وزارت علوم - مطبوعات 14 مرداد 97
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 11:49
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
7270685 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
7270690 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/14
> وزیر علوم گفت : کنکوری ها باید برای انتخاب رشته به اطلاعیه های سازمان سنجش دقت کنند .
> توصیه وزیر علوم به کنکوری ها برای انتخاب رشته وزیر علوم گفت : کنکوری ها باید برای انتخاب رشته به اطلاعیه های سازمان سنجش دقت کنند .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با توصیه به کنکوری ها برای انتخاب رشته گفت : کنکوری ها باید در انتخاب رشته بسیار دقت کرده و براساس اطلاعیه های سازمان سنجش عمل کنند .
وی افزود : به کنکوری ها توصیه می کنم علاقه خود را در انتخاب رشته بسیار لحاظ کنند .
غلامی گفت : سازمان سنجش یک سامانه انتخاب رشته مجازی دارد که فکر می کنم این سامانه بهترین مرجع برای کمک به کنکوری ها باشد .
شایان ذکر است : مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز کنکور سراسری سال 97 از 15 مردادماه آغاز می شود و تا 20 مرداد ادامه دارد .
کپی شد کلمات کلیدی : سازمان سنجش علوم تحقیقات و فناوری کنکور انتخاب رشته.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/05/14
> فارس وزیر علوم دراین باره که گفته می شود برخی استادان ارزشی از دانشگاه اخراج می شوند یا این که به اجبار باید بروند ، گفت : هیچ نگاه سوگیرانه ای درخصوص جذب ، نگهداری یا طی مراحل استخدامی و علمی و آموزشی وجود ندارد.
> فارس وزیر علوم دراین باره که گفته می شود برخی استادان ارزشی از دانشگاه اخراج می شوند یا این که به اجبار باید بروند ، گفت : هیچ نگاه سوگیرانه ای درخصوص جذب ، نگهداری یا طی مراحل استخدامی و علمی و آموزشی وجود ندارد .
منصورغلامی افزود : ما یک قانون استخدامی و یک آیین نامه داریم ، آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی که این ها یک ماده دارد به عنوان ماده بازنشستگی که همه مستخدمین دولت یک روز بازنشسته می شوند .
وی تاکید کرد : استادان نخبه بعد از بازنشستگی از محیط خارج نمی شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/13
> ایرنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : بکارگیری ها دو تابعیتی ها یکی به معنای سپردن مسوولیت و مدیریت است و دیگری در مسائل علمی و تحقیقاتی مطرح است که اگر اینها را تفکیک کنیم برای توسعه علمی مشکلی پیش نمی آید .
> وزیر علوم : دو تابعیتی های علمی را از سیاسی جدا کنیم ایرنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : بکارگیری ها دو تابعیتی ها یکی به معنای سپردن مسوولیت و مدیریت است و دیگری در مسائل علمی و تحقیقاتی مطرح است که اگر اینها را تفکیک کنیم برای توسعه علمی مشکلی پیش نمی آید .
منصور غلامی در حاشیه مراسم گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مطرح کرد .
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تصویب ممنوعیت به کارگیری مدیران دوتابعیتی در دولت از یک سو و فرصت استفاده از آنها در زمینه های علمی و تحقیقاتی با توجه به تحریم ها ، وزارت علوم با چالش چگونه مواجه می شود ، گفت : این دو باید از هم تفکیک شود .
کپی شد کلمات کلیدی : توسعه علمی دولت علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم علمی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/14
> «آموزش عالی امکانی را فراهم کرده که دانش آموزان گروه علوم تجربی بتوانند رشته های گروه های علوم ریاضی و انسانی را هم انتخاب کنند و این موضوع شانس قبولی این دانش آموزان را افزایش می دهد.
> «آموزش عالی امکانی را فراهم کرده که دانش آموزان گروه علوم تجربی بتوانند رشته های گروه های علوم ریاضی و انسانی را هم انتخاب کنند و این موضوع شانس قبولی این دانش آموزان را افزایش می دهد .
» اینها بخشی از صحبت های مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم در گفت وگوی ویژه خبری است؛ صحبت هایی که نشان می دهد تناسبی بین داوطلبان گروه های مختلف وجود ندارد و جمعیت داوطلبان در گروه علوم تجربی نسبت به سایر گروه ها طی دهه اخیر رشد بی سابقه ای داشته و همین موضوع توازن برای تقاضا در رشته های مختلف را بر هم زده است .
حال مسئولان آموزش عالی به خیال خود تصور می کنند با فراهم کردن بسترهایی از این دست می توانند از جمعیت بالای گروه علوم تجربی کم کرده و در مقابل میان رشته های این گروه با فنی مهندسی و علوم پایه و .
تعادل برقرار کنند؛ اقدامی که مشخص نیست در آن مولفه کیفیت نیز لحاظ شده است یا اینکه مسئولان صرفا می خواهند از لحاظ کمیت ، وضعیت دانشجویان در رشته های مختلف را سامان دهند .
مسئولان وزارت علوم در حالی از اجرای چنین برنامه ای صحبت می کنند که برخی شائبه های موجود در آن بدون پاسخ مانده است .
شاید اولین و اصلی ترین شائبه در این خصوص آن است که مسئولان آموزش عالی می خواهند با سرازیر کردن جمعیت داوطلبان در گروه علوم تجربی به سایر گروه ها تا حد زیادی تعداد صندلی های خالی در دانشگاه های مختلف را کاهش دهند؛ صندلی هایی که طی سال های اخیر تعدادشان به حدی زیاد شده که در همه گروه ها به جز علوم تجربی ظرفیت پذیرش دانشجو از تعداد شرکت کنندگان بیشتر است .
علاوه بر آن عملیاتی کردن این تصمیم پرسش های بی پاسخی را در ذهن داوطلبان گروه های علوم ریاضی و علوم انسانی ایجاد می کند ، اینکه چرا امکان رفتن این داوطلبان به گروه علوم تجربی فراهم نمی شود؟ باز کردن راه برای حضور تجربی ها در گروه های دیگر صرفا به خاطر کاهش تعداد داوطلبان تحصیل در رشته های پزشکی است؟ حضور آنها با توجه به وضعیت کار فارغ التحصیلان چه مشکلاتی را برای داوطلبان گروه ریاضی و علوم انسانی ایجاد می کند؟ آیا این کیفیت کار از لحاظ تحصیلی باعث افت کلاس های دانشگاهی نمی شود؟ و .
از جمله سوالات ذهنی این داوطلبان به شمار می رود .
برقراری تعادل میان داوطلبان آن هم در مقطع دانشگاه و نه متوسطه در حالی از سوی مسئولان آموزش عالی مدنظر قرار گرفته و قرار است شامل حال دانشجویان کارشناسی شود که آنها در اولین ماه امسال ایجاد رشته محل های جدید در مقطع دکتری را به دلیل آنچه کنترل کمی و نظارت این دوره ها اعلام شده بود ، ممنوع کردند و تنها به دانشگاه های سطح یک و دو اجازه ایجاد داده شده بود تا با حفظ تعداد رشته محل های دایر و ظرفیت پذیرش دانشجو در سال های 97 96 نسبت به جابه جایی رشته ها و جایگزینی رشته های جدید با رشته های قدیمی اقدام کنند؛ اقدامی که مصوبه شورای گسترش آموزش عالی را داشت ، ولی دانشجویان این مقطع را با مشکلات زیادی مواجه ساخته و حواشی را متوجه دانشگاه ها کرده بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/14

هرچند شخص وزیر علوم در گفت وگو با «فرهیختگان» اجرای این مصوبه را در راستای ساماندهی آموزش عالی اعلام و عنوان کرده بود : «ممکن است بعضا با ماموریت گرا کردن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، از توانمندی های خاص آنها حمایت و در مقابل بخش هایی که امکانات کافی ندارند ، از دستورکار مراکز خارج شوند؛ از این رو برای اینکه دانشگاه ها و مراکز در آینده دچار هزینه های دوباره نشوند ، این مصوبه تصویب شده است» .
حال این سوال پیش می آید که حضور دانشجویانی که چندین سال دروس تخصصی گروه علوم تجربی را خوانده اند ، در کلاس های فنی و مهندسی و علوم انسانی ، برای سال های آینده هزینه زا خواهد بود یا خیر؟ اگر دو سیاست متفاوتی را که مسئولان آموزش عالی برای مقاطع مختلف تحصیلی در نظر گرفته اند کنار بگذاریم و باز به موضوع صندلی های خالی دانشگاه ها بازگردیم ، باید بگوییم که دانشگاه ها از سال ها پیش برای جذب دانشجو دست به کار شده اند و با ارائه تسهیلات سعی در جذب نفرات برتر کنکور داشته و دارند؛ هرچند این مساله در میان دانشگاه های علوم پزشکی و به طور کلی گروه علوم تجربی کمتر دیده می شود و یکی از اصلی ترین دلایل آن هم وجود تعداد بالای داوطلبان این گروه است ، اما برخی دانشگاه ها برای جذب نفرات برتر این گروه نیز با یکدیگر وارد رقابت می شوند و هر دانشگاهی که بتواند تسهیلات بهتری را به دانشجویان خود ارائه دهد ، قطعا اولین انتخاب داوطلبان نیز خواهد شد .
اهدای لپ تاپ ، پرداخت کمک هزینه تحصیلی ماهانه 350 هزار تومان ، تحصیل رایگان در پردیس ، ارائه خوابگاه رایگان ، پرداخت ماهیانه چهار میلیون ریال به مدت 6 ترم تحصیلی و .
