وزارت علوم - خبرگزاري ها 15 مرداد 97
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 13:58
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
7288712 10:30 آفتاب آنلاين
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آفتاب آنلاین
1397/05/15
12:01
> وزیر علوم در خصوص آخرین وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی گفت : مستقیما با رئیس قوه قضاییه ، دادستان کل کشور و دادستان تهران در خصوص پرونده های این دانشجویان صحبت کردم ، خوشبختانه رویکرد مثبتی در این زمینه وجود دارد و باید اجازه بدهید من در شرایط فعلی فقط این جمله را بگویم که به تقلیل احکام نهایی این پرونده ها امیدوار هستم .
> به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در نشست خبری امروز که با حضور اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی وزارت علوم برگزار شد به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی و پیگیری های وزارت علوم در این زمینه اشاره کرد و گفت : وزارت علوم سال گذشته کارگروهی را به منظور پیگیری وضعیت این دانشجویان تشکیل داد و به دانشگاه ها نیز نتایج بررسی های این کارگروه را منتقل کردیم و از آن ها خواستیم با توجه به شناخت دانشجویان و حمایت از آن ها اطلاعات دقیق را از باب کمک به این افراد تامین کنند ، در واقع کارگروه های فعالی نیز در دانشگاه ها شکل گرفت و پیگیری های مختلفی از سوی این کارگروه ها انجام شد .
وی در ادامه تصریح کرد : در خصوص پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی مکاتباتی را با قوه قضاییه داشته ایم ، ضمن اینکه در شهرستان ها نیز روسای دانشگاه ها به صورت جدی پیگیر آنچه اتفاق افتاده است ، شدند .
من نیز این موضوع را در چندین مرحله با مسئولین مختلف پیگیری کردم حتی به طور مستقیم با رئیس قوه قضاییه صحبت کردم و از ایشان درخواست کردم به این مساله عنایت داشته باشند .
اینکه با دادستان کشور یک بار حضوری صحبت داشتم و همچنین این جلسه حضوری با دادستان تهران نیز برگزار شد .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : تمامی جلسات حضوری من با مسئولین قوه قضاییه در خصوص پیگیری شرایط دانشجویان بازداشتی علاوه بر مکاتباتی است که در دوره های مختلف و شرایط زمانی خاص انجام داده ام .
بنابراین با توجه به رویکرد مثبتی که در این ملاقات ها وجود داشت ، امیدوار هستیم بتوانیم در فرآیند رسیدگی به این پرونده ها تاثیر مثبتی داشته باشیم و تلاش ما این است تا جایی که ممکن است این پرونده ها با حداقل برخوردهای قضایی نهایی شوند .
دکتر غلامی اظهارکرد : باید اجازه بدهید من فقط این جمله را بگویم که در خصوص برخورد با دانشجویان بازداشتی امیدوار هستم و باید منتظر ماند و دید که نتیجه نهایی چه خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/15
12:00
> گروه دانشگاه وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست خبری خود با اعلام خبر اجرای طرح ساماندهی دانشگاه ها در جهت رفع نیازهای کشور ، اظهار کرد : دانشگاه ها به سمت کاربردی شدن حرکت خواهند کرد ، به زودی آیین نامه جدید تدوین پایان نامه ها متناسب با نیازهای کشور به دانشگاه ها ابلاغ می شود .
> به گزارش خبرنگار ایکنا؛ در نشست خبری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری که صبح امروز دوشنبه ، 15 مردادماه در ساختمان این وزارتخانه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد ، غلامی با تبریک فرارسیدن روز خبرنگار به اصحاب رسانه اظهار کرد : پیش از فرارسیدن سالروز گرامیداشت روز خبرنگار ، امروز ششم آگوست روز بمباران اتمی شهر هیروشیما است .
فاجعه بزرگی که بر تارک آمریکا نشسته و امروز که میدان داری خلع سلاح اتمی را به عهده گرفتهاند باید بدانند مردم دنیا این فاجعه را فراموش نخواهند کرد .
از ششم تا هشتم آگوست دو شهر ژاپن را بمباران کردند و 220 هزار نفر در اثر این اتفاق جان خود را از دست دادند .
با این حال امروز گروه پشتیبان آمریکا بیشترین زرادخانهها را در دنیا عهدهدار هستند .
وی افزود : وزارت علوم تاریخچه مهمی دارد و از زمانی که به حوزه دانشهای جدید پرداختیم و احساس نیاز شد ، تربیت نیروی انسانی عالم مورد توجه قرار گرفت و شروع به کار کرد .
غلامی با بیان اینکه آنچه که امروز در وزارت علوم مورد توجه است این است که این مجموعه متولی فناوری و کاربست دانش در زندگی مردم به حساب میآید ، گفت : جدای از بروندادهای این وزارتخانه و نقدهای صورت گرفته ، وزارت علوم دارای یک مجموعه قوی علمی در مجموعه آموزش عالی است و جزو ذخایر ملی کشور به حساب میآیند .
وی افزود : جمعیت دانشجویان نسبت به شاخص جمعیت کشور ظرفیت بالایی است .
داشتن دانشگاههای بزرگ که در رتبهبندیهای جهانی حضور دارند جزء ظرفیتها و داشتههای این مجموعه است .
همچنین سهم قابل توجهی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در این مجموعه داریم که در رشتههای مختلف مشغول تحصیل هستند و باید از ظرفیت آنها استفاده شود .
وزیر علوم با بیان اینکه در دورهای وظیفه وزارت علوم تربیت نیروی انسانی بود ، افزود : پس از این دوره ورود به حوزه پژوهش در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت و حاصل این تغییر رویکرد هم خروجی دانش آموختههای مورد نیاز کشور و نیز پاسخ به نیاز افراد داوطلب به ورود به دانشگاه بود و هم در عرصههای مختلف کارهای پژوهشی انجام دادیم .
وی گفت : در رتبهبندیهای جهانی کشور ایران رتبه اول در رشد کمی پژوهشها را دارد و در بین دستاوردهای دنیا دستاوردهای دانشمندان ما به لحاظ کیفی جزو یک درصد علم تاثیرگذار جهان بوده است و مقالات و نوشتههای دانشمندان ما مورد استفاده مراکز پژوهشی مهم دنیا قرار میگیرد .
وزیر علوم ادامه داد : امروز در حوزه آموزش داوطلبان تحصیل در دانشگاه ، به تمامی تقاضاهای تحصیل پاسخ مثبت میدهیم .
هر فردی امروز در کشور علاقهمند به تحصیل باشد میتواند در رشته مورد علاقه خود در مراکز دانشگاهی مشغول تحصیل شود .
