وزارت علوم - مطبوعات 15 مرداد 97
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 13:27
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
7286173 اعتماد
7285312 تعادل
روساي واحدهاي دانشگاهي
7283228 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
7285973 روزنامه فرهیختگان
7278729 شهروند
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
دنیای اقتصاد
1397/05/15
> مهر : وزیر علوم از جلسه وزارت علوم با وزارت اطلاعات در خصوص فعالیت نخبگان ایرانی خارج از کشور در ایران خبر داد .
> اظهارات وزیر علوم در خصوص دانشجویان ستاره دار مهر : وزیر علوم از جلسه وزارت علوم با وزارت اطلاعات در خصوص فعالیت نخبگان ایرانی خارج از کشور در ایران خبر داد .
منصور غلامی در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر بازگشت نخبگان و محققان ایرانی خارج از کشور به ایران آغاز شده است و در برخی موارد مسائل امنیتی در این زمینه رخ داده است ، گفت : این مسئله نگران کننده است و وزارت علوم در این زمینه با وزارت اطلاعات جلسه ای داشته است .
غلامی خاطرنشان کرد : وزارت علوم در چندسال گذشته تلاش زیادی داشت که از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور استفاده کند و در این راستا نیز به توفیقات خوبی دست یافته بود به نحوی که در سال 96 بیش از 2300 نفر از نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور به دانشگاه ها و مراکز علمی ایران رفت و آمد داشتند .
وی تاکید کرد : در این راستا دعوت و تسهیل رفت و آمدها از سوی وزارت علوم و ارتباط خوب دانشگاه ها ایجاد شده بود که حاصل آن همکاری و اجرای پروژه های مشترک بود .
وزیر علوم اظهارداشت : اما اتفاقاتی که افتاد تاثیر منفی در رویکرد وزارت علوم داشت و این نگرانی وجود دارد که این اتفاقات در فعالیت نخبگان ایرانی خارج از کشور در ایران تاثیر داشته باشد .
غلامی گفت : در روزهای اخیر با مسئولان ذیربط در این زمینه نشست داشتیم و تلاش داریم شرایطی ایجاد کنیم که وزارت علوم با اعتماد و دقت بیشتری برای رفع نگرانی ها فعالیت کند .
وی بیان کرد : نگاه به دانشمندان ، محققان و علاقه مندان فعالیت در کشور که خارج از ایران زندگی می کنند ، نگاه مثبتی بوده و امیدواریم این نگاه مثبت باقی بماند .
وزیر علوم اضافه کرد : اگر مواردی پیش می آید ، باید مراقب آثار آن باشیم .
وی تاکید کرد : وزارت علوم با مسئولان وزارت اطلاعات در این زمینه صحبت هایی داشته است .
غلامی خاطرنشان کرد : در این زمینه با مسئولان دیگری نیز صحبت کردیم و مکاتباتی با وزارت اطلاعات داشته ایم و بحث ما بر این است که در این زمینه کار کارشناسی صورت گیرد .
وزیر علوم جلسه وزارت علوم با وزارت اطلاعات را مثبت ارزیابی کرد .
کنکور در پذیرش 15 درصد دانشگاه ها نقش دارد وی گفت : در حال حاضر کنکور سراسری در پذیرش 15 درصد ظرفیت دانشگاه ها نقش تعیین کننده دارد چرا که 85 درصد پذیرش ها در حال حاضر بر اساس سوابق تحصیلی دانش آموزان است .
غلامی در خصوص اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در زمینه انحلال کنکور و سازمان سنجش گفت : این صحبت ها به نوعی کنایه بوده است و با توجه به اینکه مجلس قانون را تصویب می کند ، ما نیز از تصویب قانونی که به دانشگاه ها استقلال بیشتری برای پذیرش دانشجو دهد ، استقبال خواهیم کرد .
وزیر علوم عنوان کرد : اما هنوز چنین موضوعی اتفاق نیفتاده و کنکور سراسری که برگزار می شود ، سابقه قانونی دارد .
وی اظهارداشت : ما باید راهکاری را پیدا کنیم که با همکاری وزارت آموزش و پرورش بتوانیم برای دانشگاه ها و رشته های پرطرفدار یک شاخص ، آزمون ، سنجش و یا امتحان تالیف کنیم تا بتوانیم از میان داوطلبان افرادی که واجد شرایط هستند را انتخاب کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
دنیای اقتصاد
1397/05/15

غلامی اظهارداشت : جلسات متعددی با آموزش و پرورش داشته ایم و روی برخی موارد توافق هایی صورت گرفته اما در برخی موارد نیز هنوز توافق لازم ایجاد نشده است .
تقاضای دانشگاه ها برای افزایش سهم آنها در پذیرش دانشجو وزیر علوم گفت : در حال حاضر آزمون دوره دکتری دانشگاه ها تنها در یک مرحله برگزار می شود و 30 درصد سهم پذیرش مربوط به مصاحبه دانشگاه ها است که اکنون دانشگاه ها تقاضا دارند سهم آنها در انتخاب و پذیرش متقاضیان بیشتر شود .
وی تاکید کرد : این موضوع در دست بررسی است و هنوز تصمیمی در خصوص آن گرفته نشده است .
غلامی افزود : موضوع اجرای دو آزمون دکتری در سال نیز یک پیشنهاد بود که هنوز در فضای کارشناسی قرار دارد و تصمیمی در خصوص آن گرفته نشده است .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : در سال 97 بیش از 85 درصد پذیرش دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی بوده است .
وی گفت : در سال تحصیلی 97 98 شاهد ورود دانش آموزان دوره های جدید به کنکور هستیم که بر این اساس در سال آینده دو نوع گروه سوالی برای کنکور طراحی خواهد شد .
غلامی تاکید کرد : شورای سنجش پذیرش با حضور وزیر آموزش و پرورش تشکیل می شود و تصمیمات به صورت جمعی و توافقی است بنابراین موضوع تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور یک تصمیم جمعی بوده است .
وزیر علوم اظهارداشت : در حال حاضر بیشترین رقابتها بر سر رشته ها و دانشگاه های پرطرفدار است و باید این حق را به دانشگاه ها بدهیم که در آزمون و پذیرش نیز حساس تر باشند .
وی در خصوص تاثیر سهمیه ها در کنکور نیز گفت : این تاثیر جابجایی محسوسی در رتبه ها نداشته است و دانش آموزانی که خوب درس خوانده اند نگران نباشند .
اظهارات وزیر علوم در خصوص دانشجویان ستاره دار وزیر علوم گفت : سال گذشته که به این وزارتخانه آمدم در اوایل فعالیت خود وارد موضوع دانشجویان ستاره دار شدم علیرغم اینکه مشکلات حاشیه ای داشت اما مساله حل شد .
وی افزود : برای سال جدید تاکنون موضوعی مبنی بر اینکه از داوطلبان تحصیلات تکمیلی سوالاتی برای ادامه تحصیل مطرح شده است اطلاع ندارم و باید آن را بپرسم .
غلامی تصریح کرد : بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داوطلبان تحصیلات تکمیلی می توانند مورد یک بررسی اولیه قرار گیرند که ممکن است از برخی از آنها سوالاتی پرسیده شود .
وی خاطرنشان کرد : سال گذشته سعی کردیم در گزینش دانشجویان تعدیل صورت گیرد ، دو ، سه مورد که مبتنی بر مباحث ملی است ، همچنان وجود دارد که به نظر می رسد این موضوعات شامل دانشجویان جوان ما نخواهد شد .
آخرین وضعیت سهمیه ایثارگران در مجلس وزیر علوم در خصوص آخرین وضعیت سهمیه ایثارگران برای کنکور سراسری در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : تلاش بر این بود که نظرات کارشناسی دانشگاه ها و تحلیل سازمان سنجش را به صورت یک فرآیند کارشناسی به مجلس منتقل کنیم و در خواست بازنگری و تعدیل مصوبه سال گذشته را داشتیم .
وی افزود : در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی موضوع پذیرفته شد و این موضوع یک مرحله در صحن اولویت رای را کسب کرد اما در جلسه روز گذشته رای نیاورد .
کپی شد کلمات کلیدی : ایران کنکور نخبگان وزارت اطلاعات وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
شهروند
1397/05/15
> معاون وزیر علوم : دانشجویان نگران ارز نباشند.
> شهروند| ارز مسافرتی قطع شد .
این خبر را دیروز نمایندگان مجلس در حالی به رسانه ها اعلام کردند که دولت هنوز از بسته ارزی خود رونمایی نکرده بود .
آنها گفته اند بنا شده است دولت ارز مسافرتی را با قیمت بازار آزاد یا از طریق سازوکار بازار ثانویه در اختیار مردم قرار دهد که البته قیمت ها در بازار ثانویه تفاوت چندانی با نرخ ها در بازار آزاد ندارد .
این موضوع در حالی رخ می دهد که علی اصغر مونسان ، رئیس سازمان میراث فرهنگی هم هفته گذشته گفته بود که ارز مسافرتی قطع و خبر آن ابتدای هفته آینده اطلاع رسانی می شود .
حالا درست در دقیقه نود رونمایی از بسته ارزی دولت ، نمایندگان مجلس حذف ارز مسافرتی را به رسانه ها اطلاع دادند .
پایان مسافرت خارجی ارزان از ابتدای سال 97 ، افزایش دور از انتظار قیمت ارز دولت را بر آن داشت تا سیاست های ارزی خود را تغییر دهد .
یکی از تصمیم های جدید دولت ، فروش ارز مسافرتی به نصف قیمت بازار آزاد بود و همین ، تقاضاهای عجیب و غریبی برای سفر به خارج از کشور ایجاد کرد به طوری که در سه ماهه اول سال دولت رقمی نزدیک به یک سال ارز مسافرتی پرداخت .
بانک مرکزی اعلام کرد تا هفته اول تیر رقمی معادل 312 میلیون یورو ارز مسافرتی پرداخته است؛ این در حالی است که در سال های قبل که دولت ارز مسافرتی ارایه می داد ، به صورت میانگین هر سال حدود 400 میلیون یورو ارز مسافرتی تخصیص می داد .
با سیاست های جدید دولت بین 500 تا 1000 یورو ارز مسافرتی به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می شد که در این بین مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع هم 500 یورو ارز دریافت می کردند .
حالا اما نمایندگان مجلس گفته اند بنا بر تغییراتی که قرار است در بسته ارزی جدید اعلام شود ، دیگر به مسافران هم ارز دولتی پرداخت نمی شود و متقاضیان باید ارز مورد نیاز خود را از بازار ثانویه تهیه کنند .
مخالفت ها با پرداخت ارز مسافرتی و شکست این طرح بالاخره منجر به توقف آن شد .
انتقادهای بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان از ارز مسافرتی به این دلیل بود که لزومی ندارد ارز دولتی صرف خرید اقلام و کالاهای غیرضروری و تفریحات خارج از کشور شود .
در واقع مخالفان پرداخت ارز مسافرتی فروش ارز به مسافران به قیمت دولتی را دادن رانت به کشورهای خارجی می دانستند و حتی بسیاری از نمایندگان مجلس هم به دنبال حذف این نوع از ارز بودند و از آن به عنوان اقدامی فسادبرانگیز یاد می کردند .
در واقع بانک مرکزی از 21 فروردین ماه تا 23 تیرماه حدود 312 میلیون دلار ارز مسافرتی پرداخت کرده که با یک حساب ساده مشخص می شود مابه التفاوت ارز بازار و ارز رسمی (در صورتی که متوسط نرخ ارز غیررسمی را 7500 تومان در نظر بگیریم) 1029 میلیارد تومان است .
به عبارت دیگر ، بانک مرکزی و دولت معادل 1029 میلیارد تومان رانت و یارانه به مسافران پرداخت کرده اند که حالا طبق تصمیم جدید دولت قرار است دیگر این رانت پرداخت نشود و ارز مسافرتی با نرخ 4400 تومان به فروش نخواهد رسید .
دانشجویان نگران تامین ارز نباشند با تغییر قیمت ارز مسافرتی ، این نگرانی برای دانشجویان پیش خواهد آمد که برای تامین ارز دچار مشکل می شوند یا نه .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
شهروند
1397/05/15

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان از مذاکره با بانک مرکزی برای تامین ارز دانشجویان ایرانی دانشگاه های خارج از کشور خبر داده و می گوید که دانشجویان خارج از کشور نگران تامین ارز نباشند : «در عرصه ارز با توجه به تمهیدات صورت گرفته کارها دنبال می شود ، اما طبیعتا در اینجا هم محدودیت هایی وجود دارد ، ضمن اینکه وزارت علوم هم می تواند امکاناتی را فراهم کند که دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور به داخل بیایند و ادامه تحصیل دهند .
این آمادگی وجود دارد که با هزینه کمتر و با شرایط مساوی یا بهتر ، این دانشجویان بتوانند در دانشگاه های داخل کشور مشغول به تحصیل شوند .
همچنین این تسهیلات برای دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکتری پیش بینی شده و تاکید ما این است که به دلیل مشکلات و محدودیت های ارزی ، دانشجویان تا حد امکان از این امکان انتقال استفاده کنند .
با این حال ما با بانک مرکزی در حال مذاکره هستیم ، اما باید بپذیریم این محدودیت ها وجود دارد .
» از بازار ثانویه ارز مسافرتی بخرید بر این اساس ، دیگر کسانی که می خواهند از مرزهای کشور خارج شوند ، نمی توانند ارز مسافرتی را با قیمت دولتی بخرند .
تدبیر دولت در بسته ارزی جدیدی که می خواهد ارایه دهد ، خرید ارز مسافرتی از طریق بازار ثانویه است که رقمی نزدیک به بازار آزاد است .
دولتی بودن ارز مسافرتی حتی باعث شده بود که برخی آژانس های مسافرتی تبلیغات مسافرت مجانی به کشورهای خارجی را کنند ، به این شرط که مسافر ارز را به قیمت رسمی به آژانس بفروشد .
تفاوت شدید قیمت ارز رسمی و نرخ غیررسمی بازار چنین رانت بزرگی را برای مسافرت های خارجی به وجود آورد ، بنابراین دیگر به مسافران خارج از کشور ارز دولتی تعلق نخواهد گرفت و یارانه دولتی از این بخش حذف می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15
> بعد از اینکه یک دانش آموز ایام تحصیلیش در دبیرستان رو به پایان می رود و به سال آخر می رسد؛ تازه به سر خط نزدیک می شود ! کنکور در راه است و باید خود را برای سرنوشت سازترین برهه زندگی اش یعنی تحصیل در دانشگاه آماده کند.
