وزارت علوم - فاقد عنوان
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 16:28
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/16
16:12
> گروه اجتماعی- در مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی، خانواده شهید حسینی چهکند، شهید دانشگاهی ترور مورد تقدیر قرار گرفتند.
> به گزارش ایکنا از خراسان جنوبی، همزمان با سی و هشتمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی، خانواده شهید سید رضا حسینی چهکند، شهید دانشگاه علمی - کاربردی بیرجند مورد تقدیر قرار گرفتند.
خانواده این شهید بزرگوار از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رییس جهاد دانشگاهی و رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور مورد تجلیل قرار گرفتند.
شهید سید رضا حسینی چهکند، شهید دانشگاه علمی - کاربردی بیرجند، یکی از 58 شهید ترور خراسان جنوبی است که در هفدهم فروردین ماه سال 94 در حین ماموریت و در درگیری با اشرار مسلح و معاندین ضد انقلاب در منطقه صفر مرزی میل 239 گردان مرزی نگور شهرستان چابهار در سیستان و بلوچستان به درجه رفیع شهادت نائل شد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
نیرو نیوز
1397/05/16
15:25
> یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
> به گزارش نیرو نیوز، به گزارش ، علی اصغر یوسف نژاد متن این تذکرات را به شرح زیر خواند: ذوالقدر نماینده ایلام و خانم ذوالقدر نماینده تهران به وزیر آموزش و پرورش: اعمال بند سختی کار در ردیف کارگزینی فرهنگیان حسینی شاهرودی نماینده شاهرود به وزیر فرهنگ و ارشاد: ضرورت تامین بیمه و رسیدگی جدی به مشکلات اصحاب رسانه و ان شریعت نژاد نماینده تنکابن به وزیر بهداشت و درمان: چرا بیمارستان آماده بهره برداری شهرستان عباس آباد با وجود دستور شما همچنان بهره برداری نشده است.
عباس گودرزی به همراه 59 تن از نمایندگان به وزیر دادگستری: در خصوص پرونده اختلاس 3000 میلیارد تومانی امیرمنصور آریا اقداماتی صورت گرفت اما ابعادی از آن پرونده هنوز در ذهن مردم مفتوح است، لازم است جهت تقویت اعتماد مردم شرح کاملی از پرونده داده شود و همه کسانی که مرتبط با پرونده هستند باید تعیین تکلیف شوند.
بهروز بنیادی نماینده کاشمر به وزیر نیرو: علت گرانی بی رویه آب بهای دامداری های روستایی چیست؟ به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: علت افزایش مجدد هزینه بیمه تامین اجتماعی رانندگان چیست؟ مرادی نماینده بندرعباس به وزیر راه و شهرسازی: مدتی است شرکت های حمل و نقل بار در واگذاری بار به رانندگان بومی استان کوتاهی می کنند و این امر باعث ایجاد نارضایتی در رانندگان هرمزگانی شده است، به وزیر اقتصاد: نارضایتی مردم قشم از فروش اراضی ساحلی توسط منطقه آزاد قشم.
نظرافضلی نماینده نهبندان به وزیر آموزش و پرورش: علت عدم توجه به اعلام بومی شهرستانی بودن سهمیه دانشگاه فرهنگیان شهرستان های نهبدان در دفترچه انتخاب رشته سال جاری چیست؟ قربانی نماینده آستانه اشرفیه به وزیر نیرو: کاهش شدید برق شهرستان و نگرانی های مردم به دلیل خرابی خطوط برق رسانی، به وزیر جهاد کشاورزی: با توجه به زمان برداشت محصول برنج هنوز سیاست مشخصی برای تنظیم بازار برنج وجود ندارد.
احمدی لاشکی نماینده نوشهر به وزیر کشور: عدم توجه وزیر کشور به تقسیمات کشوری موجب مرگ سه نفر در منطقه گلنو شده، چرا جهت الحاق آن به کلادشت اقدامی انجام نمی شود؟ قمی نماینده پاکدشت به وزیر اقتصاد و دارایی: سر و سامان بخشیدن به قیمت سکه و ارز و جلوگیری از سود و جریمه بانکی غیرمتعارف، به وزیر جهاد کشاورزی: سر و سامان بخشیدن به پشتیبانی امور دام و خوراک دام و طیور.
نوری نماینده شوش به وزیر جهاد کشاورزی: علت احتکار کود شیمیایی در بازار آزاد و کمبود آن برای کشاورزان چیست؟ به وزیر نیرو: علت محدودیت در توزیع سوخت و تامین گازوئیل کشاورزان شوش دانیال چیست؟ کریمی نماینده اردبیل به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: بی توجهی به مسائل مراکز درمانی و تامین اجتماعی شهرستان اردبیل به ویژه توسط بیمارستان تامین اجتماعی.
خالقی نماینده خلخال به وزیر صنعت، معدن و تجارت: نحوه واگذاری معادن سنگ های تزیینی خلخال و شهرستان کوثر.
تجری نماینده قصر شیرین به وزیر راه و شهرسازی: با توجه به تصادفات مرگبار در جاده بین شهری بین سرپل ذهاب و قصر شیرین و عدم اجرای فاز باند دوم این جاده خواستار تسریع در دو بانده کردن جاده مذکور هستیم، به وزیر علوم و تحقیقات: علت درج تخلف در نتیجه کنکور برخی از دانش آموزان حوزه انتخابیه قصر شیرین و سرپل ذهاب که باعث نارضایتی دانش آموزان شده است، چیست؟ حاجی نماینده شاهین شهر به رییس جمهور: به استناد اصل 113 قانون اساسی که مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارید، در اجرای اصل 28 برای همه افراد کشور امکان اشتغال را فراهم کنید.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
نیرو نیوز
1397/05/16
15:25

نوروزی نماینده رباط کریم به وزیر صنعت، معدن و تجارت: چرا به مصوبات توسعه استان مربوط به بخش صنایع عمل نمی شود، به وزیر راه و شهرسازی: چرا بانک ها برای ایجاد سود کاذب به خرید خانه روی آورده اند، به وزیر صنعت، معدن و تجارت: علت صادرات بی رویه گوسفند ایران به امارات چیست؟ چرا روزانه هزاران راس صادر می شود؟ به وزیر صنعت و معدن: چرا جلوی واردات بی رویه خودرو گرفته نمی شود؟ به وزیر ارتباطات: عدم آنتن دهی همراه اول در شهرک آبشناسان شهر رباط کریم چیست؟ یارمحمدی نماینده زاهدان به رییس جمهور: پرونده سازی برای نخبه های اهل سنت در سازمان ها همراه با تبعیض آشکار در استخدام ها و رد صلاحیت آنها بدون دلیل موجه به مصلحت نظام و انقلاب نیست، به رییس جمهور: در مسائل مرتبط با بازآفرینی شهری و حاشیه نشینی زاهدان را پیگیری کنید، به وزیر آموزش و پرورش: پیامدهای عدم رسیدگی به وضعیت آموزش و پرورش استان که ناشی از بی توجهی به نظرات مشورتی نمایندگان مردم و معتمدین و کارشناسان است شرعا و قانونا به عهده شماست.
تاج الدین به همراه 50 تن از نمایندگان به وزیر ورزش و جوانان: اجرای بند الف ماده 102 قانون برنامه ششم در خصوص کاهش میانگین سن ازدواج، به همراه 47 تن از نمایندگان به وزیر ورزش و جوانان: دلیل عدم اجرای برنامه ششم در خصوص ایجاد مراکز مشاوره تخصصی خانواده برای جوانان چیست، به همراه 49 تن از نمایندگان به وزیر ورزش و جوانان: دلیل عدم اجرای بند «ف» ماده 102 قانون برنامه ششم در خصوص حمایت از ترویج ازدواج.
بیگلری نماینده سقز به وزیر آموزش و پرورش: علیرغم کمبود شدید معلم در کردستان، علت عدم افزایش سهمیه پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کردستان چیست؟ انتظار اصلاح هر چه سریعتر دفترچه انتخاب رشته را داریم.
انتهای پیام منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آنا
1397/05/16
14:36
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیام تبریکی به مناسبت فرارسیدن هفدهم مرداد روز خبرنگار، از تلاش های اصحاب رسانه در انعکاس سریع و به هنگام اخبار و رویدادهای حوزه علم و فناوری به جامعه، نخبگان و افکار عمومی قدردانی کرد.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در پیام منصور غلامی به مناسبت روز خبرنگار آمده است: اطلاع رسانی سریع و به هنگام عملکردها و نیز تبیین دستاوردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای جامعه علمی و دانشگاهی و ملت بزرگوار ایران اسلامی مرهون تلاش های ارزنده و خدمات صادقانه و حرفه ای خبرنگاران و اصحاب رسانه های جمعی است که با تدبیر و امید در تنویر افکار عمومی و روشنگری جامعه نقش آفرینی می کنند.
در ادامه این پیام، وزیر علوم، با تبریک هفدهم مرداد؛ روز خبرنگار، از تعامل سازنده و مساعی ماندگار خبرنگاران در انعکاس واقعی و عینی اخبار و رویدادهای حوزه علم و فناوری قدردانی و ابراز امیدواری کرده است با استعانت از الطاف الهی و همکاری های مؤثر اصحاب قلم، مسئولان آموزش عالی کشور بتوانند گام های اثربخشی در پیشرفت و اعتلای علمی و نیز ارتقای نظام آموزشی عالی ایران عزیز در چارچوب اهداف و سیاست های وزارت علوم در دولت دوازدهم تا دستیابی به مرجعیت علم و فناوری در منطقه و جهان اسلام بردارند.
انتهای پیام/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
برنا
1397/05/16
14:33
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حضور رئیس مجلس در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت که رئیس مجلس بر لزوم حذف کامل کنکور تا پایان دوره مجلس دهم تأکید کرد.
> تأکید رئیس مجلس بر حذف کنکور در جلسه مشترک با کمیسیون آموزش سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حضور رئیس مجلس در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت که رئیس مجلس بر لزوم حذف کامل کنکور تا پایان دوره مجلس دهم تأکید کرد.
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، میرحمایت میرزاده در توضیح جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور علی لاریجانی گفت: جلسه امروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد که یکی از موارد مورد تأکید ایشان مسئله حذف کنکور بود.
وی توضیح داد: لاریجانی معتقد است برگزاری کنکور به شکل فعلی استرس زا است و بسیاری از دانش آموزان و خانواده های آنان را دچار مشکل می کند به همین دلیل کمیسیون آموزش باید برنامه ای برای حذف کنکور تا پایان این دوره مجلس داشته باشد.
میرزاده افزود: صحبت های آقای لاریجانی ناظر به این موضوع بود که امروزه در بسیاری از کشورها دانشگاه ها به صورت مستقل آزمون برگزار می کنند و فرد پذیرفته شده بعد از انجام مصاحبه جذب دانشگاه می شود.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: یکی دیگر از موارد مطرح شده در این جلسه این بود که وضعیت فعلی برگزاری کنکور مطلوب نیست.
سال ها از تصویب قانون حذف کنکور می گذرد ولی هنوز این اتفاق رخ نداده و فقط اضطراب خانواده ها باقی مانده است.
به گفته میرزاده، موضوع تأمین مالی آموزش وپرورش یکی دیگر از بحث های مطرح شده در این جلسه بود و تأکید شد که باید از روش های مختلف همچون بهره گیری از ظرفیت خیرین و درآمدزایی آموزش وپرورش استفاده شود.
در همین باره در خصوص ارتقا مسائل مرتبط با مهارت ها و خوداشتغالی نیز بحث و بررسی صورت گرفت.
وی در پایان یادآور شد: موضوع مهاجرت تحصیلی به ویژه به کشورهای همسایه نیز موردبحث قرار گرفت و تأکید شد که باید علاوه بر بهبود وضعیت علمی دانشگاه ها، شرایط برای فعالیت بیشتر و آزادانه تر دانشجویان در داخل مهیا شود تا این دانشجویان جذب دانشگاه های خارجی نشوند Print Email Short Link کد خبر: 738222 تاریخ خبر: 1397/05/16 14:33:44 آموزش و تحقیقات مجلس حذف کنکور رئیس مجلس کنکور مجلس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آفتاب
1397/05/16
14:21
> مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از بدهی 60 میلیارد تومانی فارغ التحصیلان به این صندوق خبر داد و گفت: این افراد از 20 مرداد تا 10 شهریور فرصت دارد بدهی های خود را در قالب طرح بخشودگی صد درصدی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند.
> آفتاب نیوز : ذوالفقار یزدان مهر در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز در ساختمان مرکزی صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد، به تشریح اقدامات و فعالیت های این صندوق پرداخت و گفت: یکی از بحث هایی که ما در صندوق رفاه دانشجویان داشتیم، این بود که در ابتدا آسیب شناسی از وضعیت این صندوق را انجام دادیم و به این موضوع برخورد کردیم که 440 میلیارد تومان مطالبات سنواتی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها داریم که برخی از این مطالبات صعب الوصول شد، اما با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم و همچنین با همراهی رسانه ها، مشارکت دانشگاه ها و برخی اقدامات دیگر توانستیم بیش از 382 میلیارد تومان از این مطالبات را وصول کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به باقی مطالبات باقی مانده از سنوات فارغ التحصیلان در حال حاضر کمپینی با عنوان طرح بخشودگی صد درصدی جرایم بدهکاران صندوق رفاه را به منظور مراعات حال فارغ التحصیلان بدهکار و تقسیط مجدد بازپرداخت بدهی آن ها به مناسب عید قربان و غدیر طراحی کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: بدهکاران صندوق رفاه دانشجویان می توانند از 20 مرداد تا 10 شهریور در قالب کمپین فوق مطالبات خود را به این صندوق پرداخت کنند، در واقع این کمپین فرصتی است تا فارغ التحصیلان بدهکاری که به هر دلیلی نتوانسته اند بدهی خود را به صندوق واریز کنند، نسبت به بازپرداخت آن اقدام کنند.