از جمله تسهیلاتی هستند که برخی دانشگاه ها برای نفرات برتر کنکور در نظر می گیرند .
شاید ابتدا این گونه تصور شود که این تسهیلات از سوی دانشگاه های سطح پایین ارائه می شود تا بتوانند با جذب نفرات برتر اعتباری را کسب کنند ، اما وقتی به اسم این دانشگاه ها نگاهی می اندازیم ، متوجه می شویم نه تنها دانشگاه های سطح پایین نیستند ، بلکه برخی از آنها جزء دانشگاه های تراز اول و معتبر کشور حتی در سطح دنیا به شمار می روند .
پردیس بین الملل کیش دانشگاه صنعتی شریف یکی از دانشگاه هایی است که برای دانشجویان نخبه و همچنین دانشجویان بومی این جزیره تسهیلاتی را در نظر می گیرد؛ معافیت سه نفر از پذیرفته شدگانی که رتبه آنها زیر دو هزار کشوری باشد ، از پرداخت شهریه تحصیلی مصوب هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف و تخفیف 30 درصدی شهریه کل برای پذیرفته شدگان آزمون سراسری که چهار سال دبیرستان را در این جزیره گذرانده باشند ، از جمله تسهیلات این دانشگاه به شمار می رود .
دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با هدف گذاری جذب داوطلبان تا رتبه 100 آزمون سراسری ، برای این کار کمک هزینه تحصیلی ماهیانه 10 میلیون ریالی را تا پایان دوره کارشناسی در نظر گرفته است؛ تسهیلاتی که اگر قرار بر شمارش آنها باشد ، خود نیازمند نوشتن گزارش های متعددی است .
اما همه اینها نشان می دهند که عدم برنامه ریزی درست برای تحصیل متناسب دانش آموزان در گروه های آزمایشی و بالطبع تجمع جمعیت نامتوازن پشت در های دانشگاه ها باعث شده تا در کنار سیاست های مختلف فارغ از درست و غلط بودن آنها ، دانشگاه ها نیز برای جذب دانشجو وارد میدان مسابقه شوند؛ میدانی که مشخص نیست پایان آن چه زمان و به چه شکلی خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/05/14
> دانشجویان نگران تامین ارز نباشند تامین ارزی دانشجویان ایرانی مقیم خارج یکی از مهم ترین دغدغه های بخشی از جامعه بوده است که معلوم نیست در سیاست جدید ارزی چه تصمیمی برای آن گرفته شده است .
> دانشجویان نگران تامین ارز نباشند تامین ارزی دانشجویان ایرانی مقیم خارج یکی از مهم ترین دغدغه های بخشی از جامعه بوده است که معلوم نیست در سیاست جدید ارزی چه تصمیمی برای آن گرفته شده است .
در همین رابطه معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان از مذاکره با بانک مرکزی برای تامین ارز دانشجویان ایرانی دانشگاه های خارج از کشور خبر داد و گفت : دانشجویان خارج از کشور نگران تامین ارز نباشند .
مجتبی صدیقی که با ایرنا گفت وگو کرده ، افزود : در عرصه ارز با توجه به تمهیدات صورت گرفته کارها دنبال می شود اما طبیعتا در اینجا هم محدودیت هایی وجود دارد .
وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم برای استفاده دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور امکان انتقال به داخل را فراهم می کند ، افزود : این آمادگی وجود دارد که با هزینه کمتر و با شرایط مساوی یا بهتر این دانشجویان بتوانند در دانشگاه های داخل کشور مشغول به تحصیل شوند .
صدیقی گفت : این تسهیلات برای دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکتری پیش بینی شده و تاکید ما این است که به دلیل مشکلات و محدودیت های ارزی دانشجویان تا حد امکان از این امکان انتقال استفاده کنند .
وی درباره تامین ارز دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور هم گفت : از ابتدای سال ، مذاکره با بانک مرکزی برای تامین ارز این دانشجویان در حال انجام است اما محدودیت ها وجود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مهدی کشمیری
جمهوری اسلامی
1397/05/14
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : 10هزار میلیارد تومان اعتبار برای بازارسازی محصولات دانش بنیان کشور تخصیص یافته لیکن هنوز این اعتبار ابلاغ نشده است.
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : 10هزار میلیارد تومان اعتبار برای بازارسازی محصولات دانش بنیان کشور تخصیص یافته لیکن هنوز این اعتبار ابلاغ نشده است .
مهدی کشمیری ، در آیین افتتاح نمایشگاه دائمی دستاوردهای فناورانه شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری فارس در شیراز ، افزود : شرکت های دانش بنیان به عنوان یکی از شرکت های زیربخشی فعال و تولیدکننده محصولات پیش نیاز صنایع بالادستی اند و یکی از بحث های جدی در این حوزه ، بازاریابی است .
وی بیان داشت : استفاده از مجموعه های فعال بازاریابی ، می تواند به رشد و توسعه محصولات دانش بنیان کمک شایانی کند .
کشمیری ادامه داد : برخی از مشکلات مربوط به بازار نیز به خود شرکت های تولید کننده برمی گردد بنابراین مدیران شرکت های فناور باید با مطالعات اولیه ، بازار را آنالیز و تعیین کنند که محصولات تولیدی آنها چه تاثیری در بازار و به طور کلی در جامعه دارد .
این مقام مسئول بیان کرد : دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با ارائه مشاوره ها در زمینه تبدیل ایده به اجرا و عملی کردن ایده ها سعی کرده تا مشکلاتی که در بازار و همچنین ایجاد بازار های نوظهور وجود دارد تا حد قابل قبولی کاهش دهد .
کشمیری افزود : البته در کنار بازارها باید نگاهی هم به چرخه اقتصادی داشته باشیم تا بتوانیم در بخش ها و شاخه های اقتصادی نیز حضور پُر رنگ شرکت های دانش بنیان را احساس کنیم .
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، گفت : اکثر شرکت هایی که در پارک های علم و فناوری حضور دارند به مرحله تجاری سازی رسیده اند اما در فروش مشکل دارند درحالیکه یکی از اصلی ترین رسالت های این پارک ها ، تجاری سازی و ورود محصول آنها به بازار است .
کشمیری اظهار داشت : هم اینک 10هزار شرکت در حوزه فناوری و نوآوری در کشور فعال است که از این تعداد 6هزار و 500 شرکت ، واحد و موسسه دانش بنیان است و همچنین از این میزان یک هزار و 350 شرکت در پارک های علم و فناوری سراسر کشور مستقر هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
نسل فردا
1397/05/13
> افکار نیوز : رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از افزایش 2 برابری وام های دانشجویی در سال تحصیلی پیش رو خبر داد .
> افکار نیوز : رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از افزایش 2 برابری وام های دانشجویی در سال تحصیلی پیش رو خبر داد .
ذوالفقار یزدان مهر گفت : این صندوق در مجموع 21 نوع وام دارد که به دانشجویان متناسب با نیاز وشرایطی که برای دریافت آن دارند ، پرداخت می کند .
وی افزود ، حدود 670 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی برای ارتقاء خدمات رسانی به دانشجویان آماده پرداخت است که با هم افزایی و با حمایت دولت و افزایش درآمد اختصاصی صندوق ونیز بانک ها درتلاش هستیم تا این میزان تسهیلات تا 1300 میلیارد تومان افزایش یابد .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به افزایش وام ودیعه مسکن دانشجویی اشاره کرد و گفت : در بخش وام ودیعه مسکن در تهران از 7 میلیون تومان به 14 میلیون تومان امسال افزایش یافته و در کلانشهرها از 6 میلیون به 12 میلیون تومان افزایش یافت .
یزدان مهر افزود : در سایر شهرها نیز وام مسکن از 4 میلیون و 500 هزار تومان به 9 میلیون تومان رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1397/05/13
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : موضوع هدایت حرفه ای در دانشگاهها مورد غفلت واقع شده از این رو دانشگاه فنی و حرفه ای استارت هدایت حرفه ای را برای کمک به دانشجویان زد .
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : موضوع هدایت حرفه ای در دانشگاهها مورد غفلت واقع شده از این رو دانشگاه فنی و حرفه ای استارت هدایت حرفه ای را برای کمک به دانشجویان زد .
ابراهیم صالحی عمران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به غفلت دانشگاهها از موضوع هدایت حرفه ای گفت : دانشگاه فنی و حرفه ای اخیرا فعالیت خود در زمینه هدایت حرفه ای دانشجویان را آغاز کرده است که این کار به دانشجویان و فارغ التحصیلان در محیط و بازار کار کمک می‎کند .
وی ادامه داد : در سیستم آموزش عالی هدایت حرفه ای خوبی صورت نگرفته است ، براساس برنامه ریزی صورت گرفته ، یک بخش هدایت حرفه ای در آموزش و پرورش ، یک بخش در دانشگاه فنی و حرفه ای و یک بخش دیگر آن نیز بعد از دانشگاه صورت می گیرد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : این کار باعث می شود تا دانشجویان در رشته‎هایی متناسب با علایق ، سلایق و استعداد خود تحصیل کنند و بعد به آنها کمک شود تا جذب بازار کار شوند .
صالحی عمران خاطرنشان کرد : این سیستمی است تحت عنوان «راهنمایی حرفه ای» که در دانشگاهها زیاد جدی گرفته نمی‎شود این درحالی است که در ساختارهای دانشگاه هم باید هدایت حرفه ای صورت بگیرد که ما در دانشگاه فنی و حرفه ای استارت آن را زدیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/05/13
> معاون آموزشی دانشگاه تاکید کرد؛ ممنوعیت انتقال اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد به استان تهران معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از ممنوعیت انتقال اعضای هیئت علمی این دانشگاه به واحدهای استان تهران خبر داد .