وی افزود : اگر فرصت تحصیل دانشجو در رشته مورد علاقه را فراهم کنیم توانمندیها و ظرفیتهای بالقوه این افراد شکوفا خواهد شد .
وجود مراکز متعدد دانشگاهی یک فرصت را ایجاد کرده و این مسئله به لحاظ گستردگی امروزه به یکی از چالشها در نظارت و برنامهریزی تبدیل شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/15
12:00

غلامی گفت : در حوزههای رفاهی دانشگاهها با توجه به اینکه به آغاز سال تحصیلی نزدیک میشویم ، باید گفت که سازمانهای رفاهی وزارت علوم پشتیبانیهای موثری در پرداخت وامهای دانشجویی و تامین خوابگاه و غذای دانشجویی دارد و امسال نیز ریزمبالغ وامهای دانشجویی مقداری افزایش خواهد داشت .
وی افزود : هشت ماه پیش برنامهای به مجلس در چارچوب قوانین و مصوبات کشور در حوزه آموزش عالی ارائه کردم مبنی بر اینکه وظایف وزارت علوم را جلو ببریم و سعی شود برنامهها را به سمت عملیاتی شدن پیش ببریم .
مصوبهای از شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق قانون برنامه ششم داریم که مراکز دولتی و غیردولتی دانشگاهی باید یک نظم و ساماندهی در آنها اتفاق بیفتد .
در شرایطی که امروز با کاهش داوطلبان ورود به دانشگاه مواجهیم با توجه به تغییر رویکرد دانشگاهها و مراکز علمی مبنی بر کاربردی شدن دانشگاهها با تکیه بر علوم و فناوری این ساماندهی در حال انجام است .
وی افزود : از پاره پاره شدن و تقسیم شدن مراکز دانشگاهی به واحدهای کوچکتر جلوگیری خواهیم کرد .
کنار هم بودن این مجموعهها میتواند موجب همافزایی در عرصههای مختلف علمی شود .
بر این اساس طرح ساماندهی دانشگاهها در دستور کار قرار گرفته و بر مبنای این طرح قرار است واحدهای توانمند را حمایت کنیم و برای هر کدام ماموریتهایی تعریف شود که هم از امکانات فیزیکی و مادی بهره لازم برده شود و هم در راستای رفع مسائل جامعه و مشکلات گام برداریم .
غلامی یادآور شد : اینکه امروز در دنیا در رتبههای خوبی در عرصههای علوم قرار داریم نشان میدهد جمهوری اسلامی برای علم و دانش اهمیت قائل است ، لذا در کنار توجه به حضور در عرصههای بینالمللی باید به حضور علم در رفع نیازهای جامعه توجه کنیم .
وی افزود : در این زمینه با برخی چالشهای مدیریتی مواجهیم و در این رویکرد جدید ممکن است با انتقاد و پیشنهادهای جدید مواجه شویم .
همه صاحبنظران حوزه آموزش عالی باید به ما کمک کنند تا در جهت تحقق اهداف ملی حرکت کنیم .
در این طرح تلاش میکنیم محوریت به دانشگاههای توانمند و بزرگ داده شود و ماموریتهای مهمی از سوی این مراکز انجام شود .
وزیر علوم همچنین گفت : در حوزه پژوهش تلاش داریم با حفظ تحقیقات بنیادین و حرکت در مرز دانش نگاهی به رفع نیازهای جامعه و کاربردی کردن آنها خواهیم داشت .
شرکتهای دانش بنیان مراکز مهمی هستند که دانشگاهها میتوانند در آن سهمی داشته باشند و در عین جوانی ، پویایی چشمگیری خواهند داشت .
وی همچنین از ابلاغ آییننامه جدید تدوین پایاننامه خبر داد و گفت : آییننامه جدید تدوین پایان نامهها به دانشگاهها ابلاغ میشود تا در زمینه انجام تحقیقات کاربردی و مورد نیاز گام برداشته شود .
غلامی گفت : در حوزه فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی دانشگاهها فعالیتهای خوبی داشتند .
سالهای طولانی است فعالیتهای فرهنگی دانشجویان جایگاه ویژهای دارد .
به نظر من فرصتی که دانشجویان در دانشگاهها برای حضور در فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی پیدا میکنند فرصت غنیمتی است چراکه قرار است در آینده مسئولیتهای اجتماعی به دوش این عزیزان منتقل شود .
تلاش ما این است که در حد بضاعتمان در این عرصه حضور داشته باشیم .
وی همچنین درباره تاثیر سوابق در کنکور و امکان حذف کنکور گفت : اکنون در سال 97 بیش از 85 درصد پذیرشها بر اساس سوابق تحصیلی بوده ، اینکه کنکور حذف شود یا خیر ، تصمیمی جمعی است .
امروز دانشگاهها هستند که در دنیا تعیین میکنند آزمون بگیرند و داوطلبان را پذیرش کنند .
در کشور ما با حفظ محدوده تحصیلات دبیرستانی داوطلبان ، شورای سنجش و پذیرش این را حق خود میداند که آزمون را با شرایط تاثیر سوابق برگزار کند یا نه .
باید سعی شود رقابت بین دانشگاههای پر طرفدار باشد و قطعا اینها در آزمون و پذیرش هم حساستر خواهند بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/15
12:00

وزیر علوم در این نشست خبری همچنین درباره منع بهکارگیری اساتید بازنشسته در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی گفت : اساتید نمونه کشوری میتوانند سه سال پس از سن هفتاد سالگی بازنشست شوند اساتید بازنشسته بعد از سن 70 سال میتوانند در دانشگاه حضور داشته باشند و رؤسای دانشگاهها باید اتاق کار و امکان تدریس دروس و راهنمایی و مشاوره پایاننامهها را برای اینها فراهم کنند .
وی درباره آثار تحریمها بر فعالیتهای بینالمللی نیز گفت : دانشگاه در حوزه آموزش و پژوهش خیلی تحت تاثیر این اتفاقات نیست .
تاکنون گزارشهای منفی جدی نداشتیم و دلیلی برای اینکه این رویکرد و تحریمها علیه کشور کلی و جدی است دست نیافتیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آنا
1397/05/15
11:04
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در حوزه پژوهش رویکردمان را به سمت کاربردی شدن تغییر داده ایم تا با حفظ تحقیقات بنیادی در مرزهای دانش ، نگاهی به کاربرد تحقیقات در مسائل روز داشته باشیم .
> به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، منصور غلامی در نشست خبری که صبح امروز در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد ضمن تبریک روز خبرنگار گفت : خبر درست می تواند تاثیر خاصی بر جامعه داشته باشد .