مهندس یزدان مهر با اشاره به استقبال فارغ التحصیلان بدهکار برای بازپرداخت بدهی های خود در طرح بخشودگی جرایمی که این طرح در سال های گذشته پیش بینی و اجرایی شد، گفت: خوشبختانه استقبال برای بازپرداخت بدهی ها از سوی فارغ التحصیلان در قالب اجرای طرح های مختلف بسیار خوب بوده، بطوری که ما در قالب این طرح توانستیم از 440 میلیارد تومان مطالبه در هر مرحله از اجرای طرح، حدود 40 میلیارد تومان را از بدهکاران دریافت کنیم و در حال حاضر فقط 100 میلیارد تومان از مطالبات سنوات باقی مانده است.
به گزارش ایسنا،مشاور وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: بدهکاران صندوق رفاه دانشجویان می توانند بدهی های خود را به دو صورت یکجا و اقساطی به صندوق رفاه واریز کنند، در واقع افرادی که بدهی های خود را یکجا پرداخت کنند، از بخشش صد در صدی بهره مند می شوند و بدهکارانی که 50 درصد جرایم خود را پرداخت نمایند، 50 درصد باقی مانده را نیز می توانند به صورت اقساطی طی 6 ماه پرداخت کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
برنا
1397/05/16
14:20
> وزیر علوم، تحقفیقات و فناوری در نامه ای به حجت الاسلام حسن روحانی، آمادگی این وزارتخانه را برای کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.
> نامه وزیر علوم به رییس جمهور/ کادر مورد نیاز آموزش و پرورش را تامین می کنیم وزیر علوم، تحقفیقات و فناوری در نامه ای به حجت الاسلام حسن روحانی، آمادگی این وزارتخانه را برای کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در متن نامه منصور غلامی خطاب به رییس جمهوری آماده است: وزارت آموزش و پرورش طی سال های پیش رو و به ویژه پنج سال آینده با موج گسترده ای از بازنشستگی روبه رو می شود؛ به طور حتم موضوعاتی چون حفظ کارآیی و پاسخ گویی به نیازها و مطالبات عمومی، فراهم کردن شرایط مناسب و همکاری و همگامی برای تأمین نیروی انسانی جوان و کارآمد متناسب با نیازهای آموزش و پرورش کشور و هماهنگ با خروج نیروهای بازنشسته مهم ترین دغدغه مسئولان وزارت آموزش و پرورش است.
وزیر علوم در نامه خود به رئیس جمهوری آورده است: هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان، با نگاهی واقع بینانه و ژرف در جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش مبتنی بر ظرفیت های مصوب و محورهای مطرح در برنامه راهبردی و نیز با رعایت مأموریت مندرج در اساسنامه دانشگاه مذکور، تصمیم هایی درخصوص تعیین شیوه و روش های پذیرش تا سال 1404 شیوه های دوره پیش خدمت و حین خدمت اتخاذ کرده است.
غلامی درخصوص دوره پیش خدمت، سه اقدام را برشمرده است؛ اول اینکه پذیرش از دیپلم و تحصیل در دانشگاه فرهنگیان (دوره کارشناسی) با جذب سالیانه 10 هزار دانشجو (40 هزار دانشجو در یک دوره چهارساله)، دوم پذیرش سالانه 10 هزار نفر از دانش آموختگان رشته های مرتبط دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم از طریق برگزاری دوره یک ساله کسب شایستگی معلمی بر اساس مفاد ماده «28» اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و سوم پذیرش سالانه 10 هزار نفر از طریق برگزاری دوره کارشناسی با مشارکت سایر دانشگاه ها، حوزه های علمیه و مؤسسات علمی آموزشی معتبر (2+2) از میان دانشجویانی که حداقل سه نیم سال و حداکثر پنج نیم سال تحصیلی را با موفقیت گذرانده اند را گزینش کرده و امکان ادامه تحصیل آنان را در دانشگاه فرهنگیان برای اخذ دانشنامه کارشناسی آموزش فراهم کند، مطرح کرده است.
وی در این نامه بر توانمندسازی معلمان مشغول به فعالیت از طریق فراهم کردن زمینه ورود به دوره های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد سالیانه به میزان 3 هزار و 800 نفر و دوره دکتری سالیانه به میزان 100 نفر را به صورت دوره حین خدمت تأکید کرده است.
غلامی آورده است که در اجرای تصمیمات اتخاذ شده فوق، سالیانه 30 هزار نفر نیروی جدید آماده ورود به آموزش و پرورش شده و همچنین نسبت به ارتقا و توانمندسازی 3 هزار و 9000 نفر از نیروی انسانی موجود اقدام می شود.
وی در این نامه تصریح کرده است: بر اساس برآوردهای جدید، میزان بازنشستگان فراتر از ظرفیت های ایجاد شده در دانشگاه فرهنگیان می باشد و در کوتاه مدت می بایست در یک برنامه ضربتی، با تأکید بر روش های مختلف از جمله ماده 28 اساسنامه، زمینه تأمین زود هنگام نیروی انسانی آموزش و پرورش را با تکیه بر دانش آموختگان دانشگاه های خوب کشور فراهم کرد و بدین ترتیب نیاز به اشتغال جوانان تحصیل کرده را نیز بیش از پیش تأمین کرد.
وزیر علوم در ادامه اجرای قانون برنامه ششم توسعه و به منظور افزایش سهم آموزش های مهارتی، توجه به تربیت دبیر فنی را گره گشای موانع توسعه دانست و از آن جایی که «حدود 38 درصد دانش آموزان در دوره های کار دانش و هنرستان های فنی و حرفه ای به سر می برند»، نیاز به دبیران رشته های مختلف فنی و حرفه ای را یکی از نیازهای اساسی کشور عنوان کرده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
برنا
1397/05/16
14:20

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی در ادامه آورده است: دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با دارا بودن 173 دانشکده و آموزشکده مستقل دختران و پسران و جمعیت دانشجویی حدود 200 هزار نفر در رشته های مختلف مهارتی در سراسر کشور می تواند فرصت های مناسبی را نیز برای تربیت کادر آموزشی مدارس متوسطه کار دانش و هنرستان های فنی و حرفه ای فراهم کند که این مهم علاوه بر پاسخ به کمبود معلمان در نظام آموزش و پرورش، خود زمینه ساز مناسبی برای جذب دانش آموختگان این دانشگاه خواهد بود.
غلامی در پایان آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای اجرایی کردن موارد فوق در کمک به تأمین کادر آموزشی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.
Print Email Short Link کد خبر: 738209 تاریخ خبر: 1397/05/16 14:20:27.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
برنا
1397/05/16
14:14
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوالی در خصوص نتایج نشست اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف کنکور گفت : ما از قانونی که به دانشگاه ها در پذیرش دانشجو اختیار بیشتری بدهد استقبال می کنیم ولی حذف آزمون سراسری مستلزم پیدا کردن یک معیار و شاخص تعریف شده و مورد تایید وزارت علوم و وزارت آموزش پرورش در رشته های پرطرفدار است.
> وزیر علوم: حذف کنکور مستلزم یافتن معیار و شاخص تعیین شده است وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوالی در خصوص نتایج نشست اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف کنکور گفت : ما از قانونی که به دانشگاه ها در پذیرش دانشجو اختیار بیشتری بدهد استقبال می کنیم ولی حذف آزمون سراسری مستلزم پیدا کردن یک معیار و شاخص تعریف شده و مورد تایید وزارت علوم و وزارت آموزش پرورش در رشته های پرطرفدار است.
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر منصور غلامی تاکید کرد: در حال حاضر آزمون سراسری در پذیرش فقط 15 درصد از ورودی های دانشگاه ها نقش تعیین کننده دارد و بقیه از طریق تاثیر سابقه تحصیلی رشته مورد علاقه خودرا تعیین می کنند؛ برای حذف کنکور، وزارت آموزش و پرورش باید بتواند یک کارنامه چندین ساله از دانش آموزان دبیرستانی به ما ارائه دهد تا ما بتوانیم استعداد داوطلبان را تشخیص دهیم و کارنامه متکی به یک سال آخر نباشد تا یک دانش آموز مستعد از حق تحصیل در دانشگاه برتر محروم شود که متاسفانه هنوز این سیستم طراحی نشده، اما امیدواریم هر چه زودتر این سیستم تامین شود.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که با توجه به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان آیا در ستاد وزارت علوم و در سطح معاونان و مدیران خود شاهد تغییراتی خواهیم بود، گفت: در ستاد وزارت علوم هیچ مدیر، معاون و مسئولی که بازنشسته باشد نداریم و در دانشگاه ها تنها دو مورد از روسای دانشگاه مطرح بودند که یکی از آن ها پس از آنکه بازنشسته شد از طریق بازگشت به کار ایثارگران دوباره به فعالیت خود ادامه داد و دیگر بازنشسته نیست و یک مورد دیگر هم رئیس یکی از دانشگاه ها است که در بازه زمانی دو ماهه جایگزین آن تعیین می شود.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه اخیراً بحث بازنشستگی استادان دانشگاه ها مطابق مصوبه مجلس با عنوان منع بکارگیری بازنشستگان مطرح شده است، گفت: بر اساس آئین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، آن دسته از اعضای هیئت علمی که در مرتبه استاد تمامی هستند می توانند حداکثر تا 70 سالگی خدمت کنند.
وی افزود: همچنین اعضای هیئت علمی در مرتبه دانشیار تا 67 سال سن و در مرتبه استادیار حداکثر تا 65 سال می توانند به خدمت در دانشگاه ادامه دهند که فقط استثنایی برای استادان نمونه کشوری و استادان ممتاز وجود دارد که می توانند در صورت تصویب هیئت امنای دانشگاه خود تا سن 73 سالگی در دانشگاه اشتغال داشته باشند.
وزیر علوم افزود: موارد استثنایی نیز در برخی از پژوهشگاه ها داریم که با تصویب هیات امنای موسسه، پژوهشگران نمونه تا سن 75 سالگی به خدمت خود ادامه می دهند.
در ادامه این نشست خبری، دکتر غلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور گفت: با احتساب دانشجویان شاغل به تحصیل در شعبه های دانشگاه های ایرانی در خارج از کشور، به اهداف برنامه ششم در این زمینه نزدیک هستیم.
وی با تاکید بر افزایش دانشجویان خارجی شهریه پرداز افزود: تقویت فرهنگ نگاه مثبت به حضور دانشجویان خارجی در کشور در میان مردم، تسریع در صدور ویزا، کم کردن زمان پاسخ به درخواست ها و آمادگی استاندارد دانشگاه ها از نظر زیرساخت های رفاهی، پژوهشی و آموزشی از جمله برنامه های وزارت علوم برای جذب دانشجوی خارجی است.
وزیر علوم تاسیس دانشگاه «دی هشت» در ایران با همکاری کشورهای اسلامی در حال توسعه را از زمینه های افزایش جذب دانشجوی خارجی در کشور دانست.
Print Email Short Link کد خبر: 738203 تاریخ خبر: 1397/05/16 14:14:26 حذف کنکور شاخص شورای اسلامی کنکور وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آنا
1397/05/16
14:06
> نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای خطاب به وزیر علوم درباره تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو در مورد محاسبه نمره معدل در آزمون کنکور هشدار دادند و تاکید کردند که این امر به علت عدم وجود زیرساخت های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است.
> به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس در نشست علنی امروز خانه ملت، بیانیه 170 نماینده خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو در مورد محاسبه نمره معدل در آزمون کنکور را قرائت کرد.
در این بیانیه آمده است: براساس اخبار واصله اخیر، تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط کنکور سراسری سال 1398 با تصویب اعضای آن شورا اتخاذ شده است که طی آن محاسبه نمره معدل در آزمون با 30 درصد به صورت قطعی خواهد بود که این امر به علت عدم وجود زیرساخت های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است و می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به مناطق محروم کشور وارد سازد و امید نسل جوان و داوطلبان کنکور را به یأس مبدل کند، بنابراین ما نمایندگان خواهان این هستیم که به فوریت جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش تشکیل و نسبت به بازنگری مصوبه آن شورا برای کنکور سال 1398 اقدام شود.
انتهای پیام/4071.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وزارت علوم
1397/05/16
13:58
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیام تبریکی به مناسبت فرارسیدن هفدهم مردادماه؛ روز خبرنگار ، از تلاش های اصحاب رسانه در انعکاس سریع و به هنگام اخبار و رویدادهای حوزه علم و فناوری به جامعه، نخبگان و افکار عمومی قدردانی کرد.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در پیام دکتر منصور غلامی به مناسبت روز خبرنگار آمده است: اطلاع رسانی سریع و به هنگام عملکردها و نیز تبیین دستاوردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای جامعه علمی و دانشگاهی و ملت بزرگوار ایران اسلامی مرهون تلاش های ارزنده و خدمات صادقانه و حرفه ای خبرنگاران و اصحاب محترم رسانه های جمعی است که با تدبیر و امید در تنویر افکار عمومی و روشنگری جامعه نقش آفرینی می کنند.