> معاون آموزشی دانشگاه تاکید کرد؛ ممنوعیت انتقال اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد به استان تهران معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از ممنوعیت انتقال اعضای هیئت علمی این دانشگاه به واحدهای استان تهران خبر داد .
به گزارش دانشگاه آزاد اسلامی ، علیرضا رهایی در باره ممنوعیت انتقال اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به واحدهای استان تهران ، گفت : باتوجه به اینکه واحدهای استان تهران ، تعداد قابل توجهی اعضای هیئت علمی دارند انتقال به تهران همچنان ممنوع است .
وی با اشاره به طرح ساماندهی اعضای هیئت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی افزود : هدف طرح ساماندهی این است که واحدهای استانی کیفیت خود را حفظ و ارتقا دهند این موضوع نیز یکی از دلایل ممنوعیت انتقال اعضای هیئت علمی به واحدهای استان تهران است .
معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد : بخشنامه مربوط به ماموریت و انتقال اعضای هیئت علمی و جزئیات مربوط به آن به واحدهای دانشگاهی ارسال شده است .
رئیس دانشگاه خبر داد؛ آمادگی دانشگاه محقق اردبیلی برای ارائه مشاوره رایگان انتخاب رشته رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از آمادگی این دانشگاه برای ارائه مشاوره رایگان برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون سراسری خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه محقق اردبیلی ، عزیز حبیبی گفت : روسا ، مدیران گروه و اعضای هیات علمی دانشکده های دانشگاه محقق اردبیلی از روز شنبه 13 مردادماه تا 17 مردادماه آماده ارائه مشاوره رایگان به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون سراسری هستند .
وی افزود : همچنین داوطلبان و خانواده های آنها می توانند در روزهای اعلام شده از ساعت 9 صبح تا 13 ظهر با حضور در دانشگاه از امکانات مختلف علمی ، پژوهشی و رفاهی دانشگاه بازدید کنند .
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی تاکید کرد : این دانشگاه دارای 228 رشته شامل 72 رشته در مقطع کارشناسی ، 97 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 59 رشته در مقطع دکتری است .
حبیبی خاطرنشان کرد : این دانشگاه دارای 375 عضو هیات علمی با درجه علمی استاد تمامی ، دانشیاری ، استادیاری و مربی است .
وی به قبولی حداکثری دانش‎آموختگان این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در بهترین دانشگاههای دولتی کشور اشاره کرد .
براساس گزارش سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اعلام شد؛ وزارت علوم؛ در صدر پاسخ دهندگان به درخواست های متقاضیان وزارت علوم با 180 زیرمجموعه فعال از بین 187 مجموعه متصل به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ، رتبه نخست را به خود اختصاص داد .
به گزارش ایسنا ، براساس گزارش منتشرشده در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دارای 180 زیرمجموعه فعال در سامانه و پاسخگویی به پرسش ها ، درخواستها و بعضاً ابهام های شهروندان و متقاضیان بوده که با فاصله زیادی از دیگر دستگاه های اجرایی کشور قرار گرفته است .
براساس این گزارش که دهم مردادماه منتشر شده ، وزارت کشور و استانداری ها 34 زیر مجموعه ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت 23 زیر مجموعه و وزارت جهاد کشاورزی نیز 13 زیرمجموعه فعال داشته اند .
همچنین براساس آخرین گزارش منتشره از سوی دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ، وزارت علوم تاکنون به تمامی درخواست های مطرح شده از سوی شهروندان و متقاضیان از طریق سامانه http : //foia .
iran .
gov .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/05/13

ir پاسخ داده و به سطح پاسخگویی 100 درصد رسیده است .
سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات به منظور بهره مندی تمامی شهروندان برای دسترسی آزادانه به اطلاعات نهادهای دولتی ایجاد شده است؛ براساس ضوابط موجود درخصوص استفاده از این سامانه و دسترسی به اطلاعات ، کاربر درخواست خود را از طریق فرم مربوطه که به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده است ، تکمیل و ارسال می کند .
مطابق آیین‏نامه اجرایی این قانون ، ارائه درخواست به دو شکل مراجعه حضوری به دستگاه یا از طریق سامانه الکترونیکی خواهد بود و پاسخ دستگاه به یکی از چهار شکل (مراجعه حضوری ، ایمیل ، پست یا کارپوشه ملی ایرانیان) به انتخاب متقاضی است .
تمامی پاسخ های دستگاه ها به شهروندان ، همزمان در سایت نیز منتشر خواهد شد مگر اینکه حاوی اطلاعات شخصی باشد .
یک مقام مسئول خبر داد؛ طراحی 2 واحد درسی حقوق شهروندی برای همه دانشجویان دستیار وزیر علوم در امور حقوق شهروندی از طراحی 2 واحد درسی حقوق شهروندی برای همه دانشجویان خبر داد و گفت : این برنامه در دستور کار وزارت علوم قرار دارد .
به گزارش وزارت علوم ، فریدون جعفری با اشاره به بند چهار ساز و کار اجرا و نظارت بر حسن اجرای حقوق شهروندی در منشور گفت : در این بند صراحتا از سه وزارتخانه «آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی» برای آموزش و آشنایی هرچه بیشتر دانش آموزان و دانشجویان با آموزه‎های حقوق شهروندی نام برده شده است .
وی ادامه داد : درراستای این تکلیف قانونی ، طراحی 2 واحد درسی حقوق شهروندی برای همه دانشجویان در دستورکار وزارت علوم قرار دارد .
دستیار وزیر علوم در امور حقوق شهروندی اظهار داشت : مقدمات طرح این درس انجام شده و قرار است در کارگروه های تصمیم گیرنده وزارت علوم مطرح شود .
همچنین به دلیل اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد واحدهای عمومی در دانشگاهها تصمیم‎گیرنده است ، تصویب این واحد درسی جدید به عنوان واحد عمومی برای مقطع کارشناسی با نظر این شورا انجام می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/05/13
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نقش دانشگاهیان در زمینه کاهش بحران ارزی را موثر ارزیابی کرد و گفت : اگر چه هزینه های ارزی دانشگاه ها و مراکز علمی در مقایسه با بسیاری از دستگاه های اجرایی بسیار ناچیز است اما دانشگاهیان می توانند در حل معضلات و محدودیت های ارزی کشور نقش موثری ایفا کنند.
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نقش دانشگاهیان در زمینه کاهش بحران ارزی را موثر ارزیابی کرد و گفت : اگر چه هزینه های ارزی دانشگاه ها و مراکز علمی در مقایسه با بسیاری از دستگاه های اجرایی بسیار ناچیز است اما دانشگاهیان می توانند در حل معضلات و محدودیت های ارزی کشور نقش موثری ایفا کنند .
دکتر حسین سلیمی ، ضمن اعلام این مطلب ، به راهکارهای حمایت دانشگاهیان از تولید داخل اشاره کرد و گفت : در این حوزه برخی اقدامات خرد وجود دارد که طبیعتا ما در ارتباط با دستگاه های دولتی این نوع اقدامات را انجام می دهیم ، مثلا تلاش می کنیم تمامی خریدهای دانشگاه را از تولیدات داخلی تامین کنیم ، خوشبختانه از یک سال پیش این اقدام در حوزه های مختلف دانشجویی ، فرهنگی ، مالی ، آموزشی ، رفاهی و غیره .
در دانشگاه علامه طباطبایی شروع شده است .
اقدامات کلان دانشگاه علامه برای رفع مشکلات فعلی وی در ادامه تصریح کرد : در حوزه کلان دانشگاه ها می توانند اقداماتی در حمایت از تولید داخلی داشته باشند که براساس آن توان تخصصی دانشگاه را در اختیار گسترش فضای استفاده از تولید داخل قرار دهند .
ما فکر می کنیم بخش مهمی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد ، در عرصه دانش فنی نیست ، بلکه با حوزه هایی نظیر بانک ، وضعیت کلی اقتصادی ، بازاریابی ، چگونگی استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات یا تناسب تولید با نیازهای جامعه در شرایط اجتماعی فعلی کشور مرتبط است .
اینگونه مسائل در حوزه تخصصی علوم انسانی قابل بررسی است که خوشبختانه این برنامه در دانشگاه علامه طباطبایی شروع شده است .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین تاکید کرد : ما تصور می کنیم به عنوان یک دانشگاه مرجع در عرصه علوم انسانی می توانیم در حوزه تخصصی حل بسیاری از مسائل و معضلات کشور وارد شویم و بسیاری از چالش های واحدهای تولیدی کشور را رفع کنیم ، بطور مثال اگر یک واحد تولیدی بخاطر ناهمخوانی سیستم مالی با مشکلاتی مواجه می شود یا اینکه نظام بانکی کشور دچار مشکلاتی است که نمی تواند نیازهای تولید در جامعه را برآورده کند ، ما فکر می کنیم در حیطه تخصصی دانش اقتصاد ، مدیریت ، حسابداری ، علوم مالی و غیره .
می توانیم وارد شویم و این مشکلات را رفع کنیم .
