گشته و گاه عناوین پژوهشی آن ، مثل شماری از عناوینی که صفحه این استاد گرامی آمده ، مادر فرزند مرده را هم به خنده واداشته است .
تا این لحظه دوستان و عزیزان می توانند این صفحه را در وبسایت دانشگاه علم و صنعت ملاحظه بفرمایند .
از این عجایب طی این یک قرن گذشته فراوان دیده ایم که البته هر کدام با گرایش خاصی وارد این بحث شده و از آن خارج گشته و باز مرحله بعدی و بعدی تکرار شده است .
همین الان جلوی بنده کتابی با نام «تطبیقات کریمی» هست که در تاریخ سوم شعبان 1350 ق ر 21 آذر 1310 در 84 صفحه منتشر شده و با دهها عنوان و توضیح ، کوشیده است تا علوم جدید را از قرآن استخراج کند .
یک عنوان در صفحه 15 این است : اخبار از اسید کربونیک و مکروب» [کذا] .
عنوانی دیگر در صفحه 66 : قوه الکتریسته در حال نطق یا قوه دفاعیه از برق» که آن را با چندین روایت از جمله «یموت المؤمن بکل میتة الا الصاعقة لا تأخذه و هو یذکر الله» ، تطبیق داده ، و موارد فراوان دیگر .
اگرچه این موارد در روزگار ما فراوان بوده و هست ، باید گفت ، حتی در دنیای قدیم هم گاه این تلاش ها صورت می گرفت و همه اینها ناشی از این بود و هست که کسانی ظاهرا از روی دلسوختگی ، تلاش دارند همه مسائل علمی روز را که بشر را شگفت زده کرده ، از دل قرآن و حدیث دربیاورند .
سالهاست که کلیپ های متعددی از اظهار نظرهای شگفت از خطیبان ، در این باره منتشر می شود و جالب آن که در یکی از شبکه های معروف بیرون ، تلاش مستمری برای توزیع و تبیین و تأکید بر اینها صورت می گیرد و صد البته که روی جوانان و مردمان فهمیده ، اثر هم می نهد .
ما مسلمانان ، عموما ، پرونده درخشانی در علم و دانش جدید نداریم ، و همه اش به گذشته های دوری می نازیم که باید گفت ، اگر هم درست بوده ، خیلی ربطی به دین نداشته و البته بنا هم نبوده داشته باشد .
تحول علمی مربوط به نوع بینش ما نسبت به علم ، تلاش ما ، برنامه ریزی ، متناسب کردن آن با نیازهای روز و بسیاری از امور دیگر و مصداق روشن «حتی یغیروا ما بانفسهم» است .
مشکل این است که این امر ، به پایان نامه ها دانشگاهی ورود کرده و گاه عناوینی از این دست در این حوزه دیده می شود .
قرار است پایان نامه های و رساله های دانشگاهی ، اساس پیشرفت علم و دانش باشند ، اما مع الاسف ، سلایق خاصی که در بسیاری از این مراکز هست ، مسیر آنها را به سمت و سویی می برد ، که نه تنها دردی از علم و دانش را دوا نمی کند ، بلکه سبب بی اعتمادی کلی به روند دانش در ایران می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
دنیای اقتصاد
1397/04/26

در این زمینه ، نسبت به مراکزی که در کشور به نوعی با دین ارتباط دارند ، حوزه های علمیه اعم از برادران و خواهران ، و مراکزی که ترکیبی از دانشگاه ـ حوزه هستند ، یا موسساتی که به اوقاف ارتباط دارند ، بویژه رشته علوم قرآن و حدیث که به وفور در دانشگاه های مختلف وجود دارد ، باید نظارت و دقت بیشتری داشت .
عجیب است که حتی برگی از این پایان نامه ها ، در ایرانداک که طبق قانون ، باید همه آنها را داشته باشد ، وجود ندارد تا در مرئی و منظر و نقد و بررسی دیگران قرار گیرد .
بسیاری از این پایان نامه ها در خود این مراکز مورد استفاده دانشجویان بعدی هست ، و ذهن آنها را هم می سازد ، و سنتی را در تحقیق پایه گذاری می کند که اگر نگران کننده نباشد ، بسا هیچ ثمری نداشته باشد .
به نظر می رسد ، نظارت بر امر کلی پیشرفت علم ، جدای از وظیفه ای بر دوش استادان ، رؤسای دانشگاهها ، و وزیر آموزش عالی هست ، بر عهده نهادی مانند فرهنگستان علوم هم هست که این امر را رصد کرده و با بررسی جلسات تخصصی از متخصصان هر رشته ، توصیه های لازم را بنمایند .