وزیر علوم تحقیقات و فناوری اظهار کرد : وزارت علوم متولی آموزش علوم دانشگاهی ، پژوهش و فناوری در کشور است ، امروز فارغ از همه بحث های سیاسی ، دارای مجموعه علمی قوی هستیم ، اعضای هیات علمی کارآزموده ، جمعیت دانشجویی ، وجود دانشگاه های بزرگ ، وجود پژوهشگاه های تخصصی از جمله داشته های علم و دانش کشور است .
وی با بیان اینکه وزارت علوم در مقطعی وظیفه تربیت نیروی انسانی داشت و بعدها پژوهش نیز به این وظیفه اضافه شد افزود : در حال حاضر وزارت علوم در حوزه دانشجویی سهم قابل توجهی در تحصیلات تکمیلی دارد که این مهم در آینده بسیار اثرگذار خواهد بود .
غلامی تصریح کرد : در رتبه بندی های پژوهشی جهانی ، ایران جایگاه ویژه ای دارد ، دستاوردهای دانشمندان ما در تولید علم در جهان بسیار اثرگذار است و همچنین این دستاوردها بسیار مورد استناد سایر دانشمندان قرار می گیرد .
وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه با وجود دانشگاه های دولتی و غیردولتی به تقاضاهای تحصیل و آموزشی پاسخ داده می شود عنوان کرد : هر فردی در کشور علاقه مند به تحصیل است می تواند به راحتی در رشته های مختلف مورد علاقه ادامه تحصیل دهد .
وی ادامه داد : در حال حاضر پشتیانی های مناسبی از دانشجویان در حوزه های مختلف نظیر خوابگاه ها ، تامین غذا و وام های دانشجویی می شود .
هشت ماه پیش که به وزارت علوم آمدم ، به مجلس شورای اسلامی تعهد دادم که براساس برنامه های توسعه ای پیش خواهیم رفت و به همین دلیل در حوزه های مختلف برنامه ریزی کردیم .
غلامی با بیان اینکه کنار هم قرار گرفتن دانشگاه ها می تواند آنها را توانمند کند گفت : طرح ساماندهی آموزشی ما را وادار می کند که از طریق ادغام واحدها ، واحدهای بزرگ و توانمند ایجاد کنیم ، اینگونه در هزینه ها و استفاده بهینه از استادان موفق تر خواهیم بود .
وزیر علوم تحقیقات و فناوری اظهار کرد : شاخص های علمی بین المللی نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه ای به علم دارد ، باید برای حضور قدرتمندتر گام برداریم .
ما از همه پیشنهادهای جدید استقبال می کنیم ، همه صاحب نظران کمک کنند تا در راستای اهداف ملی حرکت کنیم .
وی افزود : در حال حاضر محوریت با دانشگاه های بزرگ است و به واحدهای منطقه ای برای پیشبرد اهداف کمک خواهند کرد ، در این زمینه به حمایت مجلس و کمک کمیسیون های تخصصی نیاز داریم .
غلامی تصریح کرد : در حوزه پژوهش رویکردمان را به سمت کاربردی شدن تغییر داده ایم تا با حفظ تحقیقات بنیادی در مرزهای دانش ، نگاهی به کاربرد تحقیقات در مسائل روز داشته باشیم .
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت : شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد بسیار مهم هستند و حضور اعضای هیات علمی در این مراکز اثرگذار است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آنا
1397/05/15
11:04

همکاری سازمان ها و شرکت ها با دانشگاه ها مناسب است اما با وضع مطلوب هنوز فاصله داریم که باید در این زمینه فعالانه تر عمل کنیم .
وی افزود : پارک های علم و فناوری سابقه 15 ساله دارند ، اکنون 43 پارک فعال در استان های کشور داریم که زمینه تبدیل علم به ثروت را فراهم کرده ا ند .
در حوزه فناوری قراردادهای مهمی با صنعت ، نفت ، محیط زیست و مجموعه های دفاعی داریم که بسیار موثر خواهد بود .
غلامی عنوان کرد : در فعالیت های سیاسی و فرهنگی خوب عمل کردیم ، در دولت یازدهم و دوازدهم توجه ویژه به توسعه فعالیت های فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی شده است .
ادامه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایران اکونومیست
1397/05/15
10:16
> وزیر علوم گفت : کنکوری ها باید برای انتخاب رشته به اطلاعیه های سازمان سنجش دقت کنند .
> ایران اکونومیست به گزارش ایران اکونومیست ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با توصیه به کنکوری ها برای انتخاب رشته گفت : کنکوری ها باید در انتخاب رشته بسیار دقت کرده و براساس اطلاعیه های سازمان سنجش عمل کنند .
وی افزود : به کنکوری ها توصیه می کنم علاقه خود را در انتخاب رشته بسیار لحاظ کنند .
غلامی گفت : سازمان سنجش یک سامانه انتخاب رشته مجازی دارد که فکر می کنم این سامانه بهترین مرجع برای کمک به کنکوری ها باشد .
شایان ذکر است : مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز کنکور سراسری سال 97 از 15 مردادماه آغاز می شود و تا 20 مرداد ادامه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دانا
1397/05/15
09:19
> مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به 760 هزار و 499 ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها توصیه هایی را برای انتخاب رشته موفق داشت .
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ انتخاب رشته آزمون سراسری سال 97 از امروز دوشنبه 15 مرداد آغاز میشود و داوطلبان تا روز چهارشنبه 24 مرداد میتوانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند .
داوطلبانی که علاقمند به انتخاب کدرشته محلهای دانشگاه آزاد اسلامی هستند باید منتظر اعلام اطلاعیه این دانشگاه باشند و پس از آن به سایت مرکز سنجش دانشگاه آزاد به نشانی http : //www .
azmoon .
org/ مراجعه کنند .
بیشتر بخوانید : توصیه وزیر علوم به کنکوریها برای انتخاب رشته فیلم/ آشنایی با سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی در همین رابطه حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به توصیههایی برای انتخاب رشته موفق اظهار کرد : در آزمون سراسری سال 97 یک میلیون و 12 هزار و 327 نفر ثبتنام کردهاند که 910 هزار و 317 نفر در جلسه آزمون حضور داشتند که تمام آنها مجاز به انتخاب رشته شدند .