عدم اشتیاق دستگاه های اجرایی برای استفاده از ظرفیت دانشگاهیان سلیمی در ادامه با انتقاد از عدم استقبال دستگاه های اجرایی کشور از ورود مراکز دانشگاهی در حل مشکلات و چالش های پیش رو ، اظهار کرد : ما دانشگاهیان مدت زیادی در این عرصه ورود کردیم ، اما متاسفانه با اشتیاق کامل دستگاه های اجرایی کشور مواجه نشده ایم ، بطور مثال دانشکده های مختلف دانشگاه علامه طباطبایی در حدود دو تا سه سال اخیر نشست ها و فعالیت های تحقیقاتی زیادی برای حل مشکلات جامعه در دستور کار قرار داده اند که البته هزینه آن نیز از طریق دانشگاه تامین شده است .
وی ادامه داد : حتی در نتیجه این نشست ها که با حضور اساتید ، پژوهشگران ، دانشجویان و غیره .
در حوزه های مختلف برگزار شده ، بسته های سیاستی ، استخراج شده و ما این بسته ها را به بالاترین مقام اجرایی آن حوزه مورد نظر ارسال کردیم اما متاسفانه با استقبال بسیار کمرنگ مسئولان مواجه شدیم ، اگرچه ممکن است برخی از این بسته ها از لحاظ جنبه های اجرایی نقایصی داشته باشند ، اما همین که دانشگاه ها در این زمینه پیش قدم هستند یک اتفاق مبارک است که کمتر از سوی دستگاه های دولتی مورد توجه قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/05/13

وی تاکید کرد : ما دانشگاهیان همواره این گلایه را داریم که تلاشی که ما انجام می دهیم تا دانش دانشگاه ها را در خدمت حل مشکلات اجرایی کشور قرار دهیم از سوی دستگاه های اجرایی مورد اقبال قرار نمی گیرند ، حتی در برخی دستگاه ها نظیر وزارت اقتصاد و دارایی تلاش دارند اگر پژوهشکده اقتصادی در دانشگاه علامه وجود دارد منحل کنند و خود پژوهشکده جداگانه ای در این زمینه داشته باشند ، بنابراین همکاری های لازم از سوی این دستگاه ها دیده نمی شود .
راهکارهای 13 دانشگاه برتر در تحقق اقتصاد مقاومتی سلیمی ادامه داد : ما با 13 دانشگاه برتر جلساتی را در مورد اقتصاد مقاومتی تشکیل دادیم تا راهکارهای ایجاد اقتصاد مقاومتی در کشور تدوین شود و در شرایط تحریم و بعد از تحریم بتوانیم یک ساختار متفاوت در حوزه های اجتماعی ، حقوقی ، سیاسی ، اقتصادی و غیره .
داشته باشیم .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود : حدود پنج ماه پیش جلسات مقدماتی نشست فوق برگزار شد و بسته های سیاستی در این عرصه نیز آماده کردیم ، اما هنوز پس از گذشت پنج ماه موفق نشدیم مسئولان اجرایی کشور را ببینیم و این یافته هایی که محصول بررسی های اقتصاددانان ، حقوقدانان و فعالان 13 دانشگاه برتر و کارشناسان بین المللی است را به آن ها ارائه دهیم ، بنابراین دانشگاه ها در شرایط فعلی کشور تلاش های زیادی برای برون رفت از بحران ها و معضلات متفاوت انجام می دهند و ابلاغیه وزیر محترم نیز این تلاش ها را مضاعف خواهد کرد اما ما دانشگاهیان بیشتر نیازمند اقبال از سوی دستگاه های اجرایی کشور هستیم .
نقش دانشگاهیان برای کاهش بحران ارزی وی با اشاره به نقش موثر دانشگاهیان در حل معضلات ناشی از مشکلات و محدودیت های ارزی در کشور ، گفت : ما اعلام آمادگی کردیم که چند دانشگاه برتر کشور در صف مقدم در حوزه حل معضلات و محدودیت های ارزی در کشور قرار بگیرند و تمام اقتصاددانان دانشگاه ها به کمک بیایند تا هم با مردم سخن بگوییم و آن ها را از حالت بی اطلاعی خارج کرده و از ریشه های واقعی مشکلات فعلی آگاه کنیم و هم به صورت عملی به حل این معضلات در جامعه کمک کنیم .
سلیمی ادامه داد : در حال حاضر نیز اعلام آمادگی می کنیم که حاضر به حل مشکلات ارزی کشور هستیم و تمام وقت در کنار دستگاه های اجرایی در این زمینه قرار گرفته ایم و امیدوار هستیم آن ها نیز از توان تخصصی دانشگاه ها در این عرصه استفاده کنند .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه به پروژه های کلان این دانشگاه با دستگاه های اجرایی کشور در عرصه پژوهشی اشاره کرد و افزود : خوشبختانه دانشگاه علامه توانسته قراردادهای پژوهشی زیادی با دستگاه های اجرایی منعقد کند تا در حل مشکلات دستگاه های مختلف کمک کننده باشد که انعقاد تفاهم نامه با قوه قضاییه و همچنین وزارت ارتباطات از جمله این قراردادها به شمار می رود .
هزینه های ناچیز ارزی دانشگاه ها در کشور وی با بیان اینکه هزینه های ارزی دانشگاه های کشور در مقایسه با سایر دستگاه های اجرایی بسیار ناچیز است ، اظهارکرد : در دانشگاهی نظیر دانشگاه علامه طباطبایی ، هزینه های ارزی تنها محدود به برخی فرصت های مطالعاتی می شود که ممکن است در قالب آن حدود هشت استاد در طول سال به فرصت مطالعاتی اعزام شوند یا تعدادی از دانشجویان برای تکمیل فرآیند ارزی از این فرصت ها استفاده کنند که البته شرکت در برخی از همایش ها و سمینارها از دیگر برنامه هایی است که هزینه های ارزی دارد و البته تمامی این هزینه ها در دانشگاه برتری مثل علامه طباطبایی به یک میلیون دلار در سال نیز نمی رسد .
سلیمی تاکید کرد : هزینه های ارزی دانشگاه در مقایسه با هزینه های سایر بخش ها نظیر واردات موبایل ، خودرو و غیره .
اصلا قابل بیان نیست ، بنابراین در حال حاضر هزینه های ارزی دانشگاه ها و حتی دانشگاه های فنی و مهندسی با وجود واردات مواد اولیه تحقیقاتی ، از تجهیزات کارگاهی بسیار کمتر است و شاید حجم مبادلات ارزی در این دانشگاه ها در مجموع به دو میلیون دلار نیز نرسد ، با این حال دانشگاه ها تمهیدات جدی نیز برای صرفه جویی در همین هزینه های اندک اندیشیده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/05/13

کاهش 50 درصدی سفرهای خارجی در دانشگاه علامه رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد : با وجود اینکه ما معتقد هستیم باید سفرهای علمی در دانشگاه تداوم داشته باشد ، اما از زمان تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه های ارزی ، تعداد سفرهای خود به خارج از کشور را تا 50 درصد کاهش دادیم تا در این صرفه جویی همراه با قسمت های مختلف دولت عمل کرده باشیم .
سلیمی در عین حال از کاهش 15 درصدی هزینه های آب ، برق و گاز و غیره .
در دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد و گفت : تاکید می کنم که مجموعه هزینه هایی که دانشگاه ها در کنار هم دارند ، در مقایسه با بخش های دیگر کشور بسیار اندک است .
تاثیر منفی نوسانات ارزی در دانشگاه ها وی به تاثیر نوسانات و محدودیت های ارزی در کشور بر فعالیت های دانشگاه ها و مراکز علمی کشور اشاره کرد و افزود : یقینا این محدودیت ها ، چالش ها و مشکلاتی را در فعالیت های علمی دانشگاه ها ایجاد می کند ، مثلا مرکز آموزش زبان فارسی و گسترش این زبان را در یکی از دانشگاه های اسپانیا تاسیس کردیم ، اما در این دانشگاه در کوچکترین مسائل و فعالیت های خود نظیر دریافت شهریه از دانشجویان ، پرداخت حقوق به استادان و برخی مسائل دیگر با مشکل مواجه هستیم .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اظهارکرد : در حال حاضر پروژه تحقیقاتی چندین نفر از استادان مطالعات منطقه ای این دانشگاه در یکی از طرح های اروپا برنده شده است و باید تحقیق مفصلی در اروپا انجام دهند ، اما در چگونگی دریافت و هزینه کردن این پول ها با مشکلاتی مواجه هستیم؛ در واقع محدودیت های ارزی در مبادلات و نقل و انتقالات ارزی ، دانشگاه های عرصه بین المللی را با مشکل مواجه کرده است .
توقف ساخت دو دانشکده جدید سلیمی در خصوص صرفه جویی دانشگاه علامه در حوزه پروژه های عمرانی این دانشگاه نیز گفت : ما پروژه آغاز ساخت دو دانشکده جدید را در دانشگاه داشتیم که فعلا این پروژه ها به دلیل صرفه جویی در هزینه متوقف شده است اما دو دانشکده که یکی در مرحله 50 درصدی بازسازی و دیگری در مرحله 85 درصدی ساخت قرار دارد در سال جاری ادامه خواهیم داد و طی چند ماه آینده به پایان می رسد و پروژه های جدید بعد از اتمام پروژه های فعلی دانشگاه ادامه خواهند یافت .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه در ساخت پروژه های عمرانی جدید این دانشگاه از منابع دولتی استفاده نمی کنیم ، گفت : در پروژه ها ما به هیچ عنوان از بودجه دولتی استفاده نمی کنیم و هزینه های این پروژه ها کاملا مبتنی بر درآمدهای اختصاصی دانشگاه است که ساخت مجتمع خوابگاهی از جمله این پروژه ها محسوب می شود .