> بعد از اینکه یک دانش آموز ایام تحصیلیش در دبیرستان رو به پایان می رود و به سال آخر می رسد؛ تازه به سر خط نزدیک می شود ! کنکور در راه است و باید خود را برای سرنوشت سازترین برهه زندگی اش یعنی تحصیل در دانشگاه آماده کند .
بعد از قبول شدن در کنکور هم باز یک مرحله مهم باقی می ماند؛ انتخاب رشته ! انبوه موسسات آموزشی و کارشناسان رنگارنگ انتخاب رشته که در ظاهر به دنبال موفقیت داوطلبان هستند در اکثر موارد ثمری جز آسیب رساندن به آنها ندارند؛ اما کارشناسان آموزش عالی توصیه می کنند داوطلبان خودشان درباره رشته های تحصیلی تحقیق کنند و صرفا از طریق مراجع استاندارد به انتخاب رشته بپردازند .
در این میان چند سالی است که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر توجه به سوابق تحصیلی دانش آموزان برای پذیرش در کنکور ، پیش از انتخاب رشته و از طریق کارشناسان خود اطلاعات دقیق و صحیح این حوزه را در اختیار داوطلبان قرار می دهند .
از همه اینها که بگذریم این دانشگاه به عنوان بزرگ ترین دانشگاه حضوری جهان امکانات و مزیت های زیادی در خود دارد که آشنایی درست با آنها می تواند به داوطلبان کمک کند با خیال راحت و در سایه امکانات گسترده این دانشگاه ، در این مرکز بزرگ آموزش عالی کشور تحصیل کنند .
در گفت وگویی که پیش رو دارید این مزیت ها و سیاست های جدید دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه سنجش و پذیرش را با امیررضا شاهانی ، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به بحث گذاشته ایم که حاصل آن را در ادامه می خوانید .
در ابتدا بفرمایید دانشگاه آزاد اسلامی چه مزیت های نسبی ای در مقیاس یک دانشگاه یا مرکز بزرگ آموزش عالی نسبت به سایر دانشگاه های کشور دارد؟ اگر بخواهیم به صورت واقع بینانه به دانشگاه آزاد اسلامی نگاه کنیم ، این دانشگاه مزایای زیادی دارد و مانند دیگر دانشگاه ها نقاط ضعف احتمالی ای هم خواهد داشت .
درواقع این امر منحصر به دانشگاه آزاد اسلامی نیست و درباره دانشگاه های دولتی هم نگاه من به همین صورت است .
اما در ابتدا اگر بخواهم از امتیازات دانشگاه آزاد اسلامی شروع کنم ، باید عرض کنم چندی پیش برای نظارت بر روند مصاحبه آزمون های دکتری در اصفهان بودم ، رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان ما را به چند واحد دیگر این استان هم بردند؛ در این بازدیدها از نزدیک مشاهده کردم اقدامات قابل توجهی در این دانشگاه انجام شده است .
مثلا در واحد خوراسگان تحقیقات مختلفی در حوزه پزشکی و کشاورزی انجام شده است که بسیار جای شگفتی دارد؛ آنچه در آنجا مطرح کردم این بود که یک امتیاز مهمی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد اما در دانشگاه های دولتی از آن خبری نیست این است که در دانشگاه آزاد اسلامی از آنجاکه رشته های مهندسی و پزشکی در کنار یکدیگرند این کار امکان رشد قابل توجهی را به دانشگاه خواهد داد؛ مثلا در دانشگاه های دولتی برخی دانشجویان در مهندسی پزشکی تحصیل می کنند ، در حقیقت این دانشجویان هم مهندسی می خوانند و هم پزشکی؛ پس علاوه بر دروس مهندسی ، تعدادی دروس پزشکی را هم باید بگذرانند که این امکان با سهولت در این دانشگاه ها فراهم نمی شود ، چون دانشگاه های مختلف از هم جدا هستند .
نتیجه این مساله آن است که دانشجوی این رشته برای اینکه بخواهد واحدهای پزشکی را بگذراند باید با مشکلات زیادی مواجه شود تا اجازه دهند در دانشکده های علوم پزشکی این واحدها را بگذراند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15

بعد دیگر مساله اینکه اگر فرد در تحقیقات مربوط به رساله اش بخواهد در زمینه مهندسی پزشکی کار کند که به فعالیت های بالینی احتیاج دارد ، باید به بیمارستان برود که با طی مراحل اداری خیلی سخت و مختلف به خواسته خود می رسد؛ اما در دانشگاه آزاد اسلامی اینها در کنار هم هستند .
مثلا در اصفهان وضعیت به همین شکل بود؛ لذا برای ما در دانشگاه این اولویت وجود دارد که در رشته های بین رشته ای مثل مهندسی پزشکی ، استادان پزشکی و مهندسی با هم تعامل داشته باشند ، همچنین تلاش بر حل مسائل کشور باشد و دوره های آموزشی هم بر همین مبنا تعریف شوند؛ این موقعیت منحصربه فردی است که باید از آن استفاده کرد .
در علوم انسانی هم وضعیت ما خوب است و تعاملات رشته های میان رشته ای از این طریق عملیاتی شده؛ مثل ارتباطاتی که بین رشته های مهندسی با رشته هایی چون مدیریت وجود دارد که قطعا این ارتباطات در شکوفایی این رشته ها تاثیر خواهد داشت .
سوالی که اینجا مطرح می شود اینکه برای بالفعل شدن پتانسیل های دانشگاه چه اقدامی باید انجام داد؟ به نظر من اولویت اول نظم است؛ ما اگر بتوانیم در سیستم آموزشی دانشگاه نظم بیشتری برقرار کنیم و همه چیز برمبنای مقررات و سیستم آموزشی یکپارچه عمل شود و اقدامات واحدها به صورت جزیره ای و مستقل نباشد ، تحول آموزشی در دانشگاه رشد سریع تری به خود خواهد گرفت .
شاید در طول این سال ها روند این رشد کمی کند شده بود و هر واحدی به صورت مستقل عمل می کرد و خیلی از واحدها به بحث پژوهش اهمیت نمی دادند؛ لذا بیشتر در آموزش اقدام می شد تا در حوزه های دیگر .
با این حال این امید وجود دارد که با عملکرد یکپارچه بتوانیم به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنیم .
نسبت به دانشگاه های غیرانتفاعی یا شبانه هایی که در اکثر شهرها و استان ها وجود دارند ، دانشگاه آزاد اسلامی چطور می تواند در فضای رقابتی دانشجو جذب کند؟ حقیقت این است که موسسات غیرانتفاعی اکثریت شان کیفیت ندارند و برای اینکه هزینه ها را کاهش دهند پا به عرصه گذاشته اند و همان طور که می دانید تعداد آنها خیلی زیاد است .
حتی معاون محترم آموزشی وزیر علوم خودشان به این نکته اذعان دارند؛ حتی با اقدامات جدید این وزارتخانه هم جلوی رشد این دانشگاه ها آنچنان که باید گرفته نشده است؛ اینها هم باید دانشجو بگیرند و واقعیت هم اینکه در کل کشور تعداد دانشجویان کم شده است؛ شاید انگیزه هم برای درس خواندن به جهت نبود فرصت های شغلی و بازار کار کمتر شده است ، بنابراین دانشگاه های غیرانتفاعی باید در وهله اول هزینه ها را کاهش دهند البته کاهش هزینه ها در نگاه اول چیز بدی نیست ولی نه به قیمت اینکه شما از کیفیت بزنید یعنی یک جاهایی باید صرف آموزش و پژوهش کنید البته در مجموعه های غیرانتفاعی کمتر از پژوهش خبری هست ، آموزش هم از کیفیت بالایی برخوردار نیست و از مدرسانی استفاده می کنند که حقوق کمتری به آنها پرداخت می شود و طبیعتا استادان فن ، کمتر در این دانشگاه ها حضور دارند؛ گاهی برای تدریس هم به دنبال دانشجویان ارشد و دکتری می روند تا پول کمتری هزینه کنند؛ بنابراین همه اینها باعث می شود که کیفیت آموزشی پایین بیاید؛ اما واقعا این دانشگاه ها و حتی پیام نور و جامع علمی کاربردی با همه این نقدهایی که مطرح کردم ، قابل مقایسه با دانشگاه آزاد اسلامی نیستند .
البته دانشگاه جامع علمی کاربردی برای اهداف دیگری تاسیس شد که بعدها مسیر را عوض کرد .
این دانشگاه در حقیقت برای تربیت تکنسین های مختلف تاسیس شد؛ یعنی هدف اصلی آن تربیت نیروی کار ماهر برای بخش صنعت بود و اینکه فضای تئوری دانشگاه ها به فضای عملی تبدیل شود تا نیروی کار ماهر و کاردان برای کشور آماده شود؛ اینها بعدا دچار مشکلاتی شدند .
به هر حال استادان این دانشگاه ها هم می خواستند ارتقا بگیرند؛ ارتقا هم در کشور بر پایه یک آیین نامه است؛ این یک ضعف و ضروری است که این آیین نامه «ماموریت محور» شود .
یعنی کسی که عضو هیات علمی دانشگاه علمی کاربردی است نباید مثل عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ارتقا بگیرد .
وظیفه آن استاد تالیف مقاله ISI نیست بلکه باید تلاش کند تکنسین های ماهر و کاردان به جامعه صنعتی کشور تحویل دهد؛ اما دانشگاه آزاد اسلامی مزیت مهمی که دارد این است که ما در این دانشگاه دوره های کاردانی مختلفی داریم؛ مثلا در مجموعه سما رشته های کاردانی وجود دارد و در واحدهای مختلف هم گرایش های مختلف کاردانی را داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15

در این راستا امکانات خوبی هم در واحدها در زمینه آزمایشگاهی و کارگاهی وجود دارد؛ بنابراین یکی از سیاست های مهم دانشگاه است که دوره های مهارتی را تقویت کند .
در شورای برنامه ریزی دانشگاه هم توجه به این مطلب وجود دارد؛ البته شاکله اصلی این دوره ها بیشتر در کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته است .
این هم مزیت مهمی است که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد .
معمولا بازار کار در رشته های مهندسی به هر دلیلی کمتر از گذشته شده است؛ اما تکنسین ماهر را حتما استخدام می کنند ، بنابراین رشته های مهارتی را خیلی با جدیت در دانشگاه پیگیری می کنیم .
مثلا در جنوب کشور یکی از دانشگاه های ما تکنسین کشتی تربیت می کند و خیلی از کسانی که این دوره را می بینند پیش از اتمام تحصیل در شرکت های کشتیرانی استخدام می شوند .
بنابراین اگر رشته هایی ارائه شود که اشتغال آن به صورت نقد وجود داشته باشد ، افراد با کشش بیشتری به آنها وارد می شوند که البته این اقدام با جدیت در دانشگاه آزاد اسلامی در جریان بوده و در دانشگاه های دولتی این مساله بسیار کمرنگ است .
آیا آماری از نسبت استاد به دانشجو و تراکم کلاس های درس و مواردی از این دست در دانشگاه آزاد اسلامی دارید که حاکی از موفقیت شما در این حوزه نسبت به سایر دانشگاه ها باشد؟ البته نسبت استاد به دانشجو در واحدهای تهران با شهرستان ها متفاوت است .
در رشته هایی مثل علوم پایه این نسبت خیلی خوب است؛ یک جاهایی هم باید تقویت شود .
دانشگاه خیلی در این زمینه با معضل مواجه نیست چون حدود 26 هزار عضو هیات علمی داریم و فراخوان جذب مستقل هم داده شده و این حوزه هم تقویت خواهد شد .
به عنوان مسئول سنجش و پذیرش دانشگاه برای داوطلبانی که می خواهند انتخاب رشته کنند چه توصیه ای دارید؛ به خصوص به افرادی که بخواهند دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب کنند؟ با توجه به اینکه بعضی مواقع اشتباهاتی که از طریق موسسات انتخاب رشته برای دانشجویان به وجود می آید ، جبران ناپذیر است .
یک توصیه کلی به همه کسانی دارم که قصد انتخاب رشته دارند و آن اینکه اصلا سراغ موسسات انتخاب رشته نروند؛ بخشی از مشکلاتی که الان دانشجویان ما در انتخاب رشته در سراسر کشور دارند ، به دلیل مراجعه به همین موسسات است .
البته بخش عمده ای از مشکلات ما به آموزش و پرورش هم برمی گردد چون بسیاری از مشاوران تحصیلی به لحاظ مدرک تحصیلی و سوابق علمی در مساله مشاوره تحصیلی چیزی در چنته خود ندارند .
حتی برخی افراد را سراغ دارم که پزشک یا متخصص بیهوشی هستند ، اما چون مشاوره تحصیلی درآمد بالایی دارد در این حوزه کار می کنند .
مشاوره یک فن علمی است و فرد مشاور باید تسلط بالایی در رشته های دانشگاهی داشته باشد؛ الان این مساله به درستی وجود ندارد و با یک اقدام غلط آنچه به اصطلاح روی بورس باشد ، داوطلب را به سمت آن سوق می دهند .
اینجا باید به این نکته اشاره کنم که کدرشته های علوم پایه بسیار مهم هستند .
خود من زمانی با یک سری از دوستان که درس خوان هم بودند ، درس می خواندم .
برخی از این دوستان ما رتبه های زیر 100 آوردند و در دانشگاه های شریف و امیرکبیر قبول شدند؛ اما بعد در همان دانشگاه ها تغییر رشته دادند؛ وقتی از آنها می پرسیدیم که چرا از یک رشته تاپ به رشته دیگری رفته اید ، تاکید می کردند که به دنبال علاقه خود رفته اند؛ این نکته بسیار مهمی است که داوطلب به دنبال رشته مورد علاقه خود باشد .
الان برخی داوطلبان رشته های دانشگاهی را به خوبی نمی شناسند و مشاوران تحصیلی هم آدرس غلط به آنها می دهند که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد .
امسال 63 درصد داوطلبان پزشکی از رشته تجربی آمده اند در صورتی که ما رشته های علوم انسانی ، هنر ، مهندسی و .
داریم ، ولی بیشتر داوطلبان به سمت پزشکی می روند و خیلی از آنها هم معمولا قبول نمی شوند .
این در حالی است که در حوزه های دیگر ظرفیت های زیادی برای تحصیل و اشتغال داریم؛ لذا تضعیف علوم پایه بسیار خطرناک است و مقام معظم رهبری هم در دیدار با استادان دانشگاه به این نکته به خوبی اشاره کردند؛ اینکه رشته های علوم پایه اگر تضعیف شوند در بقیه جاها با مشکل مواجه خواهیم شد ، چون اینها پایه سایر علوم هستند .