وی افزود : 90 درصد داوطلبان در جلسه کنکور حاضر و 10 درصد غائب بودند که افراد غائب و افرادی که در آزمون سراسری سال 97 ثبتنام نکردهاند هم میتوانند برای انتخاب رشته اقدام کنند و افرادی که ثبتنام نکردهاند باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 22 هزار تومان برای ثبت نام اقدام کنند و این گروه به همراه افراد غائب در جلسه آزمون میتوانند از رشتههایی که پذیرش آنها صرفا براساس سوابق تحصیلی است اقدام به انتخاب رشته کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : ظرفیت پذیرش به جز دانشگاه آزاد 760 هزار و 499 نفر است که 180 هزار و 949 نفر براساس نمره آزمون و 582 هزار و 550 نفر صرفا براساس سوابق تحصیلی پذیرش میشوند .
توکلی با تأکید براینکه دفترچه راهنمای رشتههای تحصیلی بر روی سایت سازمان سنجش قرار دارد و سند اصلی گزینش است ، بیان کرد : سامانه انتخاب رشته مجازی نیز بر روی سایت این سازمان فعال شده است که با توجه به نمره داوطلب و مقایسه آن با وضعیت افراد پذیرفته شده در سال گذشته رشته محلهایی را به افراد توصیه میکند و رشتههایی که توصیه میکند بیش از 95 درصد معتبر است .
وی ادامه داد : نرم افزار انتخاب رشته مجازی 250 کد رشته محل را به داوطلب توصیه و او میتواند از میان آنها انتخاب کند .
ضریب اطمینان قبولی در رشتههای توصیه شده بالاست به گونهای که داوطلب در یکی از رشتهها قبول خواهد شد .
داوطلبان برای استفاده از این نرم افزار باید مبلغ 6 هزار تومان را به صورت الکترونیک پرداخت کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش بیان کرد : اگر داوطلبان حداکثر نصف روز وقت بگذارند و 15 صفحه اول دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی خود را با دقت مطالعه کنند متخصصترین فرد برای انتخاب رشته خود هستند .
داوطلبان درباره رشتههایی که انتخاب میکنند حتما با دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشتهها مشورت کنند همچنین در انتخاب رشته به مقطع و جنسیت پذیرش و گزینش بومی توجه ویژهای داشته باشند .
توکلی اضافه کرد : داوطلبان در انتخاب رشتههای دانشگاهی به محل نیز اهمیت دهند یعنی ابتدا رشتههای مورد علاقه خود را انتخاب و به ترتیب اولویت تنظیم و پس از آن بررسی کنند که آیا دانشگاه واقع در شهر یا استان آنها این رشته را دارد و اولویت آنها انتخاب دانشگاه در شهر محل زندگی باشد .
همچنین مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به راه اندازی یک هزار پایگاه انتخاب رشته توسط این وزارتخانه برای کمک به داوطلبان کنکور اظهار کرد : هزینه انتخاب رشته در پایگاههای آموزش و پرورش در شهرهای کوچک 40 تا 60 هزار تومان و در کلان شهرها 80تا 100 هزار تومان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دانا
1397/05/15
09:19

وی افزود : داوطلبان میتوانند به مراکز مشاوره آموزش و پرورش در سراسر کشور برای انتخاب رشته کنکور مراجعه کنند ، آدرس این پایگاهها بر روی سایت ادارات کل آموزش و پرورش استانها قرار دارد فعالیت آنها روزانه 10 ساعت و حتی در روزهای تعطیل دایر است .
شکوهی با اشاره به اینکه در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز و متخصص با مشکل روبرو بودیم بیان کرد : امسال حداقل در هر پایگاه دو نیروی آموزش دیده و متخصص مشاور تحصیلی حضور دارند که برای انتخاب رشته کنکور به داوطلبان مشاوره فردی و خانوادگی ارائه میدهند تا ابتدا از استعداد و علائق داوطلب مطلع شوند ، همچنین برخی خانوادهها آرزوهایی دارند اما باید توجه کرد که انتخاب رشته نیاز به تناسب با واقعیتها دارد .
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد : سال گذشته 160 هزار داوطلب از پایگاه های انتخاب رشته آموزش و پرورش استفاده کردند که پیشبینی میکنیم امسال 200 هزار داوطلب کنکور از خدمات این پایگاهها بهره مند شوند؛ آموزش و پرورش برای برگزاری دوره تخصصی 160 نفر از کارشناسان این پایگاهها بیش از 500 میلیون تومان هزینه کرده است .
وی بیان کرد : همکاران ما در پایگاههای انتخاب رشته اجازه ندارند به داوطلب تضمین قبولی در رشته خاص بدهند و تلاش میکنیم با توجه به رتبه کسب شده او در بهترین رشته قبول شود اما تصمیم نهایی با خود داوطلب است و ما صرفا مشاوره میدهیم .
منبع : مشرق.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
مشرق
1397/05/15
09:16
> مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به 760 هزار و 499 ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها توصیه هایی را برای انتخاب رشته موفق داشت .
> به گزارش مشرق ، انتخاب رشته آزمون سراسری سال 97 از امروز دوشنبه 15 مرداد آغاز می شود و داوطلبان تا روز چهارشنبه 24 مرداد می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند .
داوطلبانی که علاقمند به انتخاب کدرشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی هستند باید منتظر اعلام اطلاعیه این دانشگاه باشند و پس از آن به سایت مرکز سنجش دانشگاه آزاد به نشانی http : //www .
azmoon .
org/ مراجعه کنند .
بیشتر بخوانید : توصیه وزیر علوم به کنکوری ها برای انتخاب رشته فیلم/ آشنایی با سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی در همین رابطه حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به توصیه هایی برای انتخاب رشته موفق اظهار کرد : در آزمون سراسری سال 97 یک میلیون و 12 هزار و 327 نفر ثبت نام کرده اند که 910 هزار و 317 نفر در جلسه آزمون حضور داشتند که تمام آنها مجاز به انتخاب رشته شدند .
وی افزود : 90 درصد داوطلبان در جلسه کنکور حاضر و 10 درصد غائب بودند که افراد غائب و افرادی که در آزمون سراسری سال 97 ثبت نام نکرده اند هم می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند و افرادی که ثبت نام نکرده اند باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 22 هزار تومان برای ثبت نام اقدام کنند و این گروه به همراه افراد غائب در جلسه آزمون می توانند از رشته هایی که پذیرش آنها صرفا براساس سوابق تحصیلی است اقدام به انتخاب رشته کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : ظرفیت پذیرش به جز دانشگاه آزاد 760 هزار و 499 نفر است که 180 هزار و 949 نفر براساس نمره آزمون و 582 هزار و 550 نفر صرفا براساس سوابق تحصیلی پذیرش می شوند .