برون سپاری خدمات رفاهی وی در خصوص برون سپاری برخی خدمات رفاهی و پشتیبانی دانشگاه علامه طباطبایی نیز گفت : در حال حاضر در حوزه خدمات دانشجویی خدماتی نظیر ارائه سرویس دانشجویان ، طبخ غذا ، تعمیرات حوزه های مختلف خوابگاه و غیره .
برون سپاری شده و توسط بخش خصوصی انجام می شود .
سلیمی در خصوص اجاره فضاهای کالبدی غیر ضروری دانشگاه علامه طباطبایی به مراکز بیرون از دانشگاه برای درآمدزایی از این طریق نیز اظهار کرد : متاسفانه ما از نظر فضای فیزیکی کاملا در مضیقه قرار داریم و برخلاف دانشگاه های دیگر که زمین و ساختمان های زیادی در اختیار دارند ، با کمبود فضای فیزیکی مواجه هستیم و حتی برای رفع نیازهای خود مراکزی را نیز بخصوص در حوزه خوابگاه ها اجاره می کنیم .
کاهش پذیرش دانشجوی ایرانی و افزایش دانشجویان خارجی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص کاهش راه اندازی رشته های کم هزینه در دانشگاه نیز گفت : بطور کلی رشته های حوزه علوم انسانی در مقایسه با سایر رشته ها نظیر پزشکی بسیار کم هزینه هستند اما با این وجود ما بنای گسترش تعداد رشته و دانشجو را نداریم و حتی تعداد دانشجویان خود را در مقایسه با سال های قبل کاهش داده ایم و بالعکس در حوزه جذب دانشجویان خارجی با جذب حدود 200 دانشجو ، با افزایش صددرصدی مواجه بودیم .
البته معتقد هستیم تعداد این دانشجویان باید افزایش پیدا کند و تلاش می کنیم تا سال آینده دانشجویان شهریه پرداز بیشتر از نصف دانشجویان فعلی افزایش پیدا کنند و تعداد دانشجویان خارجی نیز به بیش از 300 دانشجو افزایش یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/05/13

وی در پایان به برنامه دانشگاه علامه در حوزه شرکت های دانش بنیان و مرکز رشد پرداخت و اظهار کرد : در حال حاضر مرکز رشد این دانشگاه بطور جدی و فعال ، فعالیت خود را انجام می دهد و استارتاپ های بسیار خوبی در این مرکز مستقر هستند و ما به آینده این مرکز بسیار امیدوار هستیم ، اگرچه راه اندازی شرکت های دانش بنیان در حوزه علوم انسانی بسیار دشوار است ، اما اگر موفق شود ، اشتغال زایی و کاربرد آن بسیار مؤثرتر خواهد بود .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
جمهوری اسلامی
1397/05/14
> اصفهان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : تفاهم نامه همکاری های علمی ، پژوهشی و فناوری شهرداری اصفهان با دانشگاه صنعتی مالک اشتر ، دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان ، شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان و موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو به امضاء رسید معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان در این مراسم گفت : منابع مالی و نقدینگی در شهرداری ها کاهش یافته است و پژوهش ها می تواند راه حل های جدید و فناورانه برای خروج از این مشکلات ارائه کند.
> اصفهان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : تفاهم نامه همکاری های علمی ، پژوهشی و فناوری شهرداری اصفهان با دانشگاه صنعتی مالک اشتر ، دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان ، شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان و موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو به امضاء رسید معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان در این مراسم گفت : منابع مالی و نقدینگی در شهرداری ها کاهش یافته است و پژوهش ها می تواند راه حل های جدید و فناورانه برای خروج از این مشکلات ارائه کند .
بهروز ارباب شیرانی با بیان اینکه برای کلان شهر اصفهان باید برنامه های بلند مدت جهت رفع مشکلات موجود ارائه کرد ، افزود : دانشگاه ها به لحاظ ایده پردازی می توانند شهرداری اصفهان را یاری کنند .
وی ادامه داد : شهرداری مسائل بر زمین مانده زیادی دارد که نیازمند پژوهش است ، از این رو یکپارچه سازی و شبکه سازی پژوهش باید مورد توجه قرار گیرد .
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با اشاره به مسائل حساسی همچون آب ، آلودگی هوا و ترافیک در شهر تصریح کرد : باید اراده و عزم واحدی برای رفع این مشکلات ایجاد شود .
رئیس دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه مالک اشتر نیز در این جلسه با اعلام آمادگی این دانشگاه برای همکاری با شهرداری اصفهان در زمینه پدافند غیرعامل ، شیمی ، مواد و مهندسی صنایع ، گفت : کمتر از 50 درصد برنامه های اساتید دانشگاه مالک اشتر آموزشی و مابقی به پژوهش های کاربردی اختصاص دارد .
مهدی کرباسیان تاکید کرد : در این دانشگاه از تجارب حوزه شهرداری از جمله زیستی و فناوری استفاده می کنیم .
است .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان هم در این مراسم گفت : دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان آمادگی کامل دارد تا نیازهای آموزشی حال و آینده شهرداری را تامین کند .
سیدحسن قاضی عسگر با بیان اینکه این دانشگاه با کشورهایی که از نظر مهارت پیشرفت های خوبی داشته اند ، همکاری دارد ، خاطر نشان کرد : یکی از مراکز این دانشگاه با عنوان «مرکز آموزش علمی ، کاربردی شهرداری های اصفهان» فعال است و نیازهای آموزشی این نهاد را برطرف می کند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان با اشاره به طرح جدید این دانشگاه در آموزش افراد با عنوان پلیس آب گفت : در این طرح افراد آموزش دیده در ادارات و دستگاه های دولتی و خصوصی از هدر رفت آب جلوگیری می کنند .
معاون پژوهش و فناوری موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو نیز در این مراسم با اشاره به سه تفاهم نامه امضاء شده این موسسه با دانشگاه های بین المللی اظهار کرد : این موسسه با دانشگاه ساپینزا ایتالیا ، دورتموند آلمان و سینگاد هند تفاهم نامه هایی امضاء کرده و با بیش از 100 دانشگاه به صورت رسمی فعالیت های کاری را تبادل می کند .
سامانی با بیان اینکه موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو تاکنون کنفرانس های بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری را برگزار کرده است ، گفت : سال گذشته توانستیم افتخار دیگری را به ثبت برسانیم و پس از دو دهه معطلی کارخانه ریسباف را در عرصه اجتماعی معرفی کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش
جهان اقتصاد
1397/05/13
> خبرگزاری ایکنا نوشت : میرحمایت میرزاده ، سخنگوی کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری ، به مناسبت فرارسیدن سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی در خصوص ویژگی های بارز این نهاد انقلابی و موانع پیش روی فعالیت های آن گفت : کارهای بزرگی در دوران پس از پیروزی انقلاب از سوی این نهاد انقلابی توسط جوانان خلاق ، خوش فکر ، کارآفرین و دانشمند انجام گرفته و در حال انجام است .
اما شرایط ابتدای انقلاب با امروز تفاوت یافته است و نیاز به این است که میان جهاد دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی دیگر که جایگاه قانونی هم دارند مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حوزه های مربوط به وزارت علوم هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد تا موازی کاری نشود .
> خبرگزاری ایکنا نوشت : میرحمایت میرزاده ، سخنگوی کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری ، به مناسبت فرارسیدن سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی در خصوص ویژگی های بارز این نهاد انقلابی و موانع پیش روی فعالیت های آن گفت : کارهای بزرگی در دوران پس از پیروزی انقلاب از سوی این نهاد انقلابی توسط جوانان خلاق ، خوش فکر ، کارآفرین و دانشمند انجام گرفته و در حال انجام است .
اما شرایط ابتدای انقلاب با امروز تفاوت یافته است و نیاز به این است که میان جهاد دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی دیگر که جایگاه قانونی هم دارند مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حوزه های مربوط به وزارت علوم هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد تا موازی کاری نشود .
وی ادامه داد : به نظر می رسد پس از چهل سال از انقلاب اسلامی اگر دوباره روی موضوعاتی کار پژوهشی انجام شود که قبلا صورت گرفته و همزمان جهاد دانشگاهی ، وزارت علوم ، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مراکز تحقیقاتی مانند جهاد کشاورزی در حوزه هایی مانند پارک های علمی و فناوری و پژوهش های علمی وارد شوند ، با توجه به شرایط مالی کشور به صلاح نیست .
میرزاده تأکید کرد : بنابراین هماهنگی بیشتر برای متمرکز شدن بر روی موضوعاتی که قبلا کار نشده و از همه مهتر کاربست یافته های پژوهشی در جهت حل مسائل کشور ، یکی از مهمترین رسالت های جهاد دانشگاهی در شرایط فعلی است .
سخنگوی کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری یادآور شد : در واقع نباید اینگونه باشد که جوانان ما صرفا براساس علاقه در حوزه ای کاری را انجام دهند که یا قبلا انجام شده ، یا به صورت موازی در حال انجام است و یا اساسا اولویت امروز کشور نیست که در این صورت صرفا هزینه و وقت تلف شده است .
لذا اگر هماهنگی بیشتری میان نهادهای ذکر شده ایجاد شود قطعا بر روی موضوعات و مسائلی تمرکز می شود که قبلا بر روی آن کار نشده و اولویت اصلی امروز کشور است .
میرزاده درباره نقش جهاد دانشگاهی در تقویت توان داخلی در حوزه های مختلف به ویژه در شرایط تحریم گفت : قطعا جهاد دانشگاهی می تواند کمک به سزایی در این شرایط به دولت انجام دهد اما این به شرطی است که هماهنگی وجود داشته باشد .