بنابراین باید داوطلبان به دنبال علایق خود باشند و اگر رشته های دانشگاهی را هم به خوبی نمی شناسند ، حتما درباره آنها تحقیق کنند ، آن هم نه از طریق مشاوران بلکه از طریق خود دانشگاه ها .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15

مثلا اگر به دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه کنند این امکان در اختیار آنها گذاشته می شود که درباره رشته ها تحقیق کنند و در بسیاری از واحدهای ما ، واحدهای مشاوره ایجاد شده است تا دانشجویان راهنمایی شوند .
پیشنهاد می کنم روابط عمومی دانشگاه در این زمینه بیشتر فعالیت کند؛ ما سال گذشته تعدادی از پذیرفته شدگان برتر کنکور را به واحد علوم و تحقیقات دعوت کردیم و هدف مان هم این بود که رشته ها را به درستی به آنها معرفی کنیم تا به نحو صحیح تری انتخاب رشته های خود را انجام دهند .
معتقدم روابط عمومی دانشگاه باید این فعالیت را در مقیاس وسیع تری انجام دهد و اگر نیاز به همکاری های بیشتر هم باشد ، ما هم در کنار آنها خواهیم بود تا این امکان ایجاد شود که داوطلبان دبیرستانی با رشته های دانشگاهی بیشتر آشنا شوند و پذیرفته شدگان در کنکور هم با دقت بیشتری انتخاب رشته کنند .
دیدگاه شما درباره تحصیل دانشجو در محل سکونت چیست ، به خصوص اینکه دانشگاه آزاد اسلامی امروزه در اقصی نقاط ایران واحد دانشگاهی دارد؟ البته این یک بحث دوطرفه است ، یک موقع است که اگر من به شهر دیگری بروم و در رشته مورد علاقه ام تحصیل کنم پیشرفت بیشتری خواهم داشت .
این در جای خودش محترم است؛ اما من یک توصیه کلی دارم و آن اینکه اگر داوطلبان در شهر خودشان به خصوص خانم ها دوره کارشناسی را بگذرانند خیلی امتیاز دارد ، چون تغییر محیط آسیب های جدی برای فرد دارد و شاید ساده ترین اتفاقی که برای یک دانشجوی کم سن و سال اتفاق می افتد ، ایجاد افسردگی است .
پیش از کنکور هم چون فشار بالایی از سوی مدارس و خانواده ها روی افراد وجود دارد ، روحیه آنها از آسیب پذیری بیشتری برخوردار می شود .
طبیعتا دانشگاه آزاد اسلامی چنین امکانی را برای همه ایجاد کرده است .
امسال تا چه سطحی سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه تاثیر دارد؟ ما در کارگروه سنجش و پذیرش پیشنهاد کردیم و بعدها در شورای سنجش و پذیرش وزارت علوم هم تصویب شد که تاثیر سوابق تحصیل در سال 98 به میزان 30 درصد قطعی باشد .
این مصوبه باعث می شود دانش آموزان ما به یادگیری مفاهیم بیشتر توجه داشته باشند .
متاسفانه در مقام مقایسه ، سطح علمی نسل جدید دانشجویان نسبت به 10 یا 15 سال گذشته خیلی ضعیف تر شده است ، در حالی که زحمت خیلی زیادی می کشند ، چون زحمت آنها اصولی نیست و در فهم بیشتر مفاهیم تلاش درستی انجام نمی دهند .
قاعدتا اگر دانش آموزی درس خود را به خوبی خوانده باشد ، هم معدلش باید بالا باشد و هم در کنکور باید رتبه خوبی بیاورد .
در گذشته دانشجویانی مثل من صرفا برای قبولی در کنکور درس نمی خواندیم ، بلکه اولویت ما این بود که خوب درس بخوانیم ، بعدا در کنکور هم شرکت می کردیم ، بنابراین اگر دانش آموزی مفاهیم را به خوبی یاد گرفته باشد به راحتی در کنکور قبول خواهد شد .
الان روز و شب دانش آموزان صرف این شده که بهتر تست بزنند و در آموزشگاه حضور پیدا کنند تا به خیال خود رتبه بالاتری در کنکور بیاورند که این اقدام بسیار نادرستی است بنابراین چون از سال آینده این مساله به صورت جدی انجام خواهد شد ، شاید آموزشگاه ها و مشاوران مجبور باشند برای آینده کاری خود فکر جدیدی داشته باشند .
با همه این توضیحات خوب است دانشجویان ، دوره کارشناسی را در شهر خودشان بگذرانند تا دچار آسیب های مختلف نشوند؛ دانشگاه های ما در حال حاضر با دانشگاه اسلامی به معنای واقعی کلمه فاصله دارد و کمترین آسیبی که فرد در صورت دور بودن از محیط زندگی وارد می شود ، هجوم افسردگی به اوست .
امسال پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی به چه شکل خواهد بود؟ چند درصد براساس سوابق تحصیلی است و چند درصد براساس کنکور؟ در دوره های کاردانی ، کارشناسی و و دکتری حرفه ای پزشکی چهار درصد ظرفیت را از طریق کنکور جذب می کنیم و 96 درصد براساس سوابق تحصیلی است .
فقط سوابق تحصیلی دوره پیش دانشگاهی؟ بله ، درس هایی که آزمون کشوری در آنها برگزار شده؛ چون در سال 98 دو سری سوال در کنکور داریم؛ یکی برای نظام پیش دانشگاهی و یکی هم برای نظام 3 3 6 .
برای نظام قدیم بعضی از دروس سال آخر دبیرستان و پیش دانشگاهی کشوری برگزار شده و برای نظام جدید بناست برخی دروس سال آخر ، سال آینده به صورت کشوری برگزار شود .
آموزش و پرورش طبق قانون موظف است در کل دوره متوسطه آزمون کشوری برگزار کند؛ اما قانون را به شکل دیگری تفسیر کرده و می گوید ما فقط به سال آخر می رسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15

منظورم این است که کنکور امسال نسبت به سال گذشته چطور خواهد بود؟ ما از بهمن ماه پذیرش بدون آزمون را حذف و پذیرش برمبنای سوابق تحصیلی را اجرا کردیم .
علت آن هم این است که چون قانون مصوب مجلس می گوید پذیرش در دانشگاه های کشور دو شیوه دارد : 1 براساس سوابق تحصیلی و 2 آزمون سراسری و سوابق تحصیلی؛ یعنی همین کاری که سازمان سنجش آموزش کشور انجام می دهد .
پس شیوه سومی وجود ندارد و اگر آزمون نیست باید برمبنای سوابق تحصیلی ، فرد را پذیرش کنیم .
ما در حقیقت به دو دلیل این اقدام را در دانشگاه آزاد اسلامی عملی کردیم : 1 رعایت و اجرای قانون که مصوبه مجلس شورای اسلامی است و 2 رعایت عدالت آموزشی؛ چون فلان رشته یکی از واحدهای تهران که بدون آزمون شده بود هر که در آن رشته زودتر ثبت نام می کرد ، دانشجو می شد حتی اگر معدل بسیار پایینی داشت اما فرد دیگری با معدل بالا از درس خواندن محروم می شد ، ضمن اینکه این کار در گذشته رانت هایی را هم ایجاد کرده بود و در ساعات پذیرش اجحاف زیادی در حق بقیه می شد .
چهاردرصدی که اشاره کردید با کنکور جذب می شوند شامل چه رشته هایی خواهند بود؟ رشته های پرمتقاضی ما حدود 15 رشته پزشکی است که وزارت بهداشت هم بر آن نظارت دارد و برخی گرایش های مهندسی و تعدادی از رشته های علوم انسانی که البته درمورد رشته های اخیر این مساله بیشتر در تهران و برخی مراکز استان ها قابل توجه است .
در سال گذشته تراز آخرین نفر پذیرفته شده رشته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی (آن هم در واحد قشم و نه در واحدهای تهران) بالاتر از تراز پذیرفته شدگان در دانشگاه های دولتی بود که ترازی حدود 9 هزار و 300 داشت .
به لحاظ مدارک تحصیل ، آیا اعتبار مدارک دانشگاه آزاد اسلامی چیزی کمتر از دانشگاه های دولتی است؟ کسی که در دوره کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی درس بخواند بعدا هیچ منعی ندارد که در مقاطع بالاتر به دانشگاه های دولتی برود ، چون از طریق کنکور این اقدام برای او میسر است .
در دوره دکتری گاهی شرط می گذارند که سنوات گذشته در دانشگاه های دولتی باشد .
بله ، درست است؛ اما به عنوان مثال عرض می کنم که من به عنوان استادتمام مکانیک سال هاست که در دانشگاه خواجه نصیر تدریس می کنم؛ من دانشجویانی در مقطع ارشد و دکتری داشتم که کارشناسی آنها از دانشگاه آزاد اسلامی بود که بعضی از آنها بهترین دانشجویان من بودند ، پس واقعا اگر دانشجو بخواهد درس بخواند در همه جا به خصوص در دانشگاه آزاد اسلامی با امکانات فراوانی که وجود دارد می تواند به بهترین وجه درس بخواند؛ اما توصیه من به دانشجویان عزیز آن است که صرفا به دنبال درس ه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
روزنامه ایران
1397/05/15
> 530 ایرانی مقیم خارج از کشور با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی داخل همکاری علمی می کنند.
> هدی هاشمیخبرنگارمسأله دو تابعیتی ها دوباره موضوع مورد بحث محافل سیاسی و اجتماعی شده است .
چند وقتی است که سیاسیون و نمایندگان مجلس درباره وضعیت مدیران دوتابعیتی مواردی را مطرح کرده اند .
آنها بر این باورند که افراد دو تابعیتی نباید در رأس سطوح مدیریتی باشند .
آنها البته لیستی از مدیران دوتابعیتی تهیه کردند و از همه مسئولان دولتی خواستند که مانع به کارگیری این افراد شوند .
موضوعی که البته وزیر علوم به آن واکنش نشان داد و گفت : به کارگیری دو تابعیتی ها به معنای سپردن مسئولیت و مدیریت است .
موضوع بعدی در وزارت علوم مسائل علمی و تحقیقاتی است که اگر اینها را تفکیک کنیم برای توسعه علمی مشکلی پیش نمی آید .
منصور غلامی در گفت وگو با خانه ملت همچنین تأکید کرد : امیدوارم مصوبه ممنوعیت به کارگیری دو تابعیتی ها در حوزه های علمی مشکلی پیش نیاورد ، کار علمی با کار مدیریتی باید تفکیک شود تا در فضاهای علمی و تحقیقاتی بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم و به نظر می آید که در مصوبه ای جدا این مسأله دیده شده باشد .
در همین باره قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل به خبرنگار «ایران» گفت : حدود 530 ایرانی مقیم خارج از کشور به ایران آمدند و با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور همکاری علمی می کنند .
ما در موضوعات علمی هیچ منعی نداریم و تمام ایرانیانی که در خارج از ایران هستند و می خواهند که با دانشگاه ها و مراکز علمی ما در ارتباط باشند می توانند با وزارت علوم ارتباطبرقرار کنند .
حسین سالار آملی تأکید کرد : برخی از استادان و پژوهشگران ایرانی که ویزای طولانی مدت یا دائم دارند به ما مراجعه کرده اند آنها در هر صورت ایرانی هستند و به کشورشان آمدند تا دوره آموزشی برای دانشگاه ها و دانشجویان برگزار کنند یا کارهای تحقیقاتی انجام دهند .
برخی از این افراد استاد راهنمای مشترک دانشجویان دوره دکترای ما هستند و بسیاری از پروژه های علمی و تحقیقاتی داخل کشور با کمک و همکاری این افراد انجام می شود .
وی تأکید کرد : افردی که با ما همکاری می کنند مشکلات سیاسی ندارد و آنها اصلاً دو تابعیتی نیستند در حقیقت افراد دو تابعیتی گذرنامه و پاسپورت کشور دیگری را دارند و تمام استادان ما ایرانی هستند .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی این وزارتخانه اعلام کرد : در شرایط کنونی استفاده از همه ظرفیت های علمی دانشگاهی دنیا نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است تا هم از دانش و فناوری دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنیا استفاده کنیم و هم جایگاه جهانی خودرا ارتقا دهیم .
ذات علم ، بین المللی است و علم هیچگاه در مرز خاصی محصور نبوده است و در شرایط امروز پدیده جهانی شدن نیز بین المللی شدن علم را ناگزیر می کند و ما هم برای کارهای علمی از افراد متخصص ایرانی استفاده می کنیم .
وی همچنین درباره همکاری های بین المللی گفت : دانشمندان ، دانشگاهیان و نخبگان کشور های مختلف ، همه به ایران می آِیند و می خواهند با ما همکاری علمی داشته باشند .
در حقیقت تهران را محل گفت و گو ، برنامه ریزی و تلاش برای توسعه پایدار کشور ها و تبادل دانش به حساب می آورند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
منصور غلامی
روزنامه ایران
1397/05/15

در دولت یازدهم و دوازدهم بسیاری از رؤسای دانشگاه های بزرگ دنیا به ایران آمدند تا ضمن بازدید از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور ، نقشه راه همکاری های علمی را با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نهایی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
قدس
1397/05/15
> انتخاب رشته کنکور 97 از ساعت 16 امروز دوشنبه 15 مرداد ماه آغاز می شود .
> به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین ، انتخاب رشته کنکور 97 از ساعت 16 امروز دوشنبه 15 مرداد ماه آغاز می شود .
داوطلبان تا روز چهارشنبه 24 مرداد می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند .
افرادی که در آزمون سراسری سال 97 ثبت نام نکرده اند یا غائب بوده اند هم می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند .
افرادی که ثبت نام نکرده اند باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 22 هزار تومان برای ثبت نام اقدام کنند و این گروه به همراه افراد غائب در جلسه آزمون می توانند از رشته هایی که پذیرش آنها صرفا براساس سوابق تحصیلی است اقدام به انتخاب رشته کنند .
دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته برای رشته های پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 97 عصر امروز (دوشنبه 15 مرداد) همزمان با شروع ثبت نام و انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد .
امسال این شرایط برای داوطلبان گروه تجربی فراهم شده است که بتوانند از رشته های گروه انسانی و ریاضی نیز اقدام به انتخاب رشته کنند .
در همین رابطه مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم گفت : آموزش عالی برای جبران عدم هدایت تحصیلی درست دانش آموزان این زمینه را فراهم کرد تا داوطلبان گروه تجربی بتوانند در سایر گروه های انسانی و ریاضی نیز انتخاب رشته کنند .
از جمله رشته هایی که داوطلبان گروه تجربی مجاز به انتخاب آن هستند می توان به حسابداری ، روانشناسی ، تاریخ اسلام ، زبان و ادبیات عربی ، فقه و حقوق اسلامی ، مددکاری و رشته های حوزه مدیریت اشاره کرد .