توکلی با تأکید براینکه دفترچه راهنمای رشته های تحصیلی بر روی سایت سازمان سنجش قرار دارد و سند اصلی گزینش است ، بیان کرد : سامانه انتخاب رشته مجازی نیز بر روی سایت این سازمان فعال شده است که با توجه به نمره داوطلب و مقایسه آن با وضعیت افراد پذیرفته شده در سال گذشته رشته محل هایی را به افراد توصیه می کند و رشته هایی که توصیه می کند بیش از 95 درصد معتبر است .
وی ادامه داد : نرم افزار انتخاب رشته مجازی 250 کد رشته محل را به داوطلب توصیه و او می تواند از میان آنها انتخاب کند .
ضریب اطمینان قبولی در رشته های توصیه شده بالاست به گونه ای که داوطلب در یکی از رشته ها قبول خواهد شد .
داوطلبان برای استفاده از این نرم افزار باید مبلغ 6 هزار تومان را به صورت الکترونیک پرداخت کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش بیان کرد : اگر داوطلبان حداکثر نصف روز وقت بگذارند و 15 صفحه اول دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی خود را با دقت مطالعه کنند متخصص ترین فرد برای انتخاب رشته خود هستند .
داوطلبان درباره رشته هایی که انتخاب می کنند حتما با دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته ها مشورت کنند همچنین در انتخاب رشته به مقطع و جنسیت پذیرش و گزینش بومی توجه ویژه ای داشته باشند .
توکلی اضافه کرد : داوطلبان در انتخاب رشته های دانشگاهی به محل نیز اهمیت دهند یعنی ابتدا رشته های مورد علاقه خود را انتخاب و به ترتیب اولویت تنظیم و پس از آن بررسی کنند که آیا دانشگاه واقع در شهر یا استان آنها این رشته را دارد و اولویت آنها انتخاب دانشگاه در شهر محل زندگی باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
مشرق
1397/05/15
09:16

* هزینه 100 هزار تومانی انتخاب رشته کنکور در پایگاه های آموزش وپرورش همچنین مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به راه اندازی یک هزار پایگاه انتخاب رشته توسط این وزارتخانه برای کمک به داوطلبان کنکور اظهار کرد : هزینه انتخاب رشته در پایگاه های آموزش و پرورش در شهرهای کوچک 40 تا 60 هزار تومان و در کلان شهرها 80تا 100 هزار تومان است .
وی افزود : داوطلبان می توانند به مراکز مشاوره آموزش و پرورش در سراسر کشور برای انتخاب رشته کنکور مراجعه کنند ، آدرس این پایگاه ها بر روی سایت ادارات کل آموزش و پرورش استان ها قرار دارد فعالیت آنها روزانه 10 ساعت و حتی در روزهای تعطیل دایر است .
شکوهی با اشاره به اینکه در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز و متخصص با مشکل روبرو بودیم بیان کرد : امسال حداقل در هر پایگاه دو نیروی آموزش دیده و متخصص مشاور تحصیلی حضور دارند که برای انتخاب رشته کنکور به داوطلبان مشاوره فردی و خانوادگی ارائه می دهند تا ابتدا از استعداد و علائق داوطلب مطلع شوند ، همچنین برخی خانواده ها آرزوهایی دارند اما باید توجه کرد که انتخاب رشته نیاز به تناسب با واقعیت ها دارد .
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد : سال گذشته 160 هزار داوطلب از پایگاه های انتخاب رشته آموزش و پرورش استفاده کردند که پیش بینی می کنیم امسال 200 هزار داوطلب کنکور از خدمات این پایگاه ها بهره مند شوند؛ آموزش و پرورش برای برگزاری دوره تخصصی 160 نفر از کارشناسان این پایگاه ها بیش از 500 میلیون تومان هزینه کرده است .
وی بیان کرد : همکاران ما در پایگاه های انتخاب رشته اجازه ندارند به داوطلب تضمین قبولی در رشته خاص بدهند و تلاش می کنیم با توجه به رتبه کسب شده او در بهترین رشته قبول شود اما تصمیم نهایی با خود داوطلب است و ما صرفا مشاوره می دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایسنا
1397/05/15
03:14
> رییس دانشگاه امیرکبیر از کاهش تعداد سفرهای خارجی این دانشگاه به دلیل محدودیت های بودجه ای و ارزی خبر داد و گفت : ما به هیچ عنوان موافق قطع یا کاهش این نوع سفرها در مراکز دانشگاهی نیستیم و معتقدیم باید این بخش از برنامه دانشگاه ها تقویت شود .
> دکتر سیداحمد معتمدی در گفت وگو با ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب حمایت از تاسیس شرکت های دانش بنیان و ایجاد قراردادهایی پژوهشی در دانشگاه ها یکی از مهم ترین راهکارهای حمایت از تولید داخل و کمک به رفع مشکلات فعلی کشور و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود : خوشبختانه رشد خوبی در زمینه ی تعداد قراردادهای پژوهشی دانشگاه امیرکبیر اتفاق افتاده است و ما طی چند سال گذشته با رشد 2 .
5 برابری در زمینه انعقاد قراردادهای پژوهشی با صنایع مواجه بودیم ، ضمن این که تعداد مراکز نوآوری و رشد این دانشگاه از 20 مرکز به 120 مرکز افزایش یافته است که البته درخواست های زیادی نیز در این زمینه به دانشگاه ارسال شده است .
وی همچنین یادآور شد : اصولا توسعه قراردادهای پژوهشی و تقویت ارتباط با صنعت یکی از اهداف دانشگاه نسل سوم است که دانشگاه امیرکبیر نیز تعداد قراردادهای پژوهشی خود را افزایش داده و فعالیت های این دانشگاه کاملا در راستای رفع نیازهای کشور و حل معضلات جامعه شکل گرفته است .
دکتر معتمدی در ادامه به نقش دانشگاهیان در رفع محدودیت ها و بحران فعلی ارز در کشور اشاره کرد و گفت : طی چند سال گذشته خرید چندانی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی و آموزشی از خارج کشور برای دانشگاه امیرکبیر صورت نگرفته و ما همواره در این زمینه با مشکل بودجه ای و ارزی مواجه بوده ایم .
وی با اشاره به کاهش سفرهای خارجی دانشگاه امیرکبیر به دلیل محدودیت های ارزی تاکید کرد : سفرهای علمی به خارج از کشور بر دو نوع است که در نوع اول اعضای هیات علمی دانشگاه به منظور حضور در کنفرانس ها و همایش های علمی و استفاده از فرصت های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام می شوند که البته تعداد این سفرها طی سال های اخیر افزایش نیافته است .