اگر هر کسی در هر جایی احساس تکلیف کند و بخواهد تحریم ها را دور بزند و به تنهایی فعالیت کند قطعا موفق نخواهد شد و تنها هزینه ها هدر خواهد رفت و از طرفی دشمنان هم ممکن است بتواند این شکاف را تشخیص دهد و از ان استفاده کند و برمشکلات بیفزاید .
وی عنوان کرد : به نظر می رسد بدون هماهنگی با نهادها و وزارتخانه هایی که مستقیما در این رابطه مسئولیت دارند و دولت برای ان امر هم بودجه اختصاص می دهد نمی توان به تنهایی کاری انجام داد .
سخنگوی کمیسیون اموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس درباره میزان حمایت ها از این نهاد انقلابی گفت : تمام مواردی که به کمیسیون آموزش ارجاع شده ، سعی براین بوده که کمک کنیم و اگر این مشکل هماهنگی نیز حل شود امکان کمک های کمیسیون به جهاد دانشگاهی هم بیشتر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس سازمان سنجش
دنیای اقتصاد
1397/05/13
> میزان نوشت : مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : سیستم راهنمای انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش از بعدازظهر امروز در دسترس داوطلبان کنکور قرار می گیرد .
> آغاز به کار سیستم راهنمای انتخاب رشته مجازی میزان نوشت : مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : سیستم راهنمای انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش از بعدازظهر امروز در دسترس داوطلبان کنکور قرار می گیرد .
حسین توکلی گفت : کارنامه داوطلبان کنکور بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته و انتخاب رشته از 15 مردادماه آغاز می شود .
وی با بیان اینکه داوطبان برای انتخاب رشته تا 20 مردادماه مهلت دارند ، اظهار داشت : سیستم راهنمای انتخاب رشته مجازی از بعدازظهر امروز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در دسترس داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان می توانند با استفاده از این سیستم و مطالعه دقیق آن برای انتخاب رشته مشاوره بگیرند .
توکلی گفت : افرادی که برای شرکت در کنکور ثبت نام کرده بودند و لی در روز کنکور در جلسه حاضر نبودند و حتی افرادی که ثبت نام هم نکرده بودند ، می توانند برای پذیرش در کدرشته های پذیرش با سوابق تحصیلی ثبت نام کنند .
کپی شد کلمات کلیدی : سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور انتخاب رشته.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/14
> در گزارشـــی که امــروز می خوانید ، با دو واحد بزرگ و فعال دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای علوم و تحقیقات و ارومیه بیشتر آشنا خواهید شد.
> در گزارشـــی که امــروز می خوانید ، با دو واحد بزرگ و فعال دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای علوم و تحقیقات و ارومیه بیشتر آشنا خواهید شد .
واحدهایی که با سرانه بالایی از امکانات آموزشی ، فرهنگی و رفاهی ، فضای مناسب و مطلوبی را برای دانشجویان خود فراهم آورده اند؛ از امکانات مختلفی چون خوابگاه و فضاهای بزرگ ورزشی و تفریحی گرفته تا آزمایشگاه ها و کارگاهی مجهز و فضای وسیع آموزشی که همه وهمه باعث می شود تا دانشجویان این دانشگاه ها با انگیزه و علاقه بیشتری اوقات خود را در دانشگاه سپری کنند و از حضور استادان برجسته این واحدها استفاده علمی ببرند .
واحد علوم و تحقیقات؛ دانشگاه یا شهر دانش دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در آبان ماه سال 1363 با پذیرش 250 دانشجو در رشته های مختلف علوم انسانی ، فنی و مهندسی ، علوم پایه و کشاورزی آغاز به کار کرد؛ در حال حاضر نیز بیش از 40 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در این واحد مشغول به تحصیل هستند .
این دانشگاه به عنوان واحد جامع مستقل ، هم اکنون دارای 12 دانشکده ، 27 مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و 96 گروه تخصصی ، بالغ بر40 هزار دانشجو ، 612 عضو هیات علمی تمام وقت و فضای فیزیکی بی نظیر در تراز در حال تبدیل به یک شهر دانش است .
تمام مراحل آموزشی و تحقیقاتی این واحد دانشگاهی مطابق با آخرین مصوبات و شاخصه های آموزشی شورای عالی برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم است که تاکنون ثمرات بسیاری را برای کشور به همراه آورده است؛ به عنوان نمونه می توان به ثبت بیش از 300 اختراع داخلی و بین المللی توسط محققان این واحد و همچنین فارغ التحصیلی حدود 65 هزار دانشجوی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در 20 سال گذشته اشاره کرد .
یک دانشگاه مهم و تاثیرگذار این واحد به عنوان یکی از واحدهای برجسته و با سابقه در تحقیقات و آموزش نیروی انسانی مورد نیاز کشور شناخته شده است و در سال های اخیر دارای بیشترین میزان تولیدات علمی در مقایسه با سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بوده که نقش بسزایی در ارتقای جایگاه واحد در رتبه بندی های معتبر بین المللی داشته است .
براساس اطلاعات استخراج شده از پایگاه استنادی وب آو ساینس (WoS) ، تعداد تولیدات علمی نمایه شده در این پایگاه در طول سال های گذشته پیوسته با رشد همراه بوده است .
به عنوان نمونه در سال 2017 بالغ بر 1800 مورد گزارش شده که نسبت به سال 2016 (با 1741 مستند علمی) با رشدی پنج درصدی همراه است .
همگام با افزایش کمی تولیدات علمی ، رشد میزان استنادات به مدارک علمی واحد علوم و تحقیقات نیز قابل توجه است ، به طوری که بیشترین تعداد استنادات مربوط به سال 2017 و برابر 14831 است .
یک واحد؛ یک عالم مجله تخصصی هم اکنون واحد علوم و تحقیقات دارای 42 عنوان نشریه تخصصی شامل دو عنوان ISI ، 12عنوان علمی پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، چهار عنوان علمی پژوهشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دو عنوان علمی ترویجی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و 22 عنوان علمی عمومی است .
همچنین نشریه International Journal of Environmental Science and Technology (IJEST) این واحد با ضریب تاثیر (IF=1/915) ، عضو مرکز web of Science در میان تمامی نشریات ISI ایرانی در حوزه تخصصی محیط زیست در مرتبه نخست کشور قرار گرفته است .
برداشتن بار شهریه ها از روی شانه دانشجویان یکی از مهم ترین برنامه های این دانشگاه ، درآمدزایی از محل انجام فعالیت های پژوهشی و دانش بنیان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/14

برای این منظور ، برنامه های عملیاتی مدون برای ثروت آفرینی از دستاوردهای علمی و فناورانه تدوین و مقرر شده است .
برای تشدید این جریان ، مراکز تحقیقاتی جدید در حوزه های بین رشته ای تاسیس و بخش ارتباط با صنعت در تمامی دانشکده های واحد با هدف افزایش تعاملات دانشگاه با مراکز صنعتی و جذب پروژه های برون دانشگاهی راه اندازی شود .
انجام خدمات آزمایشگاهی برای دانشجویان و مراکز خارج از واحد و تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه های جدید برای افزایش این خدمات ، تشویق و ترغیب اساتید به انجام طرح های پژوهشی برون دانشگاهی از طریق تاثیر این نوع فعالیت ها در امتیازهای مربوط به ارتقا و .
از محل فعالیت های غیرشهریه ای در سال 97 است .
برنامه ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان به منظور تسهیل در امر اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان این واحد دانشگاهی ، با برخی سازمان ها ، شرکت ها و مراکز تفاهمنامه های مشترک منعقد شده که در قالب آن تعدادی از دانشجویان نخبه و در شرف فراغت از تحصیل به این مراکز معرفی می شوند .
همچنین برای دانشجویان صاحب ایده ، طرح و اختراعی که بتواند برنامه کسب وکار ارائه کند ، امکان استقرار در مرکز رشد واحد و راه اندازی شرکت های تجاری نیز وجود دارد .
راه اندازی شرکت های دانش بنیان یکی دیگر از راه های کسب درآمد برای دانشجویان و اعضای هیات علمی واحد است .
همچنین با انعقاد تفاهمنامه های همکاری مشترک با برخی سازمان ها از جمله سازمان آموزش فنی و حرفه ای و اتاق تعاون ایران ، امکان گذراندن دوره های مهارت آموزی و فعالیت تحقیقاتی در بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی با هدف ایجاد اشتغال برای دانشجویان نیز فراهم شده است .
همچنین باشگاه پژوهشگران ما هم ظرفیت خوبی برای جذب و پیوند مجدد فارغ التحصیلان با این واحد دارد .
با وجود ساختار جدید باشگاه و همچنین با ایجاد باشگاه های تخصصی ، این امکان فراهم شده است که هر عضو بتواند در باشگاه تخصصی خود به کسب تسهیلات و درآمدزایی بپردازد .
اولویت مدیریت واحد ارومیه؛ تامین خواسته های دانشجویان در سال 1362 درست یک سال پس از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و همزمان با شکل گیری واحدهای این دانشگاه در تهران و تبریز ، دستور تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه نیز صادر شد .
اما به دلیل درگیری جنگ تحمیلی و مجاورت استان آذربایجان غربی با مناطق جنگی و نا امن بودن منطقه و اثرات ناشی از آن به رغم تلاش های فراوان ، این امر مدتی به تعویق افتاد .