بیشترین رقابت در میان داوطلبان گروه تجربی است چرا که در کنکور امسال تعداد یک میلیون 11 هزار و 825 هزار داوطلب ثبت نام کردند که 642 هزار و 541 نفر در گروه تجربی بودند یعنی دو سوم داوطلبان در این گروه رقابت می کردند ، این روند باعث شده با وجود صندلی خالی در گروه علوم ریاضی شانس قبولی در گروه تجربی یک سوم باشد .
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در اینباره می گوید : در گروه ریاضی 236 هزار ظرفیت وجود دارد اما 144 هزار نفر داوطلب بودند و شانس افراد برای قبولی 176 درصد است همچنین در گروه تجربی 174 هزار ظرفیت وجود دارد که بیش از 600 هزار نفر داوطلب بودند این در حالی است که شانس قبولی 30 درصد است .
ظرفیت پذیرش در دوره های مختلف گروه علوم تجربی نیز در جدول ذیل قابل مشاهده است : منبع : تسنیم انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
دنیای اقتصاد
1397/05/15
> گروه بنگاه ها : تفاهم نامه پرداخت تسهیلات به دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم امضا شد .
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، موضوع این تفاهم نامه ، اعطای وام قرض الحسنه شهریه توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران به دانشجویان معرفی شده از سوی صندوق ، از محل منابع بانک ، طبق شرایط تفاهم نامه حاضر و ضوابط جاری بانک و صندوق خواهد بود .
مقرر شده در این تفاهم نامه ، بانک قرض الحسنه مهر ایران هر سال و در طول مدت این همکاری معادل دوبرابر مبلغ سپرده صندوق به میزان 800 میلیارد ریال اعتبار برای سال اول از محل منابع خود ، مطابق با ضوابط جاری بانک و شیوه نامه تنظیم شده به منظور رفع نیاز ضروری جامعه هدف ، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان معرفی شده از طرف صندوق اقدام می کند .
> امضای تفاهم نامه پرداخت وام به دانشجویان گروه بنگاه ها : تفاهم نامه پرداخت تسهیلات به دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم امضا شد .
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، موضوع این تفاهم نامه ، اعطای وام قرض الحسنه شهریه توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران به دانشجویان معرفی شده از سوی صندوق ، از محل منابع بانک ، طبق شرایط تفاهم نامه حاضر و ضوابط جاری بانک و صندوق خواهد بود .
مقرر شده در این تفاهم نامه ، بانک قرض الحسنه مهر ایران هر سال و در طول مدت این همکاری معادل دوبرابر مبلغ سپرده صندوق به میزان 800 میلیارد ریال اعتبار برای سال اول از محل منابع خود ، مطابق با ضوابط جاری بانک و شیوه نامه تنظیم شده به منظور رفع نیاز ضروری جامعه هدف ، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان معرفی شده از طرف صندوق اقدام می کند .
تسهیلات ارائه شده بر مبنای عقد قرض الحسنه و با کارمزد 3 درصد است که سالانه و براساس مانده بدهی محاسبه و به اصل وام اضافه و به همراه اقساط تسهیلات پرداختی وصول می شود .
همچنین میزان تسهیلات اعطایی به هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی معرفی شده حداکثر طی 8 مرحله به تشخیص و معرفی صندوق خواهد بود .
مبلغ تسهیلات اعطایی از محل منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران به هر یک از اشخاص معرفی شده توسط صندوق رفاه دانشجویان ، متناسب با مقطع تحصیلی و حداکثر 200 میلیون ریال است .
مرتضی اکبری ، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در این باره توضیح داد : این تفاهم نامه در راستای گسترش فعالیت های بانک قرض الحسنه مهر ایران و ارائه خدمت به تمام اقشار از جمله دانشجویان برای 4سال که در مجموع 3200 میلیارد ریال است ، منعقد شده است .
وی افزود : سقف این وام طی مدت تحصیل دانشجو ، 20 میلیون تومان با کارمزد 3 درصد و قرض الحسنه است که برای مبالغ کمتر از 10 میلیون تومان یک ضامن و تا 20 میلیون تومان دو ضامن نیاز است .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت : با این اقدام توان صندوق رفاه دانشجویان دوبرابر شده و این تفاهم نامه سالانه است و در صورت توافق دو طرف افزایش خواهد یافت .
همچنین ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، گفت : این تفاهم نامه در جهت هم افزایی و ارتقای خدمات به دانشجویان انجام شد .
وی افزود : این تسهیلات از سوی بانک قرض الحسنه مهر ایران در اختیار دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد قرار خواهد گرفت .
کپی شد کلمات کلیدی : ایران جامعه روابط عمومی قرض الحسنه وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
عصر رسانه
1397/05/15
> تفاهمنامه پرداخت تسهیلات به دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد صبح دیروز میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم امضاء شد.
> تفاهمنامه پرداخت تسهیلات به دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد صبح دیروز میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم امضاء شد .
مرتضی اکبری در مراسم امضای تفاهم نامه با صندوق رفاه دانشجویان به منظور اعطای وام قرض الحسنه به دانشجویان گفت : این تفاهمنامه در راستای گسترش فعالیت های بانک قرض الحسنه مهر ایران و ارائه خدمت به تمام اقشار از جمله دانشجویان برای 4 سال که در مجموع 3200 میلیارد ریال است منعقد شده که بر این اساس ، سقف این وام طی مدت تحصیل دانشجو ، 20 میلیون تومان با کارمزد 3 درصد و قرض الحسنه است که برای مبالغ کمتر از 10 میلیون تومان یک ضامن و تا 20 میلیون تومان دو ضامن نیاز است .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران افزود : با این اقدام توان صندوق رفاه دانشجویان دو برابر شده و این تفاهمنامه سالانه است که در صورت توافق دو طرف افزایش خواهد یافت .
همچنین ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری نی در این مراسم گفت : این تفاهمنامه در جهت هم افزایی و ارتقا خدمات به دانشجویان انجام شد .
وی افزود : این تسهیلات از سوی بانک قرض الحسنه مهر ایران در اختیار دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد قرار خواهد گرفت .
گفتنی است ، تفاهمنامه همکاری میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری از سوی مرتضی اکبری ، مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران و ذوالفقار یزدان مهر ، مشاور وزیر و رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری در راستای تحقق مسئولیت های اجتماعی و توجه به تامین مالی هزینه های ادامه تحصیل دانشجویان در قالب پرداخت تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد امضاء شد .
موضوع این تفاهم نامه ، اعطای وام قرض الحسنه شهریه توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران به دانشجویان معرفی شده از سوی صندوق ، از محل منابع بانک ، طبق شرایط تفاهم نامه حاضر و ضوابط جاری بانک و صندوق بود .
بر این اساس ، مقرر شده در این تفاهمنامه ، بانک قرض الحسنه مهر ایران هر سال و در طول مدت این همکاری معادل دو برابر مبلغ سپرده صندوق به میزان 800 میلیارد ریال اعتبار برای سال اول از محل منابع خود ، مطابق با ضوابط جاری بانک و شیوه نامه تنظیم شده به منظور رفع نیاز ضروری جامعه هدف ، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان معرفی شده از طرف صندوق اقدام می کند .
در این میان ، تسهیلات ارائه شده بر مبنای عقد قرض الحسنه و با کارمزد 3 درصد است که سالانه و بر اساس مانده بدهی محاسبه و به اصل وام اضافه و به همراه اقساط تسهیلات پرداختی وصول می شود .
همچنین میزان تسهیلات اعطایی به هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی معرفی شده حداکثر طی 8 مرحله به تشخیص و معرفی صندوق خواهد بود .
مبلغ تسهیلات اعطایی از محل منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران به هر یک از اشخاص معرفی شده توسط صندوق رفاه دانشجویان ، متناسب با مقطع تحصیلی و حداکثر 200 میلیون ریال است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
اعتماد
1397/05/15
> پرداخت 320 میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای تحقق مسوولیت های اجتماعی و توجه به تامین مالی هزینه های ادامه تحصیل دانشجویان ، 320 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد به دانشجویان پرداخت می کند.
> پرداخت 320 میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای تحقق مسوولیت های اجتماعی و توجه به تامین مالی هزینه های ادامه تحصیل دانشجویان ، 320 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد به دانشجویان پرداخت می کند .
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، مرتضی اکبری ، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با هدف کمک به وضع تحصیلی و رفاهی دانشجویان بااستعداد و کم بضاعت در جهت برنامه های ترسیم شده در قانون اساسی و خودکفایی آموزش عالی کشور با ذوالفقار یزدان مهر ، مشاور وزیر و رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تفاهمنامه همکاری امضا کرد .
اکبری در مراسم امضای این تفاهمنامه که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد ، بیان داشت : در این قرارداد ، بانک قرض الحسنه مهرایران هر سال و در طول مدت این همکاری از محل منابع خود و معادل دو برابر مبلغ سپرده صندوق رفاه دانشجویان به میزان 800 میلیارد ریال اعتبار برای سال اول ، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان معرفی شده اقدام می کند .
وی افزود : مدت این تفاهمنامه 4 سال است که طی آن بیش از 3200 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد به دانشجویان دارای شرایط پرداخت می شود که در صورت رضایت صندوق رفاه و استقبال دانشجویان ، مبلغ و مدت همکاری قابل تمدید خواهد بود .
همراه بانک و همراه پلاس بانک ملت بی مانند در کشور هادی سپانلو ، مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت اظهار داشت : همراه پلاس ملت از بُعد خدمات و نوع سرویس در ایران بی مانند است .
او با اشاره به برنامه های کلان این بانک در حوزه خدمات نوین ، اظهار داشت : فاز اول پروژه همراه پلاس ملت مورد بهره برداری قرار گرفته و به زودی فازها و نسخ بعدی آن رونمایی و ارایه خواهد شد .
سپانلو با اشاره به جابه جایی وجه به وسیله QRکد در سامانه همراه پلاس ملت ، تصریح کرد : حجم دانلود سامانه جدید همراه بانک در روزهای نخستین آن و سوالاتی که مشتریان درباره خدمات جدید این سامانه از مرکز تماس پرسیده اند نشان می دهد که مشتریان به روز و با محصولات بانک ملت ، همگام هستند .
او با اشاره به خدمت جدید همراه پلاس در زمینه پرداخت قبوض پارکینگ با استفاده از کیف پول ، گفت : این خدمت در فاز اول با 5 پارکینگ تا چند روز آینده به بهره برداری خواهد رسید .
مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت با بیان این نکته که همراه بانک جدید بیش از 120 خدمت و قابلیت دارد ، گفت : هم اکنون بیش از دو و نیم میلیون نفر از خدمات نسخه جدید همراه بانک استفاده می کنند .
وی در زمینه توسعه آتی سامانه همراه بانک ملت افزود : خدمات جدید این بانک شامل اپلیکیشن همراه بانک مبتنی بر ساعت های هوشمند در سیستم های اندروید و IOS ، امکان استفاده از سرویس صوت (voice) جهت فراخوانی سرویس ها و همچنین ارسال پیامک به ذی نفع/ گیرنده حواله با شماره تلفن همراه مشتری تا پایان سال جاری در دستور کار قرار دارد .
رشد 24 درصدی تحویل کلاف گرم فولاد مبارکه به بازار داخلی محمود اکبری با اعلام این خبر اظهار کرد : به دنبال سیاستگذاری صورت گرفته جهت تامین حداکثری نیاز صنایع پایین دستی کشور ، میزان تحویل کالا به بازار داخل در چهارماهه اول سال 97 با رشد 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، به 2 میلیون و 50 هزار تن رسید که از این میان یک میلیون و 282 هزار تن کلاف گرم به بازار داخل تحویل شده و نسبت به چهارماهه اول سال 96 رشد 24 درصدی داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
اعتماد
1397/05/15

در تیرماه امسال تحویل محصولات فولاد مبارکه به بازار داخل نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 19 درصدی داشته که از این میان تحویل کلاف گرم به بازار داخل با رشد چشمگیر 54 درصدی به 439 هزار تن در ماه رسید .
همچنین در چهارماهه اول سال 97 در بخش ورق های رنگی نیز تحویل محصولات به بازار داخل بیش از 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت و به 37 هزار تن رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
تعادل
1397/05/15
> بانک قرض الحسنه مهرایران در راستای تحقق مسوولیت های اجتماعی و توجه به تامین مالی هزینه های ادامه تحصیل دانشجویان ،.
> 320 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه مهر به دانشجویان بانک قرض الحسنه مهرایران در راستای تحقق مسوولیت های اجتماعی و توجه به تامین مالی هزینه های ادامه تحصیل دانشجویان ، 320 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد به دانشجویان پرداخت می کند .
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهرایران ، دکتر مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران با هدف کمک به وضع تحصیلی و رفاهی دانشجویان با استعداد و کم بضاعت در جهت برنامه های ترسیم شده در قانون اساسی و خودکفایی آموزش عالی کشور با ذوالفقار یزدان مهر ، مشاور وزیر و رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری تفاهمنامه همکاری امضاء کرد .
دکتر اکبری در مراسم امضای این تفاهمنامه که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد ، بیان داشت : در این قرارداد ، بانک قرض الحسنه مهرایران هر سال و در طول مدت این همکاری از محل منابع خود و معادل دو برابر مبلغ سپرده صندوق رفاه دانشجویان به میزان 800 میلیارد ریال اعتبار برای سال اول ، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان معرفی شده اقدام می کند .
وی افزود : مدت این تفاهمنامه 4 سال است که طی آن بیش از 3200 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد به دانشجویان دارای شرایط پرداخت می شود که در صورت رضایت صندوق رفاه و استقبال دانشجویان ، مبلغ و مدت همکاری قابل تمدید خواهد بود .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران تصریح کرد : میزان تسهیلات اعطایی به هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی معرفی شده حداکثر طی 8 مرحله به تشخیص و معرفی صندوق خواهد بود و مبلغ تسهیلات اعطایی از محل منابع بانک قرض الحسنه مهرایران به هر یک از اشخاص معرفی شده ، متناسب با مقطع تحصیلی و حداکثر 200 میلیون ریال است .
در ادامه ، دکتر یزدان مهر از افزایش وام های دانشجویی در سال جاری خبر داد و گفت : صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در مجموع 21 نوع وام دارد که به دانشجویان مستعد و کم بضاعت پرداخت می کند .
وی ادامه داد : در سال های اخیر تلاش کرده ایم تا در صندوق رفاه دانشجویان ، ارتقاء خدمات رسانی توام با کرامت انسانی با دانشجویان داشته باشیم .