کاهش سفرهای خارجی در دانشگاه ها پدیده خوبی نیست معتمدی همچنین یادآور شد : کاهش تعداد سفرهای خارجی به هیچ عنوان در دانشگاه ها پدیده خوبی به نظر نمی رسد و باید تلاش های خود را برای افزایش این سفرها و جبران کاهش سفرهای قبلی افزایش دهیم .
به همین منظور ما تلاش خواهیم کرد تا حد ممکن تعداد این سفرها کاهش چندانی نداشته باشد .
طرحی با عنوان طرح تابستانی فرصت مطالعاتی اساتید را در دانشگاه طراحی نموده ایم .
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص سفرهای نوع دوم که شامل سفرهای علمی ، اداری ، دانشگاه می شود نیز گفت : معتقد هستیم سفرهای علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان به هیچ عنوان نباید قطع شود بلکه باید این سفرها را تقویت نماییم ، اما در خصوص سفرهای اداری تلاش خواهیم کرد این نوع سفرها کاهش پیدا کند تا مصرف ارز خارج از عرفی در این زمینه نداشته باشیم .
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد : میزان ارز مصرفی دانشگاه ها بسیار ناچیز و کمتر از دستگاه های دیگر موجود در کشور است .
در واقع به طور طبیعی این صرفه جویی از قبل در دانشگاه ها اتفاق افتاده است ، اما در عین حال براساس بخشنامه جدید وزیر علوم سعی خواهیم کرد در این زمینه صرفه جویی های خود را داشته باشیم .
طرح جدید عمرانی نداریم وی همچنین با تاکید بر این که پروژه های عمرانی جدیدی در دانشگاه امیرکبیر نخواهیم داشت ، تاکید کرد : طبیعتا سازمان برنامه و بودجه نیز از تاسیس طرح جدید عمرانی در دانشگاه ها حمایت نخواهد کرد و ما در حال حاضر سه طرح بالای 50 درصد در دانشگاه داریم که بنا داریم این طرح ها تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایسنا
1397/05/15
03:14

دکتر معتمدی در خصوص برون سپاری خدمات رفاهی و پشتیبانی دانشگاه امیرکبیر ، گفت : این اتفاق از سال های قبل در دانشگاه اتفاق افتاده است و بخش عمده قراردادهای شرکتی در دانشگاه به معنی برون سپاری بسیاری از خدمات رفاهی و دانشجویی نظیر تغذیه به مراکز خصوصی خارج از دانشگاه است .
برنامه ای برای راه اندازی رشته های جدید نداریم وی یادآور شد : به هیچ عنوان برنامه ای برای راه اندازی رشته های جدید در دانشگاه امیرکبیر نداریم ، چرا که اغلب رشته های فنی – مهندسی در این دانشگاه دایر است و اگر هم رشته های بین رشته ای که جزو برنامه های راهبردی دانشگاه می باشد راه اندازی شود ، سعی می کنیم از پتانسیل دانشگاه در حوزه اساتید و غیره استفاده نماییم و بار زیادی از نظر هزینه ای برای دانشگاه نخواهیم داشت .
تحصیل بیش از 240 دانشجوی خارجی در دانشگاه امیرکبیر رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پایان افزایش تعداد دانشجویان خارجی را یکی دیگر از برنامه های راهبردی این دانشگاه توصیف و خاطرنشان کرد : در حال حاضر بیش از 240 دانشجوی خارجی در دانشگاه امیرکبیر مشغول تحصیل هستند که امیدواریم این آمار برای سال جاری و همچنین سال آینده افزایش چشمگیری داشته باشد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایکنا
1397/05/14
17:39
> گروه اجتماعی در مراسم نکوداشت سی و هشتمین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی از بین هفت هزار نفر اعضای این نهاد که 34 نفر به عنوان جهادگر نمونه انتخاب و معرفی شدند از «محمدعادل رضایی» معاون پشتیبانی واحد کردستان نیز تجلیل شد .
> به گزارش ایکنا از کردستان ، در این مراسم که با حضور منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و جمعی از جهادگران در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد ، از جهادگران نمونه تقدیر و تشکر شد .
به گفته شریفیزاده ، رئیس ستاد برگزاری مراسم نکوداشت سی و هشتمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی ، برای انتخاب این 34 نفر فراخوانی به همه واحدها ارسال شد و حدود 293 نفر به عنوان جهادگر از سوی تمامی واحدها معرفی شدند ، که 71 نفر در حوزه آموزش ، 26 نفر در حوزه فرهنگی و 74 نفر در حوزه پشتیبانی و 23 نفر از حوزه ریاست و روابط عمومی معرفی شدند ، که در نهایت 34 نفر از آنان به عنوان جهادگر نمونه انتخاب شدند .
در بخش معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی ، منیره سهرابی معاون آموزشی واحد البرز ، روحالله صفوی هاشمآبادی مدیر اجرایی و هماهنگی واحد اصفهان ، حسین الماسی مدیر اجرایی و هماهنگی سازمان کرمانشاه ، هادی حسینی رئیس مرکز علمی کاربردی زابل واحد سیستان و بلوچستان ، علی حسنی معاون پشتیبانی دانشگاه علم و فرهنگ ، مهران محمدی سرپرست معاونت فناوری مرکز رشد واحد اردبیل به عنوان جهادگران نمونه انتخاب شدند .
در حوزه معاونت پژوهش و فناوری نیز پروانه افشاریان معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان ، محسن مردانی معاون پژوهشی سازمان صنعتی شریف ، فرزانه مفتون مدیر گروه پژوهشی پژوهشکده علوم بهداشتی ، علی دارایی مدیر گروه پژوهشی سازمان کرمانشاه ، محمدمهدی آقاکوچک مدیر مرکز خدمات تخصصی پزشکی سازمان خوزستان ، رضا حسینزاده مدیر پروژهیابی واحد علوم پزشکی تهران ، فاطمه قلیزاده عضو هیأت علمی واحد مازندران ، شیرین گیلکی مدیر اداره نشریات پژوهشکده آی سی تی ، علیرضا مظفری کارشناس مرکز کنترل آلایندهها واحد علم و صنعت به عنوان جهادگران نمونه معرفی شدند .
در بخش پشتیبانی نیز محمد عادل رضایی معاون پشتیبانی واحد کردستان ، مسعود هدایتی معاون پشتیبانی واحد لرستان ، محمد احمدی مدیر امور مالی واحد شهید بهشتی ، محسن شریعتی مدیر حوزه ریاست واحد خواجه نصیرالدین طوسی ، فرزانه موقری کارشناس سازمان تهران ، علی یار مرادی کارشناس پژوهشگاه ابن سینا ، محمدرضا یوسفی مهر مدیر فناوری اطلاعات حوزه حراست دفتر مرکزی ، قیصر علی باقری کارپرداز واحد صنعتی اصفهان ، علی خنجرپور مسئول واحد تاسیسات واحد هرمزگان به عنوان جهادگران نمونه مورد تقدیر قرار گرفتند .