در ادامه این پیام، وزیر علوم، با تبریک هفدهم مرداد ماه؛ روز خبرنگار، از تعامل سازنده و مساعی ماندگارخبرنگار ان در انعکاس واقعی و عینی اخبار و رویدادهای حوزه علم و فناوری قدردانی و ابراز امیدواری کرده است با استعانت از الطاف الهی و همکاری های مؤثر اصحاب قلم، مسئولان آموزش عالی کشور بتوانند گام های اثربخشی در پیشرفت و اعتلای علمی و نیز ارتقای نظام آموزشی عالی ایران عزیز در چارچوب اهداف و سیاست های وزارت علوم در دولت دوازدهم تا دستیابی به مرجعیت علم و فناوری در منطقه و جهان اسلام بردارند. م
ع 60 / ع.
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/16
> ایرنا : رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بدهی 60 میلیارد تومانی فارغ التحصیلان گفت: این افراد از 20 مرداد تا 10 شهریور امسال فرصت دارد تا بدهی های خود را در قالب طرح بخشودگی 100 جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند.
> بخشودگی 100 درصد جرایم دانشجویان بدهکار بانکی ایرنا : رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بدهی 60 میلیارد تومانی فارغ التحصیلان گفت: این افراد از 20 مرداد تا 10 شهریور امسال فرصت دارد تا بدهی های خود را در قالب طرح بخشودگی 100 جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند.
ذوالفقار یزدان مهر روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سیاست صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در دولت تدبیر و امید، مدیریت مشارکتی مبتنی بر روحیه جهادی بوده تا مشکلات و مسائل جامعه دانشجویی را برطرف سازد.
وی گفت: جامعه هدف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم 2 هزار و 700 واحد دانشگاهی و بیش از 4 میلیون دانشجو است که مصمم به خدمات رسانی هر چه بهتر به آنان است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: براساس آسیب شناسی های انجام شده مشخص شد که صندوق رفاه دانشجویان 440 میلیارد تومان مطالبات سنواتی دارد که برخی صعب الوصول بودند اما به لطف خدا بیش از 382 میلیارد تومان را وصول کرده و به چرخه خدمات رسانی صندوق بازگرداندنیم.
وی ادامه داد: هم اکنون نیز کمپینی را راه اندازی کرده ایم تا مابقی مطالبات صندوق را اخذ کنیم به گونه ای که در راستای اجرای سیاست خدمات رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهیلات برای بازپرداخت بدهی های معوق، طرح بخشودگی جرایم بدهکاران را از عید قربان تا غدیر عملیاتی خواهیم کرد.
یزداند مهر خاطرنشان کرد: طرح شامل دو گزینه است به گونه ای که دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یکجا از بخشش صد در صدی جرایم بهره مند شوند و یا با بازپرداخت 50 درصدی جریمه از بخشودگی مابقی جرایم و تقسیط مجدد کل بدهی خود حداکثر در 6 ماه برخوردار شوند.
وی اظهار داشت: متقاضیان باید صرفا با مراجعه به پرتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به آدرس http://bp.
swf.
ir از این طرح استفاده کنند.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه اظهار داشت: همچنین با تدابیر صورت گرفته شده منابع صندوق رفاه دانشجویان برای سال جاری 2 برابر افزایش یافته است به گونه ای که 417 میلیارد تومان سال گذشته منابع داشتیم که در قالب تسهیلات به دانشجویان پرداخت می شد با مساعدت دولت این رقم به 673 میلیارد تومان افزایش یافته و با هم افزایی با بانک های عامل منابع صندوق به یک هزار و 300 میلیارد تومان افزایش یافته است تا پوشش حداکثری به دانشجویان داشته باشیم.
وی اظهار داشت: همچنین خدمات تغذیه دانشگاه ها در سطوح آشپزخانه و سالن های غذاخوری در سه سطح رتبه بندی شده و تا پایان تابستان امسال تمامی آشپزخانه های سطح سه از نظر فضا و تجهیزات با تخصیص اعتباری بالغ بر 36 میلیارد تومان که 50 درصد آن از طرف صندوق و 50 درصد از طرف دانشگاه های تامین می شود؛ ارتقا می یابند.
وی تصریح کرد: همچنین در برخی دانشگاه های کشور هم اکنون غذا رایگان به دانشجویان ارایه می شود که امیدواریم این طرح توسعه یابد و دیگر دانشجو حتی یک هزار و 400 تومان نیز برای هر پرس غذا ندهد.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: در امر وام شهریه هم این صندوق طی تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه مهر ایران تا سقف 200 میلیون ریال وام شهریه به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی با کارمزد 3 درصد به صورا ترمی پرداخت می کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/16

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر به منظور افزایش اثربخشی وام های دانشجویی و رفع نیازهای داشنجویان، مبالغ وام ها دانشجویی از 25 تا 500 درصد رشد داشته اند، یادآور شد: صندوق رفاه دانشجویان از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 417 میلیارد تومان انواع وام به دانشجویان پرداخت کرده است.
یزدان مهر با تاکید بر اینکه صندوق رفاه در سال 96 به صد در صد متقاضیان وام های دانشجویی تسهیلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: در سال گذشته بیش از 166 میلیارد تومان وام ویژه دانشجویان دکتری به تعداد بیش از 72 هزار نفر پرداخت شده که نسبت به سال 95 بیش از 186 درصد رشد داشته اشت.
وی با اشاره به افزایش 48 درصدی اعتبار وام های ضروری و 38 درصدی وام های تحصیلی گفت: اعتبار وام تحصیلی از 134 میلیارد تومان عملکرد در سال 96 با رشد 38 درصدی در سال 97 به مبلغ 165 میلیارد تومان رسیده است و همچنین وام ویژه دکتری در مجموع به 225 میلیارد تومان با هم افزایی بانک توسعه تعاون افزایش یافته است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: روند پرداخت وام های تحصیلی و ضروری ویژه دکتری و همچنین وام ضروری سایر مقاطع در سال 97 نیز بدون محدودیت اعتباری ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: براساس آسیب شناسی های انجام شده با کمبود 200 سرای داشنجویی مواجه هستیم به گونه ای که 50 هزار دانشجو با تراکم پشت درهای خوابگاه ها هستند و بر همین اساس با کمک دانشگاه ها سعی در برطرف کردن این امر داریم و 27 میلیارد تومان نیز برای این امر در راستای رهن سراهای دانشجویی در اختیار دانشگاه ها قرار داده ایم.
یزدان مهر اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در این امر برنامه پنجم توسعه بود که خوشبختانه برطرف شد و امسال برای 200 سرای دانشجویی با مشارکت دانشگاه ها و موسسات و بخش های خصوصی برنامه تدارک دیده شده که حدود 19 مورد آن امسال اجرایی می شود.
وی گفت: صندوق رفاه دانشجویان براساس برنامه ششم توسعه 500 میلیارد تومان برای 200 سرای دانشجویی در نظر گرفته که دانشگاه ها و موسسات خصوصی می توانند از این وام بهره مند شوند و سود بانکی آنها را نیز صندوق پرداخت خواهد کرد.
مشاور وزیر علوم افزود: صندوق رفاه همچنین به منظور عادلانه سازی نرخ اجاره بهای سراهای داشنجویی و شناسایی سراهای فرسوده طرح رتبه بندی خوابگاه ها را عملیاتی کرد و بر اساس آن در سال 96 و 95 تعداد 378 سرای دانشجویی را با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان به سطوح بالاتر ارتقا داده است.
کپی شد کلمات کلیدی: برنامه پنجم توسعه پوشش جامعه خدمات رسانی علوم تحقیقات و فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/16
> ایسنا : 170 نفر از نمایندگان طی بیانیه ای از وزیر علوم خواستند که مصوبه ی جدیدالتصویب شورای پذیرش کنکور را که در خصوص دخالت معدل در آزمون کنکور وضع شده مورد بازنگری قرار گیرد.
> بیانیه نمایندگان به وزیر علوم در خصوص کنکور سراسری ایسنا : 170 نفر از نمایندگان طی بیانیه ای از وزیر علوم خواستند که مصوبه ی جدیدالتصویب شورای پذیرش کنکور را که در خصوص دخالت معدل در آزمون کنکور وضع شده مورد بازنگری قرار گیرد.
متن کامل این بیانیه که توسط محمدعلی وکیلی قرائت شد به این شرح است: «بر اساس اخبار واصله اخیرا تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون کنکور سراسری سال 1398 توسط اعضای آن شورا اتخاذ گردیده که طی آن محاسبه نمره معدل در آزمون با 30 درصد به صورت قطعی خواهد بود که این امر به علت عدم وجود زیرساخت های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است و می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به مناطق محروم کشور وارد سازد و امید نسل جوان و داوطلبان کنکور را به یاس مبدل کند.
170 نفر از نمایندگان خواهان این هستند که به فوریت جلسه فوق العاده ی شورای سنجش و پذیرش تشکیل تا نسبت به بازنگری مصوبه آن شورا برای کنکور سال 98 اقدام شود.
» کپی شد کلمات کلیدی: دانشجو کنکور نسل جوان بیانیه نمایندگان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جهان اقتصاد
1397/05/16
> خبرگزاری ایلنا نوشت: منصور غلامی (وزیر علوم, تحقیقات و فناوری) درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تعمیم آن به دانشگاه ها گفت: دو رئیس دانشگاه بازنشسته به ما معرفی شدند که درباره یکی از آنها شایعه شده بود، بازنشسته است که کاملا هم درست است و او قبلا بازنشست شده بود و بعد با استفاده از یکی از ماده های قانون که ایثارگران می توانند به خدمت برگردند، وی به کار خود برگشته و کار خود را شروع کرده بود، لذا از نظر قانونی این قانون شامل وی نشده است.
> خبرگزاری ایلنا نوشت: منصور غلامی (وزیر علوم, تحقیقات و فناوری) درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تعمیم آن به دانشگاه ها گفت: دو رئیس دانشگاه بازنشسته به ما معرفی شدند که درباره یکی از آنها شایعه شده بود، بازنشسته است که کاملا هم درست است و او قبلا بازنشست شده بود و بعد با استفاده از یکی از ماده های قانون که ایثارگران می توانند به خدمت برگردند، وی به کار خود برگشته و کار خود را شروع کرده بود، لذا از نظر قانونی این قانون شامل وی نشده است.
وی با اشاره یه اینکه به تازگی موضوع بازنشستگی اساتید دانشگاهها مطرح است، گفت: آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی که آیین نامه مصوب قانونی است، در مورد بازنشستگی اعضای هیات علمی به صراحت می گوید آن دسته از اعضای هیات علمی که در مرتبه استاد تمام هستند، حداکثر تا سن 70سالگی فارغ از تعداد سنوات خدمتی می توانند در دانشگاه خدمت کنند، اما حداقل 30 سال خدمت با 65 سال سن می شود؛ یعنی آن 30 سال که برای سایر مسئولیت های اداری در نظر گرفته شده برای اعضای هیات علمی هم هست.
زمان بازنشستگی برای اعضای هیات علمی استاد تمام 70 سال، دانشیارها 67 سال و برای استادیارها 65 سال است که این در آیین استخدامی قید شده است.
وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به افرادی که در این قانون استثنا هستند، گفت: در هیات امنا یک استثنا برای استاد تمام ها تصویب کردیم به این صورت که کسانی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر آن هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
ناگفته نماند انتخاب اساتید ممتار و استاد تمام معیار خاص خودش را دارد، اگر کسی طبق آیین نامه استاد ممتاز شده باشد، می تواند سه سال دیگر علاوه بر 70 سال ادامه خدمت داشته باشد.
او با اشاره به اعمال این قانون در پژوهشگاه ها گفت: در این زمینه موارد استثنایی در بعضی از پژوهشگاه های کشور داریم به اینصورت که پژوهشگرهای ممتاز و نمونه تا 75 سالگی می توانند فعالیت کنند، چون در آنجا تدریس ملاک نیست و فقط کار پژوهشی انجام می دهند.
در این پژوهشگاه ها نیز یک یا دو مورد وجود دارد که هیات امنا آن را تصویب کرده است، اما در دانشگاه ها حداکثر سن برای فعالیت 73 سال است.
غلامی تاکید کرد: اساتید بازنشسته بعد از سن 70 سالگی می توانند در دانشگاه ها حضور داشته باشند.
من هم از روسای دانشگاه ها خواستم که برای این اساتید به خصوص اساتید ممتاز و نمونه اتاق کار و امکانات لازم فراهم کند.
این عزیزان می توانند در تدریس دروس، راهنمایی و مشاوره پایانامه ها در دانشگاه ها فعال باشند، به این معنی که اگر خودشان علاقمند باشند و اگر دانشگاه ها این رغبت را داشته باشند که حتما هم دارند، این اعضای هیات علمی پیشکسوت ادامه حضور در دانشگاه ها را داشته باشند.
وی همچنین در واکنش به اینکه 11 هزار نفر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی اقدام به دریافت شماره نظام پزشکی خود نکرده اند و حدود 15 هزار نفر از آنان نیز مهاجرت و یا به مشاغل دیگری روی آوردند، گفت: این تازه مربوط به زمانی است که پزشکی اوضاعش خوب بوده، اما متاسفانه هنوز هم این اقبال دسته جمعی به سمت رشته های پزشکی وجود دارد.
در این باره باید نظام پزشکی یک جواب توجیهی بدهد.
ناگفته نماند که در این امر خانواده ها و جامعه هم بی تاثیر نیستند.
به طور کل در این باره اینجا نمی توان جواب کارشناسی داد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/16
11:45
> گروه معارف - رئیس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: تدوین اکثر اسناد بالادستی استان را جهاد دانشگاهی مشهد انجام داده است.