مشاور وزیر و رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه 80 درصد دانشجویان شهریه پرداخت می کنند و در صف دریافت شهریه های متفرقه قرار دارند ، گفت : در پرداخت وام شهریه با توجه به میزان منابع دچار مشکل هستیم و بر اساس این تفاهم نامه ، وام به دانشجویان مراکز غیرانتفاعی ، آزاد اسلامی و علمی کاربردی تعلق می گیرد .
یزدان مهر اظهار داشت : دانشجویان در تمام مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری از ابتدای ترم آینده می توانند با مراجعه به سامانه صندوق رفاه وزارت علوم تحقیقات و فناوری از این وام استفاده کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
صبح اقتصاد
1397/05/15
> به نقل از صبح اقتصاد : بانک قرض الحســنه مهرایران در راستای تحقق مســئولیت های اجتماعی و توجه به تامیــن مالی هزینه های ادامه تحصیل دانشجویان ، 320 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحســنه بــا کارمــزد 3 درصد به دانشــجویان پرداخت می کند .
> به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهرایران ، دکتر مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحســنه مهرایران با هدف کمک به وضع تحصیلی و رفاهی دانشجویان بااستعداد و کم بضاعت در جهت برنامه های ترســیم شده در قانون اساسی و خودکفایی آموزش عالی کشــور با ذوالفقار یزدان مهر ، مشاور وزیــر و رییس صندوق رفاه دانشــجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری تفاهمنامه همکاری امضاء کرد .
دکتر اکبری در مراسم امضای این تفاهمنامه که با حضور اصحاب رســانه برگزار شــد بیان داشــت : در این قرارداد ، بانک قرض الحســنه مهرایران هر سال و در طول مدت این همکاری از محل منابع خود و معادل دو برابر مبلغ ســپرده ی صندوق رفاه دانشجویان به میزان 800 میلیارد ریال اعتبار برای سال اول ، نسبت به پرداخت تســهیات قرض الحســنه به دانشجویان معرفی شده اقدام می کند .
وی افــزود : مدت این تفاهمنامه 4 ســال اســت که طی آن بیش از 3200 میلیارد ریال تسهیات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد به دانشجویان دارای شرایط پرداخت می شــود که در صورت رضایت صندوق رفاه و اســتقبال دانشجویان ، مبلغ و مدت همکاری قابل تمدید خواهد بود .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران تصریح کرد : میزان تسهیلات اعطایی به هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی معرفی شــده حداکثر طــی 8 مرحله بــه تشــخیص و معرفی صندوق خواهــد بود و مبلغ تســهیات اعطایی از محل منابع بانک قرض الحسنه مهرایــران به هر یک از اشــخاص معرفی شده ، متناسب با مقطع تحصیلی و حداکثر 200 میلیون ریال می باشد .
در ادامه ، دکتر یزدان مهر از افزایش وام های دانشــجویی در ســال جاری خبر داد و گفت : صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در مجموع 21 نوع وام دارد که به دانشــجویان مستعد و کم بضاعت پرداخت می کند .
ی ادامه داد : در ســال های اخیر تاش کرده ایم تا در صندوق رفاه دانشــجویان ، ارتقاء خدمات رسانی توام با کرامت انسانی با دانشجویان داشته باشیم .
مشاور وزیر و رییس صندوق رفاه دانشــجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه 80 درصد دانشجویان شــهریه پرداخــت می کننــد و در صف دریافت شــهریه های متفرقه قرار دارند ، گفت : در پرداخت وام شــهریه با توجه به میزان منابع دچار مشکل هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
رییس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه نوآوران
1397/05/14
> امضاء تفاهمنامه پرداخت وام به دانشجویان.
> صبح امروز انجام شد؛ امضاء تفاهمنامه پرداخت وام به دانشجویان تفاهمنامه پرداخت تسهیلات به دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد صبح امروز میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم امضا شد .
نوآوران آنلاین صبح امروز تفاهمنامه همکاری میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری از سوی مرتضی اکبری ، مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران و ذوالفقار یزدان مهر ، مشاور وزیر و رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری در راستای تحقق مسئولیت های اجتماعی و توجه به تامین مالی هزینه های ادامه تحصیل دانشجویان در قالب پرداخت تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد امضاء شد .
موضوع این تفاهم نامه ، اعطای وام قرض الحسنه شهریه توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران به دانشجویان معرفی شده از سوی صندوق ، از محل منابع بانک ، طبق شرایط تفاهم نامه حاضر و ضوابط جاری بانک و صندوق بود .
مقرر شده در این تفاهمنامه ، بانک قرض الحسنه مهر ایران هر سال و در طول مدت این همکاری معادل دو برابر مبلغ سپرده صندوق به میزان 800 میلیارد ریال اعتبار برای سال اول از محل منابع خود ، مطابق با ضوابط جاری بانک و شیوه نامه تنظیم شده به منظور رفع نیاز ضروری جامعه هدف ، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان معرفی شده از طرف صندوق اقدام می کند .
شرایط این تفاهم نامه تسهیلات ارائه شده بر مبنای عقد قرض الحسنه و با کارمزد 3 درصد است که سالانه و بر اساس مانده بدهی محاسبه و به اصل وام اضافه و به همراه اقساط تسهیلات پرداختی وصول می شود .
همچنین میزان تسهیلات اعطایی به هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی معرفی شده حداکثر طی 8 مرحله به تشخیص و معرفی صندوق خواهد بود .
مبلغ تسهیلات اعطایی از محل منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران به هر یک از اشخاص معرفی شده توسط صندوق رفاه دانشجویان ، متناسب با مقطع تحصیلی و حداکثر 200 میلیون ریال است .
گسترش خدمات به دانشجویان مرتضی اکبری ، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در این باره توضیح داد : این تفاهمنامه در راستای گسترش فعالیت های بانک قرض الحسنه مهر ایران و ارائه خدمت به تمام اقشار از جمله دانشجویان برای 4 سال که در مجموع 3200 میلیارد ریال است منعقد شده است .
وی افزود : سقف این وام طی مدت تحصیل دانشجو ، 20 میلیون تومان با کارمزد 3 درصد و قرض الحسنه است که برای مبالغ کمتر از 10 میلیون تومان یک ضامن و تا 20 میلیون تومان دو ضامن نیاز است .
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت : با این اقدام توان صندوق رفاه دانشجویان دو برابر شده و این تفاهمنامه سالانه است که در صورت توافق دو طرف افزایش خواهد یافت .
همچنین ذوالفقار یزدان مهر ، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، گفت : این تفاهمنامه در جهت هم افزایی و ارتقا خدمات به دانشجویان انجام شد .
وی افزود : این تسهیلات از سوی بانک قرض الحسنه مهر ایران در اختیار دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
روزنامه آفرینش
1397/05/14
> رئیس دانشگاه فردوسی خبر داد؛ اجرای12 پژوهش مشترک بین دانشگاه های ایران و هند 12 پژوهش مشترک بین دانشگاههای ایران و هند اجرا می شود .
> رئیس دانشگاه فردوسی خبر داد؛ اجرای12 پژوهش مشترک بین دانشگاه های ایران و هند 12 پژوهش مشترک بین دانشگاههای ایران و هند اجرا می شود .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از توافق ایران و هند برای انجام 12 طرح پژوهشی مشترک بین دو کشور خبر داد .
به گزارش دانشگاه فردوسی مشهد ، محمدکافی گفت : از ابتدای سال 2018 و پس از فراخوان مشترک دو کشور ، طی مدت 45 روز تعداد 73 پیشنهاد به دبیرخانه همکاری های علمی ایران و هند مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد واصل شد که پس از مبادله این پیشنهادها با دبیرخانه مربوطه در کشور هندوستان ، کار ارزیابی آنها به شکل مستقل و موازی در دو کشور صورت گرفت .
وی افزود : کمیته های ارزیابی دو کشور سرانجام در نشست های مشترکی که در ماه جولای در دهلی نو برگزار کردند در مجموع 12 پروژه را که 8 عنوان آن در حوزه بیوتکنولوژی و 4 مورد مربوطه به مدیریت منابع آب است را انتخاب کردند .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد : هر پروژه در یک مرکز دانشگاهی و یا پژوهشگاه و تحت نظر مدیر پروژه در کشور متبوع مدیریت خواهد شد .
کافی اظهار داشت : مدیران پروژه امکان حضور در کشور مقابل و اقامت کوتاه مدت برای انجام آزمایش یا نشست های علمی را خواهند داشت .
وی تاکید کرد : دانشگاه ها و مراکز میزبان در ایران شامل دانشگاه صنعتی شریف ، تربیت مدرس ، سیستان و بلوچستان ، مراغه ، تبریز ، علوم پزشکی ایران ، شیراز ، انستیتو پاستور ، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ، پژوهشگاه ملی ژنتیک و ابن سینا هستند .
دانشگاه فردوسی مشهد از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به عنوان دبیرخانه ملی همکاری های علمی ایران و هند انتخاب شده و هماهنگی ، حمایت و نظارت بر اجرای پروژه ها فوق را بر عهده خواهد داشت .
کمیته های مشترک همکاری های علمی ایران و هند در دومین نشست خود که در نوامبر سال 2018 در دهلی نو برگزار خواهد شد در خصوص محورهای همکاری های علمی مشترک در سال 2019 بررسی و تصمیم گیری می‎کند .
رایزن علمی ایران در شبه قاره هند : موانع و راهکارهای توسعه تعاملات بین المللی دانشگاه ها در شرایط تحریم رایزن علمی ایران در شبه قاره هند با تاکید بر ضرورت حرکت دانشگاه ها به سمت توسعه دیپلماسی علمی کم خرج ، گفت : این نوع دیپلماسی را می توانیم از طریق روبط فردی بین اساتید داخل با خارجی تقویت کرده و توسعه داد .
دکتر خلیلی در گفت وگو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب به موانع گسترش ارتباطات علمی دانشگاه ها در شرایط تحریم اشاره کرد و افزود : اگر دانشگاه ها و مراکز علمی برنامه مشخصی برای شکل گیری و توسعه ارتباطات علمی با دانشگاه ها و مراکز علمی بین المللی داشته باشند مطمئا تحریم ها نمی توانند موانعی در این زمینه ایجاد کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر اغلب دانشگاه ها برنامه های مشخصی در زمینه گسترش ارتباطات بین المللی تدوین کرده اند ، اما آنچه که اهمیت دارد این است که باید طرح عملیاتی برای هر یک از این برنامه ها ترسیم شود در غیر اینصورت این برنامه ها فقط روی کاغذ باقی می مانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
روزنامه آفرینش
1397/05/14

وجود نداشتن طرح مشخصی برای توسعه روابط علمی بین المللی رایزن علمی ایران در شبه قاره هند تاکید کرد : متاسفانه تاکنون طرح عملیاتی مشخصی از سوی دانشگاه ها برای توسعه روابط علمی بین المللی وجود نداشته است ، اما چون هدف ، حرکت به سمت ارتباطات بین المللی است قطعا مسئولین در این زمینه برنامه های عملیاتی نیز خواهند داشت ، در این راستا تاکید می شود باید تا پایان برنامه ششم توسعه تعداد دانشجویان خارجی به 75 هزار دانشجو افزایش یابد و یقینا برنامه ریزی هایی نیز در این زمینه طراحی شده است ولی هنوز ابلاغ نشده است .
رایزن علمی ایران در شبه قاره هند با بیان اینکه می توانیم دیپلماسی علمی را بسیار کم خرج توسعه دهیم ، گفت : این نوع دیپلماسی را می توانیم از طریق روابط فردی بین اساتید داخل با خارجی تقویت کرده و توسعه داد و ما نیز ناگزیر هستیم به سمت این نوع تعاملات حرکت کنیم .
چرا که اگر این تعاملات را در سطح ایجاد تفاهم نامه ها بین دانشگاه ها و دولت ها انجام دهیم یقینا با مسایل و تبعات تحریم مواجه خواهیم شد ولی در ارتباطات بین المللی هیچ محدودیتی وجود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15
> براساس شرایط و ضوابط کنکور سراسری 97 به داوطلبان ساکن در مناطق محروم ، زلزله زده و ساکنان جزیره ابوموسی سهمیه در انتخاب رشته داده شد.
> براساس شرایط و ضوابط کنکور سراسری 97 به داوطلبان ساکن در مناطق محروم ، زلزله زده و ساکنان جزیره ابوموسی سهمیه در انتخاب رشته داده شد .
به گزارش مهر ، حداقل 40 درصد از ظرفیت هر یک از کدرشته های ناحیه ای ، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی واقع در استان های ایلام ، بوشهر ، چهارمحال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان ، کردستان ، کرمانشاه ، کهگیلویه و بویراحمد ، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی این استان ها تخصیص می یابد .
همچنین داوطلبان بومی شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت ، عنبرآباد ، کهنوج ، رودبار ، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان که حداقل دو شهر از چهار شهر «محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر» و «محل تولد» آنها یکی از این شهرها باشند ، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط دفترچه انتخاب کنند .
داوطلبان بومی تمام بخش های شهرستان های اسلام آباد غرب ، پاوه ، ثلاث باباجانی ، جوانرود ، دالاهو ، روانسر ، سرپل ذهاب ، قصر شیرین و گیلانغرب و همچنین بخش های کوزران و ماهیدشت از شهرستان کرمانشاه که طبق اعلام وزارت کشور جزء بخش های آسیب دیده جانی و مالی ناشی از زلزله کرمانشاه هستند ، به شرط داشتن شرایط می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط دفترچه انتخاب کنند .
این سهمیه فقط به داوطلبان بومی مناطق فوق در استان کرمانشاه تعلق می گیرد و شامل سایر شهرها و بخش های استان کرمانشاه یا سایر مناطق زلزله زده نیست .
این سهمیه مشمول داوطلبانی است که محل اقامت آنان یکی از شهرهای فوق باشد .
نکته مهم اینکه شهر یا بخش محل اقامت در صورتی ملاک عمل قرار می گیرد که داوطلب در زمان وقوع زلزله در این مناطق اقامت داشته و این موضوع مورد تایید فرمانداری ذی ربط قرار گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15
> یکی از آزمون های تاثیر گذار در زندگی تحصیلی هر ایرانی آزمونی به نام کنکور سراسری است که انتخاب رشته آن به عنوان آخرین و مهم ترین گام برای ورود به دانشگاه محسوب می شود و حساسیت های مخصوص خود را به همراه دارد و اگر یک انتخاب رشته مناسب صورت پذیرد ، تا حدودی ضریب قبولی داوطلب را افزایش می دهد ، اما دراین میان یکی از مهم ترین سوالاتی که هنگام انتخاب رشته در میان دانشجویان شایع است و باعث سردرگمی بسیاری از داوطلبان شده ، نوع پذیرش متقاضیان به صورت گزینش بومی استانی ، ناحیه ای ، قطبی و گزینش به صورت کشوری (بدون بومی گزینی) است و اینکه این نوع بومی گزینی به چه صورتی اعمال می شود.