در بخش معاونت فرهنگی نیز داریوش اسماعیلی معاون فرهنگی واحد اصفهان ، صدرا عمویی معاونت ارتباطات و اطلاعرسانی مرکز گردشگری دانشجویان ، زهره محمدی خانقاه مدیر پرسشگری و نمونه گیری مرکز افکارسنجی دانشجویان ، عباس خشندیش معاون پژوهشی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران ، علی محمد پشوتن سردبیر خبرگزاری دانشجویان ایران واحد فارس ، به عنوان جهادگر نمونه انتخاب و معرفی شدند .
یادآور میشود؛ در بخش ریاست و روابط عمومی نیز ابراهیم مروتی مسئول روابط عمومی واحد خراسان رضوی ، علیرضا علوی رئیس سازمان خوزستان ، مهدی باسولی رئیس سازمان یزد و جلالالدین صادقی رئیس واحد خراسان جنوبی به عنوان جهادگر نمونه انتخاب شدند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایکنا
1397/05/14
13:45
> گروه فرهنگی در آیین بزرگداشت سی وهشتمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی از بین هفت هزار نفر اعضای این نهاد ، 34 نفر به عنوان جهادگر نمونه انتخاب و معرفی شدند که از این میان دو تن از واحد اصفهان بوده اند .
> به گزارش ایکنا از اصفهان ، به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان ، در این مراسم که با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی ، دکتر محمدحسین امید رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی و جمعی از مدیران واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی و جهادگران در سالن همایشهای دانشگاه علموفرهنگ برگزار شد ، از جهادگران نمونه تقدیر و تشکر شد .
در این مراسم ، در بخش معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی ، داریوش اسماعیلی معاون فرهنگی واحد اصفهان و در بخش معاونت آموزشی ، روحالله صفری مدیر اداره اجرایی و هماهنگی واحد اصفهان بهعنوان جهادگر نمونه انتخاب و معرفی شدند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
ایسنا
1397/05/15
08:21
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از ایجاد کمیته ای برای رفع مشکل شرکت های دانش بنیان در شرایط نوسانات ارزی خبر داد .
> دکتر مسعود برومند در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به چالش های شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری در شرایط نوسانات ارزی ، اظهار کرد : برای رفع چالش این شرکت ها کمیته ای متشکل از معاونان مربوط در وزارت علوم راه اندازی شده است .
وی ادامه داد : در این کمیته همه فعالیت های مرتبط با حوزه های علمی و فناوری همچون سفرهای تحقیقاتی و پژوهشی و فرصت های مطالعاتی انجمن های علمی و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری مطرح و بررسی می شود .
برومند خاطر نشان کرد : چالش های ارزی این شرکت ها از طریق این کمیته به بانک مرکزی اعلام خواهد شد .
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در شرایط نوسات ارزی ثبت سفارش های این شرکت ها با چالش هایی همراه شده است ، ادامه داد : تشکیل این کمیته برای حمایت از شرکت ها در چنین شرایط است و در حال حاضر این کمیته فعال شده است .
برومند با بیان اینکه بانک مرکزی نیز ترجیح می دهد که اطلاعات در این زمینه از سوی یک مرکز ارائه شود ، یادآور شد : اگر شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری در این حوزه مشکلاتی داشته باشند ، ما این مشکلات را به بانک مرکزی اعلام می کنیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
تسنیم
1397/05/15
10:24
> انتخاب رشته کنکور 97 از ساعت 16 امروز دوشنبه 15 مرداد ماه آغاز می شود .
> به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، انتخاب رشته کنکور 97 از ساعت 16 امروز دوشنبه 15 مرداد ماه آغاز می شود .
داوطلبان تا روز چهارشنبه 24 مرداد می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند .
افرادی که در آزمون سراسری سال 97 ثبت نام نکرده اند یا غائب بوده اند هم می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند .
افرادی که ثبت نام نکرده اند باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 22 هزار تومان برای ثبت نام اقدام کنند و این گروه به همراه افراد غائب در جلسه آزمون می توانند از رشته هایی که پذیرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی است اقدام به انتخاب رشته کنند .
بیشتر بخوانید : توصیه های کلیدی برای انتخاب رشته صحیح در کنکور دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته برای رشته های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 97 عصر امروز (دوشنبه 15 مرداد) همزمان با شروع ثبت نام و انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد .
امسال این شرایط برای داوطلبان گروه تجربی فراهم شده است که بتوانند از رشته های گروه انسانی و ریاضی نیز اقدام به انتخاب رشته کنند .
در همین رابطه مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم گفت : آموزش عالی برای جبران عدم هدایت تحصیلی درست دانش آموزان این زمینه را فراهم کرد تا داوطلبان گروه تجربی بتوانند در سایر گروه های انسانی و ریاضی نیز انتخاب رشته کنند .
از جمله رشته هایی که داوطلبان گروه تجربی مجاز به انتخاب آن هستند می توان به حسابداری ، روانشناسی ، تاریخ اسلام ، زبان و ادبیات عربی ، فقه و حقوق اسلامی ، مددکاری و رشته های حوزه مدیریت اشاره کرد .
بیشترین رقابت میان داوطلبان گروه تجربی است چرا که در کنکور امسال تعداد یک میلیون و 11 هزار و 825 هزار داوطلب ثبت نام کردند که 642 هزار و 541 نفر در گروه تجربی بودند یعنی دوسوم داوطلبان در این گروه رقابت می کردند ، این روند باعث شده با وجود صندلی خالی در گروه علوم ریاضی شانس قبولی در گروه تجربی یک سوم باشد .
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش دراین باره می گوید : در گروه ریاضی 236 هزار ظرفیت وجود دارد اما 144 هزار نفر داوطلب بودند و شانس افراد برای قبولی 176 درصد است همچنین در گروه تجربی 174 هزار ظرفیت وجود دارد که بیش از 600 هزار نفر داوطلب بودند این در حالی است که شانس قبولی 30 درصد است .
ظرفیت پذیرش در دوره های مختلف گروه علوم تجربی نیز در جدول ذیل قابل مشاهده است : انتهای پیام/*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
حزب الله
1397/05/15
09:11
> حزب الله : رقابت دو سوم داوطلبان کنکور در گروه تجربی حکایت از مسیر اشتباه هدایت تحصیلی دانش آموزان دارد اما چه عواملی سبب ایجاد این حد از عدم توازن در رشته های تحصیلی شده است؟.