> به گزارش خبرنگار ایکنا از خراسان رضوی علیاکبر شمسیان عصر دیروز، 15 مرداد ماه، در سیویکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر سخن میگفت، با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی در تاریخ 16 مرداد 1359 به فرمان امام خمینی(ره) شکل گرفت، عنوان کرد: هدف جهاد دانشگاهی تحقق اهداف انقلاب فرهنگی در دانشگاهها بود.
در مقطعی در مدیریت دانشگاهها نقش اساسی ایفا میکرد و بعد بهتدریج که دانشگاهها قوام گرفتند، جهاد دانشگاهی به وظایف دیگری پرداخت.
در حال حاضر عمده فعالیتهای جهاد دانشگاهی فرهنگی و پژوهشی است هرچند در زمینههای آموزشی و.
هم فعالیتهای جدی انجام میدهد.
وی ادامه داد: ساختار جهاد دانشگاهی متشکل از یک هیئت امنا است که شامل رییس جهاد دانشگاهی، وزیر علوم، وزیر بهداشت، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاهها، رئیس سازمان مدیریت و برنامهریزی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
همچنین سه نفر از اعضای جهاد دانشگاهی این جمع را کمک میکنند و عضو هیات امنا محسوب میشوند.
حکم رییس جهاد دانشگاهی هر سه سال به وسیله رئیسجمهور با رأی هیئت امنا صادر میشود.
شمسیان در خصوص فعالیتهای جهاد دانشگاهی استان، اظهار کرد: ما بازوی علمی مدیریت ارشد استان در خراسان رضوی هستیم.
تدوین بیشتر اسناد بالادستی استان شامل آمایش سرزمین 1 و 2، سند اشتغال استان، سند توسعه صنعت استان، رفتارشناسی گردشگری در ایران و.
را جهاد دانشگاهی مشهد انجام داده است.
پژوهشکده صنایع غذایی ما به دانش فنی برخی از مواد غذایی که از خارج کشور وارد میشده دست پیداکرده است.
در پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی موفق شدیم نوعی از قارچهای خوراکی ضد سرطان را به نام آرنجی بومیسازی کنیم.
با کمک مرکز هپاتیت، در حال ریشهکن کردن بیماری هپاتیت سی در استان هستیم.
در حال حاضر سالانه نزدیک به یک میلیون نفر در مراکز پزشکی ما با تعرفه دولتی خدمات با کیفیت و مناسب دریافت میکنند.
وی بیان کرد: بزرگترین مرکز علمی و کاربردی شرق کشور متعلق به جهاد دانشگاهی است و پنج سال متوالی بالاترین رتبه را کسب کرده است.
14 درصد دانشجویان علمی و کاربردی استان در این مرکز تحصیل میکنند.
همچنین در آموزشهای کوتاه مدتمان سالانه 50 هزار نفر از آموزشهای تخصصی بهرمند میشوند.
محیطزیست و کشاورزی دو رویکرد اصلی انتشارات جهاد دانشگاهیرئیس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: در حوزه فرهنگی خبرگزاریهای ایسنا و ایکنا متعلق به جهاد دانشگاهی بوده و سالانه بیش از 20 هزار خبر تولید میکنند.
همچنین مرکز افکار سنجی ایسپا انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 را با کمتر از یک درصد تفاوت پیشبینی کرد.
سازمان دانشجویان ما یکی بالاترین مرجعیت و تأثیرگذاری در فعالیتهای دانشجویی در دانشگاهها را دارد.
همچنین انتشارات جهاد دانشگاهی تاکنون بیش از 600 عنوان کتاب به چاپ رسانده است.
انتخاب رویکرد محیط زیست و کشاورزی به عنوان رویکرد اصلی ما در انتشارات نشان از هوشمندی و آیندهنگری بنیانگذاران این نهاد در خراسان دارد.
وی با اشاره به تفاوت تعرفههای آزمایشگاههای جهاد دانشگاهی و آزمایشگاههای خصوصی، گفت: نگاه ویژهای به محرومان داریم که سرمایه نظام و انقلاب هستند.
وجود کنشگران قوی و تاثیرگذار در مشهدشمسیان با بیان این که جهاد دانشگاهی خراسان رضوی از واحدهای برتر کشور است ، گفت: کارکردن در مشهد به مراتب سختتر و سنگینتر از سایر شهر هاست.
در مشهد کنشگران قوی و تأثیرگذار فراوان داریم.
دانشگاهها و حوزههای علمیه بزرگ، دستگاههای اجرایی تأثیر گذار و.
در مشهد وجود دارند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/16
11:45

ما در مشهد آستان قدس رضوی داریم که یک مجموعه تأثیرگذار است.
تمام این موارد نقش خراسان رضوی و مشهد را بیبدیل و وظیفه کسانی را که کار مدیریتی و اجرایی انجام میدهند، دوچندان میکند.
وی در خصوص ویژگیهای جهاد دانشگاهی، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی بنیانگذارانی باهوش و جهادگرانی سختکوش داشته است.
آنها باهوش بودهاند، زیرا برای نمونه 30 سال پیش هشدار داد که بحران آب یک مسئله جدی است.
آیندهنگر بودند، برای خود چیزی نمیخواستند، با عمل و نه سخن تبلیغ میکردند، ساده زیست بودند، به گمنامی تمایل داشته و انگیزه کاری بیپایان داشتند.
جهادگرانی در جهاد دانشگاهی مشهد داریم که سرمایه اصلی ما هستند، از منافع خود میگذرند، به اهداف سازمان عشق میورزند و برخلاف روال موجود هنوز به پاداش اخروی اعتقاد دارند.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به این که در جهاد دانشگاهی برانگیزانندگی دائمی نیروها، تکریم پیشکسوتان، تشویق با تجربهگان، اعتماد به تازهواردان را انجام میدهیم ، گفت: جذب سرآمدان و حذف ناکارآمدان حق هر سازمانی است و ما نیز در جهاد دانشگاهی این اصول را پیاده میکنیم.
شاید این یکی از مشکلات جدی کشور در مقطع فعلی همین موضوع باشد؛ تا چه زمانی میخواهیم در برخی مسائل با هم تعارف داشته باشیم.
شمسیان با بیان این که در جهاد دانشگاهی به توسعه مستمر زیرساختها و امور زیربنایی همواره توجه شده است و هر ساله به صورت مسمتر به توسعه فضاهای فیزیکی و زیرساختها اقدام کردهایم ، اظهار کرد: بودجه جاری کشور در اوایل انقلاب و در دهه بعد از جنگ 46 درصد بوده است که متأسفانه در سال 92 به 92.
7 درصد رسیده است.
در حال حاضر هم این بودجه بیش از 94 درصد است.
85 درصد درآمدهای جهاد دانشگاهی توسط خود این نهاد تأمین میشودوی در خصوص منابع مالی پایدار جهاد دانشگاهی، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی یک نهاد عمومی غیر دولتی است که 15 درصد درآمدش را دولت تأمین میکند و 85 درصد را خودش تأمین میکند.
این این منابع درآمدی شرافتمندانه، عزتمندانه، عموماً تخصصی و فوق تخصصی و تمرکزگرایانه است.
سعی کردهایم در جهاد دانشگاهی مشهد از اقتصاد تکخدمتی پرهیز کنیم و تنوع را عامل بقا میدانیم.
در سازمان افرادی با تفکرهای مختلف داریم، اما اتحاد و همبستگی ما در بین جهادهای دانشگاهی کشور بیبدیل است.
ما متفاوتیم، اما متحدیم و به سلایق هم احترام می گذاریم.
ترجیح میدهیم صداقتزده باشیم تا سیاستزده.
سعی میکنیم روابط برونسازمانی ما فراگیر و مسئولیتپذیرانه و متداوم باشد.
به تداوم روابط میاندیشیم و منفعت دو جانبه را لحاظ میکنیم.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفتوگو را یکی از نیازهای روز کشور دانست و عنوان کرد: ما در جهاد دانشگاهی دائماً باهم گفتوگو کرده و جلسات مسمتر گفتوگو با همکاران خود برگزار میکنیم.
ما گفتوگو میکنیم تا از انباشتگی ناگفتهها جلوگیری، کاستیها را آشکار، اطلاعات را تبادل، ایدههای نو شناسایی و.
انجام شود.
شمسیان گفت: در جهاد دانشگاهی به نظارت و ارزیابی توجه ویژه میشود.
حسابرسی دقیق، اما محترمانه داریم.
در ضمن حسابرسی دقت میشود که از سوءظن و ترویج بدگمانی پرهیز کنیم.
ما نظرسنجی مستمر و کارشناسانه انجام میدهیم؛ باید بدانیم مردم در مورد ما چه فکر میکنند تا بتوانیم اشکالات را برطرف کنیم.
نظرسنجیهای اخیری که در ایسپای تهران انجام شده نشان میدهد که ما خیلی نگاه کارشناسانه حداقل در مقاطعی به جامعه و نظرات آنها نداشتهایم.
در جهاد دانشگاهی مشهد 30 شورا وجود دارد که تأثیرگذار هستند، اختیار دارند و تصمیمشان تصمیم سازمان است.
این موضوع زمینه خرد جمعی را فراهم میکنند.
وی ادامه داد: تصور ما این است که نیروهایمان به آموزش و توانمندسازی نیاز دارند، چیزی که شاید بیش از همه مدیران به آن نیاز داشته باشند، زیرا وقتی مدیر میشویم دیگر مطالعه نمیکنیم و آن قدر درگیر امور جاری میشویم که از امور کلان باز میمانیم.
شورای شهر آیندهنگر باشدشمسیان با بیان اینکه خواهش من از شورای شهر این است که آیندهنگر باشند ، اظهار کرد: انجام فعالیتهای کوتاهمدت که آثار آنها را مردم ببینند مهم است، اما به نظر من آنچه تأثیر دارد این است که آیندگان در مورد عملکرد ما چه قضاوت خواهند کرد.
اقداماتی در راستای منافع شهر و کشور انجام دهیم تا در آینده از جانب کسانی که به ما رأی دادهاند مورد سرزنش قرار نگیریم.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
آرمان امروز
1397/05/16
> آرمان- آرزو ضیایی: به گفته معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش نظام جامع راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش تدوین شد.
براساس این نظام، دانش آموزان براساس دو فرم اقدام به انتخاب رشته می کنند.
این اقدام از سوی سازمان آموزش و پرورش گواه اهمیت موضوع «هدایت تحصیلی» برای دانش آموزان است؛ دانش آموزانی که برخی از آنها نه تنها در مقطع متوسطه دوم، بلکه در دوران دانشجویی و گذراندن تحصیلات عالیه متوجه اشتباه خود در زمینه انتخاب رشته متوسطه و دانشگاه می شوند.
زمانی که پشیمانی سودی ندارد و ضرر آن به بهای از دست رفتن سال های ارزشمند نوجوانی و اوایل جوانی است؛ سال هایی که افراد گام های اول موفقیت را برمی دارند و روحیه آنهایی که مجبور به عقبگرد می شوند، بسیار تلخ است.
> هدایت تحصیلی بعد از 22 سال، از پایه دهم به پایه نهم منتقل شد، در حالی که پیش از آن دانش آموزان، پایه اول را در دوره متوسطه به طور مشترک طی کرده و در پایه دوم متوسطه به یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش رفته و در هر کدام از این شاخه ها ، رشته های مورد نظر خود را انتخاب می کردند.
بر اساس سیاست جدید نظام آموزشی، این روند تغییر کرد و با تدوین و تصویب جدول دروس، گام بعدی در ادامه تحولات سیستم آموزشی 3 - 3- 6 آغاز شد.
با واگذاری مدیریت هدایت تحصیلی به مناطق مختلف آموزش و پرورش، وضعیت ثبت نام و انتخاب رشته دانش آموزان برای سال تحصیلی 97 - 96 در شرایط بهتری قرار گرفت، به این نحو که در رشته هایی مانند شاخه کاردانش، فنی و حرفه ای، علوم انسانی و ریاضی فیزیک محدودیتی برای پذیرش وجود نداشت، اما در رشته علوم تجربی با توجه به میزان بالای تقاضا، ابتدا دانش آموزان با اولویت های اول و دوم ثبت نام کردند.
در نهایت در سال گذشته 996 هزار و 80 دانش آموز پایه نهم برای ورود به دوره متوسطه دوم، هدایت تحصیلی شدند.
هدایت تحصیلی براساس 2 فرم 6و7 معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که آیا آینده شغلی دانش آموزان در هدایت تحصیلی مدنظر است؟ گفت: هدایت تحصیلی بر اساس آنچه که در سند تحول بنیادین و سیاست های آموزش و پرورش دنبال شده، از مقطع متوسطه دوم به مقطع متوسطه اول یعنی پایه نهم منتقل شده است.
علیرضا کاظمی ادامه داد: فرآیندهایی که برای این امر در نظر گرفته شده، در دو قالب فرم شش و هفت است.
فرم شش جنبه مشورتی با دانش آموز، والدین و معلم دارد و ترکیبی از مولفه های مختلف است تا از طریق آن دانش آموز به توانایی ها و گرایشات تحصیلی خود پی ببرد.
او با اشاره به فرم هفت بیان کرد: این فرم صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می پذیرد.
دانش آموز می تواند از هر دو فرم استفاده کند و انتخاب برعهده خودش است که بر اساس سوابق تحصیلی حرکت کند یا نه؟ کاظمی گفت: در این زمینه محدودیت هایی هم وجود دارد و این محدودیت ها طبیعتا ظرفیت هایی است که در آموزش و پرورش همیشه بر اساس شرایط موجود مطرح بوده، به عنوان مثال هنرستان ها، رشته های تجربی و ریاضی در شهرستان ها ظرفیت های خاصی دارند، اما برای اینکه ما به یک هدایت تحصیلی درست دست پیدا کنیم طبیعتا نیاز به بسترسازی و فرهنگ سازی زیادی داریم، از جمله نظام جامع راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش که در حال تدوین است.