> یکی از آزمون های تاثیر گذار در زندگی تحصیلی هر ایرانی آزمونی به نام کنکور سراسری است که انتخاب رشته آن به عنوان آخرین و مهم ترین گام برای ورود به دانشگاه محسوب می شود و حساسیت های مخصوص خود را به همراه دارد و اگر یک انتخاب رشته مناسب صورت پذیرد ، تا حدودی ضریب قبولی داوطلب را افزایش می دهد ، اما دراین میان یکی از مهم ترین سوالاتی که هنگام انتخاب رشته در میان دانشجویان شایع است و باعث سردرگمی بسیاری از داوطلبان شده ، نوع پذیرش متقاضیان به صورت گزینش بومی استانی ، ناحیه ای ، قطبی و گزینش به صورت کشوری (بدون بومی گزینی) است و اینکه این نوع بومی گزینی به چه صورتی اعمال می شود .
در این گزارش تلاش می شود به اطلاعات موردنیاز داوطلبان در این باره پاسخ داده شود .
چرا بومی گزینی صورت می گیرد؟ سازمان آموزش عالی کشور برای کاهش مشکلات اقامتی و معیشتی دانشجویان و دانشگاه و مشکلاتی همچون کمبود خوابگاه ها ، افت تحصیلی ناشی از دوری خانواده و مشکلات اقتصادی و کاهش مهاجرت های درون کشوری گزینش بومی را اعمال می کند تا باعث شود داوطلبان هر ناحیه با امتیازات در نظر گرفته شده بتوانند از امکان قبولی بیشتر در رشته های بومی آن شهر و استان بهره مند شوند؛ به عبارت دیگر ، هر کدرشته در کنکور سراسری ظرفیتی دارد که توزیع ظرفیت در آزمون سراسری ، به جز رشته هایی که به صورت خاص از داوطلبان برخی استان ها یا شهرستان ها پذیرش می کنند ، مابقی ظرفیت رشته محل ها تحت تاثیر بومی گزینی و سهمیه های فرهنگیان ، خانواده شهدا ، خانواده ایثارگران و .
است .
کدام رشته ها مشمول بومی گزینی می شوند؟ رشته های مختلف تحصیلی با توجه به ماهیت و گسترش در سطح کشور به چهار دسته رشته های استانی ، رشته های ناحیه ای ، رشته های قطبی و رشته های کشوری تقسیم بندی می شوند که در ادامه به یکایک آنها پرداخته ایم .
رشته های استانی : رشته های استانی به رشته هایی اطلاق می شود که در اکثر استان ها گسترش داشته یا از نظر کاربردی به متخصصان بومی نیاز دارند .
رشته های ناحیه ای : به رشته هایی اطلاق می شود که در اکثر استان ها وجود نداشته ، ولی در چند استان مجاور که به عنوان یک ناحیه بومی تلقی می شود ، موجود است .
رشته های قطبی : به رشته هایی اطلاق می شود که در اکثر نواحی وجود نداشته ، ولی در چند ناحیه بومی مجاور که به عنوان قطب بومی تلقی می شود ، موجود است .
رشته های کشوری : به رشته هایی اطلاق می شود که در اکثر قطب های بومی وجود نداشته و تنها در تعدادی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ارائه می شود .
چه معیار هایی برای تعیین استان بومی داوطلبان وجود دارد؟ سازمان آموزش عالی 6 معیار برای تعیین استان بومی داوطلبان در نظر گرفته است که هریک از داوطلبان مشمول یکی از این موارد زیر می شوند : الف) در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر متوسطه دوره دوم برای داوطلبان نظام جدید در یک بخش ، شهر یا استان باشد ، داوطلب بومی آن بخش ، شهر و استان تلقی می شود .
ب) در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر داوطلبی در یک بخش ، شهر یا استان نباشد ، بخش ، شهر و استان محل تولد داوطلب به عنوان بخش ، شهر و استان بومی وی در نظر گرفته می شود .
ج) داوطلبانی که سه سال آخر محل تحصیل را در خارج از کشور گذرانیده اند ، استان محل تولد ، استان بومی این گونه داوطلبان تلقی خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/15

د) داوطلبانی که سه سال آخر محل تحصیل را خارج از کشور گذرانیده اند و همچنین استان محل تولد ایشان نیز خارج از کشور بوده است ، استان بومی این قبیل داوطلبان تهران خواهد بود .
ه ) برای رشته محل های خاصی که پذیرش آنها به صورت شهری انجام می شود ، داوطلبی بومی شهر در نظر گرفته می شود که حداقل دو شهر از چهار شهر «محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر» ، «محل تولد» با شهر رشته تعیین شده تطابق داشته باشد .
و) برای رشته محل های خاصی که پذیرش آنها به صورت بخشی انجام می شود ، داوطلبی بومی بخش در نظر گرفته می شود که حداقل دو بخش از چهار بخش «محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل» ، «محل تولد» با بخش رشته تعیین شده تطابق داشته باشد .
هر داوطلب در کدام منطقه بومی محسوب می شود؟ سازمان آموزش عالی کشور این امکان را برای هر یک از متقاضیان کنکور سراسری فراهم کرده است تا رشته های مورد تقاضای آن دسته از داوطلبانی که در استان محل زندگی خود آن رشته ها را ندارند ، اما در نواحی یا استان های همجوارشان وجود دارد ، یک قطب و یک ناحیه بومی تلقی می شود که این قطب ها و نواحی به شرح زیر است .
شیوه های گزینش بومی در دوره های مختلف به چه شکلی است؟ هر کدرشته محل در آزمون سراسری دارای ظرفیتی محدود است که توزیع ظرفیت های آن در آزمون سراسری متأثر از سهمیه ها و گزینش بومی است (به غیر از رشته هایی که به صورت خاص از داوطلبان برخی استان ها یا شهرستان ها پذیرش کنند)؛ یعنی برای هر کدرشته محل ظرفیتی برای سهمیه های مختلف در نظر گرفته می شود و داوطلبان واجد شرایط در آن پذیرش می شوند .
ظرفیت هر کدرشته محل پس از کسر 25 درصدی و پنج درصدی سهمیه ایثارگران ، با توجه به نوع گزینش رشته به صورت زیر در دوره های مختلف توزیع می شود : رشته های کشوری : در رشته هایی که نوع گزینش آنها کشوری است ، ظرفیت هر کدرشته محل به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق یک ، دو ، سه و خانواده شهدا به تعداد کل شرکت کنندگان هر گروه آزمایشی تعیین می شود .
رشته های بومی : در رشته محل هایی که نوع گزینش آنها بومی (قطبی ، ناحیه ای ، استانی) بوده ، حدود 20 درصد ظرفیت به داوطلبان آزاد و مابقی آن به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق یک ، دو ، سه و خانواده شهدا در بوم مربوطه (قطب ، ناحیه ، استان) به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم در هر گروه آزمایشی اختصاص می یابد .
نحوه گزینش رشته های تحصیلی دوره های مختلف چگونه است؟ گزینش در دوره های روزانه به دلیل ویژگی های آموزشی و امکانات بهتر نسبت به سایر دوره های آموزشی ، به صورت استانی یا ناحیه ای یا قطبی یا کشوری است که برای هر رشته تحصیلی در هر گروه آزمایشی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری مشخص شده است .
پذیرش در دوره های نوبت دوم (شبانه) گزینش بومی استانی و در دوره های غیردولتی و غیرانتفاعی گزینش بومی ناحیه ای انجام می گیرد .
در دوره های مجازی و پردیس خودگردان نیز گزینش به صورت کشوری است و بومی گزینی صورت نمی گیرد .
در دوره های پیام نور و غیرانتفاعی به صورت بومی ناحیه است و بقیه دوره ها به صورت کشوری گزینش می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/05/15
> با افزایش شمار متقاضیان برای ورود به دانشگاه و محدودیت شمار دانشگاه های کشور ، لزوم برگزاری رقابتی برای گزینش دانشجویان ضروری به نظر می رسید .
از ابتدای سال 1342 سنجش داوطلبان برای ورود به دانشگاه ها بر عهده هیات مسابقات ورودی دانشگاه ها بود و نخستین مسابقه که بعدها به کنکور معروف شد ، در همان سال 1342 برگزار شد .
> برگزاری اولین کنکور سراسری با افزایش شمار متقاضیان برای ورود به دانشگاه و محدودیت شمار دانشگاه های کشور ، لزوم برگزاری رقابتی برای گزینش دانشجویان ضروری به نظر می رسید .
از ابتدای سال 1342 سنجش داوطلبان برای ورود به دانشگاه ها بر عهده هیات مسابقات ورودی دانشگاه ها بود و نخستین مسابقه که بعدها به کنکور معروف شد ، در همان سال 1342 برگزار شد .
هر دانشگاه برای جذب دانشجو مستقل عمل می کرد و دانشگاه ها با گرفتن امتحانات ورودی خاص خود ، دانشجویانی را می پذیرفتند .
با تاسیس وزارت علوم و راه اندازی مرکزی به نام آزمون شناسی مقرر شد که این گزینش به صورت سراسری صورت گیرد .
اولین آزمون سراسری به منظور پذیرش دانشجو برای رشته های تحصیلی متنوع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی توسط مرکز آزمون شناسی (سازمان سنجش آموزش کشور فعلی) در 15 مردادماه سال 1348 انجام شد .
در آن هنگام داوطلبان با توجه به نوع دیپلم (ریاضی ، طبیعی ، ادبی) ، رعایت شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو و رعایت ضوابط پذیرش در رشته های متنوع دانشگاه ها و موسسات بر حسب علاقه خود پنج رشته تحصیلی را بنابر علاقه انتخاب می کردند .
البته این انتخاب همزمان با برگزاری آزمون و پیش از اعلام نتایج نهایی صورت می گرفت .
در این آزمون سوالات به صورت پاسخ های کوتاه طرح شده بود که البته منابع چندان مشخصی نداشت و اغلب برای داوطلبان ناآشنا بود .
کپی شد کلمات کلیدی : آموزش عالی دانشجو سازمان سنجش آموزش کشور کنکور وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/05/15
> سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور از چگونگی اعمال نوع و میزان سهمیه برای پذیرش دانشجو در آزمون سراسری سال 97 کشور خبر داد.
> سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور از چگونگی اعمال نوع و میزان سهمیه برای پذیرش دانشجو در آزمون سراسری سال 97 کشور خبر داد .
«حسین توکلی» با بیان اینکه از دو روز پیش سامانه انتخاب رشته مجازی آزمون سراسری سال 1397 در دسترس داوطلبان قرار گرفته است ، افزود : داوطلبان شرکت کننده در هر یک گروه های آزمایشی پنجگانه می توانند به این سامانه مراجعه کرده و با پرداخت مبلغ 6 هزار تومان و با وارد کردن اطلاعات خود ، کارنامه ای حاوی کدرشته محل هایی که داوطلب با توجه به شرایط مربوط به آزمون سراسری سال 97 داشته ، تعدادی کدرشته محل به آنها پیشنهاد خواهد شد .
وی اظهار داشت : این سامانه پس از بررسی اطلاعات وارد شده حداکثر 250 کدرشته محل به این داوطلب پیشنهاد می کند و داوطلب پس از دریافت این کارنامه ، می تواند بیش از 95 درصد اطمینان داشته باشد که چنانچه از میان این کدرشته محل های پیشنهادی ، موارد مورد علاقه خود را انتخاب کند ، قطعا در آزمون سراسری قبول خواهد شد .
مشاور عالی سازمان سنجش تصریح کرد : مبلغی که از داوطلبان اخذ می شود باید حتما به تصویب هیات وزیران برسد ، یعنی مبلغ را پیشنهاد می دهیم و هیات دولت براساس نظر خود مبلغ را مشخص می کند .
به طور مثال مبلغ ثبت نام در سامانه مجازی در سال گذشته 20 هزار تومان بود ولی در سال جدید برای اینکه داوطلبان بتوانند از امکانات ایجاد شده استفاده کنند ، مبلغ 6 هزار تومان اعلام کردیم و داوطلب می تواند با پرداخت آن از سامانه استفاده کند .
توکلی با تاکید بر اینکه این سامانه از دقیق ترین اطلاعات لازم برخوردار است ، ادامه داد : همچنین تنها سند ما در گزینش دفترچه های انتخاب رشته است و چنانچه داوطلبی فقط چند صفحه مربوط به شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو را مطالعه کند ، می تواند انتخاب دقیق و صحیحی داشته باشد .
* برای موارد خاص سهمیه در نظر گرفته می شودسخنگوی سازمان سنجش همچنین درباره اعمال سهمیه های ثبت نامی و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها براساس آزمون سراسری سال 97 کشور اظهار داشت : سهمیه مناطق 1 ، 2 و 3 اعمال می شود و 25 درصد سهمیه ایثارگرانی که قانون تعریف کرده و 5 درصد نیز براساس ضوابط خاصی که وجود دارد ، سهمیه اعمال خواهد شد .
وی درباره میزان سهمیه برای مناطق زلزله زده نیز تصریح کرد : برای رشته و محل های خاصی میزان مشخصی سهمیه بندی در نظر گرفته می شود .
به گزارش ایرنا ، براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور و طبق ضوابط و مصوبات مربوط به دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون سراسری سال 1397 ، داوطلبان با توجه به شرایط خود می توانستند متقاضی یکی از سهمیه های مندرج در دفترچه شوند .
توضیحات مربوط به هر یک از سهمیه ها در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (شماره 2) به شرح زیر درج شده است : الف) سهمیه مناطق محروم : براساس مصوبه دوازدهمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری 21 فروردین 1372 ، حداقل 40 درصد از ظرفیت هر یک از کدرشته های ناحیه ای ، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی واقع در استان های ایلام ، بوشهر ، چهارمحال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان ، کردستان ، کرمانشاه ، کهگیلویه و بویراحمد ، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی این استان ها تخصیص می یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/05/15

تبصره : براساس مصوبه سال 1392 مجلس شورای اسلامی ، مبنی بر پذیرش 30 درصدی دانشجوی بومی از محل اصلاح قانون عدالت آموزشی ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، در راستای تربیت و تامین نیروی انسانی بومی مورد نیاز مناطق محروم کشور ، مصوبه مربوط را برای رشته های مقطع دکتری عمومی شامل پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی اجرا می کند .
با توجه به اهمیت شرایط و ضوابط پذیرش در این خصوص ، داوطلبان ضرورت دارد به شرایط درج شده در فصل دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 97 توجه کنند .