این واحد با پنج سال تاخیر در 13 آذر 67 در سال تحصیلی 68 67 فعالیت خود را با پذیرش 116 دانشجو در کنکور سراسری همان سال آغاز کرد .
این واحد دانشگاهی ترم بهمن 67 در دو رشته کارشناسی فیزیک کاربردی و اقتصاد بازرگانی و در مقطع دکتری حرفه ای رشته دامپزشکی با چهار کارمند رسمی و نیمه وقت ، نخستین دانشجویان خود را در یک واحد اجاره ای واقع در خیابان باکری ارومیه جذب کرد .
روند جذب دانشجو تا سال 88 در ساختمان شماره یک واحد ارومیه در خیابان دانشکده ادامه داشت تا اینکه سال 89 سایت جدید دانشگاه در جاده سلماس به بهره برداری رسید .
بخش های اداری و سه دانشکده علوم پزشکی ، علوم پایه و فنی و مهندسی به این محل منتقل شد و اکنون ساختمان دانشکده اقتصاد ، مدیریت و حسابداری در ساختمان شماره یک این واحد قرار دارد .
هم اکنون این دانشگاه پس از 29 سال فعالیت و تلاش مستمر مسئولان و پرسنل آن بدون استفاده از هیچ گونه بودجه دولتی شکوفا و به واحد جامع تبدیل شده و جزء دانشگاه های مطرح کشور محسوب می شود .
دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه از لحاظ ساختمان و زمین ها ، بالغ بر 90 هکتار و 70 هزار متر مربع فضای سر پوشیده در 6 فاز مختلف دارد و از این طریق در حال ارائه خدمت است .
نسبت استاد به دانشجو یک به 69 و نسبت دانشجو به فضای آموزش ، 22%متر مربع است .
کامپیوتر ، روانشناسی بالینی ، مدیریت کسب وکار با دو گرایش ، حقوق با سه گرایش ، حسابداری و مدیریت جزء رشته های برتر و پر متقاضی این دانشگاه هستند .
یک کتابخانه پر از کتاب های جورواجور کتابخانه جامع دانشگاه با بیش از 148 هزار کتاب شامل 86 هزار کتاب فارسی ، 62 هزار کتاب انگلیسی و بیش از 6 هزار پایان نامه و تعدادی کتاب به زبان های دیگر بزرگ ترین کتابخانه استان آذربایجان غربی است که مرجع کتابخوان های این استان نیز محسوب می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/14

در دانشگاه حتما ورزشکار می شوید واحد ارومیه از لحاظ ورزشی جزء نام آورترین دانشگاه های کشور است .
تیم های این واحد از مقام اول رقابت های والیبال و نایب قهرمانی در بسکتبال قسمت مردان را به خود اختصاص داده اند .
همچنین دارای عنوان اول آمادگی جسمانی و سوم هندبال دختران هستند .
البته میزبانی فوتسال مردان و قهرمانی در آن را نیز در کارنامه خود دارد .
به غیر از این عناوین تیمی دانشگاه ، کم نیستند ورزشکارانی که در این دانشگاه درس می خوانند و جزء تیم های ملی تکواندو ، شمشیربازی و .
هستند یا در لیگ های باشگاهی رشته های گوناگون ورزشی در حال فعالیتند .
این دانشگاه دارای سالن های متعدد و چند منظوره ، بدنسازی ، تنیس ، کشتی ، ژیمناستیک ، دارت و .
به مساحت 3826 متر مربع است .
در کل باید بگوییم این دانشگاه با وجود تیم های ورزشی مختلف در رشته های گوناگون می تواند بهشت ورزش دوستان باشد .
انجمن های علمی؛ مکمل آموزش های کلاسی انجمن علمی زمین شناسی ، انجمن علمی مهندسی معماری ، انجمن علمی مهندسی پزشکی ، انجمن علمی مهندسی عمران ، انجمن علمی مهندسی برق و مخابرات ، انجمن علمی دامپزشکی ، انجمن علمی حسابداری ، انجمن علمی مهندسی کامپیوتر ، انجمن علمی میکروبیولوژی ، انجمن علمی حقوق ، انجمن علمی تربیت بدنی ، انجمن علمی اقتصاد ، انجمن علمی بیوتکنولوژی ، انجمن علمی پرستاری ، انجمن علمی مامایی و انجمن علمی روانشناسی؛ 16 انجمن علمی دانشجویی هستند که در این واحد دانشگاهی فعالیت دارند و دانشجویان رشته های مختلف با حضور در این انجمن ها فعالیت های آموزشی خود را تکمیل می کنند .
تضمین کیفیت خدمات به دانشجویان جذب و افزایش اعضای هیات علمی از 170 نفر به 215 نفر ، تصویب 21 رشته در مقطع دکتری ، 66 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 59 رشته در مقطع کارشناسی ، تصویب دانشکده های فنی و مهندسی ، پرستاری و مامایی ، تقلیل استادان حق التدریس و ممنوعیت تدریس با مدرک کارشناسی ارشد در واحد در راستای صرفه جویی در هزینه ها ، نظم دهی به حضور استادان در کلاس های راه اندازی سیستم کنترل نظارت و ارزیابی اساتید ، ایجاد دانشکده مدیریت ، اقتصاد و حسابداری و آماده سازی مراحل تصویب دانشکده و جذب رشته های پزشکی و اعضای هیات علمی مورد نیاز از جمله اقدامات مهمی است که در راستای افزایش کیفیت آموزشی این دانشگاه ، عملیاتی شده است .
دانشجویان را فراموش نمی کنیم از جمله مسائل مهمی که در طول سال ها از مسئولان دانشگاه مطالبه شده می توان به بهبود غذای سلف دانشجویی ، گسترش پارکینگ دانشگاه ، افزایش سرعت اینترنت ، بهبود وضعیت آتلیه ها برای دانشجویان رشته معماری ، رفع مشکلات دانشجویان تربیت بدنی ، بهبود وضعیت بوفه دانشگاه ، بررسی مشکلات صنفی و رفع مشکلات خوابگاه دختران اشاره کرد که بخش اعظمی از این مطالبات پیگیری و رفع و رجوع شده و در آینده نزدیک همه خواسته های دانشجویان عزیز برآورده خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/05/14
> در بهار 97 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 39 درصد بوده است .
> در بهار 97 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 39 درصد بوده است .
این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است .
این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
ابتکار
1397/05/14
> مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان گفت : برگزاری رقابت های چهاردهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور ، مقدمه شرکت در رقابت های بین المللی ورزشی است.
> مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان گفت : برگزاری رقابت های چهاردهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور ، مقدمه شرکت در رقابت های بین المللی ورزشی است .
به گزارش ایلنا ، علیزاده در آیین افتتاح رقابت پسران چهاردهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور در دانشگاه شیراز درخصوص بخش دختران این المپیاد اظهار داشت : المپیاد بخش بانوان با کیفیت مناسب با حضور 96 دانشگاه برگزار شد .
وی با بیان اینکه بی شک حضور حدود 110 دانشگاه در چهاردهمین المپیاد ورزشی پسران نشان ازاستقبال از این مسابقات دارد ، افزود : این رویداد مقدمه شرکت در فعالیت های بین المللی است .
علیزاده یادآور شد : دراین دوره از المپیاد 2 هزار دختر در 11 رشته شرکت کردند و از المپیاد پسران هم انتظار این کیفیت را داریم .
وی درادامه افزود : با رشد شرکت کنندگان که 30 درصد بود انتظار داریم در المپیاد گیلان در دوسال آینده شاهد حضور 5 هزار دانشجو در این المپیاد باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/05/13
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته داوطلبان کنکور 97 خبر داد و گفت : داوطلبان از 15 تا 20 مرداد فرصت دارند نسبت به انتخاب رشته در این آزمون اقدام کنند .
> دکتر حسین توکلی ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد : ویژه نامه پیک سنجش با عنوان «راهنمای انتخاب رشته» حاوی مطالب مفید برای داوطلبان آزمون سراسری سال 97 امروز(شنبه 13 مرادا) از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته از 15 تا 20 مرداد ماه می توانند با مراجعه به سایت این سازمان نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : داوطلبان براساس مندرجات کارنامه و رتبه و نمره نهایی زیرگروه ارائه شده در کارنامه ، انتخاب رشته کنند .
همچنین داوطلبان جهت آگاهی از شانس قبولی خود در دانشگاه مورد نظرشان می توانند از سامانه انتخاب رشته مجازی که از امروز شنبه 13 مرداد در سایت سازمان سنجش فعال شده ، استفاده کنند .
دکتر توکلی گفت : به داوطلبان توصیه اکید می شود جهت انتخاب رشته صحیح صرفا به مطالبی که رسما از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شده و همچنین راهنمای انتخاب رشته مجازی توجه کنند .
همچنین هرگونه مطالب منتشره در کانال ها و شبکه های اجتماعی و منابع غیر رسمی مورد تأیید سازمان سنجش نیست .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور همچنین شانس قبولی در کنکور امسال را بالای 70 درصد عنوان کرد و با تاکید بر اینکه 467 هزار نفر برای پذیرش در دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مجاز شدند ، اضافه کرد : 129 هزار نفر از این افراد در دوره روزانه و 30 هزار نفر در نوبت شبانه پذیرفته خواهند شد .
در مجموع حدود 160 هزار داوطلب در این دوره ها پذیرش می شوند که اسامی چهار برابر این میزان ظرفیت اعلام شد .