در واقع این نظام نامه تدوین شده و به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه شده تا بعد از تصویب در دستور کار آموزش و پرورش قرار بگیرد.
او ادامه داد: نظام جامع راهنمایی و مشاوره، مشاوره تحصیلی را یک فرآیند کامل از دوره ابتدایی تا پایان دوره نهم و حتی بعد از آن در نظر گرفته است.
کاظمی گفت: زمانی که دانش آموز دیپلم خود را گرفت، حتما ادامه تحصیلش را بر اساس نیازهای جامعه و فضای اشتغال دنبال می کند، حتی ممکن است؛ تغییر رشته بدهد چون فضای اشتغال را نمی توانیم یک متغیر بی تاثیر در آینده کاری افراد در نظر بگیریم.
این خیلی مساله مهمی است و همه اینها به هم پیوسته اند و صرفا نمی توان هدایت تحصیلی را مقصر در این امر دانست.
عوامل متعددی در این زمینه نقش دارند و تنها مربوط به یک حوزه نمی شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در خصوص عدم پیوستگی در آموزش و پرورش گفت: نظام آموزشی ما پیوسته نیست، بلکه آموزش و پرورش و آموزش عالی منفک از هم هستند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
آرمان امروز
1397/05/16

ضمن اینکه نظام آموزشی با نظام اشتغال جامعه ما هیچ پیوندی ندارد، یعنی هیچ تناسبی بین رشته های دانشگاهی و نیاز جامعه نمی بینیم، لذا دانش آموزان در این مسیر دچار یکسری تغییر و تحولات می شوند.
لزوم توجه به سند توسعه بنیادین سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت وگو با «آرمان» با اشاره به لزوم هدایت تحصیلی برای دانش آموزان می گوید: پیش از آنکه مقاطع تحصیلی به سه بخش ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم شوند بخشی از هدایت تحصیلی در سوم راهنمایی و بخش دیگر آن در مقطع متوسطه صورت می گرفت، که به صورت کلی به کلاس نهم انتقال یافت.
در واقع امروز هنگام تمام شدن مقطع نهم تکلیف دانش آموز برای کلاس دهم روشن شده است.
میرحمایت میرزاده می افزاید: بنابراین تمام نیروهای مشاوره در دوره متوسطه دوم باید برای سال تحصیلی آینده به دوره اول و سه سال دوره آموزش عمومی هفتم، هشتم و نهم منتقل شوند.
این سه سال فرصت مناسبی برای مشاوران است تا دانش آموزان و استعدادهای آنها را بشناسند.
او تاکید می کند: وضعیت آموزشی، تربیتی و علائق دانش آموزان در سه سال اول متوسطه باید شناسایی شود تا به محض پایان یافتن دوره نهم تکلیف دانش آموز و خانواده مشخص باشد و دانش آموز با توجه به پرونده تحصیلی، علائق پژوهشی، فرهنگی و.
به رشته های فنی، نظری یا کاردانش جذب شود.
میرزاده می افزاید: اگر آموزش و پرورش در این راستا پیش رود، در واقع در راستای برنامه و سند توسعه بنیادین گام برداشته است، اما در صورت خروج از آن رسیدن به اهداف سخت می شود.
او تاکید می کند: برخی از افرادی که حکم مشاور تحصیلی مدارس را دارند، در حال حاضر در دوره دوم متوسطه و مشاغل دیگر مشغول به فعالیت هستند و به کارگیری آنها در وظایف اصلی خود اقدام مناسبی است.
میرزاده خاطرنشان می کند: هنگامی که یک دانش آموز برای دانشگاه 100 رشته مختلف و متنوع را در حوزه های گوناگون انتخاب می کند، در واقع نشان از آن دارد که دانش آموز و خانواده در دوره انتخاب رشته به علایق او آگاه نیستند و نسبت به سرنوشتی که بنا است برای خود انتخاب کنند بی اطلاع اند.
او می گوید: موضوع هدایت تحصیلی باید در کلاس نهم تمام شده باشد تا فرد تکلیف زندگی خود را نه براساس نمره، بلکه مطابق با علایق هنری، فرهنگی، تربیتی و آموزشی و خواسته هایش مشخص کرده باشد.
میرزاده می افزاید: اینکه برخی از دانش آموزان تغییر رشته های نامتعارف انجام می دهند یا مشتاق تحصیل در رشته های تحصیلی پولساز هستند ناشی از آن است که رسالت اصلی خود را در سیستم آموزش و پرورش انجام نداده ایم.
البته اگر از نظر فنی- اداری موضوعی تغییر یابد مشکل چندانی حل نمی شود، زیرا حل مشکلات به بهبود نظام آموزشی و تشکیلات اداری خلاصه نمی شود.
او می گوید: البته اگر این کار در راستای برنامه ششم توسعه و سند تحول بنیادین باشد، اقدام مناسبی است.
در واقع هیچ تحولی خارج از تحول بنیادین نیست و تمام افراد مسئول در وزارت آموزش و پرورش به دنبال اجرای سند تحول بنیادین و برنامه ششم باشند.
در واقع رابطه هر طرح پیشنهادی از سوی آنها باید با سند تحول بنیادین مشخص باشد، زیرا مسئولان دولتی وظیفه قانون گذاری نداشته و وظیفه اجرا دارند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
جهان صنعت
1397/05/16
> صفحه جامعه: تابناک- کنکور همواره برای دانش آموزان و خانواده های آنها کابوس بوده است؛ کابوسی که برخی از آن استفاده کرده و کیسه های بزرگی را برای جمع آوری پول خانواده ها دوخته اند.
> صفحه جامعه: تابناک- کنکور همواره برای دانش آموزان و خانواده های آنها کابوس بوده است؛ کابوسی که برخی از آن استفاده کرده و کیسه های بزرگی را برای جمع آوری پول خانواده ها دوخته اند .
وضعیتی که مجلس چندین نوبت برای تغییر آن دست به کار شده و طبق قانون، آخرین مهلت برای حذف کنکور، سال 97 اعلام شده است؛ اما مافیای کنکور نمی خواهند اجازه رقم خوردن این اتفاق را بدهند و از این روی به دنبال تغییر قانون هستند .
همه ساله کنکور به عنوان کابوسی برای دانش آموزان و خانواده های آنها مطرح است؛ کابوسی که از سال 1348 و با برگزاری اولین دوره کنکور آغاز شد و تاکنون یک دم دانش آموزان و خانواده هایشان را رها نکرده است، حال آن که از همان سال های اولیه کنکور، یعنی سال1352، سازمان سنجش با هدف حذف کنکور تاسیس شد، ولی این سازمان نه تنها نتوانست در 45 سال فعالیت خود این کار را انجام دهد، بلکه خود نیز به یکی از مدافعان سرسخت برگزاری کنکور تبدیل شد .
مجلس نیز تاکنون چندین بار اقدام به تصویب قوانینی جهت حذف کنکور کرده است، اما هربار عده ای از ذینفعان (بخوانید مافیای کنکور) توانسته اند، در مقابل این قوانین قد علم کنند .
اولین بار موضوع حذف کنکور در سال 1386 در مجلس مطرح شد و در نهم آبان همان سال به تصویب رسید .
به این ترتیب که در پنج سال، سابقه تحصیلی دانش آموزان جایگزین کنکور شده و در نهایت در سال 1392 کنکور حذف شود .
دورنمایی که البته سراب بود، زیرا سال 1392 فرا رسید و کنکور حذف نشد .
اتفاقی که موجب شد دوباره مجلس وارد عمل شود و اصلاح قانون حذف کنکور را در سال 1392 تصویب کند که بنا بر آن باید طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت آموزش عالی بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شوند .
با این حساب کنکور باید در سال 1397 حذف شود؛ اتفاقی که خبری از وقوع آن نیست، چون با فرا رسیدن مهلت حذف کنکور حالا مافیای کنکور دوباره دست به کار شده اند تا از هر طریقی حذف کنکور را به تعویق بیندازند .
در تاریخ دوازدهم مرداد 1397 برنامه مناظره ای در شبکه یک سیما در همین زمینه و تحت عنوان تاثیر معدل در پذیرش کنکور برگزار شد که در نوع خود جالب توجه بود .
در این مناظره افرادی، چون قاسم احمدی لاشکی، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، احمد حج فروش، پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت، غلامرضا کاتب، رییس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی و هامون سبطی، کارشناس آموزشی حضور داشتند .
حضور هامون سبطی به عنوان کارشناس آموزشی و مخالف تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 نیز در نوع خود جالب بود، زیرا وی از کسانی است که به دلیل تدریس در موسسات کنکوری و نوشتن کتاب های کنکوری جزو ذی نفعان برگزاری کنکور است و به نوعی به مافیای کنکور متصل است .
اینکه چرا تلویزیون به چنین شخصی تریبون داده، در نوع خود جای سوال دارد .
همچنین در این مناظره، از مخاطبان خواسته شده بود به این پرسش دو گزینه ای پاسخ دهند: «آیا موافقید معدل دبیرستان در نتیجه کنکور تاثیر قطعی داشته باشد؟ 1- بله 2-خیر .
» در پایان برنامه 66/87 درصد پاسخ خیر را ارسال کرده بودند .
هم اکنون مافیای کنکور با استناد به نتیجه همین نظرسنجی بیان می دارند که مردم خواهان برگزاری کنکور هستند و باید قانون تغییر یابد .
باید به این مافیا گفت اولا بیننده این برنامه بیشتر کسانی بودند که از حذف کنکور متضرر می شدند و به همین دلیل بیشتر به گزینه خیر این نظرسنجی رای دادند و دوم آنکه افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند، تنها بخش کوچکی از کسانی هستند که با کنکور به نوعی در ارتباط هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
جهان صنعت
1397/05/16

سوم، مسیر تغییر هر قانونی از مجلس و شورای نگهبان عبور می کند و این دو نهاد هستند که باید تصمیم بگیرند قانون تغییر کند یا خیر .
از طرف دیگر طی روزهای اخیر مافیای کنکور در شبکه های اجتماعی دست به کار شده و با تقطیع صحبت های غلامرضا کاتب، رییس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی و انتشار آن بخش از صحبت های دلخواه خود قصد دارند طوری به مردم القا کنند که این نماینده مجلس به مردم توهین کنند و به نوعی او را در مقابل مردم قرار دهند .
کاتب در بخشی از این برنامه این گونه عنوان کرد: ما وقتی در سال 1392 تصویب کردیم که ظرف پنج سال، پذیرش دانشجو به 85 درصد برسد و این اجازه را دادیم که تاثیر قطعی و مثبت را یک گروهی منتخب از شورا تصویب کنند و آن گروه و شورا تصویب کرد، من که به عنوان یک عضو خانواده ملت هستم،خلاف قانون نمی توانم صحبت کنم .
قانون مشخص است و قانونگذار هم مشخص است .
بعد ما در اینجا می گوییم ملت تشخیص دهد که کنکور باشد یا خیر؟ ملت چه حرفی است؟ اگر ملت قرار بود تشخیص دهد که ملت می آمد در مجلس تصمیم می گرفت .
وقتی ملت آمده اند 290 نماینده انتخاب کرده اند، این نمایندگان هستند که باید تصمیم بگیرند .
اینجاست که باید بر توان مافیای کنکور تاکید کرد؛ افرادی که مقابل قانون حذف کنکور می ایستند در حالی که گزارش ها نشان از آن دارد که هم اکنون بسیاری از دانشگاه های دولتی ظرفیت خالی دارند .
آنها قصد دارند با جلوگیری از حذف کنکور، به گفته فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنان از گردش مالی هشت هزار میلیارد تومانی کنکور که حاصل برگزاری آزمون، کلاس ها، فروش کتاب ها و .
است، بهره مند بمانند و برای این منظور، هر چقدر لازم باشد هزینه می کنند .
ارسال دیدگاه نام: ایمیل: دیدگاه:.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
آنا
1397/05/16
06:45
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از ملاک هایی که در ارزیابی عملکرد و فعالیت دانشگاه ها دیده شده است، اجرای سند دانشگاه اسلامی است.
> غلامرضا غفاری در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره سند اسلامی شدن دانشگاه ها گفت: سند اسلامی شدن در تمام دانشگاه های کشور در حال انجام است.
وی افزود: این سند به تمام دانشگاه ها ابلاغ شده و تمام دانشگاه ها از آن مطلع هستند و در برنامه های راهبردی، مفاد مندرج در سند پیش بینی شده است.
وی تاکید کرد: دانشگاه ها از این سند بی اطلاع نیستند و اکنون این سند در دانشگاه ها در حال اجرا است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در ارزیابی عملکرد و فعالیت دانشگاه ها، یکی از ملاک هایی که دیده شده است، اجرای سند دانشگاه اسلامی است.
انتهای پیام/4060/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
ایکنا
1397/05/16
14:12
> گروه اجتماعی ـ رئیس دانشگاه پیام نور فارس با بیان اینکه از ابتدای مهرماه دغدغه شهریه برای دانشجویان این دانشگاه از بین می رود، گفت: با توجه به توافق هایی که میان این دانشگاه و بانک های عامل صورت گرفته است، وام های قرض الحسنه بدون دریافت هیچ سودی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.