با توجه به قانون مذکور ، بدیهی است این مصوبه شامل این رشته ها نخواهد بود .
تغییر رشته و یا انتقال پذیرفته شدگان این طرح ممنوع است .
براساس مصوبه جلسه 32 شورای عالی انقلاب فرهنگی 14 خرداد 66 و به منظور تامین نیروی متخصص استان های ایلام ، بوشهر ، چهارمحال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان ، کردستان ، کرمانشاه ، کهگیلویه و بویراحمد ، لرستان و هرمزگان در رشته های مورد نیاز برحسب نظر استانداری های این استان ها و به تعداد 500 نفر از داوطلبان بومی استان های مذکور در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
پذیرش در این رشته ها به صورت آزاد و از بین داوطلبان بومی هر یک از استان های مذکور انجام می شود .
تبصره : تغییر رشته پذیرفته شدگان این طرح ممنوع است و انتقال محل تحصیل منوط به موافقت استانداری ها و در محدوده دانشگاه های واقع در قطب دانشگاهی است .
ب) سهمیه داوطلبان شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت ، عنبرآباد ، کهنوج ، رودبار ، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان : براساس مصوبه شصتمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری 3 اردیبهشت 88 و سایر مصوبات ، داوطلبان بومی شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت ، عنبرآباد ، کهنوج ، رودبار ، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان که حداقل 2 شهر از 4 شهر «محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر» و «محل تولد» آنها یکی از این شهرها باشند ، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط دفترچه انتخاب کنند .
داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته ها ، باید گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به موسسه قبولی خود ارائه کنند ، در غیر این صورت قبولی آنها لغو می شود .
پذیرفته شدگان مشمول تسهیلات این طرح باید متعهد شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم استان خود خدمت کنند .
ج) سهمیه داوطلبان بومی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه : براساس مصوبه جلسه 739 شورای عالی انقلاب فرهنگی 28 آبان 92 ، داوطلبان بومی کلیه بخش های شهرستان های اسلام آباد غرب ، پاوه ، ثلاث باباجانی ، جوانرود ، دالاهو ، روانسر ، سرپل ذهاب ، قصر شیرین و گیلانغرب و همچنین بخش های کوزران و ماهیدشت از شهرستان کرمانشاه که طبق اعلام وزارت کشور جزو بخش های آسیب دیده جانی و مالی ناشی از زلزله کرمانشاه هستند ، به شرط داشتن شرایط ، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط دفترچه انتخاب کنند .
داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته ها ، باید گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به موسسه قبولی خود ارائه کنند در غیر اینصورت قبولی آنها لغو می شود .
این سهمیه فقط به داوطلبان بومی مناطق فوق در استان کرمانشاه تعلق می گیرد و شامل سایر شهرها و بخش های استان کرمانشاه و یا سایر مناطق زلزله زده نیست .
این سهمیه مشمول داوطلبانی است که محل اقامت آنان یکی از شهرهای فوق باشد و یا محل اخذ مدرک تحصیلی سال دوم ، یا سال سوم و یا پیش دانشگاهی آنها در یکی از شهرهای یاد شده باشد .
تبصره : شهر و یا بخش محل اقامت در صورتی ملاک عمل قرار می گیرد که داوطلب در زمان وقوع زلزله در این مناطق اقامت داشته و این موضوع مورد تایید فرمانداری ذیربط قرار گیرد .
در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته ها ، داوطلب باید مدارک لازم را در زمان ثبت نام به موسسه محل قبولی ارائه دهد ، در غیراینصورت قبولی وی لغو خواهد شد .
شرط لازم جهت استفاده از این سهمیه ، کسب نمره علمی برابر 80 درصد حدنصاب گزینش آزاد است .
تبصره : این حدنصاب برای رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی 85 درصد حدنصاب گزینش آزاد خواهد بود .
میزان تعهد خدمت پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه ، دو برابر مدت تحصیل محسوب می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/05/15

هرگونه تغییر رشته یا انتقال برای پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه ممنوع است .
تخصیص این سهمیه به مدت 3 سال و حداکثر تا آزمون سراسری سال 1399 قابل اجرا است .
د) سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان : در راستای اجرای مصوبه 625 تاریخ 21 خرداد 87 شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مبنی بر اختصاص سهمیه برای داوطلبان شهرستان ابوموسی ، 40 درصد از ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی دانشگاه های استان هرمزگان ، به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد .
البته کسب حدنصاب 75 درصد گزینش آزاد الزامی است .
تبصره 1 ملاک بومی جهت استفاده از این سهمیه ، سکونت مستمر به مدت 3 سال در شهرستان ابوموسی است .
تبصره 2 چنانچه داوطلبان واجد شرایط حدنصاب لازم را در رشته های دانشگاه های استان هرمزگان کسب نکنند ، به صورت 100 درصد در دانشگاه پیام نور ابوموسی جایابی و معرفی می شوند .
در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته ها داوطلب باید مدارک لازم را در زمان ثبت نام به موسسه محل قبولی ارائه دهد ، در غیر این صورت قبولی وی لغو خواهد شد .
نتایج اولیه آزمون سراسری ورودی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برای سال تحصیلی 98 97 سه شنبه 9 مرداد اعلام شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/05/14
> میزان : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : معترضان به نتایج کنکور سراسری در زمان مقرر و اعلام شده نسبت به انتخاب رشته تحصیلی اقدام کنند .
سازمان سنجش تنها به درخواست های منطقی در زمینهٔ اعتراض به نتایج کنکور 97 که دلایل منطقی و محکمی برای اعتراض خود داشته باشند ، پاسخگو خواهد بود .
در هر دو صورت ، فرقی نمی کند که آیا به درخواست داوطلب پاسخ مثبت داده شود و یا منفی ، داوطلبان نباید منتظر نتیجه اعتراض خود بمانند و پس از آن نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
> انتخاب رشته کنکور از فردا آغاز می شود میزان : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : معترضان به نتایج کنکور سراسری در زمان مقرر و اعلام شده نسبت به انتخاب رشته تحصیلی اقدام کنند .
سازمان سنجش تنها به درخواست های منطقی در زمینهٔ اعتراض به نتایج کنکور 97 که دلایل منطقی و محکمی برای اعتراض خود داشته باشند ، پاسخگو خواهد بود .
در هر دو صورت ، فرقی نمی کند که آیا به درخواست داوطلب پاسخ مثبت داده شود و یا منفی ، داوطلبان نباید منتظر نتیجه اعتراض خود بمانند و پس از آن نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
حسین توکلی در گفتگو با میزان درباره چگونگی رسیدگی به شکایت داوطلبان درباره نتایج کنکور اظهار داشت : سازمان سنجش تنها به درخواست های منطقی در زمینهٔ اعتراض به نتایج کنکور 97 که دلایل منطقی و محکمی برای اعتراض خود داشته باشند ، پاسخگو خواهد بود .
در هر دو صورت ، فرقی نمی کند که آیا به درخواست داوطلب پاسخ مثبت داده شود و یا منفی ، داوطلبان نباید منتظر نتیجه اعتراض خود بمانند و پس از آن نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
وی افزود : انتخاب رشته هیچ منافات و تداخلی با اعتراض داوطلب ندارد؛ بنابراین داوطلبان معترض می توانند در زمان مقرر شده برای انتخاب رشته ، رشته محل های خود را انتخاب کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد : به اطلاع تمامی داوطلبان متقاضی ثبت نام (داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 97 ثبت نام کرده اند ، ولی در جلسه آزمون غایب بوده اند و همچنین متقاضیانی که در آزمون مذکور ثبت نام نکرده اند) ، می رساند ثبت نام و انتخاب رشته برای گزینش در رشته های تحصیلی که پذیرش در آن ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) در سال 1397 (موضوع قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مصوب دهم شهریور 92 مجلس شورای اسلامی) ، صورت می پذیرد منحصراً به صورت اینترنتی از روز دوشنبه 15 مرداد آغاز می شود و در روز چهارشنبه مورخ 24 این ماه پایان می پذیرد .
وی در ادامه گفت : دفترچه راهنمای ثبت نام و جدول کدرشته محل های مربوط به پذیرش فوق از روز یکشنبه مورخ 14 مرداد بر روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان قرار گرفته است؛ لذا کلیه داوطلبان و متقاضیان می توانند براساس ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه راهنمای مربوط برای پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در روز های فوق به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org مراجعه و پس از پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ 220 .
000 (دویست و بیست هزار ریال) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی ، نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر 150 کدرشته) به روش اینترنتی اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد داوطلبان مجاز آزمون سراسری ، کارنامه اولیه خود را دریافت کرده اند ، اظهار کرد : انتخاب رشته آزمون سراسری از 15 مرداد آغاز می شود .
کپی شد کلمات کلیدی : انتخاب رشته کنکور 97.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
جمهوری اسلامی
1397/05/15
> کاشان خبرنگارروزنامه جمهوری اسلامی : پیرو بازدید نماینده سازمان امور دانشجویان از امکانات دانشگاه و پی گیری بعمل آمده ، دانشگاه کاشان نیز به لیست حوزه های برگزارکننده آزمون MSRT پیوست و در سامانه سراسری آزمون به نشانی https : //msrt exam.
> کاشان خبرنگارروزنامه جمهوری اسلامی : پیرو بازدید نماینده سازمان امور دانشجویان از امکانات دانشگاه و پی گیری بعمل آمده ، دانشگاه کاشان نیز به لیست حوزه های برگزارکننده آزمون MSRT پیوست و در سامانه سراسری آزمون به نشانی https : //msrt exam .
saorg .
ir خبر فوق اعلام گردید .
آزمون زبان MSRT با تلفظ (ام اس آر تی) یک آزمون زبان انگلیسی است که توسط «سازمان امور دانشجویان» وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ایران به صورت ماهانه در تعدادی از شهرهای ایران برگزار می گردد .
از این آزمون که از آزمون های زبان انگلیسی داخلی در ایران به شمار می رود به عنوان یک آزمون تافل کوچک یاد می شود ، لذا دانشجویان برای آمادگی در این آزمون ، منابع آزمون تافل را می خوانند .
این آزمون ویژه دانشجویان دکتری و همچنین ویژه دانشجویان پسر مقطع لیسانس می باشد که جهت خروج از کشور و برای ادامه تحصیل می بایست نمره مورد نظر را از آزمون دریافت نمایند .
مدرک این آزمون مورد تایید وزارت علوم است و آزمون آن تقریباً هر ماه به صورت منظم برگزار می گردد .
کلیه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی ، این مدرک را حین مصاحبه دکتری معتبر می دانند .
آزمون MSRT در واقع توسط وزارت علوم انجام میگیرد و کلیه سرفصل ها مانند قبل در قالب چهار مهارت شنیداری ، درک مطلب ، لغت و ساختار مورد آزمایش قرار می گیرد .
مدرک این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/05/14
> براساس شرایط و ضوابط کنکور سراسری 97 به داوطلبان ساکن در مناطق محروم ، زلزله زده و ساکنان جزیره ابوموسی سهمیه در انتخاب رشته داده شد .
> براساس شرایط و ضوابط کنکور سراسری 97 به داوطلبان ساکن در مناطق محروم ، زلزله زده و ساکنان جزیره ابوموسی سهمیه در انتخاب رشته داده شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، براساس ضوابط و مصوبات مربوطه دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون سراسری سال 1397 ، داوطلبان با توجه به شرایط خود می توانستند متقاضی یکی از سهمیه های مندرج در دفترچه شوند .
توضیحات مربوط به هر یک از سهمیه ها در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (شماره 2) درج شده است .
الف) سهمیه مناطق محروم : براساس مصوبه دوازدهمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه‎ریزی آزمون سراسری 21 فروردین 1372 ، حداقل 40 درصد از ظرفیت هر یک از کدرشته های ناحیه‎ای ، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی واقع در استانهای ایلام ، بوشهر ، چهارمحال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان ، کردستان ، کرمانشاه ، کهگیلویه و بویراحمد ، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی این استانها تخصیص می‎یابد .
براساس مصوبه سال 1392 مجلس شورای اسلامی ، مبنی بر پذیرش 30 درصدی دانشجوی بومی از محل اصلاح قانون عدالت آموزشی ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، در راستای تربیت و تأمین نیروی انسانی بومی موردنیاز مناطق محروم کشور ، مصوبه مربوط را برای رشته های مقطع دکتری عمومی شامل پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی اجرا می‎کند .
با توجه به اهمیت شرایط و ضوابط پذیرش در این خصوص ، داوطلبان ضرورت دارد به شرایط درج شده در فصل دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 97 توجه کنند .
با توجه به قانون مذکور ، بدیهی است این مصوبه شامل این رشته‎ها نخواهد بود .
تغییر رشته و یا انتقال پذیرفته شدگان این طرح ممنوع است .
براساس مصوبه جلسه سی و سوم شورای عالی انقلاب فرهنگی 14 خرداد 66 و به منظور تأمین نیروی متخصص استانهای ایلام ، بوشهر ، چهارمحال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان ، کردستان ، کرمانشاه ، کهگیلویه و بویراحمد ، لرستان و هرمزگان در رشته های موردنیاز برحسب نظر استانداریهای این استانها و به تعداد 500 نفر از داوطلبان بومی استانهای مذکور در دانشگاه ها پذیرش می‎شوند .
پذیرش در این رشته ها به صورت آزاد و از بین داوطلبان بومی هر یک از استانهای مذکور انجام می شود .
تبصره : تغییر رشته پذیرفته شدگان این طرح ممنوع است و انتقال محل تحصیل منوط به موافقت استانداری ها و در محدوده دانشگاه های واقع در قطب دانشگاهی است .
ب) سهمیه داوطلبان شهرستانهای جنوب استان کرمان (جیرفت ، عنبرآباد ، کهنوج ، رودبار ، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان : براساس مصوبه شصتمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری 3 اردیبهشت 88 و سایر مصوبات ، داوطلبان بومی شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت ، عنبرآباد ، کهنوج ، رودبار ، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان که حداقل 2 شهر از 4 شهر «محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل آخر» ، «محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر» و «محل تولد» آنها یکی از این شهرها باشند ، می‎توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستانها را از بخشهای مربوط دفترچه انتخاب کنند .
داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته‎ها ، باید گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به مؤسسه قبولی خود ارائه کنند ، در غیر اینصورت قبولی آنها لغو می شود .