مگر کشور ما ، چه قدر امکانات دارد که همین مقدار پول و هزینه هم ، صرف اموری شود که علم را از مسیری جز تدقیق و تدبر پیش برده و مانند اسب آسیاب ، همه را دور محوری برای قرنها بگرداند؟ باز به آن اسب ، گندمی را آرد می کند ، در اینجا ، اغلب مثل آب در هاون کوبیدن ، هیچ ثمری در پی ندارد .
بنده ناچار بودم نظرم را بنویسم .
شاید خطا رفته باشم ، در آن صورت از خداوند می خواهم از خطای من درگذرد و به این ملت رحم نماید .
کپی شد کلمات کلیدی : استاد دانشگاه تمدن دین ذهن قرآن.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/04/25
> آزمون المپیاد علمی دانشجویی در روزهای پنجشنبه 28 و جمعه 29 تیرماه برگزار خواهد شد .
> آزمون المپیاد علمی دانشجویی در روزهای پنجشنبه 28 و جمعه 29 تیرماه برگزار خواهد شد .
طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، مهلت توزیع کارت ورود به جلسه بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی کشور امروز سه شنبه 26 تیر پایان می پذیرد .
مرحله نهایی بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی کشور برای منتخبین المپیاد متمرکز و نیمه متمرکز در روزهای پنجشنبه 28 و جمعه 29 تیر 97 در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود .
کارت ورود به جلسه آزمونهای المپیاد فوق از روز یکشنبه 24 تیرماه در دسترس داوطلبان قرار گرفته و داوطلبان می توانند تا امروز سه شنبه 26 تیر به صورت اینترنتی و از طریق سایت المپیاد دانشجویی کشور به نشانی زیر کارت خود را دریافت کنند .
http : //Olympiad .
sanjesh .
org از تعداد یک هزار و 182 نفر ، تعداد 356 نفر از طریق المپیاد متمرکز که همزمان با آزمون کارشناسی ارشد سال 97 برگزار شده است و 826 نفر دیگر نیز از طریق امتحانات غیرمتمرکز قطبهای 10گانه دانشگاهی به این مرحله راه یافته‎اند .
بنیاد ملی نخبگان تسهیلاتی را برای برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی در نظر گرفته است و 15 نفر برگزیده مرحله نهایی این المپیاد بدون آزمون از سوی دانشگاهها در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش می‎شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/04/26
> 29 خرداد امسال گزارشی با تیتر «از ولنجک تا انقلاب؛ یک میلیون» در همین صفحه چاپ شد که دیروز روابط عمومی وزارت علوم توضیحاتی پیرامون این گزارش که مربوط به دوره های شبانه دانشگاه ها بود به روزنامه ارسال کرد.
> 29 خرداد امسال گزارشی با تیتر «از ولنجک تا انقلاب؛ یک میلیون» در همین صفحه چاپ شد که دیروز روابط عمومی وزارت علوم توضیحاتی پیرامون این گزارش که مربوط به دوره های شبانه دانشگاه ها بود به روزنامه ارسال کرد .
توضیحات روابط عمومی وزارت علوم به این شرح است : «بازگشت به انتشار گزارشی در صفحه 13 مورخ 29/3/97 آن روزنامه با عنوان «از ولنجک تا انقلاب؛ یک میلیون بررسی شهریه دوره های شبانه دانشگاه های سراسری نشان می دهد این مراکز برای رشته های یکسان ، شهریه های متفاوت می گیرند» ، به آگاهی می رساند براساس مصوبات شورای گسترش آموزش عالی ، تعیین شهریه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به هیات امنای هر دانشگاه واگذار شده است و دانشگاه ها با توجه به شاخص های متنوعی ازجمله نرخ تورم سالانه ، کیفیت آموزشی و نوع خدمات ارائه شده و همچنین وضعیت تقاضای دانشجویان ، میزان هزینه تمام شده را به صورت کاملا رقابتی و متناسب با عرضه و تقاضای خدمات آموزشی ، شهریه مورد نظر خود را تعیین و به تایید هیات امنای موسسه مربوطه می رسانند .
ارقام تعیین شده ، پیش از انتخاب رشته دانشجویان از طریق وب سایت اطلاع رسانی هر دانشگاه به اطلاع ذی نفعان رسیده و انتخاب دانشجو مبتنی بر مزیت های نسبی دانشگاه ها صورت می گیرد .
علی هذا با عنایت به موارد فوق خواهشمند است دستور فرمایید وفق قانونی مطبوعات نسبت به درج این جوابیه در همان صفحه و در اسرع وقت اقدام لازم و بایسته صورت گیرد . »
1
فهرست