> به گزارش ایکنا از فارس، محمد حسن صیف، رئیس دبیرخانه دانشگاههای پیامنور منطقه 7 کشور و رئیس دانشگاه پیامنور فارس امروز، 16 مردادماه به فعالیتهای این دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه پیامنور، دانشگاهی است که عنوان بزرگترین دانشگاه دولتی کشور را یدک میکشد و تمام اقشار میتوانند در این دانشگاه تحصیل کنند.
صیف با بیان اینکه شعار این دانشگاه یادگیری همه جا و همه وقت و همچنین همه اقشار و همه سنین است، افزود: هر شخصی در هر زمان و هر سنی که باشد که میتواند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شود به عنوان مثال مسنترین دانشجویان کشور در دانشگاه پیامنور تحصیل میکنند.
آغاز ثبتنام در دانشگاه پیامنور رئیس دانشگاه پیامنور فارس در ادامه از آغاز ثبتنام دورههای جدید کارشناسی این دانشگاه از 15 مردادماه خبر داد و گفت: جاماندگان کنکور سراسری 97 در صورتی که مجاز به انتخاب رشته در این کنکور نشدهاند، میتوانند از طریق سایت سازمان سنجش در این دانشگاه ثبتنام کنند.
وی با بیان اینکه ما در بیش از 40 مرکز خود در استان فارس پذیرای دانشجویان خواهیم بود، گفت: 130 رشته علوم انسانی، تجربی، ریاضی و هنر در دانشگاههای پیامنور فارس تدریس میشوند.
افزودن رشتههای بین رشتهای در دانشگاه پیامنور فارس و تهرانصیف با یادآوری اینکه نتیجه ثبتنام متقاضیان ورود به این دانشگاه در نیمه دوم شهریورماه اعلام میشود، از افزودن رشتههای بین رشتهای در دانشگاه پیامنور فارس و تهران خبر داد و این نکته را یادآور شد که افزودن رشتهها در این دانشگاه زیر نظر وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
رئیس دبیرخانه دانشگاههای پیامنور منطقه 7 کشور در ادامه به تبیین مزایای این دانشگاه پرداخت و افزود: نخستین مزیت این دانشگاه آن است که ثبتنام در آن دارای محدودیت سنی نیست و همه میتوانند در آن شرکت کنند و مزیت دوم آن الکترونیکی و مجازی بودن آن است که در تمامی دروس دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان میتوانند هم گزینه حضوری و هم گزینه غیرحضوری را انتخاب کنند و به هر طریقی که انتخاب میکنند آزمون دهند.
وی، مزیت سوم این دانشگاه را ترکیبی بودن آن دانست یعنی دانشجویان میتوانند هم بهصورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری در کلاسهای درسی شرکت کنند و ادامه داد: در برخی از دروس نیز آزمون به صورت الکترونیکی انجام میشود.
صیف همچنین یک خبر خوب هم برای دانشجویان و متقاضیان ورود به این دانشگاه داد و گفت: از ابتدای مهرماه با توجه به توافقهایی که میان این دانشگاه و بانکهای عامل صورت گرفته است، وامهای قرضالحسنه بدون دریافت هیچ سودی در اختیار دانشجویان قرار میگیرد و بدین طریق تقریباً دغدغه شهریه برای دانشجویان این دانشگاه از بین میرود.
دانشگاه پیامنور ارزانترین دانشگاه شهریهبگیر کشور استرئیس دانشگاه پیامنور فارس با یادآوری اینکه دانشگاه پیامنور ارزانترین دانشگاه شهریهبگیر کشور است، گفت: همچنین با تمهیدات انجام گرفته دانشجویان میتوانند بهصورت آنلاین کتابهای درسی خود را خریداری کنند.
وی همچنین گفت: برخی از رشتهها در دانشگاه پیامنور فارس هستند که خاص هستند و در جای دیگری از کشور تدریس نمیشوند نظیر آموزش و بهسازی منابع انسانی، تحقیقات آموزشی و رشته بین رشتهای آموزش محیط زیست.
صیف یادآور شد که مرکز فارس قریب 32 هزار دانشجوی فعال دارد که در 130 رشته و 1400 رشته محل مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دبیرخانه دانشگاههای پیامنور منطقه 7 کشور همچنین گفت: ظرفیت پذیرش ثبتنام در دانشگاه پیامنور فارس در دوره جدید 25 هزار نفر است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
ایکنا
1397/05/16
14:12

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار گفت: جامعه مدیون تلاش خبرنگاران است و اصولاً نقش رسانه و خبرنگار و تأثیرگذاری آن بر ارتقای یک جامعه بر کسی پوشیده نیست.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
برنا
1397/05/16
13:48
> مدیر امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال پایدار، گفت: بودجه پارک های علم و فن آوری کشور در سال آینده 2 برابر می شود.
> بودجه پارک های علم و فن آوری 2 برابر می شود مدیر امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال پایدار، گفت: بودجه پارک های علم و فن آوری کشور در سال آینده 2 برابر می شود.
غلامرضا گرایی نژاد در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با بیان اینکه بودجه این مراکز طی سال جاری نسبت به سال گذشته 35 درصد افزایش یافته، بیان کرد: بودجه سال جاری این بخش به بیش از یکهزار و 500 میلیارد ریال رسیده است.
وی هدف از بازدید پارک علم و فن آوری این استان را رصد مشکلات این حوزه دانست و اضافه کرد: مشکلات پیش روی توسعه این مراکز باید در اسرع وقت و در سایه توجه ویژه مسوولان برطرف شود.
وی ادامه داد: امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه جهت تسریع در اختصاص بودجه سال جاری و ارتقای بودجه سال آینده برای مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری عزم جدی دارد.
وی با تاکید بر اینکه حوزه علم و فن آوری می تواند منشا اصلی اشتغال زایی در سطح کشور باشد، گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند به عنوان حلقه گمشده دانشگاه و صنعت عمل کنند و این حوزه را رونق بخشند.
وی افزود: دولت از هیچ تلاشی برای رشد شرکت های دانش بنیان دریغ نمی کند و سازمان برنامه و بودجه نیز توجه ویژه ای نسبت به توسعه این بخش دارد.
Print Email Short Link کد خبر: 738182 تاریخ خبر: 1397/05/16 13:48:36 آموزش عالی ایجاد اشتغال بودجه تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
ایکنا
1397/05/16
13:47
> گروه اجتماعی - رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: در سال جاری با شعار حمایت از کالای ایرانی، بسط استفاده از کالاهای ایرانی و فرهنگ سازی و بسترسازی در استفاده از آن موردتوجه جدی قرارگرفته است تا گامی بلند در اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری برداشته شود.
> به گزارش ایکنا از قزوین، همزمان با سالروز سیوهشتمین تأسیس جهاد دانشگاهی نشست خبری رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
فرشاد پیله چی در این نشست با بیان اینکه مجموعه جهاد دانشگاهی یک مجموعه چابک، پرتوان، چالاک و جوان است، اظهار کرد: در این مرکز با تکیهبر خاستگاه مدیریت جهادی تلاش شده تا بهدوراز بروکراسیهای اداری برنامههای و اهداف متعالی خود را دنبال کنیم.
وی افزود: در سال جاری با شعار حمایت از کالای ایرانی، بسط استفاده از کالاهای ایرانی و فرهنگسازی و بسترسازی در استفاده از آن موردتوجه جدی قرارگرفته است تا گامی بلند در اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری برداشته شود.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین بیان کرد: در طول سیوهشت سال گذشته تمامی فعالیتهای جهاد دانشگاهی گزین و پایدار بوده و تلاش شده تا از تهدیدات پیش رو به دیده یک فرصت نگاه شود و با برنامهریزی و همت بالا در مسیر پیشرفت و توسعه توانسته این مجموعه عظیم را بدون بودجه جاری دولتی بهعنوان یکنهاد علمی غیرسیاسی و غیردولتی مدیریت کند.
این مسئول با اشاره به دست آوردهای بزرگی جهاد دانشگاهی در مسیر بالا رفتن پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی عنوان کرد: مأموریتهای این مجموعه منطبق بر نقشه علمی کشور در حوزههای مختلف با فعالیت در 31 واحد استانی، 3 دانشگاه، 5 موسسه آموزش عالی، 40 مرکز علمی کاربردی، 25 پژوهشکده، 3 پژوهشگاه، 143 مرکز آموزش تخصصی کوتاهمدت در سطح کشور در حال فعالیت است و برکات آن در جامعه دیده میشود.
پیله چی تصریح کرد: ما در راه یاری و همراهی دولت همواره آماده هستیم و بهمانند بال مفیدی در این راه در کنار دولت هستیم تا بخشی از مسائل و دغدغههای موجود در کشور بهواسطه این همراهی رفع شود.
وی با اشاره به آغاز به کار جهاد دانشگاهی استان قزوین در سال 83 خاطرنشان کرد: در طول 14 سال از فعالیت این مرکز تلاش کردهایم تا ثبات و پایداری را در کنار ارتقاء جایگاه جهاد دانشگاهی در سطح استان دنبال کنیم لذا فعالیتهای این مرکز بر حول کیفیت بالا منطبق بر نیاز جامعه و مأموریتهای تعریفشده استوار بوده است.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین ادامه داد: توسعه زیرساختی جهاد دانشگاهی استان قزوین یکی از محورهای مورد تأکید ما است تا بتوانیم تمام فعالیتهای بخشهای مختلف استان را بهصورت متمرکز به جامعه هدف ارائه دهیم لذا پیگیری برای ساخت و راهاندازی مجتمع تحقیقاتی- فناوری جهاد دانشگاهی استان در این راستا انجام میشود.
وی اضافه کرد: این مجتمع به وسعت 10 هزار مترمربع با برآورد اعتباری بالغبر 20 میلیارد تومان در منطقه مینودر قزوین ساخته خواهد شد و طی رایزنیهای صورت گرفته درصدد هستیم تا بخشی از هزینه تأسیس آن را در قالب بودجه ملی تأمین کنیم.
پیله چی با دعوت از خیران و نیکوکاران برای کمک به ساخت این مجتمع عظیم درمانی در استان گفت: بیشک با حضور خیران خیراندیش میتوان این مجموعه عامالمنفعه را سریعتر ساخته و برکات آن در جامعه هر چه زودتر برای عموم جامعه بهویژه بیماران برسانیم.
این مسئول یادآور شد: در این مجتمع علاوه بر آزمایشگاه خون با تعرفه دولتی، مرکز بانک خونبند ناف و مرکز ناباروری مرکز درمان انواع سرطانها که متأسفانه عده زیادی را هم درگیر خود کرده است و مرکز توانبخشی هم حضور خواهند داشت.
وی عنوان کرد: تاکنون بخشی از تجهیزات لازم خریداریشده و تعدادی از خیران نیز در داخل و خارج از کشور از اعلام آمادگی خود برای تأمین بخشی دیگر از تجهیزات خبر دادهاند که امیدواریم تا سال آینده بتوانیم مراحل آمادهسازی بخشی از این مجتمع درمانی و تحقیقاتی را داشته باشیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
ایکنا
1397/05/16
13:47

این مسئول با اشاره به تألیف کتب انگلیسی Eight توسط جوانان پرتلاش جهاد دانشگاهی استان قزوین اظهار کرد: این کتب در 8 سطح و 16 جلد برای اولین بار در طول تاریخ انقلاب اسلامی موردتوجه قرار گرفت تا منبعی برای کشور و کشورهای منطقه و جهان اسلام در آموزش زبان انگلیسی باشد.
وی ادامه داد: در این کتب تلاش شد تا مبانی آموزشی در قالبی جذاب با رویکرد توجه به فرهنگ بومی و دینی و جلوگیری از نفوذ فرهنگ غلط غرب آماده شود که در مهرماه سال جاری در تمامی شعب آموزش کوتاهمدت جهاد دانشگاهی کشور از این کتب بهرهبرداری خواهد شد.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین در ادامه به فعالیتهای مرکز آموزش جهاد دانشگاهی اشاره و عنوان کرد: در مرکز آموزش کوتاهمدت جهاد دانشگاهی سالانه 12 هزار نفر در گروههای آموزشی مختلف مهارتهای لازم را با محوریت مهارتآموزی و اشتغال فرامیگیرند.
وی مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی را از دیگر فعالیتهای جهاد دانشگاهی برشمرد و افزود: در این مرکز در مقاطع کاردانی و کارشناسی بهصورت پیوسته و ناپیوسته دانشجو پذیرفته میشود.
پیلهچی توجه به موضوعات فرهنگی را از دیگر رسالتهای جهاد دانشگاهی برشمرد و گفت: سازمان دانشجویان بهعنوان مرجع کرسیهای آزاداندیشی، مرکز انتشارات بهعنوان یکی از معتبرترین مراکز نشر آثار دانشگاهی با چاپ بیش از 6000 عنوان کتاب و خبرگزاری ایسنا و ایکنا بهعنوان رسانههای فعال و اثرگذار در راستای جریان گردش آزاد اطلاعات با انتشار اخبار خوب، مفید و امیدبخش از بخشهای مختلف معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی به شمار میرود.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی بهعنوان یکی از ستونهای برجسته انقلاب اسلامی مطرح است که با حمایت مسئولان میتواند به جایگاه والای خود دست یابد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
دانا
1397/05/16
11:06
> لطفی در پاسخ به این سوال که آیا وارد نشدن بخشی از اطلاعات در سایت موسسه تایمز صحت دارد گفت: متاسفانه دفتر همکاری بین المللی ما قسمت مربوط به گزارش درآمدهای صنعتی را کاملاً خالی گذاشته بود.