پذیرفته شدگان مشمول تسهیلات این طرح باید متعهد شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم استان خود خدمت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/05/14

ج) سهمیه داوطلبان بومی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه : براساس مصوبه جلسه 739 شورای عالی انقلاب فرهنگی 28 آبان 92 ، داوطلبان بومی کلیه بخش های شهرستانهای اسلام‎آباد غرب ، پاوه ، ثلاث باباجانی ، جوانرود ، دالاهو ، روانسر ، سرپل ذهاب ، قصر شیرین و گیلانغرب و همچنین بخشهای کوزران و ماهیدشت از شهرستان کرمانشاه که طبق اعلام وزارت کشور جزو بخشهای آسیب‎دیده جانی و مالی ناشی از زلزله کرمانشاه هستند ، به شرط داشتن شرایط ، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستانها را از بخشهای مربوط دفترچه انتخاب کنند .
داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته‎ها ، باید گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به مؤسسه قبولی خود ارائه کنند در غیر اینصورت قبولی آنها لغو می شود .
این سهمیه فقط به داوطلبان بومی مناطق فوق در استان کرمانشاه تعلق می‎گیرد و شامل سایر شهرها و بخش های استان کرمانشاه و یا سایر مناطق زلزله زده نیست .
این سهمیه مشمول داوطلبانی است که محل اقامت آنان یکی از شهرهای فوق باشد و یا محل اخذ مدرک تحصیلی سال دوم ، یا سال سوم و یا پیش دانشگاهی آنها در یکی از شهرهای یاد شده باشد .
شهر و یا بخش محل اقامت در صورتی ملاک عمل قرار می‎گیرد که داوطلب در زمان وقوع زلزله در این مناطق اقامت داشته و این موضوع مورد تأیید فرمانداری ذیربط قرار گیرد .
در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته‎ها ، داوطلب باید مدارک لازم را در زمان ثبت نام به موسسه محل قبولی ارائه دهد ، در غیراینصورت قبولی وی لغو خواهد شد .
شرط لازم جهت استفاده از این سهمیه ، کسب نمره علمی برابر 80 درصد حدنصاب گزینش آزاد است .
تبصره : این حدنصاب برای رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی 85 درصد حدنصاب گزینش آزاد خواهد بود .
میزان تعهد خدمت پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه ، دو برابر مدت تحصیل محسوب می شود .
هرگونه تغییر رشته یا انتقال برای پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه ممنوع است .
تخصیص این سهمیه به مدت 3 سال و حداکثر تا آزمون سراسری سال 1399 قابل اجرا است .
د) سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان : در راستای اجرای مصوبه 625 تاریخ 21 خرداد 87 شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مبنی بر اختصاص سهمیه برای داوطلبان شهرستان ابوموسی ، 40 درصد از ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی دانشگاه های استان هرمزگان ، به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد .
البته کسب حدنصاب 75 درصد گزینش آزاد الزامی است .
تبصره 1 ملاک بومی جهت استفاده از این سهمیه ، سکونت مستمر به مدت 3 سال در شهرستان ابوموسی است .
چنانچه داوطلبان واجد شرایط حدنصاب لازم را در رشته های دانشگاه های استان هرمزگان کسب نکنند ، به صورت 100 درصد در دانشگاه پیام نور ابوموسی جایابی و معرفی می‎شوند .
در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته ها داوطلب باید مدارک لازم را در زمان ثبت نام به موسسه محل قبولی ارائه دهد ، در غیر این صورت قبولی وی لغو خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قدس
1397/05/14
> با اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری تب و تاب انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بشدت افزایش یافته است .
دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) هم یکی از گزینه های مناسب برای آن دسته از داوطلبانی است که می خواهند در یک مرکز معتبر و با کیفیت آموزشی پژوهشی ادامه تحصیل دهند .
> دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) با ایجاد دو مجموعه مستقل دانشگاهی خواهران و برادران با بهره مندی از 60 عضو هیئت علمی و بیش از 400 نفر استاد مدعو کشوری در حدود 60 رشته دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در مساحتی افزون بر 30 هزار متر مربع فضای آموزشی ، میزبان بیش از 6000 دانشجو است .
دو دهه فعالیت درخشان آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) موجب شده است تا این مرکز دانشگاهی رتبه دوم را در بین دانشگاه های غیر دولتی کشور از آن خود کند و در جایگاه 61 پژوهشی در میان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور بر اساس رتبه بندی مرکز منطقه ای علوم و فناوری (ISC) قرار گیرد .
■ 6 هزار دانشجو دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) با دو مجموعه پردیس مستقل و ممتاز دانشگاهی خواهران و برادران میزبان بیش از 6000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است .
60 عضو هیئت علمی به صورت تمام وقت و بیش از 400 شاخص کشوری با این دانشگاه همکاری دارند .
■ دانشگاهیبرای محرومان برای نخستین بار در سال های اخیر دانشجویان برتر مستعد و محروم در قالب اعطای بورسیه تحصیلی به صورت رایگان در این دانشگاه پذیرش می شوند .
این حرکت ، گام مهمی است که دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برای گسترش دانش در میان محرومان برداشته است .
■ پیشتازدر تولید علم کسب رتبه اول در میان دانشگاه های غیردولتی کشور بر اساس رتبه بندی سیویلیکا (مرجع دانش) از سازمان های تولید کننده علم و همچنین رتبه 159 دانشگاه در بین 699 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی و پژوهشی کشور از افتخارات دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) است .
■ تسهیلات فرهنگی در طول تحصیل به دانشجویان تسهیلات متعدد فرهنگی در قالب وام ازدواج دانشجویی اهدایی آستان قدس رضوی و همچنین وام عتبات عالیات اعطا می شود .
■ دانشگاه برتر کشور دانشکده مجازی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در زمره سه مجموعه علمی برتر کشور از سوی شورای عالی فضای مجازی انتخاب شده است و یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل افراد شاغل است .
■ برتر در المپیادها دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برترین دانشگاه غیر دولتی کشور در مجموع مسابقات و المپیادهای ورزشی و برنامه های فرهنگی و قرآنی را در عملکرد خود به ثبت رسانده است .
■ منابع غنی برای پژوهش در کنار ایجاد امکانات و تجهیزات نوین آموزشی و پژوهشی و آزمایشگاه های پیشرفته ، بیش از 60 هزار عنوان منبع مکتوب و کتاب الکترونیکی فارسی و لاتین در اختیار دانشجویان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) قرار دارد و آن ها را در انجام پژوهش های کارآمد ، یاری می رساند .
■ میزبانغیر فارسی زبانان به منظور افزایش مهارت های زبانی دانشجویان مرکز آموزش های زبان (کالج زبان های خارجه) به همراه آموزش زبان فارسی به دانشجویان و مخاطبان غیر فارسی زبان در ساختمان غدیر دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) راه اندازی و میزبان زبان آموزان است .
■ در خدمتخانواده آستان قدس از دیگر خدمات این دانشگاه می توان به این مورد هم اشاره کرد که خانواده بزرگ آستان قدس رضوی در قالب تخفیف 20 درصدی شهریه و همچنین تقسیط مبلغ شهریه می توانند در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شهروند
1397/05/14
> 39 درصد بیکاران ، دانشگاهی ها هستند در بهار 97 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 39درصد بوده است.
> 39 درصد بیکاران ، دانشگاهی ها هستند در بهار 97 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 39درصد بوده است .
این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است .
این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل 1 .
0درصد کاهش داشته است .
مطابق آخرین آمار نیروی کار در بهار 97 ، بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی ، نشان می دهد 17 .
8 درصد جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند .
این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است .
بررسی روند تغییرات این نرخ از کاهش 2 .
6درصدی در بهار 97 نسبت به فصل مشابه سال قبل است .
در بهار 97 سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان 23 .
2 درصد بوده است .
این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است .
بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 2 .
درصد افزایش داشته است .
10 درصد ارز بازار ثانویه فروش رفت از 19 تیر ماه تا 10 مرداد ماه 97 در مجموع معادل 94 میلیون یورو ارز عرضه شده که در این مدت تنها برای 9 .
5 میلیون یورو تقاضا وجود داشته است .
بازار ثانویه ارزی از روز 19 تیر ماه آغاز به کار کرد .
در نخستین روز آغاز به کار این بازار ، نرخ ارز معاملاتی 7523 تومان بود که در آن روزها حدود 500 تومان زیر قیمت بازار قرار داشت .
با افزایش یک باره قیمت ارز در بازار آزاد ، بهای آن در بازار ثانویه هم بالا رفت اما نرخ همچنان زیر قیمت بازار بود .
براساس آخرین آمارها ، از 19 تیر ماه روز چهارشنبه 10 مرداد ، 94 میلیون یورو ارز در این بازار عرضه اما تنها 9 .
5 میلیون یورو ارز خریداری شده است .
در واقع تقاضا برای 10 .
1 درصد از عرضه ها وجود داشته است .
15 هزارنفر مالباخته موسسات غیرمجاز برای طلبشان نرفتند در جریان تعیین تکلیف سپرده گذاران کلان و میلیاردی ، 5موسسه غیرمجاز منحل شده که قرار بود در زمانی مشخص برای مراجعه ، تحویل مستندات و مدارک آماده و حساب های خود را تعیین تکلیف کنند تا سپرده های آنها پرداخت شود ، آخرین آمارها از این حکایت دارد که از حدود 26 هزار نفری که مشمول این طرح بودند ، نزدیک به 15 هزار نفر مراجعه نکردند .
تعیین تکلیف سپرده گذاران 5تعاونی منحل شده فرشتگان ، ثامن الحجج ، افضل توس و البرز ایرانیان و آرمان از 21 خردادماه سال جاری وارد فاز تازه ای شد و سپرده های کلان در مسیر تعیین تکلیف قرار گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1397/05/15
> گروه جامعه : داوطلبان مجاز کنکور سراسری سال 97 از امروز برای مراجعه به سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته های مورد علاقه خود مهلت دارند .
> کنکور سراسری 97 در گروه های آزمایشی علوم انسانی ، علوم ریاضی و فنی ، هنر ، علوم تجربی و زبان های خارجی به ترتیب در صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه و جمعه 7 و 8 تیرماه 97 برگزار شد .
دفترچه انتخاب رشته کنکور 97 در گروه های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبان های خارجی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است .
انتخاب رشته از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org از امروز دوشنبه 15 مردادماه آغاز می شود و تا 20 مردادماه ادامه دارد .
برای انتخاب رشته داوطلبان مجاز باید پس از دریافت دفترچه راهنما نسبت به انتخاب حداقل 150 کدرشته محل از میان کدرشته محل های تحصیلی مورد علاقه خود از گروه آزمایشی یا گروه های آزمایشی مجاز اقدام کنند .
ویژه نامه انتخاب رشته در باجه های روزنامه فروشی توزیع و سیستم انتخاب رشته مجازی نیز بر روی سایت سازمان سنجش فعال شده است .
انتخاب رشته مجازی بر اساس اطلاعات موجود داوطلبان و آخرین نمرات سال گذشته و آخرین ضوابط اعلام می شود .
انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد جداگانه صورت می گیرد و زمان انتخاب رشته از سوی مرکز سنجش این دانشگاه اعلام می شود .
نتایج نهایی کنکور 97 نیمه دوم شهریور ماه 97 اعلام می شود .
کارنامه نهایی آزمون سراسری سال 1397 نیمه دوم شهریور ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/05/15
> مهر : انتخاب رشته داوطلبان مجاز در کنکور 97 از بعدازظهر امروز 15 مرداد آغاز می شود .
ثبت نام غایبان و متقاضیان رشته های تحصیلی بدون آزمون (صرفا با سوابق تحصیلی) نیز از امروز انجام می گیرد .
> آغاز انتخاب رشته کنکور 97 از امروز مهر : انتخاب رشته داوطلبان مجاز در کنکور 97 از بعدازظهر امروز 15 مرداد آغاز می شود .
ثبت نام غایبان و متقاضیان رشته های تحصیلی بدون آزمون (صرفا با سوابق تحصیلی) نیز از امروز انجام می گیرد .
نتایج اولیه کنکور سراسری سال 97 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و داوطلبان می توانند از نتیجه آزمون خود مطلع شوند .
دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 97 بر روی سایت سازمان سنجش و همچنین به صورت چاپی منتشر شده است و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند در روزهای 15 تا 20 مردادماه 97 نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .
همچنین دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 97 در رشته هایی بدون آزمون (پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی و با معدل دیپلم) نیز از بعد از ظهر امروز 15 مرداد بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده می شود و داوطلبان غایب کنکور و همچنین علاقمندان به پذیرش در رشته های بدون آزمون می توانند در روزهای 15 تا 24 مرداد نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند .
از تعداد یک میلیون و 12 هزار و 327 داوطلب ثبت نام کننده در کنکور 97 تعداد 910 هزار و 713 نفر در جلسه آزمون حاضر بودند .
ظرفیت پذیرش دانشجو در گروه های آزمایشی پنجگانه آزمون سراسری سال 97 (به جز ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی) در مجموع 762 هزار و 834 نفر است که از این ظرفیت تعداد 180 هزار و 959 نفر بر اساس نمره آزمون و سوابق تحصیلی و تعداد 581 هزار و 875 نفر منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می شوند .
بر اساس ظرفیت اعلام شده ، 23 .
72 درصد از کل ظرفیت پذیرش دانشجو در 5 گروه آزمایشی بر اساس نمره آزمون و سوابق تحصیلی و 76 .
28 درصد از کل ظرفیت پذیرش دانشجو در 5 گروه آزمایشی منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی است .
از تعداد 910 هزار و 713 نفر که در جلسه آزمون حاضر بودند تعداد 910 هزار و 563 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و تنها 150 نفر مجاز به انتخاب رشته نیستند .
در واقع 99 .
98 درصد از حاضرین جلسه آزمون ، مجاز به انتخاب رشته هستند .
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند حداقل 150 کدرشته محل را از میان کدرشته محل های تحصیلی مورد علاقه خود از گروه یا گروه های آزمایشی مجاز انتخاب کنند .
کپی شد کلمات کلیدی : دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
کیهان
1397/05/14
> سامانه مجازی سازمان سنجش برای کمک به انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری از دیروز آغاز به کار کرد .
> سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور به خبرگزاری صدا و سیما ، گفت : داوطلبان برای بهره مندی از امکانات این سامانه باید به سایت اینترنتی این سازمان به نشانیwww .
sanjesh .
org مراجعه کنند .
حسین توکلی افزود : داوطلبان با مراجعه به این سامانه می توانند با توجه به نمراتی که کسب کرده اند ، از شانس قبولی در کد رشته محل های تحصیلی آگاهی یابند .
به گفته وی ، داوطلبان برای استفاده از امکانات این سامانه باید مبلغ 6 هزار تومان با کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و از طریق سایت اینترنتی یاد شده پرداخت کنند .
1
فهرست