> به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، با استقرار ساختار 6 .
3 .
3 چند سالی است که هدایت تحصیلی دانشآموزان در پایان پایه نهم انجام میشود و پایان دوره متوسطه اول سرآغاز تردید و دلنگرانی دانشآموزان برای انتخاب رشته تحصیلی است و در این میان سوق یافتن به هنرستانها یا انتخاب رشته ریاضی و دل کندن از رشته تجربی و خیال شیرین دکتر شدن ماجرای خاص خود را دارد .
هنوز دانشآموزان و خانوادهها به این باور نرسیدهاند که در انتخاب رشته در کنار علاقه دانشآموز یا نگرش حاکم بر جامعه به استعداد دانشآموز و آینده رشته شغلی توجه داشته باشند البته آموزشوپرورش نیز در بحث هدایت تحصیلی دانشآموزان با ضعفهایی مواجه است و تا زمانی که شرایط فعلی بر مدارس کشور حاکم باشد همچنان تب رشته تجربی باعث میشود دو سوم داوطلبان کنکور برای ورود به رشتههای پرشکی ، دندانپزشکی و داروسازی رقابت کنند .
بیشتر بخوانید : گرایش به هنرستانها هست اما تجهیزات نیست/انسانی و ریاضی اقبالی ندارند مسیر اشتباه هدایت تحصیلی در مدارس و بحران تجربی/راهحلی برای افزایش قبولی داوطلبان رقابت دو سوم داوطلبان کنکور در گروه تجربی حکایت از مسیر اشتباه هدایت تحصیلی دانشآموزان دارد برای درک شرایط به این مثال توجه کنید ، در کنکور 97 تعداد یک میلیون 11 هزار و 825 هزار داوطلب ثبت نام کردند که 642 هزار و 541 نفر در گروه تجربی بودند یعنی دو سوم داوطلبان در این گروه رقابت میکردند ، این روند باعث شده با وجود صندلی خالی در رشتههای علوم ریاضی و انسانی شانس قبولی در گروه تجربی یک سوم باشد .
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در اینباره میگوید : در گروه ریاضی 236 هزار ظرفیت وجود دارد اما 144 هزار نفر داوطلب بودند و شانس افراد برای قبولی 176 درصد است همچنین در گروه تجربی 174 هزار ظرفیت وجود دارد که بیش از 600 هزار نفر داوطلب بودند این در حالی است که شانس قبولی 30 درصد است .
اما علت این حجم از گرایش دانشآموزان به رشته تجربی چیست و چرا آموزشوپرورش نتوانسته توزیع متوازن دانشآموز در رشتههای مختلف را اجرایی کند؟ چرا هم اکنون حدود 48 درصد دانشآموزان در رشته تجربی تحصیل میکنند؟ مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم معتقد است اگر چه آموزش و پرورش میگوید زحمات زیادی در بحث هدایت تحصیلی میکشد اما ما خروجی این زحمات را نمیبینیم و آموزش عالی برای جبران عدم هدایت تحصیلی درست دانشآموزان این زمینه را فراهم کرد تا داوطلبان گروه تجربی بتوانند در سایر گروههای انسانی و ریاضی نیز انتخاب رشته کنند .
آموزشوپرورش در هدایت تحصیلی باید حرکت جهشی داشته باشد و اقدامات فعلی جواب نمیدهد .
تورم رشته تجربی علاوه بر ایجاد رقابت شدید در این گروه آزمایشی برای تصاحب صندلی دانشگاهها باعث شده است صندلی رشتههای گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی خالی بماند به گونهای که امسال اگر تمام داوطلبان انتخاب رشته کنند 91 هزار صندلی در گروه علوم ریاضی و 104 هزار صندلی دانشگاههای دولتی در رشته علوم انسانی خالی میماند .
وزارت علوم نیز برای ایجاد تعادل در رشتههای دانشگاهی و پرکردن صندلی خالی دانشگاهها در گروه آزمایشی انسانی و ریاضی ، شرایطی را ایجاد کرده است که داوطلبان گروه تجربی بتوانند رشتههای این دو گروه آزمایشی را هم انتخاب کنند ، اجرای این طرح هر چند میتواند باعث پر شدن بخشی از صندلی خالی مانده دانشگاهها شود اما به تب گرایش دانشآموزان برای ورود به رشته تجربی دامن خواهد زد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
حزب الله
1397/05/15
09:11

اما چه عواملی سبب ایجاد این حد از عدم توازن شده است؟ مسئولان واحد مشاوره آموزشوپرورش معتقدند که گرایش دانشآموزان به رشته تجربی و تب حاکم بر جامعه عامل اصلی تورم داوطلب در این گروه است اما آیا واقعاً اولیاء و دانش آموزان قدرت بر هم زدن توازن رشتهای را دارند؟ مگر هدایت تحصیلی دانشآموزان براساس برگههای صادر شده از سوی آموزش وپرورش انجام نمیشود و مگر دانشآموزان ملزم به ثبتنام در رشتههای تعیین شده از سوی آموزشوپرورش نیستند؟ این پرسشی جدی است که مسئولان مربوطه باید به آن پاسخ دهند و بر این تاکید دارد که هدایت تحصیلی در مدارس به شیوه صحیح و اصولی خود انجام نمیشود .
هماکنون مشاوران مدارس برگه هدایت تحصیلی را به دانشآموز ارائه کرده و به او میگویند براساس نمرههایی که کسب کردی مثلا باید به رشته انسانی بروی ، این در حالی است که دانشآموز تمایل به رشته تجربی دارد اما به خواسته او توجهی نمیشود همچنین هیچ تلاشی برای توجیه دانشآموز ، ترسیم وضعیت بازار کار ، آینده این رشته و تورم داوطلب در رشته تجربی انجام نمیشود و در یک حالت تحکمی او باید در رشتهای که برایش تعیین شده ثبتنام کند و صد البته طبیعی است که در چنین شرایطی مقاومت کرده و تمام تلاش خود را برای رفتن به رشته دلخواهش انجام میدهد .
توجیه دانشآموز ، آشنایی او با رشتههای تحصیلی مختلف و آینده شغلی رشتهها باید از سالها قبل انجام شود تا او در پایه نهم با یک شناخت تقریبا کامل بداند که چه رشتهای را انتخاب خواهد کرد ، اما آیا هماکنون این چرخه در مدارس انجام میشود؟ توسعه رشتههای فنیوحرفهای و حمایت از هنرستانها نیز از سایر روشهایی است که میتواند در بحث توازن رشتهای موثر باشد به ویژه هم