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، امسال با انتشار نتایج رتبه بندی تایمز و غیبت دانشگاه های مطرح یزد انتقادات فراوانی به عملکرد این دانشگاه ها وارد شد.
محمد صالح اولیا رئیس دانشگاه یزد پیش از این در این رابطه گفته بود: علت غیبت نام دانشگاه یزد در این رتبه بندی در سال 2018 که دستاویز برخی شیطنت ها هم شد این بود که بخشی از اطلاعاتی که می بایست در سایت مربوطه وارد می شد، دیر وارد شد.
(بیشتر بخوانید) در همین راستا معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا گفت: رتبه بندی های QS، تایمز و شانگهای سه رتبه بندی معتبر و اصلی بین المللی است که البته معیارهای متفاوتی نیز دارند.
محمدمهدی لطفی افزود: با مراجعه به سایت موسسه تایمز می توان دریافت این موسسه برای رتبه بندی دانشگاه های جهان 5 شاخص اصلی شامل آموزش، پژوهش و تحقیق، میزان استنادات و ارجاعات به دانشگاه، ارتباطات بین المللی و در نهایت حجم درآمدهای صنعتی و ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت را داراست.
وی ادامه داد: باید دانست وزن هر کدام از این معیارها بسیار متفاوت است.
یعنی اگر امتیاز هر دانشگاه را از 100 امتیاز در نظر بگیریم از این میزان 30 امتیاز مربوط به آموزش، 30 امتیاز مربوط به بخش پژوهش، 30 امتیاز مربوط به استنادات بوده و مجموع ارتباط بین المللی و درآمدهای صنعتی نیز مجموعا 10 امتیاز دارند.
این امتیاز بندی در واقع انتظارات جهانی و سیستم های رتبه بندی را از دانشگاه به روشنی مشخص میکند.
این مقام مسئول تاکید کرد: نکته دیگر که بیان آن ضروری به نظر می رسد این است که موسسه تایمز سه منبع اصلی برای جمعآوری دادههای خود دارد.
این موسسه بخشی از اطلاعات را از خود دانشگاه میگیرد و هر دانشگاه سالانه پرسشنامه های این موسسه را تکمیل می کند.
منبع بعد پرسشنامه ای است که از سوی این موسسه به تعداد بسیار زیادی از افراد معروف و معتبر در زمینه آموزش عالی در سراسر دنیا ارسال میشود.
سومین منبع نیز جستجو و وب سنجی است که از سوی خود این موسسه انجام می شود.
این شیوه باعث می شود که اگر دانشگاهها گزارشات نادرست دادند با دو مرجع دیگر به نوعی راستی آزمایی انجام شود.
چرا که یکی از مهمترین نکات در هر سیستم ارزیابی این است که بتوانیم داده های خیلی صحیح، دقیق و معتبری بدست بیاوریم و روشهای خیلی مشخصی هم برای راستی آزمایی آن داشته باشیم.
استاد دانشگاه یزد همچنین به بسته بودن دست دانشگاه ها در برخی از این معیارها اشاره و اظهار کرد: یکی از پارامترهای موثر نسبت هیئت علمی به دانشجو است که هرچه این نسبت پایین تر باشد بهتر است.
این شاخص، شاخصی است که نقش دانشگاه در آن خیلی موثر نیست.
به خاطر اینکه بتوانیم این نسبت را بهبود دهیم یا باید تعداد دانشجو را کاهش دهیم که با فشاری که در کشور برای پذیرش دانشجو بوده این کار یک مقدار سخت است.
یا باید تعداد اعضای هیئت علمی را افزایش بدهیم که این کار هم نیاز به تامین مالی و مجوز دارد و لذا معمولا در سال تنها بین 15 تا 20 عضو هیئت علمی جذب دانشگاه ما می شود.
به همین دلیل هم در کشور ما این نسبت، نسبت خوبی نیست.
مثلاً در دانشگاه های آمریکا نهایتاً به ازای هر ده دانشجو یک استاد وجود دارد.
این در حالی است که این نسبت در دانشگاهی مثل دانشگاه یزد که سعی کردیم خوب عمل کنیم یک استاد به ازای 30 دانشجو است.
لطفی اذعان داشت: در مورد درآمدهای صنعتی موسسه و دانشگاه هم همه وضعیت مالی کشور و همچنین وضعیت قدیمی و مزمن ارتباط دانشگاه با صنعت را میدانیم.
برای صنعت خیلی دشوار است که برای دانشگاه و تحقیقات دانشگاهی بودجه بگذارد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
دانا
1397/05/16
11:06

دولت نیز منابع مالی محدود دارد.
در حالی که دانشگاه های دنیا را اگر ببینیم حجم بسیار زیادی از گرنتی که اساتید دریافت میکنند از صنعت و موسساتی است که دولت ایجاد می کند.
انتظاراتمان از دانشگاه مشخص نیست وی همچنین بیان کرد: در بخش استنادات و ارجاعات که 30 درصد امتیازات را هم به خود اختصاص میدهد دانشگاه می تواند به صورت ویژه نقش آفرینی کند.
اما حقیقتا ما باید روشن کنیم که انتظاراتمان از دانشگاه ها چیست.
متاسفانه در کشور ما در بحث انتظارات از دانشگاه ها دچار سرگشتگی هستیم.
برخی انتظار دارند تا دانشگاه در بحث شرکت های دانش بنیان و فناور نقش بازی کند.
واقعاً نمی دانیم آمار مقالات ISI را بالا ببریم یا مشکل جامعه و صنعت را حل کنیم.
در کشورهای غربی و توسعه یافته بین این دو مقوله شکافی وجود ندارد.
چون صنعت آنها در مرز علم است.
لذا وقتی استاد یک پروژه صنعتی میگیرد و چند دانشجو خود را روی تحقیق در مورد این پروژه می گذارد علاوه بر اینکه مشکل صنعت را حل می کند، منجر به یک مقاله میشود.
پس طبیعی است که شاخص های تعداد مقاله و ارتباط با صنعت در چنین دانشگاه هایی بالا باشد و ما در این زمینه دچار چالش باشیم.
این استاد دانشگاه یزد تاکید کرد: طراحی مکانیزم هایی که ظرف دو سه سال حجم مقالات را دو برابر کند کار سختی نیست، ولی آیا جامعه همین انتظار را از ما دارد.
بنده در جلسات مکرری که در استان شرکت می کنم دریافته ام کسی این انتظار را از ما ندارد.
همه انتظار دارند دانشگاه مشکلات را حل کند.
فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند در آیند در صنعت و در سازمانهای دولتی بهترین نقش را ایفا کنند.
این مجموعه انتظارات است که کار ما را در برنامه ریزی در دانشگاه دشوار کرده است.
وی اعلام کرد: چهارمین شاخه ارزیابی ارتباطات بین المللی دانشگاه است.
اینکه چه تعداد عضو هیئت علمی، چه تعداد استاد و دانشجوی بین المللی و پروژه های تحقیقاتی بین المللی داریم.
در این زمینه بخشی به ارتباطات کشور برمیگردد.
در همین زمینه تعداد دانشجویان خارجی ما در سال 94 نزدیک به صفر بود ولی اکنون این میزان به بالای 100 دانشجو رسیده است.
در ابتدا هم بیشتر از کشورهای همسایه مثل افغانستان و عراق بود ولی اکنون بیشتر توسعه پیدا کرده و در کشورهای آفریقایی و کشورهای مشترکالمنافع هم دانشجو داریم.
لطفی اضافه کرد: در بحث جذب استاد بینالمللی به صورت دوره های کوتاه یک هفته و 10 روز نسبتاً خوب عمل کرده ایم.
مانند اساتیدی که در کنفرانس ها و کارگاه حضور پیدا می کنند.
اما اینجا بیشتر اساتید بین المللی مدنظر است.
یعنی استادی که بیاید و چند ماه در سال فعالیت و کار پژوهشی داشته باشد.
ما هم اکنون به این سمت می رویم.
البته این کار خیلی دشوار است.
دانشگاه یزد جزء 250 دانشگاه برتر آسیا معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد بیان داشت: به طور کلی کمتر از 40 درصد از اطلاعات رتبه بندی تایمز از طریق خود اظهاری انجام میشود.
30 درصد از طریق وب سنجی و 30 درصد نیز از طریق نظرسنجی بین المللی انجام می شود.
وی گفت: دانشگاه یزد در سال 2017 نخستین باری بود که در این رتبه بندی شرکت کرد.
این نکته را نیز باید در نظر گرفت که تایمز چند صد رتبه اول را کاملاً دقیق اعلام میکند و از جایی به بعد لیست اعلام می شود.
در سال 2017 رتبه دانشگاه یزد بالای 800 بود.
همچنین این دانشگاه جزء 250 دانشگاه برتر آسیا و 200 دانشگاه برتر جوان دنیا بوده است.
وی تصریح کرد: در سال 2018 رتبه ما را در سیستم تایمز بالای هزار بوده، البته باید دانست که نتیجه ای که در سال 2018 کسب کردیم مربوط به خروجی فعالیت های ما تا سال 95 است.
لطفی در پاسخ به این سوال که آیا وارد نشدن بخشی از اطلاعات در سایت موسسه تایمز صحت دارد گفت: متاسفانه دفتر همکاری بین المللی ما قسمت مربوط به گزارش درآمدهای صنعتی را کاملاً خالی گذاشته بود.
هر چند ظاهراً این دو و نیم درصد کوچک به نظر می رسد ولی چون تعداد دانشگاه ها زیاد بوده این میزان بسیار تاثیر گذار است.
همچنین عامل دیگری که تاثیرگذار بوده این است که امسال دانشگاه های بیشتری وارد این رتبه بندی شدند که ممکن است در نتیجه آن جایگاهها واقعی تر شده باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
دانا
1397/05/16
11:06

وی در پایان با تاکید بر اینکه سیاست های حوزه آموزش و پژوهش به تدریج خود را نشان می دهد، بیان داشت: نکته مهم دیگر این است که رتبه بندی تایمز در هر سال در واقع مربوط به خروجی ما در چند سال قبل است.
مثلاً رتبه ما در سال 2018 نهایتاً به سال 2016 ختم میشود که حاصل سیاست گذاری سال های دور است.
لذا حتی اگر رتبه دانشگاه یزد زیر 100 بود هم بنده نمی توانستم بگویم این رتبه حاصل کار من است.
شاید اثر سیاستی که بنده از زمان انتصابم در سال 95 اتخاذ کرده ام در سال های آتی خود را نشان دهد.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
آنا
1397/05/16
10:17
> رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کشور گفت: تمام دانشگاه های غیرانتفاعی براساس ابلاغیه وزارت علوم موظف هستند که شهریه دوره های خود را برروی سایت دانشگاه قرار دهند.
> به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، علی آهون منش گفت: شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی در سال جاری نسبت به پارسال حداقل 10 درصد و حداکثر 15 درصد افزایش یافته است.
رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کشور تاکید کرد: دانشگاه ها باید شهریه خود را برروی سایت قرار دهند تا اطلاع رسانی شود.
وی ادامه داد: وزارت علوم از قبل شهریه را مشخص کرده و اجازه داده بود شهریه توسط هیأت امنای دانشگاه های غیرانتفاعی تعیین شود هرچقدر که هیأت امنا شهریه مشخص کرده باشد، می توانند شهریه دریافت کنند و ما نمی توانیم آنها را محدود کنیم، از سوی دیگر اگر شهریه زیاد شود به ضرر خود دانشگاه است چون دیگر دانشجویی مراجعه نمی کند.
با توجه به اینکه در ایام انتخاب رشته کنکور سال 96 قرار داریم، لازم است که پذیرفته شدگان کنکور 97، برای انتخاب رشته از شهریه دوره های دانشگاه های شهریه ای مطلع شوند تا با آگاهی کامل انتخاب رشته کنند.
اما برخی از پذیرفته شدگان عنوان می کنند، بعضی از دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی که براساس ابلاغیه وزارت علوم موظف هستند شهریه خود را منتشر کنند، لیست شهریه دوره های دانشگاه را برروی سایت قرار نداده اند.
عنوان شده دلیل این کار این است که شهریه در سه گروه فنی و مهندسی، هنر و زبان و علوم انسانی متفاوت بوده و گروه علوم انسانی کمترین شهریه ثابت را دارد، سایر گروه ها 8 تا 10 درصد و فنی و مهندسی 16 درصد گران تر از علوم انسانی هستند.
این در حالی است که موسساتی که شهریه ها را اعلام نمی کنند، شهریه ثابت تمام رشته ها را یکسان حساب می کنند، به همین ترتیب شهریه متغیر دروس عملی را هم تا دو برابر بیشتر در نظر می گیرند و داوطلبی که در این دانشگاه پذیرفته شده بدون اینکه از قبل از شهریه دوره ها آگاه باشند، ملزم است که شهریه مذکور را پرداخت کند.
منبع: مهر انتهای پیام/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کتابهای دانشگاهی
ایکنا
1397/05/16
07:26
> گروه ادب ــ رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی گفت: 6 هزار عنوان کتاب طی 3 دهه گذشته به چاپ رسیده و اکنون دغدغه ما فاصله گرفتن از کمیت محوری و حرکت به سوی محتوامحوری است.
> عادل تقوی، رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در گفتوگو با خبرنگار ایکنا درباره فعالیتهای این سازمان در یک سال گذشته گفت: در طی سال گذشته، برنامههای شاخصی در حوزه تولید و توزیع کتاب و برنامههای فرهنگی، تبلیغی و ترویجی داشتیم، در حوزه تولید کتاب به عنوان یکی از محوریترین بخشها که در سازمان انتشارات جهاد پیگیری و آثار دانشجویان و اساتید در حوزه آثار دانشگاهی تولید میشوند، به همراه شعبی که در سراسر کشور داریم، 521 عنوان کتاب را با موضوعات مختلف دانشگاهی منتشر کردیم.