دکتر توکلی با بیان اینکه نتایج نهایی کنکور 97 نیمه دوم شهریور ماه اعلام می شود ، خاطرنشان کرد : به طور کلی 763 هزار و 499 نفر در آزمون امسال پذیرفته خواهند شد که این آمار در مقایسه با سال گذشته تعداد 19 هزار و 499 نفر افزایش یافته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/05/13
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته داوطلبان کنکور 97 خبر داد و گفت : داوطلبان از 15 تا 20 مرداد فرصت دارند نسبت به انتخاب رشته در این آزمون اقدام کنند .
> دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور منتشر شد ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته داوطلبان کنکور 97 خبر داد و گفت : داوطلبان از 15 تا 20 مرداد فرصت دارند نسبت به انتخاب رشته در این آزمون اقدام کنند .
دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد : ویژه نامه پیک سنجش با عنوان «راهنمای انتخاب رشته» حاوی مطالب مفید برای داوطلبان آزمون سراسری سال 97 امروز(شنبه 13 مرادا) از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته از 15 تا 20 مرداد ماه می توانند با مراجعه به سایت این سازمان نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : داوطلبان براساس مندرجات کارنامه و رتبه و نمره نهایی زیرگروه ارائه شده در کارنامه ، انتخاب رشته کنند .
همچنین داوطلبان جهت آگاهی از شانس قبولی خود در دانشگاه مورد نظرشان می توانند از سامانه انتخاب رشته مجازی که از امروز شنبه 13 مرداد در سایت سازمان سنجش فعال شده ، استفاده کنند .
دکتر توکلی گفت : به داوطلبان توصیه اکید می شود جهت انتخاب رشته صحیح صرفا به مطالبی که رسما از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شده و همچنین راهنمای انتخاب رشته مجازی توجه کنند .
همچنین هرگونه مطالب منتشره در کانال ها و شبکه های اجتماعی و منابع غیر رسمی مورد تأیید سازمان سنجش نیست .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور همچنین شانس قبولی در کنکور امسال را بالای 70 درصد عنوان کرد و با تاکید بر اینکه 467 هزار نفر برای پذیرش در دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مجاز شدند ، اضافه کرد : 129 هزار نفر از این افراد در دوره روزانه و 30 هزار نفر در نوبت شبانه پذیرفته خواهند شد .
در مجموع حدود 160 هزار داوطلب در این دوره ها پذیرش می شوند که اسامی چهار برابر این میزان ظرفیت اعلام شد .
دکتر توکلی با بیان اینکه نتایج نهایی کنکور 97 نیمه دوم شهریور ماه اعلام می شود ، خاطرنشان کرد : به طور کلی 763 هزار و 499 نفر در آزمون امسال پذیرفته خواهند شد که این آمار در مقایسه با سال گذشته تعداد 19 هزار و 499 نفر افزایش یافته است .
کپی شد کلمات کلیدی : آموزش عالی سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور انتخاب.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/05/13
> جزئیات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور جزئیات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور 97 اعلام شد .
> جزئیات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور جزئیات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور 97 اعلام شد .
انتقال و تغییر رشته تابع ضوابط دستورالعمل شورای عالی انقلاب فرهنگی است .
به گزارش خبرنگار مهر ، شرایط و تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی برای کنکور سراسری سال 97 همانند شرایط و ضوابط این تسهیلات سال 1396 است .
دستورالعمل اجرایی مصوبه جلسه 735 در تاریخ 25 تیرماه 92 شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تسهیلات فرزندان اعضای علمی در اختیار دانشگاهها قرار گرفته است و دانشگاهها باید آن را به اطلاع اعضای هیئت علمی ذینفع قرار دهند .
پذیرفته شدگان دارای سهمیه ایثارگران و رزمندگان اعم از ایثارگران 25 درصد ظرفیت و ایثارگران 5 درصد که حائز شرایط استفاده از تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی هستند باید برای استفاده از مفاد این تسهیلات به موارد اعلام شده توجه کنند .
براساس این دستورالعمل ، داوطلب برای انتقال باید 90 درصد و برای تغییر رشته باید 92 .
5 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب کند .
(تبصره 2 بند 1 2 انتقال مندرج در دستورالعمل) .
همچنین این دسته از پذیرفته‎شدگان نمی‎توانند از انتقال مشروط استفاده کنند .
(تبصره 1 بند 2 2 انتقال مشروط مندرج در دستورالعمل) .
براساس مصوب 735 جلسه مورخ 25 تیر 92 شورای عالی انقلاب فرهنگی «هرگونه اختیارات مربوط به تصمیم گیری درخصوص نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون های سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پذیرفته می شوند ، به وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تفویض می شود» براساس دستورالعمل اجرایی اعضای هیئت علمی شامل اعضای هیئت علمی وزارتخانه‎های علوم ، بهداشت ، اعضای هیئت علمی دانشگاه های وابسته به سایر وزارتخانه‎ها و نهادها ، اعم از نظامی و غیرنظامی و همچنین موسسات غیرانتفاعی و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است .
این اعضای هیئت علمی باید رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی اعم از شاغل ، بازنشسته یا متوفی (در صورتی که گزینش علمی دو حالت اخیر به هنگام بازنشستگی یا فوت توسط وزارتین صورت گرفته باشد) و تمام وقت ، ثابت و رسمی باشند .
بر اساس این دستورالعمل پذیرفته شدگان آزمون سراسری می‎توانند از دانشگاه مبدا به یکی از دانشگاه های واقع در شهر محل خدمت (ترجیحاً دانشگاه محل خدمت) عضو هیئت علمی و یا در صورت نبودن آن رشته در آن شهر به دانشگاه نزدیک ترین شهر به محل خدمت عضو هیئت علمی با تعیین سازمان سنجش آموزش کشور در همان مقطع ، گروه آزمایشی و دارا بودن حد نصاب مطابق با ضوابط اعلام شده انتقال یا تغییر رشته بدهند .
تغییر رشته و انتقال فقط به شهر دانشگاه محل خدمت عضو هیئت علمی و در صورت عدم وجود رشته به نزدیک ترین شهر به محل خدمت عضو هیئت علمی امکانپذیر است .
تسهیلات انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی انتقال هنگامی امکان پذیر است که داوطلب حد نصاب علمی را برای کدرشته محل مورد تقاضا دارا باشد و از دانشگاه مبدا به دانشگاه مقصد در همان رشته و همان مقطع انجام می شود .
انتقال از شبانه به روزانه ، از مقطع پایین تر به مقطع بالاتر ، از دوره‎های غیرحضوری ، نیمه حضوری و مجازی به دوره حضوری ، از دانشگاه های غیر دولتی به دولتی وابسته به وزارتخانه‎های بهداشت و علوم غیر مجاز است .
انتقال در یک شهر هم امکانپذیر نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/05/13

تسهیلات تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت علمی تغییر رشته باید در همان گروه آزمایشی و همان مقطع یا مقطع پایینتر باشد و در صورتی امکانپذیر است که داوطلب حد نصاب نمره علمی برای رشته محل مورد تقاضا را دارا بوده باشد .
تغییر رشته می‎تواند در دانشگاه مبدا و یا دانشگاه دیگر باشد .
داوطلب نمی تواند در یک دانشگاه تغییر رشته داده ، سپس به محل دیگری انتقال یابد ، مگر آن که حدنصاب تغییر رشته برای محل مورد تقاضا را داشته باشد .
دارا بودن شرایط خاص موسسه مقصد برای داوطلبان جهت تغییر رشته ضروری است .
در بخش دیگری از این دستورالعمل اجرایی آمده است که عضو هیئت علمی برای استفاده از این تسهیلات برای پذیرفته شدگان آزمون سراسری باید پس از اعلام رسمی از سوی سازمان سنجش ، اقدام به تهیه مدارک لازم کرده و اسکن آنها را تهیه کرده و از طریق سامانه اینترنتی مربوطه نسبت به ثبت نام و ارسال مدارک اقدام کند .
در مورد تغییر رشته و انتقال به یکی از دانشگاه های شهر تهران به این ترتیب عمل می شود که سازمان سنجش پس از اخذ کلیه تقاضاها با توجه به ظرفیت هر یک از کدرشته محلها براساس نمره کل اکتسابی در آزمون و محل خدمت عضو هیئت علمی نسبت به توزیع داوطلبان در بین دانشگاههایی که آن رشته را دارند اقدام می کند .
در صورت عدم وجود ظرفیت امکان معرفی داوطلب وجود ندارد .
فرزند عضو هیئت علمی در صورتی که واجد شرایط باشد به صورت مازاد ظرفیت برای معرفی به دانشگاه محل خدمت والدین خود اولویت دارد .
قانون وزارت علوم درباره شرایط انصراف از دانشگاه های غیرانتفاعی رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی شرایط انصراف دانشجو در دانشگاه های غیرانتفاعی را اعلام کرد .
علی آهون منش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آیین نامه انصراف دانشجویان در دانشگاه های غیرانتفاعی افزود : بخشنامه وزارت علوم در این خصوص بسیار صریح و شفاف است دانشجو در صورتی که بخواهد انصراف دهد باید یک ترم کامل شهریه را با 7 واحد محاسبه کرده و پرداخت کند .
وی ادامه داد : دانشجویی که قصد انصراف دارد باید شهریه مذکور را پرداخت کند ، در صورت عدم پرداخت شهریه اعلام شده ، مدارکی که در زمان ثبت نام ارائه داده و مربوط به مقاطع قبلی است به دانشجو ارائه نمی شود .
رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی گفت : بنابراین برای تسویه حساب با دانشگاه دانشجوی انصرافی حتما باید شهریه مذکور را پرداخت کند .
1
فهرست