وی با اشاره به بحث توزیع کتاب افزود: در این حوزه با استفاده از ظرفیتی که در فضای فیزیکی در قالب فروشگاههایی که در سراسر کشور هست و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و فروش الکترونیک، کار جدیدی در حوزه راهاندازی اپلیکیشن انتشارات جهاد دانشگاهی برای فروش کتاب در فضای مجازی انجام شده و به زودی رونمایی میشود.
تقوی ادامه داد: در حوزه تبلیغی و ترویجی نیز سه فعالیت شاخص در سطح ملی داریم که جزء برنامههای پیشبینی شده و رایج سازمان است، یکی کتاب سال دانشجویی است که همزمان با هفته کتاب در آبان ماه برگزار میشود و در سال جاری نیز بیست پنجمین دوره آن برگزار و از آثار شاخص دانشجویی تجلیل میشود.
فعالیت دیگر هفدهمین دوره جشنواره پایاننامه سال دانشجویی است که هفته گذشته در همدان برگزار شد و دومین دوره مسابقات ملی دفاع سه دقیقهای از پایاننامه نیز در سال جاری برگزار شد و به عنوان بخش جنبی جشنواره پایاننامه سال دانشجویی کار خود را انجام میدهد، اما با توجه به ظرفیت و استقبالی که انجام شده، سومین دوره این مسابقات را همزمان با 20 استان کشور برگزار خواهیم کرد و پایاننامههایی که به صورت داوطلب اعلام آمادگی میکنند، شرکت خواهند کرد.
این مسابقات در راستای توجه کاربردی به پایاننامهها بوده و ابزاری است برای اینکه پایاننامهها از فضای دانشگاهی خارج شده و کاربردیتر شوند تا به مخاطبان معرفی شوند.
وی تصریح کرد: در حوزه توزیع کتاب، بحث نمایشگاه بینالمللی کتاب تهران و نمایشگاههای استانی نیز مطرح است که حضور جدی و منسجم انتشارات جهاد دانشگاهی و واحدهای مربوط در استانها هر ساله وجود دارد و در کنار عرضه کتاب، کارهای فرهنگی و تبلیغی نیز انجام میشود؛ از جمله رونمایی کتاب و نقد و بررسی آثار برتر دانشجویی را داشتیم، همچنین دومین نظرسنجی نیازمندیهای مطالعاتی دانشجویان را برگزار کردیم و نتایج آن در اختیار مخاطبان قرار گرفت.
تقوی با اشاره به طرح مطالعاتی که به صورت ملی برگزار میشود، بیان کرد: در این راستا کتاب سفر شهادت امام موسی صدر انتخاب شد و اختتامیه آن در پاییز سال گذشته برگزار شد و امسال نیز دومین دوره آن با موضوع زیست محیطی برگزار میشود.
وی در ادامه عنوان کرد: یکی از کارهای شاخص دیگر در حوزه تولید محتوا، سفارش موضوعات و تولید محتوا براساس نیازها و اولویتهای کشور به ویژه در حوزه فرهنگی است که با اولویت فرهنگ دانشگاهی و سیاستگذاری فرهنگی مجموعهای از 11 عنوان کتاب با همکاری دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی انجام میشود که این عناوین در حال تدوین بوده و به زودی به جامعه دانشگاهی ارائه خواهد شد.
تقوی با اشاره به تعداد کتابهای منتشر شده طی 36 سال گذشته گفت: از ابتدای شروع فعالیت نشر در جهاد دانشگاهی که همزمان با تأسیس جهاد دانشگاهی بوده است، تاکنون 6 هزار عنوان کتاب اعم از چاپ اول و مجدد به چاپ رسیده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کتابهای دانشگاهی
ایکنا
1397/05/16
07:26

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سازمان جهاد دانشگاهی چه جایگاهی در میان سایر ناشران به ویژه ناشران دانشگاهی دارد، گفت: به دلیل فعالیت تخصصی و تعریف شده برای سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی که بیشتر در حوزه کتابهای دانشگاهی فعالیت میکند، عملاً به عنوان ناشر دانشگاهی شناخته میشود، از سوی دیگر بنابر اعلام اساتید و دانشجویان و کسانی که مخاطب خاص ما هستند، جزء ناشران مورد اعتماد در حوزه ناشران دانشگاهی هستیم و در این زمینه نیز رتبه بالایی داریم و معمولاً اساتید دانشگاهها وقتی مراجعه میکنند و کارشان انجام میشود، رضایت نسبی را دارند و خود مشوقی برای تولید آثار بیشتر از سوی همکاران و دانشجویان میشوند.
وی با اشاره به دغدغههای سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی بیان کرد: دغدغه اصلی ما در فضای فعلی این است که از بحث کمیت فاصله گرفته و به محتوایی که مورد نیاز جامعه است و اتفاقاً در این زمینه خلأهایی را شاهد هستیم، بپردازیم.
البته معمولاً جهاد دانشگاهی سراغ فعالیتهایی میرود که شاید سایر نهادها و سازمانها یا ظرفیت آن را نداشته و یا رغبت و انگیزه کافی برای آن ندارند.
اولویت ما حرکت در مسیر فعالیتهای پژوهشی در سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی است که در نهایت نتایج این پژوهشها منجر به تولید یک اثر مکتوب خواهد شد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/16
> امروزه مقالات علمی پژوهشی در دنیا نقش بسیار عمیقی در پیشرفت و توسعه خرد و کلان جوامع برعهده گرفته اند، بر همین اساس شاهد هستیم که اکثر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته توجه خود را معطوف به نشر و گسترش این دست از مقالات کرده اند.
> امروزه مقالات علمی پژوهشی در دنیا نقش بسیار عمیقی در پیشرفت و توسعه خرد و کلان جوامع برعهده گرفته اند، بر همین اساس شاهد هستیم که اکثر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته توجه خود را معطوف به نشر و گسترش این دست از مقالات کرده اند.
در همین راستا بود که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان هم برای افزایش کیفیت فعالیت های علمی و ارتقای سهم دانشگاه های کشور در تولید و انتشار دانش و تشویق و ترغیب اعضای هیات علمی دانشگاه ها به انتشار مقاله در مجلات معتبر علمی داخلی و خارجی، دستورالعملی را تدوین و تنظیم کرد که درسال 92 لازم الاجرا شد.
چه افرادی مشمول تشویق هستند؟ براساس مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات در سال 1390 تمامی اعضای هیات علمی رسمی و پیمانی دانشگاه ها و موسسات آموزشی- پژوهشی وابسته به وزارت علوم مشمول این تشویق می شوند، اما دریافت این پاداش نیاز به ثبت مقالات به نام موسسه خود به صورتی که توسط موسسه ابلاغ شده است، دارد.
چه ژورنال هایی مشمول این طرح می شود؟ اما مقالاتی از نظر وزارت علوم و تحقیقات مشمول این طرح می شوند که در یکی از مجلات تحت پوشش پایگاه های گزارش اسناد مجلات (jcr) و (pjcr)، پایگاه های استنادی web of science و sccpus و مقالات داغ و پراستناد بر اساس گزارش پایگاه های esi در isi وpesi در isc و مقالات منتشرشده باشد یا در سایر نشریات علمی، پژوهشی و ترویجی دارای مجوز از وزارتین قرار گرفته باشد.
نحوه محاسبه این مقالات به چه صورت است؟ همان طور که گفته شد، بسیاری از دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر در ایران برای اینکه دانشجویان و قشر آکادمیک را تشویق به فعالیت های علمی کنند، پاداشی نقدی را برای این گونه افراد در نظر می گیرند.
این پاداش می تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد و معمولا هر دانشگاه سقفی را برای پرداخت پاداش به محققان تعیین می کند.
علاوه بر این، اعتبار و ارزش علمی مجله ای که مقاله در آن چاپ می شود نیز ملاک این پاداش است و در دستورالعملی که می توان از مرکز دانشگاه تهیه کرد، مجلات و مراکزی که چاپ مقاله در آنها منجر به دریافت پاداش می شود با ذکر جزئیات تعیین شده است.
برای مثال دانشگاهی مانند دانشگاه خواجه نصیر هزینه ای را به شرح زیر برای این دست از مقالات در نظر گرفته است: مقالات چاپ شده در مجلات (JCR (Q1: 20 میلیون ریال مقالات چاپ شده در مجلات( JCR (Q2: 15 میلیون ریال مقالات چاپ شده در مجلات( JCR (Q3 : 10 میلیون ریال مقالات چاپ شده در مجلات( JCR (Q4 : 5 میلیون ریال مقالات چاپ شده در مجلات( SCOPUS (Q1 : 10 میلیون ریال مقالات چاپ شده در مجلات( SCOPUS (Q2 : 5 میلیون ریال.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
آی تی آنالیز
1397/05/16
01:56
> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت توسعه شبکه علمی کشور گفت: توسعه این شبکه با موانعی روبرو بوده که تا حد زیادی رفع شده است و امیدواریم در هفته دولت یکی از دستاوردهایی که معرفی می کنیم شبکه علمی باشد.
> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت توسعه شبکه علمی کشور گفت: توسعه این شبکه با موانعی روبرو بوده که تا حد زیادی رفع شده است و امیدواریم در هفته دولت یکی از دستاوردهایی که معرفی می کنیم شبکه علمی باشد.
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد نبود سرعت لازم در روند توسعه شبکه علمی کشور اظهار داشت: این انتقاد وارد است، روند توسعه این شبکه با آنچه مورد نظر ما بوده تطابق ندارد، باید تاکنون بیش از 200 دانشگاه به این شبکه علمی متصل می شد، ولی تاکنون فقط به 40 دانشگاه رسیده است.
پیگیری ها را سازمان فناوری اطلاعات انجام می دهد، تذکراتی هم داده است و البته موانعی هم داشته اند.
وی در مورد این موانع توضیح داد: موانع الزاما زیرساختی نبوده است، زیرا این شبکه یک اپراتور مجازی است و اپراتور واقعی نیست؛ در تعامل با سایر اپراتورها اختلاف ها و عدم همکاری هایی بوده است که همه این مشکلات را اخیرا رفع کرده ایم زیرا 30 دانشگاه از این 40 دانشگاه در ماه گذشته به شبکه متصل شده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به اقدامات انجام شده اظهار داشت: امیدواریم در هفته دولت (2 تا 8 شهریور) یکی از دستاوردهایی که معرفی می کنیم شبکه علمی باشد.
وی در پاسخ به این سوال که امکان گسترش میزان دسترسی ها در این شبکه برای استفاده افراد حقیقی مانند خبرنگاران نیز وجود دارد یا خیر گفت: این موارد قابل پیگیری است.
به گزارش ایرنا شبکه علمی کشور در بستر شبکه ملی اطلاعات برای ارائه خدمات دهی و اتصال دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، حوزه های علمیه، کتابخانه ها و مراکز آموزشی و درمانی همچنین امکان ارتباط این مراکز با سایر شبکه های علمی معتبر جهانی توسعه یافته است.
نسل اول شبکه علمی کشور، در سال 1377 به بهره برداری رسیده و در طول دوره هشت ساله دولت های هفتم و هشتم جمهوری اسلامی ایران تقریبا در تمام مراکز استان ها و برای دانشگاه های مد نظر استفاده شد.
همچنین نسل دوم شبکه علمی کشور در سال 1386 میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت، توسط وزارت ارتباطات بازطراحی و اجرای آن آغاز شد و در سال 1390 به سرانجام رسید و نسل سوم شبکه علمی کشور در سال 1392 با توجه به تغییرات اساسی در نگاه جهانی به مقوله شبکه های ارتباطی از سال 1394 به انجام رسید.
با توجه به مراتب یاد شده، از اهم برنامه های نسل سوم شبکه علمی جامع کشور که شاهراه اجرایی نقشه جامع علمی کشور محسوب می شود، پوشش کاربری مشترکان نه محدود به متقاضیان بزرگ که بیشتر با هدف پوشش مشترکان کوچک و متوسط و نه محدود به شهر تهران، کلان شهرها و مراکز استان، پوشش کاربری مشترکان، مجموعه ای از متقاضیان دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی، مراکز درمانی آموزش پزشکی، حوزه های علمیه و کتابخانه های تخصصی کشور از جمله کاربردهای این شبکه است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
سازمان سنجش آموزش کشور
نسیم آنلاین
1397/05/16
10:54
> مشاور سازمان سنجش گفت: تا صبح امروز بیش از 19 هزار داوطلب نسبت به انتخاب رشته در آزمون سراسری سال 97 اقدام کرده اند.
> حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهیگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛اظهار کرد: براساس برنامه زمانی پیش بینی شده انتخاب رشته آزمون سراسری 97 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور از عصر دیروز آغاز شد.
مشاور سازمان سنجش ادامه داد: تا 9 صبح امروز 19 هزار و 125 داوطلب نسبت به انتخاب رشته خود در آزمون سراسری 97 اقدام کرده اند.
وی گفت: فرم انتخاب رشته مجازی ویژه داوطلبان مجاز شده از دیروز بعد از ظهر به همراه سایر اطلاعیه های مربوطه روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است و داوطلبان ضرورت دارد با مطالعه دقیق دفترچه راهنما نسبت به انتخاب رشته آزمون سراسری سال 97 اقدام کنند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوانمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
فهرست